V Bruseli22.3.2017

COM(2017) 136 final

2017/0060(COD)

Návrh

ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení smernica 2010/40/EÚ, pokiaľ ide o obdobie prijímania delegovaných aktov

(Text s významom pre EHP)


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Cieľom smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/40/EÚ zo 7. júla 2010 o rámci na zavedenie inteligentných dopravných systémov v oblasti cestnej dopravy a na rozhrania s inými druhmi dopravy 1 (ďalej len „smernica o IDS“), ktorá nadobudla účinnosť v auguste 2010, je urýchlenie koordinovaného celoeurópskeho zavádzania a používania inteligentných dopravných systémov (IDS) v oblasti cestnej dopravy. Zo smernice vyplýva povinnosť prijímať prostredníctvom delegovaných aktov špecifikácie pre opatrenia v štyroch prioritných oblastiach. Smernica o IDS bola jedným z prvých právnych predpisov Únie, ktorými sa predpisuje využívanie delegovaných aktov a právomoc prijímať delegované akty bola Komisii udelená len na obmedzené obdobie do 27. augusta 2017.

Od nadobudnutia účinnosti smernice o IDS boli prijaté štyri delegované akty. Piaty delegovaný akt bol sfinalizovaný s odborníkmi z členských štátov a týka sa poskytovania celoeurópskych informačných služieb pre multimodálne cestovanie. Okrem požiadaviek na interoperabilitu systému celoeurópskeho palubného tiesňového volania (eCall) významnou mierou prispievajú k plneniu cieľov stratégie pre digitálny jednotný trh 2 aj mechanizmy spoločného využívania údajov vyvinuté v tejto súvislosti. Digitalizácia sektora dopravy navyše prispieva k jeho trvalej udržateľnosti.

Digitálny dopravný systém si vyžaduje myslenie v horizontálnych vrstvách, naprieč rôznymi spôsobmi dopravy a odvetviami. Digitálne technológie vychádzajú z úrovne údajov, ktoré možno navzájom kombinovať a vybudovať tak úroveň inovačných služieb a aplikácií. Vďaka špecifikáciám v rámci smernice o IDS možno vypracovať spoločné funkčné, technické, organizačné a službové predpisy, ktoré umožňujú prístupnosť a dostupnosť údajov používaných na vývoj tejto úrovne inovačných služieb a aplikácií.

V kontexte nedávno prijatej európskej stratégie kooperatívnych inteligentných dopravných systémov 3 (K-IDS) Komisia v súčasnosti spolupracuje s odborníkmi z členských štátov s cieľom vytvoriť právny a technický rámec na podporu zavádzania kooperatívnych IDS. Ide o súčasť prioritnej oblasti IV smernice o IDS a jedno z opatrení podľa smernice, v prípade ktorého Komisia zamýšľa využiť svoju delegovanú právomoc prijímať technické, funkčné a organizačné špecifikácie. Ak sa má zaručiť, aby špecifikácie zohľadňovali všetky aspekty potrebné na zabezpečenie harmonizovaného a interoperabilného zavádzania K-IDS v Únii, sú potrebné dôkladné prípravné práce, pri ktorých možno využiť príspevky zainteresovaných strán pôsobiacich v rámci platformy pre kooperatívne IDS (K-IDS) a úzku spoluprácu s nimi 4 , ako aj skúsenosti získané z projektov zavádzania K-IDS, ako napríklad iniciatív členských štátov v rámci platformy C-ROADS 5 . Špecifikácie K-IDS budú mať zásadný význam z hľadiska zabezpečenia koordinovaného a rýchleho zavádzania kooperatívnych, prepojených a automatizovaných vozidiel v Únii.

Okrem práce na právnom a technickom rámci na podporu zavádzania K-IDS je potrebné zamerať sa aj na niekoľko ďalších opatrení v štyroch prioritných oblastiach smernice o IDS 6 ; ide napríklad o špecifikácie a normy pre kontinuitu a interoperabilitu služieb súvisiacich s riadením dopravy a nákladnej prepravy (prioritná oblasť II), špecifikácie pre iné opatrenia týkajúce sa aplikácií IDS v oblasti bezpečnosti a ochrany cestnej premávky (prioritná oblasť III) a vymedzenie opatrení potrebných na integráciu rozličných aplikácií IDS do otvorenej platformy vo vozidlách (prioritná oblasť IV bod 1.1).

Aby Komisia mohla prijímať ďalšie špecifikácie prostredníctvom delegovaných aktov, je potrebné, aby sa delegovanie právomoci predĺžilo. Okrem toho môže byť nutné, aby sa špecifikácie, ktoré už boli prijaté, aktualizovali s prihliadnutím na technologický pokrok alebo skúsenosti získané pri ich realizácii v členských štátoch.

Komisia preto navrhuje, aby sa delegovanie právomoci predĺžilo o päť rokov od 27. augusta 2017 a následne automaticky predlžovalo na ďalšie päťročné obdobia, pokiaľ Európsky parlament alebo Rada nevznesú proti takémuto predĺženiu námietku.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v danej oblasti politiky

Jediným cieľom tohto návrhu je predĺžiť delegovanie právomoci udelenej Komisii na prijímanie delegovaných aktov bez toho, aby sa menili politické ciele či rozsah pôsobnosti smernice o IDS.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Článok 91 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Smernica o IDS sa zaoberá nadnárodným otázkami, ktoré nemožno uspokojivo vyriešiť na úrovni členských štátov; ide napríklad o interoperabilitu vybavenia a posilnenie vnútorného trhu so službami IDS (čo prispieva ku konkurencieschopnosti na globálnej úrovni, zamestnanosti a rastu).

V súlade so zásadou subsidiarity je použitie (rámcovej) smernice ako smernica o IDS aj naďalej jedným z najvhodnejších prostriedkov dosiahnutia želaných výsledkov. Všeobecné zásady a výhodné podmienky na realizáciu IDS získavajú praktický rozmer vďaka špecifikáciám, na ktorých vypracovaní sa intenzívne podieľajú odborníci z členských štátov. Komisia okrem toho zriadila Poradnú skupinu pre európske IDS, ktorej prostredníctvom jej zástupcovia relevantných zainteresovaných strán v oblasti IDS z verejného a súkromného sektora poskytujú poradenstvo o obchodných a technických aspektoch využívania a zavádzania IDS v rámci EÚ.

Špecifikácie prijaté Komisiou platia podľa článku 5 smernice o IDS, v ktorom sa uznáva právo každého členského štátu rozhodnúť o tom, či na svojom území zavedie aplikácie a služby IDS.

Proporcionalita

Účasť Komisie je obmedzená na minimum nutné na dosiahnutie cieľov návrhu a nepresahuje rámec toho, čo je na tento účel potrebné. Obmedzuje sa na vypracovanie postupov a špecifikácií v stanovených prioritných oblastiach, ktoré si vyžadujú nadnárodný prístup, a to na podporu členských štátov a s pomocou ich odborníkov na IDS.

Pokiaľ by nedošlo k predĺženiu delegovania právomoci na Komisiu, bolo by ohrozené celoeurópske integrované a koordinované zavádzanie interoperabilných IDS v oblasti cestnej dopravy a ich rozhraní s inými druhmi dopravy. Pre Radu a Európsky parlament by nebolo realizovateľné ani časovo možné prijímať všetky potrebné podrobné špecifikácie jednotlivo.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade o vykonávaní smernice o IDS z októbra 2014 7 zdôraznila potrebu predĺžiť (od augusta 2017) delegovanie právomoci, na základe ktorej je Komisia oprávnená prijímať delegované akty so špecifikáciami IDS, ako aj potrebu pripraviť v druhej fáze prípadné dôkladnejšie preskúmanie smernice s prihliadnutím na neustály technický vývoj IDS. Jediným cieľom tohto návrhu je predĺžiť delegovanie právomoci.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Výsledky konzultácií uskutočnených pred prijatím smernice o inteligentných dopravných systémoch a akčného plánu pre IDS 8 sa stále považujú za relevantné, napríklad pokiaľ ide o medzisektorovú spoluprácu, vykonávaciu stratégiu a koordináciu zainteresovaných strán.

Nedávno sa uskutočnili cielené konzultácie so zainteresovanými skupinami, najmä s Európskym výborom pre IDS a členmi Poradnej skupiny pre európske IDS. Dosiahla sa všeobecná dohoda o tom, že je potrebné predĺžiť delegovanie právomoci prijímať delegované akty, ktorá bola udelená Komisii.

Posúdenie vplyvu

Nie je plánované žiadne posúdenie vplyvu, pretože predĺžením sa nemení rozsah pôsobnosti ani obsah samotnej smernice o IDS.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Tento návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet EÚ.

5.ĎALŠIE PRVKY

Výber právnej formy návrhu

Cieľom tohto návrhu je predĺžiť delegovanie právomoci udelenej Komisii na prijímanie delegovaných aktov Nové ustanovenia sú síce súčasťou smernice, no sú určené inštitúciám Únie, a nie členským štátom. Preto sa nemusia transponovať do vnútroštátnych právnych predpisov a mali by sa prijať formou rozhodnutia.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Článkom 1 sa právomoc prijímať delegované akty, ktorá bola udelená Komisii, predlžuje o ďalších päť rokov. Následne sa táto právomoc automaticky predĺži na ďalšie päťročné obdobie, pokiaľ Európsky parlament alebo Rada nevznesú voči takémuto predĺženiu námietku.

V článku 2 sa uvádza, že toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Európsky hospodársky priestor

Navrhovaný akt má význam pre EHP.

2017/0060 (COD)

Návrh

ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení smernica 2010/40/EÚ, pokiaľ ide o obdobie prijímania delegovaných aktov

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 91,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 9 ,

so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov 10 ,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)Podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/40/EÚ 11 sa majú vyvíjať špecifikácie pre prioritné opatrenia v rámci prioritných oblastí.

(2)Od nadobudnutia účinnosti smernice 2010/40/EÚ Komisia prijala štyri delegované akty týkajúce sa prioritných opatrení danej smernice. Týkajú sa najmä eCall a mechanizmov spoločného využívania údajov, ktoré zjednodušujú elektronickú výmenu informácií medzi relevantnými verejnými orgánmi a zainteresovanými stranami a relevantnými poskytovateľmi služieb IDS. Je potrebné prijať ďalšie delegované akty týkajúce sa opatrení, na ktoré sa ešte treba zamerať a ktoré patria do rozsahu pôsobnosti smernice 2010/40/EÚ.

(3)Komisii bola článkom 12 smernice 2010/40/EÚ udelená právomoc prijímať delegované akty uvedené v článku 7 smernice, ktorá sa skončí 27. augusta 2017.

(4)V záujme dosiahnutia cieľov smernice 2010/40/EÚ by sa právomoc prijímať akty v súlade s článkom 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie mala delegovať na Komisiu na ďalšie obdobie piatich rokov od 27. augusta 2017. Toto obdobie by sa malo sa automaticky predlžovať na rovnako dlhé obdobia, pokiaľ Európsky parlament alebo Rada nevznesú proti takémuto predĺženiu námietku. Je osobitne dôležité, aby Komisia počas prípravných prác uskutočnila príslušné konzultácie, a to aj na úrovni expertov, a aby tieto konzultácie vykonávala v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode z 13. apríla 2016 o lepšej tvorbe práva. Predovšetkým v záujme rovnakého zastúpenia pri príprave delegovaných aktov sa všetky dokumenty doručujú Európskemu parlamentu a Rade v rovnakom čase ako odborníkom z členských štátov a odborníci Európskeho parlamentu a Rady majú systematicky prístup na zasadnutia expertných skupín Komisie, ktoré sa zaoberajú prípravou delegovaných aktov,

PRIJALI TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

V článku 12 smernice 2010/40/EÚ sa odsek 1 nahrádza takto:

„1.Právomoc prijímať delegované akty uvedené v článku 7 sa Komisii udeľuje na obdobie piatich rokov od 27. augusta 2017. Delegovanie právomoci sa automaticky predlžuje na rovnako dlhé obdobia, pokiaľ Európsky parlament alebo Rada nevznesú voči takémuto predĺženiu námietku najneskôr tri mesiace pred koncom každého obdobia. Komisia vypracuje správu týkajúcu sa delegovania právomoci najneskôr deväť mesiacov pred uplynutím každého päťročného obdobia.“

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli

Za Európsky parlament    Za Radu

predseda    predseda

(1) Ú. v. EÚ L 207, 6.8.2010, s. 1.
(2) http://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market_en  
(3) Európska stratégia pre kooperatívne inteligentné dopravné systémy – míľnik na ceste ku kooperatívnej, prepojenej a automatizovanej mobilite [COM(2016) 766].
(4) http://ec.europa.eu/transport/themes/its/c-its_en  
(5) https://ec.europa.eu/transport/themes/its/news/2016-10-07-european-commission-member-states-and-industry-join-forces-deployment_en  
(6) Pozri prílohu I k smernici.
(7) http://ec.europa.eu/transport/themes/its/road/action_plan/its_reports_en.htm  
(8) http://ec.europa.eu/transport/modes/road/consultations/2008_03_26_its_en.htm  
(9) Ú. v. EÚ C , , s. .
(10) Ú. v. EÚ C , , s. .
(11) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/40/EÚ zo 7. júla 2010 o rámci na zavedenie inteligentných dopravných systémov v oblasti cestnej dopravy a na rozhrania s inými druhmi dopravy (Ú. v. EÚ L 207, 6.8.2010, s. 1).