23.2.2013   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 52/37


DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 152/2013

z 19. decembra 2012,

ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012, pokiaľ ide o regulačné technické normy týkajúce sa kapitálových požiadaviek na centrálne protistrany

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na stanovisko Európskej centrálnej banky (1),

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012 zo 4. júla 2012 o mimoburzových derivátoch, centrálnych protistranách a archívoch obchodných údajov (2), a najmä na jeho článok 16 ods. 3,

keďže:

(1)

Nariadením (EÚ) č. 648/2012 sa okrem iných záležitostí stanovujú prudenciálne požiadavky na centrálne protistrany, aby sa zabezpečilo, že sú bezpečné a zodpovedné a trvalo spĺňajú kapitálové požiadavky. Vzhľadom na to, že riziká vyplývajúce zo zúčtovacích činností sú do veľkej miery kryté osobitnými finančnými zdrojmi, takýmito kapitálovými požiadavkami by sa malo zabezpečiť, aby centrálna protistrana bola trvalo primerane kapitalizovaná voči kreditnému riziku, riziku protistrany, trhovému riziku, prevádzkovému riziku, právnemu a obchodnému riziku, ktoré ešte nie sú kryté týmito osobitnými finančnými zdrojmi, a aby bola v prípade potreby schopná vykonať riadne ukončenie alebo reštrukturalizáciu svojich operácií.

(2)

Osobitne by sa malo zohľadniť zaobchádzanie s kapitálom úverových inštitúcií a investičných spoločností, pokiaľ ide o technické normy, pretože centrálne protistrany sú pri výkone nekrytých činností vystavené rizikám, ktoré sú podobné rizikám, ktoré vznikajú úverovým inštitúciám a investičným spoločnostiam. Do úvahy by sa mali vziať aj príslušné časti zásad pre infraštruktúru finančného trhu, ktoré vydal Výbor pre platobné systémy a systémy zúčtovania a Medzinárodná organizácia komisií pre cenné papiere (ďalej len „zásady CPSS – IOSCO“). S cieľom zabezpečiť, aby boli centrálne protistrany schopné zorganizovať riadne ukončenie alebo reštrukturalizáciu svojich činností, mali by mať dostatočné finančné zdroje na zvládnutie prevádzkových nákladov počas náležitého obdobia. Centrálna protistrana by mala byť počas tohto obdobia schopná vytvoriť akýkoľvek druh opatrenia s cieľom reorganizovať svoje kritické operácie vrátane rekapitalizácie, výmeny manažmentu, revízie svojich obchodných stratégií, štruktúr nákladov alebo poplatkov, reštrukturalizácie služieb, ktoré poskytuje, likvidácie svojho zúčtovacieho portfólia alebo zlúčenia s inou centrálnou protistranou alebo prevedenia svojich zúčtovacích činností na inú centrálnu protistranu. Počas ukončenia alebo reštrukturalizácie je potrebné, aby centrálna protistrana pokračovala vo svojich operáciách. Zatiaľ čo niektoré náklady (napr. marketingové náklady) sa v tomto prípade môžu znížiť, iné náklady (napr. právne výdavky) sa môžu zvýšiť. Z toho dôvodu sa za primerané približné vyjadrenie skutočných výdavkov počas ukončenia alebo reštrukturalizácie operácií centrálnych protistrán považuje použitie hrubých ročných prevádzkových nákladov. S cieľom zohľadniť rôznorodosť účtovných postupov jednotlivých centrálnych protistrán by sa prevádzkové náklady mali posudzovať v súlade s medzinárodnými štandardmi finančného výkazníctva (IFRS) prijatými podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 z 19. júla 2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem (3) alebo v súlade s obmedzeným počtom iných pravidiel, ktoré sa uplatňujú v tejto oblasti, ako sa uvádza v právnych predpisoch Únie.

(3)

Keďže základné imanie musí byť trvalo dostatočné na zabezpečenie riadneho ukončenia a primeranej ochrany proti príslušným rizikám, ako sa vyžaduje v článku 16 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 648/2012, je potrebné vytvoriť nástroj včasného varovania, aby príslušné orgány mohli v dostatočnom predstihu získať znalosti o situácii, v akej sa základné imanie centrálnej protistrany približuje ku kapitálovej požiadavke, a to zavedením prahovej hodnoty na oznámenie stanovenej na 110 % kapitálovej požiadavky.

(4)

Bez ohľadu na ťažkosti pri vyčísľovaní expozície voči prevádzkovému riziku je relevantnou referenciou na účel stanovenia kapitálovej požiadavky pre centrálne protistrany smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/48/ES zo 14. júna 2006 o začatí a vykonávaní činností úverových inštitúcií (4). Pokiaľ ide o technické normy o kapitálových požiadavkách pre centrálne protistrany, v súlade so smernicou 2006/48/ES by vymedzenie prevádzkového rizika malo zahŕňať právne riziko.

(5)

Smernica 2006/48/ES a smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/49/ES zo 14. júna 2006 o kapitálovej primeranosti investičných spoločností a úverových inštitúcií (5) predstavujú primeranú referenciu na účel stanovenia kapitálových požiadaviek na krytie kreditného rizika, rizika protistrany a trhového rizika, ktoré nie sú kryté osobitnými finančnými zdrojmi, pretože sú podobné požiadavkám uplatňovaným úverovými inštitúciami alebo investičnými spoločnosťami.

(6)

Centrálna protistrana nemusí mať v držbe kapitál na trhové expozície a príspevky do fondu pre prípad zlyhania, ktoré vyplývajú z dohody o interoperabilite, ak sú splnené požiadavky článkov 52 a 53 nariadenia (EÚ) č. 648/2012. Ak však tieto požiadavky nie sú splnené, prepojenia medzi centrálnymi protistranami by ich mohli vystaviť dodatočnému riziku, ak kolaterál, ktorý predložili, nie je úplne chránený a odolný voči úpadku alebo ak sú ohrozené príspevky do fondu pre prípad zlyhania v prípade zlyhania zúčtovacieho člena prijímajúcej centrálnej protistrany. V takýchto prípadoch by sa preto mali na príspevky do fondu pre prípad zlyhania a na obchodné expozície s ostatnými centrálnymi protistranami uplatňovať kapitálové poplatky. S cieľom zabrániť účinkom nákazy by zaobchádzanie v súvislosti s príspevkami do fondu pre prípad zlyhania pre ostatné centrálne protistrany malo byť vo všeobecnosti konzervatívnejšie než zaobchádzanie s expozíciami úverových inštitúcií voči centrálnym protistranám. Vlastné zdroje centrálnej protistrany používané na prispievanie do fondu pre prípad zlyhania inej centrálnej protistrany by sa nemali zohľadňovať na účely článku 16 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 648/2012, pretože sa neinvestujú v súlade s jej investičnou politikou. Zároveň by sa nemali duplicitne počítať na účely výpočtu rizikovo vážených expozícií vyplývajúcich z týchto príspevkov.

(7)

Obdobie nevyhnutné na riadne ukončenie činností prísne závisí od zúčtovacích služieb, ktoré poskytuje konkrétna centrálna protistrana, a od trhového prostredia, v ktorom pôsobí, a to najmä v prípade, keď jej služby môže prebrať iná centrálna protistrana. Počet mesiacov potrebných na ukončenie by preto mal byť založený na vlastnom odhade centrálnej protistrany, ktorý podlieha schváleniu príslušným orgánom. Aby sa zabezpečila prudenciálna úroveň kapitálových požiadaviek, treba zaviesť minimálnu lehotu šiestich mesiacov.

(8)

Obchodné riziko je riziko, ktoré centrálna protistrana znáša z dôvodu svojej efektívnosti a možných zmien všeobecných obchodných podmienok, ktoré pravdepodobne zhoršia jej finančnú pozíciu v dôsledku poklesu jej výnosov alebo zvýšenia jej výdavkov, ktorých dôsledkom je strata, ktorá sa musí zúčtovať z jej základného imania. Keďže úroveň obchodného rizika je vysoko závislá od individuálnej situácie jednotlivých centrálnych protistrán a môžu ju spôsobovať rôzne faktory, ako sú neefektívne postupy, nepriaznivé trhové prostredie, neefektívna reakcia na technologický pokrok alebo nedostatočné vykonávanie obchodných stratégií, kapitálová požiadavka by mala byť založená na vlastnom odhade centrálnej protistrany, ktorý podlieha schváleniu príslušným orgánom. Aby sa zabezpečila obozretná úroveň kapitálových požiadaviek, treba zaviesť minimálnu úroveň.

(9)

Európsky orgán pre bankovníctvo (European Banking Authority – EBA) pred predložením návrhu technických noriem, z ktorých vychádza toto nariadenie, úzko spolupracoval s Európskym systémom centrálnych bánk (ESCB) a konzultoval s Európskym orgánom pre cenné papiere a trhy (ESMA). EBA takisto vykonal otvorené verejné konzultácie o návrhu regulačných technických noriem, analyzoval možné súvisiace náklady a prínosy a požiadal o stanovisko Skupinu zainteresovaných strán v bankovníctve vytvorenú v súlade s článkom 37 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1093/2010 (6).

(10)

Toto nariadenie vychádza z návrhu regulačných technických noriem, ktoré Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre bankovníctvo) predložil Európskej komisii,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Kapitálové požiadavky

1.   Centrálna protistrana musí mať v držbe základné imanie vrátane nerozdeleného zisku a rezerv, ktoré musí byť trvalo vyššie alebo sa rovnať súčtu:

a)

kapitálových požiadaviek centrálnej protistrany na ukončenie alebo reštrukturalizáciu jej činností vypočítaných v súlade s článkom 2;

b)

kapitálových požiadaviek centrálnej protistrany na prevádzkové a právne riziká vypočítaných v súlade s článkom 3;

c)

kapitálových požiadaviek centrálnej protistrany na kreditné riziko, riziko protistrany a trhové riziko vypočítaných v súlade s článkom 4;

d)

kapitálových požiadaviek centrálnej protistrany na obchodné riziko vypočítaných v súlade s článkom 5.

2.   Centrálna protistrana musí mať zavedené postupy na identifikovanie všetkých zdrojov rizík, ktoré môžu ovplyvniť jej priebežné funkcie, a zváži pravdepodobnosť možných nepriaznivých vplyvov na jej príjmy alebo výdavky a jej úroveň základného imania.

3.   Ak je výška základného imania v držbe centrálnej protistrany podľa odseku 1 nižšia ako 110 % kapitálových požiadaviek alebo nižšia ako 110 % zo sumy 7,5 milióna EUR (ďalej len „prahová hodnota na oznámenie“), centrálna protistrana ihneď informuje príslušný orgán a najmenej raz týždenne tieto informácie aktualizuje, kým sa výška základného imania v držbe centrálnej protistrany nevráti na úroveň nad prahovou hodnotou na oznámenie.

4.   Oznámenie sa uskutočňuje písomne a obsahuje tieto prvky:

a)

dôvody, prečo je základné imanie centrálnej protistrany pod prahovou hodnotou na oznámenie a opis krátkodobej perspektívy finančnej situácie centrálnej protistrany;

b)

komplexný opis opatrení, ktoré plánuje centrálna protistrana prijať na zabezpečenie nepretržitého plnenia kapitálových požiadaviek.

Článok 2

Kapitálové požiadavky na ukončenie alebo reštrukturalizáciu

1.   Centrálna protistrana vydelí svoje ročné hrubé prevádzkové náklady dvanástimi, aby stanovila svoje mesačné hrubé prevádzkové náklady, a výsledné číslo vynásobí obdobím na ukončenie alebo reštrukturalizáciu svojich činností stanoveným podľa odseku 2. Výsledkom tohto výpočtu je kapitál potrebný na riadne ukončenie alebo reštrukturalizáciu činností centrálnej protistrany.

2.   Na stanovenie obdobia na ukončenie alebo reštrukturalizáciu svojich činností uvedených v odseku 1 centrálna protistrana predloží príslušnému orgánu na schválenie v súlade s právomocami daného príslušného orgánu podľa hlavy III nariadenia (EÚ) č. 648/2012 svoj vlastný odhad primeraného obdobia na ukončenie alebo reštrukturalizáciu svojich činností. Odhadnuté obdobie musí byť dostatočné na zabezpečenie, a to aj v stresových trhových podmienkach, riadneho ukončenia alebo reštrukturalizácie jej činností, reorganizácie jej operácií, likvidácie jej zúčtovacieho portfólia alebo prevedenie jej zúčtovacích činností na inú centrálnu protistranu. V odhade sa zohľadní likvidita, veľkosť, štruktúra splatnosti a možné cezhraničné prekážky pozícií centrálnej protistrany a druh zúčtovávaných produktov. Obdobie na ukončenie alebo reštrukturalizáciu jej činností používané na výpočet kapitálovej požiadavky podlieha minimálnej dĺžke šiestich mesiacov.

3.   Centrálna protistrana aktualizuje svoj odhad primeraného obdobia na ukončenie alebo reštrukturalizáciu svojich činností vždy v prípade významnej zmeny v predpokladoch, ktoré viedli k odhadu, a predloží tento aktualizovaný odhad príslušnému orgánu na schválenie.

4.   Na účely tohto článku sa zohľadňujú prevádzkové náklady v súlade s medzinárodnými štandardmi finančného výkazníctva (International Financial Reporting Standards – IFRS) prijatými podľa nariadenia (ES) č. 1606/2002 alebo v súlade so smernicami Rady 78/660/EHS (7), 83/349/EHS (8) a 86/635/ES (9), alebo v súlade so všeobecne uznávanými účtovnými zásadami tretej krajiny, ktoré sú stanovené za rovnocenné s IFRS v súlade s nariadením Komisie (ES) č. 1569/2007 (10), prípadne v súlade s účtovnými štandardmi tretej krajiny, ktorých používanie je povolené v súlade s článkom 4 uvedeného nariadenia. Centrálne protistrany používajú najnovšie auditované informácie zo svojej ročnej účtovnej závierky.

Článok 3

Kapitálové požiadavky na prevádzkové a právne riziko

1.   Centrálna protistrana počíta svoje kapitálové požiadavky na prevádzkové riziko – vrátane právneho rizika – uvedené v článku 1 s použitím prístupu základného ukazovateľa alebo pokročilých prístupov merania, ako sa stanovuje v smernici 2006/48/ES, v súlade s obmedzeniami uvedenými v odsekoch 2 až 7.

2.   Centrálna protistrana môže použiť prístup základného ukazovateľa na výpočet svojich kapitálových požiadaviek na prevádzkové riziko v súlade s článkom 103 smernice 2006/48/ES.

3.   Centrálna protistrana má zavedený dobre zdokumentovaný systém hodnotenia a riadenia prevádzkového rizika s jasne stanovenými úlohami pre tento systém. Identifikuje svoje expozície voči prevádzkovému riziku a zbiera príslušné údaje týkajúce sa tohto rizika vrátane údajov o významných stratách. Tento systém podlieha pravidelnému preskúmaniu, ktoré vykonáva nezávislá strana s potrebnými znalosťami na vykonanie tohto preskúmania.

4.   Systém hodnotenia prevádzkového rizika centrálnej protistrany musí byť dôsledne začlenený do procesov riadenia rizika centrálnej protistrany. Jeho výstup je neoddeliteľnou súčasťou procesu monitorovania a kontroly profilu prevádzkového rizika centrálnej protistrany.

5.   Centrálna protistrana zavedie systém vykazovania pre vrcholový manažment, ktorý funkciám zodpovedným za príslušné činnosti v rámci inštitúcií poskytuje správy o prevádzkovom riziku. Centrálna protistrana má zavedené postupy týkajúce sa prijímania primeraných opatrení vzhľadom na informácie obsiahnuté v správach pre manažment.

6.   Centrálna protistrana takisto môže požiadať svoj príslušný orgán o povolenie na používanie pokročilých prístupov merania. Príslušný orgán môže centrálnej protistrane udeliť povolenie na používanie pokročilých prístupov merania na základe jej vlastných systémov merania prevádzkového rizika v súlade s článkom 105 smernice 2006/48/ES.

7.   Centrálne protistrany používajúce na výpočet svojich kapitálových požiadaviek na prevádzkové riziko pokročilé prístupy merania, ktoré sú uvedené v odseku 6, musia mať v držbe základné imanie, ktoré je trvalo vyššie alebo sa rovná 80 % požadovaného základného imania v prípade použitia prístupu základného ukazovateľa podľa odseku 2.

Článok 4

Kapitálové požiadavky na kreditné riziko, kreditné riziko protistrany a trhové riziko, ktoré ešte nie sú kryté osobitnými finančnými zdrojmi uvedenými v článkoch 41 až 44 nariadenia (EÚ) č. 648/2012

1.   Centrálna protistrana vypočíta svoje kapitálové požiadavky uvedené v článku 1 ako súčet 8 % svojich rizikovo vážených súm expozície voči kreditnému riziku a kreditnému riziku protistrany a svojich kapitálových požiadaviek na trhové riziko vypočítaných v súlade so smernicami 2006/48/ES a 2006/49/ES so zohľadnením obmedzení stanovených v odsekoch 2 až 5.

2.   Na výpočet kapitálových požiadaviek na trhové riziko, ktoré ešte nie sú kryté osobitnými finančnými zdrojmi uvedenými v článkoch 41 až 44 nariadenia (EÚ) č. 648/2012, centrálna protistrana použije metódy stanovené v prílohách I až IV k smernici 2006/49/ES.

3.   Na výpočet rizikovo vážených súm expozície trhovému riziku, ktoré ešte nie sú kryté osobitnými finančnými zdrojmi uvedenými v článkoch 41 až 44 nariadenia (EÚ) č. 648/2012, centrálna protistrana uplatní na kreditné riziko štandardizovaný prístup stanovený v článkoch 78 až 83 smernice 2006/48/ES.

4.   Na výpočet rizikovo vážených súm expozície kreditnému riziku protistrany, ktoré ešte nie je kryté osobitnými finančnými zdrojmi uvedenými v článkoch 41 až 44 nariadenia (EÚ) č. 648/2012, centrálna protistrana použije metódu ocenenia trhovou hodnotou stanovenú v časti 3 prílohy III k smernici 2006/48/ES a súhrnnú metódu zaobchádzania s finančným kolaterálom s uplatnením úprav z dôvodu volatility stanovených orgánom dohľadu v časti 3 prílohy VIII k smernici 2006/48/ES.

5.   V prípade, že nie sú splnené všetky podmienky uvedené v článkoch 52 a 53 nariadenia (EÚ) č. 648/2012, a v prípade, že centrálna protistrana nepoužíva svoje vlastné zdroje, centrálna protistrana uplatní rizikovú váhu 1 250 % svojej expozície pochádzajúcej z príspevkov do fondu pre prípad zlyhania inej centrálnej protistrany a rizikovú váhu 2 % na svoje obchodné expozície voči inej centrálnej protistrane.

Článok 5

Kapitálové požiadavky na obchodné riziko

1.   Centrálna protistrana predloží príslušnému orgánu na schválenie v súlade s právomocami daného príslušného orgánu podľa hlavy III nariadenia (EÚ) č. 648/2012 vlastný odhad kapitálu potrebného na krytie strát vyplývajúcich z obchodného rizika na základe primerane predvídateľných nepriaznivých scenárov relevantných pre jej podnikateľský model.

2.   Kapitálová požiadavka na obchodné riziko sa rovná schválenému odhadu a podlieha minimálnej výške 25 % jej ročných hrubých prevádzkových nákladov. Na účely tohto článku sa za hrubé prevádzkové náklady považujú tie, ktoré sú stanovené v článku 2 ods. 4.

Článok 6

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 19. decembra 2012

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)  Zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku.

(2)  Ú. v. EÚ L 201, 27.7.2012, s. 1.

(3)  Ú. v. ES L 243, 11.9.2002, s. 1.

(4)  Ú. v. EÚ L 177, 30.6.2006, s. 1.

(5)  Ú. v. EÚ L 177, 30.6.2006, s. 201.

(6)  Ú. v. EÚ L 331, 15.12.2010, s. 12.

(7)  Ú. v. ES L 222, 14.8.1978, s. 11.

(8)  Ú. v. ES L 193, 18.7.1983, s. 1.

(9)  Ú. v. ES L 372, 31.12.1986, s. 1.

(10)  Ú. v. EÚ L 340, 22.12.2007, s. 66.