52010DC0364

Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade o uplatňovanÍ smernice Rady 95/50/ES o jednotných postupoch kontroly cestnej prepravy nebezpečného tovaru členskými štátmi /* KOM/2010/0364 v konečnom znení */


[pic] | EURÓPSKA KOMISIA |

Brusel, 7.7.2010

KOM(2010)364 v konečnom znení

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

O UPLATŇOVANÍ SMERNICE RADY 95/50/ES O JEDNOTNÝCH POSTUPOCH KONTROLY CESTNEJ PREPRAVY NEBEZPEČNÉHO TOVARU ČLENSKÝMI ŠTÁTMI

OBSAH

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE O UPLATŇOVANÍ SMERNICE RADY 95/50/ES O JEDNOTNÝCH POSTUPOCH KONTROLY CESTNEJ PREPRAVY NEBEZPEČNÉHO TOVARU ČLENSKÝMI ŠTÁTMI 1

1. Úvod 4

2. Kontext 4

3. Smernica 95/50/ES 5

4. Správy členských štátov EÚ a Nórska 5

5. Výpočet údajov 6

6. Vývoj kontrol a ich výsledok 6

7. Porovnanie údajov 7

7.1. Frekvencia kontrol 7

7.2. Prehľad kontrol podľa miesta pôvodu 7

7.3. Podiel nevyhovujúcich dopravných jednotiek 8

7.4. Prehľad nevyhovujúcich dopravných jednotiek podľa miesta pôvodu 8

7.5. Frekvencia odstavenia dopravných jednotiek 8

7.6. Prehľad podľa rizikových kategórií 8

7.7. Druhy sankcií 9

8. Závery 9

Príloha I – Vývoj počtu kontrol, prípadov nevyhovenia a porušenia kategórie 1 9

Príloha II – Frekvencia kontrol na milión tonokilometrov 9

Príloha III – Prehľad kontrol podľa miesta pôvodu 9

Príloha IV – Podiel dopravných jednotiek nevyhovujúcich dohode ADR 9

Príloha V – Prehľad dopravných jednotiek nevyhovujúcich dohode ADR podľa miesta pôvodu 9

Príloha VI – Frekvencia odstavenia dopravných jednotiek nevyhovujúcich dohode ADR 9

Príloha VII – Prehľad podľa rizikových kategórií 9

Príloha VIII – Druhy sankcií na dopravnú jednotku nevyhovujúcu dohode ADR 9

Príloha IX – Ročný objem nákladnej cestnej prepravy nebezpečného tovaru v miliónoch tonokilometrov 9

Úvod

Smernica Rady 95/50/ES o jednotných postupoch kontroly cestnej prepravy nebezpečného tovaru bola prijatá 6. októbra 1995[1] a do 1. januára 1997 museli členské štáty uviesť do účinnosti zákony, iné právne predpisy a správne ustanovenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou.

V smernici 95/50/ES sa ustanovuje, že každý členský štát musí zaslať Komisii za každý kalendárny rok najneskôr do dvanástich mesiacov od jeho uplynutia správu o uplatňovaní tejto smernice.[2] Smernica tiež ustanovuje, že Komisia musí zaslať Európskemu parlamentu a Rade aspoň každé tri roky správu o uplatňovaní tejto smernice členskými štátmi[3].

Správa Komisie je založená na výročných správach zaslaných členskými štátmi. Toto je štvrtá správa o uplatňovaní smernice Rady 95/50/ES v členských štátoch a zahŕňa roky 2006 - 2007. Prvá správa[4] zahŕňala roky 1997-1998, druhá správa[5] roky 1999-2002 a tretia správa[6] roky 2003-2005.

Kontext

Smernica Rady 94/55/ES z 21. novembra 1994 o aproximácii právnych predpisov členských štátov vzhľadom na prepravu nebezpečného tovaru cestnou dopravou[7], v znení zmien a doplnení[8], zaviedla zosúladené pravidlá prepravy nebezpečného tovaru medzi členskými štátmi, ako aj vnútroštátne v rámci jednotlivých členských štátov.

Technické prílohy k smernici 94/55/ES sa obsahovo zhodujú s technickými prílohami k medzinárodnej dohode ADR[9]. Preto smernica 94/55/ES transponuje do práva Spoločenstva technické ustanovenia dohody ADR, ktorými sa ustanovujú jednotné pravidlá bezpečnej medzinárodnej cestnej prepravy nebezpečného tovaru. Pridanou hodnotou smernice je to, že sa ňou rozširujú tieto pravidlá a zahŕňa aj vnútroštátnu dopravu s cieľom zosúladenia podmienok v Spoločenstve, za ktorých sa nebezpečný tovar prepravuje cestnou dopravou, a tým aj zvýšenia bezpečnosti cestnej dopravy na vnútroštátnej úrovni.

V prílohe A k smernici 94/55/ES je uvedený nebezpečný tovar, ktorý sa môže prepravovať cestnou dopravou, a pravidlá balenia, označovania a opisu tovaru v dopravnej dokumentácii. V prílohe B sú stanovené pravidlá pre dopravné jednotky a dopravné operácie.

Je nutné poznamenať, že smernica 94/55/ES bola 30. júna 2009 zrušená a nahradená smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2008/68/ES z 24. septembra 2008 o vnútrozemskej preprave nebezpečného tovaru[10]. Čo sa však týka zahrnutia technických ustanovení dohody ADR, v smernici 2008/68/ES sa uplatňuje rovnaký prístup ako v smernici 94/55/ES

Smernica 95/50/ES

V súvislosti so smernicou 94/55/ES a s cieľom ďalej zvýšiť úroveň bezpečnosti pri preprave nebezpečného tovaru a zabezpečiť, aby sa dosiahol dostatočný počet kontrol vykonávaných zosúladeným spôsobom, prijala Rada 6. októbra 1995 smernicu 95/50/ES o jednotných postupoch kontroly cestnej prepravy nebezpečného tovaru. Táto smernica obsahuje zosúladený zoznam, ktorý používajú členské štáty, ako aj zoznam kódov porušení. Prílohy k smernici boli v roku 2004 zmenené a doplnené[11] a zoznam kódov porušení sa od roku 2005 zmenil a obsahuje tri kategórie rizík.

Tieto jednotné kontroly sa týkajú všetkých činností pri cestnej preprave nebezpečného tovaru na území členského štátu alebo nebezpečného tovaru, ktorý prichádza z tretích krajín bez ohľadu na štát registrácie dopravnej jednotky. Cieľom smernice je zabezpečiť, aby sa náhodne kontrolovala reprezentatívna časť zásielok nebezpečného tovaru, ktorý sa prepravuje cestnou dopravou, a aby sa súčasne pokryla značná časť cestnej siete.

Kontroly je možné uskutočňovať aj v priestoroch podnikov[12] ako preventívne opatrenie alebo ak sa zaznamenajú porušenia na ceste ohrozujúce bezpečnosť. V smernici 95/50/ES sa však správy o týchto kontrolách nevyžadujú.

SPRÁVY čLENSKÝCH šTÁTOV EÚ A NÓRSKA

Členské štáty boli vyzvané, aby pri vypracúvaní správ používali kategórie rizík uvedené v prílohe II k smernici 95/50/ES a aby predložili správu v súlade s prílohou III k tejto smernici. Nórsko vždy predkladá výročnú správu a požiadalo o zaradenie do správy Komisie Európskemu parlamentu a Rade.

Nie všetky členské štáty predložili informácie v štandardnom formáte. Niektoré členské štáty napríklad použili kódy z predošlých zoznamov (príloha I k smernici pred zmenou a doplnením v roku 2004), iné členské štáty používali vlastný systém kategorizácie porušení.

Za roky 2006 a 2007 doručili správy všetky členské štáty; mnohé správy však boli neúplné. V dôsledku týchto nedostatkov niektoré údaje v tabuľkách tejto správy chýbajú. Takéto prípady sú označené ako „#N/A“ tzn. „not available“ (neuvádza sa).

Zrhnutie správ členských štátov sa uvádza v prílohe k tejto správe. Pri prezentácii a analýze údajov sa musí brať do úvahy, že šablóna správ bola v roku 2004 zmenená.

Príloha I obsahuje vývoj počtu kontrol zaregistrovaných v každom členskom štáte od roku 2003 do roku 2007, podiel dopravných jednotiek nevyhovujúcich pravidlám za roky 2006-2007 a podiel porušení patriacich do rizikovej kategórie 1 za roky 2006-2007.

Pri analýze vývoja v odseku 6 a štatistík uvedených v odseku 7.6 Prehľad podľa rizikových kategórií treba poznamenať, že ukazovateľ pre Španielsko je nízky v dôsledku chybnej interpretácie počtu dopravných jednotiek nevyhovujúcich dohode ADR.

Niekoľko členských štátov doručilo správu, v ktorej sa súčet porušení líši od počtu dopravných jednotiek nevyhovujúcich ustanoveniam dohody ADR. Takéto prípady by nemali byť možné, pretože členské štáty majú pre každú dopravnú jednotku uviesť len tú najzávažnejšiu kategóriu porušenia.

Výpočet údajov

Od členských štátov sa vyžadovalo, aby podľa možností v tejto správe predložili odhadované ročné množstvo prepravovaného nebezpečného tovaru v tonách alebo v tonokilometroch. Tieto informácie poskytlo iba 5 členských štátov.

Aby sa mohlo uskutočniť objektívne porovnanie medzi rôznymi členskými štátmi, na zistenie množstva prepravovaného nebezpečného tovaru na členský štát sa použili údaje z Eurostatu.[13] Informácie sa použili na odhad frekvencie kontrol na milión tonokilometrov.

Eurostat neposkytol štatistiky pre Maďarsko za rok 2006, ani Maltu za roky 2006-2007. V prípade Maďarska sa informácie odvodili z údajov za roky 2007-2008. V prípade Malty poskytli údaje o objeme prepraveného tovaru príslušné maltské orgány.

Štatistiky z Eurostatu sú uvedené v prílohe IX.

Vývoj kontrol a ich výsledok

Tabuľka v prílohe I poskytuje prehľad vývinu cestných kontrol v čase v jednotlivých členských štátoch. V prvom riadku je uvedený počet kontrol. V druhom riadku je uvedený percentuálny podiel skontrolovaných dopravných jednotiek, pri ktorých sa našlo aspoň jedno porušenie. V treťom riadku je uvedený percentuálny podiel kontrol, pri ktorých najzávažnejšie porušenie spadalo do kategórie 1, t.j. najzávažnejšie porušenia.

Údaje v prílohe 1 sa začínajú v roku 2006, s výnimkou kontrol, pri ktorých sú uvedené aj informácie z predošlej správy.

Na konci tabuľky sú uvedené priemerné hodnoty za Európsku úniu a štatistiky z Nórska.

Je potrebné poznamenať, že vzhľadom na chýbajúce údaje v správach členských štátov:

- celkový počet kontrol za roky 2006 a 2007 nezahŕňa Estónsko;

- percentuálny podiel skontrolovaných dopravných jednotiek, pri ktorých sa zistilo aspoň jedno porušenie ustanovení za rok 2006 nezahŕňa Nemecko, Estónsko a Španielsko; za rok 2007 nezahŕňa Estónsko a Španielsko;

- percentuálny podiel porušení kategórie 1 za rok 2006 nezahŕňa Bulharsko, Nemecko a Portugalsko.

Informácie o percentuálnom podiele porušení kategórie 1 môžu byť v prípade niektorých členských štátov zavádzajúce. Ak bolo hlásené viac ako jedno porušenie na kontrolu, percentuálny podiel porušení kategórie 1 bude skôr nižší ako správna hodnota. V roku 2006 sa tak stalo v prípade Francúzska, Holandska, Poľska a Portugalska; v roku 2007 v prípade Bulharska, Holandska, Poľska a Portugalska.

V niektorých členských štátoch bolo menej porušení ako nevyhovujúcich dopravných jednotiek. Tak je to v prípade Belgicka, Talianska, Maďarska, Malty a Švédska. Percentuálne hodnoty by tým nemali byť systematickým spôsobom ovplyvnené. Existujú prípady, keď orgány presadzovania práva uvádzajú iba zistené porušenia, ale neposkytujú žiadne informácie o porušeniach, či následných sankciách. Táto otázka je podrobnejšie rozobratá v odseku 7.6.

POROVNANIE ÚDAJOV

V nasledujúcich odsekoch sa uvádzajú podrobnejšie informácie a analýza údajov, ktoré poskytli členské štáty v súvislosti s kontrolami. V prílohách II až VIII je pomocou stĺpcových grafov znázornená situácia z rokov 2006 a 2007 v jednotlivých členských štátoch.

Frekvencia kontrol

V prílohe II je uvedený prehľad frekvencie cestných kontrol v členských štátoch za roky 2006 a 2007. Frekvencia je vyjadrená ako pomer počtu kontrol na milión tonokilometrov prepraveného nebezpečného tovaru v jednotlivých členských štátoch.

V roku 2006 bolo v EÚ uskutočnených priemerne 2,95 kontrol na milión tonokilometrov. V roku 2007 ich bolo 3,50. Znamená to nárast o 18,6 %. V Bulharsku a Maďarsku je frekvencia kontrol výnimočne vysoká. Ak by sme nebrali do úvahy hodnoty z Bulharska a Maďarska, priemer v EÚ by bol 2,33 za rok 2006 a 2,90 za rok 2007 a ročný nárast by predstavoval 24,5 %.

Prehľad kontrol podľa miesta pôvodu

Od členských štátov sa vyžaduje, aby svoje štatistiky kategorizovali podľa miesta registrácie dopravnej jednotky. V prílohe III k tejto správe je uvedený prehľad kontrol podľa miesta pôvodu dopravnej jednotky.

Pri analýze výsledkov by sa malo prihliadať na zemepisnú polohu jednotlivých členských štátov; na ostrovoch je napríklad zvyčajne menej nákladnej cestnej prepravy.

Údaje za rok 2006 chýbajú z týchto členských štátov: Bulharsko, Nemecko, Estónsko, Portugalsko a Slovensko; za rok 2007 Estónsko.

Podiel nevyhovujúcich dopravných jednotiek

Podiel skontrolovaných dopravných jednotiek, kde bolo zistené aspoň jedno porušenie, je uvedený v prílohe IV.

Percentuálny podiel nevyhovujúcich dopravných jednotiek sa v jednotlivých členských štátoch výrazne líši, v Portugalsku dosahuje takmer 80 %, zatiaľ čo vo viacerých členských štátoch je nižší ako 5 %.

Údaje za rok 2006 chýbajú z týchto členských štátov: Nemeckom a Estónsko; za rok 2007 Estónsko. V prípade Španielska je indikátor nízky v dôsledku chybnej interpretácie počtu dopravných jednotiek, ktoré nie sú v súlade s pravidlami.

Prehľad nevyhovujúcich dopravných jednotiek podľa miesta pôvodu

Graf v prílohe V znázorňuje rozdelenie dopravných jednotiek, ktoré nie sú v súlade s ustanoveniami, podľa miesta pôvodu dopravnej jednotky.

Pri analýze výsledkov by sa malo prihliadať na zemepisnú polohu jednotlivých členských štátov.

Údaje za rok 2006 chýbajú z týchto štátov: Nemecko a Estónsko; za rok 2007 Estónsko. Slovensko poskytlo informácie, avšak za rok 2006 nehlásilo žiadne porušenia.

Frekvencia odstavenia dopravných jednotiek

Graf v prílohe VI znázorňuje percentuálny podiel odstavených vozidiel medzi vozidlami, pri ktorých bolo hlásené porušenie.

Frekvencia odstavenia sa medzi členskými štátmi výrazne líši, v Bulharsku bolo v roku 2006 odstavené každé vozidlo, pri ktorom došlo k porušeniu, pričom v niektorých členských štátoch neboli odstavené žiadne vozidlá.

Tieto členské štáty neposkytli údaje za rok 2006: Nemecko, Taliansko, Portugalsko a Slovensko; za rok 2007: Francúzsko, Taliansko a Portugalsko.

Tieto členské štáty uviedli, že v roku 2006 neboli odstavené žiadne vozidlá: Estónsko, Španielsko, Cyprus, Litva a Malta; za rok 2007: Cyprus, Estónsko, Španielsko, Lotyšsko, Malta a Švédsko.

Prehľad podľa rizikových kategórií

Graf v prílohe VII znázorňuje rozdelenie závažnosti porušení. Zaznamenať sa mali len tie prípady zistené počas kontroly, ktoré spadajú do kategórie najvyššieho rizika.

Celkový počet hlásených porušení by mal byť rovnaký ako počet dopravných jednotiek, ktoré nie sú v súlade s pravidlami. Posledný stĺpec grafu v prílohe VII predstavuje súčet porušení vydelený počtom nevyhovujúcich jednotiek. Získaná hodnota by sa mala rovnať 100 %, pretože sa malo zaznamenať len to najzávažnejšie porušenie.

Ak je získaná hodnota menej ako 100 %, správa o porušeniach je neúplná. Ak je súčet vyšší ako 100 % zaznamenalo sa viac ako jedno porušenie na kontrolu.

Za rok 2006 neposkytli údaje o kategóriách rizík Bulharsko, Nemecko a Portugalsko. Na Slovensku sa nezistili žiadne porušenia.

Za rok 2007 poskytli požadované údaje všetky členské štáty.

Druhy sankcií

Graf v prílohe VIII znázorňuje rozdelenie sankcií v každom členskom štáte..

V členských štátoch existuje mnoho rôznych systémov pokút a trestného stíhania.

Niektoré členské štáty uviedli, že sa zaznamenala viac ako jedna sankcia na dopravnú jednotku. Súčet percent sa teda nemusí rovnať 100 %.

Výsledky pre Španielsko boli abnormálne v dôsledku chybnej interpretácie celkového počtu dopravných jednotiek, ktoré nevyhovujú dohode ADR. Okrem toho, niektoré členské štáty neposkytli informácie o niektorých druhoch sankcií. Nie je jasné, či sa tieto sankcie nepoužili, alebo sa nezahrnuli do správy.

Bulharsko, Nemecko, Taliansko a Portugalsko neuviedli sankcie za rok 2006; za rok 2007 ich neuviedli Taliansko a Portugalsko.

Závery

Všetky členské štáty vykonali cestné kontroly v súlade so smernicou 95/50/ES. Došlo k zlepšeniu objemu a kvality údajov, ktoré boli Komisii doručené. Väčšina členských štátov používa správny formát správ. Naďalej existuje podiel vozidiel, u ktorých bolo počas kontrol zistené porušovanie právnych predpisov. Počet porušení na kontrolu zostáva stabilný.

Počet kontrol v EÚ sa z roku 2006 na rok 2007 zvýšil o 20 %, pričom v roku 2007 sa vykonalo približne 285 000 ročných kontrol. Porušenie bolo zistené pri približne jednej z ôsmich kontrol. Okolo 40 % týchto porušení bolo označených za najzávažnejšie porušenia. Následne bolo po kontrole odstavených takmer 10 000 vozidiel.Z tejto skutočnosti jasne vyplýva, že presadzovanie pravidiel pre cestnú prepravu nebezpečného tovaru je v praxi užitočné a pomáha zvyšovať bezpečnosť.

Komisia zváži, či by sa nemali vypracovať odporúčania na harmonizáciu interpretácie a obsahu informácií, ktoré jej členské štáty vo svojich správach prekladajú.

Príloha I – Vývoj počtu kontrol, prípadov nevyhovenia a porušenia kategórie 1

Ďalšie informácie súvisiace s touto tabuľkou sú uvedené v odseku 6 tejto správy.

KRAJINA/ROK | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 |

Počet kontrol | 5831 | 5420 | 5273 | 7089 | 7580 |

AT | % nevyhovujúcich | 36,49% | 36,00% |

% rizik. kat. 1 | 24,62% | 24,55% |

Počet kontrol | 2919 | 3417 | 3835 | 3977 | 4133 |

BE | % nevyhovujúcich | 38,52% | 39,90% |

% rizik. kat. 1 | 47,36% | 30,47% |

Počet kontrol | 19206 | 27996 |

BG | % nevyhovujúcich | 2,49% | 1,24% |

% rizik. kat. 1 | #N/A | 23,15% |

Počet kontrol | 75 | 181 |

CY | % nevyhovujúcich | 1,33% | 0,55% |

% rizik. kat. 1 | 100,00% | 0,00% |

Počet kontrol | 11334 | 17796 | 6694 | 7691 |

CZ | % nevyhovujúcich | 5,83% | 5,60% |

% rizik. kat. 1 | 26,46% | 17,87% |

Počet kontrol | 106653 | 103975 | 88915 | 83760 | 86225 |

DE | % nevyhovujúcich | #N/A | 20,18% |

% rizik. kat. 1 | #N/A | 47,00% |

Počet kontrol | 311 | 621 | 708 | 889 | 646 |

DK | % nevyhovujúcich | 55,46% | 52,79% |

% rizik. kat. 1 | 34,08% | 40,76% |

Počet kontrol | 74 | 67 | #N/A | #N/A |

EE | % nevyhovujúcich | #N/A | #N/A |

% rizik. kat. 1 | 20,41% | 37,50% |

Počet kontrol | 96 | 211 | 1106 | 614 | 456 |

EL | % nevyhovujúcich | 13,36% | 16,89% |

% rizik. kat. 1 | 52,44% | 64,94% |

Počet kontrol | 36782 | 30453 | 32591 | 40023 | 42787 |

ES | % nevyhovujúcich | 0,25% | 0,19% |

% rizik. kat. 1 | 67,90% | 66,69% |

Počet kontrol | 2394 | 2536 | 2401 | 2530 | 3025 |

FI | % nevyhovujúcich | 36,56% | 33,92% |

% rizik. kat. 1 | 31,35% | 18,62% |

Počet kontrol | 22951 | 28122 | 23341 | 5566 | 6388 |

FR | % nevyhovujúcich | 10,28% | 22,70% |

% rizik. kat. 1 | 26,60% | 22,07% |

Počet kontrol | 74546 | 41609 | 35555 | 25995 |

HU | % nevyhovujúcich | 1,63% | 4,30% |

% rizik. kat. 1 | 23,10% | 27,03% |

Počet kontrol | 356 | 375 | 815 | 630 | 731 |

IE | % nevyhovujúcich | 32,54% | 44,60% |

% rizik. kat. 1 | 34,15% | 24,54% |

Počet kontrol | 2797 | 3135 | 3963 | 4105 | 4515 |

IT | % nevyhovujúcich | 32,35% | 34,55% |

% rizik. kat. 1 | 72,82% | 69,90% |

Počet kontrol | 189 | 258 | 311 | 419 |

LT | % nevyhovujúcich | 29,58% | 16,95% |

% rizik. kat. 1 | 23,91% | 15,49% |

Počet kontrol | 313 | 100 | 190 | 190 | 182 |

LU | % nevyhovujúcich | 64,21% | 68,13% |

% rizik. kat. 1 | 15,75% | 49,19% |

Počet kontrol | 403 | 417 | 823 | 1609 |

LV | % nevyhovujúcich | 11,42% | 10,19% |

% rizik. kat. 1 | 25,53% | 29,27% |

Počet kontrol | 36 | 33 | 75 |

MT | % nevyhovujúcich | 51,52% | 76,00% |

% rizik. kat. 1 | 23,53% | 34,09% |

Počet kontrol | 2362 | 2138 | 1949 | 2750 | 7340 |

NL | % nevyhovujúcich | 26,65% | 14,69% |

% rizik. kat. 1 | 57,82% | 57,16% |

Počet kontrol | 13505 | 15840 | 39057 |

PL | % nevyhovujúcich | 11,14% | 2,96% |

% rizik. kat. 1 | 27,19% | 15,52% |

Počet kontrol | 67 | 192 | 171 | 235 | 137 |

PT | % nevyhovujúcich | 76,17% | 73,72% |

% rizik. kat. 1 | #N/A | 42,50% |

Počet kontrol | 2914 | 4517 |

RO | % nevyhovujúcich | 9,37% | 5,58% |

% rizik. kat. 1 | 69,60% | 64,77% |

Počet kontrol | 6333 | 5109 | 6375 | 4182 | 4219 |

SE | % nevyhovujúcich | 29,60% | 20,27% |

% rizik. kat. 1 | 22,08% | 24,04% |

Počet kontrol | 4178 | 3228 | 2179 | 1621 | 1041 |

SI | % nevyhovujúcich | 17,89% | 19,50% |

% rizik. kat. 1 | 42,76% | 39,41% |

Počet kontrol | 83 | 247 | 300 |

SK | % nevyhovujúcich | 0,00% | 0,67% |

% rizik. kat. 1 | #N/A | 0,00% |

Počet kontrol | 6124 | 4863 | 5762 | 4851 | 8221 |

UK | % nevyhovujúcich | 13,69% | 30,76% |

% rizik. kat. 1 | 19,13% | 30,01% |

Počet kontrol | 244710 | 285466 |

EU | % nevyhovujúcich | 12,11% | 14,44% |

% rizik. kat. 1 | 40,57% | 41,06% |

Počet kontrol | 632 | 417 |

NO | % nevyhovujúcich | 34,65% | 34,53% |

% rizik. kat. 1 | 21,27% | 15,97% |

Príloha II – Frekvencia kontrol na milión tonokilometrov

Ďalšie informácie súvisiace s týmto grafom sú uvedené v odseku 7.1 tejto správy.

[pic]

[pic]

Príloha III – Prehľad kontrol podľa miesta pôvodu

Ďalšie informácie súvisiace s týmto grafom sú uvedené v odseku 7.2 tejto správy.

[pic]

[pic]

Príloha IV – Podiel dopravných jednotiek nevyhovujúcich dohode ADR

Ďalšie informácie súvisiace s týmto grafom sú uvedené v odseku 7.3 tejto správy.

[pic]

[pic]

Príloha V – Prehľad dopravných jednotiek nevyhovujúcich dohode ADR podľa miesta pôvodu

Ďalšie informácie súvisiace s týmto grafom sú uvedené v odseku 7.4 tejto správy.

[pic]

[pic]

Príloha VI – Frekvencia odstavenia dopravných jednotiek nevyhovujúcich dohode ADR

Ďalšie podrobnosti súvisiace s týmto grafom sú uvedené v odseku 7.5 tejto správy.

[pic]

[pic]

Príloha VII – Prehľad podľa rizikových kategórií

Ďalšie podrobnosti súvisiace s týmto grafom sú uvedené v odseku 7.6 tejto správy.

[pic][pic]

Príloha VIII – Druhy sankcií na dopravnú jednotku nevyhovujúcu dohode ADR

Ďalšie podrobnosti súvisiace s týmto grafom sú uvedené v odseku 7.7 tejto správy.

[pic][pic]

Príloha IX – Ročný objem nákladnej cestnej prepravy nebezpečného tovaru v miliónoch tonokilometrov

Ďalšie podrobnosti súvisiace s touto tabuľkou sú uvedené v odseku 5 tejto správy.

ČŠ/rok |1999 |2000 |2001 |2002 |2003 |2004 |2005 |2006 |2007 |2008 | |AT |960 |924 |1064 |985 |1132 |940 |972 |1122 |1054 |1178 | |BE |2768 |3545 |4177 |3779 |2623 |2284 |2473 |2203 |2191 |1904 | |BG |: |: |: |: |: |: |: |438 |491 |694 | |CY |: |: |: |134 |118 |159 |221 |166 |224 |181 | |CZ |: |2905 |2117 |1905 |2172 |1498 |1814 |1875 |1376 |1140 | |DE |12261 |12782 |13437 |12034 |12777 |13524 |13158 |13717 |12834 |13616 | |DK |887 |853 |827 |998 |780 |901 |693 |933 |620 |1256 | |EE |: |: |: |: |25 |24 |286 |193 |276 |189 | |EL |: |: |: |: |2040 |3875 |1975 |3085 |2228 |3144 | |ES |8998 |10690 |10300 |12036 |12185 |12669 |12474 |12700 |12671 |12605 | |FI |1946 |2077 |2427 |2253 |2401 |1818 |2165 |2317 |1847 |1574 | |FR |8328 |7607 |8132 |8471 |8797 |8701 |8825 |9456 |9755 |9441 | |HU |: |: |: |: |: |: |: |1099 |1217 |1348 | |IE |597 |954 |1139 |1094 |1414 |1468 |1403 |1340 |1291 |1351 | |IT |10875 |10894 |11086 |10523 |10131 |9935 |11406 |10777 |11392 |: | |LT |: |: |: |: |1173 |1151 |383 |461 |461 |384 | |LU |200 |189 |245 |337 |327 |344 |444 |445 |468 |364 | |LV |: |: |: |117 |153 |97 |159 |154 |162 |185 | |MT | | | | | | | |28 |28 | | |NL |950 |848 |2123 |1680 |1664 |2021 |2203 |2390 |2098 |2554 | |PL |: |: |: |: |: |3651 |3649 |3267 |4708 |5380 | |PT |1571 |1276 |1775 |1730 |1900 |2066 |1984 |2046 |1979 |1846 | |RO |: |: |: |: |: |: |: |2559 |2057 |1782 | |SE |: |1779 |1623 |2009 |1778 |1450 |1634 |1743 |1409 |1265 | |SI |: |: |542 |407 |418 |477 |620 |571 |631 |662 | |SK |: |: |: |: |406 |431 |366 |517 |562 |281 | |UK |10790 |11654 |10655 |10178 |9899 |7983 |8766 |7590 |7808 |: | |NO |1085 |1139 |828 |908 |1120 |886 |944 |931 |1454 |1018 | |

[1] Ú. v. ES L 249, 17.10.1995, s. 35, naposledy zmenená a doplnená smernicou Komisie 2004/112/ES z 13. decembra 2004, ktorou sa prispôsobuje technickému pokroku smernica Rady 95/50/ES (Ú. v. EÚ L 367, 14.12.2004, s. 23).

[2] Článok 9 ods. 1 tejto smernice.

[3] Článok 9 ods. 2 tejto smernice.

[4] KOM(2000) 517 v konečnom znení, 6.9.2000.

[5] KOM(2005) 430 v konečnom znení, 15.9.2005.

[6] KOM(2007) 795 v konečnom znení, 13.12.2007.

[7] Ú. v. ES L 319, 12.12.1994, s. 7.

[8] Smernica naposledy zmenená a doplnená smernicou Komisie 2004/111/ES z 9. decembra 2004, ktorou sa prispôsobuje technickému pokroku smernica Rady 94/55/ES (Ú. v. EÚ L 365, 10.12.2004, s. 25).

[9] Európska dohoda o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečného tovaru vecí uzavretá v Ženeve 30. septembra 1957, v znení zmien a doplnení, pričom najnovšia verzia je z rokov 2009-2011.

[10] Ú. v. EÚ L 260, 30.09.2008, s. 13–59.

[11] Smernica Komisie 2004/112/ES z 13.decembra 2004, ktorou sa prispôsobuje technickému pokroku smernica Rady 95/50/ES (Ú. v. EÚ L 367, 14.12.2004, s. 23).

[12] Švédsko uviedlo, že uskutočňuje značný počet kontrol a auditov v distribučných skladoch, spoločnostiach a prístavoch. Holandsko uviedlo, že uskutočňuje dodatočné návštevy dopravných spoločností na účely kontroly, auditu a rozširovania informácií. Belgicko uviedlo, že okrem inšpekcií v priestoroch spoločností poradcovia pre bezpečnosť podávajú príslušným orgánom správu o výsledku kontrol uskutočnených v spoločnosti.

[13] Tabuľka Eurostat „DS-073082“: Ročný objem nákladnej cestnej prepravy nebezpečného tovaru rozdelený podľa druhu nebezpečného tovaru a činnosti