30.4.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 106/34


Žaloba podaná dňa 11. februára 2005: European Dynamics S.A. proti European Food Safety Authority

(Vec T-69/05)

(2005/C 106/70)

Jazyk konania: angličtina

European Dynamics S.A., so sídlom v Aténach (Grécko), v zastúpení: N. Korogiannakis, advokát, podala 11. februára 2005 na Súd prvého stupňa Európskych spoločenstiev žalobu proti Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA).

Žalobkyňa navrhuje, aby Súd prvého stupňa:

zrušil rozhodnutie EFSA, ktorým posúdila ponuku žalobkyne za neúspešnú a uzavrel zmluvu s úspešným dodávateľom, ako aj všetky neskoršie rozhodnutia súvisiace s vyššie uvedeným,

zaviazal EFSA nahradiť trovy konania žalobkyne a iné trovy a výdavky spojené so žalobou, a to aj pre prípad zamietnutia tejto žaloby.

Žalobné dôvody a hlavné tvrdenia

Žalujúca spoločnosť dala ponuku v reakcii na vyhlásenie verejnej súťaže EFSA EFSA/IT/00012 (1) na software a služby na vytvorenie extranetu medzi vnútroštátnymi úradmi členských štátov, EFSA a Európskou komisiou. Napadnutým rozhodnutím bola táto ponuka zamietnutá a zmluva uzavretá s iným záujemcom.

Na podporu svojej žaloby na zrušenie toho rozhodnutia žalobkyňa v prvom rade uvádza, že Komisia porušila Rozpočtové nariadenie (2) ako aj článok 17 ods. 1 smernice 92/50 (3) tým, že použila hodnotiace kritériá, ktoré neboli dobre špecifikované v oznámení o vyhlásení metódy verejného obstarávania. Podľa žalobkyne preniesla EFSA časť svojich hodnotiacich práv na tretie osoby tým, že bez akéhokoľvek ďalšieho spracovania a overenia akceptovala stanovisko vedúcich pracovníkov zákazníckych spoločností uchádzačov. Žalobkyňa ďalej tvrdí, že podľa smernice 92/50 nemožno zohľadniť spokojnosť zákazníka uchádzača s cieľom vylúčenia uchádzača, ale možno ju použiť len ako „prídavné kritérium“.

Žalobkyňa takisto uvádza, že žalovaný sa dopustil zjavne nesprávneho posúdenia pri hodnotení ponuky žalobkyne. Žalobkyňa popiera niektoré vyhlásenia uvedené v správe Hodnotiaceho výboru, týkajúce sa skutočnosti, že jeden z uchádzačových zákazníkov nekúpil ani nepoužíval tovar ponúkaný žalobkyňou, a skutočnosti, že iný orgán Spoločenstva nebol spokojný s tovarom žalobkyne. Žalobkyňa tiež v rovnakej súvislosti usudzuje, že metóda, ktorú použil EFSA v rámci vyhodnocovacieho procesu, pozostávajúca z obyčajných telefonátov bez akýchkoľvek úradných žiadostí a preverení získaných informácií, bola neadekvátna a sama osebe postačuje na preukázanie zjavného pochybenia v hodnotení.

Žalobkyňa nakoniec uvádza, že žalovaný v rozpore s článkom 253 ES neposkytol pre svoje rozhodnutie primerané dôvody.


(1)  Ú. v. EÚ S 153-132262

(2)  Nariadenie Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 z 25. júna 2002 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev, (Ú. v. ES L 248, 16.9.2002, s. 1)

(3)  Smernica Rady 92/50/EHS z 18. júna 1992 o koordinácii postupov verejného obstarávania služieb, (Ú. v. ES L 209, 24.7.1992, s. 1)