9.12.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

CI 495/1


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 8. decembra 2021

o udeľovaní otvorených licencií na softvér Komisie a o jeho opätovnom používaní

(2021/C 495 I/01)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 249,

keďže:

(1)

Komisia je v mene Únie držiteľom práv duševného vlastníctva (vrátane autorských práv) na rozsiahle portfólio počítačových programov.

(2)

Komisia prijala 21. októbra 2020 novú stratégiu pre softvér s otvoreným zdrojovým kódom (open-source) (1), ktorej zámerom je, aby Komisia využívala softvér s otvoreným zdrojovým kódom, prispievala k projektom otvoreného softvéru tretích strán a zdieľala svoj vlastný softvér ako otvorený. V uvedenom oznámení sa uvádza, že pokiaľ je to možné a vhodné, Komisia bude zdieľať zdrojový kód akýchkoľvek počítačových programov, na ktoré drží práva duševného vlastníctva v mene Únie.

(3)

Udeľovanie otvorených licencií sa stalo neoddeliteľnou súčasťou obchodných modelov softvérového odvetvia a vo veľkej miere ho využívajú verejné inštitúcie v EÚ i mimo nej. Komisia už v tejto oblasti podnikla viacero iniciatív, ako napríklad prijatie verejnej licencie Európskej únie (EUPL) v roku 2007, ktorej aktuálna verzia bola uverejnená v máji 2017 (2).

(4)

V tomto rozhodnutí by sa mali na základe politiky otvorenosti Komisie stanoviť podmienky zdieľania softvéru Komisie v podobe otvoreného zdrojového kódu s cieľom uľahčiť širšie opätovné používanie softvéru, ako aj podporiť softvérové inovácie a softvér s otvoreným zdrojovým kódom, pričom sa treba vyhnúť zbytočnému administratívnemu zaťaženiu tých, ktorí tento softvér opätovne používajú, ako aj útvarov Komisie.

(5)

Toto rozhodnutie by nemalo útvarom Komisie ukladať žiadnu povinnosť zdieľať softvér Komisie na základe otvorenej licencie, ani by nemalo zavádzať žiadne právo tretích strán požadovať sprístupnenie softvéru Komisie na základe otvorenej licencie. Komisia by mala mať naďalej možnosť rozhodnúť sa, či bude softvér Komisie zdieľať alebo či naň bude udeľovať proprietárne licencie.

(6)

V tomto rozhodnutí by sa mali stanoviť výnimky z možnosti zdieľania softvéru v podobe otvoreného zdrojového kódu – napríklad v prípade softvéru, pri ktorom by uverejnenie alebo zdieľanie zdrojového kódu mohlo predstavovať bezpečnostné riziko, alebo softvéru, ktorý by sa mal považovať za dôverný.

(7)

Rozhodnutie Komisie 2011/833/EÚ (3) sa týka opakovaného použitia dokumentov Komisie a nevzťahuje sa na softvér.

(8)

Smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1024 (4) sa zaviedol minimálny systém harmonizácie otvorených dát a opakovaného používania informácií verejného sektora. V odôvodnení 30 uvedenej smernice sa objasňuje, že hoci „dokument“ v zmysle vymedzenia v smernici (EÚ) 2019/1024 nemá zahŕňať počítačové programy, členské štáty môžu rozšíriť uplatňovanie danej smernice aj na počítačové programy.

(9)

Vzhľadom na trend zvyšovania transparentnosti a otvorenosti činností Komisie by sa toto rozhodnutie malo prioritne vzťahovať na a) softvér, ktorý je relevantný alebo bol použitý pri príprave verejných politických iniciatív Komisie (napríklad legislatívna iniciatíva alebo výskumný projekt Spoločného výskumného centra) a b) softvér, ktorý sa použil pri vykonávaní alebo monitorovaní takýchto iniciatív. Okrem toho by sa toto rozhodnutie malo vzťahovať aj na softvér, ktorý bol vyvinutý na interné účely Komisie, pokiaľ sa zdieľanie takéhoto softvéru považuje za vhodné.

(10)

Toto rozhodnutie by sa malo vzťahovať aj na softvér, ktorý je ku dňu prijatia rozhodnutia stále vo vývoji. V závislosti od dostupných zdrojov by zároveň útvary Komisie mali mať možnosť rozhodnúť sa, či ho uplatnia na softvér, ktorého vývoj je ku dňu prijatia tohto rozhodnutia dokončený.

(11)

Na uľahčenie prístupu k softvéru Komisie a jeho opätovného používania by Komisia mala ako jednotný prístupový bod využiť dôveryhodné úložisko.

(12)

Ak modely alebo komponenty umelej inteligencie vyvinuté útvarmi Komisie zahŕňajú softvérové prvky, toto rozhodnutie by sa malo uplatňovať na dané prvky bez toho, aby bolo dotknuté prípadné uplatňovanie rozhodnutia 2011/833/EÚ na iné prvky, ako napríklad sprievodné údaje. Výber vhodnej otvorenej licencie by sa mal v takýchto prípadoch vykonať v závislosti od povahy a funkcie príslušných prvkov.

(13)

Mala by sa zriadiť medziútvarová skupina, ktorá prediskutuje otázky spoločného záujmu a bude monitorovať vykonávanie tohto rozhodnutia,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

Predmet úpravy

Týmto rozhodnutím sa stanovujú podmienky opätovného používania softvéru vyprodukovaného Komisiou alebo v jej mene a softvéru, ku ktorému Komisia drží práva duševného vlastníctva, ako aj podmienky udeľovania licencií na takýto softvér.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto rozhodnutia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

softvér“ je počítačový program v zmysle smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/24/ES (5),

softvér Komisie“ je i) softvér, ku ktorému drží Komisia v mene Únie práva duševného vlastníctva, a ii) softvér vo vlastníctve tretej strany, ktorý je k dispozícii na základe otvorenej licencie a ktorý Komisia alebo tretia strana na žiadosť Komisie zmenila,

opätovné použitie“ je použitie softvéru fyzickými alebo právnickými osobami na komerčné alebo nekomerčné účely vrátane práva týchto používateľov používať, skúmať, kopírovať, zdieľať a upravovať softvér,

EUPL“ je verejná licencia Európskej únie – štandardná otvorená licencia, ktorej aktuálna verzia (verzia 1.2) bola prijatá vykonávacím rozhodnutím Komisie (EÚ) 2017/863, ako aj všetky budúce verzie tejto licencie,

licencia“ je udelenie povolenia na opätovné použitie softvéru za stanovených podmienok,

otvorená licencia“ je licencia, ktorou sa opätovné používanie softvéru povoľuje na všetky určené použitia v jednostrannom vyhlásení nositeľa práv a v rámci ktorej sa používateľom sprístupnia zdrojové kódy softvéru,

štandardná otvorená licencia“ je otvorená licencia, ktorú za takú všeobecne uznávajú organizácie zaoberajúce sa presadzovaním otvoreného zdrojového kódu,

úložisko“ je bod online prístupu k zdrojovému kódu daného softvéru a k súvisiacim informáciám vrátane buildových a inštalačných skriptov, kusovníka (BoM), autorských práv, priznania autorstva a licenčnej dokumentácie.

Článok 3

Všeobecná zásada

Útvary Komisie sa môžu rozhodnúť sprístupniť softvér Komisie na opätovné použitie v súlade s týmto rozhodnutím. Na takýto softvér sa udelí otvorená licencia zvolená podľa článku 5 a softvér sa sprístupní na úložisku uvedenom v článku 6 po splnení postupu opísaného v článku 8.

Článok 4

Výnimky

Toto rozhodnutie sa nevzťahuje na:

a)

softvér, ktorého opätovné použitie Komisia nemôže povoliť z dôvodu ochrany práv duševného vlastníctva tretích strán;

b)

softvér Komisie, ak by uverejnenie alebo zdieľanie jeho zdrojového kódu predstavovalo skutočné alebo potenciálne riziko pre bezpečnosť informačných systémov alebo databáz Komisie alebo inej európskej inštitúcie, agentúry alebo orgánu;

c)

softvér Komisie, ktorý treba považovať za dôverný v súlade s platnými pravidlami alebo legislatívou, zmluvnými záväzkami alebo v dôsledku jeho povahy alebo obsahu;

d)

prípady, keď v dôsledku niektorej z výnimiek uvedených v článku 4 nariadenia (ES) č. 1049/2001 (6) s náležitými úpravami treba prístup k softvéru Komisie vylúčiť alebo sa môže niektorej strane sprístupniť výlučne na základe osobitných pravidiel upravujúcich privilegovaný prístup;

e)

softvér Komisie, ak je výsledkom prebiehajúcich výskumných projektov realizovaných Komisiou alebo v jej mene, ktoré nie sú uverejnené a ktorých uverejnenie by i) zasahovalo do validácie predbežných výsledkov výskumu alebo ii) bolo dôvodom na zamietnutie registrácie práv priemyselného vlastníctva v prospech Komisie, ak sa takáto registrácia považuje za vhodnú.

V týchto prípadoch sa softvér na základe otvorenej licencie nesprístupní.

Článok 5

Výber vhodnej otvorenej licencie

Po overení práv duševného vlastníctva uvedených v článku 8 sa vhodná otvorená licencia v každom prípade vyberie podľa týchto pravidiel:

a)

otvorená licencia udelená Komisiou je EUPL, okrem prípadov uvedených v písmenách b) a c);

b)

ak si použitie inej otvorenej licencie vyžadujú recipročné doložky („copyleft“), ktoré sa vzťahujú na časti softvéru pochádzajúce od tretej strany, alebo ak sa pre konkrétny softvér považuje za vhodnejšiu než EUPL iná alternatívna otvorená licencia – najmä s cieľom uľahčiť jeho prijatie v používateľskej komunite – môže sa použiť daná alternatívna otvorená licencia za predpokladu, že ide o štandardnú otvorenú licenciu;

c)

ak licenčné doložky platné pre časti softvéru pochádzajúce od tretej strany umožňujú voľbu medzi viacerými štandardnými otvorenými licenciami okrem EUPL, uprednostní sa tá otvorená licencia, ktorá používateľom prizná najširšie používateľské práva („permisívne licencie“).

Článok 6

Úložisko

Na uľahčenie prístupu k softvéru Komisie a jeho opätovného používania Komisia využije úložisko ako jednotný bod prístupu k danému softvéru.

Útvary Komisie môžu identifikovať a postupne na úložisku sprístupňovať softvér Komisie, ktorý bol vyvinutý pred prijatím tohto rozhodnutia, ak sa zdieľanie považuje za užitočné, a to na základe interného postupu opísaného v článku 8.

Útvary Komisie môžu na úložisku sprístupniť aj softvér Komisie, na ktorý bola pred prijatím tohto rozhodnutia udelená otvorená licencia.

Úložisko možno sprístupniť pre softvér, ku ktorému držia práva duševného vlastníctva iné inštitúcie, orgány, úrady a agentúry EÚ, na ich požiadanie.

Článok 7

Formáty softvéru Komisie sprístupneného na opätovné použitie

1.   Softvér Komisie sa sprístupní na úložisku elektronicky ako zdrojový kód čitateľný pre človeka a podľa potreby v strojovo čitateľnej forme.

Podľa potreby sa spolu so softvérom Komisie sprístupní aj potrebná dokumentácia.

2.   Týmto rozhodnutím sa od Komisie nevyžaduje, aby v súvislosti so softvérom Komisie sprístupneným na úložisku:

a)

softvér prispôsobovala alebo aktualizovala;

b)

softvér a súvisiace informácie prekladala do akýchkoľvek iných jazykových verzií než sú tie, ktoré sú už na úložisku k dispozícii;

c)

pokračovala vo vývoji alebo uchovávaní softvéru alebo zachovávala softvér v danom formáte;

d)

pre softvér zriaďovala alebo podporovala používateľskú komunitu.

Článok 8

Postup udeľovania licencií na softvér Komisie

Postup uplatňovania tohto rozhodnutia zahŕňa: i) proces identifikácie softvéru; ii) overovanie práv duševného vlastníctva k softvéru v súlade s vykonávacími usmerneniami, ktoré vypracuje ústredný útvar duševného vlastníctva, a iii) bezpečnostné overenie.

Článok 9

Prispievanie k externým projektom otvorených zdrojov

Útvary Komisie sa môžu zúčastňovať na externých projektoch otvorených zdrojov, ktoré sa považujú za projekty v záujme Únie alebo niektorého z jej politických cieľov, a môžu k nim prispievať. Ak to vyžadujú pravidlá, ktorými sa projekt riadi, práva duševného vlastníctva k poskytnutému softvéru možno previesť na verejný alebo súkromný subjekt zodpovedný za tieto projekty otvorených zdrojov.

Článok 10

Proprietárne licencie

Odchylne od všeobecnej zásady uvedenej v článku 3 môže Komisia rozhodnúť, že softvér Komisie sa sprístupní na základe podmienok proprietárnej licencie len jednému alebo niekoľkým vybraným nadobúdateľom, napríklad na poskytovanie služby vo verejnom záujme alebo v prípadoch, ktoré sú objektívne odôvodnené, v záujme verejnej politiky, z politických dôvodov alebo vzhľadom na transfer technológií. Proprietárnu licenciu možno v prípade potreby udeliť na výhradnom základe a môže zahŕňať platbu licenčných poplatkov.

V takýchto prípadoch sa uplatňuje delegovanie právomocí v oblasti duševného vlastníctva stanovené v [SEK(2001) 1397] a Komisia prijme rozhodnutie.

Článok 11

Medziútvarová skupina

Zriadi sa medziútvarová skupina, ktorej predsedá generálny riaditeľ zodpovedný za administratívne vykonávanie rozhodnutí týkajúcich sa práv duševného vlastníctva v Komisii. Skupina sa skladá zo zástupcov generálnych riaditeľstiev a útvarov Komisie. Diskutuje o otázkach spoločného záujmu a pokiaľ to predseda nepovažuje za nepotrebné, pripraví správy o vykonávaní tohto rozhodnutia v súlade s článkom 12.

Článok 12

Preskúmanie

Toto rozhodnutie sa prvýkrát preskúma 3 roky po jeho prijatí a následne každých 5 rokov.

Článok 13

Uverejnenie

Toto rozhodnutie sa uverejní v sérii C Úradného vestníka Európskej únie.

V Bruseli 8. decembra 2021

Za Komisiu

Mariya GABRIEL

členka Komisie


(1)  Oznámenie Komisii, Stratégia pre softvér s otvoreným zdrojovým kódom na roky 2020 – 2023: Myslime otvorene, 21. 10. 2020, C(2020) 7149 final.

(2)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2017/863 z 18. mája 2017, ktorým sa aktualizuje verejná open source softvérová licencia Európskej únie (EUPL) v záujme ďalšej podpory zdieľania a opätovného používania softvéru vyvinutého verejnými správami (Ú. v. EÚ L 128, 19.5.2017, s. 59).

(3)  Rozhodnutie Komisie z 12. decembra 2011 o opakovanom použití dokumentov Komisie (2011/833/EÚ) (Ú. v. EÚ L 330, 14.12.2011, s. 39).

(4)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1024 z 20. júna 2019 o otvorených dátach a opakovanom použití informácií verejného sektora (Ú. v. EÚ L 172, 26.6.2019, s. 56).

(5)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/24/ES z 23. apríla 2009 o právnej ochrane počítačových programov (Ú. v. EÚ L 111, 5.5.2009, s. 16).

(6)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie (Ú. v. ES L 145, 31.5.2001, s. 43).