4.8.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 182/30


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov ‚Najskôr myslieť v malom‘ Iniciatíva ‚Small Business Act‘ pre Európu“

KOM(2008) 394 v konečnom znení

(2009/C 182/06)

Spravodajca: pán MALOSSE

Pomocný spravodajca: pán CAPPELLINI

Európska komisia sa 25. júna 2008 rozhodla podľa článku 262 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

„Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov ‚Najskôr myslieť v malom‘ Iniciatíva ‚Small Business Act‘ pre Európu“

KOM(2008) 394 v konečnom znení.

Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 6. januára 2009. Spravodajcom bol pán MALOSSE a pomocným spravodajcom pán CAPPELLINI.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 450. plenárnom zasadnutí 14. a 15. januára 2009 (schôdza zo 14. januára 2009) prijal 112 hlasmi za, pričom 10 členovia hlasovali proti a 9 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Zhrnutie a závery

1.1   Vo svojich stanoviskách INT/390 a INT/394 (1) EHSV už vyjadril svoju podporu myšlienke vytvoriť ambiciózny európsky zákon o drobnom podnikaní (Small Business Act) zodpovedajúci potenciálu rastu a zamestnanosti, ktorý predstavuje pre EÚ 23 miliónov malých a stredných podnikov a všetky ďalšie, ktoré by mohli vzniknúť.

1.2   Napriek prejavom dobrej vôle a konkrétnym návrhom (napríklad návrh týkajúci sa európskej súkromnej spoločnosti alebo dodržiavania termínov platieb atď.) sa EHSV nazdáva, že vzhľadom na dané ciele, a najmä v kontexte súčasných hospodárskych a finančných problémov, je návrh Európskej komisie nepostačujúci.

1.3   EHSV navrhuje teda ambiciózny európsky Small Business Act, ktorý by zahŕňal:

záväzný právny nástroj na uplatňovanie zásady „najskôr myslieť v malom“ (Think small first), ktorý by vďaka maximálnej miere záväznosti zabezpečil účinné a konkrétne uplatňovanie tejto zásady riadenia na úrovni Spoločenstva, ako aj na úrovni členských štátov a regiónov,

plán realizácie s presným harmonogramom a primerané prostriedky na uskutočnenie konkrétnych a rozsiahlych opatrení v rámci Small Business Act,

jasné záväzky pokiaľ ide o zníženie administratívnej záťaže a najmä uplatňovanie zásady, že všetky administratívne formality stačí vybaviť len raz,

reorganizáciu oddelení Európskej komisie s cieľom poskytnúť malým a stredným podnikom skutočného partnera a nástroje, ktoré by im pomohli nadobudnúť európskejší charakter,

európske nástroje, ktoré by malým a stredným podnikom pomohli rozvinúť kapitalizáciu, vytváranie sietí, investície a celoživotné vzdelávanie,

koherentný politický rámec pre všetky oblasti európskej politiky, aby sa zohľadňovanie malých a stredných podnikov stalo pravidlom a MSP prestali byť výnimkami,

uplatňovanie cieľov Small Business Act na vnútroštátnej úrovni, a to aj v legislatíve,

návrat k systematickým konzultáciám so sprostredkovateľskými organizáciami a sociálnymi partnermi.

2.   Úvod

2.1   Francúzske predsedníctvo Rady EÚ požiadalo Európsku úniu, aby sa bližšie zaoberala myšlienkou vytvorenia európskej verzie zákona Small Business Act na podporu MSP, podľa vzoru zákona, ktorý sa v súčasnosti uplatňuje v USA. Myšlienku vytvoriť Small Business Act spomenul aj EHSV (2) už v roku 2005 a zaoberal sa ňou aj Európsky parlament.

2.2   Pripomeňme, že pre spomínaný americký zákon je charakteristické zriadenie správneho orgánu, ktorého úlohou je pomáhať americkým MSP (Small Business Administration), a zavádzanie opatrení, najmä pre etnické menšiny, ženy a mladých ľudí, na podporu zakladania a rozvoja malých podnikov. Americký Small Business Act obsahuje aj opatrenia, ktoré v prípade, že federálny americký štát a jeho rôzne vládne agentúry zadávajú verejnú zákazku, umožňujú uprednostniť americké MSP.

2.3   V období, keď Európska únia, tak ako celá naša planéta, prežíva vážnu finančnú a hospodársku krízu, sú práve podniky, a najmä MSP, najcitlivejšími a zároveň najdôležitejšími prvkami z hľadiska vytvárania pracovných miest a schopnosti oživiť hospodárstvo. Keby sa teda Small Business Act prepracoval s oveľa ambicióznejším zámerom, mohol by sa stať základným nástrojom novej dlhodobej stratégie EÚ na podporu investícií, rastu a zamestnanosti.

2.4   EHSV sa nedávno k tejto problematike vyjadril v dvoch stanoviskách:

v prieskumnom stanovisku na žiadosť slovinského predsedníctva na tému „Rôzne politické opatrenia, okrem primeraného financovania, ktoré by mohli pomôcť malým a stredným podnikom pri raste a rozvoji“, v ktorom vyjadril návrhy na vytvorenie účinného zákona o drobnom podnikaní, ktorý by nebol len politickým vyhlásením (3),

v prieskumnom stanovisku na žiadosť francúzskeho predsedníctva na tému „Medzinárodné verejné obstarávanie“, v ktorom sa výslovne spomínajú prebiehajúce rokovania v rámci revízie dohody o vládnych zákazkách (GPA) Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a pre vytvorenie Small Business Actnavrhuje ambiciózny plán (4).

2.5   EHSV síce víta sériu konkrétnych iniciatív, ktoré prináša Small Business Act, avšak ľutuje, že Komisia si zvolila formu jednoduchého oznámenia, na ktoré sa nevzťahujú žiadne povinnosti z hľadiska harmonogramu a prostriedkov a neobsahuje ani žiaden návrh, ktorý by bol zárukou, že zásada „najskôr myslieť v malom“ (teda najskôr myslieť na MSP) sa bude skutočne uplatňovať.

2.6   Výbor ľutuje, že zásada „najskôr myslieť v malom“ nie je predmetom osobitného legislatívneho opatrenia, ktorým by sa zabezpečilo jej systematické uplatňovanie v legislatívnom procese a v praxi. EHSV sa domnieva, že pri zavádzaní zásad riadenia zameraných na podporu malých podnikov je záväzný charakter mimoriadne dôležitý. Uplatňovanie tejto zásady v praxi a jej zohľadnenie vo všetkých fázach tvorby právnych predpisov a politiky Spoločenstva, jednotlivých štátov a územných celkov si zaslúži byť ukotvené v primeranom texte alebo nástroji.

2.7   Výbor vyjadruje poľutovanie nad tým, že zo spomínaného záväzného plánu nezostal aspoň pracovný program a priority, ktoré nemusia prejsť legislatívnym procesom, pretože už sú súčasťou existujúcich programov alebo sa ňou môžu stať napríklad v rámci priebežnej revízie týchto programov. Takisto aj mnohé navrhované konkrétne opatrenia sú už v štádiu prípravy alebo sa už dlho očakávajú. Dôkazom toho sú najdôležitejšie a veľmi užitočné návrhy týkajúce sa napríklad štatútu európskej súkromnej spoločnosti, smernice o platobných lehotách, zníženia DPH alebo všeobecného nariadenia o skupinovej výnimke týkajúcej sa štátnej pomoci.

2.8   Small Business Act musí jasne rozlišovať medzi malými rodinnými alebo remeselníckymi podnikmi zameranými na miestny trh, ktoré predstavujú veľkú väčšinu MSP a ktorých prevažná časť nemá v úmysle sa rozrastať, pretože si chcú zachovať nad podnikom kontrolu, a, na druhej strane, strednými a malými podnikmi s veľkým potenciálom rozvoja, ktoré možno nazvať priekopníckymi. Mimoriadnu pozornosť treba v tejto súvislosti venovať malým a stredným podnikom v regiónoch, ktoré sú znevýhodnené z hľadiska štruktúry, najmä v ostrovných regiónoch, horských a slabo zaľudnených oblastiach.

2.9   V tomto kontexte bol EHSV požiadaný, aby vyjadril svoje stanovisko k oznámeniu Komisie. Aby mohol výbor pripraviť svoju odpoveď čo najlepšie, usporiadal 7. októbra 2008 v Paríži v spolupráci so stálym združením remeselných komôr verejnú diskusiu.

3.   Odporúčanie EHSV č. 1: Za vytvorenie záväzného právneho nástroja na uplatňovanie zásady „najskôr myslieť v malom“

3.1   Európsky zákon o drobnom podnikaní, Small Business Act, by nemal predstavovať len ďalšie politické uznanie, ale musí sa pretaviť do legislatívy, ktorá zabezpečí jeho záväzné uplatňovanie.

Pokiaľ ide o zásadu „najskôr myslieť v malom“, EHSV opätovne potvrdzuje svoj postoj (stanovisko INT/390) a žiada, aby sa táto zásada stala záväzným pravidlom, ktorého forma (kódex správania, medziinštitucionálna dohoda, rozhodnutie Rady) zatiaľ nie je určená, ktoré by si však vyžadovalo zapojenie zo strany Európskeho parlamentu, Komisie a Rady. Myšlienka medziinštitucionálnej dohody spočívajúcej na tom istom právnom základe ako dohoda o lepšej tvorbe právnych predpisov z roku 2003, je zaujímavou možnosťou, ktorú by EHSV mohlo preskúmať spolu s ďalšími možnosťami. Tento záväzný akt by mal konkrétne v praxi zabezpečiť:

3.2.1   aby sa pri tvorbe legislatívnych textov na všetkých úrovniach prihliadalo na špecifické podmienky a osobitné potreby jednotlivých kategórií MSP; každý nový európsky legislatívny návrh týkajúci sa podnikov by sa mal najprv prekonzultovať so zainteresovanými sprostredkovateľskými organizáciami ako aj so sociálnymi partnermi a organizáciami v oblasti sociálnej ekonomiky, ktoré by mali mať aspoň 12 týždňov na odpoveď (a nie 8, ako to navrhuje Európska komisia),

3.2.2   aby sa právne predpisy týkajúce sa podnikov nemenili príliš často (najskôr po šiestich rokoch); malo by sa tiež navrhnúť, aby všetky nové právne predpisy, ktoré môžu mať záväzný účinok vstupovali do platnosti jednotne od 1. januára každého roka, zatiaľ čo právne predpisy, ktoré môžu znamenať zníženie záťaže alebo zjednodušenie, by mohli vstúpiť do platnosti kedykoľvek a s okamžitým účinkom,

3.2.3   aby právne predpisy na všetkých úrovniach rešpektovali štyri základné zásady:

pri každom novom legislatívnom návrhu by sa mala povinne systematicky uskutočňovať analýza vplyvu na MSP, žiaden legislatívny text by nemal byť prijatý, ak nebola uskutočnená analýza jeho vplyvu na jednotlivé kategórie podnikov v danom sektore,

zásada proporcionality by sa mala systematicky uplatňovať na jednotlivé typy podnikov,

zásada, že všetky administratívne formality, ktoré sa od podnikov žiadajú, stačí vybaviť len raz,

zásada ochrany alebo obozretnosti, vďaka ktorej budú podniky pripravené na akékoľvek ďalšie záväzné právne predpisy,

3.2.4   aby sa presne stanovilo, do akej miery by sa malo zjednodušiť administratívne zaťaženie podnikov na vnútornom trhu, a to na základe cieľa znížiť administratívnu záťaž európskej legislatívy do roku 2012 približne o 25 %.

4.   Odporúčanie EHSV č. 2: Presný plán realizácie s uvedením termínov, prostriedkov a v prípade potreby aj spôsobov financovania

4.1   EHSV odporúča vypracovať presný plán, ktorý by obsahoval prioritné kroky, konkrétne opatrenia, termíny realizácie, potrebné prostriedky a prípadne aj spôsoby financovania. Treba sa uistiť, že všetky navrhované opatrenia budú zavedené do roku 2013 a že bude zabezpečené aj monitorovanie a hodnotenie ich uplatňovania.

4.2   Pokiaľ ide o praktickú časť, ktorú predstavuje zoznam 92 opatrení, EHSV podporuje tieto opatrenia a želá si, aby sa rýchlo začali uplatňovať na úrovni Spoločenstva, ako aj v členských štátoch, a zároveň pripomína, že považuje tieto opatrenia za praktické uskutočnenie alebo pokračovanie krokov, ktoré sa už rozbehli alebo už boli schválené, ako napríklad štyri navrhované legislatívne opatrenia. Tieto opatrenia nezohľadňujú v dostatočnej miere očakávania a potreby jednotlivých kategórií MSP a EHSV žiada, aby bol vypracovaný ambicióznejší plán, ktorý by odrážal skutočný význam malých podnikov a hospodársku situáciu vo svete. Navrhuje preto Komisii, Rade a Európskemu parlamentu, aby vytvorili skutočný európsky projekt na podporu MSP a mikropodnikov, ktorý by pomáhal nielen podnikom s vysokou mierou rastu, ale aj podnikom miestneho hospodárstva a podnikom v oblasti sociálnej ekonomiky a tradičných remesiel, a ktorý by spočíval na lepšom riadení umožňujúcom lepší dialóg medzi orgánmi verejnej správy, hospodárskymi a sociálnymi partnermi, organizáciami zastupujúcimi jednotlivé kategórie MSP a zohľadňoval by skutočnú situáciu týchto kategórií MSP.

4.3   EHSV podporuje najmä tieto navrhované opatrenia na úrovni Spoločenstva:

návrh nariadenia, ktorým sa zavádza štatút európskej súkromnej spoločnosti  (5): EHSV navrhol túto iniciatívu v stanovisku z vlastnej iniciatívy z roku 2001, aby mohli vzniknúť „europodniky“, ktoré by boli schopné využiť príležitosti rastúceho jednotného trhu a tak znížiť administratívnu záťaž a náklady spojené so zriaďovaním pobočiek v členských štátoch. EHSV si želá, aby bol tento návrh čo najrýchlejšie prijatý a aby jeho realizácia prebiehala tak, aby nedochádzalo k narúšaniu hospodárskej súťaže a v žiadnom prípade neboli oslabené sociálne práva,

zmena a doplnenie smernice o boji proti oneskoreným platbám  (6), ktorá by mala sprísniť podmienky a zvýšiť pokuty uložené verejným orgánom v prípade, že platba bola vyplatená po uplynutí lehoty dlhšej než 30 dní.

4.4   EHSV odporúča ďalšie ambiciózne a špecifické opatrenia, a to najmä:

pilotné opatrenia na podporu energetickej účinnosti pre MSP v odvetví stavebníctva, pretože v tomto odvetví majú MSP veľké zastúpenie (80 % podnikov) a môžu podstatnou mierou prispieť k zníženiu emisií CO2 (40 % emisií pochádza z obytných budov),

špecifické opatrenia pre jednotlivé odvetvia a oblasti činnosti a postupné uplatňovanie environmentálneho riadenia v malých podnikoch, aby sa zabezpečilo že malé podniky nebudú v dôsledku cieľov v oblasti životného prostredia a energetiky vylúčené z trhu,

konkrétne opatrenia EÚ zamerané na to, aby podniky nadobudli európskejší charakter, vo forme programov partnerstva a spolupráce (napr. niekdajšie programy EUROPARTENARIAT a INTERPRISE, ktoré bohužiaľ Európska komisia po roku 2000 zrušila),

lepšie zapojiť podniky do opatrení Európskej únie v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, najmä prostredníctvom nového programu, ktorý umožní podnikom nadviazať užšie vzťahy so vzdelávacími inštitúciami. EHSV okrom toho opätovne žiada, aby sa posilnili programy na podporu mobility učňov a mladých ľudí v rámci počiatočnej odbornej prípravy,

uľahčiť a podporiť prevod podnikov: EHSV znovu zdôrazňuje kľúčový význam prevodu a prevzatia podnikov, najmä malých výrobných podnikov a podnikov v oblasti služieb v mestskom a vidieckom prostredí, ktorých ohlásený zánik by mal značne negatívne dôsledky. Odporúča najmä uprednostňovať systémy spolupráce, daňové stimuly, nabádanie ku kapitalizácii a podporu verejno-súkromných partnerstiev,

dôslednejšie rozvinúť Európsku sieť podnikov, aby sa stala skutočnou európskou sieťou na poskytovanie informácií a rozvíjanie spolupráce.

4.5   Vzhľadom na problémy, ktoré priniesla svetová kríza, EHSV podporuje najmä posilnené finančné mechanizmy, ktoré ponúka EIB a EIF a ktoré uľahčujú prístup ku krátkodobému financovaniu a pomáhajú, ak sa to ešte dá, podnikom v ťažkostiach. V tomto ohľade by sa existujúce iniciatívy a iniciatívy navrhované v rámci Small Business Act mali z dôvodu súčasnej hospodárskej situácie podstatne rozšíriť. Predovšetkým by bolo treba skoncovať s okrajovými pilotnými projektmi a urobiť všetko pre to, aby sa otvorili a posilnili miestne siete financovania (rizikový kapitál, business angels, vzájomné záruky), a zasadzovať sa za vytváranie fondov na podporu európskych a cezhraničných projektov.

4.6   EHSV ďalej žiada, ako to uviedol vo svojom stanovisku INT/390, aby Small Business Act priniesol nové opatrenia spĺňajúce požiadavky, ktoré na mnohých konferenciách v rámci EÚ vyslovili organizácie, ako aj EHSV a Európsky parlament:

zohľadniť problematiku MSP vo všetkých oblastiach politiky Spoločenstva: EHSV zdôraznil, že napriek politickým predsavzatiam sa legislatívne návrhy ešte stále často vypracúvajú predovšetkým s prihliadnutím na model veľkého podniku,

pokračovať v snahe o administratívne zjednodušenie na všetkých úrovniach a najmä dbať o čo najlepšiu koordináciu so zainteresovanými sprostredkovateľskými organizáciami v jednotlivých odvetviach. Komisia musí dohliadnuť na to, aby sa rozvinula väčšia spolupráca s týmito organizáciami a s EHSV, aby toto zjednodušenie nemalo opačné účinky. Výbor stále pochybuje, že systematické udeľovanie výnimiek malým podnikom, pokiaľ ide o uplatňovanie niektorých legislatívnych opatrení, je dostatočne zdôvodnené a účinné, a pri uplatňovaní týchto textov v praxi uprednostňuje proporcionalitu,

podporovať asistenčné a poradenské aktivity sprostredkovateľských organizácií: EHSV pripisuje veľký význam otázkam súvisiacim s riadením, najmä konzultáciám a monitorovaniu. Ľutuje, že Európska komisia nedoceňuje úlohu sprostredkovateľských organizácií, ktoré sú podstatným medzičlánkom ak chceme viesť dialóg s miliónmi podnikov, ich riadiacimi pracovníkmi a zamestnancami. EHSV znovu zdôrazňuje, že tieto organizácie sú dôležitým prvkom pre úspech politiky Spoločenstva a pri odovzdávaní informácií a poskytovaní pomoci podnikom, najmä tým najmenším, zohrávajú nenahraditeľnú úlohu,

zaviesť rozšírenú a koherentnú politiku inovácií, ktorá by pomáhala nielen podnikom, ktoré sú známe svojou schopnosťou inovovať, ale podporovala by aj bežné inovácie pri uvádzaní výrobkov na trh, v oblasti základných a stredne vyspelých technológií, ako aj iné typy inovácií, predovšetkým v malých podnikoch,

rozšíriť prístup k programom Spoločenstva zjednodušením právnych, finančných a administratívnych obmedzení, ktoré odrádzajú MSP a ľahšou realizáciou skupinových projektov, ktoré navrhujú sprostredkovateľské organizácie. EHSV opakovane žiada Komisiu, aby nadviazala skutočný dialóg s európskymi organizáciami zastupujúcimi podniky s cieľom zjednodušiť pravidlá prístupu k programom a spresniť nové podmienky vypracúvania spomínaných programov a účasti na nich, a to na rôznych stupňoch územnej samosprávy. Je tiež nevyhnutné čo najviac zjednodušiť spôsoby, ako sa MSP môžu dostať k európskym finančným prostriedkom. Prvým krokom v tomto zmysle by mohlo byť vzájomné prepojenie jednotlivých programov Spoločenstva (štrukturálnych fondov, rámcového programu pre konkurencieschopnosť a inovácie, 7. rámcového programu pre výskum a vývoj atď.), keďže pri každom z nich sa uplatňujú iné postupy. Okrem toho, keby boli sprievodné dokumenty napísané zrozumiteľnejším jazykom, väčšina MSP by mohla ľahšie využívať rôzne nástroje na podporu rozvoja, ktoré tieto programy ponúkajú. Napokon je nevyhnutné, aby sa o zjednodušenie postupov usilovali európske a národné inštitúcie spoločne, pretože administratívne obmedzenia sú stále príliš veľkou záťažou pre podniky, ktorých hlavnou činnosťou nie je administratívna expertíza.

4.7   V oblasti verejného obstarávania by mal každý členský štát vytvoriť pre MSP, ktoré sa chcú uchádzať o verejné zákazky na úrovni jednotlivých štátov, ako aj na úrovni Spoločenstva, osobitnú podpornú štruktúru. Vďaka tejto pomoci by sa MSP mohli ľahšie oboznámiť s postupmi, podľa ktorých treba pripraviť potrebné podklady a s jazykom používaným pri verejných súťažiach. (Nedostupnosť verejných zákaziek pre MSP je okrem iného aj dôsledkom nepochopenia použitej terminológie.)

5.   Odporúčanie EHSV č. 3: Konkrétne návrhy pre úroveň Spoločenstva

5.1   EHSV sa nazdáva, že ak má byť európsky Small Business Act účinný, Spoločenstvo by malo viesť jasnú a ambicióznu politiku, ktorá dnes v tejto oblasti chýba. Výbor predovšetkým odporúča:

opäť poveriť nejakého člena Európskej komisie plnou zodpovednosťou za uplatňovanie európskeho zákona Small Business Act,

zreorganizovať oddelenia, aby mali malé a stredné podniky aj jasného a prístupného politického partnera, ako to bolo v čase, keď existovala pracovná skupina pre MSP, ktorý by sa venoval len MSP a hájil by ich záujmy v európskych inštitúciách, najmä v rámci rozhodovacieho procesu,

vytvoriť riadiaci výbor Európsky výbor pre Small Business Act, v ktorom by okrem predstaviteľov členských štátov mali zastúpenie aj delegáti zainteresovaných európskych organizácií zastupujúcich MSP a sociálni partneri. EHSV si želá, aby mal tento riadiaci výbor rozsiahle právomoci z hľadiska kontroly uplatňovania Small Business Act, monitorovania akčného plánu a koordinácie s plánmi realizácie v členských štátoch. EHSV ďalej žiada, aby pri zavádzaní zákona Small Business Act

bola na každom generálnom riaditeľstve Komisie vymenovaná kontaktná osoba pre MSP, ktorá by mala za úlohu dohliadať na to, aby legislatívne opatrenia a programy, ktoré riadi príslušné GR zohľadňovali priority a očakávania MSP a mikropodnikov,

podmienky pre podnikanie, ktoré by mali vzniknúť v dôsledku konkrétneho uplatňovania zásady „najskôr myslieť v malom“ by mali byť vytvorené rovnako v spoločnosti, ako aj na úrovni inštitúcií. Lebo ak majú pravidlá „rešpektovať väčšinu z tých, ktorí sa nimi budú riadiť“, teda MSP, znamená to, že treba dobre poznať realitu malých a stredných podnikov. Európska komisia by preto mala povzbudzovať členské štáty, aby nasledovali jej príklad v tejto oblasti, a to prostredníctvom programu Enterprise Experience Program, ktorý umožňuje mnohým európskym úradníkom bližšie sa oboznámiť s problematikou MSP. Členské štáty, teda aspoň tie, ktoré podobné programy nezaviedli, by sa mali takouto iniciatívou inšpirovať.

6.   Odporúčanie EHSV č. 4: Konkrétne kroky na úrovni jednotlivých štátov

6.1   Pokiaľ ide o právomoci jednotlivých štátov, EHSV odporúča, aby každý členský štát:

prijal zákon na národnej úrovni, ktorým by sa zásada „najskôr myslieť v malom“ stala záväznou,

v úzkej spolupráci so zainteresovanými hospodárskymi a sociálnymi partnermi vypracoval národný plán pre Small Business Act . Každý rok by sa popri správe o národných programoch reforiem predkladala osobitná správa, ktorá by informovala o výsledkoch dosiahnutých v rámci každého národného plánu. Osvedčené postupy a úspechy by mohli byť vyzdvihnuté na výročnej konferencii. Aktívne zapojenie zainteresovaných európskych organizácií a EHSV by potvrdilo prínos takéhoto postupu.

podporoval spoločné kroky, ktorých cieľom je vytvoriť opatrenia napríklad na podporu prevodu podnikov (právne a daňové otázky); Podniky a podnikatelia by v rámci uplatňovania konkurzného práva mali mať vždy možnosť dostať ďalšiu šancu a mali by sa vytvoriť jednotné kontaktné miesta a uplatňovať zásada, že administratívne formality stačí vybaviť len raz,

v každom členskom štáte by bolo treba vytvoriť funkciu splnomocnenca pre MSP (SME Envoy), ktorého úlohou by bolo riadiť uplatňovanie Small Business Act v danom členskom štáte a zároveň dohliadať na to, aby národné legislatívy, prostredníctvom ktorých sa uplatňuje legislatíva Spoločenstva, dodržiavali základnú zásadu „najskôr myslieť v malom“, teda najskôr myslieť na MSP.

6.2   Pokiaľ ide o oblasti činnosti, ktoré spadajú do právomocí členských štátov, EHSV odporúča, aby členské štáty viac spolupracovali a uvažovali o spoločnom postupe, prípadne o posilnenej spolupráci, aby spoločne vytvorili opatrenia napríklad na podporu prevodu podnikov (právne a daňové otázky). Podniky a podnikatelia by v rámci uplatňovania konkurzného práva mali mať vždy možnosť dostať druhú šancu.

6.3   EHSV zdôrazňuje, že na vnútroštátnej a cezhraničnej úrovni je dôležité rozvinúť interoperbilitu medzi kontaktnými miestami všade v EÚ. Členské štáty by mali byť nabádané, aby rozvíjali interoperabilitu a odstránili zo svojich národných kontaktných miest zbytočné bariéry, reálne ako aj virtuálne. V súvislosti s touto otázkou boli podniknuté isté kroky v rámci smernice o službách alebo v nariadení, ktorého cieľom je zlepšiť uplatňovanie zásady vzájomného uznávania. Všeobecne by sa po zriadení týchto jednotných kontaktných miest malo pripraviť oznámenie pre MSP, ktoré by ich už od ich vzniku a po celé trvanie ich činnosti informovalo o tom, že existujú takéto služby.

7.   Odporúčanie EHSV č. 5: Koherentnosť, zapájanie sa a hodnotenie

7.1   Vzhľadom na veľké medzinárodné problémy, súčasnú hospodársku situáciu a cieľ zrevidovať lisabonský proces sa výbor domnieva, že Small Business Act by mal:

priniesť so sebou iniciatívy v súvislosti s ochranou práv duševného vlastníctva, ako napríklad patent Spoločenstva, európsky súdny orgán zaoberajúci sa otázkami patentov, ale aj vytvorenie európskeho strediska pre sledovanie falšovania a autorského pirátstva, za ktoré sa EHSV po prvý raz zasadzoval v roku 2001,

uprednostňovať v politike integrovaný prístup v záujme podpory MSP, ktorý by spojil všetky oblasti sektorovej politiky, či už na úrovni Spoločenstva, jednotlivých štátov alebo regiónov,

umožniť rozvíjať riadenie, partnerstvo a spoluprácu medzi orgánmi verejnej správy, samosprávami, hospodárskymi a sociálnymi partnermi a organizáciami zastupujúcimi jednotlivé kategórie MSP na celom území Európskej únie,

podporovať rozvoj a konkurencieschopnosť všetkých podnikov, vrátane podnikov, ktoré sa zameriavajú na miestny trh. Konkrétne opatrenia v rámci Small Business Act musia jasne rozlišovať medzi malými podnikmi zameranými na miestny trh, ktoré predstavujú veľkú väčšinu MSP, a podnikmi so silným potenciálom technologického rozvoja alebo expanzie. Tie prvé musia mať pre svoju činnosť priaznivé prostredie, tie druhé potrebujú prostriedky na zrýchlenie rastu, ktoré im umožnia nadobudnúť európsky, či dokonca medzinárodný charakter, pričom treba mať na zreteli, že aj mnohé miestne podniky môžu mať príležitosť dostať sa na väčšie trhy alebo spolupracovať s inými podnikmi či vytvárať clustre, aby dosiahli kritickú masu a mohli úspešne pôsobiť na európskej alebo medzinárodnej úrovni.

7.2   EHSV sa nazdáva, že úspech európskeho zákona o drobnom podnikaní Small Business Act bude závisieť nielen od politickej vôle orgánov verejnej správy na európskej, vnútroštátnej a miestnej úrovni zasadzovať sa za podporu MSP, a najmä najmenších podnikov, ale do veľkej miery aj od činnosti sprostredkovateľských organizácií, ktoré tieto podniky zastupujú. Výbor žiada zodpovedné orgány, aby zaviedli všetky opatrenia a podporné prostriedky na posilnenie činnosti týchto organizácií a aby ich zapojili do úvah o tom, aký bude ďalší vývoj Spoločenstva po skončení Lisabonského procesu.

7.3   EHSV opakuje svoju výslovnú žiadosť, aby sa raz ročne vykonalo hodnotenie uplatňovania Small Business Act, pokiaľ ide o program opatrení, o uplatňovanie zásady „najskôr myslieť v malom“, ako aj o všetky opatrenia na podporu MSP na úrovni Spoločenstva a jednotlivých štátov, a aby sa raz do roka predkladala správa o dosiahnutých výsledkoch, ako aj o spolupráci so sprostredkovateľskými organizáciami. Táto správa musí byť vypracovaná osobitne v rámci uplatňovania Lisabonskej stratégie. Na základe nej bude môcť Komisia navrhnúť odporúčania pre členské štáty a regióny a upraviť, prípadne zrevidovať Small Business Act. Správa musí byť predložená Európskemu parlamentu, Výboru regiónov a EHSV.

V Bruseli 14. januára 2009

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Mario SEPI


(1)  Prieskumné stanovisko EHSV na tému „Rôzne politické opatrenia, okrem primeraného financovania, ktoré by mohli pomôcť malým a stredným podnikom pri raste a rozvoji“ (Ú. v. EÚ C 27, 3.2.2009, s. 7) a prieskumné stanovisko EHSV na tému „Medzinárodné verejné obstarávanie“ (Ú. v. EÚ C 224, 30.8.2008, s. 32).

(2)  Pozri stanovisko EHSV CESE (spravodajkyňa: pani Faes, Ú. v. EÚ C 256, 27.10.2007, s. 8).

(3)  Prieskumné stanovisko EHSV na tému „Rôzne politické opatrenia, okrem primeraného financovania, ktoré by mohli pomôcť malým a stredným podnikom pri raste a rozvoji“ (Ú. v. EÚ C 27, 3.2.2009, s. 7).

(4)  Prieskumné stanovisko EHSV na tému „Medzinárodné verejné obstarávanie“ (Ú. v. EÚ C 224, 30.8.2008, s. 32).

(5)  KOM(2008) 394 v konečnom znení.

(6)  Smernica 2000/35/ES (Ú. v. ES L 200, 8.8.2000, s. 35), stanovisko EHSV (Ú. v. ES C 407, 28.12.1998, s. 50).