32001D0531



Úradný vestník L 192 , 14/07/2001 S. 0021 - 0023


Rozhodnutie Komisie

z 27. júna 2001

o zriadení Európskeho poradného výboru pre výskum

(zverejnené pod dokumentom číslo C(2001) 1656)

(2001/531/ES, Euratom)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu,

keďže:

(1) Komisia potrebuje nezávislý orgán na vyššej úrovni s cieľom zefektívnenia európskej politiky pre výskum a rozvoj.

(2) Poradný orgán by mal pozostávať z vysoko renomovaných osôb z vedeckej oblasti, priemyslu a odvetvia služieb, aby mohol analyzovať všeobecné otázky politiky výskumu.

(3) Závery predsedníctva Európskej rady z Lisabonu (marec 2000) skonštatovali, že únia musí smerovať k dosiahnutiu cieľov stanovených v komuniké Komisie s názvom "Smerovanie k európskemu výskumnému priestoru".

(4) 16. novembra 2000 Rada znovu zopakovala dôležitosť vytvorenia takéhoto nezávislého poradného orgánu Komisiou.

(5) Vedecké poznatky a odporúčania sú pre stanovovanie a plnenie politík Európskej únie čoraz dôležitejšie.

(6) Komisia rozsiahlym spôsobom konzultovala optimálnu formu takéhoto orgánu s akademickou obcou ako aj zainteresovanými priemyselnými odvetviami.

(7) Systém konzultácií je vhodné prispôsobiť požiadavkám politiky v oblasti vedy a techniky, obzvlášť rozvoju európskeho výskumného priestoru, pri súčasnom dodržiavaní právomocí osobitných poradných orgánov spoločenstva, zvlášť tých, ktoré sú zodpovedné za hodnotenie rizika.

(8) Komisia podporuje primerané zastúpenie žien v poradných výboroch a má za cieľ dosiahnuť 40 % zastúpenie žien vo výskumnej a vývojovej činnosti,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Komisia zriaďuje poradný výbor, ďalej len "Európsky poradný výbor pre výskum" ("výbor"). Výbor je poradným orgánom pre politiku výskumu a technologického rozvoja.

Článok 2

1. Úlohou výboru je radiť Komisii pri tvorbe a uplatňovaní politiky spoločenstva v oblasti výskumu a technologického rozvoja. V tomto rámci sa výbor osobitne venuje vytvoreniu európskeho výskumného priestoru a využitiu rôznych nástrojov politiky ako napr. rámcových programov spoločenstva pre výskum a technický pokrok.

2. Na dosiahnutie úloh stanovených v ods. 1 podáva výbor z vlastného podnetu alebo na žiadosť Komisie stanoviská a poskytuje odporúčania o rôznych otázkach politiky spoločenstva v oblasti výskumu alebo pokroku vo vede a technike v Európe a na celom svete.

3. Komisia zabezpečí pre výbor informácie potrebné pre jeho činnosť. V tejto súvislosti bude výbor pravidelne informovať o vývoji politiky spoločenstva v oblasti výskumu.

4. Na formálnu žiadosť výboru mu služby Komisie poskytnú písomné pripomienky k jeho stanovisku alebo odporúčaniu. Služby Komisie tiež zabezpečujú pravidelné informácie o možných následných opatreniach.

5. Ak Komisia požiada výbor o zaujatie stanoviska, môže mu zároveň určiť lehotu na jeho predloženie.

6. Výbor si zachováva jasne stanovené nezávislé postavenie a nezastupuje vedecké, priemyselné alebo iné organizácie, štáty alebo odvetvové záujmy. S týmito organizáciami by sa však mal radiť v prípadoch, keď je to žiaduce.

7. Bez toho, aby boli dotknuté ustanovenia článku 8, sa odporúčania výboru zverejňujú takým spôsobom, aby boli známe orgánom Európskych spoločenstiev ako aj členským štátom.

Článok 3

1. Výbor pozostáva zo 45 členov vymenovaných Komisiou na základe osobnej spôsobilosti. V záujme dosiahnutia správneho zastúpenia vedeckých/akademických, obchodných/priemyselných a ďalších zainteresovaných skupín, ako aj v záujme nezávislosti výboru, sú členovia vymenovaní takto:

- 20 členov s akademickými znalosťami je menovaných na základe návrhu Európskej vedeckej nadácie (ESF),

- 20 členov z prostredia obchodu a priemyslu je menovaných na základe návrhu Únie pre priemyselné a zamestnanecké konfederácie Európy (UNICE),

- päť členov vymenuje Komisia.

45 členov výboru je vymenovaných jediným rozhodnutím. Komisia zverejňuje zoznam členov výboru v Úradnom vestníku Európskych spoločenstiev.

2. Konečné zloženie výboru by malo odrážať rozmanitosť v Európe. Na postup vymenovania členov sa vzťahujú nasledovné kritériá:

- vynikajúce výsledky vo výskume a/alebo manažmente výskumu,

- poradenské skúsenosti na európskej alebo medzinárodnej úrovni,

- rovnováha medzi vedeckými a technickými disciplínami, vrátane osôb s osobitnými univerzitno-priemyselnými skúsenosťami,

- geografická rovnováha, pri ktorej sa berie do úvahy rozšírenie EU, ako aj krajiny pridružené k rámcovým programom,

- dostatočne vyvážené zastúpenie pohlaví.

Článok 4

Funkčné obdobie každého člena výboru je trojročné s možnosťou jedného predĺženia na ďalšie obdobie. Členovia výboru zostávajú vo svojej funkcií až do ustanovenia ich nasledovníka alebo predĺženia ich funkčného obdobia.

Funkcia člena výboru sa vykonáva bezodplatne. Cestovné náklady a náklady na pobyt, ktoré vznikli v súvislosti so zasadnutiami výboru alebo jeho pracovných skupín, hradí Komisia v súlade s platnými správnymi pravidlami a nariadeniami. Komisia môže tiež uhradiť cestovné náklady a náklady na pobyt, ktoré vznikli v súvislosti s prípravou stanovísk alebo odporúčaní, ak ich náhradu vopred schváli. Uvedené sa vzťahuje aj na stretnutia členov výboru s externými odborníkmi mimo Bruselu.

Článok 5

1. Výbor dvojtretinovou väčšinou hlasov prítomných členov zvolí svojho predsedu a dvoch podpredsedov. Výbor ďalej zvolí dvojtretinovou väčšinou hlasov prítomných členov ďalších päť svojich členov, ktorí budú spolu s predsedom a podpredsedami tvoriť úrad výboru. Zloženie úradu by malo spĺňať kritériá podľa článku 3 ods. 2.

Úrad organizuje činnosť výboru.

V záujme prípravy stanovísk a odporúčaní výboru je úrad oprávnený požiadať Komisiu o vykonanie štúdií alebo o konzultácie s externými organizáciami.

2. Komisia poskytuje úradu výboru finančnú a administratívnu podporu, aby sa plne zabezpečila jeho nezávislosť.

3. Úrad si môže na účely plnenia úloh výborom zriadiť pracovné skupiny pozostávajúce z členov výboru, a ak je to nevyhnutné, externých osôb. Výbor a pracovné skupiny môžu prizvať odborníkov, aby sa zúčastnili na ich práci. Títo odborníci sa zúčastňujú diskusie iba k bodu programu, ku ktorému boli prizvaní. Ich cestovné náklady a náklady na pobyt hradí Komisia.

Výbor by mal organizovať školenia a konferencie. Komisia uhrádza náklady na tieto podujatia za predpokladu, že ich vopred schváli.

4. Komisia poskytuje výboru vhodné nástroje pre komunikovanie a rozširovanie jeho aktivít a stanovísk.

Článok 6

Výbor sa stretáva priemerne trikrát ročne. Pravidelné miesto stretnutia výboru je sídlo Komisie.

Zástupcovia Komisie sa zúčastňujú na zasadnutiach výboru a jeho pracovných skupín, ak ich o opak formálne nepožiada predseda výboru.

Článok 7

Výbor prijme svoj rokovací poriadok.

Článok 8

Bez toho, aby boli dotknuté ustanovenia článku 287 zmluvy o ES a článku 194 zmluvy o Euratome, členovia výboru podpíšu vyhlásenie o zachovávaní mlčanlivosti o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedia v súvislosti s výkonom svojej funkcie vo výbore alebo jeho pracovných skupín v prípadoch, keď ich Komisia upozorní, že určité stanovisko alebo otázka sú dôverné.

Členovia výboru by sa mali zdržať rokovania o téme, pri ktorej majú konflikt záujmov. Na tento účel podpíšu vyhlásenie, v ktorom potvrdia, že ak nastane konflikt záujmov pri niektorom z bodov programu, ktorý by mal za následok ohrozenie ich nezávislosti, oznámia to predsedovi.

Článok 9

Týmto sa ruší rozhodnutie Komisie č. 98/611/ES Euratom o založení Európskeho výskumného fóra.

V Bruseli 27. júna 2001

Za Komisiu

Philippe Busquin

člen Komisie

--------------------------------------------------