3.6.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 174/345


DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2020/691

z 30. januára 2020,

ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o pravidlá týkajúce sa zariadení pre akvakultúru a prepravcov vodných živočíchov

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 z 9. marca 2016 o prenosných chorobách zvierat a zmene a zrušení určitých aktov v oblasti zdravia zvierat („právna úprava v oblasti zdravia zvierat“) (1), a najmä na jeho článok 176 ods. 4, článok 181 ods. 2, článok 185 ods. 5, článok 189 ods. 1 a článok 279 ods. 2,

keďže:

(1)

Nariadením (EÚ) 2016/429 sa stanovujú pravidlá prevencie a kontroly chorôb, ktoré sa môžu prenášať na zvieratá alebo na ľudí, okrem iného vrátane pravidiel týkajúcich sa zariadení pre akvakultúru a prepravcov vodných živočíchov. Nariadením (EÚ) 2016/429 sa zároveň stanovuje, aby Komisia prijala delegované akty s cieľom doplniť určité menej zásadné prvky uvedeného nariadenia. Preto je potrebné stanoviť doplňujúce pravidlá s cieľom zabezpečiť hladké fungovanie systému v novom legislatívnom rámci nariadenia (EÚ) 2016/429.

(2)

Pravidlami stanovenými v tomto nariadení by sa mali doplniť pravidlá, ktoré sú už stanovené v časti IV hlave II kapitole 1 nariadenia (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o schvaľovanie zariadení pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry predstavujúce významné riziko pre zdravie zvierat, registre zariadení pre akvakultúru, ktoré majú viesť príslušné orgány, a povinnosti vedenia záznamov pre prevádzkovateľov zariadení pre akvakultúru a prepravcov vodných živočíchov.

(3)

Okrem toho sa v tomto nariadení zohľadňuje zrušenie smernice Rady 2006/88/ES (2) nariadením (EÚ) 2016/429 s účinnosťou od 21. apríla 2021. V nariadení (EÚ) 2016/429 sa stanovuje, že zariadenia a prevádzkovatelia, ktorí sú registrovaní alebo schválení v súlade s uvedenou smernicou pred dátumom uplatňovania nariadenia (EÚ) 2016/429, sa majú považovať za registrovaných alebo schválených v súlade s požiadavkami uvedeného nariadenia a vzťahujú sa na nich príslušné povinnosti stanovené v uvedenom nariadenia.

(4)

Pravidlá stanovené v tomto nariadení by preto mali dopĺňať pravidlá stanovené v časti IX nariadenia (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o potrebné prechodné opatrenia na ochranu získaných práv a oprávnených očakávaní zainteresovaných strán, ktoré v súvislosti so zariadeniami pre akvakultúru vyplývajú z už existujúcich aktov Únie.

(5)

Keďže všetky pravidlá stanovené v tomto nariadení sa týkajú zariadení pre akvakultúru a prepravcov vodných živočíchov a majú sa uplatňovať súbežne, mali by sa stanoviť v jedinom akte, a nie v samostatných aktoch s viacerými odkazmi, aby sa v záujme transparentnosti uľahčilo ich uplatňovanie a predišlo duplicite pravidiel. Je to takisto v súlade s prístupom, ktorý sa prijal nariadením (EÚ) 2016/429.

(6)

V článku 176 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa stanovuje, že prevádzkovatelia zariadení pre akvakultúru majú požiadať príslušný orgán o schválenie, ak držia živočíchy akvakultúry s cieľom premiestnenia uvedených živočíchov z daného zariadenia buď ako živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu. Keďže do tejto kategórie patrí široká škála zariadení pre akvakultúru, v článku 176 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa stanovuje, že členské štáty môžu oslobodiť prevádzkovateľov špecifických typov zariadení akvakultúry od požiadavky na schválenie za predpokladu, že takéto zariadenia pre akvakultúru nepredstavujú významné riziko choroby. Okrem toho sa v článku 176 ods. 4 uvedeného nariadenia stanovuje, že Komisia môže prijať delegované akty týkajúce sa výnimiek z požiadavky na schválenie určitých typov zariadení pre akvakultúru, a to opäť pod podmienkou, že dané zariadenia pre akvakultúru nepredstavujú významné riziko.

(7)

Úroveň rizika, ktorú predstavuje zariadenie pre akvakultúru, závisí od činnosti daného zariadenia pre akvakultúru a miesta určenia a plánovaného použitia živočíchov akvakultúry alebo produktov akvakultúry živočíšneho pôvodu produkovaných v danom zariadení. Niektoré zariadenia pre akvakultúru boli už schválené na rôzne účely, ako sú napríklad zariadenia pre akvakultúru, ktoré boli schválené podľa hygienických predpisov v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 853/2004 (3). V určitých situáciách zariadenia pre akvakultúru, ako sú purifikačné a expedičné strediská alebo oblasti sádkovania, prijímajú iba mäkkýše z epidemiologickej oblasti, v ktorej sa nachádza dané zariadenie pre akvakultúru. Tieto zariadenia pre akvakultúru preto z hľadiska zdravia zvierat predstavujú zanedbateľné riziko. Aj iné zariadenia pre akvakultúru sa venujú nízkorizikovým činnostiam, ako je držanie živočíchov akvakultúry výlučne na účely ich vypustenia do voľnej prírody po ich produkcii z chovu generačných rýb pochádzajúcich z vodného útvaru, v ktorom sa nachádza zariadenie pre akvakultúru, alebo držanie živočíchov akvakultúry určených na ľudskú spotrebu alebo na vypustenie do voľnej prírody v rybníkoch na extenzívny chov.

(8)

V tomto nariadení je potrebné stanoviť osobitné podmienky, za ktorých by sa mali povoliť výnimky z požiadavky na schválenie zariadení pre akvakultúru. V určitých prípadoch by sa výnimky mali uplatňovať len na zariadenia pre akvakultúru, ktoré premiestňujú živočíchy akvakultúry v rámci svojho vlastného členského štátu, a nie na zariadenia pre akvakultúru, ktoré premiestňujú živočíchy akvakultúry medzi členskými štátmi. Vo všetkých prípadoch by sa však výnimky z požiadavky na schválenie zariadenia pre akvakultúru mali brať do úvahy len vtedy, ak príslušný orgán ukončil posúdenie rizika, v ktorom sa zohľadňuje aspoň riziko, že sa živočíchy akvakultúry v danom zariadení pre akvakultúru nakazia chorobou vodných živočíchov, a to prostredníctvom vody alebo premiestňovaním, alebo budú takú chorobu týmto spôsobom šíriť, a ak sa zistilo, že toto riziko je zanedbateľné. Podrobné údaje o dodatočných rizikových faktoroch, ktoré môže príslušný orgán zohľadniť pri posudzovaní rizika, sú stanovené v časti I kapitole 2 prílohy VI k delegovanému nariadeniu Komisie (EÚ) 2020/689 (4). Preto by doplňujúce pravidlá stanovené v tomto nariadení mali byť v súlade s pravidlami stanovenými v uvedenom delegovanom nariadení.

(9)

Zároveň niektoré ďalšie typy zariadení pre akvakultúru predstavujú významné riziko šírenia chorôb vodných živočíchov. Takéto typy zariadení pre akvakultúru by mali byť v tomto nariadení konkrétne uvedené a požiadavka, aby prevádzkovatelia týchto zariadení pre akvakultúru podliehali schváleniu, by mala byť v tomto nariadení podrobne opísaná. Tieto typy zahŕňajú zariadenia pre akvakultúru držiace okrasné živočíchy akvakultúry v otvorených zariadeniach, ako aj v uzavretých zariadeniach, v ktorých sa využívajú také spôsoby premiestňovania, pri ktorých obchod v rámci Únie alebo s tretími krajinami môže predstavovať riziko choroby. Iné typy zariadení pre akvakultúru, v ktorých by sa riziko šírenia choroby malo zmierniť prostredníctvom požiadavky na schválenie príslušným orgánom, sú karanténne zariadenia, zariadenia, ktoré držia druhy vektorov v izolácii, a to až dovtedy, kým sa už nepovažujú za vektory, a plavidlá a iné mobilné priestory, v ktorých sa ošetrujú živočíchy akvakultúry alebo v ktorých sa podrobujú iným postupom týkajúcim sa chovu.

(10)

V článku 177 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa stanovuje, že príslušný orgán udeľuje schválenie prevádzkovateľom skupiny zariadení pre akvakultúru. Doplňujúce pravidlá stanovené v tomto nariadení by sa preto mali v relevantných prípadoch uplatňovať na takéto skupiny a mali by sa v nich stanoviť podrobnosti o tom, ako by sa tieto pravidlá mali uplatňovať priamo na danú skupinu a v rámci nej.

(11)

Prevádzkovatelia všetkých zariadení pre akvakultúru alebo skupín zariadení pre akvakultúru sú povinní poskytnúť príslušnému orgánu informácie s cieľom získať schválenie v súlade s článkom 180 nariadenia (EÚ) 2016/429. V tejto súvislosti by prevádzkovatelia mali príslušnému orgánu poskytnúť písomný plán biologickej bezpečnosti, ktorý sa zohľadní v priebehu schvaľovacieho postupu. Táto požiadavka by sa mala uplatňovať na jednotlivé zariadenia pre akvakultúru a na skupiny zariadení pre akvakultúru bez ohľadu na ich veľkosť, komplexnosť plánu biologickej bezpečnosti by však mala závisieť od špecifík jednotlivých zariadení pre akvakultúru alebo ich skupín a od opatrení, ktoré sú potrebné na zmiernenie súvisiacich rizík chorôb.

(12)

Určité zariadenia pre akvakultúru a skupiny zariadení pre akvakultúru by sa mali na základe pravidiel stanovených v časti I kapitole 1 prílohy VI k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2020/689 zapojiť do systému dohľadu založeného na riziku, ktorý je zriadený príslušným orgánom v súlade s článkom 26 nariadenia (EÚ) 2016/429. Bez takejto účasti by zariadenia pre akvakultúru alebo skupiny zariadení pre akvakultúru nemali byť schválené. V súlade s článkom 27 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa v rámci dohľadu založeného na riziku môže zohľadniť dohľad vykonávaný samotnými prevádzkovateľmi v súlade s článkom 24 vrátane návštev týkajúcich sa zdravia zvierat v zmysle článku 25 uvedeného nariadenia. Dohľad založený na riziku sa môže vykonávať aj v rovnakom čase ako dohľad v súvislosti s konkrétnymi chorobami zo zoznamu s cieľom maximalizovať zdroje.

(13)

Frekvencia dohľadu založeného na riziku by mala vychádzať z hodnotení zariadenia pre akvakultúru príslušným orgánom ako zariadenia s „vysokým“, „stredným“ alebo „nízkym“ rizikom po posúdení pomerov v danom zariadení. Faktory, ktoré má príslušný orgán zohľadniť a posúdiť pri hodnotení rizikovosti zariadení, ako aj frekvencia dohľadu, ktorá sa spája s každým hodnotením rizikovosti, sú stanovené v časti I prílohy VI k delegovanému nariadeniu Komisie (EÚ) 2020/689. Cieľom začlenenia zariadení pre akvakultúru držiacich druhy neuvedené v zozname, ktoré sa však podieľajú na významnom objeme obchodu, a preto sa v systéme dohľadu založenom na riziku považujú za zariadenia s „vysokým“ rizikom, je maximalizovať možnosti na identifikáciu a kontrolu objavujúcich sa chorôb, ak sa vyskytnú u živočíchov akvakultúry patriacich k druhom neuvedeným v zozname.

(14)

Keďže dohľad založený na riziku sa vykonáva aj v schválených skupinách zariadení pre akvakultúru, je dôležité stanoviť, ako by sa mal plniť na úrovni skupiny, aby bol výsledok dohľadu epidemiologicky zmysluplný. V súlade s tým by sa v tomto nariadení mali stanoviť pravidlá týkajúce sa prístupu, ktorý by mal príslušný orgán zvoliť na vykonávanie takéhoto dohľadu.

(15)

Okrem požiadavky, aby prevádzkovatelia predložili príslušnému orgánu v rámci schvaľovacieho postupu plán biologickej bezpečnosti a aby sa určité zariadenia pre akvakultúru zapojili do systému dohľadu založeného na riziku, zariadenia pre akvakultúru, ktoré musia byť schválené, by mali spĺňať aj určité požiadavky týkajúce sa ich zariadení a vybavenia. V tomto nariadení by sa preto mala stanoviť konkrétna kombinácia požiadaviek, pokiaľ ide o biologickú bezpečnosť, dohľad a zariadenia a vybavenie, ktoré sa uplatňujú na osobitnú kategóriu zariadenia pre akvakultúru alebo osobitnú kategóriu skupiny zariadení pre akvakultúru.

(16)

V článku 178 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa stanovuje, že prevádzkovatelia zariadení pre akvakultúru, ktorí chcú získať štatút zariadenia pre akvakultúru so špeciálnym režimom, môžu premiestňovať živočíchy akvakultúry do svojich zariadení pre akvakultúru alebo z nich až po tom, ako príslušný orgán schváli daný štatút v súlade s pravidlami stanovenými v uvedenom nariadení. Keďže tieto zariadenia pre akvakultúru si môžu medzi sebou vymieňať živočíchy akvakultúry s obmedzenejšími požiadavkami na premiestňovanie než v prípade iných typov zariadení pre akvakultúru, je vhodné, aby mali zmluvného veterinárneho lekára, ktorý bude vykonávať dohľad nad činnosťami zariadenia pre akvakultúru a bude zodpovedný za jeho zdravotný dohľad, aby si tak navzájom mohli poskytovať spoľahlivé záruky týkajúce sa zdravia. V článku 181 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa stanovuje, že Komisia prijme delegované akty, ktorými sa stanovia doplňujúce pravidlá na schvaľovanie takýchto zariadení pre akvakultúru, a takéto pravidlá by sa mali stanoviť v tomto nariadení.

(17)

V článku 179 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa stanovuje schvaľovanie zariadení pre potraviny z vodných živočíchov schválených na kontrolu chorôb. Tieto zariadenia pre akvakultúru uľahčujú hygienické zabíjanie a hygienické spracovávanie vodných živočíchov, ktoré môžu byť infikované chorobou zo zoznamu alebo objavujúcou sa chorobou. Predstavujú preto významné riziko choroby a mal by ich schváliť príslušný orgán. Počas období, keď tieto zariadenia pre akvakultúru prijímajú vodné živočíchy, ktoré sú infikované alebo podozrivé z infekcie chorobou zo zoznamu alebo objavujúcou sa chorobou, mali by byť v súlade s prísnymi opatreniami biologickej bezpečnosti s cieľom zabezpečiť, aby sa pôvodcovia chorôb nevypustili do otvorených vôd bez primeraného ošetrenia. V článku 181 ods. 2 uvedeného nariadenia sa stanovuje, že Komisia prijme delegované akty, ktorými sa stanovia doplňujúce pravidlá na schvaľovanie týchto zariadení pre akvakultúru, a v súlade s tým by sa uvedené doplňujúce pravidlá mali stanoviť v tomto nariadení.

(18)

Určité purifikačné strediská, oblasti sádkovania a expedičné strediská pre živé mäkkýše by sa mali považovať za zariadenia pre akvakultúru, ktoré musia byť schválené v súlade s článkom 176 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429. Tieto zariadenia, ktoré prijímajú živé mäkkýše z oblasti mimo svojej vlastnej epidemiologickej oblasti, predstavujú vyššie riziko šírenia chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb a počas schvaľovacieho postupu by sa k nim malo tak aj pristupovať. V tomto nariadení by sa preto v tejto súvislosti mali stanoviť doplňujúce pravidlá.

(19)

Vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2018/1882 (5) sa vymedzujú pojmy pre choroby kategórie A, B, C, D a E a stanovuje sa, že pravidlá prevencie a kontroly chorôb zo zoznamu, ktoré sú uvedené v článku 9 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429, sa majú uplatňovať na kategórie chorôb zo zoznamu v prípade druhov zo zoznamu a skupín druhov zo zoznamu, ktoré sú uvedené v tabuľke stanovenej v prílohe k vykonávaciemu nariadeniu (EÚ) 2018/1882. V danej tabuľke sa stanovuje, že určité druhy vodných živočíchov uvedené v stĺpci 4 tabuľky sa majú za vektory považovať len vtedy, ak sa držia v zariadení pre akvakultúru, v ktorom sa držia aj druhy uvedené v stĺpci 3, alebo v prípade voľne žijúcich vodných živočíchov, ak boli vystavené kontaktu s druhmi uvedenými v stĺpci 3 v prirodzenom biotope. Ak sa však tieto druhy následne primerané časové obdobie držia v izolácii od druhov uvedených v stĺpci 3 a od infikovaných vodných zdrojov, už sa nemajú považovať za vektory. Ak sa toto obdobie izolácie nemôže vykonať v karanténnom zariadení schválenom v súlade s článkom 15 tohto nariadenia, potom sa takéto vodné živočíchy môžu namiesto toho držať v inom type zariadenia pre akvakultúru, ktoré nemá všetky opatrenia biologickej bezpečnosti, ktoré sa vyžadujú od karanténnych zariadení, ale v ktorom sa držia v izolácii od potenciálnych patogénov, až kým sa už nepovažujú za vektory. V článku 181 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa stanovuje, že Komisia prijme delegované akty stanovujúce doplňujúce pravidlá na schvaľovanie takýchto zariadení pre akvakultúru, pričom sa zohľadnia uvedené požiadavky. V súlade s tým by sa uvedené požiadavky mali stanoviť v tomto nariadení.

(20)

Článkom 185 ods. 5 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa Komisia splnomocňuje prijímať delegované akty týkajúce sa dodatočných informácií, ktoré sa majú zahrnúť do registrov registrovaných a schválených zariadení pre akvakultúru, ktoré vedie príslušný orgán, a prístupu verejnosti k uvedeným registrom. S výhradou požiadaviek na ochranu údajov stanovených v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 (6) by informácie, ktoré by mal príslušný orgán sprístupniť verejnosti, mali odrážať požiadavky stanovené v článku 185 ods. 2 písm. a), c), e) a f) nariadenia (EÚ) 2016/429, ktoré vo veľkej miere odrážajú podrobné údaje, ktoré členské štáty už poskytli vo verejnom registri v súlade s rozhodnutím Komisie 2008/392/ES (7).

(21)

Do verejného registra príslušného orgánu by sa však mali zahrnúť aj špecifickejšie informácie týkajúce sa zdravotného štatútu každého schváleného zariadenia s cieľom uľahčiť bezpečný obchod a zabezpečiť, aby zainteresované strany vedeli, či dané zariadenie pre akvakultúru je alebo nie je bez výskytu konkrétnej choroby kategórie B alebo C, či sa naň vzťahuje eradikačný program pre konkrétnu chorobu kategórie B alebo C, program dohľadu pre konkrétnu chorobu kategórie C, alebo či nemá žiadny z týchto zdravotných štatútov. Vzhľadom na rozsah požiadaviek stanovených v tomto nariadení, pokiaľ ide o verejnú dostupnosť informácií o schválených zariadeniach pre akvakultúru, by sa týmto nariadením malo rozhodnutie 2008/392/ES zrušiť.

(22)

V článkoch 186 a 187 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa stanovujú minimálne povinnosti vedenia záznamov pre prevádzkovateľov zariadení pre akvakultúru. Keďže vodné živočíchy nie sú individuálne identifikovateľné, je vedenie záznamov vo vzťahu k ich produkcii a premiestňovaniu kľúčové. Aj keď existujú určité spoločné prvky medzi záznamami vedenými prevádzkovateľmi rôznych typov zariadení pre akvakultúru, osobitné typy zariadení pre akvakultúru by mali viesť záznamy, ktoré zohľadňujú špecifiká zariadenia a typu akvakultúrnej činnosti, do ktorej sa zapájajú. Keďže v článku 189 ods. 1 uvedeného nariadenia sa stanovuje, že Komisia prijme delegované akty, ktorými sa stanovia doplňujúce pravidlá pre povinnosti vedenia záznamov, mali by sa v tomto nariadení pre každý typ schváleného zariadenia pre akvakultúru stanoviť rôzne požiadavky na vedenie záznamov.

(23)

V článku 188 nariadenia (EÚ) 2016/429 sa stanovujú minimálne povinnosti pre prepravcov vodných živočíchov, ktoré sú určené pre zariadenia pre akvakultúru, a vodných živočíchov, ktoré sa premiestňujú medzi biotopmi. Prepravcovia vodných živočíchov predstavujú osobitné riziko šírenia chorôb a je nevyhnutné, aby títo prevádzkovatelia viedli záznamy s cieľom zabezpečiť vysledovateľnosť vodných živočíchov, ktoré prepravujú, ako aj poskytnúť listinné dôkazy o tom, že využívajú vhodné opatrenia biologickej bezpečnosti. Preto by sa týmto nariadením mali stanoviť doplňujúce pravidlá týkajúce sa ich povinnosti vedenia záznamov.

(24)

Toto nariadenie by sa malo uplatňovať od 21. apríla 2021 v súlade s dátumom uplatňovania nariadenia (EÚ) 2016/429,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

ČASŤ I

PREDMET ÚPRAVY, ROZSAH PÔSOBNOSTI A VYMEDZENIE POJMOV

Článok 1

Predmet úpravy a rozsah pôsobnosti

1.   Týmto nariadením sa dopĺňajú pravidlá stanovené v nariadení (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o registrované a schválené zariadenia pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry, a prepravcov vodných živočíchov.

2.   V časti II sa stanovujú požiadavky v:

a)

hlave I kapitole 1, pokiaľ ide o schvaľovanie príslušným orgánom v prípade zariadení pre akvakultúru, ktoré predstavujú významné riziko pre choroby postihujúce vodné živočíchy, a o určité výnimky pre prevádzkovateľov zariadení, ktoré predstavujú zanedbateľné riziko pre uvedené choroby;

b)

hlave I kapitole 2, pokiaľ ide o požiadavky na zariadenia pre akvakultúru a ich skupiny a o schvaľovaní príslušným orgánom;

c)

hlave II kapitole 1, pokiaľ ide o informačné povinnosti príslušného orgánu týkajúce sa registrov zariadení pre akvakultúru registrovaných v súlade s článkom 173 nariadenia (EÚ) 2016/429;

d)

hlave II kapitole 2, pokiaľ ide o informačné povinnosti príslušného orgánu týkajúce sa registrov schválených zariadení pre akvakultúru;

e)

hlave III kapitole 1, pokiaľ ide o povinnosti vedenia záznamov pre prevádzkovateľov zariadení pre akvakultúru a zariadení pre potraviny z vodných živočíchov registrovaných alebo schválených na kontrolu chorôb príslušným orgánom, okrem tých, ktoré sú uvedené v článku 186 ods. 1 a článku 187 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429;

f)

hlave III kapitole 2, pokiaľ ide o povinnosti vedenia záznamov pre prepravcov vodných živočíchov, okrem povinností stanovených v článku 188 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429.

3.   V časti III sa stanovujú určité prechodné opatrenia, pokiaľ ide o smernicu 2006/88/ES a rozhodnutie 2008/392/ES v súvislosti s registráciou a schvaľovaním zariadení pre akvakultúru.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje vymedzenie pojmov stanovené v článku 1 vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2018/1882.

Uplatňuje sa aj toto vymedzenie pojmov:

1.

„rybník na extenzívny chov“ je tradičný rybník alebo lagúna, ktoré sú prírodné alebo umelé a v ktorých zdroj potravy zvierat držaných v týchto rybníkoch alebo lagúnach je, s výnimkou mimoriadnych okolností, prírodný a v ktorých nie sú prijaté žiadne opatrenia na zvýšenie produkcie nad prirodzenú kapacitu prostredia;

2.

„purifikačné stredisko“ je zariadenie s nádržami napájanými čistou morskou vodou, do ktorej sa mäkkýše umiestňujú na čas nevyhnutný na zníženie kontaminácie, aby sa stali vhodnými na ľudskú spotrebu;

3.

„expedičné stredisko“ je každé pevninské alebo plávajúce zariadenie na prijímanie, kondicionovanie, umývanie, čistenie, triedenie, balenie do priameho obalu a balenie do druhého obalu mäkkýšov vhodných na ľudskú spotrebu;

4.

„oblasť sádkovania“ je sladkovodná oblasť, morská oblasť, ústie alebo lagúna s jasne vyznačenými hranicami prostredníctvom bójí, stĺpov alebo iných pevných prostriedkov, ktorá sa využíva výhradne na prirodzené čistenie mäkkýšov;

5.

„v izolácii“ je držanie živočíchov akvakultúry v zariadení pre akvakultúru tak, aby neprichádzali do kontaktu so žiadnymi inými druhmi vodných živočíchov buď priamo prostredníctvom kohabitácie, alebo nepriamo prostredníctvom zásobovania vodou;

6.

„uzavreté zariadenie“ je zariadenie pre akvakultúru, ktorého odpadová voda sa podrobí úprave, ktorou je možné inaktivovať pôvodcov chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb ešte pred jej vypustením do otvorených vôd;

7.

„otvorené zariadenie“ je zariadenie pre akvakultúru, ktorého odpadová voda sa vypúšťa priamo do otvorených vôd bez toho, aby sa podrobila úprave s cieľom inaktivovať pôvodcov chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb;

8.

„epidemiologická oblasť“ je vymedzená zemepisná oblasť, v ktorej majú vodné živočíchy rovnaký zdravotný štatút a sú vystavené rovnakému riziku nakazenia sa chorobou zo zoznamu alebo objavujúcou sa chorobou;

9.

„plán biologickej bezpečnosti“ je zdokumentovaný plán, v ktorom sa určujú trasy, ktorými môže pôvodca choroby vstúpiť do zariadenia pre akvakultúru, šíriť sa v rámci neho a prenášať sa z neho; zohľadňujú sa v ňom špecifiká zariadenia a určujú sa opatrenia, ktoré zmiernia riziká biologickej bezpečnosti, ktoré boli identifikované;

10.

„spoločné opatrenia biologickej bezpečnosti“ sú opatrenia zahrnuté v pláne biologickej bezpečnosti, ktoré boli navrhnuté a vykonávané každým zariadením pre akvakultúru v skupine zariadení pre akvakultúru, ktorú schválil príslušný orgán v súlade s článkom 177 nariadenia (EÚ) 2016/429;

11.

„jedinečné registračné číslo“ je číslo pridelené registrovanému zariadeniu pre akvakultúru alebo skupine zariadení pre akvakultúru, ako sa uvádza v článku 173 nariadenia (EÚ) 2016/429;

12.

„jedinečné schvaľovacie číslo“ je číslo pridelené príslušným orgánom zariadeniu pre akvakultúru alebo skupine zariadení pre akvakultúru, ktoré ním boli schválené v súlade s článkom 173 nariadenia (EÚ) 2016/429;

13.

„identifikačné číslo lode podľa IMO“ je jedinečné číslo pridelené námorným plavidlám Medzinárodnou námornou organizáciou (IMO);

14.

„hygienická bariéra“ sú brody, umývanie rúk, prezliekanie alebo iné opatrenia biologickej bezpečnosti, ktorých účinkom je vytvorenie bariér proti šíreniu choroby do zariadenia pre akvakultúru, v rámci neho alebo z neho;

15.

„produkčné jednotky“ sú žľaby, rybníky, náhony, nádrže, klietky, ohrady alebo podobné štruktúry, ktoré obsahujú skupiny živočíchov akvakultúry v zariadení pre akvakultúru;

16.

„zvýšená úmrtnosť“ je nevysvetlená úmrtnosť vyššia ako úroveň považovaná za bežnú pre zariadenie pre akvakultúru alebo skupinu zariadení pre akvakultúru za prevládajúcich podmienok;

17.

„program dohľadu“ je dobrovoľný program testovania a kontrolných opatrení vykonávaných v súvislosti s chorobou kategórie C v zariadení pre akvakultúru, ktoré sa nezúčastňuje na eradikačnom programe s cieľom dosiahnuť štatút bez výskytu choroby, ale v prípade ktorého z testovania vyplynie, že zariadenie pre akvakultúru nie je infikované danou chorobou kategórie C.

ČASŤ II

REGISTRÁCIA, SCHVAĽOVANIE, REGISTRE A VEDENIE ZÁZNAMOV

HLAVA I

SCHVAĽOVANIE PREVÁDZKOVATEĽOV ZARIADENÍ PRE AKVAKULTÚRU PRÍSLUŠNÝM ORGÁNOM

KAPITOLA 1

Schvaľovanie zariadení pre akvakultúru, ktoré predstavujú významné riziko šírenia chorôb, a výnimky z požiadavky na schválenie

Článok 3

Výnimky z povinnosti prevádzkovateľov požiadať príslušný orgán o schválenie zariadení pre akvakultúru

1.   Odchylne od článku 176 ods. 1 písm. a) nariadenia (EÚ) 2016/429 sa od prevádzkovateľov nasledujúcich typov zariadení pre akvakultúru nevyžaduje, aby požiadali príslušný orgán o schválenie svojich zariadení pre akvakultúru:

a)

zariadenia pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry výlučne na vypustenie do voľnej prírody;

b)

rybníky na extenzívny chov, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry na priamu ľudskú spotrebu alebo na vypustenie do voľnej prírody;

c)

purifikačné strediská, ktoré:

i)

sú schválené v súlade s článkom 4 nariadenia (ES) č. 853/2004 a

ii)

prijímajú mäkkýše iba z epidemiologickej oblasti, v ktorej sa nachádza zariadenie;

d)

expedičné strediská, ktoré:

i)

sú schválené v súlade s článkom 4 nariadenia (ES) č. 853/2004 a

ii)

prijímajú mäkkýše iba z epidemiologickej oblasti, v ktorej sa nachádza zariadenie;

e)

oblasti sádkovania, ktoré:

i)

sú schválené v súlade s článkom 4 nariadenia (ES) č. 853/2004 a

ii)

prijímajú mäkkýše iba z epidemiologickej oblasti, v ktorej sa nachádza zariadenie.

2.   Výnimky z povinnosti požiadať príslušný orgán o schválenie stanovené v odseku 1 tohto článku sa uplatňujú iba na zariadenia pre akvakultúru, z ktorých sa živočíchy akvakultúry nepremiestňujú do iného členského štátu, okrem mäkkýšov určených na priamu ľudskú spotrebu, a ak príslušný orgán ukončil posúdenie rizika:

a)

v ktorom zohľadnil aspoň rizikové faktory stanovené v časti I kapitole 2 písm. a) a b) prílohy VI k delegovanému nariadeniu Komisie (EÚ) 2020/689; a

b)

z ktorého vyplynulo, že riziko pre živočíchy akvakultúry v zariadení pre akvakultúru, pokiaľ ide o nakazenie sa chorobou zo zoznamu alebo objavujúcou sa chorobou alebo jej šírenie, je zanedbateľné.

Článok 4

Typy zariadení pre akvakultúru, ktoré musia byť schválené príslušným orgánom

Prevádzkovatelia nasledujúcich typov zariadení pre akvakultúru požiadajú príslušný orgán o schválenie v súlade s článkom 176 ods. 1 písm. b) nariadenia (EÚ) 2016/429:

a)

karanténne zariadenia pre živočíchy akvakultúry;

b)

zariadenia pre akvakultúru držiace živočíchy akvakultúry patriace k druhom zo zoznamu, ktoré sú vektory, v izolácii dovtedy, kým sa už nepovažujú za vektory;

c)

zariadenia pre akvakultúru, ktoré sú uzavretými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely, pretože z dôvodu svojich spôsobov premiestňovania vytvárajú významné riziko choroby;

d)

zariadenia pre akvakultúru, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia v otvorených zariadeniach na okrasné účely;

e)

plavidlá alebo iné mobilné priestory, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia dočasne na účely ošetrenia alebo aby podstúpili iný postup týkajúci sa chovu.

KAPITOLA 2

Požiadavky a udeľovanie schválenia pre zariadenia pre akvakultúru

Článok 5

Požiadavka na schválené zariadenia pre akvakultúru a ich skupiny, aby mali plán biologickej bezpečnosti

Príslušný orgán schváli zariadenia pre akvakultúru uvedené v článku 7 a v článkoch 9 až 19 alebo skupiny zariadení pre akvakultúru uvedené v článku 8 iba vtedy, ak ich prevádzkovatelia vypracovali a zdokumentovali plán biologickej bezpečnosti, ktorý spĺňa tieto požiadavky:

a)

identifikuje trasy, ktorými môže pôvodca choroby vstúpiť do zariadenia pre akvakultúru alebo do skupiny zariadení pre akvakultúru, šíriť sa v rámci nich a prenášať sa z nich do životného prostredia alebo do iných zariadení pre akvakultúru;

b)

zohľadňuje špecifiká jednotlivých zariadení pre akvakultúru alebo skupín zariadení pre akvakultúru a určuje opatrenia na zmiernenie každého rizika biologickej bezpečnosti, ktoré bolo identifikované;

c)

ak je to vhodné, zvažuje alebo zohľadňuje prvky stanovené v bode 1 písm. a) častiach 1 až 7 a častiach 9 až 12 a v bode 1 písm. b) časti 8 prílohy I, keď sa vypracúva daný plán pre zariadenie pre akvakultúru alebo skupinu zariadení pre akvakultúru.

Článok 6

Požiadavka na schválené zariadenia pre akvakultúru a ich skupiny, aby sa zapojili do systému dohľadu založeného na riziku

1.   Príslušný orgán schváli zariadenia pre akvakultúru uvedené v článkoch 7, 17 a 18 tohto nariadenia iba vtedy, ak prevádzkovatelia spĺňajú dohľad založený na riziku, ktorý vykonáva príslušný orgán v súlade s článkom 26 nariadenia (EÚ) 2016/429, vo forme systému dohľadu založeného na riziku, ako sa stanovuje v časti 1 a v časti 2 bode 1 prílohy II k tomuto nariadeniu.

2.   Príslušný orgán schváli skupiny zariadení pre akvakultúru uvedené v článku 8 tohto nariadenia iba vtedy, ak prevádzkovatelia spĺňajú dohľad založený na riziku, ktorý vykonáva príslušný orgán v súlade s článkom 26 nariadenia (EÚ) 2016/429, vo forme systému dohľadu založeného na riziku, ako sa stanovuje v časti 1 a v časti 2 bode 2 prílohy II k tomuto nariadeniu.

3.   Pri udeľovaní schválenia zariadeniam pre akvakultúru alebo ich skupinám podľa odsekov 1 a 2 príslušný orgán zohľadní tieto prvky a zahrnie ich do systému dohľadu založeného na riziku:

a)

výsledok dohľadu, ktorý vykonáva prevádzkovateľ v súlade s článkom 24 nariadenia (EÚ) 2016/429;

b)

informácie získané prostredníctvom návštev týkajúcich sa zdravia zvierat, ktoré vykonal veterinárny lekár v súlade s článkom 25 nariadenia (EÚ) 2016/429, ak prevádzkovatelia takéto informácie sprístupňujú.

Článok 7

Požiadavky na udeľovanie schválenia zariadeniam pre akvakultúru, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia s cieľom ich premiestnenia z daného zariadenia buď ako živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu, okrem tých zariadení pre akvakultúru, pre ktoré sú v článkoch 12 až 19 stanovené osobitné požiadavky

Pri udeľovaní schválenia príslušný orgán zabezpečí, aby zariadenia pre akvakultúru, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia s cieľom ich premiestnenia z daného zariadenia buď ako živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu, okrem zariadení pre akvakultúru uvedených v článkoch 12 až 19, spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

článku 6 ods. 1, pokiaľ ide o dohľad založený na riziku;

b)

časti 1 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

c)

časti 1 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 8

Požiadavky na udeľovanie schválenia skupinám zariadení pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry s cieľom ich premiestnenia z daného zariadenia buď ako živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu

Pri udeľovaní schválenia príslušný orgán zabezpečí, aby skupiny zariadení pre akvakultúru, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia s cieľom ich premiestnenia z daných zariadení buď ako živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu, spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

článku 6 ods. 2, pokiaľ ide o dohľad založený na riziku;

b)

časti 2 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti pre zariadenie pre akvakultúru v skupine;

c)

časti 2 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 9

Požiadavky na udelenie schválenia zariadeniam pre akvakultúru so špeciálnym režimom

Príslušný orgán pri udeľovaní schválenia zabezpečí, aby zariadenia pre akvakultúru so špeciálnym režimom spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

článku 10, pokiaľ ide o opatrenia pre zariadenia, v ktorých sa vykonávajú vyšetrenia post mortem a ktoré zabezpečujú služby veterinárneho lekára zariadenia;

b)

časti 3 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

c)

časti 3 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o dohľad a kontrolu;

d)

časti 3 bode 3 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 10

Povinnosti prevádzkovateľov zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom

Pred udelením schválenia príslušným orgánom prevádzkovatelia zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom:

a)

zavedú opatrenia na vykonanie veterinárnych vyšetrení post mortem vo vhodných zariadeniach v zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom alebo v laboratóriu;

b)

prostredníctvom zmluvy alebo iného právneho nástroja zabezpečia služby veterinárneho lekára zariadenia, ktorý je zodpovedný za:

i)

dohľad nad činnosťami zariadenia pre akvakultúru so špeciálnym režimom a dodržiavanie požiadaviek týkajúcich sa schválenia stanovených v článku 9;

ii)

preskúmanie plánu dohľadu nad chorobami v zmysle časti 3 bodu 2 písm. a) prílohy I minimálne raz ročne.

Článok 11

Požiadavky na udelenie schválenia zariadeniam pre potraviny z vodných živočíchov schváleným na kontrolu chorôb

Príslušný orgán pri udeľovaní schválenia zabezpečí, aby zariadenia pre potraviny z vodných živočíchov schválené na kontrolu chorôb spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

časti 4 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

b)

časti 4 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 12

Požiadavky na udelenie schválenia purifikačným strediskám okrem tých, ktoré sú uvedené v článku 3 ods. 1 písm. c)

Príslušný orgán pri udeľovaní schválenia zabezpečí, aby purifikačné strediská okrem tých, ktoré sú uvedené v článku 3 ods. 1 písm. c), spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

časti 5 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

b)

časti 5 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 13

Požiadavky na udelenie schválenia expedičným strediskám okrem tých, ktoré sú uvedené v článku 3 ods. 1 písm. d)

Príslušný orgán pri udeľovaní schválenia zabezpečí, aby expedičné strediská okrem tých, ktoré sú uvedené v článku 3 ods. 1 písm. d), spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

časti 6 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

b)

časti 6 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 14

Požiadavky na udelenie schválenia oblastiam sádkovania okrem tých, ktoré sú uvedené v článku 3 ods. 1 písm. e)

Príslušný orgán pri udeľovaní schválenia zabezpečí, aby oblasti sádkovania okrem tých, ktoré sú uvedené v článku 3 ods. 1 písm. e), spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

časti 7 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

b)

časti 7 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 15

Požiadavky na udelenie schválenia karanténnym zariadeniam

Príslušný orgán pri udeľovaní schválenia zabezpečí, aby karanténne zariadenia spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

časti 8 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

b)

časti 8 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o dohľad a kontrolné opatrenia;

c)

časti 8 bode 3 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 16

Požiadavky na udelenie schválenia zariadeniam pre akvakultúru držiacim živočíchy akvakultúry patriace k druhom zo zoznamu, ktoré sú vektory, v izolácii dovtedy, kým sa už nepovažujú za vektory

Pri udeľovaní schválenia príslušný orgán zabezpečí, aby zariadenia pre akvakultúru držiace živočíchy akvakultúry patriace k druhom zo zoznamu, ktoré sú vektory, v izolácii dovtedy, kým sa už nepovažujú za vektory, spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

časti 9 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

b)

časti 9 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o dohľad a kontrolné opatrenia;

c)

časti 9 bode 3 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 17

Požiadavky na udeľovanie schválenia zariadeniam pre akvakultúru, ktoré sú uzavretými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely, pretože z dôvodu svojich spôsobov premiestňovania vytvárajú významné riziko choroby

Pri udeľovaní schválenia príslušný orgán zabezpečí, aby zariadenia pre akvakultúru, ktoré sú uzavretými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely, pretože z dôvodu svojich spôsobov premiestňovania vytvárajú významné riziko choroby, spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

článku 6 ods. 1, pokiaľ ide o dohľad založený na riziku;

b)

časti 10 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

c)

časti 10 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 18

Požiadavky na udeľovanie schválenia zariadeniam pre akvakultúru, ktoré sú otvorenými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely

Pri udeľovaní schválenia príslušný orgán zabezpečí, aby zariadenia pre akvakultúru, ktoré sú otvorenými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely, spĺňali požiadavky stanovené v:

a)

článku 6 ods. 1, pokiaľ ide o dohľad založený na riziku;

b)

časti 11 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

c)

časti 11 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

Článok 19

Požiadavky na udelenie schválenia plavidlám alebo iným mobilným priestorom, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia dočasne na účely ošetrenia alebo na výkon iného postupu týkajúceho sa chovu

Pri udeľovaní schválenia príslušný orgán zabezpečí, aby plavidlá alebo iné mobilné priestory, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia dočasne na účely ošetrenia alebo na výkon iného postupu týkajúceho sa chovu, boli v súlade s požiadavkami stanovenými v:

a)

časti 12 bode 1 prílohy I, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti;

b)

časti 12 bode 2 prílohy I, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie.

HLAVA II

REGISTRE REGISTROVANÝCH A SCHVÁLENÝCH ZARIADENÍ PRE AKVAKULTÚRU VEDENÉ PRÍSLUŠNÝM ORGÁNOM

KAPITOLA 1

Registre zariadení pre akvakultúru vedené príslušným orgánom

Článok 20

Informačná povinnosť príslušného orgánu, pokiaľ ide o register registrovaných zariadení pre akvakultúru

Okrem informácií požadovaných podľa článku 185 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/429 príslušný orgán v registri zariadení pre akvakultúru stanovenom v článku 185 ods. 1 písm. a) uvedeného nariadenia uvedie v prípade každého zariadenia pre akvakultúru, ktoré zaregistruje, tieto informácie:

a)

jedinečné registračné číslo, ktoré mu bolo pridelené príslušným orgánom;

b)

dátum registrácie príslušným orgánom;

c)

adresu a zemepisné súradnice (zemepisná šírka a dĺžka) miesta, kde sa zariadenie pre akvakultúru nachádza;

d)

opis jeho zariadení a vybavenia;

e)

kategórie živočíchov akvakultúry držaných v zariadení pre akvakultúru;

f)

približný počet alebo maximálnu biomasu alebo oboje, pokiaľ ide o živočíchy akvakultúry, ktoré možno chovať v zariadení pre akvakultúru;

g)

obdobie, počas ktorého sa držia živočíchy akvakultúry v zariadení pre akvakultúru, ak nejde o nepretržitú prevádzku, v relevantných prípadoch vrátane informácií o sezónnom obsadení alebo obsadení počas konkrétnych udalostí;

h)

dátum ukončenia činnosti, ak prevádzkovateľ o ňom informoval príslušný orgán.

KAPITOLA 2

Registre zariadení pre akvakultúru schválených príslušným orgánom

Článok 21

Informačná povinnosť príslušného orgánu, pokiaľ ide o register schválených zariadení pre akvakultúru

1.   Okrem informácií požadovaných podľa článku 185 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/429 príslušný orgán v registri schválených zariadení pre akvakultúru stanovenom v článku 185 ods. 1 písm. b) a c) uvedeného nariadenia uvedie v prípade každého zariadenia pre akvakultúru alebo skupiny zariadení pre akvakultúru, ktoré schváli, tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo, ktoré mu bolo pridelené príslušným orgánom;

b)

dátum schválenia udeleného príslušným orgánom alebo každého pozastavenia alebo zrušenia schválenia príslušným orgánom;

c)

adresu a zemepisné súradnice (zemepisná šírka a dĺžka) miesta, kde sa schválené zariadenie pre akvakultúru alebo skupina zariadení pre akvakultúru nachádza;

d)

opis jeho relevantných zariadení a vybavenia;

e)

kategórie živočíchov akvakultúry držaných v zariadení pre akvakultúru alebo skupine zariadení pre akvakultúru;

f)

približný počet alebo maximálnu biomasu alebo oboje, pokiaľ ide o živočíchy akvakultúry, ktoré možno chovať v zariadení pre akvakultúru alebo skupine zariadení pre akvakultúru;

g)

obdobie, počas ktorého sa držia živočíchy akvakultúry v zariadení pre akvakultúru alebo skupine zariadení pre akvakultúru, ak nejde o nepretržitú prevádzku, v relevantných prípadoch vrátane informácií o sezónnom obsadení alebo obsadení počas konkrétnych udalostí;

h)

dátum ukončenia činnosti, ak prevádzkovateľ o ňom informoval príslušný orgán.

2.   Okrem informácií požadovaných podľa článku 185 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2016/429 príslušný orgán uvedie na verejne prístupnej internetovej informačnej stránke aktualizované informácie o zdravotnom štatúte živočíchov akvakultúry, ktoré sú držané v zariadeniach pre akvakultúru alebo v skupinách zariadení pre akvakultúru schválených v súlade s článkom 181 ods. 1 uvedeného nariadenia.

Uvedené aktuálne zdravotné informácie obsahujú aspoň zdravotný štatút zariadenia pre akvakultúru alebo skupiny zariadení pre akvakultúru pre každú príslušnú chorobu zo zoznamu a pre každú príslušnú kategóriu uvedenej choroby v tejto forme:

a)

či je bez výskytu choroby kategórie B alebo choroby kategórie C;

b)

či vykonáva eradikačný program pre chorobu kategórie B alebo choroby kategórie C;

c)

či vykonáva dobrovoľný program dohľadu pre chorobu kategórie C alebo

d)

akékoľvek ďalšie informácie, ktoré sa týkajú choroby kategórie B, C alebo D, okrem informácií uvedených v písmenách a), b) a c).

HLAVA III

ĎALŠIE POVINNOSTI PREVÁDZKOVATEĽOV TÝKAJÚCE SA VEDENIA ZÁZNAMOV, OKREM POVINNOSTÍ STANOVENÝCH V NARIADENÍ (EÚ) 2016/429

KAPITOLA 1

Záznamy, ktoré majú viesť prevádzkovatelia registrovaných alebo schválených zariadení pre akvakultúru

Článok 22

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov registrovaných zariadení pre akvakultúru

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia registrovaných zariadení pre akvakultúru zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné registračné číslo pridelené zariadeniu pre akvakultúru príslušným orgánom;

b)

podrobné údaje o všetkých šetreniach vykonaných po výskyte zvýšenej mortality alebo podozrení na výskyt choroby;

c)

čestné vyhlásenia vydané v súlade s článkom 218 nariadenia (EÚ) 2016/429, ktoré boli prijaté spolu so zásielkami živočíchov akvakultúry, ktoré prišli do zariadenia pre akvakultúru alebo ktoré boli zaslané s takýmito zásielkami, ktoré boli odoslané zo zariadenia pre akvakultúru, podľa toho, čo je relevantné;

d)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce vodné živočíchy.

Článok 23

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov schválených zariadení pre akvakultúru, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia s cieľom ich premiestnenia z daného zariadenia buď ako živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu, okrem tých, ktoré sú uvedené v článkoch 27 až 34

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia schválených zariadení pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry s cieľom ich premiestňovania z daného zariadenia buď živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu, okrem zariadení pre akvakultúru uvedených v článkoch 27 až 34 tohto nariadenia, zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané zariadeniu pre akvakultúru príslušným orgánom;

b)

aktuálnu kategorizáciu rizika zariadenia pre akvakultúru, ktorú pridelil príslušný orgán;

c)

podrobné údaje o vykonávaní a výsledkoch dohľadu založeného na riziku podľa článku 6 ods. 1;

d)

podrobné údaje o premiestňovaní do zariadenia pre akvakultúru vrátane:

i)

jedinečného schvaľovacieho alebo registračného čísla zariadenia pre akvakultúru pôvodu v prípade všetkých živočíchov akvakultúry, ktoré boli prijaté z iného zariadenia pre akvakultúru alebo

ii)

polohy biotopu, z ktorého boli voľne žijúce vodné živočíchy odobrané pred odoslaním do zariadenia pre akvakultúru;

e)

podrobné údaje o premiestňovaní zo zariadenia pre akvakultúru vrátane:

i)

živočíchov akvakultúry a produktov akvakultúry živočíšneho pôvodu a v prípade premiestňovania živočíchov akvakultúry vrátane jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru určenia alebo

ii)

podrobných údajov o biotope, do ktorého sa živočíchy akvakultúry vypustia, v prípade premiestňovania do voľnej prírody;

f)

názov a adresu prepravcov, ktorí dodávajú vodné živočíchy do zariadenia alebo odvážajú živočíchy akvakultúry zo zariadenia;

g)

plán biologickej bezpečnosti pre schválené zariadenie pre akvakultúru a dôkaz o jeho vykonávaní;

h)

čestné vyhlásenia vydané v súlade s článkom 218 nariadenia (EÚ) 2016/429, ktoré boli prijaté spolu so zásielkami živočíchov akvakultúry, ktoré prišli do zariadenia pre akvakultúru alebo ktoré boli zaslané so zásielkami, ktoré boli odoslané zo zariadenia pre akvakultúru, podľa toho, čo je relevantné;

i)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce vodné živočíchy.

Článok 24

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov schválenej skupiny zariadení pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry s cieľom ich premiestnenia z daného zariadenia buď ako živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu

1.   Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia zariadení pre akvakultúru v skupine zariadení pre akvakultúru schválenej v súlade s článkom 177 písm. a) nariadenia (EÚ) 2016/429 zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané zariadeniu pre akvakultúru príslušným orgánom;

b)

aktuálnu kategorizáciu rizika skupiny zariadení pre akvakultúru, ktorú pridelil príslušný orgán;

c)

podrobné údaje o vykonávaní a výsledkoch dohľadu založeného na riziku podľa článku 6 ods. 2;

d)

podrobné údaje o premiestňovaní do zariadenia pre akvakultúru vrátane:

i)

jedinečného schvaľovacieho alebo registračného čísla zariadenia pre akvakultúru pôvodu v prípade všetkých živočíchov akvakultúry, ktoré boli prijaté zo zariadenia pre akvakultúru, ktoré nepatrí do skupiny; alebo

ii)

polohy biotopu, z ktorého boli voľne žijúce vodné živočíchy odobrané pred odoslaním do zariadenia pre akvakultúru;

e)

podrobné údaje o premiestňovaní zo skupiny zariadení pre akvakultúru vrátane:

i)

živočíchov akvakultúry a produktov akvakultúry živočíšneho pôvodu zo živočíchov akvakultúry a v prípade premiestňovania živočíchov akvakultúry vrátane jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru určenia, ak sa zvieratá akvakultúry odosielajú do iného zariadenia, ktoré nepatrí do skupiny; alebo

ii)

podrobných údajov o biotope, do ktorého sa živočíchy akvakultúry majú vypustiť, v prípade premiestňovania do voľnej prírody;

f)

názov a adresu prepravcov, ktorí dodávajú vodné živočíchy do zariadenia pre akvakultúru alebo odvážajú živočíchy akvakultúry zo zariadenia pre akvakultúru;

g)

podrobné údaje o platnom pláne biologickej bezpečnosti a dôkaz o jeho vykonávaní;

h)

čestné vyhlásenia vydané v súlade s článkom 218 nariadenia (EÚ) 2016/429, ktoré boli prijaté spolu so zásielkami živočíchov akvakultúry, ktoré prišli do zariadenia pre akvakultúru alebo ktoré boli zaslané so zásielkami, ktoré boli odoslané zo zariadenia pre akvakultúru, podľa toho, čo je relevantné;

i)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce vodné živočíchy.

2.   Prevádzkovateľ skupiny zariadení pre akvakultúru schválenej v súlade s článkom 177 písm. b) nariadenia (EÚ) 2016/429 zaznamenáva alebo vedie informácie stanovené v odseku 1 písm. a) až i) tohto článku v mene každého zariadenia pre akvakultúru v skupine.

Článok 25

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov schválených zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia schválených zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané zariadeniu pre akvakultúru so špeciálnym režimom príslušným orgánom;

b)

podrobné údaje o premiestňovaní do a zo zariadenia pre akvakultúru so špeciálnym režimom vrátane jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru pôvodu alebo určenia, pokiaľ ide o všetky živočíchy akvakultúry, ktoré boli prijaté z iného zariadenia pre akvakultúru alebo ktoré boli odoslané do iného zariadenia pre akvakultúru;

c)

názov a adresu prepravcov, ktorí dodávajú živočíchy akvakultúry do zariadenia pre akvakultúru alebo odvážajú živočíchy akvakultúry zo zariadenia pre akvakultúru so špeciálnym režimom;

d)

podrobné údaje o vykonávaní a výsledkoch plánu dohľadu nad chorobami, ako sa stanovuje v časti 3 bode 2 prílohy I;

e)

výsledky klinických a laboratórnych testov a vyšetrení post mortem vykonaných po šetrení zvýšenej úmrtnosti alebo podozrenia na výskyt choroby;

f)

v relevantných prípadoch podrobné údaje o vakcinácii alebo ošetrení zvierat akvakultúry, ako sa stanovuje v časti 3 bode 2 písm. c) prílohy I;

g)

podrobné údaje týkajúce sa izolácie alebo karantény v prípade prichádzajúcich živočíchov akvakultúry, pokyny príslušného orgánu, ak sú k dispozícii, týkajúce sa izolácie a karantény a relevantné zistenia počas každého obdobia izolácie alebo karantény;

h)

plán biologickej bezpečnosti pre zariadenie pre akvakultúru so špeciálnym režimom;

i)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce živočíchy akvakultúry.

Článok 26

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov zariadení pre potraviny z vodných živočíchov schválených na kontrolu chorôb

Okrem informácií požadovaných podľa článku 187 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia zariadení pre potraviny z vodných živočíchov schválených na kontrolu chorôb zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané zariadeniu pre potraviny z vodných živočíchov schválenému na kontrolu chorôb príslušným orgánom;

b)

plán biologickej bezpečnosti zariadenia pre potraviny z vodných živočíchov schváleného na kontrolu chorôb a dôkaz o jeho vykonávaní;

c)

záznamy o údržbe systému úpravy odpadových vôd používaného v zariadení pre potraviny z vodných živočíchov schválenom na kontrolu chorôb;

d)

záznamy na overenie účinnosti systému úpravy vody;

e)

názov a adresu prepravcov, ktorí dodávajú vodné živočíchy do zariadenia pre potraviny z vodných živočíchov schváleného na kontrolu chorôb;

f)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce vodné živočíchy.

Článok 27

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov schválených purifikačných stredísk

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia schválených purifikačných stredísk zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané schválenému purifikačnému stredisku príslušným orgánom;

b)

plán biologickej bezpečnosti pre schválené purifikačné stredisko a dôkaz o jeho vykonávaní;

c)

záznamy o údržbe systému úpravy odpadových vôd používaného v schválenom purifikačnom stredisku;

d)

záznamy na overenie účinnosti systému úpravy vody;

e)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce vodné živočíchy.

Článok 28

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov schválených expedičných stredísk

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia schválených expedičných stredísk zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané schválenému expedičnému stredisku príslušným orgánom;

b)

plán biologickej bezpečnosti pre schválené expedičné stredisko a dôkaz o jeho vykonávaní;

c)

záznamy o údržbe systému úpravy odpadových vôd používaného v schválenom expedičnom stredisku;

d)

záznamy na overenie účinnosti systému úpravy vody;

e)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce vodné živočíchy.

Článok 29

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov schválených oblastí sádkovania

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia schválených oblastí sádkovania zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané schválenej oblasti sádkovania príslušným orgánom;

b)

plán biologickej bezpečnosti pre schválenú oblasť sádkovania a dôkaz o jeho vykonávaní;

c)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce vodné živočíchy.

Článok 30

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov schválených karanténnych zariadení pre živočíchy akvakultúry

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia schválených karanténnych zariadení pre živočíchy akvakultúry zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané karanténnemu zariadeniu príslušným orgánom;

b)

podrobné údaje o premiestňovaní do schváleného karanténneho zariadenia vrátane:

i)

jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru pôvodu v prípade všetkých živočíchov akvakultúry prijatých z iného zariadenia pre akvakultúru alebo

ii)

polohy biotopu, z ktorého boli vodné živočíchy odobrané pred odoslaním do schváleného karanténneho zariadenia;

c)

podrobné údaje o premiestňovaní z karanténneho zariadenia vrátane:

i)

jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru určenia alebo

ii)

polohy biotopu, v ktorom boli živočíchy akvakultúry vypustené do voľnej prírody;

d)

názov a adresu prepravcov, ktorí dodávajú vodné živočíchy do zariadenia pre akvakultúru alebo odvážajú živočíchy akvakultúry zo schváleného karanténneho zariadenia;

e)

podrobné údaje o vykonávaní a výsledkoch dohľadu nad chorobami, ako sa stanovuje v časti 8 bode 2 prílohy I;

f)

výsledky klinických a laboratórnych testov a vyšetrení post mortem, ako sa stanovuje v časti 8 bode 2 prílohy I;

g)

pokyny príslušného orgánu, ak sú k dispozícii, pokiaľ ide o zistenia počas každého obdobia izolácie alebo karantény;

h)

plán biologickej bezpečnosti pre schválené karanténne zariadenie a dôkaz o jeho vykonávaní;

i)

dôkazy, ktoré preukazujú, že environmentálne parametre v schválenom karanténnom zariadení prispievajú k prejavu príslušných chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb;

j)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce vodné živočíchy.

Článok 31

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov schválených zariadení pre akvakultúru držiacich živočíchy akvakultúry patriace k druhom zo zoznamu, ktoré sú vektory, v izolácii dovtedy, kým sa už nepovažujú za vektory

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia schválených zariadení držiace živočíchy akvakultúry patriace k druhom zo zoznamu, ktoré sú vektory, v izolácii dovtedy, kým sa už nepovažujú za vektory, zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané zariadeniu pre akvakultúru príslušným orgánom;

b)

podrobné údaje o premiestňovaní do schváleného zariadenia pre akvakultúru vrátane:

i)

jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru pôvodu v prípade všetkých živočíchov akvakultúry prijatých z iného zariadenia pre akvakultúru alebo

ii)

polohy biotopu, z ktorého boli vodné živočíchy odobrané pred odoslaním do schváleného zariadenia pre akvakultúru;

c)

podrobné údaje o premiestňovaní zo schváleného zariadenia pre akvakultúru vrátane:

i)

jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru určenia alebo

ii)

podrobných údajov o biotope, do ktorého sa živočíchy akvakultúry majú vypustiť, v prípade premiestňovania do voľnej prírody;

d)

názov a adresu prepravcov, ktorí dodávajú vodné živočíchy do zariadenia pre akvakultúru alebo odvážajú živočíchy akvakultúry zo schváleného zariadenia pre akvakultúru;

e)

podrobné údaje o vykonávaní a výsledkoch dohľadu nad chorobami, ako sa stanovuje v časti 9 bode 2 prílohy I;

f)

výsledky klinických a laboratórnych testov a vyšetrení post mortem, ako sa stanovuje v časti 9 bode 2 prílohy I;

g)

pokyny príslušného orgánu, ak sú k dispozícii, pokiaľ ide o zistenia počas 90 dní obdobia izolácie, ako sa stanovuje v časti 9 bode 2 prílohy I;

h)

plán biologickej bezpečnosti pre schválené zariadenie pre akvakultúru a dôkaz o jeho vykonávaní;

i)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce vodné živočíchy.

Článok 32

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov schválených zariadení pre akvakultúru, ktoré sú uzavretými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia schválených zariadení pre akvakultúru, ktoré sú uzavretými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely, zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané zariadeniu pre akvakultúru príslušným orgánom;

b)

aktuálnu kategorizáciu rizika schváleného zariadenia pre akvakultúru, ktorú pridelil príslušný orgán;

c)

v relevantných prípadoch podrobné údaje o vykonávaní a výsledkoch dohľadu založeného na riziku podľa článku 6 ods. 1;

d)

podrobné údaje o premiestňovaní do a zo schváleného zariadenia pre akvakultúru vrátane jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru pôvodu, pokiaľ ide o všetky živočíchy akvakultúry, ktoré boli prijaté z iného zariadenia pre akvakultúru;

e)

podrobné údaje o premiestňovaní zo schváleného zariadenia pre akvakultúru vrátane jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru určenia, okrem premiestňovania vykonávaného do domácností;

f)

názov a adresu prepravcov, ktorí dodávajú vodné živočíchy do schváleného zariadenia pre akvakultúru alebo odvážajú živočíchy akvakultúry zo schváleného zariadenia pre akvakultúru, okrem premiestňovania vykonávaného do domácností;

g)

plán biologickej bezpečnosti pre schválené zariadenie pre akvakultúru a dôkaz o jeho vykonávaní;

h)

čestné vyhlásenia vydané v súlade s článkom 218 nariadenia (EÚ) 2016/429, ktoré boli prijaté spolu so zásielkami živočíchov akvakultúry, ktoré prišli do schváleného zariadenia pre akvakultúru alebo ktoré boli zaslané so zásielkami, ktoré boli odoslané zo schváleného zariadenia pre akvakultúru, podľa toho, čo je relevantné;

i)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce živočíchy akvakultúry.

Článok 33

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prevádzkovateľov schválených zariadení pre akvakultúru, ktoré sú otvorenými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia schválených zariadení pre akvakultúru, ktoré sú otvorenými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely, zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané zariadeniu pre akvakultúru príslušným orgánom;

b)

aktuálnu kategorizáciu rizika schváleného zariadenia pre akvakultúru, ktorú pridelil príslušný orgán;

c)

v relevantných prípadoch podrobné údaje o vykonávaní a výsledkoch dohľadu založeného na riziku podľa článku 6 ods. 1;

d)

podrobné údaje o premiestňovaní do a zo schváleného zariadenia pre akvakultúru vrátane jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru pôvodu, pokiaľ ide o všetky živočíchy akvakultúry, ktoré boli prijaté z iného zariadenia pre akvakultúru;

e)

podrobné údaje o premiestňovaní zo schváleného zariadenia pre akvakultúru vrátane jedinečného registračného alebo schvaľovacieho čísla zariadenia pre akvakultúru určenia, okrem premiestňovania vykonávaného do domácností;

f)

názov a adresu prepravcov, ktorí dodávajú vodné živočíchy do schváleného zariadenia pre akvakultúru alebo odvážajú živočíchy akvakultúry zo schváleného zariadenia pre akvakultúru, okrem premiestňovania vykonávaného do domácností;

g)

plán biologickej bezpečnosti pre schválené zariadenie pre akvakultúru a dôkaz o jeho vykonávaní;

h)

čestné vyhlásenia vydané v súlade s článkom 218 nariadenia (EÚ) 2016/429, ktoré boli prijaté spolu so zásielkami živočíchov akvakultúry, ktoré prišli do schváleného zariadenia pre akvakultúru alebo ktoré boli zaslané so zásielkami, ktoré boli odoslané zo schváleného zariadenia pre akvakultúru, podľa toho, čo je relevantné;

i)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce vodné živočíchy.

Článok 34

Povinnosti vedenia záznamov v prípade schválených plavidiel alebo iných schválených mobilných priestorov, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia dočasne na účely ošetrenia alebo na výkon iného postupu týkajúceho sa chovu

Okrem informácií požadovaných podľa článku 186 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429 prevádzkovatelia schválených plavidiel alebo iných schválených mobilných priestorov, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia dočasne na účely ošetrenia alebo na výkon iného postupu týkajúceho sa chovu, zaznamenávajú a vedú tieto informácie:

a)

jedinečné schvaľovacie číslo vydané plavidlu alebo inému mobilnému priestoru príslušným orgánom;

b)

dátum a čas nakladania živočíchov akvakultúry na schválené plavidlo alebo do iných schválených mobilných priestorov;

c)

v relevantných prípadoch názov, adresu a jedinečné registračné alebo schvaľovacie číslo každého zariadenia pre akvakultúru, v ktorom boli živočíchy akvakultúry naložené a vyložené;

d)

dátum a miesto plnenia plavidiel alebo iných mobilných priestorov vodou pred naložením a v relevantných prípadoch dátum a miesto výmeny vody medzi naložením a vyložením;

e)

v relevantných prípadoch podrobné údaje o trase medzi jednotlivými zariadeniami pre akvakultúru;

f)

podrobné údaje o každom ošetrení alebo postupe súvisiacom s chovom, ktorý sa uskutočňuje na schválenom plavidle alebo v iných schválených mobilných priestoroch;

g)

plán biologickej bezpečnosti pre schválené plavidlo alebo iné schválené mobilné priestory a dôkaz o jeho vykonávaní;

h)

v relevantných prípadoch akékoľvek ďalšie doklady sprevádzajúce živočíchy akvakultúry.

KAPITOLA 2

Záznamy, ktoré majú viesť prepravcovia

Článok 35

Povinnosti vedenia záznamov v prípade prepravcov vodných živočíchov

Okrem informácií požadovaných podľa článku 188 nariadenia (EÚ) 2016/429 prepravcovia vodných živočíchov zaznamenávajú a vedú v prípade každého dopravného prostriedku používaného na premiestňovanie vodných živočíchov tieto informácie:

a)

číslo poznávacej značky v prípade pozemnej prepravy, identifikačné číslo lode podľa IMO v prípade prepravy po mori alebo akýkoľvek iný prostriedok identifikácie, ktorý jedinečným spôsobom identifikuje iné dopravné prostriedky, v ktorých sa vodné živočíchy prepravujú;

b)

dátum a čas naloženia vodných živočíchov v zariadení pre akvakultúru pôvodu alebo biotope pôvodu;

c)

názov, adresu a jedinečné registračné alebo schvaľovacie číslo každého navštíveného zariadenia pre akvakultúru;

d)

polohu každého biotopu, z ktorého boli odobrané voľne žijúce vodné živočíchy;

e)

dátum a čas vyloženia vodných živočíchov v zariadení pre akvakultúru určenia alebo v biotope určenia;

f)

dátum, čas a miesto výmeny vody, ak k nej došlo;

g)

plán biologickej bezpečnosti pre dopravný prostriedok a dôkaz o jeho vykonávaní;

h)

referenčné čísla dokladov sprevádzajúcich zásielku vodných živočíchov.

ČASŤ III

PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

Článok 36

Zrušenie

Rozhodnutie 2008/392/ES sa zrušuje s účinnosťou od 21. apríla 2021.

Odkazy na zrušený akt sa považujú za odkazy na toto nariadenie.

Článok 37

Prechodné opatrenia týkajúce sa informácií v registroch existujúcich zariadení pre akvakultúru a prevádzkovateľov, ktoré vedú príslušné orgány

Členské štáty zabezpečia, aby sa v prípade existujúcich zariadení pre akvakultúru a prevádzkovateľov uvedených v článku 279 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/429, patriacich do rozsahu pôsobnosti článkov 20 a 21 tohto nariadenia, zahrnuli informácie požadované v článkoch 20 a 21 v prípade každého takéhoto zariadenia pre akvakultúru a prevádzkovateľa do registrov registrovaných a schválených zariadení pre akvakultúru vedených príslušnými orgánmi pred 21. aprílom 2021.

Článok 38

Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 21. apríla 2021.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 30. januára 2020

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 84, 31.3.2016, s. 1.

(2)  Smernica Rady 2006/88/ES z 24. októbra 2006 o zdravotných požiadavkách na živočíchy a produkty akvakultúry a o prevencii a kontrole niektorých chorôb vodných živočíchov (Ú. v. EÚ L 328, 24.11.2006, s. 14).

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 853/2004 z 29. apríla 2004, ktorým sa ustanovujú osobitné hygienické predpisy pre potraviny živočíšneho pôvodu (Ú. v. EÚ L 139, 30.4.2004, s. 55).

(4)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/689 zo 17. decembra 2019, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o pravidlá týkajúce sa dohľadu, eradikačných programov a štatútu bez výskytu choroby pre určité choroby zo zoznamu a objavujúce sa choroby (pozri stranu 211 tohto úradného vestníka).

(5)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2018/1882 z 3. decembra 2018 o uplatňovaní niektorých pravidiel prevencie a kontroly chorôb na kategórie chorôb zo zoznamu a o vytvorení zoznamu druhov a skupín druhov predstavujúcich značné riziko šírenia uvedených chorôb zo zoznamu (Ú. v. EÚ L 308, 4.12.2018, s. 21).

(6)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) (Ú. v. EÚ L 119, 4.5.2016, s. 1).

(7)  Rozhodnutie Komisie 2008/392/ES z 30. apríla 2008, ktorým sa vykonáva smernica Rady 2006/88/ES, pokiaľ ide o informačnú internetovú stránku na sprístupnenie informácií o podnikoch akvakultúrnej produkcie a povolených spracovateľských prevádzkarniach v elektronickej podobe, sa má začleniť do dohody (Ú. v. EÚ L 138, 28.5.2008, s. 12).


PRÍLOHA I

POŽIADAVKY NA UDEĽOVANIE SCHVÁLENIA ZARIADENIAM PRE AKVAKULTÚRU, AKO SA UVÁDZAJÚ V ČASTI II HLAVE I KAPITOLE 2

ČASŤ 1

Požiadavky na udeľovanie schválenia zariadeniam pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry s cieľom ich premiestnenia z daného zariadenia buď ako živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu, ako sa uvádza v článku 7

1.

Požiadavky na opatrenia biologickej bezpečnosti v zariadeniach pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry s cieľom ich premiestnenia z daného zariadenia buď ako živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu, ako sa uvádza v článku 7 písm. b), sú tieto:

a)

prevádzkovatelia vykonávajú plán biologickej bezpečnosti v súlade s článkom 5, ktorý musí zohľadňovať tieto prvky:

i)

na kritických miestach v zariadení pre akvakultúru sa musia zaviesť dezinfekčné stanice;

ii)

ak v rámci toho istého zariadenia pre akvakultúru existujú tieto funkčné jednotky, musia byť oddelené pomocou vhodných hygienických bariér:

jednotky pre liahnutie,

výkrmové jednotky,

spracovateľské jednotky,

expedičné stredisko;

iii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia používať výlučne v zariadení pre akvakultúru a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iv)

vybavenie sa nesmie spoločne využívať viacerými zariadeniami pre akvakultúru, ale ak je to nevyhnutné, musí sa dodržiavať vhodný protokol na čistenie a dezinfekciu vybavenia;

v)

návštevníci zariadenia pre akvakultúru musia byť kontrolovaní v prípadoch, keď predstavujú riziko choroby; títo návštevníci musia:

nosiť ochranný odev a obuv, ktoré sa poskytujú v zariadení pre akvakultúru, alebo

vyčistiť a dezinfikovať akýkoľvek ochranný odev a obuv, ktoré prinesú do zariadenia pre akvakultúru, a to pri príchode, a v prípade odevu a obuvi, ktoré nie sú určené na jedno použitie, pri odchode;

vi)

mŕtve živočíchy musia byť odstránené zo všetkých produkčných jednotiek v takej frekvencii, ktorou sa zabezpečí udržanie infekčného tlaku na minime, ktorá je ale uskutočniteľná pri použitej produkčnej metóde, a likvidujú sa v súlade s článkom 13 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1069/2009 (1);

vii)

pokiaľ je to možné, vybavenie v rámci zariadenia pre akvakultúru musí byť vyčistené a dezinfikované na konci každého produkčného cyklu;

viii)

ak zariadenia pre akvakultúru prijímajú oplodnené vajíčka z iných zariadení a ak je to biologicky možné, musia sa tieto vajíčka pri príchode vhodne dezinfikovať a všetky obaly sa musia dezinfikovať alebo zlikvidovať biologicky bezpečným spôsobom;

ix)

údaje o čistení a dezinfekcii v prípade prepravcov sa musia overiť pred tým, ako sa vodné živočíchy nakladajú alebo vykladajú v zariadení pre akvakultúru;

b)

prevádzkovatelia menujú konkrétnu osobu, ktorá je poverená vykonávaním plánu biologickej bezpečnosti v zariadení pre akvakultúru spolu s iným personálom, ktorý podáva správy v súvislosti s otázkami biologickej bezpečnosti danej osobe.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie zariadení pre akvakultúru podľa článku 7 písm. c), sú tieto:

a)

vhodné vybavenie a zariadenia musia byť k dispozícii na účely zachovania vhodných podmienok chovu pre živočíchy akvakultúry držané v zariadení pre akvakultúru;

b)

zariadenie pre akvakultúru musí zabezpečovať dobré hygienické normy a umožniť primerané vykonávanie monitorovania zdravia;

c)

pokiaľ je to možné, vybavenie a zariadenia musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sa dajú vhodne čistiť a dezinfikovať;

d)

musia sa zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko šírenia choroby týmito predátormi a environmentálne obmedzenia zariadenia pre akvakultúru;

e)

na čistenie a dezinfekciu zariadení, vybavenia a dopravných prostriedkov musí byť k dispozícii vhodné vybavenie.

ČASŤ 2

Požiadavky na udeľovanie schválenia skupinám zariadení pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry s cieľom ich premiestnenia z daného zariadenia buď ako živé, alebo ako produkty akvakultúry živočíšneho pôvodu, ako sa uvádza v článku 8

1.

Požiadavky na opatrenia biologickej bezpečnosti v skupinách zariadení pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry s cieľom ich premiestnenia z daného zariadenia, ako sa uvádza v článku 8 písm. b), sú tieto:

a)

prevádzkovatelia vykonávajú plán biologickej bezpečnosti v súlade s článkom 5 a pri tvorbe svojho plánu biologickej bezpečnosti musia prevádzkovatelia zohľadniť tieto prvky:

i)

na kritických miestach sa v každom zariadení pre akvakultúru v rámci skupiny musia zaviesť dezinfekčné stanice;

ii)

ak v rámci toho istého zariadenia pre akvakultúru existujú tieto funkčné jednotky, musia byť oddelené pomocou vhodných hygienických bariér:

jednotky pre liahnutie,

výkrmové jednotky,

spracovateľské jednotky,

expedičné stredisko;

iii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia používať výlučne v danom zariadení pre akvakultúru a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iv)

vybavenie sa nesmie spoločne využívať viacerými zariadeniami pre akvakultúru, ale ak je to nevyhnutné, musí sa dodržiavať vhodný protokol na čistenie a dezinfekciu vybavenia;

v)

návštevníci zariadenia pre akvakultúru musia byť kontrolovaní, ak predstavujú riziko choroby; títo návštevníci musia:

nosiť ochranný odev a obuv, ktoré sa poskytujú v každom zariadení pre akvakultúru, alebo

vyčistiť a dezinfikovať akýkoľvek ochranný odev a obuv, ktoré prinesú do zariadenia pre akvakultúru, a to pri príchode, a v prípade odevu a obuvi, ktoré nie sú určené na jedno použitie, pri odchode;

vi)

mŕtve živočíchy akvakultúry musia byť odstránené zo všetkých produkčných jednotiek v takej frekvencii, ktorou sa zabezpečí udržanie infekčného tlaku na minime, ktorá je ale uskutočniteľná pri použitej produkčnej metóde, a likvidujú sa v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009;

vii)

pokiaľ je to možné, vybavenie v rámci každého zariadenia pre akvakultúru musí byť vyčistené a dezinfikované na konci každého produkčného cyklu;

viii)

ak zariadenia pre akvakultúru prijímajú oplodnené vajíčka z iných zariadení a ak je to biologicky možné, musia sa tieto vajíčka pri príchode vhodne dezinfikovať a všetky obaly sa musia dezinfikovať alebo zlikvidovať biologicky bezpečným spôsobom;

ix)

údaje o čistení a dezinfekcii v prípade prepravcov sa musia overiť pred tým, ako sa živočíchy akvakultúry nakladajú alebo vykladajú v zariadení pre akvakultúru;

b)

za vykonávanie opatrení stanovených v pláne biologickej bezpečnosti zodpovedá:

i)

prevádzkovateľ každého jednotlivého zariadenia pre akvakultúru v rámci skupiny zariadení pre akvakultúru schválenej v súlade s článkom 177 písm. a) nariadenia (EÚ) 2016/429;

ii)

prevádzkovateľ skupiny zariadení pre akvakultúru schválenej v súlade s článkom 177 písm. b) nariadenia (EÚ) 2016/429.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie skupín zariadení pre akvakultúru podľa článku 8 písm. c), sú tieto:

a)

vhodné vybavenie a zariadenia musia byť k dispozícii na účely zachovania vhodných podmienok chovu pre živočíchy akvakultúry držané v každom zariadení pre akvakultúru v rámci skupiny;

b)

každé zariadenie pre akvakultúru v rámci skupiny musí zabezpečovať dobré hygienické normy a umožniť vykonávanie monitorovania zdravia.

c)

vybavenie a zariadenia v každom zariadení pre akvakultúru v rámci skupiny musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sa dajú ľahko čistiť a dezinfikovať;

d)

v každom zariadení pre akvakultúru v rámci skupiny sa musia zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko šírenia choroby týmito predátormi a environmentálne obmedzenia zariadenia pre akvakultúru;

e)

v každom zariadení pre akvakultúru v rámci skupiny musí byť k dispozícii vhodné vybavenie na čistenie a dezinfekciu zariadení, vybavenia a dopravných prostriedkov.

ČASŤ 3

Požiadavky na udeľovanie schválenia zariadeniam pre akvakultúru so špeciálnym režimom podľa článku 9

1.

Požiadavky, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom podľa článku 9 písm. b), sú tieto:

a)

prevádzkovatelia vykonávajú plán biologickej bezpečnosti v súlade s článkom 5, ktorý musí zohľadňovať tieto prvky:

i)

na kritických miestach v zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom sa musia zaviesť dezinfekčné stanice;

ii)

ak v rámci toho istého zariadenia pre akvakultúru so špeciálnym režimom existujú rozličné funkčné jednotky, musia sa oddeliť pomocou hygienických bariér:

iii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia uchovávať v zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iv)

návštevníci musia nosiť ochranný odev a obuv, ktoré poskytuje prevádzkovateľ;

v)

vybavenie sa nesmie využívať spoločne s inými zariadeniami pre akvakultúru;

vi)

mŕtve živočíchy musia byť odstránené v takej frekvencii, ktorou sa zabezpečí udržanie infekčného tlaku na minime, a likvidujú sa v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009;

vii)

vybavenie v rámci zariadenia pre akvakultúru so špeciálnym režimom sa musí čistiť a dezinfikovať vo vhodnej frekvencii;

viii)

ak zariadenia pre akvakultúru so špeciálnym režimom prijímajú oplodnené vajíčka z iných zariadení, ak je to biologicky možné a ak to nezasahuje do cieľov výskumu, musia sa tieto vajíčka pri príchode vhodne dezinfikovať a všetky obaly sa musia dezinfikovať alebo zlikvidovať biologicky bezpečným spôsobom;

ix)

údaje o čistení a dezinfekcii v prípade prepravcov sa musia overiť pred tým, ako sa živočíchy akvakultúry nakladajú alebo vykladajú v zariadení;

b)

prevádzkovatelia menujú konkrétnu osobu, ktorá je poverená vykonávaním plánu biologickej bezpečnosti v zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom spolu s iným personálom, ktorý podáva správy v súvislosti s otázkami biologickej bezpečnosti danej osobe.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o opatrenia dohľadu a kontrolu v zariadeniach pre akvakultúru so špeciálnym režimom podľa článku 9 písm. c), sú tieto:

a)

musí sa vykonávať plán dohľadu nad chorobami, ktorý musí obsahovať primeranú kontrolu chorôb živočíchov akvakultúry, a musí sa aktualizovať podľa počtu a druhu živočíchov akvakultúry prítomných v zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom a podľa epidemiologickej situácie v zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom a okolo neho, pokiaľ ide o choroby zo zoznamu a objavujúce sa choroby;

b)

živočíchy akvakultúry, pri ktorých existuje podozrenie, že sú infikované pôvodcami chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb, musia byť podrobené klinickému testovaniu, laboratórnemu testovaniu alebo testovaniu post mortem;

c)

v prípade potreby sa musí vykonať vakcinácia a ošetrenie živočíchov akvakultúry zamerané na prenosné choroby.

3.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom podľa článku 9 písm. d), sú tieto:

a)

hranice zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom musia byť jasne vymedzené a prístup vodných živočíchov a ľudí do zariadení, v ktorých sa vyskytujú živočíchy, sa musí kontrolovať;

b)

v prípade potreby musia byť k dispozícii primerané zariadenia na karanténu živočíchov akvakultúry umiestnených z iných zariadení;

c)

musia byť k dispozícii primerané prostriedky na izoláciu živočíchov akvakultúry;

d)

nádrže a ostatné zariadenia na zadržiavanie musia mať vhodný štandard a musia byť konštruované tak, aby:

i)

sa zabránilo kontaktu s vodnými živočíchmi zvonku a aby sa mohli ľahko vykonávať prehliadky a všetky potrebné ošetrenia;

ii)

sa dlážky, steny a všetky ostatné materiály alebo vybavenie dali ľahko čistiť a dezinfikovať;

e)

vhodné vybavenie a zariadenia musia byť k dispozícii na účely zachovania vhodných podmienok chovu pre živočíchy akvakultúry držané v zariadení pre akvakultúru so špeciálnym režimom;

f)

zariadenie pre akvakultúru so špeciálnym režimom musí zabezpečovať dobré hygienické normy a umožniť primerané vykonávanie monitorovania zdravia;

g)

na čistenie a dezinfekciu zariadení, vybavenia a dopravných prostriedkov musí byť k dispozícii vhodné vybavenie;

h)

musia sa zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko šírenia choroby týmito predátormi;

i)

musí byť zavedené vhodné vybavenie na dezinfekciu, aby sa zabezpečilo, že všetka odpadová voda, ktorá sa vypustí zo zariadenia pre akvakultúru so špeciálnym režimom, sa upraví na úroveň, ktorou sa zabezpečí, aby sa pred vypustením vody úplne inaktivovali všetci prítomní infekční pôvodcovia chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb.

ČASŤ 4

Požiadavky na udeľovanie schválenia zariadeniam pre potraviny z vodných živočíchov schváleným na kontrolu chorôb podľa článku 11

1.

Požiadavky, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti zariadení pre potraviny z vodných živočíchov schválených na kontrolu chorôb podľa článku 11 písm. a), sú tieto:

a)

prevádzkovatelia vykonávajú plán biologickej bezpečnosti zariadenia pre potraviny z vodných živočíchov schválených na kontrolu chorôb v súlade s článkom 5, ktorý pri zabíjaní alebo spracovávaní živočíchov infikovaných chorobou zo zoznamu alebo objavujúcou sa chorobou v priestoroch zariadenia musí zohľadňovať aspoň tieto prvky:

i)

vstup návštevníkov do zariadenia je zakázaný, ale ak sú takéto návštevy nevyhnutné, musia byť kontrolované a prevádzkovateľ musí poskytnúť ochranný odev a obuv, ktoré sa po použití bezpečne zlikvidujú alebo vyčistia a dezinfikujú;

ii)

personál zariadení pre potraviny z vodných živočíchov schválených na kontrolu chorôb musí nosiť pracovný odev a pracovnú obuv, ktoré sa musia primerane často čistiť a dezinfikovať;

iii)

musí sa zaviesť vhodný systém dezinfekcie, aby sa zabezpečilo, že odpadová voda zo zariadenia pre potraviny z vodných živočíchov schváleného na kontrolu chorôb sa vhodne upraví tak, aby sa pred vypustením vody inaktivovali všetci prítomní pôvodcovia chorôb;

iv)

musí byť zavedený vhodný systém na zabezpečenie zberu a vhodnej likvidácie vedľajších živočíšnych produktov; takéto vedľajšie produkty sa spracovávajú ako materiál kategórie 1 alebo kategórie 2 v súlade s článkom 12 alebo článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009;

v)

pred príchodom každej novej zásielky vodných živočíchov na spracovanie sa musí vykonať primerané čistenie a dezinfekcia;

vi)

musia byť zavedené vhodné opatrenia na zabezpečenie toho, aby všetky dopravné prostriedky a ich kontajnery, ktoré sa používajú na dodávanie vodných živočíchov do zariadení pre potraviny z vodných živočíchov schválených na kontrolu chorôb, boli pred opustením zariadenia vyčistené a dezinfikované.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie zariadení pre potraviny z vodných živočíchov schválených na kontrolu chorôb podľa článku 11 písm. b), sú tieto:

a)

dlážky, steny a všetky ostatné materiály alebo vybavenie sa musia dať ľahko čistiť a dezinfikovať;

b)

musí byť zavedené vhodné vybavenie na dezinfekciu, aby sa zabezpečilo, že všetka odpadová voda, ktorá sa vypustí zo zariadenia pre potraviny z vodných živočíchov schváleného na kontrolu chorôb sa upraví na úroveň, ktorou sa zabezpečí, aby sa pred vypustením vody úplne inaktivovali všetci prítomní infekční pôvodcovia chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb;

c)

na čistenie a dezinfekciu zariadení, vybavenia a dopravných prostriedkov musí byť k dispozícii vhodné vybavenie zlučiteľné s typom vykonávanej produkcie;

d)

musia sa zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko šírenia choroby týmito predátormi.

ČASŤ 5

Požiadavky na udeľovanie schválenia purifikačným strediskám podľa článku 12

1.

Požiadavky, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti purifikačných stredísk podľa článku 12 písm. a), sú tieto:

a)

prevádzkovatelia vykonávajú plán biologickej bezpečnosti v súlade s článkom 5, ktorý musí zohľadňovať tieto prvky:

i)

na kritických miestach v purifikačnom stredisku sa musia zaviesť dezinfekčné stanice;

ii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia používať výlučne v purifikačnom stredisku a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iii)

vybavenie sa nesmie spoločne využívať viacerými zariadeniami, ale ak je to nevyhnutné, musí sa zaviesť vhodný protokol na čistenie a dezinfekciu vybavenia;

iv)

návštevníci purifikačného strediska musia byť kontrolovaní, ak predstavujú riziko šírenia choroby; títo návštevníci musia:

nosiť ochranný odev a obuv, ktoré sa poskytujú v purifikačnom stredisku, alebo

vyčistiť a dezinfikovať akýkoľvek ochranný odev a obuv, ktoré prinesú do purifikačného strediska, a to pri príchode, a v prípade odevu a obuvi, ktoré nie sú určené na jedno použitie, pri odchode;

v)

vybavenie v rámci purifikačného strediska musí byť vyčistené a dezinfikované na konci každého purifikačného cyklu;

vi)

odpadové vody z purifikačného strediska nesmú byť bez primeraného čistenia vypúšťané priamo do vodných útvarov, ak môže byť ohrozený zdravotný štatút vodných živočíchov v súvislosti s chorobami zo zoznamu alebo objavujúcimi sa chorobami.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie purifikačných stredísk podľa článku 12 písm. b), sú tieto:

a)

purifikačné stredisko musí zabezpečovať dobré hygienické normy;

b)

vybavenie a zariadenia musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sa dajú vhodne čistiť a dezinfikovať;

c)

na čistenie a dezinfekciu zariadení, vybavenia a dopravných prostriedkov musí byť dostupné primerané vybavenie;

d)

musia sa zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko šírenia choroby týmito predátormi;

e)

musí byť zavedené vhodné vybavenie na dezinfekciu, aby sa zabezpečilo, že odpadová voda, ktorá sa vypustí z purifikačného strediska, sa upraví, keď treba zabezpečiť, aby sa pred vypustením vody úplne inaktivovali všetci prítomní infekční pôvodcovia chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb.

ČASŤ 6

Požiadavky na udeľovanie schválenia expedičným strediskám podľa článku 13

1.

Požiadavky, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti expedičných stredísk podľa článku 13 písm. a), sú tieto:

a)

prevádzkovatelia vykonávajú plán biologickej bezpečnosti v súlade s článkom 5, ktorý musí zohľadňovať tieto prvky:

i)

na kritických miestach v expedičnom stredisku sa musia zaviesť dezinfekčné stanice;

ii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia používať výlučne v expedičnom stredisku a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iii)

vybavenie sa nesmie spoločne využívať viacerými zariadeniami, ale ak je to nevyhnutné, musí sa zaviesť vhodný protokol na čistenie a dezinfekciu vybavenia;

iv)

návštevníci expedičného strediska musia byť kontrolovaní, ak predstavujú riziko šírenia choroby; títo návštevníci musia:

nosiť ochranný odev a obuv, ktoré sa poskytujú v zariadení, alebo

vyčistiť a dezinfikovať akýkoľvek ochranný odev a obuv, ktoré prinesú do zariadenia, a to pri príchode, a v prípade odevu a obuvi, ktoré nie sú určené na jedno použitie, pri odchode;

v)

vybavenie v rámci expedičného strediska musí byť vyčistené a dezinfikované na konci každého expedičného cyklu;

vi)

odpadové vody z expedičného strediska nesmú byť bez primeraného čistenia vypúšťané priamo do vodných útvarov, ak môže byť ohrozený zdravotný štatút vodných živočíchov v súvislosti s chorobami zo zoznamu alebo objavujúcimi sa chorobami.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie expedičných stredísk podľa článku 13 písm. b), sú tieto:

a)

expedičné stredisko musí zabezpečovať dobré hygienické normy;

b)

vybavenie a zariadenia musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sa dajú vhodne čistiť a dezinfikovať;

c)

na čistenie a dezinfekciu zariadení, vybavenia a dopravných prostriedkov musí byť dostupné primerané vybavenie;

d)

musia sa zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko šírenia choroby týmito predátormi;

e)

musí byť zavedené vhodné vybavenie na dezinfekciu, aby sa zabezpečilo, že odpadová voda, ktorá sa vypustí z expedičného strediska, sa upraví, keď treba zabezpečiť, aby sa pred vypustením vody úplne inaktivovali všetci prítomní infekční pôvodcovia chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb.

ČASŤ 7

Požiadavky na udeľovanie schválenia oblastiam sádkovania podľa článku 14

1.

Požiadavky, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti oblastí sádkovania podľa článku 14 písm. a), sú tieto:

a)

prevádzkovatelia vykonávajú plán biologickej bezpečnosti v súlade s článkom 5, ktorý musí zohľadňovať tieto prvky:

i)

na kritických miestach v oblasti sádkovania sa musia zaviesť dezinfekčné stanice;

ii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia používať výlučne v oblasti sádkovania a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iii)

vybavenie sa nesmie spoločne využívať viacerými zariadeniami pre akvakultúru, ale v prípadoch, keď je to nevyhnutné, sa musí zaviesť vhodný protokol na čistenie a dezinfekciu vybavenia;

iv)

návštevníci oblasti sádkovania musia byť kontrolovaní, ak predstavujú riziko šírenia choroby; títo návštevníci musia:

nosiť ochranný odev a obuv, ktoré sa poskytujú v oblasti sádkovania, alebo

vyčistiť a dezinfikovať akýkoľvek ochranný odev a obuv, ktoré prinesú do oblasti sádkovania, a to pri príchode, a v prípade odevu a obuvi, ktoré nie sú určené na jedno použitie, pri odchode;

v)

pokiaľ je to možné, vybavenie v rámci oblasti sádkovania musí byť vyčistené a dezinfikované na konci purifikačného cyklu.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie oblastí sádkovania podľa článku 14 písm. b), sú tieto:

a)

pokiaľ je to možné, oblasť sádkovania musí zabezpečovať dobré hygienické normy;

b)

pokiaľ je to možné, vybavenie a zariadenia musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sa dajú vhodne čistiť a dezinfikovať;

c)

na prípadné čistenie a dezinfekciu zariadení a na čistenie a dezinfekciu vybavenia a dopravných prostriedkov musí byť dostupné primerané vybavenie;

d)

musia sa zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko šírenia choroby týmito predátormi a environmentálne obmedzenia oblasti sádkovania.

ČASŤ 8

Požiadavky na udeľovanie schválenia karanténnym zariadeniam podľa článku 15

1.

Požiadavky, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti karanténnych zariadení pre vodné živočíchy podľa článku 15 písm. a), sú tieto:

a)

karanténne zariadenie sa musí nachádzať v bezpečnej vzdialenosti od iných karanténnych zariadení, zariadení pre akvakultúru alebo skupín zariadení pre akvakultúru, a to vo vzdialenosti určenej príslušným orgánom na základe posúdenia rizika, pri ktorom sa musí zohľadniť epidemiológia príslušných chorôb zo zoznamu a objavujúcich sa chorôb;

b)

prevádzkovateľ vykonáva plán biologickej bezpečnosti, ktorý je stanovený v článku 5 a ktorý musí zahŕňať aspoň tieto prvky:

i)

na kritických miestach sa podľa plánu biologickej bezpečnosti musia zaviesť dezinfekčné body;

ii)

ak sa v tom istom karanténnom zariadení nachádzajú viaceré karanténne jednotky, musia sa prijať opatrenia na zabezpečenie toho, aby tieto jednotky boli naďalej od seba epidemiologicky oddelené;

iii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia uchovávať v karanténnom zariadení a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iv)

vybavenie sa nesmie spoločne využívať viacerými karanténnymi jednotkami v rámci karanténneho zariadenia, ale v prípadoch, keď je to nevyhnutné, sa musí zaviesť vhodný protokol na čistenie a dezinfekciu vybavenia; vybavenie sa nesmie využívať spoločne s inými zariadeniami;

v)

iba oprávnené osoby môžu vstupovať do karanténneho zariadenia;

vi)

osoby vstupujúce do karanténneho zariadenia musia mať oblečený poskytnutý ochranný odev a poskytnutú obuv, ktoré sa musia po použití bezpečne zlikvidovať alebo vyčistiť a dezinfikovať;

vii)

mŕtve živočíchy musia byť odstránené zo všetkých karanténnych jednotiek v takej frekvencii, ktorou sa zabezpečí udržanie infekčného tlaku na minime, a likvidujú sa ako materiál kategórie 1 alebo kategórie 2 v súlade s článkom 12 alebo článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009;

viii)

všetko vybavenie v rámci karanténneho zariadenia musí byť vyčistené a dezinfikované na konci každého karanténneho obdobia;

ix)

požadované karanténne obdobie sa musí začať, keď sa umiestni posledný vodný živočích z kohorty, ktorá sa má umiestniť do karantény;

x)

každá karanténna jednotka sa musí vyprázdniť od zvierat, musí byť vyčistená a dezinfikovaná na konci karanténneho obdobia a musí sa držať bez zvierat počas obdobia najmenej siedmich dní pred umiestnením nových vodných živočíchov;

xi)

musia sa prijať preventívne opatrenia, ktorými sa zabráni krížovej kontaminácii medzi prichádzajúcimi a odchádzajúcimi zásielkami vodných živočíchov;

xii)

živočíchy prepustené z karanténneho zariadenia musia spĺňať požiadavky na premiestňovanie živočíchov akvakultúry medzi členskými štátmi;

c)

vymenovaná osoba musí byť poverená vykonávaním plánu biologickej bezpečnosti v karanténnom zariadení spolu s iným personálom, ktorý podáva správy v súvislosti s otázkami biologickej bezpečnosti danej osobe, ak je to potrebné.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o opatrenia dohľadu a kontroly karanténnych zariadení pre živočíchy akvakultúry podľa článku 15 písm. b), sú tieto:

a)

v karanténnom zariadení sa počas celého karanténneho obdobia musia zachovávať environmentálne podmienky, ktoré prispievajú ku klinickému prejavu príslušnej choroby zo zoznamu alebo objavujúcej sa choroby;

b)

u všetkých živočíchov akvakultúry, ktoré uhynuli alebo vykazujú symptómy choroby počas karanténeho obdobia, musí veterinárny lekár vykonať klinickú prehliadku a v laboratóriu určenom príslušným orgánom na tento účel sa musí vykonať testovanie vzoriek;

c)

ryby, mäkkýše a kôrovce druhov zo zoznamu musia byť držané v karanténe za podmienok stanovených v písmene a) aspoň počas 90 dní;

d)

do 15 dní od dátumu uplynutia karanténneho obdobia sa musia odobrať vzorky z takého počtu živočíchov akvakultúry, ktorým sa zabezpečí zistenie príslušného patogénu s 95 % istotou, ak je cieľová prevalencia 2 %. tieto živočíchy akvakultúry sa môžu odobrať z kohorty, ktorá je v karanténe, alebo z kohabitujúcich sentinelových živočíchov akvakultúry žijúcich v tých istých priestoroch, ktoré sú vnímavé na príslušnú chorobu zo zoznamu alebo objavujúcu sa chorobu a ktoré sa počas karanténneho obdobia používajú ako diagnostická pomôcka.

3.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie karanténnych zariadení pre živočíchy akvakultúry podľa článku 15 písm. c), sú tieto:

a)

dodávka vody do karanténneho zariadenia musí byť bez výskytu pôvodcov príslušnej choroby zo zoznamu alebo objavujúcej sa choroby;

b)

odpadové vody z karanténneho zariadenia sa musia primerane upraviť, aby sa zabezpečilo, že pred vypustením sa inaktivujú infekční pôvodcovia chorôb zo zoznamu a objavujúcich sa chorôb;

c)

systém úpravy odpadových vôd musí byť vybavený spoľahlivým zálohovým mechanizmom na zabezpečenie nepretržitej prevádzky a úplnej kontroly príslušných pôvodcov infekcie;

d)

karanténne zariadenia musia byť jasne vymedzené a prístup zvierat a ľudí sa musí kontrolovať;

e)

zamestnanci zodpovední za vykonávanie veterinárnych kontrol musia mať k dispozícii dostatočne vybavené priestory, v prípade potreby vrátane šatní a spŕch;

f)

v prípade potreby musia byť k dispozícii primerané prostriedky na izoláciu živočíchov akvakultúry;

g)

dlážky, steny a všetky ostatné materiály alebo vybavenie musia byť konštruované tak, aby sa dali primerane čistiť a dezinfikovať;

h)

musí byť zavedený vhodný systém na zabezpečenie zberu a vhodnej likvidácie vedľajších živočíšnych produktov v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009;

i)

musia sa zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko šírenia choroby týmito predátormi;

j)

časť karanténneho zariadenia, v ktorej sú umiestnené živočíchy akvakultúry, musí zodpovedať vhodnému štandardu a byť konštruovaná tak, aby sa zabránilo kontaktu s vodou a živočíchmi zvonku a aby sa mohli ľahko vykonávať inšpekcie a všetky potrebné postupy chovu.

ČASŤ 9

Požiadavky na udelenie schválenia zariadeniam pre akvakultúru, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry patriace k druhom vektorov v izolácii dovtedy, kým sa už nepovažujú za vektory, podľa článku 16

1.

Požiadavky v súvislosti s opatreniami biologickej bezpečnosti zariadení pre akvakultúru držiacich živočíchy akvakultúry patriace k druhom zo zoznamu, ktoré sú vektory, v izolácii dovtedy, kým sa už nepovažujú za vektory, podľa článku 16 písm. a), sú tieto:

a)

prevádzkovatelia vykonávajú plán biologickej bezpečnosti podľa článku 5, ktorý musí zahŕňať aspoň tieto prvky:

i)

na kritických miestach v zariadení pre akvakultúru sa musia zaviesť dezinfekčné stanice;

ii)

ak sa v tom istom zariadení pre akvakultúru nachádzajú rôzne izolačné jednotky, musia sa prijať opatrenia na zabezpečenie toho, aby jednotky zostali od seba epidemiologicky oddelené;

iii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia používať výlučne v zariadení pre akvakultúru a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iv)

vybavenie sa nesmie spoločne využívať viacerými izolačnými jednotkami v rámci zariadenia pre akvakultúru, ale ak je to nevyhnutné, na čistenie a dezinfekciu vybavenia sa musí zaviesť vhodný protokol; vybavenie sa nesmie využívať spoločne s inými zariadeniami;

v)

iba oprávnené osoby môžu vstupovať do zariadenia pre akvakultúru;

vi)

osoby vstupujúce do zariadenia pre akvakultúru musia mať oblečený poskytnutý ochranný odev a poskytnutú obuv, ktoré sa musia po použití bezpečne zlikvidovať alebo vyčistiť a dezinfikovať;

vii)

mŕtve živočíchy musia byť zo všetkých produkčných jednotiek v zariadení odstránené v takej frekvencii, ktorou sa zabezpečí udržanie infekčného tlaku na minime, a musia sa likvidovať v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009;

viii)

všetko vybavenie v zariadení pre akvakultúru alebo v príslušnej izolačnej jednotke, ak zariadenie pre akvakultúru pozostáva z viac ako jednej takejto jednotky, sa musí čistiť a dezinfikovať na konci každého obdobia izolácie;

ix)

obdobie izolácie uvedené v bode 2 začne plynúť až vtedy, keď sa posledné zviera z kohorty umiestni do zariadenia pre akvakultúru, alebo ak v zariadení pre akvakultúru existuje niekoľko izolačných jednotiek, obdobie izolácie sa začne, až keď sa posledné zviera z kohorty umiestni do izolačnej jednotky;

x)

každá izolačná jednotka v zariadení pre akvakultúru musí byť vyprázdnená od zvierat a na konci obdobia izolácie sa musí vyčistiť a dezinfikovať;

xi)

musia sa prijať preventívne opatrenia, ktorými sa zabráni krížovej kontaminácii medzi prichádzajúcimi a odchádzajúcimi zásielkami vodných živočíchov;

xii)

živočíchy vypustené zo zariadenia pre akvakultúru, v ktorom podstúpili obdobie izolácie, spĺňajú požiadavky na premiestňovanie vodných živočíchov medzi členskými štátmi;

b)

prevádzkovatelia zabezpečia, aby vymenovaná osoba bola poverená vykonávaním plánu biologickej bezpečnosti v zariadení pre akvakultúru spolu s iným personálom, ktorý podáva správy v súvislosti s otázkami biologickej bezpečnosti danej osobe, ak je to potrebné.

2.

Požiadavky v súvislosti s opatreniami dohľadu a kontroly v zariadeniach držiacich živočíchy akvakultúry patriace k druhom zo zoznamu, ktoré sú vektory, v izolácii dovtedy, kým sa už nepovažujú za vektory, podľa článku 16 písm. b), sú tieto:

a)

ryby, mäkkýše a kôrovce druhov zo zoznamu musia byť držané v izolácii aspoň počas 90 dní;

b)

u všetkých živočíchov akvakultúry, ktoré uhynuli alebo vykazujú symptómy choroby počas 90 dní obdobia izolácie, musí veterinárny lekár vykonať klinickú prehliadku a v laboratóriu určenom príslušným orgánom na tento účel sa musí vykonať testovanie vzoriek.

3.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie zariadení pre akvakultúru držiacich živočíchy akvakultúry patriace k druhom zo zoznamu, ktoré sú vektory, v izolácii dovtedy, kým sa už nepovažujú za vektory, podľa článku 16 písm. c), sú tieto:

a)

musia byť k dispozícii primerané prostriedky na držanie živočíchov akvakultúry v izolácii;

b)

dodávka vody do zariadenia pre akvakultúru musí byť bez výskytu druhov zo zoznamu a pôvodcov príslušnej choroby zo zoznamu a objavujúcej sa choroby;

c)

ak je to nevyhnutné na to, aby sa neohrozil zdravotný štatút prijímajúcich vôd, odpadové vody zo zariadenia pre akvakultúru sa musia primerane upraviť, aby sa zabezpečilo, že pred vypustením sa inaktivujú infekční pôvodcovia chorôb zo zoznamu a objavujúcich sa chorôb;

d)

prístup živočíchov do zariadenia pre akvakultúru je kontrolovaný;

e)

dlážky, steny a všetky ostatné materiály alebo vybavenie sú konštruované tak, aby sa dali primerane čistiť a dezinfikovať;

f)

je zavedený vhodný systém na zabezpečenie zberu a vhodnej likvidácie vedľajších živočíšnych produktov v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009;

g)

musia sa zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko šírenia choroby týmito predátormi.

ČASŤ 10

Požiadavky na udelenie schválenia zariadeniam pre akvakultúru, ktoré sú uzavretými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely, podľa článku 17

1.

Požiadavky týkajúce sa opatrení biologickej bezpečnosti zariadení pre akvakultúru, ktoré sú uzavretými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely, pretože z dôvodu svojich spôsobov premiestňovania vytvárajú významné riziko choroby, podľa článku 17, sú tieto:

a)

prevádzkovateľ vykonáva plán biologickej bezpečnosti v súlade s článkom 5, ktorý musí zohľadňovať tieto prvky:

i)

na kritických miestach v zariadení sa musia zaviesť dezinfekčné stanice;

ii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia používať výlučne v zariadení pre akvakultúru a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iii)

návštevníci zariadenia pre akvakultúru musia byť kontrolovaní v prípadoch, keď predstavujú riziko choroby. Títo návštevníci musia:

nosiť ochranný odev a obuv, ktoré sa poskytujú v zariadení pre akvakultúru, alebo

vyčistiť a dezinfikovať akýkoľvek ochranný odev a obuv, ktoré prinesú do zariadenia pre akvakultúru, a to pri príchode, a v prípade odevu a obuvi, ktoré nie sú určené na jedno použitie, pri odchode;

iv)

mŕtve živočíchy musia byť zo všetkých produkčných jednotiek odstránené v takej frekvencii, ktorou sa zabezpečí udržanie infekčného tlaku na minime, a likvidujú sa v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009;

b)

vymenovaná osoba musí byť poverená vykonávaním plánu biologickej bezpečnosti v zariadení pre akvakultúru spolu s iným personálom, ktorý podáva správy v súvislosti s otázkami biologickej bezpečnosti danej osobe, ak je to potrebné.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie zariadení pre akvakultúru, ktoré sú uzavretými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely, pretože z dôvodu svojich spôsobov premiestňovania vytvárajú významné riziko choroby, podľa článku 17 písm. c), sú tieto:

a)

vhodné vybavenie a zariadenia musia byť k dispozícii na účely zachovania vhodných podmienok chovu pre živočíchy držané v zariadení;

b)

zariadenie pre akvakultúru musí zabezpečovať dobré hygienické normy a umožniť vykonávanie monitorovania zdravia;

c)

vybavenie a zariadenia musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sa dajú ľahko čistiť a dezinfikovať;

d)

na čistenie a dezinfekciu zariadení, vybavenia a dopravných prostriedkov musí byť dostupné primerané vybavenie;

e)

musia sa zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko šírenia choroby týmito predátormi;

f)

musí byť zavedený vhodný systém na zabezpečenie zberu a vhodnej likvidácie vedľajších živočíšnych produktov v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009.

ČASŤ 11

Požiadavky na udelenie schválenia zariadeniam pre akvakultúru, ktoré sú otvorenými zariadeniami, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na okrasné účely, podľa článku 18

1.

Požiadavky, pokiaľ ide o opatrenia biologickej bezpečnosti zariadení akvakultúru, ktoré sú otvorenými zariadeniami, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry na okrasné účely, podľa článku 18 písm. b), sú tieto:

a)

prevádzkovateľ vykonáva plán biologickej bezpečnosti v súlade s článkom 5, ktorý musí zohľadňovať tieto prvky:

i)

na kritických miestach v zariadení pre akvakultúru sa musia zaviesť dezinfekčné stanice;

ii)

ak v rámci toho istého zariadenia pre akvakultúru existujú funkčné jednotky, musia byť oddelené pomocou vhodných hygienických prekážok:

iii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia uchovávať v zariadení pre akvakultúru a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iv)

vybavenie sa nesmie spoločne využívať viacerými zariadeniami pre akvakultúru, ale v prípadoch, keď je to nevyhnutné, sa musí zaviesť vhodný protokol na čistenie a dezinfekciu vybavenia;

v)

návštevníci zariadenia pre akvakultúru musia byť kontrolovaní v prípadoch, keď predstavujú riziko choroby. Títo návštevníci musia:

nosiť ochranný odev a obuv, ktoré sa poskytujú v zariadení pre akvakultúru, alebo

vyčistiť a dezinfikovať akýkoľvek ochranný odev a obuv, ktoré prinesú do zariadenia pre akvakultúru, a to pri príchode, a v prípade odevu a obuvi, ktoré nie sú určené na jedno použitie, pri odchode;

vi)

mŕtve živočíchy musia byť zo všetkých produkčných jednotiek odstránené v takej frekvencii, ktorou sa zabezpečí udržanie infekčného tlaku na minime, a likvidujú sa v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009;

vii)

pokiaľ je to možné, vybavenie v rámci zariadenia pre akvakultúru musí byť vyčistené a dezinfikované na konci každého produkčného cyklu;

viii)

údaje o čistení a dezinfekcii v prípade prepravcov sa musia overiť pred tým, ako sa živočíchy nakladajú alebo vykladajú v zariadení pre akvakultúru;

b)

prevádzkovatelia zabezpečia, aby vymenovaná osoba bola poverená vykonávaním plánu biologickej bezpečnosti v zariadení pre akvakultúru spolu s iným personálom, ktorý podáva správy v súvislosti s otázkami biologickej bezpečnosti danej osobe, ak je to potrebné.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie zariadení akvakultúru, ktoré sú otvorenými zariadeniami, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry na okrasné účely, podľa článku 18 písm. c), sú tieto:

a)

vhodné vybavenie a zariadenia musia byť k dispozícii na účely zachovania vhodných podmienok chovu pre živočíchy držané v zariadení pre akvakultúru;

b)

zariadenie musí zabezpečovať dobré hygienické normy a umožniť primerané vykonávanie monitorovania zdravia;

c)

pokiaľ je to možné, vybavenie a zariadenia musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sa dajú vhodne čistiť a dezinfikovať;

d)

musia sa zaviesť vhodné opatrenia na kontrolu predátorov, pričom sa zohľadňuje riziko, ktoré tieto predátory predstavujú, a environmentálne obmedzenia zariadenia pre akvakultúru;

e)

na čistenie a dezinfekciu zariadení, vybavenia a dopravných prostriedkov musí byť k dispozícii vhodné vybavenie;

f)

je zavedený vhodný systém na zabezpečenie zberu a vhodnej likvidácie vedľajších živočíšnych produktov v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009.

ČASŤ 12

Požiadavky na udelenie schválenia plavidlám alebo iným mobilným priestorom, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia dočasne na účely ošetrenia alebo na výkon iného postupu týkajúceho sa chovu, podľa článku 19

1.

Požiadavky v súvislosti s opatreniami biologickej bezpečnosti plavidiel alebo iných mobilných priestorov, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia dočasne na účely ošetrenia alebo na výkon iného postupu týkajúceho sa chovu, podľa článku 19 písm. a), sú tieto:

a)

prevádzkovateľ vykonáva plán biologickej bezpečnosti v súlade s článkom 5, ktorý musí zohľadňovať tieto prvky:

i)

plavidlo alebo mobilné priestory a všetko vybavenie používané počas postupu ošetrenia sa musia vyčistiť a dezinfikovať, ak bolo ošetrenie ukončené, a pred tým, ako sa premiestnia do iného zariadenia pre akvakultúru;

ii)

pracovný odev a pracovná obuv pre personál sa musia uchovávať v zariadení pre akvakultúru a musia sa pravidelne čistiť a dezinfikovať;

iii)

vybavenie sa nesmie spoločne využívať s inými zariadeniami pre akvakultúru, ale v prípadoch, keď je to nevyhnutné, sa musí zaviesť vhodný protokol na čistenie a dezinfekciu vybavenia a musia sa viesť dôkazy o jeho vykonávaní;

iv)

návštevníci zariadenia pre akvakultúru musia byť kontrolovaní v prípadoch, keď predstavujú riziko choroby; títo návštevníci musia:

nosiť ochranný odev a obuv, ktoré sa poskytujú v zariadení pre akvakultúru, alebo

vyčistiť a dezinfikovať akýkoľvek ochranný odev a obuv, ktoré prinesú do zariadenia pre akvakultúru, a to pri príchode, a v prípade odevu a obuvi, ktoré nie sú určené na jedno použitie, pri odchode;

v)

príčina akejkoľvek úmrtnosti, ktorá nastane počas ošetrenia, sa musí zaznamenať a mŕtve zvieratá musia byť zo zariadenia pre akvakultúru odstránené v takej frekvencii, ktorou sa minimalizuje infekčný tlak a ktorá je uskutočniteľná vzhľadom na harmonogram ošetrovania živočíchov akvakultúry;

vi)

mŕtve živočíchy sa odstraňujú v takej frekvencii, ktorou sa zabezpečí udržanie infekčného tlaku na minime, a likvidujú sa v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009;

b)

prevádzkovatelia zabezpečia, aby vymenovaná osoba bola poverená vykonávaním plánu biologickej bezpečnosti v zariadení spolu s iným personálom, ktorý podáva správy v súvislosti s otázkami biologickej bezpečnosti danej osobe, ak je to potrebné.

2.

Požiadavky, pokiaľ ide o zariadenia a vybavenie plavidiel alebo iných mobilných priestorov, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia dočasne na účely ošetrenia alebo na výkon iného postupu týkajúceho sa chovu, podľa článku 19 písm. b), sú tieto:

a)

vhodné vybavenie a zariadenia musia byť k dispozícii na účely zachovania vhodných podmienok chovu pre živočíchy akvakultúry držané v zariadení;

b)

pokiaľ je to možné, vybavenie a zariadenia musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sa dajú ľahko čistiť a dezinfikovať;

c)

na čistenie a dezinfekciu zariadení a vybavenia musí byť dostupné primerané vybavenie;

d)

ak sa používa automatizované čistenie a dezinfekcia, ich účinnosť sa musí overiť pred ich počiatočným použitím a následne v primeraných intervaloch;

e)

je zavedený vhodný systém na zabezpečenie zberu a vhodnej likvidácie vedľajších živočíšnych produktov v súlade s článkom 13 nariadenia (ES) č. 1069/2009.


(1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1069/2009 z 21. októbra 2009, ktorým sa ustanovujú zdravotné predpisy týkajúce sa vedľajších živočíšnych produktov a odvodených produktov neurčených na ľudskú spotrebu a ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1774/2002 (nariadenie o vedľajších živočíšnych produktoch) (Ú. v. EÚ L 300, 14.11.2009, s. 1).


PRÍLOHA II

DOHĽAD ZALOŽENÝ NA RIZIKU, KTORÝ SA MÁ VYKONÁVAŤ V URČITÝCH SCHVÁLENÝCH ZARIADENIACH

ČASŤ 1

Dohľad založený na riziku v zariadeniach pre akvakultúru a ich skupinách podľa článkov 7, 8, 17 a 18

Dohľad založený na riziku v zariadeniach pre akvakultúru a ich skupinách podľa článkov 7, 8, 17 a 18 sa vykonáva takto:

a)

zariadenia pre akvakultúru, v ktorých sa držia druhy živočíchov akvakultúry zo zoznamu okrem druhov uvedených v písmene b) bode ii) tejto časti, vykonávajú dohľad založený na riziku podľa svojho hodnotenia ako zariadenia s „vysokým“, „stredným“ alebo „nízkym“ rizikom na základe posúdenia rizika vykonaného v súlade s časťou I prílohy VI k delegovanému nariadeniu Komisie (EÚ) 2020/689;

b)

zariadenia pre akvakultúru, v ktorých sa držia druhy živočíchov akvakultúry uvedené v bodoch i) a ii) tejto časti, vykonávajú dohľad založený na riziku, ak boli hodnotené ako zariadenie s „vysokým“ na základe posúdenia rizika vykonaného v súlade s časťou I prílohy VI k delegovanému nariadeniu Komisie (EÚ) 2020/689;

i)

druhy neuvedené v zozname;

ii)

druhy zo zoznamu uvedené v štvrtom stĺpci tabuľky stanovenej v prílohe k vykonávaciemu nariadeniu (EÚ) 2018/1882; uvedené druhy zo zoznamu však musia byť v kontakte s druhmi zo zoznamu uvedenými v treťom stĺpci tejto tabuľky, aby mohli byť klasifikované ako druhy vektorov, a k tomuto kontaktu nedošlo.

ČASŤ 2

Obsah dohľadu založeného na riziku v zariadeniach pre akvakultúru alebo v ich skupinách, ktorý sa vykonáva v súlade s článkom 26 nariadenia (EÚ) 2016/429

1.

Kontroly záznamov, klinické vyšetrenia a laboratórne vyšetrenia v schválených zariadeniach pre akvakultúru uvedené v článkoch 7, 17 a 18 sa vykonávajú takto:

a)

príslušné záznamy vedené v súlade s povinnosťami vedenia záznamov podľa článku 186 nariadenia (EÚ) 2016/429 a s článkami 23, 32 a 33 tohto nariadenia sa musia preskúmať s cieľom posúdiť, či existujú nejaké náznaky zvýšenej úmrtnosti alebo výskytu choroby zo zoznamu alebo objavujúcej sa choroby v zariadení pre akvakultúru, ktoré sa počas návštevy veterinárneho lekára musia zohľadniť;

b)

všetky časti zariadenia pre akvakultúru sa musia preskúmať s osobitným zreteľom na tie produkčné jednotky, v ktorých bola zvýšená úmrtnosť uvedená v záznamoch podľa písmena a);

c)

ak neexistujú žiadne náznaky výskytu choroby zo zoznamu alebo objavujúcej sa choroby, a to buď z preskúmania záznamov, alebo z klinického vyšetrenia všetkých produkčných jednotiek, nie je potrebné odoberať vzorky na laboratórne vyšetrenie;

d)

ak sa identifikujú nedávno mŕtve alebo hynúce živočíchy akvakultúry, musí sa reprezentatívny výber týchto živočíchov akvakultúry klinicky vyšetriť, a to externe aj interne, s cieľom určiť, či sú prítomné patologické zmeny; uvedené vyšetrenie sa musí zamerať najmä na zistenie chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb;

e)

ak výsledok klinického vyšetrenia stanoveného v písmene d) vedie k podozreniu na výskyt takejto choroby zo zoznamu alebo objavujúcej sa choroby v zariadení pre akvakultúru v členskom štáte, pásme alebo kompartmente, v ktorých sa vykonáva eradikačný program, alebo ktoré boli vyhlásené za oblasť bez výskytu tejto konkrétnej choroby, odoberie sa vzorka živočíchov akvakultúry z daného zariadenia pre akvakultúru a podrobí laboratórnemu vyšetreniu v súlade s príslušnou kapitolou časti II prílohy VI k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2020/689;

f)

ak výsledok klinického vyšetrenia stanoveného v písmene d) vedie k podozreniu na výskyt choroby zo zoznamu v zariadení pre akvakultúru, v ktorom sa vykonáva program dohľadu pre túto konkrétnu chorobu kategórie C, odoberie sa vzorka živočíchov akvakultúry zo zariadenia pre akvakultúru a podrobí sa laboratórnemu vyšetreniu v súlade s príslušnou kapitolou časti III prílohy VI k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2020/689;

g)

ak výsledok klinického vyšetrenia stanoveného v písmene d) vedie k podozreniu na objavujúcu sa chorobu, odoberie sa vzorka živočíchov akvakultúry zo zariadenia pre akvakultúru a podrobí sa laboratórnemu vyšetreniu s cieľom zistiť príslušnú objavujúcu sa chorobu.

2.

Kontroly záznamov, klinické vyšetrenia a laboratórne vyšetrenia v schválených skupinách zariadení pre akvakultúru uvedených v článku 8 sa vykonávajú takto:

a)

príslušné záznamy vedené každým zariadením pre akvakultúru v rámci skupiny zariadení pre akvakultúru alebo v jeho mene v súlade s článkom 186 nariadenia (EÚ) 2016/429 a s článkom 24 tohto nariadenia, sa musia preskúmať s cieľom posúdiť, či existujú náznaky zvýšenej úmrtnosti alebo výskytu choroby zo zoznamu alebo objavujúcej sa choroby, ktoré sa musia zohľadniť pri rozhodovaní, ktoré zariadenie pre akvakultúru v skupine sa musí navštíviť na účely dohľadu založeného na riziku;

b)

ak preskúmanie záznamov uvedené v písmene a) naznačuje zvýšenú úmrtnosť alebo prítomnosť choroby zo zoznamu alebo objavujúcej sa choroby v konkrétnom zariadení pre akvakultúru v rámci skupiny, dané zariadenie sa musí navštíviť na účely dohľadu založeného na riziku; počas uvedenej návštevy sa musia dodržať kroky uvedené v bode 1 písm. b) až g);

c)

ak preskúmanie záznamov uvedené v písmene a) nenaznačuje zvýšenú úmrtnosť alebo prítomnosť choroby zo zoznamu alebo objavujúcej sa choroby v žiadnom zariadení pre akvakultúru v rámci skupiny, návštevy na účely dohľadu založeného na riziku sa uskutočnia buď;

i)

po posúdení rizika v zariadení pre akvakultúru alebo zariadeniach pre akvakultúru v rámci skupiny, ktoré predstavujú najvyššie riziko zavlečenia choroby; alebo

ii)

v zariadení, ktorá malo od poslednej návštevy na účely dohľadu na základe rizika najväčší počet premiestňovania živočíchov akvakultúry na účely ďalšieho chovu.

V každom prípade sa kroky uvedené v bode 1 písm. c) až g) musia dodržať počas návštevy na účely dohľadu na základe rizika.