6.12.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 318/19


SMERNICA KOMISIE 2005/87/ES

z 5. decembra 2005,

ktorou sa mení a dopĺňa príloha I k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2002/32/ES o nežiaducich látkach v krmivách pre zvieratá, pokiaľ ide o olovo, fluór a kadmium

(Text s významom pre EHP)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2002/32/ES zo 7. mája 2002 o nežiaducich látkach v krmivách pre zvieratá (1), a najmä na jej článok 8 ods. 1,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1831/2003 z 22. septembra 2003 o prídavných látkach určených na používanie vo výžive zvierat (2), a najmä na tretiu vetu jeho článku 13 ods. 2,

keďže:

(1)

V smernici 2002/32/ES sa ustanovuje, že používanie výrobkov určených na kŕmenie zvierat, v ktorých obsah nežiaducich látok presahuje maximálne prípustné úrovne obsahu stanovené v prílohe I uvedenej smernice, je zakázané.

(2)

Pri prijatí smernice 2002/32/ES Komisia oznámila, že ustanovenia podľa prílohy I sa prehodnotia na základe aktualizovaných odborných posúdení rizík, pričom sa zohľadní zákaz akéhokoľvek zrieďovania kontaminovaných výrobkov určených na kŕmenie zvierat, ktoré nespĺňajú normy.

(3)

Vedecká skupina pre kontaminované látky v potravinovom reťazci Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EÚBP) prijala 2. júna 2004 na žiadosť Komisie stanovisko týkajúce sa olova ako nežiaducej látky v krmivách pre zvieratá.

(4)

Kontaminácia potravy olovom predstavuje vážne obavy pre verejné zdravie. Olovo sa do istej miery hromadí v tkanivách obličiek a pečene, svalové tkanivá obsahujú veľmi nízke reziduálne množstvá olova a prenos do mlieka je obmedzený. Potrava živočíšneho pôvodu preto nie je hlavným zdrojom vystavenia účinkom olova na ľudí.

(5)

Hovädzí dobytok a ovce predstavujú najcitlivejšie druhy zvierat v súvislosti s akútnou toxicitou spôsobená olovom. Boli zaznamenané jednotlivé prípady otravy, ktoré vyplývali z prijatia kŕmneho materiálu s pôvodom v kontaminovaných oblastiach alebo náhodného prijatia potravy s obsahom olova. Avšak úrovne, ktoré sú obsiahnuté v komerčných kŕmnych materiáloch v Európskej únii, nevykazujú klinické znaky toxicity.

(6)

Súčasné právne ustanovenia týkajúce sa olova vo výrobkoch určených ako krmivo pre zvieratá dokážu primeraným spôsobom zabezpečiť, aby tieto výrobky nepredstavovali žiadne nebezpečenstvo pre zdravie ľudí, zdravie zvierat alebo aby nepriaznivo ovplyvňovali živočíšnu výrobu.

(7)

Hovädzí dobytok a ovce predstavujú najcitlivejšie druhy zvierat a zelené krmivo je hlavnou zložkou ich denného príjmu potravy, je preto potrebné ustanoviť preskúmavanie s cieľom ďalšieho možného zníženia maximálnych úrovní olova v zelenom krmive.

(8)

Ďalej je vhodné stanoviť maximálne úrovne olova pre doplnkové látky, ktoré patria do funkčnej skupiny stopových prvkov, spojív a protihrudkových činiteľov, ako aj pre kŕmne zmesi. Maximálna úroveň stanovená pre kŕmne zmesi zohľadňuje doplnkové látky s najvyššou úrovňou olova a nie citlivosť rôznych druhov zvierat na olovo. S cieľom ochrany zdravia zvierat a ľudí je preto zodpovednosťou výrobcu kŕmnych zmesí zabezpečiť, aby okrem dodržiavania maximálnych úrovní pre kŕmne zmesi bol návod na použitie na kŕmnej zmesi v súlade s maximálnymi úrovňami pre doplnkové a kompletné krmivá.

(9)

Vedecká skupina pre kontaminované látky v potravinovom reťazci EÚBP prijala 22. septembra 2004 na žiadosť Komisie stanovisko týkajúce sa fluóru ako nežiaducej látky v krmivách pre zvieratá.

(10)

Fluór sa hromadí najmä v kalcifikujúcich tkanivách. Na druhej strane je prenos na jedlé tkanivá vrátane mlieka a vajec obmedzený. Koncentrácie fluóru v potravinách živočíšneho pôvodu preto prispievajú k vystaveniu ľudí jeho účinkom iba okrajovo.

(11)

Úrovne fluóru na pasienkoch, porastoch a v kŕmnych zmesiach v rámci Európskej únie sú vo všeobecnosti nízke a následné vystavenie zvierat účinkom fluóru je všeobecne pod úrovňou, ktorá má škodlivé následky. V určitých špecifických zemepisných oblastiach a v blízkosti priemyselných oblastí s vysokými emisiami fluóru je nadmerné vystavenie spojené s abnormalitami chrupu a kostry.

(12)

Súčasné právne ustanovenia týkajúce sa fluóru vo výrobkoch určených ako krmivo pre zvieratá dokážu primeraným spôsobom zabezpečiť, aby tieto výrobky nepredstavovali žiadne nebezpečenstvo pre zdravie ľudí, zdravie zvierat alebo aby nepriaznivo ovplyvňovali živočíšnu výrobu.

(13)

Používaný postup extrakcie má značný dopad na analytický výsledok a je preto vhodné určiť tento postup extrakcie. Je možné použiť rovnocenné postupy s preukázanou rovnakou účinnosťou extrakcie.

(14)

Úroveň fluóru u morských kôrovcov, ako je krill, sa musí pozmeniť s cieľom zohľadnenia nových spracovateľských techník na zlepšenie nutričnej kvality a na zníženie straty biomasy, ktorá však taktiež vedie k vyšším úrovniam fluóru v konečnom výrobku.

(15)

V smernici Komisie 84/547/EHS z 26. októbra 1984, ktorou sa menia a dopĺňajú prílohy k smernici Rady 70/524/EHS o prídavných látkach do krmív (3), sa ustanovuje maximálna úroveň fluóru vo vermikulite (E 561). Rozsah pôsobnosti smernice 2002/32/ES ustanovuje možnosť stanoviť maximálne úrovne nežiaducich látok v doplnkových látkach a pravidlá riadiace nežiaduce látky by sa mali pre lepšiu zrozumiteľnosť zostaviť v jedinom znení.

(16)

Vedecká skupina pre kontaminované látky v potravinovom reťazci EÚBP prijala 2. júna 2004 na žiadosť Komisie stanovisko týkajúce sa kadmia ako nežiaducej látky v krmivách pre zvieratá.

(17)

Kontaminácia potravy kadmiom predstavuje vážne obavy pre verejné zdravie. Hromadenie kadmia v živočíšnych tkanivách závisí potravinovej koncentrácie a trvania vystavenia. Krátky životný cyklus zvierat, ako sú napríklad ošípané a hydina na výkrm, znižuje riziko nežiaducich koncentrácií kadmia v jedlých tkanivách týchto zvierat. Prežúvavce a kone však môžu byť vystavené účinkom kadmia prítomného v pastve počas ich celého životného cyklu. V špecifických oblastiach môže táto situácia viesť k nežiaducej akumulácii kadmia, najmä v obličkách.

(18)

Kadmium je toxické pre všetky živočíšne druhy. U väčšiny druhov domácich zvierat, vrátane ošípaných, ktoré sa považujú za najcitlivejšie druhy, je nepravdepodobné, že by sa hrubé klinické príznaky vyskytli, ak potravinové koncentrácie kadmia zostanú pod 5 mg/kg.

(19)

Súčasné právne ustanovenia týkajúce sa kadmia vo výrobkoch určených ako krmivo pre zvieratá dokážu primeraným spôsobom zabezpečiť, aby tieto výrobky nepredstavovali žiadne nebezpečenstvo pre zdravie ľudí, zdravie zvierat alebo aby nepriaznivo ovplyvňovali živočíšnu výrobu.

(20)

Maximálne úrovne v súčasnosti nie sú stanovené pre krmivo pre spoločenské zvieratá a kŕmne materiály minerálneho pôvodu, iného ako fosfáty. Je preto vhodné stanoviť maximálne úrovne pre tieto výrobky určené na krmivo pre zvieratá. Je vhodné pozmeniť súčasnú maximálnu úroveň kadmia pre krmivo pre ryby s cieľom zohľadniť posledný vývoj vo výrobe krmiva pre ryby, ktoré zahŕňa vyšší pomer rybieho oleja a rybej múčky. Ďalej je vhodné stanoviť maximálnu úroveň kadmia pre doplnkové látky, ktoré patria do funkčnej skupiny stopových prvkov, spojív a protihrudkových činiteľov, ako aj pre kŕmne zmesi. Maximálna úroveň stanovená pre kŕmne zmesi zohľadňuje doplnkové látky s najvyššou úrovňou kadmia a nie citlivosť rôznych druhov zvierat na kadmium. Ako sa stanovuje v článku 16 nariadenia (ES) č. 1831/2003, je na zodpovednosti výrobcu kŕmnych zmesí zabezpečiť s cieľom ochrany zdravia ľudí a zvierat, aby okrem dodržiavania maximálnych úrovní pre kŕmne zmesi bol návod na použitie na kŕmnej zmesi v súlade s maximálnymi úrovňami pre doplnkové a kompletné krmivá.

(21)

Smernica 2002/32/ES a smernica 84/547/EHS by sa preto mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť.

(22)

Opatrenia stanovené v tejto smernici sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat,

PRIJALA TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Príloha I k smernici 2002/32/ES sa mení a dopĺňa v súlade s prílohou k tejto smernici.

Článok 2

Bez toho, aby boli dotknuté ostatné podmienky pre povolenie prídavného vermikulitu, ktorý patrí do skupiny spojív, protihrudkových činiteľov a koagulantov, ustanovené v smernici 70/524/EHS, sa maximálny obsah fluóru stanovuje podľa prílohy k tejto smernici.

Článok 3

1.   Členské štáty uvedú do platnosti zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou najneskôr do dvanástich mesiacov od jej vstupu do platnosti. Členské štáty bezodkladne oznámia Komisii znenie týchto ustanovení a korelačnú tabuľku medzi takýmito ustanoveniami a touto smernicou.

Keď členské štáty tieto ustanovenia prijmú, musia obsahovať odkaz na túto smernicu alebo musí k nim byť takýto odkaz priložený pri ich úradnom uverejnení. Členské štáty určia, ako sa má takýto odkaz urobiť.

2.   Členské štáty oznámia Komisii znenie ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti predmetu úpravy tejto smernice.

Článok 4

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej Únie.

Článok 5

Táto smernica je určená členským štátom.

V Bruseli 5. decembra 2005

Za Komisiu

Markos KYPRIANOU

člen Komisie


(1)  Ú. v. ES L 140, 30.5.2002, s. 10. Smernica naposledy zmenená a doplnená smernicou Komisie 2005/8/ES (Ú. v. EÚ L 27, 29.1.2005, s. 44).

(2)  Ú. v. EÚ L 268, 18.10.2003, s. 29. Nariadenie zmenené a doplnené nariadením Komisie (ES) č. 378/2005 (Ú. v. EÚ L 59, 5.3.2005, s. 8).

(3)  Ú. v. ES L 297, 15.11.1984, s. 40.


PRÍLOHA

Príloha I k smernici 2002/32/ES sa mení a dopĺňa takto:

1.

Riadok 2, olovo, sa nahrádza takto:

Nežiaduce látky

Produkty určené na kŕmenie zvierat

Najvyšší prípustný obsah v mg/kg (ppm) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

(1)

(2)

(3)

„2.

Olovo (1)

Kŕmne suroviny okrem:

10

– zeleného krmiva (2)

30 (3)

– fosfátov a vápenatých morských rias

15

– uhličitanu vápenatého

20

– droždia

5

Doplnkové látky, ktoré platia do funkčnej skupiny zlúčenín stopových prvkov okrem:

100

oxidu zinočnatého

400 (3)

oxidu mangánatého, uhličitany železa, uhličitany medi

200 (3)

Doplnkové látky, ktoré platia do funkčnej skupiny spojív a protihrudkových činiteľov okrem

30 (3)

– klinoptilolitu vulkanického pôvodu

60 (3)

Kŕmne zmesi

200 (3)

Doplnkové krmivá okrem

10

– minerálnych krmív

15

Kompletné krmivá

5

2.

Riadok 3, fluór, sa nahrádza takto:

Nežiaduce látky

Produkty určené na kŕmenie zvierat

Najvyšší prípustný obsah v mg/kg (ppm) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

(1)

(2)

(3)

„3.

Fluór (4)

Kŕmne suroviny okrem:

150

– krmív živočíšneho pôvodu, okrem morských kôrovcov, napr. morský krill

500

– morských kôrovcov, napr. morský krill

3 000

– fosfátov

2 000

– uhličitanu vápenatého

350

– oxidu horečnatého

600

– vápenatých morských rias

1 000

Vermikulit (E 561)

3 000 (5)

Doplnkové krmivá

 

– s obsahom ≤ 4 % fosforu

500

– s obsahom > 4 % fosforu

125 na 1 % fosforu

Kompletné krmivá okrem:

150

– kompletných krmív pre hovädzí dobytok, ovce a kozy

 

– – počas laktácie

30

– – ostatné

50

– kompletné krmivá pre ošípané

100

– kompletné krmivá pre hydinu

350

– kompletné krmivá pre kurčatá

250

3.

Riadok 6, kadmium, sa nahrádza takto:

Nežiaduce látky

Produkty určené na kŕmenie zvierat

Najvyšší prípustný obsah v mg/kg (ppm) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

(1)

(2)

(3)

„6.

Kadmium (4)

Kŕmne suroviny rastlinného pôvodu

1

Kŕmne suroviny živočíšneho pôvodu

2

Kŕmne suroviny minerálneho pôvodu okrem

2

– fosfátov

10

Doplnkové látky, ktoré platia do funkčnej skupiny zlúčenín stopových prvkov okrem:

10

– oxidu meďnatého, oxidu mangánatého, oxidu zinočnatého a síranu mangánatého monohydrátu

30 (7)

Doplnkové látky, ktoré platia do funkčnej skupiny spojív a protihrudkových činiteľov

2

Kŕmne zmesi

15 (7)

Krmivá minerálneho pôvodu

 

– s obsahom < 7 % fosforu

5

– s obsahom ≥ 7 % fosforu

0,75 na 1 % fosforu, maximálne 7,5

Doplnkové krmivá pre spoločenské zvieratá

2

Ostatné doplnkové krmivá

0,5

Kompletné krmivá pre hovädzí dobytok, ovce a kozy a krmivá pre ryby, okrem

1

– kompletných krmív pre spoločenské zvieratá

2

– kompletných krmív pre mláďatá hovädzieho dobytka, oviec a kôz a ostatných krmív

0,5


(1)  Maximálne úrovne sa týkajú analytického určenia olova, pričom extrakcia sa vykonáva v kyseline dusičnej (5 % hm/hm) počas 30 minút pri teplote varu. Rovnocenné postupy extrakcie sa môžu uplatňovať v prípade, ak je možné dokázať, že použitý postup extrakcie má rovnocennú účinnosť extrakcie.

(2)  Zelené krmivo zahŕňa produkty určené na kŕmenie zvierat, ako seno, siláž, čerstvá tráva atď.

(3)  Úrovne sa s cieľom zníženia maximálnych úrovní preskúmajú k 31. decembru 2007.“

(4)  Maximálne úrovne sa týkajú analytického určenia fluóru, pričom extrakcia sa vykonáva v kyseline chlorovodíkovej 1 N počas 20 minút pri okolitej teplote. Rovnocenné postupy extrakcie sa môžu uplatňovať v prípade, ak je možné dokázať, že použitý postup extrakcie má rovnocennú účinnosť extrakcie.

(5)  Úrovne sa s cieľom zníženia maximálnych úrovní preskúmajú k 31. decembru 2007.“

(6)  Maximálne úrovne sa týkajú analytického určenia kadmia, pričom extrakcia sa vykonáva v kyseline dusičnej (5 % hm/hm) počas 30 minút pri teplote varu. Rovnocenné postupy extrakcie sa môžu uplatňovať v prípade, ak je možné dokázať, že použitý postup extrakcie má rovnocennú účinnosť extrakcie.

(7)  Úrovne sa s cieľom zníženia maximálnych úrovní preskúmajú k 31. decembru 2007.“