11.2.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 44/171


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 861/2006 z 22. mája 2006, ktorým sa ustanovujú finančné opatrenia Spoločenstva na vykonávanie spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva a finančné opatrenia v oblasti morského práva“

KOM(2010) 145 v konečnom znení – 2010/0080 (COD)

2011/C 44/31

Hlavná spravodajkyňa: pani Candelas SÁNCHEZ MIGUEL

Rada (31. mája 2010) a Európsky parlament (12. mája 2010) sa rozhodli podľa článku 43 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

„Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie rady (ES) č. 861/2006 z 22. mája 2006, ktorým sa ustanovujú finančné opatrenia Spoločenstva na vykonávanie spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva a finančné opatrenia v oblasti morského práva“

KOM(2010) 145 v konečnom znení – 2010/0080 (COD).

Grémium výboru poverilo 25. mája 2010 vypracovaním tohto stanoviska odbornú sekciu pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie.

Vzhľadom na naliehavosť danej témy bola pani Candelas Sánchez Miguel rozhodnutím Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na 464. plenárnom zasadnutí 14. a 15. júla 2010 (schôdza z 15. júla) vymenovaná za hlavnú spravodajkyňu. Výbor prijal 135 hlasmi za, pričom nikto nehlasoval proti a 4 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery

1.1   EHSV pozitívne hodnotí opatrenia na zmenu a doplnenie platného nariadenia č. 861/2007, pretože majú zvýšiť transparentnosť financovania zberu údajov a vykonávania vedeckých štúdií a zvýšiť objektivitu opatrení prijímaných v rámci spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva. Počas diskusií o reforme spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva sa ukázalo, že je potrebná spoľahlivá databáza, ktorá by zaručila, že uplatňovanie spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva bude zodpovedať skutočným potrebám tak, aby táto politika bola udržateľná z hospodárskeho, sociálneho a environmentálneho hľadiska.

1.2   Účelom nových ustanovení je objasniť systém financovania zberu údajov a vypracúvania vedeckých štúdií v záujme spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva. Okrem toho sa rozširuje obsah pojmu „zber údajov“ tým, že sa upravuje riadenie a využívanie týchto údajov z hľadiska právnej istoty získaných informácií. Kontrola údajov členskými štátmi umožní riadne využívanie týchto údajov.

1.3   Pokiaľ ide o financovanie prevádzkových nákladov regionálnych poradných rád (Regional Advisory Councils – RAC), toto financovanie nebude obmedzené len na podporu počiatočnej fázy ako doteraz.

1.4   Okrem toho sa navrhuje financovať náklady na účasť zástupcov Poradného výboru pre rybolov a akvakultúru (ACFA) na schôdzach Medzinárodnej rady pre výskum mora (International Council of the Exploration of the Sea – ICES) a Vedecko-technického a hospodárskeho výboru pre rybolov (Scientific Technical and Economic Committee for Fisheries – STECF).

1.5   Pokiaľ ide o administratívne postupy podávania žiadostí o financovanie a kontrolu tohto financovania vynára sa potreba, aby členské štáty skonkretizovali viacročné plány a aby ich Komisia schválila, čím by boli v súlade s rozpočtovou disciplínou EÚ.

2.   Úvod

2.1   Účelom navrhovanej zmeny nariadenia Rady (ES) č. 861/2006 je objasniť dosah finančných opatrení a najmä zlepšiť obsah niektorých článkov o výdavkoch na kontrolu a jej výkon.

2.2   Plánované zmeny sú trojaké:

zmeny v dôsledku vývinu legislatívneho rámca;

zmeny rozsahu pôsobnosti nariadenia tak, aby zodpovedalo súčasným požiadavkám;

zmeny vysvetľujúce opatrenia, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie a ktoré by mali prijať členské štáty pre zber údajov a vypracúvanie štúdii o spoločnej politike v oblasti rybného hospodárstva.

2.3   Na druhej strane a v rámci medzinárodných vzťahov zameraných na spoločnú politiku v oblasti rybného hospodárstva sa vysvetľuje typológia spolupráce (bilaterálna, regionálna alebo multilaterálna).

2.4   Zavádza sa tiež nová administratívna forma žiadosti o financovanie a postupy jej vybavenia a vysvetľuje sa uplatnenie a kontrola orgánmi, ktoré sú na tento účel vytvorené.

3.   Pripomienky EHSV

3.1   EHSV pozitívne hodnotí navrhovanú zmenu nariadenia č. 861/2007, pretože zahŕňa predpisy, ktoré sa budú vytvárať neskôr. Je potrebné osobitne spomenúť žiadosť o poskytnutie údajov a vedecké štúdie o stave našich morí a oceánov, ako aj lovísk rýb, aby boli všetky opatrenia prijaté v súvislosti s politikou v oblasti rybného hospodárstva náležite zdôvodnené a zaručovali udržateľné využívanie jestvujúcich zdrojov.

3.2   Nejde len o zlepšenie transparentnosti, ale aj využívania financovania tým, že sa rozšíria možnosti poskytovania finančných prostriedkov. Financovanie zberu údajov a kontrola ich využívania členskými štátmi umožnia, aby sa výskum stal významným prvkom spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva a umožnil udržateľný rozvoj odvetvia rybného hospodárstva.

3.3   Obsah návrhu možno preskúmať z týchto hľadísk:

3.3.1

Rámec Spoločenstva pre zber, riadenie a vyžívanie údajov v oblasti rybného hospodárstva a podpory odborného poradenstva v oblasti spoločnej politiky rybného hospodárstva. Zvláštnosťou návrhu je, že financovanie sa netýka len členských štátov a príslušných verejných orgánov, ale aj súkromného sektora. Z veľkej časti ide o uznanie činnosti súkromného výskumného sektora, ktorá je dnes bežnou praxou, preto pokladáme jeho začlenenie do nariadenia za transparentnejšie.

3.3.2

Medzinárodná spolupráca s tretími krajinami (bilaterálne, regionálne alebo multilaterálne dohody) pri zbere údajov a vypracúvaní štúdií. To znamená zachovať vedeckú kontrolu nielen nad našimi zdrojmi rybného hospodárstva, ale aj nad zdrojmi iných regiónov, v ktorých lovia naše plavidlá, aby sa zlepšilo vedecké a technické hodnotenie ich lovísk, ako aj kontrola nad činnosťou v týchto loviskách.

3.3.3

Financovanie nákladov na účasť zástupcov regionálnych poradných rád (Regional Advisory Councils – RAC) na schôdzach Medzinárodnej rady pre výskum mora (International Council of the Exploration of the Sea – ICES) a Vedecko-technického a hospodárskeho výboru pre rybolov (Scientific Technical and Economic Committee for Fisheries – STECF) s cieľom umožniť prijímanie rozhodnutí na čo najširšom základe. Toto financovanie je v osobitnom záujme EÚ. Zastávame názor, že je potrebné umožniť uvedeným organizáciám väčšie zapojenie nielen do zberu údajov, ale aj do procesu prijímania rozhodnutí o otázkach rybného hospodárstva, ktoré sú v ich právomoci a ktoré prispejú k zvýšeniu kvality spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva.

3.3.4

Postupy v oblasti zberu, správy a využívania údajov Účelom zmeny oddielu 2 nariadenia je zosúladiť platný postup podávania žiadosti o financovanie s tým, čo je stanovené vo viacročných plánoch, ktoré predkladajú členské štáty a schvaľuje Komisia. Takto bude konečná kontrola využívania tohto financovania podliehať predpisom Spoločenstva v oblasti kontroly nákladov.

3.4   EHSV na záver vyjadruje názor, že navrhované zmeny sú vhodné, aj keď reforma spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva ešte nie je ukončená, pretože umožnia urýchliť prípadné pozitívne účinky využívania vedeckých objektívnych údajov pri plánovaní budúcich opatrení, ktoré by sa mali uplatniť po schválení novej politiky bez toho, aby bolo potrebné čakať až do roku 2013. V každom prípade bude intenzívnejšie využívanie a rozvíjanie rovnakých postupov v tretích krajinách významne vplývať na stav morí a oceánov.

V Bruseli 15. júla 2010

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Mario SEPI