32002E0401



Úradný vestník L 139 , 29/05/2002 S. 0001 - 0003


Spoločná pozícia Rady

z 27. mája 2002

o Nigérii a o zrušení spoločnej pozície 2001/373/SZBP

(2002/401/SZBP)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii a najmä na jej článok 15,

keďže:

(1) Nigéria kvôli svojmu politickému a hospodárskemu vplyvu, počtu obyvateľstva a veľkosti zohráva významnú medzinárodnú a regionálnu úlohu a v súčasnosti má rozhodujúcu príležitosť upevniť demokraciu, sociálny a hospodársky vývoj vo svojej krajine.

(2) Európska únia (EÚ) pripisuje veľký význam svojim vzťahom s Nigériou, ktorá je ako signatárska krajina Dohovoru o partnerstve AKT-ES, podpísaného v Cotonou 23. júna 2000 [1], kľúčovým partnerom Európskej únie v oblasti politickej, hospodárskej, obchodnej a rozvojovej spolupráce.

(3) Európska únia sa usiluje o udržanie pozitívneho, konštruktívneho a sústavného prístupu, aby podporila Nigériu v jej úsilí o upevnenie demokracie a dosiahnutie sociálneho a hospodárskeho rozvoja.

(4) Európska únia oceňuje výsledky, ktoré nigérijské orgány v tomto smere doteraz dosiahli, a podporuje ich pri plnení záväzku pokročiť v oblastiach, v ktorých sa stále vyrovnávajú s rozsiahlymi zmenami, najmä v oblasti bezpečnosti a ľudských práv, reforiem volebného a ústavného práva, správy vecí verejných a hospodárskej reformy.

(5) Európska únia si uvedomuje, aký účinok by mohli mať konflikty a porušovanie ľudských práv na krehký demokratizačný proces v Nigérii a s obavou pozoruje narastanie politického, etnického a náboženského násilia v poslednom čase a ťažkosti, s ktorými sa stretáva zavádzanie hospodárskych reforiem.

(6) Na vykonanie určitých opatrení je potrebné opatrenie Európskej únie,

PRIJALA TÚTO SPOLOČNÚ POZÍCIU:

Článok 1

1. Cieľom tejto spoločnej pozície je posilniť navzájom prospešné vzťahy medzi Európskou úniou a Nigériou vo všetkých oblastiach, v ktorých zdieľajú spoločný záujem.

2. Európska únia bude sledovať konzistentný a koherentný prístup k Nigérii, ktorý zahŕňa oblasti politiky, hospodárstva, obchodu a rozvoja s cieľom podporiť a povzbudiť procesy v samotnej Nigérie pri:

a) upevňovaní demokracie a dodržiavaní ľudských práv;

b) zmierňovaní chudoby a dosahovaní trvalo udržateľnej inštitucionálnej reformy, sociálneho a hospodárskeho rozvoja;

c) posilňovaní jej schopnosti prispieť k integrácii regiónu, ako aj k mieru, bezpečnosti a rozvoju.

3. Európska únia uznáva, že napredovanie v tomto úsilí závisí predovšetkým na činnosti nigérijskej federálnej vlády, ale zároveň uznáva narastajúci význam úlohy federatívnych štátov v oblastiach rozvoja.

Článok 2

1. Posilnené vzťahy medzi Európskou úniou a Nigériou sú založené na rovnosti, dialógu a spoločných hodnotách dodržiavania ľudských práv, demokratických zásadách, zásadách právneho štátu a zásadách dobrej správy vecí verejných.

2. To je možné dosiahnuť prostredníctvom konštruktívneho politického dialógu, ako aj efektívnou rozvojovou spoluprácou. Táto spolupráca sa bude riadiť prioritami Nigérie, bude sa orientovať na chudobu, zahrnie úzku koordináciu darcov pod vedením Nigérie, širokú účasť, zodpovednosť a transparentnosť.

Článok 3

Európska únia považuje za kľúčové pre poskytnutie budúcej podpory nasledujúce oblasti:

a) rozvoj kultúry demokracie:

Sem patrí rešpektovanie, ochrana a dodržiavanie ľudských práv a podporovanie rovnosti bez ohľadu na sociálny alebo etnický pôvod, pohlavie a náboženstvo v súlade s medzinárodnými záväzkami Nigérie týkajúcimi sa ľudských práv. Takáto kultúra demokracie by mala byť medzi iným podporovaná prostredníctvom:

i) širokej účasti na politickom procese;

ii) posilňovania ovzdušia slobodnej a všetkým otvorenej diskusie;

iii) podpory občianskej spoločnosti;

iv) podpory zmierovacích procesov súvisiacich s porušovaním ľudských práv;

v) dodržiavania vnútroštátnych právnych predpisov a medzinárodných noriem a dohovorov;

b) budovanie inštitucionálnych kapacít:

i) proces revízie ústavy;

ii) volebný systém v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami;

iii) dobrá správa vecí verejných a skvalitnené a rozvážne spravovanie zdrojov Nigérie;

iv) spravovanie rozpočtu;

v) reforma vzdelávacieho systému a odbornej prípravy;

vi) bezpečnosť a prístup k spravodlivosti pre všetkých prostredníctvom reformy polície, súdneho a trestného systému;

vii) opätovná profesionalizácia armády a rozpustenie polovojenských skupín;

viii) podpora schopnosti Nigérie analyzovať, predvídať a podnikať preventívne opatrenia v súvislosti s vnútornými konfliktmi a lepšie spravovanie konfliktných situácií a situácií po konflikte;

c) stratégia boja proti chudobe (SRPCH) a rozvojová spolupráca s celkovým cieľom znížiť chudobu;

Európska únia bude podporovať a pracovať s nigérijskými orgánmi pri vývoji súvislej a komplexnej SRPCH so zapojením občianskej spoločnosti. SRPCH a jej následné zavádzanie je významným rámcom pre trvalo udržateľné výsledky pri znižovaní chudoby.

d) Hospodársky rast a rozvoj:

Európska únia bude naďalej podporovať nigérijské orgány pri práci na komplexnej a dôkladnej reforme hospodárskej a administratívnej politiky, ako aj pri diverzifikácii hospodárstva a pri boji proti rozšírenému problému korupcie, aby sa vytvorilo prostredie priaznivé pre podnikanie a investície. Európska únia uznáva svoju zodpovednosť, ako aj úlohu, ktorú môže zohrať v tejto oblasti súkromný sektor pri zohľadnení príslušných nástrojov Európskej únie, ako aj Dohovoru OECD o boji proti korupcii zahraničných zamestnancov vo verejnom sektore pri medzinárodných obchodných transakciách.

e) Posilnenie schopnosti Nigérie prispieť k integrácii regiónu, predchádzať konfliktom a riešiť konflikty v Západnej Afrike:

Európska únia nadviaže dialóg a výmenu skúseností s Nigériou o regionálnych otázkach, ktoré sú predmetom spoločného záujmu (okrem iného kríza a politická a hospodárska integrácia). V rámci svojej politiky predchádzania konfliktom, ich riadenia a riešenia v Afrike bude Európska únia podporovať a povzbudzovať posilnenie kapacít Nigérie na zachovanie mieru.

Článok 4

Európska únia zdôrazňuje význam podpory:

a) širokej zainteresovanosti verejných orgánov a občianskej spoločnosti v partnerstve medzi Európskou úniou a Nigériou a

b) pri budovaní sietí občianskej spoločnosti neštátnych účastníkov, ktorí sa zúčastňujú procesov demokratizácie a rozvoja v Nigérii, a to tak v rámci Európskej únie a Nigérie, ako aj medzi Európskou úniou a Nigériou.

Článok 5

1. Európska únia bude udržiavať s Nigériou úzky a pravidelný politický dialóg. Dialóg sa bude primárne viesť s federálnou vládou, ale môže, ak to bude vhodné, zahrnúť aj občiansku spoločnosť a po dohode s federálnou vládou aj vlády štátov. Dialóg bude zahŕňať všetky záležitosti spoločných záujmov.

2. Na zabezpečenie kontinuity prislúcha primárna zodpovednosť za vedenie dialógu v mene Európskej únie vedúcim misie Európskej únie v Nigérii. Pravidelne sa budú udržiavať kontakty na vysokej úrovni.

Článok 6

Rada berie na vedomie, že úmyslom Komisie je nasmerovať jej opatrenia na dosiahnutie cieľov a priorít tejto spoločnej pozície, ak je to vhodné, prostredníctvom príslušných opatrení spoločenstva.

Článok 7

Pri vykonávaní tejto spoločnej pozície bude Európska únia úzko spolupracovať so Spojenými národmi, Organizáciou africkej jednoty, Hospodárskym spoločenstvom západoafrických štátov, medzinárodnými finančnými inštitúciami a inými zainteresovanými stranami.

Článok 8

Táto spoločná pozícia sa bude každoročne preskúmavať.

Článok 9

Týmto sa zrušuje spoločná pozícia Rady 2001/373/SZBP zo 14. mája 2001 o Nigérii [2].

Článok 10

Táto spoločná pozícia nadobúda účinnosť dňom jej prijatia.

Článok 11

Táto spoločná pozícia sa uverejní v úradnom vestníku.

V Bruseli 27. mája 2002

Za Radu

predseda

M. Arias Cañete

[1] Ú. v. ES L 317, 15.12.2000, s. 3.

[2] Ú. v. ES L 132, 15.5.2001, s. 1.

--------------------------------------------------