26.11.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 296/30


Žaloba podaná 7. septembra 2005 – Provincia di Imperia/Komisia

(Vec T-351/05)

(2005/C 296/66)

Jazyk konania: francúzština

Účastníci konania

Žalobca: Provincia di Imperia (Imperia, Taliansko) (v zastúpení: S. Rostagno, advokát, K. Platteau, advokát)

Žalovaná: Komisia Európskych spoločenstiev

Návrhy žalobcu

zrušiť napadnuté rozhodnutie a všetky súvisiace akty,

zaviazať žalovanú na náhradu trov konania.

Žalobné dôvody a hlavné tvrdenia

Cieľom tejto žaloby je zrušiť rozhodnutie Komisie z 30. júna 2005, ktorým sa neprijal návrh predložený žalobcom v nadväznosti na výzvu na predkladanie návrhov vyhlásenú Komisiou v rámci spolufinancovania inovačných opatrení Spoločenstvom podľa článku 6 nariadenia o Európskom sociálnom fonde (1) pre plánovacie obdobie 2005-2006.

V napadnutom rozhodnutí Komisia informovala žalobcu, že jeho návrh nenapĺňa kritériá hodnotenia výzvy na predkladanie návrhov. Svoje rozhodnutie odôvodňuje skutočnosťou, že návrh žalobcu nevysvetľuje spôsob, akým vytvára a zohľadňuje predtým nadobudnuté skúsenosti v tejto oblasti v Ligurii a tvrdí, že existujú vážne rozpory medzi rozpočtovými informáciami uvedenými v prílohách 6 a 7.

Žalobca spochybňuje uvedené rozhodnutie v dvoch základných bodoch:

tvrdí, že v rozpore s odôvodneniami napadnutého rozhodnutia neexistujú vážne nezrovnalosti v rozpočtových informáciách uvedených v prílohách návrhu, pretože sa pridŕžal vzoru žiadosti o grant zverejnenom v Príručke pre žiadateľov o grant a jej prílohách, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť výzvy na predkladanie návrhov. Žalobca nespochybňuje existenciu rozdielov medzi rozpočtovými informáciami v prílohách 6 a 7, ale tvrdí, že uvedený rozdiel vyplýva zo štruktúry a odlišných informácií požadovaných v dvoch prílohách, pretože zatiaľ čo príloha 6 vyžaduje iba uvedenie priamych oprávnených výdavkov, príloha 7b stanovuje záujemcovi povinnosť uviesť priame oprávnené výdavky ako aj nepriame oprávnené výdavky. Tvrdí, že neexistujú žiadne rozpory medzi prílohami 6 a 7k jeho návrhu a zároveň, že návrh je úzkostlivo v súlade so všetkými bodmi vzoru vypracovaného Komisiou,

žalobca tiež tvrdí, že dostatočne preukázal spôsob, akým návrh vytvára a zohľadňuje predtým nadobudnuté skúsenosti v oblasti, ktorej predmetom je príslušné inovačné opatrenie. Podľa žalobcu je údajná neexistencia vysvetlenia vzťahu medzi návrhom a predtým nadobudnutými skúsenosťami založená na tom, že sa prihliadlo iba na časť jeho návrhu. Celistvý pohľad na tento návrh by preukázal opak.

Žalobca okrem iného tvrdí, že Komisia napadnutým rozhodnutím porušila zásadu právnej istoty v tom, že sa neriadila pravidlami týkajúcimi sa spôsobu preukázania inovatívnosti projektu, ktoré sama zaviedla. Presnejšie, podľa žalobcu sa Komisia obmedzila pri posúdení inovatívnosti projektu na jedno z kritérií hodnotenia, konkrétne jeho spôsobu vytvorenia a rozvíjania nového projektu na základe predchádzajúcich skúseností, zatiaľ čo projekt bol inovatívny z hľadiska iného kritéria hodnotenia, konkrétne odchýlenia sa od bežných činností dotknutých organizácií, teda kritéria, ktoré je takisto povolené Príručkou pre žiadateľov o grant.

Na podporu svojich tvrdení žalobca tiež tvrdí, že napadnuté rozhodnutie porušuje článok 53 Zmluvy ES, článok 6 nariadenia 1784/1999, články 22 a 24 nariadenia 1260/1999, pravidlá stanovené v oznámení č. KOM(2000) 894, konečné znenie (2) ako aj pravidlá stanovené Komisiou v rámci jej výzvy na predkladanie návrhov (3). Domnieva sa tiež na záver, že Komisia vykonala zjavne nesprávne posúdenie skutkových okolností, dopustila sa zneužitia právomoci a porušenia zásady právnej istoty.


(1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) 1784/99 z 12. júla 1999 o Európskom sociálnom fonde, Ú. v. ES L 213/5 z 12. augusta 1999, Mim. vyd. 14/001, s. 106.

(2)  Oznámenie Komisie z 12. januára 2000 o zavádzaní inovačných opatrení na základe článku 6 nariadenia o Európskom sociálnom fonde pre programovacie obdobie 2005-2006.

(3)  Oznámenie nazvané „Rozpočtová položka 04.0210000.00.11“ – Inovačné opatrenie na základe článku 6 nariadenia o Európskom sociálnom fonde: „Inovačný prístup v oblasti riadenia zmien“ – „Výzva na predkladanie návrhov VP/2003/021“, Ú. v. EÚ 2004 C 255/11 a pravidlá stanovené v Príručke pre žiadateľov o grant tvoriacej neoddeliteľnú súčasť tohto oznámenia.