20.12.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 330/72


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE (EÚ) 2019/2193

zo 17. december 2019,

ktorým sa stanovujú pravidlá výpočtu, overovania a nahlasovania údajov a ktorým sa zriaďujú formáty údajov na účely smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/19/EÚ o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ)

[oznámené pod číslom C(2019) 8995]

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2012/19/EÚ zo 4. júla 2012 o odpade z elektrických a elektronických zariadení (1), a najmä na jej článok 11 ods. 3 a článok 16 ods. 9,

keďže:

(1)

V článku 11 ods. 2 smernice 2012/19/EÚ sa stanovuje metóda výpočtu dosiahnutia minimálnych cieľov zhodnocovania OEEZ uvedených v prílohe V k uvedenej smernici.

(2)

S cieľom zabezpečiť harmonizovaný výpočet, overovanie a nahlasovanie je potrebné stanoviť dodatočné pravidlá, pokiaľ ide o niekoľko parametrov súvisiacich s výpočtom. Tieto parametre sa týkajú najmä výpočtu hmotnosti OEEZ, ktorý sa pripravuje na opätovné použitie, vstupuje do zariadenia na recykláciu, je zhodnotený a spracovaný v členskom štáte, v ktorom bol OEEZ vyzbieraný, v inom členskom štáte alebo v tretej krajine.

(3)

Najmä príprava na opätovné použitie by sa mala spolu s recykláciou započítavať do dosiahnutia kombinovaného minimálneho cieľa zhodnocovania.

(4)

S cieľom zabezpečiť jednotné uplatňovanie pravidiel týkajúcich sa metód výpočtu všetkými členskými štátmi je okrem toho v prípade najbežnejších materiálov súčiastok OEEZ a určitých recyklačných operácií potrebné stanoviť, ktoré odpadové materiály by sa mali zahrnúť do výpočtu a v ktorom mieste sa takéto materiály považujú za materiály, ktoré vstupujú do recyklačných operácií.

(5)

S cieľom zabezpečiť, aby údaje, ktoré sa majú nahlasovať v súvislosti s recykláciou OEEZ, boli porovnateľné, malo by sa miesto, v ktorom sa materiály považujú za materiály vstupujúce do recyklačných operácií, vzťahovať aj na odpadové materiály, ktoré prestali byť odpadom v dôsledku predbežného spracovania.

(6)

Takisto je potrebné objasniť metódu výpočtu pre množstvo OEEZ, ktoré bolo nahlásené ako zrecyklované alebo zhodnotené, pokiaľ ide o materiály odstránené počas predbežného spracovania.

(7)

Keďže spracovanie OEEZ môže zahŕňať rôzne fázy, v rámci ktorých môže byť OEEZ na účely spracovania ako celé zariadenia alebo ako ich časti zaslaný do iného členského štátu alebo vyvezený mimo Únie, je potrebné objasniť, čo sa môže do hmotnosti OEEZ spracovaného v členských štátoch, ktoré sú zapojené do takejto operácie, zahrnúť.

(8)

Podľa článku 10 ods. 1 smernice 2012/19/EÚ sa spracovanie OEEZ môže za určitých podmienok vykonávať mimo členského štátu, ktorý ho vyzbieral, alebo mimo Únie. V takýchto prípadoch by mal mať možnosť započítať tento OEEZ do príslušného minimálneho cieľa resp. cieľov zhodnocovania len ten členský štát, ktorý ho vyzbieral.

(9)

V článku 16 ods. 4 smernice 2012/19/EÚ sa od členských štátov vyžaduje, aby zbierali určité druhy informácií o elektrických a elektronických zariadeniach (EEZ) a OEEZ.

(10)

V článku 16 smernice 2012/19/EÚ zmenenej smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/849 (2) sa od členských štátov vyžaduje, aby Komisii za každý kalendárny rok oznámili údaje zozbierané pri vykonávaní odseku 4 uvedeného článku v súlade s formátom, ktorý stanoví Komisia. Tento formát by mal zabezpečiť, aby nahlasované údaje poskytovali pevný základ pre overovanie a monitorovanie dosahovania minimálnych cieľov zberu a zhodnocovania OEEZ, ktoré sú stanovené v smernici 2012/19/EÚ.

(11)

V článku 16 ods. 7 smernice sa od členských štátov vyžaduje, aby Komisii predložili správu o kontrole kvality, ktorá sa pripojí k údajom nahláseným podľa článku 16 ods. 6 Je dôležité, aby uvedené správy o kontrole kvality boli porovnateľné, okrem iného s cieľom umožniť Komisii preskúmať nahlásené údaje vrátane systému zberu údajov, zdrojov údajov, metodiky použitej na výpočet podielu zberu OEEZ, opisu akýchkoľvek spoľahlivých odhadov, ako aj úplnosti, spoľahlivosti, včasnosti a konzistentnosti. Na tento účel je potrebné stanoviť formát správy o kontrole kvality.

(12)

Podľa článku 7 ods. 1 smernice 2012/19/EÚ sa od roku 2019 minimálny podiel zberu, ktorý má každý členský štát každoročne dosiahnuť, stanovil na 65 % priemernej hmotnosti EEZ uvedených na trh v predchádzajúcich troch rokoch v dotknutom členskom štáte alebo 85 % OEEZ vyprodukovaného na území uvedeného členského štátu. Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2017/699 (3), ktorým sa stanovuje spoločná metodika výpočtu hmotnosti EEZ uvádzaných na trh každého členského štátu a spoločná metodika výpočtu hmotnostného množstva OEEZ, ktorý bol vyprodukovaný v každom členskom štáte. Členské štáty by mali metodiku, ktorú sa rozhodnú použiť na výpočet podielu zberu OEEZ, uviesť vo formáte nahlasovania a v správe o kontrole kvality.

(13)

Podľa článku 2 ods. 1 písm. b) smernice 2012/19/EÚ sa s účinnosťou od 15. augusta 2018 majú všetky EEZ klasifikovať do šiestich kategórií uvedených v prílohe III k smernici na rozdiel od desiatich kategórií, ktoré sa používali počas prechodného obdobia pred uvedeným dátumom. Formát nahlasovania by mal zohľadniť toto prechodné obdobie a tým zabezpečiť, aby nahlásené informácie umožňovali overiť a monitorovať dosiahnutie cieľov týkajúcich sa zhodnocovania OEEZ pre každú kategóriu stanovenú v článku 11 ods. 1 a v prílohe V (časť 3) k smernici 2012/19/EÚ.

(14)

Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom výboru zriadeného článkom 39 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES (4),

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Pravidlá výpočtu minimálnych cieľov týkajúcich sa zhodnocovania uvedených v článku 11 ods. 1 smernice 2012/19/EÚ

1.   Hmotnosť odpadu z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) nahláseného ako odpad pripravený na opätovné použitie je hmotnosť celých spotrebičov, ktoré sa stali odpadom, a súčiastok OEEZ, ktoré sa po kontrole, čistení alebo oprave môžu opätovne použiť bez ďalšieho triedenia alebo iného predbežného spracovania.

Ak sú na opätovné použitie pripravené súčiastky, ako pripravená na opätovné použitie sa nahlási len hmotnosť samotnej súčiastky.

Ak sú na opätovné použitie pripravené celé spotrebiče a počas prípravy na opätovné použitie sa nahradia novými súčiastkami iba tie súčiastky, ktoré celkovo predstavujú menej ako 15 % celkovej hmotnosti spotrebiča, ako pripravená na opätovné použitie sa nahlási celá hmotnosť spotrebiča.

Spotrebiče a súčiastky, ktoré sú separované v spracovateľských zariadeniach pre OEEZ a ktoré sa majú opätovne použiť bez ďalšieho triedenia alebo predbežného spracovania, sa takisto nahlasujú ako pripravené na opätovné použitie.

2.   Hmotnosť OEEZ vstupujúceho do zariadenia na recykláciu je hmotnosť materiálov pochádzajúcich z OEEZ, ktorý po riadnom spracovaní v súlade s článkom 8 ods. 2 smernice 2012/19/EÚ vstupuje do recyklačnej operácie, pri ktorej sa odpadové materiály opätovne spracujú na výrobky, materiály alebo látky, ktoré nie sú odpadom.

Predbežné činnosti vrátane triedenia, demontáže, drvenia alebo iného predbežného spracovania s cieľom odstrániť odpadové materiály, ktoré nie sú určené na ďalšie spracovanie, sa nepovažujú za recykláciu.

Miesta, ktoré sa v prípade určitých odpadových materiálov pochádzajúcich z OEEZ považujú za miesta, v ktorých tieto materiály vstupujú do recyklačnej operácie, sú uvedené v prílohe I. Ak odpadové materiály prestanú byť odpadom v dôsledku predbežného spracovania v miestach uvedených v prílohe I, množstvo týchto materiálov sa zahrnie do množstva OEEZ, ktoré sa nahlásilo ako zrecyklované.

Ak zariadenie na recykláciu vykonáva predbežné spracovanie, hmotnosť materiálov odstránených počas predbežného spracovania, ktoré sa nerecyklujú, sa nezahrnie do množstva OEEZ, ktoré bolo nahlásené ako zrecyklované alebo zhodnotené týmto zariadením, a nezapočítava sa do dosiahnutia cieľov recyklácie a zhodnocovania.

3.   Hmotnosť OEEZ nahláseného ako zhodnotený odpad zahŕňa prípravu na opätovné použitie, recykláciu a iné zhodnocovanie vrátane energetického zhodnocovania.

4.   Hmotnosť OEEZ nahláseného ako odpad spracovaný v danom členskom štáte nezahŕňa hmotnosť OEEZ vytriedeného a uskladneného v tomto členskom štáte pred jeho vývozom do iného členského štátu alebo mimo Únie na spracovanie.

5.   Hmotnosť OEEZ, ktorý členský štát nahlásil ako odpad spracovaný v inom členskom štáte alebo ako odpad spracovaný mimo Únie, zahŕňa množstvá OEEZ, ktorý tvoria celé spotrebiče, ktoré sa stali odpadom a zasielajú sa do iného členského štátu alebo mimo Únie, aby boli očistené od škodlivín, demontované, rozdrvené, zrecyklované alebo zhodnotené. Táto hmotnosť nezahŕňa množstvá vyvezených materiálov pochádzajúcich zo spracovania OEEZ, ktoré sa uskutočňuje v nahlasujúcom členskom štáte.

6.   Ak sa OEEZ zasiela na spracovanie do iného členského štátu alebo sa vyváža na spracovanie do tretej krajiny v súlade s článkom 10 smernice 2012/19/EÚ, do minimálnych cieľov týkajúcich sa zhodnocovania uvedených v článku 11 ods. 1 smernice 2012/19/EÚ ho môže započítať iba členský štát, ktorý tento OEEZ vyzbieral a odoslal alebo vyviezol na spracovanie.

7.   Členské štáty môžu na výpočet priemerného percentuálneho podielu zrecyklovaných a zhodnotených materiálov pochádzajúcich z OEEZ a súčiastok OEEZ použiť spoľahlivé odhady uvedené v článku 16 ods. 4 smernice 2012/19/EÚ.

Článok 2

Formát nahlasovania údajov podľa článku 16 ods. 6 smernice 2012/19/EÚ a formát správy o kontrole kvality

1.   Členské štáty nahlasujú množstvá elektrických a elektronických zariadení (EEZ), ktoré sa uviedli na ich trh, OEEZ vyzbieraného všetkými spôsobmi, dosiahnutý podiel zberu a prípadne množstvo vyprodukovaného OEEZ vo formáte stanovenom v tabuľke 1 prílohy II.

Uvedené údaje sa nahlasujú podľa kategórií EEZ stanovených v prílohe III k smernici 2012/19/EÚ. V prípade kategórie 4 „veľké zariadenia“ sa údaje nahlasujú v dvoch podkategóriách, a to „4a: Veľké zariadenia okrem fotovoltických panelov“ a „4b: Fotovoltické panely“.

2.   Členské štáty nahlasujú množstvá OEEZ pripraveného na opätovné použitie, recyklovaného a zhodnoteného, kombinovanú mieru dosiahnutú na účely prípravy na opätovné použitie a recykláciu, dosiahnutú mieru zhodnocovania a množstvo OEEZ spracovaného v členskom štáte a, ak je to relevantné, v inom členskom štáte alebo mimo Únie, pričom sa použije formát stanovený v tabuľke 2 prílohy II.

Uvedené údaje sa nahlasujú podľa kategórií EEZ stanovených v prílohe III k smernici 2012/19/EÚ. V prípade kategórie 4 „veľké zariadenia“ sa údaje nahlasujú v dvoch podkategóriách, a to „4a: Veľké zariadenia okrem fotovoltických panelov“ a „4b: Fotovoltické panely“.

3.   Členské štáty nahlasujú údaje uvedené v odsekoch 1 a 2 v elektronickej forme prostredníctvom štandardného postupu výmeny údajov zavedeného Komisiou.

4.   Členské štáty nahlasujú údaje o hmotnosti EEZ uvedených na trh vypočítané v súlade s článkom 3 vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2017/699.

5.   Členské štáty nahlasujú údaje o hmotnosti vyprodukovaného OEEZ vypočítané v súlade s článkom 4 vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2017/699.

6.   Členské štáty nahlasujú podiel zberu, ktorý sa dosiahol za vykazovaný rok, vypočítaný na základe priemernej hmotnosti EEZ uvedených na ich trhy v predchádzajúcich troch rokoch.

Ak členský štát vypočíta podiel zberu na základe množstva OEEZ vyprodukovaného na svojom území, nahlási údaje o hmotnosti vyprodukovaného OEEZ a údaje o podiele zberu OEEZ na základe vyprodukovaného OEEZ.

Ak členský štát vypočíta podiel zberu na základe priemernej hmotnosti EEZ uvedených na trh v predchádzajúcich troch rokoch, môže dobrovoľne nahlásiť údaje o hmotnosti vyprodukovaného OEEZ a údaje o podiele zberu OEEZ na základe vyprodukovaného OEEZ.

7.   Členské štáty predkladajú správu o kontrole kvality vo formáte stanovenom v prílohe III k tomuto rozhodnutiu.

Ak členské štáty použijú na nahlasovanie údajov o množstvách a kategóriách OEEZ vyzbieraného všetkými spôsobmi, o OEEZ spracovanom v rámci členského štátu alebo o priemernom percentuálnom podiele recyklovaných a zhodnotených materiálov pochádzajúcich z OEEZ a súčiastok OEEZ spoľahlivé odhady, metodika použitá v prípade týchto odhadov sa opíše v správe o kontrole kvality.

Článok 3

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli 17. december 2019

Za Komisiu

Virginijus SINKEVIČIUS

člen Komisie


(1)  Ú. v. EÚ L 197, 24.7.2012, s. 38.

(2)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/849 z 30. mája 2018, ktorou sa menia smernice 2000/53/ES o vozidlách po dobe životnosti, 2006/66/ES o batériách a akumulátoroch a použitých batériách a akumulátoroch a 2012/19/EÚ o odpade z elektrických a elektronických zariadení (Ú. v. EÚ L 150, 14.6.2018, s. 93).

(3)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2017/699 z 18. apríla 2017, ktorým sa stanovuje spoločná metodika výpočtu hmotnosti elektrických a elektronických zariadení (EEZ) uvádzaných na trh každého členského štátu a spoločná metodika výpočtu hmotnostného množstva odpadu z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ), ktorý bol vyprodukovaný v každom členskom štáte (Ú. v. EÚ L 103, 19.4.2017, s. 17).

(4)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. novembra 2008 o odpade a o zrušení určitých smerníc (Ú. v. EÚ L 312, 22.11.2008, s. 3).


PRÍLOHA I

MIESTA UVEDENÉ V ČLÁNKU 1 ODS. 2, AK ODPADOVÉ MATERIÁLY POCHÁDZAJÚCE Z OEEZ VSTUPUJÚ DO RECYKLAČNEJ OPERÁCIE

Materiál

Vstup do recyklačnej operácie

Sklo

Triedené sklo, ktoré pred vstupom do pece na tavenie skla alebo pred výrobou filtračných médií, brúsnych materiálov, izolačných materiálov zo skla a konštrukčných materiálov neprechádza ďalším spracovaním.

Kovy

Triedené kovy, ktoré pred vstupom do zariadenia na tavenie kovov alebo hutníckej pece neprechádzajú ďalším spracovaním.

Plasty

Plasty triedené podľa polymérov, ktoré pred začatím peletizácie, extrúzie alebo tvarovania neprechádzajú ďalším spracovaním.

Plastové vločky, ktoré pred ich použitím v konečnom výrobku neprechádzajú ďalším spracovaním.

Drevo

Triedené drevo, ktoré pred použitím na výrobu drevotriesky neprechádza ďalším spracovaním.

Triedené drevo vstupujúce do kompostovacieho zariadenia.

Textílie

Triedené textílie, ktoré pred použitím na výrobu textilných vlákien, handier alebo granulátov neprechádzajú ďalším spracovaním.

Súčiastky OEEZ pozostávajúce z viacerých materiálov

Kovy, plasty, sklo, drevo, textílie a iné materiály vyplývajúce zo spracovania súčiastok OEEZ (napr. materiály zo spracovania dosiek plošných spojov), ktoré sú predmetom recyklácie.


PRÍLOHA II

FORMÁT NAHLASOVANIA ÚDAJOV NA ÚČELY SMERNICE 2012/19/EÚ O OEEZ

Tabuľka 1

Elektrické a elektronické zariadenia (EEZ) uvedené na trh, vyprodukovaný a vyzbieraný odpad z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) a podiel zberu OEEZ

 

1

2

3

4

5

6

Kategória výrobku

EEZ uvedené na trh

Vyprodukovaný OEEZ

OEEZ vyzbieraný z domácností

OEEZ vyzbieraný od iných používateľov ako domácnosti

Spolu Vyzbieraný OEEZ

Podiel zberu OEEZ (%)

Metodika

Celková hmotnosť (v tonách)

Celková hmotnosť (v tonách)

Celková hmotnosť (v tonách)

Celková hmotnosť (v tonách)

Celková hmotnosť (v tonách)

A. na základe uvedenia na trh (%)

B. na základe vyprodukovaného OEEZ (%)

1.

Zariadenia na tepelnú výmenu

 

 

 

 

 

 

 

2.

Obrazovky, monitory a zariadenia, ktoré obsahujú obrazovky s plochou väčšou ako 100 cm2

 

 

 

 

 

 

 

3.

Svietidlá

 

 

 

 

 

 

 

4.

Veľké zariadenia  (1)

(ktorýkoľvek z vonkajších rozmerov je väčší ako 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

4a.

Veľké zariadenia okrem fotovoltických panelov  (1)

 

 

 

 

 

 

 

4b.

Fotovoltické panely  (1)

 

 

 

 

 

 

 

5.

Malé zariadenia

(žiadny z vonkajších rozmerov nie je väčší ako 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

6.

Malé IT a telekomunikačné zariadenia

(žiadny z vonkajších rozmerov nie je väčší ako 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

Spolu

 

 

 

 

 

 

 

Poznámky:

Svetlosivé kolónky znamenajú, že nahlasovanie súvisiacich údajov je dobrovoľné.

Tmavosivé kolónky znamenajú, že nahlasovanie súvisiacich údajov môže byť povinné alebo dobrovoľné podľa článku 2 ods. 6 vykonávacieho rozhodnutia Komisie (EÚ) 2019/... zo 17. decembra 2019, ktorým sa stanovujú pravidlá výpočtu, overovania a nahlasovania údajov a ktorým sa zriaďujú formáty údajov na účely smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/19/EÚ o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) (Ú. v. EÚ L 330, 20.12.2019, s. xx).

Členské štáty musia rozlišovať medzi reálnymi nulami (0 ton) a chýbajúcimi hodnotami/neznámymi množstvami. V prípade nula ton musia uviesť „0“ a v prípade, že údaje nie sú známe, musia uviesť „M“.


Tabuľka 2

Príprava na opätovné použitie, recyklácia a zhodnocovanie OEEZ, spracovanie OEEZ v každom členskom štáte a vyvezený OEEZ

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Kategória výrobku

Príprava na opätovné použitie

Recyklácia

Príprava na opätovné použitie a recyklácia

Miera prípravy na opätovné použitie a recyklácie

Zhodnocovanie

Miera zhodnocovania

OEEZ spracovaný v danom členskom štáte

OEEZ spracovaný v inom členskom štáte

OEEZ spracovaný mimo Únie

Celková hmotnosť (v tonách)

Celková hmotnosť (v tonách)

Celková hmotnosť (v tonách)

%

Celková hmotnosť (v tonách)

%

Celková hmotnosť (v tonách)

Celková hmotnosť (v tonách)

Celková hmotnosť (v tonách)

1.

Zariadenia na tepelnú výmenu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Obrazovky, monitory a zariadenia, ktoré obsahujú obrazovky s plochou väčšou ako 100 cm2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Svietidlá

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Veľké zariadenia  (2)

(ktorýkoľvek z vonkajších rozmerov je väčší ako 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4a.

Veľké zariadenia okrem fotovoltických panelov  (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4b.

Fotovoltické panely  (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Malé zariadenia

(žiadny z vonkajších rozmerov nie je väčší ako 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Malé IT a telekomunikačné zariadenia

(žiadny z vonkajších rozmerov nie je väčší ako 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spolu

 

 

 

-

 

-

 

 

 

 

Poznámky:

Členské štáty musia rozlišovať medzi reálnymi nulami (0 ton) a chýbajúcimi hodnotami/neznámymi množstvami. V prípade nula ton musia uviesť „0“ a v prípade, že údaje nie sú známe, musia uviesť „M“a miera prípravy na opätovné použitie, recyklácie a zhodnocovania


(1)  Na účely nahlasovania sa kategória 4 pre veľké zariadenia delí na podkategóriu „4a: Veľké zariadenia okrem fotovoltických panelov“ a podkategóriu „4b: Fotovoltické panely“. Členské štáty nahlasujú údaje v rámci podkategórií 4a a 4b a ponechajú súhrnný riadok pre kategóriu 4 prázdny. Ak členský štát nedokáže rozdeliť údaje do podkategórií 4a a 4b, vyplní kolónky v jednotlivých stĺpcoch len v súhrnnom riadku pre kategóriu 4

(2)  Na účely nahlasovania sa kategória 4 pre veľké zariadenia delí na podkategóriu „4a: Veľké zariadenia okrem fotovoltických panelov“ a podkategóriu „4b: Fotovoltické panely“. Členské štáty nahlasujú údaje v rámci podkategórií 4a a 4b a ponechajú súhrnný riadok pre kategóriu 4 prázdny. Ak členský štát nedokáže rozdeliť údaje do podkategórií 4a a 4b, vyplní kolónky v jednotlivých stĺpcoch len v súhrnnom riadku pre kategóriu 4.


PRÍLOHA III

D. FORMÁT SPRÁVY O KONTROLE KVALITY, KTORÁ SA PRIKLADÁ K ÚDAJOM UVEDENÝM V PRÍLOHE II

ČASŤ 1

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

Členský štát

...

Názov

Správa o kontrole kvality údajov predložená na účely smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/19/EÚ zo 4. júla 2012 o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) (Ú. v. EÚ L 197, 24.7.2012, s. 38).

Organizácia predkladajúca údaje a správu o kontrole kvality

...

Kontaktná osoba/kontaktné údaje

...

Referenčný rok

...

Dátum dodania/verzia správy o kontrole kvality

...

Žiadosť o zachovanie dôvernosti

Táto správa o kontrole kvality musí byť k dispozícii

verejnosti (na webovej stránke Komisie):

☐ áno/☐ áno, s výnimkou oddielu(-ov):...

☐ nie

Ak nie, výslovne uveďte, ktoré oddiely by mali byť dôverné a dôvody zachovania dôvernosti: ...

členom Výboru pre technické úpravy a expertnej skupine pre odpad z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ):

☐ áno/☐ áno, s výnimkou oddielu(-ov):...

☐ nie

Ak nie, výslovne uveďte, ktoré oddiely by mali byť dôverné a dôvody zachovania dôvernosti: ...

ČASŤ 2

ZDROJ ÚDAJOV, PROCES OVEROVANIA ÚDAJOV A POKRYTIE

A.   Uplatňované metodiky a zdroje údajov

A.1.   Metodika výpočtu množstva EEZ uvedených na trh

Uveďte metodiku použitú na výpočet množstva EEZ uvedených na trh v súlade s vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) 2017/699 z 18. apríla 2017, ktorým sa stanovuje spoločná metodika výpočtu hmotnosti elektrických a elektronických zariadení (EEZ) uvádzaných na trh každého členského štátu a spoločná metodika výpočtu hmotnostného množstva odpadu z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ), ktorý bol vyprodukovaný v každom členskom štáte (Ú. v. EÚ L 103, 19.4.2017, s. 17).

...

A.2.   Metodika výpočtu podielu zberu OEEZ

Uveďte metodiku použitú na výpočet podielu zberu OEEZ.

Ak je použitá metodika založená na priemernej hmotnosti EEZ uvedených na trh v predchádzajúcich troch rokoch, uveďte údaje o množstve EEZ uvedených na trh v troch rokoch predchádzajúcich referenčnému roku:

 

Celková hmotnosť (v tonách) EEZ uvedených na trh členského štátu

Rok (jeden rok pred referenčným rokom)

 

Rok (dva roky pred referenčným rokom)

 

Rok (tri roky pred referenčným rokom)

 

Priemerná hmotnosť za tri roky =

(súčet riadkov 1 + 2 + 3 vydelený 3)

 

A.3.   Zdroj údajov

Opíšte zdroj údajov pre jednotlivé položky uvedené ďalej (napr. údaje zo sčítania/vnútroštátne štatistiky/povinnosti nahlasovania pre podniky alebo certifikované obchodné jednotky/agentúry/združenia/prieskumy o zložení odpadu/posúdenia o špecifickom vplyve, ktoré môže mať vnútroštátne právo, a príslušné právne predpisy).

a)   EEZ uvedené na trh (tabuľka 1: stĺpec 1)

Uveďte zdroje použité na zber údajov o EEZ uvedených na trh.

b)   vyprodukovaný OEEZ (tabuľka 1: stĺpec 2)

Uveďte údaje o hmotnosti vyprodukovaného OEEZ vypočítanej pomocou nástroja na výpočet OEEZ a uveďte prípadné aktualizácie údajov z nástroja na výpočet OEEZ.

V prípade členských štátov, ktoré nahlasujú podiel zberu OEEZ vypočítaný na základe vyprodukovaného OEEZ, sú tieto údaje povinné. Členské štáty, ktoré nahlasujú podiel zberu OEEZ vypočítaný na základe priemernej hmotnosti EEZ uvedených na trh v predchádzajúcich troch rokoch, môžu poskytnúť tieto údaje dobrovoľne.

...

c)   zozbieraný OEEZ (tabuľka 1: stĺpce 3, 4, 5 a 6)

Uveďte zdroje použité na zber údajov o OEEZ vyzbieranom všetkými spôsobmi. Vezmite na vedomie, že podľa článku 7 ods. 2 smernice 2012/19/EÚ množstvo zozbieraného OEEZ musí predstavovať množstvo OEEZ, ktoré bolo:

a) prijaté zbernými a spracovateľskými zariadeniami;

b) prijaté distribútormi;

c) separovane vyzbierané výrobcami alebo tretími osobami v mene výrobcov.

Osobitne uveďte, či boli zriadené systémy, ktoré držiteľom a distribútorom umožnia, aby vrátili OEEZ aspoň bezplatne v súlade s článkom 5 smernice 2012/19/EÚ, a poskytnite informácie o údajoch, ktoré z týchto systémov môžete získať.

d)   príprava na opätovné použitie, recyklácia a zhodnocovanie OEEZ (tabuľka 2: stĺpce 1, 2 a 5)

Vezmite na vedomie, že podľa článku 11 ods. 2 smernice 2012/19/EÚ musíte použiť údaje o hmotnosti OEEZ, jeho súčiastkach a materiáloch alebo látkach vstupujúcich do zariadenia na prípravu na opätovné použitie alebo na recykláciu či zhodnocovanie, a to po riadnom spracovaní v súlade s článkom 8 ods. 2 smernice 2012/19/EÚ.

Uveďte zdroje použité v prípade údajov týkajúcich sa prípravy na opätovné použitie, recyklácie a zhodnocovania OEEZ podľa článku 11 ods. 4 smernice 2012/19/EÚ.

Uveďte rozdiel medzi vstupom do zariadenia na prípravu na opätovné použitie, zariadenia na recykláciu alebo do spaľovania (či tavenia) alebo do zariadenia na (energetické) zhodnocovanie.

e)   spracovaný OEEZ (tabuľka 2: stĺpce 7, 8 a 9)

Uveďte zdroje použité na zber údajov o OEEZ spracovanom v členskom štáte a o OEEZ spracovanom v inom členskom štáte alebo mimo Únie.

Uveďte aj všeobecný opis systémov spracovania dostupných v členskom štáte a uveďte, či požiadavky na spracovanie alebo minimálne normy kvality pre spracovanie zozbieraného OEEZ v členskom štáte sa líšia od požiadaviek prílohy VII k smernici 2012/19/EÚ, alebo či presahujú ich rámec. V takom prípade uveďte opis týchto požiadaviek alebo noriem.

B.   Kvalita zdrojov údajov/postup overovania údajov

B.1.   Kvalita zdrojov údajov

Opíšte kvalitu rôznych použitých zdrojov (vrátane výziev týkajúcich sa kvality údajov a spôsobu, akým plánujete zlepšiť kvalitu v budúcnosti).

B.2.   Kvalita odhadov týkajúcich sa EEZ uvedených na trh v rámci rôznych kategórií

Ak sú údaje predtým, ako ich zozbierajú členské štáty, zozbierané subjektami v rámci iných kategórií EEZ, než sú kategórie uvedené v smernici 2012/19/EÚ, alebo v rámci podkategórií, vysvetlite, ktoré kategórie alebo podkategórie EEZ sa používajú a ako sa údaje v rámci týchto kategórií transformujú na údaje podľa kategórií EEZ smernice 2012/19/EÚ.

B.3.   Monitorovanie dosahovania cieľov

Uveďte opis vnútroštátnych opatrení zameraných na podporu dosiahnutia cieľov zberu, prípravy na opätovné použitie a recyklácie, ako aj cieľov zhodnocovania.

Uveďte aj informácie o opatreniach prijatých s cieľom informovať používateľov EEZ a podporiť ich účasť na nakladaní s OEEZ v súlade s článkom 14 smernice 2012/19/EÚ.

Ak sa nahlasujú množstvá OEEZ ako „spracované v iných členských štátoch“ alebo „spracované mimo EÚ“, uveďte:

či sa tento vývoz zohľadňuje vo výpočte miery zhodnocovania, miery prípravy na opätovné použitie a miery recyklácie;

ako sa v prípade týchto vyvezených množstiev odvodili miery zhodnocovania, miery prípravy na opätovné použitie a miery recyklácie.

Ak na schválenie vývozu príslušnými orgánmi treba predložiť okrem dôkazov požadovaných podľa článku 10 ods. 2 smernice 2012/19/EÚ aj dodatočnú písomnú dokumentáciu, opíšte ju.

...

B.4.   Zosúlaďovanie údajov a konzistentnosť

Opíšte opatrenia prijaté s cieľom zabrániť dvojitému započítaniu dovezeného OEEZ, ktorý sa nezapočíta do dosahovania cieľov a nenahlási sa v rámci spracovania, prípravy na opätovné použitie, recyklácie a zhodnocovania v členskom štáte dovozu.

Opíšte všetky opravy na účely zohľadnenia dovozu a vývozu, napríklad s cieľom zohľadniť súkromný dovoz a vývoz či zavádzajúce vyhlásenia (použité EEZ namiesto OEEZ) alebo iné.

...

B.5.   Postup overovania údajov

Opíšte postup použitý na určenie platnosti údajov.

Uveďte aj podrobnosti o systémoch kontroly a monitorovania uplatňovaných v členskom štáte na overovanie vykonávania smernice 2012/19/EÚ.

C.   Úplnosť/pokrytie

C.1. Vzťahujú sa uvedené zdroje údajov na celé odvetvie?

☐ áno/☐ nie


C.2. Používajú sa v súvislosti s EEZ uvedenými na trh podľa vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2017/699 spoľahlivé odhady?

☐ áno/☐ nie


C.3. Používajú sa v prípade vyzbieraného a spracovaného OEEZ spoľahlivé odhady, ktoré sa zohľadňujú pri nahlasovaní údajov o dosiahnutí príslušných cieľov?

☐ áno/☐ nie

Ak áno, opíšte metodiku získavania takýchto odhadov a poskytnite pre takéto odhady príslušné podporné dokumenty.


C.4. Používajú sa v prípade priemerného percentuálneho podielu recyklovaných a zhodnotených materiálov pochádzajúcich z OEEZ a súčiastok OEEZ spoľahlivé odhady, ktoré sa zohľadňujú pri nahlasovaní údajov o dosiahnutí príslušných cieľov?

☐ áno/☐ nie

Ak áno, opíšte metodiku získavania takýchto odhadov a poskytnite pre takéto odhady príslušné podporné dokumenty.


C.5. Na akú časť (%) vyzbieraného a spracovaného OEEZ sa vzťahuje systém nahlasovania alebo aký je odhad tejto časti?

D.   Ostatné

D.1.   Chýbajúce údaje

Ak povinné údaje chýbajú, opíšte dôvody týchto nedostatkov a uveďte informácie o opatreniach prijatých na vyriešenie tohto stavu.

D.2.   Kontrola hodnovernosti

Uveďte, či nastala niektorá z týchto situácií:

1.

Množstvo EEZ uvedených na trh je menšie ako 10 kg na obyvateľa ročne.

☐ áno/☐ nie

2.

Množstvo vyzbieraného OEEZ je väčšie ako množstvo EEZ uvedených na trh.

☐ áno/☐ nie

3.

Podiel zberu OEEZ je vyšší ako 75 % EEZ uvedených na trh alebo vyšší ako 100 % vyprodukovaného OEEZ.

☐ áno/☐ nie

4.

Množstvo spracovaného OEEZ je väčšie ako množstvo vyzbieraného OEEZ.

☐ áno/☐ nie

5.

Množstvo zrecyklovaného OEEZ (vrátane prípravy na opätovné použitie) je väčšie ako množstvo zhodnoteného OEEZ (vrátane prípravy na opätovné použitie).

☐ áno/☐ nie

6.

Miera recyklácie (vrátane prípravy na opätovné použitie) presahuje 95 %.

☐ áno/☐ nie

7.

Miera zhodnocovania (vrátane prípravy na opätovné použitie) presahuje 99 %.

☐ áno/☐ nie

8.

Zlom v časovom rade (významné zmeny v množstvách nahlásených v priebehu času)

☐ áno/☐ nie

Ak je odpoveď na jednu alebo viaceré otázky áno, uveďte ďalšie informácie o okolnostiach a príčinách.

E.   Rozdiely oproti údajom nahláseným v predchádzajúcich rokoch

Opíšte a vysvetlite akékoľvek významné metodické zmeny v prístupe k zberu údajov alebo overovaniu údajov alebo v metódach použitých na výpočet podielu zberu a miery zhodnocovania OEEZ za aktuálny referenčný rok oproti prístupom a metódam uplatňovaným na predchádzajúce referenčné roky.

F.   Hlavné vnútroštátne webové sídla, referenčné dokumenty a publikácie

Uveďte akýkoľvek iný relevantný zdroj informácií vrátane správ o aspektoch kvality údajov, pokrytí alebo iných aspektoch presadzovania, ako sú napríklad správy organizácií zodpovednosti výrobcu o dosiahnutých výsledkoch, pokiaľ ide o zber, spracovanie a recykláciu OEEZ, správy o najlepších postupoch v oblasti zberu a spracovania OEEZ, správy o dovoze a vývoze OEEZ a akýkoľvek iný zdroj údajov a informácií týkajúcich sa OEEZ.