52013JC0007

SPOLOČNÁ SPRÁVA EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o pokroku Srbska pri dosahovaní potrebnej úrovne plnenia kritérií členstva, hlavne pokiaľ ide o kľúčovú prioritu spočívajúcu v prijatí opatrení smerujúcich k viditeľnému a udržateľnému zlepšeniu vzťahov s Kosovom( /* JOIN/2013/07 final */


SPOLOČNÁ SPRÁVA EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o pokroku Srbska pri dosahovaní potrebnej úrovne plnenia kritérií členstva, hlavne pokiaľ ide o kľúčovú prioritu spočívajúcu v prijatí opatrení smerujúcich k viditeľnému a udržateľnému zlepšeniu vzťahov s Kosovom*

1. Úvod

Európska komisia vo svojom stanovisku z októbra 2011[1] k žiadosti Srbska o členstvo v Európskej únii konštatuje, že „Srbsko dosiahlo významný pokrok pri plnení politických kritérií, ktoré stanovila Európska rada na svojom zasadnutí v Kodani v roku 1993, ako aj podmienok stanovených pre proces stabilizácie a pridruženia, za predpokladu, že pokrok bude pokračovať a budú prijaté skutočné riešenia v Kosove“ a odporúča, „aby sa so Srbskom začali rokovania o pristúpení k Európskej únii, hneď ako dosiahne ďalší zásadný pokrok pri plnení tejto kľúčovej priority: ďalšie kroky k normalizácii vzťahov s Kosovom v súlade s podmienkami procesu stabilizácie a pridruženia [...]“. Vzhľadom na odporúčania Komisie a na základe počiatočného pokroku v zlepšení vzťahov s Kosovom Európska rada v marci 2012 udelila Srbsku postavenie kandidátskej krajiny.

Vzhľadom na pokrok dosiahnutý medzi Srbskom a Kosovom v dialógu, ktorý umožnila EÚ pod záštitou vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku/podpredsedníčky Komisie, a vzhľadom na perspektívu dosiahnutia ďalšieho významného pokroku v prvom polroku 2013 Rada vo svojich záveroch z 11. decembra 2012 súhlasila, že na základe správy, ktorú predložila Komisia a vysoká predstaviteľka na jar 2013, preskúma počas írskeho predsedníctva pokrok, ktorý dosiahlo Srbsko, na účely prípadného prijatia rozhodnutia Európskej rady o začatí prístupových rokovaní so Srbskom.

V tejto správe sa uvádza ďalší pokrok, ktorý Srbsko dosiahlo v období od 11. decembra 2012 do 15. apríla 2013. Na základe najnovších výsledkov dosiahnutých v rámci dialógu na najvyššej úrovni a tiež na základe skutočného vykonávania dohôd uzatvorených v roku 2011 a 2012 sa v tejto správe hodnotia opatrenia prijaté na riešenie kľúčovej priority, ktorou je zlepšenie vzťahov s Kosovom.

V správe sa takisto uvádza a hodnotí nedávne úsilie o urýchlenie programu reforiem súvisiacich s pridružením k EÚ a dôkladne sa skúmajú najnovšie výsledky v oblasti právneho štátu, najmä reformy justície, protikorupčnej politiky a boja proti organizovanej trestnej činnosti, nezávislosti inštitúcií kľúčového významu, slobody médií, antidiskriminačnej politiky, ochrany menšín a zlepšenia podnikateľského prostredia. V správe sa napokon hodnotia nedávne iniciatívy Srbska zamerané na plnenie konštruktívnej úlohy v regióne a zlepšenie vzťahov s jeho susedmi.

V posúdení uvedenom v tejto správe sa zohľadňujú informácie, ktoré získali a analyzovali Komisia a vysoká predstaviteľka, a to vrátane vstupov poskytnutých srbskými orgánmi, zistení expertných misií, ako aj informácií získaných v rámci výmeny informácií medzi členskými štátmi EÚ a medzinárodnými organizáciami a organizáciami občianskej spoločnosti. V záverečnej časti správy sa uvádzajú závery a odporúčania.

2. Zlepšenie vzťahov s Kosovom

Dialóg medzi Belehradom a Prištinou bol po srbských voľbách povýšený na politický proces na vysokej úrovni sprostredkúvaný vysokou predstaviteľkou.

Október 2012 bol začiatkom radu stretnutí na vysokej úrovni medzi premiérmi oboch krajín. Vysoká predstaviteľka hneď na začiatku ozrejmila obom stranám myšlienku celého procesu: že pôjde o postupný proces, v rámci ktorého sa bude napredovať od jednoduchších otázok ku komplexnejším, a v tomto procese nemajú zostať neotvorené otázky. Cieľom tohto procesu bola postupná normalizácia vzťahov medzi obidvoma stranami bez toho, aby boli dotknuté stanoviská oboch strán k štatútu Kosova, a dosiahnutie pokroku oboch krajín v ich snahách o integráciu do EÚ.

V období od októbra 2012 do konca apríla 2013 sa uskutočnilo desať stretnutí[2]. Stretnutie sa konalo aj 6. februára, a to medzi prezidentom Nikolicom a prezidentkou Jahjagovou.

V prvej časti dialógu v období do decembra 2012 sa rozhovory venovali súboru otázok považovaných za jednoduchšie, ako sú ukončenie implementácie integrovaného riadenia hraníc, náboženské a kultúrne dedičstvo a dohoda o kontaktoch. Už v týchto prvých mesiacoch sa dosiahli niektoré významné výsledky.

Najdôležitejším z nich bola implementácia integrovaného riadenia hraníc. Do konca decembra 2012 boli sfunkčnené štyri vstupy – vrátane dvoch vstupov do severného Kosova – a od konca februára funguje všetkých šesť vstupov medzi Srbskom a Kosovom. V súvislosti s rozhovormi o implementácii obidve strany súhlasili, aby sa začalo vyberať clo, a aby sa zriadil fond na rozvoj severného Kosova. Pokiaľ ide o voľný pohyb, platí režim cestovania na základe občianskych preukazov a tento aj úspešne funguje. Dohoda o colných pečiatkach sa naďalej implementuje na oboch stranách. V oblasti evidencie civilného obyvateľstva sa dosiahol dobrý pokrok, pričom implementácia by sa mala zavŕšiť do januára 2014. Pokiaľ ide o katastrálne úrady, obe strany sú stále v štádiu prijímania potrebných prípravných krokov. Dohoda o uznávaní univerzitných diplomov napreduje hladko. Spolupráca Srbska s misiou EULEX sa vo viacerých oblastiach naďalej zlepšovala. Túto spoluprácu bude treba posilňovať zároveň s tým, ako sa normalizácia medzi obidvomi stranami bude zintenzívňovať. Spoluprácu naďalej uľahčujú priame kontakty na vysokej úrovni a pravidelné kontakty na operatívnej úrovni, a to vrátane oblasti boja proti organizovanej trestnej činnosti. Srbsko sa zaviazalo plne implementovať protokol s misiou EULEX o policajnej spolupráci.

Ďalšie významné výsledky, ktoré premiéri obidvoch krajín dosiahli, sú dohoda o nadväzovaní kontaktov a dohoda o zlepšení ochrany náboženských a kultúrnych pamiatok (vytvorenie osobitnej alebo multietnickej policajnej jednotky v Kosove).

V druhej časti dialógu na vysokej úrovni, ktorá prebiehala od januára 2013, sa stretnutia premiérov oboch krajín sústreďovali na severné Kosovo a na zavedenie štruktúr, ktoré by splnili požiadavky miestneho obyvateľstva na bezpečnosť a spravodlivosť spôsobom, ktorý by zaručoval fungovanie jednotného inštitučného a administratívneho rámca v Kosove, v súlade so závermi Rady z decembra 2012.

Počas dialógu obidve strany súhlasili, že výsledkom rozhovorov by mal byť súbor zásad a dojednaní, ktoré by pre komunitu kosovských Srbov predstavovali novú víziu budúcnosti tým, že by sa odstránili ich obavy a riešili ich potreby a zároveň by sa zachovala funkčnosť kosovského inštitučného a právneho rámca.

Počas celého procesu na vysokej úrovni obidve strany preukázali odhodlanie a angažovanosť. Predovšetkým obaja premiéri si vytvorili dobre fungujúci vzťah a preukázali politickú odvahu a zrelosť pri prejednávaní veľmi citlivých a komplexných otázok, ktoré v pozadí často sprevádzala ťažká politická atmosféra. Za to si zasluhujú uznanie. V poslednej fáze dialógu sa zasadnutí zúčastnili aj podpredsedovia vlády obidvoch krajín a ich prítomnosť zabezpečila za rokovacím stolom dodatočný prvok legitimity miestnej politiky a odbornosti.

Rozhovory o severnom Kosove a obavách komunity kosovských Srbov sa zakončili 19. apríla parafovaním tzv. „prvej dohody o zásadách normalizácie vzťahov“.

V tejto dohode sa stanovuje zriadenie združenia alebo spoločenstva srbských samosprávnych celkov v Kosove, ktoré bude fungovať alebo pracovať na základe platného právneho rámca Kosova. Toto združenie/spoločenstvo bude mať stanovy a vlastné orgány na základe iného existujúceho združenia v Kosove a bude mať zastupiteľskú úlohu pri ústrednej vláde.

Pokiaľ ide o políciu, znenie dohody potvrdzuje zásadu jediného policajného zboru v Kosove a integráciu všetkých policajných zložiek v severnom Kosove do kosovskej polície. Pre štyri severné samosprávne celky sa vymenuje oblastný policajný veliteľ. Nominuje ho Ministerstvo vnútorných vecí Kosova zo zoznamu návrhov, ktorý poskytnú príslušní štyria starostovia. Dohodlo sa teda, že štyria starostovia severných samosprávnych celkov, v ktorých žije väčšina Srbov, po konzultácii združenia/spoločenstva predložia ministerstvu vnútorných vecí zoznam, na základe ktorého ministerstvo určí nominanta.

Pokiaľ ide o súdnictvo, v znení dohody sa potvrdzuje zásada integrácie a fungovania všetkých súdnych orgánov v súlade s právnym rámcom Kosova. V Prištine sa zriaďuje odvolací súd pre všetky kosovské samosprávne celky so srbskou väčšinou a jedna sekcia tohto súdu bude mať trvalé sídlo v severnej časti Mitrovice.

Komunálne voľby sa v súlade s dohodou zorganizujú v severných samosprávnych celkoch v roku 2013, za pomoci OBSE.

V znení dohody sa takisto stanovuje, že rozhovory o energetike a telekomunikáciách sa musia uzavrieť do polovice júna.

Obidve strany sa dohodli, že žiadna z nich nebude blokovať alebo povzbudzovať tretie strany, aby blokovali pokrok svojej náprotivnej strany na ich ceste do EÚ.

Obe strany sa dohodli, že ako nasledujúci krok prijmú do 26. apríla plán vykonávania a že s pomocou EÚ zriadia výbor pre vykonávanie.

EÚ takisto od obidvoch strán očakáva, že v duchu nového porozumenia/vzťahov medzi nimi a bez toho, aby boli dotknuté ich stanoviská k štatútu Kosova, budú pokračovať v ďalšej práci na normalizácii ich vzájomných vzťahov a že v rámci tohto procesu sa okrem iných otázok budú venovať aj integrácii Kosova do medzinárodných orgánov alebo účasti Kosova v týchto medzinárodných orgánoch.

3. Nedávny pokrok pri plnení kritérií členstva 3.1. Úvod

V posledných mesiacoch Srbsko prijalo opatrenia na opätovné posilnenie programu reforiem súvisiacich s pridružením krajiny k EÚ. Od začiatku svojho funkčného obdobia v júli 2012 srbská vláda v súlade so svojimi deklarovanými cieľmi zlepšila koordináciu programu reforiem súvisiacich s pridružením k EÚ. Začala vykonávať komplexný akčný plán, ktorý prijala v decembri 2012 s cieľom nadviazať na všetky zistenia uvedené v správe Komisie o pokroku z roku 2012, a jej zámerom je uverejňovať pravidelné správy o jeho vykonávaní – v apríli, júni a septembri 2013. Dôležitým medzníkom bolo, keď vláda 28. februára 2013 prijala národný plán aproximácie s acquis na obdobie 2013 – 2016. Tento plán predstavuje podrobný dokument o plánovaní všetkých právnych predpisov, ktoré srbská vláda má prijať s cieľom splniť povinnosti vyplývajúce z dohody o stabilizácii a pridružení a pripraviť sa na ďalšie zosúladenie s acquis. Národný plán aproximácie s acquis obsahuje podrobný plán prispôsobenia právnych predpisov príslušným rozpočtovým zdrojom v roku 2013. Tento dokument takisto predstavuje základ pre zabezpečenie účinnej kontroly súvisiacich činností a lepšie zapojenie príslušných zainteresovaných strán.

Srbská vláda sa zaviazala zlepšiť dodržiavanie zásad právneho štátu napriek zhoršeniu situácie v roku 2012, a to najmä v oblasti reformy justície a boja proti korupcii. V niektorých oblastiach kľúčového významu sa pripravujú návrhy stratégií a ich prijatie sa plánuje na prvý polrok 2013. Aj keď srbská vláda súhlasila s vykonaním rozsiahlych konzultácií v niektorých oblastiach a požiadala o príslušné európske odborné poznatky, ešte stále je potrebné, aby zlepšila konzultačný postup so všetkými zainteresovanými stranami a takisto nechala parlamentu dostatok času na potrebné preskúmanie návrhu právnych predpisov.

3.2. Výsledky v oblasti vykonávania reforiem

Pokiaľ ide o zásady právneho štátu, prvý súbor legislatívnych zmien bol prijatý v decembri 2012 na základe návrhov pracovných skupín vytvorených v septembri 2012 s účasťou hlavných zainteresovaných strán. Zmenili sa právne predpisy týkajúce sa sudcov a prokurátorov s cieľom zaručiť stále funkčné obdobie pre 900 sudcov, ktorí boli prijatí v roku 2009 v rámci skúšobného obdobia. V trestnom zákonníku sa vykonali tri dôležité zmeny: kriminalizácia osôb, ktoré umožňujú zneužívanie práva na azyl v cudzej krajine; dekriminalizácia poškodzovania dobrého mena, spolu s dekriminalizáciou „neoprávneného verejného pripomienkovania súdnych konaní“; a uznanie trestnej činnosti z nenávisti motivovanej dôvodmi, ako sú etnický pôvod, náboženská alebo sexuálna orientácia, ako priťažujúcej okolnosti. Takisto sa zmenil trestný čin zneužitia právomoci s cieľom znovu vymedziť jeho uplatňovanie na súkromné subjekty. V súčasnosti je potrebné znovu jednotlivo posúdiť otvorené prípady podľa článku 359 trestného zákonníka vzhľadom na nové trestné činy uvedené v oddiele hospodárskej trestnej činnosti trestného zákonníka. Pokiaľ ide o túto časť trestného zákonníka, v budúcnosti sa plánuje jej komplexné prepracovanie vzhľadom na ďalšie zmeny. Uplatňovanie nového trestného poriadku treba starostlivo pripraviť.

Pokiaľ ide o reformu justície, nová srbská vláda čelí neľahkej výzve vyplývajúcej z rozhodnutia Ústavného súdu z júla 2012 zrušiť opätovné vymenovanie sudcov a prokurátorov, ktoré predstavuje praktický problém súvisiaci s nevyhnutným opätovným začlenením približne 800 sudcov (to je jedna tretina z celkového počtu). Vzhľadom na túto situáciu sa srbské orgány spočiatku zamerali na prijatie naliehavých opatrení v decembri 2012, skôr ako začnú pripravovať strednodobú a dlhodobú víziu vrátane prípravy komplexnej stratégie, ktorá zaručí štrukturálne a trvalo udržateľné zmeny smerom k nestrannej, nezávislej a efektívnej justícii.

Na základe rozsudkov Ústavného súdu z júla 2012 vysoká súdna rada a štátna prokurátorská rada v lehote 60 dní, ktorú stanovil Ústavný súd, opätovne menovali všetkých sudcov a prokurátorov, ktorí predtým neboli opätovne menovaní. Títo sudcovia boli opätovne menovaní pre tie súdy, na ktorých pôsobili aj predtým, alebo pre tie jurisdikcie, ktoré ich nahradili. V súčasnosti sa plánujú zmeny siete súdov a úradov prokuratúry, ktorých cieľom je zabezpečiť optimálne rozdelenie opätovne menovaných sudcov a uviesť do súladu ich osobné želania a ústavné práva nebyť presunutý z jedného miesta na druhé bez vlastného súhlasu s potrebami justície ako celku z hľadiska prístupu a blízkosti. Pracovné zaťaženie sudcov je ešte stále veľmi nevyvážené a konania sú v mnohých prípadoch veľmi dlhé. V súvislosti s ďalšou reformou súdnej siete je nevyhnutná komplexná analýza fungovania súčasnej siete z hľadiska nákladov, efektívnosti a prístupu k spravodlivosti. Dôležitou otázkou zabezpečenia trvalej udržateľnosti reformy je strednodobá až dlhodobá stratégia v oblasti justície.

Ministerstvo spravodlivosti a verejnej správy pripravuje novú stratégiu na obdobie rokov 2013 – 2018, pričom využíva podporu pracovných skupín, ktoré pravidelne zasadajú, a konzultačný proces, na ktorom sa zúčastňujú zainteresované strany. Vláda ju má v úmysle dokončiť počas jari. Pri vypracovaní tejto stratégie zohľadní problémy, ktoré sa vyskytli pri vykonávaní predchádzajúcej stratégie z roku 2006, a vytvorí ju na základe kľúčových zásad nezávislosti, nestrannosti a kvalitného súdnictva, kompetencie, zodpovednosti a efektívnosti justície. Mala by sa zamerať na posilnenie vysokej súdnej rady a štátnej prokurátorskej rady ako orgánov, ktorých úlohou vyplývajúcou z ústavy je zabezpečenie nezávislosti justície. Takisto je potrebné, aby sa prostredníctvom stratégie riešila nedostatočná skutočná nezávislosť justície, ktorá je zrejmá v mnohých aspektoch súčasného systému. Systém vymenovania a povýšenia sudcov ešte nie je nezávislý ani od exekutívy, ani od legislatívy. Okrem toho je potrebné, aby fungovanie týchto rád bolo transparentnejšie a aby ich členovia niesli zodpovednosť za svoju činnosť. Hlavným cieľom je komplexná stratégia založená na úplnej analýze nedostatkov v súčasnom rámci. V rámci tejto stratégie by sa mal použiť inkluzívny postup so všetkými zainteresovanými stranami a dostupná pomoc by sa mala úplne využiť.

Cieľom stratégie by takisto malo byť posilnenie inštitucionálnej kapacity justičnej akadémie na účely náboru, ako aj počiatočnej a nepretržitej odbornej prípravy sudcov a prokurátorov. Je potrebné, aby sa táto stratégia ďalej rozvíjala a zahŕňala podrobné plány na posilnenie rámca pre nábor, hodnotenie a disciplínu, ako aj monitorovanie a meranie pokroku, určenie zodpovedných inštitúcií, vymedzenie primeraných finančných a ľudských zdrojov a jasne stanovené lehoty na jej vykonanie.

Ďalším prioritným cieľom je vytvoriť fungujúci systém zodpovednosti v justícii. Štátna prokurátorská rada v tejto súvislosti vedie konzultačný postup týkajúci sa návrhu pravidiel odborného hodnotenia uverejneného vo februári 2013. Vysoká súdna rada takisto začala konzultačný postup v súvislosti s návrhom pravidiel hodnotenia pre sudcov a predsedov súdov. Onedlho by sa malo začať vykonávanie návrhu etického kódexu prokurátorov vydaného v marci 2012. Etický kódex sudcov treba uplatňovať systematickejšie. V rámci disciplinárnych predpisov, ktoré prijala vysoká súdna rada pred tromi rokmi, sa prijalo len niekoľko konečných rozhodnutí. Štátna prokurátorská rada prijala v júli 2012 disciplinárne predpisy a čoskoro by sa mali začať prvé disciplinárne konania.

Hlavným prvkom činností vlády bol od začiatku boj proti korupcii podporený myšlienkou o tzv. nulovej tolerancii. Čiastočne na základe prípadov problematickej privatizácie, ktoré v minulosti zistil protikorupčný výbor, sa začalo viacero vyšetrovaní vrátane prípadov korupcie na vysokej úrovni. Srbsko dosiahlo tiež určitý pokrok v boji proti organizovanej trestnej činnosti. Operatívna koordinácia a spolupráca medzi orgánmi činnými v trestnom konaní je naďalej uspokojivá. Je potrebné, aby Srbsko zlepšilo svoje výsledky v oblasti účinného vyšetrovania, trestného stíhania a odsúdenia páchateľov trestných činov korupcie a organizovanej trestnej činnosti, a zabezpečilo dostupnosť ďalších ľudských a finančných zdrojov, a to aj v oblasti ochrany svedkov, finančných informačných jednotiek a špeciálnej prokuratúry pre organizovanú trestnú činnosť.

Pripravuje sa návrh stratégie boja proti korupcii na obdobie rokov 2013 – 2018. Do jeho prípravy sú zapojené všetky zúčastnené inštitúcie a príslušné zainteresované strany a pri príprave sa zohľadňujú pozitívne príklady z regiónu. Cieľom tohto návrhu je štrukturálny prístup zaoberajúci sa otázkami, ako napríklad dobrá správa vecí verejných, nezávislé inštitúcie, vnútorný a vonkajší audit a kontrola, ochrana informátorov a sektorový prístup zameraný na riešenie korupcie v citlivých odvetviach ako urbanizácia a územné plánovanie, justícia, polícia, vzdelávanie a zdravotníctvo. V súvislosti s vykonávaním a monitorovaním stratégie treba lepšie vymedziť doplnkové úlohy protikorupčnej stratégie a protikorupčného výboru a uľahčiť medziinštitucionálnu spoluprácu. Vláda má v úmysle stratégiu dokončiť počas jari. Prípravy akčného plánu sa začnú na základe verejnej konzultácie o návrhu stratégie.

V súvislosti s rešpektovaním úlohy a nezávislosti inštitúcií kľúčového významu ešte stále existuje priestor na zlepšenie. Správam a odporúčaniam nezávislých inštitúcií sa nevenuje dostatočná politická pozornosť a nemajú primerané pokračovanie. Rešpektovanie ich úlohy a nezávislosti je takisto potrebné preukázať poskytnutím dostatočných a stabilných zdrojov. Ombudsman a komisár pre voľný prístup k informáciám verejného významu a ochranu údajov začali spolupracovať s nedávno vytvoreným parlamentným výborom pre civilný dohľad nad bezpečnostnými službami a vo februári 2013 parlament prijal na základe ich odporúčaní pozmeňujúce návrhy k právnemu predpisu o vojenskej bezpečnostnej agentúre a vojenskej spravodajskej agentúre, týkajúce sa odpočúvania komunikácie štátnou bezpečnostnou službou. Srbsko by malo zabezpečiť, aby jeho právny rámec v súlade s najlepšími postupmi EÚ jednoznačne rozlišoval medzi odpočúvaním na účely trestného vyšetrovania a odpočúvaním na účely štátnej bezpečnosti.

Pokiaľ ide o slobodu médií, významným pokrokom bola dekriminalizácia poškodzovania dobrého mena (pozri vyššie). Okrem toho v januári 2013 sa zriadil výbor ad hoc zložený z novinárov, polície a predstaviteľov bezpečnostno-informačnej agentúry, ktorého úlohou je objasniť prípady nevyriešených vrážd novinárov. Pokiaľ ide o vykonávanie mediálnej stratégie, vytvorila sa pracovná skupina, ktorej cieľom je harmonizácia legislatívneho rámca s cieľom odstrániť existujúce rozpory týkajúce sa zriadenia a financovania médií. Pripravujú sa dva zákony: zákon o verejných informáciách a médiách, ktorý sa bude vzťahovať na oblasti verejných informácií, vlastníctva a koncentrácie médií, ako aj akreditácie zahraničných spravodajcov, a zákon o elektronických médiách, ktorý sa bude vzťahovať na elektronické médiá a verejnoprávnych vysielateľov. Prvé opatrenie sa už vykonalo vo forme zmien zákona o akciových spoločnostiach, ktorými sa ruší možnosť, aby verejné orgány na všetkých úrovniach mohli zriadiť akciové spoločnosti v odvetví médií. V súčasnosti je predmetom verejných konzultácií návrh zákona o verejných informáciách a médiách; prostredníctvom tohto zákona by sa mala zaručiť transparentnosť financovania a regulovať koncentrácia médií, mali by sa zaviesť prahy a stropy a výboru pre ochranu hospodárskej súťaže by sa mala prideliť úloha v tomto procese. Vo všeobecnosti treba poznamenať, že správy v médiách sú naďalej nedostatočne analytické a nedostatočne vyvážené a že je naďalej rozšírená autocenzúra.

Pokrok sa zaznamenal takisto v oblasti antidiskriminačnej politiky, kde je celkový právny rámec už vo veľkej miere zavedený, stále však ešte treba zlepšiť jeho vykonávanie ako aj presadzovanie, a to prostredníctvom vytrvalého úsilia orgánov vrátane úsilia o vytvorenie priaznivejšieho prostredia v spoločnosti. Vítaným pokrokom je, že trestná činnosť z nenávisti motivovaná dôvodmi, ako sú etnický pôvod, náboženská alebo sexuálna orientácia, sa uznáva ako priťažujúca okolnosť (pozri vyššie). Pripravuje sa komplexná stratégia boja proti diskriminácii na obdobie 2013 – 2018 a konajú sa aktívne konzultácie so zainteresovanými stranami s cieľom prijať túto stratégiu v druhom štvrťroku 2013 a potom akčné plány na jej vykonávanie. Komisár pre ochranu rovnosti vydal publikáciu „Court civil protection from discrimination“ (Súdna ochrana občanov pred diskrimináciou) a príručku „Manual for the fight against discrimination at work“ (Príručka pre boj proti diskriminácii na pracovisku) s cieľom poskytnúť právnikom a ostatným zainteresovaným stranám príslušné referenčné materiály. Viaceré ustanovenia srbského antidiskriminačného zákona z roku 2009 nie sú v súlade s európskou antidiskriminačnou smernicou z roku 2001 a už sa začali prípravy na zabezpečenie súladu. Zintenzívnili sa činnosti v oblasti ochrany lesbičiek, homosexuálov, bisexuálov a transrodových osôb (LGBT). Vďaka školeniam polície, vytvoreniu súdnych postupov a zlepšeniu spolupráce s LGBT ako svedkami sa celkovo dosiahlo aktívnejšie spracovanie prípadov diskriminácie týchto osôb. Odvolací súd v Novom Sade vydal prvý rozsudok týkajúci sa diskriminácie na pracovisku na základe sexuálnej orientácie. Komisár pre rovnosť naďalej obzvlášť aktívne podporuje práva LGBT. Vykonalo sa viacero opatrení na zvýšenie povedomia o antidiskriminačných otázkach, a konkrétne o právach LGBT, ktoré boli zamerané najmä na pracovníkov orgánov presadzovania práva a sociálnych pracovníkov. V Belehrade sa v decembri 2012 konal prvý seminár v rámci regionálneho projektu Rady Európy o LGBT z roku 2012. Začali sa prípravy na podujatie Pride Parade, ktoré sa bude konať v roku 2013 v Belehrade. Treba rozvíjať toto úsilie, ktoré musí podporiť aj jasný politický záväzok, s cieľom podporiť lepšie začlenenie a ochranu osôb LGBT a zvýšiť toleranciu a porozumenie v srbskej spoločnosti.

Pokiaľ ide o ochranu menšín, Srbsko v súvislosti s prípravou volieb do menšinových rád, ktoré sa očakávajú v roku 2014, prepracovalo zákon o národných menšinových radách z roku 2009 s cieľom odstrániť niektoré nedostatky. Pritom sa dodržali odporúčania ombudsmana a komisára pre slobodný prístup k informáciám verejného významu, najmä v súvislosti s volebným postupom a pravidlami, ktoré upravujú zloženie rád. Srbsko prijalo aj opatrenia na zlepšenie vykonávania právneho rámca na svojom území. Vykonali sa opatrenia na vysielanie televíznych programov v rumunčine vo východnom Srbsku a oficiálnym nariadením sa zaviedol rumunský jazyk a kultúra ako voliteľný predmet, ktorý sa bude vyučovať od budúceho školského roka, pričom úvodné vyučovacie hodiny sa začnú v apríli 2013. Vláda vyzvala srbskú ortodoxnú cirkev, aby sa zapojila do dialógu s rumunskou ortodoxnou cirkvou, stále sa však nedosiahol pokrok v otázke prístupu k bohoslužbám v rumunčine. V oblasti Sandžak sa na základných a stredných školách začal vyučovať bosniansky jazyk. V južnom Srbsku sa vzhľadom na nedávne napätie súvisiace s postavením a odstránením pomníka v Preseve obnovilo úsilie o opätovné začatie účinného dialógu medzi centrálnou vládou a miestnymi orgánmi s cieľom riešiť všetky potrebné otázky vrátane sociálno-hospodárskeho rozvoja regiónu. Poskytli sa ďalšie učebnice na vyučovanie albánčiny v južnom Srbsku. Od septembra 2012 majú príslušníci albánskej, bosnianskej a rómskej menšiny možnosť vykonávať odbornú stáž v štátnej správe. Srbsko nesmie poľaviť vo svojom úsilí účinnejšie uplatňovať právny rámec v celej krajine. Komisia bude pozorne sledovať pokrok v tejto oblasti.

Pokiaľ ide o Rómov, Srbsko sa naďalej aktívne riadi operačnými závermi spoločného semináru Srbska a Komisie o Rómoch, ktorý sa konal v júni 2011. Plánuje sa, že koncom jari sa uskutoční nadväzný seminár. V súvislosti s dokumentáciou o obyvateľoch sú v súčasnosti zavedené dva nevyhnutné právne predpisy na zabezpečenie registrácie alebo následnej registrácie „právne neviditeľných osôb“ a v decembri 2012 sa začali nové postupy ich registrácie. V oblasti vzdelávania sa zintenzívnili opatrenia pozitívnej diskriminácie a uvažuje sa o ďalšom rozvoji systému pedagogických asistentov – doposiaľ 175 osôb. Pokračujú opatrenia na podporu pracovných príležitostí pre Rómov. Pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť, 75 rómskych zdravotníckych mediátoriek pracuje v rámci ministerstva sociálnych vecí a práce a Rómovia, ak nemajú stále bydlisko, sa v súčasnosti môžu registrovať v centre sociálnej starostlivosti. Pokiaľ ide o bývanie a nútené vysťahovania, Srbsko začalo prípravy na začlenenie príslušných medzinárodných noriem do vnútroštátnych právnych predpisov. S cieľom zabezpečiť úplné vykonanie stratégie týkajúcej sa srbských Rómov, ktorí sú často obeťami netolerancie, nenávistných slovných prejavov, ba aj fyzických útokov, a riešiť ťažkú situáciu rómskeho obyvateľstva treba zabezpečiť pokračovanie úsilia vrátane finančných zdrojov.

Srbská vláda takisto pokračuje v reformách zameraných na zlepšenie hospodárskeho a podnikateľského prostredia. Významným a pozitívnym výsledkom je prijatie nového zákona o verejnom obstarávaní koncom roka 2012. Prostredníctvom tohto zákona sa ďalej uvádzajú do súladu srbské právne predpisy s acquis a všeobecne sa zvyšuje efektívnosť postupov verejného obstarávania, napríklad prostredníctvom centralizácie verejného obstarávania. Prostredníctvom tohto zákona sa posilňujú inštitúcie poverené úlohami presadzovania a monitorovania pravidiel verejného obstarávania. Zaviedli sa nové pravidlá týkajúce sa predchádzania korupcii a konfliktu záujmov. Výsledkom tohto zákona by mala byť väčšia transparentnosť a účinnosť postupov verejného obstarávania a intenzívnejšia hospodárska súťaž. Vláda prijala ďalšie opatrenia zamerané na zlepšenie podnikateľského prostredia vrátane zrušenia viac ako 130 parafiškálnych poplatkov zaťažujúcich podnikateľskú činnosť, zmien zákona o DPH a prijatia právnych predpisov obmedzujúcich lehotu na splnenie peňažných záväzkov. V decembri 2012 sa začala dlho očakávaná reforma spoločností v družstevnom vlastníctve, v rámci ktorej sa stanovuje lehota 18 mesiacov na dokončenie ich reštrukturalizácie. Cieľom zmien zákona o vnútornom obchode prijatých v januári 2013 je obmedziť prekážky, ktoré bránia maloobchodníkom pri vstupe na trh.

Dňa 1. januára 2009 Srbsko začalo vykonávať Dočasnú dohodu o obchode a obchodných záležitostiach. Srbsko dosiahlo uspokojivé výsledky pri plnení záväzkov vyplývajúcich z dočasnej dohody a je odhodlané prerokovať a riešiť všetky nevyriešené otázky. Srbsko sa takisto v dobrej viere zapája do prispôsobenia dohody o stabilizácii a pridružení pred pristúpením Chorvátska k EÚ. V oblasti štátnej pomoci a práv duševného vlastníctva sa ešte vyskytujú problémy. Predovšetkým treba preukázať nezávislosť výboru pre kontrolu štátnej pomoci, získať potvrdenie, že všetky opatrenia štátnej pomoci sa tomuto výboru oznámili a výbor ich schválil, a treba sa usilovať o prispôsobenie existujúcich schém pomoci.

3.3. Regionálna spolupráca a dvojstranné vzťahy

Srbská vláda vzhľadom na niektoré problémy v prvých mesiacoch svojho funkčného obdobia zintenzívnila v posledných mesiacoch kontakty na vysokej úrovni so susednými krajinami s cieľom obnoviť pozitívny prínos k regionálnej spolupráci.

Pokiaľ ide o vzťahy s Chorvátskom, 16. januára 2013 sa uskutočnila historická návšteva chorvátskeho predsedu vlády v Belehrade, ktorý sa pri tejto príležitosti dohodol so srbským predsedom vlády na spolupráci a spoločnom úsilí v záujme ďalšieho zlepšenia vzťahov a vyriešenia mnohých otázok vrátane integrácie do EÚ, hospodárstva, utečencov, vytýčenia hraníc, nezvestných osôb a vojnových zločinov. Na ministerskej úrovni sa tiež konalo viacero zasadnutí, najmä návšteva srbského ministra zahraničných vecí v Záhrebe v marci, a pripravuje sa dohoda o spolupráci v oblasti integrácie do EÚ. Vzťahy s Bosnou a Hercegovinou sú naďalej dobré. Srbský predseda vlády navštívil v januári 2013 Sarajevo a predseda Rady ministrov Bosny a Hercegoviny bol vo februári 2013 v Belehrade. Srbský prezident prijal v decembri 2012 predsedu predsedníctva Bosny a Hercegoviny v Belehrade. Obidvaja ministri zahraničných vecí podpísali v decembri 2012 Memorandum o porozumení týkajúce sa spolupráce v oblasti integrácie do EÚ. Srbský prokurátor pre vojnové zločiny a úrad prokuratúry Bosny a Hercegoviny podpísali v januári 2013 protokol o spolupráci v otázkach týkajúcich sa trestného stíhania páchateľov vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy. Zlepšili sa vzťahy s Čiernou Horou. V januári 2013 sa v pozitívnej atmosfére konala návšteva srbského prezidenta, ktorý zdôraznil rešpektovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti Čiernej Hory. Zlepšili sa vzťahy s bývalou Juhoslovanskou republikou Macedónsko a srbský predseda vlády navštívil v januári 2013 Skopje, súčasne sa konalo zasadnutie ministrov spravodlivosti; takisto sa dosiahla dohoda o usporiadaní spoločného zasadnutia týchto dvoch vlád v máji 2013 v Belehrade. Srbský minister zahraničných vecí navštívil vo februári 2013 Skopje a so svojím náprotivkom podpísal dohodu o spolupráci v procese integrácie do EÚ. Okrem toho Srbsko dosiahlo pokrok pri obnove dobrých vzťahov s Tureckom. Význam dobrých vzťahov medzi Srbskom a Tureckom pre región potvrdil prezident Nikolič počas svojej návštevy v Ankare začiatkom februára 2013; predtým však turecký minister zahraničných vecí navštívil Belehrad.

Vzťahy Srbska so susednými krajinami Bulharskom, Maďarskom a Rumunskom, ktoré sú členskými štátmi EÚ, sú naďalej dobré. V decembri 2012 navštívil bulharský minister zahraničných vecí Srbsko a pri tejto príležitosti sa uzatvorila dohoda o sociálnom zabezpečení a takisto sa schválila príprava dohody o dobrých susedských vzťahoch. Na hraničnom priechode Kalotina sa vytvorilo spoločné kontaktné stredisko pre policajnú a colnú spoluprácu. Predsedovia vlád Srbska a Bulharska podpísali dohodu o realizácii plynovodného prepojenia medzi Srbskom a Bulharskom. V novembri 2012 sa v pozitívnej atmosfére konala návšteva srbského prezidenta v Maďarsku. V rámci opatrení na obmedzenie nárastu neodôvodnených azylov v EÚ Srbsko a Maďarsko zintenzívnili svoju spoluprácu v oblasti vnútorných vecí. Srbsko a Rumunsko naďalej spolupracovali v oblasti ochrany menšín v súlade so svojím spoločným protokolom z marca 2012. Pod záštitou vysokého komisára OBSE pre národnostné menšiny pokračovali konzultácie a v súvislosti s viacerými opatreniami, ktoré sa prijali alebo prijmú v oblasti médií a vzdelávania, sa dospelo k záverom, ešte stále však nie je vyriešená otázka bohoslužieb.

4. Závery a odporúčania

Srbsko prijalo veľmi výrazné kroky smerom k viditeľnému a udržateľnému zlepšeniu vzťahov s Kosovom v súlade so závermi Rady z decembra 2012. Srbsko sa aktívne a konštruktívne zapájalo do dialógu s Prištinou, ktorý sprostredkúvala EÚ, a vstúpilo do diskusie o celom rade problémov, ktorých vyriešenie je nutné na dosiahnutie viditeľného a udržateľného zlepšenia vzťahov s Kosovom.

Dialóg medzi Belehradom a Prištinou bol po srbských voľbách povýšený na politický proces na vysokej úrovni sprostredkúvaný vysokou predstaviteľkou. Od októbra 2012 do konca apríla 2013 sa uskutočnilo desať stretnutí. Stretnutie sa konalo aj 6. februára, a to medzi prezidentom Nikolicom a prezidentkou Jahjagovou. Vykonávanie dohôd, ktoré boli v dialógu dosiahnuté do dnešného dňa, takisto pokračuje. Vykonávanie dohody o zastúpení Kosova v regionálnych fórach bolo vo všeobecnosti zaistené, pričom míľnikom v tejto oblasti bolo, že Kosovo bolo vo februári 2013 prijaté za plnoprávneho člena Rady pre regionálnu spoluprácu. V oblasti integrovaného riadenia hraníc boli na všetkých šiestich hraničných prechodoch otvorené spoločné predbežné vstupné body, ktoré plne fungujú. Dohoda o ochrane miest náboženského a kultúrneho dedičstva z decembra 2012 sa priebežne implementuje. Dohoda o colných pečiatkach sa naďalej implementuje na oboch stranách. V oblasti evidencie civilného obyvateľstva sa dosiahol dobrý pokrok, pričom implementácia by sa mala zavŕšiť do januára 2014. Pokiaľ ide o katastrálny úrad, obe strany sú stále v štádiu prijímania potrebných prípravných krokov. Dohoda o uznávaní univerzitných diplomov napreduje hladko. Spolupráca Srbska s misiou EULEX sa v určitých oblastiach naďalej zlepšuje.

Obe strany sa zároveň dohodli že, začnú vyberať clo a zriadia fond na rozvoj severného Kosova. V druhej časti dialógu na vysokej úrovni sa stretnutia oboch premiérov od januára 2013 zameriavali na severné Kosovo, čo viedlo k parafovaniu dohody z 19. apríla 2013 nazvanej „Prvá dohoda o zásadách normalizácie vzťahov“. Táto dohoda okrem iného predpokladá, že diskusie o energetike a telekomunikáciách obe strany zintenzívnia a dokončia do 15. júna 2013.

Na tomto základe sa Komisia domnieva, že Srbsko splnilo kľúčovú prioritu spočívajúcu v prijatí opatrení smerujúcich k viditeľnému a udržateľnému zlepšeniu vzťahov s Kosovom.

Srbsko sa zároveň podujalo obnoviť dynamiku reforiem v kľúčových oblastiach právneho štátu, najmä v oblasti reformy justície a protikorupčnej politiky, nezávislosti kľúčových inštitúcií, slobody médií, antidiskriminačnej politiky, ochrany menšín a podnikateľského prostredia. Srbské orgány opätovne zamerali pozornosť na všetky tieto oblasti, pre ktoré začali vypracúvať komplexnú a dlhodobú víziu. Na reformách v týchto oblastiach sa pracuje, pričom dôraz sa kladie hlavne na prípravu stratégií, súvisiacich akčných plánov a návrhy právnych predpisov. V týchto oblastiach bude musieť dochádzať k priebežnému napredovaniu. Platí to najmä v prípade súdnictva, ktoré je obávanou výzvou.

Srbská vláda preukázala v nedávnych mesiacoch svoje odhodlanie pozitívnym spôsobom prispieť k regionálnej spolupráci, o čom svedčí niekoľko kontaktov na vysokej úrovni v susedných krajinách.

Odvolávajúc sa na svoje zistenia a závery uvedené vo svojom stanovisku k žiadosti Srbska o členstvo z októbra 2011, v dokumente o stratégii z októbra 2012 a v správe o pokroku Srbska za rok 2012 Komisia konštatuje, že:

Srbsko v súčasnej dobe už dostatočne spĺňa politické kritériá a podmienky procesu stabilizácie a pridruženia.

Komisia zároveň trvá na svojom posúdení týkajúcom sa ekonomických kritérií, povinností podľa dohody o stabilizácii a pridružení, dočasnej dohody a pripravenosti Srbska prijať povinnosti súvisiace s členstvom.

Komisia preto odporúča, aby boli so Srbskom začaté rokovania o pristúpení k Európskej únii.

Komisia bude naďalej monitorovať pokrok Srbska pri plnení kritérií členstva a podmienok procesu stabilizácie a pridruženia. Komisia pripomína svoje odporúčanie z októbra 2012, že kroky vedúce k normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou by mali byť riešené aj v kontexte rámca pre budúce prístupové rokovania so Srbskom. Komisia bude počas rokovaní o pristúpení naďalej úzko monitorovať reformy a ich vykonávanie v oblasti právneho štátu a základných práv, najmä reformy justície, boja proti korupcii a antidiskriminačnej politiky. Naplno využije nástroje, ktoré má k dispozícii vo všetkých fázach procesu pridruženia, najmä nový prístup schválený v decembri 2011 Európskou radou, pokiaľ ide o kapitoly o justičných a základných právach a spravodlivosti, slobode a bezpečnosti.

*               Týmto označením nie sú dotknuté pozície k otázke štatútu a označenie je v súlade s rezolúciou BR OSN 1244/1999 a so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) k vyhláseniu nezávislosti Kosova.

[1]           KOM(2011) 668 v konečnom znení.

[2] A to: 19. októbra, 7. novembra, 4. decembra, 17. januára, 20. februára, 4. marca, 20. marca, 2. apríla, 17. apríla a 19. apríla.