Keywords
Summary

Keywords

Prejudiciálne otázky – Podanie návrhu na Súdny dvor – Vnútroštátny súd v zmysle článku 234 ES – Pojem – „Epitropi Antagonismou“ (grécka komisia pre hospodársku súťaž) – Vylúčenie

(Článok 234 ES)

Summary

Pri hodnotení, či vnútroštátny orgán má povahu súdneho orgánu v zmysle článku 234 ES, čo je otázka, ktorá výlučne spadá do práva Spoločenstva, Súdny dvor berie do úvahy všetky skutočnosti ako celok, akými sú právny základ orgánu, jeho pôsobenie, záväzný charakter jeho právnych aktov, kontradiktórna povaha konania, uplatnenie právnych predpisov orgánom, ako aj jeho nezávislosť. Okrem toho orgán môže podať návrh na Súdny dvor, iba ak ide o neukončený spor, ktorý prejednáva v rámci konania, ktoré sa má ukončiť rozhodnutím majúcim súdny charakter.

Epitropi Antagonismou (grécka komisia pre hospodársku súťaž) toto kritérium nespĺňa. Po prvé, podlieha pod záštitu ministra rozvoja, čo v sebe zahŕňa oprávnenie tohto ministra, za určitých podmienok, kontrolovať zákonnosť jej rozhodnutí. Potom, aj ak je pravda, že jej členovia sú osobne a funkčne nezávislí, nejaví sa, že by odvolanie alebo zrušenie ich vymenovania podliehalo osobitným zárukám. Nezdá sa teda, že tento systém by mohol účinne brániť nevhodným zásahom alebo nátlakom pri výkone právomocí dotknutých členov. Ďalej, jej predseda je poverený koordináciou a celkovým smerovaním svojej kancelárie a je vedúcim v hierarchii jej zamestnancov tak, že Epitropi Antagonismou ako rozhodovací orgán, na základe funkčného spojenia, ktoré ho spája s jeho kanceláriou, orgánom, na návrh ktorého rozhoduje, sa jasne neodlišuje ako tretia osoba vo vzťahu k štátnemu orgánu, ktorý sa na základe svojho postavenia môže pripojiť k účastníkovi konania v rámci konania týkajúceho sa hospodárskej súťaže. Nakoniec, orgán hospodárskej súťaže, akým je Epitropi Antagonismou, je povinný pracovať v úzkej spolupráci s Komisiou a môže, na základe článku 11 ods. 6 nariadenia Rady č. 1/2003 o vykonávaní pravidiel hospodárskej súťaže stanovených v článkoch 81 a 82 Zmluvy, stratiť svoju právomoc rozhodnutím Komisie, s tým následkom, že konanie začaté pred ňou sa neskončí vydaním rozhodnutia, ktoré má súdny charakter.

(pozri body 29 – 37)