27.7.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 175/33


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 78/855/EHS o zlúčení a splynutí akciových spoločností a smernica Rady 82/891/EHS o rozdelení akciových spoločností so zreteľom na požiadavku týkajúcu sa správy nezávislého znalca v súvislosti so zlúčením alebo rozdelením“

KOM(2007) 91 v konečnom znení – 2007/0035 (COD)

(2007/C 175/08)

Rada sa 29. marca 2007 rozhodla podľa článku 95 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom stanovisko k danej téme.

Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu, poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 3. mája 2007. Samostatnou spravodajkyňou bola pani SÁNCHEZ MIGUEL.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 436. plenárnom zasadnutí 30. a 31. mája 2007 (schôdza z 30. mája 2007) prijal 143 hlasmi za, pričom 26 členovia hlasovali proti a 12 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Úvod

1.1

Návrh, ktorý pripravuje Komisia, na úpravu riadenia fúzií a rozdelení akciových spoločností sa začleňuje do rámca plánu na modernizáciu práva spoločností a na zlepšenie riadenia podnikov v EÚ (1). Tento návrh obsahuje akčný plán, ktorý v krátkodobom, strednodobom i dlhodobom horizonte dopĺňa rozsiahlu úpravu predpisov, ktorá sa netýka len dokončenia vypracovania zostávajúcich návrhov smerníc.

1.2

Zo všeobecnejšieho hľadiska sa okrem toho v Prílohe III akčného programu na znižovanie administratívnej záťaže v Európskej únii (2) uvádza desať konkrétnych návrhov „zrýchlených opatrení“, ktorých cieľom je obmedziť počet menších požiadaviek, ktoré nemenia úroveň ochrany právnych predpisov. Toto je cieľom prejednávaného návrhu, ktorý sa zameriava len na otázku upustenia od znaleckej správy o projektoch fúzií a rozdelení, pokiaľ sa na tom dohodnú „všetci“ akcionári.

1.3

Treba poznamenať, že už smernica 2005/56/ES týkajúca sa cezhraničných fúzií kapitálových spoločností (3) v článku 8 ods. 4 spomína možnosť výnimky v súvislosti s povinnosťou vypracovať znaleckú správu o projektoch fúzií, pokiaľ sa na tom dohodnú všetci spoločníci. Podobne posledná úprava smernice 77/91/EHS týkajúca sa zakladania akciových spoločností, ako aj udržiavania a zmeny ich základného imania (4) uvádza dva nové články, 10 a) a 10 b), na základe ktorých znalecká správa nie je potrebná pri nepeňažných vkladoch, pokiaľ vzniknú také okolnosti, ktoré zaručia skutočnú hodnotu vložených aktív.

2.   Obsah návrhu

2.1

Cieľom tejto úpravy smerníc o fúziách a rozdelení akciových spoločností je zosúladiť ich obsah so smernicou o cezhraničných fúziách v oblasti účasti znalcov pri príprave správy o projekte fúzie či rozdelenia, a to v prípade, že s tým budú súhlasiť všetci akcionári a držitelia cenných papierov s hlasovacím právom.

3.   Pripomienky k návrhu

3.1

EHSV so záujmom sleduje proces zjednodušovania a hlavne znižovania administratívnej záťaže v európskych podnikoch. V tomto smere chápe výbor obsah predloženého návrhu, ktorý v prvom rade chráni záujmy akcionárov tým, že vyžaduje ich jednomyseľný súhlas v prípade, keď nemá byť vypracovaná znalecká správa o projektoch fúzií a rozdelení akciových spoločností.

3.2

Napriek tomu si EHSV všíma pretrvávajúce problémy, predovšetkým pri fúziách veľkých spoločností, kde ide o veľkú rozmanitosť akcionárov, z ktorých väčšina sú investori. Nepriame spravovanie akcií môže spôsobiť to, že sa menšinoví akcionári budú cítiť nechránení a nútení akceptovať dohody schválené subjektmi, ktoré sú správcami cenných papierov. I keď je pravda, že aktuálne platné predpisy povoľujú právo na námietky voči fúziám a rozdeleniam v prípade nesúhlasu s ekonomickými výsledkami spomínaných obchodných operácií, predovšetkým v prípade výmen akcií, skutočné uplatnenie tohto práva bude vo veľkej miere skomplikované práve neexistenciou znaleckej správy o projekte fúzie.

3.3

EHSV sa preto domnieva, že veritelia a zamestnanci spoločností sa cítia nechránení z dôvodu nedostatku informácií spôsobeného neexistenciou objektívneho ohodnotenia znalcami. Veriteľom sa síce po zverejnení oznámenia o fúzii právo námietky priznáva, pokiaľ by nemali zaručené svoje pohľadávky. Nesmie sa však zabúdať na to, že ani smernica o fúzii, ani smernica o rozdelení nestanovuje žiadne práva zamestnancov, pričom smernica o cezhraničných fúziách im priznáva možnosť účasti (článok 16), čím sa uľahčuje dosiahnutie lepších výsledkov prostredníctvom primeraných informačných kanálov.

3.4

Účinnosť právneho predpisu závisí od toho, či sú zaručené práva všetkých strán zúčastnených na právnych operáciách, v tomto prípade na fúziách a rozdeleniach. Pretože sú to zložité operácie, treba vytvoriť nástroje, ktoré by zlepšili transparentnosť, aby medzi dotknutými stranami nevznikali konflikty. Odmietnutie znaleckej správy na základe súhlasu všetkých akcionárov by sa malo realizovať v rámci podmienok stanovených v článku 10 písm. a) smernice 2006/68/ES, t.j. pokiaľ ide o akcie vo forme obchodovateľných cenných papierov, nástrojov peňažného trhu alebo o akcie, ktoré boli nedávno ohodnotené nezávislými znalcami, pretože v takom prípade je ich hodnota preukázateľná a zodpovedá príslušným predpisom.

4.   Závery

4.1

EHSV uznáva, že návrh úpravy smerníc o fúzií a rozdelení akciových spoločností smeruje k zníženiu administratívnej záťaže v európskych podnikoch. Napriek tomu treba mať na pamäti, že tento druh právnych operácií sa častejšie uskutočňuje vo veľkých kapitálových spoločnostiach, v ktorých existujú súčasne akcionári – správcovia cenných papierov a akcionári – investori, a títo majú rozličné záujmy. Akcionári – investori sa snažia o maximálny zisk pri výmene svojich akcií.

4.2

Zmyslom tejto reformy by mala byť snaha nájsť spoločný záujem všetkých strán zainteresovaných do spomínaných právnych operácií. Znalecké hodnotenia zabezpečujú väčšiu transparentnosť a dôveryhodnosť ponúk rozpracovaných v projektoch fúzií a rozdelení, pretože znalci sú za svoje posudky zodpovední, a z toho dôvodu stanovujú objektívne kritériá pre obsah týchto projektov.

4.3

EHSV okrem toho berie na vedomie skutočnosť, že základné pravidlá účasti znalcov sa nachádzajú v článkoch 10, 10 a) a 10 b) druhej smernice, v ktorej sa stanovujú podmienky vynechania znaleckej správy, pokiaľ preukázateľne existuje nedávno vykonané ohodnotenie majetku.

4.4

Na druhej strane je EHSV presvedčený, že sa nesmie zabúdať na ustanovenia 10. smernice, nielen preto, že bola publikovaná nedávno, ale aj preto, že je lepšie zosúladená s novými kritériami záujmov chránených predpismi podnikov, ktoré zohľadňujú nielen akcionárov a veriteľov, ale aj zamestnancov, ktorí sú súčasťou štruktúry podniku. V tomto zmysle sa EHSV domnieva, že rozsah daného návrhu by mal byť rozšírený v súlade s článkom 16 spomínanej smernice, pretože lepšie zodpovedá podstate harmonizácie vnútroštátnych predpisov v oblasti fúzií a rozdelení.

V Bruseli 30. mája 2007.

Predseda

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu: KOM (2003) 284 v konečnom znení.

(2)  KOM(2007) 23 v konečnom znení.

(3)  Ú. v. EÚ L 310, 25.11.2005, s. 1.

(4)  Smernica 2006/68/ES, Ú. v. EÚ L 264, 25.9.2006.


PRÍLOHA

k stanovisku Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Nasledujúce pozmeňovacie návrhy, o ktorých sa hlasovalo naraz, boli v priebehu diskusie zamietnuté, ale získali štvrtinu odovzdaných hlasov:

1)   Vyškrtnúť bod 3.2:

„3.2

Napriek tomu si EHSV vší ma pretrvávajúce problémy, predovšetkým pri fúziách veľkých spoločností, kde ide o veľkú rozmanitosť akcionárov, z ktorých väčšina sú investori. Nepriame spravovanie akcií môže spôsobiť to, že sa menšinoví akcionári budú cítiť nechránení a nútení akceptovať dohody schválené subjektmi, ktoré sú správcami cenných papierov. I keď je pravda, že aktuálne platné predpisy povoľujú právo na námietky voči fúziám a rozdeleniam v prípade nesúhlasu s ekonomickými výsledkami spomínaných obchodných operácií, predovšetkým v prípade výmen akcií, skutočné uplatnenie tohto práva bude vo veľkej miere skomplikované práve neexistenciou znaleckej správy o projekte fúzie.

Zdôvodnenie

Cieľom zmeny a doplnenia smerníc o fúziách a rozdelení akciových spoločností je zosúladenie ich obsahu s obsahom smernice o cezhraničnom zlučovaní spoločností, a to konkrétne v otázke vypracovania znaleckej správy o predbežných podmienkach fúzie alebo rozdelenia za predpokladu, že sa tak všetci akcionári alebo držitelia príslušných hlasovacích práv dohodli. Návrh na zjednodušenie postupu podporí výkonnosť a konkurencieschopnosť spoločností, a to bez toho, aby obmedzil ochranu minoritných akcionárov a veriteľov spoločnosti.

Pokiaľ sa budú rozhodnutia prijímať jednomyseľne, nebudú sa už vyskytovať problémy opísané v bode 3.2. Spoločný manažment je volený akcionármi, a to zabezpečuje ochranu práv akcionárov. Preto sa už problém toho, že by boli prijímané rozhodnutia, s ktorými malí akcionári nesúhlasia nebude vyskytovať, keďže sa vyžaduje aj ich súhlas.

2)   Vyškrtnúť bod 3.3:

„3.3

EHSV sa preto domnieva, že veritelia a zamestnanci spoločností sa cítia nechránení z dôvodu nedostatku informácií spôsobeného neexistenciou objektívneho ohodnotenia znalcami. Veriteľom sa síce po zverejnení oznámenia o fúzii právo námietky priznáva, pokiaľ by nemali zaručené svoje pohľadávky. Nesmie sa však zabúdať na to, že ani smernica o fúzii, ani smernica o rozdelení nestanovuje žiadne práva zamestnancov, pričom smernica o cezhraničných fúziách im priznáva možnosť účasti (článok 16), čím sa uľahčuje dosiahnutie lepších výsledkov prostredníctvom primeraných informačných kanálov.

Zdôvodnenie

Pokiaľ ide o bod 3.3, je potrebné spresniť, že fúzia aj rozdelenie sú otázky, ktoré sa týkajú len spoločností. Veritelia majú svoje uznané a nedotknuteľné právo postaviť sa proti predloženiu ponuky alebo projektu fúzie. Právna úprava, ktorú navrhuje Komisia neuvádza, že by tieto práva mali byť zrušené, len postupy zjednodušuje. Otázka práv zamestnancov a skutočnosť, či existuje alebo neexistuje návrh a objektívne znalecké ocenenie, na situácii nič nemení. Okrem toho sú náklady na vypracovanie takejto znaleckej správy často veľmi vysoké, a prostriedky tak zostávajú k dispozícii na prípadné zlepšenie pracovných podmienok alebo práv zamestnancov.

3)   Vyškrtnúť bod 3.4:

„3.4

Účinnosť právneho predpisu závisí od toho, či sú zaručené práva všetkých strán zúčastnených na právnych operáciách, v tomto prípade na fúziách a rozdeleniach. Pretože sú to zložité operácie, treba vytvoriť nástroje, ktoré by zlepšili transparentnosť, aby medzi dotknutými stranami nevznikali konflikty. Odmietnutie znaleckej správy na základe súhlasu všetkých akcionárov by sa malo realizovať v rámci podmienok stanovených v článku 10 písm. a) smernice 2006/68/ES, t.j. pokiaľ ide o akcie vo forme obchodovateľných cenných papierov, nástrojov peňažného trhu alebo o akcie, ktoré boli nedávno ohodnotené nezávislými znalcami, pretože v takom prípade je ich hodnota preukázateľná a zodpovedá príslušným predpisom.

Zdôvodnenie

Bod 3.4 návrhu stanoviska odkazuje na článok 10a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/68/ES zo 6. septembra 2006, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 77/91/EHS, pokiaľ ide o zakladanie akciových spoločností, udržiavanie a zmenu ich základného imania. Tento článok sa v tomto prípade neuplatňuje a predložený návrh smernice ho nemení ani nedopĺňa. Článok 10a smernice 2006/68/ES stanovuje podmienky vykonania predbežného ocenenia schváleným nezávislým znalcom a možnosť vykonania následného opätovného ocenenia na základe podnetu a pod dohľadom správnych alebo riadiacich orgánov. Pri nevykonaní takéhoto ocenenia majú minoritní akcionári, ktorí držia spolu aspoň 5 % upísaného základného imania, právo požadovať vykonanie tohto ocenenia nezávislým expertom. Keďže sa tieto ustanovenia vzťahujú na extrémne zriedkavú a jasne zadefinovanú situáciu, a vzhľadom na skutočnosť, že je potrebné jednomyseľné rozhodnutie všetkých akcionárov, možnosť vzniku konfliktov medzi rôznymi stranami tak, ako to opisuje bod 3.4, už nie je daná.

4)   Upraviť bod 4.1:

„4.1

EHSV uznáva, že návrh úpravy smerníc o fúzií a rozdelení akciových spoločností smeruje k zníženiu administratívnej záťaže v európskych podnikoch, a preto schvaľuje navrhované ustanovenia. Napriek tomu treba mať na pamäti, že tento druh právnych operácií sa častejšie uskutočňuje vo veľkých kapitálových spoločnostiach, v ktorých existujú súčasne akcionári – správcovia cenných papierov a akcionári – investori, a títo majú rozličné záujmy. Akcionári – investori sa s nažia o maximálny zisk pri výmene svojich akcií.

Zdôvodnenie

Bude podané ústne.

5)   Vyškrtnúť bod 4.2:

„4.2

Zmyslom tejto reformy by mala byť snaha nájsť spoločný záujem všetkých strán zainteresovaných do spomínaných právnych operácií. Znalecké hodnotenia zabezpečujú väčšiu transparentnosť a dôveryhodnosť ponúk rozpracovaných v projektoch fúzií a rozdelení, pretože znalci sú za svoje posudky zodpovední, a z toho dôvodu stanovujú objektívne kritériá pre obsah týchto projektov.“

Zdôvodnenie

Navrhuje sa vypustiť body 4.2, 4.3 a 4.4 z dôvodu argumentov uvedených pri navrhovanom vypustení bodov 3.2, 3.3 a 3.4.

6)   Vyškrtnúť bod 4.3:

„4.3

EHSV okrem toho berie na vedomie skutočnosť, že základné pravidlá účasti znalcov sa nachádzajú v článkoch 10, 10 a) a 10 b) druhej smernice, v ktorej sa stanovujú podmienky vynechania znaleckej správy, pokiaľ preukázateľne existuje nedávno vykonané ohodnotenie majetku.“

Zdôvodnenie

Navrhuje sa vypustiť body 4.2, 4.3 a 4.4 z dôvodu argumentov uvedených pri navrhovanom vypustení bodov 3.2, 3.3 a 3.4.

7)   Vyškrtnúť bod 4.4:

„4.4

Na druhej strane je EHSV presvedčený, že sa nesmie zabúdať na ustanovenia 10. smernice, nielen preto, že bola publikovaná nedávno, ale aj preto, že je lepšie zosúladená s novými kritériami záujmov chránených predpismi podnikov, ktoré zohľadňujú nielen akcionárov a veriteľov, ale aj zamestnancov, ktorí sú súčasťou štruktúry podniku. V tomto zmysle sa EHSV domnieva, že rozsah daného návrhu by mal byť rozšírený v súlade s článkom 16 spomínanej smernice, pretože lepšie zodpovedá podstate harmonizácie vnútroštátnych predpisov v oblasti fúzií a rozdelení.“

Zdôvodnenie

Navrhuje sa vypustiť body 4.2, 4.3 a 4.4 z dôvodu argumentov uvedených pri navrhovanom vypustení bodov 3.2, 3.3 a 3.4.

Výsledok hlasovania:

za: 44

proti: 104

zdržali sa: 28