EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli27. 7. 2026
COM(2026) 420 final
2026/0230(NLE)
Návrh
VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,
ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie z 28. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Chorvátska
{SWD(2026) 253 final}
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli27. 7. 2026
COM(2026) 420 final
2026/0230(NLE)
Návrh
VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,
ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie z 28. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Chorvátska
{SWD(2026) 253 final}
2026/0230 (NLE)
Návrh
VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,
ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie z 28. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Chorvátska
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/241 z 12. februára 2021, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti 1 , a najmä na jeho článok 20 ods. 1,
so zreteľom na návrh Európskej komisie,
keďže:
(1)Po tom, ako Chorvátsko 8. júla 2021 predložilo národný plán obnovy a odolnosti, Komisia navrhla Rade jeho kladné posúdenie. Rada 28. júla 2021 kladné posúdenie schválila vykonávacím rozhodnutím 2 („vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021“). Vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021 bolo zmenené vykonávacími rozhodnutiami Rady z 8. decembra 2023 3 , 20. júna 2025 4 a 13. novembra 2025 5 .
(2)Chorvátsko 9. júla 2026 predložilo Komisii odôvodnenú žiadosť o návrh na zmenu vykonávacieho rozhodnutia Rady z 28. júla 2021 v súlade s článkom 21 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/241, pretože plán obnovy a odolnosti už z dôvodu objektívnych okolností sčasti nemožno zrealizovať. Chorvátsko preto predložilo zmenený plán obnovy a odolnosti.
Zmeny na základe článku 21 nariadenia (EÚ) 2021/241
(3)Zmeny plánu obnovy a odolnosti, ktoré Chorvátsko predložilo z dôvodu objektívnych okolností, sa týkajú 34 opatrení.
(4)Chorvátsko objasnilo, že jedno opatrenie už nemožno zrealizovať z dôvodu chýbajúceho dopytu. Týka sa to opatrenia C7.1 I2 Rozšírené opatrenie: Program spolufinancovania nákupu nových vozidiel na alternatívne palivá a rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá v cestnej doprave. Chorvátsko preto požiadalo o vypustenie uvedeného opatrenia. Vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.
(5)Chorvátsko objasnilo, že jedno opatrenie už sčasti nemožno zrealizovať z dôvodu chýbajúceho dopytu. Týka sa to opatrenia C7.1 R1-I1 Využívanie vodíka a nové technológie. Chorvátsko preto požiadalo o zmenu uvedeného opatrenia. Vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.
(6)Chorvátsko objasnilo, že jedno opatrenie už sčasti nemožno zrealizovať z dôvodu vysokej inflácie a zvýšenia nákladov. Týka sa to opatrenia C1.4 R3-I1 Program modernizácie pre prístavy otvorené verejnej doprave. Chorvátsko preto požiadalo o zmenu uvedeného opatrenia. Vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.
(7)Chorvátsko objasnilo, že jedno opatrenie už sčasti nemožno zrealizovať vzhľadom na úzke miesta a nedostatok pracovnej sily v stavebníctve. Týka sa to opatrenia C3.1. R1-I4 Výstavba, modernizácia, rekonštrukcia a vybavenie základných škôl na jednodňovú celodennú výučbu. Chorvátsko preto požiadalo o zmenu uvedeného opatrenia. Vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.
(8)Chorvátsko objasnilo, že došlo k zmene dvoch opatrení s cieľom upraviť základný scenár v záujme dosiahnutia ich pôvodných ambícií. Týka sa to opatrení C2.5 R1 Zvýšenie efektívnosti justičného systému s cieľom zvýšiť dôveru občanov, C4.3.R1 Transparentnosť a primeranosť sociálnych dávok v systéme sociálnej ochrany. Chorvátsko preto požiadalo o zmenu uvedených opatrení. Vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.
(9)Chorvátsko objasnilo, že došlo k zmene 32 opatrení s cieľom zaviesť lepšie alternatívy, vďaka ktorým by sa znížila administratívna záťaž a zjednodušilo uplatňovanie vykonávacieho rozhodnutia Rady, pričom by sa stále dosiahli ciele uvedených opatrení. Týka sa to opatrení C1.1.1. R4-I2 Finančný nástroj pre mikropodniky, malé a stredné podniky, C1.1.1. R4-I3 Finančný nástroj pre podniky so strednou trhovou kapitalizáciou a veľké podniky, C1.1.1. R4-I4 Finančný nástroj pre subjekty verejného sektora, C1.1.1. R5-I1 Investície do kapitálových a kvázikapitálových finančných nástrojov, C1.1.1 R6-I2 Zriadenie systému overovania faktov a zverejňovania informácií v médiách, C1.1.2 R2-I2 Investovanie do kapacity riadenia malých a stredných podnikov, C1.1.2 R3-I3 Granty na digitalizáciu, C1.2. R1-I1 Revitalizácia, budovanie a digitalizácia energetického systému a podporná infraštruktúra na dekarbonizáciu odvetvia energetiky, C1.4. R1-I5 Monitorovanie cestnej prepravy nebezpečného tovaru (e-ADR), C1.4. R2-I3 Odstránenie úzkych miest v železničnej infraštruktúre, C1.4. R2-I6 Využívanie ekologických technológií v osobnej železničnej doprave, C1.4. R2-I7 Modernizácia IT systémov, C1.4. R5-I3 Program nákupu nových vozidiel na alternatívne palivá, C1.5 R1-I1 Výstavba logistických a distribučných centier pre ovocie a zeleninu, C1.5 R1-I2 Posilnenie postavenia a viditeľnosti výrobcov v potravinovom dodávateľskom reťazci, C1.5 R3-I2 Inteligentné poľnohospodárstvo, C2.4 R5 Optimalizácia správy majetku vo vlastníctve štátu, C2.5 R1-I6 Stabilná a odolná IT infraštruktúra pre justičný informačný systém, C2.6 R3 Zlepšovanie správy a riadenia spoločností vo väčšinovom vlastníctve miestnych a regionálnych subjektov verejnej správy, C3.1 R1-I2 Výstavba, modernizácia, rekonštrukcia a vybavenie základných škôl na jednodňovú celodennú výučbu, C5.1. R2-I1 Nákup vybavenia na prevenciu, diagnostiku a liečbu onkologických pacientov, C5.1. R3-I1 Centrálne financovanie špecializácií, C5.1 R4-I5 Zavedenie systému monitorovania výsledkov liečby pre ambulantnú starostlivosť so zameraním na chronických pacientov vo verejných lekárňach, C5.1 R1-I2 Mobilné jednotky ambulantnej starostlivosti, C5.1 R2-I2 Nadobudnutie vybavenia na zriadenie vnútroštátnej onkologickej siete a vnútroštátnej onkologickej databázy a jeho uvedenie do praxe, C6.1.R2 Vypracovanie rámca na zabezpečenie primeraných zručností v kontexte ekologických pracovných miest potrebných na obnovu po zemetrasení, C7.1. R1-I1 Využívanie vodíka a nové technológie, C7.1. I1 Rozšírené opatrenie: Obstarávanie vozidiel na alternatívny pohon vo verejnej mestskej a prímestskej pravidelnej doprave, C7.1. R1-I4 Posilnenie využívania obnoviteľných zdrojov energie v doprave a vykurovaní, C7.1. R1-I6 Posilnenie prenosových a distribučných kapacít elektrickej siete, C7.1 I3 Zvýšenie kapacity terminálu LNG na ostrove Krk a posilnenie infraštruktúry plynu, C7.1 I4 Obstarávanie vozidiel na alternatívny pohon vo verejnej mestskej a prímestskej pravidelnej doprave. Chorvátsko preto požiadalo o zmenu uvedených opatrení. Vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.
(10)Po vypustení jedného opatrenia a znížení miery vykonávania troch opatrení v súlade s článkom 21 nariadenia (EÚ) 2021/241 Chorvátsko požiadalo o použitie zdrojov uvoľnených vypustením opatrení a znížením miery ich vykonávania s cieľom doplniť jedno opatrenie a zvýšiť mieru vykonávania dvoch opatrení. Týka sa to opatrení C1.4 R3-I1 Program modernizácie pre prístavy otvorené verejnej doprave, C2.3 R3-I18 Dobrovoľné príspevky do spoločného podniku pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku na gigatovárne umelej inteligencie alebo ekvivalentnú infraštruktúru umelej inteligencie, C3.1. R1-I4 Výstavba, modernizácia, rekonštrukcia a vybavenie základných škôl na jednodňovú celodennú výučbu, C4.1 R3-I1 Uplatňovanie poukážok na vzdelávanie, odbornú prípravu a zvyšovanie kvalifikácie dospelých, C4.3 R3-I4 Výstavba a vybavenie stredísk starostlivosti o seniorov (domáce a komunitné služby a inštitucionálne služby), C7.1 R1-I1 Využívanie vodíka a nové technológie, C7.1 I2 Rozšírené opatrenie: Program spolufinancovania nákupu nových vozidiel na alternatívne palivá a rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá v cestnej doprave. Chorvátsko preto požiadalo o zvýšenie úrovne realizácie dvoch opatrení a o doplnenie dvoch nových opatrení. Vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.
Opravy administratívnych chýb
(11)V texte vykonávacieho rozhodnutia Rady bolo zistených 20 administratívnych chýb, ktoré ovplyvňujú 15 míľnikov a cieľov a päť opatrení v rámci siedmich komponentov. Vykonávacie rozhodnutie Rady by sa malo zmeniť s cieľom opraviť tieto administratívne chyby, ktoré nezodpovedajú obsahu plánu obnovy a odolnosti predloženému Komisii 14. mája 2021, a to podľa dohody medzi Komisiou a Chorvátskom. Uvedené administratívne chyby sa týkajú: cieľov 65 a 66 v rámci opatrenia C1.3 R1-I1 Program rozvoja verejnej kanalizácie, cieľa 72 v rámci opatrenia C1.3 R1-I2 Program rozvoja verejného zásobovania vodou, cieľa 79 v rámci opatrenia C1.3 R1-I3 Program znižovania rizika katastrof, cieľov 388 a 389 v rámci opatrenia C1.3 R3-I1 Ďalšie investície do programu rozvoja verejnej kanalizácie, cieľa 391 v rámci opatrenia C1.3 R3-I2 Ďalšie investície do programu rozvoja verejného zásobovania vodou v rámci komponentu 1.3 Zlepšenie vodného a odpadového hospodárstva, míľnika 186 v rámci opatrenia C2.3 R3-I6 Investície do siete štátnej informačnej infraštruktúry, míľnika 197 v rámci opatrenia C2.3 R3-I13 Digitálna transformácia daňovej správy, cieľa 201 v rámci opatrenia C2.3 R3-I16 Digitalizácia procesov v športe a rekreácii na miestnej a regionálnej úrovni, míľnika 204 v rámci opatrenia C2.3 R4-I1 Realizácia projektov v rámci Národného rámcového programu rozvoja širokopásmovej infraštruktúry v oblastiach s nedostatočným komerčným záujmom v rámci komponentu 2.3 Digitálna transformácia spoločnosti a verejnej správy, cieľa 209 v rámci opatrenia C2.4 R3 Posilnenie ľudských zdrojov pre sledovanie správy a riadenia v štátnych podnikoch v rámci komponentu 2.4 Zlepšenie správy štátnych aktív, cieľa 278 v rámci opatrenia C3.2 R1-I1 Vývoj systému programových dohôd na financovanie univerzít a výskumných ústavov zameraných na inovácie, výskum a vývoj v rámci komponentu 3.2 Zvýšenie kapacity na výskum a inovácie, míľnika 401 v rámci opatrenia C6.1 R2 Vypracovanie rámca na zabezpečenie primeraných zručností v kontexte ekologických pracovných miest potrebných na obnovu po zemetrasení v rámci komponentu 6.1 Obnova budov, míľnika 54 v rámci opatrenia C7.1 R1-I1 Využívanie vodíka a nové technológie v rámci komponentu 7.1 Energetika a udržateľná doprava a opisu týchto opatrení: investícia C1.3 R3-I1 Ďalšie investície do programu rozvoja verejnej kanalizácie, investícia C2.3 R3-I15 Vytvorenie riešení aplikácií cestovného ruchu, investícia C2.3 R4-I1 Realizácia projektov v rámci Národného rámcového programu rozvoja širokopásmovej infraštruktúry v oblastiach s nedostatočným komerčným záujmom o investície, investícia C2.3 R3-I17 Zriadenie registra obyvateľov, rodín a domácností, investícia C3.1 R1-I1 Výstavba, modernizácia, rekonštrukcia a vybavenie zariadení na vzdelávanie a starostlivosť v ranom detstve, reforma C6.1 R2 Vypracovanie rámca na zabezpečenie primeraných zručností v kontexte ekologických pracovných miest potrebných na obnovu po zemetrasení v rámci komponentu 1.3 Zlepšenie vodného a odpadového hospodárstva, komponentu 2.3 Digitálna transformácia spoločnosti a verejnej správy, komponentu 3.1 Reforma vzdelávacieho systému a komponentu 6.1 Obnova budov. Tieto opravy nemajú vplyv na vykonávanie príslušných opatrení.
Posúdenie Komisie
(12)Komisia posúdila zmenený plán obnovy a odolnosti podľa kritérií posudzovania stanovených v článku 19 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241.
(13)Komisia sa domnieva, že zmeny, ktoré predložilo Chorvátsko, nemajú vplyv na kladné posúdenie plánu obnovy a odolnosti uvedené vo vykonávacom rozhodnutí Rady z 28. júla 2021, pokiaľ ide o relevantnosť, efektívnosť, účinnosť a koherentnosť plánu obnovy a odolnosti na základe kritérií posudzovania stanovených v článku 19 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241 písm. a), b), c), d), da), db), g), h), j) a k).
Príspevok k zelenej transformácii vrátane biodiverzity
(14)V súlade s článkom 19 ods. 3 písm. e) nariadenia (EÚ) 2021/241 a kritériom 2.5 prílohy V k nemu obsahuje zmenený plán obnovy a odolnosti opatrenia, ktoré do značnej miery (hodnotenie A) prispievajú k zelenej transformácii vrátane biodiverzity alebo k riešeniu výziev, ktoré z nej vyplývajú. Na opatrenia na podporu klimatických cieľov pripadá suma, ktorá predstavuje 37,00 % celkových prostriedkov pridelených na zmenený plán obnovy a odolnosti a 60,56 % celkových odhadovaných nákladov na opatrenia v kapitole REPowerEU, vypočítaná podľa metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241. V súlade s článkom 17 nariadenia (EÚ) 2021/241 je zmenený plán obnovy a odolnosti v súlade s informáciami uvedenými v národnom energetickom a klimatickom pláne na roky 2021 – 2030.
(15)Z dôvodu nedostatočného dopytu bol vypustený cieľ 53 opatrenia C7.1 R1-I2 Využívanie vodíka a nové technológie, vytvorenie hospodárstva založeného na vodíku a míľnik 125 opatrenia C7.1 I2 Rozšírené opatrenie: program spolufinancovania nákupu nových vozidiel na alternatívne palivá a rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá v cestnej doprave. Celkovo došlo k veľmi obmedzenému zníženiu ekologického cieľa plánu obnovy a odolnosti.
Príspevok k digitálnej transformácii
(16)V súlade s článkom 19 ods. 3 písm. f) nariadenia (EÚ) 2021/241 a kritériom 2.6 prílohy V k nemu obsahuje zmenený plán obnovy a odolnosti opatrenia, ktoré do značnej miery (hodnotenie A) prispievajú k digitálnej transformácii alebo k riešeniu výziev, ktoré z nej vyplývajú. Na opatrenia na podporu digitálnych cieľov pripadá suma, ktorá predstavuje 21,84 % celkových prostriedkov pridelených na zmenený plán obnovy a odolnosti, vypočítaná podľa metodiky uvedenej v prílohe VII k uvedenému nariadeniu.
(17)Zavedené zmeny nemajú vplyv na celkové ambície plánu v oblasti digitálnej transformácie, pričom celkový prínos k digitálnej transformácii sa mierne zvýšil z 21,07 % na 21,84 %. Upravený plán obnovy a odolnosti naďalej významne prispieva k digitálnej transformácii, a to okrem iného posilnením digitalizácie verejnej správy a podnikov, zvýšením počtu digitálnych služieb pre občanov a podniky, ako aj investícií do elektronického zdravotníctva a digitalizácie odvetvia dopravy.
Výpočet nákladov
(18)V súlade s článkom 19 ods. 3 písm. i) nariadenia (EÚ) 2021/241 a kritériom 2.9 prílohy V k nemu je odôvodnenie uvedené v pláne obnovy a odolnosti týkajúce sa výšky odhadovaných celkových nákladov na plán do strednej miery (hodnotenie B) primerané a realistické, je v súlade so zásadou nákladovej efektívnosti a zodpovedá očakávanému vnútroštátnemu hospodárskemu a sociálnemu vplyvu.
(19)Chorvátsko poskytlo podrobný rozpis nákladov na upravené a nové míľniky a ciele vrátane odkazov na predchádzajúce podobné projekty a primeraných vysvetlení metodiky použitej na stanovenie celkových nákladov.
Prípadné ďalšie kritériá posudzovania
(20)Komisia sa domnieva, že zmeny, ktoré predložilo Chorvátsko, nemajú vplyv na kladné posúdenie plánu obnovy a odolnosti uvedené vo vykonávacom rozhodnutí Rady z 28. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Chorvátska, pokiaľ ide o relevantnosť, efektívnosť, účinnosť a koherentnosť plánu obnovy a odolnosti na základe kritérií posudzovania stanovených v článku 19 ods. 3 písm. a), b), c), d), da), db), g), h), j) a k).
Kladné posúdenie
(21)V nadväznosti na kladné posúdenie Komisie týkajúce sa zmeneného plánu obnovy a odolnosti obsahujúce konštatovanie, že plán uspokojivo spĺňa kritériá posudzovania stanovené v nariadení (EÚ) 2021/241, by sa mali v súlade s článkom 20 ods. 2 uvedeného nariadenia a prílohou V k nemu stanoviť reformy a investičné projekty potrebné na realizáciu zmeneného plánu obnovy a odolnosti, príslušné míľniky, ciele a ukazovatele, ako aj suma, ktorú Únia poskytne na realizáciu zmeneného plánu obnovy a odolnosti.
Finančný príspevok
(22)Odhadované celkové náklady na zmenený plán obnovy a odolnosti Chorvátska predstavujú 9 961 398 190 EUR. Keďže suma odhadovaných celkových nákladov na zmenený plán obnovy a odolnosti je vyššia než aktualizovaný maximálny finančný príspevok, ktorý má Chorvátsko k dispozícii, finančný príspevok určený v súlade s článkom 4a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1755 6 a s článkom 20 ods. 4 a článkom 21a ods. 6 nariadenia (EÚ) 2021/241, ktorý je pridelený na zmenený plán obnovy a odolnosti Chorvátska, by mal predstavovať 5 786 544 628 EUR. Finančný príspevok poskytnutý Chorvátsku preto zostáva nezmenený.
Úvery
(23)Na podporu ďalších reforiem a investícií bola Chorvátsku prostredníctvom vykonávacieho rozhodnutia Rady z 21. novembra 2023, ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021, poskytnutá úverová podpora v celkovej výške 4 254 156 972 EUR. Po znížení úrovne vykonávania opatrenia C3.1 R1-I4 Výstavba, modernizácia, rekonštrukcia a vybavenie základných škôl na jednodňovú celodennú výučbu podľa článku 21 nariadenia 2021/241 Chorvátsko nepožiadalo o použitie uvoľnených úverových zdrojov na podporu nových opatrení alebo na zvýšenie úrovne vykonávania existujúcich opatrení v rámci plánu obnovy a odolnosti. Výška odhadovaných celkových nákladov na plán obnovy a odolnosti je nižšia ako kombinovaný finančný príspevok, ktorý má Chorvátsko k dispozícii, a úverová podpora, ktorá bola Chorvátsku poskytnutá prostredníctvom vykonávacieho rozhodnutia Rady z 21. novembra 2023, ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021. Celková výška úverovej podpory poskytnutej Chorvátsku by sa preto mala znížiť na 4 174 853 562 EUR.
(24)Vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť. V záujme jasnosti by sa príloha k vykonávaciemu rozhodnutiu Rady z 28. júla 2021 mala úplne nahradiť.
(25)Týmto rozhodnutím by nemal byť dotknutý výsledok žiadnych postupov týkajúcich sa prideľovania finančných prostriedkov Únie v rámci akéhokoľvek programu Únie okrem mechanizmu ani postupy týkajúce sa narušenia fungovania vnútorného trhu, ktoré sa môžu iniciovať najmä podľa článkov 107 a 108 zmluvy. Toto rozhodnutie nezbavuje členské štáty povinnosti oznamovať Komisii zamýšľané poskytnutie štátnej pomoci podľa článku 108 zmluvy,
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Schválenie posúdenia plánu obnovy a odolnosti
Posúdenie zmeneného plánu obnovy a odolnosti Chorvátska na základe kritérií stanovených v článku 19 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241 sa schvaľuje.
Článok 2
Zmeny
Vykonávacie rozhodnutie Rady z 28. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Chorvátska sa mení takto:
1. V článku 2a sa odsek 1 nahrádza takto:
„1. Únia poskytne Chorvátsku úver vo výške najviac 4 174 853 562 EUR.“
2. Príloha sa nahrádza textom uvedeným v prílohe k tomuto rozhodnutiu.
Článok 3
Adresát
Toto rozhodnutie je určené Chorvátskej republike.
V Bruseli
Za Radu
predseda/predsedníčka
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli27. 7. 2026
COM(2026) 420 final
PRÍLOHA
k
návrhu VYKONÁVACIEHO ROZHODNUTIA RADY,
ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie z 28. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Chorvátska
{SWD(2026) 253 final}
PRÍLOHA
ODDIEL 1: REFORMY A INVESTÍCIE V RÁMCI PLÁNU OBNOVY A ODOLNOSTI
1.Opis reforiem a investícií
A. KOMPONENT 1.1: ODOLNÉ, ZELENÉ A DIGITÁLNE HOSPODÁRSTVO
Táto zložka chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti má široký horizontálny prístup k riešeniu niektorých štrukturálnych nedostatkov chorvátskeho hospodárstva. Hospodársky rast a konvergenciu Chorvátska so zvyškom Únie brzdí nízka produktivita, pomerne nízke investície súkromného sektora, obmedzený prístup najinovatívnejších spoločností k financovaniu a vo všeobecnosti podnikateľské prostredie, ktoré sa vyznačuje relatívne vysokou administratívnou a parafiškálnou záťažou a nadmernou reguláciou povolaní. Okrem toho je podiel priemyselnej výroby najnižší spomedzi stredoeurópskych a východných členských štátov a Chorvátsko takisto zaostáva za partnerskými krajinami, pokiaľ ide o úroveň investícií smerujúcich do inovácií, výrobkov vyššej technologickej úrovne a zelenej a digitálnej transformácie.
Ciele tejto zložky sú trojaké:
-Zlepšenie podnikateľského prostredia pokračovaním v reformách zameraných na zníženie administratívnej a parafiškálnej záťaže a ďalšiu liberalizáciu regulovaných povolaní.
-Dosiahnuť lepšie rozdelenie kapitálových zdrojov v rámci hospodárstva navrhnutím zmien regulačného rámca s cieľom stimulovať investície súkromného sektora; podpora produktívnych investícií podnikov prostredníctvom grantov a zvýhodnených finančných nástrojov, najmä na zavádzanie ekologických technológií; a zlepšenie prístupu k alternatívnym alebo inovačným spôsobom financovania.
-Podpora podnikov pri prispôsobovaní ich činností novému digitálnemu prostrediu s osobitným zameraním na kultúrne a kreatívne odvetvia, ktoré boli obzvlášť tvrdo zasiahnuté opatreniami na obmedzenie pohybu, ktorými sa obmedzili osobné služby.
Komponent sa zaoberá odporúčaním pre danú krajinu tým, že poskytuje likviditu malým a stredným spoločnostiam, znižuje parafiškálne poplatky a obmedzenia v regulácii trhu s tovarom a so službami, podporuje súkromné investície a zameriava investície na zelenú a digitálnu transformáciu (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2020). Prispieva aj k plneniu odporúčania znížiť najviac zaťažujúce parafiškálne poplatky a nadmernú reguláciu trhu s výrobkami a službami (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019).
Komponent je rozdelený na dve podzložky, C1.1.1 (Posilnenie konkurencieschopnosti a zelená transformácia hospodárstva) a C.1.1.2 (Podpora inovácií a digitalizácia hospodárstva).
A.1.
Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Podzložka C1.1.1 – Posilnenie konkurencieschopnosti a zelenej transformácie hospodárstva
Cieľom tejto podzložky je podporovať hospodársku činnosť, konkurencieschopnosť a investície ďalším znižovaním administratívneho a parafiškálneho zaťaženia podnikov, ďalšou liberalizáciou regulovaných povolaní, zlepšením prístupu k úverom pomocou grantov, zvýhodnených úverov a kapitálových nástrojov, prilákaním priamych zahraničných investícií a podporou kultúrnych a kreatívnych odvetví pri ich digitálnej transformácii.
Reforma C1.1.1 R1 – Pokračovanie v reforme podnikateľského a regulačného prostredia.
Cieľom tejto reformy je ďalej zlepšiť podnikateľské prostredie Chorvátska prostredníctvom:
digitalizácia služieb, ktoré štátne orgány a orgány verejnej správy poskytujú podnikom,
-zlepšenie regulačných podmienok pre podniky a pokračujúce znižovanie administratívneho a fiškálneho zaťaženia a
prijatie stratégie a akčného plánu na zlepšenie posúdenia hospodárskeho vplyvu.
Reforma zahŕňa prijatie 5. akčného plánu na zníženie administratívnej záťaže a parafiškálnych a nedaňových poplatkov, zriadenie informačného systému na monitorovanie vykonávania opatrení a aktualizáciu a digitalizáciu registra nedaňových poplatkov.
Prijatie stratégie a akčného plánu na zlepšenie postupov posudzovania hospodárskeho vplyvu používaných vo verejnej správe s cieľom lepšie podporovať inovácie a prijímanie nových obchodných modelov. V tejto súvislosti sa test posúdenia vplyvu na MSP presunie na digitálnu platformu s cieľom uľahčiť spoluprácu verejných správcov a podporiť online odbornú prípravu a komunikáciu. Súčasťou investície je priebežná odborná príprava štátnych zamestnancov v konkrétnych oblastiach. Opatrenia v rámci investície zahŕňajú zavedenie experimentálneho regulačného prostredia, ktoré umožňuje kontrolované testovanie nových obchodných modelov.
Táto reforma sa dokončí do 31. decembra 2024.
Reforma C1.1.1 R2 – Pokračovanie reformy regulovaných povolaní
Cieľom reformy je zvýšiť produktivitu chorvátskeho hospodárstva prostredníctvom pokračujúcej liberalizácie trhov so službami. Toto opatrenie spočíva v zjednodušení alebo zrušení najmenej 50 regulačných požiadaviek na odborné služby v súlade s akčnými plánmi liberalizácie trhov so službami a s prihliadnutím na odporúčania Svetovej banky.
Reforma C1.1.1 R3 – Rozvoj strategického rámca na podporu súkromných investícií
Cieľom reformy je urobiť z Chorvátska atraktívnu destináciu pre investície prostredníctvom vypracovania a prijatia strategického rámca na podporu a uľahčenie priamych zahraničných investícií. Toto opatrenie pozostáva z prijatia strategického rámca na podporu investícií vrátane národného plánu, akčného plánu, nového zákona o podpore investícií a digitálnej koordinačnej platformy.
Reforma C1.1.1 R6 – Rozvoj odolných kultúrnych a kreatívnych sektorov
Reforma zahŕňa nadobudnutie účinnosti zmien zákona o elektronických médiách a autorských právach a súvisiacich právach, ktorými sa stanovuje účinná právna ochrana autorov kreatívneho, kultúrneho a mediálneho obsahu na internete, pričom sa zohľadní potreba odstrániť prekážky úspešnej komercializácie chráneného obsahu na internete. Očakáva sa, že nový právny rámec bude motivovať podnikateľov, aby prispôsobili svoje obchodné procesy priemyselným normám na digitálnom jednotnom trhu, a to vývojom nových a inovačných online obchodných modelov a nových a inovačných výrobkov a služieb.
Očakáva sa, že reformovaný rámec autorských práv podporí kultúrny a kreatívny priemysel tým, že poskytne stabilný právny rámec na vytváranie online platforiem a aplikácií, uľahčí online udeľovanie licencií na kreatívny, kultúrny a mediálny obsah, čím sa podporí kultúrna, jazyková a mediálna rozmanitosť. Očakáva sa, že zmeny právneho rámca pre médiá a autorské práva uľahčia cezhraničnú distribúciu televíznych a rozhlasových programov stanovením jasných pravidiel tzv. priameho obehu signálov a uľahčia opakované použitie verejného obsahu na tvorbu nových inovačných produktov a služieb na digitálnom jednotnom trhu. Legislatívna reforma okrem toho zabezpečí transparentnosť pri zverejňovaní vlastníckych štruktúr prepojených s registrom konečných užívateľov výhod a zverejňovaní týchto informácií na webovom sídle poskytovateľa a zavedie sa aj väčšia transparentnosť, pokiaľ ide o informácie o sumách a zdrojoch financovania.
Investícia C1.1.1 R1-I1 – Digitalizácia služieb verejnej správy poskytovaných podnikateľskému sektoru (G2B)
Cieľom investície je zlepšiť prístupnosť, transparentnosť a efektívnosť verejných služieb poskytovaných podnikom prostredníctvom ich digitalizácie vo vybraných prioritných oblastiach, ako je registrácia podnikov a udeľovanie licencií. Toto opatrenie spočíva v prijatí regulačnej stratégie a akčného plánu pre MSP, spustení platformy pre platby poplatkov, modernizácii systému START o prístupové body a modul udeľovania licencií a digitalizácii investičných postupov.
Investícia C1.1.1 R1-I2 – Pokračujúce znižovanie administratívneho a fiškálneho zaťaženia
Cieľom investície je podstatne zlepšiť podnikateľské prostredie v Chorvátsku. Toto opatrenie spočíva vo vykonávaní po sebe nasledujúcich akčných plánov na zníženie parafiškálnych a nedaňových poplatkov, zníženie administratívnej záťaže a digitalizáciu testu MSP prostredníctvom novej platformy spolupráce.
Investícia C1.1.1 R4-I1 – Podpora podnikov pri prechode na hospodárstvo efektívne využívajúce energiu a zdroje
Cieľom tejto investície je financovať prostredníctvom grantov produktívne investície malých a stredných spoločností a spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou do ekologických technológií, ktoré prispievajú k hospodárstvu efektívne využívajúcemu energiu a zdroje v energeticky náročných priemyselných odvetviach. Toto opatrenie pozostáva z vyhlásenia výziev na predkladanie návrhov a udeľovania grantov MSP a spoločnostiam so strednou trhovou kapitalizáciou na investície do projektov obehového hospodárstva a nízkoemisných technológií.
Investícia C1.1.1 R4-I2 – Finančný nástroj pre mikropodniky, malé a stredné podniky
Cieľom investície je ďalej podporovať investičnú činnosť na chorvátskom trhu poskytovaním priaznivejších podmienok financovania pre MSP vo fáze rastu a rozvoja (subjekty s prístupom k financovaniu) a podporou prístupu k financovaniu pre osobitné cieľové skupiny, ktoré zvyčajne takýto prístup nemajú (ako sú mikropodniky, startupy, mladí podnikatelia, investície do výskumu, vývoja a inovácií, hospodárske subjekty investujúce do menej rozvinutých oblastí). Toto opatrenie pozostáva zo zriadenia finančných nástrojov prostredníctvom spoločností HAMAG BICRO a HBOR na poskytovanie úverov a úrokových dotácií na investície MSP do konkurencieschopnosti, digitalizácie a zelenej transformácie.
Investícia C1.1.1 R4-I3 – Finančný nástroj pre spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou a veľké podniky
Cieľom investície je podporiť konkurencieschopnosť a zelenú a digitálnu transformáciu spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou a veľkých spoločností poskytnutím priaznivejších zdrojov financovania ako kľúčovej podmienky rastu investícií v krátkodobom a strednodobom horizonte. Toto opatrenie pozostáva zo zriadenia záručných fondov a fondov na bonifikáciu úrokov prostredníctvom HBOR na financovanie investícií do konkurencieschopnosti, digitalizácie a technológií šetrných k životnému prostrediu.
Investícia C1.1.1 R4-I4 – Finančný nástroj pre subjekty verejného sektora
Cieľom investície je poskytnúť zvýhodnené financovanie verejným subjektom na projekty v oblasti hospodárskej, komunálnej, dopravnej a sociálnej infraštruktúry, ako aj na projekty v oblasti technológií, ktoré prispievajú k zelenej a digitálnej transformácii verejného sektora, s plánovanými pridelenými prostriedkami vo výške 26 544 562 EUR (200 000 000 HRK). Toto opatrenie spočíva v zriadení fondov na bonifikáciu úrokov prostredníctvom HBOR na financovanie verejných subjektov pre investície do udržateľnej infraštruktúry a technológií.
Investícia C1.1.1. R4-I5 – Kapitálová injekcia do HBOR na podporu strategických digitálnych investícií a strategických zelených investícií
Cieľom tohto opatrenia je podporiť rastový potenciál chorvátskeho hospodárstva štrukturálnou úpravou úrovne verejnej podpory dostupnej na riešenie zlyhaní trhu a neefektívnosti v rámci hospodárstva v dvoch konkrétnych oblastiach – digitálnej a zelenej transformácii.
Opatrenie pozostáva z kapitálovej injekcie vo výške 277 398 368 EUR do Chorvátskej banky pre reštrukturalizáciu a rozvoj (HBOR).
HBOR prijme novú investičnú politiku na používanie dodatočného vlastného imania. Investičná politika zahŕňa opis finančného produktu (finančných produktov) s očakávaným typom oprávnených konečných prijímateľov, ktorý by mal dodatočný kapitál pôvodne podporiť, vrátane očakávaného harmonogramu implementácie a očakávanej sumy každého finančného produktu. HBOR používa pre dodatočný kapitál ten istý systém auditu a kontroly, ktorý Komisia kladne posúdila v súlade s článkom 157 nariadenia (EÚ, Euratom) 2024/2509.
V investičnej politike sa vyžaduje, aby finančné produkty, ktoré dodatočná kapitálová podpora podporuje, boli v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovuje v technickom usmernení týkajúcom sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Investičná politika vylučuje z oprávnenosti najmä tento zoznam činností a aktív: I) činnosti a aktíva súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného využívania; 1 činnosti a aktíva v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty; 2 činnosti a aktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 3 a mechanickými biologickými čistiarňami 4 . Okrem toho v prípade všeobecnej podpory podnikov investičná politika vylučuje spoločnosti s podstatným zameraním 5 na tieto odvetvia: I) výroba energie z fosílnych palív a súvisiace činnosti 6 ; energeticky náročné odvetvia a/alebo odvetvia s vysokými emisiami CO2 7 ; III) výroba, prenájom alebo predaj znečisťujúcich vozidiel 8 ; IV) zber, spracovanie a zneškodňovanie odpadu 9 , v) spracovanie jadrového paliva, výroba jadrovej energie. Investičná politika si okrem toho vyžaduje súlad konečných príjemcov s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. augusta 2026.
Investícia C1.1.1 R5-I1 – Investície do kapitálových a kvázi kapitálových finančných nástrojov
Cieľom investície je zabezpečiť rýchlejší rozvoj súkromných spoločností, ktoré nie sú schopné získať financovanie od tradičných finančných inštitúcií s plánovanými pridelenými prostriedkami vo výške 29 862 632 EUR (225 000 000 HRK). Toto opatrenie spočíva vo vytvorení kapitálových a kvázi kapitálových nástrojov prostredníctvom HBOR a EIF s cieľom nasmerovať investície do súkromného kapitálu, fondov rizikového kapitálu a spoločných investícií.
Investícia C1.1.1 R6-I1 – Transformácia a posilnenie konkurencieschopnosti kultúrneho a kreatívneho priemyslu
Cieľom investície je podporiť transformáciu a konkurencieschopnosť kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Toto opatrenie spočíva v poskytovaní finančných prostriedkov prostredníctvom grantov na budovanie kapacít mikropodnikov, malých a stredných podnikov a iných právnických a fyzických osôb pôsobiacich v sektoroch kultúry a tvorivej činnosti.
Investícia C1.1.1 R6-I2 – Zriadenie systému overovania faktov v médiách a zverejňovania informácií
Cieľom investície je posilniť schopnosť bojovať proti dezinformáciám. Investícia podporuje vytvorenie systému overovania faktov v médiách agentúrou pre elektronické médiá vrátane rozvoja rámcov, nástrojov a kompetencií.
Podzložka C.1.1.2 – Podpora inovácií a digitalizácia hospodárstva
Cieľom tejto podzložky je zlepšiť postavenie chorvátskeho hospodárstva v hodnotovom reťazci podporou inovácií a digitalizácie v súkromnom sektore. Opatrenia v rámci tejto podzložky zahŕňajú prijatie legislatívneho rámca priaznivejšieho pre investície, poskytovanie administratívnej a finančnej podpory mladým a inovačným podnikom na podporu vývoja a komercializácie inovačných výrobkov a poskytovanie podpory podnikom pri ich digitálnej transformácii.
Reforma C1.1.2 R1 – Reforma systému stimulov pre výskum a vývoj
Cieľom reformy je zvýšiť počet podnikov, ktoré investujú, a objem investícií do výskumu a vývoja.
Toto opatrenie spočíva v analýze súčasného systému daňových stimulov pre výskum a vývoj a v zmene právneho rámca s cieľom zjednodušiť postupy, znížiť zaťaženie a zlepšiť prístupnosť.
Investícia C1.1.2 R2-I2 – Investície do riadiacej kapacity malých a stredných podnikov
Cieľom investície je pomôcť podnikom rozšíriť ich činnosti, zvýšiť ich produktivitu a vytvoriť pracovné miesta prostredníctvom poskytovania podpory v oblasti podnikateľského poradenstva MSP s cieľom zvýšiť ich riadiacu kapacitu.
Toto opatrenie spočíva v poskytovaní poradenskej, odbornej prípravy a mentorskej podpory MSP s cieľom posilniť riadiacu kapacitu.
Investícia C1.1.2 R2-I3 – Grantové financovanie startupov
Cieľom tejto investície je stimulovať rast startupov v odvetviach špičkových technológií a znalostných odvetviach vo fáze pred komerčným využitím prostredníctvom podpory vývoja výrobkov, zvýšenej výrobnej kapacity a investičnej pripravenosti.
Toto opatrenie spočíva v udeľovaní grantov startupom vo fáze pred komerčným využitím na podporu vývoja produktov, rozširovania kapacít a investičnej pripravenosti.
Investícia C1.1.2 R2-I4 – Posilnenie akceleračných činností
Cieľom investície je podporiť vytvorenie programu zrýchlenia v Chorvátsku. Toto opatrenie pozostáva z poskytovania mentorstva, podpory investičnej pripravenosti a prístupu k sieťam investorov pre skupiny do 120 startupov počas obdobia najmenej troch mesiacov.
Investícia C1.1.2 R2-I5 – Obchodovanie s inovačnými projektmi
Cieľom investície je podporiť komercializáciu inovačných projektov pre vyspelé projekty blízke vstupu na trh a zvýšiť vývoz inovačných výrobkov, služieb alebo technológií MSP podporou vytvárania predajných a distribučných kanálov na zahraničných trhoch a posilnením väzieb medzi vedeckými inštitúciami a priemyslom, ako aj medzi malými a strednými podnikmi a väčšími spoločnosťami. Toto opatrenie spočíva v poskytovaní grantov MSP s vyspelými inovačnými projektmi na financovanie adaptácie výrobkov, uvedenia na trh a internacionalizácie.
Investícia C1.1.2 R3-I2 – Poukážky na digitalizáciu
Cieľom investície je podporiť MSP pri rozvoji digitálneho obchodného modelu, posilniť ich schopnosť digitalizácie alebo zlepšiť ich kybernetickú bezpečnosť zavedením systému poukazov. Toto opatrenie spočíva v poskytovaní poukazov MSP na projekty v oblasti digitálnych zručností, kybernetickej bezpečnosti a digitálnej transformácie.
Investícia C1.1.2 R3-I3 – Granty na digitalizáciu
Cieľom investície je podporiť digitálnu transformáciu chorvátskych spoločností poskytnutím finančnej podpory na zavádzanie digitálnych riešení do ich obchodných operácií. Toto opatrenie spočíva v poskytovaní grantov MSP na zavádzanie digitálnych nástrojov, posilnenie digitálnych zručností a vývoj inovačných digitálnych produktov a služieb.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
1 |
C1.1.1. R1 |
M |
Prijatie stratégie hodnotenia hospodárskych účinkov nariadenia na sektor MSP chorvátskou vládou a sprievodný akčný plán |
Prijatie stratégie a akčného plánu |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
MINGOR, ktorý sa zameriava predovšetkým na hospodársky vplyv regulácie na sektor MSP, prijme záväznú stratégiu regulačnej politiky pre ministerstvá, v ktorej sa jasne pridelia riadiace a prevádzkové zodpovednosti počas fáz vykonávania povinného testu MSP počas regulačného procesu. Na základe stratégie regulačnej politiky sa prijme akčný plán na organizáciu, plánovanie, koordináciu a monitorovanie vykonávania príslušných nástrojov a metodík príslušnými ministerstvami (predovšetkým na účely testu MSP a iných hospodárskych analýz regulácie, ak sa zistí významný hospodársky vplyv). |
|
2 |
C1.1.1. R1 – I1 |
M |
Prevádzková digitálna platforma na platenie poplatkov |
Digitálna platforma na platenie poplatkov v prevádzke |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Zriadi sa jednotná platobná platforma pre povinné poplatky ako nová digitálna verejná služba s cieľom optimalizovať existujúci administratívny proces a ponúkať tieto funkcie:
|
|
3 |
C1.1.1. R1 – I1 |
M |
Modernizácia systémov START |
Začať platformu s dodatočnými modernizovanými službami |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Digitálna platforma na zakladanie korporácií s ručením obmedzeným s názvom platforma START sa zmodernizuje digitalizáciou dodatočných služieb na účely registrácie a podávania správ a integrácie existujúcich systémov startupov. Prvé opatrenie zahŕňa investície, ktoré vychádzajú z existujúcej digitálnej platformy s názvom START na zakladanie korporácií s ručením obmedzeným a umožňujú používateľom registrovať nové korporácie online. Jeho činnosťou sa rozšíria funkcie platformy START s cieľom zvýšiť objem služieb, zlepšiť prístup k systému a jeho dostupnosť a zabezpečiť, aby sa všetky nové obchodné údaje integrovali do jednej databázy. Po druhé, do platformy START sa zavedú nové funkcie prostredníctvom jej modernizácie a prepojenia s rôznymi databázami obchodného registra s cieľom umožniť prístup k administratívnemu postupu prostredníctvom digitálnej autentifikácie. Po tretie, zriadi sa digitálna licenčná platforma (START Plus) s cieľom zvýšiť transparentnosť podmienok vstupu na trh, ako aj transparentnosť obchodných predpisov. |
|
4 |
C1.1.1. R1 – I1 |
T |
Zriadenie fyzických prístupových bodov k platforme START |
|
Počet |
0 |
20 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
S cieľom zvýšiť využívanie platformy START a lepšie integrovať procesy, ktoré sa začali prostredníctvom digitálnych a fyzických platforiem, sa zriadi 20 nových fyzických prístupových bodov k platforme START. |
|
5 |
C1.1.1. R1 – I1 |
M |
Digitalizácia cielených procesov MINGOR-u podľa zákona o strategických investičných projektoch Chorvátskej republiky, zákona o podpore investícií a zákona o štátnej pomoci na výskumné a vývojové projekty a ďalšia digitalizácia a vytváranie sietí systému JRPI |
Digitalizácia cielených procesov MINGOR |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Tento míľnik si vyžaduje digitalizáciu procesov, ktorými sa vykonáva chorvátsky zákon o strategických investičných projektoch, zákon o podpore investícií a zákon o štátnej pomoci na výskumné a vývojové projekty, ako aj ďalšiu digitalizáciu a prepojenie jednotného registra podnikovej infraštruktúry (JRPI). To zahŕňa zjednodušenie uvedených postupov, ďalší rozvoj a modernizáciu elektronickej databázy JRPI o podnikoch a zavedenie digitálnej platformy na podávanie žiadostí a prístup k nim. |
|
6 |
C1.1.1. R1 – I2 |
T |
Vykonávanie akčného plánu na zníženie nedaňových a parafiškálnych poplatkov v roku 2020 |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
100 |
ŠTVRŤROK |
2022 |
Vykonávanie akčného plánu na zníženie nedaňových a parafiškálnych poplatkov na rok 2020, ktorý chorvátska vláda prijala v máji 2020 a ktorý obsahuje 33 opatrení na zníženie nedaňových a parafiškálnych poplatkov a 17 opatrení na zníženie poplatkov za odborné skúšky, prinesie súkromnému sektoru priame zníženie nákladov. |
|
7 |
C1.1.1. R1 – I2 |
T |
Vykonávanie opatrení v akčných plánoch na zmiernenie administratívneho zaťaženia hospodárstva na roky 2018, 2019, 2020 |
|
% (percentuálny podiel) |
61,02 |
95 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Vykonávanie opatrení na zníženie administratívnej záťaže identifikovaných v akčných plánoch na roky 2018, 2019 a 2020, ktoré predstavujú aspoň 95 % plánovaného zníženia nákladov. Akčnými plánmi na zmiernenie administratívnej záťaže sa optimalizujú a digitalizujú administratívne postupy, ktoré boli identifikované ako najviac zaťažujúce pre súkromný sektor. Všetky opatrenia na zmiernenie zaťaženia sa stanovia v spolupráci so zástupcami podnikateľskej komunity, komôr a profesijných združení. |
|
8 |
C1.1.1. R1 – I2 |
M |
Digitalizácia testu posúdenia vplyvu na MSP prostredníctvom vytvorenia digitálnej platformy pre spoluprácu koordinátorov, online odbornú prípravu a vzájomnú komunikáciu |
Digitálna platforma v prevádzke |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Využitím poradenských služieb v oblasti IT sa vyvinie a zriadi digitálna platforma na vykonávanie testu MSP. Platforma pozostáva z IT databázy testov MSP, databázy štandardizovaných hodnôt používaných na výpočet posúdenia vplyvu a umožňuje systematické monitorovanie a monitorovanie vypočítaných vplyvov, analytických správ a simulácií vplyvu. Neoddeliteľnou súčasťou platformy je okrem databázy aj portál určený na vzájomnú komunikáciu a výmenu skúseností medzi národnými expertmi, ktorí tvoria sieť pre lepšiu právnu reguláciu.
|
|
9 |
C1.1.1. R1 – I2 |
T |
Vykonávanie opatrení nového akčného plánu na zníženie nedaňových a parafiškálnych poplatkov |
|
Počet (EUR) |
0 |
132 722 808 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Dôležitým prvkom pri posudzovaní podnikateľského prostredia sú rôzne poplatky vo forme parafiškálnych poplatkov a správnych poplatkov. Všetky poplatky vyplývajúce z ustanovení verejnej regulácie, ktoré podniky platia ústredným orgánom štátnej správy, miestnym a regionálnym orgánom alebo iným orgánom s verejnými právomocami, sa analyzujú a posudzujú.
|
|
10 |
C1.1.1. R1 – I2 |
T |
Vykonávanie prvého súboru opatrení stanovených v novom/piatom akčnom pláne na zmiernenie administratívnej záťaže pre podnikateľov |
|
Počet (EUR) |
0 |
132 722 808 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Vypracovaním nového/piateho akčného plánu na zmiernenie administratívnej záťaže sa pokračuje v optimalizácii a digitalizácii administratívnych procesov, ktoré boli identifikované ako najviac zaťažujúce pre súkromný sektor. Poskytne priaznivejšie právne a administratívne prostredie pre podnikanie tým, že bude pokračovať vo vykonávaní opatrení na zníženie zaťaženia, zjednodušenie a zlacnenie podnikania.
|
|
11 |
C1.1.1. R1 – I2 |
T |
Vykonávanie druhého súboru opatrení stanovených v novom/piatom akčnom pláne na ďalšie zníženie administratívnej záťaže podnikateľov |
|
Počet (EUR) |
132 722 808 |
265 445 617 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Vykonávaním opatrení stanovených v novom/piatom akčnom pláne na zníženie administratívnej záťaže hospodárstva sa zníži zaťaženie podnikateľov aspoň o 132 722 808 EUR v porovnaní s cieľom stanoveným do 4. štvrťroka 2024.
|
|
12 |
C1.1.1. R2 |
T |
Zjednodušenie alebo odstránenie najmenej 50 regulačných požiadaviek na odborné služby |
|
Počet |
250 |
300 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Cieľ zahŕňa zjednodušenie alebo úplné odstránenie aspoň 50 regulačných požiadaviek na odborné služby na základe vykonávania druhého a tretieho akčného plánu liberalizácie trhov so službami vrátane povolaní právnikov, notárov, daňových poradcov, audítorov, lekárnikov a lekární, fyzioterapeutov, architektov, inžinierov a turistických sprievodcov, pričom sa zohľadnia odporúčania projektu technickej pomoci v spolupráci so Svetovou bankou, ako aj odporúčania týkajúce sa:
|
|
13 |
C1.1.1. R3 |
M |
Ktorým sa stanovuje strategický rámec na podporu súkromných investícií |
Prijatie akčného plánu na podporu investícií a uvedenie digitálnej platformy do prevádzky s cieľom koordinovať a zabezpečiť účinnú medzinárodnú, vnútroštátnu a regionálnu propagáciu a podporu investícií. |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Na základe analýzy a odporúčaní sa vytvorí strategický rámec na podporu súkromných investícií, ktorý pozostáva z prijatia a uverejnenia národného plánu na podporu investícií na roky 2023 – 2030, akčného plánu na podporu investícií na roky 2023 – 2028 a nadobudnutia účinnosti nového zákona o podpore investícií, ako aj z uvedenia operačnej digitálnej platformy na koordináciu a účinnú medzinárodnú, vnútroštátnu a regionálnu podporu investícií do prevádzky. Míľnik zahŕňa tri analytické štúdie: poskytnutie i) preskúmania inštitucionálneho prostredia, ii) posúdenia vplyvu priamych zahraničných investícií a iii) odporúčaní pre regulačné a inštitucionálne zmeny a navrhovanie daňových stimulov; prijatie strategického rámca vrátane akčného plánu a zriadenie digitálnej platformy na uľahčenie vykonávania. Očakáva sa, že strategický rámec zabezpečí súdržnosť politík a koordináciu medzi rôznymi ministerstvami a inštitúciami, ktoré sa zaoberajú podporou a uľahčovaním investícií, maximalizuje vplyv investícií na produktivitu, vytváranie pracovných miest a regionálny rozvoj a podporí digitálnu a klimatickú transformáciu Chorvátska. |
|
14 |
C1.1.1. R4-I1 |
M |
Uverejnenie výziev na financovanie investícií zameraných na činnosti šetrné k životnému prostrediu so stanovenými kritériami oprávnenosti pre žiadateľov a projekty (vrátane kritérií dodržiavania zásady „výrazne nenarušiť“) |
Uverejnenie oznámenia o výzve na predkladanie návrhov na granty |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Vyhlásenie výziev na predkladanie návrhov na granty na podporu zelenej transformácie MSP a spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou na energeticky efektívne hospodárstvo. Granty podporujú vývoj a uplatňovanie ekologických technológií v obchodných procesoch spoločností s cieľom znížiť negatívne vplyvy na klímu a životné prostredie, podporiť udržateľnú výrobu, zvýšiť zamestnanosť na udržateľnejších pracovných miestach a posilniť miestnu a regionálnu konkurencieschopnosť (v súlade s taxonómiou EÚ).
|
|
15 |
C1.1.1. R4-I1 |
T |
Poskytovanie finančných prostriedkov MSP a spoločnostiam so strednou trhovou kapitalizáciou na investície zamerané na činnosti šetrné k životnému prostrediu |
|
Počet |
0 |
290 |
OTÁZKA Č. 3 |
2025 |
Zmluvy o poskytnutí finančných prostriedkov podpísané s najmenej 250 MSP a najmenej 40 spoločnosťami so strednou trhovou kapitalizáciou v súlade s kritériami oprávnenosti/výberovými kritériami stanovenými v čiastkovom cieli #14. |
|
16 |
C1.1.1. R4-I2 |
M |
Vytvorenie finančného nástroja na podporu investícií mikropodnikov a malých a stredných podnikov |
Dohody uverejnené medzi i) príslušným ministerstvom (MINGOR alebo MINFIN) a spoločnosťou HAMAG BICRO a medzi ii) príslušným ministerstvom (MINGOR alebo MINFIN) a spoločnosťou HBOR s cieľom poskytnúť priaznivé podmienky financovania investícií a aktív prevádzkového kapitálu potrebných na realizáciu investícií a/alebo zvýšenie rozsahu činností hospodárskych subjektov. |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Opatrením sa podporia investície mikropodnikov a malých a stredných podnikov do nových technológií, nákup moderných strojov a zariadení a zvýšenie výrobnej kapacity a kapacity služieb, ako aj opatrenia zelenej transformácie (ako je prijatie ekologických technológií, zavedenie obchodných modelov založených na obehovom hospodárstve, obnoviteľných zdrojoch energie, energetickej efektívnosti).
|
|
17 |
C1.1.1. R4-I2 |
T |
Úvery/bonifikácie úrokovej sadzby poskytnuté mikropodnikom, malým a stredným podnikom |
|
Počet |
0 |
750 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Poskytovanie 750 úverov/bonifikácií úrokových sadzieb zo strany HAMAG BICRO mikropodnikom a malým a stredným podnikom.
|
|
18 |
C1.1.1. R4-I2 |
T |
Úvery/bonifikácie úrokovej sadzby poskytnuté mikropodnikom, malým a stredným podnikom |
|
Počet |
0 |
350 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Poskytovanie 350 úverov/bonifikácií úrokových sadzieb zo strany HBOR mikropodnikom a malým a stredným podnikom. |
|
19 |
C1.1.1. R4-I3 |
M |
Zriadenie finančného nástroja na podporu investícií spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou a veľkých spoločností |
Dohoda medzi príslušným ministerstvom (MINGOR alebo MINFIN) a HBOR o poskytnutí priaznivých (stimulujúcich) podmienok financovania a záruk na investície a prevádzkový kapitál potrebný na uverejnenie investícií a/alebo zvýšenie rozsahu hospodárskej činnosti. |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Zriadi sa nový zastrešujúci záručný fond zameraný na spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou a veľké podniky, ktorý bude vydávať individuálne alebo portfóliové záruky za investičné úvery a úvery na prevádzkový kapitál potrebné na realizáciu investícií a rast spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou a veľkých subjektov. Celková výška pridelených prostriedkov pre zastrešujúci záručný fond je 59 633 685 EUR.
Finančné nástroje sa použijú na investície do nových, moderných a pokročilých technológií (stroje a zariadenia), na rozšírenie a posilnenie obchodných kapacít (rozšírenie výrobných a servisných zariadení a kapacít), pričom sa uprednostnia projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, energetickej efektívnosti, obehového hospodárstva, ochrany životného prostredia, digitalizácie výroby, obstarávania a predajných procesov. |
|
20 |
C1.1.1. R4-I3 |
T |
Počet schválených projektov pre spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou a veľké podniky |
|
Počet |
0 |
75 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej 75 projektov (v celkovej hodnote aspoň 331 807 021 EUR) spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou a veľkých subjektov krytých zárukami/dotáciami z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti záručného fondu na investície a pracovných fondov na projekty. |
|
21 |
C1.1.1. R4-I4 |
M |
Zriadenie finančného nástroja pre priaznivejšie financovanie verejných subjektov |
Dohoda medzi príslušným ministerstvom (MINGOR alebo MINFIN) a HBOR obsahujúca kritériá oprávnenosti a zlučiteľnosti pre činnosti a príjemcov opatrení |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Finančná podpora spoločnostiam a inštitúciám vo vlastníctve štátu alebo miestnych, regionálnych a regionálnych vládnych jednotiek s priaznivými podmienkami na stimuláciu investícií do i) potrebnej hospodárskej, komunálnej, dopravnej a sociálnej infraštruktúry a ii) investícií do nových technológií a systémov potrebných na zvýšenie efektívnosti subjektov verejného sektora s cieľom zlepšiť kvalitu verejných služieb a znížiť náklady na financovanie verejného sektora.
|
|
22 |
C1.1.1. R4-I4 |
T |
Úvery poskytnuté na projekty verejného sektora |
|
Počet |
0 |
132 722 808 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Poskytnutie dotovaných úverov vo výške najmenej 132 722 808 EUR spoločnosťou HBOR na projekty verejného sektora. |
|
444 |
C1.1.1. R4 – I5 |
M |
Investičná politika pre strategické digitálne investície a strategické zelené investície |
Prijatie investičnej politiky |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Prijatie novej investičnej politiky pre HBOR na využívanie dodatočného vlastného imania. Investičnou politikou sa zabezpečí, aby sa 74 303 410 EUR dodatočného kapitálu vyčlenilo na podporu strategických zelených investícií v súlade s oblasťami intervencie, ktorým je podľa prílohy VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 priradený 100 % klimatický koeficient a ktoré môžu okrem iného zahŕňať podporu novej kapacity: I)veterné obnoviteľné zdroje energie nainštalované a pripojené do siete. Oprávnené sú aj hybridné projekty s uskladňovaním energie. II)fotovoltické obnoviteľné zdroje energie nainštalované a pripojené do siete. Oprávnené sú aj hybridné projekty s uskladňovaním energie. III)obnoviteľné zdroje energie inštalované a pripojené do siete (okrem veternej fotovoltaickej energie, ale vrátane geotermálnej energie). V prípade geotermálnej energie vŕtanie nezahŕňa žiadny prieskum ani ťažbu ropy alebo plynu. Na tento účel sa nesmie kupovať ani používať žiadne zariadenie. Zabezpečí sa, aby sa uvoľňovanie metánu minimalizovalo a zostalo výrazne pod prahovou hodnotou 20,000 ton ekvivalentu CO2 ročne. Takisto sa zabezpečí, aby geotermálne vrty nemali škodlivý vplyv na nedostatok vody a kvalitu vody. Investičná politika zabezpečí, aby sa 203 094 958 EUR dodatočného kapitálu vyčlenilo na podporu strategických digitálnych investícií v súlade s oblasťami intervencie, ktorým bol podľa prílohy VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 priradený 100 % digitálny koeficient a ktoré môžu okrem iného zahŕňať podporu digitalizácie podnikov vrátane elektronického obchodu, elektronického podnikania a sieťových podnikateľských procesov, centier digitálnych inovácií, živých laboratórií, podnikateľov na internete a startupov v oblasti IKT, B2B. |
|||
|
445 |
C1.1.1. R4 – I5 |
M |
Kapitálová injekcia na strategické digitálne investície a strategické zelené investície |
Osvedčenie o premiestnení |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Chorvátsko prevedie do HBOR 277 398 368 EUR s cieľom zvýšiť svoje vlastné imanie. Okrem kapitálovej injekcie do HBOR, ktorá predstavuje investíciu z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, Chorvátsko do 31. augusta 2026 predloží správu, v ktorej uvedie opatrenia, ktoré HBOR prijala na vykonávanie investičnej politiky, vrátane krokov prijatých na vykonávanie finančných produktov, ktoré sa majú pôvodne podporiť dodatočným kapitálom, ako aj očakávané kroky, ktoré sa majú prijať na ďalšie vykonávanie týchto produktov. |
|||
|
23 |
C1.1.1. R5-I1 |
M |
Vytvorenie nástroja na financovanie vlastného kapitálu a kvázi vlastného kapitálu (PE) |
dohoda uverejnená medzi príslušným ministerstvom (MINGOR alebo MINFIN) a HBOR o investíciách do fondov rizikového kapitálu, zvýšení existujúcich fondov súkromného kapitálu vytvorených v spolupráci s EIF a/alebo rozvoji nových fondov a/alebo spoločných investíciách |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
V rámci existujúcej spolupráce s Európskym investičným fondom (EIF) HBOR vytvorí finančný nástroj zameraný na zvýšenie alebo dosiahnutie maximálnej veľkosti fondov súkromného kapitálu a rizikového kapitálu pôsobiacich na chorvátskom trhu a na vytvorenie nových fondov a/alebo spoločných investícií.
|
|
24 |
C1.1.1. R5-I1 |
T |
Investície do kapitálových a kvázi kapitálových nástrojov |
|
Počet |
0 |
29 862 632 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
HBOR (v rámci spoločných investícií s EIF) uzavrie právne dohody o financovaní s kapitálovými fondmi/fondmi rizikového kapitálu vo výške potrebnej na použitie 100 % investícií z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do mechanizmu (s prihliadnutím na poplatky za správu). Chorvátsko prevedie 29 862 632 EUR na nástroj HBOR. |
|
25 |
C1.1.1. R6 |
M |
Zmeny právneho rámca |
Nadobudnutie účinnosti zákona o elektronických médiách a zákona o autorskom práve a súvisiacich právach |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Zmenami zákona o elektronických médiách a zákona o autorskom práve a súvisiacich právach sa podporia podniky v oblasti kultúrnych a kreatívnych odvetví pri prispôsobovaní ich podnikov digitálnemu jednotnému trhu a novému regulačnému rámcu EÚ a Chorvátska, posilňovaní schopnosti prispôsobiť sa novým obchodným podmienkam a rýchlo sa na ne transformovať, dosahovaní konkurencieschopnosti a využívaní potenciálu trhu. |
|
26 |
C1.1.1. R6-I1 |
T |
Investície do transformácie a konkurencieschopnosti kultúrneho a kreatívneho priemyslu |
|
Počet |
0 |
100 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej 100 podporných opatrení poskytnutých mikropodnikom, malým a stredným podnikom a iným právnickým a fyzickým osobám v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu s cieľom posilniť ich schopnosť prispôsobiť sa novému regulačnému a legislatívnemu rámcu digitálneho jednotného trhu a vytvárať, propagovať a distribuovať nové inovačné produkty a služby. |
|
27 |
C1.1.1. R6-I2 |
M |
Vytvorenie systému overovania faktov |
Zavedený systém overovania faktov |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2026 |
Investícia, ktorú realizuje Agentúra pre elektronické médiá, zahŕňa: -vytvorenie centrálnej platformy pre spoluprácu v organizáciách na overovanie faktov, -podpisovanie zmlúv s organizáciami vybranými prostredníctvom verejnej výzvy na udeľovanie grantov na projekty overovania faktov a
-vytvorenie databázy na zverejňovanie proprietárnych údajov a zdrojov financovania mediálnych spoločností.
|
|
28 |
C1.1.2. R1 |
M |
Ktorým sa mení a dopĺňa právny rámec daňového stimulu pre VaV |
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa mení zákon o štátnej pomoci na výskumné a vývojové projekty |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
S cieľom zvýšiť počet podnikov investujúcich do výskumu a vývoja a zvýšiť súkromné investície do výskumu a vývoja sa vykoná analýza existujúceho systému daňových stimulov pre výskum a vývoj. Nadobudnú účinnosť zmeny právneho rámca pre daňové stimuly pre výskum a vývoj s cieľom povzbudiť súkromný sektor, aby zvýšil intenzitu svojich investícií do výskumu a vývoja, zvýšil počet príjemcov daňových stimulov pre výskum a vývoj, zjednodušil postupy a znížil administratívnu záťaž a zároveň zlepšil transparentnosť a prístupnosť. Zmeny zákona o štátnej pomoci sa vykonajú na základe výsledkov vykonanej analýzy vhodnosti a účinnosti súčasného systému daňových stimulov a zapoja sa do nich príslušné zainteresované strany, najmä MFIN a daňová správa. MINGOR pripravuje legislatívne zmeny a predkladá ich na parlamentný postup. |
|
29 |
C1.1.2. R2 – I2 |
T |
Podpora MSP pri zvyšovaní riadiacej kapacity |
|
Počet |
0 |
150 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 150 malých a stredných podnikov dostane podnikateľskú poradenskú podporu na zlepšenie svojej riadiacej kapacity, ako je odborná príprava alebo individuálne podnikateľské mentorstvo. |
|
30 |
C1.1.2. R2 – I3 |
T |
Udelenie podpory na stimuláciu rastu startupov v odvetviach špičkových technológií a znalostí |
|
Počet |
0 |
141 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Poskytnutie pomoci v nadväznosti na hodnotenia návrhov projektov v rámci výzvy na „nenávratnú pomoc na začatie činnosti“ s cieľom stimulovať rast startupov vo fáze pred komerčným využitím v sektoroch vyspelých technológií a znalostí prostredníctvom podpory vývoja produktov, zvýšenia výrobnej kapacity a investičnej pripravenosti najmenej 141 startupov, ktoré využívajú poskytnutú pomoc. To zahŕňa modernizáciu, návrh, validáciu výkonnosti, validáciu trhu, testovanie, vývoj pilotných liniek, ochranu duševného vlastníctva a externé služby zamerané na rozvoj inovačného nápadu, ako aj odbornú prípravu v oblasti zmierňovania a posudzovania rizika, pokiaľ ide o potreby financovania. Financované činnosti môžu zahŕňať aj časť nákladov na prístup ku globálnym podnikateľským sieťam alebo klastrom, prijatie nových marketingových nástrojov a prístup na nové trhy. Medzi oprávnených príjemcov patria inovačné MSP do piatich rokov od registrácie, ktoré nevznikli zlúčením alebo splynutím a na ktoré sa vzťahuje vymedzenie pojmu inovačný MSP podľa všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách (GBER). |
|
31 |
C1.1.2. R2 – I4 |
T |
Podpora rastu začínajúcich podnikov prostredníctvom vytvorenia akceleračného programu. |
|
Počet |
0 |
120 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Program Akcelerátor poskytuje mentorstvo, podporu investícií a prístup k sieťam investorov najmenej 120 startupom počas obdobia najmenej troch mesiacov. |
|
32 |
C1.1.2. R2 – I5 |
T |
Podpora projektov na komercializáciu inovácií |
|
Počet |
0 |
95 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Poskytnutie pomoci najmenej 95 malým a stredným podnikom s vyspelými inovačnými projektmi (úroveň technologickej pripravenosti 7 alebo vyššia) na komercializáciu a internacionalizáciu ich marketingových, predajných a distribučných činností súvisiacich s inovačným výrobkom uvedeným na domáci trh. Táto cieľová investícia podporuje prispôsobenie vyvinutého produktu alebo služby a prípravu na ich uvedenie na trh. Medzi oprávnené činnosti na prispôsobenie vyvinutého výrobku patrí dodatočné testovanie a integrácia výsledkov testov do konečného výrobku, poradenské služby, budovanie kapacít, audity štúdií uskutočniteľnosti, dizajn výrobku a ochrana práv duševného vlastníctva. Oprávnené činnosti na prípravu uvedenia produktov na trh zahŕňajú prípravu alebo revíziu podnikateľského plánu alebo marketingového plánu, prieskum a testovanie trhu, testovanie produktov s potenciálnymi zákazníkmi, prípravu výroby a investície do produktov s nulovou sériou a prevádzkové marketingové činnosti. Podporuje MSP s vyspelými inovačnými projektmi, ktoré sa blížia k uvedeniu na trh, a očakáva sa, že uprednostní návrhy, ktoré prispievajú k zelenej transformácii. |
|
33 |
C1.1.2. R3-I2 |
T |
Grantová podpora vo forme poukážok |
|
Počet |
0 |
1 500 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej 1500 MSP, ktoré využívajú podporné poukazy na digitalizáciu. Poukazy sa používajú na pomoc zamestnancom pri zlepšovaní digitálnych zručností vrátane zručností súvisiacich s cloudovými technológiami, testovaní udržateľnosti nápadov a navrhovaní stratégií na možnú digitálnu transformáciu, získavaní digitálnych marketingových služieb, zvyšovaní kybernetickej bezpečnosti zavedením bezpečnostných kontrol systému alebo na vývoj alebo zavádzanie komplexných digitálnych produktov a služieb. |
|
34 |
C1.1.2. R3-I3 |
T |
Grantová podpora digitálnej transformácie chorvátskych MSP |
|
Počet |
0 |
360 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Zmluvy sa podpíšu najmenej s 360 MSP, ktoré udeľujú granty na projekty digitalizácie podnikov. Oprávnený projekt digitalizácie podnikov zahŕňa: I) digitálne riešenie alebo technológiu na podporu transformácie podnikov; alebo ii) činnosti zamerané na digitálnu kapacitu. |
A.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Reforma C1.1.1 R5 – Diverzifikácia kapitálových trhov a zlepšenie prístupu k alternatívnemu financovaniu
Cieľom tohto opatrenia je vytvoriť strategický rámec a opatrenia na rozvoj vnútroštátneho kapitálového trhu. Reforma pozostáva z prijatia stratégie, po ktorej nasleduje akčný plán.
Reforma C1.1.1 R7 – Zriadenie fóra na podporu udržateľného financovania
Cieľom reformy je posilniť príspevok finančného sektora k zelenej transformácii a podporiť ho pri vykonávaní regulačných požiadaviek v oblasti udržateľného financovania. Opatrenie spočíva v prijatí akčného plánu a zriadení platformy zainteresovaných strán.
Investícia C1.1.1. R4-I6 Investície – kapitálová injekcia do HBOR na podporu strategických investícií do obrany a bezpečnosti
Cieľom tohto opatrenia je podporiť rastový potenciál chorvátskeho hospodárstva štrukturálnou úpravou úrovne verejnej podpory dostupnej na riešenie zlyhaní trhu a neefektívnosti v rámci hospodárstva v oblasti obrany a bezpečnosti.
Opatrenie pozostáva z kapitálovej injekcie vo výške 133 214 015 EUR do Chorvátskej banky pre reštrukturalizáciu a rozvoj (HBOR).
HBOR prijme novú investičnú politiku na používanie dodatočného vlastného imania. Investičná politika zahŕňa opis finančného produktu (finančných produktov) s očakávaným typom oprávnených konečných prijímateľov, ktorý by mal dodatočný kapitál pôvodne podporiť, vrátane očakávaného harmonogramu implementácie a očakávanej sumy každého finančného produktu. HBOR používa pre dodatočný kapitál ten istý systém auditu a kontroly, ktorý Komisia kladne posúdila v súlade s článkom 157 nariadenia (EÚ, Euratom) 2024/2509.
V investičnej politike sa vyžaduje, aby finančné produkty, ktoré dodatočná kapitálová podpora podporuje, boli v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovuje v technickom usmernení týkajúcom sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). V prípade úverov alebo rovnocenných nástrojov investičná politika vylučuje z oprávnenosti najmä tento zoznam činností a aktív: I) činnosti a aktíva súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného využívania, 10 ii) činnosti a aktíva v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 11 iii) činnosti a aktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 12 a mechanickými biologickými čistiarňami 13 . Pokiaľ ide o vlastný kapitál, investičná politika vylučuje spoločnosti s podstatným zameraním 14 na tieto odvetvia: I) výroba energie z fosílnych palív a súvisiace činnosti 15 ; II) energeticky náročné odvetvia a/alebo odvetvia s vysokými emisiami CO2 16 ; III) výroba, prenájom alebo predaj znečisťujúcich vozidiel 17 ; IV) zber, spracovanie a zneškodňovanie odpadu 18 , v) spracovanie jadrového paliva, výroba jadrovej energie. Investičná politika si okrem toho vyžaduje súlad konečných prijímateľov nástroja s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. augusta 2026.
A.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
373 |
C1.1.1.R5 |
M |
Prijatie strategického rámca pre rozvoj kapitálového trhu v Chorvátsku a sprievodného akčného plánu |
Strategický rámec a akčný plán na podporu rozvoja vnútroštátneho kapitálového trhu, ktoré prijala chorvátska vláda |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Ministerstvo financií v spolupráci s príslušnými zainteresovanými stranami vypracuje strategický rámec pre rozvoj kapitálového trhu v Chorvátskej republike a akčný plán, ktorý prijme chorvátska vláda. Akčný plán je sprievodným dokumentom k strategickému rámcu a obsahuje harmonogram vykonávania jednotlivých činností. Stratégia (strategický rámec pre rozvoj kapitálového trhu v Chorvátsku) poskytne analýzu stavu kapitálového trhu v Chorvátsku a určí hlavné prekážky jeho fungovania ako alternatívneho zdroja financovania a príležitosti na jeho diverzifikáciu a rozvoj. Musia sa riešiť aspoň tieto prvky: I.Úloha veľkých inštitucionálnych investorov na kapitálovom trhu vrátane inštitúcií druhého piliera (najmä povinných dôchodkových fondov a dôchodkových poisťovní) a poisťovní; II.Rozšírenie možností a zjednodušenie postupov kótovania s prihliadnutím na štátom vlastnené podniky, MSP a spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou; III.Zvýšenie likvidity, diverzifikácie a obratu na kapitálovom trhu vrátane podpory činnosti tvorby trhu; IV.Podpora hlbšieho trhu s finančnými nástrojmi, ako sú podnikové dlhopisy a štátne dlhopisy, ako aj komoditné deriváty a sekuritizácie; V.Rozvoj existujúcich infraštruktúr finančného trhu vrátane možností zlepšenia obchodného modelu centrálnej protistrany; VI.Prispôsobenie regulačného rámca tak, aby lepšie zodpovedal cieľu rozvoja kapitálového trhu; VII.Posilnenie finančnej gramotnosti investorov; VIII.Posilnenie rámca pre udržateľné financovanie. |
|||
|
375 |
C1.1.1. R7 |
M |
Prijatie prvého akčného plánu na podporu cieľov udržateľného financovania |
Prvý akčný plán s prijatými opatreniami na podporu cieľov udržateľného financovania, v ktorom sa stanovujú lehoty na vykonávanie |
|
|
ŠTVRŤROK |
2025 |
Ministerstvo financií vypracuje prvý akčný plán s opatreniami a harmonogramami vykonávania jednotlivých činností, ktoré podporia finančný sektor pri plnení záujmov zelenej transformácie a uľahčia jeho včasnú prípravu na nové regulačné požiadavky a iné iniciatívy v oblasti udržateľného financovania. Zriadi sa spoločná platforma s názvom Fórum na podporu udržateľného financovania (SFSF) s cieľom vymieňať si informácie a prepájať finančný sektor (bankový a nebankový) s príslušnými ministerstvami, orgánmi dohľadu, odborníkmi a inými zainteresovanými stranami. |
|
|
446 |
C1.1.1. R4-I6 |
M |
Investičná politika pre strategické investície do obrany a bezpečnosti |
Prijatie investičnej politiky |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Prijatie novej investičnej politiky pre HBOR na využívanie dodatočného vlastného imania. Investičnou politikou sa zabezpečí, aby sa 133214015 EUR dodatočného kapitálu vyčlenilo na podporu investícií do strategických sektorov obrany a bezpečnosti chorvátskeho hospodárstva, ktoré môžu okrem iného zahŕňať podporu: (I)výstavba ochranných konštrukcií a infraštruktúry civilnej ochrany; (II)výstavba a modernizácia infraštruktúry s dvojakým použitím; (III)investície do kybernetickej bezpečnosti; (IV)modernizácia podnikov; (V)podpora výskumu a vývoja. |
|
447 |
C1.1.1. R4-I6 |
M |
Kapitálová injekcia na strategické investície do obrany a bezpečnosti |
Osvedčenie o premiestnení |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Chorvátsko prevedie do HBOR 133214015 EUR s cieľom zvýšiť svoje vlastné imanie. Okrem kapitálovej injekcie do HBOR, ktorá predstavuje investíciu z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, Chorvátsko do 31. augusta 2026 predloží správu, v ktorej uvedie opatrenia, ktoré HBOR prijala na vykonávanie investičnej politiky, vrátane krokov prijatých na vykonávanie finančných produktov, ktoré sa majú pôvodne podporiť dodatočným kapitálom, ako aj očakávané kroky, ktoré sa majú prijať na ďalšie vykonávanie týchto produktov. |
|||
B. KOMPONENT 1.2: ENERGETICKÁ TRANSFORMÁCIA PRE UDRŽATEĽNÉ HOSPODÁRSTVO
Cieľom tohto komponentu chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti je uľahčiť dekarbonizáciu odvetví energetiky a dopravy vrátane vývoja inovačných technológií a prispieť k dosiahnutiu cieľa 36,6 % podielu energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030, ktorý bol stanovený v chorvátskom národnom energetickom a klimatickom pláne (NEKP), a k splneniu príspevku Chorvátska k cieľu EÚ v oblasti energetickej efektívnosti na úrovni 32,5 % do roku 2030. Jeho cieľom je tiež prispieť k zvýšenému cieľu 14 % podielu obnoviteľných zdrojov energie v doprave do roku 2030. Reformy v komponente pozostávajú zo zákonných iniciatív s cieľom i) odstrániť prekážky a administratívne postupy obmedzujúce využívanie obnoviteľných zdrojov energie; II) dokončiť certifikáciu prevádzkovateľa prepravnej siete; a iii) podporovať využívanie alternatívnych palív v doprave vrátane vodíka a moderných biopalív.
Očakáva sa, že reformy a investície komponentu prispejú k zelenej transformácii a k dosiahnutiu cieľa v oblasti klímy znížením emisií skleníkových plynov v odvetviach energetiky a dopravy v súlade s národným energetickým a klimatickým plánom.
Tieto investície a reformy prispejú k plneniu odporúčaní pre Chorvátsko týkajúcich sa potreby „zamerať investičnú politiku na [...] energetickú efektívnosť, obnoviteľné zdroje energie“ (odporúčanie pre Chorvátsko č. 3, 2019) a „zamerať investície na zelenú [...] transformáciu, najmä na [...] čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie“ (odporúčanie pre Chorvátsko č. 3, 2020).
B.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C.1.2 R1 – Dekarbonizácia odvetvia energetiky
Cieľom reformy je uľahčiť dekarbonizáciu odvetví energetiky a dopravy a podporiť národný príspevok k cieľu Únie v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov. Reforma zahŕňa:
-Legislatívne zmeny zákona o trhu s elektrinou a zákona o vysoko účinnej kogenerácii s cieľom zmierniť regulačné a administratívne prekážky brániace rozvoju projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov na základe výsledkov dôkladnej analýzy existujúcich úzkych miest a po verejných konzultáciách, ako aj zavedenie systému založeného na prémiách na podporu investícií do obnoviteľných zdrojov energie, ktorý uľahčí inštaláciu dodatočných 1 500 MW kapacity dodávok energie z obnoviteľných zdrojov.
-Rozhodnutie o vydaní certifikátu pre PPS Plinacro prijaté chorvátskym národným regulačným orgánom pre energetiku (HERA), ktorým sa dokončí oddelenie prepravných činností na trhu s plynom a ktorým sa oddelí dohľad nad štátnym prevádzkovateľom prepravnej siete od dodávateľských a ťažobných činností vo vlastníctve štátu.
-Prijatie nového zákona o alternatívnych palivách v doprave s cieľom vytvoriť legislatívny rámec pre zavádzanie alternatívnych palív v odvetví dopravy a podporiť výrobu a používanie moderných biopalív a vodíka v doprave. Vypracuje sa stratégia rozvoja vodíka, v ktorej sa vymedzia ciele výroby ekologického vodíka v Chorvátsku do roku 2030.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C1.2 R1-I1 – Revitalizácia, budovanie a digitalizácia energetického systému a podporná infraštruktúra na dekarbonizáciu odvetvia energetiky
Cieľom tejto investície je podporiť elektrifikáciu a dekarbonizáciu odvetvia energetiky a modernizovať pripojenie siete juh – sever v Chorvátsku.
Investícia pozostáva z modernizácie stanovenej vysokonapäťovej siete a podmorských káblov, modernizácie podzemných káblov spájajúcich šesť ostrovov s pevninskou sieťou, inštalácie inteligentných meračov a inštalácie novej kapacity na uskladňovanie energie.
Investícia C1.2 R1-I2 – Podpora energetickej efektívnosti, tepla a energie z obnoviteľných zdrojov na dekarbonizáciu odvetvia energetiky
Cieľom tejto investície je zvýšiť energetickú efektívnosť v priemysle a zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Investícia pozostáva z preskúmania geotermálneho potenciálu, podpory energetickej efektívnosti a využívania energie z obnoviteľných zdrojov v priemysle pre spoločnosti a prijatia programu energetickej efektívnosti.
Investícia C1.2 R1-I3 – Využívanie vodíka a nové technológie
Cieľom tejto investície je zlepšiť využívanie vodíka a nových technológií v Chorvátsku s cieľom znížiť emisie skleníkových plynov v odvetví dopravy a priemysle prijatím zákona o alternatívnych dopravných palivách a stratégie rozvoja vodíka.
Táto investícia sa dokončí do 31. marca 2022.
B.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
36 |
C1.2. R1 |
M |
Uverejnenie hodnotiaceho dokumentu s odporúčaniami na zmiernenie prekážok a administratívnych postupov obmedzujúcich väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie |
Uverejnenie hodnotiaceho dokumentu ministerstvom hospodárstva a udržateľného rozvoja |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Dokument obsahuje posúdenie a odporúčania týkajúce sa politických opatrení, ktorých cieľom je zmierniť prekážky a administratívne postupy obmedzujúce väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Analýza a odporúčania zahŕňajú aj opatrenia na podporu vlastnej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov a komunít vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov. |
|
37 |
C1.2. R1 |
M |
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov a/alebo regulácie na zlepšenie využívania obnoviteľných zdrojov energie vrátane zavedenia systému založeného na prémiách na podporu obnoviteľných zdrojov energie. |
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov a/alebo nariadenia |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Revidovaný zákon o trhu s elektrinou a zákon o vysoko účinnej kogenerácii zmiernia prekážky a administratívne postupy obmedzujúce väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie vrátane opatrení na podporu vlastnej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov a komunít vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov. Systém založený na prémiách na podporu obnoviteľných zdrojov energie bude plne funkčný. |
|
38 |
C1.2. R1 |
M |
Plinacro certifikácia chorvátskym národným regulačným orgánom pre energetiku (HERA) |
Rozhodnutie o vydaní osvedčenia, ktoré prijal chorvátsky národný regulačný orgán pre energetiku (HERA) |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Úplné oddelenie riadenia prevádzkovateľa prepravnej siete plynu (Plinacro) od dodávateľských a ťažobných činností štátu a jeho certifikácia chorvátskym národným regulačným orgánom pre energetiku (HERA). |
|
39 |
C1.2. R1 – I1 |
M |
Stavebné povolenie udelené na modernizáciu vysokonapäťovej siete |
Stavebné povolenie udelené ministerstvom územného plánovania, výstavby a štátneho majetku |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2023 |
Stavebné povolenie udelené po preverení a/alebo primeranom posúdení podľa článku 6 ods. 3 smernice o biotopoch vykonanom v porovnaní s cieľmi ochrany špecifickými pre danú lokalitu v súlade s požiadavkami smernice. Predloží sa dôkaz o tom, že projekt nemá významný vplyv na integritu dotknutých lokalít sústavy Natura 2000. |
|
40 |
C1.2. R1 – I1 |
T |
Dokončenie modernizácie podzemných káblov spájajúcich 6 ostrovov s pevninskou sieťou |
|
Počet |
0 |
6 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Najmenej šesť ostrovov musí mať modernizované elektrické sieťové pripojenie na pevninu (plánované ostrovy sú Krk, Cres, Lošinj, Brač, Hvar a Korčula). Investícia bude zahŕňať výmenu starých podmorských káblov za nové, ekologické káble. |
|
41 |
C1.2. R1 – I1 |
T |
Dokončenie modernizácie vysokonapäťovej siete (220/110 kV) |
Dokončenie modernizácie vysokonapäťovej a strednonapäťovej siete (220/110 kV) |
km |
0 |
300 |
OTÁZKA Č. 3 |
2024 |
Zmodernizovalo sa aspoň 300 km vysokonapäťového elektrického vedenia, čo prispeje k posilneniu pripojení do sústavy. |
|
42 |
C1.2. R1 |
T |
Ďalších 1 500 MW inštalovanej kapacity OZE |
|
Počet |
0 |
1 500 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Inštalovaný výkon nových OZE najmenej 1 500 MW. |
|
43 |
C1.2. R1 – I1 |
T |
Počet nainštalovaných inteligentných meračov |
|
Počet |
0 |
40 000 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Bolo nainštalovaných najmenej 40000 inteligentných meračov elektrickej energie. |
|
376 |
C1.2. R1 – I1 |
T |
Počet nainštalovaných inteligentných meračov |
Počet |
40 000 |
100 000 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Bolo nainštalovaných najmenej 60000 inteligentných meračov elektrickej energie. |
|
|
44 |
C1.2. R1 – I1 |
M |
Zmodernizovaná vysokonapäťová sieť (220/110 kV) a podmorské káble pre distribučnú sieť stanovené |
Zmodernizovaná vysokonapäťová sieť (220/110 kV) a stanovené podmorské káble pre odvádzaciu sieť |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Predloží sa dôkaz o modernizácii najmenej 250 km vysokonapäťového elektrického vedenia a 96 km podmorských káblov stanovených pre distribučnú sieť.
|
|||
|
377 |
C1.2. R1 – I1 |
M |
Nová kapacita na uskladňovanie energie v batériách |
Inštalovaná nová kapacita na uskladňovanie energie v batériách |
0 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Musí sa predložiť dôkaz o inštalácii zásobníkov nových energetických batérií s kapacitou 100 MhW. |
||
|
45 |
C1.2. R1 – I2 |
M |
Prijatie programu energetickej efektívnosti na dekarbonizáciu odvetvia energetiky vládou |
Nadobudnutie účinnosti programu energetickej efektívnosti pre dekarbonizáciu odvetvia energetiky, ktorý vypracovalo ministerstvo hospodárstva a udržateľného rozvoja |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
V programe energetickej efektívnosti sa vymedzia oblasti investícií do energetickej efektívnosti a systémov diaľkového vykurovania vrátane investičných priorít do roku 2030. Investičné plánovanie zahŕňa modernizáciu systémov diaľkového vykurovania a energeticky náročných priemyselných odvetví so zameraním na energetickú efektívnosť a potenciál energie z obnoviteľných zdrojov.
|
|
46 |
C1.2. R1 – I2 |
T |
Počet spoločností, ktoré dostali podporu na energetickú efektívnosť a využívanie energie z obnoviteľných zdrojov v priemysle |
|
Počet |
0 |
50 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
50 zákaziek zadaných prijímajúcim spoločnostiam na základe verejnej súťaže na podporu obnoviteľných zdrojov energie a opatrení v oblasti energetickej efektívnosti v malých, stredných a veľkých podnikoch.
|
|
47 |
C1.2. R1 – I2 |
T |
Podpísané zmluvy na preskúmanie geotermálneho potenciálu |
|
Počet |
0 |
6 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Na prieskum geotermálneho potenciálu sa podpíše šesť zmlúv. Podpíšu sa ďalšie dve zmluvy na vŕtanie prieskumných geotermálnych vrtov.
|
|
48 |
C1.2. R1 – I2 |
M |
Verejne dostupné výsledky geotermálneho potenciálu diaľkového vykurovania |
Výsledky uverejnené na webovom sídle Chorvátskej agentúry pre uhľovodíky |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Výsledky prieskumných činností sa zverejnia a uverejnia na webovom sídle Agentúry pre uhľovodíky. |
|
49 |
C1.2. R1 – I3 |
M |
Nadobudnutie účinnosti zákona o alternatívnych dopravných palivách |
Nadobudnutie účinnosti zákona o alternatívnych palivách pre dopravu |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
Do 3. štvrťroka 2021 nadobudol účinnosť zákon o alternatívnych dopravných palivách, ktorý je v súlade s acquis EÚ. Zákon podporuje výrobu a používanie moderných biopalív/vodíka v doprave. |
|
50 |
C1.2. R1 – I3 |
M |
Prijatie stratégie rozvoja vodíka |
Nadobudnutie účinnosti vodíkovej stratégie pre Chorvátsko |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Stratégia rozvoja vodíka obsahuje kvantifikované ciele týkajúce sa výrobného potenciálu ekologického vodíka do roku 2030 na základe elektrolýzy. V stratégii sa rozpracuje najmä potenciálna úloha ekologického vodíka pri dekarbonizácii odvetvia dopravy. |
C. KOMPONENT 1.3: ZLEPŠENIE VODNÉHO A ODPADOVÉHO HOSPODÁRSTVA
Cieľom tohto komponentu chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti je prispieť k ochrane životného prostredia, zachovaniu biodiverzity a adaptácii na zmenu klímy, a tým vytvoriť podmienky na posilnenie ekologickej, sociálnej a hospodárskej odolnosti.
Plánované investície v rámci komponentu 1.3 sú zamerané na zníženie nedostatku investícií v odvetviach vodného a odpadového hospodárstva, ktorý sa odhaduje na takmer 7 % HDP Chorvátska v roku 2019. Investície sa podporia reformami na konsolidáciu sektora vodného hospodárstva a zlepšenie hospodárenia s vodami v celom Chorvátsku. Okrem toho sa prijmú nové právne predpisy o odpade a plány odpadového hospodárstva na podporu obehového hospodárstva v súlade s novým akčným plánom EÚ pre obehové hospodárstvo.
Tieto investície a reformy prispejú k plneniu odporúčaní pre danú krajinu adresovaných Chorvátsku v rokoch 2019 a 2020, k potrebe „zamerať politiku súvisiacu s investíciami na [...] environmentálnu infraštruktúru, pričom sa zohľadnia regionálne rozdiely“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2019) a „zamerať investície na zelenú [...] transformáciu, najmä na environmentálnu infraštruktúru“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2020).
C.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C1.3 R1 – Vykonávanie programu hospodárenia s vodami
Cieľom tejto reformy je riešiť fragmentáciu verejných poskytovateľov vody v Chorvátsku. Jeho cieľom je konsolidovať a znížiť počet poskytovateľov vody s cieľom zlepšiť ich efektívnosť a riadenie. Touto reformou sa zavedie systém referenčného porovnávania na monitorovanie a podávanie správ o prevádzkovej a finančnej výkonnosti poskytovateľov vodohospodárskych služieb a prispeje sa k zlepšeniu dlhodobej udržateľnosti investícií do infraštruktúry.
Táto reforma sa vykoná prostredníctvom nadobudnutia účinnosti zmien štyroch interných predpisov:
-nariadenie o oblastiach služieb,
-nariadenie o hodnotení výkonnosti prevádzkovateľov v oblasti vodného hospodárstva vrátane zriadenia systému referenčného porovnávania
-nariadenie o metodike určovania cien za vodohospodárske služby a
-nariadenie o osobitných podmienkach poskytovania vodohospodárskych služieb.
Reforma zahŕňa vypracovanie viacročného investičného programu pre vodohospodársku a kanalizačnú infraštruktúru s cieľom zabezpečiť jednotné vykonávanie investícií C1.3 R1-I1 a C1.3 R1-I2, ako aj komplementárnosť s inými finančnými prostriedkami EÚ.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C1.3 R1-I1 – Program rozvoja verejných kanalizácií
Cieľom tejto investície je zlepšiť zber a čistenie odpadových vôd v Chorvátsku.
Toto opatrenie pozostáva z výstavby a rekonštrukcie verejných kanalizačných sietí, ako aj výstavby čistiarní odpadových vôd.
Investícia C1.3 R1-I2 – Program rozvoja verejného zásobovania vodou
Cieľom tejto investície je zlepšiť infraštruktúru zásobovania vodou.
Toto opatrenie pozostáva z výstavby a rekonštrukcie vodovodných potrubí a nákupu meracích zariadení.
Investícia C1.3 R1-I3 – Program znižovania rizika katastrof
Cieľom tejto investície je zlepšiť ochranu pred povodňami a biodiverzitu.
Toto opatrenie pozostáva z výstavby protipovodňových ochranných hrádzí a revitalizácie sladkovodných systémov.
Reforma C1.3 R2 – Zavádzanie udržateľného odpadového hospodárstva
Cieľom tejto reformy je vytvoriť nový právny rámec na uľahčenie predchádzania vzniku odpadu, jeho opätovného použitia a recyklácie s cieľom urýchliť prechod na obehové hospodárstvo.
Toto opatrenie spočíva v nadobudnutí účinnosti právnych predpisov a prijatí programov odpadového hospodárstva.
Investícia C1.3. R2-I1 – Program znižovania zneškodňovania odpadu
Cieľom tejto investície je poskytnúť potrebnú infraštruktúru na zníženie skládkovania a podporu recyklácie.
Toto opatrenie spočíva vo výstavbe príslušnej infraštruktúry.
Investícia C.1.3 R2- I2 – Program sanácie uzavretých skládok a lokalít kontaminovaných nebezpečným odpadom
Cieľom tejto investície je sanácia desiatich uzavretých skládok.
Toto opatrenie spočíva v sanácii najmenej desiatich uzavretých skládok a/alebo lokalít kontaminovaných nebezpečným odpadom.
C.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
59 |
C1.3. R1 |
M |
Prijatie viacročného programu výstavby vodného hospodárstva a čistenia komunálnych odpadových vôd |
Uverejnenie viacročného programu výstavby vodohospodárstva a odpadových vôd |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Vláda Chorvátskej republiky prijme viacročný program výstavby vodohospodárstva a odpadových vôd, ktorý bude zahŕňať potrebné investície vrátane stanovenia priorít s cieľom splniť požiadavky smernice o čistení komunálnych odpadových vôd. Plán obsahuje aj posúdenie rizík a zmierňujúce opatrenia. |
|
60 |
C1.3. R1 |
M |
Zmeny právneho rámca v odvetví vodného hospodárstva |
Nadobudnutie účinnosti štyroch právnych zmien: I) nariadenie o oblastiach služieb;
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Nariadenie o oblastiach služieb, nariadenie o hodnotení výkonnosti vodohospodárskych prevádzkovateľov, nariadenie o metodike určovania cien za vodohospodárske služby a nariadenie o osobitných podmienkach poskytovania vodohospodárskych služieb sa zmenia tak, aby sa vytvoril právny predpoklad konsolidácie vodohospodárskych prevádzkovateľov.
|
|
61 |
C1.3. R1 |
T |
Integrácia poskytovateľov vodohospodárskych služieb |
|
Počet |
200 |
40 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Integrácia existujúcich 200 verejných dodávateľov do 40 podľa zásady jedného dodávateľa vody na oblasť služieb. |
|
63 |
C1.3. R1 – I1 |
T |
Vybudovanie alebo zrekonštruovanie verejnej kanalizačnej siete |
|
Počet |
0 |
115 |
ŠTVRŤROK |
2022 |
Najmenej 115 km vybudovanej alebo zrekonštruovanej verejnej kanalizačnej (odvodňovacej) siete
|
|
64 |
C1.3. R1 – I1 |
T |
Zmluvy o dielo uzatvorené na projekty kanalizačnej infraštruktúry |
|
Počet |
0 |
60 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
V prípade projektov kanalizačnej infraštruktúry súvisiacich so zákazkami, ktoré sa majú zadať do konca roka 2023, sa podpíše aspoň 60 zmlúv o vykonaní prác.
|
|
65 |
C1.3. R1 – I1 |
T |
Vybudované alebo zmodernizované čistiarne odpadových vôd |
|
Počet |
0 |
12 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Zmodernizuje alebo vybuduje sa najmenej 12 čistiarní odpadových vôd. |
|
66 |
C1.3. R1 – I1 |
T |
Vybudovaná alebo zrekonštruovaná verejná kanalizačná sieť |
|
Počet |
115 |
807 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 692 km vybudovanej alebo zrekonštruovanej verejnej kanalizačnej (odvodňovacej) siete
|
|
68 |
C1.3. R1 – I2 |
T |
Vybudovanie alebo zrekonštruovanie verejnej vodovodnej siete |
|
Počet |
0 |
226 |
ŠTVRŤROK |
2022 |
Najmenej 226 km vybudovanej alebo zrekonštruovanej verejnej vodovodnej siete.
|
|
69 |
C1.3. R1 – I2 |
T |
Zariadenia na meranie vody nainštalované na miestach odberu vody |
|
Počet |
0 |
526 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Najmenej 526 meracích zariadení nainštalovaných na miestach odberu vody na meranie množstva vody. |
|
70 |
C1.3. R1 – I2 |
T |
Zmluvy o dielo uzatvorené na projekty zásobovania vodou |
|
Počet |
0 |
100 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Počet zákaziek na uskutočnenie stavebných prác podpísaných v súvislosti s projektmi v oblasti vodného hospodárstva sa týka zákaziek, ktoré sa majú zadať do konca roka 2023.
|
|
71 |
C1.3. R1 – I2 |
T |
Vybudovanie alebo zrekonštruovanie verejnej vodovodnej siete |
|
Počet |
0 |
517 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Najmenej 517 km vybudovanej alebo zrekonštruovanej verejnej vodovodnej siete.
|
|
72 |
C1.3. R1 – I2 |
T |
Vybudovanie alebo zrekonštruovanie verejnej vodovodnej siete |
|
Počet |
517 |
1023 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 506 km vybudovanej alebo zrekonštruovanej verejnej vodovodnej siete.
|
|
74 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Zmluvy o dielo uzatvorené na projekty protipovodňovej ochrany |
|
Počet |
0 |
20 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Najmenej 20 zákaziek na uskutočnenie stavebných prác uzavretých na projekty v sektore protipovodňovej ochrany v súvislosti so zákazkami, ktoré sa majú zadať do konca roka 2022.
|
|
75 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Postavené protipovodňové ochranné konštrukcie |
|
Počet |
0 |
13 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Najmenej 13 km protipovodňových ochranných konštrukcií vybudovaných na ochranu pred škodlivými účinkami vody; |
|
76 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Revitalizované vodné toky |
|
Počet |
0 |
2 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Najmenej 2 km obnovených vodných tokov vrátane revitalizácie opustených rukávov, trvalého kontaktu s riekou a rukávmi a investícií do súvisiacej infraštruktúry. |
|
77 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Postavené protipovodňové ochranné konštrukcie |
|
Počet |
0 |
65 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Najmenej 65 km protipovodňových ochranných konštrukcií postavených na ochranu pred škodlivými účinkami vody. |
|
78 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Revitalizované vodné toky |
|
Počet |
0 |
16 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 16 km obnovených vodných tokov vrátane revitalizácie opustených rukávov, trvalého kontaktu s riekou a rukávmi a investícií do súvisiacej infraštruktúry. |
|
79 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Postavené protipovodňové ochranné konštrukcie |
|
Počet |
65 |
77 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 12 km protipovodňových ochranných konštrukcií postavených na ochranu pred škodlivými účinkami vody. |
|
81 |
C1.3. R2 |
M |
Prijatie zákona o nakladaní s odpadom |
Nadobudnutie účinnosti zákona o nakladaní s odpadom |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
Novým zákonom o nakladaní s odpadom sa upravuje predchádzanie vzniku odpadu, príprava na opätovné použitie a recyklácia v súlade s koncepciou obehového hospodárstva a Európskou zelenou dohodou. Akt bude zahŕňať osobitné opatrenia na podporu obehového hospodárstva, t. j. vypracovanie plánu obehového hospodárstva, systémy rozšírenej zodpovednosti výrobcu a systémy platby podľa množstva odpadu. Akt sa bude zaoberať všetkými odporúčaniami Komisie uvedenými v správe o včasnom varovaní pre Chorvátsko z roku 2018. |
|
82 |
C1.3. R2 |
M |
Revízia plánu odpadového hospodárstva Chorvátskej republiky na obdobie 2017 – 2022 |
Uverejnenie zmien plánu odpadového hospodárstva Chorvátskej republiky na obdobie 2017 – 2022 v Úradnom vestníku Chorvátskej republiky |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Prijatie a uverejnenie revidovaného chorvátskeho plánu odpadového hospodárstva na roky 2017 – 2022 v súlade s novým akčným plánom pre obehové hospodárstvo v nadväznosti na verejné konzultácie. V revidovanom pláne sa stanoví cieľ 50 % recyklácie, triedenia, opätovného použitia a opravy odpadu do roku 2022, ako aj samostatný cieľ zberu a recyklácie biologického odpadu. Zahŕňa aj osobitné opatrenia na podporu ambícií miestnych a regionálnych jednotiek, ako sú komunikačné činnosti na zabezpečenie účinného triedeného zberu pri zdroji alebo digitálne aspekty. Plán zahŕňa posúdenie súčasnej situácie, existujúcich zberných systémov a posúdenie nedostatku investícií na uzavretie skládok. Poskytne zoznam priorít pre plánované investície do odpadu, kapacitu budúcich zariadení na spracovanie odpadu, ako aj informácie o tom, ako sa určia budúce lokality. V pláne sa zváži aj podpora budovania kapacít na realizáciu projektov infraštruktúry. |
|
83 |
C1.3. R2 |
M |
Prijatie plánu odpadového hospodárstva Chorvátskej republiky na roky 2023 – 2029 |
Uverejnenie chorvátskeho plánu odpadového hospodárstva na roky 2023 – 2029 v Úradnom vestníku Chorvátskej republiky |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Prijatie a uverejnenie plánu nakladania s odpadom Chorvátska na roky 2023 – 2029 v spojení s novými cieľmi stanovenými v akte o nakladaní s odpadom a akčnom pláne pre obehové hospodárstvo v nadväznosti na verejné konzultácie. V pláne sa stanoví cieľ aspoň 55 % recyklácie, triedenia, opätovného použitia a opravy odpadu do roku 2025 a cieľ zberu a recyklácie biologického odpadu. |
|
84 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Zníženie podielu komunálneho odpadu odoslaného na zneškodnenie (49 %) |
|
% (percentuálny podiel) |
66 |
49 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Podiel komunálneho odpadu odoslaného na zneškodnenie sa zníži na 49 % v dôsledku investícií do infraštruktúry na zníženie skládkovania vrátane zriadenia centier opätovného použitia, výstavby triediacich zariadení pre separovane vyzbieraný komunálny odpad, výstavby zariadení na biologickú úpravu separovane vyzbieraného biologického odpadu, výstavby a vybavenia zberných dvorov a recyklačných stredísk pre stavebný odpad, nadobudnutia vybavenia na separovaný zber užitočných zložiek komunálneho odpadu. |
|
85 |
C1.3. R2 |
T |
Zníženie podielu komunálneho odpadu odoslaného na zneškodnenie (51 %) |
|
% (percentuálny podiel) |
56 |
51 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Podiel komunálneho odpadu odoslaného na zneškodnenie sa zníži na 51 % z východiskovej hodnoty 56 % oznámenej v roku 2022. Podiel komunálneho odpadu odoslaného na zneškodnenie sa vypočíta v súlade s metodikou výpočtu stanovenou vo vykonávacom rozhodnutí (EÚ) 2019/1004 (pravidlá výpočtu, overovania a nahlasovania údajov o odpade v súlade so smernicou 2008/98/ES). |
|
86 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Vybudované triediace zariadenia |
|
Počet |
0 |
6 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Vybuduje sa najmenej 6 triediacich zariadení.
|
|
87 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Vybudované zariadenia na spracovanie separovane vyzbieraného biologického odpadu |
|
Počet |
0 |
3 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 3 zariadenia vybudované na spracovanie separovane vyzbieraného biologického odpadu. |
|
88 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Funkčné pevné/mobilné miesto na triedenie odpadu |
|
Počet |
0 |
20 |
OTÁZKA Č. 3 |
2025 |
Najmenej 20 vybudovaných alebo dodaných pevných alebo mobilných miest na triedenie odpadu.
|
|
90 |
C1.3. R2 – I2 |
T |
Sanácia skládok |
|
Počet |
0 |
10 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej 10 skládok/lokalít kontaminovaných sanovaným nebezpečným odpadom. |
|
378 |
C1.3. R2 – I1 |
M |
Nadobudnutie účinnosti nariadenia o dani z vykládky |
Ustanovenie v nariadení o dani z vykládky, v ktorom sa uvádza nadobudnutie jeho účinnosti |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Nariadenie o dani zo skládkovania nadobúda účinnosť a stanovuje jednotkový poplatok, ktorý umožňuje výpočet dane zo skládkovania v súlade so zákonom o nakladaní s odpadom. V nariadení sa stanovia ustanovenia o postupnom zvyšovaní dane zo skládok s cieľom postupne ukončiť skládkovanie recyklovateľného a zhodnotiteľného odpadu a o tom, že príjmy sa použijú v súlade so zákonom o nakladaní s odpadom. |
|||
|
380 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Zariadenia na spracovanie biologického odpadu |
Počet |
0 |
20 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Dodá sa najmenej 20 kusov zariadenia na spracovanie biologického odpadu. Musí sa dodať najmenej 30 kusov zariadení na recykláciu a/alebo opätovné použitie. |
|
|
381 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Výstavba staníc na prekládku odpadu |
Počet |
0 |
15 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Vybuduje sa najmenej 15 staníc na prekládku odpadu. |
|
C.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
R formulár C1.3 R3 – Ďalšie vykonávanie programu hospodárenia s vodami
Cieľom tejto reformy je ďalej riešiť kľúčové politické výzvy v odvetví vodného hospodárstva v Chorvátsku.
Reforma pozostáva z prijatia právnych predpisov, národného plánu a plánov vodohospodárskych prevádzkovateľov na zníženie strát vody vo verejných systémoch zásobovania vodou a zriadenia vnútroštátneho orgánu na monitorovanie strát vody.
Investícia C1.3 R3-I1 – Ďalšie investície do programu rozvoja verejných kanalizácií
Cieľom tejto investície je ďalej zlepšiť infraštruktúru na zber a čistenie odpadových vôd.
Toto opatrenie pozostáva z dodatočnej výstavby a rekonštrukcie verejných kanalizačných sietí, ako aj výstavby čistiarní odpadových vôd.
Investícia C1.3 R3-I2 – Ďalšie investície do programu rozvoja verejného zásobovania vodou
Cieľom tejto investície je ďalej zlepšiť infraštruktúru zásobovania vodou.
Toto opatrenie spočíva v dodatočnej výstavbe a rekonštrukcii vodovodných potrubí.
Investícia C1.3 R3-I3 – Ďalšie investície do programu znižovania rizika katastrof
Cieľom tejto investície je realizovať dodatočné investície do programu znižovania rizika katastrof.
Toto opatrenie pozostáva z výstavby protipovodňových ochranných konštrukcií a revitalizácie sladkovodných systémov.
C.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
382 |
C1.3. R3 |
M |
Prijatie národného akčného plánu na zníženie strát vody |
Národný akčný plán na zníženie strát prijatý chorvátskymi vodami |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Chorvátske vody prijmú národný akčný plán na zníženie strát a uverejnia ho na svojej webovej stránke. Národný akčný plán obsahuje zoznam plánovaných činností na zníženie strát vody vrátane investičných odhadov a zdrojov financovania. Plán sa vzťahuje na časové obdobie 2024 – 2026 s perspektívou do roku 2030 v súlade s viacročným stavebným programom úpravy vody a komunálnej odpadovej vody do roku 2030. |
|||
|
383 |
C1.3. R3 |
M |
Zriadený národný orgán pre monitorovanie strát vody |
Zriadenie národného orgánu pre monitorovanie strát vody |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Zriadi sa národný orgán pre monitorovanie strát vody, ktorý bude mať právomoc dohliadať na vykonávanie opatrení stanovených v národnom akčnom pláne na znižovanie strát a overovať akčné plány prevádzkovateľov v oblasti vodného hospodárstva na znižovanie strát vody. |
|||
|
384 |
C1.3. R3 |
T |
Prijatie akčných plánov vodohospodárskych prevádzkovateľov na zníženie strát vody |
Počet |
0 |
40 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Prijme sa najmenej 40 individuálnych akčných plánov prevádzkovateľov v oblasti vodného hospodárstva na zníženie strát vody. Každý plán zahŕňa organizačné schémy a plány vzdelávania zamestnancov, opatrenia na zlepšenie systémových údajov, opatrenia na optimalizáciu systému zásobovania vodou, opatrenia na aktívnu kontrolu únikov, opatrenia na riešenie zjavných strát, opatrenia na plánovanie a výmenu elektrickej siete. |
|
|
385 |
C1.3. R3 |
M |
Nadobudnutie účinnosti nariadenia o Rade pre vodohospodárske služby |
Ustanovenie v nariadení o Rade pre vodohospodárske služby, v ktorom sa uvádza nadobudnutie jeho účinnosti |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Nariadenie o Rade pre vodohospodárske služby nadobúda účinnosť. Stanoví sa v ňom povinné uverejňovanie rozhodnutí rady pre vodohospodárske služby, povinné uverejňovanie príslušných výkladov zákona o vodohospodárskych službách, zákona o financovaní vodného hospodárstva a interných predpisov regulačného orgánu a stanoví sa v ňom aj povinná odborná príprava zamestnancov. |
|||
|
386 |
C1.3. R3 |
T |
Budovanie kapacít Rady pre vodohospodárske služby |
Počet |
0 |
7 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Rada pre vodohospodárske služby prijme najmenej sedem zamestnancov na plný úväzok, okrem vymenovaných členov rady. |
|
|
388 |
C1.3. R3-I1 |
T |
Vybudované alebo zmodernizované čistiarne odpadových vôd |
Počet |
12 |
31 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 19 ďalších čistiarní odpadových vôd sa vybuduje alebo zmodernizuje. |
|
|
389 |
C1.3. R3-I1 |
T |
Vybudovaná alebo zrekonštruovaná verejná kanalizačná sieť |
Počet |
807 |
883 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Vybuduje alebo zrekonštruuje sa najmenej ďalších 76 km verejnej kanalizačnej siete. |
|
|
391 |
C1.3. R3-I2 |
T |
Vybudovanie alebo zrekonštruovanie verejnej vodovodnej siete |
|
Počet |
1023 |
1154 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej ďalších 131 km vybudovanej alebo zrekonštruovanej verejnej vodovodnej siete. Investícia pozostáva z výstavby systémov zásobovania pitnou vodou s priemernou spotrebou energie ≤ 0,5 kWh alebo indexom úniku z infraštruktúry (ILI) ≤ 1,5 a z obnovy existujúcich systémov zásobovania pitnou vodou s cieľom znížiť priemernú spotrebu energie o viac ako 20 % alebo znížiť únik o viac ako 20 %. |
|
440 |
C1.3 R3-I3 |
T |
Postavené protipovodňové ochranné konštrukcie |
Počet |
77 |
79 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Postavili sa najmenej ďalšie 2 km protipovodňových ochranných konštrukcií. |
|
|
441 |
C1.3 R3-I3 |
T |
Revitalizované vodné toky |
Počet |
16 |
23 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej ďalších 7 km obnovených vodných tokov. |
|
D. KOMPONENT 1.4: ROZVOJ KONKURENCIESCHOPNÉHO, ENERGETICKY UDRŽATEĽNÉHO A EFEKTÍVNEHO DOPRAVNÉHO SYSTÉMU
Odvetvie dopravy je jedným z hlavných producentov emisií skleníkových plynov v Chorvátsku, ktoré v roku 2018 predstavovali 27 % celkových emisií, z čoho cestná osobná doprava predstavovala 71,6 %, cestná nákladná doprava 24,7 %, železničná doprava 0,8 %, námorná a riečna doprava 2,4 % a vnútroštátna letecká doprava 0,5 % emisií. Očakáva sa, že modernizácia existujúcej dopravnej infraštruktúry prostredníctvom investícií do environmentálne udržateľných, efektívnych, inovačných a konkurencieschopných druhov dopravy bude zohrávať kľúčovú úlohu pri účinnom vykonávaní zelenej a digitálnej transformácie.
Cieľom tohto komponentu chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti je vytvoriť jednotnú dopravnú sieť s rozvinutou železničnou a verejnou dopravnou infraštruktúrou a intermodalitou medzi rôznymi druhmi dopravy, zvýšiť podiel osobných automobilov poháňaných alternatívnymi palivami, znížiť emisie skleníkových plynov a environmentálnu stopu odvetvia dopravy, ako aj podporiť udržateľnú mobilitu osôb a tovaru.
Táto zložka zahŕňa reformy a investície vo všetkých druhoch dopravy (železničná, cestná, námorná, letecká, verejná mestská a vnútrozemská vodná doprava) a vzťahuje sa na všetky regióny Chorvátska.
Tieto investície a reformy prispejú k plneniu odporúčania pre Chorvátsko „o potrebe zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu“ (odporúčanie pre Chorvátsko č. 3, 2020) a „o udržateľnej mestskej a železničnej doprave“ (odporúčanie pre Chorvátsko č. 3, 2019).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
D.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C1.4 R1 – Reforma odvetvia cestnej dopravy
Cieľom reformy je znížiť prevádzkové náklady spoločností, zosúladiť finančné záväzky s peňažnými tokmi, zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky, a tým znížiť úmrtnosť na cestách. Očakáva sa, že zavedením nového cestného mýtneho systému sa znížia emisie skleníkových plynov odstránením úzkych miest a nebezpečných miest na cestách. V rámci tejto reformy sa právne predpisy upravujúce odvetvie cestnej dopravy aktualizujú nadobudnutím účinnosti novely cestného zákona.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia C1.4 R1-I2 – Zlepšenie systému uplatňovania práv osôb so zdravotným postihnutím v oblasti mobility
Cieľom investície je urýchliť a uľahčiť osobám so zdravotným postihnutím uplatňovanie ich práv v oblasti mobility zavedením jednotného dokumentu pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorý im umožní uplatňovať všetky práva na mobilitu, zjednodušiť administratívne prostredie pre koncových používateľov digitálnych verejných služieb v oblasti mobility a zlepšiť prístup osôb so zdravotným postihnutím k digitálnym verejným službám. Investícia sa zameriava aj na posilnenie ochrany osobných údajov používateľov a na harmonizáciu rozhodovacích postupov, ktoré majú vplyv na práva osôb so zdravotným postihnutím v oblasti mobility. Očakáva sa, že investícia umožní štátnym inštitúciám jednoduchšie a komplexnejšie monitorovať nadobudnuté práva a zabezpečiť účinný prístup verejnosti ku všetkým údajom. Očakáva sa, že investícia zníži náklady práce zamestnancov v štátnych a miestnych službách o 15 % až 35 %.
Investícia sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia C1.4 R1-I3 – Vnútroštátny systém elektronického ukladania a výmeny údajov v cestnej doprave (NSCP)
Cieľom investície je zvýšiť efektívnosť a udržateľnosť cestnej dopravy.
Investícia pozostáva zo zriadenia národného elektronického úložiska cestnej dopravy a systému výmeny údajov (NSCP).
Investícia C1.4 R1-I4 – Systém kontroly podávania správ v cestnej osobnej a nákladnej doprave
Cieľom investície je zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky zavedením funkčného systému kontroly podávania správ pre cestnú osobnú a nákladnú dopravu. Systém kontroly nahlasovania prepojí údaje z centrálneho spracovateľského systému tachografov (SOTAH) s vnútroštátnymi záznamami tachografových kariet a súvisiacimi záznamami, za ktoré zodpovedá Ministerstvo mora, dopravy a infraštruktúry Chorvátskej republiky, a prispeje k digitalizácii v chorvátskom odvetví dopravy.
Investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C1.4 R1-I5 – Monitorovanie cestnej prepravy nebezpečného tovaru (e-ADR)
Cieľom investície je zlepšiť cestnú prepravu nebezpečného tovaru.
Investícia pozostáva zo zriadenia systému monitorovania cestnej prepravy nebezpečného tovaru (e-ADR).
Reforma C1.4 R2 – Reforma železničného sektora
Cieľom reformy je zvýšiť konkurencieschopnosť a efektívnosť odvetvia železničnej dopravy s cieľom poskytovať lepšie služby zákazníkom v oblasti osobnej a nákladnej dopravy a zvýšiť hospodársku konkurencieschopnosť Chorvátska. Na podporu reformy chorvátska vláda prijme do 30. júna 2021 sektorový politický list pre železničný sektor, v ktorom predstaví ďalší postup v kľúčových oblastiach súvisiacich s reformou a modernizáciou železničného sektora a vypracuje plány vykonávania pre vládu a železničné spoločnosti vrátane podrobných opatrení a krokov, pokiaľ ide o:
·Riadenie sektora;
·Riadenie železničných spoločností a prevádzky;
·Odvetvové investičné a finančné plánovanie;
·Rozvoj znalostí, technológií a zručností v železničnom sektore.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia C1.4 R2-I3 – Odstránenie úzkych miest v železničnej infraštruktúre
Cieľom investície je riešiť úzke miesta v chorvátskej železničnej sieti.
Investícia pozostáva z odstránenia piatich úzkych miest v chorvátskej železničnej sieti.
Investícia C1.4 R2-I4 – Modernizácia Záhrebu Kustošija – Záhreb ZK – Záhreb GK
Cieľom investície je modernizovať železničný úsek Záhreb Kustošija – Záhreb Zapadni Kolodvor – Záhreb Glavni Kolodvor, zlepšiť kvalitu a dostupnosť miestnej a regionálnej osobnej železničnej dopravy, lepšie integrovať železnice do systému verejnej dopravy mesta Záhreb, ako aj zvýšiť podiel železničnej a miestnej verejnej dopravy v širšej oblasti mesta Záhreb. Projekt prispeje k dosiahnutiu cieľa dokončiť základnú sieť TEN-T do 31. decembra 2030.
Investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C1.4 R2-I6 – Využívanie ekologických technológií v železničnej osobnej doprave
Cieľom investície je zvýšiť osobnú železničnú dopravu na neelektrifikovaných tratiach.
Investícia pozostáva z dvoch prototypov vyrobených batériových vlakov.
Investícia C1.4 R2-I7 – Modernizácia IT systémov
Cieľom investície je zvýšiť kvalitu železničných služieb.
Investícia pozostáva z modernizácie informačných systémov osobnej dopravy HŽ.
Reforma C1.4 R3 – Reforma námornej a vnútrozemskej plavby
Cieľom reformy je rozvoj udržateľnej a efektívnej námornej a vnútrozemskej vodnej dopravy, ktorá prispeje k zvýšeniu bezpečnosti plavby, zabezpečeniu revitalizácie vnútrozemských vodných ciest, zlepšeniu dopravnej prepojenosti ostrovov a zlepšeniu prístavnej infraštruktúry s cieľom znížiť negatívny vplyv odvetvia dopravy na životné prostredie. Ako súčasť tejto reformy nadobudne účinnosť nový zákon o pravidelnej a sezónnej pobrežnej doprave, nový zákon o námornej oblasti a námorných prístavoch a nový zákon o vnútrozemskej plavbe a prístavoch.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2022.
Investícia C1.4 R3-I1 – Modernizácia mestského prístavu Split
Cieľom investície je modernizovať prístavnú infraštruktúru a zvýšiť kvalitu verejnej námornej dopravy.
Investičné zmluvy sa týkajú nového terminálu pre cestujúcich v mestskom prístave Split.
Investícia C1.4 R3-I3 – Výstavba nového káblového trajektu „Križnica“, obec Pitomača
Cieľom investície je vybudovať nový káblový trajekt „Križnica“ cez rieku Drava v obci Pitomača s cieľom zabezpečiť dopravnú prepojenosť a podporiť rozvoj menej rozvinutých regiónov. Investícia zahŕňa nový, solárny elektrický káblový trajekt, ktorý zvýši dopravnú kapacitu a prispeje k ekologizácii odvetvia dopravy.
Investícia sa dokončí do 30. októbra 2022.
Investícia C1.4 R4-I2 – Modernizácia električkového vozového parku
Cieľom investície je modernizovať električkový park v mestách Osijek a Záhreb.
Investícia pozostáva z dodania nových električiek.
Investícia C1.4 R5-I1 – Elektrifikácia a ekologizácia systému pozemnej obsluhy a dodávky elektrickej energie na letisku Zadar
Cieľom investície je zabezpečiť environmentálne vhodný systém pozemnej obsluhy lietadiel a podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Investícia pozostáva z elektrifikácie a ekologizácie pozemnej obsluhy lietadiel na letisku v Zadare.
Investícia C1.4 R5-I2 – Výskum, vývoj a výroba nových vozidiel mobility a podpornej infraštruktúry
Cieľom investície je zvýšiť bezpečnosť dopravy a zároveň zvýšiť efektívnosť a znížiť preťaženie a znížiť celkové emisie znečisťujúcich látok z dopravy motorovými vozidlami v meste Záhreb.
Investícia pozostáva z vývoja a zavedenia novej služby mestskej dopravy plne autonómnych elektrických vozidiel.
Investícia C1.4 R5-I3 – Program nákupu nových vozidiel na alternatívne palivá
Cieľom investície je zvýšiť energetickú efektívnosť cestnej dopravy znížením závislosti od fosílnych palív.
Investícia pozostáva z nákupu vozidiel s alternatívnym pohonom (elektrických a/alebo vodíkových).
D.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
91 |
C1.4. R1 |
M |
Zmeny cestného zákona |
Nadobudnutie účinnosti zmien cestného zákona |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
Zmeny cestného zákona okrem iného:
|
|
92 |
C1.4. R1 |
M |
Národný program bezpečnosti cestnej premávky na roky 2021 – 2030 |
Národný program bezpečnosti cestnej premávky na roky 2021 – 2030, ktorý prijala chorvátska vláda |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
Cieľom národného programu bezpečnosti cestnej premávky na roky 2021 – 2030, ktorý vypracovalo ministerstvo vnútra v spolupráci s ministerstvom mora, dopravy a infraštruktúry a inými príslušnými ministerstvami, je zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky v Chorvátsku. |
|
94 |
C1.4. R1 – I2 |
T |
Vytvorenie funkčného systému na uplatňovanie práv osôb so zdravotným postihnutím v oblasti mobility |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
50 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
V rámci investície, ktorou sa zavedie funkčný systém, ktorý osobám so zdravotným postihnutím uľahčí podávanie žiadostí o všetky práva na mobilitu na jednom mieste a zabezpečí rýchlejšie spracovanie žiadostí, sa zavedie jednotný dokument, ktorý osobám so zdravotným postihnutím umožní používať funkčný systém a uplatňovať rovnaké práva na celom území Chorvátska (invalidný elektronický preukaz) a aspoň 50 % plánovaných preukazov sa vydá osobám so zdravotným postihnutím, ktoré majú práva v oblasti mobility. |
|
95 |
C1.4. R1 – I3 |
M |
Zriadenie vnútroštátneho systému elektronického uchovávania a výmeny údajov v cestnej doprave (NSCP) |
Zriadenie vnútroštátneho elektronického systému uchovávania a výmeny údajov v cestnej doprave (NSCP) |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2026 |
Zavedie sa vnútroštátny systém elektronického uchovávania a výmeny údajov v cestnej doprave (NSCP). |
|
96 |
C1.4. R1 – I4 |
M |
Vytvorenie dobre fungujúceho systému kontroly podávania správ v cestnej osobnej a nákladnej doprave |
Zriadenie dobre fungujúceho systému kontroly podávania správ v cestnej osobnej a nákladnej doprave |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Zavedie sa dobre fungujúci systém kontroly hlásení pre osobnú a nákladnú cestnú dopravu, ktorý prepojí údaje z centrálneho systému spracovania tachografov (SOTAH) s vnútroštátnymi záznamami tachografových kariet a súvisiacimi záznamami, za ktoré zodpovedá chorvátske ministerstvo mora, dopravy a infraštruktúry. |
|
97 |
C1.4. R1 – I5 |
M |
Vytvorenie systému monitorovania cestnej prepravy nebezpečného tovaru (e-ADR) |
Systém vytvorený na monitorovanie cestnej prepravy nebezpečného tovaru (e-ADR) |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2026 |
Zavedie sa systém monitorovania cestnej prepravy nebezpečného tovaru (e-ADR). |
|
98 |
C1.4. R2 |
M |
Prijatie sektorového politického listu |
List o sektorovej politike pre železničný sektor, ktorý prijala chorvátska vláda |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2021 |
List o sektorovej politike obsahuje: I) kľúčové ciele ii) preskúmanie plánovaných zlepšení, ako je profesionalizácia, transparentnosť operácií a riadiacich činností, a iii) plán vykonávania opatrení a činností na reformu a modernizáciu železničného sektora, ako napríklad: prijatie strategického rámca pre železničný sektor, národného plánu rozvoja železničnej infraštruktúry a národného plánu riadenia železničnej infraštruktúry a servisných zariadení; a rozvoj služieb železničnej dopravy. |
|
99 |
C1.4. R2 |
M |
Národný plán rozvoja železničnej infraštruktúry a národný plán riadenia železničnej infraštruktúry a servisných zariadení |
Národný plán rozvoja železničnej infraštruktúry a národný plán riadenia železničnej infraštruktúry a servisných zariadení, ktoré prijala chorvátska vláda |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
V národnom pláne rozvoja železničnej infraštruktúry sa určia projekty a činnosti potrebné na rozvoj železničnej infraštruktúry. V národnom pláne riadenia železničnej infraštruktúry a servisných zariadení sa určia projekty a činnosti pre riadenie, organizáciu regulácie železničnej dopravy a rozvoj služieb železničnej dopravy. |
|
100 |
C1.4. R2 |
M |
Reorganizácia železničných spoločností a obchodný manažment |
Riadenie železničných spoločností a reorganizované operácie |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Dokončí sa reorganizácia riadenia železničných spoločností a prevádzky. |
|
104 |
C1.4. R2 – I3 |
T |
Päť odstránených úzkych miest na úsekoch so súčasnými obmedzujúcimi jazdnými rýchlosťami do 60 km/h |
|
Počet |
0 |
5 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Výsledkom investície bude odstránenie piatich úzkych miest na úsekoch so súčasnou maximálnou povolenou rýchlosťou do 60 km/h.
|
|
105 |
C1.4. R2 – I4 |
T |
Dvojkoľajná železničná trať Záhreb Kustošija – ZG Zapadni Kolodvor – Záhreb Glavni Kolodvor v dĺžke 3,4 km zrekonštruovaná a zmodernizovaná |
|
Počet (km) |
0 |
3,4 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Dvojkoľajová železničná trať na úseku Záhreb Kustošija – Záhreb Zapadni Kolodvor – Záhreb Glavni Kolodvor v dĺžke 3,4 km sa zrekonštruuje a zmodernizuje.
|
|
107 |
C1.4. R2 – I6 |
T |
Dva prototypy vyrobených batériových vlakov |
|
Počet |
0 |
2 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Vyrobí sa jeden prototyp batériovej elektrickej motorovej súpravy (BEMV) a jeden prototyp batériovej motorovej súpravy (BMV), ktoré sa podrobia typovej skúške a získajú predvolenú prevádzku. Vybuduje sa šesť stabilných elektrických pripojení na nabíjanie trakčných batérií vlakov. |
|
108 |
C1.4. R2 – I7 |
M |
Modernizácia IT systémov osobnej dopravy spoločnosti HŽ |
Modernizované IT systémy osobnej dopravy HŽ |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2026 |
Modernizácia IT systémov osobnej dopravy HŽ zahŕňa: ·Inštalácia WIFI na 40 vlakoch; ·Inštalácia systému GPS na 40 vlakoch; ·Modernizácia dátového centra systému predaja; podielu a ·Nákup vybavenia pre virtualizačnú platformu. |
|
109 |
C1.4. R3 |
M |
Nový zákon o pravidelnej a sezónnej pobrežnej doprave |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o pravidelnej a sezónnej pobrežnej doprave |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
Novým zákonom o pravidelnej a sezónnej pobrežnej námornej doprave sa zjednodušia súčasné administratívne postupy a vytvoria sa lepšie predpoklady na efektívnejšiu prevádzku verejnej pobrežnej námornej dopravy, a to reguláciou ustanovení týkajúcich sa činnosti Agentúry pre pravidelnú pobrežnú námornú dopravu, najmä v oddiele týkajúcom sa udeľovania licencií na štátne trasy, ako aj lepšieho využívania a kontroly informačných systémov verejnej dopravy (systém SEOP). |
|
110 |
C1.4. R3 |
M |
Nový zákon o vnútrozemskej plavbe a prístavoch |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o vnútrozemskej plavbe a prístavoch |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
Nový zákon o vnútrozemskej plavbe a prístavoch umožní, ak je to potrebné na zaistenie bezpečnosti plavby, identifikáciu osobitných rizík v chorvátskych odvetviach vnútrozemskej vodnej dopravy (alebo ich častiach). |
|
111 |
C1.4. R3 |
M |
Nový zákon o námornej oblasti a námorných prístavoch |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o námorných oblastiach a námorných prístavoch |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Novým zákonom o námornej oblasti a námorných prístavoch sa reorganizuje štruktúra prístavného systému otvoreného pre verejnú dopravu, ktorej cieľom je zabezpečiť jednotné vykonávanie právnych záväzkov prevádzkovať verejné prístavy a racionalizovať náklady na riadenie. |
|
112 |
C1.4. R3-I1 |
T |
Nový terminál pre pasažierov v mestskom prístave Split |
|
Počet |
0 |
2 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Vybuduje sa nový terminál pre cestujúcich v mestskom prístave Split. |
|
114 |
C1.4. R3-I3 |
T |
Nový káblový trajekt „Križnica“ prevádzkovaný cez rieku Drava v obci Pitomača |
|
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Výsledkom tejto investície bude výstavba trajektu na elektrický kábel so solárnym pohonom, ktorý bude spájať pevninu s ostrovom Križnica a ktorý bude v prevádzke so súhlasom Chorvátskeho registra plavidiel. |
|
117 |
C1.4. R4-I2 |
T |
30 nových električiek dodávaných na verejnú dopravu |
|
Počet |
0 |
30 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Dodá sa 30 nových električiek. |
|
118 |
C1.4. R5-I1 |
T |
Elektrifikácia a ekologizácia pozemnej obsluhy lietadiel na letisku Zadar |
|
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Elektrifikácia a ekologizácia pozemnej obsluhy lietadiel, čo zahŕňa: I) inštalácia pevných prípojok na dodávku elektrickej energie stojacim lietadlám s potrebnými konštrukčnými a bezpečnostnými úpravami (bez zvýšenia kapacity odbavovacej plochy); II) nahradenie dieselových mobilných zariadení pozemnej obsluhy elektricky poháňanými jednotkami; a iii) výstavba fotovoltickej elektrárne s výkonom 610 kW a jej prepojenie s pevným systémom elektrického napájania a nabíjacími stanicami pre elektricky poháňané mobilné zariadenia pozemnej obsluhy.
|
|
119 |
C1.4. R5-I2 |
T |
Overovacie prototypy plne autonómnych a elektrických vozidiel a príslušné skúšky |
|
Počet |
0 |
60 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Musia sa vyrobiť a odskúšať overovacie prototypy a odskúšať systémy autonómnej jazdy. |
|
120 |
C1.4. R5-I2 |
M |
Nové právne predpisy o autonómnej jazde |
Nadobudnutie účinnosti nových právnych predpisov o autonómnej jazde |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2024 |
Nové právne predpisy o autonómnej jazde sa okrem iného vzťahujú na:
|
|
122 |
C1.4. R5-I2 |
M |
Nová služba mestskej dopravy plne autonómnych a elektrických vozidiel prispôsobená potrebám cestujúcich so zdravotným postihnutím a špecializovaná infraštruktúra |
Plne autonómne a elektrické vozidlá prispôsobené potrebám vyrobených zdravotne postihnutých cestujúcich a špecializovaná infraštruktúra fungujúca so všetkými inštalovanými funkciami |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Nová služba mestskej dopravy pozostávajúca z: (I)vozový park plne autonómnych elektrických vozidiel schopných vykonávať všetky dynamické funkcie riadenia bez pomoci vodiča a osoby s pomocou umelej inteligencie, (II)rozvoj a výstavbu špecializovanej infraštruktúry pre vozový park autonómnych a elektrických vozidiel integrovaných do verejnej mestskej dopravy a (III)vývoj softvérovej platformy na prevádzku celého systému; musia byť funkčné a umožňovať prevádzku plne autonómnych nových elektrických vozidiel. Plne autonómne nové elektrické vozidlo sa prispôsobí potrebám zdravotne postihnutých cestujúcich tým, že bude mať veľké posuvné dvere umožňujúce ľahší vstup do vozidla a batožinového priestoru, v ktorom sa môžu umiestniť invalidné vozíky. |
|
123 |
C1.4. R5-I2 |
M |
50000 bezplatných poukážok na cesty plne autonómnym vozidlom pre osoby so zdravotným postihnutím a/alebo osoby, ktoré čelia ťažkostiam pri používaní iných prostriedkov verejnej dopravy |
Podpísaná dohoda s mestom Záhreb a prevádzkovateľom verejnej dopravy o vydaní 50000 bezplatných jazdných poukážok |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Doručí sa podpísaná dohoda s mestom Záhreb a prevádzkovateľom verejnej dopravy o vydaní 50000 bezplatných jazdných poukážok platných najmenej päť rokov po vydaní pre osoby so zdravotným postihnutím a/alebo osoby, ktoré čelia ťažkostiam pri používaní iných prostriedkov verejnej dopravy. |
|||
|
124 |
C1.4. R5-I3 |
M |
2000 cestné vozidlá s alternatívnym pohonom (elektrické a/alebo vodíkové) |
2000 zakúpených cestných vozidiel s alternatívnym pohonom |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Predloží sa doklad o kúpe 2000 nových cestných vozidiel s alternatívnym pohonom (elektrických a/alebo vodíkových). |
|||
D.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Investícia C1.4 R1-I1 – Elektronický mýtny systém
Cieľom investície je znížiť preťaženie ciest a zvýšiť ochranu životného prostredia a bezpečnosť cestnej premávky.
Investícia spočíva v dodaní nového elektronického mýtneho systému.
D.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
93 |
C1.4. R1 – I1 |
M |
Nový elektronický mýtny systém |
Nový elektronický mýtny systém dodaný |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Dodá sa softvér (napríklad centrálny informačný systém) a hardvér (napríklad nové mýtne portály s kamerami) nového elektronického mýtneho systému založeného na viacprúdovom riešení voľného toku (MLFF) bez zastavenia vozidiel bezkontaktnými platobnými metódami pre diaľnice prevádzkované spoločnosťami Croatia Motorways Ltd, Highway Zágreb-Macelj (AZM) a BINA Istra. Vykoná sa skúška prvej inštalácie nového elektronického mýtneho systému na mieste. |
|||
E. KOMPONENT 1.5: ZLEPŠENIE VYUŽÍVANIA PRÍRODNÝCH ZDROJOV A POSILNENIE POTRAVINOVÉHO REŤAZCA
Cieľom tohto komponentu chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti je zvýšiť potravinovú bezpečnosť a konkurencieschopnosť chorvátskeho agropotravinárskeho sektora.
Zložka pozostáva z: I) vytvorenie siete logistickej infraštruktúry na posilnenie výrobného trhového reťazca v sektore ovocia a zeleniny; II) vytvorenie systému reštrukturalizácie a konsolidácie poľnohospodárskej pôdy; III) vývoj digitálnych riešení v odvetví poľnohospodárstva; a iv) zlepšenie systémov darovania potravín.
Komponent prispeje k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa „potreby prijať všetky potrebné opatrenia a účinne reagovať na pandémiu, udržať hospodárstvo a podporiť obnovu“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 1, 2020); o potrebe zlepšiť prístup k digitálnym službám (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2020) a o prioritizácii vykonávania a financovania verejných a potenciálne verejno-súkromných investičných projektov na podporu obnovy hospodárstva (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020).
E.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C1.5 R1 – Vytvorenie siete logistickej infraštruktúry na posilnenie reťazca výrobného trhu v sektore ovocia a zeleniny
Cieľom reformy je organizovať a prepájať ponuku malých poľnohospodárskych podnikov prostredníctvom organizácií výrobcov s cieľom podporiť združovanie, spoluprácu, výmenu skúseností a poznatkov. Očakáva sa, že reforma zlepší postavenie poľnohospodárov v dodávateľských reťazcoch, najmä v sektore ovocia a zeleniny, a prispeje k rozvoju výrobkov s vyššou pridanou hodnotou. Reforma zahŕňa prijatie operačného programu na posilnenie trhovej kapacity sektora ovocia a zeleniny na obdobie 2021 – 2026 chorvátskou vládou.
Reforma sa ukončí do 30. júna 2026.
Investícia C1.5 R1-I1 – Výstavba logistických a distribučných centier pre ovocie a zeleninu
Cieľom investície je zlepšiť hospodársku súťaž v sektore ovocia a zeleniny.
Toto opatrenie pozostáva z výstavby logistických distribučných centier pre ovocie a/alebo zeleninu.
Investícia C1.5 R1-I2 Posilnenie postavenia a viditeľnosti výrobcov v potravinovom dodávateľskom reťazci
Cieľom investície je umožniť výrobcom zohrávať dôležitejšiu úlohu v riadiacej a vlastníckej štruktúre logistických a distribučných centier.
Toto opatrenie pozostáva z odbornej prípravy organizácií výrobcov a vytvorenia uznávaného systému označovania ovocia a zeleniny.
Reforma C1.5 R2 – Zlepšenie systémov reštrukturalizácie a konsolidácie poľnohospodárskej pôdy
Cieľom reformy je uľahčiť konsolidačné postupy a nepretržité monitorovanie poľnohospodárskej pôdy, čo vytvorí predpoklady na uplatňovanie moderných poľnohospodárskych metód, budovanie infraštruktúry (ako je sieť terénnych ciest a meliofilných kanálov) a riešenie majetkových právnych vzťahov na poľnohospodárskej pôde. Reforma prispeje k efektívnejšiemu využívaniu poľnohospodárskej pôdy v poľnohospodárstve, zvýšeniu produktivity a udržateľnosti poľnohospodárskej výroby so zameraním na ochranu životného prostredia a zlepšenie života vo vidieckych oblastiach. Ako súčasť reformy nadobudne účinnosť nový zákon o konsolidácii poľnohospodárskej pôdy.
Reforma sa dokončí do 31. marca 2026.
Investícia C1.5 R2-I2 – Program monitorovania poľnohospodárskej pôdy
Cieľom tejto investície je zabezpečiť podmienky na účinnú ochranu poľnohospodárskej pôdy, nepretržitú dostupnosť údajov potrebných na posúdenie stavu pôdy a vykonávanie politiky udržateľného obhospodarovania.
Toto opatrenie spočíva v modernizácii operačného informačného systému na monitorovanie poľnohospodárskej pôdy a zriadení 90 stálych staníc na monitorovanie pôdy.
Reforma C1.5 R3 – Digitálna transformácia poľnohospodárstva
Cieľom reformy je zlepšiť prístupnosť verejných služieb v odvetví poľnohospodárstva pre poľnohospodárov digitalizáciou týchto služieb a zároveň znížiť administratívnu záťaž. Reforma zahŕňa zriadenie koordinačnej jednotky, ktorá plánuje a monitoruje realizáciu všetkých investícií a zabezpečuje dosiahnutie vymedzených cieľov: digitalizované verejné služby, operačná platforma inteligentného poľnohospodárstva a verejne prístupný informačný systém vysledovateľnosti.
Očakáva sa, že reforma prispeje k zvýšeniu poľnohospodárskej výroby, zabezpečeniu kvality a vysledovateľnosti poľnohospodárskych výrobkov a zabezpečeniu uplatňovania agronomických postupov, ktoré sú dlhodobo udržateľné pre klímu a životné prostredie.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia C1.5 R3-I1 – Zavádzanie digitálnych verejných služieb
Cieľom tejto investície je digitálna transformácia najmenej 30 poľnohospodárskych verejných služieb. Investícia zahŕňa okrem iného prípravu akčného plánu digitálnej transformácie, ktorý bude základom pre zaznamenávanie všetkých poľnohospodárskych služieb, ktoré sa majú digitalizovať. Najmenej 30 verejných služieb, ktoré sa zaregistrujú v akčnom pláne, sa digitalizuje a sprístupní príjemcom. Investícia zníži potrebu osobných služieb a prispeje k vytvoreniu digitálnych verejných služieb pre poľnohospodárov.
Investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C1.5 R3-I2 – Inteligentné poľnohospodárstvo
Cieľom tejto investície je podporiť digitálnu transformáciu chorvátskeho poľnohospodárskeho sektora.
Toto opatrenie spočíva vo vytvorení platformy inteligentného poľnohospodárstva.
Investícia C1.5 R3-I3 – Systém vysledovateľnosti
Cieľom investície je ďalej podporovať udržateľné poľnohospodárstvo, najmä zo strany malých miestnych výrobcov, a ďalej informovať spotrebiteľov o význame a dostupnosti výrobkov získaných udržateľným spôsobom na miestnej úrovni v celom Chorvátsku. Očakáva sa, že investícia bude mať pozitívny vplyv na rozvoj vidieka vo viacerých miestnych komunitách a prispeje k zvýšeniu dôvery spotrebiteľov v miestne vyrábané a udržateľné potravinové výrobky. Investícia zahŕňa zriadenie vnútroštátneho informačného systému vysledovateľnosti, ktorý je prístupný verejnosti.
Investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Reforma C1.5 R4 – Zlepšenie systémov darovania potravín
Cieľom reformy je podporiť obehové hospodárstvo v agropotravinárskom sektore, znížiť plytvanie potravinami a zvýšiť potravinovú bezpečnosť chudobnejších ľudí zlepšením systému darovania potravín. Reforma zahŕňa zriadenie potravinovej banky, posilnenie kapacity infraštruktúry sprostredkovateľov v reťazci darovania potravín, spustenie online platformy na predchádzanie plytvaniu potravinami, modernizáciu informačného systému darovania potravín, uzavretie dobrovoľných dohôd o predchádzaní plytvaniu potravinami medzi príslušnými orgánmi a zainteresovanými stranami v potravinovom dodávateľskom reťazci, akademickou obcou, vedeckou komunitou a organizáciami občianskej spoločnosti, ako aj realizáciu informačnej a vzdelávacej kampane o predchádzaní plytvaniu potravinami a darovaní potravín.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia C1.5 R4-I1 – Infraštrukturálne vybavenie potravinovej banky a sprostredkovateľov v potravinovom darcovskom reťazci
Cieľom investície je posilniť kapacitu infraštruktúry sprostredkovateľov v reťazci darovania potravín a potravinovej banky s cieľom vytvoriť základné predpoklady na zvýšenie množstva darovaných potravín, čím sa prispeje k zníženiu plytvania potravinami a zvýšeniu potravinovej bezpečnosti chudobnejších skupín obyvateľstva. Investícia zahŕňa vykonávanie podporných schém pre infraštruktúru na vybavenie potravinových bánk a sprostredkovateľov v reťazci darovania potravín, ktoré vypracovalo ministerstvo poľnohospodárstva a prijala chorvátska vláda.
Investícia sa dokončí do 31. decembra 2023.
E.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
126 |
C1.5. R1 |
M |
Operačný program na posilnenie trhovej kapacity sektora ovocia a zeleniny na obdobie 2021 – 2026 |
Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia chorvátskej vlády o prijatí operačného programu na posilnenie trhovej kapacity sektora ovocia a zeleniny na roky 2021 – 2026 |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
S cieľom vykonať opatrenie zamerané predovšetkým na posilnenie úlohy a riadiacej kapacity organizácií výrobcov (OV) v reťazci výroby a uvádzania ovocia a zeleniny na trh chorvátska vláda prijme operačný program na posilnenie trhovej kapacity sektora ovocia a zeleniny na obdobie 2021 – 2026. Zahŕňa vykonávanie týchto opatrení: I) výstavba a vybavenie logistických distribučných centier ovocia a zeleniny a ii) posilnenie postavenia a uznávania výrobcov v dodávateľskom reťazci ovocia a zeleniny. |
|
127 |
C1.5. R1 – I1 |
T |
Vybudovanie a sprevádzkovanie logistického distribučného centra (LDC) |
|
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Vybudované logistické distribučné centrum (LDC) zahŕňa renovačnú časť určenú na príjem výrobku, čistenie, umývanie, triedenie a balenie, ako aj skladovaciu časť s vhodnou prijímacou a skladovacou kapacitou pri chladení a dlhodobom skladovaní a určitú úroveň spracovania výrobku. Plánuje sa prvotné spracovanie ovocia a zeleniny s cieľom využiť výrobky neštandardnej kvality, a tým zabrániť plytvaniu potravinami (odpadu). Skladovacia kapacita najmenej rozvinutej krajiny je najmenej 3000 ton a najviac 12000 ton. Opatrenie sa týka výstavby novej budovy s potrebou primárnej energie, ktorá je aspoň o 20 % nižšia ako budova s takmer nulovou spotrebou energie. |
|
128 |
C1.5. R1 – I1 |
T |
Vybudované aspoň dve logistické distribučné centrá |
|
Počet |
1 |
3 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Vybudujú sa najmenej dve logistické distribučné centrá (LDC), z ktorých každé má skladovaciu kapacitu najmenej 3000 ton. Opatrenie sa týka výstavby nových budov, ktorých dopyt po primárnej energii je aspoň o 20 % nižší ako priemer prahových hodnôt budov s takmer nulovou spotrebou energie pre nebytové budovy a ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. |
|
129 |
C1.5. R1 – I2 |
T |
Odborná príprava pre organizácie výrobcov |
|
Počet |
0 |
3 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej tri organizácie výrobcov prepojené s logistickými distribučnými centrami sa zúčastňujú na odbornej príprave v oblasti riadenia a financovania organizácií výrobcov, do ktorej je zapojených najmenej 15 osôb. |
|
130 |
C1.5. R1 – I2 |
M |
Systém označovania ovocia a zeleniny |
Vydaný dokument potvrdzujúci súlad nového prehľadu s požiadavkami na označovanie systémov kvality |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Schvaľuje sa systém vytvárania rozpoznateľných etikiet na trhu s ovocím a zeleninou. Tento systém je dobrovoľný a dopĺňa už existujúci systém kvality vypracovaný ministerstvom poľnohospodárstva. |
|||
|
131 |
C1.5. R2 |
M |
Nový zákon o konsolidácii poľnohospodárskej pôdy |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o konsolidácii poľnohospodárskej pôdy |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Pripravovaný nový zákon o konsolidácii poľnohospodárskej pôdy okrem iného:
|
|
133 |
C1.5. R2 – I2 |
T |
Modernizácia operačného informačného systému na monitorovanie poľnohospodárskej pôdy a zriadenie 90 stálych staníc na monitorovanie stavu poľnohospodárskej pôdy |
|
Počet |
0 |
90 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Vypracuje sa program trvalého monitorovania stavu poľnohospodárskej pôdy. Vo výsledkoch programu sa uvedú krízové oblasti, v ktorých je pôda vystavená hrozbám. Modernizácia informačného systému na monitorovanie poľnohospodárskej pôdy umožní získať porovnateľné parametre.
|
|
134 |
C1.5. R3 |
M |
Zriadenie oddelenia pre implementáciu a riadenie projektov digitálnej transformácie na ministerstve pôdohospodárstva |
Rozhodnutie ministra pôdohospodárstva o zriadení oddelenia pre realizáciu a riadenie projektov digitálnej transformácie na ministerstve pôdohospodárstva |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Zriadená jednotka v spolupráci s príslušnými orgánmi (platobná agentúra, Chorvátska agentúra pre poľnohospodárstvo a potraviny a Ústredný štátny úrad pre rozvoj digitálnej spoločnosti) plánuje a monitoruje realizáciu všetkých investícií s cieľom zabezpečiť dosiahnutie: najmenej 30 digitalizovaných verejných služieb, funkčná platforma inteligentného poľnohospodárstva a verejne prístupný informačný systém vysledovateľnosti. |
|
135 |
C1.5. R3-I1 |
T |
Digitalizácia najmenej 30 verejných služieb v poľnohospodárstve uvedených v akčnom pláne digitálnej transformácie poľnohospodárskych verejných služieb |
|
Počet |
0 |
30 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Akčný plán digitálnej transformácie je základom pre zaznamenávanie všetkých poľnohospodárskych služieb, ktoré sa majú digitalizovať. Akčný plán musí obsahovať model a transformačný proces pre každú zaznamenanú službu vo verejnom záujme. Najmenej 30 verejných služieb, ktoré sa zaregistrujú v akčnom pláne a podporia v rámci chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti, sa digitalizuje a sprístupní prijímateľom. V akčnom pláne sa vymedzia jednotlivé verejné služby, ktoré sa majú digitalizovať prostredníctvom realizácie projektu. Najmenej 30 služieb sa digitalizuje a sprístupní príjemcom. |
|
136 |
C1.5. R3-I2 |
M |
Zriadenie platformy inteligentného poľnohospodárstva |
K dispozícii je platforma inteligentného poľnohospodárstva |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Príjemcom sa sprístupní platforma inteligentného poľnohospodárstva. Platforma inteligentného poľnohospodárstva ponúka aktuálne, štruktúrované a včasné informácie priamo z polí a poľnohospodárskych podnikov. |
|
137 |
C1.5. R3-I3 |
M |
Vytvorenie informačného systému vysledovateľnosti |
Informačný systém vysledovateľnosti, ktorý je funkčný a prístupný verejnosti |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Plánovaný informačný systém vysledovateľnosti umožní lepšie informovanie spotrebiteľov prostredníctvom monitorovania vysledovateľnosti poľnohospodárskych a potravinových výrobkov. Systém je dobrovoľný a používa sa na zjednotenie a uľahčenie sledovania informácií, uľahčenie podnikania a poskytovanie informácií spotrebiteľom prostredníctvom QR kódu. Systém musí byť navrhnutý tak, aby sa prepojil s inými elektronickými systémami a priebežne aktualizoval informácie o vysledovateľnosti. Systém má takisto potenciál zaznamenávať informácie o obchodníkoch a sprostredkovateľoch, ktorí nemusia nikdy prísť do fyzického kontaktu s výrobkom. |
|
138 |
C1.5. R4 |
M |
Online platforma na predchádzanie plytvaniu potravinami a modernizovaný informačný systém pre darovanie potravín |
Online platforma na predchádzanie plytvaniu potravinami a modernizáciu technického riešenia pre IT systém na darovanie potravín je funkčná a dostupná verejnosti |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Spustí sa online platforma na predchádzanie vzniku potravinového odpadu a jeho znižovanie s cieľom šíriť najlepšie postupy, zvyšovať informovanosť a vzdelávať o problematike potravinového odpadu a darovania potravín. Informačný systém darovania potravín, ktorý je už v prevádzke, sa zmodernizuje o nové funkcie, pričom sa zdôrazní možnosť regionálneho riadenia systému a štatistického zastúpenia údajov. |
|
139 |
C1.5. R4-I1 |
M |
Schéma podpory pre infraštruktúru na vybavenie potravinových bánk a sprostredkovateľov v potravinovom darcovskom reťazci |
Zavedený systém podpory pre infraštruktúru na vybavenie potravinových bánk a sprostredkovateľov v potravinovom darcovskom reťazci a vyplatené finančné prostriedky |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Podporný program sa uvedie do prevádzky na základe verejnej výzvy a uzavretých zmlúv vyplatením finančných prostriedkov, ktoré sa použijú na výstavbu a renováciu skladovacích zariadení, skladovacích zariadení a nábytku, chladiacich zariadení a zariadení na skladovanie potravín, vysokozdvižných vozíkov, chladiarenských vozidiel, vozidiel a IT zariadení. |
F. KOMPONENT 1.6: ROZVOJ UDRŽATEĽNÉHO, INOVATÍVNEHO A ODOLNÉHO CESTOVNÉHO RUCHU
Pandémia COVID-19 mala veľmi negatívny vplyv na odvetvie cestovného ruchu na celom svete aj v Chorvátsku. Cestovný ruch ako strategická činnosť v Chorvátsku predstavuje 11,4 % priameho podielu na HDP a v roku 2020 zaznamenal 55 % pokles počtu prenocovaní v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vzhľadom na tieto účinky krízy a meniace sa očakávania dopytu je cieľom tohto komponentu chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti transformovať a modernizovať odvetvie cestovného ruchu a zároveň zvýšiť jeho konkurencieschopnosť, udržateľnosť a odolnosť dosiahnutím týchto všeobecných cieľov:
-Zvýšiť odolnosť a udržateľnosť odvetvia cestovného ruchu podporou zelenej a digitálnej transformácie.
-Prispieť k obnove odvetvia cestovného ruchu po kríze spôsobenej ochorením COVID-19 zlepšením ubytovacích kapacít a sociálnej a územnej súdržnosti.
-Zvýšiť obehové hospodárstvo v cestovnom ruchu a podporiť zodpovednú spotrebu a zvýšiť nepriame účinky cestovného ruchu na súvisiace činnosti.
Komponent podporuje riešenie odporúčanie pre danú krajinu s cieľom znížiť najviac zaťažujúce parafiškálne poplatky (odporúčanie pre danú krajinu č. 4, 2019), prijať všetky potrebné opatrenia na účinné riešenie pandémie (odporúčanie pre danú krajinu č. 1, 2020) a prednostne realizovať pripravené verejné investičné projekty a podporiť súkromné investície na podporu oživenia hospodárstva (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2020).
Táto zložka prispieva aj k cieľom stanoveným v ostatných podzložkách tohto plánu, najmä v C1.5. Zlepšenie využívania prírodných zdrojov a posilnenie potravinového dodávateľského reťazca a C2.3. Digitálna transformácia spoločnosti a verejnej správy.
F.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C1.6 R1 – Zvýšenie odolnosti a udržateľnosti odvetvia cestovného ruchu
Cieľom reformy je vytvoriť účinný organizačný a právny rámec na riadenie rozvoja udržateľného cestovného ruchu vypracovaním zákona o cestovnom ruchu, stratégie udržateľného rozvoja cestovného ruchu do roku 2030, národného plánu udržateľného rozvoja cestovného ruchu do roku 2027 a strategického environmentálneho hodnotenia.
Reforma zahŕňa:
-Ďalšie administratívne a parafiškálne úľavy pre odvetvie cestovného ruchu;
-Ďalšia zmena legislatívneho rámca, ktorá umožní lepšie riadenie rozvoja cestovného ruchu a zároveň podporí investície podnikov do inovácií;
-Rozvoj nového modelu cestovného ruchu, ktorý ponúka diverzifikovanejšie produkty cestovného ruchu, prispieva k zelenej a digitálnej transformácii podnikateľov v cestovnom ruchu a zabezpečuje dodržiavanie zásad obehového hospodárstva;
-Obmedzenie prevádzkových postupov, ktoré prispejú k jednoduchšiemu, rýchlejšiemu a lacnejšiemu zakladaniu podnikov cestovného ruchu.
Sfunkčnenie reformy systému riadenia cestovného ruchu sa predpokladá aj prostredníctvom investície C.2.3 R3-I15 – Vytváranie riešení aplikácií cestovného ruchu s cieľom administratívne odbremeniť podnikateľov a transformovať model cestovného ruchu smerom k udržateľnosti. Reforma sa bude vykonávať v súlade so zásadou verejnej konzultácie so zapojením širokého spektra zainteresovaných strán v celkovom ekosystéme cestovného ruchu vrátane podnikateľov, priemyselných združení a akademickej obce.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia C1.6 R1-I1 – Regionálna diverzifikácia a špecializácia chorvátskeho cestovného ruchu prostredníctvom investícií do rozvoja produktov cestovného ruchu s vysokou pridanou hodnotou
Cieľom tejto investície je ponúknuť finančnú podporu vo forme grantov na rozvoj, prispôsobenie a modernizáciu verejnej infraštruktúry cestovného ruchu v celom Chorvátsku.
Opatrenie pozostáva z investícií, ktoré ďalej rozvíjajú infraštruktúru cestovného ruchu, zvyšujú energetickú efektívnosť a propagujú turistické produkty v menej rozvinutých turistických destináciách.
Investícia sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia C1.6 R1-I2 – Posilnenie konkurencieschopnosti podnikateľov a podpora zelenej a digitálnej transformácie odvetvia cestovného ruchu
Cieľom investície je ponúknuť finančný príspevok na zelenú a digitálnu transformáciu odvetvia cestovného ruchu.
Cieľom tejto investície je realizovať ekologické projekty, ako je zvýšenie energetickej efektívnosti, využívanie obnoviteľných zdrojov a obehového hospodárstva, zavádzanie inovácií a digitálnych technológií a vývoj produktov cestovného ruchu šetrných k životnému prostrediu a efektívne využívanie zdrojov.
Investícia sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia C1.6 R1-I3 – Posilnenie kapacity systému pre odolný a udržateľný cestovný ruch
Cieľom investície je posilniť odolnosť ľudského kapitálu v celom odvetví cestovného ruchu prostredníctvom vzdelávacích programov osobitne navrhnutých pre potreby trhu práce.
Hlavné investičné činnosti zahŕňajú navrhovanie vzdelávacích programov, ktoré reagujú na potreby trhu práce, a odbornú prípravu ľudí v rámci týchto vzdelávacích programov.
Investícia sa dokončí do 31. decembra 2025.
F.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
140 |
C1.6. R1 |
M |
Analýza scenárov ako súčasť stratégie udržateľného rozvoja cestovného ruchu do roku 2030 |
Vypracovať analýzu scenára |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Analýza scenárov vypracovaná ako súčasť procesu rozvoja stratégie je základom pre mobilizáciu investícií uvedených v tejto podzložke. V analýze scenárov sa vypracuje prognóza smerovania rozvoja na vnútroštátnej a územnej úrovni po konzultácii s kľúčovými zainteresovanými stranami v odvetví. |
|
141 |
C1.6. R1 |
M |
Prijatie stratégie rozvoja udržateľného cestovného ruchu do roku 2030 vládou Chorvátskej republiky |
Ustanovenie o nadobudnutí účinnosti stratégie rozvoja udržateľného cestovného ruchu do roku 2030 |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
V rámci tejto reformy sa proces transformácie modelu rozvoja cestovného ruchu smerom k udržateľnosti bude realizovať prostredníctvom rozvoja stratégie udržateľného rozvoja cestovného ruchu do roku 2030 z hľadiska sociálno-ekonomickej udržateľnosti, environmentálnej a územnej udržateľnosti.
|
|
142 |
C1.6. R1 |
M |
Ktorým sa stanovuje meteorologický rámec pre satelitný účet udržateľného cestovného ruchu Chorvátskej republiky |
Ustanovenie o nadobudnutí účinnosti metodologického rámca satelitného účtu udržateľného cestovného ruchu |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2023 |
Systém satelitných účtov udržateľnosti cestovného ruchu vytvorí podmienky na riadenie a monitorovanie rozvoja cestovného ruchu prostredníctvom vymedzených ukazovateľov udržateľnosti cestovného ruchu na vnútroštátnej aj regionálnej úrovni.
|
|
143 |
C1.6. R1 |
M |
Zákon o cestovnom ruchu, ktorým sa stanovuje rámec pre monitorovanie a rozvoj odvetvia cestovného ruchu |
Nadobudnutie účinnosti zákona o cestovnom ruchu |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Zákon o cestovnom ruchu poskytne rámec na monitorovanie a rozvoj odvetvia cestovného ruchu prostredníctvom zriadenia systému monitorovania a analýzy údajov, systému stimulov, monitorovania a analýzy investícií, vymedzenia úlohy kľúčových zainteresovaných strán pri rozvoji cestovného ruchu a spolupráce medzi útvarmi a vymedzenia ukazovateľov a noriem na zabezpečenie udržateľnosti cestovného ruchu (najmä zelených a digitálnych noriem). |
|
144 |
C1.6. R1 – I1 |
M |
Vyhlásenie verejných výziev na zelenú a digitálnu transformáciu existujúcej verejnej infraštruktúry cestovného ruchu a rozvoj verejnej infraštruktúry cestovného ruchu mimo hlavných turistických a pobrežných oblastí |
Uverejnenie súťažných podkladov pre zelenú a digitálnu transformáciu existujúcej verejnej infraštruktúry cestovného ruchu a rozvoj verejnej infraštruktúry cestovného ruchu mimo hlavných turistických a pobrežných oblastí |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
V súťažných podkladoch sa uvedie, že investície sa zameriavajú na projekty, ktoré môžu zvýšiť zelenú a digitálnu kvalitu infraštruktúry cestovného ruchu a znížiť vplyv na životné prostredie a následne koncentráciu hostí v sezóne. V hlavných turistických a pobrežných oblastiach sú podľa indexu rozvoja cestovného ruchu oprávnené len investície do zelenej a digitálnej transformácie existujúcej infraštruktúry cestovného ruchu a do výšky 29 623 731 EUR z celkového rozpočtu investície, ktoré prispievajú k udržateľnému riadeniu destinácií a znižujú vplyv na životné prostredie počas turistickej sezóny. Kritériá oprávnenosti zahŕňajú súlad s technickými usmerneniami Do No Significant Harm Technical Guidance (2021/C58/01). |
|
145 |
C1.6. R1 – I1 |
M |
Dokončenie ocenených projektov na výstavbu a prispôsobenie verejnej infraštruktúry cestovného ruchu |
Osvedčenie o absolvovaní od dohliadajúceho inžiniera. |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Dokončenie 10 zadaných projektov investície na výstavbu a prispôsobenie verejnej infraštruktúry cestovného ruchu. |
|||
|
146 |
C1.6. R1 – I2 |
M |
Vyhlásiť verejné výzvy na posilnenie udržateľnosti a podporu zelenej a digitálnej transformácie podnikateľov v cestovnom ruchu s aspoň 50 % celkových investícií na podporu zelenej transformácie |
Uverejnenie súťažných podkladov na posilnenie udržateľnosti a podporu zelenej a digitálnej transformácie podnikateľov v cestovnom ruchu |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
V súťažných podkladoch sa uvedie, že najmenej 29 862 632 EUR z celkových investícií sa pridelí na investície zamerané na zmiernenie zmeny klímy alebo adaptáciu na ňu, digitalizáciu činností v súlade s kritériami znižovania emisií skleníkových plynov alebo energetickej efektívnosti a znižovania odpadu, ako aj prechod na obehové hospodárstvo.
|
|
147 |
C1.6. R1 – I2 |
M |
Dokončenie zadaných investičných projektov na posilnenie udržateľnosti a podporu zelenej a digitálnej transformácie podnikateľov v cestovnom ruchu |
Osvedčenie o absolvovaní od dohliadajúceho inžiniera. |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Dokončenie 37 ocenených projektov investície na posilnenie udržateľnosti a podporu zelenej a digitálnej transformácie podnikateľov v oblasti cestovného ruchu. |
|||
|
148 |
C1.6. R1 – I3 |
T |
Vzdelávacie programy na posilnenie vedomostí a zručností v oblasti cestovného ruchu |
Počet |
0 |
10 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Vzdelávacie programy vypracované na posilnenie vedomostí a zručností v oblasti cestovného ruchu vrátane digitálnych zručností štátnych a verejných činiteľov v systéme cestovného ruchu, vzdelávania nezamestnaných a zamestnávateľov
|
|
|
149 |
C1.6. R1 – I3 |
T |
Vzdelané osoby vo vzdelávacích programoch súvisiacich s cestovným ruchom |
|
Počet |
0 |
1 000 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 1000 osôb sa zúčastňuje na kurzoch odbornej prípravy súvisiacich s cestovným ruchom. |
G. KOMPONENT 2.1: POSILNENIE KAPACITY NA NAVRHOVANIE A VYKONÁVANIE VEREJNÝCH POLITÍK A PROJEKTOV
Cieľom komponentu chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti je zlepšiť kvalitu tvorby verejnej politiky, zvýšiť kapacitu verejnej správy navrhovať a vykonávať verejné politiky a prekonať fragmentáciu verejnej správy zlepšením koordinácie medzi príslušnými ministerstvami a zlepšením vykonávania verejných politík a projektov. Zložka zahŕňa opatrenia na:
-Prostredníctvom intenzívnejšieho využívania digitálnych technológií uľahčovať navrhovanie a vykonávanie verejných politík a projektov na centrálnej a miestnej úrovni;
-Poskytuje pomoc prijímateľom pri príprave projektov a technickej dokumentácie pre projekty v oblasti zelenej a digitálnej transformácie a
-Posilniť mechanizmy koordinácie a riadenia verejných politík.
Komponent prispeje k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa zvýšenia kapacity verejnej správy navrhovať a vykonávať verejné projekty a politiky (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019) a k posilneniu kapacity a efektívnosti verejnej správy navrhovať a vykonávať verejné projekty a politiky na ústrednej a miestnej úrovni (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2020).
G.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C2.1 R1 – Posilnenie mechanizmov integrácie a riadenia verejných politík profesionalizáciou strategického plánovania
Cieľom tejto reformy je zlepšiť spôsob riadenia a vykonávania verejných politík.
Toto opatrenie spočíva vo vypracovaní právnych predpisov na zlepšenie koordinácie verejných politík, a tým v profesionalizácii strategického plánovania a posudzovania vplyvu nariadení.
Reforma C2.1 R2 – Posilnenie kapacity na prípravu a realizáciu projektov EÚ
S cieľom zvýšiť čerpanie finančných prostriedkov Únie sa touto reformou zvýši kapacita na prípravu a čerpanie finančných prostriedkov Únie. Okrem toho sa v rozhodnutí vlády o orgánoch v systéme vykonávania plánu obnovy a odolnosti vymedzia príslušné orgány a zodpovednosti za vykonávanie úloh pri vykonávaní, zriadi sa ústredný koordinačný orgán v rámci ministerstva financií na vykonávanie a monitorovanie národného plánu obnovy a odolnosti a vykonávací výbor sa poverí zabezpečením konzistentnosti a súdržnosti pri využívaní finančných prostriedkov Únie. Vypracuje sa analýza pracovného zaťaženia na posilnenie administratívnej kapacity vo všetkých operačných programoch. Štatút Agentúry pre audit systému vykonávania programov Európskej únie (ARPA) sa upraví tak, aby bol v súlade s nariadením (EÚ) 2021/241 a poskytoval právny mandát na vykonávanie auditov v rozsahu pôsobnosti národného plánu obnovy a odolnosti. Informačný systém používaný pre európske štrukturálne a investičné fondy sa zmodernizuje tak, aby umožňoval zber, uchovávanie a monitorovanie údajov o míľnikoch a cieľoch, a to aj na úrovni konečných prijímateľov.
Táto reforma sa dokončí do 31. januára 2022 a pred predložením prvej žiadosti o platbu Komisii.
Investícia C2.1 R1-I1 – Optimalizácia, normalizácia a digitalizácia procesov strategického plánovania a posúdenia vplyvu verejných politík
Cieľom tejto investície je podporiť digitalizáciu strategického plánovania, vykonávania a hodnotenia verejných politík.
Toto opatrenie pozostáva z vývoja IT platformy, informačného systému strategického plánovania, ktorý umožňuje monitorovanie prípravy strategických dokumentov.
Investícia C2.1 R2-I1 – Poskytovať pomoc prijímateľom pri príprave projektovo-technickej dokumentácie
Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť mieru úspešnosti a čerpania finančných prostriedkov EÚ.
Toto opatrenie pozostáva z výziev na poskytnutie pomoci potenciálnym príjemcom rôznych fondov EÚ s cieľom urýchliť a optimalizovať prípravu projektovo-technickej dokumentácie.
G.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
150 |
C2.1. R1 |
M |
Zmeny zákona o systéme strategického plánovania a riadenia rozvoja Chorvátskej republiky a interných predpisov |
Nadobudnutie účinnosti aktu, ktorým sa mení zákon o systéme strategického plánovania a správy pre rozvoj Chorvátskej republiky a sprievodné predpisy |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Zmeny zákona o systéme riadenia strategického plánovania a rozvoja Chorvátskej republiky a sprievodných predpisov zlepšia účinnosť strategického plánovania a profesionalizáciu prípravy strategických dokumentov. Obsahuje aj základ pre opisy pracovných miest a kompetencie štátnych zamestnancov týkajúce sa strategického plánovania; |
|
151 |
C2.1. R1 |
M |
Zmeny zákona o posudzovaní vplyvu regulácie |
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa mení zákon o posudzovaní vplyvu regulácie |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Zmenami zákona o posudzovaní regulačného vplyvu sa zjednodušia procesy posudzovania regulačného vplyvu ex post vrátane metodiky a postupov na základe odporúčaní Nástroja technickej podpory projektu týkajúcich sa posúdenia regulačného vplyvu ex post. Zmeny zahŕňajú aj zmeny v opisoch pracovných miest a kompetenciách štátnych zamestnancov v súvislosti s posúdením vplyvu s cieľom profesionalizovať koordináciu, navrhovanie a monitorovanie účinkov regulácie vo verejnej správe. |
|
152 |
C2.1. R1 |
T |
Zníženie administratívnej záťaže, ktorá priamo ovplyvňuje občanov, prostredníctvom digitalizácie a zjednodušenia postupov |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
20 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Aspoň 20 % zníženie administratívnej záťaže občanov v porovnaní s 31. decembrom 2019 použitím metodiky štandardného modelu nákladov, digitalizáciou a/alebo zjednodušením postupov. |
|
153 |
C2.1. R1 – I1 |
T |
Digitalizácia všetkých obchodných procesov mapovanie v oblasti strategického plánovania a posúdenia regulačného vplyvu |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
100 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Všetky zmapované obchodné procesy v oblasti strategického plánovania a posúdenia regulačného vplyvu sa digitalizujú a používajú prostredníctvom IT platformy (IT systému na digitalizáciu procesu strategického plánovania a posúdenia regulačného vplyvu). Informačný systém umožňuje monitorovať prípravu strategických dokumentov, vykonávanie a hodnotenie verejných politík a posúdenie vplyvu nariadení. Informačný systém obsahuje aj prehľad poskytujúci prehľad výsledkov vykonávania verejných politík. |
|
156 |
C2.1. R2 |
M |
Zmena stanov skupiny ARPA s cieľom nanovo vymedziť jej mandát |
Nadobudnutie účinnosti zmien stanov ARPA |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
V zmenách stanov Agentúry pre audit systému vykonávania programov Európskej únie (ARPA) sa vymedzí mandát agentúry ARPA na zriadenie a vykonávanie systémových auditov a kontrol týkajúcich sa národného plánu obnovy a odolnostif |
|
157 |
C2.1. R2 |
M |
Vytvorenie systému vykonávania, auditu a kontroly pre plán obnovy a odolnosti |
Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia chorvátskej vlády o orgánoch v systéme vykonávania národného plánu obnovy a odolnosti, zriadenie koordinačného orgánu pod ministerstvom financií a aktualizácia postupov používaných vykonávacími orgánmi. |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
V rozhodnutí o orgánoch v systéme plánu obnovy a odolnosti sa vymedzia príslušné orgány a zodpovednosti za vykonávanie úloh pri vykonávaní plánu obnovy a odolnosti vrátane ústredného koordinačného orgánu v rámci ministerstva financií s cieľom zabezpečiť vykonávanie a monitorovanie opatrení Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vrátane reforiem, zatiaľ čo vykonávací výbor zabezpečí konzistentnosť a súdržnosť pri využívaní finančných prostriedkov EÚ.
|
|
158 |
C2.1. R2 |
M |
Prijatie aktu o inštitucionálnom rámci pre fondy EÚ |
Nadobudnutie účinnosti zákona o inštitucionálnom rámci pre fondy EÚ |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Okrem vytvorenia inštitucionálneho rámca a menovacích orgánov v zákone zákon poskytne aj rámec na zriadenie činností budovania kapacít, ktoré by sa mali ďalej rozvíjať prostredníctvom plánu budovania administratívnych kapacít. Tento plán sa vypracúva v rámci programovania EŠIF. V zákone sa uznáva potreba ďalej posilňovať schopnosť príjemcov pripravovať, uplatňovať a vykonávať projekty, ktoré sa vykonávajú prostredníctvom (operačných) programov financovaných EÚ. |
|
159 |
C2.1. R2 |
M |
Posúdenie administratívnej kapacity |
Uverejňuje sa analýza pracovného zaťaženia |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Analýzy pracovného zaťaženia sa vykonávajú pre inštitúcie zapojené do príslušných systémov riadenia a kontroly, pričom sa zohľadňuje aj zaťaženie vyplývajúce z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Analýza poskytne primerané informácie, pokiaľ ide o potreby administratívnych kapacít, s cieľom včas ich dosiahnuť, a to aj vypracovaním súboru odporúčaní na riešenie nedostatočnej kapacity, ak je to potrebné. Na základe analýzy a odporúčaní sa zúčastneným inštitúciám pridelia potrebné zdroje. |
|
160 |
C2.1. R2 |
M |
Modernizácia informačného systému eFondovi: Registračný systém pre audit a kontroly: informácie na monitorovanie vykonávania RRF |
Audítorská správa potvrdzujúca funkcie registračného systému |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Musí byť zavedený a funkčný systém registra na monitorovanie vykonávania RRF.
|
|
161 |
C2.1. R2 – I1 |
T |
Príprava technickej dokumentácie projektu pre projekty zelenej a digitálnej transformácie |
|
Počet (suma) |
0 |
6 370 695 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Suma 6 370 695 EUR sa pridelí prostredníctvom rozhodnutí o financovaní vypracovania technickej dokumentácie projektu vypracovanej ministerstvami, národnými agentúrami a miestnymi a regionálnymi samosprávami na podporu zelenej a digitálnej transformácie. |
|
162 |
C2.1. R2 – I1 |
T |
Príprava technickej dokumentácie projektu pre projekty zelenej a digitálnej transformácie |
|
Počet |
0 |
100 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Granty sa udeľujú verejným subjektom na vypracovanie technickej dokumentácie projektu pre najmenej 100 projektov na podporu zelenej a digitálnej transformácie. |
G.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Investícia C2.1 R1-I2 – Posilnenie kapacity v oblasti strategického plánovania a lepšej právnej regulácie
Cieľom tejto investície je prispieť k zabezpečeniu udržateľnosti systému strategického plánovania a zlepšiť kvalitu prípravy a vykonávania verejných politík v Chorvátsku.
Touto investíciou sa vytvoria vzdelávacie moduly a organizácia odbornej prípravy s cieľom zlepšiť plnenie úloh strategického plánovania vo vládnych orgánoch.
Táto investícia sa dokončí do 31. decembra 2025.
G.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
154 |
C2.1. R1 – I2 |
T |
Moduly odbornej prípravy pre strategické plánovanie a posudzovanie regulačného vplyvu na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni |
Počet |
0 |
10 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Vypracuje sa 10 modulov vzdelávania/odbornej prípravy pre strategické plánovanie a lepšiu právnu reguláciu s cieľom zabezpečiť profesionalizáciu práce vrátane spoločníkov pre elektronické vzdelávanie s technickou podporou NSPA (Národná škola verejnej správy). Moduly sa vypracujú do konca roka 2024. |
|
|
155 |
C2.1. R1 – I2 |
T |
Dni odbornej prípravy pre úradníkov spojené so systémom strategického plánovania a vykonávania regulačných vplyvov na vnútroštátnej a regionálnej úrovni |
Počet |
0 |
15 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 15 dní odbornej prípravy na poskytovanie odbornej prípravy založenej na vzdelávacích moduloch v systéme strategického plánovania a vykonávania regulačných účinkov na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni. |
|
H. KOMPONENT 2.2: ĎALŠIE ZLEPŠENIE EFEKTÍVNOSTI VEREJNEJ SPRÁVY
Cieľom komponentu je modernizovať chorvátsku verejnú správu a zvýšiť jej zameranie na používateľa stimulovaním skutočného a funkčného zlúčenia jednotiek miestnej samosprávy, zvýšením digitalizácie, interoperability, zvýšením efektívnosti prideľovania zdrojov na miestnej úrovni a reformou systému odmeňovania a riadenia ľudských zdrojov.
Hlavnými cieľmi je zlepšiť schopnosť prilákať a udržať si vysokokvalitných a talentovaných zamestnancov verejnej správy a zlepšiť kvalitu verejných služieb v jednotkách miestnej a regionálnej samosprávy, ktoré brzdí slabá administratívna a fiškálna kapacita a nedostatočná transparentnosť.
Komponent zahŕňa zásadné reformy so súvisiacimi investíciami:
-Zlepšenie procesu prijímania zamestnancov do štátnej služby posilnením systému prijímania zamestnancov do štátnej služby a ďalším zlepšovaním kompetencií štátnych zamestnancov,
-Zavedenie nových mzdových a pracovných modelov vo verejnej službe vrátane reformy mzdového systému vo verejnom sektore, modernizácie systému riadenia ľudských zdrojov a podpory vertikálnej a horizontálnej mobility,
-Digitálna transformácia úschovných základní a archívnych záznamov,
-Zabezpečenie funkčnej a udržateľnej miestnej samosprávy prostredníctvom ďalšej optimalizácie a decentralizácie jednotiek miestnej samosprávy prostredníctvom stimulovanej podpory funkčných a skutočných fúzií.
Komponent prispeje k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa potreby posilniť efektívnosť verejnej správy (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 1, 2019) a zlepšenia poskytovania a kvality služieb v menších jednotkách miestnej samosprávy (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2020).
Komponent zahŕňa štyri reformy a sedem investícií.
H.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C2.2 R1 – Zlepšenie prijímania zamestnancov do štátnej služby
Cieľom tejto reformy je zlepšiť systém prijímania zamestnancov vo verejnej službe s cieľom zabezpečiť prijímanie vysokokvalifikovaných úradníkov, ktorí prispejú k zlepšeniu efektívnosti verejnej správy a umožnia zmenu zamerania verejnej správy na potreby občanov. Reforma zahŕňa zmeny legislatívneho rámca. Popri reforme majú orgány v úmysle vyvinúť nástroje informačných technológií, metodiky a potrebný obsah na overovanie kompetencií a opatrenia na budovanie kapacít.
Zavedie sa centralizovaný systém výberu štátnych zamestnancov na základe vopred stanovených plánov, analýzy pracovného zaťaženia a skutočných potrieb verejných orgánov s cieľom prijať konkrétny profil úradníkov. V procese prijímania sa uchádzači testujú online, čím sa zabezpečí transparentný a objektívnejší výber uchádzačov.
Opatrenie sa dokončí do 30. júna 2023.
Investícia C2.2 R1-I1 – Centralizovaný systém výberu
Cieľom tejto investície je vytvoriť objektívnejší a transparentnejší systém prijímania zamestnancov založený na skutočne identifikovaných potrebách a finančných zdrojoch. Zabezpečí nábor najlepších a najkompetentnejších kandidátov, čím prispeje k zlepšeniu efektívnosti verejnej správy.
Investícia zahŕňa tieto činnosti:
-Vypracovanie porovnávacej analýzy koncepcie centralizovaných systémov zamestnanosti v členských štátoch EÚ a vypracovanie návrhu nového modelu zamestnanosti;
-Zmeny legislatívneho rámca vrátane zákona o štátnej službe, pokiaľ ide o postupy prijímania štátnych zamestnancov do orgánov štátnej správy, odborných služieb a vládnych úradov;
-Vypracovanie štandardizovaných testov a odbornej prípravy;
-Vývoj IT platformy;
-Testovanie a zavedenie IT platformy.
Opatrenie sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C2.2 R1-I2 – E-štátna skúška
Cieľom tejto investície je vytvoriť nový systém elektronického zloženia štátnej skúšky, čím sa zabezpečí objektívnejší, vhodnejší a vhodnejší spôsob posudzovania znalostí uchádzačov prostredníctvom štandardizovanej písomnej skúšky.
Investícia zahŕňa vývoj softvérovej aplikácie, prostredníctvom ktorej sa poskytnú postupy na vývoj skúšobného materiálu na štátnu skúšku, žiadosť o skúšku, organizáciu, vykonanie a zloženie štátnej skúšky. Osvedčenie o preskúmaní sa sprístupní elektronicky. Systém vytvorí databázu testovacích úloh a materiálov, databázu uchádzačov a zabezpečí vypracovanie správ týkajúcich sa vykonávania a výsledkov testov. Takýto systém musí umožňovať nepretržité monitorovanie a zlepšovanie všetkých procesov vypracúvania a vykonávania štátnych skúšok. Testovacie miestnosti v štyroch testovacích centrách v Záhrebe, Splite, Rijeke a Osijeku musia byť vybavené a sprístupnené pre potreby e-skúšky, ako aj centralizovaného systému výberu (investícia C2.2.R1-I1).
Opatrenie sa dokončí do 31. decembra 2022.
Reforma C2.2 R2 – Nové modely miezd a práce v štátnej a verejnej službe
Cieľom tejto reformy je zaviesť spravodlivý, transparentný, konzistentný a finančne udržateľný mzdový systém v štátnej správe a verejnej službe spolu so štandardizovaným, digitalizovaným a na používateľa orientovaným systémom riadenia ľudských zdrojov. S cieľom riešiť novú realitu práce sa zavedie inteligentný pracovný model, ktorý úradníkom poskytne potrebné nástroje a zručnosti na vykonávanie ich úloh na diaľku.
Na základe analýzy situácie a porovnania miezd vo verejnej správe a verejnej službe sa vytvorí nový platobný systém a prijme sa nový zákon o mzdách vo verejnej službe a nový zákon o mzdách vo verejnej službe. Nové zákony obsahujú ustanovenia na hodnotenie pracovných miest podľa stanovených kritérií a na zabezpečenie harmonizácie platov v štátnej správe a verejných službách. V novom mzdovom modeli sa zavedie systém odmeňovania založený na výkone (pracovnom výkone). Menia a dopĺňajú sa predpisy týkajúce sa hodnotenia a služobného postupu štátnych zamestnancov. Hodnotenie výkonnosti a účinnosti poskytuje základ pre kariérny postup a povýšenie.
Opatrenie sa dokončí do 30. júna 2023.
Investícia C2.2 R2-I1 – Zlepšenie systému odmeňovania v štátnej správe a verejných službách
Touto investíciou sa zavedie nový systém odmeňovania v štátnej správe a verejných službách, čím sa podporí reforma v tej istej oblasti. Zabezpečí spravodlivejší systém z hľadiska štátnych zamestnancov, zvýši sa jeho konkurencieschopnosť a fiškálna udržateľnosť, pokiaľ ide o zachovanie celkovej mzdovej váhy v štátnom rozpočte a jeho racionálnejšie rozdelenie.
Zriadi sa jediný vládny koordinačný orgán zodpovedný za medziinštitucionálnu koordináciu všetkých činností, ktorý budú sprevádzať tímy odborníkov vrátane zástupcov sociálnych partnerov. Analyzuje sa súčasný systém odmeňovania a právny rámec a vypracuje sa porovnávacia analýza s partnerskými členskými štátmi. Na základe analýz sa vypracuje nový návrh nového systému odmeňovania a právneho rámca, do informačného systému riadenia ľudských zdrojov sa začlení deväť nových funkcií a vypracuje a zavedie sa komunikačná stratégia.
Opatrenie sa dokončí do 30. júna 2024.
Investícia C2.2 R2-I2 – Zavedenie modelu prístupu na hybridné pracovisko – Inteligentná práca
Cieľom tejto investície je zaviesť model, ktorý štátnym zamestnancom umožní pracovať na diaľku s cieľom poskytovať nepretržitú a kvalitnú verejnú službu prístupnú pre všetkých a zvýšiť motiváciu úradníkov. Vytvorí inovačný pracovný postup založený na prvku flexibility pracovného času a pracoviska podľa potrieb procesov a plánov verejnej správy. Legislatívne opatrenia týkajúce sa verejnej služby a pracovnoprávnych vzťahov na zavedenie hybridného modelu práce vo verejnej správe a súdnictve (Zákonník práce, zákon o štátnej službe, zákon o ochrane práce a stanovy) sa zmenia tak, aby umožnili zamestnancom pracovať hladko a nepretržite.
Na dosiahnutie uvedených cieľov sa v opatrení predpokladajú tieto činnosti:
-Zapojenie externých odborníkov do identifikácie súčasného stavu podmienok telepráce a prípravy a vykonávania odbornej prípravy v oblasti riadenia.
-Vypracovanie návrhu modelu a plánu hybridného prístupu na pracovisko s úplným normatívnym riešením na jeho vykonávanie externými odborníkmi.
-Zmeny legislatívneho rámca a pracovných metodík.
-Nadobudnutie informačných technológií (laptopov, tabletov a smartfónov a potrebného softvéru) získaných prostredníctvom transparentných postupov verejného obstarávania.
-Odborná príprava zamestnancov.
Opatrenie sa dokončí do 30. septembra 2023.
Reforma C2.2 R3 – Digitálna transformácia archívnych základní a archívnych záznamov
Cieľom tejto reformy je zlepšiť správu dokumentácie verejnými orgánmi s cieľom zlepšiť obchodné procesy. Očakáva sa, že opatrenie umožní efektívnejšie poskytovanie služieb verejnej správy využívaním zavedených riešení IKT, ktoré zabezpečia interoperabilitu a spoločné využívanie údajov, zníženie nákladov, transparentnosť podnikania a ochranu práv občanov.
Okrem toho orgány plánujú vytvoriť a zaviesť digitálnu verejnú službu s cieľom poskytnúť prístup k digitálnym základom ochrany vybudovaným pre kultúrne a historické pamiatky. Okrem toho vypracovanie potrebných noriem a kritérií zlepší v tejto súvislosti celkovú efektívnosť verejnej správy. Predpokladá sa rozvoj národného archívneho informačného systému, posilnenie infraštruktúry a ľudských kapacít v štátnych archívoch a posilnenie kapacity na digitalizáciu analógových papierových záznamov tvorcami a vlastníkmi dokumentov s cieľom zlepšiť digitálne verejné služby rýchlejším prístupom k dokumentácii a lepším presadzovaním práv používateľov a všetkých zainteresovaných občanov.
Opatrenie sa dokončí do 30. júna 2024.
Investícia C2.2 R3-I1 – Zavedenie digitálnej infraštruktúry a služieb verejnej správy vytvorením základného systému uchovávania
Táto investícia pozostáva zo zriadenia novej digitálnej verejnej služby prepojenej s existujúcimi digitálnymi verejnými službami s cieľom znížiť administratívne prekážky a umožniť úradníkom rýchlejšie a efektívnejšie spracúvať prípady.
Toto opatrenie spočíva vo vývoji digitálnych základní uchovávania.
Investícia C2.2 R3-I2 – Zlepšenie digitálnej infraštruktúry a služieb verejného sektora vytvorením národného archívneho informačného systému a posilnením národnej archívnej siete
Táto investícia spočíva v zlepšení správy a archivácie dokumentov vytvorených orgánmi verejnej moci a justičným systémom poskytnutím prístupu všetkým dotknutým orgánom verejnej moci.
Investícia pozostáva z vývoja národného archívneho informačného systému a zriadenia novej služby elektronického archívu v rámci štátnej informačnej infraštruktúry.
Reforma C2.2 R4 – Funkčná a udržateľná miestna samospráva
Cieľom tejto reformy je vytvoriť vysokokvalitný a efektívny systém miestnej a regionálnej samosprávy stimulovaním funkčnej aj skutočnej integrácie jednotiek miestnej samosprávy. Očakáva sa, že reforma prispeje k lepšiemu, efektívnemu a transparentnému poskytovaniu verejných služieb občanom a poskytne im rovnaké príležitosti na uspokojenie ich potrieb a záujmov bez ohľadu na miesto ich bydliska.
Zmenia sa príslušné právne predpisy, zákon o plnení štátneho rozpočtu Chorvátskej republiky na rok 2022, a zavedie sa mechanizmus finančnej podpory na stimulovanie funkčných aj skutočných zlúčení. V štátnom rozpočte sa zabezpečia dostatočné zdroje na finančnú podporu skutočného zlúčenia najmenej 20 % jednotiek miestnej samosprávy a funkčného zlúčenia najmenej 40 % jednotiek miestnej samosprávy. Vo fáze návrhu mechanizmu sa určí niekoľko možných modelov financovania spoločnej výkonnosti, pričom sa zohľadní rozsah služieb, ktoré musia jednotky miestnej a regionálnej samosprávy poskytovať, ako sa vymedzuje v právnych predpisoch, a nahlásené potreby jednotiek na vykonávanie spoločných úloh. Úspešné dokončenie procesu skutočného alebo funkčného zlúčenia je predpokladom pridelenia dodatočných zdrojov alebo spolufinancovania zo štátneho rozpočtu. V rozhodnutí chorvátskej vlády sa stanovia kritériá a úroveň stimulov s väčšími fiškálnymi stimulmi pre skutočné fúzie, zatiaľ čo stimuly pre funkčné fúzie závisia od počtu a druhu funkcií predpokladaných pri fúzii.
Zmeny nariadení týkajúcich sa mechanizmu finančnej podpory pre miestne a regionálne samosprávy, ktoré umožňujú vyplácanie finančných stimulov pre fúzie.
Reforma sa dokončí do 31. marca 2022.
Investícia C2.2 R4-I1 – Ďalšia optimalizácia a decentralizácia jednotiek miestnej a regionálnej samosprávy prostredníctvom podpory funkčných a skutočných fúzií
Cieľom tohto opatrenia je poskytnúť podporu jednotkám miestnej samosprávy pri rozhodovaní o funkčných alebo skutočných zlúčeniach s cieľom zlepšiť kvalitu služieb miestnej samosprávy.
Táto investícia pozostáva z modernizácie informačného systému na podporu sprievodnej reformy (C2.2 R4) a zo zavedenia vysokokvalitného systému na podporu funkčných a skutočných zlúčení jednotiek miestnej samosprávy.
H.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
163 |
C2.2. R1 |
M |
Zmenený legislatívny rámec pre centralizovaný systém výberu v štátnej správe, ktorým sa určujú potrebné kvalifikácie štátnych zamestnancov a zavádza moderný systém prijímania zamestnancov |
Nadobudnutie účinnosti zmeneného legislatívneho rámca pre centralizovaný systém výberu štátnych zamestnancov, |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2023 |
Revidované právne predpisy zahŕňajú aspoň tieto opatrenia:
|
|
164 |
C2.2. R1 – I1 |
T |
100 % všetkých novoprijatých stálych štátnych zamestnancov vo vládnych orgánoch je zamestnaných výlučne prostredníctvom nového centralizovaného, digitalizovaného a štandardizovaného systému výberu a prijímania zamestnancov, ktorý je k dispozícii prostredníctvom novovytvorenej IT platformy. |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
100 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Centralizovaný systém výberu štátnych zamestnancov sa zavedie a zavedie na základe vopred stanovených plánov prijímania založených na analýzach pracovného zaťaženia a skutočných potrebách verejných orgánov prijať určitý profil úradníkov. Systém zabezpečí, aby sa v procese prijímania do zamestnania kandidáti testovali online s cieľom zabezpečiť transparentnejší a objektívnejší výber kandidátov. |
|
165 |
C2.2. R1 – I2 |
T |
100 % úradníkov všetkých verejných inštitúcií, ktorí musia zložiť štátnu skúšku, digitálne zloží štátnu skúšku na základe nového modelu skúšky. |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
100 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
100 % úradníkov všetkých verejných inštitúcií, ktorí musia zložiť štátnu skúšku, zloží skúšku podľa plne digitalizovaného modelu. Proces zloženia štátnej skúšky sa digitalizuje s cieľom zabezpečiť, aby bol systém skúšok transparentnejší, prístupnejší (na viacerých miestach v celej krajine) a efektívnejší. |
|
166 |
C2.2. R2 |
M |
Nadobudnutie účinnosti zákonov o platoch v štátnej správe a verejných službách a predpisov o mobilite |
Nadobudnutie účinnosti zákonov o platoch v štátnej správe a verejných službách a nariadení o vertikálnej a horizontálnej mobilite štátnych zamestnancov vo verejnej správe |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2023 |
Nové právne predpisy o platoch v štátnej správe a vo verejných službách umožnia spravodlivé a transparentné hodnotenie pracovných miest v súlade so stanovenými kritériami, čím sa zabezpečí harmonizácia platových tried a prémií v štátnej službe a vo verejnej službe, stanovenie koeficientov na úrovni povolania po konzultácii so sociálnymi partnermi a zavedenie systému odmeňovania založeného na výkone (pracovný výkon). Vytvorí sa nový platobný systém a nové zákony o platoch štátnych zamestnancov a platoch štátnych zamestnancov budú obsahovať ustanovenia o spravodlivom a transparentnom hodnotení pracovných miest v súlade so stanovenými kritériami a zabezpečia harmonizáciu platov v štátnej službe a vo verejných službách a zavedú systém odmeňovania založený na pracovnom výkone.
|
|
167 |
C2.2. R2 – I1 |
T |
Systém riadenia ľudských zdrojov, register verejných činiteľov a centralizovaný mzdový systém (RegZap – Cop) dopĺňa deväť nových funkcií, ktorými sa digitalizujú všetky súvisiace procesy, ktorými sa zjednoduší a urýchli zmena mzdového systému. |
|
Počet |
0 |
9 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
V rámci REGZAP-COP sa vyvinie a zavedie deväť nových funkcií (t. j.: vypracovanie aktov o právach a povinnostiach zamestnancov, hodnotení, pracovných záznamoch, plánovaní a rozvoji kariéry, vnútornom trhu práce a personalizovanom prístupe úradníkov, služobných cestách) na podporu vykonávania navrhovaných zmien mzdového systému. |
|
168 |
C2.2. R2 – I2 |
T |
Aspoň 20 % štátnych zamestnancov pracuje v rámci modelu inteligentnej práce |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
20 |
OTÁZKA Č. 3 |
2023 |
20 % štátnych zamestnancov už pracuje v rámci modelu inteligentnej práce, čo im umožňuje pracovať na diaľku s cieľom poskytovať nepretržitú a kvalitnú verejnú službu prístupnú pre všetkých a zvýšiť motiváciu úradníkov. |
|
169 |
C2.2. R2 – I2 |
T |
Aspoň 60 % štátnych zamestnancov vyškolených v oblasti pracovných metód inteligentnej práce |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
60 |
OTÁZKA Č. 3 |
2023 |
60 % štátnych zamestnancov je vyškolených v oblasti modelu inteligentnej práce a má potrebné zručnosti na prácu na diaľku s cieľom poskytovať nepretržitú a kvalitnú verejnú službu prístupnú pre všetkých a zvýšiť motiváciu úradníkov. |
|
170 |
C2.2. R3 |
M |
Zriadenie služby elektronickej ochrany |
Plne funkčná a prístupná digitálna verejná služba na základe e-konzervácie |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Vytvorením digitálnej infraštruktúry a služieb verejnej správy sa vytvorením systému základní uchovávania zlepšuje správa dokumentácie verejnými orgánmi a inými tvorcami dokumentov ako základné podporné funkcie pre všetky obchodné procesy. Systém elektronickej ochrany umožňuje efektívnejšie poskytovanie služieb verejnej správy pomocou zavedených riešení IKT, ktoré zabezpečujú interoperabilitu a spoločné využívanie údajov, znižovanie nákladov, transparentnosť podnikania a ochranu práv občanov.
|
|
171 |
C2.2. R3 |
M |
Zriadenie vnútroštátneho archívneho informačného systému |
Plne funkčný a prístupný národný archívny informačný systém |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2024 |
Zriadi sa vnútroštátny archívny informačný systém na zlepšenie správy dokumentácie verejnými orgánmi a inými tvorcami dokumentov ako základná podporná funkcia pre všetky obchodné procesy. |
|
172 |
C2.2. R3-I1 |
T |
Vytvorenie súboru 60 verejne dostupných ochranných základní pre najzložitejšie kultúrne a historické lokality s vysokou pamiatkovou hodnotou |
|
Počet |
0 |
60 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Bola vytvorená a zverejnená IT platforma s najmenej 60 základňami na elektronické uchovávanie údajov.
|
|
173 |
C2.2. R3-I2 |
T |
600 tvorcov dokumentov používa archivačný informačný systém |
|
Počet |
0 |
600 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej 600 tvorcov, ktorí používajú vnútroštátny informačný systém na správu a uchovávanie dokumentácie. . Zriadenie vnútroštátneho archívneho informačného systému zahŕňa tieto činnosti: ·Posilnenie skladovacích kapacít v 8 regionálnych vládnych archívoch na prenos trvalých papierových záznamov, ·WArranning and select paper records at the judicial authorities (Vyhotovenie a výber papierových záznamov na súdnych orgánoch), ·Nakladanie so záznamami zo strany súdnych orgánov, ktoré uplynuli obdobia uchovávania a už sa nepoužívajú na bežné obchodné procesy, ·Digitalizácia vybraných papierových záznamov, ktoré zostávajú v súdnych orgánoch v súlade s odbornými usmerneniami pre digitalizáciu archívov a platnými právnymi predpismi. |
|
174 |
C2.2. R4 |
M |
Zmena legislatívnych rámcov na podporu dobrovoľného funkčného alebo skutočného zlúčenia jednotiek miestnej samosprávy a prijatie rozhodnutia chorvátskej vlády o kritériách udeľovania fiškálnych stimulov na dobrovoľné funkčné alebo skutočné zlúčenia |
Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Zmenený legislatívny rámec a mechanizmus finančnej podpory podporia funkčné a účinné zlúčenie jednotiek miestnej samosprávy a zároveň zabezpečia dostatočné zdroje v štátnom rozpočte na finančnú podporu skutočného zlúčenia aspoň 20 % jednotiek miestnej samosprávy, t. j. aspoň 40 % jednotiek miestnej samosprávy v období do roku 2026. Funkčne zlúčené miestne samosprávne jednotky si pritom ponechajú rovnaké rozpočtové zdroje, ktoré mali k dispozícii pred zlúčením, minimálne počas dvoch rokov, stimuly musia pokrývať aj jednorazové náklady na kombinované financovanie a poskytovať dodatočné zdroje na základe úspor dosiahnutých počas nasledujúcich piatich rokov. Okrem toho stimuly na skutočné fúzie LGU zahŕňajú jednorazové kapitálové transfery počas piatich rokov, ktoré má LGU použiť na projekty infraštruktúry. V rozhodnutí chorvátskej vlády sa stanovia kritériá a úroveň stimulov s väčšími fiškálnymi stimulmi pre skutočné fúzie, zatiaľ čo stimuly pre funkčné fúzie závisia od počtu a druhu funkcií predpokladaných pri fúzii. Po prijatí rozhodnutia vlády Chorvátskej republiky sa v úradnom vestníku uverejní verejná výzva adresovaná miestnym samosprávam na vyjadrenie záujmu o dobrovoľné funkčné alebo skutočné zlúčenie. |
|
175 |
C2.2. R4-I1 |
M |
Podporný mechanizmus pre dobrovoľné funkčné a skutočné prepojenia a vytvorenie úplného podporného systému pre funkčné a účinné prepojenie jednotiek |
Je zavedený komplexný podporný mechanizmus pre funkčné/skutočné zlúčenia jednotiek miestnej samosprávy. |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2025 |
Informačný systém vyvinutý v rámci projektu Európskeho sociálneho fondu „Optimalizácia systému miestnej a regionálnej samosprávy“ sa zmodernizuje tak, aby podporoval a povzbudzoval miestne správne jednotky buď k spoločnému vykonávaniu úloh (funkčné zlúčenie), alebo k skutočnému zlúčeniu s inými miestnymi samosprávnymi jednotkami.
Podpora ďalšieho procesu funkčnej optimalizácie pracovných miest v rámci pôsobnosti miestnych jednotiek zahŕňa:
Usmernenia, ktoré sa vypracujú na základe uvedených údajov.
|
H.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Reforma C2.2 R5 – Nové mzdové a pracovné modely v štátnej a verejnej službe – zvýšenie ambícií reformy stanovením dodatočných osobitných požiadaviek na obsah predpisov
Cieľom tejto reformy je zvýšiť ambície vykonávania reformy R2 Nové mzdové a pracovné modely v štátnej a verejnej službe doplnením osobitných požiadaviek na obsah stanov sprevádzajúcich zákon o mzdách v štátnej a verejnej službe prijatý v rámci R2.
Vo vládnych vyhláškach, ktorými sa podporuje zákon o platoch v štátnej a verejnej službe, sa podrobne vymedzia rozpätia koeficientov a platových pásiem v rámci jednotnej platovej stupnice pre štátne orgány a verejné služby.
Okrem toho sa v nariadení vlády stanovia názvy pracovných miest, podmienky pre pridelenie na konkrétne pracovné miesto, zaradenie pracovných miest, príslušná platová trieda a koeficienty výpočtu platu v rámci tejto triedy.
Koeficienty výpočtu platov sa určia na základe hodnotenia pracovného miesta, pričom sa zohľadnia štandardné kritériá hodnotenia a klasifikácie pracovného miesta vymedzené v zákone o platoch v štátnej a verejnej službe (ako je zložitosť pracovného miesta, požadovaná odborná prax, samostatnosť práce a požadované dodatočné spôsobilosti a licencie). Spôsob, akým sa majú uplatňovať štandardné kritériá v procese hodnotenia a klasifikácie zamestnania, sa určí v nariadeniach vlády.
Cieľom referenčného porovnávania pracovných miest je zabezpečiť vykonávanie zásady rovnakej odmeny za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty uplatňovaním jednotných štandardných referenčných hodnôt a odstrániť doterajšiu prax, podľa ktorej sa pracovné miesta s rovnakými alebo podobnými pracovnými miestami, ale v rôznych štátnych orgánoch alebo verejných službách, odmeňujú odlišne.
Napokon cieľom interných predpisov je zabezpečiť, aby sa rovnaká platová trieda klasifikovala ako pracovné miesta rovnakej alebo takmer rovnakej hodnoty, pokiaľ ide o zložitosť pracovného miesta, povinnosti, pracovnú samostatnosť a iné štandardné kritériá.
Opatrenie sa dokončí do 30. júna 2024.
H.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
.
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
||||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
|||||||
|
393 |
C2.2.R5 |
M |
Nadobudnutie účinnosti interných predpisov upravujúcich nové mzdové modely a centralizovaný systém výberu v občianskych a verejných službách |
Nadobudnutie účinnosti nariadení vlády, ktorými sa stanovujú kritériá regulácie nových mzdových modelov v občianskych a verejných službách |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2024 |
Nadobudnutie účinnosti šiestich stanov, v ktorých sa podrobne opisuje systém odmeňovania zamestnancov v štátnej a verejnej správe podľa platových tried a koeficientov, ako aj postup, kritériá a metóda hodnotenia výkonnosti štátnych zamestnancov a zamestnancov v štátnych orgánoch a vo verejných službách. V stanovách sa v prípade potreby zohľadní analýza vykonaná Svetovou bankou v rámci investície C2.2.R2-I1. V stanovách sa vymedzujú: —metóda uplatňovania štandardných kritérií stanovených v zákone o odmeňovaní v štátnych a verejných službách v postupe hodnotenia a klasifikácie pracovných miest v štátnych orgánoch a verejných službách (expertné tímy štátnej správy a verejných služieb budú hodnotiť pracovné miesta a v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti a správy alebo ministerstvom práce, dôchodkového systému, rodiny a sociálnej politiky vykonajú analýzu, ktorá sa má zohľadniť pri určovaní mzdových koeficientov), názvy pracovných miest, podmienky výberu na pracovné miesta, zaradenie pracovných miest a príslušné platové triedy, ako aj platové koeficienty vo verejnej službe (po konsolidácii alebo znížení počtu pracovných miest); —rozpätia koeficientov v rámci platových tried jednotnej platovej stupnice pre verejné a štátne služby; postup, kritériá a metódy hodnotenia výkonu úradníkov (vrátane riadiacich funkcií) a zamestnancov vo verejnej službe. |
|
I. KOMPONENT 2.3: DIGITÁLNA TRANSFORMÁCIA SPOLOČNOSTI A VEREJNEJ SPRÁVY
Chorvátsko sa v roku 2020 umiestnilo na 20. mieste v indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI), pričom existuje značný priestor na zlepšenie online dostupnosti verejných služieb. Nízka digitálna pripojiteľnosť Chorvátska takisto bráni ďalšiemu rozvoju digitálneho hospodárstva krajiny a prispieva k digitálnej priepasti medzi mestskými a vidieckymi oblasťami.
Cieľom tohto komponentu je podporiť digitálnu transformáciu chorvátskeho hospodárstva a spoločnosti. Zahŕňa reformy a investície na digitalizáciu verejnej správy, zvýšenie poskytovania online verejných služieb a poskytovanie prístupu ku gigabitovým sieťam pripojenia v oblastiach postihnutých zlyhaním trhu vrátane vidieckych oblastí.
Tento komponent prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa potreby „konsolidovať sociálne dávky a zlepšiť ich schopnosť znižovať chudobu“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2019), „zlepšiť prístup k digitálnej infraštruktúre a službám“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2020) a „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na vysokorýchlostné širokopásmové pripojenie“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020).
Komponent zahŕňa štyri reformy a dvadsať investícií.
I.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C2.3 R1 – Stratégia pre digitálne Chorvátsko a posilnenie medziinštitucionálnej spolupráce a koordinácie v záujme úspešnej digitálnej transformácie spoločnosti a hospodárstva
Cieľom tejto reformy je riadiť digitálnu transformáciu chorvátskej spoločnosti a hospodárstva v nasledujúcom desaťročí. Poskytne strategický rámec „Digitálna stratégia Chorvátska do roku 2030“, v ktorom sa stanoví rámec pre investície do digitálnej transformácie a vymedzia sa strategické ciele v týchto oblastiach: I) digitálna transformácia hospodárstva, ii) digitalizácia verejnej správy a spravodlivosti, iii) digitálna pripojiteľnosť/rozvoj širokopásmových elektronických komunikačných sietí a iv) rozvoj digitálnych zručností a digitálnych pracovných miest.
Reformou sa takisto vytvorí mechanizmus na koordináciu prípravy a realizácie projektov podporujúcich digitálnu transformáciu spoločnosti a hospodárstva na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni s usmerneniami pre jasné stanovenie priorít a hodnotiace kritériá pre investície.
Reforma C2.3 R2 – Zlepšenie interoperability informačných systémov
Cieľom tejto reformy je podporiť poskytovanie digitálnych verejných služieb a uľahčiť interakciu medzi občanmi/podnikmi a verejnou správou. Cieľom reformy je takisto zaviesť pokročilú analýzu údajov vo vnútroštátnej správe s cieľom podporiť rozhodovanie založené na údajoch na všetkých úrovniach správy.
Hoci orgány verejnej moci v Chorvátsku v súčasnosti používajú stovky rôznych registrov a databáz, očakáva sa, že reformou sa vytvoria predpoklady na zriadenie centrálneho registra (centrálny interoperabilný systém) prepájajúceho základné registre (investícia C2.3.R2.I1), ako aj na zriadenie centrálnej databázy umožňujúcej príslušným orgánom využívať pokročilú analýzu údajov (investícia C2.3.R2.I2).
Očakáva sa, že reforma prinesie systémové zmeny smerom k rozvoju interoperabilných systémov na vnútroštátnej úrovni a k rozhodovaniu založenému na údajoch. Takisto sa očakáva, že zlepší online poskytovanie kvalitných verejných služieb podnikom a občanom.
V opatrení sa vymedzí organizačná a riadiaca štruktúra na riadenie centrálneho systému interoperability, ako aj katalóg elektronických služieb, ktoré sa majú pripojiť k centrálnemu systému interoperability. Takisto vytvorí ekosystém na zber, spracovanie, analýzu, zobrazovanie a výmenu údajov s cieľom zaviesť analýzu údajov vo vnútroštátnej správe ako nový spôsob práce na všetkých úrovniach rozhodovania.
Táto reforma sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C2.3 R2-I1 – Zriadenie centrálneho systému interoperability
Cieľom tejto investície je napraviť súčasnú fragmentáciu registrov v súlade s európskym rámcom interoperability (EIF).
Opatrenie spočíva v zriadení centrálneho systému interoperability.
Investícia C2.3 R2-I2 – Zriadenie centrálneho registra údajov a systému obchodnej analýzy
Cieľom tejto investície je vybudovať centrálny sklad údajov (DWH) pre orgány verejnej správy, od ktorého sa očakáva, že zlepší systém správy údajov tým, že uľahčí zber údajov v štandardizovaných formátoch, spracovanie, analýzu a výmenu údajov medzi orgánmi verejnej moci (ako sú jednotky štátnej správy a miestnej samosprávy). Platforma umožňuje analýzu údajov v reálnom čase a vytvára pokročilé nástroje na analýzu údajov (ako sú vopred vymedzené obchodné ukazovatele, prehľady a každodenné správy), od ktorých sa očakáva, že výrazne zlepšia rozhodovanie založené na údajoch na všetkých úrovniach vnútroštátnej správy.
Časť dátového skladu je prístupná aj občanom a podnikom s cieľom umožniť súkromnému sektoru budovať a rozvíjať služby s pridanou hodnotou založené na údajoch a analytických nástrojoch, ktoré majú k dispozícii.
Táto investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C2.3 R3-I1 – Modernizácia strediska spoločných služieb
Cieľom tejto investície je rozšíriť kapacitu štátneho cloudu (CDU).
Opatrenie spočíva v modernizácii štátneho cloudu a zvýšení počtu jeho používateľov.
Investícia C2.3 R3-I2 – Posilnenie kapacity polície na boj proti počítačovej kriminalite
Cieľom investície je posilniť kapacitu ministerstva vnútra bojovať proti počítačovej kriminalite.
Investícia zahŕňa nákup špecializovaného vybavenia pre políciu na analýzu digitálnych dôkazov, špecializovanú odbornú prípravu príslušníkov polície na odhaľovanie kybernetických útokov a boj proti nim a vykonávanie verejnej preventívnej kampane zameranej na podniky a občanov s cieľom zvýšiť informovanosť o počítačovej kriminalite.
Táto investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C2.3 R3-I3 – Zriadenie jednotného kontaktného miesta pre všetky elektronické verejné asistenčné služby
Cieľom investície je vytvoriť jednotné kontaktné miesto (JKC), ktoré harmonizuje a centralizuje systém asistenčných služieb všetkých online služieb orgánov verejnej správy. Očakáva sa, že jednotné kontaktné miesto poskytne občanom a podnikom novú, zlepšenú službu komunikácie s orgánmi verejnej správy a umožní používateľom ľahko nájsť požadované informácie. Jednotné kontaktné miesto má aj funkcie, ktoré používateľom umožňujú zasielať spätnú väzbu, posudzovať kvalitu interakcie so štátnymi zamestnancami a hodnotenie po ukončení, čo by malo zmeniť interakciu medzi chorvátskou verejnou správou a jej používateľmi.
Táto investícia sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia C2.3 R3-I4 – Konsolidácia systémov zdravotníckej informačnej infraštruktúry ČEZIH
Cieľom investície je modernizovať centrálny informačný systém zdravotnej starostlivosti Chorvátskej republiky (CEZIH), ktorý používajú všetci aktéri v systéme zdravotnej starostlivosti (ako sú nemocnice, zdravotnícky personál, zdravotnícke školy, verejné zdravotnícke zariadenia, lekárne, laboratóriá).
Investícia najmä presunie systém do štátneho cloudu (centrum spoločných služieb) a zavedie riešenia obnovy po havárii s cieľom zabezpečiť kontinuitu činností a zabezpečiť nepretržitý, spoľahlivý a bezpečný režim prevádzky centrálneho zdravotníckeho informačného systému.
Táto investícia sa dokončí do 30. júna 2024.
Investícia C2.3 R3-I5 – Projekt zavedenia preukazu digitálnej identity
Cieľom investície je podporiť používanie elektronických podpisov v interakcii občanov s verejnou správou. Očakáva sa, že opatrenie umožní používateľom elektronickej identifikácie podpisovať dokumenty na mobilných platformách prostredníctvom mobilnej aplikácie Certilia.
Zriadi systém správy digitálnej identity (IDP) a mobilný podpisový systém na vydávanie certifikátov na diaľku pre kvalifikovaný elektronický podpis na diaľku. Vydanie takéhoto certifikátu je predpokladom na elektronické podpisovanie dokumentov na mobilných platformách alebo v mobilných aplikáciách na podpisovanie.
Táto investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C2.3 R3-I6 – Investície do siete štátnej informačnej infraštruktúry
Cieľom tejto investície je modernizovať a rozšíriť kapacitu siete štátnej informačnej infraštruktúry (sieť DII).
Opatrenie pozostáva z modernizácie siete DII a pripojenia nových používateľov k sieti DII.
Investícia C2.3 R3-I7 – Zlepšenie systému priestorového plánovania, výstavby a štátnych aktív prostredníctvom digitalizácie
Cieľom tejto investície je modernizovať informačný systém priestorových plánov (ISPU) na integrovaný informačný systém pre priestorové plánovanie a umožniť digitalizáciu postupov súvisiacich s prípravou a realizáciou jednotlivých projektov.
Opatrenie pozostáva z vytvorenia priestorových plánov novej generácie a modernizácie ISPU.
Investícia C2.3 R3-I8 – Vytvorenie digitálnej mobilnej platformy
Cieľom tejto investície je vytvoriť mobilnú digitálnu platformu verejných služieb, ktorá občanom umožní ľahko využívať online verejné služby na svojich smartfónoch. Existujúce „služby eCitizens“ boli vyvinuté pre osobné počítače a v súčasnosti nie sú prispôsobené mobilným zariadeniam, a preto je potrebná platforma prispôsobená mobilným aplikáciám.
Touto investíciou s využitím najmodernejších technológií a noriem sa vybuduje platforma, ktorá poskytuje štandardizovaný spôsob ponúkania verejných služieb na mobilných platformách (ako je žiadosť o dôkaz rodného listu, žiadosť o dôkaz o pobyte, registrácia zmeny adresy; evidencia motorového vozidla). Všetky súvisiace registre a databázy prepojí s centrálnou autobusom na výmenu údajov (GSB). Investícia umožní aj modernizáciu národného identifikačného autentifikačného systému (NIAS) podľa najnovších trendov autentifikácie mobilných platforiem, pričom sa zavedú moderné metódy biometrickej aplikácie.
Táto investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C2.3 R3-I9 – Vytvorenie novej platformy pre elektronický bulletin verejného obstarávania Chorvátskej republiky
Cieľom tejto investície je vytvoriť novú IT platformu pre systém elektronického obstarávania s cieľom podporiť digitalizáciu procesu verejného obstarávania a zaviesť nové štandardné formuláre na uverejňovanie oznámení v oblasti verejného obstarávania stanovené vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2019/1780 (elektronické formuláre).
Investíciou sa zmodernizuje IT platforma chorvátskej elektronickej reklamy verejného obstarávania (EOJN), ktorá je v súčasnosti založená na zastaranej technológii a riadne nepodporuje efektívne vykonávanie postupov verejného obstarávania. Opatrenie predovšetkým umožní prepojiť všetky postupy verejného obstarávania (od plánu verejného obstarávania cez priebeh postupu až po údaje o platbách na základe uzavretých zmlúv) a zavedie povinné online odvolania (elektronické odvolania) a možnosť online platby poplatkov. Investíciou sa takisto vytvorí rámec na sledovanie súladu s určitými minimálnymi povinnými kritériami a cieľmi (ako je strategické, zelené alebo inovačné verejné obstarávanie).
Táto investícia sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia C2.3 R3-I10 – Digitalizácia CES (eHZZ)
Cieľom tejto investície je digitalizovať chorvátske služby zamestnanosti (CES – HZZ).
Opatrenie spočíva v uvedení systému správy digitálnej identity CES a digitálneho systému riadenia ľudských zdrojov do prevádzky a v modernizácii digitalizácie CES.
Investícia C2.3 R3-I11 – Modernizácia podpory IKT pre HZMO (eHZMO)
Cieľom tejto investície je modernizovať informačný systém Chorvátskeho inštitútu dôchodkového poistenia (HZMO) a digitalizovať jeho hlavné obchodné procesy.
Opatrenie spočíva v modernizácii informačného systému HZMO.
Investícia C2.3 R3-I12 – Digitalizácia archívov HZMO (eArhiva)
Cieľom tejto investície je digitalizovať archív Chorvátskeho inštitútu dôchodkového poistenia (HZMO) a zlepšiť celkovú výkonnosť práce HZMO a nákladovú efektívnosť archívov.
Opatrenie spočíva v sprevádzkovaní digitálneho archívu (systém správy digitálneho archívu) a v skenovaní a digitálnej indexácii stránok z vnútroštátneho archívu.
Investícia C2.3 R3-I13 – Digitálna transformácia daňovej správy
Cieľom tejto investície je modernizovať informačný systém daňovej správy a zvýšiť efektívnosť daňovej správy.
Opatrenie spočíva v spustení modernizovaného informačného systému daňovej správy online a v jeho sprístupnení.
Investícia C2.3 R3-I14 – Zavedenie bezhotovostného platobného systému v hospodárstve prostredníctvom elektronických faktúr s integrovanými elektronickými archívmi a aktívnym daňovým účtovníctvom
Cieľom tejto investície je vytvoriť online systém daňového účtovníctva s cieľom znížiť administratívne zaťaženie daňovníkov.
Investíciou sa vytvorí nový informačný systém na registráciu elektronických faktúr (e-faktúr) vydaných verejnými orgánmi na bezhotovostné platby v informačnom systéme daňovej správy. Investíciou sa takisto zavedie pokročilý online účtovný systém pre DPH,
Očakáva sa, že investícia prispeje k zjednodušeniu daňových priznaní znížením počtu požadovaných foriem a podporí dodržiavanie daňových predpisov.
Investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C2.3 R3-I15 – Vytváranie riešení pre aplikácie v cestovnom ruchu
Cieľom tejto investície je vyvinúť nové IT nástroje, ktoré pomôžu účinne riadiť rozvoj cestovného ruchu a podporiť udržateľnosť tohto odvetvia.
Opatrenie spočíva v poskytnutí štyroch IT nástrojov.
Investícia C2.3 R3-I16 – Digitalizácia procesov v športe a rekreácii na miestnej a regionálnej úrovni
Cieľom tejto investície je modernizovať informačný systém v športe (ISS) a uľahčiť prístup k systému pre všetky príslušné zainteresované strany.
Opatrenie pozostáva z troch nových aplikačných modulov, ktoré sa integrujú do modernizovanej ISS.
Investícia C2.3 R3-I18 – Dobrovoľné príspevky do spoločného podniku EuroHPC na gigatováreň umelej inteligencie alebo rovnocennú infraštruktúru umelej inteligencie
Cieľom tohto opatrenia je podporiť zriadenie gigatovární umelej inteligencie a ich služieb v Chorvátsku a prístup k nim. Opatrenie pozostáva z dobrovoľného príspevku vo výške 39 000 000,00 EUR do spoločného podniku EuroHPC. Z príspevku sa podporí gigatováreň umelej inteligencie alebo rovnocenná infraštruktúra umelej inteligencie a kvantové technológie, ktoré sa majú zriadiť v Únii.
Reforma C2.3 R4 – Posilnenie pripojiteľnosti ako základného kameňa digitálnej transformácie spoločnosti a hospodárstva
Cieľom tejto reformy je pripraviť pôdu na zabezpečenie dostupnosti elektronických komunikačných sietí poskytujúcich gigabitové pripojenie pre domácnosti a subjekty sociálno-ekonomickej interakcie v súlade s cieľmi európskej gigabitovej spoločnosti.
Cieľom tejto reformy je zabezpečiť včasné a komplexné vykonávanie regulačného a strategického rámca v oblasti elektronických komunikácií prostredníctvom prijatia aktu o elektronických komunikáciách v súlade s ustanoveniami smernice (EÚ) 2018/1972, ktorou sa stanovuje európsky kódex elektronických komunikácií, a vykonávanie cieľov národného plánu širokopásmového pripojenia v Chorvátsku na obdobie 2021 – 2027.
Očakáva sa, že reformou sa identifikuje a rieši administratívna záťaž a regulačné prekážky súvisiace s výstavbou gigabitových pripojiteľných sietí vrátane sietí 5G s cieľom podporiť investície do zavádzania sietí 5G.
Táto reforma dopĺňa investície do digitálnej pripojiteľnosti prostredníctvom širokopásmového pripojenia v pevných a pokročilých bezdrôtových a mobilných sieťach, a to aj prostredníctvom využívania technológií 5G.
Táto investícia sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia C2.3 R4-I1 – Realizácia projektov v rámci národného rámcového programu pre rozvoj širokopásmovej infraštruktúry
Cieľom tejto investície je zvýšiť vnútroštátne širokopásmové pokrytie gigabitovým pripojením v oblastiach s nedostatočným komerčným záujmom v súlade s národným rámcovým programom rozvoja širokopásmovej prístupovej infraštruktúry.
Opatrenie pozostáva z podpísania dohôd o grante na realizáciu projektov podľa národného rámca pre rozvoj infraštruktúry širokopásmového prístupu (ONP) a poskytovania širokopásmového prístupu domácnostiam v bielych oblastiach NGA.
Investícia C2.3 R4-I2 – Výstavba pasívnej infraštruktúry elektronických komunikácií
Cieľom tejto investície je zvýšiť dostupnosť gigabitových sietí vo vidieckych a riedko osídlených oblastiach, v ktorých neexistuje komerčný záujem o výstavbu týchto sietí.
Opatrenie pozostáva z podpísania dohody o grante na výstavbu pasívnej elektronickej komunikačnej infraštruktúry a poskytnutia prístupu k 5G pre vidiecke a riedko osídlené oblasti.
I.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
176 |
C2.3. R1 |
M |
Stratégia pre digitálne Chorvátsko |
Nadobudnutie účinnosti stratégie pre digitálne Chorvátsko |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
V „Digitálnej stratégii pre Chorvátsko do roku 2030“ sa jasne vymedzia strategické ciele a priority, ktoré budú tvoriť základ pre vymedzenie opatrení v týchto oblastiach: digitalizácia verejnej správy a súdnictva; rozvoj širokopásmových elektronických komunikačných sietí; rozvoj digitálnych kompetencií a digitálnych pracovných miest. |
|
177 |
C2.3. R2
|
M |
Zriadenie platforiem pre centrálny systém interoperability |
Správa Ústredného úradu pre rozvoj digitálnej spoločnosti (SDURDD), že platformy sú funkčné a testované na používanie |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Centrálny vnútroštátny portál interoperability poskytuje katalóg všetkých dostupných služieb a dátový sklad (DWH) je funkčný na použitie. |
|
178 |
C2.3. R2 – I1 |
M |
Zriadenie centrálneho systému interoperability |
Správa Ústredného úradu pre rozvoj digitálnej spoločnosti (SDURDD), že systém je funkčný a testovaný na používanie |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3
|
2024 |
Centrálny interoperabilný systém zabezpečujúci interoperabilitu registrov musí byť online a prístupný. Musí byť: I)zabezpečiť online poskytovanie 19 administratívnych postupov uvedených v prílohe II k nariadeniu o jednotnej digitálnej bráne cezhraničným používateľom v EÚ; II)zahŕňajú centrálny vnútroštátny portál; III)integrovať a prepojiť do systému najmenej osem ďalších existujúcich základných verejných registrov; IV)zabezpečiť, aby sa informácie o rôznych registroch konsolidovali na jednom mieste a aby boli k dispozícii orgánom verejnej správy, občanom a podnikom. |
|
179 |
C2.3. R3-I1 |
T |
Modernizácia štátneho cloudu |
Správa Ústredného úradu pre rozvoj digitálnej spoločnosti (SDURDD) |
Počet |
0 |
6 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Šesť nových funkcií musí byť funkčných na použitie v štátnom cloude (CDU) a prístupných pre používateľov:
|
|
180 |
C2.3. R3-I1 |
T |
Zvýšenie počtu používateľov v centre spoločných služieb |
|
Počet |
0 |
450 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
450 nových používateľov sa začlení do centra spoločných služieb. Ako potvrdil dodávateľ príslušnej technológie umožňujúcej integráciu, začala sa integrácia platformy Centra spoločných služieb do spoločných európskych dátových priestorov, pričom sa uznalo, že: I)metakatalóg zdravotných údajov, ktorý sa nachádza v dátovom jazere, bol technicky pripravený a II) že SPE (Bezpečné prostredie na spracovanie) je zabezpečené. |
|
181 |
C2.3. R3-I2 |
M |
Pilotný projekt v oblasti kybernetickej bezpečnosti |
Správa ministerstva vnútra |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Vykoná sa pilotný projekt záťažového testu systému so simuláciou „kyberneticky závislých“ a „kyberneticky umožnených“ trestných činov.
|
|
182 |
C2.3. R3-I2 |
M |
Verejná preventívna kampaň v oblasti kybernetickej bezpečnosti |
Správa ministerstva vnútra |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2024 |
V súvislosti s prejavmi počítačovej kriminality a preventívnymi opatreniami sa uskutoční verejná preventívna kampaň, ktorá sa bude monitorovať na základe týchto ukazovateľov:
|
|
183 |
C2.3. R3-I3 |
M |
Zriadenie jednotného kontaktného miesta |
Správa Ústredného úradu pre rozvoj digitálnej spoločnosti (SDURDD), že jednotné kontaktné miesto je zriadené a funkčné na používanie |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Zriadi sa platforma jednotného kontaktného miesta (JKC), ktorá poskytuje informácie a zákaznícku podporu občanom a podnikom na jednom centralizovanom mieste a je funkčná na používanie. |
|
184 |
C2.3. R3-I4 |
M |
Informačný systém ČEZIH |
Správa ministerstva zdravotníctva |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2024 |
Chorvátsky centrálny zdravotnícky informačný systém je funkčný na použitie v štátnom cloude (CDU) |
|
185 |
C2.3. R3 – I5 |
T |
Elektronický podpis preukazu digitálnej identity |
Správa agentúry o digitálnej bezpečnosti (AKD) |
Počet |
0 |
300 000 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Mobilná aplikácia Certilia sa stiahne 300000-krát prostredníctvom Google Play Store a App Store. Okrem toho sa vydá 100000 certifikátov pre kvalifikovaný elektronický podpis na diaľku. Mobilná aplikácia Certilia a osobné mobilné prihlasovacie údaje umožnia najmenej 50000 jedinečným používateľom vykonať proces autentifikácie najmenej 700000-krát. |
|
186 |
C2.3. R3-I6 |
M |
Modernizácia siete štátnej informačnej infraštruktúry (DII) |
Modernizovaný DII online a prístupný |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2025 |
Modernizovaná sieť štátnej informačnej infraštruktúry (DII) musí byť online a prístupná na používanie. Sieť: I)Zabezpečiť možnosť širokopásmového prístupu k sieti s veľmi vysokou kapacitou pre všetky verejné orgány II)zabezpečiť nepretržitú pripojiteľnosť všetkých inštitúcií v systéme prostredníctvom programu, ktorý podporuje dohľad nad sieťou fungujúcou strediskom na monitorovanie elektronickej siete (NOC), a III)obsahovať systém, ktorý je k dispozícii 24 hodín denne a 7 dní v týždni na poskytovanie technického riešenia problémov a pomoci používateľom. |
|
187 |
C2.3. R3-I6 |
T |
Noví používatelia štátnej siete informačnej infraštruktúry (DII) |
Počet |
36 |
136 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
K sieti štátnej informačnej infraštruktúry sa pripojí najmenej 100 nových používateľov. Každá lokalita má k dispozícii optickú infraštruktúru, ako aj koncové zariadenia. |
|
|
188 |
C2.3. R3 – I7 |
M |
Digitálne priestorové plány |
Vytvorené digitálne priestorové plány |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Odovzdávací certifikát od dodávateľa na vypracovanie a realizáciu 570 priestorových plánov novej generácie (priestorové plány v digitálnej forme). |
|||
|
189 |
C2.3. R3 – I7 |
M |
Modernizácia informačného systému priestorových plánov |
Elektronické moduly dostupné online a satelitné snímky získané |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Elektronické moduly, ktorými sa digitalizujú postupy v oblasti priestorového plánovania, výstavby a štátnych aktív ako súčasť informačného systému priestorových plánov, sú online a prístupné. Získajú sa satelitné snímky z oblasti Chorvátska s vysokým rozlíšením. |
|
190 |
C2.3. R3 – I8 |
T |
Digitálne elektronické verejné služby integrované do novej mobilnej platformy |
Správa SDURDD, že 20 elektronických služieb je integrovaných a funkčných na použitie |
Počet |
0 |
20 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Najmenej 20 elektronických služieb sa začlení do mobilnej platformy a uvedie sa do prevádzky na používanie vrátane: Žiadosť o rodné potvrdenie, 2) žiadosť o doklad o pobyte, 3) záznam o štatúte študenta, 4) prvá žiadosť o prijatie na verejnú inštitúciu vysokoškolského vzdelávania, 5) žiadosť o akademické uznanie diplomov, osvedčení alebo iných dokladov o štúdiu alebo kurze, 6) služba elektronickej sociálnej starostlivosti, 7) žiadosť o európsky preukaz zdravotného poistenia, 8) žiadosť o vydanie daňového preukazu (PK), 9) registrácia zmeny adresy, 10) registrácia motorového vozidla, ktoré pochádza z členského štátu alebo je už v členskom štáte evidované, štandardné postupy, 11) používateľská e-mailová schránka, 12) elektronická komunikácia so súdmi, 13) môj účet – Regos, 14) žiadosť o informácie o dôchodkoch z povinných systémov, 15) kalendár platieb povinných poplatkov, 16) poistenie pracovnoprávnych nárokov, 17) brožúra e-Work – elektronický záznam o stave zamestnanosti, 18) elektronické správne konanie, 19) uistenie, že neprebieha žiadne trestné konanie, 20) elektronický preukaz dieťaťa – Mudrica. |
|
191 |
C2.3. R3 – I9 |
M |
Zriadenie novej platformy verejného obstarávania a mobilnej aplikácie |
Prvý postup verejného obstarávania spustený na novej platforme elektronického verejného obstarávania |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2023 |
Nová platforma na vykonávanie postupov verejného obstarávania a mobilná aplikácia budú funkčné, pričom postup verejného obstarávania sa začne na novej platforme elektronického obstarávania. |
|
192 |
C2.3. R3-I10 |
M |
Systémy CES pre digitálnu identitu a riadenie ľudských zdrojov |
Správa CES/HZZ |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Systém správy digitálnej identity systému CES a digitálny systém riadenia ľudských zdrojov musia byť zavedené a funkčné. |
|
193 |
C2.3. R3-I10 |
M |
Modernizácia digitalizácie CES |
Digitalizované obchodné procesy CES |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2026 |
Automatizáciu a digitalizáciu obchodných procesov systému CES, ktoré umožňujú obeh a centrálne spracovanie elektronických dokumentov, dodá dodávateľ. Musí obsahovať: I)softvérové licencie pre systém riadenia bezpečnostných incidentov a udalostí II) podporný systém základného procesu III)systém e_Advisor (ktorý zahŕňa funkciu digitálneho a biometrického podpisu) IV) digitálne archívy, VI) systém účtovníctva VII) digitálny systém správy dokumentov. |
|
194 |
C2.3. R3 – I11 |
M |
Modernizovaný informačný systém Chorvátskeho inštitútu dôchodkového poistenia (HZMO) |
Poskytne sa modernizovaný informačný systém Chorvátskeho inštitútu dôchodkového poistenia. |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2026 |
Dodávateľ dodá informačný systém a hlavné prevádzkové postupy Chorvátskeho inštitútu dôchodkového poistenia (HZMO). Dodaný informačný systém zahŕňa moduly na riadenie: I) výpočty dôchodkov a prídavkov na deti; ii) záznamy o príspevkoch a platbách; iii) údaje o príjemcoch; iv) odvolania, postupy preskúmania a spory; v) digitálna dokumentácia a archívy; vi) analytické a účtovné údaje; vii) finančné operácie; vii) postupy obstarávania, uzatvárania zmlúv a objednávania; viii) dlh a zodpovednosť (kupujúci/dodávatelia); ix) správa aktív. |
|
195 |
C2.3. R3 – I12 |
M |
Digitálne archívy Chorvátskeho inštitútu dôchodkového poistenia (HZMO) |
Záznam HZMO o odovzdaní operačného systému na správu digitálnych archívov |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Systém správy digitálnych archívov (systém správy digitálnych archívov) musí byť funkčný. |
|
196 |
C2.3. R3 – I12 |
M |
Digitálny archív Chorvátskeho inštitútu dôchodkového poistenia (HZMO) |
Naskenované a indexované archívy |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Odovzdávací certifikát od dodávateľa na dokončenie prác na digitalizácii a indexácii 50000000 strán z národného archívu do nového digitálneho archívu. |
|||
|
197 |
C2.3. R3-I13 |
M |
Modernizovaný informačný systém daňovej správy |
Modernizovaný informačný systém daňovej správy je online a prístupný |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2026 |
Modernizovaný informačný systém daňovej správy je online a prístupný. Systém musí zahŕňať: I)Platforma, ktorá: a) umožňuje automatizáciu obchodných procesov daňovej správy a b) poskytuje analýzu údajov. II)Digitalizácia 340 postupov určovania a výberu vrátane postupov posudzovania a výberu dane z pridanej hodnoty, sociálnych príspevkov a dane z príjmov právnických osôb, ako aj záznamov o daňovom účtovníctve, platobných operácií a systémov európskej a medzinárodnej výmeny daňových údajov, čo je doložené potvrdením dodávateľa o odovzdaní. III)Bezpečnostná infraštruktúra IKT, ktorá: a) konsoliduje a modernizuje infraštruktúru IKT, b) zvyšuje úroveň bezpečnosti IKT a c) zabezpečuje kontinuitu činností. |
|
199 |
C2.3. R3-I14 |
M |
Systém pre elektronické faktúry a online účtovanie DPH |
Správa ministerstva financií – daňová správa |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Nový systém registrácie elektronických faktúr v daňovej správe pre všetkých používateľov (model B2B a zdaniteľné osoby na účely verejného obstarávania) a pokročilé online účtovníctvo DPH musia byť funkčné a pripravené na použitie. |
|
200 |
C2.3. R3 – I15 |
T |
Nástroje v informačnom systéme cestovného ruchu |
Správa ministerstva cestovného ruchu a športu (MINTS) |
Počet |
0 |
4 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Dodávateľ dodá nástroje:
|
|
201 |
C2.3. R3-I16 |
T |
Nové aplikačné moduly pre športový informačný systém |
Správa ministerstva cestovného ruchu a športu (MINTS) |
Počet |
0 |
3 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Do športového informačného systému (ISS) sa začlenia tri nové aplikačné moduly:
|
|
449 |
C2.3. R3 – I18 |
M |
Podpísanie dohody o príspevku medzi Chorvátskom a spoločným podnikom EuroHPC a vyplatenie dobrovoľného príspevku spoločnému podniku EuroHPC |
Podpísanie dohody o príspevku |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Podpísanie dohody o príspevku medzi Chorvátskom a spoločným podnikom EuroHPC. Dohoda o príspevku obsahuje: I)Uvedenie činností, ktoré sa majú financovať z dobrovoľného príspevku, konkrétne finančná podpora gigatovárne umelej inteligencie alebo rovnocennej infraštruktúry umelej inteligencie a iniciatív v oblasti kvantových technológií, ktoré sa majú vyvinúť a zaviesť v Únii. II)Požiadavka, aby sa dobrovoľný príspevok používal spôsobom, ktorý je v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovuje v technickom usmernení 2021/C58/01. III)Presná výška dobrovoľného príspevku z fondov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. IV)Požiadavka, aby nevyužité sumy, na ktoré sa vzťahuje dohoda, spoločný podnik EuroHPC použil na podporu rovnakých cieľov politiky v prospech dotknutého členského štátu a aby sa nepreviedli späť členskému štátu. V)Chorvátsko prevedie 39 000 000,00 EUR do spoločného podniku pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku. |
|||
|
202 |
C2.3. R4 |
M |
Optimalizácia postupu vydávania povolení pre investície do pripojiteľnosti |
Nadobudnutie účinnosti revidovaného právneho rámca |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Revidovaný právny rámec podporuje optimalizáciu procesu udeľovania licencií a umožňuje prezentáciu elektronickej komunikačnej infraštruktúry v priestorových plánoch. Nový rámec sa bude zaoberať administratívnou záťažou a regulačnými prekážkami súvisiacimi s výstavbou sietí s veľmi vysokou kapacitou vrátane sietí 5G. |
|
203 |
C2.3. R4-I1 |
M |
Podpísané dohody o grante na realizáciu projektov v rámci národného rámca pre rozvoj infraštruktúry širokopásmového prístupu (ONP) |
Správa ministerstva pre námorné záležitosti, dopravu a infraštruktúru (MSTI) |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2023 |
Ako výsledok výberového konania sa podpíšu dohody o grante pre 20 projektov v rámci ONP. |
|
204 |
C2.3. R4-I1 |
M |
Širokopásmový prístup pre domácnosti v bielych oblastiach NGA
|
Správa ministerstva pre námorné záležitosti, dopravu a infraštruktúru (MSTI) |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Osvedčenie o dokončení, že bola vybudovaná širokopásmová infraštruktúra a že umožňuje prístup k širokopásmovému pripojeniu s rýchlosťou najmenej 100 MBit/s (modernizovateľná na 1 giga) na stiahnutie používateľom pre najmenej 40136 ďalších domácností v bielych oblastiach NGA. |
|||
|
205 |
C2.3. R4-I2 |
M |
Podpísaná dohoda o grante na výstavbu pasívnej elektronickej komunikačnej infraštruktúry |
Správa ministerstva pre námorné záležitosti, dopravu a infraštruktúru (MSTI) |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2023 |
Podpísanie dohody o grante a začatie realizácie projektu výstavby pasívnej infraštruktúry elektronických komunikácií |
|
206 |
C2.3. R4-I2 |
T |
Prístup k 5G |
Správa ministerstva pre námorné záležitosti, dopravu a infraštruktúru (MSTI) |
Počet |
0 |
14 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Vo vidieckej a riedko osídlenej oblasti (kde je priemerný počet obyvateľov nižší ako 20/km²) sa nainštaluje 14 centier pasívnej komunikácie. S prevádzkovateľmi sa uzatvárajú zmluvy, z ktorých vyplýva záväzok prevádzkovateľov: do konca roka 2026 nainštalovať aktívne zariadenia na 14 pasívnych komunikačných póloch, ii) poskytovať služby 5G prostredníctvom aktívnych zariadení. Správa infraštruktúry, ktorá sa má vybudovať prostredníctvom investície, sa vykonáva výlučne na neziskovom základe s cieľom zabezpečiť, aby výnosy z prenájmu infraštruktúry pokrývali všetky náklady na prevádzku a údržbu infraštruktúry. V prípade príjmov z prenájmu presahujúcich náklady sa prebytok použije na rozšírenie alebo výstavbu novej kapacity infraštruktúry. |
I.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Investícia C2.3 R3-I17 – Zriadenie registra obyvateľov, rodín a domácností
Cieľom tejto investície je vytvoriť register obyvateľstva, rodiny a domácností (chorvátčina: Stanovištva registar, obitelji i kućanstva; odteraz: Sok) s cieľom zjednotiť údaje o príjmoch a majetku obyvateľstva, rodín a domácností.
Opatrenie spočíva v nadobudnutí účinnosti zákona, ktorým sa zriaďuje SOK.
I.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Q |
Rok |
||||||
|
394 |
C2.3 R3 – I17 |
M |
Zákon o zriadení registra obyvateľov, rodín a domácností (SOK) |
Nadobudnutie účinnosti zákona |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Zákon o zriadení SOK nadobúda účinnosť. Zákon stanovuje, že SOK: I)zjednotiť postupy a vymedzenia používané na posudzovanie práv a povinností v závislosti od príjmu alebo majetku jednotlivcov, rodín alebo domácností. II)byť napojené na systém eTax. |
|||
J. KOMPONENT 2.4: ZLEPŠENIE SPRÁVY ŠTÁTNYCH AKTÍV
Vláda vlastnila štátom vlastnené podniky, ktoré vytvárajú približne 7 % pridanej hodnoty celého hospodárstva a predstavujú 4 % celkovej zamestnanosti. Vzhľadom na ich významnú úlohu v chorvátskom hospodárstve môže zlepšenie správy a riadenia štátom vlastnených podnikov a pokračujúce znižovanie portfólia aktív verejnej správy viesť k výraznému zvýšeniu celkovej produktivity.
Cieľom komponentu chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti je podporiť hospodársky rozvoj a zvýšiť celkovú efektívnosť štátnych podnikov prostredníctvom týchto opatrení:
-Ďalšie zníženie počtu štátom vlastnených podnikov.
-Zlepšenie správy majetku štátu.
-Prispôsobenie vnútroštátneho regulačného rámca pre správu a riadenie spoločností medzinárodným najlepším postupom na základe odporúčaní OECD.
-Zlepšenie správy a riadenia v štátom vlastnených podnikoch, ktoré sú predmetom osobitného záujmu Chorvátskej republiky, a v podnikoch ústrednej štátnej správy, ktoré sú vo väčšinovom vlastníctve, a zlepšenie koordinácie medzi príslušnými vnútroštátnymi orgánmi.
-Posilnenie ľudských kapacít na monitorovanie správy a riadenia štátom vlastnených podnikov.
Komponent podporuje plnenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa zlepšenia správy a riadenia štátom vlastnených podnikov a zintenzívnenia predaja štátom vlastnených podnikov a neproduktívnych aktív (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019). Komponent prispieva aj k záväzkom po pristúpení k ERM II s cieľom posilniť riadenie štátom vlastnených podnikov.
J.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C2.4 R1 – Revízia zoznamu štátom vlastnených podnikov osobitného záujmu pre Chorvátsko
Cieľom tejto reformy je racionalizovať štátne vlastníctvo prijatím novej vlastníckej politiky, v ktorej sa stanovia kritériá pre strategické aktíva a aktualizuje zoznam štátom vlastnených podnikov, ktoré majú osobitný záujem o Chorvátsko, a uverejnením vysvetlenia odôvodňujúceho rozhodnutie ponechať spoločnosť na tomto zozname.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2021.
Reforma C2.4 R2 – Zlepšenie správy a riadenia štátnych podnikov, ktoré sú predmetom osobitného záujmu Chorvátskej republiky, a podnikov vo väčšinovom vlastníctve ústrednej štátnej správy.
Cieľom tejto reformy je zlepšiť správu a riadenie štátnych podnikov.
Reforma pozostáva z ustanovenia o nadobudnutí účinnosti nového právneho rámca pre štátom vlastnené podniky, ktorý zahŕňa odporúčania OECD, a o nadobudnutí účinnosti politiky vlastníctva.
Reforma C2.4 R3 – Posilnenie ľudských kapacít na monitorovanie správy a riadenia štátnych podnikov
Cieľom tejto reformy je zlepšiť ľudské kapacity ústrednej vlády na monitorovanie správy a riadenia štátom vlastnených podnikov.
Reforma pozostáva z poskytovania odbornej prípravy pre príslušné ministerstvá a centrálne koordinačné jednotky v oblasti činností správy a riadenia spoločností.
Reforma C2.4 R4 – Zníženie počtu štátom vlastnených podnikov, ktoré nie sú predmetom osobitného záujmu Chorvátska
Cieľom tejto reformy je znížiť počet štátnych podnikov, ktoré nie sú predmetom osobitného záujmu Chorvátska, uľahčením ich predaja.
Reforma C2.4 R5 – Optimalizácia správy majetku vo vlastníctve štátu
Cieľom tejto reformy je zlepšiť správu majetku vo vlastníctve štátu, jeho komercializáciu a výnosy z neho.
Reforma pozostáva z vývoja administratívneho informačného systému a metodiky správy majetku vo vlastníctve štátu, čo povedie k rýchlejšej aktivácii nevyužitých aktív.
J.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
207 |
C2.4. R1 |
M |
Prijatie nového rozhodnutia chorvátskej vlády o štátom vlastnených podnikoch osobitného záujmu pre Chorvátsko |
Uverejnenie revidovaného zoznamu štátnych podnikov osobitného záujmu pre Chorvátsko v súlade so stanovenými kritériami |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Vláda prijme a uverejní nové rozhodnutie, ktorým sa vymedzí nový zoznam štátnych podnikov osobitného záujmu pre Chorvátsko. Rozhodnutie obsahuje vysvetlenie, prečo je spoločnosť na tomto zozname ponechaná. Kótované spoločnosti – v prípade ktorých sa nepreukázala existencia verejného záujmu – sa prevedú do portfólia reštrukturalizačného a predajného centra (CERP) s cieľom speňažiť aktíva.
|
|
208 |
C2.4. R2 |
M |
Nový právny rámec pre štátom vlastnené podniky, ktorý zahŕňa odporúčania OECD. |
Ustanovenie o nadobudnutí účinnosti zákona o štátom vlastnených podnikoch |
|
|
ŠTVRŤROK |
2024 |
Nový právny rámec pre správu a riadenie štátom vlastnených podnikov obsahuje ustanovenia na dosiahnutie súladu s usmerneniami OECD o správe a riadení štátom vlastnených podnikov a zahŕňa aspoň:
|
|
|
442 |
C2.4. R2 |
M |
Vlastnícka politika pre štátom vlastnené podniky |
Nadobudnutie účinnosti politiky vlastníctva |
OTÁZKA Č. 3 |
2025 |
Nadobudnutie účinnosti politiky vlastníctva, v ktorej sa uvádzajú dôvody štátneho vlastníctva štátom vlastnených podnikov v úplnom alebo väčšinovom vlastníctve na vnútroštátnej úrovni a zavádza sa proces revízie zoznamu štátom vlastnených podnikov osobitného záujmu pre Chorvátsko. |
|||
|
209 |
C2.4. R3 |
T |
Odborná príprava pre príslušné ministerstvá a centrálne koordinačné jednotky v oblasti činností správy a riadenia spoločností |
Počet |
0 |
40 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Odborná príprava týkajúca sa riadenia štátom vlastnených podnikov sa poskytuje najmenej 40 osobám. |
|
|
210 |
C2.4. R4 |
T |
Realizácia predaja 90 štátnych podnikov, ktoré nie sú predmetom osobitného záujmu Chorvátskej republiky a ktoré riadi CERP |
|
Počet |
0 |
90 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Predá sa najmenej 90 štátom vlastnených podnikov riadených CERP, ktoré nie sú predmetom osobitného záujmu Chorvátska. |
|
211 |
C2.4. R4 |
T |
Realizácia predaja 20 štátnych podnikov v portfóliu CERP. |
|
Počet |
0 |
20 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Predaj ďalších 20 štátnych podnikov, ktoré nie sú predmetom osobitného záujmu Chorvátska. |
|
212 |
C2.4. R5 |
M |
Vyvinúť informačný systém a metodiku na zníženie portfólia nehnuteľností vo vlastníctve štátu a rýchlejšiu a efektívnu aktiváciu nevyužitých štátnych aktív |
Vyvinutý a zavedený informačný systém a metodika |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Dokončí sa vývoj informačného systému na správu a riadenie portfólia majetku vo vlastníctve štátu.
|
|
213 |
C2.4. R5 |
T |
Predaj nehnuteľností vo vlastníctve štátu |
|
Počet |
0 |
4 500 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Uzavrie sa najmenej 4500 zmlúv, dohôd alebo povolení na prevod majetku na účely nakladania s nehnuteľnosťami vo vlastníctve štátu alebo iných foriem ich využívania. |
K. KOMPONENT 2.5: MODERNÁ SPRAVODLIVOSŤ PRIPRAVENÁ NA BUDÚCE VÝZVY
Jedným z hlavných strategických cieľov uvedených v chorvátskom pláne obnovy a odolnosti je dosiahnuť efektívny a účinný justičný systém, ktorý prispeje k rozvoju hospodárstva a bude reagovať na očakávania občanov týkajúce sa ďalšieho posilňovania právneho štátu. Komponent zahŕňa jednu hlavnú reformu, ktorá prispeje k zníženiu počtu nevybavených prípadov a skráteniu súdnych konaní.
Komponent podporuje riešenie odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa ďalšej potreby skrátiť trvanie súdnych konaní a zlepšiť elektronickú komunikáciu na súdoch (odporúčanie pre danú krajinu č. 4, 2019 a odporúčanie pre danú krajinu č. 4, 2020).
Komponent zahŕňa jednu reformu a šesť investícií.
K.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C2.5 R1 – Zvýšenie efektívnosti justičného systému s cieľom zvýšiť dôveru občanov.
Cieľom tohto opatrenia je vytvoriť právny, organizačný a technologický rámec, ktorý prispeje k zníženiu počtu nevybavených prípadov a skráteniu trvania súdnych konaní.
Reforma pozostáva zo zmeny legislatívneho rámca v oblasti spravodlivosti, prijatia nových rámcových kritérií pre prácu sudcov a organizačných zmien.
Investícia C2.5 R1-I1 – Posilnenie systému správy súdnych prípadov (eSpis).
Cieľom investície je ďalej modernizovať systém eSpis (spolu so všetkými modulmi, najmä s elektronickou komunikáciou s cieľom umožniť elektronickú komunikáciu pre všetky strany zapojené do súdnych konaní) a prejsť na centralizované hardvérové a softvérové riešenie s cieľom umožniť lepšiu a lacnejšiu budúcu modernizáciu a udržateľnosť vývoja, ale aj stabilitu, funkčnosť a bezpečnosť systému eSpis.
Investícia zahŕňa doplnenie nových funkcií do systému eSpis s cieľom zlepšiť digitalizáciu justičného systému:
-Úplné elektronické doručenie dokumentov elektronickým občanom s e-mailovou schránkou používateľa a informácie o elektronickom doručení v prípade prenosu dokumentov fyzickým doručením;
-Zlepšenie skúseností používateľov prostredníctvom vykonávania akčného plánu obsahujúceho odporúčania týkajúce sa technických aspektov a aspektov riadenia IT (odporúčania týkajúce sa administratívnych a prevádzkových procesov a technické odporúčania),
-Nová integrovaná architektúra v centre spoločných služieb (State Cloud) s cieľom znížiť nedostatky systému, zvýšiť stabilitu a umožniť interoperabilitu s inými systémami.
Táto investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C2.5 R1-I2 – Zlepšenie informačného systému katastra nehnuteľností a katastra nehnuteľností.
Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť objem a kvalitu prepojených údajov medzi katastrom nehnuteľností a údajmi katastra nehnuteľností v databáze pozemkových údajov (BZP).
Investícia pozostáva zo zvýšenia integrovaných údajov z 3,86 % na 60 %.
Investícia C2.5 R1-I3 – Vypracovať súbor nástrojov na uverejňovanie súdnych rozhodnutí a vyhľadávanie v nich.
Cieľom investície je vytvoriť systém na uverejňovanie všetkých súdnych rozhodnutí s automatickou predanonymizáciou osobitným softvérom a na ich zverejňovanie na jednotnom verejne prístupnom portáli s prepracovanými možnosťami vyhľadávania, pričom sa dodržiavajú pravidlá ochrany osobných údajov.
Táto investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C2.5 R1-I4 – Realizácia projektu justičného námestia Záhreb
Cieľom investície je modernizovať fyzickú infraštruktúru realizáciou projektu justičného námestia v Záhrebe.
Investícia pozostáva z výstavby podzemnej garáže s rozlohou 45 000 m².
Investícia C2.5 R1-I5 – Vykonávanie opatrení energetickej efektívnosti na obnovu zastaraných zariadení justičných orgánov.
Cieľom investície je modernizovať a zvýšiť efektívnosť práce niektorých justičných a trestných orgánov na území Chorvátska vykonávaním opatrení v oblasti energetickej efektívnosti, ktoré prispejú k zelenej transformácii. 20 budov súdneho systému musí spĺňať normy racionálneho využívania energie a tepelnej ochrany. Investície sa týkajú v priemere aspoň stredne dôkladnej obnovy, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie o obnove budov (EÚ) 2019/786, čo vedie k dosiahnutiu aspoň 30 % zníženia dopytu po primárnej energii; alebo dosiahne v priemere aspoň 30 % zníženie priamych a nepriamych emisií skleníkových plynov v porovnaní s emisiami ex ante. Okrem toho sa prístup do budov prispôsobí osobám so zdravotným postihnutím. Pri tejto investícii sa uprednostnia sídla súdnych orgánov v hospodársky menej rozvinutých častiach Chorvátska.
Táto investícia sa dokončí do 30. júna 2024.
Investícia C2.5 R1-I6 – Zlepšená IT infraštruktúra pre justičné orgány.
Cieľom tejto investície je zlepšiť infraštruktúru informačných systémov v súdnictve.
Investícia pozostáva z modernizovanej sieťovej infraštruktúry a nového sieťového zariadenia.
K.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
214 |
C2.5. R1 |
M |
Poskytnuté elektronické nástroje a primerané administratívne kapacity pre Štátnu súdnu radu (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Radu štátnych zástupcov (Državnoodvjetničko vijeće, DOV) |
Elektronické nástroje a primerané administratívne kapacity pre Štátnu súdnu radu (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Radu štátnych zástupcov (Državnoodvjetničko vijeće, DOV) |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Štátna súdna rada (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Rada štátnych zástupcov (Državnoodvjetničko vijeće, DOV) musia mať k dispozícii elektronické nástroje a primerané administratívne kapacity s cieľom zlepšiť kvalitu práce oboch rád. Ich ľudské zdroje sa zvýšia o 50 % v porovnaní s východiskovým stavom v roku 2021 (prijatím aspoň štyroch osôb) a zavedie sa prepojenie DSV a DOV so spoločným katastrom nehnuteľností a katastrom nehnuteľností (ZIS) a informačným systémom daňovej správy s cieľom vytvoriť účinný mechanizmus na overovanie majetkových priznaní štátnych úradníkov. |
|
215 |
C2.5. R1 |
M |
Prijaté zmeny zákona o konkurze a zákona o platobnej neschopnosti spotrebiteľov |
Nadobudnutie účinnosti zákona o konkurze a zákona o konkurze spotrebiteľov |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Zmeny zákona o konkurze a zákona o platobnej neschopnosti spotrebiteľov (uverejnenie v úradnom vestníku), ktorými sa zabezpečí väčšia efektívnosť insolvenčného konania, zlepší systém organizácie a vymenúvania správcov a dohľadu nad poskytovaním služby, pôsobia ako odstrašujúci prostriedok proti možnému zvýšeniu počtu prípadov v dôsledku podmienok pandémie COVID-19 a zmena článku 212 zákona o konkurze týkajúca sa odporovacích konaní. |
|
216 |
C2.5. R1 |
M |
Prijaté zmeny Trestného poriadku |
Nadobudnutie účinnosti zmien Trestného poriadku |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Zmeny zákona o trestnom konaní umožňujúce využívanie IKT v trestnom konaní vrátane zavedenia pojednávaní na diaľku, rozšírenia možnosti poskytovať online svedectvá obetiam trestných činov, možnosti komunikovať s právnikmi prostredníctvom zabezpečeného videospojenia a prípravy pojednávaní pre obvinené osoby vo vyšetrovacej väzbe a zavedenia elektronickej komunikácie. |
|
217 |
C2.5. R1 |
T |
Nové programy odbornej prípravy zavedené v rámci programu odbornej justičnej prípravy |
|
Počet |
0 |
6 |
ŠTVRŤROK |
2023 |
V rámci programu odbornej justičnej prípravy pre súdnych úradníkov a úradníkov justičných orgánov v Justičnej akadémii sa dokončí šesť nových programov odbornej prípravy:
|
|
218 |
C2.5. R1 |
M |
Prijatie zmien legislatívneho rámca v oblasti spravodlivosti novým zákonom o nesporovom konaní. |
Nadobudnutie účinnosti zmien Občianskeho súdneho poriadku, zákona o správnych sporoch, zákona o katastri nehnuteľností, zákona o súdoch, zákona o obvode a sídle súdov, zákona o notároch a nového zákona o nesporových konaniach. |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2023 |
I) zmeny Občianskeho súdneho poriadku a zákona o správnych sporoch, ktoré pomôžu skrátiť súdne konania, urýchliť riešenie správnych sporov, znížiť tok prípadov a znížiť náklady;
|
|
219 |
C2.5. R1 |
T |
Zriadiť štyri mediačné centrá na obchodných súdoch v Záhrebe, Splite, Osijeku a Rijeke a prijať zmeny zákona o mediácii |
|
Počet |
0 |
4 |
ŠTVRŤROK |
2023 |
Zmeny zákona o mediácii, ktorými sa ďalej podporuje dobrovoľná mediácia v sporových konaniach a správnych sporoch, čím sa skracuje dĺžka konania a skracujú sa náklady. V Záhrebe, Splite, Osijeku a Rijeke sa zriadia a uvedú do prevádzky štyri mediačné centrá, v ktorých sa vyškolia mediátori a uskutočnia sa mediačné postupy. Ústredné centrum v Záhrebe a regionálne centrá v Splite, Osijeku a Rijeke sa nachádzajú na rovnakom mieste ako obchodné súdy, Najvyšší obchodný súd Chorvátskej republiky, a účastníkom konania musí byť možné poskytnúť potrebnú odbornú podporu. |
|
220 |
C2.5. R1 |
M |
Prijatie nových rámcových referenčných hodnôt pre prácu sudcov a zavedenie aktívneho nástroja správy súdnych prípadov |
Prijatie orientačných referenčných hodnôt pre prácu sudcov, zavedenie nástroja aktívnej správy prípadov |
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2023 |
Orientačné kritériá pre prácu sudcov, v ktorých sa stanovuje zvýšený počet vecí, ktoré sa majú vyriešiť, s cieľom podporiť riešenie väčšieho počtu vecí, najmä starých vecí. Používanie nástroja na aktívne riadenie súdnych prípadov na vybraných súdoch vrátane Mestského občianskeho súdu v Záhrebe povedie k väčšej efektívnosti (vytvorenie kontrolných zoznamov, najmä označovania, nástrojov sebahodnotenia založených na medzinárodnom rámci pre excelentnosť súdnictva). |
|
|
221 |
C2.5. R1 |
T |
Skrátenie trvania súdnych a obchodných konaní |
|
Počet |
656 |
456 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
V porovnaní s rokom 2020: Skrátenie trvania súdnych a obchodných konaní, ako sa vymedzuje v metodike porovnávacieho prehľadu EÚ v oblasti justície, aspoň o 200 dní. |
|
222 |
C2.5. R1 |
T |
Zníženie celkového počtu všetkých prebiehajúcich konaní |
|
Počet |
468 092 |
398 322 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
V porovnaní s rokom 2020: Znížiť počet všetkých prebiehajúcich konaní aspoň o 69770. |
|
224 |
C2.5. R1 – I1 |
M |
Modernizovaný systém eSpis s novými funkciami a novou architektúrou integrovanou do strediska spoločných služieb (CDU) |
Zavádzajú sa nové digitálne riešenia s cieľom pokročiť v digitalizácii justičného systému vrátane modernizovaného systému eSpis a s novou architektúrou integrovanou do CDU. |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Na zlepšenie digitalizácie justičného systému sa zavedú nové prvky:
|
|
225 |
C2.5. R1 – I2 |
T |
60 % integrovaných údajov o registrácii pôdy a katastrálnych údajov |
|
% (percentuálny podiel) |
3,86 |
60 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Dodávateľ predložil záverečnú správu obsahujúcu zoznam katastrálnych obcí s percentuálnym podielom katastrálnych pozemkov v databáze pozemkov (BZP) za každú katastrálnu obec, v ktorej sa potvrdzuje, že bolo začlenených 60 % údajov z katastra nehnuteľností a katastrálnych údajov. V správe sa takisto potvrdí, že je vytvorený softvérový modul (virtuálny asistent) založený na umelej inteligencii. |
|
226 |
C2.5. R1 – I3 |
M |
Všetky nové súdne rozhodnutia prvého a druhého stupňa, ktorými sa ukončuje konanie, sú anonymizované a uverejnené na portáli. |
Systém zverejňovania a vyhľadávania súdnych rozhodnutí je funkčný. |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Nové funkcie zahŕňajú uverejňovanie všetkých prvostupňových a druhostupňových rozsudkov na internete s prepracovanými možnosťami vyhľadávania a automatizovanými metódami anonymizácie, ktoré rešpektujú pravidlá ochrany osobných údajov. |
|
227 |
C2.5. R1 – I4 |
T |
Výstavba garážového priestoru pre justičné námestie v Záhrebe |
|
Počet (brutto m²) |
0 |
45 000 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Postaví sa garáž s plochou 45 000 m², o čom svedčí:
1. správu dozorného inžiniera o stave výstavby budovy, ktorá preukazuje, že budova bola postavená;
Investícia sa týka výstavby novej budovy s potrebou primárnej energie, ktorá je aspoň o 20 % nižšia ako budova s takmer nulovou spotrebou energie. |
|
228 |
C2.5. R1 – I5 |
T |
Novo obnovené súdne budovy v súlade s technickým predpisom o racionálnom využívaní energie a tepelnej ochrane v budovách |
|
Počet |
0 |
20 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Dokončí sa renovácia 20 súdnych budov. Novo obnovené budovy musia spĺňať normy racionálneho využívania energie a tepelnej ochrany. Investície sa týkajú v priemere aspoň stredne dôkladnej obnovy, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie o obnove budov (EÚ) 2019/786, čo vedie k dosiahnutiu aspoň 30 % zníženia dopytu po primárnej energii; alebo musia dosiahnuť v priemere aspoň 30 % zníženie priamych a nepriamych emisií skleníkových plynov v porovnaní s emisiami ex ante. Okrem toho sa prístup do budov prispôsobí osobám so zdravotným postihnutím a táto úprava musí byť sprevádzaná súladom s normami požiarnej a technickej ochrany a funkčným dizajnom interiérov. V tomto investičnom cykle sa uprednostnia sídla súdnych orgánov v hospodársky menej rozvinutých častiach Chorvátska. |
|
229 |
C2.5. R1 – I6 |
M |
Všetky súdy prvého stupňa sú vybavené a spĺňajú podmienky pre pojednávanie na diaľku. |
Usporadúvanie pojednávaní na diaľku na všetkých súdoch prvého stupňa |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Podmienky stanovené pre pojednávania na diaľku na všetkých súdoch prvého stupňa sú funkčné. |
|
230 |
C2.5. R1 – I6 |
M |
Modernizácia infraštruktúry IKT v súdnych orgánoch |
Dôkaz/osvedčenie o dodaní sieťového zariadenia a sieťovej infraštruktúry |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Poskytne sa dôkaz/osvedčenie o dodaní sieťového zariadenia a modernizovanej sieťovej infraštruktúry. |
K.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Investícia C2.5 R1-I7 – Realizácia projektu justičného námestia Záhreb
Cieľom investície je modernizovať fyzickú infraštruktúru realizáciou projektu Spravodlivosť na námestí.
Investícia pozostáva z výstavby budovy s rozlohou 26 000 m².
K.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
443 |
C2.5. R1 – I7 |
T |
Novovybudovaná budova na justičnom námestí v Záhrebe |
Počet (brutto m²) |
0 |
26 000 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Na justičnom námestí v Záhrebe sa postaví budova s rozlohou 26 000 m², o čom svedčí:
Investícia sa týka výstavby novej budovy s potrebou primárnej energie, ktorá je aspoň o 20 % nižšia ako budova s takmer nulovou spotrebou energie. |
|
L. KOMPONENT 2.6: PREDCHÁDZANIE KORUPCII A BOJ PROTI NEJ
Cieľom komponentu chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti je posilniť rámec na predchádzanie korupcii a jej sankcionovanie prostredníctvom opatrení na i) zvýšenie efektívnosti, súdržnosti a otvorenosti orgánov v boji proti korupcii, ii) zlepšenie vykonávania zákona o práve na prístup k informáciám, iii) posilnenie správy a riadenia spoločností v spoločnostiach vo väčšinovom vlastníctve jednotiek miestnej a regionálnej samosprávy a iv) posilnenie kapacity súdnych prostriedkov nápravy v postupoch verejného obstarávania.
Komponent podporuje riešenie odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúceho sa ďalšej potreby posilniť rámec na predchádzanie korupcii a jej sankcionovanie s cieľom zaručiť zákonné, transparentné a efektívne využívanie verejných finančných prostriedkov (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019).
L.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C2.6 R1 – Zvýšenie efektívnosti, súdržnosti a otvorenosti orgánov v boji proti korupcii prostredníctvom digitalizácie, zvýšenie transparentnosti a zlepšenie koordinácie.
Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť koordináciu a spoluprácu orgánov zapojených do vykonávania národných dokumentov protikorupčnej politiky.
Reforma pozostáva zo zmien legislatívneho rámca o predchádzaní konfliktu záujmov a ochrane osôb nahlasujúcich nezrovnalosti a z novej stratégie boja proti korupcii na roky 2021 – 2030.
Investícia C2.6 R1-I1 – Zapojenie širokej verejnosti do boja proti korupcii zvyšovaním informovanosti verejnosti o škodlivosti korupcie
Cieľom tejto investície je zvýšiť informovanosť širokej verejnosti, úradníkov a úradníkov verejnej správy o škodlivosti korupcie.
Táto investícia pozostáva z uverejnenia správy o posúdení vplyvu účinkov národnej informačnej kampane proti korupcii.
Investícia C2.6 R1-I2 – Digitalizácia etického systému štátnych zamestnancov.
Investícia zahŕňa vývoj a uvedenie do prevádzky elektronického systému riadenia etickej infraštruktúry s cieľom modernizovať a zlepšiť prácu komisárov pre etiku, etickej komisie a úradníkov zamestnaných útvarom pre etiku a integritu.
Investícia sa v plnej miere vykoná do 31. decembra 2024.
Investícia C2.6 R1-I3 – Zlepšenie informačného systému majetkových priznaní štátnych úradníkov.
Cieľom investície je ďalej posilniť postup podávania a spracúvania majetkových priznaní úradníkov automatizáciou niektorých procesov v existujúcom informačnom systéme na predkladanie majetkového výkazu úradníka.
Investícia sa dokončí do 30. júna 2024.
Investícia C2.6 R1-I4 – Podpora efektívnosti v boji proti korupcii a organizovanej trestnej činnosti
Cieľom tejto investície je zvýšiť efektívnosť boja proti korupcii a organizovanej trestnej činnosti.
Investícia pozostáva z renovácie kancelárií PNUSKOK v Záhrebe a Splite a nového vybavenia pre štyri regionálne centrá Národného policajného úradu pre boj proti korupcii a organizovanej trestnej činnosti (PNUSKOK).
Reforma C2.6 R2 – Zlepšenie vykonávania zákona o práve na prístup k informáciám
Zákon o práve na prístup k informáciám je hlavným nástrojom na uplatňovanie ústavou zaručeného práva občanov na prístup k informáciám, ktoré majú k dispozícii verejné orgány, s cieľom zabezpečiť transparentnosť a otvorenosť vlády a v boji proti korupcii. Reforma zahŕňa hĺbkové hodnotenie zákona a jeho účinkov na výkon práva na informácie z hľadiska používateľov aj verejných orgánov, po ktorom nasleduje prijatie zmien zákona o práve na prístup s cieľom zohľadniť odporúčanie hodnotenia.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2023.
Reforma C2.6 R3 – Zlepšenie správy a riadenia spoločností v spoločnostiach vo väčšinovom vlastníctve jednotiek miestnej a regionálnej samosprávy
Cieľom tejto reformy je zlepšiť efektívnosť, transparentnosť a zodpovednosť spoločností vo vlastníctve miestnej samosprávy.
Táto reforma pozostáva z vypracovania príručky na vykonávanie odporúčaní OECD týkajúcich sa správy a riadenia spoločností v spoločnostiach, ktoré sú vo väčšinovom vlastníctve jednotiek miestnej a regionálnej samosprávy, posúdenia účinkov protikorupčného programu na roky 2021 – 2022 pre spoločnosti vo väčšinovom vlastníctve jednotiek miestnej a regionálnej samosprávy a odbornej prípravy.
Reforma C2.6 R4 – Posilnenie kapacity súdnej nápravy v postupoch verejného obstarávania
Cieľom reformy je posilniť súdnu ochranu v postupoch verejného obstarávania prostredníctvom vzdelávacích seminárov pre sudcov, od ktorých sa očakáva, že zvýšia svoje znalosti a informovanosť o riadení rizík korupcie a súdnej náprave v postupoch verejného obstarávania. Semináre organizuje Justičná akadémia ako súčasť celoživotného profesijného rozvoja súdnych úradníkov.
Reforma sa vykoná do 30. júna 2024.
L.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
231 |
C2.6. R1 |
M |
Prijatie novej protikorupčnej stratégie na roky 2021 – 2030 |
Nová protikorupčná stratégia na roky 2021 – 2030, ktorú prijal parlament a ktorá bola uverejnená v úradnom vestníku |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
Stratégia zahŕňa opatrenia na riadenie rizík korupcie v prioritných oblastiach a na splnenie týchto piatich cieľov:
|
|
232 |
C2.6. R1 |
M |
Prijatie nového zákona o predchádzaní konfliktu záujmov |
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa mení zákon o predchádzaní konfliktu záujmov |
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Zákon o predchádzaní konfliktom záujmov sa mení s cieľom i) rozšíriť rozsah pôsobnosti zákona, pokiaľ ide o adresátov vrátane spoločností vo vlastníctve jednotiek miestnej a regionálnej samosprávy a spoločností vo vlastníctve takýchto spoločností, ii) uložiť určitým kategóriám adresátov zákona povinnosť každoročne vypĺňať majetkové priznania a podávať vyhlásenia v stanovených lehotách, iii) napraviť akýkoľvek potenciálny konflikt záujmov, iv) regulovať možnosť lepšieho určovania sankcií za porušenia zavedením zásady proporcionality do zákona a regulovať niektoré aspekty obdobia, počas ktorého sa osoba musí vyhýbať akýmkoľvek konfliktom záujmov, vrátane návrhov výboru na riešenie konfliktov záujmov, ako zlepšiť právne predpisy v praxi, a v) poskytnúť právny základ na vypracovanie vzorového etického kódexu pre členov zastupiteľských orgánov jednotiek miestnej a regionálnej samosprávy, za ktorého prijatie, vykonávanie a dohľad nad ním by boli zodpovedné zastupiteľské orgány. |
|
|
233 |
C2.6. R1 |
M |
Prijatie zmien zákona o ochrane osôb nahlasujúcich nezrovnalosti |
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o ochrane osôb oznamujúcich nezrovnalosti |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Zákon o ochrane osôb oznamujúcich nezrovnalosti sa mení s cieľom i) zlepšiť ustanovenia zákona, ii) objasniť pojem dôverná osoba a iii) prijať ustanovenia na vydanie doručeného potvrdenia o registrácii. |
|
234 |
C2.6. R1 |
M |
Prijatie etického kódexu pre poslancov a etického kódexu pre úradníkov vo výkonnej moci |
Nadobudnutie účinnosti etického kódexu pre poslancov a etického kódexu pre úradníkov vo výkonnej moci |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Etický kódex poslancov a úradníkov vo výkonnej moci poskytne usmernenia týkajúce sa konfliktov záujmov a iných otázok bezúhonnosti. |
|
235 |
C2.6. R1 |
T |
Zvýšiť rozpočet na zamestnancov protikorupčných orgánov v justičnom systéme. |
|
% (percentuálny podiel) |
100 |
110 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Zvýšenie rozpočtu na zamestnancov o 10 % v porovnaní s rokom 2020 (vrátane náboru a mobility v rámci justičného systému). |
|
236 |
C2.6. R1 |
T |
Zvýšiť rozpočet na nákup IT nástrojov a vybavenia justičnými orgánmi na vyšetrovanie korupcie a trestných činov organizovanej trestnej činnosti |
|
% (percentuálny podiel) |
100 |
120 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Zvýšiť rozpočet na počítačové služby a IT vybavenie pre protikorupčné orgány v justičnom systéme o 20 % v porovnaní s rokom 2020. |
|
237 |
C2.6. R1 |
M |
Zriadenie IT platformy na monitorovanie vykonávania vnútroštátnych protikorupčných opatrení |
IT platforma online a prístupná |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Zriadenie IT platformy na monitorovanie rôznych oblastí predchádzania korupcii: 1. ochrana oznamovateľov; 2. právo na prístup k informáciám; 3. lobizmus; 4. konflikt záujmov; 5. koordinácia vnútroštátnych orgánov pri vypracúvaní, vykonávaní a monitorovaní vykonávania národných strategických a vykonávacích dokumentov; 6. aktualizácia a uverejňovanie zoznamov štátom vlastnených spoločností a spoločností vo vlastníctve miestnej samosprávy a jednotiek regionálnej samosprávy; 7. podávanie správ úradu ombudsmana,
|
|
238 |
C2.6. R1 |
T |
Skrátenie priemernej dĺžky súdnych konaní v prípade trestných činov korupcie a organizovanej trestnej činnosti |
|
Počet |
999 |
799 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Skrátenie priemernej dĺžky súdnych konaní týkajúcich sa trestných činov korupcie a organizovanej trestnej činnosti o 200 dní v porovnaní s 1. štvrťrokom 2021 (999 dní). |
|
239 |
C2.6. R1 – I1 |
M |
Hodnotenie účinkov národnej informačnej kampane proti korupcii |
Uverejnenie správy o posúdení vplyvu |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2025 |
Správa o posúdení vplyvu sa uverejní. Obsahuje odporúčania týkajúce sa hodnotenia účinkov národnej mediálnej kampane proti korupcii. |
|
240 |
C2.6. R1 – I2 |
M |
Vytvorenie informačného systému na riadenie etickej infraštruktúry štátnych zamestnancov |
Informačný systém bol úplne vyvinutý a uvedený do prevádzky |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Vytvorí a uvedie do prevádzky elektronický systém riadenia etickej infraštruktúry s cieľom modernizovať a zlepšiť prácu komisárov pre etiku, etickej komisie a úradníkov pracujúcich v útvare pre etiku a integritu, ktorý bude zahŕňať funkcie na spracovanie aspoň týchto kategórií sťažností:
|
|
241 |
C2.6. R1 – I3 |
M |
Zlepšené informačné systémy majetkových priznaní pre štátnych úradníkov a súdnych úradníkov |
Informačné systémy boli modernizované a zavedené |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2024 |
Súčasný systém predkladania majetkového priznania úradníkov sa zlepší tým, že sa umožní automatické vypĺňanie údajov z dostupných verejných zdrojov a zlepšia sa predpoklady na kontrolu informácií uvedených vo majetkovom priznaní štátnych úradníkov a súdnych úradníkov. |
|
242 |
C2.6. R1 – I4 |
T |
Modernizácia 4 regionálnych centier Národného policajného úradu pre boj proti korupcii a organizovanej trestnej činnosti (PN USKOK) |
|
Počet |
0 |
4 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Pre regionálne centrá PN USKOK v Záhrebe a Splite sa predkladajú správy inžiniera pre dozor nad energetickou obnovou a správy o energetickej efektívnosti obnovy.
|
|
243 |
C2.6. R2 |
M |
Posúdenie účinkov zákona o práve na prístup k informáciám |
Uverejnenie hodnotiacej správy o zákone o práve na prístup k informáciám |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Uverejnená štúdia s odporúčaniami týkajúcimi sa hodnotenia účinkov zákona o práve na prístup k informáciám a jeho vplyvu na ústavne zaručený úsek výkonu z hľadiska používateľov a verejných orgánov. Odporúčania sa zohľadnia v kontexte budúcich zmien zákona o práve na prístup. |
|
244 |
C2.6. R3 |
M |
Uplatňovanie odporúčaní OECD v oblasti správy a riadenia spoločností týkajúcich sa väčšinového vlastníctva miestnych a regionálnych jednotiek |
Uverejnenie príručky na uplatňovanie odporúčaní OECD o správe a riadení spoločností v miestnych a regionálnych jednotkách vo väčšinovom vlastníctve |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2024 |
Uverejnená príručka o:
|
|
245 |
C2.6. R3 |
M |
Posúdenie účinkov vykonávania protikorupčného programu na roky 2021 – 2022 pre spoločnosti vo väčšinovom vlastníctve miestnej samosprávy a jednotiek regionálnej samosprávy |
Uverejnenie správy o posúdení vplyvu |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2026 |
Uverejní sa správa o účinkoch vykonávania. Metodika vypracovaná v správe umožní posúdiť účinky vykonávania protikorupčného programu na spoločnosti vo vlastníctve jednotiek miestnej a regionálnej samosprávy a budúcich takýchto dokumentov. Uskutoční sa 5 školení o uplatňovaní príručky na vykonávanie odporúčaní OECD o správe a riadení spoločností v spoločnostiach vo väčšinovom vlastníctve miestnych a regionálnych jednotiek a o význame posilnenia integrity a boja proti korupcii. Uskutočnia sa tri okrúhle stoly a jedna konferencia o správe a riadení spoločností v spoločnostiach vo väčšinovom vlastníctve jednotiek miestnej a regionálnej samosprávy. |
|
246 |
C2.6. R4 |
T |
Odborná príprava sudcov v oblasti riadenia rizika korupcie vo verejnom obstarávaní a súdnej ochrany v postupoch verejného obstarávania |
|
Počet |
0 |
20 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
20 sudcov Najvyššieho správneho súdu Chorvátska absolvuje odbornú prípravu v oblasti riadenia rizika korupcie vo verejnom obstarávaní a súdnej nápravy v postupoch verejného obstarávania. Justičná akadémia na tento účel zorganizuje dva semináre ako súčasť celoživotného profesijného rozvoja súdnych úradníkov vo forme klasickej/pravidelnej odbornej prípravy a diaľkového vzdelávania v závislosti od okolností s cieľom ďalej posilniť súdnu ochranu v postupoch verejného obstarávania. |
M. KOMPONENT 2.7: POSILNENIE FIŠKÁLNEHO RÁMCA
Cieľom tejto zložky je ďalšie posilnenie fiškálneho rámca a fiškálnej disciplíny prostredníctvom nového zákona o rozpočte s cieľom zlepšiť rozpočtové postupy, zlepšiť finančné výkazníctvo a vypracovať model makroekonomickej prognózy.
Posilnenie fiškálneho rámca je jedným z kľúčových prvkov pri zlepšovaní udržateľnosti verejných financií, čo zase prispieva k makroekonomickej stabilite a vytvára predpoklady na zvýšenie miery potenciálneho rastu, ako aj na oživenie hospodárstva a odolnosť.
Komponent sa zaoberá odporúčaniami pre jednotlivé krajiny týkajúcimi sa posilnenia fiškálneho rámca (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 1, 2019) a vykonávania fiškálnych politík zameraných na dosiahnutie obozretných strednodobých fiškálnych pozícií (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 1, 2020).
M.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C2.7 R1 – Zlepšenie fiškálneho plánovania a podávanie správ v g
Cieľom tejto reformy je zmeniť zákon o rozpočte s cieľom zlepšiť rozpočtové postupy a súvisiace rozpočtové dokumenty, ako aj finančné výkazníctvo, čím sa zabezpečí rozvoj efektívneho a udržateľného systému riadenia verejných financií.
Reforma zahŕňa:
-Vypracovanie a prijatie nového zákona o rozpočte.
-Zabezpečenie plnej funkčnosti komisie pre fiškálnu politiku vymenovaním nového predsedu na základe verejnej výzvy.
Reforma sa dokončí do 31. marca 2022.
Reforma C2.7 R2 – Rozvoj štrukturálneho makroekonomického modelu chorvátskeho hospodárstva
Cieľom reformy je vytvoriť štrukturálny makroekonomický model chorvátskeho hospodárstva, ktorý je vhodný na vypracúvanie strednodobých makroekonomických prognóz, simuláciu účinkov hospodárskych politík a posúdení vplyvu otrasov, a v konečnom dôsledku posilniť schopnosť ministerstva financií pripravovať rozpočtové prognózy.
Reforma sa dokončí do 30. septembra 2022.
M.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
247 |
C2.7. R1 |
M |
Posilnenie fiškálneho rámca prostredníctvom prijatia zákona o rozpočte s cieľom zlepšiť rozpočtové postupy |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o rozpočte |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
V novom zákone o rozpočte sa stanoví postup a kľúčové dokumenty na prípravu, prijatie a plnenie štátneho rozpočtu, rozpočtu jednotiek miestnej a regionálnej samosprávy a ich mimorozpočtových používateľov, rámec pôžičiek pre jednotky miestnej a regionálnej samosprávy, monitorovanie využívania vlastných a účelovo viazaných príjmov, prognózovanie a kontrolu budúcich výdavkov vrátane viacročných záväzkov, čo umožní aj väčšiu flexibilitu pri realizácii projektov EÚ a zabezpečí súlad so smernicou Rady 2011/85 s cieľom vytvoriť efektívnejší systém finančného a štatistického vykazovania. |
|
248 |
C2.7. R1 |
M |
Zabezpečenie plnej funkčnosti komisie pre fiškálnu politiku. |
Vymenovanie nového predsedu Komisie pre fiškálnu politiku Parlamentom |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Vymenovaním nového predsedu Komisie pre fiškálnu politiku sa zabezpečí plná funkčnosť Komisie a vykonávanie zákona o fiškálnej zodpovednosti (OG 111/2018). |
|
249 |
C2.7. R2 |
M |
Vývoj štrukturálneho makroekonomického modelu chorvátskeho hospodárstva na tvorbu strednodobých makroekonomických prognóz, rozpočtové plánovanie
|
Vývoj a zavedenie plne funkčného štrukturálneho makroekonomického prognostického modelu chorvátskeho hospodárstva s cieľom vypracovať prognózy, z ktorých vychádza ročný rozpočet. |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
Vypracuje sa štrukturálny makroekonomický model chorvátskeho hospodárstva na vypracúvanie strednodobých makroekonomických prognóz, simuláciu účinkov hospodárskych politík a vplyvu otrasov a v konečnom dôsledku na posilnenie kapacity ministerstva financií na prípravu rozpočtových prognóz. Počiatočný model sa vypracuje do konca roka 2021 a bude plne funkčný do polovice roka 2022, čo umožní vypracovať prognózy, z ktorých vychádza rozpočet na rok 2023. Výsledky modelu sa použijú na prípravu rozpočtových dokumentov, čím sa zlepší kvalita strednodobých rozpočtových prognóz, a tým aj udržateľnosť verejných financií. |
N. KOMPONENT 2.8: POSILNENIE RÁMCA PROTI PRANIU ŠPINAVÝCH PEŇAZÍ
Cieľom tejto zložky je posilniť schopnosť chorvátskych orgánov (orgány dohľadu, Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí, orgány presadzovania práva) bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, zlepšiť ich koordináciu a spoluprácu a ďalej zvyšovať informovanosť všetkých zainteresovaných strán.
Táto reforma je v súlade s akčným plánom Chorvátska na účasť na európskom mechanizme výmenných kurzov II (ERM II).
N.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C2.8 R1 – Zvyšovanie informovanosti o potrebe predchádzať praniu špinavých peňazí
Cieľom tejto reformy je zachovať efektívnosť finančného systému v súlade s medzinárodnými normami a zároveň predchádzať nezákonným finančným tokom zvyšovaním informovanosti, a to vytvorením rámca pre pravidelnú odbornú prípravu medzi všetkými inštitúciami a orgánmi zodpovednými za vykonávanie opatrení na boj proti praniu špinavých peňazí.
Reforma C2.8 R2 – Posilnenie spolupráce medzi Úradom pre boj proti praniu špinavých peňazí a dozornými orgánmi
Cieľom tejto reformy je posilniť spoluprácu medzi Úradom pre boj proti praniu špinavých peňazí a dozornými orgánmi zlepšením výmeny informácií a najlepších postupov v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Reforma C2.8 R3 – Úplné vykonávanie akčného plánu na zníženie zistených rizík prania špinavých peňazí a financovania terorizmu
Celkovým cieľom tejto reformy je vykonať akčný plán na zníženie rizík identifikovaných v národnom posúdení rizík prania špinavých peňazí a financovania terorizmu v Chorvátsku, ktorý prijala vláda. Akčný plán obsahuje opatrenia zamerané napríklad na posilnenie administratívnej kapacity Úradu pre boj proti praniu špinavých peňazí, finančného inšpektorátu a dozorných orgánov, zvýšenie počtu činností dohľadu, zlepšenie IT infraštruktúry a poskytovanie odbornej prípravy úradníkom všetkých povinných subjektov s cieľom posilniť spoluprácu a administratívnu kapacitu.
Reforma C2.8 R4 – Zlepšenie dohľadu v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu na základe posúdenia rizika vo finančnom sektore v Chorvátsku
Celkovým cieľom tejto reformy je zlepšiť rámec na predchádzanie praniu špinavých peňazí a boj proti financovaniu terorizmu v Chorvátsku a posilniť inštitucionálne a administratívne kapacity vykonávaním odporúčaní vydaných v rámci projektu Nástroja technickej podpory (TSI) týkajúceho sa vypracovania prístupu k dohľadu v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu založeného na riziku.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2025.
N.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Orientačný harmonogram dokončenia |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
250 |
C2.8. R1 |
M |
Zvyšovanie informovanosti všetkých zodpovedných strán prostredníctvom pravidelnej odbornej prípravy |
Zavedený rámec pre nepretržitú odbornú prípravu zamestnancov povinných podávať správy o predchádzaní praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2020 |
Zavedený rámec pre priebežnú odbornú prípravu zamestnancov všetkých oznamujúcich inštitúcií a orgánov vrátane pracovníkov zodpovedných za dodržiavanie súladu s predpismi v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a vedenia úverových inštitúcií zo strany orgánov dohľadu a Úradu pre boj proti praniu špinavých peňazí. Vzdelávacie iniciatívy plánované v tomto rámci sa zamerajú na zvyšovanie informovanosti o prístupe k vykonávaniu opatrení povinnej starostlivosti vo vzťahu ku klientovi založenom na riziku a na povinnosť nahlasovať podozrivé činnosti. Ako súčasť rámca orgány dohľadu a Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí pravidelne poskytujú inštitúciám a orgánom aktuálne informácie o vývoji v oblasti prania špinavých peňazí. |
|
251 |
C2.8. R2 |
M |
Pokračovanie spolupráce medzi Úradom pre boj proti praniu špinavých peňazí a dozornými orgánmi |
Medzi Úradom pre boj proti praniu špinavých peňazí a dozornými orgánmi sa podpisuje aktualizovaná dohoda o spolupráci v oblasti výmeny informácií a spolupráce. |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2020 |
Aktualizovaná dohoda o spolupráci medzi Úradom pre boj proti praniu špinavých peňazí a dozornými orgánmi o výmene informácií a spolupráci, ktorá zahŕňa:
|
|
252 |
C2.8. R2 |
T |
Posilniť dohľad prostredníctvom pravidelných zasadnutí medziinštitucionálnej pracovnej skupiny pre dohľad |
|
Počet |
0 |
12 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
S cieľom harmonizovať postupy dohľadu, zlepšiť výmenu skúseností a poznatkov medzi dozornými orgánmi a vymieňať si informácie sa medziinštitucionálna pracovná skupina pre dohľad v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (MIRS) v období od konca roka 2020 do konca roka 2024 zíde najmenej na 12 zasadnutiach. Medziinštitucionálna pracovná skupina pre dohľad posilní spoluprácu medzi všetkými dozornými orgánmi zodpovednými za dohľad nad vykonávaním opatrení a krokov zákona o boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Medziinštitucionálna pracovná skupina pre dohľad monitoruje najmä: I) účinná výmena štatistických údajov o vykonávanom dohľade, ii) výmena skúseností s dohľadom („najlepšie postupy“), iii) výmena informácií o nezrovnalostiach zistených pri uplatňovaní zákona, iv) posilnenie a koordinácia činností dohľadu a v) výmena informácií o plánoch dohľadu. |
|
253 |
C2.8. R3 |
M |
Dokončiť vykonávanie nového akčného plánu na zmiernenie identifikovaných rizík prania špinavých peňazí a financovania terorizmu na základe aktualizovaného vnútroštátneho posúdenia rizík. |
Dokončiť vykonávanie nového akčného plánu na zmiernenie identifikovaných rizík prania špinavých peňazí a financovania terorizmu ďalším posilnením spolupráce a výmeny informácií |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Na základe vnútroštátneho posúdenia rizika prania špinavých peňazí a financovania terorizmu v Chorvátskej republike sa do 31. decembra 2021 v plnej miere vykoná akčný plán na zmiernenie zistených rizík prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Akčný plán obsahuje opatrenia na zníženie zistených rizík, opatrenia v oblasti verejného práva a iné orgány určené držiteľmi na vykonávanie jednotlivých opatrení, ako aj lehotu na vykonanie opatrení. V pláne sa zohľadnia riziká identifikované orgánmi dohľadu (Chorvátska národná banka, finančný inšpektorát, Chorvátska agentúra pre dohľad nad finančnými službami), Úradom pre boj proti praniu špinavých peňazí, Úradom štátneho zástupcu Chorvátskej republiky a právnymi povinnými subjektmi (banky a iné). Ďalej posilňuje spoluprácu a výmenu informácií medzi všetkými zodpovednými inštitúciami a orgánmi. |
|
254 |
C2.8. R4 |
M |
Posilnenie dohľadu nad finančným sektorom na základe posúdenia rizík v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu |
Úplné vykonávanie posilnených postupov a metodík dohľadu založeného na rizikách vypracovaných v rámci projektu Nástroja technickej podpory s názvom „Boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu založený na rizikách vo finančnom sektore v Chorvátsku“ s cieľom účinne zmierniť identifikované riziká prania špinavých peňazí a financovania terorizmu |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Orgány prijmú opatrenia, v prípade potreby prijatím právnych predpisov, na posilnenie dohľadu nad finančným sektorom na základe posúdenia rizika Chorvátskou národnou bankou a Chorvátskou agentúrou pre dohľad nad finančnými službami a s použitím prístupu založeného na riziku vypracovaného v súlade s výsledkami technickej pomoci poskytovanej v rámci Nástroja technickej podpory. Opatrenia posilnia inštitucionálne a administratívne kapacity a prispejú k zlepšeniu účinnosti celého systému boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu v Chorvátsku a v konečnom dôsledku k zlepšeniu celkového rámca boja proti praniu špinavých peňazí v Chorvátsku. |
O. KOMPONENT 2.9: POSILNENIE RÁMCA VEREJNÉHO OBSTARÁVANIA
S cieľom zlepšiť rámec verejného obstarávania a zosúladiť ho s najlepšími postupmi EÚ táto zložka chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti zahŕňa opatrenia na zlepšenie systému odbornej prípravy v oblasti verejného obstarávania, posilnenie systému preskúmania zavedením povinných elektronických odvolaní a podporu využívania inovačného obstarávania. Posilnený systém verejného obstarávania okrem iného prispeje k boju proti korupcii a povedie k lepšiemu čerpaniu finančných prostriedkov EÚ, čo by malo viesť k zlepšeniu podnikateľského prostredia, zvýšeniu súkromných investícií, produktivite a vytváraniu nových pracovných miest.
Komponent zahŕňa tri reformy a jednu investíciu zamerané na zvýšenie transparentnosti a efektívnosti systému verejného obstarávania v Chorvátsku. Prispejú aj k posilneniu predchádzania korupcii, najmä na miestnej úrovni (odporúčanie pre Chorvátsko na rok 2019), a zlepšia kapacitu a efektívnosť chorvátskej verejnej správy (odporúčanie pre Chorvátsko na rok 2020).
O.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C2.9 R1 – Neustále poskytovanie odbornej prípravy v oblasti verejného obstarávania
Cieľom reformy je zlepšiť systém odbornej prípravy v oblasti verejného obstarávania vytvorením nových nástrojov na získanie teoretických a praktických vedomostí, odborných zručností a kompetencií pre odborné, nákladovo efektívne, účinné a efektívne vykonávanie postupov verejného obstarávania na všetkých úrovniach. Vychádza z komplexného prístupu k posilneniu konkurencieschopnosti zainteresovaných strán v systéme verejného obstarávania začlenením výsledkov analýzy pracovného zaťaženia v rámci investičného opatrenia C2.9.R1-I1. V analýze sa predovšetkým vymedzia potreby kontinuálnej a plánovanej odbornej prípravy kľúčových zamestnancov verejného obstarávania na základe matice kompetencií, v ktorej sa vymedzuje 30 kompetencií a zručností.
Okrem toho sa do chorvátskeho systému odbornej prípravy do 31. decembra 2023 zavedie európsky rámec kompetencií pre odborníkov v oblasti verejného obstarávania ProcurCompEU, ktorý slúži ako spoločný referenčný rámec pre odborníkov v oblasti verejného obstarávania. Po prvé, pokiaľ ide o jednotlivcov, rámec uľahčuje identifikáciu a navrhovanie osobných a odborných spôsobilostí. Po druhé, obstarávatelia ho použijú na posúdenie a zlepšenie efektívnosti verejného obstarávania vo svojej organizácii. Napokon poskytovatelia odbornej prípravy v oblasti verejného obstarávania budú môcť využívať rámec ProcurCompEU na rozvoj komplexných programov vzdelávania a odbornej prípravy.
Po tretie, všeobecné programy odbornej prípravy, ktoré sú otvorené aj pre uchádzačov, zvýšia úroveň vedomostí a zručností uchádzačov pri vykonávaní postupov verejného obstarávania, čím sa zlepší úroveň účasti a úspešnosti MSP vo verejnom obstarávaní.
Táto reforma sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia C2.9 R1-I1 – Analýza pracovného zaťaženia zamestnancov kľúčových inštitúcií v systéme verejného obstarávania
Táto investícia poskytne analýzu pracovného zaťaženia s cieľom určiť počet aktérov, požadované kompetencie zamestnancov a potrebné zlepšenia kompenzačného systému. Očakáva sa, že vykonaním odporúčania analýzy sa dosiahne a udrží optimálny počet vysokokvalifikovaných a motivovaných zamestnancov, ktorí budú reagovať na potreby kľúčových inštitúcií verejného obstarávania.
Opatrenie zahŕňa:
-analýza pracovného zaťaženia orgánov verejného obstarávania, ktoré sú súčasťou hospodárenia s finančnými prostriedkami EÚ;
-opis úloh, ktoré vykonávajú;
-vymedzenie požadovaných spôsobilostí.
Analýza pracovného zaťaženia vychádza z historických údajov o pracovnom zaťažení, pričom sa zohľadňujú aj očakávané trendy pracovného zaťaženia vrátane potreby nepretržitej a plánovanej odbornej prípravy zamestnancov na konkrétne témy súvisiace s verejným obstarávaním, ako je strategické, sociálne zodpovedné a udržateľné verejné obstarávanie, inovatívne verejné obstarávanie a prístup MSP na tento trh verejného obstarávania.
Výsledky analýzy sa použijú na vymedzenie priebežných a plánovaných potrieb odbornej prípravy zamestnancov kľúčových inštitúcií v systéme verejného obstarávania (MINGOR – ministerstvo hospodárstva a udržateľného rozvoja, SAFU – Centrálna finančná a kontraktačná agentúra a DKOM – Štátna komisia pre dohľad nad verejným obstarávaním).
Toto opatrenie sa dokončí do 30. septembra 2022.
Reforma C2.9 R2 – Posilnenie systému preskúmania vo verejnom obstarávaní
Cieľom reformy je prispieť k zníženiu administratívnej záťaže súvisiacej so systémom preskúmania a pomôcť v boji proti korupcii skrátením priemerného času na odvolania a zavedením povinných elektronických odvolaní.
Reforma pozostáva zo zmien legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie s cieľom zaviesť elektronické odvolanie ako povinný nástroj v systéme verejného obstarávania a skrátiť priemerný čas na vybavovanie odvolaní.
Reforma C2.9 R3 – Inovatívne obstarávanie
Cieľom reformy je zvýšiť využívanie inovačného obstarávania v Chorvátsku.
Toto opatrenie zahŕňa vypracovanie a vykonávanie programu odbornej prípravy v oblasti inovačného obstarávania pre verejných obstarávateľov v Chorvátsku.
O.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
256 |
C2.9. R1 |
M |
Usmernenie k zlepšeniu účasti MSP na postupoch verejného obstarávania a ich združovaniu |
Uverejnenie usmernení na portáli verejného obstarávania |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
S cieľom ďalej podporovať zapojenie MSP do postupov verejného obstarávania sa vypracujú a uverejnia usmernenia pre obstarávateľov a uchádzačov, aby sa podporila účasť MSP na trhu verejného obstarávania. Usmernenia obsahujú aj najdôležitejšie ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, ktorých cieľom je uľahčiť MSP uchádzať sa o verejné zákazky. Spolupráca s podnikateľskými združeniami pri poskytovaní cielenej odbornej prípravy uchádzačom v postupoch verejného obstarávania pokračuje. Usmernenie sa vypracuje na základe výsledkov projektu programu na podporu štrukturálnych reforiem. |
|
257 |
C2.9. R1 |
M |
Zmena pravidiel odbornej prípravy v oblasti verejného obstarávania |
Nadobudnutie účinnosti zmien pravidiel odbornej prípravy v oblasti verejného obstarávania |
|
|
ŠTVRŤROK |
2023 |
Zmeny legislatívneho rámca s cieľom zlepšiť odbornú prípravu v oblasti verejného obstarávania zahŕňajú: I) vypracovanie učebných osnov pre programy zvyšovania úrovne zručností, v ktorých sa vymedzia kompetencie a vzdelávacie ciele, ii) začlenenie nástroja ProcurCompEU do systému povinnej odbornej prípravy a certifikácie pre verejné obstarávanie; III) požiadavka vykonať kvalitatívne posúdenie odbornej prípravy.
|
|
|
258 |
C2.9. R1 |
M |
Začlenenie prispôsobeného rámca pre priebežnú odbornú prípravu úradníkov zodpovedných za verejné obstarávanie v rámci nástroja ProcurCompEU do systému povinnej odbornej prípravy a certifikácie pre verejné obstarávanie. |
Nadobudnutie účinnosti rámca pre priebežnú odbornú prípravu úradníkov pre verejné obstarávanie v súlade s rámcom ProcurCompEU; |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Nástroj ProcurCompEU sa prispôsobí špecifikám Chorvátska a začlení sa do existujúceho povinného systému odbornej prípravy a certifikácie v oblasti verejného obstarávania. Vytvorí sa podstránka na portáli verejného obstarávania, na ktorej budú k dispozícii nástroje ProcurCompEU, ktoré budú môcť voľne používať všetky zainteresované strany v systéme verejného obstarávania, a príslušný orgán politiky verejného obstarávania podporí ich praktické vykonávanie a dohľad nad nimi. |
|
259 |
C2.9. R1 – I1 |
M |
Uverejnenie nezávislej analýzy a konkrétnych odporúčaní na zlepšenie riadenia zaťaženia všetkých zamestnancov kľúčových inštitúcií v systéme verejného obstarávania (MINGOR, SAFU, DKOM). |
Uverejnenie analýzy pracovného zaťaženia zamestnancov kľúčových inštitúcií v systéme verejného obstarávania (MINGOR, SAFU a DKOM) vrátane akčného plánu na vykonávanie odporúčaní a opatrení v oblasti ľudských zdrojov |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
Nezávislí externí experti vykonajú komplexnú analýzu pracovného zaťaženia zamestnancov kľúčových inštitúcií v systéme verejného obstarávania zahrnutom do fondov EÚ vrátane opisu úloh, ktoré vykonávajú, a potrebných kompetencií a systému náhrad. Uverejnená nezávislá správa bude vychádzať z komplexnej analýzy úloh v systéme verejného obstarávania a pracovného zaťaženia, pričom sa zohľadnia historické údaje o pracovnom zaťažení a porovnajú sa s trendmi zvyšovania pracovného zaťaženia vrátane potrieb odbornej prípravy na konkrétne témy, ako je udržateľné obstarávanie a prístup k MSP. Správa obsahuje akčný plán na vykonávanie opatrení a odporúčaní na zlepšenie s cieľom zabezpečiť nábor a udržanie vysokokvalifikovaných pracovníkov. |
|
260 |
C2.9. R2 |
M |
Zmena legislatívneho rámca verejného obstarávania, ktorou sa používanie elektronického odvolania stáva povinným prostriedkom na podanie odvolania |
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o verejnom obstarávaní a interných predpisov (nariadenie o opravných prostriedkoch v postupoch verejného obstarávania) |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
Legislatívny rámec verejného obstarávania (zákon o verejnom obstarávaní a príslušné interné predpisy) sa zmení tak, aby sa zaviedlo elektronické odvolanie ako povinný prostriedok na dosiahnutie nápravy v systéme verejného obstarávania. |
|
261 |
C2.9. R2 |
T |
Skrátenie priemerného času na vybavovanie odvolaní a rozhodnutí |
|
Počet |
35.2 |
29.2 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Priemerný počet dní na rozhodovanie o prípadoch odvolania od dátumu prijatia odvolania sa skráti najmenej o 6 dní. |
|
263 |
C2.9. R3 |
M |
Programy a činnosti zamerané na navrhovanie a riadenie inovačného verejného obstarávania |
Zavedený program na poskytovanie odbornej pomoci a odbornej prípravy obstarávateľom v oblasti inovačného obstarávania |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2024 |
S využitím technickej pomoci chorvátske inštitúcie vytvoria programy na poskytovanie odbornej pomoci obstarávateľom v postupoch verejného obstarávania súvisiacich s inováciami. Posilní sa Centrum hospodárskej súťaže pre inovačné verejné obstarávanie zriadené v HAMAG-BICRO (Chorvátska agentúra pre malé podniky, inovácie a investície) a jeho zamestnanci budú vyškolení, aby sami poskytovali odbornú prípravu v oblasti verejného obstarávania inovácií. Rovnakým spôsobom sa posilnia aj administratívne kapacity MINGOR-u (ministerstva hospodárstva a udržateľného rozvoja). Správa o pokroku v tomto posilňovaní kapacít sa vypracuje do 1. štvrťroka 2024. Okrem toho sa uverejní príručka pre obstarávateľské subjekty s usmerneniami o tom, ako vykonávať postupy obstarávania súvisiace s inováciami. |
|
264 |
C2.9. R3 |
T |
Odborná príprava v oblasti inovačného obstarávania |
|
Počet |
0 |
150 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Zástupcovia najmenej 150 verejných obstarávateľov absolvujú odbornú prípravu v oblasti inovačného obstarávania. Orgány takisto monitorujú využívanie inovačného obstarávania štatistickou publikáciou a vykonávajú činnosti na zvyšovanie informovanosti zainteresovaných strán zo súkromného sektora. |
P. KOMPONENT 3.1: REFORMA VZDELÁVACIEHO SYSTÉMU
Vzdelávací systém v Chorvátsku čelí viacerým významným výzvam. Účasť na formálnej starostlivosti o deti a účasť na vzdelávaní a starostlivosti v ranom detstve (VSRD) patria medzi najnižšie v EÚ, čo do veľkej miery vyplýva z nedostatočnej infraštruktúry VSRD a nedostatku učiteľov, pričom veľké regionálne rozdiely prehlbujú nerovnosti. Cyklus povinnej školskej dochádzky (v trvaní ôsmich rokov) je o jeden rok kratší ako norma EÚ. Ročný čas výučby na základných školách je takisto nižší ako priemer EÚ, keďže mnohé školy pracujú na zmeny z dôvodu nedostatku infraštruktúry. Výsledky žiakov vo všetkých základných zručnostiach sú pod priemerom EÚ. Miera dosiahnutého terciárneho vzdelania je jednou z najnižších v EÚ. Účasť na vzdelávaní dospelých je takisto veľmi nízka.
Cieľom tejto zložky je riešiť všetky tieto výzvy. Zahŕňa komplexnú reformu vzdelávacieho systému, ktorej cieľom je podporiť prístup k vzdelávaniu a jeho kvalitu na všetkých úrovniach vzdelávania. Zahŕňa aj doplnkové investície do infraštruktúry VSRD, škôl a digitálnej infraštruktúry vysokoškolského vzdelávania.
Táto zložka prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny adresovaných Chorvátsku v posledných dvoch rokoch, ktoré sa týkajú potreby „realizovať reformu vzdelávania a zlepšiť prístup k vzdelávaniu a odbornej príprave na všetkých úrovniach, ako aj ich kvalitu a relevantnosť pre trh práce“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 2 2019) a „podporovať získavanie zručností“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 2 2020).
P.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C3.1 R1 – Štrukturálna reforma vzdelávacieho systému
Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť prístup k vzdelávaniu a jeho kvalitu na všetkých úrovniach, najmä pre ľudí a deti zo sociálno-ekonomicky znevýhodnených skupín 19 .
·Predškolské vzdelávanie a starostlivosť (ECEC)
Táto reforma spočíva v zlepšení prístupu k vzdelávaniu a starostlivosti v ranom detstve (VSRD) pre deti vo veku od troch rokov do začiatku primárneho vzdelávania a vo vytvorení nového modelu financovania na zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti financovania VSRD.
·Základné školy
Cieľom reformy je zvýšiť kvalitu výsledkov výučby a vzdelávania, najmä pre deti zo znevýhodneného sociálno-ekonomického prostredia, a to zavedením jednozmennej celodennej výučby na základných školách a zvýšením počtu povinných vyučovacích hodín. Cieľom reformy je aj podpora kontinuálneho rozvoja učiteľov a systematického externého hodnotenia vzdelávacích výstupov na základných školách.
Reformou sa zmení zákon o vzdelávaní s cieľom zaviesť nový model celodennej výučby na základných školách, zmeniť minimálny počet povinných vyučovacích hodín a učebné osnovy pre základné školy a budú ju sprevádzať systematické programy rozvoja učiteľov.
Tento podsúbor opatrení reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.
·Stredné školy
Cieľom reformy je zvýšiť relevantnosť sekundárneho vzdelávania zvýšením zápisu študentov do všeobecného sekundárneho vzdelávania (programygimnazija) a zároveň znížiť podiel odborného vzdelávania a prípravy (OVP) a zlepšiť relevantnosť programov odborného vzdelávania pre trh práce.
Reforma prispeje ku konsolidácii mnohých existujúcich programov sekundárneho odborného vzdelávania znížením prebytkov programov odborného vzdelávania a zvýšením relevantnosti programov z hľadiska potrieb trhu práce. Reformou sa zavedú nové učebné osnovy založené na kvalifikačných a profesijných normách chorvátskeho kvalifikačného rámca (CROQF), ktoré bude sprevádzať vývoj nových učebných materiálov a odborná príprava učiteľov odborného vzdelávania.
Tento podsúbor opatrení reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.
·Vzdelávanie dospelých
Cieľom reformy je zvýšiť kvalitu a relevantnosť vzdelávania dospelých. Novým zákonom o vzdelávaní dospelých sa zosúladia programy vzdelávania dospelých s kvalifikačnými normami chorvátskeho kvalifikačného rámca (CROQF), od ktorého sa očakáva, že uľahčí uznávanie nadobudnutých vedomostí a zručností. Reformou sa zabezpečí aj zavedenie individuálnych vzdelávacích účtov s cieľom umožniť každej osobe zúčastňovať sa na celoživotnom vzdelávaní. Reformou sa zavedie aj systém hodnotenia poskytovateľov vzdelávania dospelých.
Tento podsúbor opatrení reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.
Túto reformu podporujú tri investície (C3.1 R1-I1, C3.1 R1-I2, C3.1 R1-I3 a C3.1 R1-I4).
Investícia C3.1 R1-I1 – Výstavba, modernizácia, rekonštrukcia a vybavenie zariadení VSRD
Cieľom tejto investície je podporiť prístup k vzdelávaniu a starostlivosti v ranom detstve v Chorvátsku. Toto opatrenie zahŕňa výstavbu nových zariadení VSRD a obnovu existujúcich zariadení s cieľom vytvoriť 12000 nových miest v rámci VSRD.
Investícia C3.1 R1-I2 – Výstavba, modernizácia, rekonštrukcia a vybavenie základných škôl na jednozmennú celodennú výučbu
Cieľom tohto opatrenia je podporiť prechod na celodennú výučbu základných škôl v Chorvátsku. Opatrenie pozostáva z výstavby nových základných škôl a modernizácie existujúcich.
Investícia C3.1 R1-I3 – Výstavba, modernizácia, renovácia a vybavenie stredných škôl
Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť kapacity fyzickej infraštruktúry na stredných školách. Opatrenie zahŕňa výstavbu nových stredných škôl a modernizáciu existujúcich škôl vrátane športových infraštruktúr škôl.
Reforma C3.1 R2 – Modernizácia vysokoškolského vzdelávania
Cieľom tejto reformy je zlepšiť dostupnosť a kvalitu vysokoškolského vzdelávania a jeho relevantnosť pre trh práce, ako aj zvýšiť podiel absolventov vysokoškolského vzdelávania, najmä zo zraniteľných a nedostatočne zastúpených skupín.
Reforma zahŕňa prijatie nového zákona o vede a vysokoškolskom vzdelávaní a nového zákona o zabezpečení kvality vedy a vysokoškolského vzdelávania s cieľom vytvoriť nový účinný model financovania pre verejné univerzity a iné verejné inštitúcie vysokoškolského vzdelávania. Nový model financovania je založený na transparentných kritériách a ukazovateľoch výkonnosti spojených s rozvojovými cieľmi inštitúcie. Očakáva sa, že zavedenie nového modelu financovania sa bude realizovať prostredníctvom programových dohôd týkajúcich sa vedeckého výskumu a vyučovacích činností univerzity/inštitúcie na obdobie dvoch rokov.
Cieľom reformy je aj lepšie zosúladiť vzdelávanie s potrebami trhu práce. Naďalej stanovuje kvalifikačné normy pre všetky vysokoškolské kvalifikácie a zaraďuje ich do registra chorvátskeho kvalifikačného rámca (CROQF), od ktorého sa očakáva, že lepšie zosúladí vysokoškolské kvalifikácie s potrebami trhu práce. Reformou sa zriadi aj digitálny register diplomov, ktorý je krokom k rozvoju systému sledovania uplatnenia absolventov s cieľom umožniť sledovanie zamestnateľnosti absolventov.
Reformou sa podporia aj užšie väzby medzi výučbou a vedecko-výskumnými činnosťami, internacionalizácia a účasť chorvátskych univerzít v alianciách európskych univerzít budúcnosti a podporí sa digitálna transformácia vysokoškolského vzdelávania.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia C3.1 R2-I1 – Digitálna transformácia vysokoškolského vzdelávania
Cieľom tohto opatrenia je podporiť digitálnu transformáciu vysokoškolského vzdelávania a uľahčiť elektronické vzdelávanie.
Opatrenie pozostáva z investícií do digitálnych infraštruktúr pre výučbu a digitálne vyučovacie nástroje.
P.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
265 |
C3.1. R1 |
M |
Prijatie revidovaného právneho rámca pre vzdelávanie dospelých |
Nadobudnutie účinnosti revidovaného právneho rámca upravujúceho vzdelávanie dospelých |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Revidovaný právny rámec upravujúci vzdelávanie dospelých podporí lepší súlad medzi ponukou programov a potrebami trhu práce tým, že zosúladí programy vzdelávania dospelých s obsahom kvalifikačných noriem chorvátskeho kvalifikačného rámca (CROQF) a umožní uznávanie informálneho učenia sa a neformálneho vzdelávania. |
|
266 |
C3.1. R1 |
M |
Komplexná analýza potrieb sekundárneho vzdelávania |
Uverejnenie výsledkov komplexnej analýzy potrieb sekundárneho vzdelávania na webovom sídle ministerstva vedy a vzdelávania |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Vykoná sa komplexná analýza potrieb sekundárneho vzdelávania na podporu opatrení na zvýšenie podielu študentov zapísaných do všeobecných programov sekundárneho vzdelávania, na zníženie podielu študentov zapísaných do prebytočných programov odborného vzdelávania a na zosúladenie programov odborného vzdelávania s potrebami trhu práce. |
|
267 |
C3.1. R1 |
M |
Prijatie modelu financovania vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve |
Nadobudnutie účinnosti modelu financovania VSRD |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2023 |
Chorvátska vláda prijme model financovania prevádzkových nákladov zariadení VSRD pre obce/jednotky miestnej samosprávy s nižšou finančnou kapacitou s cieľom zabezpečiť udržateľnosť investície po renovácii existujúcich alebo výstavbe nových zariadení VSRD. |
|
268 |
C3.1. R1 |
M |
Prijatie pozmeňujúcich návrhov týkajúcich sa modelu celodenného vyučovania |
Nadobudnutie účinnosti prijatých zmien zákona upravujúceho základné a stredoškolské vzdelávanie pre celodennú výučbu |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Zmenami zákona upravujúceho základné a stredoškolské vzdelávanie sa vymedzia podmienky zavedenia celodenného vyučovania. |
|
269 |
C3.1. R1 |
T |
Účasť na vzdelávaní a starostlivosti v ranom detstve |
% (percentuálny podiel) |
76,3 |
90 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Zvýšenie podielu detí vo veku od 3 rokov do školského veku, ktoré navštevujú VSRD, na 90 %, je viditeľné z oficiálnych vnútroštátnych štatistík. |
|
|
270 |
C3.1. R1 – I1 |
T |
Počet miest vybudovaných v rámci VSRD |
Počet |
0 |
12 000 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
V dôsledku investícií do infraštruktúry pri výstavbe, modernizácii a rekonštrukcii zariadení VSRD sa vytvorí najmenej 12000 nových miest v VSRD. Výstavba a obnova zariadení VSRD vychádza z výsledkov analýzy potrieb, v ktorej sa zohľadňujú kapacity školy a demografický vývoj. |
|
|
271 |
C3.1. R1 – I2 |
T |
Počet postavených alebo zrekonštruovaných tried základných škôl |
Počet |
0 |
286 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Na základných školách sa vybuduje alebo zrekonštruuje 286 tried, čím sa vytvoria dodatočné kapacity schválené ministerstvom vedy, vzdelávania a súhlasu mládeže, ktoré určia potrebnú kapacitu. Vybudujú sa najmenej 4 nové športové haly. Výstavba a obnova základných škôl vychádza z posúdenia potrieb investícií do infraštruktúry s prihliadnutím na kapacity školy a demografický vývoj. |
|
|
396 |
C3.1. R1 – I3 |
T |
Počet zrenovovaných alebo postavených tried sekundárneho vzdelávania |
Počet |
0 |
52 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Zrenovuje alebo vybuduje sa najmenej 52 tried pre programy všeobecného stredoškolského vzdelávania. Výstavba a obnova škôl, ktoré vedú stredoškolské vzdelávacie programy, sa zakladá na posúdení existujúcich kapacít a potrieb dodatočnej fyzickej infraštruktúry. |
|
|
273 |
C3.1. R2 |
M |
Prijatie nového zákona o vedeckej činnosti a vysokoškolskom vzdelávaní |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o vede a vysokoškolskom vzdelávaní |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
Nový rámec umožní organizačnú reformu verejných univerzít a vedeckých inštitútov a zavedie model financovania založený na výkonnosti. |
|
274 |
C3.1. R2 – I1 |
T |
Digitálna infraštruktúra a vybavenie poskytované verejným inštitúciám vysokoškolského vzdelávania |
% (percentuálny podiel) |
0 |
90 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Aspoň 90 % verejných inštitúcií vysokoškolského vzdelávania malo prospech z modernizácie pasívnej digitálnej infraštruktúry a nákupu vybavenia.
|
|
P.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Investícia C3.1 R1-I4 – Výstavba, modernizácia, rekonštrukcia a vybavenie základných škôl na jednozmennú celodennú výučbu
Cieľom tejto investície je, aby všetci žiaci základných škôl navštevovali školy speváckych zmien. Táto investícia pozostáva z výstavby nových základných škôl a modernizácie existujúcich škôl vrátane športových infraštruktúr.
P.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
397 |
C3.1. R1 – I4 |
T |
Počet postavených alebo zrekonštruovaných tried základných škôl |
Počet |
286 |
1318 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej ďalších 1032 tried na základných školách sa vybuduje alebo zrenovuje s cieľom vytvoriť dodatočné kapacity, ktoré schváli ministerstvo vedy, vzdelávania a súhlasu mládeže a ktorými sa určí potrebná kapacita. Vybuduje sa najmenej 197 nových športových hál. Výstavba a obnova základných škôl vychádza z posúdenia potrieb investícií do infraštruktúry s prihliadnutím na kapacity školy a demografický vývoj. |
|
Q. KOMPONENT 3.2: ZVÝŠENIE KAPACITY NA VÝSKUM A INOVÁCIE
Chorvátske verejné výskumné a inovačné prostredie je veľmi roztrieštené. Nedostatočné investície do výskumu, vývoja a inovácií, najmä z podnikateľského sektora, spolu s nedostatočným financovaním a organizačným modelom univerzít a vedeckých ústavov bránia plnému potenciálu chorvátskeho výskumného sektora. V dôsledku toho je vedecká produktivita, efektívnosť a prenos poznatkov naďalej obmedzený. Predpoklady rozvoja ľudských zdrojov v oblasti vedy, technologického inžinierstva a matematiky (STEM) a informačných a komunikačných technológií (IKT), ktoré by umožnili zvýšiť pripravenosť spoločnosti na digitálnu transformáciu, nie sú dostatočne rozvinuté. Fragmentácia a neefektívnosť politík v oblasti výskumu, vývoja a inovácií a nedostatok výsledkov z investícií do výskumu, vývoja a inovácií patria medzi hlavné príčiny brzdenej produktivity a rastu konkurencieschopnosti.
Cieľom tejto zložky je riešiť tieto výzvy sledovaním týchto cieľov:
-Zlepšenie systému inštitucionálneho financovania univerzít a vedeckých ústavov s cieľom motivovať vedeckú produktivitu, efektívnosť a prenos poznatkov prostredníctvom priamych investícií a zvýšeného financovania vedeckého výskumu.
-Zvýšené investície do výskumnej infraštruktúry a organizačných kapacít univerzít a vedeckých ústavov, ktoré umožnia vyššiu kvalitu vedeckého výskumu, ako aj zvýšenie atraktívnosti kariéry vo výskume v Chorvátsku.
-Zavedenie nového podporného rámca pre kariérny postup a kariérny rast výskumných pracovníkov v súlade so špecifikami vedeckých oblastí, prilákanie a udržanie mladých chorvátskych vedcov a vysokokvalitných zahraničných vedcov.
-Zavedenie efektívnejšieho inštitucionálneho a programovacieho rámca pre systémy financovania výskumu a vývoja.
Komponent podporuje riešenie odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa hospodárskej politiky v oblasti výskumu a inovácií súvisiacej s investíciami (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2019).
OTÁZKA Č. 1 Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C3.2 R1 – Reforma a posilnenie výskumných a vývojových kapacít verejného výskumného sektora
Cieľom tejto reformy je zvýšiť kvalitu a medzinárodnú viditeľnosť verejného výskumu, posilniť cielený výskum a vplyv vedy na ďalší rozvoj inovácií, hospodárstva a spoločnosti prostredníctvom reorganizácie verejného výskumného sektora. Reforma zahŕňa tieto opatrenia:
-Prijatie nového modelu programových dohôd na financovanie systému verejného vedeckého výskumu,
-Zvýšenie rozpočtu vedeckých inštitúcií v záujme účinnejšieho výskumu,
-Zníženie fragmentácie systému vedeckého výskumu prostredníctvom integrácie vedecko-výskumných inštitúcií s cieľom prechodu na efektívnejšiu organizáciu univerzít a výskumných ústavov,
-Zlepšenie kvality vedecko-výskumnej práce podporou prechodu na systém financovania založený na výkonnosti.
Implementácia reformy zahŕňa prijatie nového zákona o vedeckej činnosti a vysokoškolskom vzdelávaní, ktorý poskytne právny a finančný rámec pre organizačnú a funkčnú integráciu univerzít a vedeckých inštitútov, ako aj dialóg o inštitucionálnych cieľoch a nový rámec financovania založený na výsledkoch. Očakáva sa, že nový právny a finančný rámec povedie k vplyvnejším publikáciám, konkurencieschopnejším projektom, silnejšej medzinárodnej spolupráci a zvýšenému počtu projektov v spolupráci s podnikmi.
Reforma sa dokončí do 30. septembra 2022.
Investícia C3.2 R1-I1 – Vývoj systému programových dohôd na financovanie univerzít a výskumných ústavov zameraných na inovácie, výskum a vývoj
Cieľom tejto investície je zlepšiť systém financovania vedeckej práce univerzít a vedeckých ústavov s cieľom dosiahnuť vyššiu kvalitu a väčší význam výsledkov výskumu.
Táto investícia pozostáva z poskytovania finančných prostriedkov na výzvy na predkladanie výskumných projektov tým verejným výskumným subjektom, ktoré podpisujú programové dohody.
Reforma C3.2 R2 – Vytvorenie rámca na prilákanie študentov a výskumných pracovníkov do oblastí STEM a IKT
Cieľom tejto reformy je zaviesť nový podporný rámec pre kariérny postup a kariérny rast výskumných pracovníkov v oblastiach STEM a IKT s cieľom zvýšiť počet a kvalitu výskumných pracovníkov a odborníkov vo vedeckom a podnikateľskom sektore a zvýšiť inovačný potenciál. Z dlhodobého hľadiska sa očakáva, že reforma umožní, aby sa ľudský kapitál preniesol z vedeckých inštitúcií do hospodárstva prostredníctvom prenosu špecializovaných poznatkov, pokročilých technológií, spolupráce medzi akademickou obcou a podnikmi prostredníctvom technologických platforiem a rozvoja startupov a spin-off podnikov v oblasti špičkových technológií, ako aj otvorených výskumných a technologických infraštruktúr.
Vedecká kariéra sa zatraktívni prostredníctvom jasnej a transparentnej náborovej politiky založenej na zásluhách v kľúčových oblastiach vedeckého výskumu. Kariéra v oblasti vedy, technológie, inžinierstva a matematiky (STEM) a IKT sa podporuje od najskorších úrovní vzdelávania. Legislatívny rámec sa zmení tak, aby riešil nekonkurenčný a administratívne náročný model náboru a povyšovania v chorvátskom systéme vedeckého výskumu.
Reforma sa dokončí do 30. septembra 2022.
Investícia C3.2 R2-I1 – Vývoj modelu umožňujúceho kariérny postup výskumných pracovníkov a vykonávanie špičkového vedeckého výskumu v oblastiach STEM a IKT
Cieľom tejto investície je vytvoriť a zaviesť nový podporný rámec a systém stimulov pre rozvoj kariéry výskumných pracovníkov.
Investícia pozostáva z výziev na predkladanie výskumných grantov na stimuláciu mladých výskumných pracovníkov, programov odbornej prípravy a mobility s podnikateľským sektorom.
Investícia C3.2 R2-I2 – Investície do výskumu – technologická infraštruktúra v oblastiach STEM a IKT
Cieľom tejto investície je podporiť digitálnu transformáciu prostredníctvom investícií do kľúčových projektov infraštruktúry pre aplikovaný a cielený výskum.
Investícia pozostáva z výstavby šiestich infraštruktúrnych projektov na priamu podporu činností v oblasti výskumu, vývoja a inovácií.
Reforma C3.2 R3 – Zlepšenie efektívnosť verejných investícií do výskumu, vývoja a inovácií
Cieľom tejto reformy je zaviesť funkčnejší a efektívnejší model riadenia konkurencieschopného výskumu a zaviesť systémy rozvoja a inovácií, ktoré umožnia rýchlejší výberový proces výskumných projektov založený na zásluhách.
Reforma zahŕňa prijatie nového zákona o Chorvátskej vedeckej nadácii s cieľom posilniť kapacitu Chorvátskej vedeckej nadácie a znížiť počet inštitúcií, ktoré sú v súčasnosti zapojené do riadenia a vykonávania programov financovania výskumu a inovácií. Tento nový právny rámec umožní transformáciu a posilnenie kapacity nadácie na orgán, ktorý okrem jasne dohodnutých a vymedzených právomocí v rámci medziinštitucionálnej koordinácie v rámci Národnej rady pre inováciu zabezpečí zjednodušený a systematický prístup k riadeniu financovania projektov.
Reforma sa dokončí do 30. septembra 2022.
Investícia C3.2 R3-I1 – Zavedenie funkčnejšieho programového rámca financovania projektov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií
Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť existujúci systém financovania výskumu, vývoja a inovácií a podporiť rozvoj špičkového výskumu a produktov.
Táto investícia pozostáva z výziev na predkladanie výskumných projektov v rámci pilotného programu financovania.
OTÁZKA Č. 2: Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
275 |
C3.2. R1 |
M |
Nový zákon o vede a vysokoškolskom vzdelávaní |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o vede a vysokoškolskom vzdelávaní |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
Novým legislatívnym aktom sa vytvoria právne a finančné podmienky pre organizačnú a funkčnú reformu verejných univerzít a vedeckých inštitútov a financovanie zamerané na dosiahnutie cieľov inštitucionálneho rozvoja. |
|
276 |
C3.2. R1 – I1 |
T |
Finančné prostriedky pridelené na výskumné projekty na základe interných výziev výskumných organizácií počas prvého dvojročného cyklu vykonávania programových dohôd |
|
Počet (suma) |
0 |
17 619 079 |
ŠTVRŤROK |
2023 |
17 619 079 EUR sa pridelí na výskumné projekty realizované univerzitami a výskumnými ústavmi, ktoré podpísali dohody o programe. Projekty podporujú priame vedecké a výskumné činnosti (výskumné projekty) a sú založené na uverejnených špecifikáciách obstarávania s referenčnými podmienkami vrátane kritérií oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia. |
|
277 |
C3.2. R1 – I1 |
T |
Podiel univerzít alebo výskumných ústavov, ktoré podpísali programové dohody |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
65 |
OTÁZKA Č. 3 |
2024 |
Najmenej 65 % verejných univerzít a vedeckých ústavov podpíše nové programové dohody v súlade s ustanoveniami nového zákona o vedeckej činnosti a vysokoškolskom vzdelávaní, ktorými sa zavedie systém cieľov financovania verejných vedeckých organizácií založený na výkonnosti. |
|
278 |
C3.2. R1 – I1 |
T |
Dokončené výskumné projekty vedeckých organizácií v „zelenej“ oblasti, ktoré podpísali nové programové dohody |
|
Počet
|
0 |
8 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej osem výskumných projektov na podporu zelenej transformácie, ktoré vykonávajú vedecké organizácie, ktoré podpísali nové programové dohody, sa dokončí na základe výzvy na predkladanie projektov založenej na uverejnených špecifikáciách obstarávania. |
|
279 |
C3.2. R1 – I1 |
T |
Finančné prostriedky pridelené na výskumné projekty na základe interných výziev výskumných organizácií |
|
Počet (suma) |
17 619 079 |
121 109 984 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej ďalších 103 490 905 EUR sa pridelí na výskumné projekty realizované univerzitami a výskumnými ústavmi, ktoré podpísali dohody o programe. Projekty podporujú priame vedecké a výskumné činnosti (výskumné projekty) a sú založené na uverejnených špecifikáciách obstarávania. |
|
280 |
C3.2. R1 – I1 |
T |
Reorganizácia inštitúcií vysokoškolského vzdelávania a vedeckých ústavov |
|
Počet |
0 |
6 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Na základe modelu reorganizácie inštitúcií vysokoškolského vzdelávania a vedeckých inštitútov vypracovaného nezávislými externými odborníkmi a prijatého ministerstvom vedy, vzdelávania a mládeže v dialógu s akademickou obcou a sociálnymi partnermi sa dokončí najmenej šesť (6) reorganizácií inštitúcií vysokoškolského vzdelávania a vedeckých inštitútov, do ktorých je zapojených najmenej dvanásť (12) inštitúcií vysokoškolského vzdelávania a vedeckých inštitútov. |
|
281 |
C3.2. R2 |
M |
Nový právny rámec upravujúci požiadavky na kvalitu študijných programov, doktorandských štúdií a pracovných podmienok vo vedeckých inštitúciách |
Nadobudnutie účinnosti nového právneho rámca |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
Nový právny rámec poskytne základ pre nový systém povyšovania založený na excelentnosti a lepšej regulácii kariérneho rastu, čím sa vytvoria podmienky na prilákanie a udržanie kvalitných výskumných pracovníkov. Nový právny rámec umožní mladým vedcom prosperovať na základe medzinárodne uznávaných vedeckých kritérií kvality a s menšími administratívnymi prekážkami. Zahŕňa pružné formy organizácie práce na podporu náboru výskumných pracovníkov s opatrovateľskými povinnosťami.
|
|
282 |
C3.2. R2 – I1 |
T |
Granty udelené v rámci programového rámca na zvýšenie dostupnosti a zamestnateľnosti absolventov v oblastiach STEM/IKT a zlepšenie ich mobility pre vnútroštátnu a medzinárodnú spoluprácu |
|
Počet |
0 |
3 354 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 3354 grantov sa udelí na základe rozhodnutí o financovaní projektov ministerstvom vedy, vzdelávania a mládeže v novom rámci financovania výskumných programov, ktoré sa zameriavajú na odmeňovanie excelentnosti výskumu, spoluprácu s priemyslom a medzinárodnú spoluprácu. Rámec zahŕňa granty na: I) štipendiá v oblasti STEM a IKT; II) program pre mladých výskumných pracovníkov; III) program jazdnej dráhy; IV) program mobility; v) založenie/odčlenenie spoločností mladých výskumných pracovníkov; a vi) program podnikateľských stáží. |
|
283 |
C3.2. R2 – I2 |
T |
Projekty infraštruktúry pre aplikovaný a cielený výskum |
|
Počet |
0 |
6 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Dokončí sa šesť projektov vedecko-technologickej infraštruktúry pre aplikovaný a cielený výskum v oblasti STEM a IKT, ktoré podporujú digitálnu transformáciu a zapájajú mladých výskumných pracovníkov. Infraštruktúra je založená na zásadách otvorenej inovácie a priamo podporuje oblasti čistých technológií a zelenú a digitálnu transformáciu. Najmenej 3 222 325 EUR sa poskytne na tri zo šiestich projektov infraštruktúry v oblasti vedy a techniky, a to: 1)Mramor Smart Marina 2)Mramorová inteligentná mušľová farma 3)Miesto prevádzky autonómneho námorného vozidla v mramore s cieľom podporiť len a výlučne položky vymedzené v pracovnom balíku 3: „Infraštruktúra a vybavenie“ projektu MARBLE. Do tejto sumy sa nezapočítavajú žiadne sumy poskytnuté z iných programov alebo nástrojov Únie. Rozhodnutia ministerstva vedy, vzdelávania a mládeže o financovaní spolu s výňatkami z národného účtovného systému, v ktorých sú uvedené vyčlenené sumy a rozpočtové riadky, z ktorých je možné rozlíšiť zdroje financovania použité na rôzne časti a činnosti každého z troch projektov (MARBLE Smart Marina, MARBLE Smart Mussel Farm, MARBLE Autonomous Marine Vehicle Operation site), sa predkladajú pri predložení príslušnej žiadosti o platbu. |
|
284 |
C3.2. R3 |
M |
Nový zákon o Chorvátskej vedeckej nadácii |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o Chorvátskej vedeckej nadácii. |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
V novom zákone o Chorvátskej vedeckej nadácii sa vymedzí jasné poslanie Nadácie pre vykonávanie, koordináciu, navrhovanie, monitorovanie a hodnotenie programu a hodnotenie programov a politík financovania projektov v oblasti výskumu a vývoja, čím sa vytvorí silný a nezávislý systém na vykonávanie výberu, financovania a monitorovania účinkov projektu v oblasti výskumu a vývoja. |
|
285 |
C3.2. R3-I1 |
T |
Granty udelené v rámci „pilotného programu“ na podporu vytvorenia reformovaného rámca pre výskum, vývoj a inovácie. |
|
Počet |
0 |
300 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Na základe poradenskej pomoci externých odborníkov zapojených do vytvárania nového inštitucionálneho a programovacieho rámca pre výskum, vývoj a inovácie a navrhovania nových programov výskumu a vývoja sa v rámci „pilotného programu“ udelí najmenej 300 grantov na projekty zamerané na spoluprácu medzi podnikmi a výskumnými organizáciami alebo na prenos znalostí a technológií s cieľom podporiť vytvorenie reformovaného rámca pre výskum, vývoj a inovácie. |
R. KOMPONENT 4.1: ZLEPŠENIE OPATRENÍ V OBLASTI ZAMESTNANOSTI A PRÁVNEHO RÁMCA PRE MODERNÝ TRH PRÁCE A HOSPODÁRSTVO BUDÚCNOSTI
Táto zložka chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti sa zaoberá otázkami trhu práce, konkrétne modernizáciou regulácie trhu práce a vypracovaním cielených aktívnych politík trhu práce. Hlavným cieľom reforiem a investícií v tomto komponente je pomôcť zvýšiť zamestnanosť v Chorvátsku, ktorá je napriek zlepšeniam v posledných rokoch stále výrazne pod priemerom EÚ.
Špecifické ciele, ktoré táto zložka sleduje, sú:
-Rozvoj a vykonávanie nových aktívnych politík trhu práce podporujúcich vytváranie pracovných miest v zelených a digitálnych oblastiach
-Zlepšenie systému začleňovania a monitorovania zraniteľných skupín na trhu práce
-Zavedenie systému poukážok na vzdelávanie a zvyšovanie úrovne zručností dospelých, najmä na získavanie zručností súvisiacich so zelenými a digitálnymi technológiami
-Zlepšenie pracovného práva
Tento komponent sa zaoberá odporúčaním pre danú krajinu posilniť opatrenia a inštitúcie trhu práce a ich koordináciu so sociálnymi službami (odporúčanie pre danú krajinu č. 2, 2019), ako aj odporúčaním pre danú krajinu na podporu získavania zručností (odporúčanie pre danú krajinu č. 2.4, 2020).
R.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C4.1 R1 – Rozvoj a vykonávanie nových cielených aktívnych politík trhu práce na účely zelenej a digitálnej transformácie trhu práce
Cieľom tohto opatrenia je prijať nové aktívne politiky trhu práce (APTP) na podporu zamestnanosti a samostatnej zárobkovej činnosti v súvislosti so zelenou a digitálnou transformáciou a na zvýšenie konkurencieschopnosti a zamestnateľnosti pracovnej sily v súlade s potrebami trhu práce a s osobitným zameraním na zraniteľné skupiny. Toto opatrenie spočíva v prijatí nových aktívnych politík trhu práce a v podpore prijímateľov, a to aj zo zraniteľných skupín.
Reforma C4.1 R2 – Posilnenie systému začleňovania a monitorovania zraniteľných skupín na trhu práce prostredníctvom zlepšenia procesov služieb zamestnanosti
Cieľom tohto opatrenia je posilniť podporu nezamestnaných osôb a zraniteľných skupín. Toto opatrenie pozostáva zo zmeny zákona o trhu práce, zlepšenia procesov CES na profilovanie a aktiváciu a poskytovania podpory zraniteľným osobám.
Reforma C4.1 R3 – Vytvorenie systému poukážok na vzdelávanie, odbornú prípravu a zvyšovanie úrovne zručností dospelých
Cieľom tejto reformy je zvýšiť zamestnateľnosť pracovníkov a lepšie zosúladiť ponuku a dopyt na trhu práce podporou celoživotného vzdelávania a získavania nových zručností, najmä zelených a digitálnych zručností.
Reforma zahŕňa:
-Prijatie nového zákona o vzdelávaní dospelých, ktorého cieľom je zlepšiť kvalitu vzdelávania dospelých prostredníctvom lepšej akreditácie, monitorovania a hodnotenia inštitúcií vzdelávania dospelých, zavedenia poukazov na vzdelávanie dospelých a ich zosúladenia s chorvátskym kvalifikačným rámcom v systéme vzdelávania dospelých.
-Mapovanie zručností so zameraním na prioritné zručnosti na trhu práce vrátane nedostatkových zručností, zelených a digitálnych zručností, ktoré sa použijú na aktualizáciu katalógu zručností a vymedzenie zručností a súvisiacich vzdelávacích programov, ktoré sa majú financovať prostredníctvom poukazov.
-Vývoj IT nástroja na komplexné posúdenie zručností potenciálnych príjemcov.
-Dosah na zraniteľné skupiny pomocou orientácie a poradenstva s cieľom zvýšiť ich účasť na iniciatívach zameraných na zvyšovanie úrovne zručností vrátane poukazov.
-Sfunkčnenie aplikácie na používanie poukážok príjemcami, poskytovateľmi vzdelávania, poradcami a zamestnávateľmi.
Reforma sa vykoná do 30. júna 2025.
Investícia C4.1 R3-I1 – Implementácia poukazov na vzdelávanie, odbornú prípravu a zvyšovanie úrovne zručností dospelých
Cieľom investície je financovať poukážky na akreditované programy vzdelávania, odbornej prípravy a zvyšovania úrovne zručností dospelých s cieľom získať zručnosti potrebné na trhu práce, a najmä pri prechode na zelené a digitálne hospodárstvo. Toto opatrenie spočíva v udeľovaní poukazov na vzdelávanie dospelých so zameraním na zraniteľné skupiny.
Reforma C4.1 R4 – Zlepšenie pracovnoprávnych predpisov
Cieľom tejto reformy je vytvoriť jasný a moderný legislatívny rámec zameraný na zlepšenie pracovných podmienok a rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, lepšiu reguláciu nových foriem práce a podporu prechodu od zmlúv na dobu určitú k zmluvám na dobu neurčitú a od nedeklarovanej práce k deklarovanej práci.
Reforma zahŕňa zmeny Zákonníka práce, konkrétne:
(1)Regulácia práce vykonávanej z domu zameraná na zabezpečenie právnej istoty pre strany pracovnoprávneho vzťahu za výnimočných a pravidelných okolností.
(2)Odrádzanie od využívania neodôvodnených pracovných zmlúv na dobu určitú, najmä zmlúv na mimoriadne krátku dobu, obmedzenie počtu možných opakovane uzatváraných zmlúv na dobu určitú a predchádzanie zneužívaniu takýchto zmlúv, najmä pokiaľ ide o prijímanie do zamestnania prepojenými zamestnávateľmi, a lepšie vymedzenie pojmu „opakovane uzatvárané zmluvy“.
(3)Posilnenie práva na dodatočnú prácu pre iných zamestnávateľov.
(4)Vytvorenie právneho rámca, ktorým sa reguluje práca prostredníctvom online platforiem ako osobitný pracovný formulár, a to stanovením subjektívnych práv a povinností vyplývajúcich z tohto osobitného právneho vzťahu – základných práv a povinností na základe práce, povinného poistenia, bezpečnosti a ochrany, času odpočinku, ukončenia zmlúv, spolurozhodovania a združovania a práv v kolektívnych pracovnoprávnych vzťahoch.
(5)Revízie právneho ustanovenia o automatickom ukončení pracovného pomeru na začiatku dôchodkového veku a revízia ustanovenia o povinnom odstupnom v prípadoch zamestnancov, ktorí dosiahnu dôchodkový vek, s cieľom motivovať pracovníkov, aby zostali aktívni, a zároveň zabrániť neprimeranému zaťaženiu zamestnávateľov.
(6)Primerané vymedzenie pojmu mzda a všetkých jej zložiek s cieľom lepšie ju prepojiť s minimálnou mzdou a uľahčiť uplatňovanie pracovnoprávnych predpisov a pravidiel zdaňovania príjmov zo závislej činnosti.
(7)Vymedzenie rozsahu práv vyplývajúcich z kolektívnych zmlúv ich lepším prepojením s členstvom s cieľom zvýšiť nízku účasť pracovníkov v odborových zväzoch a na kolektívnom vyjednávaní, a tým posilniť sociálny dialóg.
Reformou sa zmení zákon o povinnom zdravotnom poistení presunutím nákladov na práceneschopnosť aktívnych pracovníkov, ktorí majú nárok na starobný dôchodok, do Chorvátskeho inštitútu zdravotného poistenia.
Reforma zahŕňa zmeny existujúcich zákonov upravujúcich pracovnoprávne vzťahy a prijatie nového zákona o riešení problému nedeklarovanej práce, ako aj nelegislatívne opatrenia na boj proti nedeklarovanej práci, konkrétne:
(1)Posilnenie znalostí a kompetencií zainteresovaných strán a inštitúcií, ktoré nad nimi vykonávajú dohľad
(2)Vytvorenie spoločných databáz na účinné monitorovanie presadzovania
(3)Nové vymedzenie a lepšia harmonizácia sankcií ukladaných za nedeklarovanú prácu
(4)Zvyšovanie informovanosti verejnosti o výhodách legálnej práce a nevýhodách nedeklarovanej práce, a to aj prostredníctvom kampaní, ktoré budú propagovať aj možnosti využívania aktívnych opatrení trhu práce spojených so samostatnou zárobkovou činnosťou, ako aj odbornej prípravy o rôznych spôsoboch registrácie podnikateľských remesiel, za ktoré sa verejné dávky vyplácajú vo forme jednorazových platieb v súlade s daňovými pravidlami.
(5)Zavedenie elektronických záznamov pracovníkov a pracovného času v stavebníctve a potom postupne v iných činnostiach.
(6)Širšia regulácia zodpovednosti za nevyplácanie miezd v zmluvnom reťazci v prípade subdodávok.
(7)Vymedzenie nedeklarovanej práce vo všetkých jej prejavoch, posilnenie inšpekcií a sankcií uplatniteľných v prípade porušenia ustanovení a regulácia činnosti orgánov zapojených do boja proti nedeklarovanej práci.
(8)Vymedzenie procesu prechodu z nedeklarovanej práce na deklarovanú prácu tým, že sa zamestnávateľom uloží povinnosť zaregistrovať zamestnanca so spätnou účinnosťou od prvého dňa práce (a minimálne tri mesiace) do troch dní od zistenia nedeklarovanej práce. Okrem toho porušenie bude mať za následok sankciu v predpísanej výške na jedného nedeklarovaného pracovníka a povinnosť vyplácať pracovníkovi mzdu, príspevky a dávky.
Reforma zahŕňa zmeny zákona o minimálnej mzde, konkrétne:
(1)Vylúčenie väčšiny príplatkov k mzde z výšky minimálnej mzdy a stanovenie minimálnych zvýšení za nadčasy, nočnú prácu a prácu v nedeľu a počas sviatkov.
(2)Vylúčenie možnosti vzdať sa minimálnej mzdy s cieľom zabrániť možnému zneužívaniu zo strany zamestnávateľov.
(3)Posilnenie kontrol zo strany kontrolných orgánov a nové vymedzenie sankcií za nevyplácanie minimálnych miezd.
(4)Posilnenie úlohy expertnej komisie pre monitorovanie a analýzu vývoja minimálnej mzdy tým, že sa poverí analýzami potenciálneho vplyvu zvýšenia minimálnej mzdy na hospodárstvo, zamestnanosť, životnú úroveň a iné segmenty života a práce, a v súlade s tým odporučí usmernenia.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2024.
R.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
286 |
C4.1. R1 |
M |
Doplnenie aktívnych politík trhu práce |
Prijali sa tri nové opatrenia aktívnej politiky trhu práce |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Chorvátska služba zamestnanosti prijme tri nové opatrenia na podporu vytvárania pracovných miest v rámci zelenej a digitálnej transformácie. Podmienky a kritériá využívania finančných prostriedkov v rámci týchto opatrení, ako aj činnosti chorvátskych verejných služieb zamestnanosti sa navrhnú tak, aby sa uprednostňovala opätovná aktivácia a (samo)zamestnanie neaktívnych, dlhodobo nezamestnaných a mladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy (NEET). |
|
287 |
C4.1. R1 |
T |
Počet príjemcov nových opatrení aktívnej politiky trhu práce |
|
Počet |
0 |
5 000 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 5000 osôb má prospech z nových aktívnych politík trhu práce, z ktorých najmenej 3200 musí pochádzať zo zraniteľných skupín. Tieto nové opatrenia aktívnej politiky trhu práce pozostávajú z: — Poskytnúť podporu zamestnanosti na pracovných miestach súvisiacich so zelenou a digitálnou transformáciou, — Grantová podpora pre stáže súvisiace so zelenou a digitálnou transformáciou, — Grantová podpora samostatnej zárobkovej činnosti súvisiacej so zelenou a digitálnou transformáciou. |
|
288 |
C4.1. R2 |
M |
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o trhu práce |
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa mení zákon o trhu práce |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2024 |
Nadobudnutie účinnosti zmeneného alebo nového zákona o trhu práce, ktorým sa zvyšuje výška a predlžuje trvanie dávok v nezamestnanosti, zmierňujú požiadavky na zraniteľných pracovníkov a digitalizuje proces podávania žiadostí o dávky v nezamestnanosti v súlade s vykonanou analýzou. |
|
289 |
C4.1. R2 |
M |
Lepšia kvalita podpory pre zraniteľné skupiny |
Nadobudnutie účinnosti delegovaného aktu alebo prijatie interného súboru pravidiel týkajúcich sa posilnených procesov pre prácu CES na profilovanie, segmentáciu, integráciu a aktiváciu zraniteľných skupín |
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Nové procesy chorvátskych verejných služieb zamestnanosti sú funkčné na profilovanie, segmentáciu, integráciu a aktiváciu zraniteľných skupín, vývoj nástrojov na priraďovanie nezamestnaných k voľným pracovným miestam a sfunkčnenie systému monitorovania a hodnotenia aktívnych politík trhu práce. |
|
|
290 |
C4.1. R2 |
T |
Lepšia kvalita podpory pre najmenej 5000 ľudí zo zraniteľných skupín |
|
Počet |
0 |
5 000 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Osvetové činnosti zamerané na zraniteľné skupiny umožnia začlenenie 5000 nových používateľov. |
|
291 |
C4.1. R3 |
M |
Rozvoj zručností podľa potrieb trhu |
Používaný systém poukážok |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Systém poukážok je funkčný a používa sa výlučne na financovanie účasti na vzdelávacích programoch vypracovaných na základe chorvátskeho kvalifikačného rámca a vykonávaných prostredníctvom akreditovaných inštitúcií v súlade s prijatým novým zákonom o vzdelávaní dospelých. Zapojených je najmenej 25 vzdelávacích programov. Systém obsahuje katalóg zručností, v ktorom sa mapujú existujúce a potrebné zručnosti na trhu práce, ako aj IT aplikáciu na správu a udeľovanie poukážok. Systém poukážok je prínosom pre zamestnané a nezamestnané osoby s osobitným zameraním na zraniteľné skupiny (dlhodobo nezamestnaní, neaktívni alebo mladí ľudia, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy). |
|
292 |
C4.1. R3-I1 |
T |
Používanie vzdelávacích poukazov |
|
Počet |
0 |
40 389 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Poukazy udelené najmenej 40389 jedinečným príjemcom, z toho najmenej 12000 zo zraniteľných skupín. |
|
293 |
C4.1. R4 |
M |
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o minimálnej mzde |
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa mení zákon o minimálnej mzde |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
V novom zákone o minimálnej mzde sa z minimálnej mzdy vylučujú rôzne mzdové príplatky a minimálne zvýšenia mandátu za nadčasy, nočnú prácu, nedele a štátne sviatky. Takisto sa ním zakáže možnosť vzdať sa minimálnej mzdy s cieľom zabrániť zneužívaniu, posilniť kontrolu kontrolných orgánov a nanovo vymedziť sankcie pre páchateľov. |
|
294 |
C4.1. R4 |
M |
Prijatie zákona o boji proti nedeklarovanej práci a nového pracovného práva |
Nadobudnutie účinnosti zákona o boji proti nedeklarovanej práci a zákona, ktorým sa mení pracovné právo |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Zmeneným alebo novým pracovným právom sa upraví práca na diaľku a práca pre platformy, obmedzí sa počet po sebe nasledujúcich dočasných pracovných zmlúv, posilní sa právo na prácu pre iných zamestnávateľov a zreviduje sa doložka o 65-ročnom odchode do dôchodku, zmenia sa ustanovenia o financovaní práceneschopnosti a odstupného pre pracovníkov v dôchodkovom veku, podporí sa ďalšie zamestnanie a zamestnanie na čiastočný úväzok a zahrnú sa ustanovenia umožňujúce flexibilitu pracovného času a miesta práce a znížia sa rozdiely v odmeňovaní žien a mužov. V novom alebo zmenenom zákone o boji proti nedeklarovanej práci sa vymedzuje nedeklarovaná práca a všetky jej prejavy, posilňujú sa inšpekcie a stanovujú sa ustanovenia o priestupkoch, upravuje sa proces presunu pracovníkov z nedeklarovanej práce na deklarovanú prácu. |
|
295 |
C4.1. R4 |
T |
Zvýšenie pomeru minimálnej mzdy k priemernej hrubej mzde v roku 2024 na 50 % v |
|
% (percentuálny podiel) |
46,29 |
50 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Po konzultácii so sociálnymi partnermi a v spolupráci s panelom odborníkov na monitorovanie a analýzu vývoja minimálnej mzdy sa minimálna mzda zvýši na 50 % priemernej mzdy z predchádzajúceho roka. |
|
296 |
C4.1. R4 |
T |
Zníženie podielu dočasných pracovných zmlúv na 17 % |
|
% (percentuálny podiel) |
18,1 |
17 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Zmenami pracovného práva sa vytvoria podmienky na zníženie počtu dočasných pracovných zmlúv, ktorý by sa mal znížiť z 18,1 % na najviac 17 %. |
S. KOMPONENT 4.2: ZLEPŠENIE DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU PROSTREDNÍCTVOM ZVÝŠENIA PRIMERANOSTI DÔCHODKOV
Cieľom tohto komponentu chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti je ďalšie posilnenie udržateľnosti dôchodkového systému, konkrétne stimulovaním dlhšieho pracovného života, posilnením druhého dôchodkového piliera a zvýšením najnižších dôchodkov. Hlavným cieľom reformy v tomto komponente je zlepšiť primeranosť a udržateľnosť dôchodkov.
S.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C4.2 R1 – Zvyšovanie primeranosti dôchodkov prostredníctvom pokračujúcej dôchodkovej reformy
Cieľ tejto reformy je trojaký: I) zlepšenie primeranosti dôchodkov, najmä pre poberateľov s najnižším príjmom, ii) zlepšenie udržateľnosti dôchodkového systému posilnením druhého dôchodkového piliera a iii) oživenie reformného úsilia v dlhodobejšom horizonte sociálne inkluzívnym spôsobom vytvorením pracovnej skupiny, do ktorej by boli zapojené všetky kľúčové zainteresované strany a sociálni partneri. Toto opatrenie spočíva v zmene dôchodkových zákonov s cieľom zvýšiť minimálne a pozostalostné dôchodky, rozšíriť investičné možnosti pre dôchodkové fondy druhého piliera a vykonať ďalšie reformy na základe odporúčaní pracovnej skupiny.
ODDIEL 2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
297 |
C4.2. R1 |
M |
Prijatie zmien zákona o dôchodkovom poistení |
Nadobudnutie účinnosti nového alebo zmeneného zákona o dôchodkovom poistení. |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2023 |
Zmenami zákona o dôchodkovom poistení sa zvýši minimálny dôchodok a dôchodkový faktor používaný na výpočet výšky pozostalostného dôchodku, aby bolo možné použiť časť pozostalostného dôchodku popri osobnom dôchodku (starom/invalidnom) za podmienok súvisiacich s vekom a príjmom pre dôchodcov s nižším príjmom. |
|
298 |
C4.2. R1 |
M |
Prijatie zákona, ktorým sa mení zákon o povinných dôchodkových fondoch |
Prijatie zákona, ktorým sa mení zákon o povinných dôchodkových fondoch s cieľom zvýšiť investičné príležitosti povinných dôchodkových fondov. |
|
|
ŠTVRŤROK |
2025 |
Rozsah oprávnených investícií pre dôchodkové fondy druhého piliera sa rozšíri. Prijme sa zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o povinných dôchodkových fondoch, ktorým sa ďalej zlepší systém individuálnych kapitalizovaných dôchodkových úspor vo fáze akumulácie s cieľom zlepšiť obchodnú činnosť subjektov v kapitalizovanom systéme v prospech všetkých členov dôchodkového fondu. Vo vyhláške, ktorú má prijať vláda, sa ďalej spresnia: I) kritériá klasifikácie emitenta ako určeného emitenta na financovanie alebo sekuritizáciu projektov infraštruktúry na území Chorvátskej republiky; II) postup a obsah žiadosti, t. j. žiadosť o klasifikáciu, a iii) postup posudzovania a vydávania klasifikácie. |
|
|
299 |
C4.2. R1 |
T |
Zvýšenie celkového dôchodkového príjmu príjemcov novo definovanej formy pozostalostného dôchodku aspoň o 10 %. |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
10 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Úpravy výpočtu pozostalostného dôchodku majú za následok zvýšenie celkového dôchodkového príjmu aspoň o 10 % v porovnaní s úrovňami z roku 2014 pre príjemcov pozostalostného dôchodku a zavedie sa nimi možnosť použiť časť pozostalostného dôchodku popri osobnom dôchodku pre príjemcov nižšieho dôchodku (starobného aj invalidného dôchodku) za podmienok súvisiacich s vekom a príjmom. |
|
300 |
C4.2. R1 |
M |
Prijatie zmien zákona o dôchodkovom poistení |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o dôchodkovom poistení |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Zriadi sa pracovná skupina, ktorej úlohou bude analyzovať situáciu dôchodkového systému a diskutovať o ďalších možnostiach zlepšenia jeho primeranosti a udržateľnosti. Pozostáva zo sociálnych partnerov, dôchodkových združení, akademickej obce, špecializovaných konzultantov a iných zainteresovaných strán. Závery a odporúčania pracovnej skupiny sa zohľadnia pri zmene legislatívneho rámca. Zmeny sa prijímajú minimálne: I) zvýšiť minimálny dôchodok zo 103 % súčasnej hodnoty dôchodku (AVM) aspoň na 106 %; II) upraviť súčasný pomer používaný na indexáciu dôchodkov medzi indexom miezd a indexom spotrebiteľských cien zo 70:30 na 85:15, pričom sa priradí väčšia váha indexu, ktorý je pre dôchodcov priaznivejší; III) zaviesť ročný príplatok k dôchodku pre všetkých poberateľov dôchodku. |
|
301 |
C4.2. R1 |
T |
Zvýšenie minimálneho dôchodku o 3 % |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
3 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Zvýšenie minimálneho dôchodku celkovo aspoň o 3 % v reálnom vyjadrení (t. j. nad rámec pravidelnej indexácie) v porovnaní s rokom 2020. |
T. KOMPONENT 4.3: ZLEPŠENIE SYSTÉMU SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA
Tento komponent chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti rieši výzvy týkajúce sa systému sociálneho zabezpečenia, pokiaľ ide o sociálne dávky aj sociálne služby. Hlavným cieľom reforiem a investícií v tomto komponente je znížiť chudobu, predchádzať sociálnemu vylúčeniu a rozvíjať sociálne služby prispôsobené zraniteľným skupinám, a tým budovať odolnejšiu spoločnosť.
Zložka zahŕňa tieto opatrenia:
-Zlepšenie legislatívneho rámca prijatím nového zákona o sociálnom zabezpečení a troch strategických dokumentov;
-Zvýšenie primeranosti a pokrytia garantovanej minimálnej dávky, ktorá je hlavnou dávkou znižujúcou chudobu na vnútroštátnej úrovni;
-Technická a funkčná konsolidácia sociálnych dávok na vnútroštátnej a miestnej úrovni so zavedením pravidelnej indexácie a prispôsobením kritérií oprávnenosti;
-Harmonizácia stanovovania cien sociálnych služieb medzi rôznymi existujúcimi poskytovateľmi;
-Rozvoj nových sociálnych služieb (sociálne mentorstvo a asistenti rodiny) s cieľom zabrániť inštitucionalizácii a sociálnemu vylúčeniu;
-Podpora prechodu na domácu a komunitnú dlhodobú starostlivosť o starších ľudí prostredníctvom rozvoja neinštitucionálnych služieb a zároveň zabezpečenie dostatočných ubytovacích kapacít výlučne pre ľudí, ktorí potrebujú dlhodobú starostlivosť bez životaschopnej domácej a komunitnej alternatívy.
Komponent sa zaoberá odporúčaním pre danú krajinu s cieľom konsolidovať sociálne dávky a zlepšiť ich schopnosť znižovať chudobu (odporúčanie pre danú krajinu 2.2, 2019), zlepšiť primeranosť dávok v nezamestnanosti a systémov minimálneho príjmu (odporúčanie pre danú krajinu 2.2, 2020), ako aj prispieť k zlepšeniu prístupu k digitálnej infraštruktúre a službám (odporúčanie pre danú krajinu 2.3, 2020) a podporiť získavanie zručností (odporúčanie pre danú krajinu 2.4, 2020).
T.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C4.3 R1 – Transparentnosť a primeranosť sociálnych dávok v systéme sociálnej ochrany
Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť primeranosť hlavných sociálnych dávok zameraných na najzraniteľnejšie skupiny spoločnosti a prispieť k zníženiu nerovností, administratívnej záťaže a zvýšiť transparentnosť systému. Toto opatrenie pozostáva z prijatia národného plánu boja proti chudobe, zmeny zákona o sociálnom zabezpečení, integrácie dávok, zvýšenia garantovanej minimálnej dávky a rozšírenia podpory na viac príjemcov.
Investícia C4.3 R1-I1 – Zlepšenie digitalizácie systému sociálnych dávok medzi vnútroštátnou a miestnou úrovňou
Cieľom tejto investície je ďalej rozvíjať funkčný prístup ku všetkým dostupným údajom o sociálnych dávkach pre každého jednotlivého príjemcu. Toto opatrenie spočíva v zabezpečení toho, aby všetky miestne a regionálne samosprávy mali funkčný prístup k integrovaným údajom o sociálnych dávkach.
Investícia C4.3 R1-I2 – Vývoj webovej aplikácie o možnosti poberať sociálne dávky na vnútroštátnej úrovni
Cieľom tejto investície je vytvoriť webovú aplikáciu prístupnú občanom, ktorá spája sociálne dávky v systéme sociálnej ochrany na vnútroštátnej úrovni a podmienky ich poskytovania. V žiadosti musia byť uvedené podmienky na získanie 12 druhov sociálnych dávok v systéme sociálnej ochrany na vnútroštátnej úrovni.
Opatrenie sa dokončí do 31. decembra 2024.
Reforma C4.3 R2 – Rozvoj služby sociálneho mentorstva
Cieľom tejto reformy je zabezpečiť dostatočnú ľudskú kapacitu na poskytovanie sociálnych služieb príjemcom zaručených minimálnych dávok a znevýhodneným skupinám príjemcov prostredníctvom lepšej spolupráce a výmeny údajov. Reformou sa zavedie nová služba sociálneho mentorstva zameraná na jednotlivcov, ktorí sú ohrození alebo už sú v marginalizovanej pozícii v spoločnosti, ktorá sa zahrnie do nového zákona o sociálnej starostlivosti.
Investícia C4.3 R2-I1 – Zavedenie služieb sociálneho mentorstva
Cieľom tejto investície je sprístupniť novú službu sociálneho mentorstva všetkým potenciálnym príjemcom, najmä príjemcom zaručených minimálnych dávok, osobám so zdravotným postihnutím, obetiam násilia, bezdomovcom, migrantom, Rómom a mladým ľuďom, ktorí odchádzajú zo systému sociálneho zabezpečenia, osobám vo výkone trestu odňatia slobody a príslušníkom iných sociálne zraniteľných skupín. Toto opatrenie spočíva v zamestnávaní vyškolených sociálnych mentorov a vytvorení systému individualizovanej podpory a spolupráce medzi sociálnymi službami a službami zamestnanosti. 
Reforma C4.3 R3 – Rozvoj komunitných služieb s cieľom zabrániť inštitucionalizácii
Cieľom tejto reformy je prijať národný plán rozvoja sociálnych služieb na roky 2021 – 2027, ktorý:
-Určiť priority pre rozvoj sociálnych služieb;
-Preskúmať potreby rôznych foriem sociálnej starostlivosti, neinštitucionálnej aj inštitucionálnej, s osobitným zameraním na dlhodobo nezamestnaných, osoby so zdravotným postihnutím, poberateľov zaručených minimálnych dávok, obete násilia a obchodovania s ľuďmi, mladých ľudí bez starostlivosti, bezdomovcov, migrantov, Rómov a osoby vo výkone trestu odňatia slobody;
-Vypracovať systematický plán dlhodobej starostlivosti, ktorý je prispôsobený osobitným požiadavkám príjemcov;
-Zoznam cieľov a kritérií na rozvoj služieb bývania pre používateľov, ktorí sú funkčne úplne závislí od inštitucionálnej starostlivosti a ktorých potreby nemožno zabezpečiť prostredníctvom mimoinštitucionálnych služieb, komunitných a domácich asistenčných služieb, ako aj iných služieb, ktoré zlepšujú kvalitu života a umožňujú používateľom bývať dlhšie vo svojich domovoch a komunite;
-Prispôsobiť služby tak, aby sa zameriavali na posilnenie postavenia jednotlivcov s cieľom ovplyvniť ich sociálne postavenie prechodom od vylúčenia k začleneniu a úsilím o rozšírenie ich sociálnej siete;
-Vytvoriť systematickú a integrovanú dlhodobú starostlivosť o starších ľudí, v rámci ktorej sa uprednostní prechod od inštitucionalizovanej starostlivosti k domácej a komunitnej starostlivosti o starších ľudí;
-Podporovať rozvoj domácich služieb a komunitných služieb dlhodobej starostlivosti;
-Zabezpečiť dostupnosť inštitucionálnych služieb len pre tie staršie osoby, ktoré sú funkčne úplne závislé od inštitucionálnej starostlivosti a ktorých potreby nemožno zabezpečiť prostredníctvom mimoinštitucionálnych služieb;
-Plán čiastočne rezidenčného alebo rezidenčného času starostlivosti, pričom sa výrazne uprednostňujú služby domácej starostlivosti s prihliadnutím na dostupnosť služieb a potreby používateľov.
Okrem toho sa v rámci reformy vypracujú normy zaobchádzania s rodinnými asistentmi. Štandardizácia odborných postupov pri vykonávaní opatrení na ochranu rodiny prispeje k zlepšeniu ochrany detí, dospelých so zdravotným postihnutím a starších ľudí, vyrovnaniu kvality poskytovaných služieb a predchádzaniu inštitucionalizácii poskytovaním služieb priamo v domácnosti používateľov v spolupráci s inými príslušnými zainteresovanými stranami na miestnej úrovni.
Reforma zahŕňa zmeny nového zákona o sociálnom zabezpečení s cieľom:
-Uprednostniť deinštitucionalizáciu dlhodobej starostlivosti s cieľom vyvolať štrukturálne zmeny v tejto oblasti sociálnej politiky;
-Umožniť a podporiť koordináciu medzi sociálnymi službami a zabezpečiť koordinovaný prístup v rámci širokej škály kvalitných služieb, ktoré poskytujú.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2022.
Investícia C4.3 R3-I1 – Posilnenie kapacít odborníkov v oblasti komunitných služieb
Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť ľudské kapacity na poskytovanie sociálnych služieb prostredníctvom vzdelávacích činností a náboru odborníkov. Z investície sa financuje odborná príprava a udeľovanie licencií 750 poradcom v oblasti zákonných opatrení na ochranu rodiny a 40 rodinným asistentom. Okrem toho sa prijme 400 odborných pracovníkov v inštitúciách sociálnej starostlivosti, aby poskytovali mimoinštitucionálne služby. Investícia prispeje k rozvoju a regionálnej dostupnosti komunitných sociálnych služieb a posilní kompetencie odborníkov v oblasti štandardizovaného zaobchádzania pri práci v oblasti rodinnej a právnej ochrany s cieľom zabrániť umiestňovaniu detí, mladých ľudí a iných sociálne zraniteľných skupín do ústavnej starostlivosti.
Investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia C4.3 R3-I3 – Zlepšenie digitalizácie systému sociálneho zabezpečenia a zavedenie systému metodiky výpočtu cien sociálnych služieb
Cieľom tohto opatrenia je vyvinúť nové riešenie správy údajov pre poskytovateľov sociálnych služieb financovaných zo štátneho rozpočtu. Hlavnou funkciou vyvinutého riešenia správy údajov je automatizovaný zber údajov, analýza kvality a výpočet cien sociálnych služieb. Z investície sa financujú softvérové, hardvérové a vzdelávacie požiadavky na umožnenie plnej funkčnosti riešenia.
Opatrenie sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia C4.3 R3-I4 – Výstavba a vybavenie centier starostlivosti o starších ľudí (domáce a komunitné služby a inštitucionálne služby)
Cieľom tohto opatrenia je vybudovať centrá pre starších ľudí s cieľom ubytovať 900 starších dospelých, ktorí sú funkčne úplne závislí od ústavnej starostlivosti a ktorých potreby nemožno zabezpečiť prostredníctvom mimoinštitucionálnych služieb. Toto opatrenie pozostáva z výstavby centier pre starších ľudí a zariadení pre komunitné služby.
T.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
302 |
C4.3. R1 |
M |
Prijatie národného plánu boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu na roky 2021 – 2027 |
Prijatie národného plánu proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu na roky 2021 – 2027 |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Národný plán proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu prijatý na roky 2021 – 2027, ktorý:
|
|
303 |
C4.3. R1 |
M |
Prijatie nového zákona o sociálnom zabezpečení |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o sociálnom zabezpečení |
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Novým zákonom o sociálnej starostlivosti sa zavádzajú tieto zmeny:
|
|
|
304 |
C4.3. R1 |
T |
Poberatelia garantovanej minimálnej dávky a vnútroštátnej kompenzácie pre staršie osoby |
|
Počet |
66 890 |
68 000 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Celkový počet poberateľov, ktorí dostávajú buď garantovanú minimálnu dávku, alebo vnútroštátnu kompenzáciu pre staršie osoby, sa zvýši na 68000. |
|
305 |
C4.3. R1 |
M |
Prijatie normatívneho pravidla o funkčne integrovaných sociálnych dávkach |
Nadobudnutie účinnosti zákona o sociálnej starostlivosti alebo zákona o inkluzívnom doplnku |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Zmeny zákona o sociálnej starostlivosti alebo zákona o inkluzívnych doplnkoch o integrovaných sociálnych dávkach, ktorými sa:
—Obsahovať ustanovenia o hodnotení a monitorovaní účinnosti a primeranosti sociálnych dávok, |
|
398 |
C4.3. R1 |
M |
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o sociálnej starostlivosti a prijatie rozhodnutia o zaručenej minimálnej dávke |
Nadobudnutie účinnosti zmeneného zákona o sociálnom zabezpečení a prijatie rozhodnutia vládou |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Zmeny zákona o sociálnej starostlivosti: — Zrušiť právne ustanovenia, ktorými sa nariaďuje vrátenie vyplatených súm zaručených minimálnych dávok (GMB) a uloženie záložných práv na nehnuteľnosti vo vlastníctve príjemcov GMB, — Zmierniť administratívne zaťaženie príjemcov GMB zavedením zákonného mechanizmu automatického odstraňovania záložných práv. Vláda prijme rozhodnutie o základe pre výpočet výšky garantovanej minimálnej dávky. Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť 1. januára 2024 a zvyšuje základnú sumu na 150 EUR. |
|||
|
307 |
C4.3. R1 – I1 |
T |
Prístup jednotiek miestnej samosprávy k údajom o sociálnych dávkach za každého jednotlivého príjemcu |
|
Percento |
0 |
1 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Všetky jednotky miestnej a regionálnej samosprávy majú funkčný prístup ku všetkým dostupným údajom o sociálnych dávkach pre každého jednotlivého príjemcu. |
|
308 |
C4.3. R1 – I2 |
M |
Digitálna dostupnosť informácií o dávkach sociálnej ochrany na vnútroštátnej úrovni |
Vyvinutá a funkčná webová aplikácia na poskytovanie informácií o sociálnych dávkach so zavedenými kritériami a podmienkami na získanie 12 druhov sociálnych dávok v systéme sociálnej ochrany na vnútroštátnej úrovni |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Na základe projektového spisu a technickej špecifikácie sa vytvorí webová aplikácia, ktorá sa sprístupní všetkým občanom. Žiadosť poskytuje prístup k informáciám o všetkých existujúcich dávkach sociálneho zabezpečenia v systéme sociálnej ochrany a orientačnú možnosť získať ich na vnútroštátnej úrovni. Kritériá a podmienky na získanie 12 druhov sociálnych dávok v systéme sociálnej ochrany na vnútroštátnej úrovni sú k dispozícii v žiadosti. |
|
309 |
C4.3. R2 |
T |
Odborná príprava odborníkov v oblasti sociálneho mentorstva |
|
Počet |
0 |
220 |
ŠTVRŤROK |
2022 |
Odborná príprava sociálnych mentorov sa vykonáva prostredníctvom 15 modulov a dokončí ju 220 odborníkov. Táto služba sa riadi zásadami povolania v oblasti sociálnej práce a dopĺňa už existujúce činnosti centier sociálnej starostlivosti. Zaoberá sa potrebou spolupráce s inými poskytovateľmi komunitných sociálnych služieb a potrebou aktívne zapájať príjemcov systémov sociálneho zabezpečenia do prekonávania ich vlastného sociálneho vylúčenia. |
|
310 |
C4.3. R2 – I1 |
T |
Zamestnávanie odborníkov v oblasti sociálneho mentorstva |
|
Počet |
0 |
220 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Zamestnanie 220 odborníkov v oblasti sociálneho mentorstva vo všetkých 21 regionálnych službách Chorvátskeho inštitútu pre sociálnu prácu. |
|
312 |
C4.3. R3 |
M |
Prijatie národného plánu rozvoja sociálnych služieb na roky 2021 – 2027 |
Prijatie národného plánu rozvoja sociálnych služieb na roky 2021 – 2027 |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
V národnom pláne rozvoja sociálnych služieb na roky 2021 – 2027 sa určia priority rozvoja sociálnych služieb a načrtnú potreby všetkých skupín používateľov rôznych foriem starostlivosti, neinštitucionálnej aj inštitucionálnej, s cieľom dosiahnuť systematický a holistický plán starostlivosti, ktorý je prispôsobený potrebám používateľov. V pláne sa vymedzia a stanovia aj kritériá potrebné na rozvoj služieb bývania, domácich a komunitných služieb, ako aj iných služieb, ktoré zlepšujú kvalitu života a umožňujú používateľom zostať dlhšie vo svojich domovoch a komunite. V pláne sa načrtne aj zavedenie služby sociálneho mentorstva, ako aj prechod z inštitucionálnych služieb starostlivosti o starších ľudí na domáce a komunitné služby, ktoré:
|
|
313 |
C4.3. R3 |
M |
Prijatie noriem zaobchádzania s rodinnými asistentmi |
Prijatie noriem zaobchádzania s rodinnými asistentmi |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Vypracované normy na reguláciu činností rodinných asistentov umožnia harmonizované poskytovanie služieb na mieste v domácnosti príjemcu v spolupráci s ostatnými zainteresovanými stranami na úrovni miestnej komunity. |
|
314 |
C4.3. R3-I1 |
T |
Posilnenie ľudských kapacít na poskytovanie komunitných služieb |
|
Počet |
0 |
400 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Predchádzanie inštitucionalizácii sa dosiahne náborom nových odborníkov v oblasti sociálnych služieb na poskytovanie mimoinštitucionálnych služieb a odbornou prípravou a udeľovaním licencií poradcom v oblasti zákonných opatrení na ochranu rodiny. Vykonáva sa najmä nepretržitá a cielená odborná príprava a udeľovanie licencií odborníkom z inštitúcií sociálneho zabezpečenia na vykonávanie zákonných opatrení na ochranu rodiny pre deti (vzdelávanie a udeľovanie licencií pre celkovo 750 odborníkov v oblasti sociálnych služieb – poradcovia pre zákonné opatrenia na ochranu rodiny a odborná príprava 30 rodinných asistentov). V inštitúciách sociálnej starostlivosti a u poskytovateľov sociálnych služieb sa prijme 400 odborných pracovníkov. |
|
316 |
C4.3. R3-I3 |
M |
Výpočet cien pre sociálne služby a poskytovateľov služieb v sieti prostredníctvom IT systému |
Vyvinutý a funkčný informačný systém na výpočet cien pre všetky sociálne služby a všetkých poskytovateľov služieb v sieti |
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRŤROK |
2023 |
Informačný systém správy údajov vyvinutý na automatické zhromažďovanie a analýzu údajov a výpočet cien pre všetky druhy poskytovaných sociálnych služieb a všetkých poskytovateľov sociálnych služieb v sieti. Z investície sa financujú softvérové, hardvérové a vzdelávacie požiadavky na umožnenie plnej funkčnosti riešenia. |
|
317 |
C4.3. R3-I4 |
T |
Výstavba centier ústavnej, domácej a komunitnej starostlivosti pre starších ľudí |
|
Počet |
0 |
9 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Výstavba deviatich centier pre starších ľudí s kapacitou pre 900 príjemcov, a to výlučne pre ľudí, ktorí sú funkčne úplne závislí od inštitucionálnej starostlivosti a ktorých potreby nemožno zabezpečiť doma ani na úrovni komunít. Okrem toho centrá pre starších ľudí vytvoria podmienky na poskytovanie komunitnej starostlivosti a mimoinštitucionálnych služieb starším ľuďom žijúcim doma. |
T.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Investícia C4.3 R3-I2 – Zlepšenie digitalizácie systému sociálneho zabezpečenia a prepojenie centier sociálneho zabezpečenia s poskytovateľmi sociálnych služieb
Cieľom tejto investície je modernizovať aplikáciu domova sociálnej starostlivosti, ktorá spravuje a zaznamenáva postupy týkajúce sa uznávania práv na sociálne služby jednotlivými poskytovateľmi služieb. Investícia zahŕňa integráciu aplikácie do jednotného informačného systému sociálneho zabezpečenia, ktorý poskytuje jednotnú digitálnu platformu na monitorovanie a analýzu údajov o používateľoch a službách sociálneho zabezpečenia.
Investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.
T.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
315 |
C4.3. R3-I2 |
T |
Jednotný informačný systém (informačný systém SocSkrb) |
|
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2024 |
Cieľom tejto investície je modernizovať aplikáciu sociálnej starostlivosti, ktorá spravuje a zaznamenáva postupy týkajúce sa uznávania práv na sociálne služby, do jednotného funkčného informačného systému, ktorý zapojí všetky zainteresované strany do procesu uznávania práv a poskytovania služieb používateľovi, čím umožní monitorovanie a analýzu údajov o používateľoch a službách v systéme sociálneho zabezpečenia, ako sú informácie o dostupných miestach u poskytovateľov služieb a cenách ich služieb. Vyvinuté softvérové riešenie sa začlení do existujúceho informačného systému SocSkrb, ktorý používajú centrá sociálnej starostlivosti. Napokon sa tým umožní IT prepojenie všetkých centier sociálnej starostlivosti s poskytovateľmi sociálnych služieb financovanými zo štátneho rozpočtu. |
U. KOMPONENT 5.1: POSILNENIE ODOLNOSTI SYSTÉMU ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI
Cieľom tohto komponentu chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti je riešiť výzvy, ktoré ešte zhoršila pandémia COVID-19, pokiaľ ide o odolnosť a udržateľnosť systému zdravotnej starostlivosti v súvislosti s podpriemernou strednou dĺžkou života v EÚ, slabou preventívnou, chronickou a dlhodobou starostlivosťou. Hlavným cieľom reforiem a investícií v tomto komponente je zlepšiť efektívnosť, kvalitu, prístupnosť a finančnú udržateľnosť systému zdravotnej starostlivosti.
Zložka zahŕňa tieto opatrenia:
-Zavedenie nových modelov starostlivosti o pacientov s osobitným zameraním na preventívnu a chronickú starostlivosť o onkologických pacientov;
-Funkčná integrácia nemocníc a posilnenie denných nemocníc na sekundárnej a terciárnej úrovni (horizontálnej a vertikálnej);
-Zvýšenie podielu rodinných špecialistov na celkovom počte zmluvných lekárov vo všeobecnosti a rodinných tímov;
-Zlepšenie digitalizovaného systému spoločného obstarávania tak, aby zahŕňal okresné nemocnice, s cieľom dosiahnuť významné úspory v systéme a zlepšiť kvalitu;
-Široké využívanie centrálneho systému prípravy v 8 nemocniciach a zavedenie systému distribúcie jednotkovej terapie v 40 nemocniciach.
Komponent prispeje k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa zvýšenia odolnosti systému zdravotnej starostlivosti, vyváženého geografického rozloženia zdravotníckych pracovníkov a zariadení, užšej spolupráce medzi všetkými úrovňami správy a investícií do elektronického zdravotníctva (odporúčanie pre danú krajinu 1.2, 2020), ako aj k zlepšeniu prístupu k digitálnej infraštruktúre a službám (odporúčanie pre danú krajinu 2.3, 2020) a podpore získavania zručností (odporúčanie pre danú krajinu 2.4, 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
U.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C5.1 R1 – Zlepšenie efektívnosti, kvality a dostupnosti systému zdravotnej starostlivosti
Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť rovnaký prístup k primárnej zdravotnej starostlivosti, najmä vo vidieckych, vzdialených a ostrovných oblastiach, zlepšením rozsahu a kvality služieb na úrovni rodinných lekárov (všeobecných lekárov), čím sa zníži zaťaženie nemocníc. Na lepšie sledovanie výsledkov v oblasti zdravia sa zriadi rámec posudzovania výkonnosti systému zdravotnej starostlivosti (HSPA) s cieľom prispieť k vytvoreniu kľúčových ukazovateľov výkonnosti podľa vymedzenej metodiky so zámerom prepojiť opatrenia s cieľmi stanovenými v národných strategických dokumentoch a reformách, čím sa zlepší včasnosť zdravotných údajov dostupných na strategickú a politickú analýzu.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia C5.1 R1-I4 – Digitálna diagnostika obrazu centra klinickej nemocnice „KBC Split“
Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť diagnostiku digitálnych snímok KBC Split, a tým zlepšiť zdravotnú starostlivosť v oblasti prevencie, liečby a diagnostiky chorôb. Investícia sa zameriava na zvýšenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetky kategórie pacientov, zlepšenie klinických výsledkov a poskytovanie včasnejšej a kvalitnejšej diagnostiky, najmä u pediatrických a onkologických pacientov. Predovšetkým digitalizuje zdravotnícke služby a procesy, zabezpečuje transparentnosť poskytovania zdravotníckych služieb, optimalizuje využívanie zdrojov nemocničného systému a zabezpečuje budúcu finančnú stabilitu. Investíciou sa prispôsobí priestor na umiestnenie novonadobudnutého zdravotníckeho vybavenia vrátane magnetickej rezonancie 3T, digitálnej miestnosti DSA Neurointervention, digitálneho diaskopického RTG stroja a endoskopickej gastroenterologickej miestnosti.
Opatrenie sa dokončí do 31. decembra 2022.
Investícia C5.1 R1-I5 – Výstavba a vybavenie centrálneho prevádzkového bloku všeobecnej nemocnice „OB Varaždin“
Cieľom investície je optimalizovať zdroje systému nemocničnej zdravotnej starostlivosti, zvýšiť bezpečnosť pacientov a zabezpečiť primerané podmienky pre prácu zdravotníckeho personálu. Toto opatrenie pozostáva z výstavby a vybavenia centrálneho prevádzkového bloku a výstavby spojovacích chodieb k existujúcim zdravotníckym zariadeniam.
Investícia C5.1 R1-I6 – Digitálna diagnostika snímok Klinická nemocnica „KB Dubrava“
Cieľom tohto opatrenia je nákup digitálneho rádiologického vybavenia pre Klinický ústav diagnostickej a intervenčnej rádiológie KB Dubrava, ktorý poskytuje služby viac ako 350000 pacientom. Celkovo sa očakáva, že táto investícia výrazne zlepší kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetky kategórie pacientov, zlepší diagnostiku, liečbu a monitorovanie po liečbe, a tým aj klinické výsledky pre všetky skupiny pacientov vrátane pacientov, ktorí potrebujú najzložitejšiu liečbu na klinikách a v organizačných jednotkách nemocnice. V dôsledku toho sa očakáva zníženie trvania hospitalizácie, komplikácií, hospitalizácie na jednotkách intenzívnej starostlivosti, nákladov na liečbu a čakacích zoznamov. Investícia zahŕňa nákup najmodernejšieho vybavenia.
Opatrenie sa dokončí do 30. júna 2023.
Investícia C5.1 R1-I7 – Vybavenie nových zariadení pre dennú nemocnicu a jednodňovú chirurgiu a integrovaná pohotovostná hospitalizácia a prispôsobenie Neurosurgery Clinic v centre klinickej nemocnice „KBC Sestre Milosrdnice“
Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť kapacitu liečby pacientov aspoň o 22 % v porovnaní s počtom pacientov, ktorí sú v súčasnosti liečení. Očakáva sa, že investícia výrazne zlepší kvalitu zdravotnej starostlivosti pre približne 700000 pacientov liečených KBC, z ktorých približne 300000 predstavuje núdzové situácie a približne 40000 pacientov je liečených dennou nemocnicou a chirurgickým zákrokom. Opatrením sa vybavia nové zariadenia pre dennú nemocnicu a jednodňovú chirurgiu a integrovaná nemocničná pohotovostná hospitalizácia a prispôsobí sa Neurochirurgická klinika v centre klinickej nemocnice (KBC) Sestre Milosrdnice.
Opatrenie sa dokončí do 31. marca 2024.
Investícia C5.1 R1-I8 – Predoperačná liečba a liečba pacientov s farmakorezistentnou epilepsiou vo všeobecnej nemocnici „KB Dubrava“
Cieľom tohto opatrenia je ďalší rozvoj Neurologického inštitútu KB Dubrava, ako aj predoperačné metódy a liečba epilepsie u pacientov rezistentných voči liekom. Investícia zahŕňa nadobudnutie najmodernejšieho vybavenia a prispôsobenie priestorovej kapacity.
Opatrenie sa dokončí do 30. júna 2023.
Investícia C5.1 R1-I9 – Rozvoj centra klinickej nemocnice „KBC Záhreb“, etapa III – vybavenie zdravotníckym a nezdravotníckym vybavením
Cieľom tohto opatrenia je umožniť uplatňovanie moderných technológií a zlepšiť prístup k starostlivosti na terciárnej a kvartárnej úrovni zdravotnej starostlivosti. Toto opatrenie spočíva v nákupe zdravotníckeho a nezdravotníckeho vybavenia v centre klinickej nemocnice (KBC) v Záhrebe.
Reforma C5.1 R2 – Zavedenie nového modelu starostlivosti pre kľúčové výzvy v oblasti zdravia
Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť a harmonizovať kvalitu služieb zdravotnej starostlivosti. Toto opatrenie spočíva vo vypracovaní integrovaných klinických elektronických usmernení.
Investícia C5.1 R2-I1 – Nákup vybavenia na prevenciu, diagnostiku a liečbu onkologických pacientov
Cieľom tohto opatrenia je bezodkladne zabezpečiť optimálnu liečbu pre všetkých onkologických pacientov v Chorvátsku pomocou moderných rádioterapeutických techník. Toto opatrenie spočíva v nákupe zdravotníckeho vybavenia.
Investícia C5.1 R2-I2 – Nadobudnutie a implementácia vybavenia na zriadenie národnej onkologickej siete a národnej onkologickej databázy
Cieľom tohto opatrenia je vytvoriť vnútroštátnu sieť pre národnú onkologickú databázu, ktorá bude prostredníctvom automatizácie prepájať a zaznamenávať údaje z nemocničných informačných systémov a iných systémov. Toto opatrenie pozostáva zo zriadenia IT platformy na monitorovanie onkologických pacientov a vytvorenia vnútroštátnej onkologickej siete.
Reforma C5.1 R3 – Zavedenie systému strategického riadenia ľudských zdrojov v zdravotníctve
Cieľom tejto reformy je zlepšiť prístup k zdravotnej starostlivosti pre občanov, najmä vo vidieckych a v menej husto osídlených oblastiach, a zároveň zlepšiť účinnosť urgentnej medicíny a zabezpečiť vysokokvalitný a účinný systém zdravotnej starostlivosti. Na dosiahnutie tohto cieľa sa zdravotníckym pracovníkom, najmä lekárom na úrovni primárnej zdravotnej starostlivosti, ako aj zdravotným sestrám a technikom v oblasti urgentnej medicíny poskytne špecializovaná odborná príprava, čím sa dosiahne vyvážené geografické rozloženie zdravotníckych pracovníkov a dostatočné obsadenie siete služieb verejného zdravotníctva. Okrem toho sa v reforme predpokladá prijatie národného plánu rozvoja zdravia na roky 2021 – 2027, ktorým sa:
— Vymedziť rozvojové potreby na dosiahnutie flexibilného, efektívneho a holisticky riadeného systému zdravotnej starostlivosti,
— Uveďte opatrenia na úspešnú podporu zdravia a prevenciu chorôb;
— Zaviesť koordináciu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a transformáciu modelov liečby a rehabilitácie smerom k aktívnemu riadeniu procesov starostlivosti na všetkých stupňoch a úrovniach,
— Vymedziť integráciu zdravotníckych služieb a sociálnej starostlivosti a rozvoj integrovaných modelov dlhodobej starostlivosti,
— Zaviesť opatrenia na kontrolu a zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti a bezpečnosti pacientov,
—Zlepšiť ustanovenia o riadení zamestnancov,
— Zaviesť osobitné ciele, ktoré nepriamo prispejú k dosiahnutiu strategického cieľa stanoveného v národnej stratégii reforiem do roku 2030.
K zvýšeniu strednej dĺžky života v zdraví prispieva:
— Podpora zdravého životného štýlu a prevencie chorôb, ktoré sú hlavným problémom verejného zdravia,
— Zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti zlepšením účinnosti, bezpečnosti, dostupnosti a funkčnej integrácie všetkých úrovní a častí zdravotnej starostlivosti,
— Zavedenie nového modelu starostlivosti pre kľúčové výzvy v oblasti zdravia, ako sú kardiovaskulárne, onkologické a zriedkavé choroby a cukrovka, s cieľom predĺžiť dĺžku a zlepšiť kvalitu života
— Urobiť zo systému zdravotnej starostlivosti žiaduce miesto zamestnania prostredníctvom strategického riadenia, čím sa zabezpečí optimálny počet a rozmiestnenie zamestnancov v systéme zdravotnej starostlivosti,
— Zlepšenie modelu financovania a riadenia systému zdravotnej starostlivosti.
Reforma sa dokončí do 30. septembra 2021.
Investícia C5.1 R3-I1 – Centrálne financovanie špecializácií
Cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť, aby boli všetky zdravotnícke služby primerane prístupné verejnosti, a to aj vzhľadom na nedostatok lekárov. Toto opatrenie spočíva v poskytovaní špecializovanej odbornej prípravy zdravotníckym pracovníkom, lekárom na základnej primárnej úrovni zdravotnej starostlivosti, ako aj v oblasti verejného zdravia.
Investícia C5.1 R3-I2 – Špecializovaná odborná príprava zdravotných sestier a technikov v oblasti urgentnej medicíny
Cieľom tohto opatrenia je umožniť zdravotným sestrám a technikom v pohotovostnej medicíne pracovať nezávisle v pohotovostných zdravotníckych službách. Toto opatrenie spočíva v poskytovaní špecializovanej odbornej prípravy pre zdravotné sestry a technikov v oblasti urgentnej medicíny.
Reforma C5.1 R4 – Zabezpečenie finančnej udržateľnosti systému zdravotnej starostlivosti
Cieľom tohto opatrenia je riešiť neudržateľný nárast nedoplatkov, nejednotné postupy a obstarávanie nákladných liekov v systéme zdravotnej starostlivosti s cieľom dosiahnuť finančne udržateľný systém verejného zdravotníctva vykonávaním jednotného štandardu prípravy, uzatvárania zmlúv a vykonávacích postupov, ktoré ovplyvňujú spôsoby a možnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Reforma zahŕňa revíziu legislatívneho rámca pozostávajúceho zo zákona o zdravotnej starostlivosti a zákona o povinnom zdravotnom poistení s týmito prvkami:
-Zlepšenie organizácie činností v oblasti urgentnej medicíny Inštitútu pre urgentnú medicínu a vykonávanie operačných úloh prostredníctvom vymedzených organizačných útvarov;
-Reorganizácia verejnej zdravotnej služby s cieľom zvýšiť jej efektívnosť s osobitným zameraním na prevenciu a včasnú diagnostiku, lepšiu reakciu v núdzových situáciách a za osobitných okolností (pandémie);
-Presun riadiacich práv nemocníc z okresov a mesta Záhreb do Chorvátskej republiky s cieľom dosiahnuť efektívne a účinné využívanie existujúcich kapacít a zlepšiť dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti reorganizáciou modelu riadenia nemocníc;
-Skrátenie času na čakacích zoznamoch pre jednotlivé lekárske služby, optimalizácia a lepšie rozdelenie dostupných zdrojov zdravotnej starostlivosti z povinného zdravotného poistenia s cieľom dosiahnuť prístupnejšie zdravotnícke služby pre poistencov;
-Posilnenie ustanovení o finančnom hospodárení pri súčasnom zaručení finančného kapitálu na účely dosiahnutia finančnej stability systému verejného zdravotníctva;
-Legislatívne zmeny na zabezpečenie včasného plnenia platobných záväzkov Chorvátskeho fondu zdravotného poistenia (HZZO).
Reformou sa dosiahnu tieto ciele:
-Dokončí sa funkčná integrácia najmenej 8 nemocníc;
-Aspoň 85 % nákupných kategórií, ktoré predstavujú aspoň 80 % celkových výdavkov vládnych nemocníc, sa obstaralo prostredníctvom postupu spoločného obstarávania.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia C5.1 R4-I1 – Centrálna príprava parenterálnych prípravkov v 8 chorvátskych nemocniciach
Cieľom tohto opatrenia je znížiť náklady a zabezpečiť najvyššiu úroveň bezpečnosti pri používaní parenterálnych liekov, predchádzať chybám v medikácii, zvýšiť počet dní hospitalizácie a znížiť zaťaženie lekárov a zdravotných sestier v nemocničnom oddelení. Toto opatrenie spočíva v zavedení centrálneho systému prípravy parenterálnych prípravkov v nemocniciach.
Investícia C5.1 R4-I2 – Zavedenie systému distribúcie jednotkovej terapie v 40 chorvátskych nemocniciach
Cieľom tohto opatrenia je prispieť k zvýšeniu bezpečnosti pacientov, predchádzať chybám v medikácii, kontrolovať zásoby liekov a zvýšiť podporu pacientov s cieľom zlepšiť celkové výsledky liečby. Toto opatrenie spočíva v zavedení systému distribúcie jednotkovej terapie v nemocniciach.
Investícia C5.1 R4-I3 – Digitalizácia sledovania liekov prostredníctvom zdravotníckych zariadení na sekundárnej a terciárnej úrovni zdravotnej starostlivosti
Cieľom tohto opatrenia je digitalizácia drogovej cesty, aby chorvátsky systém zdravotnej starostlivosti mohol monitorovať spotrebu liekov. Toto opatrenie spočíva v poskytnutí funkčného integrovaného IT riešenia na úplné monitorovanie liekov v nemocničnom systéme od lekárne k pacientovi.
Investícia C5.1 R4-I4 – Vývoj systému monitorovania a prevencie nedostatku liekov v Chorvátsku
Cieľom tohto opatrenia je zaviesť cielené riadenie údajov o zásobách liekov, ktorého cieľom je umožniť väčšiu efektívnosť pri získavaní liekov. Opatrením sa zavedie presný operačný systém na monitorovanie a analýzu obratu určitých liekov.
Investícia C5.1 R4-I5 – Zavedenie systému monitorovania výsledkov liečby pre ambulantnú starostlivosť so zameraním na chronických pacientov vo verejných lekárňach
Cieľom tohto opatrenia je dosiahnuť systematickejšie plánovanie, monitorovanie a hodnotenie nákladovej efektívnosti investícií do farmakoterapie ambulantných pacientov. Opatrenie spočíva vo vytvorení programu monitorovania výsledkov pacientov vo verejných lekárňach.
Reforma C5.1 R5 – Elektronické zdravotníctvo
Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť riadiacu kapacitu prostredníctvom efektívnejšieho využívania údajov a podporiť inovačné riešenia v oblasti zdravia na zlepšenie riadenia systému zdravotnej starostlivosti. Reformou elektronického zdravotníctva sa podporí úsilie o zabezpečenie toho, aby všetci ľudia mali prístup k potrebným zdravotníckym službám (vrátane prevencie, liečby, rehabilitácie a paliatívnej starostlivosti) dostatočnej kvality. Reforma zahŕňa prijatie vnútroštátneho telemedicínskeho rámca s cieľom:
-Rozšírenie rozsahu telemedicínskych služieb a zabezpečenie interoperability s národným zdravotníckym informačným systémom a vhodnosti pre budúcu cezhraničnú výmenu;
-Prenos životne dôležitých parametrov pacienta z pohotovostnej zdravotnej služby (HMS) do spoločnej pohotovostnej nemocničnej služby (OHBP) a diaľkové ambulantné monitorovanie.
-Zriadenie dohľadu nad službou urgentnej zdravotnej starostlivosti (HMS) na diaľku a akčného plánu na zavedenie dohľadu a rámca na monitorovanie vykonávania na základe dokumentov Situačná analýza, národný rámec a akčný plán vypracované v rámci súvisiaceho Nástroja technickej podpory.
Vnútroštátny systém riadenia informácií elektronického zdravotníctva zahŕňa tieto funkcie:
-Pravidelné podávanie správ o zdraví obyvateľstva ako základ pre cielené činnosti v oblasti prevencie a riadenia chorôb;
-Budovať vnútroštátne kapacity na analýzu údajov vrátane integrácie rozhraní poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pacientov s existujúcimi infraštruktúrami a postupmi;
-Posilniť vnútroštátne kapacity na zavádzanie umelej inteligencie a vysokovýkonnej výpočtovej techniky, zvýšiť úroveň kybernetickej bezpečnosti elektronického zdravotníctva a pokročilých digitálnych zručností zdravotníckych pracovníkov, ako aj pacientov prostredníctvom pokročilých technológií, najmä umelej inteligencie;
-Umožniť rozvoj nových zdravotníckych služieb na základe anonymne zozbieraných údajov dostupných v systéme zdravotnej starostlivosti.
Reforma sa podporí piatimi sprievodnými investíciami (C5.1 R5-I1 až I5).
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2022.
Investícia C5.1 R5-I1 – Digitálna integrácia operačných divadiel a robotickej chirurgie v KBC Split
Cieľom tohto opatrenia je umožniť komplexnú liečbu pacientov s malígnymi ochoreniami a začleniť opatrenia na optimalizáciu zdravotnej starostlivosti. Očakáva sa, že investícia týmto spôsobom zlepší výsledky v oblasti zdravia vďaka zavedeniu nového modelu starostlivosti o pacientov, najmä novej najmodernejšej chirurgickej liečby. Investícia sa týka digitalizácie operačných sál a nákupu vybavenia na pokročilú liečbu rakoviny v spoločnosti KBC Split.
Opatrenie sa dokončí do 30. júna 2024.
Investícia C5.1 R5-I2 – TELECORDIS
Cieľom tohto opatrenia je digitalizácia kardiologických služieb, ktoré umožnia nepretržité monitorovanie stavu pacientov, najmä pacientov s chronickými srdcovými ochoreniami. Očakáva sa, že rýchle a dostupné kardiologické diagnostické služby na úrovni primárnej starostlivosti pomôžu včas odhaliť srdcové zdravotné problémy pacientov, včasnú a primeranú liečbu a nepretržité monitorovanie ich zdravotného stavu. Okrem toho telemedicínska služba ECG Holter poskytne pacientom vo vzdialených a vidieckych oblastiach prístup k špecializovanej starostlivosti, čím sa výrazne zvýši dostupnosť špecializovaných zdravotníckych služieb v miestnych ambulantných centrách, zlepší sa výkonnosť špecialistov, zlepšia sa výsledky pacientov, znížia sa čakacie zoznamy a náklady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Investícia zahŕňa digitalizáciu diagnostických procesov a umožňuje výmenu údajov s rozptýlenými špecializovanými centrami.
Opatrenie sa dokončí do 31. marca 2023.
Investícia C5.1 R5-I3 – Tele-transfúzia
Cieľom tohto opatrenia je digitalizácia transfúznej služby a zabezpečenie dostupnosti špecialistu na pohotovostnú transfúziu pre všetky nemocničné zdravotnícke zariadenia s transfúznymi jednotkami, čo prispeje k silnému rozvoju telemedicínskej služby prostredníctvom digitálneho prenosu lekárskych údajov a posilní prepojenie všetkých nemocničných zariadení s transfúznymi jednotkami.
Opatrenie sa dokončí do 31. decembra 2022.
Investícia C5.1 R5-I4 – Digitalizácia a integrácia operačných miestností vybavených robotickou chirurgiou v centre klinickej nemocnice „KBC Sestre Milosrdnice“
Cieľom tohto opatrenia je digitalizácia operačných sál a nákup pokročilého liečebného vybavenia pre nové moderné chirurgické zákroky. Digitalizáciou a integráciou operačných miestností sa zmení plánovanie, dokumentácia, uchovávanie a výmena údajov o pacientoch a typoch a metódach prevádzkovej liečby. Robotická chirurgia zlepší kvalitu chirurgickej liečby, zvýši bezpečnosť pacientov, dosiahne väčšiu transparentnosť liečby, lepšiu kontrolu nákladov a výsledky v oblasti zdravia, posilní a skonsoliduje základné zdroje infraštruktúry zdravotníckych informácií, zavedie bezpapierový systém zdravotníckych služieb a prispeje k digitálnej transformácii.
Opatrenie sa dokončí do 31. marca 2024.
Investícia C5.1 R5-I5 – Digitalizácia a vybavenie diagnostických jednotiek klinickej nemocnice „KB Merkur“
Cieľom tohto opatrenia je digitalizovať a vybaviť diagnostické jednotky, uľahčiť monitorovanie diagnostických vývojových postupov a poskytovať pacientom kvalitnejšie služby. Investícia zahŕňa nákup najmodernejších zariadení.
Opatrenie sa dokončí do 31. marca 2023.
U.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
318 |
C5.1. R1 |
M |
Prijatie rámca hodnotenia výkonnosti systému zdravotnej starostlivosti (HSPA) |
Nadobudnutie účinnosti rámca posudzovania výkonnosti systémov zdravotnej starostlivosti |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2022 |
Posúdením výkonnosti systému zdravotnej starostlivosti (HSPA) sa vytvorí rámec na meranie výkonnosti v oblasti zdravia, v ktorom sa stanovia kľúčové ukazovatele výkonnosti podľa vymedzenej metodiky posudzovania spojené s procesom prepojenia opatrení s cieľmi stanovenými v národných strategických dokumentoch a reformách, včasnosťou údajov a zlepšením monitorovania výsledkov v oblasti zdravia. |
|
319 |
C5.1. R1 |
T |
Optimalizácia času na diagnostickú liečbu – čakacie zoznamy |
|
Počet dní |
400 |
270 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Čakacia lehota pre pacientov, ktorí podstupujú diagnostickú liečbu, sa skracuje na 270 dní od súčasného časového rámca 400 dní v zozname čakateľov. |
|
323 |
C5.1. R1 – I4 |
M |
Modernizácia zdravotníckych služieb v centre klinickej nemocnice KBC Split |
Zakúpené vybavenie pre Clinical Institute for Diagnostic and Intervention Radiology KBC Split |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Inštalácia vybavenia pre Clinical Institute for Diagnostic and Intervention Radiology a pre Clinical Nuclear Medicine Institute a výstavba a vybavenie hybridnej endoskopickej miestnosti v Gastroenterology Institute s cieľom umožniť zavedenie nových diagnostických a terapeutických postupov v Centre klinickej nemocnice KBC Split. Nainštalovaným zariadením musí byť aspoň magnetická rezonancia 3T, neurointervenčná digitálna miestnosť DSA angio, digitálny diaskopický röntgenový prístroj, endoskopická gastroenterologická miestnosť. |
|
324 |
C5.1. R1 – I5 |
T |
Budova centrálneho operačného bloku so sprievodným obsahom všeobecnej nemocnice vo Varaždíne |
|
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Výstavba a vybavenie budovy centrálneho operačného bloku jednotkami intenzívnej starostlivosti, centrálnou sterilizáciou, diagnostikou RTG, transfúziami a medicínsko-biochemickými laboratóriami a výstavba spojovacích koridorov s existujúcimi zdravotníckymi zariadeniami. |
|
325 |
C5.1. R1 – I6 |
T |
Diagnostické zdravotnícke pomôcky v klinickej nemocnici (KB) Dubrava |
|
Počet |
0 |
8 |
ŠTVRŤROK |
2023 |
Nákup a inštalácia ôsmich diagnostických zdravotníckych pomôcok a digitálneho rádiologického vybavenia pre Klinický ústav diagnostickej a intervenčnej rádiológie. Všetky zariadenia sa majú postupne inštalovať, pričom všetky musia byť funkčné najneskôr do 30. júna 2023. |
|
326 |
C5.1. R1 – I7 |
T |
Nové zariadenia v centre klinickej nemocnice Sestre Milosrdnice (KBC) |
|
Počet |
0 |
2 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Clinical Hospital Centre (KBC) Sestre Milosrdnice je vybavené integrovanými pohotovostnými nemocničnými prijímacími zariadeniami, dennými nemocničnými zariadeniami a jednodňovými chirurgickými zariadeniami s lekárskym, nelekárskym vybavením a nábytkom. |
|
327 |
C5.1. R1 – I8 |
T |
Zdravotnícke pomôcky na prevádzkovú liečbu a liečbu pacientov s farmakorezistentnou epilepsiou v klinickej nemocnici (KB) Dubrava |
|
Počet |
0 |
10 |
ŠTVRŤROK |
2023 |
Na účely ďalšieho rozvoja Neurologického inštitútu klinickej nemocnice (KB) v Dubrave sa najneskôr do 30. júna 2023 nainštaluje a uvedie do prevádzky desať zdravotníckych zariadení (zariadení). Investícia zahŕňa nadobudnutie vybavenia, ako sú zariadenia SEEG 256 na zaznamenávanie kanálov, digitálne zariadenia EMNG a zariadenia EP 12 na zobrazovanie kanálov. Termokoagulačné zariadenie rádiovej frekvencie (RF) a prispôsobenie primeranej priestorovej kapacity. |
|
328 |
C5.1. R1 – I9 |
M |
Projekt rozvoja centra klinickej nemocnice (KBC) Záhreb |
Zakúpené vybavenie pre Centrum klinickej nemocnice (KBC) Záhreb |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Nákup nového zdravotníckeho a nezdravotníckeho vybavenia pre Clinical Hospital Centre (KBC) Záhreb. . |
|||
|
329 |
C5.1. R2 |
M |
Zlepšenie a harmonizácia kvality zdravotnej starostlivosti vypracovaním klinických elektronických usmernení |
Klinické usmernenia vypracované a začlenené do elektronických usmernení v chorvátskom systéme zdravotnej starostlivosti ministerstvom zdravotníctva (MIZ). |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2025 |
Ministerstvo zdravotníctva (MIZ) vypracuje a začlení do chorvátskeho systému zdravotníctva klinické usmernenia, ako aj elektronické usmernenia harmonizujúce kvalitu zdravotnej starostlivosti. |
|
331 |
C5.1. R2 – I1 |
T |
Zlepšenie kvality onkologickej rádioterapie |
|
Počet |
0 |
6 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Šesť nemocníc musí byť vybavených zdravotníckymi pomôckami na prevenciu, diagnostiku a liečbu rakoviny. Investícia zahŕňa výstavbu ôsmich zásobníkov pre lineárne urýchľovače umiestnenia, 17 lineárnych urýchľovačov VMAT, štyroch lineárnych urýchľovačov SBRT, štyroch brachyterapie HDR, deviatich simulátorov CT, rádioterapeutických sieťových zariadení, dozimetrických zariadení, fixačných zariadení. |
|
332 |
C5.1. R2 – I2 |
T |
Jednotná IT platforma na monitorovanie onkologických pacientov |
|
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Jednotná IT platforma umožňuje zber zdravotných údajov, plánovanie organizačných a štrukturálnych zmien a identifikáciu rizík. Všetky onkologické inštitúcie v Chorvátsku sa začlenia do národnej onkologickej siete. |
|
333 |
C5.1. R3 |
M |
Národný plán rozvoja zdravia na roky 2021 – 2027 |
Prijatie národného plánu rozvoja zdravia na roky 2021 – 2027 |
|
|
|
OTÁZKA Č. 3 |
2021 |
V národnom pláne rozvoja zdravia na roky 2021 – 2027 ako zastrešujúcom akte sektorového plánovania sa stanovujú konkrétne ciele, opatrenia, projekty a činnosti, ktoré sa majú vykonávať pod záštitou ministerstva zdravotníctva (MIZ) s hlavným cieľom zlepšiť systém zdravotnej starostlivosti a výsledky v oblasti zdravia. Národný plán rozvoja zdravia musí byť v súlade s reformným programom chorvátskej vlády a usmerneniami Európskej komisie pre politiku súdržnosti na roky 2021 – 2027. V národnom pláne rozvoja zdravia sa vymedzia strednodobé rozvojové potreby prostredníctvom:
|
|
399 |
C5.1. R3-I1 |
M |
Vytvorenie centralizovaného systému financovania zameraného na odbornú prípravu lekárov špecialistov |
Prijatie rozhodnutia vládou |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Inštitucionalizácia finančnej podpory pre lekárske špecializácie sa uskutoční prostredníctvom zriadenia centralizovaného systému financovania zameraného na odbornú prípravu lekárov špecialistov, ktorý je primárne zameraný na riešenie nedostatkov v osobitných lekárskych špecializáciách, okrem iného vrátane primárnej zdravotnej starostlivosti a verejného zdravia. Pridelenie finančných prostriedkov na tento účel sa určí výlučne s cieľom uspokojiť potreby siete služieb verejného zdravotníctva. Tento systém sa vytvorí tak, aby sa zaručilo vrátenie finančných prostriedkov z neúplných programov špecializovanej lekárskej odbornej prípravy, pričom sa nasmerujú na vopred vymedzené ciele centralizovaného systému financovania špecializovanej lekárskej odbornej prípravy s osobitným zameraním na nápravu nedostatku nedostatočných zdravotníckych špecialistov. |
|||
|
334 |
C5.1. R3-I1 |
T |
Lekárska odborná príprava špecialistov na primárnej základnej úrovni zdravotnej starostlivosti |
|
Počet |
0 |
467 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Uzatvoria sa zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na špecializovanú lekársku odbornú prípravu, ktoré sa vzťahujú najmenej na 467 zdravotníckych pracovníkov vrátane lekárov špecializujúcich sa na primárnu zdravotnú starostlivosť, pohotovostnú medicínu a verejné zdravie. |
|
335 |
C5.1. R3-I2 |
T |
Bakalári ošetrovateľskej odbornej prípravy špecialistov v oblasti urgentnej medicíny |
|
Počet |
0 |
375 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Celkovo 375 bakalárov ošetrovateľských/lekárskych technikov absolvuje jednoročnú špecializovanú odbornú prípravu v oblasti urgentnej medicíny. |
|
336 |
C5.1. R4 |
M |
Zmena zákona o zdravotnej starostlivosti a zákona o povinnom zdravotnom poistení |
Nadobudnutie účinnosti zákonov, ktorými sa mení zákon o zdravotnej starostlivosti a zákon o povinnom zdravotnom poistení |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Zmeny zákona o zdravotnej starostlivosti umožnia, aby bolo nové rozhodnutie o spoločnom obstarávaní záväzné aj pre tie zdravotnícke zariadenia, ktorých účasť bola doteraz dobrovoľná, a následne zvýšia počet zainteresovaných strán, na ktoré sa vzťahuje spoločné obstarávanie.
|
|
337 |
C5.1. R4 |
T |
Funkčná integrácia nemocníc |
|
Počet |
12 |
20 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Dokončí sa funkčná integrácia najmenej ôsmich nemocníc s cieľom racionalizovať nemocničný systém prostredníctvom obmedzenia/prerozdelenia činností a zníženia akútnej stacionárnej kapacity, posilnenia každodenných nemocníc ako nákladovo efektívnejšej liečby. |
|
338 |
C5.1. R4 |
T |
Postup spoločného obstarávania zdravotníckych zariadení |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
85 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Aspoň 85 % obstarávacích kategórií, ktoré predstavujú aspoň 80 % celkových výdavkov vládnych nemocníc, sa obstaráva prostredníctvom postupu spoločného obstarávania. Na dosiahnutie cieľa na základe zmeny rozhodnutia o povinnom spoločnom vykonávaní konkrétneho postupu verejného obstarávania pre zdravotnícke zariadenia – ministerstvo zdravotníctva (MIZ): I) rozhodnúť o uplatnení postupu spoločného verejného obstarávania;
|
|
339 |
C5.1. R4-I1 |
T |
Centrálne riadenie parenterálnych prípravkov v 8 nemocniciach |
|
% (percentuálny podiel) |
0 |
75 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Najmenej 75 % parenterálnych prípravkov v ôsmich chorvátskych nemocniciach sa vykonáva prostredníctvom centrálnej prípravy liekov. |
|
340 |
C5.1. R4-I2 |
T |
Systém jednotkovej terapie pre pevné formy liekov v 40 chorvátskych nemocniciach |
|
Počet |
0 |
40 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Nainštalovaný systém jednotkovej terapie v 40 chorvátskych nemocniciach. |
|
341 |
C5.1. R4-I3 |
T |
Monitorovanie liekov v nemocničnom systéme od lekárne k pacientovi |
|
Počet |
0 |
30 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej 30 nemocníc musí mať funkčné integrované IT riešenie na monitorovanie liekov v nemocničnom systéme od lekárne až po pacienta. |
|
342 |
C5.1. R4-I4 |
T |
Systém na monitorovanie nedostatku liekov na základe technológie blockchainu |
|
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Vyvinie sa softvérové riešenie na monitorovanie nedostatku liekov v Chorvátsku a vypracuje sa integrovaný model na predvídanie nedostatku liekov a jeho predchádzanie. Lieky sa monitorujú prostredníctvom softvérového riešenia blockchainu. |
|
343 |
C5.1. R5 – I5 |
T |
Diagnostické jednotky Clinical Hospital Centre (KBC) Merkur |
|
Počet |
0 |
4 |
ŠTVRŤROK |
2023 |
S cieľom zlepšiť kvalitu služieb, zvýšiť počet ošetrení pacientov, urýchliť a zvýšiť dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti pre všetky kategórie pacientov sa zariadenie inštaluje aspoň pre štyri diagnostické jednotky v centre klinickej nemocnice Merkur. Inštalované zariadenie pozostáva z:
|
|
344 |
C5.1. R4 – I5 |
T |
Monitorovanie výsledkov liečby chronických pacientov mimo nemocnice vo verejných lekárňach |
|
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Projekt zahŕňa monitorovanie pacientov a vytváranie štruktúrovaných údajov, ktoré sa sprístupnia prostredníctvom centrálneho zdravotného informačného systému Chorvátskej republiky (CEZIH). |
|
346 |
C5.1. R5 |
M |
Zlepšenie a rozšírenie telemedicínskych služieb |
Nadobudnutie účinnosti vnútroštátneho telemedicínskeho rámca, ktorým sa rozširuje rozsah telemedicínskych služieb |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Reformou sa zavedú ustanovenia na vytvorenie funkčného vnútroštátneho telemedicínskeho rámca na prenos životne dôležitých parametrov pacienta z pohotovostnej zdravotnej služby (HMS) do spoločnej pohotovostnej nemocničnej služby (OHBP) a na diaľkové monitorovanie ambulantnej pohotovostnej zdravotnej služby (HMS). Projekt zabezpečí: I). Situačná analýza; II) vnútroštátny rámec na zriadenie dohľadu nad službou núdzového zdravotníctva (HMS) na diaľku a iii) akčný plán na zavedenie dohľadu a rámec na monitorovanie vykonávania.
|
|
347 |
C5.1. R5-I1 |
T |
Digitalizované, integrované prevádzkové haly (Firule a Križine) a robotický systém v lokalite Firule nainštalovaný a funkčný |
|
Počet |
0 |
4 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Projekt zahŕňa digitalizáciu a integráciu štyroch operačných divadiel vo Firule a Križine, ako aj robotický systém v lokalite Firule. Digitálna transformácia, integrácia a robotická chirurgia zmenia spôsob liečby zlepšením kvality chirurgickej liečby, zlepšením bezpečnosti pacientov, dosiahnutím väčšej transparentnosti liečby, lepšou kontrolou nákladov a výsledkov v oblasti zdravia, posilnením a konsolidáciou kľúčových zdrojov infraštruktúry zdravotníckych informácií a modernizáciou bezpapierových služieb zdravotnej starostlivosti. |
|
348 |
C5.1. R5-I2 |
T |
Telekardiologické služby |
|
Počet |
0 |
40 |
ŠTVRŤROK |
2023 |
Cieľom projektu TeleCordis je nainštalovať lekárske a počítačové vybavenie potrebné na vykonávanie služieb elektrokardiogramového (ECG) výboja, tlakového výboja a 12 kanálového elektrokardiogramu (ECG) vo vzdialených a vidieckych oblastiach, ktoré nie sú dostatočne pokryté týmito službami, napríklad nemajú k dispozícii špecialistu na kardiológiu. Vybavenie sa zakúpi (balenie na stredisko) a umiestni sa v najmenej 40 centrách telemedicínskeho prístupu. Program je prepojený s telemedicínskymi špecializovanými strediskami a poskytuje telekardiologické služby. |
|
349 |
C5.1. R5-I3 |
T |
Teletransfúzne služby |
|
Počet |
0 |
35 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Projekt Teletransfúzie podporuje existujúcu infraštruktúru procesu digitálnej liečby, v rámci ktorej sa využívajú údaje o pacientoch získané z elektronického predpisovania liekov a elektronického dokumentácie potrebné na začatie liečby v sekundárnom alebo terciárnom zdravotníckom zariadení.
|
|
350 |
C5.1. R5 – I4 |
T |
Operačné divadlá Centrum klinickej nemocnice (KBC) Sestre milosrdnice vybavené robotickou chirurgiou |
|
Počet |
0 |
4 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Najmenej 4 novovybavené operačné miestnosti s najmodernejšou robotickou technológiou,
|
U.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Investícia C5.1 R1-I1 – Zavedenie mobilných lekární do primárnej starostlivosti
Cieľom tejto investície je dodávať lieky v oblastiach bez lekární. Opatrenie spočíva v obstarávaní mobilných lekární.
Investícia C5.1 R1-I2 – Mobilné jednotky ambulantnej starostlivosti
Cieľom tohto opatrenia je zriadiť mobilný systém primárnej ambulantnej starostlivosti vo vidieckych, vzdialených a ostrovných oblastiach. Opatrenie spočíva v zriadení systému mobilnej kliniky.
Investícia C5.1 R1-I3 – Výstavba a vybavenie klinických izolačných jednotiek (3, 4 a 1/5 budov) Klinika infekčných chorôb „Dr Fran Mihaljević“
Cieľom tohto opatrenia je dosiahnuť liečbu infekčných chorôb pomocou moderných a inovačných technológií zameraných na skrátenie času liečby, zníženie nákladov a poskytovanie vysokokvalitnej starostlivosti pacientom. Toto opatrenie pozostáva z výstavby budov a výmeny vybavenia pre kliniku infekčných chorôb Dr. Fran Mihaljević.
U.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
320 |
C5.1. R1 – I1 |
T |
Prístup k lekárenskej starostlivosti a liekom |
|
Počet |
0 |
8 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Obstará sa najmenej šesť mobilných lekární pre karavany a najmenej dve lodné lekárne. |
|
321 |
C5.1. R1 – I2 |
T |
Poskytovanie mobilnej ambulantnej primárnej zdravotnej starostlivosti |
|
Počet |
0 |
33 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Zriadi sa mobilný klinikný systém s 33 ambulantnými vozidlami primárnej starostlivosti v okresoch pokrývajúcich vidiecke, vzdialené a ostrovné oblasti na základe mapovania zameraného na 80 % pokrytie služieb mobilnej primárnej ambulantnej starostlivosti vo vidieckych, vzdialených a ostrovných oblastiach. Okrem toho sa stanoví model uzatvárania zmlúv na zabezpečenie dlhodobej finančnej udržateľnosti služby. Ministerstvo zdravotníctva zabezpečuje odbornú prípravu na zvýšenie kapacity mobilných tímov pri poskytovaní ambulantnej primárnej zdravotnej starostlivosti. |
|
322 |
C5.1. R1 – I3 |
T |
Nová budova v komplexe kliniky pre infekčné choroby Dr. Fran Mihaljević |
|
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Projekt pozostáva z demolácie existujúcich budov (3, 4 a 1/5) a výstavby novej budovy ako súčasti komplexu. Projekt zahŕňa výmenu vybavenia pre kliniku infekčných chorôb Dr. Fran Mihaljević. |
V. INICIATÍVA 6.1: RENOVÁCIA BUDOV
Súčasný fond budov v Chorvátsku je pomerne starý a miera energetickej obnovy budov bola v rokoch 2014 – 2020 len 0,7 % ročne. Staré a neefektívne budovy sú zodpovedné za 40 % spotreby energie a 36 % emisií CO2 a až 30 % budov patrí do kategórie budov s najhoršou energetickou hospodárnosťou. Väčšina budov s najhoršou energetickou hospodárnosťou nespĺňa minimálne požiadavky na ochranu pred zemetraseniami, protipožiarnu ochranu alebo ochranu zdravia, a preto si vyžaduje komplexnú obnovu. Okrem toho v marci a decembri 2020 zasiahli Chorvátsko dve série zemetrasení, ktoré spôsobili veľké materiálne škody v meste Záhreb, Záhrebskej župe, Krapinsko-zagorskej župe, Sisacko-moslavinskej župe a Karloveckej župe. Podľa rýchleho posúdenia potrieb v oblasti škôd (vláda Chorvátskej republiky, 2020) sa celkové potreby rekonštrukcie a obnovy v župách Záhreb, Záhreb a Krapina-Zagorje po zemetrasení v marci odhadli približne na 17 469 000 000 EUR. Posúdenie škôd spôsobených decembrovým zemetrasením sa stále posudzuje.
Táto iniciatíva v chorvátskom pláne obnovy a odolnosti sa týka investícií a reforiem zameraných na podporu komplexnej obnovy budov vrátane energetickej obnovy, štrukturálneho posilnenia a obnovy po zemetrasení. Obnova sa vzťahuje na viacbytové domy a verejné budovy vrátane zdravotníckych a vzdelávacích zariadení, ako aj na budovy so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty.
Iniciatíva zahŕňa reformy, ktoré podporujú proces obnovy a dekarbonizácie budov a zároveň riešia prekážky na trhu so stavebníctvom a sociálne otázky: reforma zameraná na dekarbonizáciu budov, ii) reforma zameraná na zvýšenie počtu pracovníkov a odborníkov v oblasti energetickej efektívnosti a rekonštrukcie po zemetrasení, iii) reforma zameraná na zníženie administratívnej záťaže žiadateľov v procese obnovy, iv) reforma zameraná na zvýšenie znalostí o seizmických činnostiach, v) reforma zameraná na podporu a rozvoj zelenej infraštruktúry a obehového riadenia budov a priestorov a vi) reforma zameraná na rozvoj systematického energetického manažérstva a testovanie nového modelu financovania energetickej efektívnosti.
Investície a reformy prispejú k odporúčaniam pre jednotlivé krajiny adresovaným Chorvátsku v posledných dvoch rokoch, ktoré sa týkajú potreby „zamerať politiku súvisiacu s investíciami na [...] energetickú efektívnosť, [...] a environmentálnu infraštruktúru (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019) a „zamerať investície na zelenú a [...] transformáciu, najmä na environmentálnu infraštruktúru [...] (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020).
V.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C6.1 R1 – Dekarbonizácia budov
Reforma prispeje k iniciatíve vlny obnovy existujúcich budov a k transformácii existujúceho fondu budov na vysoko energeticky efektívny a dekarbonizovaný fond budov do roku 2050.
Reforma zahŕňa prijatie programov obnovy energetickej efektívnosti na obdobie 2021 – 2030 pre viacbytové domy, verejné budovy a osobitnú kategóriu budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty, ako aj prijatie programu znižovania energetickej chudoby v oblastiach osobitného štátneho záujmu na roky 2021 – 2025. Tieto programy podporujú hĺbkovú obnovu budov a zároveň venujú osobitnú pozornosť zabezpečeniu podmienok zdravej klímy vo vnútornom prostredí, protipožiarnej bezpečnosti a riešeniu rizík súvisiacich so zvýšenou seizmickou aktivitou, ako aj znižovaniu energetickej chudoby.
Reforma sa dokončí do 31. marca 2022.
Investícia C6.1 R1-I1 – Energetická obnova budov
Cieľom opatrenia je znížiť spotrebu energie na vykurovanie a zvýšiť úspory primárnej energie vo viacbytových domoch a budovách verejného sektora. Toto opatrenie pozostáva z energetickej obnovy verejných a viacbytových budov.
Investícia C6.1 R1-I3 – Energetická obnova budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty
Cieľom opatrenia je obnoviť budovy so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty s cieľom znížiť spotrebu energie. Toto opatrenie spočíva v obnove dvoch kategórií budov: jednotlivo chránené predmety kultúrnej hodnoty a budovy nachádzajúce sa v chránených kultúrnych a historických entitách.
Reforma C6.1 R2 – Vytvorenie rámca na zabezpečenie primeraných zručností v kontexte zelených pracovných miest potrebných na obnovu po zemetrasení
Cieľom opatrenia je riešiť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v stavebníctve poskytovaním vzdelávacích programov. Toto opatrenie spočíva v uverejnení národného plánu rozvoja zelených zručností, poskytovaní programov vzdelávania dospelých v oblasti energetickej obnovy a nového modulu magisterského/inžinierskeho/doktorského študijného programu v oblasti obnovy a energetickej efektívnosti.
Reforma C6.1 R3 – Zvýšenie efektívnosti, zníženie administratívnej záťaže a digitalizácia procesu obnovy
Cieľom opatrenia je poskytovať občanom služby na zníženie administratívnej záťaže v procese energetickej obnovy a obnovy po zemetrasení. Toto opatrenie pozostáva z rozvoja služieb jednotného kontaktného miesta a posilnenia odborných kapacít zamestnancov verejnej správy.
Reforma C6.1 R4 – Modernizácia a integrácia seizmických údajov pre proces obnovy a plánovanie budúcej výstavby a monitorovanie verejnej infraštruktúry
Cieľom opatrenia je zlepšiť odolnosť priestorového plánovania a sektora stavebníctva voči rizikám zlepšením zberu a spracovania seizmických údajov. Toto opatrenie spočíva v posilnení kapacít potrebných na zhromažďovanie a uplatňovanie seizmických údajov na účely priestorového plánovania a bezpečnejších stavebných postupov.
Investícia C6.1 R4-I1 – Rozvoj siete seizmologických údajov
Cieľom opatrenia je posilniť kapacity na seizmické monitorovanie a analýzu. Toto opatrenie spočíva v získaní seizmického vybavenia a odbornej príprave odborníkov, ktorí toto vybavenie prevádzkujú a spracúvajú údaje.
Reforma C6.1 R5 – Zavedenie nového modelu stratégií zelenej obnovy miest a realizácia pilotného projektu rozvoja zelenej infraštruktúry a obehového riadenia budov a priestorov
Cieľom opatrenia je vytvoriť rámec pre zelenú obnovu miest, ktorý podporuje udržateľný rozvoj. Toto opatrenie pozostáva z prijatia programov obehového riadenia priestorov a budov a mestskej zelenej infraštruktúry, prijatia stratégií zelenej obnovy miest a realizácie pilotného projektu.
Reforma C6.1 R6 – Pilotný projekt na vytvorenie a vykonávanie systematického riadenia energetiky a vývoj nového modelu financovania
Cieľom opatrenia je vyvinúť a otestovať model monitorovania spotreby energie vo viacbytových budovách. Toto opatrenie spočíva v realizácii pilotného projektu na zavedenie automatického zberu údajov na monitorovanie spotreby energie a vody vo viacbytových budovách.
V.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
351 |
C6.1. R1 |
M |
Prijatie národných programov energetickej obnovy pre i) viacbytové domy, ii) budovy, ktoré majú štatút tovaru kultúrnej hodnoty (obe na obdobie 2021 – 2030), a pre iii) zníženie energetickej chudoby v oblastiach osobitného štátneho záujmu (na obdobie 2021 – 2025) |
Uverejnenie na oficiálnom webovom sídle ministerstva územného plánovania, výstavby a štátneho majetku
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Uverejnenie programov na podporu hĺbkovej obnovy budov, vysokoúčinných alternatívnych systémov, ktoré venujú osobitnú pozornosť zabezpečeniu podmienok zdravej klímy vo vnútornom prostredí, protipožiarnej bezpečnosti a rizikám súvisiacim so zvýšenou seizmickou aktivitou. Zavedie sa osobitná kategória energetickej obnovy budov so statusom kultúrneho statku, ktorá ešte nebola zahrnutá do programov energetickej obnovy na spolufinancovanie EÚ v Chorvátsku.
|
|
352 |
C6.1. R1 |
M |
Prijatie programu energetickej obnovy budov verejného sektora na obdobie 2021 – 2030 |
Uverejnenie na oficiálnom webovom sídle ministerstva územného plánovania, výstavby a štátneho majetku |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2022 |
Uverejnenie programu energetickej obnovy budov verejného sektora na obdobie 2021 – 2030, ktorý zahŕňa komplexnú obnovu budov verejného sektora vrátane opatrení v oblasti energetickej efektívnosti a efektívneho využívania zdrojov pri súčasnom znížení tepelných potrieb a spotreby energie vo verejných budovách a zvýšení využívania obnoviteľných zdrojov energie a následnom znížení emisií CO2. |
|
353 |
C6.1. R1 – I1 |
T |
Podpísané zmluvy o energetickej obnove verejných a viacbytových budov |
|
EUR |
0 |
66 361 404 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Podpísané zmluvy, na základe ktorých sa poskytuje 66 361 404 EUR na energetickú obnovu budov. Vo všetkých zmluvách sa uvedie príslušná požiadavka na energetickú efektívnosť spočívajúca v minimálnom znížení spotreby energie na vykurovanie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou každej budovy (očakáva sa v prípade budovy so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty), čím sa dosiahne zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % v porovnaní so stavom pred obnovou a dodrží sa zásada „nespôsobovať významnú škodu“, ako sa stanovuje v článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852 o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií. |
|
354 |
C6.1. R1 – I1 |
T |
Energetická obnova viacbytových domov |
|
Počet (m²) |
0 |
241 850 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Energetická obnova najmenej 241 850 m² viacbytových domov, dosiahnutie minimálnej požiadavky na zníženie spotreby energie na vykurovanie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou každej budovy (okrem budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty), ktorou sa dosiahne zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % na úrovni cieľa v porovnaní so stavom pred obnovou a ktorá je v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“. Náklady na inštaláciu plynových kondenzačných kotlov nahrádzajúcich existujúce plynové, uhoľné a olejové kotly predstavujú najviac 20 % nákladov na obnovu. |
|
355 |
C6.1. R1 – I1 |
T |
Energetická obnova verejných budov |
|
Počet
|
0 |
372 219 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Energetická obnova najmenej 372 219 m² verejných budov, dosiahnutie minimálnej požiadavky na zníženie spotreby energie na vykurovanie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou každej budovy (okrem budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty), ktorou sa dosiahne zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % na úrovni cieľa v porovnaní so stavom pred obnovou a ktorá je v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“. Náklady na inštaláciu plynových kondenzačných kotlov nahrádzajúcich existujúce plynové, uhoľné a olejové kotly predstavujú najviac 20 % nákladov na obnovu. |
|
358 |
C6.1. R1 – I3 |
T |
Energetická obnova budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty |
|
Počet (m²) |
0 |
31 000 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Energetická obnova najmenej 31 000 m² budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty, ktorou sa dosiahne zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % na úrovni cieľa, pričom minimálna požiadavka je 20 % pre každú budovu v porovnaní so stavom pred obnovou. Obnova týchto budov sa financuje vo výške 100 % a musí byť v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“. Náklady na inštaláciu plynových kondenzačných kotlov nahrádzajúcich existujúce plynové, uhoľné a olejové kotly predstavujú najviac 20 % nákladov na obnovu. |
|
359 |
C6.1. R2 |
M |
Uverejnenie národného plánu rozvoja zručností v kontexte ekologických pracovných miest súvisiacich s energetickou efektívnosťou a rekonštrukciou po zemetrasení |
Uverejnenie na oficiálnom webovom sídle ministerstva územného plánovania, výstavby a štátneho majetku |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Uverejnenie národného plánu rozvoja zručností, ktorým sa zlepšia zručnosti zelených pracovných miest v kontexte energetickej obnovy, obnovy po zemetrasení, zelenej infraštruktúry, uplatňovania riešení blízkych prírode a obehového riadenia priestorov a budov, a to na základe preskúmania existujúcich programov a prípravy a prispôsobenia vzdelávacích programov vymedzených v reforme. |
|
360 |
C6.1. R2 |
M |
Osvedčovanie odbornej prípravy |
Zoznam vydaných osvedčení poskytnutých vzdelávacou inštitúciou |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Doklad o dokončení programov vzdelávania dospelých po zemetrasení a/alebo energetickej obnovy 500 účastníkmi poskytne vzdelávacia inštitúcia (vzdelávacie inštitúcie). |
|||
|
401 |
C6.1. R2 |
M |
Registrácia v novom ponúkanom module magisterského/inžinierskeho/doktorského študijného programu |
Uverejnenie výzvy na predkladanie žiadostí o prijatie do nového modulu magisterského/inžinierskeho/doktorského študijného programu |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Uverejní sa výzva na predkladanie žiadostí o prijatie do nového modulu magisterského/inžinierskeho/doktorského študijného programu, ktorý sa vzťahuje na témy obnovy a energetickej efektívnosti. |
|||
|
362 |
C6.1. R3 |
M |
Zriadenie a sprevádzkovanie fyzického jednotného kontaktného miesta pre energetickú obnovu a seizmické posilnenie |
Jednotné kontaktné miesto v prevádzke |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
Fyzické jednotné kontaktné miesto sa zriadi a uvedie do prevádzky v oblasti postihnutej zemetrasením s cieľom znížiť administratívne zaťaženie občanov. Investícia zahŕňa prispôsobenie a modernizáciu fyzickej infraštruktúry na mieste, kde sa zriadi jednotné kontaktné miesto, investície do vývoja a služieb údržby online systému, investície do funkčnosti online systému, odbornú prípravu zamestnancov, odbornú prípravu zapojených verejných orgánov a propagačné činnosti. |
|
363 |
C6.1. R3 |
M |
Zriadenie a sprevádzkovanie online jednotného kontaktného miesta pre energetickú obnovu a seizmické posilnenie |
Online jednotné kontaktné miesto v prevádzke |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Sprevádzkovanie online systému jednotného kontaktného miesta, ktorý bude zhromažďovať všetky informácie potrebné na energetickú obnovu a rekonštrukciu po zemetrasení.
|
|
364 |
C6.1. R3 |
T |
Ukončená odborná príprava zamestnancov verejnej správy na poskytovanie služieb jednotného kontaktného miesta |
|
Počet |
0 |
80 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Najmenej 80 zamestnancov verejnej správy vyškolených na poskytovanie služieb kombinujúcich energetickú efektívnosť a rekonštrukciu po zemetrasení. |
|
365 |
C6.1. R4 |
M |
Integrácia seizmických údajov |
Seizmické údaje integrované do odborných základní pre priestorové plány jednotiek miestnej samosprávy |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Seizmické údaje sa začlenia do systému priestorového plánovania a použijú sa v 10 pilotných databázach pre priestorové plány miestnej samosprávy. |
|||
|
366 |
C6.1. R4-I1 |
T |
Obstarané jednotky seizmického vybavenia |
|
Počet |
0 |
300 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2022 |
Investícia posilní organizačnú a infraštruktúrnu kapacitu seizmologického prieskumu Chorvátskej republiky nákupom najmenej 300 jednotiek vybavenia s cieľom zvýšiť kvalitu zberu, spracovania a uplatňovania seizmických údajov potrebných na proces obnovy budov, plánovanie rozvoja nových zariadení a monitorovanie verejnej infraštruktúry, ako aj posilnenie odolnosti Chorvátska voči zemetraseniam a súvisiacim rizikám. |
|
367 |
C6.1. R4-I1 |
M |
Odborná príprava zamestnancov seizmologického prieskumu |
Poskytnuté vzdelávanie |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Zamestnancom Seizologického prieskumu Chorvátskej republiky sa poskytne odborná príprava v oblasti prevádzky zariadení a spracovania údajov. |
|||
|
368 |
C6.1. R5 |
M |
Prijatie programu obehového riadenia rozvoja vesmíru a budov na obdobie 2021 – 2030 a programu rozvoja mestskej zelenej infraštruktúry na obdobie 2021 – 2030 |
Uverejnenie na oficiálnom webovom sídle ministerstva územného plánovania, výstavby a štátneho majetku |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2021 |
V programe rozvoja obehového riadenia priestorov a budov na obdobie rokov 2021 až 2030, ktorý má prijať vláda, sa stanovia ciele a opatrenia pre obehové riadenie priestorov a budov, ktoré okrem iného podporujú opatrenia obehovosti pri plánovaní nových budov, opätovné využívanie opustených budov a predĺženie životnosti existujúcich priestorov a budov, zvýšenie energetickej efektívnosti a efektívnosti využívania zdrojov v budovách a využívanie obnoviteľných zdrojov energie, opätovné využívanie stavebných výrobkov a materiálov na účely efektívneho využívania priestorových zdrojov a zníženie tvorby stavebného odpadu v súlade s aktualizovaným plánom odpadového hospodárstva ako základ pre rozvoj stratégií zelenej obnovy miest;
|
|
369 |
C6.1. R5 |
T |
Prijatie stratégií zelenej obnovy miest |
|
Počet |
0 |
10 |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Prijatie aspoň 10 stratégií zelenej obnovy miest s cieľom poskytnúť základ pre rozvoj udržateľného priestoru so zameraním na rozvoj zelenej mestskej infraštruktúry a integráciu riešení blízkych prírode, integráciu modelov obehového riadenia priestorov a budov, posilnenie odolnosti voči rizikám a zmene klímy a podporu celkového udržateľného rozvoja. |
|
370 |
C6.1. R5 |
T |
Dokončenie pilotného projektu identifikovaného prostredníctvom stratégií zelenej obnovy miest |
|
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Dokončí sa aspoň jeden pilotný projekt určený prostredníctvom stratégií zelenej obnovy miest. |
|
371 |
C6.1. R6 |
M |
Úspešne dokončený pilotný projekt systematického energetického manažérstva s cieľom otestovať nový model financovania obnovy zameranej na energetickú efektívnosť |
Uverejnenie dokončeného pilotného projektu na oficiálnom webovom sídle ministerstva územného plánovania, výstavby a štátneho majetku
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Po verejnej výzve ministerstvo územného plánovania, výstavby a štátneho majetku v spolupráci s chorvátskou vládnou agentúrou pre nehnuteľnosti zrealizuje pilotný projekt zahŕňajúci všetky sektory spotreby energie a vody v pilotnej jednotke miestnej samosprávy zavedením automatického zberu údajov o spotrebe energie a vody vo viacbytových budovách vo vybranej pilotnej oblasti.
|
V.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Reforma C6.1 R7 – Obehové využívanie stavebného odpadu z budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty: pilotný projekt skúmajúci možnosti výmeny a obchodu
Cieľom opatrenia je preskúmať možnosti obehového využívania stavebného odpadu z budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty. Toto opatrenie pozostáva z realizácie pilotných projektov a prijatia vnútroštátnych usmernení o obehovom využívaní stavebného odpadu z budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty.
Investícia C6.1 R1 – I4 Energetická obnova budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty
Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť ambície existujúceho opatrenia C6.1 R1-I3 Energetická obnova budov so štatútom kultúrneho statku. Usmernenia pre energetickú obnovu budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty sa vypracujú a uverejnia na oficiálnom webovom sídle ministerstva kultúry a médií. V usmerneniach sa poskytnú odporúčania týkajúce sa opatrení energetickej obnovy, technických riešení a moderných materiálov a objasnia sa postupy prípravy dokumentácie a získavania potrebných povolení.
Vykonávanie opatrení sa ukončí do 31. decembra 2023.
V.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
402 |
C6.1. R7 |
M |
Podpísané dohody o vykonávaní pilotných projektov |
Podpísané dohody o vykonávaní pilotných projektov |
OTÁZKA Č. 3 |
2024 |
Dohody o vykonávaní pilotných projektov sa podpisujú s miestnymi samosprávnymi jednotkami. |
|||
|
403 |
C6.1. R7 |
T |
Dokončené pilotné projekty |
Dokončenie pilotných projektov s vybavenou a prevádzkovou infraštruktúrou. |
Počet |
0 |
2 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Pilotné projekty sa dokončia v dvoch vybraných jednotkách miestnej samosprávy so zameraním na opätovné použitie stavebného odpadu z budov kultúrneho dedičstva. Dve zariadenia na nakladanie so stavebným odpadom musia byť vybavené a uvedené do prevádzky. Projekty sa vykonávajú v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“. V prípade nadobudnutia vozidiel sa podpora poskytuje výlučne vozidlám s nulovými emisiami a/alebo plug-in hybridom s emisiami nižšími ako 50 g CO2/km alebo vozidlám na špeciálne účely založeným na najlepších dostupných technológiách v súlade s pravidlami verejného obstarávania. Pre obe jednotky miestnej samosprávy sa vypracuje zoznam vybraných budov so statusom tovaru kultúrnej hodnoty. |
|
404 |
C6.1. R7 |
M |
Vnútroštátne usmernenia o obehovom využívaní stavebného odpadu z budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty |
Uverejnenie vnútroštátnych usmernení o obehovom využívaní stavebného odpadu z budov so statusom tovaru kultúrnej hodnoty |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2026 |
Uverejnia sa usmernenia o obehovom využívaní stavebného odpadu z budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty. Zriadi sa digitálna platforma na súpis budov so statusom tovaru kultúrnej hodnoty. |
|
405 |
C6.1. R1 – I4 |
M |
Usmernenia pre energetickú obnovu budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty |
Uverejnenie na oficiálnom webovom sídle ministerstva kultúry a médií |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Usmernenia pre energetickú obnovu budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty sa vypracujú a uverejnia na oficiálnom webovom sídle ministerstva kultúry a médií. V usmerneniach sa poskytnú odporúčania týkajúce sa opatrení energetickej obnovy, technických riešení a moderných materiálov a objasnia sa postupy prípravy dokumentácie a získavania potrebných povolení. |
|||
W. KOMPONENT 7.1: Energetika A UDRŽATEĽNÁ DOPRAVA (PREPowerEU COMPONENT)
Hlavným cieľom tohto komponentu je znížiť závislosť od fosílnych palív, najmä z Ruska, a urýchliť zelenú transformáciu v celom hospodárstve. Plánuje sa to dosiahnuť opatreniami týkajúcimi sa energetických sietí, infraštruktúry pre skvapalnený zemný plyn a plyn, využívania obnoviteľných zdrojov energie, dopravy s nulovými emisiami a vodíka z obnoviteľných zdrojov. Uvedené opatrenia majú pomôcť zlepšiť bezpečnosť dodávok plynu a diverzifikáciu dodávok plynu do Únie, znížiť závislosť od fosílnych palív zvýšením výroby a využívania obnoviteľných zdrojov energie, ako je udržateľný biometán, vodík z obnoviteľných zdrojov a geotermálna energia, zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov a urýchliť jej zavádzanie, prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti a riešiť úzke miesta v distribúcii elektriny a podporiť dopravu s nulovými emisiami.
Z deviatich opatrení v rámci tejto zložky má osem cezhraničný alebo viacnárodný rozmer. Najväčšie investície s cezhraničným alebo viacnárodným rozmerom sa týkajú zvýšenia kapacity terminálu LNG na ostrove Krk a posilnenia plynárenskej infraštruktúry, ako aj posilnenia prenosových a distribučných kapacít elektrickej siete. Ďalšie významné investície s cezhraničným alebo viacnárodným rozmerom sa týkajú zvýšeného využívania obnoviteľných zdrojov energie, ako je vodík z obnoviteľných zdrojov, udržateľný biometán a geotermálna energia, ako aj investícií do vozidiel na alternatívny pohon pre verejnú mestskú a prímestskú pravidelnú dopravu a rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá v cestnej doprave.
Investície a reformy prispejú k plneniu odporúčaní pre danú krajinu adresovaných Chorvátsku, ktoré sa týkajú potreby modernizovať elektrické prenosové a distribučné sústavy (odporúčania pre danú krajinu 2022.3.3 a 2023.3.4), zvýšiť zavádzanie a využívanie obnoviteľných zdrojov energie (odporúčania pre danú krajinu 2019.3.3, 2020.3.8, 2022.3.2, 2023.3.1 a 3.2), diverzifikovať dovoz fosílnych palív (odporúčanie pre danú krajinu 2022.3.1) a znížiť závislosť od fosílnych palív v doprave a podporovať dopravu s nulovými emisiami (odporúčania pre danú krajinu 2019.3.3, 2020.3.7, 2022.3.5, 2023.3.1 a 3.6).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ [C(2023) 6454 final], zatiaľ čo zásada „výrazne nenarušiť“ sa nevzťahuje na investíciu C7.1 I3 – Zvýšenie kapacity terminálu LNG na ostrove Krk a posilnenie plynárenskej infraštruktúry v súlade s článkom 21c ods. 6 nariadenia (EÚ) 2021/241.
W.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C7.1 R1 – Rozšírené opatrenie: Dekarbonizácia odvetvia energetiky
Cieľom tohto opatrenia je rozšíriť reformu C1.2 R1: Dekarbonizácia odvetvia energetiky v rámci komponentu 1.2 (Energetická transformácia pre udržateľné hospodárstvo).
Opatrenie pozostáva zo systému vlastnej spotreby pre zariadenia na výrobu energie v rámci samozásobovania.
Investícia C7.1 R1-I1 – Využívanie vodíka a nové technológie (investícia C1.2.R1-I3 prevedená z už prijatého vykonávacieho rozhodnutia Rady)
Cieľom tejto investície je zvýšiť využívanie vodíka v Chorvátsku.
Investícia pozostáva z financovania projektu obnoviteľného vodíka a štúdií o geologickom ukladaní uhlíka.
Investícia C7.1 R1-I2 – Vytvorenie vodíkového hospodárstva
Cieľom investície je zvýšiť využívanie vodíka z obnoviteľných zdrojov a jeho výrobu.
Investícia pozostáva z určenia Chorvátskej agentúry pre uhľovodíky za koordinačný orgán pre vodík v Chorvátsku a prijatia štúdie plánu rozvoja a vykonávania chorvátskej vodíkovej stratégie do roku 2050 Chorvátskou agentúrou pre uhľovodíky.
Investícia C7.1 R1- I3 – Posilnenie využívania obnoviteľných zdrojov energie v doprave a vykurovaní
Cieľom investície je zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Investície pozostávajú z vykonaných geotermálnych vrtných prác a prijatia plánu rozvoja geotermálneho potenciálu.
Investícia C7.1 I4 – Obstarávanie vozidiel na alternatívny pohon pre verejnú mestskú a prímestskú pravidelnú dopravu
Cieľom investície je modernizovať verejnú mestskú a prímestskú pravidelnú osobnú dopravu a zvýšiť používanie vozidiel s nulovými emisiami.
Investícia pozostáva z obstarávania autobusov na alternatívny pohon (elektrických a/alebo vodíkových).
Investícia C7.1 I1 – Rozšírené opatrenie: Obstarávanie vozidiel na alternatívny pohon pre verejnú mestskú a prímestskú pravidelnú dopravu
Cieľom tohto opatrenia je rozšíriť investíciu C7.1 I4: Obstarávanie vozidiel na alternatívny pohon pre verejnú mestskú a prímestskú pravidelnú dopravu v rámci komponentu 7.1 [Energetika a udržateľná doprava (zložka REPowerEU)].
Investícia pozostáva z obstarávania autobusov na alternatívny pohon (elektrické a/alebo vodíkové) a vodíkovej energetickej jednotky na pohon elektrických lokomotív.
W.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
406 |
C7.1. R1 |
M |
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, ktorými sa zriaďuje nový systém vlastnej spotreby |
Ustanovenie v právnom akte, ktorým sa zriaďuje nový systém vlastnej spotreby, s uvedením nadobudnutia jeho účinnosti |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Zriadi sa nový systém vlastnej spotreby pre zariadenia na výrobu energie v rámci vlastnej dodávky, ktorý sa bude uplatňovať od 1. januára 2026. Nový systém vlastnej spotreby zabezpečí rovnaké zaobchádzanie so všetkými odberateľmi, pokiaľ ide o prístup k distribučnej sieti a sieťové poplatky. Nový systém prepracuje spôsob výpočtu odmeny za vlastnú vyrobenú elektrinu dodanú do siete; všetky poplatky vrátane sieťových taríf musia odrážať náklady, musia byť primerané a nediskriminačné. Nový systém zároveň vytvorí stimuly pre spotrebiteľov, aby sa stali samospotrebiteľmi, ako aj pre vlastnú spotrebu. Poplatky a platby sa neukladajú za elektrinu vyrobenú vo vlastnej réžii, ktorá zostáva v priestoroch samospotrebiteľa. |
|||
|
51 |
C7.1. R1 – I1 |
M |
Financovanie projektu obnoviteľného vodíka |
Udelenie grantu na projekt obnoviteľného vodíka, dodanie elektrolyzéra, inštalácia plánu fotovoltickej energie a podpísaná zmluva na inštaláciu elektrolyzéra |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2025 |
Grant udelený vo výške 15 miliónov EUR na financovanie integrovaného projektu obnoviteľného vodíka, ktorý zahŕňa dodávku elektrolyzéra s kapacitou aspoň 10 MW obnoviteľného vodíka na mieste, inštaláciu fotovoltickej elektrárne a podpísanú zmluvu na inštaláciu elektrolyzéra.
|
|||
|
52 |
C7.1. R1 – I1 |
M |
Vyhlásenie verejnej súťaže na dodatočnú vodíkovú kapacitu |
Vyhlásenie verejnej súťaže na dodatočnú vodíkovú kapacitu |
|
|
ŠTVRŤROK |
2026 |
Vyhlásenie verejnej súťaže na výstavbu zariadenia, ktoré inštaluje 20 MW kapacity na výrobu energie z obnoviteľného vodíka elektrolýzou. |
|
|
54 |
C7.1. R1 – I1 |
M |
Štúdie o geologickom ukladaní uhlíka |
Uverejnenie technických zhrnutí štúdií o geologickom ukladaní uhlíka |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Uverejnenie súboru technických zhrnutí štúdií, ktoré sa zaoberajú potenciálom geologického ukladania CO2 pod zemou v Chorvátsku (na pevnine a na mori). Štúdie zahŕňajú mapovanie geologických štruktúr prijateľných pre trvalé zneškodnenie oxidu uhličitého a integrovanú štúdiu uskutočniteľnosti o trvalom zneškodnení oxidu uhličitého v lokalite Bockovac. |
|||
|
407 |
C7.1. R1 – I2 |
M |
Koordinačný orgán pre vodík |
Ustanovenie v právnom akte, v ktorom sa uvádza nadobudnutie jeho účinnosti |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Právny akt, ktorým sa Chorvátska agentúra pre uhľovodíky určuje za koordinačný orgán pre vodík v Chorvátsku, nadobudne účinnosť. |
|||
|
408 |
C7.1. R1 – I2 |
M |
Štúdia plánu rozvoja a vykonávania chorvátskej vodíkovej stratégie do roku 2050 |
Štúdia plánu rozvoja a vykonávania chorvátskej vodíkovej stratégie do roku 2050 prijatá Chorvátskou agentúrou pre uhľovodíky |
|
|
|
ŠTVRŤROK |
2025 |
V štúdii o pláne rozvoja a vykonávania chorvátskej vodíkovej stratégie do roku 2050 sa pred zvážením iných odvetví analyzuje najvhodnejšie využívanie vodíka pri dekarbonizácii chorvátskeho hospodárstva so zameraním na využívanie vodíka na dekarbonizáciu odvetví, ktoré sa ťažko elektrifikujú, ako je priemysel (procesy s vysokou teplotou), ťažké úžitkové vozidlá, námorná a železničná doprava. |
|
412 |
C7.1. R1 – I3 |
M |
Plán rozvoja geotermálneho potenciálu |
Prijatie a uverejnenie plánu rozvoja geotermálneho potenciálu ministerstvom hospodárstva a udržateľného rozvoja |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Plán rozvoja geotermálneho potenciálu sa prijme a uverejní. V pláne sa určia oblasti v Chorvátskej republike, v ktorých sa plánuje prieskum, rozvoj a využívanie geotermálneho potenciálu. |
|||
|
413 |
C7.1. R1 – I3 |
T |
Vykonané geotermálne vrtné práce |
Počet |
0 |
2 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Vykoná sa vŕtanie dvoch prieskumných geotermálnych vrtov na vybranom mieste.
Vŕtanie nezahŕňa žiadny prieskum ani ťažbu ropy alebo plynu. Na tieto účely sa nesmie kupovať ani používať žiadne zariadenie.
|
|
|
116 |
C1.4. R4-I1 |
M |
70 autobusov na alternatívny pohon (elektrické a/alebo vodíkové) |
70 autobusov poháňaných alternatívnym palivom (elektrické a/alebo vodíkové) predbežne technicky akceptovaných |
0 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Musí sa predložiť dôkaz o predbežnom technickom schválení po ich konštrukcii pre 70 nových autobusov s alternatívnym pohonom (na elektrický a/alebo vodíkový pohon). |
||
|
414 |
C7.1. I1 |
M |
103 autobusov na alternatívny pohon (elektrické a/alebo vodíkové) |
103 autobusov poháňaných alternatívnym palivom (elektrické a/alebo vodíkové) predbežne technicky akceptovaných |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Musí sa predložiť dôkaz o predbežnom technickom schválení po ich konštrukcii pre 103 nových autobusov s alternatívnym pohonom (na elektrický a/alebo vodíkový pohon). |
|||
|
415 |
C7.1. I1 |
T |
Jedna vodíková energetická jednotka na pohon elektrických rušňov umiestnená v samostatnom vozni (HERMES) |
Počet |
0 |
1 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Inštaluje sa jedna jednotka vodíkovej energie na pohon elektrických rušňov umiestnená v samostatnom vozni (HERMES). |
|
W.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Investícia C7.1 R1- I4 – Posilnenie využívania obnoviteľných zdrojov energie v doprave a vykurovaní
Cieľom investície je zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Investícia pozostáva z výstavby nabíjacej infraštruktúry pre elektrické autobusy.
Investícia C7.1 R1-I5 – Využívanie biopalív v doprave (investícia C1.2.R1-I4 presunutá z už prijatého vykonávacieho rozhodnutia Rady)
Cieľom tejto investície je zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie v doprave.
Investícia pozostáva z prijatia plánu výroby a používania biopalív v doprave.
Investícia C7.1 R1- I6 – Posilnenie prenosových kapacít elektrickej siete
Cieľom tejto investície je podporiť elektrifikáciu a dekarbonizáciu odvetvia energetiky.
Investícia pozostáva z výmeny starých elektrických transformátorov a rekonštrukcie elektrických rozvodní.
Investícia C7.1 I3 – Zvýšenie kapacity terminálu LNG na ostrove Krk a posilnenie plynárenskej infraštruktúry
Cieľom investície je zvýšiť diverzifikáciu dodávok plynu do Únie a zvýšiť bezpečnosť dodávok plynu do susedných členských štátov Chorvátska.
Investícia pozostáva z rozšírenia kapacity terminálu LNG na ostrove Krk, rozšírenia plynovodu Zlobin – Bosiljevo, plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac, ako aj úseku Lučko – Zabok prepojovacieho vedenia Chorvátsko – Slovinsko.
W.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
418 |
C7.1. R1 – I4 |
M |
Nabíjacia infraštruktúra pre elektrické autobusy |
Vybudovaná nabíjacia infraštruktúra pre elektrické autobusy |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Musí sa predložiť dôkaz o konštrukcii najmenej 150 nabíjacích staníc pre elektrické autobusy. |
|||
|
55 |
C7.1. R1 – I5 |
M |
Prijatie plánu výroby a používania biopalív v doprave |
Nadobudnutie účinnosti plánu a programu výroby a používania biopalív v doprave |
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Plán výroby a používania biopalív v doprave nadobudne účinnosť. V pláne sa stanoví politika na podporu výroby a používania moderných biopalív v doprave v Chorvátskej republike. Plán zahŕňa priebežné preskúmanie a posúdenie stavu trhu s biopalivami, nové obchodné modely, zainteresované strany, opatrenia na podporu zvýšenej výroby a používania moderných biopalív v doprave. |
|
419 |
C7.1. R1 – I6 |
T |
Výmena elektrických transformátorov |
Počet |
0 |
8 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Musí sa vymeniť najmenej osem starých elektrických transformátorov v prenosovej sústave. |
|
|
420 |
C7.1. R1 – I6 |
T |
Rekonštrukcia rozvodní |
Počet |
0 |
2 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Zrekonštruujú sa najmenej dve trakčné napájacie stanice s napätím 110 kV. |
|
|
421 |
C7.1. I3 |
M |
Zmluva na zariadenie na rozšírenie terminálu LNG na ostrove Krk |
Podpísaná zmluva na vybavenie |
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK |
2023 |
Podpíše sa zmluva na zariadenie na rozšírenie terminálu LNG v Krk s cieľom rozšíriť kapacitu na 700 000 m³ za hodinu (m³/h). |
|||
|
422 |
C7.1 I3 |
T |
Rozšírenie prevádzky terminálu LNG na ostrove Krk |
m³ za hodinu |
450 000 |
700 000 |
OTÁZKA Č. 3 |
2025 |
Rozšírenie terminálu LNG na ostrove Krk bude v prevádzke so zvýšenou kapacitou splyňovania 700 000 m³/h. Kapacita terminálu LNG na ostrove Krk sa zvýši zo súčasných 450 000 m³/h na 700 000 m³/h. |
|
|
423 |
C7.1 I3 |
M |
Zákazka na práce na rozšírení plynovodu Zlobin – Bosiljevo |
Podpísaná zmluva o dielo |
OTÁZKA Č. 3 |
2023 |
Podpíše sa zmluva o dielo na rozšírenie plynovodu Zlobin – Bosiljevo. |
|||
|
424 |
C7.1 I3 |
T |
Výstavba rozšíreného plynovodu Zlobin – Bosiljevo |
km |
0 |
58 |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Vybuduje sa rozšírený plynovod Zlobin – Bosiljevo s dĺžkou 58 km. |
|
|
425 |
C7.1 I3 |
M |
Verejná súťaž na obstarávanie potrubí na rozšírenie plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac |
Vyhlásenie verejnej súťaže na obstaranie potrubí |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Vyhlási sa verejná súťaž na obstarávanie potrubí na rozšírenie plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac. |
|||
|
426 |
C7.1 I3 |
T |
Výstavba plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac |
km |
0 |
122 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Vybuduje sa plynovod Bosiljevo – Sisak – Kozarac s dĺžkou 122 km, čím sa zvýši kapacita prepravy plynu do Maďarska na 400 000 m³/h. |
|
|
427 |
C7.1 I3 |
M |
Verejná súťaž na obstarávanie potrubí na rozšírenie úseku Lučko – Zabok prepojovacieho vedenia Chorvátsko – Slovinsko |
Vyhlásenie verejnej súťaže na obstaranie potrubí |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Vyhlási sa verejná súťaž na obstarávanie potrubí na rozšírenie úseku Lučko – Zabok prepojovacieho vedenia Chorvátsko – Slovinsko. |
|||
|
428 |
C7.1 I3 |
T |
Výstavba úseku Lučko – Zabok prepojovacieho vedenia Chorvátsko – Slovinsko |
km |
0 |
36 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Vybuduje sa úsek Lučko – Zabok plynovodného prepojenia Chorvátsko – Slovinsko s dĺžkou 36 km, čím sa zvýši kapacita prepravy plynu do Slovinska na 170 000 m³/h. |
|
X. KOMPONENT 7.2: Energetická RENOVÁCIA BUILDINGOV (KAPITOLA REPowerEU)
Hlavným cieľom tohto komponentu je znížiť závislosť od fosílnych palív a urýchliť zelenú transformáciu v celom hospodárstve. To sa plánuje dosiahnuť opatreniami týkajúcimi sa obnovy budov, boja proti energetickej chudobe a zlepšovania ekologických zručností. Uvedené opatrenia majú pomôcť zvýšiť energetickú efektívnosť budov, znížiť závislosť od fosílnych palív, riešiť energetickú chudobu, prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti a podporiť rekvalifikáciu pracovnej sily smerom k zeleným zručnostiam.
Z piatich opatrení v rámci tohto komponentu majú dve cezhraničný alebo viacnárodný rozmer, konkrétne investície do energetickej obnovy budov a obnovy budov poškodených počas zemetrasení s energetickou obnovou.
Investície a reformy prispejú k plneniu odporúčaní pre Chorvátsko týkajúcich sa potreby znížiť dopyt po energii zlepšením energetickej efektívnosti, najmä v obytných budovách (odporúčania pre Chorvátsko 2019.3.3, 2022.3.4, 2023.3.1 a 3.5), potreby politického úsilia zameraného na poskytovanie a nadobúdanie zručností potrebných na zelenú transformáciu (odporúčanie pre Chorvátsko 2023.3.7) a zvýšiť zavádzanie a využívanie obnoviteľných zdrojov energie (odporúčania pre Chorvátsko 2019.3.3, 2020.3.8, 2022.3.2, 2023.3.1 a 3.2).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ [C(2023) 6454 final].
X.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma C7.2 R1 – Rozšírené opatrenie: Zvýšenie efektívnosti, zníženie administratívnej záťaže a digitalizácia procesu obnovy
Cieľom opatrenia je rozšíriť reformu C6.1.R3: Zvýšenie efektívnosti, zníženie administratívnej záťaže a digitalizácia procesu obnovy v rámci iniciatívy 6.1: Renovácia budov. Rozšírená časť opatrenia pozostáva z organizovania participatívnych seminárov, prípravy programu a príručky pre jednotky miestnej samosprávy a uverejňovania vzdelávacích materiálov.
Reforma C7.2 R2 – Rozšírené opatrenie: Zavedenie nového modelu stratégií zelenej obnovy miest a realizácia pilotného projektu rozvoja zelenej infraštruktúry a obehového riadenia budov a priestorov
Cieľom opatrenia je rozšíriť reformu C6.1.R5: Zavedenie nového modelu stratégií zelenej obnovy miest a realizácia pilotného projektu rozvoja zelenej infraštruktúry a obehového riadenia budov a priestorov v rámci iniciatívy 6.1: Renovácia budov. Rozšírená časť opatrenia pozostáva z prijatia dodatočných stratégií zelenej obnovy miest a realizácie dodatočných pilotných projektov.
Investícia C7.2 I3 Obnova budov poškodených pri zemetraseniach s energetickou obnovou
Cieľom opatrenia je napraviť škody spôsobené zemetraseniami na verejných budovách v roku 2020, zvýšiť seizmickú odolnosť budov a zvýšiť ich energetickú efektívnosť. Investícia pozostáva z energetickej obnovy verejných budov poškodených zemetraseniami.
Obnova budov do ich pôvodného stavu pred poškodením sa v príslušných prípadoch financuje z Fondu solidarity EÚ, zatiaľ čo rozdiel v úplnej obnove vrátane zvýšenia energetickej efektívnosti budov a zvýšenia ich seizmickej odolnosti (zásada „obnova k lepšiemu“) sa financuje z tejto investície.
X.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
429 |
C7.2 R1 |
T |
Zrealizované participatívne semináre |
Počet |
0 |
6 |
OTÁZKA Č. 3 |
2025 |
Najmenej šesť participatívnych seminárov o rozvoji energetickej obnovy a zelenej infraštruktúry sa uskutoční v rôznych samosprávnych jednotkách. Vypracuje sa program a príručka na vedenie participatívnych seminárov pre zástupcov miestnych samosprávnych jednotiek. Vzdelávacie materiály zo seminárov sa sprístupnia verejnosti aspoň na portáli jednotného kontaktného miesta. |
|
|
430 |
C7.2 R2 |
T |
Prijatie stratégií zelenej obnovy miest |
Počet |
10 |
70 |
OTÁZKA Č. 3 |
2025 |
Prijme sa najmenej 60 stratégií zelenej obnovy miest. |
|
|
431 |
C7.2 R2 |
T |
Dokončenie pilotných projektov identifikovaných prostredníctvom stratégií zelenej obnovy miest |
Počet |
0 |
15 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Dokončí sa najmenej 15 pilotných projektov identifikovaných prostredníctvom stratégií zelenej obnovy miest. |
|
|
448 |
C7.2 I3 |
T |
Energetická obnova a obnova verejných budov po zemetrasení, ktoré boli poškodené zemetraseniami |
Počet (m²) |
0 |
22 178 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Energetická obnova a obnova po zemetrasení najmenej 22 178 m² verejných budov poškodených zemetraseniami (v jednej alebo viacerých z týchto oblastí: mesto Záhreb, okres Krapina-Zagorje, okres Záhreb, okres Sisak-Moslavina, okres Karlovac, okres Varaždin, okres Međimurje, okres Brod-Posavina, okres Koprivnica-Križevci a okres Bjelovar-Bilogora), čím sa dosiahne minimálna požiadavka na zníženie spotreby energie na vykurovanie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou každej budovy (okrem budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty), čo prinesie zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % na úrovni cieľa v porovnaní so stavom pred obnovou a bude v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“. Náklady na inštaláciu plynových kondenzačných kotlov nahrádzajúcich existujúce plynové, uhoľné a olejové kotly predstavujú najviac 20 % nákladov na obnovu. |
|
X.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania
Reforma C7.2 R3 – Rozšírené opatrenie: Zavedenie nového modelu stratégií zelenej obnovy miest a realizácia pilotného projektu rozvoja zelenej infraštruktúry a obehového riadenia budov a priestorov
Cieľom opatrenia je rozšíriť reformu C6.1.R5: Zavedenie nového modelu stratégií zelenej obnovy miest a realizácia pilotného projektu rozvoja zelenej infraštruktúry a obehového riadenia budov a priestorov v rámci iniciatívy 6.1 Obnova budov. Rozšírená časť opatrenia pozostáva z realizácie ďalších pilotných projektov.
Reforma C7.2 R4 – Zavedenie nového modelu programov vzdelávania dospelých zameraných na rozvoj ekologických zručností a kompetencií v sektore stavebníctva vrátane modulov na podporu integrácie pracovníkov z tretích krajín
Cieľom opatrenia je vytvoriť rámec na posilnenie zručností pracovníkov z tretích krajín v odvetví stavebníctva. Opatrenie pozostáva z rozvoja programu vzdelávania dospelých pre pracovníkov z tretích krajín v oblasti energeticky efektívnych stavebných technológií, rozvoja modulu chorvátskeho jazyka v stavebníctve a medzikultúrneho modulu. .
Investícia C7.2 I1 – Rozšírené opatrenie: Energetická obnova budov
Cieľom opatrenia je rozšíriť investíciu C6.1 R1-I1: Energetická obnova budov v rámci iniciatívy 6.1: Renovácia budov. Rozšírená časť opatrenia spočíva vo zvýšení počtu obnovených štvorcových metrov verejných a viacbytových budov a v inštalácii systémov energie z obnoviteľných zdrojov vo verejných budovách obnovených prostredníctvom tejto investície.
Investícia C7.2 I2 – Obnova budov poškodených pri zemetraseniach s energetickou obnovou
Cieľom opatrenia je napraviť škody spôsobené zemetraseniami v roku 2020 na bytových domoch a verejných budovách, zvýšiť seizmickú odolnosť budov a zvýšiť ich energetickú efektívnosť. Investícia pozostáva z energetickej obnovy verejných a viacbytových budov poškodených zemetraseniami a inštalácie systémov energie z obnoviteľných zdrojov vo verejných budovách obnovených prostredníctvom tejto investície.
Obnova budov do ich pôvodného stavu pred poškodením sa v príslušných prípadoch financuje z Fondu solidarity EÚ, zatiaľ čo rozdiel v úplnej obnove vrátane zvýšenia energetickej efektívnosti budov a zvýšenia ich seizmickej odolnosti (zásada „obnova k lepšiemu“) sa financuje z tejto investície.
X.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom
|
Počet |
Opatrenie |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Čas |
Opis každého míľnika a cieľa |
|||
|
Jednotka |
Základná |
Cieľ |
Štvrtina |
Rok |
||||||
|
432 |
C7.2 R3 |
T |
Dokončenie pilotných projektov identifikovaných prostredníctvom stratégií zelenej obnovy miest |
Počet |
0 |
4 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Dokončia sa aspoň štyri pilotné projekty určené prostredníctvom stratégií zelenej obnovy miest. |
|
|
433 |
C7.2 R4 |
M |
Vzdelávací program pre pracovníkov z tretích krajín |
Vzdelávací program zahŕňajúci témy obnovy navrhnutý |
ŠTVRŤROK |
2025 |
Navrhne sa program vzdelávania dospelých, ktorý sa bude vzťahovať na témy obnovy. |
|||
|
435 |
C7.2 I1 |
T |
Energetická obnova viacbytových domov |
Počet (m²) |
0 |
361 431 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Energetická obnova najmenej 361 431 m² viacbytových domov, dosiahnutie minimálnej požiadavky na zníženie spotreby energie na vykurovanie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou každej budovy (okrem budovy so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty), ktorou sa dosiahne zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % na úrovni cieľa v porovnaní so stavom pred obnovou a ktorá je v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“. Náklady na inštaláciu plynových kondenzačných kotlov nahrádzajúcich existujúce plynové, uhoľné a olejové kotly predstavujú najviac 20 % nákladov na obnovu. |
|
|
436 |
C7.2 I1 |
T |
Energetická obnova verejných budov |
Počet (m²) |
0 |
365 517 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Energetická obnova najmenej 365 517 m² verejných budov, dosiahnutie minimálnej požiadavky na zníženie spotreby energie na vykurovanie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou každej budovy (okrem budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty), ktorou sa dosiahne zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % na úrovni cieľa v porovnaní so stavom pred obnovou a ktorá je v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“. Náklady na inštaláciu plynových kondenzačných kotlov nahrádzajúcich existujúce plynové, uhoľné a olejové kotly predstavujú najviac 20 % nákladov na obnovu. |
|
|
437 |
C7.2 I1 |
T |
Inštalácia systémov energie z obnoviteľných zdrojov vo verejných budovách |
Počet |
0 |
60 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Vo verejných budovách renovovaných v rámci tejto investície sa nainštaluje najmenej 60 systémov energie z obnoviteľných zdrojov. |
|
|
438 |
C7.2 I2 |
T |
Podpísané zmluvy o energetickej obnove viacbytových domov poškodených zemetraseniami |
EUR |
0 |
13 000 000 |
ŠTVRŤROK |
2024 |
Podpísané zmluvy, ktorými sa udeľuje najmenej 13 miliónov EUR na energetickú obnovu viacbytových domov poškodených zemetraseniami. Vo všetkých zmluvách sa vyžaduje i) minimálne zníženie spotreby energie na vykurovanie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou každej budovy (okrem budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty), čo prispeje k dosiahnutiu zvýšenia úspor primárnej energie aspoň o 30 % v porovnaní so stavom pred obnovou, a ii) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovuje v článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852 o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií. |
|
|
356 |
C7.2 I2 |
T |
Energetická obnova a obnova viacbytových domov po zemetrasení, ktoré boli poškodené zemetraseniami |
Počet (m²)
|
0 |
78 350 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Energetická obnova a obnova po zemetrasení najmenej 78 350 m² viacbytových domov poškodených zemetraseniami (v jednej z týchto oblastí: mesto Záhreb, okres Krapina-Zagorje, okres Záhreb, okres Sisak-Moslavina, okres Karlovac, okres Varaždin, okres Međimurje, okres Brod-Posavina, okres Koprivnica-Križevci a okres Bjelovar-Bilogora), čím sa dosiahne minimálna požiadavka na zníženie spotreby energie na vykurovanie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou každej budovy (okrem budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty), čo prinesie zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % na úrovni cieľa v porovnaní so stavom pred obnovou a bude v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“. Náklady na inštaláciu plynových kondenzačných kotlov nahrádzajúcich existujúce plynové, uhoľné a olejové kotly predstavujú najviac 20 % nákladov na obnovu. |
|
|
357 |
C7.2 I2 |
T |
Energetická obnova a obnova verejných budov po zemetrasení, ktoré boli poškodené zemetraseniami |
Počet
|
0 |
574 317 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Energetická obnova a obnova po zemetrasení najmenej 574 317 m² verejných budov poškodených zemetraseniami (v jednej alebo viacerých z týchto oblastí: mesto Záhreb, okres Krapina-Zagorje, okres Záhreb, okres Sisak-Moslavina, okres Karlovac, okres Varaždin, okres Međimurje, okres Brod-Posavina, okres Koprivnica-Križevci a okres Bjelovar-Bilogora), čím sa dosiahne minimálna požiadavka na zníženie spotreby energie na vykurovanie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou každej budovy (okrem budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty), čo prinesie zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % na úrovni cieľa v porovnaní so stavom pred obnovou a bude v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“. Náklady na inštaláciu plynových kondenzačných kotlov nahrádzajúcich existujúce plynové, uhoľné a olejové kotly predstavujú najviac 20 % nákladov na obnovu. |
|
|
439 |
C7.2 I2 |
T |
Inštalácia systémov energie z obnoviteľných zdrojov vo verejných budovách poškodených zemetraseniami |
Počet |
0 |
50 |
ŠTVRŤROK |
2026 |
Vo verejných budovách renovovaných v rámci tejto investície sa nainštaluje aspoň 50 systémov energie z obnoviteľných zdrojov. |
|
4.Odhadované celkové náklady na plán podpory obnovy a odolnosti
Odhadované celkové náklady na plán obnovy a odolnosti Chorvátska predstavujú 9 961 398 190 EUR.
Odhadované celkové náklady na kapitolu REPowerEU predstavujú 2 721 804 579 EUR. Konkrétne odhadované celkové náklady na opatrenia uvedené v článku 21c ods. 3 písm. a) nariadenia (EÚ) 2023/435 predstavujú 559 000 000 EUR, zatiaľ čo náklady na ostatné opatrenia v kapitole REPowerEU predstavujú 2 162 804 579 EUR.
ODDIEL 2: FINANČNÚ PODPORU
1. Finančného príspevku
Splátky uvedené v článku 2 ods. 2 sú štruktúrované takto:
1.Prvá splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
45 |
C1.2. R1 – I2 |
M |
Prijatie programu energetickej efektívnosti na dekarbonizáciu odvetvia energetiky vládou |
|
46 |
C1.2. R1 – I2 |
T |
Počet spoločností, ktoré dostali podporu na energetickú efektívnosť a využívanie energie z obnoviteľných zdrojov v priemysle |
|
49 |
C1.2. R1 – I3 |
M |
Nadobudnutie účinnosti zákona o alternatívnych dopravných palivách |
|
59 |
C1.3. R1 |
M |
Prijatie viacročného programu výstavby vodného hospodárstva a čistenia komunálnych odpadových vôd |
|
81 |
C1.3. R2 |
M |
Prijatie zákona o nakladaní s odpadom |
|
82 |
C1.3. R2 |
M |
Revízia plánu odpadového hospodárstva Chorvátskej republiky na obdobie 2017 – 2022 |
|
91 |
C1.4. R1 |
M |
Zmeny cestného zákona |
|
92 |
C1.4. R1 |
M |
Národný program bezpečnosti cestnej premávky na roky 2021 – 2030 |
|
98 |
C1.4. R2 |
M |
Prijatie sektorového politického listu |
|
109 |
C1.4. R3 |
M |
Nový zákon o pravidelnej a sezónnej pobrežnej doprave |
|
110 |
C1.4. R3 |
M |
Nový zákon o vnútrozemskej plavbe a prístavoch |
|
126 |
C1.5. R1 |
M |
Operačný program na posilnenie trhovej kapacity sektora ovocia a zeleniny na obdobie 2021 – 2026 |
|
134 |
C1.5. R3 |
M |
Zriadenie oddelenia pre implementáciu a riadenie projektov digitálnej transformácie na ministerstve pôdohospodárstva |
|
140 |
C1.6. R1 |
M |
Analýza scenárov ako súčasť rozvoja udržateľného cestovného ruchu Stratégia do roku 2030 |
|
156 |
C2.1. R2 |
M |
Zmena stanov skupiny ARPA s cieľom nanovo vymedziť jej mandát |
|
157 |
C2.1. R2 |
M |
Vytvorenie systému vykonávania, auditu a kontroly pre plán obnovy a odolnosti |
|
158 |
C2.1. R2 |
M |
Prijatie aktu o inštitucionálnom rámci pre fondy EÚ |
|
159 |
C2.1. R2 |
M |
Posúdenie administratívnej kapacity |
|
207 |
C2.4. R1 |
M |
Prijatie nového rozhodnutia chorvátskej vlády o štátom vlastnených podnikoch osobitného záujmu pre Chorvátsko |
|
231 |
C2.6. R1 |
M |
Prijatie novej protikorupčnej stratégie na roky 2021 – 2030 |
|
232 |
C2.6. R1 |
M |
Prijatie nového zákona o predchádzaní konfliktu záujmov |
|
247 |
C2.7. R1 |
M |
Posilnenie fiškálneho rámca prostredníctvom zmeny zákona o rozpočte s cieľom zlepšiť rozpočtové postupy |
|
248 |
C2.7. R1 |
M |
Zabezpečenie plnej funkčnosti komisie pre fiškálnu politiku. |
|
250 |
C2.8. R1 |
M |
Zvyšovanie informovanosti všetkých zodpovedných strán prostredníctvom pravidelnej odbornej prípravy |
|
251 |
C2.8. R2 |
M |
Pokračovanie spolupráce medzi Úradom pre boj proti praniu špinavých peňazí a dozornými orgánmi |
|
253 |
C2.8. R3 |
M |
Dokončiť vykonávanie nového akčného plánu na zmiernenie identifikovaných rizík prania špinavých peňazí a financovania terorizmu na základe aktualizovaného vnútroštátneho posúdenia rizík. |
|
265 |
C3.1. R1 |
M |
Prijatie revidovaného právneho rámca pre vzdelávanie dospelých |
|
293 |
C4.1. R4 |
M |
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o minimálnej mzde |
|
302 |
C4.3. R1 |
M |
Prijatie národného plánu boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu na roky 2021 – 2027 |
|
312 |
C4.3. R3 |
M |
Prijatie národného plánu rozvoja sociálnych služieb na roky 2021 – 2027 |
|
333 |
C5.1. R3 |
M |
Národný plán rozvoja zdravia na roky 2021 – 2027 |
|
351 |
C6.1. R1 |
M |
Prijatie národných programov energetickej obnovy pre i) viacbytové domy, ii) budovy, ktoré majú štatút tovaru kultúrnej hodnoty (obe na obdobie 2021 – 2030), a pre iii) zníženie energetickej chudoby v oblastiach osobitného štátneho záujmu (na obdobie 2021 – 2025) |
|
362 |
C6.1. R3 |
M |
Fyzické jednotné kontaktné miesto pre energetickú obnovu a seizmickú zriadenie a sprevádzkovanie posilnenia |
|
368 |
C6.1. R5 |
M |
Prijatie programu obehového riadenia rozvoja vesmíru a budov na obdobie 2021 – 2030 a programu rozvoja mestskej zelenej infraštruktúry na obdobie 2021 – 2030 |
|
Suma splátky |
804 597 701 EUR |
2.Druhá splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
2 |
C1.1.1. R1 – I1 |
M |
Prevádzková digitálna platforma na platenie poplatkov |
|
6 |
C1.1.1. R1 – I2 |
T |
Vykonávanie akčného plánu na zníženie nedaňových a parafiškálnych poplatkov v roku 2020 |
|
14 |
C1.1.1. R4-I1 |
M |
Uverejnenie výziev na financovanie investícií zameraných na činnosti šetrné k životnému prostrediu so stanovenými kritériami oprávnenosti pre žiadateľov a projekty (vrátane kritérií dodržiavania zásady „výrazne nenarušiť“) |
|
16 |
C1.1.1. R4-I2 |
M |
Vytvorenie finančného nástroja na podporu investícií mikropodnikov a malých a stredných podnikov |
|
19 |
C1.1.1. R4-I3 |
M |
Zriadenie finančného nástroja na podporu investícií spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou a veľkých spoločností |
|
21 |
C1.1.1. R4-I4 |
M |
Zriadenie finančného nástroja pre priaznivejšie financovanie verejných subjektov |
|
25 |
C1.1.1. R6 |
M |
Zmeny právneho rámca |
|
36 |
C1.2. R1 |
M |
Uverejnenie hodnotiaceho dokumentu s odporúčaniami na zmiernenie prekážok a administratívnych postupov obmedzujúcich väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie |
|
50 |
C1.2. R1 – I3 |
M |
Prijatie stratégie rozvoja vodíka |
|
63 |
C1.3. R1 – I1 |
T |
Vybudovanie alebo zrekonštruovanie verejnej kanalizačnej siete |
|
68 |
C1.3. R1 – I2 |
T |
Vybudovanie alebo zrekonštruovanie verejnej vodovodnej siete |
|
131 |
C1.5. R2 |
M |
Nový zákon o konsolidácii poľnohospodárskej pôdy |
|
138 |
C1.5. R4 |
M |
Online platforma na predchádzanie plytvaniu potravinami a modernizované potraviny informačný systém pre darcovstvo |
|
160 |
C2.1. R2 |
M |
Modernizácia informačného systému eFondovi: Registračný systém pre audit a kontroly: informácie na monitorovanie vykonávania RRF |
|
174 |
C2.2. R4 |
M |
Zmena legislatívnych rámcov na podporu dobrovoľného funkčného alebo skutočného zlúčenia jednotiek miestnej samosprávy a prijatie rozhodnutia chorvátskej vlády o kritériách udeľovania fiškálnych stimulov na dobrovoľné funkčné alebo skutočné zlúčenia |
|
202 |
C2.3. R4 |
M |
Optimalizácia postupu vydávania povolení pre investície do pripojiteľnosti |
|
214 |
C2.5. R1 |
M |
Poskytnuté elektronické nástroje a primerané administratívne kapacity pre Štátnu súdnu radu (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Radu štátnych zástupcov (Državnoodvjetničko vijeće, DOV) |
|
215 |
C2.5. R1 |
M |
Prijaté zmeny zákona o konkurze a zákona o platobnej neschopnosti spotrebiteľov |
|
216 |
C2.5. R1 |
M |
Prijaté zmeny Trestného poriadku |
|
266 |
C3.1. R1 |
M |
Komplexná analýza potrieb sekundárneho vzdelávania |
|
286 |
C4.1. R1 |
M |
Doplnenie aktívnych politík trhu práce |
|
291 |
C4.1. R3 |
M |
Rozvoj zručností podľa potrieb trhu |
|
303 |
C4.3. R1 |
M |
Prijatie nového zákona o sociálnom zabezpečení |
|
309 |
C4.3. R2 |
T |
Odborná príprava odborníkov v oblasti sociálneho mentorstva |
|
352 |
C6.1. R1 |
M |
Prijatie programu energetickej obnovy budov verejného sektora na obdobie 2021 – 2030 |
|
Suma splátky |
804 597 701 EUR |
3.Tretia splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
C1.1.1. R1 |
M |
Prijatie stratégie hodnotenia hospodárskych účinkov nariadenia na sektor MSP chorvátskou vládou a sprievodný akčný plán |
|
7 |
C1.1.1. R1 – I2 |
T |
Vykonávanie opatrení v akčných plánoch na zmiernenie administratívneho zaťaženia hospodárstva na roky 2018, 2019, 2020 |
|
23 |
C1.1.1. R5-I1 |
M |
Vytvorenie nástroja na financovanie vlastného kapitálu a kvázi vlastného kapitálu (PE) |
|
37 |
C1.2. R1 |
M |
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov a/alebo regulácie na zlepšenie využívania obnoviteľných zdrojov energie vrátane zavedenia systému založeného na prémiách na podporu obnoviteľných zdrojov energie. |
|
60 |
C1.3. R1 |
M |
Zmeny právneho rámca v odvetví vodného hospodárstva |
|
69 |
C1.3. R1 – I2 |
T |
Zariadenia na meranie vody nainštalované na miestach odberu vody |
|
74 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Zmluvy o dielo uzatvorené na projekty protipovodňovej ochrany |
|
75 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Postavené protipovodňové ochranné konštrukcie |
|
76 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Revitalizované vodné toky |
|
83 |
C1.3. R2 |
M |
Prijatie plánu odpadového hospodárstva Chorvátskej republiky na roky 2023 – 2029 |
|
84 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Zníženie podielu komunálneho odpadu odoslaného na zneškodnenie (49 %) |
|
99 |
C1.4. R2 |
M |
Národný plán rozvoja železničnej infraštruktúry a národný plán riadenia železničnej infraštruktúry a servisných zariadení |
|
111 |
C1.4. R3 |
M |
Nový zákon o námornej oblasti a námorných prístavoch |
|
114 |
C1.4. R3-I3 |
T |
Nový káblový trajekt „Križnica“ prevádzkovaný cez rieku Drava v obci Pitomača |
|
141 |
C1.6. R1 |
M |
Prijatie stratégie rozvoja udržateľného cestovného ruchu do roku 2030 vládou Chorvátskej republiky |
|
144 |
C1.6. R1 – I1 |
M |
Vyhlásenie verejných výziev na zelenú a digitálnu transformáciu existujúcej verejnej infraštruktúry cestovného ruchu a rozvoj verejnej infraštruktúry cestovného ruchu mimo hlavných turistických a pobrežných oblastí |
|
146 |
C1.6. R1 – I2 |
M |
Vyhlásiť verejné výzvy na posilnenie udržateľnosti a podporu zelenej a digitálnej transformácie podnikateľov v cestovnom ruchu s aspoň 50 % celkových investícií na podporu zelenej transformácie |
|
150 |
C2.1. R1 |
M |
Zmeny zákona o systéme strategického plánovania a Riadenie rozvoja Chorvátskej republiky a interné predpisy |
|
161 |
C2.1. R2 – I1 |
T |
Príprava technickej dokumentácie projektu pre projekty zelenej a digitálnej transformácie |
|
165 |
C2.2. R1 – I2 |
T |
100 % úradníkov všetkých verejných inštitúcií, ktorí musia zložiť štátnu skúšku, digitálne zloží štátnu skúšku na základe nového modelu skúšky. |
|
176 |
C2.3. R1 |
M |
Stratégia pre digitálne Chorvátsko |
|
177 |
C2.3. R2
|
M |
Zriadenie platforiem pre centrálny systém interoperability |
|
179 |
C2.3. R3-I1 |
T |
Modernizácia štátneho cloudu |
|
195 |
C2.3. R3 – I12 |
M |
Digitálne archívy Chorvátskeho inštitútu dôchodkového poistenia (HZMO) |
|
229 |
C2.5. R1 – I6 |
M |
Všetky súdy prvého stupňa sú vybavené a spĺňajú podmienky pre pojednávanie na diaľku. |
|
233 |
C2.6. R1 |
M |
Prijatie zmien zákona o ochrane osôb nahlasujúcich nezrovnalosti |
|
249 |
C2.7. R2 |
M |
Vývoj štrukturálneho makroekonomického modelu chorvátskeho hospodárstva na tvorbu strednodobých makroekonomických prognóz, rozpočtové plánovanie
|
|
256 |
C2.9. R1 |
M |
Usmernenie k zlepšeniu účasti MSP na postupoch verejného obstarávania a ich združovaniu |
|
259 |
C2.9. R1 – I1 |
M |
Uverejnenie nezávislej analýzy a konkrétnych odporúčaní na zlepšenie riadenia zaťaženia všetkých zamestnancov kľúčových inštitúcií v systéme verejného obstarávania (MINGOR, SAFU, DKOM). |
|
260 |
C2.9. R2 |
M |
Zmena legislatívneho rámca verejného obstarávania, ktorou sa používanie elektronického odvolania stáva povinným prostriedkom na podanie odvolania |
|
273 |
C3.1. R2 |
M |
Prijatie nového zákona o vedeckej činnosti a vysokoškolskom vzdelávaní |
|
275 |
C3.2. R1 |
M |
Nový zákon o vede a vysokoškolskom vzdelávaní |
|
281 |
C3.2. R2 |
M |
Nový právny rámec upravujúci požiadavky na kvalitu študijných programov, doktorandských štúdií a pracovných podmienok vo vedeckých inštitúciách |
|
284 |
C3.2. R3 |
M |
Nový zákon o Chorvátskej vedeckej nadácii |
|
294 |
C4.1. R4 |
M |
Prijatie zákona o boji proti nedeklarovanej práci a nového pracovného práva |
|
313 |
C4.3. R3 |
M |
Prijatie noriem zaobchádzania s rodinnými asistentmi |
|
318 |
C5.1. R1 |
M |
Prijatie rámca hodnotenia výkonnosti systému zdravotnej starostlivosti (HSPA) |
|
323 |
C5.1. R1 – I4 |
M |
Modernizácia zdravotníckych služieb v centre klinickej nemocnice KBC Rozdeliť |
|
336 |
C5.1. R4 |
M |
Zmena zákona o zdravotnej starostlivosti a zákona o povinnom zdravotnom poistení |
|
346 |
C5.1. R5 |
M |
Zlepšenie a rozšírenie telemedicínskych služieb |
|
349 |
C5.1. R5-I3 |
T |
Teletransfúzne služby |
|
353 |
C6.1. R1 – I1 |
T |
Podpísané zmluvy o energetickej obnove verejných a viacbytových budov |
|
359 |
C6.1. R2 |
M |
Prijatie národného plánu rozvoja zručností v kontexte ekologických pracovných miest súvisiacich s energetickou efektívnosťou a rekonštrukciou po zemetrasení |
|
363 |
C6.1. R3 |
M |
Zriadenie a sprevádzkovanie online jednotného kontaktného miesta pre energetickú obnovu a seizmické posilnenie |
|
366 |
C6.1. R4-I1 |
T |
Obstarané jednotky seizmického vybavenia |
|
Suma splátky |
804 597 701 EUR |
4. Štvrtá fáza (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
39 |
C1.2. R1 – I1 |
M |
Stavebné povolenie udelené na modernizáciu vysokonapäťovej siete |
|
163 |
C2.2. R1 |
M |
Zmenený legislatívny rámec pre centralizovaný systém výberu v štátnej správe, ktorým sa určujú potrebné kvalifikácie štátnych zamestnancov a zavádza moderný systém prijímania zamestnancov |
|
166 |
C2.2. R2 |
M |
Nadobudnutie účinnosti zákonov o platoch v štátnej správe a verejných službách a predpisov o mobilite |
|
205 |
C2.3. R4-I2 |
M |
Podpísaná dohoda o grante na výstavbu pasívnej elektronickej komunikačnej infraštruktúry |
|
217 |
C2.5. R1 |
T |
Nové programy odbornej prípravy zavedené v rámci programu odbornej justičnej prípravy |
|
218 |
C2.5. R1 |
M |
Prijatie zmien legislatívneho rámca v oblasti spravodlivosti novým zákonom o nesporovom konaní. |
|
219 |
C2.5. R1 |
T |
Zriadiť štyri mediačné centrá na obchodných súdoch v Záhrebe, Splite, Osijeku a Rijeke a prijať zmeny zákona o mediácii |
|
257 |
C2.9. R1 |
M |
Zmena pravidiel odbornej prípravy v oblasti verejného obstarávania |
|
267 |
C3.1. R1 |
M |
Prijatie modelu financovania vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve |
|
276 |
C3.2. R1 – I1 |
T |
Finančné prostriedky pridelené na výskumné projekty na základe interných výziev výskumných organizácií počas prvého dvojročného cyklu vykonávania programových dohôd |
|
297 |
C4.2. R1 |
M |
Prijatie zmien zákona o dôchodkovom poistení |
|
316 |
C4.3. R3-I3 |
M |
Výpočet cien pre sociálne služby a poskytovateľov služieb v sieti prostredníctvom IT systému |
|
325 |
C5.1. R1 – I6 |
T |
Diagnostické zdravotnícke pomôcky v klinickej nemocnici (KB) Dubrava |
|
327 |
C5.1. R1 – I8 |
T |
Zdravotnícke pomôcky na prevádzkovú liečbu a liečbu pacientov s farmakorezistentnou epilepsiou v klinickej nemocnici (KB) Dubrava |
|
343 |
C5.1. R4 – I5 |
T |
Diagnostické jednotky Clinical Hospital Centre (KBC) Merkur |
|
348 |
C5.1. R5-I2 |
T |
Telekardiologické služby |
|
Suma splátky |
306 166 382 EUR |
5.Piata splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
8 |
C1.1.1. R1 – I2 |
M |
Digitalizácia testu posúdenia vplyvu na MSP prostredníctvom vytvorenia digitálnej platformy pre spoluprácu koordinátorov, online odbornú prípravu a vzájomnú komunikáciu |
|
9 |
C1.1.1. R1 – I2 |
T |
Vykonávanie opatrení nového akčného plánu na zníženie nedaňových a parafiškálnych poplatkov |
|
38 |
C1.2. R1 |
M |
Plinacro certifikácia chorvátskym národným regulačným orgánom pre energetiku (HERA) |
|
64 |
C1.3. R1 – I1 |
T |
Zmluvy o dielo uzatvorené na projekty kanalizačnej infraštruktúry |
|
70 |
C1.3. R1 – I2 |
T |
Zmluvy o dielo uzatvorené na projekty zásobovania vodou |
|
71 |
C1.3. R1 – I2 |
T |
Vybudovanie alebo zrekonštruovanie verejnej vodovodnej siete |
|
94 |
C1.4. R1 – I2 |
T |
Vytvorenie funkčného systému na uplatňovanie práv osôb so zdravotným postihnutím v oblasti mobility |
|
127 |
C1.5. R1 – I1 |
T |
Vybudovanie a sprevádzkovanie logistického distribučného centra (LDC) |
|
139 |
C1.5. R4-I1 |
M |
Schéma podpory pre infraštruktúru na vybavenie potravinových bánk a sprostredkovateľov v potravinovom darcovskom reťazci |
|
142 |
C1.6. R1 |
M |
Ktorým sa stanovuje meteorologický rámec pre satelitný účet udržateľného cestovného ruchu Chorvátskej republiky |
|
143 |
C1.6. R1 |
M |
Zákon o cestovnom ruchu, ktorým sa stanovuje rámec pre monitorovanie a rozvoj odvetvia cestovného ruchu |
|
151 |
C2.1. R1 |
M |
Zmeny zákona o posudzovaní vplyvu regulácie |
|
168 |
C2.2. R2 – I2 |
T |
Aspoň 20 % štátnych zamestnancov pracuje v rámci modelu inteligentnej práce |
|
169 |
C2.2. R2 – I2 |
T |
Aspoň 60 % štátnych zamestnancov vyškolených v oblasti pracovných metód inteligentnej práce |
|
170 |
C2.2. R3 |
M |
Zriadenie služby elektronickej ochrany |
|
181 |
C2.3. R3-I2 |
M |
Pilotný projekt v oblasti kybernetickej bezpečnosti |
|
183 |
C2.3. R3-I3 |
M |
Zriadenie jednotného kontaktného miesta |
|
191 |
C2.3. R3 – I9 |
M |
Zriadenie novej platformy verejného obstarávania a mobilnej aplikácie |
|
192 |
C2.3. R3-I10 |
M |
Systémy CES pre digitálnu identitu a riadenie ľudských zdrojov |
|
203 |
C2.3. R4-I1 |
M |
Podpísané dohody o grante na realizáciu projektov v rámci národného rámca pre rozvoj infraštruktúry širokopásmového prístupu (ONP) |
|
220 |
C2.5. R1 |
M |
Prijatie nových rámcových referenčných hodnôt pre prácu sudcov a zavedenie aktívneho nástroja správy súdnych prípadov |
|
234 |
C2.6. R1 |
M |
Prijatie etického kódexu pre poslancov a etického kódexu pre úradníkov vo výkonnej moci |
|
243 |
C2.6. R2 |
M |
Posúdenie účinkov zákona o práve na prístup k informáciám |
|
254 |
C2.8. R4 |
M |
Posilnenie dohľadu nad finančným sektorom na základe posúdenia rizík v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu |
|
258 |
C2.9. R1 |
M |
Začlenenie prispôsobeného rámca pre priebežnú odbornú prípravu úradníkov zodpovedných za verejné obstarávanie v rámci nástroja ProcurCompEU do systému povinnej odbornej prípravy a certifikácie pre verejné obstarávanie. |
|
268 |
C3.1. R1 |
M |
Prijatie pozmeňujúcich návrhov týkajúcich sa modelu celodenného vyučovania |
|
319 |
C5.1. R1 |
T |
Optimalizácia času na diagnostickú liečbu – čakacie zoznamy |
|
337 |
C5.1. R4 |
T |
Funkčná integrácia nemocníc |
|
338 |
C5.1. R4 |
T |
Postup spoločného obstarávania zdravotníckych zariadení |
|
369 |
C6.1. R5 |
T |
Prijatie stratégií zelenej obnovy miest |
|
371 |
C6.1. R6 |
M |
Úspešne dokončený pilotný projekt systematického energetického manažérstva s cieľom otestovať nový model financovania obnovy zameranej na energetickú efektívnosť |
|
398 |
C4.3. R1 |
M |
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o sociálnej starostlivosti a prijatie rozhodnutia o zaručenej minimálnej dávke |
|
399 |
C5.1. R3-I1 |
M |
Vytvorenie centralizovaného systému financovania zameraného na odbornú prípravu lekárov špecialistov |
|
Suma splátky |
642 949 403 EUR |
6.Šiesta fáza (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
40 |
C1.2. R1 – I1 |
T |
Dokončenie modernizácie podzemných káblov spájajúcich 6 ostrovov s pevninskou sieťou |
|
77 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Postavené protipovodňové ochranné konštrukcie |
|
120 |
C1.4. R5-I2 |
M |
Nové právne predpisy o autonómnej jazde |
|
167 |
C2.2. R2 – I1 |
T |
Systém riadenia ľudských zdrojov, register verejných Úradníci a centralizovaný systém odmeňovania (RegZap – Cop) je doplnené o deväť nových funkcií, ktorými sa digitalizujú všetky súvisiace postupy, ktoré zjednodušia a urýchlia zmenu mzdový systém |
|
171 |
C2.2. R3 |
M |
Zriadenie vnútroštátneho archívneho informačného systému |
|
182 |
C2.3. R3-I2 |
M |
Verejná preventívna kampaň v oblasti kybernetickej bezpečnosti |
|
184 |
C2.3. R3-I4 |
M |
Informačný systém ČEZIH |
|
208 |
C2.4. R2 |
M |
Nový právny rámec pre štátom vlastnené podniky, ktorý zahŕňa odporúčania OECD. |
|
228 |
C2.5. R1 – I5 |
T |
Novo obnovené súdne budovy v súlade s technickým predpisom o racionálnom využívaní energie a tepelnej ochrane v budovách |
|
235 |
C2.6. R1 |
T |
Zvýšiť rozpočet na zamestnancov protikorupčných orgánov v justičnom systéme. |
|
236 |
C2.6. R1 |
T |
Zvýšiť rozpočet na nákup IT nástrojov a vybavenia justičnými orgánmi na vyšetrovanie korupcie a trestných činov organizovanej trestnej činnosti |
|
241 |
C2.6. R1 – I3 |
M |
Zlepšené informačné systémy majetkových priznaní pre štátnych úradníkov a súdnych úradníkov |
|
244 |
C2.6. R3 |
M |
Uplatňovanie odporúčaní OECD v oblasti správy a riadenia spoločností týkajúcich sa väčšinového vlastníctva miestnych a regionálnych jednotiek |
|
246 |
C2.6. R4 |
T |
Odborná príprava sudcov v oblasti riadenia rizika korupcie vo verejnom obstarávaní a súdnej ochrany v postupoch verejného obstarávania |
|
263 |
C2.9. R3 |
M |
Programy a činnosti zamerané na navrhovanie a riadenie inovačného verejného obstarávania |
|
326 |
C5.1. R1 – I7 |
T |
Nové zariadenia v centre klinickej nemocnice Sestre Milosrdnice (KBC) |
|
347 |
C5.1. R5-I1 |
T |
Digitalizované, integrované prevádzkové haly (Firule a Križine) a robotický systém v lokalite Firule nainštalovaný a funkčný |
|
350 |
C5.1. R5 – I4 |
T |
Operačné divadlá Centrum klinickej nemocnice (KBC) Sestre milosrdnice vybavené robotickou chirurgiou |
|
407 |
C7.1 R1-I2 |
M |
Koordinačný orgán pre vodík |
|
412 |
C7.1 R1 – I3 |
M |
Plán rozvoja geotermálneho potenciálu |
|
Suma splátky |
505 174 531 EUR |
7.Siedme zriadenie (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
3 |
C1.1.1. R1 – I1 |
M |
Modernizácia systémov START |
|
4 |
C1.1.1. R1 – I1 |
T |
Zriadenie fyzických prístupových bodov k platforme START |
|
5 |
C1.1.1. R1 – I1 |
M |
Digitalizácia cielených procesov MINGOR-u podľa zákona o strategických investičných projektoch Chorvátskej republiky, zákona o podpore investícií a zákona o štátnej pomoci na výskumné a vývojové projekty a ďalšia digitalizácia a vytváranie sietí systému JRPI |
|
10 |
C1.1.1. R1 – I2 |
T |
Vykonávanie prvého súboru opatrení stanovených v novom/piatom akčnom pláne na zmiernenie administratívnej záťaže pre podnikateľov |
|
12 |
C1.1.1. R2 |
T |
Zjednodušenie alebo odstránenie najmenej 50 regulačných požiadaviek na odborné služby |
|
13 |
C1.1.1. R3 |
M |
Ktorým sa stanovuje strategický rámec na podporu súkromných investícií |
|
28 |
C1.1.2. R1 |
M |
Ktorým sa mení a dopĺňa právny rámec daňového stimulu pre VaV |
|
30 |
C1.1.2. R2 – I3 |
T |
Udelenie podpory na stimuláciu rastu startupov v odvetviach špičkových technológií a znalostí |
|
32 |
C1.1.2. R2 – I5 |
T |
Podpora projektov na komercializáciu inovácií |
|
41 |
C1.2. R1 – I1 |
T |
Dokončenie modernizácie vysokonapäťovej siete (220/110 kV) |
|
42 |
C1.2. R1 |
T |
Ďalších 1 500 MW inštalovanej kapacity OZE. |
|
43 |
C1.2. R1 – I1 |
T |
Počet nainštalovaných inteligentných meračov |
|
47 |
C1.2. R1 – I2 |
T |
Podpísané zmluvy na preskúmanie geotermálneho potenciálu |
|
61 |
C1.3. R1 |
T |
Integrácia poskytovateľov vodohospodárskych služieb |
|
85 |
C1.3. R2 |
T |
Zníženie podielu komunálneho odpadu odoslaného na zneškodnenie (51 %) |
|
96 |
C1.4. R1 – I4 |
M |
Vytvorenie dobre fungujúceho systému kontroly podávania správ v cestnej osobnej a nákladnej doprave |
|
100 |
C1.4. R2 |
M |
Reorganizácia železničných spoločností a obchodný manažment |
|
105 |
C1.4. R2 – I4 |
T |
Dvojkoľajná železničná trať Záhreb Kustošija – ZG Zapadni Kolodvor – Záhreb Glavni Kolodvor v dĺžke 3,4 km zrekonštruovaná a zmodernizovaná |
|
118 |
C1.4. R5-I1 |
T |
Elektrifikácia a ekologizácia systému pozemnej obsluhy lietadiel na letisku Zadar |
|
135 |
C1.5. R3-I1 |
T |
Digitalizácia najmenej 30 verejných služieb v poľnohospodárstve uvedených v akčnom pláne digitálnej transformácie poľnohospodárskych verejných služieb |
|
137 |
C1.5. R3-I3 |
M |
Vytvorenie informačného systému vysledovateľnosti |
|
148 |
C1.6. R1 – I3 |
M |
Vzdelávacie programy na posilnenie vedomostí a zručností v oblasti cestovného ruchu |
|
164 |
C2.2. R1 – I1 |
T |
100 % všetkých novoprijatých stálych štátnych zamestnancov vo vládnych orgánoch je zamestnaných výlučne prostredníctvom nového centralizovaného, digitalizovaného a štandardizovaného systému výberu a prijímania zamestnancov, ktorý je k dispozícii prostredníctvom novovytvorenej IT platformy. |
|
178 |
C2.3. R2 – I1 |
M |
Zriadenie centrálneho systému interoperability |
|
185 |
C2.3. R3 – I5 |
T |
Elektronický podpis preukazu digitálnej identity |
|
190 |
C2.3. R3 – I8 |
T |
Digitálne elektronické verejné služby integrované do novej mobilnej platformy |
|
199 |
C2.3. R3-I14 |
M |
Systém pre elektronické faktúry a online účtovanie DPH |
|
210 |
C2.4. R4 |
T |
Realizácia predaja 90 štátnych podnikov, ktoré nie sú predmetom osobitného záujmu Chorvátskej republiky a ktoré riadi CERP |
|
212 |
C2.4. R5 |
M |
Vyvinúť informačný systém a metodiku na zníženie portfólia nehnuteľností vo vlastníctve štátu a rýchlejšiu a efektívnu aktiváciu nevyužitých štátnych aktív |
|
224 |
C2.5. R1 – I1 |
M |
Všetky nové súdne rozhodnutia prvého a druhého stupňa, ktorými sa ukončuje konanie, sú anonymizované a uverejnené na portáli. |
|
226 |
C2.5. R1 – I3 |
M |
Modernizovaný systém eSpis s novými funkciami a novou architektúrou integrovanou do strediska spoločných služieb (CDU) |
|
238 |
C2.6. R1 |
T |
Skrátenie priemernej dĺžky súdnych konaní v prípade trestných činov korupcie a organizovanej trestnej činnosti |
|
240 |
C2.6. R1 – I2 |
M |
Vytvorenie informačného systému na riadenie etickej infraštruktúry štátnych zamestnancov |
|
252 |
C2.8. R2 |
T |
Posilniť dohľad prostredníctvom pravidelných zasadnutí medziinštitucionálnej pracovnej skupiny pre dohľad |
|
261 |
C2.9. R2 |
T |
Skrátenie priemerného času na vybavovanie odvolaní a rozhodnutí |
|
277 |
C3.2. R1 – I1 |
T |
Podiel univerzít alebo výskumných ústavov, ktoré podpísali programové dohody |
|
288 |
C4.1. R2 |
M |
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o trhu práce |
|
289 |
C4.1. R2 |
M |
Lepšia kvalita podpory pre zraniteľné skupiny |
|
295 |
C4.1. R4 |
T |
Zvýšenie pomeru minimálnej mzdy k priemernej hrubej mzde v roku 2024 na 50 %. |
|
296 |
C4.1. R4 |
T |
Zníženie podielu dočasných pracovných zmlúv na 17 % |
|
299 |
C4.2. R1 |
T |
Zvýšenie celkového dôchodkového príjmu pre poberateľov novo definovanej formy pozostalostného dôchodku aspoň o 10 % |
|
301 |
C4.2. R1 |
T |
Zvýšenie minimálneho dôchodku o 3 % |
|
305 |
C4.3. R1 |
M |
Prijatie normatívneho pravidla o funkčne integrovaných sociálnych dávkach |
|
308 |
C4.3. R1 – I2 |
M |
Digitálna dostupnosť informácií o dávkach sociálnej ochrany na vnútroštátnej úrovni |
|
314 |
C4.3. R3-I1 |
T |
Posilnenie ľudských kapacít na poskytovanie komunitných služieb |
|
378 |
C1.3. R2 – I1 |
M |
Nadobudnutie účinnosti nariadenia o dani z vykládky |
|
408 |
C7.1 R1-I2 |
M |
Štúdia plánu rozvoja a vykonávania chorvátskej vodíkovej stratégie do roku 2050 |
|
Suma splátky |
699 096 086 EUR |
8.Ôsma splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
78 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Revitalizované vodné toky |
|
119 |
C1.4. R5-I2 |
T |
Overovacie prototypy plne autonómnych a elektrických vozidiel a príslušné skúšky |
|
133 |
C1.5. R2 – I2 |
T |
Modernizácia operačného informačného systému na monitorovanie poľnohospodárskej pôdy a zriadenie 90 stálych staníc na monitorovanie stavu poľnohospodárskej pôdy |
|
175 |
C2.2. R4-I1 |
M |
Podporný mechanizmus pre dobrovoľné funkčné a skutočné prepojenia a vytvorenie úplného podporného systému pre funkčné a účinné prepojenie jednotiek |
|
239 |
C2.6. R1 – I1 |
M |
Hodnotenie účinkov národnej informačnej kampane proti korupcii |
|
242 |
C2.6. R1 – I4 |
T |
Modernizácia 4 regionálnych centier Národného policajného úradu pre boj proti korupcii a organizovanej trestnej činnosti (PN USKOK) |
|
282 |
C3.2. R2 – I1 |
T |
Granty udelené v rámci programového rámca na zvýšenie dostupnosti a zamestnateľnosti absolventov v oblastiach STEM/IKT a zlepšenie ich mobility pre vnútroštátnu a medzinárodnú spoluprácu |
|
290 |
C4.1. R2 |
T |
Lepšia kvalita podpory pre najmenej 5000 ľudí zo zraniteľných skupín |
|
298 |
C4.2. R1 |
M |
Prijatie zákona, ktorým sa mení zákon o povinných dôchodkových fondoch. |
|
339 |
C5.1. R4-I1 |
T |
Centrálne riadenie parenterálnych prípravkov v 8 nemocniciach |
|
342 |
C5.1. R4-I4 |
T |
Systém na monitorovanie nedostatku liekov na základe technológie blockchainu |
|
365 |
C6.1. R4 |
M |
Integrácia seizmických údajov |
|
406 |
C7.1 R1 |
M |
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, ktorými sa zriaďuje nový systém vlastnej spotreby |
|
Suma splátky |
20 095 476 EUR |
9.Deviata inštalácia (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
11 |
C1.1.1. R1 – I2 |
T |
Vykonávanie druhého súboru opatrení stanovených v novom/piatom akčnom pláne na ďalšie zníženie administratívnej záťaže podnikateľov |
|
15 |
C1.1.1. R4-I1 |
T |
Poskytovanie finančných prostriedkov MSP a spoločnostiam so strednou trhovou kapitalizáciou na investície zamerané na činnosti šetrné k životnému prostrediu |
|
17 |
C1.1.1. R4-I2 |
T |
Úvery/bonifikácie úrokovej sadzby poskytnuté mikropodnikom, malým a stredným podnikom |
|
18 |
C1.1.1. R4-I2 |
T |
Úvery/bonifikácie úrokovej sadzby poskytnuté mikropodnikom, malým a stredným podnikom |
|
20 |
C1.1.1. R4-I3 |
T |
Počet schválených projektov pre spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou a veľké podniky |
|
22 |
C1.1.1. R4-I4 |
T |
Úvery poskytnuté na projekty verejného sektora |
|
24 |
C1.1.1. R5-I1 |
T |
Investície do kapitálových a kvázi kapitálových nástrojov |
|
26 |
C1.1.1. R6-I1 |
T |
Investície do transformácie a konkurencieschopnosti kultúrneho a kreatívneho priemyslu |
|
27 |
C1.1.1. R6-I2 |
M |
Vytvorenie systému overovania faktov |
|
29 |
C1.1.2. R2 – I2 |
T |
Podpora MSP pri zvyšovaní riadiacej kapacity |
|
31 |
C1.1.2. R2 – I4 |
T |
Podpora rastu začínajúcich podnikov prostredníctvom vytvorenia akceleračného programu. |
|
33 |
C1.1.2. R3-I2 |
T |
Grantová podpora vo forme poukážok |
|
34 |
C1.1.2. R3-I3 |
T |
Grantová podpora digitálnej transformácie chorvátskych MSP |
|
44 |
C1.2. R1 – I1 |
M |
Zmodernizovaných a podmorských káblov vysokonapäťovej siete (220/110 kV) pre distribučnú sieť stanovených |
|
48 |
C1.2. R1 – I2 |
M |
Verejne dostupné výsledky geotermálneho potenciálu diaľkového vykurovania |
|
51 |
C7.1 R1-I1 |
M |
Financovanie projektu obnoviteľného vodíka |
|
52 |
C7.1 R1-I1 |
M |
Vyhlásenie verejnej súťaže na dodatočnú vodíkovú kapacitu |
|
54 |
C7.1 R1-I1 |
M |
Štúdie o geologickom ukladaní uhlíka |
|
65 |
C1.3. R1 – I1 |
T |
Vybudované alebo modernizované čistiarne odpadových vôd |
|
66 |
C1.3. R1 – I1 |
T |
Vybudovaná alebo zrekonštruovaná verejná kanalizačná sieť |
|
72 |
C1.3. R1 – I2 |
T |
Vybudovanie alebo zrekonštruovanie verejnej vodovodnej siete |
|
79 |
C1.3. R1 – I3 |
T |
Postavené protipovodňové ochranné konštrukcie |
|
86 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Vybudované triediace zariadenia |
|
87 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Vybudované zariadenia na spracovanie separovane vyzbieraného biologického odpadu |
|
88 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Funkčné pevné/mobilné miesto na triedenie odpadu |
|
90 |
C1.3. R2 – I2 |
T |
Sanácia skládok |
|
95 |
C1.4. R1 – I3 |
M |
Zriadenie vnútroštátneho systému elektronického uchovávania a výmeny údajov v cestnej doprave (NSCP) |
|
97 |
C1.4. R1 – I5 |
M |
Vytvorenie systému monitorovania cestnej prepravy nebezpečného tovaru (e-ADR) |
|
104 |
C1.4. R2 – I3 |
T |
Päť odstránených úzkych miest na úsekoch so súčasnými obmedzujúcimi jazdnými rýchlosťami do 60 km/h |
|
107 |
C1.4. R2 – I6 |
T |
Dva prototypy vyrobených batériových vlakov |
|
108 |
C1.4. R2 – I7 |
M |
Modernizácia IT systémov osobnej dopravy spoločnosti HŽ |
|
112 |
C1.4. R3-I1 |
T |
Nový terminál pre cestujúcich v mestskom prístave Split |
|
116 |
C7.1. I4 |
M |
70 autobusov na alternatívny pohon (elektrické a/alebo vodíkové) |
|
117 |
C1.4. R4-I2 |
T |
30 nových električiek dodávaných na verejnú dopravu |
|
122 |
C1.4. R5-I2 |
M |
Nová služba mestskej dopravy plne autonómnych a elektrických vozidiel prispôsobená potrebám cestujúcich so zdravotným postihnutím a špecializovaná infraštruktúra |
|
123 |
C1.4. R5-I2 |
T |
50000 bezplatných poukážok na cesty plne autonómnym vozidlom pre osoby so zdravotným postihnutím a/alebo osoby, ktoré čelia ťažkostiam pri používaní iných prostriedkov verejnej dopravy |
|
124 |
C1.4. R5-I3 |
T |
2000 cestné vozidlá s alternatívnym pohonom (elektrické a/alebo vodíkové) |
|
128 |
C1.5. R1 – I1 |
T |
Vybudované aspoň dve logistické distribučné centrá |
|
129 |
C1.5. R1 – I2 |
T |
Odborná príprava pre organizácie výrobcov |
|
130 |
C1.5. R1 – I2 |
M |
Systém označovania ovocia a zeleniny |
|
136 |
C1.5. R3-I2 |
M |
Zriadenie platformy inteligentného poľnohospodárstva |
|
145 |
C1.6. R1 – I1 |
M |
Dokončenie ocenených projektov na výstavbu a prispôsobenie verejnej infraštruktúry cestovného ruchu |
|
147 |
C1.6. R1 – I2 |
M |
Dokončenie zadaných investičných projektov na posilnenie udržateľnosti a podporu zelenej a digitálnej transformácie podnikateľov v cestovnom ruchu |
|
149 |
C1.6. R1 – I3 |
T |
Vzdelané osoby vo vzdelávacích programoch súvisiacich s cestovným ruchom |
|
152 |
C2.1. R1 |
T |
Zníženie administratívnej záťaže, ktorá priamo ovplyvňuje občanov, prostredníctvom digitalizácie a zjednodušenia postupov |
|
153 |
C2.1. R1 – I1 |
T |
Digitalizácia všetkých obchodných procesov mapovanie v oblasti strategického plánovania a posúdenia regulačného vplyvu |
|
162 |
C2.1. R2 – I1 |
T |
Príprava technickej dokumentácie projektu pre projekty zelenej a digitálnej transformácie |
|
172 |
C2.2. R3-I1 |
T |
Vytvorenie súboru 60 verejne dostupných ochranných základní pre najzložitejšie kultúrne a historické lokality s vysokou pamiatkovou hodnotou |
|
173 |
C2.2. R3-I2 |
T |
600 tvorcov dokumentov používa archivačný informačný systém |
|
180 |
C2.3. R3-I1 |
T |
Zvýšenie počtu používateľov v centre spoločných služieb |
|
186 |
C2.3. R3-I6 |
M |
Modernizácia siete štátnej informačnej infraštruktúry (DII) |
|
187 |
C2.3. R3-I6 |
T |
Noví používatelia štátnej siete informačnej infraštruktúry (DII) |
|
188 |
C2.3. R3 – I7 |
M |
Digitálne priestorové plány |
|
189 |
C2.3. R3 – I7 |
M |
Modernizácia informačného systému priestorových plánov |
|
193 |
C2.3. R3-I10 |
M |
Modernizácia digitalizácie CES |
|
194 |
C2.3. R3 – I11 |
M |
Modernizovaný informačný systém Chorvátskeho inštitútu dôchodkového poistenia (HZMO) |
|
196 |
C2.3. R3 – I12 |
M |
Digitálny archív Chorvátskeho inštitútu dôchodkového poistenia (HZMO) |
|
197 |
C2.3. R3-I13 |
M |
Modernizovaný informačný systém daňovej správy |
|
200 |
C2.3. R3 – I15 |
T |
Nástroje v informačnom systéme cestovného ruchu |
|
201 |
C2.3. R3-I16 |
T |
Nové aplikačné moduly pre športový informačný systém |
|
449 |
C2.3. R3 – I18 |
M |
Podpísanie dohody o príspevku medzi Chorvátskom a spoločným podnikom EuroHPC a vyplatenie dobrovoľného príspevku spoločnému podniku EuroHPC |
|
204 |
C2.3. R4-I1 |
M |
Širokopásmový prístup pre domácnosti v bielych oblastiach NGA |
|
206 |
C2.3. R4-I2 |
T |
Prístup k 5G |
|
209 |
C2.4. R3 |
T |
Odborná príprava pre príslušné ministerstvá a centrálne koordinačné jednotky v oblasti činností správy a riadenia spoločností |
|
211 |
C2.4. R4 |
T |
Realizácia predaja 20 štátom vlastnených podnikov v portfóliu CERP |
|
213 |
C2.4. R5 |
T |
Predaj nehnuteľností vo vlastníctve štátu |
|
221 |
C2.5. R1 |
T |
Skrátenie trvania súdnych a obchodných konaní |
|
222 |
C2.5. R1 |
T |
Zníženie celkového počtu všetkých prebiehajúcich konaní |
|
225 |
C2.5. R1 – I2 |
T |
60 % integrovaných údajov o registrácii pôdy a katastrálnych údajov |
|
227 |
C2.5. R1 – I4 |
T |
Výstavba garážového priestoru pre justičné námestie v Záhrebe |
|
230 |
C2.5. R1 – I6 |
M |
Modernizácia infraštruktúr IKT v súdnych orgánoch |
|
237 |
C2.6. R1 |
M |
Zriadenie IT platformy na monitorovanie vykonávania vnútroštátnych protikorupčných opatrení |
|
245 |
C2.6. R3 |
M |
Posúdenie účinkov vykonávania protikorupčného programu na roky 2021 – 2022 pre spoločnosti vo väčšinovom vlastníctve miestnej samosprávy a jednotiek regionálnej samosprávy |
|
264 |
C2.9. R3 |
T |
Odborná príprava v oblasti inovačného obstarávania |
|
269 |
C3.1. R1 |
T |
Účasť na vzdelávaní a starostlivosti v ranom detstve |
|
270 |
C3.1. R1 – I1 |
T |
Počet miest vybudovaných v rámci VSRD |
|
271 |
C3.1. R1 – I2 |
T |
Počet postavených alebo zrekonštruovaných tried základných škôl |
|
274 |
C3.1. R2 – I1 |
T |
Digitálna infraštruktúra a vybavenie poskytované verejným inštitúciám vysokoškolského vzdelávania |
|
278 |
C3.2. R1 – I1 |
T |
Dokončené výskumné projekty vedeckých organizácií v „zelenej“ oblasti, ktoré podpísali nové programové dohody |
|
279 |
C3.2. R1 – I1 |
T |
Finančné prostriedky pridelené na výskumné projekty na základe interných výziev výskumných organizácií |
|
280 |
C3.2. R1 – I1 |
T |
Reorganizácia inštitúcií vysokoškolského vzdelávania a vedeckých ústavov |
|
283 |
C3.2. R2 – I2 |
T |
Projekty infraštruktúry pre aplikovaný a cielený výskum |
|
285 |
C3.2. R3-I1 |
T |
Granty udelené v rámci „pilotného programu“ na podporu vytvorenia reformovaného rámca pre výskum, vývoj a inovácie. |
|
287 |
C4.1. R1 |
T |
Počet príjemcov nových opatrení aktívnej politiky trhu práce |
|
292 |
C4.1. R3-I1 |
T |
Používanie vzdelávacích poukazov |
|
300 |
C4.2. R1 |
M |
Prijatie zmien zákona o dôchodkovom poistení |
|
304 |
C4.3. R1 |
T |
Poberatelia garantovanej minimálnej dávky a vnútroštátnej kompenzácie pre staršie osoby |
|
307 |
C4.3. R1 – I1 |
T |
Prístup jednotiek miestnej samosprávy k údajom o sociálnych dávkach za každého jednotlivého príjemcu |
|
310 |
C4.3. R2 – I1 |
T |
Zamestnávanie odborníkov v oblasti sociálneho mentorstva |
|
317 |
C4.3. R3-I4 |
T |
Výstavba centier ústavnej, domácej a komunitnej starostlivosti pre starších ľudí |
|
324 |
C5.1. R1 – I5 |
T |
Budova centrálneho operačného bloku so sprievodným obsahom všeobecnej nemocnice vo Varaždíne |
|
328 |
C5.1. R1 – I9 |
M |
Projekt rozvoja centra klinickej nemocnice (KBC) Záhreb |
|
329 |
C5.1. R2 |
M |
Zlepšenie a harmonizácia kvality zdravotnej starostlivosti vypracovaním klinických elektronických usmernení |
|
331 |
C5.1. R2 – I1 |
T |
Zlepšenie kvality onkologickej rádioterapie |
|
332 |
C5.1. R2 – I2 |
T |
Jednotná IT platforma na monitorovanie onkologických pacientov |
|
334 |
C5.1. R3-I1 |
T |
Lekárska odborná príprava špecialistov na primárnej základnej úrovni zdravotnej starostlivosti |
|
335 |
C5.1. R3-I2 |
T |
Bakalári ošetrovateľskej odbornej prípravy špecialistov v oblasti urgentnej medicíny |
|
340 |
C5.1. R4-I2 |
T |
Systém jednotkovej terapie pre pevné formy liekov v 40 chorvátskych nemocniciach |
|
341 |
C5.1. R4-I3 |
T |
Monitorovanie liekov v nemocničnom systéme od lekárne k pacientovi |
|
344 |
C5.1. R4 – I5 |
T |
Monitorovanie výsledkov liečby chronických pacientov mimo nemocnice vo verejných lekárňach |
|
354 |
C6.1. R1 – I1 |
T |
Energetická obnova viacbytových domov |
|
355 |
C6.1. R1 – I1 |
T |
Energetická obnova verejných budov |
|
358 |
C6.1. R1 – I3 |
T |
Energetická obnova budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty |
|
360 |
C6.1. R2 |
M |
Osvedčovanie odbornej prípravy |
|
364 |
C6.1. R3 |
T |
Ukončená odborná príprava zamestnancov verejnej správy na poskytovanie služieb jednotného kontaktného miesta |
|
367 |
C6.1. R4-I1 |
M |
Odborná príprava zamestnancov seizmologického prieskumu |
|
370 |
C6.1. R5 |
T |
Dokončenie pilotného projektu identifikovaného prostredníctvom stratégií zelenej obnovy miest |
|
376 |
C1.2 R1 – I1 |
T |
Počet nainštalovaných inteligentných meračov |
|
377 |
C1.2 R1 – I1 |
M |
Nová kapacita na uskladňovanie energie v batériách |
|
380 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Zariadenia na spracovanie biologického odpadu |
|
381 |
C1.3. R2 – I1 |
T |
Výstavba staníc na prekládku odpadu |
|
396 |
C3.1. R1 – I3 |
T |
Počet zrenovovaných alebo postavených tried sekundárneho vzdelávania |
|
401 |
C6.1. R2 |
M |
Registrácia v novom ponúkanom module magisterského/inžinierskeho/doktorského študijného programu |
|
413 |
C7.1 R1 – I3 |
T |
Vykonané geotermálne vrtné práce |
|
414 |
C7.1 I1 |
M |
103 autobusov na alternatívny pohon (elektrické a/alebo vodíkové) |
|
415 |
C7.1 I1 |
T |
Jedna vodíková energetická jednotka na pohon elektrických rušňov umiestnená v samostatnom vozni (HERMES) |
|
429 |
C7.2 R1 |
T |
Zrealizované participatívne semináre |
|
430 |
C7.2 R2 |
T |
Prijatie stratégií zelenej obnovy miest |
|
431 |
C7.2 R2 |
T |
Dokončenie pilotných projektov identifikovaných prostredníctvom stratégií zelenej obnovy miest |
|
442 |
C2.4 R2 |
M |
Vlastnícka politika pre štátom vlastnené podniky |
|
444 |
C1.1.1. R4 – I5 |
M |
Investičná politika pre strategické digitálne investície a strategické zelené investície |
|
445 |
C1.1.1. R4 – I5 |
M |
Kapitálová injekcia na strategické digitálne investície a strategické zelené investície |
|
448 |
C7.2 I3 |
T |
Energetická obnova a obnova verejných budov po zemetrasení, ktoré boli poškodené zemetraseniami |
|
Suma splátky |
1 015 269 647 EUR |
2. Pôžička
Splátky uvedené v článku 3 ods. 2 sú štruktúrované takto:
1.Prvá splátka (úverová podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
55 |
C7.1 R1 – I5 |
M |
Prijatie plánu výroby a používania biopalív v doprave |
|
405 |
C6.1 R1 – I4 |
M |
Usmernenia pre energetickú obnovu budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty |
|
421 |
C7.1 I3 |
M |
Zmluva na zariadenie na rozšírenie terminálu LNG na ostrove Krk |
|
423 |
C7.1 I3 |
M |
Zákazka na práce na rozšírení plynovodu Zlobin – Bosiljevo |
|
|
|
Suma splátky |
303868355 EUR |
2.Druhá fáza (úverová podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
382 |
C1.3. R3 |
M |
Prijatie národného akčného plánu na zníženie strát vody |
|
385 |
C1.3. R3 |
M |
Nadobudnutie účinnosti nariadenia o Rade pre vodohospodárske služby |
|
393 |
C2.2 R5 |
M |
Nadobudnutie účinnosti interných predpisov upravujúcich nové mzdové modely a centralizovaný systém výberu v občianskych a verejných službách |
|
425 |
C7.1 I3 |
M |
Verejná súťaž na obstarávanie potrubí na rozšírenie plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac |
|
427 |
C7.1 I3 |
M |
Verejná súťaž na obstarávanie potrubí na rozšírenie úseku Lučko – Zabok prepojovacieho vedenia Chorvátsko – Slovinsko |
|
438 |
C7.2 I2 |
T |
Podpísané zmluvy o energetickej obnove viacbytových domov poškodených zemetraseniami |
|
|
|
Suma splátky |
455802533 EUR |
3.Tretia splátka (úverová podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
154 |
C2.1. R1 – I2 |
T |
Moduly odbornej prípravy pre strategické plánovanie a posudzovanie regulačného vplyvu na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni |
|
315 |
C4.3. R3-I2 |
T |
Jednotný informačný systém (informačný systém SocSkrb) |
|
373 |
C1.1.1.R5 |
M |
Prijatie strategického rámca pre rozvoj kapitálového trhu v Chorvátsku a sprievodného akčného plánu |
|
383 |
C1.3. R3 |
M |
Zriadený národný orgán pre monitorovanie strát vody |
|
386 |
C1.3. R3 |
T |
Budovanie kapacít Rady pre vodohospodárske služby |
|
402 |
C6.1. R7 |
M |
Podpísané dohody o vykonávaní pilotného projektu |
|
|
|
Suma splátky |
531769622 EUR |
4.Štvrtá splátka (úverová podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
320 |
C5.1. R1 – I1 |
T |
Prístup k lekárenskej starostlivosti a liekom |
|
375 |
C1.1.1. R7 |
M |
Prijatie prvého akčného plánu na podporu cieľov udržateľného financovania |
|
424 |
C7.1 I3 |
T |
Výstavba rozšíreného plynovodu Zlobin – Bosiljevo |
|
433 |
C7.2 R4 |
M |
Vzdelávací program pre pracovníkov z tretích krajín |
|
|
|
Suma splátky |
822976794 EUR |
5.Piata splátka (úverová podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
93 |
C1.4. R1 – I1 |
M |
Nový elektronický mýtny systém |
|
155 |
C2.1. R1 – I2 |
T |
Dni odbornej prípravy pre úradníkov spojené so systémom strategického plánovania a vykonávania regulačných vplyvov na vnútroštátnej a regionálnej úrovni |
|
321 |
C5.1. R1 – I2 |
T |
Poskytovanie mobilnej ambulantnej primárnej zdravotnej starostlivosti |
|
384 |
C1.3. R3 |
T |
Prijatie akčných plánov vodohospodárskych prevádzkovateľov na zníženie strát vody |
|
388 |
C1.3. R3 |
T |
Vybudované alebo zmodernizované čistiarne odpadových vôd |
|
389 |
C1.3. R3 |
T |
Vybudovaná alebo zrekonštruovaná verejná kanalizačná sieť |
|
391 |
C1.3. R3-I2 |
T |
Vybudovanie alebo zrekonštruovanie verejnej vodovodnej siete |
|
394 |
C2.3 R3 – I17 |
M |
Zákon o zriadení registra obyvateľov, rodín a domácností (SOK) |
|
397 |
C3.1. R1 – I4 |
T |
Počet postavených alebo zrekonštruovaných tried základných škôl |
|
322 |
C5.1. R1 – I3 |
T |
Nová budova v komplexe kliniky pre infekčné choroby Dr. Fran Mihaljević |
|
356 |
C7.2 I2 |
T |
Energetická obnova a obnova viacbytových domov po zemetrasení, ktoré boli poškodené zemetraseniami |
|
357 |
C7.2 I2 |
T |
Energetická obnova a obnova verejných budov po zemetrasení, ktoré boli poškodené zemetraseniami |
|
403 |
C6.1. R7 |
T |
Pilotný projekt dokončený |
|
404 |
C6.1. R7 |
M |
Vnútroštátne usmernenia o obehovom využívaní stavebného odpadu z budov so štatútom tovaru kultúrnej hodnoty |
|
418 |
C7.1 R1 – I4 |
M |
Nabíjacia infraštruktúra pre elektrické autobusy |
|
419 |
C7.1 R1 – I6 |
T |
Výmena elektrických transformátorov |
|
420 |
C7.1 R1 – I6 |
T |
Rekonštrukcia rozvodní |
|
422 |
C7.1 I3 |
T |
Rozšírenie prevádzky terminálu LNG na ostrove Krk |
|
426 |
C7.1 I3 |
T |
Výstavba plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac |
|
428 |
C7.1 I3 |
T |
Výstavba úseku Lučko – Zabok prepojovacieho vedenia Chorvátsko – Slovinsko |
|
432 |
C7.2 R3 |
T |
Dokončenie pilotných projektov identifikovaných prostredníctvom stratégií zelenej obnovy miest |
|
435 |
C7.2 I1 |
T |
Energetická obnova viacbytových domov |
|
436 |
C7.2 I1 |
T |
Energetická obnova verejných budov |
|
437 |
C7.2 I1 |
T |
Inštalácia systémov energie z obnoviteľných zdrojov vo verejných budovách |
|
439 |
C7.2 I2 |
T |
Inštalácia systémov energie z obnoviteľných zdrojov vo verejných budovách poškodených zemetraseniami |
|
440 |
C1.3 R3-I3 |
T |
Postavené protipovodňové ochranné konštrukcie |
|
441 |
C1.3 R3-I3 |
T |
Revitalizované vodné toky |
|
443 |
C2.5. R1 – I7 |
T |
Novovybudovaná budova na justičnom námestí v Záhrebe |
|
446 |
C1.1.1. R4-I6 |
M |
Investičná politika pre strategické investície do obrany a bezpečnosti |
|
447 |
C1.1.1. R4-I6 |
M |
Kapitálová injekcia na strategické investície do obrany a bezpečnosti |
|
|
|
Suma splátky |
2060436258 EUR |
ODDIEL 3: DODATOČNÉ OPATRENIA
1.Opatrenia na monitorovanie a realizáciu plánu podpory obnovy a odolnosti
Monitorovanie a realizácia plánu obnovy a odolnosti Chorvátska sa uskutočňuje v súlade s týmito opatreniami:
Vytvorí sa štruktúra viacúrovňového riadenia, monitorovania a vykonávania s osobitnými úlohami a zodpovednosťami uplatniteľnými na každej úrovni, ako sa uvádza ďalej:
a) Riadiaci výbor, ktorému predsedá predseda vlády a ktorý je zodpovedný za politické vedenie a monitorovanie vykonávania plánu.
b) Vykonávací výbor zložený zo zástupcov kabinetu predsedu vlády, koordinačného orgánu, vykonávacích orgánov, orgánu auditu, orgánu zodpovedného za zasielanie žiadostí o platbu a ministerstva regionálneho rozvoja a fondov EÚ, ktorý je zodpovedný za celkové monitorovanie a vykonávanie plánu, ako aj za zabezpečenie súladu s inými fondmi EÚ.
C) centrálny koordinačný orgán zriadený v rámci ministerstva financií (riaditeľstvo pre makroekonomickú analýzu) a poverený operačnou koordináciou a monitorovaním plánu obnovy a odolnosti vrátane aktívneho monitorovania pokroku pri vykonávaní opatrení na základe míľnikov a cieľov stanovených pre každú zložku.
d) Orgán auditu, Agentúra pre audit systému vykonávania programov Európskej únie, poverená vykonávaním auditov v rozsahu pôsobnosti chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti.
e) orgán zodpovedný za zasielanie žiadostí o platbu, národný fond v rámci ministerstva financií zodpovedný za vypracovanie a predkladanie žiadostí o platbu a vyhlásení riadiaceho subjektu.
vykonávacie orgány a agentúry zodpovedné za vykonávanie každého konkrétneho opatrenia, ako aj za monitorovanie pokroku projektov.
V chorvátskom pláne obnovy a odolnosti sa uvádza, že sú zavedené postupy na zabezpečenie súladu s uplatniteľným právom Únie a vnútroštátnym právom počas vykonávania opatrení. Okrem toho sa tieto postupy uplatňujú na riešenie všetkých závažných nezrovnalostí (podvody, korupcia, konflikt záujmov) a dvojitého financovania tým, že umožňujú vykonávanie kontrol a auditov na úrovni príslušného ministerstva. S cieľom zabezpečiť vykazovanie spoľahlivých údajov vykonávajú vykonávacie orgány zodpovedné za každú zložku administratívne kontroly a kontroly na mieste. Koordinačný orgán v spolupráci s národným fondom vykonáva pravidelné kontroly pravdivosti a presnosti údajov. Orgán auditu bude okrem toho vykonávať kontroly druhej úrovne na základe polročného cyklu vrátane systémových auditov a auditov dosahovania míľnikov a cieľov.
2.Opatrenia na poskytnutie plného prístupu k podkladovým údajom Komisii
S cieľom poskytnúť Komisii úplný prístup k príslušným podkladovým údajom Chorvátsko zavedie tieto opatrenia:
Centrálny koordinačný orgán je zodpovedný za celkovú realizáciu plánov podpory obnovy a odolnosti, za zabezpečenie koordinácie s inými príslušnými orgánmi v krajine (vrátane zabezpečenia súdržnosti, pokiaľ ide o využívanie iných finančných prostriedkov EÚ), za monitorovanie pokroku pri dosahovaní míľnikov a cieľov a za poskytovanie všetkých potrebných správ.
Koordinačný orgán sa pri plnení svojich povinností opiera o informačný systém eFondovi, ktorý sa používa na monitorovanie európskych štrukturálnych a investičných fondov a ktorý sa modernizuje o funkcie vyvinuté na podávanie správ o kvalitatívnych a kvantitatívnych ukazovateľoch plánu obnovy a odolnosti. Informačný systém umožňuje zber informácií od prijímateľov projektov o pokroku vo vykonávaní dohôd o grante. Vykonávacie orgány sú zodpovedné za presnosť a úplnosť zozbieraných údajov. Koordinačný orgán v spolupráci s národným fondom vykonáva pravidelné kontroly pravdivosti a presnosti údajov.
V súlade s článkom 24 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/241 po splnení príslušných dohodnutých míľnikov a cieľov uvedených v oddiele 2.1 tejto prílohy Chorvátsko predloží Komisii riadne odôvodnenú žiadosť o platbu finančného príspevku. Chorvátsko zabezpečí, aby Komisia mala na požiadanie úplný prístup k príslušným podkladovým údajom, ktoré podporujú riadne odôvodnenie žiadosti o platbu, a to na účely posúdenia žiadosti o platbu v súlade s článkom 24 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241, ako aj na účely auditu a kontroly.