52007DC0601




[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 17.10.2007

KOM(2007) 601 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

O novej stratégii Spoločenstva na prevenciu a odstránenie nezákonného, neohláseného a neregulovaného rybolovu a na odrádzanie od neho

OZNÁMENIE KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

O novej stratégii Spoločenstva na prevenciu a odstránenie nezákonného, neohláseného a neregulovaného rybolovu a na odrádzanie od neho

Nezákonný, neohlásený a neregulovaný (NNN) rybolov je najväčšou celosvetovou hrozbou pre trvalo udržateľné riadenie morských zdrojov.

Globálny „obrat“ NNN rybolovu sa v súčasnosti odhaduje na viac ako 10 miliárd EUR. Tak sa z NNN obchodovania stáva podľa hodnoty po Číne druhý najväčší producent rýb na svete.

NNN rybolov predstavuje globálny problém. A je to problém, kde by mala EÚ zohrávať poprednú úlohu. EÚ má jednu z najväčších rybárskych flotíl, je treťou loveckou mocnosťou a najväčším trhom a dovozcom rybích produktov na svete. Nezákonný dovoz produktov rybolovu do EÚ sa odhaduje najmenej na 1,1 miliardy EUR ročne.

Straty zďaleka nie sú len ekonomické. NNN rybolov v mnohých prípadoch prináša aj významné ekologické straty. Zatiaľ čo zákonný rybolov plne čerpá alebo prečerpáva 75% celosvetových zásob rýb, NNN rybolov predstavuje skrytú silu, ktorá hrozí, že ešte zhorší túto znepokojujúcu situáciu. Táto hrozba sa rozšírila aj na zraniteľné morské ekosystémy, a to v čase, keď sa medzinárodné spoločenstvo zaviazalo chrániť ich pred deštruktívnymi rybolovnými praktikami.

Na medzinárodnej úrovni existuje jednotný názor na potrebu rozhodného konania proti NNN rybolovu, pričom tento názor vyjadrili predovšetkým FAO, Valné zhromaždenie OSN a OECD. EÚ je už dávno aktívna v boji proti NNN rybolovu, tak na európskej, ako aj na medzinárodnej úrovni. Tento záväzok je vyjadrený vo vlastnom akčnom pláne EÚ z roku 2002 na boj proti NNN rybolovu[1].

Komisia sa domnieva, že nastal čas presunúť boj proti NNN rybolovu na vyššiu úroveň. Najlepším spôsobom, ako ukončiť toto lukratívne podnikanie, je odstrániť motiváciu trestného konania tak, aby sa ziskové obchodovanie s produktmi z NNN rybolovu stalo podľa možnosti nemožným, prípadne mimoriadne problematickým.

Potrebu novej stimulácie EÚ v boji proti NNN rybolovu nedávno zdôraznil Európsky parlament[2].

V tomto oznámení sa popisujú hlavné charakteristiky fenoménu NNN rybolovu a vysvetľujú sa kľúčové prvky novej stratégie na zabezpečenie toho, aby v budúcnosti nebol nezákonný rybolov výhodným.

Integrovaný prístup k trvalo udržateľnému využívaniu oceánov, ktorý podporuje túto iniciatívu, zdôrazňuje aj Európska námorná stratégia a mal by sa považovať za krok vpred na ceste k integrovanej námornej politike pre Európsku úniu stanovenej v oznámení, ktoré uverejnila Komisia 10. októbra 2007 (KOM(2007) 575 – „modrá kniha“).

1. ASPEKTY A ROZSAH NNN RYBOLOVU

1.1. Pôsobnosť

Jediné medzinárodne dohodnuté vymedzenie pojmu „NNN rybolov“ sa nachádza v akčnom pláne FAO o NNN. V súlade s týmto vymedzením pojmu a na účel ujasnenia sa Komisia domnieva, že pôsobnosť politiky EÚ na prevenciu a odstránenie NNN rybolovu a na odrádzanie od neho by mala pokrývať:

- porušovanie predpisov riadenia a ochrany zdrojov rybolovu v národných a medzinárodných vodách;

- rybolovné činnosti na otvorenom mori v oblastiach podliehajúcich regionálnej organizácii pre riadenie rybolovu (RFMO), vykonávané plavidlami bez štátnej príslušnosti alebo zaregistrovanými v štáte, ktorý nie je členom RFMO, spôsobom porušujúcim predpisy, ktoré vydala táto organizácia;

- rybolovné činnosti na otvorenom mori v oblastiach nepodliehajúcich RFMO vykonávané spôsobom, ktorý je v rozpore so zodpovednosťou štátov za ochranu zdrojov rybolovu podľa medzinárodného práva.

Politika boja EÚ proti NNN rybolovu sa bude preto sústreďovať na rybolovné činnosti vykonávané vo vodách EÚ, ako aj mimo týchto vôd. Táto politika by sa mala zameriavať na odrádzanie od porušovania predpisov s najškodlivejšími následkami a na jeho stíhanie.

1.2. Účinky NNN rybolovu

Potreba posilniť opatrenia EÚ sa priamo vysvetľuje mnohými škodlivými účinkami, ktoré súvisia s NNN rybolovom.

1.2.1. Poškodzovanie životného prostredia

Najočividnejším účinkom NNN rybolovu sú neraz katastrofálne škody, ktoré spôsobuje morskej biodiverzite.

- Praktiky NNN rybolovu sa prejavujú vo všetkých oceánoch, kde spôsobujú veľkú ujmu trvalej udržateľnosti rybolovu . Dochádza k tomu vtedy, keď sa lov nenahlási alebo nahlási nesprávne, čím sa prispieva k nadmernému výlovu. Dochádza k tomu aj vtedy, keď sa rybolovná činnosť sústreďuje na mladé ryby v rozpore s predpismi o ich minimálnej veľkosti, alebo keď sa vykonáva v období či v oblastiach, v ktorých je normálne rybolov zakázaný, čím sa ohrozuje obnova príslušných zásob rýb. Všetky tieto účinky sa ešte zhoršujú, ak sa cieľové zásoby nachádzajú už pod bezpečnou biologickou hranicou.

- Environmentálne dôsledky NNN rybolovu však nespôsobujú len priame škody na zásobách rýb. Tieto praktiky predstavujú vážnu hrozbu aj pre morské biotopy . Rybolov vykonávaný zakázanými metódami môže predovšetkým spôsobiť vedľajší výlov vysokého podielu nechcených druhov, ktoré sa potom vyraďujú. Medzi takéto vedľajšie úlovky nepatria len druhy rýb, ale aj iné druhy, napríklad morské vtáky alebo korytnačky, z ktorých veľká väčšina neprežije. Aj rybolov v chránených oblastiach môže byť priamou príčinou nezvratných škôd na zraniteľných morských biotopoch, akými sú napríklad korálové útesy.

1.2.2. Sociálno-ekonomické dôsledky

NNN rybolov nepoškodzuje len morské životné prostredie. Ide tu o krádež spoločných zdrojov rybolovu, ktorá má za následok veľké straty pre tých rybárov, ktorí dodržiavajú zákon. Presné odhady celého rozsahu týchto protiprávnych praktík sa samozrejme nedajú získať. Napriek tomu sa hodnota NNN rybolovu odhaduje celosvetovo na 10 miliárd EUR. Na porovnanie, hodnota vylodených produktov rybolovu flotily EÚ v roku 2004 predstavovala 6,8 miliardy EUR.

- Odvetvie rybolovu EÚ čelí prudkej konkurencii prevádzkovateľov NNN rybolovu ignorujúcich všetky povinnosti, ktoré dodržiavajú zákonní prevádzkovatelia počas lovu v tých istých rybolovných oblastiach alebo zameriavajúci sa na tie isté druhy a konečné trhy (napr. treska, okúnik, mečúň, zubáč, tuniak). Rybári EÚ pracujúci legálne tak čelia nečestným praktikám prevádzkovateľov NNN rybolovu, výsledkom čoho je predovšetkým strata podielu priemyslu EÚ na trhu. Tento problém sa v posledných rokoch ešte zhoršil následkom globalizácie odvetvia rybolovu, čo viedlo k intenzívnejším obchodným tokom s produktmi rybolovu, ktorých legálnosť sa dá len ťažko dokázať.

- NNN rybolov má dramatické dôsledky aj na pobrežné komunity v rozvojových krajinách , pre ktoré zohrávajú zásoby rýb hlavnú úlohu pri zabezpečovaní potravy a zmierňovaní chudoby. Pobrežné rozvojové krajiny často nemajú prostriedky ani kapacitu na spravovanie a riadnu kontrolu morských vôd podliehajúcich ich jurisdikcii. Bezohľadní nezákonní prevádzkovatelia zneužívajú tieto slabé stránky na vykonávanie rybolovných činností bez povolenia pobrežných štátov a na plienenie zdrojov, ktoré sú životne dôležité pre miestnych rybárov. Predstavuje to veľký problém v subsaharskej Afrike, kde sa straty spôsobené NNN rybolovom odhadujú na 800 miliónov EUR ročne.

- Okrem toho, niektoré firmy vykonávajúce nezákonný rybolov, vrátane prevádzkovateľov z EÚ, používajú neštandardné plavidlá plaviace sa pod vlajkami štátov, ktoré neuplatňujú žiadny alebo uplatňujú veľmi nízky štandard sociálnej ochrany. V dôsledku toho musia ich posádky znášať neprijateľné životné a pracovné podmienky . Tým sa na druhej strane podkopávajú snahy o dosiahnutie medzinárodného pokroku v oblasti sociálneho štandardu pre rybárov, ktorý je vyjadrený v konsolidovanom dohovore o práci v odvetví rybolovu prijatom Medzinárodnou organizáciou práce (MOP) v júni 2007.

1.2.3. NNN rybolov podkopáva úsilie o lepšie riadenie oceánov

Pretrvávajúce nezákonné praktiky podkopávajú medzi rybármi EÚ legitímnosť predpisov spoločnej politiky rybného hospodárstva (SPRH).

NNN rybolov tak predstavuje veľkú hrozbu nielen pre budúcnosť spoločných zdrojov našich oceánov, ale aj pre akékoľvek pokusy o zlepšenie režimu riadenia, prostredníctvom ktorého sa tieto zdroje spravujú. Týmto spôsobom ohrozuje skutočný základ politiky Spoločenstva, ktorá je určená na zabezpečenie trvalo udržateľného riadenia týchto zdrojov vo vodách EÚ aj mimo nich.

1.3. Hnacie mechanizmy NNN rybolovu

Nižšie sú stručne popísané najhlavnejšie hnacie mechanizmy podporujúce pretrvávanie NNN rybolovu.

1.3.1. NNN rybolov zostáva ziskovou činnosťou

Pretrváva motivácia vykonávať NNN rybolov, keďže je to ešte stále pre jeho prevádzkovateľov zisková činnosť.

- Prevádzkovatelia vykonávajúci NNN činnosti sú schopní udržať nízke prevádzkové náklady a dosahovať značné zisky . Prevádzkové náklady firiem zapojených do nezákonného rybolovu sú vo všeobecnosti nižšie ako prevádzkové náklady priemernej rybolovnej firmy fungujúcej legálne. Flotily zapojené do NNN činností kryté offshore spoločnosťami v tzv. daňových rajoch alebo plaviace sa pod zvýhodňujúcimi vlajkami môžu zredukovať náklady súvisiace so sociálnymi a daňovými poplatkami na minimum alebo až na nulu. Aj nerešpektovanie predpisov o rybolove a obchodovanie s úlovkami mimo oficiálnych kanálov sa prejavuje zníženými výdavkami. Kým náklady sú nízke, pravdepodobné zisky z NNN činností sú vo všeobecnosti vysoké, predovšetkým preto, lebo nezákonní prevádzkovatelia majú tendenciu zameriavať sa na hodnotné druhy, s ktorými súvisia vyššie trhové ceny (napr. zubáč, tuniak modroplutvý alebo treska).

- Pri niektorých druhoch rybolovu je nezákonná rybolovná činnosť dôsledkom nadmernej kapacity rybárskych flotíl v porovnaní s dostupnými možnosťami rybolovu, keďže niektoré plavidlá prekračujú limity výlovu, ktorým podliehajú, aby dosiahli úlovky zabezpečujúce ziskovosť svojho podniku.

V súvislosti s narastajúcou celosvetovou spotrebou produktov rybolovu motivácia dodávať na konečné trhy produkty nezákonného rybolovu zostane vysoká, pokiaľ budú prevádzkovatelia schopní dosahovať zisk z týchto činností.

1.3.2. Prevádzkovatelia NNN rybolovu sú schopní vykonávať svoju činnosť bez akýchkoľvek podstatných prekážok

Pretrvávanie NNN praktík je z veľkej miery dôsledkom toho, ako ľahko dokážu nezákonní prevádzkovatelia vykonávať svoju činnosť v celom zásobovacom reťazci bez toho, aby im v tom bránili akékoľvek povinnosti alebo prekážky, ktoré by mohli zasahovať do ich praktík.

- Prevádzkovatelia NNN rybolovu predovšetkým využívajú výhody dostupné v rámci určitých vnútroštátnych systémov registrácie vlajky.

Veľké množstvo rybárskych plavidiel, predovšetkým tých, ktoré pôsobia mimo vôd EÚ, je zaregistrované v štátoch, ktoré vedú otvorené registre a/alebo v štátoch, ktoré nechcú alebo nemôžu vykonávať riadnu kontrolu svojich rybárskych flotíl, aby tak zabezpečili rešpektovanie opatrení v oblasti ochrany a riadenia. Registrácia v týchto štátoch je vo všeobecnosti veľmi jednoduchá a finančne nenáročná operácia. Tým sa plavidlá podporujú v častej zmene vlajok, aby mohli využívať výhody najnenáročnejších režimov a aby inšpekčným a kontrolným útvarom skomplikovali ich vystopovanie. Podľa morského práva je povinnosť vykonávať kontrolu nad plavidlami prvoradou povinnosťou vlajkového štátu. Nezákonní prevádzkovatelia svojvoľne využívajú vlajky štátov, ktoré nemôžu alebo nechcú vykonávať takúto kontrolu. Prístavné štáty aj trhové štáty majú k dispozícii nástroje, ktoré môžu výrazne zredukovať motiváciu, ktorú poskytujú takéto „vlajky štátov v nesúlade s pravidlami“, ale doteraz sa tieto nástroje využívajú len nedostatočne. V dôsledku toho je väčšina plavidiel, ktoré sa identifikovali ako vykonávajúce NNN rybolov v rozličných častiach sveta naďalej zaregistrovaná v štátoch známych tým, že nevykonávajú primeranú kontrolu svojich rybárskych flotíl.

- Tieto problémy ešte zhoršuje nedostatočná spolupráca tak na medzinárodnej úrovni, ako aj na úrovni EÚ, medzi štátmi a medzinárodnými orgánmi zodpovednými za monitorovanie, kontrolu a dohľad nad rybolovom a súvisiacimi činnosťami.

- Prevádzkovatelia NNN rybolovu majú tendenciu vykonávať svoje rybolovné činnosti v tých loviskách rýb, kde sa ťažko uskutočňujú kontrolné činnosti (napr. vo vzdialených oblastiach na otvorenom mori), alebo kde sú kontrolné kapacity príslušných verejných orgánov nedostatočné na to, aby ich od týchto činností odradili (predovšetkým v morských vodách rozvojových krajín).

- NNN rybolov je vo svojej podstate medzinárodná činnosť. Medzinárodný obchod s produktmi rybolovu sa výrazne rozrastá ako súčasť hospodárskej globalizácie a to poskytuje nezákonným prevádzkovateľom veľa nových lukratívnych príležitostí. Aby sa utajil nezákonný pôvod výlovu, úlovky sa často prepravujú po komplikovaných trasách, než sa dostanú na trh určenia, vrátane prekládok na mori, vyloďovania v „prístavoch poskytujúcich privilégiá“ a spracovania v inej krajine, ako je vlajková krajina a trhová krajina. V niektorých prípadoch sa dajú tieto činnosti pre svoju komplikovanosť, rozsah a pracovné metódy plným právom označiť za formu cezhraničného organizovaného zločinu.

- Navyše nízka pravdepodobnosť toho, že nezákonní prevádzkovatelia budú stíhaní, a ekonomická bezvýznamnosť skutočných postihov, ktoré sa môžu uložiť, je stále nedostatočná na to, aby predstavovala účinný odrádzajúci prostriedok pre tých, ktorí vykonávajú NNN rybolov. Tieto postihy sa považujú za zanedbateľné prevádzkové náklady.

- Spolupráca na všetkých úrovniach (medzinárodnej, regionálnej, EÚ a vnútroštátnej) má mimoriadny význam pre riadne sledovanie a vyšetrovanie NNN činností. Napriek určitému pokroku zostávajú služby zodpovedné za rozličné aspekty morského dohľadu a pohraničnej kontroly rozdrobené a nedostatok prostriedkov na zhromažďovanie dôkazov a výmenu informácií medzi nimi bráni zavádzaniu účinných mechanizmov na odrádzanie prevádzkovateľov NNN rybolovu od vykonávania svojich činností.

- Nezákonní prevádzkovatelia v rámci vôd EÚ pri vykonávaní svojich činností využívajú aj výhody slabej kontroly, inšpekcie a systémov presadzovania predpisov členských štátov.

Objem produktov rybolovu, ktoré sa lovia v rozpore s predpismi Spoločenstva a potom sa predávajú mimo oficiálnych kanálov na trhu EÚ (neohlásené tzv. „čierne ryby“) môže pri niektorých druhoch dosahovať veľmi vysoký podiel (napr. odhaduje sa, že sa v prístavoch bez ohlásenia vyloží 35-45% tresky vylovenej v Baltickom mori).

2. NÁVRH NOVEJ STRATÉGIE EÚ NA PREVENCIU A ODSTRÁNENIE NNN RYBOLOVU A NA ODRÁDZANIE OD NEHO

V SÚLADE SO SVOJIMI MEDZINÁRODNÝMI ZÁVÄZKAMI A CELKOVÝM CIEľOM ZLEPšIť SPRÁVU PRÍRODNÝCH ZDROJOV A ZABRÁNIť ICH NADMERNÉMU VYUžÍVANIU (STANOVENÝM V STRATÉGII EÚ TRVALO UDRžATEľNÉHO ROZVOJA SCHVÁLENEJ NA ZASADNUTÍ EURÓPSKEJ RADY V JÚNI 2006) MÁ EÚ OSOBITNÚ ZODPOVEDNOSť ZA RIADENIE MEDZINÁRODNÉHO ÚSILIA V BOJI PROTI NNN RYBOLOVU.

EÚ bola v posledných rokoch mimoriadne aktívna a podporovala implementáciu ambicióznej politiky na prevenciu a odstránenie NNN rybolovu a na odrádzanie od neho na úrovni EÚ a na regionálnej a medzinárodnej úrovni.

Hoci sa dosiahol značný pokrok, predovšetkým v rámci RFMO, niet pochýb o tom, že NNN rybolov ešte zďaleka nie je odstránený. Komisia sa domnieva, že pretrvávanie takýchto praktík napriek opatreniam EÚ a medzinárodným opatreniam a ich dramatické environmentálne a sociálno-ekonomické dôsledky vyžadujú od EÚ súrnu a dôslednú odozvu.

Politiku EÚ proti NNN rybolovu v minulosti poháňala naliehavá potreba vypracovať medzinárodné predpisy a zriadiť a zosúladiť regionálne orgány zodpovedné za ich zavedenie. Pozornosť sa vo veľkej miere sústreďovala na monitorovanie, kontrolu a dohľad nad činnosťami vykonávanými na mori a na identifikáciu prevádzkovateľov NNN rybolovu. Komisia usudzuje, že nastal čas, keď treba rozšíriť tento rámec na zvyšné časti zásobovacieho reťazca a zvýšiť jeho účinnosť sústredením sa na potrebu lepšieho presadzovania predpisov a skutočne odrádzajúcich postihov.

Hlavné otázky, ktoré musí EÚ vo svojej politike boja proti NNN rybolovu zodpovedať, sú tieto: Ako identifikovať dovoz produktov NNN rybolovu z 3. krajín na trh EÚ, ako mu brániť a ako ho stíhať? Ako uzákoniť účinnejšie opatrenia na identifikáciu a stíhanie plavidiel a štátov vykonávajúcich alebo podporujúcich NNN činnosti na otvorenom mori alebo vo vodách rozvojových krajín? Ako zvýšiť úroveň dodržiavania predpisov spoločnej politiky rybného hospodárstva vo vodách ES a/alebo prevádzkovateľmi ES? Tieto tri otázky sa dajú považovať za hlavné problémy EÚ súvisiace s NNN rybolovom a je potrebné navrhnúť vhodnú stratégiu na ich vyriešenie. |

- Prístup, ktorý navrhuje Komisia, je zameraný na zachytenie všetkých rybolovných a príbuzných aktivít súvisiacich s praktikami NNN rybolovu (výlov, prekladanie, spracovanie, vyloďovanie, obchodovanie, atď.) a na riešenie problémov vyvolaných týmito aktivitami na úrovni EÚ a na regionálnej a medzinárodnej úrovni. Vychádza z najpokročilejších opatrení prijatých na medzinárodnej a regionálnej úrovni a ďalej ich rozvíja, pričom obhajuje aj jednostranné opatrenia EÚ tam, kde viacstranné iniciatívy ešte nie sú schopné dosiahnuť uspokojivý výsledok.

Hlavné črty novej stratégie boja proti NNN rybolovu, ktorú obhajuje Komisia, sú popísané nižšie[3]. Niektoré opatrenia, ktoré Komisia podporuje, budú musieť byť založené na regulačnom nástroji, a preto sú zahrnuté do návrhu nariadenia Rady[4], ktoré Komisia prijala spolu s týmto oznámením. Ďalšie opatrenia sú zamerané na vedenie budúcej politiky EÚ na medzinárodnej aréne alebo v spolupráci s jej partnermi, a preto nemajú regulačný charakter.

2.1. Dobudovanie systému opatrení EÚ na boj proti NNN rybolovu začlenením obchodnej dimenzie

Nadnárodné a komplexné charakteristiky javu NNN rybolovu vyžadujú zaujatie integrovaného prístupu k tejto činnosti v celom zásobovacom reťazci („od siete po tanier“). Hlavný nedostatok súčasného režimu EÚ spočíva v tom, že nie je dostatočne vyčerpávajúci. Vo veľkej miere sa v súvislosti s problémom NNN rybolovu ponecháva bokom dimenzia trhu napriek skutočnosti, že EÚ predstavuje najväčší trh a popredného dovozcu produktov rybolovu, pričom hodnota týchto produktov dovezených do EÚ v roku 2005 dosiahla takmer 14 miliárd EUR. Systém EÚ mimoriadne slabo zaručuje, že produkty rybolovu dovezené z tretích krajín do EÚ boli vylovené v súlade s príslušnými predpismi o riadení a ochrane. V dôsledku toho sa objem produktov nezákonného rybolovu dovezených každý rok do EÚ odhaduje približne na 500 000 ton v hodnote 1,1 miliardy EUR, pričom sa nedajú vylúčiť ani vyššie hodnoty.

V EÚ sa prejavuje naliehavá potreba odstrániť tieto nedostatky. V tejto súvislosti sa musí súčasný režim kompletne zrekonštruovať zavedením významných zmien v postoji EÚ voči monitorovaniu zákonnosti produktov rybolovu, ktoré sa dovážajú na jej územie, a v prístupe plavidiel tretích krajín do rybárskych prístavov EÚ. Navrhované opatrenia by mali účinne uzavrieť dvere EÚ pre produkty a plavidlá nezákonného rybolovu, čím sa zníži ekonomická motivácia prevádzkovateľov NNN rybolovu loviť a predávať produkty rybolovu nezákonným spôsobom.

Opatrenia navrhované Komisiou: Zavedenie nového režimu riadiaceho prístup rybárskych plavidiel tretích krajín a dovážaných produktov rybolovu na územie Spoločenstva. Tento režim by mal byť založený na tej zásade, že len tie produkty rybolovu, ktorým príslušný vlajkový štát udelil osvedčenie o legálnosti, majú právo vstúpiť na územie Spoločenstva. |

- 2.2. Hľadanie efektívnejších spôsobov, ako presvedčiť vlajkové štáty, ktoré nechcú alebo nemôžu vykonávať primeranú kontrolu svojich rybárskych plavidiel, aby zabezpečili dodržiavanie predpisov

Na účel vyriešenia problému „ vlajok nesúladu“ v sektore rybolovu EÚ prijala alebo podporila sériu iniciatív na multilaterálnej úrovni. Komisia uznáva význam týchto iniciatív, ale zároveň sa domnieva, že nepostačujú na efektívne riešenie tohto problému.

Komisia považuje súčasnú situáciu za neprijateľnú: regionálne a medzinárodné orgány nie sú schopné prijať účinné opatrenia proti štátom, ktoré si neplnia svoje povinnosti vyplývajúce z medzinárodného práva v súvislosti s prijímaním primeraných opatrení proti NNN rybolovu, predovšetkým proti hostiteľským štátom vlajok nesúladu. Absencia multilaterálnych opatrení by nemala brániť EÚ v dodržiavaní svojich vlastných záväzkov súvisiacich s bojom proti NNN rybolovu a v prijímaní iniciatív, ktoré považuje za potrebné. EÚ by mala pre seba ustanoviť transparentný a spravodlivý mechanizmus na identifikáciu tých štátov, ktoré sa stavajú mimo medzinárodného právneho poriadku, čím uľahčujú praktiky NNN rybolovu, a mala by uplatňovať primerané opatrenia na podporu toho, aby tieto štáty zabezpečili dodržiavanie predpisov o riadení a ochrane svojimi plavidlami.

Opatrenia navrhované Komisiou: Poveriť Spoločenstvo jednostranne konať na účel identifikácie hostiteľských štátov vlajok nesúladu a plavidiel zodpovedných za NNN rybolov, zostavenia čiernych listín týchto štátov a plavidiel a prijať obchodné opatrenia proti nim. |

- 2.3. Dosiahnutie vyššieho stupňa dodržiavania medzinárodných štandardov a štandardov EÚ plavidlami a prevádzkovateľmi EÚ a všeobecne vo vodách Spoločenstva

EÚ budú na medzinárodnej aréne považovať za dôveryhodného bojovníka proti NNN rybolovu len vtedy, ak bude schopná dokázať, že sa nezákonný rybolov vo vodách EÚ, a všeobecnejšie nezákonný rybolov vykonávaný plavidlami a prevádzkovateľmi z EÚ, primerane potláča. Rozličné vyšetrovania preukázali, že presadzovanie súčasných ustanovení spoločnej politiky rybného hospodárstva (SPRH) nie je zďaleka uspokojivé. Predpokladá sa, že prevádzkovatelia z EÚ predstavujú značný podiel na tých prevádzkovateľoch, ktorí registrujú svoje rybárske plavidlá v hostiteľských štátoch vlajok nesúladu. Táto slabá stránka by sa mala odstrániť čo najrýchlejšie.

Súčasný rámec EÚ už zabezpečuje rozsiahly systém kontroly, inšpekcie a presadzovania predpisov v oblasti rybolovu. Vykonávanie týchto ustanovení je v kompetencii členských štátov. V tejto súvislosti je prvým krokom smerom k lepšej zhode s právnym poriadkom Spoločenstva zdokonalenie opatrení členských štátov zameraných na riešenie problémov nezákonného rybolovu vykonávaného v ich vodách alebo ich plavidlami či štátnymi príslušníkmi mimo vôd EÚ.

Okrem toho by sa mal súčasný rámec rozšíriť tak, aby uzavrel aj zvyšné medzery, ktoré môžu prevádzkovatelia nezákonného rybolovu využívať. V tejto súvislosti Komisia chce v roku 2008 navrhnúť zjednodušenie a aktualizáciu systému EÚ zameraného na kontrolu, inšpekciu a presadzovanie predpisov.

Komisia je však toho názoru, že aj nedostatočná úroveň postihov uplatňovaných za závažné porušovanie práva rybolovu a vysoká miera beztrestnosti, ktorú využívajú štátni príslušníci EÚ vykonávajúci alebo podporujúci nezákonný rybolov mimo EÚ, sú očividnými nedostatkami, ktoré prispievajú k pretrvávaniu NNN rybolovu. Tieto slabé stránky si vyžadujú okamžitú odozvu EÚ.

Opatrenia navrhované Komisiou: Využívať všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii, na podporu členských štátov a štátnych príslušníkov Spoločenstva pri zabezpečovaní riadnej implementácie súčasného rámca SPRH; Uplatňovať maximálnu výšku postihov na úrovni EÚ zodpovedajúcu závažnému porušovaniu predpisov SPRH; Prísnejšia kontrola a opatrenia na presadzovanie predpisov proti štátnym príslušníkom Spoločenstva zodpovedným za NNN rybolov mimo vôd Spoločenstva. |

- 2.4. Lepšia spolupráca pri vyšetrovaní NNN činností

Ako je uvedené v časti 1.3, účinné vyšetrovanie činností NNN vyžaduje vysoký stupeň koordinácie a pravidelnej výmeny informácií medzi rozličnými službami zodpovednými za námorný dohľad a pohraničnú kontrolu, ako aj zavádzanie nových prostriedkov na odrádzanie od týchto činností. Komisia chce v tejto súvislosti rozšíriť politiku a postupy EÚ.

Agentúra pre kontrolu rybného hospodárstva Spoločenstva[5] (CFCA) musí zohrávať v tejto oblasti poprednú úlohu:

- v rámci EÚ, prostredníctvom zhromažďovania a šírenia informácií a koordinácie činností vnútroštátnych kontrolných orgánov, Komisie a iných agentúr;

- medzi EÚ a tretími krajinami prostredníctvom podpory lepšej spolupráce na medzinárodnej úrovni s cieľom zvýšiť prevádzkové monitorovacie kapacity kontrolných orgánov pri sledovaní cezhraničných činností NNN rybolovu.

Opatrenia navrhované Komisiou: Na medzinárodnej úrovni Komisia navrhuje, aby EÚ podstatne prispievala k multilaterálnym snahám zameraným predovšetkým v rámci FAO na zavedenie globálneho registra rybárskych plavidiel, medzinárodnej siete určenej na monitorovacie činnosti a na podporu vzájomnej pomoci s tretími krajinami v boji proti NNN rybolovu; Na úrovni Spoločenstva by sa mala zlepšiť koordinácia medzi kontrolnými orgánmi členských štátov a v rámci jedného členského štátu prostredníctvom činnosti CFCA. |

- 2.5. Zintenzívnenie politiky EÚ v boji proti NNN rybolovu na otvorenom mori a v súvislosti s rozvojovými štátmi

Komisia sa domnieva, že regionálny rozmer je najdôležitejšou úrovňou, na ktorej sa majú riešiť prevádzkové podmienky NNN rybolovu na otvorenom mori. Preto má v úmysle navrhnúť, aby EÚ zintenzívnila v rámci RFMO svoju politiku prevencie a odstraňovania NNN rybolovu a odrádzania od neho.

Pobrežné rozvojové krajiny sú jednými z hlavných obetí NNN rybolovu. Politika EÚ považuje boj proti NNN rybolovu za stredobod svojich vzťahov s týmito štátmi. EÚ predovšetkým prispieva k posilňovaniu ich schopnosti lepšie riadiť a monitorovať rybolovné činnosti. Táto politika sa musí opätovne potvrdiť a podporiť prostredníctvom bilaterálnych vzťahov medzi EÚ a týmito krajinami v rámci partnerských dohôd o rybolove a dialógu rozvojovej politiky EÚ. Zavedenie systému Spoločenstva na prevenciu a odstránenie NNN rybolovu a na odrádzanie od neho sprevádzajú akcie a iniciatívy zamerané na posilnenie kapacity a prostriedkov rozvojových štátov na zriadenie navrhovaného certifikačného systému a na lepšie riadenie a monitorovanie rybolovných činností. Tento cieľ by sa mal presadzovať aj na regionálnej úrovni s pobrežnými krajinami a regionálnymi organizáciami prostredníctvom ad hoc systémov podľa vzoru regionálneho plánu dohľadu nad rybolovom v juhozápadnej časti Indického oceánu, ktorý bol schválený v januári 2007. Finančný príspevok výrazne pomôže pobrežným rozvojovým štátom pri plnení požiadaviek certifikačného systému Spoločenstva uplatňovaných na dovoz produktov rybolovu do EÚ, ktorý Komisia mieni navrhnúť. Komisia ďalej vyhodnotí dôsledky nariadenia o NNN rybolove v rozvojových krajinách a potrebu sprievodných opatrení. EÚ bude predovšetkým zabezpečovať v rozvojových krajinách školiace programy, aby sa zaistila bezproblémová implementácia tohto systému a aby sa zabránilo brzdeniu obchodu s legálne vylovenými produktmi rybolovu.

Opatrenia navrhované Komisiou: skonsolidovať a rozšíriť opatrenia proti NNN rybolovu v 13 RFMO, ktorých stranou je Spoločenstvo, zlepšiť realizovateľnosť opatrení a podporovať koordináciu medzi týmito organizáciami; potvrdiť a zvýšiť finančnú podporu Spoločenstva pobrežným rozvojovým štátom, aby sa zlepšilo riadenie a monitorovanie činností rybolovu vykonávaných v ich vodách a ich plavidlami; následné vyhodnotenie dôsledkov nariadenia o NNN rybolove v rozvojových krajinách a potreby sprievodných opatrení, ako aj nákladov na ne; podporiť rýchlu a rozsiahlu ratifikáciu konsolidovaného dohovoru ILO o práci v odvetví rybolovu, ako aj medzinárodné dohovory týkajúce sa bezpečnosti rybárskych plavidiel, vrátane preskúmania možnosti začleniť tieto dohovory do právneho poriadku Spoločenstva. |

- Komisia má v úmysle predniesť túto novú stratégiu EÚ boja proti NNN rybolovu obhajovanú v tomto oznámení Európskemu parlamentu a členským štátom a vyzve ich, aby ju schválili.

[1] Oznámenie Európskej komisie: Akčný plán Spoločenstva na boj proti nezákonnému, neohlásenému a neregulovanému rybolovu - KOM(2002) 180, 28.5.2002 a závery Rady zo 7.6.2002.

[2] Uznesenie Európskeho parlamentu o implementácii akčného plánu EÚ proti nezákonnému, neohlásenému a neregulovanému rybolovu prijaté 15 februára 2007 (2006/2225(INI)).

[3] Podrobnejšia prezentácia návrhov podporujúcich túto stratégiu, ako aj prehľad činnosti Spoločenstva v roku 2002, sa nachádza v pracovnom dokumente Komisie prijatom spolu s týmto oznámením.

[4] Návrh nariadenia Rady, ktorým sa ustanovuje systém Spoločenstva na prevenciu a odstránenie nezákonného, neohláseného a neregulovaného rybolovu a na odrádzanie od neho – KOM(2007) 602, 17.10.2007.

[5] Pozri nariadenie Rady (ES) č. 768/2005 z 26. apríla 2005 o zriadení Agentúry pre kontrolu rybného hospodárstva Spoločenstva a o zmene a doplnení nariadenia (EHS) č. 768/93, ktorým sa zriaďuje kontrolný systém spoločnej politiky rybolovu.