26.3.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 80/19


NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 257/2010

z 25. marca 2010,

ktorým sa ustanovuje program schválených prídavných látok v potravinách v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 o prídavných látkach v potravinách

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 zo 16. decembra 2008 o prídavných látkach v potravinách (1), a najmä na jeho článok 32,

po porade s Európskym úradom pre bezpečnosť potravín,

keďže:

(1)

V nariadení (ES) č. 1333/2008 sa požaduje, aby Komisia prostredníctvom Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (ďalej len „EFSA“) ustanovila program prehodnotenia bezpečnosti prídavných látok v potravinách povolených v Únii už pred 20. januárom 2009.

(2)

V roku 2007 predložila Komisia Európskemu parlamentu a Rade správu o pokroku pri prehodnocovaní potravinárskych prídavných látok (2). Uvedená správa poskytuje zhrnutie najnovších prehodnotení prídavných látok uskutočnených Vedeckým výborom pre potraviny (Scientific Committee on Food, ďalej len „SCF“) a úradom EFSA, ako aj opis s ním súvisiacich činností, ktoré vykonala Európska komisia na základe vedeckých stanovísk.

(3)

Prehodnocovanie potravinárskych farbív sa už prioritne začalo, keďže tieto prídavné látky v potravinách majú najstaršie hodnotenia SCF. Prehodnotenie určitých farbív (konkrétne E 102 tartrazínu, E 104 chinolínovej žltej, E 110 žltej SY (FCF), E 124 Ponceau 4R, E 129 Allura červenej AC a E 122 karmín, E 160d lykopénu) sa už ukončilo. Okrem toho sa v posledných rokoch odvtedy, ako sa vyžiadali nové vedecké údaje, alebo ako sa iným spôsobom sprístupnili, prehodnotili niektoré prídavné látky v potravinách, ako napríklad E 234 nizín a E 214 – 219 p-hydroxybenzoáty. Dôsledkom toho nemusia byť uvedené prídavné látky opätovne prehodnocované.

(4)

Vzhľadom na to, že sladidlá majú najnovšie hodnotenia, mali by byť prehodnotené ako posledné.

(5)

Poradie priorít pre prehodnocovanie v súčasnosti schválených prídavných látok v potravinách by sa malo stanoviť na základe týchto kritérií: čas, ktorý uplynul od posledného hodnotenia SCF alebo EFSA, dostupnosť nových vedeckých dôkazov, miera využitia prídavnej látky v potravinách a expozícia ľudí prídavnej látke, pri súčasnom zohľadnení výsledku správy Komisie o príjme prídavných látok v potravinách v EÚ (3) z roku 2001. V správe „Prídavné látky v potravinách v Európe v roku 2000“ (4), ktorú Komisii predložila Severská rada ministrov, sú poskytnuté dodatočné informácie pre prioritizáciu prídavných látok pre prehodnotenie.

(6)

V záujme efektívnosti a z praktických dôvodov by sa malo prehodnocovanie vykonávať pokiaľ možno po skupinách prídavných látok v potravinách podľa hlavných funkčných skupín, do ktorých patria. Úrad EFSA by však mal mať možnosť začať prehodnocovanie prídavnej látky v potravinách alebo skupiny prídavných látok v potravinách s vyššou prioritou na žiadosť Komisie alebo z vlastnej iniciatívy v prípade, ak sa objavia nové vedecké dôkazy, ktoré poukazujú na možné riziko pre zdravie ľudí, alebo ktoré môžu mať vplyv na posúdenie bezpečnosti prídavnej látky v potravinách.

(7)

Lehoty pre prehodnotenie by sa mali stanoviť v súlade s uvedeným poradím priorít. V náležite opodstatnených prípadoch a len vtedy, ak môže takéto prehodnotenie významne pozdržať prehodnocovanie iných prídavných látok v potravinách, môžu byť lehoty stanovené v tomto nariadení prehodnotené.

(8)

V budúcnosti sa môžu stanoviť konkrétnejšie lehoty pre individuálne prídavné látky v potravinách alebo skupiny prídavných látok v potravinách s cieľom umožniť hladký priebeh procesu prehodnocovania alebo v prípade vzniku nových obáv.

(9)

Aby bol proces prehodnocovania efektívny, je dôležité, aby získal úrad EFSA od zainteresovaných strán všetky údaje relevantné pre prehodnocovanie a aby boli zainteresované strany dostatočne vopred informované v prípade, že sú potrebné dodatočné údaje v záujme dokončenia prehodnocovania prídavnej látky v potravinách.

(10)

Prevádzkovatelia podnikov, ktorí majú záujem na tom, aby bola prídavná látka v potravinách pri prehodnotení opätovne schválená, mali by predložiť všetky údaje relevantné pre prehodnocovanie príslušnej prídavnej látky v potravinách. Ak je to možné, prevádzkovatelia podnikov by mali prijať opatrenia v záujme kolektívneho predkladania informácií.

(11)

Úrad EFSA by mal uverejniť jednu alebo viac otvorených výziev na predkladanie údajov o všetkých prídavných látkach v potravinách v záujme ich prehodnotenia. Zainteresované strany by mali úradu EFSA v rámci stanoveného časového obmedzenia predložiť všetky technické a vedecké informácie o prídavnej látke v potravinách, ktoré sú nevyhnutné pre jej prehodnotenie, predovšetkým toxikologické údaje a údaje relevantné pre odhad expozície ľudí príslušnej prídavnej látke v potravinách.

(12)

Prídavné látky v potravinách, ktoré má EFSA prehodnotiť, boli predtým vzhľadom na ich bezpečnosť posúdené SCF a mnohé z nich sa už dlhú dobu používajú. Informácie, ktoré sa majú predložiť v záujme prehodnotenia, by mali zahŕňať existujúce údaje, na ktorých sa zakladalo predchádzajúce hodnotenie, ako aj všetky príslušné nové údaje o danej prídavnej látke v potravinách, ktoré boli získané od jej posledného hodnotenia SCF. Uvedené informácie by mali byť čo najkomplexnejšie, aby mohol úrad EFSA dokončiť svoje prehodnocovanie a sformulovať aktuálne stanovisko, a pokiaľ možno v súlade s platnými usmerneniami týkajúcimi sa predkladania údajov pre hodnotenie prídavných látok v potravinách (v súčasnosti usmernenia vypracované SCF 11. júla 2001 (5).

(13)

EFSA môže vyžiadať dodatočné informácie s cieľom dokončiť prehodnocovanie prídavnej látky v potravinách. V uvedenom prípade by mal úrad EFSA vyžiadať potrebné údaje v dostatočnom predstihu buď prostredníctvom otvorenej výzvy na predkladanie údajov alebo nakontaktovaním sa na subjekty, ktoré predložili údaje o príslušnej prídavnej látke v potravinách. Zainteresované strany by mali predkladať požadované informácie do termínu stanoveného úradom EFSA po prípadnom zvážení názorov zúčastnených strán.

(14)

V nariadení (ES) č. 1333/2008 sa stanovuje, že pri schvaľovaní prídavných látok v potravinách by sa mali zohľadniť aj environmentálne činitele. Preto by mali zainteresované strany v rámci prehodnocovania prídavnej látky v potravinách informovať Komisiu a EFSA o všetkých environmentálnych rizikách v súvislosti s výrobou a používaním uvedenej prídavnej látky alebo s jej odpadom.

(15)

Ak sa neposkytnú požadované informácie nevyhnutné pre dokončenie prehodnocovania, príslušná prídavná látka v potravinách môže byť vyňatá zo zoznamu Únie, v ktorom sú uvedené schválené prídavné látky v potravinách.

(16)

Proces prehodnocovania prídavných látok v potravinách musí spĺňať požiadavky v súvislosti s transparentnosťou a verejne prístupnými informáciami, a zároveň musí byť garantovaná dôvernosť určitých informácií.

(17)

Do dátumu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia sprístupní Komisia verejnosti zoznam schválených prídavných látok v potravinách, ktoré sa prehodnocujú, spolu s dátumom ich posledného hodnotenia SCF alebo úradom EFSA.

(18)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat a Európsky parlament ani Rada proti nim nevzniesli námietku,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Predmet a rozsah pôsobnosti

1.   Týmto nariadením sa ustanovuje program prehodnocovania schválených prídavných látok v potravinách Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (ďalej len „EFSA“), ako je stanovené v článku 32 nariadenia (ES) č. 1333/2008.

2.   Schválené prídavné látky v potravinách, ktorých prehodnotenie bolo ukončené v čase prijatia tohto nariadenia, sa opätovne neprehodnocujú. Uvedené prídavné látky v potravinách sa uvádzajú v prílohe I.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

a)

„schválená prídavná látka v potravinách“ je prídavná látka v potravinách povolená pred 20. januárom 2009 a uvedená v smernici Európskeho parlamentu a Rady č. 94/35/ES z 30. júna 1994 o sladidlách používaných v potravinách (6), v smernici Európskeho parlamentu a Rady č. 94/36/ES z 30. júna 1994 o farbivách pre použitie v potravinách (7) alebo v smernici Európskeho parlamentu a Rady č. 95/2/ES o potravinárskych prídavných látkach iných ako farbivá a sladidlá (8),

b)

„prevádzkovateľ podniku“ je fyzická alebo právnická osoba zodpovedná za zabezpečenie toho, aby sa v potravinárskom podniku pod jej kontrolou plnili požiadavky nariadenia (ES) č. 1333/2008,

c)

„zainteresovaný prevádzkovateľ podniku“ je prevádzkovateľ podniku, ktorý má záujem o kontinuitu povolenia jednej alebo viacerých schválených prídavných látok v potravinách,

d)

„pôvodná dokumentácia“ je dokumentácia, na základe ktorej bola príslušná prídavná látka v potravinách vyhodnotená a povolená na používanie v potravinách pred 20. januárom 2009.

Článok 3

Priority pre prehodnocovanie schválených prídavných látok v potravinách

1.   Schválené prídavné látky v potravinách sa prehodnocujú v tomto poradí a v rámci týchto lehôt:

a)

prehodnocovanie všetkých schválených potravinárskych farbív uvedených v smernici 94/36/ES sa dokončí do 31. decembra 2015,

b)

prehodnocovanie všetkých schválených prídavných látok v potravinách iných ako farbivá a sladidlá uvedených v smernici 95/2/ES sa dokončí do 31. decembra 2018,

c)

prehodnocovanie všetkých schválených sladidiel uvedených v smernici 94/35/ES sa dokončí do 31. decembra 2020.

2.   Pre určité prídavné látky v potravinách v rámci funkčných skupín uvedených v odseku 1 sú konkrétnejšie lehoty stanovené v prílohe II k tomuto nariadeniu. Uvedené prídavné látky v potravinách sa prehodnocujú ako prvé spomedzi ostatných prídavných látok v potravinách tej istej funkčnej skupiny.

3.   Odchylne od odsekov 1 a 2 môže EFSA na žiadosť Komisie alebo z vlastnej iniciatívy kedykoľvek začať prioritné prehodnocovanie prídavnej látky v potravinách alebo skupiny prídavných látok v potravinách, ak sa objavia nové vedecké dôkazy, ktoré

a)

poukazujú na možné riziko pre zdravie ľudí, alebo

b)

môžu akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť bezpečnostné posúdenie uvedenej prídavnej látky v potravinách alebo skupiny prídavných látok v potravinách.

Článok 4

Prehodnocovací postup

Pri prehodnocovaní schválenej prídavnej látky v potravinách EFSA:

a)

skúma pôvodné stanovisko a pracovnú dokumentáciu Vedeckého výboru pre potraviny (ďalej len „SCF“) alebo EFSA,

b)

v prípade dostupnosti skúma pôvodnú dokumentáciu,

c)

skúma údaje predložené zainteresovaným/-i prevádzkovateľom/-mi podnikov a/alebo inou zainteresovanou stranou,

d)

skúma všetky údaje sprístupnené Komisiou a členskými štátmi,

e)

identifikuje všetku príslušnú literatúru uverejnenú od posledného hodnotenia každej prídavnej látky v potravinách.

Článok 5

Výzva na predkladanie údajov

1.   S cieľom získať údaje od zainteresovaných prevádzkovateľov podnikov a/alebo od ostatných zainteresovaných strán vyhlasuje EFSA otvorenú/-é výzvu/-y na predkladanie údajov týkajúcich sa prídavných látok v potravinách, ktoré sú predmetom prehodnocovania. Pri určovaní časového rozvrhu pre predkladanie údajov vyhradzuje EFSA primerané časové obdobie po nadobudnutí účinnosti tohto nariadenia s cieľom umožniť zainteresovaným prevádzkovateľom podnikov a/alebo iným zainteresovaným stranám splniť si túto povinnosť.

2.   Údaje uvedené v odseku 1 môžu okrem iného zahŕňať:

a)

výsledky štúdií z pôvodnej dokumentácie vyhodnotené SCF alebo EFSA alebo Spoločným expertným výborom FAO/WHO pre prídavné látky v potravinách (the Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives, JECFA),

b)

informácie o údajoch o bezpečnosti príslušnej prídavnej látky v potravinách, ktorá nebola predtým skúmaná SCF alebo JECFA,

c)

informácie o špecifikáciách prídavných látok v potravinách využívaných v súčasnosti vrátane informácií o veľkosti častíc a príslušných fyzikálno–chemických charakteristikách a vlastnostiach,

d)

informácie o výrobnom postupe,

e)

informácie o dostupných analytických metódach na zisťovanie v potravinách,

f)

informácie o expozícii ľudí prídavným látkam v potravinách (napr. spotrebiteľské vzorce a využitie, súčasná miera využívania a maximálna miera použitia, frekvencia spotreby a ostatné činitele ovplyvňujúce expozíciu),

g)

reakcia a osud v potravinách.

Článok 6

Predkladanie údajov

1.   Zainteresovaný/-í prevádzkovateľ/-lia podniku/-ov a všetky ostatné zainteresované strany predkladajú údaje súvisiace s prehodnocovaním prídavnej látky v potravinách uvedené v článku 5 ods. 2 v rámci obdobia stanoveného EFSA v jeho výzve na predkladanie údajov. Pri predkladaní údajov zainteresovaný prevádzkovateľ podniku a ostatné zainteresované strany zahŕňajú údaje požadované EFSA, pričom čo možno najpresnejšie dodržiavajú platné usmernenie o predkladaní materiálov na hodnotenia potravinárskych prídavných látok (9).

2.   Ak existuje viac zainteresovaných prevádzkovateľov podnikov, môžu, ak je to možné, predkladať údaje spoločne.

3.   Ak sú počas prehodnocovania potrebné dodatočné informácie, ktoré sa pokladajú za relevantné pre prehodnotenie konkrétnej prídavnej látky v potravinách, EFSA požaduje od zainteresovaných prevádzkovateľov podnikov a prostredníctvom otvorenej výzvy na predkladanie údajov vyzýva ostatné zainteresované strany, aby predložili tieto informácie. Stanovuje lehotu, v rámci ktorej sa uvedené informácie predkladajú, pričom prípadne zváži názory zainteresovaného prevádzkovateľa podniku a/alebo iných zainteresovaných strán vzhľadom na požadovanú dobu. V takýchto prípadoch vyžaduje EFSA dodatočné informácie v dostatočnom predstihu tak, aby to nemalo vplyv na celkové lehoty na prehodnotenie stanovené v článku 3 ods. 1 a v prílohe II.

4.   Informácie, ktoré neboli predložené v rámci lehoty stanovenej EFSA, nebudú zohľadnené pri prehodnocovaní. EFSA sa môže však vo výnimočných prípadoch so súhlasom Komisie rozhodnúť zohľadniť informácie predložené po lehote, ak uvedené informácie majú význam z hľadiska prehodnotenia prídavnej látky v potravinách.

5.   Ak neboli požadované informácie predložené EFSA v rámci stanovených lehôt, príslušná prídavná látka v potravinách môže byť vyňatá zo zoznamu Únie v súlade s postupom stanoveným v článku 10 ods. 3 nariadenia (ES) č. 1333/2008 (10).

Článok 7

Iné informácie

V rámci prehodnocovania prídavnej látky v potravinách informuje/-ú zainteresovaný/-í prevádzkovateľ/-lia podniku/-ov alebo akákoľvek zainteresovaná strana Komisiu a EFSA o všetkých environmentálnych rizikách v súvislosti s výrobou a používaním uvedenej prídavnej látky v potravinách alebo s jej odpadom.

Článok 8

Dôvernosť

1.   Informácie, ktorých uverejnenie by mohlo významne poškodiť postavenie prevádzkovateľov podnikov alebo iných zainteresovaných strán v rámci hospodárskej súťaže môžu byť predmetom dôverného spracovania.

2.   Za žiadnych okolností sa za dôverné nepovažujú tieto informácie:

a)

názov a adresa zainteresovaného prevádzkovateľa podniku,

b)

chemický názov a jasný opis látky,

c)

informácie o využití látky v konkrétnej potravine alebo kategórii potravín,

d)

informácie, ktoré sú relevantné pre posúdenie bezpečnosti príslušnej látky,

e)

metóda/-y analýzy v potravinách.

3.   Na účely odseku 1 určuje/-ú zainteresovaný/-í prevádzkovateľ/-lia podniku/-ov a ostatné zainteresované strany, ktoré z poskytnutých informácií si želajú, aby boli spracované ako dôverné. V takýchto prípadoch sa poskytuje overiteľné odôvodnenie.

4.   Na žiadosť EFSA rozhoduje Komisia po konzultácii s príslušným zainteresovaným prevádzkovateľom podniku a/alebo s ostatnými zainteresovanými stranami, ktoré informácie môžu zostať dôverné a v súlade s tým informuje EFSA a členské štáty.

5.   Komisia, EFSA a členské štáty prijímajú v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie (11) opatrenia potrebné na zabezpečenie primeranej dôvernosti informácií získaných v rámci pôsobnosti tohto nariadenia okrem informácií, ktoré sa musia zverejniť v prípade, že si to okolnosti vyžadujú v záujme ochrany zdravia ľudí, zvierat alebo životného prostredia.

6.   Vykonávanie odsekov 1 až 5 nemá vplyv na obeh informácií medzi Komisiou, EFSA a členskými štátmi.

Článok 9

Monitorovanie pokroku

Každý rok v decembri informuje EFSA Komisiu a členské štáty o pokroku v programe prehodnocovania.

Článok 10

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 25. marca 2010

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)  Ú. v. EÚ L 354, 31.12.2008, s. 16.

(2)  KOM(2007) 418 v konečnom znení.

(3)  KOM(2001) 542 v konečnom znení.

(4)  Potravinárske prídavné látky v Európe 2000, Stav hodnotení bezpečnosti potravinárskych prídavných látok povolených v EÚ, Severská rada ministrov, TemaNord 2002:560.

(5)  Usmernenie o predkladaní materiálov na hodnotenia potravinárskych prídavných látok vypracované Vedeckým výborom pre potraviny. Stanovisko oznámené 11. júla 2001. SCF/CS/ADD/GEN/26 v konečnom znení.

(6)  Ú. v. ES L 237, 10.9.1994, s. 3.

(7)  Ú. v. ES L 237, 10.9.1994, s. 13.

(8)  Ú. v. ES L 61, 18.3.1995, s. 1.

(9)  V súčasnosti stanovisko vydané SCF 11. júla 2001. SCF/CS/ADD/GEN/26 v konečnom znení.

(10)  Ú. v. EÚ L 354, 31.12.2008, s. 16.

(11)  Ú. v. ES L 145, 31.5.2001, s. 43.


PRÍLOHA I

Zoznam schválených prídavných látok v potravinách schválených pred 20. januárom 2009, ktorých prehodnotenie EFSA je dokončené v čase prijatia tohto nariadenia

Číslo E

LÁTKA

Rok posledného hodnotenia SCF alebo EFSA

Status prehodnotenia EFSA

E 102

tartrazín

2009

prehodnotenie ukončené 23. septembra 2009

E 104

chinolínová žltá

2009

prehodnotenie ukončené 23. septembra 2009

E 110

žltá SY (FCF), pomarančovožltá S

2009

prehodnotenie ukončené 24. septembra 2009

E 122

azorubín, karmín

2009

prehodnotenie ukončené 24. septembra 2009

E 124

Ponceau 4R, košenilová červená A

2009

prehodnotenie ukončené 23. septembra 2009

E 129

Allura červená AC

2009

prehodnotenie ukončené 23. septembra 2009

E 160d

lykopén

2008

prehodnotenie ukončené 30. januára 2008

E 234

nizín

2006

prehodnotenie ukončené 26. januára 2006

E 173

hliník

2008

prehodnotenie ukončené 22. mája 2008

E 214

etyl-p-hydroxybenzoát

2004

prehodnotenie ukončené 13. júla 2004

E 215

etyl-p-hydroxybenzoan sodný

2004

prehodnotenie ukončené 13. júla 2004

E 218

metyl-p-hydroxybenzoát

2004

prehodnotenie ukončené 13. júla 2004

E 219

metyl-p-hydroxybenzoan sodný

2004

prehodnotenie ukončené 13. júla 2004

E 235

natamycín

2009

prehodnotenie ukončené 26. novembra 2009

E 473

sacharózoestery mastných kyselín

2006

prehodnotenie ukončené 23. novembra 2004, revidované 26. januára 2006

E 474

sacharózoglyceroly

2006

prehodnotenie ukončené 23. novembra 2004, revidované 26. januára 2006

E 901

včelí vosk, biely a žltý

2007

prehodnotenie ukončené 27. novembra 2007


PRÍLOHA II

Špecifické prirority pre určité prídavné látky v potravinách v rámci funkčných skupín prídavných látok v potravinách uvedené v článku 3 ods. 1 a 2

ČASŤ I:   POTRAVINÁRSKE FARBIVÁ

V rámci celkovej lehoty 31. decembra 2015, ktorá je stanovená pre prehodnocovanie potravinárskych farbív v článku 3 ods. 1, sú stanovené tieto konkrétne lehoty pre tieto potravinárske farbivá:

1.

Tieto potravinárske farbivá sa vyhodnocujú do 15. apríla 2010

E 123

amaranth

E 151

briliantová čierna BN, čierna PN

E 154

hnedá FK

E 155

hnedá HT a

E 180

litolrubín BK

2.

Tieto potravinárske farbivá sa vyhodnocujú do 31. decembra 2010

E 100

kurkumín

E 127

erythorosin

E 131

patentná modrá V

E 132

indigotín, indigo karmín

E 133

brilantná modrá FCF

E 142

zelená S

E 150a

obyčajný karamel

E 150b

kaustický sulfitový karamel

E 150c

amoniakový karamel

E 150d

amoniakový sulfitový karamel

E 161b

lutein

E 161g

kantaxantín

E 170

uhličitan vápenatý

3.

Tieto potravinárske farbivá sa vyhodnocujú do 31. decembra 2015

E 101

i) riboflavín ii) riboflavín-5′-fosfát

E 120

košenila, kyselina karmínová, karmíny

E 140

chlorofyly a chlorofíny: i) chlorofyly ii) chlorofíny

E 141

meďnaté komplexy chlorofylov a chlorofínov: i) meďnaté komplexy chlorofylov ii) meďnaté komplexy chlorofínov

E 153

aktívne uhlie

E 160b

Annatto, bixín, norbixín

E 160a

karotény: i) zmes karoténov, ii) beta-karotén

E 160c

extrakt papriky, kapsatín, kapsorubín

E 160e

Beta-apo-8′-karotenál (C 30)

E 160f

ethylester kyseliny beta-apo-8′- karoténovej (C 30)

E 162

cviklové farbivo, betanín

E 163

antokyaníny

E 171

titanová beloba

E 172

oxidy a hydroxidy železa

E 174

striebro

E 175

zlato

ČASŤ II:   PRÍDAVNÉ LÁTKY INÉ AKO FARBIVÁ A SLADIDLÁ

V rámci celkovej lehoty 31. decembra 2018, ktorá je stanovená pre prehodnocovanie prídavných látok v potravinách iných ako farbivá a sladidlá v článku 3 ods. 1, sú stanovené tieto konkrétne lehoty pre určité prídavné látky v potravinách alebo skupiny prídavných látok v potravinách:

1.

Konzervačné látky a antioxidanty E 200-203, E 210-215, E 218-252, E 280-285, E 300-E 321 a E 586 sa vyhodnocujú do 31. decembra 2015

s vyššou prioritou v rámci tejto skupiny pre:

E 310-312

galáty

E 320

butylhydroxyanizol (BHA)

E 321

butylhydroxytoluén (BHT)

E 220-228

oxid siričitý a siričitany

E 304

estery mastných kyselín kyseliny askorbovej: i) askorbyl-palmitát ii) askorbyl stearát

E 200-203

kyselina sorbová a sorbany

E 284

kyselina boritá

E 285

tetraboritan sodný (borax)

E 239

hexametyléntetramín

E 242

dimetyldikarbonát

E 249

dusitan draselný

E 250

dusitan sodný

E 251

dusičnan sodný

E 252

dusičnan draselný

E 280-283

kyselina propiónová a jej sodné, vápenaté a draselné soli

E 306

Extrakt tokoferolu

E 307

alfa-tokoferol

E 308

gama-tokoferol

E 309

delta-tokoferol

2.

Emulgátory, stabilizátory, želírujúce činidlá E 322, E 400-E 419, E 422-E 495, E 1401-E 1451 sa vyhodnocujú do 31. decembra 2016

s vyššou prioritou v rámci tejto skupiny pre:

E 483

stearoyltartrát

E 491-495

estery sorbitanu

E 431

polyoxyetylén (40) stearát

E 432-436

polysorbáty

E 444

izobutyrát sacharózoacetátu

E 481

stearoyl-2-laktylát Na

E 482

stearoyl-2-laktylát Ca

E 414

arabská guma (1)

E 410

karobová guma (1)

E 417

guma tara (1)

E 422

glycerol

E 475

polyglycerolestery mastných kyselín

3.

E 551 oxid kremičitý, E 620-625 glutamany, E 1105 lysozým a E 1103 invertáza sa vyhodnocujú do 31. decembra 2016

4.

Zvyšné prídavné látky v potravinách iné ako potravinárske farbivá a sladidlá sa vyhodnocujú do 31. decembra 2018

S vyššou prioritou

E 552

kremičitan vápenatý

E 553a

kremičitan Mg a trikremičitan Mg

E 553b

talek

E 558

bentonit

E 999

extrakt quillaia

E 338-343

kyselina fosforečná a fosfáty

E 450-452

difosfáty, trifosfáty a polyfosfáty

E 900

dimetylpolysiloxán

E 912

estery kyseliny montánovej

E 914

oxidovaný polyetylénový vosk

E 902

kandelila vosk

E 904

šelak

E 626-629

kyselina guanylová, guanylan disodný, guanylan didraselný a guanylan Ca

E 630-633

inozínová kyselina, inozinan disodný, Inozinan didraselný a inozinan Ca

E 634-635

Ca - 5′- ribonukleotidy a Na - 5′- ribonukleotidy

E 507-511

kyselina chlorovodíková, chlorid draselný, chlorid vápenatý, chlorid horečnatý

E 513

kyselina sírová


(1)  Všetky prírodné gumy E 400-418 a E 425 sa vyhodnucujú súčasne.