52010DC0411

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vplyve rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady, ktorými sa upravujú právne základy európskych programov v oblasti celoživotného vzdelávania, kultúry, mládeže a občianstva /* KOM/2010/0411 v konečnom znení */


[pic] | EURÓPSKA KOMISIA |

Brusel, 30.7.2010

KOM(2010)411 v konečnom znení

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o vplyve rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady, ktorými sa upravujú právne základy európskych programov v oblasti celoživotného vzdelávania, kultúry, mládeže a občianstva

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o vplyve rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady, ktorými sa upravujú právne základy európskych programov v oblasti celoživotného vzdelávania, kultúry, mládeže a občianstva

ÚVOD

Európsky parlament a Rada prijali 16. decembra 2008 štyri rozhodnutia, ktorými sa menia a dopĺňajú právne základy programov v oblasti celoživotného vzdelávania, kultúry, mládeže a občianstva[1].

Na základe týchto rozhodnutí sa z konzultačného postupu opísaného v rozhodnutí Rady 1999/468/ES z 28. júna 1999 odstránili určité rozhodnutia o výbere prijaté Komisiou, ktoré sa týkajú udeľovania grantov v rámci týchto programov. Účelom bolo zjednodušiť postupy a skrátiť čas potrebný na prijatie rozhodnutí, ktoré majú priamy vplyv na príjemcov, v záujme rýchlejšieho a účinnejšieho vykonávania programov.

Podľa pôvodných právnych základov bolo predtým, ako Komisia mohla prijať formálne rozhodnutia o udelení grantov, povinné konzultovať ich s Európskym parlamentom a programovými výbormi v rámci lehôt, ktoré viedli k obmedzujúcim oneskoreniam. Obdobia prerušenia by niekedy predĺžili obdobia preskúmania, čo by spôsobilo ďalšie oneskorenie realizácie.

S nadobudnutím účinnosti pozmeňujúcich rozhodnutí sa konzultačný postup nahradil informačným postupom. Komisia je teraz povinná informovať Európsky parlament a programové výbory do dvoch pracovných dní o rozhodnutiach o výbere, ktoré prijala. Tieto informácie musia obsahovať opis a analýzu prijatých žiadostí, opis hodnotiaceho a výberového konania a zoznamy projektov navrhnutých na financovanie, ako aj projektov, ktorých financovanie bolo zamietnuté.

Na základe pozmeňujúcich rozhodnutí sa od Komisie vyžaduje, aby informovala Európsky parlament a Radu o ich vplyve do 18 mesiacov od nadobudnutia ich účinnosti.

Okrem týchto rozhodnutí Európsky parlament a Rada prijali 16. decembra 2008 aj rozhodnutie č. 1298/2008/ES, ktorým sa ustanovuje akčný program Erasmus Mundus na roky 2009 – 2013, v ktorom sa Komisii ukladá rovnaká povinnosť informovať Európsky parlament a programový výbor do dvoch pracovných dní o rozhodnutiach o výbere, ktoré prijala.

Hoci rozhodnutie, ktorým sa ustanovuje akčný program Erasmus Mundus, neobsahuje povinnosť predkladať správu, Komisia sa v záujme transparentnosti rozhodla zahrnúť do tejto správy aj vplyv nového informačného postupu na vykonávanie tohto programu. Takto sa vplyvom všetkých piatich rozhodnutí zaoberá jediná správa.

Metodika

V tejto správe je pre každý program uvedený informačný postup, ktorý sa uskutočnil v roku 2009, a tento postup sa porovnáva s konzultačným postupom, ktorý sa používal predtým. V správe sa posudzuje vplyv nového informačného postupu na riadenie grantov, najmä pokiaľ ide o čas, ktorý si vyžaduje výberové konanie, od lehoty na predloženie žiadosti po informovanie príjemcov. V správe sa zohľadňuje aj vplyv na administratívne zaťaženie a reakcie alebo podnety týkajúce sa zaslaných informácií alebo samotného informačného postupu.

Rozhodnutia o výbere prijaté na základe nového informačného postupu

Informačný postup sa v roku 2009 uplatnil v prípade 30 rozhodnutí o výbere, pričom 27 z nich možno porovnať s rozhodnutiami prijatými na základe konzultačného postupu, ako je uvedené v tabuľkách v prílohe[2].

V rámci programu celoživotného vzdelávania sa v roku 2009 prijalo sedem rozhodnutí o výbere. Päť z nich sa môže v plnej miere porovnať s rozhodnutiami prijatými v rokoch 2007 a 2008. Porovnanie nie je možné v prípade grantov udelených v rámci kľúčovej činnosti 1 prierezového programu (ECET), pretože prvý výber sa uskutočnil v roku 2009 už na základe nového postupu, zatiaľ čo granty udelené na rozvoj a realizáciu európskeho kvalifikačného rámca možno porovnať iba s tými, ktoré boli udelené v roku 2008 (v roku 2007 sa neuskutočnil žiadny výber).

V programe Kultúra sa nový informačný postup v roku 2009 uplatnil pri výberoch v prípade štyroch akcií, ktoré možno porovnať s tými, ktoré sa prijali v rokoch 2008 a 2006[3] na základe predchádzajúceho programu Kultúra. V roku 2007 sa prostredníctvom konzultačného postupu neprijali žiadne rozhodnutia o výbere.

V prípade programu Mládež v akcii sa v roku 2009 uskutočnilo celkove sedem výberových konaní. Nie sú k dispozícii žiadne porovnateľné údaje o grantoch udelených v rámci akcie 4.6 „Partnerstvá“, pretože prvý výber sa uskutočnil v roku 2009. Granty udelené na akciu 4.4 „Projekty na podporu tvorivosti a inovácií v oblasti mládeže“ možno porovnať iba s tými, ktoré boli udelené v roku 2007 (v roku 2008 sa neuskutočnilo žiadne výberové konanie), zatiaľ čo granty udelené na akciu 4.1 „Podpora subjektov pôsobiacich v oblasti mládeže na európskej úrovni“ a na prvé centralizované výberové kolo možno porovnať iba s rokom 2008, pretože na granty udelené v roku 2007 sa neuplatnil konzultačný postup.

Nový informačný postup sa v roku 2009 uplatnil aj v prípade desiatich akcií programu Európa pre občanov (pokiaľ ide o akciu 1.1 Partnerstvá miest – fáza 2 a akciu 2.7 Podpora projektov iniciovaných organizáciami občianskej spoločnosti, v roku 2007 sa nepoužil komitologický postup, čo znemožnilo porovnanie) a v prípade grantov udelených pre postgraduálne štipendiá a programy v rámci programu Erasmus Mundus . V prípade grantov týkajúcich sa programov Erasmus Mundus je možné porovnávať iba s rokom 2007, keďže v roku 2008 sa neuskutočnil žiadny výber v dôsledku prechodu na nový program.

VPLYV NOVÉHO INFORMAčNÉHO POSTUPU NA VYKONÁVANIE PROGRAMOV

V prípade všetkých programov sa výrazne skrátil čas potrebný na výberové konanie od lehoty na predloženie žiadosti po prijatie rozhodnutia o udelení grantu a informovanie príjemcov.

Okrem toho je potrebné uviesť, že v prípade všetkých programov – okrem programu Erasmus Mundus – a pred nadobudnutím platnosti informačného postupu bolo v druhej polovici roka 2008 s Európskym parlamentom dohodnuté skrátené právo na preskúmanie rozhodnutí o výbere, ktoré spadajú do konzultačného postupu. Prínos v dôsledku skráteného práva na preskúmanie však v žiadnom prípade nebol väčší ako prínos vyplývajúci zo zavedenia informačného postupu.

Pokiaľ ide o program celoživotného vzdelávania, v roku 2009 boli rozhodnutia o udelení grantu v prípade akcií, ktoré možno porovnať, oznámené príjemcom v priemere do 123 dní po lehote na predloženie žiadosti, pričom priemerné zlepšenie predstavovalo 37 dní v porovnaní s rokom 2008 a 32 dní v porovnaní s rokom 2007. V jednom prípade (Leonardo de Vinci – Prenos inovácií) bolo obdobie v roku 2009 mierne dlhšie ako v roku 2008 v dôsledku nevyhnutnosti dôkladne preskúmať osobitný prípad, ktorý zahŕňal ochranu finančných záujmov EÚ.

V prípade programu Kultúra bolo oznámenie v roku 2009 zaslané v priemere do 152 dní po lehote na predloženie žiadosti, pričom priemerné zlepšenie predstavovalo 54,5 dňa v porovnaní s rokom 2008 a 117 dní v porovnaní s rokom 2007.

V rámci programu Mládež v akcii priemerné zlepšenie, pokiaľ ide o čas, bolo viac ako 40 dní v porovnaní s rokom 2008 a viac ako 75 dní v porovnaní s rokom 2007. Rozhodnutia o udelení grantu a následné informovanie príjemcov sa uskutočnili najneskôr 3,5 mesiaca po lehote na predloženie žiadosti, zatiaľ čo v rámci konzultačného postupu bol priemerný čas výberu 5,5 mesiaca.

V prípade programu Európa pre občanov zlepšenie predstavovalo v priemere 22 dní v porovnaní s rokom 2008 a 12 dní v porovnaní s rokom 2007. Výnimku však tvoria dve akcie: v prípade akcií 1.4 a 1.5 sa medzi rokmi 2009 a 2008 neušetril žiadny čas. Tieto projekty („Občianske projekty“ a „Podporné opatrenia“) sú zložitejšie a rozsiahlejšie, ako iné tradičnejšie projekty, napríklad, partnerstvá miest. To však nemalo žiadny vplyv na príjemcov, ktorí boli včas informovaní o výsledku, aby sa projekty mohli začať tak, ako boli naplánované.

Pokiaľ ide o štipendiá Erasmus Mundus, skrátenie predstavovalo 27 dní v porovnaní so štipendiami v roku 2007 a 10 dní v porovnaní s rokom 2008. V prípade spoločných programov skrátenie predstavovalo 74 dní, napriek tomu, že rok 2009 bol aj prvým rokom, v ktorom sa z programu okrem magisterského štúdia financovalo aj doktorandské štúdium. Vo všetkých prípadoch sa Európskemu parlamentu a programovým výborom poskytli informácie v rámci stanoveného oneskorenia dvoch pracovných dní. Množstvo zaslaných informácií sa v porovnaní s komitologickým postupom nezmenilo, ale odstránenie formalít spojených s konzultačným postupom, ktoré sa týkajú, napríklad, začatia písomných postupov a presunu do registra, napriek tomu viedlo k značnému zníženiu administratívneho zaťaženia.

ZÁVER

Informačný postup, ktorým sa nahradil formálny konzultačný postup na základe rozhodnutia o komitológii, sa úspešne realizoval vo všetkých piatich programoch. Všetky potrebné informácie požadované v rozhodnutiach Komisia systematicky zasielala Európskemu parlamentu a programovým výborom v stanovenej lehote dvoch pracovných dní.

Komisii neboli doručené žiadne reakcie ani podnety Európskeho parlamentu alebo programových výborov týkajúce sa zaslaných informácií alebo samotného postupu. Niekoľko príjemcov vyjadrilo skôr svoju spokojnosť, že sa skrátil čas potrebný na prijatie rozhodnutí o výbere.

Pokiaľ ide o vplyv rozhodnutí na riadenie programov a granty udelené príjemcom, značné skrátenie oneskorenia prispelo k zvýšeniu účinnosti programov tým, že žiadatelia mohli byť vopred informovaní o rozhodnutiach o výbere, čo má pozitívny vplyv na trvalú udržateľnosť partnerstiev realizujúcich projekty, a tým na kvalitu samotných projektov. V prípade všetkých programov nový postup umožnil zvýšiť účinnosť riadenia projektov.

Preto možno vyvodiť záver, že nový informačný postup spĺňa zásadu jednoduchosti a blízkosti, ktorou sa musí riadiť realizácia programov v záujme európskych občanov.

Z tohto hľadiska sa Komisia zaviazala naďalej zvyšovať účinnosť riadenia svojich programov prostredníctvom skrátenia procesu vedúceho k rozhodnutiam o výbere, najmä prostredníctvom čo najväčšieho skrátenia času potrebného na hodnotenie žiadostí.

PRÍLOHA

Program celoživotného vzdelávania |

Program Mládež v akcii |

Rozhodnutia o výbere | Počet dní potrebných na výberové konanie – rok 2007 | Počet dní potrebných na výberové konanie – rok 2008 | Počet dní potrebných na výberové konanie – rok 2009 | Rozdiel medzi rokmi 2009 – 2008 | Rozdiel medzi rokmi 2009 – 2007 |

Rozhodnutia o výbere | Počet dní potrebných na výberové konanie – rok 2007 | Počet dní potrebných na výberové konanie – rok 2008 | Počet dní potrebných na výberové konanie – rok 2009 | Rozdiel medzi rokmi 2009 – 2008 | Rozdiel medzi rokmi 2009 – 2007 |

Akcia 1.1 Štipendiá týkajúce sa akademického roka 2009/2010 | 85 |68 |58 |10 |27 | | | | | | | | | Akcia 1.2 Spoločné programy | 151 |/ |77 |/ |74 | |

[1] Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1357/2008/ES zo 16. decembra 2008, ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 1720/2006/ES, ktorým sa ustanovuje akčný program v oblasti celoživotného vzdelávania.

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1352/2008/ES zo 16. decembra 2008, ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 1855/2006/ES, ktorým sa ustanovuje program Kultúra (2007 – 2013).

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1349/2008/ES zo 16. decembra 2008, ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 1719/2006/ES, ktorým sa ustanovuje program Mládež v akcii na obdobie rokov 2007 – 2013.

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1358/2008/ES zo 16. decembra 2008, ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 1904/2006/ES, ktorým sa na obdobie rokov 2007 – 2013 ustanovuje program Európa pre občanov na podporu aktívneho európskeho občianstva.

[2] V prílohe sú uvedené tabuľky pre programy Celoživotné vzdelávanie, Kultúra, Mládež v akcii; Európa pre občanov a Erasmus Mundus.

[3] V rámci predchádzajúceho programu: rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 508/2000/ES zo 14. februára 2000, ktorým sa zavádza program Kultúra 2000.