28.12.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 437/30


NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2020/2221

z 23. decembra 2020,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1303/2013, pokiaľ ide o dodatočné zdroje a vykonávacie opatrenia na poskytovanie pomoci na podporu obnovy po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a na prípravu zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva (REACT-EU)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 177 a článok 322 ods. 1 písm. a),

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Dvora audítorov (1),

po porade s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom,

so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov (2),

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom (3),

keďže:

(1)

Členské štáty bezprecedentne zasiahla kríza spôsobená hospodárskymi, sociálnymi a zdravotnými dôsledkami pandémie COVID-19. Kríza brzdí rast v členských štátoch, čo zase zhoršuje závažný nedostatok likvidity, ktorý je dôsledkom náhleho a významného zvýšenia verejných investícií potrebných v zdravotníckych systémoch členských štátov a iných odvetviach ich hospodárstiev. Okrem toho kríza zhoršila situáciu ľudí ohrozených chudobou, čím sa znížila sociálna súdržnosť v členských štátoch. Okrem toho malo uzavretie vnútorných hraníc vážny vplyv aj na hospodársku spoluprácu, najmä v pohraničných oblastiach, kde ovplyvnilo dochádzanie pracovníkov a životaschopnosť mikropodnikov a malých a stredných podnikov (ďalej len „MSP“). To vyvolalo mimoriadnu situáciu, ktorú je potrebné riešiť prostredníctvom osobitných, okamžitých a mimoriadnych opatrení, ktoré sa rýchlo prejavia v reálnej ekonomike.

(2)

V záujme riešenia dôsledkov krízy sa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1301/2013 (4) a (EÚ) č. 1303/2013 (5) zmenili nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/460 (6) s cieľom umožniť väčšiu flexibilitu pri implementácii operačných programov podporovaných z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ďalej len „EFRR“), Európskeho sociálneho fondu (ďalej len „ESF“) a Kohézneho fondu (ďalej spolu len „fondy“) a z Európskeho námorného a rybárskeho fondu (ďalej len „ENRF“). Keďže sa však závažné negatívne účinky na hospodárstva a spoločnosti Únie zhoršili, obe nariadenia boli znova zmenené nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/558 (7). Uvedené zmeny poskytli mimoriadnu dodatočnú flexibilitu, aby sa členským štátom umožnilo sústrediť sa na potrebnú reakciu na bezprecedentnú krízu tým, že sa posilní možnosť mobilizovať nevyužitú podporu z fondov a že sa zjednodušia procedurálne požiadavky spojené s implementáciou programu a s auditmi.

(3)

Európska rada schválila 23. apríla 2020 Plán obnovy s cieľom vysporiadať sa s rozsiahlymi otrasmi v hospodárstve a na jednej strane zmierniť sociálne a hospodárske dôsledky pre Úniu vyplývajúce z výnimočných obmedzení zavedených členskými štátmi na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 a na strane druhej zmierniť riziko asymetrickej obnovy vyplývajúce z rozdielnych národných prostriedkov dostupných v rôznych členských štátoch, ktoré má zase závažný vplyv na fungovanie vnútorného trhu. Plán obnovy má robustnú investičnú zložku a vyzýva na zriadenie Európskeho fondu obnovy. Okrem toho, ako sa opätovne uvádza v záveroch Európskej rady z 21. júla 2020, poveruje Komisiu vykonaním analýzy potrieb, aby sa zdroje zacielili do tých odvetví a zemepisných oblastí v Únii, ktoré sú najviac zasiahnuté, a aby sa zároveň objasnila nadväznosť na viacročný finančný rámec na roky 2021 – 2027.

(4)

V súlade s nariadením Rady (EÚ) 2020/2094 (8) a v medziach zdrojov, ktoré sú mu pridelené, by sa v rámci európskych štrukturálnych a investičných fondov mali vykonať opatrenia na podporu obnovy a odolnosti s cieľom riešiť bezprecedentný dopad krízy spôsobenej ochorením COVID-19. Tieto dodatočné zdroje by sa mali použiť tak, aby sa zabezpečil súlad s lehotami stanovenými v nariadení (EÚ) 2020/2094.

(5)

Toto nariadenie ustanovuje pravidlá a vykonávacie opatrenia, pokiaľ ide dodatočné zdroje poskytnuté ako Nástroj na obnovu pre kohéziu a územia Európy (ďalej len „REACT-EU“) s cieľom poskytnúť pomoc na podporu obnovy po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a na prípravu zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva. V rámci REACT-EU dodatočná mimoriadna suma vo výške do 47 500 000 000 EUR v cenách roku 2018 na rozpočtový záväzok zo štrukturálnych fondov na roky 2021 a 2022 by sa mala poskytnúť na podporu tých členských štátov a regiónov, ktoré obnova po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov najviac zasiahla a ktoré pripravujú zelené, digitálne a odolne oživenie hospodárstva (ďalej len „zdroje REACT-EU“), s cieľom rýchlo nasadiť zdroje do reálnej ekonomiky prostredníctvom existujúcich operačných programov. Zdroje REACT-EU pochádzajú z Nástroja Európskej únie na obnovu. Na podnet Komisie by sa mala časť zdrojov REACT-EU prideliť na technickú pomoc. Komisia by mala stanoviť, ako sa rozdelia zdroje REACT-EU medzi jednotlivé členské štáty na základe metódy prideľovania rozpočtových prostriedkov založenej na najnovších dostupných objektívnych štatistických údajoch o relatívnej prosperite členských štátov a rozsahu vplyvu krízy spôsobenej ochorením COVID-19 na ich hospodárstvo a spoločnosť. Pred uplatnením metódy prideľovania rozpočtových prostriedkov týkajúcej sa zdrojov REACT-EU na rok 2021 a s cieľom poskytnúť podporu najdôležitejším odvetviam po kríze spôsobenej ochorením COVID-19 v niektorých členských štátoch by sa mala Luxembursku prideliť suma 100 000 000 EUR a Malte suma 50 000 000 EUR. Vzhľadom na osobitnú zraniteľnosť hospodárstiev a spoločností najvzdialenejších regiónov by mala metóda prideľovania rozpočtových prostriedkov obsahovať vyhradenú dodatočnú sumu pre uvedené regióny. S cieľom zohľadniť vyvíjajúci sa charakter účinkov krízy spôsobenej ochorením COVID-19 by sa rozdelenie malo v roku 2021 upraviť na základe tej istej metódy prideľovania rozpočtových prostriedkov a s použitím najnovších štatistických údajov dostupných k 19. októbru 2021, a to s cieľom rozdeliť podiel zdrojov REACT-EU na rok 2022.

(6)

Vzhľadom na význam boja proti zmene klímy v súlade so záväzkami Únie k vykonávaniu Parížskej dohody a v súlade s cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja fondy prispejú k uplatňovaniu hľadiska ochrany klímy a k dosiahnutiu celkového cieľa 30 % rozpočtových výdavkov Únie na podporu cieľov v oblasti klímy. Očakáva sa, že REACT-EU prispeje na ciele v oblasti klímy 25 % celkového finančného krytia. V súlade s podstatou REACT-EU ako nástroja na obnovu po kríze a flexibilitou, ktorú poskytuje toto nariadenie, vrátane chýbajúcich požiadaviek tematickej koncentrácie a možnosti členských štátov nasmerovať zdroje REACT-EU na podporu operácií EFRR alebo ESF podľa svojich potrieb, sa výška príspevkov členských štátov k tejto ambícii môže líšiť v závislosti od vnútroštátnych priorít.

(7)

Na toto nariadenie sa vzťahujú horizontálne rozpočtové pravidlá prijaté Európskym parlamentom a Radou na základe článku 322 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „ZFEÚ“). Uvedené pravidlá sú stanovené v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 (9) (ďalej len „nariadenie o rozpočtových pravidlách“) a upravujú najmä postup zostavovania a plnenia rozpočtu prostredníctvom grantov, obstarávania, cien a nepriameho plnenia a stanovujú kontroly zodpovednosti účastníkov finančných operácií. Pravidlá prijaté na základe článku 322 ZFEÚ zahŕňajú aj všeobecný režim podmienenosti na ochranu rozpočtu Únie.

(8)

S cieľom poskytnúť členským štátom maximálnu flexibilitu pri príprave opatrení „na mieru“ na obnovu po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a na prípravu zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva by Komisia mala stanoviť výšku pridelených rozpočtových prostriedkov pre jednotlivé členské štáty. Ďalej by sa mala stanoviť aj možnosť využiť prípadné zdroje REACT-EU na pomoc pre najodkázanejšie osoby a na iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí. Okrem toho je potrebné stanoviť stropy na prideľovanie prostriedkov na technickú pomoc na podnet členských štátov, pričom sa členským štátom poskytne maximálna flexibilita, pokiaľ ide o ich pridelenie v rámci operačných programov podporovaných z EFRR alebo ESF. Operačná sila ESF by sa mala zachovať pri prideľovaní zdrojov REACT-EU v oblastiach politiky zamestnanosti, najmä zamestnanosti mladých ľudí v súlade s posilnenou zárukou pre mladých ľudí, zručností a vzdelávania, sociálneho začlenenia a zdravia, s osobitným zameraním na oslovenie znevýhodnených skupín a detí. Vzhľadom na to, že sa očakáva rýchle vynaloženie zdrojov REACT-EU, mala by sa viazanosť záväzkov spojených s týmito zdrojmi zrušiť až pri ukončení operačných programov.

(9)

Keďže pandémia COVID-19 postihla regióny a obce v členských štátoch odlišne, zapojenie regionálnych a miestnych subjektov z radov orgánov, hospodárskych a sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti v súlade s princípom partnerstva je dôležité na prípravu, vykonávanie, monitorovanie a hodnotenie obnovy po kríze s podporou REACT-EU.

(10)

Možnosť prevádzať finančné prostriedky medzi EFRR a ESF v rámci cieľa Investovanie do rastu a zamestnanosti by sa mala zaviesť aj pre zdroje REACT-EU v súlade s článkom 25a nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Takéto prevody by nemali mať vplyv ani na zdroje dostupné v rámci cieľa Európska územná spolupráca, ani na prostriedky osobitne pridelené na iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí.

(11)

S cieľom doplniť opatrenia, ktoré sú už k dispozícii v rámci rozsahu pôsobnosti podpory EFRR rozšírenej nariadeniami (EÚ) 2020/460 a (EÚ) 2020/558, by členské štáty mali mať naďalej možnosť využívať zdroje REACT-EU primárne na investície do produktov a služieb pre zdravotnícke služby vrátane cezhraničnej a inštitucionálnej, komunitnej a rodinnej starostlivosti, na poskytovanie podpory v podobe prevádzkového kapitálu alebo investičnej podpory pre MSP vrátane poradenskej podpory, najmä v odvetviach najviac zasiahnutých pandémiou COVID-19 a v tých, ktoré potrebujú rýchle oživenie, ako sú cestovný ruch a kultúra, na investície prispievajúce k prechodu na digitálne a zelené hospodárstvo, investície do infraštruktúry poskytujúcej nediskriminačné základné služby občanom a na opatrenia hospodárskej podpory pre tie regióny, ktoré sú najviac závislé od odvetví najviac zasiahnutých krízou spôsobenou ochorením COVID-19. Mala by sa podporovať aj intenzívnejšia spolupráca, koordinácia a odolnosť v oblasti zdravia. Okrem toho by sa mala podporovať technická pomoc. Je vhodné, aby sa zdroje REACT-EU sústredili výhradne v rámci nového tematického cieľa „Podpora obnovy po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a príprava zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva“, čo by zároveň malo predstavovať jednotnú investičnú prioritu s cieľom umožniť zjednodušené programovanie a implementáciu týchto zdrojov.

(12)

V prípade ESF by členské štáty mali využívať zdroje REACT-EU predovšetkým na podporu prístupu na trh práce a k sociálnym systémom a na zabezpečenie zachovania pracovných miest, a to aj prostredníctvom režimov skráteného pracovného času a podpory pre samostatne zárobkovo činné osoby, ako aj pre podnikateľov a živnostníkov, umelcov a kreatívnych pracovníkov. Režimy skráteného pracovného času a podobné opatrenia, najmä pre samostatne zárobkovo činné osoby, majú za cieľ chrániť zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby pred rizikom nezamestnanosti a zároveň zachovať rovnakú úroveň pracovných podmienok a podmienok zamestnávania a miezd zamestnancov. Zdroje REACT-EU pridelené na takéto režimy sa majú použiť výlučne na podporu pracovníkov. V kontexte súčasných výnimočných okolností spôsobených pandémiou COVID-19 by malo byť možné poskytnúť podporu na režimy skráteného pracovného času pre zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby aj vtedy, keď sa táto podpora nekombinuje s aktívnymi opatreniami trhu práce, pokiaľ uvedené opatrenia neukladajú vnútroštátne právne predpisy. Uvedené pravidlo by sa malo uplatňovať jednotným spôsobom aj na režimy skráteného pracovného času, ktoré sú podporované v súlade s nariadením (EÚ) č. 1303/2013, zmeneným nariadeniami (EÚ) 2020/460 a (EÚ) 2020/558, v nadväznosti na krízu spôsobenú pandémiou COVID-19 a ktoré sa naďalej podporujú v rámci osobitnej investičnej priority „Podpora obnovy po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a príprava zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva“. Podpora takýchto režimov skráteného pracovného času zo strany Únie by mala byť časovo obmedzená.

(13)

Podpora by sa mala poskytovať aj na vytváranie pracovných miest a na kvalitné zamestnanie, najmä pre ľudí v zraniteľných situáciách, a na opatrenia na sociálne začlenenie a odstránenie chudoby. Opatrenia na podporu zamestnanosti mladých ľudí by sa mali rozšíriť v súlade s posilnenou zárukou pre mladých ľudí. Mali by sa zabezpečiť investície do vzdelávania, odbornej prípravy a rozvoja zručností vrátane rekvalifikácie a zvyšovania kvalifikácie, a to najmä pre znevýhodnené skupiny. Mal by sa podporovať rovnaký prístup k sociálnym službám všeobecného záujmu, a to aj pre deti, starších ľudí, osoby so zdravotným postihnutím, etnické menšiny a bezdomovcov.

(14)

Členské štáty by okrem toho mali naďalej venovať osobitnú pozornosť ľuďom žijúcim vo vidieckych, v pohraničných, menej rozvinutých, ostrovných, horských, riedko osídlených a najvzdialenejších regiónoch, ako aj v oblastiach postihnutých priemyselnou transformáciou a vyľudňovaním, a v prípade potreby využívať na podporu týchto ľudí zdroje REACT-EU.

(15)

Keďže dočasné uzavretie hraníc medzi členskými štátmi spôsobilo značné problémy pre cezhraničné komunity a podniky, je vhodné umožniť členským štátom prideliť zdroje REACT-EU aj na existujúce cezhraničné programy v rámci cieľa Európska územná spolupráca.

(16)

S cieľom zabezpečiť, aby mali členské štáty dostatočné finančné prostriedky na rýchle vykonanie opatrení na obnovu po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a na prípravu zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva, je potrebné zvýšiť počiatočné zálohové platby v záujme rýchleho vykonania opatrení s podporou zdrojov REACT-EU. Počiatočné zálohové platby by mali zabezpečiť, aby členské štáty mali v prípade potreby prostriedky na preddavkové platby pre prijímateľov a aby predložené žiadosti o platbu boli prijímateľom rýchlo refundované.

(17)

Členské štáty by mali mať možnosť prideliť zdroje REACT-EU na nové vyhradené operačné programy v rámci cieľa Investovanie do rastu a zamestnanosti alebo na nové prioritné osi v rámci existujúcich programov v rámci cieľa Investovanie do rastu a zamestnanosti a cieľa Európska územná spolupráca. S cieľom umožniť rýchle vykonávanie by malo byť povolené určiť pre nové vyhradené operačné programy len orgány, ktoré už sú určené v rámci existujúcich operačných programov podporovaných z EFRR, ESF alebo Kohézneho fondu. Od členských štátov by sa nemalo vyžadovať ex ante hodnotenie a mali by sa obmedziť prvky potrebné na predloženie operačného programu na schválenie Komisii.

(18)

Zdroje REACT-EU by sa mali použiť v súlade so zásadou udržateľného rozvoja a zásadou „nespôsobovať škodu“, pričom by sa mala zohľadniť Parížska dohoda a ciele OSN v oblasti udržateľného rozvoja. Okrem toho by sa počas vykonávania operačných programov mali zohľadňovať a podporovať rovnosť medzi mužmi a ženami, uplatňovanie hľadiska rodovej rovnosti a začlenenie rodového hľadiska.

(19)

S cieľom znížiť zaťaženie verejných rozpočtov, pokiaľ ide o obnovu po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a o prípravu zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva, by výdavky na operácie mali byť oprávnené od 1. februára 2020 a členské štáty by mali dostať výnimočnú možnosť požiadať o mieru spolufinancovania až 100 %, ktorá sa uplatní na samostatné prioritné osi operačných programov, ktoré poskytujú podporu zo zdrojov REACT-EU.

(20)

Hoci je dôležité zabezpečiť, aby 31. december 2023 zostal konečným dátumom oprávnenosti na programové obdobie 2014 – 2020, malo by sa objasniť, že v priebehu roka 2023 by sa ešte mohli vyberať operácie, ktoré získajú podporu.

(21)

V záujme zabezpečenia kontinuity vykonávania určitých operácií podporovaných zo zdrojov REACT-EU by sa mali uplatňovať ustanovenia týkajúce sa jednotlivých fáz v nariadení, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde plus, Kohéznom fonde, Fonde na spravodlivú transformáciu a Európskom námornom a rybárskom fonde a rozpočtové pravidlá pre uvedené fondy, ako aj pre Fond pre azyl a migráciu, Fond pre vnútornú bezpečnosť a Nástroj na riadenie hraníc a víza.

(22)

V nadväznosti na osobitné opatrenia flexibility v reakcii na výskyt ochorenia COVID-19 zavedené do nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 nariadením (EÚ) 2020/558 by mali byť oprávnené aj výdavky na fyzicky dokončené alebo plne vykonané operácie, ktoré podporujú obnovu po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a prípravu zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva podporovaného v rámci príslušného nového tematického cieľa, za predpokladu, že príslušné operácie sa začali od 1. februára 2020.

(23)

V záujme toho, aby sa členským štátom umožnilo rýchlo použiť zdroje REACT-EU počas súčasného programového obdobia, je opodstatnené výnimočne oslobodiť členské štáty od povinnosti dodržiavať ex ante kondicionality a požiadavky na výkonnostnú rezervu a uplatňovanie výkonnostného rámca, na tematickú koncentráciu, a to aj pokiaľ ide o prahové hodnoty stanovené pre udržateľný rozvoj miest v rámci EFRR, a požiadavky na prípravu komunikačnej stratégie, pokiaľ ide o zdroje REACT-EU. Je však potrebné, aby členské štáty do 31. decembra 2024 vykonali aspoň jedno hodnotenie, aby sa posúdila účinnosť, efektívnosť, účinok a inkluzívnosť zdrojov REACT-EU, ako aj to, ako tieto zdroje prispeli k dosiahnutiu cieľov nového vyhradeného tematického cieľa. S cieľom uľahčiť dostupnosť porovnateľných informácií na úrovni Únie by sa od členských štátov malo vyžadovať v prípadoch, keď je to vhodné, aby využívali špecifické programové ukazovatele týkajúce sa COVID-19, ktoré poskytla Komisia. Okrem toho pri vykonávaní svojich povinností, pokiaľ ide o informovanie, komunikáciu a zviditeľňovanie, by členské štáty a riadiace orgány mali zlepšiť viditeľnosť mimoriadnych opatrení a zdrojov zavedených Úniou, a to najmä zabezpečením toho, aby sa potenciálni prijímatelia, prijímatelia, účastníci, koneční prijímatelia finančných nástrojov a široká verejnosť dozvedeli o existencii zdrojov REACT-EU, ich objeme a dodatočnej podpore, ktorá z nich vyplýva.

(24)

Aby mohli byť zdroje REACT-EU nasmerované do zemepisných oblastí, v ktorých sú najviac potrebné, by sa výnimočne a bez toho, aby boli dotknuté všeobecné pravidlá prideľovania prostriedkov zo štrukturálnych fondov, nemalo požadovať, aby sa zdroje REACT-EU pridelené pre EFRR a ESF rozdeľovali podľa kategórie regiónov. Očakáva sa však, že členské štáty zohľadnia rôzne regionálne potreby a úrovne rozvoja s cieľom zabezpečiť, aby podpora bola rovnomerne rozložená medzi potreby regiónov a miest najviac postihnutých dôsledkami pandémie COVID-19 a potrebu zachovať zameranie na menej rozvinuté regióny v súlade s cieľmi hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti stanovenými v článku 174 ZFEÚ. Členské štáty by zároveň v súlade s princípom partnerstva mali zapojiť miestne a regionálne orgány, ako aj príslušné subjekty, ktoré zastupujú občiansku spoločnosť a sociálnych partnerov.

(25)

S výnimkou prípadov, keď sa v tomto nariadení stanovujú výnimky, by výdavky v rámci REACT-EU mali podliehať rovnakým povinnostiam a zárukám ako všetky finančné prostriedky v rámci politiky súdržnosti. To zahŕňa dodržiavanie základných práv a súlad s Chartou základných práv Európskej únie, ako aj účinné opatrenia na boj proti podvodom vykonávané s podporou existujúcich agentúr pre boj proti podvodom na úrovni členských štátov a Únie, ako sú Európsky úrad pre boj proti podvodom a v relevantných prípadoch Európska prokuratúra.

(26)

V prípade prijatia opatrení na ochranu rozpočtu Únie je dôležité, aby boli náležite ochránené oprávnené záujmy konečných prijímateľov a prijímateľov.

(27)

Na uľahčenie prevodov povolených na základe zmien zavedených týmto nariadením by sa podmienka stanovená v článku 30 ods. 1 písm. f) nariadenia o rozpočtových pravidlách, ktorá sa týka použitia rozpočtových prostriedkov na ten istý cieľ, nemala vzťahovať na uvedené prevody.

(28)

Keďže cieľ tohto nariadenia, a to reagovať na dôsledky krízy spôsobenej ochorením COVID-19 zavedením flexibilných opatrení pri poskytovaní podpory z európskych štrukturálnych a investičných fondov, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov, ale z dôvodov rozsahu a dôsledkov navrhovanej činnosti ich možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa.

(29)

Vzhľadom na naliehavosť situácie vyvolanej pandémiou COVID-19 by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

(30)

Nariadenie (EÚ) č. 1303/2013 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(31)

V článku 135 ods. 2 Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (10) sa stanovuje, že zmeny nariadenia Rady (EÚ, Euratom) č. 1311/2013 (11) alebo rozhodnutia Rady 2014/335/EÚ, Euratom (12), ktoré sa prijmú k dátumu nadobudnutia platnosti uvedenej dohody alebo po tomto dátume, sa neuplatňujú na Spojené kráľovstvo, pokiaľ majú tieto zmeny vplyv na finančné záväzky Spojeného kráľovstva. Podpora podľa tohto nariadenia v rokoch 2021 a 2022 sa financuje zo zvýšenia stropu vlastných zdrojov Únie, čo by malo vplyv na finančný záväzok Spojeného kráľovstva. Toto nariadenie by sa preto nemalo uplatňovať na Spojené kráľovstvo alebo v Spojenom kráľovstve,

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Nariadenie (EÚ) č. 1303/2013 sa mení takto:

1.

Vkladajú sa tieto články:

„Článok 92a

Zdroje REACT-EU

Opatrenia uvedené v článku 1 ods. 2 nariadenia Rady (EÚ) 2020/2094 (*1) sa vykonávajú v rámci štrukturálnych fondov sumou do výšky 47 500 000 000 EUR v cenách roku 2018, ako je uvedené v článku 2 ods. 2 písm. a) bode i) uvedeného nariadenia s výhradou jeho článku 3 ods. 3, 4, 7 a 8.

Tieto dodatočné zdroje na roky 2021 a 2022 pochádzajúce z Nástroja Európskej únie na obnovu poskytujú pomoc na podporu obnovy po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a na prípravu zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva (ďalej len „zdroje REACT-EU“).

Ako sa ustanovuje v článku 3 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2020/2094, zdroje REACT-EU predstavujú vonkajšie pripísané príjmy na účely článku 21 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

Článok 92b

Vykonávacie opatrenia pre zdroje REACT-EU

1.   V rámci cieľa Investovanie do rastu a zamestnanosti sa sprístupnia zdroje REACT-EU.

Odchylne od článku 94 členské štáty tiež spoločne pridelia časť svojich zdrojov REACT-EU na programy cezhraničnej spolupráce v rámci cieľa Európska územná spolupráca, na ktorých sa zúčastňujú, ak sa dohodnú, že takéto pridelenie prostriedkov odráža ich príslušné národné priority.

Zdroje REACT-EU sa použijú na vykonávanie technickej pomoci podľa odseku 6 tohto článku a na vykonávanie operácií, ktorými sa vykonáva tematický cieľ uvedený v prvom pododseku odseku 9 tohto článku.

2.   Zdroje REACT-EU sú k dispozícii na rozpočtový záväzok na roky 2021 a 2022 nad rámec celkových zdrojov uvedených v článku 91, a to takto:

2021: 37 500 000 000 EUR;

2022: 10 000 000 000 EUR.

Zo zdrojov REACT-EU sa podporujú aj administratívne výdavky do výšky 18 000 000 EUR v cenách roku 2018.

Operácie, ktoré sa majú podporiť zo zdrojov REACT-EU, sa môžu vybrať na podporu do konca roka 2023. Ustanovenia týkajúce sa jednotlivých fáz v nariadení, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde plus, Kohéznom fonde, Fonde na spravodlivú transformáciu a Európskom námornom a rybárskom fonde a rozpočtové pravidlá pre uvedené fondy, ako aj pre Fond pre azyl a migráciu, Fond pre vnútornú bezpečnosť a Nástroj na riadenie hraníc a víza, sú uplatniteľné na operácie podporované zdrojmi REACT-EU.

3.   Z podnetu Komisie sa 0,35 % zdrojov REACT-EU pridelí na technickú pomoc s osobitným dôrazom na členské štáty, ktoré pandémia COVID-19 zasiahla viac, a na členské štáty s nižšou mierou absorpcie a vykonávania.

4.   Komisia prijme prostredníctvom vykonávacích aktov rozhodnutie, ktorým pre každý členský štát stanoví rozdelenie zdrojov REACT-EU ako rozpočtových prostriedkov zo štrukturálnych fondov na rok 2021 v súlade s kritériami a metodikou stanovenou v prílohe VIIa. Uvedené rozhodnutie sa upraví v roku 2021 s cieľom stanoviť rozdelenie zdrojov REACT-EU na rok 2022 na základe údajov dostupných k 19. októbru 2021.

5.   Odchylne od článku 76 prvého odseku sa rozpočtové záväzky na zdroje REACT-EU vo vzťahu ku každému dotknutému operačnému programu realizujú pre každý fond v rokoch 2021 a 2022.

Právny záväzok uvedený v článku 76 druhom odseku na roky 2021 a 2022 nadobúda účinnosť dňom uvedeným v článku 3 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2020/2094 alebo po tomto dni.

Článok 76 tretí a štvrtý odsek sa na zdroje REACT-EU neuplatňujú.

Odchylne od článku 14 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách sa na rozpočtové záväzky založené na zdrojoch REACT-EU uplatňujú pravidlá zrušenia viazanosti stanovené v časti II hlave IX kapitole IV a v článku 136 tohto nariadenia. Odchylne od článku 12 ods. 4 písm. c) nariadenia o rozpočtových pravidlách sa zdroje REACT-EU nesmú použiť v rámci nasledujúceho programu či akcie.

Odchylne od článku 86 ods. 2 a článku 136 ods. 1 tohto nariadenia sa viazanosť záväzkov v prípade zdrojov REACT-EU zruší v súlade s pravidlami ukončovania programov.

Každý členský štát pridelí zdroje REACT-EU, ktoré sú k dispozícii na programovanie v rámci EFRR a ESF, na operačné programy alebo programy cezhraničnej spolupráce, do ktorých sú v súlade s princípom partnerstva zapojené miestne a regionálne orgány, ako aj príslušné subjekty zastupujúce občiansku spoločnosť a sociálnych partnerov.

Odchylne od článku 92 ods. 7 sa takisto navrhuje, aby sa časť zdrojov REACT-EU použila, ak to dotknutý členský štát považuje za vhodné, na zvýšenie podpory pre Fond európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby (ďalej len „FEAD“) s cieľom riešiť situáciu osôb, ktoré boli bezprecedentným spôsobom postihnuté krízou spôsobenou pandémiou COVID-19. Časť zdrojov REACT-EU sa môže použiť aj na zvýšenie podpory pre iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí. V oboch prípadoch sa zvýšenie môže navrhnúť pred alebo súčasne s pridelením prostriedkov pre EFRR a ESF.

Zdroje REACT-EU sa môžu po ich počiatočnom pridelení na žiadosť členského štátu o zmenu operačného programu podľa článku 30 ods. 1 prevádzať medzi EFRR a ESF bez ohľadu na percentuálne podiely uvedené v článku 92 ods. 1 písm. a), b) a c), čím sa zachová celková operačná sila ESF na úrovni Únie. Tento pododsek sa neuplatňuje na zdroje EFRR pridelené na programy cezhraničnej spolupráce v rámci cieľa Európska územná spolupráca.

Na zdroje REACT-EU sa neuplatňuje článok 30 ods. 5. Na účely stropov stanovených v uvedenom odseku sa uvedené zdroje vylúčia zo základu na výpočet.

Na účely uplatňovania článku 30 ods. 1 písm. f) nariadenia o rozpočtových pravidlách sa na takéto prevody nevzťahuje podmienka, že rozpočtové prostriedky musia byť určené na rovnaký cieľ. Takéto prevody sa môžu vzťahovať len na prebiehajúci rok alebo na budúce roky finančného plánu.

Požiadavky stanovené v článku 92 ods. 4 tohto nariadenia sa neuplatňujú na počiatočné pridelené rozpočtové prostriedky alebo následné prevody zdrojov REACT-EU.

Zdroje REACT-EU sa implementujú v súlade s pravidlami fondu, do ktorého sa prideľujú alebo prevádzajú.

6.   Sumu až do výšky 4 % celkových zdrojov REACT-EU v rámci EFRR a ESF možno prideliť na technickú pomoc z iniciatívy členských štátov v rámci akéhokoľvek existujúceho operačného programu podporovaného z EFRR alebo ESF alebo nového operačného programu alebo programov uvedených v odseku 10.

Sumu až do výšky 6 % dodatočných zdrojov EFRR pridelených na program cezhraničnej spolupráce v rámci cieľa Európska územná spolupráca podľa druhého pododseku odseku 1 možno prideliť na technickú pomoc.

7.   Odchylne od článku 81 ods. 1 a článku 134 ods. 1 počiatočná zálohová platba, ktorá sa má vyplatiť v nadväznosti na rozhodnutie Komisie, ktorým sa prijíma operačný program alebo schvaľuje zmena operačného programu na pridelenie zdrojov REACT-EU, predstavuje 11 % zdrojov REACT-EU pridelených na programy na rok 2021.

Na účely uplatňovania článku 134 ods. 2 na ročné zálohové platby v rokoch 2021, 2022 a 2023 suma podpory z fondov na operačný program na celé programové obdobie zahŕňa zdroje REACT-EU.

Sumu vyplatenú vo forme dodatočných počiatočných zálohových platieb uvedených v prvom pododseku Komisia plne zúčtuje najneskôr pri ukončení operačného programu.

8.   Zdroje REACT-EU, ktoré nie sú pridelené na technickú pomoc, sa použijú v rámci tematického cieľa uvedeného v prvom pododseku odseku 9 na podporu operácií, ktorými sa podporuje obnova po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a pripravuje zelené, digitálne a odolné oživenie hospodárstva.

Členské štáty môžu prideliť zdroje REACT-EU buď na jednu, alebo viaceré samostatné prioritné osi v rámci existujúceho operačného programu alebo programov v rámci cieľa Investovanie do rastu a zamestnanosti alebo v rámci existujúceho programu alebo programov cezhraničnej spolupráce v rámci cieľa Európska územná spolupráca, alebo na nový operačný program alebo programy uvedené v odseku 10 tohto článku v rámci cieľa Investovanie do rastu a zamestnanosti. Odchylne od článku 26 ods. 1 sa program vzťahuje na obdobie do 31. decembra 2022 s výhradou odseku 4 tohto článku.

V prípade EFRR sa zdroje REACT-EU využívajú predovšetkým na podporu investícií do produktov a služieb v oblasti zdravotníckych služieb alebo sociálnej infraštruktúry, na poskytovanie podpory vo forme prevádzkového kapitálu alebo investičnej podpory pre MSP, na investície do odvetví s vysokým potenciálom pre tvorbu pracovných miest, na podporu investícií prispievajúcich k prechodu na digitálne a zelené hospodárstvo, na podporu investícií do infraštruktúry poskytujúcej základné služby občanom a na podporu opatrení hospodárskej podpory v regiónoch, ktoré sú najviac závislé od odvetví najviac zasiahnutých krízou spôsobenou ochorením COVID-19..

V prípade ESF sa zdroje REACT-EU využívajú predovšetkým na podporu prístupu na trh práce udržiavaním pracovných miest zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb, a to aj prostredníctvom režimov skráteného pracovného času, a to aj vtedy, ak sa táto podpora nekombinuje s aktívnymi opatreniami trhu práce, pokiaľ tieto opatrenia neukladajú vnútroštátne právne predpisy. Zo zdrojov REACT-EU sa podporuje vytváranie pracovných miest a kvalitné pracovné miesta, najmä pre osoby v zraniteľných situáciách, a rozširujú opatrenia na podporu zamestnanosti mladých ľudí v súlade s posilnenou zárukou pre mladých ľudí. Investície do vzdelávania, odbornej prípravy a rozvoja zručností sa zameriavajú na riešenie dvojitej ekologickej a digitálnej transformácie.

Zdroje REACT-EU podporujú aj sociálne systémy, ktoré prispievajú k sociálnemu začleneniu, antidiskriminačným opatreniam a opatreniam na odstránenie chudoby s osobitným zameraním na chudobu detí, a zlepšujú rovnaký prístup k sociálnym službám všeobecného záujmu, a to aj pre deti, starších ľudí, osoby so zdravotným postihnutím, etnické menšiny a bezdomovcov.

9.   S výnimkou technickej pomoci uvedenej v odseku 6 tohto článku a zdrojov REACT-EU použitých na FEAD alebo na iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí uvedených v odseku 5 siedmom pododseku tohto článku sa zo zdrojov REACT-EU podporujú operácie v rámci nového tematického cieľa „Podpora obnovy po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a príprava zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva“, ktorým sa dopĺňajú tematické ciele stanovené v článku 9.

Tematický cieľ uvedený v prvom pododseku tohto odseku je k dispozícii výlučne na programovanie zdrojov REACT-EU. Odchylne od článku 96 ods. 1 písm. b), c) a d) tohto nariadenia a článku 8 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1299/2013 sa nekombinuje s inými investičnými prioritami.

Tematický cieľ uvedený v prvom pododseku tohto odseku predstavuje zároveň jedinú investičnú prioritu na programovanie a implementáciu zdrojov REACT-EU z EFRR a ESF.

Ak sú v rámci existujúceho operačného programu stanovené jedna alebo viaceré samostatné prioritné osi zodpovedajúce tematickému cieľu uvedenému v prvom pododseku tohto odseku, prvky uvedené v článku 96 ods. 2 písm. b) bodoch v) a vii) tohto nariadenia a v článku 8 ods. 2 písm. b) bodoch v) a vi) nariadenia (EÚ) č. 1299/2013 sa pri opise prioritnej osi v revidovanom operačnom programe nevyžadujú.

Revidovaný finančný plán uvedený v článku 96 ods. 2 písm. d) tohto nariadenia a v článku 8 ods. 2 písm. d) nariadenia (EÚ) č. 1299/2013 stanovuje pridelenie zdrojov REACT-EU na rok 2021 a v uplatniteľnom prípade na rok 2022 bez určenia súm na výkonnostnú rezervu a bez rozdelenia podľa kategórie regiónov.

Odchylne od článku 30 ods. 1 tohto nariadenia žiadosti o zmenu programu predložené členským štátom musia byť riadne odôvodnené a stanoví sa v nich najmä očakávaný vplyv programových zmien na podporu obnovy po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a na prípravu zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva. Tieto žiadosti musí sprevádzať revidovaný program.

10.   Odchylne od článku 26 ods. 4 môžu členské štáty vypracovať nové vyhradené operačné programy v rámci cieľa Investovanie do rastu a zamestnanosti v rámci nového tematického cieľa uvedeného v prvom pododseku odseku 9 tohto článku. Nevyžaduje sa ex ante hodnotenie podľa článku 55.

Odchylne od článku 96 ods. 2 písm. a) sa pri zriadení takéhoto nového operačného programu v odôvodnení stanoví očakávaný vplyv operačného programu na podporu obnovy po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a na prípravu zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva.

Ak sa takýto nový operačný program zriadi, členské štáty môžu na účely článku 96 ods. 5 písm. a) určiť len orgány, ktoré už boli určené v rámci prebiehajúcich operačných programov podporovaných z EFRR, ESF a Kohézneho fondu.

Pre takýto nový operačný program sa nevyžadujú prvky stanovené v článku 96 ods. 2 prvom pododseku písm. b) bodoch v) a vii), článku 96 ods. 4, článku 96 ods. 6 písm. b) a c) a článku 96 ods. 7. Prvky stanovené v článku 96 ods. 3 sa vyžadujú len vtedy, ak sa poskytuje zodpovedajúca podpora.

Odchylne od článku 29 ods. 3 a 4 a článku 30 ods. 2 Komisia urobí všetko pre to, aby schválila každý nový vyhradený operačný program alebo akúkoľvek zmenu existujúceho programu do 15 pracovných dní od ich predloženia zo strany členského štátu.

11.   Odchylne od článku 65 ods. 2 a 9 sú výdavky na operácie podporované v rámci tematického cieľa uvedeného v prvom pododseku odseku 9 tohto článku oprávnené od 1. februára 2020.

12.   Odchylne od článku 120 ods. 3 prvého a druhého pododseku sa môže uplatniť na prioritnú os alebo osi podporované zdrojmi REACT-EU naprogramovanými v rámci tematického cieľa uvedeného v prvom pododseku odseku 9 tohto článku miera spolufinancovania do výšky 100 %. Okrem spoločných ukazovateľov stanovených v pravidlách pre jednotlivé fondy členské štáty podľa potreby využívajú aj špecifické programové ukazovatele týkajúce sa COVID-19, ktoré poskytla Komisia.

Odchylne od článku 56 ods. 3 a článku 114 ods. 2 členské štáty zabezpečia, aby sa do 31. decembra 2024 vykonalo aspoň jedno hodnotenie využívania zdrojov REACT-EU s cieľom posúdiť ich účinnosť, efektívnosť, vplyv a v uplatniteľnom prípade inkluzívnosť a nediskriminačný charakter, a to aj z rodového hľadiska, a spôsob, akým prispeli k tematickému cieľu uvedenému v prvom pododseku odseku 9 tohto článku.

13.   Na zdroje REACT-EU sa neuplatňujú tieto ustanovenia:

a)

požiadavky na tematické zameranie vrátane prahových hodnôt stanovených pre udržateľný rozvoj miest podľa tohto nariadenia alebo podľa pravidiel pre jednotlivé fondy, odchylne od článku 18;

b)

ex ante kondicionality, odchylne od článku 19 a pravidiel pre jednotlivé fondy;

c)

požiadavky na výkonnostnú rezervu a na uplatňovanie výkonnostného rámca, odchylne od článkov 20 a 22;

d)

článok 65 ods. 6 pre operácie, ktoré sa začali od 1. februára 2020 a ktoré podporujú obnovu po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a prípravu zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva podporovaného v rámci tematického cieľa uvedeného v prvom pododseku odseku 9 tohto článku;

e)

požiadavky na prípravu komunikačnej stratégie odchylne od článku 116 a článku 115 ods. 1 písm. a).

Odchylne od požiadaviek stanovených v článku 12 ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 1299/2013, v prípade operácií podporovaných zo zdrojov REACT-EU v rámci cieľa Európska územná spolupráca stačí spolupráca prijímateľov aspoň v dvoch oblastiach.

14.   Pri vykonávaní svojich povinností, pokiaľ ide o informovanie, komunikáciu a zviditeľňovanie v súlade s článkom 115 ods. 1 a 3 a s prílohou XII, členské štáty a riadiace orgány zabezpečia, aby sa potenciálni prijímatelia, prijímatelia, účastníci, koneční prijímatelia finančných nástrojov a široká verejnosť dozvedeli o existencii zdrojov REACT-EU, ich objeme a dodatočnej podpore, ktorá z nich vyplýva.

Členské štáty a riadiace orgány objasnia občanom, že predmetná operácia je financovaná v rámci reakcie Únie na pandémiu COVID-19, a zabezpečia úplnú transparentnosť, pričom v prípade potreby využijú sociálne médiá.

Ak sa finančná podpora poskytuje na operácie zo zdrojov REACT-EU, odkazy na „fond“, „fondy“ alebo „EŠIF“ v prílohe XII oddiele 2.2 sa doplnia odkazom „financované v rámci reakcie Únie na pandémiu COVID-19“.

(*1)  Nariadenie Rady (EÚ) 2020/2094 zo 14. decembra 2020, ktorým sa zriaďuje Nástroj Európskej únie na obnovu s cieľom podporiť obnovu po kríze COVID-19 (Ú. v. EÚ L 433, 22.12.2020, s. 23).“"

2.

V článku 154 sa dopĺňa tento pododsek:

„Články 92a a 92b sa neuplatňuje na Spojené kráľovstvo ani v Spojenom kráľovstve. Odkazy na členské štáty v týchto ustanoveniach sa nepovažujú za odkazy na Spojené kráľovstvo.“

3.

Text uvedený v prílohe k tomuto nariadeniu sa vkladá ako príloha VIIa.

Článok 2

Komisia predloží hodnotenie REACT-EU Európskemu parlamentu a Rade do 31. marca 2025. Toto hodnotenie musí obsahovať informácie o dosahovaní cieľov REACT-EU, účinnosti využívania zdrojov REACT-EU, druhoch financovaných opatrení, prijímateľoch a konečných prijímateľoch pridelených rozpočtových prostriedkov a o jeho európskej pridanej hodnote pri podpore obnovy hospodárstva.

Článok 3

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 23. decembra 2020

Za Európsky parlament

predseda

D. M. SASSOLI

Za Radu

predseda

M. ROTH


(1)  Ú. v. EÚ C 272, 17.8.2020, s. 1.

(2)  Stanovisko zo 14. októbra 2020 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(3)  Pozícia Európskeho parlamentu zo 16. decembra 2020 (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku) a rozhodnutie Rady z 22. decembra 2020.

(4)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1301/2013 zo 17. decembra 2013 o Európskom fonde regionálneho rozvoja a o osobitných ustanoveniach týkajúcich sa cieľa Investovanie do rastu a zamestnanosti, a ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1080/2006 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 289).

(5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 320).

(6)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/460 z 30. marca 2020, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1301/2013, (EÚ) č. 1303/2013 a (EÚ) č. 508/2014, pokiaľ ide o osobitné opatrenia na mobilizáciu investícií v systémoch zdravotnej starostlivosti členských štátov a v iných odvetviach ich hospodárstiev v reakcii na výskyt ochorenia COVID-19 (Investičná iniciatíva v reakcii na koronavírus) (Ú. v. EÚ L 99, 31.3.2020, s. 5).

(7)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/558 z 23. apríla 2020, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1301/2013 a (EÚ) č. 1303/2013, pokiaľ ide o špecifické opatrenia na zabezpečenie mimoriadnej flexibility pri využívaní európskych štrukturálnych a investičných fondov v reakcii na výskyt ochorenia COVID-19 (Ú. v. EÚ L 130, 24.4.2020, s. 1).

(8)  Nariadenie Rady (EÚ) 2020/2094 zo 14. decembra 2020, ktorým sa zriaďuje Nástroj Európskej únie na obnovu s cieľom podporiť obnovu po kríze COVID-19 (Ú. v. EÚ L 433, 22.12.2020, s. 23).

(9)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 z 18. júla 2018 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, o zmene nariadení (EÚ) č. 1296/2013, (EÚ) č. 1301/2013, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 1304/2013, (EÚ) č. 1309/2013, (EÚ) č. 1316/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) č. 283/2014 a rozhodnutia č. 541/2014/EÚ a o zrušení nariadenia (EÚ, Euratom) č. 966/2012 (Ú. v. EÚ L 193, 30.7.2018, s. 1).

(10)  Ú. v. EÚ L 29, 31.1.2020, s. 7.

(11)  Nariadenie Rady (EÚ, Euratom) č. 1311/2013 z 2. decembra 2013, ktorým sa ustanovuje viacročný finančný rámec na roky 2014 – 2020 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 884).

(12)  Rozhodnutie Rady 2014/335/EÚ, Euratom z 26. mája 2014 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie (Ú. v. EÚ L 168, 7.6.2014, s. 105).


PRÍLOHA

„PRÍLOHA VIIa

METODIKA PRIDEĽOVANIA ZDROJOV REACT-EU – ČLÁNOK 92B ODS. 4

Metodika prideľovania zdrojov REACT-EU

Zdroje REACT-EU sa rozdelia medzi členské štáty podľa tejto metodiky:

1.

Predbežný podiel každého členského štátu na zdrojoch REACT-EU sa určí ako vážený súčet podielov zistených na základe týchto kritérií s uvedenými váhovými koeficientmi:

a)

faktor HDP (váha 2/3) získaný uplatnením týchto krokov:

i)

vypočíta sa podiel každého členského štátu na celkovej strate úrovne reálneho sezónne očisteného HDP vyjadrenej v EUR v období medzi prvým polrokom 2019 a koncom príslušného referenčného obdobia za všetky členské štáty, ktoré sa berú do úvahy;

ii)

podiely získané podľa bodu i) sa upravia vydelením úrovňou HND na obyvateľa daného členského štátu vyjadrenou ako percentuálny podiel priemernej úrovne HND na obyvateľa EÚ27 (priemer vyjadrený ako 100 %);

b)

faktor nezamestnanosti (váha 2/9) vyjadrený ako vážený priemer:

i)

podielu členského štátu na celkovom počte nezamestnaných (váha 3/4) v januári 2020 za všetky členské štáty, ktoré sa berú do úvahy, a

ii)

podielu členského štátu na celkovom zvýšení počtu nezamestnaných osôb (váha 1/4) v období od januára 2020 do konca príslušného referenčného obdobia za všetky členské štáty, ktoré sa berú do úvahy;

c)

faktor nezamestnanosti mladých ľudí (váha 1/9) vyjadrený ako priemer:

i)

podielu členského štátu na celkovom počte nezamestnaných mladých ľudí (váha 3/4) v januári 2020 za všetky členské štáty, ktoré sa berú do úvahy, a

ii)

podielu členského štátu na celkovom zvýšení počtu nezamestnaných mladých ľudí (váha 1/4) v období od januára 2020 do príslušného referenčného obdobia za všetky členské štáty, ktoré sa berú do úvahy.

Ak úroveň reálneho sezónne očisteného HDP členského štátu vyjadrená v EUR za príslušné referenčné obdobie je vyššia ako v prvom polroku 2019, údaje tohto členského štátu sa vylúčia z výpočtov uvedených v písmene a) bode i).

Ak počet nezamestnaných osôb (veková skupina 15 až 74 rokov) alebo nezamestnaných mladých ľudí (veková skupina 15 až 24 rokov) v členskom štáte za príslušné referenčné obdobie je nižší ako v januári 2020, údaje tohto členského štátu sa vylúčia z výpočtov uvedených v písmene b) bode ii) a písmene c) bode ii).

2.

Pravidlá stanovené v odseku 1 nesmú viesť k tomu, aby pridelené rozpočtové prostriedky na členský štát za celé obdobie 2021 až 2022 prevyšovali:

a)

pre členské štáty, ktorých priemerný HND na obyvateľa (v PPS) v období 2015 – 2017 dosahoval úroveň vyššiu než 109 % priemeru EÚ27: 0,07 % ich reálneho HDP v roku 2019;

b)

pre členské štáty, ktorých priemerný HND na obyvateľa (v PPS) v období 2015 – 2017 dosahoval úroveň rovnú 90 % alebo nižšiu než 90 % priemeru EÚ27: 2,60 % ich reálneho HDP v roku 2019;

c)

pre členské štáty, ktorých priemerný HND na obyvateľa (v PPS) v období 2015 – 2017 dosahoval úroveň vyššiu než 90 % a rovnú 109 % alebo nižšiu než 109 % priemeru EÚ27: tento percentuálny podiel sa získa lineárnou interpoláciou medzi 0,07 % a 2,60 % ich reálneho HDP z roku 2019, čo vedie k pomernému zníženiu percentuálneho stropu v súlade so zvýšením prosperity.

Sumy prekračujúce úroveň stanovenú v písmenách a) až c) pre jednotlivé členské štáty sa prerozdelia úmerne k prideleným rozpočtovým prostriedkom všetkých ostatných členských štátov, ktorých priemerná úroveň HND na obyvateľa (v PPS) je nižšia ako 100 % priemeru EÚ27. Úroveň HND na obyvateľa (v PPS) za obdobie 2015 – 2017 je úroveň HND na obyvateľa, ktorá sa používa pre politiku súdržnosti v rámci rokovaní o VFR na roky 2021 – 2027.

3.

Na účely výpočtu rozdelenia zdrojov REACT-EU na rok 2021:

a)

referenčným obdobím pre HDP je prvý polrok roku 2020;

b)

referenčným obdobím pre počet nezamestnaných osôb a počet nezamestnaných mladých ľudí je priemer za jún až august 2020;

c)

maximálna výška pridelených rozpočtových prostriedkov vyplývajúca z uplatňovania odseku 2 sa vynásobí podielom zdrojov REACT-EU na rok 2021 na celkových zdrojoch REACT-EU na roky 2021 a 2022.

Pred uplatnením metódy opísanej v odsekoch 1 a 2 týkajúcej sa zdrojov REACT-EU na rok 2021 sa Luxembursku pridelí suma 100 000 000 EUR a Malte sa pridelí suma 50 000 000 EUR.

Okrem toho sa z pridelených prostriedkov pridelí najvzdialenejším regiónom úrovne NUTS 2 suma zodpovedajúca intenzite pomoci vo výške 30 EUR na obyvateľa. Tieto pridelené rozpočtové prostriedky budú regiónom a členským štátom rozdelené proporčne k celkovému počtu obyvateľov týchto regiónov. Dodatočné rozpočtové prostriedky pre najvzdialenejšie regióny sa pripočítajú k prideleným rozpočtovým prostriedkom, ktoré každý najvzdialenejší región dostáva z vnútroštátneho rozpočtu.

Zvyšná suma na rok 2021 sa rozdelí medzi členské štáty v súlade s metódou opísanou v odsekoch 1 a 2.

4.

Na účely výpočtu rozdelenia zdrojov REACT-EU na rok 2022:

a)

referenčným obdobím pre HDP je prvý polrok roku 2021;

b)

referenčným obdobím pre počet nezamestnaných osôb a počet nezamestnaných mladých ľudí je priemer za jún až august 2021;

c)

maximálna výška pridelených rozpočtových prostriedkov vyplývajúca z uplatňovania odseku 2 sa vynásobí podielom zdrojov REACT-EU na rok 2022 na celkových zdrojoch REACT-EU na roky 2021 a 2022.