52012DC0218

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV o uzavretí medzivládnej dohody týkajúcej sa prevádzky európskeho programu monitorovania Zeme (GMES) od roka 2014 do roka 2020 /* COM/2012/0218 final */


OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

o uzavretí medzivládnej dohody týkajúcej sa prevádzky európskeho programu monitorovania Zeme (GMES) od roka 2014 do roka 2020

(Text s významom pre EHP)

1.           Úvod

Cieľom programu GMES je vytvoriť vysokokvalitnú európsku kapacitu na pozorovanie Zeme. V čase, keď medzinárodní partneri EÚ do takýchto kapacít výrazne investujú, má koordinovaná reakcia EÚ strategický význam. Služby GMES budú samy osebe prínosom pre široké spektrum európskych politík. V programe sa takisto skrýva značný potenciál hospodárskeho rastu a vytvárania pracovných miest v súlade so stratégiou Európa 2020 na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu.

Budúci program GMES: súčasný stav

Vo svojom oznámení s názvom „Rozpočet stratégie Európa 2020“[1] Komisia navrhla, aby sa európsky program monitorovania Zeme (GMES) vzhľadom na obmedzenia rozpočtu EÚ, pokiaľ ide o financovanie tohto druhu rozsiahlych projektov, financoval mimo nasledujúceho viacročného finančného rámca (VFR). Komisia je však pevne odhodlaná zabezpečiť úspech GMES a v novembri 2011 prijala v tejto súvislosti oznámenie[2], ktoré obsahuje hlavné prvky umožňujúce definovať náležité spravovanie a dlhodobé financovanie programu GMES od roka 2014.

Komisia predovšetkým navrhla, aby sa podľa podobného modelu ako v prípade Európskeho rozvojového fondu zriadil osobitný fond GMES s finančnými príspevkami všetkých 27 členských štátov EÚ na základe ich hrubého národného dôchodku (HND). Vyžaduje si to uzavretie medzivládnej dohody medzi členskými štátmi EÚ zasadajúcimi v Rade. Riadenie fondu by sa malo delegovať na Komisiu.

Európsky parlament prijal 16. februára 2012 uznesenie o budúcnosti GMES, v ktorom sa uvádza, že uprednostňuje financovanie GMES v rámci VFR. Oznámenie sa prediskutovalo aj v rámci Rady, najmä otázka financovania prostredníctvom medzivládneho fondu, ale nedospelo sa k žiadnym záverom.

Riziká spojené s oneskoreniami

Od začiatku programu GMES v roku 1998 pri ňom nedošlo k prekročeniam nákladov ani k významným oneskoreniam. Prípadné prerušenie prevádzky by však poškodilo používateľov a ohrozilo doterajšie investície a dôveryhodnosť programu. Viedlo by takisto k prekročeniam nákladov.

Služby GMES viedli vo svojej predprevádzkovej fáze k značným synergiám pri národných alebo regionálnych investíciách. Od začiatku roka 2012 sú v prevádzke dve služby GMES: služba GMES týkajúca sa monitorovania krajiny a služba GMES týkajúca sa zásahov v núdzových situáciách, ktoré sú v súčasnosti využívané príslušnými skupinami používateľov. Prerušenie poskytovania týchto služieb by viedlo k veľkým medzerám v informáciách a negatívne by vplývalo na činnosti používateľov. To isté by platilo aj v prípade iných služieb GMES, ktoré sa poskytujú predprevádzkovým spôsobom, ako napríklad v prípade služieb GMES týkajúcich sa monitorovania morského prostredia a atmosféry, alebo pri službách GMES týkajúcich sa bezpečnosti a zmeny klímy, ktoré sú ešte stále vo fáze vývoja. V tejto súvislosti terajšie neistoty pri príprave prevádzkovej fázy už bránia angažovaniu zúčastnených strán, či už pôsobia v oblasti civilnej ochrany, životného prostredia alebo či ide o vedecké kruhy alebo súkromné spoločnosti, najmä malé a stredné podniky poskytujúce nadväzujúce služby.

Existuje aj riziko, že neistoty v rámci prevádzkovej fázy budú viesť k ťažkostiam pri zavádzaní zložky „vesmír“, pre ktorú budú prvé tri satelity Sentinel pripravené na vypustenie v roku 2013. Na zasadnutí Rady Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v apríli 2012 boli vyjadrené pochybnosti o tom, či je vhodné povoliť ich vypustenie bez väčšej jasnosti v oblasti prevádzky a budúcich inštitucionálnych dojednaní. Odloženie vypustenia na neskôr by viedlo k značným dodatočným nákladom, najmä na skladovanie satelitu vo vhodných podmienkach. Európski používatelia okrem toho potrebujú údaje zo satelitu Sentinel ešte naliehavejšie vzhľadom na nedávnu stratu satelitu ENVISAT[3], ktorý ďaleko prekročil hranice svojej nominálnej životnosti.

Aj keď sa pozícia Komisie vo vzťahu k financovaniu GMES mimo viacročného finančného rámca nezmenila, je naďalej odhodlaná podporovať členské štáty pri uzavretí potrebnej medzivládnej dohody a včas pripraviť nevyhnutné nariadenia týkajúce sa prevádzky GMES, aby sa predišlo prerušeniam v rámci programu.

Uzavretie medzivládnej dohody sprevádzanej nariadením, ktorým sa vykonáva uvedená dohoda, a finančným nariadením potrvá určitý čas. Keďže musia byť zavedené k 1. januáru 2014, Komisia nalieha na členské štáty, aby bezodkladne začali s prípravami medzivládnej dohody.

S cieľom uľahčiť prebiehajúce diskusie zahŕňa príloha k tomuto oznámeniu podrobnejší návrh hlavných prvkov medzivládnej dohody, ktorý môže slúžiť ako základ pri rokovaniach.

2.           Fond GMES

Komisia vo svojom oznámení z novembra 20112 potvrdila, že maximálne finančné krytie potrebné na činnosti GMES od roka 2014 do roka 2020 predstavuje 5 841 miliónov EUR v stálych cenách.

Doteraz sa z možných riešení financovania GMES preskúmali tri možnosti, ktoré sú všetky mimo finančného rámca od roka 2014: osobitný fond GMES (podobný modelu, ktorý sa zvolil v prípade Európskeho rozvojového fondu), možnosť posilnenej spolupráce (ktorá by zahŕňala členské štáty so silným záujmom o program) a nakoniec možnosť účasti odvetvia, pri ktorej by sa Komisia podelila o zodpovednosti a financovanie s hospodárskymi subjektmi. Komisia takisto uviedla, že vo svojom posúdení neuprednostňuje posledné dve možnosti, pretože na jednej strane by posilnená spolupráca ohrozila rozmer EÚ-27 tohto programu a na strane druhej sa už skúsenosťami získanými pri projekte Galileo preukázalo, že prilákať a udržať si súkromný sektor bude v krátkodobom horizonte ťažké a toto riešenie by nebolo v súlade s verejno-prospešným rozmerom programu.

Z týchto dôvodov Komisia navrhla zriadiť osobitný fond GMES. Základom tohto fondu by mali byť príspevky všetkých 27 členských štátov. Aj keď ide o rozhodnutie, ktoré v konečnom dôsledku patrí výlučne do právomoci členských štátov, Komisia vyzýva všetky členské štáty na spojenie úsilia, aby sa zaistil a upevnil európsky rozmer programu GMES.

Vyžiadalo by si to medzivládnu dohodu medzi členskými štátmi EÚ zasadajúcimi v Rade. Hlavné prvky takejto dohody sú podrobnejšie uvedené v prílohe k tomuto oznámeniu.

V medzivládnej dohode by sa špecifikovali finančné príspevky všetkých 27 členských štátov EÚ na základe ich hrubého národného dôchodku (HND) za obdobie od 1. januára 2014 do 31. decembra 2020. Zriadila by sa ňou „Rada GMES“ ako hlavný orgán fondu pre dohľad, ktorý by bol v prvom rade splnomocnený prijímať všeobecný rozpočet, schvaľovať plnenie rozpočtu a účty z predchádzajúceho roka, schvaľovať uzavretie akejkoľvek dohody s členskými štátmi, tretími krajinami, medzinárodnými vládnymi a mimovládnymi organizáciami alebo s vnútroštátnymi organizáciami členských štátov.

S cieľom zabezpečiť kontinuitu programu by sa od 1. januára 2014 až do ratifikácie 27 členskými štátmi mali určité ustanovenia týkajúce sa fondu GMES predbežne uplatňovať.

3.           Vykonávanie fondu GMES

Prvým krokom pri budovaní programu GMES po roku 2013 je medzivládna dohoda, pričom vo vykonávacom nariadení by malo dôjsť k ďalšiemu rozpracovaniu, pokiaľ ide o podrobné spôsoby vykonávania.

Nariadenie o prevádzke GMES by malo obsahovať pravidlá na zabezpečenie nepretržitého poskytovania presných a spoľahlivých údajov a informácií týkajúcich sa otázok životného prostredia, zmeny klímy a bezpečnostných záležitostí tvorcom politiky v EÚ a jej členských štátoch. Malo by prispievať aj k hospodárskej stabilite a rastu, a to posilnením komerčných uplatnení v mnohých rozličných odvetviach prostredníctvom úplného a otvoreného prístupu k informáciám a údajom z pozorovania v rámci GMES.

Takýmto nariadením by sa mali stanoviť pravidlá správy, riadenia, vykonávania, účtovníctva, auditu a absolutória uplatniteľné na fond GMES. Mala by ho prijať Rada s Parlamentom na návrh Komisie. Malo by obsahovať aj ustanovenia týkajúce sa plánovania a vykonávania akcií GMES vrátane pravidiel o dohodách týkajúcich sa delegovania a o zadávaní zákaziek a udeľovaní grantov. Malo by zahŕňať aj primerané ustanovenia, ktorými sa Komisii umožní opierať sa pri sledovaní a monitorovaní vykonávania GMES o expertízu tretích strán.

Z hľadiska zaručenia dlhodobého trvania GMES je dôležité, aby mal program GMES, bez ohľadu na zvolenú štruktúru, potrebnú prevádzkovú kapacitu – najmä pokiaľ ide o zdroje a know-how, ako aj vhodnú právnu spôsobilosť na ich využitie a na realizáciu akcií GMES, aby sa splnili ciele programu v súlade s očakávaniami používateľov.

4.           Závery

Vzhľadom na čas potrebný na prípravu nevyhnutných dojednaní pre prevádzkovú fázu a riziko prerušenia kontinuity Komisia:

– nalieha na členské štáty, aby začali s nevyhnutnými opatreniami na včasné prijatie medzivládnej dohody a nariadenia pre prevádzku programu GMES, a

– znovu potvrdzuje svoje odhodlanie podporovať členské štáty v tomto procese.

Príloha

Hlavné prvky návrhu MEDZIVLÁDNEJ DOHODY

o zriadení medzivládneho fondu pre európsky program monitorovania Zeme (GMES) na obdobie 2014 – 2020

medzi zástupcami vlád členských štátov zasadajúcimi v Rade o financovaní európskeho programu monitorovania Zeme (GMES) na obdobie 2014 – 2020

ZÁSTUPCOVIA VLÁD ČLENSKÝCH ŠTÁTOV EURÓPSKEJ ÚNIE ZASADAJÚCI V RADE,

keďže:

(1)       [Veľké začiatočné písmeno…].

(2)       [Veľké začiatočné písmeno…].

(3)       [Veľké začiatočné písmeno…].

SA DOHODLI TAKTO:

Zriadenie fondu GMES

1.           Touto dohodou členské štáty spoločne zriaďujú fond na financovanie európskeho programu monitorovania Zeme s názvom GMES, ďalej len „fond GMES“.

2.           Z fondu GMES sa bude financovať celá prevádzka spolu so všetkými akciami programu GMES. Na tento účel sa môžu využiť všetky finančné nástroje, ktoré sa považujú za nevyhnutné alebo najvhodnejšie z hľadiska dosiahnutia cieľov GMES.

3.           Na fond GMES sa vzťahuje nariadenie, ktorým sa stanovujú pravidlá správy, riadenia, vykonávania, účtovníctva, absolutória a auditu uplatniteľné na fond. Prijíma ho Rada a Parlament na návrh Komisie.

4.           Uvedené nariadenie obsahuje ustanovenia týkajúce sa fungovania fondu GMES a plánovania a vykonávania akcií GMES vrátane pravidiel upravujúcich udeľovanie právomocí Komisii, pravidiel týkajúcich sa dohôd o delegovaní s agentúrami upravenými právom Únie, so subjektmi, ktoré zriadili Spoločenstvá, a s inými špecializovanými subjektmi Únie, ako aj s vnútroštátnymi alebo medzinárodnými verejnoprávnymi subjektmi alebo súkromnoprávnymi subjektmi poverenými vykonávaním verejnej služby a pravidiel zadávania zákaziek a udeľovania grantov.

5.           Nariadením sa okrem toho stanovujú povinnosti členských štátov pri plnení rozpočtu týkajúce sa kontroly a auditu a z toho vyplývajúce zodpovednosti. Stanovujú sa ním aj zodpovednosti a podrobné pravidlá pre každý zo subjektov, ktorým sa udeľujú právomoci týkajúce sa rozpočtového hospodárenia, pokiaľ ide o ich podiel na vynakladaní ich vlastných výdavkov.

Dohľad a riadenie

6.           Dohľad nad fondom GMES vykonáva Rada GMES, ktorá je zložená z jedného zástupcu za každý členský štát vymenovaného príslušným členským štátom a ktorej predsedá Komisia.

7.           Riadenie fondu GMES je zverené Komisii. Komisia realizuje finančné plnenie rozpočtu schváleného Radou GMES a realizuje finančné vykonávanie projektov a programov.

8.           Komisia vykonáva akcie financované z fondu GMES. Na tento účel môže delegovať úlohy vykonávania na

a)      agentúry upravené právom Únie;

b)      subjekty zriadené Spoločenstvami a iné špecializované subjekty Únie, ak je to zlučiteľné s úlohami príslušného subjektu vymedzenými v základnom právnom akte;

c)      vnútroštátne alebo medzinárodné verejnoprávne subjekty alebo súkromnoprávne subjekty poverené vykonávaním verejnej služby poskytujúce primerané finančné záruky a spĺňajúce podmienky stanovené v nariadení, ktorým sa vykonáva táto dohoda.

9.           Komisia však pri tom nesmie udeľovať právomoci, ktoré má podľa zmlúv alebo tejto dohody, ak poskytujú veľký priestor na voľné uváženie, ktoré zahŕňa rozhodnutia politického charakteru.

10.         Pri vymáhaní nesprávne vyplatených súm sú rozhodnutia Komisie vykonateľné v súlade s článkom 299 ZFEÚ.

Rada GMES

11.         Rada GMES je splnomocnená, aby kvalifikovanou väčšinou dvoch tretín svojich hlasujúcich členov:

a)      prijímala všeobecný rozpočet a schvaľovala plnenie rozpočtu a účty z predchádzajúceho roka spolu so súvahou aktív a pasív fondu GMES potom, ako vzala na vedomie správu externého audítora;

b)      rozhodovala o všetkých opatreniach týkajúcich sa programov financovania, okrem iného prostredníctvom účelových finančných nástrojov;

c)      rozhodovala o podmienkach upravujúcich pristúpenie tretích krajín;

d)      schvaľovala uzavretie každej dohody s členskými štátmi, tretími krajinami, medzinárodnými vládnymi a mimovládnymi organizáciami alebo vnútroštátnymi organizáciami členských štátov.

12.         Rada GMES je splnomocnená, aby jednoduchou väčšinou svojich hlasujúcich členov:

a)      rozhodovala o úprave ročných príspevkov svojich členských štátov do fondu GMES;

b)      vymenúvala audítorov a rozhodovala o dĺžke ich vymenovania;

c)      prijímala svoj rokovací poriadok;

d)      prijímala odporúčania určené členským štátom týkajúce sa zmien a doplnení tejto dohody;

e)      realizovala akékoľvek riadiace opatrenie, ktoré nie je zverené Komisii a ktorého odôvodnením je dobré fungovanie fondu GMES.

13.         Členské štáty rozhodujú v rámci Rady GMES jednomyseľne o vylúčení členského štátu, podmienkach takéhoto vylúčenia, ako aj o rozpustení alebo likvidácii fondu GMES.

14.         Každý členský štát má v Rade GMES počet hlasov úmerný ich príspevku do fondu GMES. Členský štát však v Rade GMES nemá hlas, ak výška nedoplatkov príspevkov presiahne určenú výšku jeho príspevkov za bežný rozpočtový rok. Členské štáty, ktoré sa zdržia hlasovania, sa považujú za nehlasujúce.

15.         Celkový počet hlasov, ktoré sú rozdelené v nasledujúcej tabuľke, je 999:

Členský štát || Počet hlasov

Belgicko || 29

Bulharsko || 3

Česká republika || 12

Dánsko || 19

Nemecko || 203

Estónsko || 1

Írsko || 12

Grécko || 17

Španielsko || 85

Francúzsko || 157

Taliansko || 126

Cyprus || 1

Lotyšsko || 2

Litva || 2

Luxembursko || 3

Maďarsko || 8

Malta || 1

Holandsko || 48

Rakúsko || 24

Poľsko || 29

Portugalsko || 14

Rumunsko || 10

Slovinsko || 3

Slovensko || 6

Fínsko || 15

Švédsko || 31

Spojené kráľovstvo || 138

Spolu || 999

16.         Rada GMES môže na Komisiu delegovať mandátom všetky iné vyžadované právomoci, nad rámec jej riadiacich právomocí, dosiahnuť ciele GMES a odvolať každé takéto delegovanie.

Zloženie fondu GMES

17.         Fond GMES je vybavený 5 841 miliónmi EUR v cenách roka 2011, ktoré sú príspevkami členských štátov na základe ich hrubého národného dôchodku, a vzťahuje sa na obdobie od 1. januára 2014 do 31. decembra 2020. Členské štáty dajú pred 30. septembrom 2013 na prvý rok prevádzky k dispozícii tieto finančné prostriedky:

Členský štát || Kľúč na určenie príspevkov || Príspevok na rok 2014 v EUR[4]

Belgicko || 2,93 % || 24 451 749

Bulharsko || 0,31 % || 2 573 644

Česká republika || 1,25 % || 10 398 781

Dánsko || 1,91 % || 15 917 693

Nemecko || 20,34 % || 169 693 249

Estónsko || 0,13 % || 1 056 893

Írsko || 1,23 % || 10 304 449

Grécko || 1,72 % || 14 378 433

Španielsko || 8,49 % || 70 851 816

Francúzsko || 15,72 % || 131 203 971

Taliansko || 12,55 % || 104 702 411

Cyprus || 0,14 % || 1 183 430

Lotyšsko || 0,16 % || 1 294 145

Litva || 0,24 % || 2 004 516

Luxembursko || 0,33 % || 2 757 700

Maďarsko || 0,79 % || 6 553 633

Malta || 0,05 % || 425 091

Holandsko || 4,81 % || 40 095 555

Rakúsko || 2,38 % || 19 861 219

Poľsko || 2,92 % || 24 377 945

Portugalsko || 1,36 % || 11 329 104

Rumunsko || 1,04 % || 8 681 881

Slovinsko || 0,28 % || 2 363 824

Slovensko || 0,55 % || 4 616 893

Fínsko || 1,50 % || 12 521 438

Švédsko || 3,06 % || 25 492 378

Spojené kráľovstvo || 13,82 % || 115 336 728

Spolu || 100 % || 834 430 583

18.         Rada GMES rozhoduje o úprave ročného príspevku členských štátov na každý nasledujúci rok na základe revidovaného rozdeľovacieho kľúča v súlade s príslušným hrubým národným dôchodkom členských štátov. Rozhodnutie o úprave vykonáva Komisia a je vykonateľné v súlade s článkom 299 ZFEÚ. Rozhodnutie o úprave sa oznámi členským štátom, ktoré potom uhrádzajú príslušné splatné sumy pred 30. septembrom.

19.         Finančné prostriedky fondu GMES už nie sú viazané po 31. decembri 2020, pokiaľ Rada Európskej únie na návrh Komisie jednomyseľne nerozhodne inak.

Príspevky do fondu GMES

20.         Komisia každoročne do 30. septembra vyhotoví a Rade GMES oznámi výkaz záväzkov, platieb a ročnú sumu výziev na príspevky, ktoré sa majú uskutočniť v bežnom rozpočtovom roku a v nasledujúcich dvoch rozpočtových rokoch.

21.         Tieto sumy sú založené na schopnosti účinne zabezpečiť navrhovanú úroveň zdrojov.

22.         Na návrh Komisie rozhoduje Rada GMES kvalifikovanou väčšinou o strope ročnej sumy príspevkov na druhý rok po návrhu Komisie (n+2) a v rámci stropu, o ktorom sa rozhodlo v predchádzajúcom roku, o ročnej sume výzvy na príspevky na prvý rok po návrhu Komisie (n+1).

23.         Ak by sa príspevky odlišovali od skutočných potrieb GMES počas daného rozpočtového roka, Komisia predloží návrhy na zmenu a doplnenie súm príspevkov Rade GMES, ktorá prijme rozhodnutie kvalifikovanou väčšinou.

24.         Výzvy na príspevky nesmú presiahnuť strop uvedený v predchádzajúcich odsekoch, ani sa tento strop nesmie zvýšiť, pokiaľ tak nerozhodne Rada GMES kvalifikovanou väčšinou v prípadoch osobitných potrieb vyplývajúcich z výnimočných alebo nepredvídaných okolností. V tomto prípade Komisia a Rada GMES zabezpečujú, aby príspevky zodpovedali očakávaným platbám.

25.         Komisia každoročne oznamuje Rade GMES do 30. októbra svoje odhady záväzkov, úhrad a príspevkov na každý nasledujúci rok.

26.         Podrobné pravidlá platby príspevkov členskými štátmi stanovuje nariadenie, ktorým sa vykonáva táto dohoda.

Iné zdroje fondu GMES

27.         Ak by k EÚ pristúpila nová krajina, rozdelenie príspevkov sa mení a dopĺňa rozhodnutím Rady GMES.

28.         Finančné zdroje sa môžu upraviť rozhodnutím Rady GMES, ktorá sa uznáša kvalifikovanou väčšinou.

29.         Bez toho, aby boli dotknuté rozhodovacie pravidlá a postupy stanovené v nariadení, môže každý členský štát Komisii poskytnúť príspevky na podporu cieľov GMES. Členské štáty môžu takisto spolufinancovať projekty alebo programy v rámci špecifických iniciatív, ktoré má riadiť Komisia, EIB alebo ktorýkoľvek subjekt či organizácia Únie, s ktorými fond GMES uzavrel dohodu o partnerstve alebo ktorým boli zverené určité vykonávacie úlohy.

30.         Nariadenie, ktorým sa vykonáva táto dohoda, zahŕňa nevyhnutné ustanovenia na spolufinancovanie fondom GMES, ako aj na spolufinancovanie činností vykonávaných členskými štátmi.

31.         Členské štáty vopred informujú Radu GMES o svojich príspevkoch.

Akcie v rámci fondu GMES

32.         Prevádzka služieb GMES

a)      Prevádzkové činnosti služieb GMES:

– globálne systematické/rutinné činnosti s cieľom monitorovať a predpovedať stav subsystémov Zeme na regionálnej a celosvetovej úrovni, najmä služby monitorovania morského prostredia, atmosféry a kvality ovzdušia, celosvetového monitorovania krajiny a zmeny klímy;

– regionálne/miestne činnosti na požiadanie zahŕňajúce najmä služby riadenia v núdzových situáciách, bezpečnostné služby a služby celoeurópskeho monitorovania krajiny v Európe alebo mimo nej.

b)      Rozvojové činnosti spočívajúce vo zvyšovaní kvality a výkonnosti existujúcich služieb, vo vývoji nových prvkov služieb a v posilňovaní využitia v nadväzujúcich sektoroch.

33.         Prevádzka zložky „vesmír“

34.         Prevádzkové činnosti pozorovania z vesmíru:

a)      prevádzka špecializovanej vesmírnej infraštruktúry (t. j. misie Sentinel);

b)      prístup k misiám tretích strán;

c)      šírenie údajov;

d)      technická pomoc Komisii pri spájaní požiadaviek na údaje pre služby;

e)      identifikácia medzier v pozorovaní, spoluúčasť na špecifikácii nových vesmírnych misií.

35.         Rozvojové činnosti:

a)      projektovanie a obstarávanie nových prvkov vesmírnej infraštruktúry,

b)      poskytovanie technickej podpory Komisii pri prevedení požiadaviek na služby do špecifikácií nových vesmírnych misií s podporou prevádzkovateľov vesmírnej infraštruktúry;

c)      koordinácia rozvoja vesmírnych činností vrátane vývoja zameraného na modernizáciu a doplnenie vesmírnej pozorovacej kapacity.

36.         Prevádzkové činnosti pozorovania GMES in situ:

a)      koordinácia poskytovania údajov in situ službám GMES s administratívnymi opatreniami ad hoc s prevádzkovateľmi in situ,

b)      koordinácia poskytovania údajov in situ tretích strán na medzinárodnej úrovni;

c)      poskytovanie technickej pomoci pri prevedení požiadaviek na údaje pre služby GMES do špecifikácií pozorovacej infraštruktúry a sietí in situ,

d)      interakcia s prevádzkovateľmi in situ na podporu konzistentných rozvojových činností súvisiacich s pozorovacou kapacitou GMES.

Účasť tretích krajín a medzinárodných organizácií

37.         Rada GMES môže s týmito tretími krajinami uzavrieť medzinárodné dohody vrátane ich pripustenia k fondu GMES:

a)      krajiny Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO), ktoré sú zmluvnými stranami Dohody o EHP, v súlade s podmienkami stanovenými v Dohode o EHP;

b)      kandidátske krajiny, ako aj potenciálni kandidáti zahrnutí do procesu stabilizácie a pridruženia v súlade s rámcovými dohodami alebo protokolom k dohode o pridružení týkajúcimi sa všeobecných zásad účasti týchto krajín na programoch Únie, ktoré boli uzavreté s týmito krajinami;

c)      Švajčiarska konfederácia, iné tretie krajiny neuvedené v písmenách a) a b) a medzinárodné organizácie v súlade s dohodami uzavretými medzi Úniou s takýmito tretími krajinami alebo medzinárodnými organizáciami podľa článku 218 ZFEÚ, v ktorých sú stanovené podmienky a podrobné pravidlá ich účasti.

Prijatie a nadobudnutie platnosti

38.         Členské štáty oznamujú generálnemu tajomníkovi Rady Európskej únie ukončenie vnútorných postupov potrebných na nadobudnutie platnosti tejto dohody.

39.         Táto dohoda nadobúda platnosť prvým dňom druhého mesiaca po oznámení ukončenia vnútorných postupov potrebných na nadobudnutie jej platnosti generálnemu tajomníkovi Rady Európskej únie posledným členským štátom, ktorý urobil tento krok.

40.         Táto dohoda stráca platnosť po 31. decembri 2020 a po tomto dátume sa nesmie prijať žiadny právny ani finančný záväzok.

41.         Bez toho, aby boli dotknuté už uvedené ustanovenia, všetky platby a povinnosti vyplývajúce zo záväzkov prijatých fondom GMES alebo v jeho mene pred 31. decembrom 2020 vykonáva fond GMES do 31. decembra 2023. Po uvedenom dátume prejdú všetky nesplnené povinnosti späť na členské štáty.

42.         Generálny tajomník Rady Európskej únie je depozitárom tejto dohody, ktorá sa uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie.

NA DÔKAZ TOHO pripojili podpísaní zástupcovia vlád členských štátov zasadajúci v Rade k tejto dohode svoje podpisy.

[1]               KOM(2011) 500 v konečnom znení z 29.6.2011.

[2]               KOM (2011) 831 v konečnom znení z 30.11.2011.

[3]               ENVISAT je vedecká satelitná misia ESA. Odštartovala sa v roku 2002 s 10 prístrojmi na palube. Ide o najväčšiu civilnú misiu na pozorovanie Zeme. Ku koncu svojej očakávanej životnosti dospela už v roku 2007.

[4]               Zdroj : Eurostat 2012.