5.1.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 1/10


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 24. decembra 2009,

ktorým sa podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/87/ES určuje zoznam odvetví a pododvetví, ktoré sa považujú za odvetvia a pododvetvia, ktoré čelia vysokému riziku úniku uhlíka

[oznámené pod číslom K(2009) 10251]

(Text s významom pre EHP)

(2010/2/EÚ)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2003/87/ES z 13. októbra 2003 o vytvorení systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v Spoločenstve a ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 96/61/ES (1), a najmä na jej článok 10a ods. 13,

keďže:

(1)

V smernici 2003/87/ES, v znení zmien a doplnení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/29/ES (2), sa ustanovuje, že základným princípom prideľovania kvót na emisie skleníkových plynov je obchodovanie formou aukcie.

(2)

Únia podporuje ambicióznu medzinárodnú dohodu o zmene klímy, ktorej cieľom je obmedziť nárast globálnej teploty na 2 °C. V prípade, že by sa iné vyspelé krajiny a iní významní producenti emisií skleníkových plynov nepripojili k tejto medzinárodnej dohode, mohlo by to viesť k zvýšeniu emisií skleníkových plynov v tretích krajinách, kde by priemysel nepodliehal porovnateľným obmedzeniam, pokiaľ ide o emisie oxidu uhličitého (takzvaný „únik uhlíka“), čo by mohlo ohroziť integritu životného prostredia a účinnosť opatrení Únie. Na riešenie rizika týkajúceho sa úniku uhlíka sa v smernici 2003/87/ES ustanovuje, že na základe výsledku medzinárodných rokovaní by Únia mala bezodplatne prideliť kvóty vo výške 100 % množstva určeného v súlade s opatreniami uvedenými v článku 10a ods. 1 smernice 2003/87/ES odvetviam alebo pododvetviam, ktoré sa považujú za odvetvia alebo pododvetvia, ktoré čelia vysokému riziku úniku uhlíka.

(3)

Komisia do 31. decembra 2009 a následne každých päť rokov vypracuje zoznam odvetví alebo pododvetví, ktoré sa považujú za odvetvia alebo pododvetvia, ktoré čelia vysokému riziku úniku uhlíka, ďalej len „zoznam odvetví a pododvetví“, na základe kritérií uvedených v článku 10a ods. 14 až 17 smernice 2003/87/ES.

(4)

Na základe článku 10a ods. 14 smernice 2003/87/ES na určenie odvetví alebo pododvetví, ktoré sa považujú za odvetvia alebo pododvetvia, ktoré čelia vysokému riziku úniku uhlíka, Komisia posúdi na úrovni Únie mieru, do akej má dotknuté odvetvie alebo pododvetvie na príslušnej úrovni členenia možnosť premietnuť priame náklady na požadované kvóty a nepriame náklady spôsobené vyššími cenami za elektrickú energiu v dôsledku vykonávania smernice 2003/87/ES do cien výrobkov bez výraznej straty trhového podielu v porovnaní s menej účinnými zariadeniami v oblasti emisií CO2 mimo Únie. Tieto posúdenia budú vychádzať z priemernej ceny uhlíka v súlade s posúdením vplyvu vypracovaným Komisiou, ktoré je súčasťou balíka opatrení na vykonávanie cieľov Únie v oblasti zmeny klímy a obnoviteľnej energie stanovených na rok 2020 a, ak sú k dispozícii, z údajov o obchode, výrobe a pridanej hodnote za ostatné tri roky pre každé odvetvie alebo pododvetvie.

(5)

V súlade s článkom 10a ods. 15 smernice 2003/87/ES sa odvetvie alebo pododvetvie považuje za odvetvie alebo pododvetvie, ktoré čelí vysokému riziku úniku uhlíka, ak by suma priamych a nepriamych dodatočných nákladov spôsobených vykonávaním tejto smernice viedla k podstatnému zvýšeniu výrobných nákladov, vypočítanému ako pomer hrubej pridanej hodnoty, a to najmenej o 5 %; a intenzita obchodu s tretími krajinami definovaná ako pomer medzi celkovou hodnotou vývozov do tretích krajín plus hodnotou dovozov z tretích krajín a celkovým objemom trhu pre Úniu (ročný obrat spolu s celkovým dovozom z tretích krajín) je vyššia ako 10 %. V súlade s článkom 10a ods. 16 smernice 2003/87/ES sa odvetvie alebo pododvetvie tiež považuje za odvetvie alebo pododvetvie, ktoré čelí vysokému riziku úniku uhlíka, ak by suma priamych a nepriamych dodatočných nákladov spôsobených vykonávaním smernice 2003/87/ES viedla k mimoriadne veľkému zvýšeniu výrobných nákladov, vypočítanému ako pomer hrubej pridanej hodnoty, a to najmenej o 30 %, alebo ak intenzita obchodu s tretími krajinami definovaná ako pomer medzi celkovou hodnotou vývozov do tretích krajín plus hodnotou dovozov z tretích krajín a celkovým objemom trhu pre Úniu (ročný obrat spolu s celkovým dovozom z tretích krajín) je vyššia ako 30 %.

(6)

Na vypracovanie zoznamu odvetví a pododvetví, ktoré sa považujú za odvetvia a pododvetvia, ktoré čelia vysokému riziku úniku uhlíka, by sa malo posúdiť riziko úniku uhlíka na základe trojmiestneho číselného kódu (úroveň NACE-3) alebo v prípade potreby a dostupnosti údajov na základe štvormiestneho číselného kódu (úroveň NACE-4). Do zoznamu odvetví a pododvetví by sa mali zaradiť odvetvia a pododvetvia na základe najpresnejšieho opisu NACE. Niektoré odvetvia, ktoré sa nepovažujú za odvetvia čeliace vysokému riziku úniku uhlíka na úrovni NACE 4, boli rozčlenené a posúdil sa istý počet zodpovedajúcich pododvetví, v prípade ktorých určité charakteristiky mali v porovnaní so zvyškom odvetvia značne odlišný vplyv.

(7)

Informácie potrebné na toto určenie na základe kritérií uvedených v odsekoch 14 až 17 článku 10a smernice 2003/87/ES boli k decembru 2008 získané od členských štátov, Eurostatu, z verejne a komerčne dostupných zdrojov a od priemyselných združení. Informácie, ktoré neposkytli členské štáty či akékoľvek iné oficiálne zdroje, sa overili. Použili sa aj dôverné údaje, ktoré spracoval Eurostat.

(8)

Údaje v „Nezávislom protokole transakcií Spoločenstva“ (Community Independent Transaction Log – CITL) sa považujú za najpresnejší, najspoľahlivejší a najtransparentnejší odhad emisií CO2 pre odvetvia, ktorých činnosti boli uvedené v prílohe I k smernici 2003/87/ES pred jej zmenou a doplnením smernicou 2009/29/ES, a preto sa použili ako hlavný zdroj na výpočet priamych nákladov na kvóty pre tieto odvetvia.

(9)

Pokiaľ ide o emisie z procesu nových činností a skleníkové plyny začlenené do prílohy I k smernici 2003/87/ES, v znení zmien a doplnení smernice 2009/29/ES, v prípade niektorých odvetví s podstatným počtom malých zariadení alebo zariadení, ktoré boli v období rokov 2005 – 2007 a 2008 – 2012 vylúčené zo systému na obchodovanie s emisiami, alebo v prípade ktorých neboli k dispozícii žiadne údaje CITL, alebo keď sa emisie nedali prideliť na úrovni NACE-4, sa údaje získali od členských štátov a z inventúry skleníkových plynov Únie za príslušné roky. Pokiaľ ide o posúdenie spotreby elektrickej energie, ktoré slúži ako základ na výpočet nepriamych nákladov spôsobených vyššími cenami za elektrickú energiu, z Eurostatu nie sú k dispozícii žiadne údaje a údaje získané priamo od členských štátov možno považovať za najspoľahlivejšie dostupné údaje. Pokiaľ ide o odhad hrubej pridanej hodnoty, použili sa údaje Eurostatu o štrukturálnej podnikovej štatistike, keďže tento zdroj sa považuje za najpresnejší. Údaje o obchode medzi členskými štátmi a s tretími krajinami, ktoré poskytol Eurostat v databáze Comext, sa považujú za najspoľahlivejšie údaje o celkových hodnotách vývozu do tretích krajín a dovozu z tretích krajín, ako aj o celkovom ročnom obrate v Únii.

(10)

Posúdenia sa zakladali na priemernej cene uhlíka podľa posúdenia vplyvu Komisiou, ktoré je súčasťou balíka opatrení na vykonávanie cieľov Únie v oblasti zmeny klímy a obnoviteľnej energie stanovených na rok 2020 (3). Výsledná cena uhlíka podľa najvhodnejšieho scenára vrátane kreditov spoločného vykonávania a mechanizmu čistého rozvoja je 30 EUR za tonu ekvivalentu CO2.

(11)

Na posúdenie priamych dodatočných nákladov spôsobených vykonávaním smernice 2003/87/ES je potrebné zohľadniť sumu kvót, ktoré by dané odvetvie muselo kúpiť, ak sa nepovažuje za odvetvie, ktoré čelí vysokému riziku úniku uhlíka. V súlade s článkom 10a ods. 11 uvedenej smernice suma kvót pridelených bezodplatne takým odvetviam v roku 2013 má byť 80 % množstva určeného v súlade s článkom 10a ods. 1 a táto suma sa má každý rok znížiť o rovnakú sumu, pričom výsledkom bude 30 % bezodplatne pridelených kvót v roku 2020 s cieľom dosiahnuť 0 % bezodplatné pridelenie v roku 2027. Východiskovým bodom pre referenčné úrovne určené podľa článku 10a ods. 1 je priemerný výkon 10 % najúčinnejších zariadení v odvetví alebo pododvetví v Únii v rokoch 2007 – 2008 a v týchto referenčných úrovniach sa zohľadnia najúčinnejšie techniky, náhrady a alternatívne výrobné procesy.

(12)

Referenčné úrovne, ktoré sa majú určiť v súlade s článkom 10a ods. 1 smernice 2003/87/ES, sa majú prijať do konca roku 2010. Posúdenie priamych nákladov na základe týchto referenčných úrovní sa teda môže zohľadniť len pri príležitosti revízie zoznamu odvetví a pododvetví. Je preto potrebné odhadnúť sumu kvót, ktoré sa musia prideliť bezodplatne s cieľom určiť zoznam odvetví a pododvetví. Tieto odhady sa musia vykonať na úrovni Únie na roky 2013 a 2014. Podľa najlepšieho odhadu na účely tohto rozhodnutia, ktorý zohľadňuje prísne požiadavky na referenčné úrovne a uplatnenie lineárneho faktora zníženia, sa v rokoch 2013 a 2014 bude musieť zakúpiť 75 % kvót pre odvetvia, ktoré nečelia riziku úniku uhlíka.

(13)

Posúdenie nepriamych nákladov sa zakladalo na priemernom emisnom faktore Únie pre elektrickú energiu 0,465 tony CO2 na MWh v súlade s modelovou analýzou politického balíka EÚ na rok 2008 o zmene klímy a obnoviteľných zdrojoch energie (4), ktorá sa použila pre posúdenie vplyvu Komisiou, ktoré je súčasťou balíka opatrení na vykonávanie cieľov Únie v oblasti zmeny klímy a obnoviteľnej energie stanovených na rok 2020. Použitie priemernej hodnoty Únie je vhodné, keďže je v súlade s požiadavkou vykonať posúdenie na úrovni Únie a odráža skutočné emisie v spojitosti s výrobou elektrickej energie v Únii.

(14)

V súlade s článkom 10a ods. 17 smernice 2003/87/ES sa tento zoznam môže doplniť po dokončení kvalitatívneho posúdenia v prípadoch, keď sú k dispozícii relevantné údaje a vzhľadom na mieru, do akej je pre jednotlivé zariadenia v danom odvetví alebo pododvetví možné znížiť úrovne emisií alebo spotrebu elektrickej energie, prípadne vrátane zvýšenia výrobných nákladov v dôsledku súvisiacich investícií, napríklad na základe najúčinnejších techník; súčasných i predpokladaných charakteristík trhu vrátane toho, keď sa miera vplyvu obchodu alebo nárast priamych aj nepriamych nákladov približujú jednej z prahových hodnôt; a ziskových rozpätí ako potenciálneho ukazovateľa rozhodnutí týkajúcich sa dlhodobých investícií alebo premiestňovania.

(15)

Kvalitatívne posúdenie sa uskutočnilo v istom počte odvetví a pododvetví, ktoré sa nepovažovali za odvetvia a pododvetvia, ktoré čelia úniku uhlíka na základe kvantitatívnych kritérií stanovených v článku 10a ods. 14 a 15 smernice 2003/87/ES. Kvalitatívne posúdenie sa uplatnilo najmä na odvetvia, ktoré neboli dostatočne zastúpené v kvantitatívnom posúdení a na odvetvia považované za hraničné prípady alebo pri ktorých chýbali štatistiky alebo tieto štatistiky mali slabú kvalitu, a v prípade ktorých členské štáty alebo predstavitelia priemyselného odvetvia požiadali o kvalitatívnu analýzu založenú na hodnovernom odôvodnení a opodstatnených požiadavkách. Na základe tohto posúdenia by sa niektoré analyzované odvetvia mali považovať za odvetvia čeliace vysokému riziku úniku uhlíka. Ďalšie odvetvia a pododvetvia, ktoré sa do zoznamu pridali, sa uvádzajú zvlášť v treťom oddiele prílohy k tomuto rozhodnutiu.

(16)

Vzhľadom na dané časové obmedzenia sa pri tejto príležitosti nevykonala úplná analýza ostatných odvetví a pododvetví, alebo bola kvalita a dostupnosť údajov v ich prípade len obmedzená (ako napríklad v prípade výroby tehál a strešných krytín), a tieto odvetvia a pododvetvia budú preto čo najskôr predmetom opätovného posúdenia podľa článku 10a ods. 13 smernice a na základe výsledku analýzy sa doplnia do zoznamu.

(17)

V odvetví „Konečná úprava textílií“ (kód NACE 1730) sa vykonalo kvalitatívne posúdenie predovšetkým z toho dôvodu, že na úrovni Únie nie sú k dispozícii žiadne oficiálne obchodné údaje na účely posúdenia obchodnej intenzity a intenzita obchodu vo všetkých ostatných textilných odvetviach je vysoká. Posúdenie ukázalo zvýšený medzinárodný konkurenčný tlak, značný pokles výroby v Únii za posledné roky a záporné alebo len veľmi mierne ziskové rozpätia za hodnotené roky, čo obmedzuje kapacitu zariadení na investovanie a znižovanie emisií. Na základe kombinovaného vplyvu týchto faktorov by sa toto odvetvie malo považovať za odvetvie, ktoré čelí vysokému riziku úniku uhlíka.

(18)

Kvalitatívne posúdenie sa vykonalo v odvetví „Výroba dyhy; výroba preglejky, latovky, drevotrieskových dosiek, drevovláknitých dosiek a iných panelov a dosiek“ (kód NACE 2020). Posúdenie ukázalo obmedzený rozsah zníženia emisií bez značného nárastu nákladov, náročné charakteristiky trhu, ako napríklad citlivosť na vysoké ceny a rastúci trend dovozu z krajín s nízkymi výrobnými nákladmi, a významný vplyv dodatočných nákladov v dôsledku vykonávania smernice 2003/87/ES na ziskové rozpätia, čo obmedzuje kapacitu zariadení na investovanie a znižovanie emisií. Na základe kombinovaného vplyvu týchto faktorov by sa toto odvetvie malo považovať za odvetvie, ktoré čelí vysokému riziku úniku uhlíka.

(19)

Kvalitatívne posúdenie sa vykonalo v odvetví „Výroba plastov v primárnej forme“ (kód NACE 2416). Vzhľadom na súčasné charakteristiky trhu toto posúdenie ukázalo vysokú úroveň integrácie s inými časťami chemického priemyslu, ktoré sa považujú za čeliace vysokému riziku úniku uhlíka; ďalej poukázalo na fakt, že ceny stanovené na svetovom trhu bránia jednostrannému zvýšeniu cien, ako aj na narušenia svetového trhu alebo trhu Únie v dôsledku nekalých obchodných praktík zo strany výrobcov v niektorých tretích krajinách. Pokiaľ ide o predpokladané charakteristiky trhu, ktoré sú už blízko k prahovej hodnote 30 % obchodnej intenzity, v odvetví dochádza k silnému nárastu dovozu, čo bude pokračovať najmä z dôvodu rozsiahlych nových investícií na Blízkom východe. Na základe kombinovaného vplyvu týchto faktorov by sa toto odvetvie malo považovať za odvetvie, ktoré čelí vysokému riziku úniku uhlíka.

(20)

Kvalitatívne posúdenie sa vykonalo v odvetví „Odlievanie železa“ (kód NACE 2751), predovšetkým z toho dôvodu, že na úrovni Únie nie sú k dispozícii žiadne oficiálne obchodné údaje na účely posúdenia obchodnej intenzity, keďže hlavné produkty odlievania sa delia do jednotlivých skupín v databáze Eurostatu Comext. Posúdenie ukázalo obmedzený potenciál zmiernenia v dôsledku čiastočne nevyhnutných emisií súvisiacich s procesom a obmedzenej kapacity na investovanie do technológií na zníženie emisií v dôsledku značného vplyvu dodatočných nákladov vyplývajúcich z vykonávania smernice 2003/87/ES na ziskové rozpätia. Vzhľadom na charakteristiky trhu je trhová koncentrácia nízka, v spotrebiteľských odvetviach však existuje vysoká úroveň koncentrácie. Dané odvetvie má teda obmedzený potenciál znášať dodatočné náklady. Existujúce obchodné údaje z alternatívnych zdrojov tiež uvádzajú, že s výrobkami odvetvia odlievania sa čoraz viac obchoduje na medzinárodnej úrovni. Na základe kombinovaného vplyvu týchto faktorov by sa toto odvetvie malo považovať za odvetvie, ktoré čelí vysokému riziku úniku uhlíka.

(21)

Kvalitatívne posúdenie sa vykonalo v odvetví „Odlievanie ľahkých kovov“ (kód NACE 2753), predovšetkým z toho dôvodu, že na úrovni Únie nie sú k dispozícii žiadne oficiálne obchodné údaje na účely posúdenia obchodnej intenzity, keďže hlavné produkty odlievania sa delia do jednotlivých skupín v databáze Eurostatu Comext. Vzhľadom na trhové charakteristiky posúdenie ukázalo nízku trhovú koncentráciu a vysokú závislosť od dopytu z jedného koncentrovaného spotrebiteľského odvetvia. Pre dané odvetvie to predstavuje obmedzený potenciál znášať dodatočné náklady. Odvetvie okrem toho v sledovaných rokoch zaznamenalo straty alebo len veľmi mierne ziskové rozpätia, čo negatívne ovplyvňuje kapacitu na investovanie do technológií na zníženie znečistenia a situácia by sa mohla ešte zhoršiť navýšením o dodatočné náklady. Existujúce obchodné údaje z alternatívnych zdrojov tiež uvádzajú, že s výrobkami odvetvia odlievania sa čoraz viac obchoduje na medzinárodnej úrovni. Na základe kombinovaného vplyvu týchto faktorov by sa toto odvetvie malo považovať za odvetvie, ktoré čelí vysokému riziku úniku uhlíka.

(22)

Pri vypracúvaní zoznamu odvetví a pododvetví sa v prípade dostupnosti príslušných údajov zohľadní miera, do akej sa tretie krajiny, ktoré predstavujú rozhodujúci podiel celosvetovej produkcie v odvetviach alebo pododvetviach považovaných za odvetvia a pododvetvia ohrozené únikom uhlíka, pevne zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov v týchto odvetviach alebo pododvetviach, a to v rozsahu porovnateľnom s rozsahom, v akom svoje záväzky prijala Únia, a v rovnakom časovom rámci, a miera, v akej je účinnosť zariadení umiestnených v týchto krajinách v oblasti emisií CO2 porovnateľná s účinnosťou v oblasti emisií CO2 v Únii. V súčasnej etape takéto záväzky prijali len Nórsko, Island a Švajčiarsko, ktoré spolu nepredstavujú rozhodujúci podiel celosvetovej produkcie v odvetviach alebo pododvetviach, ktoré sa považujú za odvetvia a pododvetvia ohrozené únikom uhlíka. Pokiaľ ide o účinnosť v oblasti emisií CO2, príslušné údaje potrebné na posúdenie nie sú k dispozícii z dôvodu neporovnateľnosti štatistických definícií a celkovo chýbajúcich globálnych údajov na požadovanej úrovni členenia a podrobných údajov o odvetví. Kritériá ustanovené v článku 10a ods. 18 smernice 2003/87/ES preto nemali žiadny účinok na zoznam odvetví a pododvetví.

(23)

Posúdenie, na ktorom sa zakladá zoznam odvetví a pododvetví, sa vzťahovalo na všetky kódy NACE od 1010 po 3720 vrátane, čiže pokrývalo aj banské, ťažobné a výrobné odvetvia. Niektoré ďalšie priemyselné odvetvia, ktoré nepatria do tohto rozmedzia kódov NACE, avšak na ich stacionárne zariadenia sa potenciálne vzťahujú ustanovenia EÚ ETS o úniku uhlíka, bude Komisia analyzovať počas roka 2010. Ak niektoré z týchto odvetví splní kritériá uvedené v článku 10a ods. 14 až 17 smernice 2003/87/ES, doplní sa do zoznamu v rámci každoročnej aktualizácie.

(24)

Zoznam sa uplatňuje na roky 2013 – 2014, s výhradou výsledkov medzinárodných rokovaní.

(25)

O zozname odvetví a pododvetví sa konzultovalo s rôznymi zúčastnenými stranami vrátane členských štátov, priemyselných združení, mimovládnych environmentálnych organizácií a predstaviteľov akademickej obce. Informácie o tomto postupe sa uverejnili na webovej stránke Komisie (5).

(26)

Opatrenia ustanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom Výboru pre zmenu klímy,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Odvetvia a pododvetvia uvedené v prílohe sa považujú za odvetvia a pododvetvia, ktoré čelia vysokému riziku úniku uhlíka.

Niektoré ďalšie priemyselné odvetvia, ktoré nepatria do rozmedzia posudzovaných kódov NACE (od 1010 po 3720 vrátane), avšak potenciálne sa na ne vzťahujú ustanovenia EÚ ETS o úniku uhlíka, bude Komisia analyzovať počas roka 2010. Ak niektoré z týchto odvetví splní kritériá uvedené v článku 10a ods. 14 až 17 smernice 2003/87/ES, doplní sa do zoznamu v rámci každoročnej aktualizácie.

Článok 2

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli 24. decembra 2009

Za Komisiu

Stavros DIMAS

člen Komisie


(1)  Ú. v. EÚ L 275, 25.10.2003, s. 32.

(2)  Ú. v. EÚ L 140, 5.6.2009, s. 63.

(3)  http://ec.europa.eu/energy/climate_actions/doc/2008_res_ia_en.pdf

(4)  P. Capros et al.: Model-based Analysis of the 2008 EU Policy Package on Climate Change and Renewables, Primes Model – E3MLab/NTUA, jún 2008:

http://ec.europa.eu/environment/climat/pdf/climat_action/analysis.pdf

(5)  http://ec.europa.eu/environment/climat/emission/carbon_en.htm


PRÍLOHA

Odvetvia a pododvetvia, ktoré sa podľa článku 10a ods. 13 smernice 2003/87/ES považujú za odvetvia a pododvetvia, ktoré čelia vysokému riziku úniku uhlíka

1.   NA ÚROVNI NACE-4

1.1.   NA ZÁKLADE KVANTITATÍVNYCH KRITÉRIÍ UVEDENÝCH V ČLÁNKU 10A ODS. 15 A 16 SMERNICE 2003/87/ES

Kód NACE

Opis

1010

Ťažba čierneho uhlia a výroba brikiet z čierneho uhlia

1430

Ťažba a úprava chemických a hnojivových nerastov

1597

Výroba sladu

1711

Príprava a spriadanie bavlnárskych vlákien

1810

Výroba kožených odevov

2310

Výroba produktov koksárenských pecí

2413

Výroba iných základných anorganických chemikálií

2414

Výroba iných základných organických chemikálií

2415

Výroba priemyselných hnojív a dusíkatých zlúčenín

2417

Výroba syntetického kaučuku v primárnej forme

2710

Výroba obyčajného železa a ocele a ferozliatin

2731

Ťahanie za studena

2742

Výroba hliníka

2744

Výroba medi

2745

Výroba ostatných neželezných kovov

2931

Výroba traktorov pre poľnohospodárstvo

1.2.   NA ZÁKLADE KVANTITATÍVNYCH KRITÉRIÍ UVEDENÝCH V ČLÁNKU 10A ODSEKU 15 SMERNICE 2003/87/ES

Kód NACE

Opis

1562

Výroba škrobu a škrobových výrobkov

1583

Výroba cukru

1595

Výroba iných nedestilovaných kvasených nápojov

1592

Výroba etylalkoholu kvasením

2112

Výroba papiera a lepenky

2320

Výroba rafinovaných ropných produktov

2611

Výroba plochého skla

2613

Výroba dutého skla

2630

Výroba keramických obkladov a dlaždíc

2721

Výroba liatinových rúr

2743

Výroba olova, zinku a cínu

1.3.   NA ZÁKLADE KVANTITATÍVNYCH KRITÉRIÍ UVEDENÝCH V ČLÁNKU 10A ODS. 16 PÍSM. A) SMERNICE 2003/87/ES

Kód NACE

Opis

2651

Výroba cementu

2652

Výroba vápna

1.4.   NA ZÁKLADE KVANTITATÍVNYCH KRITÉRIÍ UVEDENÝCH V ČLÁNKU 10A ODS. 16 PÍSM. B) SMERNICE 2003/87/ES

Kód NACE

Opis

1110

Ťažba ropy a zemného plynu

1310

Ťažba a úprava železných rúd

1320

Ťažba a úprava neželezných kovových rúd okrem uránových a tóriových rúd

1411

Ťažba a úprava dekoračného a stavebného kameňa

1422

Ťažba a úprava ílovitých zemín a kaolínu

1450

Ťažba a úprava nerastov i. n.

1520

Spracovanie a konzervovanie rýb a výroba rybích výrobkov

1541

Výroba surových olejov a tukov

1591

Výroba destilovaných alkoholických nápojov

1593

Výroba hroznového vína

1712

Príprava a spriadanie mykaných vlnárskych vlákien

1713

Príprava a spriadanie česaných vlnárskych vlákien

1714

Príprava a spriadanie ľanárskych vlákien

1715

Spriadanie a úprava hodvábu vrátane šapového, spriadanie a tvarovanie syntetických alebo umelých priadzí z nekonečných vlákien

1716

Výroba nití

1717

Príprava a spriadanie ostatných textilných vlákien

1721

Tkanie bavlnárskych textílií

1722

Tkanie mykaných vlnárskych textílií

1723

Tkanie česaných vlnárskych textílií

1724

Tkanie hodvábnických textílií

1725

Tkanie ostatných textílií

1740

Výroba textilných výrobkov okrem odevov

1751

Výroba kobercov a dlážkových textílií

1752

Výroba povrazníckeho tovaru, lán, šnúr a sieťovín

1753

Výroba netkaných textílií a výrobkov z nich okrem odevov

1754

Výroba iných textílií i. n.

1760

Výroba pletených a háčkovaných textílií

1771

Výroba pančuchového tovaru

1772

Výroba pleteného a háčkovaného ošatenia

1821

Výroba pracovných odevov

1822

Výroba ostatného vrchného ošatenia

1823

Výroba spodnej bielizne

1824

Výroba ostatných odevov a doplnkov i. n.

1830

Úprava a farbenie kožušín; výroba kožušinového tovaru

1910

Vyčiňovanie a úprava kože

1920

Výroba brašnárskych a sedlárskych výrobkov a iných výrobkov z kože a podobných materiálov

1930

Výroba obuvi

2010

Pílenie a hobľovanie; impregnovanie dreva

2052

Výroba výrobkov z korku, slamy, prútia a podobných materiálov

2111

Výroba celulózy

2124

Výroba tapiet

2215

Ostatné vydavateľské činnosti

2330

Výroba jadrového paliva

2412

Výroba farbív a pigmentov

2420

Výroba pesticídov a iných agrochemických výrobkov

2441

Výroba základných látok na výrobu farmaceutických prípravkov

2442

Výroba farmaceutických prípravkov

2452

Výroba kozmetických a toaletných prípravkov

2463

Výroba éterických olejov

2464

Výroba chemických výrobkov na fotografické účely

2465

Výroba nenahraných nosičov záznamu

2466

Výroba chemických látok i. n.

2470

Výroba umelých vlákien

2511

Výroba gumových pneumatík a duší

2615

Výroba a spracovanie iného skla vrátane technických sklenených nádob

2621

Výroba keramických a porcelánových výrobkov pre domácnosť a ozdobných predmetov

2622

Výroba keramických výrobkov na sanitárne účely

2623

Výroba izolátorov a izolačných fitingov z keramiky

2624

Výroba iných keramických výrobkov na technické účely

2625

Výroba iných keramických výrobkov

2626

Výroba žiaruvzdorných keramických výrobkov

2681

Výroba brúsnych výrobkov

2722

Výroba oceľových rúr

2741

Výroba drahých kovov

2861

Výroba nožiarskych výrobkov

2862

Výroba nástrojov

2874

Výroba upínadiel, skrutiek, reťazí a pružín

2875

Výroba ostatných kovových výrobkov i. n.

2911

Výroba motorov a turbín, okrem motorov do lietadiel, vozidiel a motocyklov

2912

Výroba čerpadiel a kompresorov

2913

Výroba kohútikov a ventilov

2914

Výroba ložísk, ozubených kolies, prevodových a ovládacích prvkov

2921

Výroba pecí a horákov

2923

Výroba chladiacich a vetracích zariadení okrem zariadení pre domácnosť

2924

Výroba ostatných strojov na všeobecné účely i. n.

2932

Výroba ostatných strojov pre poľnohospodárstvo a lesníctvo

2941

Výroba prenosného ručného mechanického náradia

2942

Výroba ostatných kovoobrábacích strojov

2943

Výroba ostatných obrábacích strojov i. n.

2951

Výroba strojov pre metalurgiu

2952

Výroba banských a stavebných strojov

2953

Výroba strojov na výrobu potravín, nápojov a na spracovanie tabaku

2954

Výroba strojov na výrobu textilu, odevov a kožiarskych výrobkov

2955

Výroba strojov na výrobu papiera a lepenky

2956

Výroba ostatných účelových strojov i. n.

2960

Výroba zbraní a munície

2971

Výroba elektrických zariadení pre domácnosť

3001

Výroba kancelárskych strojov

3002

Výroba počítačov a iných zariadení na spracovanie údajov

3110

Výroba elektromotorov, generátorov a transformátorov

3120

Výroba elektrických rozvodných a ovládacích zariadení

3130

Výroba izolovaných drôtov a káblov

3140

Výroba akumulátorov, galvanických článkov a batérií

3150

Výroba svietidiel a elektrických lámp

3162

Výroba iných elektrických zariadení i. n.

3210

Výroba elektrónok, trubíc a iných elektronických súčiastok

3220

Výroba televíznych a rádiových vysielačov a prístrojov pre telefónne a telegrafné linky

3230

Výroba televíznych a rádiových prijímačov, prístrojov na záznam alebo reprodukciu zvuku alebo obrazu a pridružených zariadení

3310

Výroba lekárskych a chirurgických prístrojov a zariadení a prístrojov na ortopedické účely

3320

Výroba meracích, kontrolných, testovacích, navigačných a iných prístrojov a zariadení, okrem zariadení na riadenie priemyselných procesov

3340

Výroba optických a fotografických prístrojov a zariadení

3350

Výroba hodiniek a hodín

3511

Stavba a opravy lodí

3512

Stavba a opravy výletných a športových člnov

3530

Výroba lietadiel a kozmických lodí

3541

Výroba motocyklov

3542

Výroba bicyklov

3543

Výroba invalidných vozíkov

3550

Výroba ostatných dopravných prostriedkov i. n.

3621

Razenie mincí

3622

Výroba šperkárskych a podobných výrobkov i. n.

3630

Výroba hudobných nástrojov

3640

Výroba športových potrieb

3650

Výroba hier a hračiek

3661

Výroba bižutérie

3662

Výroba metiel a kief

3663

Ostatná výroba i. n.

2.   MIMO ÚROVNE NACE-4 NA ZÁKLADE KVANTITATÍVNYCH KRITÉRIÍ UVEDENÝCH V ČLÁNKU 10A ODS. 15 A 16 SMERNICE 2003/87/ES

Kód Prodcom

Opis

15331427

Koncentrovaný rajčiakový pretlak a pasta

155120

Mlieko a smotana v pevnej forme

155153

Kazeín

155154

Laktóza a laktózový sirup

15891333

Pekárske droždie, sušené

24111150

Vodík (vrátane výroby vodíka v kombinácii so syntetickým plynom)

24111160

Dusík

24111170

Kyslík

243021

Spracované pigmenty, kalidlá a farby, sklotvorné smalty a glazúry, engoby, tekuté listre a podobné prípravky; sklenené frity

24621030

Želatína a deriváty želatíny; isinglass (s výnimkou kazeínových glejov a kostných glejov)

261411

Pramene, pradená, priadza a sekané pásy zo sklenených vlákien

26821400

Umelý grafit, koloidný, semikoloidný grafit a prípravky z nich

26821620

Odlupovaný vermikulit, expandované íly, spenená troska a podobné expandované minerálne materiály a ich zmesi

3.   NA ÚROVNI NACE-4 NA ZÁKLADE KVANTITATÍVNYCH KRITÉRIÍ UVEDENÝCH V ČLÁNKU 10A ODSEKU 17 SMERNICE 2003/87/ES

Kód NACE

Opis

1730

Konečná úprava textílií

2020

Výroba dyhy; výroba preglejky, latovky, drevotrieskových dosiek, drevovláknitých dosiek a iných panelov a dosiek

2416

Výroba plastov v primárnej forme

2751

Odlievanie železa

2753

Odlievanie ľahkých kovov