52006PC0050

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu podľa článku 251 odsek 2 druhý pododsek Zmluvy o ES o spoločnom stanovisku Rady k prijatiu smernice Európskeho Parlamentu a Rady o ochrane podzemných vôd pred znečistením /* KOM/2006/0050 v konečnom znení - COD 2003/0210 */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 10.2.2006

KOM(2006) 50 v konečnom znení

2003/0210 (COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 251 odsek 2 druhý pododsek Zmluvy o ES o

spoločnom stanovisku Rady k prijatiu smernice Európskeho parlamentu a Rady o ochrane podzemných vôd pred znečistením

2003/0210 (COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 251 odsek 2 druhý pododsek Zmluvy o ES o

spoločnom stanovisku Rady k prijatiu smernice Európskeho parlamentu a Rady o ochrane podzemných vôd pred znečistením (Text s významom pre EHP)

1- HISTÓRIA AKTU

Dátum doručenia návrhu EP a Rade (dokument KOM(2003)550 konečné znenie 2003/0210 (COD): | 22. september 2003 |

Dátum stanoviska Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru: | 31. marec 2004 |

Dátum stanoviska Výboru regiónov: | 12. február 2004 |

Dátum stanoviska Európskeho parlamentu, prvé čítanie: | 28. apríl 2005 |

Dátum doručenia zmeneného a doplneného návrhu: | 22. jún 2005 |

Dátum prijatia spoločnej pozície: | 23.1.2006 |

2- CIEĽ NÁVRHU KOMISIE

Podzemná voda je významným prírodným zdrojom, ktorý sa využíva najmä ako zdroj pitnej vody a na priemyselné a poľnohospodárske účely. Má taktiež vysokú hodnotu v oblasti životného prostredia, pretože sa vzájomne ovplyvňuje s povrchovými vodami a mokraďami, a preto predstavuje hlavnú časť vodného kolobehu, ktorá by sa mala chrániť.

Predchádzanie znečisteniu podzemnej vody je predmetom legislatívy Spoločenstva od roku 1980 a nedávno sa ním zaoberala rámcová smernica o vode, ktorá bola prijatá v roku 2000.

Jasné kritériá týkajúce sa vymedzenia kvalitatívnych cieľov v súvislosti s podzemnou vodou v oblasti životného prostredia, najmä jej dobrého chemického stavu, však chýbajú. Okrem toho sú potrebné osobitné opatrenia na predchádzanie znečisteniu podzemnej vody a na jeho kontrolu. Táto skutočnosť sa pri schvaľovaní rámcovej smernice o vode zohľadnila v podobe požiadavky uvedenej v článku 17, aby Komisia predložila návrh na riešenie týchto potrieb.

Komisia na základe týchto skutočností a po rozsiahlych konzultáciách so zúčastnenými stranami uverejnila v septembri 2003[1] návrh novej smernice o ochrane podzemných vôd pred znečistením. Návrh obsahuje tieto hlavné prvky:

- systém dodržiavania súladu na posúdenie dobrého chemického stavu podzemnej vody pre obmedzený počet znečisťujúcich látok v prípade, keď majú prednosť existujúce normy Spoločenstva,

- kritériá na posúdenie chemického stavu podzemnej vody založené na kvalitatívnych normách týkajúcich sa životného prostredia, ktoré musia vytvoriť členské štáty na náležitej úrovni (vnútroštátny orgán, orgán na úrovni povodia alebo na úrovni útvaru podzemnej vody), v závislosti od rôznych prírodných podmienok podzemnej vody, zistených tlakov a súvisiacich chemických látok,

- kritériá na zistenie významných vzostupných tendencií, pokiaľ ide o koncentrácie znečisťujúcich látok v podzemnej vode a na stanovenie východiskových bodov na zvrátenie týchto tendencií,

- opatrenia na predchádzanie alebo obmedzenie priamych a nepriamych vstupov znečisťujúcich látok do podzemnej vody.

Návrh poskytuje jasné špecifikácie, ktoré zabezpečia dosiahnutie environmentálnych cieľov rámcovej smernice o vode s ohľadom na podzemnú vodu. Návrh rovnako dosahuje správnu rovnováhu medzi otázkami, ktorými je potrebné zaoberať sa na úrovni Spoločenstva a otázkami, ktoré je vhodnejšie ponechať v kompetencii členských štátov.

3 - PRIPOMIENKY K SPOLOČNEJ POZÍCII

3.1 Všeobecné pripomienky

Vo svojom zmenenom a doplnenom návrhu Komisia v plnom rozsahu, čiastočne alebo v zásade schválila 67 z 89 zmien a doplnení, ktoré Európsky parlament navrhol v prvom čítaní. Do spoločnej pozície sa či už doslovne, alebo v tom zmysle zapracovalo 54 zmien a doplnení.

Komisia prijala všetky zmeny a doplnenia, ktorých cieľom bolo vyjasniť rozsah pôsobnosti návrhu, a najmä tie, ktoré sa týkali systému dodržiavania súladu súvisiaceho s dobrým chemickým stavom podzemnej vody. Komisia neprijala zmeny a doplnenia, v ktorých sa opakovali ustanovenia rámcovej smernice o vode a ktoré sa odvolávali na ekosystémy podzemných vôd.

Rada zapracovala kľúčové zmeny a doplnenia Parlamentu, ktoré sa týkajú dodržiavania dobrého chemického stavu podzemnej vody, identifikácie a zvrátenia trendov znečistenia, ako aj výnimiek v súvislosti s ustanoveniami na predchádzanie alebo obmedzenie vstupu znečisťujúcich látok.

Komisia sa domnieva, že spoločná pozícia prijatá kvalifikovanou väčšinou 8. 12. 2005, nemení vo všeobecnosti prístup alebo ciele návrhu, a preto ju môže podporiť v jej súčasnej podobe.

3.2 Podrobné pripomienky

3.2.1 Zmeny a doplnenia Parlamentu prijaté Komisiou a v plnom rozsahu, čiastočne alebo v zásade zapracované do spoločnej pozície

Zmeny a doplnenia 2, 5, 6, 9, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 20, 26, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 39, 42, 47, 48, 55, 57, 58, 59, 63, 65, 88, 89 a 90 boli zapracované v rôznej miere. Ich úlohou je objasniť kritériá na posúdenie dobrého chemického stavu podzemnej vody a ustanovenia o „predchádzaní alebo obmedzení“. Komisia prijala zmenu a doplnenie 60 iba pod podmienkou, že sa urobí odkaz na smernicu o dusičnanoch, ktorý sa začlenil do spoločnej pozície; čo je v súlade so zmyslom zmeny a doplnenia 64. Časť C spoločnej pozície v zásade pokrýva zmeny a doplnenia 66, 67, 68, 69, 70 a 71 s tým rozdielom, že Rada zachovala termín „prahové hodnoty“, zatiaľ čo Európsky parlament odporúčal používať jednotný termín „kvalitatívne normy podzemnej vody“. Zmena a doplnenie 72 sa taktiež zohľadnilo. A nakoniec, zmeny a doplnenia 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 81, 82, 83 a 84 týkajúce sa technických požiadaviek na posúdenie a zvrátenie trendu sú čiastočne alebo v zásade zapracované do spoločnej pozície. Rada rozhodla o zjednodušení prílohy IV začlenením všeobecných ustanovení, ktoré sa týkajú požiadaviek na identifikáciu a zvrátenie trendu, namiesto zachovania tabuliek so spoločnými časovými radmi, ktoré sa nemusia vzťahovať na všetky prípady s podzemnou vodou.

3.2.2 Návrhy zmien a doplnení Parlamentu zamietnuté Komisiou, avšak v celom rozsahu, čiastočne alebo v zásade zapracované do spoločnej pozície

Zmena a doplnenie 18 bolo Komisiou zamietnuté, avšak do spoločnej pozície bolo čiastočne zapracované. Táto zmena a doplnenie odkazuje na zvýšenia koncentrácií znečisťujúcich látok v podzemných vodách, ktoré sú podstatné z „environmentálneho“ hľadiska. Rada zmenila formuláciu, takže teraz je v novej definícii 3 v článku 2 jasnejšia. Zmena a doplnenie 50 sa takisto zamietlo, avšak bolo zapracované do spoločnej pozície ako odsek 4 článku 6.

3.2.3 Návrhy zmien a doplnení zamietnuté Komisiou a Radou a nezapracované do spoločnej pozície

Zmeny a doplnenia 3 , 4 , 7 , 10 , 11 , 16 , 21 , 23 , 27 , 40 , 49 , 93 , 51 , 52 , 54 , 56 , 62 a 80 sa zamietli oboma inštitúciami a nezapracovali sa. V týchto zmenách a doplneniach sa opakovali ustanovenia rámcovej smernice o vode, napríklad pokiaľ ide o podzemnú vodu používanú ako pitná voda ( 3 , 4 , 62 ), kvantitatívne otázky týkajúce sa podzemnej vody ( 7 , 10 a 80 ), odkazy na ľudské a ekotoxikologické kritériá ( 27 ), alebo pridávali nové ustanovenia o správe v minulosti znečistených oblastí ( 23 , 93 a 49 ). Časť zmeny a doplnenia 88 (o odpadových vodách z domácností) sa zamietla. Neponechali sa preventívne opatrenia ( 51 ) a ustanovenie o princípe „znečisťovateľ platí“ ( 52 ), ani osobitné ustanovenia o kúpeľných a liečebných vodných zdrojoch ( 54 ). Nezapracovala sa ani zmena a doplnenie 56 odkazujúce na INSPIRE[2]. Za nesprávne umiestnené v danej smernici sa považovali odporúčania týkajúce sa výskumu a z tohto dôvodu sa zmeny a doplnenia 95 a 100 nakoniec neponechali.

3.2.4 Návrhy zmien a doplnení Parlamentu prijaté Komisiou v celom rozsahu, čiastočne alebo v zásade, ale nezapracované do spoločnej pozície

Zmeny a doplnenia 1 , 8 , 15 , 22 , 24 , 25 , 36 , 37 , 38 , 41 , 46 a 91 boli Komisiou čiastočne alebo v zásade prijaté, neboli však zapracované. V niektorých z týchto zmien a doplnení sa navrhovali redakčné zmeny, ako napríklad doplnenie slova „chemické“ k slovu znečistenie v celom texte ( 1 ) a text „spôsobené vplyvom ľudskej činnosti“ do článku 5 ( 37 ). V iných prípadoch išlo o podstatnejšie zmeny, ako napríklad začlenenie nového odôvodnenia o poľnohospodárskych/lesníckych postupoch ( 8 ), nové definície „koncentrácie pozadia“ ( 22 ) a „základnej koncentrácie“ ( 24 , 38 ) alebo odkaz na prirodzené geogénne podmienené úrovne znečisťujúcich látok ( 91 ), čo by mohlo byť užitočné a v súlade so spoločnou pozíciou. Neponechal sa ani možný návrh smernice, ktorou sa mení a dopĺňa príloha I návrhu ( 36 ). Nový článok o metódach merania (v zmysle navrhovanej zmeny a doplnenia 41 ) sa nezapracoval, bol by však v súlade so súvisiacim ustanovením spoločnej pozície v prílohe IV ods. 1.2 písm. b) a c) návrhu. Nakoniec sa do spoločnej pozície nezapracoval odkaz na opatrenia a na monitorovanie podzemnej vody ( 46 ).

3.2.5 Dodatočné zmeny návrhu uskutočnené Radou

V článku 1 sa posledný odsek rozšíril o odkaz na ustanovenia rámcovej smernice o vode týkajúce sa „predchádzania alebo obmedzenia“ a začlenil sa ako samostatný odsek 2.

Nová definícia „kvalitatívnych noriem podzemnej vody“ sa začlenila do článku 2 ods. 1, pričom „prahové hodnoty“ sú teraz spojené s touto definíciou (článok 2 ods. 2). Bývalé definície 2 a 3 (teraz 3 a 4) sa mierne upravili začlenením odkazu na „environmentálne riziko“ (definícia 3) a zmenou „nepriameho vypúšťania“ na „vstup“ (ktorý zahŕňa priame ako aj nepriame zavedenie znečisťujúcich látok do podzemnej vody).

V pôvodnom návrhu sa článok 3 týkal kritérií súladu pre dobrý chemický stav podzemnej vody, po ktorých nasledovali požiadavky týkajúce sa stanovenia prahových hodnôt. V tomto prípade teraz došlo k zmene zmenené zlúčením kritérií na posúdenie chemického stavu podzemnej vody v článku 3, konkrétne „kvalitatívnych noriem podzemnej vody“ a „prahových hodnôt“, a začlenením požiadaviek na stanovenie prahových hodnôt s dodatočnými ustanoveniami o útvaroch podzemných vôd presahujúcich hranice. Dátum, ku ktorému by sa mali nahlásiť prahové hodnoty, sa zmenil z roku 2006 na rok 2008 podľa návrhu Komisie.

Reštrukturalizácia článku 3 viedla logicky k tomu, že všetky prvky súvisiace s dodržiavaním súladu sú teraz začlenené do článku 4 vrátane ustanovení, ktoré boli pôvodne súčasťou prílohy I (najmä poznámka pod čiarou 22), pri zabezpečení flexibilnosti v rámci uplatňovania zásady „jeden bod za celok“ (prekročenie normy v jednom bode vedie k označeniu útvaru podzemnej vody ako útvaru so zlým chemickým stavom) a s prihliadnutím na možné riziká.

Podstata článku 5 zostáva rovnaká ako v pôvodnom návrhu. V súčasnosti však uvedený článok obsahuje aj ustanovenia prevzaté z bývalej prílohy IV, takže je obsiahlejší. Začlenilo sa nové ustanovenie, ktoré sa týka dôvodov na definovanie východiskových bodov na zvrátenie trendu.

Článok 6 sa taktiež podstatne rozšíril o ustanovenia na „predchádzanie alebo obmedzenie“ vstupu znečisťujúcich látok (namiesto nepriamych vypúšťaní uvedených v pôvodnom návrhu). Znečisťujúce látky, vstupu ktorých sa má zabrániť, alebo vstup ktorých sa má obmedziť, ako aj súvisiace opatrenia sú objasnené v článku 6 ods. 1. V článku 6 ods. 2 je začlenené nové ustanovenie o difúznych zdrojoch. Napokon sa do článku 6 ods. 3 začlenil rad výnimiek, ktoré buď odkazujú na ustanovenia rámcovej smernice o vode prenesené zo smernice 80/68/EHS, alebo zdôrazňujú prípustné hospodárenie s vodou.

Článok 7 sa mierne pozmenil v tom, že teraz odkazuje na „akékoľvek nové postupy udelenia povolenia“, namiesto „ predchádzajúceho preskúmania a povolenia“.

Článok 8 zostáva v podstate nezmenený.

Bez zmien zostáva aj jadro článku 9, zmenil sa však dátum implementácie z 18 mesiacov na 24 mesiacov.

Zrozumiteľnosť prílohy I sa zlepšila prostredníctvom zmeny poznámok pod čiarou na samostatné odseky, v ktorých sa objasňuje rozsah a uplatňovanie kvalitatívnych noriem podzemnej vody. Poznámka v pravom stĺpci tabuľky týkajúca sa dusičnanov sa rozšírila na všetky aktivity spadajúce do pôsobnosti smernice 91/676/EHS, a teda neodkazuje len na zóny ohrozené znečistením dusičnanmi. Na záver sa do tabuľky začlenila hodnota 0,5 µg/l pre „celkové pesticídy“.

Poradie príloh II a III sa zmenilo. Časť A prílohy II sa teraz týka usmernení na stanovenie prahových hodnôt (nové znenie, ktoré je v súlade so zmenou a doplnením 65 Európskeho parlamentu). V časti B sú začlenené minimálne zoznamy látok alebo iónov súvisiacich s prahovými hodnotami, pričom došlo k rozdeleniu tabuliek (pôvodne v prílohe III) do troch rôznych kategórií s upresnením, že prahové hodnoty súvisiace s koncentráciou solí v dôsledku antropogénnych aktivít, sa môžu stanoviť buď pre síran alebo chlorid, alebo elektrickú vodivosť. Časť C prílohy teraz obsahuje bývalú časť B prílohy III s dodatočnými podrobnosťami, ktoré zvyšujú kvalitu textu.

Príloha III sa teraz týka posúdenia chemického stavu podzemnej vody a rozširuje pôvodné znenie bývalej prílohy II o podrobnosti a odkazy na článok 4.

Na záver sa príloha IV zjednodušila tak, že sa v nej ustanovujú všeobecné požiadavky namiesto presných popisov, najmä pokiaľ ide o časové rady, ktoré nemusia byť použiteľné pri všetkých prípadoch podzemnej vody v Európe. V tejto súvislosti sa vymazali tabuľky pôvodných odsekov 1.2 c) a 2.3 a doplnili nové požiadavky týkajúce sa frekvencie a miesta monitorovania.

4- ZÁVER

Zmeny zavedené Radou prispievajú k objasneniu návrhu a zosúlaďujú jeho implementáciu so súvisiacimi ustanoveniami rámcovej smernice o vode. Komisia preto podporuje spoločnú pozíciu.

[1] KOM(2003) 550 konečná verzia, 19.9.2003.

[2] KOM(2004) 516 konečná verzia.