14.2.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 51/17


VÝZVA NA AKREDITÁCIU – EACEA/03/2020

Charta vysokoškolského vzdelávania Erasmus 2021 – 2027

(2020/C 51/09)

Doložka o výhrade

Európski zákonodarcovia ešte neprijali program EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport na roky 2021 – 2027, ktorý 30. mája 2018 navrhla Európska komisia (ďalej len „program“). Napriek tomu zverejňujeme túto výzvu na akreditáciu, aby sa potenciálnym prijímateľom grantov Únie umožnilo predložiť žiadosť, len čo európski zákonodarcovia prijmú príslušný právny základ.

Táto výzva na akreditáciu nepredstavuje právny záväzok Európskej komisie. Ak európski zákonodarcovia vykonajú významné zmeny v právnom základe, táto výzva sa môže upraviť alebo zrušiť a môžu sa zverejniť ďalšie výzvy na akreditáciu s odlišným obsahom a s primeranými lehotami na reakciu.

Všeobecnejšie vyjadrené, všetky opatrenia prijaté na základe tejto výzvy na akreditáciu podliehajú týmto podmienkam, na ktorých vykonávanie Komisia nemá dosah:

prijatie konečného znenia právneho základu programu Európskym parlamentom a Radou Európskej únie,

prijatie ročného pracovného programu na rok 2021 a nasledujúce roky, ako aj prijatie všeobecných vykonávacích usmernení, kritérií výberu a výberových konaní v nadväznosti na odporúčanie výboru programu a

prijatie rozpočtu Európskej únie na rok 2021 a nasledujúce roky rozpočtovým orgánom.

Navrhovaný program EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport na roky 2021 – 2027 vychádza z článkov 165 a 166 Zmluvy o fungovaní Európskej únie a zo zásady subsidiarity.

1.   Ciele a opis

Charta vysokoškolského vzdelávania Erasmus (ECHE) stanovuje všeobecný rámec kvality pre činnosti európskej a medzinárodnej spolupráce, ktoré vykonáva inštitúcia vysokoškolského vzdelávania v rámci účasti na programe. Udelenie Charty vysokoškolského vzdelávania Erasmus je podmienkou pre všetky inštitúcie vysokoškolského vzdelávania, ktoré sídlia v jednej z ďalej uvedených krajín a chcú v rámci programu na roky 2021 – 2027 uplatňovať vzdelávaciu mobilitu, spoluprácu medzi organizáciami a inštitúciami a/alebo podporu projektov tvorby politík a zúčastňovať sa na nich. Pokiaľ ide o inštitúcie vysokoškolského vzdelávania, ktoré sídlia v tretích krajinách a nezúčastňujú sa na programe, nevyžaduje sa Charta vysokoškolského vzdelávania Erasmus a rámec kvality sa stanovuje prostredníctvom medziinštitucionálnych dohôd medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania.

Charta sa udeľuje na celé obdobie trvania programu. Uplatňovanie Charty budú monitorovať národné agentúry pre program Erasmus+ a porušenie akejkoľvek z jej zásad a akýchkoľvek záväzkov vyplývajúcich z nej môže viesť k jej odobratiu Európskou komisiou.

2.   Oprávnení žiadatelia

O Chartu vysokoškolského vzdelávania Erasmus môžu požiadať inštitúcie vysokoškolského vzdelávania založené v jednej z týchto krajín:

členské štáty Európskej únie,

tretie krajiny, ktoré sa zúčastňujú na programe, v zmysle podmienok stanovených v právnom základe (1).

Podmienkou oprávnenosti žiadateľa je, že musí byť vnútroštátnymi orgánmi vo svojej krajine uznaný ako inštitúcia vysokoškolského vzdelávania (2).

3.   Termín na predloženie žiadostí a predbežný dátum uverejnenia výsledkov výberu

Termín na predloženie žiadostí o udelenie Charty vysokoškolského vzdelávania Erasmus je 21. apríla 2020. Predbežný dátum uverejnenia výsledkov výberu je 15. októbra 2020.

4.   Výberové konanie

Výnimočne budú v tejto výzve sprístupnené dva samostatné postupy podávania žiadostí.

Európska komisia a národné agentúry pre program Erasmus+ pred uverejnením tejto výzvy vykonali analýzu činností inštitúcií, ktoré boli držiteľmi charty v rámci programu Erasmus+ na roky 2014 – 2020, a ich výkonnosti v minulosti. Zohľadnili sa tieto aspekty:

či sa inštitúcia vysokoškolského vzdelávania zúčastňovala na činnostiach programu Erasmus+ po výzve v roku 2017 a v ďalších rokoch,

či inštitúcia vysokoškolského vzdelávania dodržiavala zásady Charty vysokoškolského vzdelávania Erasmus,

či bola inštitúcii vysokoškolského vzdelávania udelená charta v rámci výzvy z roku 2020.

V závislosti od týchto informácií budú k dispozícii dva samostatné postupy podávania žiadostí:

Predchádzajúcim držiteľom charty, ktorí sa na programe aktívne zúčastňovali a dodržiavali zásady charty po výzve v rámci programu Erasmus+ v roku 2017 a v ďalších rokoch, ako aj inštitúciám vysokoškolského vzdelávania, ktorým bola udelená charta v rámci výzvy z roku 2020, je určený postup podávania žiadostí prostredníctvom tohto odkazu: Téma 1.

Predchádzajúcim držiteľom charty, ktorí sa na programe aktívne nezúčastňovali alebo nedodržiavali zásady charty po výzve v rámci programu Erasmus+ v roku 2017 a v ďalších rokoch, ako aj novým žiadateľom je určený postup podávania žiadostí prostredníctvom tohto odkazu: Téma 2.

Národné agentúry Erasmus+ informovali všetkých aktuálnych držiteľov charty (2014 – 2020), ktorý z postupov podávania žiadostí sa na nich vzťahuje. Ak ako žiadateľ nemáte istotu, ktorý postup sa na vás vzťahuje, obráťte sa na svoju národnú agentúru pomocou kontaktných údajov, ktoré nájdete na tejto webovej stránke: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/contact/national-agencies_sk.

Žiadosti posúdi hodnotiaci výbor pozostávajúci zo zástupcov agentúry EACEA a Európskej komisie, pričom posúdenie bude vychádzať z kritérií prípustnosti a oprávnenosti na udelenie charty na základe informácií získaných od nezávislých externých expertov.

Tieto žiadosti budú sprístupnené národným agentúram pre program Erasmus+ na účely monitorovania zásad charty. Nedodržiavanie týchto zásad môže viesť k odobratiu Charty vysokoškolského vzdelávania Erasmus a vylúčeniu inštitúcie vysokoškolského vzdelávania z účasti na programe.

5.   Úplné informácie

Návrh Komisie na nariadenie Európskeho Parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje program Únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport na roky 2021 – 2027, je k dispozícii na tejto webovej stránke: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=COM%3A2018%3A367%3AFIN.

Žiadosti je potrebné predložiť podľa usmernení Výkonnej agentúry pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru, ktoré sú k dispozícii na webovom sídle: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/erasmus-charter-for-higher-education-2021-2027_en.


(1)  Na prijatie právneho základu sa čaká. V rámci programu Erasmus+ na roky 2014 – 2020 tento zoznam zahŕňa: Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Turecko, Severné Macedónsko a Srbsko.

(2)  „Inštitúcia vysokoškolského vzdelávania“ je každá inštitúcia, ktorá v súlade s vnútroštátnym právom alebo praxou ponúka uznávané akademické tituly alebo iné uznávané kvalifikácie terciárneho stupňa, bez ohľadu na to, ako sa daná inštitúcia nazýva, ako aj každá porovnateľná inštitúcia na terciárnom stupni, ktorú vnútroštátne orgány v rámci svojich príslušných území považujú za oprávnenú zúčastňovať sa na programe.