V Bruseli22. 5. 2018

COM(2018) 269 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Zapájať mladých ľudí, spájať ich a posilňovať ich postavenie: nová stratégia EÚ pre mládež

{SWD(2018) 168 final}
{SWD(2018) 169 final}


1.    Na ceste k novej stratégii EÚ pre mládež

Mladí ľudia majú záujem prevziať kontrolu nad svojimi životmi, zapájať sa a podporovať ostatných. Napriek tomu mnohí čelia neistote týkajúcej sa svojej budúcnosti v dôsledku technologických zmien, demografických trendov, diskriminácie, sociálneho vylúčenia, falošných správ a populizmu s ešte neznámymi vplyvmi na pracovné miesta, zručnosti alebo spôsob fungovania našich demokracií. Viac ako kedykoľvek predtým potrebujú byť odolní a schopní prispôsobiť sa týmto výzvam. Mali by získať potrebné zručnosti, aby mohli prispieť k prosperujúcim, demokratickým a súdržným spoločnostiam v Európe aj mimo nej. V dnešnom vzájomne prepojenom svete je mnoho mladých ľudí znepokojených globálnymi otázkami, ako sú klimatické zmeny alebo mier a bezpečnosť.

Napriek hospodárskemu oživeniu a nižšej nezamestnanosti pretrvávajú nerovnosti vrátane nerovností medzi generáciami. Po prvýkrát od druhej svetovej vojny existuje reálne riziko, že dnešná mladá generácia sa bude mať horšie ako jej rodičia 1 . Medzi mladými vo veku 16 až 29 rokov je 29 % v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia, pričom 11,6 % mladých vo veku 15 až 24 rokov nie je zamestnaných, ani nie je v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy (NEET) 2 . V tejto druhej vekovej skupine dosahuje miera nezamestnanosti mladých ľudí 15,9 %, čo predstavuje dvojnásobok v porovnaní s celkovou populáciou. Sociálno-ekonomické a demokratické vylúčenie idú ruka v ruke 3 . Mládež bojujúca s nevýhodami je vo všeobecnosti menej občiansky aktívna a má menej dôvery v inštitúcie. Má tiež menší osoh zo skúseností s mobilitou vrátane programu Erasmus+.

Európa si nemôže dovoliť plytvanie talentami, sociálne vylúčenie ani odliv svojej mládeže. Mladí ľudia by nemali byť len strojcami svojho vlastného života, ale mali by aj prispievať k pozitívnej zmene v spoločnosti. Nový Európsky zbor solidarity je dôkazom odhodlanosti mnohých mladých Európanov prejaviť solidaritu s ľuďmi a miestami v núdzi, čo je kľúčová hodnota, ktorá je základom európskej spolupráce.

Vedúci predstavitelia EÚ schválili v roku 2016 potrebu opatrení na podporu mládeže 4 . V bratislavskom pláne 5 sa zaviazali vytvárať lepšie príležitosti pre mládež, čo sú ambície, ktoré sa odvtedy nasledovali, napríklad v rámci práce na vytvorení európskeho vzdelávacieho priestoru 6 .

Aby mohli mladí ľudia plne využívať prínosy opatrení EÚ, musia tieto opatrenia zohľadňovať ich túžby, kreativitu a talent. Na druhej strane, mladí ľudia obohacujú ambície EÚ: táto generácia dosiahla historicky najvyššie vzdelanie a je najkreatívnejšia v používaní informačných a komunikačných technológií a sociálnych médií.

EÚ už od roku 2002 využíva osobitnú politickú spoluprácu EÚ v oblasti mládeže založenú na zásadách aktívnej účasti a rovného prístupu k príležitostiam v súčinnosti s ostatnými politikami zameranými na mladých ľudí, ako sú napríklad vzdelávanie a zamestnanosť. Spolupráca podnietila politické a legislatívne zmeny v členských štátoch a prispela k budovaniu kapacít mládežníckych organizácií. Významné výzvy však zostávajú otvorené, ako je napríklad zapojenie väčšieho počtu mladých ľudí z rozmanitejšieho prostredia vrátane tých, ktorí majú menej príležitostí, a lepší dosah na najnižšej úrovni.

Zapájaním a posilňovaním postavenia mladých žien a mužov môže politika v oblasti mládeže prispieť k úspešnému splneniu vízie kontinentu, v rámci ktorej môžu mladí ľudia využiť príležitosti a byť spojení s európskymi hodnotami tak, ako sa uvádza v oznámení Komisie s názvom „Posilňovanie európskej identity vzdelávaním a kultúrou“ 7 .

Obnovená spolupráca EÚ v oblasti mládeže môže pomôcť prekonať súčasný paradox účasti. Mladí ľudia prejavujú záujem o politiku 8 a sú sociálne aktívni: 53 % sa zapája do organizovaných činností, takmer jedna tretina z nich sú aktívni dobrovoľníci a ostatní vyjadrujú svoju podporu prostredníctvom sledovania médií alebo spotrebiteľskej voľby. Napriek tomu majú tendenciu upúšťať od tradičných foriem účasti. Mládež ohrozená sociálnym vylúčením je v tejto oblasti nedostatočne zastúpená. Orgány s rozhodovacou právomocou musia zabezpečiť, aby sa účasť stala skutočnosťou pre všetkých mladých ľudí: byť transparentní vo vzťahu k opatreniam v ich prospech, osloviť ich a komunikovať s nimi prístupným spôsobom prostredníctvom ich preferovaných kanálov (ako sú sociálne médiá) a podporovať ich zapájanie do rozhodovania.

Komisia sa vo svojom oznámení z decembra 2016 zaviazala posilniť účasť mládeže po roku 2018 9 . Rada následne vyzvala na „zachovanie a posilnenie účinnej európskej spolupráce v oblasti mládeže po roku 2018“ 10 .

Komisia preto navrhuje novú stratégiu EÚ pre mládež, ktorá by predstavovala spoločný záväzok Komisie a členských štátov voči tejto politike pri plnom dodržiavaní subsidiarity. S cieľom zosúladiť politiku v oblasti mládeže ešte účinnejšie s finančnými prostriedkami EÚ, ktoré by podporovali jej ciele, by stratégia mala prebiehať až do konca budúceho viacročného finančného rámca. Jej priority sa opierajú o spoľahlivé zdroje údajov 11 , externé hodnotenie 12 , stanoviská vyjadrené európskymi inštitúciami a konzultácie uskutočnené v roku 2017 ako súčasť „Roku počúvania“ 13 a „Nového príbehu pre Európu“ 14 . Jednotne zdôrazňujú, že spolupráca EÚ v oblasti mládeže priniesla hmatateľné prínosy a poukázala na jej potenciál. Nová stratégia bude stavať na úspechoch predchádzajúcej stratégie tým, že bude zlepšovať jej dostupnosť, viditeľnosť a vplyv, aby sa zabezpečila lepšia účasť mladých ľudí.

Zhrnutie hlavných opatrení

-zdokonaliť medziodvetvovú spoluprácu v rôznych oblastiach politiky, a to aj prostredníctvom koordinátora EÚ pre mládež s cieľom poskytnúť mládeži hlas pri formovaní politík EÚ,

-sledovať výdavky EÚ na mládež,

-začať nový a inkluzívnejší dialóg EÚ o mládeži so zameraním na mládež s nedostatkom príležitostí,

-odstrániť prekážky a uľahčiť dobrovoľnícku prácu a mobilitu v oblasti solidarity,

-vykonávať program práce s mládežou s cieľom zvýšiť uznanie neformálneho vzdelávania,

-posilňovať prepojenie medzi politikou EÚ v oblasti mládeže a súvisiacimi programami EÚ (Erasmus+ a Európsky zbor solidarity).

2.    Zapájať, spájať, posilňovať postavenie

Spolupráca EÚ v oblasti mládeže musí maximálne využiť potenciál politiky v oblasti mládeže. Môže podporovať účasť mládeže na demokratickom živote v súlade s článkom 165 Zmluvy o fungovaní EÚ. Môže tiež podporovať zapojenie do spoločenského života, ako aj do občianskych a sociálno-vzdelávacích činností (práca s mládežou), ktoré mladým ľuďom poskytujú životné zručnosti a najmä v prípade znevýhodnenej mládeže pôsobia ako most k spoločnosti.

Ciele stratégie v nadchádzajúcich rokoch:

-umožniť mladým ľuďom, aby boli strojcami svojho vlastného života, budovať ich odolnosť a vybaviť ich životnými zručnosťami, aby dokázali čeliť meniacemu sa svetu,

-podporovať mladých ľudí, aby sa stali aktívnymi občanmi, činiteľmi solidarity a pozitívnych zmien v komunitách po celej Európe, inšpirovaní hodnotami EÚ a európskou identitou,

-pomáhať predchádzať sociálnemu vylúčeniu mládeže, 

-zlepšovať vplyv politických rozhodnutí na mladých ľudí prostredníctvom dialógu a riešenia ich potrieb vo všetkých odvetviach.

Na tento účel bude politická spolupráca v oblasti mládeže vykonávať činnosti zoskupené v rámci troch oblastí opatrenia.

ZAPÁJAŤ: podpora účasti mládeže na demokratickom živote

SPÁJAŤ: spájanie mladých ľudí v celej EÚ aj mimo nej s cieľom podporovať dobrovoľné zapájanie, vzdelávaciu mobilitu, solidaritu a medzikultúrne porozumenie

POSILŇOVAŤ POSTAVENIE: podpora pri posilňovaní postavenia mládeže prostredníctvom kvality, inovácie a uznania práce s mládežou

V rámci stratégie sa bude venovať osobitná pozornosť:

Osloveniu všetkých mladých ľudí: stratégia by sa mala zakladať na úsilí o zlepšenie vyhliadok všetkých mladých ľudí bez ohľadu na ich pôvod alebo sociálne postavenie. Program Erasmus+ Mládež je vybavený tak, aby oslovil tých, ktorí majú menej príležitostí a ktorí tvoria viac ako 36 % jeho príjemcov 15 . Napriek tomu je potrebných viac opatrení pre politiku EÚ v oblasti mládeže a pre program Erasmus+, aby boli skutočne inkluzívnymi.

Prepojeniu úrovní od globálnej po miestnu: mladí ľudia sú odhodlaní riešiť globálne výzvy, najmä ciele trvalo udržateľného rozvoja. Naopak, posilňovanie postavenia mládeže sa začína na najnižšej úrovni a závisí od rozmanitej situácie mladých ľudí. Spolupráca EÚ v oblasti mládeže by sa mala lepšie spájať s tvorcami politiky a odborníkmi na regionálnej a miestnej úrovni a podporovať mládežnícke iniciatívy na najnižšej úrovni.

... a virtuálnemu svetu: digitálne technológie spôsobili v životoch mladých ľudí v mnohých ohľadoch revolučné zmeny a politiky musia zohľadňovať príležitosti aj výzvy tým, že budú využívať potenciál sociálnych médií, vybavia mládež digitálnymi zručnosťami a budú podporovať kritické myslenie a mediálnu gramotnosť.

2.1.    ZAPÁJAŤ

Na pozadí úvah o budúcnosti Európy nastal čas, aby sme mladých ľudí počúvali a pomohli im uskutočniť svoje sny.

Mnohí z nich sa chcú zapojiť do politického života, ale zároveň očakávajú, že ich názor zaváži. Často sa stáva, že sa v porovnaní so staršími vekovými skupinami menej zapájajú do volieb alebo politických strán, tvrdia však, že sa o politiku zaujímajú, pričom ich postoj k EÚ je zo všetkých skupín najpozitívnejší. Občanmi EÚ sa cítia byť skôr ľudia narodení po roku 1980 (73 %) ako ľudia, ktorí sa narodili pred rokom 1946 (54 %) 16 . Ako sa zdôrazňuje v správe o občianstve EÚ za rok 2017 17 , zapojenosť mládeže je rozhodujúca vzhľadom na voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019.

Európska politika v oblasti mládeže v súčasnosti zapája mladých ľudí prostredníctvom štruktúrovaného dialógu, 18 pomocou ktorého od roku 2010 oslovila viac ako 200 000 z nich. Hoci sa tento štruktúrovaný dialóg stal vplyvným nástrojom, Komisia navrhuje urobiť ďalší krok a obnoviť ho. Vychádzajúc tiež z ponaučení získaných z „nového príbehu pre Európu“ by sa mal zväčšiť jeho dosah mimo mládežníckych organizácií, ktoré sa aktívne podieľajú na záležitostiach EÚ a mal by zahŕňať rozmanitejšie publikum, a to aj na miestnej úrovni. Mal by byť lepšie zacielený na znevýhodnené skupiny, napríklad na základe stratégie začlenenia a rozmanitosti 19 v rámci programu Erasmus+, a zároveň by sa v ňom mali využiť odborné znalosti mladých odborníkov a výskumných pracovníkov. Okrem ocenených konferencií a stretnutí EÚ v oblasti mládeže bude dialóg EÚ o mládeži zahŕňať nové a alternatívne formy účasti vrátane online kampaní, konzultácií prostredníctvom digitálnych platforiem napojených na Európsky portál pre mládež. Tento dialóg bude koordinovaný na úrovni EÚ a bude podporovaný mládežou na všetkých úrovniach a vnútroštátnymi pracovnými skupinami s lepšími mechanizmami monitorovania. Mal by byť transparentný a viditeľný z hľadiska dosahu. Prístup ku kvalitným informáciám je nevyhnutným predpokladom na to, aby si mohli mladí ľudia vytvoriť svoj názor na základe faktov a argumentov.

Spolupráca na úrovni EÚ sa bude zameriavať na:

-začatie nového dialógu EÚ o mládeži s cieľom poskytnúť rozmanitým hlasom mládeže možnosť prispievať k politickým rozhodnutiam EÚ,

-konsolidáciu Európskeho portálu pre mládež ako jednotného digitálneho vstupného bodu pre mladých ľudí, aby sa mohli zapájať v rámci EÚ,

-zintenzívnenie účasti mládeže na demokratickom živote vrátane prístupu ku kvalitným informáciám potvrdeným dôveryhodnými zdrojmi a podpory účasti na európskych a iných voľbách,

-podporu „učenia sa účasti“ a zvyšovanie záujmu o participatívne činnosti v celej Európe aj mimo nej prostredníctvom programu Erasmus+.

Členské štáty sú vyzývané, aby sa zamerali na:

-podporu dialógu a participatívnych mechanizmov na všetkých úrovniach rozhodovania, napríklad prostredníctvom rád pre mládež, pričom treba venovať osobitnú pozornosť mechanizmom spätnej väzby a dosahu mládeže s rozmanitým zázemím. Mohlo by to zahŕňať podporu verejných orgánov pri uplatňovaní participatívnych postupov, napríklad prostredníctvom súborov nástrojov,

-podporu sociálneho a občianskeho zapojenia mladých ľudí vrátane účasti v mládežníckych organizáciách alebo online činnosti,

-pomoc pri príprave mladých ľudí na účasť prostredníctvom práce s mládežou, mládežníckych parlamentov alebo simulácií, opatrení v oblasti občianskeho vzdelávania a mediálnej gramotnosti v súčinnosti s formálnym vzdelávaním a verejnými orgánmi,

-objavovanie inovatívnych a alternatívnych foriem demokratickej účasti,

-používanie nástrojov na podporu diskusie o EÚ, napríklad súbor nástrojov vyvinutý v rámci „Nového príbehu pre Európu“.

2.2.    SPÁJAŤ

Stratégiou v oblasti mládeže sa budú podporovať predovšetkým príležitosti pre mladých ľudí zažiť na vlastnej koži výmeny, spoluprácu a občiansku akciu v európskom kontexte.

Program Erasmus+, jeden z najúspešnejších nástrojov EÚ, pomáha mladým ľuďom pri rozširovaní svojich obzorov a budovaní kontaktov na celom kontinente aj mimo neho. Od roku 2014 do roku 2020 získa viac ako 500 000 účastníkov skúsenosti a zručnosti v zahraničí prostredníctvom mládežníckych výmen a dobrovoľníckej práce. Virtuálne výmeny programu Erasmus+ 20 umožňujú dialóg medzi mládežou v EÚ a v krajinách južného Stredozemia. Takéto skúsenosti zvyšujú zamestnateľnosť a pomáhajú rozvíjať pochopenie európskych hodnôt a tolerancie 21 . EÚ by mala rozšíriť inovatívne spôsoby spájania mladých ľudí, a zároveň využívať osvedčené formáty, ako sú mládežnícke výmeny a spolupráca medzi mládežníckymi organizáciami.

Mladí ľudia sa čoraz viac zapájajú do dobrovoľníckej práce 22 , ale iba 8 % ju vykonáva v zahraničí. EÚ podporuje dobrovoľnícku prácu už viac ako dvadsať rokov. Táto podpora sa teraz navrhuje rozšíriť s cieľom ponúknuť mládeži nové príležitosti na vyjadrenie solidarity (ako sú pracovné miesta alebo stáže) v rámci Európskeho zboru solidarity. S cieľom plne realizovať jeho potenciál a zabezpečiť, aby vnútroštátne systémy umožňovali cezhraničné skúsenosti, mali by členské štáty a Komisia spolupracovať na podpornom politickom, právnom a administratívnom prostredí.

Spolupráca na úrovni EÚ sa bude zameriavať na:

-spájanie mladých ľudí v celej Európe aj mimo nej, pričom sa zohľadnia skúsenosti z programu „ Európska mládež spolu“ 23 , budovanie sietí mladých ľudí z rôznych častí Európy, program Erasmus + Virtuálne výmeny a iné opatrenia v rámci programu Erasmus+ Mládež,

-podporu vykonávania Európskeho zboru solidarity prostredníctvom politickej spolupráce a budovania komunity, a to konkrétne aktualizáciou a rozšírením odporúčania Rady z roku 2008 o cezhraničnej mobilite dobrovoľníkov; a ďalšie posilňovanie potenciálu portálu Európskeho zboru solidarity , pokiaľ ide o oslovovanie mládeže a pomoc pri budovaní komunity,

-zvyšovanie účasti na cezhraničnej vzdelávacej mobilite a solidarite v rámci programu Erasmus+ a Európskeho zboru solidarity s dôrazom na tých, ktorí majú menej príležitostí.

Členské štáty sú vyzývané, aby sa zamerali na:

-podporu zapojenia mladých ľudí v oblasti solidarity: podporu podporných schém a budovanie kapacít organizácií pôsobiacich v tejto oblasti, zvyšovanie informovanosti o príležitostiach a poskytovanie informácií o právach a prínosoch pri dobrovoľníckej práci alebo občianskej službe. Pri vytváraní vnútroštátnych systémov by členské štáty mali hľadať komplementárnosť a súčinnosť s Európskym zborom solidarity, 

-preskúmanie a odstraňovanie právnych a administratívnych prekážok cezhraničnej solidarity: členské štáty by mali identifikovať prekážky, ktoré musia prekonávať mladí ľudia ochotní zapájať sa do cezhraničnej dobrovoľníckej práce (z hľadiska sociálnych dávok, zdravotného poistenia atď.), a zaviazať sa k ich odstráneniu,

-podporu uznávania skúseností z dobrovoľníckej práce a uznávania výsledkov vzdelávania: zručnosti, ktoré dobrovoľníci rozvíjajú, si zaslúžia uznanie na trhu práce, okrem skutočnej hodnoty, ktorú dobrovoľnícka práca prináša spoločnosti.

-

2.3.    POSILŇOVAŤ POSTAVENIE

Práca s mládežou prináša mladým ľuďom jedinečnú výhodu pri prechode do dospelosti 24 , pretože im poskytuje bezpečné prostredie na získanie sebavedomia a učenie sa neformálnym spôsobom. Práca s mládežou je známa tým, že poskytuje pracovníkom možnosť získať kľúčové schopnosti a zručnosti, ako je tímová práca, vedenie, medzikultúrne kompetencie, riadenie projektov, riešenie problémov a kritické myslenie. V niektorých prípadoch je práca s mládežou mostom k vzdelávaniu, odbornej príprave alebo práci, čím zabraňuje vylúčeniu.

Využitie týchto výhod si vyžaduje väčšiu mieru uznávania neformálneho vzdelávania prostredníctvom práce s mládežou, ktorá je mimoriadne prospešná pre tých, ktorí majú nízku formálnu kvalifikáciu, ako spôsob, akým zlepšiť zamestnateľnosť a podnikateľské zručnosti. Uznávanie sa dá zlepšiť systematickejším používaním kvalitných nástrojov.

Samotní pracovníci s mládežou sa na druhej strane musia prispôsobiť meniacim sa potrebám a návykom mladých ľudí a technologickým zmenám. Pracovníci s mládežou musia zlepšiť svoje zručnosti s cieľom porozumieť problémom, s ktorými sa mládež stretáva online, a využívať nové príležitosti, ktoré ponúka digitálne vzdelávanie v súlade s európskym rámcom digitálnych kompetencií pre občanov 25 a akčným plánom digitálneho vzdelávania 26 . Práca s mládežou utrpela škodu v dôsledku škrtov v oblasti financovania v mnohých častiach Európy 27 , preto je takáto investícia často náročná.

Spolupráca na úrovni EÚ sa bude zameriavať na vykonávanie programu práce s mládežou v súvislosti s kvalitou, inováciami a uznávaní práce s mládežou:

-vytváranie a šírenie praktických súborov nástrojov pre kvalitnú prácu s mládežou,

-podporu aktivít na najnižšej úrovni, ktoré riešia uznávanie, inovácie a budovanie kapacít pri práci s mládežou v rámci programu Erasmus+,

-podporu vzájomného učenia a budovania dôkazov o digitálnej práci s mládežou, zručnostiach pracovníkov s mládežou a financovaní práce s mládežou.

Členské štáty sú vyzývané, aby sa zamerali na:

-vytváranie kvality: kvalitné nástroje a systémy, ktoré sa majú používať pri odbornej príprave pracovníkov s mládežou, by mali zodpovedať meniacim sa podmienkam života mladých ľudí a mali by byť zakotvené v širšom kvalitatívnom prístupe s cieľom posilniť právomoci organizácií,

-prispôsobenie sa digitálnym príležitostiam: štruktúra, metódy a komunikačné kanály práce s mládežou by sa mali prispôsobiť digitálnemu svetu: mali by využívať technológie a pedagogické postupy na zvýšenie prístupu a na pomoc mladým ľuďom pri vyrovnávaní sa s digitálnymi prostriedkami. Digitálna práca s mládežou by mala byť začlenená do odbornej prípravy pracovníkov s mládežou a - v prípade, že existujú - pracovných noriem a noriem odbornej spôsobilosti práce s mládežou,

-podporu uznávania: s cieľom podporiť hodnotu práce s mládežou pre tých mladých ľudí, ktorí sa do nej zapájajú, by sa mali vypracovať vhodné a prijateľné nástroje uznávania v súlade s odporúčaním Rady o potvrdzovaní neformálneho a informálneho vzdelávania a programom rozvoja zručností 28 ,

-oslovenie všetkých mladých ľudí, najmä tých, ktorí majú menej príležitostí: práca s mládežou má jedinečný potenciál na oslovenie tých najzraniteľnejších a na riešenie ich individuálnych potrieb.

3.    Účinné, cielené a spoločné vykonávanie vo všetkých odvetviach

3.1.    Účinné, cielené a spoločné vykonávanie vo všetkých odvetviach

Situácia mládeže v Európe je rozmanitá a poznačená výzvami, ktoré treba riešiť v rôznych oblastiach politiky. Napriek pozitívnym trendom, ako je väčšia účasť na vysokoškolskom vzdelávaní, nižšia miera žiakov s predčasným ukončením školskej dochádzky, ako aj klesajúca miera nezamestnanosti mladých 29 (hoci je ešte stále vysoká), naďalej pretrvávajú veľké, často vzájomne prepojené problémy. Patrí medzi ne veľmi vysoká nezamestnanosť v určitých členských štátoch, regiónoch a skupinách, rastúca chudoba mládeže, neisté pracovné miesta, nerovný prístup ku kvalitnému vzdelávaniu alebo zdravotné problémy.

Z týchto dôvodov je riešenie nezamestnanosti mládeže a vysokého počtu mladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy (NEET), naďalej prioritou EÚ podporovanou konkrétnymi iniciatívami: viac ako 3,5 milióna mladých ľudí čerpalo každý rok zo záruky pre mladých ľudí zriadenej v roku 2013. Z Európskeho sociálneho fondu a iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí sa spoločne investuje 14,5 miliardy EUR priamo do opatrení na podporu zamestnanosti mládeže v rokoch 2014 až 2020. Napriek dosiahnutému pokroku sa v rámci stratégie EÚ a hodnotiacej správy o vykonávaní záruky pre mladých ľudí v členských štátoch zdôraznila potreba prepojenia sektora mládeže a sektora zamestnanosti, a účinnejšie osloviť mladých, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy a ktorí čelia mnohým prekážkam. V Akčnom pláne pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín 30 a v oznámení s názvom Ochrana migrujúcich detí 31 sa uznáva význam podpory mladých migrantov a utečencov.

Nie všetky z ôsmich oblastí tohto opatrenia 32 mali podobný pozitívny prínos; podľa hodnotenia boli príliš rozsiahle. Žiadny členský štát sa nezaoberal všetkými oblasťami, pretože nemali všetky rovnaký význam.

S cieľom zvýšiť účinnosť navrhuje Komisia dvojaký prístup:

1. Posilniť perspektívu mládeže v rôznych oblastiach politiky na úrovni EÚ prostredníctvom:

·zabezpečenia toho, aby boli obavy mladých ľudí vypočuté a odrazili sa pri tvorbe politiky EÚ, najmä prostredníctvom koordinátora EÚ pre mládež, ktorý by slúžil ako kontaktná osoba Európskej Komisie a bol viditeľným referenčným bodom pre mladých ľudí. Úlohou koordinátora EÚ pre mládež by bolo poskytovať zodpovednému komisárovi poradenstvo týkajúce sa politiky v oblasti mládeže, pomáhať pri zabezpečovaní koordinácie a súdržnosti, a zvyšovať povedomie o opatreniach EÚ v tejto oblasti, a to v úzkej spolupráci s inštitúciami a agentúrami EÚ, ako aj s členskými štátmi a podeliť sa s výsledkami dialógu EÚ o mládeži a poskytnúť mladým ľuďom spätnú väzbu, aj prostredníctvom európskeho portálu pre mládež a platformy stratégie EÚ pre mládež 33 ,

·posilnenia transparentnosti opatrení EÚ pre mladých ľudí vrátane sledovania výdavkov EÚ na mladých ľudí 34 ,

·podpory participatívnych modelov tvorby politiky vrátane zapájania mladých ľudí, ako napríklad laboratóriá politiky v oblasti mládeže 35 ,

·podpory členských štátov pri vytváraní politiky v oblasti mládeže prostredníctvom zhromažďovania dôkazov, vzájomného učenia a zdieľania osvedčených postupov vrátane nových nástrojov, ako sú napríklad partnerské hodnotenia a partnerské poradenstvo,

·prispievania prostredníctvom nástrojov spolupráce medzi mládežou, ako je napríklad vzájomné učenie, dôkazy, koordinátor alebo dialóg, až po medziodvetvové iniciatívy pre mládež, ako je napríklad záruka pre mladých ľudí, Európska sieť učňov 36 a Výzva mesta Tartu k zdravému životnému štýlu 37 .

2. Posilniť zameranie stratégie: Komisia vyzýva členské štáty, aby sa sústredili na cielené opatrenia, ktorými sa priority EÚ prenesú do vnútroštátneho kontextu s cieľom určiť vnútroštátne akčné plány.

Tieto plány by mali vychádzať z medziodvetvovej spolupráce medzi mládežou a ostatnými oblasťami politiky, pričom by sa mali zakladať na existujúcich mechanizmoch riadenia, napríklad v rámci poskytovania vnútroštátneho systému záruky pre mladých ľudí.

Mali by zabezpečiť silné prepojenia medzi činnosťami národných agentúr 38 v oblasti nadnárodnej spolupráce, ktoré vykonávajú program Erasmus+, a oblasťami určenými v národných akčných plánoch s cieľom posilniť súlad medzi vykonávaním politiky a programu.

Medziodvetvová spolupráca by sa mala posilniť na všetkých úrovniach rozhodovania prostredníctvom hľadania súčinnosti, komplementárnosti medzi činnosťami, ako aj väčšieho zapojenia mládeže. Členské štáty by mali podporovať mládež a ostatné zainteresované strany vo vytváraní spoločných iniciatív, napríklad v oblasti digitálnej, športovej a medzinárodnej spolupráce a tiež spolupráce v oblasti vzdelávania, zamestnanosti a trvalo udržateľného rozvoja s využitím plného potenciálu financovania EÚ.

Počas „Roku počúvania 2017“ nastolili zainteresované strany nasledovné výzvy, ktoré by mohli slúžiť ako oblasti na zosúladenie opatrení: vzdelávanie – odborná príprava; zamestnanosť – podnikanie; zdravie vrátane duševného zdravia; chudoba – sociálne vylúčenie; integrácia mládeže s migrantským pôvodom 39 ; internet – mediálna gramotnosť; udržateľnosť – klimatické zmeny.

3.2.    Viacúrovňové a participatívne riadenie

Riadenie sa zlepší:

Tvorbou politiky a sledovaním založenými na dôkazoch: účinné vykonávanie sa opiera o silné dôkazy. Prehľad ukazovateľov v oblasti mládeže sa stal cenným nástrojom na sledovanie trendov v situácii mládeže. Spolupráca EÚ by mala navyše skúmať využívanie politických ukazovateľov s cieľom sledovať vykonávanie stratégie 40 . V roku 2019 sa uskutoční preskúmanie politiky výskumných projektov financovaných EÚ s cieľom získať príslušné zistenia v tejto oblasti.

Zameraním a flexibilitou: stratégia sa zameria na spoločné priority EÚ v oblasti mládeže v členských štátoch a zároveň umožní flexibilitu pri zosúlaďovaní opatrení na prispôsobenie priorít EÚ vnútroštátnym podmienkam. Očakáva sa, že Rada s Komisiou stanovia trojročné pracovné plány EÚ.

Participatívnym riadením: nová platforma poskytne zainteresovaným stranám dôležitejšiu úlohu pri koordinácii vykonávania stratégie a poskytne príležitosti na výmenu informácií o činnostiach a výsledkoch. Komisia zorganizuje osobitné stretnutia pre zástupcov mládežníckych organizácií, organizácií občianskej spoločnosti, inštitúcií EÚ a sociálnych partnerov.

Zjednodušeným podávaním správ a hodnotením: Komisia bude podávať správu o vykonávaní každé tri roky na základe informácií poskytnutých členskými štátmi, portálom Youth Wiki 41 zameraným na mládež a ukazovateľmi. Bude to zahŕňať informácie o využívaní programov EÚ na dosiahnutie politických cieľov. Komisia vykoná v roku 2023 predbežné hodnotenie a v roku 2024 prípadné preskúmanie. Členské štáty sa vyzývajú k tomu, aby urobili to isté.

Vzájomným učením a šírením: expertné skupiny budú naďalej rozvíjať politické usmernenia, praktické nástroje a zdieľať osvedčené postupy; stratégia ponúkne nové nástroje na vzájomné učenie, ako napríklad partnerské preskúmanie a partnerské poradenstvo. Jej cieľom bude systematickejší prístup ku kvalitným informáciám týkajúcim sa mládeže, dosahu a šíreniu na základe svojich existujúcich sietí.

Mobilizáciou programov a finančných prostriedkov EÚ: stratégiou sa bude podporovať efektívne využívanie programov a finančných prostriedkov EÚ, ako sú napríklad Erasmus+, Európsky zbor solidarity, Európske štrukturálne a investičné fondy, program Horizont 2020 vrátane programov Marie Skłodowska-Curie, Kreatívna Európa a ich nástupcov. Komisia vyzýva členské štáty, aby preskúmali súčinnosť medzi zdrojmi financovania na úrovni EÚ, na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni.

Závery a ďalšie kroky

Mladí ľudia majú oprávnené ambície týkajúce sa svojej budúcnosti v Európe. Na druhej strane im musí Európa ponúknuť lepšie šance na život a konať podľa ich záujmov.

Stratégiou sa vytvorí silnejšie prepojenie medzi EÚ a mladými ľuďmi prostredníctvom inkluzívnych a digitálnych spôsobov dialógu, prinesú účinné výsledky prostredníctvom cielených priorít a opatrení a poskytne účinnejšia štruktúra na zachytenie a prenos nápadov mladých ľudí a zdieľanie informácií o opatreniach prijatých v ich prospech.

To všetko bude podporované silnejšími prepojeniami na finančné prostriedky EÚ. Cieľom stratégie v oblasti mládeže bude aj osvojenie väčšej zodpovednosti zainteresovaných strán prostredníctvom väčšieho zapojenia mládeže a nových platforiem na úrovni EÚ aj mimo nej. Flexibilné nastavenie priorít a ich vykonávanie na úrovni EÚ bude relevantnejšie pre miestne podmienky, zatiaľ čo bude rešpektovať kompetencie každej úrovne riadenia a bude podporované Európskou komisiou.

Komisia vyzýva Radu, aby schválila navrhovanú stratégiu EÚ pre mládež na roky 2019 až 2027, pričom sa opiera aj o ciele mládeže 42 navrhnuté počas konferencie EÚ v oblasti mládeže v apríli 2018.

Rada sa ďalej vyzýva, aby prijala pracovný plán na roky 2019 až 2021 a zohľadnila pritom opatrenia navrhnuté v tomto oznámení a vypracované v pracovnom dokumente útvarov Komisie o výsledkoch otvorenej metódy koordinácie.

(1)    Biela kniha o budúcnosti Európy, marec 2017.
(2)    Eurostat, 2016.
(3)    Eurofound – oddiel týkajúci sa NEET: https://www.eurofound.europa.eu/topic/NEETs.
(4)    Oznámenie Komisie s názvom Investícia do európskej mládeže [COM(2016) 940].
(5)     http://www.consilium.europa.eu/media/21250/160916-bratislava-declaration-and-roadmapen16.pdf
(6)     https://ec.europa.eu/commission/news/towards-european-education-area-2025-2017-nov-14_en
(7)

   Oznámenie Komisie s názvom Posilňovanie európskej identity vzdelávaním a kultúrou [COM(2017) 673].

(8)    Rýchly prieskum Eurobarometra č. 455.
(9)    Oznámenie Komisie s názvom Investícia do európskej mládeže [COM(2016) 940].
(10)    Závery Rady o strategických perspektívach európskej spolupráce v oblasti mládeže po roku 2018, máj 2017.
(11)    Rýchly prieskum Eurobarometra č. 455; Eurostat ( http://ec.europa.eu/eurostat/web/youth/data/database ).
(12)    SWD(2017) 280 a SWD(2017) 281 o hodnotení stratégie EÚ pre mládež.
(13)    Stanoviská členských štátov, Európskeho parlamentu, Európskeho výboru regiónov a Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru, ako aj výsledky štruktúrovaného dialógu, cieľových skupín, online konzultácií a konferencií zainteresovaných strán. Pozri sprievodný pracovný dokument útvarov Komisie o výsledkoch otvorenej metódy koordinácie v oblasti mládeže na roky 2010 až 2018.
(14)     http://europa.eu/youth/have-your-say/new-narrative-for-europe_en
(15)    Výročná správa programu Erasmus+ za rok 2016.
(16)    Štandardný prieskum Eurobarometra č. 86, 2016.
(17)     http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-118_en.htm
(18)    Štruktúrovaný dialóg je konzultačný proces pre mládež v rámci stratégie na obdobie rokov 2010 až 2018.
(19)     http://ec.europa.eu/assets/eac/youth/library/reports/inclusion-diversity-strategy_en.pdf
(20)     https://europa.eu/youth/erasmusvirtual
(21)     http://www.researchyouth.net/documents/ray_policybrief_2014.pdf
(22)

   Na dobrovoľníckych činnostiach sa za posledných 12 mesiacov zúčastnilo 31 % mladých ľudí (od roku 2014 ide o 6-bodový nárast, prieskum Eurobarometra č. 455).

(23)   https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/european-youth-together-eacea162018_en
(24)    Skupina odborníkov v oblasti „prínosu práce s mládežou a neformálnom a informálnom vzdelávaní s cieľom riešiť výzvy, ktorým čelia mladí ľudia, najmä prechod od vzdelávania k zamestnaniu“. http://ec.europa.eu/assets/eac/youth/library/reports/contribution-youth-work-summary_en.pdf .
(25)     Tiež známy ako DigComp .
(26)

   COM(2018) 22 final.

(27)    Štúdia „Práca s mladými ľuďmi: hodnota práce s mládežou v EÚ“, ICF-GHK, 2014, Európska komisia.
(28) Vzdelávanie a odborná príprava 2020 (2015/C 417/04), nový program v oblasti zručností pre Európu, COM(2016) 381.
(29)    Sprievodný pracovný dokument útvarov Komisie o situácii mladých ľudí v EÚ.
(30) COM(2016) 377.
(31) COM(2017) 211 final.
(32)    Vzdelávanie a odborná príprava, zamestnanosť a podnikanie, zdravie a blahobyt, účasť, dobrovoľnícke činnosti, sociálne začlenenie, mládež a svet, kreativita a kultúra.
(33) Koordinátor EÚ pre mládež by bol poradcom pracujúcim v útvaroch Komisie, s podporou generálneho riaditeľa zodpovedným za politiku v oblasti mládeže. K úlohám koordinátora by patrilo vedenie nového dialógu EÚ o mládeži zo strany Komisie, spracúvanie názorov mladých ľudí a výsledkov dialógu EÚ o mládeži tak, aby ich mohol sprostredkovať príslušným útvarom Komisie, ako aj kontakty s tvorcami politík v Európskom parlamente a v jednotlivých členských štátoch. Kooordinátor by slúžil aj ako miesto prvého kontaktu pre mladých ľudí a ich zástupcov, a v spolupráci s ostatnými príslušnými oddeleniami Komisie by riadil informačné a komunikačné činnosti zamerané na mladých ľudí.
(34)    Toto by sa týkalo financovania zameraného na jednotlivcov, a to aj pomocou odhadov s cieľom zabrániť vytváraniu dodatočnej administratívnej záťaže v oblasti podávania správ a zhromažďovania údajov, najmä pokiaľ ide o programy, ako sú (podľa súčasného pomenovania) Erasmus+, Európsky zbor solidarity, program Európskej únie v oblasti zamestnanosti a sociálnej inovácie, Horizont 2020, Kreatívna Európa, program Európa pre občanov, program Práva, rovnosť a občianstvo, program EÚ v oblasti zdravia, Erasmus pre mladých podnikateľov (COSME), iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí, európske štrukturálne a investičné fondy, režim pre mladých poľnohospodárov (spoločná poľnohospodárska politika), dobrovoľník pomoci EÚ, nástroj európskeho susedstva.
(35)    Prvé laboratórium politiky v oblasti mládeže sa uskutočnilo v roku 2017 za účasti troch susedských krajín: https://blogs.ec.europa.eu/eupolicylab/
(36)     http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1147
(37)     https://ec.europa.eu/sport/news/20170922-ewos-navracsics-health-call-tartu_fr
(38)    Činnosti organizované národnými agentúrami programu Erasmus+.
(39) Mladí ľudia narodení v zahraničí a mladí narodení v členskom štáte, ktorých rodičia sa narodili v zahraničí, predstavovali v roku 2014 20 % mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov v EÚ, pričom sa očakáva, že tento podiel bude rýchlo rásť vzhľadom na prílev migrantov od začiatku roku 2000.
(40)    Návrh zahrnutý v sprievodnom pracovnom dokumente útvarov Komisie o výsledkoch otvorenej metódy koordinácie.
(41)     https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/en/youthwiki
(42)     http://www.youthgoals.eu/