V Bruseli22. 10. 2025

COM(2025) 654 final

2025/0331(NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,

ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie (EÚ) (ST 12319/21 INIT; ST 12319/21 ADD 1) z 29. októbra 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Rumunska

{SWD(2025) 342 final}


2025/0331 (NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,

ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie (EÚ) (ST 12319/21 INIT; ST 12319/21 ADD 1) z 29. októbra 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Rumunska

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/24112. februára 2021, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti 1 ,najmä na jeho článok 20 ods. 1,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Po tom, ako Rumunsko 31. mája 2021 predložilo národný plán obnovyodolnosti, Komisia navrhla Rade jeho kladné posúdenie. Rada 29. októbra 2021 kladné posúdenie schválila vykonávacím rozhodnutím („vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021“) 2 . Vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021 bolo zmenené vykonávacím rozhodnutím Rady8. decembra 2023 3 .

(2)Rumunsko 12. septembra 2025 predložilo Komisii odôvodnenú žiadosťnávrh na zmenu vykonávacieho rozhodnutia Rady29. októbra 2021súladečlánkom 21 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/241, pretože plán obnovyodolnosti uždôvodu objektívnych okolností sčasti nemožno zrealizovať. Na základe toho Rumunsko predkladá zmenený plán obnovyodolnosti.

Zmeny na základe článku 21 nariadenia (EÚ) 2021/241

(3)Zmeny plánu obnovyodolnosti, ktoré Rumunsko predložilodôvodu objektívnych okolností, sa týkajú 147 opatrení.

(4)Rumunsko vysvetlilo, že jedno opatrenie už sčasti nemožno zrealizovaťdôvodu zvýšenia cien. Týka sa to opatrenia C13.I1. Na základe toho Rumunsko požiadalozmenu tohto opatrenia. Vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(5)Rumunsko vysvetlilo, žedôvodu narušení dodávateľského reťazca už sčasti nemožno zrealizovať päť opatrení. Týka sa to opatrení C6.I4, C15.I9, C15.I11, C15.I16, C16.I5. Na základe toho Rumunsko požiadalozmenu uvedených opatrení. Vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(6)Rumunsko vysvetlilo, že 62 opatrení už sčasti nemožno zrealizovaťdôvodu nepredvídaných okolností alebo významných oneskorení pri realizácii, ktoré členský štát nedokáže ovplyvniť, vrátane problémovvýkonnosťou dodávateľovprekážok pri realizácii opatrení, ktoré spôsobili, že pôvodný plán sa stal neuskutočniteľným. Patria sem opatrenia, ktoré vzhľadom na chýbajúci alebo nedostatočný dopytich aktuálnej podobe už sčasti nemožno zrealizovať. Týka sa to opatrení C1.R2, C1.I1, C1.I2, C1.I4, C1.I5, C2.I1, C2.I2, C2.I3, C2.I4, C3.I1, C3.I2, C3.I3, C4.I1, C4.I2, C4.I3, C5.I1, C5.I2, C5.I4, C6.I2, C6.I3, C7.I3, C7.I4, C7.I9, C8.I1, C8.I3, C8.I4, C8.I5, C8.I7, C8.I10, C9.R1, C9.I4, C10.R5, C10.I2, C10.I4, C11.R1, C11.I1, C11.I2, C11.I4, C11.I5, C11.I6, C11.I7, C12.I1, C12.I2, C13.I2, C13.I4, C14.R4, C14.R6, C14.I4, C15.R2, C15.R4, C15.I1, C15.I2, C15.I3, C15.I4, C15.I6, C15.I8, C15.I10, C15.I13, C15.I14, C15.I17, C15.I18, C16.I7. Na základe toho Rumunsko požiadalozmenu uvedených opatrení. Vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(7)Rumunsko objasnilo, že došlozmene 12 opatrenícieľom zaviesť lepšie alternatívyzáujme dosiahnutia ich pôvodných ambícií. Týka sa to opatrení C5.R1, C6.I5, C8.I8, C8.R1, C9.R2, C9.R4, C9.I2, C9.I3, C9.I5, C14.R5, C15.R7, C16.I4. Rumunsko preto požiadalozmenu uvedených opatrení. Keďže uvedené okolnosti odôvodňujú zmenu daných opatrení, vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(8)Rumunsko objasnilo, že došlozmene 52 opatrenícieľom zaviesť lepšie alternatívy, vďaka ktorým by sa znížila administratívna záťažzjednodušilo uplatňovanie vykonávacieho rozhodnutia Rady, pričom by sa stále dosiahli ciele uvedených opatrení. Týka sa to opatrení C1.I6, C2.R1, C2.R2, C3.R1, C4.R1, C4.R2, C6.R1, C6.R2, C6.R3, C6.R4, C6.R6, C7.I2, C7.I5, C7.I6, C7.I8, C7.I10, C7.I11, C7.I12, C7.I13, C7.I14, C7.I15, C7.I16, C7.I17, C7.I18, C7.I19, C9.I1, C9.I8, C9.I9, C9.I10, C10.R1, C10.R2, C10.R3, C10.R4, C10.I1, C10.I3, C11.R3, C12.R1, C12.R3, C13.R1, C13.R2, C13.R3, C13.R4, C13.I3, C14.R1, C14.R2, C14.R3, C14.R7, C14.R8, C15.R1, C15.I5, C16.R1, C16.R2. Na základe toho Rumunsko požiadalozmenu uvedených opatrení. Vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(9)Rumunsko požiadalovypustenie 15 opatrenídôvodu objektívnych okolností. Týka sa to opatrení C1.I3, C1.I7, C4.I4, C5.I3, C9.I6, C9.I7, C14.I1, C14.I2, C14.I3, C15.I7, C15.I12, C15.I15, C16.I1, C16.I3, C16.I6. Vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(10)Po zmenách opatrenísúladečlánkom 21 nariadenia (EÚ) 2021/241súvisiacom znížení príslušných nákladov Rumunsko požiadalovyužitie zdrojov uvoľnenýchdôsledku zrušenia opatrenízníženia úrovne ich realizácie. Na základe toho Rumunsko požiadalodoplnenie 20 nových opatrení: C3.I1a (Výstavba centier dobrovoľného zberu odpadu na úrovni župy alebo na úrovni mesta/obce), C4.I3a (Zvýšenie udržateľnosti cestnej infraštruktúry na sieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravybezpečnosť cestnej premávky), C5.I1a (Zriadenie fondu pre vlnu renovácie na financovanie prác na zvýšenie energetickej účinnosti existujúceho fondu budov), C6.I4a (Nové kapacity uskladňovania elektrickej energie), C6.I5a (Zabezpečenie energetickej účinnostipriemyselnom sektore), C7.I19a (Systémy zvyšovania úrovne zručností/rekvalifikácie zamestnancov vo firmách), C8.I11 (Kapitálová injekcia do Národnej banky pre rozvoj), C9.R2a (Zefektívnenie riadenia výskumu, vývojainovácií), C9.I2.2a (Finančné nástroje pre súkromný sektor), C9.I3.1a (Schémy pomoci pre súkromný sektor), C9.I5a (Zriadenie kompetenčných centier), C10.I3a (Obnova verejných budov na podporu lepšieho poskytovania verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami), C11.R3a (Reforma systému financovania kultúrneho sektora), C12.I3 (Verejné nemocnice), C12.I4 (Modernizácia urgentnej zdravotnej starostlivosti), C15.I1a (Výstavbavybavenie jaslí), C15.I10a (Budovanie siete zelených škôl), C15.I16a (Digitalizácia univerzítich príprava na digitálne povolania budúcnosti), C16.I4a (Systém grantových poukážok na urýchlenie zavádzania energieobnoviteľných zdrojov do domácností), C16.I8 (Prideľovanie rozdielových zmlúv). Vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

Rozdelenie míľnikov a cieľov

(11)Rozdelenie míľnikovcieľov podmieňujúcich splátky by sa malo zmeniť tak, aby sa zohľadnili zmeny plánu obnovyodolnostiorientačný harmonogram, ktoré predložilo Rumunsko.

Posúdenie Komisie

(12)Komisia posúdila zmenený plán obnovyodolnosti podľa kritérií posudzovania stanovenýchčlánku 19 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241.

Príspevok k rastovému potenciálu, tvorbe pracovných miest a ekonomickej, sociálnej a inštitucionálnej odolnosti

(13)V súladečlánkom 19 ods. 3 písm. c) nariadenia (EÚ) 2021/241kritériom 2.3 prílohy V k nemu sa očakáva, že zmenený plán obnovyodolnosti bude mať vysoký vplyv (hodnotenie A) na posilnenie rastového potenciálu, tvorbu pracovných miestekonomickú, sociálnuinštitucionálnu odolnosť Rumunska, pričom prispejevykonávaniu Európskeho piliera sociálnych práv,to aj podporou politík pre detimládež,značne zmierni hospodárskysociálny dosah krízy spôsobenej ochorením COVID-19, čím posilní hospodársku, sociálnuúzemnú súdržnosťkonvergenciurámci Únie.

(14)Zmeny príspevkuhospodárskej, sociálnejinštitucionálnej odolnosti sa týkajú prostriedkov pridelených na nové opatrenia C8.I11(Kapitálová injekcia do Národnej banky pre rozvoj)C12.I4 (Modernizácia urgentnej zdravotnej starostlivosti), najmä zahrnutím opatrení na podporu rastového potenciálu prostredníctvom štrukturálnej úpravy úrovne verejnej podpory dostupnej na riešenie zlyhaní trhuopatrení na podporu zdravotnej odolnosti prostredníctvom modernizácie urgentnej zdravotnej starostlivosti.

Príspevok k zelenej transformácii vrátane biodiverzity

(15)V súladečlánkom 19 ods. 3 písm. e) nariadenia (EÚ) 2021/241kritériom 2.5 prílohy V k nemu obsahuje zmenený plán obnovyodolnosti opatrenia, ktoré do značnej miery (hodnotenie A) prispievajúzelenej transformácii vrátane biodiverzity aleboriešeniu výziev, ktorénej vyplývajú. Na opatrenia na podporu klimatických cieľov pripadá suma, ktorá predstavuje 40,6 % celkových prostriedkov pridelených na zmenený plán obnovyodolnosti97,6 % celkových odhadovaných nákladov na opatreniakapitole REPowerEU, vypočítaná podľa metodiky uvedenejprílohe VInariadeniu (EÚ) 2021/241.súladečlánkom 17 nariadenia (EÚ) 2021/241 je zmenený plán obnovyodolnostisúladeinformáciami uvedenýminárodnom energetickomklimatickom pláne na roky 2021 – 2030.

(16)Zmeny príspevkuzelenej transformácii sa týkajú zmien 39 opatrení C1.I4, C1.I5, C2.I1, C2.I2, C2.I3, C3.I1, C3.I2, C3.I3, C4.I1, C4.I2, C4.I3, C4.I4, C5.I1, C5.I3, C6.I2, C6.I3, C6.I4, C6.I5, C9.I2, C10.I1, C10.I2, C10.I3, C11.I2, C11.I4, C12.I1, C12.I2, C13.I1, C13.I2, C15.I1, C15.I6, C15.I7, C15.I10, C15.I12, C15.I17, C16.I1, C16.I3, C16.I4, C16.I5, C16.I7. Celkovo, vzhľadom na rozdielny obsah klimatického označovania daného zvýšeného opatreniaznížených opatrení, predstavujú zmeny plánu obnovyodolnosti Rumunska čisté zníženie celkového príspevkucieľu plánuoblasti klímy3,5 percentuálneho bodu,to zo 44,1 % na 40,61 %. Dané opatrenia súvisiace so zelenou transformáciou vrátane biodiverzityzmenenom pláne obnovyodolnosti vrátane kapitoly REPowerEU majú trvalý vplyv, keďže cieľom opatrení sú štrukturálne zmenycieľom znížiť celkovú závislosť Rumunska od fosílnych palívzvýšiť úspory energie prechodom na zelené technológie, najmä na tie, ktoré súvisiaobnoviteľnými zdrojmi energie,podporou udržateľných postupovrôznych odvetviach.dôsledku toho prispievajú ajdosiahnutiu cieľov na roky 2030 – 2050cieľa klimatickej neutrality EÚ do roku 2050.dôsledku obmedzeného rozsahu týchto zmien sa nemení celkové posúdenie tohto kritéria.

Príspevok k digitálnej transformácii

(17)V súladečlánkom 19 ods. 3 písm. f) nariadenia (EÚ) 2021/241kritériom 2.6 prílohy V k nemu obsahuje zmenený plán obnovyodolnosti opatrenia, ktoré do značnej miery (hodnotenie A) prispievajúdigitálnej transformácii aleboriešeniu výziev, ktorénej vyplývajú. Na opatrenia na podporu digitálnych cieľov pripadá suma, ktorá predstavuje 21,30 % celkových prostriedkov pridelených na zmenený plán obnovyodolnosti, vypočítaná podľa metodiky uvedenejprílohe VIIuvedenému nariadeniu.

(18)Zmeny príspevkudigitálnej transformácii sa týkajú zníženia pridelených prostriedkov na 29 opatrení C1.I4, C1.I7, C3.I1, C3.I3, C4.I1, C4.I2, C4.I3, C6.I.4, C7.I3, C7.I4, C7.I5, C7.I8, C7.I9, C7.I15, C7.I17, C7.I18, C7.I19, C9.I2, C9.I3, C10.I2, C10.I4, C11.I1, C12.I2, C15.I2, C15.I4, C15.I6, C15.I13, C15.I14, C16.I5. Celkovo, vzhľadom na rozdielny obsah digitálneho označovania daného zvýšeného opatreniaznížených opatrení, predstavujú zmeny plánu obnovyodolnosti Rumunska čisté zníženie celkového príspevkudigitálnemu cieľu plánu obnovyodolnosti0,5 percentuálneho bodu,to21,8 % na 21,3 %.dôsledku obmedzeného rozsahu týchto zmien sa nemení celkové posúdenie tohto kritéria.

Príspevok k cieľom plánu REPowerEU

(19)V súladečlánkom 19 ods. 3 písm. da) nariadenia (EÚ) 2021/241kritériom 2.12 prílohy V k nemu sa očakáva, že kapitola REPowerEU bude do značnej miery (hodnotenie A) účinne prispievaťenergetickej bezpečnosti, diverzifikácii dodávok energieÚnii, zvýšeniu využívania obnoviteľných zdrojov energieenergetickej efektívnosti, zvýšeniu kapacít na uskladňovanie energie alebo potrebnému zníženiu závislosti od fosílnych palív pred rokom 2030.

(20)Zmeny príspevkucieľom programu REPowerEU sa týkajú pridelenia prostriedkov na nové opatrenie C16.I8 (Prideľovanie rozdielových zmlúv),to zahrnutím investícií, ktoré podporujú projekty výroby elektrinyobnoviteľných zdrojov, ktoré stimulujú rýchle zavádzanie technológií čistej energieznižujú závislosť od fosílnych palív.

Výpočet nákladov

(21)V súladečlánkom 19 ods. 3 písm. i) nariadenia (EÚ) 2021/241kritériom 2.9 prílohy V k nemu je odôvodnenie uvedenézmenenom pláne obnovyodolnosti týkajúce sa výšky odhadovaných celkových nákladov na plán do strednej miery (hodnotenie B) primeranérealistické, jesúlade so zásadou nákladovej efektívnostizodpovedá očakávanému vnútroštátnemu hospodárskemusociálnemu vplyvu.

(22)Podľa poskytnutých informáciíposúdenia odhadov nákladov na nové opatreniana existujúce opatrenia, ktorých úpravy si vyžadovali nové posúdenie nákladov, vyplýva, že väčšina nákladov je primeranárealistická. Lenniekoľkých prípadoch boli podrobnostimetodikepredpokladoch použitých na vypracovanie odhadov nákladov obmedzené, sčasti pre novosť opatrení, čo na základe daného kritéria posudzovania bráni hodnoteniu A. Navyše zmeny odhadovaných nákladov na ďalšie upravené opatrenia boli odôvodnené, primerané novým revidovaným cieľompodporené podrobnými výpočtamidôkazmi, takže primeranosťrealistickosť týchto odhadovaných nákladovporovnanípôvodným plánom obnovyodolnosti sa nezmenila. Na záver možno konštatovať, že odhadované celkové náklady na plán obnovyodolnosti súsúlade so zásadou nákladovej efektívnostizodpovedajú očakávanému vnútroštátnemu hospodárskemusociálnemu vplyvu.

Prípadné ďalšie kritériá posudzovania

(23)Komisia sa domnieva, že zmeny, ktoré Rumunsko uviedlo, nemajú vplyv na kladné posúdenie plánu obnovyodolnosti, ktorý sa uvádza vo vykonávacom rozhodnutí Rady29. októbra 2021schválení posúdenia plánu obnovyodolnosti Rumunska, pokiaľ iderelevantnosť, efektívnosť, účinnosťkoherentnosť plánu obnovyodolnosti na základe kritérií stanovenýchčlánku 19 ods. 3 písm. a), b), d), db), g), h), j)k).

Kladné posúdenie

(24)V nadväznosti na kladné posúdenie Komisie týkajúce sa zmeneného plánu obnovyodolnosti obsahujúce konštatovanie, že plán uspokojivo spĺňa kritériá posudzovania stanovenénariadení (EÚ) 2021/241, by sa malisúladečlánkom 20 ods. 2 uvedeného nariadeniaprílohou V k nemu stanoviť reformyinvestičné projekty potrebné na realizáciu zmeneného plánu obnovyodolnosti, príslušné míľniky, cieleukazovatele, ako aj suma, ktorú Únia poskytne na realizáciu zmeneného plánu obnovyodolnosti.

(25)Týmto rozhodnutím by nemal byť dotknutý výsledok prípadných postupov súvisiacichnarušením fungovania vnútorného trhu, ktoré sa môžu uskutočniť najmä na základe článkov 107108 Zmluvyfungovaní Európskej únie. Toto rozhodnutie nezbavuje členské štáty povinnosti vykonávať opatreniasúladeprávom Únievnútroštátnym právom,najmä oznamovať Komisii zamýšľané poskytnutie štátnej pomoci podľa článku 108 zmluvy.

Finančný príspevok

(26)Odhadované celkové náklady na zmenený plán obnovyodolnosti Rumunska sú 21 410 527 593 EUR. Keďže suma odhadovaných celkových nákladov na zmenený plán obnovyodolnosti je vyššia než aktualizovaný maximálny finančný príspevok, ktorý má Rumunskodispozícii 4 , finančný príspevok určenýsúladečlánkom 4a nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1755 a s článkom 20 ods. 4článkom 21a ods. 6 nariadenia (EÚ) 2021/241, ktorý je pridelený na zmenený plán obnovyodolnosti Rumunska, by mal predstavovať 13 566 055 514 EUR. Finančný príspevok poskytnutý Rumunsku preto zostáva nezmenený.

Úvery

(27)Na podporu ďalších reforieminvestícií bola Rumunsku prostredníctvom vykonávacieho rozhodnutia Rady29. októbra 2021 poskytnutá úverová podporacelkovej výške 14 931 380 419 EUR. Po zrušení alebo znížení úrovne realizácie opatrení C1.I1, C1.I2, C1.I3, C1.I4a, C1.I7, C2.I4a, C3.I2, C4.I3, C4.I4, C5.I1, C5.I3, C6.I2, C6.I3, C6.I4, C7.I18, C9.I2a, C9.I6, C9.I7, C10.I2, C10.I3, C10.I4, C11.I1, C15.I13, C15.I15, C15.I17, C16.I6 podľa článku 21 nariadenia 2021/241 Rumunsko požiadalopoužitie časti uvoľnených úverových zdrojov na podporu nových opatrení alebo na zvýšenie úrovne realizácie existujúcich opatrenírámci plánu obnovyodolnosti. Výška odhadovaných celkových nákladov na plán obnovyodolnosti je nižšia ako kombinovaný finančný príspevok, ktorý má Rumunskodispozícii,úverová podpora, ktorá bola Rumunsku poskytnutá prostredníctvom vykonávacieho rozhodnutia Rady29. októbra 2021. Celková výška úverovej podpory poskytnutej Rumunsku by sa preto mala znížiť na 7 844 472 079 EUR.

(28)Výška finančného príspevku pre Rumunsko by sa mala určiťtomto rozhodnutísúladečlánkom 20 nariadenia (EÚ) 2021/241výška úveru by sa mala stanoviťtomto rozhodnutísúladečlánkom 20 ods. 5 písm. h) nariadenia (EÚ) 2021/241. Na základe vykonávacieho rozhodnutia Komisie18. decembra 2024znížení sumy druhej splátky úverovej podpory Rumunsku, prijatéhosúladečlánkom 24 ods. 8 nariadenia (EÚ) 2021/241, sa však úver znížil10 772 581 EURRumunsko nemôže požiadať Komisiujeho vyplatenie.

(29)Vykonávacie rozhodnutie Rady29. októbra 2021 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.záujme jasnosti by sa prílohavykonávaciemu rozhodnutiu Rady29. októbra 2021 mala úplne nahradiť,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1
Schválenie posúdenia plánu obnovy
odolnosti

Posúdenie zmeneného plánu obnovy a odolnosti Rumunska na základe kritérií stanovených v článku 19 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241 sa schvaľuje.

Článok 2
Zmeny

Vykonávacie rozhodnutie Rady z 29. októbra 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Rumunska sa mení takto:

1. V článku 3 sa odsek 1 nahrádza takto:

„1. Únia poskytne Rumunsku úver vo výške najviac 7 844 472 079 EUR“.

2. Príloha k vykonávaciemu rozhodnutiu Rady z 29. októbra 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Rumunska sa nahrádza znením stanoveným v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 3
Adresát

Toto rozhodnutie je určené Rumunsku.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda/predsedníčka

(1)    Ú. v. EÚ L 57, 18.2.2021, s. 17, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2021/241/oj
(2)    Pozri dokumenty ST 12319/21 INIT; ST 12319/21 ADD 1 na adrese http://register.consilium.europa.eu
(3)    Pozri dokumenty ST 15833/23 INIT; ST 15833/23 ADD 1 na adrese http://register.consilium.europa.eu
(4)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1755 zo 6. októbra 2021, ktorým sa zriaďuje pobrexitová adaptačná rezerva (Ú. v. EÚ L 357, 8.10.2021, s. 1, ELI:  http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1755/oj ).

V Bruseli22. 10. 2025

COM(2025) 654 final

PRÍLOHA

k

Návrhu VYKONÁVACIEHO ROZHODNUTIA RADY,

ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie (EÚ) (ST 12319/21 INIT; ST 12319/21 ADD 1) z 29. októbra 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Rumunska

{SWD(2025) 342 final}


PRÍLOHA

1.ODDIEL 1: REFORMY A INVESTÍCIERÁMCI PLÁNU OBNOVY A ODOLNOSTI

1.1.OPIS REFORIEM A INVESTÍCIÍ

A.ZLOŽKA 1: Vodné hospodárstvo

Cieľom tohto komponentu je zabezpečiť udržateľné zásobovanie vodou pre bezpečnú budúcnosť ľudí, životného prostredia a hospodárstva. Cieľom komponentu je najmä: 1. zlepšiť prístup verejnosti, najmä vo vidieckych oblastiach, k verejným vodohospodárskym a sanitačným službám v súlade s požiadavkami právnych predpisov Európskej únie a sprístupniť ich všetkým sociálnym skupinám; 2. zvýšiť bezpečnosť existujúcich akumulácií; 3. posilniť administratívne kapacity a kapacity reakcie Národnej vodnej správy (ANAR) v núdzových situáciách, najmä v súvislosti s vodohospodárskou infraštruktúrou.

Komponent pozostáva z dvoch reforiem a piatich investícií, z ktorých jedna je financovaná prostredníctvom nenávratnej finančnej podpory.

Očakáva sa, že opatreniami zahrnutými do komponentu sa budú riešiť niektoré výzvy zdôraznené v odporúčaní pre jednotlivé krajiny s cieľom zamerať investície na ekologickú a digitálnu transformáciu, okrem iného najmä na environmentálnu infraštruktúru (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019 a odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenarúša environmentálne ciele.

A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia 6. Dodávka vodného katastra

Cieľom investície je prispieť k rýchlemu vymedzeniu vodných tokov, a najmä menších vodných tokov.

Investícia pozostáva z dodávky katastra vôd.



A.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/

Cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

19

Investícia 6. Dodávka vodného katastra

Míľnik

Dodávaný vodný kataster

Dodávaný vodný kataster

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Potvrdenie o prijatí ukončenia práce na dodanom vodnom katastri, ktoré zahŕňa:

— Model digitálneho terénu (DTM)/model digitálneho povrchu (DSM) na vnútroštátnej úrovni založený na satelitných informáciách,

— vývoj softvéru na určenie modifikácie riečneho dna (proces sedimentácie erózie), monitorovanie ťažby štrku a potenciál sklzu pôdy v oblastiach kompletu priehrady a jazera,

poloautomatická digitalizácia a vymedzenie menších riečnych dna na základe ortofotografie DTM/DSM a satelitných snímok.

A.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Reforma 1. Posilnenie regulačného rámca pre trvalo udržateľné hospodárenie s odvetvím vodného hospodárstva a sektora odpadových vôd a urýchlenie prístupu verejnosti ku kvalitným službám podľa európskych smerníc

Cieľom tejto reformy je zlepšiť kapacitu regionálnych prevádzkovateľov vodohospodárskej a odpadovej infraštruktúry a zlepšiť kvalitu a efektívnosť spolupráce medzi nimi a miestnymi orgánmi/združeniami pre rozvoj medzi komunitami (IDA), vlastníkmi vodohospodárskej a odpadovej infraštruktúry. Na dosiahnutie tohto cieľa sa vykoná niekoľko legislatívnych a regulačných zmien:

Zmeny zákona č. 241/2006 Z. z. o zásobovaní vodou a kanalizácii sa vykonajú s cieľom umožniť:

-Schválenie tarifnej stratégie regionálneho prevádzkovateľa vodného hospodárstvakanalizácie na valnom zhromaždení združení pre rozvoj medzi komunitami (IDA) na základe osobitného poverenia miestnych správnych jednotiek. Touto zmenou sa výrazne skráti čas potrebný na schválenie tarifnej stratégie, čo umožní rozšírenie infraštruktúry vodohospodárskychkanalizačných služieb.

-Uložiť miestnym orgánom verejnej správy povinnosť viesť záznamyfyzickýchprávnických osobách, ktoré nevypúšťajú odpadovú vodu do verejnej kanalizačnej siete,každoročne zasielať zoznam takýchto osôb národnej environmentálnej garde.

-Zaviazať používateľov, aby sa pripojiliexistujúcim verejným kanalizačným systémom, ak nemajú vhodný individuálny zbernýčistiarenský systém.

-Umožniťprípade potreby organizovať len poskytovanie vodohospodárskych služieb pod podmienkou, že zber odpadových vôd sa uskutočňuje prostredníctvom individuálnych systémov zberučistenia, ktoré zabezpečia rovnakú úroveň ochrany životného prostredia ako centralizované systémy zberučistenia.

-Zabezpečiť výnimočnú povahu primeraných individuálnych systémovtom zmysle, že tieto systémy riešia situácie, keď centralizované systémy nie sú technickyekonomicky uskutočniteľné.

-Zakázať priame vypúšťanie neupravených odpadových vôdvhodných individuálnych systémov do životného prostredia.

-Vypracovať kritériá pre povoľovanie, konštrukciu, registráciu/záznam, prevádzkuúdržbu vhodných individuálnych systémov.

Vykonávanie uvedenej reformy sa dokončí do 31. decembra 2021.

2. Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa schvaľuje národný program Prvé prepojenie na vodu a sanitáciu, ktorý podporuje rodiny a osamelých ľudí s nízkymi príjmami (ktorí majú priemerný mesačný čistý príjem nižší ako garantovaná hrubá vnútroštátna minimálna mzda na jedného rodinného príslušníka) na úhradu nákladov vynaložených na pripojenie k vodovodnému a kanalizačnému systému. Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. marca 2022.

3. podpísanie vykonávacích dohôd medzi správou Environmentálneho fondu a miestnymi orgánmi, ktoré sa zúčastňujú na programe Prvé prepojenie na vodu a sanitáciu. Dohody sa dokončia do 31. decembra 2022.

Reforma. 2 Rekonfigurácia súčasného hospodárskeho mechanizmu Národnej vodnej správy (ANAR) s cieľom zabezpečiť modernizáciu a údržbu vnútroštátneho vodohospodárskeho systému

Cieľom reformy je modernizácia a údržba vnútroštátneho systému hospodárenia s vodami a lepšie riadenie nákladov na úrovni ANAR.

Toto opatrenie spočíva v nadobudnutí účinnosti legislatívnych zmien na reguláciu nového hospodárskeho mechanizmu pre vodné zdroje v Rumunsku.

Investícia 1. Výstavba vodovodných sietí a kanalizačných systémov v aglomeráciách s populačným koeficientom viac ako 2000

Cieľom tejto investície je zlepšiť prístup verejnosti k vodohospodárskym a sanitačným službám.

Toto opatrenie pozostáva z výstavby vodovodných sietí a systémov zberu odpadových vôd v obciach s viac ako 2000 populačným koeficientom.

Investícia 2. Zber odpadových vôd v aglomeráciách s populačným koeficientom menším ako 2000

Cieľom investície je zlepšiť prístup verejnosti k vodohospodárskym a sanitačným službám.

Toto opatrenie pozostáva z výstavby kanalizačnej siete a individuálnych alebo iných vhodných systémov na zber odpadových vôd v aglomeráciách s populačným koeficientom nižším ako 2000.

Investícia 4. Obnova existujúcich akumulácií, ktoré si vyžadujú núdzové zásahy v záujme bezpečnej prevádzky

Cieľom tejto investície je obnova existujúcich akumulácií s cieľom obnoviť a udržať ich schopnosť predchádzať povodniam.

Toto opatrenie spočíva v oprave a renovácii jednej poškodenej priehrady Lesu a jedného poldra proti povodniam, Salard, na existujúcich protipovodňových líniách.

Investícia 5. Primerané vybavenie správnych orgánov povodí na monitorovanie povodní, prevenciu a reakciu na núdzové situácie

Cieľom investície je vybaviť ANAR/správy povodí strojmi a vybavením na zásahy na zmiernenie vplyvov extrémnych poveternostných javov.

Toto opatrenie pozostáva z čistenia a vybavenia správnych orgánov povodia strojmi a vybavením, ktoré môžu okrem iného zahŕňať: stroje na drsný prístup k terénu a zásah do terénu, obojživelný prístup a prepravu mobilných pieskových tašiek/dikí v ťažko dostupných oblastiach, dronov, geoelektrorezistentných/geo radarových technológií hrádze.



A.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

1

Reforma 1. Posilnenie regulačného rámca pre trvalo udržateľné hospodárenie s odvetvím vodného hospodárstva a sektora odpadových vôd a urýchlenie prístupu verejnosti ku kvalitným službám podľa európskych smerníc

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 241/2006 o dodávke vody a kanalizácii

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 241/2006 o zásobovaní vodou a kanalizácii, ktorá znie:

-Umožniť schválenie tarifnej stratégie regionálneho prevádzkovateľa vodného hospodárstvakanalizácie na valnom zhromaždení združení pre rozvoj medzi komunitami (IDA) na základe osobitného poverenia miestnych správnych jednotiek. Touto zmenou sa výrazne skráti čas potrebný na schválenie tarifnej stratégie, čo umožní rozšírenie infraštruktúry vodohospodárskychkanalizačných služieb.

-Uložiť miestnym orgánom verejnej správy povinnosť viesť záznamyfyzickýchprávnických osobách, ktoré nevypúšťajú odpadovú vodu do verejnej kanalizačnej siete,každoročne zasielať zoznam takýchto osôb národnej environmentálnej garde.

-Uložiť užívateľom povinnosť pripojiť saexistujúcim verejným kanalizačným systémom, ak nemajú vhodný individuálny systém zberučistenia.

-Umožniťprípade potreby organizovať len poskytovanie vodohospodárskych služieb pod podmienkou, že zber odpadových vôd sa uskutočňuje prostredníctvom individuálnych systémov zberučistenia, ktoré zabezpečia rovnakú úroveň ochrany životného prostredia ako centralizované systémy zberučistenia.

-Zabezpečiť výnimočnú povahu primeraných individuálnych systémov, ktoré riešia len situácie, keď centralizované systémy nie sú technickyekonomicky uskutočniteľné.

-Zakázať priame vypúšťanie neupravených odpadových vôdvhodných individuálnych systémov do životného prostredia.

-Vypracovať kritériá pre povoľovanie, konštrukciu, registráciu/záznam, prevádzkuúdržbu vhodných individuálnych systémov.

2

Reforma 1. Posilnenie regulačného rámca pre trvalo udržateľné hospodárenie s vodou a sektor odpadových vôd a urýchlenie prístupu ľudí ku kvalitným službám podľa európskych smerníc

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa schvaľuje národný program Prvé prepojenie na vodu a sanitáciu

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona o programe prvého pripojenia na vodu a sanitáciu

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa schvaľuje národný program Prvá väzba na vodu a sanitáciu, ktorý podporuje rodiny a slobodných ľudí s nízkymi príjmami (ktorí majú priemerný mesačný čistý peňažný príjem nižší ako hrubá vnútroštátna minimálna mzda zaručená na jedného rodinného príslušníka) pri úhrade nákladov vynaložených na pripojenie k vodovodnému systému a kanalizačnému systému.

Miestne orgány identifikujú domácnosti s nízkym príjmom. V rámci prvého programu prepojenia sa potom prostredníctvom správy Environmentálneho fondu financujú práce na spojení identifikovaných rodín, ktoré uzatvorili miestne orgány.

3

Reforma 1. Posilnenie regulačného rámca pre trvalo udržateľné hospodárenie s odvetvím vodného hospodárstva a sektora odpadových vôd a urýchlenie prístupu ľudí ku kvalitným službám podľa európskych smerníc

Míľnik

Vykonávanie dohôd o vykonávaní podpísaných s miestnymi orgánmi, ktoré sa zúčastňujú na programe Prvé prepojenie na vodu a sanitáciu

Dohody o vykonávaní podpísané s miestnymi orgánmi, ktoré sa zúčastňujú na prvom programe napojenia na vodu a sanitáciu

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Správa Environmentálneho fondu podpíše vykonávacie dohody s miestnymi orgánmi, ktoré sa zúčastňujú na programe prvého prepojenia na vodu a sanitáciu.

4

Reforma 2. Rekonfigurácia súčasného hospodárskeho mechanizmu ANAR s cieľom zabezpečiť modernizáciu a údržbu vnútroštátneho vodohospodárskeho systému

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa zavádzajú zmeny s cieľom regulovať nový hospodársky mechanizmus pre vodné zdroje v Rumunsku

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti legislatívneho aktu na zmeny s cieľom regulovať nový hospodársky mechanizmus pre vodné zdroje v Rumunsku

 

 

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Štúdie týkajúce sa 11 povodí v Rumunsku sa sprístupnia na webovej stránke a zahŕňajú: I) hospodársky význam udržateľného hospodárenia s vodami a ich využívania; II) trendy vo vývoji potrieb vody a objemu vody zachytenej na úrovni povodia/oblastí; a iii) strednodobé a dlhodobé makroekonomické ukazovatele a optimálny mechanizmus návratnosti nákladov pre objemy vody, ktoré ANAR poskytuje užívateľom vodných zdrojov v súlade s požiadavkami na ekologický tok.

Na základe týchto štúdií nadobudnú účinnosť legislatívne zmeny s cieľom regulovať nový hospodársky mechanizmus pre vodné zdroje v Rumunsku.

Novým mechanizmom sa zvýši korelácia medzi systémom regulovaných príjmov z vody ANAR (rumunská správa vôd) a nákladmi pre každú kategóriu užívateľov vody ANAR.

6

Investícia 1. Výstavba vodovodných sietí a kanalizačných systémov v aglomeráciách s populačným koeficientom viac ako 2000

Cieľ

Vybudované vodovodné rozvodné siete

 

Kilometre (km)

0

288.3

 DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026 

Celkovo 288,3 km vodovodných rozvodných sietí sa vybuduje v aglomeráciách s viac ako 2000 obyvateľmi.

8

Investícia 1. Výstavba vodných a kanalizačných systémov v aglomeráciách s populačným koeficientom viac ako 2000

Cieľ

Vybudované kanalizačné siete

 

Kilometre (km)

0

975

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

V aglomeráciách s viac ako 2000 populačnými koeficientmi sa celkovo vybuduje najmenej 975 km kanalizačnej siete.

10

Investícia 2. Zber odpadových vôd v aglomeráciách s populačným koeficientom menším ako 2000

Cieľ

Individuálne alebo iné vhodné systémy skonštruované v aglomeráciách s populačným koeficientom menším ako 2000.

 

Počet

0

9 545

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

V aglomeráciách s populačným koeficientom menším ako 2000 sa vybuduje 9545 individuálnych alebo iných vhodných systémov.

12

Investícia 2. Zber odpadových vôd v aglomeráciách s populačným koeficientom menším ako 2000

Cieľ

Vybudované kanalizačné siete v aglomeráciách s populačným koeficientom nižším ako 2000

 

Kilometre (km)

0

88.7

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

V aglomeráciách s populačným koeficientom nižším ako 2000 sa vybuduje celkovo 88,7 km kanalizačnej siete.

17

Investícia 4. Obnova existujúcich akumulácií, ktoré si vyžadujú núdzové zásahy v záujme bezpečnej prevádzky

Cieľ

Rekultivovaná priehrada a polder

 

Počet

0

2

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

1 existujúca priehrada – Lesu, v prípade ktorej sa v revidovanej štúdii uskutočniteľnosti dospelo k záveru, že neexistujú žiadne uskutočniteľné alternatívy na zníženie povodňových rizík a projekt spĺňa požiadavky zásady „výrazne nenarušiť“, sa musí rekultivovať.

Okrem toho sa obnoví 1 polder – SALARD.

18

Investícia 5. Primerané vybavenie správnych orgánov povodí na monitorovanie povodní, prevenciu a reakciu na núdzové situácie

Cieľ

Správne orgány povodia vybavené

 

Počet

0

11

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nákup týchto zariadení pre 11 správnych orgánov povodí, ktoré môžu okrem iného zahŕňať:

strojné zariadenia na ťažký prístup k terénu a zásah do terénu, obojživelný prístup a preprava mobilných pieskových vriec/starožiek v ťažko dostupných oblastiach. S cieľom zabezpečiť súlad opatrenia s technickými usmerneniami DHSH (2021/C58/01) musia byť strojové zariadenia zakúpené v rámci tohto opatrenia najlepšou dostupnou technológiou z environmentálneho hľadiska;

—drony vybavené snímačmi LIDAR/Flir/fotogrammetrie;

—geoelektrorezistentné/geo radarové technológie hrádzových telies,

—hardvérska a softvérová infraštruktúra na analýzu a uchovávanie údajov zozbieraných uvedeným zariadením.

B.KOMPONENT 2: Lesyochrana biodiverzity

Cieľom tohto komponentu je zosúladiť vnútroštátne postupy obhospodarovania lesov s postupmi týkajúcimi sa zachovania biodiverzity a ochrany životného prostredia a zabezpečenia prechodu na klimaticky neutrálnu Európu vytvorením nových oblastí pokrytých lesmi a obnovou poškodených biotopov.

Komponent pozostáva z dvoch reforiem a piatich investícií.

Očakáva sa, že opatreniami zahrnutými do komponentu sa budú riešiť niektoré výzvy zdôraznené v odporúčaní pre jednotlivé krajiny s cieľom zamerať investície na ekologickú a digitálnu transformáciu, okrem iného najmä na environmentálnu infraštruktúru (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019 a odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

B.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Reforma systémov obhospodarovania lesov a správy lesov prostredníctvom novej národnej stratégie lesného hospodárstva a následných právnych aktov

Cieľom reformy je zabezpečiť regulačný rámec pre udržateľné politiky lesného hospodárstva, ktoré podporujú zmierňovanie zmeny klímy a adaptáciu na ňu. Reforma pozostáva z prijatia stratégií a právnych aktov na zalesňovanie a opätovné zalesňovanie, boj proti nezákonnej ťažbe dreva a zlepšenie obhospodarovania lesov.

Investícia 1. Národná kampaň zalesňovania a opätovného zalesňovania vrátane mestských lesov

Cieľom investície je vytvoriť nové lesy a oblasti s lesnou vegetáciou v oblastiach citlivých na zmenu klímy. Investícia pozostáva z projektov zalesňovania a opätovného zalesňovania v mestských a mimomestských oblastiach.

Investícia 2. Moderné výrobné kapacity lesného reprodukčného materiálu

Cieľom investície je vytvoriť dostatočné reprodukčné kapacity (druhy stromov a ekotypy). Investícia pozostáva z výstavby alebo rekultivácie škôlok stromov.

Investícia 3. Identifikácia potenciálnych oblastí na prísnu ochranu prirodzených suchozemských a morských biotopov v súlade so stratégiou EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030

Cieľom tejto investície je poskytnúť rámec na ochranu prírody. Investícia pozostáva z právnych aktov na určenie prísne chránených území identifikovaných v chránených oblastiach sústavy Natura 2000.

Investícia 4. Systém monitorovania jesetera voľne žijúceho pozdĺž Dolného Dunaja

Cieľom tejto investície je vybudovať systém monitorovania jesetera voľne žijúceho pozdĺž Dolného Dunaja. Investícia pozostáva z nákupu infraštruktúry, vybavenia a vozidiel.

Investícia 5. Integrované systémy na zmiernenie povodňového rizika v povodiach lesných riek

Cieľom investície je znížiť povodňové riziko s cieľom chrániť ľudí, infraštruktúru a sociálno-ekonomické ciele v rizikových oblastiach, ako aj chrániť životné prostredie a biodiverzitu prostredníctvom environmentálnych opatrení, najmä tých, ktoré sa týkajú zabezpečenia migrácie rýb a zabezpečenia ekologického toku. Investícia pozostáva z modernizačných prác na ochranu pred povodňami.

B.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

22

Reforma 1. Reforma systémov obhospodarovania lesov a správy lesov prostredníctvom novej národnej stratégie lesného hospodárstva a následných právnych aktov

Míľnik

Prijatie národnej stratégie lesného hospodárstva na roky 2020 – 2030

Prijatie národnej stratégie lesného hospodárstva na roky 2020 – 2030

 

 

 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Prijme sa národná stratégia lesného hospodárstva na roky 2020 – 2030.

V stratégii sa na základe odporúčaní nezávislých štúdií stanovia tieto záväzné pravidlá zalesňovania a opätovného zalesňovania:

a. Požiadavky na druhy a ekotypy, aby boli odolné voči zmene klímy a aby nemali negatívny vplyv na biodiverzitu. Stratégia reaguje na potrebu aktualizovať usmernenia o výsadbe stromov v Rumunsku a vytvorí záruky, najmä na vylúčenie používania alebo uvoľňovania cudzích inváznych druhov.

požiadavky na produkciu množiteľského materiálu zameraného na druhy stromov a ekotypy, ktoré sú vhodné pre budúce predpokladané klimatické podmienky Rumunska v dostatočnom množstve so zapojením súkromného sektora, a na opatrenia na odrádzanie od vytvárania komerčných škôlok pre krátkodobú rotáciu alebo monokultúrnu produkciu.

požiadavky na zalesňovanie s cieľom pozitívne prispievať k cieľom ochrany biodiverzity, vodného hospodárstva a ochrany pôdy zákazom zalesňovania alebo opätovného zalesňovania poľnohospodárskej pôdy s vysokou prírodnou hodnotou, trávnych porastov alebo mokradí s výnimkou obnovy biotopov.

požiadavky na preventívne opatrenia, ktoré zvyšujú prirodzenú absorpčnú kapacitu pôdy, ktoré sa majú zahrnúť do činností obhospodarovania lesov, a osobitné požiadavky na adaptáciu na zmenu klímy s cieľom zabezpečiť, aby sa lesné hospodárstvo zakladalo na monitorovaní druhov.

požiadavky na zalesňovanie miest, ktoré sa majú dosiahnuť prostredníctvom prístupu na úrovni krajiny, ktorý prispieva k posilňovaniu prepojenia s prírodnými alebo poloprírodnými oblasťami (ako sú lesy alebo poľnohospodárske oblasti) so zameraním na prepojenie biotopov so zelenou infraštruktúrou a ekologickými koridormi.

požiadavky na projekty zalesňovania a opätovného zalesňovania, ktoré sa majú vykonávať v oblastiach vystavených klimatickým nebezpečenstvám, najmä suchám a povodniam, ktoré sú týmto nebezpečenstvom vystavené, a v prípade potreby aj zalesňovania alebo opätovného zalesňovania znižujú vyplývajúce riziká.

v stratégii sa stanovia kritériá udržateľnosti pre lesnú biomasu na energetické využitie.

stratégia zahŕňa osobitné opatrenia na boj proti nezákonnej ťažbe dreva, ako je úplné vykonávanie programu SUMAL vrátane monitorovania ťažby dreva prostredníctvom diaľkového prieskumu, posilnenie sankčného režimu a podľa potreby ďalšie opatrenia.

stratégia zahŕňa aj konkrétne opatrenia na ochranu lesných biotopov a druhov, a najmä zosúladenie noriem lesného hospodárstva s aspektmi biodiverzity.

23

Reforma 1. Reforma systémov obhospodarovania lesov a správy lesov prostredníctvom novej národnej stratégie lesného hospodárstva a následných právnych aktov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zmenených ministerských vyhlášok, ktorými sa stanovujú záväzné pravidlá zalesňovania a opätovného zalesňovania podľa národnej stratégie lesného hospodárstva na roky 2020 – 2030

Ustanovenie v ministerských vyhláškach, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti zmien a doplnení

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti týchto zmenených ministerských vyhlášok (MO) v súlade so záväznými pravidlami zalesňovania a opätovného zalesňovania stanovenými v národnej stratégii lesného hospodárstva na roky 2020 – 2030:

a.Nariadenie č. 766/2018 týkajúce sa vypracovaniazmeny plánov obhospodarovania lesov vrátane ustanovenívyužívaní lesnej pôdy, ako aj metodiky schvaľovania ročných kvót na ťažbu vetroch.

b.Nariadenie č. 1648/2000schválení technických pravidiel týkajúcich sa zloženia, systémovtechnológií na regeneráciu lesovzalesňovanie znehodnotenej pôdy

c.Nariadenie č. 1649/2000schválení technických noriem pre starostlivosťstánkyich správu

d.Nariadenie č. 1650/2000schválení technických noriem týkajúcich sa výberuuplatňovania liečby

e.Nariadenie č. 1653/2000schválení technických noriem týkajúcich sa ročnej kontroly regenerácií

f.Vyhláška č. 1672/2000schválení technických noriem pre lesné hospodárstvo

24

Reforma 1. Reforma systémov obhospodarovania lesov a správy lesov prostredníctvom novej národnej stratégie lesného hospodárstva a následných právnych aktov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych aktov, ktorými sa menia a dopĺňajú existujúce právne predpisy o lesoch

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívnych aktov

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov:

I) stanovenie zmien systému trestných sankcií;

II) stanovenie metód posudzovania škôd na lesnej vegetácii v lesoch a mimo nich;

III) sankcionovanie trestných činov v oblasti lesného hospodárstva, stanovenie metód výpočtu environmentálnych a finančných škôd spôsobených nezákonnou ťažbou dreva a inou trestnou činnosťou v oblasti lesného hospodárstva,

IV) vrátane ustanovení o boji proti nezákonnej ťažbe dreva a reorganizácii obhospodarovania lesov (rozhodnutie vlády č. 229/2009).

26

Investícia 1. Národná kampaň zalesňovania a opätovného zalesňovania vrátane mestských lesov

Cieľ

Nové oblasti zalesnenej alebo opätovne zalesnenej pôdy

 

ha

0

18 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nové plochy zalesnenej alebo opätovne zalesnenej pôdy (spolu 18 000 ha).

28

Investícia 1. Národná kampaň zalesňovania a opätovného zalesňovania vrátane mestských lesov

Cieľ

Vytvorené nové oblasti mestských lesov

 

 

m2

0

200 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nové oblasti mestských lesov (celkovo 200 000 m 2).

29

Investícia 2. Moderné výrobné kapacity lesného reprodukčného materiálu

Cieľ

Nové alebo rekultivované škôlky stromov

 

Počet

0

90

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Celkovo sa vybuduje alebo obnoví 90 škôlok stromov. Produkcia množiteľského materiálu sa zameriava na druhy stromov a ekotypy, ktoré sú vhodné pre budúce predpokladané klimatické podmienky Rumunska.

34

Investícia 3 Určenie potenciálnych oblastí prísnej ochrany prirodzených suchozemských a morských biotopov v súlade so stratégiou EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) na určenie prísne chránených území

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti legislatívneho aktu (legislatívnych aktov)

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) na určenie prísne chránených oblastí (v zmysle stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030, na ktoré možno v rumunských právnych aktoch odkazovať pod iným názvom) identifikovaných v chránených oblastiach sústavy Natura 2000 a ďalších oblastiach.

39

Investícia 4 Systém monitorovania jesetera voľne žijúceho pozdĺž Dolného Dunaja

Míľnik

Sieť na monitorovanie, oznamovanie a prenos údajov o jeseteroch voľne žijúcich

Dodané sieťové zariadenie

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Dodávka pontónu, meracích člnov, laboratórnych zariadení, IT vybavenia, vozidiel SUV, systému spracovania umelej inteligencie, systému technickej podpory siete na monitorovanie, komunikáciu a prenos údajov o jeseteroch voľne žijúcich pozdĺž Dolného Dunaja. Vozidlá, ktoré sa majú zakúpiť, musia mať špecifické emisie CO2, ktoré sú nižšie ako 50 g CO2/km. Meradlá, ktoré sa majú zakúpiť, musia zodpovedať najlepšej dostupnej technológii z environmentálneho hľadiska.

41

Investícia 5. Integrované systémy na zmiernenie povodňového rizika v povodiach lesných riek

Míľnik

Schválenie návrhu projektu

Schválenie návrhu projektu

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Schvaľuje sa návrh projektu pre modernizačné práce na ochranu pred povodňami. Zahŕňa činnosti zamerané na:

-Obnova najmenej šiestich poškodených retenčných konštrukcií na zadržiavanie aluviciacieľom nainštalovať pozdĺžne opatrenia, okrem iného rybie rebríky;

-Konštrukcia najmenej 30 nových aluviálnych štruktúr vrátane rybích rebríkovekologického tokumaximálnou výškou 5 m;

-Obnova najmenej 4 ha pôdy prostredníctvom opätovného zalesňovania, buriny alebo výstavby drôtených plotov;

-Obnova aspoň 30 km torrentového lôžka.

Všetky opatrenia určené v rámci posudzovania podľa smernice 2000/60/ES (rámcová smernica o vode), ktoré sú potrebné na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami Do No Notical Harm Technical Guidance (2021/C58/01), sa začlenia do návrhu projektu a budú prísne dodržiavané vo fázach výstavby, modernizácie, prevádzky a vyraďovania z prevádzky.

42

Investícia 5. Integrované systémy na zmiernenie povodňového rizika v povodiach lesných riek

Míľnik

Modernizačné práce na ochranu pred povodňami

Modernizácia prác na ochranu pred povodňami

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vypracuje sa návrh projektu modernizácie protipovodňovej ochrany stanovený v míľniku 41.

B.3.    Opis reforiem týkajúcich sa úveru

Reforma 2. Reforma systému riadenia chránených prírodných oblastí pre európsku stratégiu v oblasti biodiverzity

Cieľom tejto reformy je zmeniť a doplniť súčasný rámec na určovanie chránených prírodných oblastí. Reforma pozostáva z právnych aktov s cieľom zabezpečiť, aby existujúci právny rámec pre rôzne odvetvia s vplyvom na biodiverzitu neovplyvňoval ani neobmedzoval ochranné opatrenia v plánoch riadenia chránených prírodných oblastí.

B.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

30

Reforma 2. Reforma systému riadenia chránených prírodných oblastí pre európsku stratégiu v oblasti biodiverzity

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu, ktorým sa zriaďuje medziinštitucionálny výbor na analýzu právneho rámca uplatniteľného na odvetvia s vplyvom na biodiverzitu

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívneho aktu

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu, ktorým sa zriaďuje medziinštitucionálny výbor na analýzu právneho rámca uplatniteľného na odvetvia s vplyvom na biodiverzitu, konkrétne na vzdelávanie, poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo, poľovníctvo, cestovný ruch, územnú organizáciu, dopravu a energetiku.

Výbor riadi ministerstvo životného prostredia, vôd a lesov a zahŕňa príslušné ministerstvá a podriadené orgány zodpovedné za príslušné sektory: vzdelávanie, poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo, poľovníctvo, cestovný ruch, priestorová organizácia, doprava a energetika.

Výbor pripraví návrhy na revíziu právneho rámca na základe aktuálnych informácií o rozšírení a dynamike stavu ochrany druhov a biotopov.

31

Reforma 2. Reforma systému riadenia chránených prírodných oblastí pre európsku stratégiu v oblasti biodiverzity

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu uplatniteľného na odvetvia s vplyvom na biodiverzitu

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívneho aktu

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu, ktorým sa schvaľuje národná stratégia v oblasti biodiverzity, ktorá sa vzťahuje aj na sektory vzdelávania, poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, poľovníctva, cestovného ruchu, priestorovej organizácie, dopravy a energetiky.

C.ZLOŽKA 3: Odpadové hospodárstvo

Cieľom komponentu je urýchliť rozširovanie a modernizáciu systémov nakladania s odpadom v Rumunsku so zameraním na triedený zber, prevenciu, znižovanie, opätovné použitie a zhodnocovanie s cieľom dosiahnuť súlad s prechodom na obehové hospodárstvo.

Komponent pozostáva z jednej reformy a štyroch investícií, z ktorých jedna čiastková investícia 1 a jedna investícia sú financované prostredníctvom nenávratnej finančnej podpory.

Očakáva sa, že opatreniami zahrnutými do komponentu sa budú riešiť niektoré výzvy zdôraznené v odporúčaní pre jednotlivé krajiny s cieľom zamerať investície na ekologickú a digitálnu transformáciu, okrem iného najmä na environmentálnu infraštruktúru (odporúčania pre jednotlivé krajiny na roky 2019 a 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

C.1.  Opis investícií prostredníctvom nenávratnej finančnej podpory

Investícia 1.a. Výstavba dobrovoľných stredísk zberu odpadu na úrovni okresov alebo na úrovni mesta/obce

Cieľom tejto čiastkovej investície je vybudovať dobrovoľné strediská zberu odpadu. Investícia pozostáva z výstavby dobrovoľných zberných stredísk slúžiacich komunitám do 50000 obyvateľov.

Túto čiastkovú investíciu dopĺňajú ďalšie čiastkové investície investície 1 (1.b, 1.c a 1.d).

Investícia 3. Verejné monitorovanie, kontrola a inštitucionálne kapacity v oblasti nakladania s odpadom

Cieľom tejto investície je zvýšiť verejné monitorovacie, kontrolné a inštitucionálne kapacity v oblasti nakladania s odpadom.

Investícia pozostáva z vybavenia digitálnych zariadení príslušným verejným orgánom na monitorovanie, kontrolu a podávanie správ v oblasti nakladania s odpadom.

C.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie nenávratnej finančnej podpory

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

49

Investícia 1. a Výstavba dobrovoľných zberných stredísk

Cieľ

Vybudovanie dobrovoľných zberných stredísk

0

300

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Poskytne sa potvrdenie o prijatí 300 dobrovoľných zberných stredísk slúžiacich komunitám do 50000 obyvateľov.

Centrá zabezpečujú triedený zber odpadu z domácností.

56

Investícia 3. a Verejné monitorovacie, kontrolné a inštitucionálne kapacity v oblasti nakladania s odpadom

Míľnik

Nákup digitálneho vybavenia

Potvrdenia o prijatí

TRETÍ ŠTVRŤROK

2025

Potvrdenie o prijatí vybavenia zakúpeného pre 43 komisárov environmentálnej gardy na monitorovanie a kontrolu nakladania s odpadom. Medzi tieto zariadenia môžu okrem iného patriť:

-1 integrovaný systém IKT slúžiaci 43 komisárom;

-8 snímacie systémy nákladných vozidiel;

-271 videokameryautomatickou kamerou;

-16 bezpilotných vzdušných prostriedkov;

-8 úžitkových vozidiel vybavených rádiovou komunikáciou na prepravu monitorovacích zariadení;

-709 telesa nosí kamery.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolo v súlade s technickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), vozidlá zakúpené v rámci tohto opatrenia musia byť z hľadiska životného prostredia najlepšou dostupnou technológiou.

57

Investícia 3.b

Verejné monitorovanie, kontrola a inštitucionálne kapacity v oblasti nakladania s odpadom

Cieľ

Dodanie 400 kontrolných misií s použitím digitálneho vybavenia

Počet

0

400

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Kontrolné dokumenty zo 400 kontrolných misií, ktoré vykonali komisári národnej environmentálnej stráže s použitím digitálneho vybavenia.

C.3.    Opis reforieminvestíciírámci úverového financovania

Reforma 1. Podpora riadenia odpadového hospodárstva s cieľom urýchliť prechod na obehové hospodárstvo

Cieľom tejto reformy je vytvoriť rámec odpadového hospodárstva pre prechod na obehové hospodárstvo.

Reforma pozostáva z prijatia stratégie a príslušného akčného plánu, ako aj právnych aktov.

Investícia 1. Vytvorenie integrovaných systémov nakladania s komunálnym odpadom na úrovni okresov alebo na úrovni mesta/obce

Cieľom tejto investície je vytvoriť integrované systémy odpadového hospodárstva a infraštruktúru na nakladanie s verejným odpadom na úrovni okresov alebo miest/obcí.

Investícia pozostáva z dodania ekologických ostrovov na triedený zber odpadu na miestnej úrovni, výstavby integrovaných centier pre mestské aglomerácie na triedený zber odpadu a výstavby zariadení na recykláciu odpadu.

Investícia 2. Výstavba infraštruktúry na nakladanie s hnojom a iným kompostovateľným poľnohospodárskym odpadom

Cieľom investície je vybudovať systémy zberu a zhodnocovania hnoja.

Investícia pozostáva z výstavby integrovaných systémov zberu kompostovateľného poľnohospodárskeho odpadu.

C.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

43

Reforma 1 Podpora správy odpadového hospodárstva s cieľom urýchliť prechod na obehové hospodárstvo

Míľnik

Prijatie národnej stratégie obehového hospodárstva

Prijatie národnej stratégie obehového hospodárstva rozhodnutím vlády

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Prijatie národnej stratégie obehového hospodárstva, ktorá vychádza z odporúčaní prebiehajúceho projektu nástroja technickej podpory.

V stratégii sa stanovia pravidlá pre celý životný cyklus výrobkov a vymedzia sa tieto kľúčové prvky:

-regulačné, finančnéinformačné metódynástroje na podporu obehových iniciatív;

-identifikácia sektorov, na ktoré sa má vzťahovať;

-revízia environmentálnychhospodárskych stimulov pre odpadcieľom dosiahnuť, aby bola recyklácia pohodlnejšia ako skládkovaniespaľovanie;

-usmernenia na používanie finančnýchriadiacich metód/nástrojovpríslušných sektoroch;

-rámec riadenia pre spoluprácu medzi zainteresovanými stranami (orgánmi, akademickou obcou, súkromným sektorom, neziskovým sektoromobčanmi).

Národná stratégia obehového hospodárstva účinne prispeje k cieľom EÚ v oblasti recyklácie odpadu, najmä pokiaľ ide o recykláciu komunálneho odpadu a zníženie vysokej miery skládkovania.

45

Reforma 1 Podpora správy odpadového hospodárstva s cieľom urýchliť prechod na obehové hospodárstvo

Míľnik

Schválenie akčného plánu pre národnú stratégiu obehového hospodárstva a vykonávanie osobitných opatrení, ktoré sú v nej zahrnuté.

Schválenie

Akčný plán pre

na vnútroštátnej úrovni

Kruhové

Hospodárstvo

Stratégia

Vlády

Rozhodnutie

Rumunsko a  vykonávanie osobitných opatrení, ktoré sú v ňom zahrnuté.

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

V akčnom pláne sa vymedzia kľúčové kroky stratégie pre obehové hospodárstvo, zodpovedné orgány a harmonogram identifikovaných opatrení na základe odborných odporúčaní, ktoré sa majú sformulovať v rámci projektu Nástroja technickej podpory. Plán bude zahŕňať systém monitorovania a nápravné nástroje na zabezpečenie dosiahnutia plánovaných kľúčových opatrení.

Vykonali sa opatrenia uvedené v schválenom akčnom pláne národnej stratégie obehového hospodárstva priradenej verejným orgánom od 3. štvrťroka 2023 do 1. štvrťroka 2026 podľa harmonogramu (A 15, 16 a 23).

46

Reforma 1 Podpora správy odpadového hospodárstva s cieľom urýchliť prechod na obehové hospodárstvo

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych aktov potrebných na sprevádzkovanie jednotného nakladania s odpadom v súlade s národným plánom odpadového hospodárstva

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívnych aktov týkajúcich sa postupov nakladania s odpadom

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych aktov potrebných na konsolidáciu nakladania s odpadom, ktoré je v súlade s predpismi v Rumunsku, najmä prostredníctvom riadiacich opatrení týkajúcich sa nakladania s komunálnym odpadom v národnom pláne odpadového hospodárstva s cieľom dosiahnuť ciele v oblasti nakladania s odpadom stanovené v rámcovej smernici EÚ o odpade.

Účinnosť nadobudnú tieto legislatívne akty:

1. Nariadenie o režime nakladania s odpadom, ktoré

bude regulovať rozšírenú zodpovednosť výrobcu podľa rámcovej smernice o odpade. Vyhláškou sa zavedú aj prísne sankcie na odrádzanie od nezákonného skládkovania, skládkovania odpadu a spaľovania vo voľnom priestranstve.

2. Nariadenie o zmene a doplnení zákona č. 101/2006 (zákon o sanitácii).

3. Zmena nariadenia 109/2007 Národného regulačného orgánu pre verejnoprospešné služby Spoločenstva (ANRSC) o metodike sanitárnych taríf.

Vyhláška (č. 2) a zmenená vyhláška ANRSC (č. 3) budú upravovať:

-úplné sfunkčnenie hospodárskych nástrojov (zaplatiť podľa potreby, skládkovať daňrozšírenú zodpovednosť výrobcu),

-úloha národného regulačného orgánu pre verejnoprospešné služby Spoločenstva ako národného regulačného orgánu pre tarifnú politiku komunálneho odpadu;

-finančná zodpovednosť združení pre rozvoj medzi komunitamisúvislostiprojektmi integrovaných systémov nakladaniaodpadom.

51

Investícia 1.b Dodanie digitalizovaných ekologických ostrovov na triedený zber odpadu na miestnej úrovni

Cieľ

Osvedčenia o prijatí na dodanie digitalizovaných ekoostrovov na triedený zber odpadu

Počet

0

5 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenia o prijatí na dodanie 5000 digitalizovaných ekoostrovov na triedený zber odpadu.

 

53

Investícia 1.c Výstavba integrovaných centier pre mestské aglomerácie na triedený zber

Cieľ

Vybudovanie integrovaných stredísk zberu odpadu

Počet

0

3

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia správ o dokončení prác na výstavbe troch integrovaných stredísk zberu odpadu.

54

Investícia 1.d Výstavba alebo dodanie zariadení na recykláciu odpadu s cieľom splniť recyklačné ciele balíka predpisov o obehovom hospodárstve

Cieľ

Vybudované alebo dodané zariadenia na recykláciu odpadu

Počet

0

9

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenia o prijatí na dodanie 9 zariadení na recykláciu odpadu. S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolo v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), vozidlá zakúpené v rámci tohto opatrenia budú z environmentálneho hľadiska najlepšou dostupnou technológiou.

55

Investícia 2 Výstavba alebo dodávka infraštruktúry na nakladanie s hnojom a iným kompostovateľným poľnohospodárskym odpadom

Cieľ

Výstavba integrovaných systémov zberu kompostovateľného poľnohospodárskeho odpadu

Počet

0

50

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

50 integrovaných systémov zberu kompostovateľného poľnohospodárskeho odpadu bude vybudovaných alebo dodaných takto:

-44 Komunálne integrované systémy;

-jeden kompenzačný systém;

-päť bioplynových systémovelektrickým výkonom najmenej 300 kWtepelnou kapacitou najmenej 300 kW. Tieto systémy budúsúladetechnickými usmerneniamizásade „výrazne nenarušiť“ [C(2023) 6454 final].

D.ZLOŽKA 4: Udržateľná doprava

Tento komponent plánu podpory obnovy a odolnosti rieši niekoľko výziev súvisiacich s udržateľnou dopravou s cieľom podporiť inteligentnú, bezpečnú a inkluzívnu mobilitu v Rumunsku. Mala by sa vnímať v súvislosti s komponentom 10 „Miestny fond“, ktorý zahŕňa doplnkové opatrenia pre trvalo udržateľnú mobilitu v mestských oblastiach.

Cieľom tohto komponentu je posilniť udržateľnosť rumunského odvetvia dopravy podporou jeho ekologickej a digitálnej transformácie. Reformy podporujúce investície zahŕňajú regulačné zmeny s cieľom stimulovať cestnú dopravu s nulovými emisiami, zlepšiť riadenie štátnych podnikov v odvetviach dopravy, zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky, podporiť čistú verejnú dopravu, podporiť prechod na železničnú a vnútrozemskú vodnú dopravu.

Reformy a investície prispejú k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny doručených Rumunsku v rokoch 2019 a 2020, ktoré sa týkajú potreby: I) „predbežne realizovať pripravené verejné investičné projekty a podporovať súkromné investície na podporu oživenia hospodárstva“ a „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na udržateľnú dopravu“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2020) a zároveň „zohľadniť regionálne rozdiely“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019); II) „zlepšiť prípravu a stanovenie priorít veľkých projektov a urýchliť ich vykonávanie (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01). Investície do cestnej infraštruktúry sú zamerané na základnú sieť TEN-T, prispievajú k hospodárskej a sociálnej súdržnosti a sú sprevádzané významnými reformami dekarbonizácie cestnej dopravy, rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá, zlepšenia bezpečnosti cestnej premávky a podpory čistej verejnej dopravy a prechodu na iné druhy dopravy.

D.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky

Cieľom opatrenia je podporiť prechod na udržateľnú a inteligentnú mobilitu reformou dopravného systému v Rumunsku.

Reforma pozostáva z:

·Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na zavedenie nového systému spoplatňovania ťažkých úžitkových vozidiel (nákladných vozidiel) na základe vzdialenostisúvislosti so znečistením ovzdušiavyšších danívlastníctva pre najviac znečisťujúce osobné vozidlá,

·Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na podporu využívania ekologických vozidielprogramov obnovy vozového parku,

·Prijatie národnej stratégie bezpečnosti cestnej premávky,

·Nadobudnutie účinnosti právneho(-ých) aktu(-ov)bezpečnosti cestnej premávkymonitorovaní, presadzovanísankciách za priestupkyoblasti bezpečnosti cestnej premávky,

·Prijatie stratégie rozvoja železničnej infraštruktúry na roky 2021 – 2025uplatňovanie akčného plánu.

Investícia 3.a. Zvýšenie udržateľnosti cestnej infraštruktúry v sieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravy a bezpečnosť cestnej premávky

Cieľom tejto investície je zvýšiť kvalitu a efektívnosť cestnej infraštruktúry. Investícia pozostáva z výstavby nových diaľničných úsekov a systémov IDS.

Opatrenie je doplnené investíciou 3. Zvýšenie udržateľnosti cestnej infraštruktúrysieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravybezpečnosť cestnej premávky.

D.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. NUM

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

59

Reforma 1. Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) na zavedenie nového systému spoplatňovania ťažkých úžitkových vozidiel (nákladných vozidiel) na základe vzdialenosti v súvislosti so znečistením ovzdušia a vyšších daní z vlastníctva pre najviac znečisťujúce osobné vozidlá (automobily/autobusy/autobusy/autobusy)

Ustanovenie v právnom akte (právnych aktoch), v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov)

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Právny akt (právne akty) na zavedenie nového systému spoplatňovania ťažkých úžitkových vozidiel (nákladných vozidiel) na základe vzdialenosti, ktorý spája poplatky s výrobou znečistenia ovzdušia a vyššie dane z vlastníctva pre najviac znečisťujúce osobné vozidlá (automobily/autobusy/autobusy/autobusy)

Nový systém spoplatňovania vozidiel zahŕňa:

-osobitná úroveň poplatkov na základe vzdialenostijasné kritériá súvisiace so znečistením ovzdušia pri účtovaní ťažkých ciel,

-využívanie príjmov na podporu údržby ciestnových investícií do udržateľnej dopravy,

-harmonogram, podľa ktorého má systém spoplatňovania začať vyberať príjmy najneskôr 1. júla 2026.

60

Reforma 1. Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) na podporu využívania ekologických vozidiel a programov obnovy vozového parku

Ustanovenie v právnom akte (právnych aktoch), v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) na podporu využívania ekologických vozidiel a programov obnovy vozového parku

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Právny akt (právne akty) zahŕňa finančné a fiškálne stimuly na:

-zvýšiť počet vozidielnulovými emisiami;

-šrot znečisťujúce vozidlá (EURO 3 alebo menej)

   61

Reforma 1. Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky

Cieľ

Nové ekologické vozidlá obstarané verejnými obstarávateľmi

Percentuálny podiel (%)

0

21.7/

9/

27

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

podiel vozidiel cestnej dopravy uverejňovaných verejnými obstarávateľmi v rokoch 2021 až 2025 je: 21,7 % v prípade ľahkých vozidiel, 9 % v prípade nákladných vozidiel a 27 % v prípade autobusov

62

Reforma 1. Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky

Míľnik

Zošrotované vozidlá (EURO 3 alebo menej) a zvýšenie počtu vozidiel s nulovými emisiami

Vyradené vozidlá a vozidlá s nulovými emisiami v Rumunsku

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 250000 vyradených vozidiel s emisnými normami EURO 3 alebo menej ako 15 rokov.

35500 vozidiel s nulovými emisiami (elektrické a vodíkové) v Rumunsku uvedených v súbore údajov o vozovom parku riaditeľstva pre vodičské preukazy a evidenciu vozidiel.

65

Reforma 1. Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky

Míľnik

Prijatie národnej stratégie bezpečnosti cestnej premávky

Prijatie stratégie rozhodnutím vlády (sekundárne právne predpisy) a začiatok jej vykonávania

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

V národnej stratégii bezpečnosti cestnej premávky na roky 2021 – 2030 sa vykonávajú pravidlá a usmernenia EÚ stanovené v rámci politiky EÚ pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 – 2030 a „Vision Zero“ s cieľom znížiť počet smrteľných nehôd na cestách do roku 2050 takmer na nulu. Ako strednodobý cieľ si Rumunsko plní cieľ EÚ znížiť počet obetí (smrteľné zranenia a zranenia) o 50 % v porovnaní so základným scenárom z roku 2019 do roku 2030.

Stratégia sa rieši integrovaným a multidisciplinárnym spôsobom všetkým aktérom zapojeným do bezpečnosti cestnej premávky a zahŕňa:

-presadzovanie pravidiel, ktorými sa riadi dodržiavanie právnych predpisov, vyššie sankcie za porušenie zákona;

-zníženie rýchlostných obmedzeníkonkrétnych oblastiach alebo cestáchzávislosti od údajovnehodách/analýzy rizíknajlepších postupov na úrovni EÚ, zavedenie systému riadenia rýchlostipovinných bezpečnostných prvkov, revízia dopravných predpisov vrátane priority pre zraniteľných používateľov,

-zníženie počtu čiernych/horúcich miestmestskom aj medzimestskom prostredí vrátane osobitného investičného akčného plánu na zníženie počtu čiernych/horúcich miest129 do druhého štvrťroka 2026porovnanípôvodnými 267 čiernymi/horúcimi miestamiroku 2021;

-postupné vyradenie starých/nedostatočných vozidielvnútroštátneho registra, zintenzívnenie bezpečnostných kontrolkontrol;

-vzdelávanieodborná príprava, informačné kampane;

-integrácia legislatívneho systémureforma inteligentných dopravných systémov (IDS).

Rumunská vláda schváli strategický dokument pre inteligentné dopravné systémy (ITS). Stratégia IDS sa vypracuje v spojení s politikami intermodálnej dopravy, aby slúžila potrebám efektívnej prevádzky v multimodálnych uzloch.

Subjekt zodpovedný za monitorovanie vykonávania stratégie bezpečnosti cestnej premávky a kľúčových ukazovateľov výkonnosti musí byť jasne vymedzený a funkčný.

66

Reforma 1. Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov o bezpečnosti cestnej premávky – právne predpisy o monitorovaní, presadzovaní a sankciách za priestupky v oblasti bezpečnosti cestnej premávky

Ustanovenie v právnych predpisoch o nadobudnutí účinnosti právnych predpisov o bezpečnosti cestnej premávky

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Zavádzajú sa tieto legislatívne zmeny na podporu bezpečnosti cestnej premávky:

-presadzovanie pravidiel, ktorými sa riadi dodržiavanie právnych predpisov, vyššie sankcie za porušenie zákona;

-monitorovanie dopravných priestupkov automatickým zariadením (videokamery, snímače);

-zníženie rýchlostných obmedzeníkonkrétnych oblastiach alebo cestáchzávislosti od údajovnehodách/analýzy rizíknajlepších postupov na úrovni EÚ, zavedenie systému riadenia rýchlostipovinných bezpečnostných prvkov, revízia dopravných predpisov vrátane priority pre zraniteľných používateľov;

-postupné vyraďovanie starých/nedostatočných vozidielvnútroštátneho registra, zvýšené bezpečnostné inšpekciekontroly.

Celkový cieľ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky je zameraný na 50 % zníženie počtu smrteľných nehôd pri dopravných nehodách do roku 2030 v porovnaní s rokom 2019 v súlade s rámcom politiky EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky na roky 2021 – 2030.

69

Reforma 1. Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky

Míľnik

Prijatie stratégie rozvoja železničnej infraštruktúry na roky 2021 – 2025 a uplatňovanie akčného plánu

Prijatie stratégie rozvoja železničnej infraštruktúry rozhodnutím vlády č. 985/2020 (sekundárne právne predpisy), prijatie akčného plánu a začiatok vykonávania

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

V schválenej stratégii a akčnom pláne sa určia zodpovedné orgány/subjekty, lehoty na vykonanie, pridelené finančné prostriedky a ukazovatele. Minister dopravy a infraštruktúry zároveň spolu s C.N.C.F.C.R. SA vymedzí mechanizmus s jasnými ukazovateľmi a kritériami na stanovenie priorít pre investície do železničnej infraštruktúry, ako aj inštitucionálne opatrenia potrebné na vykonávanie tohto mechanizmu a prípravu investičných projektov.

Prijatie akčného plánu rozvoja železničnej infraštruktúry na roky 2021 – 2025, ktorý zahŕňa:

-systémukazovateľmi na uprednostňovanie investícií;

-štruktúra zodpovedná za prípravu projektu;

-opatrenia na zvýšenie železničnej nákladnej dopravyminimálne 25 % v roku 2026porovnanírokom 2020;

-cielené opatreniacieľom dosiahnuť cieľ zvýšenia počtu cestujúcichželezničnej doprave priemerne25 % v porovnaní so základným scenárom na rok 2021;

-opatrenia na zvýšenie využívania novonadobudnutých železničných koľajových vozidiel;

-opatrenia na presun cestujúcichautobusov/minibusov na železnice na kyvadlovej doprave.

Ministerstvo dopravy a infraštruktúry schvaľuje aj investičný plán rozvoja dopravnej infraštruktúry na obdobie rokov 2020 – 2030, v ktorom sa uprednostnia investície do železničnej dopravy a sprevádzkovanie ERTMS podľa plánu obnovy a odolnosti, čím sa aktualizuje stratégia rozvoja železničnej infraštruktúry so zreteľom na všetky dostupné zdroje financovania.

530

I3 a). Zvyšovanie udržateľnosti cestnej infraštruktúry v sieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravy a bezpečnosť cestnej premávky

Míľnik

Výstavba nových ciest

Výstavba nových ciest

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenie o prijatí na dokončenie prác podpísané verejným obstarávateľom, ktoré preukazuje, že bolo dodaných 145,19 km cestnej infraštruktúry – diaľnic, a to takto:

·A7 – Focsani – Bacau (95,9 km);

·A7 – Bacau – Mircesti (49,29 km)

Inteligentný dopravný systém (ITS): nové úseky diaľnic vybavených novými prvkami IDS a IDS pre rumunskú diaľničnú sieť.

Infraštruktúra pre elektrické nabíjacie stanice.

Lesné záclony: 231 85 ha stromov.

Uspokojivé splnenie míľnikov 59, 60 a 69 súvisiacich so schválením právneho a strategického rámca zameraného na zníženie používania znečisťujúcich vozidiel a na stimulovanie používania čistejších druhov dopravy je potrebné na zabezpečenie súladu investície 3 s požiadavkami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“.

D.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Reforma 2. Riadenie kvality v doprave založené na výkonnosti – zlepšenie inštitucionálnej kapacity a správy a riadenia spoločností

Cieľom tejto reformy je zvýšiť kvalitu dopravných služieb reformou správy a riadenia spoločností a zvýšením výkonnosti štátom vlastnených podnikov pôsobiacich v odvetví dopravy.

Reforma pozostáva z intervencií na zvýšenie transparentnosti a výkonnosti týchto štátom vlastnených podnikov.

Investícia 1. Modernizácia a modernizácia železničnej infraštruktúry

Cieľom tejto investície je „modernizovať“ železničnú infraštruktúru.

Investícia pozostáva z modernizácie a modernizácie železničnej infraštruktúry.

Investícia 2. Železničné koľajové vozidlá

Cieľom tejto investície je zvýšiť kvalitu služieb vo verejnom záujme v železničnej osobnej doprave.

Opatrenie pozostáva z modernizácie železničných koľajových vozidiel.

Investícia 3. Zvyšovanie udržateľnosti cestnej infraštruktúry v sieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravy a bezpečnosť cestnej premávky

Cieľom tejto investície je zvýšiť kvalitu a efektívnosť cestnej infraštruktúry.

Investícia pozostáva z výstavby nových diaľničných úsekov.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 3a – Zvyšovanie udržateľnosti cestnej infraštruktúry v sieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravy a bezpečnosť cestnej premávky.

D.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

78

R2. Riadenie kvality v doprave založené na výkonnosti – zlepšenie inštitucionálnej kapacity a správy a riadenia spoločností 

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona č. 50/2021 o schválení mimoriadneho výnosu č. 55/2016 o reorganizácii Národnej spoločnosti pre diaľnice a štátne cesty v Rumunsku – S.A. (C.N.A.I.R.) a o zriadení Národnej spoločnosti pre investície do ciest – S.A. (C.N.I.R.)

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona č. 50/2021

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2021

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov o reforme C.N.A.I.R. a vytvorenie novej spoločnosti pre riadenie projektov investovania do ciest (C.N.I.R.). Zákon schválil parlament a nadobudol účinnosť v apríli 2021. Spolu s právnymi predpismi (primárnymi a sekundárnymi) celý regulačný balík (pokyny, rozhodnutia správnej rady, zmluvy o riadení podpísané s riadiacimi tímami) zahŕňa:

-Jasné ukazovatele výkonnosti zosúladenémandátmi predstavenstvakľúčovými ukazovateľmi výkonnosti, sankciestimulyprípade nedodržania pravidielcieľom posúdiť finančnú výkonnosť (príjmy, ziskovosť, zapojenie štátneho rozpočtu)výkonnosť poskytovanej služby (napr. prostredníctvom prieskumu spokojnosti používateľov) pre obe spoločnosti;

-Normy správyriadenia spoločnostísúladerámcom O.E.C.D. (profesijné rady vybrané na základe otvoreného, súťažnéhotransparentného postupu).

Primárne a sekundárne právne predpisy sa musia zmeniť a doplniť tak, aby boli činnosti spoločnosti účinnejšie a aby sa preorientovali právomoci a inštitucionálne mechanizmy C.N.A.I.R.

Konkrétne si C.N.A.I.R. zachová súčasné úlohy, pokiaľ ide o údržbu ciest, ako aj existujúce investície na úrovni veľkých aj menších projektov. Existuje prechodné obdobie 3 rokov, počas ktorého C.N.A.I.R. a C.N.I.R. vedú súbežne investičné projekty dovtedy, kým C.N.I.R. nie je plne funkčný a všetky veľké investičné projekty sú v správe C.N.I.R.

79

R2. Riadenie kvality v doprave založené na výkonnosti – zlepšenie inštitucionálnej kapacity a správy a riadenia spoločností

Míľnik

Výber a vymenovanie členov predstavenstva C.N.A.I.R., C.N.I.R., C.F.R., Metrorex, C.F.R. Călători.

Mandáty potvrdené valným zhromaždením zainteresovaných strán

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Výber a vymenovanie členov predstavenstva štátnych podnikov v odvetví dopravy (C.N.A.I.R., C.N.I.R., C.F.R., Metrorex, C.F.R. Călători) sa uskutočňuje:

-na základe transparentnéhosúťažného konania,

-s trvaním mandátu 4 roky, aby sa zabezpečilo vykonávanie strednodobýchdlhodobých plánov účinnosti;

-odmeňovanie členov predstavenstva na základe ukazovateľov výkonnosti (KPI) spojenýchdlhodobou finančnou udržateľnosťou (KPI relevantná pre profil každej spoločnosti)výkonnosťou poskytovanej služby (napr. na základe prieskumu spokojnosti zákazníkov) každou spoločnosťou;

-v súlade so zásadami dobrej správy vecí verejnýchsúladereformou štátnych podnikov, ktorou sa mení zákon č. 111/2016.

81

R2. Riadenie kvality v doprave založené na výkonnosti – zlepšenie inštitucionálnej kapacity a správy a riadenia spoločností

Cieľ

Zvýšená výkonnosť železníc z hľadiska presnosti vlakov

Percentuálny podiel (%)

0

20

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Aspoň 20 % zníženie percentuálneho podielu vlakov, ktoré meškajú o viac ako 30 minút, porovnaním výkonnosti v prvom polroku 2026 so základným scenárom prvého polroka 2020 na základe oficiálnych uverejnených štatistík. Ako referenčný sa použije rovnaký harmonogram z prvého polroka 2020 a výkonnosť časovej presnosti v prvom polroku 2026 sa meria vo vzťahu k tomuto pevnému referenčnému harmonogramu bez ohľadu na akékoľvek následné zmeny.

75

Investícia 1. Modernizácia a modernizácia železničnej infraštruktúry

Míľnik

Dodaná modernizovaná/modernizovaná železničná infraštruktúra

Dodaná modernizovaná/modernizovaná železničná infraštruktúra

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenia o prijatí dokončenia prác podpísané verejným obstarávateľom, ktoré preukazujú, že bolo dodaných 1886 kilometrov modernizovaných/modernizovaných železníc, a to takto:

-163 km modernizovaných/modernizovaných železničných tratí;

-1723 km ako celková dĺžka koľajíprípade projektov „rýchleho výhry“, ktoré umožňujú zvýšenie rýchlosti15 % (priemerná rýchlosť dosiahne min. 100 km/h).

77

Investícia 2. Koľajové vozidlá

Míľnik

Dodanie modernizovaných železničných koľajových vozidiel

Dodané modernizované železničné koľajové vozidlá

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o prijatí podpísané obstarávateľom, ktoré preukazujú prijatie:

-36 modernizovaných elektrických rušňov;

-20 posunovacích rušňov zmodernizovanýchdieselových na elektrickú energiuzásuvky;

-87 modernizovaných železničných vozidiel.

84

I3. Zvyšovanie udržateľnosti cestnej infraštruktúry v sieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravy a bezpečnosť cestnej premávky

Míľnik

Výstavba nových ciest

Výstavba nových ciest

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenie o prijatí na dokončenie prác podpísané verejným obstarávateľom, ktoré preukazuje, že bolo dodaných 37094 km cestnej infraštruktúry – diaľnic:

·A7-Mircesti-Pașcani (2094);

·A1 – Marginea-Holdea (9 km);

Inteligentný dopravný systém (ITS): nové úseky diaľnic vybavených novými IDS.

Infraštruktúra pre elektrické nabíjacie stanice.

Lesné záclony: 25,99 ha stromov.

Uspokojivé splnenie míľnikov 59, 60 a 69 súvisiacich so schválením právneho a strategického rámca zameraného na zníženie používania znečisťujúcich vozidiel a na stimulovanie používania čistejších druhov dopravy je potrebné na zabezpečenie súladu investície 3 s požiadavkami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“.

85

I3. Zvýšenie udržateľnosti cestnej infraštruktúry v sieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravy a bezpečnosť cestnej premávky

Cieľ

Odstránenie čiernych/horúcich miest bezpečnosti cestnej premávky

Počet

0

91

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

91 čierne/horúce miesta bezpečnosti cestnej premávky sa odstránia.

E.ZLOŽKA 5: Vlna renovácií

Rumunsko vo svojej národnej dlhodobej stratégii obnovy odhaduje potrebu investovať 12,8 miliardy EUR do obnovy budov s cieľom dosiahnuť zníženie konečnej energetickej spotreby v roku 2030 o 0,83 Mtoe v porovnaní so základným scenárom.

Cieľom komponentu je zvýšiť rýchlosť a kvalitu energetickej obnovy vo verejnom aj súkromnom sektore a zároveň riešiť problém ochrany kultúrneho dedičstva. Cieľom reforiem a investícií v tomto komponente je dosiahnuť zníženie spotreby primárnej energie a konečnej energetickej spotreby v súlade s cieľmi do roku 2030 stanovenými v národnej dlhodobej stratégii obnovy.

Tieto investície a reformy sa zameriavajú na odporúčania Rumunska pre jednotlivé krajiny z posledných dvoch rokov s cieľom „zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na [...] nízkouhlíkové hospodárstvo a energetickú efektívnosť“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019) a „zamerať sa na investície do ekologickej [...] transformácie, najmä na čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

E.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia 1.a. Zriadenie fondu pre vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Cieľom investície je podporiť obnovu viacrodinných budov a verejných budov v Rumunskucieľom zvýšiť energetickú efektívnosť.

Investícia pozostáva z dvoch osí:

-Os 1 – vnútroštátny systém podpory obnovy zameranej na energetickú efektívnosťintegrovanú obnovu (seizmická konsolidáciaenergetická efektívnosť) viacrodinných obytných budov.

-Os 2 – vnútroštátny systém podpory obnovy zameranej na energetickú efektívnosťintegrovanú obnovu (seizmická konsolidáciaenergetická efektívnosť) verejných budov.

Investícia pozostáva aj z inštalácie nového nabíjania v blízkosti obnovených budov.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 1. Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov.

E.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Sekvenčné číslo.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

103a

Investícia 1.a. Zriadenie fondu pre vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Cieľ

Dokončenie energetickej renovácie bytových domov pre viac rodín

Číslo (m2)

0

2 192 001

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie o prijatí dokončenia prác, správa o energetickom audite ex ante a osvedčenie o energetickej hospodárnosti ex post na potvrdenie úspor primárnej energie v porovnaní so stavom pred renováciou v súlade s podmienkami v míľnikoch 95 a 97.

103b

Investícia 1.a.

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Cieľ

Inštalované nové nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá

Počet

0

1 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie o prijatí inštalácie a správa o uvedení 1000 nabíjacích bodov do prevádzky.

106a

Investícia 1.a.

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Cieľ

Dokončenie energetickej renovácie verejných budov

Číslo (m2)

0

1 088 522

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie o prijatí dokončenia prác, správa o energetickom audite ex ante a osvedčenie o energetickej hospodárnosti ex post na potvrdenie úspor primárnej energie v porovnaní so stavom pred renováciou v súlade s podmienkami v míľnikoch 96 a 98.

E.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Reforma 1. Zjednodušený a aktualizovaný právny a regulačný rámec na podporu obnovy budov zameranej na energetickú efektívnosť

Cieľom reformy je zjednodušiť právny a regulačný rámec týkajúci sa obnovy budov. Reforma pozostáva z:

-R1.a. skrátenie času potrebného na vydanie stavebných povolení.

-R1.b. Zmena právnehoregulačného rámcacieľom zvýšiť úroveň ambíciíoblasti energetickej obnovy obytných budovprijať nové usmernenia na podporu obnovy historických budov zameranej na energetickú efektívnosť.

Reforma 2. Strategický, legislatívny a procedurálny rámec na podporu seizmickej odolnosti fondu budov

Reforma sa vzťahuje na tieto čiastkové reformy:

-R2.a. Prijatie národnej stratégie znižovania seizmického rizika. Stratégia obsahuje akčný plánkonkrétnymi cieľmi na zníženie seizmického rizikakrátkodobom, strednodobomdlhodobom horizonte (2030, 20402050) pre rôzne typy zraniteľných budov vrátane zvyšovania povedomia verejnostiposilňovania inštitucionálnej kapacity seizmického riadenia. Reformou sa zabezpečí integrovanýkonzistentný prístupplánovaniu energetickejseizmickej obnovyskráti sa čas potrebný na účinné dokončenie prioritizácie intervencií fondu budovniekoľkých rokov na niekoľko mesiacov. Tento prvok reformy sa implementuje prostredníctvom prijatia stratégie vládoudokončí sa do 31. decembra 2022.

-R2.b. Optimalizácia legislatívneho rámca pre znižovanie seizmického rizika existujúcich budov. Cieľom podreformy je zlepšiť existujúci program modernizácie existujúceho fondu budov, ktorýminulosti nemal integrovaný prístupseizmickýmenergetickým renováciám. Podreforma zmení program na viacročný program, zaradí do zoznamu oprávnených výdavkov práce potrebné na zvýšenie energetickej hospodárnosti, rozšíri ho na verejné budovynielen súkromné budovyzaradí do oprávnených kritérií aj triedu seizmického rizika RSII. Tento prvok reformy sa vykoná nadobudnutím účinnosti nového zákonaznižovaní seizmického rizika budovjeho vykonávanie sa ukončí do 31. decembra 2022.

Investícia 1. Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Cieľom investície je podporiť obnovu viacrodinných budov a verejných budov v Rumunsku s cieľom zvýšiť energetickú efektívnosť.

Investícia pozostáva z:

-Os 1 – vnútroštátny systém podpory obnovy zameranej na energetickú efektívnosťintegrovanú obnovu (seizmická konsolidáciaenergetická efektívnosť) viacrodinných obytných budov.

-Os 2 – vnútroštátny systém podpory obnovy zameranej na energetickú efektívnosťintegrovanú obnovu (seizmická konsolidáciaenergetická efektívnosť) verejných budov.

Investícia pozostáva aj z inštalácie nových nabíjacích staníc v blízkosti obnovených budov.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 1a. Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov.

Investícia 2. Uverejnenie národného digitálneho registra budov

Cieľom investície je monitorovať pokrok pri obnove fondu budov zameranej na energetickú efektívnosť. Opatrenie pozostáva z národného digitálneho registra budov, ktorý je informačným systémom.

Investícia 4. Obehové hospodárstvo a zvýšená energetická efektívnosť historických budov

Cieľom tejto investície je podporiť energetickú obnovu historických pamiatok a budov.

Investícia pozostáva z: I) vybavenie laboratória na testovanie nových materiálov a technologických riešení na obnovu historických budov zameranú na energetickú efektívnosť; II) poskytovanie odbornej prípravy v oblasti energetickej efektívnosti renovácií historických budov; III) vybavenie pilotného centra na zber a opätovné použitie stavebných materiálov z demolačných prác na historických budovách; IV) vytvorenie infraštruktúry potrebnej na údržbu historických budov.

E.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Sekvenčné číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

90

Reforma 1. Zjednodušený a aktualizovaný právny a regulačný rámec na podporu obnovy budov zameranej na energetickú efektívnosť

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zmien existujúceho legislatívneho rámca týkajúceho sa viacročného národného programu na zlepšenie energetickej hospodárnosti obytných budov (Núdzové nariadenie vlády č. 18/2009)

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zmien mimoriadneho nariadenia vlády č. 18/2009

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Zmenami viacročného národného programu na zlepšenie energetickej hospodárnosti obytných budov sa zvýši úroveň ambícií energetickej obnovy aspoň na 30 % úspory primárnej energie v obytných budovách až na 60 %, a to vytvorením aktualizovaného zoznamu výdavkov na miernu alebo hĺbkovú obnovu, ktoré sú oprávnené na podporu, a zvýšením ambícií ukazovateľov výkonnosti pre projekty predložené v rámci programu.

91

Reforma 1. Zjednodušený a aktualizovaný právny a regulačný rámec na podporu obnovy budov zameranej na energetickú efektívnosť

Míľnik

Technický regulačný rámec pre investície na prechod na zelené a digitálne budovy je funkčný

Uverejnenie v úradnom vestníku

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Technický regulačný rámec zahŕňa tieto prijatéfunkčné usmernenia:
1. Usmernenia pre budovu
takmer nulovou spotrebou energie (NZEB) poskytujú usmerneniatechnickej implementácii požiadaviek na budovytakmer nulovou spotrebou energiecieľom podporiť ústredné orgány verejnej správy zodpovedné za monitorovanie vykonávania požiadaviek na budovytakmer nulovou spotrebou energie. Usmernenia obsahujú príslušné ukazovatelemechanizmy ich zberumonitorovania.

2.„Modex pre neinvazívny prístup k energetickej efektívnosti historických budov“ stanovuje normy na dosiahnutie úspor energie a efektívneho využívania zdrojov v prípade historických budov bez toho, aby to malo vplyv na ich architektonickú a historickú hodnotu.

92

Reforma 1. Zjednodušený a aktualizovaný právny a regulačný rámec na podporu obnovy budov zameranej na energetickú efektívnosť

Cieľ

Skrátenie času potrebného na vydanie stavebných povolení

Percentuálny podiel (%)

0

50

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Skrátenie času potrebného na vydanie stavebných povolení v porovnaní s rokom 2020 aspoň o 50 % z 270 dní na 135 dní.

93

Reforma 2. Strategický, legislatívny a procedurálny rámec na podporu seizmickej odolnosti fondu budov

Míľnik

Prijatievykonávanie národnej stratégie na zníženie seizmického rizika pre seizmickú modernizáciu existujúceho fondu budov

Prijatie národnej stratégie na zníženie seizmického rizika vládou.

 

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

V stratégii sa vymedzia kritériá prioritizácie investícií do znižovania seizmického rizika pre existujúci fond budov na základe úrovne seizmického rizika pre budovy a komunity a prínosov opatrení na zníženie rizika.

Zavedenie metodiky rýchleho vizuálneho hodnotenia pre druhú úroveň posúdenia seizmického rizika prispeje k skráteniu času potrebného na účinné dokončenie prioritizácie zásahov fondu budov na základe údajov o zraniteľnosti z niekoľkých rokov na niekoľko mesiacov.

Zohľadní opatrenia navrhnuté v stratégii dlhodobej obnovy prostredníctvom vypracovania povinnej integrovanej intervenčnej príručky.

94

Reforma 2. Strategický, legislatívny a procedurálny rámec na podporu seizmickej odolnosti fondu budov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nového zákonaznižovaní seizmického rizika budov

Ustanoveniezákonenadobudnutí účinnosti nového zákonaznižovaní seizmického rizika budov

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti nového zákona o znižovaní seizmického rizika budov. Zákon sa vzťahuje na tieto činnosti:

-zahrnúť viacročný prístupmodernizácii existujúceho fondu budov

-zahrnúť do zoznamu oprávnených osôb; výdavky na rôzne oprávnené typy prác potrebných na zvýšenie energetickej hospodárnosti;

-rozšíriť program na verejné budovy spoluobytnými budovami pre viaceré rodiny;

-zaradiť seizmickú triedu RSII medzi oprávnené kritériá spolu so seizmickou triedou RSI.

95

Investícia 1. Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Míľnik

Ktorým sa zriaďuje vnútroštátny systém podpory obnovyoblasti energetikyefektívnostiintegrovanej obnovy (seizmická konsolidáciaenergetická efektívnosť) viacrodinných obytných budov

Uverejnenie ministerského výnosu, ktorým sa ustanovuje systém financovania 

 

 

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

V rámci schémy sa financuje energetická obnova aspoň 3,2 milióna m² obytných budov.

V rámci schémy sa financujú tieto typy projektov:

-integrované projekty (seizmická konsolidáciaenergetická efektívnosť);

-projekty energetickej obnovy.

Systém financovania zabezpečí, aby sa aspoň 90 % z celkových pridelených prostriedkov použilo na energeticky účinné práce a najviac 10 % pridelených prostriedkov sa použilo na seizmickú konsolidáciu a iné doplnkové práce (ako je požiarna bezpečnosť, prístupnosť).

V celej schéme sa zabezpečí, aby sa vo všetkých zmluvách dosiahla príslušná požiadavka na energetickú účinnosť spočívajúca v minimálnom znížení spotreby energie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou pre každú budovu (s výnimkou budovy s postavením tovaru kultúrneho charakteru), ktorá musí poskytovať minimálne 30 % (stredná obnova) a 60 % (hlboká obnova) úspor primárnej energetickej spotreby v porovnaní so stavom pred renováciou a v súlade s technickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).

96

Investícia 1. Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Míľnik

Ktorým sa zriaďuje vnútroštátny systém podpory obnovy zameranej na energetickú efektívnosťintegrovanej obnovy (seizmická konsolidáciaenergetická efektívnosť) verejných budov

Uverejnenie nariadenia, ktorým sa zavádza systém 

 

 

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

V rámci schémy sa financuje energetická obnova najmenej 1,8 milióna m² verejných budov. Schéma zabezpečuje tieto typy projektov:

-integrované projekty (seizmická konsolidáciaenergetická efektívnosť)

-projekty energetickej obnovy.

Systém financovania zabezpečí, aby sa aspoň 90 % z celkových pridelených prostriedkov použilo na energeticky účinné práce a najviac 10 % pridelených prostriedkov sa použilo na seizmickú konsolidáciu a iné doplnkové práce (ako je požiarna bezpečnosť, prístupnosť).

V celej schéme sa zabezpečí, aby sa vo všetkých zmluvách dosiahla príslušná požiadavka na energetickú účinnosť spočívajúca v minimálnom znížení spotreby energie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou pre každú budovu (s výnimkou budovy s postavením tovaru kultúrneho charakteru), ktorá musí poskytovať minimálne 30 % (stredná obnova) a 60 % (hlboká obnova) úspor primárnej energetickej spotreby v porovnaní so stavom pred renováciou a v súlade s technickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).

97

Investícia 1. Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Míľnik

Výzvy na predkladanie návrhov na obnovu energetickej efektívnosti a integrovanú obnovu (seizmickú konsolidáciu a energetickú efektívnosť) pre bytové budovy

Uverejnenie špecifík výziev

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Ministerstvo rozvoja, verejných prác a správy pre obnovu a integrovanú obnovu (seizmickú konsolidáciu a energetickú efektívnosť) obytných budov uverejní tieto tri výzvy na predkladanie návrhov:

-výzva na predkladanie integrovaných projektov,rámci ktorých sa intervencie na seizmickú konsolidáciu vykonávajú integrovaným spôsobomopatreniami zameranými na zvyšovanie energetickej efektívnosti. Výzva je určená miestnym správnym jednotkám nachádzajúcim saoblastiach,ktorých je najvyššia hodnota zrýchlenia zeme pre projekt zemetrasenia a(g) podľa zónovej mapy rumunského územiaKódexe seizmického dizajnu P100 – 1 väčšia alebo rovná 0,2 g pre IMR = 225 rokov. Špecifikácia výzvy si vyžaduje, aby sa uprednostňovali komunity ohrozené chudobousociálnym vylúčením.

-výzva na projekty obnovyoblasti energetickej efektívnosti zamerané na komunity ohrozené chudobousociálnym vylúčenímrozpočtom vo výške aspoň 20 % rozpočtových prostriedkov pridelených na investície 1, os 1, ktorá zodpovedá energetickej efektívnosti.

-výzva na územné projekty obnovyoblasti energetickej efektívnosti otvorené pre všetky miestne administratívne jednotky vrátane šiestich sektorov Bukurešti na župu podľa počtu viacrodinných obytných budovobyvateľstva župy.

Budovy, ktoré sú zaradené do tried seizmického rizika RSI a RSII, sú vylúčené v prípade zmlúv o energetickej efektívnosti zadaných v druhej a tretej výzve.

Všetky tri výzvy na predkladanie návrhov obsahujú výberové kritériá, v ktorých sa stanovuje, že vo všetkých zmluvách sa uvedie príslušná požiadavka na energetickú účinnosť minimálneho zníženia spotreby energie na vykurovanie aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou pre každú budovu (s výnimkou budovy so stavom kultúrneho statku), ktorá musí priniesť úspory primárnej energie aspoň o 30 % v porovnaní so stavom pred renováciou (mierna obnova). V rámci tretej výzvy sa vyžaduje, aby sa 10 % rozpočtu vynaložilo na projekty, ktoré dosahujú aspoň 60 % úspory primárnej energie (zásadná obnova) v porovnaní so stavom pred renováciou.

Investícia sa nevzťahuje na výmenu plynových kotlov.

Ak niektoré finančné prostriedky zostali po prvom kole nezmluvné, zostávajúce finančné prostriedky sa sprístupnia za rovnakých podmienok všetkým miestnym správnym jednotkám podľa zásady „kto prv príde, ten prv berie“.

98

Investícia 1. Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Míľnik

Výzva na predkladanie návrhov na obnovu energetickej efektívnosti a integrovanú obnovu (seizmická konsolidácia a energetická efektívnosť) (verejné budovy)

Uverejnenie špecifikácií výzvy

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Výzvy na predkladanie návrhov, ktoré uverejnilo ministerstvo rozvoja, verejných prác a verejnej správy v súvislosti s obnovou energetickej efektívnosti a integrovanou obnovou (seizmickou konsolidáciou a energetickou efektívnosťou) verejných budov na ekologickú a odolnú transformáciu:

-výzva na predkladanie integrovaných projektov,rámci ktorých sa intervencie na seizmickú konsolidáciu vykonávajú integrovaným spôsobomopatreniami zameranými na zvyšovanie energetickej efektívnosti. Výzva je určená miestnym správnym jednotkám nachádzajúcim saoblastiach,ktorých je najvyššia hodnota zrýchlenia zeme pre projekt zemetrasenia a(g) podľa zónovej mapy rumunského územiaKódexe seizmického dizajnu P100 – 1 väčšia alebo rovná 0,2 g pre IMR = 225 rokov.

-výzva na mierne (80 %)hĺbkové (20 %) projekty energetickej obnovyoblasti energetickej obnovy určené ústredným verejným orgánom, okresným zastupiteľstvám, obciam okresných sídieliným obciam vrátane šiestich sektorov Bukurešť.

Budovy zaradené do tried seizmického rizika RSI a RSII sú vylúčené zo zmlúv zadaných v druhej výzve.

Obe výzvy na predkladanie návrhov obsahujú výberové kritériá, v ktorých sa stanovuje, že vo všetkých zmluvách sa uvedie príslušná požiadavka na energetickú účinnosť minimálneho zníženia spotreby energie pri vykurovaní aspoň o 50 % v porovnaní s ročnou spotrebou energie na vykurovanie pred obnovou pre každú budovu (okrem budovy so stavom kultúrneho statku), ktorá v porovnaní so stavom pred renováciou prinesie aspoň 30 % úspory primárnej energie (mierna obnova). V druhej výzve sa vyžaduje, aby sa 20 % rozpočtu vynaložilo na projekty prinášajúce aspoň 60 % úspory primárnej energie (hĺbková obnova) v porovnaní so stavom pred renováciou.

Investície sa nevzťahujú na výmenu plynových kotlov.

Ak niektoré finančné prostriedky zostanú po prvom kole nezmluvné, zostávajúce finančné prostriedky sa sprístupnia za rovnakých podmienok všetkým obciam podľa zásady „kto prv príde, ten prv melie“.

99

Investícia 1. Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Míľnik

Podpísanie zmlúv na obnovu energetickej efektívnosti a integrovanú obnovu (seizmická konsolidácia a energetická efektívnosť) pre bytové budovy

Podpisovanie zmlúv

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Podpis zmlúv na obnovu energetickej efektívnosti a integrovanú obnovu (seizmickú konsolidáciu a energetickú efektívnosť) na prechod na zelené a odolné budovy (bytové budovy) sa vykonáva v súlade s podmienkami míľnikov 95 a 97.

100

Investícia 1. Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Míľnik

Podpísanie zmlúv na obnovu energetickej efektívnosti a integrovanú obnovu (seizmická konsolidácia a energetická efektívnosť) pre verejné budovy

Podpisovanie zmlúv

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Zmluvy na obnovu energetickej efektívnosti a integrovanú obnovu (seizmická konsolidácia a energetická efektívnosť) na prechod na zelené a odolné budovy (verejné budovy) sa podpisujú v súlade s podmienkami míľnikov 96 a 98.

103

Investícia 1. Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Cieľ

Dokončenie energetickej renovácie bytových domov pre viac rodín

Číslo (m2)

0

1 051 792

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie o prijatí dokončenia prác, správa o energetickom audite ex ante a osvedčenie o energetickej hospodárnosti ex post na potvrdenie úspor primárnej energie v porovnaní so stavom pred renováciou v súlade s podmienkami v míľnikoch 95 a 97.

106

Investícia 1.

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Cieľ

Dokončenie energetickej renovácie verejných budov

Číslo (m2)

0

295 456

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie o prijatí dokončenia prác, správa o energetickom audite ex ante a osvedčenie o energetickej hospodárnosti ex post na potvrdenie úspor primárnej energie v porovnaní so stavom pred renováciou v súlade s podmienkami v míľnikoch 96 a 98.

106b

Investícia 1.

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

Cieľ

Inštalované nové nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá

Počet

0

1 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie o prijatí inštalácie a prístav uvedenia 1000 nabíjacích bodov do prevádzky.

107

Investícia 2. Uverejnenie národného digitálneho registra budov

Míľnik

Uverejnenie národného registra digitálnych budov

Vnútroštátny digitálny register budov je k dispozícii online s pilotnou časťou, ktorá obsahuje informácie týkajúce sa budov obnovených prostredníctvom národného plánu obnovy a odolnosti.

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Národný digitálny register monitoruje údaje o obnove v oblasti energetickej efektívnosti (úspory energie, znižovanie emisií) a údaje o seizmickej zraniteľnosti.

Register budov obsahuje georeferenčnú databázu verejných a súkromných budov, ktorá dopĺňa geoportál INSPIRE a je prepojená a interoperabilná s mestskými databázami na miestnej úrovni a inými vnútroštátnymi systémami registrov. Lodné denníky sú súčasťou vnútroštátneho digitálneho registra budov ako integrovaný systém. Energetické pasy budov sú súčasťou lodných denníkov a obsahujú všetky informácie o zásahoch súvisiacich s energetikou v digitálnom formáte.

110

Investícia 4. Obehové hospodárstvo a zvýšená energetická efektívnosť historických budov

Míľnik

Štruktúry v rámci Národného inštitútu kultúrneho dedičstva na zhromažďovanie a opätovné použitie historických stavebných materiálov

Laboratórium a centrum pre energeticky efektívnu obnovu historických budov sú vybavené

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Laboratórium a centrum pre energeticky efektívnu obnovu historických budov sú vybavené vrátane:

— infraštruktúra na vedecké testovanie nových materiálov a technologických riešení pre historické budovy,

— infraštruktúra na demontáž, zber, triedenie, opravu a opätovné použitie stavebných materiálov z historických budov,

— infraštruktúra na zachovanie historických budov, a zároveň

— zariadenia na podporu odbornej prípravy v oblasti obnovy historických budov zameranej na energetickú efektívnosť.

112

Investícia 4. Obehové hospodárstvo a zvýšená energetická efektívnosť historických budov

Cieľ

Najmenej 200 odborníkov certifikovaných v oblasti renovácií historických budov zameraných na energetickú efektívnosť

Počet

0

200

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 200 odborníkov musí získať certifikáciu v oblasti obnovy historických budov zameranej na energetickú efektívnosť.

Osvedčenie vydáva Národný inštitút pre dedičstvo.

F.ZLOŽKA 6: Energie

Sektor energetiky je najväčším zdrojom (66 %) emisií skleníkových plynov v Rumunsku. Rumunsko vo svojom národnom energetickom a klimatickom pláne (NECP) odhaduje investičné potreby v odvetví energetiky na roky 2021 – 2030 vo výške približne 22,6 miliardy EUR na dosiahnutie politických cieľov národného energetického a klimatického plánu do roku 2030.

Cieľom tohto komponentu je riešiť hlavné výzvy rumunského energetického sektora, pokiaľ ide o dekarbonizáciu a znečistenie ovzdušia. Jeho cieľom je najmä urýchliť dekarbonizáciu odvetvia energetiky postupným vyradením elektrární na hnedé uhlie a čierne uhlie do roku 2032 a uľahčením zavádzania obnoviteľných zdrojov energie a alternatívnych zdrojov energie, ako je napríklad ekologický vodík. Jeho cieľom je tiež zvýšiť flexibilitu elektrizačnej sústavy, digitalizovať odvetvie energetiky a znížiť energetickú náročnosť priemyslu. Cieľom komponentu je tiež zlepšiť správu a riadenie štátnych podnikov v odvetví energetiky.

Tieto investície a reformy sa budú zaoberať odporúčaniami Rumunska pre jednotlivé krajiny z posledných dvoch rokov s cieľom „zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na [...] nízkouhlíkové hospodárstvo a energetickú efektívnosť“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019) a „zamerať sa na investície do ekologickej [...] transformácie, najmä na čistú a efektívnu výrobu a využívanie energetickej a environmentálnej infraštruktúry, a to aj v uhoľných regiónoch“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

F.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Cieľom tejto reformy je dekarbonizácia odvetvia energetiky.

Reforma pozostáva z legislatívnych a regulačných aktov, ktorými sa postupne odstraňuje uhlie a umožňuje zvýšenie kapacity výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Reforma 2. Reforma správy a riadenia štátnych podnikov v odvetví energetiky

Cieľom reformy je podporiť reformu správy a riadenia štátnych podnikov v odvetví energetiky.

Reforma pozostáva z výberu a vymenovania členov správnej a dozornej rady na základe transparentného a súťažného konania.

Reforma 3. Ekologické zostavovanie rozpočtu

Cieľom tejto reformy je monitorovať a posudzovať vplyv fiškálnej politiky na ciele v oblasti klímy a životného prostredia.

Reforma spočíva v uplatňovaní ekologických rozpočtových postupov na štátny rozpočet.

Investícia 4.a. Nové kapacity uskladňovania elektrickej energie

Cieľom investície je zvýšiť flexibilitu a stabilitu elektrizačných sústav.

Investícia pozostáva z inštalácie a pripojenia nových kapacít na uskladňovanie elektrickej energie určených na podporu stability sústavy a integrácie dodatočných kapacít na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.

Investícia 5.a. Zabezpečenie energetickej efektívnosti v priemyselnom odvetví

Cieľom investície je zvýšiť energetickú efektívnosť priemyslu.

Investícia pozostáva z podpory priemyselných projektov, ktoré znižujú priame a nepriame emisie skleníkových plynov v porovnaní s emisiami ex ante.

F.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

113

Reforma 1. Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Cieľ

Vyraďovanie uhoľnej výrobnej kapacity

 

Megawatty (MW)

 0

1 695

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Vyradilo sa 1 695 MW inštalovanej kapacity na výrobu elektrickej energie spaľovaním uhlia.

114

Reforma 1. Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona o dekarbonizácii, ktorým sa prijíma harmonogram postupného vyraďovania uhlia a lignitu

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívneho aktu

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Do 2. štvrťroka 2022 nadobudne účinnosť zákon o dekarbonizácii (a akýkoľvek sekundárny právny predpis), ktorým sa stanoví harmonogram do roku 2032 pre:

-Vyradenie celkovej inštalovanej kapacity výroby elektriny spaľovaním uhlia/lignitu (t. j. 4 590 MW)prevádzky vrátane najmenej 3 780 MW vyradenýchprevádzky do 31. decembra 2025.

-Opatrenia týkajúce sa rekultivácie baní, ktoré sa majú zatvoriť (napr. zachytávanie pôdyzamínovaných oblastiach, ako napríklad ornicaobnova porastu, skládky odpadu, využívanie pôdy po uzavretí pôdy).

-Opatrenia na zvyšovanie úrovne zručností (profesionálna rekonverziarekvalifikácia)iné opatrenia so sociálno-ekonomickým vplyvom na postihnuté komunity.

115

Reforma 1. Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Cieľ

Odstránenie kapacity na výrobu energie z uhlia/lignitu

Megawatty (MW)

1 695

2 355

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Musí byť odstavená kumulatívna 2 355 MW inštalovanej kapacity výroby elektriny spaľovaním uhlia a lignitu, z čoho 2 025 MW sa musí vyradiť z prevádzky a 330 MW musí byť vyradených z prevádzky. Vyradená kapacita sa vyradí z prevádzky do roku 2025 a aktivuje sa a vyzve sa na výrobu len za osobitných okolností stanovených v článku 4 zákona o dekarbonizácii a v plnom súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ vrátane pravidiel štátnej pomoci.

 116

Reforma 1. Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych a regulačných aktov

Ustanovenie v právnych a regulačných aktoch, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Právne a regulačné akty nadobúdajú účinnosť:

1.zaviesť rozdielové zmluvy ako štandardný podporný mechanizmus pri výrobe energieobnoviteľných zdrojov;

2.umožniť priame rokovaniezmluváchnákupe elektrickej energie všetkými výrobcami energie;

3.zjednodušiť postupy udeľovania licenciípovolení pre investície do obnoviteľných zdrojov energie, stanoviť kratšiepovinné administratívne lehoty na reakciuzaviesť postupy zodpovednostiprípade zbytočných prieťahov;

4.zaviesť osobitný rámec pre investície do obnoviteľných zdrojov energie na mori;

5.zaviesť reakciu na strane dopytu na vyrovnávacom trhuumožniť účasť priemyselných používateľov.

118

Reforma 1. Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Podpísanie rozdielových zmlúv pre obnoviteľné zdroje po aukčných kolách

Podpisovanie zmlúv

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Podpísané rozdielové zmluvy (CfD) na výrobu elektrickej energie (inštalovaný výkon najmenej 3 500 MW) z obnoviteľných zdrojov.

119

Reforma 1. Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Cieľ

Odstránenie kapacity na výrobu energie spaľovaním uhlia/lignitu

 

Megawatty (MW)

2 025

3 070

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Rozhodnutie (rozhodnutia) vydané národným regulačným orgánom v oblasti energetiky

odobratie prevádzkovej licencie (licencií) spolu s certifikáciou(-ami) prevádzkovateľovi prenosovej sústavy potvrdzujúce odpojenie

z kumulatívnej 3 070 MW kapacity na výrobu elektriny spaľovaním uhlia a lignitu vyradených z prevádzky.

119a

Reforma 1. Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Cieľ

Odstránenie kapacity na výrobu energie spaľovaním uhlia/lignitu

Megawatty (MW)

3070

3780

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Rozhodnutie (rozhodnutia) vydané národným regulačným orgánom v oblasti energetiky

odobratie prevádzkovej licencie (licencií) spolu s certifikáciou(-ami) prevádzkovateľovi prenosovej sústavy potvrdzujúce odpojenie

z kumulatívnej 3 780 MW kapacity na výrobu elektriny z čierneho a hnedého uhlia, ktorá bola vyradená z prevádzky, doplnená podpísanými zmluvami na nadčasovú, flexibilnú a efektívnu výrobu elektriny spaľovaním plynu alebo kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie spaľujúcich plyn vo výške 1 300 MW, umožnila financovať využívanie obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov z iných fondov EÚ.

120

Reforma 1. Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Cieľ

Dodatočná inštalovaná kapacita obnoviteľných zdrojov energie a pripojená do sústavy

Megawatty (MW)

4 408

7 408

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie (osvedčenia) od prevádzkovateľov prenosových alebo distribučných sústav alebo vnútroštátneho pravidelného orgánu potvrdzujúce pripojenie preukazujúce zvýšenie dodatočnej kapacity energie z obnoviteľných zdrojov o najmenej 3 000 MW (ktoré sa má čiastočne financovať z iných fondov EÚ).

121

Reforma 2. Reforma správy a riadenia štátnych podnikov v odvetví energetiky

Míľnik

Zlepšenie správy a riadenia štátnych podnikov v odvetví energetiky

Výber a vymenovanie správnych rád je ukončené

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Výber a vymenovanie členov riadiacich a/alebo dozorných rád všetkých vnútroštátnych štátnych podnikov v pôsobnosti ministerstva energetiky (napr. Hidroelectrica, Romgaz, Nuclearelectrica) na základe transparentného a súťažného postupu s mandátom 4 roky a systému odmeňovania založeného na kvantitatívnych a kvalitatívnych cieľoch spojených s finančnými (napr. príjmy a návratnosť, zapojenie štátneho rozpočtu) a výkonnosťou služieb (napríklad na základe reprezentatívneho prieskumu spokojnosti zákazníka).

122

Reforma 2. Reforma správy a riadenia štátnych podnikov v odvetví energetiky

Míľnik

Kótovanie aspoň 15 % akcií spoločnosti Hidroelectrica na burze

Vyplnenie pôvodnej verejnej ponuky

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Po uverejnení prospektu na kótovanie sa aspoň 15 % podielu spoločnosti Hidroelectrica obchoduje na burze po prvotnej verejnej ponuke.

123

Reforma 3. Ekologické zostavovanie rozpočtu

Míľnik

Vytvorenie a používanie metodiky zeleného rozpočtového plánovania

Vytvorenie a používanie metodiky zeleného rozpočtového plánovania

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Orgány uplatňujú metodiku posudzovania výdavkov zeleného rozpočtu a vplyvu fiškálnej politiky na environmentálne udržateľné činnosti, ako sa vymedzuje v nariadení o taxonómii EÚ, a technické usmernenie k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).

139

Investícia 4.a. Nové kapacity uskladňovania elektrickej energie

Cieľ

Inštalovaná kapacita skladovania elektrickej energie

Megawatty (MW)

0

240

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o akceptácii preukazujúce inštaláciu skladovacej kapacity elektriny s výkonom najmenej 240 MW doplnené osvedčením o zhode potvrdzujúcim, že zariadenie je pripravené na pripojenie do sústavy, a záväznou právnou dohodou o pripojení zariadenia do elektrizačnej prenosovej alebo distribučnej sústavy pred 31. augustom 2026. Investícia sa realizuje v súlade s podmienkami stanovenými v technickom usmernení „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01), najmä prostredníctvom využívania výnimiek v oblastiach odpadového hospodárstva a ťažby surovín.

141

Investícia 5a. Zabezpečenie energetickej účinnosti v priemyselnom sektore

Cieľ

Realizácia projektov energetickej efektívnosti

 

Počet

0

30

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Realizácia aspoň 30 projektov energetickej efektívnosti v priemysle kontrolovaných externou stranou, ktorými sa dosiahne aspoň 30 % zníženie nepriamych a priamych emisií skleníkových plynov v porovnaní s emisiami ex ante, ktoré sa majú monitorovať prostredníctvom IT platformy na centralizáciu a analýzu vnútroštátnej spotreby energie v súlade s míľnikom 140.

F.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Reforma 4. Vytvorenie priaznivého legislatívneho a regulačného rámca pre vodík z obnoviteľných zdrojov

Cieľom reformy je zmeniť existujúci právny a regulačný rámec s cieľom uľahčiť zavádzanie vodíka z obnoviteľných zdrojov.

Reforma spočíva v nadobudnutí účinnosti zmien právneho a regulačného rámca na základe národnej vodíkovej stratégie a akčného plánu.

V súlade s článkom 7 ods. 2 nariadenia o obnove a odolnosti Rumunsko požiadalo o technickú podporu prostredníctvom nástroja technickej pomoci na vypracovanie národnej vodíkovej stratégie.

Reforma 5. Zníženie energetickej náročnosti hospodárstva vytvorením udržateľného mechanizmu na zvýšenie energetickej efektívnosti v priemysle

Cieľom tejto reformy je uľahčiť investície do energetickej efektívnosti v priemysle a zvýšiť odolnosť priemyselného odvetvia.

Táto reforma pozostáva z i) odstránenia prekážok pri uzatváraní zmlúv o energetickej efektívnosti; II) zavedenie dohľadu nad trhom v oblasti energetickej účinnosti s cieľom zabezpečiť súlad výrobkov s normami ekodizajnu, iii) podpora informovanosti MSP o opatreniach, programoch a prínosoch v oblasti energetickej efektívnosti; IV) vytvorenie monitorovacieho systému na presadzovanie odporúčaní z energetických auditov v odvetviach ETS; v) zavedenie nových noriem pre ekologické finančné nástroje.

Reforma 6. Dekarbonizácia odvetvia vykurovania a chladenia

Cieľom reformy je prispieť k dekarbonizácii odvetvia vykurovania a chladenia.

Reforma pozostáva z prijatia právnych aktov, ktorými sa zavádzajú opatrenia na dekarbonizáciu odvetvia vykurovania a chladenia.

Investícia 2. Kapacity na výrobu ekologického vodíka na použitie ako uskladňovanie elektrickej energie a/alebo na dekarbonizáciu priemyslu

Cieľom tejto investície je podporiť zavádzanie kapacít na výrobu ekologického vodíka.

Táto investícia pozostáva z inštalácie elektrolyzérových modulov s cieľom umožniť výrobu (zeleného) vodíka z obnoviteľných zdrojov.

Investícia 3. Výstavba flexibilnej a vysoko účinnej výroby elektriny a tepla spaľovaním plynu (CHP) v diaľkovom vykurovaní

Cieľom tejto investície je riešiť výzvy, ktorým Rumunsko čelí pri prechode od zdrojov energie z čierneho a hnedého uhlia.

Investícia pozostáva z inštalácie kapacity na výrobu elektrickej energie odolnej voči budúcim zmenám, pružnej a vysoko účinnej kombinovanej výroby tepla a elektriny spaľovaním plynu, ktorá umožňuje využívanie obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov.

Investícia 4. Uvedenie fotovoltických výrobných zariadení do prevádzky

Cieľom investície je prispieť k integrácii dodatočných kapacít na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.

Investícia pozostáva z uvedenia výrobnej kapacity fotovoltických panelov, fotovoltických článkov a panelov do prevádzky.

Investícia 5. Zabezpečenie energetickej účinnosti v priemyselnom sektore

Cieľom investície je zvýšiť energetickú efektívnosť priemyslu.

Investícia pozostáva z podpory priemyselných projektov, ktoré znižujú priame a nepriame emisie skleníkových plynov v porovnaní s emisiami ex ante.

F.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

126

Reforma 4. Vytvorenie priaznivého legislatívneho a regulačného rámca pre vodík z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zmien právneho a regulačného rámca, ktorými sa vykonáva národná vodíková stratégia

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zmien legislatívneho rámca

 

 

 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti zmien regulačného rámca na základe národnej vodíkovej stratégie a akčného plánu. Zmenami sa odstránia všetky legislatívne a administratívne prekážky rozvoja technológie vodíka z obnoviteľných zdrojov a vykonajú sa opatrenia potrebné na rozvoj celého hodnotového reťazca vodíka z obnoviteľných zdrojov.

127

Reforma 5. Zníženie energetickej náročnosti hospodárstva vytvorením udržateľného mechanizmu na zvýšenie energetickej efektívnosti v priemysle.

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca, ktorým sa zavádzajú opatrenia na uľahčenie investícií do energetickej účinnosti v priemysle

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívneho aktu

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca, ktorým sa zavádzajú opatrenia na uľahčenie investícií do energetickej účinnosti v priemysle. Reforma bude sledovať tieto ciele: I) odstrániť prekážky pri uzatváraní zmlúv o energetickej efektívnosti; II) zaviesť dohľad nad trhom a uplatňovať normy energetickej účinnosti s cieľom zabezpečiť súlad výrobkov s normami ekodizajnu, iii) zlepšiť informovanosť MSP o energetickej účinnosti; IV) vytvoriť monitorovací systém na vykonávanie odporúčaní z energetických auditov v odvetviach ETS; v) zaviesť nové normy pre ekologické finančné nástroje.

128

Reforma 6. Dekarbonizácia odvetvia vykurovania a chladenia

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktorými sa zavádzajú opatrenia na dekarbonizáciu odvetvia vykurovania a chladenia

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti právnych aktov

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktorými sa zavádzajú opatrenia na dekarbonizáciu odvetvia vykurovania a chladenia. Reforma bude sledovať tieto ciele: I) vymedziť zodpovednosť ústredných a miestnych orgánov za riadenie odvetvia vykurovania a chladenia a rozšíriť uplatňovanie zákona o správe a riadení na poskytovateľov diaľkového vykurovania; II) preskúmať rámec na zabezpečenie udržateľnosti a vysledovateľnosti biomasy s cieľom zabrániť akémukoľvek negatívnemu vplyvu využívania bioenergie na biodiverzitu a lesy; III) zahrnúť ustanovenia o diverzifikácii energetického mixu pri vykurovaní a chladení mimo lesnej biomasy; IV) povoliť výrobcom-spotrebiteľom (okrem iného aj bytové domy a ich združenia

nájomcov) vyrábať a predávať nadbytočnú slnečnú a prípadne veternú energiu v flexibilnejších formách a zaviesť stimuly vrátane kvantitatívnej kompenzácie.

129

Investícia 2. Kapacity na výrobu ekologického vodíka na použitie ako uskladňovanie elektrickej energie a/alebo na dekarbonizáciu priemyslu

Míľnik

Podpísanie zmlúv na výstavbu kapacitynových elektrolyzérov s výkonom aspoň 60 MW H2

Podpisovanie zmlúv

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Podpísanie zmlúv na výstavbu kapacity nových elektrolyzérov s výkonom aspoň 60MW H2 s očakávaným objemom vyprodukovaného aspoň 10000 ton obnoviteľného vodíka.

131

Investícia 2. Kapacity na výrobu ekologického vodíka na použitie pri skladovaní elektrickej energie a/alebo pri dekarbonizácii priemyslu

Cieľ

Výrobná kapacita zeleného vodíka

Megawatty (MWH2)

0

45

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o akceptácii preukazujúce inštaláciu elektrolyzérov s celkovou kapacitou najmenej 45 MW H2, doplnené osvedčením o zhode potvrdzujúcim, že zariadenie je pripravené na pripojenie do sústavy, a záväznou právnou dohodou o pripojení zariadenia do elektrizačnej prenosovej alebo distribučnej sústavy pred 31. augustom 2026.

133

Investícia 3. Výstavba flexibilnej a vysoko účinnej kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie (CHP) v diaľkovom vykurovaní

Míľnik

Podpis zmlúv na projekty vysokoúčinnej kombinovanej výroby plynu a diaľkového vykurovania

Podpisovanie zmlúv

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Podpis zmlúv o výstavbe alebo modernizácii vysokoúčinnej kombinovanej výroby plynu v diaľkovom vykurovaní, ako sa vymedzuje v smernici 2010/31/EÚ. Kritériami výberu sa zabezpečí súlad s technickými usmerneniami pre „nespôsobiť žiadne významné poškodenie“ (2021/C58/01), najmä s podmienkami stanovenými v prílohe III. Investície nahradia prinajmenšom rovnakú kapacitu výrazne väčšieho množstva elektrární s vysokými emisiami uhlíka a/alebo zariadení na výrobu tepla (ako je uhlie, hnedé uhlie alebo ropa), čo vedie k zníženiu emisií skleníkových plynov.

134

Investícia 3. Výstavba flexibilnej a vysoko účinnej kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie (KVET) na plyn v okrese

Cieľ

Kogeneračné zariadenia a diaľkové vykurovanie

 

Megawatty (MWe)

0

83

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydali sa osvedčenia o prijatí inštalácie kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie v objeme 83 MWe v diaľkovom vykurovaní v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), najmä s podmienkami stanovenými v prílohe III v súlade s míľnikom 133 a osvedčeniami o ich pripojení do sústavy zariadení.

138

Investícia 4. Uvedenie fotovoltických výrobných zariadení do prevádzky

Cieľ

Nová výrobná kapacita pre fotovoltické články a panely, ktoré boli uvedené do prevádzky

Megawatty (MW)

0

200

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Rozhodnutie o povolení vydané akreditovaným orgánom na prevádzkovanie továrne (výrobných závodov) fotovoltických článkov a panelov s celkovou ročnou výrobnou kapacitou najmenej 200 MW.

140

Investícia 5. Zabezpečenie energetickej účinnosti v priemyselnom sektore

Míľnik

Otvorenie výzvy na predkladanie ponúk na investície do energetickej efektívnosti v priemysle

Uverejnenie špecifikácií verejnej súťaže

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Vyhlásenie výzvy na výber projektov energetickej účinnosti v priemysle. Výberové kritériá si vyžadujú:

— dosiahnutie aspoň 30 % zníženia nepriamych a priamych emisií skleníkových plynov v porovnaní s emisiami ex ante, ktoré sa má monitorovať prostredníctvom IT platformy na centralizáciu a analýzu vnútroštátnej spotreby energie,

— súlad s technickými usmerneniami Do No No Significant Harm Technical Guidance (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

G.ZLOŽKA 7: DIGITÁLNEJ TRANSFORMÁCII

Tento komponent plánu podpory obnovy a odolnosti rieši výzvy digitalizácie súvisiace s verejnou správou, ako je fragmentácia, interoperabilita ako hlavná prekážka rozvoja digitálnych služieb zameraných na koncových používateľov, byrokratické prekážky pri získavaní stavebných povolení potrebných na výstavbu sietí, nízke základné a pokročilé digitálne zručnosti, vystavenie kybernetickým rizikám. V tejto súvislosti je cieľom tohto komponentu riešiť všetky tieto výzvy a dosiahnuť súdržnú a integrovanú digitálnu infraštruktúru v prospech občanov a podnikov a zároveň poskytnúť potrebné nástroje (ako je pripojiteľnosť, rozvoj zručností alebo kybernetická bezpečnosť) na prechod na digitalizované hospodárstvo a spoločnosť. Komponent zahŕňa najmä reformy potrebné na vytvorenie vládneho cloudu a na zabezpečenie interoperability, zlepšenie pripojiteľnosti, zvýšenie ochrany a kybernetickej bezpečnosti verejných a súkromných subjektov a zvýšenie digitálnych kompetencií pre verejný sektor. Investície podporujúce reformy siahajú od rozvoja vládneho cloudu po digitalizáciu zdravotníctva, súdnictva, životného prostredia, zamestnanosti a sociálnej ochrany, verejné obstarávanie, mimovládne organizácie, prepojenosť pre biele oblasti, zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti pre rôzne štruktúry a zvyšovanie zručností v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ako aj pre štátnych zamestnancov a obyvateľstvo ako celok. Jedna kľúčová investícia sa týka zavedenia elektronického preukazu totožnosti pre rumunských občanov.

Komponent je štruktúrovaný do štyroch reforiem a 18 investícií. Tieto investície a reformy prispejú k plneniu odporúčaní Rumunska pre jednotlivé krajiny za posledné dva roky s cieľom „zlepšiť zručnosti vrátane digitálnych“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2019) a „posilniť zručnosti a digitálne vzdelávanie“ a „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu [...], infraštruktúru digitálnych služieb“ (odporúčania pre jednotlivé krajiny č. 2 a 3, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

G.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Vypracovanie jednotného rámca na vymedzenie štruktúry vládneho cloudového systému

Cieľom tejto reformy je modernizovať verejnú správu prijatím pokročilých technológií a zameraním sa na potreby občanov a podnikov a zároveň zabezpečiť predpoklady pre rozvoj politiky založenej na údajoch a zvýšiť interoperabilitu existujúcich digitálnych technológií. Okrem toho reforma podporí rozvoj integrovanej architektúry verejných digitálnych služieb.

Vykonávanie tejto reformy pozostáva z dvoch línií činnosti. Po prvé, očakáva sa, že nadobudnutím účinnosti zákona o interoperabilite informačných systémov sa podrobne uvedie jednotný súbor noriem a pravidiel, ktoré verejné subjekty uplatňujú pri vývoji aplikácií v bezpečnom a udržateľnom prostredí, pričom sa zosúladia s európskym rámcom interoperability. Po druhé sa očakáva, že nadobudnutím účinnosti zákona vlády o cloude sa stanovia povinnosti a úlohy týkajúce sa navrhovania, vykonávania, rozvoja a riadenia cloudovej infraštruktúry, technológií a služieb. Kybernetická bezpečnosť sa poskytuje na vonkajšiu aj vnútornú ochranu cloudu, pričom sa uplatňujú najpokročilejšie a ekonomicky najefektívnejšie dostupné riešenia kybernetickej bezpečnosti.

Očakáva sa, že na monitorovanie a vykonávanie všetkých digitálnych opatrení v rumunskom pláne na podporu obnovy a odolnosti sa zriadi dočasná pracovná skupina vytvorená odborníkmi.

Implementácia reformy sa dokončí do 30. júna 2022.

Reforma 2. Prechod na ciele EÚ 2025 v oblasti pripojiteľnosti a stimulácia súkromných investícií do zavádzania sietí s veľmi vysokou kapacitou

Cieľom tejto reformy je urýchliť zavádzanie sietí 5G na vnútroštátnej úrovni v súlade s bezpečnostnými predpismi a zabezpečiť širokopásmové pokrytie pre biele oblasti (malé vidiecke obce, izolované lokality, znevýhodnené obývané oblasti), riešiť digitálnu priepasť medzi vidiekom a mestami, znížiť administratívnu záťaž a zjednodušiť postupy a poplatky, čím sa vytvoria predpoklady pre rovnaký prístup k digitálnym službám a prístup k internetu.

Reforma zahŕňa niekoľko opatrení:

-Vykonávanie plánu Rumunska pri uplatňovaní súboru nástrojovoblasti pripojiteľnosti 1 . Očakáva sa, že Rumunsko vykoná 1239 odporúčaní zahrnutých do súboru nástrojov na úrovni EÚ.

-Nadobudnutie účinnosti zákonabezpečnosti sietí 5G,ktorom sa stanoví, že poskytovatelia komunikácie budú môcť používať technológie, zariadeniasoftvér ibasieťach 5G od výrobcov vopred schválených rozhodnutím predsedu vlády na základe stanoviska Najvyššej rady národnej obrany. Každý výrobca zariadeniasoftvéru 5G musí požiadaťtoto povolenie, ktoré sa predloží ministerstvu komunikácií.

-(Aukcia na) udelenie tzv. licencií 5G (t. j.pásmach 700 MHz, 1 500 MHz3,4 – 3,8 GHz). Dlhodobé licencie sa predpokladajú podľa kritérií európskeho kódexu elektronickej komunikáciecieľom účinne stimulovať 5G, podporovať hospodársku súťažpráva koncových používateľov.

Implementácia reformy sa dokončí do 30. septembra 2022.

Reforma 3. Zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti verejných a súkromných subjektov vlastniacich infraštruktúru s kritickou hodnotou

Cieľom tejto reformy je pokračovať v procese posilňovania odolnosti verejných a súkromných subjektov vlastniacich kritickú infraštruktúru proti kybernetickým rizikám.

Vykonávaním tejto reformy sa stanoví právny a inštitucionálny rámec pre organizáciu a vykonávanie činností v oblasti kybernetickej bezpečnosti a kybernetickej obrany, mechanizmy spolupráce a zodpovednosti inštitúcií v týchto oblastiach finalizáciou a nadobudnutím účinnosti zákona o obrane a kybernetickej bezpečnosti. Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť okrem toho koordinuje prípravu národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 – 2026, ktorá obsahuje ustanovenia o pravidelnom posudzovaní a aktualizáciách regulačného a inštitucionálneho rámca v oblasti kybernetickej bezpečnosti s cieľom posilniť verejno-súkromné a akademické partnerstvo s cieľom zvýšiť kybernetickú odolnosť spoločnosti ako celku, rozvíjať schopnosť reagovať na kybernetické útoky a odolnosť systémov, sietí a služieb a upevniť úlohu Rumunska v štruktúre kybernetickej bezpečnosti na medzinárodnej úrovni.

Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.

Reforma 4. Zvyšovanie digitálnej kompetencie v oblasti verejných služieb a digitálneho vzdelávania počas celého života občanov

Cieľom tejto reformy je podporiť digitalizáciu hospodárstva a prechod na priemysel 4.0 a zosúladiť trh práce s najnovším vývojom v tomto sektore.

Reforma sa vykoná prostredníctvom nadobudnutia účinnosti zmeny Kódexu klasifikácie povolaní vrátane vymedzenia nových digitálnych povolaní, ktoré sú rovnocenné s inými krajinami EÚ. Vykoná sa analýza, ako aj konzultácie s univerzitami a inými príslušnými zainteresovanými stranami.

Implementácia reformy sa dokončí do 30. septembra 2022.

Investícia 1.  Zavedenie verejnej cloudovej infraštruktúry

Cieľom tejto investície je uviesť do prevádzky vládnu cloudovú infraštruktúru s využitím bezpečných a energeticky účinných technológií na zaistenie bezpečného, interoperabilného a štandardného charakteru verejných údajov.

Opatrenie pozostávai) výstavby dátových centier úrovne IV užštádiu návrhu pre dve hlavné dátové centráúrovne III užštádiu návrhu pre sekundárne dátové centrá, ii) poskytovania špecifickej komunikačnej infraštruktúryinfraštruktúry informačných technológií, iii) rozšírenia podpornej infraštruktúry (elektrina, opatrenia fyzickej bezpečnosti), iv) poskytovania 2 .

Investícia 2. Rozvoj cloudu a migrácia

Cieľom tejto investície je modernizovať technológie používané vo verejných inštitúciách tak, aby boli pripravené na cloud, a zároveň vyvíjať nové cloudové aplikácie pre migráciu cloudu.

Opatrenie pozostáva z vývoja alebo migrácie 30 vládnych aplikácií digitálnych služieb pripravených na cloud alebo cloud pripravených na cloud v platforme ako službe (PaaS) alebo v infraštruktúre ako službe (IaaS).

Investícia 3. Zriadenie systému elektronického zdravotníctva a telemedicíny

Cieľom tejto investície je zmeniť rozsah, štandardizovať a modernizovať zastaranú IT platformu zdravotného poistenia (PIA) s cieľom zaistiť bezpečné a interoperabilné digitálne zdravotnícke služby, ktoré spĺňajú súčasné technologické požiadavky a požiadavky na interoperabilitu na úrovni EÚ.

Investícia pozostáva z podpory digitalizácie ministerstva zdravotníckych zariadení a verejných nemocníc prostredníctvom vývoja integrovaných informačných systémov, zlepšenia správy údajov a umožnenia rozhodovania založeného na údajoch s cieľom podporiť poskytovanie, efektívnosť a monitorovanie výkonnosti zdravotnej starostlivosti. Investícia pozostáva z modernizácie posúdenia verejného záujmu a digitalizácie zdravotníckych zariadení a verejných nemocníc.

Investícia 4. Digitalizácia súdnictva

Cieľom tejto investície je podporiť prechod rumunského súdneho systému na centralizovaný elektronický systém správy vecí.

Investícia pozostáva z:

-technický prechodmiestnych na spoločné centrálne serveryelektronickým prístupomsúborom prípadov („e-file“).

-podpora dokončenia systému ECRIS V, ktorý je ústredným prvkom digitálnej transformácie súdnictvaRumunsku.

-zriadenie dátového centra pre súdnictvo,ktorom sa nachádza systém ECRIS V a iné informačné systémy,

-obstarávanie vybaveniaoblasti informačných technológiíkomunikácie (IT &C), tzv. softwereslužieb na podporu digitálnej transformáciesektore súdnictva.

Investícia 5. Digitalizácia v oblasti životného prostredia

Cieľom tejto investície je vytvoriť integrovaný informačný systém na boj proti nezákonnej ťažbe dreva.

Investícia pozostáva z:

-zriadenie potrebnej infraštruktúry na monitorovanie, riadenie, kontroluzabezpečenie integrity lesovprepravy dreva,

-digitalizácia environmentálnych verejných služieb.

Investícia 6. Digitalizácia v oblasti zamestnanosti a sociálnej ochrany

Cieľom tejto investície je zvýšiť úroveň digitalizácie viacerých služieb v oblasti práce a sociálnej ochrany.

Investícia pozostáva zo zriadenia digitálnych systémov a poskytovania odbornej prípravy v oblasti digitálnych zručností pre zamestnancov pre Národnú agentúru práce (ANOFM), inšpektorát práce (IM), Národnú agentúru pre platby a sociálnu inšpekciu (ANPIS).

Investícia 7. Zavedenie elektronických formulárov (elektronických formulárov) v oblasti verejného obstarávania

Cieľom tejto investície je zaviesť štandardné elektronické formuláre na uverejňovanie oznámení o verejnom obstarávaní.

Investícia pozostáva z analýzy zavedených noriem na zavedenie štandardných elektronických formulárov v oblasti verejného obstarávania.

Investícia 8. Elektronický preukaz totožnosti a digitálny podpis

Cieľom tejto investície je podporiť prijatie elektronických preukazov totožnosti (elektronických preukazov totožnosti) rumunskými občanmi.

Táto investícia pozostáva z poskytovania elektronických preukazov totožnosti a poskytovania online verejných služieb prístupných prostredníctvom elektronických preukazov totožnosti.

Investícia 9. Digitalizácia sektora mimovládnych organizácií

Cieľom tejto investície je podporiť digitálnu transformáciu mimovládnych organizácií (MVO) a zvýšiť úroveň digitálnej gramotnosti zamestnancov.

Investícia pozostáva z výzvy na predkladanie projektov a udeľovania grantov mimovládnym organizáciám na investície do digitálnej infraštruktúry, digitálnych zručností zamestnancov a dobrovoľníkov, rozvoja platforiem riadenia vzťahov so zákazníkmi a nákupu vybavenia.

Investícia 10. Digitálna transformácia v riadení verejnej služby

Cieľom tejto investície je podporiť riadenie štátnej služby.

Investícia pozostáva zo zriadenia dvoch interoperabilných platforiem, e-ANFP a SIMRU.

Investícia 11. Zavedenie schémy na podporu využívania komunikačných služieb v bielych oblastiach

Cieľom tejto investície je zabezpečiť pokrytie prístupu k vysokorýchlostnému internetu do dedín v bielych oblastiach, kde trh nemôže poskytovať služby.

Investícia spočíva v zabezpečení pokrytia dedín tak, že sa najprv uprednostnia úplne biele obce, ktoré nie sú obsluhované pevnými sieťami, ale kde existuje latentný dopyt alebo sociálno-ekonomické hnacie sily, a po druhé obce s nedostatočnou dostupnosťou služieb, v ktorých rýchlosť nemôžu podporiť trhové sily.

Investícia 12. Zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti verejných aj súkromných infraštruktúr IT & C dôležitých pre národnú bezpečnosť

Cieľom tejto investície je posilniť kybernetickú bezpečnosť a chrániť kritickú infraštruktúru.

Investícia pozostáva zo zvýšenia kapacity Národného centra Cyberint a zaistenia kybernetickej bezpečnosti infraštruktúr subjektov s dôležitými infraštruktúrami IKT na vnútroštátnej úrovni.

Investícia 13. Rozvoj bezpečnostných systémov na ochranu spektra verejnej správy

Cieľom tejto investície je zvýšiť úroveň ochrany a dostupnosti komunikačných služieb.

Investícia pozostáva z novej siete snímačov distribuovaných na vnútroštátnej úrovni a umiestnených na prijímacích miestach s cieľom automaticky odhaľovať a varovať v prípade porúch v rádiovom vládnom frekvenčnom spektre.

Investícia 14. Zvýšenie odolnosti a kybernetickej bezpečnosti služieb infraštruktúry poskytovateľov internetových služieb poskytovaných verejným orgánom v Rumunsku

Cieľom tejto investície je zvýšiť odolnosť infraštruktúry poskytovateľov internetových služieb (ISP) pre verejné orgány a zároveň zabezpečiť ich kybernetickú bezpečnosť.

Investícia pozostáva z aktualizácie a rozšírenia siete gigabitového prístupu k internetu pre verejnú správu, modernizácie kyberneticko-bezpečnostných spôsobilostí a zabezpečenia služieb ISP (DNS, web, e-mail, hosting).

Investícia 15. Vytváranie nových zručností v oblasti kybernetickej bezpečnosti pre kľúčových aktérov

Cieľom tejto investície je podporiť zlepšovanie kyberneticko-bezpečnostných zručností kľúčových aktérov.

Investícia pozostáva z vytvorenia a poskytnutia vládneho súboru nástrojov kybernetickej bezpečnosti.

Investícia 16. Program odbornej prípravy pre štátnych zamestnancov v oblasti digitálnych zručností

Cieľom tejto investície je zvýšiť pokročilé digitálne zručnosti štátnych zamestnancov s cieľom podporiť digitalizáciu verejných služieb zvýšením dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily pre interné operácie IT & C.

Investícia pozostáva z odbornej prípravy zameranej na pokročilé digitálne zručnosti štátnych zamestnancov.

Investícia 17. Systémy financovania knižníc, ktoré sa majú stať centrami digitálnych zručností

Cieľom tejto investície je zlepšiť základné digitálne zručnosti komunít s obmedzeným prístupom k digitálnej odbornej príprave.

Investície pozostávajú z:

-rekonverzia knižníc na centrá rozvoja digitálnych zručností,

-modernizácia IT vybavenia pre knižnice a

-poskytovanie odbornej prípravy občanom zo znevýhodnených komunítcieľom rozvíjať základné digitálne zručnosti.

Investícia 19.a. Systémy na zvyšovanie kvalifikácie/rekvalifikáciu zamestnancov vo firmách

Cieľom tejto investície je podporiť digitálnu transformáciu malých a stredných podnikov zvyšovaním digitálnych zručností ich zamestnancov.

Investícia pozostáva z podpory odbornej prípravy zamestnancov MSP v oblasti digitálnych zručností.

G.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Sekvenčné číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

142

Reforma 1. Vypracovanie jednotného rámca na vymedzenie štruktúry vládneho cloudového systému

Míľnik

Osobitná skupina na vykonávanie a monitorovanie zavedených a funkčných reforiem digitálnej transformácie a investícií

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu o zriadení osobitnej skupiny

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Sprevádzkovanie dočasnej pracovnej skupiny pre digitálnu transformáciu, ktorá počas obdobia vykonávania plánu obnovy a odolnosti zamestnáva 17 vysoko špecializovaných zmluvných miest v oblasti digitálnych technológií a odborníkov na riadenie projektov. Hlavné úlohy tohto oddelenia sú:

-vypracovanievykonávanie sektorových komponentov národného plánu podpory obnovyodolnosti;

-monitorovať vykonávanie digitálnych reforieminvestíciírámci národného plánu podpory obnovyodolnosti so zameraním na kľúčové projektynavrhovať okamžité nápravné opatrenia pre kritické blokyúzkej spolupráciostatnými zapojenými inštitúciami;

-rozvoj systémov riadenia výkonnosti projektovcieľom pokryť konkrétne ciele digitálneho piliera;

-rozvojregulácia regulačného, metodického rámcafunkčných, prevádzkovýchfinančných postupovoblasti jeho činnosti;

-rozvoj nástrojov na vykonávanie politík súvisiacichdigitálnymi technológiami;

-riadenie projektovpodávanie správvšetkých fázach plnenia cieľov stanovenýchrámci digitálnych opatrení vo vnútroštátnom pláne podpory obnovyodolnosti;

-splnenie akýchkoľvek ďalších atribútov potrebných na pokrytie vykonávania reforieminvestícií súvisiacichdigitálnym vnútroštátnym plánom podpory obnovyodolnosti.

Túto pracovnú skupinu koordinuje riaditeľ podriadený ministrovi, ktorý je držiteľom portfólia digitalizácie.

143

Reforma 1. Vypracovanie jednotného rámca na vymedzenie štruktúry vládneho cloudového systému

Míľnik

Dokončená analýza možností vládnej architektúry cloudu

Výstupná správa s posúdením a predloženými odporúčaniami

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Analýza obsahuje:

-strategickétechnologické možnostilegislatívnyregulačný balík na určenie dosiahnutia vládneho cloudu vrátane pravidiel interoperabilityvládneho modelu správy údajov;

-možnosti výstavby, dodania, inštalácieprevádzky civilnýchtechnologických infraštruktúrsúladetermínmi stanovenýmipláne;

-mapovanie verejných digitálnych aplikácií/služieb, ktorésúčasnosti ponúkajú štátne orgány, navrhovanie procesovpostupov uplatňovaných vo fáze výroby a/alebo vo fáze realizácie;

-plán rozvoja/migrácie cloudu mapovaných aplikácií.

144

Reforma 1. Vypracovanie jednotného rámca na vymedzenie štruktúry vládneho cloudového systému

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona o správe služieb cloud computingu v oblasti verejnej správy

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti zákona o správe cloudových služieb

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Novým zákonom sa ustanoví všeobecný rámec pre rozvoj a riadenie cloudovej infraštruktúry, ktorá pozostáva zo súboru informačných technológií, komunikačných a kyberneticko-bezpečnostných zdrojov a služieb, ktoré využíva verejný sektor v súlade s európskou stratégiou cloud computingu a je v súlade s vnútroštátnym rámcom interoperability.

145

Reforma 1. Vypracovanie jednotného rámca na vymedzenie štruktúry vládneho cloudového systému

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona o interoperabilite

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona o interoperabilite

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Nový zákon:

-byťsúladeustanoveniami európskeho rámca interoperability 3 ;

-zaviesť rámec/riadenie na podporu výberu príslušných noriempravidiel pre rozvoj aplikáciíslužieb vo verejnom sektorebezpečnomudržateľnom prostredí;

-sprevádzkovať migráciuintegráciu údajov do existujúcich štruktúr údajovzároveň zabezpečiť interoperabilitu;

-zabezpečiť, aby vykonávanie funkcií zahŕňalo zosúladenie vnútroštátnych infraštruktúr na identifikáciupovoľovaniečlenskými štátmi EÚrámci nadnárodného systémusúladeeurópskymi pravidlami stanovenýminariadení (EÚ) 2014/910elektronickej identifikáciidôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu;

-zohľadniť zásadu „jedenkrátdosť“ zakotvenúnariadení (EÚ) 2018/1724jednotnej digitálnej bráne.

146

Reforma 2.

Prechod na ciele EÚ v oblasti pripojiteľnosti do roku 2025 a stimulácia súkromných investícií do zavádzania sietí s veľmi vysokou kapacitou

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona o bezpečnosti sietí 5G

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona o bezpečnosti 5G

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2021

Nadobudnutie účinnosti zákona o bezpečnosti sietí 5G. Hlavné ustanovenia sa zameriavajú na poskytovateľov komunikačných služieb, ktorí môžu používať technológie, zariadenia a softvér iba v sieťach 5G od výrobcov vopred schválených rozhodnutím predsedu vlády na základe stanoviska Najvyššej rady národnej obrany. Každý výrobca zariadenia a softvéru 5G musí požiadať o toto povolenie, ktoré sa predloží ministerstvu komunikácií.

147

Reforma 2.

Prechod na ciele EÚ v oblasti pripojiteľnosti do roku 2025 a stimulácia súkromných investícií do zavádzania sietí s veľmi vysokou kapacitou

Míľnik

Uverejnenie výzvy na predkladanie ponúk na povolenie telekomunikačných operátorov udeľovať licencie na 5G

Výzva na predkladanie ponúk je uverejnená na webovom sídle ANCOM.

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Uverejnenie a organizácia súťažného výberového konania (aukcie) na udelenie tzv. licencií 5G (t. j. v pásmach 700 MHz, 1 500 MHz a 3,4 – 3,8 GHz).

Dlhodobé licencie sa predpokladajú podľa kritérií európskeho kódexu elektronickej komunikácie s cieľom účinne stimulovať 5G, podporovať hospodársku súťaž a práva koncových používateľov.

Aukčný postup vychádza zo skúseností s minulými aukciami frekvenčného spektra v Rumunsku (2012 a 2015) a s podobnými nedávnymi konaniami v EÚ a zahŕňa záruky hospodárskej súťaže, mechanizmy formovania trhu a podmienky spojené s licenciami, pričom všetky sú prispôsobené špecifikám a dynamike rumunského trhu.

148

Reforma 2.

Prechod na ciele EÚ v oblasti pripojiteľnosti do roku 2025 a stimulácia súkromných investícií do zavádzania sietí s veľmi vysokou kapacitou

Míľnik

Implementujú sa odporúčania zo súboru nástrojov EÚ v oblasti pripojiteľnosti

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Vykonávanie rumunského plánu uplatňovania súboru nástrojovoblasti prepojenosti 4 je spoločným úsilím viacerých zainteresovaných strán.

Podľa návrhu plánu, ktorý je v súčasnosti predmetom analýzy medzi príslušnými ministerstvami, Rumunsko vykoná v prípade 12 z 39 odporúčaní:

24 – podporovať primerané rezervné ceny

25 – včasná dostupnosť harmonizovaných pásiem 5G

28 – individuálny režim udeľovania povolení pre frekvenčné pásmo 24,25 – 27,5 GHz

31 – štruktúra opakujúcich sa poplatkov za frekvenčné spektrum s cieľom stimulovať zavádzanie

38 – koordinovaná a cielená komunikácia na účely informovania a vzdelávania o zavádzaní technológie 5G

39 – informovať verejnosť o súlade zariadení rádiozákladných staníc s platnými bezpečnostnými limitmi EMP.

Očakáva sa, že všetky tieto odporúčania budú dokončené do roku 2021, zatiaľ čo

2 – poskytovať vzorové nariadenia o zavádzaní elektronických komunikačných sietí

3 – poskytovať informačné materiály a semináre pre obce a iné príslušné orgány

11 – zabezpečiť dostupnosť informácií z rôznych zdrojov a zvýšiť transparentnosť plánovaných stavebných prác

26 – pravidelné preskúmanie národných plánov frekvenčného spektra

32 – využívať finančnú pomoc ako doplnok na stimulovanie investícií

35 – používanie harmonizovaných technických podmienok vypracovaných Európskou konferenciou poštových a telekomunikačných správ (CEPT)/Výborom pre elektronické komunikácie (ECC), ak sa považujú za potrebné spoločné vyhradené frekvenčné rozsahy

Všetky sa dokončia v roku 2022.

149

Reforma 2.

Prechod na ciele EÚ v oblasti pripojiteľnosti do roku 2025 a stimulácia súkromných investícií do zavádzania sietí s veľmi vysokou kapacitou

Míľnik

Pridelenie práv na využívanie rádiového frekvenčného spektra

Postúpené užívacie práva

 

 

 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Licencie na rádiové frekvencie „5G“ sa prideľujú na základe výsledkov súťažného výberového konania/aukcie v významná etapa 147.

150

Reforma 3. Zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti verejných a súkromných subjektov vlastniacich infraštruktúru s kritickou hodnotou

Míľnik

Prijatie národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 – 2026

Prijatie národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 – 2026 vládou

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Prijme sa národná stratégia kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 – 2026, ktorá obsahuje ustanovenia týkajúce sa:

-pravidelné posúdeniaaktualizácie regulačnéhoinštitucionálneho rámcaoblasti kybernetickej bezpečnosti,

-posilnenie verejno-súkromnéhoakademického partnerstvacieľom zvýšiť kybernetickú odolnosť spoločnosti ako celku,

-rozvoj schopnosti reagovať na kybernetické útokyodolnosť systémov, sietíslužieb

-konsolidácia úlohy Rumunskaštruktúre kybernetickej bezpečnosti na medzinárodnej úrovni.

151

Reforma 3. Zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti verejných a súkromných subjektov vlastniacich infraštruktúru s kritickou hodnotou

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rumunského zákona o obrane a kybernetickej bezpečnosti

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti rumunského zákona o obrane, kybernetickej bezpečnosti a bezpečnosti

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Rumunským zákonom o obrane a kybernetickej bezpečnosti sa ustanoví právny a inštitucionálny rámec na organizovanie a vykonávanie činností v oblasti kybernetickej bezpečnosti a kybernetickej obrany, mechanizmy spolupráce a reakcie inštitúcií v dotknutých oblastiach.

152

Reforma 4.

Zvyšovanie digitálnej kompetencie občanov v oblasti verejných služieb a digitálneho vzdelávania počas celého života

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu ministra práce a predsedu Národného štatistického inštitútu pre vymedzenie nových digitálnych povolaní v klasifikácii povolaní (COR)

Ustanovenie v poradí ministra práce a predsedu Národného štatistického inštitútu, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti pozmeňujúceho návrhu, ktorým sa vymedzujú nové digitálne povolania vo VR.

 

 

 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

V ministerskom nariadení ministra práce a predsedu Národného štatistického inštitútu sa vymedzia nové digitálne povolania na úrovni rumunskej klasifikácie povolaní (COR) rovnocenné s tými, ktoré existujú v krajinách Európskej únie s osvedčenými postupmi v oblasti digitalizácie. Vykoná sa diagnostická štúdia/analýza s cieľom poskytnúť prognózu potrieb práce na nasledujúcich päť rokov v súvislosti s digitálnou transformáciou hospodárstva a prechodom na priemysel 4.0 vrátane odporúčaní na vymedzenie nových digitálnych povolaní v oficiálnej klasifikácii povolaní.

153

Investícia 1.

Zavedenie verejnej cloudovej infraštruktúry

Míľnik

Podpísanie zmluvy o vykonaní investície na základe verejnej súťaže na realizáciu investície

Podpísanie zmluvy

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Podpísanie zmluvy o implementácii verejnej cloudovej infraštruktúry.

Inštitúciami zodpovednými za výzvu na predkladanie ponúk a realizáciu tejto investície sú osobitné telekomunikačné služby a Úrad pre digitalizáciu Rumunska.

Vykonávanie cloudu vlády zahŕňa aspoň tieto etapy:

-výstavba úrovne IV podľa návrhu dátových stredísk pre dve hlavné centráúroveň III podľa návrhu pre sekundárne centrá;

-poskytovanie špecifickej komunikačnej infraštruktúryinformačných technológií (optické optické káblevysokokapacitné komunikačné zariadenia);

-rozvoj/rozšírenie siete dodávok elektrickej energie pre každé dátové centrumcieľom zabezpečiť redundanciudopyt po elektrickej energii;

-dosiahnutie škálovateľnejredundantnej klimatizačnej infraštruktúryenergetickou účinnosťou pre každé dátové centrum;

-inštalácia systému detekciehasenia požiaru inertného plynu na zabezpečenie ochrany celej infraštruktúry každého dátového strediska;

-zavedenie systému fyzickej bezpečnosti (kontrola prístupu, videomonitorovanie, boj proti vlámaniu) pre rozvinutú infraštruktúru;

-zavedenie monitorovacejriadiacej siete infraštruktúryrámci realizovaného zariadenia;

-realizácia škálovateľnejdostupnej ITC infraštruktúry (spracovateľské zariadenia, úložiská, komunikácie, virtualizačný softvér)rámci každého dátového centra;

-získanie potrebných licenciíšpecializovaného vybavenia pre obvodovú kybernetickú bezpečnosť.

-Bezpečnosť zabezpečuje štátny správca cloudovej infraštruktúry.

154

Investícia 1.

Zavedenie verejnej cloudovej infraštruktúry

Cieľ

Verejné inštitúcie prepojené prostredníctvom vládneho cloudu

Počet

0

30

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 30 verejných inštitúcií, ktoré sú pripojené k vládnemu cloudu a ktoré ho využívajú, s možnosťou vzájomnej výmeny údajov prostredníctvom vládnej cloudovej infraštruktúry.

155

Investícia 1.

Zavádzanie vládnej cloudovej infraštruktúry

Cieľ

Funkčnosť dátových centier úrovne III a úrovne IV

 

Počet

0

4

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Dve dátové centrá úrovne III a dve dátové centrá úrovne IV navrhnuté s hardvérovými aj softvérovými cloudovými schopnosťami, ktoré poskytujú služby IaaS, PaaS a SaaS (Infrastructure-as-a-Service – IaaS/Platform-as-a-Service – PaaS/Software-as-a Service – SaaS) v súlade s ustanoveniami v rámci míľnika 153.

Dátové centrá sa zúčastňujú na Európskom kódexe správania pre energetickú efektívnosť dátového centra.

157

Investícia 2.

Rozvoj cloudu a migrácia

Cieľ

Vládne cloudové aplikácie alebo aplikácie digitálnych služieb pripravené na cloud, ktoré boli vyvinuté alebo presunuté do platformy ako služby (PaaS) alebo infraštruktúry ako služby (IaaS).

 

Počet

0

30

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Počet vládnych aplikácií digitálnych služieb pripravených na cloud alebo pripravených na cloud, ktoré boli vybudované alebo prevedené v platforme ako službe (PaaS) alebo v infraštruktúre ako službe (IaaS) na základe analýzy vykonanej na podporu vytvorenia vládneho cloudu.

158

Investícia 3. Zriadenie elektronického zdravotníctva

Míľnik

Verejné zdravotnícke zariadenia dostali finančné prostriedky v rámci výzvy na digitalizáciu

Financovanie inštitúcií

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Platby uskutočnené na najmenej 60 projektovrámci výzvy na digitalizáciu inštitúcií so zodpovednosťouoblasti zdravotníctva podriadenou ministerstvu zdravotníctva na financovanie inštalácie hardvéru, vývoja softvérových riešení, prepojeniainteroperability IT systémov/aplikácií.

160

Investícia 3.

Zriadenie elektronického zdravotníctva

Míľnik

Nová platforma PIA (IT platforma zdravotného poistenia) je funkčná

PIA (funkčná IT platforma zdravotného poistenia)

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nová IT platforma zdravotného poistenia (PIA):

-podporovať prepojenieinteroperabilitu;

-umožniť nové funkcie (napr. digitalizácia lekárskych dokumentov).

161

Investícia 3. Zriadenie elektronického zdravotníctva

Míľnik

IT infraštruktúra verejných nemocníc v Rumunsku bola nahradená alebo zmodernizovaná.

Modernizácia IT infraštruktúry verejných nemocníc

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Platby vykonané do najmenej 200 zariadení verejného zdravotníctva na informačné systémy a digitálnu infraštruktúru jednotiek verejného zdravia. Nemocničné informačné systémy by mali byť interoperabilné s inými systémami.

Platby za odbornú prípravu najmenej 3000 zdravotníckeho personálu s cieľom naučiť sa prevádzkovať IT aplikácie.

163

Investícia 4. Digitalizácia súdnictva

Míľnik

Centralizácia žiadostí

Vnútroštátny (centralizovaný) elektronický súbor (elektronický súbor)

a správa súdnych prípadov sa virtualizovala na menšom počte miest

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

S cieľom zaviesť modernú alternatívu elektronického prístupu k spisom („elektronický spis“) táto investícia:

centralizovať existujúce rozšírenia elektronického spisu v jedinom vnútroštátnom „e-file“, prostredníctvom ktorého budú mať účastníci konania jednoduchý a bezpečný prístup k dokumentom v súdnych spisoch.

164

Investícia 4. Digitalizácia súdnictva

Míľnik

Elektronický systém registrov prípadov a informačný systém ECRIS V a digitálna transformácia justičného systému

Funkčnosť systému ECRIS V

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Zavedenie nového systému správy vecí (ECRIS V) umožňuje digitálnu interakciu účastníka konania a akéhokoľvek zainteresovaného subjektu so súdnictvom a modernizovanú digitálnu interakciu medzi inštitúciami na úrovni justičného systému. Digitálna transformácia v justičnom sektore sa podporuje aj prostredníctvom nákupu IT & C vybavenia, softvéru, služieb a technologickej modernizácie.

166

Investícia 4. Digitalizácia súdnictva

Míľnik

Zriadenie dátového centra

Zriadenie dátového centra

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Ministerstvo spravodlivosti, ministerstvo verejnej správy a podriadené inštitúcie, súdy a iné inštitúcie na úrovni justičného systému využívajú nové dátové centrum, ktoré je interoperabilné s vládnym cloudom.

167

Investícia 5.

Digitalizácia v oblasti životného prostredia

Míľnik

Funkčný systém na monitorovanie rumunských lesov s opatreniami proti nezákonnej ťažbe dreva

Funkčný systém na monitorovanie rumunských lesov s opatreniami proti nezákonnej ťažbe dreva

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Systém monitorovania rumunských lesov a boja proti nezákonnej ťažbe dreva sa integruje do systému SUMAL 2.0 (rumunský systém ťažby dreva) a monitoruje právne povinnosti súvisiace s ťažbou dreva, obnovou lesov, zdravím lesov a stavom ochrany biotopov.

Register zalesnených pozemkov, ako sa stanovuje v národnom systéme eTerra3 (databáza vlastníctva pôdy), sa zahrnie do SUMAL 2.0 prostredníctvom aplikačného programovacieho rozhrania (API) s cieľom získať úplný súbor údajov o vlastníckych a správnych právach.

168

Investícia 5.

Digitalizácia v oblasti životného prostredia

Cieľ

Digitalizované verejné environmentálne služby

 

Počet

0

32

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

32 Verejné služby súvisiace so životným prostredím umožňujú:

-Zasielanie údajovinformácií týkajúcich sa súpisov.

-Správa environmentálnych registrov.

169

Investícia 6. Digitalizácia v oblasti zamestnanosti a sociálnej ochrany

Míľnik

Funkčný online systém REGES

Funkčný online systém REGES

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Informačný systém REGES-ONLINE je funkčný a interoperabilný a zabezpečuje prístup verejných orgánov a inštitúcií k registrácii údajov na úrovni aplikačného programovacieho rozhrania (API).

170

Investícia 6. Digitalizácia v oblasti zamestnanosti a sociálnej ochrany

Cieľ

Fungovanie digitálnych služieb v oblasti zamestnanosti a sociálnej ochrany

 

Počet

0

3

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Tieto digitálne služby elektronickej verejnej správy v oblasti práce a sociálnej ochrany musia byť funkčné:

— Digitalizácia služieb, ktoré ponúka verejná služba zamestnanosti (ANOFM)

— digitalizácia kontrolnej činnosti na inšpektoráte práce (IM)

— digitalizácia spracovania a platieb dávok sociálnej pomoci spravovaných Národnou platobnou a sociálnou inšpekciou (ANPIS). Národný integrovaný systém sociálnej pomoci (SNIAS) si zachová funkcie, ktoré umožnia podávanie žiadostí na radnici).

Digitálna platforma na zavedenie minimálneho inkluzívneho príjmu (VMI) je funkčná.

171

Investícia 6. Digitalizácia v oblasti zamestnanosti a sociálnej ochrany

Míľnik

Odborná príprava zamestnancov v oblasti digitálnych zručností

Poskytovanie odbornej prípravy

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o prijatí podpísané obstarávateľom, ktoré preukazujú poskytovanie odbornej prípravy v oblasti digitálnych zručností:

-1200 zamestnancov Národnej agentúry práce (ANOFM)

-1595 zamestnancov Národnej agentúry pre platbysociálne inšpekcie (ANPIS)

-19 zamestnancov inšpektorátu práce (IM)

172

Investícia 7. Zavedenie elektronických formulárov (elektronických formulárov) v oblasti verejného obstarávania

Míľnik

Uvedenie štandardných elektronických formulárov do postupov verejného obstarávania

Štandardné elektronické formuláre používaných postupov obstarávania

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

V rumunskej službe verejného obstarávania SEAP sa používajú a začleňujú štandardné elektronické formuláre pre proces verejného obstarávania.

173

Investícia 8.

Elektronický preukaz totožnosti a digitálny podpis

Míľnik

Vydávanie elektronickej identifikácie

Vydávanie elektronickej identifikácie

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vydanie 3500000 elektronických preukazov totožnosti, ktoré sú schopné uložiť dva digitálne certifikáty:

-povinný pre zdokonalený elektronický podpis, uloženýpoužiteľný po vydaní elektronického preukazu totožnosti.

-Certifikát kvalifikovaného elektronického podpisu vydaný kvalifikovanými poskytovateľmi certifikačných služieb, ktorý môžu občania zakúpiť od ktoréhokoľvek kvalifikovaného poskytovateľa certifikačných služieb po vydaní karty.

174

Investícia 8.

Elektronický preukaz totožnosti a digitálny podpis

Míľnik

Podporné opatrenia na používanie elektronického preukazu totožnosti

Vyvinuté online verejné služby, vyvinutý systém včasného varovania, vyvinutá informačná kampaň

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Dostupnosť 11 online verejných služieb s elektronickým preukazom totožnosti. Tieto online verejné služby zahŕňajú potrebnú infraštruktúru IT & C pre nepretržitú dostupnosť služieb a obnovu údajov. Systém včasného varovania týkajúci sa bezpečnostných rizík vrátane kybernetických rizík musí byť funkčný.

Zorganizuje sa informačná kampaň podporujúca používanie elektronických preukazov totožnosti.

175

Investícia 9. Digitalizácia sektora mimovládnych organizácií

Cieľ

Udeľovanie grantov mimovládnym organizáciám na projekty digitalizácie

Počet

0

200

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Udelenie 200 grantov mimovládnym organizáciám na projekty digitalizácie.

Vybrané projekty podporujú:

- digitálna infraštruktúra

-zvýšenie digitálnej kompetencie zamestnancovdobrovoľníkov pri poskytovaní služieb na diaľku príjemcom,

-rozvoj platforiemriešeníoblasti CRM (riadenie vzťahov so zákazníkmi).

Podpora predstavuje maximálne 70 000 EUR na jeden projekt na obdobie maximálne 30 mesiacov.

177

Investícia 10.

Digitálna transformácia v riadení verejnej služby

Míľnik

Interoperabilné platformy na štandardizované riadenie ľudských zdrojov v ústrednej verejnej správe sú funkčné

Funkčné platformy

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Dve interoperabilné platformy musia byť funkčné:

-e-ANFP – rozvojrozšírenie platformy riadenia verejnej služby (ústredná, územná, miestna) pre kariérny proces (prijímanie do zamestnania, hodnotenie, povýšenie, odchodverejného systému na základe štandardizovaného rámca kompetenciíopisov pracovných miest)prepojenie so spolupracujúcimi inštitúciami.

-SIMRU (integrovaný systém riadenia ľudských zdrojov) – rozvoj internej platformy riadenia verejných orgánov pre procesyoblasti ľudských zdrojov (správa osobných údajov, organizačné riadenie, riadenie času, stanovovanie cieľovpodávanie správ).

178

Investícia 11.

Zavedenie schémy na podporu využívania komunikačných služieb v bielych oblastiach

Míľnik

Dediny v bielych oblastiach napojené na vysokorýchlostný internet

Technická správa preukazujúca pripojenie

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Poskytnutie technických správ nezávislým audítorom preukazujúcich zavedené internetové pripojenie 945 dedín v bielych oblastiach. Podľa údajov ANCOM budú dediny pripojené k službám prístupu k vysokorýchlostnému internetu na pevnom mieste, kde trh nemôže poskytovať služby. Obce sa uprednostnia takto:

— najvyššia priorita pre vidiecke alebo vzdialené obce, ktoré nie sú obsluhované pevnými sieťami, ako sa uvádza v zozname ANCOM.

— priorita druhého rádu nedostatočne obsluhovaná pevnými sieťami.

Minimálna rýchlosť musí byť najmenej 100 Mbps modernizovateľná a siete FTTB/H a/alebo 5G. 

179

Investícia 12.

Zabezpečenie ochrany kybernetickej bezpečnosti verejných aj súkromných infraštruktúr ITC, ktoré sú dôležité pre národnú bezpečnosť.

Cieľ

Podpora bezpečnosti infraštruktúry subjektov

Počet

0

101

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Zmodernizovať infraštruktúru IT a bezpečnosti v 101 pulových a súkromných subjektoch. 57 z nich bude mať prospech z projektu „Aktualizácia a vývoj národného systému ochrany infraštruktúry IKT s kritickými hodnotami pre národnú bezpečnosť, opäť kybernetické hrozby“ (kód SMIS 127221).

Zvyšných 44 subjektov sa vyberie s prihliadnutím na:

-pravdepodobnosť, že sa na ňu budú vzťahovať kybernetické útoky APT (Advanced Persistent Threat – pokročilá perzistentná hrozba),

-počet používateľovvplyv, ktorý by takýto útok mal na infraštruktúru,

-zložitosť udržiavaných sietí OT,

-stupeň zraniteľnosti voči kybernetickým útokom (napr. diaľkové ovládanie priemyselných systémov/subsystémov),

-Pre 101 subjektov budúdispozícii aspoň tieto prvky:

-pokročilý systém detekcie zraniteľnostiinformačných systémochkomunikačných zariadeniach (softvérovéhardvérové riešenia);

-integrovaný systém na identifikáciu TTP spojenýchkybernetickými útokmi na sieteinformačné systémy (softvérové riešeniahardvér);

-komplexnej bezpečnostnej platformy pre automatickú analýzuspracovanie kybernetických incidentov (Software and Hardware Solutions).

Okrem toho 9 zo 101 subjektov, ktoré majú infraštruktúru OT, bude mať prospech z riešení v oblasti kybernetickej bezpečnosti pre priemyselnú kontrolu (ICS). 

180

Investícia 12. Zabezpečenie ochrany kybernetickej bezpečnosti verejných aj súkromných infraštruktúr ITC, ktoré sú dôležité pre národnú bezpečnosť.

Míľnik

Zvýšenie kapacity národných centier Cyberint

Dodatočné kapacity

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Do štruktúry národného centra Cyberint sa začlení ochrana kybernetickej bezpečnosti infraštruktúr IKT IT a OT. Centrum okrem toho využíva:

-Rozvoj technickej infraštruktúry na identifikáciu, monitorovanie, riadeniereakciu na kybernetické incidenty zamerané na ochranu infraštruktúr IKTkritickou hodnotou pre národnú bezpečnosť, ktoré už nevyužívajú alebo už nevyužívajú ochranu, ktorú poskytuje národný systém na ochranu infraštruktúr IKT národného záujmu pred hrozbamikybernetického priestoru,doplňujúcou úlohou.

-Vytvorenie vnútroštátnej platformy na posudzovanieriadenie kybernetickobezpečnostných rizík pre nové technológie;

-platforma pre bezpečnosťodovzdávanie údajov na prenos medzi sieťamirôznymi úrovňami spoľahlivosti;

-Zvýšiť vyšetrovaciu kapacitu Národného centra pre kybernetickú integráciu tým, že ho vybaví softvérovýmihardvérovými riešeniami.

181

Investícia 13.

Rozvoj bezpečnostných systémov na ochranu spektra verejnej správy

Míľnik

Inštalácia prijímacích miest na vnútroštátnej úrovni

Inštalácia siete snímačov

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o prijatí inštalácie novej siete 65 senzorov distribuovaných na vnútroštátnej úrovni osobitnou telekomunikačnou službou (STS) umiestnených na prijímacích miestach s cieľom automaticky odhaľovať a varovať v prípade porúch v rádiovom vládnom frekvenčnom spektre.

182

Investícia 14.

Zvýšenie odolnosti a kybernetickej bezpečnosti služieb infraštruktúry poskytovateľov internetových služieb poskytovaných verejným orgánom v Rumunsku

Cieľ

Centrá, ktoré umožnia inštitúciám a subjektom verejného záujmu prístup k službám poskytovateľa internetových služieb (ISP)

 

Počet

0

41

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Každá župa v Rumunsku musí mať centrum. Každý z týchto uzlov je pripojený k národnej internetovej distribučnej sieti s viacerými dodávateľmi úrovne I a súvisiacimi bezpečnostnými mechanizmami.

Bezpečnostné služby, ktoré sa poskytujú:

-Ochrana proti dos (zamietnutiu služby) pri násobkoch 10 Gbps

-Súvisiace služby tímu reakcie na núdzové počítačové situácie (CERT) (bezpečnostné publikum, monitorovanie bezpečnostných udalostícelej sieti, reakcia na bezpečnostné incidenty)

-Súvisiace služby centier bezpečnostných operácií (mechanizmus oznamovaniaeskalácie pre príjemcov)

-Reputáciamechanizmy filtrovania zlomyseľnej dopravy na základe dobrej povestizlomyseľného pobytu na úrovni služieb DNS poskytovaných príjemcom

-Analýza experimentálneho prostredia pre poskytované služby.

184

Investícia 15.

Vytváranie nových kyberneticko-bezpečnostných zručností pre spoločnosť a hospodárstvo

Míľnik

Dodanie vládneho súboru nástrojov kybernetickej bezpečnosti

Poskytovanie vládnych súborov nástrojov kybernetickej bezpečnosti

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vytvorenie národného programu na identifikáciu potrieb v oblasti kybernetických zručností so zameraním na vplyv na kľúčové odvetvia hospodárstva a spoločnosti. Identifikovať 1000 kľúčových aktérov na základe dvoch kritérií:

— Relevantnosť pre oblasti, na ktoré sa vzťahuje smernica NIS a zákon č. 362/2018.

— Úroveň vyspelosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti určená tímom CERT-RO na základe štandardizovaného sebahodnotenia.

Poskytnutie súboru vládnych nástrojov a služieb („súbor nástrojov“) na posilnenie kybernetickej bezpečnosti 1000 identifikovaných kľúčových aktérov.

185

Investícia 16.

Program odbornej prípravy pre štátnych zamestnancov v oblasti digitálnych zručností

Míľnik

Odborná príprava poskytovaná štátnym zamestnancom

Poskytovanie odbornej prípravy štátnym zamestnancom

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o prijatí podpísané obstarávateľom, ktoré preukazujú poskytnutie odbornej prípravy:

-30000 štátnych zamestnancov na získanie pokročilých digitálnych zručností.

-2500 štátnych zamestnancovkategóriách vyšších kariér na témy vedeniariadenia talentov, pričom sa zohľadňujú digitálne aspekty

186

Investícia 17.

Systémy financovania knižníc, ktoré sa majú stať centrami digitálnych zručností

Míľnik

Knižnice konvertované do digitálnych uzlov

Renovácia a vybavenie 560 knižníc

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Potvrdenie o prijatí dokončenia prác preukazujúce digitalizáciu 60 knižníc:

-5 centrálnych krajských knižníc55 vidieckych, mestských alebo obecných knižníc, ktoré sú renovovanévybavené ITtechnickým vybavením. Obnova sa musí vykonaťsúladetechnickými usmerneniami pre „nespôsobiť žiadne významné poškodenie“ (2021/C58/01).

Potvrdenia o prijatí dokončenia prác viedli k dodaniu vybavenia do 500 knižníc a prijímali nové alebo modernizované IT zariadenia.

187

Investícia 17.

Systémy financovania knižníc, ktoré sa majú stať centrami digitálnych zručností

Cieľ

Občania, ktorí absolvovali odbornú prípravu v oblasti rozvoja digitálnych kompetencií

Počet

0

45 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

45000 diplomov o odbornej príprave v oblasti rozvoja základných digitálnych zručností okrem iného v oblasti digitálnej gramotnosti, komunikácie, mediálnej gramotnosti, tvorby digitálneho obsahu, digitálnej bezpečnosti, digitálneho podnikateľského vzdelávania.

190

Investícia 19.a. Systémy na zvyšovanie kvalifikácie/rekvalifikáciu zamestnancov vo firmách

Míľnik

Odborná príprava zamestnancov MSP v oblasti digitálnych zručností

Poskytovanie odbornej prípravy

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o prijatí podpísané obstarávateľom, ktoré preukazujú poskytnutie odbornej prípravy v oblasti digitálnych zručností zamestnancom MSP.

G.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 18. Digitálna transformácia a automatizácia robotických procesov vo verejnej správe

Cieľom tejto investície je podporiť digitálnu transformáciu, zvýšiť produktivitu a odolnosť, znížiť počet chýb a skrátiť čas potrebný na spracovanie žiadostí verejnej správy prijatím riešení automatizácie robotického procesu (automatizácia náročných, opakujúcich sa úloh a úloh založených na pravidlách).

Investícia spočíva v uvedení vyspelých technológií do prevádzky, prepracovaní obchodného procesu a podpore rozhodovacích procesov pre verejný sektor.

Investícia 19. Systémy zvyšovania kvalifikácie/zručnosti zamestnancov vo firmách

Cieľom tejto investície je podporiť digitálnu transformáciu malých a stredných podnikov zvyšovaním digitálnych zručností ich zamestnancov. Investícia pozostáva z podpory odbornej prípravy zamestnancov MSP v oblasti digitálnych zručností.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 19a: Schémy na zvyšovanie kvalifikácie/rekvalifikáciu vo firmách

G.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Sekvenčné číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

188

Investícia 18. Digitálna transformácia a automatizácia robotických procesov vo verejnej správe

Cieľ

Automatizácia robotického procesu (RPA) a podpora umelej inteligencie (AI) vo verejnej správe

 

Počet

0

18

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Táto investícia zahŕňa riešenia na podporu automatizácie rotačných procesov a umelej inteligencie pre 18 verejných inštitúcií ústrednej správy.

189

Investícia 19. Systémy zvyšovania kvalifikácie/zručnosti zamestnancov vo firmách

Míľnik

Spustenie výzvy na „grantovú podporu digitálnych zručností“

Uverejnenie výzvy

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Výzva na predkladanie grantov na podporu MSP v oblasti odbornej prípravy v oblasti digitálnych zručností, ako sú digitálne nástroje a vybavenie, posilňovania digitálnych zručností vrátane zručností súvisiacich s cloudovými technológiami a technológií špecifických pre Priemysel 4.0.

H.ZLOŽKA 8: Daňovédôchodkové reformy

Tento komponent zahŕňa súbor reforiem a investícií na riešenie kľúčových výziev v daňovej správe, daňovom systéme, rozpočtovom rámci vlády, dôchodkovom systéme a štátnej podpore podnikov:

I.Reforma daňovej správypreskúmanie daňového rámcacieľom posilniť daňový systémzvýšiť príjmy vybrané daňovou správou.

II.Reforma verejného dôchodkového systému prostredníctvom nového legislatívneho rámcacieľom zabezpečiť fiškálnu udržateľnosťprostredí starnúceho obyvateľstva, napraviť nerovnosti, zabezpečiť udržateľnosťpredvídateľnosť systémudodržiavať zásadu prispievania vo vzťahupoberateľom dôchodkových nárokov. Zameriava sa aj na modernizáciu dôchodkového systému prostredníctvom digitálnych aplikáciíslužieb.

III.Zvýšenie efektívnosti verejných výdavkov zvýšením transparentnosti rozpočtového procesu, zlepšením systému monitorovaniapodávania správrozpočtových programoch, uprednostňovaním veľkých investičných projektov, vykonávaním preskúmaní výdavkov vo všetkých verejných sektorochposilnením úlohy fiškálnej rady. Očakáva sa, že digitalizácia rozpočtových postupov podporí tieto ciele.

IV.Posilnenie inštitucionálnej kapacity na prognózovanie výdavkov na dôchodky prostredníctvom využívania komplexných nástrojov ekonomického modelovania. Hlavným cieľom reformy je rozšíriť schopnosť odhadnúť vplyv štrukturálnych reforiem dôchodkového systémustrednodobom až dlhodobom horizonte zvýšením presnosti prognóz,tým aj posúdením vplyvu na udržateľnosť dôchodkového systému.

V.Zvyšovanie konkurencieschopnosti, inovačnej kapacity, produktivityinternacionalizácie podnikov (najmä MSP) poskytovaním alternatívnych zdrojov financovania prostredníctvom zriadenia Národnej rozvojovej banky.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

H.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

Cieľom tejto reformy je riešiť naliehavú potrebu modernizácie a digitalizácie ANAF s cieľom zefektívniť výber daní s cieľom zvýšiť pomer príjmov k HDP a znížiť výpadok príjmov z DPH.

Táto reforma spočíva v nadobudnutí účinnosti príslušného právneho rámca.

Reforma 2. Modernizácia colného systému a zavedenie elektronického colníctva

Cieľom tejto reformy je posilniť administratívne kapacity colnej správy a nasmerovať činnosť colného konania na elektronické prostredie.

Táto reforma pozostáva z právnych aktov na zlepšenie fungovania colnej správy.

Reforma 3. Zlepšenie mechanizmu rozpočtového plánovania

Cieľom tohto opatrenia je posilniť mechanizmus rozpočtového programovania.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia právneho aktu (právnych aktov) na zabezpečenie viacročného rozpočtového plánovania, posilnenie prioritizácie verejných investícií a zavedenie systematických preskúmaní výdavkov.

Reforma 4. Preskúmanie daňového rámca

Cieľom tohto opatrenia je preskúmať daňový rámec Rumunska.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia právneho aktu (právnych aktov) na zabezpečenie spravodlivejšieho a efektívnejšieho daňového systému schopného lepšie podporiť hospodárstvo a uľahčiť dodržiavanie predpisov zo strany daňovníkov.

Reforma 5. Zriadenie Národnej rozvojovej banky

Cieľom tohto opatrenia je priamo riešiť zlyhania finančného trhu poskytovaním finančných prostriedkov na projekty oprávnených príjemcov s vysokým rizikovým profilom, ale s vysokým potenciálom vytvárať pridanú hodnotu a pracovné miesta a v súvislosti s ktorými má súkromný sektor malú ochotu zabezpečiť financovanie.

Toto opatrenie spočíva v zriadení a aktivite BND.

Reforma 6. Reforma verejného dôchodkového systému

Cieľom reformy je zaviesť nový vzorec na výpočet nových dôchodkov a vyplácaných dôchodkov.

Reforma pozostáva z prijatia právnych aktov o verejnom dôchodkovom systéme na základe vstupov technickej pomoci s cieľom zabezpečiť fiškálnu udržateľnosť.

Investícia 1. Uľahčenie dodržiavania predpisov zo strany daňovníkov prostredníctvom prístupu k digitálnym službám

Cieľom tejto investície je uľahčiť daňovníkom dodržiavanie predpisov prostredníctvom prístupu k digitálnym službám.

Toto opatrenie pozostáva z vytvorenia rôznych elektronických služieb dostupných pre daňovníkov.

Investícia 2. Zlepšenie procesov daňovej a daňovej správy, a to aj prostredníctvom vykonávania integrovaného riadenia rizík

Cieľom investície je zvýšiť daňovú disciplínu, obmedziť vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňové úniky a podporiť dosiahnutie plánovaných rozpočtových príjmov zvýšením efektívnosti výberu daní. Toto opatrenie pozostáva z vytvorenia digitálnych platforiem pre integrované riadenie rizík, elektronického pripojenia registračných pokladníc a odbornej prípravy príslušných zamestnancov ministerstiev.

Investícia 3. Zabezpečenie schopnosti reagovať na súčasné a budúce informačné výzvy, a to aj v súvislosti s pandémiou, prostredníctvom digitálnej transformácie ministerstva financií/národnej agentúry pre fiškálnu správu

Cieľom tejto investície je zabezpečiť schopnosť reagovať na súčasné a budúce informačné výzvy prostredníctvom digitálnej transformácie ministerstva financií/ANAF.

Toto opatrenie pozostáva z modernizácie infraštruktúry a posilnenia kybernetickej bezpečnosti na ministerstve financií/ANAF.

Investícia 4. Zavedenie elektronického colníctva

Cieľom investície je modernizovať colný systém a zaviesť elektronické colníctvo.

Toto opatrenie pozostáva z modernizácie hardvérových a softvérových systémov spolu s inštaláciou nových aplikácií na zefektívnenie colných režimov.

Investícia 5. Posilnenie mechanizmu rozpočtového programovania

Cieľom tejto investície je posilniť mechanizmus rozpočtového programovania.

Toto opatrenie pozostáva z aktualizácie a modernizácie informačného systému (BUGET_NG) na prípravu a riadenie štátneho rozpočtu.

Investícia 6. Nástroj ekonomického modelovania (súbor nástrojov na simuláciu možností dôchodkovej reformy) na rozšírenie inštitucionálnej kapacity na prognózovanie výdavkov na dôchodky

Cieľom tejto investície je rozšíriť inštitucionálnu kapacitu na predpovedanie výdavkov na dôchodky.

Toto opatrenie spočíva v aktualizácii/zameraní súboru nástrojov na simuláciu možností dôchodkovej reformy v rumunskom prípade a v odbornej príprave zamestnancov.

Investícia 7. Technická podpora revízie daňového rámca

Cieľom tejto investície je poskytnúť technickú podporu revízii daňového rámca. Toto opatrenie pozostáva zo zriadenia informačného systému s technickou pomocou, ktorý umožňuje automatické oceňovanie nehnuteľností na miestne daňové účely.

Investícia 8. Zriadenie Národnej rozvojovej banky

Cieľom tejto investície je zabezpečiť, aby Národná rozvojová banka bola vybavená a fungovala.

Toto opatrenie pozostáva z nákupu softvéru a hardvéru, služieb ITC, technickej pomoci a odbornej prípravy zamestnancov Národnej rozvojovej banky na vykonávanie operácií a zamestnancov ministerstva financií zapojených do posudzovania činnosti a výkonnosti banky.

Investícia 9. Podpora procesu posudzovania dôchodkových spisov

Cieľom tejto investície je podporiť digitalizáciu dôchodkových spisov, ktoré sú v súčasnosti uložené v rôznych archívoch a formátoch, do jednej databázy.

Toto opatrenie pozostáva z prepočtu dôchodkových spisov na základe nových právnych predpisov a ich digitalizácie.

Investícia 10. Pokročilé elektronické služby prostredníctvom digitalizácie dôchodkového systému

Cieľom investície je zabezpečiť efektívne a pokročilé elektronické služby prostredníctvom digitalizácie dôchodkového systému.

Toto opatrenie pozostáva zo zriadenia a modernizácie elektronických systémov a platforiem Národného domu pre verejné dôchodky (CNPP).

H.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

191

Reforma 1.

Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho rámca povinného zápisu daňovníkov právnických osôb do SPV (virtuálny súkromný priestor)

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti povinného zápisu daňovníkov právnických osôb do SPV

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti právneho rámca na zavedenie povinnej registrácie vo virtuálnom súkromnom priestore (SPV) pre všetky právnické osoby daňovníkov.

Týmto aktom sa mení a dopĺňa daňový poriadok a zavádza sa ním povinnosť právnických osôb zapísať sa do SPV.

192

Reforma 1. Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

Cieľ

Daňovníci zapísaní v SPV

Počet

509 679

1 009 679

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Najmenej 500000 daňovníkov právnických osôb bolo dodatočne zaregistrovaných v SPV v porovnaní s 509679 na začiatku apríla 2021. S týmito ďalšími 500000 daňovníkmi pokryje SPV 90 % celkového počtu veľkých daňovníkov (podľa nového vymedzenia, ktoré bude k dispozícii hneď po schválení zmeny príslušného právneho rámca), čo predstavuje aspoň 90 % veľkého daňového základu daňovníka. V tejto fáze z približne 1500000 právnických osôb je približne 400000 v konkurznom konaní alebo neaktívnych. Cieľom opatrenia sú teda takmer všetky registrované právnické osoby na používanie účelovo vytvoreného subjektu.

Monitorovanie počtu nových daňovníkov zapísaných do SPV sa vykonáva prostredníctvom osobitných správ, ktoré sú výsledkom vyhľadávania v databázach Národným strediskom pre finančné informácie.

193

Reforma 1. Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti platného právneho rámca vymedzujúceho kritériá rizika pre klasifikáciu daňovníkov. Právny rámec sa schvaľuje prostredníctvom nariadenia predsedu ANAF.

Nadobudnutie účinnosti nariadenia predsedu ANAF, ktorým sa vymedzujú rizikové kritériá

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Vymedzenie kritérií rizika sa vykonáva podľa hlavných kategórií rizík nesúladu v daňovej oblasti: riziká spojené s daňovou registráciou; predkladanie vyhlásení; úroveň vyhlásenia; platba. Tieto definície sa používajú v systéme správy daňových rizík na základe tried daňového rizika, v ktorom sa opatrenia a kontroly daňovej správy prispôsobia daňovému riziku každej triedy daňovníkov.

Kritériá rizika zohľadňujú tieto medzinárodné normy:

— OECD ISO 31000:2018

KOM – Príručka riadenia rizík v oblasti dodržiavania predpisov pre daňové správy 2010

— Usmernenie k dohode o voľnom obchode na hodnotenie účinnosti stratégií riešenia rizík súvisiacich s dodržiavaním predpisov.

194

Reforma 1. Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zmeneného právneho rámca v oblasti činnosti orgánov daňovej kontroly

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti právneho rámca, ktorý má vplyv na rozsah činnosti orgánov daňovej kontroly

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Novým zákonom sa ustanovia/revidujú právomoci daňových orgánov, orgánov daňovej kontroly, kontrolných orgánov pre boj proti podvodom a orgánov zodpovedných za overovanie osobnej daňovej situácie s cieľom posilniť inštitucionálne kapacity štruktúr daňovej kontroly, predchádzať vnútroštátnym a cezhraničným daňovým podvodom a daňovým únikom včasným a cieleným určením závažných daňových rizík.

ANAF preskúma inštitucionálny a právny rámec činností vykonávaných kontrolnými štruktúrami. S prihliadnutím na závery a výsledky analýzy sa ukončí revízia právneho rámca orgánov daňovej kontroly.

195

Reforma 1. Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

Míľnik

Realizácia/schválenie spoločného akčného plánu Národnej agentúry pre fiškálnu správu a inšpekciu práce s cieľom predchádzať javu šedých/čiernych pracovných únikov a obmedzovať ho

Prijatie spoločného akčného plánu Národnej agentúry pre daňovú správu a inšpekciu práce týkajúceho sa opatrení, ktoré sa majú prijať na prevenciu a obmedzenie fenoménu sivých/čiernych pracovných únikov

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

V nadväznosti na protokol o spolupráci s inšpekciou práce sa vypracuje spoločný akčný plán s cieľom zahrnúť hospodárske subjekty s vysokým fiškálnym rizikom a rizikom z hľadiska využívania nahlásenej/neoznamovanej práce.

Rozčlení sa podľa druhov sezónnych činností, o ktorých je známe, že výskyt uvedených rizík je vysoký.

Vedenie príslušných štruktúr (Generálne riaditeľstvo pre boj proti daňovým podvodom a inšpekcia práce) pravidelne analyzuje dosiahnuté výsledky, ako aj možnosti a perspektívy aktualizácie plánu v závislosti od zistených výsledkov.

196

Reforma 1. Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

Cieľ

Zvýšiť podiel príjmov vybraných daňovou správou

Percentuálne body HDP

2,5

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Podiel daňových príjmov sa v porovnaní s úrovňou zaznamenanou v roku 2019 zvyšuje aspoň o 2,5 percentuálneho bodu HDP.

197

Reforma 1. Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

Míľnik

Štrukturálna reforma ANAF a legislatívne zmeny na zvýšenie daňovej disciplíny

Právny akt (právne akty) nadobúda účinnosť a došlo(-i) k štrukturálnym reformám

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

1. Centralizácia funkcií riadenia rizík a reorganizácia ANAF z hľadiska efektívnosti a súladu

— Centralizácia funkcií plánovania riadenia rizík a daňových kontrol v ústredí ANAF, územné štruktúry zamerané na kontrolu, nahlasovanie a presadzovanie,

— Centrálne oddelenie riadenia rizík má minimálne 40 špecializovaných odborníkov vyškolených v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti,

— Jednotka používa kombinované údaje z elektronickej fakturácie, elektronickej dopravy a SAF-T prostredníctvom nového skladu daňových údajov CNIF (spravovaného ministerstvom financií),

2. Systém ukazovateľov výkonnosti a testovanie integrity fungovania personálu ANAF:

— Nadobudnutie účinnosti nového súboru kľúčových ukazovateľov výkonnosti (KPI) pre hlavné funkcie ANAF: riadenie rizík, daňová kontrola, boj proti podvodom a právne;

— Zriadenie systému na testovanie integrity personálu ANAF vrátane používania kamier nosených na tele aspoň v troch oblastiach prevádzky (kontrola tovaru, doprava, HoReCa/maloobchod),

— Do sankčného rámca zahrnúť ustanovenia o ukončení pracovného pomeru úradníkov odsúdených za korupciu a o zákaze vykonávať verejnú funkciu po tomto dátume.

— Zavedenie stimulačnej štruktúry s malusom/bonusom pre úradníkov ANAF, ktorá priamo súvisí s výkonnosťou KPI.

3. Prepojenie medzi ANAF-MoJ-ONRC a včasným varovaním o platobnej neschopnosti

— Podpísanie protokolu o výmene údajov medzi ANAF, ministerstvom spravodlivosti a Národným úradom pre obchodný register (ONRC) na monitorovanie spoločností ohrozených platobnou neschopnosťou,

— Vytvorenie a začlenenie algoritmického modelu včasného varovania o riziku platobnej neschopnosti do systému riadenia rizík agentúry ANAF.

4. Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) na revíziu rámca pre platobnú neschopnosť a vymáhanie daňových pohľadávok. Tým sa majú:

— Udeľuje agentúre ANAF (DPH, dane zo mzdy) prednostné alebo zabezpečené postavenie daňových dlhov;

— Zavádza povinné finančné audity pre spoločnosti, ktoré vstupujú do platobnej neschopnosti so značnými fiškálnymi dlhmi (nad 2 milióny RON),

— Obmedzuje opakované využívanie platobnej neschopnosti pridruženými subjektmi tým, že osobám odsúdeným za podvody v oblasti DPH zakazuje zakladanie nových firiem,

— Udeľuje ANAF právo hlasovať o reštrukturalizačných plánoch a namietať proti likvidátorom v prípadoch daňových podvodov,

— Umožňuje ANAF zablokovať podhodnotený predaj aktív v prípade fiškálnych škôd.

5. Povinná elektronická fakturácia pre všetky transakcie (RO elektronická faktúra). Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, v ktorých sa vyžaduje:

— Povinné používanie elektronickej faktúry RO pre všetky transakcie B2B a B2C,

— Sankcie za nedodržanie pravidiel (pokuty, pozastavenie/zrušenie kódu DPH/inaktivácia).

6. Povinné používanie registračných pokladníc a integrácia s elektronickou fakturáciou a udržateľnými leteckými palivami pre všetky sektory

— Povinné používanie registračných pokladníc pre všetky sektory činnosti a typy transakcií (B2B a B2C);

— Integrácia s elektronickou fakturáciou a SAF-T prostredníctvom jednotného fungujúceho dátového systému spravovaného agentúrou ANAF.

— Začlenenie špecializovanej mobilnej aplikácie, ktorá občanom umožní overovať daňové príjmy, zvýšiť transparentnosť, kultúru dodržiavania predpisov a integráciu údajov o fiškálnych zariadeniach do digitálneho ekosystému ANAF.

7. Posilniť rámec transferového oceňovania agentúry ANAF prostredníctvom týchto opatrení:

Posilnenie inštitucionálnej a metodologickej kapacity ANAF na vypracúvanie usmernení, postupov a metodických poznámok pre štruktúry auditu posudzujúce ekonomickú podstatu transakcií spriaznených strán,

— Nadobudnutie účinnosti mechanizmu na riešenie prípadov dvojitého zdanenia vyplývajúcich z úprav transferového oceňovania v spolupráci s daňovými správami iných členských štátov,

— Zvýšenie dobrovoľného dodržiavania predpisov rozšírením mandátu ANAF na vydávanie predbežných cenových dohôd (AAP), a to so spätnou účinnosťou aj perspektívou,

— Vytvorenie mechanizmu na analýzu a využívanie medzinárodných údajov týkajúcich sa transakcií so spriaznenými osobami.

8. Rozšírenie povinnosti prijímať elektronické platby.

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktorými sa zavádza povinnosť prijímať platby kartou všetkým hospodárskym subjektom v maloobchode a veľkoobchode vrátane barov a reštaurácií s obratom nad 10,000 EUR ročne. Táto povinnosť sa vzťahuje na všetky hospodárske subjekty v maloobchode a veľkoobchode vrátane barov a reštaurácií; V novom právnom akte (aktoch) sa stanovia sankcie pre podniky, ktoré nerešpektujú zákon.

9. Fiškálna transparentnosť a verejné podávanie správ o výkonnosti ANAF. ANAF bude pravidelne uverejňovať:

— Odhadovaná štruktúra a úroveň výpadku príjmov z DPH, ktorú dvakrát ročne validuje Národný štatistický úrad (INS) a ministerstvo financií s podporou Svetovej banky (prvé uverejnenie v roku 2026),

— Polročné štatistiky o inšpekciách, vrátených sumách a postúpení trestných činov.

198

Reforma 2. Modernizácia colného systému a zavedenie elektronického colníctva

Míľnik

Zlepšiť fungovanie colnej správy

Právny akt (-y) na zlepšenie fungovania colnej správy

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Právnym aktom (právnymi aktmi) sa zriadi elektronický colný systém. Predpokladajú sa najmä tieto ustanovenia:

-zriadenie colných informačných systémovsúladepožiadavkami Colného kódexu Únie;

-zameranie colného konania na elektronické prostrediezníženie byrokratických prekážok;

-zjednodušenie colných formalít.

199

Reforma 3. Zlepšenie mechanizmu rozpočtového plánovania

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zmeneného regulačného rámca na zabezpečenie viacročného rozpočtového plánovania významných verejných investičných projektov a hodnotenie ex post preskúmaní výdavkov, ktoré vykonala fiškálna rada

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti zmien s cieľom zabezpečiť viacročné rozpočtové plánovanie významných verejných investičných projektov

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Novým regulačným rámcom sa menia a dopĺňajú:

— Zákon č. 500/2002 o verejných financiách v znení zmien a doplnení, ktorým sa stanovujú kritériá a podmienky zostavovania rozpočtu na viacročné významné verejné investičné projekty, najmä výdavky na významné investičné projekty, aby sa zabezpečilo financovanie až do ich dokončenia.

— Mimoriadne nariadenie vlády č. 88/2013 o prijatí určitých fiškálnych a rozpočtových opatrení na splnenie záväzkov dohodnutých s medzinárodnými orgánmi a o zmene a doplnení niektorých legislatívnych aktov v znení zmien a doplnení, ktorým sa aktualizujú zásady, z ktorých vychádza uprednostňovanie významných, nových a prebiehajúcich verejných investičných projektov z hľadiska finančnej dostupnosti a udržateľnosti, ako aj hospodárskeho a sociálneho odôvodnenia, načasovanie procesu prioritizácie významných verejných investícií sa aktualizuje tak, aby bolo prepojené s načasovaním ročnej a viacročnej prípravy rozpočtu; zavedú sa podmienky/sankcie pre vedúcich povoľujúcich úradníkov, ktorí nedodržiavajú načasovanie a pravidlá prioritizácie významných investícií;

— Rozhodnutie vlády č. 225/2014, ktorým sa schvaľujú metodické pravidlá prioritizácie verejných investičných projektov v znení zmien, ktorým sa menia a dopĺňajú kritériá priorizácie uplatniteľné na významné nové a prebiehajúce verejné investičné projekty a neskôr tak, aby sa rozpočtovanie prednostne zameriavalo na dokončenie veľkých investičných projektov v pokročilých fázach vykonávania.

200

Reforma 3. Zlepšenie mechanizmu rozpočtového plánovania

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády o schválení metodiky na vypracovanie, monitorovanie a podávanie správ o rozpočtových programoch

Ustanovenie vo vládnom rozhodnutí, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu na schválenie metodiky vypracúvania, monitorovania a podávania správ o rozpočtových programoch

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Zákon o vládnom rozhodnutí:

— zabezpečiť vypracovanie, monitorovanie a podávanie správ o rozpočtových programoch

—zlepšiť rozpočtové plánovanie založené na výkonnosti a zvýšiť orientáciu na výsledky,

— jasne vymedziť zámery, ciele, výsledky opatrení, vplyv politík a ukazovatele umožňujúce financovanie prísnych diskusií ex ante o verejných politikách, ako aj transparentné a odôvodnené posúdenie toho, ako rozpočtované programy dosiahli ciele a zámery verejnej politiky.

Toto vládne rozhodnutie je spojené s revíziou aplikácie rozpočtu_NG.

201

Reforma 3.

Zlepšenie mechanizmu rozpočtového plánovania

Míľnik

Preskúmanie výdavkov v sektoroch zdravotníctva a vzdelávania

Zverejňovanie analýzy výdavkov v oblasti vzdelávania a zdravia

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Preskúmanie výdavkov v sektoroch zdravotníctva a vzdelávania sa vykonáva v troch hlavných krokoch:

1.Memorandum vo vláde,ktorom sa predkladá preskúmanie výdavkovoblasti zdraviavzdelávania,

2.Zriadenie tematických pracovných skupín so zástupcami ministerstva financií, ministerstva zdravotníctva, Národnej zdravotnej poisťovne/ministerstva školstva,

3.Zber údajov, finalizácia analýzprezentácia výsledkov.

202

Reforma 3. Zlepšenie mechanizmu rozpočtového plánovania

Míľnik

Prijatie viacročnej stratégie a harmonogramu systematického preskúmania výdavkov vo všetkých sektoroch

Memorandum schválené vládou a uverejnené

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

V memorande na schválenie vládou sa stanovia oblasti, ktoré sú predmetom budúcich preskúmaní výdavkov, ich harmonogram, zodpovedné inštitúcie a zriadenie pracovných skupín pre každú posudzovanú oblasť.

V návrhu rozpočtu na rok 2024 sa zohľadnia opatrenia a návrhy vyplývajúce z preskúmania výdavkov v oblasti zdravia a vzdelávania.

Právnym aktom (právnymi aktmi) sa fiškálna rada poveruje, aby každoročne vydávala stanovisko k výsledku analýzy výdavkov počnúc rozpočtom na rok 2024.

205

Reforma 4. Preskúmanie daňového rámca

Míľnik

Analýza daňového systému Rumunska s cieľom vypracovať odporúčania na zabezpečenie toho, aby daňový systém prispieval k podpore a zachovaniu udržateľného hospodárskeho rastu

Ukončená analýza, uverejnenie správy s analýzou a odporúčaniami, schválené nezávislými inštitúciami poskytujúcimi technickú pomoc/spoluautorizované s nezávislými inštitúciami poskytujúcimi technickú pomoc

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Ministerstvo financií s podporou technickej pomoci, poradenských a konzultačných služieb vykoná analýzu toho, ako zlepšiť štruktúru rumunského daňového systému/daňovej legislatívy s cieľom zabezpečiť, aby daňový systém prispieval k podpore a zachovaniu udržateľného hospodárskeho rastu. Dôraz sa kladie na:

— o postupnom ukončovaní daňových stimulov a medzier v dani z príjmov právnických osôb (vrátane osobitných úprav, na ktoré sa môžu vzťahovať výnimky),

— na sociálne príspevky a daň z nehnuteľností (t. j. miestne dane) a

— o posune zdaňovania smerom k ekologickým daniam s prihliadnutím na distribučné vplyvy.

Analýzu a odporúčania uverejňuje ministerstvo financií.

206

Reforma 4. Preskúmanie daňového rámca

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zmien daňového zákonníka, ktorými sa postupne zužuje rozsah pôsobnosti osobitného daňového režimu pre mikropodniky

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti novely daňového zákonníka

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Novým zákonom sa zmení daňový zákonník s cieľom postupne zužovať rozsah pôsobnosti osobitného daňového režimu pre mikropodniky. Zníženie osobitných ustanovení sa začne v prvom štvrťroku 2023 a ukončí sa do 4. štvrťroka 2024.

207

Reforma 4. Preskúmanie daňového rámca

Míľnik

Právny akt (-y) na zníženie a/alebo odstránenie iných daňových stimulov s cieľom zjednodušiť a zefektívniť daňový systém

—Právne predpisy na rozšírenie ekologického zdaňovania

Právny akt (právne akty) na zníženie a/alebo odstránenie daňových stimulov a rozšírenie ekologickej dane

PRVÝ ŠTVRŤROK

2025

Právnymi aktmi sa vykonávajú odporúčania preskúmania daňového systému (pozri míľnik 205) s cieľom zabezpečiť, aby daňový systém prispieval k podpore a zachovaniu udržateľného hospodárskeho rastu. Právnym aktom (právnymi aktmi) sa postupne znížia daňové stimuly pre zamestnancov zamestnaných v odvetví stavebníctva.

Právnym aktom (právnymi aktmi) sa zjednodušia daňové pravidlá s cieľom uľahčiť dodržiavanie a správu a odstránenie preferenčných výnimiek a zaobchádzania;

Právnym aktom (právnymi aktmi) sa dosiahne efektívnejší daňový systém a spravodlivejšie rozdelenie daňového zaťaženia.

Právnym aktom (právnymi aktmi) sa mení zdaňovanie majetku odhadom základu dane, ktorý sa čo najviac približuje trhovej hodnote majetku. Automaticky určiť zdaniteľnú hodnotu nehnuteľností podliehajúcich miestnej dani a prestať používať základ dane, ktorý nie je viazaný na trhovú hodnotu. Okrem toho podporovať bezplatné ukladanie kvót miestnymi orgánmi v rámci centrálne vymedzených rozsahov. Odstrániť potenciálnu arbitráž medzi dvoma daňovými systémami uplatniteľnými na fyzické osoby a právnické osoby, ktoré vlastnia nebytové (komerčné) nehnuteľnosti.

209

Reforma 5. Zriadenie Národnej rozvojovej banky

Míľnik

Zriadenie Národnej rozvojovej banky

Registrácia Národnej rozvojovej banky v obchodnom registri

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Národná rozvojová banka (100 % štátom vlastnená úverová inštitúcia) je zapísaná v obchodnom registri a vyňatá z uplatňovania smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/36/EÚ z 26. júna 2013. Musí byť funkčný s vyškoleným personálom (zahŕňajúci kritické funkcie v front office, Back Office a podporné funkcie) schopných poskytnúť prvé finančné nástroje.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolo v súlade s technickými usmerneniami (2021/C58/01) „nespôsobiť žiadne významné škody“, investičná a úverová stratégia Národnej rozvojovej banky:

-požadovať uplatňovanie technických usmernení Komisie týkajúcich sa preverovania udržateľnosti pre Fond InvestEU;zároveň

-vyňaťoprávnenosti prostredníctvom zoznamu vylúčených subjektov tieto činnostiaktíva: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania; 5 II) činnostíaktívrámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty; 6 III) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami 7 mechanickými biologickými čistiarňami 8 ;iv) činnostiaktíva, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie;zároveň

-požadovať overenie právneho súladupríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia Národnou rozvojovou bankou pre všetky transakcie vrátane tých, ktoré sú vyňatépreverovania udržateľnosti;zároveň

-požadovať od príjemcov kapitálovej podporyvšeobecného financovania podnikov, ktorí získavajú viac ako 50 % svojich príjmovpredchádzajúcom rozpočtovom rokučinností a/alebo aktív uvedených na zozname vylúčených subjektov, aby prijaliuverejnili plány ekologickej transformácie.

210

Reforma 5. Zriadenie Národnej rozvojovej banky

Míľnik

Národná rozvojová banka je posúdená pilierom

Národná rozvojová banka je pilier posúdený na implementáciu finančných prostriedkov EÚ

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Správa o posúdení pilierov vypracovaná nezávislým externým audítorom.

211

Reforma 6. Reforma verejného dôchodkového systému

Míľnik

Technická pomoc v rámci zákazky poskytovaná subjektom, ktorý sa vyberie podľa vnútroštátnych právnych predpisov v oblasti verejného obstarávania

Zmluva bola podpísaná

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Podpísanie zmluvy o technickej pomoci s vybraným subjektom s cieľom pripraviť analýzu a návrhy reformy dôchodkového systému – všeobecného režimu a osobitných systémov – v súlade so zásadami prisľúbenými v národnom pláne podpory a odolnosti. Nové právne predpisy:

-zaviesť nový vzorec výpočtu pre nové dôchodkydôchodkyplatbách. Parametre vzorca sa starostlivo vyberúsúladecieľom pre celkové hrubé verejné výdavky na dôchodky ako percentuálny podiel HDP (9,4 % HDPdlhodobého hľadiska, t. j.období 2022 – 2070). Okrem toho neumožňujú ad hoc zvýšenie úrovne dôchodkov;

-zaviesť nové pravidlo indexácie dôchodkovsúladedôchodkovými výdavkami ako percentuálnym podielom HDPmechanizmami proti ad hoc indexácii;

-výrazne obmedziť možnosti predčasného odchodu do dôchodku, zaviesť stimuly na predĺženie pracovného životadobrovoľné zvýšenie štandardného veku odchodu do dôchodku až na 70 rokovsúlade so zvýšením strednej dĺžky životavyrovnať zákonný vek odchodu do dôchodku pre mužovženy vo veku 65 rokov do roku 2035;

-zaviesť stimuly na odklad odchodu do dôchodku;

-zrevidovať osobitné dôchodkycieľom zosúladiť ich so zásadou príspevkov;

-posilniť zásadu prispievania systému;

-zvýšiť primeranosť minimálnychnižších dôchodkov, najmäprípade dôchodkov pod hranicou chudoby;

-zabezpečiť finančnú životaschopnosť druhého piliera dôchodkového systému zvýšením príspevkov do tohto dôchodkového piliera.

Technická pomoc zahŕňa posúdenie vplyvu rôznych navrhovaných možností reformy (dlhodobé prognózy).

Poskytovateľ technickej pomoci podporuje vypracovanie dôchodkovej reformy.

212

Reforma 6. Reforma verejného dôchodkového systému

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nariadenia ministra, ktorým sa zriaďuje monitorovací výbor poverený preskúmaním dôchodkového systému a politických zásahov do dôchodkového systému s podporou poskytovateľa technickej pomoci

Ustanovenie spoločného ministerského výnosu, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti spoločného ministerského výnosu

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Monitorovací výbor sa zriaďuje na základe spoločného ministerského výnosu (ministerstvo financií a ministerstvo práce a sociálnej ochrany) a pozostáva z odborníkov z ministerstva práce a sociálnej ochrany, Národnej rady pre verejné dôchodky, ministerstva financií. Na členstvo sa prizvú aj experti fiškálnej rady. Úzko spolupracuje s poskytovateľom technickej pomoci.

213

Reforma 6. Reforma verejného dôchodkového systému

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zmien regulačného rámca na zabezpečenie udržateľnosti dôchodkov druhého piliera

Ustanovenie v regulačnom rámci, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právnych predpisov

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Nový legislatívny rámec:

— Zabezpečiť fiškálnu udržateľnosť piliera II zvýšením príspevkov v súlade s ustanoveniami rozpočtovej fiškálnej stratégie,

Digitalizovať fungovanie súkromného dôchodkového systému

— Diverzifikovať dôchodkové investície piliera II.

Pokiaľ ide o investície do dôchodkového systému druhého piliera, vláda:

— preskúmať možnosť spružniť regulačný režim uplatniteľný na súkromne spravované investície dôchodkových fondov znížením kvantitatívnych investičných obmedzení a znížením rizika rozpočtových obmedzení uplatniteľných na súkromne spravované dôchodkové fondy,

— Zachovať nezávislosť manažérov dôchodkového zabezpečenia pri určovaní ich investičnej stratégie

— Regulovať budúce úpravy investičného režimu súkromných dôchodkových fondov, ktoré prispievajú k flexibilnej štruktúre, ktorá nabáda správcov dôchodkov, aby riadne diverzifikovali svoje portfóliá s cieľom dosiahnuť spravodlivú návratnosť investícií upravenú o riziko.

— Zlepšiť prístup spoločností na kapitálový trh, uľahčiť kótovanie nových emitentov a vo väčšej miere využívať súkromné zdroje financovania vrátane aktív dôchodkových fondov. To by viedlo k lepšiemu investičnému ekosystému pre manažérov dôchodkov a k zvýšeniu príležitostí na náležitú diverzifikáciu portfólií dôchodkových fondov.

214

Reforma 6. Reforma verejného dôchodkového systému

Míľnik

Právny akt (právne akty) o dôchodkovom systéme

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov o dôchodkovom systéme

PRVÝ ŠTVRŤROK

2023

Akt(-y) LGAL zabezpečia fiškálnu udržateľnosť dôchodkového systému, ako aj rovnosť, dodržiavanie zásady prispievania, primeranosť nízkych/minimálnych/sociálnych dôchodkov (vrátane tých, ktoré sa týkajú obdobia fixných príspevkov v trvaní 25 rokov).

Každú zmenu zákona, ktorá by viedla k odchýlke od referenčných prognóz stanovených po prijatí reformy vládou, sprevádzajú kompenzačné opatrenia na udržanie výdavkov na dôchodky (ako podiel HDP) v súlade s referenčnou trajektóriou.

Na základe technickej pomoci (cieľ 211) reforma obsahuje aspoň tieto prvky:

1)Zaviesť nový vzorec výpočtu pre nové dôchodkydôchodkyplatbách. Parametre vzorca sa zvolia na zabezpečenie fiškálnej udržateľnosti vývoja výdavkov na dôchodkydôchodkového systému vo všeobecnostistrednodobom až dlhodobom horizonte (do roku 2070). Okrem toho nesmú umožňovať ad hoc zvyšovanie úrovne dôchodkov. Podrobný vzorecpriori eliminuje korekčný index, vychádzapočtu bodov dosiahnutých každým príjemcomsúlade so zásadou prispievaniauplatňuje mechanizmus indexácie dôchodkov, ktorý už neumožňuje ad hoc zvyšovanie.

Podrobný vzorec na výpočet dôchodkov:

-určiť pre súčasnýchbudúcich dôchodcov počet bodov na základe príspevkov zaplatených do systému počas pracovného života;

-Stanoviť zákonný vek odchodu do dôchodku 65 rokov pre mužovod 1. januára 2035 aj pre ženy;

-Stanoviť minimálne obdobie prispievania na 15 rokov pre ženy aj mužov;

-Stanoviť plné obdobie prispievania na 35 rokov pre ženy aj mužov do roku 2030;

-Stanoviť, že minimálna doba prispievania, celé obdobie prispievaniazákonný vek odchodu do dôchodku sa zmenia vzhľadom na vývoj strednej dĺžky životaRumunsku;

-Počiatočná hodnota referenčného bodučase nadobudnutia účinnosti reformy sa stanoví na maximálne 81 lei.

V prechodnom období sa dôchodcom, v prípade ktorých by nový vzorec viedol k teoreticky nižšiemu dôchodku (v pomere k času bezprostredne predchádzajúcemu nadobudnutiu účinnosti reformy), zmrazia dôchodkové dávky (v nominálnom vyjadrení), kým teoretická poreformná dôchodková dávka nedosiahne (prostredníctvom pravidiel indexácie) sumu rovnajúcu sa zmrazenému nominálnemu dôchodku.

2)Zákonom sa revidujú pravidlá indexácie dôchodkov. Predovšetkým:

-Zákon zahŕňa mechanizmus indexácie dôchodkov, ktorý neumožňuje ad hoc zvýšenia;

-Miera indexácie sa rovná inflácii plus 50 % rastu reálnych miezdroku t-1. Podlieha hornej hranicispodnej hranici;

-Miera indexácie nesmie byť nižšia ako inflácia (podlaha);

-Ak je miera indexácie vytvorená pravidlom vyššia ako inflácia, ako aj miera rastu celkových príjmov dôchodkového systému, miera indexácie sa obmedzí na druhú hranicu;

-Fiškálna rada každý rokjúni vypracuje správu,ktorej overí, či saplnej miere uplatňovali pravidlá indexácie.prípade akejkoľvek odchýlky od pravidiel indexácie saspráve kvantifikuje fiškálny vplyv. Táto správa sa zverejní;

-Ak saspráve zistia odchýlky od uzákonených pravidiel indexácie, vláda je zo zákona povinná prijať kompenzačné opatrenia (zmeny parametrov alebo zvýšenia príspevkov)cieľom neutralizovať fiškálny vplyv akéhokoľvek ad hoc zvýšenia dôchodkovhľadiska čistej súčasnej hodnoty. Príspevky na sociálne zabezpečenie sa štandardne zvýšia, aby sa kompenzoval fiškálny vplyv akéhokoľvek ad hoc zvýšenia dôchodkov (t. j. akéhokoľvek zvýšenia nad rámec pravidiel indexácie)hľadiska čistej súčasnej hodnoty.

3)Zákon zabezpečí postupné zbližovanie zákonného veku odchodu do dôchodku žienvekom mužov (v súčasnosti 65 rokov). Táto konvergencia sa začneroku 2024, bude pokračovať lineárnedokončí sa do roku 2035.

4)Zákon zahŕňa stimuly, aby pracovali dlhšie, až do zákonného veku odchodu do dôchodkupo ňom,to až do 70 rokov. Predovšetkým: dodatočné body sa udeľujú za každý rok, ak obdobie prispievania presahuje 25 rokov: 0,50 bodu za každý rok nad 25 rokov; 0,75 bodu za každý rok nad 30 rokov; jeden bod za každý rok viac ako 35 rokov.

5)Zákon preskúma podmienky predčasného odchodu do dôchodkudôvodu práce„osobitných“ alebo „osobitných“ podmienkach:

-Maximálne zníženie štandardného veku odchodu do dôchodku pre činnosti vykonávané za osobitných podmienok sa zníži na 10 rokovmaximálne zníženie štandardného veku odchodu do dôchodku pre činnosti za určitých podmienok sa zníži na 7 rokov.

-Bonusy poskytované za roky práce vykonanejosobitných pracovných podmienkach sa stanovujú na pevne stanovený počet bodov,to 0,250,50 bodu za každý rok ukončenú za osobitných pracovných podmienok.

-Zoznam jednotiekčinnosťami umožňujúcimi využívať štatút „osobitných podmienok“ by sa mal znížiťviac ako polovicu.

6)Fiškálnu udržateľnosť systému podporuje aj „brzdový mechanizmus“ zakotvenýzákone. Predovšetkým:

-Týmto mechanizmom sa stanovia pravidelné preskúmania (každé tri roky) vývojaprognózoblasti dôchodkových výdavkovbilancie systému, ktoré vykonáva fiškálna rada na základe prognóz pracovnej skupiny pre starnutie obyvateľstva. Ministerstvo práceministerstvo financií včas zašlú všetky potrebné údaje. Toto preskúmanie sa zverejní.

-Ak sapreskúmaní zistia odchýlky vo vzťahu„referenčnej ceste“ stanovenej poskytovateľom technickej pomocičase prijatia reformy vládou, vláda je povinná prijať opatrenia (zmeny parametrov), ktorými sa výdavky na dôchodky (ako podiel HDP) vrátia na správnu cestu. Sociálne príspevky sa štandardne zvýšia, aby sa kompenzoval fiškálny vplyv akejkoľvek odchýlky od referenčnej trajektórie výdavkov na dôchodkyhľadiska čistej súčasnej hodnoty.

-Prvé preskúmanie sa uskutočníroku 2027.

7)Reformou sa zavedú ustanovenia, ktorými sa zabezpečí, aby sa kľúčové parametre systému pravidelne upravovali tak, aby odrážali zmeny strednej dĺžky života. Predovšetkým:

-Minimálna doba prispievania, doba prispievaniaprípade plného dôchodku, zákonný vek odchodu do dôchodkuvšetky ostatné časové parametre sa vyvíjajú zlomkom (50 percentuálnych bodov) každej zistenej zmeny strednej dĺžky života (pri odchode do dôchodku).

-Keď budúdispozícii nové prognózy AWG, fiškálna rada každé tri roky vypracuje správu,ktorej preskúma, či boli parametre dôchodkového systému upravenésúlade so zákonomzmeny strednej dĺžky života pri odchode do dôchodku. Táto správa sa zverejní.

-Ak saspráve zistia odchýlky od pravidla, vláda je zo zákona povinná upraviť systémové parametre.

-Prvé preskúmanie sa uskutočníroku 2027.

8)Zákonom sa zvýši primeranosť minimálnychnižších dôchodkov, najmäprípade dôchodkov pod hranicou chudoby;

9)Zákonom sa zabezpečí finančná životaschopnosť piliera II dôchodkového systému zvýšením príspevkov do tohto dôchodkového piliera.

10)Balík môže obsahovať samostatné právne predpisy týkajúce sa všeobecného režimuosobitných dôchodkov.

Ex post analýza právnych predpisov prijatých poskytovateľom technickej pomoci, ktorá po prijatí reformy vládou stanoví základné/referenčné prognózy pre celkové výdavky na dôchodky (ako podiel na HDP) a fiškálnu udržateľnosť systému v strednodobom až dlhodobom horizonte (2024 – 2070), sa zverejní.

215

Reforma 6. Reforma verejného dôchodkového systému

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca na zníženie výdavkov na osobitné dôchodky

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívneho rámca na zníženie výdavkov na osobitné dôchodky

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nový legislatívny rámec preskúma osobitné dôchodky a uvedie ich do súladu so zásadou prispievania.

-Nevytvárajú sa žiadne nové kategórie osobitných dôchodkovsúčasné kategórie sa zefektívnia.

-Súčasné osobitné dôchodky sa vypočítajú na základe zásady prispievania, počtu odpracovaných rokovpovolaníúpravy percentuálneho podielu získaného príjmu. Minimálna doba prispievania je podobná ako vo verejnom dôchodkovom fonde.

-Ochrana rozhodnutí Ústavného súdu sa vzťahuje len na dôchodky sudcovnie na iné kategórievzťahuje sa len na obmedzenia výslovne uvedenéargumentácii súdu.

Žiadny osobitný dôchodok nesmie presiahnuť príjem dosiahnutý počas obdobia prispievania.

Vykoná sa aj analýza osobitných dôchodkov s cieľom upraviť nerovnosti medzi poberateľmi týchto kategórií dôchodkov a poberateľmi z verejného dôchodkového systému z hľadiska príspevkového aspektu.

216

Investícia 1. Uľahčenie dodržiavania predpisov zo strany daňovníkov prostredníctvom prístupu k digitálnym službám

Míľnik

Digitálne služby a kritické elektronické systémy sú funkčné

Digitálne služby a elektronické systémy sú funkčné

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nastavenie/rozšírenie a fungovanie týchto digitálnych služieb a elektronických systémov:

—Virtuálny súkromný priestor (SPV) pre digitálnu interakciu medzi daňovou správou a daňovníkmi, ktorý vytvára možnosť komunikovať s daňovníkmi prostredníctvom SPV o video interakcii a spustený chatbot.

—Telefonické centrum je funkčné a poskytuje elektronické a telefónne služby daňovníkom.

— Jedno kontaktné miesto – jednotné kontaktné miesto, ktoré zlepší poskytovanie služieb a zjednoduší postupy priznania k dani z pridanej hodnoty (DPH) a platobné postupy.

—Systém výmeny informácií o dani z pridanej hodnoty je online a prístupný.

217

Investícia 1. Uľahčenie dodržiavania predpisov zo strany daňovníkov prostredníctvom prístupu k digitálnym službám

Cieľ

Služby pre daňových poplatníkov právnických osôb dostupné online

Funkčná online platforma pre aukcie nehnuteľností a mobilných nehnuteľností s významnou hodnotou (podľa typu aktíva)

Percentuálny podiel (%)

45

60

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

60 % všetkých služieb pre platiteľov dane z príjmov právnických osôb dostupných na konci roka 2024 je dostupných online prostredníctvom webového sídla Národnej agentúry pre fiškálnu správu alebo prostredníctvom účelovo vytvoreného subjektu, o čom svedčí katalóg služieb poskytovaných daňovníkom. Zavádzajú sa nástroje na interakciu s daňovníkmi v priestoroch daňových jednotiek.

ANAF vypracuje správu, v ktorej určí súbor riešení pre znalosti daňovníkov/klientov.

218

Investícia 1. Uľahčenie dodržiavania predpisov zo strany daňovníkov prostredníctvom prístupu k digitálnym službám

Míľnik

Online platforma pre aukcie nehnuteľností a mobilných nehnuteľností s významnou hodnotou je funkčná

Online platforma je funkčná

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Online platforma na organizovanie aukcií na predaj majetku vo vlastníctve štátu a majetku zaisteného pri presadzovaní musí byť funkčná.

Táto platforma sa používa na predaj nehnuteľného majetku, mobilného majetku a vzácnych a cenných predmetov, ako sú drahé kovy, umelecké diela, autá, lietadlá, lode, ktoré vlastnia.

219

Investícia 2. Zlepšenie postupov daňovej správy a daňovej správy, a to aj prostredníctvom integrovaného riadenia rizík

Cieľ

Odborná príprava zamestnancov v oblasti systému riadenia rizík

Počet

0

40

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

V systéme riadenia rizík sa vyškolí 40 zamestnancov pracujúcich v oblasti riadenia rizík ministerstva financií.

220

Investícia 2. Zlepšenie postupov daňovej správy a daňovej správy, a to aj prostredníctvom integrovaného riadenia rizík

Cieľ

Počet registračných pokladníc pripojených k informačnému systému Národnej agentúry pre fiškálnu správu

Počet

0

150 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Aspoň 150000 pokladníc napojených na elektronický systém Národnej agentúry pre fiškálnu správu.

Úplné prepojenie registrov pokladne sa zameriava najmä na podvody v oblasti obchodu. Tieto investície prispejú k zníženiu výpadku príjmov z DPH.

221

Investícia 2. Zlepšenie postupov daňovej správy a daňovej správy, a to aj prostredníctvom integrovaného riadenia rizík

Cieľ

Počet registračných pokladníc pripojených k informačnému systému Národnej agentúry pre fiškálnu správu

Počet

150 000

600 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Najmenej 600000 registračných pokladníc sa pripojí k elektronickému systému Národnej agentúry pre fiškálnu správu.

Úplné prepojenie registrov pokladne sa zameriava najmä na podvody v oblasti obchodu. Tieto investície prispejú k zníženiu výpadku príjmov z DPH.

222

Investícia 2. Zlepšenie postupov daňovej správy a daňovej správy, a to aj prostredníctvom integrovaného riadenia rizík

Cieľ

Podiel počtu administratívnych auditov na celkovom počte auditov vykonaných daňovou správou – 30 %

Percentuálny podiel (%)

0

30

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Podiel auditov dokladov na celkovom počte vykonaných auditov sa do 4. štvrťroka 2022 zvýši na 30 % (z dnešnej nule). Tento cieľ je súčasťou reformy zameranej na presun inšpekčných činností z fyzických na digitálne kontrolné štruktúry.

Vykonajú sa tieto opatrenia:

-ustanovenie právomocí daňových orgánov vykonávať kontroly dokladov vykonávané daňovými kontrolnými orgánmi, kontrolnými orgánmi pre boj proti podvodomorgánmi zodpovednými za overovanie osobných daňových situácií.

-modelobsah formulárovdokumentov použitých pri administratívnej audítorskej činnosti boli schválené.

223

Investícia 2. Zlepšenie postupov daňovej správy a daňovej správy, a to aj prostredníctvom integrovaného riadenia rizík

Cieľ

Podiel počtu administratívnych auditov na celkovom počte auditov vykonaných daňovou správou – 60 %

Percentuálny podiel (%)

30

60

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Podiel auditov dokladov na celkovom počte vykonaných auditov sa do 4. štvrťroka 2025 zvýši na 60 %.

224

Investícia 2. Zlepšenie postupov daňovej správy a daňovej správy, a to aj prostredníctvom integrovaného riadenia rizík

Cieľ

Zvýšiť počet auditov o 10 %

Počet

25 000

27 500

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Zvýšiť počet auditov o 10 % v porovnaní s celkovým počtom v roku 2020.

225

Investícia 2. Zlepšenie postupov daňovej správy a daňovej správy, a to aj prostredníctvom integrovaného riadenia rizík

Míľnik

Funkčný elektronický register rizík

Funkčný elektronický register rizík, ktorý obsahuje kritériá rizika, ukazovatele a profily; prvá správa po suchom alebo po uvedení do funkčnosti

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Elektronický register rizík je funkčný:

-Funkčný integrovaný systém riadenia daňových rizík, ktorý zahŕňa centralizovanú analýzu rizík,

-Umožňuje identifikáciu oblastívysokým rizikom nedodržiavania daňových predpisov pomocou údajovinformácií,to ajoblasti nedeklarovanej práce,

-Pri správe veľkých daňovníkov používa prístup založený na riziku vrátane využívania schém daňovej optimalizácie.

Na základe výstupov elektronických registrov rizík sa zavedú programy súladu.

226

Investícia 2. Zlepšenie postupov daňovej správy a daňovej správy, a to aj prostredníctvom integrovaného riadenia rizík

Míľnik

Systém daňovej správy vrátane veľkých dát/analýzy je funkčný

Systémy daňovej správy sú funkčné vrátane platformy veľkých dát a vydania prvej správy

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Platforma veľkých dát je funkčná.
Platforma zahŕňa interné
externé zdroje informácií.

Platforma musí byť:
Validované – integrita údajov: Údaje sú konzistentné

Analyzované – údaje môžu byť „zadané“
poskytovať informácie (podklady); Procesy sa opakujú. Výsledky – prepojené údaje na poskytovanie informáciívýkonnosti.

Funkčné musia byť tieto systémy:

— systém elektronickej fakturácie,

—systém riadenia daňovníkov,

— centralizovaný informačný systém štátnej pokladnice (TREZOR), a zároveň

— rozšírená platforma používaná na medzinárodnú výmenu informácií (AEOI).

227

Investícia 3. Zabezpečenie schopnosti reagovať na súčasné a budúce informačné výzvy, a to aj v súvislosti s pandémiou, prostredníctvom digitálnej transformácie ministerstva financií/národnej agentúry pre fiškálnu správu

Míľnik

Modernizácia hardvérovejsoftvérovej infraštruktúrypodpornej infraštruktúry na poskytovanie elektronických služieb
daňovníkov

Renovovaná hardvérová a softvérová infraštruktúra a modernizovaná podporná infraštruktúra

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Modernizovať hardvérovú a softvérovú infraštruktúru informačného systému ministerstva financií/Národnej agentúry pre fiškálnu správu/Národného centra pre finančné informácie (NCFI),

— modernizácia podpornej infraštruktúry dátových centier

— databázy zriadené na zabezpečenie interoperability IT systémov.

 

228

Investícia 3. Zabezpečenie schopnosti reagovať na súčasné a budúce informačné výzvy, a to aj v súvislosti s pandémiou, prostredníctvom digitálnej transformácie ministerstva financií/národnej agentúry pre fiškálnu správu

Míľnik

Zvýšená kybernetická bezpečnosť počítačového systému ministerstva financií a ANAF

Funkčnosť systému kybernetickej bezpečnosti

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Informačný systém ministerstva financií/Národnej agentúry pre fiškálnu správu sa zmodernizuje o tieto zložky kybernetickej bezpečnosti a infraštruktúry: komponenty firewallu webovej aplikácie, ovládač poskytovania aplikácií, bezpečnostné operačné stredisko, sieťová detekcia a odozva, firewallové zariadenie – OSI LAYER 3 so službami IPS IDS, modernizácia existujúcej infraštruktúry Active Directory pre centralizovanú správu používateľov, hardvér a softvér na automatické aktualizácie bezpečnostných záplat používaných aplikácií.

Investícia umožní bezpečnú výmenu údajov v reálnom čase s presnými/aktuálnymi údajmi. Zaoberá sa aj ochranou údajov a informácií, ako aj riadením bezpečnosti.

229

Investícia 3. Zabezpečenie schopnosti reagovať na súčasné a budúce informačné výzvy, a to aj v súvislosti s pandémiou, prostredníctvom digitálnej transformácie ministerstva financií/národnej agentúry pre fiškálnu správu

Cieľ

80 % IT hardvérovej a softvérovej infraštruktúry nemá viac ako 4 roky

Percentuálny podiel (%)

30.67

80

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Modernizácia hardvérovej a softvérovej infraštruktúry a podpornej infraštruktúry na poskytovanie elektronických služieb daňovníkom. Modernizácia infraštruktúry spojenej s dátovými centrami sa zohľadní v súpise fixných aktív NCFI/ministerstva financií, kde sú softvérové a hardvérové a podporné prvky infraštruktúry registrované ako fixné aktíva podľa vnútroštátnych právnych predpisov.

230

Investícia 4. Zavedenie elektronického colníctva

Cieľ

Modernizovaná hardvérová a softvérová infraštruktúra

Percentuálny podiel (%)

0

100

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Modernizovaná hardvérová softvérová infraštruktúra. Tieto projekty sa týkajú infraštruktúry IT prostredníctvom investícií do hardvérového softvéru, ktoré poskytujú potrebnú podporu pre celkové fungovanie colného informačného systému. Tento cieľ sa teda používa na určenie stupňa modernizácie infraštruktúry (mäkká a tvrdá) a zahŕňa investície do: programovateľné sieťové riešenie, aktualizácie softvérových kódov VMware a licencie s podporou/predplatením, riešenie pre bezpečnosť infraštruktúry – IT – colný integrovaný informačný systém vrátane podporných služieb, licencií a predplatného, licencie na vydávanie údajov Oracle Database pre databázy potrebné na prevádzku komponentov integrovaného colného informačného systému, riešenie centralizovaného riadenia používateľov, pracovné stanice a služby aktualizácie systémov operačného systému integrovaného colného informačného systému.

232

Investícia 4. Zavedenie elektronického colníctva

Cieľ

IT systémy pre colníctvo, funkčné

 

Počet

0

9

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Deväť IT systémov je funkčných:

1.systém IT týkajúci sa colného vyhlásenia,

2. Zosúladenie so systémom ICS2 (systém kontroly dovozu) – fáza 1, resp. prepojenie vnútroštátneho systému analýzy rizík RMF-(rámec riadenia rizík) RO s transeurópskym systémom ICS2. Zosúladenie so systémom ICS2 – fáza 2 a zosúladenie so systémom ICS2 – fáza 3,

3. Zosúladenie systému EMCS_RO (systém kontroly pohybu tovaru podliehajúceho spotrebnej dani) s fázou 4 systému EMCS, resp. zosúladenie so súčasnými verziami systému EMCS (systém kontroly pohybu tovaru podliehajúceho spotrebnej dani),

4.NCTS_RO (Národný spoločný tranzitný systém) fáza 5 a AES_RO,

5. Modernizácia vnútroštátneho systému dovozu v rámci Colného kódexu Únie vrátane aktualizácií súvisiacich aplikácií,

6. UUM-DS Jednotná správa používateľov a digitálny podpis,

7. Monitorovací systém činnosti colného dohľadu a kontroly,

8. Žiadosť o povolenie a riadenie činností vo voľnej zóne

9. Žiadosť o správu vnútroštátnych rozhodnutí (povolenia).

S cieľom modernizovať colný systém vláda:

-vybaviť aspoň dva pohraničné colné úrady skenermi,

-modernizácialicencia pre virtualizovanú infraštruktúruvytvorenie virtualizačnej platformy vrátane administratívyautomatizácie.

233

Investícia 4. Zavedenie elektronického colníctva

Cieľ

Percentuálny podiel colných činností vykonaných elektronicky

Percentuálny podiel (%)

80

100

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Táto investícia zvýši percentuálny podiel činností colného konania, výmeny informácií medzi hospodárskymi subjektmi a colnými orgánmi, výmeny informácií medzi colnými orgánmi v členských štátoch, ktorá sa vykonáva elektronicky, na 100 %.

234

Investícia 5. Posilnenie mechanizmu rozpočtového programovania

Míľnik

Aktualizácia IT aplikácie BUGET_NG

Aplikácia Rozpočet_NG aktualizovaná

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Aktualizovať informačný systém na prípravu a riadenie štátneho rozpočtu s cieľom zabezpečiť:

— správa údajovinformáciírozpočtových výdavkoch na politickejprogramovej úrovni (analýza rozpočtových postupov, zefektívnenie času potrebného na vypracovanie správ),
— Zvýšenie transparentnosti rozpočtového procesu zverejňovaním analýz
správ.
— zlepšiť systém monitorovania
podávania správrozpočtových programoch.

235

Investícia 6. Nástroj ekonomického modelovania (súbor nástrojov na simuláciu možností dôchodkovej reformy) na rozšírenie inštitucionálnej kapacity na prognózovanie výdavkov na dôchodky

Míľnik

Aktualizovaný nástroj ekonomického modelovania

Aktualizovaný nástroj ekonomického modelovania

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Nástroj ekonomického modelovania (model súboru nástrojov na simuláciu možností dôchodkovej reformy) sa aktualizuje s cieľom odhadnúť (ex ante) vplyv štrukturálnych dôchodkových reforiem v strednodobom až dlhodobom horizonte, spresniť vypracované prognózy a analyzovať udržateľnosť dôchodkového systému.

Investícia sa vzťahuje aj na odbornú prípravu ôsmich zodpovedných zamestnancov pomocou nového súboru nástrojov. 

237

Investícia 7. Technická podpora revízie daňového rámca

Míľnik

IT systém umožňujúci fungovanie automatického modelu oceňovania nehnuteľností

Funkčný IT systém

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Informačný systém dostupný na hodnotenie nehnuteľností a ich príslušného základu dane.

238

Investícia 8. Národná rozvojová banka je funkčná

Míľnik

Nákup softvéru (licencií) a hardvéru (laptopov), IT služieb pre zamestnancov, školenia pre zamestnancov Národnej rozvojovej banky a pre zamestnancov ministerstva financií

Podpísané kúpne zmluvy

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Národná rozvojová banka nakupuje: softvér, hardvér a iné vybavenie, ktoré zamestnancom umožňuje plniť si povinnosti, vybavenie a služby infraštruktúry ITC pre dátové centrá, cloudovú a telekomunikačnú infraštruktúru, ako aj pripojiteľnosť, bankové aplikácie, IT služby pre zamestnancov, technickú pomoc a služby odbornej prípravy pre zamestnancov Národnej rozvojovej banky a zamestnancov ministerstva financií zapojených do posudzovania výkonnosti banky.

239

Investícia 9. Podpora procesu posudzovania dôchodkových spisov

Míľnik

Všetky súbory o dôchodkoch prepočítané

Všetky súbory o dôchodkoch prepočítané

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Všetkých približne 5 miliónov dôchodkových spisov prepočítaných na základe nového zákona o dôchodkoch. Vláda zašle všetkým občanom poštou rozhodnutie o výsledku prepočtu.

240

Investícia 10. Pokročilé elektronické služby prostredníctvom digitalizácie dôchodkového systému

Míľnik

Funkčný informačný systém v Národnej verejnej dôchodkovej agentúre

Funkčný informačný systém

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

IT systém v Národnej verejnej dôchodkovej agentúre (CNPP), ktorý bol zriadený a prístupný občanom, inštitúciám a vláde.

Nový centralizovaný a integrovaný informačný systém pozostáva z:

-Portál – Komunikačná zložkaverejnými osobami týkajúca sa súčasnýchnových elektronických služieb, najmä:

·dôchodkyiné práva sociálneho poistenia,

·vyplnenie žiadostiliečebné lístkyslužbyoblasti záznamov daňovníka,

·pracovné úrazychorobypovolania,

·aplikácia „e-Talon“, ktorá automaticky generuje mesačný dôchodkový kupónelektronickejtlačenej forme pre všetkých aktívnych dôchodcov

·personalizované správy/súkromný virtuálny priestor pre občanov.

-Interná digitalizácia toku dokumentov (ECM, ERP),

-Systémyriešenia analýzy historických údajov (obchodné spravodajstvo),

-Interoperabilitainými verejnými systémami (API),

-Kybernetickú bezpečnosť,

-Nadbytočnosťodolnosť databázy (obnova po katastrofách).

H.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 11: Kapitálová injekcia do Národnej rozvojovej banky

Cieľom tohto opatrenia je podporiť rastový potenciál rumunského hospodárstva štrukturálnou úpravou úrovne verejnej podpory dostupnej na riešenie zlyhaní a neefektívnosti trhu v rámci hospodárstva. Opatrenie pozostáva z kapitálovej injekcie vo výške 100 miliónov EUR do Národnej rozvojovej banky.

Národná rozvojová banka prijme novú investičnú politiku na používanie dodatočného vlastného imania. Investičná politika zahŕňa opis finančného(-ých) produktu(-ov)očakávaným typom oprávnených konečných príjemcov, ktorým sa má pôvodne poskytnúť dodatočný kapitál, vrátane očakávaného harmonogramu implementácieočakávanej sumy každého finančného produktu. Národná rozvojová banka použije na dodatočné vlastné imanie rovnaký systém auditukontroly, ktorý Komisia posúdila kladnesúladečlánkom 157 nariadenia (EÚ, Euratom) 2024/2509.investičnej politike sa vyžaduje, aby finančné produkty, ktoré dodatočné kapitálové podpory podporujú, bolisúlade so zásadou „výrazne nenarušiť“, ako sa stanovujetechnickom usmernenízásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Investičná politika vylučujeoprávnenosti najmä tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania, 9 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, 10 iii) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 11 mechanickými biologickými čistiarňami 12 . Okrem tohoprípade všeobecnej podpory podnikov investičná politika vylučuje spoločnostipodstatným zameraním 13 týchto odvetviach: I) výroba energiefosílnych palívsúvisiace činnosti 14 ; II) energeticky náročné odvetvia a/alebo odvetviavysokými emisiami CO2 15 ; III) výroba, prenájom alebo predaj znečisťujúcich vozidiel 16 ; IV) zber odpadu, spracovaniezneškodňovanie 17 odpadu, v) spracovanie jadrového paliva, výroba jadrovej energie. Investičná politika si okrem toho vyžaduje súladpríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia konečných príjemcov.

Uspokojivé splnenie míľnikov v rámci tohto opatrenia je podmienené uspokojivým splnením míľnika 210 reformy 5 – Zriadenie Národnej rozvojovej banky.

H.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

240a

Investícia 11. Kapitálová injekcia do Národnej rozvojovej banky

Míľnik

Investičná politika

Prijatie investičnej politiky

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Prijatie investičnej politiky pre Národnú rozvojovú banku na používanie dodatočného vlastného imania.

240b

Investícia 11. Kapitálová injekcia do Národnej rozvojovej banky

Míľnik

Kapitálová injekcia

Osvedčenie o prevode

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Rumunsko prevedie do Národnej rozvojovej banky 100 miliónov EUR na zvýšenie jej vlastného imania. Okrem kapitálovej injekcie do Národnej rozvojovej banky, ktorá predstavuje investíciu v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, Rumunsko do 31. augusta 2026 predloží správu, v ktorej uvedie opatrenia prijaté národnou rozvojovou bankou na vykonávanie investičnej politiky vrátane krokov prijatých na implementáciu finančných produktov, ktoré sa majú pôvodne podporiť z dodatočného kapitálu, ako aj očakávané kroky, ktoré sa majú prijať na ďalšie vykonávanie týchto produktov, vrátane krokov prijatých na implementáciu finančných produktov, ktoré má dodatočný kapitál pôvodne podporiť, ako aj očakávaných krokov, ktoré sa majú prijať na ďalšie vykonávanie týchto produktov.

I.ZLOŽKA 9: Podpora podnikania, výskum, vývojinovácie

Tento komponent zahŕňa súbor reforiem a investícií na zlepšenie podnikateľského prostredia v Rumunsku vrátane sektora výskumu, vývoja a inovácií.

Cieľom tohto komponentu je podporiť podniky v Rumunsku, najmä malé a stredné podniky, ako aj verejné organizácie vykonávajúce výskum, vývoj a inovácie. Reformy podporujúce investície zahŕňajú regulačné zmeny zamerané na zníženie administratívneho zaťaženia podnikov prostredníctvom zjednodušenia právnych predpisov/postupov začatia činnosti/odchodu, ako aj získania licencií. Reformy sa zameriavajú aj na nejasné riadenie, fragmentáciu a účinnosť systému výskumu, vývoja a inovácií a podporujú jeho spoluprácu so súkromným sektorom. Investície sa týkajú vytvorenia digitálnej platformy na poskytovanie zjednodušených verejných služieb pre podniky vrátane získavania licencií, prístupu k financovaniu pre malé a stredné podniky a spoločnosti prostredníctvom finančných nástrojov a grantov. Doplnkové investície sa týkajú financovania výskumných kompetenčných centier a výskumných projektov vedených medzinárodne uznávanými výskumnými pracovníkmi.

Reformy a investície prispejú k plneniu odporúčania pre Rumunsko v rokoch 2019 a 2020 o potrebe zlepšiť kvalitu a predvídateľnosť rozhodovacieho procesu (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 5, 2019); a prednostne realizovať pripravené verejné investičné projekty, ktoré podporujú konkurencieschopnosť hospodárstva, ako je podpora výskumných a vývojových činností a integrácia miestnych poskytovateľov do strategických hodnotových reťazcov EÚ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

I.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia 2. a – Finančné nástroje pre súkromný sektor

Čiastková investícia 2.a. Záruka na portfólio opatrení v oblasti klímy

Cieľom tejto čiastkovej investície je poskytnúť finančné prostriedky a investície MSP (do 249 zamestnancov), spoločnostiam s maximálne 500 zamestnancami a jednotlivcom prostredníctvom prevádzkového kapitálu, úverových liniek, investičných úverov alebo lízingu zameraných na investície a financovanie zvyšovania energetickej efektívnosti v podnikoch a v sektore bývania a budov. Účelom tohto nástroja je riešiť súčasné výzvy Rumunska pri podpore investícií do odvetví energetickej účinnosti a obnoviteľných zdrojov energie. Podinvestícia má podobu portfóliovej záruky, ktorú Európsky investičný fond (ďalej len „EIF“) implementuje ako príspevok do InvestEU. Konkrétne ciele a ambície nástroja v oblasti energetickej efektívnosti, ako aj štruktúra a kritériá oprávnenosti musia byť plne zosúladené a zodpovedať cieľom nástroja InvestEU EÚ, ktorý sa v súčasnosti vyvíja.

S cieľom zabezpečiť, aby podinvestícia bolasúladetechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), sadohodepríspevku medzi Európskou komisiourumunskou vládou vyžaduje uplatňovanie technických usmernení Komisie týkajúcich sa overenia udržateľnosti pre Fond InvestEU.dohodezáruke medzi Európskou komisiouEIF sa okrem toho vylúčioprávnenosti tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania 18 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. 19

Toto opatrenie dopĺňa čiastkovú investíciu 2.2. Portfóliová záruka v oblasti klímy

Investície 3.a. Schémy pomoci pre súkromný sektor

Čiastková investícia 3.a. Schéma pomoci na digitalizáciu MSP

Cieľom tejto čiastkovej investície je podporiť digitalizáciu malých a stredných podnikov (MSP).

Čiastkové investície pozostávajú z dvoch nástrojov: I) grantová schéma na podporu podnikateľov pri vývoji pokročilých digitálnych technológií; grantová schéma do výšky 100 000 EUR na podnik na podporu MSP, ktoré prijímajú digitálne technológie;

Toto opatrenie dopĺňa čiastkovú investíciu 3.1. Schéma pomoci na digitalizáciu MSP

Reforma 2.a. Zjednodušenie riadenia výskumu, vývoja a inovácií

Cieľom tejto reformy je zefektívniť riadenie systému výskumu, vývoja a inovácií v Rumunsku.

Reforma pozostáva z prijatia právnych aktov na zefektívnenie riadenia a riadenia politík v oblasti výskumu, vývoja a inovácií.

Toto opatrenie dopĺňa reformu 2 – Zjednodušenie riadenia výskumu, vývoja a inovácií.

Reforma 3. Reforma kariéry vo výskume

Cieľom tejto reformy je zvýšiť atraktívnosť kariéry vo výskume a výkonnosť výskumných pracovníkov.

Reforma pozostáva z prijatia právnych aktov na reformu kariéry vo výskume v Rumunsku.

Investícia 5.a. Zriadenie kompetenčných centier

Cieľom investície je riešiť tematickú fragmentáciu výskumných, vývojových a inovačných organizácií.

Investícia pozostáva zo zriadenia piatich „kompetenčných centier“ na vykonávanie výskumných činností.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 5 – Zriadenie a sprevádzkovanie kompetenčných centier.

Investícia 8. Vypracovanie programu na prilákanie vysoko špecializovaných ľudských zdrojov zo zahraničia do výskumných, vývojových a inovačných činností

Cieľom tejto investície je zvýšiť výskumnú kapacitu organizácie venujúcej sa výskumu a inovácii.

Investícia pozostáva z poskytovania finančných prostriedkov na výskumné projekty pod vedením špičkových medzinárodných výskumných pracovníkov, ktorých hosťuje výskumná, vývojová a inovačná organizácia so sídlom v Rumunsku.

Investícia 9 – Podpora držiteľom osvedčení o excelentnosti získaných v rámci ceny za individuálne štipendium Marie Sklodowska Curie

Cieľom tejto investície je zvýšiť atraktívnosť kariéry vo výskume a podporiť potvrdených výskumných pracovníkov pri realizácii ich výskumného projektu.

Investícia spočíva v tom, že sa výskumným pracovníkom, ktorým sa do 31. decembra 2023 udelí individuálna známka excelentnosti Marie Sklodowska Curie, poskytne grant na vykonávanie výskumných projektov v rámci programu Horizont 2020 a programu Horizont Európa.

Investícia 10 – Zriadenie a finančná podpora národnej siete ôsmich regionálnych centier profesijného poradenstva

Cieľom tejto investície je poskytnúť profesijnú orientáciu vo výskume a pritiahnuť ľudí k výskumnému povolaniu.

Investícia pozostáva zo zriadenia a finančnej podpory siete centier pre kariéru vo výskume.

I.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie nenávratnej finančnej podpory

Nasledujúce. NUM

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

252

Investícia 2.a. Finančné nástroje pre súkromný sektor – portfóliová záruka v oblasti klímy

Cieľ

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy zdrojov pridelených na nástroj schválený investičným výborom InvestEU

 

Percentuálny podiel (%)

0

100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy zdrojov pridelených na nástroj schválený investičným výborom InvestEU

263

Investícia 3.a. Schémy pomoci pre súkromný sektor – Schéma pomoci na digitalizáciu MSP

Cieľ

Počet podpísaných zmlúv o financovaní

 

Počet

0

4611

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Zmluvy o financovaní podpísané s podnikmi na podporu zavádzania digitálnych technológií/riešení a digitálnej transformácie obchodných procesov.

271

Reforma 2. a Zjednodušenie riadenia výskumu, vývoja a inovácií

Cieľ

Podiel odporúčaní v rámci nástroja politickej podpory prijatá v správe o Rumunsku o Rumunsku

Percentuálny podiel (%)

0

80

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Rumunsko vykoná odporúčania podrobne opísané v správe o Rumunsku týkajúcej sa nástroja politickej podpory.

272

Reforma 2.a. Zjednodušenie riadenia výskumu, vývoja a inovácií

Míľnik

Vytvorenie stáleho systému na navrhovanie, vykonávanie, monitorovanie a hodnotenie politiky v oblasti výskumu, vývoja a inovácií

Právny akt, resp. akty, ktorými sa zriaďuje stály systém, ktorým sa navrhuje, vykonáva, monitoruje a hodnotí politika v oblasti výskumu, vývoja a inovácií

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Rumunsko zriadi stály systém, ktorým sa zabezpečí harmonizované navrhovanie a vykonávanie, monitorovanie a hodnotenie politiky v oblasti výskumu, vývoja a inovácií vo všetkých ministerstvách a agentúrach nad rámec harmonogramu Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, a to na základe odporúčaní týkajúcich sa správ o Rumunsku v rámci nástroja politickej podpory na roky 2021 – 2022.

273

Reforma 2.a. Zjednodušenie riadenia výskumu, vývoja a inovácií

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktorými sa zriaďuje jediný orgán, ktorý zahŕňa existujúce rady, zabezpečuje koordináciu medzi ministerstvami a oslovuje súkromný sektor

Právny akt (právne akty) na zriadenie jediného orgánu

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Zmeny právnych aktov s cieľom vytvoriť nový orgán s rozhodovacou úlohou zameraným na politiky v oblasti výskumu, vývoja a inovácií a inteligentnej špecializácie na vládnej úrovni so zapojením zodpovedných ministerstiev.

Tento orgán sa vzťahuje na koordináciu činností v oblasti výskumu, vývoja a inovácií (vrátane inovácií a podnikania orientovaných na výskum) na vnútroštátnej úrovni. Sekretariát tohto orgánu zabezpečuje národný výskumný úrad.

274

Reforma 3. Reforma kariéry vo výskume

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov o kariére a postavení výskumného pracovníka

Právny akt (právne akty) o kariére a postavení výskumného pracovníka

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

V právnom akte(-och) sa podrobne uvedú kľúčové ukazovatele výkonnosti (ktoré sa použijú na hodnotenie výkonnosti výskumných pracovníkov) a podrobne sa uvedú normy pre „dobré správanie vo vedeckom výskume“, a teda prístup k financovaniu a štipendiám.

Nové právne predpisy obsahujú tieto požiadavky:

a)napredovaťkariére vo výskume na základe zásad založených na zásluhách,

b)zabezpečiť prijímanie zamestnancov prostredníctvom transparentných, otvorenýchsúťažných postupov,

c)Zabezpečiť osvedčené postupyoblasti etikyintegrity vo vedeckom výskume.

Právne akty rovnako zahŕňajú rámec finančných a nefinančných stimulov na podporu prijatia Európskej charty výskumných pracovníkov a Kódexu pre nábor výskumných pracovníkov výskumnými inštitúciami.

275

Reforma 3. Reforma kariéry vo výskume

Cieľ

Inštitúcie, ktoré dodržiavali Európsku chartu výskumných pracovníkov a Kódex pre nábor výskumných pracovníkov, iniciovali proces navrhovania, uplatňovania a posudzovania akčných plánov.

Počet

5

16

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

11 ďalších inštitúcií, ktoré dodržiavajú Európsku chartu výskumných pracovníkov a Kódex pre nábor výskumných pracovníkov, iniciuje proces navrhovania, uplatňovania a posudzovania akčných plánov na základe nástroja Európskej komisie „Stratégia ľudských zdrojov pre výskumných pracovníkov“ (HRS4R).

281

Investícia 5. a Zriadenie kompetenčných centier

Cieľ

Rozpočet prilákaný z projektov výskumu, vývoja a inovácií súkromného sektora

Miliónov EUR

0

1.25

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Zo súkromného sektora sa priláka 1,25 milióna EUR na spolufinancovanie výskumných, vývojových a inovačných činností prostredníctvom kompetenčných centier.

284

Investícia 8. Program na prilákanie ľudských zdrojov zo zahraničia do výskumných, vývojových a inovačných činností

Cieľ

Projekty pod vedením medzinárodných výskumných pracovníkov

Počet

0

100

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

100 vybraných projektov vedených medzinárodnými výskumnými pracovníkmi, ktorých hostiteľmi sú výskumné, vývojové a inovačné organizácie v Rumunsku.

285

Investícia 9. Podpora držiteľom osvedčení o excelentnosti získaných v rámci ceny za individuálne štipendium Marie Sklodowska Curie

Cieľ

Príjemcovia známky excelentnosti Marie Sklodowska Curie

 

Počet

0

10

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Najmenej 10 príjemcov známky excelentnosti Marie Sklodowska Curie pre excelentné individuálne štipendiá dostane grant na realizáciu výskumných projektov v rámci programu Horizont 2020 a programu Horizont Európa.

287

Investícia 10. Zriadenie a finančná podpora národnej siete ôsmich regionálnych centier profesijného poradenstva

Cieľ

Zriadené regionálne centrá pre kariérnu orientáciu vo výskume

 

Počet

0

8

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

8 regionálnych centier pre kariérnu orientáciu vo výskume organizuje 8 verejných univerzít. Úlohy centier sú:

-poskytovanie profesijnej orientácie výskumným pracovníkom,

-prilákanie ľudí do výskumnej kariéry,

-fungovať ako sieť.

I.3.  Opis reforiem a investícií do úverov

Reforma 1. Legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

Cieľom tejto reformy je znížiť administratívne zaťaženie podnikov.

Táto reforma pozostáva z prijatia právnych aktov na zjednodušenie a zvýšenie transparentnosti regulačných postupov pre firmy.

Investícia 1. Digitálne platformy v oblasti legislatívnej transparentnosti, debyrokratizácie a zjednodušenia postupov pre podniky.

Cieľom tejto investície je poskytnúť digitálny prístup a možnosť vykonávať operácie súvisiace s osobitnými regulačnými požiadavkami na podnikanie.

Investícia pozostáva zo zriadenia digitálnych platforiem na poskytovanie verejných služieb podnikom.

Investícia 2. Finančné nástroje pre súkromný sektor

Čiastková investícia 2.1. Portfóliová záruka na odolnosť

Cieľom týchto čiastkových investícií je riešiť finančné prekážky, ktorým čelia rumunské podniky pri prístupe k finančným prostriedkom, a to: zvýšené náklady na financovanie, nedostatok kolaterálu a znehodnotené úverové kanály. Čiastkové investície sa zamerajú najmä na problémy rumunských podnikov v oblasti likvidity/solventnosti, ktoré vyplývajú z výrazného a dočasného zníženia ich príjmov v dôsledku krízy spôsobenej ochorením COVID-19. V tejto súvislosti sa nástroj navrhne tak, aby zlepšil prístup k financovaniu a oživil zablokované úverové kanály počas krízy spôsobenej ochorením COVID-19 a po nej prostredníctvom podpory investícií alebo potrieb prevádzkového kapitálu podnikov. Podinvestícia má podobu portfóliovej záruky, ktorú Európsky investičný fond (ďalej len „EIF“) implementuje ako príspevok do InvestEU.

S cieľom zabezpečiť, aby podinvestícia bolasúladetechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), sadohodepríspevku medzi Európskou komisiourumunskou vládou vyžaduje uplatňovanie technických usmernení Komisie týkajúcich sa overenia udržateľnosti pre Fond InvestEU.dohodezáruke medzi Európskou komisiouEIF sa okrem toho vylúčioprávnenosti tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania 20 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. 21

Čiastková investícia 2.2. Portfóliová záruka v oblasti klímy

Cieľom tejto čiastkovej investície je poskytnúť finančné prostriedky a investície MSP (do 249 zamestnancov), spoločnostiam s maximálne 500 zamestnancami a jednotlivcom prostredníctvom prevádzkového kapitálu, úverových liniek, investičných úverov alebo lízingu zameraných na investície a financovanie zvyšovania energetickej efektívnosti v podnikoch a v sektore bývania a budov. Účelom tohto nástroja je riešiť súčasné výzvy Rumunska pri podpore investícií do odvetví energetickej účinnosti a obnoviteľných zdrojov energie. Podinvestícia má podobu portfóliovej záruky, ktorú Európsky investičný fond (ďalej len „EIF“) implementuje ako príspevok do InvestEU. Konkrétne ciele a ambície nástroja v oblasti energetickej efektívnosti, ako aj štruktúra a kritériá oprávnenosti musia byť plne zosúladené a zodpovedať cieľom nástroja InvestEU EÚ, ktorý sa v súčasnosti vyvíja.

S cieľom zabezpečiť, aby podinvestícia bolasúladetechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), sadohodepríspevku medzi Európskou komisiourumunskou vládou vyžaduje uplatňovanie technických usmernení Komisie týkajúcich sa overenia udržateľnosti pre Fond InvestEU.dohodezáruke medzi Európskou komisiouEIF sa okrem toho vylúčioprávnenosti tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania 22 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. 23

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 2.a. Portfóliová záruka pre opatrenia v oblasti klímy

Podinvestícia 2.3 pre MSP a spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou: Fond rizikového kapitálu na vymáhanie

Cieľom tejto čiastkovej investície je poskytnúť spoločnostiam kapitálovú podporu zameranú na energiu z obnoviteľných zdrojov a energetickú efektívnosť. Podpora sa poskytuje prostredníctvom fondov rizikového kapitálu a infraštruktúrnych fondov ako súčasť fondu rizikového kapitálu, ktorý spravuje Európsky investičný fond (ďalej len „EIF“).

S cieľom zabezpečiť, aby podinvestícia bola v súlade s technickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), dohoda o financovaní medzi rumunskou vládou a EIF a následná investičná politika finančného nástroja

-požadovať uplatňovanie technických usmernení Komisie týkajúcich sa preverovania udržateľnosti pre Fond InvestEU;zároveň

-vylúčiťoprávnenosti tieto činnostiaktíva: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného použitia 24 ; II) činnostíaktívrámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty 25 ; III) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami 26 mechanickými biologickými čistiarňami 27 ;iv) činnostiaktíva, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie;zároveň

-požadovať od spoločností, ktoré počas predchádzajúceho účtovného obdobia získali viac ako 50 % svojich príjmovčinností a/alebo aktív, na ktoré sa vzťahuje zoznam vylúčených subjektov, aby prijaliuverejnili plány ekologickej transformácie;zároveň

-vyžadovať overenie právneho súladu príjemcupríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia zo strany EIFprípade všetkých transakcií vrátane tých, ktoré sú vyňatépreverovania udržateľnosti.

Čiastkové opatrenie 2.4: Fond fondov na digitalizáciu, opatrenia v oblasti klímy a iné oblasti záujmu

Cieľom podinvestície je poskytnúť podporu veľkým spoločnostiam (s viac ako 500 zamestnancami a/alebo ročným obratom presahujúcim 50 miliónov EUR a celkovou ročnou súvahou presahujúcou 43 miliónov EUR), verejným subjektom a účelovo vytvoreným subjektom prostredníctvom investícií prispievajúcich k nízkouhlíkovému hospodárstvu, ako aj investíciám do digitalizácie a fixných aktív prostredníctvom fondu fondov. Tým sa podporí väčší objem investícií, ktoré cieľové spoločnosti prispejú k plneniu cieľov v oblasti klímy a digitálnych cieľov, a podporí sa rast a expanzia podnikov, čím sa vytvoria nové pracovné príležitosti a podporí sa širšie oživenie hospodárstva. Podpora má formu fondu fondov, ktorého správou je poverená Európska investičná banka (ďalej len „EIB“).

S cieľom zabezpečiť, aby bola čiastková investícia v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), dohoda o financovaní medzi rumunskou vládou a EIB a následná investičná politika finančného nástroja:

-požadovať uplatňovanie technických usmernení Komisie týkajúcich sa preverovania udržateľnosti pre Fond InvestEU;zároveň

-vylúčiťoprávnenosti tieto činnostiaktíva: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného použitia 28 ; II) činnostíaktívrámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty 29 ; III) činnostiaktíva súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami 30 mechanickými biologickými čistiarňami 31 ;iv) činnostiaktíva, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie;zároveň

-požadovať, aby EIB overovala súlad príjemcupríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostrediaprípade všetkých transakcií vrátane tých, ktoré sú vyňatépreverovania udržateľnosti.

Čiastková investícia 2.5: Investície do energetickej efektívnosti v sektore bývania a budov

Finančný nástroj má formu portfóliovej záruky, ktorú realizuje Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Cieľom týchto čiastkových investícií je poskytnúť finančné prostriedky a investície do energetickej efektívnosti a energie z obnoviteľných zdrojov v sektore bývania a budov. Čiastkové investície majú formu portfóliovej záruky, ktorú má Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) implementovať ako príspevok do Programu InvestEU.

S cieľom zabezpečiť, aby čiastková investícia bolasúladetechnickými usmerneniamizásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01),dohodepríspevku medzi Európskou komisiourumunskou vládou sa vyžaduje uplatňovanie technických usmernení Komisie týkajúcich sa overovania udržateľnostiprípade Programu InvestEU. Dohodazáruke medzi Európskou komisiouEBOR okrem toho vylučujeoprávnenosti tento zoznam činnostíaktív: I) činnostiaktíva súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného používania 32 ii) činnostiaktívarámci systému EÚ na obchodovanieemisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. 33

Investícia 3. Schémy pomoci pre súkromný sektor

Čiastková investícia 3.1. Schéma pomoci na digitalizáciu MSP

Cieľom tejto čiastkovej investície je podporiť digitalizáciu malých a stredných podnikov (MSP).

Čiastkové investície pozostávajú z dvoch nástrojov: I) grantovej schémy na podporu podnikateľov v oblasti výskumu a vývoja a zavádzania pokročilých digitálnych technológií a ii) grantovej schémy do výšky 100 000 EUR na podnik na podporu MSP, ktoré prijímajú digitálne technológie.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 3.a. Schéma pomoci na digitalizáciu MSP.

Čiastková investícia 3.2 – Schéma de minimis na pomoc rumunským firmám pri kótovaní na burze cenných papierov

Cieľom tejto čiastkovej investície je podporiť spoločnosti pri zlepšovaní prístupu k financovaniu prostredníctvom emisie nových akcií.

Podinvestícia pozostáva z financovania systému de minimis pre spoločnosti so sídlom v Rumunsku, ktoré sú ochotné uskutočniť emisiu akcií na Bukurešti.

Investícia 4. Cezhraničné projekty a projekty pre viaceré krajiny – procesory s nízkou spotrebou energie a čipy polovodičov

Cieľom tejto investície je podporiť rozvoj mikroelektroniky v Rumunsku.

Investícia pozostáva z: I) budovanie zručností v oblasti mikroelektronických komponentov a systémov, ii) zabezpečenie duševného vlastníctva a urýchlenie uplatňovania pokročilých technológií v kľúčových oblastiach národného hospodárstva; a iii) koordinácia so spôsobilosťami a potrebami na európskej úrovni.

Reforma 2. Zefektívniť riadenie výskumu, vývoja a inovácií

Cieľom tejto reformy je zefektívniť riadenie systému výskumu, vývoja a inovácií v Rumunsku.

Reforma pozostáva z prijatia právnych aktov na zefektívnenie a posilnenie riadenia a uplatňovania politík v oblasti výskumu, vývoja a inovácií.

Toto čiastkové opatrenie dopĺňa reformu 2.a. Zjednodušenie riadenia výskumu, vývoja a inovácií

Reforma 4. Intenzívnejšia spolupráca medzi podnikmi a výskumom

Cieľom reformy je posilniť spoluprácu medzi podnikmi a verejnými výskumnými organizáciami a vytvoriť priaznivé prostredie pre verejné a súkromné investície.

Reforma pozostáva z prijatia právnych aktov na zjednodušenie uzatvárania zmlúv, financovania, monitorovania a hodnotenia výskumných projektov a na posilnenie spolupráce medzi podnikmi a výskumom.

Reforma 5. Podpora integrácie výskumných, vývojových a inovačných organizácií v Rumunsku do Európskeho výskumného priestoru

Cieľom tejto reformy je zvýšiť výkonnosť a konsolidáciu verejných výskumných, vývojových a inovačných organizácií v Rumunsku a ich integráciu do Európskeho výskumného priestoru.

Reforma pozostáva z prijatia právnych aktov, ktoré podporujú, uľahčujú a regulujú dobrovoľnú a funkčnú integráciu a zlučovanie výskumných inštitúcií.

Investícia 5. Zriadenie kompetenčných centier

Cieľom investície je riešiť tematickú fragmentáciu výskumných, vývojových a inovačných organizácií.

Investícia pozostáva zo zriadenia piatich „kompetenčných centier“ na vykonávanie výskumných činností.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 5.a) Zriadenie a sprevádzkovanie kompetenčných centier.

I.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasledujúce. NUM

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

241

Reforma 1. Legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien na zefektívnenie, zjednodušenie a úplnú digitalizáciu postupov súvisiacich s podnikaním

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti i) zákona č. 31/1990 – právo obchodných spoločností, ii) zákona č. 26/1990, opätovne uverejneného, o obchodnom registri, iii) zákonného dekrétu č. 122/1990 o povolení a fungovaní zástupcov zahraničných spoločností a hospodárskych organizácií v Rumunsku a iv) zákona č. 53/2003 – Zákonník práce

 

 

 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Legislatívne zmeny znížia administratívnu záťaž podnikateľského prostredia zjednodušením právnych predpisov/postupov začatia činnosti/odchodu firiem, najmä týchto procesov:

a) založenie spoločnosti, odchod z trhu/zatvorenie podniku;

b) zefektívnenie, zjednodušenie a digitalizácia postupov povoľovania a prevádzky zahraničných zastúpení v Rumunsku;

C) podávanie správ o povinnostiach spoločností na trhu práce a iné povinné vykazovanie

Legislatívne zmeny sa vykonajú v týchto normatívnych aktoch:

— Právo obchodných spoločností č. 31/1990, iniciované ministerstvom spravodlivosti,

— Zákon č. 26/1990, opätovne uverejnený, týkajúci sa obchodného registra,

— Zákonný dekrét č. 122/1990 o povolení a fungovaní zástupcov zahraničných spoločností a hospodárskych organizácií v Rumunsku, iniciovaný ministerstvom hospodárstva, podnikania a cestovného ruchu,

— Zákon č. 53/2003 o zákonníku práce, iniciovaný ministerstvom práce a sociálnej ochrany

242

Reforma 1. Legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien s cieľom zjednodušiť a zabezpečiť transparentnosť a uplatniteľnosť vykonávania testu MSP

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona č. 346/2004 o podpore zakladania a rozvoja malých a stredných podnikov

 

 

 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Legislatívne zmeny súvisia s testom MSP (ex ante hodnotenie hospodárskeho, sociálneho a environmentálneho vplyvu legislatívnych návrhov na MSP).

Zmenami sa zabezpečí, aby:

-Konzultuje sa so širšoureprezentatívnou vzorkou MSP.

-výsledky testu MSP pre každý legislatívny návrh sa uverejnia do 30 dní.

-výsledky testu MSP sú začlenené do legislatívneho návrhu/pozmeňujúcich návrhov týkajúcich sa MSP.

243

Reforma 1. Legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona o jednotnej priemyselnej licencii

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí platnosti jednotnej priemyselnej licencie

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Právo jednotnej priemyselnej licencie zabezpečuje:

I.reorganizácia postupov potrebných na získanie odvetvových licencií,

II. integráciu existujúcich odvetvových licencií do jedného zjednodušeného postupu,

III.prepracovanie postupov podávania žiadostí, zriadenie koordinačného orgánu, medzirezortnej pracovnej skupiny na koordináciu týchto postupov,

IV.zrušenie dvojitých kontrolpožiadaviek na nepotrebné obnovenie licencie,

V.Vytvorenie taxonómie typov licencií podľa ich hlavných charakteristíkcharakteristík

VI.zmena zákonaroku 2003, ktorou sa zavádza politika tzv. tichého súhlasu – mimoriadne nariadenie vlády č. 27/2003 –cieľom získať časovač tichého súhlasu (stience is consent), ktorý nadobudne účinnosť, keď elektronická platforma zaregistruje žiadosťudelenie licencie. Žiadosťlicenciu sa udelí automaticky, ak/keď dôjdetichému schváleniu;

VII.Prijatie zásady „jedenkrátdosť“rumunských právnych predpisoch, ktorá umožňuje, aby sa od investorov vyžadovalo, aby tie isté informácie alebo dokumenty poskytli verejným inštitúciám len raz;

VIII.Prijatie potrebných legislatívnych zmien na úplnú implementáciu elektronického jednotného kontaktného miesta vrátane vymedzenia jeho hlavných charakteristík.

244

Reforma 1. Legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

Cieľ

Skrátenie času potrebného na splnenie regulačných požiadaviek súvisiacich s podnikateľským prostredím

 

Percentuálny podiel (%)

0

50

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Skrátenie času o 50 % pre:

1.zriaďovanie/uvoľňovanie trhu pre firmy,

2.povolenie zahraničných zastúpeníRumunsku; výrobné odvetvie

Východisková hodnota, ktorá sa má použiť:

-20 dní – začatie podnikaniaroku 2020

-30 dní – oprávnenie zahraničného zástupcuroku 2020

245

Reforma 1 legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

Cieľ

Legislatívne akty/úprava týkajúce sa MSP, v prípade ktorých sa uplatnil test

 

Percentuálny podiel (%)

50 % [2020]

100 %

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Test MSP sa uplatňuje na 100 % návrhov legislatívnych aktov s vplyvom na MSP, ktoré sa predkladajú na schválenie príslušnému ministerstvu zodpovednému za malé a stredné podniky.

246

Investícia 1. Digitálne platformy v oblasti legislatívnej transparentnosti, debyrokratizácie a zjednodušenia postupov pre podniky.

Míľnik

Digitálne platformy pripojené k vládnemu cloudu a prístupné

Zriadené a prístupné digitálne platformy

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Aspoň dve verejné digitálne platformy, ktoré sú pripojené k vládnemu cloudu, musia byť prístupné online:

— Jednotné kontaktné miesto pre licencie/povolenia/certifikácie,

— Platforma umožňujúca digitálne schvaľovanie zahraničných zastúpení a umožňujúca konzultačný dialóg s podnikateľským sektorom.

247

Investície 2.1 Finančné nástroje pre súkromný sektor – portfóliová záruka odolnosti

Míľnik

Podpísanie dohody o príspevku medzi Európskou komisiou a rumunskou vládou.

 Dohoda podpísaná

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Podpísanie dohody o príspevku medzi Európskou komisiou a rumunskou vládou vrátane:

a.Súladtechnickými usmerneniami pre transakcie podporovanérámci tohto opatrenianázvom „Nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01) prostredníctvom overenia udržateľnostizoznamu vylúčených subjektov.

b.Kritériá na zabezpečenie toho, aby bol finančný nástrojsúladeusmerňujúcimi poznámkami Komisie22. januára 2021 [SWD(2021) 12 final] týkajúcimi sa finančných nástrojov.

Vzhľadom na to, že navrhovaný nástroj sa implementuje ako príspevok do Programu InvestEU (dokončenie členského štátu alebo navýšenie existujúceho produktu v rámci kompartmentu EÚ), uvedené písmená a) a b) sa zabezpečia prostredníctvom uplatňovania ustanovení Programu InvestEU a kritérií na poskytovanie úverov a kritérií vylúčenia vybraných implementujúcich partnerov. V dohode o záruke medzi Európskou komisiou a Európskym investičným fondom (EIF) sa upresnia ďalšie vylúčenia potrebné na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).

Finančný nástroj má formu portfóliovej záruky implementovanej EIF a poskytuje finančné prostriedky a investície MSP s maximálne 249 zamestnancami a/alebo spoločnosťami s maximálne 500 zamestnancami a/alebo fyzickými osobami (ďalej len „príjemcovia“) prostredníctvom prevádzkového kapitálu, úverových liniek, investičných úverov alebo lízingu. Finančný nástroj rieši súčasné prekážky, ktorým čelia rumunské podniky pri prístupe k finančným prostriedkom, konkrétne: zvýšené náklady na financovanie, nedostatok kolaterálu a znehodnotené úverové kanály. Nástroj sa zameriava najmä na problémy v oblasti likvidity/solventnosti, ktorým podniky čelia z dôvodu neschopnosti splniť svoje finančné záväzky vyplývajúce z výrazného dočasného zníženia ich príjmov v dôsledku krízy spôsobenej ochorením COVID-19. V tejto súvislosti sa nástroj navrhne tak, aby zlepšil prístup k financovaniu a oživil zablokované úverové kanály počas krízy spôsobenej ochorením COVID-19 a po nej prostredníctvom podpory investícií alebo potrieb prevádzkového kapitálu podnikov. Očakáva sa, že v rámci nástroja sa podporí najmenej 1500 príjemcov.

Štruktúra nástroja umožní pákový efekt súkromných finančných prostriedkov.

Všetky výnosy z finančného nástroja vrátane výnosov zo splátok, ako aj zisky získané použitím fondov RRF, po odpočítaní odmeny správcu fondu a finančných sprostredkovateľov, sa použijú na dosiahnutie rovnakých cieľov politiky, a to aj po roku 2026.

249

Investície 2.1 Finančné nástroje pre súkromný sektor – portfóliová záruka odolnosti

Cieľ

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % zdrojov pridelených na nástroj schválený investičným výborom InvestEU.

 

Percentuálny podiel (%)

0

100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy zdrojov pridelených na nástroj schválený investičným výborom InvestEU.

250

Investícia 2.2. Finančné nástroje pre súkromný sektor – portfóliová záruka v oblasti klímy

Míľnik

Podpísanie dohody o príspevku medzi Európskou komisiou a rumunskou vládou.

 Dohoda podpísaná

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Podpísanie dohody o príspevku medzi Európskou komisiou a rumunskou vládou vrátane:

a. Výberové kritériá súladu s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných transakcií v rámci tohto opatrenia prostredníctvom overovania udržateľnosti a zoznamu vylúčených subjektov.

b. Kritériá na zabezpečenie toho, aby bol finančný nástroj v súlade s usmerňujúcimi poznámkami Komisie z 22. januára 2021 [SWD(2021) 12 final] týkajúcimi sa finančných nástrojov.

Vzhľadom na to, že navrhovaný nástroj sa implementuje ako príspevok do Programu InvestEU (potenciálne navýšenie existujúceho produktu v rámci kompartmentu EÚ), uvedené písmená a) a b) sa zabezpečia prostredníctvom uplatňovania ustanovení Programu InvestEU a kritérií na poskytovanie úverov a kritérií vylúčenia vybraných implementujúcich partnerov. V dohode o záruke medzi Európskou komisiou a Európskym investičným fondom (EIF) sa upresnia ďalšie vylúčenia potrebné na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).

Finančný nástroj má formu portfóliovej záruky, ktorú vykonáva EIF, a poskytuje finančné prostriedky a investície MSP s maximálne 249 zamestnancami, spoločnostiam s maximálne 500 zamestnancami a jednotlivcom (ďalej len „príjemcovia“) prostredníctvom prevádzkového kapitálu, úverových liniek, investičných úverov alebo lízingu, ktoré sú zamerané na investície a financovanie zlepšenia energetickej efektívnosti v podnikoch a sektore bývania a budov. Očakáva sa, že v rámci nástroja sa podporí najmenej 250 príjemcov. Účelom tohto nástroja je riešiť súčasné výzvy Rumunska pri podpore investícií do odvetví energetickej účinnosti a obnoviteľných zdrojov energie. Konkrétne ciele a ambície nástroja v oblasti energetickej efektívnosti, ako aj štruktúra a kritériá oprávnenosti musia byť plne zosúladené a zodpovedať cieľom nástroja InvestEU EÚ, ktorý sa v súčasnosti vyvíja.

Štruktúra nástroja umožní pákový efekt súkromných finančných prostriedkov.

Všetky výnosy z finančného nástroja vrátane výnosov zo splátok, ako aj zisky získané použitím fondov RRF, po odpočítaní odmeny správcu fondu a finančných sprostredkovateľov, sa použijú na dosiahnutie rovnakých cieľov politiky, a to aj po roku 2026.

253

Investícia 2.3 Finančné nástroje pre súkromný sektor – Fond rizikového kapitálu na obnovu

Míľnik

Podpísanie dohody o financovaní medzi Európskym investičným fondom a rumunskou vládou o zriadení fondu rizikového kapitálu pre obnovu (ďalej len „fond“) a prijatí investičnej politiky fondu.

 Dohoda podpísaná

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Podpísanie dohody o financovaní medzi Európskym investičným fondom a rumunskou vládou a prijatie investičnej politiky fondu. Posledne menované:

— musia byť prijaté riadiacimi orgánmi finančného nástroja;

— byť v súlade s usmernením Komisie z 22. januára 2021 [SWD(2021) 12 final] týkajúcim sa finančných nástrojov,

— zahrnúť výberové kritériá na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných transakcií v rámci tohto opatrenia prostredníctvom overovania udržateľnosti, zoznamu vylúčených subjektov, požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia,

— zahrnúť požiadavku, aby prijímatelia, ktorí počas predchádzajúceho rozpočtového roka získali z činností alebo aktív viac ako 50 % svojich príjmov z činností alebo aktív, prijali a uverejnili plány zelenej transformácie.

Fond poskytuje finančné nástroje (kapitálovú) podporu MSP, spoločnostiam so strednou trhovou kapitalizáciou vrátane startupov, spoločnostiam v počiatočnej a pokročilej fáze rastu a projektom infraštruktúry zameraným na energiu z obnoviteľných zdrojov a energetickú efektívnosť. Podpora sa poskytuje prostredníctvom fondov rizikového kapitálu a infraštruktúrnych fondov. Cieľový počet prijímateľov je 100.

Riadením fondu je poverený Európsky investičný fond (EIF). Zriaďuje sa investičný výbor, ktorý je zodpovedný za schvaľovanie operácií so sprostredkovateľmi podľa návrhu správcu fondu (EIF) na základe potrieb trhu a otvoreným a trhovým spôsobom. Poplatky EIF za správu zahŕňajú výkonnostný prvok.

Štruktúra fondu umožní pákový efekt súkromných finančných prostriedkov.

Všetky výnosy do fondu alebo finančných nástrojov vrátane výnosov zo splátok, ako aj zisky získané použitím fondov RRF, po odpočítaní odmeny správcu fondu a finančných sprostredkovateľov, sa použijú na dosiahnutie rovnakých cieľov politiky, a to aj po roku 2026.

255

Investícia 2.3 Finančné nástroje pre súkromný sektor – Fond rizikového kapitálu na obnovu

Cieľ

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy financovania alebo investície, na ktoré sa zameriava, schválenej investičným výborom.

 Investičný výbor schváli 100 % celkovej sumy cieľovej sumy financovania alebo investície.

Percentuálny podiel (%)

0

100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy financovania alebo investície, na ktoré sa zameriava, schválenej investičným výborom

256

Investície 2.4 Finančné nástroje pre súkromný sektor – Fond pre digitalizáciu, opatrenia v oblasti klímy a iné oblasti záujmu

Míľnik

Zriadenie finančného nástroja (ďalej len „fond“) a prijatie investičnej politiky fondu.

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Podpísanie dohody o financovaní medzi Európskou investičnou bankou a rumunskou vládou a prijatie investičnej politiky fondu. Posledne menované:

— musia byť prijaté riadiacimi orgánmi finančného nástroja;

— byť v súlade s usmernením Komisie z 22. januára 2021 [SWD(2021) 12 final] týkajúcim sa finančných nástrojov,

— zahrnúť výberové kritériá na zabezpečenie súladu s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných transakcií v rámci tohto opatrenia prostredníctvom overovania udržateľnosti, zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia,

— zahrnúť záväzok investovať aspoň 33 % finančných prostriedkov na podporu klimatickej transformácie a 16 % finančných prostriedkov na podporu digitálnej transformácie s použitím metodiky uvedenej v prílohách VI a VII k nariadeniu o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

Fond poskytuje finančné nástroje (dlhové) podporu najmenej 8 veľkým spoločnostiam (s viac ako 500 zamestnancami a/alebo ročným obratom presahujúcim 50 miliónov EUR a celkovou ročnou súvahou presahujúcou 43 miliónov EUR), verejným subjektom a účelovo vytvoreným subjektom prostredníctvom investícií prispievajúcich k nízkouhlíkovému hospodárstvu, ako aj investícií do digitalizácie a dlhodobého majetku s cieľom podporiť väčší objem investícií prispievajúcich k plneniu cieľov v oblasti klímy a digitálnych cieľov zo strany cieľových spoločností, ako aj podporiť rast a expanziu spoločností, a tým vytvárať nové pracovné príležitosti a podporovať širšiu hospodársku obnovu. Suma pridelená na oblasti intervencie súvisiace s klímou v súlade s prílohou VI k nariadeniu o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti je 33 miliónov EUR. Suma pridelená na oblasti intervencie súvisiace s digitalizáciou v súlade s prílohou VII k nariadeniu o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti je 16 miliónov EUR. Súčasťou fondu môžu byť aj ďalšie výdavky súvisiace s klímou a digitalizáciou.

Riadením fondu je poverená Európska investičná banka (EIB). Zriaďuje sa investičný výbor, ktorý zahŕňa nezávislých odborníkov a je zodpovedný za schvaľovanie grantových zložiek projektov konečných prijímateľov (investorov) navrhnutých správcom fondu (EIB) na základe potrieb trhu a otvoreným a trhovým spôsobom.

Štruktúra fondu umožní pákový efekt súkromných finančných prostriedkov.

Všetky výnosy do fondu alebo finančných nástrojov vrátane výnosov zo splátok, ako aj zisky získané použitím fondov RRF, po odpočítaní odmeny správcu fondu a finančných sprostredkovateľov, sa použijú na dosiahnutie rovnakých cieľov politiky, a to aj po roku 2026.

258

Investície 2.4 Finančné nástroje pre súkromný sektor – Fond pre digitalizáciu, opatrenia v oblasti klímy a iné oblasti záujmu

Cieľ

100 % podporených cieľových prijímateľov.

 

Percentuálny podiel (%)

0

100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

100 % podporených cieľových prijímateľov

259

Investície 2.5 Finančné nástroje pre súkromný sektor – Investície do energetickej efektívnosti v sektore bývania a budov 

Míľnik

Podpísanie dohody o príspevku medzi Európskou komisiou a rumunskou vládou.

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Podpísanie dohody o príspevku medzi Európskou komisiou a rumunskou vládou vrátane:

a)Kritériá výberu pre súladtechnickými usmerneniami (2021/C58/01) podporovanej transakcierámci tohto opatrenia prostredníctvom overenia udržateľnostizoznamu vylúčených subjektov.

b)Kritériá na zabezpečenie toho, aby bol finančný nástrojsúladeusmerňujúcimi poznámkami Komisie22. januára 2021 [SWD(2021) 12 final] týkajúcimi sa finančných nástrojov.

c)Vzhľadom na to, že navrhovaný nástroj sa implementuje ako príspevok do Programu InvestEU, uvedené písmená a)b) sa zabezpečia prostredníctvom uplatňovania ustanovení Programu InvestEUkritérií na poskytovanie úverovkritérií vylúčenia vybraných implementujúcich partnerov.dohodezáruke medzi Európskou komisiouEurópskou bankou pre obnovurozvoj (EBOR) sa upresnia ďalšie vylúčenia potrebné na zabezpečenie súladutechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).

Finančný nástroj má formu portfóliovej záruky vykonávanej Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR) a poskytuje finančné prostriedky a investície do energetickej efektívnosti a energie z obnoviteľných zdrojov v sektore bývania a budov pre MSP (do 249 zamestnancov), spoločnosti do 500 zamestnancov a jednotlivcov (ďalej len „príjemcovia“). V dohode o záruke sa môže stanoviť aj financovanie udržateľnej dopravy a biodiverzity/riešenia založené na atutre/zelenej infraštruktúry, ako aj iných kategórií príjemcov. Očakáva sa, že v rámci nástroja sa podporí aspoň 100 príjemcov.

Štruktúra nástroja umožní pákový efekt súkromných finančných prostriedkov.

Všetky výnosy z finančného nástroja vrátane výnosov zo splátok, ako aj zisky získané použitím fondov RRF, po odpočítaní odmeny správcu fondu a finančných sprostredkovateľov, sa použijú na dosiahnutie rovnakých cieľov politiky, a to aj po roku 2026.

261

Investície 2.5 Finančné nástroje pre súkromný sektor – Investície do energetickej efektívnosti v sektore bývania a budov

Cieľ

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy financovania alebo investície, na ktoré sa zameriava, schválené investičným výborom InvestEU.

 

Percentuálny podiel (%)

0

100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy cieľovej investície musí schváliť investičný výbor InvestEU.

262

Investícia 3.1. Schémy pomoci pre súkromný sektor – schéma pomoci na digitalizáciu MSP

Míľnik

Výber správcu schémy

Oznámenie o výbere

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Výber manažéra schémy, ktorý implementuje schému pomoci de minimis (vyhlásenie výzvy, posúdenie uzatvárania zmlúv a monitorovanie projektov).

Kritériá výberu projektov zabezpečia:

-záväzok investovať 100 % finančných prostriedkov na podporu digitálnej transformáciesúladeintervenčnými poľami 010, 012, 021quater021quinquies prílohy VIInariadeniu RRF.

-súladtechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01). Pri predkladaní žiadostifinančnú dohodu sapodnikateľskom pláne uvedú všetky potenciálne riziká, ktoré môžu vzniknúť pre životné prostredie,spôsoby ich riešenia.

Zavedie sa účinný systém riadenia a kontroly, a to aj prijatím nápravných opatrení vždy, keď je to potrebné, a vykonávaním kontrol vzoriek na úrovni MSP.

264

Investície 3.2 Schémy pomoci pre súkromný sektor – schéma pomoci de minimis na pomoc rumunským podnikom pri kótovaní na burze

Míľnik

Výber správcu schémy

Oznámenie o výbere

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Výber manažéra schémy, ktorý implementuje schému pomoci de minimis (vyhlásenie výzvy, posúdenie uzatvárania zmlúv a monitorovanie projektov)

Granty sa poskytnú spoločnostiam, ktoré sú ochotné uskutočniť emisiu cenných papierov vopred kvalifikovanú na kótovanie podľa podmienok bukureštskej burzy cenných papierov podľa zásady „kto prv príde, ten prv berie“.

Cieľom je pripraviť tie spoločnosti, ktoré dodržiavajú pravidlá burzy cenných papierov v Bukurešti, na úspešné financovanie kapitálových trhov v ktoromkoľvek z dostupných trhových segmentov.

S cieľom zabezpečiť súlad s technickými usmerneniami Do No No Significant Harm Technical Guidance (2021/C58/01) sa od spoločností, ktoré počas predchádzajúceho účtovného obdobia získali viac ako 50 % svojich príjmov z činností alebo aktív uvedených na zozname vylúčených subjektov, vyžaduje, aby prijali a uverejnili plány ekologickej transformácie. Vylučuje sa tento zoznam činností a aktív: I) činnosti a aktíva súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného používania; II) činností a aktív v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty; III) činnosti a aktíva súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami a mechanickými biologickými čistiarňami; a iv) činnosti a aktíva, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie.

265

Investície 3.2 Schémy pomoci pre súkromný sektor – schéma pomoci de minimis na pomoc rumunským podnikom pri kótovaní na burze cenných papierov

Cieľ

Počet podpísaných zmlúv o financovaní

 

Počet

0

2

TRETÍ ŠTVRŤROK

2025

S podnikmi sa podpíšu aspoň dve zmluvy o financovaní, ktoré umožnia kótovanie na burze cenných papierov v Bukurešti.

266

Investícia 4. Cezhraničná

a viac krajín

projekty – Spracovatelia s nízkym výkonom

a zároveň

Polovodičové

Čipy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády o pridelení potrebných finančných prostriedkov vo výške 500 miliónov EUR na poskytnutie podpory rozšírenia vnútroštátnych kapacít až po prvý priemyselný rozvoj a účasť na projekte viacerých krajín alebo pridruženie k nemu

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Rozhodnutím vlády sa ustanoví regulačný rámec, v ktorom sa stanovia postupy a lehoty na predkladanie projektov, ako aj kritériá oprávnenosti a požiadavky na potenciálnych príjemcov, pričom sa stanoví aj pridelenie rozpočtových prostriedkov vo výške 500 miliónov EUR.

Dodatočné informácie sa stanovia v súlade s ostatnými členskými štátmi zúčastňujúcimi sa na týchto projektoch.

Očakáva sa, že viacnárodný projekt nízkoenergetických procesorov a polovodičových čipov sa bude realizovať najmä prostredníctvom účasti alebo pridruženia k plánovanému dôležitému projektu

267

Investícia 4. Cezhraničná

a viac krajín

projekty – Spracovatelia s nízkym výkonom

a zároveň

Polovodičové

Čipy

Cieľ

Subjekty vybrané na účasť alebo pridruženie k projektu

Počet

0

10

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Na účasť alebo pridruženie v rámci viacnárodného projektu nízkoenergetických procesorov a polovodičových čipov sa vyberie najmenej desať subjektov.

Najmenej 360 miliónov EUR pridelených finančných prostriedkov sa vyčlení podpísaním zmlúv s vybranými subjektmi.

268

Investícia 4. Cezhraničná

a viac krajín

projekty – Spracovatelia s nízkym výkonom

a zároveň

Polovodičové

Čipy

Cieľ

Subjekty v konzorciách, ktoré sa zúčastňujú na výzvach na predkladanie projektov spoločného podniku pre základné digitálne technológie (ďalej len „spoločný podnik KDT“)

Počet

0

3

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Najmenej 3 subjekty v konzorciách sa zúčastňujú na výzvach na predkladanie projektov zo strany spoločného podniku pre základné digitálne technológie (ďalej len „spoločný podnik KDT“).

Účastníci projektu s viacerými krajinami v oblasti nízkoenergetických procesorov a

Polovodičové čipy v mnohonárodnom kontexte prispievajú k vytvoreniu spôsobilostí v oblasti, v ktorej spoločný podnik KDT zverejňuje výzvy na predkladanie návrhov projektov. Činnosti týchto dvoch mechanizmov sa navzájom dopĺňajú.

270

Reforma 2. Zefektívniť riadenie výskumu, vývoja a inovácií

Míľnik

Zriadená a operačná jednotka nástroja politickej podpory (PSF) na vykonávanie reforiem

Prijatie normatívneho aktu pre oddelenie vykonávania reformy nástroja na podporu politiky v oblasti sfunkčnenia

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Sprevádzkovanie oddelenia dočasnej reformy nástroja politickej podpory s mandátom na vykonávanie a monitorovanie odporúčaní nástroja politickej podpory premietnutých do reforiem národného ekosystému výskumu, vývoja a inovácií.

Nové oddelenie s podporou nástroja politickej podpory prepracuje koordinovaným spôsobom s príslušnými verejnými orgánmi architektúru a funkcie systému výskumu, vývoja a inovácií s cieľom zvýšiť kvalitu investícií do výskumu a inovácií pre odolný a výkonný systém. Na tento účel sa mandát oddelenia zameriava okrem iného na 5 priorít:

a)riadenie systému výskumu, vývojainovácií;

b)rámcové podmienky pre verejný výskum, ľudské zdroje pre výskuminovácie;

c)Internacionalizácia výskumných, rozvojovýchinovačných organizácií;

d)verejno-súkromné partnerstváoblasti výskumu, vývojainovácií;

e)vplyv štrukturálnych fondov na systém výskumu, vývojainovácií.

Oddelenie musí byť v prevádzke v období 2021 – 2026 a pozostáva zo 17 zamestnancov v ekvivalente plného pracovného času.

276

Reforma 4. Intenzívnejšia spolupráca medzi podnikmi a výskumom

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) pre priaznivé prostredie pre verejné a súkromné investície do výskumu, vývoja a inovácií

Právny akt (právne akty) na zjednodušenie investícií do výskumu, vývoja a inovácií

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na vytvorenie priaznivého prostredia pre verejné a súkromné investície do výskumu, vývoja a inovácií.

Právnym aktom (právnymi aktmi) sa zabezpečí postupná centralizácia v elektronickom jednotnom kontaktnom mieste (webovom sídle), ktoré používateľom poskytuje informácie o každej výzve na výskum, vývoj a inovácie financovanej z verejných zdrojov.

Okrem toho tieto ustanovenia:

-zefektívniť vnútroštátne právne predpisy týkajúce sa uzatvárania zmlúv, financovania, monitorovaniahodnotenia programovoblasti výskumu, vývojainovácií, zabezpečiť digitalizáciu postupov týkajúcich sa uzatvárania zmlúv, financovania, monitorovaniahodnotenia,

-zabezpečiť uverejnenie vedeckých výstupovprojektov financovanýchverejných zdrojovvýnimkou projektov súvisiacichbezpečnosťouobranou,

-zabezpečiť, aby všetky projekty výskumu, vývojainovácií financovanéverejných zdrojov hodnotili medzinárodne uznaní výskumní pracovníci pred schválením verejným obstarávateľom, čím sa zabezpečí predchádzanie konfliktu záujmov. Nová národná jednotka pre inovácie (RoInnovation) sa organizuje ako subjektprávnou subjektivitou, podriadený národnému výskumnému orgánu, zodpovedný za podporu inováciísúkromnom sektore, prilákanie doplnkových súkromných investícií a v synergiiverejným financovaním výskumu, vývojainováciípodpora prenosu výsledkov inovácií do hospodárstvaspoločnosti. Stabilnépredvídateľné zdroje financovania pre RoInnováciu budú alokovanénenávratných finančných nástrojov pridelených členským štátom Európskej únie, systémov návratného financovania, vlastných príjmovpridelených prostriedkov zo štátneho rozpočtu.

277

Reforma 4. Intenzívnejšia spolupráca medzi podnikmi a výskumom

Cieľ

V 27 % projektov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií financovaných z verejných zdrojov je ako partner zapojený aspoň jeden podnikateľský subjekt

 

Percentuálny podiel (%)

0

27

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

V 27 % projektov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií financovaných z verejných zdrojov je ako partner zapojený aspoň jeden podnikateľský subjekt vrátane MSP a startupov.

278

Reforma 5. Podpora integrácie výskumných, vývojových a inovačných organizácií v Rumunsku do Európskeho výskumného priestoru

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona podporuje, uľahčuje a reguluje dobrovoľnú a funkčnú integráciu a zlučovanie výskumných inštitúcií v Rumunsku.

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona pre

podpora, uľahčovanie a regulovanie dobrovoľnej a funkčnej integrácie a zlučovania výskumných inštitúcií v Rumunsku

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Zákon nadobudne účinnosť s cieľom riešiť vysokú fragmentáciu výskumného systému v Rumunsku. Tým sa podporí, uľahčí a reguluje integrácia výskumných inštitúcií. V legislatívnom rámci sa zohľadnia odporúčania nástroja politickej podpory programu Horizont Európa na roky 2021 – 2022 a stanovia sa v ňom aspoň:

-pravidelné externé hodnotenie (t. j. každých 5 rokov) všetkých výskumnýchvývojových inštitútovRumunsku vrátane inštitútov na univerzitách na základe medzinárodných noriem prispievajúcichvedeckej excelentnostisociálno-ekonomickému vplyvucieľom riešiť vysokú fragmentáciu výskumu aampingu, systém rozvojaich integráciu do Európskeho výskumného priestoru. Jednýmkritérií, ktoré sa majú zahrnúť do hodnotenia, je rozsah,akom výskumné organizácie zdieľajú výskumné zariadenia.

-prístupfinančnejnefinančnej podpore pre výskumné organizáciesúvislostivýsledkami uvedeného pravidelného hodnotenia.

279

Reforma 5. Podpora integrácie výskumných, vývojových a inovačných organizácií v Rumunsku do Európskeho výskumného priestoru

Cieľ

Percentuálny podiel výskumných organizácií, ktoré spoločne využívajú výskumnú infraštruktúru a zariadenia

Percentuálny podiel (%)

0

25 %

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

25 % výskumných organizácií využíva výskumnú infraštruktúru a zariadenia.

280

Investícia 5. Zriadenie a sprevádzkovanie kompetenčných centier

Míľnik

Zriadenie 5 kompetenčných centier

Zriaďuje sa päť kompetenčných centier

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

S cieľom riešiť tematickú fragmentáciu výskumných, rozvojových a inovačných organizácií sa zorganizuje súťažná výzva na výber 5 komplexných projektov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií. Systém financovania sa nazýva „kompetenčné centrum“.

Na základe predložených návrhov projektov sa na základe konkurenčnej, otvorenej a transparentnej výzvy organizovanej ministerstvom výskumu, digitalizácie a inovácií zriadi 5 kompetenčných centier, jedno pre každú misiu programu Horizont. Účelom je vykonávať misie programu Horizont Európa na vnútroštátnej úrovni koordinovaným spôsobom a riešiť tematickú fragmentáciu.

Centrá kompetencií sa vyberajú na základe:

-komplexnéaplikačné výskumné, vývojovéinovačné projekty navrhnuté konzorciami verejnýchsúkromných výskumných, rozvojovýchinovačných organizácií vrátane malýchstredných podnikov, ktoré spoločne realizujú strategický výskumnýinovačný program korešpondenčnej misieprogramu Horizont Európaposkytujú riešeniaoblasti výskumu, vývojainovácií pre miestne komunity.

-Vedecký prínos projektu, jeho úroveň excelentnostisúlad navrhovanej výskumnej agendy so strategickým výskumným programom misií programu Horizont Európa sú hlavnými hodnotiacimi kritériami výberu financovaných návrhov – jedného pre každú misiurámci programu Horizont Európa.

-Administratívna kapacita, skúsenostikvalita plánu riadenia projektu sa takisto posúdia počas procesu hodnotenia projektu, ktorý sa vykonávamedzinárodnými expertmi. Komplementárnosť medzi členmi konzorciaminulé skúsenosti so spoluprácou sú tiež kritériami, ktoré sa majú použiť vo výberovom konaní.

-Oprávnenými činnosťami sú výskumnéinovačné činnosti, vylepšené výskumné zariadenia, činnosti šírenia informáciípodporné činnosti (štúdie týkajúce sa realizácie každej misieRumunsku), náklady súvisiaceprávami duševného vlastníctva.

-mapovanie výskumných, vývojovýchinovačných zdrojov vrátane vybaveniainfraštruktúry súvisiacichtematickými oblasťami misií, ktoré majú žiadatelia takisto aktualizovaťvyužívať spoločne.

-Oprávnený rozpočet vo výške maximálne 5 miliónov EUR/projektminimálnym počtom 5 partnerov (5 verejných výskumných, vývojovýchinovačných organizácií + 5 súkromných výskumných, rozvojovýchinovačných organizácií). Maximálny rozpočet pre MSP je 200 000 EURmaximálny rozpočet na verejnú organizáciu pre výskum, vývojinovácie je 500 000 EUR. MSP spolufinancujú výskumnéinovačné činnosti25 %.

-Spoluprácaverejnými orgánmi na rôznych úrovniach správy vecí verejnýchobčianskou spoločnosťoucieľom realizovať riešeniaoblasti výskumu, vývojainovácií súvisiaceúlohami programu Horizont Európa. Verejné orgány ako také sú zapojené ako tretie strany bez priameho prepojeniavýskumným konzorciom kompetenčného centrapatria medzi príjemcov niektorých produktov/služieb/riešení identifikovaných výskumným pracovníkomkompetenčných centier.

Každé vybrané centrum kompetencií sa do roku 2026 zameria na podporu najmenej troch žiadostí nad prahovou hodnotou programu Horizont Európa.

J.ZLOŽKA 10: Miestny fond

Tento komponent plánu na podporu obnovy a odolnosti rieši výzvy súvisiace s územnými a sociálnymi rozdielmi v mestských a vidieckych oblastiach, ako aj mestskou mobilitou.

Cieľom tohto komponentu je podporiť transformáciu miest a vidieka prostredníctvom využívania ekologických a digitálnych riešení. Reformy podporujúce investície zahŕňajú regulačné zmeny na podporu funkčného prístupu mestských a vidieckych oblastí prostredníctvom realizácie metropolitných oblastí a administratívnych konzorcií na zlepšenie prístupu k miestnym verejným sociálnym službám, vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti, bývaniu a lepšiemu územnému plánovaniu. Tento komponent zahŕňa aj reformy udržateľnej mestskej mobility a mala by sa vnímať v súvislosti so zložkou „udržateľná doprava“. Investície podporované týmito reformami sa týkajú výstavby ubytovacích zariadení pre zraniteľných mladých ľudí, zdravotníckeho a vzdelávacieho personálu, obnovy vozového parku verejnej dopravy, infraštruktúry pre ekologickú a bezpečnejšiu dopravu, modernizácie miestnych verejných budov a prípravy/aktualizácie dokumentov o územnom plánovaní a mestskom plánovaní v digitálnom formáte.

Reformy a investície prispejú k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny (odporúčania pre jednotlivé krajiny), ktoré Rumunsko dostalo v rokoch 2019 a 2020 a ktoré sa týkajú potreby: I) „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na udržateľnú dopravu, infraštruktúru digitálnych služieb“ (odporúčanie pre danú krajinu č. 3, 2020) a zároveň „zohľadniť regionálne rozdiely“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019); II) „poskytnúť primerané riešenia náhrady príjmu a rozšíriť opatrenia sociálnej ochrany a prístup k základným službám pre všetkých“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2020) a „zvýšiť pokrytie a kvalitu sociálnych služieb (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019); III) „zlepšiť kvalitu a účinnosť verejnej správy a predvídateľnosť rozhodovania“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

J.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Vytvorenie rámca pre udržateľnú mestskú mobilitu

Cieľom reformy je podporiť mobilitu v mestských a vidieckych oblastiach prostredníctvom digitálnych a ekologických dopravných riešení.

Reforma spočíva v nadobudnutí účinnosti právnych aktov pre udržateľnú mestskú mobilitu vrátane opatrení na stimuláciu obnovy vozového parku verejnej dopravy ekologickými vozidlami, zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky a zabezpečenie minimálnych vnútroštátnych noriem kvality.

Investícia 1. Udržateľná mestská mobilita

Cieľom tejto investície je zlepšiť prístup k udržateľným a bezpečným riešeniam v oblasti mobility v mestských a vidieckych oblastiach.

Investícia pozostáva z modernizácie dopravnej infraštruktúry s dodatočnými vozidlami verejnej dopravy s nulovými emisiami, budovania nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá na miestnej/metropolitnej úrovni a poskytovania inteligentných dopravných systémov a inej infraštruktúry IKT s cieľom zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky, skrátiť čas cestovania a dopravné zápchy.

Investícia 3a. Obnova verejných budov s cieľom podporiť lepšie poskytovanie verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami

Cieľom tejto investície je podporiť poskytovanie miestnych verejných služieb.

Z tohto opatrenia sa financuje obnova verejných budov v mestách a obciach, ktoré sú určené na poskytovanie verejných služieb občanom (napríklad budovy na radnici, budovy sociálnych služieb).

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 3: Renovácia verejných budov s cieľom podporiť lepšie poskytovanie verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami.



J.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

288

Reforma 1. Vytvorenie rámca pre udržateľnú mestskú mobilitu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov v oblasti udržateľnej mestskej mobility

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti legislatívneho aktu o udržateľnej mestskej mobilite

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Právne predpisy o udržateľnej mestskej mobilite zahŕňajú:

-opatrenia na podporu obnovy vozového parku verejnej dopravy pomocou ekologických vozidielzabezpečenie minimálnych vnútroštátnych noriem kvalityprístupuverejnej doprave;

-vypracovanie príručky na vypracovanie plánov udržateľnej mestskej mobilitysúlade so stratégiou pre udržateľnúinteligentnú mobilitu C (2020) 789/2020 (oznámenie Komisie)posúdenieoverovanie kvality plánov udržateľnej mestskej mobility

-ustanovenia, ktorými sa mestské mestá zaväzujú, aby zriadili zónynízkymi emisiami, preferenčné trasy (vrátane pruhov pre autobusy) pre čistú verejnú dopravu;

-opatrenia na zníženie rizika bezpečnosti cestnej premávky na úrovni miestopatrenia, ktoré umožňujú obmedziť priestor pre súkromné automobilyvykonávaniemonitorovanie parkovacích politík na miestnej úrovni;

-opatrenia, ktoré umožňujú rozvoj infraštruktúry na podporu bezpečnéhozabezpečeného využívania verejnej dopravy, bicyklovchôdze;

-opatrenia umožňujúce realizáciu intermodálnych uzlov na uľahčenie dopravy vo funkčnej mestskej oblasti/metropolitnej oblasti.

Právne predpisy sa vypracujú v súlade s:

-ustanovenia európskeho nariadenia č. 1370/2007, európskeho nariadeniavšeobecnej bezpečnosti (GSR) (2019/2144), ktoré nadobudne účinnosť 6. júla 2022;

-Mestská politika Rumunska, ktorá obsahuje ustanoveniahustote obyvateľstva (zabezpečujúce efektívnosť služby verejnej dopravy) a o prístupnosti obyvateľstvadopravným službám (percentuálny podiel obyvateľstva, ktorý je vzdialený menej ako 0,5 km od linky verejnej dopravy, kde je maximálna frekvencia 20 minút);

-minimálne normy služieb pre hromadnú verejnú dopravu sa dosiahnu zmenamidoplneniami zákona č. 92/2007službách vo verejnom záujmeosobnej dopravesprávnychúzemných jednotkách;

-reformyoblasti bezpečnosti cestnej premávkyregionálnejmestskej mobility zavedenérámci komponentu udržateľnej dopravy (čiastkové ciele 65 – 68).

289

Reforma 1. Vytvorenie rámca pre udržateľnú mestskú mobilitu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu, ktorým sa zriaďuje štruktúra na poskytovanie technickej pomoci pri vypracúvaní plánov udržateľnej mestskej mobility (SUMP), ktoré sú zavedené a funkčné

Ustanovenie v ministerskej vyhláške, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti

štruktúra poskytovania technickej pomoci na vypracovanie plánov udržateľnej mestskej mobility

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Pod dohľadom ministerstva rozvoja, verejných prácsprávy a v koordináciipríslušnými ministerstvami, ako je ministerstvo dopravyministerstvo životného prostredia, sa zriaďuje národný orgán, ktorý je zodpovedný za podporu miest pri vypracúvaní plánov udržateľnej mestskej mobilityposudzovaníoverovaní kvality plánov udržateľnej mestskej mobility.
Ústredná verejná správa podporuje mestá pri vypracúvaní/aktualizácii plánov udržateľnej mestskej mobility organizovaním pravidelných stretnutí národnej skupiny pre optimalizáciu plánov udržateľnej mestske
j mobilityRumunsku, ktoré organizuje ministerstvo rozvoja, verejných prácsprávyna ktorých sa stretnú príslušní aktéri (zástupcovia ústrednej, miestnej verejnej správy, akademickej obce, súkromného prostredia, MVO).

Sekretariát národnej skupiny zabezpečuje ministerstvo rozvoja, verejných prác a správy.

293

Reforma 1. Vytvorenie rámca pre udržateľnú mestskú mobilitu

Cieľ

20 % nárast celkového ročného objemu cestujúcich využívajúcich miestnu verejnú dopravu v roku 2025 v porovnaní s rokom 2019

 

Percento

0

20

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Cieľ sa týka zvýšenia celkového ročného objemu cestujúcich využívajúcich miestnu verejnú dopravu o 20 % v roku 2025 v porovnaní s rokom 2019 a vypočíta sa na základe informácií poskytnutých Národným štatistickým úradom.

294

Investícia 1. Udržateľná mestská mobilita

Míľnik

Podpis zmlúv na obnovu vozového parku verejnej dopravy (obstarávanie ekologických vozidiel)

Podpisovanie zmlúv

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

V schéme financovania sa stanovia kritériá a podmienky, ktoré sa majú splniť v súvislosti s financovaním prijímateľov, ktoré sa vyberú prostredníctvom otvorenej a transparentnej výzvy na predkladanie návrhov, ktorá okrem iného zahŕňa tieto špecifikácie:

-Povinné zosúladenie investícií so schváleným alebo pripravovaným plánom udržateľnej mestskej mobility/integrovaným udržateľným rozvojom/všeobecným mestským plánom;

-Zabezpečenie pokrytia službami mobility vo funkčnejprímestskej oblasti. Zabezpečiť prioritizáciupodporu verejnej dopravymiestnej doprave plánovaním preferenčných tráspruhov pre autobusynajčastejších/preťažených tepnách;

-Mať zmluvuslužbách vo verejnom záujmehospodárskymi subjektmisúladeustanoveniami nariadenia (ES) č. 1370/2007;

-Povinná klasifikácia kúpených vozidiel podľa ustanovení európskeho nariadeniavšeobecnej bezpečnosti – GSR (2019/2144), ktoré nadobúda účinnosť 6. júla 2022.

-Kritériá financovania vozidielvýlučne nulovými emisiami: autobusy, trolejbusymotorom alebo batériounulovými emisiami, električkyminibusy.

Uprednostnia sa investície realizované vo funkčných mestských alebo vidieckych oblastiach.

296

Investícia 1. Udržateľná mestská mobilita

Cieľ

Dodatočné dodané vozidlá s nulovými emisiami

 

Počet

1 618

2 753

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o akceptácii potvrdzujúce dodávku celkovo 1135 vozidiel s nulovými emisiami (napríklad autobusy, električky, trolejbusy a minibusy) v mestských a vidieckych oblastiach. Vo vidieckych oblastiach sú investície obmedzené na minibusy.

298

Investícia 1. Udržateľná mestská mobilita

Míľnik

Podpis zmlúv o poskytovaní IDS/inej infraštruktúry IKT

Podpisovanie zmlúv

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

V schéme sa stanovia kritériá a podmienky, ktoré sa majú splniť v súvislosti s financovaním prijímateľov, ktoré sa vyberú prostredníctvom otvorenej a transparentnej výzvy na predkladanie návrhov, ktorá okrem iného zahŕňa tieto špecifikácie:

-Povinné zosúladenie investíciíplánom udržateľnej mestskej mobility/integrovaným udržateľným rozvojom/Všeobecným mestským plánom schváleným,

-Zabezpečenie pokrytia službami mobility vo funkčnejprímestskej oblasti. Zabezpečiť prioritizáciupodporu verejnej dopravymiestnej doprave plánovaním preferenčných tráspruhov pre autobusynajčastejších/preťažených tepnách;

V rámci inteligentných dopravných systémov (v súlade s intervenčnou oblasťou 076 – Digitalizácia mestskej dopravy) sú oprávnené tieto akcie:

-Inteligentné riadenie dopravy

-Riešenia nabíjania

-Integrované inteligentné parkovacie riešenia

-Strediská riadenia dopravy

-Výstražné systémy na prispôsobenie rýchlosti

-Bezpečnostné systémy pre pracovnú oblasť

-Prepojený semaforový systém

-Monitorovanie cestovných časovrýchlosti

-Vážiace systémypohybe

-Prednostný signál pre použitie núdzových vozidiel

-Dynamické informačné značky

-Cestovný plánovač verejnej dopravy.

-Integrované informačné systémy pre cestujúcich

Iné typy infraštruktúr IKT (v mestáchobciach) – koncepcia inteligentných miest/inteligentných obcí sú oprávnené ajsúvislostitechnologickým rozvojom (v súladeintervenčnou oblasťou 021ter Vývoj vysoko špecializovaných podporných služiebzariadení pre verejnú správupodniky), ako napríklad:    

-Používanie bezpilotných lietadiel na kontrolu oblastí alebo rizikových situácií (horské oblasti).

-Stredisko monitorovania situáciereálnom časemeste

-Inteligentné systémy riadenia systémov zeleného kozmického priestoru.

-Rozšírenie systému WiFi na verejných priestranstvách.

-Inteligentný mestský nábytok.

-Systém monitorovaniabezpečnosti verejného priestoru.

-Zhodnocovanie cieľovoblasti kultúrneho dedičstva prostredníctvom digitálnej digitalizácie alebo rekonštrukcie

-Jednotné kontaktné miesto pre podniky.

-Platforma na prilákanie investícií.

-Platforma na komunikáciuobčanmiformovanie komunitných iniciatív

-Inovačné centrá miestnej komunity

-Rozvoj alebo modernizácia infraštruktúry odborného vzdelávaniaprípravy.

-Digitalizácia vzdelávacieho systému.

-Metropolitné databázy GIS.

-Platforma otvorených dát

-Virtuálny štátny zamestnanec.

-Služby cloud computingu

-Platforma digitálnych verejných služieb.

-Systémy registrácievydávania dokumentov

-Centrum údajovmestáchmonitorovanie stavu mestareálnom čase.

-Mestská aplikácia (aplikácia na informovanie občanovidentifikáciu problémov na miestnej úrovni).

-Online platenie daní.

-Online plánovací systém – webové sídlo, ktoré občanom umožňuje zakódovať online na rôznych pultoch APL.

-Informačné stánky pre verejnú službu.

-Online platforma a/alebo mobilná aplikácia na mapovanie spotreby energie na úrovni štvrtí alebo miest.

-Inteligentná elektrická sieť, ktorá sa môže zaviesťrôznych oblastiach spoločného bývania (inteligentná sieť).

-Automatizácia zavlažovacích systémov pre zelený priestor

-Inteligentná sanitačná infraštruktúra.

-Monitorovanie stavu technickejobecnej infraštruktúryspotrebyreálnom čase.

300

Investícia 1. Udržateľná mestská mobilita

Cieľ

Administratívne územné jednotky s dodanými alebo rozšírenými inteligentnými dopravnými systémami a elektronickým cestovným lístkom alebo inou infraštruktúrou IKT

 

Počet

 0

491

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenia o prijatí potvrdzujúce, že v 491 administratívnych územných jednotkách boli dodané alebo rozšírené inteligentné dopravné systémy a elektronické cestovné lístky alebo iné infraštruktúry IKT.

301

Investícia 1. Udržateľná mestská mobilita

Míľnik

Podpis zmlúv na nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá

Podpisovanie zmlúv

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

V schéme sa stanovia kritériá a podmienky financovania prijímateľov, ktoré sa vyberú prostredníctvom otvorenej a transparentnej výzvy na predkladanie návrhov, ktorá okrem iného obsahuje tieto špecifikácie:

-Povinné zosúladenie investícií so schváleným alebo pripravovaným plánom udržateľnej mestskej mobility/integrovaným udržateľným rozvojom/všeobecným mestským plánom;

-Zabezpečenie pokrytia službami mobility vo funkčnejprímestskej oblasti. Zabezpečiť prioritizáciupodporu verejnej dopravymiestnej doprave plánovaním preferenčných tráspruhov pre autobusynajčastejších/preťažených tepnách;

-Mať zmluvuslužbách vo verejnom záujmehospodárskymi subjektmisúladeustanoveniami nariadenia (ES) č. 1370/2007.

Do roku 2026 krajské mestá (vrátane každého sektora v Bukurešti) zabezpečia rozvoj minimálne 40 nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá prístupné pre verejnosť/administratívne územné jednotky.

303

Investícia 1. Udržateľná mestská mobilita

Cieľ

Počet inštalovaných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá

Počet

0

3920

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o akceptácii a správa o uvedení do prevádzky pre 3920 nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá.

322a

Investícia 3.a. Renovácia verejných budov na podporu lepšieho poskytovania verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami

Cieľ

Energetická obnova verejných budov

 

Počet m²

0

551,036.48

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Certifikáty o prijatí dokončenia prác, ktoré sa vzťahujú na celkovú obnovenú plochu, a energetické certifikáty potvrdzujúce 30 % zníženie dopytu po primárnej energii na úrovni budov.

J.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Reforma 2. Vytvorenie politického rámca pre udržateľnú transformáciu miest

Cieľom reformy je umožniť ľuďom žijúcim v mestských oblastiach vrátane okrajových/periférnych komunít lepší prístup ku kvalitným službám (napríklad mobilita, bývanie alebo iné verejné služby poskytované na miestnej úrovni).

Reforma spočíva v nadobudnutí účinnosti zákona o metropolitných oblastiach a rumunského rámca mestskej politiky.

Reforma 3. Vytvorenie politického rámca pre udržateľnú transformáciu vidieka: zriadenie administratívnych konzorcií vo funkčných vidieckych oblastiach

Cieľom reformy je umožniť ľuďom žijúcim vo vidieckych oblastiach vrátane okrajových/periférnych komunít lepší prístup k službám (napríklad k mobilite, bývaniu alebo iným verejným službám poskytovaným na miestnej úrovni).

Reforma pozostáva zo zriadenia administratívnych konzorcií vo funkčných vidieckych oblastiach, ktoré susedia s vidieckymi administratívnymi jednotkami, ktoré sú ekonomicky a sociálne integrované a čelia podobným výzvam a príležitostiam na ich rozvoj.

Reforma 4. Zvyšovanie kvality bývania

Cieľom tejto reformy je znížiť závažnú depriváciu v oblasti bývania pre zraniteľné kategórie a skupiny, najmä pre osoby v marginalizovaných komunitách v mestských a vidieckych oblastiach.

Reforma spočíva v nadobudnutí účinnosti právneho aktu na zabezpečenie vykonávania národnej stratégie bývania a jej akčného plánu.

Reforma 5. Rozvoj systému plánovania – Kódex územného plánovania, urbanizmu a výstavby

Cieľom reformy je podporiť celkové územné plánovanie zjednodušenými a digitalizovanými dokumentmi a postupmi územného plánovania a lepším prístupom k dokumentom územného a územného plánovania a ich transparentnosťou.

Reforma pozostáva z nadobudnutia účinnosti kódexu územného plánovania urbanizmu a výstavby a poskytnutia novej dátovej platformy ako súčasti územného observatória s cieľom centralizovať štandardizované a digitalizované dokumenty o priestorovom a územnom plánovaní.

Investícia 2. Výstavba bývania pre mládež a odborníkov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania

Cieľom tejto investície je zlepšiť prístup k kvalitnému bývaniu pre mladých ľudí v núdzi a odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti a vzdelávania a poskytovať takéto služby marginalizovaným komunitám a marginalizovaným skupinám.

Investícia pozostáva z výstavby nových bytových jednotiek pre mladých ľudí zo zraniteľných komunít a skupín. Pozostáva aj z budov pre zdravotníckych a vzdelávacích pracovníkov v mestských a vidieckych oblastiach.

Investícia 3. Obnova verejných budov s cieľom podporiť lepšie poskytovanie verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami

Cieľom tejto investície je podporiť poskytovanie miestnych verejných služieb.

Z investícií sa financuje obnova verejných budov v mestách a obciach, ktoré sú určené na poskytovanie verejných služieb občanom (napríklad budovy na radnici, budovy sociálnych služieb).

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 3a. Renovácia verejných budov s cieľom podporiť lepšie poskytovanie verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami.

Investícia 4. Vypracovanie/aktualizácia dokumentov o územnom plánovaní a územnom plánovaní vo formáte GIS

Cieľom tejto investície je zlepšiť digitálny prístup k dokumentom o územnom a mestskom plánovaní.

Z investícií sa financuje rozvoj alebo aktualizácia dokumentov územného plánovania a mestského plánovania vrátane plánov udržateľnej mestskej mobility.

J.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

307

Reforma 2. Vytvorenie politického rámca pre udržateľnú transformáciu miest – rumunská mestská politika

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona o metropolitných oblastiach

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona o metropolitných oblastiach

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Zákon o metropolitných oblastiach:

-vymedziť kritériá na vymedzenie metropolitných oblastíich politických kompetencií, konkrétne: mobilita, územné plánovanie, rozvoj miest, bývanieiné verejné služby poskytované na miestnej úrovni, ktoré okrem iného riešia problémy okrajových/periférnych komunít vrátane neformálnych osád;

-zriadiť koordinačný orgán na úrovni metropolitnej oblasticieľom riadiťdohliadať na vykonávanie politíkinvestíciíadministratívnych územných jednotkách patriacich do metropolitnej oblasticieľom zlepšiť prepojenosť, územné plánovanie, rozvoj zelenej infraštruktúryprístupzamestnaniu, zdravotníckym službámvzdelávaniu,to aj pre ľudíznevýhodnených oblastiach/perifériách, ako aj zabezpečiť väčšie hospodárske príležitosti pre sídlaprímestských oblastiach okolo jadra miest,

-zabezpečiť transparentnýpredvídateľný rámec (vrátane kritérií, metodiky) na vytvorenie rozpočtu každej metropolitnej oblasti na základe príspevkov administratívnych jednotiek tvoriacich funkčnú mestskú oblasť a v prípade potrebyprevodovústrednej štátnej správy prostredníctvom národných rozvojových programov, ktoré sa každoročne financujú zo štátneho rozpočtu na základe výkonnostných kritérií súvisiacichpolitickými cieľmi sledovanými na úrovni každej metropolitnej oblasti,umožniť spoločné obstarávanie na poskytovanie tovaruslužieb na úrovni funkčnej oblasti.

308

Reforma 2. Vytvorenie politického rámca pre udržateľnú transformáciu miest

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa ustanovuje rumunský rámec mestskej politiky

Ustanovenie v rozhodnutí vlády, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti rumunského rámca mestskej politiky

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Rozhodnutie vlády:

-vymedziť úlohypovinnosti orgánov verejnej moci na vnútroštátnejmiestnej úrovni pri vykonávaní rumunskej mestskej politiky

-začleniť zásady trvalo udržateľného rozvoja,to aj presadzovaním riešení inšpirovaných prírodou, do dokumentovúzemnom plánovaní

-sfunkčniť kľúčové ukazovatele výkonnosti odvodenéprioritných cieľov rumunskej mestskej politiky (t. j. zlepšenie mobility, lepšie priestorové plánovanie, zlepšenie podmienok bývania, miestne verejné služby pre marginalizované/odľahlé komunityprístupverejnej doprave),

-vytvoriť stabilný aampérny mechanizmus, predvídateľný mechanizmus financovania vykonávania mestskej politiky

-podporovať miestnu spoluprácu stimulovaním projektov udržateľného rozvoja miest navrhnutých na úrovni funkčných mestských oblastízosúladenýchplánmi udržateľného integrovaného mestského rozvoja.

310

Reforma 3. Vytvorenie politického rámca pre udržateľnú transformáciu vidieka: zriadenie administratívnych konzorcií vo funkčných vidieckych oblastiach

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu, ktorým sa mení a dopĺňa administratívny kódex a ktorým sa zriaďujú administratívne konzorciá v susedných vidieckych alebo prevažne vidieckych administratívnych územných jednotkách, ktoré existujú ako funkčné vidiecke oblasti.

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívneho aktu

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Zmenami administratívneho kódexu sa zriadia administratívne konzorciá vo funkčných vidieckych oblastiach (vymedzené podľa metodiky stupňa urbanizácie (DEGURBA), ktoré vykazujú určitý stupeň hospodárskej a sociálnej integrácie a/alebo čelia podobným výzvam a príležitostiam na ich rozvoj (napr. blízkosť k spoločným prírodným zdrojom, vystavenie rovnakým štrukturálnym otrasom).

Legislatívne zmeny:

-Vymedziť právny režimpovinnosti administratívnych konzorcií zriadených na základe prístupu funkčnej vidieckej oblasticieľom zlepšiť efektívnosť verejných sociálnych služieb, služieb vzdelávaniazdravotnej starostlivosti, ako aj podporu pre samostatne zárobkovo činné osobypoľnohospodárstve (ako je prístup na trhyzvýšená spolupráca)účinnosť realizácie investícií, čo povediezlepšeniu územnej súdržnosti, integrácii vidieckych oblastíudržateľnej kapitalizácii prírodnéhokultúrneho dedičstva.

-Zriadi orgán zodpovedajúci jednotlivým administratívnym konzorciám, ktorý bude vykonávať činnosti špecifické pre viac miestnych verejných orgánovbude prispievaťplneniu strategických cieľov zapojených verejných orgánov. Orgán riadi tieto druhy verejných služieb: územnémestské plánovanie; verejného obstarávania; investície; riadenie verejnejsúkromnej sféry; finančnéúčtovné; právnické osoby; sociálna pomoc; poľnohospodársky register; matričný register; kataster.

-Zabezpečiť transparentnýpredvídateľný rozpočet pozostávajúcipríspevkov administratívnych jednotiek tvoriacich administratívne konzorciáprevodovústrednej štátnej správy na základe transparentných kritérií výkonnosti spojenýchcieľmi politiky na úrovni funkčnej vidieckej oblasti

-Umožniť úplnú digitálnu integráciu verejných služieb poskytovaných administratívnymi jednotkami konzorciícieľom poskytovať verejné služby občanompodnikateľomskrátenom čase,to aj prostredníctvom spoločného obstarávania na poskytovanie tovaruslužieb na úrovni funkčnej vidieckej oblasti.

312

Reforma 4. Zvyšovanie kvality bývania

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu na vykonávanie národnej stratégie bývania a akčného plánu na zníženie závažnej deprivácie v oblasti bývania

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti legislatívneho aktu o vykonávaní národnej stratégie bývania a akčného plánu na zníženie závažnej deprivácie v oblasti bývania

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Legislatívnym aktom sa zabezpečí vykonávanie národnej stratégie bývania a akčného plánu s cieľom zlepšiť kvalitu bývania pre zraniteľné kategórie a skupiny znižujúce závažnú depriváciu v oblasti bývania, najmä pre osoby v marginalizovaných komunitách v mestských a vidieckych oblastiach.

Stratégia a akčný plán:

-sprevádza ich mapovanie potrieboblasti bývania, najmämarginalizovaných komunitáchskupinách vrátane neformálnych osád,mestskýchvidieckych oblastiach (podľa aktualizovanej verzie atlasu marginalizovaných spoločenstiev)

-zabezpečiť prístup, ktorým sa zabezpečí komplementárnosť/súlad existujúcich alebo budúcich integrovaných komunitných investícií (t. j. poskytovanie vzdelávacích, sociálnychzákladných zdravotníckych služieb) financovanýchESF+budúcich fondov politiky súdržnosti.

-zabezpečiť doplnkový prístupvzdelávaniuslužbám zdravotnej starostlivostimarginalizovaných komunitách (ako sa uvádzaaktualizovanej verzii atlasu marginalizovaných spoločenstiev)

-nevediesociálnej segregácii

-zabezpečiť možnosť využitia metropolitných oblastí, administratívnych konzorciízdružení pre rozvoj medzi komunitami na realizáciu investícií.

315

Reforma 5. Rozvoj systému plánovania – Kódex územného plánovania, urbanizmu a výstavby

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti kódexu územného plánovania, urbanistického plánovania a realizácie

Ustanovenie v právnom akte, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti kódexu územného plánovania, urbanistického plánovania a výstavby

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Kódex územného plánovania, urbanistického plánovania a výstavby obsahuje ustanovenia o:

-skrátenie lehôt na vydávanie administratívnych aktov, ako aj zavedenie nových mechanizmov na zabezpečenie digitalizovaných administratívnych postupovstavebníctve;

- možnosť vytvoriť plánovacie štruktúry na úrovni funkčných mestských oblastí;

-požiadavky na aktualizáciutranspozíciu priestorovýchmestských plánov do geografických informačných systémov (GIS), ako aj požiadavky na ich zosúladenietýmito zásadami rumunskej mestskej politiky: podpora udržateľnej dopravyzvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, využívanie riešení blízkych prírode/zelenejmodrej infraštruktúry,to aj na úrovni funkčných mestskýchvidieckych oblastí;

- požiadavka, aby aktualizované dokumentyúzemnom plánovaní obsahovali ustanovenia zamerané na skrátenie času dochádzaniavzdialenosti obyvateľstva vo funkčných mestskýchvidieckych oblastiach.

316

Reforma 5. Rozvoj systému plánovania – Kódex územného plánovania, urbanizmu a výstavby

Míľnik

Interoperabilná mestská digitálna dátová platforma (ako súčasť Územného observatória)

Na používanie je k dispozícii interoperabilná mestská platforma digitálnych údajov (ako súčasť územného observatória).

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Ako súčasť územného observatória musí byť k dispozícii interoperabilná mestská digitálna plaforma, ktorá umožňuje:

-prístup verejnostinajnovším dokumentom územného plánovaniaúzemného plánovania, ktoré zodpovedajú všetkým územným administratívnym jednotkámkrajine;

-možnosť miestnych verejných orgánov vydávať osvedčeniaúzemnom plánovaní;

-dostupnosť údajovinteroperabilnom formátecieľom uľahčiť integráciudatabázami všetkých príslušných verejných orgánov (napríklad daňová správa);

-poskytovanie údajovreálnom čase (napríklad údajovmestských predpisoch alebo údajovobmedzeniachpovolenom využívaní pôdy) zainteresovaným stranám vrátane širokej verejnosti; dynamické riadenie mestského plánovania (konkrétne nepretržitá aktualizácia údajovprihliadnutím na vykonané zmeny, napríklad zmeny ukazovateľov všeobecného mestského plánu podľa Zonálnych mestských plánov)

Platforma musí byť navrhnutá tak, aby bola pripravená na cloud, aby mohla využívať štátny cloud.

317

Investícia 2. Výstavba bývania pre mládež a odborníkov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania

Míľnik

Podpísanie všetkých zmlúv o financovaní výstavby bývania pre mladých ľudí pochádzajúcich zo zraniteľných komunít a skupín a pre profesorov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania v mestských alebo vidieckych oblastiach

Podpisovanie zmlúv

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Systém financovania grantov sa vypracuje na základe ustanovení národnej stratégie bývania a akčného plánu v súlade so špecifikáciami čiastkového cieľa 312.

Systém financovania je otvorený pre všetky administratívne územné jednotky/Metropolitné oblasti/Administratívne konzorciá a je v súlade s týmito povinnými špecifikáciami:

A)Bývanie pre mladých ľudí sa poskytuje administratívnym územným jednotkám/administratívnym konzorciám/metropolitným oblastiam na základe integrovaného akčného plánu na zlepšenie životných podmienok mladých ľudízraniteľných komunitáchskupináchich domácnosti vrátane opatrení na podporu sociálnejhospodárskej integrácie cieľových skupín. Mladí ľudia, ktorí majú prospech, musia kumulatívne spĺňať podmienku, že pochádzajú zo zraniteľného spoločenstva/skupiny vo veku od 18 do 35 rokov, pričom príjem na rodinného príslušníka je nižší ako priemerná mesačná mzdahospodárstve, nevlastní dom/nevlastní dom, ktorýsúčasnosti žijepreplnených/nedostatočných podmienkach bývania. Kritériá by zohľadňovali aj to, či mladí ľudia majú vo svojej domácnosti jedno alebo viac detí, ktoré sa starajúne.

B)Bytové jednotky pre zdravotníckychvzdelávacích pracovníkov sa poskytujú administratívnym územným jednotkám/administratívnym konzorciám/Metropolitným oblastiam na základe integrovaného akčného plánu na zlepšenie lekárskych alebo vzdelávacích služieb pre zraniteľné komunityskupiny, ako sa identifikovalo mapovaním potrieb najmämarginalizovaných komunitáchskupinách. Investície sa takisto realizujúsúladeinvestíciami do vzdelávania, zdravia (napr. rozvoj zdravotníckej infraštruktúry pred hospitalizácioucieľom zlepšiť prístupzákladným zdravotníckym službám)do komponentov vlny obnovy národného plánu obnovyodolnosti, ako ajinvestíciou 3 zo súčasnej zložky (mierna obnova verejných budov),operačnými programami (2014 – 20202021 – 2027) alebo inými programami.

318

Investícia 2. Výstavba bývania pre mládež a odborníkov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania

Cieľ

Bytové jednotky vybudované pre mladých ľudí pochádzajúcich zo zraniteľných komunít/skupín a pre profesorov v zdravotníctve a vzdelávaní

 

Počet

0

2225

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Počet bytových jednotiek postavených pre mladých ľudí pochádzajúcich zo zraniteľných komunít/skupín a počet bytových jednotiek postavených v mestách alebo vo vidieckych oblastiach pre odborníkov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania potvrdený potvrdeniami o prijatí.

Obytné jednotky musia byť v súlade s cieľom dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, čo sa potvrdí energetickými certifikátmi.

320

Investícia 3. Obnova verejných budov s cieľom podporiť lepšie poskytovanie verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami

Míľnik

Podpisovanie zmlúv

na miernu renováciu verejných budov

Podpisovanie zmlúv

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

V schéme sa stanovia kritériá a podmienky, ktoré sa majú splniť v prípade miernej obnovy verejných budov, ktoré okrem iného zahŕňajú tieto podmienky:

-Oprávnené sú len mestáobce

-Oprávnené sú len verejné budovy, ktorých účelom je poskytovať miestne verejné služby (napr. budovy radnice, budovy sociálnych služieb).

-Projekty miernej modernizácie musia viesť30 % zníženiu dopytu po primárnej energii, čo sa má preukázať energetickými certifikátmi.

Pri investíciách do miernej obnovy verejných budov nesmú náklady na systém neenergetickej efektívnosti prekročiť 10 % celkových nákladov.

322

Investícia 3. Obnova verejných budov s cieľom podporiť lepšie poskytovanie verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami

Cieľ

Energetická obnova verejných budov

 

Počet m²

0

556,948.36

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Certifikáty o prijatí dokončenia prác, ktoré sa vzťahujú na celkovú obnovenú plochu, a energetické certifikáty potvrdzujúce 30 % zníženie dopytu po primárnej energii na úrovni budov.

323

Investícia 4. Vypracovanie/aktualizácia dokumentov o územnom plánovaní a územnom plánovaní vo formáte GIS

Míľnik

Podpísanie zmlúv na vypracovanie/aktualizovanie priestorového plánovania, mestského plánovania a dokumenizácie plánov udržateľnej mestskej mobility.

Podpisovanie zmlúv

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

V schéme sa stanovia kritériá a podmienky, ktoré sa majú splniť na financovanie rozvoja/aktualizácie územného plánovania, mestského plánovania a plánov udržateľnej mestskej mobility.

Vypracovanie/aktualizácia dokumentácie sa vypracuje v digitálnom formáte v súlade s ustanoveniami medzníka 288 a míľniku 315. Plán udržateľnej mestskej mobility schvaľuje národná skupina pre optimalizáciu plánu udržateľnej mestskej mobility zriadená v súlade s ustanoveniami stanovenými v významná etapa 289 a dokumentácia priestorového a mestského plánovania sa nahrá do územného observatória. Zabezpečí sa integrácia s digitálnou platformou načrtnutou v miléstone 316.

325

Investícia 4. Vypracovanie/aktualizácia dokumentov o územnom plánovaní a územnom plánovaní vo formáte GIS

Cieľ

Územné plánovanie, územné plánovanie a plány udržateľnej mestskej mobility uverejnené na platforme Územného observatória

 

Počet

0

146

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Na platforme Územného observatória sa uverejní najmenej 146 plánov územného plánovania, mestského plánovania a mestskej mobility.

K.ZLOŽKA 11: Cestovný ruchkultúra

Cieľom komponentu Cestovný ruch a kultúra je zvýšiť sociálnu, hospodársku a územnú súdržnosť a vytvoriť nové pracovné miesta najmä vo vidieckych oblastiach, a to:

(1)podpora udržateľnej sociálno-ekonomickej transformácie vo vidieckychznevýhodnených oblastiach vytvorením siete regionálnych organizácií pre riadenie destináciípodporou investícií do miestneho cestovného ruchu;

(2)podpora udržateľnej mobility vytvorením vnútroštátnej siete Velo vrátane trás Eurovelocycling;zároveň

(3)zmenšenie rozdielovprístupe ku kultúre medzi vidieckymiveľkými mestskými oblasťami.

Reformy a investície prispejú k plneniu odporúčaní pre Rumunsko v rokoch 2019 a 2020, ktoré sa týkajú potreby „zamerať investície na ekologickú a digitálnu transformáciu, najmä na udržateľnú dopravu, infraštruktúru digitálnych služieb“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2020), a zároveň „zohľadniť regionálne rozdiely“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2019).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

K.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 3.a. Reforma systému financovania kultúrneho sektora

Cieľom tejto reformy je vytvoriť právny a administratívny rámec pre pracovníkov v oblasti kultúry.

Tieto opatrenia pozostávajú z prijatia právnych aktov o systéme financovania kultúrnych projektov a podpory pracovníkov v kultúrnych odvetviach.

Toto opatrenie dopĺňa čiastkovú reformu reformy 3.: Reforma systému financovania kultúrneho sektora.

Investícia 5. Zlepšenie prístupu ku kultúre v kultúrne znevýhodnených oblastiach

Cieľom tejto investície je zlepšiť prístup ku kultúre v kultúrne znevýhodnených lokalitách.

Toto opatrenie pozostáva z pilotného programu financovania s miestnymi orgánmi na podporu kultúrnych programov a pilotného programu na financovanie projektov vzdelávania v oblasti kultúry pre verejné vzdelávacie zariadenia vo vidieckych oblastiach a malých mestách.

Investícia 6. Vytvorenie digitálneho systému pre procesy financovania kultúry

Cieľom tejto investície je vytvoriť digitálny systém na udeľovanie verejných finančných prostriedkov v sektoroch kultúry.

Toto opatrenie spočíva v zavedení digitálneho systému na uľahčenie prístupu vnútroštátnych subjektov pôsobiacich v oblasti kultúry k financovaniu.

Investícia 7. Urýchlenie digitalizácie filmovej produkcie a distribúcie

Cieľom tejto investície je zvýšiť kapacitu mikropodnikov a malých a stredných podnikov v oblasti filmovej produkcie a urýchliť digitálnu transformáciu filmových producentov a distribútorov v Rumunsku.

Toto opatrenie pozostáva z financovania filmových a mediálnych producentov na získanie digitálnych zručností vo výrobe a distribúcii.

K.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

345

Reforma 3.a. Reforma systému financovania kultúrneho sektora

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov o právnom rámci uplatniteľnom na pracovníkov v oblasti kultúry

Ustanovenie v právnych aktoch, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právneho rámca pre štatút pracovníkov v oblasti kultúry

PRVÝ ŠTVRŤROK

2025

Právne akty nadobúdajú účinnosť, pokiaľ ide o právny rámec uplatniteľný na pracovníkov v oblasti kultúry, ktorý:

-vymedziť zamestnanosťoblasti „umeleckej práce“„kultúrnej práce“;

-stanoviť normy pre zamestnanosť, zdaňovaniesociálne zabezpečenie, ktorými sa zabezpečí primeraná odmenaprístupdávkam (napríklad nezamestnanosťochrana zdravia);

- stanoviť ustanovenia na identifikáciu externých kultúrnych umelcovich prístupsystémom sociálnej ochrany.

347

Investícia 5. Zlepšenie prístupu ku kultúre v kultúrne znevýhodnených oblastiach

Míľnik

Malé lokality s prístupom ku kultúre

Vyplácanie finančných prostriedkov na kultúrne projekty realizované v malých lokalitách

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Platby financovania správou Národného kultúrneho fondu na projekty realizované v 50 lokalitách s počtom obyvateľov nižším ako 50000.

348

Investícia 6. Vytvorenie digitálneho systému pre procesy financovania kultúry

Míľnik

Digitálny systém pre procesy financovania kultúry

Digitálny systém procesov financovania kultúry dostupný online

TRETÍ ŠTVRŤROK

2025

Digitálny systém pre procesy financovania kultúry je prístupný online. Zefektívni posudzovanie žiadostí a projektov a umožní registráciu verejných kultúrnych grantov s cieľom zabrániť dvojitému financovaniu. Umožňuje zber údajov na analýzu výdavkov na kultúru a poskytuje prístup verejnosti k informáciám o projektoch, ktoré nemajú dôverný charakter.

350

Investícia 7. Urýchlenie digitalizácie filmovej produkcie a distribúcie

Cieľ

Filmoví producenti a distribútori, ktorí sa zúčastňujú na odbornej príprave zameranej na schopnosť digitálnych zručností

 

Počet

0

40

TRETÍ ŠTVRŤROK

2025

Osvedčenia o odbornej príprave filmových producentov a distribútorov v oblasti digitálnych zručností od 40 podnikov pôsobiacich vo filmovom a mediálnom sektore.

K.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Reforma 1. Sprevádzkovanie organizácií na riadenie destinácií (DMO)

Cieľom tejto reformy je zvýšiť konkurencieschopnosť rumunského odvetvia cestovného ruchu a podporiť udržateľnú sociálno-ekonomickú transformáciu vo vidieckych a znevýhodnených oblastiach prijatím rámca potrebného na sfunkčnenie organizácií na riadenie destinácií.

Vykonávanie tejto reformy spočíva v prijatí legislatívneho rámca potrebného na fungovanie organizácií pre riadenie destinácií a na vypracovanie akčného plánu zameraného na zhodnocovanie kultúrneho dedičstva s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť rumunského odvetvia cestovného ruchu.

Zriadenie a uvedenie organizácií na riadenie destinácií do prevádzky sa zakladá na odporúčaniach Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zahrnutých do štúdie „operácia organizácií pre riadenie destinácií“.

Legislatívny rámec potrebný na prevádzku organizácií pre riadenie destinácií obsahuje aj podrobný opis mechanizmu financovania a jasný model riadenia. Akčný plán sa vykonáva v súlade so súborom opatrení navrhnutých v stratégii rozvoja organizácie pre riadenie destinácií a musí byť v súlade s výsledkami mapovacej činnosti.

Organizácia pre riadenie destinácií je právnická osoba vykonávajúca politiku rozvoja cestovného ruchu v každej konkrétnej destinácii vrátane marketingovej politiky destinácie v súlade s platnými právnymi predpismi, ktorá spája niekoľko ďalších organizácií, ako sú: podnikateľské subjekty, inštitúcie verejného sektora, profesijné a zamestnávateľské združenia a regulačné orgány. Regionálne organizácie pre riadenie destinácií sú navrhnuté tak, aby vytvorili účinnú sieť zameranú na miestne konkurenčné výhody a spolupracujú s vnútroštátnym orgánom cestovného ruchu.

Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.

Investícia 1. Podpora 12 turistických/kultúrnych trás

Cieľom tejto investície je zaviesť 12 tematických turistických trás.

Toto opatrenie spočíva v propagácii turistických trás a modernizácii/rekonštrukcii turistických lokalít.

Investícia 2. Modernizácia/vytvorenie múzeí a pamätníkov

Cieľom tejto investície je zvýšiť kultúrny cestovný ruch vytvorením alebo modernizáciou múzeí a pamätníkov venovaných útlaku a konfliktom.

Toto opatrenie spočíva v modernizácii alebo výstavbe múzeí alebo pamätných miest.

Reforma 2. Rámec pre sprevádzkovanie cyklistických trás na vnútroštátnej úrovni

Cieľom tejto reformy je prispieť k hospodárskemu rozvoju malých miest a vidieckych oblastí prijatím legislatívneho, inštitucionálneho a investičného rámca pre cyklistické trasy a udržateľné formy cestovného ruchu.

Vykonávanie tejto reformy pozostáva z regulačnej reformy s cieľom zriadiť príslušné subjekty, kritériá pre cyklistické trasy a stimuly na podporu cyklistického cestovného ruchu.

Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. marca 2022.

Investícia 3. Zriadenie a sprevádzkovanie národného koordinačného centra Velo

Cieľom tejto investície je prispieť k udržateľnej mobilite podporou cyklistiky prostredníctvom nového národného koordinačného centra Velo.

Realizácia tejto investície zahŕňa štúdiu o cykloturistických trasách na vnútroštátnej úrovni, ktorá tvorí základ pre digitalizáciu vzletových a pristávacích dráh a trás Velo a rozvoj národnej platformy eVelo s integrovanou digitálnou aplikáciou pre všetky cyklistické turistické trasy a špecializovanou webovou stránkou.

Realizácia investície sa ukončí do piatok 30. septembra 2022.

Investícia 4. Výstavba 236,05 km cyklistických trás

Cieľom tejto investície je zvýšiť udržateľnú dopravu prostredníctvom výstavby infraštruktúry cyklistických trás.

Toto opatrenie pozostáva z výstavby cyklistických trás v Rumunsku.

Reforma 3. Reforma systému financovania kultúrneho sektora

Cieľom tejto reformy je vytvoriť právny a administratívny rámec pre pracovníkov v oblasti kultúry.

Tieto opatrenia pozostávajú z prijatia právnych aktov o systéme financovania kultúrnych projektov a podpory pracovníkov v kultúrnych odvetviach.

Toto opatrenie dopĺňa subreformnú reformu 3.a.: Reforma systému financovania kultúrneho sektora.    

K.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

326

Reforma 1. Prevádzka organizácií pre riadenie destinácií (DMO)

Míľnik

Zmapovali sa všetky optimálne cieľové oblasti pre regionálne organizácie riadenia destinácií (DMO) v Rumunsku

Uverejnenie všetkých optimálnych cieľových oblastí regionálnych organizácií DMO v Rumunsku

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Optimálne cieľové oblasti určia organizácie pre riadenie destinácií na základe týchto kritérií:

— ich schopnosť prilákať medzinárodných turistov

— podpora sociálno-ekonomickej udržateľnej/ekologicky šetrnej transformácie vo vidieckych a znevýhodnených oblastiach v komplementárnosti so zložkou miestneho fondu (napr. pokiaľ ide o funkčné vidiecke oblasti),

— potenciál na vytváranie nových pracovných miest.

327

Reforma 1.

Prevádzka organizácií pre riadenie destinácií (DMO)

Míľnik

Akčný plán využívania kultúrneho dedičstva na zvýšenie konkurencieschopnosti rumunského odvetvia cestovného ruchu

Prijatie akčného plánu na využívanie kultúrneho dedičstva na zvýšenie konkurencieschopnosti rumunského odvetvia cestovného ruchu

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Akčný plán musí byť v súlade s viacerými turistickými balíkmi DMO. Akčný plán sa vzťahuje na obdobie 2022 – 2026 a obsahuje konkrétne ročné a viacročné ciele a tieto hlavné opatrenia: a) stanovenie typov lokalít s vnútroštátnym a medzinárodným vplyvom, ktoré sa použijú na podporu cestovného ruchu v Rumunsku a prispejú k podpore sociálno-ekonomickej udržateľnej/ekologickej transformácie vo vidieckych a znevýhodnených oblastiach; a b) stanovenie kultúrnych trás, ktoré sú výsledkom mapovania. Podrobne sa v ňom uvedú aj hlavní aktéri, ich úlohy a povinnosti a očakávané výsledky.

328

Reforma 1. Prevádzka organizácií pre riadenie destinácií (DMO)

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca prostredníctvom mimoriadneho nariadenia vlády, ktoré obsahuje jasný opis mechanizmu financovania na podporu rozvoja siete DMO a jasný model riadenia

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona o zriadení DMO

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Právne predpisy obsahujú jasný opis mechanizmu financovania na podporu rozvoja siete regionálnych a miestnych organizácií pre riadenie destinácií (organizácie pre riadenie destinácií) a spoľahlivý model riadenia.

Kľúčovými prvkami právneho rámca sú:

-Cieľ právnych predpisov, vymedzenie DMO na rôznych územných úrovniach, ako aj príslušných DMO;

-Identifikácia členov;

-Minimálne kritériá na to, aby miesto určenia bolo oprávnené vytvoriť DMO reprezentujúce miesto určenia;

-Forma organizácie – DMO má valné zhromaždenie, predstavenstvozamestnancov, ktorí zastupujú výkonnú časť. DMO sa registrujú na základe zákonných ustanovení, aby mali stratégiuakčný plán, aby malidispozícii finančné prostriedky na vykonávanie stratégie. Pokiaľ idečlenov, DMO je zastupiteľským orgánom hospodárskych subjektovoblasti cestovného ruchudestinácii, združení cestovného ruchuiných príslušných zainteresovaných stránmiestnych alebo krajských verejných orgánov.

-Opis úloh správnej radyvalného zhromaždenia;

-Systém hlasovaniarozhodovací proces;

-Mechanizmus financovania;

-Ciele DMOmonitorovanie výsledkov so špecifickými zodpovednosťami.

DMO sa zriaďuje s prihliadnutím na geografické jednotky (krajiny, obce) s cieľom podporovať miestny alebo regionálny cestovný ruch.

331

Investícia 1. Podpora 12 turistických/kultúrnych trás

Cieľ

Pamiatky, ktoré budú zahrnuté do kultúrnych trás

Počet

0

225

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Do kultúrnych trás sa zahrnie najmenej 225 lokalít, ktoré sa vyberú na základe mapovania a umiestnenia najmä vo vidieckych a znevýhodnených oblastiach s cieľom prilákať turistov a vytvoriť nové pracoviská v odvetví cestovného ruchu.

„Lokality“ sú turistické atrakcie (ako sú hrady, obohatenia, kláštory, tradičné domy), ktoré sú zahrnuté do 12 kultúrnych trás a ktoré vyberá výbor a sú založené na konzultačnom procese.

Minimálne výberové kritériá sú: a) územné, hospodárske a sociálne kritériá vrátane rastu, pracovných miest so zameraním na menej rozvinuté regióny; b) schopnosť projektu vytvárať vplyv na atraktívnosť cestovného ruchu a zvýšenie účasti na kultúrnom živote, jedinečný charakter na vnútroštátnej úrovni, komparatívne a konkurenčné výhody; c) zahrnutie lokalít súvisiacich s témou trás, ktoré boli predtým financované v rámci regionálneho operačného programu a národného programu pre rozvoj vidieka, d) zaradenie lokalít do zoznamu svetového dedičstva UNESCO alebo do dočasného alebo orientačného zoznamu, e) zaradenie lokalít do kategórie historických budov, ktoré sa nepovažujú za historické pamiatky.

Do kultúrnych trás sa zahrnú len tie lokality, ktoré v súčasnosti poskytujú turistom prístup.

332

Investícia 1. Podpora 12 turistických/kultúrnych trás

Míľnik

Podpísanie zmlúv na propagáciu 12 trás

Podpisovanie zmlúv

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Podpísanie zmlúv o rozvoji cestovného ruchu na každej kultúrnej trase. Zahŕňajú sa tieto činnosti:

— Digitalizácia lokalít zahrnutých do trasy

— Vytvorenie aplikácie určenej pre návštevníkov

— Označenie a návestenie trasy/miest zahrnutých do trasy,

— Vytvorenie spoločnej kultúrnej ponuky

335

Investícia 1. Podpora 12 turistických/kultúrnych trás

Míľnik

Miesta otvorené pre návštevníkov

Obnovené, konsolidované, rekultivované alebo chránené miesta otvorené pre návštevníkov

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie o prijatí dokončenej práce pre práce (obnova/konsolidácia/obnova/zachovanie) 201. Tieto miesta sú otvorené pre návštevníkov.

337

Investícia 2. Modernizácia/vytvorenie múzeí a pamätníkov

Cieľ

Múzeá alebo pamätníky otvorené pre verejnosť

Počet

0

6

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Šesť múzeí alebo pamätníkov otvorených verejnosti:

Vybudujú sa tieto tri múzeá a pamätníky:

Dejinárska galéria Transylvánie

Pamätné miesto a návštevnícke centrumrapa Robilor,

—Spomínanie násilného vysídľovania ľudí a nadmernej industrializácie, Satu Mare.

Tieto novovybudované budovy musia byť v súlade s cieľom dosiahnuť aspoň o 20 % nižšiu spotrebu primárnej energie, než je požiadavka na budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, čo sa potvrdí energetickými certifikátmi:

Tieto tri múzeá a pamätníky sa buď obnovia, zrenovujú alebo zmodernizujú:

-Memorial of the’89 revolúcia, Timișoara;

-Pamätník obetí, Sighet;

-Múzeum horrorov komunizmu, Sfântu Gheorghe.

338

Reforma 2. Rámec pre prevádzku a požičiavanie cyklistických trás na vnútroštátnej úrovni

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti regulačného rámca pre cyklistický cestovný ruch

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti regulačného rámca pre cyklistický cestovný ruch

 

 

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Regulačný rámec (vládne rozhodnutia) na sprevádzkovanie cyklistických trás zahŕňa tieto prvky:

— zriadenie inštitúcií zodpovedných za sprevádzkovanie a monitorovanie infraštruktúry cyklistického cestovného ruchu (vrátane národného koordinačného centra pre cyklistické trasy)

— stanovenie typológií a charakteristík cyklistických trás,

— regulačné stimuly na využívanie cyklistického cestovného ruchu.

339

Reforma 2. Rámec prevádzky cyklistických trás na vnútroštátnej úrovni

Míľnik

Zriadené a funkčné národné koordinačné centrum Velo Route

Prijatie rozhodnutia vlády o zriadení národného koordinačného centra pre cyklistické trasy

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Národné koordinačné centrum (NCC) pre trasy Velo sa zriaďuje na ministerstve rozvoja, verejných prác a správy. NCC začne fungovať a začne vypracúvať štúdiu a aplikáciu eVelo.

340

Reforma 2. Rámec pre prevádzku a požičiavanie cyklistických trás na vnútroštátnej úrovni

Míľnik

Súhrnná štúdia o územnom rozložení vnútroštátnych cyklistických trás

Uverejnená štúdia

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Hĺbková štúdia stanoví územné rozloženie cyklistických ciest cestovného ruchu (2 404 km cyklistických trás) na základe kľúčových kritérií (napr. zníženie preťaženia, podpora ekologického cestovného ruchu) identifikuje príslušných aktérov a integruje existujúce iniciatívy na zveľaďovanie prírodného a kultúrneho dedičstva v súlade s požiadavkami v rámci míľnika 338. Na základe výsledkov štúdie sa začne proces verejného obstarávania na zavedenie cyklistických ciest.

341

Investícia 3. Zriadenie a prevádzka národného koordinačného centra Velo

Míľnik

Integrovaná národná platforma eVelo a aplikácia pre smartfóny

Vývoj a uverejnenie platformy a aplikácie

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Vývoj a uverejnenie integrovanej digitálnej aplikácie na poskytovanie tematických informácií týkajúcich sa cyklistického cestovného ruchu. Integrovaná aplikácia zahŕňa zriadenie národnej platformy eVelo (webová stránka pre vnútroštátne cyklistické trasy) a tematickej aplikácie pre smartfóny v súlade s požiadavkami v rámci medzníka 340.

342

Investícia 4.

Výstavba 236,05 km cyklistických trás

Míľnik

Podpis zmlúv o cyklistických trasách

Podpisovanie zmlúv

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Podpísanie zmlúv o financovaní výstavby 236,05 km nových cyklistických trás na základe otvoreného a súťažného výberového konania. Výberové konanie sa začne uverejnením systému financovania, v ktorom sa stanoví oprávnenosť, kritériá a podmienky zadávania zákaziek. Finančný systém vypracuje národné koordinačné centrum pre trasy Velo.

Po ukončení výberového konania sa práce začnú na 236,05 km cyklistických trás.

343

Investícia 4.

Výstavba 236,05 km cyklistických trás

Míľnik

Cyklistické trasy vybudované a prístupné pre cyklistiku

Cyklistické jazdné pruhy

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenie o prijatí na dokončenie prác pre celkom 236,05 km vybudovaných cyklistických trás.

344

Reforma 3. Reforma systému financovania kultúrneho sektora

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona o systéme financovania kultúrneho sektora

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca na financovanie sektora kultúry

 

 

 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Tento míľnik sa zameriava na zabezpečenie stabilného systému financovania kultúrnych projektov.

Aktualizovaný zákon stanovuje stabilný mechanizmus financovania zo štátneho rozpočtu pre sektor kultúry, ktorý sa zameriava na: zmenšenie rozdielov v prístupe ku kultúre medzi vidieckymi/malými mestami a veľkými mestskými oblasťami, podpora kultúrnej rozmanitosti a sociálneho začlenenia a rodovej rovnosti, podpora kreatívneho priemyslu, zvýšenie hospodárskeho potenciálu kultúrneho sektora.

Zákony, ktoré sa schvaľujú a nadobúdajú účinnosť, sú:

Legislatívny rámec pre nenávratné financovanie kultúry (nariadenie vlády č. 51/1998);

— Financovanie v audiovizuálnej oblasti v súlade s usmerneniami Spoločenstva.

Legislatívne zmeny budú okrem iného založené na výsledkoch mapovania verejných a súkromných ponúk kultúrnych služieb na vnútroštátnej a miestnej úrovni, na identifikácii a poskytovaní ďalších predvídateľných a transparentných zdrojov financovania, mechanizme riadenia s jasnými zodpovednosťami orgánov verejnej moci na vnútroštátnej a miestnej úrovni; mechanizmus vyplácania finančných prostriedkov podmienený dosiahnutím kľúčových ukazovateľov výkonnosti súvisiacich s cieľmi politiky.

L.ZLOŽKA 12: Zdravotná starostlivosť

Zložka plánu obnovy a odolnosti týkajúca sa zdravotnej starostlivosti pozostáva z troch reforiem a štyroch investícií na riešenie kľúčových výziev v systéme zdravotnej starostlivosti. Medzi hlavné oblasti patrí zníženie miery úmrtnosti, ktorej sa dá predísť, zníženie regionálnych, sociálnych a vidieckych a mestských rozdielov v prístupe k základným zdravotníckym službám, zlepšenie prístupu ku kvalitným zdravotníckym službám, zlepšenie nemocničnej a prednemocničnej infraštruktúry a optimalizácia výdavkov na zdravotnú starostlivosť a riadenie zdrojov.

Komponent prispeje k plneniu odporúčania Rumunska týkajúceho sa zlepšenia prístupu k zdravotnej starostlivosti a jej nákladovej efektívnosti, a to aj prostredníctvom prechodu na ambulantnú starostlivosť (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019). Zaoberá sa aj odporúčaním o posilnení odolnosti systému zdravotnej starostlivosti, a to aj v oblasti zdravotníckych pracovníkov a zdravotníckych výrobkov, a zlepšením prístupu k zdravotníckym službám (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 1, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

L.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Zvýšenie kapacity na hospodárenie s verejnými zdravotnými fondmi

Cieľom tejto reformy je zvýšiť efektívnosť verejných výdavkov na zdravotníctvo prijatím legislatívnych zmien a pilotným projektom grantov na odmeňovanie najvýkonnejších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Reforma pozostáva z finančných mechanizmov, ktoré odmeňujú výkonnosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti prostredníctvom „Fondu kvality zdravotníckych služieb“, a z vypracovania novej vzorovej rámcovej zmluvy upravujúcej podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Reforma 2. Zvýšená kapacita na investície do zdravotníckej infraštruktúry

Cieľom reformy je zvýšiť administratívne kapacity ústredných a miestnych orgánov na efektívne riadenie projektov zdravotníckej infraštruktúry zriadením a uvedením do prevádzky Národnej agentúry pre rozvoj zdravotníckej infraštruktúry (ANDIS) ako verejnej inštitúcie s právnou subjektivitou, ktorá je podriadená ministerstvu zdravotníctva. Agentúra ANDIS je na základe svojej plnej inštitucionálnej kapacity schopná riadiť veľké projekty infraštruktúry verejného zdravia, ako aj poskytovať technické odborné znalosti na žiadosť miestnych orgánov.

Vykonávanie reformy pozostáva zo zriadenia systému ANDIS, jeho vybavenia s ústredím a zamestnancami (vrátane vymenovania predsedu a správnej rady), odbornej prípravy zamestnancov a poradenstva a technickej pomoci pre projekty, ktoré patria do portfólia agentúry ANDIS. Implementácia reformy sa dokončí do 30. júna 2022.

Reforma 3. Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

Cieľom reformy je podporiť rozvoj znalostí, zručností a kompetencií pracovnej sily v celom rumunskom systéme zdravotnej starostlivosti a predchádzať korupcii.

Reforma pozostáva z legislatívnych zmien na revíziu rámca ľudských zdrojov v oblasti zdravia, vytvorenia centra excelentnosti pre riadenie zdravotníckych služieb, ako aj stredísk odbornej prípravy a odbornej prípravy zdravotníckeho personálu.

Investícia 1. Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

Cieľom tejto investície je podporiť dostupnosť základnej zdravotnej starostlivosti.

Investícia pozostáva z investícií do praxe rodinných lekárov alebo združení postupov primárnej starostlivosti, jednotiek ambulantnej starostlivosti, integrovaných komunitných centier a úradov plánovania rodiny.

Investícia 2. Infraštruktúra verejných nemocníc

Cieľom tejto investície je vybudovať a EQIP verejné nemocnice.

Investícia pozostáva z novej verejnej nemocničnej infraštruktúry, zdravotníckeho vybavenia a pomôcok, zariadení intenzívnej starostlivosti pre novorodencov a vybavenia a materiálov na zníženie rizika nozokomiálnych infekcií.

L.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

351

Reforma 1. Zvýšenie kapacity na hospodárenie s verejnými zdravotnými fondmi

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu o ukazovateľoch výkonnosti a kvality, ktoré sa majú použiť pri výbere zdravotníckych jednotiek, ktoré využívajú fond kvality zdravia

Ustanovenie v ministerskej vyhláške, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu, ktorým sa prijíma súbor ukazovateľov kvality starostlivosti a potrebná metodika výberu zdravotníckych zariadení príjemcov

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Ministerstvo zdravotníctva vypracuje a prijme súbor procesných ukazovateľov, ukazovateľov výsledkov a ukazovateľov špecifických pre pacienta, ktoré sa použijú na hodnotenie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj metodiku výberu prijímajúcich zariadení na základe výkonnosti. Súbor ukazovateľov zahŕňa ukazovatele, ako sú: podiel pacientov s nežiaducimi udalosťami, zlepšenie rozsahu bolesti (skóre virtuálneho Analogue Scale), miera infekcií získaných v nemocnici, informácie o kvalite dostupné pacientom.

352

Reforma 1. Zvýšenie kapacity na riadenie fondov verejného zdravia

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu týkajúceho sa novej vzorovej rámcovej zmluvy pre systém zdravotného poistenia

Ustanovenie v právnom akte, v ktorom sa uvádza nadobudnutie jeho účinnosti

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Nová vzorová rámcová zmluva pre systém zdravotného poistenia:

-Obsahovať ukazovatele efektívnosti výdavkov národného fondu zdravotného poistenia, ktoré sa majú pravidelne vykazovať;

-Rozšíriť rozsah ambulantných služieb;

-Nariaďovať protokoly preventívnej starostlivostiprogramy včasného odhaľovania na úrovni primárnej starostlivosti;

-Umožniť možnosti telemedicínykonzultácie na diaľku pre niektoré zdravotnícke služby;

-Zahrnúť ustanoveniafinančných stimulochpodporných mechanizmoch pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti slúžiacich vidieckemu obyvateľstvunedostatočnou dostupnosťou služieb;

-Rozšíriť vymedzený rozsah zahrnutých služieb na primárnu, špecializovanúkomunitnú starostlivosť.

355

Reforma 2. Zvýšená kapacita na investície do zdravotníckej infraštruktúry

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca, ktorým sa zriaďuje Národná agentúra pre rozvoj infraštruktúry v zdravotníctve (ANDIS)

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca, ktorým sa zriaďuje Národná agentúra pre rozvoj infraštruktúry v zdravotníctve (ANDIS)

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

V legislatívnom rámci sa stanovujú tieto funkcie agentúry:

Včasné vypracovanie a vykonávanie prioritných investičných projektov v oblasti infraštruktúry verejného zdravia v súlade so špecifikáciami a v rámci schváleného rozpočtu;

Vydáva pokyny, odporúčania a uplatniteľné metodické normy na prípravu, realizáciu a dokončenie investičných projektov v oblasti infraštruktúry verejného zdravia;

-Poskytovanie špecializovanej pomocioblasti investičných projektovoblasti infraštruktúry verejného zdravia ministerstvám, verejným nemocniciam alebo iným verejným orgánom;

-Vytvorenievykonávanie viacročného programu prioritných investičných projektovoblasti infraštruktúry verejného zdravia;

-Monitorovanie realizácie investičných projektovoblasti infraštruktúry verejného zdravia;

-Zriadenie centra excelentnosti pri riadení investičných projektovoblasti infraštruktúry verejného zdravia;

-Vytváranie partnerstievuzatváranie dohôdfinancovaní investičných projektovoblasti infraštruktúry verejného zdravia.

Menuje sa predseda ANDIS a nábor zamestnancov pre 15 kľúčových úloh v konečnej organizačnej štruktúre ANDIS sa ukončí v čase, keď agentúra začne svoju činnosť.

356

Reforma 3. Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca na zvýšenie kapacity riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca pre reformu riadenia zdravotníckych služieb a ľudských zdrojov

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Zmeny sú zamerané na hlavný zákon upravujúci sektor zdravotníctva (zákon č. 95 z roku 2006 v znení zmien a doplnení). Okrem toho nadobudne účinnosť niekoľko rozhodnutí vlády s cieľom uviesť zmeny v tomto zákone do praxe. Hlavné ustanovenia novo zavedených právnych predpisov:

— upraviť kritériá spôsobilosti pre zápis do výberových konaní na pozície manažmentu zdravotnej starostlivosti,

— upraviť kritériá kvality pre programy odbornej prípravy v oblasti riadenia zdravotníckych služieb,

— aktualizovať požiadavky na kontinuálny profesijný rozvoj zdravotníckych pracovníkov,

— vytvoriť a posilniť orgán odborníkov na riadenie zdravotníckych služieb,

— vypracovať audit a hodnotenie programov odbornej prípravy v oblasti riadenia zdravotníckych služieb.

Novoprijaté právne predpisy pomáhajú profesionalizovať riadenie zdravotníckych služieb vypracovaním kritérií spôsobilosti pre špecializovaný personál.

357

Reforma 3. Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov týkajúcich sa strategického rámca pre rozvoj ľudských zdrojov v oblasti zdravia

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov týkajúcich sa strategického rámca pre rozvoj ľudských zdrojov v oblasti zdravia na základe rozhodnutia vlády

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

V zákone sa stanoví nový strategický rámec pre rozvoj ľudských zdrojov v oblasti zdravia v súlade s celkovými cieľmi systému zdravotnej starostlivosti.

Kľúčovými prvkami strategického rámca sú:

I) ľudské zdroje v zdravotníctve – získavanie zdrojov

II) riadenie ľudských zdrojov v zdravotníctve,

III) riadenie motivácie pre ľudské zdroje

IV) riadenie pracovnej sily v zdravotníctve

358

Reforma 3. Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

Míľnik

Rozvoj ľudských zdrojov v zdravotníctve

Prijatie odvetvových akčných plánov rozvoja ľudských zdrojov v oblasti zdravia nariadením ministra zdravotníctva

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Sektorovými akčnými plánmi rozvoja ľudských zdrojov v primárnej a komunitnej zdravotnej starostlivosti, ambulantnej a nemocničnej starostlivosti a verejnom zdraví sa aktivuje strategický rámec na transformáciu úrovne vedomostí, zručností a kompetencií ľudských zdrojov v oblasti zdravia.

Vypracuje sa niekoľko 5 individualizovaných akčných plánov, ktoré zahŕňajú počiatočnú odbornú prípravu, priebežný odborný rozvoj, kombináciu zručností, rozdelenie úloh, presun úloh.

Očakáva sa, že akčné plány budú v súlade s ukazovateľmi výkonnosti stanovenými pre riadenie fondov verejného zdravia stanovenými v reforme 1.

Medzi poisteným zdravotníckym personálom patria lekári, zdravotné sestry, farmaceuti, zubní lekári, pôrodné asistentky a komunitné zdravotné sestry a iné kategórie zdravotníckych pracovníkov.

360

Reforma 3. Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

Cieľ

Výstavba a vybavenie dvoch centier rozvoja zručností na odbornú prípravu verejného zdravotníckeho personálu

0

2

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vybudujú a vybavia sa dve centrá rozvoja zručností na odbornú prípravu zamestnancov verejného sektora pracujúcich v oblasti zdravotnej starostlivosti.

361

Reforma 3. Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

Míľnik

Odborná príprava zdravotníckeho personálu

Platby za odbornú prípravu zdravotníckeho personálu

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Platby uskutočnené na odbornú prípravu 4000 zdravotníckych pracovníkov buď v súvislosti s riadením ľudských zdrojov v inštitúciách verejného zdravotníctva, alebo v súvislosti s integritou a predchádzaním korupcii v oblastiach súvisiacich so zdravím.

365

Reforma 3. Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

Míľnik

Sprevádzkovanie portálu transparentnostia.ms.ro o využívaní verejných zdrojov

Zverejňovanie údajov na portáli transparenta.ms.ro, pokiaľ ide o využívanie verejných zdrojov v oblasti zdravia

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Využívanie verejných zdrojov sa transparentnejšie prostredníctvom centralizovanej agregácie údajov na portáli transparentnea.ms.ro.

Zahrnuté údaje zahŕňajú zdroje využívané ústrednými a miestnymi inštitúciami vrátane nemocníc a zoznam firiem, ktorým boli zadané verejné zákazky, a verejných obstarávateľov.

366

Investícia 1. Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

Míľnik

Prijatie kritérií na stanovenie priorít pre investície do integrovaných komunitných centier

Prijatie príručky integrovaných komunitných centier vrátane usmernení pre prioritizáciu investícií do integrovaných komunitných centier prostredníctvom nariadenia ministra zdravotníctva.

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Integrované komunitné centrá budú profitovať z investícií založených na metodických prioritných usmerneniach, ktoré vypracuje ministerstvo zdravotníctva po porade so zástupcami miestnych verejných orgánov. Tieto prioritné usmernenia sú neoddeliteľnou súčasťou príručky integrovaných stredísk spoločenstva.

Pri prioritizácii administratívnych územných jednotiek sa zohľadňuje:

— počet zraniteľných osôb na komunitu (minimálne 500 lekárskych, sociálne alebo ekonomicky zraniteľných osôb)

— dostupnosť spojenia s inými zraniteľnými lokalitami

— existencia komunitnej zdravotnej sestry a sociálneho pracovníka/technika sociálnej pomoci

— administratívne územné jednotky bez rodinného lekára alebo s nedostatočným počtom rodinných lekárov v pomere k obyvateľstvu

— existencia rozhodnutia miestnej rady o zriadení integrovaných komunitných centier

— identifikácia lokality ako okrajovej vidieckej oblasti

367

Investícia 1. Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

Cieľ

Postupy rodinných lekárov alebo združení v oblasti primárnej starostlivosti vybavené alebo zrenovované, pričom sa uprednostňujú postupy nachádzajúcich sa v marginalizovaných regiónoch a obciach

Počet

0

2 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Najmenej 2000 združení zvyklostí alebo zvyklostí rodinných lekárov musí byť vybavených alebo renovovaných. Aspoň 75 % všetkých združení zvyklostí alebo rodinných lekárov sa nachádza v marginalizovaných regiónoch alebo obciach. Marginalizované regióny/obce sú tie, ktoré nemajú alebo majú obmedzený prístup k primárnej zdravotnej starostlivosti. Kritériá marginalizácie a miera marginalizácie sú stanovené na regionálnej úrovni podľa metodík výpočtu indexu miestneho ľudského rozvoja a indexu rozvoja uvedeného v atlase marginalizovaných vidieckych oblastí a miestnom ľudskom rozvoji v Rumunsku, v atlase marginalizovaných mestských oblastí v Rumunsku a v štúdii o zdôvodnení národnej stratégie pre sociálne začlenenie a znižovanie chudoby.

369

Investícia 1. Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

Cieľ

Jednotky ambulantnej starostlivosti, ktoré sú novovybudované alebo renovované a vybavené

Počet

0

30

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 30 jednotiek ambulantnej starostlivosti musí byť novovybudovaných alebo renovovaných a vybavených.

Z 30 jednotiek ambulantnej starostlivosti sa aspoň 20 jednotiek ambulantnej starostlivosti nachádza v menej rozvinutých regiónoch alebo obciach vzhľadom na atlas marginalizovaných mestských oblastí, ktorý je súčasťou míľnika 367.

370

Investícia 1. Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

Cieľ

Integrované komunitné centrá vybudované/renovované a vybavené

Počet

0

54

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vybuduje sa alebo zrenovuje a vybaví 54 integrovaných komunitných centier.

Vybudované komunitné centrá musia spĺňať cieľ dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, čo sa potvrdí energetickými certifikátmi.

Najmenej 27 vybudovaných alebo renovovaných integrovaných komunitných centier sa nachádza v marginalizovaných regiónoch a obciach, ako sa vymedzuje v cieli T369. V prípade postavených a obnovených komunitných centier sa potvrdenia o prijatí vydávajú pre toto vybavenie vrátane miesta, kde bolo nainštalované:

I. Funkčné vybavenie kancelárie, ktoré môže okrem iného zahŕňať: stoly, kancelárske stoličky vrátane stolov pre pacientov, skrine na súbory, šatky, multifunkčné tlačiarne (so skenerom), počítače/laptopy s prístupom na internet alebo 24-hodinová funkčná internetová štruktúra na zabezpečenie zásahov do telemedicíny.

II. Konzultačné zariadenia, ktoré môžu okrem iného zahŕňať: gynekologický stôl a/alebo konzultačný poma, ktorý obsahuje nosiče na pôrodnícke a gynekologické vyšetrenie, monitor vitálnej funkcie, stethoskop, mikrochirurgickú súpravu alebo chladničku pre organické výrobky, ultrasonografické zariadenia,

III. Lekárska pomôcka (ktorá môže okrem iného zahŕňať: stethoskopový sfygmomanometer, fetálny stethoskop, pulzný oximeter, teplomer pre deti a dospelých, jednorazová chirurgická súprava, detská a dospelá šupina, podnos obličiek, mini-odpadová nádoba, rýchly test na pretrhnutie plodu, PH papier, univerzálny krčka maternice alebo zdravotnícke potreby).

372

Investícia 1. Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

Cieľ

Úrady pre plánovanie rodiny vybavené alebo vybavené a zrenovované

Počet

0

24

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

24 subjektov plánovania rodiny musí byť vybavených alebo vybavených a renovovaných. Vybavenie zahŕňa lekárske laboratóriá a zobrazovacie zariadenia, ktoré môžu okrem iného zahŕňať:

miesto starostlivosti plus analyzátor – v prípade pohlavne prenosných infekcií ultrazvukový skener s ultraprenosnými gynekologickými sondami, mikroskopom, IT zariadením alebo chladničkou).

375

Investícia 2. Infraštruktúra verejných nemocníc

Cieľ

Verejné nemocnice dostávajú vybavenie a materiály na zníženie rizika infekcií

Počet

0

25

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Najmenej 25 verejných nemocníc dostane vybavenie a materiály, ktoré pomôžu znížiť riziko nemocničných infekcií, ktoré môžu okrem iného zahŕňať vybavenie na mikrobiologickú kontrolu vzduchu v prevádzkových blokoch a jednotkách intenzívnej starostlivosti prostredníctvom osobitných klimatizačných zariadení, ako aj zariadení na dezinfekciu zdravotníckeho personálu (napríklad vybavenie na dekontamináciu životného prostredia, sterilizácia, nádoby na odpad).

376

Investícia 2. Infraštruktúra verejných nemocníc

Cieľ

Zariadenia intenzívnej starostlivosti novorodencov

Počet

0

25

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

25 jednotiek intenzívnej starostlivosti dostane investície do neonatálnej kritickej infraštruktúry pacientov na včasnú diagnostiku, predpôrodnú/neonálnu a postnatálnu liečbu.

Investícia pozostáva z:

— rozšírenie kapacity nemocničnej infraštruktúry určenej pre neonatálnych kritických pacientov

I) so 65 dodatočnými lôžkami – vrátane súvisiacej infraštruktúry a vybavenia, ktoré môžu okrem iného zahŕňať mechanické vetracie spotrebiče, inkubátory, monitory vizuálnych značiek, injectomáty a infúzne čerpadlá;

II) vybavenie 200 existujúcich lôžok primeraným zdravotníckym vybavením.

— vybavenie existujúcej infraštruktúry na detekčnú kontrolu zariadením, ktoré môže okrem iného zahŕňať: miešač vzduchu s kyslíkom pre plniacu miestnosť a pre sekciu cisárskych plôch, monitor SN, monitor SOC, dopravný ventilátor s 21 – 100 % nastaviteľným FiO2, transportný inkubátor, laserové zariadenie, kyvadlová doprava v retaktérii, nepriamy oftalmoskop vrátane prístrojov

— obstaranie 12 mobilných jednotiek intenzívnej neonatálnej starostlivosti (úroveň 3)

— vybudovanie a vybavenie ôsmich regionálnych stredísk odbornej prípravy pre zdravotnícky personál určený na liečbu kritických neonatálnych pacientov.

Vybavenie stredísk odbornej prípravy môže okrem iného zahŕňať:

— mannech a didaktické simulátory požadované vo výcvikových programoch, napríklad komplexný simulátor, s viacerými modulmi pre scenáre mechanického vetrania, simulátorom srdcového ultrazvuku, virtuálnym haptickým simulátorom, endoskopiou a kolonoskopiou;

— simulátor bronchoskopie založený na virtuálnej realite, simulátor ECMO;

−pokročilý núdzový simulátor a model resuscitácie pre novorodenecké anomálie;

−mechanický ventilačný mannech.

377

Investícia 2. Infraštruktúra verejných nemocníc

Cieľ

Výstavba a/alebo vybavenie nových jednotiek verejného zdravia/nemocníc

Počet

0

5

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vybudujú a/alebo sú vybavené tieto zdravotnícke jednotky/nemocnice:

-„Prof. Dr. Agrippa lonescu“ nemocnica, Balotești

-Pohotovostná nemocnica Bistrița

-Klinická nemocnicaKluži

-Nový pavilón multitraumy, Craiova

-Nový pavilón multitraumy, Sibiu

Investície pozostávajú z:

— Nová verejná nemocničná infraštruktúra,

— Zdravotnícke vybavenie a prístroje pre novovybudovanú zdravotnícku infraštruktúru, ktoré môžu okrem iného zahŕňať: lôžka, dekontaminačné jednotky, IT vybavenie (najmenej 11,19 milióna EUR), havarijné karty, defibrilátory, infúzne čerpadlá, fyziologické monitorovacie systémy (vrátane centrálnej konzoly), fyziologické monitorovacie systémy pre akútnu starostlivosť, ventilátory pre jednotky intenzívnej starostlivosti, všeobecné skenovacie systémy.

Aspoň 91 miliónov EUR z pridelených prostriedkov vo výške 174 miliónov EUR alebo novovybudované budovy musia byť v súlade s cieľom dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, ktorá sa potvrdí energetickými certifikátmi.

Táto požiadavka sa nevzťahuje na projekty, pri ktorých investícia pozostáva len z nákupu nového zariadenia.

S cieľom zabezpečiť súlad s informáciami o nákladoch poskytnutými pre túto investíciu a ako doplnok k už uvedeným kritériám sa musia dosiahnuť aj tieto ciele:

-najmenej 237 lôžok nainštalovanýchbudovách budovtakmer nulovou spotrebou energie

-aspoň 205 lôžok nainštalovanýchbudováchtakmer nulovou spotrebou energie (t. j.budovách, ktoré dosahujú spotrebu primárnej energie aspoň20 % nižšiu ako požiadavka budovytakmer nulovou spotrebou energie)

-aspoň 868 lôžok, ktoré majú byť vybavené

-aspoň 868 lôžok má byť vybavených novým IT zariadením

L.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 3. Verejné nemocnice

Cieľom tejto investície je vybudovať a vybaviť verejné nemocnice.

Investícia pozostáva z výstavby a vybavenia troch nových verejných nemocníc.

Investícia 4. Modernizácia urgentnej zdravotnej starostlivosti

Cieľ tejto investície obnoviť časť vozového parku na účely reakcie na núdzové situácie a služby prvej pomoci.

Investícia pozostáva z nákupu nových sanitných vozidiel.

L.4.    Míľniky, ciele, ukazovateleharmonogram monitorovaniarealizáciesúvislostiúverom

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

531

Investícia 3. Verejné nemocnice

Míľnik

Výstavba a vybavenie diagnostického a liečebného centra Zerlendi Tuberculosis v Bukurešti

Výstavba a vybavenie novej nemocničnej jednotky

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Výstavba a vybavenie diagnostického a liečebného centra Zerlendi Tuberculosis v Bukurešti.

Budova musí byť v súlade s cieľom dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, ktorá sa potvrdí energetickými certifikátmi.

Potvrdenia o prijatí sa vydávajú pre zdravotnícke vybavenie a zariadenia, ktoré môžu okrem iného zahŕňať: lôžka, dekontaminačné jednotky, IT vybavenie, havarijné karty, defibrilátory, infúzne čerpadlá, fyziologické monitorovacie systémy (vrátane centrálnej konzoly), fyziologické monitorovacie systémy pre akútnu starostlivosť, ventilátory pre jednotky intenzívnej starostlivosti, všeobecné skenovacie systémy.

532

Investícia 3. Verejné nemocnice

Míľnik

Výstavba a vybavenie Núdzového inštitútu pre srdcovo-cievne choroby a transplantáciu Târgu Mures

Výstavba a vybavenie novej nemocničnej jednotky

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Výstavba a vybavenie Núdzového inštitútu pre srdcovo-cievne choroby a transplantáciu Târgu Muresa.

Budova musí byť v súlade s cieľom dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, ktorá sa potvrdí energetickými certifikátmi.

Potvrdenia o prijatí sa vydávajú pre zdravotnícke vybavenie a zariadenia, ktoré môžu okrem iného zahŕňať: lôžka, dekontaminačné jednotky, IT vybavenie, havarijné karty, defibrilátory, infúzne čerpadlá, fyziologické monitorovacie systémy (vrátane centrálnej konzoly), fyziologické monitorovacie systémy pre akútnu starostlivosť, ventilátory pre jednotky intenzívnej starostlivosti, všeobecné skenovacie systémy.

533

Investícia 3. Verejné nemocnice

Míľnik

Výstavba a vybavenie Pediatrickej a detskej neonatológie nemocnice v kraji Apostol Andrei Emergency Constanța.

Výstavba a vybavenie novej nemocničnej jednotky

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Výstavba a vybavenie Pediatrickej a detskej neonatológie nemocnice v kraji Apostol Andrei Emergency Constanța.

Budova musí byť v súlade s cieľom dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, ktorá sa potvrdí energetickými certifikátmi.

Potvrdenia o prijatí sa vydávajú pre zdravotnícke vybavenie a zariadenia, ktoré môžu okrem iného zahŕňať: lôžka, dekontaminačné jednotky, IT vybavenie, havarijné karty, defibrilátory, infúzne čerpadlá, fyziologické monitorovacie systémy (vrátane centrálnej konzoly), fyziologické monitorovacie systémy pre akútnu starostlivosť, ventilátory pre jednotky intenzívnej starostlivosti, všeobecné skenovacie systémy.

534

Investícia 4. Modernizácia urgentnej zdravotnej starostlivosti

Cieľ

Nákup nových sanitných vozidiel

Počet

0

1200

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

1200 nových sanitiek sa nakúpi a dodá. Z nich je 1000 sanitných vozidiel typu B 4x4 a 200 sanitiek typu C. Potvrdenia o prijatí sa vydávajú s cieľom preukázať, že sanitky boli zakúpené.

Zakúpené sanitky musia byť najlepšou dostupnou technológiou z environmentálneho hľadiska s cieľom zabezpečiť súlad s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).

M.ZLOŽKA 13: Sociálne reformy

Táto zložka zahŕňa súbor reforiem a investícií na konsolidáciu sociálneho zabezpečenia v Rumunsku.

Cieľom komponentu je podporiť najzraniteľnejšie osoby vrátane pracovníkov, detí, osôb so zdravotným postihnutím, neaktívnych osôb a starších ľudí zlepšením prístupu k sociálnym službám. Reformy podporujúce investície zahŕňajú regulačné zmeny s cieľom zabrániť odlúčeniu detí od ich rodín, riešiť proces deinštitucionalizácie osôb so zdravotným postihnutím, začať s poskytovaním minimálneho inkluzívneho príjmu, znížiť nedeklarovanú prácu a umožniť neaktívnym osobám nájsť si zamestnanie. Opatrenia rovnako podporujú reformu služieb dlhodobej starostlivosti o starších ľudí, ako aj vytvorenie objektívneho mechanizmu stanovovania minimálnej mzdy. Doplnkové investície sa týkajú vytvorenia siete denných centier pre deti s rizikom odlúčenia, rehabilitácie a renovácie sociálnych služieb osôb so zdravotným postihnutím, vytvorenia digitálnej platformy na zavedenie systému poukážok pre pracovníkov v domácnosti a vytvorenia centier dennej starostlivosti a rehabilitácie starších ľudí.

Tieto investície a reformy prispejú k plneniu odporúčaní Rumunska z posledných dvoch rokov s cieľom „zvýšiť pokrytie a kvalitu sociálnych služieb a dokončiť reformu minimálneho inkluzívneho príjmu“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019), „zabezpečiť stanovenie minimálnej mzdy na základe objektívnych kritérií v súlade s vytváraním pracovných miest a konkurencieschopnosťou“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019) a „rozšíriť opatrenia sociálnej ochrany a prístup k základným službám pre všetkých“ (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

M.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Vytvorenie nového právneho rámca na zabránenie odlúčeniu detí od ich rodín

Cieľom tejto reformy je zabrániť odlúčeniu detí od ich rodín.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov s cieľom zabrániť odlúčeniu dieťaťa od rodiny.

Reforma 2. Reforma systému ochrany dospelých so zdravotným postihnutím

Cieľom tejto reformy je urýchliť proces deinštitucionalizácie osôb so zdravotným postihnutím a zabrániť ich inštitucionalizácii.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov na urýchlenie procesu deinštitucionalizácie všetkých osôb so zdravotným postihnutím, ktoré sú v súčasnosti inštitucionalizované, a na zabránenie inštitucionalizácii.

Reforma 3. Poskytovanie minimálneho inkluzívneho príjmu (VMI)

Cieľom tejto reformy je zvýšiť sociálnu pomoc a znížiť chudobu a zároveň znížiť administratívne zaťaženie verejnej správy a príjemcov.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov na stanovenie metodických pravidiel vykonávania VMI. Zriadenie digitálnej platformy na podporu tejto reformy je obsiahnuté v komponente 7. Digitálna transformácia.

Reforma 4. Zavedenie pracovných kariet a formalizácia práce v domácnosti

Cieľom tejto reformy je obmedziť nelegálnu prácu a umožniť neaktívnym osobám nájsť si zamestnanie.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov na vytvorenie systému pracovných poukážok a vytvorenie formálneho zamestnania pre domácich poskytovateľov, ktorí sú v súčasnosti evidovaní ako nezamestnaní alebo neaktívni, a ich začlenenia do systému sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia.

Reforma 5. Zabezpečiť stanovenie minimálnej mzdy

Cieľom reformy je vytvoriť mechanizmus stanovovania minimálnej mzdy založený na objektívnych kritériách a v súlade s vytváraním pracovných miest a konkurencieschopnosťou krajiny.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov, v ktorých sa stanovuje vytvorenie nového mechanizmu a vzorca na objektívne stanovenie úrovne minimálnej mzdy.

Investícia 1. Vytvorenie siete denných centier pre deti, ktorým hrozí odlúčenie

Cieľom tejto investície je zabrániť oddeleniu detí od ich rodiny.

Toto opatrenie pozostáva z udeľovania licencií sieti centier denných služieb s cieľom zabrániť odlúčeniu detí od ich rodín.

Investícia 2. Obnova, obnova a rozšírenie sociálnej infraštruktúry pre osoby so zdravotným postihnutím

Cieľom tejto investície je modernizovať a zvýšiť počet sociálnych služieb poskytovaných osobám so zdravotným postihnutím na podporu ich deinštitucionalizácie.

Toto opatrenie pozostáva z udeľovania licencií na nové komunitné služby pre osoby so zdravotným postihnutím a modernizácie iných komunitných centier pre osoby so zdravotným postihnutím.

Investícia 3. Zriadenie systému pracovných poukazov pre domácich poskytovateľov a príjemcov služieb

Cieľom tejto investície je sprístupniť systém pracovných poukazov domácim poskytovateľom a príjemcom služieb.

Toto opatrenie spočíva v poskytovaní digitálnej platformy, ktorú domáci poskytovatelia a príjemcovia služieb sprístupňujú na používanie pracovných poukazov.

Investícia 4. Vytvorenie siete centier dennej starostlivosti a rehabilitácie starších ľudí

Cieľom investície je poskytnúť starším osobám prístup ku kvalitným službám dlhodobej starostlivosti.

Toto opatrenie pozostáva z udeľovania licencií centrám dennej služby.

M.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

378

Reforma 1. Vytvorenie nového právneho rámca na zabránenie odlúčeniu detí od ich rodín

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu potrebného na zabránenie odlúčeniu detí od rodiny a podporu zraniteľných rodín

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu potrebného na zabránenie odlúčeniu detí od rodiny a podpora zraniteľných rodín

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Novým zákonom sa vytvorí rámec na vykonávanie opatrení (vrátane napríklad poradenstva a podpory pre rodičov a deti, denných centier pre deti, ktorým hrozí odlúčenie od rodičov, denného centra pre deti so zdravotným postihnutím) s cieľom účinne zabrániť oddeleniu dieťaťa od rodiny a podpory rodiny pri výchove a starostlivosti o dieťa, ktorému hrozí odlúčenie. Legislatívny akt zahŕňa:

-identifikovaný stabilný zdroj financovania opatrení

-mechanizmus riadeniajasnými zodpovednosťami pridelenými verejným orgánom na vnútroštátnejmiestnej úrovni;

-mechanizmus vyplácania finančných prostriedkov podmienený dosiahnutím kľúčových ukazovateľov výkonnosti súvisiacichcieľmi politiky.

379

Reforma 1. Vytvorenie nového právneho rámca na zabránenie odlúčeniu detí od ich rodín

Cieľ

Zníženie počtu detí vstupujúcich do systému sociálnej ochrany

Počet

12 139

6 100

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Počet detí vstupujúcich do systému sociálnej ochrany sa znížil o 6039 v porovnaní s 31.12.2020, podľa údajov, ktoré poskytli miestne orgány a ktoré overil Národný úrad na ochranu práv a osvojenia detí (ANPDCA).

380

Reforma 2. Reforma systému ochrany dospelých so zdravotným postihnutím

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona na vykonávanie a sfunkčnenie príručky na urýchlenie procesu deinštitúcie

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti legislatívneho aktu

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti zákona na vykonávanie a sfunkčnenie Príručky na urýchlenie procesu deinštitucionalizácie pre všetky osoby so zdravotným postihnutím, ktoré sú v súčasnosti inštitucionalizované tak, aby sa pre každú osobu vymedzila „nezávislá životná dráha“ a ktorá by vychádzala z prístupu riadenia prípadov. Príručka na urýchlenie procesu deinštitucionalizácie bude prílohou národnej stratégie a obidva dokumenty budú schválené na základe rozhodnutia vlády.

Legislatívny akt rovnako zahŕňa:

-identifikovaný stabilný zdroj financovania opatrení plánovanýchusmernení

-mechanizmus riadeniajasnými zodpovednosťami pridelenými verejným orgánom na vnútroštátnejmiestnej úrovni;

-mechanizmus vyplácania finančných prostriedkov podmienený dosiahnutím kľúčových ukazovateľov výkonnosti súvisiacichcieľmi politiky.

Legislatívny akt je založený na úplnom zmapovaní individuálnej situácie všetkých osôb so zdravotným postihnutím, ktoré sú v súčasnosti inštitucionalizované v Rumunsku.

381

Reforma 2. Reforma systému ochrany dospelých so zdravotným postihnutím

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona na podporu vykonávania prijatej národnej stratégie na predchádzanie institutionalizácii

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu na podporu vykonávania prijatej národnej stratégie na predchádzanie inštitucionalizácii

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti zákona na podporu vykonávania prijatej národnej stratégie predchádzania inštitucionalizácii, v ktorej sa stanovujú opatrenia pre „nezávislú cestu pre život“ pre väčšinu osôb so zdravotným postihnutím, ktorá je v súčasnosti inštitucionalizovaná. Legislatívny akt zahŕňa:

-identifikovaný stabilný zdroj financovania plánovaných opatrení;

-mechanizmus riadeniajasnými zodpovednosťami pridelenými verejným orgánom na vnútroštátnejmiestnej úrovni;

-mechanizmus vyplácania finančných prostriedkov podmienený dosiahnutím kľúčových ukazovateľov výkonnosti súvisiacichcieľmi politiky.

383

Reforma 2. Reforma systému ochrany dospelých so zdravotným postihnutím

Cieľ

Osoby so zdravotným postihnutím deinstitutionalizované

 

Počet

0

5 411

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

5411 osôb so zdravotným postihnutím deinštitucionalizovaných v porovnaní s31. 2020 podľa údajov, ktoré poskytli miestne orgány a ktoré overil Národný orgán pre ochranu práv osôb so zdravotným postihnutím (ANPDPD).

384

Reforma 3. Poskytovanie minimálneho inkluzívneho príjmu (VMI)

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, ktorými sa schvaľujú vykonávacie predpisy na uplatňovanie VMI

Ustanovenie v právnych predpisoch, v ktorom sa uvádzajú vykonávacie pravidlá uplatňovania VMI

 

 

 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

V právnych predpisoch sa stanovia metodické pravidlá vykonávania zákona o VMI, pričom sa zachová aspoň rovnaká úroveň primeranosti dávok a podmienok oprávnenosti, ako sa stanovuje v súčasnom zákone (zákon č. 196/2016), s cieľom znížiť chudobu, stimulovať zamestnanosť prostredníctvom aktivačných opatrení a zvýšenia dosiahnutého vzdelania.

386

Reforma 3. Poskytovanie minimálneho inkluzívneho príjmu (VMI)

Cieľ

Prijaté aktivačné opatrenia

% (percentuálny podiel)

0

60 %

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Aspoň 60 % príjemcov minimálneho inkluzívneho príjmu schopných pracovať od roku 2023 musí prijať aspoň jedno z týchto aktivačných opatrení:

služby odbornej prípravy alebo rekvalifikácie, informácie a kariérne poradenstvo, sprostredkovanie práce a návrhy na zamestnanie, poradenstvo a pomoc pri začatí samostatnej zárobkovej činnosti alebo podnikateľskej činnosti, podpora mobility pracovnej sily, ako aj zápis do vzdelávacích programov „druhej šance“.

387

Reforma 4. Zavedenie pracovných kariet a formalizácia práce v domácnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov a ich vykonávacích predpisov pre systém poukážok pre pracovníkov v domácnosti

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona o vykonávaní systému pracovných poukážok

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti zákona o zavedení systému pracovných poukážok na podporu formálneho zamestnávania pracovníkov v domácnosti, ktorí sú v súčasnosti evidovaní ako nezamestnaní alebo neaktívni.

392

Reforma 5. Zabezpečiť stanovenie minimálnej mzdy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov upravujúcich nový systém stanovovania minimálnej mzdy

Ustanovenie v právnych aktoch, v ktorom sa uvádza nadobudnutie ich účinnosti

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

V právnych aktoch sa stanoví nový mechanizmus a vzorec na objektívne a systematické objektívne stanovenie úrovne minimálnej mzdy, a to po konzultácii so sociálnymi partnermi a s prihliadnutím na opatrenia Únie.

394

Investícia 1. Vytvorenie siete denných centier pre deti, ktorým hrozí odlúčenie

Cieľ

Denné centrá na zabránenie odlúčeniu detí od rodiny

 

Počet

0

145

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

S cieľom zabrániť odlúčeniu detí od rodín musí mať licenciu 145 denných centier a najmenej 10 % musí byť umiestnených v komunitách s významným podielom rómskeho obyvateľstva.

140 dní musí spĺňať požiadavku budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení. Päťdňové centrá musia spĺňať cieľ dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, čo sa potvrdí energetickými certifikátmi. Priestorové rozloženie denných centier vychádza z mapovania potrieb služieb a infraštruktúry pre deti, ktorým hrozí oddelenie od rodín.

395

Investícia 2. Obnova, obnova a rozšírenie sociálnej infraštruktúry pre osoby so zdravotným postihnutím

Cieľ

Modernizované komunitné služby pre osoby so zdravotným postihnutím

 

Počet

0

50

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

50 modernizovaných komunitných služieb (25 denných centier a 25 neuromotorových centier obnovy pre osoby so zdravotným postihnutím) prostredníctvom rehabilitácie, renovácie alebo vybavenia. Modernizované komunitné centrá sa vyberajú z existujúcich sociálnych služieb (s licenciou v čase výberu) a poskytujú služby najmenej ôsmim príjemcom denne podľa ich licencie.

396

Investícia 2. Obnova, obnova a rozšírenie sociálnej infraštruktúry pre osoby so zdravotným postihnutím

Cieľ

Nové komunitné služby pre osoby so zdravotným postihnutím

 

Počet

0

31

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Licenciu získa 31 nových komunitných služieb (25 nových budov s takmer nulovou spotrebou energie a 6 budov s takmer nulovou spotrebou energie +) pre osoby so zdravotným postihnutím (napríklad denné centrá, asistenčné a podporné služby alebo centrá služieb obnovy neuromotorových pacientov). Každý z nich poskytuje služby najmenej ôsmim príjemcom denne podľa ich licencie.

397

Investícia 3. Zriadenie systému pracovných poukazov pre domácich poskytovateľov a príjemcov služieb

Míľnik

Digitálna platforma na používanie pracovných poukazov domácimi poskytovateľmi a príjemcami služieb

Digitálna platforma prístupná online

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Digitálna platforma je prístupná online a umožňuje registráciu domácich poskytovateľov, ktorí boli predtým zaznamenaní ako nezamestnaní alebo neaktívni, ako poskytovateľov služieb a registráciu príjemcov služieb ako používateľov domácich služieb. Platforma umožňuje:

-Na digitálne vykonávanie transakcií súvisiacichpoukazmi (napríklad nákup poukazov, kódovanie pracovného času)

-Kódovanie údajovčinnosti pracovníkovdomácnosti (napríklad počet hodín, druh vykonávanej domácej činnosti)

-Digitálna interoperabilitainými vnútroštátnymi databázami

400

Investícia 4. Vytvorenie siete centier dennej starostlivosti a rehabilitácie starších ľudí

Cieľ

Strediská dennej starostlivosti a rehabilitácie starších osôb s licenciou

 

Počet

0

63

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Povolenie sa udelí 63 denným strediskám. Centrá poskytujú sociálnu pomoc a rehabilitačné služby a každá z nich musí mať aspoň mobilný tím poskytovateľov služieb pre staršie osoby, ktoré nie sú schopné prísť do centra. Priestorové rozdelenie centier denných služieb vychádza z mapovania vykonaného v súlade s míľnikom 399.

M.3.  Opis reforiem týkajúcich sa úveru

Reforma 6. Zlepšenie právnych predpisov v oblasti sociálneho hospodárstva

Cieľom tejto reformy je lepšie využívať potenciál podnikov sociálneho hospodárstva na inovácie a prispievanie k sociálnym a environmentálnym výzvam.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov na zabezpečenie udržateľnosti štruktúr sociálneho hospodárstva.

Reforma 7. Reforma služieb dlhodobej starostlivosti pre starších ľudí

Cieľom tejto reformy je zvýšiť kvalitu služieb dlhodobej starostlivosti o starších ľudí.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov na podporu poskytovania kvalitných služieb dlhodobej starostlivosti o starších ľudí.

M.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasledujúce. NUM.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

398

Reforma 6. Zlepšenie právnych predpisov v oblasti sociálneho hospodárstva

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 219/2015 o sociálnom hospodárstve a vykonávacích predpisoch

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti novely zákona č. 219/2015 Z. z. o sociálnom hospodárstve a vykonávacích predpisoch

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Zmeny právnych predpisov zahŕňajú:

-Zjednodušený registračný postup sociálnych podnikov

-Lepšie zameranie hospodárskych činnostívyužívania pracovnej sily tak, aby lepšie reagovalo na potreby zraniteľných skupínmarginalizovaných komunít

-Určené opatrenie na zlepšenie udržateľnosti štruktúr sociálneho hospodárstva, napr. preferenčné režimy verejného obstarávania tovaruslužieb.

399

Reforma 7. Reforma služieb dlhodobej starostlivosti pre starších ľudí

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona o prijatí a vykonávaní národnej dlhodobej stratégie

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu na podporu vykonávania prijatej národnej dlhodobej stratégie

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Zákon o prijatej stratégii vrátane opatrení aktívneho starnutia, ako aj opatrení na pokrytie potrieb dlhodobej starostlivosti a komunitných služieb pre starších ľudí.

Zákon zahŕňa:

-identifikovaný stabilný zdroj financovania opatrení

-mechanizmus riadeniajasnými zodpovednosťami pridelenými verejným orgánom na vnútroštátnejmiestnej úrovni;

-mechanizmus vyplácania finančných prostriedkov podmienený dosiahnutím kľúčových ukazovateľov výkonnosti súvisiacichcieľmi politiky

-revízia minimálnych noriem kvality,

Legislatívny akt je založený na úplnom mapovaní potenciálne závislého staršieho obyvateľstva alebo ohrozeného obyvateľstva (napr. chudoba, zdravie, bez sprievodu, vysoký stupeň závislosti) na úrovni Spoločenstva (úroveň komunít/obce/krajina).

N.ZLOŽKA 14: Dobrá správa

Cieľom tohto komponentu je prostredníctvom širokého súboru reforiem a investícií i) zlepšiť správu vecí verejných prostredníctvom predvídateľného, informovaného a participatívneho systému rozhodovania, ii) zabezpečiť poskytovanie kvalitných verejných služieb skupinou profesionálnych a dobre vyškolených štátnych zamestnancov, ktorí primerane reagujú na výzvy, potreby a očakávania občanov a podnikov. Posilní sa tým odolnosť a schopnosť prispôsobiť sa ekologickej a digitálnej transformácii.

Konkrétne ciele tohto komponentu sú tieto:

1. Lepšia koordinácia, formulovanie a vykonávanie vládnych politík, zvýšená transparentnosť a dôvera vo verejný sektor.

2. Účinné riadenie ľudských zdrojov vo verejnom sektore.

3. Súdržná mzdová politika vo verejnom sektore spojená s výkonnosťou a dlhodobo udržateľná (spravodlivá jednotná mzda).

4. Posilnenie nezávislosti súdnictva, zlepšenie prístupu k spravodlivosti a zvýšenie efektívnosti súdnictva.

5. Efektívnejší vnútroštátny systém verejného obstarávania, a to aj posilnením administratívnych kapacít verejných obstarávateľov/obstarávateľov, v rámci pružného a koherentného právneho rámca.

6. Zlepšenie postupov verejnej politiky/rozhodovania prostredníctvom konzultácií so zainteresovanými stranami.

7. Zvýšená odolnosť štátom vlastnených spoločností v dôsledku uplatňovania zásad správy a riadenia spoločností.

Komponent pozostáva z deviatich reforiem a dvoch investícií.

Očakáva sa, že opatreniami zahrnutými do komponentu sa bude riešiť súbor výziev zdôraznených v odporúčaní pre jednotlivé krajiny s cieľom zvýšiť efektívnosť verejného obstarávania a zabezpečiť úplné a udržateľné vykonávanie vnútroštátnej stratégie verejného obstarávania; očakáva sa, že opatreniami zahrnutými do komponentu sa bude riešiť súbor výziev zdôraznených v odporúčaní pre jednotlivé krajiny s cieľom zvýšiť efektívnosť verejného obstarávania a zabezpečiť úplné a udržateľné vykonávanie národnej stratégie verejného obstarávania; Zlepšiť kvalitu a predvídateľnosť rozhodovania, a to aj prostredníctvom vhodných konzultácií so zainteresovanými stranami, účinných posúdení vplyvu a zjednodušených administratívnych postupov a primeraného zapojenia sociálnych partnerov (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 3, odporúčanie pre jednotlivé krajiny 4, odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 5 2019 a odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

N.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

Cieľom tejto reformy je zlepšiť kvalitu a transparentnosť tvorby verejných politík a legislatívneho plánovania na všetkých úrovniach verejnej správy.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia metodík, systémov a právnych nástrojov na podporu strategického plánovania, analýzy regulačného vplyvu, verejných konzultácií, transparentnosti a využívania programového rozpočtovania.

Reforma 2. Posilnenie strategickej správy politík v oblasti klímy a trvalo udržateľného rozvoja a životného prostredia

Cieľom tejto reformy je zlepšiť opatrenia v oblasti klímy a trvalo udržateľný rozvoj a politiky v oblasti životného prostredia na všetkých úrovniach verejnej správy.

Toto opatrenie pozostáva z vytvorenia medziinštitucionálneho mechanizmu na monitorovanie a uprednostňovanie iniciatív v oblasti klímy, poskytovania prístupu k digitálnym nástrojom a budovania kapacít v oblasti tvorby politiky udržateľného rozvoja.

Reforma 3. Modernizácia riadenia ľudských zdrojov vo verejnom sektore

Cieľom tejto reformy je zvýšiť transparentný nábor do verejnej služby založený na zásluhách.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov a procesných nástrojov na kariérny rast a riadenie zmluvných zamestnancov, organizovania vnútroštátnych výberových konaní na prijímanie zamestnancov a uplatňovania digitalizovaných rámcov ľudských zdrojov založených na kompetenciách.

Reforma 4. Vytvorenie spravodlivého systému jednotnej mzdy vo verejnom sektore

Cieľom tejto reformy je zabezpečiť fiškálnu udržateľnosť, spravodlivosť a transparentnosť odmeňovania vo verejnom sektore.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia nového právneho rámca pre jednotný a na výkonnosť orientovaný systém miezd vo verejnom sektore.

Reforma 5. Zabezpečenie nezávislosti súdnictva, zvýšenie jeho kvality a efektívnosti

Cieľom reformy je zefektívniť fungovanie súdnych inštitúcií.

Opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov týkajúcich sa nezávislosti súdnictva, ako aj právnych aktov, ktorými sa menia trestné zákony na základe rozhodnutí ústavného súdu v oblasti trestného zákona a trestného poriadku.

Reforma 6. Zintenzívnenie boja proti korupcii

Cieľom reformy je zintenzívniť boj proti korupcii prostredníctvom jej prevencie a represií.

Opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov na revíziu protikorupčného strategického rámca, transpozíciu smernice o ochrane oznamovateľov a zvýšenie miery obsadenia pozícií prokurátorov Národného protikorupčného riaditeľstva.

Reforma 7. Aktualizácia právneho rámca pre bezúhonnosť verejnej služby

Cieľom tejto reformy je zvýšiť integritu verejnej služby.

Toto opatrenie spočíva v aktualizácii a konsolidácii právnych aktov o bezúhonnosti všetkých zamestnancov verejnej služby.

Reforma 8. Modernizácia a zefektívnenie vnútroštátneho systému verejného obstarávania

Cieľom tejto reformy je zvýšiť efektívnosť, transparentnosť a funkčnosť systému verejného obstarávania a podporiť uplatňovanie politík strategického obstarávania.

Toto opatrenie pozostáva z aktualizácie legislatívneho rámca, zvýšenia inštitucionálnej kapacity, doplnenia nových prvkov do digitálnych nástrojov a zvýšenia interoperability postupov verejného obstarávania.

Reforma 9. Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

Cieľom tejto reformy je zlepšiť správu a riadenie štátnych podnikov v Rumunsku presadzovaním noriem OECD.

Reforma pozostáva zo zmeny príslušných právnych predpisov o štátom vlastnených podnikoch.

V súlade s článkom 7 ods. 2 nariadenia o podpore obnovy a odolnosti Rumunsko požiadalo o technickú podporu prostredníctvom nástroja technickej pomoci pri vykonávaní reformy na zlepšenie rámca správy a riadenia spoločností v štátom vlastnených podnikoch.

Investícia 4. Zvyšovanie schopnosti organizácií občianskej spoločnosti podporovať aktívne občianstvo, profesionálne sa zapájať do plánovania a vykonávania verejných politík v oblasti sociálnych práv, ktoré sa riešia v národnom pláne na podporu obnovy a odolnosti, a monitorovať súvisiace reformy

Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť účasť na tvorbe politík v oblasti sociálnych práv.

Opatrenie pozostáva z prijatia právnych aktov na riešenie nedostatkov v procese sociálneho dialógu a zabezpečenie zmysluplných konzultácií s príslušnými zainteresovanými stranami.

Investícia 5. Monitorovanie a vykonávanie plánu

Cieľom tejto investície je zriadiť a sprístupniť integrovaný informačný systém, ktorý je súčasťou vládneho cloudu a ktorý má byť prepojený s inými vnútroštátnymi systémami a systémami EÚ používanými na účely vykonávania plánu obnovy a odolnosti.

Opatrenie pozostáva z dvoch fáz: prvá fáza sa týka sprístupnenia integrovaného informačného systému na používanie a druhá fáza sa týka jeho prepojenia s inými systémami riadenia a kontroly európskych fondov a zo štátneho rozpočtu a integrácie s vládnym cloudom.

N.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. Č.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

401

Reforma 1. Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti metodík a postupov na zlepšenie odôvodnenia verejnej politiky a plánovania a administratívneho zjednodušenia

Ustanovenie v zákonoch a vo vládnych rozhodnutiach, v ktorých sa uvádza nadobudnutie účinnosti zákonov a rozhodnutí vlády s cieľom zlepšiť odôvodnenie verejnej politiky a plánovanie a administratívne zjednodušenie

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti týchto legislatívnych aktov:

(1) Rozhodnutie vlády, ktorým sa stanovujú postupy pre rozvoj, vykonávanie, monitorovanie, hodnotenieaktualizáciu vládnych stratégií;
2. Rozhodnutie vlády, ktorým sa stanovujú postupy strategického plánovania
rozpočtového plánovaniacieľom zabezpečiť primerané prepojenie medzi politickými prioritamiformuláciou rozpočtu.rámci ministerských rozpočtových programov sa vykonávajú odporúčania preskúmaní výdavkov (ktoré sa zavádzajúoddiele tohto dokumentu týkajúcom sa daňovejdôchodkovej reformy) a v súlademetodikou vypracovanouspolupráciministerstvom financií.

(3) Rozhodnutie vlády o aktualizácii metodiky hodnotenia vplyvu návrhu nariadenia ex ante. Aktualizovaná metodika sa zameriava na zavádzanie zásad inovácie a štandardnej digitalizácie, ako aj na osobitné postupy pre posilnené vykonávanie a podávanie výročných správ.

(4) Rozhodnutie vlády o schválení metodiky „jeden za jeden“ zameranej na zníženie administratívnej záťaže.

(5) Rozhodnutie vlády o procedurálnom a metodickom rámci pre hodnotenie nariadení ex post.

402

Reforma 1. Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

Míľnik

Nový systém strategického riadenia a plánovania používaný na všetkých ministerstvách

Na všetkých príslušných ministerstvách je k dispozícii nový systém strategického riadenia a plánovania

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Všetky ministerstvá využívajú systém strategického riadenia a plánovania na prípravu svojich plánov, ktoré sa aktualizujú a monitorujú prostredníctvom platformy inštitucionálnych strategických plánov (ISP), keďže sa rozširuje na všetky ministerstvá.

403

Reforma 1. Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

Cieľ

Tri ministerstvá plánované a použité rozpočty na každý program

Počet

0

3

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2025

Tri ministerstvá naplánujú a použijú rozpočty na každý program uplatnením metodiky inštitucionálneho strategického plánovania (ISP).

404

Reforma 1. Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu, ktorým sa zavádza štruktúra na zabezpečenie vykonávania účinného regulačného mechanizmu kontroly kvality

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona, ktorým sa zavádza regulačná štruktúra kontroly kvality

 

 

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Legislatívny akt vychádza zo štúdie o vytvorení mechanizmu kontroly kvality v vládnom centre, ktorú vypracoval Generálny sekretariát vlády.

Nová štruktúra vykonáva regulačnú kontrolu kvality posúdení vplyvu a hodnotení. Pozostáva z rady odborníkov s podporou technického sekretariátu, podobnej výboru pre kontrolu regulácie, ktorý je v súčasnosti aktívny na úrovni Európskej komisie. V legislatívnom akte sa stanovia:

1. výberové konanie na odborníkov v predstavenstve;

2. pravidlá a postupy pre radu a technický sekretariát (vrátane opisov pracovných miest);

3. usmernenia o tom, ako posudzovať kvalitu dokumentov;

4. komunikačná stratégia v rámci vlády aj mimo nej;

5. odborná príprava.

406

Reforma 1. Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

Míľnik

Zamestnanci organizácií občianskej spoločnosti vyškolení na zvýšenie administratívnej kapacity

Zamestnanci občianskej spoločnosti absolvovali školenia

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Zvýšenie administratívnej kapacity zamestnancov organizácií občianskej spoločnosti prostredníctvom ich účasti na školeniach.

407

Reforma 1. Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

Míľnik

Zlepšené plánovanie verejnej politiky, posúdenie vplyvu a konzultačný proces so zainteresovanými stranami

Prijatý plán lepšej právnej regulácie na roky 2026 – 2030

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Prijatý plán lepšej právnej regulácie na roky 2026 – 2030 na zlepšenie plánovania verejnej politiky, zvýšené zapojenie organizácií občianskej spoločnostizainteresovaných stránpovinný konzultačný mechanizmus. Minimálne sa vyžaduje, aby prijatý plán lepšej právnej regulácie na roky 2026 – 2030 zahŕňal vládny pracovný plán (GWAP)lehotami pre legislatívne iniciatívyzabezpečil, aby sa plánované právne predpisy objaviliexistujúcej IT platforme www.e-consultare.gov.ro aby sa uskutočnilo dostatočné zviditeľneniezvyšovanie informovanosti, aby mohol slúžiť ako informačný portál pre konzultačný proces.

410

Reforma 1. Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti usmernení na primerané používanie a presadzovanie jednotného registra transparentnosti záujmov (RUTI)

Ustanovenie v usmerneniach, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti usmernení na používanie a presadzovanie RUTI

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Usmerneniami a súvisiacimi postupmi sa riadne implementuje verejný register vytvorený vládou v roku 2016, v ktorom sa uvádzajú stretnutia (vládnych) subjektov s rozhodovacími právomocami so zástupcami záujmových skupín a ktorý slúži aj ako dobrovoľný register záujmových skupín.

411

Reforma 1. Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti metodiky používania mimoriadnych vyhlášok

Ustanovenie v rozhodnutí vlády, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti metodiky používania mimoriadnych vyhlášok

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

V rozhodnutí vlády o metodike používania mimoriadnych vyhlášok (Eos) sa spresnia okolnosti, za ktorých sa tieto povolenia môžu použiť, a spôsob posúdenia ich vplyvu (ex post, ex ante), ako aj súvisiace postupy ich prípravy a schvaľovania a úloha generálneho sekretariátu vlády a ministerstva spravodlivosti pri zabezpečovaní udržiavania prístupu a celkovej kontroly kvality.

412

Reforma 1. Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien s cieľom zabezpečiť uverejnenie úplného znenia zákonov po zmenách a doplneniach

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti zákona na uverejnenie úplného znenia zákonov po zmenách a doplneniach

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Zmeny zákona č. 24/2000 o legislatívnej technike zabezpečia uverejnenie úplného znenia zákona po jeho zmene a doplnení, ktoré sa v súčasnosti nevykonáva systematicky.

413

Reforma 2. Posilnenie strategického riadenia v oblasti klímy, trvalo udržateľného rozvoja a environmentálnych politík

Míľnik

Fungovanie medziinštitucionálneho klimatického výboru

Operácia medziinštitucionálneho klimatického výboru

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Výbor pre zmenu klímy sa v súlade so svojím navrhovaným mandátom sústredí na i) stanovenie ročných prioritných politík v oblasti zmeny klímy v súlade s cieľmi európskej zelenej dohody a harmonogramom, ktorý Rumunsko prijalo prostredníctvom národného integrovaného plánu v oblasti energetiky a zmeny klímy (PNIESC), ii) na koordináciu, monitorovanie a hodnotenie orgánov zodpovedných za vykonávanie politík a opatrení v rámci činností PNIESC, iii) schválenie ukazovateľov na meranie záväzkov Rumunska v oblasti klímy. Priority výboru sa stanovia a stanovia na jeho schôdzach, ktoré môžu mať legislatívnu, finančnú alebo fiškálnu povahu, súvisieť s rozvojom verejných politík pre ekologické investície alebo stanoviť metodický alebo administratívny rámec. Priority každoročne formálne schvaľuje vláda a prijíma sa akčný plán týkajúci sa krokov na dosiahnutie každej navrhovanej priority, jasné lehoty na realizáciu každého kroku a zodpovedné inštitúcie.

415

Reforma 2. Posilnenie strategického riadenia v oblasti klímy, trvalo udržateľného rozvoja a environmentálnych politík 

Míľnik

Vytvorenie úlohy expertov v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a príprava programu odbornej prípravy

Ustanovenie v právnom akte, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti úlohy expertov na trvalo udržateľný rozvoj a potvrdzuje sa akreditácia programu odbornej prípravy pre odborníkov v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Míľnik si vyžaduje nadobudnutie účinnosti právnych aktov, v ktorých sa stanoví úloha „experta na udržateľný rozvoj“ vo verejnej správe. Odborníci na trvalo udržateľný rozvoj absolvovali akreditovaný program odbornej prípravy.

416

Reforma 3.  Modernizácia riadenia ľudských zdrojov vo verejnom sektore

Míľnik

Pilotné výberové konanie a organizácia výberového konania na prijímanie štátnych zamestnancov na vnútroštátnej úrovni

Uverejnená správa o následnej analýze pilotného výberového konania.

Realizácia výberového konania na prijímanie štátnych zamestnancov na vnútroštátnej úrovni

 

 

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Po uskutočnení pilotného výberového konania a uverejnení sprievodnej analýzy ex post sa zavádza a používa nový postup prijímania zamestnancov do vnútroštátnej verejnej služby.

418

Reforma 3. Modernizácia riadenia ľudských zdrojov vo verejnom sekte

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na prijatie rámcov riadenia ľudských zdrojovkompetencií na základe zásluhústrednej verejnej správe

Kópie právnych aktov, ktorými sa prijímajú rámce riadenia ľudských zdrojov a kompetencií v ústrednej verejnej správe založené na zásluhách

 

 

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Nadobúdajú účinnosť právne akty na podporu kariérneho rastu štátnych zamestnancov a riadenia zmluvných zamestnancov na základe zásluh. Prijíma sa rámec kompetencií pre postupy rerutimentu a hodnotenia výkonnosti v ústrednej verejnej správe.

420

Reforma 4. Vytvorenie spravodlivého systému jednotnej mzdy vo verejnom sektore

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti nového právneho rámca o odmeňovaní zamestnancov vo verejnom sektore

Ustanovenie právnych aktov o odmeňovaní zamestnancov vo verejnom sektore, v ktorom sa uvádza nadobudnutie jeho účinnosti

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

V nových právnych aktoch o odmeňovaní zamestnancov verejného sektora sa stanoví jednotná metodika výpočtu s cieľom zabezpečiť fiškálne udržateľný, spravodlivý a výkonnostný mzdový systém.

Úrovne základných miezd vo verejnom sektore zavedené v auguste 2025 zostanú nezmenené a budú východiskovým bodom pre návrh reformy.

V roku 2027 nominálne zvýšenie celkových mzdových nákladov nepresiahne rast nominálneho HDP na rok 2027, ako predpokladá Európska komisia vo svojej prognóze z jari 2026. Takisto musí byť v súlade s cieľom MTFSP znížiť mzdové náklady vo verejnom sektore ako podiel na HDP v období 2024 až 2031 aspoň o 1,5 percentuálneho bodu. Reformou sa podporí cieľový deficit verejných financií na rok 2027 vo výške 5,3 % HDP uvedený v revidovanom odporúčaní Rady podľa článku 126 ods. 7 ZFEÚ.

Navrhovaná metodika prepočtu platov je založená na:

-jednotnú klasifikačnú štruktúru pre všetky profesijné rodinyrevidované poradie pracovných miest vo verejnom sektore navrhnuté na základe analytickej metodiky hodnotenia pracovných miest;

-jednotná platová stupnica pre verejný sektor zodpovedajúca všetkým pracovným miestam vo verejnom sektore, na ktoré sa vzťahuje súčasný zákonodmeňovaní (rámcový zákon č. 153/2017);

-revízia systému pohyblivej odmeny, ktorá sa vzťahuje na všetky mzdové práva mimo základného platu,obmedzenie výšky odmien na 20 % základného platu na úrovni každého hlavného povoľujúceho úradníka.

Nové právne akty zahŕňajú inštitucionálne mechanizmy na zabránenie ad hoc zvýšeniam základnej a pohyblivej zložky miezd. V právnych aktoch sa jasne stanoví spoločný inštitucionálny mandát a zodpovednosť ministerstva práce a ministerstva financií za navrhovanie, presadzovanie, monitorovanie, riadenie a revíziu mzdovej politiky vo verejnom sektore. V právnych aktoch sa vymedzí plán vývoja základných úrovní miezd pre každú pracovnú rodinu na nasledujúcich päť rokov.

421

Reforma 5. Zabezpečenie nezávislosti súdnictva, zvýšenie jeho kvality a efektívnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa schvaľuje stratégia rozvoja súdnictva na roky 2022 – 2025

Ustanovenie v rozhodnutí vlády, v ktorom sa uvádza prijatie stratégie rozvoja súdnictva

 

 

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Ministerstvo spravodlivosti pripravuje novú stratégiu na základe interných analýznávrhov prijatých počas procesu verejných konzultácií, po ktorých sa stratégia schválinadobudne účinnosť.
Stratégia pozostáva
dvoch pilierov:

1. prvý pilier sa týka politík na posilnenie nezávislosti súdnictva a právneho štátu. Výsledky politík týkajúcich sa posilnenia právneho štátu sa objektívne posudzujú prostredníctvom osobitných ukazovateľov výsledkov, ktoré sa vypracujú v rámci stratégie. Opatrenia a ukazovatele sa vypracujú so zreteľom na zistenia uvedené v správe o právnom štáte.

2. Druhý pilier zahŕňa politiky na posilnenie inštitucionálnej kapacity, pokiaľ ide o zdroje, procesy a riadenie, a zahŕňa politiky týkajúce sa kvality a efektívnosti služieb v súdnictve, ako napríklad: a) efektívne využívanie ľudských zdrojov (napr. pracovné zaťaženie); b) politiku optimalizácie súdnej infraštruktúry vrátane fyzickej infraštruktúry; C) digitálna transformácia – prostredníctvom týchto opatrení:

-digitálna interakcia strany sporuakéhokoľvek zainteresovaného subjektu so súdnictvom,

-elektronický podpiselektronická pečať.

-dostupnosť zlepšenej dátovej komunikácie pre elektronický spis (čo je pre účastníkov konania možnosť elektronického prístupusúdnym spisom).

-vypracovanie medzisúdnej odvetvovej stratégie digitalizácie fyzického archívu.

Pokrok pri vykonávaní stratégie sa monitoruje a posudzuje pomocou súboru ukazovateľov vypracovaných na základe objektívnych zdrojov, ako je porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície, správa ES o právnom štáte.

422

Reforma 5. Zabezpečenie nezávislosti súdnictva, zvýšenie jeho kvality a efektívnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa menia právomoci Národnej agentúry pre správu zaisteného majetku

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti zákona o zmene právomocí Národnej agentúry pre správu zaisteného majetku

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Legislatívnym aktom sa transponuje smernica (EÚ) 2019/1153, ako aj zavádza niekoľko zmien týkajúcich sa predĺženia inštitucionálneho mandátu, pričom sa riešia otázky, ako sú: správa a zhodnocovanie zaisteného majetku a spolupráca s inými príslušnými orgánmi v procese vymáhania škôd.

423

Reforma 5. Zabezpečenie nezávislosti súdnictva, zvýšenie jeho kvality a efektívnosti

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákonov o justícii (zákony o postavení sudcov, súdnej organizácie, Vyššej súdnej rady)

Ustanovenie v každom zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie jeho účinnosti

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Nové zákony o justícii zabezpečia väčšiu  nezávislosť sudcov a prokurátorov, prístup k povolaniu sudcu.

a kariérny postup z meritokratických dôvodov, zodpovednosť sudcov, ako aj ich ochrana pred akýmkoľvek zasahovaním a zneužívaním.

424

Reforma 5. Zabezpečenie nezávislosti súdnictva, zvýšenie jeho kvality a efektívnosti

Míľnik

Zmena trestného zákona a trestného poriadku

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Potrebné zmeny trestného zákona a trestného poriadku sa prijmú a nadobudnú účinnosť s cieľom zosúladiť ustanovenia trestného zákonníka a trestného poriadku, ktoré nadobudli účinnosť v roku 2014, s ústavnými ustanoveniami v súlade s príslušnými rozhodnutiami vnútroštátneho ústavného súdu o aspektoch ústavnosti nedávnych zmien trestného zákonníka a trestného poriadku.

426

Reforma 6. Zintenzívnenie boja proti korupcii

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa schvaľuje nová národná stratégia boja proti korupcii

Ustanovenie v rozhodnutí vlády, v ktorom sa uvádza prijatie protikorupčnej stratégie

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Všeobecné ciele novej protikorupčnej stratégie sú:
1. zníženie vplyvu korupcie na občanov;

(2) Posilnenie riadenia integrityadministratívnych kapacít na predchádzanie korupciiboj proti nej;
3. posilnenie integrity
prioritných oblastiach;
4. zlepšiť vykonávanie boja proti korupcii trestnoprávnymi
administratívnymi prostriedkami;
5. Zvýšiť vykonávanie protikorupčných opatrení.

Osobitnými cieľmi novej protikorupčnej stratégie sú:

1. odborná príprava odborníkov z praxe zapojených do predchádzania trestným činom proti životnému prostrediu a boja proti nim;

2. pridelenie potrebných zdrojov na optimálne fungovanie Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii (Národné riaditeľstvo pre boj proti korupcii), podpornej štruktúry Európskej prokuratúry, technickej služby a posilnenia príslušníkov justičnej polície;

3. podpora zjednocovania súdnej praxeoblasti korupcie.tejto súvislosti NAD vykoná analýzu súdnej praxe týkajúcej sa prípadov korupcie.
V novej stratégii sa stanovia nové prioritné oblasti: environmentálna korupcia, prepojenie medzi korupciou
organizovanou trestnou činnosťouintegrita pri ochrane kultúrnych statkov. Preskúma aj právne predpisyoblasti bezúhonnosti,preto sa vykonajú možné zlepšenia, pokiaľ ideosobitné právne predpisy týkajúce sa:

— konflikty záujmov, nezlučiteľnosť,

— majetkové priznanie;

— otáčavé dvere (pantouflage);

— poradca pre etiku,

— všeobecná norma pre zverejňovanie informácií verejného záujmu ex officio na úrovni ústredných a miestnych verejných orgánov (s cieľom zabezpečiť konzistentnosť žiadosti).

427

Reforma 6. Zintenzívnenie boja proti korupcii

Cieľ

Zvýšenie hodnoty zaisteného majetku spravovaného Národnou agentúrou pre správu zaisteného majetku

 

Percentuálny podiel (%)

0

50

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Dosiahne sa zvýšenie hodnoty zaisteného majetku spravovaného Národnou agentúrou pre správu zaisteného majetku. Východiskom pre tento cieľ je hodnota zabavených aktív spravovaných agentúrou v júni 2021 (približne 45 miliónov EUR).

429

Reforma 6. Zintenzívnenie boja proti korupcii

Cieľ

Miera obsadenosti 85 % obsadených pozícií prokurátora Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii

Percentuálny podiel (%)

0

85

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Miera obsadenosti 85 % obsadených pozícií prokurátora Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii.

430

Reforma 6. Zintenzívnenie boja proti korupcii

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona o ochrane oznamovateľov

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti zákona o ochrane oznamovateľov. Zákon transponuje smernicu (EÚ) 2019/1937 o ochrane osôb, ktoré nahlasujú porušenia práva Únie, a obsahuje dodatočné ustanovenia špecifické pre vnútroštátny kontext s cieľom účinne riešiť otázky politiky bezúhonnosti.

431

Reforma 7. Aktualizácia právneho rámca pre bezúhonnosť verejnej služby

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti konsolidovaného zákona o bezúhonnosti

Ustanovenie zákona o nadobudnutí jeho účinnosti

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Konsolidovaný zákon o bezúhonnosti nadobúda účinnosť,

na základe predchádzajúceho hodnotenia a analýzy existujúcich právnych predpisov o bezúhonnosti.

432

Reforma 7. Aktualizácia právneho rámca pre bezúhonnosť verejnej služby

Míľnik

Schválené revidované právne akty o etike a správaní pre vládu

Ustanovenie v každom revidovanom právnom akte o etike a správaní pre vládu, v ktorom sa uvádza nadobudnutie jeho účinnosti

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Revidovaný etický a etický kódex:

-objasniť dôsledky súčasných ustanoveníkonflikte záujmov pre členov vlády;

-rozšíriť vymedzenie pojmu konflikt záujmov nad rámec osobných finančných záujmov;

-zaviesť požiadavku na zverejňovanie ad hocprípade, že dôjde ku konfliktu záujmov;

-zaviesť súbor obmedzení týkajúcich sa darov, pohostinstiev, výhodiných výhod pre členov vlády;

-zaviesť pravidlátom, ako členovia vlády spolupracujúlobistamiinými tretími stranami.

433

Reforma 8. Modernizácia a zefektívnenie vnútroštátneho systému verejného obstarávania

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zmeny vnútroštátnych právnych predpisov o opravných prostriedkoch (zákon č. 101/2016)

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona o opravných prostriedkoch

 

 

 PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Legislatívnou zmenou vnútroštátnych právnych predpisov o opravných prostriedkoch (zákon č. 101/2016) sa zavedie povinnosť podpísať zmluvu s víťazným uchádzačom bezprostredne po prijatí rozhodnutia Národnej rady pre riešenie sporov (CNSC) pred súdnym rozhodnutím v prípade sťažnosti proti rozhodnutiu Rady.

435

Reforma 8. Modernizácia a zefektívnenie vnútroštátneho systému verejného obstarávania

Cieľ

Miestne orgány využívajú centralizované orgány verejného obstarávania (CPB)

Počet centralizovaných orgánov verejného obstarávania (CPB) pre miestne orgány

3

7

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Pre miestne orgány sa konfigurujú štyri ďalšie centralizované orgány verejného obstarávania (CPB) a poskytnú sa im zdroje (ako sú kancelárske potreby, IT vybavenie a komunikačné služby) a know-how.

437

Reforma 8. Modernizácia a zefektívnenie vnútroštátneho systému verejného obstarávania

Míľnik

Systém elektronického systému verejného obstarávania (SEAP) je prepojený a interoperabilný s inými databázami.

Systém SEAP vzájomne prepojený a interoperabilný

 

 

 DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Systém elektronického systému verejného obstarávania (SEAP) musí byť prepojený a interoperabilný s inými databázami, napríklad: Národný úrad pre obchodný register, Národný bezpečnostný úrad, Národná agentúra pre fiškálnu správu, Národná agentúra pre verejné obstarávanie, Národná rada pre sťažnosti, ministerstvo vnútra, ministerstvo spravodlivosti. SEAP zahŕňa funkcie na používanie štandardných elektronických formulárov EÚ, elektronické hodnotenie ponúk, dynamické obstarávacie postupy s automatizovaným posudzovaním kvalifikácie a nástroje pre elektronické zmluvy, elektronickú fakturáciu, elektronické platby a riadenie zmlúv.

439

Reforma 9. Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti aktualizovaných právnych predpisov pre štátne spoločnosti

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona o štátnych podnikoch

 

 

 ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti zmeneného zákona č. 111/2016, ktorým sa odstraňujú všetky výnimky, a to aj pre štátne podniky na miestnej úrovni. Týmito zmenami sa i) oddelia regulačné a vlastnícke funkcie, ii) odstránia všetky priame alebo nepriame výhody, ktoré by mohli vyplynúť zo štátneho vlastníctva, či už z hľadiska trhových pravidiel/regulácií, financovania, zdaňovania alebo verejného obstarávania; iii) zabezpečia, aby sa každý štátom vlastnený podnik usiloval o dosiahnutie ziskovosti.

440

Reforma 9. Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

Míľnik

Sfunkčnenie pracovnej skupiny v centre vlády pre koordináciu a monitorovanie politiky správy a riadenia spoločností

Ustanovenie v rozhodnutí predsedu vlády, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti rozhodnutia predsedu vlády o organizácii a fungovaní osobitnej skupiny na generálnom sekretariáte vlády

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Na základe odporúčaní nezávislej skupiny odborníkov sa v súlade s normami OECD v oblasti správy a riadenia spoločností zriaďuje stála pracovná skupina, ktorá sa stáva funkčnou (t. j. s právnym mandátom a zdrojmi) s cieľom zabezpečiť monitorovanie uplatňovania noriem správy a riadenia spoločností, nesie konečnú zodpovednosť za zabezpečenie transparentného a súťažného výberového konania na schvaľovanie členov správnej rady, monitoruje, hodnotí, kontroluje a uverejňuje pravidelné podávanie správ o ukazovateľoch výkonnosti a presadzuje sankcie pre štátom vlastnené podniky, ktoré nedodržiavajú kľúčové ukazovatele výkonnosti.

441

Reforma 9. Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

Míľnik

Uverejnenie prehľadu monitorovania so zoznamom finančných a nefinančných kľúčových ukazovateľov výkonnosti (KPI) pre všetky štátom vlastnené podniky

Prehľad monitorovania uverejnený

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Osobitná skupina:

— identifikovať štandardné finančné a nefinančné kľúčové ukazovatele výkonnosti (KPI) na monitorovanie výkonnosti všetkých štátom vlastnených podnikov;

— schváliť finančné a nefinančné KPI pre všetky štátom vlastnené podniky,

— uverejniť prehľad monitorovania na podávanie správ a monitorovanie ročného pokroku pri dosahovaní kľúčových ukazovateľov výkonnosti pre všetky štátom vlastnené podniky.

441a

Reforma 9. Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

Míľnik

Uverejnenie hodnotenia všetkých štátom vlastnených podnikov na základe pokroku pri dosahovaní finančných a nefinančných KPI uvedených v prehľade

Hodnotenie všetkých štátom vlastnených podnikov uverejnené

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2023

Osobitná skupina vykoná a uverejní hodnotenie všetkých štátom vlastnených podnikov na základe KPI uvedených v prehľade ukazovateľov výkonnosti.

Hodnotenie pozostáva z:

— hodnotenie založené na finančných KPI pre všetky štátom vlastnené podniky, a zároveň

— hodnotenie založené na finančných aj nefinančných KPI pre štátom vlastnené podniky v pôsobnosti verejných orgánov na ústrednej úrovni.

Hodnotenie vychádza z metodiky posudzovania pokroku pri dosahovaní finančných a nefinančných KPI, ktorú vypracovala osobitná skupina.

Odporúčania týkajúce sa predaja alebo kótovania štátom vlastnených podnikov predkladá osobitná skupina na základe hodnotenia všetkých štátom vlastnených podnikov.

442

Reforma 9. Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

Cieľ

Zníženie dočasných menovaní riadiacich/dozorných orgánov o 50 % v prípade štátom vlastnených podnikov v pôsobnosti verejných orgánov na ústrednej úrovni a o 10 % v prípade štátom vlastnených podnikov v pôsobnosti verejných orgánov na miestnej úrovni

 

Percentuálny podiel (%)

0

60

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Počet dočasných vymenovaní do riadiacich/dozorných rád štátom vlastnených podnikov sa zníži o 50 % v prípade štátom vlastnených podnikov v pôsobnosti verejných orgánov na ústrednej úrovni a o 10 % v prípade štátom vlastnených podnikov v pôsobnosti verejných orgánov na miestnej úrovni.

Zníženie počtu dočasných vymenovaní sa vypočíta na základe východiskovej úrovne v roku 2020.

Zoznamy stálych a dočasných členov správnej rady všetkých štátom vlastnených podnikov a dátumy začiatku a konca ich mandátu sa poskytnú ako dôkaz na zníženie počtu dočasných vymenovaní.

443

Reforma 9. Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

Cieľ

Centrálne štátne spoločnosti kótované/prenajímané/reštrukturalizované v oblasti energetiky a dopravy

Počet

0

3

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Okrem kótovania aspoň 15 % akcií spoločnosti Hidroelectrica, na ktorú sa vzťahuje cieľ 122 v časti týkajúcej sa zložky Energetika, sa uvádzajú aspoň tri centrálne štátom vlastnené spoločnosti, ktoré sú kótované/najímané/reštruktúrované v oblasti energetiky a dopravy.

449

Investícia 4. Zvyšovanie schopnosti organizácií občianskej spoločnosti podporovať aktívne občianstvo, profesionálne sa zapájať do plánovania a vykonávania verejných politík v oblasti sociálnych práv, ktoré sa riešia v národnom pláne na podporu obnovy a odolnosti, a monitorovať súvisiace reformy

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov o sociálnom dialógu zabezpečujúcich zmysluplný a včasný sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie v súlade s odporúčaniami MOP

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona pre sociálny dialóg

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nadobudnutie účinnosti nového zákona o sociálnom dialógu, ktorý bol prerokovaný so sociálnymi partnermi. Zákon rieši nedostatky v procese sociálneho dialógu, ako sa zdôrazňuje v príslušnom odporúčaní pre jednotlivé krajiny, a je v súlade s odporúčaniami Medzinárodnej organizácie práce vydanými v apríli 2018 a uvedenými v odôvodnení 25 odporúčaní pre jednotlivé krajiny na rok 2020. Zákon tiež predpokladá revíziu definície hospodárskych odvetví ako základu pre kolektívnu zmluvu na úrovni odvetvia.

450

Investícia 5. Monitorovanie a vykonávanie plánu

Míľnik

Audit a kontroly: informácie na monitorovanie vykonávania plánu podpory obnovy a odolnosti

Audítorská správa potvrdzujúca funkcie registračného systému

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Pred prvou žiadosťou o platbu (s výnimkou predbežného financovania) musí byť zavedený a funkčný systém registrov na monitorovanie vykonávania plánu podpory obnovy a odolnosti.

Systém zahŕňa minimálne tieto funkcie:

a) zber údajov a monitorovanie dosahovania míľnikov a cieľov;

b) zhromažďovať, uchovávať a zabezpečovať prístup k údajom požadovaným v článku 22 ods. 2 písm. d) bodoch i) až iii) nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

451

Investícia 5. Monitorovanie a vykonávanie plánu

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti vládneho nariadenia, ktorým sa ustanovuje právny mandát ministerstva pre investície a európsky projekt (MIPE), ministerstva financií a orgánu auditu

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti mimoriadneho nariadenia vlády o finančnom, vykonávacom, kontrolnom a audítorskom mechanizme vrátane jasného mandátu pre tri inštitúcie

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Nadobudnutie účinnosti vládneho nariadenia, ktorým sa ustanovuje inštitucionálny rámec pre národný plán podpory obnovy a odolnosti a činností vykonávaných inštitúciami, ktoré MIPE poverili právomoc a mandát vykonávať všetky úlohy monitorovania, overovania, kontroly a obnovy, vypracúvania a podpisovania žiadostí o platbu predložených Európskej komisii, vyhlásenia hospodáriaceho subjektu a zhrnutia auditu. V tom istom rámci sa MF poveria aj povinnosťami v súvislosti s podpísaním dohody o úvere a dohody o financovaní spolu s MIPE, ako aj s cieľom špecifikovať činnosti, ktoré orgán auditu vykonáva v rámci svojho mandátu pre národný plán podpory obnovy a odolnosti.

O.ZLOŽKA 15: Vzdelávanie

Tento komponent rumunského plánu obnovy a odolnosti pozostáva zo 6 čiastkových zložiek, ktoré riešia kľúčové výzvy vo vzdelávacom systéme. Čiastkové komponenty vyplývajú z projektu „Vzdelané Rumunsko“, ktorý je zastrešujúcou stratégiou reformy vzdelávacieho systému v Rumunsku. Čiastkové komponenty sú tieto:

I.Vzdelávaniestarostlivosťranom detstve: rozvoj jednotného, inkluzívnehokvalitného systému vzdelávaniastarostlivostiranom detstve, ktorým sa zlepší prístup osôb vo veku od 0 do 6 rokov,to na základe účinnej medziinštitucionálnej spoluprácemedziodvetvového koordinačného mechanizmu;

II.Predčasné ukončovanie školskej dochádzky: reformu povinnej školskej dochádzky zvýšením autonómie škôlcieľom predchádzať predčasnému ukončovaniu školskej dochádzkyznižovať ho prostredníctvom programov sociálneho začleneniaposkytovania rovnakých príležitostí;

III.Odborné vzdelávaniepríprava (OVP)duálne vzdelávanie: vytvorenie plnohodnotnej profesionálnej cesty pre vysokoškolské technické vzdelávanie;

IV.Digitalizácia vzdelávania: digitalizáciu vzdelávacieho procesu,to aj prostredníctvom zmien právneho rámca,cieľom umožniť integrované prístupyzlepšiť digitálne zručnosti pre študentov aj učiteľov;

V.Infraštruktúra: modernizácia infraštruktúry škôluniverzítmestskýchvidieckych oblastiach,to aj zmenouzjednodušením regulačného rámcacieľom zabezpečiť normy bezpečnostikvality šetrnéživotnému prostrediu;

VI.Riadenie škôl: reforma riadenia preduniverzitného vzdelávaniaprofesionalizácia jeho riadenia so zvýšenou autonómiou škôlcieľom zabezpečiť stabilitu, konzistentnosťkompetencie.

Komponent zahŕňa 6 reforiem a 18 investícií, ako aj všeobecnú reformu na prijatie právnych predpisov o vykonávaní projektu „vzdelané Rumunsko“.

Komponent prispeje k plneniu odporúčania pre Rumunsko, ktoré sa týka zlepšenia kvality a inkluzívnosti vzdelávania, najmä Rómov a iných znevýhodnených skupín, a zlepšenia zručností vrátane digitálnych, najmä zvýšením relevantnosti odborného vzdelávania a prípravy a vysokoškolského vzdelávania pre trh práce (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3, 2019). Zaoberá sa aj odporúčaním týkajúcim sa posilnenia zručností a digitálneho vzdelávania a zabezpečenia rovnakého prístupu k vzdelávaniu (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2, 2020).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

O.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1. Vypracovanie a prijatie balíka právnych aktov na uplatňovanie projektu „Vzdelané Rumunsko“

Cieľom tejto reformy je prijatie a nadobudnutie účinnosti balíka právnych aktov pre projekt „Vzdelané Rumunsko“, ktorý je zastrešujúcou stratégiou reformy vzdelávacieho systému Rumunska. Všetky následné reformy a investície sú neoddeliteľnou súčasťou tejto stratégie.

I.Vzdelávaniestarostlivosťranom detstve:

Reforma 2. Jednotný, inkluzívny a kvalitný systém vzdelávania v ranom detstve

Cieľom reformy je zlepšiť prístup detí k vzdelávaniu a starostlivosti v ranom detstve od narodenia až do začiatku základného vzdelávania.

Toto opatrenie pozostáva z prijatia medzisektorového rámcového programu pre služby vzdelávania v ranom detstve, v ktorom sa stanovujú povinnosti zúčastnených ministerstiev, ako aj z prijatia ročných operačných vykonávacích plánov a aktualizovaných právnych aktov pre služby vzdelávania v ranom detstve.

Investícia 1. Výstavba a vybavenie jaslí

Cieľom tejto investície je zvýšiť kapacitu systému vzdelávania v ranom detstve výstavbou jaslí.

Investícia pozostáva z výstavby a vybavenia jaslí.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 1a v úverovom úseku.

Investícia 2. Zriadenie, vybavenie a schvaľovanie doplnkových služieb pre znevýhodnené skupiny

Cieľom tejto investície je zvýšiť kapacitu systému vzdelávania v ranom detstve a jeho kvalitu poskytovaním služieb deťom zo znevýhodneného prostredia.

Investícia pozostáva zo zriadenia, vybavenia a schvaľovania doplnkových služieb pre deti vo veku 0 – 6 rokov.

Investícia 3. Rámcový program pre kontinuálnu odbornú prípravu odborníkov v oblasti služieb vzdelávania v ranom detstve

Cieľom tejto investície je profesionalizácia zamestnancov pracujúcich v službách vzdelávania v ranom detstve.

Investícia pozostáva z programov odbornej prípravy pre školiteľov, ako aj pre zamestnancov pracujúcich v štandardných a doplnkových službách vzdelávania v ranom detstve.

II.Predčasné ukončovanie školskej dochádzky:

Reforma 3. Reforma systému povinného vzdelávania s cieľom predchádzať predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky a znižovať ho

Cieľom tejto reformy je a) zaviesť mechanizmus včasného varovania vo vzdelávaní s cieľom znížiť absentérstvo, zlepšiť výsledky hodnotenia, dosiahnuť vyššiu mieru účasti na vnútroštátnych skúškach a vyšší percentuálny podiel žiakov, ktorí ukončia povinnú školskú dochádzku, a to prostredníctvom decentralizovaného prístupu a zvýšením autonómie škôl pri využívaní zdrojov; a b) prostredníctvom IT nástroja pre mechanizmus včasného varovania v oblasti vzdelávania monitorovať žiakov, ktorým hrozí predčasné ukončenie školskej dochádzky, a podporovať školy pri zhromažďovaní príslušných údajov, vykonávanie individualizovaných pracovných plánov a odbornej prípravy.

Tieto ciele sa dosiahnu nadobudnutím účinnosti rozhodnutia vlády o vykonávaní národného programu predčasného ukončenia školskej dochádzky do 31. decembra 2021 a rozšírením IT nástroja včasného varovania v oblasti vzdelávania na vnútroštátnej úrovni prostredníctvom ministerského výnosu, ktorý nadobudne účinnosť 31. decembra 2022.

Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.

Túto reformu doplnia 2 súvisiace investície:

Investícia 4. Podpora vzdelávacích zariadení so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

Cieľom tejto investície je znížiť mieru predčasného ukončenia školskej dochádzky.

Investícia pozostáva z poskytovania grantov školám s rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky s cieľom znížiť počet škôl so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky.

III.Odborné vzdelávaniepríprava (OVP)duálne vzdelávanie:

Investícia 5. Odborná príprava pre používateľov rumunského integrovaného vzdelávacieho informačného systému (SIIR) a IT nástroja mechanizmu včasného varovania (MATE) na zníženie miery predčasného ukončenia školskej dochádzky

Cieľom tejto investície, ktorá pozostáva z modulov odbornej prípravy, je pripraviť a poskytnúť odbornú prípravu pre rumunský integrovaný vzdelávací informačný systém (SIIR) a IT nástroj mechanizmu včasného varovania (IT nástroj MATE) v školách s cieľom znížiť mieru predčasného ukončenia školskej dochádzky.

Reforma 4. Vytvorenie plnohodnotnej profesionálnej dráhy pre vysokoškolské technické vzdelávanie

Cieľom tejto reformy je vytvoriť duálne vzdelávanie zamerané na potreby študentov a zosúladené s potrebami trhu práce, a to zvýšením počtu odborov, kvalifikácií a absolventov, ako aj sprístupnením úplnej vzdelávacej dráhy pre študentov zaregistrovaných v rámci dvojakého sekundárneho vzdelávania, aby mohli prejsť na programy tretieho stupňa vzdelávania (kvalifikácia 3 – 7).

Reforma pozostáva z nadobudnutiaúčinnosti právnych aktov týkajúcich sa metodiky organizovania úplnej dvojakej trasy s trvaním štyroch rokov s prístupom k terciárnemu vzdelávaniu.

Túto reformu dopĺňajú tri súvisiace investície 34 :

Investícia 6. Budovanie a vybavenie odborných kampusov v rámci regionálnych konzorcií

Cieľom tejto investície je zabezpečiť rovnaký prístup k odbornému vzdelávaniu a príprave, dôkladné partnerstvá s hospodárskymi subjektmi alebo inými partnermi s cieľom prispôsobiť OVP potrebám trhu práce.

Investícia pozostáva zo zriadenia regionálnych konzorcií na podporu zamestnávateľov, aby zohrávali aktívnu úlohu v oblasti odborného vzdelávania žiakov a študentov, a budovania integrovaných, vyšších stredných a univerzitných odborných kampusov pre odborné vzdelávanie a prípravu v rámci uvedených regionálnych konzorcií.

Investícia 14. Vybavenie praktických seminárov v školách odborného vzdelávania a prípravy

Cieľom tejto investície je vybaviť praktické semináre v školách OVP.

Investícia pozostáva z poskytovania podpory školám OVP.

IV.Digitalizácia vzdelávania:

Reforma 5. Prijatie právneho rámca pre digitalizáciu vzdelávania

Cieľom reformy je zabezpečiť potrebný právny rámec pre rozvoj digitálnych kompetencií žiakov vymedzením profilu kompetencií odborníkov v oblasti vzdelávania.

Reforma spočíva v nadobudnutí účinnosti právnych aktov na digitalizáciu vzdelávacích procesov a obsahu a na vykonávanie online hodnotení a v stanovení minimálnych a optimálnych noriem kvality online vzdelávacích činností a národného referenčného rámca na zvyšovanie digitálnych zručností žiakov preduniverzitnej prípravy.

Túto reformu doplnia štyri súvisiace investície 35 :

Investícia 8. Program odbornej prípravy v oblasti digitálnej pedagogiky pre pedagogických zamestnancov

Cieľom tejto investície je podporiť digitálne pedagogické zručnosti učiteľov.

Investícia pozostáva z programu odbornej prípravy pre učiteľov v oblasti digitálnej pedagogiky a digitálnych zručností.

Investícia 9. Digitálne vybavenie a technologické zdroje pre školy a mimoškolské vzdelávacie zariadenia

Cieľom tejto investície je sprístupniť digitálne vybavenie a technologické zdroje pre preduniverzitné školy a mimoškolské vzdelávacie zariadenia.

Investícia pozostáva zo zabezpečenia infraštruktúry a digitálneho vybavenia pre preduniverzitné školy a mimoškolské vzdelávacie zariadenia.

Investícia 16a. Digitalizácia univerzít a ich príprava na digitálne povolania budúcnosti

Cieľom tejto investície je zvýšiť digitálnu infraštruktúru a digitálne kompetencie študentov a univerzitných pedagogických pracovníkov.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 16 v úverovom segmente.

V.Infraštruktúra:

Reforma 6. Aktualizovaný regulačný rámec na zabezpečenie noriem pre dizajn, výstavbu a vybavenie šetrných k životnému prostrediu v systéme preduniverzitného vzdelávania

Cieľom tejto reformy je a) zvýšiť kvalitu a bezpečnosť vzdelávacieho prostredia vrátane regulácie učebných materiálov, nábytku a vybavenia laboratórneho vybavenia a technických dielní; a b) vypracovať a prijať právny rámec na podporu prechodu na zelené budovy v školách.

V súvislosti s prechodom na zelené a inteligentné budovy rumunské orgány aktualizujú právne predpisy týkajúce sa projektovania, vybavenia a prevádzky škôl vrátane predpisov o učebnom materiáli, nábytku a vybavení laboratórnych a vedeckých laboratórií a vypracujú metodiku prevádzky a organizácie zelených škôl.

Implementácia reformy sa dokončí do 30. júna 2022.

Túto reformu sprevádzajú 3 investície do školskej infraštruktúry 36 :

Investícia 10. Rozvoj siete zelených škôl a nákup ekologických minibusov

Cieľom tejto investície je zabezpečiť udržateľnosť preduniverzitných škôl prechodom na zelené školy a ekologickou mobilitou (elektrické minibusy).

Investícia pozostáva z renovácie siete udržateľných škôl šetrných k životnému prostrediu a nákupu školských minibusov na prepravu žiakov najmä z izolovaných lokalít vo vidieckych oblastiach.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 10a v úverovom segmente.

Investícia 11. Poskytovanie zariadení pre preduniverzitné triedy a školské vedecké laboratóriá/školské kabinety

Cieľom tejto investície je poskytnúť potrebné zariadenia na zabezpečenie noriem kvality na preduniverzitných školách, v krajských centrách zdrojov a vzdelávacích pomocných a mimoškolských vzdelávacích jednotkách.

Investícia pozostáva zo zabezpečenia potrebného vybavenia pre školské vedecké laboratóriá alebo školské skrine a triedy.

VI.Riadenie škôl:

Reforma 7. Reforma riadenia systému preduniverzitného vzdelávania a profesionalizácia riadenia

Cieľom tejto reformy je, aby školy profitovali z efektívnejšieho riadenia a väčšej autonómie.

Opatrenie pozostáva z uverejnenia analýzy riadenia systému preduniverzitného vzdelávania a pilotného programu pre školy.

Investícia 18. Program odbornej prípravy a koučingu pre riadiacich pracovníkov v oblasti vzdelávania

Cieľom tejto investície je poskytnúť podporu na profesionalizáciu riadenia vo vzdelávacom systéme.

Investícia pozostáva z odbornej prípravy a koučingu pre riadiacich pracovníkov v oblasti vzdelávania.

O.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Sekvenčné číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

opatrenia

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

452

Reforma 1. Vypracovanie a prijatie balíka právnych aktov na uplatňovanie projektu „Vzdelané Rumunsko“

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti balíka právnych aktov na uplatňovanie projektu „Vzdelané Rumunsko“

Ustanovenie v balíku právnych aktov, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti projektu „Vzdelané Rumunsko“

TRETÍ ŠTVRŤROK

2023

Balík právnych aktov zabezpečí uplatňovanie projektu „Vzdelané Rumunsko“.

Na účely prípravy balíka právnych aktov sa organizujú konzultácie so zainteresovanými stranami.

453

Reforma 2. Jednotný, inkluzívny a kvalitný systém vzdelávania v ranom detstve

Míľnik

— Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky, ktorou sa prijíma medzisektorový rámcový program

— Nadobudnutie účinnosti MO, ktorým sa upravuje zriadenie, organizácia a prevádzka doplnkových služieb vzdelávania v ranom detstve

— Ustanovenie v MO, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti medzisektorového rámcového programu

— Ustanovenie MO, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti nariadenia o zriadení, organizácii a prevádzke doplnkových služieb vzdelávania v ranom detstve

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Ministerským výnosom podpísaným ministrom školstva, ministrom práce a sociálnej ochrany, ministrom zdravotníctva a ministrom rozvoja, verejných prác a verejnej správy sa počas prvého roka programu prijme a sprevádzkuje medzisektorový rámcový program rozvoja jednotných, inkluzívnych a kvalitných služieb vzdelávania v ranom detstve.

Rozhodnutie o ministerskej vyhláške obsahuje:

-Medzisektorový rámcový program (ISFP) so zodpovednosťou každého ministerstva.

-Ročné operačné plány vykonávania (AOIP) na vykonávanie ISFP.týchto ročných plánoch sa vymedzia termínyzodpovednostiobjasnia aspekty spolupráce pri monitorovaní vykonávania týchto opatrení.

Ďalším krokom bude prijatie ministerského výnosu upravujúceho zriadenie, organizáciu a prevádzku doplnkových služieb vzdelávania v ranom detstve do 31. decembra 2022 s cieľom pripraviť spustenie grantového programu.

454

Reforma 2. Jednotný, inkluzívny a kvalitný systém vzdelávania v ranom detstve

Cieľ

Počet 0 – 3-ročných zapísaných do služieb vzdelávania v ranom detstve

 

Počet

22 506

32 506

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Počet 0 – 3-ročných zapísaných do služieb vzdelávania v ranom detstve sa v porovnaní so školským rokom 2019/2020 zvýši aspoň o 10000 detí. Cieľ sa vypočíta na základe informácií poskytnutých Národným štatistickým úradom.

456

Investícia 1. Výstavba a vybavenie jaslí

Míľnik

Podpis zmlúv s verejnými prevádzkovateľmi (obcami) na výstavbu, vybavenie a sprevádzkovanie 110 jaslí

Podpisovanie zmlúv

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Podpis zmlúv o službách vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve s územnou distribúciou.

Grantová schéma sa zakladá na týchto kritériách: I) existencia miestnej stratégie rozvoja týchto služieb; II) počet detí vo veku do 3 rokov v porovnaní s kapacitou pokrytia existujúcich služieb v okruhu maximálne 2/3 km; III) počet nevybavených žiadostí rodičov o tieto služby (najmenej 50); IV) analýzu potrieb, v ktorej sa zohľadnia osobitné potreby marginalizovaných komunít; v) novovybudované budovy musia byť v súlade s cieľom dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, čo sa zabezpečí prostredníctvom energetických certifikátov.

457

Investícia 1. Výstavba a vybavenie jaslí

Cieľ

Vybudované a vybavené jasle

Počet

0

80

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenia o prijatí dokončenia prác a osvedčenia o dodaní zariadenia, ktoré preukazujú, že 80 jaslí bolo postavených a vybavených.

459

Investícia 2. Zriadenie, vybavenie a schvaľovanie doplnkových služieb pre znevýhodnené skupiny

Cieľ

Doplnkové služby zriadené, vybavené a schválené krajskými školskými inšpektorátmi

Počet

0

25

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Najmenej 25 doplnkových služieb zriadených a vybavených, potvrdených potvrdeniami o prijatí, a schválených krajskými školskými inšpektorátmi, v priestoroch, ktoré poskytuje komunita/rôzne verejné a súkromné vzdelávacie zariadenia, zo vzdialených/znevýhodnených lokalít.

Každá doplnková služba musí mať dve triedy/skupiny. Doplnkové služby musia byť schopné poskytovať podporu vzdelávania na jednu službu pre najmenej 20 detí vo veku 0 až 6 rokov pre celkovo najmenej 500 podporovaných detí.

460

Investícia 3. Rámcový program pre kontinuálnu odbornú prípravu odborníkov v oblasti služieb vzdelávania v ranom detstve

Cieľ

Vyškolení účastníci

Počet

0

5420

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o účasti na kurze pre účastníkov troch programov odbornej prípravy:

—dva programy priebežnej odbornej prípravy pre 420 školiteľov: jeden program odbornej prípravy na uplatňovanie osobitného učebného plánu s modulmi pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov vrátane modulu digitálneho vzdelávania; jeden program odbornej prípravy pre školiteľov (z troch sektorov: sociálne služby, vzdelávanie a zdravotníctvo), monitorovať kvalitu služieb vzdelávania v ranom detstve;

—jeden program odbornej prípravy pre 5000 pedagogických a nepedagogických zamestnancov, ktorí pracujú v oblasti štandardných a doplnkových služieb vzdelávania v ranom detstve vrátane novozaložených služieb.

462

Reforma 3. Reforma systému povinného vzdelávania s cieľom predchádzať predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky a znižovať ho

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa ustanovuje vykonávanie národného programu na zníženie predčasného ukončovania školskej dochádzky

Ustanovenie v rozhodnutí vlády, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti národného programu na zníženie predčasného ukončovania školskej dochádzky

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Rozhodnutie vlády nadobúda účinnosť, ktorým sa vykonáva národný program na zníženie predčasného ukončovania školskej dochádzky vrátane vykonávania mechanizmu včasného varovania vo vzdelávaní v školách zahrnutých do programu, s časovo obmedzenými, dôkazmi podloženými a nákladovo efektívnymi cieľmi.

Národný program na vykonávanie mechanizmu včasného varovania vo vzdelávaní umožňuje integrovaný a systematický prístup na miestnej, regionálnej a vnútroštátnej úrovni.

463

Reforma 3. Reforma systému povinného vzdelávania s cieľom predchádzať predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky a znižovať ho

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu (MO) na používanie nástroja MATE na vnútroštátnej úrovni

Ustanovenie v MO, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti používania nástroja MATE na vnútroštátnej úrovni vo všetkých školách základného a nižšieho stredoškolského vzdelávania

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Ministerská vyhláška ustanoví používanie modulu MATE IT na vnútroštátnej úrovni. V module IT sa identifikujú riziká, zatiaľ čo národný program zahŕňa vzdelávacie jednotky s vysokým stupňom rizika predčasného ukončenia školskej dochádzky (miera mladých ľudí, ktorí nedokončili nižšie stredoškolské vzdelanie a nie sú ani v procese vzdelávania, ani odbornej prípravy), tie, ktoré dostávajú granty.

464

Investícia 4. Podpora vzdelávacích zariadení so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

Míľnik

Verejná výzva na predkladanie projektov na podporu študentov pri prechode z nižšieho do vyššieho sekundárneho vzdelávania na základe 5 ukazovateľov vymedzených v mechanizme včasného varovania vo vzdelávaní

Uverejnenie výzvy

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Výzva na predkladanie projektov na udeľovanie grantov vzdelávacím zariadeniam na podporu študentov pri prechode z nižšieho do vyššieho sekundárneho vzdelávania na základe 5 ukazovateľov vymedzených v mechanizme včasného varovania vo vzdelávaní. Všetky ukazovatele sa vypočítavajú na základe váhy, v ktorej sa analyzuje množstvo, t. j. počet študentov a učiteľov alebo kvalita, t. j. známky získané pri vnútroštátnom hodnotení.

Na základe indexu zraniteľnosti pri predčasnom ukončení školskej dochádzky boli školy MATE rozdelené do troch kategórií v závislosti od priority intervencie: vysoká, stredná a nízka. Vysoko prioritné vzdelávacie jednotky, ktoré si vyžadujú okamžitý zásah, sa považujú za vzdelávacie jednotky s celkovým počtom bodov od 3,5 do 5, ktoré majú niekoľko prvkov zraniteľnosti, ako je vysoký počet náhradných učiteľov, miera vysokej miery predčasného ukončenia štúdia, nízka miera účasti a slabé výsledky vnútroštátneho hodnotenia. Financovanie týchto škôl by malo byť prioritou.

Oprávnené činnosti zahŕňajú:

-pedagogicképodporné činnosti

-mimoškolské aktivity

-menšie prácenákupy tovaru,

-granty pre žiakov zo zraniteľných skupíncieľom zabezpečiť prechod od nižšieho sekundárneho vzdelávaniavyššiemu sekundárnemu vzdelávaniudokončiť povinnú školskú dochádzku,

-partnerstvámimovládnymi organizáciami na podporu a/alebo mimoškolské činnosti.

Školy sú zodpovedné za výsledky študentov a za pravidelné aktuálne informácie o dosiahnutom pokroku prostredníctvom prenosu týchto informácií do systému zberu údajov MATE.

465

Investícia 4. Podpora vzdelávacích zariadení so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

Cieľ

Vzdelávacie zariadenia, ktorým bol udelený grantový program (časť 1)

Počet

0

750

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

750 vzdelávacích zariadení dostáva granty na podporu študentov pri prechode z nižšieho do vyššieho sekundárneho vzdelávania na základe 5 ukazovateľov vymedzených v mechanizme včasného varovania vo vzdelávaní. Všetky ukazovatele sa vypočítavajú na základe váhy, v ktorej sa analyzuje množstvo, t. j. počet študentov a učiteľov alebo kvalita, t. j. známky získané pri vnútroštátnom hodnotení.

Na základe indexu zraniteľnosti pri predčasnom ukončení školskej dochádzky boli školy MATE rozdelené do troch kategórií v závislosti od priority intervencie: vysoká, stredná a nízka. Vysoko prioritné vzdelávacie jednotky, ktoré si vyžadujú okamžitý zásah, sa považujú za vzdelávacie jednotky s celkovým počtom bodov od 3,5 do 5, ktoré majú niekoľko prvkov zraniteľnosti, ako je vysoký počet náhradných učiteľov, miera vysokej miery predčasného ukončenia štúdia, nízka miera účasti a slabé výsledky vnútroštátneho hodnotenia. Financovanie týchto škôl by malo byť prioritou.

Oprávnené činnosti zahŕňajú:

-pedagogicképodporné činnosti

-mimoškolské aktivity

-menšie prácenákupy tovaru,

-granty pre žiakov zo zraniteľných skupíncieľom zabezpečiť prechod od nižšieho sekundárneho vzdelávaniavyššiemu sekundárnemu vzdelávaniudokončiť povinnú školskú dochádzku,

-partnerstvámimovládnymi organizáciami na podporu a/alebo mimoškolské činnosti.

Školy sú zodpovedné za výsledky študentov a za pravidelné aktuálne informácie o dosiahnutom pokroku prostredníctvom prenosu týchto informácií do systému zberu údajov MATE.

466

Investícia 4. Podpora vzdelávacích zariadení so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

Cieľ

Ďalšie vzdelávacie zariadenia, ktorým boli udelené granty

Počet

750

2300

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Ďalšie vzdelávacie zariadenia dostanú granty na podporu študentov pri prechode z nižšieho do vyššieho sekundárneho vzdelávania na základe piatich ukazovateľov vymedzených v mechanizme včasného varovania vo vzdelávaní.

Pri financovaní sa uprednostnia vzdelávacie jednotky s vysokou a strednou prioritou.

Oprávnené činnosti zahŕňajú napríklad:

-pedagogicképodporné činnosti;

-mimoškolské aktivity;

-menšie prácenákupy tovaru vrátane digitálnych zariadení;

-granty pre žiakovzraniteľných skupinách; alebo

-partnerstvámimovládnymi organizáciami na podporu a/alebo mimoškolské činnosti.

468

Investícia 4. Podpora vzdelávacích zariadení so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

Cieľ

Zníženie počtu škôl so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

Počet

2 300

1725

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Počet škôl so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky sa zníži o 575.

Index zraniteľnosti sa použije na potvrdenie zníženia o 25 % v skupine s vysokou a strednou prioritou intervencie s východiskovou hodnotou tesne pred pridelením časti 1 grantov.

469

Investícia 5. Odborná príprava pre používateľov rumunského integrovaného vzdelávacieho informačného systému (SIIIR) a IT nástroja mechanizmu včasného varovania (MATE) na zníženie miery predčasného ukončenia školskej dochádzky

Míľnik

Online kurz odbornej prípravy poskytovaný používateľom rumunského integrovaného vzdelávacieho informačného systému (SIIR) a IT nástroja MATE

Online kurz odbornej prípravy poskytovaný používateľom rumunského integrovaného vzdelávacieho informačného systému (SIIR) a IT nástroja MATE 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2025

Opis špecifikácií online kurzu odbornej prípravy pre používateľov IT nástroja SIIR a MATE. Počet účastníkov odbornej prípravy je viditeľný na stránke https://mate.edu.ro/harta-formare/. Moduly výcvikového kurzu musia byť prispôsobené na:

-potrebyzručnosti študentov (inkluzívne vzdelávanie), pedagogické prístupy zamerané na študentov, medzikultúrne kompetencieformatívne hodnotenie;

-zlepšenie podmienok vyučovania;

-poskytovanie odbornej prípravy na používanie počítačového modulu MATE,

-informačné kampane pre študentovučiteľov, ktoré by sa mohli prispôsobiť študentom zo znevýhodnených skupín;

-podporovať sociálno-emocionálne zručnosti študentov pri ukončení povinnej školskej dochádzky.

470

Reforma 4. Vytvorenie plnohodnotnej profesionálnej dráhy pre vysokoškolské technické vzdelávanie

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa schvaľuje metodika organizácie úplnej dvojakej trasy a nové kvalifikácie vyplývajúce z úplnej dvojakej trasy

Ustanovenie v rozhodnutí vlády, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti metodiky organizácie úplnej dvojakej trasy a nové kvalifikácie vyplývajúce z úplnej dvojakej trasy

 

 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Nová metodika:

-zamerať sa na zlepšenie výsledkov vzdelávaniaoblasti odborného vzdelávaniaprípravy (OVP);

-zabezpečiť úplnú vzdelávaciu dráhu pre študentov registrovanýchprogramoch duálneho stredoškolskéhotretieho stupňa vzdelávania (kvalifikácia 3 – 7).

-zabezpečiť súlad medzi úrovňami národného kvalifikačného rámca, aktmi vzdelávania/kvalifikácie, ktoré sa majú vydať, typom programov odborného vzdelávaniaprípravyRumunsku, prostredníctvom ktorých možno dosiahnuť úroveň kvalifikácie, referenčnými úrovňami európskeho kvalifikačného rámca, ako aj podmienkami prístupu zodpovedajúcimi každej úrovni kvalifikácie.

471

Reforma 4. Vytvorenie plnohodnotnej profesionálnej dráhy pre vysokoškolské technické vzdelávanie

Cieľ

Podiel študentov zapísaných na profesionálnu trasu vo vzťahu k počtu študentov stredných škôl

Percentuálny podiel (%)

17 %

22 %

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Zvýšenie podielu študentov zapísaných na profesionálnu trasu o päť percentuálnych bodov (napríklad študentov technického odborného vzdelávania, technologických stredných škôl vrátane úplnej duálnej trasy) vo vzťahu k počtu študentov stredných škôl vypočítanému na základe údajov vykázaných v SIIR. Východiskovým bodom pre výpočet zvýšenia je počet študentov zapísaných v školskom roku 2020 – 2021.

472

Investícia 6. Budovanie a vybavenie odborných kampusov v rámci regionálnych konzorcií

Cieľ

Päť integrovaných odborných areálov postavených a vybavených v rámci 5 regionálnych konzorcií

Počet

0

5

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

V rámci piatich regionálnych konzorcií sa vybuduje päť integrovaných odborných kampusov pre odborné vzdelávanie a prípravu. Každé z piatich regionálnych konzorcií pozostáva aspoň z týchto typov subjektov: miestne verejné orgány, miestne podniky, odborné a technické školy, technické univerzity.

Novovybudované integrované odborné areály musia byť v súlade s cieľom dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka na budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, čo sa potvrdí energetickými certifikátmi.

Každý integrovaný odborný areál musí byť vybavený pre digitálne dielne, čo potvrdzujú potvrdenia o prijatí.

477

Reforma 5. Prijatie právneho rámca pre digitalizáciu vzdelávania

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu (MO) s cieľom zabezpečiť normy na vybavenie škôl technologickým vybavením a zdrojmi na vzdelávacie účely online a zabezpečiť udržateľný vplyv navrhovaných investícií

Ustanovenie v MO, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca pre normy pre zariadenia

 

 

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

V novej ministerskej vyhláške sa vymedzia minimálne normy technického vybavenia škôl s cieľom zabezpečiť kvalitu vzdelávacích činností vykonávaných vo virtuálnom prostredí a prostredníctvom virtuálnych technológií.

478

Reforma 5. Prijatie právneho rámca pre digitalizáciu vzdelávania

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa stanovuje profil budúceho učiteľa v oblasti digitálnej kompetencie a ako posudzovať digitálnu kompetenciu v rámci školských skúšok

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu, ktorým sa stanovuje profil budúceho učiteľa z hľadiska digitálnych kompetencií a posudzovania digitálnych kompetencií

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

V novom zákone, v ktorom sa stanovuje profil budúceho učiteľa v oblasti digitálnej kompetencie a ako posudzovať digitálnu kompetenciu v rámci školských skúšok, sa:

-Stanoviť profil digitálnych zručností odborníka vo vzdelávaní, ako aj mechanizmus potvrdzovania digitálnej kompetencie učiteľovrámci školských skúšoksúladeeurópskym rámcom digitálnych kompetencií pedagógov 37 .

-Začleniť do rámcového plánu vzdelávania psycho-pedagogickémagisterské programy odbornej prípravy na rozvoj digitálnych zručností budúcich učiteľovna oboznámenie samodernými vyučovacími metódamitechnikamirámci DigCompEduich využívanie.

-Vytvoriť rámec pre školskú inšpekciu (monitorovaniehodnotenie virtuálnych vyučovacích činností).

Stanoviť metodiky hodnotenia online prostredia, výsledkov študentov v škole vrátane vytvorenia platformy na bezpečné hodnotenie kompetencií žiakov.

479

Reforma 5. Prijatie právneho rámca pre digitalizáciu vzdelávania

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktorými sa stanovuje národný referenčný rámec digitálnych zručností pre preduniverzitné vzdelávanie

Ustanovenie v právnom akte, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti národného referenčného rámca digitálnych zručností

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktorými sa stanoví národný referenčný rámec na zvyšovanie digitálnych zručností žiakov preduniverzitným vzdelanímsúladeDigComp: Európsky rámec digitálnych kompetencií pre občanov 38 .

480

Investícia 8. Program odbornej prípravy v oblasti digitálnej pedagogiky pre pedagogických zamestnancov

Cieľ

Učitelia vyškolení v oblasti digitálnej pedagogiky a digitálnych zručností

Počet

0

100 000

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o účasti na programoch odbornej prípravy v oblasti digitálnej pedagogiky a zručností pre najmenej 100000 učiteľov vrátane učiteľov z vidieckych a znevýhodnených oblastí.

482

Investícia 9. Zabezpečenie digitálneho vybavenia a technologických zdrojov pre školy a mimoškolské vzdelávacie zariadenia

Míľnik

Školy a mimoškolské vzdelávacie zariadenia vybavené technologickými zdrojmi

Školy a mimoškolské vzdelávacie zariadenia vybavené technologickými zdrojmi

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Potvrdenia o prijatí preukazujúce dodanie a uvedenie vybavenia do prevádzky do škôl a mimoškolských vzdelávacích zariadení:

-Aspoň 4300 vybavených novými technologickými zdrojmi pre IT laboratóriá.

-Aspoň 3600 vybavených novou technologickou infraštruktúrouvybavením.

-Zakúpených najmenej 1100 inteligentných laboratórií.

485

Reforma 6.

Aktualizovaný regulačný rámec na zabezpečenie noriem v preduniverzitnom vzdelávaní šetrných k životnému prostrediu, výstavby a vybavenia

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti zmien legislatívneho rámca na zvýšenie kvality vzdelávacieho prostredia

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti nového legislatívneho rámca na zvýšenie kvality vzdelávacieho prostredia

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

V súvislosti s prechodom na zelené a inteligentné budovy je potrebné reformovať regulačný rámec pre dizajn, vybavenie a prevádzku škôl. Nový zákon zahŕňa:

-Pravidlá navrhovaniaprevádzky budov pre školystredné školy (Normative 010/1997);

-Aktualizácia/návrh minimálnych dotácií aktualizáciou týchto legislatívnych aktov: Minimálna dotácia pre triedyaž VIII, schválená ministerskou vyhláškou 3486/2006, Pravidlá minimálneho vybavenia pre základné vzdelávanie ministerskou vyhláškou 3263/2006, predškolské normypredpisy, príloha 1 Normy pre učebné materiály0 príloha 2normách minimálneho vybavenia, schválená ministerskou vyhláškou 3850/2010.

Regulačný rámec na realizáciu investícií do prechodu na ekologické budovy dopĺňajú predpisy o fungovaní ekologických škôl a metodiky prevádzky a organizácie zelených škôl vrátane prispôsobených učebných osnov, ktorými sa stanovia vyučovacie body na podporu správania študentov, ktoré rešpektujú prírodné prostredie.

486

Investícia 10. Rozvoj siete zelených škôl a nákup ekologických minibusov

Míľnik

Dodávka elektrických minibusov

Dodané elektrické minibusy

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Potvrdenia o prijatí na úrovni kraja, ktoré preukazujú dodanie 1218 elektrických minibusov na prepravu študentov.

487

Investícia 10. Rozvoj siete zelených škôl a nákup ekologických minibusov

Cieľ

Zrekonštruovaný preduniverzitný školský priestor

Číslo m2

0

18289

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenia o prijatí dokončenia prác potvrdzujú, že aspoň 18 289 m 2preduniverzitných školských priestorov bolo zrenovovaných. Renovačné práce môžu okrem iného zahŕňať tepelnú izoláciu, solárne panely, laboratóriá prírodných vied, zelené plochy alebo zariadenia na selektívny zber odpadu.

Renovované oblasti musia priniesť zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % v porovnaní so stavom pred obnovou, čo sa preukáže prostredníctvom energetických certifikátov.

489

Investícia 11. Poskytovanie zariadení pre preduniverzitné triedy a školské vedecké laboratóriá/školské kabinety

Míľnik

Podpísanie zmlúv o financovaní montáže tried s nábytkom

Podpísanie zmlúv o financovaní montáže tried s nábytkom

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Podpísanie zmlúv o financovaní vybavenia tried preduniverzitných škôl, župných centier pre zdroje a pomoc pri vzdelávaní a mimoškolských vzdelávacích jednotiek zo školskej siete na základe minimálnych noriem pre vybavenie tried/laboratórií/školských seminárov. S cieľom zabezpečiť ich súlad vydáva ministerstvo školstva príjemcom odporúčania týkajúce sa technických špecifikácií, ktoré sa majú zahrnúť do špecifikácií.

Uprednostnia sa vzdelávacie zariadenia, ktoré za posledných päť rokov nevyužili tento typ investícií.

490

Investícia 11. Poskytovanie zariadení pre preduniverzitné triedy a školské vedecké laboratóriá/školské kabinety

Míľnik

Podpísanie zmlúv o financovaní vybavenia školských vedeckých laboratórií/školských kabinetov

Podpísanie zmlúv o financovaní na vybavenie školských vedeckých laboratórií/školských kabinetov

TRETÍ ŠTVRŤROK

2022

Podpísanie zmlúv o financovaní na vybavenie vedeckých laboratórií/školských kabinetov preduniverzitných škôl, krajských centier zdrojov a vzdelávacích pomocných a mimoškolských vzdelávacích jednotiek zo školskej siete na základe minimálnych noriem pre vybavenie tried/laboratórií/školských kabinetov. S cieľom zabezpečiť ich súlad vydáva ministerstvo školstva príjemcom odporúčania týkajúce sa technických špecifikácií, ktoré sa majú zahrnúť do špecifikácií.

Všetky školské skrine a vedecké laboratóriá okrem laboratórií ITC musia byť vybavené nábytkom, materiálmi a vybavením na didaktické použitie na základe noriem podpory schválených v rámci reformy 6.

Uprednostnia sa vzdelávacie zariadenia, ktoré za posledných päť rokov nevyužili tento typ investícií a ktoré sa nachádzajú vo vidieckych oblastiach.

491

Investícia 11. Poskytovanie zariadení pre preduniverzitné triedy a školské vedecké laboratóriá/školské kabinety

Míľnik

Preduniverzitné triedy a vedecké laboratóriá/školské skrine vybavené

Preduniverzitné triedy a vedecké laboratóriá/školské skrine vybavené

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Potvrdenia o prijatí preukazujúce dodanie a uvedenie do prevádzky nábytku, materiálov a vybavenia na didaktické použitie na vybavenie 85000 tried a vedeckých laboratórií/školských kabinetov vzdelávacích zariadení.

494

Reforma 7. Reforma riadenia systému preduniverzitného vzdelávania a profesionalizácia riadenia

Míľnik

Podpísanie zmluvy o technickej pomoci na vypracovanie akčného plánu reformy správy vecí verejných vrátane programu odbornej prípravy a odborného poradenstva pre manažérov a inšpektorov

Podpísanie zmluvy

 

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Reforma riadenia sa zakladá na funkčnej analýze systému odborného vzdelávania a prípravy a uskutočňuje sa na dvoch úrovniach: I Reforma riadenia a

II. Decentralizácie

Ministerstvo školstva uzavrie zmluvu o externej technickej pomoci pre:

-analýzu súčasného riadenia systému preduniverzitného vzdelávania;

-poskytovanie odporúčaníplánu na zlepšenie riadenia škôl prostredníctvom pilotného programu;

-poskytovanie usmernení pre návrh programu odbornej prípravyodborného poradenstva.

S cieľom zvýšiť kapacitu systému riadenia preduniverzitného vzdelávania a zvýšiť nezávislosť škôl sa vypracuje plán opatrení.

495

Reforma 7. Reforma riadenia systému preduniverzitného vzdelávania a profesionalizácia riadenia

Míľnik

Analýza riadenia systému preduniverzitného vzdelávania a uverejnený akčný plán

Analýza riadenia systému preduniverzitného vzdelávania a uverejnený akčný plán

 

 

 

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Na základe analýzy a odporúčaní vonkajšej technickej pomoci poskytnutej na reformu riadenia systému preduniverzitného vzdelávania sa uverejní akčný plán. Následne sa vykonajú tieto opatrenia:

-Preskúmanie metodiky prijímania riaditeľov škôl;

-Preskúmanie metodiky náboruhodnotenia školských inšpektorov na základe kritérií výkonnosti;

-Grantový program na podporu 60 škôl pri testovaní prístupuzvyšovaniu autonómie na úrovni škôl so zameraním na školské osnovy, riadenieriadenie.

497

Investícia 14. Vybavenie praktických seminárov v školách odborného vzdelávania a prípravy

Míľnik

Praktické semináre v školách odborného vzdelávania a prípravy vybavené

Praktické semináre v školách odborného vzdelávania a prípravy vybavené

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Osvedčenia o akceptácii preukazujúce dodanie a uvedenie do prevádzky vybavenia pre 500 praktických seminárov v školách OVP.

502

Investícia 16a. Digitalizácia univerzít a príprava na digitálne povolania budúcnosti

Cieľ

Podporované univerzity

Počet

0

60

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o prijatí preukazujú dodanie digitálnej infraštruktúry 60 univerzitám. Osvedčenia o účasti na programe na zlepšenie digitálnych zručností a centralizovaný zoznam účastníkov preukazujú realizáciu investícií do digitálnych zručností členov akademickej obce.

507

Investícia 18. Program odbornej prípravy a koučingu pre riadiacich pracovníkov v oblasti vzdelávania

Cieľ

Vyškolení pracovníci v oblasti riadenia vzdelávania

Počet

0

10 000

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o účasti na programoch odbornej prípravy a koučingu pre 10000 riadiacich pracovníkov v oblasti vzdelávania. Program odbornej prípravy poskytujú akreditovaní poskytovatelia odbornej prípravy.

O.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

I.    Vzdelávaniestarostlivosťranom detstve:

Investícia 1a. Výstavba a vybavenie jaslí

Cieľom tejto investície je zvýšiť kapacitu systému vzdelávania v ranom detstve výstavbou jaslí.

Investícia pozostáva z výstavby a vybavenia jaslí.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 1 v zložke nenávratnej finančnej podpory.

II.Odborné vzdelávaniepríprava (OVP)duálne vzdelávanie:

Investícia 13. Vybavenie IT laboratórií v školách odborného vzdelávania a prípravy (OVP)

Cieľom investície je podporiť digitálnu transformáciu škôl patriacich do siete OVP.

Investícia pozostáva z nákupu digitálneho vybavenia pre školy OVP.

III.Digitalizácia vzdelávania:

Investícia 16. Digitalizácia univerzít a ich príprava na digitálne povolania budúcnosti

Cieľom tejto investície je zvýšiť digitálnu infraštruktúru a digitálne kompetencie študentov a univerzitných pedagogických pracovníkov.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 16a do zložky nenávratnej finančnej podpory.

IV.Infraštruktúra:

Investícia 10a. Budovanie siete zelených škôl

Cieľom tejto investície je zabezpečiť udržateľnosť preduniverzitných škôl prostredníctvom prechodu na zelené školy.

Investícia pozostáva z budovania udržateľných škôl šetrných k životnému prostrediu.

Toto opatrenie dopĺňa investíciu 10 v zložke nenávratnej finančnej podpory.

Investícia 17. Zabezpečenie univerzitnej infraštruktúry (ubytovanie, jedálne, rekreačné zariadenia)

Cieľom tejto investície je výstavba a modernizácia troch typov infraštruktúr v univerzitných areáloch.

Investícia pozostáva z výstavby a modernizácie rekreačných a čítacích miest, jedální a ubytovacích miest v univerzitných areáloch.

   

   

O.4.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne

indikátory 
(pre míľniky)

Kvantitatívne

indikátory
(pre cieľové hodnoty)

Orientačný harmonogram

na vyplnenie

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

z

opatrenie

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

457a

Investícia 1a. Výstavba a vybavenie jaslí

Cieľ

Vybudované a vybavené jasle

Počet

0

30

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenia o prijatí dokončenia prác a osvedčenia o dodaní zariadenia, ktoré preukazujú, že bolo postavených a vybavených 30 jaslí.

488

Investícia 10a. Budovanie siete zelených škôl

Cieľ

Vybudovaný priestor novej zelenej školy

Číslo m2

0

32 764

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenia o prijatí dokončenia prác potvrdia, že zelené školy s celkovou plochou najmenej 32 764 m 2boli postavené.

Novovybudované zelené školy musia spĺňať cieľ dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka na budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, čo sa preukazuje prostredníctvom energetických certifikátov.

496

Investícia 13. Vybavenie IT laboratórií v školách odborného vzdelávania a prípravy (OVP)

Míľnik

Školy OVP vybavené digitálnym vybavením pre IT laboratóriá

Školy OVP vybavené digitálnym vybavením pre IT laboratóriá

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Potvrdenia o akceptácii preukazujúce dodanie a uvedenie do prevádzky digitálneho vybavenia a základnej infraštruktúry potrebnej na vybavenie vyučovania 500 IT laboratórií v školách OVP.

500

Investícia 16. Digitalizácia univerzít a príprava na digitálne povolania budúcnosti

Míľnik

Podpísanie zmlúv o grantoch pre inovačné technologické centrá na univerzitách

Podpisovanie zmlúv

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2022

Podpísanie zmlúv o grantoch pre 60 univerzít na financovanie integrovaných opatrení na zlepšenie digitálnej infraštruktúry a rozvoj kompetencií študentov a univerzitných pedagogických pracovníkov:

-sprevádzkovanie univerzitných digitálnych centier,

-programy odbornej prípravyoblasti digitálnych kompetencií,

-rozvoj podnikateľských zručností študentov pre digitálny sektor,

-programy profesijného poradenstva pre študentovcieľom vybrať si nové povolaniaoblasti IKT,

-programy odbornej prípravy pre nové zručnostioblasti výučby/hodnoteniahybridnom systéme,

rozvoj pokročilých digitálnych zručností pre 1000 vysokoškolských a magisterských študentov.

503

Investícia 17. Zabezpečenie univerzitnej infraštruktúry (ubytovanie, jedálne, rekreačné zariadenia)

Míľnik

Výstavba a modernizácia miest na rekreáciu a čítanie, jedální a ubytovacích miest

Výstavba a modernizácia miest na rekreáciu a čítanie, jedální a ubytovacích miest

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Výstavba 6131 miest na rekreáciu a čítanie, 130 jedální a 498 ubytovacích miest; a modernizácia 3565 miest na rekreáciu a čítanie, 1815 jedální a 10647 ubytovacích miest v univerzitných areáloch demonštrovaných prostredníctvom potvrdení o prijatí na dokončenie prác.

Obnovená infraštruktúra musí priniesť zvýšenie úspor primárnej energie o 30 % v porovnaní so stavom pred obnovou, čo sa preukáže prostredníctvom energetických certifikátov ex ante a ex post.

Novovybudovaná infraštruktúra musí byť v súlade s cieľom dosiahnuť dopyt po primárnej energii aspoň o 20 % nižší ako požiadavka na budovy s takmer nulovou spotrebou energie podľa vnútroštátnych usmernení, čo sa preukáže prostredníctvom energetických certifikátov.

Aspoň 40 % z celkového počtu 22786 rekreačných a čítacích priestorov, jedální a ubytovacích miest musí byť pre študentov zo znevýhodneného prostredia.

P.ZLOŽKA 16: REPowerEU

Cieľom kapitoly REPowerEU je prispieť k zníženiu závislosti od fosílnych palív v Rumunsku podporou zavádzania obnoviteľných zdrojov energie a obnov zameraných na energetickú efektívnosť, najmä so zameraním na najzraniteľnejších spotrebiteľov, a zvýšením kapacity elektrickej prenosovej siete integrovať obnoviteľné zdroje energie.

Komponent sa zaoberá odporúčaniami pre danú krajinu týkajúcimi sa zníženia celkovej závislosti od fosílnych palív, ktoré boli Rumunsku adresované v rokoch 2022 a 2023. Pomáha najmä urýchliť prechod na čistú energiu, najmä rýchlejším zavádzaním energie z obnoviteľných zdrojov a zlepšením kapacity siete s cieľom umožniť fungovanie novovybudovanej kapacity na trhu. Pomáha tiež zvýšiť tempo a ambície energetickej obnovy s cieľom zlepšiť energetickú efektívnosť fondu budov, a to aj poskytovaním lepšieho prístupu k informáciám a možnostiam udržateľného financovania. Napokon prispieva k poskytovaniu a nadobúdaniu zručností a kompetencií potrebných na zelenú transformáciu (odporúčania pre jednotlivé krajiny č. 3 2022 a 3 2023).

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením týkajúcim sa zásady „výrazne nenarušiť“ [C(2023) 6454 final].

P.1.    Opis reforieminvestíciírámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma 1: Vytvorenie právneho rámca pre využívanie štátnej pôdy ako oblastí zrýchlenia investícií do OZE

Cieľom tejto reformy je zaviesť osobitné právne akty a regulačný rámec pre oblasti zrýchlenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov s krátkymi a jednoduchými povoľovacími postupmi.

Reforma spočíva aj v podpise koncesných zmlúvoblastiach zrýchlenia po prvom kole postupov verejného obstarávania.

Reforma 2: Zriadenie jednotných kontaktných miest (OSS) na poskytovanie energetických poradenských služieb

Cieľom reformy je zriadiť špecializované úrady jednotného kontaktného miesta (OSS) pre poradenské služby v oblasti energetiky s cieľom zvýšiť informovanosť a uľahčiť obnovu zameranú na energetickú efektívnosť a zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov medzi vlastníkmi domov.

Reforma pozostáva zo zriadenia fyzických kancelárií a online kontaktného miesta na zefektívnenie procesu dokumentácie pre tieto obnovy a inštalácie obnoviteľných zdrojov energie.

Investícia 2: Nové kapacity na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Cieľom investície je inštalácia kapacity na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.

Investícia pozostáva z inštalácie kapacity 950 MW z obnoviteľných zdrojov energie.

Investícia 4: Schéma grantových poukazov na urýchlenie zavádzania energie z obnoviteľných zdrojov v domácnostiach

Cieľom investície je zvýšiť zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov tým, že sa vlastníkom domov poskytne finančná podpora.

Táto investícia pozostáva z distribúcie poukazov na inštaláciu nových systémov solárnych panelov alebo systémov uskladňovania elektrickej energie.

Investícia 5: Digitalizácia a modernizácia vnútroštátnej elektrickej prenosovej sústavy

Cieľom investície je zvýšiť flexibilitu a riešiť úzke miesta elektrizačnej sústavy riadenej prevádzkovateľom prenosovej sústavy (PPS).

Investícia pozostáva z inštalácie solárnych panelov a zariadení na uskladňovanie elektrickej energie v energetických rozvodniach PPS s cieľom znížiť vlastnú spotrebu elektriny, nákupu vybavenia na skrátenie priemernej dĺžky zásahov v sieti PPS a vybavenia dátového centra.

Investícia 7: Schéma grantových poukazov na podporu zvyšovania energetickej efektívnosti domácností

Cieľom tejto investície je znížiť dopyt domácností po primárnej energii tým, že sa vlastníkom domov poskytne finančná podpora na kombinovanú obnovu zameranú na energetickú efektívnosť a inštaláciu solárnych panelov v rodinných bytových budovách len pre energeticky chudobné domácnosti a zraniteľných spotrebiteľov energie.

Investícia pozostáva z vyplatenia poukazov na obnovu ich domovov v oblasti energetickej efektívnosti.

Investícia 8: Rozdielové zmluvy

Cieľom tejto investície je podpora zavádzania kapacít veternej energie na pevnine počas kola prideľovania rozdielových zmlúv (CfD).

Táto investícia pozostáva z podpisu rozdielových zmlúv s úspešnými navrhovateľmi projektov (koneční príjemcovia).

P.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasledujúce. Počet

Opatrenie

Míľnik 
/Cieľ

Názov

Kvalitatívny ukazovateľ (pre čiastkové ciele)

Kvantitatívny ukazovateľ
v prípade cieľa

Čas

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

508

Reforma 1. Vytvorenie právneho rámca pre využívanie štátnej pôdy ako oblastí zrýchlenia investícií do OZE

Míľnik

Vybavenie pre agentúru pre štátne oblasti (ADS)

Dodané zariadenie

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Boli vydané dodacie osvedčenia pre toto vybavenie:

1. aspoň dva servery podporujúce nový výkonný digitálny systém a štyri prenosné počítače vybavené softvérmi (napríklad Self-CAD, TopoLT, DIGI I Terra);

2. aspoň štyri drony s vysielacími stanicami RTK;

3. aspoň štyri terénne vozidlá s nulovými emisiami.

509

Reforma 1. Vytvorenie právneho rámca pre využívanie štátnej pôdy ako oblastí zrýchlenia investícií do OZE

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov

Ustanovenie o nadobudnutí účinnosti

 

 

 

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Zmeny právnych a regulačných aktov nadobúdajú účinnosť a zavádzajú rámec pre využívanie štátnych pozemkov pod správou Agentúry pre štátne oblasti (ADS) ako oblastí zrýchlenia investícií do obnoviteľných zdrojov energie, okrem iného vrátane:

1.určenie oblastí zrýchlenia výroby energieobnoviteľných zdrojov na znehodnotenej pôde;

2.povoľovacie postupy povolené do šiestich mesiacov;

3.digitalizácia vydávania povolení (jednotné kontaktné miesto).

510

Reforma 1. Vytvorenie právneho rámca pre využívanie štátnej pôdy ako oblastí zrýchlenia investícií do OZE

Míľnik

Zriadenie jednotného vnútroštátneho registra pozemkov vo vlastníctve štátu

Zriadenie a prevádzka jednotného vnútroštátneho registra

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Zriadi sa jednotný vnútroštátny register pozemkov vo vlastníctve štátu, ktorý bude v prevádzke. Pôda sa klasifikuje na základe jasných kritérií klasifikácie a identifikácie kategórií využívania pôdy vrátane 84000 hektárov pôdy (predbežne identifikovanej ako znehodnotená/neproduktívna) označenej ako oblasti zrýchlenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov, pokiaľ nezávislé pedologické štúdie nepotvrdia nevhodnosť.

511

Reforma 1. Vytvorenie právneho rámca pre využívanie štátnej pôdy ako oblastí zrýchlenia investícií do OZE

Míľnik

Podpísanie koncesných zmlúv v oblastiach zrýchlenia

Podpisovanie zmlúv

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Po prvom kole postupov verejného obstarávania sa podpíšu zmluvy o koncesiách na pozemky na výstavbu novej výrobnej kapacity z obnoviteľných zdrojov energie v oblastiach zrýchlenia.

516

Investícia 4. Schéma grantových poukazov na urýchlenie zavádzania energie z obnoviteľných zdrojov v domácnostiach

Cieľ

Inštalácia solárnych panelov a systémov uskladňovania elektrickej energie domácnosťami

Počet poukazov

0

61 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vyplatenie poukazov na domácnosť sa preukazuje osvedčením o prijatí potvrdzujúcim inštaláciu solárnych panelov (s čistou kapacitou najmenej 3 kW) a/alebo systémov skladovania elektrickej energie (s využiteľnou kapacitou najmenej 5 kWh). Samostatné systémy uskladňovania elektrickej energie sú oprávnené na podporu len vtedy, ak vlastník domov už vlastní solárnu fotovoltickú sústavu s čistou kapacitou najmenej 3 kW.

523

Reforma 2. Zriadenie jednotných kontaktných miest (OSS) na poskytovanie energetických poradenských služieb

Míľnik

Nadobudnutie účinnosti právnych a regulačných aktov na zriadenie úradov jednotného kontaktného miesta na poskytovanie poradenských služieb v oblasti energetiky

Ustanovenie o nadobudnutí účinnosti

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Nadobudnutie účinnosti právnych a regulačných aktov, ktorými sa stanovuje rámec na zriadenie fyzických úradov jednotného kontaktného miesta, ktorých úlohou je poskytovať energetické poradenské služby vlastníkom domov.

Rámec stanovený právnymi aktmi obsahuje ustanovenia, v ktorých sa špecifikujú úlohy, riadenie a štruktúra financovania úradov jednotného kontaktného miesta.

524

Reforma 2. Zriadenie jednotných kontaktných miest (OSS) na poskytovanie energetických poradenských služieb

Cieľ

Odborná príprava zamestnancov jednotného kontaktného miesta

Počet

0

84

PRVÝ ŠTVRŤROK

2024

Osvedčenia o absolvovaní odbornej prípravy pre 84 zamestnancov OSS na vykonávanie rôznych úloh v kanceláriách OSS.

525

Reforma 2. Zriadenie jednotných kontaktných miest (OSS) na poskytovanie poradenských služieb v oblasti energetiky na obnovu zameranú na energetickú efektívnosť a výrobu energie z obnoviteľných zdrojov pre výrobcov-spotrebiteľov

Cieľ

Otvorenie fyzických kancelárií OSS

Počet

0

42

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

42 fyzických úradov OSS je pripravených na služby a otvorených pre občanov.

124

Investícia 2. Nové kapacity na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Míľnik

Otvorenie výzvy na predkladanie ponúk na projekty v oblasti výroby energie z obnoviteľných zdrojov (veterná a slnečná energia)

PRVÝ ŠTVRŤROK

2022

Uverejňuje sa výzva na predkladanie ponúk na výber projektov na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov (veterná a slnečná). Výberovými kritériami sa zabezpečí súlad s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ [C(2023) 6454 final]. Výzva je otvorená tak pre MSP, ako aj pre veľkých investorov.

125

Investícia 2. Nové kapacity na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Cieľ

Inštalovaný výkon a pripojený do siete

Megawatty (MW)

0

950

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Osvedčenia o prijatí inštalácie kapacity z obnoviteľných zdrojov (veternej a slnečnej energie) s výkonom najmenej 950 MW spolu s osvedčeniami o pripojení do sústavy sa vydávajú v súlade s podmienkami stanovenými v míľniku 124.

518

Investícia 5: Digitalizácia a modernizácia vnútroštátnej elektrickej prenosovej sústavy

Cieľ

Zníženie ročnej spotreby elektrickej energie

GWh

18

9

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Na inštaláciu solárnych fotovoltických panelov s výkonom 11,25 MW a kapacity na uskladňovanie energie 5 MW (v 29 rozvodniach) sa vydá(-ú) osvedčenie(-a) o prijatí, ku ktorému(-ých) sa priloží správa nezávislého experta osvedčujúca odhadované zníženie ročnej spotreby elektrickej energie o 50 % v porovnaní so základným scenárom z roku 2022.

520

Investícia 5: Digitalizácia a modernizácia vnútroštátnej elektrickej prenosovej sústavy

Cieľ

Priemerná dĺžka zásahov v sieti PPS

Percentuálny podiel (%)

100 %

50 %

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Správa nezávislého experta musí osvedčiť skrátenie priemerného trvania zásahov v sieti PPS, doplnené certifikátmi o dodávke a inštalácii tohto vybavenia: I) zariadenia na údržbu prenosových vedení a rozvodní (okrem iného vrátane meracích a riadiacich zariadení výkonových vedení, transformátorov, izolácie, elektrických uzemnení a mobilných vyvýšených pracovných plošín a žeriavov) a ii) softvéru na digitalizáciu služieb údržby (vrátane SCADA).

Všetky vozidlá musia mať spravidla nulové emisie. Ak však pre danú kategóriu nie je k dispozícii technológia s nulovými emisiami, použije sa len najlepšia dostupná nízkoemisná technológia.

522

Investícia 5: Digitalizácia a modernizácia vnútroštátnej elektrickej prenosovej sústavy

Míľnik

Používané dátové centrum

Zriadenie a používanie dátového centra

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Nezávislý znalecký posudok osvedčuje zriadenie dátového centra spolu s certifikátmi o dodaní a inštalácii vybavenia a softvéru (okrem iného vrátane: servery, smerovače, firewally, energetické kontajnery), analýza sieťovej prevádzky (okrem iného vrátane analyzátora premávky L2 – 7; štyri prístavy SFP; viacrežimové SFP a jednorežimové vysielače SFP) a bezpečnosť siete (okrem iného vrátane firewalls, PoE prepínačov, distribučných smerovačov).

529

Investícia 7. Schéma grantových poukazov na podporu zvyšovania energetickej efektívnosti domácností

Cieľ

Energetická obnova obydlí

Počet (byty)

0

13 351

TRETÍ ŠTVRŤROK

2026

Potvrdenie o prijatí dokončenia prác na renovačných prácach v prípade najmenej 13351 obydlí spolu s energetickými certifikátmi ex ante a ex post, ktoré preukazujú minimálne 30 % úspory primárnej energie na obydlie. Každá obnova zameraná na energetickú efektívnosť sa doplní inštaláciou solárnych panelov s čistou kapacitou najmenej 3 kW, ktoré sa napoja do siete.

Oprávnené sú len zraniteľné a chudobné domácnosti, ako aj obydlia v kategóriách energetickej účinnosti G, F, E alebo D. Obydlia zaradené do tried seizmického rizika RsI a RsII sú vylúčené z financovania intervencií v oblasti energetickej efektívnosti.

535

Investícia 8. Rozdielové zmluvy

Míľnik

Podpísanie rozdielových zmlúv pre projekty výroby obnoviteľnej elektrickej energie

Podpis rozdielových zmlúv

PRVÝ ŠTVRŤROK

2026

Podpísané zmluvy o rozdielovej zmluve na projekty výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov vo výške 350 088 169 EUR pre veterné zariadenia na pevnine.

P.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia 4a: Schéma grantových poukazov na urýchlenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach

Cieľom tejto investície je zvýšiť zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov tým, že sa vlastníkom domov poskytne finančná podpora.

Investícia pozostáva z distribúcie poukazov na inštaláciu nových systémov solárnych panelov alebo systémov uskladňovania elektrickej energie.

P.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Sekvenčné číslo

Opatrenie

Míľnik 
/Cieľ

Názov

Kvalitatívny ukazovateľ (pre čiastkové ciele)

Kvantitatívny ukazovateľ
v prípade cieľa

Čas

Opis každého míľnika a cieľa

Jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

516a

Investícia 4a. Schéma grantových poukazov na urýchlenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach

Cieľ

Inštalácia solárnych panelov a systémov uskladňovania elektrickej energie domácnosťami

Počet poukazov

0

61 000

DRUHÝ ŠTVRŤROK

2026

Vyplatenie poukazov na domácnosť sa preukazuje osvedčením o prijatí potvrdzujúcim inštaláciu solárnych panelov (s čistou kapacitou najmenej 3 kW) a/alebo systémov skladovania elektrickej energie (s využiteľnou kapacitou najmenej 5 kWh). Samostatné systémy uskladňovania elektrickej energie sú oprávnené na podporu len vtedy, ak vlastník domov už vlastní solárnu fotovoltickú sústavu s čistou kapacitou najmenej 3 kW.

 1.2 Odhadované celkové náklady na plán obnovy a odolnosti

Odhadované celkové náklady na revidovaný plán obnovy a odolnosti Rumunska predstavujú 21 410 527 593 EUR.

2. ODDIEL 2: FINANČNÁ PODPORA

2.1 Finančný príspevok

Splátky uvedené v článku 2 ods. 2 sú štruktúrované takto:

2.1.1 Prvá splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie

(Reforma alebo investície)

Míľnik/cieľ

Názov

146

C7.R2

Prechod na ciele EÚ v oblasti pripojenia do roku 2025 a stimulácia súkromných investícií do zavádzania sietí s veľmi vysokou kapacitou

M

Nadobudnutie účinnosti zákona o bezpečnosti sietí 5G

69

C4.R1

Udržateľná doprava, dekarbonizáciabezpečnosť cestnej premávky/
Rozvoj železničnej infraštruktúry
riadenie železničnej dopravy

M

Prijatie stratégie rozvoja železničnej infraštruktúry na roky 2021 – 2025 a uplatňovanie akčného plánu

113

C6.R1

Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

T

Vyraďovanie uhoľnej výrobnej kapacity

142

C7.R1

Vypracovanie jednotného rámca na vymedzenie štruktúry vládneho cloudového systému

M

Osobitná skupina na vykonávanie a monitorovanie zavedených a funkčných reforiem digitálnej transformácie a investícií

150

C7.R3
Zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti verejných
súkromných subjektov vlastniacich infraštruktúrukritickou hodnotou

M

Prijatie národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 – 2026

211

C8.R6

Reforma verejného dôchodkového systému

M

Technická pomoc v rámci zákazky poskytovaná subjektom, ktorý sa vyberie podľa vnútroštátnych právnych predpisov v oblasti verejného obstarávania

212

C8.R6

Reforma verejného dôchodkového systému

M

Nadobudnutie účinnosti ministerského nariadenia, ktorým sa zriaďuje monitorovací výbor poverený preskúmaním dôchodkového systému a politických zásahov do dôchodkového systému s podporou poskytovateľa technickej pomoci

220

C8.I2

Zlepšenie procesov daňovej a daňovej správy, a to aj prostredníctvom vykonávania integrovaného riadenia rizík

T

Počet registračných pokladníc pripojených k informačnému systému Národnej agentúry pre fiškálnu správu

366

C12.I1

Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

M

Prijatie kritérií na stanovenie priorít pre investície do integrovaných komunitných centier

426

C14.R6

Zintenzívnenie boja proti korupcii

M

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa schvaľuje nová národná stratégia boja proti korupcii

450

C14.I5

Monitorovanie a vykonávanie plánu

M

Audit a kontroly: informácie na monitorovanie vykonávania plánu podpory obnovy a odolnosti

451

C14.I5

Monitorovanie a vykonávanie plánu

M

Nadobudnutie účinnosti vládneho nariadenia, ktorým sa ustanovuje právny mandát ministerstva pre investície a európsky projekt (MIPE), ministerstva financií a orgánu auditu

462

C15.R3

Reforma systému povinného vzdelávania s cieľom predchádzať predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky a znižovať ho

M

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa ustanovuje vykonávanie národného programu na zníženie predčasného ukončovania školskej dochádzky

464

C15.I4

Podpora vzdelávacích zariadení s vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

M

Verejná výzva na predkladanie projektov na podporu študentov pri prechode z nižšieho do vyššieho sekundárneho vzdelávania na základe 5 ukazovateľov vymedzených v mechanizme včasného varovania vo vzdelávaní

Suma Instalmetu

2 037 146 414 EUR

2.1.2 Druhá splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie

(Reforma alebo investície)

Míľnik/cieľ

Názov

124

C6.I1

Nové kapacity na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

M

Otvorenie výzvy na predkladanie ponúk na projekty v oblasti výroby energie z obnoviteľných zdrojov (veterná a slnečná energia)

143

C7.R1

Vypracovanie jednotného rámca na vymedzenie štruktúry vládneho cloudového systému

M

Dokončená analýza možností vládnej architektúry cloudu

191

C8.R1

Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

M

Nadobudnutie účinnosti právneho rámca pre povinné zápisy právnických osôb poplatníkov do SPV (virtuálny súkromný priestor)

195

C8.R1

Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

M

Sfunkčnenie/schválenie spoločného akčného plánu Národnej agentúry pre fiškálnu správu a inšpekciu práce s cieľom predchádzať fenoménu sivých/čiernych pracovných únikov a obmedziť ho

213

C8.R6

Reforma verejného dôchodkového systému

M

Nadobudnutie účinnosti zmien regulačného rámca na zabezpečenie udržateľnosti dôchodkov v 2. pilieri

387

C13.R4

Zavedenie pracovných kariet a formalizácia práce v domácnosti

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov a ich vykonávacích predpisov pre systém poukážok pre pracovníkov v domácnosti

401

C14.R1

Zlepšenie predvídateľnosti a efektívnosti rozhodovacích procesov posilnením kapacity na koordináciu politík a analýzu vplyvu na úrovni vlády a koordinačných ministerstiev, ako aj posilnením nástrojov na zvýšenie kvality verejných konzultácií na všetkých úrovniach verejnej správy

M

Nadobudnutie účinnosti metodík a postupov na zlepšenie odôvodnenia verejnej politiky a plánovania a administratívneho zjednodušenia

404

C14.R1

Zlepšenie predvídateľnosti a efektívnosti rozhodovacích procesov posilnením kapacity na koordináciu politík a analýzu vplyvu na úrovni vlády a koordinačných ministerstiev, ako aj posilnením nástrojov na zvýšenie kvality verejných konzultácií na všetkých úrovniach verejnej správy

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu, ktorým sa sfunkční štruktúra na zabezpečenie vykonávania účinného regulačného mechanizmu kontroly kvality

421

C14.R5

Zabezpečenie nezávislosti súdnictva, zvýšenie jeho kvality a efektívnosti

M

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa schvaľuje stratégia rozvoja súdnictva na roky 2022 – 2025

430

C14.R6

Zintenzívnenie boja proti korupcii

M

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa transponuje smernica o ochrane oznamovateľov

433

C14.R8

Modernizácia a zefektívnenie vnútroštátneho systému verejného obstarávania

M

Nadobudnutie účinnosti zmeny vnútroštátnych právnych predpisov o opravných prostriedkoch (zákon č. 101/2016)

465

C15.I4

Podpora vzdelávacích zariadení s vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

T

Vzdelávacie zariadenia, ktorým bol udelený grantový program (časť 1)

477

C15.R5

Prijatie legislatívneho rámca pre digitalizáciu vzdelávania

M

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu (MO) s cieľom zabezpečiť normy na vybavenie škôl technologickým vybavením a zdrojmi na vzdelávacie účely online a zabezpečiť udržateľný vplyv navrhovaných investícií

494

C15.R7

Reforma riadenia systému preduniverzitného vzdelávania a profesionalizácia riadenia

M

Podpísanie zmluvy o technickej pomoci na vypracovanie akčného plánu reformy správy vecí verejných vrátane programu odbornej prípravy a odborného poradenstva pre manažérov a inšpektorov

65

C4.R1

Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky/bezpečnosť cestnej premávky

M

Prijatie národnej stratégie bezpečnosti cestnej premávky

114

C6.R1

Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

M

Nadobudnutie účinnosti zákona o dekarbonizácii, ktorým sa prijíma harmonogram postupného vyraďovania uhlia a lignitu

144

C7.R1

Vypracovanie jednotného rámca na vymedzenie štruktúry vládneho cloudového systému

M

Nadobudnutie účinnosti zákona o správe služieb cloud computingu v oblasti verejnej správy

145

C7.R1

Vypracovanie jednotného rámca na vymedzenie štruktúry vládneho cloudového systému

M

Nadobudnutie účinnosti zákona o interoperabilite

153

C7.I1
Zavedenie verejnej clou
dovej infraštruktúry

M

Podpísanie zmluvy o vykonaní investície na základe verejnej súťaže na realizáciu investície

147

C7.R2
Prechod na ciele EÚ 2025
oblasti pripojiteľnostistimulácia súkromných investícií do zavádzania sietíveľmi vysokou kapacitou

M

Uverejnenie výzvy na predkladanie ponúk na povolenie telekomunikačných operátorov udeľovať licencie 5G

200

C8.R3

Posilnenie mechanizmu rozpočtového programovania

M

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády o schválení metodiky vypracúvania, monitorovania a podávania správ o rozpočtových programoch

355

C12.R2

Zvýšená kapacita na investície do zdravotníckej infraštruktúry

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca, ktorým sa zriaďuje Národná agentúra pre rozvoj infraštruktúry v zdravotníctve (ANDIS)

356

C12.R3

Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca pre zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

357

C12.R3

Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov týkajúcich sa strategického rámca pre rozvoj ľudských zdrojov v oblasti zdravia

413

C14.R2

Posilnenie strategickej správy politík v oblasti klímy a trvalo udržateľného rozvoja a životného prostredia

M

Sfunkčnenie medziinštitucionálneho klimatického výboru

422

C14.R5

Zabezpečenie nezávislosti súdnictva, zvýšenie jeho kvality a efektívnosti

M

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa menia právomoci Národnej agentúry pre správu zaisteného majetku

456

C15-I1

Konštrukcia a vybavenie jaslí

M

Podpis zmlúv s verejnými prevádzkovateľmi (obcami) na výstavbu, vybavenie a sprevádzkovanie 110 jaslí

478

C15.R5

Prijatie legislatívneho rámca pre digitalizáciu vzdelávania

M

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa stanovuje profil budúceho učiteľa v oblasti digitálnej kompetencie a ako posudzovať digitálnu kompetenciu v rámci školských skúšok

485

C15.R6
Aktualizovaný
regulačný rámec na zabezpečenie noriempreduniverzitnom vzdelávaní šetrnýchživotnému prostrediu, výstavbyvybavenia

M

Nadobudnutie účinnosti zmien legislatívneho rámca na zvýšenie kvality vzdelávacieho prostredia

Suma splátky

2 147 491 242 EUR

2.1.3 Tretia splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie

(Reforma alebo investície)

Míľnik/cieľ

Názov

22

C2.R1

Reforma systémov obhospodarovania lesov a správy lesov prostredníctvom vypracovania novej národnej stratégie lesného hospodárstva a následných právnych aktov

M

Prijatie národnej stratégie lesného hospodárstva na roky 2020 – 2030

23

C2.R1

Reforma systémov obhospodarovania lesov a správy lesov prostredníctvom vypracovania novej národnej stratégie lesného hospodárstva a následných právnych aktov

M

Nadobudnutie účinnosti zmenených ministerských vyhlášok, ktorými sa stanovujú záväzné pravidlá zalesňovania a opätovného zalesňovania podľa národnej stratégie lesného hospodárstva na roky 2020 – 2030

148

C7.R2

Prechod na ciele EÚ v oblasti pripojenia do roku 2025 a stimulácia súkromných investícií do zavádzania sietí s veľmi vysokou kapacitou

M

Implementujú sa odporúčania zo súboru nástrojov EÚ v oblasti pripojiteľnosti

149

C7.R2

Prechod na ciele EÚ v oblasti pripojiteľnosti do roku 2025 a stimulácia súkromných investícií na zavádzanie sietí s veľmi vysokou kapacitou

M

Pridelenie práv na využívanie rádiového frekvenčného spektra

152

C7.R4

Zvyšovanie digitálnej kompetencie občanov v oblasti verejných služieb a digitálneho vzdelávania počas celého života

M

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu ministra práce a predsedu Národného štatistického inštitútu pre vymedzenie nových digitálnych povolaní v klasifikácii povolaní (COR)

384

C13.R3

Poskytovanie minimálneho inkluzívneho príjmu (VMI)

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, ktorými sa schvaľujú vykonávacie predpisy na uplatňovanie VMI

410

C14.R1

Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

M

Nadobudnutie účinnosti usmernení na primerané používanie a presadzovanie jednotného registra transparentnosti záujmov (RUTI)

411

C14.R1

Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

M

Nadobudnutie účinnosti metodiky používania mimoriadnych vyhlášok

412

C14.R1

Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien s cieľom zabezpečiť uverejnenie úplného znenia zákonov po zmenách a doplneniach

470

C15.R4

Vytvorenie plnohodnotnej profesionálnej dráhy pre vysokoškolské technické vzdelávanie

M

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa schvaľuje metodika organizácie úplnej dvojakej trasy a nové kvalifikácie vyplývajúce z úplnej dvojakej trasy

489

C15.I11

Poskytovanie zariadení pre preduniverzitné triedy a školské laboratóriá/školské kabinety

M

Podpísanie zmlúv o financovaní montáže tried s nábytkom

490

C15.I11

Poskytovanie zariadení pre preduniverzitné triedy a školské laboratóriá/školské kabinety

M

Preduniverzitné triedy a vedecké laboratóriá/školské skrine vybavené

66

C4.R1.

Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky/bezpečnosť cestnej premávky

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov o bezpečnosti cestnej premávky – právne predpisy o monitorovaní, presadzovaní a sankciách za delikty v oblasti bezpečnosti cestnej premávky

115

C6.R1

Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

T

Vyraďovanie kapacít na výrobu elektrickej energie spaľujúcich uhlie/lignit

121

C6.R2

Reforma správy a riadenia štátnych podnikov v odvetví energetiky

M

Zlepšenie správy a riadenia štátnych podnikov v odvetví energetiky

151

C7.R3

Zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti verejných a súkromných subjektov vlastniacich infraštruktúru s kritickou hodnotou

M

Nadobudnutie účinnosti rumunského zákona o obrane a kybernetickej bezpečnosti

192

C8.R1

Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

T

Ďalšie právnické osoby – daňovníci zapísaní v SPV

193

C8.R1

Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

M

Nadobudnutie účinnosti platného právneho rámca vymedzujúceho kritériá rizika pre klasifikáciu daňovníkov. Právny rámec sa schvaľuje na základe nariadenia predsedu ANAF.

194

C8.R1

Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

M

Nadobudnutie účinnosti zmeneného právneho rámca v oblasti činnosti orgánov daňovej kontroly

199

C8.R3

Posilnenie mechanizmu rozpočtového programovania

M

Nadobudnutie účinnosti zmeneného regulačného rámca na zabezpečenie viacročného rozpočtového plánovania významných verejných investičných projektov a hodnotenie ex post preskúmaní výdavkov, ktoré vykonala fiškálna rada

205

C8.R4

Preskúmanie daňového rámca

M

Analýza daňového systému Rumunska s cieľom vypracovať odporúčania s cieľom zabezpečiť, aby daňový systém prispieval k podpore a zachovaniu udržateľného hospodárskeho rastu

206

C8.R4

Preskúmanie daňového rámca

M

Nadobudnutie účinnosti zmien daňového zákonníka, ktorými sa postupne zužuje rozsah pôsobnosti osobitného daňového režimu pre mikropodniky

215

C8.R6

Reforma verejného dôchodkového systému

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca na zníženie výdavkov na osobitné dôchodky

221

C8.I2

Zlepšenie procesov daňovej a daňovej správy, a to aj prostredníctvom vykonávania integrovaného riadenia rizík

T

Počet registračných pokladníc pripojených k informačnému systému Národnej agentúry pre fiškálnu správu

222

C8.I2

Zlepšenie procesov daňovej a daňovej správy, a to aj prostredníctvom vykonávania integrovaného riadenia rizík

T

Podiel počtu administratívnych auditov na celkovom počte auditov vykonaných daňovou správou – 30 %

230

C8.I4

Zavedenie elektronického colníctva

T

Modernizovaná hardvérová a softvérová infraštruktúra

288

C10.R1

Vytvorenie rámca pre udržateľnú mestskú mobilitu

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov v oblasti udržateľnej mestskej mobility

289

C10.R1

Vytvorenie rámca pre udržateľnú mestskú mobilitu

M

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu, ktorým sa zriaďuje štruktúra na poskytovanie technickej pomoci pri vypracúvaní plánov udržateľnej mestskej mobility (SUMP), ktoré sú zavedené a funkčné

294

C10.I1

Udržateľná mestská mobilita

M

Podpis zmlúv na obnovu vozového parku verejnej dopravy (obstarávanie ekologických vozidiel)

298

C10.I1

Udržateľná mestská mobilita

M

Podpis zmlúv o poskytovaní IDS/inej infraštruktúry IKT

301

C10.I1

Udržateľná mestská mobilita

M

Podpis zmlúv na nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá

351

C12.R1

Zvýšenie kapacity na hospodárenie s verejnými zdravotnými fondmi

M

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu o ukazovateľoch výkonnosti a kvality, ktoré sa majú použiť pri výbere zdravotníckych jednotiek, ktoré využívajú fond kvality zdravia

358

C12.R3

Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

M

Rozvoj ľudských zdrojov v zdravotníctve

378

C13. R1

Vytvorenie nového právneho rámca na zabránenie odlúčeniu detí od ich rodín

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu potrebného na zabránenie odlúčeniu detí od rodiny a podporu zraniteľných rodín

380

C13. R2

Reforma systému ochrany dospelých so zdravotným postihnutím

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu na vykonávanie a sfunkčnenie príručky na urýchlenie procesu deinštitucionalizácie

381

C13. R2

Reforma systému ochrany dospelých so zdravotným postihnutím

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov na podporu vykonávania prijatej národnej stratégie predchádzania inštitucionalizácii

424

C14.R5

Zabezpečenie nezávislosti súdnictva, zvýšenie jeho kvality a efektívnosti

M

Zmena trestného zákona a trestného poriadku

439

C14.R9

Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

M

Nadobudnutie účinnosti aktualizovaných právnych predpisov pre štátne spoločnosti

440

C14.R9

Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

M

Sfunkčnenie pracovnej skupiny v Centre vlády pre koordináciu a monitorovanie politiky správy a riadenia spoločností

449

C14.I4

Zvyšovanie schopnosti organizácií občianskej spoločnosti podporovať aktívne občianstvo, profesionálne sa zapájať do plánovania a vykonávania verejných politík v oblasti sociálnych práv, ktoré sa riešia v národnom pláne na podporu obnovy a odolnosti, a monitorovať súvisiace reformy

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov o sociálnom dialógu zabezpečujúcich zmysluplný a včasný sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie v súlade s odporúčaniami MOP

453

C15.R2

Jednotný, inkluzívny a kvalitný systém vzdelávania v ranom detstve

M

— Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky, ktorou sa prijíma medzisektorový rámcový program

— Nadobudnutie účinnosti MO, ktorým sa upravuje zriadenie, organizácia a prevádzka doplnkových služieb vzdelávania v ranom detstve

463

C15.R3

Reforma systému povinného vzdelávania s cieľom predchádzať predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky a znižovať ho

M

Nadobudnutie účinnosti ministerského výnosu (MO) na používanie nástroja MATE na vnútroštátnej úrovni

Suma splátky

1 833 810 414 EUR



2.1.4 Štvrtá splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie

(Reforma alebo investície)

Míľnik/cieľ

Názov

RO-C[C2]-R[R1.0]-M[24]

Reforma systémov obhospodarovania lesov a správy lesov prostredníctvom novej národnej stratégie lesného hospodárstva a následných právnych aktov

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych aktov, ktorými sa menia a dopĺňajú existujúce právne predpisy o lesoch

RO-C[C2]-I[I5.0]-M[41]

Integrované systémy na zmiernenie povodňového rizika v povodiach lesných riek

M

Schválenie návrhu projektu

RO-C[C4]-R[R1.0]-M[59]

Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky/dekarbonizácia ciest a znižovanie znečistenia ovzdušia

M

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) na zavedenie nového systému spoplatňovania ťažkých úžitkových vozidiel (nákladných vozidiel) na základe vzdialenosti v súvislosti so znečistením ovzdušia a vyšších daní z vlastníctva pre najviac znečisťujúce osobné vozidlá (automobily/autobusy/autobusy/autobusy)

RO-C[C4]-R[R1.0]-M[60]

Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky/dekarbonizácia ciest a znižovanie znečistenia ovzdušia

M

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) na podporu využívania ekologických vozidiel a programov obnovy vozového parku

RO-C[C6]-R[R1.0]-T[119]

Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

T

Vyraďovanie kapacity na výrobu energie spaľovaním uhlia/lignitu

RO-C[C6]-R[R2.0]-M[122]

Reforma správy a riadenia štátnych podnikov v odvetví energetiky

M

Kótovanie aspoň 15 % akcií spoločnosti Hidroelectrica na burze

RO-C[C6]-R[R3.0]-M[123]

Ekologické zostavovanie rozpočtu

M

Vytvorenie a používanie metodiky zeleného rozpočtového plánovania

RO-C[C7]-I[I1.0]-T[154]

Zavedenie verejnej cloudovej infraštruktúry

T

Verejné inštitúcie prepojené prostredníctvom vládneho cloudu

RO-C[C7]-I[I4.0]-M[163]

Digitalizácia súdnictva

M

Centralizácia žiadostí

RO-C[C7]-I[I6.0]-M[169]

Digitalizácia v oblasti zamestnanosti a sociálnej ochrany

M

Funkčný online systém REGES

RO-C[C7]-I[I7.0]-M[172]

Zavedenie elektronických formulárov (elektronických formulárov) v oblasti verejného obstarávania

M

Uvedenie štandardných elektronických formulárov do postupov verejného obstarávania

RO-C[C7]-I[I14.0]-T[182]

Zvýšenie odolnosti a kybernetickej bezpečnosti služieb infraštruktúry poskytovateľov internetových služieb poskytovaných verejným orgánom v Rumunsku

T

Centrá, ktoré umožnia inštitúciám a subjektom verejného záujmu prístup k službám poskytovateľa internetových služieb (ISP)

RO-C[C8]-I[I2.0]-T[219]

Zlepšenie procesov daňovej a daňovej správy, a to aj prostredníctvom vykonávania integrovaného riadenia rizík

T

Odborná príprava zamestnancov v oblasti systému riadenia rizík

RO-C[C8]-I[I2.0]-T[223]

Zlepšenie procesov daňovej a daňovej správy, a to aj prostredníctvom vykonávania integrovaného riadenia rizík

T

Podiel počtu administratívnych auditov na celkovom počte auditov vykonaných daňovou správou – 60 %

RO-C[C8]-I[I2.0]-T[224]

Zlepšenie procesov daňovej a daňovej správy, a to aj prostredníctvom vykonávania integrovaného riadenia rizík

T

Zvýšiť počet auditov o 10 %

RO-C[C8]-I[I3.0]-M[228]

Zabezpečenie schopnosti reagovať na súčasné a budúce informačné výzvy, a to aj v súvislosti s pandémiou, prostredníctvom digitálnej transformácie ministerstva financií/národnej agentúry pre fiškálnu správu

M

Zvýšená kybernetická bezpečnosť počítačového systému ministerstva financií a ANAF

RO-C[C8]-I[I6.0]-M[235]

Nástroj ekonomického modelovania (súbor nástrojov na simuláciu možností dôchodkovej reformy) na zlepšenie inštitucionálnej kapacity na prognózovanie výdavkov na dôchodky

M

Aktualizovaný nástroj ekonomického modelovania

RO-C[C8]-I[I8.0]-M[238]

Národná rozvojová banka je funkčná

M

Nákup softvéru (licencií) a hardvéru (laptopov), IT služieb pre zamestnancov, školenia pre zamestnancov Národnej rozvojovej banky a pre zamestnancov ministerstva financií

RO-C[C8]-R[R3.0]-M[201]

Zlepšenie mechanizmu rozpočtového plánovania

M

Preskúmanie výdavkov v sektoroch zdravotníctva a vzdelávania

RO-C[C8]-R[R3.0]-M[202]

Zlepšenie mechanizmu rozpočtového plánovania

M

Prijatie viacročnej stratégie a harmonogramu systematického preskúmania výdavkov vo všetkých sektoroch

RO-C[C8]-R[R4.0]-M[207]

Preskúmanie daňového rámca

M

Právny akt (-y) na zníženie a/alebo odstránenie iných daňových stimulov s cieľom zjednodušiť a zefektívniť daňový systém

—Právne predpisy na rozšírenie ekologického zdaňovania

RO-C[C8]-R[R5.0]-M[209]

Zriadenie Národnej rozvojovej banky

M

Zriadenie Národnej rozvojovej banky

RO-C[C8]-R[R6.0]-M[214]

Reforma verejného dôchodkového systému

M

Právny akt (právne akty) o dôchodkovom systéme

RO-C[C8]-I[I9.0]-M[239]

Podpora procesu posudzovania dôchodkových spisov

M

Všetky súbory o dôchodkoch prepočítané

RO-C[C9]-R[R2.a]-M[273]

Zefektívniť riadenie výskumu, vývoja a inovácií

M

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktorými sa zriaďuje jediný orgán, ktorý zahŕňa existujúce rady, zabezpečuje koordináciu medzi ministerstvami a oslovuje súkromný sektor

RO-C[C9]-R[R3.0]-M[274]

Reforma kariéry vo výskume

M

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov o kariére a postavení výskumného pracovníka

RO-C[C9]-R[R3.0]-T[275]

Reforma kariéry vo výskume

T

Inštitúcie, ktoré dodržiavali Európsku chartu výskumných pracovníkov a Kódex pre nábor výskumných pracovníkov, iniciovali proces navrhovania, uplatňovania a posudzovania akčných plánov.

RO-C[C9]-I[I2.a]-T[252]

Finančné nástroje pre súkromný sektor – portfóliová záruka v oblasti klímy

T

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy zdrojov pridelených na nástroj, ktoré schválil investičný výbor InvestEU.

RO-C[C9]-I[I3.a]-T[263]

Schémy pomoci pre súkromný sektor – schéma pomoci na digitalizáciu MSP

T

Počet podpísaných zmlúv o financovaní

RO-C[C9]-I[I8.0]-T[284]

Program na prilákanie ľudských zdrojov zo zahraničia do výskumných, vývojových a inovačných činností

T

Projekty pod vedením medzinárodných výskumných pracovníkov

RO-C[C9]-I[I9.0]-T[285]

Podpora držiteľom osvedčení o excelentnosti získaných v rámci ceny za individuálne štipendium Marie Sklodowska Curie

T

Príjemcovia známky excelentnosti Marie Sklodowska Curie

RO-C[C9]-I[I10,0]-T[287]

Zriadenie a finančná podpora národnej siete ôsmich regionálnych centier profesijného poradenstva

T

Zriadené regionálne centrá pre kariérnu orientáciu vo výskume

RO-C[C11]-R[R3.a.0]-M[345]

Reforma systému financovania kultúrneho sektora

M

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov o právnom rámci uplatniteľnom na pracovníkov v oblasti kultúry

RO-C[C11]-I[I6.0]-M[348]

Vytvorenie digitálneho systému pre procesy financovania kultúry

M

Digitálny systém pre procesy financovania kultúry

RO-C[C11]-I[I7.0]-T[350]

Urýchlenie digitalizácie filmovej produkcie a distribúcie

T

Filmoví producenti a distribútori, ktorí sa zúčastňujú na odbornej príprave zameranej na schopnosť digitálnych zručností

RO-C[C12]-R[R1.0]-M[352]

Zvýšenie kapacity na hospodárenie s verejnými zdravotnými fondmi

M

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu týkajúceho sa novej vzorovej rámcovej zmluvy pre systém zdravotného poistenia

RO-C[C12]-R[R3.0]-M[365]

Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

M

Sprevádzkovanie portálu transparentnostia.ms.ro o využívaní verejných zdrojov

RO-C[C12]-I[I1.0]-T[367]

Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

T

Postupy rodinných lekárov alebo združení v oblasti primárnej starostlivosti vybavené alebo zrenovované, pričom sa uprednostňujú postupy nachádzajúcich sa v marginalizovaných regiónoch a obciach

RO-C[C12]-I[I1.0]-T[369]

Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

T

Jednotky ambulantnej starostlivosti, ktoré sú novovybudované alebo renovované a vybavené

RO-C[C12]-I[I2.0]-T[375]

Infraštruktúra verejných nemocníc

T

Verejné nemocnice dostávajú vybavenie a materiály na zníženie rizika infekcií

RO-C[C13]-R[R5.0]-M[392]

Zabezpečiť stanovenie minimálnej mzdy

M

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov upravujúcich nový systém stanovovania minimálnej mzdy

RO-C[C13]-I[I2.0]-T[395]

Obnova, obnova a rozšírenie sociálnej infraštruktúry pre osoby so zdravotným postihnutím

T

Modernizované komunitné služby pre osoby so zdravotným postihnutím

RO-C[C13]-R[R3.0]-T[386]

Poskytovanie minimálneho inkluzívneho príjmu (VMI)

T

Prijaté aktivačné opatrenia

RO-C[C13]-I[I3.0]-M[397]

Zriadenie systému pracovných poukazov pre domácich poskytovateľov a príjemcov služieb

M

Digitálna platforma na používanie pracovných poukazov domácimi poskytovateľmi a príjemcami služieb

RO-C[C14]-R[R1.0]-M[402]

Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády 

M

Nový systém strategického riadenia a plánovania používaný na všetkých ministerstvách

RO-C[C14]-R[R1.0]-T[403]

Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády 

T

Tri ministerstvá plánované a použité rozpočty na každý program 

RO-C[C14]-R[R1.0]-M[406]

Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády 

M

Zamestnanci organizácií občianskej spoločnosti vyškolení na zvýšenie administratívnej kapacity

RO-C[C14]-R[R2.0]-M[415]

Posilnenie strategického riadenia v oblasti klímy, trvalo udržateľného rozvoja a environmentálnych politík 

M

Vytvorenie úlohy expertov v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a príprava programu odbornej prípravy

RO-C[C14]-R[R5.0]-M[423]

Zabezpečenie nezávislosti súdnictva, zvýšenie jeho kvality a efektívnosti

M

Nadobudnutie účinnosti zákonov o justícii (zákony o postavení sudcov, súdnej organizácie, Vyššej súdnej rady)

RO-C[C14]-R[R6.0]-T[427]

Zintenzívnenie boja proti korupcii

T

Zvýšenie hodnoty zaisteného majetku spravovaného Národnou agentúrou pre správu zaisteného majetku

RO-C[C14]-R[R6.0]-T[429]

Zintenzívnenie boja proti korupcii

T

Miera obsadenosti 85 % obsadených pozícií prokurátora Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii

RO-C[C14]-R[R7.0]-M[432]

Aktualizácia právneho rámca pre bezúhonnosť verejnej služby 

M

Schválené revidované právne akty o etike a správaní pre vládu

RO-C[C14]-R[R8.0]-T[435]

Modernizácia a zefektívnenie vnútroštátneho systému verejného obstarávania

T

Miestne orgány využívajú operačné centralizované orgány verejného obstarávania (CPB)

RO-C[C14]-R[R8.0]-M[437]

Modernizácia a zefektívnenie vnútroštátneho systému verejného obstarávania

M

Systém elektronického systému verejného obstarávania (SEAP) je prepojený a interoperabilný s inými databázami.

RO-C[C14]-R[R9.0]-M[441]

Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

M

Uverejnenie prehľadu monitorovania so zoznamom finančných a nefinančných kľúčových ukazovateľov výkonnosti (KPI) pre všetky štátom vlastnené podniky

RO-C[C14]-R[R9.0]-M[441a]

Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

M

Uverejnenie hodnotenia všetkých štátom vlastnených podnikov na základe pokroku pri dosahovaní finančných a nefinančných KPI uvedených v prehľade

RO-C[C15]-R[R1.0]-M[452]

Vypracovanie a prijatie balíka právnych aktov na uplatňovanie projektu „Vzdelané Rumunsko“

M

Nadobudnutie účinnosti balíka právnych aktov na uplatňovanie projektu „Vzdelané Rumunsko“

RO-C[C15]-R[R5.0]-M[479]

Prijatie právneho rámca pre digitalizáciu vzdelávania

M

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov, ktorými sa stanovuje národný referenčný rámec digitálnych zručností pre preduniverzitné vzdelávanie

RO-C[C15]-I[I5.0]-T[469]

Školenia pre používateľov rumunského integrovaného vzdelávacieho informačného systému (SIIIR) a IT nástroja mechanizmu včasného varovania (MATE) a systémové intervencie na zníženie predčasného ukončenia školskej dochádzky

M

Online kurz odbornej prípravy poskytovaný používateľom rumunského integrovaného vzdelávacieho informačného systému (SIIR) a IT nástroja MATE

RO-C[C16]-R[R2.0]-M[523]

Zriadenie jednotných kontaktných miest (OSS) na poskytovanie energetických poradenských služieb

M

Nadobudnutie účinnosti právnych a regulačných aktov na zriadenie úradov jednotného kontaktného miesta na poskytovanie poradenských služieb v oblasti energetiky

RO-C[C16]-R[R2.0]-T[524]

Zriadenie jednotných kontaktných miest (OSS) na poskytovanie energetických poradenských služieb

T

Odborná príprava zamestnancov jednotného kontaktného miesta

RO-C[C16]-R[R2.0]-T[525]

Zriadenie jednotných kontaktných miest (OSS) na poskytovanie energetických poradenských služieb

T

Otvorenie fyzických kancelárií OSS

Suma splátky

2 620 279 973 EUR

2.1.5 Piata splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie

(Reforma alebo investície)

Míľnik/cieľ

Názov

RO-C[C1]-I[I6.0]-M[19]

Dodávka vodného katastra

M

Dodávaný vodný kataster

RO-C[C3]-I[I3a.0]-T[56]

Verejné monitorovanie, kontrola a inštitucionálne kapacity v oblasti nakladania s odpadom

T

Nákup digitálneho vybavenia

RO-C[C3]-I[I3a.0]-T[57]

Verejné monitorovanie, kontrola a inštitucionálne kapacity v oblasti nakladania s odpadom

T

Dodanie 400 kontrolných misií s použitím digitálneho vybavenia

RO-C[C4]-R[R1.0]-T[61]

Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky/dekarbonizácia ciest a znižovanie znečistenia ovzdušia

T

Nové ekologické vozidlá obstarané verejnými obstarávateľmi

RO-C[C4]-R[R1.0]-T[62]

Udržateľná doprava, dekarbonizácia a bezpečnosť cestnej premávky/dekarbonizácia ciest a znižovanie znečistenia ovzdušia

T

Zošrotované znečisťujúce motorové vozidlá (EURO 3 alebo menej) a zvýšenie počtu vozidiel s nulovými emisiami

RO-C[C6]-R[R1.0]-M[118]

Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

M

Podpísanie rozdielových zmlúv pre obnoviteľné zdroje energie po aukčných kolách

RO-C[C6]-I[I5a.0]-T[141]

Zabezpečenie energetickej účinnosti v priemyselnom sektore

T

Realizácia projektov energetickej efektívnosti

RO-C[C7]-I[I1.0]-T[155]

Zavedenie verejnej cloudovej infraštruktúry

T

Funkčnosť dátových centier úrovne III a úrovne IV

RO-C[C7]-I[I10,0]-M[177]

Digitálna transformácia v riadení verejnej služby

M

Interoperabilné platformy na štandardizované riadenie ľudských zdrojov v ústrednej verejnej správe sú funkčné

RO-C[C7]-I[I11.0]-T[178]

Zavedenie schémy na podporu využívania komunikačných služieb v bielych oblastiach

M

Dediny v bielych oblastiach napojené na vysokorýchlostný internet

RO-C[C7]-I[I13.0]-T[181]

Rozvoj bezpečnostných systémov na ochranu spektra verejnej správy

M

Inštalácia prijímacích miest na vnútroštátnej úrovni

RO-C[C7]-I[I17.0]-T[186]

Systémy financovania knižníc, ktoré sa majú stať centrami digitálnych zručností

M

Knižnice konvertované do digitálnych uzlov

RO-C[C7]-I[I19a.0]-T[190]

Systémy zvyšovania kvalifikácie/zručnosti zamestnancov vo firmách

M

Odborná príprava zamestnancov MSP v oblasti digitálnych zručností

RO-C[C9]-I[I5.a]-T[281]

Zriadenie kompetenčných centier

T

Rozpočet prilákaný z projektov výskumu, vývoja a inovácií súkromného sektora

RO-C[C12]-R[R3.0]-T[361]

Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

T

Odborná príprava zdravotníckeho personálu

RO-C[C13]-I[I1.0]-T[394]

Vytvorenie siete denných centier pre deti, ktorým hrozí odlúčenie

T

Denné centrá na zabránenie odlúčeniu detí od rodiny

RO-C[C14]-R[R3.0]-M[416]

Modernizácia riadenia ľudských zdrojov vo verejnom sektore 

M

Pilotné výberové konanie a organizácia výberového konania na prijímanie štátnych zamestnancov na vnútroštátnej úrovni 

RO-C[C14]-R[R3.0]-M[418]

Modernizácia riadenia ľudských zdrojov vo verejnom sektore

M

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov na prijatie rámcov riadenia ľudských zdrojov a kompetencií na základe zásluh v ústrednej verejnej správe 

RO-C[C14]-R[R7.0]-M[431]

Aktualizácia právneho rámca pre bezúhonnosť verejnej služby 

M

Nadobudnutie účinnosti konsolidovaného zákona o bezúhonnosti

RO-C[C14]-R[R9.0]-T[442]

Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

T

Zníženie dočasných menovaní riadiacich/dozorných orgánov o 50 % v prípade štátom vlastnených podnikov v pôsobnosti verejných orgánov na ústrednej úrovni a o 10 % v prípade štátom vlastnených podnikov v pôsobnosti verejných orgánov na miestnej úrovni

RO-C[C15]-I[I3.0]-T[460]

Rámcový program pre kontinuálnu odbornú prípravu odborníkov v oblasti služieb vzdelávania v ranom detstve

T

Vyškolení účastníci

RO-C[C15]-I[I8.0]-T[480]

Program odbornej prípravy v oblasti digitálnej pedagogiky pre pedagogických zamestnancov

T

Učitelia vyškolení v oblasti digitálnej pedagogiky a digitálnych zručností

RO-C[C15]-I[I9.0]-M[482]

Zabezpečenie digitálneho vybavenia a technologických zdrojov pre školy a mimoškolské vzdelávacie zariadenia

M

Školy a mimoškolské vzdelávacie zariadenia vybavené technologickými zdrojmi

RO-C[C15]-I[I10,0]-M[486]

Rozvoj siete zelených škôl a nákup ekologických minibusov

M

Dodávka elektrických minibusov

RO-C[C15]-I[I11.0]-M[491]

Poskytovanie zariadení pre preduniverzitné triedy a školské vedecké laboratóriá/školské kabinety

M

Preduniverzitné triedy a vedecké laboratóriá/školské skrine vybavené

RO-C[C15]-I[I14.0]-M[497]

Vybavenie praktických seminárov v školách odborného vzdelávania a prípravy

M

Praktické semináre v školách odborného vzdelávania a prípravy vybavené

RO-C[C15]-I[I16a.0]-T[502]

Digitalizácia univerzít a príprava na digitálne povolania budúcnosti

T

Podporované univerzity

RO-C[C15]-I[I8.0]-T[535]

Rozdelenie rozdielových zmlúv (CfD)

M

Podpis rozdielových zmlúv pre projekty výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov

Suma splátky

1 183 352 246 EUR

2.1.6 Šiesta splátka (nenávratná podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie

(Reforma alebo investície)

Míľnik/cieľ

Názov

RO-C[C2]-I[I1.0]-T[26]

Národná kampaň zalesňovania a opätovného zalesňovania vrátane mestských lesov

T

Nové oblasti zalesnenej alebo opätovne zalesnenej pôdy

RO-C[C2]-I[I1.0]-T[28]

Národná kampaň zalesňovania a opätovného zalesňovania vrátane mestských lesov

T

Vytvorené nové oblasti mestských lesov

RO-C[C2]-I[I2.0]-T[29]

Moderné výrobné kapacity lesného reprodukčného materiálu

T

Nové alebo rekultivované škôlky stromov

RO-C[C2]-I[I3.0]-M[34]

Identifikácia potenciálnych oblastí na prísnu ochranu prirodzených suchozemských a morských biotopov v súlade so stratégiou EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu (legislatívnych aktov) na určenie prísne chránených území

RO-C[C2]-I[I4]-M[39]

Systém monitorovania jesetera voľne žijúceho pozdĺž Dolného Dunaja

M

Sieť na monitorovanie, oznamovanie a prenos údajov o jeseteroch voľne žijúcich

RO-C[C2]-I[I5.0]-M[42]

Integrované systémy na zmiernenie povodňového rizika v povodiach lesných riek

M

Modernizačné práce na ochranu pred povodňami

RO-C[C3]-I[I1a.0]-T[49]

Výstavba dobrovoľných stredísk zberu odpadu na úrovni okresov alebo na úrovni mesta/obce

T

Vybudovanie dobrovoľných zberných stredísk

RO-C[C4]-I[I3a.0]-M[530]

Zvýšenie udržateľnosti cestnej infraštruktúry v sieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravy a bezpečnosť cestnej premávky

M

Výstavba nových ciest

RO-C[C5]-I[I1.a]-T[103a]

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

T

Dokončenie energetickej renovácie bytových domov pre viac rodín

RO-C[C5]-I[I1.a]-T[103b]

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

T

Inštalované nové nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá

RO-C[C5]-I[I1.a]-T[106a]

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

T

Dokončenie energetickej renovácie verejných budov

RO-C[C6]-R[R1.0]-M[116]

Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

M

Nadobudnutie účinnosti právnych a regulačných aktov

RO-C[C6]-R[R1.0]-T[119a]

Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

T

Vyraďovanie kapacity na výrobu energie spaľovaním uhlia/lignitu

RO-C[C6]-R[R1.0]-T[120]

Reforma trhu s elektrinou, nahradenie uhlia v energetickom mixe a podpora legislatívneho a regulačného rámca pre súkromné investície do výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

T

Dodatočná inštalovaná kapacita obnoviteľných zdrojov energie a pripojená do sústavy

RO-C[C6]-I[4a.0]-T[139]

Nové kapacity uskladňovania elektrickej energie

T

Inštalovaná kapacita skladovania elektrickej energie

RO-C[C7]-I[I2.0]-T[157]

Rozvoj cloudu a migrácia

T

Vládne aplikácie digitálnych služieb pripravené na cloud alebo pripravené na cloud, ktoré boli vyvinuté alebo presunuté do platformy ako služby (PaaS) alebo infraštruktúry ako služby (IaaS).

RO-C[C7]-I[I3.0]-M[158]

Zriadenie elektronického zdravotníctva

M

Verejné zdravotnícke zariadenia dostali finančné prostriedky v rámci výzvy na digitalizáciu

RO-C[C7]-I[I3.0]-M[160]

Zriadenie elektronického zdravotníctva

M

Nová platforma PIA (IT platforma zdravotného poistenia) je funkčná

RO-C[C7]-I[I3.0]-M[161]

Zriadenie elektronického zdravotníctva

M

Infraštruktúra IT verejných nemocníc v Rumunsku bola nahradená alebo zmodernizovaná

RO-C[C7]-I[I4.0]-M[164]

Digitalizácia súdnictva

M

Elektronický systém registrov prípadov a informačný systém ECRIS V a digitálna transformácia justičného systému

RO-C[C7]-I[I4.0]-M[166]

Digitalizácia súdnictva

M

Zriadenie dátového centra

RO-C[C7]-I[I5.0]-M[167]

Digitalizácia v oblasti životného prostredia

M

Funkčný systém na monitorovanie rumunských lesov s opatreniami proti nezákonnej ťažbe dreva

RO-C[C7]-I[I5.0]-T[168]

Digitalizácia v oblasti životného prostredia

T

Digitalizované verejné environmentálne služby

RO-C[C7]-I[I6.0]-T[170]

Digitalizácia v oblasti zamestnanosti a sociálnej ochrany

T

Fungovanie digitálnych služieb v oblasti zamestnanosti a sociálnej ochrany

RO-C[C7]-I[I6.0]-M[171]

Digitalizácia v oblasti zamestnanosti a sociálnej ochrany

M

Odborná príprava zamestnancov v oblasti digitálnych zručností

RO-C[C7]-I[I8.0]-M[173]

Elektronický preukaz totožnosti a digitálny podpis

M

Vydávanie elektronickej identifikácie

RO-C[C7]-I[I9.0]-T[175]

Digitalizácia sektora mimovládnych organizácií

T

Udeľovanie grantov mimovládnym organizáciám na projekty digitalizácie

RO-C[C7]-I[I12.0]-T[179]

Zabezpečenie ochrany kybernetickej bezpečnosti verejných aj súkromných infraštruktúr ITC, ktoré sú dôležité pre národnú bezpečnosť

T

Podpora bezpečnosti infraštruktúry subjektov

RO-C[C7]-I[I12.0]-M[180]

Zabezpečenie ochrany kybernetickej bezpečnosti verejných aj súkromných infraštruktúr ITC, ktoré sú dôležité pre národnú bezpečnosť

M

Zvýšenie kapacity národných centier Cyberint

RO-C[C7]-I[I15.0]-M[184]

Vytváranie nových kyberneticko-bezpečnostných zručností pre spoločnosť a hospodárstvo

M

Dodanie vládneho súboru nástrojov kybernetickej bezpečnosti

RO-C[C7]-I[I16.0]-M[185]

Program odbornej prípravy pre štátnych zamestnancov v oblasti digitálnych zručností

M

Odborná príprava poskytovaná štátnym zamestnancom

RO-C[C7]-I[I17.0]-T[187]

Systémy financovania knižníc, ktoré sa majú stať centrami digitálnych zručností

T

Občania, ktorí absolvovali odbornú prípravu v oblasti rozvoja digitálnych kompetencií

RO-C[C7]-I[I8.0]-M[174]

Elektronický preukaz totožnosti a digitálny podpis

M

Podporné opatrenia na používanie elektronického preukazu totožnosti

RO-C[C8]-I[I1.0]-M[216]

Uľahčenie dodržiavania predpisov zo strany daňovníkov prostredníctvom rozvoja digitálnych služieb

M

Digitálne služby a kritické elektronické systémy sú funkčné

RO-C[C8]-I[I1.0]-T[217]

Uľahčenie dodržiavania predpisov zo strany daňovníkov prostredníctvom rozvoja digitálnych služieb

T

Služby pre daňových poplatníkov právnických osôb dostupné online

RO-C[C8]-I[I1.0]-M[218]

Uľahčenie dodržiavania predpisov zo strany daňovníkov prostredníctvom rozvoja digitálnych služieb

M

Online platforma pre aukcie nehnuteľností a mobilných nehnuteľností s významnou hodnotou je funkčná (podľa typu aktíva)

RO-C[C8]-I[I2.0]-M[225]

Zlepšenie postupov daňovej správy a daňovej správy, a to aj prostredníctvom integrovaného riadenia rizík

M

Funkčný elektronický register rizík

RO-C[C8]-I[I2.0]-M[226]

Zlepšenie procesov daňovej a daňovej správy, a to aj prostredníctvom vykonávania integrovaného riadenia rizík

M

Systém daňovej správy vrátane veľkých dát/analýzy je funkčný

RO-C[C8]-I[I3.0]-M[227]

Zabezpečenie schopnosti reagovať na súčasné a budúce informačné výzvy, a to aj v súvislosti s pandémiou, prostredníctvom digitálnej transformácie ministerstva financií/národnej agentúry pre fiškálnu správu

M

Modernizácia hardvérovej a softvérovej infraštruktúry a podpornej infraštruktúry na poskytovanie elektronických služieb daňovníkom

RO-C[C8]-I[I3.0]-T[229]

Zabezpečenie schopnosti reagovať na súčasné a budúce informačné výzvy, a to aj v súvislosti s pandémiou, prostredníctvom digitálnej transformácie ministerstva financií/národnej agentúry pre fiškálnu správu

T

80 % IT hardvérovej a softvérovej infraštruktúry nemá viac ako 4 roky

RO-C[C8]-I[I4.0]-T[232]

Zavedenie elektronického colníctva

T

IT systémy pre colníctvo, funkčné

RO-C[C8]-I[I4.0]-T[233]

Zavedenie elektronického colníctva

T

Percentuálny podiel colných činností vykonaných elektronicky

RO-C[C8]-I[I5.0]-M[234]

Posilnenie mechanizmu rozpočtového programovania

M

Aktualizácia IT aplikácie BUGET_NG.

RO-C[C8]-I[I7.0]-M[237]

Technická podpora revízie daňového rámca

M

IT systém umožňujúci fungovanie automatického modelu oceňovania nehnuteľností

RO-C[C8]-R[R1.0]-T[196]

Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

T

Zvýšiť podiel príjmov vybraných daňovou správou

RO-C[C8]-R[R1.0]-M[197]

Reforma Národnej agentúry pre fiškálnu správu (ANAF) prostredníctvom digitalizácie

M

Štrukturálna reforma ANAF a legislatívne zmeny na zvýšenie daňovej disciplíny

RO-C[C8]-R[R2.0]-M[198]

Modernizácia colného systému a zavedenie elektronického colníctva

M

Zlepšiť fungovanie colnej správy

RO-C[C8]-R[R5.0]-M[210]

Zriadenie Národnej rozvojovej banky

M

Národná rozvojová banka je posúdená pilierom

RO-C[C8]-I[I10,0]-M[240]

Pokročilé elektronické služby prostredníctvom digitalizácie dôchodkového systému

M

Funkčný informačný systém v Národnej verejnej dôchodkovej agentúre

RO-C[C9]-R[R2.a]-T[271]

Zefektívniť riadenie výskumu, vývoja a inovácií

T

Podiel odporúčaní v prijatej správe o krajine v rámci nástroja politickej podpory o Rumunsku

RO-C[C9]-R[R2.a]-M[272]

Zefektívniť riadenie výskumu, vývoja a inovácií

M

Vytvorenie stáleho systému na navrhovanie, vykonávanie, monitorovanie a hodnotenie politiky v oblasti výskumu, vývoja a inovácií

RO-C[C10]-R[R1.0]-T[293]

Vytvorenie rámca pre udržateľnú mestskú mobilitu

T

20 % nárast celkového ročného objemu cestujúcich využívajúcich miestnu verejnú dopravu v roku 2025 v porovnaní s rokom 2019

RO-C[C10]-I[I1.0]-T[296]

Udržateľná mestská mobilita

T

Dodatočné dodané vozidlá s nulovými emisiami

RO-C[C10]-I[I1.0]-T[300]

Udržateľná mestská mobilita

T

Administratívne územné jednotky s dodanými alebo rozšírenými inteligentnými dopravnými systémami a elektronickým cestovným lístkom alebo inou infraštruktúrou IKT

RO-C[C10]-I[I1.0]-T[303]

Udržateľná mestská mobilita

T

Počet inštalovaných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá

RO-C[C10]-I[I3.0]-T[322a]

Obnova verejných budov s cieľom podporiť lepšie poskytovanie verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami

T

Energetická obnova verejných budov

RO-C[C11]-I[I5.0]-M[347]

Zlepšenie prístupu ku kultúre v kultúrne znevýhodnených oblastiach

M

Malé lokality s prístupom ku kultúre

RO-C[C12]-R[R3.0]-T[360]

Zvýšenie kapacity v oblasti riadenia zdravia a ľudských zdrojov v oblasti zdravia

T

Výstavba a vybavenie dvoch centier rozvoja zručností na odbornú prípravu verejného zdravotníckeho personálu

RO-C[C12]-I[I1.0]-T[370]

Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

T

Integrované komunitné centrá vybudované/renovované a vybavené

RO-C[C12]-I[I1.0]-T[372]

Zdravotnícka infraštruktúra pred hospitalizáciou

T

Skrine na plánovanie rodiny vybavené alebo vybavené a renovované

RO-C[C12]-I[I2.0]-T[376]

Infraštruktúra verejných nemocníc

T

Zariadenia intenzívnej starostlivosti novorodencov

RO-C[C12]-I[I2.0]-T[377]

Infraštruktúra verejných nemocníc

T

Výstavba a/alebo vybavenie nových jednotiek verejného zdravia/nemocníc

RO-C[C13]-R[R1.0]-T[379]

Vytvorenie nového právneho rámca na zabránenie odlúčeniu detí od ich rodín

T

Zníženie počtu detí vstupujúcich do systému sociálnej ochrany

RO-C[C13]-R[R2.0]-T[383]

Reforma systému ochrany dospelých so zdravotným postihnutím

T

Deinštitucionalizované osoby so zdravotným postihnutím

RO-C[C13]-I[I2.0]-T[396]

Obnova, obnova a rozšírenie sociálnej infraštruktúry pre osoby so zdravotným postihnutím

T

Nové komunitné služby pre osoby so zdravotným postihnutím

RO-C[C13]-I[I4.0]-T[400]

Vytvorenie siete centier dennej starostlivosti a rehabilitácie starších ľudí

T

Strediská dennej starostlivosti a rehabilitácie starších osôb s licenciou

RO-C[C14]-R[R1.0]-M[407]

Zvyšovanie kvality rozhodovania vlády 

M

Zlepšené plánovanie verejnej politiky, posúdenie vplyvu a konzultačný proces so zainteresovanými stranami

RO-C[C14]-R[R4.0]-M[420]

Vytvorenie spravodlivého systému jednotnej mzdy vo verejnom sektore

M

Nadobudnutie účinnosti nového právneho rámca o odmeňovaní zamestnancov vo verejnom sektore

RO-C[C14]-R[R9.0]-T[443]

Zlepšiť procesný rámec na uplatňovanie zásad správy a riadenia štátnych podnikov

T

Centrálne štátne spoločnosti kótované/najímané/reštruktúrované v oblasti energetiky a dopravy

RO-C[C15]-R[R2.0]-T[454]

Jednotný, inkluzívny a kvalitný systém vzdelávania detí v ranom detstve

T

Počet 0 – 3-ročných zapísaných do služieb vzdelávania v ranom detstve

RO-C[C15]-R[R4.0]-T[471]

Vytvorenie plnohodnotnej profesionálnej dráhy pre vysokoškolské technické vzdelávanie

T

Podiel študentov zapísaných na profesionálnu trasu vo vzťahu k počtu študentov stredných škôl

RO-C[C15]-R[R7.0]-M[495]

Reforma riadenia systému preduniverzitného vzdelávania a profesionalizácia riadenia

M

Analýza riadenia systému preduniverzitného vzdelávania a uverejnený akčný plán

RO-C[C15]-I[I1a.0]-T[457]

Výstavba a vybavenie jaslí

T

Vybudované a vybavené jasle

RO-C[C15]-I[I2.0]-T[459]

Zriadenie, vybavenie a schvaľovanie doplnkových služieb pre znevýhodnené skupiny

T

Doplnkové služby zriadené, vybavené a schválené krajskými školskými inšpektorátmi

RO-C[C15]-I[I4.0]-T[466]

Podpora vzdelávacích zariadení so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

T

Ďalšie vzdelávacie zariadenia, ktorým boli udelené granty

RO-C[C15]-I[I4.0]-T[468]

Podpora vzdelávacích zariadení so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

T

Zníženie počtu škôl so stredným a vysokým rizikom predčasného ukončenia školskej dochádzky

RO-C[C15]-I[I6.0]-T[472]

Budovanie a vybavenie odborných kampusov v rámci regionálnych konzorcií

T

Päť integrovaných odborných areálov postavených a vybavených v rámci 5 regionálnych konzorcií

RO-C[C15]-I[I10,0]-T[487]

Rozvoj siete zelených škôl a nákup ekologických minibusov

T

Zrekonštruovaný preduniverzitný školský priestor

RO-C[C15]-I[I18.0]-T[507]

Program odbornej prípravy a koučingu pre riadiacich pracovníkov v oblasti vzdelávania

T

Vyškolení pracovníci v oblasti riadenia vzdelávania

RO-C[C16]-I[I2.0]-T[125]

Nové kapacity na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

T

Inštalovaný výkon a pripojený do siete

RO-C[C16]-R[R1.0]-M[508]

Vytvorenie právneho rámca pre využívanie štátnej pôdy ako oblastí zrýchlenia investícií do OZE

M

Vybavenie pre agentúru pre štátne oblasti (ADS)

RO-C[C16]-R[R1.0]-M[509]

Vytvorenie právneho rámca pre využívanie štátnej pôdy ako oblastí zrýchlenia investícií do OZE

M

Nadobudnutie účinnosti právnych aktov

RO-C[C16]-R[R1.0]-M[510]

Vytvorenie právneho rámca pre využívanie štátnej pôdy ako oblastí zrýchlenia investícií do OZE

M

Zriadenie jednotného vnútroštátneho registra pozemkov vo vlastníctve štátu

RO-C[C16]-R[R1.0]-M[511]

Vytvorenie právneho rámca pre využívanie štátnej pôdy ako oblastí zrýchlenia investícií do obnoviteľných zdrojov energie

M

Podpísanie koncesných zmlúv v oblastiach zrýchlenia

RO-C[C16]-I[I4.0]-T[516]

Schéma grantových poukazov na urýchlenie zavádzania energie z obnoviteľných zdrojov v domácnostiach

T

Inštalácia solárnych panelov a systémov uskladňovania elektrickej energie domácnosťami

RO-C[C16]-I[I5.0]-T[518]

Digitalizácia a modernizácia vnútroštátnej elektrickej prenosovej sústavy 

T

Zníženie ročnej spotreby elektrickej energie

RO-C[C16]-I[I5.0]-T[520]

Digitalizácia a modernizácia vnútroštátnej elektrickej prenosovej sústavy 

T

Priemerná dĺžka zásahov v sieti PPS

RO-C[C16]-I[I5]-M[522]

Digitalizácia a modernizácia vnútroštátnej elektrickej prenosovej sústavy 

M

Používané dátové centrum

RO-C[C16]-I[I7]-T[529]

Schéma grantových poukazov na podporu zvyšovania energetickej efektívnosti domácností

T

Energetická obnova obydlí

Suma splátky

3 743 975 225 EUR

2.2 Úver

Splátky uvedené v článku 3 ods. 2 sú štruktúrované takto:

2.2.1 Prvá splátka (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie

(Reforma alebo investície)

Míľnik/cieľ

Názov

78

C4.R2

Riadenie kvality v doprave založené na výkonnosti – zlepšenie inštitucionálnej kapacity a správy a riadenia spoločností

M

Nadobudnutie účinnosti zákona č. 50/2021 o schválení mimoriadneho výnosu č. 55/2016 o reorganizácii Národnej spoločnosti pre diaľnice a štátne cesty v Rumunsku – S.A. (C.N.A.I.R.) a o zriadení Národnej spoločnosti pre investície do ciest – S.A. (C.N.I.R.)

1

C1.R1

Posilnenie regulačného rámca pre trvalo udržateľné hospodárenie s odvetvím vodného hospodárstva a sektora odpadových vôd a urýchlenie prístupu verejnosti ku kvalitným službám podľa európskych smerníc

M

Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 241/2006 o dodávke vody a kanalizácii

247

C9.I2.1

Finančné nástroje pre súkromný sektor – portfóliová záruka pre odolnosť

M

Podpísanie dohody o príspevku medzi Európskou komisiou a rumunskou vládou

250

C9.I2.2

Finančné nástroje pre súkromný sektor – portfóliová záruka v oblasti klímy

M

Podpísanie dohody o príspevku medzi Európskou komisiou a rumunskou vládou

253

C9.I2.3

Finančné nástroje pre súkromný sektor – Fond rizikového kapitálu na obnovu

M

Podpísanie dohody o financovaní medzi Európskym investičným fondom a rumunskou vládou o zriadení fondu rizikového kapitálu pre obnovu (ďalej len „fond“) a prijatí investičnej politiky fondu

259

C9.I2.5

Finančné nástroje pre súkromný sektor – Investície do energetickej efektívnosti v sektore bývania a budov

M

Podpísanie dohody o príspevku medzi Európskou komisiou a rumunskou vládou

270

C9.R2

Zefektívniť riadenie výskumu, vývoja a inovácií

M

Zriadená a operačná jednotka nástroja politickej podpory (PSF) na vykonávanie reforiem

Suma splátky

907 669 494 EUR

2.2.2 Druhá splátka (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie

(Reforma alebo investície)

Míľnik/cieľ

Názov

2

C1.R1

Posilnenie regulačného rámca pre trvalo udržateľné hospodárenie s vodou a sektor odpadových vôd a urýchlenie prístupu ľudí ku kvalitným službám podľa európskych smerníc

M

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa schvaľuje národný program Prvé prepojenie na vodu a sanitáciu

95

C5.I1

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

M

Ktorým sa zriaďuje vnútroštátny systém podpory obnovy v oblasti energetickej efektívnosti a integrovanej obnovy (seizmickej konsolidácie a energetickej efektívnosti) viacrodinných obytných budov

96

C5.I1

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

M

Ktorým sa zriaďuje vnútroštátny systém podpory obnovy v oblasti energetickej efektívnosti a integrovanej obnovy (seizmická konsolidácia a energetická efektívnosť) pre verejné budovy)

189

C7.I19

Systémy zvyšovania kvalifikácie/zručnosti zamestnancov vo firmách

M

Spustenie výzvy na „grantovú podporu digitálnych zručností“

256

C9.I2.4

Finančné nástroje pre súkromný sektor – Fond pre digitalizáciu, opatrenia v oblasti klímy a iné oblasti záujmu

M

Zriadenie finančného nástroja (ďalej len „fond“) a prijatie investičnej politiky fondu

262

C9.I3.1

Schémy pomoci pre súkromný sektor – schéma pomoci na digitalizáciu MSP

M

Výber správcu schémy

326

C11.R1

Sprevádzkovanie organizácií na riadenie destinácií (DMO)

M

Zmapované boli všetky optimálne cieľové oblasti regionálnych organizácií pre riadenie destinácií (DMO) v Rumunsku

327

C11.R1

Sprevádzkovanie organizácií na riadenie destinácií (DMO)

M

Akčný plán využívania kultúrneho dedičstva na zvýšenie konkurencieschopnosti rumunského odvetvia cestovného ruchu

331

C11.I1

Podpora 12 turistických/kultúrnych trás

T

Pamiatky, ktoré budú zahrnuté do kultúrnych trás

338

C11.R2

Rámec pre sprevádzkovanie cyklistických trás na vnútroštátnej úrovni

M

Nadobudnutie účinnosti regulačného rámca pre cyklistický cestovný ruch

30

C2.R2

Reforma systému riadenia chránených prírodných oblastí pre európsku stratégiu v oblasti biodiverzity

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu, ktorým sa zriaďuje medziinštitucionálny výbor na analýzu právneho rámca uplatniteľného na odvetvia s vplyvom na biodiverzitu

97

C5.I1

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

M

Výzvy na predkladanie návrhov na obnovu energetickej efektívnosti a integrovanú obnovu (seizmickú konsolidáciu a energetickú efektívnosť) pre bytové budovy

98

C5.I1

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

M

Výzva na predkladanie návrhov na obnovu energetickej efektívnosti a integrovanú obnovu (seizmická konsolidácia a energetická efektívnosť) (verejné budovy)

129

C6.I2

Kapacity na výrobu ekologického vodíka na použitie ako uskladňovanie elektrickej energie a/alebo na dekarbonizáciu priemyslu

M

Podpísanie zmlúv na výstavbu kapacitynových elektrolyzérov s výkonom aspoň 60 MW H2

133

C6.I3

Výstavba flexibilnej a vysoko účinnej kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie (CHP) v diaľkovom vykurovaní

M

Podpis zmlúv na projekty vysokoúčinnej kombinovanej výroby plynu a diaľkového vykurovania

140

C6.I5

Zabezpečenie energetickej účinnosti v priemyselnom sektore

M

Otvorenie výzvy na predkladanie ponúk na investície do energetickej efektívnosti v priemysle

266

C9.I4

Cezhraničnéviacnárodné projekty – nízkoenergetické procesory
a polovodičové čipy

M

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa prideľujú potrebné finančné prostriedky vo výške 500 miliónov EUR na podporu rozšírenia vnútroštátnych kapacít až po prvý priemyselný rozvoj a účasť na projekte viacerých krajín

307

C10.R2

Vytvorenie politického rámca pre udržateľnú transformáciu miest – rumunská mestská politika

M

Nadobudnutie účinnosti zákona o metropolitných oblastiach

312

C10.R4

Zlepšenie kvality bývania

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu na vykonávanie národnej stratégie bývania a akčného plánu na zníženie závažnej deprivácie v oblasti bývania

339

C11.R2

Rámec pre sprevádzkovanie cyklistických trás na vnútroštátnej úrovni

M

Zriadené a funkčné národné koordinačné centrum Velo Route

398

C13.R6

Zlepšenie právnych predpisov v oblasti sociálneho hospodárstva

M

Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 219/2015 o sociálnom hospodárstve a vykonávacích predpisoch

500

C15.I16.

Digitalizácia univerzít a príprava na digitálne profesie budúcnosti

M

Podpísanie zmlúv o grantoch pre inovačné technologické centrá na univerzitách

Suma splátky

1 080 198 230 EUR

2.2.3 Tretia splátka (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie

(Reforma alebo investície)

Míľnik/cieľ

Názov

43

C3.R1

Zlepšenie riadenia odpadového hospodárstva s cieľom urýchliť prechod na obehové hospodárstvo

M

Prijatie národnej stratégie obehového hospodárstva

46

C3.R1

Zlepšenie riadenia odpadového hospodárstva s cieľom urýchliť prechod na obehové hospodárstvo

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych aktov potrebných na sprevádzkovanie jednotného nakladania s odpadom v súlade s národným plánom odpadového hospodárstva

127

C6.R5

Zníženie energetickej náročnosti hospodárstva vytvorením udržateľného mechanizmu na zvýšenie energetickej efektívnosti v priemysle

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca, ktorým sa zavádzajú opatrenia na uľahčenie investícií do energetickej účinnosti v priemysle

241

C9.R1

Legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien na zefektívnenie, zjednodušenie a úplnú digitalizáciu postupov súvisiacich s podnikaním

242

C9.R1

Legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien s cieľom zjednodušiť a zabezpečiť transparentnosť a uplatniteľnosť vykonávania testu MSP

328

C11.R1

Sprevádzkovanie organizácií na riadenie destinácií (DMO)

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho rámca na základe rozhodnutia vlády, ktoré zahŕňa jasný opis mechanizmu financovania na podporu rozvoja siete DMO a jasný model riadenia

332

C11.I1

Podpora 12 turistických/kultúrnych trás

M

Podpísanie zmlúv na propagáciu 12 trás

340

C11.R2

Rámec pre sprevádzkovanie cyklistických trás na vnútroštátnej úrovni

M

Komplexná štúdia o územnom rozložení vnútroštátnych cyklistických trás

341

C11.I3

Zriadenie a sprevádzkovanie národného koordinačného centra Velo

M

Integrovaná národná platforma eVelo a aplikácia pre smartfóny

344

C11.R3

Reforma systému financovania kultúrneho sektora

M

Nadobudnutie účinnosti zákona o systéme financovania kultúrneho sektora

3

C1.R1

Posilnenie regulačného rámca pre trvalo udržateľné hospodárenie s odvetvím vodného hospodárstva a sektora odpadových vôd a urýchlenie prístupu ľudí ku kvalitným službám podľa európskych smerníc

M

Dohody o vykonávaní podpísané s miestnymi orgánmi, ktoré sa zúčastňujú na programe prvého prepojenia na vodu a sanitáciu

79

C4.R2

Riadenie kvality v doprave založené na výkonnosti – zlepšenie inštitucionálnej kapacity a správy a riadenia spoločností

M

Výber a vymenovanie členov predstavenstva C.N.A.I.R., C.N.I.R., C.F.R., Metrorex, C.F.R. Călători.

90

C5.R1

Zjednodušený a aktualizovaný právny a regulačný rámec na podporu obnovy budov zameranej na energetickú efektívnosť

M

Nadobudnutie účinnosti zmien existujúceho legislatívneho rámca týkajúceho sa viacročného národného programu na zlepšenie energetickej hospodárnosti obytných budov (Núdzové nariadenie vlády č. 18/2009)

91

C5.R1

Zjednodušený a aktualizovaný právny a regulačný rámec na podporu obnovy budov zameranej na energetickú efektívnosť

M

Technický regulačný rámec pre investície na prechod na zelené a digitálne budovy je funkčný

93

C5.R2

Strategický, legislatívny a procedurálny rámec na podporu seizmickej odolnosti fondu budov

M

Prijatie a vykonávanie národnej stratégie na zníženie seizmického rizika pre seizmickú modernizáciu existujúceho fondu budov

94

C5.R2

Strategický, legislatívny a procedurálny rámec na podporu seizmickej odolnosti fondu budov

M

Nadobudnutie účinnosti nového zákona o znižovaní seizmického rizika budov

99

C5.I1

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

M

Podpísanie zmlúv na obnovu energetickej efektívnosti a integrovanú obnovu (seizmická konsolidácia a energetická efektívnosť) pre bytové budovy

100

C5.I1

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

M

Podpísanie zmlúv na obnovu energetickej efektívnosti a integrovanú obnovu (seizmická konsolidácia a energetická efektívnosť) pre verejné budovy

243

C9.R1

Legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

M

Nadobudnutie účinnosti zákona o jednotnej priemyselnej licencii

264

C9.I3.2

Schémy pomoci pre súkromný sektor – schéma pomoci de minimis na pomoc rumunským podnikom pri kótovaní na burze cenných papierov

M

Výber správcu schémy

268

C9.I4

Cezhraničnéviacnárodné projekty – nízkoenergetické procesory
a polovodičové čipy

T

Subjekty v konzorciách, ktoré sa zúčastňujú na výzvach na predkladanie projektov spoločného podniku pre základné digitálne technológie (ďalej len „spoločný podnik KDT“)

278

C9.R5

Podpora integrácie výskumných, vývojových a inovačných organizácií v Rumunsku do Európskeho výskumného priestoru

M

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorý podporuje, uľahčuje a reguluje dobrovoľnú a funkčnú integráciu a zlučovanie výskumných inštitúcií v Rumunsku

280

C9.I5

Zriadenie a sprevádzkovanie kompetenčných centier

M

Zriadenie 5 kompetenčných centier

308

C10.R2

Vytvorenie politického rámca pre udržateľnú transformáciu miest

M

Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia vlády, ktorým sa ustanovuje rumunský rámec mestskej politiky

310

C10.R3

Vytvorenie politického rámca pre udržateľnú transformáciu vidieka: zriadenie administratívnych konzorcií vo funkčných vidieckych oblastiach

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu, ktorým sa mení administratívny zákonník a zriaďujú administratívne konzorciá v susedných vidieckych alebo prevažne vidieckych administratívnych územných jednotkách, ktoré existujú ako funkčné vidiecke oblasti

317

C10.I2

Výstavba bývania pre mládež a odborníkov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania

M

Podpis všetkých verejných zákaziek na výstavbu bývania pre mladých ľudí zo zraniteľných komunít a skupín, núdzového bývania a pre odborníkov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania v mestských alebo vidieckych oblastiach

320

C10.I3

Mierna obnova verejných budov s cieľom zlepšiť poskytovanie verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami

M

Podpisovanie zmlúv
na miernu renováciu verejných budov

323

C10.I4

Vypracovanie/aktualizácia dokumentov o územnom plánovaní a územnom plánovaní vo formáte GIS

M

Podpísanie zmlúv na vypracovanie/aktualizáciu dokumentácie týkajúcej sa územného plánovania, mestského plánovania a plánov udržateľnej mestskej mobility

342

C11.I4
Výstavba 236,05 km cyklistických trás

M

Podpis zmlúv o cyklistických trasách

399

C13.R7

Reforma služieb dlhodobej starostlivosti pre starších ľudí

M

Nadobudnutie účinnosti zákona o prijatí a vykonávaní národnej dlhodobej stratégie

Suma splátky

775 449 927 EUR 

2.2.4 Štvrtá splátka (úverová podpora):

Poradové číslo

Súvisiace opatrenie

(Reforma alebo investície)

Míľnik/cieľ

Názov

RO-C[C1]-R[R2.0]-M[4]

Rekonfigurácia súčasného hospodárskeho mechanizmu Národnej vodnej správy (ANAR) s cieľom zabezpečiť modernizáciu a údržbu vnútroštátneho vodohospodárskeho systému

M

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa zavádzajú zmeny s  cieľom regulovať nový hospodársky mechanizmus pre vodné zdroje v Rumunsku

RO-C[C1]-I[I1.0]-T[6]

Výstavba vodovodných sietí a kanalizačných systémov v aglomeráciách s populačným koeficientom viac ako 2000

T

Vybudované vodovodné rozvodné siete

RO-C[C1]-I[I1.0]-T[8]

Výstavba vodovodných sietí a kanalizačných systémov v aglomeráciách s populačným koeficientom viac ako 2000

T

Vybudované kanalizačné siete

RO-C[C1]-I[I2.0]-T[10]

Zber odpadových vôd v aglomeráciách s populačným koeficientom menším ako 2000

T

Individuálne alebo iné vhodné systémy vybudované v aglomeráciách s populačným koeficientom menším ako 2000

RO-C[C1]-I[I2.0]-T[12]

Zber odpadových vôd v aglomeráciách s populačným koeficientom menším ako 2000

T

Vybudované kanalizačné siete v aglomeráciách s populačným koeficientom nižším ako 2000

RO-C[C1]-I[I4.0]-T[17]

Obnova existujúcich akumulácií, ktoré si vyžadujú núdzové zásahy v záujme bezpečnej prevádzky

T

Rekultivovaná priehrada a polder

RO-C[C1]-I[I5.0]-T[18]

Primerané vybavenie správnych orgánov povodí na monitorovanie povodní, prevenciu a reakciu na núdzové situácie

T

Správne orgány povodia vybavené

RO-C[C2]-R[R2.0]-M[31]

Reforma systému riadenia chránených prírodných oblastí pre európsku stratégiu v oblasti biodiverzity

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívneho aktu uplatniteľného na odvetvia s vplyvom na biodiverzitu

RO-C[C3]-R[R1.0]-M[45]

Podpora riadenia odpadového hospodárstva s cieľom urýchliť prechod na obehové hospodárstvo

M

Schválenie akčného plánu pre národnú stratégiu obehového hospodárstva a vykonávanie osobitných opatrení, ktoré sú v nej zahrnuté.

RO-C[C3]-I[I1b.0]-T[51]

Vytvorenie integrovaných systémov nakladania s komunálnym odpadom na úrovni okresov alebo na úrovni mesta/obce

T

Osvedčenia o prijatí na dodanie digitalizovaných ekoostrovov na triedený zber odpadu

RO-C[C3]-I[I1c.0]-T[53]

Vytvorenie integrovaných systémov nakladania s komunálnym odpadom na úrovni okresov alebo na úrovni mesta/obce

T

Vybudovanie integrovaných stredísk zberu odpadu

RO-C[C3]-I[I1d.0]-T[54]

Vytvorenie integrovaných systémov nakladania s komunálnym odpadom na úrovni okresov alebo na úrovni mesta/obce

T

Vybudované alebo dodané zariadenia na recykláciu odpadu

RO-C[C3]-I[I2.0]-T[55]

Výstavba alebo dodanie infraštruktúry na nakladanie s hnojom a iným kompostovateľným poľnohospodárskym odpadom

T

Výstavba integrovaných systémov zberu kompostovateľného poľnohospodárskeho odpadu

RO-C[C4]-I[I1.0]-M[75]

Modernizácia a modernizácia železničnej infraštruktúry

M

Dodaná modernizovaná/modernizovaná železničná infraštruktúra

RO-C[C4]-I[I2.0]-M[77]

Koľajové vozidlá

M

Dodanie modernizovaných železničných koľajových vozidiel

RO-C[C4]-R[R2.0]-T[81]

Riadenie kvality v doprave založené na výkonnosti – zlepšenie inštitucionálnej kapacity a správy a riadenia spoločností

T

Zvýšená výkonnosť železníc z hľadiska presnosti vlakov

RO-C[C4]-I[I3.0]-M[84]

Zvýšenie udržateľnosti cestnej infraštruktúry v sieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravy a bezpečnosť cestnej premávky

M

Výstavba nových ciest

RO-C[C4]-I[I3.0]-T[85]

Zvýšenie udržateľnosti cestnej infraštruktúry v sieti TEN-T, spoplatňovanie ciest, riadenie dopravy a bezpečnosť cestnej premávky

T

Odstránenie čiernych/horúcich miest bezpečnosti cestnej premávky

RO-C[C5]-I[I1.0]-T[103]

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

T

Dokončenie energetickej renovácie bytových domov pre viac rodín

RO-C[C5]-I[I1.0]-T[106]

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

T

Dokončenie energetickej renovácie verejných budov

RO-C[C5]-I[I1.0]-T[106b]

Zriadenie fondu vlny obnovy na financovanie prác na zvýšenie energetickej efektívnosti existujúceho fondu budov

T

Inštalované nové nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá

RO-C[C5]-I[I2.0]-M[107]

Uverejnenie národného digitálneho registra budov

M

Uverejnenie národného registra digitálnych budov

RO-C[C5]-R[R1.0]-T[92]

Zjednodušený a aktualizovaný právny a regulačný rámec na podporu obnovy budov zameranej na energetickú efektívnosť

T

Skrátenie času potrebného na vydanie stavebných povolení

RO-C[C5]-I[I4.0]-M[110]

Obehové hospodárstvo a zvýšená energetická efektívnosť historických budov

M

Štruktúry v rámci Národného inštitútu kultúrneho dedičstva na zhromažďovanie a opätovné použitie historických stavebných materiálov

RO-C[C5]-I[I4.0]-T[112]

Obehové hospodárstvo a zvýšená energetická efektívnosť historických budov

T

Najmenej 200 odborníkov certifikovaných v oblasti renovácií historických budov zameraných na energetickú efektívnosť

RO-C[C6]-R[R4.0]-M[126]

Vytvorenie priaznivého legislatívneho a regulačného rámca pre vodík z obnoviteľných zdrojov

M

Nadobudnutie účinnosti zmien legislatívneho rámca, ktorými sa vykonáva národná vodíková stratégia

RO-C[C6]-R[R6.0]-M[128]

Dekarbonizácia odvetvia vykurovania – chladenia

M

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych aktov, ktorými sa zavádzajú opatrenia na dekarbonizáciu odvetvia vykurovania a chladenia

RO-C[C6]-I[I2.0]-T[131]

Kapacity na výrobu ekologického vodíka na použitie pri skladovaní elektrickej energie a/alebo pri dekarbonizácii priemyslu

T

Výrobná kapacita zeleného vodíka

RO-C[C6]-I[I3.0]-T[134]

Výstavba flexibilnej a vysoko účinnej výroby elektriny a tepla spaľovaním plynu (CHP) v diaľkovom vykurovaní

T

Kogeneračné zariadenia a diaľkové vykurovanie

RO-C[C6]-I[I4.0]-T[138]

Uvedenie fotovoltických výrobných zariadení do prevádzky

T

Zadané fotovoltické články a panely

RO-C[C7]-I[I18.0]-T[188]

Digitálna transformácia a automatizácia robotických procesov vo verejnej správe

T

Automatizácia robotického procesu (RPA) a podpora umelej inteligencie vo verejnej správe

RO-C[C8]-I[I11.0]-M[240a]

Kapitálová injekcia do Národnej rozvojovej banky

M

Investičná politika

RO-C[C8]-I[I11.0]-M[240b]

Kapitálová injekcia do Národnej rozvojovej banky

M

Kapitálová injekcia

RO-C[C9]-R[R1.0]-T[244]

Legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

T

Skrátenie času potrebného na splnenie regulačných požiadaviek súvisiacich s podnikateľským prostredím

RO-C[C9]-R[R1.0]-T[245]

Legislatívna transparentnosť, odstránenie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

T

Legislatívne akty/úprava týkajúce sa MSP, v prípade ktorých sa uplatnil test

RO-C[C9]-R[R4.0]-M[276]

Intenzívnejšia spolupráca medzi podnikmi a výskumom

M

Nadobudnutie účinnosti právneho aktu (právnych aktov) pre priaznivé prostredie pre verejné a súkromné investície do výskumu, vývoja a inovácií

RO-C[C9]-R[R4.0]-T[277]

Intenzívnejšia spolupráca medzi podnikmi a výskumom

T

V 27 % projektov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií financovaných z verejných zdrojov je ako partner zapojený aspoň jeden podnikateľský subjekt

RO-C[C9]-R[R5.0]-T[279]

Podpora integrácie výskumných, vývojových a inovačných organizácií v Rumunsku do Európskeho výskumného priestoru

T

Percentuálny podiel výskumných organizácií, ktoré spoločne využívajú výskumnú infraštruktúru a zariadenia

RO-C[C9]-I[I1.0]-M[246]

Digitálne platformy pre legislatívnu transparentnosť, odstraňovanie byrokracie a zjednodušenie postupov pre podniky

M

Digitálne platformy pripojené k vládnemu cloudu a prístupné

RO-C[C9]-I[I2.1]-T[249]

Finančné nástroje pre súkromný sektor – portfóliová záruka pre odolnosť

T

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % zdrojov pridelených na nástroj schválený investičným výborom InvestEU

RO-C[C9]-I[I2.3]-T[255]

Finančné nástroje pre súkromný sektor – Fond rizikového kapitálu na obnovu

T

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy financovania alebo investície, na ktoré sa zameriava, schválenej investičným výborom

RO-C[C9]-I[I2.4]-T[258]

Finančné nástroje pre súkromný sektor – Fond fondov na digitalizáciu, opatrenia v oblasti klímy a iné oblasti záujmu

T

100 % podporených cieľových prijímateľov

RO-C[C9]-I[I2.5]-T[261]

Finančné nástroje pre súkromný sektor – Investície do energetickej efektívnosti v sektore bývania a budov

T

Operácie financovania alebo investičné operácie vo výške 100 % celkovej sumy financovania alebo investície, na ktoré sa zameriava, schválené investičným výborom InvestEU.

RO-C[C9]-I[I3.2]-T[265]

Schémy pomoci pre súkromný sektor – schéma pomoci de minimis na pomoc rumunským podnikom pri kótovaní na burze cenných papierov

T

Počet podpísaných zmlúv o financovaní

RO-C[C9]-I[I4.0]-T[267]

Cezhraničné projekty a projekty pre viaceré krajiny – procesory s nízkou spotrebou energie a čipy polovodičov

T

Subjekty vybrané na účasť alebo pridruženie k projektu

RO-C[C10]-R[R5.0]-M[315]

Rozvoj systému plánovania – Kódex územného plánovania, urbanizmu a výstavby

M

Nadobudnutie účinnosti Kódexu územného plánovania, urbanistického plánovania a výstavby

RO-C[C10]-R[R5.0]-M[316]

Rozvoj systému plánovania – Kódex územného plánovania, urbanizmu a výstavby

M

Interoperabilná mestská platforma digitálnych údajov (ako súčasť územného observatória)

RO-C[C10]-I[I2.0]-T[318]

Výstavba bývania pre mládež a odborníkov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania

T

Bytové jednotky vybudované pre mladých ľudí pochádzajúcich zo zraniteľných komunít/skupín a pre odborníkov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania

RO-C[C10]-I[I3.0]-T[322]

Obnova verejných budov s cieľom podporiť lepšie poskytovanie verejných služieb administratívnymi územnými jednotkami

T

Energetická obnova verejných budov

RO-C[C10]-I[I4.0]-T[325]

Vypracovanie/aktualizácia dokumentov o územnom plánovaní a územnom plánovaní vo formáte GIS

T

Územné plánovanie, územné plánovanie a plány udržateľnej mestskej mobility uverejnené na platforme Územného observatória

RO-C[C11]-I[I1.0]-M[335]

Podpora 12 turistických/kultúrnych trás

M

Miesta otvorené pre návštevníkov

RO-C[C11]-I[I2.0]-T[337]

Modernizácia/vytvorenie múzeí a pamätníkov

T

Múzeá alebo pamätníky otvorené pre verejnosť

RO-C[C11]-I[I4.0]-M[343]

Výstavba 236,05 km cyklistických trás

M

Cyklistické trasy vybudované a prístupné pre cyklistiku

RO-C[C12]-I[I3.0]-M[531]

Verejné nemocnice

M

Výstavba a vybavenie diagnostického a liečebného centra Zerlendi Tuberculosis v Bukurešti

RO-C[C12]-I[I3.0]-M[532]

Verejné nemocnice

M

Výstavba a vybavenie Núdzového inštitútu pre srdcovo-cievne choroby a transplantáciu Târgu Mures

RO-C[C12]-I[I3.0]-M[533]

Verejné nemocnice

M

Výstavba a vybavenie Pediatrickej a detskej neonatológie nemocnice Núdzovej nemocnice Apostol Andrei Constanța

RO-C[C12]-I[I4.0]-T[534]

Modernizácia urgentnej zdravotnej starostlivosti

T

Nákup nových sanitných vozidiel

RO-C[C15]-I[I1a.0]-T[457a]

Výstavba a vybavenie jaslí

T

Vybudované a vybavené jasle

RO-C[C15]-I[I10a.0]-T[488]

Budovanie siete zelených škôl

T

Vybudovaný priestor novej zelenej školy

RO-C[C15]-I[I13.0]-M[496]

Vybavenie IT laboratórií v školách odborného vzdelávania a prípravy (OVP)

M

Školy OVP vybavené digitálnym vybavením pre IT laboratóriá

RO-C[C15]-I[I17.0]-M503]

Zabezpečenie univerzitnej infraštruktúry (ubytovanie, jedálne, rekreačné zariadenia)

M

Výstavba a modernizácia miest na rekreáciu a čítanie, jedální a ubytovacích miest 

RO-C[C16]-I[I4a.0]-T[516a]

Schéma grantových poukazov na urýchlenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach

T

Inštalácia solárnych panelov a systémov uskladňovania elektrickej energie domácnosťami

Suma splátky

5 081 154 428 EUR

3.ODDIEL 3: ĎALŠIE OPATRENIA

3.1.Opatrenia na monitorovanierealizáciu plánu obnovyodolnosti

Rumunsko monitoruje a vykonáva plán podpory obnovy a odolnosti v súlade s týmito opatreniami:

·Koordináciu na centrálnej úrovni zabezpečuje medzirezortný výbor pre koordináciu plánu, ktorý je zodpovedný za preskúmanie pokroku pri vykonávaní plánuúzkej spolupráciministerstvom pre investícieeurópske projekty (MIPE). MIPE bol vymenovaný za národného koordinátora pre prípravu, rokovanieschvaľovanie plánu, ktorému pomáhalo ministerstvo financií (pri úlohách súvisiacichpodpísaním zmluvyúveredohodyfinancovaní) so zriadením špecializovanej štruktúry.

·MIPE zodpovedá aj za kontrolumonitorovanie plánu vrátane monitorovania dosahovania čiastkových cieľovzámerov, ako aj za zabezpečenie prevencie závažných nezrovnalostí, ich odhaľovanianápravy. Na záver je to isté ministerstvo zodpovedné aj za vypracovaniepodpísanie žiadostíplatbuvyhlásení hospodáriaceho subjektu.

·Vykonávanie plánu zabezpečujú rezortné ministerstváich podriadené štruktúry prostredníctvom uzavretia dohôdfinancovaníMIPE.

3.2.Opatrenia na zabezpečenie plného prístupu Komisiepodkladovým údajom

S cieľom poskytnúť Komisii úplný prístup k príslušným podkladovým údajom má Rumunsko zavedené tieto opatrenia:

MIPE ako národný koordinátor plánu zodpovedá za celkovú koordináciu, kontrolu a monitorovanie plánu. Pôsobí najmä ako koordinačný orgán na monitorovanie pokroku pri dosahovaní čiastkových cieľov a zámerov, zatiaľ čo za audity je zodpovedný orgán auditu. MIPE koordinuje podávanie správ o čiastkových cieľoch a zámeroch, všetkých relevantných ukazovateľoch, ale aj kvalitatívnych finančných informáciách a iných údajoch, napríklad o konečných príjemcoch. Kódovanie údajov sa uskutočňuje v IT systéme MIPE.

V súlade s článkom 24 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/241 po splnení príslušných dohodnutých čiastkových cieľov a zámerov uvedených v oddiele 2.1 tejto prílohy Rumunsko predloží Komisii riadne odôvodnenú žiadosť o platbu finančného príspevku a prípadne aj úveru. Rumunsko zabezpečí, aby Komisia mala na požiadanie úplný prístup k príslušným podkladovým údajom, ktoré podporujú riadne odôvodnenie žiadosti o platbu, a to na účely posúdenia žiadosti o platbu v súlade s článkom 24 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241, ako aj na účely auditu a kontroly.

(1) https://ec.europa.eu/newsroom/dae/document.cfm?doc_id=75185
(2) K dispozícii na https://e3p.jrc.ec.europa.eu/publications/2021-best-practice-guidelines-eu-code-conduct-data-centre-energy-efficiency.
(3) https://ec.europa.eu/isa2/sites/default/files/eif_brochure_final.pdf
(4) https://ec.europa.eu/newsroom/dae/document.cfm?doc_id=75185
(5) Okrem projektov v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré spĺňajú podmienky stanovené v prílohe III k technickému usmerneniu „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).
(6) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(7) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, kde sú tieto činnosti zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(8) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo dodatočné vybavenie separovaného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(9)

S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.

(10)

Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.

(11)

Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 

(12)

Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v existujúcich mechanických biologických čistiarňach, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo modernizáciu separovaného odpadu na činnosti recyklácie kompostu biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu[1] za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nepovedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia. 

(13)

Predpokladá sa, že konečný príjemca má „podstatné zameranie“ na odvetvie alebo podnikateľskú činnosť, ak je takéto odvetvie alebo činnosť identifikované ako podstatná súčasť podnikateľskej činnosti konečného príjemcu v súvislosti s hrubými príjmami, ziskom alebo klientskou základňou konečného príjemcu. Hrubé príjmy z obmedzeného odvetvia alebo činnosti v žiadnom prípade nepresiahnu 50 % hrubých príjmov.

(14)

S výnimkou a) aktív a činností pri výrobe elektriny a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré sú v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III k technickému usmerneniu „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) a b) činností a aktív podľa bodu ii), v prípade ktorých je používanie fosílnych palív dočasné a technicky nevyhnutné na včasný prechod na prevádzku bez fosílnych palív.

(15) Vrátane činností a aktív v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. Ak sa podporovanou činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, poskytne sa vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(16) Znečisťujúce vozidlá sa vymedzujú ako vozidlá s nulovými emisiami.
(17) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto činnosti v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(18) Okrem projektov v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré spĺňajú podmienky stanovené v prílohe III k technickému usmerneniu „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).
(19) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(20) Okrem projektov v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré spĺňajú podmienky stanovené v prílohe III k technickému usmerneniu „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).
(21) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(22) Okrem projektov v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré spĺňajú podmienky stanovené v prílohe III k technickému usmerneniu „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).
(23) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(24) Okrem projektov v rámci tohto opatrenia v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré spĺňajú podmienky stanovené v prílohe III k technickému usmerneniu „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).
(25) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(26) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(27) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(28) Okrem projektov v rámci tohto opatrenia v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré spĺňajú podmienky stanovené v prílohe III k technickému usmerneniu „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).
(29) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(30) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(31) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(32) Okrem projektov v oblasti výroby elektrickej energie a/alebo tepla, ako aj súvisiacej prenosovej a distribučnej infraštruktúry využívajúcej zemný plyn, ktoré spĺňajú podmienky stanovené v prílohe III k technickému usmerneniu „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01).
(33) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(34) Investícia 13 je zahrnutá v oddiele O.3.
(35) Investícia 13 je zahrnutá v oddiele O.3.
(36) Investícia 17 je zahrnutá v oddiele O.3.
(37) https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC107466
(38) https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC106281