52009DC0085

Správa Komisie Rade a Európskemu parlamentu - Osobitná administratívna oblasť Macao: výročná správa za rok 2008 /* KOM/2009/0085 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 26.2.2009

KOM(2009) 85 v konečnom znení

SPRÁVA KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

Osobitná administratívna oblasť Macao: výročná správa za rok 2008

SPRÁVA KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

Osobitná administratívna oblasť Macao: výročná správa za rok 2008

Zhrnutie

Deväť rokov po odovzdaní Macaa Číne sa naďalej uspokojivo uplatňuje koncepcia „jedna krajina, dva systémy“, ktorá podporuje jedinečnosť spoločnosti a spôsob života v Macau, právny štát a základné slobody. Vďaka pragmatickému prístupu na oboch stranách sa v roku 2008 naďalej prehĺbila spolupráca s EÚ, ktorá sa bude ešte viac rozvíjať zásluhou programu obchodných informácií EÚ (Business Information Program). Pozoruhodné oživenie hospodárstva Macaa v období od roku 2002, ku ktorému došlo v značnej miere v dôsledku liberalizácie a následného prudkého rozmachu kasín, ako aj v dôsledku skutočnosti, že Macau bol poskytnutý zvýhodnený prístup na trhy pevninovej Číny, je v súčasnosti v dôsledku celosvetovej finančnej krízy ohrozené. Vláda osobitnej administratívnej oblasti (ďalej „OAO“) Macao si veľmi dobre uvedomuje problémy, ktorým čelí v sociálnej, environmentálnej aj administratívnej oblasti. Tieto problémy ovplyvňujú program vzťahov so susednými krajinami v regióne delty Perlovej rieky, ako aj medzinárodných kontaktov, a to predovšetkým v rámci spolupráce s EÚ.

Úvod

Odvtedy, keď sa Macao stalo osobitnou administratívnou oblasťou Čínskej ľudovej republiky, už uplynulo deväť rokov. Komisia sa v roku 1999 zaviazala vydávať výročné správy o vývoji v osobitnej administratívnej oblasti Macao. Táto správa sa zameriava na rok 2008.

Opätovné zjednotenie Macaa s pevninovou Čínou vychádza zo zásady „jedna krajina, dva systémy“, ktorá je ustanovená v základnom zákone Macaa, prijatom v roku 1993 Národným ľudovým kongresom Čínskej ľudovej republiky. Základný zákon zaručuje, že pôvodný systém zavedený v Macau, ako aj tamojšie podnikateľské prostredie, právny štát a ochrana základných práv a slobôd zostanú 50 rokov nezmenené. Uvedená zásada sa v OAO Macao aj naďalej dobre osvedčuje.

Politický a hospodársky rozvoj

Pre osobitnú administratívnu oblasť Macao bol rok 2008 náročný, a to aj napriek skutočnosti, že po liberalizácii režimu hazardných hier dosahovala v priebehu posledných piatich rokov priemerný hospodársky rast vo výške viac ako 20 %. Hospodársky rozmach podnietený rozvojom kasín viedol k tomu, že z Macaa sa stala jedna z najbohatších oblastí v Ázii. V roku 2007 bol HDP na obyvateľa (36 357 USD) viac ako dvojnásobný v porovnaní s rokom 2003 (17 805 USD).

V prvom štvrťroku 2008 zaznamenalo hospodárstvo Macaa nárast o 33 % v dôsledku značných výnosov z hazardných hier tvoriacich približne dve tretiny HDP. V nasledujúcich dvoch štvrťrokoch sa však rast spomalil na 22 %, resp. na 11 %. Investície do stavebníctva a strojárstva takisto klesli, a to najmä po postupnom ukončení rozsiahlych stavebných projektov. Vývoz tovaru sa naďalej znižoval v dôsledku klesajúceho obchodu s textilnými výrobkami, ktorý ešte stále tvorí približne 60 % celkového vývozu z Macaa.

Hospodárstvo Macaa dosiahlo plnú zamestnanosť v dôsledku vytvorenia pracovných príležitostí vytvorených v sektore hazardných hier (miera nezamestnanosti v treťom štvrťroku 2008 bola 3,1 %). Výrazný hospodársky rast krajiny však viedol k vytváraniu tlaku na pracovný trh predovšetkým v kategóriách kvalifikovaných pracovných síl. Podniky, v snahe naplniť svoje potreby v oblasti personálneho obsadenia, boli preto nútené hľadať si pracovné sily v zahraničí, a tak došlo k prílivu pracovníkov spoza hraníc Macaa. Počas väčšiny roka sa inflácia udržiavala na veľmi vysokej úrovni, okolo 8 – 9 %. Ceny nehnuteľností a náklady na prenájom rástli oveľa rýchlejšie ako platy. Pre vládu osobitnej administratívnej oblasti Macao sa stalo problematickým udržať stabilné ceny. Zaviedla totiž systém poskytovania prídavkov a sociálne programy, vrátane reforiem zdravotníctva a vzdelávacieho systému, aby sa znížilo zaťaženie nižších príjmových skupín.

Po období rýchleho rozmachu sa sektor kasín v Macau dostal do fázy prispôsobovania sa. Najvyšší výkonný predstaviteľ Macaa Edmund Ho v apríli 2008 oznámil zmrazenie vydávania licencií na prevádzkovanie herní a vyhradzovania pôdy na výstavbu kasín. Počet licencií na herne je v Macau v súčasnosti stanovený na šesť a Edmund Ho vyhlásil, že toto obmedzenie zostane v platnosti „na dlhé obdobie“. Vláda Macaa v záujme zníženia intenzity hospodárskej súťaže medzi prevádzkovateľmi kasín prijala v auguste právny predpis o stanovení limitu na provízie pre prevádzkovateľov zábavného priemyslu („junket operators“), ktorí privádzajú väčšinu VIP zákazníkov (odhaduje sa, že tieto provízie predstavujú okolo 70 % z celkových výnosov z herní).

Čína má aj naďalej výrazný vplyv na hospodársky rozvoj Macaa. Osobitná administratívna oblasť totiž v značnej miere závisí od turistov z pevninovej Číny, ktorí prispievajú na jej sektor herní a na priemysel cestovného ruchu – piliere hospodárstva Macaa. Obavy Pekingu ohľadne rýchleho rastu Macaa však viedli ústrednú vládu k tomu, že postupne sprísňovala (v júni a opätovne v septembri 2008) obmedzenia týkajúce sa vydávania víz na návštevu Macaa pre obyvateľov pevninovej Číny.

Celosvetová finančná kríza ovplyvnila financovanie nových kasín a výstavbu hotelov v Macau. Niektorí z najväčších staviteľov kasín v Macau v dôsledku finančných ťažkostí pozastavili nové projekty alebo odložili investičné plány. To spôsobilo, že o prácu prišli tisícky pracovníkov, čo má bezprostredné dôsledky na hospodárstvo Macaa.

Macao sa preto pokúša diverzifikovať svoju ekonomiku a popri sektore hazardných hier rozvíjať aj činnosti súvisiace s usporadúvaním kongresov a veľtrhov. Vláda osobitnej administratívnej oblasti Macao v snahe pomôcť sektorom cestovného ruchu a verejného stravovania zrušila v auguste spotrebiteľskú daň z vína a zo všetkých alkoholických nápojov. Okrem toho znížila dane z palív, aby sa zmiernil inflačný tlak vyvolaný cenami energií.

Macao a pevninová Čína podpísali v roku 2003 rámcovú dohodu známu ako „Dohoda o užšom hospodárskom partnerstve“ (CEPA), ktorá sa podobá dohode medzi Hongkongom a pevninovou Čínou. Od začatia uplatňovania CEPA v roku 2004 až do júna 2008 z nej profitovalo 346 spoločností v sektore služieb v Macau. Najväčší prospech plynul z tejto dohody do sektorov logistiky a dopravy, za nimi nasledovali sektory kongresov a veľtrhov, poradenských služieb v oblasti riadenia, sektory stavebníctva a distribučných služieb. Rozsah prínosu, ktorý z tejto dohody vyplýval pre spoločnosti zamerané na obchodovanie s tovarom, bol však obmedzený.

Macao naďalej zohráva dôležitú úlohu sprostredkovateľa v oblasti medzinárodných vzťahov Číny s Portugalskom a s portugalsky hovoriacimi krajinami. V tejto súvislosti možno zaznamenať obnovenie záujmu o portugalský jazyk a o portugalské kultúrne dedičstvo. K tejto tendencii prispievajú aj pevnejšie väzby Číny s Brazíliou a s portugalsky hovoriacimi krajinami v Afrike.

Popritom sa zvyšuje počet študentov z pevninovej Číny, ktorí študujú v inštitúciách vysokoškolského vzdelávania v Macau.

Najvyšší výkonný predstaviteľ Macaa Edmund Ho vo svojom výročnom politickom prejave prednesenom 11. novembra 2008 jasne uviedol, že jeho prioritou na rok 2009 je zabezpečiť hospodársku stabilitu Macaa v čase celosvetovej finančnej krízy. Oznámil plán investovať 10,2 miliardy MOP (1 miliardu EUR) do verejnej infraštruktúry, ale aj do zlepšenia stavu pamiatok kultúrneho dedičstva a do štátnej bytovej výstavby. Okrem toho ponúkol rad stimulov na pomoc obyvateľom a malým a stredným podnikom, vrátane dotácií na výstavbu nových obytných domov a príspevkov domácnostiam, daňových zvýhodnení pri dani z príjmu a príspevkov vo forme hotovosti pre obyvateľov vo výške do 5 000 MOP (približne 500 EUR).

Najvyšší výkonný predstaviteľ Macaa Edmund Ho predložil 22. októbra 2008 plán na prijatie vnútroštátnych bezpečnostných právnych predpisov v súlade s článkom 23 základného zákona. V článku 23 sa stanovuje, že OAO Macao má prijať právne predpisy „zakazujúce všetky formy vlastizrady, odtrhnutia sa, podnecovania k vzbure, prevratu namiereného voči ústrednej vláde Čínskej ľudovej republiky, alebo krádež štátnych tajomstiev či politické aktivity zahraničných politických organizácií alebo orgánov v regióne, a zakazujúce, aby politické organizácie alebo orgány v regióne nadväzovali vzťahy so zahraničnými politickými spoločenstvami alebo orgánmi“. Najvyšší výkonný predstaviteľ Macaa Edmund Ho otvoril 40-dňové obdobie verejných konzultácií o návrhu zákona o národnej bezpečnosti, ktoré sa skončilo 30. novembra 2008. Cieľom tohto opatrenia bolo zabezpečiť prijatie návrhu zákonodarným zborom predtým, než sa 19. decembra 2009 skončí jeho funkčné obdobie. Návrh zákona o národnej bezpečnosti sa vzťahuje na sedem trestných činov, ako je vlastizrada, odtrhnutie sa, podnecovanie k vzbure, prevrat namierený voči ústrednej vláde a krádež štátnych tajomstiev. Európska komisia pevne verí, že základné práva a slobody obsiahnuté v základnom zákone nebudú obmedzené návrhom zákona o národnej bezpečnosti, ktorý v súčasnosti prechádza legislatívnym procesom.

Súdnictvo a orgány činné v trestnom konaní v Macau naďalej dosahujú dobré výsledky. To sa preukázalo 30. januára 2008, keď bývalý štátny tajomník pre dopravu a verejné práce Ao Man-long bol odsúdený za branie úplatkov vo výške miliónov MOP a za zneužívanie právomoci na napomáhanie staviteľským firmám pri získavaní zákaziek v oblasti stavebníctva. Ao Man-long bol odsúdený na 27 rokov väzenia. Najvyšší výkonný predstaviteľ Macaa uviedol, že tento rozsudok bol spravodlivý a že „súd rozhodol v súlade s právom“.

V roku 2008 sa uskutočnil rad protestných akcií, avšak v oveľa menšom rozsahu, ako bolo prvomájové protestné zhromaždenie v roku 2007, ktoré prerástlo do násilností potom, čo došlo k zrážke demonštrantov s políciou. Tieto protesty boli pokojné a ich účastníci, reagujúc na príliv prisťahovalcov spoza hraníc Macaa, vyzvali vládu, aby zlepšila existenčné podmienky ľudí a aby pri poskytovaní pracovných príležitostí uprednostňovala miestnych obyvateľov.

Spolupráca medzi EÚ a Macaom

Macao je aj naďalej dôležitým partnerom EÚ. V tejto krajine pretrváva významné európske dedičstvo, navyše Macao zastáva rovnaké hodnoty v oblastiach, ako je hospodárstvo, životné prostredie, vzdelávanie a kultúra. Rámec pre rozvoj vzťahov medzi EÚ a Macaom tvorí dohoda o obchode a spolupráci podpísaná v roku 1992 Komisiou a Macaom. Zasadnutia spoločného výboru sa podľa tejto rámcovej dohody konajú každoročne, pričom zasadnutie plánované na rok 2008 sa odložilo na február 2009.

Dvojstranný obchod s tovarom medzi EÚ a Macaom sa naďalej znižoval v dôsledku poklesu dovozu odevných výrobkov z Macaa z dôvodu postupného ukončovania platnosti dohody o textilných a odevných výrobkoch. Počas prvých deviatich mesiacov roku 2008 sa znížil dovoz z Macaa približne o 48 % na 190 miliónov EUR. Vývoz EÚ do Macaa sa takisto znížil o 10,2 % na 131 miliónov EUR.

Oznámenie Európskej komisie „EÚ, Hongkong a Macao: možnosti spolupráce na roky 2007 – 2013“ zostáva aj naďalej hlavným politickým rámcom pre činnosti zamerané na spoluprácu EÚ s Macaom. V tomto oznámení je stanovený rad náročných cieľov, ktorých účelom je dostať vzťahy medzi EÚ a Macaom na vyššiu úroveň prostredníctvom prehĺbenia a rozšírenia spolupráce v siedmich kľúčových oblastiach: obchod a colné záležitosti, financie, kontakty medzi ľuďmi, doprava, životné prostredie, zdravie a bezpečnosť potravín.

Uplatňovanie dohodnutých politických a regulačných opatrení spolupráce v týchto siedmich oblastiach sa zintenzívnilo v dôsledku zavedenia „programu obchodných informácií Európskej únie“ v roku 2008 pre Hongkong a Macao (EUBIP), v rámci čoho sa bude do roku 2011 uskutočňovať program tematických podujatí. EUBIP bude slúžiť ako prostriedok na podporenie lepšieho porozumenia a vzájomného poskytovania si poznatkov a príkladov najlepšej praxe medzi Macaom a Európskou úniou, a to prostredníctvom celej škály dvojstranných aktivít v oblastiach, ako je obchod a investície, normy, duševné vlastníctvo, životné prostredie, doprava a logistika, zdravie, bezpečnosť potravín a produktov. V auguste 2008 bola vyhlásená výzva na podávanie návrhov a zákazka bola zadaná konzorciu, na čele ktorého stojí Európska obchodná komora v Hongkongu, a to za výraznej účasti Macaa, konkrétne Inštitútu na podporu obchodu a investícii v Macau (IPIM) a Inštitútu európskych štúdií v Macau. Program EUBIP bol podpísaný v Macau v decembri 2008 a očakáva sa, že sa bude začiatkom roku 2009 plne realizovať.

Pre vládu OAO Macao predstavuje životné prostredie oblasť prvoradého záujmu a zameria naň jednu z činností spolupráce v rámci programu EUBIP. Orgány Macaa sústreďujú úsilie na riešenie problémov týkajúcich sa slanosti vody, podporenie energetickej účinnosti a zvýšenia povedomia verejnosti v oblasti ochrany životného prostredia. Macao sa okrem toho snaží posilniť svoju úlohu sprostredkovateľa pri výmenách názorov týkajúcich sa otázok životného prostredia medzi regiónom delty Perlovej rieky a EÚ. Komisia poznamenáva, že vláda OAO Macao vyčlenila značné prostriedky na organizáciu a vedenie fóra a veľtrhu zameraných na medzinárodnú spoluprácu v oblasti životného prostredia, ktoré majú zlepšiť medzinárodné povedomie v oblasti ochrany životného prostredia a rozvoja spoločnosti v Macau. Fórum a veľtrh v Macau zamerané na medzinárodnú spoluprácu v oblasti životného prostredia (MIECF) sa uskutočnili v apríli 2008 za účasti Európskej komisie spolu s členskými štátmi EÚ. Druhé fórum sa plánuje na rok 2009.

Spolupráca medzi EÚ a Macaom napreduje vo viacerých sektoroch. Macao navrhlo Komisii, aby sa po úspešnom ukončení prvej etapy programu spolupráce medzi EÚ a Macaom v oblasti práva v roku 2007 začala druhá etapa tohto programu v záujme zlepšenia verejnej správy a zvýšenia odbornosti v oblasti práva a v justičnej oblasti. V januári 2008 sa nadviazali kontakty medzi vyššími úradníkmi Komisie a štátnym tajomníkom Macaa pre financie Francisom Tamom, ktorých účelom bolo preskúmať možné spôsoby spolupráce v oblasti zdaňovania úspor. Komisia spolu s členskými štátmi prispela aj k spoločnej účasti EÚ na Medzinárodnom veľtrhu v Macau (MIF) v októbri 2008, a to významným pavilónom EÚ. Podporila aj katedru Jeana Monneta na univerzite v Macau, a to účasťou na úspešnej konferencii Jeana Monneta, ktorá sa konala v máji.

Vyhliadky do budúcnosti

Pre OAO Macao bude rok 2009 dôležitým rokom, lebo v ňom oslávi desiate výročie odovzdania Macaa Čínskej ľudovej republike.

Na rok 2009 sú naplánované aj voľby do zákonodarného zboru a voľby najvyššieho výkonného predstaviteľa. Tieto voľby budú predstavovať významný medzník vo volebnom procese v Macau. Otázka všeobecného volebného práva nie je v Macau kontroverznou záležitosťou (akou bola v Hongkongu). V základnom zákone Macaa sa na rozdiel od základného zákona Hong Kongu neuvádza, že zavedenie všeobecného volebného práva je konečným cieľom ústavného vývoja. Umožňuje však zmenu spôsobu voľby najvyššieho výkonného predstaviteľa a členov zákonodarného zboru. Štátna tajomníčka pre správu a spravodlivosť Florinda Chan navrhla vo februári 2008 zmeny volebných zákonov v Macau. Tieto zmeny sú zamerané na optimalizáciu postupov pri registrácii voličov a na boj proti korupcii. Nie je v nich zmienka o všeobecnom volebnom práve ani o zvýšení počtu priamo volených členov zákonodarného zboru. Štátna tajomníčka Chan uviedla, že tieto zmeny prispejú k uľahčeniu volebného procesu, a zdôraznila, že demokratický rozvoj nemusí nevyhnutne znamenať zavedenie vyššieho počtu volených poslancov v zákonodarnom orgáne. Tieto zmeny sú v súlade s vyhláseniami, ktoré vydal najvyšší výkonný predstaviteľ Ho vo svojom výročnom politickom prejave na rok 2008 (prednesenom v novembri 2007), kde zdôraznil, že zaviesť priame voľby v roku 2009 ani bezprostredne po jeho skončení nebude možné. Komisia povzbudzuje OAO Macao, aby zaviedla opatrenia, ktoré by viedli k reprezentatívnejšiemu volebnému procesu.

Funkčné obdobie Edmunda Ho, ktorý je prvým a jediným najvyšším výkonným predstaviteľom OAO Macao od odovzdania Macaa Číne, sa skončí koncom roku 2009. Dovtedy bude podrobený skúške v podobe úlohy zachovať hospodársku stabilitu Macaa v období celosvetovej finančnej krízy a udržať postavenie tejto oblasti ako centra cestovného ruchu v Ázii.

Medzi oblasti, v ktorých by sa spolupráca EÚ s Macaom mala rozšíriť aj na rok 2009, patrí riešenie environmentálnych problémov, ako sú problémy so zásobovaním vodou, znečistenie ovzdušia a odpadové hospodárstvo, posilnenie administratívneho a právneho rámca, rozšírenie výmen na úrovni jednotlivcov a podpora kultúrneho dedičstva Macaa.

Komisia bude aj naďalej dôsledne monitorovať inštitucionálny, hospodársky a spoločenský rozvoj v Macau a podporovať uplatňovanie zásady „jedna krajina, dva systémy“.