V Bruseli4. 11. 2025

COM(2025) 675 final

2025/0342(NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,

ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie (EÚ) (ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2) z 13. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Talianska

{SWD(2025) 348 final}


2025/0342 (NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,

ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie (EÚ) (ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2) z 13. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Talianska

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/24112. februára 2021, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti 1 ,najmä na jeho článok 20 ods. 1,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Po tom, ako Taliansko 30. apríla 2021 predložilo národný plán obnovyodolnosti, Komisia navrhla Rade jeho kladné posúdenie. Rada 13. júla 2021 kladné posúdenie schválila vykonávacím rozhodnutím („vykonávacie rozhodnutie Rady13. júla 2021“) 2 . Vykonávacie rozhodnutie Rady13. júla 2021 bolo zmenené vykonávacími rozhodnutiami Rady19. septembra 2023 3 ,8. decembra 2023 4 , zo 14. mája 2024 5 ,18. novembra 2024 6 a z 20. júna 2025 7 .

(2)Taliansko 10. októbra 2025 predložilo Komisii odôvodnenú žiadosťnávrh na zmenu vykonávacieho rozhodnutia Rady13. júla 2021súladečlánkom 21 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/241, pretože plán obnovyodolnosti uždôvodu objektívnych okolností sčasti nemožno zrealizovať. Taliansko preto predložilo zmenený plán obnovyodolnosti.

Zmeny na základe článku 21 nariadenia (EÚ) 2021/241

(3)Zmeny plánu obnovyodolnosti, ktoré Taliansko predložilodôvodu objektívnych okolností, sa týkajú 173 opatrení.

(4)Taliansko objasnilo, že šesť opatrení už sčasti nemožno zrealizovaťdôvodu zmien trhových podmienok vrátane neočakávaných omeškaní dodávok, ktoré mali vplyv na postupy verejného obstarávania. Týka sa to: M2C2-25a, M2C2-25bM2C2-26rámci investície 4.2 (Rozvoj systémov rýchlej hromadnej dopravy), M2C2-35arámci investície 4.4.2 (Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy vlakminulovými emisiamiuniverzálnou službou)rámci komponentu 2 úlohy 2, M2C4-29rámci investície 4.1 (Investície do primárnej vodohospodárskej infraštruktúry na zabezpečenie dodávok vody)rámci komponentu 4 úlohy 2, M4C1-30rámci reformy 1.7 (Reforma regulácie študentského bývaniainvestície do študentského bývania)rámci komponentu 1 úlohy 4, M5C1-3, M5C1-4M5C1-5rámci reformy 1 (Aktívna politika trhu práceodborná príprava)rámci komponentu 1 úlohy 5M7-31rámci investície 11 (Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy vlakminulovými emisiamiuniverzálnou službou)rámci úlohy 7. Taliansko preto požiadalozmenu týchto opatrení. Vykonávacie rozhodnutie Rady13. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(5)Taliansko objasnilo, že deväť opatrení už sčasti nemožno zrealizovaťdôvodu chýbajúceho alebo zmeneného dopytu. Týka sa to: M1C3-28, M1C3-29, M1C3-32, M1C3-33M1C3-34rámci investície 4.2 (Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu)rámci komponentu 3 úlohy 1, M2C1-8rámci investície 2.3 (Inováciemechanizáciaodvetví poľnohospodárstvapotravinárstva)rámci komponentu 1 úlohy 2, M2C2-15rámci investície 3.3 (Testovanie vodíka na účely cestnej dopravy), M2C2-53rámci investície 5.2 (Vodík), M2C2-23rámci investície 4.1 [Investície do bezmotorovej mobility (národný plán cyklistickej cesty)]rámci komponentu 2 úlohy 2, M4C2-3arámci investície 3.3 (Udeľovanie doktorandských štipendiíspoluprácipodnikmipodpora zamestnávania výskumných pracovníkov spoločnosťami)rámci komponentu 2 úlohy 4, M7-33M7-34rámci investície 12 (Finančný nástroj na rozvoj medzinárodného, priemyselnéhovýskumno-vývojového vedúceho postaveniaoblasti autobusovnulovými emisiami), M7-41M7-42rámci investície 15 (Transformácia 5.0)M7-45rámci investície 16 (Poskytovanie podpory MSP na vlastnú výrobu energieobnoviteľných zdrojov)rámci úlohy 7. Taliansko preto požiadalozmenu týchto opatrení. Vykonávacie rozhodnutie Rady13. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(6)Taliansko objasnilo, že štyri opatrenia už sčasti nemožno zrealizovaťdôvodu vysokej inflácie. Týka sa to: M5C1-7M5C1-7arámci investície 1 [Posilnenie verejných služieb zamestnanosti (VSZ)]rámci komponentu 1 úlohy 5, M5C2-8rámci investície 2 (Modely samostatnosti pre osoby so zdravotným postihnutím), M5C2-10rámci investície 3 (Bývanie na prvom miestepoštové stanice)M5C2-14, M5C2-16M5C2-18rámci investície 5 (Integrované plány rozvoja miest)rámci komponentu 2 úlohy 5. Taliansko preto požiadalozmenu týchto opatrení. Vykonávacie rozhodnutie Rady13. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(7)Taliansko objasnilo, že jedno opatrenie už sčasti nemožno zrealizovaťdôvodu výskytu extrémnych poveternostných javov na jeseň 2024, ktoré ovplyvnili prebiehajúcu rekonštrukciu na území regiónov Emilia-Romagna, ToskánskoMarky, ktoré bolimáji 2023 postihnuté povodňami. Týka sa to: M2C4-11a, M2C4-11bM2C4-13rámci investície 2.1 (Opatrenia na zníženie povodňovýchhydrogeologických rizík)rámci komponentu 4 úlohy 2. Taliansko preto požiadalozmenu tohto opatrenia. Vykonávacie rozhodnutie Rady13. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(8)Taliansko objasnilo, že došlozmene 52 opatrenícieľom zaviesť lepšie alternatívyzáujme dosiahnutia ich pôvodných ambícií. Týka sa to: M1C1-23, M1C1-144, M1C1-145, M1C1-146, M1C1-148, M1C1-149, M1C1-150M1C1-151rámci investície 1.4 (Digitálne službyskúsenosti občanov), M1C1-27rámci investície 1.3 (Údajeinteroperabilita), M1C1-25, M1C1-152, M1C1-153, M1C1-154M1C1-155rámci investície 1.6 (Digitálna transformácia veľkých ústredných orgánov štátnej správy), M1C1-59b, M1C1-62M1C1-63rámci reformy 1.9 (Reforma verejnej správy), M1C1-72d, M1C1-76, M1C1-77, M1C1-78, M1C1-79, M1C1-80, M1C1-81, M1C1-82, M1C1-83, M1C1-88, M1C1-89, M1C1-90, M1C1-91, M1C1-92, M1C1-93, M1C1-94M1C1-95rámci reformy 1.11 (Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správyzdravotníckych orgánov), M1C1-66M1C1-67rámci investície 1.9 (Poskytovanie technickej pomociposilnenie budovania kapacít na účely vykonávania talianskeho plánu obnovyodolnosti), M1C1-96, M1C1-97, M1C1-97a, M1C1-98aM1C1-99arámci reformy 1.10 (Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie), M1C1-116M1C1-121rámci reformy 1.12 (Reforma daňovej správy), M1C1-117M1C1-118rámci reformy 1.15 (Reforma pravidiel verejného účtovníctva), M1C1-119M1C1-120rámci reformy 1.14 (Reforma fiškálneho rámca na nižšej ako celoštátnej úrovni), M1C1-147rámci investície 1.2 (Umožnenie využívania cloudu pre miestne orgány verejnej správy)rámci komponentu 1 úlohy 1, M1C2-14aM1C2-14brámci reformy 3 (racionalizáciazjednodušenie stimulov pre podniky), M1C2-17rámci investície 3 [Rýchle internetové pripojenie (ultraširokopásmové pripojenie5G)], M1C2-23, M1C2-24M1C2-25rámci investície 4 (Satelitné technológievesmírne hospodárstvo)rámci komponentu 2 úlohy 1, M1C3-9arámci investície 4.1 (Centrum digitálneho cestovného ruchu)rámci komponentu 3 úlohy 1, M1C3-16rámci investície 2.1 (Atraktívnosť malých historických miest), M1C3-17rámci investície 2.2 (Ochranazlepšenie vidieckej architektúrykrajiny), M1C3-18rámci investície 2.3 (Programy na posilnenie identity miest: parkovhistorických záhrad), M1C3-19rámci investície 2.4 (Seizmická bezpečnosť miest na konanie bohoslužieb, obnova dedičstva FECochranné stavby pre umelecké diela)rámci komponentu 3 úlohy 1, M2C1-9rámci investície 2.2 (Agrosolárny park), M2C1-10rámci investície 2.1 (Plán logistiky pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovuakvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstvaškôlok), M2C1-12rámci investície 3.3 (Kultúrapovedomieenvironmentálnych témachvýzvach), M2C1-23M2C1-24rámci investície 3.4 [Fond FCF (Fondo Rotativo Contratti di Filiera) na podporu zmlúv dodávateľských reťazcov pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovuakvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstvaškôlok]rámci komponentu 1 úlohy 2, M2C2-3M2C2-5rámci investície 1.4 (Vývoj biometánu podľa kritérií na podporu obehového hospodárstva), M2C2-10M2C2-11rámci investície 2.1 (Posilnenie inteligentných sietí), M2C2-13rámci investície 2.2 (Intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy), M2C2-17rámci investície 3.4 (Testovanie vodíka na účely železničnej mobility)rámci komponentu 2 úlohy 2, M2C2-30rámci investície 4.5 (Program obnovy vozového parku osobnýchľahkých úžitkových vozidiel elektrickými vozidlami), M2C2-35M2C2-35brámci investície 4.4.1 (Obnova vozového parku regionálnej verejnej autobusovej dopravy autobusminulovými emisiami), M2C2-36rámci investície 4.4.3 (Obnova vozového parku pre velenie národného hasičského zboru), M2C2-40rámci investície 5.1 (Podpora výrobného systému pre ekologickú transformáciu, emisne neutrálne technológiekonkurencieschopnosťodolnosť strategických dodávateľských reťazcov), M2C2-45rámci investície 1.1 (Vývoj agrovoltických systémov), M2C2-46M2C2-47rámci investície 1.2 (Presadzovanie obnoviteľných zdrojov energie pre energetické spoločenstváspoločne konajúcich samospotrebiteľov energieobnoviteľných zdrojov)rámci komponentu 2 úlohy 2, M2C3-10rámci investície 3.1 (Presadzovanie efektívneho diaľkového vykurovania)rámci komponentu 3 úlohy 2, M2C4-32rámci investície 4.2 (Zníženie strát vodovodných sietí vrátane digitalizáciemonitorovania sietí)rámci komponentu 4 úlohy 2, M3C1-25, M3C1-26M3C1-27rámci reformy 1.3 (Zvýšenie efektívnosti železničnej infraštruktúryTaliansku)rámci komponentu 1 úlohy 3, M3C2-5arámci investície 2.1 (Digitalizácia logistického reťazca)rámci komponentu 2 úlohy 3, M4C1-15arámci investície 1.7 (Štipendiá pre prístup na univerzitu), M4C1-18rámci investície 1.1 (Plán pre materské školypredškolské zariadeniaslužby vzdelávaniastarostlivostiranom detstve), M4C1-19rámci investície 3.2 (Škola 4.0: inovačné školy, elektroinštalácia, nové triedysemináre), M4C1-21rámci investície 1.2 (Plán rozšírenia denného štúdia), M4C1-26rámci investície 3.3 (Plán zabezpečeniaštrukturálnej obnovy školských budov)rámci komponentu 1 úlohy 4, M4C2-13, M4C2-14, M4C2-15M4C2-15arámci investície 2.3 (Posilnenieodvetvové/územné rozšírenie centier transferu technológií podľa priemyselných segmentov)rámci komponentu 2 úlohy 4, M5C1-16rámci investície 4 (Univerzálna verejná služba)rámci komponentu 1 úlohy 5, M5C1-10M5C1-11rámci reformy 2 (Nedeklarovaná práca), M5C1-15rámci investície 3 (Posilnenie systému duálneho vzdelávania), M5C1-19rámci investície 5 (Zakladanie ženských podnikov)rámci komponentu 1 úlohy 5, M5C2-6rámci investície 1 (Poskytovanie podpory zraniteľným osobámpredchádzanie umiestňovaniu do ústavnej starostlivosti), M5C2-20rámci investície 6 (Inovačný program pre kvalitu bývania)rámci komponentu 2 úlohy 5, M5C3-13rámci investície 1.4 (Investície do infraštruktúry na účely osobitnej hospodárskej zóny)rámci komponentu 3 úlohy 5, M6C1-6M6C1-9rámci investície 1.2 (Domov ako prvé miesto starostlivostitelemedicína)rámci komponentu 1 úlohy 6, M6C2-16M6C2-17rámci investície 2.2 (Rozvoj technicko-profesijných, digitálnychmanažérskych zručností odborníkovsystéme zdravotnej starostlivosti)rámci komponentu 2 úlohy 6. Taliansko preto požiadalozmenu uvedených opatrení. Vykonávacie rozhodnutie Rady13. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(9)Taliansko objasnilo, že došlozmene 83 opatrenícieľom zaviesť lepšie alternatívy, vďaka ktorým by sa znížila administratívna záťažzjednodušilo uplatňovanie vykonávacieho rozhodnutia Rady, pričom by sa stále dosiahli ciele uvedených opatrení. Týka sa to: M1C1-24M1C1-28rámci investície 1.7 (Základné digitálne zručnosti), M1C1-26rámci investície 1.1 (Digitálna infraštruktúra), M1C1-38arámci reformy 1.8 (Digitalizácia justície), M1C1-45, M1C1-47M1C1-48rámci reformy 1.4 (Reforma civilnej justície), M1C1-46rámci reformy 1.5 (Reforma trestnej justície), opisu opatreniarámci investície 1.8 (Postupy prijímania zamestnancov na občianske, trestnésprávne súdy), opisu opatreniarámci reformy 1.13 (Reforma rámca preskúmavania výdavkov)rámci komponentu 1 úlohy 1, M1C2-3rámci investície 1 (Transformácia 4.0), M1C2-5rámci investície 6 (Investície do systému priemyselného vlastníctva), M1C2-15rámci investície 2 (Inováciatechnológia mikroelektroniky)rámci komponentu 2 úlohy 1, M1C3-1M1C3-2rámci investície 1.1 (Digitálna stratégiaplatformy pre kultúrne dedičstvo), M1C3-3rámci investície 1.2 (Odstránenie fyzickýchkognitívnych bariérmúzeách, knižniciacharchívochcieľom umožniť širší prístup ku kultúreúčasť na nej), M1C3-5rámci investície 1.3 (Zlepšenie energetickej efektívnosti kín, divadielmúzeí), M1C3-21rámci investície 3.2 [Rozvoj filmového priemyslu (projekt Cinecittà)], M1C3-36rámci investície 4.3 (Projekt Caput Mundi – NextGenerationEU pre veľké turistické podujatia)rámci komponentu 3 úlohy 1, M2C1-16rámci reformy 1.2 (Národný program odpadového hospodárstva), M2C1-17hrámci reformy 1.1 (Národná stratégia obehového hospodárstva), M2C1-19rámci investície 3.1 (Zelené ostrovy), M2C1-21rámci investície 3.2 (Zelené spoločenstvá), opisu opatreniarámci investície 5.4 [Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu (GTF), ktorý spravuje CDP Venture Capital SGR]rámci komponentu 1 úlohy 2, M2C2-19rámci investície 3.5 (Výskumvývoj vodíka), M2C2-49rámci investície 3.1 [Výroba vodíkaopustených priemyselných areáloch (vodíkové údolia)]rámci komponentu 2 úlohy 2, M2C3-3rámci investície 2.1 (Posilnenie ekobonusuzáujme energetickej efektívnosti), M2C3-6rámci investície 1.1 (Výstavba nových škôl prostredníctvom výmeny budov), M2C3-8rámci investície 1.2 (Výstavba budov, rekvalifikáciaposilnenie verejného nehnuteľného majetku, ktorý je čiastočne alebo úplne využívaný justičnými orgánmi)rámci komponentu 3 úlohy 2, M2C4-6arámci investície 3.2 (Digitalizácia národných parkov), M2C4-9rámci investície 1.1 (Zavedenie pokročiléhointegrovaného systému monitorovaniaprognózovania), M2C4-20arámci investície 3.1 (Ochranazveľaďovanie mestskýchprímestských lesov), M2C4-23rámci investície 3.3 (Renaturácia okolia rieky Pád), M2C4-25rámci investície 3.4 (Sanácia „pôdy osirotených lokalít“), M2C4-26rámci investície 3.5 (Obnovaochrana morského dnamorských biotopov), M2C4-34aM2C4-35arámci investície 4.3 (Investície do odolnosti zavlažovacieho agrosystémuzáujme lepšieho hospodáreniavodnými zdrojmi), M2C4-37M2C4-38rámci investície 4.4 (Investície do kanalizáciečistenia)rámci komponentu 4 úlohy 2, M3C1-5M3C1-6rámci investície 1.1 (Vysokorýchlostné železničné spojenia vedúce na juh na účely osobnejnákladnej dopravy), M3C1-9rámci investície 1.2 (Vysokorýchlostné trate na severe spájajúce sa so zvyškom Európy), M3C1-11rámci investície 1.3 (Diagonálne spojenia), M3C1-13M3C1-14rámci investície 1.4 [Zavedenie Európskeho systému riadenia železničnej dopravy (ERTMS)], M3C1-20rámci investície 1.8 [Modernizácia železničných staníc (riadená spoločnosťou RFI; na juhu)], M3C2-6rámci investície 2.2 (Digitalizácia manažmentu letovej prevádzky), M3C2-12rámci investície 2.3 [Napájanie zo súše (tzv. cold ironing)]rámci komponentu 2 úlohy 3, M4C1-7M4C1-25rámci investície 1.4 (Mimoriadna intervencia zameraná na zníženie územných rozdielovcykloch III stredných škôlna boj proti predčasnému ukončeniu štúdia), M4C1-13rámci investície 2.1 (Integrovaná digitálna výučbaodborná prípravaoblasti digitálnej transformácie pre zamestnancov škôl), M4C1-14brámci reformy 2.1 (Nábor učiteľov), M4C1-16M4C1-17rámci investície 3.1 (Nové zručnostinové jazyky), M4C1-20M4C1-20arámci investície 1.5 [Rozvoj systému terciárneho odborného vzdelávania (ITS)], M4C1-22rámci investície 1.3 (Plán posilnenia školskej športovej infraštruktúry), M4C1-23M4C1-23arámci investície 3.4 (Výučbapokročilé univerzitné zručnosti), M4C1-24rámci investície 1.6 (Aktívna orientácia pri prechode zo školy na univerzitu)rámci komponentu 1 úlohy 4, M4C2-1arámci investície 1.2 (Financovanie projektov predložených mladými výskumnými pracovníkmi), M4C2-2arámci investície 2.2a (Dohodyinováciách), M4C2-6M4C2-7rámci investície 1.1 [Výskumné projekty významného národného záujmu (PRIN)], M4C2-8rámci investície 1.3 (Partnerstvá rozšírené na univerzity, výskumné centrá, spoločnostifinancovanie základných výskumných projektov), M4C2-9rámci investície 1.4 (Posilnenie výskumných štruktúrpodpora vytvárania „národných lídrov vo výskumevývoji“oblasti niektorých kľúčových podporných technológií), M4C2-16arámci investície 3.1 (Fond na výstavbu integrovaného systému výskumnýchinovačných infraštruktúr), M4C2-18arámci investície 1.5 (Vytvorenieposilnenie „inovačných ekosystémov pre udržateľnosť“, budovanie „územných lídrov vo výskumevývoji“), M4C2-22rámci investície 2.1 (Dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu), opisu opatreniarámci investície 3.2 [Kapitálová injekcia do Fondu pre digitálnu transformáciu (DTF), ktorý spravuje CDP Venture Capital SGR]rámci komponentu 2 úlohy 4, M5C1-14rámci investície 2 (Systém certifikácie rodovej rovnosti)rámci komponentu 1 úlohy 5, M5C2-12rámci investície 4 (Investície do projektov obnovy miest so zameraním na zníženie prípadov marginalizáciesociálnej degradácie), M5C2-22rámci investície 7 (Projekt na podporu športusociálneho začlenenia)rámci komponentu 2 úlohy 5, M5C3-4rámci investície 1.1.2 (Územná blízkosť zdravotníckych zariadení), M5C3-9rámci investície 1.3 (Štruktúrované sociálno-vzdelávacie intervencie na boj proti vzdelanostnej chudobe na juhu, ktoré podporujú tretí sektor)rámci komponentu 3 úlohy 5, M6C1-3rámci investície 1.1 (Komunitné zdravotnícke domy na zlepšenie územnej zdravotnej pomoci), M6C1-11rámci investície 1.3 [Posilnenie strednej zdravotnej starostlivostijej zariadení (komunitné nemocnice)]rámci komponentu 1 úlohy 6, M6C2-2M6C2-3rámci investície 2.1 (Posilneniezlepšenie biomedicínskeho výskumurámci národnej služby zdravotnej starostlivosti), M6C2-6, M6C2-8M6C2-9rámci investície 1.1 (Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc), M6C2-10M6C2-10arámci investície 1.2 (Smerombezpečnejudržateľnej nemocnici), M6C2-11, M6C2-12,M6C2-13rámci investície 1.3 (Posilnenie technologickej infraštruktúrynástrojov na zber, spracovanie, analýzusimuláciu údajov)rámci komponentu 2 úlohy 6, M7-2M7-3rámci reformy 1 (Zefektívnenie povoľovacích postupov pre energiuobnoviteľných zdrojov), M7-5rámci reformy 2 (Zníženie dotácií škodlivých pre životné prostredie), M7-6rámci reformy 3 (Zníženie nákladov na pripojenieplynárenskej sieti biometánu), M7-10rámci reformy 5 (Plán pre nové zručnosti – prechody), M7-11rámci investície 1 (Rozšírené opatrenie: posilnenie inteligentných sietí), M7-12rámci investície 2 (Rozšírené opatrenie: intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy), M7-13rámci investície 3 [Rozšírené opatrenie: výroba vodíkaopustených priemyselných areáloch (vodíkové údolia)], M7-15rámci investície 4 (Tyrrhenské spojenie), M7-17rámci investície 5 (SA.CO.I.3), M7-22, M7-23M7-24rámci investície 7 (Inteligentná národná prenosová sústava), M7-25, M7-26, M7-27M7-28rámci investície 8 (Udržateľné, obehovébezpečné dodávky kritických surovín), M7-30rámci investície 10 (Pilotný projektoblasti zručností „Crescere Green“), M7-37rámci investície 13 [Fáza 1 Jadranskej linky (kompresorová stanica Sulmonaplynovod Sestino – Minerbio)], M7-39rámci investície 14 (Cezhraničná infraštruktúra na vývoz plynu)opisu opatreniarámci investície 17 (Finančný nástroj na energetickú obnovu nájomných bytových domov)rámci úlohy 7.

(10)Taliansko požiadalovypustenie ôsmich opatrenídôvodu objektívnych okolností. Týka sa to: M2C1-17a, M2C1-17b, M2C1-17c, M2C1-17d, M2C1-17e, M2C1-17f, M2C1-17grámci investície 1.2 (Vypustené „vlajkové“ projekty obehového hospodárstva)rámci komponentu 1 úlohy 2, M2C2-51rámci investície 3.2 (Využívanie vodíkaťažko dekarbonizovateľných priemyselných odvetviach), M3C1-16rámci investície 1.5 (Posilnenie metropolitných uzlov, medziregionálnychregionálnych železničných tratí), M3C1-18rámci investície 1.6 [Posilnenie regionálnych tratí – modernizácia regionálnych železníc (riadená spoločnosťou RFI)], M3C1-17v rámci investície 1.7 (Modernizácia, elektrifikáciaodolnosť železníc na juhu), M3C1-23M3C1-24rámci investície 1.9 (Medziregionálne prepojenia)rámci komponentu 1 úlohy 3, M7-18, M7-19, M7-20M7-21rámci investície 6 (Projekty cezhraničného prepojenia elektrických sietí medzi Talianskomsusednými krajinami)rámci úlohy 7M7-29rámci investície 9 (Rozšírené opatrenie: poskytovanie technickej pomociposilnenie budovania kapacít na účely vykonávania talianskeho plánu obnovyodolnosti)rámci úlohy 7. Vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(11)V nadväznosti na vypustenie opatrenízníženie úrovne ich realizácie podľa článku 21 nariadenia (EÚ) 2021/241 Taliansko požiadalopoužitie zdrojov, ktoré sa týmto vypustenímznížením uvoľnili. Taliansko preto požiadalodoplnenie desiatich nových opatrení. Týka sa to: M1C2-30M1C2-31rámci investície 7 (Národný fond pre pripojiteľnosť), M1C2-32M1C2-33rámci investície 8 (Zložka Programu InvestEUzodpovednosti členských štátov), M1C2-34rámci investície 9 (Rozšírené opatrenie: Transformácia 4.0)rámci komponentu 2 úlohy 1, M2C1-26M2C1-27rámci investície 4 (Zariadenie agrosolárneho parku)rámci komponentu 1 úlohy 2, M2C4-39M2C4-40rámci investície 4.5 (Grantová schéma pre investície do vodohospodárskej infraštruktúry)rámci komponentu 4 úlohy 2, M3C1-28rámci investície 1.10 (Posilnenie metropolitných uzlov, medziregionálnychregionálnych železničných tratí)rámci komponentu 1 úlohy 3, M4C1-31M4C1-32rámci investície 5 (Fond rozvoja študentského bývania)rámci komponentu 1 úlohy 4, M4C2-4arámci reformy 1.2 (Trojročný plán financovania výskumných činností)rámci komponentu 2 úlohy 4, M5C3-14rámci investície 1.5 (Systém daňových úľav pre investíciejužnom Talianskuosobitnej hospodárskej zóne)rámci komponentu 3 úlohy 5M7-50rámci investície 18 (Rozšírené opatrenie: program obnovy vozového parku osobnýchľahkých úžitkových vozidiel elektrickými vozidlami)rámci úlohy 7. Taliansko okrem toho požiadalozvýšenie úrovne realizácie siedmich opatrení. Týka sa to: M2C1-16crámci investície 1.1 (Zavedenie nových zariadení na nakladanieodpadommodernizácia existujúcich zariadení„vlajkové“ projekty obehového hospodárstva), M2C1-9rámci investície 2.2 (Agrosolárny park), M2C1-23M2C1-24rámci investície 3.4 [Fond FCF (Fondo Rotativo Contratti di Filiera) na podporu zmlúv dodávateľských reťazcov pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovuakvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstvaškôlok], M2C2-17rámci investície 3.4 (Testovanie vodíka na účely železničnej mobility), M2C2-40rámci investície 5.1 (Podpora výrobného systému pre ekologickú transformáciu, emisne neutrálne technológiekonkurencieschopnosťodolnosť strategických dodávateľských reťazcov)rámci komponentu 2 úlohy 2, M4C1-15arámci investície 1.7 (Štipendiá pre prístup na univerzitu), M5C3-13rámci investície 1.4 (Investície do infraštruktúry na účely osobitnej hospodárskej zóny). Taliansko preto požiadalozvýšenie úrovne realizácie piatich opatrení a o doplnenie desiatich nových opatrení.

Rozdelenie míľnikov a cieľov

(12)Rozdelenie míľnikovcieľov podmieňujúcich splátky by sa malo zmeniť tak, aby sa zohľadnili zmeny plánu obnovyodolnostiorientačný harmonogram, ktoré predložilo Taliansko.

Posúdenie Komisie

(13)Komisia posúdila zmenený plán obnovyodolnosti podľa kritérií posudzovania stanovenýchčlánku 19 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241.

(14)Komisia sa domnieva, že zmeny, ktoré predložilo Taliansko, nemajú vplyv na kladné posúdenie plánu obnovyodolnosti uvedené vo vykonávacom rozhodnutí Rady13. júla 2021, pokiaľ iderelevantnosť, účinnosť, efektívnosťsúdržnosť plánu obnovyodolnosti na základe kritérií posudzovania stanovenýchčlánku 19 ods. 3 písm. a), b), c), d), g), h), j)k) nariadenia (EÚ) 2021/241.

Príspevok k cieľom plánu REPowerEU

(15)V súladečlánkom 19 ods. 3 písm. da) nariadenia (EÚ) 2021/241kritériom 2.12 prílohy V k nemu sa očakáva, že kapitola REPowerEU bude do značnej miery (hodnotenie A) účinne prispievaťenergetickej bezpečnosti, diverzifikácii dodávok energieÚnii, zvýšeniu využívania obnoviteľných zdrojov energieenergetickej efektívnosti, zvýšeniu kapacít na uskladňovanie energie alebo potrebnému zníženiu závislosti od fosílnych palív pred rokom 2030.

(16)Zmenami, ktoré sa týkajú investície 6 (Projekty cezhraničného prepojenia elektrických sietí medzi Talianskomsusednými krajinami), investície 9 (Rozšírené opatrenie: poskytovanie technickej pomociposilnenie budovania kapacít na účely vykonávania talianskeho plánu obnovyodolnosti), investície 12 (Finančný nástroj na rozvoj medzinárodného, priemyselnéhovýskumno-vývojového vedúceho postaveniaoblasti autobusovnulovými emisiami)investície 15 (Transformácia 5.0), ani realizáciou novej investície 18 (Rozšírené opatrenie: program obnovy vozového parku osobnýchľahkých úžitkových vozidiel elektrickými vozidlami) sa nemení celkové posúdenie, že realizácia opatrení zahrnutýchkapitole REPowerEU by mala prispieť najmäpodpore cieľov uvedenýchčlánku 21c ods. 3 písm. a), b), c), d), e)f) nariadenia (EÚ) 2021/241.

Opatrenia, ktoré majú cezhraničný rozmer či účinok alebo rozmer či účinok zahŕňajúci viac krajín

(17)V súladečlánkom 19 ods. 3 písm. db) nariadenia (EÚ) 2021/241kritériom 2.13 prílohy V k nemu sa očakáva, že opatrenia obsiahnutékapitole REPowerEU budú mať do značnej miery (hodnotenie A) cezhraničný rozmer či účinok alebo rozmer či účinok zahŕňajúci viac krajín.

(18)Osem opatrení zahrnutýchkapitole REPowerEU Talianska má cezhraničný alebo viacštátny rozmer či vplyv vrátane cezhraničnej elektrickejplynárenskej infraštruktúryinvestícií, ktoré sú zamerané na zlepšenie kapacity siete na prepravu elektriny alebo plynu na sever,preto majú viacštátny rozmer. Vypustením investície 6 (Projekty cezhraničného prepojenia elektrických sietí medzi Talianskomsusednými krajinami) sa nemení predchádzajúce posúdenie tohto kritéria, keďže zvyšné opatrenia uvedenékapitole REPowerEU, ktoré majú cezhraničný alebo viacštátny rozmer či vplyv, vo veľkej miere prispievajúzabezpečeniu dodávok energieÚnii ako celku, keďže zlepšujú kapacitu siete na prepravu elektriny alebo plynu do iných členských štátovmajú viacštátny rozmer.

(19)Po vypustení investície 6kapitoly REPowerEUvykonaní ostatných zmien uvedenej kapitoly dosahujú odhadované náklady na opatrenia, ktoré majú cezhraničný alebo viacštátny rozmer či vplyv, celkovo 1 863 200 000 EUR, čo predstavuje [25,8] % celkových odhadovaných nákladov na kapitolu REPowerEU. Hoci odhadované náklady na uvedené opatrenia dosahujú sumu, ktorá predstavuje menej ako 30 % odhadovaných nákladov na všetky opatrenia zahrnutékapitole REPowerEU, ostatné opatrenia zahrnutékapitole REPowerEU stále lepšie riešia ciele stanovenéčlánku 21c ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241, keďže prispievajúriešeniu bezprostrednýchdlhodobých cieľov Talianskaoblasti energetickej transformáciemaximalizujú vplyv na energetickú efektívnosťdekarbonizáciu.

Príspevok k zelenej transformácii vrátane biodiverzity

(20)V súladečlánkom 19 ods. 3 písm. e) nariadenia (EÚ) 2021/241kritériom 2.5 prílohy V k nemu obsahuje zmenený plán obnovyodolnosti opatrenia, ktoré do značnej miery (hodnotenie A) prispievajúzelenej transformácii vrátane biodiverzity aleboriešeniu výziev, ktorénej vyplývajú. Na opatrenia na podporu klimatických cieľov pripadá suma, ktorá predstavuje 37,1 % celkových prostriedkov pridelených na zmenený plán obnovyodolnosti74,8 % celkových odhadovaných nákladov na opatrenia uvedenékapitole REPowerEU, vypočítaná podľa metodiky stanovenejprílohe VInariadeniu (EÚ) 2021/241.súladečlánkom 17 nariadenia (EÚ) 2021/241 je zmenený plán obnovyodolnostisúladeinformáciami uvedenýminárodnom energetickomklimatickom pláne na roky 2021 – 2030.

(21)Zmeny príspevkuzelenej transformácii sa týkajú zníženia pridelených prostriedkov na viaceré opatreniarámci niekoľkých úlohkomponentov. Toto zníženie bolo čiastočne kompenzované viacerými novými investíciamiopatreniami so zvýšenou úrovňou realizácie. Zníženie pridelených prostriedkov sa týkalo investície 4.2 (Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu)rámci komponentu 3 úlohy 1. Zvýšením investície 1.1 (Zavedenie nových zariadení na nakladanieodpadommodernizácia existujúcich zariadení), investície 3.4 [Fond FCF (Fondo Rotativo Contratti di Filiera) na podporu zmlúv dodávateľských reťazcov pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovuakvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstvaškôlok] spolu so zvýšením pridelených prostriedkov na investíciu 2.2 (Agrosolárny park) a s vytvorením investície 4 (Zariadenie agrosolárneho parku) sa čiastočne kompenzovalo zníženie investície 1.2 („Vlajkové“ projekty obehového hospodárstva), investície 2.1 (Plán logistiky pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovuakvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstvaškôlok)rámci komponentu 1 úlohy 2.rámci komponentu 2 úlohy 2 došlozníženiu investície 1.2 (Presadzovanie obnoviteľných zdrojov energie pre energetické spoločenstváspoločne konajúcich samospotrebiteľov energieobnoviteľných zdrojov), investície 1.4 (Vývoj biometánu podľa kritérií na podporu obehového hospodárstva), investície 4.1 [Investície do bezmotorovej mobility (národný plán cyklistickej cesty)], investície 4.2 (Rozvoj systémov rýchlej hromadnej dopravy), investície 4.3 (Inštalácia nabíjacích infraštruktúr), investície 4.4.2 (Obnova vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy vlakmi na čisté palivouniverzálnou službou), investície 5.2 (Vodík) a k zvýšeniu investície 3.4 (Testovanie vodíka na účely železničnej mobility)investície 5.1 (Emisne neutrálne technológie), ako ajdoplneniu novej investície 4.5 (Grantová schéma pre investície do vodohospodárskej infraštruktúry). A napokon zníženie investície 4.5 (Program obnovy vozového parku osobnýchľahkých úžitkových vozidiel elektrickými vozidlami) bolo viac než kompenzované rozšírením investície 18 (Rozšírené opatrenie: program obnovy vozového parku osobnýchľahkých úžitkových vozidiel elektrickými vozidlami)rámci úlohy 7.rámci komponentu 3 úlohy 2 došlozníženiu investície 3.1 (Presadzovanie efektívneho diaľkového vykurovania), zatiaľ čorámci komponentu 4 úlohy 2 došlozníženiu investície 2.1 (Opatrenia na zníženie povodňovýchhydrogeologických rizík)investície 4.1 (Investície do primárnej vodohospodárskej infraštruktúry na zabezpečenie dodávok vody).rámci komponentu 1 úlohy 3 bola vytvorená nová reforma 1.3 (ROSCO). Pri investícii 6rámci komponentu 2 úlohy 5 (Inovačný program pre kvalitu bývania) došlozvýšeniu klimatického označovania, zatiaľ čo pri investícii 5.3rámci komponentu 3 úlohy 5 (Investície do infraštruktúry na účely osobitnej hospodárskej zóny) došlozvýšeniu pridelených prostriedkov. A napokonrámci úlohy 7 došlozníženiu finančných prostriedkov na investíciu 11 (Rozšírené opatrenie: posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy vlakminulovými emisiamiuniverzálnou službou)investíciu 15 (Transformácia 5.0), zatiaľ čoprípade investície 6 (Projekty cezhraničného prepojenia elektrickej energie medzi Talianskomsusednými krajinami), investície 9 (Rozšírené opatrenie: poskytovanie technickej pomociposilnenie budovania kapacít na účely vykonávania talianskeho plánu obnovyodolnosti)investície 12 (Grantová schéma na rozvoj medzinárodného, priemyselnéhovýskumno-vývojového vedúceho postaveniaoblasti elektrických autobusov) došloich zrušeniu.

(22)Celkovo možno konštatovať, že opatrenia uvedenézmenenom pláne obnovyodolnosti naďalej výrazne prispievajúzelenej transformácii Talianska. Vzhľadom na rozdielne klimatické označovanierámci posilneného opatreniaobmedzených opatrení predstavujú zmeny plánu obnovyodolnosti Talianska čisté zníženie celkového príspevku ku klimatickému cieľu plánu2,4 percentuálneho bodu,to39,5 % na 37,1 %. Rozsahom týchto zmien sa nemení celkové posúdenie tohto kritéria.

Príspevok k digitálnej transformácii

(23)V súladečlánkom 19 ods. 3 písm. f) nariadenia (EÚ) 2021/241kritériom 2.6 prílohy V k nemu obsahuje zmenený plán obnovyodolnosti opatrenia, ktoré do značnej miery (hodnotenie A) prispievajúdigitálnej transformácii aleboriešeniu výziev, ktorénej vyplývajú. Na opatrenia na podporu digitálnych cieľov pripadá suma, ktorá predstavuje 26,5 % celkových prostriedkov pridelených na zmenený plán obnovyodolnosti, vypočítaná podľa metodiky stanovenejprílohe VIIuvedenému nariadeniu. Zvýšenie pridelených prostriedkov sa týka týchto opatrení: M1C2 investície 9 (Transformácia 4.0 – rozšírené opatrenie), M2C1 investície 3.4 [Fond FCF (Fondo Rotativo Contratti di Filiera) na podporu zmlúv dodávateľských reťazcov pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovuakvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstvaškôlok], M5C1 investície 4 (Univerzálna verejná služba), M1C2 investície 7 (Národný fond pre pripojiteľnosť). Zníženie pridelených prostriedkov sa týka týchto opatrení: M1C1 investície 1.4 (Digitálne službyskúsenosti občanov), M1C2 investície 3 [Rýchle internetové pripojenie (ultraširokopásmové pripojenie5G)], M2C1 investície 2.1 (Plán logistiky pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovuakvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstvaškôlok), M2C1 investície 2.3 (Inováciemechanizáciaodvetví poľnohospodárstvapotravinárstva), M4C2 investície 3.3 (Udeľovanie doktorandských štipendiíspoluprácipodnikmipodpora zamestnávania výskumných pracovníkov spoločnosťami), M5C1 reformy 1 (Aktívna politika trhu práceodborná príprava), M5C2 investície 2 (Modely samostatnosti pre osoby so zdravotným postihnutím).

(24)Celkovo možno konštatovať, že opatrenia uvedenézmenenom pláne obnovyodolnosti ďalej prispievajúdigitálnej transformácii Talianska: vzhľadom na rozdielne digitálne označovanierámci posilneného opatreniaobmedzených opatrení predstavujú zmeny plánu obnovyodolnosti Talianska čisté zvýšenie celkového príspevkudigitálnemu cieľu plánu1 percentuálny bod,toúrovne 25,5 %.dôsledku obmedzeného rozsahu týchto zmien sa nemení celkové posúdenie tohto kritéria.

Výpočet nákladov

(25)V súladečlánkom 19 ods. 3 písm. i) nariadenia (EÚ) 2021/241kritériom 2.9 prílohy V k nemu je odôvodnenie uvedenépláne obnovyodolnosti týkajúce sa výšky odhadovaných celkových nákladov na plán do strednej miery (hodnotenie B) primeranérealistické, jesúlade so zásadou nákladovej efektívnostizodpovedá očakávanému vnútroštátnemu hospodárskemusociálnemu vplyvu.

(26)Výška odhadovaných celkových nákladov na zmenený plán obnovyodolnosti jesúladepovahoudruhom predpokladaných reforieminvestícií. Odhady nákladovprípade väčšiny opatrení zo zmeneného plánu obnovyodolnosti sa preto považujú za primeranérealistické. Taliansko poskytlo dostatočné informáciedôkazytom, že suma odhadovaných celkových nákladov nie je krytá existujúcim ani plánovaným financovaním zo strany Únie. Na záver možno konštatovať, že odhadované celkové náklady na zmenený plán obnovyodolnosti súsúlade so zásadou nákladovej efektívnostizodpovedajú očakávanému vnútroštátnemu hospodárskemusociálnemu vplyvu. Hodnotenie B je pretoprípade zmeneného plánu obnovyodolnosti opodstatnené.

Prípadné ďalšie kritériá posudzovania

(27)Komisia sa domnieva, že zmeny, ktoré predložilo Taliansko, nemajú vplyv na kladné posúdenie plánu obnovyodolnosti uvedené vo vykonávacom rozhodnutí Rady13. júla 2021schválení posúdenia plánu obnovyodolnosti Talianska, pokiaľ iderelevantnosť, účinnosť, efektívnosťsúdržnosť plánu obnovyodolnosti na základe kritérií posudzovania stanovenýchčlánku 19 ods. 3 písm. a), b), c), d), g), h), j)k).

Opatrenia na podporu investičných operácií prispievajúcich k cieľom Platformy strategických technológií pre Európu (STEP)

(28)V súladečlánkom 4 ods. 4 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2024/79529. februára 2024, ktorým sa zriaďuje Platforma strategických technológií pre Európu („platforma STEP“) 8 , Taliansko považovalo za prioritné tie projekty, ktorým bola udelená pečať suverenity podľa článku 4 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2024/795. Taliansko sa však domnievalo, že do zmeneného plánu obnovyodolnosti sa nemajú zahrnúť žiadne projekty, ktorým bola udelená pečať suverenity, keďže prebieha hodnotenie súladu takýchto projektovnariadením (EÚ) 2021/241 a s pravidlami štátnej pomoci.

Kladné posúdenie

(29)V nadväznosti na kladné posúdenie Komisie týkajúce sa zmeneného plánu obnovyodolnosti obsahujúce konštatovanie, že plán uspokojivo spĺňa kritériá posudzovania stanovenénariadení (EÚ) 2021/241, by sa malisúladečlánkom 20 ods. 2 uvedeného nariadeniaprílohou V k nemu stanoviť reformyinvestičné projekty potrebné na realizáciu zmeneného plánu obnovyodolnosti, príslušné míľniky, cieleukazovatele, ako aj suma, ktorú Únia poskytne na realizáciu zmeneného plánu obnovyodolnosti.

(30)Týmto rozhodnutím by nemali byť dotknuté postupy súvisiacenarušením fungovania vnútorného trhu, ktoré sa môžu vykonať najmä podľa článkov 107108 Zmluvyfungovaní Európskej únie. Toto rozhodnutie nezbavuje členské štáty povinnosti realizovať opatreniasúladeprávom Únievnútroštátnym právom,najmä oznamovať Komisii zamýšľané poskytnutie štátnej pomoci podľa článku 108 zmluvy.

Finančný príspevok

(31)Odhadované celkové náklady na zmenený plán obnovyodolnosti Talianska predstavujú 194 435 381 164 EUR. Keďže suma odhadovaných celkových nákladov na zmenený plán obnovyodolnosti je vyššia než aktualizovaný maximálny finančný príspevok, ktorý má Talianskodispozícii, finančný príspevok určenýsúladečlánkom 4a nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1755 9 a s článkom 20 ods. 4článkom 21a ods. 6 nariadenia (EÚ) 2021/241, ktorý je pridelený na zmenený plán obnovyodolnosti Talianska, by mal predstavovať 71 779 623 788 EUR. Finančný príspevok poskytnutý Taliansku preto zostáva nezmenený.

Úvery

(32)Úverová podpora, ktorú má Talianskodispozícii, vo výške 122 601 810 400 EUR zostáva nezmenená.

(33)Vykonávacie rozhodnutie Rady13. júla 2021 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.záujme jasnosti by sa prílohavykonávaciemu rozhodnutiu Rady13. júla 2021 mala úplne nahradiť,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Schválenie posúdenia plánu obnovy a odolnosti

Posúdenie zmeneného plánu obnovy a odolnosti Talianska na základe kritérií stanovených v článku 19 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241 sa schvaľuje.

Článok 2
Zmeny

Vykonávacie rozhodnutie Rady z 13. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Talianska sa mení takto:

Príloha k vykonávaciemu rozhodnutiu Rady z 13. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Talianska sa nahrádza znením stanoveným v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 3
Adresát

Toto rozhodnutie je určené Talianskej republike.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda/predsedníčka

(1)    Ú. v. EÚ L 57, 18.2.2021, s. 17, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2021/241/oj
(2)    Pozri dokumenty ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2 na adrese http://register.consilium.europa.eu
(3)    ST 12259/23 INIT.
(4)    ST 16051/23 INIT; ST 16051/23 ADD 1; ST 16051/23 ADD 1 REV 1 (ga).
(5)    ST 9399/24 INIT; ST 9399/24 ADD 1.
(6)    ST 15114/24 INIT; ST 15114 ADD 1 REV 1.
(7)    ST 9587/25 INIT; ST 9587/25 ADD 1.
(8)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2024/79529. februára 2024, ktorým sa zriaďuje Platforma strategických technológií pre Európu („platforma STEP“) (Ú. v. EÚ L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj ).
(9)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1755 zo 6. októbra 2021, ktorým sa zriaďuje pobrexitová adaptačná rezerva (Ú. v. EÚ L 357, 8.10.2021, s. 1, ELI:  http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1755/oj ).

V Bruseli4. 11. 2025

COM(2025) 675 final

PRÍLOHA

k

Návrhu VYKONÁVACIEHO ROZHODNUTIA RADY,

ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie (EÚ) (ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2) z 13. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Talianska

{SWD(2025) 348 final}


PRÍLOHA

1.OPIS REFORIEM A INVESTÍCIÍ

A.ÚLOHA 1 ZLOŽKA 1

Os 1 – Digitalizácia verejnej správy: Os 1 komponentu M1C1 talianskeho plánu obnovy a odolnosti obsahuje opatrenia, ktorých cieľom je podporiť digitalizáciu talianskej verejnej správy, a zahŕňa sedem investícií a tri reformy. Investície sú zamerané najmä na: I) racionalizácia a konsolidácia existujúcich digitálnych infraštruktúr verejnej správy; II) podpora zavádzania cloud computingu, iii) s osobitným dôrazom na harmonizáciu a interoperabilitu platforiem a dátových služieb, vykonávanie zásady „jedenkrát a dosť“ a prístupnosť údajov prostredníctvom katalógu aplikačných programovacích rozhraní (API); IV) zlepšenie dostupnosti, efektívnosti a prístupnosti všetkých digitálnych verejných služieb s cieľom zvýšiť úroveň prijatia a spokojnosti používateľov, v) posilnenie obrany Talianska proti rizikám, ktoré predstavuje počítačová kriminalita, vi) podpora digitálnej transformácie veľkých ústredných orgánov verejnej správy; VII) riešenie digitálnej priepasti posilnením digitálnych zručností občanov. Reformy v rámci tejto osi sú zamerané najmä na i) zefektívnenie a urýchlenie procesu verejného obstarávania riešení v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT) verejnou správou; II) podpora digitálnej transformácie verejnej správy a iii) odstránenie prekážok pri prijímaní cloudu orgánmi verejnej správy a zefektívnenie procesov výmeny údajov medzi orgánmi verejnej správy.

Investície a reformy v rámci tohto komponentu prispejú k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny adresovaných Taliansku v rokoch 2020 a 2019 o potrebe „zlepšiť účinnosť verejnej správy, a to aj investovaním do zručností zamestnancov verejnej správy, urýchlením digitalizácie a zvýšením efektívnosti a kvality miestnych verejných služieb“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019) a „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na [...] posilnenú digitálnu infraštruktúru s cieľom zabezpečiť poskytovanie základných služieb“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020).

Os 2 – Spravodlivosť: Ako sa uvádza v najnovšej správe Európskej komisie o efektívnosti súdnictva (CEPEJ), výkonnosť talianskeho justičného systému je z hľadiska dĺžky konania ďaleko od výkonnosti iných členských štátov. Os 2 zložky M1C1 plánu obnovy a odolnosti obsahuje opatrenia, ktorých cieľom je zefektívniť súdny systém skrátením dĺžky konaní a priblížením Talianska k mediánu EÚ. Táto zložka je zameraná na odporúčania pre jednotlivé krajiny adresované Taliansku v rokoch 2020 a 2019 týkajúce sa skrátenia dĺžky občianskych súdnych konaní a zlepšenia účinnosti boja proti korupcii (odporúčania pre jednotlivé krajiny 4, 2019 a 4, 2020). Digitalizácia justičného systému je okrem toho relevantná aj pre digitálnu transformáciu.

Os 3 – Verejná správa: Os 3 zložky M1C1 plánu obnovy a odolnosti obsahuje opatrenia, ktorých cieľom je reformovať taliansku verejnú správu a zlepšiť administratívne kapacity. Taliansko je pod priemerom EÚ27, pokiaľ ide o efektívnosť verejnej správy, ako aj dôveru vo verejnú správu. Reformy talianskej verejnej správy boli ovplyvnené vážnym nedostatkom vo vykonávaní reforiem zhora nadol a nedostatočným uznávaním a šírením cenných inovácií zdola nahor. Administratívne kapacity sú veľmi nízke. Malo by sa pokračovať v úsilí o posilnenie kapacity strategického plánovania, mechanizmov monitorovania a hodnotenia a nástrojov tvorby politík založených na dôkazoch. Hlavným cieľom tejto zložky je posilniť administratívne kapacity talianskych orgánov verejnej správy na ústrednej a miestnej úrovni, a to tak z hľadiska ľudského kapitálu (výber, kompetencie a kariéra), ako aj z hľadiska zjednodušenia administratívnych postupov. V tomto oddiele sa prezentuje zastrešujúca štrukturálna stratégia v oblasti ľudských zdrojov, od výberových procesov až po kariérne dráhy. Reforma zahŕňa aj opatrenia na zjednodušenie postupov. Investície do nových digitálnych nástrojov a posilnené opatrenia v oblasti celoživotného vzdelávania sú zahrnuté v zložke 1 úlohy 1. Tento komponent je zameraný na odporúčania pre jednotlivé krajiny adresované Taliansku v rokoch 2020 a 2019 týkajúce sa zlepšenia účinnosti verejnej správy (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019 a odporúčanie pre danú krajinu č. 4, 2020).

Os 4 – Verejné obstarávanie a platby administratívy: Os 4 zložky M1C1 plánu obnovy a odolnosti obsahuje opatrenia, ktorých cieľom je reformovať určité kľúčové aspekty talianskeho legislatívneho rámca verejného obstarávania a znížiť oneskorené platby zo strany orgánov verejnej správy v ústredných, regionálnych a miestnych, ako aj regionálnych zdravotníckych orgánov. Hlavným cieľom reformy je zjednodušiť pravidlá verejného obstarávania, zvýšiť právnu istotu pre podniky a urýchliť zadávanie verejných zákaziek pri súčasnom zachovaní procesných záruk, pokiaľ ide o transparentnosť a rovnaké zaobchádzanie. Tieto reformy preto podporujú včasnú realizáciu infraštruktúr a projektov financovaných z plánu.

Os 5 – Fiškálno-štrukturálne reformy (zdaňovanie a verejné výdavky): Os 5 zložky M1C1 obnovy a odolnosti zahŕňa niekoľko reforiem zameraných na podporu udržateľnosti verejných financií Talianska (odporúčanie pre danú krajinu 1, 2019). Na strane príjmov sa reformy zameriavajú na zlepšenie procesu výberu daní, podporu dodržiavania daňových predpisov a boj proti daňovým únikom s cieľom znížiť náklady daňovníkov na dodržiavanie predpisov a zvýšiť príjmy verejnej správy, čím sa prispeje k zlepšeniu udržateľnosti verejných financií. Na strane výdavkov sa reformy zameriavajú na zlepšenie efektívnosti verejných výdavkov na ústrednej úrovni posilnením existujúceho rámca pre ročné preskúmania výdavkov, ako aj na nižšej ako celoštátnej úrovni dokončením reformy fiškálnych vzťahov na rôznych úrovniach verejnej správy.

A.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Os 1 – Digitalizácia verejnej správy

Investícia 1.1 – Digitálna infraštruktúra

Cieľom tejto investície je zabezpečiť, aby systémy, súbory údajov a aplikácie verejnej správy boli umiestnené v dátových centrách s vysokými normami kvality v oblasti bezpečnosti, výkonnosti, rozšíriteľnosti, európskej interoperability a energetickej efektívnosti. Investícia pozostáva z migrácie súborov údajov a aplikácií verejnej správy smerom k PSN alebo k bezpečným certifikovaným verejným poskytovateľom cloudu.

Investícia 1.2 – Umožnenie cloud computingu pre miestnu platobnú agentúru

Cieľom tejto investície je presunúť súbory údajov a aplikácie podstatnej časti miestnej verejnej správy na bezpečnú cloudovú infraštruktúru, čo každej správe umožní slobodne si vybrať v rámci súboru certifikovaných verejných cloudových prostredí.

V opatrení sa počíta aj s balíkom podpory „migrácie ako služby“ pre správne orgány, ktorý zahŕňa: I) počiatočné posúdenie, ii) procesnú/administratívnu podporu potrebnú na začatie úsilia, iii) rokovanie o potrebnej vonkajšej podpore a iv) celkové riadenie projektu počas realizácie. Očakáva sa, že tím pod dohľadom ministerstva pre technologické inovácie a digitálnu transformáciu (MITD) identifikuje a certifikuje široký zoznam kvalifikovaných poskytovateľov a rokuje o súbore štandardných podporných balíkov prispôsobených veľkosti administratívy a služieb zapojených do migrácie.

Investícia 1.3 – Údaje a interoperabilita

Cieľom tejto investície je zabezpečiť úplnú interoperabilitu kľúčových súborov údajov a služieb v rámci ústrednej a miestnej verejnej správy. Opatrenie pozostáva zo zriadenia národnej platformy digitálnych údajov („Piattaforma Digitale Nazionale Dati“), ktorá umožňuje interoperabilitu súborov údajov prostredníctvom katalógu aplikačných programovacích rozhraní (API) zdieľaných medzi ústrednými a miestnymi správami.



Investícia 1.4 – Digitálne služby a skúsenosti občanov

Cieľom tejto investície je vytvoriť integrovaný ekosystém digitálnych verejných služieb orientovaný na občanov, zabezpečiť ich široké prijatie v ústrednej a miestnej správe a zlepšiť celkové skúsenosti používateľov.

Opatrenie:

(I)vymedzuje modely poskytovania opakovane použiteľných služieb zabezpečujúce úplné požiadavky na prístupnosť (investícia 1.4.1 – Občianske skúsenosti – Zlepšenie kvalitypoužiteľnosti digitálnych verejných služieb);

(II)zvyšuje dostupnosť digitálnych verejných služieb (investícia 1.4.2 – Začlenenie občanov: Zlepšenie prístupnosti digitálnych verejných služieb);

(III)zahŕňa prijatie digitálnej aplikácie pre platby medzi občanmiorgánmi verejnej správy (PagoPa)prijatie aplikácie „IO“ (investícia 1.4.3 – rozšírenie služieb platformy PagoPAaplikácie IZ);

(IV)podporuje prijatie národných platforiem digitálnej identity (Sistema Pubblico di Identità Digitale, SPIDCarta d’Identità Elettronica, CIE)národného registra (Anagrafe nazionale della popolazione residente, ANPR) [investícia 1.4.4 – Rozšírenie národných platforiem digitálnej identity (SPID, CIE)národného registra (ANPR)];

(V)zriaďuje jednotnú platformu pre oznámenia (investícia 1.4.5 – Digitalizácia verejných oznámení);

(VI)zahŕňa prijatie mobility ako služby (MaaS) (investícia 1.4.6 – Mobilita ako služba pre Taliansko, pričom toto posledné opatrenie sa financuje na základe nenávratnej finančnej podpory).

Investícia 1.5 – Kybernetická bezpečnosť

Cieľom tejto investície je posilniť obranu Talianska proti rizikám, ktoré predstavuje počítačová kriminalita, najmä zavedením „národného rámca kybernetickej bezpečnosti“ (PSNC) v súlade s bezpečnostnými požiadavkami stanovenými v smernici (EÚ) 2016/1148 o bezpečnosti sietí a informačných systémov (smernica NIS) a posilnením vnútroštátnych spôsobilostí v oblasti kybernetickej obrany v oblasti technickej kontroly a monitorovania rizík.

V opatrení sa predpokladá vývoj najmodernejšieho integrovaného systému, ktorý by úzko prepájal rôzne subjekty v celej krajine a medzinárodné prepojenie s partnermi a dôveryhodnými poskytovateľmi technológií. Toto je vyjadrené na štyroch pilieroch: I) posilniť spôsobilosti v prvej línii vo vzťahu k verejnosti a spoločnostiam/subjektom s cieľom riadiť varovania a skutočné verejne uznávané udalosti; II) vybudovať/posilniť kapacity krajiny v oblasti kontroly a auditu hardvéru a softvéru používaného subjektmi so základnými funkciami na osvedčovanie dôveryhodnosti/predchádzanie hrozbám; III) posilnenie jednotiek presadzovania práva a kybernetických jednotiek v rámci policajných síl zodpovedných za vyšetrovanie trestnej činnosti; IV) výrazne posilniť kybernetické aktíva a ľudské zdroje zodpovedné za národnú bezpečnosť a reakciu na kybernetické hrozby.

Investícia 1.6 – Digitálna transformácia veľkých centrálnych správ

Cieľom tejto investície je zvýšiť efektívnosť a zjednodušiť postupy hlavných ústredných správnych orgánov – vrátane i) ministerstva vnútra, ii) ministerstva spravodlivosti, iii) Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL), iv) ministerstva obrany, v) Štátnej rady a vi) finančnej polície. Investícia spočíva v rekonštrukcii a digitalizácii súboru prioritných procesov, činností a služieb v rámci ich pôsobnosti.

Investícia 1.7 – Základné digitálne zručnosti

Cieľom tejto investície je znížiť podiel obyvateľstva ohrozeného digitálnym vylúčením prostredníctvom poskytovania digitálneho vzdelávania. M easurepozostáva z odbornej prípravyvolun teers s cieľom poskytovať digitálnevzdelávanie ľuďom, ktorým hrozí digitálne vylúčenie, a z posilnenia siete centier digitálnej podpory.

Reforma 1.1 – Obstarávanie IKT

Cieľom tejto reformy je zabezpečiť, aby verejná správa mohla obstarávať riešenia v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT) včasnejším a efektívnejším spôsobom zefektívnením a urýchlením procesu obstarávania služieb a aktív IKT.

Vykonávanie reformy pozostáva z troch línií opatrení. Po prvé, zriadi sa jednotná databáza obsahujúca biely zoznam hospodárskych subjektov oprávnených poskytovať tovar a služby orgánom verejnej správy a zavedie sa vyhradená technologická infraštruktúra, ktorá umožní certifikáciu dodávateľov. Po druhé sa prijme zjednodušený prístup („zrýchlený postup“) na zefektívnenie nákupov IKT pre projekty PNRR. Po tretie, zriadi sa služba digitálneho obstarávania s cieľom i) zahŕňať len certifikovaných dodávateľov (hospodárske subjekty môžu kedykoľvek požiadať o certifikáciu v súlade s článkom 64 smernice 2014/24/EÚ); II) umožniť rýchlu identifikáciu dodávateľov spĺňajúcich stanovenú potrebu (napr. prostredníctvom konfigurátora); III) poskytnúť správam intuitívne používateľské skúsenosti (napr. jasný opis ponúkaných služieb, porovnávacie hodnotenie dodávateľov). Toto celkové usporiadanie bude vychádzať z existujúcich kapacít talianskeho štátneho subjektu CONSIP v oblasti verejného obstarávania.

Reforma 1.2 – Podpora transformácie

Cieľom tejto reformy je podporiť digitálnu transformáciu všetkých ústredných a miestnych orgánov verejnej správy zriadením osobitného úradu pre digitálnu transformáciu palestínskej samosprávy. Úrad pre transformáciu pozostáva z dočasného technologického fondu zdrojov, ktorý organizuje a podporuje migračné úsilie a centralizované rokovanie o „balíkoch“ certifikovanej externej podpory.

Okrem toho sa v opatrení predpokladá zriadenie spoločnosti zameranej na vývoj softvéru a prevádzkové riadenie s cieľom podporiť digitálne stupňovanie ústredných správ. Úrad pre transformáciu podporuje najmä verejnú správu pri vykonávaní investícií 1.1 až 1.7 zahrnutých do tohto komponentu a podporuje aj realizáciu investícií a reforiem v oblasti digitalizácie zdravotnej starostlivosti zahrnutých do úlohy 6.

Reforma 1.3 – Prvé cloud a interoperabilita

Cieľom tejto reformy je odstrániť prekážky zavádzania cloud computingu a zefektívniť byrokraciu, ktorá spomaľuje procesy výmeny údajov medzi orgánmi verejnej správy, a to zavedením súboru stimulov a povinností zameraných na uľahčenie migrácie na cloud a odstránením procedurálnych obmedzení širokého zavádzania digitálnych služieb.

Reforma zahŕňa tri línie činnosti. Po prvé, keďže cloudové riešenia stimulujú nákladovú efektívnosť výdavkov na informačné a komunikačné technológie (IKT) po vopred vymedzenom „období odkladu“ (napr. tri roky po začatí transformácie), správne orgány, ktoré nerešpektovali cloudovú transformáciu, zaznamenajú obmedzenie vo svojom rozpočte výdavkov na IKT.

Po druhé, ako súčasť stimulov na migráciu cloud computingu sa zrevidujú súčasné pravidlá verejného účtovníctva pre výdavky súvisiace s cloudovými službami. Vzhľadom na to, že migrácia na cloud v súčasnosti zahŕňa presun rozpočtových prostriedkov z kapitálových výdavkov na prevádzkové výdavky, pravidlá verejného účtovníctva pre výdavky súvisiace s cloudovými službami sa zrevidujú, aby sa neodrádzalo od migrácie cloud computingu pre orgány verejnej správy.

Po tretie, zrevidujú sa normy týkajúce sa pravidiel interoperability údajov v súlade s ustanoveniami o otvorených údajoch a spracúvaní osobných údajov a súčasné postupy výmeny údajov medzi orgánmi verejnej správy sa zjednodušia s cieľom zefektívniť procesné aspekty a urýchliť vykonávanie interoperability medzi databázami verejnej správy. Okrem toho sa digitálne bydlisko preskúma a začlení do národného registra rezidentov (ANPR), aby sa umožnila určitá a bezpečná digitálnakorešpondenciamedzi občanmi a orgánmi verejnej správy.

Os 2 – Spravodlivosť

Reforma 1.4 – Civilná justícia

Cieľom tejto reformy je skrátiť dĺžku občianskoprávnych konaní a riešiť počet nevybavených prípadov na občianskych súdoch. Reforma pozostáva z prijatia legislatívnych opatrení na zníženie počtu nových prípadov na súdoch, zjednodušenie existujúcich postupov a zvýšenie produktivity súdov.

Reforma 1.5 – Trestná justícia

Cieľom tejto reformy je skrátiť dĺžku trestného konania. Reforma pozostáva z prijatia opatrení, ktoré zjednodušujú existujúce postupy a zvyšujú produktivitu súdov.

Reforma 1.6 – Insolvencia

Cieľom reformy je digitalizácia a posilnenie insolvenčných konaní zavedením mechanizmov včasného varovania pred platobnou neschopnosťou, špecializácia súdov a predsúdnych inštitúcií s cieľom účinnejšie riadiť všetky fázy insolvenčného konania, a to aj prostredníctvom odbornej prípravy a špecializácie pre členov súdnych a správnych orgánov.

Reforma 1.7 – Daňové súdy

Cieľom reformy je zefektívniť presadzovanie daňového práva a znížiť vysoký počet odvolaní na kasačnom súde.

Reforma 1.8 – Digitalizácia justičného systému

Cieľom tejto reformy je digitalizácia občianskych a trestných konaní. Táto reforma pozostáva zo zavedenia povinného elektronického podávania dokumentov, zavedenia elektronického pracovného postupu pre občianskoprávne konania, digitalizácie trestných konaní na prvom stupni a vytvorenia databázy občianskoprávnych rozhodnutí.

Investícia 1.8 – Postupy prijímania zamestnancov pre občianske, trestné a správne súdy

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť kvalitu justície podporou činností správnych, občianskych a trestných súdov, ako aj územných a ústredných útvarov ministerstva spravodlivosti zodpovedných za presadzovanie plánu obnovy a odolnosti a digitálnu transformáciu justičného systému. Investícia pozostáva z dočasného prijímania zamestnancov do kancelárie skúšania a technického a administratívneho personálu na podporu vykonávania cieľov plánu obnovy a odolnosti.

Os 3 – Verejná správa

Reforma 1.9 – Reforma zamestnanosti vo verejnom sektore a reforma zjednodušovania

Cieľom tejto reformy je posilniť verejný rámec zamestnanosti a zjednodušiť administratívne postupy v prospech podnikov a občanov. Reforma pozostáva z prijatia viacerých opatrení na odstránenie zbytočných povinností, zavedenia mechanizmov tichého súhlasu, zjednodušenia komunikácie, zjednotenia režimov spoločných pre regióny a obce, zabezpečenia interoperability postupov podnikania a výstavby (SUAP & SUE) a vymedzenia súboru kľúčových ukazovateľov výkonnosti (KPI) na riadenie organizačných zmien v správnych orgánoch.

Reforma 1.9a – Reforma na urýchlenie vykonávania politiky súdržnosti

Cieľom reformy je urýchliť vykonávanie a efektívnosť politiky súdržnosti v komplementárnosti s národným plánom obnovy a odolnosti. Stanoví sa v ňom dátum schválenia strategického plánu jednotnej osobitnej hospodárskej zóny. Vo vnútroštátnych právnych predpisoch sa vyžaduje stanovisko jednotnej konferencie pred jej zmenou na zákon, ako sa stanovuje v legislatívnom dekréte č. 211/1997. V súlade s článkom 9 nariadenia (EÚ) 2021/241 sa na reformu môže poskytnúť podpora z iných programov a nástrojov Únie za predpokladu, že takáto podpora nepokrýva rovnaké náklady. Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti nepokrýva žiadne náklady na reformu.

Investícia 1.9 – Poskytovanie technickej pomoci a posilňovanie budovania kapacít na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

Cieľom tejto investície je posilniť administratívne kapacity na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti. Investícia pozostáva z dočasného náboru skupiny odborníkov, ktorí poskytnú technickú pomoc správnym orgánom a posilnia ich kapacity na vykonávanie konkrétnych iniciatív plánovaných v rámci plánu obnovy a odolnosti, a zahŕňajú programy odbornej prípravy zamestnancov verejnej správy na posilnenie budovania kapacít.

Os 4 – Verejné obstarávanie a platby verejnej správy

Reforma 1.10 – Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľom tejto reformy je zvýšiť kvalifikáciu a profesionalizáciu verejných obstarávateľov, zvýšiť hospodársku súťaž, zjednodušiť a digitalizovať postupy centrálnych obstarávacích organizácií a sfunkčniť vnútroštátny systém elektronického obstarávania. Na tento účel reforma zahŕňa prijatie právnych aktov vrátane zmien kódexu verejného obstarávania.

Reforma 1.11 – Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľom reformy je riešiť prekážky, ktoré spôsobujú oneskorenia pri realizácii platieb talianskych verejných správ a orgánov ústrednej, regionálnej, miestnej a zdravotnej starostlivosti podnikom, a to najmä prostredníctvom prijatia štrukturálnych opatrení a cielených legislatívnych opatrení.

Os 5 – Fiškálno-štrukturálne reformy (zdaňovanie a verejné výdavky)

Reforma 1.12 – Reforma daňovej správy

Cieľom tejto reformy daňovej správy je podporiť dodržiavanie daňových predpisov, zvýšiť účinnosť auditov a kontrol a znížiť náklady daňovníkov na dodržiavanie predpisov prostredníctvom prijatia a presadzovania cielených legislatívnych a regulačných opatrení.

Reforma 1.13 – Reforma rámca preskúmania výdavkov

Cieľom tejto reformy je zvýšiť účinnosť vnútroštátneho rámca preskúmania výdavkov. Reforma pozostáva zo záväzku vykonávať ročné preskúmania výdavkov v období 2023 – 2025 a zlepšiť postupy zeleného a rodového rozpočtovania.

Reforma 1.14 – Reforma fiškálneho rámca na nižšej ako celoštátnej úrovni

Cieľom tejto reformy je zvýšiť transparentnosť fiškálnych vzťahov na rôznych úrovniach verejnej správy. Reforma pozostáva z vymedzenia parametrov „fiškálneho federalizmu“ pre regióny s riadnym postavením a z prijatia právnych aktov pre „fiškálny federalizmus“ pre provincie a metropolitné mestá.



Reforma 1.15 – Reforma pravidiel verejného účtovníctva

Cieľom tejto reformy je zaviesť jednotný systém akruálneho účtovníctva pre verejný sektor bez štátnych podnikov. Reforma pozostáva z prijatia koncepčného rámca, súboru štandardov akruálneho účtovníctva a viacrozmernej účtovnej osnovy, ako aj z poskytovania školení na prechod na nový systém akruálneho účtovníctva.

Investícia 1.10 – Podpora kvalifikácie a elektronického obstarávania

Touto investíciou sa v rámci stratégie profesionalizácie verejných obstarávateľov zriadi podporná funkcia pre verejné obstarávanie určená pre verejných obstarávateľov s cieľom splniť požiadavky prílohy II.4 kódexu verejného obstarávania a podporiť ich v procese elektronického obstarávania, podporiť nadobúdanie digitálnych zručností a poskytovať technickú podporu pri prijímaní digitalizácie verejného obstarávania vrátane používania dynamických obstarávacích systémov.

A.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele 
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele 
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M1C1 – 1

Reforma 1.1: Obstarávanie IKT

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákonných vyhlášok pre reformu 1.1 „Obstarávanie IKT“

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákonného dekrétu o reforme obstarávania IKT

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Potrebné právne akty zahŕňajú legislatívne zásahy do vyhlášky o zjednodušení („Decreto Legge Semplificazioni“). Stanovujú sa v nich:

I) Možnosť použiť postup uvedený v článku 48 ods. 3 zákonníka o verejných zákazkách aj v prípade zákaziek presahujúcich prahové hodnoty uvedené v článku 35 zákonníka verejných zákaziek na nákupy týkajúce sa nákupu počítačového tovaru a služieb, najmä založených na cloudových technológiách, ako aj služieb pripojenia, ktoré sú úplne alebo čiastočne financované zo zdrojov určených na realizáciu projektov PNRR;

II) Interoperabilita medzi rôznymi databázami, ktoré spravujú certifikačné orgány zapojené do procesu overovania požiadaviek uvedených v článku 80 zákonníka o verejných zákazkách;

III) Vytvorenie virtuálneho súboru hospodárskych subjektov, v ktorom sa uvádzajú údaje na overenie neexistencie dôvodov na vylúčenie uvedených v článku 80, čo umožní vymedzenie bieleho zoznamu hospodárskych subjektov, v prípade ktorých sa overenie už vykonalo.

M1C1 – 2

Reforma 1.3: Prvé cloud a interoperabilita

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákonných vyhlášok pre reformu 1.3 „Prvý cloud a interoperabilita“

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákonného dekrétu o prvom cloude a reforme interoperability

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Potrebné právne akty zahŕňajú:

Vykonávacie regulačné akty týkajúce sa najmä i) nariadenia Agenzia per l’Italia digitale (AgID) o Polo Strategico Nazionale (PSN) (stanovené v článku 33f zákonného dekrétu 179/212) a ii) usmernení AgID o interoperabilite (stanovené v článkoch 50 a 50b Codice dell’Amministrazione Digitale (CAD).

Zmeny článku 50 smernice o chemických faktoroch:

I) zrušenie povinnosti uzatvárať rámcové dohody pre správne orgány, ktoré majú prístup k vnútroštátnej platforme digitálnych údajov;

II) objasnenie otázky súkromia: prenosom údajov z jedného informačného systému do druhého sa nemení vlastníctvo údajov a spracúvanie bez toho, aby boli dotknuté povinnosti orgánov verejnej správy, ktoré prijímajú a spracúvajú údaje ako nezávislí prevádzkovatelia údajov.

Zmeny Decreto del Presidente della Repubblica (DPR) 445/2000 týkajúce sa prístupu k údajom:

I) zrušenie povolenia potrebného na priamy prístup k údajom;

II) vypustenie odkazu na rámcové dohody v článku 72.

Zmeny článku 33f zákonného dekrétu č. 179/2012:

I) zaviesť pre AgID možnosť regulovať prostredníctvom nariadení Centri Elaborazione Dati (CED) a cloud computingu podmienky a metódy, ktorými musia orgány verejnej správy vykonávať migráciu jednotného vstupného dokladu;

II) zaviesť sankcie za nesplnenie povinností týkajúcich sa migrácie do cloudu.

M1C1 – 3

Investícia 1.1: Digitálna infraštruktúra

Míľnik

Dokončenie Polo Strategico Nazionale (PSN)

Správa ministerstva pre technologické inovácie a digitálnu transformáciu (MITD) o zavádzaní cloudu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Úplné dokončenie celkového projektu sa dosiahne, keď všetky cieľové orgány verejnej správy dokončia presun identifikovaných stojanov do Polo Strategico Nazionale (PSN) a úspešne sa dokončí testovanie štyroch dátových centier, čo umožní začatie procesu prechodu súborov údajov a aplikácií cieľových orgánov verejnej správy na sieť PSN.

M1C1 – 4

Investícia 1.3.1: Vnútroštátna platforma digitálnych údajov

Míľnik

Prevádzkyschopnosť vnútroštátnej platformy digitálnych údajov

Správa ministerstva pre technologické inovácie a digitálnu transformáciu (MITD) o spustení národnej platformy digitálnych údajov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Platforma umožňuje agentúram:

— uverejnia svoje aplikačné programovacie rozhrania (API) v katalógu API platformy,

— uzavrieť a podpísať dohody o digitálnej interoperabilite prostredníctvom platformy,

— autentifikovať a povoliť prístup API pomocou funkcií platformy,

— potvrdiť a posúdiť súlad s vnútroštátnym rámcom interoperability.

M1C1 – 5

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Vytvorenie novej Národnej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť

Akt o administratívnej ústave

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Míľnik sa dosiahne 1. zmenou zákonného dekrétu, ktorým sa zriaďuje Národná agentúra pre kybernetickú bezpečnosť, na zákon, ktorý sa v súčasnosti finalizuje; 2. uverejnenie vyhlášky predsedu vlády (Decreto del Presidente del Consiglio dei Ministri, DPCM) obsahujúcej vnútorné predpisy Národnej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť v úradnom vestníku.

M1C1 – 6

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Počiatočné zavedenie vnútroštátnych služieb kybernetickej bezpečnosti

Správa preukazujúca úplnú architektúru vnútroštátnych služieb kybernetickej bezpečnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Míľnik sa dosiahne vymedzením podrobnej architektúry celého ekosystému vnútroštátnej architektúry kybernetickej bezpečnosti [t. j. vnútroštátneho strediska na výmenu a analýzu informácií (ISAC), siete tímov reakcie na núdzové počítačové situácie (CERT), národného HyperSOC, vysokovýkonnej výpočtovej techniky integrovanej s nástrojmi umelej inteligencie/strojového učenia (AI/ML) na analýzu kybernetických incidentov na vnútroštátnej úrovni].

M1C1 – 7

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Spustenie siete laboratórií na preverovanie a certifikáciu kybernetickej bezpečnosti

Poskytnutá dokumentácia preukazujúca identifikované procesy a postupy, ktoré sa majú zdieľať medzi laboratóriami, a poskytnutá správa preukazujúca aktiváciu aspoň jedného laboratória

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Míľnik sa dosiahne:

I) Národná agentúra pre kybernetickú bezpečnosť určí, kde sa vytvoria skríningové a certifikačné laboratóriá a centrá, profily odborníkov, ktorí sa majú prijať, úplné vymedzenie procesov a postupov, ktoré sa majú zdieľať medzi laboratóriami.

II) Aktivácia jedného laboratória.

Nad činnosťami vytvorenými na vytvorenie a aktiváciu kontrolných laboratórií dohliada Ministero dello Sviluppo Economico (MISE) s CVCN (Národné skríningové a certifikačné laboratórium pre kybernetickú bezpečnosť) a integruje ich s hodnotiacim centrom (CV) ministerstvo vnútra a ministerstvo obrany.

M1C1 – 8

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Aktivácia centrálnej audítorskej jednotky pre bezpečnostné opatrenia PSNC a NIS

Poskytnuté správy preukazujúce spustenie centrálneho útvaru auditu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

V rámci národnej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť sa vymenuje interná jednotka s mandátom na vykonávanie činností centrálnej audítorskej jednotky, ktorá bude zodpovedať za bezpečnostné opatrenia PSNC a NIS.

Procesy, logistika a prevádzkové opatrenia sa formalizujú do primeranej dokumentácie s osobitným zameraním na prevádzkové procesy, t. j. pravidlá zapájania, auditu a postupov podávania správ.

IT nástroje zhromažďujú, riadia a analyzujú údaje z auditu a vyvíja a používa ich oddelenie auditu.

Poskytne sa dokumentácia, v ktorej sa uvádza dokončenie vývoja nástrojov.

M1C1 – 9

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Cieľ

Podpora modernizácie bezpečnostných štruktúr T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

5

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Najmenej päť posilnených intervencií na zlepšenie bezpečnostných štruktúr dokončených v sektoroch Národného bezpečnostného priestoru pre kybernetickú bezpečnosť (PSNC) a sieťových a informačných systémov (NIS).

Typy intervencií zahŕňajú modernizáciu operačných bezpečnostných centier (SOC), zlepšenie ochrany kybernetických hraníc a kapacity vnútorného monitorovania a kontroly. Intervencie sa zameriavajú na odvetvia zdravotnej starostlivosti, energetiky a životného prostredia (zásobovanie pitnou vodou).

M1C1 – 10

Reforma 1.2: Podpora transformácie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zriadenia transformačného tímu a NewCo

Ustanovenie v právnom akte, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právneho aktu na vytvorenie úradu pre transformáciu a nadobudnutie účinnosti právneho aktu na vytvorenie NewCo

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Potrebné právne akty na zriadenie úradu pre transformáciu zahŕňajú:

-Uverejnenie zákonného dekrétu „reclutamento“ [už schváleného Radou ministrov č. 22 zo 4. júna2021uverejnenéhoúradnom vestníku (Gazzetta Ufficiale) 10. júna2021],

-Uverejnenie výzvy na vyjadrenie záujmu;

-Výberpridelenie úlohy odborníkom (dočasne počas trvania Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti).

Pokiaľ ide o NewCo, požadované kľúčové kroky zahŕňajú:

-Legislatívne povolenie;

-Decreto del Presidente del Consiglio dei Ministri (DPCM) povoľuje založenie spoločnostistanovuje jej ciele, základné imanie, trvaniečlenov predstavenstva;

-Inštitúcia spoločnostinotárskou listinou;

-Úkony potrebné na sprevádzkovanie spoločnosti – stanovyrôzne nariadenia.

M1C1 – 11

Investícia 1.6.6: Digitalizácia finančnej polície

Cieľ

Finančná polícia – Nákup odborných služieb v oblasti dátovej vedy T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

5

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Nákup odborných služieb dátovej vedy na základe zmluvy s poskytovateľom konzultačných služieb, ktorý zahŕňa päť ľudských zdrojov celkovo zodpovedných za navrhovanie dátovej architektúry, ako aj za písanie algoritmov oddelenia analýzy veľkých dát. Uverejnenie zadanej zákazky na nákup služieb dátovej vedy v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia a zverejnenie nových nástrojov v rámci prvého analytického modulu (IT chrbtica) v celoštátnom meradle.

M1C1 – 12

Investícia 1.3.2:Jednotná digitálna brána

Cieľ

Jednotná digitálna brána

NEUVEDENÉ

Počet

0

19

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

19 prioritných administratívnych postupov uplatniteľných v Taliansku z 21 vymedzených v nariadení (EÚ) 2018/1724 je plne v súlade s požiadavkami vymedzenými v článku 6 nariadenia (EÚ) 2018/1724. Konkrétnejšie: a) identifikácia používateľov, poskytovanie informácií a podporných dôkazov, podpis a konečné predloženie sa vykonávajú elektronicky na diaľku prostredníctvom servisného kanála, ktorý používateľom umožňuje splniť požiadavky týkajúce sa postupu používateľsky ústretovým a štruktúrovaným spôsobom; b) používateľom sa poskytne automatické potvrdenie o prijatí, pokiaľ sa výstup postupu nedoručí okamžite; C) výstup postupu sa doručuje elektronicky, alebo ak je to potrebné na dosiahnutie súladu s uplatniteľným právom Únie alebo vnútroštátnym právom, a to fyzickými prostriedkami; d) používateľom sa poskytne elektronické oznámenie o ukončení postupu.

M1C1 – 13

Investícia 1.4.6:

Mobilita ako služba pre Taliansko

Míľnik

Mobilita ako servisné riešenia M1

Správa Ministero delle Infrastrutture e della Mobilità Sostenibili (MIMS) v spolupráci s univerzitami, v ktorej sa opisuje vykonávanie a hodnotenie výsledkov troch pilotných projektov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Realizovali sa tri pilotné projekty zamerané na testovanie mobility ako servisných riešení v technologicky vyspelých metropolitných mestách.

Počas pilotného obdobia použilo každé riešenie najmenej 1000 používateľov.

Každý pilotný projekt je otvorený minimálne pre 1000 používateľov, ktorí k nemu budú mať prístup na dobrovoľnom základe a na vlastné náklady a poskytnú individuálne posúdenie s možnosťou výberu a nákupu služieb mobility spomedzi tých, ktoré sú dostupné na platforme.

Služba MaaS prostredníctvom jednotnej technologickej platformy navrhne občanovi-používateľovi najlepšie cestovné riešenie na základe jeho potrieb, pričom využije integráciu medzi rôznymi dostupnými možnosťami mobility (miestna verejná doprava, spoločné využívanie, kabína, prenájom áut) s cieľom optimalizovať cestovné skúsenosti z hľadiska plánovania (plánovač intermodálnych trás a informácie o časoch a vzdialenostiach v reálnom čase), ako aj z hľadiska využívania (rezervácia a platba za služby).

M1C1 – 14bis

Reforma 1.9a: Reforma na urýchlenie vykonávania politiky súdržnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vnútroštátnych právnych predpisov na urýchlenie vykonávania politiky súdržnosti

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti vnútroštátnych právnych predpisov na urýchlenie vykonávania politiky súdržnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti vnútroštátnych právnych predpisov, v ktorých sa v rámci partnerskej dohody a pre všetky súčasné programy určujú opatrenia potrebné na urýchlenie a zlepšenie vykonávania politiky súdržnosti.

S cieľom zabezpečiť inštitucionálny dialóg a spoluprácu, ako aj spoločné chápanie potrebných opatrení vláda do 31. decembra 2023 zriadi technickú pracovnú skupinu s riadiacimi orgánmi všetkých regionálnych a národných programov v rámci Cabina di regia PNRR bez toho, aby boli dotknuté vnútroštátne právne predpisy o jednotnej konferencii.

V právnych predpisoch sa stanovia opatrenia potrebné na uprednostňovanie intervencií v týchto strategických odvetviach, a to v prísnom súlade s plánovacími dokumentmi vymedzenými pre príslušné základné podmienky, a na ich konkrétne vykonávanie vrátane zásahu osobitne na posilnenie administratívnych kapacít v týchto sektoroch:

   Vody;

   infraštruktúry pre hydrogeologické rizikáochranu životného prostredia;

   Odpad

   Dopravaudržateľná mobilita;

   Energetiky,

   Podpora rozvojaatraktívnosti podnikania,to aj pre digitálnuzelenú transformáciu.

M1C1 – 15

Investícia 1.6.6: Digitalizácia finančnej polície

Cieľ

Finančná polícia – Nákup odborných dátových vied T2

NEUVEDENÉ

Počet

5

10

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Nákup odborných služieb dátovej vedy na základe zmluvy s poskytovateľom konzultačných služieb, ktorý zahŕňa ďalších päť ľudských zdrojov (spolu desať) zodpovedných za navrhovanie dátovej architektúry, ako aj za písanie algoritmov oddelenia analýzy veľkých dát. Uverejnenie zadanej zákazky na nákup služieb dátovej vedy v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia a zverejnenie nových nástrojov v rámci prvého analytického modulu (IT chrbtica) v celoštátnom meradle.

M1C1 – 17

Investícia 1.1: Digitálna infraštruktúra

Cieľ

Migrácia na Polo Strategico Nazionale T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

100

TRETÍ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 100 ústredných orgánov verejnej správy a miestnych orgánov zdravotnej starostlivosti (Aziende Sanitarie Locali/Aziende ospedaliere) úplne migruje aspoň jednu službu správy (systémy, súbor údajov a aplikácie) do infraštruktúry (Polo Strategico Nazionale). Úplne migrovaný môže pre každú inštitúciu znamenať kombináciu: nie sú pripravené na cloud pri čisto hosťovaní, migrácii výťahu a posunu, modernizácii na infraštruktúru ako službu (IaaS), platformu ako službu (Paas) alebo softvér ako službu (SaaS). Migráciu na Polo Strategico Nazionale možno vykonať rôznymi spôsobmi podľa aktuálneho stavu IT architektúry softvéru na mieste, ktorú vlastní každá migrujúca verejná správa. Tieto stratégie sa môžu líšiť od čistej migrácie hostingu a zdvihu a posunu softvéru, ktorý nie je pripravený na cloud, až po migráciu softvéru pripraveného na cloud do IaaS, PaaS alebo SaaS. Sieť PSN ponúkne každej migrujúcej verejnej správe všetky migračné stratégie, ktoré sú oprávnené zohľadniť dosiahnutý cieľ „migrácia na Polo Strategico Nazionale“.

Orgány verejnej správy „v rozsahu pôsobnosti“ spolu zahŕňajú:

• Ústredné orgány verejnej správy, ktoré predstavujú najväčší podiel výdavkov na informačné a komunikačné technológie (IKT) (napr. Národný inštitút sociálneho zabezpečenia a ministerstvo spravodlivosti),

• Ústredné orgány verejnej správy, ktoré prijímajú údaje v zastaraných dátových centrách, ako sa uvádza v nedávnom prieskume o „chudovej pripravenosti“;

• Miestne orgány zdravotnej starostlivosti (Aziende Sanitarie Locali/Aziende Ospedaliere) so sídlom najmä v strednom a južnom Taliansku, ktoré nemajú primeranú infraštruktúru na zaistenie bezpečnosti údajov.

M1C1 – 18

Investícia 1.3.1: Vnútroštátna platforma digitálnych údajov

Cieľ

API na národnej platforme digitálnych údajov T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Tento cieľ spočíva v dosiahnutí najmenej 3000 aplikačných programovacích rozhraní (API) vytvorených orgánmi verejnej správy, uverejnených v katalógu API a integrovaných s národnou platformou digitálnych údajov. Uverejnené API majú vplyv na niekoľko oblastí, ktoré môžu okrem iného zahŕňať:

I) Služby sociálneho zabezpečenia a sociálneho zabezpečenia, riadenie služieb verejného obstarávania alebo základné vnútroštátne registre (napríklad register obyvateľstva a register licencií na automobily);

Každá implementácia a dokumentácia API musí byť v súlade s vnútroštátnymi normami interoperability. Rámec národnej platformy digitálnych údajov poskytuje funkcie na posúdenie tohto súladu.

M1C1 – 19

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Cieľ

Podpora modernizácie bezpečnostných štruktúr T2

NEUVEDENÉ

Počet

5

50

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 50 opatrení na posilnenie dokončených v sektoroch Národného bezpečnostného rámca pre kybernetickú bezpečnosť (PSNC) a sieťových a informačných systémov (NIS).

Typy intervencií zahŕňajú napríklad bezpečnostné operačné centrá (SOC), zlepšenia ochrany kybernetických hraníc a kapacity vnútorného monitorovania a kontroly v súlade s požiadavkami NIS a PSNC. Intervencie v sektoroch sieťovej a informačnej bezpečnosti sa osobitne zameriavajú na sektory zdravotnej starostlivosti, energetiky a životného prostredia (zásobovanie pitnou vodou a nakladanie s odpadom).

M1C1 – 20

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Úplné zavedenie vnútroštátnych služieb kybernetickej bezpečnosti

Správa preukazujúca úplnú aktiváciu vnútroštátnych služieb kybernetickej bezpečnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Tento míľnik sa dokončí aktiváciou územných tímov reakcie na núdzové počítačové situácie (CERT), ktoré sú prepojené s talianskou jednotkou pre riešenie počítačových bezpečnostných incidentov (CSIRT), aktiváciou Centra pre výmenu a analýzu informácií (ISAC), integráciou najmenej piatich bezpečnostných operačných centier (SOC) s národným HyperSOC, plnou prevádzkou služieb riadenia kybernetickobezpečnostných rizík vrátane služieb analýzy dodávateľského reťazca a služieb poistenia kybernetických rizík.

M1C1 – 21

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Dokončenie siete laboratórií na preverovanie a certifikáciu kybernetickej bezpečnosti, hodnotiace centrá

Poskytnuté správy, ktorými sa preukazuje úplná aktivácia najmenej 10 laboratórií a dvoch hodnotiacich centier (CV)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Aktivácia najmenej 10 skríningových a certifikačných laboratórií a dvoch hodnotiacich stredísk (CV).

M1C1 – 22

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Úplná prevádzka Centrálnej audítorskej jednotky pre bezpečnostné opatrenia PSNC a NIS s ukončením najmenej 30 inšpekcií

Poskytnuté správy, inšpekčné správy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Úplná prevádzka centrálnej audítorskej jednotky s ukončením najmenej 30 inšpekcií.

M1C1 – 23

Investícia 1.4.6: Mobilita ako služba pre Taliansko

Míľnik

Mobilita ako servisné riešenia M2

Mobilita ako pilotné projekty služieb

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Sedem pilotných projektov, z toho najmenej tri na juhu, testuje mobilitu ako riešenia služby (MaaS).

Mobilita ako služba poskytuje používateľom prostredníctvom jednotnej technologickej platformy najlepšie možnosti cestovania na základe ich potrieb, a to integráciou rôznych možností mobility (napríklad verejná doprava, spoločné využívanie služieb, taxíky, prenájom automobilov) a optimalizáciou plánovania ciest a celkových skúseností používateľov.

M1C1 – 24

Investícia 1.7.1: Digitálna verejná služba

Cieľ

Dobrovoľníci absolvovali odbornú prípravu

NEUVEDENÉ

Počet

0

8 300

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Oddelenie pre digitálnu transformáciu vyškolilo najmenej 8300 dobrovoľníkov v oblasti digitálnych kompetencií s cieľom poskytovať digitálne vzdelávanie ľuďom, ktorým hrozí digitálne vylúčenie, v rámci organizácií zaregistrovaných vo vnútroštátnom registri organizácií univerzálnej verejnej služby.

M1C1 – 25

Investícia 1.6.6: Digitalizácia finančnej polície

Míľnik

Rozvíjať informačné systémy používané na boj proti hospodárskej trestnej činnosti

IT systémy s novými funkciami

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Uvoľnenie nových funkcií informačných systémov používaných na boj proti hospodárskej trestnej činnosti.

M1C1 – 26

Investícia 1.1: Digitálna infraštruktúra

Cieľ

Migrácia do Polo Strategico Nazionale alebo do bezpečného, certifikovaného verejného cloudového prostredia

NEUVEDENÉ

Počet

100

280

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 280 ústredných orgánov verejnej správy a miestnych orgánov zdravotnej starostlivosti (Aziende Sanitarie Locali/Aziende Ospedaliere) prešlo na „Polo Strategico Nazionale“ (PSN) alebo do bezpečného, certifikovaného verejného cloudového prostredia podľa plánu migrácie schváleného ministerstvom digitálnej transformácie.

Migráciu možno vykonať rôznymi spôsobmi podľa najnovšieho vývoja IT architektúry softvéru v prevádzkových priestoroch, ktorú vlastní každá migrujúca verejná správa.

Tieto stratégie sa môžu líšiť od čistej migrácie hostingu a zdvihu a posunu softvéru, ktorý nie je pripravený na cloud, až po migráciu do infraštruktúry ako služby (IaaS), platformy ako služby (PaaS) alebo softvéru ako služby (SaaS) pre softvér pripravený na cloud.

Najmenej 40 % migrujúcich služieb sa realizuje prostredníctvom riešení IaaS, PaaS alebo SaaS.

Sieť PSN alebo alternatívny certifikovaný verejný poskytovateľ cloudu ponúkne každej migračnej verejnej správe všetky migračné stratégie, ktoré sú oprávnené zohľadniť dosiahnutý cieľ.

M1C1 – 27

Investícia 1.3.1: Vnútroštátna platforma digitálnych údajov

Cieľ

API na národnej platforme digitálnych údajov T2

NEUVEDENÉ

Počet

3 000

7 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Tento cieľ spočíva v dosiahnutí aspoň 4000 ďalších aplikačných programovacích rozhraní (API) uverejnených v katalógu API (celkovo 7000).

Uverejnené API majú vplyv na niekoľko oblastí, ktoré môžu okrem iného zahŕňať:

I) vnútroštátne údaje týkajúce sa prijímania do zamestnania, odchodu do dôchodku, zápisu do škôl a univerzít (napríklad národný register študentov a register verejnej správy), dodržiavania daňových predpisov alebo vnútroštátneho informačného systému pre zdravotné údaje a núdzové zdravotné situácie.

Každá implementácia a dokumentácia API musí byť v súlade s vnútroštátnymi normami interoperability. Rámec národnej platformy digitálnych údajov poskytuje funkcie na posúdenie tohto súladu.

M1C1 – 28

Investícia 1.7.2: Sieť digitálnych sprostredkovateľských služieb

Cieľ

Počet občanov zúčastňujúcich sa na digitálnych vzdelávacích a/alebo podporných iniciatívach, ktoré poskytujú centrá digitálneho uľahčenia

NEUVEDENÉ

Počet

0

2 000 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 2000000 občanov, z ktorých 30 % sa nachádza na juhu Talianska, sa zúčastnilo na digitálnych vzdelávacích a/alebo podporných iniciatívach podľa registrácie na platforme „Facilita“ oddelenia digitálnej transformácie.

M1C1 – 29

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov umožňujúcich reformu občianskeho súdnictva

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti splnomocňujúcich právnych predpisov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Splnomocňujúce právne predpisy zahŕňajú aspoň tieto opatrenia: zavedenie zjednodušeného konania na úrovni prvého stupňa/súdneho konania a posilnenie uplatňovania „postupov filtrovania“ na úrovni odvolania vrátane rozšíreného používania zjednodušených postupov a rozsahu prípadov, v ktorých má právomoc rozhodovať samosudca; II) zabezpečiť skutočné vykonávanie záväzných lehôt pre postupy a kalendár na zhromažďovanie dôkazov a elektronické podávanie všetkých príslušných aktov a dokumentov; III) reformovať využívanie mediácie a alternatívneho riešenia sporov spolu s asistovanou mediáciou, arbitrážou a akoukoľvek inou možnou alternatívou s cieľom zefektívniť tieto inštitúty pri znižovaní tlaku na systém občianskeho súdnictva, a to aj prostredníctvom stimulov; IV) reformovať postup núteného výkonu s cieľom skrátiť existujúci priemerný čas vrátane rýchlejšieho a lacnejšieho vymáhania splatných súm; reformovať súčasný systém kvantifikácie a vymáhateľnosti právnych poplatkov s cieľom znížiť počet neopodstatnených súdnych sporov; v) zaviesť monitorovací systém na úrovni súdov a zvýšiť produktivitu občianskych súdov prostredníctvom stimulov na zabezpečenie primeranej dĺžky konaní a jednotného výkonu na súdoch.

M1C1 – 30

Reforma 1.5: Reforma trestného súdnictva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov umožňujúcich reformu trestného súdnictva

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti splnomocňujúcich právnych predpisov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Splnomocňujúce právne predpisy, ktoré zahŕňajú aspoň tieto opatrenia: I) preskúmaný systém oznamovania, ii) širšie využívanie zjednodušených postupov, iii) širšie používanie elektronického podávania dokumentov, iv) zjednodušené pravidlá týkajúce sa dôkazov, v) vymedzenie lehôt trvania predbežného vyšetrovania a opatrení na zabránenie stagnácii vo fáze vyšetrovania, vi) rozšírenie možnosti ukončiť trestný čin v prípade vrátenia škody, vii) zavedenie monitorovacieho systému na úrovni súdov a zvýšenie produktivity trestných súdov prostredníctvom stimulov na zabezpečenie primeranej dĺžky konaní a jednotného výkonu na súdoch.

M1C1 – 31

Reforma 1.6: Reforma rámca pre platobnú neschopnosť

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti splnomocňujúcich právnych predpisov pre rámec reformy v oblasti platobnej neschopnosti

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti splnomocňujúcich právnych predpisov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Reforma platobnej neschopnosti zahŕňa aspoň tieto opatrenia: I) preskúmať mechanizmy mimosúdneho urovnania s cieľom identifikovať oblasti, v ktorých môžu byť potrebné ďalšie zlepšenia s cieľom motivovať dotknuté strany, aby lepšie využívali takéto konania; II) zaviesť mechanizmy včasného varovania a prístup k informáciám pred fázou platobnej neschopnosti; III) prechod na špecializáciu súdov (obchodné právo, insolvenčné oddelenie/komora), ako aj predsúdnych inštitúcií na riadenie insolvenčných konaní v prípade platobnej neschopnosti; IV) umožniť vyplatenie zabezpečených veriteľov najprv (pred zdanením pohľadávok a nárokov zamestnancov); v) umožniť podnikom udeliť nevlastnícke bezpečnostné právo. Ako doplnok k reforme platobnej neschopnosti sa zabezpečí odborná príprava a špecializácia pre členov súdnych a správnych orgánov zaoberajúcich sa reštrukturalizačnými konaniami, ako aj celková digitalizácia reštrukturalizačných a insolvenčných konaní a vytvorenie online platformy na mimosúdne riešenie sporov, najmä vo fáze pred vyhlásením platobnej neschopnosti, ktorej využívanie sa stimuluje na zníženie zaťaženia súdnictva (žiadosti o reštrukturalizáciu pred platobnou neschopnosťou, podpora mnohostranných reštrukturalizácií a umožnenie vopred schválených automatizovaných reštrukturalizačných postupov a riešení prípadov nízkej hodnoty). Takáto online platforma zabezpečí aj interoperabilitu s informačnými systémami bánk, ako aj s inými orgánmi verejnej moci a databázami, aby sa zabezpečila rýchla elektronická výmena dokumentácie a údajov medzi dlžníkmi a veriteľmi. Na tento účel by žiadateľ (dlžník) udelil súhlas s výmenou svojich osobných údajov v súlade so všeobecným nariadením o ochrane údajov a toto ustanovenie by sa malo zahrnúť do zákona. Reformou sa zriadi register kolaterálov.

M1C1 – 32

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na občianske, trestné a správne súdy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti osobitných právnych predpisov upravujúcich prijímanie zamestnancov do národného plánu obnovy a odolnosti

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti osobitných právnych predpisov upravujúcich prijímanie zamestnancov do národného plánu obnovy a odolnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Schváliť osobitné právne predpisy upravujúce prijímanie zamestnancov do národného plánu obnovy a odolnosti s povolením na reklamu a prijímanie zamestnancov.

M1C1 – 33

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Začiatok postupov prijímania zamestnancov na správne súdy

NEUVEDENÉ

Počet

0

168

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Začať postupy prijímania do zamestnania najmenej 168 personálnych oddelení pre súdnictvo a správne súdy a uviesť jednotky do služby. Základným scenárom je počet zamestnancov v službe k 31. decembru 2021.

M1C1 – 34

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov do kancelárie súdnych konaní na občianskych a trestných súdoch

Cieľ

Začiatok postupov náboru na občianske a trestné súdy

NEUVEDENÉ

Počet

0

8 764

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Začať postupy náboru najmenej 8764 jednotiek personálu pre úrad súdnych konaní na občianskych a trestných súdoch a umiestniť jednotky do služby. Základným scenárom je počet zamestnancov na konci roka 2021.

M1C1 – 35

Reforma 1.7: Reforma daňových súdov

Míľnik

Komplexná reforma daňových súdov prvého a druhého stupňa

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti revidovaného právneho rámca

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Revidovaný právny rámec zefektívni presadzovanie daňového práva a zníži vysoký počet odvolaní na kasačnom súde.

M1C1 – 36

Reformy 1.4, 1.5 a 1.6: Reforma občianskeho a trestného súdnictva a reforma platobnej neschopnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti delegovaných aktov týkajúcich sa reformy občianskeho a trestného súdnictva a reformy v oblasti platobnej neschopnosti

Ustanovenie v delegovaných aktoch o nadobudnutí účinnosti delegovaných aktov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti všetkých delegovaných aktov, ktorých obsah je uvedený v splnomocňujúcich právnych predpisoch pre reformy občianskeho a trestného súdnictva a pre reformu platobnej neschopnosti.

M1C1 – 37

Reformy 1.4 a 1.5: Reforma občianskeho a trestného súdnictva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reformy občianskeho a trestného súdnictva

Ustanovenie v sekundárnych aktoch o nadobudnutí účinnosti sekundárnych aktov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Dokončiť prijímanie všetkých nariadení a sekundárnych zdrojov právnych predpisov potrebných na účinné uplatňovanie zákonov umožňujúcich reformy súdnictva.

M1C1 – 38

Reforma 1.8: Digitalizácia justície

Míľnik

Digitalizácia justičného systému

Ustanovenie v primárnych a sekundárnych aktoch, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti príslušných aktov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Zavedie sa povinné elektronické podávanie všetkých dokumentov a úplný elektronický pracovný postup pre občianskoprávne konania. Digitalizované trestné konania na prvom stupni (okrem úradu pre predbežné pojednávanie). Vytvorenie bezplatnej, plne prístupnej a vyhľadávateľnej databázy občianskoprávnych rozhodnutí v súlade s právnymi predpismi.

M1C1 – 38bis

Reforma 1.8: Digitalizácia justície

Míľnik

Digitalizácia justičného systému

Trestné konania na prvom stupni sú digitalizované a PNR, PDP a APP sú interoperabilné

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Digitalizácia trestného konania na prvom stupni až po záverečný akt prostredníctvom „portale delle notizie di reato“ (PNR), „portale dei depositi penali“ (PDP) a „applicativo processo penale“ (APP). Platformy musia byť navzájom interoperabilné.

M1C1 – 39

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na občianske a trestné súdy

Cieľ

Postupy prijímania alebo rozširovania pre občianske a trestné súdy a územné a ústredné útvary ministerstva spravodlivosti zodpovedné za vykonávanie plánu obnovy a odolnosti

NEUVEDENÉ

Počet

0

10 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Dokončiť postupy prijímania alebo rozšírenia najmenej 10000 jednotiek personálu kancelárie súdneho konania a technického administratívneho personálu a uviesť ich do prevádzky.

Do tohto cieľa sa započítavajú len postupy náboru alebo predĺženia, ktoré boli ukončené od 1. januára 2022.

M1C1 – 40

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Postupy prijímania do zamestnania alebo predĺženia pre správne súdy

NEUVEDENÉ

Počet

0

158

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Dokončiť postupy prijímania alebo rozšírenia najmenej 158 personálnych jednotiek pre súdnictvo a správne súdy a uviesť jednotky do služby. Do tohto cieľa sa započítavajú len postupy náboru alebo predĺženia, ktoré boli ukončené od 1. januára 2022.

M1C1 – 41

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Zníženie počtu nevybavených prípadov na krajinských správnych súdoch

NEUVEDENÉ

Percento

100

75

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Znížiť počet prebiehajúcich konaní o 25 % v roku 2019 (109029) na správnych krajských súdoch (správnych súdoch prvého stupňa).

M1C1 – 42

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Zníženie počtu nevybavených prípadov Štátnej rady

NEUVEDENÉ

Percento

100

65

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Znížiť počet prebiehajúcich konaní v roku 2019 (24010) v Štátnej rade (druhá inštancia) o 35 %.

M1C1 – 43

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Cieľ

Zníženie počtu nevyriešených prípadov na občianskoprávnych všeobecných súdoch (prvý stupeň)

NEUVEDENÉ

Percento

100

5

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Znížiť počet prebiehajúcich konaní k 31. januáru 2020 (333218) na občianskych všeobecných súdoch (prvý stupeň) o 95 %. Základným scenárom je počet prebiehajúcich konaní pred občianskoprávnymi všeobecnými súdmi (31. januára 2020), ktoré trvajú viac ako tri roky.

M1C1 – 44

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Cieľ

Zníženie počtu nevyriešených prípadov na občianskom odvolacom súde (druhá inštancia)

NEUVEDENÉ

Percento

100

5

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Znížiť počet prebiehajúcich konaní k 31. januáru 2020 (97251) na občianskych odvolacích súdoch (druhá inštancia) o 95 %.

Základným scenárom je počet konaní prebiehajúcich pred odvolacími občianskoprávnymi súdmi viac ako dva roky (31. januára 2020).

M1C1 – 37bis

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti opatrení zameraných na zníženie počtu nevybavených prípadov

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov a sekundárnych aktov na zníženie počtu nevybavených prípadov

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov a sekundárnych zdrojov právnych predpisov s cieľom umožniť:

I.Posilnenie procedúr,to aj prostredníctvom stimulov,cieľom prilákaťudržať si jednotky zamestnancov prijatých na základe systému prijímania zamestnancovrámci národného plánu obnovyodolnosti;

II.Vytvorenie stimulov na: 1. podporovať menej efektívne súdy pri znižovaní počtu nevyriešených prípadovoblasti občianskeho súdnictva; 2. odmeňovať súdne úrady, ktoré dosahujú konkrétne ročné ciele zníženia počtu prebiehajúcich konaníobčianskom súdnom systéme.

M1C1 – 45

Reformy 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Cieľ

Skrátenie dĺžky občianskoprávneho konania

NEUVEDENÉ

Percento

100

60

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Skrátiť čas rozsúdenia o 40 % všetkých prípadov občianskoprávnych a obchodných sporových konaní v porovnaní s 31. decembrom 2019 (2512 dní).

M1C1 – 46

Reforma 1.5: Reforma trestného súdnictva

Cieľ

Skrátenie dĺžky trestného konania

NEUVEDENÉ

Percento

100

75

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Skrátiť čas rozsúdenia o 25 % všetkých trestných prípadov v porovnaní s 31. decembrom 2019 (1392 dní).

M1C1 – 47

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Cieľ

Zníženie počtu nevyriešených prípadov na občianskoprávnych všeobecných súdoch (prvý stupeň)

NEUVEDENÉ

Percento

100

10

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Znížiť o 90 % počet prebiehajúcich konaní, ktoré sa začali v období od 1. februára 2017 do 31. decembra 2022 a ktoré boli k 31. decembru 2022 stále otvorené na občianskych všeobecných súdoch (prvý stupeň).

M1C1 – 48

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Cieľ

Zníženie počtu nevyriešených prípadov na občianskom odvolacom súde (druhá inštancia)

NEUVEDENÉ

Percento

100

10

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Znížiť o 90 % počet prebiehajúcich konaní, ktoré sa začali v období od 1. februára 2018 do 31. decembra 2022 a ktoré boli k 31. decembru 2022 stále otvorené na občianskych odvolacích súdoch (druhá inštancia).

M1C1 – 49

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Zníženie počtu nevybavených prípadov pre správne krajské súdy (prvý stupeň)

NEUVEDENÉ

Percento

100

20

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Znížiť celkový počet prebiehajúcich konaní, ktoré sú k 30. júnu 2023 stále otvorené, o 80 % na všetkých správnych krajských súdoch (správny súd prvého stupňa) (102144).

M1C1 – 50

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Zníženie počtu nevybavených prípadov Štátnej rady

NEUVEDENÉ

Percento

100

30

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Znížiť počet prebiehajúcich konaní v Štátnej rade (druhá inštancia) o 70 %, ktoré sú k 30. júnu 2024 stále otvorené (12287).

M1C1 – 51

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov o riadení talianskeho plánu obnovy a odolnosti

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2021

Primárne právne predpisy sa týkajú minimálne:

1. koordinácia a monitorovanie talianskych projektov plánu obnovy a odolnosti na centrálnej úrovni;

Vymedzenie a oddelenie právomocí a schválenie príslušných mandátov rôznych orgánov a správnych orgánov zapojených do koordinácie, monitorovania a vykonávania talianskeho plánu obnovy a odolnosti;

3.vymedzenie systému včasného odhaľovania problémov s vykonávaním;

Ex ante vymedzenie mechanizmu presadzovania s cieľom vyriešiť problémy s vykonávaním a zabrániť oneskoreniam, najmä vo vzťahu k rôznym úrovniam verejnej správy;

Vymedzenie zamestnancov (počet a odborné znalosti) určených na koordináciu, monitorovanie a vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti v zapojených správnych orgánoch;

Vymedzenie technickej pomoci poskytovanej správnym orgánom zapojeným do vykonávania plánu obnovy a odolnosti Talianska, najmä na miestnej úrovni, čím sa zabezpečí budovanie administratívnych kapacít v rámci verejnej správy;

Vymedzenie „zrýchlených“ postupov na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti a včasné čerpanie finančných prostriedkov;

8) Organizácia auditu a kontroly a postupy týkajúce sa talianskeho plánu obnovy a odolnosti.

M1C1 – 52

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov o zjednodušení administratívnych postupov na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti.

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2021

Opatrenia zahŕňajú:

1. odstránenie kritických prekážok týkajúcich sa najmä štátneho a regionálneho hodnotenia vplyvov na životné prostredie, povoľovania nových zariadení na recykláciu odpadu, postupov schvaľovania energie z obnoviteľných zdrojov a postupov potrebných na dosiahnutie energetickej hospodárnosti budov (tzv. Super Bonus) a obnovy miest. Osobitné opatrenia sa venujú zjednodušeniu postupov v rámci konferencie „Conferenza di servizi“ (formálna dohoda medzi dvoma alebo viacerými orgánmi verejnej správy).

M1C1 – 53

Investícia 1.9: Poskytnúť technickú pomoc a posilniť budovanie kapacít na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov na poskytovanie technickej pomoci a posilnenie budovania kapacít na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2021

Opatrenia zahŕňajú ustanovenie umožňujúce dočasný nábor:

I) 2800 technických údajov na posilnenie verejných správ na juhu platených zo štátneho rozpočtu;

II) skupina 1000 expertov, ktorí budú vyslaní na tri roky na podporu správnych orgánov pri riadení nových postupov poskytovania technickej pomoci.

M1C1 – 54

Investícia 1.9: Poskytnúť technickú pomoc a posilniť budovanie kapacít na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

Cieľ

Ukončený nábor expertov na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Dokončiť postupy prijímania do skupiny 1000 expertov, ktorí budú vyslaní na tri roky na podporu administratívy pri riadení nových postupov poskytovania technickej pomoci.

M1C1 – 55

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Rozšírenie metodiky uplatňovanej na taliansky plán obnovy a odolnosti na štátny rozpočet s cieľom zvýšiť absorpciu investícií

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti rozšírenia metodiky

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Vytvoriť zjednodušený systém míľnikov a cieľov podobný Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti na plánovanie, vykonávanie a financovanie projektov v rámci doplnkového investičného fondu (30,5 miliardy EUR).

M1C1 – 56

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov umožňujúcich reformu zamestnanosti vo verejnom sektore

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Splnomocňujúce právne predpisy zahŕňajú tieto opatrenia:

— vymedziť profily pracovných miest špecifické pre verejný sektor s cieľom prilákať potrebné kompetencie a zručnosti,

— vytvorenie jednotnej náborovej platformy na centralizáciu postupov prijímania verejných zamestnancov pre všetky ústredné orgány verejnej správy so záväzkom rozšíriť používanie platformy aj na miestne správy,

— reforma procesu prijímania zamestnancov s cieľom: I) prejsť od systému založeného výlučne na vedomostiach k systému založenému predovšetkým na kompetenciách a vhodných schopnostiach; II) posúdiť kompetencie na výkon štátnych zamestnancov; III) rozlišovať postupy prijímania zamestnancov medzi nástupným náborom, ktorý je výlučne založený na spôsobilostiach, a náborom špecializovaných profilov, ktoré by mali spájať kompetencie s príslušnými pracovnými skúsenosťami a viesť by k prístupu k kariére na vyššej úrovni. Ministerstvo verejnej správy zabezpečuje jednotné vykonávanie nového procesu vo všetkých správnych orgánoch;

— reforma vyššej štátnej služby s cieľom zjednotiť postupy menovania vo verejnej správe, vymedziť profily pracovných miest a vyhodnotiť ich výkonnosť,

— posilnili prepojenie medzi príležitosťami celoživotného vzdelávania a odbornej prípravy pre zamestnancov a stimulmi k účasti, napríklad plánovaním mechanizmov odmeňovania alebo osobitných kariérnych dráh, s osobitným dôrazom na dvojakú transformáciu;

— vymedziť alebo aktualizovať etické zásady verejnej správy prostredníctvom jasných pravidiel, kódexov správania a modulov odbornej prípravy na túto tému,

— posilniť záväzok týkajúci sa rodovej rovnováhy,

—prepracovať regulačný rámec pre vertikálnu mobilitu, reformovať kariérne dráhy s cieľom vytvoriť a získať prístup k pozíciám stredného manažmentu („quadri“) a prístup k vyšším občianskym pozíciám („dirigenti di prima e seconda fascia“) z administratívy. To zahŕňa reformu systému hodnotenia výkonnosti a posilnenie prepojenia medzi kariérnym postupom a hodnotením výkonnosti;

—prepracovať regulačný rámec pre horizontálnu mobilitu s cieľom dosiahnuť efektívny trh práce vo verejnej správe vrátane a) vytvorenia transparentného jednotného reklamného systému pre všetky voľné pracovné miesta v ústrednej a miestnej správe; b) možnosti požiadať o akúkoľvek dostupnú pozíciu kdekoľvek; c) zrušenia povolenia na mobilitu od správy pôvodu a d) zavedenia významných obmedzení používania alternatívnych prostriedkov mobility, ktoré nevedú k presunom (t. j. „comandi“ a „distacchi“), aby sa stali výnimočnými a prísne časovo obmedzenými.

M1C1 – 57

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti administratívnych postupov pre zjednodušujúcu reformu zameranú na vykonávanie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti sekundárnych právnych predpisov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti všetkých súvisiacich delegovaných aktov, ministerských vyhlášok, sekundárnych právnych predpisov a všetkých ostatných nariadení potrebných na účinné vykonávanie zjednodušenia vrátane dohôd s regiónmi v prípade výlučnej a súbežnej regionálnej právomoci.

M1C1 – 58

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na reformu zamestnanosti vo verejnom sektore

Ustanovenie o nadobudnutí účinnosti právnych aktov týkajúcich sa reformy zamestnanosti vo verejnom sektore

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Nadobudnutie účinnosti všetkých súvisiacich delegovaných aktov, ministerských vyhlášok, sekundárnych právnych predpisov a všetkých ostatných nariadení potrebných na účinné vykonávanie reformy.

M1C1 – 59

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti strategického riadenia ľudských zdrojov vo verejnej správe

Ustanovenie o nadobudnutí účinnosti právnych predpisov na zavedenie strategického riadenia ľudských zdrojov vo verejnej správe

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Právne predpisy a delegované akty na zavedenie strategického riadenia ľudských zdrojov vo verejnej správe zahŕňajú: vymedzenie strategických plánov v oblasti ľudských zdrojov v kontexte integrovaného plánu činnosti a organizácie (PIAO) pre nábor, kariérny rozvoj a odbornú prípravu pre všetky ústredné a regionálne správy s podporou integrovanej databázy so zručnosťami a profilmi; vytvorenie centrálnej doručovacej jednotky, ktorá koordinuje a podporuje systém plánovania ľudských zdrojov. V druhej fáze sa strategické plány v oblasti ľudských zdrojov rozšíria na veľké obce, zatiaľ čo malé a stredné obce sú predmetom osobitných investícií do budovania kapacít.

M1C1 – 59BIS

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Vykonávanie strategického riadenia ľudských zdrojov vo verejnej správe

Uverejnenie prvej polročnej správy o KPI.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Uverejní sa prvá polročná správa o KPI.

M1C1 – 59b

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Vykonávanie strategického riadenia ľudských zdrojov vo verejnej správe

Funkčná „nástroj HRM-Minerva“, interoperabilná s inPA, Syllabusom a digitálnou platformou PIAO, a overovanie strategických plánov v oblasti ľudských zdrojov.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

„Verbale di collaudo e verifica di conformità“, čo dokazuje i) že „Toolkit HRM-Minerva“ je funkčný a ii) je interoperabilný s náborovou platformou (inPA), platformou „Syllabus“ a digitálnou platformou PIAO,

V správe ministerstva verejných funkcií sa overuje obsah príslušných strategických plánov v oblasti ľudských zdrojov (Programma Triennale dei fabbisogni del Personale) zahrnutých v PIAO v prípade vnútroštátnych a regionálnych správnych orgánov zapojených do pilotného projektu „Toolkit HRM – Minerva“. V správe sa uvedú následné opatrenia odporúčané v DFP a spôsob zohľadnenia výsledkov polročných správ o KPI.

M1C1 – 60

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Cieľ

Zjednodušenie a/alebo digitalizácia 200 kritických postupov, ktoré majú vplyv na občanov a podniky

NEUVEDENÉ

Počet

0

200

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Zjednodušenie a/alebo digitalizácia postupov sa týka aspoň tejto oblasti:

Životné prostredie a energetika, obnoviteľné zdroje energie a ekologické hospodárstvo;

2. výstavba a rekvalifikácia miest;

3. infraštruktúra elektronických komunikácií;

4) Zakladanie a prevádzkovanie hospodárskych činností.

M1C1 – 62

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Zvýšiť absorpciu investícií

Uverejnenie správy ministerstvom financií

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Uverejnenie správy o absorpcii zdrojov doplnkového fondu pridelených do roku 2024.

M1C1 – 63

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Uverejnenie registra všetkých zjednodušených a/alebo digitalizovaných postupov

Uverejnenie úložiska na webovom sídle ministerstva verejných funkcií

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Register zjednodušených a/alebo digitalizovaných postupov je k dispozícii na webovej stránke spravovanej ministerstvom verejnej funkcie (www.italiasemplice.gov.it). Údaje o dostupnosti Sportello Unico Attività Produttive (SUAP) a Sportello Unico Edilizia (SUE) na celom území štátu sú dostupné na webovej stránke www.impresainungiorno.gov.it.

M1C1 – 66

Investícia 1.9: Poskytnúť technickú pomoc a posilniť budovanie kapacít na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

Cieľ

Vzdelávanie a odborná príprava

NEUVEDENÉ

Počet

0

441 750

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Na platforme Syllabus je k dispozícii najmenej 441750 osvedčení o odbornej príprave pre zamestnancov verejnej správy a najmenej 1500000 osvedčení o účasti na vzdelávacích činnostiach, ktoré sú k dispozícii na platforme Syllabus.

M1C1 – 68

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Registračný systém pre audit a kontroly: informácie na monitorovanie vykonávania RRF

Audítorská správa potvrdzujúca funkcie registračného systému

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Musí byť zavedený a funkčný systém registra na monitorovanie vykonávania RRF.

Systém zahŕňa minimálne tieto funkcie:

a) zbierať údaje a monitorovať dosahovanie míľnikov a cieľov;

b) zhromažďovať, uchovávať a zabezpečovať prístup k údajom požadovaným v článku 22 ods. 2 písm. d) bodoch i) až iii) nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

M1C1 – 69

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky o zjednodušení systému verejného obstarávania

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti zákonného dekrétu na zjednodušenie systému verejného obstarávania.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2021

Zákonným dekrétom sa zjednoduší systém verejného obstarávania aspoň týmito naliehavými opatreniami:

I. Stanovuje ciele na skrátenie času medzi uverejnením a zadaním zákazky.

II. Stanovuje ciele a monitorovací systém na skrátenie času medzi zadaním zákazky a dokončením infraštruktúry („fase esecutiva“).

III. Vyžaduje, aby boli údaje zo všetkých zmlúv zaznamenané v protikorupčnej databáze národného protikorupčného orgánu (ANAC).

IV. Zaviesť a stimulovať mechanizmy alternatívneho riešenia sporov vo fáze vykonávania verejných zákaziek.

zriaďuje špecializované kancelárie zodpovedné za postupy verejného obstarávania na ministerstvách, regiónoch a metropolitných mestách.

Ďalšie špecifikácie:

— Zjednodušenie a digitalizácia postupov centrálnych obstarávacích inštitúcií („centrali di committenza“),

— Vykonávať články 41 a 44 súčasného zákonníka verejného obstarávania,

— Vymedziť, ako by sa mali digitalizovať postupy pre všetky verejné zákazky a koncesie, a vymedziť požiadavky na interoperabilitu a prepojenosť,

— Implementovať článok 44 platného Zákonníka verejného obstarávania.0

M1C1 – 70

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti revízie kódexu verejného obstarávania (D.Lgs. č. 50/2016)

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona o delegovaní, ktorým sa mení súčasný zákonník systému verejného obstarávania (D.Lgs. n. 50/2016)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Tento zákon stanoví všetky presné kritériá a zásady pre systémovú reformu zákonníka verejného obstarávania.

V zákone o delegovaní sa stanovia aspoň tieto zásady a kritériá:

I. Znížiť fragmentáciu verejných obstarávateľov (1) stanovením základných prvkov kvalifikačného systému, 2. požiadavkou na stanovenie elektronickej platformy ako základnej požiadavky na účasť na celoštátnom hodnotení obstarávacej kapacity, (3) splnomocnením národného protikorupčného orgánu (ANAC) preskúmať kvalifikáciu verejných obstarávateľov, pokiaľ ide o obstarávaciu kapacitu (druhy a objemy nákupov), 4. poskytovaním stimulov na využívanie existujúcich odborných centrálnych obstarávacích organizácií.

II. Zjednodušiť a digitalizovať postupy centrálnych obstarávacích inštitúcií („centrali di committenza“)

III. Vymedziť spôsob digitalizácie postupov pre všetky verejné zákazky a koncesie a vymedziť požiadavky na interoperabilitu a prepojenosť.

IV. Postupne znižovať obmedzenia týkajúce sa subdodávok.

M1C1 – 71

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých potrebných právnych predpisov, nariadení a vykonávacích aktov (vrátane sekundárnych právnych predpisov) pre systém verejného obstarávania

Nadobudnutie účinnosti všetkých potrebných právnych predpisov a vykonávacích aktov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Všetky potrebné právne predpisy, nariadenia a vykonávacie akty (v prípade potreby vrátane sekundárnych právnych predpisov) musia mať tieto výsledky:

I. Jednotný koordinačný orgán pre politiku verejného obstarávania musí mať primeranú (uvedenú v operačnej dohode) personálne a finančné zdroje, aby bol plne funkčný, a to aj vďaka podpore, ktorú poskytuje špecializovaná štruktúra ANAC.

II. Jednotný koordinačný orgán pre politiku verejného obstarávania prijíma stratégiu profesionalizácie (porovnaj s navrhovanou reformou NRPP v Taliansku 2.1.6), ktorá obsahuje typy odbornej prípravy na rôznych úrovniach, špeciálne tútorstvo a vypracovanie operačných usmernení s podporou ANAC a Národnej školy verejnej správy.

III. Dynamické nákupné systémy poskytuje spoločnosť Consip a sú v súlade so smernicami o verejnom obstarávaní.

IV. ANAC v nadväznosti na vykonávanie článku 38 zákonníka verejného obstarávania dokončuje výkon kvalifikácie verejných obstarávateľov, pokiaľ ide o obstarávaciu kapacitu.

systém monitorovania času medzi zadaním zákazky a dokončením prác na infraštruktúre je funkčný.

VI. Údaje o všetkých zmluvách sú zaznamenané v protikorupčnej databáze národného protikorupčného orgánu (ANAC).

VII. Všetky špecializované kancelárie zodpovedné za postupy verejného obstarávania na ministerstvách, regiónoch a metropolitných mestách.

M1C1 – 72

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Schvaľujú sa opatrenia na zníženie oneskorených platieb zo strany verejnej správy podnikom

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti pravidiel na zníženie oneskorených platieb platobnej agentúry podnikom

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Nadobudnutie účinnosti nových pravidiel na zníženie oneskorených platieb zo strany verejnej správy podnikom.

Opatrenia zahŕňajú aspoň tieto kľúčové prvky:

I. Systém InIT sa zavedie v ústrednej verejnej správe s cieľom podporiť hospodárske a finančné účtovníctvo a plnenie verejných výdavkov.

II. Oneskorené platby: ukazovateľmi založenými na databáze IT systému MF (komerčná úverová platforma – PCC) je vážený priemer času platieb verejných orgánov podnikom a vážený priemer oneskorenia platieb orgánov verejnej moci podnikom za každú z týchto úrovní verejnej správy:

-ústredné orgány (Amministrazioni dello Stato, enti pubblici nazionali e altri enti)

-regionálne orgány (Regioniprovincia Autonome),

-miestne orgány (enti locali)

-orgány verejného zdravotníctva (enti del Servizio sanitario nazionale).

M1C1 – 72bis

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Legislatívne a osobitné opatrenia na zníženie oneskorených platieb na centrálnej/miestnej úrovni

Ustanovenie v právnych predpisoch, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti, prijaté obežníky a prijaté opatrenia na zníženie oneskorených platieb zo strany verejnej správy podnikom

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Účinnosť nadobúdajú tieto akty:

— obežníka objasňujúceho rozsah obchodných a neobchodných transakcií v súlade so smernicou o oneskorených platbách,

— obežník objasňujúci rozsah pôsobnosti článku 4 ods. 6 smernice o oneskorených platbách v súlade s touto smernicou,

— právne predpisy na zabezpečenie toho, aby bežné regióny a miestne orgány dostávali finančné prostriedky na včasné vybavenie faktúr od centrálnej úrovne,

— právne predpisy vyžadujúce od verejných orgánov, aby prijímali ročné plány peňažných tokov, ktorými sa zabezpečí dodržiavanie zákonných platobných lehôt,

— právne predpisy, ktorými sa zavádzajú ustanovenia umožňujúce pridelenie úverov tretím stranám po 30 dňoch mlčania/nekonania orgánov verejnej správy.

Na centrálnej úrovni sa prijímajú tieto opatrenia:

— Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, v ktorých sa identifikujú oneskorení platitelia na centrálnej úrovni a ktorými sa vyžaduje prijatie opatrení na zabezpečenie toho, aby platili v rámci 30-dňovej lehoty,

— Zverejňovanie štvrťročne aktualizovaného stavu nedoplatkov ministerstiev,

— Zriadenie pracovných skupín, ak to vyžadujú právne predpisy.

Na miestnej úrovnisa prijmú tieto opatrenia:

— Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, v ktorých sa identifikujú oneskorení platitelia na miestnej úrovni a ktorými sa vyžaduje prijatie opatrení na zabezpečenie toho, aby platili v rámci 30-dňovej lehoty,

— Zverejňovanie stavu nedoplatkov týchto orgánov aktualizované štvrťročne.

M1C1 – 72b

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Zvýšenie ľudských zdrojov zaoberajúcich sa platbami

Ustanovenie, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, ktoré umožňujú zvýšiť ľudské zdroje zaoberajúce sa platbami

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktorými sa stanovuje možnosť zvýšiť ľudské zdroje zaoberajúce sa platbami v týchto oblastiach:

— Ministerstvá identifikované ako oneskorení platitelia, ktorí predložili plán intervencií v súlade so zákonným dekrétom č. 19 z 2. marca 2024 zmeneným zákonom č. 56 z 29. apríla 2024,

— obce s viac ako 60000 obyvateľmi, provincie a metropolitné mestá identifikované ako oneskorení platitelia, ktorí predložili plán intervencií v súlade so zákonným dekrétom č. 19 z 2. marca 2024 zmeneným zákonom č. 56 z 29. apríla 2024.

M1C1 – 72cc

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Prijatie plánu auditu

Prijatie plánu auditu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Prijatie plánu auditu vrátane plánu jeho vykonávania, pokiaľ ide o primeranosť a včasnosť existujúcich platobných procesov najmenej 130 orgánov verejnej správy identifikovaných ako oneskorení platitelia spomedzi: I) na ústrednej úrovni (vrátane územných pobočiek ministerstiev); II) obce; a iii) orgány verejného zdravotníctva.

M1C1 – 72quinquies

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Webová stránka s informáciami a údajmi o platbách verejnej správy

Webová stránka s informáciami a údajmi o platbách verejnej správy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Na osobitnej webovej stránke sa uverejnia tieto informácie:

— Vysvetlenie regulačného rámca týkajúceho sa lehôt splatnosti obchodných faktúr orgánov verejnej správy vrátane platobných lehôt a opravných prostriedkov, ktoré majú veritelia k dispozícii v prípade oneskorených platieb,

— Analýzy založené na monitorovaní platobných lehôt verejnej správy,

— Údaje o váženej priemernej lehote splatnosti, váženom priemernom oneskorení platby, pomere medzi zaplatenou obchodnou sumou a splatnou obchodnou sumou, sume obchodných faktúr a sume nekomerčných faktúr, aktualizované štvrťročne, aspoň pre každé ministerstvo výdavkov (každý Ministero con Portafoglio a Presidenza del Consiglio dei Ministri), každý región a autonómnu provinciu, každú obec a každý zdravotnícky orgán (každá Azienda Sanitaria Locale),

— Najčastejšie otázky týkajúce sa platieb verejnej správy.

Webová stránka všetkých zodpovedných ministerstiev (Ministeri con Portafoglio a Presidenza del Consiglio dei Ministri) má odkaz na túto webovú stránku.

Zmesi M1C1 – 72

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Prijatie záverečnej audítorskej správy plánu auditu

Prijatie záverečnej audítorskej správy plánu auditu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Prijatie záverečnej audítorskej správy plánu auditu vrátane nápravných opatrení vykonaných do 4. štvrťroka 2025 podľa výsledkov audítorských činností.

M1C1 – 73

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reformy zákonníka verejného obstarávania

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívneho dekrétu, ktorým sa vykonávajú všetky ustanovenia delegačného zákona o reforme zákonníka verejného obstarávania.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho dekrétu na vykonanie všetkých ustanovení zákona o delegovaní na reformu zákonníka verejného obstarávania.

M1C1 – 74

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých potrebných vykonávacích opatrení a sekundárnych právnych predpisov na reformu zjednodušenia kódexu verejného obstarávania

Nadobudnutie účinnosti všetkých potrebných vykonávacích opatrení a sekundárnych právnych predpisov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Nadobudnutie účinnosti všetkých potrebných vykonávacích opatrení a sekundárnych právnych predpisov na reformu/zjednodušenie systému verejného obstarávania (ktoré vyplývajú aj z revízie zákonníka verejného obstarávania).

M1C1 – 73bis

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Prijatie obežníka poskytujúceho usmernenia týkajúce sa kvalifikačného systému pre verejných obstarávateľov

Prijatie obežníka poskytujúceho usmernenia týkajúce sa kvalifikačného systému pre verejných obstarávateľov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Prijatie obežníka, v ktorom sa po konzultácii s ANAC poskytnú usmernenia k súčasným uplatniteľným pravidlám kvalifikácie a centralizácie s cieľom vysvetliť, že kvalifikácia a/alebo využívanie centrálnych obstarávacích organizácií aj v prípade zadávania zákaziek pod prahovými hodnotami je možné a vhodné

M1C1 – 73b

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Stimuly na kvalifikáciu a profesionalizáciu verejných obstarávateľov.

Analýza, ktorú vypracovala Cabina di Regia, zverejnenie výsledkov účasti na činnostiach odbornej prípravy a sebahodnotení a prijatie iniciatív a nástrojov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Analýza Cabina di Regia (podľa článku 221 zákonníka verejného obstarávania) po konzultácii s ANAC týkajúca sa účinkov uplatňovania zákonníka verejného obstarávania na:

-počet kvalifikovaných verejných obstarávateľovcentralizovaných obstarávacích inštitúcií;

-počethodnotu verejných zákaziek spravovaných kvalifikovanými obstarávateľskými orgánmi vo vlastnom mene a v mene nekvalifikovaných subjektov;

-kvalifikačný postup na zlepšenie rýchlosti rozhodovania pri zadávaní verejných zákaziek.

Uverejnenie výsledkov mapovania účasti nekvalifikovaných subjektov na činnostiach odbornej prípravy a sebahodnotení.

Prijmú sa iniciatívy zamerané na zlepšenie kvalifikácie verejných obstarávateľov, zníženie fragmentácie a profesionalizáciu nekvalifikovaných subjektov.

Verejným obstarávateľom sa poskytnú nástroje technickej/administratívnej podpory.

M1C1 – 73c

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti usmernení o obstarávaní pod prahovou hodnotou EÚ

Nadobudnutie účinnosti usmernení o obstarávaní pod prahovou hodnotou EÚ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Obežník o obstarávaní pod prahovou hodnotou EÚ prijatý a uverejnený v talianskom úradnom vestníku. V obežníku sa objasní, že verejní obstarávatelia môžu použiť otvorené a užšie súťaže na obstarávanie pod prahovou hodnotou EÚ.

M1C1 – 73quinquies

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nových právnych ustanovení o financovaní projektov

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti nových právnych ustanovení

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti nových právnych ustanovení o financovaní projektov zameraných na zvýšenie efektívnosti a hospodárskej súťaže, najmä na zvýšenie súťažeschopnosti koncesií.

M1C1 – 75

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Úplná prevádzka vnútroštátneho systému elektronického obstarávania

Dostupnosť funkcií vymedzených v štúdii uskutočniteľnosti (vypracuje sa ako projektová úloha 1)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Vnútroštátny systém elektronického obstarávania musí byť funkčný a plne v súlade so smernicami EÚ o verejnom obstarávaní a zahŕňať úplnú digitalizáciu postupov až po plnenie zákazky (inteligentné obstarávanie), musí byť interoperabilný so systémami riadenia verejnej správy, musí obsahovať digitálnu habilitáciu OV, aukčné relácie, strojové učenie s cieľom odhaliť trendy, kritické suroviny s chatbotmi, digitálnu angažovanosť a reťazec statusov.

M1C1 – 75bis

Investícia 1.10: Podpora kvalifikácie a elektronického obstarávania

Míľnik

Podpora kvalifikácie a elektronického obstarávania

Uvedenie do prevádzky funkcie podpory obstarávania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

V rámci stratégie profesionalizácie verejných kupujúcich sa zriadi funkcia podpory verejného obstarávania. Funkcia podpory obstarávania je určená pre verejných obstarávateľov s cieľom splniť požiadavky prílohy II.4 kódexu verejného obstarávania a podporovať ich v procese elektronického obstarávania, podporovať nadobúdanie digitálnych zručností a poskytovať technickú podporu pri prijímaní digitalizácie verejného obstarávania vrátane používania dynamických obstarávacích systémov.

M1C1 – 76

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých ústredné orgány verejnej moci platia podnikom, sa znižuje

NEUVEDENÉ

Vážený priemer lehoty splatnosti (v dňoch)

NEUVEDENÉ

30

PRVÝ ŠTVRŤROK

2025

Na základe údajov z obchodnej úverovej platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajúcich sa faktúr vystavených v roku 2024 sú pre platby od ústredných orgánov verejnej moci (Amministrazioni centrali) podnikom tieto ukazovatele:

— pre vážený priemerný čas platby („tempo medio di pagamento ponderato“): najviac 30 dní;

— pre vážené priemerné oneskorenie platby („tempo medio di ritardo ponderato“): najviac 0 dní.

Okrem toho rozdiel medzi neváženým priemerným časom platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženým priemerným časom platby nesmie presiahnuť 20 dní, pokiaľ nevážený priemerný čas platby nie je kratší ako 30 dní.

M1C1 – 77

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú regionálne verejné orgány platiť podnikom, sa znižuje

NEUVEDENÉ

Vážený priemer lehoty splatnosti (v dňoch)

NEUVEDENÉ

30

PRVÝ ŠTVRŤROK

2025

Na základe údajov z obchodnej úverovej platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajúcich sa faktúr vystavených v roku 2024 sú pre platby od regionálnych orgánov verejnej moci (Regi – samospráva provincie) podnikom tieto ukazovatele:

-pre vážený priemer času platby („tempo medio di pagamento ponderato“): najviac 30 dní;

-v prípade váženého priemerného oneskorenia platby („tempo medio di ritardo ponderato“): najviac 0 dní.

Okrem toho rozdiel medzi neváženým priemerným časom platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženým priemerným časom platby nesmie presiahnuť 20 dní, pokiaľ nevážený priemerný čas platby nie je kratší ako 30 dní.

M1C1 – 78

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú miestne verejné orgány platiť podnikom, sa znižuje

NEUVEDENÉ

Vážený priemer lehoty splatnosti (v dňoch)

NEUVEDENÉ

30

PRVÝ ŠTVRŤROK

2025

Na základe údajov z platformy komerčných úverov („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajúcich sa faktúr vystavených v roku 2024 sú pre platby od miestnych orgánov verejnej moci (enti locali) podnikom tieto ukazovatele:

-Pre vážený priemerný čas platby („tempo medio di pagamento ponderato“): najviac 30 dní;

-v prípade váženého priemerného oneskorenia platby („tempo medio di ritardo ponderato“): najviac 0 dní.

Okrem toho rozdiel medzi neváženým priemerným časom platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženým priemerným časom platby nesmie presiahnuť 20 dní, pokiaľ nevážený priemerný čas platby nie je kratší ako 30 dní.

M1C1 – 79

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú orgány verejného zdravotníctva zaplatiť podnikom, sa znižuje

NEUVEDENÉ

Vážený priemer lehoty splatnosti (v dňoch)

NEUVEDENÉ

60

PRVÝ ŠTVRŤROK

2025

Na základe údajov z obchodnej úverovej platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajúcich sa faktúr vystavených v roku 2024 sú tieto ukazovatele platieb od orgánov verejného zdravotníctva (enti del Servizio sanitario nazionale) podnikom:

— pre vážený priemerný čas platby („tempo medio di pagamento ponderato“): najviac 60 dní;

— pre vážené priemerné oneskorenie platby („tempo medio di ritardo ponderato“): najviac 0 dní;

Okrem toho rozdiel medzi neváženým priemerným časom platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženým priemerným časom platby nesmie presiahnuť 30 dní, pokiaľ nevážený priemerný čas platby nie je kratší ako 60 dní.

M1C1 – 84

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Priemerný čas medzi uverejnením a zadaním zákazky

NEUVEDENÉ

Počet

139

100

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Na základe metód prijatých v Úradnom vestníku EÚ (databáza TED) s použitím údajov z IT národnej databázy pre verejné zákazky (BDNCP), ktorú spravuje ANAC, sa priemerný čas medzi termínom na predloženie ponúk a zadaním zákazky skráti na menej ako 100 dní v prípade zákaziek presahujúcich prahové hodnoty stanovené v smerniciach EÚ o verejnom obstarávaní.

M1C1 – 84bis

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Opatrenia na zlepšenie rýchlosti rozhodovania verejných obstarávateľov pri zadávaní zákaziek

Prijatie opatrení týkajúcich sa rýchlosti rozhodovania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Cabina di regia podľa článku 221 kódexu verejných zákaziek po konzultácii s ANAC prijme:

—analýzu, v ktorej sa hodnotí vplyv elektronického obstarávania na harmonogram zadania zákazky, od termínu na predloženie ponúk až po podpísanie zmluvy,

—správa o údajoch za rok 2024 pre ukazovateľ TED „rýchlosť rozhodovania“; „Rýchlosť rozhodovania“ je čas medzi konečným termínom na predloženie ponúk a dátumom podpisu zmluvy;

— správu o najlepších postupoch verejných obstarávateľov zameraných na skrátenie harmonogramu zadávania zákaziek a o iniciatívach na skrátenie rýchlosti rozhodovania.

Kvalifikovaní verejní obstarávatelia, ktorých priemerná rýchlosť rozhodovania v TED je vyššia ako 160 dní, sú povinní vykonať nápravné opatrenia.

M1C1 – 85

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Priemerný čas medzi zadaním zákazky a realizáciou infraštruktúry

NEUVEDENÉ

Percento

100

90

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Priemerný čas medzi zadaním zákazky a realizáciou infraštruktúry (ďalej len „výkonná fáza“) sa skráti aspoň o 10 % na základe porovnania medzi i) prácami zadanými medzi 1. januárom a 31. decembrom 2019 a uzatvorenými do 30. júna 2021 a ii) prácami zadanými medzi 1. júlom 2021 a 30. júnom 2022 a ukončenými do 31. decembra 2023.

M1C1 – 86

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Štátni zamestnanci vyškolení v rámci stratégie profesionalizácie verejných kupujúcich

NEUVEDENÉ

Počet

0

20 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Najmenej 20000 štátnych zamestnancov absolvovalo odbornú prípravu v rámci stratégie profesionalizácie verejných kupujúcich.

M1C1 – 87

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Verejní obstarávatelia používajúci dynamické nákupné systémy

NEUVEDENÉ

Percento

0

15

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Aspoň 15 % verejných obstarávateľov používa dynamické nákupné systémy podľa smernice EÚ 2014/24 (dvojročný časový rámec na pozorovanie a vzhľadom na to, že v Taliansku je používanie dynamického nákupného systému zamerané najmä na nákupy nad prahovou hodnotou, keďže podlimitné nákupy sa vykonávajú najmä prostredníctvom elektronických trhovísk). Cieľ sa vzťahuje na verejných obstarávateľov ústrednej štátnej správy (250 PA zaevidovaných 30. apríla 2021 na vnútroštátny systém elektronického obstarávania, ktorý spravuje Consip v mene MEF).

M1C1 – 88

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých ústredné orgány verejnej moci platia podnikom, sa znižuje

NEUVEDENÉ

Vážený priemer lehoty splatnosti (v dňoch)

NEUVEDENÉ

30

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Na základe údajov z obchodnej úverovej platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajúcich sa faktúr vystavených v roku 2025 sú pre platby od ústredných orgánov verejnej moci (Amministrazioni centrali) podnikom tieto ukazovatele:

— pre vážený priemerný čas platby („tempo medio di pagamento ponderato“): najviac 30 dní;

— pre vážené priemerné oneskorenie platby („tempo medio di ritardo ponderato“): najviac 0 dní;

Okrem toho rozdiel medzi neváženým priemerným časom platby („tempo medio di pagamento semplice“): a vážená priemerná lehota splatnosti nesmie presiahnuť 15 dní, pokiaľ nie je nevážená priemerná lehota splatnosti kratšia ako 30 dní.

M1C1 – 89

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú regionálne verejné orgány platiť podnikom, sa znižuje

NEUVEDENÉ

Vážený priemer lehoty splatnosti (v dňoch)

NEUVEDENÉ

30

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Na základe údajov z obchodnej úverovej platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajúcich sa faktúr vystavených v roku 2025 sú pre platby od regionálnych orgánov verejnej moci (Regi – Autonómia provincie) podnikom tieto ukazovatele:

-pre vážený priemerný čas platby („tempo medio di pagamento ponderato“): najviac 30 dní;

-v prípade váženého priemerného oneskorenia platby („tempo medio di ritardo ponderato“): najviac 0 dní.

Okrem toho rozdiel medzi neváženým priemerným časom platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženým priemerným časom platby nesmie presiahnuť 15 dní, pokiaľ nevážený priemerný čas platby nie je kratší ako 30 dní.

M1C1 – 90

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú miestne verejné orgány platiť podnikom, sa znižuje

NEUVEDENÉ

Vážený priemer lehoty splatnosti (v dňoch)

NEUVEDENÉ

30

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Na základe údajov z obchodnej úverovej platformy (Piattaforma Crediti Commerciali) týkajúcich sa faktúr vystavených v roku 2025 sú pre platby od miestnych orgánov verejnej moci (enti locali) podnikom tieto ukazovatele:

-pre vážený priemerný čas platby („tempo medio di pagamento ponderato“): najviac 30 dní;

-v prípade váženého priemerného oneskorenia platby („tempo medio di ritardo ponderato“): najviac 0 dní.

Okrem toho rozdiel medzi neváženým priemerným časom platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženým priemerným časom platby nesmie presiahnuť 15 dní, pokiaľ nevážený priemerný čas platby nie je kratší ako 30 dní.

M1C1 – 91

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú orgány verejného zdravotníctva zaplatiť podnikom, sa znižuje

NEUVEDENÉ

Vážený priemer času platby (jn dní)

NEUVEDENÉ

60

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Na základe údajov z platformy komerčných úverov („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajúcich sa faktúr vystavených v roku 2025 sú tieto ukazovatele platieb od orgánov verejného zdravotníctva (enti del Servizio sanitario nazionale) podnikom:

— pre vážený priemerný čas platby („tempo medio di pagamento ponderato“): najviac 60 dní;

— pre vážené priemerné oneskorenie platby („tempo medio di ritardo ponderato“): najviac 0 dní;

Okrem toho rozdiel medzi neváženým priemerným časom platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženým priemerným časom platby nesmie presiahnuť 20 dní, pokiaľ nevážený priemerný čas platby nie je kratší ako 60 dní.

M1C1 – 96

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Priemerný čas medzi lehotou na prijatie ponúk a dátumom podpisu zmluvy

NEUVEDENÉ

Percento

100

80

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Na základe údajov získaných z databázy ANAC Banca Dati Nazionale Contratti Pubblici ako IT national eSender a databázy TED sa priemerný čas medzi lehotou na prijatie ponúk a dátumom podpisu zmluvy počas 12-mesačného obdobia, pričom referenčným dátumom je dátum podpisu zmluvy, ktorý sa začína najskôr 1. septembra 2024, skráti aspoň o 20 % v porovnaní s ukazovateľom rýchlosti rozhodovania za rok 2018, ktorý je uverejnený v hodnotiacej tabuľke jednotného trhu EÚ pre zákazky nad prahovou hodnotou smerníc EÚ o verejnom obstarávaní.

M1C1 – 97ter

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Opatrenia týkajúce sa rýchlosti vykonania

Prijatie opatrení týkajúcich sa rýchlosti vykonania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

a)Uverejnenie na webovom sídle spoločnosti Agenzia per l’Italia Digitale (AGID) nových technických pravidiel umožňujúcich zber informácií na digitálne monitorovanie plnenia verejných zákaziek.

b)Podpísanie memorandaporozumení medzi ministerstvom hospodárstvafinanciíAutorità Nazionale Anticorruzione (ANAC), ktorým sa zavádzajú technické pravidláinteroperabilite údajov týkajúcich sa verejných financiíplatieb za verejné prácedatabázou ANAC (Banca Dati Nazionale dei Contratti Pubblici).

c)Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktoré verejným obstarávateľom umožňujú predvídaťvyužívať úspory vyplývajúcezákaziek pod základnú cenu na financovanie prémií za predčasné dokončenie prác.

d)Uverejnenie usmernení na webovom sídle ministerstva infraštruktúrydopravy (MIT), ktoré prijalo ministerstvo infraštruktúrydopravy po konzultáciiANAC,doložkáchprémiách za predčasné dokončenie a o vzorovom obsahu dohôdspolupráci podľa článku 82a legislatívneho dekrétu č. 36/2023 (zákonverejnom obstarávaní)cieľom skrátiť čas dokončenia prác.

e)Uverejnenie usmernení na podporu verejných obstarávateľov pri využívaní informačného modelovania budov (BIM) pre verejné práce na webovom sídle ministerstva infraštruktúrydopravy.

M1C1 – 98

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Štátni zamestnanci vyškolení v rámci stratégie profesionalizácie verejných kupujúcich

NEUVEDENÉ

Počet

20 000

40 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 40000 štátnych zamestnancov absolvovalo odbornú prípravu v rámci stratégie profesionalizácie verejných kupujúcich.

M1C1 – 98bis

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Štátni zamestnanci vyškolení v rámci stratégie profesionalizácie verejných kupujúcich

NEUVEDENÉ

Počet

40 000

60 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Najmenej 60000 štátnych zamestnancov absolvovalo odbornú prípravu v rámci stratégie profesionalizácie verejných kupujúcich. Celkový počet môže zahŕňať štátnych zamestnancov, ktorí už absolvovali odbornú prípravu v predchádzajúcich rokoch a ktorých odborná príprava bola nahlásená pre ciele M1C1 – 86 a M1C1 – 98, len ak absolvovali odbornú prípravu na vyššej úrovni, špecializovanú alebo pokročilú odbornú prípravu.

M1C1 – 99

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Verejní obstarávatelia používajúci dynamické nákupné systémy

Percentuálny podiel verejných obstarávateľov ústrednej štátnej správy používajúcich dynamické nákupné systémy podľa smernice EÚ 2014/24

Percento

15

20

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Aspoň 20 % verejných obstarávateľov používa dynamické nákupné systémy podľa smernice 2014/24 (lehota na pozorovanie od 1. januára 2022). Verejní obstarávatelia ústrednej štátnej správy sú 250 verejných správ (zaregistrovaných 30. apríla 2021 do vnútroštátneho systému elektronického obstarávania spravovaného spoločnosťou Consip v mene MEF).

M1C1 – 100

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych ustanovení, ktorými sa zlepšuje účinnosť preskúmania výdavkov – posilnenie ministerstva financií

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Revidovaný rámec pre preskúmanie výdavkov v ústredných štátnych správach (ministerstvách) zlepší jeho účinnosť posilnením úlohy ministerstva hospodárstva a financií. Predovšetkým sa ním zabezpečí posilnená úloha ministerstva hospodárstva a financií pri hodnotení ex ante, procesoch monitorovania a hodnotení ex post, čo umožní dôkladne presadzovať vykonávanie preskúmaní a dosahovanie zamýšľaných cieľov.

M1C1 – 101

Reforma 1.12:

Reforma daňovej správy

Míľnik

Prijatie preskúmania možných opatrení na zníženie daňových únikov

Uverejnenie preskúmania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Prijať správu s cieľom informovať vládne opatrenia na zníženie daňových únikov spôsobených vynechanou fakturáciou, najmä v odvetviach, ktoré sú najviac vystavené daňovým únikom, a to aj prostredníctvom cielených stimulov pre spotrebiteľov.

M1C1 – 102

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Prijatie správy o účinnosti postupov, ktoré používajú vybrané orgány verejnej správy pri formulovaní a vykonávaní plánov úspor

Uverejnenie správy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Správu pripraví oddelenie účtovníctva ministerstva financií v spolupráci s vybranými správnymi orgánmi s cieľom:

-Posúdiť svoje postupy pri formulovavykonávaní plánov sporenia.

-Vymedziť usmernenia pre všetky orgány verejnej správy.

M1C1 – 103

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych a sekundárnych právnych predpisov a regulačných ustanovení a dokončenie administratívnych postupov na podporu dodržiavania daňových predpisov a zlepšenie auditov a kontrol

Ustanovenia zákona a iných právnych predpisov, v ktorých sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Ustanovenia obsahujú:

I) úplné sprevádzkovanie databázy a špecializovanej IT infraštruktúry na vydanie vopred vyplneného daňového priznania k DPH, ako sa stanovuje v článku 4 ods. 1 legislatívneho dekrétu č. 127/2015.

II) databáza používaná pre „listy o dodržiavaní predpisov“ (poskytovanie včasnej komunikácie daňovníkom, u ktorých sa zistia anomálie) sa zdokonaľuje s cieľom znížiť výskyt falošne pozitívnych oznámení a zvýšiť počet oznámení zasielaných daňovníkom.

III) nadobudnutie účinnosti reformovaných právnych predpisov s cieľom zabezpečiť účinné administratívne sankcie v prípade odmietnutia súkromných poskytovateľov akceptovať elektronické platby (odkaz na pôvodný článok 23 zákonného dekrétu č. 124/2019, ktorý bol zrušený po zmene na zákon).

IV) Dokončenie procesu pseudonymizácie údajov stanoveného v článku 1 ods. 681 – 686 zákona č. 160/2019 a zriadenie digitálnej infraštruktúry na analýzu veľkých dát vytvorených prostredníctvom interoperability plne pseudonymizovaných databáz s cieľom zvýšiť účinnosť analýzy rizík, z ktorej vychádza výberový proces.

v) Nadobudnutie účinnosti primárnych a sekundárnych právnych predpisov, ktorými sa vykonávajú dodatočné účinné opatrenia založené na zisteniach preskúmania možných opatrení na zníženie daňových únikov spôsobených vynechanou fakturáciou.

M1C1 – 104

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Prijatie cieľov úspor pre preskúmania výdavkov na roky 2023 – 2025

Kvantitatívny cieľ úspor pre agregované ústredné štátne správy vymedzený v dokumente o hospodárstve a financiách – v eurách

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Na základe zákonného dekrétu č. 90 a 93 z roku 2016 a zákona č. 163/2016 stanoviť v hospodárskom finančnom dokumente ciele pre ročné preskúmania výdavkov pre súhrnné ústredné orgány štátnej správy na roky 2023, 2024, 2025. Ciele úspor odrážajú primeranú úroveň ambícií.

M1C1 – 105

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Vyšší počet „listov o zhode“

NEUVEDENÉ

Počet

2 150 908

2 581 090

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Počet „listov o dodržiavaní predpisov“, ktoré poskytujú včasné oznámenie daňovníkom, v prípade ktorých sa zistia nezrovnalosti, sa v porovnaní s rokom 2019 zvýši aspoň o 20 %.

M1C1 – 106

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zníženie počtu falošných pozitívnych „listov o zhode“

NEUVEDENÉ

Počet

126 500

132 825

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Počet falošne pozitívnych „listov o dodržiavaní predpisov“ (ktoré poskytujú včasné oznámenie daňovníkom, v prípade ktorých sa zistili nezrovnalosti, ale v prípade ktorých sa nezistili žiadne podvody ex post) sa v porovnaní s rokom 2019 zníži aspoň o 5 %.

M1C1 – 107

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zvýšenie daňových príjmov vytvorených „listami o dodržiavaní predpisov“

NEUVEDENÉ

Euro

2 130 000 000

2 449 500 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Daňové príjmy generované „listami o súlade“ sa v porovnaní s rokom 2019 zvýšia o 15 %.

M1C1 – 108

Reforma 1.15: Reforma pravidiel verejného účtovníctva

Míľnik

Schválenie koncepčného rámca, súboru akruálnych účtovných štandardov a viacrozmernej účtovnej osnovy

Uznesenie odboru účtovníctva ministerstva financií, ktorým sa schvaľuje štruktúra riadenia účtovania na základe časového rozlíšenia

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Dokončenie koncepčného rámca ako referencie pre systém akruálneho účtovníctva podľa kvalitatívnych charakteristík definovaných Eurostatom (pracovná skupina EPSOAS);

Stanovenie akruálnych účtovných štandardov založených na IPSAS;

Navrhnutie viacrozmernej a viacúrovňovej účtovnej osnovy.

M1C1 – 109

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zaslanie prvých vopred vyplnených daňových priznaní k DPH

NEUVEDENÉ

Počet

0

2 300 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Za daňový rok 2022 dostane aspoň 2300000 daňovníkov vopred vyplnené daňové priznania k DPH.

M1C1 – 110

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Preklasifikovanie všeobecného štátneho rozpočtu s odkazom na environmentálne výdavky a výdavky na podporu rodovej rovnosti

Začlenenie preklasifikovania všeobecného štátneho rozpočtu s odkazom na environmentálne výdavky a výdavky na podporu rodovej rovnosti do zákona o rozpočte na rok 2024

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Zákon o rozpočte na rok 2024 poskytne parlamentu rozpočet na udržateľný rozvoj pozostávajúci z klasifikácie všeobecného štátneho rozpočtu s odkazom na environmentálne výdavky a výdavky, ktoré podporujú rodovú rovnosť. Klasifikácia musí byť v súlade s kritériami, z ktorých vychádza vymedzenie cieľov udržateľného rozvoja a zámerov Agendy 2030.

M1C1 – 111

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Dokončenie ročného preskúmania výdavkov na rok 2023 s odkazom na cieľ úspor stanovený na rok 2022 na rok 2023

Prijatie správy ministerstva financií o preskúmaní výdavkov v roku 2023, v ktorej sa potvrdzuje dokončenie procesu a dosiahnutie cieľa.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Správa ministerstva financií, ktorá sa má zaslať Rade ministrov v súlade s zákonnými dekrétmi 90 a 93 z roku 2016 a zákonom č. 163/2016:

—osvedčiť ukončenie procesu preskúmania výdavkov za rok 2023, pokiaľ ide o ustanovenie týkajúce sa rámca preskúmania výdavkov.

—osvedčiť dosiahnutie cieľa stanoveného v roku 2022.

M1C1 – 112

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zlepšiť operačnú kapacitu daňovej správy v súlade s cieľmi „Plánu výkonnosti na roky 2021 – 2023“ agentúry pre príjmy v oblasti prijímania zamestnancov

NEUVEDENÉ

Počet prijatých zamestnancov

0

4 113

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Agentúra pre príjmy prijme 4113 nových zamestnancov v súlade s cieľmi „Plánu výkonnosti na roky 2021 – 2023“ v oblasti prijímania zamestnancov.

M1C1 – 113

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Vyšší počet „listov o zhode“

NEUVEDENÉ

Počet

2 150 908

3 011 271

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Počet „listov o dodržiavaní predpisov“, ktoré poskytujú včasné oznámenie daňovníkom, v prípade ktorých sa zistia nezrovnalosti, sa v porovnaní s rokom 2019 zvýši aspoň o 40 %.

M1C1 – 114

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zvýšenie daňových príjmov vytvorených „listami o dodržiavaní predpisov“

NEUVEDENÉ

Euro

2 130 000 000

2 769 000 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Daňové príjmy generované „listami o súlade“ sa v porovnaní s rokom 2019 zvýšia o 30 %.

M1C1 – 115

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Dokončenie ročného preskúmania výdavkov na rok 2024 s odkazom na cieľ úspor stanovený v rokoch 2022 a 2023 na rok 2024

Prijatie správy ministerstva financií o preskúmaní výdavkov v roku 2024, v ktorej sa potvrdzuje dokončenie procesu a dosiahnutie cieľa.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Správa ministerstva financií, ktorá sa má zaslať Rade ministrov v súlade s zákonnými dekrétmi 90 a 93 z roku 2016 a zákonom č. 163/2016:

—osvedčiť ukončenie procesu preskúmania výdavkov za rok 2024, pokiaľ ide o ustanovenie týkajúce sa rámca preskúmania výdavkov.

— potvrdiť dosiahnutie cieľa stanoveného v rokoch 2022 a 2023.

M1C1 – 116

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zníženie daňových únikov, ako sa vymedzuje v ukazovateli „vhodnosť vyhnúť sa daňovým únikom“

NEUVEDENÉ

Percento

0

—10

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Aktualizovaná správa vlády o tieňovom hospodárstve uverejnená v roku 2025 podľa článku 2 legislatívneho dekrétu č. 160/2015 potvrdí v rokoch 2022 – 2023 v priemere 10 % zníženie všetkých daní bez daní z nehnuteľností („Imposta Municipale Unica“) a spotrebných daní v porovnaní s rokom 2019.

M1C1 – 117

Reforma 1.15:

Reforma pravidiel verejného účtovníctva

Cieľ

Zástupcovia verejných subjektov vyškolení v oblasti nového systému akruálneho účtovníctva

NEUVEDENÉ

Percento

0

90

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Na základe údajov z centrálnej digitálnej platformy pre odbornú prípravu o novom účtovnom systéme prvé kolo odbornej prípravy o novom systéme akruálneho účtovníctva dokončia zástupcovia subjektov verejného sektora, ktorí pokrývajú aspoň 90 % primárnych výdavkov celého verejného sektora (bez štátom vlastnených spoločností).

M1C1 – 118

Reforma 1.15:

Reforma pravidiel verejného účtovníctva

Míľnik

Vydávanie finančných výkazov a nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu o reforme akruálneho účtovníctva pre subjekty verejného sektora pokrývajúce aspoň 90 % primárnych výdavkov celého verejného sektora bez štátnych podnikov.

Ustanovenie v legislatívnom akte, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Ako pilotná fáza legislatívneho aktu o pravidlách verejného účtovníctva sa vypracujú finančné výkazy verejnej správy pre subjekty verejného sektora, ktoré pokrývajú aspoň 90 % primárnych výdavkov celého verejného sektora bez štátnych podnikov.

Okrem toho nadobudne účinnosť legislatívny akt, ktorým sa stanoví plán postupného zavádzania nového systému akruálneho účtovníctva.pláne sa vyžaduje, aby sa do roku 2030 (rozpočtový rok) zaviedol nový systém akruálneho účtovníctva pre subjekty verejného sektora pokrývajúce aspoň 90 % primárnych výdavkov celého verejného sektora bez štátnych podnikov.
V legislatívnom akte sa takisto vyžaduje organizácia programov odbornej prípravy na prechod na nový systém akruálneho účtovníctva.

Okrem toho sa na webovom sídle ministerstva hospodárstva a financií uverejnia usmernenia pre uplatňovanie každého účtovného štandardu.

M1C1 – 119

Reforma 1.14:

Reforma fiškálneho rámca na nižšej ako celoštátnej úrovni

Míľnik

Vymedzenie parametrov regionálneho fiškálneho federalizmu

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu, ktorým sa vymedzujú parametre fiškálneho federalizmu pre regióny s bežným postavením

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktorými sa vymedzia základné úrovne služieb („livelli essenziali delle prestazioni“) pre fiškálny federalizmus pre regióny s bežným postavením aspoň v dvoch oblastiach politiky.

M1C1 – 120

Reforma 1.14:

Reforma fiškálneho rámca na nižšej ako celoštátnej úrovni

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu, ktorým sa vymedzuje fiškálny federalizmus pre provincie a metropolitné mestá.

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu, ktorým sa vymedzuje fiškálny federalizmus pre provincie a metropolitné mestá.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov týkajúcich sa fiškálneho federalizmu v provinciách a metropolitných mestách.

M1C1 – 121 bis 

Reforma 1.12:

Reforma daňovej správy 

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu na zlepšenie výberu daní

Ustanovenia v právnom akte, v ktorých sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu, v ktorom sa stanovuje, že:

1. Údaje z elektronickej fakturácie sa sprístupnia agentúre zodpovednej za výber nezaplatenej daňovej povinnosti („Agenzia Entrate Riscossione“);

2. Daňové kompenzácie sú povolené len v prípade, že nezaplatené daňové záväzky nepresahujú 50 000 EUR.

3. Agentúra pre príjmy môže zasielať oznámenia daňovníkom v prípade, že boli vystavené elektronické faktúry, ale za rovnaké obdobie nebolo predložené žiadne daňové priznanie k DPH.

M1C1 – 122

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Dokončenie ročného preskúmania výdavkov na rok 2025 s odkazom na cieľ úspor stanovený na roky 2022, 2023 a 2024 na rok 2025.

Prijatie správy ministerstva financií o preskúmaní výdavkov v roku 2025

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Správa ministerstva financií, ktorá sa má zaslať Rade ministrov v súlade s zákonnými dekrétmi 90 a 93 z roku 2016 a zákonom č. 163/2016:

—osvedčiť záver procesu preskúmania výdavkov na rok 2025, pokiaľ ide o ustanovenie týkajúce sa rámca preskúmania výdavkov.

— potvrdiť dosiahnutie cieľa stanoveného v rokoch 2022, 2023 a 2024.

M1C1 – 144

Investícia 1.4.2 – Začlenenie občanov – Zlepšenie prístupnosti digitálnych verejných služieb

Cieľ

Zvýšená dostupnosť digitálnych verejných služieb/realizovaných intervencií

NEUVEDENÉ

Počet

0

55

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Agenzia per l’Italia Digitale (AgID) poskytuje podporu 55 miestnym orgánom verejnej správy prostredníctvom dohôd, ktoré zahŕňajú tieto opatrenia, ktoré má vykonať 55 miestnych orgánov verejnej správy:

— Znížiť počet chýb zistených v posúdení, ktoré poskytla každá administratíva, o 50 % v prípade aspoň dvoch digitálnych služieb.

— Poskytnúť niekoľko asistenčných technológií pokrývajúcich aspoň 50 % potrieb pracovníkov so zdravotným postihnutím identifikovaných v posúdení, ktoré poskytla každá administratíva.

M1C1 – 147

Investícia 1.2 – Umožnenie cloud computingu pre miestnu platobnú agentúru

Cieľ

Cloudové povolenie pre miestnu verejnú správu T2

NEUVEDENÉ

Počet

4 083

12 464

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Migrácia 12464 miestnych orgánov verejnej správy na certifikované cloudové prostredia sa považuje za dosiahnutú, ak je testovanie všetkých systémov, súborov údajov a migrácie aplikácií zahrnutých v každom pláne migrácie úspešné.

M1C1 – 148

Investícia 1.4.1 – Občianske skúsenosti – Zlepšenie kvality a použiteľnosti digitálnych verejných služieb

Cieľ

Zvýšenie kvality a použiteľnosti digitálnych verejných služieb T2

NEUVEDENÉ

Percento

40

80

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Správne orgány (obce, základné a sekundárne vzdelávacie inštitúcie 1. a  2. stupňa) dodržiavajú spoločný model a systém navrhovania webových sídel a digitálnych služieb, čím sa zjednodušuje používateľská interakcia a uľahčuje údržba.

Obce prispievajúce k cieľu musia zaručiť dodržiavanie spoločného modelu a systému navrhovania v priemere aspoň 3,5 služieb.

M1C1 – 149

Investícia 1.4.3 – Prijatie rozšírenia platformových služieb PagoPA a aplikácie „IO“

Cieľ

Rozšírenie využívania platformových služieb PagoPA T2

NEUVEDENÉ

Počet

11 450

14 100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Na platforme PagoPA je prítomných najmenej 14100 orgánov verejnej správy, ktoré ponúkajú niekoľko služieb: v priemere 35 služieb pre obce, 15 pre regióny, 15 pre zdravotnícke orgány a 8 pre školy a univerzity.

M1C1 – 150

Investícia 1.4.3 – Prijatie rozšírenia platformových služieb PagoPA a aplikácie „IO“

Cieľ

Rozšírenie adopcie aplikácie T2

NEUVEDENÉ

Počet

7 000

14 100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

V aplikácii „IO“ musí byť prítomných najmenej 14100 orgánov verejnej správy, ktoré ponúkajú niekoľko služieb: v priemere 35 služieb pre obce, 15 pre regióny, 15 pre zdravotnícke orgány a 8 pre školy a univerzity.

M1C1 – 152

Investícia 1.6.1 – Digitalizácia ministerstva vnútra

Cieľ

Ministerstvo vnútra – rekonštruované a digitalizované procesy T2

NEUVEDENÉ

Počet

7

45

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vnútorné procesy sa rekonštruujú a digitalizujú.

M1C1 – 153

Investícia 1.6.2 – Digitalizácia ministerstva spravodlivosti

Cieľ

Digitalizované súdne spisy T2

NEUVEDENÉ

Počet

3 500 000

7 750 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Digitalizácia 7750000 súdnych spisov za posledných 20 rokov (od 1. 1. 2006 do 30. 6. 2026) v súvislosti s ukončenými alebo prebiehajúcimi súdnymi konaniami na súdoch.

M1C1 – 154

Investícia 1.6.2 – Digitalizácia ministerstva spravodlivosti

Cieľ

Vedomostné systémy justičného dátového jazera T2

NEUVEDENÉ

Počet

0

6

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Zavedenie šiestich nových znalostných systémov dátového jazera.

1)Systém anonymizácie občianskoprávnych trestovtrestov za trestné činy

2)Integrovaný systém riadenia

3)Systém riadeniaanalýzy civilných súdnych konaní

4)Systém riadeniaanalýzy trestných konaní

5)Pokročilý štatistický systémobčianskoprávnychtrestných konaniach

6)Automatizovaný systém na identifikáciu vzťahu medzi obeťoupáchateľom.

A.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 1.2 – Umožnenie cloud computingu pre miestnu platobnú agentúru

Cieľom tejto investície je presunúť súbory údajov a aplikácie podstatnej časti miestnej verejnej správy na bezpečnú cloudovú infraštruktúru, čo každej správe umožní slobodne si vybrať v rámci súboru certifikovaných verejných cloudových prostredí.

V opatrení sa počíta aj s balíkom podpory „migrácie ako služby“ pre správne orgány, ktorý zahŕňa: I) počiatočné posúdenie, ii) procesnú/administratívnu podporu potrebnú na začatie úsilia, iii) rokovanie o potrebnej vonkajšej podpore a iv) celkové riadenie projektu počas realizácie. Očakáva sa, že tím pod dohľadom ministerstva pre technologické inovácie a digitálnu transformáciu (MITD) identifikuje a certifikuje široký zoznam kvalifikovaných poskytovateľov a rokuje o súbore štandardných podporných balíkov prispôsobených veľkosti administratívy a služieb zapojených do migrácie.

Investícia 1.4 – Digitálne služby a skúsenosti občanov

Cieľom tejto investície je vytvoriť integrovaný ekosystém digitálnych verejných služieb orientovaný na občanov, zabezpečiť ich široké prijatie v ústrednej a miestnej správe a zlepšiť celkové skúsenosti používateľov.

Opatrenie:

(VII)vymedzuje modely poskytovania opakovane použiteľných služieb zabezpečujúce úplné požiadavky na prístupnosť (investícia 1.4.1 – Občianske skúsenosti – Zlepšenie kvalitypoužiteľnosti digitálnych verejných služieb);

(VIII)zvyšuje dostupnosť digitálnych verejných služieb (investícia 1.4.2 – Začlenenie občanov: Zlepšenie prístupnosti digitálnych verejných služieb);

(IX)zahŕňa prijatie digitálnej aplikácie pre platby medzi občanmiorgánmi verejnej správy (PagoPa)prijatie aplikácie „IO“ (investícia 1.4.3 – rozšírenie služieb platformy PagoPAaplikácie IZ);

(X)podporuje prijatie národných platforiem digitálnej identity (Sistema Pubblico di Identità Digitale, SPIDCarta d’Identità Elettronica, CIE)národného registra (Anagrafe nazionale della popolazione residente, ANPR) [investícia 1.4.4 – Rozšírenie národných platforiem digitálnej identity (SPID, CIE)národného registra (ANPR)];

(XI)zriaďuje jednotnú platformu pre oznámenia (investícia 1.4.5 – Digitalizácia verejných oznámení);

(XII)zahŕňa prijatie mobility ako služby (MaaS) (investícia 1.4.6 – Mobilita ako služba pre Taliansko, pričom toto posledné opatrenie sa financuje na základe nenávratnej finančnej podpory).

Investícia 1.6 – Digitálna transformácia veľkých centrálnych správ

Cieľom tejto investície je zvýšiť efektívnosť a zjednodušiť postupy hlavných ústredných správ – vrátane i) Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL), ii) súdneho systému, iii) ministerstva obrany, iv) ministerstva vnútra, v) finančnej polície. Investícia spočíva v rekonštrukcii a digitalizácii súboru prioritných procesov, činností a služieb v rámci ich pôsobnosti.



A.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v prípade sekvencie úverov

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik

/Cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M1C1 – 14

Investícia 1.6.5: Digitalizácia Štátnej rady

Cieľ

Štátna rada – dostupné súdne dokumenty na analýzu v dátovom sklade T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

800 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Počet súdnych dokumentov týkajúcich sa systému správnej právomoci (ako sú rozsudky, stanoviská a vyhlášky), ku ktorým sú v dátovom sklade plne dostupné metaúdaje.

M1C1 – 16

Investícia 1.6.5: Digitalizácia Štátnej rady

Cieľ

Štátna rada – dostupné súdne dokumenty na analýzu v dátovom sklade T2

NEUVEDENÉ

Počet

800 000

2 500 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Počet súdnych dokumentov týkajúcich sa systému správnej jurisdikcie (ako sú rozsudky, stanoviská a vyhlášky), ku ktorým sú v dátovom sklade plne dostupné metaúdaje.

M1C1 – 123

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INPS – služby/obsah T1 „Jedno kliknutie podľa návrhu“

NEUVEDENÉ

Počet

0

35

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

35 dodatočných služieb zavedených na inštitucionálnej webovej stránke INP ( www.inps.it )

Služby musia byť prístupné na inštitucionálnej stránke prostredníctvom vhodnej logiky profilovania (systém navrhne služby možného záujmu na základe veku, pracovných charakteristík, vnímaných prínosov a histórie používateľov).

35 služieb sa týka týchto inštitucionálnych oblastí INPS:

•Dôchodky

•Absorpcia sociálnych otrasov

•Dávky v nezamestnanosti

•Príspevky v invalidite

•Zrušenia

•Výber príspevkov zo strany spoločnosti

•Služby pracovníkov v poľnohospodárstve

•Služby boja proti podvodom, korupcii a transparentnosti

V uvedených inštitucionálnych oblastiach sa služby, ktoré sa majú implementovať, budú týkať digitálneho predkladania žiadostí o služby, kontroly požiadaviek na prínos, monitorovania stavu praxe používateľmi, proaktívneho návrhu služieb na základe potrieb používateľov, automatického obnovovania prínosov bez potreby nových aplikácií.

Napokon musia existovať monitorovacie prehľady, ktoré umožnia INPS monitorovať poskytované výhody, ako aj podporu rozhodnutí tvorcov politík založenú na údajoch.

M1C1 – 124

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INPS – Zamestnanci so zlepšenými zručnosťami v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT) T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

4 250

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Najmenej 4250 zamestnancov INPS hodnotených z hľadiska ich informácií a s certifikovanými zlepšenými zručnosťami v týchto oblastiach európskeho rámca elektronických kompetencií: I) plán; II)stavba; III) Run iv) použiteľné; v) riadenie.

Oblasti na zlepšenie kompetencií sa určia podľa cieľovej skupiny vzdelávajúcich sa osôb.

M1C1 – 125

Investícia 1.2 – Umožnenie cloud computingu pre miestnu platobnú agentúru

Míľnik

Zadanie (všetkých) verejných výziev na predkladanie ponúk v rámci cloud computingu pre miestnu verejnú správu

Oznámenie o zadaní (všetkých) verejných zákaziek na umožnenie cloudu pre verejné súťaže miestnej verejnej správy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o udelení (všetkých) verejných výziev pre každý typ verejnej správy (obce, školy, miestne zdravotnícke agentúry) na zhromažďovanie a posudzovanie migračných plánov. Vydanie troch cielených výziev umožní ministerstvu pre technologické inovácie a digitálnu transformáciu posúdiť veľmi špecifické potreby každého typu dotknutej verejnej správy.

Zadané verejné súťaže (t. j. uverejnenie zoznamu orgánov verejnej správy, ktoré boli prijaté na získanie finančných prostriedkov) týkajúce sa troch verejných výziev na predkladanie návrhov pre obce, školy a miestne zdravotnícke agentúry na zhromažďovanie a posudzovanie migračných plánov v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C1 – 126

Investícia 1.4.3 – Prijatie rozšírenia platformových služieb PagoPA a aplikácie „IO“

Cieľ

Rozšírenie využívania platformových služieb PagoPA T1

NEUVEDENÉ

Počet

9 000

11 450

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Zabezpečiť zvýšenie počtu služieb integrovaných do platformy pre:

— orgány verejnej správy už vo východiskovom scenári (9000 subjektov)

— vstup nových orgánov verejnej správy do platformy (2450 nových subjektov).

V oboch prípadoch sa celkový počet služieb verejnej správy, ktoré sa pripojili k platforme, musí zvýšiť aspoň o 20 % v porovnaní so základným scenárom služieb na rok 2021 (31. 3. 2021). Počet služieb, ktoré sa majú integrovať, závisí od typu správy (konečný cieľ na rok 2026 je mať v priemere 35 služieb pre obce, 15 služieb pre regióny, 15 služieb pre zdravotnícke orgány, 8 služieb pre školy a univerzity).

M1C1 – 127

Investícia 1.4.3 – Prijatie rozšírenia platformových služieb PagoPA a aplikácie „IO“

Cieľ

Rozšírenie adopcie aplikácie T1

NEUVEDENÉ

Počet

2 700

7 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Zabezpečiť zvýšenie počtu služieb začlenených do IZ „Žiadosť o:

— orgány verejnej správy už vo východiskovom scenári (2700 subjektov)

— nové orgány verejnej správy sa pripojili k platforme (4300 nových subjektov).

V oboch prípadoch sa celkový počet služieb verejnej správy, ktoré sa pripojili k platforme, musí zvýšiť aspoň o 20 % v porovnaní so základným scenárom služieb na rok 2021 (31. 3. 2021). Počet služieb, ktoré sa majú integrovať, závisí od typu správy (konečný cieľ na rok 2026 je mať v priemere 35 služieb pre obce, 15 služieb pre regióny, 15 služieb pre zdravotnícke orgány, 8 služieb pre školy a univerzity).

M1C1 – 128

Investícia 1.4.5 – Digitalizácia verejných oznamov

Cieľ

Rozšírenie počtu digitálnych verejných oznámení T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

800

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Najmenej 800 ústredných orgánov verejnej správy a obcí, pokiaľ ide o platformu digitálneho oznamovania, poskytuje občanom, právnym subjektom, združeniam a akýmkoľvek iným verejným alebo súkromným subjektom digitálne právne záväzné oznámenia.

M1C1 – 129

Investícia 1.6.1 – Digitalizácia ministerstva vnútra

Cieľ

Ministerstvo vnútra – Úplne rekonštruované a digitalizované procesy T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

7

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Úplne zrekonštruované vnútorné postupy a procesy (spolu 7 procesov do 31. decembra 2023), ktoré možno úplne dokončiť online (ako je automatizácia administratívy, služby mobility a elektronické vzdelávanie).

M1C1 – 130

Investícia 1.6.2 – Digitalizácia ministerstva spravodlivosti

Cieľ

Digitalizované súdne spisy T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 500 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Digitalizácia 3500000 súdnych spisov za posledných 20 rokov (od 1. 1. 2006 do 30. 6. 2026) v súvislosti s ukončenými alebo prebiehajúcimi súdnymi konaniami na súdoch.

M1C1 – 131

Investícia 1.6.2 – Digitalizácia ministerstva spravodlivosti

Míľnik

Vedomostné systémy justičného dátového jazera T1

Správa potvrdzujúca začiatok plnenia zmluvy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Začiatok plnenia zmluvy na realizáciu šiestich nových znalostných systémov dátového jazera:

1)Systém anonymizácie občianskoprávnych trestovtrestov za trestné činy

2)Integrovaný systém riadenia

3)Systém riadeniaanalýzy civilných súdnych konaní

4)Systém riadeniaanalýzy trestných konaní

5)Pokročilý štatistický systémobčianskoprávnychtrestných konaniach

6)Automatizovaný systém na identifikáciu vzťahu medzi obeťouvinnou osobou.

Plnenie každej verejnej zákazky sa začína osobitným správnym aktom zodpovedného za postup s názvom „začiatok realizácie“.

M1C1 – 132

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INPS – služby/obsah T2 „Jedno kliknutie podľa návrhu“

NEUVEDENÉ

Počet

35

70

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

35 dodatočných služieb zavedených na inštitucionálnej webovej stránke Inps ( www.inps.it )

Služby sú prístupné na inštitucionálnej stránke prostredníctvom vhodnej logiky profilovania (systém navrhuje služby možného záujmu na základe veku, pracovných charakteristík, vnímaných prínosov a histórie používateľov).

35 služieb sa týka týchto inštitucionálnych oblastí INPS:

•Dôchodky

•Absorpcia sociálnych otrasov

•Dávky v nezamestnanosti

•Príspevky v invalidite

•Zrušenia

•Výber príspevkov zo strany spoločnosti

•Služby pracovníkov v poľnohospodárstve

•Služby boja proti podvodom, korupcii a transparentnosti

V uvedených inštitucionálnych oblastiach sa služby, ktoré sa majú implementovať, týkajú digitálneho predkladania žiadostí o služby, kontroly požiadaviek na prínos, monitorovania stavu praxe používateľmi, proaktívneho návrhu služieb na základe potrieb používateľov, automatického obnovovania prínosov bez potreby nových aplikácií.

Napokon musia existovať monitorovacie prehľady, ktoré umožnia INPS monitorovať poskytované výhody, ako aj podporu rozhodnutí tvorcov politík založenú na údajoch.

M1C1 – 133

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INPS – Zamestnanci so zlepšenými zručnosťami v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT) T2

NEUVEDENÉ

Počet

4 250

8 500

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Ďalších 4250 zamestnancov INPS hodnotených s certifikovanými zlepšenými zručnosťami v týchto oblastiach európskeho rámca elektronických kompetencií: I) plán; II)stavba; III) Run iv) použiteľné; v) riadenie.

Oblasti na zlepšenie kompetencií sa určia podľa cieľovej skupiny vzdelávajúcich sa osôb.

M1C1 – 134

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INAIL – Úplne rekonštruované a digitalizované procesy/služby T1

NEUVEDENÉ

Počet

29

53

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Cieľom je dosiahnuť 53 (52 %) prepracovaných inštitucionálnych procesov a služieb, aby boli plne digitalizované.

Dotknutými oblasťami INAIL sú: Poisťovacie, sociálne a zdravotné služby, prevencia a bezpečnosť, certifikácia a overovanie.

Najmä očakávaný cieľ pre každú oblasť je vyjadrený vyššie:

·Poisťovníctvo: 8 (25 %);

·Sociálnezdravotnícke služby: 18 (50 %);

·Preventívnabezpečnostná práca: 9 (80 %);

·Certifikácieoverovania: 18 (80 %).

M1C1 – 135

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Ministerstvo obrany – Digitalizácia postupov T1

NEUVEDENÉ

Počet

4

15

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Digitalizácia, revízia a automatizácia 15 postupov týkajúcich sa riadenia personálu obrany (ako je nábor, zamestnanosť a odchod do dôchodku, zdravie zamestnancov), počnúc východiskovým bodom štyroch už digitalizovaných postupov.

M1C1 – 136

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Ministerstvo obrany – Digitalizácia certifikátov T1

NEUVEDENÉ

Počet digitalizovaných certifikátov

190 000

450 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Počet digitalizovaných osvedčení totožnosti (450000) vydaných ministerstvom obrany a prevádzkovaných na infraštruktúru doplnených miestom obnovy po havárii počnúc východiskovým číslom 190000 už digitalizovaných osvedčení.

M1C1 – 137

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Míľnik

Ministerstvo obrany – spustenie inštitucionálnych webových portálov a intranetových portálov

Plne funkčné inštitucionálne webové portály a intranetové webové portály

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Rozvoj a zavedenie i) inštitucionálnych webových portálov a ii) intranetových portálov pre osobitné potreby internej komunikácie.

M1C1 – 138

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Ministerstvo obrany – Migrácia aplikácií, ktoré nemajú kritický význam, do riešenia na úplnú ochranu informácií prostredníctvom otvorenosti infraštruktúry (S.C.I.P.I.O.) T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

10

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Počiatočná migrácia a prevádzková dostupnosť aplikácií, ktoré nie sú kritické z hľadiska misií, na novú infraštruktúru s otvoreným zdrojovým kódom. To zahŕňa zavádzanie hardvérového prostredia, inštaláciu komponentov s otvoreným zdrojovým kódom midlvéru a rekonštrukciu aplikácií.

M1C1 – 139

Investícia 1.2 – Umožnenie cloud computingu pre miestnu platobnú agentúru

Cieľ

Cloudové povolenie pre miestnu verejnú správu T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

4 083

TRETÍ ŠTVRŤROK

2024

Migrácia 4083 miestnych orgánov verejnej správy na certifikované cloudové prostredia sa považuje za dosiahnutú, ak je testovanie všetkých systémov, súborov údajov a migrácie aplikácií zahrnutých v každom pláne migrácie úspešné.

M1C1 – 140

Investícia 1.4.1 – Občianske skúsenosti – Zlepšenie kvality a použiteľnosti digitálnych verejných služieb

Cieľ

Zlepšenie kvality a použiteľnosti digitálnych verejných služieb T1

NEUVEDENÉ

Percento

0

40

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Správne orgány (obce, základné a stredoškolské vzdelávacie inštitúcie 1. a 2. ročníka a špecifické pilotné subjekty zdravotnej starostlivosti a kultúrneho dedičstva), ktoré dodržiavajú spoločný model a systém navrhovania, zjednodušujú interakciu používateľov a uľahčujú údržbu v nadchádzajúcich rokoch.

Dodržiavanie spoločného dizajnu/modelu webových sídiel/služieb pozostáva z:

(1) Hodnotenie predložených projektov;

(2) Posúdenie dokončenia projektu na základe ukazovateľov kľúčovej použiteľnosti (skóre digitálnej použiteľnosti) prostredníctvom špecializovanej platformy, ktorá je už k dispozícii.

M1C1 – 141

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Digitalizácia postupov ministerstva obrany T2

NEUVEDENÉ

Počet

15

20

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Digitalizácia, revízia a automatizácia 20 postupov týkajúcich sa riadenia personálu obrany (ako je nábor, zamestnanosť a odchod do dôchodku, zdravie zamestnancov), počnúc východiskovým bodom pätnástich už digitalizovaných postupov s cieľom 1.

M1C1 – 142

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Digitalizácia certifikátov ministerstva obrany T2

NEUVEDENÉ

Počet digitalizovaných certifikátov

450 000

750 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Počet digitalizovaných osvedčení totožnosti (750000) vydaných ministerstvom obrany a prevádzkovaných do infraštruktúry doplnených miestom obnovy po havárii, počnúc východiskovým číslom 450000 už digitalizovaných certifikátov s cieľom 1.

M1C1 – 143

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Ministerstvo obrany – Migrácia kritických aplikácií misie a aplikácií, ktoré nesúvisia s misiou, do riešenia na úplnú ochranu informácií prostredníctvom otvorenosti infraštruktúry (S.C.I.P.I.O.) T2

NEUVEDENÉ

Počet

10

15

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Konečná migrácia štyroch kritických aplikácií misie a jedenástich aplikácií, ktoré nie sú kritické pre misiu, na novú infraštruktúru s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá zahŕňa zavádzanie hardvérového prostredia, inštaláciu komponentov s otvoreným zdrojovým kódom midlvéru, rekonštrukciu aplikácií, počnúc základným scenárom desiatich už presunutých s cieľom 1.

M1C1 – 145

Investícia 1.4.4 – Možnosť rozšíriť národné platformy digitálnej identity (SPID, CIE) a národný register (ANPR)

Cieľ

Národná platforma digitálnej identity (CIE) a národný register (ANPR)

NEUVEDENÉ

Počet

9 700 000

42 300 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Na národnej platforme digitálnej identity (CIE) je zaregistrovaných 42300000 osôb s platnou digitálnou identitou.

M1C1 – 146

Investícia 1.4.4 – Rozšírenie prijatia národných platforiem digitálnej identity (SPID, CIE) a národného registra (ANPR)

Cieľ

Národné platformy digitálnej identity (SPID)

NEUVEDENÉ

Počet

0

10 217

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Po 3. decembri 2021 prijalo elektronickú identifikáciu (eID) prostredníctvom verejného systému digitálnej identity (SPID) 10217 subjektov.

M1C1 – 151

Investícia 1.4.5 – Digitalizácia verejných oznamov

Cieľ

Prijatie platformy digitálneho oznamovania T2

NEUVEDENÉ

Počet

800

6 400

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 6400 orgánov verejnej správy používa platformu digitálneho oznamovania (DNP) na zasielanie právne záväzných digitálnych oznámení občanom, podnikom, združeniam a iným subjektom.

M1C1 – 155

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INAIL – Rekonštruované a digitalizované procesy/služby T2

NEUVEDENÉ

Počet

53

82

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

82 procesov alebo služieb sa rekonštruuje a digitalizuje. Dotknutými oblasťami INAIL sú: Poisťovacie, sociálne a zdravotné služby, prevencia a bezpečnosť, certifikácia a overovanie.

B.ÚLOHA 1 ZLOŽKA 2:

Os 1 – Digitalizácia, inovácie a konkurencieschopnosť výrobného systému

Os 1 komponentu 2 úlohy 1 talianskeho plánu obnovy a odolnosti sa týka investícií a reforiem zameraných najmä na i) podporu digitálnej transformácie a inovácie výrobného systému prostredníctvom stimulov na investície do technológií, výskumu, vývoja a inovácií; II) zavádzanie ultrarýchleho širokopásmového pripojenia a sietí 5G na zmenšenie digitálnej priepasti, ako aj satelitných konštelácií a služieb; III) podpora rozvoja strategických hodnotových reťazcov a podpora konkurencieschopnosti spoločností so zameraním na MSP.

Cieľom opatrení v rámci tohto komponentu je riešiť nedostatky vyplývajúce z indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI) za rok 2020, pokiaľ ide o digitálnu transformáciu podnikov a nedostatky v pripojiteľnosti, s cieľom posilniť sociálnu a hospodársku odolnosť krajiny.

Investície a reformy v rámci tohto komponentu prispejú k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny adresovaných Taliansku v rokoch 2020 a 2019 týkajúcich sa potreby „posilniť dištančné vzdelávanie a zručnosti vrátane digitálnych“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2020), „podpory súkromných investícií na podporu oživenia hospodárstva“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020), „zamerania investícií na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä pokiaľ ide o [...] posilnenú digitálnu infraštruktúru s cieľom zabezpečiť poskytovanie základných služieb (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020), „podporovať zvyšovanie úrovne zručností, a to aj posilnením digitálnych zručností (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2019), zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na výskum a inovácie a kvalitu infraštruktúry s prihliadnutím aj na regionálne rozdiely“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019) a do určitej miery „podporovať nebankový prístup k financovaniu pre inovačné a menšie podniky“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 5, 2019).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).

Os 2 – Zlepšenie podnikateľského prostredia a hospodárskej súťaže

Hlavným cieľom osi 2 zložky 2 úlohy 1 je zlepšiť podnikateľské prostredie s cieľom uľahčiť podnikanie a rámcové podmienky hospodárskej súťaže s cieľom podporiť efektívnejšie prideľovanie zdrojov a zvýšenie produktivity. Hlavným nástrojom na dosiahnutie týchto cieľov je ročný zákon o hospodárskej súťaži, ktorý sa má prijať každý rok.

Investície a reformy v rámci tohto komponentu prispejú k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny adresovaných Taliansku v roku 2019 o potrebe „riešenia obmedzení hospodárskej súťaže [...], a to aj prostredníctvom nového ročného zákona o hospodárskej súťaži“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019).

B.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Os 1 – Digitalizácia, inovácie a konkurencieschopnosť výrobného systému

Investícia 1: Transformácia 4.0

Cieľom opatrenia je podporiť digitálnu transformáciu podnikov stimulovaním súkromných investícií do aktívčinností podporujúcich digitalizáciu. Opatrenie pozostáva zo schémy daňového úveru.

Reforma 1: Reforma systému priemyselného vlastníctva

Hlavným cieľom reformy je prispôsobiť systém priemyselného vlastníctva moderným výzvam a zabezpečiť, aby inovačný potenciál prispieval k obnove a odolnosti krajiny. Konkrétne sa zameriava na dosiahnutie týchto cieľov: posilnenie systému ochrany priemyselného vlastníctva; podpora využívania a šírenia priemyselného vlastníctva, najmä zo strany MSP; uľahčenie prístupu k nehmotným aktívam a ich spoločné využívanie pri súčasnom zabezpečení spravodlivej návratnosti investícií; zaručenie prísnejšieho rešpektovania priemyselného vlastníctva; a posilnenie úlohy Talianska na európskych a medzinárodných fórach o priemyselnom vlastníctve.

Opatrenie sa týka reformy talianskeho zákonníka priemyselného vlastníctva, ktorá sa vzťahuje aspoň na tieto oblasti: I) preskúmať regulačný rámec s cieľom posilniť ochranu práv priemyselného vlastníctva a zjednodušiť postupy, ii) posilniť podporu spoločností a výskumných inštitúcií, iii) zlepšiť rozvoj zručností a kompetencií, iv) uľahčiť prenos znalostí a v) posilniť podporu inovačných služieb.

Investícia 6: Investície do systému priemyselného vlastníctva

Cieľom investície je podporiť systém priemyselného vlastníctva a doplniť jeho reformu, ako sa predpokladá v reforme 1 tejto zložky. Opatrenie zahŕňa finančnú podporu na projekty spoločností a výskumných subjektov súvisiace s priemyselným vlastníctvom, ako sú patentové opatrenia (Brevetti+), programy overovania koncepcie (POC) a posilnenie úradov pre transfer technológií.

Os 2 – Zlepšenie podnikateľského prostredia a hospodárskej súťaže

Reforma 2: Ročné zákony o hospodárskej súťaži na roky 2022, 2023, 2024 a 2025

Zákon o hospodárskej súťaži sa prijíma každý rok, čím sa rozšíria súťažné konania na zadávanie zmlúv o službách vo verejnom záujme na miestne služby vo verejnom záujme (vrátane vodného hospodárstva, odpadu a miestnej verejnej dopravy), zabráni sa neodôvodnenému predlžovaniu koncesií pre etablovaných prevádzkovateľov v mnohých odvetviach vrátane prístavov, diaľnic, vodnej energie a regionálnej dopravy, zabezpečí sa riadna regulácia zmlúv o službách vo verejnom záujme, ktorou sa revidujú pravidlá o agregácii a uplatňuje sa všeobecná zásada proporcionality, pokiaľ ide o dĺžku a riadnu náhradu za zmluvy o službách vo verejnom záujme. Právne predpisy o hospodárskej súťaži podporujú hospodársku súťaž a zlepšovanie efektívnosti riadenia a kvality služieb v regionálnej doprave, ako aj zvyšujú stimuly pre regióny, aby sa uchádzali o verejné zákazky na služby regionálnej železničnej dopravy.

Ročné právne predpisy o hospodárskej súťaži zahŕňajú opatrenia špecifické pre jednotlivé odvetvia podporujúce hospodársku súťaž vo viacerých oblastiach vrátane energetiky (elektrina, plyn a voda), odpadového hospodárstva, dopravy (prístavy, železnice a diaľnice) a zdravotníctva, ktoré dopĺňajú investície a reformy v rámci misií 2, 3 a 6. Sprievodné opatrenia na zabezpečenie zavádzania hospodárskej súťaže na maloobchodných trhoch s elektrinou nadobudnú účinnosť najneskôr 31. decembra 2022. Ročný zákon o hospodárskej súťaži na rok 2022 prijme najmä plán rozvoja elektrizačnej sústavy a podporí zavádzanie inteligentných elektromerovdruhej generácie, ktoré do 31. decembra 2025 dosiahnu 33 miliónov jednotiekv celom Taliansku. Zavedú sa aj opatrenia na podporu hospodárskej súťaže pre elektrické nabíjacie stanice.

Okrem toho zákony prispievajú k zlepšovaniu podnikateľského prostredia aspoň prostredníctvom: I) zosúladenie pravidiel kontroly fúzií s právom EÚ, ii) konsolidácia, digitalizácia a profesionalizácia orgánov dohľadu nad trhom; iii) reforma na zjednodušenie a uľahčenie zakladania startupov a činností rizikového kapitálu, ako aj na podporu národnej stratégie transferu technológií; iv) skrátenie času akreditácie na poskytovanie informácií o zamestnancoch zo siedmich na štyri dni s cieľom znížiť počet dní na založenie podniku.



Reforma 3: Racionalizácia a zjednodušenie stimulov pre firmy.

Cieľom reformy je preskúmať, zjednodušiť a zefektívniť systém vnútroštátnych stimulov pre podniky. Reforma pozostáva zo vstupu právnych aktov do rámca právnych aktov, ako aj z reštrukturalizácie a zefektívnenia a) RNA (Národný register štátnej pomoci) a b) platformy stimulivi.gov.it.

B.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Opatrenie

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M1C2 – 1

Investícia 1: Transformácia 4.0

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na sprístupnenie daňových dobropisov na prechodné obdobie 4.0 potenciálnym príjemcom a zriadenie vedeckého výboru

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti rozpočtového zákona umožňujúceho daňové úľavy, a ustanovenie v súvisiacich vykonávacích aktoch, v ktorom sa uvádza nadobudnutie ich účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

V právnych aktoch sa v prechodnom období 4.0 sprístupnia potenciálnym príjemcom daňové úľavy. Ide o daňové úľavy na i) 4.0 (t. j. technologicky vyspelý) hmotný investičný majetok, ii) 4.0 nehmotný investičný majetok, iii) štandardný nehmotný investičný majetok, iv) výskumné, vývojové a inovačné činnosti a v) činnosti odbornej prípravy.

Daňové zápočty sa vymedzia v uznesení agentúry pre príjmy, aby sa príjemcom umožnilo využívať daňové dobropisy s platobným modelom F24. Vedecký výbor vrátane odborníkov z ministerstva hospodárstva a financií, ministerstva hospodárskeho rozvoja a talianskej centrálnej banky sa zriadi prijatím ministerskej vyhlášky na posúdenie hospodárskeho vplyvu daňových úľav v prechodnom období 4.0.

M1C2 – 2

Investícia 1: Transformácia 4.0

Cieľ

Prechod 4.0 dobropisov na dane poskytnutých firmám na základe daňových priznaní predložených v rokoch 2021 – 2022

NEUVEDENÉ

Počet

0

69 900

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

V súvislosti s hmotným investičným majetkom 4,0, nehmotným investičným majetkom, štandardným nehmotným investičným majetkom, výskumnými, vývojovými a inovačnými činnosťami alebo činnosťami odbornej prípravy bolo firmám poskytnutých najmenej 69900 daňových úľav v prechodnom období 4.0. Daňový úver sa považuje za poskytnutý s predložením daňového priznania. Daňové priznania sa podávajú v období od 1. januára 2021 do 31. decembra 2022. V prípade spoločností, ktorých daňový rok nezodpovedá kalendárnemu roku, sa koniec príslušného obdobia na predkladanie daňových priznaní týkajúcich sa všetkých uvedených daňových úľav predlžuje z 31. decembra 2022 do 30. novembra 2023.

M1C2 – 3

Investícia 1: Transformácia 4.0

Cieľ

Prechod 4.0 dobropisov na dane poskytnutých firmám na základe daňových priznaní predložených v rokoch 2021 – 2023

NEUVEDENÉ

Počet

69 900

111 700

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

V súvislosti s hmotným investičným majetkom 4,0, nehmotným investičným majetkom, štandardným nehmotným investičným majetkom, výskumnými, vývojovými a inovačnými činnosťami alebo činnosťami odbornej prípravy bolo firmám poskytnutých najmenej 111700 daňových úľav v prechodnom období 4.0. Daňový úver sa považuje za poskytnutý s predložením daňového priznania. Daňové priznania sa podávajú v období od 1. januára 2021 do 31. decembra 2023. V prípade spoločností, ktorých daňový rok nezodpovedá kalendárnemu roku, sa koniec posudzovaného obdobia na predkladanie daňových priznaní týkajúcich sa všetkých uvedených daňových úľav predlžuje z 31. decembra 2023 do 30. novembra 2024.

Základný scenár sa vzťahuje na počet daňových úverov v prechodnom období 4.0, ktoré boli poskytnuté firmám, na základe daňových priznaní predložených v období od 1. januára 2021 do 31. decembra 2022 za 4.0 hmotný investičný majetok, 4.0 nehmotný investičný majetok a štandardný nehmotný majetok a na základe daňových priznaní predložených v období od 1. januára do 31. decembra 2022 za výskumné, vývojové a inovačné činnosti a činnosti odbornej prípravy. V prípade spoločností, ktorých daňový rok nezodpovedá kalendárnemu roku, sa do základného scenára všetkých uvedených daňových úľav zahrnú aj daňové priznania predložené do 30. novembra 2023.

Pre cieľ sa neberú do úvahy žiadne spoločnosti pôsobiace v odvetviach činnosti označených kódmi ATECO 05, 06, 07 a 09. Okrem toho, pokiaľ ide o investície do 4.0 hmotného investičného majetku, ako aj do vývojových a inovačných činností, žiadne spoločnosti pôsobiace v odvetviach činnosti označených kódmi ATECO 30. Pre cieľ sa berie do úvahy 22, 29, 38, 41, 42, 43, 17, 01, 50, 19, 20, 51, 24, 49, 23 a 35.

M1C2 – 4

Reforma 1: Reforma systému priemyselného vlastníctva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho dekrétu zameraného na reformu talianskeho zákonníka priemyselného vlastníctva a príslušných vykonávacích aktov

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti nového zákonníka priemyselného vlastníctva a ustanovenie v súvisiacich vykonávacích aktoch, v ktorom sa uvádza nadobudnutie ich účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2023

Novým legislatívnym dekrétom sa mení a dopĺňa taliansky zákonník priemyselného vlastníctva (legislatívny dekrét č. 30 z 10. februára 2005) a vzťahuje sa minimálne na tieto oblasti: I) preskúmanie regulačného rámca na posilnenie ochrany práv priemyselného vlastníctva a zjednodušenie postupov, ii) posilnenie podpory spoločností a výskumných inštitúcií, iii) zlepšenie rozvoja zručností a kompetencií, iv) uľahčenie prenosu znalostí, v) posilnenie podpory inovačných služieb.

M1C2 – 5

Investícia 6: Investície do systému priemyselného vlastníctva

Cieľ

Záverečné správy o činnostiach/projektoch pre najmenej 254 projektov súvisiacich s priemyselným vlastníctvom a výskumom.

NEUVEDENÉ

Počet

0

254

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Záverečné správy o činnostiach/projektoch podpísané prijímajúcimi subjektmi boli poskytnuté pre najmenej 254 projektov v oblasti výskumu a priemyselného vlastníctva. .

M1C2 – 6

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži 2021

Ustanovenie, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2021.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Ročný zákon o hospodárskej súťaži obsahuje aspoň tieto kľúčové prvky, ktorých vykonávacie opatrenia a sekundárne právne predpisy (v prípade potreby) sa prijmú a nadobudnú účinnosť najneskôr 31. decembra 2022.

Týka sa:
— Presadzovanie antitrustových pravidiel
— Miestne verejné služby
— Energetika
— Doprava
— Odpady
— Začatie podnikania
— Dohľad nad trhom

Presadzovanie antitrustových právnych predpisov:

I. Odstrániť ďalšie prekážky pre kontrolu fúzií ďalším zosúladením talianskych pravidiel kontroly fúzií s právom EÚ.

Miestne verejné služby:

II. Posilniť a rozšíriť uplatňovanie zásady hospodárskej súťaže v prípade miestnych verejných zákaziek na služby, najmä v oblasti odpadu a miestnej verejnej dopravy.

III. Obmedziť priame zadávanie zákaziek tým, že sa od miestnych verejných orgánov bude vyžadovať, aby odôvodnili akúkoľvek odchýlku od verejného obstarávania zmlúv o službách vo verejnom záujme (podľa článku 192 zákonníka verejného obstarávania).

IV. Zabezpečiť riadnu reguláciu zmlúv o službách vo verejnom záujme vykonávaním článku 19 zákona č. 124/2015 ako jednotného textu týkajúceho sa miestnych verejných služieb, najmä v oblasti odpadového hospodárstva.

v. Pravidlá a mechanizmy agregácie stimulujú združenia obcí s cieľom znížiť počet subjektov a verejných obstarávateľov ich prepojením s optimálnymi územnými zoskupeniami („ambiti territoriali ottimali“) a oblasťami a primeranými úrovňami služieb miestnej a regionálnej verejnej dopravy („bacini e livelli adeguati di servizi di trasporto pubblico locale e regionale“) s najmenej 350000 obyvateľmi.

Právny akt o miestnych verejných službách, ktorým sa vykonáva článok 19 zákona č. 124/2015, obsahuje aspoň:

— vymedziť verejné služby na základe kritérií práva EÚ,

— stanovuje všeobecné zásady poskytovania, regulácie a riadenia miestnych verejných služieb,

— zaviesť všeobecnú zásadu proporcionality v súvislosti s dĺžkou trvania zmlúv o službách vo verejnom záujme,

— jasne oddeliť funkcie regulácie a kontroly a riadenia zmlúv o službách vo verejnom záujme,

— zabezpečiť, aby miestne verejné orgány odôvodnili zvýšenie akcií zúčastnených spoločností na interné ocenenia,

— zabezpečiť primeranú náhradu za zmluvy o službách vo verejnom záujme na základe nákladov, na ktoré dohliadajú nezávislé regulačné orgány (napr. ARERA pre energetiku alebo ART pre dopravu),

— obmedziť priemerné trvanie interných zmlúv a skrátiť a harmonizovať štandardnú dĺžku zmlúv, ktoré sú predmetom verejnej súťaže, medzi obstarávateľskými subjektmi za predpokladu, že trvanie zabezpečí hospodársku a finančnú rovnováhu zmlúv, a to aj na základe kritérií stanovených Dopravným úradom.

Energetika:

VI. Zaviesť povinné výberové konanie na koncesné zmluvy v prípade vodnej energie a vymedziť regulačný rámec pre koncesie na využívanie vodnej energie.

VII. Zaviesť povinné výberové konanie na koncesné zmluvy na distribúciu plynu.

VIII. Stanoviť transparentné a nediskriminačné požiadavky na prideľovanie verejných priestorov na elektrické nabíjanie alebo na výber prevádzkovateľov nabíjacích staníc/staníc.

IX. Odstrániť regulované tarify za dodávku elektrickej energie na nabíjanie elektrických vozidiel.

Rámec hospodárskej súťaže pre koncesie na využívanie vodnej energie musí aspoň:

- Požadovať, aby sa dôležité vodné elektrárne regulovali všeobecnými a jednotnými kritériami na centrálnej úrovni.

- Vyžadovať od regiónov, aby vymedzili hospodárske kritériá, z ktorých vychádza trvanie koncesných zmlúv.

—Zrušiť možnosť predĺženia zmlúv (ako už rozhodol taliansky ústavný súd).

- Požadovať od regiónov, aby harmonizovali kritériá prístupu ku kritériám verejného obstarávania (na vytvorenie predvídateľného podnikateľského prostredia).

Doprava:

stanoviť jasné, nediskriminačné a transparentné kritériá udeľovania prístavných koncesií.

XI. Odstrániť prekážky pre koncesionárov prístavov pri zlúčení činností súvisiacich s prístavnými koncesiami vo viacerých veľkých a stredne veľkých prístavoch.

XII. Odstrániť prekážky, ktoré bránia koncesionárom poskytovať niektoré prístavné služby sami a používať vlastné vybavenie bez toho, aby bola dotknutá bezpečnosť pracovníkov, za predpokladu, že príslušné podmienky požadované na ochranu bezpečnosti pracovníkov sú nevyhnutné a primerané cieľu zaistiť bezpečnosť v prístavných oblastiach.

XIII. Zjednodušiť revíziu postupov revízie plánov udeľovania povolení pre prístavy.

XIV. Vykonávať článok 27 čiarku 2 písm. d) zákonného dekrétu č. 50/2017, v ktorom sa regiónom poskytujú stimuly na predkladanie ponúk v rámci regionálnych železničných zmlúv.

Odpad:

XV. Zjednodušiť povoľovacie postupy pre zariadenia na spracovanie odpadu.

Začatie podnikania:

XVI. Skrátiť čas akreditácie na poskytovanie informácií o zamestnancoch zo siedmich na štyri dni, aby sa znížil počet dní na založenie podniku.

Dohľadu nad trhom:

XVII. Konsolidácia vnútroštátnych orgánov dohľadu nad trhom v najviac desiatich agentúrach so sídlom v hlavných regiónoch Talianska, pričom každá z nich sa vzťahuje na všetky skupiny výrobkov a podlieha jednotnému styčnému úradníkovi zriadenému podľa nariadenia 2019/1020 (balík o výrobkoch).

XVIII. Požadovať od vnútroštátnych orgánov dohľadu nad trhom, aby vykonávali digitalizované kontroly výrobkov a zber údajov, uplatňovali umelú inteligenciu na sledovanie nebezpečných a nezákonných výrobkov a na identifikáciu trendov a rizík na jednotnom trhu.

XIX. Požadovať od vnútroštátnych orgánov dohľadu nad trhom, aby zahrnuli odbornú prípravu a používanie informačného a komunikačného systému pre celoeurópsky dohľad nad trhom.

XX. Zriadiť nové akreditované laboratóriá na skúšanie výrobkov pre všetky skupiny výrobkov. Tieto laboratóriá vykonávajú testovanie elektronického obchodu, fyzické laboratórne testovanie, spoločné opatrenia (colné orgány/orgány dohľadu nad trhom; dva alebo viaceré vnútroštátne orgány dohľadu nad trhom, vnútroštátne orgány a orgány EÚ pre trh).

M1C2 – 7

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých vykonávacích opatrení súvisiacich s energetikou a sekundárnych právnych predpisov (v prípade potreby)

Nadobudnutie účinnosti všetkých vykonávacích opatrení súvisiacich s energetikou a sekundárnych právnych predpisov (v prípade potreby)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti všetkých vykonávacích opatrení súvisiacich s energetikou a sekundárnych právnych predpisov (v prípade potreby) s cieľom:

I. Od 1. januára 2023 postupne zrušiť regulované ceny pre mikropodniky a domácnosti.

II. Prijať sprievodné opatrenia na podporu zavádzania hospodárskej súťaže na maloobchodných trhoch s elektrinou.

Sprievodné opatrenia na zabezpečenie zavádzania hospodárskej súťaže na maloobchodných trhoch s elektrinou musia zabezpečiť aspoň:

— Dražba zákazníckej základne s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky pre nových účastníkov.

— Stanoviť strop ako maximálny trhový podiel, ktorý má každý dodávateľ k dispozícii;

— Umožniť talianskym spotrebiteľom požiadať svojho dodávateľa energie o sprístupnenie svojich údajov o vyúčtovaní tretím poskytovateľom,

— Zvýšiť transparentnosť účtov za elektrinu tým, že sa spotrebiteľom poskytne prístup k podzložkám „spesi per oneri di sistema“;

— Odstrániť požiadavku, aby dodávatelia vyberali poplatky, ktoré nesúvisia s odvetvím energetiky.

M1C2 – 8

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých vykonávacích opatrení (v prípade potreby vrátane sekundárnych právnych predpisov) na účinné vykonávanie a uplatňovanie opatrení vyplývajúcich z ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2021

Nadobudnutie účinnosti všetkých sekundárnych právnych predpisov vrátane všetkých potrebných nariadení pre opatrenia vyplývajúce z ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2021

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti všetkých vykonávacích opatrení (v prípade potreby vrátane sekundárnych právnych predpisov) na účinné vykonávanie a uplatňovanie opatrení vyplývajúcich z ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2021.

M1C2 – 9

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži 2022

Ustanovenie, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2022.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Nadobudnutie účinnosti ročného zákonahospodárskej súťaži za rok 2022 
Ročný zákonhospodárskej súťaži obsahuje aspoň tieto kľúčové prvky, ktorých vykonávacie opatreniasekundárne právne predpisy (v prípade potreby) sa prijmúnadobudnú účinnosť najneskôr 31. decembra 2023.

Musí byť:

I) stanoviť jasný postup na prijatieplánu rozvoja elektrickej siete na nasledujúce desaťročie vo vopred stanovených lehotách a v každom prípade do 31. decembra príslušného obdobia (každé dva roky)(*), čím sa zabezpečí dokončenie postupu a zjednodušenie schvaľovacieho procesu.

(*) Plán rozvoja elektrizačnej sústavy na rok 2021 sa prijme do 31. decembra 2023.

II) podporovať zavádzanie inteligentnýchelektromerov druhej generácie;

Antitrustové opatrenia:

III) predĺžiť trvanie posudzovania koncentrácií, ktoré môžu významne narušiť účinnú hospodársku súťaž podľa článku 6 zákona č. 287/1990, talianskym orgánom na ochranu hospodárskej súťaže (AuritàGarante della Concorrenza e del Mercato) zo 45 dní na 90 dní.

Maloobchod:

IV) zjednodušenie povoľovacích postupov pre propagačné predaje zo strany podnikov, ktoré vlastnia odbytiská v rôznych obciach.

Lieky:

v) zabezpečiť proporcionalitu požiadaviek na povolenie predaja galických liekov.

M1C2 – 10

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých vykonávacích opatrení (v prípade potreby vrátane sekundárnych právnych predpisov) na účinné vykonávanie a uplatňovanie opatrení vyplývajúcich z ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2022

Nadobudnutie účinnosti všetkých sekundárnych právnych predpisov vrátane všetkých potrebných nariadení pre opatrenia vyplývajúce z ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2022

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Nadobudnutie účinnosti všetkých sekundárnych právnych predpisov (v prípade potreby) vrátane všetkých nariadení potrebných na účinné vykonávanie a uplatňovanie všetkých uvedených opatrení vyplývajúcich z ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2022.

M1C2 – 11

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži na rok 2023

Ustanovenie, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži na rok 2023.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2023. Ročný zákon o hospodárskej súťaži obsahuje aspoň tieto kľúčové prvky, ktorých vykonávacie opatrenia a sekundárne právne predpisy (v prípade potreby) sa prijmú a nadobudnú účinnosť najneskôr 31. decembra 2024.

Musí zahŕňať aspoň tieto opatrenia:

Diaľnice:

I) pokiaľ ide o prístup ku koncesiám a ukončenie zmluvy, ročný zákon o hospodárskej súťaži musí aspoň:

— zaviesť povinné zadávanie koncesných zmlúv pre diaľnice bez toho, aby bolo dotknuté interné poskytovanie služieb v rámci obmedzení stanovených v právnych predpisoch EÚ(*);

zlepšiť efektívnosť rozhodovacích administratívnych postupov týkajúcich sa koncesných zmlúv;

— požadovať podrobný a transparentný opis predmetu koncesnej zmluvy

—vyžadovať od koncesionárskych orgánov, aby určili koncesie na úseky diaľnic, ktoré boli pridelené na základe verejného postupu, s prihliadnutím na odhady efektívnosti stupnice a nákladov na koncesionárov diaľnic, ktoré vypracoval regulačný orgán (Aurità di Regolazione dei Trasporti – ART),

— posilniť kontroly zo strany ministerstva infraštruktúry, pokiaľ ide o náklady a realizáciu diaľničných infraštruktúr,

— zabrániť automatickému obnovovaniu koncesných zmlúv, zlepšiť technické a administratívne postupy súvisiace s pravidelnou aktualizáciou hospodárskych a finančných plánov a ročným vykonávaním týchto plánov a zakázať používanie postupov upravených v článku 193 zákonníka verejného obstarávania ako prostriedku na udeľovanie koncesií, ktorých platnosť sa skončila alebo ktorých platnosť končí;

— zjednodušiť/objasniť reguláciu podmienok vypovedania a zrušenia zmluvy, a to aj s cieľom zachovať primeranú úroveň služby,

— za ukončenie zmluvy vo verejnom záujme sa v zákone stanoví aspoň primeraná náhrada, ktorá koncesionárovi umožní získať späť investície, ktoré neboli úplne amortizované.

II) pokiaľ ide o regulačný model spoplatňovania, ročný zákon o hospodárskej súťaži musí aspoň:

— zabezpečiť včasné a úplné vykonávanie regulačného modelu účtovania ART založeného na metodike cenového stropu, pričom sa zohľadnia pravidelné aktualizácie viacročného hospodárskeho a finančného plánovania koncesionárov (schválené príslušným regulačným orgánom) a ročné zavádzanie týchto plánov.

III) pokiaľ ide o práva používateľov, ročný zákon o hospodárskej súťaži:

— zabezpečiť úplné a včasné vykonávanie regulačného rámca ART týkajúceho sa ochrany práv používateľov a poskytovania primeraných úrovní služieb.

IV) o externom zabezpečovaní stavebných prác musí ročný zákon o hospodárskej súťaži aspoň:

— Podľa článku 186 ods. 2 legislatívneho dekrétu č. 36/2023 stanovuje povinnosť koncesionárov pozemných komunikácií zveriť tretím osobám prostredníctvom postupov verejného dokazovania 50 % až 60 % zákaziek na práce, služby a dodávky tovaru. Podiely sa vypočítajú podľa súm hospodárskych a finančných plánov pripojených k súťažným podkladom ku koncesii.

(*) pokiaľ ide o interné poverenia, zákon:

— vyžadovať povinné ex ante overenie zákonnosti interného poverenia a zakázať začatie postupu verejného obstarávania alebo interných poverení bez tohto overenia,

— zveriť Úradu pre reguláciu dopravy (ART) primerané nástroje a právomoci na vykonávanie uvedených overovaní a (právnu) podporu Národného protikorupčného orgánu (ANAC),

— požadovať, aby sa inštalácia elektrických nabíjacích staníc a realizácia primeraných parkovísk a odpočívadiel pre prevádzkovateľov nákladnej dopravy vykonávala v plnom súlade s regulačným rámcom navrhnutým spoločnosťou ART.

Poisťovníctvo:

v) nadobudnutie účinnosti potrebných aktov s cieľom umožniť prenosnosť údajov pre čierne schránky vozidiel medzi poisťovateľmi;

Začatie podnikania:

VI) Preskúmanie a aktualizácia právnych predpisov týkajúcich sa inovatívnych startupov a rizikového kapitálu (napr. Start Up Act z roku 2012) s cieľom racionalizovať existujúce právne predpisy, preskúmať vymedzenie startupov a podporiť investície súkromných a inštitucionálnych investorov do rizikového kapitálu.

M1C2 – 12

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vykonávacích opatrení (v prípade potreby vrátane sekundárnych právnych predpisov) na vykonávanie a uplatňovanie opatrení stanovených vo výročnom zákone o hospodárskej súťaži za rok 2023 a v iných primárnych právnych predpisoch

Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov vrátane všetkých nariadení potrebných na vykonávanie a uplatňovanie opatrení stanovených vo výročnom zákone o hospodárskej súťaži za rok 2023 a v iných primárnych právnych predpisoch

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov (v prípade potreby) vrátane nariadení potrebných na vykonávanie a uplatňovanie príslušných opatrení stanovených vo výročnom zákone o hospodárskej súťaži na rok 2023.

Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov o žehlení za studena a zoznamoch maloobchodných predajcov zemného plynu:

Na žehlenie za studena:

Nadobudnutie účinnosti regulačných stimulov na využívanie služieb žehlenia za studena v prístavoch.

Zoznam maloobchodných predajcov zemného plynu:

Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov vymedzujúcich kritériá a požiadavky týkajúce sa prístupu a stálosti podnikov v zozname maloobchodných predajcov zemného plynu stanovenom v článku 17 legislatívneho dekrétu č. 164/2000, ktorého cieľom je zvýšiť transparentnosť a podporiť výber spotrebiteľov na konkurenčných trhoch.

M1C2 – 13

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži na rok 2025

Ustanovenie, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži na rok 2025.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži na rok 2025.

Primárne a sekundárne právne predpisy (v prípade potreby vrátane vykonávacích aktov) sa schvália a nadobudnú účinnosť do 4. štvrťroka 2025.

Ročný zákon o hospodárskej súťaži:

I – o miestnych verejných službách:

-Zaviesť nápravné opatreniasankcie za neprijatie, nezverejnenie alebo neúplnosť monitorovania požadovaného podľa článku 30 legislatívneho dekrétu 201/2022.

-Zaviesť nápravné opatreniaprípade neuspokojivého riadenia* miestnej verejnej služby. Takéto opatrenia zahŕňajú aspoň prijatie plánov na zlepšenie kvality, nákladovej efektívnostisplnenie všetkých zmluvných cieľov.reforme sa stanoví, že verejní obstarávatelia vyžadujú nápravné opatreniastanovených lehotách.

-Zaviesť povinnosti týkajúce sa transparentnostisúvislostiuvedenými nápravnými opatreniami, zabezpečiť a v prípade potreby posilniť monitorovacievynucovacie právomoci príslušných regulačných orgánov/orgánovpožadovať, aby príslušný orgán každoročne vydával Parlamentu správustave vykonávania nápravných opatrení.

* Neuspokojivé riadenie sa definuje tak, aby pokrývalo aspoň situácie, v ktorých prevádzkovateľ utrpel značné straty, ktoré môžu ohroziť jeho hospodársku a finančnú životaschopnosť, alebo keď je kvalita služby výrazne pod odvetvovými referenčnými hodnotami alebo keď je výkonnosť výrazne nižšia ako zmluvné ciele.

II – o regionálnej doprave:

-Rozšíriť uplatniteľnosť článku 14 ods. 1 na regionálnu verejnú dopravu (vrátane „interných poskytovateľov“ podľa nariadenia (ES) č. 1370/2007). 23, 17, 3031 legislatívneho dekrétu 201/2022, ako bolo zreformované vyššie.

-Zrevidovať článok 9 ročného zákonahospodárskej súťaži č. 118/2022cieľom stanoviť požiadavku, aby ministerstvo infraštruktúrydopravy (MIT) každoročne od roku 2026 uverejňovalo vhodne rozložený harmonogram postupov zadávania všetkých zmlúvželezničnej doprave, ktorých platnosť sa skončila.

-Požadovať od spoločnosti ART, aby do 2. štvrťroka 2026 začala verejnú konzultáciucieľom prijať usmernenia pre štandardizáciu postupov zadávania zákaziek pre regionálne dopravné služby.

III – o elektrických nabíjacích staniciach:

-Zabezpečiť, aby udeľovanie koncesií na elektrické nabíjacie stanice podporovalo hospodársku súťaž podporovaním plurality dodávateľov na trhu.

IV – Zdravie:

-Stanoviť spoločné kritériá pre zmluvné dohodycieľom zabezpečiť účinné vykonávanie článkov 8c8d legislatívneho dekrétu č. 502/1992 zmeneného zákonom č. 118/2022akreditácii súkromných spoločností do systému verejného zdravotníctvazabezpečiť vykonávanie pravidiel, ktorými sa stanovujú otvorenétransparentné výberové konania.

V. – Prenos technológií:

-Požadovať od ministerstva podnikovMadeTalianskuministerstva univerzítvýskumu, aby do 2. štvrťroka 2026 prijali národnú stratégiu prenosu technológiízhodnocovania vedomostí, čím sa zefektívni prideľovanie dostupných zdrojovpodporí koordinovaná stratégia medzi rôznymi nadáciamiinými inštitucionálnymi subjektmi pôsobiacimioblasti transferu technológií. Iniciatíva podporujeracionalizuje úrady pre transfer technológií aj prostredníctvom podpory federatívnych iniciatív alebo iných politík na zvýšenie efektívnosti.

VI – o regulovaných povolaniach:

-Zjednodušiť požiadavky na zápis do obchodného registraregistráciu profesionálnych spoločností.

M1C2 – 13bis

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov (vrátane sekundárnych právnych predpisov a vykonávacích aktov týkajúcich sa ročného zákona o hospodárskej súťaži na rok 2025) o regionálnych železniciach a transfere technológií

Ustanovenie onadobudnutí účinnosti právnych predpisov (vrátane sekundárnych právnych predpisov a vykonávacích aktov týkajúcich sa ročného zákona o hospodárskej súťaži na rok 2025) o regionálnych železniciach a transfere technológií

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov (vrátane sekundárnych právnych predpisov a vykonávacích aktov) o regionálnych železniciach a transfere technológií.

-V oblasti regionálnej dopravy: prijmú sa všetky regulačné kroky (vrátane ministerskej vyhlášky,ktorej sa stanovujú vzory kalendára regiónov pre postupy zadávania zákaziek) potrebné na uverejnenie kalendára ministerstva infraštruktúrydopravy pre postupy zadávania všetkých zmlúvželezničnej doprave, ktorých platnosť sa skončí.

-O transfere technológií: ministerstvo podnikovMadeTalianskuministerstvo univerzítvýskumu prijmú národnú stratégiu predpokladanúčiastkovom cieli M1C2 – 13.

M1C2 – 14

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Cieľ

Milióny inteligentných meračov 2G.

NEUVEDENÉ

Počet

20

33

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Zavedie sa najmenej 33 miliónov inteligentných meračov 2G.

M1C2 – 14bis

Reforma 3: racionalizácia a zjednodušenie stimulov pre firmy.

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti splnomocňujúceho aktu

Nadobudnutie účinnosti splnomocňujúceho aktu na reformu stimulov pre podniky

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Nadobudnutie účinnosti splnomocňujúceho aktu (legge delega), ktorým sa vláda poveruje revíziou systému stimulov firiem.

M1C2 – 14ter

Reforma 3: racionalizácia a zjednodušenie stimulov pre firmy.

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov na reformu stimulov pre podniky

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov, ktorými sa vykonáva splnomocňujúci akt (legge delega), ktorým sa vláda poveruje revíziou systému stimulov pre podniky.

Právne predpisy sa týkajú právneho rámca, ktorým sa riadia stimuly (t. j. „Codice degli inmotivivi“), ako aj racionalizácie stimulov na vnútroštátnej úrovni.

Dodatočné funkcie pre a) RNA (Národný register štátnej pomoci) a b) platformu stimulivi.gov.it sú dostupné online.

 

B.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 2: Inovácia a technológia mikroelektroniky

Cieľom investície je podporiť rozvoj strategického hodnotového reťazca mikroelektroniky investovaním do substrátov kremíka. Investícia pozostáva z realizácie dodatočnej výrobnej kapacity 8-palcových substrátov kremíka karbidu.

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľom investície je dokončiť vnútroštátnu telekomunikačnú sieť ultrarýchleho a 5G na celom území štátu. Očakáva sa, že tieto investície významne prispejú k cieľom digitálnej transformácie a zmenšia digitálnu priepasť v Taliansku.

Investícia zahŕňa udeľovanie koncesií a zahŕňa päť projektov rýchlejšieho pripojenia:

1.Italia a 1 giga, ktorá poskytuje 1 gigabit/s na stiahnutie a 200 Mbit/s pri nahrávaní pripojenia v oblastiach zlyhania trhu s prístupom novej generácie (NGA) sivou a čiernou. Tieto oblasti sa vymedzia po dokončení mapovania;

2.Italia 5G, ktorá poskytuje pripojenia 5G v oblastiach zlyhania trhu, čo sú oblasti, v ktorých neboli zavedené mobilné siete; alebo sú k dispozícii len siete 3G a v blízkej budúcnosti sa neplánujú žiadne mobilné siete 4G a/alebo 5G; alebo došlo k preukázanému zlyhaniu trhu;

3.Prepojené školy, ktoré poskytujú školské budovy so širokopásmovým pripojením 1 gigabit/s;

4.Prepojené zariadenia zdravotnej starostlivosti, ktoré poskytujú širokopásmové pripojenie 1 gigabit/s k verejným zariadeniam zdravotnej starostlivosti;

5.Prepojené menšie ostrovy, ktoré poskytujú ultraširokopásmové pripojenie vybraným menším ostrovom bez optických prepojení na kontinent.

Investícia 4: Satelitné technológie a vesmírne hospodárstvo

Cieľom investície je rozvíjať satelitné prepojenia vzhľadom na digitálnu a zelenú transformáciu a prispievať k rozvoju vesmírneho sektora. Investícia pozostáva zo štyroch projektov:

1.SATCOM,

2.Pozorovanie Zeme (EO),

3.Vesmírna továreň,

4.Hospodárstvo na obežnej dráhe.

Predpokladá sa, že investícia nemá vojenské ani obranné ciele a dôsledky.

Investícia 5: Politiky priemyselného dodávateľského reťazca a internacionalizácia

Cieľom investície je posilniť priemyselné dodávateľské reťazce, najmä uľahčením prístupu k financovaniu, a podporiť konkurencieschopnosť podnikov (najmä MSP), najmä podporou ich internacionalizácie a posilnením ich odolnosti po kríze spôsobenej ochorením COVID-19.

Investícia pozostáva z dvoch intervenčných línií:

1.Refinancovanie fondu 394/81 spravovaného spoločnosťou SIMEST. Pozostávarefinancovania existujúceho fondu, ktorýsúčasnosti spravuje verejná agentúra SIMEST, ktorý poskytuje finančnú podporu podnikom, najmä MSP, na podporu ich internacionalizácie prostredníctvom rôznych nástrojov, ako sú programy na prístup na zahraničné trhyrozvoj elektronického obchodu.

2.Konkurencieschopnosťodolnosť dodávateľských reťazcov. Pozostávafinančnej podpory pre podniky prostredníctvom nástroja rozvojovej zmluvy na projekty súvisiacekľúčovými strategickými hodnotovými reťazcami, ako sú programy priemyselného rozvoja, programy rozvoja ochrany životného prostredia, udržateľná mobilitačinnosti cestovného ruchu.

Uvedené intervencie sa vykonávajú v súlade s investičnými politikami v súlade s cieľmi nariadenia (EÚ) 2021/241, a to aj v súvislosti s uplatňovaním zásady „výrazne nenarušiť“, ako sa bližšie špecifikuje v technickom usmernení k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolo v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), právna dohoda medzi Talianskom a povereným subjektom alebo finančným sprostredkovateľom zodpovedným za finančný nástroj a následná investičná politika finančného nástroja:

I.požadovať uplatňovanie technických usmernení Komisie týkajúcich sa preverovania udržateľnosti pre Fond InvestEU; a zároveň

II.vylúčiťoprávnenosti tieto činnostiaktíva: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného použitia 1 ; II) činnostíaktívrámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty 2 ; III) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami 3 mechanickými biologickými čistiarňami 4 ;iv) činnostiaktíva, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie;zároveň

III.vyžadovať, aby [poverený subjekt alebo finančný sprostredkovateľ] overil súlad projektovpríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostrediaprípade všetkých transakcií vrátane tých, ktoré sú vyňatépreverovania udržateľnosti.

Investícia 7: Národný fond pre konektivitu

Toto opatrenie pozostáva z verejnej investície do grantovej schémy „Národný fond pre konektivitu“ s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu v talianskom sektore infraštruktúry ultraširokopásmových sietí. Systém funguje tak, že poskytuje granty priamo súkromnému sektoru.

Schému spravuje spoločnosť Invitalia S.p.A. ako implementujúci partner. Systém zahŕňa tento rad výrobkov:

·Grant na nedostatok životaschopnosti, ktorý si vyžaduje aspoň 30 % súkromného spolufinancovania celkových nákladov na projekt.

S cieľom implementovať investíciu do systému Taliansko a spoločnosť Invitalia S.p.A. podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesurámci schémy: Konečné rozhodnutieposkytnutí pomocirámci schémy prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

2.Kľúčové požiadavky súvisiacej grantovej politiky, ktoré zahŕňajú:

a)Opis poskytnutých grantovoprávnených konečných príjemcov.

b)Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

c)Požiadavka dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovujetechnickom usmernenízásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01): Grantová politika vylučujeoprávnenosti najmä tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania, 5 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 6 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 7 mechanickými biologickými čistiarňami 8 .

d)Požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

3.Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnerapožiadavka použiť akékoľvek nevyužité výnosy zo systému,to aj po roku 2026, na rovnaké politické účely.

4.Požiadavky na monitorovanie, auditkontrolu vrátane:

1.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správmobilizovaných grantoch.

2.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupciikonfliktom záujmov, ich odhaľovanienáprava.

3.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred udelením grantu na operáciu.

4.Povinnosť vykonávať ex post audity založené na rizikusúladeplánom auditu spoločnosti Invitalia S.p.A. Tieto audity overujú i) účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov; II) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci;iii) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok príslušnej vykonávacej dohodydohôdgrante.



Investícia 8: Zložka členského štátu InvestEU

Toto opatrenie pozostáva z verejných investícií v zodpovednosti členských štátov Programu InvestEU s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu v odvetviach, ktoré môžu okrem iného zahŕňať výrobu a stavebníctvo. Príspevok do zložky členského štátu InvestEU sa použije na zvýšenie konkurencieschopnosti MSP, iných spoločností a talianskeho hospodárstva ako celku, pričom sa podporia napríklad projekty v oblasti sociálnej a udržateľnej infraštruktúry, ako aj iniciatívy v oblasti výskumu, inovácií a digitalizácie. Tento finančný produkt funguje napríklad tak, že súkromnému sektoru, ako aj subjektom verejného sektora zapojeným do podobných činností poskytuje záruky, úvery a vlastný kapitál priamo alebo prostredníctvom sprostredkovateľov.

Dohoda o záruke medzi Komisiou a jedným (alebo viacerými) implementujúcimi partnermi vybranými v súlade s príslušnými ustanoveniami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/523 z 24. marca 2021, ktorým sa zriaďuje Program InvestEU a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2015/1017, nadobúda účinnosť.

Taliansko podpíše s Európskou komisiou dohodu o príspevku, ktorá bude obsahovať:

-Navrhovaných implementujúcich partnerov.

-Požiadavka súladutechnickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2023/C111).prípade potreby sazmenených dohodáchzárukách vylúčioprávnenosti tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného použitia 9 ; II) činnostíaktívrámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty 10 ; III) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami 11 mechanickými biologickými čistiarňami 12 .

-Opis monitorovacieho systému, ktorý sa má použiť na podávanie správmobilizovaných finančných prostriedkoch.

Investícia 9: Rozšírenie opatrenia: Transformácia 4.0

Cieľom opatrenia je podporiť digitálnu transformáciu podnikov stimulovaním súkromných investícií do aktív a činností podporujúcich digitalizáciu. Opatrenie pozostáva zo schémy daňového úveru.

B.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Poradové číslo

Opatrenie

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele 
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M1C2 – 15

Investícia 2: Inovácia a technológia mikroelektroniky

Cieľ

Výrobná kapacita substrátov z karbidu kremíka

NEUVEDENÉ

Počet

0

197 028

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Realizácia dodatočnej výrobnej kapacity najmenej 197 028 8-palcových substrátov karbidu kremíka ročne.

M1C2 – 16

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na projekty rýchlejšieho pripojenia

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na projekty rýchlejšieho pripojenia

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na projekty rýchlejšieho pripojenia, ktoré pozostávajú z i) „Italia a 1 giga“, (ii) „Italia 5G“, (iii) „prepojené školy“, (iv) „prepojené zdravotnícke zariadenia“; a v) „prepojené menšie ostrovy“.

M1C2 – 17

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľ

Čísla domov s pripojením 1 Gb/s

NEUVEDENÉ

Počet

0

2 692 905

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Aspoň 2692905 počtov domov (z toho najmenej 266782 roztrúsených domácností, t. j. v odľahlých oblastiach) s pripojením aspoň 1 Gb/s prostredníctvom Fiber-to-the-dom/budova (FTTH/B), pevného bezdrôtového prístupu (FWA)

M1C2 – 18

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľ

Školské budovy a zdravotnícke zariadenia s pripojením 1 Gb/s

NEUVEDENÉ

Počet

0

17 700

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Aspoň ďalších 9000 škôl a 8700 verejných zariadení zdravotnej starostlivosti malo pripojenie aspoň 1 Gb/s.

M1C2 – 19

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľ

Ostrovy s ultraširokopásmovým pripojením

NEUVEDENÉ

Počet

0

18

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej ďalších 18 ostrovov bez optických prepojení na kontinent má k dispozícii ultraširokopásmové pripojenie prostredníctvom nového optického medziuzlového spoja.

M1C2 – 20

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľ

Mimomestské cesty a koridory aktivované s pokrytím 5G

NEUVEDENÉ

Počet

0

12 600

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Aspoň ďalších 12 600 km mimomestských ciest a koridorov umožnených s pokrytím 5G.

M1C2 – 21

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľ

Možné oblasti zlyhania trhu s pokrytím 5G

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 400

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Aspoň ďalších 1 400 m² obývaných oblastí so zlyhaním trhu umožnených pokrytím 5G, z toho aspoň 500 km² vybavených pokrytím 5G.

M1C2 – 22

Investícia 4: Satelitné technológie a vesmírne hospodárstvo

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na projekty v oblasti satelitnej technológie a vesmíru

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na projekty satelitnej technológie a vesmírne projekty

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na projekty satelitnej technológie a vesmírne projekty, ktoré pozostávajú z i) Satcom, ii) pozorovania Zeme, iii) vesmírnej továrne a iv) hospodárstva in-Orbit.

M1C2 – 23 bis

Investícia 4: Satelitné technológie a vesmírne hospodárstvo

Míľnik

Satelitné technologické a vesmírne projekty

Záverečné správy o projektoch satelitnej technológie a vesmírnych projektoch a dôkaz o prenose

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Záverečné správy sa predkladajú za tieto činnosti:

1.    SATCOM: vytvorenie technológiísystémov dvojakého použitia, ktoré sa majú používať na poskytovanie vysoko bezpečných služieb satelitnej komunikácie na vládne účely.

2.    Pozorovanie Zeme (EO), ktoré pozostávai) činnostírámci dodávateľského reťazca: vrátane špecifikácie, návrhu, výroby multisenzorovej konštelácie konštelácií na diaľkové snímanie [rada pre syntetickú apertúru (SAR), hyperspektrálna, optická]obstarávanie vypúšťania zamerané na monitorovanie pevniny, moraatmosféry; aspoň jedna konštelácia alebo dôkaz koncepcie konštelácií je na obežnej dráhe ii) nadväzujúce činnosti: Projekt Cyber Italy, Marketplacesúvisiace služby.

3.    Vesmírna továreň, ktorá pozostávadvoch podprojektov: I) Vesmírna továreň 4.0: (integrované linky na výrobu, montáž, integráciuskúšanie (M-AIT) malých satelitov); II) prístup do vesmíru: Výskumvývojvytváranie prototypov na realizáciu ekologických technológií pre budúcu generáciu príznakovnosných rakiet.

4.    Hospodárstvo na obežnej dráhe: činnosti týkajúce sa demonštračného zariadenia pre technológie obsluhujúce na obežnej dráhe; zvýšenie vnútroštátnej kapacity dohľadu nad kozmickým priestoromsledovania tohto priestoru (SST); návrhvýroba aktív na získanie, správuposkytovanie dátovej služby na podporu činností manažmentu vesmírnej prevádzky.

Vykonávacím orgánom sa vydajú platobné príkazy v celkovej hodnote najmenej 1 340 000 000 EUR.

M1C2 – 26

Investícia 5.1: Refinancovanie a reorganizácia fondu 394/81 spravovaného spoločnosťou SIMEST

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti refinancovania fondu 394/81 a prijatie investičnej politiky

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákonného dekrétu (vyhlášok), ktorým sa refinancuje grantová a úverová zložka fondu 394/81

Schválenie rozhodnutia rady, ktorým sa stanovujú kritériá výberu projektov, ktoré sa majú financovať

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2021

V zákonnom(-ých) dekréte(-och) sa stanovuje refinancovanie grantovej a úverovej zložky fondu 394/81. Rada fondu schváli rozhodnutie, ktorým sa ustanovuje investičná politika.

Investičná politika spojená s refinancovaním fondu 394/81 definuje minimálne: I) povaha a rozsah podporovaných projektov, ktoré musia byť v súlade s cieľmi nariadenia (EÚ) 2021/241; referenčný rámec zahŕňa kritériá oprávnenosti na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných projektov v rámci tohto opatrenia prostredníctvom využívania overovania udržateľnosti, zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia; druhom podporovaných operácií; dotknutými prijímateľmi s prevalenciou MSP a ich kritériami oprávnenosti; ustanoveniami o reinvestovaní potenciálnych spätných tokov na podobné politické ciele aj po roku 2026 v prípade, že sa opätovne nepoužívajú na spätné zaplatenie úrokových sadzieb vyplývajúcich z úverov poskytnutých podľa nariadenia (EÚ) 2021/241.

V zmluvnej dohode s povereným subjektom alebo finančným sprostredkovateľom sa vyžaduje používanie technického usmernenia týkajúceho sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).

M1C2 – 27

Investícia 5.1: Refinancovanie a reorganizácia fondu 394/81 spravovaného spoločnosťou SIMEST

Cieľ

MSP, ktoré získali podporu z fondu 394/81

NEUVEDENÉ

Počet

0

4 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Najmenej ďalších 4000 MSP získalo podporu z fondu 394/81 od 1. januára 2021.

M1C2 – 28

Investícia 5.2: Konkurencieschopnosť a odolnosť dodávateľských reťazcov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti dekrétu obsahujúceho investičnú politiku rozvojových zmlúv

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti dekrétu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

V investičnej politike rozvojových zmlúv sa vymedzuje minimálne: I) povaha a rozsah podporovaných projektov, ktoré musia byť v súlade s cieľmi nariadenia (EÚ) 2021/241; referenčný rámec zahŕňa kritériá oprávnenosti na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných projektov v rámci tohto opatrenia prostredníctvom využívania overovania udržateľnosti, zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia; druhom podporovaných operácií; cieľovými prijímateľmi a ich kritériami oprávnenosti; ustanoveniami o reinvestovaní potenciálnych spätných tokov na podobné politické ciele aj po roku 2026 v prípade, že sa opätovne nepoužívajú na spätné zaplatenie úrokových sadzieb vyplývajúcich z úverov poskytnutých podľa nariadenia (EÚ) 2021/241.

V zmluvnej dohode s povereným subjektom alebo finančným sprostredkovateľom sa vyžaduje používanie technického usmernenia týkajúceho sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).

M1C2 – 29

Investícia 5.2: Konkurencieschopnosť a odolnosť dodávateľských reťazcov

Cieľ

Schválené zmluvy o vývoji

NEUVEDENÉ

Počet

0

40

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Najmenej 40 schválených rozvojových zmlúv v súlade s ich investičnou politikou. Uspokojivé splnenie cieľa závisí aj od aktivácie investícií vo výške najmenej 1500 miliónov EUR.

M1C2 – 30

Investícia 7: Národný fond pre konektivitu

Míľnik

Vykonávacia dohoda

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

M1C2 – 31

Investícia 7: Národný fond pre konektivitu

Míľnik

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

Podpísané právne dohody a osvedčenie o prevode

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Spoločnosť Invitalia S.p.A. musí s konečnými príjemcami uzavrieť zákonné dohody o grante na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do schémy (s prihliadnutím na poplatky za správu).

Taliansko prevedie 733 402 818 EUR na nástroj Invitalia S.p.A.

M1C2 – 32

Investícia 8: Zložka členského štátu InvestEU

Míľnik

Podpísanie dohody o príspevku medzi vládou Talianska a Európskou komisiou

Podpísanie dohody o príspevku

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Podpísanie dohody o príspevku medzi vládou Talianska a Európskou komisiou vo výške 500 000 000 EUR.

M1C2 – 33

Investícia 8: Zložka členského štátu InvestEU

Cieľ

Operácie financovania alebo investičné operácie schválené investičným výborom InvestEU.

NEUVEDENÉ

Percento

0

100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy zdrojov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti alokovaných na nástroj musí schváliť investičný výbor InvestEU.

M1C2 – 34

Investícia 9: Rozšírenie opatrenia: Transformácia 4.0

Cieľ

Prechod 4.0 dobropisov na dane poskytnutých firmám na základe dokumentov predložených v rokoch 2021 – 2026

NEUVEDENÉ

Počet

0

50 942

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

V súvislosti s hmotným investičným majetkom 4,0, nehmotným investičným majetkom, štandardným nehmotným investičným majetkom, výskumnou, vývojovou a inováciou bolo firmám poskytnutých najmenej 50942 daňových úľav v prechodnom období 4.0. Daňový úver sa považuje za poskytnutý s predložením daňového priznania alebo s predložením vyplnených formulárov za roky 2024 a 2025 Gestore Servizi Energetici (ďalej len „GSE“). Daňové priznania sa podávajú v období od 1. januára 2021 do 31. decembra 2024. V prípade spoločností, ktorých daňový rok nezodpovedá kalendárnemu roku, sa koniec posudzovaného obdobia na predkladanie daňových priznaní týkajúcich sa všetkých uvedených daňových úľav predlžuje z 31. decembra 2024 do 30. novembra 2025.

Formuláre na vyplnenie sa predložia GSE do 31. januára 2026.

Pre cieľ sa neberú do úvahy žiadne spoločnosti pôsobiace v odvetviach činnosti označených kódmi ATECO 05, 06, 07 a 09. Okrem toho, pokiaľ ide o investície do 4.0 hmotného investičného majetku, ako aj do vývojových a inovačných činností, žiadne spoločnosti pôsobiace v odvetviach činnosti označených kódmi ATECO 30. Pre cieľ sa berie do úvahy 22, 29, 38, 41, 42, 43, 17, 01, 50, 19, 20, 51, 24, 49, 23 a 35.

C. ÚLOHA 1 ZLOŽKA 3: Cestovný ruch a kultúra 4.0.

Tento komponent talianskeho plánu obnovy a odolnosti sa zameriava na oživenie dvoch odvetví výrazne zasiahnutých krízou spôsobenou ochorením COVID-19: kultúra a cestovný ruch. Cieľom opatrení súvisiacich so sektorom kultúry je zvýšiť digitálnu aj fyzickú prístupnosť kultúrnych pamiatok, zvýšiť energetickú efektívnosť a bezpečnosť v súvislosti s prírodnými katastrofami, podporiť obnovu kultúrnych a kreatívnych sektorov, a to aj podporou atraktívnosti malých kultúrnych pamiatok a vidieckej architektúry, ako aj posilniť územnú súdržnosť. Predpokladajú sa tri súbory opatrení: I) intervencie na rozvoj kultúrneho dedičstva pre ďalšiu generáciu vrátane investícií do digitálnej transformácie a na zlepšenie energetickej efektívnosti kultúrnych pamiatok; obnova malých historických pamiatok, náboženského a vidieckeho dedičstva vedená kultúrou; III) intervencie pre kultúrny a kreatívny priemysel 4.0. Opatrenia súvisiace s cestovným ruchom sú zamerané na zvýšenie konkurencieschopnosti odvetvia, a to aj znížením fragmentácie odvetvia a zvýšením úspor z rozsahu, zlepšením a modernizáciou noriem odvetvia ubytovacích a ubytovacích a ubytovacích služieb, podporou digitálnych inovácií a využívania nových technológií prevádzkovateľmi a podporou zelenej transformácie tohto odvetvia. V tejto súvislosti sa plánujú opatrenia na podporu firiem vrátane MSP pôsobiacich v odvetví cestovného ruchu a prevádzkovateľov cestovného ruchu, a to aj prostredníctvom investícií do digitálnych nástrojov.

Investície a reformy v rámci tohto komponentu prispejú k riešeniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny adresovaných Taliansku, najmä pokiaľ ide o potrebu „podporovať súkromné investície s cieľom podporiť oživenie hospodárstva a zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu“ (odporúčanie pre Španielsko č. 3, 2020). Podporujú aj sociálnu a územnú súdržnosť a konkurencieschopnosť talianskeho hospodárstva a zároveň podporujú digitalizáciu a udržateľnosť odvetvia cestovného ruchu.

C.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia 1.1 Digitálna stratégia a platformy kultúrneho dedičstva

Cieľom tohto opatrenia je digitalizovať talianske kultúrne dedičstvo a poskytnúť prístup ku kultúrnym zdrojom a digitálnym službám. Opatrenie pozostáva z vytvorenia digitálnej infraštruktúry na zber, integráciu a uchovávanie digitálnych zdrojov a ich sprístupnenia na verejné použitie prostredníctvom špecializovaných platforiem.

Investícia 1.2: Odstránenie fyzických a kognitívnych prekážok v múzeách, knižniciach a archívoch s cieľom umožniť širší prístup ku kultúre a účasť na nej

Cieľom tohto opatrenia je umožniť fyzický a kognitívny prístup k viacerým talianskym kultúrnym inštitúciám. Opatrenie spočíva v odstránení architektonických a kognitívnych prekážok v talianskych kultúrnych inštitúciách.



Investícia 1.3: Zlepšiť energetickú účinnosť v kinách, divadlách a múzeách

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť energetickú účinnosť kultúrnych a kreatívnych priestorov, ako sú verejné a súkromné múzeá, kiná a divadlá. Opatrenie pozostáva z intervencií v oblasti energetickej efektívnosti v kultúrnych a kreatívnych priestoroch.

Reforma 3.1: Prijatie minimálnych environmentálnych kritérií pre kultúrne podujatia

Cieľom reformy je zlepšiť ekologickú stopu kultúrnych podujatí (ako sú výstavy, festivaly, kultúrne podujatia a hudobné podujatia) zahrnutím sociálnych a environmentálnych kritérií do verejného obstarávania kultúrnych podujatí financovaných, propagovaných alebo organizovaných verejným orgánom.

Investícia 3.3: Budovanie kapacít pre prevádzkovateľov v oblasti kultúry na riadenie digitálnej a zelenej transformácie

Celkovým cieľom investície je podporiť obnovu kultúrnych a kreatívnych sektorov. Pozostáva z dvoch intervencií.

Cieľom prvého zásahu (podpora obnovy kultúrnych činností podnecovaním inovácií a využívania digitálnych technológií v celom hodnotovom reťazci) je podporiť subjekty pôsobiace v oblasti kultúry a tvorivej činnosti pri vykonávaní digitálnych stratégií a zvyšovaní ich riadiacich kapacít.

Cieľom druhej intervencie (Podpora ekologického prístupu v celom kultúrnom a kreatívnom reťazci) je podporiť environmentálne udržateľný prístup v celom reťazci, znížiť ekologickú stopu, podporiť inovatívny a inkluzívny ekodizajn, a to aj v kontexte obehového hospodárstva, s cieľom nasmerovať verejnosť k zodpovednejšiemu environmentálnemu správaniu.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolosúladetechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedenézadávacích podmienkach pre nadchádzajúce výzvy na predkladanie projektov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného použitia 13 ; II) činnostírámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty 14 ; III) činnosti súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami 15 mechanickými biologickými čistiarňami 16 ;iv) činnosti, pri ktorých dlhodobé zneškodňovanie odpadu môže poškodiť životné prostredie.zadávacích podmienkach sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len tie činnosti, ktoré súsúladepríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia.


Investícia 4.1: Centrum digitálneho cestovného ruchu

Cieľom tohto opatrenia je umožniť celému ekosystému cestovného ruchu zvýšiť, integrovať a šíriť svoju vlastnú ponuku. Opatrenie pozostáva z vytvorenia centra digitálneho cestovného ruchu dostupného prostredníctvom špecializovanej webovej platformy.

Reforma 4.1: Nariadenie, ktorým sa nariaďujú povolania sprievodcov cestovného ruchu

Investíciu do centra digitálneho cestovného ruchu dopĺňa reforma na zefektívnenie nariadení o turistických sprievodcoch. Opatrením sa s náležitým ohľadom na miestnu reguláciu ustanovuje profesijná organizácia turistických sprievodcov a ich oblasť pôvodu. Systematické a jednotné uplatňovanie reformy by umožnilo regulovať základné zásady povolania a štandardizovať úrovne poskytovania služieb na celom území štátu, čo by malo pozitívny vplyv na trh. Reforma zahŕňa odbornú prípravu a ďalšiu odbornú prípravu s cieľom čo najlepšie podporiť ponuku.

C.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Opatrenie

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele 
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele 
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M1C3 – 2

Investície – 1.1 Digitálna stratégia a platformy pre kultúrne dedičstvo

Cieľ

Uverejnené digitálne a mediálne zdroje

NEUVEDENÉ

Počet

0

65 000 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Zverejní sa najmenej 65000000 zdrojov digitálnych médií.

M1C3 – 3

Investície – 1.2 Odstránenie fyzických a kognitívnych prekážok v múzeách, knižniciach a archívoch s cieľom umožniť širší prístup ku kultúre a účasť na nej

Cieľ

Intervencie na odstránenie fyzických a kognitívnych bariér v múzeách, pamiatok, archeologických priestoroch a parkoch, archívoch a knižniciach

NEUVEDENÉ

Počet

0

617

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác sa vydávajú pre najmenej 617 múzeí, pamiatok, archeologických priestorov a parkov, archívov a knižníc.

M1C3 – 4

Investície – 1.3 Zlepšiť energetickú účinnosť kín, divadiel a múzeí

Cieľ

Skončili sa vystúpenia na štátnych múzeách a kultúrnych pamiatok, divadelných sálach a kinách (prvá séria)

NEUVEDENÉ

Počet

0

80

TRETÍ ŠTVRŤROK

2023

Ukazovateľ sa vzťahuje na počet uzavretých intervencií, čo dokazuje certifikácia pravidelného vykonávania prác.

Typy intervencií, ktoré sa majú dokončiť, zahŕňajú:

- technické a hospodársko-finančné plánovanie, energetické audity, počiatočné environmentálne analýzy, posudzovanie vplyvov na životné prostredie, úľavy a posúdenia zamerané na identifikáciu kritických problémov, určenie následných zásahov na zlepšenie energetickej hospodárnosti;

- intervencie týkajúce sa plášťa budovy;

- zásahy spočívajúce v výmene/nadobudnutí vybavenia, nástrojov, systémov, zariadení, softvéru digitálnych aplikácií, ako aj pomocných prístrojov na ich prevádzku, nadobúdanie patentov, licencií a know-how;

- inštalácia inteligentných systémov na diaľkové ovládanie, reguláciu, riadenie, monitorovanie a optimalizáciu spotreby energie (inteligentné budovy) a znečisťujúcich emisií aj prostredníctvom využívania technologických kombinácií.

M1C3 – 5

Investície – 1.3 Zlepšiť energetickú účinnosť kín, divadiel a múzeí

Cieľ

Uzatvárajú sa vystúpenia na štátnych múzeách a kultúrnych pamiatok, divadelných sálach a kinách (druhá séria)

NEUVEDENÉ

Počet

80

420

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Osvedčenia o dokončení prác sa vydávajú najmenej na 340 zásahov vrátane:

1.technickéhospodársko-finančné plánovanie, energetické audity, počiatočné environmentálne analýzy, posudzovanie vplyvov na životné prostredie, úľavyposúdenia zamerané na identifikáciu kritických problémov, určenie následných zásahov na zlepšenie energetickej hospodárnosti;

2.intervencie týkajúce sa plášťa budovy;

3.zásahy spočívajúcevýmene/nadobudnutí vybavenia, nástrojov, systémov, zariadení, softvéru digitálnych aplikácií, ako aj pomocných prístrojov na ich prevádzku, nadobúdanie patentov, licenciíknow-how;

4.inštalácia inteligentných systémov na diaľkové ovládanie, reguláciu, riadenie, monitorovanieoptimalizáciu spotreby energie (inteligentné budovy)znečisťujúcich emisií aj prostredníctvom využívania technologických kombinácií.

M1C3 – 6

Reforma – 3.1 Minimálne environmentálne kritériá pre kultúrne podujatia

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky, ktorou sa vymedzujú sociálne a environmentálne kritériá vo verejných obstarávaniach týkajúcich sa kultúrnych podujatí financovaných z verejných zdrojov

Ustanovenie dekrétu o nadobudnutí účinnosti dekrétu o prijatí minimálnych environmentálnych kritérií pre kultúrne podujatia

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Prijmú sa kritériá pre tieto aspekty: obmedzenie používania papiera a tlače, používanie ekologických materiálov, postupné nastavenie vyrobené z recyklovaných a opätovne použitých materiálov a udržateľného vybavenia, gadgety s nízkym vplyvom na životné prostredie, výber miesta na základe ochrany biodiverzity, stravovacie služby s nízkym vplyvom na životné prostredie, doprava na podujatie a preprava materiálov, spotreba energie na organizáciu podujatia.

Sociálne kritériá podporujúce prístupnosť a začlenenie zahŕňajú: podpora prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím; podpora príležitostí na zamestnanie mladých ľudí, dlhodobo nezamestnaných, osôb patriacich k znevýhodneným skupinám (ako sú migrujúci pracovníci a etnické menšiny) a osôb so zdravotným postihnutím; zabezpečiť rovnaký prístup k verejnému obstarávaniu pre podniky, ktorých vlastníci alebo zamestnanci patria k etnickým alebo menšinovým skupinám, ako sú družstvá, sociálne podniky a neziskové organizácie; podpora „dôstojnej práce“ chápanej ako právo na produktívnu a slobodne vybranú prácu, na základné zásady a práva pri práci, na dôstojné mzdy, sociálnu ochranu a sociálny dialóg.

Reforma sa bude týkať kultúrnych podujatí, ako sú výstavy, festivaly a podujatia divadelného umenia.

M1C3 – 7

Investície – 3.3 Budovanie kapacít pre prevádzkovateľov v oblasti kultúry na riadenie digitálnej a zelenej transformácie.

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek vykonávacej organizácii/príjemcom na všetky intervencie na riadenie digitálnej a zelenej transformácie kultúrnych subjektov

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek organizáciám a sieťam, ktoré sú zodpovedné za realizáciu činností budovania kapacít

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Vybranými vykonávacími orgánmi sú špecializované organizácie alebo siete, ktoré majú zručnosti a skúsenosti v oblasti odbornej prípravy, ako aj v oblasti kultúrnej produkcie, životného prostredia, kultúrneho riadenia a odbornej prípravy.

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov musí byť v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C3 – 8

Investícia – 4.1 Centrum digitálneho cestovného ruchu

Míľnik

Zadávanie zákaziek na vývoj portálu digitálneho cestovného ruchu

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na vývoj portálu digitálneho cestovného ruchu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Oznámenie o zadaní (všetkých) verejných zákaziek na vývoj portálu digitálneho cestovného ruchu.

Portál digitálneho cestovného ruchu zmodernizuje súčasný portál Italia.it zavedením cloudu a otvorenej architektúry, čím sa výrazne podporí prepojenie s ekosystémom. Modernizovaný portál zahŕňa: vytvorenie nového front-endového rozhrania a navigačného stromu; preskúmanie štruktúry, štruktúry a funkcií oddielov, strán a článkov; zavedenie máp; viacjazyčné riadenie (v čase prechodu bude portál predstavený v taliančine a angličtine). Integrácia ostatných jazykov, ktoré sa v súčasnosti podporujú, sa očakáva v mesiacoch, ktoré bezprostredne nasledujú po uvedení do prevádzky.

Zadávanie zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C3 – 9

Investícia 4.1 Centrum digitálneho cestovného ruchu

Cieľ

Registrácia prevádzkovateľov cestovného ruchu v centre digitálneho cestovného ruchu

NEUVEDENÉ

Počet

0

20 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Počet prevádzkovateľov cestovného ruchu zaregistrovaných v uzle (ktorý môže okrem iného zahŕňať hotel, cestovnú kanceláriu a firmy vymedzené kódmi ATECO 55.00.00; 56.00.00; 79.00.00 a iné štruktúry patriace do sektora) musí byť najmenej 20000.

Najmenej 7400 prevádzkovateľov cestovného ruchu (t. j. 37 % z 20000) má sídlo na juhu.

M1C3 – 10

Reforma 4.1 Nariadenie, ktorým sa nariaďujú povolania sprievodcov cestovného ruchu.

Míľnik

Vymedzenie vnútroštátnej normy pre turistických sprievodcov

Vymedzenie minimálnej vnútroštátnej normy neznamená vytvorenie nového regulovaného povolania.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Vymedzenie minimálnej vnútroštátnej normy neznamená vytvorenie nového regulovaného povolania.

Reformou sa zabezpečí aj odborná príprava a aktualizácia odborných znalostí s cieľom lepšie podporiť ponuku. Reforma sa považuje za metódu získania jedinečnej odbornej kvalifikácie prijatej s jednotnými normami na vnútroštátnej úrovni prostredníctvom vnútroštátneho zákona a následného vykonávania ministerských vyhlášok o porozumení štátnym regiónom.

M1C3 – 11

Investícia 1.3 – Zlepšenie energetickej účinnosti kín, divadiel a múzeí

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov:

zlepšiť energetickú účinnosť na miestach kultúry

Ustanovenie vyhlášky o nadobudnutí účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry (MIC) o prideľovaní zdrojov na zlepšenie energetickej účinnosti miest kultúry

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Miesta kultúry sú kiná, divadlá a múzeá.

(INV. 1.3) V prípade múzeí a miest kultúry na zlepšenie energetickej účinnosti sa intervencia realizuje uznaním návrhov projektov na štátnych kultúrnych pamiatkach, ministerstvo kultúry (MiC) v prípade cieľa 1. V opačnom prípade sa identifikácia neštátnych inštitúcií v prípadoch cieľov 2 a 3 vykoná prostredníctvom výziev na predkladanie ponúk.

Zadávanie zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov musí byť v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

C3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 4.1: Centrum digitálneho cestovného ruchu

Cieľom tohto opatrenia je umožniť celému ekosystému cestovného ruchu zvýšiť, integrovať a šíriť svoju vlastnú ponuku. Opatrenie pozostáva z vytvorenia centra digitálneho cestovného ruchu dostupného prostredníctvom špecializovanej webovej platformy.

Investícia 2.1: Atraktívnosť malých historických miest

Cieľom tohto opatrenia je podporiť hospodársky a sociálny rozvoj znevýhodnených oblastí na základe kultúrnej obnovy malých miest a najmä rastu miestnych hospodárstiev a cestovného ruchu. Investícia pozostáva z podpory kultúrnej a sociálnej infraštruktúry, služieb a činností súvisiacich s cestovným ruchom.

Investícia 2.2: Ochrana a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny

Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť vidiecke a vidiecke okolie. Opatrenie spočíva v podpore obnovy súkromných vidieckych budov.

Investícia 2.3: Programy na posilnenie identity miest, parkov a historických záhrad

Cieľom tohto opatrenia je zachovať a posilniť historické parky a záhrady, chrániť ich kultúrne a historické dedičstvo a zároveň zlepšiť prístupnosť, bezpečnosť a zábavu verejnosti. Opatrenie pozostáva z renovácie historických parkov a záhrad, podpory obnovy, udržateľného riadenia a odbornej prípravy, zabezpečenia dlhodobého zachovania a posilnenia ich kultúrnej, vzdelávacej a environmentálnej úlohy.

Investícia 2.4: Seizmická bezpečnosť bohoslužobných miest, obnova dedičstva KES a útulkov pre umelecké diela (obnova umenia)

Cieľom tohto opatrenia je znížiť seizmické riziko na bohoslužobných miestach. Investícia pozostáva zo zavedenia antiseizmického preventívneho akčného plánu na realizáciu seizmickej rekonštrukcie bohoslužobných budov, obnovy majetku FEC (Fondo Edifici di Culto) a výstavby prístreškov pre umelecké diela.

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Opatrenie je zamerané na podporu firiem pôsobiacich v odvetví cestovného ruchu. Zahŕňa daňový úver na práce zamerané na zlepšenie ubytovacích zariadení, záručný fond na uľahčenie prístupu podnikov v tomto odvetví k úverom (prostredníctvom osobitnej sekcie Garančného fondu pre MSP), aktiváciu tematického fondu EIB pre cestovný ruch na podporu inovačných investícií v tomto sektore, kapitálový fond (Národný fond cestovného ruchu) na rekonštrukciu nehnuteľností s vysokým turistickým potenciálom. Uvedené opatrenia dopĺňa dodatočný finančný nástroj (FRI – Fondo Rotativo) na podporu firiem pôsobiacich v odvetví cestovného ruchu. Uvedené intervencie sa vykonávajú v súlade s investičnými politikami v súlade s cieľmi nariadenia (EÚ) 2021/241, a to aj v súvislosti s uplatňovaním zásady „výrazne nenarušiť“, ako sa bližšie špecifikuje v technických usmerneniach k uplatňovaniu zásady „výrazne nenarušiť“ podľa nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti (2021/C58/01).

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolo v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), právnou dohodou a následnou investičnou politikou finančných nástrojov.

I.požadovať uplatňovanie technických usmernení Komisie týkajúcich sa preverovania udržateľnosti pre Fond InvestEU;zároveň

II.vylúčiť tento zoznam činností: I) činnosti súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného použitia 17 ; II) činnostírámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty 18 ; III) činnosti súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami 19 mechanickými biologickými čistiarňami 20 ;iv) činnosti, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie;zároveň

III.vyžadovať, aby [poverený subjekt alebo finančný sprostredkovateľ] overil súlad projektovpríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostrediaprípade všetkých transakcií vrátane tých, ktoré sú vyňatépreverovania udržateľnosti.

Investícia 3.2: Rozvoj filmového priemyslu (projekt Cinecittà)

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť konkurencieschopnosť talianskeho filmového a audiovizuálneho sektora. Investícia pozostáva z renovácie štúdií a budovania nových, čím sa zlepšujú výrobné činnosti. To môže okrem iného zahŕňať využívanie nových technológií, zachovanie a digitalizáciu audiovizuálneho dedičstva v experimentálnom centre pre kinematografiu, ako aj posilnenie profesijných profilov a zručností v tomto odvetví prostredníctvom činností odbornej prípravy, ktoré vykonávajú Cinecittà a experimentálne centrum pre kinematografiu.

Investícia 4.3: Caput Mundi Next Generation EU pre veľké turistické podujatia.

Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť skúsenosti s turistickými významnými podujatiami a udržateľnosť cestovného ruchu prostredníctvom renovácie pamiatok, vytvárania turistických a kultúrnych alternatív, pokiaľ ide o preplnené oblasti, digitalizácie kultúrnych a turistických služieb a zveľaďovania zelených plôch. Investícia pozostáva z prijatia a vykonávania programu „Caput Mundi“, ktorý zahŕňa obnovu kultúrneho a historického majetku, obnovu zelených plôch a historických zariadení a vytvorenie digitálnych služieb pre cestovný ruch.

C.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M1C3 – 9bis

Investícia 4.1 Centrum digitálneho cestovného ruchu

Cieľ

Registrácia prevádzkovateľov cestovného ruchu v centre digitálneho cestovného ruchu a prístup k službám, ktoré centrum poskytuje

NEUVEDENÉ

Počet

20 000

35 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

V centre sa zaregistruje najmenej 35000 prevádzkovateľov cestovného ruchu (čo môže okrem iného zahŕňať hotel, cestovnú kanceláriu a firmy vymedzené kódmi ATECO 55.00.00; 56.00.00; 79.00.00 a iné štruktúry patriace do sektora).

Prevádzkovateľom cestovného ruchu registrovaným v centre digitálneho cestovného ruchu sa sprístupnia tieto služby:

·Komunikačné služby pre prevádzkovateľov cestovného ruchu, aby mohli navrhnúť svoju ponuku;

·Nástroje na analýzu údajovprediktívne modely na podporu rozhodovania založeného na údajoch;

·Odborná príprava zameraná na zvyšovanie úrovne zručnostírekvalifikáciu;

·Služby pre MSP pôsobiacecestovnom ruchu na podporu inovácií.

M1C3 – 12

Investícia 2.1 – Atraktívnosť malých historických miest

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov obciam v záujme atraktívnosti malých historických miest

Ustanovenie vyhlášky o nadobudnutí účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov obciam na príťažlivosť malých historických miest

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Vyhláška ministerstva kultúry prideľuje obciam zdroje na príťažlivosť malých historických miest.

Obce zapojené do zvyšovania atraktívnosti malých historických miest sa odvolávajú na 250 obcí/obcí, ktoré predložili ministerstvu kultúry intervenčné programy.

Kritériá výberu 250 dedín (Inv. 2.1) spoločne využívajú MiC, regióny, ANCI a vnútorné oblasti, ktoré predbežne určia územné oblasti oprávnené na (Inv2.1) z dôvodu komplementárnosti medzi rôznymi programami. Potom sa výber dedín uskutoční na základe a) územných, hospodárskych a sociálnych kritérií (štatistické ukazovatele), b) schopnosti projektu ovplyvniť atraktívnosť cestovného ruchu a zvýšiť účasť na kultúrnom živote. Zohľadňujú sa tieto štatistické ukazovatele: demografická veľkosť (obce s pop. & 5000 obyvateľov) a trend; turistické toky, návštevníci múzeí; konzistentnosť ponuky cestovného ruchu (hotely a iné hotely, B & B, izby a nájomné ubytovanie); demografický trend obce; miera účasti obyvateľstva na kultúrnom živote; konzistentnosť kultúrnych, kreatívnych a turistických podnikov (ziskových a neziskových) a súvisiacich zamestnancov.

Zadávanie zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov zahŕňa:

a) kritériá oprávnenosti, ktorými sa zabezpečuje, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

b) záväzok, že príspevok investície v oblasti klímy podľa metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 musí predstavovať aspoň 25 % celkových nákladov na investície podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

C) záväzok podávať správy o vykonávaní opatrenia v polovici trvania schémy a ukončení schémy.

M1C3 – 13

Investícia 2.2 – Ochrana a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov na ochranu a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny

Ustanovenie vyhlášky o nadobudnutí účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry (MIC) o prideľovaní prostriedkov na ochranu a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Vyhláška ministerstva kultúry prideľuje prostriedky na ochranu a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny.

Na ochranu a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny (Inv 2.2) sa pri výbere aktív, ktoré sa majú získať späť, uprednostňuje schopnosť investície vytvárať účinky na ciele ochrany hodnôt krajiny. Prednosť má:

— na aktíva nachádzajúce sa v územných oblastiach s vysokou hodnotou krajiny (aktíva nachádzajúce sa v oblastiach záujmu krajiny alebo významného verejného záujmu (články 142 – 139 DLgs 42/2004), na krajinu, ktorá podlieha uznaniu UNESCO, FAO GIAHS;

— na aktíva, ktoré sú už k dispozícii na verejné použitie alebo ktoré vlastník súhlasí s tým, že budú prístupné, a to aj v rámci miestnych a integrovaných obvodov a sietí;

— na „oblastné projekty“ prezentované podľa súhrnných tém, ktoré sú schopné účinnejšie zabezpečiť dosiahnutie cieľov obnovy krajiny;

— projekty umiestnené v oblastiach, ktoré posilňujú integráciu a synergie s ostatnými kandidátmi na PNRR a inými plánmi/projektmi územnej povahy podporovanými národným programovaním (ministerstvo kultúry).

Na účely vymedzenia typov vidieckej architektúry, ktoré sú predmetom intervencie, môže vychádzať vyhláška MiBAC zo 6. októbra 2005 (pri vykonávaní zákona č. 378 z 24. decembra 2003 – ochrana a zlepšenie vidieckej architektúry). Predbežne sa kritériá môžu týkať: stav ochrany majetku, úroveň využívania, úloha, ktorú tieto aktíva zohrávajú v územnom a mestskom kontexte.

Zadávanie zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov musí byť v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C3 – 14

Investícia 2.3 – Programy na posilnenie identity miest, parkov a historických záhrad

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov: na projekty na posilnenie identity miest, parkov a historických záhrad

Ustanovenie vyhlášky o nadobudnutí účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o pridelení prostriedkov na projekty na posilnenie identity miest, parkov a historických záhrad

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Vyhláška ministerstva kultúry prideľuje zdroje zodpovedným správam na projekty na zlepšenie identity miest, parkov a historických záhrad.

Historické parky a záhrady (Inv. Pod podmienkou intervencie sú výlučne chránené kultúrne statky, pre ktoré bol deklarovaný umelecký alebo historický záujem. Môžu patriť štátnemu ministerstvu kultúry, ako aj neštátnym aktívam. Výber sa uskutoční na základe kritérií, ktoré vymedzí technicko-vedecká koordinačná skupina zložená zo zástupcov MiC, univerzity, ANCI a odvetvových združení.

Zadávanie zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov musí byť v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C3 – 15

Investícia 2.4 – Seizmická bezpečnosť miesta bohoslužieb, obnova dedičstva KES a útulkov pre umelecké diela

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov na seizmickú bezpečnosť namiesto bohoslužieb a obnovy dedičstva FEC (Fondo Edifici di Culto)

Ustanovenie vyhlášky o nadobudnutí účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o pridelení zdrojov na seizmickú bezpečnosť namiesto bohoslužieb a obnovy dedičstva FEC (Fondo Edifici di Culto)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Vo vyhláške ministerstva kultúry sa určí vykonávací subjekt a oprávnenosť a financovanie budov, na ktoré sa vzťahujú intervencie a typológia.

(INV 2.4) Seizmická prevencia a bezpečnostné opatrenia v bohoslužobných miestach sa týkajú oblastí postihnutých viacerými zemetraseniami, ktoré zasiahli talianske regióny od roku 2009 (Abruzzo, Lazio, Marche a Umbria).

Intervencie FEC (Fondo Edifici di Culto) sa vyberajú na základe stavu zachovania majetku kultúrneho dedičstva FEC (Fondo Edifici di Culto).

Zadávanie zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov musí byť v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C3 – 16

Investícia – 2.1 Atraktívnosť malých historických miest

Míľnik

Prijatie dekrétu (vyhlášok) o kótovaní firiem, ktorým bola poskytnutá podpora v malých historických mestách

Prijatie dekrétu (vyhlášok) o kótovaní podporených firiem

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Prijatie dekrétu (vyhlášok) o zozname najmenej 1800 firiem, ktorým bola poskytnutá podpora v malých historických mestách.

M1C3 – 16bis

Investícia – 2.1 Atraktívnosť malých historických miest

Cieľ

Intervencie v oblasti kultúrnej obnovy malých historických miest

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 250

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác alebo osvedčenia o poskytnutí služieb alebo dodaní tovaru sa vydávajú najmenej na 3250 zásahov, z toho 400 podľa línie A.

M1C3 – 17

Investície – 2.2 Ochrana a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny

Cieľ

Intervencie na ochranu a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 900

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydávajú sa osvedčenia o dokončení prác na zásahoch na najmenej 3900 aktívach.

M1C3 – 18

Investícia 2.3 Programy na posilnenie identity miest, parkov a historických záhrad

Cieľ

Počet preradených parkov a historických záhrad

NEUVEDENÉ

Počet

0

100

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Vydávajú sa osvedčenia o dokončení prác na rekvalifikáciu najmenej 100 parkov a historických záhrad.

M1C3 – 19

Investícia – 2.4 Seizmická bezpečnosť bohoslužobných miest, obnova FEC (Fondo Edifici di Culto) a útulkov pre umelecké diela (obnova umenia)

Cieľ

Intervencie v oblasti seizmickej bezpečnosti na bohoslužobných miestach, obnova kultúrneho dedičstva FEC (Fondo Edifici di Culto) a útulkov umeleckých diel

NEUVEDENÉ

Počet

0

700

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení diel sa vydávajú najmenej na 700 zásahov, z toho aspoň 3 útulky pre umelecké diela.

M1C3 – 20

Investícia 3.2: Rozvoj filmového priemyslu (projekt Cinecittà)

Míľnik

Podpísanie zmlúv medzi vykonávajúcim subjektom Cinecittà SPA a spoločnosťami v súvislosti s výstavbou deviatich štúdií

Podpísanie zmlúv

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Podpísanie zmlúv medzi vykonávajúcim subjektom Cinecittà S.p.A a spoločnosťami v súvislosti s výstavbou deviatich štúdií.

Táto intervencia zahŕňa výstavbu nových štúdií, obnovu existujúcich štúdií, investície do nových digitálnych technológií, systémov a služieb zameraných na posilnenie filmových štúdií Cinecittà, ktoré spravuje Cinecittà S.p.A.

Zmluva medzi vykonávajúcim subjektom Cinecittà S.p.A a spoločnosťami obsahuje kritériá výberu/oprávnenosti pre súlad podporovaných aktív/činností a/alebo spoločností s technickými usmernením týkajúcim sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).

Záväzok/cieľ investovať 20 % do aktív/činností a/alebo spoločností spĺňajúcich kritériá výberu digitálneho označovania a 70 % do výberových kritérií na sledovanie klímy.

M1C3 – 21

Investícia 3.2: Rozvoj filmového priemyslu (projekt Cinecittà)

Cieľ

Počet vybudovaných alebo obnovených štúdií

NEUVEDENÉ

Počet

0

9

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác sa vydávajú na výstavbu alebo renováciu najmenej 9 štúdií.

Dodanie tovaru, služieb a prác pre Centrum experimentálnej kinematografie v týchto riadkoch: I) vytvorenie virtuálneho živého súboru; II) platforma elektronického vzdelávania pre kinematografiu; III) digitalizácia vzdelávacích a vyučovacích činností; IV) digitalizácia a zachovanie audiovizuálneho dedičstva.

M1C3 – 22

Investícia 4.2 Fondy na konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Míľnik

Investičná politika pre:

tematický fond Európskej investičnej banky;

Prijatie investičnej politiky

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

V investičnej politike sa vymedzuje minimálne: povahu, rozsah a podporované operácie, dotknutých prijímateľov, kritériá oprávnenosti finančných prijímateľov a ich výber prostredníctvom verejnej výzvy; a ustanovenia na opätovné investovanie potenciálnych spätných tokov do tých istých cieľov politiky.

V investičnej politike sa predpokladá, že 50 % fondu sa vyčlení na opatrenia energetickej efektívnosti.

Investičná politika zahŕňa výberové kritériá na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných transakcií v rámci tohto opatrenia prostredníctvom overovania udržateľnosti, zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C3 – 23

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Míľnik

Investičná politika pre Národný fond cestovného ruchu,

Prijatie investičnej politiky

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Fond je určený na nákup, reštrukturalizáciu a rekvalifikáciu talianskych nehnuteľností na podporu rozvoja cestovného ruchu v oblastiach najviac postihnutých krízou alebo okrajových oblastiach (pobrežné oblasti, menšie ostrovy, najodľahlejšie regióny a vidiecke a horské oblasti).

Investičná politika zahŕňa výberové kritériá na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných transakcií v rámci tohto opatrenia prostredníctvom overovania udržateľnosti, zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C3 – 24

Investícia 4.2 Fondy na konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Míľnik

Investičná politika pre: Záručný fond pre MSP,

Prijatie investičnej politiky

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

V investičnej politike sa predpokladá, že 50 % fondu sa vyčlení na opatrenia energetickej efektívnosti.

Investičná politika zahŕňa výberové kritériá na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných transakcií v rámci tohto opatrenia prostredníctvom overovania udržateľnosti, zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C3 – 25

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Míľnik

Investičná politika pre Fondo Rotativo

Prijatie investičnej politiky

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

V investičnej politike sa predpokladá, že 50 % fondu sa vyčlení na opatrenia energetickej efektívnosti.

Investičná politika zahŕňa výberové kritériá na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných transakcií v rámci tohto opatrenia prostredníctvom overovania udržateľnosti, zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C3 – 26

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vykonávacieho dekrétu k daňovému dobropisu na rekonštrukciu ubytovacích zariadení.

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti rozpočtového zákona umožňujúceho daňové úľavy, a ustanovenie v súvisiacich vykonávacích aktoch, v ktorom sa uvádza nadobudnutie ich účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Referenčnou právnou úpravou pre poskytovanie daňového úveru je zákon č. 83 z 31. mája 2014, ktorým sa zaviedlo uznanie daňovej úľavy na zásahy zamerané na rekonštrukciu turistických ubytovacích zariadení.

Kritériá výberu/oprávnenosti na dosiahnutie súladu s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných aktív/činností a prijímateľov, v ktorých sa vyžaduje aspoň použitie zoznamu vylúčených subjektov a súlad podporovaných aktív/činností a prijímateľov s príslušným acquis EÚ a vnútroštátnym acquis v oblasti životného prostredia, a zabezpečenie súladu.

M1C3 – 27

Investícia – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pre veľké turistické podujatia

Cieľ

Počet kultúrnych a turistických lokalít, ktorých rekvalifikácia dosiahla v priemere 50 % spoločnosti Stato Avanzamento Lavori (SAL) (prvá skupina)

NEUVEDENÉ

Počet

0

100

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Cieľ sa dosiahne, keď priemerný pokrok v rekvalifikácii 100 kultúrnych a turistických lokalít dosiahne 50 % statusu pokroku uvedeného v rozhodnutí Stato Avanzamento Lavori (SAL).

M1C3 – 28

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Počet podnikov podporovaných grantom a/alebo daňovým úverom na infraštruktúru a/alebo služby

NEUVEDENÉ

Počet

0

2 700

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Vyhláška (vyhláška) o udelení daňového úveru a/alebo grantu najmenej 2700 podnikom, ktoré investovali do infraštruktúry a/alebo služieb, čo bolo stanovené opätovným podaním žiadosti o vyplatenie.

M1C3 – 29

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Počet projektov v oblasti cestovného ruchu, ktoré sa majú podporiť prostredníctvom tematických fondov Európskej investičnej banky

NEUVEDENÉ

Počet

0

70

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vybraní finanční sprostredkovatelia musia s konečnými príjemcami uzavrieť právne dohody o financovaní na podporu najmenej 70 projektov v oblasti cestovného ruchu prostredníctvom tematických fondov EIB.

M1C3 – 30

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť cestovného ruchu

podniky

Cieľ

Tematické fondy Európskej investičnej banky:

Vyplatenie do fondu v celkovej výške 350 000 000 EUR

NEUVEDENÉ

Počet

0

350 000 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Vyplatenie prostriedkov musí byť v súlade s investičnou politikou vymedzenou v čiastkovom cieli.

M1C3 – 31

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Národný fond cestovného ruchu:

Vyplatenie do fondu v celkovej výške 150 000 000 EUR na kapitálovú podporu

NEUVEDENÉ

Počet

0

150 000 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Vyplatenie prostriedkov musí byť v súlade s investičnou politikou vymedzenou v čiastkovom cieli.

M1C3 – 32

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Počet podnikov, ktoré sa majú podporiť prostredníctvom záručného fondu pre MSP

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

List o výsledku, ktorým sa poskytuje záruka, sa vydá v prospech najmenej 1000 podnikov.

M1C3 – 33

Investícia 4.2 Fondy na konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Fondo Rotativo:
Právne dohody podpísanékonečnými príjemcami

NEUVEDENÉ

Počet

0

300

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Právne dohody o financovaní podpísané na podporu najmenej 300 podnikov prostredníctvom Fondo Rotativo.

M1C3 – 35

—Investícia – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU na turistické veľké podujatia

Míľnik

Podpísanie každej dohody o šiestich projektoch medzi ministerstvom cestovného ruchu a príjemcami/vykonávacími orgánmi

Uverejnenie programovej dohody medzi ministerstvom cestovného ruchu, mestom Rím hlavné mesto a ostatnými zúčastnenými stranami

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Dohody sa podpíšuprípade šiestich projektov:
1. rímske kultúrne dedičstvo pre ďalšiu generáciu EÚ; Od Pagana Ríma po kresťanské cesty Rím – Jubilee; 3. #Lacittàcondivisa; 4) #Mitingodiverde; 5) Rómovia 4.0; 6) #Amanotesa

Zoznam príjemcov/vykonávacích orgánov obsahuje: Hlavné mesto Rím; Archeologická kontrola kultúrneho, environmentálneho a krajinného dedičstva Ríma (MIC); Archeologický park Colosseum; Archeologický park Appia Antica; Rímska diocese; Ministerstvo cestovného ruchu; Región Lazio.

Pred výzvou na predkladanie ponúk sa spolu so súvisiacimi zdrojmi vymedzia kritériá výberu a zadania zákazky a špecifiká projektov.

Zadávanie zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov musí byť v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M1C3 – 36

Investície – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU na turistické veľké podujatia

Cieľ

Počet intervencií v kultúrnych a turistických lokalitách

NEUVEDENÉ

Počet

0

200

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác alebo poskytovaní služieb sa vydávajú pre najmenej 200 intervencií uvedených v programe Caput Mundi.

   

D. ÚLOHA 2 ZLOŽKA 1: Obehové hospodárstvo, agropotravinárstvo a zelená transformácia

Tento komponent talianskeho plánu obnovy a odolnosti zahŕňa investície a reformy v oblasti odpadového hospodárstva, obehového hospodárstva, podpory agropotravinových hodnotových reťazcov a zelenej transformácie. Tieto reformy a investície dopĺňajú reformy zamerané na zvýšenie hospodárskej súťaže v oblasti odpadového hospodárstva a miestnych verejných služieb v rámci reformnej zložky „podnikateľské prostredie“ a na zlepšenie spotreby vody v poľnohospodárstve. Tento komponent je reakciou na odporúčania pre jednotlivé krajiny zamerané na investície do zelenej transformácie vrátane obehového hospodárstva.

Investície a reformy v rámci tohto komponentu prispievajú k plneniu odporúčaní pre danú krajinu adresovaných Taliansku v rokoch 2020 a 2019 týkajúcich sa potreby „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na [...] odpadové hospodárstvo a hospodárenie s vodami“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2020) a „zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na [...] a kvalitu infraštruktúry, pričom sa zohľadnia aj regionálne rozdiely“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

D.1.    Opis reforieminvestíciírámci nenávratnej finančnej podpory

Obehového hospodárstva

Reforma 1.1 – Národná stratégia pre obehové hospodárstvo

Táto reforma pozostáva z prijatia rozsiahlej národnej stratégie pre obehové hospodárstvo, ktorá zahŕňa nový digitálny systém vysledovateľnosti odpadu, daňové stimuly na podporu recyklačných činností a využívania druhotných surovín, revíziu environmentálneho zdaňovania, práva na opätovné použitie a opravu, reformu rozšírenej zodpovednosti výrobcu a systému konzorcií, podporu existujúcich regulačných nástrojov (ako sú právne predpisy o ukončení odpadu a minimálne environmentálne kritériá v rámci zeleného verejného obstarávania) a podporu projektu priemyselnej symbiózy. Reformou systému rozšírenej zodpovednosti výrobcu a konzorcií sa rieši aj potreba efektívnejšieho využívania environmentálneho príspevku s cieľom zabezpečiť uplatňovanie transparentných a nediskriminačných kritérií. Vytvorí sa osobitný dozorný orgán s cieľom monitorovať fungovanie a účinnosť systémov konzorcií pod predsedníctvom ministerstva pre ekologickú transformáciu (MITE). Opatrenie sa týka všetkých konzorcií (nielen baliaceho systému CONAI).

Reforma 1.3 – Technická podpora pre miestne orgány

Táto reforma spočíva v technickej podpore miestnych orgánov zo strany vlády pri vykonávaní právnych predpisov v oblasti životného prostredia na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni, pri vypracúvaní plánov a projektov týkajúcich sa nakladania s odpadom a pri postupoch verejného obstarávania. Podporou postupov verejného obstarávania sa zabezpečí, aby sa koncesie v oblasti odpadového hospodárstva udeľovali transparentným a nediskriminačným spôsobom, čím sa zvýšia súťažné postupy s cieľom dosiahnuť lepšie normy pre verejné služby. Touto reformou sa preto podporuje vykonávanie reforiem odpadového hospodárstva navrhnutých v rámci zložky reformy podnikateľského prostredia. Technická podpora sa vzťahuje aj na zelené verejné obstarávanie.



Investícia 2.1 – Plán logistiky v odvetviach agropotravinárstva, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a škôlok

Cieľom tejto investície je podporiť znižovanie emisií vo fázach dopravy a logistiky v agropotravinárskom sektore, podporiť digitalizáciu tohto odvetvia a využívanie energie z obnoviteľných zdrojov. Toto opatrenie spočíva v poskytovaní podpory na hmotné a nehmotné investície.

Investícia 2.2 – Agrisolárny park

Cieľom tejto investície je zvýšiť udržateľnosť a konkurencieschopnosť odvetvia poľnohospodárstva. Toto opatrenie pozostáva z poskytnutia podpory na investície do štruktúr v odvetví poľnohospodárstva, chovu hospodárskych zvierat a poľnohospodárstva na inštaláciu solárnych panelov, ako aj z doplnkových intervencií.

Investícia 2.3 – Inovácie a mechanizácia v odvetví poľnohospodárstva a potravinárstva

Cieľom tejto investície je stimulovať inovácie v odvetví poľnohospodárstva a potravinárstva. Toto opatrenie spočíva v poskytovaní podpory na investície do hmotného a nehmotného majetku.

Investícia 3.3 – Kultúra a informovanosť o environmentálnych témach a výzvach

Cieľom tejto investície je navrhovanie a výroba digitálneho obsahu s cieľom zvýšiť informovanosť o environmentálnych a klimatických výzvach. Investícia pozostáva z vytvorenia online platformy bez predplatného na vytvorenie úložiska vzdelávacích a rekreačných materiálov o témach súvisiacich so životným prostredím.

D.2.    Míľniky, ciele, ukazovateleharmonogram monitorovaniarealizácie pre nenávratnú finančnú podporu 

Poradové číslo 

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) 

Míľnik/cieľ 

Názov 

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky) 

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty) 

Orientačný harmonogram dokončenia 

Opis každého míľnika a cieľa 

Merná jednotka 

Základná 

Cieľ 

Štvrtina 

Rok 

M2C1 – 1 

Reforma 1.1 – Národná stratégia pre obehové hospodárstvo 

Míľnik 

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky o prijatí národnej stratégie pre obehové hospodárstvo 

Ustanovenie ministerskej vyhlášky o nadobudnutí účinnosti 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2022 

Ministerská vyhláška o prijatí národnej stratégie pre obehové hospodárstvo obsahuje aspoň tieto opatrenia:

·nový digitálny systém vysledovateľnosti odpadu, ktorý na jednej strane podporí rozvoj sekundárneho trhu so surovinami (poskytnutím jasného rámca pre dodávky druhotných surovín) na strane druhej kontrolným orgánom pri predchádzaní nezákonnému nakladaniuodpadomboji proti nemu.

·daňové stimuly na podporu recyklačných činnostívyužívania druhotných surovín;

·revíziu systému environmentálneho zdaňovania odpaducieľom zabezpečiť, aby recyklácia bola vhodnejšia ako skládkovaniespaľovanie na celom území štátu;

·právo na opätovné použitieopravu;

·reforma rozšírenej zodpovednosti výrobcusystému konzorciícieľom podporiť dosiahnutie cieľov EÚ vytvorením osobitného dozorného orgánu pod predsedníctvom MITEcieľom monitorovať fungovanieúčinnosť systémov konzorcií;

·podpora existujúcich regulačných nástrojov: Právne predpisy týkajúce sa konca odpadu (vnútroštátneregionálne), minimálne environmentálne kritériá (CAM)rámci zeleného verejného obstarávania. Vývoj/aktualizácia EOWCAM sa osobitne zaoberá stavbou, textilom, plastmi, odpadomelektrickýchelektronických zariadení (OEEZ).

·podpora projektu priemyselnej symbiózy prostredníctvom regulačnýchfinančných nástrojov.) 

M2C1 – 2 

Reforma 1.3 – Technická podpora pre miestne orgány 

Míľnik 

Schválenie dohody o vypracovaní akčného plánu budovania kapacít na podporu miestnych verejných orgánov 

Uverejnenie schválenej dohody na webovom sídle ministerstva 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2022 

Schvaľuje sa dohoda o vypracovaní akčného plánu budovania kapacít na podporu miestnych verejných orgánov pri vykonávaní minimálnych environmentálnych kritérií (CAM) stanovených zákonom (legislatívna vyhláška č. 50/2016 o verejnom obstarávaní) v rámci zeleného verejného obstarávania (GPP) a začiatku podpornej akcie v rámci postupov verejného obstarávania.

Technickú podporu miestnym orgánom (regiónom, provinciám a obciam) zabezpečuje vláda (ministerstvo pre ekologickú transformáciu, ministerstvo pre hospodársky rozvoj a iné relevantné subjekty) prostredníctvom interných spoločností. Technická podpora sa vzťahuje na:

·technická pomoc pri vykonávaní právnych predpisov EÚvnútroštátnych právnych predpisovoblasti životného prostredia;

·podpora rozvoja plánovprojektov týkajúcich sa nakladaniaodpadom;

·podpora postupov verejného obstarávania,to ajcieľom zabezpečiť, aby sa koncesieoblasti odpadového hospodárstva udeľovali transparentnýmnediskriminačným spôsobom, čím sa zvýšia konkurenčné postupycieľom dosiahnuť lepšie normy pre verejné služby.

Ministerstvo pre ekologickú transformáciu vypracuje osobitný akčný plán budovania kapacít s cieľom podporiť miestne verejné orgány a profesionálnych verejných obstarávateľov pri uplatňovaní minimálnych environmentálnych kritérií (CAM) stanovených zákonom (legislatívna vyhláška č. 50/2016 o verejnom obstarávaní) v rámci zeleného verejného obstarávania (GPP). 

M2C1 – 3 

Investícia 2.1: Logistický plán pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a škôlok 

Míľnik 

Uverejnenie konečného poradia v rámci systému logistických stimulov 

Uverejnenie na webovom sídle ministerstva alebo akéhokoľvek iného podporného kanála 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2022 

Konečné poradie sa určí vo vyhláške o schválení.

Systém logistických stimulov zahŕňa:

a) kritériá oprávnenosti, ktorými sa zabezpečuje, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

b) záväzok, že príspevok investície v oblasti klímy podľa metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 musí predstavovať aspoň 32 % celkových nákladov na investície podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

C) záväzok, že digitálny príspevok investície podľa metodiky uvedenej v prílohe VII k nariadeniu (EÚ) 2021/241 bude predstavovať aspoň 27 % celkových nákladov na investície podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

d) záväzok podávať správy o vykonávaní opatrenia v polovici trvania schémy a ukončení schémy. 

M2C1 – 4 

Investícia 2.2: Poľnohospodársko-solárny park 

Cieľ 

Pridelenie zdrojov príjemcom ako % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu 

NEUVEDENÉ 

Percento 

30 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2022 

Identifikácia prijímajúcich projektov, ktorých celková hodnota predstavuje aspoň 30 % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu. Investícia sa realizuje prostredníctvom dvoch rôznych postupov, ktoré už existujú, a refinancuje sa. Týmito postupmi sa zabezpečuje vyplácanie úverov spoločnostiam, ktoré spĺňajú požiadavky a predkladajú žiadosť. 

M2C1 – 5 

Investícia 2.2: Poľnohospodársko-solárny park 

Cieľ 

Pridelenie zdrojov príjemcom ako % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu 

NEUVEDENÉ 

Percento 

19 

32 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2023 

Určia sa prijímajúce projekty, ktorých celková hodnota predstavuje najmenej 32 % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu. V postupe udeľovania sa stanovuje vyplácanie grantov alebo iných stimulov spoločnostiam, ktoré spĺňajú požiadavky a predkladajú žiadosť. 

M2C1 – 6 

Investícia 2.2: Poľnohospodársko-solárny park 

Cieľ 

Pridelenie zdrojov príjemcom ako % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu 

NEUVEDENÉ 

Percento 

32 

63.5 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2024 

Identifikácia prijímajúcich projektov, ktorých celková hodnota predstavuje aspoň 63,5 % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu. V postupe udeľovania sa stanoví vyplácanie grantov alebo iných stimulov spoločnostiam, ktoré spĺňajú požiadavky a predkladajú žiadosť. 

M2C1 – 6bis 

Investícia 2.2: Poľnohospodársko-solárny park 

Cieľ 

Pridelenie zdrojov príjemcom ako % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu 

NEUVEDENÉ 

Percento 

63.5 

100 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2024 

Identifikácia prijímajúcich projektov, ktorých celková hodnota predstavuje aspoň 100 % dodatočných finančných zdrojov pridelených na investíciu. V postupe udeľovania sa stanovuje vyplácanie grantov alebo iných stimulov spoločnostiam, ktoré spĺňajú požiadavky a predkladajú žiadosť. 

M2C1 – 7 

Investícia 2.3: Inovácie a mechanizácia v odvetví poľnohospodárstva a potravinárstva 

Cieľ 

Uverejnenie konečných poradia s identifikáciou konečných prijímateľov. 

NEUVEDENÉ 

Počet 

10 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2024 

Identifikácia najmenej 10000 konečných prijímateľov investícií do inovácií v obehovom hospodárstve a biohospodárstve.

Investície sa týkajú aspoň jedného z týchto prvkov:

— Nahradenie ďalších

znečisťujúce terénne vozidlá

— Zavedenie presného poľnohospodárstva a strojov pre poľnohospodárstvo 4.0

— Nahradenie zastaranejších zariadení pre lisovne olív

S cieľom dosiahnuť súlad s pravidlom „Nie“

Terénne vozidlá musia mať nulové emisie alebo jazdiť výlučne na biometáne, ktorý musí spĺňať kritériá stanovené v smernici 2018/2001 (smernica RED II).

Výrobcovia biopalív, biometánu a plynu a biopalív musia poskytovať certifikáty (dôkaz o udržateľnosti) vydané nezávislými hodnotiteľmi, ako sa stanovuje v smernici 2018/2001.

Prevádzkovateľ zakúpi osvedčenia o záruke pôvodu zodpovedajúce očakávanému použitiu paliva. 

M2C1 – 8 

Investícia 2.3: Inovácie a mechanizácia v odvetví poľnohospodárstva a potravinárstva 

Cieľ 

Podpora investícií do inovácií v obehovom hospodárstve a biohospodárstve 

NEUVEDENÉ 

Počet 

10 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2026 

Osvedčenia o dokončení alebo „osvedčenie o pravidelnom vykonávaní(„Attestazione di regolare esecuzione“) vydané pre najmenej 10000 projektov v oblasti inovácií v obehovom hospodárstve a biohospodárstve, na ktoré sa poskytuje finančná podpora.

Podporované investície sú:

- Výmena viac znečisťujúcich terénnych vozidiel

- Zavedenie presného poľnohospodárstva

 Nahradenie zastaranejších zariadení pre lisovne olív

Aby sa dodržala zásada „nespôsobovať významnú škodu“, terénne vozidlá musia mať nulové emisie alebo musia byť poháňané výlučne biometánom, ktorý musí spĺňať kritériá stanovené v smernici 2018/2001 (smernica RED II).

Výrobcovia biopalív, biometánu a plynu a biopalív musia poskytovať certifikáty (dôkaz o udržateľnosti) vydané nezávislými hodnotiteľmi, ako sa stanovuje v smernici 2018/2001. Prevádzkovateľ zakúpi osvedčenia o záruke pôvodu zodpovedajúce očakávanému použitiu paliva. 

M2C1 – 9 

Investícia 2.2: Poľnohospodársko-solárny park 

Cieľ 

Agrovoltaická výroba elektrickej energie 

NEUVEDENÉ 

kW 

1 550 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2026 

Osvedčenia o inštalácii vydané pre inštalovanú kapacitu výroby solárnej energie s výkonom najmenej 1 550 000 kW.

M2C1 – 11 

Investícia 3.3: Kultúra a informovanosť o environmentálnych témach a výzvach 

Míľnik 

Spustenie webovej platformy a zmluvy s autormi 

Oznámenie o podpise zmluvy s tvorcami obsahu 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2022 

Verejné spustenie webovej platformy a podpísanie konečných dohôd s „tvorcami obsahu“. Projekty sú zamerané na vývoj najmenej 180 podcastov, vyučovacích videí pre školy a videoobsahu vytvorených a dostupných na webovej platforme o environmentálnej transformácii. 

M2C1 – 12 

Investícia 3.3: Kultúra a informovanosť o environmentálnych témach a výzvach 

Cieľ 

Podcasty o environmentálnej transformácii 

NEUVEDENÉ 

Počet 

180 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2025 

Najmenej 180 podcastov uverejnených na webovej platforme. 

D.3.    Opis reforieminvestíciírámci úverového financovania

Reforma 1.2 – Národný program odpadového hospodárstva

Táto reforma pozostáva z prijatia širokého národného programu odpadového hospodárstva zameraného na najvyššiu úroveň prípravy na opätovné použitie, recykláciu a zhodnocovanie odpadu, prispôsobenia siete zariadení potrebných na integrované nakladanie s odpadom, minimalizácie konečného zneškodňovania ako konečnej a zvyškovej možnosti, vytvorenia monitorovacích systémov, zabránenia začatiu nových postupov v prípade nesplnenia povinnosti proti Taliansku, boja proti nízkemu zberu odpadu, odrádzania od skládkovania a zabezpečenia komplementárnosti s regionálnymi programami odpadového hospodárstva, čím sa umožní dosiahnutie cieľov európskych a vnútroštátnych právnych predpisov o odpadoch a boj proti nezákonnému skládkovaniu odpadu a spaľovaniu na voľnom priestranstve.

Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení a obehového hospodárstva „hlavné projekty“

Cieľom tejto investície je zlepšiť odpadové hospodárstvo a podporiť obehové hospodárstvo. Investícia pozostáva z financovania projektov na vybudovanie nových zariadení na spracovanie/recykláciu alebo modernizáciu existujúcich zariadení, ako aj na podporu a digitalizáciu triedeného zberu pre rôzne toky odpadu.

Investícia 2.1 – Plán logistiky v odvetviach agropotravinárstva, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a škôlok

Cieľom tejto investície je podporiť znižovanie emisií vo fázach dopravy a logistiky v agropotravinárskom sektore, podporiť digitalizáciu tohto odvetvia a využívanie energie z obnoviteľných zdrojov. Toto opatrenie spočíva v poskytovaní podpory na hmotné a nehmotné investície.

Investícia 3.1 – Zelené ostrovy

Cieľom tohto opatrenia je podporiť zelenú transformáciu na 19 neprepojených malých ostrovoch v Taliansku. Táto investícia pozostáva z financovania a realizácie projektov v oblasti energetiky (ktoré môžu okrem iného zahŕňať obnoviteľné zdroje energie, sieť alebo energetickú efektívnosť), vody (ktoré môžu okrem iného zahŕňať odsoľovanie), dopravy (ktorá môže okrem iného zahŕňať cyklistické trasy, autobusy alebo člny s nulovými emisiami) a odpadu (ktoré môžu okrem iného zahŕňať triedenie odpadu) na 19 neprepojených malých ostrovoch.

Investícia 3.2 – Zelené komunity

Cieľom tejto investície je podporiť zelenú transformáciu na vidieckych a horských územiach (tzv. „zelené spoločenstvá“). Táto investícia pozostáva z podpory projektov v „zelených spoločenstvách“.

Investícia 3.4 – Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) na podporu zmlúv o dodávateľských reťazcoch pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a odchovní rastlín

Toto opatrenie pozostáva z verejných investícií do nástroja Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu v talianskych odvetviach agropotravinárstva, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a odchovní rastlín. Nástroj funguje tak, že poskytuje granty a dotované úvery priamo prostredníctvom ISMEA (Istituto di Servizi per il Mercato Agricolo Alimentare).

Nástroj riadi ISMEA ako implementujúci partner. Nástroj zahŕňa tieto riadky výrobkov:

·Podporovať podniky, skupiny podnikov alebo združenia poľnohospodárskych výrobcov, ako aj organizácie venujúce sa výskumušíreniu poznatkovodvetviach agropotravinárstva, rybolovuakvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstvaodchovní rastlín zlepšením výrobných procesov zahrnutím kombinácie činností medzi:

oZlepšiť environmentálnu udržateľnosť výrobných procesov investíciami do hmotnýchnehmotných aktívcieľom podstatne zvýšiť efektívnosť cieľových výrobných procesovoblasti spotreby energie, vodyzdrojov;

oInvestície do znalostí, odbornej prípravy, výskumuinovácií, transferu technológiíprojektov rozvoja, ktoré môžu podporiť aj reorganizáciu vzťahov medzi rôznymi aktérmidodávateľskom reťazcicieľom zvýšiť udržateľnosť výrobných procesov;

oInvestície do digitalizácie podnikov vrátane elektronického obchoduvznikajúcich technológií;

oInštalácia fotovoltickýchsolárnych panelov

Cieľom opatrenia je znížiť emisie skleníkových plynov, plytvanie potravinami a používanie pesticídov a antimikrobiálnych látok, zlepšiť energetickú efektívnosť a zvýšiť výrobu a využívanie energie z obnoviteľných zdrojov.

S cieľom implementovať investície do nástroja podpíše ministerstvo a ISMEA vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesu nástroja: Konečné investičné rozhodnutie nástroja prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

2.Kľúčové požiadavky súvisiacej investičnej politiky, ktoré zahŕňajú:

a.Opis finančného(-ých) produktu(-ov)oprávnených konečných príjemcov.

b.Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

c.Požiadavka dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovujetechnickom usmernenízásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Investičná politika vylučujeoprávnenosti najmä tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania, 21 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 22 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 23 mechanickými biologickými čistiarňami 24 .

d.Požiadavka, aby koneční príjemcovia nástroja nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

3.Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnerapožiadavka reinvestovať akékoľvek spätné toky podľa investičnej politiky nástroja.

4.Požiadavky na monitorovanie, auditkontrolu vrátane:

a.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správmobilizovaných investíciách.

b.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupciikonfliktom záujmov, ich odhaľovanienáprava.

c.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred tým, ako sa zaviaže financovať operáciu.

d.Povinnosť vykonávať ex post audity založené na rizikusúladeplánom auditu ISMEA. Týmito auditmi sa overí i) účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov; II) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci, požiadavkami na klimatickédigitálne cielesúladeprílohou VInariadeniuMechanizme na podporu obnovyodolnosti a s prílohou VIInariadeniuMechanizme na podporu obnovyodolnosti;iii) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia nástroja nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditmi sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok uplatniteľných vykonávacích dohôddohôdfinancovaní.

5.Požiadavky na investícieoblasti klímy realizované implementujúcim partnerom: najmenej 1 848 000 000,00 EURinvestícií Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti do mechanizmu prispejecieľomoblasti zmeny klímysúladeprílohou VInariadeniuMechanizme na podporu obnovyodolnosti.  25

Investícia 4 – Zariadenie poľnohospodársko-poolárneho parku

Toto opatrenie pozostáva z verejnej investície do grantovej schémy, do zariadenia pre poľnohospodárske parky, s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu v poľnohospodársko-priemyselnom sektore Talianska. Systém funguje tak, že poskytuje granty priamo súkromnému sektoru.

Schému spravuje spoločnosť Gestore Servizi Energetici S.p.A. (GSE) ako implementujúci partner. V rámci schémy sa poskytne grant pokrývajúci časť nákladov na projekty. Z tohto režimu sa podporujú investície do štruktúr v odvetví poľnohospodárstva, chovu hospodárskych zvierat a poľnohospodárstva s cieľom inštalovať solárne panely, ako aj doplnkové intervencie. Pri posudzovaní návrhov projektov sa pozitívne zohľadní členstvo v sieti „rete del lavoro agricolo di qualità“.

S cieľom implementovať investíciu do systému Taliansko a GSE podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesurámci schémy: Konečné rozhodnutieposkytnutí pomocirámci schémy prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.



2.Kľúčové požiadavky súvisiacej grantovej politiky, ktoré zahŕňajú:

a.Opis poskytnutých grantovoprávnených konečných príjemcov.

b.Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

c.Požiadavka dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovujetechnickom usmernenízásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Grantová politika vylučujeoprávnenosti najmä tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania, 26 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 27 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 28 mechanickými biologickými čistiarňami 29 .

d.Požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

3.Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnerapožiadavka použiť akékoľvek nevyužité výnosy zo systému,to aj po roku 2026, na rovnaké politické účely.

4.Požiadavky na monitorovanie, auditkontrolu vrátane:

1.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správmobilizovaných grantoch.

2.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupciikonfliktom záujmov, ich odhaľovanienáprava.

3.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred udelením grantu na operáciu.



4.Povinnosť vykonávať následné audity založené na rizikusúladeplánom auditu GSE. Týmito auditmi sa overí i) účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov; II) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci, požiadavkami na cieleoblasti klímy;iii) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok platných dohôdgrante podľa vykonávacej dohody.

5.Požiadavky na investícieoblasti klímy realizované implementujúcim partnerom: najmenej 633 000 000 EUR investícieMechanizmu na podporu obnovyodolnosti do systému prispejecieľomoblasti zmeny klímysúladeprílohou VInariadeniuMechanizme na podporu obnovyodolnosti 30 .

D.4.    Míľniky, ciele, ukazovateleharmonogram monitorovaniarealizáciesúvislostiúverom

Poradové číslo 

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) 

Míľnik/cieľ 

Názov 

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky) 

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty) 

Orientačný harmonogram dokončenia 

Opis každého míľnika a cieľa 

Merná jednotka 

Základná 

Cieľ 

Štvrtina 

Rok 

M2C1 – 13 

Reforma 1.2 – Národný program odpadového hospodárstva 

Míľnik 

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky o národnom programe odpadového hospodárstva 

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2022

Ministerská vyhláška o národnom programe odpadového hospodárstva obsahuje aspoň tieto ciele:

dosiahnuť najvyššiu úroveň prípravy na opätovné použitie, recykláciu a zhodnocovanie odpadu, dosiahnuť aspoň ciele stanovené v článku 181 legislatívneho dekrétu 152/06 a tiež zohľadniť systémy rozšírenej zodpovednosti výrobcu;

I.prispôsobiť sieť zariadení potrebných na integrované nakladanieodpadom –cieľom rozvíjať obehové hospodárstvo – zabezpečiť potrebné kapacity na dosiahnutie cieľov stanovenýchpísmene a)následne minimalizovať konečné zneškodnenie ako konečnúzostatkovú možnosťsúlade so zásadou blízkosti a s prihliadnutím na ciele predchádzania vzniku odpadu vymedzenérámci vnútroštátneho plánovania predchádzania vzniku odpadu stanovenéhočlánku 180 legislatívneho dekrétu 152/06;

II.zaviesť primerané monitorovanie vykonávania programucieľom umožniť neustále overovanie súladujeho cieľmiprípadnú potrebu prijať nápravné nástroje na dosiahnutie plánovaných opatrení;

III.zabrániť začatiu nových postupovprípade nesplnenia povinnosti proti Talianskej republikedôvodu nevykonávania európskych nariadeníplánovaní odpadového cyklu;

IV.riešiť nízky zber odpaduodrádzať od skládkovania (pozri aj národnú stratégiu obehového hospodárstva);

V.regionálne zariadenie na nakladanieodpadmi dopĺňa národný program odpadového hospodárstva;

VI.preklenúť medzerynakladaníodpadomregionálne rozdiely, pokiaľ idekapacitu zariadenínormy kvality existujúce medzi rôznymi regiónmioblasťami územia štátu,cieľom obnoviť oneskorenia;

VII.dosiahnuť súčasnénové ciele stanovenéeurópskychvnútroštátnych právnych predpisoch;

VIII.s cieľom bojovať proti nezákonnému skládkovaniu odpaduspaľovaniu vo voľnom priestranstve (napr.oblasti Terra dei Fuochi) sa prostredníctvom opatrení vrátane zavedenia nového systému vysledovateľnosti odpadu vytvorí podporovaný globálny monitorovací systém na riešenie nezákonného skládkovania pomocou satelitov, dronovtechnológií umelej inteligencie. 

M2C1 – 14 

Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení;

Investícia 1.2 – Hlavné projekty obehového hospodárstva 

Míľnik 

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky. 

Prijatie ministerskej vyhlášky o schválení kritérií výberu projektov navrhnutých obcami. 

Uverejnenie v Gazzetta Ufficiale 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

TRETÍ ŠTVRŤROK 

2021 

Ministerská vyhláška o schválení kritérií výberu projektov navrhnutých obcami nadobúda účinnosť.

Ministerská vyhláška stanovuje, že projekty sa vyberajú z týchto kritérií:

·Súladprávnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismieurópskym akčným plánom pre obehové hospodárstvo,

·Očakávané zlepšenie cieľov recyklácie

·Súladregionálnymivnútroštátnymi plánovacími nástrojmi,

·Prínosriešeniu porušení právnych predpisov EÚ, synergieiným odvetvovým plánovaním (napr. PNIEC) a/alebo inými zložkami plánu, inovačné technológie založené na skúsenostiachplnom rozsahu,

·Technická kvalita návrhu.

·Súladkomplementárnosťprogramami politiky súdržnostipodobnými projektmi financovanými prostredníctvom iných nástrojov EÚvnútroštátnych nástrojov

Intervencie nezahŕňajú investície do skládok, úložísk, mechanického biologického spracovania/mechanických čistiarní alebo spaľovní v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“. 

M2C1 – 15 

Reforma 1.2:

Národný program odpadového hospodárstva

 

Cieľ 

Zníženie počtu nelegálnych skládok (T1)

NEUVEDENÉ 

Počet 

33 

11 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2024 

Zníženie počtu nelegálnych skládok zahrnutých do postupu v prípade nesplnenia povinnosti NIF 2003/2077 z 33 na 11 (t. j. najmenej o 66 %). 

M2C1 – 15bis 

Reforma 1.2:

Národný program odpadového hospodárstva: 

Cieľ 

Zníženie počtu nelegálnych skládok (T2) 

NEUVEDENÉ 

Počet

34 

14 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2023 

Zníženie počtu nelegálnych skládok zahrnutých do postupu v prípade nesplnenia povinnosti 2011/2215 z 34 na 14 (t. j. aspoň o 60 %). 

M2C1 – 15ter 

Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení 

Cieľ 

Zníženie regionálnych rozdielov v triedenom zbere 

NEUVEDENÉ 

Percentuálne body 

22.8 

20 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2023 

Rozdiel medzi celoštátnym priemerom a regiónom s najhoršími výsledkami v mierach triedeného zberu sa znižuje na 20 percentuálnych bodov. 

M2C1 – 15 kv. 

Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení 

Míľnik 

Nadobudnutie účinnosti povinnosti triedeného zberu biologického odpadu 

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2023 

Povinnosť triedeného zberu biologického odpadu začne fungovať do 31. decembra 2023 v súlade s akčným plánom EÚ pre obehové hospodárstvo. 

M2C1 – 16 

Reforma 1.2:

Národný program odpadového hospodárstva 

Cieľ 

Nelegálne skládky 

NEUVEDENÉ 

Počet 

11 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2026 

Zníženie počtu nelegálnych skládok zahrnutých do konania o porušení 2003/2077 z 11 na 0. 

M2C1 – 16bis 

Reforma 1.2:

Národný program odpadového hospodárstva 

Cieľ 

Nelegálne skládky 

NEUVEDENÉ 

Počet 

14 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2024 

Zníženie počtu nelegálnych skládok zahrnutých do postupu v prípade nesplnenia povinnosti 2011/2215 zo 14 na 9 (t. j. aspoň 75 %) 

M2C1 – 16ter 

Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení 

Cieľ 

Regionálne rozdiely v podieloch triedeného zberu 

NEUVEDENÉ 

Percentuálne body 

28,4 

20 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2024 

Rozdiel v triedenom zbere odpadu medzi priemerom troch regiónov s najlepšími výsledkami (Veneto, Trentino, Sardegna) a priemerom regiónov s najhoršou výkonnosťou (Basilicata, Kalábria a Sicília) uvedeným v správe ISPRA za rok 2020 sa znižuje na 20 percentuálnych bodov.

Uspokojivé splnenie cieľa si vyžaduje aj zvýšenie národného priemeru a priemeru troch regiónov s najlepšími výsledkami uvedenými v správe ISPRA za rok 2020 (Veneto, Trentino, Sardegna), pokiaľ ide o triedený zber odpadu, v porovnaní s údajmi uvedenými v správe ISPRA za rok 2020. 

M2C1 – 16c 

Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení a „hlavné“ projekty obehového hospodárstva

 

Cieľ 

 Dokončené projekty 

NEUVEDENÉ 

 Počet 

584 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2026 

Osvedčenia o dokončení prác alebo osvedčenia o dodaní pre najmenej 584 projektov, z ktorých najmenej 90 sa týka projektov pre zariadenia na nakladanie s odpadmi.

M2C1 – 10 

Investícia 2.1: Logistický plán pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a škôlok 

Cieľ 

 Hmotné a nehmotné investície do agropotravinárstva, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a škôlok. 

NEUVEDENÉ 

Počet 

72 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2026 

Osvedčenia o vyplnení alebo „osvedčenie o pravidelnomvykonávaní“ („Attestazione di regolare esecuzione“) pre najmenej 72 hmotných a nehmotných investícií do agropotravinárskeho sektora, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a škôlok rastlín. 

M2C1 – 18 

Investícia 3.1: Zelené ostrovy 

Míľnik 

Nadobudnutie účinnosti nariadenia riaditeľa 

Ustanovenie vyhlášky o nadobudnutí účinnosti zákona 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

TRETÍ ŠTVRŤROK 

2022 

Riaditeľský dekrét schvaľuje poradie projektov, ktoré sa týkajú výsledkov verejného oznámenia. Výberové konanie zahŕňa:

a) kritériá oprávnenosti, ktorými sa zabezpečuje, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

b) záväzok, že príspevok investície v oblasti klímy podľa metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 musí predstavovať aspoň 37 % celkových nákladov na investície podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

C) záväzok podávať správy o vykonávaní opatrenia v polovici trvania schémy a ukončení schémy.

Možnými oblasťami intervencie sú:

·integrovanécertifikované obhospodarovanie agrolesníckeho dedičstva („aj prostredníctvom výmeny kreditov pochádzajúcich zo zachytávania oxidu uhličitého, riadenia biodiverzitycertifikácie dodávateľského reťazca dreva“);

·integrovanécertifikované hospodárenievodnými zdrojmi;

·výroba energiemiestnych obnoviteľných zdrojov, ako sú mikrovodné elektrárne, biomasa, bioplyn, veterná energia, kogeneráciabiometán;

·rozvoj udržateľného cestovného ruchu („schopnosť zlepšiť miestne produkty“);

·výstavbaudržateľné riadenie fondu budovinfraštruktúry modernej hory;

·energetická účinnosťinteligentná integrácia zariadenísietí;

·udržateľný rozvoj výrobných činností (výroba bez odpadu);

·integrácia služieb mobility;

·rozvoj udržateľného modelu poľnohospodárskeho podniku („ktorý je tiež energeticky nezávislý prostredníctvom výrobyvyužívania energieobnoviteľných zdrojovodvetviach elektrickej energie, tepladopravy“).

Biometán musí spĺňať kritériá udržateľnosti a úspor emisií skleníkových plynov stanovené v článkoch 29 až 31 a pravidlá týkajúce sa biopalív založených na potravinách a krmivách stanovené v článku 26 smernice (EÚ) 2018/2001 o energii z obnoviteľných zdrojov (REDII) a súvisiacich vykonávacích a delegovaných aktoch, aby opatrenie mohlo byť v súlade so zásadou „nespôsobovať významnú škodu“ a s príslušnými požiadavkami poznámky pod čiarou č. 8 prílohy VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241. 

M2C1 – 19 

Investícia 3.1: Zelené ostrovy 

Cieľ 

Realizácia integrovaných projektov na malých ostrovoch 

NEUVEDENÉ 

Počet malých ostrovov 

19 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2026 

Osvedčenia o dokončení prác integrovaných projektov na 19 malých ostrovoch, ktoré zahŕňajú aspoň tri rôzne typy intervencií spomedzi oprávnených intervencií uvedených ďalej.

Oprávnené intervencie na financovanie sú:

·intervencieoblasti energetickej efektívnosti;

·vytváranie a/alebo zlepšovanie služieb kolektívnej mobilitynabíjacej infraštruktúry; autobusyčlny poháňané elektrickou energiou; útulky pre služby verejnej dopravy; spoločné využívanie automobilov, spoločné využívanie bicyklov, spoločné využívanie kolobežiek;

·výstavba a/alebo prispôsobenie cyklistických trás, výstavba chránených oblastí;

·triedený zbervylepšením systémov zberu;

·výstavba/modernizácia ekologických ostrovovpridruženým centrom opätovného použitia;

·odsoľovacie systémy;

·zariadenia na výrobu energieobnoviteľných zdrojov, ktoré môžu okrem iného zahŕňať fotovoltickú, veternú energiuobnoviteľných zdrojov na mori alebo na mori (napríklad energiavĺn alebo prílivu);

·opatrenia energetickej efektívnosti zamerané na zníženie dopytu po elektrickej energii;

·intervencie týkajúce sa elektrizačnej sústavysúvisiacej infraštruktúry, ktoré môžu okrem iného zahŕňať integráciu elektrizačnej sústavyvodovodným systémom ostrova, inteligentné siete, inovačné energetické riadenie alebo monitorovacie systémy. 

M2C1 – 20 

Investícia 3.2: Zelené spoločenstvá 

Míľnik 

Zadávanie (všetkých) verejných zákaziek na výber zelených spoločenstiev 

Oznámenie o zadaní (všetkých) verejných zákaziek na výber zelených spoločenstiev 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

TRETÍ ŠTVRŤROK 

2022 

Notifikácia postupu udeľovania grantov, ktorý by mal zahŕňať kritériá oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia. 

M2C1 – 21 

Investícia 3.2: Zelené spoločenstvá 

Cieľ

Projekty dokončené v zelených spoločenstvách

NEUVEDENÉ 

Počet projektov

410

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Dokončenie najmenej 410 projektov v zelených spoločenstvách potvrdené týmito osvedčeniami:

·osvedčeniepravidelnom ukončení prác alebo

·osvedčenieoverení zhody/riadne vykonanieprípade obstarávania tovaruobstarávania alebo poskytovania služieb.

Projekty sa vykonávajú v týchto oblastiach:

·integrovanécertifikované obhospodarovanie agrolesníckeho dedičstva;

·integrovanécertifikované hospodárenievodnými zdrojmi;

·výroba energiemiestnych obnoviteľných zdrojov, ako sú mikrovodné elektrárne, biomasa, bioplyn, veterná energia, kogeneráciabiometán;

·rozvoj udržateľného cestovného ruchu;

·výstavbaudržateľné riadenie fondu budovinfraštruktúry modernej hory;

·energetická účinnosťinteligentná integrácia zariadenísietí;

·udržateľný rozvoj výrobných činností (výroba bez odpadu);

·integrácia služieb mobility;

·rozvoj udržateľného modelu poľnohospodárskeho podniku.

M2C1 – 22 

Investícia 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu zmlúv o dodávateľských reťazcoch pre agropotravinárske odvetvia, odvetvia rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a odchovní rastlín 

Míľnik 

Vykonávacia dohoda 

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2024 

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody. 

M2C1 – 23 

Investícia 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu zmlúv o dodávateľských reťazcoch pre agropotravinárske odvetvia, odvetvia rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a odchovní rastlín 

Míľnik 

Zdroje prevedené na ISMEA a zmena vykonávacej dohody 

Osvedčenie o prevode a zmena vykonávacej dohody 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2025 

Taliansko prevedie na nástroj ďalších 2 000 000 000,00 EUR do agentúry ISMEA.

Zmena celkového poplatku za financovanie a správu vykonávacej dohody. 

M2C1 – 24 

Investícia 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu zmlúv o dodávateľských reťazcoch pre agropotravinárske odvetvia, odvetvia rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a odchovní rastlín 

Cieľ 

Právne dohody s konečnými príjemcami 

NEUVEDENÉ

Percento

100 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2026 

ISMEA musí uzavrieť právne dohody o financovaní s konečnými príjemcami na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do mechanizmu (s prihliadnutím na poplatky za správu). ISMEA vypracuje správu, v ktorej podrobne uvedie percentuálny podiel tohto financovania, ktoré prispieva k plneniu cieľov v oblasti klímy, s použitím metodiky uvedenej v prílohe VI. 

M2C1 – 25 

Investícia 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu zmlúv o dodávateľských reťazcoch pre agropotravinárske odvetvia, odvetvia rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a odchovní rastlín 

Míľnik 

Ministerstvo previedlo celkovú sumu zdrojov 

Osvedčenie o prevode 

 NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2024 

Taliansko prevedie 1 960 000 000,00 EUR do agentúry ISMEA na tento nástroj.

M2C1 – 26 

Investícia 4: Poľnohospodársko-politické parkovacie zariadenie 

Míľnik 

Vykonávacia dohoda 

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody 

 NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2025 

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

M2C1 – 27 

Investícia 4: Poľnohospodársko-politické parkovacie zariadenie 

Míľnik 

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií 

Podpísané právne dohody a osvedčenie o prevode 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2026 

GSE musí uzavrieť právne dohody o grante s konečnými príjemcami na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do programu (s prihliadnutím na poplatky za správu).

Najmenej 633000000 z tohto financovania prispeje k plneniu cieľov v oblasti klímy pomocou metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

Taliansko prevedie 789 000 000 EUR do GSE na tento nástroj. 

E. ZLOŽKA 2 ÚLOHY 2: Energetická transformácia a udržateľná mobilita

Tento komponent talianskeho plánu obnovy a odolnosti sa vzťahuje na investície a reformy v oblasti energetickej transformácie. Zahŕňa reformy na uľahčenie povoľovania projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Komponent zahŕňa investície do dodávateľského reťazca obnoviteľných zdrojov energie, vodíkovej energie, zariadení na biometán a inteligentných sietí. Tieto reformy a investície dopĺňajú reformy zamerané na zvýšenie hospodárskej súťaže na trhu s elektrinou v rámci reformnej zložky „podnikateľské prostredie“.

Tento komponent zahŕňa aj investície a reformy v oblasti udržateľnej mobility. Zahŕňa reformy na uľahčenie povoľovania projektov udržateľnej mobility. Komponent zahŕňa investície do výstavby cyklistických trás a rýchlej tranzitnej infraštruktúry metra/električky/autobusu a do obstarávania autobusov, železničných koľajových vozidiel, hasičských hasičov a letiskových vozidiel s nulovými emisiami. Tieto reformy a investície dopĺňajú reformy na odstránenie regulovaných cien elektrického nabíjania a zvýšenie hospodárskej súťaže v oblasti koncesií na nabíjacie stanice, regionálnych železníc a miestnej verejnej dopravy v rámci reformnej zložky „podnikateľské prostredie“.

Investície a reformy v rámci tohto komponentu prispievajú k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny adresovaných Taliansku v rokoch 2020 a 2019 týkajúcich sa potreby „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na [...] čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie [...] udržateľnú verejnú dopravu“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2020) a „zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na [...] a kvalitu infraštruktúry, pričom sa zohľadnia aj regionálne rozdiely“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019).

Komponent podporuje usmernenia vydané Taliansku k vykonávaniu jeho národného energetického a klimatického plánu [SWD(2020) 911 final], v ktorých sa Taliansko vyzýva, aby podporovalo, prepracovalo a modernizovalo existujúce zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, najmä existujúce veterné elektrárne, a aby preskúmalo inovačnú energiu na mori v celom Stredozemí.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

E.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1 – Zjednodušenie postupov udeľovania povolení pre zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov na pevnine a na mori a nový právny rámec na udržanie výroby z obnoviteľných zdrojov a predĺženie času a oprávnenosti súčasných režimov podpory

Táto reforma pozostáva z:

-nadobudnutie účinnosti zjednodušujúcich opatrení pre zariadenia na výrobu energieobnoviteľných zdrojovmodernizáciuprepracovanie existujúcich zariadenísúladeustanoveniami zákonného dekrétu č. 76 zo 17. júla 2020 „vyhláškazjednodušení“;

-prijatie dekrétu dohodnutéhoregiónmiostatnými príslušnými štátnymi správami, ktorého cieľom je vymedziť kritériá na identifikáciu oblastí vhodnýchnevhodných na inštaláciu zariadení na výrobu energieobnoviteľných zdrojovdodatočnou kapacitou výroby energieobnoviteľných zdrojov najmenej 73 GWsúladeaktualizovanou verziou PNIEC na dosiahnutie cieľov rozvoja obnoviteľných zdrojov energie;

-dokončenie mechanizmu na podporu OZE aj pre ďalšie technológie, ktoré nie sú vyspelé alebo majú vysoké prevádzkové náklady,predĺženie aukčného obdobia pre tzv. mechanizmus OZE1 pri zachovaní zásady konkurenčného prístupu;

-ustanovenia na podporu investícií do systémov uskladňovanialegislatívnom dekréte, ktorým sa transponuje smernica (EÚ) 2019/944spoločných pravidlách pre vnútorný trhelektrinou.

Reforma 2 – Nové právne predpisy na podporu výroby a spotreby obnoviteľného plynu

Táto reforma spočíva v posilnení podpory čistého biometánu prijatím právnych predpisov s cieľom rozšíriť rozsah projektov v oblasti biometánu oprávnených na podporu a predĺžiť obdobie dostupnosti grantov. Biometán musí spĺňať kritériá stanovené v smernici (EÚ) 2018/2001 o energii z obnoviteľných zdrojov (REDII), aby opatrenie mohlo byť v súlade so zásadou „nespôsobovať významnú škodu“ a s príslušnými požiadavkami uvedenými v poznámke pod čiarou č. 8 prílohy VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241.

Reforma 3 – Administratívne zjednodušenie a zníženie regulačných prekážok zavádzania vodíka

Táto reforma spočíva v nadobudnutí účinnosti legislatívneho rámca na podporu vodíka ako obnoviteľného zdroja energie. Tento legislatívny rámec obsahuje:

-Technické bezpečnostné predpisy týkajúce sa výroby, prepravy (technickéregulačné kritériá zavádzania vodíka do siete zemného plynu), skladovaniapoužívania vodíka;

-Zrýchlený postup povoľovaniapostupom jednotného kontaktného miesta na získanie povolenia na výstavbuprevádzku malého závodu na výrobu vodíka (v prípade elektrolyzérovvýkonom menej ako 1 – 5 MW; prahová hodnota skladovania sa vymedzíuvedených technických bezpečnostných predpisoch pre vodík).

-Regulácia účasti zariadení na výrobu vodíka na sieťových službách. Regulačný orgán pre energetiku (ARERA) je poverený, aby po konzultácii so zainteresovanými stranami vydal osobitné regulačné opatrenie.

-Systém potvrdenípôvode pre vodíkobnoviteľných zdrojovcieľom vysielať spotrebiteľom cenové signály.

-Postupy a/alebo kritériá na vymedzenie vybraných čerpacích oblastí pozdĺž diaľnic na optimalizáciu umiestnenia čerpacích staníc na vytvorenie koridorov H2 pre nákladné vozidlá, počnúc severotalianskymi regiónmi až po údolie Pádlogistické uzlyhlavné diaľnice pozdĺž polostrova.

-Koordinácia 10-ročného plánu rozvoja národného prevádzkovateľa prenosovej sústavy (PPS)plánmi iných európskych PPS zameranými na vypracovanie spoločných noriem pre prepravu vodíka prostredníctvom existujúcich plynovodov alebo špecializovaných plynovodov.

Reforma 4 – Opatrenia na podporu konkurencieschopnosti vodíka

Táto reforma pozostáva z prijatia daňových opatrení na stimulovanie výroby a/alebo využívania vodíka v súlade s pravidlami EÚ o zdaňovaní a z transpozície smernice RED II. Týmto opatrením sa podporuje výroba vodíka založená na elektrolýze s využitím obnoviteľných zdrojov energie, ako sa vymedzuje v smernici (EÚ) 2018/2001 (smernica o obnoviteľných zdrojoch energie), alebo elektriny zo siete.

Reforma 5 – Inteligentnejšie postupy hodnotenia projektov v sektore systémov miestnej verejnej dopravy s pevnými zariadeniami a v odvetví rýchlej hromadnej dopravy

Táto reforma spočíva v prijatí právnych predpisov, v ktorých sa jasne stanovujú zodpovednosti za schvaľovanie projektov miestnej verejnej dopravy, a v zjednodušení platobného postupu.

Investícia 2.1 – Posilnenie inteligentných sietí

Cieľom tejto investície je modernizácia infraštruktúry a digitalizácia elektrizačnej distribučnej sústavy. Investícia pozostáva z poskytovania grantov prevádzkovateľom distribučných sietí na financovanie intervencií, ktorými sa zvyšuje hostiteľská kapacita distribučnej siete, ako aj kapacita, ktorú majú domácnosti k dispozícii na elektrifikáciu svojej spotreby energie.



Investícia 2.2 – Intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy

Cieľom tejto investície je zabezpečiť odolnosť elektrizačnej sústavy voči extrémnym poveternostným javom, čím sa zníži pravdepodobnosť dlhotrvajúcich prerušení dodávok elektriny. Investícia pozostáva z poskytovania grantov prevádzkovateľom prenosových a distribučných sústav na práce na elektrickej infraštruktúre.

Investícia 4.1 – Investície do bezmotorovej mobility (národný plán cyklistickej cesty)

Cieľom tejto investície je vybudovať cyklistické cesty na uľahčenie dochádzania do práce medzi miestami v metropolitných oblastiach alebo mestách, v ktorých sa nachádzajú univerzity. Táto investícia pozostáva z vybudovania aspoň 1 261 km cyklistických pruhov v metropolitných oblastiach a turistických cyklistických trás.

Investícia 4.3 – Inštalácia nabíjacej infraštruktúry

Cieľom tejto investície je podporiť dekarbonizáciu odvetvia dopravy. Táto investícia pozostáva z financovania inštalácie rýchlych verejných nabíjacích staníc na voľnej ceste a v mestských oblastiach.

Investícia 4.4.1 – Posilnenie regionálneho vozového parku verejnej dopravy pre autobusy s nulovými emisiami

Cieľom investície je znížiť emisie skleníkových plynov a modernizovať vozový park verejných autobusov. Táto investícia pozostáva z obstarávania autobusov s nulovými emisiami a inštalácie nabíjacích staníc.

Investícia 4.4.3 – Obnova vozového parku pre velenie národného hasičského zboru

Cieľom investície je znížiť emisie skleníkových plynov a modernizovať vozový park hasičského zboru. Táto investícia pozostáva z obstarávania najmenej 3800 vozidiel pre národnú požiarnu brigádu.

Investícia 4.5 – Program obnovy vozového parku súkromných a ľahkých úžitkových vozidiel s elektrickými vozidlami

Cieľom tejto investície je znížiť emisie skleníkových plynov a znečistenie ovzdušia spôsobené cestnou dopravou v mestských oblastiach. Táto investícia pozostáva zo systému odoberania automobilov, v rámci ktorého sa tepelné vozidlo odovzdáva a nahrádza novým zakúpeným vozidlom s nulovými emisiami.

Investícia 5.4 – Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu (ďalej len „GTF“), ktorý spravuje SGR rizikového kapitálu CDP

Cieľom tohto opatrenia je podporiť rastový potenciál talianskeho hospodárstva stimulovaním súkromných investícií, zlepšením prístupu startupov zapojených do zelenej transformácie k financovaniu a rozvojom trhu s rizikovým kapitálom v tomto odvetví. Opatrenie pozostáva z kapitálovej injekcie vo výške 250 000 000 EUR do Fondu pre zelenú transformáciu (ďalej len „GTF“), ktorý spravuje SGR rizikového kapitálu CDP.

SGR rizikového kapitálu CDP prijme investičnú politiku na používanie vlastného imania. Investičná politika zahŕňa opis finančného(-ých) produktu(-ov)očakávaným typom oprávnených konečných príjemcov, ktorých kapitál má podľa očakávaní podporovať, vrátane očakávaného harmonogramu implementácie 15 rokovpoplatku za riadenie vo výške maximálne 13 %. 31 GTF funguje tak, že priamo alebo nepriamo poskytuje kapitálovú, kvázi kapitálovú, dlhovú alebo kvázi dlhovú podporu. 32 SGR rizikového kapitálu CDP prijme systém auditukontroly opísanýusmerneniach „Linee Guida per le attività di rendicontazione e controllo dei Fondi DTF e GTF“ na použitie vlastného imania.investičnej politike sa vyžaduje, aby finančný(-é) produkt(-y), ktorý(-é) kapitálová podpora podporuje, bol(-i)súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“ (DNSH), ako sa stanovujetechnickom usmernení týkajúcom sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Najmäprípade všeobecnej podpory začínajúcim podnikom investičná politika vylučuje spoločnostipodstatným zameraním 33 týchto odvetviach: I) výroba energiefosílnych palívsúvisiace činnosti 34 ; II) energeticky náročné odvetvia a/alebo odvetviavysokými emisiami CO2 35 ; III) výroba, prenájom alebo predaj znečisťujúcich vozidiel 36 ; IV) zber odpadu, spracovaniezneškodňovanie 37 odpadu, v) spracovanie jadrového paliva, výroba jadrovej energie. Investičná politika si okrem toho vyžaduje súladpríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia.

E.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M2C2 – 6

Reforma 1 Zjednodušenie postupov udeľovania povolení pre zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov na pevnine a na mori a nový právny rámec na udržanie výroby z obnoviteľných zdrojov a predĺženie času a oprávnenosti súčasných režimov podpory

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho rámca na zjednodušenie postupov udeľovania povolení na výstavbu štruktúr pre energiu z obnoviteľných zdrojov na pevnine a na mori

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Právny rámec zahŕňa tieto ciele:

nadobudnutie účinnosti zjednodušujúcich opatrení pre zariadenia na výrobu energieobnoviteľných zdrojovmodernizáciuprepracovanie existujúcich zariadenísúladeustanoveniami zákonného dekrétu č. 76 zo 17. júla 2020 „vyhláškazjednodušení“;

prijatie dekrétu dohodnutéhoregiónmiostatnými príslušnými štátnymi správami, ktorého cieľom je vymedziť kritériá na identifikáciu oblastí vhodnýchnevhodných na inštaláciu zariadení na výrobu energieobnoviteľných zdrojovdodatočnou kapacitou výroby energieobnoviteľných zdrojov najmenej 73 GWsúladeaktualizovanou verziou PNIEC na dosiahnutie cieľov rozvoja obnoviteľných zdrojov energie;

dokončenie mechanizmu na podporu OZE aj pre ďalšie technológie, ktoré nie sú vyspelé alebo majú vysoké prevádzkové náklady,predĺženie aukčného obdobia pre tzv. mechanizmus OZE1 pri zachovaní zásady konkurenčného prístupu;

ustanovenia na podporu investícií do systémov uskladňovanialegislatívnom dekréte, ktorým sa transponuje smernica (EÚ) 2019/944spoločných pravidlách pre vnútorný trhelektrinou.

M2C2 – 7

Reforma 2 Nové právne predpisy na podporu výroby a spotreby obnoviteľného plynu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho dekrétu na podporu využívania obnoviteľného plynu na využívanie biometánu v odvetviach dopravy, priemyslu a bývania a vykonávacieho dekrétu, ktorým sa stanovujú podmienky a kritériá jeho využívania a nový systém stimulov.

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Legislatívny dekrét obsahuje najmä:

1-legislatívna zmena týkajúca sa zjednodušeného postupu schvaľovania a úpravy súčasného mechanizmu grantov s cieľom i) rozšíriť rozsah oprávnenosti a ii) predĺžiť obdobie dostupnosti grantov a iii) stanoviť vstupy do tarifného mechanizmu a záruky pôvodu pre obnoviteľný plyn

Transpozícia smernice RED II prostredníctvom legislatívneho dekrétu

Všeobecnú koordináciu by dosiahlo Ministero della Transizione Ecologica (MiTE) s podporou ostatných správnych orgánov s poradnými funkciami: Ministerstvo poľnohospodárstva (MIPAAF), ministerstvo hospodárstva a financií (MEF) a Gestore Servizi Energetici.

M2C2 – 8

Investícia 2.1 Posilnenie inteligentných sietí

Míľnik

Zadanie (všetkých) verejných zákaziek na zvýšenie kapacity siete

Oznámenie o zadaní (všetkých) verejných zákaziek na

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Oznámenie o zadaní (všetkých) verejných zákaziek na zvýšenie kapacity siete na distribúciu energie z obnoviteľných zdrojov a na elektrifikáciu spotreby energie

M2C2 – 10

Investícia 2.1 Posilnenie inteligentných sietí

Míľnik

Inteligentné siete – Zvýšenie kapacity siete a elektrifikácia spotreby energie

Osvedčenia o inštalačných alebo akceptačných skúškach

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o inštalačných alebo akceptačných skúškach vydané pre zásahy, ktorých výsledkom je:

-zvýšenie hostiteľskej kapacity siete aspoň o 4 000 MW, ako je certifikované na základe jednej alebo viacerých správ nezávislého inžiniera,

—zvýšenie maximálneho výkonu dodávaného do daňového voľného obehu sieťou o počte bodov dodávky, ktorý zodpovedá aspoň 1500000 obyvateľom, podľa osvedčenia vydaného jedným alebo viacerými správami nezávislého inžiniera.

M2C2 – 12

Investícia 2.2 Intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy

Míľnik

Zadanie projektov na zvýšenie odolnosti siete elektrizačnej sústavy

Oznámenie o pridelení projektov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Pridelenie projektov na zvýšenie odolnosti aspoň 4 000 km v sieti elektrizačnej sústavy s cieľom znížiť frekvenciu a trvanie škrtov energie v dôsledku extrémnych poveternostných podmienok.

M2C2 – 13

Investícia 2.2 Intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy

Cieľ

Zvýšiť odolnosť siete elektrizačnej sústavy

NEUVEDENÉ

Počet

0

4 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác zodpovedajúce zvýšeniu odolnosti aspoň 4 000 km elektrickej siete, ktoré boli certifikované na základe jednej alebo viacerých správ nezávislého inžiniera.

M2C2 – 14

Investícia 3.3 Testovanie vodíka v cestnej doprave

Míľnik

Zadávanie (všetkých) verejných zákaziek na rozvoj nabíjacích staníc na báze vodíka

Oznámenie o zadaní (všetkých) verejných zákaziek na rozvoj najmenej 40 nabíjacích staníc na báze vodíka

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o zadaní (všetkých) verejných zákaziek na rozvoj najmenej 40 nabíjacích staníc založených na vodíku v súlade so smernicou 2014/94/EÚ o infraštruktúre pre alternatívne palivá.

M2C2 – 16

Investícia 3.4: Testovanie vodíka pre železničnú mobilitu

Míľnik

Pridelenie zdrojov na testovanie vodíka pre železničnú mobilitu

Oznámenie o pridelení zdrojov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Prideľovanie zdrojov podľa postupov a kritérií stanovených na vybudovanie desiatich vodíkových čerpacích staníc pre železnice pozdĺž šiestich železničných tratí.

M2C2 – 18

Investícia 3.5 Výskum a vývoj vodíka

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na výskum a vývoj výskumným projektom v oblasti vodíka

Oznámenie o zadaní zákaziek na výskum a vývoj vodíka

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Oznámenie o zadaní zákaziek na výskum a vývoj, ktorého cieľom je zlepšiť znalosti o implementácii vektora vodíka vo fázach výroby, skladovania a distribúcie. V zmluvách sa rozvíjajú aspoň štyri rozmery výskumu:

a) Výroba ekologického a čistého vodíka

b) Inovačné technológie na skladovanie, prepravu a transformáciu vodíka na deriváty a e-palivá

C) Palivové články na stacionárne použitie a použitie v oblasti mobility

d) Integrované systémy inteligentného riadenia na zvýšenie odolnosti a spoľahlivosti inteligentných infraštruktúr založených na vodíku

Týmto opatrením sa podporuje výroba vodíka založená na elektrolýze s využitím obnoviteľných zdrojov energie vymedzených v smernici (EÚ) 2018/2001 (smernica o obnoviteľných zdrojoch energie) alebo elektriny zo siete, alebo vodíkové činnosti, ktoré spĺňajú požiadavku na úspory emisií skleníkových plynov počas životného cyklu vo výške 73,4 % v prípade vodíka, ktorých výsledkom sú emisie skleníkových plynov počas životného cyklu nižšie ako 3 t ekvivalentu CO2/tH2 a 70 % v prípade syntetických palív na báze vodíka v porovnaní s porovnateľným fosílnym palivom s hodnotou 94 g ekvivalentu CO2/MJ analogicky k prístupu stanovenému v článku 25 ods. 2 smernice (EÚ) 2018/2001 a v prílohe V k smernici (EÚ) 2018/2001.

M2C2 – 20

Reforma 3 Administratívne zjednodušenie a zníženie regulačných prekážok zavádzania vodíka

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti potrebných legislatívnych opatrení

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

V potrebných legislatívnych opatreniach sa stanovia i) bezpečnostné ustanovenia v súvislosti s výrobou, prepravou a skladovaním vodíka, ii) zjednodušenie postupov budovania malých štruktúr na výrobu ekologického vodíka a iii) opatrenia týkajúce sa podmienok výstavby nabíjacích staníc založených na vodíku.

Týmto opatrením sa podporujú len vodíkové činnosti, ktoré spĺňajú požiadavku na úspory emisií skleníkových plynov počas životného cyklu vo výške 73,4 % v prípade vodíka, čo vedie k 3 t ekvivalentu CO2/tH2.

M2C2 – 21

Reforma 4 Opatrenia na podporu konkurencieschopnosti vodíka

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti fiškálnych stimulov

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

NEUVÁDZA SA

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

V zákone sa stanovia fiškálne stimuly na podporu výroby ekologického vodíka a na podporu spotreby ekologického vodíka v odvetví dopravy.

Týmto opatrením sa podporujú len vodíkové činnosti, ktoré spĺňajú požiadavku na úspory emisií skleníkových plynov počas životného cyklu vo výške 73,4 % v prípade vodíka, čo vedie k 3 t ekvivalentu CO2/tH2.

M2C2 – 22

Investícia 4.1 Investície do bezmotorovej mobility (národný plán cyklistickej cesty)

Cieľ:

Cyklistické jazdné pruhy T1

NEUVEDENÉ

Km

0

200

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Dokončenie najmenej 200 km cyklistických jazdných pruhov v metropolitných oblastiach vymedzených v opise opatrenia alebo v mestách, v ktorých sa nachádzajú univerzity.

M2C2 – 23

Investícia 4.1 Investície do bezmotorovej mobility (národný plán cyklistickej cesty)

Cieľ

Cyklistické jazdné pruhy T2

NEUVEDENÉ

Km

200

1 261

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác sa vydávajú na výstavbu najmenej 1261 km cyklistických pruhov v metropolitných oblastiach a turistických cyklistických trás.

M2C2 – 27

Investícia 4.3: Inštalácia nabíjacích infraštruktúr

Míľnik

Zadanie všetkých verejných zákaziek na inštaláciu nabíjacích infraštruktúr M1

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na inštaláciu nabíjacích infraštruktúr

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na výstavbu najmenej 4700 nabíjacích staníc v mestských oblastiach (všetky obce).

Projekt môže zahŕňať aj pilotné nabíjacie stanice zamerané na uskladňovanie energie.

M2C2 – 28

Investícia 4.3: Inštalácia nabíjacích infraštruktúr

Míľnik

Zadávanie verejných zákaziek na inštaláciu nabíjacej infraštruktúry

Zadávanie verejných zákaziek na inštaláciu nabíjacej infraštruktúry

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Zadanie zákaziek na vybudovanie najmenej 2100 miest rýchlej verejnej nabíjacej infraštruktúry pozdĺž diaľnic a najmenej 9900 v mestských oblastiach.

M2C2 – 29

Investícia 4.3: Inštalácia nabíjacích infraštruktúr

Cieľ

Počet rýchlonabíjacích staníc

NEUVEDENÉ

Počet

0

10 368

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o inštalácii a akceptovaní nákladov na pripojenie, ktoré odhadol vývojár, sa poskytujú pre najmenej 10368 miest rýchlej verejnej nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá buď pozdĺž diaľnic, alebo mestských oblastí.

Nabíjacia infraštruktúra pre elektrické vozidlá musí mať najmenej 175 kW na diaľniciach a 90 kW v mestských oblastiach.

M2C2 – 30

Investícia 4.5 – Program obnovy vozového parku súkromných a ľahkých úžitkových vozidiel s elektrickými vozidlami

Cieľ 

Počet zakúpených vozidiel

NEUVEDENÉ

Počet

0

30 830

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Zmluvy na nákup najmenej 30830 vozidiel s nulovými emisiami.

Pre každé vozidlo sa poskytne aj osvedčenie o zošrotovaní, ktorým sa zošrotuje tepelné vozidlo.

Schéma sa zameriava na:

• Osoby s bydliskom vo funkčných mestských oblastiach. V prípade jednotlivcov sú oprávnené len vozidlá kategórie M1.

• Mikropodniky vymedzené v článku 2 ods. 9 nariadenia (EÚ) 2023/955 so sídlom vo funkčných mestských oblastiach. V prípade mikropodnikov sú oprávnené len vozidlá kategórií N1 a N2.

V prípade súkromných vozidiel (M1) stimul predstavuje maximálne 11000 EUR na nové vozidlo pre osoby s rovnocenným ukazovateľom hospodárskej situácie (ISEE – Indicatore della Situazione Economica Equivalente) nižší alebo rovný 30000 EUR a maximálne 9 000 EUR na nové vozidlo pre osoby s ISEE vyšším ako 30000 EUR, ale nižším alebo rovným 40000 EUR. V prípade úžitkových vozidiel (N1 a N2) pokrýva stimul až 30 % kúpnej ceny, ktorá je obmedzená na maximálne 20000 EUR za nové vozidlo.

Systém sa zameriava len na nákup vozidiel s nulovými emisiami.

M2C2 – 33

Investícia 4.4.2: Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy (vlaky s nulovými emisiami a univerzálna služba)

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy vlakmi s nulovými emisiami a univerzálnou službou

Oznámenie o zadaní všetkých zákaziek na vozový park regionálnej verejnej železničnej dopravy (vlaky s nulovými emisiami a univerzálna služba)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámeniezadaní všetkých verejných zákaziek na nákup vlakovnulovými emisiami 38 .

M2C2 – 35

Investícia 4.4.1: Posilnenie regionálneho vozového parku verejnej autobusovej dopravy autobusmi s nulovými emisiami

Cieľ

Počet autobusov s nulovými emisiami registrovaných T2

NEUVEDENÉ

Počet

800

3 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Registrácia najmenej 3000 autobusov s nulovými emisiami.

Oprávnené autobusy patria do kategórií vozidiel M2 a M3 podľa noriem EHK OSN a sú buď elektrickým alebo vodíkovým palivovým článkom.

M2C2 – 35 ter

Investícia 4.4.1: Posilnenie regionálneho vozového parku verejnej autobusovej dopravy autobusmi s nulovými emisiami

Cieľ

Počet nabíjacích staníc pre autobusy s nulovými a nízkymi emisiami

Počet

0

1 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o zákazkách na inštaláciu a pripojenie alebo zmluvy o doplnkovom napájania vydané pre najmenej 1000 nabíjacích staníc.

M2C2 – 36

Investícia 4.4.3: Obnova vozového parku pre veliteľstvo národného hasičského zboru

Cieľ

Počet ekologických vozidiel pre obnovu vozového parku pre veliteľstvo národného hasičského zboru

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 800

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Registrácia najmenej 3800 ekologických vozidiel pre obnovu vozového parku pre veliteľstvo národného hasičského zboru.

Najmenej 3500 vozidiel musí byť na 100 % elektrickej energie, zatiaľ čo zvyšok musí byť poháňaný biopalivom alebo biometánom.

Výrobcovia biopalív musia poskytnúť osvedčenie (osvedčenia) (dôkaz o udržateľnosti) vydané nezávislým hodnotiteľom (nezávislými hodnotiteľmi), ktoré sú súčasťou dobrovoľných schém uznaných Komisiou alebo vnútroštátnych schém v súlade s článkom 30 ods. 1, 4 alebo 6 smernice 2018/2001.

Okrem toho sa v zmluve podpísanej s dodávateľom biometánu uvedie, že prevádzkovateľ nakúpi osvedčenia o záruke pôvodu na očakávané použitie paliva.

Vozidlá poháňané biopalivom musia byť typovo schválené pre B100.

M2C2 – 37

Reforma 5: Inteligentnejšie postupy hodnotenia projektov v sektore systémov miestnej verejnej dopravy s pevnými zariadeniami a v odvetví rýchlej hromadnej dopravy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákonného dekrétu

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákonného dekrétu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Zákonným dekrétom sa zjednodušia hodnotiace kritériá pre projekty v súvislosti s miestnou verejnou dopravou a urýchli sa proces navrhovania a povoľovania.

M2C2 – 38

Investícia 5.1: Obnoviteľné zdroje energie a batérie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti ministerskej vyhlášky

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

V ministerskej vyhláške sa určí výška dostupných zdrojov, požiadavky príjemcov na prístup, podmienky oprávnenosti pre programy a projekty, oprávnené výdavky a forma a intenzita pomoci na vývoj vysoko účinných fotovoltických panelov a na vývoj batérií.

M2C2 – 41

Investícia 5.3: Elektrické autobusy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky, v ktorej sa určuje množstvo dostupných zdrojov na dosiahnutie účelu intervencie (zneužitie dodávateľského reťazca)

Ustanovenie ministerskej vyhlášky o nadobudnutí účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Ministerská vyhláška určí sumu dostupných zdrojov na realizáciu približne 45 projektov priemyselnej transformácie prostredníctvom „rozvojových zmlúv“.

M2C2 – 42

Investícia 5.4: Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu (ďalej len „GTF“)

Míľnik

Podpísanie finančnej dohody

Oznámenie o podpise finančnej dohody

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

V dohode o financovaní sa stanovia nepriame investície do finančných správcov fondov rizikového kapitálu s investíciami a podnikmi/začiatkami v súlade s cieľmi zelenej transformácie s cieľom rozšíriť kapitál dostupný pre výskumných pracovníkov a startupy, posilniť činnosť aktívnych fondov rizikového kapitálu, rozvíjať nové a inovačné podniky v partnerstve s podnikmi.

Finančná dohoda obsahuje:

-investičnú politiku,

-kritériá oprávnenosti,

súlad s technickými usmerneniami „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných transakcií v rámci tohto opatrenia prostredníctvom overovania udržateľnosti, zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

E.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 1.1 – Rozvoj agrovoltaických systémov

Toto opatrenie pozostáva z verejných investícií do grantovej schémy s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu v odvetví poľnohospodárstva a energie z obnoviteľných zdrojov v Taliansku. Systém funguje tak, že poskytuje granty priamo súkromnému sektoru.

Schému spravuje spoločnosť Gestore Servizi Energetici S.p.A. (GSE) ako implementujúci partner.rámci schémy sa poskytne grant pokrývajúci časť nákladov na projekty. Schéma podporuje výstavbu agrovoltaických systémov pozostávajúcichinštalácie fotovoltických zariadení na poľnohospodárskej pôde spolumeracími prístrojmi na monitorovanie príslušnej poľnohospodárskej činnosti 39 .

S cieľom implementovať investíciu do systému Taliansko a GSE podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesurámci schémy: Konečné rozhodnutieposkytnutí pomocirámci schémy prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

Kľúčové požiadavky súvisiacej grantovej politiky, ktoré zahŕňajú:

Opis poskytnutých grantov a oprávnených konečných príjemcov.

Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

Požiadavka dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovujetechnickom usmernenízásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Grantová politika vylučujeoprávnenosti najmä tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania, 40 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 41 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 42 mechanickými biologickými čistiarňami 43 .

Požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporu z iných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnera a požiadavka použiť akékoľvek nevyužité výnosy zo systému, a to aj po roku 2026, na rovnaké politické účely.

Požiadavky na monitorovanie, audit a kontrolu vrátane:

5.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správmobilizovaných dotáciách.

6.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupciikonfliktom záujmov, ich odhaľovanienáprava.

7.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred udelením subvencie na operáciu.

8.Povinnosť vykonávať následné audity založené na rizikusúladeplánom auditu GSE. Týmito auditmi sa overia:

I) že systémy kontroly sú účinné vrátane odhaľovania podvodov, korupcie a konfliktu záujmov;

II) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci, požiadavkami na ciele v oblasti klímy; a zároveň

III) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporu z iných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakcií a dodržiavanie podmienok platných dohôd o grante podľa vykonávacej dohody.

Investícia 1.2 – Podpora obnoviteľných zdrojov energie pre energetické spoločenstvá a spoločne konajúcich samospotrebiteľov energie z obnoviteľných zdrojov

Toto opatrenie pozostávaverejnej investície do grantovej schémycieľom stimulovať súkromné investíciezlepšiť prístupfinancovaniuTaliansku na podporu inštalácie nových kapacít na výrobu elektrickej energie pre kolektívne konfiguráciekomunity vyrábajúce energiuobnoviteľných zdrojov, ktoré sa nachádzajúobciachpočtom obyvateľov nižším ako 50000 obyvateľov 44 . Systém funguje tak, že poskytuje granty priamo súkromnému sektoru, ako aj subjektom verejného sektora zapojeným do podobných činností.

Schému spravuje Gestore dei Servizi Energetiche S.p.A. [ďalej len „GSE] ako implementujúci partner. Systém zahŕňa tento rad výrobkov:

·Grant pokrývajúci maximálne 40 % projektových nákladov na výstavbu obnoviteľných zdrojov energievýrobných zariadení, prípadne spojených so skladovaním energie.

S cieľom implementovať investíciu do systému Taliansko a GSE podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesurámci schémy: Konečné rozhodnutieposkytnutí pomocirámci schémy prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

2.Kľúčové požiadavky súvisiacej grantovej politiky, ktoré zahŕňajú:

a.Opis poskytnutých grantovoprávnených konečných príjemcov.

b.Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

c.Požiadavka dodržiavať zásadu výrazne nenarušiť, ako sa stanovuje v technickom usmernení k zásade výrazne nenarušiť (2021/C58/01). Grantová politika vylučuje z oprávnenosti najmä tento zoznam činností a aktív: I) činnosti a aktíva súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného používania, 45 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 46 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 47 mechanickými biologickými čistiarňami 48 .

d.Požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

3.Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnerapožiadavka použiť akékoľvek nevyužité výnosy zo systému,to aj po roku 2026, na rovnaké politické účely.

4.Požiadavky na monitorovanie, auditkontrolu vrátane:

1.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správ o mobilizovaných grantoch.

2.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupcii a konfliktom záujmov, ich odhaľovanie a náprava.

3.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred udelením grantu na operáciu.

4.Povinnosť vykonávať následné audity založené na rizikusúladeplánom auditu GSE. Týmito auditmi sa overí i) účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov; II) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci;iii) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok príslušnej vykonávacej dohodydohôdgrante.

Investícia 1.4 – Vývoj biometánu podľa kritérií na podporu obehového hospodárstva

Toto opatrenie pozostávaverejných investícií do grantového programucieľom stimulovať súkromné investíciezlepšiť prístupfinancovaniu výroby biometánuTaliansku. Systém funguje tak, že poskytuje granty priamo súkromnému sektoru 49 .

Schému spravuje Gestore dei Servizi Energetici (GSE) ako implementujúci partner. Systém zahŕňa tieto rady výrobkov:

·Podpora výstavby nových zariadení na výrobu biometánu. Biometán musí spĺňať kritériá stanovenésmernici 2018/2001 (smernica RED II)cieľom umožniť, aby opatrenie bolosúlade so zásadou „nespôsobovať významnú škodu“ a s príslušnými požiadavkami poznámky pod čiarou č. 8 prílohy VInariadeniu (EÚ) 2021/241.

·Premena a zlepšenie efektívnosti existujúcich poľnohospodárskych zariadení na výrobu bioplynu (vrátane organickej frakcie tuhého komunálneho odpadu OFUSW) na výrobu biometánu pre dopravu, priemysel a vykurovanie. Biometán musí spĺňať kritériá stanovené v smernici 2018/2001 (smernica RED II) s cieľom umožniť, aby opatrenie bolo v súlade so zásadou nespôsobovať významnú škodu a s príslušnými požiadavkami poznámky pod čiarou č. 8 prílohy VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241.

S cieľom implementovať investíciu do systému Taliansko a GSE podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesurámci schémy: Konečné rozhodnutieposkytnutí pomocirámci schémy prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

2.Kľúčové požiadavky súvisiacej grantovej politiky, ktoré zahŕňajú:

a.Opis poskytnutých grantovoprávnených konečných príjemcov.

b.Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

c.Požiadavka dodržiavať zásadu výrazne nenarušiť, ako sa stanovuje v technickom usmernení k zásade výrazne nenarušiť (2021/C58/01). Grantová politika vylučuje z oprávnenosti najmä tento zoznam činností a aktív: I) činnosti a aktíva súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného používania, 50 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 51 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 52 mechanickými biologickými čistiarňami 53 .

d.Požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

3.Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnerapožiadavka použiť akékoľvek nevyužité výnosy zo systému,to aj po roku 2026, na rovnaké politické účely.

4.Požiadavky na monitorovanie, auditkontrolu vrátane:

1.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správ o mobilizovaných dotáciách.

2.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupcii a konfliktom záujmov, ich odhaľovanie a náprava.

3.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred udelením subvencie na operáciu.

4.Povinnosť vykonávať následné audity založené na rizikusúladeplánom auditu GSE. Týmito auditmi sa overí i) účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov; II) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci, požiadavkami na cieleoblasti klímy;iii) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok platných dohôdgrante podľa vykonávacej dohody.

Investícia 2.1 – Posilnenie inteligentných sietí

Cieľom tejto investície je modernizácia infraštruktúry a digitalizácia elektrizačnej distribučnej sústavy. Investícia pozostáva z poskytovania grantov prevádzkovateľom distribučných sietí na financovanie intervencií, ktorými sa zvyšuje hostiteľská kapacita distribučnej siete, ako aj kapacita, ktorú majú domácnosti k dispozícii na elektrifikáciu svojej spotreby energie.

Investícia 2.2 – Intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy

Cieľom tejto investície je zlepšiť odolnosť elektrizačnej sústavy voči extrémnym poveternostným javom, čím sa zníži pravdepodobnosť dlhotrvajúcich prerušení dodávok elektriny. Investícia pozostáva z poskytovania grantov prevádzkovateľom prenosových a distribučných sústav na práce na elektrickej infraštruktúre.

Investícia 3.1 – Výroba vodíka v opustených priemyselných areáloch (vodíkové údolia)

Cieľom tejto investície je vytvoriť nové vodíkové údolia, t. j. miestnu výrobu a využívanie vodíka z obnoviteľných zdrojov v priemysle, MSP a miestnej doprave. Investícia pozostáva z poskytovania grantov na realizáciu projektov na výrobu vodíka v opustených priemyselných oblastiach.

Investícia 3.2 – Využívanie vodíka v ťažko dekarbonizovateľných priemyselných odvetviach

Táto investícia pozostáva z podpory výskumu, vývoja a inovácií v oblasti priemyselných procesov s cieľom vyvinúť iniciatívy na využívanie vodíka v priemyselných odvetviach, ktoré využívajú metán ako zdroj energie pre tepelnú energiu (cement, papierne, keramický priemysel, sklársky priemysel atď.). Odvetvie fosílnych palív, ako sú ropné rafinérie, nie je oprávnené. Týmto opatrením sa podporuje výroba vodíka založená na elektrolýze s využitím obnoviteľných zdrojov energie, ako sa vymedzuje v smernici (EÚ) 2018/2001 (smernica o obnoviteľných zdrojoch energie), alebo elektriny zo siete.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolo v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“ podľa Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ako sa stanovuje v technickom usmernení k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti v nadchádzajúcich výzvach nezahŕňajú činnosti v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. Ak sa činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie, ale stále nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.

Investícia 3.4 – Testovanie vodíka pre železničnú mobilitu a cestnú dopravu

Cieľom tejto investície je prispieť k využívaniu vodíka na účely čerpania paliva.

Táto investícia pozostáva z výstavby železničných čerpacích staníc založených na vodíku, ktoré sa majú podľa možnosti nachádzať v blízkosti miestnych miest na výrobu vodíka z obnoviteľných zdrojov a/alebo diaľničných vodíkových čerpacích staníc, a vodíkových čerpacích staníc pre cestnú dopravu.

Investícia 3.5 – Výskum a vývoj v oblasti vodíka

Cieľom tejto investície je podporiť výskum a vývoj v celom hodnotovom reťazci vodíka. Investícia pozostáva z podpory projektov výskumu a vývoja vodíka týkajúcich sa výroby ekologického vodíka, skladovania, prepravy a transformácie na deriváty a e-palivá, palivové články a integrované inteligentné systémy riadenia infraštruktúry založenej na vodíku.

Investícia 4.2 – Vývoj rýchlych systémov hromadnej dopravy

Cieľom opatrenia je zvýšiť rýchlu jazdu v systéme hromadnej dopravy a podporiť prechod z automobilovej dopravy na verejnú dopravu. Táto investícia pozostáva z výstavby nových tratí a rozšírenia existujúcich tratí rýchlych systémov hromadnej dopravy, modernizácie infraštruktúry systémov rýchlej hromadnej dopravy a nákupu železničných koľajových vozidiel s nulovými emisiami pre systémy rýchlej hromadnej dopravy.

Investícia 4.4.1 – Posilnenie regionálneho vozového parku verejnej dopravy pre autobusy s nulovými emisiami

Cieľom investície je znížiť emisie skleníkových plynov a modernizovať vozový park verejných autobusov. Táto investícia pozostáva z obstarávania autobusov s nulovými emisiami a inštalácie nabíjacích staníc.

Investícia 4.4.2 – Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy vlakmi s nulovými emisiami a univerzálnou službou

Cieľom investície je znížiť emisie skleníkových plynov zo železničnej dopravy a modernizovať železničný vozový park. Táto investícia pozostáva z registrácie najmenej 97 osobných vlakov s nulovými emisiami.

Investícia 4.4.3 – Obnova vozového parku pre velenie národného hasičského zboru

Cieľom investície je znížiť emisie skleníkových plynov a modernizovať vozový park hasičského zboru. Táto investícia pozostáva z obstarávania najmenej 3800 vozidiel pre národnú požiarnu brigádu.

Investícia 5.1 – Podpora výrobného systému pre ekologickú transformáciu, emisne neutrálne technológie a konkurencieschopnosť a odolnosť strategických dodávateľských reťazcov

Toto opatrenie pozostáva z dvoch čiastkových investícií.

Čiastková investícia 1:

Táto čiastková investícia pozostáva z verejnej investície do nástroja, tzv. emisne neutrálnych technológií, s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu v oblasti energetickej efektívnosti, výroby energie z obnoviteľných zdrojov na vlastnú spotrebu a udržateľnej transformácie výrobného procesu.

Investícia podporí:

I)ekologickú transformáciu vnútroštátneho výrobného systému na rôznych úrovniach podporou investícií do posilnenia výrobných reťazcov zariadeníich priamychnepriamych komponentov relevantných pre ekologickú transformáciu (napríklad batérieuskladňovanie energie, solárneveterné technológie, tepelné čerpadlátechnológie geotermálnej energie, vodíkové technológiezariadenia na zachytávanieukladanie uhlíka),

II)energetická účinnosť výrobných procesov (aj prostredníctvom výroby elektrickej energieobnoviteľných zdrojov na vlastnú spotrebuvýnimkou biomasy),

III)udržateľnosť výrobných procesov,to aj so zreteľom na obehové hospodárstvoefektívnejšie využívanie zdrojov.

Investícia i) zahŕňa tieto riadky produktov:

   Prvá sa zameriava na výrobu fotovoltických alebo veterných technológiízvýši výrobnú kapacitu fotovoltických alebo veterných technológií aspoň4 GW/rok.

   Druhá sa zameriava na výrobu batériízvýši výrobnú kapacitu batérií aspoň28 GW/rok.

Nástroj funguje tak, že poskytuje nenávratné granty, dotované úvery a bonifikácie úrokov priamo súkromnému sektoru.

Nástroj spravuje spoločnosť Invitalia S.p.A. ako implementujúci partner. Nástroj zahŕňa tieto finančné nástroje:

·Rozvojová zmluva, ktorou sa podporia projekty emisne neutrálnych technológií nad 20000000 EUR poskytovaním grantov, bonifikácie úrokových sadziebdotovaných úverov.

·Fond pre priemyselnú transformáciu,ktorého sa podporujú projekty od 3000000 EUR do 20000000 EUR poskytovaním grantov.

S cieľom realizovať investície do mechanizmu Taliansko a spoločnosť Invitalia S.p.A. podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesu nástroja: Konečné investičné rozhodnutiarozhodnutiaudelení nástroja prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľujú sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

2.Kľúčové požiadavky súvisiacej investičnej politiky, ktoré zahŕňajú:

a.Opis finančných produktovoprávnených konečných príjemcov.

b.Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

c.Požiadavka dodržiavať zásadu výrazne nenarušiť, ako sa stanovuje v technickom usmernení k zásade výrazne nenarušiť (2021/C58/01). Investičná politika vylučuje z oprávnenosti najmä tento zoznam činností a aktív: I) činnosti a aktíva súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného používania, 54 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 55 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 56 mechanickými biologickými čistiarňami 57 .

d.Požiadavka, aby koneční príjemcovia nástroja nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

3.Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnerapožiadavka reinvestovať akékoľvek spätné toky podľa investičnej politiky nástroja.

4.Požiadavky na monitorovanie, auditkontrolu vrátane:

a.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správ o mobilizovaných investíciách.

b.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupcii a konfliktom záujmov, ich odhaľovanie a náprava.

c.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred tým, ako sa zaviaže financovať operáciu.

d.Povinnosť vykonávať následné audity založené na rizikusúladeplánom auditu spoločnosti Invitalia S.p.A. Tieto audity overujú:

I.účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov;

II.súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci, požiadavkami na cieleoblasti klímy;zároveň

III.aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia nástroja nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok príslušnej vykonávacej dohody.

5. Požiadavky na investícieoblasti klímy realizované implementujúcim partnerom: najmenej 460 000 000 EURinvestícií Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti do mechanizmu prispejecieľomoblasti zmeny klímysúladeprílohou VInariadeniuMechanizme na podporu obnovyodolnosti 58 .

Čiastková investícia 2:

Táto čiastková investícia pozostáva z verejnej investície do nástroja „Konkurencieschopnosť a odolnosť strategických dodávateľských reťazcov“ s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu s cieľom posilniť priemyselné dodávateľské reťazce.

Investícia podporuje projekty súvisiace s kľúčovými strategickými hodnotovými reťazcami, ako sú programy priemyselného rozvoja a programy rozvoja ochrany životného prostredia.

Nástroj funguje tak, že poskytuje nenávratné granty, dotované úvery a bonifikácie úrokov priamo súkromnému sektoru.

Nástroj spravuje spoločnosť Invitalia S.p.A. ako implementujúci partner.

S cieľom implementovať investície do mechanizmu Taliansko a Invitalia podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesu nástroja: Konečné investičné rozhodnutiarozhodnutiaudelení nástroja prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľujú sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

2.Kľúčové požiadavky súvisiacej investičnej politiky, ktoré zahŕňajú:

I)Opis finančného(-ých) produktu(-ov)oprávnených konečných príjemcov.

II)Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

III)Požiadavka dodržiavať zásadu výrazne nenarušiť, ako sa stanovuje v technickom usmernení k zásade výrazne nenarušiť (2021/C58/01). Investičná politika vylučuje z oprávnenosti najmä tento zoznam činností a aktív: I) činnosti a aktíva súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného používania, 59 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 60 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 61 mechanickými biologickými čistiarňami 62 .

IV)Požiadavka, aby koneční príjemcovia nástroja nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

3.Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnerapožiadavka reinvestovať akékoľvek spätné toky podľa investičnej politiky nástroja.

4.Požiadavky na monitorovanie, auditkontrolu vrátane:

a.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správ o mobilizovaných investíciách.

b.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupcii a konfliktom záujmov, ich odhaľovanie a náprava.

c.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred tým, ako sa zaviaže financovať operáciu.

d.Povinnosť vykonávať následné audity založené na rizikusúladeplánom auditu OCHÚ Invitalia. Týmito auditmi sa overia:

I.účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov;

II.súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci, požiadavkami na cieleoblasti klímy;zároveň

III.aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia nástroja nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok príslušnej vykonávacej dohody.

Investícia 5.2 – Rozvoj medzinárodného a priemyselného vedúceho postavenia a vedúceho postavenia v oblasti výskumu a vývoja v oblasti vodíka

Cieľom tejto investície je podporiť hodnotový reťazec vodíka v Taliansku. Táto investícia pozostáva z financovania: Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu zvyšujúce výrobnú kapacitu elektrolyzérov, 2) dodatočné projekty na výrobu elektrolyzérov, 3) priemyselné investície na podporu hodnotového reťazca vodíka vrátane výskumu a vývoja a odbornej prípravy.

Investícia 5.3 – Rozvoj medzinárodného a priemyselného vedúceho postavenia a vedúceho postavenia v oblasti výskumu a vývoja elektrických autobusov

Táto investícia pozostáva z podpory približne 45 projektov, ktoré môžu podporiť digitálnu a zelenú transformáciu autobusového priemyslu na výrobu elektrických a prepojených autobusov. Očakáva sa, že táto investícia podporí aj investície do obnovy vozového parku elektrických autobusov (bez zahrnutia hybridných autobusov).

Investícia 5.4 – Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu (ďalej len „GTF“), ktorý spravuje SGR rizikového kapitálu CDP

Cieľom tohto opatrenia je podporiť rastový potenciál talianskeho hospodárstva stimulovaním súkromných investícií, zlepšením prístupu startupov zapojených do zelenej transformácie k financovaniu a rozvojom trhu s rizikovým kapitálom v tomto odvetví. Opatrenie pozostáva z kapitálovej injekcie vo výške 250 000 000 EUR do Fondu pre zelenú transformáciu (ďalej len „GTF“), ktorý spravuje SGR rizikového kapitálu CDP.

SGR rizikového kapitálu CDP prijme investičnú politiku na používanie vlastného imania. Investičná politika zahŕňa opis finančného(-ých) produktu(-ov)očakávaným typom oprávnených konečných príjemcov, ktorých kapitál má podľa očakávaní podporovať, vrátane očakávaného harmonogramu implementácie 15 rokovpoplatku za riadenie vo výške maximálne 13 %. 63 GTF funguje tak, že priamo alebo nepriamo poskytuje kapitálovú, kvázi kapitálovú, dlhovú alebo kvázi dlhovú podporu. 64 SGR rizikového kapitálu CDP prijme systém auditukontroly opísanýusmerneniach „Linee Guida per le attività di rendicontazione e controllo dei Fondi DTF e GTF“ na použitie vlastného imania.investičnej politike sa vyžaduje, aby finančný(-é) produkt(-y), ktorý(-é) kapitálová podpora podporuje, bol(-i)súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“ (DNSH), ako sa stanovujetechnickom usmernení týkajúcom sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Najmäprípade všeobecnej podpory začínajúcim podnikom investičná politika vylučuje spoločnostipodstatným zameraním 65 týchto odvetviach: I) výroba energiefosílnych palívsúvisiace činnosti 66 ; II) energeticky náročné odvetvia a/alebo odvetviavysokými emisiami CO2 67 ; III) výroba, prenájom alebo predaj znečisťujúcich vozidiel 68 ; IV) zber odpadu, spracovaniezneškodňovanie 69 odpadu, v) spracovanie jadrového paliva, výroba jadrovej energie. Investičná politika si okrem toho vyžaduje súladpríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia.

 

E.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Číslo Číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele 
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M2C2 – 5

Investícia 1.4 Vývoj biometánu podľa kritérií na podporu obehového hospodárstva

Míľnik

Vykonávacia dohoda, právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

Nadobudnutie platnosti vykonávacích dohôd, podpísaných právnych dohôd a osvedčenia o prevode

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

Taliansko prevedie 2 236 020 000 EUR do GSE na tento nástroj.

GSE musí uzavrieť právne dohody o grante s konečnými príjemcami na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do programu (s prihliadnutím na poplatky za správu).

M2C2 – 9

Investícia 2.1 Posilnenie inteligentných sietí

Cieľ

Inteligentné siete – Zvýšiť kapacitu siete na distribúciu energie z obnoviteľných zdrojov

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Zvýšiť kapacitu siete na distribúciu energie z obnoviteľných zdrojov aspoň o 1 000 MW

M2C2 – 17

Investícia 3.4 Testovanie vodíka pre železničnú mobilitu a cestnú dopravu

Cieľ

Počet vybudovaných vodíkových čerpacích staníc

NEUVEDENÉ

Počet

0

29

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení sa vydávajú na výstavbu najmenej ôsmich železničných čerpacích staníc na báze vodíka pozdĺž najmenej piatich železničných tratí a aspoň 21 vodíkových čerpacích staníc pre cestnú dopravu.

M2C2 – 19

Investícia 3.5 Výskum a vývoj vodíka

Cieľ

Počet projektov výskumu a vývoja v oblasti vodíka

NEUVEDENÉ

Počet

0

10

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Správy o ukončení výskumných činností vydané pre najmenej 10 projektov v oblasti výskumu a vývoja v týchto oblastiach;

a) Výroba zeleného vodíka

b) skladovanie, preprava a transformácia vodíka na deriváty a e-palivá

C) Palivové články

d) Integrované inteligentné riadenie inteligentných infraštruktúr založených na vodíku

M2C2 – 24

Investícia 4.2 Vývoj rýchlych systémov hromadnej dopravy

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na vybudovanie infraštruktúry pre rýchle systémy hromadnej dopravy

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na budovanie infraštruktúrnych projektov, ako sa vymedzuje v opise opatrenia.

M2C2 – 25

Investícia 4.2 Vývoj rýchlych systémov hromadnej dopravy

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na nákup železničných koľajových vozidiel s nulovými emisiami a intervencie na modernizáciu infraštruktúry systémov rýchlej hromadnej dopravy

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2024

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na nákup najmenej 85 jednotiek železničných koľajových vozidiel a najmenej 5 zásahov na modernizáciu infraštruktúry systémov rýchlej hromadnej dopravy, ako sa vymedzuje v opise opatrenia.

M2C2 – 26

Investícia 4.2 Vývoj rýchlych systémov hromadnej dopravy

Míľnik

Vybudovaná alebo zmodernizovaná verejná infraštruktúra pre rýchly rozvoj hromadnej dopravy, zakúpené železničné koľajové vozidlá

Vydané osvedčenia o vyplnení alebo registrácii

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

-Osvedčeniadokončení prác vydané na najmenej 186 km infraštruktúry verejnej dopravy vo funkčných mestských oblastiach.

-Registrácia najmenej 311 jednotiek železničných koľajových vozidielnulovými emisiami na rýchlu hromadnú dopravu vo funkčných mestských oblastiach.

-Osvedčeniedokončení vydané pre najmenej 10 modernizačných zásahov pre infraštruktúru rýchlej hromadnej dopravy, ktoré môžu zahŕňať ich digitalizáciu. Tieto zásahy zahŕňajú modernizáciu staníc metrainfraštruktúry tratí metra, signalizačné systémy pre železničnú alebo električkovú dopravuverejné tranzitné sklady.

Investícia nesmie zahŕňať výstavbu ani modernizáciu ciest mimo rozsahu pôsobnosti intervencie, pokiaľ tieto cesty nie sú neoddeliteľnou súčasťou infraštruktúry umožňujúcej prevádzku železničných koľajových vozidiel s nulovými emisiami.

M2C2 – 31

Investícia 4.4.3: Obnova vozového parku pre veliteľstvo národného hasičského zboru

Míľnik

Zadanie všetkých verejných zákaziek na obnovu vozového parku pre veliteľstvo národného hasičského zboru

Oznámenie o zadaní všetkých zákaziek na obnovu vozového parku pre veliteľstvo národného hasičského zboru

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVÁDZA SA

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na nadobudnutie vnútroštátnych hasičských vozidiel.

M2C2 – 32

Investícia 4.4.1: Posilnenie regionálneho vozového parku verejnej autobusovej dopravy s nízkopodlažnými autobusmi s nulovými emisiami

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na posilnenie regionálneho vozového parku verejnej autobusovej dopravy s nízkopodlažnými autobusmi s nulovými emisiami

Oznámenie o zadaní všetkých zákaziek

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o zadaní verejných zákaziek na nadobudnutie najmenej 3000 nízkopodlažných autobusov s nulovými emisiami.

M2C2 – 34

Investícia 4.4.1: Posilnenie regionálneho vozového parku verejnej autobusovej dopravy s nízkopodlažnými autobusmi s nulovými emisiami

Cieľ

Počet nízkopodlažných autobusov s nulovými emisiami registrovd T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

800

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Registrácia najmenej 800 nízkopodlažných autobusov s nulovými emisiami obstaraných v rámci M2C2 – 32 na posilnenie príslušného vozového parku.

M2C2 – 34bis

Investícia 4.4.2: Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy (vlaky s nulovými emisiami a univerzálna služba)

Cieľ

Počet vlakov s nulovými emisiami

NEUVEDENÉ

Počet

0

25

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Dodanie najmenej 25 vlakov s nulovými emisiami.

M2C2 – 35 bis

Investícia 4.4.2: Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy (vlaky s nulovými emisiami a univerzálna služba)

Cieľ

Počet registrovaných vlakov

NEUVEDENÉ

Počet

25

97

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Registrácia najmenej 97 vlakov s nulovými emisiami. Oprávnené vlaky sú elektrické, vodíkové palivové články a najviac 20 bimodálnych vlakov.

M2C2 – 38bis

Investícia 5.1. Podpora výrobného systému pre ekologickú transformáciu, emisne neutrálne technológie a konkurencieschopnosť a odolnosť strategických dodávateľských reťazcov

Míľnik

Vykonávacia dohoda

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

M2C2 – 39

Investícia 5.1 Podpora výrobného systému pre ekologickú transformáciu, emisne neutrálne technológie a konkurencieschopnosť a odolnosť strategických dodávateľských reťazcov

Míľnik

Talianske ministerstvo podnikov a Made ukončilo prevod finančných prostriedkov spoločnosti Invitalia S.p.A.

Osvedčenie o prevode

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Taliansko prevedie 3 500 000 000 EUR do nástroja Invitalia.

M2C2 – 40

Investícia 5.1. Podpora výrobného systému pre ekologickú transformáciu, emisne neutrálne technológie a konkurencieschopnosť a odolnosť strategických dodávateľských reťazcov

Míľnik

Dodatok k vykonávacej dohode, právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

Nadobudnutie platnosti zmenenej vykonávacej dohody, právnych dohôd podpísaných s konečnými príjemcami a osvedčenia o prevode

NEUVEDENÉ

0

100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Zmena vykonávacej dohody.

Taliansko prevedie 400 000 000 EUR do nástroja Invitalia.

Invitalia musí uzavrieť právne dohody o financovaní s konečnými príjemcami na sumu potrebnú na využitie 100 % z investície v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vo výške 3 900 000 000 EUR (so zreteľom na poplatky za správu). Aspoň 460 miliónov EUR z tohto financovania prispeje k plneniu cieľov v oblasti klímy pomocou metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

Predovšetkým:

—Aspoň 700 000 000 EUR sa pridelí na čiastkovú investíciu 1 Emisne neutrálne technológie;

Zostávajúce investície v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa alokujú na čiastkovú investíciu 2 Konkurencieschopnosť a odolnosť strategických dodávateľských reťazcov vrátane polovodičových projektov. Na poľnohospodársko-priemyselný a agropotravinársky sektor sa v rámci čiastkovej investície 2 pridelí maximálne 400 000 000 EUR.

M2C2 – 42bis

Investícia 5.4 – Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu (ďalej len „GTF“)

Míľnik

Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu

Osvedčenie o prevode

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Taliansko prevedie do GTF 250000000 EUR.

Investičná politika („Accordo Finanziario“) musí byť okrem toho v súlade s opisom opatrenia.

M2C2 – 43

Investícia 5.4: Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu (ďalej len „GTF“)

Míľnik

Prijatie správy

Prijatie správy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Taliansko predloží správu, v ktorej uvedie opatrenia, ktoré GTF prijala na vykonávanie investičnej politiky, vrátane krokov prijatých na implementáciu finančných produktov, ktoré sa majú podporiť z vlastného imania, ako aj očakávané kroky, ktoré sa majú prijať na ďalšie vykonávanie týchto produktov.

V správe sa uvádzajú aj sumy investované priamym/nepriamym spôsobom a do každého finančného produktu.

M2C2 – 44

Investícia 1.1 Rozvoj agrovoltaických systémov

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na inštaláciu fotovoltických solárnych panelov v agrovoltaických systémoch

Uverejnenie rozhodnutí o prijatí s udelením (postúpením) všetkých verejných zákaziek na inštaláciu fotovoltických solárnych panelov do agrovoltaických systémov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Uverejnenie rozhodnutí o prijatí s udelením (zadaním) všetkých verejných zákaziek na inštaláciu fotovoltických solárnych panelov a meradiel v agrovoltaických systémoch.

M2C2 – 45

Rozvoj agrovoltaických systémov

Míľnik

Vykonávacia dohoda, právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody, podpísaných právnych dohôd, osvedčenia o prevode

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

Taliansko prevedie 1 099 000 000 EUR do GSE na tento nástroj.

GSE musí uzavrieť právne dohody o grante s konečnými príjemcami na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do programu (s prihliadnutím na poplatky za správu).

M2C2 – 47

Investícia 1.2 Podpora obnoviteľných zdrojov energie pre energetické spoločenstvá a spoločne konajúcich samospotrebiteľov energie z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Vykonávacia dohoda, právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

Nadobudnutie platnosti vykonávacích dohôd, podpísaných právnych dohôd a osvedčenia o prevode

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

Taliansko prevedie 795 500 000 EUR do GSE na tento nástroj.

GSE uzavrie s konečnými príjemcami právne dohody o grante na sumu potrebnú na využitie aspoň 100 % investície Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do schémy (so zreteľom na poplatky za správu).

M2C2 – 48

Investícia 3.1 Výroba vodíka v opustených priemyselných areáloch (vodíkové údolia)

Míľnik

Zadanie všetkých verejných zákaziek na projekty výroby vodíka v opustených priemyselných oblastiach

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na výrobu vodíka v opustených priemyselných oblastiach

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Udeľovanie projektov na výrobu vodíka v opustených priemyselných oblastiach. Finančné prostriedky sa poskytnú na výrobu ekologického vodíka s menej ako 3 tCO2eq/tH2 s cieľom dosiahnuť čo najlepší výsledok z hľadiska dekarbonizácie. Týmto opatrením sa podporí výroba vodíka založená na elektrolýze s využitím obnoviteľných zdrojov energie vymedzených v smernici (EÚ) 2018/2001 (smernica o obnoviteľných zdrojoch energie) alebo elektriny zo siete.

M2C2 – 49

Investícia 3.1 Výroba vodíka v opustených priemyselných areáloch (vodíkové údolia)

Cieľ

Realizované projekty

NEUVEDENÉ

Počet

0

10

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác vydané pre 10 projektov vodíkových údolí vrátane inštalácie 10 elektrolyzérov s kapacitou najmenej 1 MW za každý.

Odhady nákladov na pripojenie schválené vývojárom sa vydávajú pre elektrolyzéry vyžadujúce pripojenie do sústavy.

M2C2 – 50

Investícia 3.2 Využívanie vodíka v ťažko dekarbonizovateľných priemyselných odvetviach

Míľnik

Dohoda na podporu prechodu z metánu na ekologický vodík

Podpísanie dohody

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Podpísanie dohody s vybranými vlastníkmi projektov na podporu prechodu z metánu na ekologický vodík. Projekty sú čiastočne určené na vývojový proces výskumu, vývoja a inovácií a čiastočne sa venujú realizácii a skúšaniu priemyselného prototypu s použitím vodíka. Týmto opatrením sa podporuje výroba vodíka založená na elektrolýze s využitím obnoviteľných zdrojov energie vymedzených v smernici (EÚ) 2018/2001 (smernica o obnoviteľných zdrojoch energie) alebo elektriny zo siete.

M2C2 – 52

Investícia 5.2 Vodík

Míľnik

Výroba elektrolyzérov

Oznámenie o uverejnení všetkých verejných zákaziek

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Zadanie zákazky na výstavbu priemyselného zariadenia na výrobu elektrolyzérov.

M2C2 – 53

Investícia 5.2 Vodík

Cieľ

Vybudovaný priemyselný závod (priemyselné zariadenia)

NEUVEDENÉ

Počet

0

1

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o ukončení prác vydané na výstavbu aspoň jedného priemyselného zariadenia na výrobu elektrolyzérov alebo modulárneho komína. Celková súhrnná výrobná kapacita závodu(-ov) musí dosiahnuť aspoň 890 MW/rok.

F. ZAMESTNANOSŤ 2 COMPONENT 3 – Energetická efektívnosť a rekvalifikácia budov

Energetická efektívnosť je základným kameňom tohto komponentu, ktorý je rozdelený do troch hlavných pilierov.

·Prvým pilierom je zavedenie dočasného stimulu na energetickúprotiseizmickú obnovu súkromných nehnuteľností prostredníctvom daňového odpočtu nákladov vynaložených na intervencie. Oprávnené intervencie sú tie, ktoré zvyšujú energetickú hospodárnosť obydlia aspoňdve kategórie energetického certifikátu, čím sapriemere dosahuje zlepšenie spotreby energie nad 30 %.

·Druhým pilierom tejto zložky je zlepšenie efektívnostibezpečnosti verejných škôlsúdnych citadelov.

·Tretí pilier je zameraný na stimuláciu výstavbyrozširovania účinných sietí diaľkového vykurovaniamestských oblastiach.

Okrem toho existuje niekoľko reforiem na zjednodušenie a urýchlenie realizácie projektov zameraných na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov.

Očakáva sa, že tento komponent výrazne prispeje k dosiahnutiu cieľov Talianska v oblasti klímy a energetiky do roku 2030, keďže občiansky sektor je zodpovedný za takmer polovicu celkovej spotreby energie v Taliansku. Väčšina budov bola postavená pred prijatím kritérií na úsporu energie a nadobudnutím účinnosti príslušných právnych predpisov, a preto sú potreby z hľadiska energetickej efektívnosti a prispôsobenia sa seizmickým rizikám značné.

Tento komponent sa zaoberá časťou odporúčania pre danú krajinu na rok 2020, v ktorom Rada Taliansku odporučila, aby prijalo opatrenia s cieľom „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na [...] hospodárenie s vodami, ako aj posilnenú digitálnu infraštruktúru s cieľom zabezpečiť poskytovanie základných služieb“. Časť sa zaoberá aj odporúčaniami pre jednotlivé krajiny na rok 2019 č. 3 („Zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na kvalitu infraštruktúry s prihliadnutím na regionálne rozdiely. [...] a zlepšiť účinnosť verejnej správy [...] urýchlením digitalizácie a zvýšením efektívnosti a kvality miestnych verejných služieb“).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

F.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia 2.1: Posilnenie ekobonusu pre energetickú účinnosť

Cieľom tohto opatrenia je podporiť energetickú obnovu obytných budov. Opatrenie spočíva v poskytovaní podpory vo forme daňového odpočtu alebo ako alternatíva k nástroju daňového odpočtu vo forme finančných nástrojov (tzv. „kreditný transfer“ a „faktúrna zľava“) osobitným kategóriám organizácií a domácností.

Reforma 1.1 – Zjednodušenie a urýchlenie postupov pre intervencie v oblasti energetickej efektívnosti

Cieľom tejto reformy je zjednodušiť a urýchliť postupy vykonávania intervencií súvisiacich s energetickou efektívnosťou. Pozostáva zo štyroch hlavných opatrení:

·Spustenie vnútroštátneho portálu pre energetickú hospodárnosť budov: Portál podporuje občanovprevádzkovateľov pri riadení projektov energetickej efektívnostije jednoduchým zdrojom prístupuinformáciám pre subjektyrozhodovacou právomocou. Obsahuje informácieenergetickej hospodárnosti vnútroštátneho fondu budov, od ktorých sa očakáva, že pomôžu podnikomobčanom pri rozhodovanízlepšení energetickej hospodárnosti ich nehnuteľnosti. Zriadi sa jednotné kontaktné miesto na poskytovanie pomocivšetkých užitočných informácií občanompodnikomsúvislostienergetickým mapovaním budov, dodržiavaním odvetvových predpisov, hodnotením potenciálu efektívnostivýberom priorít činnosti vrátane plánov obnovy vo fázach, výberu najvhodnejších propagačných nástrojov na tento účelodbornej prípravy odborných zručností.

·Posilnenie činností plánu informovaniaodbornej prípravy zameraného na civilný sektor –pláne informovaniaodbornej prípravy sa zohľadní potreba vypracovať konkrétne iniciatívy zamerané na vyplnenie informačnej medzery koncových používateľovrezidenčnom sektore, ako aj vhodné činnosti odbornej prípravystimulochnajúčinnejších zásahoch pre spoločnosti, ktoré ponúkajú energetické služby, ktoré vykonávajú intervencie,pre správcov kondomínií. Plán sa vypracujeprihliadnutím na potreby vyplývajúceopatrenia Superbonuscieľom maximalizovať jeho účinnosťpoložiť základy trvalej kultúry efektívnostistavebníctve.

·Aktualizáciaposilnenie Národného fondu pre energetickú účinnosť: Revíziou nariadenízriadeníriadení Národného fondu energetickej efektívnosti (článok 15 legislatívneho dekrétu č. 102/2014medzirezortného dekrétu22. decembra 2017) nadobudnú účinnosť zmenycieľom podporiť posilnenieväčšie využívanie dostupných zdrojov.

·Urýchlenie realizačnej fázy projektov financovanýchprogramu Ústredného verejného programu obnovy EPAC: Vykoná sa regulačné preskúmanie zamerané na podporu efektívnejšieho riadenia zdrojov osobitne vyčlenených na program rekvalifikácie budov ústrednej verejnej správy (PREPAC).

F.2.    Míľniky, ciele, ukazovateleharmonogram monitorovaniarealizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Súvisiace

Opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M2C3 – 1

Investícia 2.1 – Posilnenie ekobonusu v záujme energetickej efektívnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rozšírenia Superbonusu

Ustanovenie v právnom akte (právnych aktoch), v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Právnym aktom sa predĺžia dávky Ecobonus a ismabonus do 31. decembra 2022 v prípade kondomínií a do 30. júna 2023 v prípade sociálneho bývania (IACP).

M2C3 – 2

Investícia 2.1 – Posilnenie ekobonusu v záujme energetickej efektívnosti

Cieľ

Obnova budov Superbonus T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

17 000 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Úplná obnova budov (aspoň 17000000 metrov štvorcových, čo vedie k úsporám primárnej energie aspoň 40 % a k zvýšeniu aspoň dvoch kategórií v osvedčení o energetickej efektívnosti.

M2C3 – 3

Investícia 2.1 – Posilnenie ekobonusu v záujme energetickej efektívnosti

Cieľ

Obnova budov Superbonus T2

NEUVEDENÉ

Počet

17 000 000

35 800 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Vydávajú sa osvedčenia („asseverazioni“) potvrdzujúce obnovu budov na najmenej 35800000 metrov štvorcových, ktorej výsledkom sú úspory primárnej energie aspoň o 40 % zvyšujúce sa aspoň dve kategórie v osvedčení o energetickej efektívnosti (energetická certifikácia podľa vymedzenia vo vyhláške 63/2013).

V prípadoch, keď sú plynové kondenzačné kotly nainštalované ako zvolená náhrada existujúcich neefektívnych kotlov na plyn, uhlie a naftu, musia mať výkon A. Náklady na inštaláciu plynových kondenzačných kotlov predstavujú najviac 20 % celkových nákladov na program obnovy.

Celková odhadovaná úspora energie dosiahnutá intervenciami predstavuje najmenej 191 Ktoe.

M2C3 – 4

Reforma 1.1: Zjednodušenie a urýchlenie postupov pre intervencie v oblasti energetickej efektívnosti

Míľnik

Zjednodušenie a urýchlenie postupov pre intervencie v oblasti energetickej efektívnosti

Ustanovenie v právnom akte (právnych aktoch), v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Právnym aktom (právnymi aktmi) sa zjednodušia a urýchlia postupy pre zásahy v oblasti energetickej efektívnosti:

·Spustenie vnútroštátneho portálu pre energetickú hospodárnosť budov

·Posilnenie činností plánu informovaniaodbornej prípravy zameraného na civilný sektor

·Aktualizáciaposilnenie Národného fondu pre energetickú účinnosť

·Urýchlenie realizačnej fázy projektov financovanýchprogramu PREPAC

F.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 1.1: Výstavba nových škôl prostredníctvom výmeny budov

Cieľom opatrenia je vytvoriť moderné a udržateľné školské štruktúry, najmä znížením spotreby energie a zvýšením seizmickej bezpečnosti. Toto opatrenie spočíva v nahradení časti fondu budov verejných škôl.

Investícia 1.2 – Rekvalifikácia verejného nehnuteľného majetku čiastočne alebo úplne využívaného výkonom spravodlivosti

Cieľom opatrenia je rekvalifikovať a modernizovať budovy čiastočne alebo úplne využívané pri výkone spravodlivosti. Opatrenie pozostáva z vykonávania renovačných a rekultivačných prác na nehnuteľnostiach nachádzajúcich sa vo viacerých talianskych obciach, okrem iného vrátane intervencií v oblasti energetickej efektívnosti.

Investícia 3.1: Podpora účinného diaľkového vykurovania

Cieľom opatrenia je rozšíriť využívanie účinného diaľkového vykurovania založeného na distribúcii tepla vyrobeného z obnoviteľných zdrojov, z odpadového tepla alebo kombinovanej výroby vo vysokovýkonných zariadeniach. Opatrenie pozostáva z financovania projektov súvisiacich s výstavbou nových alebo rozšírením existujúcich sietí diaľkového vykurovania, pričom prioritou sú projekty, ktoré zaručujú najväčšie úspory primárnej energie z neobnoviteľných zdrojov. 

F.4.    Míľniky, ciele, ukazovateleharmonogram monitorovaniarealizáciesúvislostiúverom

Poradové číslo

Súvisiace

Opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M2C3 – 5

Investícia 1.1: Výstavba nových škôl prostredníctvom výmeny budov

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na výstavbu nových škôl prostredníctvom výmeny budov na modernizáciu energie v školských budovách na základe postupu verejného obstarávania

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na základe postupu verejného obstarávania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na nahradenie nových škôl budov oprávnených na financovanie formalizované miestnymi orgánmi, ktoré zodpovedá celkovej ploche najmenej 400000 metrov štvorcových

M2C3 – 6

Investícia 1.1: Výstavba nových škôl prostredníctvom výmeny budov

Cieľ

Prostredníctvom výmeny budov sa vybuduje najmenej 166 nových škôl.

NEUVEDENÉ

Počet

0

166

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác vydané na výstavbu najmenej 166 nových škôl prostredníctvom výmeny budov.

Primárna energetická spotreba 166 nových škôl musí byť aspoň o 20 % nižšia ako požiadavka na budovy s takmer nulovou spotrebou energie, o čom svedčí vydávanie osvedčení o energetickej hospodárnosti.

M2C3 – 7

Investícia 1.2 – Výstavba budov, rekvalifikácia a posilnenie nehnuteľného majetku pri výkone spravodlivosti

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na výstavbu nových budov, rekvalifikáciu a posilnenie nehnuteľného majetku výkonu spravodlivosti podpisuje verejný obstarávateľ na základe verejného obstarávania.

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na základe postupu verejného obstarávania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na výstavbu budov, rekvalifikáciu a posilnenie nehnuteľného majetku výkonu spravodlivosti.

M2C3 – 8

Investícia 1.2 – Rekvalifikácia verejného nehnuteľného majetku čiastočne alebo úplne využívaného výkonom spravodlivosti

Cieľ

Vykonané práce na najmenej 289000 metrov štvorcových verejných nehnuteľností

NEUVEDENÉ

Počet

0

289 000

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydávajú sa osvedčenia o dokončení prác na verejnom nehnuteľnom majetku, ktorý čiastočne alebo úplne využíva výkon spravodlivosti, najmenej na 289000 metrov štvorcových.

M2C3 – 9

Investícia 3.1: Podpora účinného diaľkového vykurovania

Míľnik

Zákazky na zlepšenie vykurovacích sietí zadáva ministerstvo pre ekologickú transformáciu na základe postupu verejného obstarávania.

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na základe postupu verejného obstarávania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na výstavbu nových sietí diaľkového vykurovania alebo rozšírenie existujúcich sietí diaľkového vykurovania, čo by malo zahŕňať požiadavku na zníženie spotreby energie.

Zadávanie zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M2C3 – 10

Investícia 3.1: Podpora účinného diaľkového vykurovania

Cieľ

Vybudovanie alebo rozšírenie sietí diaľkového vykurovania s cieľom znížiť spotrebu energie

NEUVEDENÉ

KTOE

0

30

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydávajú sa osvedčenia o dokončení prác na výstavbe nových sietí diaľkového vykurovania alebo o rozšírení existujúcich sietí, ktoré umožňujú zníženie spotreby energie aspoň o 30 KTOE ročne, ako sa potvrdzuje v správe nezávislého inžiniera.

Investícia musí spĺňať podmienky stanovené v poznámke pod čiarou č. 9 prílohy VI k nariadeniu 241/2021/EÚ o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

Aby boli systémy diaľkového vykurovania oprávnené, musia ako hlavný zdroj tepla využívať teplo vyrobené z obnoviteľných zdrojov, z odpadového tepla alebo z kombinovanej výroby vo vysokovýkonných zariadeniach. Fosílne palivá sa používajú výlučne ako záloha.

G. MISSION 2 COMPONENT 4 – Územné plánovanie a vodné zdroje

Cieľom tejto zložky talianskeho plánu obnovy a odolnosti je riešiť niekoľko dlhodobých nedostatkov súvisiacich s riadením vodných zdrojov a hydrogeologickými rizikami v Taliansku a prijať niekoľko opatrení zameraných na zachovanie biodiverzity. To sa má dosiahnuť prostredníctvom významnej a vyváženej kombinácie reforiem a investícií v týchto rôznych rozmeroch.

Pokiaľ ide o reformy, v komponente sa navrhuje súbor opatrení zameraných najmä na zlepšenie efektívnosti hospodárenia s vodnými zdrojmi znížením fragmentácie odvetvia, zavedením primeranej cenovej politiky a stanovením viacerých stimulov na riešenie existujúcich problémov súvisiacich s odpadovými vodami. Reformy v tejto zložke zahŕňajú aj súbor opatrení na zjednodušenie navrhovania a realizácie projektov týkajúcich sa vodohospodárskej infraštruktúry a riadenia a znižovania hydrologických rizík.

Investície spojené s týmto komponentom prispievajú k zmierneniu a lepšiemu riadeniu hydrogeologického rizika v Taliansku, a to z hľadiska prevencie aj adaptácie, a ich cieľom je zvýšiť odolnosť infraštruktúry súvisiacej s vodou. Okrem toho sa zameriavajú na výrazné zlepšenie hospodárenia s vodnými zdrojmi prostredníctvom lepšieho nakladania s odpadovými vodami a výrazného zníženia únikov vody, a to aj v odvetví poľnohospodárstva. Investície posilnia digitalizáciu týchto odvetví a zabezpečia, aby boli energeticky efektívnejšie a lepšie prispôsobené zmene klímy. Táto zložka zahŕňa aj súbor opatrení zameraných na zachovanie biodiverzity a zelených plôch v súlade so stratégiou EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030.

Tento komponent sa zaoberá časťou odporúčania pre danú krajinu na rok 2020, v ktorom Rada Európskej únie Taliansku odporučila, aby prijalo opatrenia s cieľom „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na [...] hospodárenie s vodou, ako aj posilnenú digitálnu infraštruktúru s cieľom zabezpečiť poskytovanie základných služieb“. Časť sa zaoberá aj odporúčaním pre danú krajinu na rok 2019 č. 3 („Zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na kvalitu infraštruktúry s prihliadnutím na regionálne rozdiely. [...] a zlepšiť účinnosť verejnej správy [...] urýchlením digitalizácie a zvýšením efektívnosti a kvality miestnych verejných služieb“).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

G.1.    Opis reforieminvestíciírámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 2.1 – Zjednodušenie a urýchlenie postupov vykonávania intervencií proti hydrogeologickej nestabilite

Cieľom tejto reformy je prekonať existujúce nedostatky v riadení hydrogeologických rizík, na ktoré poukázal taliansky Dvor audítorov. Pozostáva zo zjednodušenia a urýchlenia postupov vykonávania projektov v tejto oblasti vrátane stanovenia maximálnych lehôt pre každú fázu; uprednostňovanie intervencií v súlade s vnútroštátnym posúdením rizík a s článkom 6 rozhodnutia EÚ č. 1313/2013, posúdením spôsobilostí riadenia rizík a zásadou „nespôsobovať významnú škodu“; stanovenie plánu na zvýšenie administratívnej kapacity subjektov zodpovedných za realizáciu týchto projektov a posilnenie koordinácie medzi rôznymi zainteresovanými úrovňami verejnej správy, a to aj zjednodušením informačných tokov.

Reforma 2 – Reforma právneho rámca pre lepšie hospodárenie s vodou a jej udržateľné využívanie

Cieľom tejto reformy je riešiť dlhodobé problémy odvetvia vodného hospodárstva v Taliansku, ktoré sa odrážajú v mnohých prebiehajúcich postupoch v prípade nesplnenia povinnosti za nedodržiavanie smernice Rady 91/271/EHS, v nadmernej fragmentácii odvetvia a pri absencii primeraných stimulov a cenových politík. Očakáva sa, že plánovanými opatreniami sa výrazne zníži fragmentácia odvetvia znížením počtu prevádzkovateľov a podporou úspor z rozsahu, stanovením stimulov na zníženie úniku vody a nadmernej spotreby vody v odvetví poľnohospodárstva a zavedením primeraných cenových politík pre udržateľnejšiu spotrebu vody.

S regiónmi Kampánia, Kalábria, Molise a Sicília sa podpíše súbor memoránd o porozumení s cieľom znížiť fragmentáciu počtu prevádzkovateľov poskytujúcich vodohospodárske služby. V memorande o porozumení sa stanovia ciele, pokiaľ ide o zriadenie orgánov miestnej samosprávy, zníženie počtu prevádzkovateľov a dosiahnutie úspor z rozsahu s cieľom stanoviť jednotlivých prevádzkovateľov pre každých 40000 obyvateľov do dvoch rokov od podpísania uvedeného memoranda o porozumení.

Reforma 4.2 „Opatrenia na zabezpečenie plných riadiacich kapacít pre integrované vodohospodárske služby“

Cieľom tejto reformy je riešiť hlavné problémy v oblasti hospodárenia s vodnými zdrojmi a zefektívniť systém.

Očakáva sa, že systém zníži existujúcu fragmentáciu počtu prevádzkovateľov, ktorá v súčasnosti bráni efektívnemu využívaniu vodných zdrojov v niektorých častiach krajiny. Očakáva sa tiež, že reformou sa vytvoria správne stimuly na lepšie využívanie vodných zdrojov v odvetví poľnohospodárstva, zavedie sa systém sankcií za nezákonnú ťažbu vody a zavedie sa systém cien, ktorý lepšie odráža zásadu „znečisťovateľ platí“ a je viac v súlade so zásadou „znečisťovateľ platí“, pričom sa zabráni rozširovaniu existujúcich zavlažovacích systémov. Opatrenia sa prijímajú v spolupráci s regiónmi, v ktorých je hospodárenie s vodnými zdrojmi v súčasnosti problematickejšie.

Investícia 3.2 – Digitalizácia národných parkov a chránených morských oblastí

Cieľom opatrenia je modernizovať a digitalizovať postupy týkajúce sa fungovania národných parkov a chránených morských oblastí. Opatrenie pozostáva z digitálnych služieb pre návštevníkov a zásahov do ochrany prírody a monitorovania prírodných zdrojov.

Investícia 4.2. Zníženie strát vo vodovodných sieťach vrátane digitalizácie a monitorovania sietí

Cieľom tejto investície je znížiť stratu pitnej vody. Opatrenie pozostáva z modernizácie a modernizácie vodovodných sietí prostredníctvom pokročilých kontrolných systémov, ktoré umožňujú monitorovanie hlavných uzlov a najcitlivejších bodov siete (úroveň vody).

G.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele 
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele 
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M2C4 – 1

Reforma 2.1. Zjednodušenie a urýchlenie postupov vykonávania intervencií proti hydrogeologickej nestabilite

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zjednodušenia právneho rámca pre lepšie riadenie hydrologických rizík

Ustanovenie v príslušnom právnom akte (aktoch), v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Nový právny rámec (aspoň):

-Uprednostniť preventívne intervenciesúladevnútroštátnym posúdením rizík a s článkom 6 rozhodnutia č. 1313/2013 EÚposúdením spôsobilostí riadenia rizíkzásadou „nespôsobovať významnú škodu“;

-Urýchliť postupy navrhovania projektovstanoviť všeobecné zásady na zjednodušenie vykonávania projektovpostupov financovaniaprojektov hydrologických rizík;

-Harmonizovaťzefektívniť informačné tokycieľom znížiť nadbytočnosť pri podávaní správ medzi rôznymi informačnými systémami štátuvytvoriť systém ukazovateľov na lepšiu identifikáciu hydrologických rizíksúladeodporúčaniami talianskeho Dvora audítorov.

-Posilniť koordináciu intervencií medzi rôznymi úrovňami verejnej správysúladeodporúčaniami talianskeho Dvora audítorov;

-Vytvoriť spoločné databázy incidentov („dissesto“)súladeodporúčaniami talianskeho Dvora audítorov;

-Stanoviť maximálne lehoty pre každú fázu.

-Stanoviť plán na posilnenie kapacity príslušných subjektov.

M2C4 – 2

Reforma 4.2 „Opatrenia na zabezpečenie plných riadiacich kapacít pre integrované vodohospodárske služby“

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reformy na zabezpečenie plných riadiacich kapacít pre integrované vodohospodárske služby

Ustanovenie v príslušnom právnom akte (aktoch), v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Všeobecný zákon/nariadenia o vodohospodárskych službách pre ich udržateľné využívanie a stimulovanie investícií do vodohospodárskej infraštruktúry, ktoré aspoň:

-Znížiť fragmentáciu subjektov prostredníctvom pravidielmechanizmov agregáciecieľom stimulovať, aby sasúčasnosti autonómne riadiace subjekty začlenili do jedinečného prevádzkovateľa pre celý Ambito Territoriale Ottimale;

-Poskytnúť stimuly na udržateľné využívanie vodypoľnohospodárstve, najmä na podporu využívania spoločného systému monitorovania využívania vody (SIGRIAN) na kolektívnesamozásobovacie zavlažovanie;

-Stanoviť systém regulovaných cien, ktorý primerane zohľadní využívanie environmentálnych zdrojovznečisteniesúlade so zásadou „znečisťovateľ platí“.

M2C4 – 3

Reforma 4.2 „Opatrenia na zabezpečenie plných riadiacich kapacít pre integrované vodohospodárske služby“

Míľnik

Reforma právneho rámca pre lepšie hospodárenie s vodou a jej udržateľné využívanie

Nadobudnutie platnosti memoránd o porozumení (MoP)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Podpísanie memoránd o podstadingu (MoP) ministerstvom ekologickej transformácie s regiónmi Kampánia, Kalábria, Molise a Sicília s cieľom znížiť fragmentáciu počtu prevádzkovateľov poskytujúcich vodohospodárske služby. V memorande o porozumení by sa mali stanoviť ciele, pokiaľ ide o zriadenie orgánov miestnej samosprávy, zníženie počtu prevádzkovateľov a dosiahnutie úspor z rozsahu s cieľom vytvoriť jednotlivých prevádzkovateľov pre minimálne 40000 obyvateľov.

M2C4 – 4

Reforma 4.2 „Opatrenia na zabezpečenie plných riadiacich kapacít pre integrované vodohospodárske služby“

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nového právneho rámca pre účely zavlažovania

Ustanovenie v príslušnom právnom predpise, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Revidovaný právny rámec musí minimálne:

—Zavedenie systému sankcií za nezákonnú ťažbu vody

Požadovať posúdenie vplyvu podľa článku 4 ods. 7 rámcovej smernice o vode s cieľom posúdiť (prípadne kumulatívny) vplyv na všetky potenciálne ovplyvnené vodné útvary.

—Zabezpečiť, aby sa zabránilo rozšíreniu existujúceho zavlažovacieho systému (a to aj prostredníctvom zvýšeného využívania vody, t. j. nielen fyzického rozšírenia), a to aj účinnejšími metódami, ak príslušné vodné útvary (povrchové alebo podzemné vody) majú alebo sa predpokladá (v súvislosti so zintenzívňujúcou sa zmenou klímy) menej ako dobrý alebo potenciálne dobrý stav.

M2C4 – 5

Investícia 3.2: Digitalizácia národných parkov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti administratívneho zjednodušenia a rozvoja digitálnych služieb pre návštevníkov národných parkov a chránených morských oblastí

Ustanovenie ministerskej vyhlášky o nadobudnutí účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Ministerská vyhláška poveruje rozvojom digitálnych služieb pre návštevníkov národných parkov a chránených morských oblastí.

M2C4 – 32

Investícia 4.2. Zníženie strát vo vodovodných sieťach vrátane digitalizácie a monitorovania sietí

Cieľ

Zásahy do vodovodných distribučných sietí vrátane digitalizácie a monitorovania sietí T2

NEUVEDENÉ

Počet

14 000

45 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Ohraničenie vodovodnej siete aspoň 45000 kilometrov

G.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Reforma 3.1 Prijatie národných programov kontroly znečistenia ovzdušia

Cieľom reformy je zosúladiť vnútroštátne a regionálne právne predpisy a zaviesť súvisiace opatrenia na zníženie emisií látok znečisťujúcich ovzdušie (v súlade s cieľmi stanovenými v smernici 2016/2284 o národných emisných stropoch a zmene klímy).

Investícia 1.1: Zavedenie pokročilého a integrovaného monitorovacieho a prognostického systému

Cieľom tejto investície je identifikovať a predvídať riziká vyplývajúce z vplyvu zmeny klímy a neprimeraného priestorového plánovania a poskytovať informácie pre plány prevencie rizík. Táto investícia pozostáva zo zriadenia monitorovacieho systému umožňujúceho diaľkové ovládanie veľkých územných oblastí a identifikáciu nezákonného zneškodňovania odpadu.

Investícia 2.1: Opatrenia na zníženie povodňových a hydrogeologických rizík

Cieľom tohto opatrenia je riešiť hydrogeologickú nestabilitu na talianskom území. Opatrenie pozostáva z dvoch línií činnosti: Protezione Civile a „komisár pre núdzové situácie pre obnovu území Emilia Romagna, Toskánsko a Marche“ ako zodpovedný správny orgán v máji 2023 (Commissario per la ricostruzione nel territorio della regione Emilia Romagna, Toscana e Marche): prvá línia činnosti sa týka súboru intervencií na obnovu poškodených verejných štruktúr a infraštruktúr (intervencie typu E) a zníženie reziduálneho rizika úzko spojeného s podujatím a zameraných predovšetkým na ochranu verejnej a súkromnej bezpečnosti (intervencie typu D); druhá línia opatrení sa týka intervencií na obnovu vodných ciest a zvýšenie ochrany pred povodňami a zosuvmi pôdy, ako aj opatrení na obnovu dopravnej siete na územiach postihnutých povodňami v máji 2023.

Investícia 3.1: Ochrana a zveľaďovanie mestských a prímestských lesov

Cieľom tohto opatrenia je chrániť zelené plochy a zvýšiť ich počet s cieľom zachovať a posilniť biodiverzitu a zvýšiť kvalitu života obyvateľov týchto oblastí. Opatrenie pozostáva z výsadby lesného reprodukčného materiálu (osív alebo rastlín) pre najmenej 4500000 stromov a krov (na 4500 hektárov), z toho najmenej 3,5 milióna stromov presadených v ich konečnom mieste určenia v 14 metropolitných mestách Talianska.

Investícia 3.2 – Digitalizácia národných parkov a chránených morských oblastí

Cieľom tohto opatrenia je modernizovať a digitalizovať postupy týkajúce sa fungovania národných parkov a chránených morských oblastí. Opatrenie pozostáva z digitálnych služieb pre návštevníkov a zásahov do ochrany prírody a monitorovania prírodných zdrojov.

Investícia 3.3 – Renaturifikácia oblasti Po

Cieľom tohto opatrenia je reaktivovať prírodné procesy a podporiť obnovu biodiverzity v oblasti rieky Po. Opatrenie pozostáva z vykonávania zásahov na zníženie umelosti riečneho dna.

Investícia 3.4: Rekultivácia opustených miest

Cieľom tohto zásahu je znížiť vplyv „sídiel na ojedinelé ochorenia“ na životné prostredie, čím sa nepriamo podporí obehové hospodárstvo. Táto investícia pozostáva z prijatia akčného plánu na identifikáciu a revitalizáciu opustených lokalít v talianskych regiónoch a autonómnych provinciách, ako aj z vykonávania osobitných intervencií na ich obnovu.

Investícia 3.5: Obnova a ochrana morského dna a morských biotopov

Cieľom tohto opatrenia je prispieť k zvráteniu degradácie morského dna a morských biotopov. Opatrenie pozostáva z podpory projektov mapujúcich biotopy morského dna a environmentálneho monitorovania, plánovania a rozsiahlych opatrení na obnovu a ochranu, ako aj z posilnenia námorných monitorovacích platforiem.



Reforma 4.1 Zjednodušenie právnych predpisov a posilnenie riadenia realizácie investícií do infraštruktúry na zásobovanie vodou

Súčasný regulačný rámec a existujúca fragmentácia riadenia majú negatívny vplyv na schopnosť plánovania a realizácie investícií do infraštruktúry na zásobovanie vodou.

Cieľom tejto reformy je zjednodušiť a zefektívniť právny rámec a v prípade potreby poskytnúť pomoc vykonávacím orgánom, ktoré nemajú dostatočnú kapacitu na realizáciu a dokončenie týchto investícií v pôvodne stanovených lehotách.

Hlavné opatrenia plánované na dosiahnutie týchto cieľov sú najmä i) zriadením centrálneho verejného finančného nástroja pre investície v odvetví vodného hospodárstva, ktorý zjednocuje zdroje, ktoré sú v súčasnosti dosť rozptýlené; II) zjednodušenie postupov podávania správ a monitorovania financovaných investícií, iii) ďalšie zapojenie regulačného orgánu do plánovania investícií, ktoré sa majú uskutočniť, a do možných revízií plánu.

Ministerstvo infraštruktúry a dopravy predloží reformný návrh týkajúci sa sektora zásobovania vodou.

Investícia 4.1 Primárna vodohospodárska infraštruktúra na zabezpečenie dodávok vody

Cieľom tohto opatrenia je zaistiť bezpečnosť dodávok vody pre dôležité mestské oblasti a veľké zavlažované oblasti a zvýšiť bezpečnosť a odolnosť siete, a to aj pokiaľ ide o prepravnú kapacitu vody. Opatrenie pozostáva z prác na primárnej vodohospodárskej infraštruktúre na celom území štátu.

Investícia 4.2. Zníženie strát vo vodovodných sieťach vrátane digitalizácie a monitorovania sietí

Cieľom tejto investície je znížiť stratu pitnej vody. Opatrenie pozostáva z modernizácie a modernizácie vodovodných sietí prostredníctvom pokročilých kontrolných systémov, ktoré umožňujú monitorovanie hlavných uzlov a najcitlivejších bodov siete (úroveň vody).

Investícia 4.3. Investície do odolnosti zavlažovacieho agrosystému v záujme lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť efektívnosť zavlažovacích systémov prostredníctvom digitalizácie a intervencií v oblasti infraštruktúry v záujme udržateľnejšieho poľnohospodárskeho odvetvia odolnejšieho voči zmene klímy.

Investícia 4.4. Kanalizácia a čistenie

Cieľom tohto opatrenia je znížiť nedostatky talianskych vodovodných systémov v oblasti kanalizácie a čistenia odpadových vôd, ako aj počet aglomerácií so slabými kanalizačnými a čistiacimi systémami. Toto opatrenie pozostáva z intervencií na zefektívnenie čistenia odpadových vôd vypúšťaných do morských a vnútrozemských vôd.

Investícia 4.5. Grantová schéma na investície do vodohospodárskej infraštruktúry

Toto opatrenie pozostáva z verejnej investície do grantovej schémy s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu v talianskom sektore vodného hospodárstva. Systém funguje tak, že poskytuje granty na nedostatočnú životaschopnosť priamo súkromnému sektoru, ako aj subjektom verejného sektora zapojeným do podobných činností.



Schému spravuje spoločnosť Invitalia S.p.A. ako implementujúci partner. Systém zahŕňa tento rad výrobkov:

·Grant na medzeruživotaschopnosti určený na pokrytie medzery vo financovaní projektov infraštruktúrysektore vodného hospodárstva. Grant dotuje časť celkovej investíciecieľom zabezpečiť bankovateľnosť projektu. Návrh štruktúry grantov stimuluje racionalizáciuagregáciu poskytovateľov vodohospodárskych služieb zavedením mechanizmu odmeňovania.

S cieľom implementovať investíciu do systému Taliansko a spoločnosť Invitalia S.p.A. podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1. Opis rozhodovacieho procesu v rámci schémy: Konečné rozhodnutie o poskytnutí pomoci v rámci schémy prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgán a schvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

2. Kľúčové požiadavky súvisiacej grantovej politiky, ktoré zahŕňajú:

Opis poskytnutých grantov a oprávnených konečných príjemcov. Konečnými príjemcami sú v zásade spoločnosti so súkromnou účasťou. V súlade so zásadou nediskriminácie by sa ako koneční príjemcovia mohli akceptovať aj verejné subjekty, ktoré vykonávajú podobné činnosti ako súkromné subjekty využívajúce túto schému.

a.Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

Požiadavka dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovujetechnickom usmernenízásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Grantová politika vylučujeoprávnenosti najmä tento zoznam činnostíaktív: činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného použitia 70 . Súvisiaca grantová politika okrem toho zahŕňa požiadavku vylúčiťfinancovania: investície zahŕňajúce výstavbu nových priehrad; investícierozsahu pôsobnosti článku 4 ods. 7 smernice Európskeho parlamentuRady 2000/6023. októbra 2000, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre činnosť Spoločenstvaoblasti vodného hospodárstva.

b.Požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

3. Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnera a požiadavka použiť akékoľvek nevyužité výnosy zo systému, a to aj po roku 2026, na rovnaké politické účely.



4. Požiadavky na monitorovanie, audit a kontrolu vrátane:

a.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správmobilizovaných grantoch.

b.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupciikonfliktom záujmov, ich odhaľovanienáprava.

c.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred udelením grantu na operáciu.

d.Povinnosť vykonávať ex post audity založené na rizikusúladeplánom auditu spoločnosti Invitalia S.p.A. Tieto audity overujú i) účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov; II) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci, požiadavkami na cieleoblasti klímy;iii) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok príslušnej vykonávacej dohodydohôdgrante.

2.Požiadavky na investícieoblasti klímy realizované implementujúcim partnerom: najmenej 400 000 000 EUR investícieMechanizmu na podporu obnovyodolnosti do systému prispejecieľomoblasti zmeny klímysúladeprílohou VInariadeniuMechanizme na podporu obnovyodolnosti. 71

G.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele 
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M2C4 – 6

Investícia 3.2: Digitalizácia národných parkov

Cieľ

Rozvoj digitálnych služieb pre návštevníkov národných parkov a chránených morských oblastí

NEUVEDENÉ

Percento

0

70

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Aspoň 70 % národných parkov a chránených morských oblastí vyvinulo digitálne služby pre návštevníkov národných parkov a chránených morských oblastí (aspoň dve spomedzi: pripojenie k portálu Naturitalia.IT; žiadosť o administratívne postupy alebo aplikáciu pre udržateľnú mobilitu).

M2C4 – 6bis

Investícia 3.2: Digitalizácia národných parkov

Míľnik

Vykonané intervencie týkajúce sa ochrany prírody a monitorovania poskytnutých prírodných zdrojov

Vydané osvedčenia

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

·Osvedčenie(-a)overení zhody pre najmenej 12000 položiek vybavenia na činnostioblasti ochrany prírodymonitorovania;

·Osvedčenie (osvedčenia)pravidelnom poskytovaní služiebprírodných parkochchránených morských oblastiach najmenej 7 rôznych druhov technických služiebodbornej prípravy pre vedecké činnostimonitorovanie na mieste.

M2C4 – 7

Reforma 3.1: Prijatie národných programov kontroly znečistenia ovzdušia

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti národného programu kontroly znečistenia ovzdušia

Ustanovenie v DPCM, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVÁDZA SA

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Vyhláškou predsedu Rady ministrov (DPCM) sa stanoví národný program kontroly znečistenia ovzdušia, ktorým sa zavádzajú vhodné opatrenia na zníženie znečistenia ovzdušia v súlade so smernicou EÚ 2016/2284 a legislatívnym dekrétom č. 81 z 30. mája 2018, ktorým sa transponuje uvedená smernica.

M2C4 – 8

Investícia 1.1. Zavedenie pokročilého a integrovaného systému monitorovania a prognózovania

Míľnik

Operačný plán pokročilého a integrovaného monitorovacieho a prognostického systému na identifikáciu hydrologických rizík

Ustanovenie ministerskej vyhlášky o nadobudnutí účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2021

Ministerskou vyhláškou sa schvaľuje operačný plán vykonávania pokročilého a integrovaného systému monitorovania a prognózovania s cieľom identifikovať hydrologické riziká. Minimálne:

-Plánovať aplikácie diaľkového snímaniasnímače dátového poľa;

-Vytvoriť komunikačný systém, ktorý umožní koordináciuinteroperabilitu medzi rôznymi prevádzkovateľmikontrolných miestnostiach

-Zriadenie ústrednýchregionálnych kontrolných miestností

-Vývoj systémovslužieb kybernetickej bezpečnosti

M2C4 – 9

Investícia 1.1. Zavedenie pokročilého a integrovaného systému monitorovania a prognózovania

Míľnik

Systém monitorovania a prognóz je prístupný

Systém je prístupný online

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Systém monitorovania a prognózovania s cieľom identifikovať hydrologické riziká a nezákonné zneškodňovanie odpadu je dostupný online.

M2C4 – 11

Investícia 2.1.a. Opatrenia na znižovanie povodňových a hydrogeologických rizík – intervencie v mestách Emilia Romagna, Toskánsko a Marche

Míľnik

Identifikácia zásahov prostredníctvom nariadenia (vyhlášok) komisára pre núdzové situácie

Vyhláška (vyhlášky) komisára pre núdzové situácie

TRETÍ ŠTVRŤROK

2024

V jednom alebo viacerých nariadeniach komisára pre núdzové situácie sa určí presný zoznam zásahov na obnovu vodných ciest a zvýšenie ochrany pred povodňami a zosuvmi pôdy, zásahy na obnovu verejných budov vrátane verejných domov a zdravotných stredísk a celkový počet km dopravnej siete, ktorá sa má obnoviť. Hodnota celkového počtu intervencií predstavuje najmenej 1,2 miliardy EUR.

M2C4 – 11bis

Investícia 2.1.a. Opatrenia na znižovanie povodňových a hydrogeologických rizík – intervencie v mestách Emilia Romagna, Toskánsko a Marche

Cieľ

Realizované projekty

Certifikácia dokončenia projektov

Počet

0

190

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác sa vydávajú najmenej na 190 zásahov na obnovu vodných ciest a zvýšenie ochrany pred povodňami a zosuvmi pôdy, ako aj na rekonštrukčné zásahy dopravnej siete, ako sa uvádza vo vyhláškach komisára pre núdzové situácie.

M2C4 – 12

Investícia 2.1.b. Opatrenia na zníženie povodňových a hydrogeologických rizík

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti revidovaného právneho rámca pre zásahy proti povodňovým a hydrogeologickým rizikám

Ustanovenia nariadení, v ktorých sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Dekréty, ktorými sa schvaľuje prvá intervencia a investičný plán v príslušnej oblasti (delegát komisára/región/autonómna provincia) na zníženie povodňových a hydrogeologických rizík, majú za cieľ obnoviť začiatok pôvodných podmienok a zabezpečiť odolnosť území voči prírodným katastrofám.

M2C4 – 13

Investícia 2.1b – Opatrenia na zníženie povodňových a hydrogeologických rizík

Cieľ

Vykonané intervencie typu D a typu E

NEUVEDENÉ

Percento

0

90

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác sa vydávajú aspoň na 90 % zásahov typu E a typu D zameraných na obnovu poškodených verejných štruktúr, ako sa uvádza v schvaľovacích aktoch Národnej služby civilnej ochrany.

M2C4 – 18

Investície. 3.1: Ochrana a zveľaďovanie mestských a prímestských lesov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti revidovaných právnych zmien na ochranu a zhodnocovanie mestských a prímestských zelených plôch

Ustanovenie v príslušných právnych predpisoch, v ktorom sa uvádza prijatie plánu mestského zalesňovania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Plán mestského zalesňovania musí byť v súlade s cieľmi zákona z 12. decembra 2019, 141 (ďalej len „zákon o klíme“) a po fáze plánovania, ktorú majú uskutočniť metropolitné mestá. V pláne by sa mali stanoviť minimálne tieto ciele:

-Zachovaťposilniť difúznu biodiverzitusúladeeurópskou stratégiouoblasti biodiverzity,

-Prispieťzníženiu znečistenia ovzdušiametropolitných oblastiach,

-Obmedziť postupyprípade nesplnenia povinnostioblasti kvality ovzdušia;

-Obnoviť krajinu vytvorenú človekomzlepšiť chránené oblasti nachádzajúce sabezprostrednej blízkosti metropolitných oblastí;

Obmedziť spotrebu pôdy a obnoviť užitočné pôdy.

M2C4 – 19

Investície. 3.1: Ochrana a zveľaďovanie mestských a prímestských lesov

Cieľ

Rastlinné stromy na ochranu a zhodnocovanie mestských a prímestských zelených plôch T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 650 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Vysadiť najmenej 1650000 stromov na opätovné zalesňovanie mestských a prímestských oblastí podľa článku 4 zákona z 12. decembra 2019, 141 (tzv. zákon o klíme).

M2C4 – 20

Investície. 3.1: Ochrana a zveľaďovanie mestských a prímestských lesov

Cieľ

Rastlinné stromy na ochranu a zhodnocovanie mestských a prímestských zelených plôch T2

NEUVEDENÉ

Počet

1 650 000

4 500 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Výsadba lesného reprodukčného materiálu (osív alebo rastlín) pre najmenej 4500000 stromov a krov na účely opätovného zalesňovania mestských a prímestských oblastí podľa článku 4 zákona z 12. decembra 2019, 141 (tzv. zákon o klíme).

M2C4 – 20bis

Investície. 3.1: Ochrana a zveľaďovanie mestských a prímestských lesov

Cieľ

Rastlinné stromy na ochranu a zhodnocovanie mestských a prímestských zelených plôch T3

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 500 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Presádzanie lesného reprodukčného materiálu (osív alebo rastlín) pre najmenej 3500000 stromov a krov na opätovné zalesnenie mestských a prímestských oblastí.

M2C4 – 21

Investícia 3.3 Renaturácia oblasti Po

Míľnik

Revízia právneho rámca pre intervencie na renaturáciu oblasti Pád

Ustanovenie v príslušnom právnom predpise, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Nadobudnutie účinnosti príslušných právnych predpisov s cieľom obnoviť ekologický koridor reprezentovaný riečnymdnom vrátane prirodzeného opätovného zalesňovania a zásahov na obnovu a reaktiváciu bočných vetiev a oxôt.

M2C4 – 22

Investícia 3.3 Renaturácia oblasti Po

Cieľ

Zníženie umelosti riečneho dna na renaturáciu oblasti Pád T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

13

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Znížiť umelosť riečneho dna aspoň o 13 km pozdĺž osi Po.

M2C4 – 23

Investícia 3.3 Renaturácia oblasti Po

Cieľ

Zníženie umelosti riečneho dna na renaturáciu oblasti Pád T2

NEUVEDENÉ

Počet

13

37

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydávajú sa osvedčenia o dokončení prác na zníženie umelosti riečneho dna aspoň o 37 km pozdĺž osi Po.

Vydávajú sa osvedčenia o dokončení prác, ktoré zahŕňajú činnosti opätovného zalesňovania, pokrývajúce najmenej 337 hektárov pobrežných zalesnených oblastí.

M2C4 – 24

Investícia 3.4. Sanácia „pôdy osirotených lokalít“

Míľnik

Právny rámec pre sanáciu opustených lokalít

Ustanovenie v príslušnom právnom predpise, v ktorom sa uvádza prijatie akčného plánu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Akčným plánom revitalizácie opustených lokalít sa zníži záber pôdy a posilní sa obnova miest. Zahŕňa minimálne:

-Identifikácia opustených lokalít vo všetkých 21 regiónoch a/alebo autonómnych provinciách

-Osobitné zásahy, ktoré sa majú vykonaťkaždej ojedinelej lokalitecieľom znížiť záber pôdyzlepšiť obnovu miest

M2C4 – 25

Investícia 3.4. Sanácia „pôdy osirotených lokalít“

Cieľ

Revitalizácia opustených lokalít

NEUVEDENÉ

Percento

0

70

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o sanácii pôdy (ako sa uvádza v článku 5 čiarke 3 akčného plánu) vydané pre 70 % opustených lokalít uvedených v akčnom pláne.

M2C4 – 26

Investícia 3.5. Obnova a ochrana morského dna a morských biotopov

Cieľ

Obnova a ochrana morského dna a morských biotopov

NEUVEDENÉ

Počet

0

10

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Vykonalo sa týchto 10 činností:

·Lokality na obnovu ustríc boli umiestnené aspoňjednej lokalite pre každýtýchto regiónov:  Friuli Venezia GiuliaEmilia Romagna;

·Morské dnomorská vegetácia boli vysadené aspjednej lokalite pre každýtýchto regiónov:   Lazio, Kampánia, Kalábria, Sicília;

·V oblastiach západného, strednéhojužného Stredozemia boli nainštalované uväzovacie polia vybavené bójami;

·Ghostové siete boli odstránené celkovo najmenej15 lokalitách nachádzajúcich sa na Sicílii, Kampánii, Lazio, Apúlii, MarcheEmilia Romagna;

·Pobrežné radiálne stanice boli udržiavané alebo inštalované alebo vybavené vývojovým softvérom najmenej na 9 miestachbola zakúpená mobilná jednotka oceánografického výskumu;

·Bolo spustených najmenej 12 vĺnových bójí;

·Údržba alebo inštalácia nových snímačov sa uskutočnilanajmenej 25 staniciach sieteprechodovým prierezom;

·Inštalácia aspoň troch nových námorných meteorologických stanícúdržba najmenej 25 morských meteorologických stanícoblasti Benátskej lagúny;

·Bolo nainštalovaných najmenej 10 pevných staníc na nepretržité monitorovanie chemicky-fyzickýchtrofických parametrovlagúnoch;

·Aspoň 5 softvérových systémov na pozorovanie na monitorovanie morskýchpobrežných biotopov vytvorilo údaje.

Každý nákup lodí alebo plavidiel musí byť najlepšou dostupnou technológiou s najnižšími environmentálnymi vplyvmi v tomto odvetví.

M2C4 – 27

Reforma 4.1. Zjednodušenie právnych predpisov a posilnenie riadenia pri realizácii investícií do infraštruktúry na zásobovanie vodou

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zjednodušenia právnych predpisov pre intervencie v primárnej vodohospodárskej infraštruktúre na zabezpečenie dodávok vody

Ustanovenie (ustanovenia) v príslušných právnych predpisoch, v ktorých sa uvádza nadobudnutie účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Revidovanými právnymi predpismi sa posilní riadenie a zjednoduší sa realizácia investícií do infraštruktúry na zásobovanie vodou. Nový právny rámec by mal minimálne:

— Urobiť z národného plánu intervencií v sektore vodného hospodárstva ústredný finančný nástroj pre investície v sektore vodného hospodárstva.

— Požiadať o stanovisko a aktívne zapojiť regulačného orgánu („Autorità di Regolazione per Energia Reti e Ambiente“) do akejkoľvek zmeny alebo aktualizácie plánu.

— Poskytnúť podporné a sprievodné opatrenia pre vykonávacie orgány, ktoré nie sú schopné realizovať investície súvisiace s primárnym obstarávaním v predpokladanom časovom rámci.

— Zjednodušiť postupy podávania správ a monitorovania investícií financovaných v odvetví vodného hospodárstva.

M2C4 – 28

Investícia 4.1. Investície do primárnej vodohospodárskej infraštruktúry na zabezpečenie dodávok vody

Míľnik

Pridelenie finančných prostriedkov na všetky projekty na investície do primárnej vodohospodárskej infraštruktúry a na zabezpečenie dodávok vody

Uverejnenie vyhlášky (vyhlášok)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2023

Uverejnenie dekrétu (vyhlášok) o prijatí s udelením (pridelením) finančných prostriedkov na projekty na investície do primárnej vodohospodárskej infraštruktúry a do bezpečnosti dodávok vody.

Rozsah pôsobnosti zmlúv je takýto:

-Bezpečnosť dodávok vodydôležitých mestských oblastiach;

-Štrukturálne práce na zvýšenie bezpečnostiodolnosti siete vrátane adaptácie na zmenu klímy (okrem priehrad);

-Zvýšenie prepravnej kapacity vody.

Výberovými kritériami sa zabezpečí, aby investícia v plnej miere prispievala k cieľom v oblasti zmeny klímy s koeficientom 40 % v súlade s prílohou VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

M2C4 – 29

Investícia 4.1. Investície do primárnej vodohospodárskej infraštruktúry na zabezpečenie dodávok vody

Cieľ

Dokončenie prác na vodohospodárskej infraštruktúre

NEUVEDENÉ

Počet

0

45

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác boli vydané pre zásahy v najmenej 45 vodovodných systémoch (komplexných aj elementárnych), z toho najmenej 32 komplexných vodovodných systémov.

M2C4 – 30

Investícia 4.2. Zníženie strát vo vodovodných sieťach vrátane digitalizácie a monitorovania sietí

Míľnik

Prideľovanie finančných prostriedkov všetkým projektom na intervencie vo vodovodných distribučných sieťach vrátane digitalizácie a monitorovania sietí

Uverejnenie vyhlášky (vyhlášok)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2023

Uverejnenie dekrétu (vyhlášok) o prijatí s udelením (pridelením) finančných prostriedkov na projekty na intervencie zamerané na modernizáciu a efektívnosť vodovodných sietí.

Rozsah pôsobnosti zmlúv je takýto:

-Intervencie na zníženie strátsieťach pitnej vody;

-Zvýšiť odolnosť vodných systémov voči zmene klímy;

-Posilniť digitalizáciu sietízáujme optimálneho hospodáreniavodnými zdrojmi, znížiť odpadobmedziť neefektívno

M2C4 – 31

Investícia 4.2. Zníženie strát vo vodovodných sieťach vrátane digitalizácie a monitorovania sietí

Cieľ

Zásahy do vodovodných distribučných sietí vrátane digitalizácie a monitorovania sietí T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

14 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Ohraničenie vodovodnej siete aspoň 14000 kilometrov

M2C4 – 33

Investícia 4.3 Investície do odolnosti zavlažovacieho agrosystému pre lepšie hospodárenie s vodnými zdrojmi

Míľnik

Pridelenie finančných prostriedkov na všetky projekty zamerané na odolnosť zavlažovacieho agrosystému v záujme lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi

Uverejnenie dekrétu (vyhlášok).

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Uverejnenie dekrétu (vyhlášok) o prijatí s udelením (pridelením) finančných prostriedkov na projekty zamerané na intervencie týkajúce sa sietí a zavlažovacích systémov a súvisiaceho systému digitalizácie a monitorovania.

Rozsah pôsobnosti zmlúv je takýto:

-Podporovať meraniemonitorovanie využívaniakolektívnych sieťach (inštaláciou meračovsystémov diaľkového ovládania) vrátane prechodu od samozásobovaniakolektívnemu využívaniu ako predpoklad dokončenia zavedenia cenovej politikyoblasti vody založenej na objeme vody na efektívne využívanie vodných zdrojovpoľnohospodárstve a v dôsledku toho stimulovať zníženie nezákonného odberu vody vo vidieckych oblastiach.

-Investície do zavlažovania by mali byť zamerané na zefektívnenie existujúceho zavlažovania, aj keď je dotknutý vodný útvardobrom stave.

Očakáva sa, že toto opatrenie výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrenia a zmierňujúce kroky stanovené v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“.

(2021/C58/01). Pri každej čiastkovej investícii sa zabezpečí najmä úplný súlad s požiadavkami práva EÚ vrátane rámcovej smernice o vode pred začatím stavebných prác, počas nich a po ich začatí.

Okrem toho intervencie, ak sa uplatňujú podľa vnútroštátneho práva, podliehajú posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (EIA) podľa smernice 2011/92/EÚ, ako aj príslušným posúdeniam v kontexte smernice 2000/60/ES a smernice 92/43/EHS vrátane vykonávania požadovaných zmierňujúcich opatrení.

M2C4 – 34

Investícia 4.3 Investície do odolnosti zavlažovacieho agrosystému pre lepšie hospodárenie s vodnými zdrojmi

Cieľ

Intervencie v záujme odolnosti zavlažovacieho agrosystému v záujme lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi T1

NEUVEDENÉ

Počet

0

40

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 40 zdrojov stiahnutia z trhu (uvedených v databáze SIGRIAN) spojených s koncesiou na vodu (concessione di derivazione) s kapacitou prietoku najmenej 100 l/s musí byť vybavených meračmi.

Zásahy v oblasti celkovej efektívnosti siete zahŕňajú aj inštaláciu:

-300 metrov tretej úrovne;

-10000 metrov štvrtej úrovne;

-Digitalizáciazlepšenia sietí.

M2C4 – 34bis

Investícia 4.3 Investície do odolnosti zavlažovacieho agrosystému pre lepšie hospodárenie s vodnými zdrojmi

Cieľ

Intervencie zamerané na odolnosť zavlažovacieho agrosystému v záujme lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi T1.2

NEUVEDENÉ

Počet

40

105

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 105 zdrojov na stiahnutie z trhu (uvedených v databáze SIGRIAN) spojených s koncesiou na vodu (concessione di derivazione) s kapacitou prietoku najmenej 100 l/s musí byť vybavených meračmi.

Intervencie zamerané na celkovú efektívnosť siete využívajú najmenej 422407 hektárov zavlažovanej plochy a zahŕňajú:

-Inštalácia 750 metrov tretej úrovne;

-Inštalácia 25000 metrov štvrtej úrovne;

-Digitalizáciazlepšenia sietí.

M2C4 – 35

Investícia 4.3 Investície do odolnosti zavlažovacieho agrosystému pre lepšie hospodárenie s vodnými zdrojmi

Cieľ

Intervencie zamerané na odolnosť zavlažovacieho agrosystému v záujme lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi T2

NEUVEDENÉ

Hektárov

0

96 390

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Aspoň 96390 hektárov zavlažovanej plochy využíva efektívne využívanie zavlažovacích zdrojov.

M2C4 – 36

Investícia 4.4 Investície do kanalizácie a čistenia

Míľnik

Pridelenie finančných prostriedkov na projekty kanalizácie a čistenia odpadových vôd

Uverejnenie dekrétu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Uverejnenie rozhodnutia o prijatí s udelením (pridelením) finančných prostriedkov na návrhy projektov.

Intervencie musia:

-Zefektívniť čistenie odpadových vôd vypúšťaných do morskýchvnútrozemských vôd,to aj prostredníctvom technologických inovácií;

-Tam, kde je to možné, transformovať niektoré čistiarne na „zelené továrne“, ktoré opätovne využívajú vyčistenú odpadovú vodu na zavlažovaniepriemyselné účely.

Toto opatrenie nesmie výrazne narušiť plnenie environmentálnych cieľov v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadňuje opis opatrenia a zmierňujúce kroky stanovené v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením týkajúcim sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Najmä spaľovanie kalu nie je oprávnené.

M2C4 – 38

Investícia 4.4 Investície do kanalizácie a čistenia

Cieľ

Populačný koeficient využívajúci intervencie v oblasti kanalizácie a čistenia

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 750 000

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o ukončení prác vydané pre zásahy v oblasti kanalizácie a čistenia komunálnych odpadových vôd v aglomeráciách s populačným koeficientom najmenej 3750000 (PE), z ktorých najmenej 1209000 PE sa nachádza v aglomeráciách, na ktoré sa vzťahuje postup v prípade nesplnenia povinnosti v súvislosti s nedodržiavaním smernice Rady 91/271/EHS, potvrdené správou nezávislého inžiniera

M2C4 – 39

Investícia 4.5
Grantová schéma na investície do vodohospodárskej
infraštruktúry

M

Vykonávacia dohoda

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

M2C4 – 40

Investícia 4.5
Grantová schéma na investície do vodohospodárskej
infraštruktúry

T

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investície

NEUVEDENÉ

Percentuálny podiel (%)

0 %

100 %

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Spoločnosť Invitalia S.p.A. musí s konečnými príjemcami uzavrieť zákonné dohody o grante na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do schémy (s prihliadnutím na poplatky za správu). Aspoň 40 % tohto financovania prispeje k plneniu cieľov v oblasti klímy pomocou metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

Taliansko prevedie 1 200 000 000 EUR na nástroj Invitalia S.p.A.

H. ÚLOHA 3 ZLOŽKA 1: Udržateľná dopravná infraštruktúra

H.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

NEUVEDENÉ

H.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

NEUVEDENÉ

H.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investície do tejto zložky podporujú zavádzanie železničnej infraštruktúry (vysokorýchlostné, nákladné, regionálne železnice, Európsky systém riadenia železničnej dopravy). Sprevádzajú ich reformy na urýchlenie investícií do železničnej infraštruktúry a zlepšenie kvality cestnej infraštruktúry. Zložka reformy podnikateľského prostredia obsahuje opatrenie, ktoré vytvára dodatočné stimuly pre regióny, aby uchádzali o svoje regionálne zmluvy o službách vo verejnom záujme v oblasti železničnej dopravy. Tento komponent obsahuje opatrenia na rozvoj používania vodíka v železniciach.

Tento komponent podporuje riešenie odporúčania pre danú krajinu z roku 2019, v ktorom sa Taliansko naliehavo vyzýva, aby „zameralo hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na [...] kvalitu infraštruktúry s prihliadnutím na regionálne rozdiely“ a odporúčanie pre danú krajinu na rok 2020 s názvom „Zaťažiť pripravené verejné investičné projekty“ a „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie, výskum a inovácie, udržateľnú verejnú dopravu, nakladanie s odpadom a vodné hospodárstvo, ako aj posilnenú digitálnu infraštruktúru na zabezpečenie poskytovania základných služieb“.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

Reforma 1.1 – Urýchlenie procesu schvaľovania zmluvy medzi ministerstvom infraštruktúry a dopravy (MIT) a manažérom železničnej infraštruktúry Rete Ferroviaria Italiana

Táto reforma spočíva v zrušení požiadavky, aby parlamentné komisie vyjadrili stanovisko k zoznamu investícií kontratti di Programma (CdP) manažéra železničnej infraštruktúry Rete Ferroviaria Italiana. Parlamentné komisie vyjadria stanovisko k strategickému investičnému programu.

Reforma 1.2 – Urýchlenie procesu schvaľovania projektov

Táto reforma spočíva v prijatí právnych predpisov umožňujúcich predvídať uvedenie miesta prác v čase „projektu ekonomickej technickej uskutočniteľnosti“ (PFTE) namiesto čakania na konečnú fázu návrhu projektu. Dodatočné povolenia, ktoré nemožno získať na PFTE, by sa získali v ďalších fázach návrhu projektu bez toho, aby sa zvolala „Conferenza dei Servizi“ ako výnimka zo zákona č. 241/1990. Týmito zmenami sa skráti čas schvaľovania projektov z 11 na 6 mesiacov.

Reforma 1.3 – Podpora efektívnosti železničnej infraštruktúry v Taliansku

Cieľom tejto reformy je podporiť zvýšenie hospodárskej súťaže na trhoch regionálnej a medzimestskej železničnej dopravy, zlepšiť plánovanie infraštruktúry železničných tratí a sietí a zaviesť meranie výkonnosti riadenia železničnej infraštruktúry a investícií. Reforma pozostáva z prijatia primárnych a sekundárnych právnych predpisov, ako aj z prijatia právnych aktov o spoločnosti pre železničné koľajové vozidlá (ROSCO).

Investícia 1.1 – Vysokorýchlostné železničné spojenia na juhu pre osobnú a nákladnú dopravu

Cieľom tejto investície je rozšíriť taliansku železničnú infraštruktúru. Táto investícia pozostáva z výstavby 114 km vysokorýchlostnej železničnej infraštruktúry pre osobnú a nákladnú dopravu na tratiach Napoli – Bari, Salerno – Reggio Calabria a Palermo – Catania.

Investícia 1.2 – Vysokorýchlostné trate na severe spájajúce zvyšok Európy

Cieľom tejto investície je rozšíriť taliansku železničnú infraštruktúru. Táto investícia pozostáva z výstavby 158 km vysokorýchlostnej železničnej infraštruktúry pre osobnú a nákladnú dopravu na tratiach Brescia – Verona – Vicenza – Padova, Ligúria – Alpi.



Investícia 1.3 – Diagonálne spojenia

Cieľom tejto investície je rozšíriť taliansku železničnú infraštruktúru. Táto investícia pozostáva z výstavby 15 km vysokorýchlostných železníc pre osobnú a nákladnú dopravu na tratiach Orte – Falconara a Taranto-Metaponto – Potenza – Battipaglia.

Investícia 1.4 – Európsky systém riadenia železničnej dopravy (ERTMS)

Cieľom tejto investície je prispieť k prispôsobeniu talianskej železničnej infraštruktúry európskym normám interoperability. Táto investícia pozostáva z vybavenia 2 785 km železničných tratí Európskym systémom riadenia železničnej dopravy (ERTMS) na úrovni infraštruktúry a technológií v súlade s talianskym plánom zavádzania ERTMS oznámeným Európskej komisii. .

Investícia 1.8 – Modernizácia železničných staníc [riadenieRete Ferroviaria Italiana (RFI)]; na juhu)

Cieľom tejto investície je zabezpečiť prístupnosť železničných staníc pre osoby so zdravotným postihnutím a osoby so zníženou pohyblivosťou. Táto investícia pozostáva z modernizácie 38 železničných staníc.

Investícia 1.10 – Posilnenie metropolitných uzlov a regionálnych železničných tratí

Cieľom tejto investície je zlepšiť kvalitu talianskych medziregionálnych a regionálnych železničných tratí. Táto investícia pozostáva z modernizácie najmenej 3 309 km železničných tratí vrátane 1 162 km na juhu. Projekty, ktoré patria do tohto opatrenia, môžu získať podporu z iných európskych programov.

Reforma 2.1 – Prijatie „Usmernení pre klasifikáciu a riadenie rizík, hodnotenie bezpečnosti a monitorovanie existujúcich mostov“

Táto reforma pozostáva z prijatia usmernení pre klasifikáciu a riadenie rizík, hodnotenie bezpečnosti a monitorovanie existujúcich mostov. Prijatie „usmernení“, ktoré umožnia uplatňovanie spoločných noriem a metodík na celej vnútroštátnej cestnej sieti.

Reforma 2.2 – Prevod majetku mostov a viaduktov z ciest nižšej úrovne na cesty s vyšším hodnotením

Táto reforma pozostáva z prevodu vlastníctva mostov, viaduktov a prejazdov z ciest nižšieho typu na cesty vyššieho typu (diaľnice a hlavné predmestské cesty), čo umožní zvýšenie celkovej bezpečnosti cestnej siete, keďže mosty, viadukty a prejazdy udržiava ANAS a/alebo koncesionári diaľnic, ktorí majú lepšie kapacity plánovania a údržby ako jednotlivé obce alebo provincie.

H.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

číslo Číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M3C1 – 1

Reforma 1.1 – Zrýchlenie procesu schvaľovania zmluvy medzi ministerstvom infraštruktúry a dopravy a žiadosťou o informácie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnej zmeny postupu schvaľovania programu Contratti di (CdP)

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívnej zmeny o procese schvaľovania Contratti di Programma

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Legislatívnou zmenou sa skráti čas schvaľovania kontratti di Programma (CdP) manažéra železničnej infraštruktúry Rete Ferroviaria Italiana.

M3C1 – 2

Reforma 1.2 – Urýchlenie procesu schvaľovania projektov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti regulačnej zmeny, ktorou sa skracuje čas schvaľovania projektov z 11 na šesť mesiacov

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti regulačnej zmeny, ktorou sa skracuje doba povolenia z 11 na šesť mesiacov.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Regulačná zmena skráti čas schvaľovania projektov z 11 na šesť mesiacov.

M3C1 – 3

Investícia 1.1 – Vysokorýchlostné železničné spojenia na juhu pre osobnú a nákladnú dopravu

Míľnik

Zadanie zákazky na výstavbu vysokorýchlostnej železničnej trate na tratiach Napoli-Bari a Palermo – Catania

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na výstavbu vysokorýchlostných železníc na tratiach Napoli-Bari a Palermo – Catania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na výstavbu vysokorýchlostnej železničnej trate na tratiach Napoli-Bari a Palermo – Catania v plnom súlade s pravidlami verejného obstarávania

Zmluva (zákazky) sa vzťahuje na tieto časti týchto riadkov:

Trať Napoli – Bari: Orsara – Bovino

Linka Palermo – Katánia: Catenanuova – Dittaino a Dittaino – Enna

M3C1 – 4

Investícia 1.1 – Vysokorýchlostné železničné spojenia na juhu pre osobnú a nákladnú dopravu

Míľnik

Zadanie zákazky na výstavbu vysokorýchlostnej železničnej trate na tratiach Salerno Reggio Calabria

Oznámenie o zadaní multidisciplinárnej zákazky na výstavbu vysokorýchlostnej železničnej trate na trati Salerno-Reggio Calabria

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o zadaní multidisciplinárnej zákazky na výstavbu vysokorýchlostnej železničnej trate na trati Salerno Reggio Calabria.

Zmluva sa vzťahuje na tieto časti tohto riadku: Battipaglia – Romagnano

M3C1 – 5

Investícia 1.1 – Vysokorýchlostné železničné spojenia na juhu pre osobnú a nákladnú dopravu 

Cieľ

Vysokorýchlostná železnica na tratiach Napoli-Bari a Palermo – Catania

NEUVEDENÉ

Km

0

41

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Osvedčenia o ukončení prác na výstavbe 41 km vysokorýchlostných železníc na tratiach Napoli-Bari a Palermo – Catania.

41 km musí byť postavených v týchto segmentoch:

Bicocca-Catenanuova (trasa Palerma – Katánia), na ktorej sa práce začali po 30. septembri 2023.

Cancello – Frasso (trasa Napoli – Bari), na ktorej sa práce začali po 30. septembri 2023.

Napoli – Cancello (divízia Napoli – Bari), na ktorej sa práce začali po 30. septembri 2023.

Pri posudzovaní a schvaľovaní každého príslušného projektu/investície sa dodržiavajú všetky pravidlá a postupy stanovené v článku 6 ods. 3 a článku 6 ods. 4 smernice EÚ 92/43/EHS a dodržiavajú sa vnútroštátne usmernenia k posudzovaniu vplyvu uverejnené v Úradnej vestníku Talianskej republiky č. 303 z 28. decembra 2019.

M3C1 – 6

Investícia 1.1 – Vysokorýchlostné železničné spojenia na juhu pre osobnú a nákladnú dopravu

Cieľ

Vysokorýchlostná železnica na tratiach Napoli – Bari, Salerno-Reggio Calabria, Palermo – Catania

NEUVEDENÉ

Km

41

114

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydávajú sa osvedčenia o dokončení prác – v súlade s metodikou WBS – na výstavbu 114 km vysokorýchlostných železníc na tratiach Napoli – Bari, Salerno – Reggio Calabria, Palermo – Catania.

Orientačné rozdelenie je takéto:

Trať Napoli – Bari (12 km), z toho:

-Apice-Hirpinia (12 km)

-Frasso-Telese (11 km)

-Telese-Vitulano (19 km)

Salerno – Reggio Calabria (14,7 km), z toho:

-Battipaglia-Romagnano (14,7 km)

Trať Palermo – Catania, 16,5 km, z toho:

-Dittanio – Enna (2 km)

-Giampilieri-Fiumefreddo (7,5 km)

-Ogliastrillo-Castelbuono (7 km)

Pri posudzovaní a schvaľovaní každého príslušného projektu/investície sa dodržiavajú všetky pravidlá a postupy stanovené v článku 6 ods. 3 a článku 6 ods. 4 smernice EÚ 92/43/EHS a dodržiavajú sa vnútroštátne usmernenia k posudzovaniu vplyvu uverejnené v Úradnej vestníku Talianskej republiky č. 303 z 28. decembra 2019.

M3C1 – 9

Investícia 1.2 – Vysokorýchlostné trate na severe spájajúce zvyšok Európy

Cieľ

Vysokorýchlostná železnica na tratiach Brescia – Verona – Vicenza – Padova; Ligúria-Alpi.

NEUVEDENÉ

Počet

0

158

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydávajú sa osvedčenia o dokončení prác – v súlade s metodikou WBS – na výstavbu 158 km vysokorýchlostných železníc na tratiach Brescia – Verona – Vicenza – Padova a Liguria-Alpi.

Orientačné rozdelenie je takéto:

-Brescia-Verona (48 km)

-Verona-Bivio-Vicenza (44 km)

-Uzol Janov (17 km)

-Tretí prechod Giovi (35,3 km)

-Rho-Parabiago (4 km)

-Pavia-Milano-Rogoredo (10,3 km)

Pri posudzovaní a schvaľovaní každého príslušného projektu/investície sa dodržiavajú všetky pravidlá a postupy stanovené v článku 6 ods. 3 a článku 6 ods. 4 smernice EÚ 92/43/EHS a dodržiavajú sa vnútroštátne usmernenia k posudzovaniu vplyvu uverejnené v Úradnej vestníku Talianskej republiky č. 303 z 28. decembra 2019.

Pokiaľ ide o segment Rho-Parabiago (4 km), všetky zmierňujúce opatrenia identifikované v rámci EIA sa začlenia do projektu a budú sa dodržiavať vo fázach výstavby a prevádzky infraštruktúry.

M3C1 – 10

Investícia 1.3 – Diagonálne spojenia

Míľnik

Zadanie zákazky na vybudovanie spojení na tratiach Orte – Falconara a Taranto – Metaponto – Potenza – Battipaglia

Oznámenie o zadaní multidisciplinárnej zákazky na výstavbu vysokorýchlostnej železničnej trate na tratiach Orte – Falconara a Taranto – Metaponto – Potenza – Battipaglia

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Oznámenie o zadaní multidisciplinárnej zákazky na vybudovanie spojení na tratiach Orte – Falconara a Taranto – Metaponto – Potenza – Battipaglia.

Zmluva (zákazky) sa vzťahuje na tieto riadky:

Orte-Falconara

Taranto – Metaponto-Potenza-Battipaglia

M3C1 – 11

Investícia 1.3 – Diagonálne spojenia

Cieľ

Vysokorýchlostná železnica na tratiach Orte – Falconara a Taranto – Metaponto – Potenza – Battipaglia

NEUVEDENÉ

Počet

0

15

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydávajú sa osvedčenia o dokončení prác – v súlade s metodikou WBS – na výstavbu 15 km vysokorýchlostných železníc na tratiach Orte – Falconara a Taranto – Metaponto – Potenza – Battipaglia.

Orientačné rozdelenie je takéto:

-Orte-Falconara (12,3 km)

-Taranto-Metaponto-Potenza-Battipaglia (2,8 km)

Pri posudzovaní a schvaľovaní každého príslušného projektu/investície sa dodržiavajú všetky pravidlá a postupy stanovené v článku 6 ods. 3 a článku 6 ods. 4 smernice EÚ 92/43/EHS a dodržiavajú sa vnútroštátne usmernenia k posudzovaniu vplyvu uverejnené v Úradnej vestníku Talianskej republiky č. 303 z 28. decembra 2019.

M3C1 – 12

Investícia 1.4 – Zavedenie Európskeho systému riadenia železničnej dopravy (ERTMS)

Míľnik

Zadávanie zákaziek na Európsky systém riadenia železničnej dopravy

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na zavedenie Európskeho systému riadenia železničnej dopravy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na zavedenie Európskeho systému riadenia železničnej dopravy (ERTMS)

M3C1 – 14

Investícia 1.4 – Zavedenie Európskeho systému riadenia železničnej dopravy (ERTMS)

Cieľ

2 785 km železničných tratí vybavených Európskym systémom riadenia železničnej dopravy

NEUVEDENÉ

Počet

0

2 785

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení sa vydávajú na 2 785 km železníc vybavených Európskym systémom riadenia železničnej dopravy na úrovni infraštruktúry a technológií.

M3C1 – 15

Investícia 1.5 – Posilnenie metropolitných uzlov a kľúčových vnútroštátnych prepojení

Cieľ

700 km modernizovaných traťových úsekov postavených na metropolitných uzloch a kľúčových vnútroštátnych spojeniach

NEUVEDENÉ

Počet

0

700

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Aspoň 700 km modernizovaných traťových úsekov postavených na metropolitných uzloch a kľúčových vnútroštátnych spojeniach pripravených na fázu schvaľovania a prevádzky.

M3C1 – 17

Investícia 1.7 – Modernizácia, elektrifikácia a odolnosť železníc na juhu

Cieľ

172 km dokončených prác súvisiacich s odolnosťou železníc na juhu, ktoré sú pripravené na fázu povoľovania a prevádzky.

NEUVEDENÉ

Počet

0

172

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Dokončenie prác na dĺžke najmenej 172 km súvisiacich s odolnosťou južných železníc pripravených na fázu povoľovania a prevádzky.

172 km sa vzťahuje na tieto trate:

 Paola- Reggio Calabria;

 Lentini Diramazione-Gela;

 Messina – Catania – Siracusa;

 Caserta – Battipaglia;

 Rómovia – Napoli; a zároveň

 Bari – Brindisi.

Cieľ sa dosiahne prostredníctvom CLP (t. j. „Codice Locale Progetto“), ktoré nie sú podporované z iných fondov EÚ ako Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

M3C1 – 19

Investícia 1.8 – Modernizácia železničných staníc (riadenie RFI; na juhu)

Cieľ

Modernizované a prístupné železničné stanice

NEUVEDENÉ

Počet

0

10

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Desať železničných staníc je modernizovaných a prístupných v súlade s nariadením Komisie č. 1300/2014.

M3C1 – 20

Investícia 1.8 – Modernizácia železničných staníc (riadenie RFI; na juhu)

Cieľ

Modernizované a prístupné železničné stanice

NEUVEDENÉ

Počet

10

38

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác na modernizácii 38 železničných staníc v regiónoch Abruzzo, Basilicata Campania, Kalábria, Molise, Apúlia, Sicília a Sardegna.

M3C1 – 21

Reforma 2.1 – Vykonávanie nedávneho „zjednodušenia zákonného dekrétu“ (zmeneného na zákon č. 120 z 11. septembra 2020) vydaním dekrétu o prijatí „Usmernení pre klasifikáciu a riadenie rizík, hodnotenie bezpečnosti a monitorovanie existujúcich mostov“

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti „Usmernení pre klasifikáciu a riadenie rizík, hodnotenie bezpečnosti a monitorovanie existujúcich mostov“

Ustanovenie dekrétu o nadobudnutí účinnosti dekrétu, ktorým sa prijímajú „Usmernenia pre klasifikáciu a riadenie rizík, hodnotenie bezpečnosti a monitorovanie existujúcich mostov“

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

V usmerneniach sa stanovia spoločné normy a metodiky pre celú vnútroštátnu cestnú sieť na klasifikáciu a riadenie rizík, hodnotenie bezpečnosti a monitorovanie existujúcich mostov.

M3C1 – 22

Reforma 2.2 – Prevod majetku mostov a viaduktov z ciest nižšej úrovne na cesty s vyšším hodnotením

Míľnik

Previesť vlastníctvo mostov, viaduktov a prejazdov z ciest nižšej úrovne na tie, ktoré sú v poradí vyššie (diaľnice a hlavné štátne cesty)

Ustanovenie v príslušnom právnom akte, v ktorom sa odkazuje na nadobudnutie účinnosti prevodu vlastníctva mostov, viaduktov a prejazdov z ciest nižšej úrovne na cesty s vyšším hodnotením (diaľnice a hlavné štátne cesty)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Prevod vlastníctva umeleckých diel sa musí uskutočniť do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti zákona č. 120/20. Očakáva sa, že bude dokončená podľa pravidiel Codice della Strada (legislatívny dekrét č. 285/1992) a jeho nariadení (prezidentský dekrét č. 495/92), v ktorých sa stanovujú ustanovenia o prevode vlastníctva medzi subjektmi vlastniacimi cestnú premávku.

M3C1 – 26

Reforma 1.3 – Podpora efektívnosti železničnej infraštruktúry v Taliansku

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov a iných právnych aktov

Právne predpisy a iné právne akty

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov a v prípade potreby iných právnych aktov, ako sa uvádza ďalej.

Časť 1 – Účinnosť a výkonnosť verejných investícií:

V právnych predpisoch sa predpokladá, že ministerstvo infraštruktúry a dopravy prijme viacročný strategický dokument, ktorým sa bude riadiť viacročné plánovanie infraštruktúry Talianska na obdobie najmenej 10 rokov. Dokument podporuje multimodálnu dopravu a plne integruje priemyselné potreby podnikového sektora do plánovania infraštruktúry (napríklad uprednostňovaním investícií, ktoré spájajú kľúčové priemyselné oblasti a logistické uzly s dopravnou sieťou).

Reformou sa zabezpečuje preskúmanie dokumentov týkajúcich sa plánovania infraštruktúry. Konkrétnejšie, právne predpisy:

oZabezpečiť, aby program Contratto di, stratégia rozvoja železničnej infraštruktúrypodnikateľský plán manažéra infraštruktúry boli vypracovanésúladecieľmi viacročného strategického dokumentu ministerstva infraštruktúrydopravybolisúlade so smernicou 34/2012/EÚ.

oZaviesť ako súčasť schvaľovacieho procesu Contratto di Programma stanovisko – podľa vnútroštátneho práva – regulačného orgánu (Autorità di regolazione dei trasporti, ART)strategickému dokumentumobilite (Documento strategico della mobilità ferroviaria di passeggeri e merci) (ako sa vymedzujetalianskom zákone č. 233roku 2021 – článok 5 čiarka 1, lett. a).stanovisku sa posúdi aj súlad plánovaných investíciípotrebami trhu získanými prostredníctvom koordinačných mechanizmov uvedenýchčlánku 7e smernice 2012/34/EÚ.

oZaviesť pre nový program Contratto di Program systém míľnikovcieľovzodpovedajúcich lehôt, ako aj ukazovatele výkonnostikritériá kvalitycieľom implementovať program Contratto dimerať jeho účinné výsledky. Ukazovatelekritériá kvality sa stanoviasúladeprílohou V k smernici 2012/34/EÚ. Systém identifikácie bonusov pre manažérov spoločnosti Rete Ferroviaria Italiana (RFI) musí byťsúladečlánkom 7 ods. 4 smernice 2012/34/EÚmusí zohľadňovať dosiahnutie míľnikovcieľovvýsledky dosiahnutésúvislostiukazovateľmi výkonnosti zahrnutými do programu Contratto di.

oSplnomocniť regulačný orgán (ART), aby po dohodeministerstvom infraštruktúrydopravy určil ukazovatele výkonnosti, ktoré sa pripojaprogramu Contratto di Programma.

oSplnomocniť regulačný orgán (ART) na monitorovanie dosahovania míľnikovcieľovplnenia ukazovateľov výkonnosti obsiahnutýchprograme Contratto di

oPožadovať od ministerstva infraštruktúrydopravy, aby vykonalo hĺbkovú analýzu nákladovprínosov veľkých investícií (investície presahujúce 50 miliónov EUR) zahrnutých do programu Contratto di. Jednotkové náklady použitéanalýze sa porovnávajúmedzinárodnými referenčnými hodnotami pre rôzne kategórie investícií do infraštruktúry do železničnej infraštruktúrysúladeusmerneniami EÚvnútroštátnymi usmerneniamianalýze nákladovprínosov. Výsledky analýzy sú otvorené na konzultáciu so zainteresovanými stranami pred prijatím zmluvných dohôdpo ich prijatí sa uverejnia.

oZabezpečiť prijatie programu „Contratto di Programma“ (vrátane analýzy nákladovprínosov, míľnikovcieľovukazovateľov výkonnosti).

Časť 2 – Hospodárska súťaž:

Právnymi predpismi sa na podporu ambícií reformy posilnia právomoci regulačného orgánu, pokiaľ ide o zmluvy o službách vo verejnom záujme v železničnom sektore. Takéto právomoci musia byť prinajmenšom rovnocenné s právomocami vymedzenými v článku 56 ods. 9 smernice 2012/34/EÚ. Článok je oprávnený monitorovať rozsah a zadávanie (pri priamom a internom zadávaní zákaziek a zadávaní zákaziek interným prevádzkovateľom) zmlúv o službách vo verejnom záujme v železničnom sektore a vydávať k nim stanoviská, a to aj pokiaľ ide o určenie optimálneho rozmeru efektívnych častí v rámci regionálnych hraníc a medzi nimi.

Právnymi predpismi sa rozširuje uplatňovanie článku 9 zákona č. 118/2022 (zákon o hospodárskej súťaži) vrátane súladu s regulačnými aktmi ART a článku 27 ods. 2 písm. c) zákonného dekrétu č. 50 z 24. apríla 2017 na všetky priame a interné zadania a zadania interným poskytovateľom podľa nariadenia 1370/2007. V prípade medzimestských služieb v prípade priameho alebo interného zadávania zákaziek a zadania interným poskytovateľom podľa nariadenia 1370/2007 sa právnymi predpismi rozširujú zásady uvedené v článkoch 17, 30 a 31 legislatívneho dekrétu č. 201/2022. Každé rozhodnutie o predĺžení zmlúv o záväzkoch vyplývajúcich zo služieb vo verejnom záujme, ktoré je riadne odôvodnené v súlade s nariadením 1370/2007, podlieha zásadám povinností transparentnosti pri zadávaní zákaziek v rámci podniku uvedeným v článku 31 legislatívneho dekrétu č. 201/2022.

V právnych predpisoch sa predpokladá začiatok verejnej súťaže na medzimestskú verejnú zákazku (zmluvy) o službách vo verejnom záujme. Ponuka musí obsahovať nové vymedzenie jej rozsahu v súlade s metodikou, ktorú stanovil železničný regulačný orgán na základe testu trhu, ako sa vysvetľuje v oddiele 2.2.3 výkladových usmernení Komisie k nariadeniu č. 1370/20073. Zmluva sa rozdelí na vhodné súťažné časti, ak sa to považuje za vhodné na základe príslušných kritérií uvedených regulačným orgánom (ART).

V prípade regionálnych a medzimestských služieb sa právnymi predpismi zabezpečí, aby železničné koľajové vozidlá štátneho/regionálneho majetku boli k dispozícii prichádzajúcim prevádzkovateľom zmlúv o záväzkoch vyplývajúcich zo služieb vo verejnom záujme vybraným na základe verejných súťaží vždy, keď prichádzajúci prevádzkovatelia takéto železničné koľajové vozidlá a služby údržby neposkytujú. Právne predpisy zabezpečia, aby boli všetky informácie o stave údržby železničných koľajových vozidiel dostupné potenciálnym uchádzačom bez asymetrie informácií za transparentných a nediskriminačných podmienok. Právne predpisy podporujú vyňatie čiastkových šarží z existujúcich zmlúv a ich verejnú súťaž (v čo najväčšej možnej miere na základe existujúcich ustanovení v prebiehajúcich zmluvách).

Reforma okrem toho pozostáva aj z opatrení na budovanie kapacít, ktorými sa posilňujú administratívne kapacity vnútroštátnych a regionálnych orgánov. Akciou na budovanie kapacít sa zriadi ad hoc administratívna jednotka v rámci ministerstva infraštruktúry a dopravy s cieľom podporiť hodnotenie a analýzu koncesií a vykonať analýzu nákladov a prínosov veľkých investícií do infraštruktúry. Táto administratívna jednotka má vysoko odborný personál a je podporovaná externými nezávislými expertmi. Okrem toho činnosti zamerané na budovanie kapacít zahŕňajú sériu kurzov v spolupráci so SNA a s akreditovanými orgánmi s cieľom zvýšiť úroveň špecializovanej odbornej prípravy a sektorovej odbornej prípravy zamestnancov zmluvných staníc, ktoré sa opierajú aj o nástroje odbornej prípravy zavedené v rámci reformy verejnej správy plánu obnovy a odolnosti (napr. syllabus.gov.it).

Splnenie míľnika si vyžaduje aj:

-Začatie činnosti budovania kapacít pre vnútroštátneregionálne orgány, ako sa vyžadujeopise opatrenia.

-Uverejnenie medzimestskej ponuky (ponúk)databáze verejného obstarávania Komisie TED.

Časť 3 – ROSCO (železničná spoločnosť)

Právnymi predpismi sa zriadi nový trvalý subjekt v úplnom vlastníctve štátu (Rolling Stock Company – ROSCO) vo forme akciovej spoločnosti (società per azioni).

V právnych predpisoch sa jasne stanoví poslanie, mandát a právomoci takejto spoločnosti, ktorými sa zabezpečí, aby železničné koľajové vozidlá a služby údržby boli dostupné v dostatočnom objeme a za spravodlivých rovnakých a nediskriminačných podmienok pre prichádzajúcich prevádzkovateľov záväzkov vyplývajúcich zo služieb vo verejnom záujme s cieľom zvýšiť hospodársku súťaž v rámci verejných súťaží a súťažeschopnosť zmlúv o poskytovaní služieb.

Právne predpisy stanovia, že počiatočné imanie takejto spoločnosti sa rovná 1 000 000 EUR. Právne predpisy tiež povolia takejto spoločnosti zriadiť účelový fond („Patrimonio destinato“) na nákup nových železničných koľajových vozidiel pre regionálnu a medzimestskú službu za počiatočnú trhovú hodnotu rovnajúcu sa najmenej 1 168 000 000 EUR. Takýto účelovo vytvorený fond je samostatný a oddelený pre všetky zámery a účely od aktív spoločnosti a od ostatných oddelených aktív zriadených tým istým fondom. Veritelia spoločnosti alebo v ich záujme nemôžu podať žalobu proti fondu na osobitné účely a podobne veritelia fondu na osobitné účely ani v ich záujme nemôžu podať žalobu proti majetku spoločnosti. Právne predpisy tiež povoľujú spoločnosti previesť do fondu na osobitné účely akékoľvek vlaky vo vlastníctve štátu, ktoré má spoločnosť nadobudnúť, vrátane všetkých medzimestských vlakov obstaraných prostredníctvom cieľov M2C2 – 35a a M7 – 31.

V právnych predpisoch sa stanoví, že spoločnosť v čase svojho založenia nepreberá žiadne už existujúce dlhy alebo záväzky iných štátom vlastnených podnikov. Ustanovenie v právnych predpisoch stanovuje, že zverejnenie sa uskutoční namiesto všetkých právnych požiadaviek na založenie spoločnosti a že od toho istého dátumu je spoločnosť zodpovedná za svoje záväzky vlastnými aktívami.

M3C1 – 27

Reforma 1.3 – Podpora efektívnosti železničnej infraštruktúry v Taliansku

Míľnik

Finančný a podnikateľský plán pre ROSCO, štatút a prevod zdrojov a aktív.

Poskytovanie finančného a podnikateľského plánu, uverejnenie štatútu, osvedčenia o prevode zdrojov a aktív

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Uverejnenie a schváleniečlánku o založení a podnikovej charty (štatútu) ROSCO ministerstvom infraštruktúry a dopravy, v ktorej sa uvádza:

I.presný rozsah činností spoločnosti vrátane toho, že pôsobí výlučne ako subjektmene ústrednej štátnej správymiestnych orgánov (t. j. orgánov verejnej dopravy)prípade zmlúvslužbách vo verejnom záujme na trhu železničnej dopravy (regionálnamedzimestská služba),

II.že spoločnosť poskytne železničné koľajové vozidlá len ústrednej štátnej správemiestnym orgánom (t. j. orgánom verejnej dopravy), ktoré otvárajú zmluvyslužbách vo verejnom záujme hospodárskej súťaži,

III.že oprávnené železničné koľajové vozidlá, ktoré má obstarávať spoločnosť, musia mať nulové emisie prostredníctvom intervenčného poľa 72a prílohy VInariadeniuMechanizme na podporu obnovyodolnostimusia byť zlučiteľnénormami ERTMS,

IV.že aspoň 90 % príjmov spoločnosti sa bude generovať prostredníctvom železničných koľajových vozidiel zlučiteľnýchintervenčnou oblasťou 72a prílohy VInariadeniuMechanizme na podporu obnovyodolnosti,

V.členovia predstavenstvaštatutárnych orgánov spoločnosti:

a.byť vybraní spomedzi jednotlivcov, ktorí spĺňajú požiadavky bezúhonnosti, profesionalitynezávislosti stanovenéustanoveniach uplatniteľných na kótované spoločnosti;

b.mať potrebnú právomoc, kompetencieobjektivitu na vykonávanie svojich funkcií strategického usmerňovania, dohľadu nad riadením rizíkmonitorovania riadenia,

c.konaťintegritoupodporovať jej integritu,

d.byť braní na zodpovednosť za svoje konanie.

V štatúte sa stanovia aj obmedzenia pre členov predstavenstva spoločnosti pri hľadaní alebo prijatí zamestnania od účastníkov trhu, ako aj jasné pravidlá predchádzania konfliktom záujmov.

2. schválenie podnikateľského plánu ministerstva infraštruktúry a dopravy po dohode s ministerstvom hospodárstva a financií na obdobie 2026 – 2029, vymedzeného technickým výborom ad hoc, ktorého súčasťou je podrobný opis:

I.smery strategickéhooperačného rozvoja spoločnostiprihliadnutím na jej štatutárne poslanieciele,

II.charakteristiky činností, ktoré sa majú vykonávať,

III.aspoňodkazom na každýprvých troch finančných rokov, profily kapitálovej primeranosti, plánované investíciesúvisiace finančné krytie, najmä nad rámec počiatočných zdrojov poskytnutýchMechanizmu na podporu obnovyodolnosti,

IV.správariadenie spoločnostiorganizačná štruktúra.

3. Prevod zdrojov a aktív:

Na bankový účet ROSCO sa predloží potvrdenie o prevode (t. j. potvrdenie o prijatí príspevku) vo výške najmenej 1 200 000 000 EUR. V prípade prostriedkov poskytnutých v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti i) sa od ROSCO vyžaduje, aby poskytla odôvodnenie vybranej oblasti intervencie pre každý podporovaný projekt spolu s opisom projektu na účely výpočtu príspevku v oblasti klímy; od ROSCO sa takisto vyžaduje, aby členskému štátu predložila polročnú správu o vykonávaní každého projektu/činnosti.

Medzi ROSCO a príslušným ministerstvom sa podpíše kúpna zmluva s nulovými nákladmi na prevod majetku aspoň všetkých medzimestských vlakov obstaraných prostredníctvom cieľov M2C2 – 35a a M7 – 31.

M3C1 – 28

Investícia 1.10 Posilnenie metropolitných uzlov, medziregionálnych a regionálnych železničných tratí

Cieľ

3 309 km modernizovaných úsekov trate vybudovaných

NEUVEDENÉ

Počet

872

3 309

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydávajú sa osvedčeniadokončení prác na modernizácii najmenej 3 309 km regionálnychmiestnych železničných tratí. Najmenej 11,7 km železničných prác –súlademetodikou WBS – súvisiacichmodernizáciouelektrifikáciou sa môže vzťahovať na tieto trate:
Región Apúlia

— Prepojenia Brindisi (vrátane intermodálneho centra),
Región Kampánia

— Salerno Arechi – Aeroporto Pontecagnano

Región Kalábria

— Bretella di Sibari

Región Basilicata

— Ferrandina-Matera

Región Sicília

— Odkaz na prístav Augusta

Región Sardegna

Železničné spojenieletiskom Olbia
— Zdvojenie koľaje Decimomannu-Villamassargia

Najmenej 528 km zásahov do odolnosti sa vzťahuje na tieto trate: 

Región Kampánia, Basilicata
Kalábria:
— Rómovia – Napoli (AV,via Cassino, cez Formiu);

— Aversa – Case
rta,
— Villa Literno – Napoli Gianturco; 

— Napoli – Salerno LMV Napoli – Salerno Storica;

— Nocera Inferiore – Salerno;

— Battipaglia – Paola; 

— Battipaglia – Potenza; 

— Caserta – Battipaglia, Caserta – Foggia; Catanzaro – Reggio Calabria;

— Paola – Reg
gio Calabria,zároveň
Paola – Cosenza – Sibari. 

Región Molise:

— Termoli – Campobasso. 

Región Apúlia:

— Bari-Taranto; 

— Taranto – Brindisi; 

— Barletta-Spinazzola.

Región Sicília:

— Fiumetorto – Agrigento;

— Lercara dir. – Bicocca;

— Messina – Catani
a – Siracusa;
— Palermo – Messina; 

— Caltanissetta Xirbi – Canicattì – Aragona;

— Canicattì – Siracusa.
Cieľ sa dosiahne prostredníctvom CLP (t. j. „Codice Locale Progetto“), ktoré nie sú podporované
iných fondov EÚ ako Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti.

I. ZAMESTNANOSŤ 3 COMPONENT 2 – Intermodalita a integrovaná logistika

Cieľom tohto komponentu talianskeho plánu obnovy a odolnosti je zvýšiť efektívnosť a konkurencieschopnosť talianskych prístavov, zvýšiť ich energetickú efektívnosť a lepšiu integráciu do logistického reťazca. Jeho cieľom je aj digitalizácia systému manažmentu letovej prevádzky.

Na tento účel zahŕňa na jednej strane dôležité reformy na zjednodušenie procesov, aktualizáciu plánovania prístavov a zvýšenie konkurencieschopnosti koncesií v talianskych prístavoch. Na druhej strane niektoré investície určené na zabezpečenie intermodality so širokými líniami európskej komunikácie, rozvoj prepojení s oceánskym a medzistredozemským obchodovaním, zvýšenie dynamiky a konkurencieschopnosti talianskeho prístavného systému, a to aj s cieľom znížiť emisie skleníkových plynov. Očakáva sa, že investície spojené s touto zložkou podstatne zvýšia objem osobnej a nákladnej dopravy v talianskych prístavoch, čo bude mať pozitívny vplyv na stimulujúce hospodárske činnosti v príslušných oblastiach a na národné hospodárstvo ako celok.

Na druhej strane sa tento komponent týka digitalizácie logistických systémov vrátane letiskových systémov. Očakáva sa, že tieto odvetvia sa stanú konkurencieschopnejšími využívaním inovačných technologických riešení na zefektívnenie systému a tiež na zníženie ich vplyvu na životné prostredie.

Tento komponent sa zaoberá odporúčaním pre danú krajinu z roku 2019, v ktorom sa Taliansko vyzýva, aby „zameralo hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na kvalitu infraštruktúry“, a odporúčaním pre danú krajinu na rok 2020, v ktorom sa odporúča „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie, výskum a inovácie, udržateľnú verejnú dopravu, odpadové a vodné hospodárstvo, ako aj posilnenú digitálnu infraštruktúru na zabezpečenie poskytovania základných služieb“.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

I.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1.1 – Zjednodušenie postupov pre proces strategického plánovania

Toto opatrenie predpokladá aktualizáciu plánovania prístavov s cieľom zabezpečiť strategickú víziu talianskeho prístavného systému. Reformou sa regulujú minimálne i) rozvojové ciele orgánov prístavného systému; II) určené a načrtnuté oblasti určené výlučne na funkcie prístavu a zadného prístavu, iii) na poslednom úseku infraštruktúrnych spojení ciest a železníc s prístavmi, iv) kritériá, ktoré sa dodržiavajú pri určovaní obsahu plánovania a v) musia jednoznačne identifikovať usmernenia, pravidlá a postupy na prípravu prístavných regulačných plánov.

Reforma 1.2 – Konkurenčné udeľovanie koncesií v talianskych prístavoch

Cieľom tohto opatrenia je vymedziť podmienky týkajúce sa trvania koncesie, právomocí orgánov udeľujúcich koncesie v oblasti dohľadu a kontroly, postupov obnovy, prevodu zariadení na nového koncesionára na konci koncesie a určenia minimálnych limitov poplatkov účtovaných koncesionárom.

Reforma 1.3 – Zjednodušenie postupov povoľovania žehlenia za studena v talianskych prístavoch

Očakáva sa, že týmto opatrením sa zjednoduší a zredukuje povoľovacie konanie týkajúce sa výstavby národných elektrární na prenos elektrickej energie na pohon distribučných sústav na zásobovanie lodí elektrickou energiou (žehlenie za studena).

Ministerstvo infraštruktúry a dopravy predloží návrh na zefektívnenie povoľovacieho procesu. Navrhuje sa najmä, aby územné úrady, ktoré podávajú správy ministerstvu hospodárskeho rozvoja, vyhodnotili projekty žehlenia za studena, ktoré by mohli v kratšom čase projekty študovať a následne ich schváliť. Okrem toho sa predpokladá regulačný zásah s cieľom určiť jednotný postup schvaľovania projektov, ktoré zahŕňajú napätie vyššie ako 132 kV a zvyšok, s cieľom využiť synergie procesu.

Reforma 2.1: Zavedenie centrálneho elektronického priečinka pre colníctvo („Sportello Unico Doganale“)

Cieľom je vytvoriť špecializovaný portál pre jednotné kontaktné miesto, ktorý umožní interoperabilitu s vnútroštátnymi databázami a koordináciu kontrolných činností colných orgánov.

Investícia 2.1: Digitalizácia logistického reťazca

Cieľom tejto investície je zvýšiť konkurencieschopnosť národnej logistiky zjednodušením postupov, procesov a kontrol a zameraním sa na dematerializáciu dokumentov a výmenu údajov a informácií. Táto investícia pozostáva z vytvorenia interoperabilného digitálneho systému medzi verejnými a súkromnými subjektmi v oblasti nákladnej dopravy a logistiky.

Investícia 2.2: Digitalizácia manažmentu letovej prevádzky.

Cieľom tejto investície je vyvinúť nové nástroje na digitalizáciu leteckých informácií a zaviesť bezpilotné letecké platformy a služby. Investícia pozostáva z vývoja a prepojenia systému riadenia bezpilotnej dopravy (UTMS), digitalizácie leteckých informácií a vymedzenia nového modelu údržby.

Investícia 2.3: Žehlenie za studena

Cieľom tejto investície je znížiť emisie skleníkových plynov v námornom odvetví. Táto investícia pozostáva z vybudovania siete na dodávku elektrickej energie v prístavných oblastiach (doky) a súvisiacej infraštruktúry pripojenia k vnútroštátnej prenosovej sústave.

 

I.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

číslo Číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M3C2 – 1

Reforma 1.1 – Zjednodušenie postupov pre proces strategického plánovania

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien týkajúcich sa zjednodušenia postupov pre proces strategického plánovania

Ustanovenie v právnom akte (právnych aktoch), v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien týkajúcich sa zjednodušenia postupov pre proces strategického plánovania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Revidovaný legislatívny rámec stanovuje, že:

— Všetky prístavné orgány prijmú svoje systémové strategické plánovacie dokumenty (DPSS) a svoje prístavné regulačné plány (PRP), pričom v plnej miere zohľadnia reformu talianskych prístavných systémov z roku 2016 schválenú legislatívnym dekrétom č. 169 zo 4. augusta 2016.

DPSS upravuje minimálne tieto prvky:

—Rozvoj cieľov orgánov prístavného systému,

—Určené a načrtnuté oblasti určené výlučne pre funkcie prístavu a zadného prístavu,

—Posledné infraštruktúrne spojenia cestnej a železničnej dopravy s prístavmi,

—Kritériá, ktoré sa uplatňujú pri určovaní obsahu plánovania,

—Vykonať jednoznačnú identifikáciu usmernení, pravidiel a postupov prípravy prístavných regulačných plánov.

M3C2 – 2

Reforma 1.2 – Konkurenčné udeľovanie koncesií v talianskych prístavoch

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nariadenia o prístavných koncesiách

Ustanovenie nariadenia o nadobudnutí účinnosti nariadenia o prístavných koncesiách

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

V novom nariadení sa vymedzia rámcové podmienky udeľovania koncesií v prístavoch. V nariadení sa stanovia minimálne:

—Podmienky týkajúce sa trvania koncesie,

—Právomoci orgánov poskytujúcich pomoc v oblasti dohľadu a kontroly,

Metódy obnovenia;

—Prevod zariadení na nového koncesionára po skončení platnosti koncesie,

—Obmedzuje minimálne poplatky, ktoré majú zaplatiť nadobúdatelia licencie.

M3C2 – 3

Reforma 2.1 – Zavedenie centrálneho elektronického priečinka pre colníctvo („Sportello Unico Doganale“) 

Míľnik 

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky o jednotnom colníctve

Pult (Sportello Unico Doganale) 

Ustanovenie vyhlášky o nadobudnutí účinnosti vyhlášky o jednotnom colnom úrade (Sportello Unico Doganale) 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

NEUVEDENÉ 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK 

2021 

Vo vyhláške sa vymedzia metódy a špecifikácie jednotného colného oddelenia v súlade s nariadením (EÚ) č. 1239/2019 o implementácii jednotnej európskej námornej platformy a s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1056 z 15. júla 2020 o elektronických údajoch o nákladnej doprave (eFTI). 

M3C2 – 4

Reforma 1.3 – Zjednodušenie povoľovacích postupov pre zariadenia na žehlenie za studena

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zjednodušenia povoľovacích postupov pre zariadenia na žehlenie za studena

Právne ustanovenie, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti zjednodušenia povoľovacích postupov pre zariadenia na žehlenie za studena

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Zjednodušiť proces schvaľovania s cieľom skrátiť lehotu na udelenie povolenia na maximálne 12 mesiacov v prípade výstavby infraštruktúry na prepravu energie s cieľom dodávať elektrinu z pevniny na lode počas fázy uväzovania (v prípade zásahov, ktoré nepodliehajú environmentálnemu posudzovaniu)

M3C2 – 5

Investícia 2.1 – Digitalizácia logistického reťazca

Cieľ

Digitalizácia logistického reťazca

NEUVEDENÉ

Počet

0

12

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 12 zo 16 orgánov prístavného systému musí byť vybavených službami systémov prístavných spoločenstiev (PCS) interoperabilnými s Comando Generale delle Capitanerie di Porto a/alebo Agenzia delle Dogane e dei Monopoli a zlučiteľnými s novým PLN (Piattaforma Logistica Nazionale). Orgán prístavného systému sa považuje za vybavený službami systémov prístavného spoločenstva (PCS), ak aspoň jeden prístav tohto orgánu prístavného systému bol vybavený systémami Port Community Systems (PCS).

M3C2 – 5bis

Investícia 2.1 – Digitalizácia logistického reťazca

Cieľ

Digitalizácia logistického reťazca

NEUVEDENÉ

Počet

0

3

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vykonajú sa tieto tri intervencie:

1. Log-IN Center: Zriadenie digitálnej platformy (Piattaforma Logistica Nazionale – PLN).

2. sieť prístavov a nákladné dediny:

Všetkých 16 orgánov prístavného systému musí mať služby PCS (Port Community System) kompatibilné s Piattaforma Logistica Nazionale (PLN). Orgán prístavného systému sa považuje za vybavený službami systémov prístavného spoločenstva (PCS), ak aspoň jeden prístav tohto orgánu prístavného systému bol vybavený systémami Port Community Systems (PCS). Tieto služby PCS musia byť funkčné pre všetky hlavné prístavy, ako sa uvádza v nariadení (EÚ) 1679/2024.

Najmenej 12 vnútroštátnych dedín musí mať systém nákladných dedín (FVS) zlučiteľný s PLN.

3. Log-IN Business: prevod zdrojov najmenej 1194 podnikom na vývoj digitálnych systémov na podporu interoperability služieb a súladu eCMR a eFTI.

M3C2 – 6

Investícia 2.2: Digitalizácia manažmentu letovej prevádzky

Míľnik

Digitalizácia manažmentu letovej prevádzky: uvedenie nových nástrojov do prevádzky

Osvedčenia TOC, digitalizovaných leteckých informácií a UTMS

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Uvedenie týchto troch projektov do prevádzky:

a) Centrum technickej prevádzky (TOC) a najmenej dva systémy manažmentu letovej prevádzky

b) Digitalizované letecké informácie

C) bezpilotný systém riadenia dopravy a konektivita (UTMS).

M3C2 – 7

Investícia 2.3: Žehlenie za studena

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek

Uverejnenie výzvy na predkladanie ponúk a zadanie všetkých verejných zákaziek na výstavbu najmenej 15 zariadení na žehlenie za studena

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2024

Uverejnenie výzvy na predkladanie ponúk a zadanie všetkých zákaziek na výstavbu najmenej 15 zariadení na žehlenie za studena, ktoré zabezpečujú elektrickú energiu v najmenej 10 prístavoch.

M3C2 – 12

Investícia 2.3: Žehlenie za studena

Cieľ

Dokončenie prác a prijatie odhadov nákladov na pripojenie zo strany navrhovateľa v prípade infraštruktúr na žehlenie chladu.

 

Počet

0

15

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác a akceptovanie odhadov nákladov na pripojenie zo strany developera pre najmenej 15 infraštruktúr na žehlenie za studena v najmenej 10 prístavoch.

I.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 1.1: Zelené prístavy zásahy v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti v prístavoch

Cieľom tohto opatrenia je znížiť emisie skleníkových plynov a zlepšiť kvalitu ovzdušia v prístavoch a prístavných mestách. Táto investícia pozostáva z intervencií v oblasti energetickej efektívnosti, rozvoja energie z obnoviteľných zdrojov, ako aj z nákupu vozidiel a služobných lodí s nulovými emisiami alebo z transformácie vozidiel a služobných lodí na fosílne palivá na vozidlá s nulovými emisiami.

Reforma 2.2: Zriadenie národnej digitálnej logistickej platformy s cieľom zaviesť digitalizáciu služieb nákladnej a/alebo osobnej dopravy

Cieľom reformy je zabezpečiť interoperabilitu systémov prístavných spoločenstiev jednotlivých orgánov prístavného systému s národnou digitálnou logistickou platformou.

I.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M3C2 – 8

Investícia 1.1: Zelené prístavy zásahy v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti v prístavoch

Cieľ

Zelené prístavy prideľovanie prác

NEUVEDENÉ

Počet

0

7

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Pridelenie prác najmenej siedmim orgánom prístavného systému. Výberové konanie na pridelenie prác zahŕňa:

a) Kritériá oprávnenosti, ktorými sa zabezpečuje, aby práce boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

b) záväzok, že príspevok investície v oblasti klímy podľa metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 musí predstavovať aspoň 79 % celkových nákladov na investície podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

C) záväzok podávať správy o vykonávaní opatrenia v polovici trvania schémy a ukončení schémy.

M3C2 – 9 

Investícia 1.1: Zelené prístavy zásahy v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti v prístavoch 

Cieľ

Zelené prístavy dokončenie prác

NEUVEDENÉ

Počet

0

75

DRUHÝ ŠTVRŤROK 

2026 

Dodanie tovaru, prác a služieb súvisiacich s najmenej 75 projektmi pre prístavné orgány.

M3C2 – 10

Reforma 2.2: Zriadenie národnej digitálnej logistickej platformy s cieľom zaviesť digitalizáciu služieb nákladnej a/alebo osobnej dopravy

Míľnik

Národná platforma digitálnej logistiky

Ustanovenie v právnom akte, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právneho aktu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu, ktorým sa zabezpečí interoperabilita systémov prístavných komunít s národnou digitálnou logistickou platformou.

Okrem toho sa v právnom akte stanoví, že orgány prístavného systému sú vybavené štandardnými službami PCS (prístavný komunitný systém), ktoré sú interoperabilné so zainteresovanými orgánmi verejnej správy a zlučiteľné s nariadením EÚ č. 1056/2020 a s národnou digitálnou logistickou platformou.

J. ÚLOHA 4 ZLOŽKA 1: Posilnenie poskytovania vzdelávacích služieb: od škôlok až po univerzity

Tento komponent talianskeho plánu obnovy a odolnosti zahŕňa štyri oblasti intervencie: I) zlepšenie kvality a kvantitatívne rozšírenie služieb vzdelávania a odbornej prípravy – z materských škôl na univerzity; II) reforma učiteľského povolania, najmä pokiaľ ide o postupy prijímania a odbornej prípravy, s rozsahom zvyšovania zručností pedagogických zamestnancov a riešenia územného nesúladu; III) zvyšovanie úrovne zručností a modernizácia infraštruktúry s cieľom zlepšiť digitálnu, vedeckú, technologickú, inžiniersku a matematiku (STEM) a výučbu viacjazyčnosti a zároveň zlepšiť bezpečnosť a energetickú efektívnosť školských budov; IV) Reforma skupín titulov, umožnenie diplomov a doktorandských programov s cieľom podporiť aplikovaný výskum a rozšíriť počet doktorandských štipendií. Opatrenia v rámci tohto komponentu sú zamerané na riešenie nedostatkov talianskeho systému vzdelávania, odbornej prípravy a výskumu s cieľom zlepšiť výsledky vzdelávania a zamestnateľnosť talianskych študentov. Investície a reformy v rámci tohto komponentu prispejú k riešeniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny adresovaných Taliansku v rokoch 2020 a 2019 o potrebe „podporovať účasť žien na trhu práce prostredníctvom komplexnej stratégie, a to aj prostredníctvom prístupu ku kvalitnej starostlivosti o deti“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2019) s cieľom „zlepšiť výsledky vzdelávania, a to aj prostredníctvom primeraných a cielených investícií a podpory zvyšovania úrovne zručností, a to aj posilnením digitálnych zručností“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2019), „podporovať výskum a inovácie“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019), „posilniť dištančné vzdelávanie a zručnosti vrátane digitálnych“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2020) a „zamerať investície na výskum a inovácie“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2020).

J.1.    Opis reforieminvestíciírámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia 1.1: Plán pre materské školy a predškolské zariadenia a služby vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve

Cieľom tejto investície je rozšíriť a zlepšiť vzdelávacie zariadenia pre deti vo veku 0 – 6 rokov. Investícia pozostáva z výstavby, prestavby a renovácie miest starostlivosti o deti v jasliach a predškolských zariadeniach.

Investícia 1.2: Plán na predĺženie pracovného času na plný úväzok

Cieľom tohto opatrenia je umožniť školským zariadeniam predĺžiť školské hodiny renováciou alebo budovaním vhodných infraštruktúr. Investícia pozostáva z výstavby alebo výstavby jedální v školských zariadeniach.

Investícia 1.3: Plán na posilnenie školskej športovej infraštruktúry

Cieľom tohto opatrenia je podporovať športové aktivity v školách. Toto opatrenie spočíva v renovácii a výstavbe športových zariadení a telocviční pre školu.

Investícia 1.4: Mimoriadna intervencia zameraná na zníženie územných rozdielov v I a II cykloch stredných škôl a na riešenie problému predčasného ukončenia školskej dochádzky

Cieľom opatrenia je riešiť existujúce nedostatky v základných zručnostiach študentov. Investícia pozostáva z presadzovania mentorských činností a činností odbornej prípravy pre študentov, ktorým hrozí predčasné ukončenie školskej dochádzky, a mladých ľudí, ktorí už predčasne ukončili školskú dochádzku, a to aj s podporou národného digitálneho portálu.



Reforma 1.1: Reforma technických a odborných inštitútov

Cieľom reformy je zosúladiť učebné osnovy technických a odborných inštitútov s kompetenciami, ktoré potrebuje taliansky výrobný systém, a to aj na miestnej úrovni. Reformou sa predovšetkým zabezpečí súlad technického a odborného vzdelávania s Priemyslom 4.0 a využívanie digitálnych inovácií.

Reforma 1.2: Reforma terciárneho odborného vzdelávania (ITS)

Cieľom reformy je posilniť systém terciárneho odborného vzdelávania zjednodušením riadenia IDS s cieľom zvýšiť počet inštitútov a zápisov s ohľadom na miestne územie. Očakáva sa, že reforma preklene nesúlad medzi ponukou pracovnej sily a dopytom po nej.

Investícia 1.5: Rozvoj systému terciárneho odborného vzdelávania (ITS)

Cieľom tohto opatrenia je posilniť úlohu inštitúcií odborného vzdelávania (ITS) v talianskom vzdelávacom systéme. Investícia pozostáva z rozšírenia zápisu študentov do IDS a zo zvýšenia zapojenia podnikov do vzdelávania prostredníctvom spustenia národnej digitálnej platformy, ktorá lepšie prepája odbornú prípravu s trhom práce.

Reforma 1.3: Reorganizácia školského systému

Cieľ reformy je dvojaký:

1)Úprava počtu žiakov podľa triedy.

Počet pedagogických zamestnancov sa stanoví na rovnakej úrovni ako v školskom roku 2020/2021 vzhľadom na pokles populácie a s cieľom znížiť počet žiakov v každej triede a postupne zlepšovať pomer medzi počtom žiakov a počtom učiteľov na spoločných pozíciách. Realizácia intervencie nesmie zvýšiť počet budov, ktoré sú k dispozícii. Iniciatíva venuje individuálnu pozornosť jednotlivým žiakom, najmä najzraniteľnejším a určite žiakom so zdravotným postihnutím. Očakáva sa, že zlepšenie pomeru žiakov a učiteľov bude prínosom pre kvalitu výučby a dostupnosť zdrojov pre školské budovy. Preskúmanie pravidiel týkajúcich sa veľkosti školských budov. Regionálne školské obyvateľstvo sa prijme ako „účinný parameter“ na identifikáciu vzdelávacích inštitúcií s riaditeľom a hlavou, a nie počtom obyvateľov jednotlivej školy, ako sa stanovuje v platných právnych predpisoch.

Reforma 1.4: Reforma systému „Orientácie“

Cieľom reformy je zaviesť orientačné moduly (aspoň 30 hodín ročne) pre štvrtú a piatu triedu vyššieho stredoškolského vzdelávania. Hlavným cieľom je podporiť študentov pri informovanom výbere medzi pokračovaním v štúdiu alebo ďalším odborným vzdelávaním (IDS) pred ich začlenením do trhu práce. V reforme sa predpokladá aj vytvorenie platformy digitálnej orientácie súvisiacej s ponukou terciárneho vzdelávania univerzít a inštitútov odborného vzdelávania (ITS).

Investícia 1.6: Aktívna orientácia pri prechode medzi školou a univerzitou

Cieľom tohto opatrenia je uľahčiť a podporiť prechod z vyššej strednej školy na univerzitu a znížiť mieru predčasného ukončenia školskej dochádzky. Toto opatrenie spočíva v poskytovaní orientačných kurzov všetkým študentom na vyšších stredných školách s cieľom podporiť ich pri výbere terciárneho vzdelávania.

Investícia 1.7: Štipendiá na prístup na univerzitu

Cieľom tohto opatrenia je posilniť rovnosť v prístupe k terciárnemu vzdelávaniu podporou študentov v sociálno-ekonomických ťažkostiach. Opatrenie spočíva v zvýšení počtu štipendií poskytovaných vysokoškolským študentom.

Reforma 1.5: Reformy univerzitných skupín

Reforma predpokladá aktualizáciu univerzitných učebných osnov, čím sa znížia existujúce pevné hranice, ktoré výrazne obmedzujú možnosť vytvárania interdisciplinárnych ciest. Očakáva sa tiež, že reformou sa rozšíri možnosť realizácie programov odbornej prípravy zavedením inovačných študijných tried zameraných na zamestnanie.

Reforma 1.6: Umožnenie reformy univerzitného titulu

Reforma predpokladá zjednodušenie postupu prístupu k povolaniam, ktoré si vyžadujú zápis do profesijných príkazov prostredníctvom špecializovanej odbornej skúšky. Opatrenie prispeje k harmonizácii záverečnej vnútroštátnej skúšky každého stupňa so zodpovedajúcou skúškou z profesijného poriadku, čím sa stanovia všeobecné a jasné pravidlá a nahradenie.

Reforma 2.1: Nábor učiteľov

Cieľom tejto reformy je zlepšiť výsledky vzdelávania zlepšením kvalifikácie učiteľov, ich náboru, kariéry, odbornej prípravy a systémov hodnotenia. Toto opatrenie pozostáva z náboru učiteľov v rámci reformovaného systému prijímania zamestnancov.

Reforma 2.2: Terciárne pokročilé školy a povinná odborná príprava vedúcich pracovníkov škôl, učiteľov, administratívnych a technických pracovníkov

Cieľom reformy je vybudovať kvalitný systém odbornej prípravy pre zamestnancov škôl na účely kontinuálneho profesijného a kariérneho rastu. Predpokladá sa v ňom zriadenie kvalifikovaného orgánu zodpovedného za vydávanie usmernení v súlade s európskymi normami a za výber a koordináciu iniciatív v oblasti odbornej prípravy, prípadne ich prepojenie s kariérnym postupom, ako sa stanovuje v reforme prijímania zamestnancov – reforme 2.1: Nábor učiteľov zahrnutý do plánu.

Investícia 2.1: Integrovaná digitálna výučba a odborná príprava v oblasti digitálnej transformácie zamestnancov škôl

Cieľom tohto opatrenia je vytvoriť stály systém na podporu digitálnych pedagogických zručností zamestnancov škôl. Investícia pozostáva z odbornej prípravy vedúcich pracovníkov škôl, učiteľov a administratívnych pracovníkov.

Investícia 3.1: Nové zručnosti a nové jazyky

Cieľom tohto opatrenia je posilniť viacjazyčné zručnosti, zručnosti v oblasti STEM, digitálne a inovačné zručnosti na všetkých úrovniach škôl. Opatrenie pozostáva z aktivácie interdisciplinárnych usmerňovacích projektov STEM v školách a rozšírenia programu Erasmus+.

Investícia 3.2: Škola 4.0: inovačné školy, elektroinštalácie, nové triedy a semináre

Cieľom tohto opatrenia je transformovať školské zariadenia tak, aby umožňovali digitálne vzdelávanie. Toto opatrenie spočíva v vybavení aspoň 8000 základných a stredných škôl digitálnymi nástrojmi, ktoré pokrývajú aspoň 100000 tried.

Investícia 3.3: Bezpečnosť školských budov a plán štrukturálnej obnovy

Cieľom opatrenia je zvýšiť bezpečnosť a energetickú hospodárnosť školských budov. Toto opatrenie pozostáva z renovačných a rekonštrukčných prác na školských budovách.

Investícia 3.4: Výučba a pokročilé univerzitné zručnosti

Cieľom tohto opatrenia je kvalifikovať a inovovať univerzitné programy vrátane doktorandského štúdia, posilniť digitálne zručnosti a posilniť globálnu angažovanosť vysokoškolského vzdelávania. Investícia spočíva v udeľovaní doktorandských štipendií, vytváraní sietí inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, zriaďovaní centier digitálneho vzdelávania a posilňovaní medzinárodnej spolupráce a projektov.

Reforma 4.1: Ph.D. Reforma programov

Cieľom reformy je aktualizovať nariadenie o doktorandských programoch, zjednodušiť postupy zapojenia spoločností, výskumných centier do doktorandských programov a posilniť aplikovaný výskum. Navrhovaná reforma zahŕňa všetky investície súvisiace s doktorandskými programami v cieľovej oblasti „Vzdelávanie a výskum“.

Investícia 4.1: Rozšírenie počtu a kariérnych príležitostí doktorandského štúdia (výskum, verejná správa a kultúrne dedičstvo)

Cieľom opatrenia je zvýšiť objem ľudského kapitálu určeného na činnosti zamerané na výskum, verejnú správu a kultúrne dedičstvo. V rámci investície sa predpokladá, že univerzity a inštitúcie AFAM poskytnú študentom aspoň 3600 všeobecných doktorandských štipendií, najmenej 3000 doktorandských štipendií v oblasti verejnej správy a najmenej 600 nových doktorandských štipendií venovaných kultúrnemu dedičstvu.

J.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M4C1 – 1

Reforma 1.5: Reforma univerzitných skupín; Reforma 1.6: Umožnenie reformy univerzitných titulov; Reforma 4.1: Ph.D. Reforma programov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reforiem systému terciárneho vzdelávania s cieľom zlepšiť výsledky vzdelávania (primárne právne predpisy) v týchto oblastiach: a) umožnenie vysokoškolských titulov; b) skupiny univerzitných titulov; C) reforma doktorandských programov

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti reforiem

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Reformy zahŕňajú aspoň tieto kľúčové prvky:  
I) iniciatívy na reformu skupín univerzitných titulov, ktorými sa zavedie vyšší stupeň flexibilitycieľom uspokojiť vyvíjajúci sa dopyt po zručnostiach na trhu práce;  
II) iniciatívy na reformu umožňujúceho vysokoškolské vzdelaniecieľom zjednodušiťurýchliť prístuppovolaniam;
III) iniciatívy na reformu programov PHDcieľom lepšie zapojiť firmypodporiť aplikovaný výskum;
Opatrenia na reformu systému terciárneho odborného vzdelávania vrátane posilnenia prepojenímožných zmienodbornými titulmi (lauree professionalizzanti)cieľom uspokojiť dopyt trhu práce po technických kompetenciách

M4C1 – 2

Investícia 1.7: Štipendiá na prístup na univerzitu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerských vyhlášok o reforme štipendií na zlepšenie prístupu k terciárnemu vzdelávaniu

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti reformy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Ministerskými vyhláškami prijatými ministerstvom univerzít a výskumu o reforme štipendií sa zlepší prístup talentovaných študentov so sociálno-ekonomickými ťažkosťami k terciárnemu vzdelávaniu, zvýši sa výška štipendií a počet príjemcov do 31. decembra 2024. Títo študenti sú identifikovaní na základe ISEE – Indicatore della Situazione Economica Equivalente.

M4C1 – 3

Reforma 2.1: Nábor učiteľov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reformy učiteľského povolania.

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti reformy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Revidovaný právny rámec priťahuje, prijímamotivuje kvalitných učiteľov,to najmä prostredníctvom:  
I) zlepšenie systému prijímania zamestnancov  
II) zavedenie vyššej kvalifikácie vo výučbecieľom získať prístuppovolaniu na strednej škole;  
III) obmedzenie nadmernej mobility učiteľov (v záujme kontinuity výučby);
IV) stanovenie kariérneho postupu jasne spojenéhohodnotením výkonnostikontinuálnym profesijným rozvojom.

M4C1 – 4

Investícia 3.2: Škola 4.0: inovačné školy, elektroinštalácie, nové triedy a semináre

Míľnik

Prijíma sa plán školy 4.0 na podporu digitálnej transformácie talianskeho školského systému

Ministerstvo školstva – vyhláška, ktorou sa prijíma plán školy 4.0

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Plán „Škola 4.0“, ktorý prijalo ministerstvo školstva na podporu digitálnej transformácie talianskeho školského systému, zahŕňa:

a) transformácia 100000 tried na inovačné vzdelávacie prostredia

b) vytvorenie laboratórií pre nové digitálne povolania na všetkých stredných školách.

Akcia a) transformuje školské priestory určené pre tradičné triedy na inovačné, adaptívne a flexibilné vzdelávacie prostredia prepojené, integrované s digitálnymi, fyzickými a virtuálnymi technológiami. Investície do školských zariadení prinesú najinovatívnejšie vyučovacie technológie (kódovacie a robotické zariadenia, zariadenia virtuálnej reality, pokročilé digitálne zariadenia pre inkluzívne vzdelávanie atď.) aspoň do 100000 tried základných a stredných škôl používaných na vyučovanie.

Opatrením b) sa zriadi aspoň jedno laboratórium pre digitálne povolania na každej strednej škole, laboratórium úzko prepojené so spoločnosťami a inovačnými startupmi na vytváranie nových pracovných miest v odvetví nových digitálnych profesií (ako je umelá inteligencia, robotika, veľké dáta a kybernetická bezpečnosť, modré a zelené hospodárstvo).

Najmenej 40 % škôl, ktoré sú príjemcami pomoci, sa nachádza na juhu Talianska.

M4C1 – 5

Reforma 1.3: Reorganizácia školského systému; Reforma 1.2: Reforma systému terciárneho odborného vzdelávania (ITS); Reforma 1.1: Reforma technických a odborných inštitútov; Reforma 1.4: Reforma systému „Orientácie“

Míľniky

Nadobudnutie účinnosti reforiem systému primárneho a sekundárneho vzdelávania s cieľom zlepšiť výsledky vzdelávania

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti reforiem

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Reformy systému primárnehosekundárneho vzdelávania zamerané na zlepšenie výsledkov vzdelávania (prostredníctvom primárnych právnych predpisov) zahŕňajú aspoň tieto kľúčové prvky:  
I) Iniciatívy na reformu organizácie vzdelávacieho systémucieľom prispôsobiť sa demografickému vývoju (napríklad počet škôlpodiel žiakov/učiteľov)
II) iniciatívy na reformu orientačného systémucieľom minimalizovať mieru predčasného ukončenia terciárneho vzdelávania;
III) iniciatívy na posilnenie stredoškolského odborného vzdelávania (Istituti tecnico-profesi) vrátane prijatia nových učebných osnovich orientácie na inovačné výstupy národného plánu Priemysel 4.0 (Ministero dello Sviluppo economico, Decreto 26 Maggio 2020);
IV) iniciatívy na odbornú prípravu vedúcich pracovníkov škôl, učiteľovadministratívnych/technických pracovníkovna vytvorenie strednej vyššej školy pre odbornú prípravucieľom zlepšiť kvalitu výučby;
v) iniciatívy na integráciu činností, metodíkobsahu zamerané na rozvojposilnenie učebných plánovoblasti vedy, technológie, inžinierstvamatematiky (STEM), digitálnychinovačných zručností vo všetkých cykloch vzdelávania, od materskej školy až po vyššie stredné školy,cieľom podporiť zápis do terciárnych učebných osnov STEM, najmä pre ženy.

V záujme uspokojivého splnenia míľnika právne predpisy obsahujú povinné lehoty na vydanie sekundárnych právnych predpisov, usmernení a všetkých potrebných regulačných ustanovení (monitorovanie databáz ministerstva školstva) s cieľom zabezpečiť bezproblémové vykonávanie.

M4C1 – 6

Reforma 2.2: Terciárne pokročilé školy a priebežná odborná príprava vedúcich pracovníkov škôl, učiteľov, administratívnych a technických pracovníkov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov zameraných na vybudovanie kvalitného systému odbornej prípravy pre školy.

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právnych predpisov.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Právne predpisy obsahujú ustanovenia zamerané na budovanie kvalitného systému odbornej prípravy pre zamestnancov škôl v súlade s kontinuálnym profesijným a kariérnym rozvojom, zriadenie kvalifikovaného orgánu zodpovedného za usmernenia pre odbornú prípravu zamestnancov škôl, výber a koordináciu iniciatív v oblasti odbornej prípravy a ich prepojenie s kariérnym postupom, ako sa stanovuje v reforme prijímania zamestnancov. Zavedenie systému počiatočnej a priebežnej odbornej prípravy by malo umožniť prekonať súčasnú roztrieštenosť ciest odbornej prípravy, ktorým v súčasnosti chýba jednotná národná stratégia.

M4C1 – 7

Investícia 1.4: Mimoriadna intervencia zameraná na zníženie územných rozdielov v I a II cykloch stredných škôl a na riešenie problému predčasného ukončenia školskej dochádzky

Cieľ

Študenti alebo mladí ľudia, ktorí sa zúčastnili na mentorských činnostiach alebo kurzoch odbornej prípravy

NEUVEDENÉ

Počet

0

820 000

TRETÍ ŠTVRŤROK

2025

Vydávajú sa potvrdeniaúčasti na mentorských činnostiachčinnostiach odbornej prípravy poskytnutých najmenej 820000 príjemcom.

Rozdielmiere predčasného ukončenia stredoškolského vzdelávania sa znížildosiahol priemer EÚ za rok 2019 (10,2 %), ako to dokazuje ISTAT.

M4C1 – 8

Investícia 1.3: Plán na posilnenie školskej športovej infraštruktúry

Míľnik

Zadávanie zákaziek na intervencie na výstavbu a renováciu športových zariadení a telocviční na školské použitie

Oznámenie o zadaní verejných zákaziek na oprávnené intervencie

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Zadávanie zákaziek na intervencie na výstavbu a renováciu športových zariadení a telocviční na školské účely na základe postupu verejného obstarávania.

M4C1 – 9

Investícia 1.1: Plán pre materské školy a predškolské zariadenia a služby vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve

Míľnik

Zadanie zákaziek na výstavbu, obnovu a zaistenie bezpečnosti materských škôl, predškolských zariadení a služieb vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve

Oznámenie miestnych orgánov o financovaní zadania verejných zákaziek na prvý súbor oprávnených intervencií

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Zadanie zákaziek a územné rozdelenie, pokiaľ ide o materské školy a predškolské zariadenia a služby vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve. Zadanie zákazky sa vykoná v súlade s technickým usmernením týkajúcim sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených činností a požiadavky na súlad s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M4C1 – 10

Reforma 2.1: Nábor učiteľov; Reforma 1.3: Reorganizácia školského systému; Reforma 1.2: Reforma systému terciárneho odborného vzdelávania (ITS); Reforma 1.4: Reforma systému „Orientácie“; Reforma 1.5: Reforma univerzitných skupín; Reforma 1.6: Umožnenie reformy univerzitných titulov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nariadení na účinné vykonávanie a uplatňovanie všetkých opatrení týkajúcich sa reforiem základného, sekundárneho a terciárneho vzdelávania, ak je to potrebné

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti nariadení.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Sekundárne právne predpisy zahŕňajú všetky predpisy potrebné na účinné vykonávanie a uplatňovanie všetkých opatrení týkajúcich sa reforiem základného, sekundárneho a terciárneho vzdelávania:

— Reformy systému terciárneho vzdelávania s cieľom zlepšiť výsledky vzdelávania (primárne právne predpisy) v týchto oblastiach: a) umožnenie vysokoškolských titulov; b) skupiny univerzitných titulov; C) reforma doktorandských programov;

— Ministerské vyhlášky o reforme štipendií na zlepšenie prístupu k terciárnemu vzdelávaniu,

— Reforma učiteľského povolania,

— Reformy systému základného a stredoškolského vzdelávania s cieľom zlepšiť výsledky vzdelávania,

— Cieľom právnych predpisov bolo vybudovanie kvalitného systému odbornej prípravy pre školy.

M4C1 – 10 bis

Reforma 1.1: Reforma technických a odborných inštitútov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov.

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti sekundárnych právnych predpisov.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudli účinnosť sekundárne právne predpisy o reforme technických a odborných inštitútov.

M4C1 – 11

Investícia 1.7: Štipendiá na prístup na univerzitu

Cieľ

Udelené univerzitné štipendium

NEUVEDENÉ

Počet

0

55 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Najmenej 55000 študentom sa udeľujú štipendiá financované výlučne z finančných prostriedkov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

M4C1 – 12

Investícia 4.1: Rozšírenie počtu a kariérnych príležitostí doktorandského štúdia (výskum, verejná správa a kultúrne dedičstvo)

Cieľ

Udelené štipendiá doktorandského štúdia

NEUVEDENÉ

Počet

0

7 200

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 3600 všeobecných doktorandských štipendií, najmenej 3000 doktorandských štipendií v oblasti verejnej správy a najmenej 600 doktorandských štipendií na kultúrne dedičstvo sa udeľuje počas troch rokov.

M4C1 – 13

Investícia 2.1: Integrovaná digitálna výučba a odborná príprava v oblasti digitálnej transformácie zamestnancov škôl

Cieľ

Odborná príprava vedúcich pracovníkov škôl, učiteľov a administratívnych pracovníkov

NEUVEDENÉ

Počet

0

650 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Vydávajú sa potvrdenia o účasti na digitálnej výučbe a digitálnej transformácii vydané najmenej 650000 vedúcim pracovníkom školy, učiteľom a administratívnym zamestnancom.

M4C1 – 14

Reforma 2.1: Nábor učiteľov

Cieľ

Učitelia prijatí do zamestnania s reformovaným systémom prijímania zamestnancov

NEUVEDENÉ

Počet

0

20 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 20000 učiteľov prijatých v rámci reformovaného systému prijímania zamestnancov

M4C1 – 14 bis

Reforma 2.1: Nábor učiteľov

Cieľ

Učitelia prijatí do zamestnania s reformovaným systémom prijímania zamestnancov

NEUVEDENÉ

Počet

0

20 000

TRETÍ ŠTVRŤROK

2025

Najmenej 20000 učiteľov prijatých v rámci reformovaného systému prijímania zamestnancov

M4C1 – 14ter

Reforma 2.1: Nábor učiteľov

Míľnik

Dekréty, ktorými sa schvaľujú poradie verejných výberových konaní učiteľov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Dekréty, ktorými sa schvaľujú poradie pre najmenej 70000 uchádzačov, ktorí úspešne prešli verejným výberovým konaním, aby sa stali učiteľmi na základe reformovaného systému prijímania zamestnancov, vrátane 40000 učiteľov prijatých v rámci cieľov M4C1 – 14 a M4C1 – 14a.

M4C1 – 15

Investícia 1.7: Štipendiá na prístup na univerzitu

Cieľ

Udelené štipendiá na prístup na univerzitu

NEUVEDENÉ

Počet

0

55 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 55000 študentom sa udeľujú štipendiá financované výlučne z finančných prostriedkov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

M4C1 – 15 bis

Investícia 1.7: Štipendiá na prístup na univerzitu

Cieľ

Udelené štipendiá na prístup na univerzitu

NEUVEDENÉ

Počet

0

83 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 83000 študentom sa udeľujú štipendiá financované výlučne z finančných prostriedkov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

M4C1 – 16

Investícia 3.1: Nové zručnosti a nové jazyky

Míľnik

Prijatie rozhodnutia (rozhodnutí) o udelení grantu na aktiváciu projektov STEM

Prijatie rozhodnutia (rozhodnutí) o udelení grantu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Prijatie rozhodnutia (rozhodnutí) o udelení grantu na aktiváciu projektov STEM v najmenej 8000 školách.

M4C1 – 17

Investícia 3.1: Nové zručnosti a nové jazyky

Míľnik

Nové zručnosti

Prijatie rozhodnutia (rozhodnutí) o udelení grantu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Prijatie rozhodnutia (rozhodnutí) o udelení grantu na:

I.Aktivácia jazykových a/alebo metodických kurzov určených pre zamestnancov škôlnajmenej 8000 školách.

II.Posilnenie programu Erasmus+ určeného študentom a/alebo zamestnancom škôl na roky 2023, 20242025.

M4C1 – 19

Investícia 3.2: Škola 4.0: inovačné školy, elektroinštalácie, nové triedy a semináre

Míľnik

Prijatie rozhodnutia (rozhodnutí) o udelení grantu na nákup digitálnych zariadení a/alebo vytvorenie digitálnych laboratórií

Prijatie rozhodnutia (rozhodnutí) o udelení grantu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Prijatie rozhodnutia (rozhodnutí) o udelení grantu na transformáciu tried na inovačné prostredie a/alebo na vytvorenie digitálnych laboratórií v najmenej 8000 školách.

M4C1 – 20

Investícia 1.5: Rozvoj systému terciárneho odborného vzdelávania (ITS)

Cieľ

Počet študentov zapísaných do systému odborného vzdelávania (ITS)

NEUVEDENÉ

Počet

0

11 000

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 11000 študentov zapísaných do národného registra Akadémie ITS pre systém odbornej prípravy v referenčnom roku 2025. Národná digitálna platforma systému IDS je online a prístupná, čo potvrdzuje ajVerbale di collaudo.

M4C1 – 22

Investícia 1.3: Plán na posilnenie školskej športovej infraštruktúry

Cieľ

Výstavba alebo renovácia športových zariadení a telocviční na školské použitie

NEUVEDENÉ

Počet

0

300

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác sa vydávajú pre najmenej 300 telocviční alebo športových zariadení na školské použitie.

M4C1 – 23

Investícia 3.4: Výučba a pokročilé univerzitné zručnosti

Míľnik

Akcie na kvalifikáciu a inováciu stredných škôl a univerzitných programov vrátane doktorandského štúdia.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vyhláška, ktorou sa udeľuje najmenej 500 nových doktorandských titulov v programoch aktivovaných univerzitami zameraných na digitálnu a environmentálnu transformáciu.

Dohody („Atti d’obbligo“) na finančnú podporu troch centier digitálneho vzdelávania (DEH) sa podpíšu.

Dohody („Atti d’obbligo“) pre 3 siete inštitúcií vysokoškolského vzdelávania sa podpisujú...

Podpíše sa najmenej 10 partnerstiev, ktorých dôkazom je „Atti d’obbligo“ zakladajúce nadnárodné vzdelávacie iniciatívy.

Podpíšu sadohody (Attid’obbligo) o finančnej podpore najmenej 15 projektov internacionalizácie inštitúcií AFAM.

M4C1 – 24

Investícia 1.6: Aktívna orientácia pri prechode medzi školou a univerzitou.

Cieľ

Potvrdenia o účasti, ktoré boli vydané pre kurzy na prechod medzi školou a univerzitou

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 000 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Pre študentov stredných škôl, ktorí sa zapísali do akademických školských rokov 2022/2023 až 2025/2026, bolo vydaných najmenej 1000000 osvedčení o účasti na kurzoch prechodu na univerzitné školy.

J.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Reforma 1.7: Reforma regulácie bývania pre študentov a investovanie do bývania pre študentov

Cieľom reformy je zvýšiť ubytovanie vysokoškolských študentov podporou súkromných a verejných investícií do zariadení s príspevkom ministerstva univerzít a výskumu.

Investícia pozostáva z poskytnutia ďalších ubytovacích zariadení pre študentov.

Investícia 1.1: Plán pre materské školy a predškolské zariadenia a služby vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve

Cieľom tejto investície je rozšíriť a zlepšiť vzdelávacie zariadenia pre deti vo veku 0 – 6 rokov. Investícia pozostáva z výstavby, prestavby a renovácie miest starostlivosti o deti v jasliach a predškolských zariadeniach.

Investícia 1.2: Plán na predĺženie pracovného času na plný úväzok

Cieľom tohto opatrenia je umožniť školským zariadeniam predĺžiť školské hodiny renováciou alebo budovaním vhodných infraštruktúr. Investícia pozostáva z výstavby alebo výstavby jedální v školských zariadeniach.

Investícia 3.3: Bezpečnosť školských budov a plán štrukturálnej obnovy

Cieľom opatrenia je zvýšiť bezpečnosť a energetickú hospodárnosť školských budov. Toto opatrenie pozostáva z renovácie a rekonštrukcie školských budov.

Investícia 5: Fond bývania pre študentov

Toto opatrenie pozostáva z verejných investícií do grantovej schémy s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu v Taliansku v sektore bývania pre študentov. Systém funguje tak, že poskytuje granty priamo súkromnému sektoru, ako aj subjektom verejného sektora zapojeným do podobných činností.

Systém spravuje Cassa Depositi e Prestiti S.p.A. (CDP S.p.A.) ako implementujúci partner. Systém zahŕňa tento rad výrobkov:

·Vytvoril sa jednorazový grant vo výške maximálne 20 000 EUR na študentské lôžka.

S cieľom implementovať investíciu do systému Taliansko a spoločnosť CDP S.p.A. podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesurámci schémy: Konečné rozhodnutieposkytnutí pomocirámci schémy prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

2.Kľúčové požiadavky súvisiacej grantovej politiky, ktoré zahŕňajú:

a.Sociálne požiadavky investície vrátane:

I.Požiadavka, aby nájomné pre vysokoškolských študentov bolo aspoň15 % nižšie ako miestne trhové ceny.

II.Požiadavka, aby 30 % nových miest bolo vyhradených pre študentov, ktorí čelia sociálno-ekonomickým ťažkostiam, ako ich vymedzujú organizácie „Diritto allo Studio“ (právo študovať).

Požiadavka, aby existujúce ubytovanie používané na účely bývania pre študentov v čase vyhlásenia príslušnej výzvy na predkladanie projektov nebolo možné financovať.

b.Opis poskytnutých grantovoprávnených konečných príjemcov.

c.Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

a.Požiadavka dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovujetechnickom usmernenízásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Grantová politika vylučujeoprávnenosti najmä tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania, 72 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 73 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 74 mechanickými biologickými čistiarňami 75 . Aby sa predišlo pochybnostiam, plynové kotly nie sú oprávnené na podporurámci tohto opatrenia.

b.Požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

3.Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnerapožiadavka použiť akékoľvek nevyužité výnosy zo systému,to aj po roku 2026, na rovnaké politické účely.

4.Požiadavky na monitorovanie, auditkontrolu vrátane:

1.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správmobilizovaných grantoch.

2.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupciikonfliktom záujmov, ich odhaľovanienáprava.

3.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred udelením grantu na operáciu.

4.Povinnosť vykonávať ex post audity založené na rizikusúladeplánom auditu S.p.A. Tieto audity overujú i) účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov; II) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci;iii) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok platných dohôdgrante podľa vykonávacej dohody.

J.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom 

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M4C1 – 18

Investícia 1.1: Plán pre materské školy a predškolské zariadenia a služby vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve

Cieľ

Miesta vytvorené na vzdelávanie a starostlivosť v ranom detstve pre deti vo veku 0 – 6 rokov.

NEUVEDENÉ

Počet

0

150 480

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác na najmenej 150480 novopostavených, rekvalifikovaných, rozšírených alebo vyplývajúcich zo zmeny využívania služieb vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve pre deti vo veku 0 – 6 rokov, z toho maximálne 35000 miest vyplývajúcich z demolácie a rekonštrukcie existujúcich miest. Investícia nezahŕňa obstarávanie kotlov na zemný plyn.

M4C1 – 21

Investícia 1.2: Plán na predĺženie pracovného času na plný úväzok

Cieľ

Výstavba alebo renovácia jedální v školách

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác sa vydávajú pre najmenej 1000 jedální v školách.

M4C1 – 26

Investícia 3.3: Bezpečnosť školských budov a plán štrukturálnej obnovy

Cieľ

Zrekonštruované alebo renovované školské budovy

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 400

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení renovačných alebo rekonštrukčných prác zvyšujúcich bezpečnosť alebo energetickú efektívnosť sa vydávajú pre najmenej 1400 školských budov. Investícia nezahŕňa obstarávanie kotlov na zemný plyn.

M4C1 – 27

Reforma 1.7: Reforma regulácie bývania pre študentov a investovanie do bývania pre študentov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov na zmenu súčasných pravidiel týkajúcich sa bývania pre študentov.

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právnych predpisov.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Revidované právne predpisy:
Zmeniť súčasné pravidlá bývania pre študentov (zákon č. 338/2000legislatívny dekrét 68/2012)cieľom:

(1). Podpora reštrukturalizácie a renovácie stavieb namiesto nových budov na zelenej lúke (s vyšším percentuálnym podielom družobných budov, v súčasnosti na úrovni 50 %), pričom predložené projekty by mali zabezpečiť najvyššiu environmentálnu normu;

(2). Zjednodušiť, a to aj vďaka digitalizácii, prezentácii a výberu projektov, a tým aj načasovaniu realizácie;

(3) Zákonom ustanoviť výnimku z kritérií stanovených v zákone č. 338/2000, pokiaľ ide o percento spolufinancovania, ktoré možno poskytnúť.

Reforma sa vykoná zavedením týchto hlavných zmien do talianskeho regulačného rámca pre študentské bývanie:

1. Otvorenie účasti na financovaní aj súkromným investorom (podľa schémy opísanej vo vykonávaní) a umožnenie verejno-súkromných partnerstiev, v rámci ktorých univerzita využije dostupné finančné prostriedky na podporu finančnej rovnováhy investícií do nehnuteľností na bývanie pre študentov;

2. Zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť súkromných investícií tým, že sa zaručí zmena daňového systému z režimu uplatňovaného na hotelové služby na systém, ktorý sa uplatňuje na sociálne bývanie, obmedzia sa využívanie nových ubytovacích zariadení na účely bývania pre študentov počas akademického roka, ale umožní sa využívanie štruktúr, ak nie sú potrebné pre študentské ubytovacie a stravovacie zariadenia. To zase pomôže zabezpečiť novú škálu ubytovania za cenovo dostupné nájomné;g3. Podmienenie financovania, ako aj dodatočných daňových úľav (napr. rovnaké zaobchádzanie so sociálnym bývaním) využívaním nových ubytovacích zariadení na bývanie pre študentov počas celkového investičného horizontu a dodržiavaním dohodnutej hornej hranice nájomného účtovaného študentom aj po skončení platnosti osobitných systémov financovania, ktoré prispievajú k podnecovaniu investícií súkromných prevádzkovateľov;n4. Nové vymedzenie noriem pre študentské ubytovanie opätovným vymedzením právnych požiadaviek týkajúcich sa spoločného priestoru na študenta dostupného v budovách výmenou za lepšie vybavené (jedno) izby.

M4C1 – 28

Reforma 1.7: Reforma regulácie bývania pre študentov a investovanie do bývania pre študentov

Míľnik

Zadanie pôvodných zákaziek na vytvorenie ďalších ubytovacích jednotiek na spanie (lôžok)

Uverejnenie zadania zákaziek na webovom sídle ministerstva

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Zadanie pôvodných zákaziek na vytvorenie ďalších ubytovacích jednotiek na spanie (lôžok)“;

M4C1 – 29

Reforma 1.7: Reforma regulácie bývania pre študentov a investovanie do bývania pre študentov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reformy právnych predpisov v oblasti bývania pre študentov.

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti reformy.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Reforma zahŕňa: 1. otvorenie účasti na financovaní aj pre súkromných investorov, a to aj umožnením verejno-súkromných partnerstiev, v rámci ktorých univerzita využije dostupné finančné prostriedky na podporu finančnej rovnováhy investícií do nehnuteľností na bývanie pre študentov; (2). Zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti súkromných investícií tým, že sa zaručí zmena daňového systému z režimu uplatňovaného na hotelové služby na systém, ktorý sa uplatňuje na sociálne bývanie, obmedzením využívania nových ubytovacích zariadení na účely bývania pre študentov počas akademického roka, ale umožnením využívania štruktúr, ak nie sú potrebné pre študentské ubytovacie a stravovacie zariadenia; (3). Podmienenie financovania, ako aj dodatočných daňových úľav (ako je rovnaké zaobchádzanie so sociálnym bývaním) využívaním nových ubytovacích zariadení na bývanie pre študentov počas celkového investičného horizontu a dodržiavaním dohodnutej hornej hranice nájomného účtovaného študentom aj po skončení platnosti osobitných systémov financovania, ktoré prispievajú k podnecovaniu investícií súkromných prevádzkovateľov; (4). Nové vymedzenie noriem pre študentské ubytovanie opätovným vymedzením právnych požiadaviek týkajúcich sa spoločného priestoru na študenta dostupného v budovách výmenou za lepšie vybavené (jedno) izby.

M4C1 – 30

Reforma 1.7: Reforma regulácie bývania pre študentov a investovanie do bývania pre študentov

Cieľ

Vytvorené ubytovacie jednotky pre študentov na spanie

NEUVEDENÉ

Počet

0

30 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác sa vydávajú pre najmenej 30000 novovytvorených ubytovacích jednotiek na spanie.

Existujúce ubytovanie používané na účely bývania pre študentov v čase vyhlásenia príslušnej výzvy na predkladanie projektov nemožno započítať do cieľa.

Vo výzve na rok 2024 sa vyžaduje, aby 30 % nových miest bolo vyhradených pre študentov, ktorí čelia sociálno-ekonomickým ťažkostiam, ako ich vymedzujú organizácie „Diritto allo Studio“ (právo študovať organizácie). V tejto výzve sa takisto vyžaduje, aby sa nájomné pre univerzitných študentov stanovilo aspoň na 15 % pod úrovňou miestnych trhových cien.

Investícia nezahŕňa obstarávanie kotlov na zemný plyn.

M4C1 – 31

Investícia 5: Fond bývania pre študentov

Míľnik

Vykonávacia dohoda

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

M4C1 – 32

Investícia 5: Fond bývania pre študentov

Míľnik

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

Podpísané právne dohody a osvedčenie o prevode

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Spoločnosť Cassa Depositi e Prestiti S.p.A. musí s konečnými príjemcami uzavrieť zákonné dohody o grante na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do schémy (s prihliadnutím na poplatky za správu).

Taliansko prevedie 599 000 000 EUR na nástroj Cassa Depositi e Prestiti S.p.A.

K. ÚLOHA 4 ZLOŽKA 2: Od výskumu k podnikaniu

Cieľom tohto komponentu talianskeho plánu obnovy a odolnosti je podporovať investície do výskumu a inovácií, propagovať šírenie inovácií a technológií, posilňovať zručnosti a podporovať prechod na znalostnú ekonomiku. Poskytuje podporu verejnému výskumnému systému, zručnostiam a mobilite výskumných pracovníkov, ako aj verejno-súkromnej spolupráci na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ. Vychádza z troch hlavných pilierov: I) zlepšená vedecká základňa; II) silné prepojenia medzi podnikmi a vedou (znalosti a transfer technológií; III) podpora podnikateľskej inovácie (najmä MSP, začínajúcich podnikov).

Investície a reformy v rámci tohto komponentu prispejú k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny adresovaných Taliansku v rokoch 2020 a 2019, ktoré sa týkajú potreby „zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na výskum a inovácie a kvalitu infraštruktúry“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019), „podpory súkromných investícií na podporu oživenia hospodárstva“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020), „zamerania investícií na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na výskum a inovácie“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020).

K.1.    Opis reforieminvestíciírámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia 1.2: Financovanie projektov prezentovaných mladými výskumníkmi

Cieľom tejto investície je udržať mladých výskumných pracovníkov v Taliansku. Opatrenie spočíva v podpore výskumných činností mladých výskumných pracovníkov.

Investícia 2.2a: Dohody o inováciách

Cieľom tohto opatrenia je podporiť inovácie. Opatrenie pozostáva z vymedzenia výskumných, vývojových a inovačných projektov (tzv. dohôd o inováciách) v oblastiach, ktoré sú v súlade s pilierom II programu Horizont Európa podľa nariadenia (EÚ) 2021/695.

Investícia 3.3: Udeľovanie doktorandských štipendií v spolupráci s podnikmi

Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť zručnosti na vysokej úrovni, a to aj v oblastiach kľúčových podporných technológií.

Opatrenie pozostáva z udeľovania štipendií doktorandského štúdia univerzitami a inštitúciami AFAM so vstupmi a zapojením spoločností. Konkrétne sa opatrením, ktoré vykonáva MUR – ministerstvo univerzity a výskumu, poskytuje celkovo 6000 doktorandských štipendií za tri roky so súkromným spolufinancovaním.

Reforma 1.1: Vykonávanie opatrení na podporu výskumu a inovácií s cieľom presadzovať zjednodušenie a mobilitu

Reformu vykoná ministerstvo univerzity a výskumu (MUR) a ministerstvo hospodárskeho rozvoja (MiSE) vytvorením medzirezortnej riadiacej rady a vydaním dvoch ministerských vyhlášok: I) zvýšiť a podporiť mobilitu (prostredníctvom stimulov) vysokopostavených jednotlivcov (napríklad: výskumní pracovníci a manažéri) medzi univerzitami, výskumnými infraštruktúrami a spoločnosťami a ii) zjednodušiť riadenie finančných prostriedkov určených na výskum, iii) reformovať kariérnu dráhu výskumných pracovníkov s cieľom zvýšiť ich zameranie na výskumné činnosti.

Reforma sa zameria na systematickejší prístupčinnostiamoblasti výskumuvývoja, ktorý presahuje súčasnú logiku prerozdeľovania zdrojov uprednostňovaním prístupu spoločného využívania zdrojov,zameria sa na zjednodušenie byrokracie pri riadení finančných prostriedkov určených na verejno-súkromné výskumné činnosti, čím sa dosiahne významný vplyv tým, že sa zabráni rozptýleniufragmentácii priorít,to ajpodporou prvej zložky misie. Verejné výskumné orgány (EPR) zohrávajú kľúčovú úlohu ako vedúci projektov pre partnerstvá, národné kampaneúzemné ekosystémy, ako aj ako potenciálni účastníci výziev na predkladanie návrhov týkajúcich sa fondu PNRfondu pre infraštruktúru.

Reforma 1.2: Trojročný plán financovania výskumných činností

Cieľom reformy je zlepšiť plánovanie a predvídateľnosť financovania výskumu. Pozostáva z nadobudnutia účinnosti primárnych právnych predpisov, ktorými sa stanovuje právny rámec na prijatie trojročného plánu financovania výskumných činností.

K.2.    Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie nenávratnej finančnej podpory

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M4C2 – 1

Investícia 1.2: Financovanie projektov prezentovaných mladými výskumníkmi

Cieľ

Počet študentov, ktorým bol udelený grant na výskum

NEUVEDENÉ

Počet

50

300

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Udelenie najmenej 300 výskumných grantov študentom. Výberové konanie na udelenie zahŕňa kritériá oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

Pri uspokojivom plnení cieľa sa zohľadní aj skutočnosť, že najmenej 300 mladých výskumných pracovníkov je zmluvne dohodnutých.

M4C2 – 1bis

Investícia 1.2: Financovanie projektov prezentovaných mladými výskumníkmi

Míľnik

Uverejnenie dekrétu (vyhlášok), ktorým sa udeľujú finančné prostriedky mladým výskumným pracovníkom

Uverejnenie vyhlášky (vyhlášok)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Uverejnenie dekrétu (vyhlášok), ktorým sa udeľujú finančné prostriedky na podporu najmenej 550 mladých výskumných pracovníkov.

Mladí výskumní pracovníci dodržiavajú tieto podmienky: mať v deň, keď bola výzva na predkladanie návrhov, vo veku do 40 rokov (profily, ktoré majú k dátumu uverejnenia výzvy na predkladanie projektov 40 rokov, sú oprávnené až do dosiahnutia veku 41 rokov) alebo v prípade profilov vo veku od 41 do 45 rokov, ktoré ukončili doktorandské štúdium najviac o 7 rokov (profily, ktoré sú k dátumu uverejnenia výzvy na predkladanie projektov staršie ako 45 rokov, sú oprávnené až do dosiahnutia veku 46 rokov).

M4C2 – 2bis

Investícia 2.2a: Dohody o inováciách

Cieľ

Dokončené dohody o inováciách

NEUVEDENÉ

Počet

0

32

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Poskytuje osvedčenie o ukončení najmenej 32 dohôd o inováciách spomedzi týchto oblastí intervencie:

ovýrobné technológie;

okľúčové digitálne technológie vrátane kvantových technológií;

ovznikajúce podporné technológie;

oprogresívne materiály;

oumelá inteligenciarobotika;

oobehový priemysel;

onízkouhlíkovýekologický priemysel;

oneprenosnézriedkavé choroby;

oinfekčné choroby vrátane ochorení spojenýchchudobouzanedbávaných ochorení;

onástroje, technológiedigitálne riešenia pre zdraviezdravotnú starostlivosť vrátane personalizovanej medicíny;

opriemyselné zariadeniaenergetickej transformácii;

okonkurencieschopnosť priemysluoblasti dopravy;

očistá, bezpečnáprístupná dopravamobilita;

ointeligentná mobilita;

ouskladňovanie energie;

opotravinové systémy;

oinovačné systémy využívajúce biologické materiálybiohospodárstve Únie;

oobehové systémy.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolosúladetechnickými usmerneniamizásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), vybrané projekty vylúčia tento zoznam činností: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania; 76 II) činnostírámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty; 77 III) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami 78 mechanickými biologickými čistiarňami. 79

M4C2 – 3

Investícia 3.3: Udeľovanie doktorandských štipendií v spolupráci s podnikmi a podpora zamestnávania výskumných pracovníkov spoločnosťami

Cieľ

Počet udelených doktorandských štipendií

NEUVEDENÉ

Počet

0

6 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Udelenie aspoň 6000 štipendií doktorandského štúdia univerzitami a inštitúciami AFAM.

Medzi kritické požiadavky na udelenie doktorandského štúdia patria:

a) stanoviť obdobia štúdia a výskumu v spoločnosti od minimálne šiestich (6) mesiacov do maximálne osemnásť (18) mesiacov;

b) stanoviť obdobia štúdia a výskumu v zahraničí od minimálne šiestich (6) mesiacov do najviac osemnásť (18) mesiacov;

C) zabezpečiť zapojenie spoločností do definovania kurzu odbornej prípravy aj v kontexte širšej spolupráce s univerzitou a inštitúciami AFAM.

M4C2 – 4

Reforma 1.1: Vykonávanie opatrení na podporu výskumu a vývoja s cieľom podporiť zjednodušenie a mobilitu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerských vyhlášok o zjednodušení výskumu a vývoja a mobilite spojených s bežným finančným fondom.

Ustanovenie dekrétu o nadobudnutí účinnosti zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Ministerské vyhlášky obsahujú tieto kľúčové prvky:

I) prejsť na systematickejší prístup k činnostiam v oblasti výskumu a vývoja prostredníctvom nového zjednodušeného modelu zameraného na dosiahnutie významného vplyvu tým, že sa zabráni rozptýleniu a fragmentácii priorít; II) reformovať právne predpisy na zvýšenie mobility vysokopostavených osôb (ako sú výskumní pracovníci a manažéri) medzi univerzitami, výskumnými infraštruktúrami a spoločnosťami; III) zjednodušenie riadenia fondov; IV) reformovať kariérnu dráhu výskumných pracovníkov s cieľom zvýšiť ich zameranie na výskumné činnosti.

M4C2 – 4bis

Reforma 1.2: Trojročný plán financovania výskumných činností

Míľnik

Primárne právne predpisy na prijatie trojročného plánu financovania výskumných činností

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov, ktorými sa stanovuje trojročný plán financovania výskumných činností

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Reforma si vyžaduje nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov, ktorými sa stanovuje právny rámec na prijatie trojročného plánu financovania činností v oblasti reserchu.

Právny rámec:

1)Zriadiť fond na zlúčenie rôznych finančných nástrojov;

2)požadovať prijatie trojročného plánu financovania výskumných aktivít univerzít, výskumných subjektovinštitúcií AFAM;

3)Požadovať prijatie harmonogramu („kronoprogramy“) na vyhlasovanie výziev na predkladanie projektovna ukončenie ich výberových konaní.

4)Zahrnúť osobitnú rozpočtovú položku na financovanie projektov PRIN.

K.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 1.1: Výskumné projekty významného národného záujmu (PRIN)

Cieľom tohto opatrenia je podporiť výskumné činnosti. Opatrenie pozostáva z financovania výskumných projektov veľkého národného záujmu (PRIN), ktoré zahŕňajú spoluprácu medzi univerzitnými výskumnými jednotkami a výskumnými inštitúciami a nábor výskumných pracovníkov na dobu určitú.

Investícia 1.3: Partnerstvá rozšírené na univerzity, výskumné centrá, spoločnosti a financovanie projektov základného výskumu

Cieľom opatrenia je vytvoriť siete univerzít, výskumných organizácií a iných zainteresovaných strán, podporiť transfer technológií a podporiť začínajúce a spin-off podniky založené na výskume. Opatrenie pozostáva z financovania najmenej 14 hlavných programov základného výskumu vykonávaných sieťami verejných a súkromných subjektov.

Investícia 1.4: Vytvorenie „vnútroštátnych lídrov v oblasti výskumu a vývoja“ v oblasti niektorých kľúčových podporných technológií

Cieľom tohto opatrenia je vytvoriť národných lídrov v oblasti výskumu a vývoja. Opatrenie spočíva v uložení pokuty piatim národným výskumným centrám schopným dosiahnuť kritickú prahovú hodnotu výskumnej a inovačnej kapacity prostredníctvom spolupráce medzi univerzitami, výskumnými centrami a podnikmi.

Investícia 1.5: „Inovačné ekosystémy pre udržateľnosť“, budovanie „územných lídrov výskumu a vývoja“.

Cieľom tohto opatrenia je podporiť inovácie. Opatrenie pozostáva z financovania existujúcich alebo nových inovačných ekosystémov so zameraním na sociálnu udržateľnosť.

Investícia 2.1: Dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu (IPCEI)

Cieľom tohto opatrenia je doplniť súčasný fond dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu uvedený v článku 1 ods. 232 zákona o rozpočte na rok 2020. Opatrenia na podporu fondu dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu dodatočnými zdrojmi.

Investícia 2.3: Centrá transferu technológií

Cieľom tohto opatrenia je podporiť sieť centier (kompetenčné centrá, Európske centrum digitálnych inovácií, známka excelentnosti, národné centrá digitálnych inovácií) zodpovedných za rozvoj projektov, poskytovanie pokročilých technologických služieb spoločnostiam a orgánom verejnej správy a služby prenosu technológií. Európske centrá digitálnych inovácií môžu na vykonávanie svojich činností získať finančné prostriedky z iných fondov EÚ vrátane programu Digitálna Európa.

Investícia pozostávadvoch línií intervencií.rámci prvej línie saMechanizmu na podporu obnovyodolnosti financuje výlučne aspoň 32 centier bez akejkoľvek podporyiných zdrojov EÚ.rámci druhého riadku saMechanizmu na podporu obnovyodolnosti financuje časť 13 európskych centier digitálnych inovácií (EDIH), pričom ďalší podiel nákladov pochádzaprogramu Digitálna Európa. Konkrétne prevádzka 13 európskych centier digitálnych inovácií financovanýchMechanizmu na podporu obnovyodolnostiprogramu Digitálna Európa bude štruktúrovaná do pracovných balíkov 80 . PodporaMechanizmu na podporu obnovyodolnosti sa netýka pracovných balíkov, na ktoré európske centrá digitálnych inovácií dostávajú podporurámci programu Digitálna Európa. I

Investícia 3.1: Výskumné a inovačné infraštruktúry

Cieľom opatrenia je podporiť vytváranie výskumných a inovačných infraštruktúr spájajúcich priemysel a akademickú obec alebo podporiť existujúce infraštruktúry. Investícia pozostáva z financovania existujúcich alebo nových projektov infraštruktúry s manažérom výskumu pre každú infraštruktúru.

Investícia 3.2: Kapitálová injekcia do Fondu na digitálnu transformáciu (ďalej len „DTF“), ktorý spravuje SGR rizikového kapitálu CDP

Cieľom tohto opatrenia je podporiť rastový potenciál talianskeho hospodárstva stimulovaním súkromných investícií, zlepšením prístupu začínajúcich podnikov k financovaniu a rozvojom trhu s rizikovým kapitálom v tomto sektore. Opatrenie pozostáva z kapitálovej injekcie vo výške 400000000 EUR do Fondu na digitálnu transformáciu (ďalej len „DTF“), ktorý spravuje SGR rizikového kapitálu CDP.

SGR rizikového kapitálu CDP prijme investičnú politiku na používanie vlastného imania. Investičná politika zahŕňa opis finančného(-ých) produktu(-ov)očakávaným typom oprávnených konečných príjemcov, ktorých kapitál má podľa očakávaní podporovať, vrátane očakávaného harmonogramu implementácie 15 rokovpoplatku za riadenie vo výške maximálne 13 %. 81 DTF funguje tak, že priamo alebo nepriamo poskytuje kapitálovú, kvázi kapitálovú, dlhovú alebo kvázi dlhovú podporu. 82 SGR rizikového kapitálu CDP prijme systém auditukontroly opísanýusmerneniach „Linee Guida per le attività di rendicontazione e controllo dei Fondi DTF e GTF“ na použitie vlastného imania.investičnej politike sa vyžaduje, aby finančný(-é) produkt(-y), ktorý(-é) kapitálová podpora podporuje, bol(-i)súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“ (DNSH), ako sa stanovujetechnickom usmernení týkajúcom sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Najmäprípade všeobecnej podpory začínajúcim podnikom investičná politika vylučuje spoločnostipodstatným zameraním 83 týchto odvetviach: I) výroba energiefosílnych palívsúvisiace činnosti 84 ; II) energeticky náročné odvetvia a/alebo odvetviavysokými emisiami CO2 85 ; III) výroba, prenájom alebo predaj znečisťujúcich vozidiel 86 ; IV) zber odpadu, spracovaniezneškodňovanie 87 odpadu, v) spracovanie jadrového paliva, výroba jadrovej energie. Investičná politika si okrem toho vyžaduje súladpríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia.

K.4.    Míľniky, ciele, ukazovateleharmonogram monitorovaniarealizáciesúvislostiúverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M4C2 – 5

Investícia 1.1: Výskumné projekty významného národného záujmu (PRIN)

Cieľ

Počet udelených výskumných projektov

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 150

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Ocenenie najmenej 3150 výskumných projektov Progetti di Ricerca di Interesse Nazionale.

Zadávanie zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov sa uskutočňuje v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M4C2 – 6

Investícia 1.1: Výskumné projekty významného národného záujmu (PRIN)

Míľnik

Uverejnenie dekrétu (vyhlášok), ktorým sa udeľujú projekty

Uverejnenie vyhlášky (vyhlášok)

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Uverejnenie vyhlášky (vyhlášok), ktorými sa udeľuje najmenej 5350 výskumných projektov národného záujmu (Progetti di Ricerca di Interesse Nazionale).

Vo výzvach na predkladanie projektov sa uvedie, že projekt trvá najmenej dva roky a vyžaduje si spoluprácu medzi univerzitnými výskumnými jednotkami a výskumnými inštitúciami.

M4C2 – 7

Investícia 1.1: Výskumné projekty významného národného záujmu (PRIN)

Cieľ

Počet prijatých výskumných pracovníkov na dobu určitú

NEUVEDENÉ

Počet

0

900

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Prijme sa najmenej 900 výskumných pracovníkov na dobu určitú. Činnosti najatých výskumných pracovníkov sa týkajú tém, ktoré sú v súlade so šiestimi klastrami európskeho rámcového programu pre výskum a inováciu na roky 2021 – 2027.

M4C2 – 8

Investícia 1.3: Partnerstvá rozšírené na univerzity, výskumné centrá, spoločnosti a financovanie základných výskumných projektov

Cieľ

Počet podpísaných výskumných partnerstiev

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 4

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Podpísanie dohôd („atto d’obbligo“) pre najmenej 14 výskumných partnerstiev. Výzvy na predkladanie programov si vyžadujú:

a) každé partnerstvo s cieľom najať aspoň 100 výskumných pracovníkov na dobu určitú;

b) záväzok, že príspevok investície v oblasti klímy podľa metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 musí predstavovať aspoň 42 % celkových nákladov na investície podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

M4C2 – 9

Investícia 1.4: Vytvorenie „vnútroštátnych lídrov v oblasti výskumu a vývoja“ v oblasti niektorých kľúčových podporných technológií

Cieľ

Národné centrá ukončili svoje výskumné činnosti

NEUVEDENÉ

Počet

0

5

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Za každé z piatich národných centier sa vydá správa o výskumných činnostiach.

M4C2 – 10

Investícia 2.1: DÔLEŽITÝ PROJEKT SPOLOČNÉHO EURÓPSKEHO ZÁUJMU

Míľnik

Vyhlásenie výzvy na vyjadrenie záujmu na identifikáciu vnútroštátnych projektov vrátane projektov týkajúcich sa dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu (IPCEI – mikroelektronika)

Výzva na vyjadrenie záujmu sa uverejňuje

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2021

Očakáva sa, že projekty dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu, ktoré sa budú podporovať, sa budú aktualizovať v závislosti od aktuálnej fázy pokroku vnútroštátnych postupov dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu, ktoré v súčasnosti prebiehajú, a od fázy pokroku postupu notifikácie štátnej pomoci.

Zvolený dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu zohľadňuje konkrétne priemyselné inovačné odvetvia v súlade s už identifikovanými európskymi hodnotovými reťazcami.

Táto intervencia zahŕňa už schválené dôležité projekty spoločného európskeho záujmu, ako aj budúce projekty, ako sú cloud, zdravie, materiály riadu a kybernetická bezpečnosť.

Podmienky výzvy zahŕňajú:

a) kritériá oprávnenosti, ktorými sa zabezpečuje, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

b) záväzok, že príspevok investície v oblasti klímy podľa metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 musí predstavovať aspoň 40 % celkových nákladov na investície podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

C) záväzok, že digitálny príspevok investície podľa metodiky uvedenej v prílohe VII k nariadeniu (EÚ) 2021/241 bude predstavovať aspoň 60 % celkových nákladov na investície podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

d) záväzok podávať správy o vykonávaní opatrenia v polovici trvania schémy a na konci schémy.

M4C2 – 11

Investícia 2.1: DÔLEŽITÝ PROJEKT SPOLOČNÉHO EURÓPSKEHO ZÁUJMU

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vnútroštátneho právneho aktu, ktorým sa prideľujú potrebné finančné prostriedky na poskytovanie podpory účastníkom projektov.

Ustanovenie vo vnútroštátnom právnom zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Vo vnútroštátnom právnom zákone sa uvedú postupy a lehoty na predkladanie projektov, ako aj požiadavky potenciálnych príjemcov na prístup.

M4C2 – 12

Investícia 2.1: DÔLEŽITÝ PROJEKT SPOLOČNÉHO EURÓPSKEHO ZÁUJMU

Míľnik

Zoznam účastníkov projektov dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu sa finalizuje do 30. júna 2023.

Uverejnenie zoznamu účastníkov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Zoznam zahŕňa prijaté subjekty zúčastňujúce sa na projektoch dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu v nadväznosti na overenia a hodnotenia predložených projektov, ktoré sa vykonajú v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušným európskym a vnútroštátnym environmentálnym prostredím.

M4C2 – 14

Investícia 2.3: F Centre transferu technológií

Cieľ

Vyplatenie finančnej hodnoty 330 000 000 EUR

NEUVEDENÉ

EUR

0

330 000 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Platobné príkazy v celkovej hodnote najmenej 330 000 000 EUR sa vydajú najmenej 45 centrám, s ktorými ministerstvo podpísalo finančné dohody.

V dohodách s 13 európskymi centrami digitálnych inovácií spolufinancovanými z programu Digitálna Európa v rámci druhej línie intervencie sa uvedú pracovné balíky financované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

Platobné príkazy sa týkajú pracovných balíkov 13 európskych digitálnych inovácií v rámci druhej línie intervencie opatrenia s výnimkou tých pracovných balíkov, ktoré sú financované z programu Digitálna Európa.

M4C2 – 16

Investícia 3.1: Výskumné a inovačné infraštruktúry

Cieľ

Počet financovaných infraštruktúr

NEUVEDENÉ

Počet

0

30

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Najmenej 30 infraštruktúr financovaných pre integrovaný systém výskumnejinovačnej infraštruktúry.
Inovačná infraštruktúra zahŕňa viacúčelové infraštruktúry schopné pokryť aspoň tri tematické oblasti, ako sú: I) kvantové, ii) progresívne materiály, iii) fotonika, iv) vedyživote, v) umelá inteligencia, vi) energetická transformácia.

Uspokojivé splnenie cieľa závisí aj od prijatia najmenej 30 riadiacich pracovníkov v oblasti výskumu do integrovaného systému výskumnej a inovačnej infraštruktúry.

M4C2 – 16 bis

Investícia 3.1: Výskumné a inovačné infraštruktúry

Cieľ

Počet výskumných a inovačných infraštruktúr, ktoré ukončili svoje činnosti

NEUVÁDZA SA

Počet

0

30

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydá sa vypracovanie správ o výskumných činnostiach pre najmenej 30 projektov výskumných (IR) a inovačných (ITEC) infraštruktúr.

M4C2 – 17

Investícia 3.1: Fond na výstavbu integrovaného systému výskumných a inovačných infraštruktúr; Investície

Míľnik

Zadávanie zákaziek na projekty, ktoré sa týkajú: a) integrovaný systém výskumných a inovačných infraštruktúr

Oznámenie o zadaní zákaziek

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Oznámenie o zadaní zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

Návrhy sa vyberajú na základe týchto kritérií:

vedúce postavenie v oblasti vedy/technológie/inovácie, ich inovačný potenciál (z hľadiska otvorených inovácií/otvorených údajov, ako aj priemyselného rozvoja), ich súlad s tematickými oblasťami alebo nový prelomový vývoj, ich translačné a inovačné plány, podpora priemyslu ako partnera pre otvorenú inováciu a/alebo ako používateľov, sila činností v oblasti rozvoja podnikania, tvorba duševného vlastníctva, jasné pravidlá na rozlišovanie otvorených a chránených plánov produkcie a licencií, ich schopnosť rozvíjať a hostiť priemyselné doktoráty, prepojenia s podnikom alebo inými typmi fondov na uľahčenie rozvoja nových startupov.

Výberové konanie si vyžaduje hodnotenie zásady „výrazne nenarušiť“ a prípadne strategické environmentálne hodnotenie (SEA) v prípade, že sa očakáva, že projekt bude mať konzistentný vplyv na dané územie.

M4C2 – 18

Položka1.5: Vytvorenie a posilnenie „inovačných ekosystémov pre udržateľnosť“, budovanie „územných lídrov výskumu a vývoja“

Míľnik

Zadávanie zákaziek na projekty týkajúce sa inovačných ekosystémov;

Oznámenie o zadaní zákaziek

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Oznámenie o zadaní zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

Výberové konanie si vyžaduje hodnotenie zásady „výrazne nenarušiť“ a prípadne strategické environmentálne hodnotenie (SEA) v prípade, že sa očakáva, že projekt bude mať konzistentný vplyv na dané územie.

Národné centrá sa vytvoria na základe súťažnej výzvy zlúčením existujúcich špičkových laboratórií, ktoré už pôsobia na univerzitách, a verejných a súkromných výskumných centier, ako aj vytvorením novej prispôsobenej infraštruktúry.

M4C2 – 18 Bis

Položka1.5: „Inovačné ekosystémy pre udržateľnosť“, budovanie „územných lídrov výskumu a vývoja“

Cieľ

Činnosti vykonávané inovačnými ekosystémami

NEUVÁDZA SA

Počet

0

10

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydá sa vypracovanie správ o výskumných činnostiach pre najmenej 10 inovačných ekosystémov.

M4C2 – 19

Investícia 1.4: Posilnenie výskumných štruktúr a podpora vytvárania „vnútroštátnych lídrov v oblasti výskumu a vývoja“ v oblasti niektorých kľúčových podporných technológií

Míľnik

Zadávanie zákaziek na projekty týkajúce sa vnútroštátnych vedúcich pracovníkov v oblasti výskumu a vývoja v oblasti kľúčových podporných technológií

Oznámenie o zadaní zákaziek

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

N

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Oznámenie o zadaní zákaziek na projekty vybrané v rámci súťažných výziev na predkladanie návrhov v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

Projekty sa vyberú pre 30 % zdrojov ako intervencie „Výskumné a inovačné procesy, transfer technológií a spolupráca medzi podnikmi so zameraním na nízkouhlíkové hospodárstvo, odolnosť a adaptáciu na zmenu klímy“ (IF022) a 15 % zdrojov ako intervencie „Výskumné a inovačné procesy, transfer technológií a spolupráca medzi podnikmi so zameraním na obehové hospodárstvo“ (IF023).

Projekty sa posudzujú s prihliadnutím na ich uskutočniteľnosť, udržateľnosť, pôvod z iných zdrojov (napríklad z regionálnych fondov), zapojenie výrobného odvetvia, kvalitu partnerov a vplyv na sociálnu a environmentálnu udržateľnosť. Výzva na financovanie projektov ako inovačných ekosystémov. Výberové konanie si vyžaduje hodnotenie zásady „výrazne nenarušiť“ a prípadne strategické environmentálne hodnotenie (SEA) v prípade, že sa očakáva, že projekt bude mať konzistentný vplyv na dané územie.

M4C2 – 20

Investícia 3.2: Kapitálová injekcia do Fondu na digitálnu transformáciu (ďalej len „DTF“)

Míľnik

Podpísaná dohoda medzi IT vládou a implementujúcim partnerom Cassa Depositi e Prestiti (CDP), ktorou sa zriaďuje finančný nástroj

Dohodu podpisuje talianska vláda a Cassa Depositi e Prestiti.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Prvky, ktoré sa zahrnú do investičnej politiky/stratégie finančného nástroja, sú:

- Investičné ciele (veľkosť fondu, počet operácií, sumy, ktoré sa majú podporovať v priebehu času, rozlíšené podľa príjemcov, ako sú MSP a spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou/veľké spoločnosti)

- Rozsah pôsobnosti a oprávnení prijímatelia

- Oprávnení finanční sprostredkovatelia a výberový proces

- Druh poskytnutej podpory (ako sú záruky, úvery, vlastný kapitál a kvázikapitál)

- Cielené riziko/výnosy pre každý typ investora

- Politika v oblasti rizík a politika v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí

- Správa a riadenie (partneri, správcovia fondov, predstavenstvo, investičný výbor, úloha a povinnosti)

- Diverzifikácia a limity koncentrácie

- Kapitálová politika vrátane stratégie ukončenia angažovanosti pre kapitálové investície

- Zásada „výrazne nenarušiť“ a politika overovania udržateľnosti a zoznam vylúčených subjektov

- Politika poskytovania úverov pre dlhové investície vrátane požadovaných záruk a kolaterálu

- Harmonogram získavania finančných prostriedkov a vykonávania

M4C2 – 21bis

Investícia 3.2 Kapitálová injekcia do Fondu pre digitálnu transformáciu (ďalej len „DTF“)

Míľnik

Kapitálová injekcia do Fondu pre digitálnu transformáciu

Osvedčenie o prevode

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Taliansko prevedie 400000000 EUR do DTF.

Investičná politika („Accordo Finanziario“) musí byť okrem toho v súlade s opisom opatrenia.

M4C2 – 21

Investícia 3.2 Kapitálová injekcia do Fondu pre digitálnu transformáciu (ďalej len „DTF“)

Míľnik

Prijatie správy

Prijatie správy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Taliansko predloží správu, v ktorej uvedie opatrenia, ktoré DTF prijal na vykonávanie investičnej politiky, vrátane krokov prijatých na implementáciu finančných produktov, ktoré sa majú podporiť z vlastného imania, ako aj očakávané kroky, ktoré sa majú prijať na ďalšie vykonávanie týchto produktov.

V správe sa uvádzajú aj sumy investované priamym/nepriamym spôsobom a do každého finančného produktu.

M4C2 – 22

Investícia 2.1: DÔLEŽITÝ PROJEKT SPOLOČNÉHO EURÓPSKEHO ZÁUJMU

Cieľ

Počet podporených projektov

NEUVEDENÉ

Počet

0

20

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Dekréty o udelení koncesie vydáva ministerstvo podnikov a Made v Taliansku na podporu najmenej 20 projektov dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu.

L. ÚLOHA 5, ZLOŽKA 1: Politika zamestnanosti

Opatreniami v rámci tohto komponentu plánu obnovy a odolnosti Talianska sa zavádza komplexná a integrovaná reforma aktívnych politík trhu práce a odbornej prípravy. Očakáva sa, že posilnením aktívnych politík trhu práce a zlepšením budovania kapacít verejných služieb zamestnanosti (VSZ) vrátane ich integrácie s poskytovateľmi vzdelávania a odbornej prípravy a súkromnými prevádzkovateľmi sa zvýši účinnosť služieb. Okrem toho sú opatrenia tejto zložky zamerané na zníženie sociálnej zraniteľnosti voči otrasom, najmä riešením problému nedeklarovanej práce vo všetkých jej formách a odvetviach stanovením účinnejších sankcií spolu so silnejšími stimulmi k legálnej práci. Okrem toho tento komponent podporuje rodovú rovnosť (rovnakú odmenu) prostredníctvom certifikačného systému rodovej rovnosti. Investuje aj do mladých ľudí zvyšovaním kvantity a kvality vzdelávacích programov, napríklad prostredníctvom účasti na programe univerzálnej verejnej služby.

Očakáva sa, že vykonávanie týchto opatrení prispeje k riešeniu výziev, na ktoré sa vzťahuje odporúčanie pre danú krajinu na rok 2020 týkajúce sa trhu práce č. 2, v ktorom sa Taliansko vyzýva, aby „Miniciovalo vplyv krízy na zamestnanosť, a to aj prostredníctvom [...] aktívnej podpory zamestnanosti“, odporúčanie pre danú krajinu na rok 2020 č. 2 „podporovať zručnosti (...) vrátane digitálnych zručností“, odporúčanie pre danú krajinu z roku 2019 č. 2 „zintenzívniť úsilie v boji proti nedeklarovanej práci, zabezpečiť, aby aktívne politiky trhu práce a sociálne politiky (...) oslovili najmä mladých ľudí a zraniteľné skupiny. Podpora účasti žien na trhu práce“ a odporúčanie pre danú krajinu z roku 2019 č. 2 „zvýšiť úroveň zručností, a to aj posilnením digitálnych zručností“.

L.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1 – Aktívna politika trhu práce (APTP) a odborná príprava

Cieľom tejto reformy je podporiť aktívny systém trhu práce s cieľom poskytovať personalizované plány, ktoré zahŕňajú služby zamestnanosti, odbornej prípravy a sociálne služby. Toto opatrenie pozostáva z vytvorenia národného programu pre zaručenú zamestnateľnosť pracovníkov (GOL), ktorý podporuje najmä najzraniteľnejšie kategórie (ženy, dlhodobo nezamestnané osoby, mladí a starší pracovníci a osoby so zdravotným postihnutím) a vo vykonávaní programov odbornej prípravy pre vzdelávanie dospelých.

Investícia 1 – Posilnenie verejných služieb zamestnanosti (VSZ)

Cieľom tejto investície je umožniť efektívne poskytovanie služieb zamestnanosti a odbornej prípravy. Opatrenie pozostáva z verejných služieb zamestnanosti, ktoré vykonávajú tieto činnosti: investície do infraštruktúry, zriadenie regionálnych stredísk na monitorovanie miestnych trhov práce, modernizácia IT systému, odborná príprava zamestnancov a inštitucionálna komunikácia a osveta.

Reforma 2 – Národný plán na riešenie problému nedeklarovanej práce

Cieľom tohto opatrenia je podporiť kvalitu pracovných miest a pracovné podmienky predchádzaním nelegálnej práci, pracovnému vykorisťovaniu (tzv. Caporalato) a iným formám nelegálnej práce a bojom proti nim. Toto opatrenie pozostáva z legislatívnych a nelegislatívnych opatrení vrátane: posilnenie inšpekcií práce a sankcií, poskytovanie stimulov pre pravidelnú prácu, odborná príprava prevádzkovateľov stredísk práce, realizácia vnútroštátnej informačnej kampane, zlepšenie riadenia v boji proti nelegálnej práci, ako aj osobitné opatrenia na riešenie pracovného vykorisťovania v poľnohospodárstve.

Investícia 2 – Systém certifikácie rodovej rovnosti

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť účasť žien na trhu práce a prispieť k zníženiu rozdielov v odmeňovaní žien a mužov. Táto investícia pozostáva z vytvorenia vnútroštátneho systému certifikácie rodovej rovnosti s cieľom podporiť transparentnosť na trhu práce a zlepšiť pracovné podmienky žien z hľadiska kvality, odmeňovania a posilnenia postavenia.



Investícia 3 – Posilnenie dvojakého systému

Cieľom tohto opatrenia je podporiť mladých ľudí a dospelých bez stredoškolského vzdelania pri prístupe k pracovným príležitostiam. Táto investícia pozostáva z rozšírenia účasti na „dvojakom systéme“ pre študentov formálneho a odborného vzdelávania a prípravy (OVP), a to aj prostredníctvom učňovskej prípravy.

Investícia 4 –Posilnenie univerzálnej verejnej služby

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť počet mladých ľudí zapojených do neformálneho vzdelávania a zvýšiť ich znalosti a zručnosti. Táto investícia spočíva v zlepšení programu univerzálnej verejnej služby a zvýšení počtu účastníkov.

L.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M5C1 – 1

Reforma 1 – aktívne politiky trhu práce a odborná príprava

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti medzirezortnej vyhlášky, ktorou sa ustanovuje národný program pre zaručenú zamestnateľnosť pracovníkov (GOL), a medzirezortnej vyhlášky, ktorou sa ustanovuje národný plán pre nové zručnosti

Ustanovenie medzirezortných vyhlášok, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti dvoch medzirezortných vyhlášok na základe dohôd na konferencii štátov a regiónov o programe GOL a národnom pláne pre nové zručnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Úkony týkajúce sa GOL minimálne: I) vymedziť základné prvky a ich normy verejných služieb zamestnanosti vrátane prognóz zručností, personalizovaných plánov odbornej prípravy, poradenstva a profesijného poradenstva s cieľom zabezpečiť účinné poskytovanie personalizovaných služieb zamestnanosti podľa spoločných a jednotných noriem na celom území štátu, ii) zabezpečiť, aby činnosti odbornej prípravy zamerané na zvyšovanie úrovne zručností a rekvalifikáciu poskytované verejnými službami zamestnanosti (VSZ) boli plne v súlade s národným plánom pre nové zručnosti vrátane digitálnych zručností, iii) zabezpečiť, aby verejné služby zamestnanosti (VSZ) boli zamerané na potreby príjemcov, iv) zabezpečiť, aby verejné služby zamestnanosti (VSZ) boli prioritne zamerané na najzraniteľnejšie osoby; v) stanoviť cieľ minimálne 25 % príjemcov programov zaručenej zamestnateľnosti pracovníkov ako príjemcov príslušnej odbornej prípravy s osobitným zameraním na digitálne zručnosti a s prioritou pre najzraniteľnejšie skupiny; VI) stanoviť nové mechanizmy, ktoré posilnia a zoštrukturalizujú spoluprácu medzi verejnými a súkromnými systémami, a to aj v súvislosti s identifikáciou príslušných potrieb zručností a poskytovaním pracovných ponúk. Vo vyhláške sa stanovuje, že príjemcovia záchranných sociálnych sietí majú prístup k službám poskytovaným v rámci národného programu zaručená zamestnateľnosť pracovníkov do štyroch mesiacov od okamihu, keď dozreli právo na záchranné sociálne siete. V aktoch týkajúcich sa národného plánu pre nové zručnosti sa minimálne: I) vymedzuje spoločné normy a základné úrovne odbornej prípravy na celom území štátu, ii) zameriava sa na zamestnané aj nezamestnané osoby a osoby s cieľom zlepšiť ich digitálne zručnosti a podporiť celoživotné vzdelávanie. III) identifikovať zručnosti a príslušné normy na základe spolupráce medzi verejnými a súkromnými systémami, iv) zohľadniť rôzne potreby posudzovaných cieľových skupín, ktoré zahŕňajú minimálne najzraniteľnejšie osoby, v) zahŕňať všetky príslušné odvetvové stratégie s cieľom zaujať komplexný prístup vrátane národného strategického plánu pre kompetencie dospelých; vi) začleniť ustanovenie o vývoji systému prognóz nových kompetencií potrebných v krátkodobom a strednodobom horizonte v rámci trhu práce.

M5C1 – 2

Reforma 1 – aktívne politiky trhu práce a odborná príprava

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých plánov verejných služieb zamestnanosti (VSZ) na regionálnej úrovni

Ustanovenie o nadobudnutí účinnosti plánov prijatých regiónmi a vykonaných aktivitách

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Vo vnútroštátnej regulácii programu zaručená zamestnateľnosť pracovníkov (GOL) sa na regionálnej úrovni predpokladá vymedzenie potrebných operačných činností na vykonávanie programu. S cieľom zabezpečiť súlad medzi vnútroštátnymi právnymi predpismi a regionálnym vykonávaním sa prijmú regionálne plány pre verejné služby zamestnanosti (VSZ).

Okrem prijatia plánov regióny vykonávajú činnosti na základe plánov, pričom dosahujú aspoň 10 % predpokladaných prijímateľov programu (konečný cieľ 3000000 ľudí).

Nadobudnutie účinnosti plánov pre verejné služby zamestnanosti (VSZ) umožní v plnej miere vykonávať program zaručenej zamestnanosti pracovníkov (GOL).

M5C1 – 3

Reforma 1 – aktívne politiky trhu práce a odborná príprava

Cieľ

Ľudia, ktorí využívajú program zaručenej zamestnateľnosti pracovníkov (GOL)

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 000 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Najmenej 3000000 osôb využíva program zaručenej zamestnateľnosti pracovníkov (GOL).

Okrem toho základné úrovne služieb („Livelli essenziali delle prestazioni“), ako sú vymedzené v programe GOL, musia byť k dispozícii aspoň v 80 % verejných služieb zamestnanosti (VSZ).

M5C1 – 4

Reforma 1 – aktívne politiky trhu práce a odborná príprava

Cieľ

Osoby zúčastňujúce sa na programoch odbornej prípravy

NEUVEDENÉ

Počet

0

600 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Najmenej 600000 príjemcov programu GOL sa zúčastňuje na odbornej príprave, z čoho najmenej 300000 sa zúčastňuje na odbornej príprave v oblasti digitálnych zručností.

Uverejnia sa zoznamy vybraných príjemcov programov odbornej prípravy „Progetto per l’autoimpiego“,„Fono nuovecompetenze“ a„Partnerstvo v oblasti zručností Ucraina-Italia“.

M5C1 – 4bis

Reforma 1 – aktívne politiky trhu práce a odborná príprava

Cieľ

Osoby zúčastňujúce sa na programoch odbornej prípravy

NEUVEDENÉ

Počet

600 000

800 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 200000 osôb sa zúčastňuje na odbornej príprave prostredníctvom programu GOL „Fondonuove competenze“alebo „ Progetto per l’autoimpiego“ (Progetto perl’autoimpiego), z čoho najmenej 75000 je prijímateľmi GOL.

M5C1 – 6

Investícia 1 – Posilnenie verejných služieb zamestnanosti (VSZ)

Cieľ

Verejné služby zamestnanosti (VSZ) vykonávajú činnosti plánované v pláne posilnenia počas trojročného obdobia 2021 – 2023.

NEUVEDENÉ

Počet

0

250

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Najmenej 250 verejných služieb zamestnanosti (VSZ) dokončilo počas trojročného obdobia 2021 – 2023 aspoň 50 % činností plánovaných v pláne posilnenia.

Tieto činnosti sú v súlade s centrálnym plánom posilnenia a ďalej vymedzené na regionálnej úrovni na základe analýzy potrieb a pridelených zdrojov.

Tieto činnosti zahŕňajú: I) renovácia a renovácia súčasných lokalít verejných služieb zamestnanosti (VSZ) a nákup nových; II) ďalšia implementácia informačného systému z hľadiska vnútroštátnej interoperability; III) odborná príprava zamestnancov; IV) zriadenie regionálnych stredísk pre monitorovanie miestnych trhov práce; V) inštitucionálna komunikácia a osveta.

Do tohto cieľa nie sú zahrnuté činnosti v oblasti infraštruktúry.

Pri dosahovaní cieľa je zabezpečená rovnaká rovnováha, pokiaľ ide o územné rozdelenie (sever, stred a juh).

M5C1 – 7

Investícia 1 – Posilnenie verejných služieb zamestnanosti (VSZ)

Cieľ

Verejné služby zamestnanosti (VSZ) dokončili činnosti plánované v pláne posilnenia

NEUVEDENÉ

Počet

0

326

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Najmenej 326 verejných služieb zamestnanosti (VSZ) a regionálnych agentúr dokončilo činnosti plánované v regionálnych plánoch na posilnenie verejných centier zamestnanosti (Paniregionali di potenziamento dei centri per l’impiego), napríklad vrátane: Modernizácia IT, odborná príprava zamestnancov, zriadenie regionálnych stredísk pre monitorovanie miestnych trhov práce a komunikačné kampane.

M5C1 – 7bis

Investícia 1 – Posilnenie verejných služieb zamestnanosti (VSZ)

Cieľ

Činnosti v oblasti infraštruktúry vo verejných službách zamestnanosti (VSZ)

NEUVEDENÉ

Počet

0

270

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 270 verejných služieb zamestnanosti (VSZ) a regionálnych agentúr prešlo renovačnými a/alebo renovačnými prácami alebo boli nadobudnuté, ako sa predpokladá v regionálnych plánoch na posilnenie verejných centier zamestnanosti (Piani regionali di potenziamento dei centri per l’impiego).

M5C1 – 8

Reforma 2 – Nedeklarovaná práca

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti národného plánu a plánu vykonávania na boj proti nelegálnej práci vo všetkých hospodárskych odvetviach

Ustanovenia v zákone, v ktorých sa uvádza nadobudnutie účinnosti národného plánu a zriadenie medziinštitucionálnej pracovnej skupiny, ktorá bude zodpovedná za vytvorenie národného plánu a plánu vykonávania

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Prijatie národného plánučasovo ohraničeného (jedného roka) plánu vykonávania na boj proti nelegálnej práci vo všetkých hospodárskych odvetviach. Národný plán vychádza zo všeobecnej stratégie boja proti nelegálnej práci a z prístupu založeného na viacerých agentúrach, ktorý sa použil na prijatie národného plánu proti využívaniu práceodvetví poľnohospodárstva – „Piano triennale di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura e al caporalato (2020 – 2022)“. Národný plánplán vykonávania zahŕňajú aspoň:  
I) opatrenia na zlepšenie tvorby, zberuvčasnej distribúcie podrobných údajovnelegálnej práci;  
II) zavedenie priamychnepriamych opatrení na premenu nedeklarovanej práce na deklarovanú prácu tým, že sa zabezpečí, aby prínosy činnosti vo deklarovanom hospodárstve prevážili náklady na prácunedeklarovanom hospodárstve. Napríklad a) odrádzajúce opatrenia, ako je posilnenie inšpekciísankcií,preventívne opatrenia na podporu deklarovanej práce, ako sú cielené finančné stimuly,to aj prostredníctvom preskúmaniaracionalizácie existujúcich; b) posilnenie prepojeniapolitikou zamestnanostisociálnou politikou;  
III) národnú informačnú kampaň„nehodnote“ nelegálnej práce určenú zamestnávateľompracovníkomaktívnym zapojením sociálnych partnerov;  
IV) riadiacu štruktúru na zabezpečenie účinného vykonávania opatrení;

V) opatrenia na prekonanie nelegálnych osád na boj proti pracovnému vykorisťovaniu v poľnohospodárstve.

M5C1 – 9

Reforma 2 – Nedeklarovaná práca

Míľnik

Vykonávať opatrenia na boj proti nelegálnej práci

Vykonané akcie

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Vykonávajú sa tieto opatrenia:

I) Zaviesť opatrenia na zlepšenie zberu podrobných údajov o nelegálnej práci;

II) Zaviesť opatrenia na premenu nedeklarovanej práce na deklarovanú prácu:

a) odrádzajúce opatrenia, ktoré môžu okrem iného zahŕňať posilnenie inšpekcií a sankcií, ako aj preventívne opatrenia na podporu deklarovanej práce, ktoré môžu okrem iného zahŕňať cielené finančné stimuly;

b) opatrenia na posilnenie prepojenia s aktívnou politikou trhu práce, ktoré môžu okrem iného zahŕňať odbornú prípravu prevádzkovateľov pracovných centier;

III) Uskutočniť národnú informačnú kampaň o „nehodnote“ nelegálnej práce;

IV) Začiatok prác riadiacej štruktúry na boj proti nelegálnej práci;

V) Zaviesť opatrenia na riešenie pracovného vykorisťovania v poľnohospodárstve.

M5C1 – 10

Reforma 2 – Nedeklarovaná práca

Cieľ

Zvýšený počet inšpekcií práce a členstvo v poľnohospodárskej sieti

NEUVEDENÉ

Počet

0

102 895

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Priemerný počet ročných inšpekcií v období od 1. januára 2023 do 31. decembra 2025 musí dosiahnuť aspoň 102895. Okrem toho sa do zoznamu členov siete „retedel lavoro agricolo di qualità“uverejneného na webovom sídle INPS zahrnie 2000 ďalších firiem v porovnaní s júnom 2024.

M5C1 – 11

Reforma 2 – Nedeklarovaná práca

Míľnik

Vykonávať opatrenia na boj proti nelegálnej práci

Vykonané akcie

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Vykonávajú sa tieto opatrenia:

— štúdiu o „Indici Sintetici di Affidabilità Contributiva“ (ukazovatele ISAC) v ôsmich ďalších hospodárskych odvetviach ohrozených nedeklarovanou prácou,

- záznam o odoslaní najmenej 12000 listov o zhode zaslaných firmám identifikovaným prostredníctvom ukazovateľov ISAC;

— uverejnenie štúdie posúdenia vplyvu o používaní poukážok „PrestO“ a „Libretto Famiglia“ na vyvolanie nelegálnej práce a zlepšenie podmienok pracovníkov.

M5C1 – 12

Investícia 2 – Systém certifikácie rodovej rovnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti systému certifikácie rodovej rovnosti a sprievodných stimulačných mechanizmov pre spoločnosti

Ustanovenia zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívnych aktov a vykonávacích opatrení, ktorými sa upravuje vymedzenie certifikačného systému

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Systém certifikácie rodovej rovnosti a sprievodné stimulačné mechanizmy pre spoločnosti zahŕňajú aspoň tieto rozmery: príležitosti rastu pre ženy, rovnaká odmena za rovnakú prácu, politiky riadenia rodovej rozmanitosti, ochrana materstva.

Vymedzenie stimulačných mechanizmov pre organizácie, ktoré vykonávajú proces osvedčovania, a technických usmernení. Vrátane: I) vypracovanie technických noriem systému rodovej certifikácie pre spoločnosti; II) identifikácia stimulačného mechanizmu; III) opatrenie je sprevádzané zriadením informačného systému.

M5C1 – 14

Investícia 2 – Systém certifikácie rodovej rovnosti

Cieľ

Spoločnosti získali certifikáciu rodovej rovnosti

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Certifikáciu rodovej rovnosti získalo najmenej 3000 spoločností. Najmenej 1800 z nich sú MSP, z ktorých 500 dostalotechnickú pomoc prostredníctvom systému poukazov (napríklad vo forme mentorstva, technickej a riadiacej podpory, opatrení na zabezpečenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom alebo podnikateľského vzdelávania) alebo priame finančné príspevky na podporu procesu certifikácie.

M5C1 – 15

Investícia 3 – Posilnenie duálneho systému

Cieľ

Osvedčenia vydané prostredníctvom systému duálneho vzdelávania

NEUVEDENÉ

Počet

0

90 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Najmenej 90000 účastníckych osvedčení vydaných na roky 2020 – 2021, 2021 – 2022, 2022 – 2023, 2023 – 2024 alebo 2024 – 2025 študentom, ktorí kombinujú formálne vzdelávanie a vzdelávacie skúsenosti na pracovisku.

M5C1 – 15bis

Investícia 4 – Univerzálna štátna služba

Míľnik

Realizovať opatrenia na zvýšenie účasti mladých ľudí, zjednodušiť postupy a zlepšiť kvalitu projektov univerzálnej verejnej služby (UCS)

Vykonané akcie

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Vykonávajú sa tieto opatrenia:

1. Zaviesť opatrenia na zvýšenie účasti mladých ľudí na programe univerzálnej verejnej služby (UCS);

2. Zaviesť opatrenia na zjednodušenie postupov na zníženie administratívnej záťaže pri vykonávaní programu univerzálnej štátnej služby (UCS);

3. Zaviesť opatrenia na zlepšenie kvality projektov univerzálnej verejnej služby (UCS).

Pri vykonaných akciách sa zohľadnia výsledky projektu Nástroja technickej podpory (20IT06 – „Podpora navrhovania a vykonávania projektu plánu obnovy a odolnosti univerzálnej verejnej služby (UCS) s cieľom uvoľniť pracovné príležitosti pre mladých ľudí“).

M5C1 – 16

Investícia 4 – Univerzálna štátna služba

Cieľ

Osvedčenia vydané pre projekty univerzálnej štátnej služby

NEUVEDENÉ

Počet

0

166 670

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 166670 osvedčení o účasti na univerzálnej verejnej službe vydaných pre projekty, ktoré sa začali v štvorročnom období 2021 – 2024.

L.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 5 – Zakladanie podnikov žien

Toto opatrenie pozostáva z verejných investícií do nástroja s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu v Taliansku na zakladanie a rast podnikov žien v Taliansku prostredníctvom projektového financovania, mentorstva, komunikačných činností a služieb podnikateľského vzdelávania. Nástroj funguje tak, že poskytuje dotácie a pôžičky priamo súkromnému sektoru.

Nástroj spravuje Invitalia ako implementujúci partner. Nástroj zahŕňa tieto riadky výrobkov:

·Fondosostegno dell’impresa femminile, ktorý podporuje podnikateľské iniciatívy vedené ženami prostredníctvom grantovbezúročných pôžičiek; financuje aj komunikačnévzdelávacie iniciatívy zamerané na študentkymladé ženy, ako aj vzdelávacie služby zamerané na šírenie podnikateľskej kultúry žien;

·Nuove imprezentuje tasso zero (NITO-ON), ktorá je zameraná na vytváranierast mikropodnikovmalých podnikov vedených najmä alebo výlučne mladými ľuďmi alebo ženami financovanými prostredníctvom grantovbezúročných úverov;

·Smart & Start Italia, ktorej cieľom je podporovať inovatívne startupy založené na technológiách, najmä tie, ktoré majú silné digitálne alebo výskumné prvky financované prostredníctvom úverov;prípade začínajúcich podnikov so sídlomstrednomjužnom Taliansku sa percentuálny podiel úveru môže zmeniť na nenávratný grant.

S cieľom implementovať investície do mechanizmu Taliansko a Invitalia podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesu nástroja: Konečné investičné rozhodnutie nástroja prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

2.Kľúčové požiadavky súvisiacej investičnej politiky, ktoré zahŕňajú:

a)Opis finančných produktovoprávnených konečných príjemcov.

b)Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

c)Požiadavka dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovujetechnickom usmernenízásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Investičná politika vylučujeoprávnenosti najmä tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania, 88 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 89 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 90 mechanickými biologickými čistiarňami 91 .

d)Požiadavka, aby koneční príjemcovia nástroja nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

3.Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnerapožiadavka reinvestovať akékoľvek spätné toky podľa investičnej politiky nástroja.

4.Požiadavky na monitorovanie, auditkontrolu vrátane:

1.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správmobilizovaných investíciách.

2.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupciikonfliktom záujmov, ich odhaľovanienáprava.

3.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred tým, ako sa zaviaže financovať operáciu.

4.Povinnosť vykonávať následné audity založené na rizikusúladeplánom auditu spoločnosti Invitalia. Týmito auditmi sa overí i) účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov; II) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci, požiadavkou digitálneho cieľa;iii) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia nástroja nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok príslušnej vykonávacej dohody.

Požiadavky na digitálne investície realizované implementujúcim partnerom: najmenej 150 000 000 EUR z investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do mechanizmu prispeje k digitálnej transformácii v súlade s prílohou VII k nariadeniu o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.



L.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M5C1 – 17

Investícia 5 – Zakladanie podnikov žien

Míľnik

Bol prijatý fond na podporu podnikania žien

Ministerská vyhláška o zriadení „Fondo Impresa Donna“ sa schvaľuje.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2021

Fond na podporu podnikania žien sa prijíma prostredníctvom ministerskej vyhlášky, v ktorej sa stanoví súbor kritérií oprávnenosti v súlade s cieľmi Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vrátane zásady „výrazne nenarušiť“ a podpisu dohody o financovaní a operačných dohôd s finančným sprostredkovateľom (finančnými sprostredkovateľmi).

Tieto fondy tvoria „Fondo Impresa Donna“, ktorým sa vykonáva osobitné opatrenie určené na podporu podnikania žien. Na vykonávacích opatreniach sa vopred dohodne ministerstvo hospodárskeho rozvoja a oddelenie pre rovnosť príležitostí, ktorých cieľom je:

— posilnenie existujúcich opatrení, ktoré už riadia interné orgány ministerstva hospodárskeho rozvoja (ako napríklad NITO-ON, Smart & Start) prostredníctvom kapitálovej injekcie, ktorá je vyhradená len pre podniky žien,

— stanovenie navýšenia Fondu pre podnikanie žien zriadeného zákonom o rozpočte na rok 2021 (od 3. štvrťroka 2022);

— navrhovanie sprievodných opatrení, monitorovacie a komunikačné kampane. Oddelenie PCM pre rovnaké príležitosti realizuje viacročnú informačnú kampaň na podporu podnikania žien, profesijné poradenstvo pre ženy každého veku a študentky na univerzitách zamerané na predmety a povolania, v ktorých sú ženy nedostatočne zastúpené, a vytvorenie komunikačnej platformy.

M5C1 – 18

Investícia 5 – Zakladanie podnikov žien

Cieľ

Podnikom bola vyčlenená finančná podpora

NEUVEDENÉ

Počet

0

700

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Finančná podpora bola vyčlenená najmenej 700 ďalším podnikom v porovnaní s východiskovou hodnotou.

Podpora podnikania žien sa realizuje prostredníctvom už aktívnych nástrojov (NITO-ON, Smart & Start) a nového fondu zriadeného zákonom o rozpočte na rok 2021 (podniky žien podporované do novembra 2020 prostredníctvom existujúcich finančných nástrojov ako základ).

M5C1 – 19bis

Investícia 5 – Zakladanie podnikov žien

Míľnik

Vykonávacia dohoda a prevod do Invitalie

 Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody a osvedčenia o prevode

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

Taliansko prevedie 400 000 000 EUR do nástroja Invitalia.

M5C1 – 20

Investícia 5 – Zakladanie podnikov žien

Cieľ

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami

NEUVEDENÉ

Percentuálny podiel (%)

0

100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Invitalia musí uzavrieť právne dohody o financovaní s konečnými príjemcami na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do mechanizmu (s prihliadnutím na správu a poplatky za komunikačné a vzdelávacie služby).

Aspoň 40 % tohto financovania prispeje k digitálnym cieľom pomocou metodiky uvedenej v prílohe VII k nariadeniu o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

M. ÚLOHA 5, ZLOŽKA 2: Sociálna infraštruktúra, rodiny, komunity a tretí sektor

Cieľom plánovaných reforiem a investícií zahrnutých do tohto komponentu je posilniť odolnosť podporou integrácie a začlenenia najzraniteľnejších osôb v rámci individuálneho, rodinného a sociálneho rozmeru. Táto zložka predstavuje národnú stratégiu aktívneho začleňovania zraniteľných skupín obyvateľstva. Ciele tohto komponentu sú: I) posilnenie úlohy integrovaných sociálnych služieb na podporu rodín, maloletých a dospievajúcich, na podporu rodičovských zručností a ochranu zraniteľných rodín, ako aj osôb so zdravotným postihnutím, a to aj prostredníctvom posilnenia sociálnej infraštruktúry zahŕňajúcej tretí sektor; II) zlepšenie samostatnosti osôb so zdravotným postihnutím poskytovaním komunitných a domácich sociálnych a zdravotníckych služieb a odstránením prekážok v prístupe k bývaniu a pracovným príležitostiam; III) zlepšenie začlenenia ľudí v extrémnej marginalizácii a deprivácii v oblasti bývania (napr. bezdomovci) prostredníctvom širšej ponuky zariadení a služieb dočasnej pomoci pri ubytovaní, personalizovaných ciest k autonómii a osobnej odolnosti; IV) posilnenie dostupnosti cenovo dostupnejšieho verejného a súkromného bývania a obnovy miest a území; V) rozvíjanie odolnosti najzraniteľnejších osôb šírením kultúry športu a vytváraním športových infraštruktúr prostredníctvom vytvárania mestských parkov, v ktorých sa športové aktivity môžu kombinovať so zábavnými činnosťami v prospech komunít.

Očakáva sa, že vykonávanie týchto opatrení prispeje k riešeniu výziev, na ktoré sa vzťahujú odporúčania pre jednotlivé krajiny č. 2 z roku 2019 týkajúce sa sociálnej politiky, v ktorých sa Taliansko vyzýva, aby „zabezpečilo [...] účinnú integráciu sociálnych politík a oslovilo najmä mladých ľudí a zraniteľné skupiny“ a odporúčania pre jednotlivé krajiny na rok 2020 č. 2 „poskytnúť primeraný (...) prístup k sociálnej ochrane“.

M.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1 – Rámcový zákon pre osoby so zdravotným postihnutím

Hlavným cieľom reformy je upraviť právne predpisy o zdravotnom postihnutí a podporiť deinštitucionalizáciu (t. j. presun z verejných alebo súkromných inštitúcií do ich rodín alebo do komunitných domovov) a samostatnosť osôb so zdravotným postihnutím. To zahŕňa i) posilnenie ponuky sociálnych služieb, II) zjednodušenie prístupu k sociálnym a zdravotníckym službám, III) reformy posudzovania zdravotného postihnutia, IV) podporu projektov nezávislého života, V) podporu práce tímov odborníkov, ktoré môžu podporovať osoby so zdravotným postihnutím s viacrozmernými potrebami.

Reforma 2 – Reforma pre staršie osoby, ktoré nie sú sebestačné

Cieľom tohto opatrenia je reformovať sociálne služby a zlepšiť životné podmienky sebestačných starších ľudí. Táto reforma zahŕňa: I) zjednodušenie prístupu starších ľudí k službám vytvorením jednotných miest sociálneho a zdravotného prístupu, II) identifikácia spôsobov uznania sebestačnosti na základe potreby pomoci, III) poskytovanie viacrozmerného posúdenia, IV) vymedzenie individualizovaných projektov, ktoré podporujú deinštitucionalizáciu. Túto reformu očakávajú osobitné intervencie plánované v pláne, ktoré sú zahrnuté do misie v oblasti zdravia (M6) s odkazom na projekty, ktoré posilňujú miestne zdravotnícke služby a domácu starostlivosť, a v tejto zložke s osobitným odkazom na investíciu 1, intervenciu II zameranú na deinštitucionalizáciu.

Investícia 1 – Podpora zraniteľných osôb a predchádzanie inštitucionalizácii

Cieľom tohto opatrenia je podporiť zraniteľné osoby a zabrániť inštitucionalizácii. Toto opatrenie pozostáva zo zásahov pre zraniteľné rodiny a deti, starších ľudí a sociálnych pracovníkov aspoň v 85 % talianskych sociálnych štvrtí.



Investícia 2 – Autonómne modely pre osoby so zdravotným postihnutím

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť samostatnosť osôb so zdravotným postihnutím a urýchliť proces deinštitucionalizácie. Opatrenie pozostáva z poskytovania prístupu k bývaniu alebo domácim riešeniam, ako aj k digitálnym technológiám a odbornej príprave.

Investícia 3 – Prvé bývanie a poštové stanice

Cieľom tohto opatrenia je chrániť a podporovať začlenenie marginalizovaných osôb. Opatrenie pozostáva z dvoch typov opatrení: riešenia „najskôr bývanie“, ktoré zahŕňajú obce poskytujúce prispôsobené projekty a ubytovanie jednotlivcom, malým skupinám alebo rodinám do 24 mesiacov; a riešenia „poštových staníc“, ktoré pozostávajú z centier služieb a inklúzie pre bezdomovcov, ktoré ponúkajú základné služby, ako je distribúcia základného tovaru a pošty, stravovanie a zdravotná starostlivosť.

M.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M5C2 – 1

Reforma 1 – Rámcový zákon pre osoby so zdravotným postihnutím

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rámcového zákona na posilnenie autonómie osôb so zdravotným postihnutím

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti rámcového zákona

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Rámcový zákon, ktorý pozostáva zo zákona o delegovaní, posilní autonómiu osôb so zdravotným postihnutím v súlade so zásadami Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím a európskej stratégie pre práva osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030, ktorá zahŕňa minimálne: I) komplexné vymedzenie a zlepšenie ponuky sociálnych služieb pre osoby so zdravotným postihnutím spolu s podporou deinštitucionalizácie a nezávislého života, ii) zjednodušenie postupov prístupu k zdravotným a sociálnym službám a iii) preskúmanie postupov posudzovania stavu zdravotného postihnutia smerom k viacrozmernému hodnoteniu stavu každej osoby.

Osoby so zdravotným postihnutím sú osoby vymedzené podľa zásad Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím zákonom č. 104/1992. V Taliansku je proces posudzovania v kompetencii regiónov a osobu hodnotia miestne zdravotnícke služby alebo Národný inštitút sociálneho zabezpečenia.

Zákon navrhne minister pre osoby so zdravotným postihnutím na schválenie Radou ministrov podľa stanoveného plánu.

Po prijatí rámcového zákona nasleduje reorganizácia miestnych sociálnych služieb, vymedzenie noriem kvality a poskytnutie platformy IKT na zlepšenie a zefektívnenie služieb.

M5C2 – 2

Reforma 1 – Rámcový zákon pre osoby so zdravotným postihnutím

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych dekrétov, ktorými sa rozvíjajú ustanovenia rámcového zákona na posilnenie autonómie osôb so zdravotným postihnutím

Ustanovenia zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívnych dekrétov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Legislatívne dekréty vypracujú ustanovenia rámcového zákona na posilnenie autonómie osôb so zdravotným postihnutím: I) posilnenie ponuky sociálnych služieb, II) zjednodušenie prístupu k sociálnym a zdravotníckym službám, III) reformy posudzovania zdravotného postihnutia, IV) podpora projektov nezávislého bývania, V) podpora práce tímov odborníkov, ktoré môžu podporovať osoby so zdravotným postihnutím s viacrozmernými potrebami.

M5C2 – 3

Reforma 2 – Reforma pre staršie osoby, ktoré nie sú sebestačné

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rámcového zákona, ktorým sa posilňujú opatrenia v prospech starších osôb, ktoré nie sú sebestačné

Ustanovenia v zákone, v ktorých sa uvádza nadobudnutie účinnosti rámcového zákona, ktorým sa posilňujú opatrenia v prospech starších ľudí, ktorí nie sú sebestačné

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Rámcovým zákonom, ktorý navrhla vláda, sa posilnia opatrenia v prospech sebestačných starších ľudí. Zákonom sa zjednodušia a ustanovia jednotné kontaktné miesta pre sociálne a zdravotnícke služby, preskúmajú sa postupy posudzovania stavu sebestačných starších osôb a rozšíri sa súbor služieb sociálnej a zdravotnej starostlivosti, ktoré sa môžu poskytovať doma. V zákone sa určia aj potrebné finančné zdroje.

M5C2 – 4

Reforma 2 – Reforma pre staršie osoby, ktoré nie sú sebestačné

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho dekrétu, ktorým sa rozvíjajú ustanovenia rámcového zákona na posilnenie opatrení v prospech starších osôb, ktoré nie sú sebestačné

Ustanovenia zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívneho dekrétu

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Legislatívny dekrét konkretizuje ustanovenia rámcového zákona na posilnenie činností v prospech sebestačných starších ľudí, pričom sa vykonávajú rôzne opatrenia.

M5C2 – 5

Investícia 1 – Podpora zraniteľných osôb a predchádzanie inštitucionalizácii

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti operačného plánu

Ustanovenia zákona o nadobudnutí účinnosti operačného plánu intervencií

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

V operačnom pláne sa vymedzia požiadavky na projekty, ktoré môžu predložiť miestne subjekty a ktoré sa týkajú štyroch rozmerov: I) podpora rodičov detí vo veku od 0 do 17 rokov, ii) podpora samostatnosti starších osôb, iii) domáce služby starším osobám a iv) podpora sociálnych pracovníkov.

Akcia „Podpora rodičom“ pozostáva minimálne z poskytovania podpory prijímajúcim rodinám počas najmenej 18 mesiacov s i) predbežným posúdením rodinného prostredia a situácie detí, ii) posúdením situácie, na základe ktorého sa vytvoril multidisciplinárny tím kvalifikovaných odborníkov, a iii) poskytovaním aspoň jednej z týchto služieb: domáce služby, účasť na podpore skupín rodičov a detí; spolupráca medzi školami, rodinami a sociálnymi službami a/alebo spoločné služby rodinnej starostlivosti.

Akcia „staršia autonómia“ pozostáva minimálne z premeny domov dôchodcov pre starších ľudí v skupinách autonómnych bytov vybavených všetkými potrebnými zariadeniami a službami vrátane automatizácie domácností, telemedicíny a diaľkového monitorovania.

Akcia „domáce služby pre starších ľudí“ je zameraná na poskytovanie osobitnej odbornej prípravy odborníkom pre domáce služby starším ľuďom.

Akcia „Podpora sociálnych pracovníkov“ pozostáva z podpory sociálnych prevádzkovateľov a posilňovania ich profesionality a spoločného využívania kompetencií, a to najmä zavedením nástrojov na spoločné využívanie kompetencií a poskytovaním služieb dohľadu prevádzkovateľom na podporu práce prevádzkovateľov.

M5C2 – 7

Investícia 2 – Autonómne modely pre osoby so zdravotným postihnutím

Cieľ

Sociálne obvody realizovali aspoň jeden projekt v súvislosti s obnovou obytných priestorov a/alebo poskytovaním zariadení IKT osobám so zdravotným postihnutím spolu s odbornou prípravou v oblasti digitálnych zručností.

NEUVEDENÉ

Počet

0

500

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Sociálne obvody realizujú najmenej 500 projektov v súvislosti s obnovou obytných priestorov a/alebo poskytovaním zariadení IKT osobám so zdravotným postihnutím spolu s odbornou prípravou v oblasti digitálnych zručností.

Uspokojivé splnenie cieľa závisí aj od uspokojivého splnenia sekundárneho cieľa: najmenej 500 sociálnych štvrtí realizovalo aspoň jeden projekt v súvislosti s obnovou obytných priestorov a/alebo poskytovaním zariadení IKT osobám so zdravotným postihnutím spolu s odbornou prípravou v oblasti digitálnych zručností.

Realizácia aspoň jedného projektu z najmenej 500 sociálnych štvrtí, ktoré sa zúčastnili na nesúťažnom konaní.

M5C2 – 9

Investícia 3 – Prvé bývanie a poštové stanice

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti operačného plánu týkajúceho sa projektov v oblasti bývania ako prvé a vysielacích staníc, v ktorom sa vymedzujú požiadavky projektov, ktoré môžu predložiť miestne subjekty, a vyhlásenie výzvy na predkladanie návrhov

Ustanovenia zákona o nadobudnutí účinnosti operačného plánu intervencií

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

V operačnom pláne týkajúcom sa projektov týkajúcich sa prvoradého bývania a poštových staníc sa vymedzia požiadavky na projekty, ktoré môžu predložiť miestne subjekty, a vyhlási sa výzva na predkladanie návrhov.

V projektoch týkajúcich sa bývania sa v prvom rade predpokladá, že miestne subjekty sprístupnia byty jednotlivým osobám, malým skupinám alebo rodinám do 24 mesiacov, pokiaľ možno prostredníctvom renovácie a renovácie štátneho majetku. Tieto programy dopĺňajú rozvojové programy a programy autonómie.

Projekty týkajúce sa poštových staníc predpokladajú rozvoj centier služieb a inklúzie pre bezdomovcov. Tieto programy dopĺňajú programy sprostredkovania práce v spolupráci s centrami zamestnanosti.

M.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 1 – Podpora zraniteľných osôb a predchádzanie inštitucionalizácii

Cieľom tohto opatrenia je podporiť zraniteľné osoby a zabrániť inštitucionalizácii. Toto opatrenie pozostáva zo zásahov pre zraniteľné rodiny a deti, starších ľudí a sociálnych pracovníkov aspoň v 498 talianskych sociálnych štvrtiach.

Investícia 2 – Autonómne modely pre osoby so zdravotným postihnutím

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť samostatnosť osôb so zdravotným postihnutím a urýchliť proces deinštitucionalizácie. Opatrenie pozostáva z poskytovania prístupu k bývaniu alebo domácim riešeniam, ako aj k digitálnym technológiám a odbornej príprave.

Investícia 3 – Prvé bývanie a poštové stanice

Cieľom tohto opatrenia je chrániť a podporovať začlenenie marginalizovaných osôb. Opatrenie pozostáva z dvoch typov opatrení: riešenia „najskôr bývanie“, ktoré zahŕňajú obce poskytujúce prispôsobené projekty a ubytovanie jednotlivcom, malým skupinám alebo rodinám do 24 mesiacov; a riešenia „poštových staníc“, ktoré pozostávajú z centier služieb a inklúzie pre bezdomovcov, ktoré ponúkajú základné služby, ako je distribúcia základného tovaru a pošty, stravovanie a zdravotná starostlivosť.

Investícia 4 – Investície do projektov obnovy miest zamerané na zníženie situácií marginalizácie a sociálnej degradácie

Cieľom tohto opatrenia je znížiť marginalizáciu a zhoršovanie sociálnej situácie zvýšením sociálnej a environmentálnej kvality obcí, ako aj prístupu k sociálnym a kultúrnym službám. Opatrenie pozostáva z obnovy, opätovného použitia a zmeny účelu verejných priestorov a verejných budov.

Investícia 5 – Plány mestskej integrácie (všeobecné projekty a prekonanie nelegálnych osád na boj proti pracovnému vykorisťovaniu v poľnohospodárstve)

Cieľom tohto opatrenia je regenerovať veľké degradované mestské oblasti. Táto investícia zahŕňa tri typy intervencií: I) všeobecné projekty v mestských integrovaných plánoch so zameraním na údržbu a opätovné použitie verejných priestorov a budov a regeneráciu nedostatočne využívaných alebo nevyužitých mestských oblastí; II) riešenia bývania pre poľnohospodárskych pracovníkov s cieľom prekonať nelegálne osady; III) tematický fond (fond fondov) v spolupráci s EIB na podporu súkromných investícií do iniciatív obnovy miest, ktoré podporujú klimatickú a digitálnu transformáciu.

Investícia 6 – Inovačný plán pre kvalitu bývania

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť kvalitu alebo kvantitu nájomného bývania a obnoviť znehodnotené oblasti. Investícia pozostáva z: I) obnova (vrátane zásahov v oblasti energetickej efektívnosti) a rozširovanie nájomného bývania; II) obnova mestských priestorov a verejného a súkromného majetku; III) podpora prístupnosti a bezpečnosti mestských oblastí a poskytovanie služieb.

Investícia 7 – Šport a sociálne začlenenie

Cieľom tohto opatrenia je regenerovať športové zariadenia a ich okolie v mestských oblastiach. Investícia pozostáva z podpory výstavby, obnovy a renovácie športových zariadení.

M.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M5C2 – 6

Investícia 1 – Podpora zraniteľných osôb a predchádzanie inštitucionalizácii

Cieľ

Opatrenia na podporu zraniteľných osôb v sociálnych štvrtiach

NEUVEDENÉ

Počet

0

498

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 498 sociálnych štvrtí dokončí aspoň jedno z týchto opatrení: I) podpora zraniteľných rodín a detí; II) podpora samostatného života starších ľudí; III) poskytovanie domácich sociálnych služieb s cieľom zaručiť včasnú podporu prepustenia a zabrániť hospitalizácii; IV) podpora sociálnych pracovníkov.

M5C2 – 8

Investícia 2 – Autonómne modely pre osoby so zdravotným postihnutím

Cieľ

Prijímatelia absolvovali renováciu domáceho priestoru a/alebo zariadení IKT spolu s odbornou prípravou v oblasti digitálnych zručností

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 120

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 3120 prijímateľov dostalo rekonštrukciu domáceho priestoru a/alebo poskytnutie zariadení IKT. Prijímatelia, ktorí dostávajú zariadenia IKT, sa zúčastňujú aj na odbornej príprave v oblasti digitálnych zručností.

M5C2 – 10

Investícia 3 – Prvé bývanie a poštové stanice

Cieľ

Projekty v oblasti bývania ako prvé a poštové stanice

NEUVEDENÉ

Počet

0

12 364

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Pokiaľ ide o bývanie, v prvom rade bolo podpísaných 1318 individualizovaných projektov ( „progetto personalizzato“), ktoré potvrdzujú, že dočasné ubytovanie bolo poskytnuté minimálne na 6 mesiacov a maximálne na 24 mesiacov. Okrem toho sa každému príjemcovi poskytne aj osvedčenie o dokončení prác na infraštruktúre príslušného projektu.

V prípade poštových staníc bolo podpísaných 11046 individualizovaných projektov ( „progetto personalizzato“) potvrdzujúcich, že služba bola poskytnutá. Každému príjemcovi sa poskytne aj osvedčenie o dokončení prác na infraštruktúre príslušného projektu.

M5C2 – 11

Investícia 4 – Investície do projektov obnovy miest zamerané na zníženie situácií marginalizácie a sociálnej degradácie

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na investície do obnovy miest s cieľom znížiť situácie marginalizácie a sociálnej degradácie s projektmi v súlade s cieľmi Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vrátane zásady „výrazne nenarušiť“

Oznamovanie všetkých verejných zákaziek na investície do obnovy miest s cieľom znížiť situácie marginalizácie a sociálnej degradácie s projektmi v súlade s cieľmi Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vrátane zásady „výrazne nenarušiť“

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Notifikácia všetkých verejných zákaziek zadaných najmenej 300 obciam s viac ako 15000 obyvateľmi na investície do obnovy miest s cieľom znížiť situácie marginalizácie a sociálnej degradácie, pričom projekty sú v súlade s cieľmi Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vrátane zásady „výrazne nenarušiť“.

Granty sa udeľujú obciam s viac ako 15000 obyvateľmi, ktoré nie sú hlavnými mestami provincií, hlavnými obcami provincie ani sídlom metropolitného mesta.

Projekty mestskej výroby pozostávajú aspoň z jednej z týchto intervencií:

·Opätovné použitierefunkčnosť verejných priestranstievexistujúcich stavieb verejných budov na účely verejného záujmu vrátane demolácie zneužitých prác vykonaných súkromnými osobami bez stavebného povolenia aleboúplnom rozpore so stavebným povolenímusporiadaním príslušných priestorov;

·Zlepšenie kvality mestskej krajinysociálnejenvironmentálnej štruktúry,to aj prostredníctvom obnovy budov verejných budov,osobitným dôrazom na rozvoj sociálnychkultúrnych, vzdelávacíchdidaktických služieb;

·Ekologické, udržateľnéinteligentné dopravné projekty.

Maximálne sumy na obec sú tieto:

5000000 EUR pre obce s počtom obyvateľov od 15000 do 49999;

10000000 EUR pre obce s počtom obyvateľov od 50000 do 100000;

20000000 EUR pre obce s viac ako 100000 obyvateľmi a pre obce, ktoré sú hlavnými mestami provincií alebo metropolitnými mestami.

M5C2 – 12

Investícia 4 – Investície do projektov obnovy miest zamerané na zníženie situácií marginalizácie a sociálnej degradácie

Cieľ

Dokončenie projektov na zásahy obnovy miest

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 080

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o ukončení prác v prípade najmenej 1080 projektov pokrývajúcich najmenej 1000000 metrov štvorcových.

M5C2 – 13

Investícia 5 – Mestské integrované plány – všeobecné projekty

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti investičného plánu pre projekty obnovy miest v metropolitných oblastiach

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti plánu pre projekty obnovy miest v metropolitných oblastiach

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

V investičnom pláne sa stanoví súbor kritérií v súlade s cieľmi Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vrátane zásady „výrazne nenarušiť“. Projekty sa týkajú tohto typu intervencií:

a) údržba na opätovné použitie a opätovná prevádzka verejných priestorov.

b) Zlepšenie kvality mestskej dekorácie a sociálnej a environmentálnej štruktúry.

C) Zlepšenie kvality životného prostredia a digitálneho profilu mestských oblastí.

M5C2 – 14

Investícia 5 – Mestské integrované plány – všeobecné projekty

Cieľ

Dokončenie integrovaných projektov plánovania v metropolitných mestách

NEUVEDENÉ

Počet

0

300

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o ukončení prác vydané pre najmenej 300 integrovaných projektov plánovania vo všetkých 14 metropolitných mestách s celkovou plochou najmenej 3000000 metrov štvorcových.

M5C2 – 15

Investícia 5 – Mestské integrované plány – Prekonanie nelegálnych osád v boji proti pracovnému vykorisťovaniu v poľnohospodárstve

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky, ktorou sa stanovuje mapovanie nelegálnych osád, sa prijíma v „Tavolo di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura“ a prijíma sa ministerská vyhláška o prideľovaní zdrojov.

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti ministerskej vyhlášky

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Ministerská vyhláška prideľuje zdroje na základe mapovania nelegálnych osád, ktoré realizuje „Tavolo di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura“. Vymedzí sa štandard dočasných a dlhodobých riešení bývania.

M5C2 – 16

Investícia 5 – Mestské integrované plány – prekonanie nelegálnych osád na boj proti pracovnému vykorisťovaniu v poľnohospodárstve

Cieľ

Projekty týkajúce sa bývania pre pracovníkov v poľnohospodárstve a zriadenie platformy

NEUVEDENÉ

0

11

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác vydané pre 11 projektov, ktoré sa vzťahujú na počet miest požadovaný v dohodách podpísaných vykonávacími orgánmi. V týchto osvedčeniach sa tiež potvrdzuje, že projekty sú v súlade s normami týkajúcimi sa bývania vymedzenými v dohodách.

Zriadi sa digitálna platforma pre pracovné vykorisťovanie v poľnohospodárstve („Sistema informativo per il contrasto al caporalato“), ktorá umožní používanie interaktívneho prehľadu.

M5C2 – 17

Investícia 5 – Mestské integrované plány – fond EIB – fond fondu

Míľnik

Investičnú stratégiu fondu schvaľuje ministerstvo financií (MEF).

Investičnú stratégiu fondu schvaľuje ministerstvo financií (MEF).

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

V investičnej stratégii fondu sa vymedzuje minimálne: I) povaha a rozsah podporovaných investícií, ktoré podporujú projekty udržateľnej obnovy a rozvoja miest a sú v súlade s cieľmi Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, a to aj v súvislosti s dodržiavaním zásady „výrazne nenarušiť“, ako sa bližšie uvádza v usmernení Komisie z 12. februára 2021, ii) podporovanými operáciami, iii) dotknutými prijímateľmi, ktorí sú súkromnými navrhovateľmi finančne sebestačných projektov, v prípade ktorých je verejná podpora odôvodnená zlyhaním trhu alebo rizikovým profilom, a ich kritériami oprávnenosti, iv) kritériami oprávnenosti finančných prijímateľov a ich výberom prostredníctvom verejnej výzvy; v) začlenenie osobitného riadku pre riešenia dôstojného bývania pre pracovníkov v odvetví poľnohospodárstva a priemyslu a vi) ustanovenia na opätovné investovanie potenciálnych spätných tokov do tých istých politických cieľov, a to aj po roku 2026.

V zmluvnej dohode s povereným subjektom, ktorá sa vyžaduje, sa vyžaduje použitie usmernenia týkajúceho sa zásady „výrazne nenarušiť“.

M5C2 – 18

Investícia 5 – Mestské integrované plány – fond EIB – fond fondu

Cieľ

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami na investičnú hodnotu príslušných projektov vo výške najmenej 545 000 000 EUR

NEUVEDENÉ

EUR

0

545 000 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Vybraní finanční sprostredkovatelia musia s konečnými príjemcami uzavrieť právne dohody o financovaní na investičnú hodnotu príslušných projektov vo výške najmenej 545 000 000 EUR (vrátane Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti a súkromného financovania).

Ministerstvo hospodárstva a financií dokončí prevod 272 000 000 EUR do Európskej investičnej banky.

M5C2 – 19

Investícia 6 – Inovačný program pre kvalitu bývania

Míľnik

Regióny a autonómne provincie (vrátane obcí a/alebo metropolitných miest nachádzajúcich sa na týchto územiach) podpísali dohody o prestavbe a rozšírení sociálneho bývania

Podpisujú sa dohody s miestnymi orgánmi

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Najmenej 15 regiónov a autonómnych provincií (vrátane obcí a/alebo metropolitných miest nachádzajúcich sa na týchto územiach) podpísalo dohody o rekonštrukcii a rozšírení sociálneho bývania.

Dohody podpísané s najmenej 15 regiónmi a autonómnymi provinciami zapojenými do projektov.

Stavby: nové bytové priestory určené na:

— prebudovať, reorganizovať a zvýšiť aktíva určené pre nájomné bývanie,

— refunkčnosť oblastí, priestorov a verejného a súkromného majetku aj prostredníctvom obnovy mestskej a sociálno-ekonomickej štruktúry,

— zlepšiť dostupnosť a bezpečnosť mestských oblastí a poskytovanie služieb a mestských a miestnych infraštruktúr,

— regenerovať už vybudované oblasti a priestory, zvýšiť kvalitu životného prostredia a zlepšiť odolnosť proti zmene klímy aj prostredníctvom operácií s vplyvom na zahusťovanie miest,

— identifikovať a využívať inovatívne modely a nástroje riadenia a začleňovania, sociálny a mestský blahobyt, ako aj participatívne procesy.

Podporované bytové jednotky a verejné priestory majú využívať činnosti opísané v súvisiacom míľniku.

M5C2 – 20

Investícia 6 – Inovačný program pre kvalitu bývania

Cieľ

Počet vybudovaných, zakúpených alebo zrenovovaných bytových jednotiek

NEUVEDENÉ

Počet

0

10 000

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Vybuduje sa, zakúpi alebo zrenovuje najmenej 10000 obytných jednotiek a obnoví sa najmenej 1800000 metrov štvorcových verejných ohybov.

Aspoň 497 miliónov EUR z podpory Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti na investičné náklady sa vyčlení na obnovu s cieľom dosiahnuť energetickú efektívnosť existujúceho bytového fondu alebo verejnej infraštruktúry, z čoho najmenej 300 miliónov EUR sa vyčlení na obnovu existujúceho bytového fondu zameranú na energetickú efektívnosť, čo povedie k úsporám primárnej energie vo výške aspoň 30 %.

Podpora z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vo výške najmenej 84 miliónov EUR na investičné náklady sa vyčlení na cyklistickú infraštruktúru.

M5C2 – 21

Investícia 7 – Projekt Šport a sociálne začlenenie

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na projekty v oblasti športu a sociálneho začlenenia na základe verejnej výzvy na predkladanie návrhov

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na projekty v oblasti športu a sociálneho začlenenia

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o zadaní verejných zákaziek, ktoré pozostáva aspoň z jedného z týchto prvkov:

1. výstavba nových športových zariadení nachádzajúcich sa v znevýhodnených oblastiach krajiny;

2. poskytovanie športového vybavenia vrátane používania technológií v športe;

3. rekvalifikácia a prispôsobenie existujúcich športových zariadení (napríklad: odstránenie architektonických prekážok, energetická účinnosť atď.).

Cieľom projektu je zabezpečiť obnovu mestských oblastí zameraním sa na športové zariadenia s cieľom podporiť sociálne začlenenie a integráciu, najmä v najodkázanejších oblastiach Talianska.

Kritériá výberu zaručujú, že aspoň 50 % investície sa pridelí na nové stavby v súlade s príslušnými požiadavkami poznámky pod čiarou č. 5 prílohy VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241.

M5C2 – 22

Investícia 7 – Šport a sociálne začlenenie

Cieľ

Vydané osvedčenia o dokončení prác

NEUVEDENÉ

Počet

0

100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác vydané na najmenej 100 zásahov súvisiacich s výstavbou alebo obnovou športových zariadení s celkovou plochou najmenej 200000 metrov štvorcových.

N. ÚLOHA 5, ZLOŽKA 3: Osobitné intervencie v záujme územnej súdržnosti

Tento komponent plánu obnovy a odolnosti zahŕňa dve oblasti intervencie: I) plán odolnosti vnútorných, okrajových a horských oblastí; II) Projekty na rozvoj juhu vrátane investícií na boj proti vzdelanostnej chudobe, na konsolidáciu vidieckych lekární ako miestnych zdravotníckych služieb, zlepšenie majetku skonfiškovaného v dôsledku organizovanej trestnej činnosti a investície do infraštruktúry v osobitných hospodárskych zónach. Tieto opatrenia sú zamerané na odstránenie územných rozdielov v troch oblastiach: demografiu a služby; rozvoj zručností; investície.

Investície a reformy v rámci tohto komponentu prispievajú k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny adresovaných Taliansku v rokoch 2019 a 2020 týkajúcich sa potreby „zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na výskum a inovácie a kvalitu infraštruktúry pri zohľadnení regionálnych rozdielov“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2019.3); „zlepšiť výsledky vzdelávania“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2019.2), „Posilniť odolnosť a kapacitu systému zdravotnej starostlivosti [...]“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2020.1); „zabezpečiť primeranú [...] a prístup k sociálnej ochrane“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2020.2).

N.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia 1.1. Vnútorné priestory – 1: Zlepšenie komunitných sociálnych služieb a infraštruktúry

Cieľom intervencie je riešiť otázky sociálneho vylúčenia a marginalizácie zintenzívnením poskytovania služieb prostredníctvom zvýšenia finančných prostriedkov na verejné služby poskytované miestnymi orgánmi (mechanizmus poskytovania pomoci spočíva v poskytovaní grantov obciam). Financované projekty sa môžu týkať: služby domácej starostlivosti o staršie osoby; komunitné zdravotné sestry a pôrodné asistentky; posilnenie malých nemocníc (bez prvej pomoci) alebo niektorých základných služieb (t. j. rádiológie, kardiológie, gynekológie) a ambulantných centier; infraštruktúry na záchranu vrtuľníkov; posilnenie centier pre osoby so zdravotným postihnutím; poradenské centrá, kultúrne služby, športové služby a prijímanie migrantov. V rámci intervencie sa predpokladá buď vytvorenie nových služieb a infraštruktúr, alebo zlepšenie existujúcich služieb a infraštruktúr prostredníctvom zvýšenia počtu príjemcov alebo zvýšenia kvality dodávok.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolosúladetechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedenézadávacích podmienkach pre nadchádzajúce výzvy na predkladanie projektov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného použitia 92 ; II) činnostírámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty 93 ; III) činnosti súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami 94 mechanickými biologickými čistiarňami 95 ;iv) činnosti, pri ktorých dlhodobé zneškodňovanie odpadu môže poškodiť životné prostredie.zadávacích podmienkach sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len tie činnosti, ktoré súsúladepríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia.

Investícia 1.1.2: Územná blízkosť zdravotníckych zariadení

Cieľom opatrenia je posilniť úlohu vidieckych lekární pri poskytovaní zdravotníckych služieb miestnemu obyvateľstvu, napríklad integrovanú domácu pomoc a monitorovanie pacientov, a tým uľahčiť interakciu medzi pacientom a vnútroštátnym systémom zdravotnej starostlivosti. Investícia pozostáva z poskytovania finančnej podpory vidieckym lekárňam.

Investícia 1.3: Štruktúrované sociálno-vzdelávacie intervencie na boj proti vzdelanostnej chudobe na juhu, ktoré podporujú tretí sektor

Cieľom tohto opatrenia je poskytovať sociálno-vzdelávacie služby maloletým, zlepšiť prístup k starostlivosti o deti a vzdelávacím príležitostiam a predchádzať predčasnému ukončeniu školskej dochádzky a predčasnému ukončeniu školskej dochádzky. Investícia pozostáva z činností na podporu vzdelávania vedených organizáciami tretieho sektora.

N.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M5C3 – 1

Investícia 1.1.1: Vnútorné oblasti – zlepšenie komunitných sociálnych služieb a infraštruktúry

Míľnik

Zadanie verejnej súťaže na intervencie na zlepšenie sociálnych služieb a infraštruktúry vo vnútorných oblastiach a na podporu lekární v obciach s menej ako 3000 obyvateľmi

Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na intervencie

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Intervencia vytvorí nové služby a infraštruktúry alebo zlepší existujúce služby a infraštruktúry prostredníctvom zvýšenia počtu príjemcov alebo zvýšenia kvality dodávok.

Vyhlasovanie všetkých súťažných výziev sa uskutoční s referenčnými podmienkami vrátane kritérií oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

Vnútorné oblasti sú oblasti identifikované v Strategia Nazionale Aree Interne; Vidiecke lekárne sú vymedzené na základe zákona. 27. marec 1968, č.221.

M5C3 – 3

Investícia 1.1.2: Zdravotnícke zariadenia v blízkosti územia

Cieľ

Podpora vidieckych lekární v obciach, osadách alebo sídlach s menej ako 5000 obyvateľmi (prvá séria)

NEUVEDENÉ

Počet

0

500

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Intervencia využíva najmenej 500 vidieckych lekární v obciach, hamelách alebo sídlach s menej ako 5000 obyvateľmi.

M5C3 – 4

Investícia 1.1.2: Zdravotnícke zariadenia v blízkosti územia

Míľnik

Podpora vidieckych lekární v obciach, osadách alebo sídlach s menej ako 5000 obyvateľmi (druhá séria)

Prijatie vyhlášok, ktorými sa povoľuje konečné vyplatenie

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Dekréty, ktorými sa povoľuje konečné vyplatenie najmenej 1500 vidieckych lekární v obciach, osadách alebo sídlach s menej ako 5000 obyvateľmi.

M5C3 – 8

Investícia 1.3: Štruktúrované sociálno-vzdelávacie intervencie na boj proti vzdelanostnej chudobe na juhu, ktoré podporujú tretí sektor

Cieľ

Podpora vzdelávania pre maloleté osoby (prvá skupina)

NEUVEDENÉ

Počet

0

20 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Podpora vzdelávania sa poskytne najmenej 20000 maloletým vo veku do 17 rokov. Projekty podpory vzdelávania sa zameriavajú na jednu z týchto oblastí:

• Intervencie pre deti vo veku nula až šesť rokov zamerané na posilnenie podmienok prístupu k službám v jasliach a materských školách a na podporu rodičovstva;

• Intervencie pre deti vo veku od 5 do 10 rokov zamerané na zaručenie účinných vzdelávacích príležitostí a včasnú prevenciu predčasného ukončenia školskej dochádzky, šikanovania a iných problémových javov;

• Intervencie pre deti vo veku 11 – 17 rokov, ktorých cieľom je zlepšiť ponuku vzdelávania a predchádzať javu predčasného ukončenia školskej dochádzky.

Kľúčové prvky verejnej súťaže:

- Verejné oznámenia predstavujú aspoň 50 000 000 EUR za každý  
— Projekty subjektov tretieho sektora trvajú najmenej jeden roknajviac dva roky.

Opatrenia sa uskutočnia v regiónoch Abruzzo, Basilicata, Kampánia, Kalábria, Molise, Apúlia, Sardínia a Sicília.

M5C3 – 9

Investícia1.3: Štruktúrované sociálno-vzdelávacie intervencie na boj proti vzdelanostnej chudobe na juhu, ktoré podporujú tretí sektor

Cieľ

Podpora vzdelávania pre maloleté osoby (druhá skupina)

NEUVEDENÉ

Počet

20 000

44 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Registračné formuláre a potvrdenia o zápise pre najmenej 44000 maloletých vo veku od nuly do 17 rokov, ktorým sa poskytuje podpora vzdelávania.

N.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Reforma 1: Zjednodušenie postupov a posilnenie funkcie komisára v osobitných hospodárskych zónach

Reforma prispeje k zjednodušeniu systému riadenia a zefektívni čas vykonávania intervencií v osobitných hospodárskych zónach. Reformou sa zriadi jednotné digitálne kontaktné miesto pre osobitné hospodárske zóny a posilní sa úloha Komisie.

Investícia 1.4: Investície do infraštruktúry pre osobitné hospodárske zóny (SEZ)

Cieľom investície je zabezpečiť vplyv reformy, ktorou sa zavádzajú osobitné hospodárske zóny (SEZ). Investícia pozostáva z podpory infraštruktúrnych zásahov v okolí prístavných oblastí („prepojenia s poslednou míľou“, digitálna logistika, urbanizácia alebo energetická a environmentálna efektívnosť; prístavná infraštruktúra).

Investícia 1.5: Schéma daňových úverov pre investície v južnom Taliansku a osobitnej hospodárskej zóne (SEZ)

Cieľom opatrenia je podporiť konkurencieschopnosť a udržateľný rast podnikov v južných regiónoch a/alebo osobitnej hospodárskej zóne (SEZ) na juhu a zároveň stimulovať súkromné investície.

Opatrenie pozostáva zo schémy daňových úverov a súvisiacich monitorovacích a kontrolných činností.

N.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M5C3 – 10

Reforma1: Zjednodušenie postupov a posilnenie funkcie komisára v osobitných hospodárskych zónach

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nariadenia len na postupy a posilnenie úlohy komisára v osobitných hospodárskych zónach

Ustanovenie nariadenia o nadobudnutí účinnosti nariadenia len o postupoch a posilnení úlohy komisára v osobitných hospodárskych zónach

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Nariadenie obsahuje: the

zriadenie jednotného digitálneho kontaktného miesta pre osobitné hospodárske zóny na zjednodušenie postupov; ustanovenia na posilnenie úlohy komisára v ZES.

Osobitné hospodárske zóny sú osobitné oblasti vymedzené zákonnou vyhláškou 91/2017 (uverejnením v úradnom vestníku 141/2017), ktorá bola zmenená na zákon L. 123/2017 (uverejnená v úradnom vestníku Mezzogiorno 188/2017).

M5C3 – 11

Investícia 1.4: Investície do infraštruktúry pre osobitnú hospodársku zónu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášok ministerstva, ktorými sa schvaľujú operačné plány pre všetkých osem osobitných hospodárskych zón

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti vyhlášky ministerstva.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Vyhláška prideľuje prostriedky subjektom povereným vykonávaním a vymedzuje osobitné podmienky, aby sa zabránilo akémukoľvek vplyvu intervencií na životné prostredie.

Vyhlasovanie všetkých súťažných výziev sa uskutoční s referenčnými podmienkami vrátane kritérií oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

M5C3 – 12

Investícia 1.4: Investície do infraštruktúry pre osobitnú hospodársku zónu

Cieľ

Začiatok prác na infraštruktúrnych projektoch v osobitnej hospodárskej zóne

NEUVEDENÉ

Počet

0

53

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Infraštruktúrne projekty musia byť jednoznačne identifikované ich Codice Locale di Progetto (CLP).

Práce na najmenej 53 projektoch stanovených vyhláškou, ktorou sa prideľujú prostriedky, sa musia začať.

M5C3 – 13

Investícia 1.4: Investície do infraštruktúry pre osobitnú hospodársku zónu

Cieľ

Dokončenie infraštruktúrnych projektov v osobitnej hospodárskej zóne

NEUVEDENÉ

Počet

0

46

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o ukončení prác sa vydávajú pre najmenej 46 projektov stanovených vyhláškou o pridelení zdrojov, ktoré sú jednoznačne identifikované ich Codice Locale di Progetto (CLP). Zoznam dokončených projektov obsahuje:

-Porto di Salerno. Oblastný portuale. Consolidamento ed adeguamento funzionale di alcuni moli e banchine (CLP: G51B21003170006)

-Porto di Napoli. Oblastný portuale. Prolungamento e rafforzamento della diga Duca D’Aosta (CLP: G65F20001560006)

-Porto di Salerno. Dragaggio del porto commerciale di Salerno e del canale di ingresso – fase 2 – Molo di ponente (CLP: G51B21003160006)

-Porto Canale Di Cagliari. Oblastný portuale. Avamporti: realizzazione di nuovi banchinamenti per l’ormeggio di navi Traghetto roll-off, ro-ro (CLP: D21G06000020003)

M5C3 – 14

Investícia 1.5: Schéma daňových úverov pre investície v južnom Taliansku a osobitnej hospodárskej zóne (SEZ)

Cieľ

Daňové úľavy pre južné Taliansko a osobitnú hospodársku zónu (SEZ)

NEUVEDENÉ

Výška poskytnutých zdrojov (v EUR)

0

500 000 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Poskytnutie daňových úverov vo výške najmenej 500 000 000 EUR firmám na investície vo výške najmenej 150000 EUR uskutočnené v rokoch 2022 až 2025 v južných regiónoch a v osobitnej hospodárskej zóne (SEZ) na juhu.

Opatrenie sa zameriava na tieto riadky investícií:

1.Výrobné systémy (vrátane akéhokoľvek zariadenia prísne pripojenéhozariadeniam/strojom tvoriacim systém) riadené prostredníctvom digitálnych zariadení schopných vykonávať jednu alebo viac fáz cyklu výrobku.

2.Systémy automatizácie výroby, ktoré zahŕňajú používanie robotov, snímačovkomponentov na zvýšenie úrovne flexibilityefektívnosti výrobných liniek.

3.Hardvérsoftvér vrátane tých, ktoré sú založené na platformách cloud computingu, určené na: organizáciaspracovanie veľkých množstiev údajov; riadenie rozhraní vrátane multimediálnych rozhraní; využívanie pokročilých snímačov na spracovanie komplexných informácií; optimalizácia spracovaniahľadiska energetikysúkromia; poskytovanie pomoci na diaľku pre špecializované vybavenie.

4.Elektronické nástroje na vytváranie prototypov a/alebo pokročilá výroba zameraná na vykonávanie digitálnych procesov, napríklad: 3D tlač, laserové rezanieCNC mletie.

5.Špecializovaný tovarzariadenia na poskytovanie pokročilých služieb alebo na vykonávanie výskumnýchvývojových činností.

V prípade cieľa sa neberú do úvahy žiadne spoločnosti pôsobiace v odvetviach činnosti označených kódmi NACE 01, 08, 17, 19, 20, 22, 23, 24, 29, 30, 35, 38, 41, 42, 43, 49, 50 a 51.

O. ÚLOHA 6 ZLOŽKA 1: Blízke siete, zariadenia a telemedicína pre pomoc v oblasti územnej zdravotnej starostlivosti

Cieľom tejto zložky je posilniť taliansku štátnu zdravotnú službu (NHS) okrem iného posilnením ochrany pred zdravotnými rizikami súvisiacimi so životným prostredím a zmenou klímy a lepšou reakciou na potreby komunít, pokiaľ ide o miestnu starostlivosť a pomoc. Miestna zdravotná pomoc je roztrieštená a podlieha regionálnym rozdielom, ktoré vedú k rôznym úrovniam poskytovania zdravotnej starostlivosti a výsledkom v oblasti zdravia v jednotlivých regiónoch. Poskytovanie integrovaných služieb domácej starostlivosti sa považuje za nízke a rôzni poskytovatelia zdravotnej a sociálnej starostlivosti sa považujú len za slabo integrovaných. Okrem toho schopnosť talianskej národnej zdravotnej služby (NHS) riešiť zdravotné riziká súvisiace s vystavením životného prostredia a zmenou klímy bola testovaná niekoľkými environmentálnymi krízami a núdzovými situáciami, ktoré poukázali na výzvy spôsobené nedostatkom dostatočných preventívnych opatrení. Cieľom tohto komponentu talianskeho plánu obnovy a odolnosti je posilniť taliansku národnú zdravotnú službu (NHS) okrem iného posilnením ochrany pred zdravotnými rizikami súvisiacimi so životným prostredím a zmenou klímy a lepšou reakciou na potreby komunít, pokiaľ ide o miestnu starostlivosť a pomoc.

Investície a reformy tohto komponentu prispievajú k plneniu odporúčaní pre danú krajinu adresovaných Taliansku v rokoch 2019 a 2020, ktoré sa týkajú potreby „zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na výskum a inovácie a kvalitu infraštruktúry s prihliadnutím na regionálne rozdiely (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2019), posilniť odolnosť a kapacitu systému zdravotnej starostlivosti v oblasti zdravotníckych pracovníkov, kritických zdravotníckych výrobkov a infraštruktúry“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 1, 2020) a „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na [...] posilnenú digitálnu infraštruktúru s cieľom zabezpečiť poskytovanie základných služieb“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2020).

O.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

NEUVEDENÉ

O.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

NEUVEDENÉ



O.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Reforma 1: Vymedzenie nového organizačného modelu siete územnej zdravotnej pomoci.

Reforma predstavuje prípravný prvok pre investície komponentu. Vytvorí nový model územnej zdravotnej pomoci a vytvorí novú inštitucionálnu štruktúru prevencie zdravia, životného prostredia a klímy. To sa dosiahne prostredníctvom:

1.Vytvorenie nového organizačného modelu siete územnej zdravotnej pomoci prostredníctvom vymedzenia regulačného rámca,ktorom sa určia štrukturálne, technologickéorganizačné normy.

2.Vymedzenie novej inštitucionálnej štruktúry prevencie zdravia, životného prostrediaklímy na základe integrovaného prístupu („jedno zdravie“)holistickej vízie („Planetárne zdravie“).

Investícia 1.1: Komunitné zdravotnícke domy na zlepšenie územnej zdravotnej pomoci.

Cieľom opatrenia je zriadiť komunitné zdravotnícke domy.

Investícia pozostáva z aktivácie a agregácie služieb primárnej starostlivosti, ako aj z vytvorenia (energeticky efektívnych) stredísk poskytovania pomoci pre integrovanú reakciu na potreby starostlivosti.

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Cieľom opatrenia je podporiť domácu starostlivosť a rozsiahle zavádzanie telemedicínskych riešení a podporiť inovácie v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Investícia pozostáva z hardvéru a zvýšeného poskytovania služieb, zriadenia územných koordinačných centier („CentraliOperae Territoriali“), financovania projektov diagnostiky a monitorovania, vytvorenia národnej platformy na skríning projektov telemedicíny a ad hoc výskumných iniciatív v oblasti digitálnych technológií zdravotnej a inej starostlivosti.

Investícia 1.3: Posilnenie strednej zdravotnej starostlivosti a jej zariadení (komunitné nemocnice)

Cieľom opatrenia je zvýšiť počet sprostredkovateľských zdravotníckych zariadení.

Investícia pozostáva z vytvorenia komunitných nemocníc a zdravotníckych zariadení pre pacientov, ktorí si po epizóde malej ostrosti alebo recidíve chronických ochorení vyžadujú nízku intenzitu a krátkodobé klinické intervencie.

O.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M6C1 – 1

Reforma 1: Vymedzenie nového organizačného modelu siete územnej zdravotnej pomoci

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov (ministerského dekrétu), ktoré predpokladajú reformu organizácie zdravotnej starostlivosti.

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti právnych predpisov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov (ministerská vyhláška), v ktorých sa stanovuje:

— Vymedzenie nového organizačného modelu siete územnej zdravotnej pomoci prostredníctvom vymedzenia regulačného rámca, ktorý identifikuje štrukturálne, technologické a organizačné normy vo všetkých regiónoch, vymedzenie novej inštitucionálnej štruktúry prevencie zdravia, životného prostredia a klímy podľa prístupu „jedno zdravie“.

M6C1 – 2

Investícia 1.1: Komunitné zdravotnícke domy na zlepšenie územnej zdravotnej pomoci

Míľnik

Schválenie zmluvy o inštitucionálnom rozvoji

Oznámenie o schválení ministerstvom zdravotníctva a regiónov

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Schválenie zmluvy o inštitucionálnom rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo) s talianskym ministerstvom zdravotníctva ako zodpovedným a vykonávajúcim orgánom a s účasťou regionálnych správnych orgánov spolu s ostatnými zainteresovanými subjektmi pre zdravotnícke zariadenia Spoločenstva:

Zmluva o inštitucionálnom rozvoji je nástroj riadenia, ktorý obsahuje zoznam všetkých vhodných strán určených na realizáciu Domu zdravotnej starostlivosti Spoločenstva na zlepšenie územnej zdravotnej pomoci. V zmluve sa určia aj povinnosti, ktoré každý taliansky región prevezme, aby zaručil dosiahnutie očakávaných výsledkov týkajúcich sa komunitného zdravotníckeho domu.

Cieľom zmluvy bolo podporiť územnú súdržnosť, rozvoj a hospodársky rast a urýchliť vykonávanie komplexných intervencií. Zmluva o inštitucionálnom rozvoji je obzvlášť užitočná pri veľkých projektoch alebo investíciách vyjadrených v jednotlivých intervenciách, ktoré sú navzájom funkčne prepojené a ktoré si vyžadujú integrovaný prístup a využívanie európskych investičných štrukturálnych fondov a národných fondov, ktoré sú zahrnuté aj v plánoch a operačných programoch financovaných z vnútroštátnych a európskych zdrojov.

M6C1 – 3

Investícia 1.1: Komunitné zdravotnícke domy na zlepšenie územnej zdravotnej pomoci

Cieľ

Služby komunitných zdravotníckych domov sa aktivujú

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 038

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Správy nezávislých odborníkov potvrdzujúce aktiváciu služieb podľa noriem vymedzených povinnými položkami tabuľky 4 v oddiele 5 prílohy 1 k DM z 23. mája 2022 č. 77 v najmenej 1038 komunitných zdravotníckych domoch.

Aspoň 50 % podpory z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti na investičné náklady sa vyčlení na výstavbu nových budov (pole intervencie 025 ter) v súlade s požiadavkami poznámky pod čiarou č. 5 prílohy VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 alebo na obnovu budov s energetickou efektívnosťou (pole intervencie 026), ktoré certifikoval nezávislý odborník.

M6C1 – 4

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Míľnik

Schválenie usmernení obsahujúcich digitálny model vykonávania domácej starostlivosti

Usmernenia schválené ministerstvom zdravotníctva

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Usmerneniami sa zefektívnia procesy potrebné na zlepšenie domácej starostlivosti prostredníctvom rozvoja techník diaľkového monitorovania a automatizácie domácností.

M6C1 – 5

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Míľnik

Zmluva o inštitucionálnom rozvoji schválená ministerstvom zdravotníctva a regiónov

Oznámenie o schválenej zmluve

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Schválenie zmluvy o inštitucionálnom rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo) s talianskym ministerstvom zdravotníctva ako zodpovedným a vykonávajúcim orgánom a s účasťou regionálnych správnych orgánov spolu s ostatnými subjektmi zaoberajúcimi sa domácou starostlivosťou.

V zmluve o inštitucionálnom rozvoji sa pre každú intervenciu alebo kategóriu intervencií stanoví časový harmonogram, povinnosti dodávateľov, hodnotiace a monitorovacie kritériá a sankcie za každý nesúlad. Vymedzujú sa v ňom aj podmienky potenciálneho čiastočného zrušenia financovania intervencií alebo pridelenia príslušných zdrojov inej úrovni verejnej správy v súlade so zásadou subsidiarity.

M6C1 – 6

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Cieľ

Liečba domácej starostlivosti

NEUVEDENÉ

Počet

645 590

1 487 590

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Poskytovanie domácej starostlivosti o osoby staršie ako 65 rokov musí dosiahnuť ročnú hodnotu najmenej 1487590 nameranú ukazovateľom SIAD05bis – „Vykonávanie 65 rokov v SIAD (Sistema informativo Assistenza domiciliare) v pomere k staršej populácii“ v prehľade Agenas.

M6C1 – 7

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Cieľ

Plne funkčné koordinačné centrá (druhá séria)

NEUVEDENÉ

Počet

0

480

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Kľúčovým bodom tohto zásahu je uvedenie do prevádzky najmenej 480 územných koordinačných centier („CentraliOperae Territoriali“) s úlohou koordinovať a prepájať rôzne územné, sociálno-zdravotnícke a nemocničné zdravotnícke služby, ako aj sieť pre naliehavé prípady s cieľom zabezpečiť kontinuitu, dostupnosť a integráciu starostlivosti.

M6C1 – 8

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Cieľ

Aspoň jeden projekt telemedicíny pridelený každému regiónu (vzhľadom na projekty, ktoré sa budú realizovať v jednotlivých regiónoch, ako aj projekty, ktoré sa môžu rozvíjať v rámci konzorcií medzi regiónmi)

NEUVEDENÉ

Počet

0

20

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Národná stratégia telemedicíny podporuje a financuje rozvoj a rozširovanie nových projektov a riešení v oblasti telemedicíny v rámci regionálnych systémov zdravotnej starostlivosti a ako taká predstavuje kľúčový (technologický) faktor umožňujúci vykonávanie posilneného prístupu k zdravotnej starostlivosti na diaľku s osobitným zameraním na chronických pacientov.

M6C1 – 9

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Cieľ

Pomoc prostredníctvom nástrojov telemedicíny t

NEUVEDENÉ

Počet

0

300 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Ukazovateľ pomoci prostredníctvom nástrojov telemedicíny na základe ukazovateľov Národnej platformy telemedicíny (PNT) a monitorovaný prostredníctvom prehľadu Agenas musí dosiahnuť hodnotu najmenej 300000 osôb.

M6C1 – 10

Investícia 1.3: Posilnenie strednej zdravotnej starostlivosti a jej zariadení (komunitné nemocnice)

Míľnik

Schválenie zmluvy o inštitucionálnom rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo)

Oznámenie o schválení zmluvy o inštitucionálnom rozvoji

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Schválenie zmluvy o inštitucionálnom rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo) s talianskym ministerstvom zdravotníctva ako zodpovedným a vykonávajúcim orgánom a s účasťou regionálnych správ spolu s ostatnými zainteresovanými subjektmi pre nemocnice Spoločenstva.

V zmluve o inštitucionálnom rozvoji sa uvedú všetky vhodné lokality určené pre investície, ako aj záväzky, ktoré každý región prevezme, aby zaručil dosiahnutie predpokladaného výsledku. V prípade porušenia ktorýmkoľvek regiónom ministerstvo zdravotníctva postúpi komisárovi „ad acta“. Pokiaľ ide o technologický park zariadení, t. j. všetky nástroje, licencie a prepojenia, uprednostnia sa súhrnné metódy obstarávania.

M6C1 – 11

Investícia 1.3: Posilnenie strednej zdravotnej starostlivosti a jej zariadení (komunitné nemocnice)

Cieľ

Komunitné nemocnice renovované, prepojené a technologicky vybavené

NEUVEDENÉ

Počet

0

307

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Správy nezávislých odborníkov potvrdzujúce aktiváciu služieb podľa noriem vymedzených v oddiele 11 prílohy 1 k DM 23. mája 2022 č. 77 aspoň v 307 komunitných nemocniciach.

P. ÚLOHA 6 ZLOŽKA 2: Inovácie, výskum a digitalizácia vnútroštátnych služieb zdravotnej starostlivosti

Cieľom tohto komponentu talianskeho plánu obnovy a odolnosti je zabezpečiť potrebné základné podmienky pre väčšiu odolnosť vnútroštátnych služieb zdravotnej starostlivosti prostredníctvom: I) nahradenie zastaraných zdravotníckych technológií v nemocniciach; II) rozvoj významného štrukturálneho zlepšenia bezpečnosti nemocničných budov; III) zlepšenie zdravotníckych informačných systémov a digitálnych nástrojov; IV) podpora a posilňovanie sektora vedeckého výskumu; v) posilnenie ľudských zdrojov.

Investície a reformy v rámci tohto komponentu prispievajú k plneniu odporúčaní pre danú krajinu adresovaných Taliansku v rokoch 2020 a 2019 týkajúcich sa potreby „posilniť odolnosť a kapacitu systému zdravotnej starostlivosti v oblasti zdravotníckych pracovníkov, kritických zdravotníckych výrobkov a infraštruktúry“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 1, 2020), „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na [...] posilnenú digitálnu infraštruktúru s cieľom zabezpečiť poskytovanie základných služieb“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2020) a „zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na výskum a inovácie a kvalitu infraštruktúry, pričom sa zohľadnia aj regionálne rozdiely“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019).

P.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1: Revidovať a aktualizovať súčasný právny rámec Vedeckých ústavov pre nemocničnú starostlivosť a starostlivosť (IRCCS)

Cieľom reformy je reorganizácia siete vedeckých ústavov pre nemocničnú a zdravotnú starostlivosť (IRCCS) s cieľom i) zlepšiť kvalitu vnútroštátneho systému zdravotnej starostlivosti (NHS), ii) zlepšiť vzťah medzi zdravím a výskumom a iii) prehodnotiť právny režim IRCCS a výskumné politiky v rámci právomocí talianskeho ministerstva zdravotníctva.

Reformou sa zlepší riadenie verejných IRCCS i) zlepšením strategického riadenia, ii) lepším vymedzením právomocí a oblastí pôsobnosti a iii) komplexným vymedzením pravidiel týkajúcich sa postavenia vedeckého riaditeľa verejných IRCCS a výskumných pracovníkov.

A napokon, osobitné čiastkové opatrenie, ktoré rozlišuje IRCCS na základe ich činnosti (jednoodborný alebo všeobecný), vytvára integrovanú sieť IRCCS a uľahčuje výmenu odborných znalostí medzi samotnými IRCCS a inými štruktúrami talianskeho NHS.

Investícia 2.1: Posilnenie a posilnenie biomedicínskeho výskumu NHS

Cieľom opatrenia je zvýšiť financovanie systému biomedicínskeho výskumu.

Investícia pozostávaz vyváženia projektov overovania koncepcie, ako aj z financovania výskumných iniciatív v oblasti zriedkavých chorôb, zriedkavých druhov rakoviny a iných chorôb s veľkým vplyvom na zdravie.

Investícia 2.2: Rozvoj technicko-profesijných, digitálnych a manažérskych zručností odborníkov v systéme zdravotnej starostlivosti

Táto investícia pozostáva zo zvýšenia štipendií na konkrétny kurz všeobecnej medicíny; spustenie plánu odbornej prípravy v oblasti bezpečnosti nemocničných infekcií pre všetkých zamestnancov NHS; aktivácia cesty odbornej prípravy pre pracovníkov s najvyššími úlohami v orgánoch NHS v oblasti riadiacich a digitálnych zručností a financovanie zmlúv o špecializovanej lekárskej odbornej príprave.

P.2.    Míľniky, ciele, ukazovateleharmonogram monitorovaniarealizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M6C2 – 1

Reforma 1: Revidovať a aktualizovať súčasný právny rámec Vedeckých ústavov pre nemocničnú starostlivosť a starostlivosť (IRCCS) a výskumné politiky ministerstva zdravotníctva s cieľom posilniť prepojenie medzi výskumom, inováciami a zdravotnou starostlivosťou

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho dekrétu o reorganizácii nariadení, ktorými sa riadia vedecké inštitúty hospitalizácie a starostlivosti (IRCSS)

Ustanovenie dekrétu o nadobudnutí účinnosti

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Reformou sa reorganizuje sieť IRCCS s cieľom zlepšiť kvalitu a excelentnosť NHS, zlepšiť vzťah medzi zdravím a výskumom, prehodnotiť právny režim IRCCS a výskumné politiky v rámci právomoci talianskeho ministerstva zdravotníctva.

Reforma zahŕňa opatrenia na: I) posilniť prepojenie medzi výskumom, inováciami a zdravotnou starostlivosťou; II) zlepšiť riadenie verejných IRCCS zlepšením strategického riadenia a lepším vymedzením právomocí a oblastí pôsobnosti.

M6C2 – 2

Investícia 2.1: Posilnenie a posilnenie biomedicínskeho výskumu NHS

Cieľ

Výskumné projekty financované v oblasti boja proti rakovine (Dôkaz koncepcie) a zriedkavých druhov rakoviny a chorôb

NEUVEDENÉ

Počet

0

200

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Pridelenie finančných prostriedkov na výskumné projektyoblasti zriedkavých chorôbzriedkavých druhov rakovinydôkazovkoncepcii (PoC).  
Poskytovanie finančných prostriedkov na výskumné projekty PoC a v oblasti zriedkavých chorôbzriedkavých druhov rakoviny sa uskutočňuje prostredníctvom postupu verejného obstarávania.

Najmenej 200 výskumných projektov dostalo prvú tranžu financovania.

M6C2 – 3

Investícia 2.1: Posilnenie a posilnenie biomedicínskeho výskumu NHS

Cieľ

Výskumné projekty financované v oblasti chorôb s veľkým vplyvom na zdravie

NEUVEDENÉ

Počet

0

324

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Pridelenie finančných prostriedkov na výskumné projektyoblasti chorôbveľkým vplyvom na zdravie.
Poskytovanie finančných prostriedkov na výskumné projekty týkajúce sa chorôbveľkým vplyvom na zdravie sa uskutočňuje prostredníctvom postupu verejného obstarávania.

Najmenej 324 výskumných projektov dostalo prvú tranžu financovania.

M6C2 – 16

Investícia 2.2: Rozvoj technicko-profesijných, digitálnych a manažérskych zručností odborníkov v systéme zdravotnej starostlivosti

Cieľ

Odborná príprava zdravotníckych pracovníkov v oblasti manažérskych a digitálnych zručností

NEUVEDENÉ

Počet

0

4 500

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o účasti na kurzoch odbornej prípravy o manažérskych alebo digitálnych zručnostiach pre 4500 zamestnancov Národnej zdravotnej služby.

M6C2 – 17

Investícia 2.2: Rozvoj technicko-profesijných, digitálnych a manažérskych zručností odborníkov v systéme zdravotnej starostlivosti

Cieľ

— Zadanie zmlúv o odbornej príprave lekárov špecialistov

NEUVEDENÉ

Počet

0

4 200

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Zadanie 4200 päťročných zmlúv o odbornej príprave lekárov špecialistov

P.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Cieľom opatrenia je zvýšiť produktivitu zdravotníckeho personálu, zlepšiť kvalitu procesov, zaistiť bezpečnosť pacientov a poskytovanie vysokokvalitných služieb.

Investícia pozostáva z modernizácie veľkých zdravotníckych zariadení, informatizácie procesov nemocníc s oddelením pre núdzové situácie prvej a druhej úrovne („Dipartimenti Emergenza e Accettazione“, DEA) a zvýšenia počtu lôžok v jednotkách intenzívnej a polointenzívnej starostlivosti v nemocniciach štátnej zdravotnej starostlivosti.

Investícia 1.2: Smerom k bezpečnej a udržateľnej nemocnici

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť bezpečnosť nemocníc prostredníctvom seizmickej modernizácie nemocníc a viacročnej intervencie na obnovu a modernizáciu fyzického a technologického rámca nehnuteľností verejného zdravia.

Investícia 1.3: Posilnenie technologickej infraštruktúry a nástrojov na zber údajov, spracovanie údajov, analýzu a simuláciu údajov

Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť poskytovanie starostlivosti, analýzu zdravotnej starostlivosti a prognostickú kapacitu talianskeho NHS. Investícia pozostáva z posilnenia infraštruktúry a využívania existujúcich elektronických zdravotných záznamov (EHR) a posilnenia infraštruktúry a technologických a analytických nástrojov ministerstva zdravotníctva.

Investícia 2.2: Rozvoj technicko-profesijných, digitálnych a manažérskych zručností odborníkov v systéme zdravotnej starostlivosti

Táto investícia pozostáva zo zvýšenia štipendií na konkrétny kurz všeobecnej medicíny; spustenie plánu odbornej prípravy v oblasti bezpečnosti nemocničných infekcií pre všetkých zamestnancov NHS; aktivácia cesty odbornej prípravy pre pracovníkov s najvyššími úlohami v orgánoch NHS v oblasti riadiacich a digitálnych zručností a financovanie zmlúv o špecializovanej lekárskej odbornej príprave.

P.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M6C2 – 4

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Míľnik

Plán reorganizácie schválený ministerstvom zdravotníctva/talianskymi regiónmi

Oznámenie o schválení

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Schválenie plánu reorganizácie na posilnenie kapacity nemocníc NHS primerane riešiť pandemické núdzové situácie zvýšením počtu lôžok v jednotkách intenzívnej a menej intenzívnej starostlivosti.

Plán reorganizácie nemocníc zvýši počet lôžok dostupných v jednotkách intenzívnej a polointenzívnej starostlivosti v nemocniciach NHS.

M6C2 – 5

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Míľnik

Schválenie zmluvy o inštitucionálnom rozvoji

Oznámenie ministerstva zdravotníctva a talianskych regiónov o podpise zmluvy o inštitucionálnom rozvoji

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Schválenie zmluvy o inštitucionálnom rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo) s talianskym ministerstvom zdravotníctva ako zodpovedným a vykonávajúcim orgánom a s účasťou regionálnych správ a ďalších kľúčových zainteresovaných strán.

Zmluva o inštitucionálnom rozvoji je nástroj určený súčasnými vnútroštátnymi právnymi predpismi (kombinované ustanovenia článkov 1 a 6 legislatívneho dekrétu č. 88 z 31. mája 2011 a článku 7 legislatívneho dekrétu č. 91 z 20. júna 2017, zákonom č. 123 z 3. augusta 2017) na urýchlenie realizácie strategických projektov, ktoré sú navzájom funkčne prepojené. V zmluve o inštitucionálnom rozvoji sa uvedú všetky vhodné lokality určené pre iinvestície, ako aj záväzky, ktoré každý región prevezme, aby zaručil dosiahnutie očakávaného výsledku. V prípade porušenia ktorýmkoľvek regiónom ministerstvo zdravotníctva postúpi komisárovi „ad acta“.

M6C2 – 6

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Cieľ

Dodanie veľkých diagnostických zariadení

NEUVEDENÉ

Počet

0

3 100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o vykonaní testu alebo povolenia na používanie pre 3100 veľkých diagnostických zariadení. Počet a typológie vybavenia, ktoré sa má dodať, sú: 290 zariadení (NMR – jadrová magnetická rezonancia – 1,5 T alebo viac; Lineárne urýchľovače; Pet/CT – pozitrónová emisná tomografia/počítačová tomografia); 655 zariadení (Angiografia; Kamery gama, kamery Gamma/CT – počítačová tomografia; CT – počítačová tomografia); 2155 zariadení (pevné röntgenové systémy; Mamografia; Ultrazvuk).

M6C2 – 7

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek

Oznámenie všetkých zadaných verejných zákaziek.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Uverejňovanie postupov verejného obstarávania (rámcová dohoda Consip) a uzatváranie zmlúv s poskytovateľmi služieb a digitalizácia nemocníc zaradených do úrovne DEA I a II)

Zmluvy zahŕňajú nákup: a) Centrum spracovania údajov (DPC) vrátane IKT a akýchkoľvek pomocných prác potrebných na dosiahnutie informatizácie celej nemocničnej štruktúry b) nadobudnutie hardvérovej a/alebo softvérovej informačnej technológie, elektromedicínskych technológií, ako aj ďalších technológií a akýchkoľvek doplnkových prác potrebných na dosiahnutie informatizácie nemocničných oddelení. Posúdenie súčasnej úrovne digitalizácie, ktoré predchádza vykonávaniu intervencie, umožní doladiť toto hodnotenie podľa skutočných potrieb každého regiónu/každej nemocnice.

M6C2 – 8

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Cieľ

Nemocnice sú digitalizované (DEA – Núdzové a prijímacie oddelenia – úroveň I a úroveň II)

NEUVEDENÉ

Počet

0

280

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Cieľ sa dosiahne vtedy, keď sa digitalizácia každého oddelenia pre núdzové situácie a prijímanie prvej a druhej úrovne (DEA) zvýši aspoň o jednu etapu podľa modelu osvojenia elektronických lekárskych záznamov (Emram) osvedčeného správou spoločnosti pre informačné a riadiace systémy v oblasti zdravotnej starostlivosti (HIMMS), ktorá dosiahne fázu dva alebo viac na stupnici zrelosti pre najmenej 50 DEA.

Povolené sú nástroje obstarávania, ktoré sprístupnila Consip („Concessionaria Servizi Informativi Pubblici“) – okrem tých, ktoré boli uzavreté k 31. decembru 2022, ako aj elektronický trh verejnej správy (Mepa) alebo dynamický systém obstarávania verejnej správy (SDAPA) pre doplnkové nákupy.

M6C2 – 9

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Cieľ

Dodatočné lôžka poskytované v ICU a menej intenzívna starostlivosť

NEUVEDENÉ

Počet

5 922

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Dôkaz o dokončení zásahov na zabezpečenie alebo konverziu aspoň 5922 lôžok a lôžok intenzívnej starostlivosti v polointenzívnom priestore so súvisiacim vetracím zariadením v súlade s príslušným nariadením (článok 2 zákona č. 34/2020). Zabezpečenie lôžok intenzívnej starostlivosti musí predstavovať aspoň 40 % celkového počtu lôžok, ktoré sú na základe tohto opatrenia k dispozícii.

M6C2 – 10

Investícia 1.2: Smerom k bezpečnej a udržateľnej nemocnici

Cieľ

Antiseizmické zásahy v nemocničných zariadeniach sú dokončené

NEUVEDENÉ

Počet

0

84

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Správa o dokončenej štruktúre alebo osvedčenie o statickom teste vydané pre najmenej 84 antiseizmických zásahov v nemocničných zariadeniach.

M6C2 – 10 8

Investícia 1.2: Smerom k bezpečnej a udržateľnej nemocnici

Cieľ

Vyplácanie zdrojov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti na projekty podľa článku 20 finančného zákona 67/88 – Healthcare Building

NEUVEDENÉ

Počet

0

225 000 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Doklad o platbe vo výške 225 000 000 EUR na vykonanie intervencií v oblasti obnovy budov a/alebo technologickej modernizácie zdravotníckych zariadení v súvislosti s programovými dohodami podľa článku 20 L. 67/88, ktoré vykonáva ministerstvo zdravotníctva s príslušným regiónom alebo autonómnou provinciou.

M6C2 – 11

Investícia 1.3: Posilnenie technologickej infraštruktúry a nástrojov na zber údajov, spracovanie údajov, analýzu a simuláciu údajov

Cieľ

Všeobecní lekári, ktorí vypĺňajú elektronickú zdravotnú evidenciu.

NEUVEDENÉ

Percento

0

85

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Všeobecný lekár (MMG/PLS) používajúci elektronický zdravotný záznam (EHR) dosahujúci aspoň 85 % z celkového počtu. Cieľ sa dosiahne overením hodnoty ukazovateľa 2 uvedeného v prílohe 2 k dekrétu z 8. augusta 2022 na prehľade monitorovania elektronických zdravotných záznamov na vnútroštátnej úrovni a zmenami.

M6C2 – 12

Investícia 1.3: Posilnenie technologickej infraštruktúry a nástrojov na zber údajov, spracovanie údajov, analýzu a simuláciu údajov

Míľnik

Systém kariet zdravotného poistenia a infraštruktúra pre interoperabilitu elektronických zdravotných záznamov sú v prevádzke.

Uvedenie do prevádzky systému preukazov zdravotného poistenia
a infraštruktúry pre interoperabilitu elektronických zdravotných záznamov.

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o skúškach potvrdzujúce uvedenie systému karty zdravotného poistenia do prevádzky a infraštruktúry pre interoperabilitu elektronických zdravotných záznamov a zavedenie „ecosistema Dati Sanitari“ (EDS)..

M6C2 – 13

Investícia 1.3: Posilnenie technologickej infraštruktúry a nástrojov na zber údajov, spracovanie údajov, analýzu a simuláciu údajov

Cieľ

V prípade väčšiny zdravotných záznamov sa používa elektronický zdravotný záznam.

NEUVEDENÉ

Percento

0

90

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Produkcia pôvodných dokumentov týkajúcich sa elektronických zdravotných záznamov z celkového počtu dokumentov musí dosiahnuť 90 %. Cieľ sa dosiahne overením na prehľade monitorovania elektronických zdravotných záznamov, hodnoty ukazovateľa 1 uvedeného v prílohe 2 k dekrétu z 8. augusta 2022 na vnútroštátnej úrovni a zmien, a to aspoň v súvislosti s týmito dokumentmi: Prepúšťací list z nemocnice; správa z pohotovostnej miestnosti; laboratórnu správu; rádiologická správa; správa o patologickej anatómii.

M6C2 – 14

Investícia 2.2: Rozvoj technicko-profesijných, digitálnych a manažérskych zručností odborníkov v systéme zdravotnej starostlivosti

Cieľ

Udeľujú sa štipendiá na špecifickú odbornú prípravu v oblasti všeobecnej lekárskej praxe.

NEUVEDENÉ

Počet

0

1 800

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Touto investíciou sa zvýšia štipendiá na konkrétny kurz všeobecnej medicíny, čím sa zaručí ukončenie troch trojročných cyklov odbornej prípravy.

M6C2 – 15

Investícia 2.2: Rozvoj technicko-profesijných, digitálnych a manažérskych zručností odborníkov v systéme zdravotnej starostlivosti

Cieľ

Udeľujú sa ďalšie štipendiá na osobitnú odbornú prípravu v oblasti všeobecnej lekárskej praxe.

NEUVEDENÉ

Počet

1 800

2 700

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Touto investíciou sa zvýšia štipendiá na konkrétny kurz všeobecnej medicíny, čím sa zaručí ukončenie troch trojročných cyklov odbornej prípravy.

Q.MISSION 7: REPowerEU

Cieľom kapitoly REPowerEU je posilniť distribučné prepravné a distribučné siete vrátane sietí súvisiacich s plynom; urýchlenie výroby energie z obnoviteľných zdrojov, zníženie dopytu po energii, zvýšenie energetickej efektívnosti a vytváranie zručností vo verejnom a súkromnom sektore pre zelenú transformáciu; podpora hodnotových reťazcov energie z obnoviteľných zdrojov a vodíka prostredníctvom opatrení uľahčujúcich prístup k úverom a daňovým dobropisom.

Komponent sa zameriava na odporúčania pre danú krajinu adresované Taliansku v rokoch 2022 a 2023. Jeho cieľom je najmä urýchliť zavádzanie dodatočnej kapacity energie z obnoviteľných zdrojov investovaním do veľkých projektov elektrických prepojení (konkrétne do dvoch prepojení spájajúcich Sardíniu a Sicíliu s pevninou), modernizácie vnútroštátnej prenosovej sústavy a zefektívnenia povoľovacích postupov. Prispieva k zvyšovaniu kapacity vnútornej prepravy plynu s cieľom prekonať úzke miesta, diverzifikovať dovoz energie a posilniť bezpečnosť dodávok. Podporuje udržateľnú mobilitu znížením dotácií škodlivých pre životné prostredie a posilnením železničného parku. Pomáha znižovať závislosť od fosílnych palív elektrifikáciou spotreby domácností a zvyšovaním odolnosti siete. Prispieva k zvyšovaniu energetickej efektívnosti v rezidenčnom a podnikovom sektore, a to aj prostredníctvom cielených systémov stimulov a finančných nástrojov. Napokon zahŕňa reformy a investície na zlepšenie poskytovania a získavania zručností potrebných na zelenú transformáciu, a to v súkromnom aj vo verejnom sektore.

Deväť projektov má cezhraničný rozmer. Tri z nich majú priamy cezhraničný vplyv: 1. investícia prispievajúca k výstavbe elektrického prepojenia medzi Sardíniou, Korzikou a Toskánskom; 3. investícia do kompresorovej stanice, ktorá zvýši vývoz plynu do strednej Európy. Iné projekty nepriamo prospievajú cezhraničným členským štátom tým, že riešia vnútorné prekážky pri prenose a distribúcii energie a zvyšujú efektívnosť a odolnosť sústavy.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ [ C(2023) 6454 final],zatiaľ čo zásada „výrazne nenarušiť“ sa nevzťahuje na investíciu 13 – fáza 1 Jadranskej línie (kompresorová stanica Sulmona a plynovod Sestino – Minerbio) a investíciu 14 – Cezhraničná infraštruktúra na vývoz plynu v súlade s článkom 21c ods. 6 pf nariadenia (EÚ) 2021/241.

OTÁZKA Č. 1.    Opis reforieminvestíciírámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Zefektívnenie povoľovacích postupov pre energiu z obnoviteľných zdrojov na centrálnej a miestnej úrovni

Cieľom tejto reformy je konsolidovať a zefektívniť existujúce právne predpisy a ustanovenia upravujúce povoľovanie obnoviteľných zdrojov energie. Reforma spočíva v prijatí a nadobudnutí účinnosti právneho aktu (známeho aj ako Testo Unico), ktorým sa zhromažďujú, zostavujú a konsolidujú normy upravujúce povoľovanie obnoviteľných zdrojov energie a ktorým sa nahrádzajú predchádzajúce právne predpisy v tejto oblasti. Cieľom reformy je tiež stanoviť právny rámec na identifikáciu „oblastí zrýchlenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov“ a vytvoriť jednotnú digitálnu platformu na podávanie žiadostí o povolenia na inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie na vnútroštátnej a nižšej úrovni.



Reforma 2. Zníženie dotácií škodlivých pre životné prostredie

Cieľom tejto reformy je viesť k zníženiu environmentálne škodlivých dotácií na základe Katalógu environmentálne škodlivých subvencií z roku 2022, ktorý uverejnil MASE. Reforma pozostáva z prijatia správy o konzultácii so zainteresovanými stranami a právnych aktov.

Reforma 3. Zníženie nákladov na pripojenie k plynárenskej sieti biometánu

Cieľom reformy je uľahčiť začlenenie biometánu do energetického systému a trhu s energiou a vytvoriť novú udržateľnú výrobnú kapacitu biometánu v súlade so smernicou (EÚ) 2018/2001 (smernica o obnoviteľných zdrojoch energie) a jej delegovanými aktmi, a najmä podporiť flexibilitu a efektívnosť siete zemného plynu uľahčením konverzie na biometán. Reforma spočíva v nadobudnutí účinnosti právnych aktov na zníženie nákladov na pripojenie udržateľných zariadení na výrobu biometánu a na podporu investícií zameraných na zavádzanie udržateľného biometánu v sieťach zemného plynu.

Reforma 4. Zmiernenie finančného rizika spojeného s obnoviteľnými zmluvami o nákupe elektriny (zmluvy o nákupe elektrickej energie)

Cieľom reformy je vytvoriť systém záruk na zmiernenie finančného rizika spojeného so zmluvami o nákupe energie z obnoviteľných zdrojov na obdobie najmenej troch rokov.

Reforma bude sledovať tieto ciele:

I)požadovať, aby každý prevádzkovateľ zaručil čiastočné krytie protihodnoty zmlúvnákupe elektriny prostredníctvom záručných nástrojov poskytnutých na trhuelektrickou energiou;

II)zaviesť opatrenia na zmiernenie rizika zlyhania vrátane požiadaviekobmedzení na uchádzačaregulačných sankciíprípade zlyhania výrobcu;

III)určiť inštitucionálny subjekt, ktorý prevezme úlohu predávajúceho/kupujúceho poslednej inštancie, ktorý by prevzal od zlyhávajúcej protistranyzabezpečil plnenie povinností prevzatých voči vykonávajúcej protistrane.

Reforma 5. Plán pre nové zručnosti – Prechody

Cieľom reformy je lepšie zosúladiť programy odbornej prípravy s potrebami trhu práce s cieľom bojovať proti nesúladu medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami s osobitným dôrazom na zelené a digitálne zručnosti. Táto reforma spočíva v prijatí a nadobudnutí účinnosti právnych aktov na vnútroštátnej úrovni, ktorými sa aktualizuje nový plán zručností („Piano Nuove Competenze – Transizioni“) a regionálne právne akty.

Investícia 1. Rozšírené opatrenie: Inteligentné sústavy

Cieľom tejto investície je digitalizovať elektrickú distribučnú sieť ako rozšírenie investície 2.1 (Posilnenie inteligentných sietí) v rámci komponentu 2 úlohy 2. Investícia pozostáva z intervencií týkajúcich sa častí siete stredného a nízkeho napätia, čím sa elektrifikuje spotreba energie najmenej o 230000 obyvateľov vyššia, ako sa predpokladalo v opatrení M2C2.

Investícia 2. Rozšírenie opatrenia: Intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy

Cieľom tejto investície je zvýšiť odolnosť elektrizačnej sústavy voči extrémnym poveternostným javom ako zvýšenie investície 2.2 v rámci komponentu 2 úlohy 2. Investícia pozostáva z poskytovania grantov prevádzkovateľom prenosových a distribučných sústav na práce na elektrickej infraštruktúre zodpovedajúce zvýšenej odolnosti aspoň 648 km elektrickej siete nad rámec toho, čo sa už predpokladá v opatrení M2C2.

Investícia 3. Rozšírenie opatrenia: Výroba vodíka v opustených priemyselných lokalitách (Hydrogen Valleys)

Cieľom tejto investície je vytvoriť nové vodíkové údolia, t. j. miestnu výrobu a využívanie vodíka z obnoviteľných zdrojov v priemysle, MSP a miestnej doprave, ako rozšírenie investície 3.1 v rámci komponentu 2 úlohy 2. Investícia do rozšírenia pozostáva z realizácie dvoch ďalších projektov na výrobu vodíka v opustených priemyselných oblastiach v porovnaní s projektmi plánovanými v investícii 3.1 v komponente 2 úlohy 2.

Investícia 4. Tyrrhenský odkaz

Cieľom tejto investície je zvýšiť integráciu južného Talianska do národnej prenosovej sústavy. Táto investícia pozostáva z výstavby „východného prepojovacieho vedenia“ Tyrrhenského spojenia medzi Sicíliou a Kampániou, najmä inštalácie káblov jednosmerného prúdu bod-bod (HVDC) medzi mestami Eboli a Caracoli.

Investícia 5. SA.CO.I.3

Cieľom tejto investície je modernizovať elektrickú prenosovú infraštruktúru spájajúcu Sardíniu so zvyškom Talianska cez Korziku a zvýšiť jej integráciu do vnútroštátnej prenosovej sústavy. Táto investícia pozostáva z výstavby plášťov (vonkajšia infraštruktúra) premenných staníc v Codrongianos a Suvereto pre projekt prepojenia „Sardínsko – Korzika – Taliansko 3“.

Investícia 7. Inteligentná národná prenosová sústava

Cieľom tejto investície je digitalizovať vnútroštátnu prenosovú sieť a zlepšiť riadiacu a kontrolnú sústavu prevádzkovanú prevádzkovateľom prepravnej siete. Investícia pozostáva z inštalácie zabezpečeného protokolu 104 a zariadenia 5G alebo architektúry IKT v elektrických staniciach, ako aj z priemyselných monitorovacích systémov internetu vecí na elektrických stožiaroch.

 Investícia 8. Udržateľné, obehové a bezpečné dodávky kritických surovín

Cieľom tejto investície je podporiť zhodnocovanie a recykláciu kritických surovín, a tým aj hodnotových reťazcov kritických surovín a technológií spojených so zelenou transformáciou. Investícia pozostáva z analýzy budúcich potrieb kritických surovín a potenciálu ekodizajnu na zníženie ich dopytu, ako aj z podpory vytvorenia verejnej databázy na lokalizáciu „mestských baní“ a odpadu v opustených baniach. Zahŕňa aj financovanie projektov výskumu a vývoja v oblasti ekodizajnu a recyklácie odpadu z elektrických a elektronických zariadení, ako aj vybavenie laboratórií na vytvorenie jednotného centra pre mestskú ťažbu a ekodizajn.

Investícia 10. Pilotný projekt v oblasti zručností „Crescere Green“

Cieľom tejto investície je podporiť ekologické zručnosti so zapojením súkromného sektora. Opatrenie pozostáva z realizácie krátkych intervencií v oblasti odbornej prípravy zameraných na ekologické zručnosti.

Investícia 11. Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy (vlaky s nulovými emisiami a univerzálna služba)

Cieľom investície je znížiť emisie skleníkových plynov zo železničnej dopravy a modernizovať železničný vozový park. Táto investícia pozostáva z registrácie najmenej 75 osobných vlakov s nulovými emisiami.

Investícia 18 – Rozširujúce opatrenie: Program obnovy vozového parku súkromných a ľahkých úžitkových vozidiel s elektrickými vozidlami

Cieľom tejto investície je znížiť emisie skleníkových plynov a znečistenie ovzdušia spôsobené cestnou dopravou v mestských oblastiach. Táto investícia pozostáva zo systému odoberania automobilov, v rámci ktorého sa tepelné vozidlo odovzdáva a nahrádza novým zakúpeným vozidlom s nulovými emisiami.

OTÁZKA Č. 2.    Míľniky, ciele, ukazovateleharmonogram monitorovaniarealizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik

/Cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele 
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M7 – 1

Reforma 1: Zefektívnenie povoľovacích postupov pre energiu z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Právny rámec na určenie „oblastí zrýchlenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov“

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právneho rámca na identifikáciu oblastí zrýchlenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov, ktorými sa stanovuje právny rámec na identifikáciu „oblastí zrýchlenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov“.

Právny rámec:

1)    požadovať mapovanie potenciálu energieobnoviteľných zdrojovcelej krajine;

2)    na základe mapovania stanoviť prvý súbor oblastí,ktorom sa stanoví minimálny súbor pre budúcu identifikáciu oblastí zrýchlenia výroby energieobnoviteľných zdrojov;

3)    na základe minimálneho súboru oblastí požadovať, aby regiónyautonómne provincie identifikovali oblasti zrýchlenia výroby energieobnoviteľných zdrojov do 21. februára 2026;

4)    oprávňuje ústrednú vládu vykonávať substitučné právomociprípade, že regióny alebo autonómne provincie neurčia oblasti zrýchlenia výroby energieobnoviteľných zdrojov do 21. februára 2026;

5)    vyžadovať identifikáciu pobrežných oblastí na zavádzanie obnoviteľných zdrojov energiesúladenámornými priestorovými plánmi.

M7 – 2

Reforma 1: Zefektívnenie povoľovacích postupov pre energiu z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (Testo Unico)

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti právneho aktu

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (Testo Unico), ktorým sa zhromažďujú, zostavujú a konsolidujú normy upravujúce povoľovanie obnoviteľných zdrojov energie a ktorým sa nahrádzajú predchádzajúce právne predpisy v tejto oblasti.

Testo Unico takisto stanoví „pravidlá stropu“ na povolenie, aby regióny nemohli uplatňovať prísnejšie pravidlá, ako sú pravidlá stanovené vo vnútroštátnych právnych predpisoch.

M7 – 3

Reforma 1: Zefektívnenie povoľovacích postupov pre energiu z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Zriadenie jednotnej digitálnej platformy pre povolenia týkajúce sa obnoviteľných zdrojov energie

Zriadenie jednotnej digitálnej platformy na udeľovanie povolení v súvislosti s obnoviteľnými zdrojmi energie

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Jednotná digitálna platforma je online a umožňuje prevádzkovateľom požiadať o povolenia (Autorizzazione Unica, Procedura Autorizzativa semplificata) týkajúce sa inštalácie obnoviteľných zdrojov energie na vnútroštátnej a nižšej úrovni a nahrávať informácie o zariadeniach nainštalovaných v rámci Edilizia Libera.

Štítok sa zakladá na zásade „jedenkrát a dosť“, podľa ktorej sa od žiadateľov vyžaduje, aby poskytli tie isté informácie alebo dokumenty verejným inštitúciám len raz.

M7 – 4

Reforma 2: Zníženie dotácií škodlivých pre životné prostredie

Míľnik

Prijatie vládnej správy, v ktorej sa prezentujú výsledky vládnej konzultácie so zainteresovanými stranami s cieľom znížiť dotácie škodlivé pre životné prostredie.

Prijatie správy vlády

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

V správe sa uvedú opatrenia prijaté na konzultácie s príslušnými zainteresovanými stranami o reforme dotácií škodlivých pre životné prostredie vrátane informácií získaných od zainteresovaných strán. Medzi konzultované zainteresované strany patria príslušné verejné orgány a súkromné zainteresované strany.

M7 – 5

Reforma 2: Zníženie dotácií škodlivých pre životné prostredie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov)

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti právneho aktu (právnych aktov)

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Prijatie právnych aktov, ktorými sa znížia dotácie škodlivé pre životné prostredie vo výške najmenej 2 miliardy EUR v roku 2026.

Okrem toho sa v právnych aktoch vymedzí harmonogram ďalšieho zníženia dotácií škodlivých pre životné prostredie vo výške najmenej 3,5 miliardy EUR do roku 2030.

M7 – 6

Reforma 3: Zníženie nákladov na pripojenie k plynárenskej sieti biometánu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na zníženie nákladov na pripojenie k plynárenskej sieti zariadení na výrobu biometánu

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti právnych aktov

TRETÍ ŠTVRŤROK

2025

Právne akty:

·Znížiť náklady výrobcu na pripojenieplynárenskej sieti zariadení na výrobu biometánu.

·Poskytovať regulačné stimuly na investovanie do plynárenskej sietecieľom zvýšiť integráciu obnoviteľných plynov.

·Uľahčiť integráciu medzi prenosovoudistribučnou sieťou,to aj prostredníctvom mechanizmov na rozdelenie nákladov na investície do pripojenia do sústavy.

M7 – 7

Reforma 4: Zmiernenie finančného rizika spojeného s obnoviteľnými zmluvami o nákupe elektriny (zmluvy o nákupe elektrickej energie)

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych a sekundárnych právnych predpisov

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti primárnych a sekundárnych právnych predpisov.

Primárne právne predpisy ustanovujú prijatie sekundárnych právnych predpisov, ktorými sa vykonávajú požiadavky uvedené nižšie v bodoch i), ii) a iii).

Sekundárne právne predpisy:

I)požadovať, aby každý prevádzkovateľ zaručil čiastočné krytie protihodnoty zmlúvnákupe elektriny prostredníctvom záručných nástrojov poskytnutých na trhuelektrickou energiou;

II)zaviesť opatrenia na zmiernenie rizika zlyhania vrátane požiadaviekobmedzení na uchádzačaregulačných sankciíprípade zlyhania výrobcu;

III)určiť inštitucionálny subjekt, ktorý prevezme úlohu predávajúceho/kupujúceho poslednej inštancie, ktorý by prevzal od zlyhávajúcej protistranyzabezpečil plnenie povinností prevzatých voči vykonávajúcej protistrane.

M7 – 9

Reforma 5: Plán pre nové zručnosti – Prechody

Míľnik

Prijatie a uverejnenie nového plánu v oblasti zručností – Prechody a cestovnej mapy na vykonávanie

Prijatie plánu a plánu

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

„Piano Nuove Competenze“ prijatý dekrétom zo 14. decembra 2021 a uverejnený v Gazzetta ufficiale n.307 z 28. decembra 2021 sa mení a nový plán prechodných zručností nadobúda účinnosť. Plán obsahuje všeobecné zásady, ktoré sa majú ďalej špecifikovať v regionálnych právnych predpisoch, ktoré zahŕňajú:

I)väčšie zapojenie súkromného sektora do poskytovania odbornej prípravy,

II)lepšie uznávanie odbornej prípravy na pracoviskumikrocertifikátov,

III)rozsiahlejšia analýza trhu práce ex antemonitorovanie účinkov odbornej prípravy na povolanie.

Prijíma sa aj plán vykonávania.

M7 – 10

Reforma 5: Plán pre nové zručnosti – Prechody

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov pre regióny a autonómne provincie

Ustanovenie (ustanovenia) v právnych aktoch

TRETÍ ŠTVRŤROK

2025

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) vrátane ustanovení o:

I.zabezpečiť, aby sa do plánovania činností odbornej prípravy zapojili zainteresované strany zo súkromného sektoraaby sa využívali nástroje na získavanie informáciízručnostiachcieľom reagovať na strednodobédlhodobé potrebyoblasti zručností so zameraním na zručnosti potrebné na zelenúdigitálnu transformáciu;

a/alebo

II.validovať odbornú prípravurámci spoločnosti (vrátane mikrocertifikátov)jej výsledky prostredníctvom vydávania osvedčení na základe spoločných minimálnych noriem.

Právne akty nadobúdajú účinnosť pre všetky talianske regióny a autonómne provincie okrem Bolzana a Valle d’Aosta.

M7 – 11

Investícia 1: Rozšírenie opatrenia: Inteligentné sústavy

Cieľ

Inteligentné siete – elektrifikácia spotreby energie

Počet

1 500 000

1 730 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o inštalačných skúškach alebo protokoly o akceptačných skúškach vydané pre zásahy, ktorých výsledkom je zvýšenie maximálneho výkonu dodávaného do daňového voľného obehu sieťou o počte bodov dodávky, ktorý zodpovedá aspoň 1730000 obyvateľom, ako sa potvrdzuje v jednom alebo viacerých správach nezávislého inžiniera.

M7 – 12

Investícia 2: Rozšírenie opatrenia: Intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy

Cieľ

Zvýšiť odolnosť siete elektrizačnej sústavy

Počet

4 000

4 648

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o dokončení prác vydané na zásahy, ktoré zodpovedajú zvýšeniu odolnosti elektrickej siete o najmenej 4 648 km, potvrdené jednou alebo viacerými správami nezávislého inžiniera.

M7 – 13

Investícia 3: Rozšírenie opatrenia: Výroba vodíka v opustených priemyselných lokalitách (Hydrogen Valleys)

Cieľ

Realizované projekty

Počet

10

12

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia vydané na dokončenie prác vydané pre 12 projektov vodíkových údolí vrátane inštalácie 12 elektrolyzérov s kapacitou najmenej 1 MW za každý.

Odhady nákladov na pripojenie schválené vývojárom sa vydávajú pre elektrolyzéry vyžadujúce pripojenie do sústavy.

M7 – 14

Investícia 4: Tyrrhenský odkaz

Míľnik

Zadávanie zákaziek

Oznámenie o zadaní zákaziek

TRETÍ ŠTVRŤROK

2024

Oznámenie o zadaní všetkých zákaziek na práce potrebné na položenie 511 km káblov spájajúcich Caracoli s Eboli.

M7 – 15

Investícia 4: Tyrrhenský odkaz

Míľnik

Cschopný stanoviť

Osvedčenie (osvedčenia) o dokončení prác

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie (osvedčenia) o ukončení prác vydané na vytvorenie východného spojenia s káblom Pole 1 spájajúcim Caracoli (Palermo) s Eboli (Salerno) a zabezpečujúcim menovitú kapacitu 500 MW.

M7 – 16

Investícia 5: SA.CO.I.3

Míľnik

Zadávanie zákaziek

Zadávanie zákaziek

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Zadanie všetkých zákaziek na práce potrebné na dokončenie plášťov premenných staníc Sardínie a Toskánsko.

M7 – 17

Investícia 5: SA.CO.I.3

Míľnik

Dokončenie škrupín konverzných staníc na Sardínii (Codrongianos) a Toskánsku (Suvereto)

Osvedčenie (osvedčenia) o dokončení prác

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie (osvedčenia) o ukončení prác vydané na výstavbu plášťov premenných staníc Sardínie a Toskánsko.

OPATRENIA 7 – 22

Investícia 7: Inteligentná národná prenosová sústava

Míľnik

Inštalácia zariadení 5G, architektúry informačných komunikačných technológií, zabezpečeného protokolu 104 v elektrických staniciach a priemyselného internetu vecí v elektrických pylónoch

Osvedčenia o inštalácii a protokoly o akceptačných skúškach

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Protokoly o akceptačných skúškach vydané pre nové zariadenie 5G alebo architektúru informačných a komunikačných technológií nainštalované v najmenej 40 staniciach.

Osvedčenia o inštalácii vydané na:

—Zabezpečený protokol 104 (protokol Medzinárodnej elektrotechnickej komisie 62351) v najmenej 250 elektrických staniciach.

-Priemyselné monitorovacie systémy internetu vecí v najmenej 1500 elektrických pylónoch.

Na overenie splnenia uvedených technických požiadaviek sa poskytne správa nezávislého inžiniera.

M7 – 25

Investícia 8: Udržateľné, obehové a bezpečné dodávky kritických surovín

Míľnik

Uverejnenie správy o budúcich potrebách kritických surovín a potenciáli ekodizajnu

Uverejnenie správy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Uverejnenie správy, v ktorej sa analyzujú budúce potreby kritických surovín a potenciál ekodizajnu na zníženie dopytu po kritických surovinách.

M7 – 26

Investícia 8: Udržateľné, obehové a bezpečné dodávky kritických surovín

Míľnik

Geografický informačný systém (GIS) o ťažobnom odpade pre udržateľné, obehové a bezpečné dodávky kritických surovín

Uverejnenie databázy

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Platforma geografického informačného systému je dostupná online a identifikuje recyklovateľné materiály v mestskom prostredí a existujúci odpad v opustených baniach.

M7 – 27

Investícia 8: Udržateľné, obehové a bezpečné dodávky kritických surovín

Míľnik

Výskumné a vývojové projekty a vybavenie laboratórií v oblasti mestskej ťažby a ekodizajnu

Uskutočnené projekty výskumu a vývoja a dodané vybavenie najmenej 6 laboratórií technologického centra pre mestskú ťažbu a ekodizajn

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Záverečné správy vydané pre najmenej 10 projektov v oblasti výskumu a vývoja v oblasti ekodizajnu a recyklácie odpadu z elektrických a elektronických zariadení.

Správy o dodávke a preberaní vybavenia najmenej 6 laboratórií Technologického centra pre mestskú ťažbu a ekodizajn.

M7 – 30

Investícia 10: Pilotný projekt v oblasti zručností „Crescere Green“

Cieľ

Osvedčenia o odbornej príprave

Počet

0

20 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Osvedčenia o odbornej príprave vydané najmenej 20000 príjemcom pilotného projektu. Pilotný projekt sa vzťahuje aspoň na dva regióny a týka sa zelených zručností vymedzených v databáze ESCO.

M7 – 31

Investícia 11: Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy (vlaky s nulovými emisiami a univerzálna služba)

Cieľ

Počet registrovaných vlakov

NEUVEDENÉ

Počet

0

75

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Registrácia najmenej 75 vlakov s nulovými emisiami (elektrické alebo vodíkové palivové články) nad železničnými koľajovými vozidlami uvedenými v investícii 4.4.2 komponentu 2 úlohy 2

M7 – 32

Investícia 12 Finančný nástroj na rozvoj medzinárodného a priemyselného vedúceho postavenia a vedúceho postavenia v oblasti výskumu a vývoja v oblasti autobusov s nulovými emisiami

Míľnik

Vykonávacia dohoda

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody

 

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

M7 – 50

Investícia 18 – Rozširujúce opatrenie: Program obnovy vozového parku súkromných a ľahkých úžitkových vozidiel s elektrickými vozidlami

Cieľ

Počet zakúpených vozidiel

NEUVEDENÉ

Počet

30 830

46 500

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Zmluvy na nákup najmenej 46500 vozidiel s nulovými emisiami.

Pre každé vozidlo sa poskytne aj osvedčenie o zošrotovaní, ktorým sa zošrotuje tepelné vozidlo.

Schéma sa zameriava na:

• Osoby s bydliskom vo funkčných mestských oblastiach. V prípade jednotlivcov sú oprávnené len vozidlá kategórie M1.

• Mikropodniky vymedzené v článku 2 ods. 9 nariadenia (EÚ) 2023/955 so sídlom vo funkčných mestských oblastiach. V prípade mikropodnikov sú oprávnené len vozidlá kategórií N1 a N2.

V prípade súkromných vozidiel (M1) stimul predstavuje maximálne 11 000 EUR na nové vozidlo pre osoby s rovnocenným ukazovateľom hospodárskej situácie (ISEE – Indicatore della Situazione Economica Equivalente) nižší alebo rovný 30 000 EUR a maximálne 9 000 EUR na nové vozidlo pre osoby s ISEE vyšším ako 30 000 EUR, ale nižším alebo rovným 40 000 EUR. V prípade úžitkových vozidiel (N1 a N2) pokrýva stimul až 30 % kúpnej ceny, ktorá je obmedzená na maximálne 20 000 EUR za nové vozidlo.

Systém sa zameriava len na nákup vozidiel s nulovými emisiami.

OTÁZKA Č. 3.    Opis reforieminvestíciírámci úverového financovania

Investícia 13. Fáza 1 Jadranskej linky (kompresorová stanica Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Cieľom tejto investície je zvýšiť a diverzifikovať bezpečnosť dodávok plynu vrátane skvapalneného zemného plynu. Opatrenie pozostáva z výstavby kompresorovej stanice v Sulmone a plynovodu spájajúceho uzly Sestino a Minerbio ako súčasti jadranskej línie.

Investícia 14. Infraštruktúra cezhraničného vývozu plynu

Cieľom tejto investície je zvýšiť a diverzifikovať bezpečnosť dodávok plynu vrátane skvapalneného zemného plynu. Táto investícia pozostáva z modernizácie existujúcej plynárenskej infraštruktúry umožňujúcej vývoz zemného plynu cez výstupný bod Tarvisio, najmä prostredníctvom výstavby novej elektrickej kompresnej jednotky v kompresorovej stanici Poggio Renatico.

Investícia 15. Transizione 5.0

Cieľom tejto investície je podporiť prechod na energeticky efektívne, udržateľné výrobné modely založené na obnoviteľných zdrojoch energie pre firmy. Investícia pozostávaposkytnutia daňového úveru firmám, ktorý zodpovedá oprávneným výdavkom vzniknutýmobdobí od 1. januára 2024 do 31. decembra 2025, konkrétne digitálnym aktívam (4,0 hmotného investičného majetku, 4,0 nehmotného investičného majetku) 96 , aktívam potrebným na vlastnú výrobuvlastnú spotrebuobnoviteľných zdrojov (s výnimkou biomasy)odbornej príprave zamestnancovoblasti zručností potrebných pre zelenú transformáciu. Investícia pozostáva aj zo zriadenia platformy na podporu ITsúvisiacich činností na účely riadenia, monitorovaniakontroly, ktoré poskytuje GSE – Gestore Servizi Energetici.

Investícia 16. Podpora MSP na vlastnú výrobu z obnoviteľných zdrojov energie

Toto opatrenie pozostáva z verejnej investície do grantového programu „Podpora pre MSP na vlastnú výrobu z obnoviteľných zdrojov energie“ s cieľom stimulovať súkromné investície a zlepšiť prístup k financovaniu talianskej vlastnej výroby energie z obnoviteľných zdrojov (OZE).

Cieľom programu je podporiť mikropodnikymaléstredné podniky (MSP) pri vykonávaní investičných programov zameraných na vlastnú výrobu energieobnoviteľných zdrojov 97 .

Systém funguje tak, že poskytuje granty priamo súkromnému sektoru.

Schému spravuje spoločnosť Invitalia SpA ako implementujúci partner. Systém zahŕňa tieto rady výrobkov:

-nenávratné príspevky vo výške aspoň 30 % celkových investícií – na nákup systémovsúvisiacich digitálnych technológií, ktoré umožňujú priamu výrobu energieobnoviteľných zdrojov na okamžitú vlastnú spotrebu alebo prostredníctvom systémov akumulácie/skladovania.

S cieľom implementovať investíciu do systému Taliansko a spoločnosť Invitalia SpA podpíšu vykonávaciu dohodu, ktorá bude obsahovať tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesurámci schémy: Konečné investičné rozhodnutie systému prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

Kľúčové požiadavky súvisiacej investičnej politiky, ktoré zahŕňajú:

a)Opis druhu poskytnutej podporyoprávnených konečných príjemcov.

b)Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

Požiadavka dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovujetechnickom usmernenízásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Najmäprípade všeobecnej podpory podnikov investičná politika vylučuje spoločnostipodstatným zameraním 98 týchto odvetviach: I) výroba energiefosílnych palívsúvisiace činnosti 99 ; II) energeticky náročné odvetvia a/alebo odvetviavysokými emisiami CO2 100 ; III) výroba, prenájom alebo predaj znečisťujúcich vozidiel 101 ; IV) zber odpadu, spracovaniezneškodňovanie 102 odpadu, v) spracovanie jadrového paliva, výroba jadrovej energie. Investičná politika si okrem toho vyžaduje dodržiavanie príslušných právnych predpisov EÚvnútroštátnych právnych predpisovoblasti životného prostredia konečných príjemcov schémy.

c)Požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov.

Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnera a požiadavka investovať akékoľvek nevyužité výnosy zo systému, a to aj po roku 2026, na rovnaké účely politiky.

Požiadavky na monitorovanie, audit a kontrolu vrátane:

I)Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správ o mobilizovaných investíciách.

II)Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupcii a konfliktom záujmov, ich odhaľovanie a náprava.

III)Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred tým, ako sa zaviaže financovať operáciu.

IV)Povinnosť vykonávať následné audity založené na riziku v súlade s plánom auditu spoločnosti Invitalia SpA. Týmito auditmi sa overí i) účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupcie a konfliktu záujmov; II) súlad so zásadou výrazne nenarušiť, pravidlami štátnej pomoci, požiadavkami na ciele v oblasti klímy; a iii) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia schémy nedostali podporu z iných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakcií a dodržiavanie podmienok príslušnej vykonávacej dohody.

Investícia 17. Finančný nástroj na energetickú obnovu bytových domov

Cieľom opatrenia je podporiť obnovu verejných bytov. Toto opatrenie pozostávaverejných investícií do nástroja, tzv. finančného nástroja na zmiernenie energetickej chudoby,cieľom stimulovať súkromné investíciezlepšiť prístupfinancovaniu. Nástroj sa zameriava na energetickú obnovu vo verejných bytových domoch, ktorými sa dosiahnepriemere aspoň 30 % zníženie dopytu po primárnej energii 103 .

Nástroj riadia dvaja implementujúci partneri.

·Gestore Servizi Energetici (GSE Spa) ako technický partner zodpovedný za grantovú zložku;

·Cassa Depositi e Prestiti (CDP Spa) ako finančný partnerzodpovedný za (nepovinné) úverovú zložku.

Nástroj poskytuje finančnú podporu vo forme grantov a/alebo úverov spoločnostiam poskytujúcim energetické služby (ESCO) na energetickú obnovu verejných bytových domov, čím sa dosiahne v priemere aspoň 30 % zníženie dopytu po primárnej energii.

Nástroj zahŕňa tieto riadky produktov na podporu nájomného bývania:

·Grantový komponent poskytnutý technickým partnerom Gestore Servizi Energetici Spa pokrývajúci maximálne 65 % celkových nákladov;

·Voliteľná úverová zložka pokrývajúca 35 % celkových nákladov. Úverovú zložku môže poskytnúť finančný partner Cassa Depositi e Prestiti

S cieľom implementovať investície do mechanizmu Taliansko a implementujúci partner (implementujúci partneri) podpíšu vykonávacie dohody, ktoré obsahujú tento obsah:

1.Opis rozhodovacieho procesu nástroja: Konečné investičné rozhodnutie nástroja prijíma investičný výbor alebo iný príslušný rovnocenný riadiaci orgánschvaľuje sa väčšinou hlasov členov, ktorí sú nezávislí od vlády.

2.Kľúčové požiadavky súvisiacej investičnej politiky, ktoré zahŕňajú:

a.Opis finančného(-ých) produktu(-ov)oprávnených konečných príjemcov.

b.Požiadavka, aby všetky podporované investície boli ekonomicky životaschopné.

c.Požiadavka dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovujetechnickom usmernenízásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Investičná politika vylučujeoprávnenosti najmä tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania, 104 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 105 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 106 mechanickými biologickými čistiarňami 107 .

d.Požiadavka, aby koneční príjemcovia nástroja nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Finančná podpora poskytovaná prostredníctvom úverovej zložky nástroja nepokrýva rovnaké náklady podporované grantovou zložkou tohto nástroja.

3.Suma, na ktorú sa vzťahuje vykonávacia dohoda, štruktúra poplatkov pre implementujúceho partnerapožiadavka reinvestovať akékoľvek spätné toky podľa investičnej politiky mechanizmu, pokiaľ sa nepoužívajú na splácanie úverovrámci Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti.

4.Požiadavky na monitorovanie, auditkontrolu vrátane:

a.Opis monitorovacieho systému implementujúceho partnera na podávanie správmobilizovaných investíciách.

b.Opis postupov implementujúceho partnera, ktorými sa zabezpečí predchádzanie podvodom, korupciikonfliktom záujmov, ich odhaľovanienáprava.

c.Povinnosť overiť oprávnenosť každej operáciesúladepožiadavkami stanovenými vo vykonávacej dohode pred tým, ako sa zaviaže financovať operáciu.

d.Povinnosť vykonávať následné audity založené na rizikusúladeplánom auditu Gestore dei Servizi Energetici (GSE)Cassa Depositi e Prestiti (CDP). Týmito auditmi sa overí i) účinnosť systémov kontroly vrátane odhaľovania podvodov, korupciekonfliktu záujmov; II) súlad so zásadou „výrazne nenarušiť“, pravidlami štátnej pomoci, požiadavkami na cieleoblasti klímy;iii) aby sa dodržala požiadavka, aby koneční príjemcovia nástroja nedostali podporuiných nástrojov Únie na pokrytie rovnakých nákladov. Auditom sa takisto overí zákonnosť transakciídodržiavanie podmienok príslušnej vykonávacej dohody.

OTÁZKA 4.    Míľniky, ciele, ukazovateleharmonogram monitorovaniarealizáciesúvislostiúverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik

/Cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

M7 – 35

Investícia 13: Fáza 1 Jadranskej linky (kompresorová stanica Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Míľnik

Prijatie a aktualizácia príslušných posúdení vplyvov na životné prostredie (VIncA)

Určené SSCO a VincA sa zodpovedajúcim spôsobom zrevidovali a prijali.

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Talianske orgány:

·Stanoviť ciele ochrany špecifické pre jednotlivé lokality (SSCO) pre lokality sústavy Natura 2000 ovplyvnené projektom podľa metodiky prijatej ministerstvom životného prostrediaenergetickej bezpečnostirokoch 20212023.

·Overiť primerané posúdenia, ktoré sa už vykonali podľa smernicebiotopoch, vzhľadom na novovytvorené SSCO.

·(V prípade potreby) aktualizovať príslušné posúdenia, ktoré sa už vykonali podľa smernicebiotopochsúladevnútroštátnymi usmerneniami28. decembra 2019,zabezpečiť ich začlenenie do celkového postupu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

M7 – 36

Investícia 13: Fáza 1 Jadranskej linky (kompresorová stanica Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Míľnik

Zadávanie zákaziek

Oznámenie o zadaní zákaziek

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Oznámenie o zadaní všetkých zákaziek na práce potrebné na výstavbu kompresorovej stanice Sulmona a plynovodu Sestino-Minerbio.

M7 – 37

Investícia 13: Fáza 1 Jadranskej linky (kompresorová stanica Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Míľnik

Dokončenie prác

Vydané osvedčenia o dokončení prác

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie o dokončení prác na kompresorovej stanici Sulmona a plynovode Sestino-Minerbio sa vydáva na zvýšenie technickej kapacity prepravy plynu o 14 mil. m³/deň.

M7 – 38

Investícia 14: Infraštruktúra cezhraničného vývozu plynu

Míľnik

Zadávanie zákaziek

Oznámenie o zadaní zákaziek

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Oznámenie o zadaní všetkých zákaziek na práce potrebné na dokončenie kompresorovej stanice Poggio Renatico

M7 – 39

Investícia 14: Infraštruktúra cezhraničného vývozu plynu

Míľnik

Dokončenie prác

Vydané osvedčenie o dokončení prác

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie o dokončení prác na kompresnej jednotke v kompresorovej stanici Poggio Renatico sa vydáva na zvýšenie technickej kapacity vývozu plynu cez miesto výstupu Tarvisio o 8 mld. m³/rok.

M7 – 40

Investícia 15: Transizione 5.0

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu, ktorým sa stanovujú kritériá oprávnených intervencií

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

V právnom akte sa pre potenciálnych príjemcov sprístupnia daňové úľavy v prechodnom období 5.0, pričom sa určia kritériá oprávnenosti, a to aj pokiaľ ide o minimálne úspory energie, a maximálny strop výdavkov na opatrenie.

M7 – 41

Investícia 15: Transizione 5.0

Cieľ

Poskytovanie zdrojov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

NEUVEDENÉ

Výška poskytnutých zdrojov (v EUR)

0

2 500 000 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Oznámenie o poskytnutí všetkých zdrojov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vyčlenených na túto investíciu.

Najmenej 1 135 000 000 EUR investície prispeje k cieľom v oblasti zmeny klímy v súlade s prílohou VI k nariadeniu o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

M7 – 42

Investícia 15: Transizione 5.0

Cieľ

0,16 Mtoe úspor energie v konečnej energetickej spotrebe v období 2024 – 2026

NEUVEDENÉ

MTOE

0

0.16

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Investícia musí vytvoriť 0,16 MTOE úspor energie v konečnej energetickej spotrebe v období 2024 – 2026.

M7 – 43

Investícia 16: Podpora MSP na vlastnú výrobu z obnoviteľných zdrojov energie

Míľnik

Vykonávacia dohoda

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody.

M7 – 44

Investícia 16: Podpora MSP na vlastnú výrobu z obnoviteľných zdrojov energie

Míľnik

Ministerstvo podnikov a Made v Taliansku dokončilo prevod finančných prostriedkov do Invitalie

Osvedčenie o prevode

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Taliansko prevedie 155 000 000 EUR do nástroja Invitalia.

M7 – 45

Investícia 16: Podpora MSP na vlastnú výrobu z obnoviteľných zdrojov energie

Cieľ

Právne dohody s konečnými príjemcami

NEUVEDENÉ

Percentuálny podiel(%)

0

100 %

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Spoločnosť Invitalia S.p.A. musí uzavrieť právne dohody s konečnými príjemcami na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do schémy (s prihliadnutím na poplatky za správu).

M7 – 46

Investícia 17: Finančný nástroj na energetickú obnovu bytových domov

Míľnik

Vymedzenie cieľa referenčného rámca

Nadobudnutie účinnosti aktu s vymedzením referenčného rámca finančného nástroja

TRETÍ ŠTVRŤROK

2024

Vymedziť referenčný rámec finančného nástroja, ktorý sa zameriava na energetickú obnovu vo verejných bytových domoch.

M7 – 47

Investícia 17: Finančný nástroj na energetickú obnovu bytových domov

Míľnik

Vykonávacia dohoda

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody(vykonávacích dohôd) v súlade s požiadavkami uvedenými v opise opatrenia.

Vykonávacie dohody obsahujú najmä kritériá oprávnenosti týkajúcesa minimálneho zlepšenia energetickej účinnosti, ktoré má nástroj dosiahnuť (v priemere aspoň 30 % zníženia dopytu po primárnej energii).

V kritériách výberu sa takisto uprednostnia intervencie s najvyššou návratnosťou z hľadiska energetickej efektívnosti. 

M7 – 48

Investícia 17: Finančný nástroj na energetickú obnovu bytových domov

Míľnik

Ministerstvo dokončilo investíciu

Osvedčenie o prevode

NEUVEDENÉ

NEUVEDENÉ

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Taliansko prevedie 1 381 000 000 EUR implementujúcim partnerom pre nástroj.

M7 – 49

Investícia 17: Finančný nástroj na energetickú obnovu bytových domov

Cieľ

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami

Percentuálny podiel (%)

0 %

100 %

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Implementujúci partner (implementujúci partneri) musia uzavrieť právne dohody o financovaní so spoločnosťami poskytujúcimi energetické služby (ESCO) na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do mechanizmu (s prihliadnutím na poplatky za správu).

V dohodách o financovaní so spoločnosťami poskytujúcimi energetické služby (ESCO) sa špecifikuje aktívum, ktoré bude predmetom obnovy zameranej na energetickú efektívnosť.

2.Odhadované celkové náklady na plán obnovyodolnosti

Odhadované celkové náklady na plán obnovy a odolnosti Talianska predstavujú 194 415 951 466 EUR.

ODDIEL 2: FINANČNÁ PODPORA

1.Finančného príspevku

Splátky uvedené v článku 2 ods. 2 sú štruktúrované takto:

1.1.Prvá splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C1 – 51

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov o riadení talianskeho plánu obnovy a odolnosti

M1C1 – 52

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych právnych predpisov o zjednodušení administratívnych postupov na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti.

M1C1 – 53

Investícia 1.9: Poskytnúť technickú pomoc a posilniť budovanie kapacít na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti osobitných právnych predpisov na poskytovanie technickej pomoci a posilnenie budovania kapacít na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

M1C1 – 69

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky o zjednodušení systému verejného obstarávania

M1C1 – 1

Reforma 1.1: Obstarávanie IKT

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákonných vyhlášok pre reformu 1.1 „Obstarávanie IKT“

M1C1 – 2

Reforma 1.3: Prvé cloud a interoperabilita

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákonných vyhlášok pre reformu 1.3 „Prvý cloud a interoperabilita“

M1C1 – 29

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov umožňujúcich reformu občianskeho súdnictva

M1C1 – 30

Reforma 1.5: Reforma trestného súdnictva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov umožňujúcich reformu trestného súdnictva

M1C1 – 31

Reforma 1.6: Reforma rámca pre platobnú neschopnosť

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti splnomocňujúcich právnych predpisov pre rámec reformy v oblasti platobnej neschopnosti

M1C1 – 32

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na občianske, trestné a správne súdy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti osobitných právnych predpisov upravujúcich prijímanie zamestnancov do národného plánu obnovy a odolnosti

M1C1 – 54

Investícia 1.9: Poskytnúť technickú pomoc a posilniť budovanie kapacít na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

Cieľ

Ukončený nábor expertov na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

M1C1 – 55

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Rozšírenie metodiky uplatňovanej na taliansky plán obnovy a odolnosti na štátny rozpočet s cieľom zvýšiť absorpciu investícií

M1C1 – 68

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Registračný systém pre audit a kontroly: informácie na monitorovanie vykonávania RRF

M1C1 – 71

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých potrebných právnych predpisov, nariadení a vykonávacích aktov (vrátane sekundárnych právnych predpisov) pre systém verejného obstarávania

M1C1 – 100

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych ustanovení, ktorými sa zlepšuje účinnosť preskúmania výdavkov – posilnenie ministerstva financií

M1C1 – 101

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Míľnik

Prijatie preskúmania možných opatrení na zníženie daňových únikov

M1C2 – 1

Investícia 1: Transformácia 4.0

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na sprístupnenie daňových dobropisov na prechodné obdobie 4.0 potenciálnym príjemcom a zriadenie vedeckého výboru

M1C3 – 8

Investícia – 4.1 Centrum digitálneho cestovného ruchu

Míľnik

Zadávanie zákaziek na vývoj portálu digitálneho cestovného ruchu

M2C2 – 7

Reforma 2 Nové právne predpisy na podporu výroby a spotreby obnoviteľného plynu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho dekrétu na podporu využívania obnoviteľného plynu na využívanie biometánu v odvetviach dopravy, priemyslu a bývania a vykonávacieho dekrétu, ktorým sa stanovujú podmienky a kritériá jeho využívania a nový systém stimulov.

M2C2 – 37

Reforma 5: Inteligentnejšie postupy hodnotenia projektov v sektore systémov miestnej verejnej dopravy s pevnými zariadeniami a v odvetví rýchlej hromadnej dopravy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákonného dekrétu

M2C2 – 41

Investícia 5.3: Elektrické autobusy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky, v ktorej sa určuje množstvo dostupných zdrojov na dosiahnutie účelu intervencie (zneužitie dodávateľského reťazca)

M2C3 – 1

Investícia 2.1 – Posilnenie ekobonusu v záujme energetickej efektívnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rozšírenia Superbonusu

M2C4 – 3

Reforma 4.2 „Opatrenia na zabezpečenie plných riadiacich kapacít pre integrované vodohospodárske služby“

Míľnik

Reforma právneho rámca pre lepšie hospodárenie s vodou a jej udržateľné využívanie

M3C2 – 3

Reforma 2.1 – Zavedenie centrálneho elektronického priečinka pre colníctvo („Sportello Unico Doganale“)

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky o jednotnom colnom úrade (Sportello Unico Doganale)

M4C1 – 1

Reforma 1.5: Reforma univerzitných skupín; Reforma 1.6: Umožnenie reformy univerzitných titulov; Reforma 4.1: Ph.D. Reforma programov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reforiem systému terciárneho vzdelávania s cieľom zlepšiť výsledky vzdelávania (primárne právne predpisy) v týchto oblastiach: a) umožnenie vysokoškolských titulov; b) skupiny univerzitných titulov; C) reforma doktorandských programov

M4C1 – 2

Investícia 1.7: Štipendiá na prístup na univerzitu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerských vyhlášok o reforme štipendií na zlepšenie prístupu k terciárnemu vzdelávaniu

M5C1 – 1

Reforma 1 – aktívne politiky trhu práce a odborná príprava

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti medzirezortnej vyhlášky, ktorou sa ustanovuje národný program pre zaručenú zamestnateľnosť pracovníkov (GOL), a medzirezortnej vyhlášky, ktorou sa ustanovuje národný plán pre nové zručnosti

M5C2 – 1

Reforma 1 – Rámcový zákon pre osoby so zdravotným postihnutím

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rámcového zákona na posilnenie autonómie osôb so zdravotným postihnutím.

M5C2 – 5

Investícia 1 – Podpora zraniteľných osôb a predchádzanie inštitucionalizácii

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti operačného plánu

 

Suma splátky

11494252874 EUR  

1.2.Druhá splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M2C4 – 5

Investícia 3.2: Digitalizácia národných parkov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti administratívneho zjednodušenia a rozvoja digitálnych služieb pre návštevníkov národných parkov a chránených morských oblastí

M5C2 – 9

Investícia 3 – Prvé bývanie a poštové stanice

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti operačného plánu týkajúceho sa projektov v oblasti bývania ako prvé a vysielacích staníc, v ktorom sa vymedzujú požiadavky projektov, ktoré môžu predložiť miestne subjekty, a vyhlásenie výzvy na predkladanie návrhov

M1C1 – 33

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Začiatok postupov prijímania zamestnancov na správne súdy

M1C1 – 56

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov umožňujúcich reformu zamestnanosti vo verejnom sektore

M1C1 – 70

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti revízie kódexu verejného obstarávania (D.Lgs. č. 50/2016)

M1C1 – 103

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych a sekundárnych právnych predpisov a regulačných ustanovení a dokončenie administratívnych postupov na podporu dodržiavania daňových predpisov a zlepšenie auditov a kontrol

M1C1 – 104

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Prijatie cieľov úspor pre preskúmania výdavkov na roky 2023 – 2025

M1C3 – 11

Investícia 1.3 – Zlepšenie energetickej účinnosti kín, divadiel a múzeí

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov: zlepšiť energetickú účinnosť na miestach kultúry

M2C1 – 1

Reforma 1.1 – Národná stratégia pre obehové hospodárstvo

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky o prijatí národnej stratégie pre obehové hospodárstvo

M2C1 – 2

Reforma 1.3 – Technická podpora pre miestne orgány

Míľnik

Schválenie dohody o vypracovaní akčného plánu budovania kapacít na podporu miestnych verejných orgánov

M2C1 – 11

Investícia 3.3: Kultúra a informovanosť o environmentálnych témach a výzvach

Míľnik

Spustenie webovej platformy a zmluvy s autormi

M2C2 – 18

Investícia 3.5 Výskum a vývoj vodíka

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na výskum a vývoj výskumným projektom v oblasti vodíka

M2C2 – 21

Reforma 4 Opatrenia na podporu konkurencieschopnosti vodíka

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti fiškálnych stimulov

M2C2 – 38

Investícia 5.1: Obnoviteľné zdroje energie a batérie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky

M2C2 – 42

Investícia 5.4: Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu (ďalej len „GTF“)

Míľnik

Podpísanie finančnej dohody

M2C3 – 4

Reforma 1.1: Zjednodušenie a urýchlenie postupov pre intervencie v oblasti energetickej efektívnosti

Míľnik

Zjednodušenie a urýchlenie postupov pre intervencie v oblasti energetickej efektívnosti

M2C4 – 1

Reforma 2.1. Zjednodušenie a urýchlenie postupov vykonávania intervencií proti hydrogeologickej nestabilite

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zjednodušenia právneho rámca pre lepšie riadenie hydrologických rizík

M2C4 – 4

Reforma 4.2 „Opatrenia na zabezpečenie plných riadiacich kapacít pre integrované vodohospodárske služby“

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nového právneho rámca pre účely zavlažovania

M4C1 – 3

Reforma 2.1: Nábor učiteľov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reformy učiteľského povolania.

M4C1 – 4

Investícia 3.2: Škola 4.0: inovačné školy, elektroinštalácie, nové triedy a semináre

Míľnik

Prijíma sa plán školy 4.0 na podporu digitálnej transformácie talianskeho školského systému

M4C2 – 4

Reforma 1.1: Vykonávanie opatrení na podporu výskumu a vývoja s cieľom podporiť zjednodušenie a mobilitu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerských vyhlášok o zjednodušení výskumu a vývoja a mobilite spojených s bežným finančným fondom.

 

Suma splátky

11494252874 EUR  



1.3.Tretia splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M2C4 – 2

Reforma 4.2 „Opatrenia na zabezpečenie plných riadiacich kapacít pre integrované vodohospodárske služby“

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reformy na zabezpečenie plných riadiacich kapacít pre integrované vodohospodárske služby

M1C1 – 3

Investícia 1.1: Digitálna infraštruktúra

Míľnik

Dokončenie Polo Strategico Nazionale (PSN)

M1C1 – 4

Investícia 1.3.1: Vnútroštátna platforma digitálnych údajov

Míľnik

Prevádzkyschopnosť vnútroštátnej platformy digitálnych údajov

M1C1 – 5

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Vytvorenie novej Národnej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť

M1C1 – 6

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Počiatočné zavedenie vnútroštátnych služieb kybernetickej bezpečnosti

M1C1 – 7

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Spustenie siete laboratórií na preverovanie a certifikáciu kybernetickej bezpečnosti

M1C1 – 8

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Aktivácia centrálnej audítorskej jednotky pre bezpečnostné opatrenia PSNC a NIS

M1C1 – 9

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Cieľ

Podpora modernizácie bezpečnostných štruktúr T1

M1C1 – 10

Reforma 1.2: Podpora transformácie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zriadenia transformačného tímu a NewCo

M1C1 – 34

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov do kancelárie súdnych konaní na občianskych a trestných súdoch

Cieľ

Začiatok postupov náboru na občianske a trestné súdy

M1C1 – 35

Reforma 1.7: Reforma daňových súdov

Míľnik

Komplexná reforma daňových súdov prvého a druhého stupňa

M1C1 – 36

Reformy 1.4, 1.5 a 1.6: Reforma občianskeho a trestného súdnictva a reforma platobnej neschopnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti delegovaných aktov týkajúcich sa reformy občianskeho a trestného súdnictva a reformy v oblasti platobnej neschopnosti

M1C1 – 57

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti administratívnych postupov pre zjednodušujúcu reformu zameranú na vykonávanie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

M1C1 – 102

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Prijatie správy o účinnosti postupov, ktoré používajú vybrané orgány verejnej správy pri formulovaní a vykonávaní plánov úspor

M1C1 – 105

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Vyšší počet „listov o zhode“

M1C1 – 106

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zníženie počtu falošných pozitívnych „listov o zhode“

M1C1 – 107

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zvýšenie daňových príjmov vytvorených „listami o dodržiavaní predpisov“

M1C2 – 6

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži 2021

M1C2 – 7

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých vykonávacích opatrení súvisiacich s energetikou a sekundárnych právnych predpisov (v prípade potreby)

M1C2 – 8

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých vykonávacích opatrení (v prípade potreby vrátane sekundárnych právnych predpisov) na účinné vykonávanie a uplatňovanie opatrení vyplývajúcich z ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2021

M1C3 – 6

Reforma – 3.1 Minimálne environmentálne kritériá pre kultúrne podujatia

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky, ktorou sa vymedzujú sociálne a environmentálne kritériá vo verejných obstarávaniach týkajúcich sa kultúrnych podujatí financovaných z verejných zdrojov

M2C1 – 3

Investícia 2.1: Logistický plán pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a škôlok

Míľnik

Uverejnenie konečného poradia v rámci systému logistických stimulov

M2C1 – 4

Investícia 2.2: Poľnohospodársko-solárny park

Cieľ

Pridelenie zdrojov príjemcom ako % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu

M2C2 – 8

Investícia 2.1 Posilnenie inteligentných sietí

Míľnik

Zadanie (všetkých) verejných zákaziek na zvýšenie kapacity siete

M2C2 – 12

Investícia 2.2 Intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy

Míľnik

Zadanie projektov na zvýšenie odolnosti siete elektrizačnej sústavy

M3C2 – 1

Reforma 1.1 – Zjednodušenie postupov pre proces strategického plánovania

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien týkajúcich sa zjednodušenia postupov pre proces strategického plánovania

M3C2 – 2

Reforma 1.2 – Konkurenčné udeľovanie koncesií v talianskych prístavoch

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nariadenia o prístavných koncesiách

M3C2 – 4

Reforma 1.3 – Zjednodušenie povoľovacích postupov pre zariadenia na žehlenie za studena

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zjednodušenia povoľovacích postupov pre zariadenia na žehlenie za studena

M4C1 – 5

Reforma 1.3: Reorganizácia školského systému; Reforma 1.2: Reforma systému terciárneho odborného vzdelávania (ITS); Reforma 1.1: Reforma technických a odborných inštitútov; Reforma 1.4: Reforma systému „Orientácie“

Míľniky

Nadobudnutie účinnosti reforiem systému primárneho a sekundárneho vzdelávania s cieľom zlepšiť výsledky vzdelávania

M4C1 – 6

Reforma 2.2: Terciárne pokročilé školy a priebežná odborná príprava vedúcich pracovníkov škôl, učiteľov, administratívnych a technických pracovníkov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov zameraných na vybudovanie kvalitného systému odbornej prípravy pre školy.

M4C2 – 1

Investícia 1.2: Financovanie projektov prezentovaných mladými výskumníkmi

Cieľ

Počet študentov, ktorým bol udelený grant na výskum

M5C1 – 2

Reforma 1 – aktívne politiky trhu práce a odborná príprava

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých plánov verejných služieb zamestnanosti (VSZ) na regionálnej úrovni

M5C1 – 6

Investícia 1 – Posilnenie verejných služieb zamestnanosti (VSZ)

Cieľ

Verejné služby zamestnanosti (VSZ) vykonávajú činnosti plánované v pláne posilnenia počas trojročného obdobia 2021 – 2023.

M5C1 – 8

Reforma 2 – Nedeklarovaná práca

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti národného plánu a plánu vykonávania na boj proti nelegálnej práci vo všetkých hospodárskych odvetviach.

M5C1 – 12

Investícia 2 – Systém certifikácie rodovej rovnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti systému certifikácie rodovej rovnosti a sprievodných stimulačných mechanizmov pre spoločnosti

M5C2 – 7

Investícia 2 – Autonómne modely pre osoby so zdravotným postihnutím

Cieľ

Sociálne obvody realizovali aspoň jeden projekt v súvislosti s obnovou obytných priestorov a/alebo poskytovaním zariadení IKT osobám so zdravotným postihnutím spolu s odbornou prípravou v oblasti digitálnych zručností.

M5C3 – 1

Investícia 1.1.1: Vnútorné oblasti – zlepšenie komunitných sociálnych služieb a infraštruktúry

Míľnik

Zadanie verejnej súťaže na intervencie na zlepšenie sociálnych služieb a infraštruktúry vo vnútorných oblastiach a na podporu lekární v obciach s menej ako 3000 obyvateľmi

M6C2 – 1

Reforma 1: Revidovať a aktualizovať súčasný právny rámec Vedeckých ústavov pre nemocničnú starostlivosť a starostlivosť (IRCCS) a výskumné politiky ministerstva zdravotníctva s cieľom posilniť prepojenie medzi výskumom, inováciami a zdravotnou starostlivosťou

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho dekrétu o reorganizácii nariadení, ktorými sa riadia vedecké inštitúty hospitalizácie a starostlivosti (IRCSS)

 

Suma splátky

11494252874 EUR

1.4.Štvrtá fáza (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C1 – 11

Investícia 1.6.6: Digitalizácia finančnej polície

Cieľ

Finančná polícia – Nákup odborných služieb v oblasti dátovej vedy T1

M1C1 – 72

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Schvaľujú sa opatrenia na zníženie oneskorených platieb zo strany verejnej správy podnikom

M1C1 – 73

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reformy zákonníka verejného obstarávania

M2C2 – 14

Investícia 3.3 Testovanie vodíka v cestnej doprave

Míľnik

Zadávanie (všetkých) verejných zákaziek na rozvoj nabíjacích staníc na báze vodíka

M2C2 – 16

Investícia 3.4: Testovanie vodíka pre železničnú mobilitu

Míľnik

Pridelenie zdrojov na testovanie vodíka pre železničnú mobilitu

M2C2 – 20

Reforma 3 Administratívne zjednodušenie a zníženie regulačných prekážok zavádzania vodíka

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti potrebných legislatívnych opatrení

M5C2 – 3

Reforma 2 – Reforma pre staršie osoby, ktoré nie sú sebestačné

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rámcového zákona, ktorým sa posilňujú opatrenia v prospech starších osôb, ktoré nie sú sebestačné

M1C1 – 37

Reformy 1.4 a 1.5: Reforma občianskeho a trestného súdnictva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reformy občianskeho a trestného súdnictva

M1C1 – 58

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na reformu zamestnanosti vo verejnom sektore

M1C1 – 74

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých potrebných vykonávacích opatrení a sekundárnych právnych predpisov na reformu zjednodušenia kódexu verejného obstarávania

M1C1 – 109

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zaslanie prvých vopred vyplnených daňových priznaní k DPH

M2C2 – 27

Investícia 4.3: Inštalácia nabíjacích infraštruktúr

Míľnik

Zadanie všetkých verejných zákaziek na inštaláciu nabíjacích infraštruktúr M1

M2C2 – 33

Investícia 4.4.2:  Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy (vlaky s nulovými emisiami a univerzálna služba)

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy vlakmi s nulovými emisiami a univerzálnou službou

M2C3 – 2

Investícia 2.1 – Posilnenie ekobonusu v záujme energetickej efektívnosti

Cieľ

Obnova budov Superbonus T1

M4C1 – 9

Investícia 1.1: Plán pre materské školy a predškolské zariadenia a služby vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve

Míľnik

Zadanie zákaziek na výstavbu, obnovu a zaistenie bezpečnosti materských škôl, predškolských zariadení a služieb vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve

M5C3 – 8

Investícia 1.3: Štruktúrované sociálno-vzdelávacie intervencie na boj proti vzdelanostnej chudobe na juhu, ktoré podporujú tretí sektor

Cieľ

Podpora vzdelávania pre maloleté osoby (prvá skupina)

 

Suma splátky

2315646882 EUR

1.5.Piata splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C2 – 4

Reforma 1: Reforma systému priemyselného vlastníctva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho dekrétu zameraného na reformu talianskeho zákonníka priemyselného vlastníctva a príslušných vykonávacích aktov

M1C3 – 4

Investície – 1.3 Zlepšiť energetickú účinnosť kín, divadiel a múzeí

Cieľ

Skončili sa vystúpenia na štátnych múzeách a kultúrnych pamiatok, divadelných sálach a kinách (prvá séria)

M1C1 – 12

Investícia 1.3.2: Jednotná digitálna brána

Cieľ

Jednotná digitálna brána

M1C1 – 13

Investícia 1.4.6: Mobilita ako služba pre Taliansko

Míľnik

Mobilita ako servisné riešenia M1

M1C1 – 38

Reforma 1.8: Digitalizácia justície

Míľnik

Digitalizácia justičného systému

M1C1 – 59

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti strategického riadenia ľudských zdrojov vo verejnej správe

M1C1 – 73c

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti usmernení o obstarávaní pod prahovou hodnotou EÚ

M1C1 – 75

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Úplná prevádzka vnútroštátneho systému elektronického obstarávania

M1C1 – 84

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Priemerný čas medzi uverejnením a zadaním zákazky

M1C1 – 86

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Štátni zamestnanci vyškolení v rámci stratégie profesionalizácie verejných kupujúcich

M1C1 – 87

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Verejní obstarávatelia používajúci dynamické nákupné systémy

M1C1 – 110

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Preklasifikovanie všeobecného štátneho rozpočtu s odkazom na environmentálne výdavky a výdavky na podporu rodovej rovnosti

M1C2 – 9

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži 2022

M1C2 – 10

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti všetkých vykonávacích opatrení (v prípade potreby vrátane sekundárnych právnych predpisov) na účinné vykonávanie a uplatňovanie opatrení vyplývajúcich z ročného zákona o hospodárskej súťaži za rok 2022

M1C3 – 7

Investície – 3.3 Budovanie kapacít pre prevádzkovateľov v oblasti kultúry na riadenie digitálnej a zelenej transformácie.

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek vykonávacej organizácii/príjemcom na všetky intervencie na riadenie digitálnej a zelenej transformácie kultúrnych subjektov

M2C1 – 5

Investícia 2.2: Poľnohospodársko-solárny park

Cieľ

Pridelenie zdrojov príjemcom ako % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu

M2C2 – 22

Investícia 4.1 Investície do bezmotorovej mobility (národný plán cyklistickej cesty)

Cieľ:

Cyklistické jazdné pruhy T1

M4C1 – 10

Reforma 2.1: Nábor učiteľov; Reforma 1.3: Reorganizácia školského systému; Reforma 1.2: Reforma systému terciárneho odborného vzdelávania (ITS); Reforma 1.4: Reforma systému „Orientácie“; Reforma 1.5: Reforma univerzitných skupín; Reforma 1.6: Umožnenie reformy univerzitných titulov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nariadení na účinné vykonávanie a uplatňovanie všetkých opatrení týkajúcich sa reforiem základného, sekundárneho a terciárneho vzdelávania, ak je to potrebné

M4C1 – 11

Investícia 1.7: Štipendiá na prístup na univerzitu

Cieľ

Udelené univerzitné štipendium

M5C3 – 3

Investícia 2: Zdravotnícke zariadenia v blízkosti územia

Cieľ

Podpora vidieckych lekární v obciach, osadách alebo sídlach s menej ako 5000 obyvateľmi (prvá séria)

M1C1 – 113

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Vyšší počet „listov o zhode“

M1C1 – 114

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zvýšenie daňových príjmov vytvorených „listami o dodržiavaní predpisov“

 

 

Suma splátky

3621492701 EUR  

1.6.Šiesta fáza (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C1 – 14bis

Reforma 1.9a: Reforma na urýchlenie vykonávania politiky súdržnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vnútroštátnych právnych predpisov na urýchlenie vykonávania politiky súdržnosti

M1C1 – 15

Investícia 1.6.6: Digitalizácia finančnej polície

Cieľ

Finančná polícia – Nákup odborných dátových vied T2

M1C1 – 37bis

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti opatrení zameraných na zníženie počtu nevybavených prípadov

M1C1 – 72bis

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Legislatívne a osobitné opatrenia na zníženie oneskorených platieb na centrálnej/miestnej úrovni

M1C1 – 85

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Priemerný čas medzi zadaním zákazky a realizáciou infraštruktúry

M1C1 – 99

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie 

Cieľ

Verejní obstarávatelia používajúci dynamické nákupné systémy 

M2C2 – 6

Reforma 1 Zjednodušenie postupov udeľovania povolení pre zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov na pevnine a na mori a nový právny rámec na udržanie výroby z obnoviteľných zdrojov a predĺženie času a oprávnenosti súčasných režimov podpory

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho rámca na zjednodušenie postupov udeľovania povolení na výstavbu štruktúr pre energiu z obnoviteľných zdrojov na pevnine a na mori

M4C1 – 8

Investícia 1.3: Plán na posilnenie školskej športovej infraštruktúry

Míľnik

Zadávanie zákaziek na intervencie na výstavbu a renováciu športových zariadení a telocviční na školské použitie

M5C1 – 9

Reforma 2 – Nedeklarovaná práca

Míľnik

Vykonávať opatrenia na boj proti nelegálnej práci

M5C2 – 4

Reforma 2 – Reforma pre staršie osoby, ktoré nie sú sebestačné

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych dekrétov, ktorými sa rozvíjajú ustanovenia rámcového zákona na posilnenie opatrení v prospech starších ľudí, ktorí nie sú sebestační

M7 – 9

Reforma 5: Plán pre nové zručnosti – Prechody

Míľnik

Prijatie a uverejnenie nového plánu v oblasti zručností – Prechody a cestovnej mapy na vykonávanie

M7 – 32

Investícia 12 Finančný nástroj na rozvoj medzinárodného a priemyselného vedúceho postavenia a vedúceho postavenia v oblasti výskumu a vývoja v oblasti autobusov s nulovými emisiami

Míľnik

Vykonávacia dohoda

M1C1 – 39

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na občianske a trestné súdy

Cieľ

Ukončenie postupov prijímania zamestnancov na občianske a trestné súdy a územné a ústredné útvary ministerstva spravodlivosti zodpovedné za vykonávanie plánu obnovy a odolnosti

M1C1 – 40

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Ukončenie postupov prijímania zamestnancov na správne súdy

M1C1 – 41

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Zníženie počtu nevybavených prípadov na krajinských správnych súdoch

M1C1 – 42

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Zníženie počtu nevybavených prípadov Štátnej rady

M1C1 – 59 BIS

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Vykonávanie strategického riadenia ľudských zdrojov vo verejnej správe

M1C1 – 73bis

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Prijatie obežníka poskytujúceho usmernenia týkajúce sa kvalifikačného systému pre verejných obstarávateľov

M1C1 – 108

Reforma 1.15: Reforma pravidiel verejného účtovníctva

Míľnik

Schválenie koncepčného rámca, súboru akruálnych účtovných štandardov a viacrozmernej účtovnej osnovy

M1C1 – 111

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Dokončenie ročného preskúmania výdavkov na rok 2023 s odkazom na cieľ úspor stanovený na rok 2022 na rok 2023

M1C1 – 112

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zlepšiť operačnú kapacitu daňovej správy v súlade s cieľmi prijímania zamestnancov uvedenými v „Pláne výkonnosti na roky 2021 – 2023“ agentúry pre príjmy

M1C2 – 2

Investícia 1: Transformácia 4.0

Cieľ

Prechod 4.0 dobropisov na dane poskytnutých firmám na základe daňových priznaní predložených v rokoch 2021 – 2022

M1C3 – 9

Investícia 4.1 Centrum digitálneho cestovného ruchu

Cieľ

Zapojenie prevádzkovateľov cestovného ruchu do centra digitálneho cestovného ruchu

M1C3 – 10

Reforma 4.1 Nariadenie, ktorým sa nariaďujú povolania sprievodcov cestovného ruchu.

Míľnik

Vymedzenie vnútroštátnej normy pre turistických sprievodcov

M2C1 – 6

Investícia 2.2: Poľnohospodársko-solárny park

Cieľ

Pridelenie zdrojov príjemcom ako % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu

M3C2 – 5

Investícia 2.1 – Digitalizácia logistického reťazca

Cieľ

Digitalizácia logistického reťazca

M5C2 – 2

Reforma 1 – Rámcový zákon pre osoby so zdravotným postihnutím

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych dekrétov, ktorými sa rozvíjajú ustanovenia rámcového zákona na posilnenie autonómie osôb so zdravotným postihnutím

 

Suma splátky

2053579667 EUR

1.7.Siedme zriadenie (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C1 – 17

Investícia 1.1: Digitálna infraštruktúra

Cieľ

Migrácia na Polo Strategico Nazionale T1

M7 – 7

Reforma 4: Zmiernenie finančného rizika spojeného s obnoviteľnými zmluvami o nákupe elektriny (zmluvy o nákupe elektrickej energie)

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych a sekundárnych právnych predpisov

M7 – 14

Investícia 4: Tyrrhenský odkaz

Míľnik

Zadávanie zákaziek

M3C2 – 7

Investícia 2.3: Žehlenie za studena

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek

M1C1 – 18

Investícia 1.3.1: Vnútroštátna platforma digitálnych údajov

Cieľ

API na národnej platforme digitálnych údajov T1

M1C1 – 19

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Cieľ

Podpora modernizácie bezpečnostných štruktúr T2

M1C1 – 20

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Úplné zavedenie vnútroštátnych služieb kybernetickej bezpečnosti

M1C1 – 21

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Dokončenie siete laboratórií na preverovanie a certifikáciu kybernetickej bezpečnosti, hodnotiace centrá

M1C1 – 22

Investícia 1.5: Kybernetická bezpečnosť

Míľnik

Úplná prevádzka Centrálnej audítorskej jednotky pre bezpečnostné opatrenia PSNC a NIS s ukončením najmenej 30 inšpekcií

M1C1 – 43

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Cieľ

Zníženie počtu nevyriešených prípadov na občianskoprávnych všeobecných súdoch (prvý stupeň)

M1C1 – 44

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Cieľ

Zníženie počtu nevyriešených prípadov na občianskom odvolacom súde (druhá inštancia)

M1C1 – 60

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Cieľ

Zjednodušenie a/alebo digitalizácia 200 kritických postupov, ktoré majú vplyv na občanov a podniky

M1C1 – 72b

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Zvýšenie ľudských zdrojov zaoberajúcich sa platbami

M1C1 – 72cc

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Prijatie akčného plánu

M1C1 – 73b

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Stimuly na kvalifikáciu a profesionalizáciu verejných obstarávateľov.

M1C1 – 73quinquies

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nových právnych ustanovení o financovaní projektov

M1C1 – 75bis

Investícia 1.10: Podpora kvalifikácie a elektronického obstarávania

Míľnik

Podpora kvalifikácie a elektronického obstarávania

M1C1 – 84bis

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Opatrenia na zlepšenie rýchlosti rozhodovania verejných obstarávateľov pri zadávaní zákaziek

M1C1 – 98

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Štátni zamestnanci vyškolení v rámci stratégie profesionalizácie verejných kupujúcich

M1C2 – 11

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži na rok 2023

M1C2 – 12

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vykonávacích opatrení (v prípade potreby vrátane sekundárnych právnych predpisov) na vykonávanie a uplatňovanie opatrení stanovených v ročnom zákone o hospodárskej súťaži za rok 2023 a v iných primárnych právnych predpisoch

M2C1 – 6bis

Investícia 2.2: Poľnohospodársko-solárny park

Cieľ

Pridelenie zdrojov príjemcom ako % celkových finančných zdrojov pridelených na investíciu

M2C1 – 7

Investícia 2.3: Inovácie a mechanizácia v odvetví poľnohospodárstva a potravinárstva

Cieľ

Uverejnenie konečných poradia s identifikáciou konečných prijímateľov.

M2C2 – 28

Investícia 4.3: Inštalácia nabíjacích infraštruktúr

Míľnik

Zadávanie verejných zákaziek na inštaláciu nabíjacej infraštruktúry

M4C1 – 12

Investícia 4.1: Rozšírenie počtu a kariérnych príležitostí doktorandského štúdia (výskum, verejná správa a kultúrne dedičstvo)

Cieľ

Štipendijné programy doktorandského štúdia poskytované ročne (viac ako tri roky)

M4C1 – 14

Reforma 2.1: Nábor učiteľov

Cieľ

Učitelia prijatí do zamestnania s reformovaným systémom prijímania zamestnancov

M4C1 – 15

Investícia 1.7: Štipendiá na prístup na univerzitu

Cieľ

Udelené štipendiá na prístup na univerzitu

M4C2 – 3

Investícia 3.3: Udeľovanie doktorandských štipendií v spolupráci s podnikmi a podpora zamestnávania výskumných pracovníkov spoločnosťami

Cieľ

Počet udelených doktorandských štipendií

M5C1 – 15bis

Investícia 4 – Univerzálna štátna služba

Míľnik

Realizovať opatrenia na zvýšenie účasti mladých ľudí, zjednodušiť postupy a zlepšiť kvalitu projektov univerzálnej verejnej služby (UCS),

M7 – 1

Reforma 1: Zefektívnenie povoľovacích postupov pre energiu z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Identifikácia „oblastí zrýchlenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov“

M7 – 4

Reforma 2: Zníženie dotácií škodlivých pre životné prostredie

Míľnik

Prijatie vládnej správy, v ktorej sa predloží výsledok vládnej konzultácie so zainteresovanými stranami s cieľom vymedziť plán na zníženie dotácií škodlivých pre životné prostredie.

M7 – 16

Investícia 5: SA.CO.I.3

Míľnik

Zadávanie zákaziek

M4C1 – 10 bis

Reforma 1.1: Reforma technických a odborných inštitútov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov.

 

Suma splátky

5294563760 EUR



1.8.Ôsma splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C1 – 23

Investícia 1.4.6: Mobilita ako služba pre Taliansko

Míľnik

Realizácia siedmich pilotných projektov

M1C1 – 76

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých ústredné orgány verejnej moci platia podnikom, sa znižuje

M1C1 – 77

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú regionálne verejné orgány platiť podnikom, sa znižuje

M1C1 – 78

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú miestne verejné orgány platiť podnikom, sa znižuje

M1C1 – 79

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú orgány verejného zdravotníctva zaplatiť podnikom, sa znižuje

M1C1 – 25

Investícia 1.6.6: Digitalizácia finančnej polície

Míľnik

Rozvíjať informačné systémy používané na boj proti hospodárskej trestnej činnosti

M1C1 – 62

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Zvýšiť absorpciu investícií

M1C1 – 115

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Dokončenie ročného preskúmania výdavkov na rok 2024 s odkazom na cieľ úspor stanovený v rokoch 2022 a 2023 na rok 2024

M1C2 – 3

Investícia 1: Transformácia 4.0

Cieľ

Prechod 4.0 dobropisov na dane poskytnutých firmám na základe daňových priznaní predložených v rokoch 2021 – 2023

M4C1 – 16

Investícia 3.1: Nové zručnosti a nové jazyky

Míľnik

Prijatie rozhodnutia (rozhodnutí) o udelení grantu na aktiváciu projektov STEM

M4C1 – 17

Investícia 3.1: Nové zručnosti a nové jazyky

Míľnik

Nové zručnosti

M4C2 – 1 bis

Investícia 1.2: Financovanie projektov prezentovaných mladými výskumníkmi

Míľnik

Uverejnenie dekrétu (vyhlášok), ktorým sa udeľujú finančné prostriedky mladým výskumným pracovníkom

M6C2 – 2

Investícia 2.1: Posilnenie a posilnenie biomedicínskeho výskumu NHS

Cieľ

Výskumné projekty financované v oblasti boja proti rakovine (Dôkaz koncepcie) a zriedkavých druhov rakoviny a chorôb

M6C2 – 3

Investícia 2.1: Posilnenie a posilnenie biomedicínskeho výskumu NHS

Cieľ

Výskumné projekty financované v oblasti chorôb s veľkým vplyvom na zdravie

M7 – 2

Reforma 1: Zefektívnenie povoľovacích postupov pre energiu z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (Testo Unico)

M7 – 25

Investícia 8: Udržateľné, obehové a bezpečné dodávky kritických surovín

Míľnik

Uverejnenie správy o budúcich potrebách kritických surovín a potenciáli ekodizajnu

M1C2 – 14bis

Reforma 3: Racionalizácia a zjednodušenie stimulov pre firmy.

Míľnik

Uverejnenie hodnotenia správy o všetkých stimuloch pre podniky

M5C1 – 15

Investícia 3 – Posilnenie duálneho systému

Cieľ

Osvedčenia vydané prostredníctvom systému duálneho vzdelávania

M2C1 – 12

Investícia 3.3: Kultúra a informovanosť o environmentálnych témach a výzvach

Cieľ

Podcasty o environmentálnej transformácii

M4C1 – 19

Investícia 3.2: Škola 4.0: inovačné školy, elektroinštalácie, nové triedy a semináre

Míľnik

Prijatie rozhodnutia (rozhodnutí) o udelení grantu na nákup digitálnych zariadení a/alebo vytvorenie digitálnych laboratórií

M1C1 – 98bis

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Štátni zamestnanci vyškolení v rámci stratégie profesionalizácie verejných kupujúcich

 

Suma splátky

3541589877 EUR

1.9.Deviata inštalácia (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M4C1 – 7

Investícia 1.4: Mimoriadna intervencia zameraná na zníženie územných rozdielov v I a II cykloch stredných škôl a na riešenie problému predčasného ukončenia školskej dochádzky

Cieľ

Študenti alebo mladí ľudia, ktorí sa zúčastnili na mentorských činnostiach alebo kurzoch odbornej prípravy

M4C1 – 14 bis

Reforma 2.1: Nábor učiteľov

Cieľ

Učitelia prijatí do zamestnania s reformovaným systémom prijímania zamestnancov

M7 – 6

Reforma 3: Zníženie nákladov na pripojenie k plynárenskej sieti biometánu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov na zníženie nákladov na pripojenie k plynárenskej sieti zariadení na výrobu biometánu

M7 – 10

Reforma 5: Plán pre nové zručnosti – Prechody

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov pre regióny a autonómne provincie

M1C1 – 24

Investícia 1.7.1: Digitálna verejná služba

Cieľ

Dobrovoľníci absolvovali odbornú prípravu

M1C1 – 96

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Cieľ

Priemerný čas medzi predložením ponúk a zadaním zákazky

M1C1 – 116

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Cieľ

Zníženie daňových únikov, ako sa vymedzuje v ukazovateli „vhodnosť vyhnúť sa daňovým únikom“

M1C2 – 5

Investícia 6: Investície do systému priemyselného vlastníctva

Cieľ

Poskytnutie záverečnej správy o činnosti v prípade najmenej 254 projektov súvisiacich s priemyselným vlastníctvom a výskumom

M1C2 – 13

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ročného zákona o hospodárskej súťaži 2025

M1C2 – 14

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Cieľ

Milióny inteligentných meračov 2G.

M1C3 – 2

Investície – 1.1 Digitálna stratégia a platformy pre kultúrne dedičstvo

Cieľ

Uverejnené digitálne a mediálne zdroje

M1C3 – 5

Investície – 1.3 Zlepšiť energetickú účinnosť kín, divadiel a múzeí

Cieľ

Uzatvárajú sa vystúpenia na štátnych múzeách a kultúrnych pamiatok, divadelných sálach a kinách (druhá séria)

M2C3 – 3

Investícia 2.1 – Posilnenie ekobonusu v záujme energetickej efektívnosti

Cieľ

Obnova budov Superbonus T2

M4C1 – 13

Investícia 2.1: Integrovaná digitálna výučba a odborná príprava zamestnancov škôl v oblasti digitálnej transformácie;

Cieľ

Odborná príprava vedúcich pracovníkov škôl, učiteľov a administratívnych pracovníkov

M4C2 – 2bis

Investícia 2.2a: Dohody o inováciách

Cieľ

Dokončené dohody o inováciách

M5C1 – 3

Reforma 1 – aktívne politiky trhu práce a odborná príprava

Cieľ

Ľudia, ktorí využívajú program zaručenej zamestnateľnosti pracovníkov (GOL)

M5C1 – 4

Reforma 1 – aktívne politiky trhu práce a odborná príprava

Cieľ

Ľudia sa zúčastnili na programoch odbornej prípravy

M5C1 – 7

Investícia 1 – Posilnenie verejných služieb zamestnanosti (VSZ)

Cieľ

Verejné služby zamestnanosti (VSZ) dokončili činnosti plánované v pláne posilnenia

M5C1 – 10

Reforma 2 – Nedeklarovaná práca

Cieľ

Zvýšený počet inšpekcií práce a členstvo v poľnohospodárskej sieti

M5C3 – 9

Investícia1.3: Štruktúrované sociálno-vzdelávacie intervencie na boj proti vzdelanostnej chudobe na juhu, ktoré podporujú tretí sektor

Cieľ

Podpora vzdelávania pre maloleté osoby (druhá skupina)

M7 – 3

Reforma 1: Zefektívnenie povoľovacích postupov pre energiu z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Zriadenie jednotnej digitálnej platformy pre povolenia týkajúce sa obnoviteľných zdrojov energie

M7 – 5

Reforma 2: Zníženie dotácií škodlivých pre životné prostredie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych a sekundárnych právnych predpisov.

M7 – 26

Investícia 8: Udržateľné, obehové a bezpečné dodávky kritických surovín

Cieľ

Geografický informačný systém (GIS) o ťažobnom odpade pre udržateľné, obehové a bezpečné dodávky kritických surovín

M1C1 – 38bis

Reforma 1.8: Digitalizácia justície

Míľnik

Digitalizácia justičného systému

M1C1 – 72quinquies

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Webová stránka s informáciami a údajmi o platbách verejnej správy

Zmesi M1C1 – 72

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Míľnik

Prijatie záverečnej audítorskej správy plánu auditu

M1C1 – 27

Investícia 1.3.1: Vnútroštátna platforma digitálnych údajov

Cieľ

API na národnej platforme digitálnych údajov T2

M1C1 – 97ter

Reforma 1.10: Reforma legislatívneho rámca pre verejné obstarávanie

Míľnik

Opatrenia na zlepšenie rýchlosti vykonávania

M4C2 – 4bis

Reforma 1.2: Trojročný plán financovania výskumných činností

Míľnik

Primárne právne predpisy na prijatie trojročného plánu financovania výskumných činností 

M7 – 30

Investícia 10: Pilotný projekt v oblasti zručností „Crescere Green“

Cieľ

Vykonané moduly odbornej prípravy

M1C1 – 144

Investícia 1.4.2 – Začlenenie občanov – Zlepšenie prístupnosti zavedených digitálnych verejných služieb/intervencií

Cieľ

Lepšia dostupnosť digitálnych verejných služieb

M2C2 – 36

Investícia 4.4.3: Obnova vozového parku pre veliteľstvo národného hasičského zboru

Cieľ

Počet ekologických vozidiel pre obnovu vozového parku pre veliteľstvo národného hasičského zboru

M2C4 – 32

Investícia 4.2. Zníženie strát vo vodovodných sieťach vrátane digitalizácie a monitorovania sietí

Cieľ

Zásahy do vodovodných distribučných sietí vrátane digitalizácie a monitorovania sietí T2

M1C1 – 153

Investícia 1.6.2 – Digitalizácia ministerstva spravodlivosti

Cieľ

Digitalizované súdne spisy T2

 

 

Suma splátky

7 670 089 282 EUR

1.10.Desiata splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C1 – 88

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých ústredné orgány verejnej moci platia podnikom, sa znižuje

M1C1 – 89

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú regionálne verejné orgány platiť podnikom, sa znižuje

M1C1 – 90

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú miestne verejné orgány platiť podnikom, sa znižuje

M1C1 – 91

Reforma 1.11: Zníženie oneskorených platieb zo strany orgánov verejnej správy a zdravotníckych orgánov

Cieľ

Priemerný počet dní, počas ktorých majú orgány verejného zdravotníctva zaplatiť podnikom, sa znižuje

M1C1 – 117

Reforma 1.15: Reforma pravidiel verejného účtovníctva

Cieľ

Verejné subjekty vyškolené na prechod na nový systém akruálneho účtovníctva

M1C1 – 119

Reforma 1.14: Reforma fiškálneho rámca na nižšej ako celoštátnej úrovni

Míľnik

Vymedzenie parametrov regionálneho fiškálneho federalizmu

M1C1 – 120

Reforma 1.14: Reforma fiškálneho rámca na nižšej ako celoštátnej úrovni

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu, ktorým sa vymedzuje fiškálny federalizmus pre provincie a metropolitné mestá

M3C2 – 6

Investícia 2.2: Digitalizácia manažmentu letovej prevádzky

Míľnik

Digitalizácia manažmentu letovej prevádzky: uvedenie nových nástrojov do prevádzky

M5C1 – 11

Reforma 2 – Nedeklarovaná práca

Cieľ

Vykonávať opatrenia na boj proti nelegálnej práci

M3C2 – 12

Investícia 2.3: Žehlenie za studena

Cieľ

Dokončenie prác a prijatie odhadov nákladov na pripojenie zo strany developera pre infraštruktúry na žehlenie chladu

M1C1 – 26

Investícia 1.1: Digitálna infraštruktúra

Cieľ

Migrácia do Polo Strategico Nazionale alebo do bezpečného, certifikovaného verejného cloudového prostredia

M1C1 – 28

Investícia 1.7.2: Sieť digitálnych sprostredkovateľských služieb

Cieľ

Počet občanov zúčastňujúcich sa na digitálnych vzdelávacích a/alebo podporných iniciatívach, ktoré poskytujú centrá digitálneho uľahčenia

M1C1 – 45

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Cieľ

Skrátenie dĺžky občianskoprávneho konania

M1C1 – 46

Reforma1.5: Reforma trestného súdnictva

Cieľ

Skrátenie dĺžky trestného konania

M1C1 – 47

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Cieľ

Zníženie počtu nevyriešených prípadov na občianskoprávnych všeobecných súdoch (prvý stupeň)

M1C1 – 48

Reforma 1.4: Reforma občianskeho súdnictva

Cieľ

Zníženie počtu nevyriešených prípadov na občianskom odvolacom súde (druhá inštancia)

M1C1 – 49

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Zníženie počtu nevybavených prípadov pre správne krajské súdy (prvý stupeň)

M1C1 – 50

Investícia 1.8: Postupy prijímania zamestnancov na správne súdy

Cieľ

Zníženie počtu nevybavených prípadov Štátnej rady

M1C1 – 59b

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Vykonávanie strategického riadenia ľudských zdrojov vo verejnej správe

M1C1 – 63

Reforma 1.9: Reforma verejnej správy

Míľnik

Uverejnenie registra všetkých zjednodušených a/alebo digitalizovaných postupov

M1C1 – 66

Investícia 1.9: Poskytnúť technickú pomoc a posilniť budovanie kapacít na vykonávanie talianskeho plánu obnovy a odolnosti

Cieľ

Vzdelávanie a odborná príprava

M1C1 – 118

Reforma 1.15: Reforma pravidiel verejného účtovníctva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho dokumentu o reforme akruálneho účtovníctva pre aspoň 90 % celého verejného sektora bez štátom vlastnených spoločností

M1C1 – 122

Reforma 1.13: Reforma rámca preskúmania výdavkov

Míľnik

Dokončenie ročného preskúmania výdavkov na rok 2025 s odkazom na cieľ úspor stanovený na roky 2022, 2023 a 2024 na rok 2025.

M1C2 – 13bis

Reforma 2: Ročné právne predpisy v oblasti hospodárskej súťaže

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov (vrátane sekundárnych právnych predpisov a vykonávacích aktov týkajúcich sa ročného zákona o hospodárskej súťaži na rok 2025) o regionálnych železniciach a transfere technológií

M1C3 – 3

Investície – 1.2 Odstránenie fyzických a kognitívnych prekážok v múzeách, knižniciach a archívoch s cieľom umožniť širší prístup ku kultúre a účasť na nej

Cieľ

Intervencie na odstránenie fyzických a kognitívnych bariér v múzeách, pamiatok, archeologických priestoroch a parkoch, archívoch a knižniciach

M2C1 – 8

Investícia 2.3: Inovácie a mechanizácia v odvetví poľnohospodárstva a potravinárstva

Cieľ

Podpora investícií do inovácií v obehovom hospodárstve a biohospodárstve

M2C1 – 9

Investícia 2.2: Poľnohospodársko-solárny park

Cieľ

Agrovoltaická výroba elektrickej energie

M2C2 – 23

Investícia 4.1 Investície do bezmotorovej mobility (národný plán cyklistickej cesty)

Cieľ

Cyklistické jazdné pruhy T2

M3C2 – 5bis

Investícia 2.1 – Digitalizácia logistického reťazca

Cieľ

Digitalizácia logistického reťazca

M4C1 – 20

Investícia 1.5: Rozvoj systému terciárneho odborného vzdelávania (ITS)

Cieľ

Počet študentov zapísaných do systému odborného vzdelávania (ITS)

M4C1 – 22

Investícia 1.3: Plán na posilnenie školskej športovej infraštruktúry

Cieľ

Výstavba alebo renovácia športových zariadení a telocviční na školské použitie

M4C1 – 23

Investícia 3.4: Výučba a pokročilé univerzitné zručnosti

Míľnik

Akcie na kvalifikáciu a inováciu stredných škôl a univerzitných programov vrátane doktorandského štúdia

M4C1 – 24

Investícia 1.6: Aktívna orientácia pri prechode medzi školou a univerzitou.

Cieľ

Potvrdenia o účasti, ktoré boli vydané pre kurzy na prechod medzi školou a univerzitou

M5C1 – 7bis

Investícia 1 – Posilnenie verejných služieb zamestnanosti (VSZ)

Cieľ

Verejné služby zamestnanosti (VSZ) dokončili renovačné činnosti

M5C1 – 14

Investícia 2 – Systém certifikácie rodovej rovnosti

Cieľ

Spoločnosti získali certifikáciu rodovej rovnosti

M5C1 – 16

Investícia 4 – Univerzálna štátna služba

Cieľ

Ľudia sa zúčastnili na projektoch univerzálnej verejnej služby, ktoré sa začali v štvorročnom období 2021 – 2024, a získali príslušnú certifikáciu

M5C3 – 4

Investícia 2: Zdravotnícke zariadenia v blízkosti územia

Míľnik

Podpora vidieckych lekární v obciach, osadách alebo sídlach s menej ako 5000 obyvateľmi (druhá séria)

M7 – 11

Investícia 1: Rozšírenie opatrenia: Inteligentné sústavy

Cieľ

Inteligentné siete – elektrifikácia spotreby energie

M7 – 12

Investícia 2: Rozšírenie opatrenia: Intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy

Cieľ

Zvýšiť odolnosť siete elektrizačnej sústavy

M7 – 13

Investícia 3: Rozšírenie opatrenia: Výroba vodíka v opustených priemyselných lokalitách (Hydrogen Valleys)

Cieľ

Realizovaný projekt

M7 – 15

Investícia 4: Tyrrhenský odkaz

Míľnik

Kábel stanovený

M7 – 17

Investícia 5: SA.CO.I.3

Míľnik

Dokončenie škrupín konverzných staníc na Sardínii (Codrongianos) a Toskánsku (Suvereto)

OPATRENIA 7 – 22

Investícia 7: Inteligentná národná prenosová sústava

Míľnik

Inštalácia zariadení 5G, architektúry IKT, zabezpečeného protokolu 104 v elektrických staniciach a priemyselného internetu vecí v elektrických pylónoch

M7 – 27

Investícia 8: Udržateľné, obehové a bezpečné dodávky kritických surovín

Míľnik

Výskumné a vývojové projekty a vybavenie laboratórií v oblasti mestskej ťažby a ekodizajnu

M7 – 31

Investícia 11: Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy (vlaky s nulovými emisiami a univerzálna služba)

Cieľ

Počet registrovaných vlakov

M2C2 – 30

Investícia 4.5 – Program obnovy vozového parku súkromných a ľahkých úžitkových vozidiel s elektrickými vozidlami

Cieľ

Počet zakúpených vozidiel

M1C2 – 14ter

Reforma 3: racionalizácia a zjednodušenie stimulov pre firmy.

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na racionalizáciu pevných stimulov

M4C1 – 14ter

Reforma 2.1: Nábor učiteľov

Míľnik

Uchádzači, ktorí úspešne absolvovali verejné výberové konanie, aby sa stali učiteľmi podľa reformovaného systému prijímania zamestnancov

M1C1 – 121bis

Reforma 1.12: Reforma daňovej správy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych a sekundárnych právnych predpisov na zlepšenie výberu daní

M2C2 – 29

Investícia 4.3: Inštalácia nabíjacích infraštruktúr

Cieľ

Počet rýchlonabíjacích staníc

M4C1 – 15bis

Investícia 1.7: Štipendiá na prístup na univerzitu

Cieľ

Udelené štipendiá na prístup na univerzitu

M5C1 – 4bis

Reforma 1 – aktívne politiky trhu práce a odborná príprava

Cieľ

Osoby zúčastňujúce sa na programoch odbornej prípravy

M1C1 – 147

Investícia 1.2 – Umožnenie cloud computingu pre miestnu platobnú agentúru

Cieľ

Cloudové povolenie pre miestnu verejnú správu T2

M1C1 – 148

Investícia 1.4.1 – Občianske skúsenosti – Zlepšenie kvality a použiteľnosti digitálnych verejných služieb

Cieľ

Zvýšenie kvality a použiteľnosti digitálnych verejných služieb T2

M2C2 – 10

Investícia 2.1 Posilnenie inteligentných sietí

Míľnik

Inteligentné siete – Zvýšenie kapacity siete a elektrifikácia spotreby energie

M2C2 – 13

Investícia 2.2 Intervencie na zvýšenie odolnosti elektrizačnej sústavy

Cieľ

Zvýšiť odolnosť siete elektrizačnej sústavy

M2C2 – 35

Investícia 4.4.1: Posilnenie regionálneho vozového parku verejnej autobusovej dopravy autobusmi s nulovými emisiami

Cieľ

Počet registrovaných autobusov s nulovými emisiami T2

M2C2 – 35 ter

Investícia 4.4.1: Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej autobusovej dopravy vozidlami na ekologické palivá

Cieľ

Počet nabíjacích staníc pre nízkopodlažné autobusy s nulovými a nízkymi emisiami

M6C2 – 16

Investícia 2.2: Rozvoj technicko-profesijných, digitálnych a manažérskych zručností odborníkov v systéme zdravotnej starostlivosti

Cieľ

Odborná príprava zdravotníckych pracovníkov v oblasti manažérskych a digitálnych zručností

M6C2 – 17

Investícia 2.2: Rozvoj technicko-profesijných, digitálnych a manažérskych zručností odborníkov v systéme zdravotnej starostlivosti

Cieľ

Udeľovanie zdravotnej starostlivosti

zmluvy o odbornej príprave pre špecialistov

M1C1 – 149

Investícia 1.4.3 – Prijatie rozšírenia platformových služieb PagoPA a aplikácie „IO“

Cieľ

Rozšírenie využívania platformových služieb PagoPA T2

M1C1 – 150

Investícia 1.4.3 – Prijatie rozšírenia platformových služieb PagoPA a aplikácie „IO“

Cieľ

Rozšírenie adopcie aplikácie T2

M1C1 – 152

Investícia 1.6.1 – Digitalizácia ministerstva vnútra

Cieľ

Ministerstvo vnútra – Rekonštruované a digitalizované procesy T2

M1C1 – 154

Investícia 1.6.2 – Digitalizácia ministerstva spravodlivosti

Cieľ

Vedomostné systémy justičného dátového jazera T2

M7 – 50

Investícia 18 – Rozširujúce opatrenie: Program obnovy vozového parku súkromných a ľahkých úžitkových vozidiel s elektrickými vozidlami

Cieľ

Počet zakúpených vozidiel

 

Suma splátky

12799902997 EUR



2.Úverová podpora

Splátky uvedené v článku 3 ods. 2 sú štruktúrované takto:

2.1.Prvá splátka (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M4C2 – 10

Investícia 2.1: DÔLEŽITÝ PROJEKT SPOLOČNÉHO EURÓPSKEHO ZÁUJMU

Míľnik

Vyhlásenie výzvy na vyjadrenie záujmu na identifikáciu vnútroštátnych projektov vrátane projektov týkajúcich sa dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu (IPCEI – mikroelektronika)

M1C2 – 26

Investícia 5.1: Refinancovanie a reorganizácia fondu 394/81 spravovaného spoločnosťou SIMEST

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti refinancovania fondu 394/81 a prijatie investičnej politiky

M2C1 – 14

Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení; Investícia 1.2 – Hlavné projekty obehového hospodárstva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky.

M2C4 – 8

Investícia 1.1. Zavedenie pokročilého a integrovaného systému monitorovania a prognózovania

Míľnik

Operačný plán pokročilého a integrovaného monitorovacieho a prognostického systému na identifikáciu hydrologických rizík

M5C1 – 17

Investícia 5 – Zakladanie podnikov žien

Míľnik

Bol prijatý fond na podporu podnikania žien

M1C2 – 27

Investícia 5.1: Refinancovanie a reorganizácia fondu 394/81 spravovaného spoločnosťou SIMEST

Cieľ

MSP, ktoré získali podporu z fondu 394/81

M1C3 – 22

Investícia 4.2 Fondy na konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Míľnik

Investičná politika pre: tematický fond Európskej investičnej banky;

M1C3 – 23

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Míľnik

Investičná politika pre Národný fond cestovného ruchu,

M1C3 – 24

Investícia 4.2 Fondy na konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Míľnik

Investičná politika pre: Záručný fond pre MSP,

M1C3 – 25

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Míľnik

Investičná politika pre Fondo Rotativo

M1C3 – 26

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vykonávacieho dekrétu k daňovému dobropisu na rekonštrukciu ubytovacích zariadení.

M2C4 – 7

Reforma 3.1: Prijatie národných programov kontroly znečistenia ovzdušia

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti národného programu kontroly znečistenia ovzdušia

M2C4 – 12

Investícia 2.1.b. Opatrenia na zníženie povodňových a hydrogeologických rizík

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti revidovaného právneho rámca pre zásahy proti povodňovým a hydrogeologickým rizikám

M2C4 – 18

Investície. 3.1: Ochrana a zveľaďovanie mestských a prímestských lesov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti revidovaných právnych zmien na ochranu a zhodnocovanie mestských a prímestských zelených plôch

M3C1 – 1

Reforma 1.1 – Zrýchlenie procesu schvaľovania zmluvy medzi ministerstvom infraštruktúry a dopravy a žiadosťou o informácie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnej zmeny postupu schvaľovania programu Contratti di (CdP)

M3C1 – 2

Reforma 1.2 – Urýchlenie procesu schvaľovania projektov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti regulačnej zmeny, ktorou sa skracuje čas schvaľovania projektov z 11 na šesť mesiacov

M3C1 – 21

Reforma 2.1 – Vykonávanie nedávneho „zjednodušenia zákonného dekrétu“ (zmeneného na zákon č. 120 z 11. septembra 2020) vydaním dekrétu o prijatí „Usmernení pre klasifikáciu a riadenie rizík, hodnotenie bezpečnosti a monitorovanie existujúcich mostov“

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti „Usmernení pre klasifikáciu a riadenie rizík, hodnotenie bezpečnosti a monitorovanie existujúcich mostov“

M3C1 – 22

Reforma 2.2 – Prevod majetku mostov a viaduktov z ciest nižšej úrovne na cesty s vyšším hodnotením

Míľnik

Previesť vlastníctvo mostov, viaduktov a prejazdov z ciest nižšej úrovne na tie, ktoré sú v poradí vyššie (diaľnice a hlavné štátne cesty)

M4C1 – 27

Reforma 1.7: Reforma regulácie bývania pre študentov a investovanie do bývania pre študentov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov na zmenu súčasných pravidiel týkajúcich sa bývania pre študentov.

M5C3 – 10

Reforma1: Zjednodušenie postupov a posilnenie funkcie komisára v osobitných hospodárskych zónach

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nariadenia len na postupy a posilnenie úlohy komisára v osobitných hospodárskych zónach

M5C3 – 11

Investícia 1.4: Investície do infraštruktúry pre osobitnú hospodársku zónu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášok ministerstva, ktorými sa schvaľujú operačné plány pre všetkých osem osobitných hospodárskych zón

M6C2 – 4

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Míľnik

Plán reorganizácie schválený ministerstvom zdravotníctva/talianskymi regiónmi

 

Suma splátky

12643678161 EUR



2.2.Druhá fáza (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C2 – 28

Investícia 5.2: Konkurencieschopnosť a odolnosť dodávateľských reťazcov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti dekrétu obsahujúceho investičnú politiku rozvojových zmlúv

M2C4 – 27

Reforma 4.1. Zjednodušenie právnych predpisov a posilnenie riadenia pri realizácii investícií do infraštruktúry na zásobovanie vodou

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zjednodušenia právnych predpisov pre intervencie v primárnej vodohospodárskej infraštruktúre na zabezpečenie dodávok vody

M5C2 – 11

Investícia 4 – Investície do projektov obnovy miest zamerané na zníženie situácií marginalizácie a sociálnej degradácie

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na investície do obnovy miest s cieľom znížiť situácie marginalizácie a sociálnej degradácie s projektmi v súlade s cieľmi Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vrátane zásady „výrazne nenarušiť“

M5C2 – 15

Investícia 5 – Mestské integrované plány – Prekonanie nelegálnych osád v boji proti pracovnému vykorisťovaniu v poľnohospodárstve

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky, ktorou sa stanovuje mapovanie nelegálnych osád, sa prijíma v „Tavolo di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura“ a prijíma sa ministerská vyhláška o prideľovaní zdrojov.

M5C2 – 19

Investícia 6 – Inovačný program pre kvalitu bývania

Míľnik

Regióny a autonómne provincie (vrátane obcí a/alebo metropolitných miest nachádzajúcich sa na týchto územiach) podpísali dohody o prestavbe a rozšírení sociálneho bývania

M1C2 – 16

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na projekty rýchlejšieho pripojenia

M1C3 – 12

Investícia 2.1 – Atraktívnosť malých historických miest

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov obciam v záujme atraktívnosti malých historických miest

M1C3 – 13

Investícia 2.2 – Ochrana a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov: na ochranu a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny

M1C3 – 14

Investícia 2.3 – Programy na posilnenie identity miest, parkov a historických záhrad

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov: na projekty na posilnenie identity miest, parkov a historických záhrad

M1C3 – 15

Investícia 2.4 – Seizmická bezpečnosť miesta bohoslužieb, obnova dedičstva KES a útulkov pre umelecké diela

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministerstva kultúry o prideľovaní zdrojov: pre seizmickú bezpečnosť namiesto bohoslužieb a obnovy dedičstva FEC (Fondo Edifici di Culto)

M1C3 – 35

—Investícia – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU na turistické veľké podujatia

Míľnik

Podpísanie každej dohody o šiestich projektoch medzi ministerstvom cestovného ruchu a príjemcami/vykonávacími orgánmi

M2C1 – 13

Reforma 1.2 – Národný program odpadového hospodárstva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky o národnom programe odpadového hospodárstva

M2C2 – 52

Investícia 5.2 Vodík

Míľnik

Výroba elektrolyzérov

M4C2 – 11

Investícia 2.1: DÔLEŽITÝ PROJEKT SPOLOČNÉHO EURÓPSKEHO ZÁUJMU

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vnútroštátneho právneho aktu, ktorým sa prideľujú potrebné finančné prostriedky na poskytovanie podpory účastníkom projektov.

M4C2 – 17

Investícia 3.1: Fond na výstavbu integrovaného systému výskumných a inovačných infraštruktúr; Investície

Míľnik

Zadávanie zákaziek na projekty, ktoré sa týkajú: a) integrovaný systém výskumných a inovačných infraštruktúr

M4C2 – 18

Položka1.5: Vytvorenie a posilnenie „inovačných ekosystémov pre udržateľnosť“, budovanie „územných lídrov výskumu a vývoja“

Míľnik

Zadávanie zákaziek na projekty týkajúce sa inovačných ekosystémov;

M4C2 – 19

Investícia 1.4: Posilnenie výskumných štruktúr a podpora vytvárania „vnútroštátnych lídrov v oblasti výskumu a vývoja“ v oblasti niektorých kľúčových podporných technológií

Míľnik

Zadávanie zákaziek na projekty týkajúce sa vnútroštátnych vedúcich pracovníkov v oblasti výskumu a vývoja v oblasti kľúčových podporných technológií

M4C2 – 20

Investícia 3.2: Kapitálová injekcia do Fondu na digitálnu transformáciu (ďalej len „DTF“)

Míľnik

Podpísaná dohoda medzi IT vládou a implementujúcim partnerom Cassa Depositi e Prestiti (CDP), ktorou sa zriaďuje finančný nástroj

M6C1 – 1

Reforma 1: Vymedzenie nového organizačného modelu siete územnej zdravotnej pomoci

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov (ministerského dekrétu), ktoré predpokladajú reformu organizácie zdravotnej starostlivosti.

M6C1 – 2

Investícia 1.1: Komunitné zdravotnícke domy na zlepšenie územnej zdravotnej pomoci

Míľnik

Schválenie zmluvy o inštitucionálnom rozvoji

M6C1 – 4

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Míľnik

Schválenie usmernení obsahujúcich digitálny model vykonávania domácej starostlivosti

M6C1 – 5

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Míľnik

Zmluva o inštitucionálnom rozvoji schválená ministerstvom zdravotníctva a regiónov

M6C1 – 10

Investícia 1.3: Posilnenie strednej zdravotnej starostlivosti a jej zariadení (komunitné nemocnice)

Míľnik

Schválenie zmluvy o inštitucionálnom rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo)

M6C2 – 5

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Míľnik

Schválenie zmluvy o inštitucionálnom rozvoji

 

Suma splátky

12643678161 EUR

2.3. Tretia splátka (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M2C1 – 18

Investícia 3.1: Zelené ostrovy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nariadenia riaditeľa

M2C1 – 20

Investícia 3.2: Zelené spoločenstvá

Míľnik

Zadávanie (všetkých) verejných zákaziek na výber zelených spoločenstiev

M5C2 – 17

Investícia 5 – Mestské integrované plány – fond EIB – fond fondu

Míľnik

Investičnú stratégiu fondu schvaľuje ministerstvo financií (MEF).

M1C1 – 123

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INPS – služby/obsah T1 „Jedno kliknutie podľa návrhu“

M1C1 – 124

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INPS – Zamestnanci so zlepšenými zručnosťami v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT) T1

M1C3 – 30

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Tematické fondy Európskej investičnej banky: Vyplatenie do fondu v celkovej výške 350000000 EUR.

M1C3 – 31

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Národný fond cestovného ruchu: Vyplatenie do fondu v celkovej výške 150000000 EUR na kapitálovú podporu.

M2C3 – 9

Investícia 3.1: Podpora účinného diaľkového vykurovania

Míľnik

Zákazky na zlepšenie vykurovacích sietí zadáva ministerstvo pre ekologickú transformáciu na základe postupu verejného obstarávania.

M2C4 – 19

Investície. 3.1: Ochrana a zveľaďovanie mestských a prímestských lesov

Cieľ

Rastlinné stromy na ochranu a zhodnocovanie mestských a prímestských zelených plôch T1

M2C4 – 24

Investícia 3.4. Sanácia „pôdy osirotených lokalít“

Míľnik

Právny rámec pre sanáciu opustených lokalít

M3C1 – 3

Investícia 1.1 – Vysokorýchlostné železničné spojenia na juhu pre osobnú a nákladnú dopravu

Míľnik

Zadanie zákazky na výstavbu vysokorýchlostnej železničnej trate na tratiach Napoli-Bari a Palermo – Catania

M3C1 – 12

Investícia 1.4 – Zavedenie Európskeho systému riadenia železničnej dopravy (ERTMS)

Míľnik

Zadávanie zákaziek na Európsky systém riadenia železničnej dopravy

M3C2 – 8

Investícia 1.1: Zelené prístavy zásahy v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti v prístavoch

Cieľ

Zelené prístavy prideľovanie prác

M4C1 – 29

Reforma 1.7: Reforma regulácie bývania pre študentov a investovanie do bývania pre študentov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti reformy právnych predpisov v oblasti bývania pre študentov.

M5C2 – 13

Investícia 5 – Mestské integrované plány – všeobecné projekty

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti investičného plánu pre projekty obnovy miest v metropolitných oblastiach

M6C2 – 7

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek

 

Suma splátky

9825328389 EUR



2.4.Štvrtá splátka (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C1 – 125

Investícia 1.2 – Umožnenie cloud computingu pre miestnu platobnú agentúru

Míľnik

Zadanie (všetkých) verejných výziev na predkladanie ponúk v rámci cloud computingu pre miestnu verejnú správu

M1C2 – 22

Investícia 4: Satelitné technológie a vesmírne hospodárstvo

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na projekty v oblasti satelitnej technológie a vesmíru

M2C2 – 48

Investícia 3.1 Výroba vodíka v opustených priemyselných areáloch (vodíkové údolia)

Míľnik

Zadanie všetkých verejných zákaziek na projekty výroby vodíka v opustených priemyselných oblastiach

M2C2 – 50

Investícia 3.2 Využívanie vodíka v ťažko dekarbonizovateľných priemyselných odvetviach

Míľnik

Dohoda na podporu prechodu z metánu na ekologický vodík

M5C2 – 21

Investícia 7 – Projekt Šport a sociálne začlenenie

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na projekty v oblasti športu a sociálneho začlenenia na základe verejnej výzvy na predkladanie návrhov

M1C3 – 20

Investícia 3.2: Rozvoj filmového priemyslu (projekt Cinecittà)

Míľnik

Podpísanie zmlúv medzi vykonávajúcim subjektom Cinecittà SPA a spoločnosťami v súvislosti s výstavbou deviatich štúdií

M2C4 – 21

Investícia 3.3 Renaturácia oblasti Po

Míľnik

Revízia právneho rámca pre intervencie na renaturáciu oblasti Pád

M4C1 – 28

Reforma 1.7: Reforma regulácie bývania pre študentov a investovanie do bývania pre študentov

Míľnik

Zadanie pôvodných zákaziek na vytvorenie ďalších ubytovacích jednotiek na spanie (lôžok)

M4C2 – 12

Investícia 2.1: DÔLEŽITÝ PROJEKT SPOLOČNÉHO EURÓPSKEHO ZÁUJMU

Míľnik

Zoznam účastníkov projektov dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu sa finalizuje do 30. júna 2023.

M4C2 – 16

Investícia 3.1 Výskumné a inovačné infraštruktúry

Cieľ

Počet financovaných infraštruktúr

M5C1 – 18

Investícia 5 – Zakladanie podnikov žien

Cieľ

Podnikom bola vyčlenená finančná podpora

M6C2 – 14

Investícia 2.2: Rozvoj technicko-profesijných, digitálnych a manažérskych zručností odborníkov v systéme zdravotnej starostlivosti

Cieľ

Udeľujú sa štipendiá na špecifickú odbornú prípravu v oblasti všeobecnej lekárskej praxe.

 

Suma splátky

16611453220 EUR

2.5.Piata splátka (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M2C3 – 5

Investícia 1.1: Výstavba nových škôl prostredníctvom výmeny budov

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na výstavbu nových škôl prostredníctvom výmeny budov na modernizáciu energie v školských budovách na základe postupu verejného obstarávania

M2C4 – 28

Investícia 4.1. Investície do primárnej vodohospodárskej infraštruktúry na zabezpečenie dodávok vody

Míľnik

Pridelenie finančných prostriedkov na všetky projekty (na investície do primárnej vodohospodárskej infraštruktúry a na zabezpečenie dodávok vody)

M2C4 – 30

Investícia 4.2. Zníženie strát vo vodovodných sieťach vrátane digitalizácie a monitorovania sietí

Míľnik

Prideľovanie finančných prostriedkov všetkým projektom na intervencie vo vodovodných distribučných sieťach vrátane digitalizácie a monitorovania sietí

M1C1 – 14

Investícia 1.6.5: Digitalizácia Štátnej rady

Cieľ

Štátna rada – dostupné súdne dokumenty na analýzu v dátovom sklade T1

M1C1 – 16

Investícia 1.6.5: Digitalizácia Štátnej rady

Cieľ

Štátna rada – dostupné súdne dokumenty na analýzu v dátovom sklade T2

M1C1 – 126

Investícia 1.4.3 – Prijatie rozšírenia platformových služieb PagoPA a aplikácie „IO“

Cieľ

Rozšírenie využívania platformových služieb PagoPA T1

M1C1 – 127

Investícia 1.4.3 – Prijatie rozšírenia platformových služieb PagoPA a aplikácie „IO“

Cieľ

Rozšírenie adopcie aplikácie T1

M1C1 – 128

Investícia 1.4.5 – Digitalizácia verejných oznamov

Cieľ

Rozšírenie počtu digitálnych verejných oznámení T1

M1C1 – 129

Investícia 1.6.1 – Digitalizácia ministerstva vnútra

Cieľ

Ministerstvo vnútra – Úplne rekonštruované a digitalizované procesy T1

M1C1 – 130

Investícia 1.6.2 – Digitalizácia ministerstva spravodlivosti

Cieľ

Digitalizované súdne spisy T1

M1C1 – 131

Investícia 1.6.2 – Digitalizácia ministerstva spravodlivosti

Míľnik

Vedomostné systémy justičného dátového jazera T1

M1C1 – 132

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INPS – služby/obsah T2 „Jedno kliknutie podľa návrhu“

M1C1 – 133

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INPS – Zamestnanci so zlepšenými zručnosťami v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT) T2

M1C1 – 134

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INAIL – Úplne rekonštruované a digitalizované procesy/služby T1

M1C1 – 135

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Ministerstvo obrany – Digitalizácia postupov T1

M1C1 – 136

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Ministerstvo obrany – Digitalizácia certifikátov T1

M1C1 – 137

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Míľnik

Ministerstvo obrany – spustenie inštitucionálnych webových portálov a intranetových portálov

M1C1 – 138

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Ministerstvo obrany – Migrácia aplikácií, ktoré nemajú kritický význam, do riešenia na úplnú ochranu informácií prostredníctvom otvorenosti infraštruktúry (S.C.I.P.I.O.) T1

M1C2 – 29

Investícia 5.2: Konkurencieschopnosť a odolnosť dodávateľských reťazcov

Cieľ

Schválené zmluvy o vývoji

M2C1 – 15bis

Reforma 1.2 Národný program odpadového hospodárstva: Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení

Cieľ

Zníženie počtu nelegálnych skládok (T2)

M2C1 – 15ter

Reforma 1.2 Národný program odpadového hospodárstva: Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení

Cieľ

Regionálne rozdiely v triedenom zbere

M2C1 – 15 kv.

Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti povinnosti triedeného zberu biologického odpadu

M2C2 – 24

Investícia 4.2 Vývoj rýchlych systémov hromadnej dopravy

Míľnik

Zadanie všetkých verejných zákaziek na vybudovanie metra, električkovej, trolejbusovej a lanovej metropolitnej oblasti

M2C2 – 32

Investícia 4.4.1: Posilnenie regionálneho vozového parku verejnej autobusovej dopravy autobusmi s nulovými emisiami

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na posilnenie regionálneho vozového parku verejnej autobusovej dopravy s nízkopodlažnými autobusmi s nulovými emisiami

M2C3 – 7

Investícia 1.2 – Výstavba budov, rekvalifikácia a posilnenie nehnuteľného majetku pri výkone spravodlivosti

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na výstavbu nových budov, rekvalifikáciu a posilnenie nehnuteľného majetku výkonu spravodlivosti podpisuje verejný obstarávateľ na základe verejného obstarávania.

M2C4 – 33

Investícia 4.3 Investície do odolnosti zavlažovacieho agrosystému pre lepšie hospodárenie s vodnými zdrojmi

Míľnik

Pridelenie finančných prostriedkov na všetky projekty zamerané na odolnosť zavlažovacieho agrosystému v záujme lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi

M2C4 – 36

Investícia 4.4 Investície do kanalizácie a čistenia

Míľnik

Zadanie všetkých verejných zákaziek na kanalizáciu a čistenie

M3C1 – 4

Investícia 1.1 – Vysokorýchlostné železničné spojenia na juhu pre osobnú a nákladnú dopravu

Míľnik

Zadanie zákazky na výstavbu vysokorýchlostnej železničnej trate na tratiach Salerno Reggio Calabria

M3C1 – 17

Investícia 1.7 – Modernizácia, elektrifikácia a odolnosť železníc na juhu

Cieľ

150 km dokončených prác súvisiacich s modernizáciou, elektrifikáciou a odolnosťou železníc na juhu, ktoré sú pripravené na fázu schvaľovania a prevádzky.

M4C2 – 5

Investícia 1.1: Výskumné projekty významného národného záujmu (PRIN)

Cieľ

Počet udelených výskumných projektov

M6C1 – 8

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Cieľ

Aspoň jeden projekt telemedicíny pridelený každému regiónu (vzhľadom na projekty, ktoré sa budú realizovať v jednotlivých regiónoch, ako aj projekty, ktoré sa môžu rozvíjať v rámci konzorcií medzi regiónmi)

 

Suma splátky

9030593086 EUR



2.6.Šiesta splátka (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M3C1 – 10

Investícia 1.3 – Diagonálne spojenia

Míľnik

Zadanie zákazky na vybudovanie spojení na tratiach Orte – Falconara a Taranto – Metaponto – Potenza – Battipaglia

M7 – 35

Investícia 13: Fáza 1 Jadranskej linky (kompresorová stanica Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Míľnik

Prijatie a aktualizácia príslušných posúdení vplyvov na životné prostredie (VIncA)

M7 – 40

Investícia 15: Transizione 5.0

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu, ktorým sa stanovujú kritériá oprávnených intervencií

M2C1 – 15

Reforma 1.2 Národný program odpadového hospodárstva

Cieľ

Zníženie počtu nelegálnych skládok (T1)

M2C1 – 16bis

Reforma 1.2 Národný program odpadového hospodárstva

Cieľ

Nelegálne skládky

M2C1 – 22

Investícia 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu zmlúv o dodávateľských reťazcoch pre agropotravinárske odvetvia, odvetvia rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a odchovní rastlín

Míľnik

Vykonávacia dohoda

M2C2 – 31

Investícia 4.4.3: Obnova vozového parku pre veliteľstvo národného hasičského zboru

Míľnik

Zadanie všetkých verejných zákaziek na obnovu vozového parku pre veliteľstvo národného hasičského zboru

M2C4 – 6

Investícia 3.2: Digitalizácia národných parkov

Cieľ

Administratívne zjednodušenie a rozvoj digitálnych služieb pre návštevníkov národných parkov a chránených morských oblastí

M3C2 – 10

Reforma 2.2: Zriadenie národnej digitálnej logistickej platformy s cieľom zaviesť digitalizáciu služieb nákladnej a/alebo osobnej dopravy

Míľnik

Národná platforma digitálnej logistiky

M6C2 – 15

Investícia 2.2: Rozvoj technicko-profesijných, digitálnych a manažérskych zručností odborníkov v systéme zdravotnej starostlivosti

Cieľ

Udeľujú sa ďalšie štipendiá na osobitnú odbornú prípravu v oblasti všeobecnej lekárskej praxe.

M7 – 36

Investícia 13: Fáza 1 Jadranskej linky (kompresorová stanica Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Míľnik

Zadávanie zákaziek

M7 – 38

Investícia 14: Infraštruktúra cezhraničného vývozu plynu

Míľnik

Zadávanie zákaziek

 

Suma splátky

7908481227 EUR

2.7.Siedme zriadenie (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C1 – 139

Investícia 1.2 – Umožnenie cloud computingu pre miestnu platobnú agentúru

Cieľ

Cloudové povolenie pre miestnu verejnú správu T1

M2C2 – 25

Investícia 4.2 Vývoj rýchlych systémov hromadnej dopravy

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na nákup železničných koľajových vozidiel s nulovými emisiami a intervencie na modernizáciu infraštruktúry systémov rýchlej hromadnej dopravy

M2C4 – 11

Investícia 2.1.a. Opatrenia na znižovanie povodňových a hydrogeologických rizík – intervencie v mestách Emilia Romagna, Toskánsko a Marche

Míľnik

Identifikácia zásahov prostredníctvom nariadenia (vyhlášok) komisára pre núdzové situácie

M7 – 46

Investícia 17: Finančný nástroj na energetickú obnovu bytových domov

Míľnik

Vymedzenie cieľa referenčného rámca

M1C1 – 140

Investícia 1.4.1 – Občianske skúsenosti – Zlepšenie kvality a použiteľnosti digitálnych verejných služieb

Cieľ

Zlepšenie kvality a použiteľnosti digitálnych verejných služieb T1

M1C1 – 141

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Digitalizácia postupov ministerstva obrany T2

M1C1 – 142

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Digitalizácia certifikátov ministerstva obrany T2

M1C1 – 143

Investícia 1.6.4 – Digitalizácia ministerstva obrany

Cieľ

Ministerstvo obrany – Migrácia kritických aplikácií misie a aplikácií, ktoré nesúvisia s misiou, do riešenia na úplnú ochranu informácií prostredníctvom otvorenosti infraštruktúry (S.C.I.P.I.O.) T2

M1C2 – 19

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľ

Ostrovy s ultraširokopásmovým pripojením

M1C3 – 27

Investícia – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pre veľké turistické podujatia

Cieľ

Počet kultúrnych a turistických lokalít, ktorých rekvalifikácia dosiahla v priemere 50 % spoločnosti Stato Avanzamento Lavori (SAL) (prvá skupina)

M2C1 – 16ter

Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení

Cieľ

Regionálne rozdiely v podieloch triedeného zberu

M2C1 – 25

Investícia 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu zmlúv o dodávateľských reťazcoch pre agropotravinárske odvetvia, odvetvia rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a odchovní rastlín

Míľnik

Ministerstvo previedlo celkovú sumu zdrojov

M2C2 – 9

Investícia 2.1 Posilnenie inteligentných sietí

Cieľ

Inteligentné siete – Zvýšiť kapacitu siete na distribúciu energie z obnoviteľných zdrojov

M2C2 – 34

Investícia 4.4.1: Posilnenie regionálneho vozového parku verejnej autobusovej dopravy autobusmi s nulovými emisiami

Cieľ

Počet nízkopodlažných autobusov s nulovými emisiami registrovaných T1

M2C2 – 34bis

Investícia 4.4.2: Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy (vlaky s nulovými emisiami a univerzálna služba)

Cieľ

Počet vlakov s nulovými emisiami

M2C2 – 38bis

Investícia 5.1: Podpora výrobného systému pre ekologickú transformáciu, emisne neutrálne technológie a konkurencieschopnosť a odolnosť strategických dodávateľských reťazcov

Míľnik

Vykonávacia dohoda

M2C2 – 39

Investícia 5.1. Podpora výrobného systému pre ekologickú transformáciu, emisne neutrálne technológie a konkurencieschopnosť a odolnosť strategických dodávok

Míľnik

Talianske ministerstvo podnikov a Made ukončilo prevod finančných prostriedkov spoločnosti Invitalia S.p.A.

M2C2 – 42bis

Investícia 5.4 – Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu (ďalej len „GTF“)

Míľnik

Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu

M2C2 – 44

Investícia 1.1 Rozvoj agrovoltaických systémov

Míľnik

Zadávanie všetkých verejných zákaziek na inštaláciu fotovoltických solárnych panelov v agrovoltaických systémoch

M2C4 – 22

Investícia 3.3 Renaturácia oblasti Po

Cieľ

Zníženie umelosti riečneho dna na renaturáciu oblasti Pád T1

M2C4 – 31

Investícia 4.2. Zníženie strát vo vodovodných sieťach vrátane digitalizácie a monitorovania sietí

Cieľ

Zásahy do vodovodných distribučných sietí vrátane digitalizácie a monitorovania sietí T1

M2C4 – 34

Investícia 4.3 Investície do odolnosti zavlažovacieho agrosystému pre lepšie hospodárenie s vodnými zdrojmi

Cieľ

Intervencie v záujme odolnosti zavlažovacieho agrosystému v záujme lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi T1

M2C4 – 35

Investícia 4.3 Investície do odolnosti zavlažovacieho agrosystému pre lepšie hospodárenie s vodnými zdrojmi

Cieľ

Intervencie v záujme odolnosti zavlažovacieho agrosystému v záujme lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi T1

M3C1 – 15

Investícia 1.5 – Posilnenie metropolitných uzlov a kľúčových vnútroštátnych prepojení

Cieľ

700 km modernizovaných traťových úsekov postavených na metropolitných uzloch a kľúčových vnútroštátnych spojeniach

M3C1 – 19

Investícia 1.8 – Modernizácia železničných staníc (riadenie RFI; na juhu)

Cieľ

Modernizované a prístupné železničné stanice

M4C2 – 21bis

Investícia 3.2 – Kapitálová injekcia do Fondu na digitálnu transformáciu (DTF)

Míľnik

Kapitálová injekcia do Fondu pre digitálnu transformáciu

M5C3 – 12

Investícia 1.4: Investície do infraštruktúry pre osobitnú hospodársku zónu

Cieľ

Začiatok prác na projektoch intervencií v oblasti infraštruktúry v osobitných hospodárskych zónach

M6C1 – 7

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Cieľ

Plne funkčné koordinačné centrá (druhá séria)

M7 – 43

Investícia 16: Podpora MSP na vlastnú výrobu z obnoviteľných zdrojov energie

Míľnik

Vykonávacia dohoda

M7 – 44

Investícia 16: Podpora MSP na vlastnú výrobu z obnoviteľných zdrojov energie

Míľnik

Ministerstvo podnikov a Made v Taliansku dokončilo prevod finančných prostriedkov do Invitalie

M2C4 – 20

Investície. 3.1: Ochrana a zveľaďovanie mestských a prímestských lesov

Cieľ

Rastlinné stromy na ochranu a zhodnocovanie mestských a prímestských zelených plôch T2

 

Suma splátky

15715972025 EUR



2.8.Ôsma splátka (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M7 – 47

Investícia 17: Finančný nástroj na energetickú obnovu bytových domov

Míľnik

Vykonávacia dohoda

M7 – 48

Investícia 17: Finančný nástroj na energetickú obnovu bytových domov

Míľnik

Ministerstvo dokončilo investíciu

M1C1 – 146

Investícia 1.4.4 – Rozšírenie prijatia národných platforiem digitálnej identity (SPID, CIE) a národného registra (ANPR)

Cieľ

Národná platforma digitálnej identity (CIE)

M1C3 – 16

Investícia – 2.1 Atraktívnosť malých historických miest

Míľnik

Prijatie dekrétu (vyhlášok) o kótovaní firiem podporovaných v malých historických mestách

M2C4 – 9

Investícia 1.1. Zavedenie pokročilého a integrovaného systému monitorovania a prognózovania

Míľnik

Systém monitorovania a prognóz je prístupný

M2C4 – 26

Investícia 3.5. Obnova a ochrana morského dna a morských biotopov

Cieľ

Obnova a ochrana morského dna a morských biotopov

M4C2 – 6

Investícia 1.1: Výskumné projekty významného národného záujmu (PRIN)

Míľnik

Uverejnenie dekrétu (vyhlášok), ktorým sa udeľujú projekty

M4C2 – 7

Investícia 1.1: Výskumné projekty významného národného záujmu (PRIN)

Cieľ

Počet prijatých výskumných pracovníkov na dobu určitú

M4C2 – 8

Investícia 1.3: Partnerstvá rozšírené na univerzity, výskumné centrá, spoločnosti a financovanie základných výskumných projektov

Cieľ

Počet podpísaných výskumných partnerstiev

M4C2 – 22

Investícia 2.1: DÔLEŽITÝ PROJEKT SPOLOČNÉHO EURÓPSKEHO ZÁUJMU

Cieľ

Počet podporených projektov

M6C1 – 6

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Cieľ

Liečba domácej starostlivosti

Suma splátky

11184566013 EUR

2.9.Deviata splátka (pôžičková podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M1C1 – 145

Investícia 1.4.4 – Možnosť rozšíriť národnú platformu digitálnej identity (SPID, CIE) a národný register (ANPR)

Cieľ

Národná platforma digitálnej identity (CIE) a národný register (ANPR)

M1C3 – 28

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Počet podnikov cestovného ruchu podporovaných grantom a/alebo daňovým úverom na infraštruktúru a/alebo služby;

M1C3 – 32

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Počet podnikov, ktoré sa majú podporiť prostredníctvom záručného fondu pre MSP

M3C1 – 5

Investícia 1.1 – Vysokorýchlostné železničné spojenia na juhu pre osobnú a nákladnú dopravu 

Cieľ

Vysokorýchlostná železnica na tratiach Napoli-Bari a Palermo – Catania

M6C1 – 9

Investícia 1.2: Domov ako prvé miesto starostlivosti a telemedicíny

Cieľ

Pomoc prostredníctvom nástrojov telemedicíny

M6C2 – 8

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Cieľ

Nemocnice sú digitalizované (DEA – Núdzové a prijímacie oddelenia – úroveň I a úroveň II)

M6C2 – 11

Investícia 1.3: Posilnenie technologickej infraštruktúry a nástrojov na zber údajov, spracovanie údajov, analýzu a simuláciu údajov

Cieľ

Všeobecní lekári, ktorí vypĺňajú elektronickú zdravotnú evidenciu.

M1C3 – 33

Investícia 4.2 Fondy na konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Fondo Rotativo: Právna dohoda podpísaná s konečnými príjemcami

M1C3 – 9bis

Investícia 4.1 Centrum digitálneho cestovného ruchu

Cieľ

Registrácia prevádzkovateľov cestovného ruchu v centre digitálneho cestovného ruchu a prístup k službám, ktoré centrum poskytuje

M1C3 – 18

Investícia 2.3 Programy na posilnenie identity miest, parkov a historických záhrad

Cieľ

Počet preradených parkov a historických záhrad

M2C1 – 23

Investícia 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu zmlúv o dodávateľských reťazcoch pre agropotravinárske odvetvia, odvetvia rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a odchovní rastlín

Míľnik

Zdroje prevedené na ISMEA a zmena vykonávacej dohody

M4C1 – 31

Investícia 5: Fond bývania pre študentov

Míľnik

Vykonávacia dohoda

M5C1 – 19bis

Investícia 5 – Zakladanie podnikov žien

Míľnik

Vykonávacia dohoda a prevod do Invitalie

M1C2 – 30

Investícia 7 – Národný fond pre konektivitu

Míľnik

Vykonávacia dohoda

M2C1 – 26

Investícia 4: Poľnohospodársko-politické parkovacie zariadenie

Míľnik

Vykonávacia dohoda

M5C2 – 18

Investícia 5 – Mestské integrované plány – fond EIB – fond fondu

Cieľ

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami na investičnú hodnotu príslušných projektov vo výške najmenej 545 000 000 EUR

 

Suma splátky

7118464154 EUR

2.10.Desiata fáza (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

M2C3 – 6

Investícia 1.1: Výstavba nových škôl prostredníctvom výmeny budov

Cieľ

Prostredníctvom výmeny budov sa vybuduje najmenej 166 nových škôl.

M2C3 – 8

Investícia 1.2 – Rekvalifikácia verejného nehnuteľného majetku čiastočne alebo úplne využívaného výkonom spravodlivosti

Cieľ

Vykonané práce na najmenej 289 000 m² verejného nehnuteľného majetku

M2C3 – 10

Investícia 3.1: Podpora účinného diaľkového vykurovania

Cieľ

Vybudovanie alebo rozšírenie sietí diaľkového vykurovania s cieľom znížiť spotrebu energie

M2C4 – 23

Investícia 3.3 Renaturácia oblasti Po

Cieľ

Zníženie umelosti riečneho dna na renaturáciu oblasti Pád T2

M2C4 – 25

Investícia 3.4. Sanácia „pôdy osirotených lokalít“

Cieľ

Revitalizácia opustených lokalít

M2C4 – 29

Investícia 4.1. Investície do primárnej vodohospodárskej infraštruktúry na zabezpečenie dodávok vody

Cieľ

Dokončenie prác na vodohospodárskej infraštruktúre

M2C4 – 38

Investícia 4.4 Investície do kanalizácie a čistenia

Cieľ

Zásahy do kanalizácie a čistenia T2

M5C2 – 20

Investícia 6 – Inovačný program pre kvalitu bývania

Cieľ

Počet vybudovaných, zakúpených alebo zrenovovaných bytových jednotiek

M1C1 – 151

Investícia 1.4.5 – Digitalizácia verejných oznamov

Cieľ

Rozšírenie digitálnych verejných oznámení T2

M1C1 – 155

Investícia 1.6.3 – Digitalizácia Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) a Národného inštitútu poistenia proti pracovným úrazom (INAIL)

Cieľ

INAIL – Rekonštruované a digitalizované procesy/služby T2

M1C2 – 15

Investícia 2: Inovácia a technológia mikroelektroniky

Cieľ

Výrobná kapacita substrátov z karbidu kremíka

M1C2 – 17

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľ

Čísla domov s pripojením 1 Gb/s

M1C2 – 18

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľ

Školské budovy a zdravotnícke zariadenia s pripojením 1 Gb/s

M1C2 – 20

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľ

Mimomestské cesty a koridory aktivované s pokrytím 5G

M1C2 – 21

Investícia 3: Rýchle internetové pripojenie (širokopásmové pripojenie a 5G)

Cieľ

Možné oblasti zlyhania trhu s pokrytím 5G

M1C3 – 21

Investícia 3.2: Rozvoj filmového priemyslu (projekt Cinecittà)

Cieľ

Počet vybudovaných alebo obnovených štúdií

M1C3 – 36

—Investícia – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU na turistické veľké podujatia

Cieľ

Počet intervencií v kultúrnych a turistických lokalitách

M2C1 – 16

Investícia 1.1 – Realizácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení

Cieľ

Nelegálne skládky

M2C1 – 19

Investícia 3.1: Zelené ostrovy

Cieľ

Realizácia integrovaných projektov na malých ostrovoch

M2C1 – 21

Investícia 3.2: Zelené spoločenstvá

Cieľ

Vykonávacie projekty v zelených spoločenstvách

M2C1 – 24

Investícia 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu zmlúv o dodávateľských reťazcoch pre agropotravinárske odvetvia, odvetvia rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a odchovní rastlín

Cieľ

Právne dohody s konečnými príjemcami

M2C2 – 5

Investícia 1.4 Vývoj biometánu podľa kritérií na podporu obehového hospodárstva

Míľnik

Vykonávacia dohoda, právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

M2C2 – 17

Investícia 3.4 Testovanie vodíka pre železničnú mobilitu a cestnú dopravu

Cieľ

Počet vybudovaných vodíkových čerpacích staníc

M2C2 – 19

Investícia 3.5 Výskum a vývoj vodíka

Cieľ

Počet projektov výskumu a vývoja v oblasti vodíka

M2C2 – 26

Investícia 4.2 Vývoj rýchlych systémov hromadnej dopravy

Míľnik

Vybudovaná alebo zmodernizovaná verejná infraštruktúra pre rýchly rozvoj hromadnej dopravy, zakúpené železničné koľajové vozidlá

M2C2 – 35 bis

Investícia 4.4.2: Posilnenie vozového parku regionálnej verejnej železničnej dopravy (vlaky s nulovými emisiami a univerzálna služba)

Cieľ

Počet registrovaných vlakov

M2C2 – 40

Investícia 5.1. Podpora výrobného systému pre ekologickú transformáciu, emisne neutrálne technológie a konkurencieschopnosť a odolnosť strategických dodávateľských reťazcov

Cieľ

Dodatok k vykonávacej dohode, právne dohody podpísané s konečnými príjemcami

M2C2 – 43

Investícia 5.4 – Kapitálová injekcia do Fondu pre zelenú transformáciu (ďalej len „GTF“)

Míľnik

Prijatie správy

M2C2 – 47

Investícia 1.2 Podpora obnoviteľných zdrojov energie pre energetické spoločenstvá a spoločne konajúcich samospotrebiteľov energie z obnoviteľných zdrojov

Cieľ

Inštalácia novej kapacity na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie v energetických spoločenstvách a spoločne konajúcich samospotrebiteľoch energie z obnoviteľných zdrojov

M2C2 – 49

Investícia 3.1 Výroba vodíka v opustených priemyselných areáloch (vodíkové údolia)

Cieľ

Realizovaný projekt

M2C2 – 53

Investícia 5.2 Vodík

Cieľ

Postavený priemyselný závod

M2C4 – 6bis

Investícia 3.2: Digitalizácia národných parkov

Míľnik

Vykonané intervencie týkajúce sa ochrany prírody a monitorovania poskytnutých prírodných zdrojov

M2C4 – 11bis

Investícia 2.1.a. Opatrenia na znižovanie povodňových a hydrogeologických rizík – intervencie v mestách Emilia Romagna, Toskánsko a Marche

Cieľ

Realizované projekty

M2C4 – 13

Investícia 2.1b – Opatrenia na zníženie povodňových a hydrogeologických rizík

Cieľ

Vykonané intervencie typu D a typu E

M2C4 – 20bis

Investície. 3.1: Ochrana a zveľaďovanie mestských a prímestských lesov

Cieľ

Rastlinné stromy na ochranu a zhodnocovanie mestských a prímestských zelených plôch T3

M2C4 – 34bis

Investícia 4.3 Investície do odolnosti zavlažovacieho agrosystému pre lepšie hospodárenie s vodnými zdrojmi

Cieľ

Intervencie v záujme odolnosti zavlažovacieho agrosystému v záujme lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi T1

M3C1 – 6

Investícia 1.1 – Vysokorýchlostné železničné spojenia na juhu pre osobnú a nákladnú dopravu

Cieľ

Vysokorýchlostná železnica na tratiach Napoli – Bari, Salerno-Reggio Calabria, Palermo – Catania

M3C1 – 9

Investícia 1.2 – Vysokorýchlostné trate na severe spájajúce zvyšok Európy

Cieľ

Vysokorýchlostná železnica na tratiach Brescia – Verona – Vicenza – Padova; Ligúria-Alpi.

M3C1 – 11

Investícia 1.3 – Diagonálne spojenia

Cieľ

Vysokorýchlostná železnica na tratiach Orte – Falconara a Taranto – Metaponto – Potenza – Battipaglia

M3C1 – 14

Investícia 1.4 – Zavedenie Európskeho systému riadenia železničnej dopravy (ERTMS)

Cieľ

2 785 km železničných tratí vybavených Európskym systémom riadenia železničnej dopravy

M3C1 – 20

Investícia 1.8 – Modernizácia železničných staníc (riadenie RFI; na juhu)

Cieľ

Modernizované a prístupné železničné stanice

M3C1 – 26

Reforma 1.3 – Podpora efektívnosti železničnej infraštruktúry v Taliansku

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti primárnych sekundárnych právnych predpisov (a prijatie vykonávacích aktov)

M4C1 – 30

Reforma 1.7: Reforma regulácie bývania pre študentov a investovanie do bývania pre študentov

Cieľ

Vytvorené ubytovacie jednotky pre študentov na spanie

M4C2 – 9

Investícia 1.4: Vytvorenie „vnútroštátnych lídrov v oblasti výskumu a vývoja“ v oblasti niektorých kľúčových podporných technológií

Cieľ

Národné centrá ukončili svoje výskumné činnosti

M4C2 – 14

Investícia 2.3: /Centrá prenosu technológií

Cieľ

Vyplatenie finančnej hodnoty 330 000 000 EUR .

M4C2 – 16 bis

Investícia 3.1: Výskumné a inovačné infraštruktúry

Cieľ

Počet výskumných a inovačných infraštruktúr, ktoré ukončili svoje činnosti

M4C2 – 18 bis

Položka1.5: „Inovačné ekosystémy pre udržateľnosť“, budovanie „územných lídrov výskumu a vývoja“

Cieľ

Činnosti vykonávané inovačnými ekosystémami

M4C2 – 21

Investícia 3.2 – Kapitálová injekcia do Fondu na digitálnu transformáciu (DTF)

Míľnik

Prijatie správy

M5C2 – 12

Investícia 4 – Investície do projektov obnovy miest zamerané na zníženie situácií marginalizácie a sociálnej degradácie

Cieľ

Projekty na zásahy v oblasti obnovy miest, ktoré sa vzťahujú na obce

M5C2 – 14

Investícia 5 – Mestské integrované plány – všeobecné projekty

Cieľ

Dokončenie integrovaných projektov plánovania v metropolitných mestách

M5C2 – 16

Investícia 5 – Mestské integrované plány – Prekonanie nelegálnych osád v boji proti pracovnému vykorisťovaniu v poľnohospodárstve

Cieľ

Projekty týkajúce sa bývania pre pracovníkov v poľnohospodárstve a zriadenie platformy

M5C2 – 22

Investícia 7 – Šport a sociálne začlenenie

Cieľ

Vydané osvedčenia o dokončení prác

M5C3 – 13

Investícia 1.4: Investície do infraštruktúry pre osobitnú hospodársku zónu

Cieľ

Finalizácia intervencií v oblasti infraštruktúry v osobitných hospodárskych zónach.

M6C1 – 3

Investícia 1.1: Komunitné zdravotnícke domy na zlepšenie územnej zdravotnej pomoci

Cieľ

Služby komunitných zdravotníckych domov sa aktivujú

M6C1 – 11

Investícia 1.3: Posilnenie strednej zdravotnej starostlivosti a jej zariadení (komunitné nemocnice)

Cieľ

Komunitné nemocnice renovované, prepojené a technologicky vybavené

M6C2 – 6

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Cieľ

Dodanie veľkých diagnostických zariadení

M6C2 – 9

Investícia 1.1: Digitálna aktualizácia technologického vybavenia nemocníc

Cieľ

Dodatočné lôžka poskytované v ICU a menej intenzívna starostlivosť

M6C2 – 10

Investícia 1.2: Smerom k bezpečnej a udržateľnej nemocnici

Cieľ

Antiseizmické zásahy v nemocničných zariadeniach sú dokončené

M6C2 – 10 bis

Investícia 1.2: Smerom k bezpečnej a udržateľnej nemocnici

Cieľ

Vyplácanie zdrojov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti na projekty podľa článku 20 finančného zákona 67/88 – Healthcare Building

M6C2 – 12

Investícia 1.3: Posilnenie technologickej infraštruktúry a nástrojov na zber údajov, spracovanie údajov, analýzu a simuláciu údajov

Míľnik

Systém kariet zdravotného poistenia a infraštruktúra pre interoperabilitu elektronických zdravotných záznamov sú v prevádzke.

M6C2 – 13

Investícia 1.3: Posilnenie technologickej infraštruktúry a nástrojov na zber údajov, spracovanie údajov, analýzu a simuláciu údajov

Cieľ

V prípade väčšiny zdravotných záznamov sa používa elektronický zdravotný záznam.

M7 – 37

Investícia 13: Fáza 1 Jadranskej linky (kompresorová stanica Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Míľnik

Vydané osvedčenia o dokončení prác

M7 – 39

Investícia 14: Infraštruktúra cezhraničného vývozu plynu

Míľnik

Vydané osvedčenia o dokončení prác

M7 – 41

Investícia 15: Transizione 5.0

Cieľ

Poskytovanie zdrojov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

M7 – 42

Investícia 15: Transizione 5.0

Cieľ

Úspory energie v konečnej energetickej spotrebe 0,4 Mtoe v období 2024 – 2026

M7 – 45

Investícia 16: Podpora MSP na vlastnú výrobu z obnoviteľných zdrojov energie

Cieľ

Právne dohody s konečnými príjemcami

M7 – 49

Investícia 17: Finančný nástroj na energetickú obnovu bytových domov

Cieľ

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami

M1C3 – 29

Investícia 4.2: Fondy pre konkurencieschopnosť podnikov cestovného ruchu

Cieľ

Počet projektov v oblasti cestovného ruchu, ktoré sa majú podporiť prostredníctvom tematických fondov Európskej investičnej banky

M3C2 – 9

Investícia 1.1: Zelené prístavy zásahy v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti v prístavoch

Cieľ

Zelené prístavy dokončenie prác

M1C2 – 23bis

Investícia 4: Satelitné technológie a vesmírne hospodárstvo

Míľnik

Dokončenie projektov satelitnej technológie a vesmírnych projektov

M1C3 – 16bis

Investícia-2.1: Atraktívnosť malých historických miest

Cieľ

Projekty v oblasti kultúrnej obnovy malých historických miest

M1C3 – 17

Investície – 2.2 Ochrana a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny

Cieľ

Ukončené intervencie na ochranu a zlepšenie vidieckej architektúry a krajiny

M1C3 – 19

Investícia – 2.4 Seizmická bezpečnosť bohoslužobných miest, obnova FEC (Fondo Edifici di Culto) a útulkov pre umelecké diela (obnova umenia)

Cieľ

Intervencie v oblasti seizmickej bezpečnosti na miestach bohoslužieb, obnova dedičstva FEC (Fondo Edifici di Culto) a útulkov umeleckých diel

M2C1 – 10

Investícia 2.1: Logistický plán pre odvetvia agropotravinárstva, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a škôlok

Cieľ

Intervencie na zlepšenie logistiky v odvetviach agropotravinárstva, rybolovu a akvakultúry, lesného hospodárstva, kvetinárstva a škôlok

M2C1 – 16c

Investícia 1.1 – Implementácia nových zariadení na nakladanie s odpadom a modernizácia existujúcich zariadení a „hlavné“ projekty obehového hospodárstva

Cieľ

Skompletizované

M2C2 – 45

Investícia 1.1: Rozvoj agrovoltaických systémov

Míľnik

Vykonávacia dohoda, právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

M4C1 – 18

Investícia 1.1: Plán pre materské školy a predškolské zariadenia a služby vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve

Cieľ

Nové miesta aktivované pre služby vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve (od nuly do šiestich rokov)

M4C1 – 21

Investícia 1.2: Plán na predĺženie pracovného času na plný úväzok

Cieľ

Štruktúry na prijímanie študentov mimo školského času

M4C1 – 26

Investícia 3.3: Bezpečnosť školských budov a plán štrukturálnej obnovy

Cieľ

M2 zrekonštruovaných školských budov

M4C1 – 32

Investícia 5: Fond bývania pre študentov

Cieľ

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

M5C1 – 20

Investícia 5: Zakladanie ženských podnikov

Cieľ

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami

M5C2 – 6

Investícia 1 – Podpora zraniteľných osôb a predchádzanie inštitucionalizácii

Cieľ

Opatrenia na podporu zraniteľných osôb dokončené v sociálnych štvrtiach

M5C2 – 8

Investícia 2 – Autonómne modely pre osoby so zdravotným postihnutím

Cieľ

Prijímatelia absolvovali renováciu domáceho priestoru a/alebo zariadení IKT spolu s odbornou prípravou v oblasti digitálnych zručností

M5C2 – 10

Investícia 3 – Prvé bývanie a poštové stanice

Cieľ

Ľudia žijúci vo vážnej materiálnej deprivácii, ktorí sú zodpovední za projekty „bývanie ako prvé“ aspoň šesť mesiacov a poštové stanice

M1C2 – 31

Investícia 7 – Národný fond pre konektivitu

Míľnik

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

M1C2 – 32

Investícia 8 – Zložka členského štátu InvestEU

Míľnik

Podpísanie dohody o príspevku medzi vládou Talianska a Európskou komisiou

M1C2 – 33

Investícia 8 – Zložka členského štátu InvestEU

Cieľ

Operácie financovania alebo investičné operácie schválené investičným výborom InvestEU

M3C1 – 27

Reforma 1.3 – Podpora efektívnosti železničnej infraštruktúry v Taliansku

Míľnik

Finančný a podnikateľský plán pre štatút ROSCO a prevod zdrojov a aktív

M5C3 – 14

Investícia 1.5 – Schéma daňových úverov pre investície v južnom Taliansku a osobitnej hospodárskej zóne (SEZ)

Cieľ

Daňové úvery pre južné Taliansko a osobitnú hospodársku zónu (SEZ) poskytnuté firmám na základe daňových priznaní predložených v rokoch 2023 – 2025

M3C1 – 28

Investícia 1.10 – Posilnenie metropolitných uzlov, medziregionálnych a regionálnych železničných tratí

Cieľ

3 309 km modernizovaných úsekov trate vybudovaných

M2C4 – 40

Investícia 4.5 – Schéma grantov na investície do vodohospodárskej infraštruktúry

Cieľ

Spoločnosť Invitalia S.p.A. musí s konečnými príjemcami uzavrieť zákonné dohody o grante na sumu potrebnú na využitie 100 % investícií Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti do schémy (s prihliadnutím na poplatky za správu). Aspoň 40 % tohto financovania prispeje k plneniu cieľov v oblasti klímy pomocou metodiky uvedenej v prílohe VI k nariadeniu o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

Taliansko prevedie 1 200 000 000 EUR na nástroj Invitalia S.p.A.

M1C2 – 34

Investícia 9 – Prechod 4.0 – Rozšírenie

Cieľ

Prechod 4.0 dobropisov na dane poskytnutých firmám na základe dokumentov predložených v rokoch 2021 – 2026

M2C1 – 27

Investícia 4: Poľnohospodársko-politické parkovacie zariadenie

Míľnik

Právne dohody podpísané s konečnými príjemcami a dokončenie investícií

M2C4 – 39

Investícia 4.5 – Schéma grantov na investície do vodohospodárskej infraštruktúry

Míľnik

Nadobudnutie platnosti vykonávacej dohody

Suma splátky

19919595964 EUR



ODDIEL 3: ĎALŠIE OPATRENIA

1.Opatrenia na monitorovanierealizáciu plánu obnovyodolnosti

Monitorovanie a realizácia plánu obnovy a odolnosti Talianska sa uskutočňuje v súlade s týmito opatreniami.

Ako sa stanovuje v zákonnom dekréte č. 77 z 31. mája 2021, zmenenom zákonným dekrétom č. 13 z 24. februára 2023, vytvorí sa niekoľko koordinačných štruktúr na monitorovanie a realizáciu plánu. Zahŕňa to najmä: I) riadiaci výbor na vysokej úrovni („cabina di regia“) zriadený počas predsedníctva Rady ministrov, ktorého hlavnou úlohou je riadiť a koordinovať vykonávanie plánu; II) štruktúra misií zriadená počas predsedníctva Rady ministrov aspoň počas trvania plánu, splnomocnená konať ako centrálna koordinačná štruktúra na vykonávanie a monitorovanie plánu; III) technickú štruktúru na ministerstve hospodárstva a financií, ktorá vykonáva prevádzkové monitorovanie realizácie plánu, kontrolu správnosti postupov a výdavkov a podávanie správ, ako aj technickú a operačnú podporu vykonávacej fázy. Štruktúra pre úlohy na úrovni predsedníctva Rady ministrov slúži ako jednotné kontaktné miesto na vnútroštátnej úrovni pre Európsku komisiu. Ministerstvo hospodárstva a financií zabezpečuje hodnotenie výsledkov plánu. Sociálni partneri a iné zainteresované strany sa zúčastňujú na osobitných stretnutiach „cabina di regia“, aby sa zabezpečila ich účasť na vykonávaní plánu. Okrem toho sa na úrovni každej ústrednej správy zodpovednej za opatrenia zahrnuté do plánu určia koordinačné štruktúry, ktoré sú poverené riadením, monitorovaním, podávaním správ a kontrolou príslušných intervencií, a to aj v súvislosti s dohľadom nad vykonávaním a pokrokom pri dosahovaní míľnikov a cieľov. Napokon sa plánuje zavedenie mechanizmov presadzovania v prípade problémov s vykonávaním, a to aj prostredníctvom aktivácie substitučných právomocí voči správnym orgánom zodpovedným za opatrenia plánu, s cieľom zaručiť včasné a účinné vykonanie projektov a zavedú sa mechanizmy ex ante na riešenie konfliktov.

S cieľom posilniť administratívne kapacity na monitorovanie a vykonávanie sa plánuje nábor dočasných zamestnancov, a to aj vo vzťahu k ústredným správam zodpovedným za intervencie plánu a ministerstvu hospodárstva a financií (vrátane ústrednej koordinačnej štruktúry a odboru účtovníctva štátu), ako sa stanovuje v zákonnom dekréte č. 80 z 9. júna 2021, ako aj vo vzťahu k správam na juhu Talianska, od ktorých sa očakáva, že posilnia ľudský kapitál zapojený do plánovania a čerpania finančných prostriedkov EÚ, ako sa stanovuje najmä v zákone č. 178 z roku 2020. Prostriedky sa okrem toho prideľujú štruktúre pre úlohy zriadenej na úrovni predsedníctva Rady ministrov s cieľom zabezpečiť jej účinné fungovanie, ako sa stanovuje v zákonnom dekréte č. 13 z 24. februára 2023. Napokon sa predpokladá technická a operačná podpora ústrednej a miestnej správy pri realizácii projektov, a to aj prostredníctvom využívania verejných kapitálových spoločností, skupiny odborníkov na technickú pomoc a možnosti využitia externých odborných znalostí. Tieto opatrenia bude sprevádzať vykonávanie opatrení na zníženie byrokracie a zjednodušenie administratívnych postupov, ako sa stanovuje v zákonnom dekréte č. 77 z 31. mája 2021 a zákonnom dekréte č. 13 z 24. februára 2023.

V opatreniach sa takisto stanovuje používanie integrovaného informačného systému („ReGiS“). Jestvujúci útvar auditu, Generálny inšpektorát pre finančné vzťahy s Európskou úniou (IGRUE), v rámci ministerstva hospodárstva a financií je poverený koordináciou systémov auditu a vykonávaním kontrol s podporou Územného úradu pre štátne účty (RTS). S talianskou finančnou políciou Guardia di Finanza a príslušnými nezávislými orgánmi, ako je národná agentúra pre boj proti korupcii ANAC, sa ďalej uplatňujú posilnené dohody, čím sa posilní úloha, ktorú taliansky právny systém už pripisuje týmto orgánom v súvislosti s ochranou verejných financií vrátane financií od EÚ.



2.Opatrenia na poskytnutie plného prístupupodkladovým údajom Komisii

S cieľom poskytnúť Komisii úplný prístup k príslušným podkladovým údajom Taliansko zavedie tieto opatrenia.

Ministerstvo hospodárstva a financií pôsobí ako technická štruktúra na monitorovanie (vrátane monitorovania pokroku pri dosahovaní míľnikov a cieľov) a v prípade potreby na vykonávanie kontrolných a audítorských činností a na predkladanie správ a žiadostí o platby. Koordinuje podávanie správ o míľnikoch a cieľoch, príslušných ukazovateľoch, ale aj kvalitatívnych finančných informáciách a iných údajoch, napríklad o konečných príjemcoch. Kódovanie údajov prebieha na úrovni ústredných správnych orgánov zodpovedných za opatrenia plánu, ktoré o požadovaných údajoch informujú ministerstvo hospodárstva a financií. V súlade s článkom 24 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/241 Taliansko po splnení príslušných dohodnutých míľnikov a cieľov uvedených v oddiele 2.1 tejto prílohy predloží Komisii riadne odôvodnenú žiadosť o vyplatenie finančného príspevku a v relevantnom prípade aj úveru. Taliansko zabezpečí, aby Komisia mala na požiadanie úplný prístup k príslušným podkladovým údajom, ktoré podporujú riadne odôvodnenie žiadosti o platbu, a to na účely posúdenia žiadosti o platbu v súlade s článkom 24 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241, ako aj na účely auditu a kontroly.

(1)

 Okrem projektov v rámci tohto opatrenia v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré spĺňajú podmienky stanovené v prílohe III k technickému usmerneniu „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).

(2)

Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.

(3)

 Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.

(4)

Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.

(5) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(6)  Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(7) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(8) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(9)

S výnimkou a) projektov v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.

(10) Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené na bezodplatné prideľovanie kvót na činnosti patriace do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447
(11) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, kde sú tieto činnosti zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; pre ktoré sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia
(12) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo dodatočné vybavenie separovaného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; pre ktoré sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia
(13) S výnimkou a) projektov v rámci tohto opatrenia v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(14) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(15) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(16) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(17) S výnimkou a) projektov v rámci tohto opatrenia v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(18) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(19) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(20) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(21) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(22) Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené na bezodplatné prideľovanie kvót na činnosti patriace do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447
(23) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(24) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(25) Od konečných príjemcov zapojených do konkrétnych projektov sa vyžaduje, aby na účely výpočtu príspevku na klímu poskytli odôvodnenie vybranej oblasti intervencie pre každý podporovaný projekt spolu s opisom projektu. Na účely výpočtu príspevku v oblasti klímy koneční príjemcovia z kapitálových, kvázi kapitálových, podnikových dlhopisov alebo rovnocenných nástrojov, ktoré nie sú zamerané na konkrétne projekty, poskytnú odôvodnenie vybranej oblasti (oblastí) intervencie. Implementujúci partner je takisto povinný poskytovať členskému štátu polročnú správu o vykonávaní každého projektu/činnosti.
(26) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(27) Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené na bezodplatné prideľovanie kvót na činnosti patriace do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447
(28) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(29) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(30) Od konečných príjemcov zapojených do konkrétnych projektov sa vyžaduje, aby na účely výpočtu príspevku na klímu poskytli odôvodnenie vybranej oblasti intervencie pre každý podporovaný projekt spolu s opisom projektu. Na účely výpočtu príspevku v oblasti klímy koneční príjemcovia z kapitálových, kvázi kapitálových, podnikových dlhopisov alebo rovnocenných nástrojov, ktoré nie sú zamerané na konkrétne projekty, poskytnú odôvodnenie vybranej oblasti (oblastí) intervencie. Implementujúci partner je takisto povinný poskytovať členskému štátu polročnú správu o vykonávaní každého projektu/činnosti.
(31) Maximálna horná hranica  13 % konkrétne nezahŕňa prenesený záujem, výkonnostné poplatky súvisiace s GTF a všetky náklady a poplatky za riadenie súvisiace s finančnými prostriedkami tretích strán.
(32)  Najmä v prípade priamych investícií GTF funguje tak, že poskytuje kapitálovú alebo kvázi kapitálovú podporu; v prípade nepriamych investícií GTF funguje prostredníctvom financovania finančných prostriedkov tretích strán, ktoré fungujú tak, že poskytujú aspoň jednu z týchto možností: kapitálové alebo kvázikapitálové, dlhové alebo kvázi dlhové nástroje.
(33)  Predpokladá sa, že konečný príjemca má „podstatné zameranie“ na odvetvie alebo podnikateľskú činnosť, ak je takéto odvetvie alebo činnosť identifikované ako podstatná súčasť podnikateľskej činnosti konečného príjemcu v súvislosti s hrubými príjmami, ziskom alebo klientskou základňou konečného príjemcu. Hrubé príjmy z obmedzeného odvetvia alebo činnosti v žiadnom prípade nepresiahnu 50 % hrubých príjmov.
(34)  S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(35)  Vrátane činností a aktív v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(36)  Znečisťujúce vozidlá sa vymedzujú ako vozidlá s nulovými emisiami.
(37)  Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto činnosti v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(38) V súlade s oblasťou intervencie 72a prílohy VI k nariadeniu (EÚ) 2021/241 sa uplatňuje aj na dvojmodálne vlaky.
(39) Od konečných príjemcov zapojených do konkrétnych projektov sa vyžaduje, aby na účely výpočtu príspevku na klímu poskytli odôvodnenie vybranej oblasti intervencie pre každý podporovaný projekt spolu s opisom projektu. Na účely výpočtu príspevku v oblasti klímy koneční príjemcovia z kapitálových, kvázi kapitálových, podnikových dlhopisov alebo rovnocenných nástrojov, ktoré nie sú zamerané na konkrétne projekty, poskytnú odôvodnenie vybranej oblasti (oblastí) intervencie. Implementujúci partner je takisto povinný poskytovať členskému štátu polročnú správu o vykonávaní každého projektu/činnosti.
(40) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(41)  Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(42) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(43) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(44) Od konečných príjemcov zapojených do konkrétnych projektov sa vyžaduje, aby na účely výpočtu príspevku na klímu poskytli odôvodnenie vybranej oblasti intervencie pre každý podporovaný projekt spolu s opisom projektu. Na účely výpočtu príspevku v oblasti klímy koneční príjemcovia z kapitálových, kvázi-kapitálových, podnikových dlhopisov alebo rovnocenných nástrojov, ktoré nie sú zamerané na konkrétne projekty, poskytnú odôvodnenie vybranej oblasti (oblastí) intervencie. Implementujúci partner je takisto povinný poskytovať členskému štátu polročnú správu o vykonávaní každého projektu/činnosti.
(45)

S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.

(46)

Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené na bezodplatné prideľovanie kvót na činnosti patriace do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447

(47)

Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.

(48)

Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 

(49) Od konečných príjemcov zapojených do konkrétnych projektov sa vyžaduje, aby na účely výpočtu príspevku na klímu poskytli odôvodnenie vybranej oblasti intervencie pre každý podporovaný projekt spolu s opisom projektu. Na účely výpočtu klimatického príspevku poskytnú koneční príjemcovia z kapitálových, kvázi kapitálových, podnikových dlhopisov alebo rovnocenných nástrojov, ktoré nie sú zamerané na konkrétne projekty, odôvodnenie vybranej oblasti (oblastí) intervencie. Implementujúci partner je takisto povinný poskytovať členskému štátu polročnú správu o vykonávaní každého projektu/činnosti.
(50) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(51) Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené na bezodplatné prideľovanie kvót na činnosti patriace do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447
(52) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(53) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(54) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(55) Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(56) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(57) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(58) Od konečných príjemcov zapojených do konkrétnych projektov sa vyžaduje, aby na účely výpočtu príspevku na klímu poskytli odôvodnenie vybranej oblasti intervencie pre každý podporovaný projekt spolu s opisom projektu. Na účely výpočtu príspevku v oblasti klímy koneční príjemcovia z kapitálových, kvázi-kapitálových, podnikových dlhopisov alebo rovnocenných nástrojov, ktoré nie sú zamerané na konkrétne projekty, poskytnú odôvodnenie vybranej oblasti (oblastí) intervencie. Implementujúci partner je takisto povinný poskytovať členskému štátu polročnú správu o vykonávaní každého projektu/činnosti.
(59) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(60) Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(61)  Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(62) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(63) Maximálna horná hranica  13 % konkrétne nezahŕňa prenesený záujem, výkonnostné poplatky súvisiace s GTF a všetky náklady a poplatky za riadenie súvisiace s finančnými prostriedkami tretích strán.
(64)  Najmä v prípade priamych investícií GTF funguje tak, že poskytuje kapitálovú alebo kvázi kapitálovú podporu; v prípade nepriamych investícií GTF funguje prostredníctvom financovania finančných prostriedkov tretích strán, ktoré fungujú tak, že poskytujú aspoň jednu z týchto možností: kapitálové alebo kvázikapitálové, dlhové alebo kvázi dlhové nástroje.
(65)  Predpokladá sa, že konečný príjemca má „podstatné zameranie“ na odvetvie alebo podnikateľskú činnosť, ak je takéto odvetvie alebo činnosť identifikované ako podstatná súčasť podnikateľskej činnosti konečného príjemcu v súvislosti s hrubými príjmami, ziskom alebo klientskou základňou konečného príjemcu. Hrubé príjmy z obmedzeného odvetvia alebo činnosti v žiadnom prípade nepresiahnu 50 % hrubých príjmov.
(66)  S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(67)  Vrátane činností a aktív v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(68)  Znečisťujúce vozidlá sa vymedzujú ako vozidlá s nulovými emisiami.
(69)  Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto činnosti v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(70) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré spĺňajú podmienky stanovené v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
(71) Od konečných príjemcov zapojených do konkrétnych projektov sa vyžaduje, aby na účely výpočtu príspevku na klímu poskytli odôvodnenie vybranej oblasti intervencie pre každý podporovaný projekt spolu s opisom projektu. Na účely výpočtu príspevku v oblasti klímy koneční príjemcovia z kapitálových, kvázi kapitálových, podnikových dlhopisov alebo rovnocenných nástrojov, ktoré nie sú zamerané na konkrétne projekty, uvedú odôvodnenie vybranej oblasti (oblastí) intervencie. Implementujúci partner je takisto povinný poskytovať členskému štátu polročnú správu o vykonávaní každého projektu/činnosti.
(72) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(73)  Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(74) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(75) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(76) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(77) Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447. 
(78) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(79) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(80) Pracovný balík je súčasťou členenia prác na projekte, ako napríklad: testovanie pred investovaním, zručnosti a odborná príprava, riadenie a koordinácia projektov. Predstavuje skupinu projektových prác opísaných v činnostiach a úlohách. Pracovné balíky musia obsahovať jasné a logické prepojenie s cieľmi projektu a s ostatnými pracovnými balíkmi. Každý pracovný balík tvorí podčasť projektu, čo je krok vedúci k dosiahnutiu celkových cieľov projektu.
(81) Konkrétne maximálny strop vo výške 13 % nezahŕňa prenášaný záujem, výkonnostné poplatky súvisiace s DTF avšetky náklady a poplatky za riadenie súvisiace s nepriamymi investíciami/fondmi tretích strán.
(82)  Najmä v prípade priamych investícií DTF funguje tak, že poskytuje kapitálovú alebo kvázi kapitálovú podporu;v prípade nepriamych investícií DTF funguje prostredníctvom financovania fondov tretích strán, ktoré fungujú tak, že poskytujú aspoň jednu z týchto možností: kapitálové alebo kvázikapitálové, dlhové alebo kvázi dlhové nástroje.
(83)

Predpokladá sa, že konečný príjemca má „podstatné zameranie“ na odvetvie alebo podnikateľskú činnosť, ak je takéto odvetvie alebo činnosť identifikované ako podstatná súčasť podnikateľskej činnosti konečného príjemcu v súvislosti s hrubými príjmami, ziskom alebo klientskou základňou konečného príjemcu. Hrubé príjmy z obmedzeného odvetvia alebo činnosti v žiadnom prípade nepresiahnu 50 % hrubých príjmov.

(84)

S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.

(85)

Vrátane činností a aktív v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.

(86)

Znečisťujúce vozidlá sa vymedzujú ako vozidlá s nulovými emisiami.

(87)

Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto činnosti v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.

(88) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(89)  Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(90) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(91) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(92) Okrem projektov v rámci tohto opatrenia v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré spĺňajú podmienky stanovené v prílohe III k technickému usmerneniu „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).
(93) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(94)

Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.

(95) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(96) Od konečných príjemcov zapojených do konkrétnych projektov sa vyžaduje, aby na účely výpočtu príspevku na klímu poskytli odôvodnenie vybranej oblasti intervencie pre každý podporovaný projekt spolu s opisom projektu. Implementujúci partner je takisto povinný poskytovať členskému štátu polročnú správu o vykonávaní každého projektu/činnosti.
(97) Predpokladá sa, že konečný príjemca má „podstatné zameranie“ na odvetvie alebo podnikateľskú činnosť, ak je takéto odvetvie alebo činnosť identifikované ako podstatná súčasť podnikateľskej činnosti konečného príjemcu v súvislosti s hrubými príjmami, ziskom alebo klientskou základňou konečného príjemcu. Hrubé príjmy z obmedzeného odvetvia alebo činnosti v žiadnom prípade nepresiahnu 50 % hrubých príjmov.
(98)

S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.

(99)

Vrátane činností a aktív v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.

(100)

Znečisťujúce vozidlá sa vymedzujú ako vozidlá s nulovými emisiami.

(101) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto činnosti v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(102) Od konečných príjemcov zapojených do konkrétnych projektov sa vyžaduje, aby na účely výpočtu príspevku na klímu poskytli odôvodnenie vybranej oblasti intervencie pre každý podporovaný projekt spolu s opisom projektu. Implementujúci partner je takisto povinný poskytovať členskému štátu polročnú správu o vykonávaní každého projektu/činnosti.
(103) S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.
(104) Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447. 
(105) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 
(106) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.