9.12.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 317/111


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE (EÚ) 2019/2098

z 28. novembra 2019

o dočasných požiadavkách na zdravie zvierat v prípade zásielok produktov živočíšneho pôvodu určených na ľudskú spotrebu s pôvodom v Únii, ktoré sa vracajú do Únie po tom, čo im bol zamietnutý vstup do tretej krajiny

[oznámené pod číslom C(2019) 8092]

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Rady 2002/99/ES zo 16. decembra 2002 ustanovujúcu pravidlá pre zdravie zvierat, ktorými sa riadi produkcia, spracovanie, distribúcia a uvádzanie produktov živočíšneho pôvodu určených na ľudskú spotrebu na trh (1), a najmä na jej článok 8 ods. 5 tretiu zarážku,

keďže:

(1)

V smernici 2002/99/ES sa stanovujú všeobecné pravidlá pre zdravie zvierat, ktorými sa riadi uvádzanie produktov živočíšneho pôvodu určených na ľudskú spotrebu z tretích krajín do Únie. Presnejšie sa v nej stanovuje, že Komisia prijíma pravidlá týkajúce sa určitých prípadov uvádzania uvedených produktov. Pravidlá týkajúce sa zdravia zvierat stanovené v uvedenej smernici nemajú vplyv na pravidlá týkajúce sa veterinárnych kontrol stanovené v smernici Rady 97/78/ES (2) a uplatňujú sa súbežne s nimi.

(2)

V smernici 97/78/ES sa stanovujú pravidlá organizácie veterinárnych kontrol zásielok produktov živočíšneho pôvodu vstupujúcich do Únie z tretích krajín vrátane produktov spadajúcich do rozsahu pôsobnosti smernice 2002/99/ES. V článku 15 smernice 97/78/ES sa stanovuje, že členské štáty môžu za určitých podmienok schváliť opätovný dovoz takých produktov, ktoré odmietla tretia krajina. Tieto podmienky zahŕňajú požiadavky na certifikáciu a ich cieľom je chrániť verejné zdravie a zdravie zvierat.

(3)

Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 (3) sa zrušila smernica 97/78/ES s účinnosťou od 14. decembra 2019. Uvedeným nariadením sa vytvoril nový právny rámec úradných kontrol a iných úradných činností na overovanie správneho uplatňovania právnych predpisov Únie týkajúcich sa agropotravinového reťazca. Stanovujú sa v ňom okrem iného pravidlá týkajúce sa úradných kontrol zásielok produktov živočíšneho pôvodu vstupujúcich do Únie vrátane potravín. Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 (4) sa okrem toho zrušila smernica 2002/99/ES s účinnosťou od 21. apríla 2021. V nariadení (EÚ) 2016/429 sa stanovujú pravidlá prevencie chorôb zvierat vrátane pravidiel týkajúcich sa vstupu produktov živočíšneho pôvodu do Únie. Pravidlá stanovené v uvedených dvoch nariadeniach sa uplatňujú súbežne, ale kým pravidlá stanovené v nariadení (EÚ) 2017/625 majú horizontálny charakter, pravidlá stanovené v nariadení (EÚ) 2016/429 majú výraznejšie odvetvové zameranie, keďže sa týkajú zdravia zvierat.

(4)

V delegovanom nariadení Komisie (EÚ) 2019/2074 (5) boli teraz v súlade s nariadením (EÚ) 2017/625 stanovené doplňujúce pravidlá týkajúce sa vykonávania úradných kontrol zásielok zvierat, výrobkov a produktov s pôvodom v Únii, ktoré sa vracajú sa do Únie po tom, čo im bol zamietnutý vstup do tretej krajiny. Tieto doplňujúce pravidláslúžia na overenie toho, či sú vracajúce sa zásielky v súlade okrem iného s požiadavkami na zdravie zvierat, a odkazujú na takéto požiadavky stanovené v právnych predpisoch EÚ týkajúcich sa zdravia zvierat. Uvedené delegované nariadenie sa uplatňuje od 14. decembra 2019 v súlade s dátumom začatia uplatňovania nariadenia (EÚ) 2017/625.

(5)

V právnych predpisoch Komisie, ktorými sa vykonáva smernica 2002/99/ES, sa v súčasnosti nestanovujú osobitné požiadavky na zdravie zvierat v prípade opätovného vstupu produktov živočíšneho pôvodu do Únie, ak boli tieto produkty vyvezené z Únie a bol im zamietnutý vstup do tretej krajiny. Mali by sa preto stanoviť osobitné požiadavky na zdravie zvierat vzťahujúce sa na opätovný vstup zásielok produktov živočíšneho pôvodu určených na ľudskú spotrebu do Únie, ak boli tieto zásielky vyvezené z Únie a bol im zamietnutý vstup do tretej krajiny, aby sa zabezpečila právna istota, pokiaľ ide o požiadavky na zdravie zvierat uplatniteľné na uvedené zásielky, a aby sa zmiernili potenciálne riziká pre zdravie zvierat po 14. decembri 2019 po zrušení smernice 97/78/ES.

(6)

Najmä vykládka, skladovanie a opätovné nakladanie týchto produktov v tretích krajinách by nemali viesť k rizikám rozšírenia a zavlečenia patogénov určitých chorôb zvierat uvedených v zozname v prílohe I k smernici 2002/99/ES do Únie.

(7)

Okrem originálov dokumentov vydaných príslušným orgánom členského štátu vývozu by malo byť takisto povolené overiť pôvod zásielok produktov živočíšneho pôvodu určených na ľudskú spotrebu na základe elektronického ekvivalentu originálu úradného certifikátu predloženého do systému riadenia informácií pre úradné kontroly uvedenému v článku 131 nariadenia (EÚ) 2017/625 (ďalej len „IMSOC“) a zriadenému vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) 2019/1715 (6).

(8)

Mala by sa povoliť preprava zásielky produktov živočíšneho pôvodu určených na ľudskú spotrebu, ktorá bola vrátená do Únie po tom, čo jej bol zamietnutý vstup do tretej krajiny, do miesta určenia v Únii, ak príslušný orgán miesta určenia v Únii súhlasil, že túto zásielku prijme.

(9)

Je nevyhnutné zabezpečiť, aby boli zásielky produktov živočíšneho pôvodu určených na ľudskú spotrebu s pôvodom v Únii, ktoré sa vracajú do Únie po tom, čo im bol zamietnutý vstup do tretej krajiny, doručené na miesto ich určenia. Na monitorovanie prepravy a príchodu takýchto zásielok z hraničnej kontrolnej stanice príchodu do Únie do prevádzkarne v mieste určenia by sa mali uplatňovať procesné požiadavky stanovené v delegovanom nariadení Komisie (EÚ) 2019/1666 (7).

(10)

Požiadavky na zdravie zvierat stanovené v tomto vykonávacom rozhodnutí by sa mali uplatňovať do 21. apríla 2021, keďže od toho dátumu sa začína uplatňovať nariadenie (EÚ) 2016/429 a delegované nariadenie Komisie o pravidlách týkajúcich sa zdravia zvierat, ktoré sa vzťahujú na vstup určitých zvierat, zárodočných produktov a produktov živočíšneho pôvodu z tretích krajín alebo území do Únie, ako aj na ich premiestňovanie a zaobchádzanie s nimi po vstupe.

(11)

Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

1.   Príslušný orgán na hraničnej kontrolnej stanici povolí vstup do Únie zásielkam produktov živočíšneho pôvodu vymedzeným v článku 2 ods. 4 smernice Rady 2002/99/ES s pôvodom v Únii, ktoré sa do Únie vracajú po tom, čo im bol zamietnutý vstup do tretej krajiny, ak sú splnené tieto požiadavky:

a)

k zásielke je priložený originál úradného certifikátu alebo dokumentu vydaného príslušným orgánom členského štátu vývozu alebo jeho elektronický ekvivalent predložený do systému riadenia informácií pre úradné kontroly uvedenému v článku 131 nariadenia (EÚ) 2017/625 (ďalej len „IMSOC“) a zriadenému vykonávacím nariadením (EÚ) 2019/1715 alebo jeho overená kópia;

b)

k zásielke je priložené vyhlásenie príslušného orgánu miesta určenia v Únii, v ktorom tento orgán potvrdzuje, že súhlasí s prijatím zásielky, a uvádza sa v ňom miesto určenia na účely jej návratu do Únie;

c)

k zásielke je priložený jeden z ďalej uvedených dokladov, v ktorom sa uvádza dôvod zamietnutia vstupu do tretej krajiny, prípadne aj miesto a dátum vykládky, uskladnenia a opätovného naloženia v tretej krajine, ako aj tieto informácie:

i)

v prípade kontajnerov alebo balení s neporušenou pôvodnou plombou vyhlásenie hospodárskeho subjektu zodpovedného za zásielku, v ktorom potvrdzuje, že preprava sa uskutočnila za podmienok vhodných pre daný druh produktov živočíšneho pôvodu a že počas prepravy nedošlo k zmene obsahu zásielky; alebo

ii)

úradné vyhlásenie príslušného orgánu alebo iného verejného orgánu tretej krajiny, ktorým sa potvrdzuje, že boli splnené požiadavky uvedené v písmene d);

d)

ak boli produkty živočíšneho pôvodu vyložené v tretej krajine, príslušný orgán alebo iný verejný orgán tretej krajiny potvrdil, že:

i)

produkty živočíšneho pôvodu neboli v tretej krajine podrobené inej manipulácii než vykládke, skladovaniu a opätovnému naloženiu;

ii)

zaviedli sa účinné opatrenia na zamedzenie kontaminácii produktov živočíšneho pôvodu pôvodcami chorôb, ktoré spôsobujú prenosné choroby zvierat uvedené v prílohe I k smernici 2002/99/ES, počas vykládky, skladovania a opätovného naloženia v tretej krajine;

iii)

miesto vykládky, skladovania a opätovného naloženia v tretej krajine počas vykládky, skladovania a opätovného naloženia v tretej krajine nepodliehalo obmedzeniam premiestňovania zvierat z dôvodu prenosných chorôb uvedených v prílohe I k smernici 2002/99/ES.

2.   Odchylne od odseku 1 písm. a) v prípadoch, keď dokumentáciu uvedenú v danom ustanovení nevydal príslušný orgán členského štátu vývozu, pôvod zásielky sa overuje iným spôsobom na základe zdokumentovaných dôkazov, ktoré predkladá hospodársky subjekt zodpovedný za zásielku.

3.   Príslušný orgán na hraničnej kontrolnej stanici monitoruje prepravu a príchod zásielky produktov živočíšneho pôvodu do miesta určenia v súlade s článkami 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/1666.

Článok 2

Toto rozhodnutie sa uplatňuje od 14. decembra 2019 do 21. apríla 2021.

Článok 3

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli 28. novembra 2019

Za Komisiu

Vytenis ANDRIUKAITIS

člen Komisie


(1)  Ú. v. ES L 18, 23.1.2003, p. 11.

(2)  Smernica Rady 97/78/ES z 18. decembra 1997, ktorou sa stanovujú zásady organizácie veterinárnych kontrol výrobkov, ktoré vstupujú do Spoločenstva z tretích krajín (Ú. v. ES L 24, 30.1.1998, s. 9).

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 z 15. marca 2017 o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach vykonávaných na zabezpečenie uplatňovania potravinového a krmivového práva a pravidiel pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat, pre zdravie rastlín a pre prípravky na ochranu rastlín, o zmene nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001, (ES) č. 396/2005, (ES) č. 1069/2009, (ES) č. 1107/2009, (EÚ) č. 1151/2012, (EÚ) č. 652/2014, (EÚ) 2016/429 a (EÚ) 2016/2031, nariadení Rady (ES) č. 1/2005 a (ES) č. 1099/2009 a smerníc Rady 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES a 2008/120/ES a o zrušení nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 a (ES) č. 882/2004, smerníc Rady 89/608/EHS, 89/662/EHS, 90/425/EHS, 91/496/EHS, 96/23/ES, 96/93/ES a 97/78/ES a rozhodnutia Rady 92/438/EHS (nariadenie o úradných kontrolách) (Ú. v. EÚ L 95, 7.4.2017, s. 1).

(4)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 z 9. marca 2016 o prenosných chorobách zvierat a zmene a zrušení určitých aktov v oblasti zdravia zvierat (právna úprava v oblasti zdravia zvierat) (Ú. v. EÚ L 84, 31.3.2016, s. 1).

(5)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2019/2074 z 23. septembra 2019, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625, pokiaľ ide o špecifické úradné kontroly zásielok určitých zvierat a tovaru, ktoré pochádzajú z Únie a vracajú sa do Únie po zamietnutí ich vstupu treťou krajinou (Ú. v. EÚ L 316, 6.12.2019, s. 6).

(6)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2019/1715 z 30. septembra 2019, ktorým sa stanovujú pravidlá fungovania systému riadenia informácií pre úradné kontroly a jeho zložiek (nariadenie o IMSOC), (Ú. v. EÚ L 261, 14.10.2019, s. 37).

(7)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2019/1666 z 24. júna 2019, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625, pokiaľ ide o podmienky monitorovania prepravy a príchodu zásielok určitého tovaru z hraničnej kontrolnej stanice príchodu do prevádzkarne na mieste určenia v Únii (Ú. v. EÚ L 255, 4.10.2019, s. 1).