1.12.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 415/1


Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o rámci na vytvorenie európskeho programu práce s mládežou

(2020/C 415/01)

RADA A ZÁSTUPCOVIA VLÁD ČLENSKÝCH ŠTÁTOV ZASADAJÚCICH V RADE,

UZNÁVAJÚC, ŽE:

1.

Práca s mládežou je široký pojem, ktorý zahŕňa širokú škálu činností sociálneho, kultúrneho, vzdelávacieho, environmentálneho a/alebo politického charakteru, ktoré vykonávajú mladí ľudia, do ktorých sú mladí ľudia zapojení alebo ktoré sú pre nich určené, a to v skupinách alebo jednotlivo. Prácu s mládežou vykonávajú platení a dobrovoľní pracovníci s mládežou, pričom táto práca je založená na neformálnych a informálnych vzdelávacích procesoch zameraných na mladých ľudí a na dobrovoľnú účasť. Práca s mládežou je vo svojej podstate sociálnou praxou, pri ktorej sa pracuje s mladými ľuďmi a spoločnosťami, v ktorých žijú, a ktorou sa uľahčuje aktívna účasť a začlenenie mladých ľudí do ich komunít a do rozhodovania (1).

2.

Hoci existuje spoločné chápanie primárnej funkcie práce s mládežou, v jednotlivých členských štátoch EÚ má veľmi odlišné formy, je vymedzená alebo opísaná odlišne a spája sa s odlišným vnímaním, tradíciami, zainteresovanými stranami a postupmi. Uskutočňuje sa rôznymi formami a v rôznych prostrediach (2). Práca s mládežou zohráva dôležitú úlohu v osobnom a sociálnom rozvoji mladých ľudí, ich účasti na spoločenskom živote a na transformáciách, ktorými prechádzajú. Je zameraná na všetkých mladých ľudí vrátane tých, ktorí sú menej angažovaní v spoločnosti a/alebo ktorí majú menej príležitostí a/alebo ktorých plná účasť na politickom a spoločenskom živote je ohrozená v dôsledku individuálneho alebo štrukturálneho znevýhodnenia (3) alebo diskriminácie.

3.

Mladí ľudia sa dobrovoľne zapájajú do mládežníckych organizácií, združení, iniciatív mladých ľudí alebo iných otvorených foriem, a to organizovaným alebo samoorganizovaným spôsobom, čím prispievajú k rozvoju spoločnosti na všetkých úrovniach. Práca s mládežou zohráva kľúčovú úlohu pri podpore tejto angažovanosti. Je to spôsob, ako osloviť malé a vzdialené komunity a podporiť dialóg s mladými ľuďmi formou, ktorá je otvorená a prístupná všetkým.

4.

Práca s mládežou umožňuje mladým ľuďom oboznámiť sa a získať skúsenosti s univerzálnymi hodnotami, ako sú ľudské práva, rodová rovnosť, demokracia, mier, pluralizmus, rozmanitosť, začlenenie, solidarita, tolerancia a spravodlivosť.

5.

Práca s mládežou je samostatnou oblasťou a dôležitým prostredím neformálnej a informálnej socializácie. Vykonáva ju rozsiahle spoločenstvo praxe pre prácu s mládežou (4). Práca s mládežou je zameraná na individuálne potreby a požiadavky mladých ľudí a priamo rieši výzvy, ktorým čelia v dnešnej spoločnosti. Základnou zložkou práce s mládežou je vytvorenie bezpečných, prístupných, otvorených a autonómnych priestorov v spoločnosti, ako aj priaznivého a empirického vzdelávacieho prostredia pre mladých ľudí. Je nevyhnutná účasť mladých ľudí na navrhovaní a vykonávaní práce s mládežou, aby sa zaručilo, že organizácie, programy a činnosti zodpovedajú potrebám a ambíciám mladých ľudí a sú z tohto hľadiska relevantné.

6.

Práca s mládežou uľahčuje vzdelávanie a angažovanosť mladých ľudí, a tým podporuje demokratické povedomie a aktívne európske občianstvo.

7.

Na druhej európskej konferencii o práci s mládežou, ktorá sa konala v roku 2015, sa zainteresované strany usilovali dosiahnuť spoločné európske chápanie práce s mládežou a opísať jej základné funkcie, pokiaľ ide o mladých ľudí: vytváranie priestorov pre mladých ľudí a budovanie mostov v ich živote.

ZDÔRAZŇUJÚ, ŽE:

8.

V posledných desaťročiach sa práca s mládežou stala samostatnou oblasťou práce, ktorú vykonávajú mladí ľudia so zapojením mladých ľudí a pre mladých ľudí na európskej úrovni. V niektorých členských štátoch je práca s mládežou už dobre zavedenou oblasťou. Aby však bolo možné v plnej miere preskúmať jej potenciál, je potrebné ďalej rozvíjať kapacity.

9.

Spoločenstvo praxe pre prácu s mládežou stálo pri zrode mnohých nedávnych vývojových zmien v tejto oblasti. Tieto zmeny umožnilo široké spektrum zainteresovaných strán, ktoré sa podieľajú na riešení osobitných potrieb v oblasti práce s mládežou. Odrážajú veľkú rozmanitosť práce s mládežou a jej rôzne tradície v jednotlivých členských štátoch.

10.

Práca s mládežou v Európe naďalej čelí viacerým výzvam:

a)

Koncepčný rámec: Práca s mládežou musí naďalej reagovať na zmeny v spoločnosti a v každodennom živote mladých ľudí, nnové poznatky politický kontext zároveň musí byť aktívne inkluzívnmusí ponúkať rovnaké príležitosti všetkým mladým ľuďom. Preto smusí rozvíjať spoločné základné porozumenie spoločné zásady. Je tiež potrebné, aby existovali bezpečné, prístupné, otvorené autonómne priestory pre prácu s mládežou, aby nepretržite prebiehalreflexio metódach inováciách v postupoch, aby sanalyzovali trendy nový vývoj aby sprispôsobili koncepčné rámce, stratégie postupy, v prípade potreby s partnermi z iných sektorov. Okrem toho je nevyhnutné riešiť globálne trendy, ako sú demografické výzvy, zmeny klímy a digitalizácia, podporovať vývoj inovatívnych riešení, inteligentnej digitálnej práce s mládežou.

b)

Kompetencia: Na nepretržitý rozvoj práce s mládežou je dôležité poskytnúť dostatočné zdroje. Kvalitné vzdelávanie a odborná príprava a praktická podpora pre pracovníkov s mládežou v celej EÚ sú predpokladom podpory uznávania a potvrdzovania kompetencií pracovníkov s mládežou v členských štátoch.

c)

Kredibilita: V spoločnosti je potrebné podporovať postupy v oblasti práce s mládežou a kvalita práce s mládežou musí spĺňať očakávania a požiadavky oblasti a spoločnosti a musí byť v súlade s povahou, sebahodnotením a profesionálnymi postupmi v danej oblasti, aby sa zabezpečilo, že úloha a význam práce s mládežou, ako aj výsledky, ktoré prináša, sa uznávajú aj mimo samotnej oblasti. S cieľom splniť tieto požiadavky sa tiež musí zlepšiť, monitorovať a hodnotiť kvalita práce s mládežou. V oblasti práce s mládežou by sa mal uskutočniť výskum, nemala by sa tým však vytvárať zbytočná administratívna záťaž.

d)

Kontakty: Aby mohlo spoločenstvo praxe pre prácu s mládežou ďalej rozvíjať prácu s mládežou ako oblasť, ktorá je zameraná na potreby mladých ľudí, mala by sa rozvíjať vnútorná spolupráca vrátane kontaktov medzi poskytovateľmi práce s mládežou a tvorcami politík v oblasti mládeže, ako aj spolupráca s inými sektormi a oblasťami politiky. Okrem toho sú dôležitými faktormi uznanie v spoločnosti, zapojenie do politiky v oblasti mládeže, vhodné právne rámce, finančné zdroje, inštitucionálne rámce a vhodné a udržateľné štruktúry.

e)

Krízy a príležitosti: Práca s mládežou neustále čelí zásadným výzvam a musí sa prispôsobovať meniacim sa potrebám, ktoré treba uspokojiť. Samotná existencia a udržateľnosť mnohých mládežníckych združení, organizácií práce s mládežou a služieb pre mládež je ohrozená v dôsledku kríz, ako je pandémia COVID-19. Obmedzenia sociálnych kontaktov majú vážny vplyv na spôsob fungovania práce s mládežou, a teda na mladých ľudí, najmä tých, ktorí majú menej príležitostí. Práca s mládežou však preukázala svoju schopnosť rýchlo reagovať na takúto krízu a zabezpečiť, aby sa názory mladých ľudí zohľadnili v procese vypracúvania ich koncepcie pre budúcnosť Európy po kríze.

11.

Stratégia EÚ pre mládež (2019 – 2027), ako aj stratégia Rady Európy pre sektor mládeže do roku 2030 vyzývajú na vypracovanie európskeho programu práce s mládežou. V rámci tejto výzvy sa v stratégii EÚ pre mládež podporilo hľadanie ďalších synergií s prácou Rady Európy v tejto oblasti. To by umožnilo podporu vzájomnej spolupráce a vytvorenie synergií medzi EÚ a Radou Európy s cieľom ďalej rozvíjať postupy a politiky v oblasti práce s mládežou.

DOSIAHLI DOHODU O TOMTO STRATEGICKOM RÁMCI AKO O EURÓPSKOM PROGRAME PRÁCE S MLÁDEŽOU:

12.

Európsky program práce s mládežou (ďalej len „program“) je strategickým rámcom na posilnenie a rozvoj kvality a inovácií v práci s mládežou a na jej uznávanie. Zaujíma cielený prístup k ďalšiemu rozvoju práce s mládežou v Európe založenej na znalostiach a prepájaniu politických rozhodnutí s ich praktickým vykonávaním. Program sa vyznačuje koordinovanou spoluprácou medzi zainteresovanými stranami na rôznych úrovniach a v rôznych oblastiach práce s mládežou slúži aj nposilnenie práce s mládežou ako samostatnej oblasti práce, ktorá môže pôsobiť ako rovnocenný partner s inými oblasťami politiky.

13.

Program pozostáva z týchto prvkov:

a)

Politický základ

V súlade so stratégiou EÚ pre mládež (2019 – 2027) by sa európsky program práce s mládežou mal usilovať o kvalitu, inováciu a uznávanie práce s mládežou. Pokiaľ ide o vykonávanie, činnosti EÚ v oblasti práce s mládežou by mali prispievať k celkovým cieľom stratégie a vychádzať z nástrojov a riadenia, ktoré sa schválili pre túto stratégiu.

Odporúčanie Rady Európy o práci s mládežou a stratégia Rady Európy pre sektor mládeže do roku 2030 poskytujú impulz pre posilnenie, uznávanie a ďalší rozvoj politík a postupov v oblasti práce s mládežou, čím sa prispieva k rozvoju programu.

V uvedených dokumentoch sa vyzýva na vytvorenie synergií alebo úzku spoluprácu medzi Radou Európy a inštitúciami Európskej únie a ich členskými štátmi.

b)

Spolupráca v rámci spoločenstva praxe pre prácu s mládežou

Zásadný význam pre účinnosť programu má spolupráca v rámci spoločenstva praxe pre prácu s mládežou v členských štátoch a na európskej úrovni, prostredníctvom ktorej sa bude formovať tak obsah programu, ako aj jeho budúci rozvoj.

c)

Uvedenie programu do praxe: „bonnský proces“

Proces vykonávania programu, ktorý sa nazýva „bonnský proces“ (5), by malo formovať spoločenstvo praxe pre prácu s mládežou v rámci svojich oblastí pôsobnosti a svojich rôznych mandátov, úloh a kapacít. Pozostáva z vypracúvania a navrhovania vykonávacích stratégií, opatrení a priorít na všetkých úrovniach, ktoré sa majú vykonávať prostredníctvom činností na miestnej až európskej úrovni, naprieč celým spektrom prostredia práce s mládežou a v rámci príslušných oblastí pôsobnosti.

d)

Programy financovania v oblasti mládeže

Uplatňované príslušné programy financovania EÚ v oblasti mládeže (najmä Erasmus+ Mládež a Európsky zbor solidarity) môžu ponúknuť podporu a financovanie na uľahčenie procesu vykonávania programu v súlade s cieľmi programov.

MAJÚ ZA CIEĽ:

14.

Podporovať ďalší rozvoj a posilňovanie kvality a inovácie v práci s mládežou a uznávanie práce s mládežou a v partnerstve so spoločenstvom praxe pre prácu s mládežou zlepšiť rámec, v ktorom sa práca vykonáva, na všetkých úrovniach, a to aj využitím medziodvetvovej spolupráce a prístupov založených na dôkazoch.

15.

Venovať osobitnú pozornosť vykonávaniu programu ako súčasti stratégie EÚ pre mládež a podľa možnosti plne integrovať politiky v oblasti práce s mládežou do všetkých úrovní politiky v oblasti mládeže a do súvisiacich stratégií (národných, regionálnych a miestnych) v členských štátoch.

16.

Zabezpečiť existenciu udržateľných štruktúr a dostupnosť primeraných zdrojov na kvalitnú prácu s mládežou, aby všetci mladí ľudia mohli získať pozitívne skúsenosti s opatreniami zavedenými v tejto oblasti alebo aby tieto opatrenia sami formovali, s osobitným zameraním na opatrenia na miestnej úrovni a vo vzdialených a vidieckych oblastiach, v ktorých existuje menej príležitostí na prácu s mládežou.

17.

Posilniť a rozšíriť spoločné zásady práce s mládežou v rámci spoločenstva praxe pre prácu s mládežou zvyšovaním znalostí a povedomia o vývoji v oblasti práce s mládežou v Európe, podporou pravidelnej spolupráce, výmeny a spoločných postupov, pričom sa zohľadnia rozdiely medzi rôznymi úrovňami a oblasťami práce s mládežou.

18.

Zlepšiť chápanie koncepcií, metód a nástrojov používaných na vzdelávanie a odbornú prípravu v práci s mládežou, prípadne ďalej rozvíjať rámce založené na kompetenciách pre formálne a neformálne vzdelávanie a odbornú prípravu v oblasti práce s mládežou, a poskytovať rôznym aktérom zapojeným do práce s mládežou dostatočné kvalitné vzdelávanie, odbornú prípravu, usmerňovanie a podporu.

19.

Pravidelne monitorovať a hodnotiť stav, vývoj a výzvy v oblasti práce s mládežou, analyzovať potreby mladých ľudí a trendy relevantné pre prácu s mládežou, zapájať mladých ľudí do vypracúvania stratégií a podporovať spoločenstvo praxe pre prácu s mládežou v spolupráci s inými dotknutými sektormi s cieľom reagovať na tento vývoj a ďalej rozvíjať ich spôsoby práce zodpovedajúcim spôsobom.

20.

Vo vhodných prípadoch ďalej rozvíjať stratégie a činnosti, ktoré umožňujú uznávanie a validáciu neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa v oblasti práce s mládežou, ako aj uznanie prínosu práce s mládežou k posilneniu postavenia mladých ľudí.

21.

Zvýšiť schopnosť práce s mládežou posilňovať postavenie mladých ľudí, aby mohli prispievať k rozvoju inkluzívnych, udržateľných, demokratických, pluralitných a mierových spoločností.

22.

Zvýšiť príležitosti na cezhraničnú interakciu a výmenu medzi mladými ľuďmi z rôznych kultúrnych a sociálno-ekonomických prostredí a na medzikultúrnu výmenu v rámci členských štátov a zaviesť to ako štandardný postup v oblasti práce s mládežou a uľahčiť vytváranie ďalších strategickejších projektov spolupráce v oblasti práce s mládežou v celej Európe.

23.

Na základe skúseností získaných v súvislosti s pandémiou COVID-19 a vzhľadom na možné budúce krízy zabezpečiť na všetkých úrovniach trvalú existenciu a prevádzku rôznych zariadení a štruktúr zapojených do práce s mládežou vytvorením mechanizmov a zdrojov odolných voči krízam vrátane digitálnych technológií a zabezpečiť, aby boli zariadenia a štruktúry schopné prispôsobiť sa súčasnej situácii a podobným situáciám, ktoré sa môžu vyskytnúť v budúcnosti.

24.

Posilniť spoluprácu medzi členskými štátmi a Radou Európy a medzi príslušnými inštitúciami s cieľom podporiť rozvoj kvalitnej práce s mládežou v celej Európe.

VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY, ABY V SÚLADE SO ZÁSADOU SUBSIDIARITY A NA PRIMERANÝCH ÚROVNIACH A S NÁLEŽITÝM OHĽADOM NA SVOJU KONKRÉTNU VNÚTROŠTÁTNU SITUÁCIU:

25.

Začlenili prácu s mládežou do existujúcich a budúcich stratégií politiky v oblasti mládeže a ich vykonávania na všetkých administratívnych úrovniach s cieľom uľahčiť inováciu vo väčšom rozsahu, zlepšiť kvalitu a zvýšiť uznávanie tejto oblasti, pričom by sa pri formovaní a rozvoji programu mal klásť osobitný dôraz na činnosť na miestnej úrovni.

26.

Určili témy a oblasti činnosti pre ďalší rozvoj práce s mládežou na miestnej, regionálnej a vnútroštátnej úrovni v súlade so spoločnými cieľmi programu, ktoré by sa mali vypracovať a vykonávať v rámci stratégie EÚ pre mládež a v spolupráci so spoločenstvom praxe pre prácu s mládežou. Tento proces by mal byť čo najcielenejší a mal by sa prípadne začleniť do existujúcich stratégií.

27.

Všetkých príslušných aktérov na národnej, regionálnej a miestnej úrovni v rámci spoločenstva praxe pre prácu s mládežou informovali o programe a jeho vykonávaní a zabezpečili, aby s nimi a medzi nimi prebiehal náležitý dialóg.

VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY A EURÓPSKU KOMISIU, ABY V RÁMCI SVOJICH PRÍSLUŠNÝCH PRÁVOMOCÍ A NA PRIMERANÝCH ÚROVNIACH S NÁLEŽITÝM OHĽADOM NA ZÁSADU SUBSIDIARITY:

28.

Podporovali európsky rozmer práce s mládežou prostredníctvom cezhraničnej a nadnárodnej výmeny, spolupráce, medzikultúrneho vzdelávania a partnerského učenia.

29.

Uľahčovali vykonávanie a ďalší rozvoj programu využívaním existujúcich štruktúr a nástrojov alebo určením či prípadne vytvorením nových podporných štruktúr, nástrojov, partnerstiev alebo iných vhodných metód spolupráce na rôznych úrovniach.

30.

Usilovali sa zabezpečiť, aby program v čo najväčšej možnej miere formovalo spoločenstvo praxe pre prácu s mládežou, a poskytovali im informácie, príležitosti a priestory na uľahčenie jeho zapojenia. V tejto súvislosti by sa osobitná pozornosť mala venovať mladým ľuďom a pracovníkom s mládežou.

31.

Plánovali v zásade každých päť rokov usporiadať európsku konferenciu o práci s mládežou, ktorá by slúžila ako fórum pre ďalší rozvoj programu, zvážili pozvanie členských štátov Rady Európy v rámci susedskej politiky EÚ a preskúmali možné spôsoby podpory prípravy a vykonávania programu prostredníctvom programov Erasmus+ Mládež a Európsky zbor solidarity.

32.

Vytvorili otvorenú a konzultačnú „sieť pre rozvoj práce s mládežou v Európe“ pozostávajúcu z príslušných štruktúr, ktoré účinne prispievajú k rozvoju práce s mládežou presadzovaním inovačných prístupov, podporovaním rozvoja a spolupráce s rôznymi aktérmi a medzi nimi v rámci spoločenstva praxe pre prácu s mládežou a mimo neho, poskytovaním podpory a šírením informácií o rôznych tematických prioritách, prístupoch, sieťach a cieľových skupinách. V tejto súvislosti by sa sieť mala podporovať aj poradenstvom a odbornými znalosťami z iných sektorov. Sieť by sa mala usilovať zapojiť do svojej rozvojovej práce nových aktérov.

33.

Preskúmali možnosti, v rámci ktorých by programy financovania EÚ, ako je Erasmus+ Mládež a Európsky zbor solidarity, mohli v prípade potreby aktívne prispievať k vykonávaniu programu prostredníctvom ich rôznych nástrojov financovania.

34.

Podporovali aktívne, kritické občianstvo a demokratické povedomie a schopnosť oceniť rozmanitosť medzi všetkými mladými ľuďmi ako stále a základné súčasti práce s mládežou, a to aj podporou budovania kompetencií prostredníctvom vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou. Dali všetkým mladým ľuďom bez diskriminácie príležitosť konať z vlastnej iniciatívy, rozvíjať sebauplatnenie a uplatňovať pozitívny vplyv.

35.

Monitorovali a hodnotili vykonávanie programu. Na tento účel by správa EÚ o mládeži mala obsahovať osobitnú kapitolu o rozvoji štruktúr práce s mládežou, podporných nástrojov, partnerstiev alebo iných vhodných metód spolupráce v členských štátoch a na európskej úrovni.

VYZÝVAJÚ EURÓPSKU KOMISIU, ABY:

36.

Zabezpečila, aby bol program zakotvený vo vykonávaní stratégie EÚ pre mládež vrátane európskych cieľov v oblasti mládeže, a viac ho zviditeľnila využívaním nástrojov riadenia a nástrojov stanovených v stratégii EÚ pre mládež na vykonávanie programu a na monitorovanie, hodnotenie, šírenie a využívanie jeho výsledkov.

37.

Zabezpečila synergie s inými medzinárodnými organizáciami a posilnila existujúce partnerstvo s Radou Európy pri vykonávaní programu prostredníctvom doplnkových a koordinovaných opatrení. Partnerstvo EÚ a Rady Európy v oblasti mládeže by mohlo zohrávať ústrednú úlohu pri zabezpečovaní synergií a uľahčovaní dialógu pre pracovníkov s mládežou.

38.

Zvážila vytvorenie otvorenej a viacjazyčnej špeciálnej európskej digitálnej platformy pre prácu s mládežou v úzkej spolupráci so spoločenstvom praxe pre prácu s mládežou s cieľom vymieňať si informácie, poznatky a osvedčené postupy, zapájať sa do spolupráce a partnerského učenia. Tým by sa uľahčilo vypracovanie a vykonávanie programu, prípadne aj vrátane jeho vonkajšieho rozmeru. Pri procese vytvárania a zavádzania platformy by mohla pomáhať a poskytovať poradenstvo expertná skupina zastupujúca spoločenstvo praxe pre prácu s mládežou.

39.

Posilnila prístupy k budovaniu poznatkov založené na dôkazoch v oblasti práce s mládežou v Európe uľahčovaním výmen odborníkov a výskumu založeného na vedeckých a praktických poznatkoch a zameraného na vplyv zásad, vývoja, koncepcií, činností a postupov uplatňovaných v tejto oblasti, a to najmä zapojením mladých výskumných pracovníkov a budovaním databázy odborných znalostí v rámci organizácií práce s mládežou.


(1)  Opis z odporúčania CM/Rec (2017)4 Výboru ministrov Rady Európy členským štátom o práci s mládežou.

(2)  Napríklad v mládežníckych centrách, v rámci projektov pre mládež, v rámci osvetovej práce s mládežou/práce s mládežou mimo centier, v neformálnych mládežníckych skupinách, mládežníckych táboroch, v rámci informovania mládeže, mládežníckych organizácií a mládežníckych hnutí, ako sa uvádza v záverečnej správe expertnej skupiny o „príspevku práce s mládežou k riešeniu výziev, ktorým čelia mladí ľudia, najmä prechodu zo vzdelávania do zamestnania“.

(3)  Štrukturálne znevýhodnenia sú na rozdiel od individuálnych tie nevýhody, ktoré sa netýkajú samotných osôb, ale regulačných rámcov, ktorým podliehajú, a ich základných životných podmienok.

(4)  Pozri vymedzenie pojmu v prílohe II.

(5)  Tretia európska konferencia o práci s mládežou, digitálne podujatie vysielané z Bonnu, je začiatkom procesu vykonávania programu.


PRÍLOHA I

Referencie

Pri prijímaní tohto uznesenia Rada a zástupcovia vlád členských štátov zasadajúci v Rade odkazujú na tieto dokumenty:

Dokumenty Rady

Uznesenie Rady o rámci pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže: stratégia Európskej únie pre mládež na roky 2019 – 2027 (Ú. v. EÚ C 456, 18.12.2018, s. 1)

Závery Rady o digitálnej práci s mládežou (Ú. v. EÚ C 414, 10.12.2019, s. 2)

Závery Rady o inteligentnej práci s mládežou (Ú. v. EÚ C 418, 7.12.2017, s. 2)

Závery Rady o vzdelávaní a odbornej príprave pracovníkov s mládežou (Ú. v. EÚ C 412, 9.12.2019, s. 12)

Závery Rady o rozširovaní príležitostí pre mladých ľudí vo vidieckych a vzdialených oblastiach (Ú. v. EÚ C 193, 9.6.2020, s. 3)

Uznesenie Rady o práci s mládežou (Ú. v. EÚ C 327, 4.12.2010, s. 1)

Odporúčanie Rady o potvrdzovaní neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa (Ú. v. EÚ C 398, 22.12.2012, s. 1)

Odporúčanie Rady z 22. mája 2018 o presadzovaní spoločných hodnôt, inkluzívneho vzdelávania a európskeho rozmeru výučby (Ú. v. EÚ C 195, 7.6.2018, s. 1)

Dokumenty Európskej komisie

Štúdia o práci s mládežou a vzdelávaní v oblasti podnikania (2017)

Štúdia o hodnote práce s mládežou v EÚ: všeobecná správa – prípadové štúdie – správy za jednotlivé krajiny (2014)

Štúdia vplyvu Youthpassu. Osobný rozvoj a zamestnateľnosť mladých ľudí a uznávanie práce s mládežou (2013)

Správy expertnej skupiny zo spolupráce Rady v oblasti mládeže

Správa expertnej skupiny: Rozvoj digitálnej práce s mládežou – politické odporúčania, potreby odbornej prípravy a príklady osvedčených postupov (2018)

Správa expertnej skupiny: Príspevok práce s mládežou k predchádzaniu marginalizácii a násilnej radikalizácii (2017)

Správa expertnej skupiny: Príspevok práce s mládežou k riešeniu výziev, ktorým čelia mladí ľudia, najmä prechodu zo vzdelávania do zamestnania (2015)

Správa expertnej skupiny: Kvalitná práca s mládežou – spoločný rámec pre ďalší rozvoj práce s mládežou (2015)

Dokumenty Rady Európy

Odporúčanie CM/Rec (2017)4 Výboru ministrov Rady Európy členským štátom o práci s mládežou

Uznesenie CM/Res (2020)2 Výboru ministrov Rady Európy o stratégii Rady Európy pre sektor mládeže do roku 2030

Iné

Vyhlásenie z 2. európskej konferencie o práci s mládežou (1)

Európska stratégia odbornej prípravy v oblasti mládeže. Podpora rozvoja kvalitnej práce s mládežou v Európe prostredníctvom budovania kapacít (2015) (2)


(1)  https://pjp-eu.coe.int/documents/42128013/47262187/The+2nd+European+Youth+Work+Declaration_FINAL.pdf/cc602b1d-6efc-46d9-80ec-5ca57c35eb85

(2)  https://ec.europa.eu/youth/sites/youth/files/eu-training-strategy-youth_en.pdf


PRÍLOHA II

Na účely tohto uznesenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

Spoločenstvo praxe pre prácu s mládežou (1)

V oblasti práce s mládežou by sa spoločenstvo praxe pre prácu s mládežou malo chápať ako skupina ľudí, odborníkov aj neodborníkov, ktorí majú rovnaké záujmy, pokiaľ ide o riešenie problému, zlepšovanie svojich zručností a poučenie sa zo vzájomných skúseností.

Spoločenstvo praxe pre prácu s mládežou tvoria zainteresované strany na všetkých úrovniach od miestnej až po európsku úroveň, ako napríklad:

pracovníci s mládežou a mládežnícki vedúci;

vedúci pracovníci v oblasti práce s mládežou;

nositelia projektov;

akreditované a nezávislé organizácie venujúce sa práci s mládežou;

školitelia;

výskumní pracovníci;

pedagógovia pracovníkov s mládežou;

miestne spoločenstvá a obce;

národné agentúry pre program Erasmus+ Mládež a Európsky zbor solidarity;

zastúpenia mládeže a mladých ľudí a

tvorcovia politík pre mládež.

Všetci účastníci v spoločenstve praxe pre prácu s mládežou majú v rámci svojich príslušných oblastí pôsobnosti rôzne mandáty, úlohy a kapacity pre ďalší rozvoj práce s mládežou.


(1)  Pojem „spoločenstvo praxe“ je teoretický pojem, ktorý vytvorili pedagogickí psychológovia Jean Lave a Étienne Wenger.


PRÍLOHA III

Infografika o európskom programe práce s mládežou

Image 1