15.2.2011 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
C 47/12 |
Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín
2011/C 47/07
Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietky proti žiadosti o zápis podľa článku 7 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 (1). Vznesené námietky sa musia Komisii doručiť do šiestich mesiacov po uverejnení tejto žiadosti.
JEDNOTNÝ DOKUMENT
NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006
„LOUGH NEAGH EEL“
ES č.: UK-PGI-0005-0796-10.02.2010
CHZO ( X ) CHOP ( )
1. Názov:
„Lough Neagh Eel“
2. Členský štát alebo tretia krajina:
Spojené kráľovstvo
3. Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny:
3.1. Druh výrobku:
Trieda 1.7. |
Čerstvé ryby, mäkkýše a kôrovce a výrobky z nich |
3.2. Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1:
Lough Neagh Eel je názov pre žltého (miestne známeho ako hnedého) a strieborného (dospelého) voľne žijúceho úhora druhu Anguilla anguilla (úhor európsky) uloveného vo vymedzenej oblasti. Táto žiadosť sa týka iba čerstvého úhora.
Úhory Lough Neagh Eels majú nasledujúce vlastnosti:
— |
Veľké rozmery (dĺžka minimálne 40 cm, hmotnosť medzi 150 a 600 g). |
— |
Vyšší obsah tuku ako úhory z iných oblastí (dospelé úhory Lough Neagh Eels obsahujú približne 23 % tuku). |
— |
Mladšie hnedé alebo žlté úhory sú tmavozelené s hnedým alebo žltým nádychom. |
— |
Staršie strieborné úhory sú čierne so strieborným nádychom. |
— |
Úhory Lough Neagh Eels majú úzku hlavu, krátky chvost a zaoblené telo. |
— |
Mäso čerstvého úhora je po uvarení biele, mäkké a sypké so zemitou príchuťou. |
3.3. Suroviny (len pri spracovaných výrobkoch):
—
3.4. Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu):
Neposkytuje sa žiadne krmivo. Úhory sa kŕmia vo voľnej prírode.
3.5. Konkrétne kroky pri výrobe, ktoré sa musia uskutočniť v označenej zemepisnej oblasti:
Úhory musia byť ulovené vo vymedzenej oblasti použitím lovných šnúr alebo metódou ťahania siete v jazere Lough Neagh alebo chytené v pevných hrádzach, ktoré sa nachádzajú od ústia jazera hore po rieke Lower River Bann.
Pre spracované výrobky, ako je napríklad údený úhor, sa geografické označenie (Lough Neagh Eels) týka suroviny, t. j. čerstvých úhorov Lough Neagh Eels.
3.6. Osobitné pravidlá pri krájaní, strúhaní, balení atď.:
—
3.7. Osobitné pravidlá pri označovaní:
—
4. Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti:
Jazero Lough Neagh v Severnom Írsku a rieka Lower River Bann od severného brehu jazera Lough Neagh po Cutts v meste Coleraine.
5. Spojenie so zemepisnou oblasťou:
5.1. Špecifickosť zemepisnej oblasti:
Lough Neagh je najväčšie jazero na Britských ostrovoch a piate najväčšie jazero v Európe. Rozprestiera sa na ploche 150 štvorcových míľ (388,5 km2). Napája ho niekoľko riek a voda z neho odteká do mora cez rieku Lower River Bann na severnom brehu jazera.
Veľký počet riek vtekajúcich do jazera je príčinou vysokej vrstvy usadenín v jazere. Tieto usadeniny sú veľmi tmavé. Tvoria ich naplaveniny a íly, organické látky a schránky rozsievok. Naplaveniny a íly pochádzajú v prvom rade z riečnych rozpustených látok, zatiaľ čo organické látky pochádzajú sčasti zo zdrojov povodia a sčasti z materiálu vytvoreného v jazere. Vďaka svojmu charakteru a veľkosti sú vhodným biotopom pre množstvo bezstavovcov, najmä larvy pakomára Chironomus, o ktorých je známe, že dominujú bentickým spoločenstvám v jazere a ktoré tvoria veľký podiel v strave úhorov.
Jazero je bohaté na živiny (hypertrofické) a neustále ho prevzdušňujú prúdiace vetry, čo zaručuje, že obohatený charakter jazera nespôsobí v teplejších mesiacoch dramatické zníženie obsahu kyslíka.
Mladé úhory migrujú zo Sargasovho mora smerom na sever pozdĺž Golfského prúdu cez Atlantický oceán. Cez Severoatlantický prúd postupujú smerom k Írsku. Na severnom pobreží Severného Írska pri meste Coleraine dosiahnu prílivovú oblasť rieky Bann, kde sú buď chytené a prevážané ďalej v nákladných autách, alebo plávajú hore prúdom do jazera Lough Neagh. Po dosiahnutí jazera sa zastavia, kŕmia a dospievajú, až kým nie sú pripravené na návrat do Sargasovho mora na trenie. Keď narastú do plnej veľkosti, prestanú sa kŕmiť a inštinktívne sa vrátia spať do svojich neresísk. Jediná priama cesta pre návrat úhorov do mora vedie cez rieku Lower River Bann.
Úhory Lough Neagh Eels sa lovia tromi rôznymi tradičnými spôsobmi, pričom pre lov žltých úhorov existujú dve rôzne metódy a tretia sa používa pri love strieborných úhorov:
Žlté úhory
Metóda lovných šnúr
Rybári nastavia až štyri nylonové šnúry s dĺžkou približne 1 míľa (1,6 km), pričom na každej šnúre je pripevnených približne 400 háčikov s návnadou. Tieto šnúry sa potom „zdvíhajú“ v skorých ranných hodinách nasledujúceho dňa. Súčasťou metódy je ručné vyťahovanie šnúry na palubu a uskladnenie ulovených úhorov v sudoch, cez ktoré sa prečerpáva čerstvá voda, aby sa čo najviac znížila úmrtnosť.
Úlovok sa privezie na breh, kde sa všetky úhory s dĺžkou menšou ako 16 palcov (40 cm) vrátia do jazera na základe nariadení družstva Lough Neagh Fisherman’s Co-operative Society s cieľom zabezpečiť pre budúcnosť trvalo udržateľnú populáciu úhora.
Metóda ťahania siete
Ručné ťahanie sietí s dĺžkou až 90 yardov (82,3 m) a hĺbkou 18 yardov (16,5 m). Na vyťahovanie lán pripevnených k sieťam sa používajú hydraulické navijaky, ale samotná sieť sa musí ťahať ručne, nemôže byť vlečená za loďou. Lov úhorov vlečením siete je zakázaný z dôvodu ochrany dna jazera.
Rybári často pomocou skúseností a podrobných vedomostí o jazere určujú najlepšie miesta na lov v rôznych environmentálnych a poveternostných podmienkach.
Po prinesení na breh sa úhory triedia a tie, ktoré nedosahujú dĺžku 40 cm, sa vrátia do jazera ako súčasť trvalo udržateľného riadenia populácie úhorov. Medzi ďalšie opatrenia na spravovanie trvalej udržateľnosti populácie úhorov patrí aj obdobie ochrany, počas ktorého je lov úhorov zakázaný, a kvóta pre denný úlovok.
Strieborné úhory
Strieborné úhory sú úhory, ktoré dospeli v jazere Lough Neagh a teraz inštinktívne začínajú svoju migráciu smerom na sever k pobrežiu a ďalej do Sargasovho mora, kde sa rozmnožujú.
Strieborné úhory sa môžu chytať iba od 1. júna do konca februára.
Chytajú sa v pevných hrádzach v obci Toome (Toomebridge), v mieste, kde z jazera Lough Neagh na jeho severnom brehu vyteká rieka, a v obci Kilrea na rieke Lower River Bann, približne 15 míľ (24 km) ďalej na sever od jazera Lough Neagh.
Strieborné úhory migrujú len za tmy, takže sa lovia v noci spustením veľkých kužeľovitých sietí (coghill) do rieky v mieste hrádze. Každá sieť je pripojená k nádrži, ktorá pláva v rieke a do ktorej sa umiestňujú chytené úhory. Tieto nádrže je možné zdvihnúť a spustiť podľa úrovne vody v rieke, ktorá závisí od premenlivého objemu zrážok.
Potom sa úhory premiestnia do družstevnej továrne, kde sa triedia a potom ďalej prepravujú podobne ako žlté úhory.
Trvalá udržateľnosť a riadenie populácie úhorov
Úhor európsky je uvedený v zozname v prílohe II dohovoru CITES (Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi). Okrem toho sa v nariadení Rady (ES) č. 1100/2007, ktorým sa ustanovujú opatrenia na obnovu populácie úhora európskeho, navrhuje zavedenie plánov riadenia rybolovu úhora.
Na zabezpečenie trvalej udržateľnosti populácie úhora európskeho v povodí jazera Neagh a rieky Bann bol zavedený plán riadenia rybolovu úhora, ktorý bol vypracovaný a používa sa v spolupráci s družstvom Lough Neagh Fisherman’s Co-operative Society. Na riadenie populácie úhora existuje niekoľko opatrení. Tieto opatrenia je možné prakticky riadiť iba prostredníctvom systému udeľovania licencií, ktorý prevádzkuje družstvo. Neexistujú žiadne obmedzenia pre žiadateľov o licenciu. Členstvo v družstve nie je predpokladom pri podávaní žiadosti o licenciu, ale ak je licencia udelená, potom sa rybár môže stať členom družstevného spoločenstva.
Družstvo Lough Neagh Fisherman’s Co-operative Society riadi udržateľný rybolov úhora prostredníctvom niekoľkých opatrení:
— |
Kontrola vydávania licencií: družstvo udelí každý rok približne 180 licencií. Majiteľ lode, ktorému bola udelená licencia, musí byť na lodi počas rybolovu vždy prítomný. |
— |
Kontrola metód rybolovu: úhory sa môžu loviť iba použitím lovných šnúr alebo metódou ťahania siete. Maximálny počet háčikov na šnúre je obmedzený. Existuje predpísaný limit pre veľkosť lode aj siete. |
— |
Kvóty pre úlovok: pre každú loď je stanovená denná kvóta, ktorá zabezpečuje, aby nedošlo k nadmernému výlovu rýb z jazera. |
— |
Minimálna veľkosť úlovku: úhory menšie ako 40 cm musia rybári vrátiť do vody. Ak dôjde k odoslaniu menších úhorov do továrne, tak ich do vody vráti továreň a rybár môže byť penalizovaný. |
— |
Dodržiavanie obdobia ochrany: lovenie žltého a strieborného úhora je obmedzené na určité časti roka s cieľom umožniť doplnenie jeho populácie. |
— |
Strážna služba: pracuje 24 hodín denne, aby zabezpečila, že úhory lovia iba rybári, ktorým bola udelená licencia. |
— |
Používanie metódy chytenia do pasce a prevozu: s cieľom napomôcť migrácii mladých úhorov do vnútrozemia proti prúdu rieky Bann do jazera Lough Neagh sa mnohé z nich chytia do pascí na úhory a prevezú v nádržiach do jazera, aby sa zvýšil počet mladých úhorov, ktoré sa každoročne doplavia do jazera. |
— |
Tradičné slamené povrazy: sú vyrobené ručne a umiestňujú sa na trasy mladých úhorov s cieľom pomôcť im pri ceste proti prúdu do jazera. Touto metódou sa zvyšuje úspešnosť migrácie úhorov smerom do vnútrozemia do jazera. |
— |
Udržiavanie tzv. kráľovninho prielivu v hrádzach pre strieborné úhory: v hrádzach, v ktorých prebieha rybolov strieborného úhora, sa udržiava 10 % medzera bez lovu (kráľovnin prieliv), ktorá umožňuje, aby sa časť populácie rýb vrátila do svojich neresísk v Sargasovom mori. |
— |
Nákup mladých úhorov z iných oblastí na doplnenie prirodzeného prírastku populácie: v posledných rokoch sa prirodzená migrácia mladých úhorov do jazera Lough Neagh znížila, preto družstvo nakupuje mladé úhory z iných oblastí, ktoré potom dospievajú v jazere. Tieto mladé úhory, ktoré dospejú v jazere, tak získajú jedinečné vlastnosti úhorov Lough Neagh Eels. |
5.2. Špecifickosť výrobku:
Úhory Lough Neagh Eels sú v Európe povestné pre vysoký obsah tuku (dospelé úhory majú približne 23 % tuku), vďaka ktorému sú ideálne na údenie. Prakticky všetky úhory z jazera Lough Neagh sa predávajú za hranice Írska. Niektoré si nájdu cestu na trh Billingsgate v Londýne, pričom väčšina ich putuje do Holandska a severného Nemecka, kde sa údia.
Úhory Lough Neagh Eels sa živia predovšetkým larvami bezstavovcov, ktoré prevládajú v jazere Lough Neagh. Tento typ obživy znamená, že majú užšiu hlavu v porovnaní s úhormi z iných regiónov, ktoré sa živia rybami.
Tieto úhory sa lovia metódami trvalo udržateľného rybolovu, ktoré zabezpečujú dobré riadenie rybolovu úhora.
5.3. Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a akosťou alebo typickou vlastnosťou výrobku (CHOP), alebo špecifickou akosťou, povesťou alebo inou typickou vlastnosťou výrobku (CHZO):
Základ prepojenia s určenou zemepisnou oblasťou tvorí dlhodobá historická tradícia a metódy používané pri rybolove úhora v tejto zemepisnej oblasti. Okrem toho je táto žiadosť založená na povesti úhorov Lough Neagh Eels, ktorú si získali vďaka vyššiemu obsahu tuku ako úhory z iných oblastí.
Lough Neagh je najväčšie sladkovodné jazero na Britských ostrovoch, ktoré sa pýši mnohými špecifickými vlastnosťami opísanými v časti 5.1, vďaka ktorým vznikol biotop poskytujúci vysokokvalitnú potravu prispievajúcu k jedinečnému vyššiemu obsahu tuku v prípade úhorov z jazera Lough Neagh.
Existuje dlhoročná historická tradícia s dôkazmi o tom, že voľne žijúce úhory sa v jazere Lough Neagh lovili už od doby bronzovej. Metóda lovu úhora v určenej zemepisnej oblasti má dlhoročnú tradíciu a používa sa naďalej aj v súčasnosti.
Rybári stále používajú mnohé tradičné spôsoby, ktoré pred nimi používali celé generácie. Úhory sa lovia použitím udržateľných postupov, ktoré riadi družstvo Lough Neagh Fisherman’s Co-operative Society. Medzi prijaté postupy patrí udržiavanie tzv. kráľovninho prielivu, ktorý poskytuje 10 % medzeru v hrádzach pre úhory. Táto medzera umožňuje strieborným (dospelým) úhorom vrátiť sa na svoje neresiská v Sargasovom mori.
Význam a povesť rybolovu úhora v jazere Lough Neagh je v celej histórii zrejmá. O rybároch z tejto oblasti bolo napísaných veľa básní a koluje medzi nimi množstvo povier. Nedávno postavená socha v meste Toome zobrazujúca plávajúce úhory odráža význam, ktorý hrá rybolov úhora v miestnej histórii a dedičstve tejto oblasti.
Väčšina úhorov Lough Neagh Eels sa predáva obchodníkom v Holandsku, ktorí považujú tieto úhory za najlepšie na svete na údenie. Úhory z jazera Lough Neagh sú veľmi vyhľadávané a požadujú sa za ne oveľa vyššie ceny ako za úhory vychované na farmách alebo ulovené v akejkoľvek inej oblasti.
Odkaz na uverejnenie špecifikácie:
[Článok 5 ods. 7 nariadenia (ES) č. 510/2006]
http://www.defra.gov.uk/foodfarm/food/industry/regional/foodname/products/documents/lough-neagh-eel-pgi.pdf
(1) Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12.