V Štrasburgu25. 10. 2016

COM(2016) 710 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV


Pracovný program Komisie na rok 2017


x0009
Vytvorenie Európy, ktorá chráni, posilňuje a obraňuje

{SWD(2016) 400 final}


I.    Európa dospela do kritického bodu

Európania vo svojom každodennom živote vnímajú a vidia dôsledky pretrvávajúcich výziev. Oživenie hospodárstva, ktoré je stále v počiatočnej fáze a ktoré musí byť v našej spoločnosti prínosom pre všetkých, najmä pokiaľ ide o vytváranie pracovných miest pre mladých ľudí a znižovanie nerovnosti. Migračné toky, ktoré otestovali naše vonkajšie hranice a zostávajú výzvou pre schopnosť Únie prejaviť solidaritu. Zvýšená hrozba terorizmu. Pokračujúca nestabilita v našom východnom a južnom susedstve. V súčasnosti k nim patrí aj neistota v dôsledku referenda v Spojenom kráľovstve.

Tým, že sme načúvali Európanom, sme pochopili, že hľadajú odpoveď na tieto výzvy a ochranu pred týmito hrozbami. Hľadajú spôsoby, ktoré im umožnia vybudovať udržateľnú budúcnosť pre seba a svoje rodiny. Hľadajú aj perspektívu: uistenie, že správa na miestnej, regionálnej, vnútroštátnej a európskej úrovni môže spoločne splniť očakávania súčasných a budúcich generácií.

Komisia zameraná na dôležité veci…

Od začiatku nášho mandátu Komisia stanovila svoje priority, a to zamerať sa na veľké veci, v prípade ktorých účinné európske opatrenia môžu mať konkrétny význam pri riešení problémov, ktorým čelia európski občania, naše členské štáty a Únia ako celok. Za posledný rok sme dosiahli značný pokrok vo vykonávaní stratégií, ktoré sme stanovili v rámci Investičného plánu pre Európu, digitálneho jednotného trhu, energetickej únie, Európskeho programu v oblasti bezpečnosti, európskej migračnej agendy, únie kapitálových trhov, akčného plánu pre spravodlivé a účinné zdaňovanie podnikov, novej obchodnej stratégie, opatrení smerom k dokončeniu hospodárskej a menovej únie, stratégie jednotného trhu a akčného plánu pre obehové hospodárstvo.

Tým, že sme sa zamerali na veľké veci a zhodli sa na týchto prioritách s Európskym parlamentom a Radou, sme dosiahli hmatateľné a rýchle výsledky v kľúčových oblastiach. Európsky fond pre strategické investície bol aktivovaný v 27 členských štátoch len za jeden rok a na investície bolo z neho vyčlenených 138 miliárd EUR vrátane nových finančných prostriedkov pre takmer 300 000 malých a stredných podnikov. Dosiahli sme značný pokrok v súvislosti s opätovným získaním kontroly nad tokmi neregulárnej migrácie a predchádzaním úmrtiam v Egejskom a Stredozemnom mori. Európska pohraničná a pobrežná stráž už pracuje na posilnení kontroly našich vonkajších hraníc, iba desať mesiacov po príslušnom návrhu Komisie. Európa zároveň preukázala solidaritu s 1 miliónom Sýrčanov, ktorí tu našli útočisko a ochranu. Za uplynulých dvanásť mesiacov sme premiestnili a presídlili viac ako 15 000 ďalších utečencov. V posledných troch mesiacoch sme dosiahli v priemere približne 1 000 premiestnení mesačne. V septembri sa toto číslo zvýšilo až na 1 200 premiestnení. Rozdiel medzi aktuálnymi potrebami presídlenia a skutočným premiestnením z Grécka sa v súčasnosti znižuje, ale v tomto úsilí je potrebné pokračovať v nadchádzajúcich mesiacoch a presídľovanie z Talianska by sa malo značne urýchliť.

V tomto pracovnom programe sa stanovujú kľúčové iniciatívy 1 , ktoré sa Komisia zaväzuje splniť do konca roka 2017. Tieto konkrétne návrhy sú najviditeľnejší spôsob, akým naša práca prispeje k procesu obnovy pred 60. výročím Rímskych zmlúv v marci 2017. Budeme spolupracovať s Európskym parlamentom a Radou na zabezpečení toho, aby boli tieto a ostatné kľúčové návrhy, ktoré sme predložili v uplynulých rokoch, urýchlene prijaté, aby mohli v tejto oblasti priniesť hmatateľný účinok.

… a Komisia zameraná na zlepšenie spôsobu práce

Spoločné stanovenie priorít je však len jeden spôsob, akým môže zlepšenie spôsobu našej spolupráce na európskej úrovni ukázať Európanom, že naše riadiace štruktúry sú im skutočne k službám, pretože zlepšenie spôsobu práce je pre dôveru občanov rovnako dôležité ako dosahovanie lepších výsledkov.

To je dôvod, prečo v priebehu nasledujúcich mesiacov budeme venovať veľkú pozornosť operatívnemu hľadisku našej práce: zabezpečeniu riadneho uplatňovania a presadzovania platných európskych právnych predpisov a ich vhodnosti na daný účel; poskytnutiu štrukturálnej podpory, napríklad v Grécku; podpore zavedenia Európskeho fondu pre strategické investície a odstráneniu prekážok pre investície; a spolupráci s členskými štátmi, sociálnymi partnermi a občianskou spoločnosťou s cieľom pomôcť vytvoriť podporné prostredie na dosahovanie cieľov politiky Únie, a to aj prostredníctvom účinného uvoľnenia rozpočtových prostriedkov, ktoré máme k dispozícii. Tento rok najmä zvýšime naše úsilie v programe presadzovania práva, pretože aj ten najlepší zákon je zbytočný, pokiaľ v tejto oblasti neprináša skutočné výsledky.

Budeme tiež pokračovať v uplatňovaní zásad lepšej právnej regulácie v rámci celej našej práce v záujme toho, aby naše kroky boli účinné a primerané pri dosahovaní ambícií cieľov politiky, ktoré sme si stanovili. Mnohé z kľúčových iniciatív, ktoré predstavíme v nasledujúcom roku, obsahujú návrhy nadväzujúce na preskúmania regulačnej vhodnosti a efektívnosti (REFIT), ktoré aktualizujú a zlepšia platné právne predpisy tak, aby aj naďalej účinne dosahovali ciele v nich stanovené, avšak bez zbytočnej záťaže.

Okrem týchto kľúčových iniciatív navrhujeme aj rad ďalších revízií súčasných právnych predpisov v rámci programu REFIT 2 a v budúcnosti sa budeme snažiť dosiahnuť ciele REFIT vždy, keď bude potrebné preskúmať platný právny predpis. Pri určovaní našich priorít na nadchádzajúce mesiace sme vzali do úvahy najmä 22 stanovísk platformy REFIT. Vykonávame alebo máme naplánovanú prácu vo všetkých oblastiach, na ktoré sa vzťahujú stanoviská 3 . Súbežne s týmto pracovným programom uverejňujeme porovnávací prehľad, v ktorom sú podrobne stanovené nadväzujúce opatrenia k stanoviskám platformy REFIT a pokračujúce úsilie o vyhodnotenie a preskúmanie platných právnych predpisov, pričom zároveň navrhujeme aj zrušenie radu právnych predpisov, ktoré sú už neaktuálne 4 . Navrhujeme takisto stiahnuť rad návrhov v legislatívnom procese, ktoré sú technicky zastarané alebo už neslúžia svojmu účelu, aby sa spoluzákonodarcovia mohli zamerať na návrhy, ktoré sú skutočne dôležité 5 .

Budeme takisto pokračovať v presadzovaní ostatných zmien spôsobu našej práce. Komisia v posledných dvoch rokoch výrazne zvýšila svoju otvorenosť a zodpovednosť voči občanom 6 , čím sa zlepšila kvalita našej práce a našich návrhov. V súčasnosti sa zaujímame o názory širokej verejnosti vrátane názorov na návrhy delegovaných a vykonávacích aktov. Sme otvorení zástupcom záujmových skupín, ktorí sa snažia ovplyvňovať naše politické rozhodnutia, a vyzvali sme Európsky parlament a Radu, ako spoluzákonodarcov, aby sa k nám pripojili v novej medziinštitucionálnej dohode o povinnom registri transparentnosti 7 v záujme zodpovednosti voči občanom za lobizmus vo všetkých fázach tvorby európskeho práva.

II.    Splnenie 10 priorít

V nadchádzajúcom roku bude Komisia vyvíjať činnosť v rámci 10 priorít načrtnutých v politických usmerneniach 8 , ktoré boli predložené na začiatku nášho mandátu po rokovaniach s Európskym parlamentom a inšpirované Strategickým programom Európskej rady pre Úniu v čase zmien s cieľom predložiť cielený a pozitívny program, ktorý prináša konkrétne výsledky s cieľom chrániť, posilňovať a obraňovať občanov 9 .

1.    Ďalšie posilnenie zamestnanosti, rastu a investícií

Európa, ktorá háji náš spôsob života a posilňuje postavenie našej mládeže. V priebehu uplynulých troch rokov bolo vytvorených približne o osem miliónov viac pracovných miest, ale nezamestnanosť v mnohých členských štátoch je ešte na neprijateľne vysokej úrovni, najmä medzi mladými ľuďmi. Našou prioritou musí byť pomáhať členským štátom vytvárať čo najlepšie podmienky pre našich mladých ľudí, aby mohli rozvíjať potrebné zručnosti a aby mohli byť aktívni na trhu práce a v spoločnosti.

Cieľom našej novej iniciatívy pre mládež je to, aby mal každý mladý človek reálne vyhliadky na vzdelanie, odbornú prípravu a zamestnanie. Pri vykonávaní nového programu v oblasti zručností pre Európu uprednostníme mládež. Návrhy sa budú týkať modernizácie vzdelávania, zlepšenia kvality učňovskej prípravy a ďalšieho rozvoja mobility učňov a sledovania výsledkov mladých ľudí na trhu práce po dokončení ich akademického vzdelávania alebo odbornej prípravy. Takisto posilňujeme záruku pre mladých ľudí ako nástroj na investovanie do mladých ľudí, do ich zručností a do ich prvých krokov v kariére 10 , ako aj iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí 11 . Podporia sa tým opatrenia členských štátov tak, že sa pomôže regiónom a mladým ľuďom, ktorí to najviac potrebujú.

Do konca roka 2016 zavedieme Zbor európskej solidarity, ktorý bude vytvárať príležitosti pre ľudí do 30 rokov, aby mohli aktívne prispievať do spoločnosti v duchu solidarity a získavať v tomto procese nové zručnosti a skúsenosti vrátane jazykových zručností.

Spoločnosti vytvárajú pracovné miesta prostredníctvom inovácie a správnych investícií do našich ekonomík. Komisia je v nadväznosti na počiatočný úspech Investičného plánu pre Európu 12 zaviazaná zdvojnásobiť trvanie, ako aj finančnú kapacitu Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI). Pôvodný fond bol schválený spoluzákonodarcom v rekordnom čase štyri a pol mesiaca a Komisia sa spolieha na Európsky parlament, ako aj Radu, že zabezpečia rovnako rýchlu dohodu o predĺžení jeho trvania a posilnení a podporia tak udržateľnosť investícií. Komisia, ktorá sa inšpirovala úspechom EFSI, predložila aj plán pre vonkajšie investície pre Afriku a susedstvo EÚ s cieľom riešiť niektoré základné príčiny migrácie a podporovať v týchto regiónoch zamestnanosť a udržateľný rast 13 .

Budeme sa naďalej usilovať o vytvorenie správneho prostredia pre inováciu v Európe s cieľom prispieť k vytvoreniu nových priemyselných odvetví a pracovných miest, riešiť spoločenské a environmentálne problémy a zlepšiť životy ľudí. Prostredníctvom zahrnutia inovácie do všetkých politík Únie a účinného zamerania nášho výskumu a vývoja a štrukturálnych a investičných fondov sa snažíme, aby sa Európa stala lídrom v oblasti nových technológií a metód podnikania, a to aj prostredníctvom inteligentnej špecializácie.

Komisia bude naďalej pracovať na plnení cieľov trvalo udržateľného rozvoja. V oblasti inovácií, rastu a zamestnanosti ponúka veľký potenciál obehové hospodárstvo. Komisia bude pokračovať vo vykonávaní akčného plánu pre obehové hospodárstvo tým, že zlepší ekonomiku, kvalitu a využívanie recyklácie a opätovného použitia plastov v EÚ a zníži prenikanie plastov do životného prostredia. Predložíme aj legislatívny návrh o minimálnych požiadavkách na kvalitu opätovne používanej vody a revíziu smernice o pitnej vode v nadväznosti na hodnotenia REFIT a európsku iniciatívu občanov s názvom „Right2Water (Právo na vodu)“. Budeme rozvíjať monitorovací rámec, aby sa zabezpečilo, že pokrok v oblasti dosahovania našich ambícií týkajúcich sa obehového hospodárstva je na dobrej ceste a poskytuje vzájomne sa posilňujúce prínosy pre životné prostredie aj náš hospodársky rast.

V európskom semestri na rok 2017 sa bude naďalej klásť dôraz na nevyhnutné opatrenia, ktoré by členské štáty mali prijať na zabezpečenie investícií, zdravých verejných financií a štrukturálnej reformy. Komisia bude vo svojom nasledujúcom odporúčaní o hospodárskej politike eurozóny podporovať aj pozitívne zámery fiškálnej politiky pre eurozónu na podporu menovej politiky Európskej centrálnej banky. Komisia na základe analýzy uvedenej v správach jednotlivých krajín, ktoré majú byť prijaté vo februári, vypracuje ďalší súbor odporúčaní pre jednotlivé krajiny, ktoré sa majú v máji predložiť Rade.

Spolu s Európskym parlamentom a Radou nadviažeme na náš návrh revízie viacročného finančného rámca (2014 – 2020) 14 . Našou ambíciou je revidovaný rozpočet, ktorý zvyšuje podporu pre priority Únie a je schopnejší rýchlo reagovať na nepredvídateľné okolnosti, obsahuje zjednodušené pravidlá pre príjemcov a je dôraznejšie zameraný na výsledky. Nasledovať bude komplexný návrh budúceho rámca po roku 2020 vrátane vlastných zdrojov. Tento návrh sa bude riadiť iniciatívou „Rozpočet EÚ so zameraním na výsledky“ a bude odrážať budúce výzvy a potreby Únie po roku 2020 na základe posúdenia existujúcich výdavkových politík a nástrojov.

Komisia bude pokračovať v práci a viesť rozsiahle konzultácie o zjednodušení a modernizácii spoločnej poľnohospodárskej politiky s cieľom maximalizovať svoj prínos k týmto desiatim prioritám Komisie a k cieľom trvalo udržateľného rozvoja. Zameria sa na konkrétne priority politiky pre budúcnosť so zreteľom na stanovisko platformy REFIT a bez toho, aby tým bol dotknutý návrh Komisie na revíziu viacročného finančného rámca. Pokiaľ ide o postavenie poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci, v súvislosti s výsledkom prebiehajúcej činnosti osobitnej skupiny pre poľnohospodárske trhy a fóra na vysokej úrovni o potravinovom dodávateľskom reťazci Komisia zváži ďalšie opatrenia podľa potreby.

2.    Prepojený digitálny jednotný trh

Európa, ktorá posilňuje postavenie svojich občanov a podnikov Digitálne technológie a digitálna komunikácia prenikajú do každého aspektu života, prinášajú nové príležitosti pre kreativitu, podnikanie a zamestnanosť, ale zdôrazňujú aj potrebu dôvery a kybernetickej bezpečnosti. Uvoľnenie úplného dodatočného potenciálu rastu prepojeného digitálneho jednotného trhu dokončením vykonávania stratégie zostane v roku 2017 jednou z najdôležitejších priorít programu. Ako už bolo oznámené v minuloročnom pracovnom programe, zvyšné návrhy predložíme v najbližších niekoľkých mesiacoch, napríklad balík REFIT pre oblasť dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorý obsahuje návrhy týkajúce sa elektronického obchodu, elektronických publikácií a elektronických kníh a iniciatívy týkajúce sa napredovania dátovej ekonomiky vrátane odstránenia neopodstatnených prekážok voľného toku údajov v rámci Európy.

Osobitnú pozornosť budeme venovať úzkej spolupráci so spoluzákonodarcami v záujme rýchleho napredovania v otázke už predložených návrhov. Patria k nim návrhy týkajúce sa zmlúv o digitálnom obsahu 15 , autorského práva 16 , geografického blokovania 17 , prenosnosti 18 , doručovania zásielok 19 , audiovizuálnych mediálnych služieb 20 , telekomunikácií 21 , využívania 700 MHz pásma pre mobilné služby 22 a náš nedávny návrh WiFi4EU 23 . Kľúčová je prepojiteľnosť, pričom Komisia splní svoj sľub a do polovice roka 2017 zabezpečí zrušenie mobilných roamingových poplatkov. Preskúmame pokrok dosiahnutý v súvislosti s dokončením digitálneho jednotného trhu a určíme, či je zo strany spoluzákonodarcov potrebné ďalšie úsilie a prípadné ďalšie nevyhnutné návrhy.

3.    Odolná energetická Únia uplatňujúca výhľadovú politiku v oblasti zmeny klímy

Európa, ktorá preberá zodpovednosť za splnenie daných sľubov. Urýchlenou ratifikáciou Parížskej dohody sa preukázalo, že členské štáty vedia nájsť spoločnú reč, keď je zrejmé, že vďaka spoločnému konaniu je vplyv Únie väčší než v prípade samotného súhrnu jej častí. Okrem toho sa potvrdila globálna vedúca úloha EÚ v oblasti zmeny klímy. Splnenie našich záväzkov je teraz potrebné na to, aby sa modernizácia nášho hospodárstva stala realitou so zabezpečením sociálne spravodlivého prechodu. Prioritou je v tomto prípade vykonávanie Parížskej dohody a medzinárodnej dohody o znižovaní emisií z lietadiel (Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo).

Ako už bolo oznámené, budeme pokračovať v plnení našej stratégie pre energetickú úniu a koncom tohto roka predstavíme komplexný balík zameraný na riadenie modernizácie hospodárstva tým, že sa energetická efektívnosť zaradí na prvé miesto a bude sa presadzovať ambícia stať sa svetovou jednotkou v oblasti energií z obnoviteľných zdrojov a zabezpečenia spravodlivého zaobchádzania so spotrebiteľmi. Tento balík bude zahŕňať legislatívne opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti, energie z obnoviteľných zdrojov vrátane udržateľnosti bioenergie, koncepcie trhu s elektrickou energiou a pravidiel, ktorými sa spravuje energetická únia. Iniciatíva na urýchlenie inovácie v oblasti ekologickej energie podporí výskum a prienik technologických inovácií potrebných pre energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje energie na trh v záujme dosiahnutia cieľov týkajúcich sa emisií uhlíka stanovených v Parížskej dohode a v našich cieľoch do roku 2030. Všetky súvisiace legislatívne návrhy energetickej únie, ktoré Komisia predložila v rokoch 2015 a 2016, musia Parlament a Rada riešiť prednostne. Tieto návrhy zahŕňajú uvedený balík, balík o bezpečnosti dodávok plynu 24 , systém EÚ na obchodovanie s emisiami 25 a súvisiace pravidlá o spoločnom úsilí 26 a využívaní pôdy a lesnom hospodárstve 27 .

Nadviažeme aj na našu stratégiu v oblasti nízkoemisnej mobility, ktorá bola predložená v júli. Cieľom bude zvýšiť efektívnosť dopravy reakciou na potreby ľudí a tovaru v oblasti mobility a podporovať znižovanie emisií vrátane postupného prechodu na vozidlá s nulovými emisiami, čím sa zároveň zvýši konkurencieschopnosť priemyslu. Na účel dosiahnutia tohto cieľa ako prvý krok predstavíme revízie REFIT, pokiaľ ide o nariadenie o osobných automobiloch a nariadenie o ľahkých úžitkových vozidlách, pričom predstavíme stratégie o stanovení noriem pre nulové a nízke emisie po roku 2020, a smernicu o ekologických vozidlách, ktorej cieľom je zlepšiť stimuly a pravidlá v oblasti verejného obstarávania. Uplatňovaním zásady „používateľ platí“ a zásady „znečisťovateľ platí“ máme v úmysle navrhnúť zlepšenia pre členské štáty, ktoré sa rozhodnú využívať spoplatnenie ciest, a to aj pre interoperabilitu služieb elektronického výberu mýta.

4.    Prehĺbenejší a spravodlivejší vnútorný trh s posilnenou priemyselnou základňou

Európa, ktorá je veľkým prínosom pre zamestnanosť a rast a ktorá stojí za svojím priemyslom. Voľný pohyb tovaru, osôb, služieb a kapitálu je základom hospodárskej sily Európy. Máme najväčší jednotný trh na svete, pričom účelom reforiem stanovených v stratégii jednotného trhu je využitie jeho plného potenciálu. V súčinnosti s našimi ďalšími stratégiami sa tak vytvoria správne podmienky pre udržateľnú konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva a podporu inovácie, digitalizácie a priemyselnej transformácie.

Nadchádzajúce výstupy, ktoré už boli oznámené, zahŕňajú opatrenia na pomoc MSP a začínajúcim podnikom v raste, balík o právach duševného vlastníctva a balík o službách s cieľom odstrániť prekážky na trhu so službami. Predstavíme iniciatívu o práve obchodných spoločností s cieľom zjednodušiť používanie digitálnych technológií v rámci celého životného cyklu, cezhraničných zlúčení, splynutí a rozdelení spoločností.

Nasledujúci rok bude Komisia pracovať na posilnení jednotného trhu s tovarom, najmä uľahčením vzájomného uznávania a riešenia rastúceho počtu nevyhovujúcich výrobkov na trhu EÚ prostredníctvom revízií príslušných právnych predpisov v rámci programu REFIT. Podnikateľom to umožní ľahšie ponúkať svoje výrobky za hranicami a zároveň to prinesie stimuly na podporu dodržiavania predpisov a vytvorí rovnaké východiskové podmienky v prospech podnikov, ako aj občanov. Predstavíme aj iniciatívu o koordinovanom posudzovaní zdravotníckych technológií.

Komisia bude v nadväznosti na stratégiu v oblasti nízkoemisnej mobility vyvíjať úsilie v oblasti mobility, prepojiteľnosti a budúcnosti automobilového priemyslu integrovaným spôsobom, pretože je potrebné, aby spĺňal štrukturálne výzvy a znovuzískal dôveru občanov, pokiaľ ide o jeho záväzok a schopnosť riešiť emisie z automobilov. Budeme predovšetkým pokračovať v práci na regulačnom prostredí, budovaní ekosystému, efektívnom využívaní zdrojov a normalizácii s cieľom uľahčiť uvádzanie čoraz účinnejších autonómnych a prepojených vozidiel na trh.

Pokiaľ ide o kozmický priemysel, Komisia v nadväznosti na akčný plán v oblasti európskej obrany a vesmírnu stratégiu pre Európu predloží v roku 2017 iniciatívu na zaistenie spoľahlivých, bezpečných a nákladovo efektívnych satelitných komunikačných služieb pre verejné orgány (GOVSATCOM – vládna satelitná komunikácia), ako aj opatrenia na uľahčenie prieniku kozmických služieb a dát na trh.

Presadzovanie pravidiel jednotného trhu je nevyhnutné s cieľom zabezpečiť ich uplatňovanie v praxi. Komisia v roku 2017 ako súčasť širšieho ťažiska v oblasti presadzovania predloží návrhy na modernizáciu a zefektívnenie nástrojov na riešenie problémov vrátane siete SOLVIT a podporí informovanosť občanov a spoločností o ich právach. Tieto návrhy budú zahŕňať informačný nástroj jednotného trhu a jednotnú digitálnu bránucieľom podporovať podniky a pomáhať im rozvíjať cezhraničnú činnosť na celom jednotnom trhu so zohľadnením stanoviska platformy REFIT. Predložia sa návrhy na ďalšie posilnenie vnútroštátnych orgánov na ochranu hospodárskej súťaže, aby účinnejšie presadzovali pravidlá, ktorými sa zaručuje konkurenčné prostredie na jednotnom trhu.

Komisia v súlade so žiadosťou Európskej rady o urýchlený pokrok v záujme zabezpečenia ľahšieho prístupu k finančným prostriedkom pre podniky a podpory investícií do reálneho hospodárstva predloží preskúmanie akčného plánu v oblasti únie kapitálových trhov v polovici trvania, v ktorom označí zostávajúce prekážky a ďalšie potrebné opatrenia. Navrhneme jednoduchý, efektívny a konkurencieschopný osobný dôchodkový produkt EÚ zameraný na zníženie prekážok v cezhraničnom poskytovaní dôchodkových služieb a posilnenie hospodárskej súťaže medzi poskytovateľmi dôchodkov, revíziu nariadenia o infraštruktúre európskych trhov (EMIR) v rámci programu REFIT, stratégiu pre udržateľné financie, opatrenia na zjednodušenie financovania korporácií pôsobiacich v oblasti infraštruktúry a akčný plán pre retailové finančné služby s cieľom prelomiť vnútroštátne prekážky, ktoré spotrebiteľom bránia získať najlepšiu hodnotu, výber a ceny a ťažiť z nových finančných technológií. Komisia takisto zabezpečí nadväzujúce opatrenia na žiadosť o predloženie dôkazov o kumulatívnom vplyve finančných právnych predpisov, pričom zohľadní aj stanovisko platformy REFIT k požiadavkám vykazovania. Predložíme aj zostávajúce návrhy, ktoré už boli oznámené, vrátane právnych predpisov týkajúcich sa reštrukturalizácie podnikov a druhej šance s cieľom zabezpečiť, aby boli podniky v prípade zlyhania zrušené spravodlivo a efektívne a aby podnikatelia mohli začať odznova.

Zdravé daňové prostredie musí byť pre spoločnosti s cezhraničnou pôsobnosťou jednoduché a efektívne a zároveň musí zabezpečiť, aby tieto spoločnosti spravodlivo a účinne platili dane na miestach, na ktorých v skutočnosti dosahujú zisk. Komisia súbežne s týmto pracovným programom opätovne zavádza spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb, pričom prvým krokom je povinný spoločný daňový základ 28 . Komisia takisto predkladá ďalšie opatrenia na boj proti daňovým podvodom a daňovým únikom, a to aj prostredníctvom tretích krajín 29 . S prihliadnutím na prebiehajúce konzultácie by ďalšie opatrenia v oblasti daňovej transparentnosti v priebehu nasledujúceho roka mohli zahŕňať návrh na zvýšenie dohľadu nad tými, ktorí podporujú a umožňujú systémy agresívneho daňového plánovania. Komisia bude spolupracovať s členskými štátmi na dokončení zoznamu EÚ obsahujúceho jurisdikcie tretích krajín, ktoré nedodržiavajú medzinárodné daňové normy týkajúce sa dobrej správy, a na vykonávaní príslušných medzinárodných dohôd o osvedčených postupoch proti presunu ziskov a narúšaniu základu dane, keďže je to kľúčový prvok vonkajšej stratégie pre účinné zdaňovanie.

Každý rok stoja cezhraničné podvody v oblasti DPH daňových poplatníkov v našich členských štátoch približne 50 miliárd EUR. Administratívna záťaž súvisiaca s dodržiavaním predpisov o DPH pre malé podniky je zároveň vysoká a technické inovácie predstavujú nové výzvy pre účinný výber daní. Komisia preto predloží opatrenia na vykonávanie Akčného plánu v oblasti DPH s cieľom zjednodušiť DPH pre malé podniky a vytvoriť základ pre moderný, efektívnejší konečný režim DPH naklonený podnikom a lepšie zabezpečený voči podvodom v celej Európe s prihliadnutím na stanoviská platformy REFIT. Kľúčovým prvkom tejto reformy je účinnejší a primeranejší prístup k sadzbám DPH.

5.    Prehĺbenejšia a spravodlivejšia hospodárska a menová únia

Európa, ktorá chráni naše hospodárstva a zabezpečuje rovnaké podmienky pre pracovníkov a podniky. Euro ako etablovaná globálna mena prináša obrovské ekonomické výhody, ktoré často nie sú viditeľné. Krajiny eurozóny ušetrili tento rok 50 miliárd EUR na platbách úrokov za svoj dlh vďaka nízkym úrokovým sadzbám a menovej politike Európskej centrálnej banky. Komisia stojí za ambíciami a plánmi, ktoré boli predložené v piatej správe predsedov o dokončení hospodárskej a menovej únie (HMÚ).

Biela kniha o budúcnosti Európy, v ktorej sú stanovené postupy, ako reformovať EÚ zloženú z 27 členských štátov 60 rokov po podpísaní Rímskych zmlúv, bude zahŕňať aj budúcnosť HMÚ s cieľom pripraviť druhú fázu prehlbovania HMÚ v novom politickom a demokratickom rámci vrátane preskúmania Paktu stability a rastu so zameraním sa na stabilitu a nadväzujúce opatrenie v súvislosti s článkom 16 Zmluvy o stabilite, koordinácii a správe v hospodárskej a menovej únii (zahrnutím predmetu tejto zmluvy do právneho rámca Európskej únie). Preskúmame aj európsky systém finančného dohľadu (ESFS) na posilnenie účinnosti a efektívnosti dohľadu na makroprudenciálnej, ako aj mikroprudenciálnej úrovni. Malo by sa urýchliť prijatie návrhu na vytvorenie jednotného zastúpenia eurozóny v rámci Medzinárodného menového fondu 30 .

Dokončenie bankovej únie a v súvislosti s tým dospenie k dohode o návrhu spoločného európskeho systému ochrany vkladov 31 zostáva naďalej prioritou. Komisia vzhľadom na najnovšie úvahy na medzinárodnej úrovni preskúma aj časti právnych predpisov v oblasti bankovníctva a navrhne cielené zmeny nariadenia a smernice o kapitálových požiadavkách, ako aj smernice o ozdravení a riešení krízových situácií bánk, aby boli banky ešte odolnejšie, a zároveň zjednoduší pravidlá pre banky s menej zložitým obchodným modelom, podporí investície najmä do MSP a posilní existujúce opatrenia na zníženie rizika, najmä prostredníctvom zavedenia globálnych štandardov týkajúcich sa celkovej schopnosti systémových bánk absorbovať straty. Urýchlenie pokroku v oblasti zabezpečenia únie kapitálových trhov je kľúčom k podpore väčšej úrovne rozdelenia rizika súkromného sektora v HMÚ. Musí sa urýchliť prijatie návrhov o sekuritizácii 32 a prospekte 33 , ktoré sú v legislatívnom procese.

Komisia je odhodlaná presadzovať prehĺbenie sociálnej vzostupnej konvergencie a posilniť sociálny rozmer európskej integrácie. Na základe dôkazov zhromaždených prostredníctvom tohtoročnej verejnej konzultácie navrhneme európsky pilier sociálnych práv, v ktorom sa stanovia zásady pre Úniu vybudovanú na sociálnej spravodlivosti. Tento pilier stanoví rámec zásad na podporu spravodlivých a rovnakých podmienok v európskom sociálnom trhovom hospodárstve. Tento rámec ponúkne politické smerovanie pre spravodlivé a dynamické trhy práce, na ktorých má každý príležitosť využiť svoj talent, a pre dobre fungujúce a udržateľné systémy sociálneho zabezpečenia, v ktorých sa zohľadňuje súčasná rýchlo sa meniaca realita. Budú ho sprevádzať súvisiace iniciatívy, ako sú iniciatívy na riešenie problémov týkajúcich sa rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, ktorým čelia pracujúce rodiny.

6.    Obchod: Primeraná a vyvážená dohoda o voľnom obchode s USA

Európa, ktorá je otvorená a obchoduje s našimi partnermi a zároveň posilňuje svoje nástroje na ochranu. V súčasnom globálnom hospodárstve je obchod nevyhnutný pre rast, zamestnanosť a konkurencieschopnosť. Obchodovať znamená vytvárať pracovné miesta: vďaka každej miliarde EUR zodpovedajúcej nášmu vývozu sa v EÚ vytvorí 14 000 ďalších pracovných miest. Viac ako 30 miliónov pracovných miest, teda jedno z každých siedmich pracovných miest v EÚ, v súčasnosti závisí od vývozu do ostatných krajín sveta. To je dôvodom, prečo je EÚ naďalej odhodlaná zachovať otvorený systém obchodovania založený na pravidlách.

V nadväznosti na úspešnú sieť dohôd Únie o voľnom obchode bude Komisia pokračovať v rokovaniach s USA, Japonskom, Mercosurom, Mexikom, Tuniskom a krajinami združenia ASEAN. Budeme sa snažiť získať nové mandáty na začatie rokovaní s Tureckom, Austráliou, Novým Zélandom a Čile. Budeme naďalej pracovať vo WTO vrátane viacstranných dohôd, ako aj na urýchlenej ratifikácii komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody (CETA) s Kanadou.

Prostredníctvom aktualizácie a modernizácie európskych nástrojov na ochranu obchodu sme takisto odhodlaní zabezpečiť, že obchod bude aj naďalej spravodlivý s cieľom zaistiť plnú udržateľnosť týchto nástrojov vzhľadom na nové hospodárske výzvy, ako sú nadmerná kapacita a meniace sa právne skutočnosti, napríklad uplynutie platnosti niektorých ustanovení protokolov o pristúpení k WTO. Teraz je naliehavé, aby Rada riešila patovú situáciu súvisiacu s našim návrhom z roku 2013 s cieľom modernizovať nástroje na ochranu obchodu vrátane reformy pravidla nižšieho cla 34 . Európska rada vyzvala 21. októbra 2016 na dosiahnutie bezodkladnej a vyváženej dohody o pozícii Rady ku komplexnej modernizácii všetkých nástrojov na ochranu obchodu do konca roka 2016.

Vzhľadom na spoločné hodnoty EÚ a USA, ako aj na strategický, politický a hospodársky význam transatlantického partnerstva je Komisia pripravená uzavrieť ambicióznu, vyváženú dohodu o obchodnom a investičnom partnerstve s vysokou úrovňou noriem. Vzhľadom na nadchádzajúce voľby v USA a nevyhnutné spomalenie tempa rokovaní sa obidve strany budú snažiť upevniť pokrok, ktorý sa dosiahol. Komisia je pripravená začať spoluprácu s novou vládou USA čo najskôr, na základe mandátu udeleného Komisii, ktorý Európska rada opätovne potvrdila 21. októbra 2016 35 .

Komisia bude takisto plniť vedúcu úlohu v realizácii Globálneho fóra o nadmernej kapacite ocele pod záštitou G20.

7.    Priestor spravodlivosti a základných práv založený na vzájomnej dôvere

Európa, ktorá bráni a chráni naše hodnoty slobody, demokracie a právneho štátu. Bezpečnosť na našich hraniciach a v rámci nich je vzhľadom na súčasné hrozby, ktorým čelí Európa, kľúčovým a spoločným záujmom. V Európe sme ešte nikdy v takej širokej miere nepociťovali hrozbu terorizmu. Máme v úmysle nadviazať na bezpečnostnú agendu EÚ pomocou opatrení, ktoré vydláždia cestu k bezpečnostnej únii a posilnia kontroly na našich hraniciach. Bude to zahŕňať európsky systém pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS) na automatizovanú kontrolu štátnych príslušníkov tretích krajín oslobodených od vízovej povinnosti, ktorí chcú cestovať do schengenského priestoru, ktorý doplní systém vstup/výstup pre štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorý už Komisia navrhla 36 a ktorý by sa mal urýchlene schváliť spoločne s naším návrhom na systematické kontroly štátnych príslušníkov EÚ, ktorí prekračujú vonkajšie hranice EÚ 37 . Predstavíme aj zlepšenia Schengenského informačného systému a zabezpečíme väčšiu interoperabilitu našich súčasných a budúcich systémov presadzovania práva a systémov riadenia hraníc v nadväznosti na prebiehajúcu činnosť skupiny na vysokej úrovni pre informačné systémy a interoperabilitu. Predložíme iniciatívu o prístupe k elektronickým dôkazom vzhľadom na ich rastúci význam pre zabezpečenie účinného trestného vyšetrovania a stíhania s cieľom bojovať proti závažnej trestnej činnosti a terorizmu.

Komisia bude v priebehu nasledujúcich mesiacov pokračovať vo vykonávaní akčného plánu EÚ na boj proti financovaniu terorizmu s návrhmi týkajúcimi sa harmonizovaných sankcií s cieľom odradiť od prania špinavých peňazí, nedovoleného pohybu hotovosti, nezákonného obchodovania s kultúrnymi objektmi a zmraziť a skonfiškovať majetok zločincov. Pracujeme tiež na posilnení Europolu, a najmä na získavaní zdrojov pre Európske centrum pre boj proti terorizmu. Každý mesiac budeme podávať správy o pokroku smerom k bezpečnostnej únii 38 a budeme spolupracovať s Európskym parlamentom a Radou na včasnej dohode o kľúčových opatreniach zameraných na boj proti zneužívaniu strelných zbraní a na stíhaní teroristického správania vrátane pohybu zahraničných teroristických bojovníkov.

Právo na bezpečnosť nemôže nikdy ohroziť dodržiavanie ostatných základných práv vrátane práva na ochranu osobných údajov. Európske nariadenie o ochrane údajov 39 sa bude uplatňovať od roku 2018 a Komisia zabezpečí, aby sa rovnaká vysoká úroveň ochrany osobných údajov vzťahovala aj na európske inštitúcie, orgány, agentúry a úrady. Komisia bude v rovnakom duchu skúmať aj nové rozhodnutia o primeranosti týkajúce sa výmeny osobných údajov s tretími krajinami s cieľom zabezpečiť vysoké štandardy pri prenose osobných údajov do tretích krajín. Predstavíme revíziu smernice o súkromí a elektronických komunikáciách v rámci programu REFIT v záujme jej aktualizácie vzhľadom na najnovší technologický vývoj a s prihliadnutím na stanovisko platformy REFIT. Posúdime aj priestor pre horizontálne alebo ďalšie odvetvové opatrenie na úrovni EÚ na ochranu oznamovateľov, ktorí odhaľujú nelegálnu činnosť.

Budeme sa naďalej usilovať o pristúpenie Únie k Európskemu dohovoru o ľudských právach, pričom plne zohľadníme rozsudky Európskeho súdneho dvora. A keďže nezávislé, účinné systémy súdnictva podporujú hospodársky rast a dodržiavanie základných práv, budeme naďalej spolupracovať s Európskym parlamentom a členskými štátmi na podpore a ochrane právneho štátu.

8.    Smerom k novej politike v oblasti migrácie

Európa, ktorá chráni naše hranice a vykonáva zodpovednú migračnú politiku. Riadenie migračných tokov a súčasné zabezpečenie toho, aby tí, ktorí hľadajú útočisko, vždy našli bezpečný prístav, je aj naďalej každodennou výzvou. V priebehu posledného roka Komisia urýchlila spoluprácu s Európskym parlamentom, Radou a členskými štátmi v rámci európskej migračnej agendy s cieľom umožniť rýchlu koordinovanú reakciu na utečeneckú krízu a načrtnúť dlhodobý rámec založený na solidarite a zodpovednosti.

Odhodlanie EÚ riešiť vplyv krízy viedlo ku každodennému angažovaniu sa EÚ na mieste. Komisia, agentúry EÚ a členské štáty spoločne vyvíjali úsilie v záujme záchrany životov na mori a podpory členských štátov na vonkajších hraniciach. Na reakciu EÚ na utečeneckú krízu bolo z rozpočtu EÚ vyčlenených viac ako 15 miliárd EUR. Preukazuje sa, že vyhlásenie EÚ a Turecka je rozhodujúcim krokom, pokiaľ ide o zastavenie prevádzačstva, usporiadanie tokov a predchádzanie stratám na životoch. V roku 2017 bude Komisia naďalej rovnako intenzívne pracovať na priamej podpore utečencov a ich začlenenia do hostiteľských komunít v Európe a v tretích krajinách, zlepšení riadenia migrácie v najexponovanejších pohraničných oblastiach, boji proti prevádzačstvu a obchodovaniu s migrantmi, najmä pokiaľ ide o maloleté osoby bez sprievodu, a návrate neregulárnych migrantov.

V oblasti voľného vnútorného pohybu sú naše vonkajšie hranice viac než kedykoľvek predtým otázkou spoločnej zodpovednosti. Boli podniknuté kroky, aby sa schengenský priestor voľného pohybu osôb vrátil späť do normálu. EÚ za menej ako jeden rok vybudovala stály systém na zabezpečenie ochrany hraníc a prevenciu a riešenie nedostatočných kontrol osôb vstupujúcich do EÚ prostredníctvom funkčnej európskej pohraničnej a pobrežnej stráže.

Trvalá schopnosť riadiť migráciu dôveryhodným a udržateľným spôsobom si vyžaduje zavedenie celého radu nástrojov v oblasti migrácie. Všetky potrebné stavebné prvky majú teraz na stole Európsky parlament a Rada. Rýchle prijatie kľúčových návrhov, ako sú reforma dublinských pravidiel pre spoločný európsky azylový systém 40 , transformácia Európskeho podporného úradu pre azyl na plnohodnotnú Agentúru Európskej únie pre azyl 41 , posilnenie systému Eurodac 42 , nový rámec presídľovania 43 , ako aj opatrenia pre dôsledne riadenú legálnu migráciu 44 , má zásadný význam pre zaistenie komplexného a uceleného prístupu, ktorý Európska únia potrebuje na zvládnutie problému migrácie.

Na základe prvých výsledkov nedávneho partnerského rámca s tretími krajinami v kontexte európskej migračnej agendy 45 musia inštitúcie EÚ a členské štáty ďalej pracovať na tom, aby boli otázky migrácie jadrom našich vzťahov a podmienkou ich kvality so všetkými kľúčovými partnerskými krajinami pôvodu a tranzitu. Krajiny pôvodu a tranzitu sa začali zapájať do užšej spolupráce v oblasti prevencie neregulárnej migrácie a návratu. Musíme zaviesť aj účinné zákonné cesty do Únie, či už prostredníctvom legálnej migrácie alebo presídlenia.

Budúci rok urobíme revíziu naprieč rôznymi pracovným oblasťami v rámci tejto stratégie s cieľom poskytnúť ucelený prehľad o pokroku dosiahnutom v súvislosti s účinnejším a udržateľnejším riadením migrácie, a určíme, či je potrebné ďalšie úsilie.

9.     Silnejší globálny aktér

Európa, ktorá chráni, musí takisto brániť naše záujmy za hranicami. Európa je „mäkkou mocnosťou“ so svetovým významom. Prostredníctvom globálnej stratégie a revidovanej európskej susedskej politiky bude EÚ naďalej využívať všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, na podporu svojich partnerov v oblasti hospodárskej a politickej stabilizácie a reforiem, ako aj pri posilňovaní odolnosti. Komisia bude prostredníctvom svojej politiky rozširovania spolu s kandidátskymi krajinami naďalej posilňovať stabilitu a prosperitu.

Mäkká moc však v tomto čoraz konfliktnejšom svete nie je dostatočná. Komisia preto neskôr v tomto roku predloží akčný plán v oblasti európskej obrany, v ktorom sa preskúma, ako sa môže pomocou politík a nástrojov EÚ zabezpečiť, aby bola priemyselná základňa a základňa zručností schopná poskytnúť obranné spôsobilosti identifikované vzhľadom na súčasné a budúce bezpečnostné výzvy. Komisia v nadväznosti na to navrhne vytvorenie európskeho fondu pre obranu s cieľom podporiť výskum a inovácie a prispieť k posilneniu európskej obrannej technologickej a priemyselnej základne a ďalej stimulovať vývoj kľúčových obranných spôsobilostí. Okrem toho budú navrhnuté ďalšie opatrenia v oblasti verejného obstarávania pre obranu.

Návrh Komisie na zmenu tohto nástroja prispievajúceho k stabilite a mieru, ktorý sa momentálne prerokúva, je zameraný na odstránenie nedostatkov schopnosti Európskej únie podporovať partnerské krajiny v tom, aby predchádzali bezpečnostným krízam a zvládali ich samy, najmä prostredníctvom budovania kapacít na podporu bezpečnosti a vývoja. Vzhľadom na bezprostredné ohrozenie stability a mieru a tým aj rozvoja celého radu kľúčových partnerských krajín je dôležité, aby Európsky parlament a Rada urýchlene prijali tento návrh.

Európska únia sa bude naďalej usilovať o vyriešenie prebiehajúcich konfliktov a kríz vo svojom susedstve aj mimo neho, a v tejto súvislosti prispeje k pokračujúcemu úsiliu OSN a ostatných medzinárodných subjektov. Komisia a vysoká predstaviteľka prijmú stratégiu EÚ pre Sýriu, v ktorej sa stanoví, ako môže Európa pokračovať v poskytovaní humanitárnej pomoci a prispieť k politickému prechodu, stabilizácii a obnove s cieľom znovu vybudovať mierový sýrsky národ a pluralitnú, tolerantnú občiansku spoločnosť v Sýrii.

Afrika zostane jedným z kľúčových strategických partnerov EÚ a nedávna utečenecká kríza opätovne poukázala na význam investovania do udržateľných a dobrých vzťahov s africkými krajinami, vedených v duchu spoločnej zodpovednosti. Rámec partnerstva a osobitné finančné prostriedky poskytnuté z Núdzového trustového fondu EÚ pre Afriku a nový európsky plán pre vonkajšie investície (EIP) 46  odrážajú náš záväzok ruka v ruke s našimi africkými partnermi vyvíjať úsilie s cieľom spoločne čeliť našim globálnym výzvam. So zreteľom na 5. samit EÚ – Afrika, ktorý sa bude konať koncom roka 2017, navrhneme nový prístup, v ktorom by sa mali definovať strategické ciele a priority EÚ v jej vzťahoch s Afrikou. Takto by sa takisto prispelo k africkému pilieru rámca po skončení platnosti Dohody z Cotonou, ktorý Komisia onedlho predstaví, a mal by sa zdôrazniť aj kľúčový význam našich obchodných vzťahov s africkými partnermi.

Ako už bolo oznámené, Komisia navrhne aj obnovený Európsky konsenzus o rozvoji, v ktorom sa zosúladí naša rozvojová politika s programom OSN týkajúcim sa trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030 a zabezpečí sa, že sa plne zúčastní plnenia cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

10. Únia demokratickej zmeny

Európa, ktorá preberá zodpovednosť, načúva a plní sľuby. Dosiahnutie Únie demokratickej zmeny, teda najdôležitejších 10 priorít, ktoré stanovila samotná Komisia, nebolo nikdy naliehavejšie. V tomto kritickom okamihu bude budúcnosť našej Únie závisieť od toho, či Európanom poskytneme istotu, že spoločne sme schopní ich chrániť, posilňovať a obraňovať, a či pomôžeme vybudovať pozitívnu a udržateľnú perspektívu pre ich budúcnosť.

Lepšia právna regulácia, zodpovednosť a transparentnosť sú aj naďalej kľúčovým strategickým plánom tejto Komisie, a ak si chceme znovu získať dôveru našich občanov, všetky inštitúcie EÚ musia tieto zásady uplatňovať konzistentným a odhodlaným spôsobom. Komisia bude úzko spolupracovať s Európskym parlamentom a Radou na zabezpečení plného vykonávania a uplatňovania Medziinštitucionálnej dohody o lepšej tvorbe práva a bude sa takisto zapájať do konštruktívnych rokovaní s oboma inštitúciami o našom nedávnom návrhu povinného registra transparentnosti, ktorý sa vzťahuje na Európsky parlament, Radu a Komisiu. Komisia predloží k rámcovej dohode s Európskym parlamentom aj pozmeňujúce návrhy, aby sa zabezpečilo, že členovia Komisie budú môcť kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Komisia navrhne právne predpisy s cieľom zosúladiť existujúce akty s ustanoveniami zmluvy o delegovaných a vykonávacích aktoch, čím postupne vyradí regulačný postup s kontrolou. Posúdime aj demokratickú legitimitu existujúcich postupov prijímania delegovaných a vykonávacích aktov a zvážime možnosti na zmenu existujúcich postupov prijímania určitých sekundárnych aktov.

Aby sa zabezpečilo, že právne nástroje EÚ budú mať zamýšľaný účinok, Komisia plánuje zintenzívniť svoje úsilie v súvislosti s uplatňovaním, vykonávaním a presadzovaním právnych predpisov EÚ. Toto úsilie zahŕňa balík opatrení pre lepšie presadzovanie pravidiel jednotného trhu a v oblasti životného prostredia návrh v rámci programu REFIT na zjednodušenie predkladania správ o životnom prostredí na základe nedávnej kontroly vhodnosti a opatrenia na zjednodušenie prístupu k spravodlivosti a podporu zabezpečenia súladu s predpismi v oblasti životného prostredia v členských štátoch.

III.    Urýchlenie dosiahnutia 10 priorít tromi inštitúciami

Náš program, ktorý sa začal správou predsedu o stave Únie zo 14. septembra 2016 47 , odráža nielen to, čo sme počuli, že občania očakávajú od EÚ, a naše dialógy s priamo volenými poslancami Európskeho parlamentu 48 a Rady, v ktorých sú zastúpené všetky národné vlády 49 , ako aj vstupy Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 50 a Výboru regiónov 51 , ale je tiež v úplnom súlade s prioritami, ktoré stanovilo 27 hláv štátov alebo vlád v Bratislave 52 .

Komisia sa v priebehu nadchádzajúceho roka bude zameriavať na plnenie cieľov, ale nemôžeme ich plniť sami. Konštruktívny dialóg s Európskym parlamentom a Radou pred predložením tohto pracovného programu viedol k spoločnému chápaniu priorít, na ktoré sa budeme sústrediť, v súlade s novou Medziinštitucionálnou dohodou o lepšej tvorbe práva 53 . Komisia považuje túto dohodu za spoločný záväzok zamerať sa na veľké a naliehavé záležitosti, a zároveň sa snaží o jednoduché, predvídateľné a primerané právne predpisy založené na dôkazoch, ktoré poskytujú maximálny prínos pre občanov a podniky.

Preto sa tešíme na prácu v nasledujúcich týždňoch s Európskym parlamentom a Radou s cieľom dosiahnuť dohodu medzi všetkými tromi predsedami o spoločnom vyhlásení, v ktorom budú stanovené hlavné ciele a priority na rok 2017 a uvedené návrhy, ktoré si v legislatívnom procese zaslúžia prednostné zaobchádzanie. Ide o nový spoločný záväzok v rámci medziinštitucionálnej dohody 54 . Tento pracovný program poskytuje základ pre túto spoločnú reflexiu a poukazuje na návrhy 55 v legislatívnom procese, v prípade ktorých Komisia považuje za najdôležitejšie rýchlo napredovať, čo Únii umožní uviesť tieto návrhy do praxe tam, kde sú najviac potrebné.

(1)

Príloha I.

(2)

Príloha II.

(3)

 Výnimku tvorí jednotné daňové priznanie k DPH, ku ktorému musel byť tento rok stiahnutý predchádzajúci návrh Komisie pre nedostatočnú podporu Rady v legislatívnom postupe. Medzi príklady nadväzujúcich opatrení Komisie v tohtoročnom pracovnom programe patria: návrhy na zmenu právnych predpisov EÚ o súkromí a elektronických komunikáciách a DPH (pozri prílohu I), a návrh na zmenu vykonávacieho aktu podľa smernice o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) (pozri prílohu II).

(4)

Príloha V.

(5)

 Príloha IV.

(6)

Rozhodnutie Komisie z 25. 11. 2014 o zverejňovaní informácií o stretnutiach medzi členmi Komisie a organizáciami alebo samostatne zárobkovo činnými osobami [C(2014) 9051 final] a rozhodnutie Komisie z 25. 11. 2014 o zverejňovaní informácií o stretnutiach medzi generálnymi riaditeľmi Komisie a organizáciami alebo samostatne zárobkovo činnými osobami [C(2014) 9048 final].

(7)

COM(2016) 627 final.

(8)

http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_sk.pdf.

(9)

Komisia bude v tejto súvislosti orientovať svoju komunikačnú činnosť v roku 2017 na svoje priority na základe opatrenia v oblasti inštitucionálnej komunikácie v rokoch 2017 – 2018 podľa viacročného finančného rámca na roky 2014 – 2020 [C(2016) 6838 z 25. 10. 2016].

(10)

COM(2016) 646 final.

(11)

V záujme ďalšej podpory realizácie v praxi sme nedávno navrhli doplniť existujúce finančné prostriedky pre iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí o ďalšie 2 miliardy EUR na roky 2017 – 2020.

(12)

Ako už bolo uvedené, Európsky fond pre strategické investície bol aktivovaný v 27 členských štátoch len za jeden rok a na investície bolo z neho vyčlenených 138 miliárd EUR vrátane nových finančných prostriedkov pre takmer 300 000 malých a stredných podnikov.

(13)

COM(2016) 581 final.

(14)

COM(2016) 603 final.

(15)

COM(2015) 634 final, COM(2015) 635/2 final.

(16)

COM(2016) 593 final, COM(2016) 594 final, COM(2016) 595 final, COM(2016) 596 final.

(17)

COM(2016) 289 final.

(18)

COM(2015) 627 final.

(19)

COM(2016) 285 final.

(20)

COM(2016) 287 final.

(21)

COM(2016) 590 final, COM(2016) 591final.

(22)

COM(2016) 43 final.

(23)

COM(2016) 589 final.

(24)

COM(2016) 52 final a COM(2016) 53 final/2.

(25)

COM(2015) 337 final/2.

(26)

COM(2016) 482 final/2.

(27)

COM(2016) 479 final.

(28)

COM(2016) 683 a COM(2016) 685.

(29)

COM(2016) 686 a COM(2016) 687.

(30)

COM(2015) 603 final.

(31)

COM(2015) 586 final/2.

(32)

COM(2015) 472 final/2.

(33)

COM(2015) 583 final.

(34)

COM(2013) 192 final.

(35)

Závery Európskej rady – Brusel, 20. – 21. októbra 2016, bod 14: „…Takisto vyzýva Komisiu, aby pokračovala v rokovaniach s orgánmi USA s cieľom predložiť ambicióznu, vyváženú a komplexnú dohodu o voľnom obchode.

(36)

COM(2016) 194 final a COM(2016) 196 final.

(37)

COM(2015) 670 final.

(38)

Prvá správa Komisie o pokroku smerom k dosiahnutiu účinnej a skutočnej bezpečnostnej únie bola prijatá 12. októbra 2016 – COM(2016) 670 final.

(39)

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov), Ú. v. EÚ L 119 zo 4.5.2016.

(40)

COM(2016) 270 final/2.

(41)

COM(2016) 271 final.

(42)

COM(2016) 272 final/2.

(43)

COM(2016) 468 final.

(44)

COM(2016) 378 final.

(45)

COM(2016) 385 final.

(46)

 COM(2016) 581 final.

(47)

  http://ec.europa.eu/priorities/state-union-2016_sk . Pozri aj vyhlásenie o zámere podpísané predsedom a prvým podpredsedom a adresované predsedovi Európskeho parlamentu a predsedovi Rady. Prvý podpredseda viedol na tomto základe s Radou pre všeobecné záležitosti 20. septembra rokovania a Komisia sa stretla s Konferenciou predsedov výborov 3. a 4. októbra.

(48)

  http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2016-0312+0+DOC+XML+V0//SK

(49)

List predsedu Rady pre všeobecné záležitosti zo 4. októbra adresovaný predsedovi a prvému podpredsedovi Komisie.

(50)

  http://www.eesc.europa.eu/resources/docs/eesc_contribution-to-ec--2017-workprogramme_sk.pdf

(51)

  https://toad.cor.europa.eu/corwipdetail.aspx?folderpath=RESOL-VI%2f010&id=24254

(52)

  http://www.consilium.europa.eu/sk/press/press-releases/2016/09/16-bratislava-declaration-and-roadmap/

(53)

  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2016:123:FULL&from=SK

(54)

Bod 7 Medziinštitucionálnej dohody o lepšej tvorbe práva.

(55)

 Príloha III.


V Štrasburgu25. 10. 2016

COM(2016) 710 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV


Pracovný program Komisie na rok 2017

Vytvorenie Európy, ktorá chráni, posilňuje a obraňuje

{SWD(2016) 400 final}


Príloha I: Nové iniciatívy

č.

Názov

Opis 1  

Ďalšie posilnenie zamestnanosti, rastu a investícií

1.

Iniciatíva pre mladých ľudí

Táto iniciatíva zahŕňa návrh na vytvorenie európskeho zboru solidarity (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva) a prioritné opatrenia na vykonávanie aspektov programu pre zručnosti mladých ľudí vrátane rámca kvality pre učňovskú prípravu a návrh na zvýšenie mobility učňov (legislatívna iniciatíva); modernizáciu školského a vysokoškolského vzdelávania (nelegislatívna iniciatíva; 2. kvartál 2017); ako aj návrh na zlepšenie sledovania výsledkov absolventov vysokých škôl, ale aj mladých ľudí, ktorí absolvovali odborné vzdelávanie a prípravu (nelegislatívna iniciatíva; 2. kvartál 2017).

2.

Vykonávanie akčného plánu pre obehové hospodárstvo

Tento plán zahŕňa stratégiu v oblasti využitia, opätovného využitia a recyklácie plastov (nelegislatívna stratégia; 4. kvartál 2017); opatrenia v oblasti vody: návrh nariadenia o minimálnych kvalitatívnych požiadavkách na opätovne využívanú vodu (vrátane posúdenia vplyvu; článok 192 ZFEÚ; 2. kvartál 2017); revíziu smernice o pitnej vode v rámci programu REFIT (vrátane posúdenia vplyvu; článok 192 ods. 1 ZFEÚ; 4. kvartál 2017); iniciatívu na riešenie právnych, technických alebo praktických prekážok na rozhraní právnych predpisov v oblasti chemických látok, výrobkov a odpadov (nelegislatívna iniciatíva; 4. kvartál 2017); a monitorovací rámec pre obehové hospodárstvo (nelegislatívna iniciatíva; 3. kvartál 2017).

3.

Finančný rámec na obdobie po roku 2020

Komplexný návrh budúceho viacročného finančného rámca vrátane vlastných zdrojov (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva; článok 312 ZFEÚ).

Prepojený digitálny jednotný trh

4.

Vykonávanie stratégie pre digitálny jednotný trh

Preskúmanie vykonávania stratégie pre digitálny jednotný trh v polovici trvania.

Odolná energetická Únia uplatňujúca výhľadovú politiku v oblasti zmeny klímy

5.

Vykonávanie stratégie energetickej únie: nízkoemisné cestovanie a mobilita

Revízie niektorých kľúčových právnych predpisov, na ktoré sa kladie dôraz v akčnom pláne pre nízkoemisnú mobilitu, v rámci programu REFIT: stratégie na obdobie po roku 2020 pre automobily/ľahké úžitkové vozidlá a nákladné autá, autobusy a autokary (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; 2. kvartál 2017); smernica o ekologických vozidlách (vrátane posúdenia vplyvu; článok 192 ZFEÚ; 2. kvartál 2017); a smernica Eurovignette a smernica o Európskej službe elektronického výberu mýta (vrátane posúdenia vplyvu; článok 91 ZFEÚ; 2. kvartál 2017). Táto iniciatíva zahŕňa vykonávanie medzinárodnej dohody o emisiách z lietadiel (ICAO) (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 192 ZFEÚ; 1. kvartál 2017).

Prehĺbenejší a spravodlivejší vnútorný trh s posilnenou priemyselnou základňou

6.

Uplatňovanie stratégie jednotného trhu

Výstupy budú zahŕňať revíziu právnych predpisov v oblasti tovaru v rámci programu REFIT (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 43/114/207 ZFEÚ; 2. kvartál 2017), iniciatívu o práve obchodných spoločností s cieľom zjednodušiť používanie digitálnych technológií v rámci celého životného cyklu, cezhraničných zlúčení, splynutí a rozdelení spoločností (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; 3. až 4. kvartál /2017), iniciatívu v oblasti koordinovaného posudzovania zdravotníckych technológií (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; 4. kvartál 2017), a opatrenia na lepšie presadzovanie pravidiel jednotného trhu v rámci širšieho balíka týkajúceho sa presadzovania práva vrátane návrhu týkajúceho sa jednotnej digitálnej brány (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 114 ZFEÚ; 1. kvartál 2017) a informačný nástroj pre jednotný trh (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; 1. kvartál 2017), modernizácia siete SOLVIT (nelegislatívna iniciatíva; 1. kvartál 2017) a posilnenie vnútroštátnych orgánov na ochranu hospodárskej súťaže s cieľom účinnejšie presadzovať jej pravidlá (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; 2. kvartál 2017). 

7.

Spravodlivejšie zdaňovanie spoločností

Táto iniciatíva zahŕňa vykonávanie akčného plánu v oblasti DPH prostredníctvom návrhov týkajúcich sa konečného systému DPH a sadzieb DPH v rámci programu REFIT (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 113 ZFEÚ; 3. kvartál 2017), balík opatrení na zlepšenie administratívnej spolupráce a zjednodušenie s cieľom znížiť zaťaženie podnikov a daňových správ (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 113 ZFEÚ; 4. kvartál 2017); návrh zoznamu EÚ obsahujúceho jurisdikcie tretích krajín, ktoré nedodržiavajú štandardy dobrej správy v daňových záležitostiach (nelegislatívna iniciatíva; 3. kvartál 2017); ako aj implementáciu medzinárodnej dohody týkajúcej sa narúšania základu dane a presunu ziskov (BEPS) v predpisoch EÚ (legislatívna/nelegislatívna vrátane posúdenia vplyvu; 2. kvartál 2017).

8.

Vykonávanie vesmírnej stratégie pre Európu

Legislatívne návrhy v oblasti vládnych satelitných komunikačných služieb (vrátane posúdenia vplyvu; článok 189 ZFEÚ; 4. kvartál 2017) a opatrenia na uľahčenie uvádzania kozmických služieb a dát na trh (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva).

9.

Vykonávanie akčného plánu v oblasti únie kapitálových trhov

V rámci preskúmania v polovici trvania (nelegislatívna iniciatíva; 2. kvartál 2017) sa zhodnotí pokrok dosiahnutý v rámci zavádzania únie kapitálových trhov a identifikujú sa prípadné dodatočné opatrenia potrebné na zlepšenie financovania hospodárstva. Nové opatrenia budú zahŕňať rámec osobného dôchodkového produktu EÚ (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 114 ZFEÚ; 2. kvartál 2017); revíziu nariadenia o infraštruktúre európskych trhov (EMIR) v rámci programu REFIT (vrátane posúdenia vplyvu; článok 114 ZFEÚ; 1. kvartál 2017); akčný plán v oblasti retailových finančných služieb (nelegislatívna iniciatíva; 1. kvartál 2017); a ďalšie delegované právne predpisy s cieľom uľahčiť financovanie korporácií pôsobiacich v oblasti infraštruktúry inštitucionálnymi investormi (vrátane posúdenia vplyvu; 4. kvartál 2016).

Prehĺbenejšia a spravodlivejšia hospodárska a menová únia

10.

Silná Únia vybudovaná na silnej HMÚ

Biela kniha o budúcnosti Európy (nelegislatívna iniciatíva; 1. kvartál 2017), v ktorej sú stanovené postupy, ako reformovať EÚ zloženú z 27 členských štátov 60 rokov po podpísaní Rímskych zmlúv, bude zahŕňať aj budúcnosť HMÚ s cieľom pripraviť druhú fázu prehlbovania HMÚ v novom politickom a demokratickom rámci vrátane preskúmania Paktu stability a rastu so zameraním sa na stabilitu a nadväzujúce opatrenie v súvislosti s článkom 16 Zmluvy o stabilite, koordinácii a správe v HMÚ (zahrnutím predmetu tejto zmluvy do právneho rámca EÚ). Iniciatíva bude zahŕňať aj preskúmanie európskeho systému finančného dohľadu (ESFS) na posilnenie účinnosti a efektívnosti dohľadu na makroprudenciálnej, ako aj mikroprudenciálnej úrovni.

11.

Európsky pilier sociálnych práv

V nadväznosti na verejnú konzultáciu sa na základe iniciatívy stanoví návrh piliera sociálnych práv (1. kvartál 2017) a predložia sa aj súvisiace iniciatívy, ako sú iniciatívy na riešenie výziev týkajúcich sa zosúladenia pracovného a súkromného života, ktorým čelia pracujúce rodiny (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 153/157 ZFEÚ), na prístup k sociálnej ochrane (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 153/292), ako aj návrh v súvislosti s vykonávaním smernice o pracovnom čase (nelegislatívna iniciatíva), rovnako ako revízia smernice o písomnom vyhlásení v rámci programu REFIT, ktorou sa pre zamestnávateľov stanovuje povinnosť informovať zamestnancov o podmienkach vzťahujúcich sa na zmluvu alebo na pracovno-právny vzťah (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 153 ods. 1 písm. b)/článok 154 ZFEÚ).

Obchod: primeraná a vyvážená dohoda o voľnom obchode s USA

12.

Vykonávanie stratégie „Obchod pre všetkých“

Súbežne s úsilím o dokončenie dvojstranných rokovaní (napríklad s Japonskom) a o začatie nových rokovaní s Austráliou (vrátane posúdenia vplyvu; 1. kvartál 2017), Čile (vrátane posúdenia vplyvu; 2. kvartál 2017) a Novým Zélandom (vrátane posúdenia vplyvu; 1. kvartál 2017) o dohodách o voľnom obchode zahŕňa táto iniciatíva ďalšie posilnenie nástrojov EÚ na ochranu obchodu prostredníctvom návrhu na zmenu antidumpingových právnych predpisov EÚ (vrátane posúdenia vplyvu; 4. kvartál 2016), a to v súlade s oznámením Komisie z 18. októbra 2016.

Priestor spravodlivosti a základných práv založený na vzájomnej dôvere

13.

Balík predpisov o ochrane údajov

Balík (1. kvartál 2017) bude zahŕňať zosúladenie pravidiel o ochrane osobných údajov pri spracovaní inštitúciami EÚ s novými všeobecnými pravidlami ochrany údajov (legislatívna iniciatíva; článok 16 ZFEÚ), revíziu smernice o súkromí a elektronických komunikáciách v rámci programu REFIT (vrátane posúdenia vplyvu; článok 114/16 ZFEÚ), ako aj rámec pre nové rozhodnutia o primeranosti týkajúce sa výmeny osobných údajov s tretími krajinami.

14.

Pokrok smerom k dosiahnutiu účinnej a skutočnej bezpečnostnej únie

Vykonávanie programu bezpečnosti Únie a akčný plán boja proti financovaniu terorizmu, spolu s návrhmi na harmonizáciu v oblasti trestných činov prania špinavých peňazí a príslušných sankcií (legislatívna iniciatíva; článok 83 ZFEÚ; 4. kvartál 2016), na posilnenie vzájomného uznávania príkazov na zmrazenie a konfiškáciu majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 82 ZFEÚ; 4. kvartál 2016) a na boj proti nedovolenému pohybu hotovosti (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 33/114 ZFEÚ; 4. kvartál 2016) a nezákonnému obchodovaniu s kultúrnymi objektmi (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; článok 207 ZFEÚ; 4. kvartál 2016). Táto iniciatíva zahŕňa aj návrh európskeho systému pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS) (legislatívna iniciatíva; článok 77 ods. 2 písm. b) a d) ZFEÚ; 4. kvartál 2016), ako aj nadviazanie na prácu skupiny na vysokej úrovni pre informačné systémy a interoperabilitu.

Smerom k novej politike v oblasti migrácie

15.

Vykonávanie európskej migračnej agendy

Preskúmanie vykonávania európskej migračnej agendy v polovici trvania, konsolidácia a horizontálne zhodnotenie rozličných pracovných línií vrátane vykonávania nového rámca pre partnerstvo s tretími krajinami v oblasti migrácie.

Silnejší globálny aktér

16.

Vykonávanie akčného plánu v oblasti európskej obrany

Vrátane návrhu európskeho fondu pre obranu a opatrení s cieľom zlepšiť využívanie a účinnosť pravidiel verejného obstarávania (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva).

17.

Uplatňovanie globálnej stratégie EÚ

Táto stratégia zahŕňa predovšetkým úsilie na podporu vnútroštátnej, hospodárskej, environmentálnej/klimatickej a spoločenskej odolnosti v tretích krajinách, najmä v susedných krajinách EÚ a v regiónoch širšieho okolia (nelegislatívna iniciatíva).

18.

Stratégia EÚ pre Sýriu

V rámci tejto stratégie sa stanoví, ako môže EÚ pomôcť obnoviť mier a stabilitu a znovuvybudovať pluralistickú a tolerantnú občiansku spoločnosť v Sýrii (nelegislatívna iniciatíva; 1. kvartál 2017).

19.

Partnerstvo Afrika – EÚ: nový impulz

V rámci tejto iniciatívy sa vymedzia strategické ciele a priority EÚ v jej vzťahoch s Afrikou (nelegislatívna iniciatíva; 2. kvartál 2017).

Únia demokratickej zmeny

20.

Modernizácia komitologických postupov

Návrhy na zosúladenie pravidiel pre sekundárne právne predpisy s aktualizovanými pravidlami zmluvy (legislatívna iniciatíva; 1. kvartál 2017); a posúdenie demokratickej legitímnosti existujúcich postupov prijímania delegovaných a vykonávacích aktov (nelegislatívna iniciatíva; 1. kvartál 2017).

21.

Strategickejší prístup k presadzovaniu právnych predpisov EÚ

Opatrenia, ktoré vedú k zintenzívneniu úsilia v oblasti uplatňovania, vykonávania a presadzovania práva EÚ (nelegislatívna iniciatíva; 4. kvartál 2016), a to v súlade s prioritami Komisie; konkrétne návrhy s cieľom zabezpečiť lepšie presadzovanie pravidiel jednotného trhu (pozri bod 6 vyššie), ako aj iniciatívy na zabezpečenie riadneho vykonávania a presadzovania právnych predpisov v oblasti životného prostredia v rámci programu REFIT vrátane zabezpečenia environmentálneho súladu (nelegislatívna iniciatíva; 3. kvartál 2017), prístup k spravodlivosti (nelegislatívna iniciatíva; 1. kvartál 2017) a monitorovanie, transparentnosť a podávanie správ (legislatívna/nelegislatívna iniciatíva; 2. kvartál 2017).

(1)

V tejto prílohe Komisia poskytuje ďalšie informácie, pokiaľ sú dostupné, o iniciatívach zahrnutých do jej pracovného programu, v súlade s Medziinštitucionálnou dohodou o lepšej tvorbe práva. Tieto informácie, ktoré sú uvedené v zátvorkách v opise každej iniciatívy, sú len orientačné a môžu sa zmeniť počas prípravného procesu, najmä vzhľadom na výsledky postupu posúdenia vplyvu.


V Štrasburgu25. 10. 2016

COM(2016) 710 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV


Pracovný program Komisie na rok 2017

Vytvorenie Európy, ktorá chráni, posilňuje a obraňuje

{SWD(2016) 400 final}


Príloha II: Iniciatívy v rámci programu REFIT 1

č.

Názov

Opis 2

Ďalšie posilnenie zamestnanosti, rastu a investícií 

1.

Odpad z elektrických a elektronických zariadení (OEZZ)

Vykonávací akt o štandardnom formáte a intervale podávania správ (smernica 2012/19/EÚ, článok 16 ods. 3, 4. kvartál 2017). Nadviazanie na stanovisko platformy REFIT.

Prepojený digitálny jednotný trh

2.

ENISA (Agentúra Európskej únie pre sieťovú a informačnú bezpečnosť)

Revízia nariadenia č. 526/2013 (nariadenie o agentúre ENISA), ktorým sa stanovujú mandát, ciele a úlohy pre Agentúru Európskej únie pre sieťovú a informačnú bezpečnosť. (vrátane posúdenia vplyvu, 4. kvartál 2017)

3.

Nariadenie o názve domény

Revízia nariadenia ES 733/2002 o zavedení domény najvyššej úrovne .eu a nariadenia ES 874/2004, ktorým sa stanovujú pravidlá verejnej politiky týkajúce sa implementácie a funkcií domény najvyššej úrovne .eu (vrátane posúdenia vplyvu, článok 173 ZFEÚ, 3. kvartál 2017). Trh s doménou najvyššej úrovne prešiel za posledné desaťročie významnými zmenami, ktoré so sebou pre doménu najvyššej úrovne .eu prinášajú strategické zmeny a príležitosti.

Odolná energetická Únia uplatňujúca výhľadovú politiku v oblasti zmeny klímy 

4.

Kombinovaná doprava

Revízia smernice 92/106/EHS o vytvorení spoločných pravidiel pre určité druhy kombinovanej prepravy tovaru medzi členskými štátmi zameraná na zvýšenie efektívnosti a účinnosti a na zaistenie ďalšieho presadzovania intermodálnej dopravy v EÚ (vrátane posúdenia vplyvu, 4. kvartál 2017). Táto revízia nadväzuje na hodnotenie dokončené v roku 2016.

Prehĺbenejší a spravodlivejší vnútorný trh s posilnenou priemyselnou základňou

5.

Všeobecné nariadenie o skupinových výnimkách 2015

Revízia nariadenia Komisie 651/2014, ktorou sa zavedú ustanovenia o výnimke pre prístavy a letiská do nariadenia Komisie o vyhlásení určitých kategórií pomoci za zlučiteľné s vnútorným trhom podľa článkov 107 a 108 zmluvy (nariadenie Rady 2015/1589, 1. kvartál 2017). 

6.

Všeobecný systém spotrebných daní

Revízia smernice 2008/118/ES s cieľom zosúladiť právne predpisy v colnej oblasti a oblasti spotrebných daní a zaistiť koherentnosť medzi nimi, zvýšiť právnu istotu a zaistiť jednotné uplatňovanie právnych predpisov EÚ (vrátane posúdenia vplyvu, článok 113 ZFEÚ, 4. kvartál 2017).

7.

Revízia štruktúr spotrebných daní pre etanol a alkoholické nápoje

Revízia smernice Rady 92/83/EHS o zosúladení štruktúr spotrebných daní pre etanol a alkoholické nápoje (vrátane posúdenia vplyvu, článok 113 ZFEÚ, 4. kvartál 2017).

8.

Odborná príprava, kvalifikácia a udeľovanie licencií v cestnej doprave

Revízia smernice 2003/59/ES o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku vodičov určitých cestných vozidiel nákladnej a osobnej dopravy (vrátane posúdenia vplyvu, článok 91 ZFEÚ, 4. kvartál 2016). Nadviazanie na hodnotenie dokončené v júli 2016.

9.

Lepšie fungovanie trhu s autobusovou a autokarovou dopravou

Revízia nariadenia (ES) č. 1073/2009 o spoločných pravidlách prístupu na medzinárodný trh autokarovej a autobusovej dopravy a o zmene a doplnení nariadenia (ES) č. 561/2006 s cieľom zlepšiť hospodársku súťaž na domácich trhoch s autokarovou dopravou, zaistiť nediskriminovaný prístup k terminálom a inej infraštruktúre (vrátane posúdenia vplyvu, článok 91 ZFEÚ, 4. kvartál 2017). Táto revízia nadväzuje na hodnotenie dokončené v roku 2016.

10.

Prístup na trh cestnej nákladnej dopravy EÚ

Revízia nariadenia (ES) č. 1072/2009 a nariadenia (ES) č. 1071/2009 s cieľom zjednodušiť a upevniť rovnaké podmienky a uľahčiť ich zavádzanie (vrátane posúdenia vplyvu, článok 91 ZFEÚ, 2. kvartál 2017). Táto revízia nadväzuje na hodnotenie dokončené v roku 2016.

11.

Posilnenie právnych predpisov v sociálnej oblasti týkajúcich sa cestnej dopravy

Revízia nariadenia (ES) č. 561/2006, smernice 2002/15/ES a smernice 2006/22/ES s cieľom zaistiť skutočne rovnaké podmienky pre odvetvie cestnej dopravy a adekvátne pracovné podmienky (vrátane posúdenia vplyvu, 2. kvartál 2017). Táto revízia nadväzuje na hodnotenie dokončené v roku 2016.

12.

Kódex pre malé plavidlá

Návrh na odporúčanie Rady na uľahčenie a zjednodušenie výroby malých osobných plavidiel, cezhraničného obchodu s nimi, ako aj ich registrácie (článok 100 ods. 2 ZFEÚ, 4. kvartál 2017). Nadviazanie na kontrolu vhodnosti programu REFIT, pokiaľ ide o právne predpisy EÚ v oblasti bezpečnosti osobných lodí

13.

Prenájom vozidiel

Revízia smernice 2006/1/ES o používaní vozidiel prenajatých bez vodičov na cestnú prepravu tovaru s cieľom optimalizovať rozdelenie zdrojov, zvýšiť pružnosť pri organizovaní operácií nákladnej dopravy a tým aj produktivitu spoločností (vrátane posúdenia vplyvu, článok 91 ZFEÚ, 2. kvartál 2017). Táto revízia nadväzuje na hodnotenie dokončené v roku 2016.

14.

Bezpečnosť cestnej infraštruktúry a tunelov

Revízia smernice 2008/96/ES o riadení bezpečnosti cestnej infraštruktúry a smernice 2004/54/ES o minimálnych bezpečnostných požiadavkách na tunely v transeurópskej cestnej sieti s cieľom zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky, postupy riadenia bezpečnosti tunelových infraštruktúr na cestách transeurópskej dopravnej siete, umožniť rovnaké podmienky v oblasti riadenia bezpečnosti a znížiť administratívnu záťaž. Nadviazanie na dve hodnotenia dokončené v roku 2015 (vrátane posúdenia vplyvu, článok 91 ZFEÚ, 4. kvartál 2017).

Prehĺbenejšia a spravodlivejšia hospodárska a menová únia

15.

Cezhraničné platby

Legislatívna revízia nariadenia (ES) č. 924/2009 o cezhraničných platbách s cieľom rozšíriť rozsah jeho pôsobnosti na všetky meny iné ako euro, zlepšiť zverejňovanie poplatkov uplatňujúcich sa pri cezhraničných transakciách a znížiť ich, najmä pokiaľ ide o transakcie z členských štátov mimo eurozóny a do nich (článok 114 ZFEÚ, 4. kvartál 2017).

Priestor spravodlivosti a základných práv založený na vzájomnej dôvere 

16.

Schengenský informačný systém

Revízia nariadenia 1987/2006 a rozhodnutia Rady 2007/533/SVV o zriadení, prevádzke a využívaní Schengenského informačného systému druhej generácie (SIS II) [článok 77 ods. 2 písm. b) a d), článok 82 a 87 ZFEÚ, 4. kvartál 2016]. Táto iniciatíva nadväzuje na hodnotenie uplatňovania systému SIS II v súlade s právnymi základmi [nariadenie (ES) č. 1987/2006, rozhodnutie Rady 2007/533/SVV, nadviazanie na hodnotenie z roku 2016].

17.

Spotrebiteľské právo

Revízia smernice Rady 93/13/EHS o nekalých podmienkach v spotrebiteľských zmluvách, smernice 98/6/ES o ochrane spotrebiteľa pri označovaní cien výrobkov ponúkaných spotrebiteľovi, smernice 1999/44/ES o určitých aspektoch predaja spotrebného tovaru a záruk na spotrebný tovar, smernice 2005/29/ES o nekalých obchodných praktikách podnikateľov voči spotrebiteľom na vnútornom trhu, smernice 2006/114/ES o klamlivej a porovnávacej reklame, smernice 2009/22/ES o súdnych príkazoch na ochranu spotrebiteľských záujmov a smernice 2011/83/EÚ o právach spotrebiteľov. (vrátane posúdenia vplyvu, 4. kvartál 2017) Táto revízia nadväzuje na kontrolu vhodnosti a hodnotenie.

Smerom k novej politike v oblasti migrácie

18.

Vízový informačný systém

Návrh na zmenu nariadenia 767/2008 o vízovom informačnom systéme (VIS) a výmene údajov o krátkodobých vízach medzi členskými štátmi a nariadenia 810/2009, ktorým sa ustanovuje vízový kódex Spoločenstva (vízový kódex) [vrátane posúdenia vplyvu, článok 77 ods. 2 písm. a) a b) a článok 87 ZFEÚ]. Nadviazanie na hodnotenie z roku 2016.

(1)

V tejto prílohe je uvedený zoznam iniciatív v rámci programu REFIT, ktorých prijatie je plánované na rok 2017. Dopĺňa položky, ktoré sú uvedené spolu s novými iniciatívami v prílohe I.

(2)

V súlade s Medziinštitucionálnou dohodou o lepšej tvorbe práva Komisia v tejto prílohe poskytuje ďalšie informácie, ak sú dostupné, o iniciatívach zahrnutých do jej pracovného programu. Tieto informácie, ktoré sa pod opisom každej iniciatívy uvádzajú v zátvorkách, sú len orientačné a môžu sa počas prípravného procesu zmeniť, najmä vzhľadom na výsledok posúdenia vplyvu.


V Štrasburgu25. 10. 2016

COM(2016) 710 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV


Pracovný program Komisie na rok 2017

Vytvorenie Európy, ktorá chráni, posilňuje a obraňuje

{SWD(2016) 400 final}


Príloha III: Prioritné návrhy v štádiu schvaľovania

č.

Položka

Úplný názov

Ref. č.

Ďalšie posilnenie zamestnanosti, rastu a investícií

1.

EFSI 2.0

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1316/2013 a (EÚ) 2015/1017, pokiaľ ide o predĺženie trvania Európskeho fondu pre strategické investície, ako aj zavedenie technických vylepšení pre uvedený fond a pre Európske centrum investičného poradenstva

COM/2016/0597 final –

2016/0276 (COD)

14/9/016

2.

Balík predpisov v oblasti obehového hospodárstva

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2000/53/ES o vozidlách po dobe životnosti, smernica 2006/66/ES o batériách a akumulátoroch a použitých batériách a akumulátoroch a smernica 2012/19/EÚ o odpade z elektrických a elektronických zariadení

COM/2015/0593 final – 2015/0272 (COD)

3.

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica Rady 1999/31/ES o skládkach odpadov

COM/2015/0594 final – 2015/0274 (COD)

4.

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2008/98/ES o odpade

COM/2015/0595 final – 2015/0275 (COD)

5.

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 94/62/ES o obaloch a odpadoch z obalov

COM/2015/0596 final – 2015/0276 (COD)

6.

Preskúmanie VFR v polovici trvania

Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ, Euratom) č. 1311/2013, ktorým sa ustanovuje viacročný finančný rámec na roky 2014 – 2020

COM/2016/0604 final –

2016/0283 (APP)

14/9/016

7.

Nariadenie o rozpočtových pravidlách/Omnibus

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, a ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2012/2002, (EÚ) č. 1296/2013, (EÚ) č. 1301/2013, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 1304/2013, (EÚ) č. 1305/2013, (EÚ) č. 1306/2013, (EÚ) č. 1307/2013, (EÚ) č. 1308/2013, (EÚ) č. 1309/2013, (EÚ) č. 1316/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) č. 283/2014, (EÚ) č. 652/2014 a rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady 541/2014/EÚ

COM(2016)605 final –
2016/0282(COD)

14. 9. 2016

Prepojený digitálny jednotný trh

8.

Cezhraničná prenosnosť online obsahových služieb na vnútornom trhu

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zaistení cezhraničnej prenosnosti online obsahových služieb na vnútornom trhu

COM/2015/0627 final –

2015/0284 (COD)

9. 12. 2015

9.

Digitálne zmluvné právo

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o určitých aspektoch týkajúcich sa zmlúv o dodávaní digitálneho obsahu

COM/2015/0634 final –

2015/0287 (COD)

9. 12. 2015

10.

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o určitých aspektoch týkajúcich sa zmlúv o online a iných predajoch tovaru na diaľku

COM/2015/0635 final/2 –

2015/0288 (COD)

20. 6. 2016

11.

Reforma telekomunikačných služieb

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa stanovuje európsky kódex elektronickej komunikácie (Prepracované znenie)

COM(2016)/0590 final –

2016/0288 (COD)

14. 9. 2016

12.

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie

COM(2016)/0591 final –

2016/0286 (COD)

14. 9. 2016

13.

Reforma autorského práva

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu

COM(2016)/0593 final –

2016/0280 (COD)

14. 9. 2016

14.

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú pravidlá výkonu autorského práva a s ním súvisiacich práv uplatniteľné na niektoré online vysielania vysielacích organizácií a retransmisie televíznych a rozhlasových programov

COM(2016)/0594 final –

2016/0284 (COD)

14. 9. 2016

15.

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o určitých povolených spôsoboch používania diel a iných materiálov chránených autorským právom a s ním súvisiacimi právami v prospech osôb, ktoré sú nevidiace, zrakovo postihnuté alebo postihnuté inou poruchou čítania, a o zmene smernice 2001/29/ES o zosúladení niektorých aspektov autorských práv a s nimi súvisiacich práv v informačnej spoločnosti

COM(2016)/0596 final –

2016/0278 (COD)

14. 9. 2016

16.

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o cezhraničnej výmene kópií určitých diel a iných materiálov chránených autorským právom a s ním súvisiacimi právami v prístupnom formáte v prospech osôb, ktoré sú nevidiace, zrakovo postihnuté alebo postihnuté inou poruchou čítania, medzi Úniou a tretími krajinami

COM(2016)/0595 final –

2016/0279 (COD)

14. 9. 2016

17.

Systém poukážok WiFi4EU pre miestne orgány

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1316/2013 a (EÚ) č. 283/2014, pokiaľ ide o podporu internetového pripojenia v miestnych spoločenstvách

COM(2016)/0589 final –

2016/0287 (COD)

14. 9. 2016

18.

Audiovizuálne mediálne služby

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2010/13/EÚ o koordinácii niektorých ustanovení upravených zákonom, iným právnym predpisom alebo správnym opatrením v členských štátoch týkajúcich sa poskytovania audiovizuálnych mediálnych služieb s ohľadom na meniace sa podmienky na trhu

COM/2016/0287 final –

2016/0151 (COD)

25. 5. 2016

19.

Návrh na zabránenie neopodstatnenému geografickému blokovaniu

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o riešení geografického blokovania a iných foriem diskriminácie z dôvodu štátnej príslušnosti zákazníkov, miesta bydliska alebo sídla na vnútornom trhu, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 2006/2004 a smernica 2009/22/ES

COM/2016/0289 final –

2016/0152 (COD)

25. 5. 2016

20.

Využívanie frekvenčného pásma 470 – 790 MHz v Únii

Návrh ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o využívaní frekvenčného pásma 470 – 790 MHz v Únii

COM/2016/043 final –

2016/027 (COD)

2. 2. 2016

Odolná energetická Únia uplatňujúca výhľadovú politiku v oblasti zmeny klímy

21.

Systém EÚ na obchodovanie s emisiami

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2003/87/ES s cieľom zlepšiť nákladovo efektívne zníženie emisií a investície do nízkouhlíkových technológií

COM/2015/0337 final/2 – 2015/0148 (COD)

3. 9. 2015

22.

Rozhodnutie o spoločnom úsilí

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o záväznom ročnom znižovaní emisií skleníkových plynov členskými štátmi v rokoch 2021 až 2030 v záujme odolnej energetickej únie a splnenia záväzkov podľa parížskej dohody, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 525/2013 o mechanizme monitorovania a nahlasovania emisií skleníkových plynov a nahlasovania ďalších informácií relevantných z hľadiska zmeny klímy

COM/2016/0482 final/2 –

2016/0231 (COD)

20. 7. 2016

23.

Balík bezpečnosti dodávok plynu

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o opatreniach na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu a o zrušení nariadenia (EÚ) č. 994/2010

COM/2016/052 final –

2016/030 (COD)

16. 2. 2016

24.

Návrh ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o ustanovení mechanizmu výmeny informácií, pokiaľ ide o medzivládne dohody a nezáväzné nástroje v oblasti energetiky medzi členskými štátmi a tretími krajinami, a o zrušení rozhodnutia č. 994/2012/EÚ

COM/2016/053 final/2 –

2016/031 (COD)

2. 6. 2016

Prehĺbenejší a spravodlivejší vnútorný trh s posilnenou priemyselnou základňou

25.

Únia kapitálových trhov – sekuritizácia

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú spoločné pravidlá sekuritizácie a vytvára sa európsky rámec pre jednoduchú, transparentnú a štandardizovanú sekuritizáciu a ktorým sa menia smernice 2009/65/ES, 2009/138/ES, 2011/61/EÚ a nariadenia (ES) č. 1060/2009 a (EÚ) č. 648/2012

COM/2015/0472 final/2 –

2015/0226 (COD)

15. 2. 2016

26.

Únia kapitálových trhov – prospekt

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o prospekte, ktorý sa zverejňuje pri verejnej ponuke cenných papierov alebo ich prijatí na obchodovanie

COM/2015/0583 final –

2015/0268 (COD)

30. 11. 2015

27.

Vysielanie pracovníkov

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 96/71/ES zo 16. decembra 1996 o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb

COM/2016/0128 final –

2016/070 (COD)

8. 3. 2016

28.

Schvaľovanie motorových vozidiel a dohľad nad trhom

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o typovom schvaľovaní a o dohľade nad trhom s motorovými vozidlami a ich prípojnými vozidlami, systémami, komponentmi a samostatnými technickými jednotkami určenými pre tieto vozidlá

COM/2016/031 final –

2016/014 (COD)

27. 1. 2016

Prehĺbenejšia a spravodlivejšia hospodárska a menová únia

29.

Európsky systém ochrany vkladov

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 806/2014 s cieľom vytvoriť európsky systém ochrany vkladov

COM/2015/0586 final/2 –

2015/0270 (COD)

8. 6. 2016

30.

Program na podporu štrukturálnych reforiem

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ustanovuje program na podporu štrukturálnych reforiem na obdobie rokov 2017 až 2020 a ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a (EÚ) č. 1305/2013

COM/2015/0701 final – 2015/0263 (COD)

Obchod: primeraná a vyvážená dohoda o voľnom obchode s USA

31.

Rýchla ratifikácia komplexnej hospodárskej a

obchodnej dohody s Kanadou

Návrh ROZHODNUTIE RADY o uzavretí Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi Kanadou na jednej strane a Európskou úniou a jej členskými štátmi na druhej strane

COM/2016/0443 final –

2016/0205 (NLE)

5. 7. 2016

Návrh ROZHODNUTIE RADY o podpise Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi Kanadou na jednej strane a Európskou úniou a jej členskými štátmi na druhej strane v mene Európskej únie

COM/2016/0444 final –

2016/0206 (NLE)

5. 7. 2016

Návrh ROZHODNUTIE RADY o predbežnom vykonávaní Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi Kanadou na jednej strane a Európskou úniou a jej členskými štátmi na druhej strane

COM/2016/0470 final –

2016/0220 (NLE)

5. 7. 2016

32.

Nástroje na ochranu obchodu

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Rady (ES) č. 1225/2009 o ochrane pred dumpingovými dovozmi z krajín, ktoré nie sú členmi Európskeho spoločenstva, a nariadenie Rady (ES) č. 597/2009 o ochrane pred subvencovanými dovozmi z krajín, ktoré nie sú členmi Európskeho spoločenstva

COM(2013)0192 –

2013/0103 (COD)

10. 4. 2013

Priestor spravodlivosti a základných práv založený na vzájomnej dôvere

33.

Európsky prokurátor

Návrh NARIADENIE RADY o zriadení Európskej prokuratúry

COM/2013/0534 final –

2013/0255 (APP)

17. 7. 2013

34.

Smernice o strelných zbraniach

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica Rady 91/477/EHS o kontrole získavania a vlastnenia zbraní

COM/2015/0750 final – 2015/0269 (COD)

18. 11. 2015

35.

Smernica o terorizme

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o boji proti terorizmu, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2002/475/SVV o boji proti terorizmu

COM/2015/0625 final – 2015/0281 (COD)

2. 12. 2015

36.

Európsky informačný systém registrov trestov (ECRIS)

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení rámcové rozhodnutie Rady 2009/315/SVV, pokiaľ ide o výmenu informácií o štátnych príslušníkoch tretích krajín a pokiaľ ide o Európsky informačný systém registrov trestov (ECRIS), a ktorou sa nahrádza rozhodnutie Rady 2009/316/SVV

COM/2016/07 final –

2016/02 (COD)

19. 1. 2016

37.

Systém vstup/výstup (inteligentné hranice)

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje systém vstup/výstup (EES) na zaznamenávanie údajov o vstupe a výstupe a odopretí vstupu v prípade štátnych príslušníkov tretích krajín prekračujúcich vonkajšie hranice členských štátov Európskej únie a ktorým sa stanovujú podmienky prístupu do systému vstup/výstup na účely presadzovania práva a ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 767/2008 a nariadenie (EÚ) č. 1077/2011

COM/2016/0194 final –

2016/0106 (COD)

6. 4. 2016

38.

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2016/399, pokiaľ ide o používanie systému vstup/výstup

COM/2016/0196 final –

2016/0105 (COD)

6. 4. 2016

Smerom k novej politike v oblasti migrácie

39.

Reforma spoločného európskeho azylového systému

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov (prepracované znenie)

COM/2016/0270 final/2 –

2016/0133 (COD)

4. 5. 2016

40.

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Agentúre Európskej únie pre azyl, ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 439/2010

COM/2016/0271 final –

2016/0131 (COD)

4. 5. 2016

41.

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení systému Eurodac na porovnávanie odtlačkov prstov pre účinné uplatňovanie [nariadenia (EÚ) č. 604/2013, ktorým sa ustanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov, na zistenie totožnosti neoprávnene sa zdržiavajúcich štátnych príslušníkov tretích krajín alebo osôb bez štátnej príslušnosti a o žiadostiach orgánov členských štátov na presadzovanie práva a Europolu o porovnanie s údajmi v systéme Eurodac na účely presadzovania práva (prepracované znenie)

COM/2016/0272 final/2 –

2016/0132 (COD)

4. 5. 2016

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa stanovujú normy pre prijímanie žiadateľov o medzinárodnú ochranu (prepracované znenie)

COM/2016/0465 final/2 –

2016/0222 (COD)

15. 9. 2015

42.

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o normách pre podmienky, ktoré musia spĺňať štátni príslušníci tretej krajiny alebo osoby bez štátnej príslušnosti na poskytnutie medzinárodnej ochrany, pre jednotné postavenie utečencov alebo osôb oprávnených na doplnkovú ochranu a pre obsah poskytovanej ochrany, a ktorým sa mení smernica Rady 2003/109/ES z 25. novembra 2003, pokiaľ ide o postavenie štátnych príslušníkov tretej krajiny, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom

COM/2016/0466 final –

2016/0223 (COD)

13. 7. 2016

43.

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje spoločné konanie o medzinárodnej ochrane v Únii a zrušuje smernica 2013/32/EÚ

COM/2016/0467 final –

2016/0224 (COD)

13. 7. 2016

44.

Nový rámec Únie pre presídľovanie

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje rámec Únie pre presídľovanie a ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 516/2014

COM(2016)/0468 final –

2016/0225 (COD)

13. 7. 2016

45.

Krízový mechanizmus premiestnenia

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje krízový mechanizmus premiestnenia a mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 604/2013 z 26. júna 2013, ktorým sa stanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov

COM/2015/0450 final –

2015/0208 (COD)

9. 9. 2015

46.

Zoznam bezpečných krajín pôvodu

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje spoločný zoznam EÚ týkajúci sa bezpečných krajín pôvodu na účely smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/32/EÚ o spoločných konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany a ktorým sa mení smernica 2013/32/EÚ

COM/2015/0452 final –

2015/0211 (COD)

9. 9. 2015

47.

Kódex schengenských hraníc/

Kontroly na vonkajších hraniciach

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 562/2006, pokiaľ ide o posilnenie kontrol na vonkajších hraniciach s použitím príslušných databáz

COM/2015/0670 final –

2015/0307 (COD)

15. 12. 2015

Silnejší globálny aktér

48.

Budovanie kapacít na podporu bezpečnosti a rozvoja v tretích krajinách

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 230/2014 z 11. marca 2014, ktorým sa ustanovuje nástroj na podporu stability a mieru

COM/2016/0447 final/2 – 2016/0207 (COD)

5. 7. 2016

49.

Vonkajší investičný plán

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom fonde pre trvalo udržateľný rozvoj (EFSD) a vytvorení záruky EFSD a záručného fondu EFSD

COM/2016/0586 final – 2016/0281 (COD)

14. 9. 2016

50.

Návrh ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení rozhodnutie č. 466/2014/EÚ, ktorým sa Európskej investičnej banke poskytuje záruka EÚ za straty z finančných operácií na podporu investičných projektov mimo Únie

COM/2016/0583 final –

2016/0275 (COD)

14. 9. 2016

51.

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES, Euratom) č. 480/2009, ktorým sa zriaďuje Garančný fond pre vonkajšie opatrenia

COM/2016/0582 final – 2016/0274 (COD)

14. 9. 2016


V Štrasburgu25. 10. 2016

COM(2016) 710 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV


Pracovný program Komisie na rok 2017

Vytvorenie Európy, ktorá chráni, posilňuje a obraňuje

{SWD(2016) 400 final}


Príloha IV: Návrhy, ktoré Komisia plánuje stiahnuť 1

č.

COM/Medziinštitucionálne číslo

Názov

Dôvod stiahnutia

Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka

1.

COM/2016/0159

2016/0086/COD

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa určuje miera úpravy priamych platieb stanovená v nariadení (EÚ) č. 1306/2013, pokiaľ ide o kalendárny rok 2016

Neaktuálny: Táto záležitosť sa rieši vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2016/1153 zo 14. júla 2016.

Opatrenia v oblasti klímy a energetiky

2.

COM/2014/0566

2014/0262/NLE

Návrh rozhodnutia Rady, ktorým sa Komisii vydávajú smernice na rokovanie o zmene Dohovoru o jadrovej bezpečnosti v rámci diplomatickej konferencie

Neaktuálny: Návrh neaktuálny, keďže zmeny a doplnenia sa riešili v Dohovore o jadrovej bezpečnosti podpísanom vo Viedni.

Hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá

3.

KOM/2011/0121

2011/0058/CNS

Návrh SMERNICA RADY o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb (CCCTB)

V nadväznosti na svoj akčný plán v oblasti zdaňovania právnických osôb z júna 2015 Komisia znovu zavádza spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb s novým postupným prístupom. Legislatívny návrh na zavedenie spoločného konsolidovaného základu dane z príjmov právnických osôb bol prijatý 25. októbra 2016. V súlade s oznámením uvedeným v pracovnom programe Komisie na rok 2016 sa súbežne stiahol existujúci návrh.

Zahraničné veci a bezpečnostná politika

4.

KOM/2005/0397

Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii Spoločenstva v Spoločnom výbore k implementácii článku 66 Euro-stredomorskej dohody o dočasnom pridružení v oblasti obchodu a spolupráce medzi Európskym spoločenstvom na jednej strane a Organizáciou pre oslobodenie Palestíny (OOP) v prospech Palestínskeho správneho orgánu pre západný breh a pásmo Gazy na strane druhej

Neaktuálny: Posledným relevantným dokumentom k tejto problematike je rozhodnutie spoločného výboru EÚ – OOP o zriadení šiestich podvýborov (Ú. v. EÚ L 187, 17.7.2012, s. 64 – 72).

5.

JOIN/2015/0035

2015/0303/NLE

Spoločný návrh ROZHODNUTIE RADY o podpise dohody o spolupráci, partnerstve a rozvoji medzi Európskou úniou a Afganskou islamskou republikou v mene Európskej únie

Bol nahradený návrhom zmiešanej dohody vrátane predbežného uplatňovania [JOIN(2016)45].

Zdravie a bezpečnosť potravín

6.

COM/2014/0004

2014/0033/COD

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa menia smernice 89/608/EHS, 90/425/ EHS a 91/496/ EHS, pokiaľ ide o odkazy na zootechnické právne predpisy

Neaktuálny: Podstata navrhovanej smernice je upravená v novo prijatom nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1012 o zootechnických a genealogických podmienkach na plemenitbu čistokrvných plemenných zvierat, hybridných plemenných ošípaných a ich zárodočných produktov a na obchodovanie s nimi a ich vstup do Únie (Ú. v. EÚ L 171, 29.6.2016, s. 66 – 143).

7.

KOM/2007/0872

2008/0002/COD

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o nových potravinách, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. XXX/XXXX [spoločný postup]

Neaktuálny: Zmierovací postup skončil neúspechom v roku 2011.

Vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP

8.

SEK(2010) 312 

Odporúčanie Európskej komisie Rade, aby poverila Európsku komisiu začatím rokovaní s nečlenskými štátmi EÚ s cieľom uzatvoriť dohody o inštalácii pozemných staníc Galileo.

Toto odporúčanie z roku 2010 Rada neprijala, pretože sa zvolil alternatívny spôsob: namiesto rokovania o zavádzaní staníc Galileo v tretích krajinách, čo bol pôvodný cieľ tohto návrhu, členské štáty uprednostnili rozmiestniť ich na územiach členských štátov EÚ.

Spravodlivosť, spotrebitelia a rodová rovnosť

9.

KOM/2011/0126

2011/0059/CNS

Návrh NARIADENIE RADY o súdnej príslušnosti, rozhodnom práve, uznávaní a výkone rozhodnutí vo veciach majetkových režimov manželov

Neaktuálny: Tento návrh bol nahradený návrhom v rámci postupu posilnenej spolupráce [COM(2016)108]

10.

KOM/2011/0127

2011/0060/CNS

Návrh NARIADENIE RADY o súdnej príslušnosti, rozhodnom práve, uznávaní a výkone rozhodnutí vo veciach majetkových dôsledkov registrovaných partnerstiev

Neaktuálny: Tento návrh bol nahradený návrhmi v rámci postupu posilnenej spolupráce [COM(2016)107/108]

Migrácia, vnútorné záležitosti a občianstvo

11.

COM/2013/0097

2013/0059/COD

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje program registrovaných cestujúcich

Tento návrh bol už zaradený do zoznamu návrhov, ktoré Komisia plánuje stiahnuť, alebo úprav prerokúvaných návrhov, ktorý bol zahrnutý v pracovnom programe Komisie na rok 2016. Ako sa uvádza v návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje systém vstup/výstup (EES), COM(2016)194 final, Komisia pri prijímaní návrhu EES stiahla návrh nariadenia, ktorým sa zriaďuje program registrovaných cestujúcich [pozri PV(2016)2172 final].

12.

COM/2013/0619

2013/0305/COD

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o nových psychoaktívnych látkach

Neaktuálny: Niektoré prvky tohto návrhu sa dostali do nového návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1920/2006, pokiaľ ide o výmenu informácií, systém včasného varovania a postup posudzovania rizika v oblasti nových psychoaktívnych látok [COM(2016)547]; iné prvky sú predmetom návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení vymedzenie pojmu „droga“ obsiahnuté v rámcovom rozhodnutí Rady 2004/757/SVV z 25. októbra 2004, ktorým sa stanovujú minimálne ustanovenia o znakoch skutkových podstát trestných činov a trestov v oblasti nezákonného obchodu s drogami [COM(2013)618].

13.

KOM/2009/0703

2009/0190/NLE

Návrh ROZHODNUTIE RADY o uzatvorení Dohody medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými o spracovaní a zasielaní údajov obsiahnutých vo finančných správach z Európskej únie do Spojených štátov amerických na účely uskutočňovania programu na sledovanie financovania terorizmu

Neaktuálny: Rozhodnutie Rady z 13. júla 2010 o uzavretí Dohody medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými o spracovaní a zasielaní údajov obsiahnutých vo finančných správach z Európskej únie do Spojených štátov na účely Programu na sledovanie financovania terorizmu bolo prijaté na základe iného návrhu [KOM(2010)316].
Tento predchádzajúci návrh sa preto môže stiahnuť.

Obchod

14.

COM/2015/0390

2015/0170/NLE

Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie vo Výbore pre pridruženie v zložení pre otázky obchodu zriadenom Dohodou o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Moldavskou republikou na strane druhej

Neaktuálny: Tento návrh bol nahradený návrhom COM (2016)649.

Doprava

15.

KOM/2010/0263

2010/0141/NLE

Návrh ROZHODNUTIE RADY o podpise a predbežnom uplatňovaní dohody medzi Európskou úniou a Peruánskou republikou o určitých aspektoch leteckých služieb

Neaktuálny: V nadväznosti na opätovné prerokovanie dohody bol tento návrh nahradený návrhom COM (2013)423.

16.

KOM/2010/0264

2010/0142/NLE

Návrh ROZHODNUTIE RADY o uzavretí dohody medzi Európskou úniou a Peruánskou republikou o určitých aspektoch leteckých služieb

Neaktuálny: V nadväznosti na opätovné prerokovanie dohody bol tento návrh nahradený návrhom COM (2013)424.

17.

KOM/2010/0803

2010/0388/NLE

Návrh ROZHODNUTIE RADY o uzatvorení Dohody o určitých aspektoch leteckých služieb medzi Európskou úniou a Saudskoarabským kráľovstvom

Neaktuálny: Dňa 15. júna 2014 Saudskoarabské kráľovstvo informovalo Komisiu, že nemá v úmysle podpísať príslušnú dohodu. Tento návrh sa preto môže stiahnuť.

Kodifikácie

18.

KOM/2011/0120

2011/0053/COD

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o pneumatikách motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel a ich montáži (kodifikované znenie)

Neaktuálny, keďže obsahuje odkaz na neaktuálne ustanovenie týkajúce sa komitológie.

19.

COM/2015/0157

2015/0082/COD

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o obchode s určitými výrobkami z ocele medzi Európskou úniou a Kazašskou republikou (kodifikované znenie)

Neaktuálny: Akt, ktorého kodifikácia sa navrhovala, stratil platnosť (oznámenie o uplynutí platnosti – Ú. v. EÚ C 425 z 18.12.2015)

(1)

Tento zoznam zahŕňa prerokúvané legislatívne návrhy, ktoré Komisia zamýšľa stiahnuť do šiestich mesiacov (do apríla 2017). Zahŕňa tiež dva návrhy, ktoré už boli stiahnuté (č. 3 a 11) a ktoré boli už zahrnuté v pracovnom programe Komisie na rok 2016 a sú uvedené z dôvodov transparentnosti.


V Štrasburgu25. 10. 2016

COM(2016) 710 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV


Pracovný program Komisie na rok 2017

Vytvorenie Európy, ktorá chráni, posilňuje a obraňuje

{SWD(2016) 400 final}


Príloha V: Zrušenia

č.

Oblasť politiky

Názov

Dôvody na zrušenie

1.

Poľnohospodárstvo

Horizontálne opatrenie, ktorým sa nahrádza viacero neaktuálnych nariadení Komisie v oblasti poľnohospodárskych trhov

Cieľom tohto opatrenia je na jednej strane prispôsobiť nariadenia Komisie prijaté pred nadobudnutím platnosti Lisabonskej zmluvy pravidlám týkajúcim sa spoločnej organizácie trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, ako sa stanovujú v nariadení (EÚ) č. 1308/2013, a na druhej strane a v čo možno najväčšom rozsahu zjednodušiť existujúce pravidlá. V dôsledku toho bude viacero nariadení Komisie v oblasti poľnohospodárskych trhov zrušených a nahradených novými delegovanými a vykonávacími aktmi.

2.

Zamestnanosť

Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) č. 2012/733 z 26. novembra 2012, ktorým sa vykonáva nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 492/2011, pokiaľ ide o obsadzovanie voľných pracovných miest a vybavovanie žiadostí o zamestnanie a opätovné zriadenie siete EURES

Nahradené nariadením (EÚ) č. 2016/589, ako sa uvádza v kapitole II nariadenia (EÚ) č. 492/2011.

3.

Energetika

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 256/2014 z 26. februára 2014 o povinnosti oznamovať Komisii investičné projekty v oblasti energetickej infraštruktúry v rámci Európskej únie, ktorým sa nahrádza nariadenie Rady (EÚ, Euratom) č. 617/2010 a zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 736/96

Nariadenie neposkytuje žiadnu pridanú hodnotu a do veľkej miery sa prekrýva s inými právnymi aktmi, ako sa ukázalo v rámci kontroly vhodnosti povinností vykazovania, plánovania a monitorovania stanovených v acquis EÚ v oblasti energetiky. Okrem toho sa toto nariadenie nachádzalo už v hodnotiacej tabuľke programu REFIT za rok 2015 ako kandidát na zrušenie.

4.

Bezpečnosť potravín

Rozhodnutie Komisie (EHS) č. 92/176 z 2. marca 1992 o mapách, ktoré majú byť poskytované pre použitie siete Animo

Toto rozhodnutie už nahradil online riadiaci nástroj obchodného kontrolného a expertného systému (Traces), ktorý pokrýva všetky zdravotné požiadavky vzťahujúce sa na obchod so zvieratami, spermou a embryami, potravinami, krmivami a rastlinami v rámci EÚ, ako aj na ich dovoz do EÚ.

5.

Bezpečnosť potravín

Rozhodnutie Komisie (ES) č. 2002/623 z 24. júla 2002, ktorým sa ustanovujú usmerňujúce poznámky doplňujúce prílohu II smernice Európskeho parlamentu a Rady 2001/18/ES o zámernom uvoľnení geneticky modifikovaných organizmov do životného prostredia a o zrušení smernice 90/220/EHS

Rozhodnutím Komisie (ES) č. 2002/623 sa stanovujú usmernenia na posúdenie environmentálneho rizika GMO podľa prílohy II k smernici (ES) č. 2001/18 o zámernom uvoľnení geneticky modifikovaných organizmov do životného prostredia. Komisia prijme v roku 2017 novú smernicu, ktorá bude spájať kľúčové prvky komplexných usmernení EFSA z roku 2010 o posúdení environmentálneho rizika v prílohe II k smernici (ES) č. 2001/18, ako sa požaduje v smernici (EÚ) č. 2015/412. Dôsledkom toho sa rozhodnutie (ES) č. 2002/623 stane neaktuálnym. V záujme zjednodušenia pre prevádzkovateľov a vnútroštátne orgány je vhodné zrušiť rozhodnutie (ES) č. 2002/623 súbežne s prijatím novej smernice.

6.

Bezpečnosť potravín

Rozhodnutie Komisie (ES) č. 2005/463/ES z 21. júna 2005, ktorým sa zriaďuje kontaktná skupina na výmenu a koordináciu informácií týkajúcich sa koexistencie geneticky upravených, konvenčných a ekologických plodín

Navrhuje sa rozpustenie tejto expertnej skupiny, najmä vzhľadom na revidované horizontálne pravidlá Komisie týkajúce sa vytvárania a fungovania expertných skupín Komisie prijaté v máji 2016 a nečinnosť tejto expertnej skupiny za posledných 5 rokov.

7.

Vnútorný trh

Smernica Rady (EHS) č. 73/361 z 19. novembra 1973 o aproximácií zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení členských štátov vzťahujúcich sa na certifikáciu a označovanie oceľových lán, reťazí a hákov

Zákon v súčasnej podobe už neobsahuje žiadne hmotnoprávne pravidlá, ktoré sú stále platné, pretože niektoré jeho ustanovenia boli zrušené smernicou Rady (EHS) č. 91/368, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 89/392/EHS o aproximácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa strojového zariadenia, a iné jeho ustanovenia boli zrušené alebo nahradené prílohou III k nariadeniu Rady (ES) č. 807/2003. Zostávajúce ustanovenia sú zastarané a príslušné bezpečnostné ustanovenia boli zahrnuté do smernice (EÚ) č. 2014/33 týkajúcej sa výťahov.

8.

Vnútorný trh

Rozhodnutie Komisie (ES) č. 2009/767 zo 16. októbra 2009, ktorým sa ustanovujú opatrenia na uľahčenie postupov elektronickými spôsobmi prostredníctvom miest jednotného kontaktu podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/123/ES o službách na vnútornom trhu

Na povinnosti a technické špecifikácie stanovené v rozhodnutí (ES) č. 2009/767 sa v súčasnosti vzťahuje nariadenie (EÚ) č. 910/2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zrušení smernice 1999/93/ES, ako aj vykonávacie rozhodnutia Komisie (EÚ) č. 2015/1505 a (EÚ) č. 2015/1506. Preto sa rozhodnutie (ES) č. 2009/767 stalo neaktuálnym.

9.

Vnútorný trh

Rozhodnutie Komisie (EÚ) č. 2011/130 z 25. februára 2011, ktorým sa ustanovujú minimálne požiadavky na cezhraničné spracovanie dokumentov elektronicky podpísaných príslušnými orgánmi v zmysle smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/123/ES o službách na vnútornom trhu

Na povinnosti a technické špecifikácie stanovené v rozhodnutí (EÚ) č. 2011/130 sa v súčasnosti vzťahuje nariadenie (EÚ) č. 910/2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zrušení smernice 1999/93/ES, ako aj vykonávacie rozhodnutia Komisie (EÚ) č. 2015/1505 a (EÚ) č. 2015/1506. Preto sa rozhodnutie (EÚ) č. 2011/130 stalo neaktuálnym.

10.

Daňové a colné záležitosti

Nariadenie Komisie (EHS) č. 3510/80 z 23. decembra 1980 o vymedzení pojmu pôvodné výrobky na účely využívania preferenčných sadzobných opatrení poskytovaných Európskym hospodárskym spoločenstvom na niektoré výrobky z rozvojových krajín

Toto nariadenie Komisie je neaktuálne vzhľadom na postupné reformy preferenčných pravidiel pôvodu. Najnovšie a aktuálne preferenčné pravidlá pôvodu sú teraz stanovené v nariadení (EÚ) č. 952/2013 (Colný kódex Únie), delegovanom nariadení (EÚ) č. 2015/2446 a vykonávacom nariadení (EÚ) č. 2015/2447 (tieto dve posledné nariadenia nahrádzajú vykonávacie ustanovenia predchádzajúceho colného kódexu z roku 1992).

11.

Daňové a colné záležitosti

Nariadenie Rady (ES) č. 1147/2002 z 25. júna 2002, ktorým sa dočasne pozastavujú autonómne sadzby Spoločného colného sadzobníka na niektoré tovary dovážané s osvedčeniami o letovej spôsobilosti

Zrušenie tohto nariadenia Rady sa navrhne spolu s novým návrhom nariadenia Rady, ktorým sa dočasne pozastavujú autonómne sadzby Spoločného colného sadzobníka na niektoré tovary dovážané s Úradným osvedčením o uvoľnení.

12.

Daňové a colné záležitosti

Nariadenie Komisie (ES) č. 209/2005 zo 7. februára 2005, ktorým sa ustanovuje zoznam textilných výrobkov, pri ktorých sa nevyžaduje dôkaz o pôvode na prepustenie do colného režimu voľný obeh v Spoločenstve

Toto nariadenie Komisie bolo vykonávacím aktom k nariadeniu Rady (ES) č. 1541/98 z 13. júla 1998, ktoré bolo ako také v roku 2011 zrušené.

13.

Daňové a colné záležitosti

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 70/2008 z 15. januára 2008 o colnom a obchodnom prostredí bez dokladov v papierovej forme

Vzhľadom na vývoj v oblasti colných predpisov a stanovenie detailnej úpravy a harmonizácie, pokiaľ ide o zákonnú povinnosť používania elektronických systémov, sa rozhodnutie o elektronickom colníctve z roku 2008 stalo nadbytočným. Základné ustanovenia rozhodnutia sú teraz nahradené, s výnimkou článku 4 ods. 4 až 7 príslušného rozhodnutia, pokiaľ ide o „centrálny elektronický priečinok“. Príprava nového právneho základu pre centrálny elektronický priečinok resp. jednotné kontaktné miesto/miesto jednotného kontaktu sa už začala a návrh sa predloží súbežne s návrhom na zrušenie rozhodnutia (ES) č. 70/2008.

14.

Daňové a colné záležitosti

Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) č. 2011/544 zo 16. septembra 2011 o ustanovení spoločnej značkovacej látky na daňové účely pre plynové oleje a kerozín

Vykonávacie rozhodnutie bude nahradené novým vykonávacím rozhodnutím platným od roku 2017, a preto bude zároveň zrušené.

15.

Doprava

Smernica Rady (EHS) č. 89/629 zo 4. decembra 1989 o obmedzení emisií hluku civilných podzvukových lietadiel

Táto smernica sa stala nadbytočnou po prijatí a transponovaní smernice (ES) č. 2006/93, ktorou sa stanovil širší a prísnejší prístup. Smernica (EHS) č. 89/629 umožňovala pokračovať v prevádzke hlučných lietadiel, ak už boli zapísané v národných registroch. Bolo v nej však stanovené, že žiadna nová registrácia takýchto hlučných lietadiel už nie je možná (pravidlo nepridávania). Staré a hlučné lietadlá sa teda mohli aj naďalej používať. Smernicou (ES) č. 2006/93 sa zaviedlo úplné postupné vyradenie všetkých hlučných lietadiel vrátane všetkých lietadiel, na ktoré sa vzťahuje smernica (EHS) č. 89/629, bez ohľadu na to, či už boli zaregistrované alebo nie, čo znamená, že lietadlá nespĺňajúce normy už nemôžu lietať vo vzdušnom priestore EÚ a museli sa odstrániť z vnútroštátnych registrov.

16.

Doprava

Nariadenie Rady (EHS) č. 3572/90 zo 4. decembra 1990, ktorým sa menia a dopĺňajú, v dôsledku zjednotenia Nemecka, niektoré smernice, rozhodnutia a nariadenia týkajúce sa cestnej, železničnej a vnútrozemskej vodnej dopravy

Právne akty zmenené a doplnené týmto nariadením boli zrušené alebo sa práve rušia. Keď sa preto toto nariadenie stane neaktuálnym, malo by sa zrušiť.