12.7.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 179/18


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE (EÚ) 2017/1255,

z 11. júla 2017

o vzorovom dokumente na opis vnútroštátnych systémov a postupov na prijímanie organizácií za členov a partnerov siete EURES

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/589 z 13. apríla 2016 o Európskej sieti služieb zamestnanosti (EURES), prístupe pracovníkov k službám v oblasti mobility a o ďalšej integrácii trhov práce a o zmene nariadenia (EÚ) č. 492/2011 a (EÚ) č. 1296/2013 (1), a najmä na jeho článok 11 ods. 8,

po porade s výborom EURES,

keďže:

(1)

V nariadení (EÚ) 2016/589 sa okrem iného stanovujú základné zásady a kritéria vzťahujúce sa na prijímanie členov a partnerov siete EURES.

(2)

V súlade s článkom 11 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/589 sa v každom členskom štáte najneskôr do 13. mája 2018 zavedie systém na prijímanie organizácií za členov a partnerov siete EURES, monitorovanie ich činností a dodržiavanie uplatniteľného práva pri uplatňovaní tohto nariadenia a v prípade potreby na odvolanie ich prijatia.

(3)

Organizácie, ktoré sa v súlade s článkom 40 nariadenia (EÚ) 2016/589 môžu zúčastniť ako členovia a partneri siete EURES počas prechodného obdobia by s cieľom naďalej zotrvať v sieti EURES po uplynutí prechodného obdobia mali predložiť žiadosť na vybavenie v rámci týchto systémov prijímania.

(4)

Na verejné služby zamestnanosti ustanovené v súlade s článkom 10 nariadenia (EÚ) 2016/589 sa nevzťahujú systémy prijímania, mali by však splniť povinnosti a kritériá podľa uvedeného článku.

(5)

Podľa článku 11 ods. 6 a 7 nariadenia (EÚ) 2016/589 členské štáty informujú prostredníctvom svojich národných úradov pre koordináciu Európsky úrad pre koordináciu o svojich systémoch prijímania a o schválených, zamietnutých alebo odvolaných žiadostiach a Európsky úrad pre koordináciu by mal tieto informácie zaslať ostatným národným úradom pre koordináciu.

(6)

Systematickou výmenou informácií a spoluprácou medzi členskými štátmi je možné podporiť zvyšovanie kvality štruktúry národných systémov prijímania a ich uplatňovania.

(7)

Na zabezpečenie otvorenej výmeny informácií a vzájomného učenia medzi členskými štátmi je potrebné používať spoločný vzorový dokument na opis národných systémov prijímania a zaviesť mechanizmus na výmenu informácií.

(8)

Je možné, že vzorový dokument bude postupom času potrebné upraviť, aby sa v ňom zohľadňovali zmeny na trhu s náborovými službami a iný vývoj. Preto je dôležité, aby sa zaviedol model riadenia na zabezpečenie primeraných konzultácií s národnými úradmi pre koordináciu a ich účasti pred prijatím zmien vzorového dokumentu.

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Predmet úpravy

V tomto rozhodnutí sa stanovuje vzorový dokument, ktorý členské štáty použijú na opis svojich systémov na prijímanie členov a partnerov siete EURES, zriadených v súlade s článkom 11 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/589 (národné systémy prijímania), postupov na zmenu vzorového dokumentu a mechanizmov na poskytovanie spoločného využívania informácií o systémoch prijímania pre ostatné členské štáty.

Článok 2

Všeobecné zásady

1.   Členské štáty spoločne využívajú informácie o svojich systémoch prijímania na základe spoločného vzorového dokumentu podľa článku 6 a v prípade zmien tieto informácie aktualizujú.

2.   Pre potreby systémov prijímania každý členský štát zabezpečuje tieto funkcie:

a)

spracovanie a hodnotenie žiadostí o členstvo alebo partnerstvo v sieti EURES;

b)

rozhodnutia o schválení alebo odmietnutí takýchto žiadostí a odvolania prijatí;

c)

vybavovanie sťažností týkajúcich sa rozhodnutí podľa bodu b) a rozhodovanie o nich, ako aj ponúkanie nápravných prostriedkov proti takýmto rozhodnutiam;

d)

monitorovanie súladu členov a partnerov siete EURES s národnými systémami prijímania a dodržiavania povinností podľa nariadenia (EÚ) 2016/589.

3.   Členské štáty zabezpečujú, aby boli žiadatelia jasne informovaní o tom, ako budú ich žiadosti vybavované, predovšetkým pokiaľ ide o výmenu informácií o rozhodnutiach o prijatí, monitorovaní a odvolávaní s inými členskými štátmi.

Článok 3

Úlohy a povinnosti národných úradov pre koordináciu

Ako sa uvádza v článku 11 ods. 6 nariadenia (EÚ) 2016/589, národné úrady pre koordináciu sú v príslušnom členskom štáte zodpovedné za informovanie Európskeho úradu pre koordináciu o národných systémoch prijímania a ich uplatňovaní, najmä vykonávaním týchto činností:

a)

poskytovanie informácií o národnom systéme prijímania vrátane všetkých uplatňovaných kritérií a požiadaviek, a to predložením vyplneného spoločného vzorového dokumentu podľa článku 6 a jeho aktualizáciou v prípade potreby;

b)

informovanie Európskeho úradu pre koordináciu o členoch a partneroch siete EURES, ktorí boli prijatí v súlade s národným systémom prijímania;

c)

informovanie Európskeho úradu pre koordináciu o všetkých odmietnutiach prijatia na základe nesúladu, predovšetkým s bodom 1 oddielu 1 prílohy I k nariadeniu (EÚ) 2016/589;

d)

informovanie Európskeho úradu pre koordináciu o všetkých odvolaniach prijatia členov a partnerov siete EURES a o dôvodoch tohto odvolania.

Článok 4

Úlohy a povinnosti úradu Európskeho úradu pre koordináciu

1.   Európsky úrad pre koordináciu zodpovedá za podporovanie výmeny informácií o národných systémoch prijímania a ich prevádzke medzi členskými štátmi, najmä vykonávaním týchto činností:

a)

vytvorenie a udržiavanie vyhradenej sekcie na extranete portálu EURES, na ktorej sa národným úradom pre koordináciu sprístupní:

i)

vzorový dokument uvedený v článku 6 a všetky súvisiace informácie o jeho vyplnení a predložení;

ii)

všetky informácie, ktoré národné úrady pre koordináciu poskytujú o systémoch prijímania a ich uplatňovaní v súlade s nariadením (EÚ) 2016/589 a týmto rozhodnutím, pri zohľadnení povinnosti Európskeho úradu pre koordináciu zasielať informácie o uplatňovaní ostatným národným úradom pre koordináciu v súlade s článkom 11 ods. 6 a 7 nariadenia (EÚ) 2016/589.

iii)

priestor na spoluprácu pri výmene informácií o zriadení a prevádzkovaní národných systémov prijímania;

b)

poskytnutie iných nástrojov, odbornej prípravy a podpory potrebnej na uľahčenie výmeny informácií a vzájomné učenie v oblasti systémov prijímania;

c)

pravidelné informovanie koordinačnej skupiny o fungovaní výmeny informácií a v prípade potreby navrhovanie zmien vzorového dokumentu a postupov.

2.   Európsky úrad pre koordináciu zverejní zoznam členov a partnerov siete EURES na portáli EURES po dohode s jednotlivými národnými úradmi pre koordináciu.

Článok 5

Úlohy a povinnosti koordinačnej skupiny

1.   Koordinačná skupina dôkladne monitoruje činnosť národných systémov prijímania a slúži ako fórum na výmenu názorov a najlepších postupov s cieľom zlepšovať fungovanie týchto systémov.

2.   Koordinačná skupina raz do roka vykonáva preskúmanie uplatňovania tohto rozhodnutia, ktoré predstavuje príspevok koordinačnej skupiny k správe o činnosti a k správe o hodnotení ex post, ktoré Komisia vypracúva v súlade s článkami 33 a 35 nariadenia (EÚ) 2016/589.

3.   V prípade, že je potrebné prispôsobiť alebo upraviť sekciu extranetu uvedenú v článku 4 písm. a) alebo informácie a dokumentáciu, ktoré sa na ňu vzťahujú, Európsky úrad pre koordináciu sa pred prijatím novej verzie radí s koordinačnou skupinou v súlade s článkom 14 nariadenia 2016/589.

Článok 6

Vzorový dokument

1.   Národné úrady pre koordináciu používajú elektronickú verziu vzorového dokumentu uvedeného v prílohe na opis národných systémov prijímania, uplatnených kritérií a požiadaviek, ako aj orgánov určených na ich prevádzkovanie.

2.   Vyplnený vzorový dokument sa predkladá Európskemu úradu pre koordináciu po zriadení národného systému prijímania. V prípade zmien informácií, ktoré boli takto poskytnuté, národný úrad pre koordináciu bezodkladne vyplní nový vzorový dokument s aktualizovanými údajmi.

Článok 7

Nadobudnutie účinnosti

1.   Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

2.   Európsky úrad pre koordináciu poskytne národným úradom elektronickú verziu vzorového dokumentu v prílohe, všetky jeho následné zmeny a všetky ostatné relevantné usmerňovacie dokumenty na extranete portálu EURES najneskôr do 1. decembra 2017.

V Bruseli 11. júla 2017

Za Komisiu

predseda

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Ú. v. EÚ L 107, 22.4.2016, s. 1.


PRÍLOHA

Vzorový dokument, ktorý národné úrady pre koordináciu použijú na poskytnutie informácií o národných systémoch a postupoch na prijímanie organizácií za členov a partnerov siete EURES

Elektronická verzia tohto vzorového dokumentu a všetky jeho konsolidované následne pozmenené verzie budú národným úradom pre koordináciu k dispozícii na extranete portálu EURES.

I.   PRÁVNY ZÁKLAD

Odkaz na vnútroštátne právne predpisy/pravidlá/nariadenia.

II.   POSTUP VÝBERU ČLENOV A PARTNEROV SIETE EURES

1.   Metóda

a)

Opíšte metódu zvolenú na výber členov a partnerov siete EURES:

i)

Výzva na vyjadrenie záujmu (otvorená alebo zameraná na určité organizácie. Ak áno, na aké organizácie a prečo?)

ii)

Verejné obstarávanie

iii)

Výzvy (Ak áno, aké organizácie a prečo?)

iv)

Iné

b)

Vysvetlite, ako sa zabezpečuje zverejnenie (sú oznámenia zverejnené napríklad elektronicky?)

2.   Predchádzanie konfliktom záujmov

Vysvetlite opatrenia na zabránenie konfliktom záujmov podľa článku 2 ods. 2 tohto rozhodnutia

3.   Organizácia postupu prijímania až do rozhodnutia o prijatí

a)

Orgán zodpovedný za spracovanie a hodnotenie žiadostí

b)

Funkcie orgánu

4.   Postup rozhodovania o prijatí/informovanie tretích strán

a)

Orgán zodpovedný za rozhodnutia o schválení/zamietnutí na základe posúdenia žiadostí

b)

Funkcie orgánu

c)

Čas od podania žiadosti do informovania žiadateľov o schválení/zamietnutí

d)

Vysvetlite, ako sú žiadatelia informovaní o schválení/zamietnutí ich žiadosti

e)

Vysvetlite, ako prebieha zverejňovanie vybraných členov a partnerov siete EURES s cieľom zabezpečiť transparentnosť

5.   Zabezpečenie riadneho procesu

a)

Zodpovedný orgán

b)

Vysvetlite, ako sa vybavujú sťažnosti súvisiace so systémom prijímania

c)

Nápravné prostriedky dostupné po zamietnutí prijatia

6.   Lehota na prijatie

Je prijatie časovo obmedzené? Ak áno, na aký čas?

7.   Postup opätovného prijatia

Vysvetlite postup a jeho harmonogram

8.   Poplatky za prihlásenie

Vyžadujú sa od žiadateľov poplatky? Ak áno, ako sa stanovujú?

III.   KRITÉRIA PRIJATIA

1.

Uplatňovanie minimálnych kritérií podľa prílohy I k nariadeniu (EÚ) 2016/589.

2.

Prípadné národné kritériá a odôvodnenie, prečo sú nevyhnutné na účely uvedené v článku 11 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/589.

IV.   MONITOROVANIE

1.

Zodpovedný(é) orgán(-y)

2.

Metóda (založená na údajoch, kontrola a audit, náhodné kontroly atď.)

3.

Frekvencia kontrol

4.

Vybavovanie sťažností týkajúcich sa prevádzky členov a partnerov siete EURES

5.

Dôsledky nedodržania požiadaviek systému prijímania a povinností podľa nariadenia (EÚ) 2016/589

V.   POSTUP ODVOLANIA PRIJATIA

1.

Zodpovedný orgán

2.

Funkcie orgánu

3.

Vysvetlite postup a harmonogram vybavovania prípadov

4.

Nápravné prostriedky dostupné po odvolaní

VI.   KRITÉRIÁ NA ODVOLANIE PRIJATIA

Uveďte národné kritériá na odvolanie prijatia.

VII.   ZOZNAM ČLENOV A PARTNEROV SIETE EURES

K vzorovému dokumentu bude pri predložení Európskemu úradu pre koordináciu priložený zoznam členov a partnerov siete EURES, ktorý sa bude stále aktualizovať.