15.8.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 193/2


Návrh na začatie prejudiciálneho konania, ktorý podal Raad van State (Holandsko) 4. mája 2009 — Stichting Natuur en Milieu, Stichting Greenpeace Nederland, B. Meijer, E. Zwaag, F. Pals/College van Gedeputeerde Staten van Groningen, dotknutá tretia osoba: RWE Power AG

(Vec C-165/09)

2009/C 193/02

Jazyk konania: holandčina

Vnútroštátny súd, ktorý podal návrh na začatie prejudiciálneho konania

Raad van State

Účastníci konania pred vnútroštátnym súdom

Žalobcovia: Stichting Natuur en Milieu, Stichting Greenpeace Nederland, B. Meijer, E. Zwaag, F. Pals

Žalovaný: College van Gedeputeerde Staten van Groningen

Dotknutá tretia osoba: RWE Power AG

Prejudiciálne otázky

1.

Znamená povinnosť výkladu v súlade so smernicou, že povinnosti prebrané do Wet milieubeheer zo smernice Rady 96/61/ES (1) z 24. septembra 1996 o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia (teraz smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/1/ES (2) z 15. januára 2008 o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia), môžu a musia byť vykladané v tom zmysle, že pri rozhodovaní o žiadosti o udelenie environmentálneho povolenia musí byť v plnom rozsahu zohľadnený národný emisný strop pre SO2 podľa smernice 2001/81/ES (3) Európskeho parlamentu a Rady z 23. októbra 2001 o národných emisných stropoch pre určité látky znečisťujúce ovzdušie (ďalej len „smernica NEC“), najmä pokiaľ ide o povinnosti vyplývajúce z článku 9 ods. 4 smernice 96/61, teraz smernice 2008/1?

2. a)

Platí povinnosť členského štátu zdržať sa prijímania takých predpisov, ktoré by mohli vážne ohroziť dosiahnutie výsledku stanoveného smernicou, aj v období od 27. novembra 2002 do 31. decembra 2010 v zmysle článku 4 ods. 1 smernice NEC?

2. b)

Platia počas príslušného časového obdobia od 27. novembra 2002 do 31. decembra 2010 pre dotknutý členský štát popri alebo namiesto vyššie uvedenej povinnosti zdržať sa prijímania predpisov aj pozitívne povinnosti, pokiaľ po uplynutí tohto obdobia hrozí prekročenie národných emisných stropov pre SO2 podľa smernice NEC alebo k takémuto prekročeniu dôjde?

2. c)

Je na zodpovedanie otázok č. 2a) a 2b) dôležité, že zo žiadosti o udelenie environmentálneho povolenia pre zariadenie, ktorá prispeje k prekročeniu alebo hroziacemu prekročeniu národných emisných stropov pre SO2 podľa smernice NEC, vyplýva, že zariadenie bude uvedené do prevádzky najskôr v roku 2011?

3. a)

Vyplýva z povinností uvedených v otázke č. 2, že členský štát musí požadované environmentálne povolenie odmietnuť alebo ho spojiť s rozsiahlejšími podmienkami alebo obmedzeniami, ak nie je zaručené, že zariadenie, ktorého sa environmentálne povolenie týka, neprispeje k prekročeniu alebo hroziacemu prekročeniu národného emisného stropu pre SO2? Je na zodpovedanie tejto otázky významné, v akom rozsahu zariadenie prispeje k tomuto prekročeniu alebo hroziacemu prekročeniu?

3. b)

Alebo zo smernice NEC vyplýva, že členský štát aj pri prekročení alebo hroziacom prekročení národného emisného stropu pre SO2 disponuje voľnou úvahou, ktorá mu umožňuje dosiahnuť cieľ stanovený v tejto smernici tým, že namiesto odmietnutia povolenia alebo jeho spojenia s rozsiahlejšími podmienkami alebo obmedzeniami prijme iné opatrenia, ako napríklad kompenzáciu iného druhu?

4.

Môže sa jednotlivec, pokiaľ pre členský štát platia povinnosti v zmysle otázok č. 2 a 3, pred vnútroštátnymi súdmi domáhať dodržiavania týchto povinností?

5. a)

Môže sa jednotlivec priamo odvolávať na článok 4 smernice NEC?

5. b)

Možno sa naň v prípade kladnej odpovede priamo odvolávať od 27. novembra 2002 alebo až od 31. decembra 2010? Je na zodpovedanie tejto otázky významné, že zo žiadosti o udelenie environmentálneho povolenia vyplýva, že zariadenie bude uvedené do prevádzky najskôr v roku 2011?

6.

Môže jednotlivec, pokiaľ udelenie environmentálneho povolenia a/alebo iné opatrenia prispejú k prekročeniu alebo hroziacemu prekročeniu národných emisných stropov pre SO2 podľa smernice NEC, z článku 4 tejto smernice odvodiť najmä:

a)

všeobecný nárok na to, aby dotknutý členský štát stanovil balík opatrení, prostredníctvom ktorých budú ročné národné emisie SO2 do roku 2010 obmedzené na množstvá, ktoré neprekračujú národné emisné stropy podľa smernice NEC, alebo, ak sa to nepodarí, balík opatrení, ktorými budú emisie potom čo najrýchlejšie obmedzené na tieto množstvá;

b)

Konkrétne nároky na to, aby členský štát prijal špecifické opatrenia vo vzťahu ku konkrétnemu zariadeniu — napríklad vo forme odmietnutia povolenia alebo spojenia tohto povolenia s rozsiahlejšími podmienkami alebo obmedzeniami — ktoré prispejú k tomu, aby do roku 2010 boli obmedzené ročné národné emisie SO2 na množstvá, ktoré neprekračujú národné emisné stropy podľa smernice NEC, alebo, ak sa to nepodarí, aby členský štát prijal špecifické opatrenia, ktoré prispejú k tomu, aby boli emisie potom čo najrýchlejšie obmedzené na tieto množstvá?

c)

Je pre zodpovedanie otázok č. 6 a) a 6 b) významné, v akom rozsahu zariadenie prispeje k prekročeniu alebo hroziacemu prekročeniu?


(1)  Smernica Rady 96/61/ES z 24. septembra 1996 o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia (Ú. v. ES L 257, s. 26; Mim. vyd. 15/003, s. 80).

(2)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/1/ES z 15. januára 2008 o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 24, s. 8).

(3)  Smernica 2001/81/ES Európskeho parlamentu a Rady z 23. októbra 2001 o národných emisných stropoch pre určité látky znečisťujúce ovzdušie (Ú. v. ES L 309, s. 22; Mim. vyd. 15/006, s. 320).