V Bruseli23. 1. 2025

COM(2025) 21 final

2025/0007(NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,

ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) (ST 10161/21 INIT; ST 10161/21 ADD 1) z 13. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Belgicka


2025/0007 (NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,

ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) (ST 10161/21 INIT; ST 10161/21 ADD 1) z 13. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Belgicka

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/24112. februára 2021 1 , ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti,najmä na jeho článok 20 ods. 1,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Po tom, ako Belgicko 30. apríla 2021 predložilo národný plán obnovyodolnosti, Komisia navrhla Rade jeho kladné posúdenie. Rada kladné posúdenie schválila vykonávacím rozhodnutím Rady13. júla 2021 2 Uvedené vykonávacie rozhodnutie Rady bolo zmenené 8. decembra 2023 3 10. decembra 2024 4 .

(2)Belgicko 7. januára 2025 predložilo Komisii odôvodnenú žiadosťnávrhom na zmenu vykonávacieho rozhodnutia Rady13. júla 2021súladečlánkom 21 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/241, pretože plán obnovyodolnosti uždôvodu objektívnych okolností sčasti nemožno zrealizovať. Belgicko preto predložilo zmenený plán obnovyodolnosti.

Zmeny na základe článku 21 nariadenia (EÚ) 2021/241

(3)Zmeny plánu obnovyodolnosti, ktoré Belgicko predložilodôvodu objektívnych okolností, sa týkajú jedného opatrenia.

(4)Belgicko objasnilo, že došlozmene jedného opatreniacieľom zaviesť lepšiu alternatívu, vďaka ktorej by sa znížila administratívna záťaž, pričom by sa stále dosiahol cieľ príslušného opatrenia. Týka sa to míľnikov 6869rámci opatrenia I-2.09: Digitalizácia flámskej vlády Flámskeho regiónu,opisu investície I-2.09rámci komponentu 2.2 Verejná správa. Belgicko preto požiadalovypustenie zbytočných podkladových informácií alebo procesných prvkov, ktoré neprispievajúcieľom daných opatrení, a o zjednodušenie opisu opatreniamíľnikov, ktoré spôsobuje neopodstatnenú administratívnu záťaž pri dosahovaní cieľov príslušného opatrenia. Vykonávacie rozhodnutie Rady13. júla 2021 by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(5)Komisia sa domnieva, že dôvody, ktoré uviedlo Belgicko, opodstatňujú zmenu(-y) podľa článku 21 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/241,vykonávacie rozhodnutie Rady13. júla 2021 by sa teda malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

Opravy administratívnych chýb

(6)Vo vykonávacom rozhodnutí Rady sa zistilo 14 administratívnych chýb, ktoré sa týkajú piatich míľnikovpiatich opatrenírámci šiestich komponentov. Vykonávacie rozhodnutie Rady by sa malo zmeniťcieľom opraviť tieto administratívne chyby, ktoré nezodpovedajú obsahu plánu obnovyodolnosti predloženému Komisii 13. júla 2021,to podľa dohody medzi KomisiouBelgickom. Tieto administratívne chyby sa týkajú názvu míľnika 63tabuľke „Druhá splátka (nenávratná podpora)“; opisu investície I-3A: „Cyklistická infraštruktúra“; opisu investície I-3.03a: „Cyklistická infraštruktúra“ – Vélo Plus – RBC regiónu Brusel – hlavné mestorámci komponentu 3.1: Cyklistickápešia infraštruktúra; názvu opatrenia I-3F: „Nástroje inteligentnej mobility regiónu Brusel – hlavné mesto“; opisu investície I-3.15a: „Aplikácia Floya“ regiónu Brusel – hlavné mestorámci komponentu 3.2: Prechod na iné druhy dopravy; míľnika 119 reformy R-3.04: Nabíjacie stanice – WAL,rámci komponentu 3.3: Ekologizácia cestnej dopravy; názvu míľnika 174tabuľke „Tretia splátka (nenávratná podpora)“; názvu míľnika 187tabuľke „Šiesta splátka (nenávratná podpora)“; názvu míľnika 206tabuľke „Druhá splátka (nenávratná podpora)“; názvu opatrenia I-7.05tabuľke „Piata splátka (nenávratná podpora)“; súm uvedenýchbode 2: „Odhadované celkové náklady na plán podpory obnovyodolnosti“. Tieto opravy nemajú vplyv na vykonávanie príslušných opatrení.

Posúdenie Komisie

(7)Komisia posúdila zmenený plán obnovyodolnosti podľa kritérií posudzovania stanovenýchčlánku 19 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241.

(8)Komisia sa domnieva, že zmeny, ktoré predložilo Belgicko, nemajú vplyv na kladné posúdenie plánu obnovyodolnosti, ktoré sa uvádza vo vykonávacom rozhodnutí Rady (ST 10161/21, ST 15570 2023 INIT)13. júla 2021schválení posúdenia plánu obnovyodolnosti Belgicka, pokiaľ iderelevantnosť, efektívnosť, účinnosťkoherentnosť plánu obnovyodolnosti na základe kritérií stanovenýchčlánku 19 ods. 3 písm. a), b), c), d), da), db), e), f), g), h), i), j)k). Týmto nie je dotknuté Komisiou uskutočnené posúdenie míľnikov 250251rámci komponentu týkajúceho sa auditukontroly uvedenéhoprílohe.

Kladné posúdenie

(9)V nadväznosti na kladné posúdenie zmeneného plánu obnovyodolnosti Komisiou,ktorom sa konštatuje, že plán uspokojivo spĺňa kritériá posudzovania stanovenénariadení (EÚ) 2021/241, by sa malisúladečlánkom 20 ods. 2 uvedeného nariadeniaprílohou V k nemu stanoviť reformyinvestičné projekty potrebné na realizáciu zmeneného plánu obnovyodolnosti, príslušné míľniky, cieleukazovatele, ako aj suma, ktorú Únia poskytne na realizáciu zmeneného plánu obnovyodolnosti vo forme nenávratnej finančnej podpory.

Finančný príspevok

(10)Odhadované celkové náklady na zmenený plán obnovyodolnosti Belgicka predstavujú 5 279 567 854 EUR. Keďže suma odhadovaných celkových nákladov na zmenený plán obnovyodolnosti je vyššia než aktualizovaný maximálny finančný príspevok, ktorý má Belgickodispozícii, finančný príspevok určenýsúladečlánkom 4 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1755 5 , článku 20 ods. 4článku 21a ods. 6 nariadenia (EÚ) 2021/241 pridelený na zmenený plán obnovyodolnosti Belgicka by mal predstavovať 5 033 950 235 EUR. Finančný príspevok poskytnutý Belgicku preto zostáva nezmenený.

Úvery

(11)Úverová podpora vo výške 244 200 000 EUR, ktorú má Belgickodispozícii, zostáva nezmenená.

(12)Vykonávacie rozhodnutie Rady (ST 10161/21 INIT; ST 10161/21 ADD 1)13. júla 2021schválení posúdenia plánu obnovyodolnosti Belgicka by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.záujme jasnosti by sa prílohauvedenému vykonávaciemu rozhodnutiu Rady mala úplne nahradiť,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Vykonávacie rozhodnutie Rady z 13. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Belgicka sa mení takto:

1. Článok 1 sa nahrádza takto:

„Článok 1

Schválenie posúdenia plánu obnovy a odolnosti

Posúdenie upraveného plánu obnovy a odolnosti Belgicka na základe kritérií stanovených v článku 19 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241 sa schvaľuje. Reformy a investičné projekty v rámci plánu obnovy a odolnosti, podrobnosti a harmonogram monitorovania a realizácie tohto plánu vrátane príslušných míľnikov a cieľov súvisiacich s vyplatením nenávratnej finančnej podpory či dodatočných míľnikov a cieľov súvisiacich s vyplatením úveru, príslušné ukazovatele týkajúce sa plnenia plánovaných míľnikov a cieľov, ako aj opatrenia na poskytnutie plného prístupu k podkladovým relevantným údajom Komisii sú stanovené v prílohe k tomuto rozhodnutiu.“;

2. Príloha sa nahrádza znením uvedeným v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 2
Adresát

Toto rozhodnutie je určené Belgickému kráľovstvu.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda/predsedníčka

(1)    Ú. v. EÚ L 57, 18.2.2021, s. 17.
(2)    ST 1161/21; ST 10161/21 ADD 1.
(3)    ST 15570 2023 INIT.
(4)    ST 15974 2024 INIT.
(5)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1755 zo 6. októbra 2021, ktorým sa zriaďuje pobrexitová adaptačná rezerva (Ú. v. EÚ L 357, 8.10.2021, s. 1).

V Bruseli23. 1. 2025

COM(2025) 21 final

PRÍLOHA

k

návrhu VYKONÁVACIEHO ROZHODNUTIA RADY,

ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) (ST 10161/21 INIT; ST 10161/21 ADD 1) z 13. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Belgicka


PRÍLOHA

ODDIEL 1: REFORMY A INVESTÍCIE V RÁMCI PLÁNU OBNOVY A ODOLNOSTI

1.Opis reforieminvestícií

A. KOMPONENT 1.1: Renováciu

Tento komponent belgického plánu obnovy a odolnosti je zameraný na obnovu súkromných a verejných budov. Hlavným cieľom komponentu je obnoviť existujúci fond budov a zvýšiť jeho energetickú efektívnosť a efektívnosť využívania zdrojov. Patria medzi ne najmä verejné budovy, sociálna infraštruktúra a bytové budovy a všeobecnejšie budovy s nižšou energetickou hospodárnosťou. Táto zložka preto prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov, zvyšovaniu pracovných príležitostí a rastu v oblasti udržateľnej výstavby, ako aj k sociálnej odolnosti prostredníctvom znižovania účtov za energiu.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny 2019.3, v ktorom sa Belgicko vyzýva, aby zameralo hospodársku politiku súvisiacu s investíciami okrem iného na nízkouhlíkovú a energetickú transformáciu.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

A.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma R-1.01: „Zlepšená schéma dotácií na energiu“ Flámskeho regiónu

Opatrenie pozostáva z troch čiastkových reforiem a troch čiastkových investícií, ktorých celkovým cieľom je poskytnúť efektívnejšie stimuly na obnovu a urýchliť súkromné investície do energetickej efektívnosti vo Flámsku. Prvá podreforma pozostáva z i) vytvorenia jednotného kontaktného miesta, jednotného regionálneho mechanizmu, ktorý umožňuje poskytovanie dotácií na bytovú a súkromnú energetickú efektívnosť a obnovu energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré vykonávajú dodávatelia budov od júla 2022. Podreforma ii) obsahuje revíziu grantovej schémy energetických štítkov na podporu energeticky účinných obnov. Podreforma iii) obsahuje revíziu systému podpory obnovy domácich batérií a inteligentných ovládacích zariadení pre tepelné čerpadlá, elektrické kotly a vykurovanie na uskladňovanie elektrickej energie. Tieto tri čiastkové reformy nadobudnú účinnosť do 1. apríla 2022. Reformu sprevádzajú tri čiastkové investície v rámci investície 1A: I) dotácie na energetickú efektívnosť a energiu z obnoviteľných zdrojov, ako aj dotácie cieľových skupín na súkromné bývanie sprevádzajúce podreformu i); II) prostredníctvom grantovej schémy energetického označovania na energeticky účinné obnovy súkromných bytov, ktoré sprevádzajú podreformu ii); III) granty na domáce batérie na súkromné bývanie sprevádzajúce podreformu iii).

Reforma R-1.02: „Zlepšená schéma dotácií na energiu“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Táto reforma pozostáva z reformy a zlúčenia bonusov za energiu a prémií za obnovu bývania do jednotného regionálneho mechanizmu pre jednotlivcov od roku 2022. Vďaka jednotnému systému majú mať občania jasnejší obraz o sume, na ktorú majú nárok na svoje renovačné práce, a zabezpečia zjednodušenie administratívnych postupov na získanie finančnej podpory prostredníctvom regionálnych bonusov. Len jeden regionálny webový portál informuje žiadateľov o dostupných prémiách a pre občanov existuje len jednotný digitalizovaný postup. Sprievodná investícia v rámci investície 1A podporuje obnovu energetickej efektívnosti. Nariadenie, ktorým sa reformujú grantové schémy na bývanie a súkromné renovácie v regióne Brusel – hlavné mesto, nadobudne účinnosť 31. marca 2022.

Reforma R-1.03: „Zlepšený systém dotácií na energiu“ nemecky hovoriaceho spoločenstva

Opatrením sa zavedie nový systém prémií za energiu v nemecky hovoriacom spoločenstve od júla 2021. Cieľom bonusového projektu je najmä vytvoriť stimuly na vykonávanie opatrení na úsporu energie a zníženie emisií oxidu uhličitého pre existujúce obytné budovy v nemecky hovoriacom spoločenstve. Cieľom reformy je rozlišovať medzi malými dielami, ktoré umožňujú zjednodušený prístup k prémiám, a veľkými dielami, ktoré si vyžadujú podrobnejšie administratívne postupy. Nariadenie, ktorým sa reformujú schémy energetických grantov na bytové a súkromné renovácie v nemecky hovoriacom spoločenstve, nadobudne účinnosť do 31. marca 2022.

Investícia 1A do „Renovácie súkromného a sociálneho bývania“ (I-1A)

Cieľom investície je stimulovať energeticky efektívnu obnovu súkromného a sociálneho bývania. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2025. Investícia pozostáva z týchto siedmich čiastkových opatrení:

·Čiastkové investície i) súvisiacereformou R-1.01 písm. i):dotácie na energetickú efektívnosťenergiuobnoviteľných zdrojov, ako aj dotácie cieľových skupín na súkromné bývanie

·Čiastková investícia ii) súvisiacareformou R-101 ii): Podpora energeticky efektívnej obnovy súkromného bývania prostredníctvom systému energetických štítkov

·Čiastková investícia iii) súvisiacareformou R-101 iii): Podpora schémy grantu na domáce batérie na súkromné bývanie.

·Čiastkové investície súvisiacereformou R-1.02: „Zlepšená schéma dotácií na energiu“ regiónu Brusel – hlavné mesto

·Investícia I-1.01: „Obnova sociálneho bývania“ Flámskeho regiónu

·Investícia I-1.02: „Obnova sociálneho bývania“ regiónu Brusel – hlavné mesto

·Investícia I-1.03: „Obnova sociálneho bývania“ nemecky hovoriaceho spoločenstva

Investícia I-1.01: „Obnova sociálneho bývania“ Flámskeho regiónu

Cieľom opatrenia je stimulovať a urýchliť energetickú obnovu sociálneho bývania zvýšením podpory z flámskeho klimatického fondu pre podniky sociálneho bývania a Flámsky fond bývania. Obnovou sociálneho bývania sa zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

Investícia I-1.02: „Obnova sociálneho bývania“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Toto opatrenie prispieva k financovaniu obnovy sociálneho bývania v Bruseli. Obnovou sociálneho bývania sa zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

Investícia I-1.03: „Obnova sociálneho bývania“ nemecky hovoriaceho spoločenstva

Opatrenie spočíva v podpore viacročného programu obnovy v nemecky hovoriacom spoločenstve. Opatrením sa podporí nemecky hovoriaca majetková účasť Spoločenstva v spoločnosti sociálneho bývania „Öffentliche Wohnungsbaugesellschaft Ostbelgien“, ktorá umožní realizáciu investičného programu sociálneho bývania. Obnovou sociálneho bývania sa zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

Investícia 1B „Verejná obnova budov“ (I-1B)

Cieľom investície je obnoviť a zlepšiť energetickú efektívnosť verejných budov. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026. Investícia pozostáva z týchto ôsmich čiastkových opatrení:

·Investícia I-1.04: „Obnova verejných budov“ spolkovej krajiny

·Investícia I-1.05: „Obnova verejných budov“ Flámskeho regiónu

·Investícia I-1.07: „Obnova verejných budov – miestne orgányšport“ Valónskeho regiónu

·Investícia I-1.08: „Obnova verejných budov“ regiónu Brusel – hlavné mesto

·Investícia I-1.09: „Obnova verejných budov – školy“ Francúzskeho spoločenstva

·Investícia I-1.10: „Renovácia verejných budov – športIPPJ“ Francúzskeho spoločenstva

·Investícia I-1.11: „Obnova verejných budov – univerzity“ Francúzskeho spoločenstva

·Investícia I-1.12: „Obnova verejných budov – kultúra“ Francúzskeho spoločenstva

Investícia I-1.04: „Obnova verejných budov“ spolkovej krajiny

Investičné opatrenie pozostáva z energeticky efektívnej renovácie bruselskej burzy cenných papierov. Táto obnova sa môže podporiť aj z iných fondov EÚ. Energeticky efektívne renovačné práce podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti a identifikované v príkaze na kúpu znížia v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2024.

Investícia I-1.05: „Obnova verejných budov“ Flámskeho regiónu

Investičné opatrenie pozostáva zo zvýšenia investícií do obnovy fondu budov s cieľom urýchliť energetickú obnovu verejných budov. Podpora sa poskytuje prostredníctvom Flámskej energetickej spoločnosti (Vlaams Energiebedrijf), ktorá pôsobí ako centrálna obstarávacia organizácia a poskytovateľ služieb pre iné verejné služby (najmä ústrednú správu) v oblasti služieb súvisiacich s energetikou. Opatrenie zahŕňa i) priame podporné akcie vo forme energeticky účinných prác a ii) nepriame podporné akcie, ako sú energetické audity. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-1.07: „Obnova verejných budov – miestne orgány a šport“ Valónskeho regiónu

Cieľom opatrenia je zlepšiť energetickú hospodárnosť i) verejných budov miestnych orgánov a ii) športovej infraštruktúry vo Valónskom regióne. Podpora sa poskytuje prostredníctvom výzvy na predkladanie žiadostí otvorenej pre miestne orgány a oprávnené športové štruktúry. Obnovou verejných budov miestnych orgánov sa zníži spotreba primárnej energie v priemere aspoň o 30 %, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-1.08: „Obnova verejných budov“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Investičné opatrenie pozostáva z dvoch častí. Po prvé, vytvorenie jednotného kontaktného miesta (ktoré bude spravovať SIBELGA, prevádzkovateľ elektrickej a plynárenskej distribučnej siete v regióne Brusel v rámci záväzku služby vo verejnom záujme) s cieľom uľahčiť a urýchliť hĺbkovú energetickú obnovu verejných budov miestnych a regionálnych orgánov v Bruseli. Nariadenie o elektrine, ktorým sa vymedzuje poslanie služby vo verejnom záujme Sibelga vrátane prevádzky jednotného kontaktného miesta pre verejné renovácie v Bruseli, nadobudne účinnosť do 1. februára 2022. Po druhé, dotácie na energiu pre vybrané verejné renovačné práce. Opatrením sa zníži primárna energetická spotreba v priemere aspoň o 30 %, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-1.09: „Obnova verejných budov – školy“ Francúzskeho spoločenstva

Investičné opatrenie i) podporuje investičný plán do školských budov vo vlastníctve Francúzskeho spoločenstva a ii) prostredníctvom výzvy na predkladanie projektov poskytuje podporu na renováciu školských budov vo vzdelávacích sieťach dotovaných francúzskym spoločenstvom. Najmenej 85 % výstavby nových budov musí dosiahnuť dopyt po primárnej energii, ktorý je aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budov s takmer nulovou spotrebou energie (budova s takmer nulovou spotrebou energie, vnútroštátne smernice). Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-1.10: „Renovácia verejných budov – šport a IPPJ“ Francúzskeho spoločenstva

Toto investičné opatrenie podporuje i) obnovu športových infraštruktúr a ii) obnovu zariadení určených pre mládež (Institutions Publiques de Protection de la Jeunesse – IPPJ). Pri výstavbe nových budov sa dosiahne dopyt po primárnej energii, ktorý je aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budov s takmer nulovou spotrebou energie (budova s takmer nulovou spotrebou energie, vnútroštátne smernice). Obnovou existujúcich budov sa zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-1.11: „Obnova verejných budov – univerzity“ Francúzskeho spoločenstva

Investičné opatrenie poskytuje podporu prostredníctvom výzvy na predkladanie projektov zameraných na energeticky efektívnu obnovu budov univerzít dotovaných francúzskym spoločenstvom. Aspoň polovica obnovovacích prác meraná v m² zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-1.12: „Obnova verejných budov – kultúra“ Francúzskeho spoločenstva

Investičné opatrenie sa zameriava na energeticky efektívnu obnovu kultúrnych verejných budov vo francúzskom spoločenstve. Opatrenie pozostáva z dvoch častí: I) energetická obnova kultúrnej infraštruktúry patriacej Francúzskemu spoločenstvu a ii) granty na projekty energetickej obnovy kultúrnej infraštruktúry, ktorá nie je vo vlastníctve Francúzskeho spoločenstva (ako je infraštruktúra vo vlastníctve miestnych orgánov), udeľované na základe výzvy na predkladanie projektov. Aspoň polovica obnovovacích prác meraná v m² musí znížiť spotrebu primárnej energie v priemere aspoň o 30 %, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

A.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

1

Vylepšená grantová schéma na energiu vo flámskom regióne (R-1.01)

M

Zlepšené systémy grantov na energiu vo Flámsku

Uverejnenie v úradnom vestníku

OTÁZKA Č. 1

2022

Prijatie nového nariadenia flámskou vládou/parlamentom s cieľom poskytnúť účinnejšie stimuly na urýchlenie súkromných investícií do energetickej efektívnosti: I) vytvorenie jednotného kontaktného miesta pre bytovú a súkromnú obnovu súvisiacu s energetickou efektívnosťou a energiou z obnoviteľných zdrojov, ktoré budú realizovať dodávatelia budov v rámci jednotného regionálneho mechanizmu, ii) revízia grantového systému energetického označovania a iii) zavedenie systému pre domáce batérie a inteligentné kontrolné zariadenia.

2

Vylepšená grantová schéma pre región Brusel – hlavné mesto (R-1.02)

M

Nadobudnutie účinnosti nového nariadenia o grantových schémach v oblasti energetiky v Bruseli

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti nového nariadenia

OTÁZKA Č. 1

2022

Nadobudnutie účinnosti nariadenia o reforme grantových schém na obytné a súkromné renovácie v regióne Brusel – hlavné mesto.

3

Vylepšená schéma poskytovania energetických dotácií nemecky hovoriaceho spoločenstva (R-1.03)

M

Nadobudnutie účinnosti nového nariadenia o schémach energetických grantov v nemecky hovoriacom spoločenstve.

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti nového nariadenia

OTÁZKA Č. 1

2022

Nadobudnutie účinnosti nariadenia na reformu schém energetických dotácií na obytné a súkromné renovácie v nemecky hovoriacom spoločenstve.

5

Obnova súkromného a sociálneho bývania (I-1A)

T

Renovácia súkromného bývania a sociálneho bývania

(krok 1)

Obydlí

0

64 112

OTÁZKA Č. 2

2023

Zrekonštruovaných 64112 bytových domov (súkromné a sociálne bývanie).

Tento cieľ je orientačne rozdelený na tieto čiastkové ciele, ktoré sa nemusia dosiahnuť individuálne za predpokladu, že sa dosiahnu vyššie uvedené úrovne obnovy:

Súkromné bývanie:

I) Flámsky región (R-1.01, dotácie na energetickú účinnosť a energiu z obnoviteľných zdrojov): 49500 obydlí.

II) Flámsky región (R-1.01, schéma dotácií na energiu pre energeticky účinnú obnovu): 7560 obydlí

III) Región Brusel – hlavné mesto (R-1.02): 2341 obydlí

Sociálne bývanie:

I) Flámsky región (I-1.01): 4010 jednotiek sociálneho bývania

II) Región Brusel – hlavné mesto (I-1.02): 701 jednotiek sociálneho bývania

Obnovou 4711 jednotiek sociálneho bývania sa zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

6

Obnova súkromného a sociálneho bývania (I-1A)

T

Renovácia súkromného bývania a sociálneho bývania

(krok 2)

Obydlí

64 112

131 732

OTÁZKA Č. 2

2024

Zrenovovaných ďalších 67620 bytových domov (súkromné a sociálne bývanie).

Tento cieľ je orientačne rozdelený na tieto čiastkové ciele, ktoré sa nemusia dosiahnuť individuálne za predpokladu, že sa dosiahnu vyššie uvedené úrovne obnovy:

Súkromné bývanie:

I) Flámsky región (R-1.01, dotácie na energetickú účinnosť a energiu z obnoviteľných zdrojov): 66150 obydlí.

II) Región Brusel – hlavné mesto (R-1.02): 1004 obydlí

Sociálne bývanie:

I) Región Brusel – hlavné mesto (I-1.02): 427 jednotiek sociálneho bývania

II) Nemecky hovoriaca komunita (I-1.03): 39 jednotiek sociálneho bývania

Obnovou 466 jednotiek sociálneho bývania sa v priemere zníži spotreba primárnej energie aspoň o 30 %, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

7

Obnova súkromného a sociálneho bývania (I-1A)

T

Renovácie súkromného bývania a sociálneho bývania

(krok 3)

Obydlí

131 732

198 108

OTÁZKA Č. 2

2025

Zrenovovaných ďalších 66376 bytových domov (súkromné a sociálne bývanie).

Tento cieľ je orientačne rozdelený na tieto čiastkové ciele, ktoré sa nemusia dosiahnuť individuálne za predpokladu, že sa dosiahnu vyššie uvedené úrovne obnovy:

Súkromné bývanie:

I) Flámsky región (R-1.01, dotácie na energetickú účinnosť a energiu z obnoviteľných zdrojov): 66150 obydlí.

Sociálne bývanie:

I) Región Brusel – hlavné mesto (I-1.02): 197 jednotiek sociálneho bývania

II) Nemecky hovoriaca komunita (I-1.03): 29 jednotiek sociálneho bývania

Obnovou 226 jednotiek sociálneho bývania sa v priemere zníži spotreba primárnej energie aspoň o 30 %, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

9

Obnova súkromného a sociálneho bývania [R-1.01 (iii)]

T

Udeľovanie grantov na domáce batérie a inteligentné kontrolné zariadenia vo Flámsku

Udelené granty

0

8 460

OTÁZKA Č. 2

2023

Granty udelené na domáce batérie na súkromné bývanie vo Flámsku od 2. štvrťroka 2021.

11

Obnova verejných budov (I-1.08)

M

Úprava nariadenia o elektrine s cieľom zaviesť jednotné kontaktné miesto pre obnovu

Uverejnenie vyhlášky o elektrine v úradnom vestníku

OTÁZKA Č. 1

2022

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky o elektrickej energii, ktorou sa vymedzuje poslanie služby vo verejnom záujme Sibelga vrátane prevádzky jednotného kontaktného miesta pre verejné renovácie v Bruseli.

12

Renovácie verejných budov

(I-1B)

T

Obnova verejných budov (krok 1)

0

4 500

OTÁZKA Č. 2

2024

Federálny štát (I-1.04): 4 500 m² obnovených verejných budov vrátane 2 610 m², čím sa v priemere zníži spotreba primárnej energie aspoň o 30 %, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

13

Renovácie verejných budov

(I-1B)

T

Obnova verejných budov (krok 2)

4 500

256 690

OTÁZKA Č. 2

2025

Ďalších 252 190 m² obnovených verejných budov vrátane 20 477 m², čím sa v priemere zníži spotreba primárnej energie aspoň o 30 %, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

Tento cieľ je orientačne rozdelený na tieto čiastkové ciele, ktoré sa nemusia dosiahnuť individuálne za predpokladu, že sa dosiahnu vyššie uvedené celkové úrovne obnovy:

I) Federálny štát (I-1.04): 6 300 m², z čoho 3 654 m² zníži v priemere aspoň 30 % primárnej energetickej spotreby, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

II) Flámsky región (I-1.05): 157 245 m².

III) Valónsky región (I-1.07): 16 824 m².

IV) Francúzske spoločenstvo (I-1.09, I-1.10, I-1.11, I-1.12): 71 821 m², z čoho 16 823 m² zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

14

Renovácie verejných budov

(I-1B)

T

Obnova verejných budov (krok 3)

256 690

694 470

OTÁZKA Č. 2

2026

Ďalších 437 780 m² obnovených verejných budov vrátane 163 006 m², čím sa v priemere zníži spotreba primárnej energie aspoň o 30 %, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov, a výstavba 126 212 m² nových budov, ktoré dosahujú dopyt po primárnej energii, ktorý je aspoň o 20 % nižší ako požiadavka budov s takmer nulovou spotrebou energie (budova s takmer nulovou spotrebou energie).

Tento cieľ je orientačne rozdelený na tieto čiastkové ciele, ktoré sa nemusia dosiahnuť individuálne za predpokladu, že sa dosiahnu vyššie uvedené celkové úrovne obnovy:

I) Flámsky región (I-1.05): 78 040 m².

II) Valónsky región (I-1.07): 170 282 m², z čoho 102 984 m² zníži spotrebu primárnej energie v priemere aspoň o 30 %, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

III) Región Brusel – hlavné mesto (I-1.08): 27 724 m² zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

IV) Francúzske spoločenstvo (I-1.09, I-1.10, I-1.11, I-1.12): 161 734 m², z čoho 32 298 m² zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov. Pri výstavbe 126 212 m² nových budov sa musí dosiahnuť potreba primárnej energie, ktorá je aspoň o 20 % nižšia ako požiadavka budov s takmer nulovou spotrebou energie (budova s takmer nulovou spotrebou energie).

B. KOMPONENT 1.2: Vznikajúce energetické technológie

Cieľom tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti je poskytnúť silný impulz technologickému vývoju s cieľom podporiť energetickú transformáciu s cieľom ďalej znižovať emisie CO2 s dôrazom na systémovú integráciu a dekarbonizáciu priemyslu.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny 2019.3, v ktorom sa Belgicko vyzýva, aby sústredilo hospodársku politiku súvisiacu s investíciami okrem iného na nízkouhlíkovú a energetickú transformáciu a výskum a inovácie, ako aj odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2020.3 s cieľom prednostne realizovať pripravené verejné investičné projekty.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

B.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma R-1.04: Regulačný rámec pretrh H2

Reforma pozostáva z krokov potrebných na umožnenie legislatívnych revízií zameraných na vytvorenie podrobnejšieho regulačného rámca pre fungovanietrhu H2, ktorý zahŕňa témy, ako je dohľad, nediskriminačný prístup k prepravným sieťam a stanovenie poplatkov za prístup do siete. Pokiaľ ide o prepravuH2, nové právne ustanovenia prijaté vládou (vládami) nadobúdajú účinnosť do 1. januára 2024.

Reforma R-1.05: „Regulačný rámec pre trh s CO2 vo Flámsku“ Flámskeho regiónu

Reforma pozostáva z krokov potrebných na umožnenie legislatívnych revízií zameraných na vytvorenie podrobnejšieho regulačného rámca pre fungovanie trhov s CO2, ktorý zahŕňa témy, ako je dohľad, nediskriminačný prístup k prepravným sieťam a stanovenie poplatkov za prístup do siete. Nové právne ustanovenia prijaté vládou Flámskeho regiónu nadobudnú účinnosť do 1. januára 2024.

Reforma R-1.06: „Regulačný rámec pre trh s CO2 vo Valónsku“ Valónskeho regiónu

Reforma pozostáva z krokov potrebných na umožnenie legislatívnych revízií zameraných na vytvorenie podrobnejšieho regulačného rámca pre fungovanie trhov s CO2, ktorý zahŕňa témy, ako je dohľad, nediskriminačný prístup k prepravným sieťam a stanovenie poplatkov za prístup do siete. Nové právne ustanovenia prijaté vládou Valónskeho regiónu nadobudnú účinnosť do 1. januára 2024.

Nasledujúce tri opatrenia sa na federálnej, flámskej a valónskej úrovni zameriavajú na „Priemyselný hodnotový reťazec pre vodíkovú transformáciu“.

Investícia I-1.15: „Priemyselný hodnotový reťazec pre vodíkovú transformáciu“ federálneho štátu

Federálne opatrenie podporuje rôzne demonštračné projekty týkajúce sa výroby a používania vodíka, ktoré patria do právomoci federálnej vlády. Cieľom je stimulovať inovačné projekty s vysokým potenciálom urýchliť energetickú transformáciu tak, aby dosiahli vyspelosť a rozšírili sa na komerčné využitie. Projekty sa vyberajú prostredníctvom výzvy na predkladanie projektov, ktorá sa vzťahuje na demonštračné zariadenia na výrobu ekologického a nízkouhlíkového vodíka, ako aj na využívanie vodíka, napríklad v plavidlách, pokiaľ projekty patria do právomoci federálnej vlády. Pokiaľ ide o demonštračné zariadenia na výrobu ekologického a nízkouhlíkového vodíka, výzva je otvorená pre všetky technológie s nulovými emisiami z procesov, ako je elektrolýza poháňaná elektrinou z obnoviteľných zdrojov alebo pyrolýzou metánu. Z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa podporuje časť nákladov na túto investíciu. Táto investícia môže získať podporu aj z iných programov alebo nástrojov Únie na náklady, ktoré nie sú podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

Investícia I-1.16: „Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík“ Flámskeho regiónu

Cieľom tohto opatrenia je podporiť prechod na udržateľný vodíkový priemysel vo Flámsku prostredníctvom investíciífinancovania projektov.veľkej časti safinancovania podporuje portfólio projektov, ktoré sa podobne ako plánovaný širší cezhraničný dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu (IPCEI) 1 , ktorého neoddeliteľnou súčasťou je, zameriava na rozvoj priemyselného hodnotového reťazca smeromvýrobe, preprave, uskladňovaniusúvisiacim aplikáciám vodíka. Mimo portfólia dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu sú zahrnuté aj ďalšie projekty so zameraním na vodík,to najmäoblasti výskumuvývoja, ako aj investičných projektov.

Investícia I-1.17: „Priemyselný hodnotový reťazec pre vodíkovú transformáciu“ Valónskeho regiónu

Cieľom tohto valónskeho opatrenia je znížiť uhlíkovú stopu odvetví priemyslu, dopravystavebníctva prostredníctvom projektového financovaniainvestícií. Pozostáva zo série koherentných čiastkových projektov (najmäoblasti výskumuvývojaprvého priemyselného vývoja), ktoré sa vzťahujú na celý hodnotový reťazec výroby ekologického vodíka, ako aj na vývoj rôznych aplikácií vodíka ako nosiča energieprispôsobenie zariadení (ako sú motory), ktoré umožňujú používaniezhodnocovanie vodíka. Tento projekt je súčasťou plánovaného cezhraničného projektu dôležitého 2 projektu spoločného európskeho záujmuoblasti vodíka.

Investícia I-1.18: „Rozvoj nízkouhlíkového priemyslu“ Valónskeho regiónu

Investičné opatrenie podporuje rôzne projekty zamerané na zníženie emisií CO2 vyplývajúcich zo spotreby energie a emisií z priemyselných procesov. Realizuje sa prostredníctvom projektovej výzvy na predkladanie projektov partnerstva v oblasti výskumu a vývoja zameraných na uvedenie technológií na úroveň (pred)priemyselných demonštračných alebo pilotných verzií v týchto oblastiach: elektrifikácia priemyselných procesov, výroba vodíka elektrolýzou, priame využívanie vodíka v priemyselných aplikáciách, zachytávanie a koncentrácia emisií CO2 a dekarbonizácia procesov výroby amoniaku.

B.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

15

Regulačný rámec pre trh s vodíkom (R-1.04)

M

Nadobudnutie účinnosti nových alebo zmenených zákonov a súvisiacich právnych predpisov s cieľom umožniť rozvoj trhu s H2

Uverejnenie nových alebo zmenených zákonov a súvisiacich právnych predpisov (Úradný vestník)

OTÁZKA Č. 1

2024

Nadobudnutie účinnosti nových alebo zmenených právnych predpisov s cieľom:

-umožniť rozvoj trhuH2,

-zahŕňať témy, ako je dohľad, nediskriminačný prístuptarify.

15a

Regulačný rámec pre trh s CO2 vo Flámsku (R-1.05)

M

Nadobudnutie účinnosti nových alebo zmenených vyhlášok a súvisiacich nariadení s cieľom umožniť rozvoj trhu s CO2 vo Flámsku

Uverejnenie nových alebo zmenených vyhlášok a súvisiacich nariadení (Úradný vestník)

OTÁZKA Č. 1

2024

Nadobudnutie účinnosti nových alebo zmenených vyhlášok na flámskej úrovni s cieľom:

-umožniť rozvoj trhuCO2,

-zahŕňať témy, ako je dohľad, nediskriminačný prístuptarify.

15b

Regulačný rámec pre trh s CO2 vo Valónsku (R-1.06)

M

Nadobudnutie účinnosti nových alebo zmenených vyhlášok a súvisiacich nariadení s cieľom umožniť rozvoj trhu s CO2 vo Valónsku

Uverejnenie nových alebo zmenených vyhlášok a súvisiacich nariadení (Úradný vestník)

OTÁZKA Č. 1

2024

Nadobudnutie účinnosti nových alebo zmenených dekrétov na valónskej úrovni s cieľom:

-umožniť rozvoj trhuCO2,

-zahŕňať témy, ako je dohľad, nediskriminačný prístuptarify.

18

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.15)

M

Zadávanie zákaziek v rámci výzvy na predkladanie projektov

Písomné oznámenie o zadaní zákazky úspešným uchádzačom

 

 

 

OTÁZKA Č. 2

2022

Oznámenie o zadaní zákaziek v celkovej hodnote najmenej 27 000 000 EUR úspešným záujemcom v rámci výzvy na predkladanie projektov „Priemyselný hodnotový reťazec pre vodíkovú transformáciu (federálna úroveň). Projekty sa vyberajú prostredníctvom výzvy na predkladanie projektov, ktorá sa vzťahuje na demonštračné zariadenia na výrobu čistého vodíka, ako aj na využívanie vodíka, napríklad v plavidlách, pokiaľ projekty patria do právomoci federálnej vlády. Pokiaľ ide o demonštračné zariadenia na výrobu čistého vodíka, výzva je otvorená pre všetky technológie s nulovými emisiami z procesov, ako je elektrolýza poháňaná elektrinou z obnoviteľných zdrojov, pyrolýza.

Výzva na predkladanie projektov v oblasti výskumu a inovácií musí spĺňať tieto podmienky:

— Výskum a inovácie sa výlučne alebo primárne zameriavajú na možnosti s nízkym vplyvom (ako je výroba vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo iné environmentálne inovácie s nulovými emisiami) alebo

— Výskum a inovácie sú zamerané na zlepšenie technológie „najlepšieho v triede“ (ako sú technológie s najobmedzenejším vplyvom (ale nie s nulovým/nízkym vplyvom) spomedzi tých, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii) a sú zavedené vhodné sprievodné opatrenia na zabránenie efektu odkázanosti na určitého dodávateľa (opatrenia umožňujúce zavádzanie technológií s nízkym vplyvom alebo ich vývoj); alebo

— Výsledky procesu výskumu a inovácií sú technologicky neutrálne na úrovni ich uplatňovania (t. j. môžu sa uplatňovať vo všetkých dostupných technológiách)

— Elektrická energia použitá v projektoch má ekologický pôvod (napríklad využívanie OZE-e) alebo je založená na zelených PPA.

Žiadne sumy poskytnuté v rámci iných programov alebo nástrojov Únie sa do tejto sumy nezapočítavajú.

19

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.15)

M

Zadávanie zákaziek v rámci druhej výzvy na predkladanie projektov

Písomné oznámenie o zadaní zákazky úspešným uchádzačom

 

 

 

OTÁZKA Č. 2

2024

Zadávanie zákaziek v rámci 2.výzvy na predkladanie projektov „Priemyselný hodnotový reťazec pre vodíkovú transformáciu (federálna úroveň). Projekty sa vyberajú prostredníctvom výzvy na predkladanie projektov, ktorá sa vzťahuje na demonštračné zariadenia na výrobu čistého vodíka, ako aj na využívanie vodíka, napríklad v plavidlách, pokiaľ projekty patria do právomoci federálnej vlády. Pokiaľ ide o demonštračné zariadenia na výrobu čistého vodíka, výzva je otvorená pre všetky technológie s nulovými emisiami z procesov, ako je elektrolýza poháňaná elektrinou z obnoviteľných zdrojov, pyrolýza.

Výzva na predkladanie projektov v oblasti výskumu a inovácií musí spĺňať tieto podmienky:

— Výskum a inovácie sa výlučne alebo primárne zameriavajú na možnosti s nízkym vplyvom (ako je výroba vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo iné environmentálne inovácie s nulovými emisiami), alebo

— Výskum a inovácie sú zamerané na zlepšenie technológie „najlepšieho v triede“ (ako sú technológie s najobmedzenejším vplyvom (ale nie s nulovým/nízkym vplyvom) spomedzi tých, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii) a sú zavedené vhodné sprievodné opatrenia na zabránenie efektu odkázanosti na určitého dodávateľa (opatrenia umožňujúce zavádzanie technológií s nízkym vplyvom alebo ich vývoj); alebo

— Výsledky procesu výskumu a inovácií sú technologicky neutrálne na úrovni ich uplatňovania (t. j. môžu sa uplatňovať vo všetkých dostupných technológiách)

— Akákoľvek elektrická energia použitá v projektoch má ekologický pôvod (napríklad využívanie OZE-e) alebo je založená na zelených PPA.

20

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.15)

M

Projekty financované v rámci výziev na predkladanie projektov

Platby na projekty, ktorým bolo udelené povolenie

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Najmenej 45 000 000 EUR sa vyplatí na projekty udelené v rámci výzvy na predkladanie projektov „Priemyselný hodnotový reťazec pre vodíkovú transformáciu“ (federálna úroveň).

Žiadne sumy poskytnuté v rámci iných programov alebo nástrojov Únie sa do tejto sumy nezapočítavajú.

21

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.16)

M

Zadávanie zákaziek na projekty dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu v oblasti vodíka

Písomné oznámenie o zadaní zákazky úspešným uchádzačom

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Zadávanie zákaziek na projekty dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu v oblasti vodíka (vymedzené ako projekty, ktoré sú predmetom notifikácie dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu o štátnej pomoci) v rámci opatrenia „Priemyselný hodnotový reťazec pre vodíkovú transformáciu“ (Flámsko). Sú vylúčené z vybraných projektov: všetky činnosti v rámci systému obchodovania s emisiami (ETS) s predpokladanými emisiami ekvivalentu CO2, ktoré nie sú podstatne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót.

Vybrané výskumné a inovačné projekty musia spĺňať tieto podmienky:

— Výskum a inovácie sa výlučne alebo primárne zameriavajú na možnosti s nízkym vplyvom (ako je výroba vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo iné environmentálne inovácie s nulovými emisiami), alebo

— Výskum a inovácie sú zamerané na zlepšenie technológie „najlepšieho v triede“ (ako sú technológie s najobmedzenejším vplyvom (ale nie s nulovým/nízkym vplyvom) spomedzi tých, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii) a sú zavedené vhodné sprievodné opatrenia na zabránenie efektu odkázanosti na určitého dodávateľa (opatrenia umožňujúce zavádzanie technológií s nízkym vplyvom alebo ich vývoj); alebo

— Výsledky procesu výskumu a inovácií sú technologicky neutrálne na úrovni ich uplatňovania (t. j. môžu sa uplatňovať vo všetkých dostupných technológiách)

— Akákoľvek elektrická energia použitá v projektoch má ekologický pôvod (napríklad využívanie OZE-e) alebo je založená na zelených PPA.

22

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.16)

M

Zadávanie zákaziek na projekty v oblasti vodíka, ktoré nepatria medzi IPCEI

Písomné oznámenie o zadaní zákazky úspešným uchádzačom

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Zadávanie zákaziek na ďalšie projekty v oblasti vodíka mimo IPCEI. Sú vylúčené z vybraných projektov: všetky činnosti v rámci systému obchodovania s emisiami (ETS) s predpokladanými emisiami ekvivalentu CO2, ktoré nie sú podstatne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót.

Vybrané výskumné a inovačné projekty musia spĺňať tieto podmienky:

— Výskum a inovácie sa výlučne alebo primárne zameriavajú na možnosti s nízkym vplyvom (ako je výroba vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo iné environmentálne inovácie s nulovými emisiami), alebo

— Výskum a inovácie sú zamerané na zlepšenie technológie „najlepšieho v triede“ (ako sú technológie s najobmedzenejším vplyvom (ale nie s nulovým/nízkym vplyvom) spomedzi tých, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii) a sú zavedené vhodné sprievodné opatrenia na zabránenie efektu odkázanosti na určitého dodávateľa (opatrenia umožňujúce zavádzanie technológií s nízkym vplyvom alebo ich vývoj); alebo

— Výsledky procesu výskumu a inovácií sú technologicky neutrálne na úrovni ich uplatňovania (t. j. môžu sa uplatňovať vo všetkých dostupných technológiách)

— Akákoľvek elektrická energia použitá v projektoch má ekologický pôvod (napríklad využívanie OZE-e) alebo je založená na zelených PPA.

23

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.16)

M

Ukončenie projektov udelených na základe výzvy na predkladanie ponúk

Schválenie záverečnej správy o projekte

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie projektov zadaných v rámci výzvy na predkladanie ponúk „Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík“ (Flámsko), pričom sa zrealizovalo 67 500 000 EUR vrátane novej kapacity vodíkovej elektrolýzy s prevádzkovou kapacitou 75 MW.

24

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.17)

M

Zadávanie zákaziek na projekty dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu v oblasti vodíka

Písomné oznámenie o zadaní zákazky úspešným uchádzačom

OTÁZKA Č. 1

2022

Zadávanie zákaziek na projekty dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu v oblasti vodíka (vymedzené ako projekty, ktoré sú predmetom notifikácie dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu o štátnej pomoci) v rámci opatrenia „Priemyselný hodnotový reťazec pre vodíkovú transformáciu“ (Valónsko). Špecifikácie výzvy na predkladanie projektov zabezpečia vylúčenie všetkých činností v rámci systému obchodovania s emisiami (ETS) s predpokladanými emisiami ekvivalentu CO2, ktoré nie sú podstatne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót.

Všetky projekty v oblasti výskumu a inovácií, ktorým bola udelená zákazka, musia spĺňať tieto podmienky:

— Výskum a inovácie sa výlučne alebo primárne zameriavajú na možnosti s nízkym vplyvom (ako je výroba vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo iné environmentálne inovácie s nulovými emisiami), alebo

— Výskum a inovácie sú zamerané na zlepšenie technológie „najlepšieho v triede“ (ako sú technológie s najobmedzenejším vplyvom (ale nie s nulovým/nízkym vplyvom) spomedzi tých, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii) a sú zavedené vhodné sprievodné opatrenia na zabránenie efektu odkázanosti na určitého dodávateľa (opatrenia umožňujúce zavádzanie technológií s nízkym vplyvom alebo ich vývoj); alebo

— Výsledky procesu výskumu a inovácií sú technologicky neutrálne na úrovni ich uplatňovania (t. j. môžu sa uplatňovať vo všetkých dostupných technológiách)

— Akákoľvek elektrická energia použitá v projektoch má ekologický pôvod (napríklad využívanie OZE-e) alebo je založená na zelených PPA.

26

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.17)

M

Dokončenie všetkých projektov dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu udelených na základe výzvy na predkladanie ponúk

Schválenie záverečnej správy o projekte

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie všetkých projektov zadaných v rámci výzvy na predkladanie ponúk „Priemyselný hodnotový reťazec vodíkovej transformácie“ (Valónsko), pričom sa zrealizovalo 80 000 000 EUR vrátane uvedenia do prevádzky zelenej elektrolýzy s kapacitou minimálne 1 MW (vrátane infraštruktúry).

27

Rozvoj nízkouhlíkového priemyslu (I-1.18)

M

Zadávanie zákaziek

Písomné oznámenie o zadaní zákazky úspešným uchádzačom

OTÁZKA Č. 2

2022

Zadávanie zákaziek v rámci opatrenia „Rozvoj nízkouhlíkového priemyslu“. Špecifikácie výzvy na predkladanie projektov zabezpečia vylúčenie všetkých činností v rámci systému obchodovania s emisiami (ETS) s predpokladanými emisiami ekvivalentu CO2, ktoré nie sú podstatne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót.

Všetky projekty v oblasti výskumu a inovácií, ktorým bola udelená zákazka, musia spĺňať tieto podmienky:

— Buď sa výskum a inovácie výlučne alebo primárne zameriavajú na možnosti s nízkym vplyvom (ako je výroba vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo iné environmentálne inovácie s nulovými emisiami), alebo

— Výskum a inovácie sú zamerané na zlepšenie technológie „najlepšieho v triede“ (ako sú technológie s najobmedzenejším vplyvom (ale nie s nulovým/nízkym vplyvom) spomedzi tých, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii) a sú zavedené vhodné sprievodné opatrenia na zabránenie efektu odkázanosti na určitého dodávateľa (opatrenia umožňujúce zavádzanie technológií s nízkym vplyvom alebo ich vývoj); alebo

— Výsledky procesu výskumu a inovácií sú technologicky neutrálne na úrovni ich uplatňovania (t. j. môžu sa uplatňovať vo všetkých dostupných technológiách)

— Akákoľvek elektrická energia použitá v projektoch má ekologický pôvod (napríklad využívanie OZE-e) alebo je založená na zelených PPA.

28

Rozvoj nízkouhlíkového priemyslu (I-1.18)

M

Ukončenie projektov udelených na základe výzvy na predkladanie ponúk

Schválenie záverečnej správy o projekte

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie projektov udelených v rámci výzvy na predkladanie ponúk „Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík“ s uskutočnením 30 000 000 EUR vrátane dokončenia demonštračného projektu s teoretickým dlhodobým potenciálom 2 milióny ton zníženia emisií CO2 ročne.

V záverečnej správe o projekte sa preukáže, že:

—Každá elektrina použitá v projektoch má ekologický pôvod (napríklad využívanie OZE-e) alebo je založená na zelených PPA.

C. KOMPONENT 1.3: Podnebie a životné prostredie

Opatrenia v rámci tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti sú zamerané na zachovanie a obnovu biodiverzity zabezpečením udržateľného využívania a obnovy lesov, močiarov, lúk a trávnych porastov. Opatrenia v rámci tejto zložky prispievajú aj k sekvestrácii CO2. Okrem toho sa opatrenia pripravujú na vplyvy zmeny klímy zlepšením vodného hospodárstva a zelenej infraštruktúry. V dôsledku toho sa zvýši odolnosť voči suchu a silným zrážkam, čo bude prínosom pre poľnohospodárstvo, cestovný ruch, občanov a životné prostredie ako celok.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu 2019.3, v ktorom sa Belgicko vyzýva, aby zameralo hospodársku politiku súvisiacu s investíciami okrem iného na nízkouhlíkovú a energetickú transformáciu, ako aj odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2020.3 s cieľom zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

C.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-1.22: „Biodiverzita a adaptácia na zmenu klímy“ Valónskeho regiónu

Cieľom investície je podporiť zachovanie, obnovu a udržateľné využívanie biodiverzity a ekosystémových služieb, čím sa zlepší kapacita ukladania uhlíka a odolnosť voči účinkom zmeny klímy, ako sú povodne a suchá. Opatrenie pozostáva zo štyroch čiastkových opatrení: 1. podpora obnovy odolných lesov vo verejnej sfére, 2) posilnenie siete chránených oblastí v rámci prioritných opatrení na ochranu určitých druhov a biotopov, 3) vytvorenie dvoch národných parkov vo Valónsku a 4) opätovné vedenie riek a vytváranie mokradí. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-1.23: „Ekologická defragmentácia“ Flámskeho regiónu

Táto investícia do ekologickej defragmentácie existujúcej regionálnej dopravnej infraštruktúry prispeje k obnove ekosystémov a rozvoju súdržnej prírodnej siete vo Flámsku. Opatrenie zahŕňa 15 konkrétnych projektov pre ekodukty a ekotunely (prípravné štúdie alebo stavebné práce). Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-1.24: „Modrá dohoda“ flámskeho regiónu

Investície v rámci modrej dohody sú súčasťou väčšieho plánu 80 projektov a opatrení zameraných na lepšiu pripravenosť na dlhšie obdobia sucha a častejšie vlny horúčav prostredníctvom štrukturálneho riešenia problémov súvisiacich so suchom. V rámci plánu sa podporuje deväť čiastkových opatrení rôznej povahy zameraných na rôznych aktérov vrátane priemyslu, poľnohospodárov a obcí. Tieto akcie zahŕňajú: A) krajinné projekty na zmiernenie sucha, B) výskumný program v poľnohospodárstve, C) dva projekty týkajúce sa vodných čerpadiel a plavebných komôr, D) systém podpory vodného hospodárstva pre spoločnosti, ktoré investujú do inovačných technológií na úsporu vody, F) inovačné projekty v oblasti obehového využívania vody a digitálneho monitorovania a inteligentných systémov údajov o vode, G) zavádzanie riešení inšpirovaných prírodou v štyroch vymedzených oblastiach a I) projekty obnovy mokradí. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

C.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

36

Biodiverzita a adaptácia na zmenu klímy (I-1.22)

T

Uplatňované opatrenia obhospodarovania pôdy (lesy, chránené oblasti) a prebiehajúce projekty obnovy

hektár

0

1 935

OTÁZKA Č. 2

2024

Opatrenia na obhospodarovanie pôdy uplatňované na 1935 hektárov s cieľom zvýšiť biodiverzitu a odolnosť voči zmene klímy v lesoch a chránenej oblasti a pokrok pri projektoch obnovy.

37

Biodiverzita a adaptácia na zmenu klímy (I-1.22)

T

Uplatnené opatrenia na obhospodarovanie pôdy (lesy a chránené oblasti) a dokončené projekty obnovy

hektár

1 935

3 735

OTÁZKA Č. 2

2026

Opatrenia v oblasti obhospodarovania pôdy uplatňované na 3735 hektárov s cieľom zvýšiť biodiverzitu a odolnosť voči zmene klímy v lesoch a chránenej oblasti a dokončiť projekty obnovy.

38

Biodiverzita a adaptácia na zmenu klímy (I-1.22)

M

Zadávanie zákaziek na projekty na vytvorenie dvoch národných parkov

Písomné oznámenie o zadaní zákazky úspešným uchádzačom

OTÁZKA Č. 1

2023

Zadanie zákaziek na dva projekty a písomné oznámenie zaslané úspešným uchádzačom valónskym ministrom životného prostredia v nadväznosti na výzvu na predkladanie návrhov na dva národné parky s celkovou rozlohou 10000 až 70000 hektárov.

39

Biodiverzita a adaptácia na zmenu klímy (I-1.22)

T

Dokončenie dvoch projektov pre národné parky

projekty

0

2

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie prác na infraštruktúre pre dva národné parky s celkovou rozlohou od 10000 do 70000 hektárov.

40

Ekologická defragmentácia (I-1.23)

T

Dokončenie projektov ekologickej defragmentácie

projekty

0

15

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie prác na infraštruktúre pre sedem projektov ekologickej defragmentácie (ako sú ekovodiče alebo ekotunely) a dokončenie ôsmich projektov, ktoré sa vzťahujú len na prípravné fázy (napr. fázy lokalizácie a projektovania) pre osem budúcich defragmentačných projektov.

41

Modrá dohoda (I-1.24)

M

Začiatok projektov na posilnenie biodiverzity a/alebo zmiernenie účinkov zmeny klímy.

Písomný zmluvný alebo právny dokument na svedectvo o začiatku

OTÁZKA Č. 2

2023

Písomný zmluvný alebo právny dokument podpísaný alebo prijatý na svedectvo o začatí 41 zo 46 projektov na posilnenie biodiverzity a/alebo zmiernenie účinkov zmeny klímy, ako sú suchá a záplavy: 35 krajinných projektov na zmiernenie sucha (projekty A v opise opatrenia), jeden výskumný program v poľnohospodárstve (B), dva projekty týkajúce sa vodných čerpadiel a plavebných komôr (C), jeden systém podpory vodného hospodárstva (D), dva inteligentné moduly údajov o vode a projekty obehového vodného hospodárstva (F), štyri oblasti pre riešenia inšpirované prírodou a obnova mokradí (I).

42

Modrá dohoda (I-1.24)

M

Nákupy pôdy na posilnenie biodiverzity a/alebo zmiernenie účinkov zmeny klímy

Listiny vlastníctva

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Dokončené nákupy pôdy pre projekty obnovy mokradí (I) a pre oblasti s riešeniami inšpirovanými prírodou (G) (približne 1000 hektárov)

43

Modrá dohoda (I-1.24)

T

Dokončenie projektov modrej dohody

projekty

0

41

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie 41 zo 46 projektov modrej dohody na zvýšenie odolnosti voči suchu (A, B, C, D, F, G, I) pokrývajúcich 2255 hektárov (A, G, I), vybudovaných štyroch prečerpávacích zariadení a obnovených štyroch plavebných dverí (C) vrátane dokončenia funkčnej inteligentnej vodohospodárskej siete a projektov obehového vodného hospodárstva (F).

D. KOMPONENT 2.1: Kybernetickej bezpečnosti

Očakáva sa, že táto zložka belgického plánu obnovy a odolnosti posilní celkovú kybernetickú odolnosť a pripravenosť belgickej spoločnosti na kybernetické krízy.

Komponent prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny 2019.3 a 2020.3 s cieľom zamerať investície na digitálnu transformáciu a odporúčaní pre jednotlivé krajiny 2019.4 a 2020.3 na zlepšenie podnikateľského prostredia.

D.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-2.01: „Kybernetická a odolná digitálna spoločnosť“ federálneho štátu

Investícia pozostávaopatrení na 1. posilnenie kybernetických spôsobilostí MSPsamostatne zárobkovo činných osôb prostredníctvom kampaní na zvyšovanie informovanostikybernetickej bezpečnosti, webového sídla, ktoré ponúka služby, ako je bezplatný kybernetický sken na rýchlu identifikáciu oblastí,ktorých sa môže zlepšiť kybernetická odolnosť,projektov na podporu MSPoblasti kybernetickej bezpečnosti, ako je výmena najlepších postupov; boj proti počítačovej kriminalite prostredníctvom cielených varovaníkybernetických zraniteľnostiachinfekciách IT pre profesionálnych používateľov IT (Be Guard), online plug-in, ktorý návštevníkom umožňuje identifikovať spoľahlivosť webových sídel (overené webové stránky),online dotazník na hodnotenie kybernetickej vyspelosti podnikov, ako aj odporúčania na zvýšenie ich kybernetickej odolnosti (kybernetické základy), 3. boj proti phishingu prostredníctvom aktualizovanýchnových platforiem na boj proti phishingu (StopPhishing), 4. zavedenie globálneho rámca riadenia kybernetickej bezpečnostirámci ministerstva zahraničných vecí na základe 3   4 noriem ISO27000CIS205. ponúkanie služieb kybernetickej odolnosti širokej verejnosti Belgicka, ktoré pozostávajúi) služieb riešenia incidentovsúvislostikybernetickými útokmi na IT infraštruktúrusystémy súkromných podnikov, občaniavládne službyii) služby umožňujúce priradenie takýchto kybernetických útokov (t. j. identifikácia organizácie alebo osoby, ktorá je pôvodcom útoku)dôvodu zvýšených kybernetických spôsobilostí ministerstva obrany, ktoré je centrom odborníkov na kybernetickú bezpečnosť belgickej správy, kde sú takéto činnosti centralizované. Vojenské operácie sa nefinancujúťažisko opatrenia je civilné, pričom služby sú zamerané na ochranuzvýšenie kybernetickej odolnostikybernetickej bezpečnosti spoločnosti ako celku, t. j. súkromných podnikov, občanovvládnych služieb. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-2.02: „Kybernetická bezpečnosť: 5G“ spolkového štátu

Cieľom investície je posilniť možnosti odpočúvania súkromnej komunikácie justičnou políciou v kontexte 5G v dôsledku investícií do zametania a rušivého balíka, systémov na zachytenie zvuku v domoch a vozidlách, schopnosti lokalizovať a sledovať vozidlá a predmety a systému prenosu snímok získaných počas osobitných vyšetrovacích metód. Tieto investície sa prispôsobia 5G. Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.

Investícia I-2.03: „Kybernetická bezpečnosť: Odpočúvanie a ochrana NTSU/CTIF“ federálneho štátu

Investíciou sa zavedie digitálny register odpočúvanej súkromnej komunikácie (Li-Vault), ktorý spravuje Národná jednotka technickej a taktickej podpory belgickej federálnej polície, na použitie justičným systémom, políciou a spravodajskými službami. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2025.

D.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

44

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť digitálnej spoločnosti (I-2.01)

T

Oznámenie o zadaní zákazky v prípade ôsmich verejných súťaží

Písomné oznámenie o pridelení zákazky zaslané úspešným uchádzačom

Zadávanie zákaziek v rámci verejného obstarávania

0

8

OTÁZKA Č. 2

2024

Oznámenie o zadaní zákazky v prípade ôsmich verejných súťaží i) ministerstvom hospodárstva na dodanie webového sídla, ktoré umožňuje MSP a samostatne zárobkovo činným osobám vykonávať bezplatný kybernetický prehľad s cieľom rýchlo identifikovať oblasti, v ktorých sa môže zlepšiť kybernetická odolnosť, ii) ministerstvo hospodárstva na každoročnú kampaň na zvyšovanie povedomia o kybernetickej bezpečnosti zameranú na MSP a samostatne zárobkovo činné osoby, iii) Centrum pre kybernetickú bezpečnosť na dodanie online plug-in, ktorý návštevníkom umožní identifikovať spoľahlivosť webových sídel, iv) Centrum pre kybernetickú bezpečnosť na účely poskytnutia platformy, v rámci ktorej môžu väčšie MSP samostatne potvrdiť svoju kybernetickú vyspelosť na základe online prieskumu; v) belgický federálny telekomunikačný regulačný orgán na zavedenie riešenia proti phishingu pre e-maily, vi) SMS, vii) podvodné volania a viii) podvodné signalizačné správy v infraštruktúre telekomunikačných operátorov.

45

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť digitálnej spoločnosti (I-2.01)

M

Uskutočnenie prvej kampane na zvyšovanie povedomia o kybernetickej bezpečnosti

Prvá informačná kampaň o kybernetickej bezpečnosti zameraná na MSP a samostatne zárobkovo činné osoby o rizikách kybernetickej odolnosti

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Prvá informačná kampaň o kybernetickej bezpečnosti zameraná na MSP a samostatne zárobkovo činné osoby o rizikách kybernetickej odolnosti a zavedenie webového sídla. Toto webové sídlo ponúka malým a stredným podnikom a samostatne zárobkovo činným osobám bezplatný kybernetický sken s cieľom rýchlo identifikovať oblasti, v ktorých možno zlepšiť kybernetickú odolnosť.

46

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť digitálnej spoločnosti (I-2.01)

T

Nástroje na zvýšenie kybernetickej odolnosti dostupné širokej verejnosti

Počet nástrojov

0

4

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Široká verejnosť má k dispozícii štyri nástroje zamerané na zvýšenie spôsobilostí kybernetickej odolnosti, t. j. i) BeGuard, ii) validované webové lokality; III) kybernetické základy a iv) StopPhishing.

47

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť digitálnej spoločnosti (I-2.01)

M

Globálny rámec riadenia kybernetickej bezpečnosti v rámci ministerstva zahraničných vecí

Zavedený a platný globálny rámec riadenia kybernetickej bezpečnosti v rámci ministerstva zahraničných vecí

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Globálny rámec riadenia kybernetickej bezpečnosti založený na normách ISO27000 a CIS20 je v platnosti a vykonáva sa v rámci ministerstva zahraničných vecí.

48

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť digitálnej spoločnosti (I-2.01)

M

Poskytovanie služieb kybernetickej odolnosti belgickej spoločnosti ako takej ministerstvom obrany

Uvedenie do prevádzky platformy ministerstva obrany pre kybernetickú odolnosť a uverejnenie správy o kybernetických hrozbách

OTÁZKA Č. 2

2026

Spôsobilosti ministerstva obrany v oblasti kybernetickej odolnosti sa posilňujú s cieľom ponúkať služby kybernetickej odolnosti belgickej spoločnosti ako celku vrátane občanov, podnikov a verejných služieb. Tieto služby sa poskytujú prostredníctvom jednej platformy, ktorá integruje príslušné spravodajské informácie o kybernetických hrozbách, a prostredníctvom dohľadu nad aktérmi, ktorí potenciálne predstavujú kybernetické hrozby. Tento dohľad pozostáva z pravidelnej správy obsahujúcej aktualizácie kybernetických aktérov.

49

Kybernetická bezpečnosť: 5G (I-2.02)

M

Posilnené odpočúvacie schopnosti justičnej polície v kontexte 5G

Posilnenie odpočúvacích kapacít justičnej polície v kontexte 5G na celom území Belgicka prostredníctvom piatich operačných prvkov

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Schopnosť odpočúvať súkromnú komunikáciu justičnou políciou v kontexte 5G sa posilňuje na celom území Belgicka. To sa dosiahne uvedením do prevádzky:

— čistiaci súbor prispôsobený 5G,

— rušňová súprava prispôsobená 5G,

— systémy na zachytenie zvuku v domoch a vozidlách prispôsobených 5G,

— schopnosti lokalizovať a sledovať vozidlá a predmety prispôsobené 5G; a zároveň

— systém prenosu obrázkov získaných počas špeciálnych vyšetrovacích metód.

50

Kybernetická bezpečnosť: Odpočúvanie a ochrana NTSU/CTIF (I-2.03)

M

Digitálny register zachytenej súkromnej komunikácie spravovaný Národnou jednotkou technickej a taktickej podpory belgickej federálnej polície

Uvedenie digitálneho registra odpočúvanej súkromnej komunikácie do prevádzky

OTÁZKA Č. 2

2025

Digitálny register odpočúvanej súkromnej komunikácie (Li-vault), ktorý spravuje Národná jednotka technickej a taktickej podpory belgickej federálnej polície, ktorý je funkčný a pripravený na použitie justičným systémom, políciou a spravodajskými službami.

E. KOMPONENT 2.2: Verejná správa

Cieľom tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti je zvýšiť efektívnosť verejnej správy digitalizáciou jej služieb.

Tento komponent prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny 2019.3 a 2019.4, v ktorých sa Belgicko vyzýva, aby zameralo hospodársku politiku súvisiacu s investíciami okrem iného na digitalizáciu a znížilo regulačné a administratívne zaťaženie s cieľom stimulovať podnikanie. Súvisí aj s odporúčaním pre jednotlivé krajiny 2020.3 s cieľom zlepšiť podnikateľské prostredie, prednostne realizovať vyspelé verejné investície a zamerať investície na digitálnu transformáciu.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

E.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-2.04: „Digitalizácia IPSS“ federálneho štátu

Cieľom tohto opatrenia je urýchliť digitalizáciu verejných inštitúcií sociálneho zabezpečenia. Realizácia investície sa ukončí do 31. augusta 2026. Pozostáva z troch čiastkových opatrení:

Investícia I-2.04: „Digitalizácia IPSS; čiastkové opatrenie 1: Digitálna platforma pre interakciu medzi sociálnym zabezpečením a občanmi a podnikmi federálneho štátu

Cieľom tejto investície je poskytnúť občanom, podnikom vrátane samostatne zárobkovo činných osôb lepší prístup k službám sociálneho zabezpečenia a na druhej strane dosiahnuť zvýšenie výkonnosti správnych orgánov a podnikov. Cieľom investície je tiež zlepšiť prístupnosť belgického sociálneho zabezpečenia v európskom kontexte. Táto investícia umožní zlepšiť komunikáciu a výmenu údajov medzi inštitúciami členských štátov, najmä v súvislosti s vysporiadaním práv, odhaľovaním podvodov, prenosom digitálnych európskych formulárov a používaním jedinečného európskeho identifikačného čísla občanov.

Investícia I-2.04: „Digitalizácia IPSS, čiastkové opatrenie 2: Správa digitálneho účtu pre každú spoločnosť spolkovej krajiny

Táto investícia umožní digitalizáciu finančných tokov medzi sociálnym zabezpečením a podnikmi a potenciálnymi finančnými sprostredkovateľmi a poskytovateľmi služieb. Niektoré žiadosti o správu účtov zamestnávateľov pochádzajú z roku 1979 a sú veľmi rôznorodé. To predstavuje technologické a ľudské riziko. Ich prepracovanie a vytvorenie integrovaného, efektívneho, vyvíjajúceho sa a vysokokvalitného informačného systému má zásadný význam pre digitalizáciu a otvorenie účtov zamestnávateľov.

Investícia I-2.04: „Digitalizácia IPSS, čiastkové opatrenie 3: Zlepšovanie kvality údajov pre automatizované rozhodovanie a poskytovanie nezávislej platformy sociálneho zabezpečenia – INASTI“ federálneho štátu

Toto opatrenie zahŕňa vytvorenie centrálnej databázy Institut national d’assurances sociales pour travailleurs indépendants (INASTI), ktorý je inštitúciou sociálneho zabezpečenia pre samostatne zárobkovo činné osoby. Táto databáza má obsahovať všetky údaje o kariére, ako aj všetky práva a povinnosti samostatne zárobkovo činných osôb. Vytvorenie jednotnej databázy samostatne zárobkovo činných osôb je predpokladom na to, aby INASTI vytvoril platformu sociálneho zabezpečenia pre samostatne zárobkovo činné osoby. Prostredníctvom takejto platformy poskytovanie interaktívnych elektronických formulárov a automatizácia procesov založených na nových technológiách umožní zaznamenávať všetky informácie o sociálnom zabezpečení do „individuálneho“ súboru samostatne zárobkovo činných osôb, do ktorého môžu zainteresované strany kedykoľvek okamžite nahliadnuť.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF“ federálneho štátu

Cieľom tohto opatrenia je urýchliť digitalizáciu rôznych administratívnych služieb v rámci spolkového štátu. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026. Pozostáva z 11 čiastkových opatrení.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície“ federálneho štátu

Cieľom tohto čiastkového opatrenia je zvýšiť celkovú úroveň digitalizácie belgického súdneho systému, čo by malo mať pozitívny vplyv na jeho celkovú efektívnosť. Čiastkové opatrenie je zamerané na riešenie rôznych zistených nedostatkov, počnúc digitalizáciou vnútorných procesov. Dôraz sa kladie najmä na investície na riešenie súčasných obmedzení a neefektívnosti zlepšením správy prípadov a zavedením automatizácie zberu údajov. Okrem toho sa projekt zameriava na zvýšenie miery uverejňovania rozsudkov online, ktorá je v súčasnosti nízka a je nevyhnutná na pomoc občanom a podnikom pri dodržiavaní právnych predpisov.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 2: Digitalizácia súdnych obchodných procesov Spolkového štátu

Cieľom tohto čiastkového opatrenia je reagovať na technické a technologické výzvy, ktorým čelí federálna súdna polícia pri čoraz zložitejších operáciách. Toto čiastkové opatrenie umožní príslušníkom federálnej justičnej polície dosiahnuť efektívnosť: a) pri riešení problémov, ktoré sa dnes vyskytli, ako je dešifrovanie, 5G, internetový výskum; b) prostredníctvom zvýšenej automatizácie určitých činností a využívania nástrojov umelej inteligencie; C) prostredníctvom lepšej správy údajov a lepšieho pochopenia údajov prostredníctvom modernizácie forenzných centier. Čiastkové opatrenie zahŕňa nákup špecifických softvérových riešení a IT vybavenia (serverov).

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 3: Podpora rozvoja digitálnych nástrojov a zvýšenej digitalizácie agentúry pre zahraničný obchod federálneho štátu

Toto čiastkové opatrenie je zamerané na podporu obchodu prostredníctvom rozvoja digitálnych nástrojov a zvýšenej digitalizácie Agentúry pre zahraničný obchod s cieľom umožniť modernú a digitálnu transformáciu federálnych služieb zodpovedných za podporu zahraničného obchodu. Čiastkové opatrenie zahŕňa vývoj konkrétnej aplikácie a zodpovedajúcu odbornú prípravu pre 25 používateľov.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 4: Krízové riadenie a bezpečnosť“ federálneho štátu

Cieľom tohto čiastkového opatrenia je zabezpečiť, aby národné krízové centrum malo kapacitu na prijímanie mnohých partnerov za bezpečných a chránených okolností a aby sa mohli pripojiť k digitálnej infraštruktúre. Je potrebné vytvoriť vysoko dostupnú a bezpečnú komunikačnú sieť medzi bezpečnostnými partnermi zapojenými do vnútroštátneho krízového riadenia, aby sa umožnilo sprístupnenie dôverných a utajovaných skutočností. Na tento účel je do čiastkového opatrenia zahrnutý rozvoj novej digitálnej krízovej infraštruktúry, bezpečnej komunikačnej siete a platformy krízového riadenia.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 5: Digitálny Bozar federálneho štátu

Cieľom tohto čiastkového opatrenia je prijať digitálne technológie, ktoré umožnia vytvoriť 100 % digitálnych podujatí (ako sú hudba, výstavy, BOZAR LAB) s cieľom získať prístup na nové trhy pre umelcov a kultúrnych partnerov a zlepšiť prístup ku kultúre pre ľudí a skupiny nachádzajúce sa na diaľku (aj v iných krajinách) alebo čeliť výzvam v oblasti mobility (ako sú starší ľudia). Na tento účel čiastkové opatrenie zahŕňa zložku infraštruktúry s položením optických vlákien medzi kráľovským divadlom La Monnaie a Centrom výtvarných umení, komponentom kybernetickej bezpečnosti a zavádzaním digitálnych činností vrátane odbornej prípravy zamestnancov v oblasti IT.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 6: Digitálna verejná správa pre občanov a podniky federálneho štátu

Cieľom tohto čiastkového opatrenia je zaviesť stratégiu radikálnej transformácie súčasného modelu súvisiacich administratívnych služieb a zvýšiť využívanie digitálnych verejných služieb občanmi a podnikmi. Zabezpečuje rozvoj digitálnej platformy na interakciu medzi vládou a občanmi a podnikmi.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 8: Digitalizácia služieb AFSCA pre prevádzkovateľov a spotrebiteľov spolkového štátu

Cieľom čiastkového opatrenia je prispieť k digitálnej transformácii Federálnej agentúry pre bezpečnosť potravinového reťazca (AFSCA), ktorá je zodpovedná za monitorovanie bezpečnosti potravinového reťazca a kvality potravín. Tento projekt sa zameriava najmä na modernizáciu existujúcich aplikácií a ich lepšiu integráciu s cieľom vytvoriť súdržný systém, ktorý zabezpečí rýchle, efektívne a plne digitálne spracovanie súborov. Projekt zahŕňa digitalizáciu vnútorných postupov, vývoj dvoch aplikácií, jednu pre prevádzkovateľov a druhú pre spotrebiteľov, a zriadenie platformy otvorených údajov.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 9: Investície do digitalizácie SPF zahraničných vecí a služby, ktoré ponúka SPF Foreign Affairs of the Federal State

Cieľom tohto čiastkového opatrenia je modernizovať správu zahraničných vecí. Tento projekt zahŕňa vývoj niekoľkých žiadostí vrátane prepracovaného znenia nariadenia Belpas (žiadosti o pasy), ktoré je potrebné vzhľadom na vývoj a modernizáciu pasov a biometrických údajov. Čiastkové opatrenie zahŕňa aj vývoj novej aplikácie na riadenie ľudských zdrojov, digitalizáciu konzulárnych registrov a modernizáciu IT siete.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 10: Jednotná digitálna brána federálneho štátu

Cieľom tohto čiastkového opatrenia je podporiť rozsiahlu transformáciu belgického administratívneho prostredia s cieľom podporiť obnovu a naplno využiť potenciál vnútorného trhu. Na dosiahnutie tohto cieľa sa v plnej miere využijú belgické autentické zdroje, ktoré pozostávajú z databáz, v ktorých sa uchovávajú pravé údaje a ktoré slúžia ako referencia pre údaje o osobách a právnych skutočnostiach. Takéto databázy umožňujú zjednodušenie, keďže údaje môžu opätovne použiť všetky orgány, ktoré majú príslušné povolenia, a už sa nebudú žiadať od občanov ani podnikov pri uplatňovaní zásady „len raz“. Okrem toho sa čiastkové opatrenie zameriava na maximalizáciu bezpečného prístupu k verejným online aplikáciám prostredníctvom elektronickej identifikácie a digitalizácie funkcií back-office súvisiacich s občanmi a podnikmi; rozšíriť základné podporné služby jednotnej digitálnej brány na podporné služby plne zamerané na používateľa, a to zasielaním otázok od občanov a podnikov cieleným správam a monitorovaním štatistík.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 11: Uvoľnenie údajov verejnej správy federálneho štátu

Cieľom tohto čiastkového opatrenia je získať lepší prehľad o dostupných údajoch verejnej správy prostredníctvom rozšírenia registra autentických zdrojov, zvýšiť dostupnosť a spoľahlivosť údajov a uľahčiť prístup k nim. Cieľom tohto čiastkového opatrenia je okrem toho zvýšiť dôveru v správne používanie údajov alebo maximalizovať ich opakované použitie prostredníctvom normalizácie a využívania umelej inteligencie. Tento projekt zahŕňa podporu rozšírenia viacerých platforiem a rozvoj nových služieb alebo rozšírenie existujúcich služieb.

Investícia I-2.05: „Digitalizácia SPF, čiastkové opatrenie 12: Digitalizácia SPF Zamestnanosť federálneho štátu

Toto čiastkové opatrenie sa skladá z dvoch častí. Prvá časť je zameraná na vytvorenie digitálneho individuálneho účtu na odbornú prípravu pre každú osobu, ktorá sa zúčastňuje na dynamike trhu práce. Účet obsahuje niekoľko informácií, ako je hodnotenie zručností, absolvovaná odborná príprava a formálne potvrdenie nadobudnutých schopností. Tento účet je prístupný pre dotknuté osoby. Druhá časť je zameraná na vytvorenie databázy na monitorovanie zmien pracovných podmienok. Na prezentáciu zhromaždených údajov a príslušných správ sa vytvorí používateľsky ústretová webová stránka.

Investícia I-2.06: „služby elektronického zdravotníctva a zdravotné údaje“ spolkového štátu

Cieľom tohto projektu je zvýšiť kvalitu a rýchlosť zdravotnej starostlivosti prostredníctvom digitalizácie zdravotníckych procesov. Okrem toho sa zameriava aj na zabezpečenie administratívnych a technických prostriedkov a dostupnosti dobre anonymizovaných a bezpečných zdravotných údajov. V rámci projektu sa plánujú rôzne opatrenia, medzi ktoré patrí rozšírenie kapacít elektronického predpisovania liekov, zlepšenie kvality predpisov a zníženie nákladov dosiahnuté napríklad prostredníctvom podpory vyhľadávania predpisovania alebo sprevádzkovania monitorovania na diaľku. Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.

Investícia I-2.07: „Digitalizácia ONE“ Francúzskeho spoločenstva

Cieľom opatrenia je prispieť k digitálnej transformácii Office de la Naissance et de l’Enfance (ONE), verejného referenčného orgánu vo francúzskom spoločenstve pre všetky záležitosti týkajúce sa detstva, politík týkajúcich sa detí, ochrany matiek a detí, lekársko-sociálnej podpory (budúcej) matky a dieťaťa, starostlivosti o deti mimo ich rodinného prostredia a podpory rodičovstva. Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.

Investícia I-2.08: „Digitalizácia kultúrneho a mediálneho sektora“ Francúzskeho spoločenstva

Cieľom opatrenia je poskytnúť belgickým francúzskym médiám a kultúrnym sektorom nástroje, ktoré im pomôžu pri digitalizácii audiovizuálnych a audiovizuálnych diel a zvýšia viditeľnosť týchto diel. Na zvýšenie viditeľnosti belgického frankofónneho mediálneho a kultúrneho sektora prostredníctvom rôznych digitálnych platforiem sa vypracuje súbor technologických nástrojov. Opatrenie zahŕňa aj digitalizáciu 37 audiovizuálnych a zvukových diel vyrobených vo frankofónnej komunite. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-2.09: „Digitalizácia flámskej vlády“ Flámskeho regiónu

Toto opatrenie má štyri hlavné ciele:

·automatizácia čo najväčšieho počtu služieb, najmä tých, ktoré zahŕňajú platbyproaktívne informácie,

·umožnenie rýchlychúčinných vládnych rozhodnutíúdajmi, pri ktorých používanie údajov čoraz viac prispievarozhodnutiam vlády.tejto súvislosti sa predpokladajú investície do vývoja platforiem údajov zo snímačov, najmäoblasti mobilityživotného prostredia.

·zabezpečenie toho, aby sa zaviedla spoľahlivá základná infraštruktúra,to posilnením stavebných prvkov IKTposkytovaním podpory,

·ponúkanie hybridného pracoviska flámskym úradníkom.

Opatrenie zahŕňa 11 projektov, ktoré spoločne prispievajú k štyrom hlavným cieľom: 1. Smerom k verejným službám pre občanov, podniky a združenia; 2. Umožniť rýchle a účinné rozhodnutia s údajmi; 3. Zabezpečenie spoľahlivej základnej infraštruktúry posilnením stavebných prvkov IKT; a 4. Zabezpečenie hybridného pracoviska pre flámskych úradníkov. Realizácia investície sa dokončí do 30. decembra 2025.

Investícia I-2.10: „Regionálna platforma na výmenu údajov“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Cieľom tohto projektu je využiť údaje dostupné v bruselskom regióne v prospech bruselských občanov a podnikov vytvorením platformy na výmenu údajov v Bruseli. Platforma predovšetkým uľahčuje zriaďovanie mestských „digitálnych dvojčiat“ (virtuálne zobrazenia hmotného majetku mesta). Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.

Investícia I-2.11: „Digitalizácia procesov občianskej spoločnosti“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Cieľom tohto projektu je riešiť rastúcu potrebu administratívneho zjednodušenia a umožniť občanom a podnikom dokončiť svoje postupy koherentným, účinným a transparentným spôsobom. V tejto súvislosti k cieľu administratívneho zjednodušenia prispejú štyri projekty:

·zavedenie bruselskej regionálnej platformy pre riadenie vzťahovobčanmi (CIRM),

·spustenie platformy pre digitalizáciu postupov plánovania udeľovania povolení,

·spustenie platformy pre digitalizáciu mestských informačných postupovmestských archívov. Tento projekt musí byť sprevádzaný reformamiúpravami potrebnými na jeho riadne vykonávanie.

·spustenie platformy na digitalizáciu postupov udeľovania environmentálnych povolení.

Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.

Reforma R-2.01: „Zjednodušenie administratívnych postupov: elektronická verejná správa pre podniky, zjednodušenie administratívnych postupov“ federálneho štátu

Cieľom tejto reformy je zjednodušenie administratívy, najmä prostredníctvom úplnej digitalizácie postupov na zakladanie, úpravu a zrušenie podnikateľských činností a právnických osôb. Platí najmä dohoda o spolupráci vrátane opatrení, ktoré umožnia vytvorenie, úpravu a zrušenie obchodných činností v plnom elektronickom formáte. Nový digitálny systém zavedený dohodou o spolupráci, ktorý zahŕňa tri elektronické formuláre na vytvorenie, úpravu a zrušenie podnikateľských činností, je alternatívnym administratívnym kanálom, ktorý poskytuje zjednodušenú alternatívu k existujúcim formulárom. Okrem toho nadobúdajú účinnosť zákony a kráľovské dekréty, ktoré postupne umožňujú online vytváranie, úpravu a zrušenie právnických osôb pre všetky právne formy prostredníctvom notárov alebo prostredníctvom zákona Just-Act. Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.

Reforma R-2.02: „Elektronická verejná správa: Verejná súťaž“ spolkovej krajiny

Táto reforma pozostáva z uceleného súboru opatrení na rozšírenie využívania elektronického obstarávania vrátane nového kráľovského dekrétu, ktorým sa upraví federálny regulačný rámec na vykonávanie postupov verejného obstarávania s cieľom uľahčiť využívanie novej a zlepšenej platformy elektronickej verejnej správy. Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. decembra 2024.

E.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

SeqNb.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

51

Digitalizácia IPSS (I-2.04) (čiastkové opatrenie 2)

T

Všetky komunikácie verejného inštitútu sociálneho zabezpečenia (IPSS) sú digitálne a

údaje sú centralizované/konsolidované

%

0

100

OTÁZKA Č. 2

2024

Z hľadiska fakturácie/platby sa digitalizuje 100 % komunikácie medzi verejným inštitútom sociálneho zabezpečenia (IPSS) a zamestnávateľmi. Systém fakturácie Národného úradu sociálneho zabezpečenia (RSZ/ONSS) je integrovaný do celoeurópskej siete verejného obstarávania on-line (PEPPOL).

52

Digitalizácia IPSS (I-2.04)(čiastkové opatrenie 1)

M

Dostupné digitálne riešenie – webové rozhranie (IPSS)

Konečná verzia webového rozhrania IPSS je funkčná

OTÁZKA Č. 1

2026

K dispozícii sú konečné rozhrania na správu práv používateľov pre komunikáciu verejného inštitútu sociálneho zabezpečenia (IPSS). Partneri, podniky a občania majú nové, efektívne rozhrania na správu svojich vyhlásení a komunikácie so sociálnym zabezpečením. Komunikačné kanály boli automatizované a modernizované. Sú zavedené nástroje riadenia pre všetky nové aplikácie vyvinuté na správu práv používateľov a prístupu k nim, na registráciu nových zamestnávateľov a na vyhlásenie nových alebo aktualizovaných vzťahov medzi sociálnym zabezpečením a zamestnávateľom/zamestnancami, ktoré umožňujú jednoduchú údržbu a uľahčený budúci vývoj. Zainteresované strany majú prístup k svojim údajom, ktoré sú vyhľadateľné a otvorené. Nová platforma je plne funkčná, moderná, udržiavateľná a škálovateľná. Infraštruktúra je zavedená na podporu všetkých nových žiadostí o registráciu nových zamestnávateľov a na vyhlásenie nových alebo aktualizovaných vzťahov medzi sociálnym zabezpečením a zamestnávateľom/zamestnancom.

53

Digitalizácia IPSS (I-2.04)

(čiastkové opatrenie 3)

M

Dostupné digitálne riešenie – interaktívna platforma (IPSS)

Interaktívna platforma pre samostatne zárobkovo činné osoby je plne funkčná.

OTÁZKA Č. 2

2026

Interaktívna platforma verejného inštitútu sociálneho zabezpečenia (IPSS) pre samostatne zárobkovo činné osoby je plne funkčná a zabezpečuje:

·interaktívne elektronické formyautomatizácia procesov, ako je preklenovacie právovýnimky, na ktoré majú samostatne zárobkovo činné osoby nárok.

·Všetky informácie týkajúce sa sociálneho zabezpečenia sú zaznamenané„individuálnom“ spise samostatne zárobkovo činnej osoby, do ktorého môžu zúčastnené strany kedykoľvek okamžite nahliadnuť.

·Platforma umožňuje automatizovať procesy, urýchliť oznamovanie rozhodnutíautomaticky udeľovať odvodené práva.

·Platforma je prepojenáinými inštitúciami vrátane Národného úradu sociálneho zabezpečenia (NSSO)Národného inštitútu pre zdravotnézdravotné poistenie (NIHDI) alebo platforiemumožňuje výmenyinými krajinamisektore sociálneho zabezpečenia.

54

Digitalizácia SPF (I-2.05) (čiastkové opatrenie: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 a 12)

M

Požiadavky sú vymedzené

Požiadavky na rôzne čiastkové opatrenia sú vymedzené a schválené

OTÁZKA Č. 2

2022

Požiadavky na čiastkové opatrenia 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 a 12 vymedzujú príslušné správne orgány a schvaľuje ich príslušné ministerstvo.

55

Digitalizácia SPF (I-2.05) (čiastkové opatrenie: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 a 12)

M

Projekty sú dokončené a výstup je funkčný

Projekty sú dokončené a funkčné

OTÁZKA Č. 2

2026

Projekty zodpovedajúce čiastkovým opatreniam 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 a 12 sú dokončené a funkčné. Bolo vyplatených 74 800 000 EUR.

56

Digitalizácia SPF (I-2.05)

(Čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície)

M

Zavedené riadenie projektov pre digitálnu transformáciu justície po prijatí dekrétu

Prijatie ministerskej vyhlášky o úrade pre riadenie programu, ktorý bol zriadený pre digitálnu transformáciu justície

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Prijatie ministerskej vyhlášky ministrom spravodlivosti o zriadení úradu pre riadenie programov s jasnou riadiacou štruktúrou na digitalizáciu SPF Justice. To zahŕňa jasné vymedzenie úloh a kompetencií a jasné opatrenia pre rôzne strany, ktoré sa zúčastňujú na digitálnej transformácii.

57

Digitalizácia SPF (I-2.05)

(Čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície)

M

Uverejnenie online portálu Just-on-Web

Základný portál Just-on-Web je uvedený na internete.

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Základný portál Just-on-Web je uvedený na internete. Just-on-Web je webový portál „jednotné kontaktné miesto“, na ktorom môžu mať jednotlivci, podniky, právnici a verejné orgány prístup k justičným službám a informáciám. Základný portál Just-on-Web poskytuje v počiatočnej fáze obmedzený počet služieb, ako je podávanie procesných dokumentov v danej veci, konzultácie s trestnými prípadmi týkajúcimi sa sexuálnych trestných činov, nahliadanie do dopravných pokút a ich úhrada, nahliadanie do osobných úradných úkonov (ako je manželstvo, adopcia), začatie konania o ochrane osôb.

58

Digitalizácia SPF (I-2.05)

(Čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície)

M

Vnútorná centralizácia súdnych rozhodnutí

Súdne rozsudky sú k dispozícii na nahliadnutie prostredníctvom portálu Just-on-Web.

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Príslušné nové súdne rozhodnutia súdov prvého stupňa (vrátane zmierovacích a policajných súdov) a odvolacích súdov sa centralizujú interne. Plne automatizovaný pseudonymizačný algoritmus konvertuje tento centralizovaný zdroj údajov na verziu, ktorú možno uverejniť a ktorá je v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 50 % z celkového množstva súdnych rozsudkov vydaných od nadobudnutia účinnosti zákona, ktorým sa vytvára centrálny register, je k dispozícii na nahliadnutie prostredníctvom portálu Just-on-Web.

59

Digitalizácia SPF (I-2.05)

(Čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície)

M

Databáza na zber údajov v reálnom čase

Databáza na zhromažďovanie údajov o priebehu súdnych konaní v reálnom čase je funkčná.

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Databáza na zhromažďovanie údajov o priebehu súdneho konania v reálnom čase je funkčná. Zverejnené údaje zahŕňajú počet nových prípadov, počet uzavretých vecí, neuzavretých prípadov a priemerný čas prípravy v občianskoprávnych, obchodných aj trestných veciach.

60

Digitalizácia SPF (I-2.05)

(Čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície)

M

Nový systém správy prípadov pre sedem subjektov

Pre sedem subjektov sa vyvinie a zavedie nový systém správy prípadov.

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Pre sedem subjektov, ktoré používajú zastaranýsystém správy spisov, sa vyvinie a zavedie nový systém správy prípadov s cieľom zefektívniť súdny systém zameraním sa na rozsiahlu digitalizáciu, ktorá umožní rýchlejšie spracovanie súborov vo väčších množstvách ako dnes. Subjekty sa vyberajú po porade s kolégiom súdov a tribunálov, kolégiom verejného ministerstva, kolégiom kasačného súdu a riadiacim výborom IKT, ale v zásade sa uprednostnia subjekty, ktoré nie sú zahrnuté do 2. fázy zmluvy Mammouth at Central Hosting (MaCH).

61

Digitalizácia SPF (I-2.05)

(Čiastkové opatrenie 10: Jednotná digitálna brána)

M

Vyvinie sa rozhranie front-end

Pre 10 oblastí činností bol vyvinutý, odskúšaný a overený predný koniec, ktorý je plne v súlade s požiadavkami.

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025 5

Pre 10 domén (t. j. občiansky register, register obyvateľov, sociálne zabezpečenie (zamestnanci), sociálne zabezpečenie (zamestnávatelia), register motorových vozidiel, odborná kvalifikácia, právnické osoby, začatie podnikania, zmena podniku, zatvorenie podniku) bol vyvinutý, odskúšaný a overený front, ktorý je plne v súlade s požiadavkami. Systém zabezpečuje súlad s nariadením eIDAS (elektronická identifikácia, autentifikácia a dôveryhodné služby) a je plne zameraný na používateľa tým, že sa v plnej miere uplatňuje zásada „bez nesprávnych dverí“.

Zásada „bez nesprávnych dverí“ v tejto súvislosti znamená, že koncový používateľ (občan alebo podnikateľ) musí mať možnosť skontaktovať sa s asistenčnými službami bez ohľadu na to, či ide o „Vašu Európu“ alebo „Belgicko.be“, regionálny portál, miestny vstupný bod alebo akúkoľvek verejnú službu, bez ohľadu na zariadenie, ktoré používa (napr. mobilný telefón, tablet, laptop), a bez ohľadu na predmet jeho otázky. Administratívna logika za vstupným bodom na úrovni back office zabezpečí, aby sa otázka koncového používateľa dostala k pravému stolu bez toho, aby sa koncový používateľ musel pýtať, ktorá administratíva je zodpovedná za ktorú tému.

62

služby elektronického zdravotníctva a zdravotné údaje (I-2.06)

M

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa zriaďuje Úrad pre zdravotné údaje

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona

OTÁZKA Č. 1

2022

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa zriaďuje Úrad pre zdravotné údaje, v ktorom sa vymedzuje najmä úloha a povinnosti úradu.

63

služby elektronického zdravotníctva a zdravotné údaje (I-2.06)

M

Požiadavky na čiastkové projekty

Vymedzenie požiadaviek na čiastkové projekty elektronického zdravotníctva

OTÁZKA Č. 2

2022

Vymedzujú sa požiadavky na jednotlivé podprojekty elektronického zdravotníctva.

64

služby elektronického zdravotníctva a zdravotné údaje (I-2.06)

M

Úplné spustenie projektu

Úspešné dokončenie rôznych podprojektov elektronického zdravotníctva

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Všetky čiastkové projekty týkajúce sa služieb elektronického zdravotníctva a zdravotných údajov viedli k plne funkčným a integrovaným službám a spôsobilostiam.

65

Digitalizácia JEDEN (I-2.07)

M

Uvedenie nových digitálnych platforiem do prevádzky

Digitálne platformy boli vytvorené a sú dostupné všetkým používateľom.

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Digitálne platformy sa vytvárajúsú dostupné všetkým používateľom. Patria sem tieto platformy:

MÔJ: Platforma prijímateľov, ktorej cieľom je bezpečným a súkromným spôsobom poskytovať prijímateľom relevantné a cielené informácie podľa ich potrieb a situácie (zásada „segmentácie“).

PRO: Profesionálna platforma, ktorej cieľom je poskytnúť odborníkom v oblasti starostlivosti o deti nástroje na riadenie rôznych obchodných procesov, ako aj informácie, ktoré podporujú ich rozvoj, a interakcie s Jedným expertom

ÚRAD: Zástupcovia platforiem, ktoré sú určené pre agentov spoločnosti ONE a spájajú všetky aplikácie na riadenie obchodných procesov, podporných služieb, pomôcok na prijímanie rozhodnutí, prehľadov a príslušných informácií. Je to jedna zo zložiek digitálneho pracoviska.

66

Digitalizácia kultúrneho a mediálneho sektora (I-2.08)

T

Dokončenie projektov digitalizovaných a vylepšených audiovizuálnych a zvukových diel

Projekty sa majú dokončiť

0

37

OTÁZKA Č. 2

2026

Úplné dokončenie 37 projektov patriacich do týchto kategórií:

· digitalizovanévylepšené audiovizuálnezvukové diela: 30 projektov

·pôvodné digitálne diela vytvorené: 7 projektov

67

Digitalizácia kultúrneho a mediálneho sektora (I-2.08)

T

Integrácia technologických nástrojov pilotnými prevádzkovateľmi v oblasti kultúry a médií

Počet prevádzkovateľov

0

5

OTÁZKA Č. 2

2026

Integrácia vyvinutých technologických nástrojov s najmenej dvoma pilotnými mediálnymi operátormi (spájanie tlačových, rozhlasových, televíznych a digitálnych činností) a najmenej tromi pilotnými kultúrnymi subjektmi (vrátane najmenej dvoch rôznych odborov).

Technologické nástroje sa vyvinú v „otvorenom zdroji“ a bezplatne sprístupnia na základe licencie „kreatívne spoločné zdroje“.

68

Digitalizácia flámskej vlády (I-2.09)

M

Schválenie podpory pre 11 projektov

Aspoň jedno rozhodnutie o schválení podpory pre každý z 11 projektov

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Flámska vláda alebo príslušný subjekt schváli podporu 11 projektov, ktoré spoločne prispievajú k štyrom hlavným cieľom: 1. Smerom k verejnej službe pre občanov, podniky a združenia; 2. Umožniť rýchle a účinné rozhodnutia s údajmi; 3. Zabezpečenie spoľahlivej základnej infraštruktúry posilnením stavebných prvkov IKT; a 4. Zabezpečenie hybridného pracoviska pre flámskych úradníkov.

69

Digitalizácia flámskej vlády (I-2.09)

M

Ukončenie projektov

Dokončených je 11 projektov

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

11 projektov v rámci míľnika 68, ktoré spoločne prispievajú k štyrom hlavným cieľom: 1. Smerom k verejným službám pre občanov, podniky a združenia; 2. Umožniť rýchle a účinné rozhodnutia s údajmi; 3. Zabezpečenie spoľahlivej základnej infraštruktúry posilnením stavebných prvkov IKT; a 4. Dokončilo sa poskytovanie hybridného pracoviska pre flámskych úradníkov.

70

Regionálna platforma na výmenu údajov (I-2.10)

M

Zadanie verejnej zákazky

Dokument o príkaze na služobnú cestu sa uverejňuje.

OTÁZKA Č. 2

2021

Uverejní sa dokument o služobnom príkaze, v ktorom sa uvádzajú vysoké požiadavky riešenia na platformu na výmenu údajov, ako aj rozdelenie úloh medzi bruselské regionálne informačné centrum (BRIC) a subdodávateľov a potreby správy údajov a správy požadovanej pre platformu.

71

Regionálna platforma na výmenu údajov (I-2.10)

T

10 orgánov verejnej správy sa podporuje pri zavádzaní projektov na regionálnej platforme údajov

Verejné správy

0

10

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Na rozvoj projektov na novej regionálnej platforme na výmenu údajov v bruselskom regióne sa podporuje niekoľko desiatich orgánov verejnej správy. Podpora pozostáva z rozvoja integrácie údajov, analýzy údajov, ale aj z pridelenia osobitných zdrojov z bruselského regionálneho informačného centra (BRIC) na pomoc orgánom verejnej správy pri ich projektoch, ako sú špecialisti na údaje a analytici údajov.

Orgány verejnej správy sa vyberú spomedzi najdôležitejších správnych orgánov regiónu, v ktorých sa potreba výmeny údajov považuje za potrebnú a kde poskytuje pridanú hodnotu pre bruselský región.

72

Digitalizácia procesov medzi občanmi a podnikmi (I-2.11)

M

Uvedenie nových digitálnych platforiem do prevádzky

V bruselskom regióne funguje nová platforma (CRM), ktorá uľahčuje interakciu medzi administratívou a občanmi/podnikmi a medzi správnymi orgánmi.

OTÁZKA Č. 2

2021

V regióne Brusel funguje nová platforma (CRM), ktorá uľahčuje interakciu medzi administratívou a občanmi/podnikmi a medzi správnymi orgánmi.

Základná platforma pre kritické suroviny je k dispozícii na rozvoj konkrétnych projektov v oblasti kritických surovín v rámci bruselského regiónu. Cieľom je do konca roka 2024 zaviesť 16 projektov v regionálnych a/alebo miestnych samosprávach (Parking. Brussels, Hub. Brussels, Bruxelles Economie a Emploi).

73

Digitalizácia procesov medzi občanmi a podnikmi (I-2.11)

T

Uvedenie do prevádzky 3 online platforiem (obecné povolenie, informácie o územnom plánovaní a environmentálne povolenie)

Digitálne platformy

0

3

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

V regióne Brusel fungujú tri digitálne platformy pre povolenia mestského plánovania, informácie o územnom plánovaní a environmentálne povolenia.

Platforma pre digitalizáciu stavebných povolení umožňuje občanom a podnikom digitálne podávať žiadosti o rôzne typy stavebných povolení, musia mať možnosť sledovať stav svojich povolení online, digitálne si vymieňať požadované dokumenty a sledovať proces vydávania svojich povolení.

Platforma pre digitalizáciu informácií o mestskom plánovaní ponúka služby na spravovanie žiadostí a sledovanie informácií o mestskom plánovaní integráciou tretích strán (ako sú realitné agentúry, notári). Ponúka služby na digitalizáciu archívov mestského plánovania na základe noriem.

Platforma na digitalizáciu environmentálnych povolení umožní občanom a podnikom zaviesť požiadavky na rôzne druhy environmentálnych povolení vrátane: bežné povolenia, triedy, rozšírenia, osobitné povolenia, zmiešané povolenia. Platforma zahŕňa aj všetky fázy postupu od žiadosti o doplnenie až po zmenu žiadosti až po vydanie povolenia.

77

Zjednodušenie administratívnych postupov (R-2.01)

M

Nadobudnutie účinnosti opatrení na zjednodušenie zakladania podniku online

Uverejnenie posledného legislatívneho aktu týkajúceho sa dohody o spolupráci v Moniteur belge vrátane opatrení umožňujúcich vytvorenie, úpravu a zrušenie obchodných činností v plnom elektronickom formáte. Ustanovenia o nadobudnutí účinnosti zákonov a kráľovských dekrétov, ktoré postupne umožňujú online vytváranie, úpravu a zrušenie právnických osôb pre všetky právne formy

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Nadobudnutie platnosti dohody o spolupráci medzi federálnou vládou a federatívnymi subjektmi vrátane opatrení, ktoré umožnia vytvorenie, úpravu a zrušenie obchodných činností v plnom elektronickom formáte. Nový digitálny systém zavedený dohodou o spolupráci, ktorý zahŕňa tri elektronické formuláre na vytvorenie, úpravu a zrušenie podnikateľských činností, je alternatívnym administratívnym kanálom, ktorý poskytuje zjednodušenú alternatívu k existujúcim formulárom.

Nadobudnutie účinnosti legislatívnych ustanovení, ktoré postupne umožňujú online vytváranie, úpravu a zrušenie právnických osôb pre všetky právne formy prostredníctvom notárov alebo prostredníctvom zákona Just-Act.

78

Elektronická verejná správa: verejná súťaž (R-2.02)

M

Nadobudnutie účinnosti nového regulačného kontextu

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti nového kráľovského dekrétu

OTÁZKA Č. 2

2022

Nadobudnutie účinnosti nového kráľovského dekrétu, ktorým sa prispôsobuje federálny regulačný rámec na uskutočňovanie postupov verejného obstarávania s cieľom uľahčiť využívanie novej a zlepšenej platformy elektronickej verejnej správy.

Cieľom nového kráľovského dekrétu je:

·Zosúladenie účastníkov federálnej politiky verejného obstarávaniacieľom zlepšiť mieru rozšírenia federálneho spoločného obstarávania;

·Prijíma spoločný plán – reakcia na cielenejšie cieleoblasti trvalo udržateľného rozvojaprístupuMSP;

·Rozvoj nákupných stratégií prostredníctvom nákupných segmentovplánmi kategórií.

·Posilnenie úlohy federálneho nákupného centra SPF Bosa.

·Dokončiť administratívne zjednodušenieštandardizáciu procesov, najmäcieľom zachytiť potreby federálnych účastníkov

79

Elektronická verejná správa: verejná súťaž (R-2.02)

M

Vykonávanie nového nástroja

Sprevádzkuje sa nová platforma elektronického obstarávania

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Funguje nová platforma elektronického obstarávania. Nová platforma poskytuje údaje o verejnom obstarávaní v reálnom čase v celej krajine.

Nová a zlepšená platforma pozostáva aspoň z týchto modulov: Interné schvaľovacie toky s digitálnymi podpismi, ktorými sa odstraňujú papierové schválenia, vzorový motor zvyšujúci súdržnosť a znižovanie počtu chýb, predkladanie prostredníctvom štruktúrovaných dotazníkov znižujúcich zložitosť a chyby počas predkladania a urýchľovanie procesu hodnotenia, kontrolný zoznam podobný sprievodcovi pre kupujúcich, ktorý ich usmerňuje k lepšiemu a súdržnejšiemu obstarávaniu služieb a tovaru. Nová platforma poskytuje údaje o verejnom obstarávaní v reálnom čase v celej krajine a predpokladá možnosti prepojenia s federálnym rozpočtom a nástrojmi fakturácie. Počas projektu sa prijímajú rozhodnutia o možných dodatočných funkciách vzhľadom na ich očakávanú návratnosť investícií pre federálne organizácie klientov platformy.

E.3.  Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia I-2.05a: „Digitalizácia SPF: Digitalizácia procesov riadenia azylu a prisťahovalectva“ federálneho štátu

Cieľom tohto čiastkového opatrenia je modernizácia digitálnej infraštruktúry s cieľom umožniť lepšiu a kontrolovanú integráciu s internými a verejnými úradmi, modernizácia a rozvoj migračných služieb so zameraním na skúsenosti používateľov; štandardizácia a zabezpečenie vzájomnej výmeny údajov a dokumentov. Projekt zahŕňa vytvorenie platformy pre digitálnu integráciu, databázu križovatiek pre cudzích štátnych príslušníkov a rozvoj dátového skladu, ktorý umožní vytvárať, uchovávať, štruktúrovať a kombinovať údaje a štatistiky súvisiace s migráciou. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

E.4.    Míľniky, ciele, ukazovateleharmonogram monitorovaniarealizáciesúvislostiúverom

Nasl.
Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

54b

Digitalizácia SPF (I-2.05a)

M

Požiadavky sú vymedzené

Požiadavky sú vymedzené a schválené

OTÁZKA Č. 2

2022

Požiadavky sú vymedzené príslušnými správami a schválené príslušným ministerstvom.

55b

Digitalizácia SPF (I-2.05a)

M

Projekt je dokončený a výstup je funkčný

Projekt je dokončený a funkčný

OTÁZKA Č. 2

2026

Projekt je dokončený a funkčný. Bolo vyplatených 17 700 000 EUR.

F. KOMPONENT 2.3: Optické vlákna, 5G a nové technológie

Tento komponent belgického plánu obnovy a odolnosti obsahuje reformy a investície súvisiace s 5G, infraštruktúrou pripojiteľnosti s veľmi vysokou kapacitou a umelou inteligenciou, od ktorých sa očakáva, že poskytnú základné stavebné prvky digitálnej transformácie v Belgicku.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny 2020.3 tým, že vyzýva na zameranie investícií na digitálnu transformáciu, najmä na digitálnu infraštruktúru, ako sú siete 5G a gigabitové siete, a k odporúčaniu pre jednotlivé krajiny 2019.3, keďže vyzýva na zameranie hospodárskych politík súvisiacich s investíciami na udržateľný výskum a inovácie, najmä v oblasti digitalizácie, s prihliadnutím na regionálne rozdiely.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

F.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-2.13: „Pokrytie bielych oblastí rozvojom vysokorýchlostných optických sietí“ Nemecky hovoriaceho spoločenstva

Investícia je zameraná na podporu pripravenosti na optické vlákna v Belgicku. Toto opatrenie pozostáva z investícií prostredníctvom spoločného podniku do zavádzania optických vlákien pokrývajúcich celé nemecky hovoriace územie Spoločenstva, čo je oblasť, v ktorej sa takáto investícia nepovažuje za komerčne životaschopnú. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-2.14: „Vývoj inštitútu umelej inteligencie s cieľom využívať túto technológiu na riešenie spoločenských výziev“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Touto investíciou sa podporuje využívanie umelej inteligencieoblastiach, ako je zdravieblahobyt, životné prostredie, mobilita, energetika, médiádemokracia. Umelá inteligencia pre Inštitút spoločného blahaBruseli (FARI) podporuje vývoj riešení umelej inteligenciespolupráciakademickou obcou, podnikmi, tvorbou politíkobčanmi. Musí obsahovať aj test umelej inteligencielaboratórium skúsenostíprezentáciou technológií založených na umelej inteligenciicieľom vytvoriť informovanosť širokej verejnostipriemyslu (vrátane rozmeru odbornej prípravy). Služby, ktoré ponúka umelá inteligencia pre Inštitút spoločného blaha, zahŕňajú digitálnu dvojakú 6 podporu miestnych orgánovrámci mestského plánovaniazapojenia občanov. Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.

Investícia I-2.15: „Zlepšenie prepojenia 35 obchodných parkov vo Valónsku“ Valónskeho regiónu

Táto investícia zavedie optické vlákna v 35 verejných podnikateľských parkoch vo Valónskom regióne spoločnosťou Sofico financujúcou infraštruktúru Valónskeho regiónu, ak sa takéto investície nepovažujú za komerčne životaschopné, s cieľom dosiahnuť 100 % pokrytie optickými vláknami pre všetky verejné podnikateľské parky vo Valónskom regióne (ďalej len „pripojiteľnosť optických vlákien pre 35 obchodných parkov“). Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Reforma R-2.03: „Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia – federálna a regionálna úroveň“

Toto opatrenie pozostáva z reforiem na federálnej aj regionálnej úrovni, od ktorých sa očakáva, že odstránia úzke miesta vrátane regulačných prekážok, pokiaľ ide o zavádzanie 5G a zavádzanie infraštruktúry ultrarýchleho pripojenia, ako je optické vlákno. Na federálnej úrovni zákon o 5G a kráľovské dekréty o prideľovaní priekopníckych pásiem frekvenčného spektra EÚ nadobudnú účinnosť najneskôr do 1. januára 2022. Aukcia frekvenčného spektra 5G sa dokončí do 30. júna 2022. Okrem toho všetky tri regióny majú zrevidovať normy týkajúce sa žiarenia, čo umožní účinné zavádzanie frekvenčného spektra 5G. Revidované regionálne normy nadobudnú účinnosť do 31. marca 2022.

Belgicko takisto zavedie súbor nástrojov v oblasti pripojiteľnosti, ktorý má obsahovať najlepšie postupy v oblasti pripojiteľnosti na zníženie nákladov na zavádzanie elektronických komunikačných sietí a na účinný prístup k rádiovému spektru 5G prispôsobenému Belgicku. To zahŕňa vnútroštátny plán na zjednodušenie postupov udeľovania licencií a povolení relevantných pre zavádzanie sietí 5G a veľmi vysokokapacitných sietí, ako sú optické vlákna. Správa o súčasnom stave vykonávania súboru nástrojov v oblasti pripojiteľnosti sa uverejní do 30. júna 2022.

F.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

80

Pokrytie bielych oblastí rozvojom vysokorýchlostných optických sietí (I-2.13)

T

Pokrytie

% (percentuálny podiel)

0

20

OTÁZKA Č. 2

2026

20 % domácností (74400 domov) v nemecky hovoriacom spoločenstve v zónach s optickým vláknom má prístup k vysokokapacitným pevným optickým sieťam.

81

Rozvoj inštitútu umelej inteligencie s cieľom využívať túto technológiu na riešenie spoločenských výziev (I-2.14)

M

Dokončenie pilotných projektov umelej inteligencie pre Inštitút spoločného blaha

Záverečná správa schválená o pilotných projektoch umelej inteligencie pre Inštitút spoločného blaha

OTÁZKA Č. 2

2022

Dokončili sa štyri pilotné projekty umelej inteligencie pre Inštitút spoločného blaha, v rámci ktorých sa poskytovali podporné služby (ako je odborná príprava, vypracovanie dôkazov o koncepciách softvérových riešení) ziskovým alebo neziskovým organizáciám alebo verejným organizáciám v oblastiach, ako je vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie, zdravotná starostlivosť a zamestnanosť v regióne Brusel.

82

Rozvoj inštitútu umelej inteligencie s cieľom využívať túto technológiu na riešenie spoločenských výziev (I-2.14)

M

Tím odborníkov vytvorený v rámci umelej inteligencie pre Inštitút spoločného blaha

Multidisciplinárny tím odborníkov na umelú inteligenciu, údaje a robotiku vytvorený v rámci umelej inteligencie pre Inštitút spoločného blaha

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Vytvorí sa multidisciplinárny tím odborníkov na umelú inteligenciu, údaje a robotiku v rámci umelej inteligencie pre inštitút spoločného blaha, ktorý bude pripravený podporovať verejné služby poskytované regiónom Brusel – hlavné mesto a digitálnu transformáciu tohto regiónu.

83

Rozvoj inštitútu umelej inteligencie s cieľom využívať túto technológiu na riešenie spoločenských výziev (I-2.14)

T

Služby umelej inteligencie poskytované umelou inteligenciou pre Inštitút spoločného blaha

Počet

0

3

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Tri služby umelej inteligencie pre Inštitút spoločného blaha poskytované miestnym orgánom, t. j. digitálna dvojitá podpora, odborná príprava a poradenské činnosti súvisiace so službami pre občanov (ako je zapojenie).

84

Zlepšenie prepojenia 35 obchodných parkov vo Valónsku (I-2.15)

T

Optické pripojenie pre 35 obchodných parkov

Počet

0

35

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

35 verejných regionálnych obchodných parkov vo Valónsku má prístup k pevným optickým sieťam s veľmi vysokou kapacitou.

89

Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia (R-2.03)

M

Súbor nástrojov EÚ v oblasti prepojenosti

Zavedený súbor nástrojov EÚ v oblasti pripojiteľnosti vrátane plánu

OTÁZKA Č. 2

2021

Plán vykonávania prijatých najlepších postupov súboru nástrojov EÚ v oblasti pripojiteľnosti vrátane prijatia plánu na zjednodušenie postupov udeľovania licencií a povolení relevantných pre zavádzanie sietí 5G a veľmi vysokokapacitných sietí, ako sú optické vlákna.

90

Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia (R-2.03)

M

Uverejnenie legislatívneho rámca pre prideľovanie frekvenčného spektra 5G

Uverejnenie legislatívneho rámca pre prideľovanie frekvenčného spektra 5G

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Uverejnenie zákona o 5G a kráľovských dekrétov na pridelenie priekopníckych pásiem rádiového frekvenčného spektra v EÚ, ako ich vymedzila skupina pre politiku rádiového frekvenčného spektra pre siete 5G za podmienok priaznivých pre investície.

91

Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia (R-2.03)

M

Aukcia 5G

Organizácia a realizácia aukcie 5G Belgickým inštitútom pre poštové služby a telekomunikácie

OTÁZKA Č. 2

2022

Dokončenie aukcie 5G federálnym telekomunikačným regulačným orgánom (belgický inštitút poštových služieb a telekomunikácií), najmä: výzva pre uchádzačov, rozhodnutie belgického inštitútu pre poštové služby a telekomunikácie o udelení licencie.

92

Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia (R-2.03)

M

Vykonávanie súboru nástrojov na prepojenie siete statusu

Uverejnenie správy o súčasnom stave vykonávania súboru nástrojov v oblasti pripojiteľnosti

OTÁZKA Č. 2

2022

Správa, ktorú uverejnilo spolkové ministerstvo telekomunikácií, o súčasnom stave vykonávania súboru nástrojov v oblasti pripojiteľnosti v súlade s rozsahom pôsobnosti a postupom uvedeným v pláne vykonávania súboru belgických nástrojov v oblasti pripojiteľnosti.

93

Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia (R-2.03)

M

Revízia legislatívneho rámca troch regiónov v oblasti radiačných noriem

Revízia regionálnych legislatívnych rámcov o radiačných normách

OTÁZKA Č. 3

2022

Prispôsobenie a nadobudnutie účinnosti príslušných legislatívnych rámcov flámskeho regiónu, regiónu Brusel – hlavné mesto a Valónskeho regiónu, ktorými sa menia radiačné normy s cieľom umožniť účinné zavádzanie frekvenčného spektra 5G.

G. KOMPONENT 3.1: Infraštruktúra pre cyklistov a chodcov

Opatrenia navrhované v rámci tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti sú zamerané na rozšírenie a modernizáciu cyklistickej a pešej infraštruktúry v celom Belgicku.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania 2020.3, v ktorom sa Belgicko vyzýva, aby zameralo investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na infraštruktúru pre udržateľnú dopravu.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

G.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-3A: „Cyklistická infraštruktúra“

Cieľom investície je vytvoriť dodatočnú cyklistickú infraštruktúru a zlepšiť existujúcu infraštruktúru. Toto opatrenie sa skladá z týchto troch čiastkových opatrení.

·Investícia I-3.01: „Cyklistická infraštruktúra“ Flámskeho regiónu

·Investícia I-3.02: „Cyklistická infraštruktúra – koridory Vélo“ Valónskeho regiónu

·Investícia I-3.03a: „Cyklistická infraštruktúra – Vélo Plus – RBC“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Investícia I-3.01: „Cyklistická infraštruktúra“ Flámskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z vybudovania 40 km nových cyklistických trás a renovácie 365 km cyklistických trás. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-3.02: „Cyklistická infraštruktúra – koridory Vélo“ Valónskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z výstavby najmenej 11,57 km cyklistických trás cez dva cyklistické koridory pozdĺž diaľnice E411 a trasy N275. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-3.03a: „Cyklistická infraštruktúra – Vélo Plus – RBC“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Táto investícia pozostáva z výstavby najmenej 7000 parkovacích miest pre bicykle a najmenej 11,7 km cyklistických trás a modernizácie 4,5 km cyklistických trás v Bruseli. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

G.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

94

Cyklistická infraštruktúra (I-3A)

M

Začiatok všetkých projektov cyklistiky a chôdze

Prijatie rozhodnutia alebo zadanie zákazky

OTÁZKA Č. 2

2024

Cyklistická infraštruktúra – VLA (I-3.01) Prijatie rozhodnutí o rozpočte a/alebo spôsoboch dotácií pre program Beleidsdomein Mobiliteit en Openbare Werken.

Cyklistická infraštruktúra – koridory vélo – WAL (I-3.02) Zadávanie zákaziek na štyroch úsekoch vo Valónsku

Cyklistická infraštruktúra – VeloPlus – RBC (I-3.03a) Prijatie rozhodnutia o cyklistických trasách v Bruseli (RBC)

95

Cyklistická infraštruktúra (I-3A)

T

Nové a renovované cyklistické cesty

km

0

6.3

OTÁZKA Č. 1

2024

6,3 km nových a renovovaných cyklistických trás.

Tento cieľ je orientačne rozdelený na tieto čiastkové ciele, ktoré sa nemusia dosiahnuť individuálne za predpokladu, že sa dosiahnu uvedené kilometery cyklistických trás:

I) Región Brusel – hlavné mesto (v súvislosti s I-3.03a): 6.3 renovované a nové km

96

Cyklistická infraštruktúra (I-3A)

T

Nové a renovované cyklistické cesty

km

6.3

432.77

OTÁZKA Č. 2

2026

432,77 km nových a renovovaných cyklistických trás.

Tento cieľ je orientačne rozdelený na tieto čiastkové ciele, ktoré sa nemusia dosiahnuť individuálne za predpokladu, že sa dosiahnu uvedené kilometery cyklistických trás:

I) Región Brusel – hlavné mesto (v súvislosti s I-3.03a): Renovované 4,5 a 11,7 nových km

II) Flámsky región (v súvislosti s I-3.01): 365,0 renovovaných a 40,0 nových km

III) Valónsky región (v súvislosti s I-3.02): 11,57 nových km

97

Cyklistická infraštruktúra – VeloPlus – RBC (I-3.03a)

T

Nové verejné parkovanie na bicykli pre obyvateľov

Parkovacie miesta pre cyklistov

0

7 000

OTÁZKA Č. 2

2026

7000 nových verejných cyklistických parkovacích miest.

G.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia I-3.03b: „Cyklistická infraštruktúra – Vélo Plus – FED“ spolkovej krajiny

Táto investícia pozostáva z výstavby najmenej 4,8 km cyklistických trás v Bruseli. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-3.04: „Infraštruktúra cyklistiky a chôdze – Schuman“ federálneho štátu

Táto investícia pozostáva z výstavby aspoň 25000 m² cyklistickej a pešej infraštruktúry okolo námestia Schuman v Bruseli. Realizácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.

G.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Seq.Nb.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

96a

Cyklistická infraštruktúra – Vélo Plus – federálny štát (I-3.03b)

M

Začiatok všetkých projektov cyklistiky a chôdze

Prijatie rozhodnutia alebo zadanie zákazky

OTÁZKA Č. 2

2024

Udelenie stavebného povolenia v Bruseli.

96b

Cyklistická infraštruktúra – Vélo Plus – federálny štát (I-3.03b)

T

Nové a renovované cyklistické cesty

km

0

4.8

OTÁZKA Č. 2

2026

4,8 km nových a renovovaných cyklistických trás.

98

Cyklistická a pešia infraštruktúra – Schuman (I-3.04)

T

Nový verejný priestor pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu v Schumani

0

25 000

OTÁZKA Č. 2

2026

25 000 m² nového verejného priestoru pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu v Schumani

H. KOMPONENT 3.2: Prechod na iné druhy dopravy

Opatrenia navrhované v rámci tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti sú zamerané na podporu prechodu na iné druhy dopravy prostredníctvom investícií do železničnej, miestnej verejnej dopravy, inteligentnej mobility a vnútrozemských vodných ciest.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania 2019.3, v ktorom sa Belgicko vyzýva, aby „zameralo hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na udržateľnú dopravu vrátane modernizácie železničnej infraštruktúry, nízkouhlíkovú a energetickú transformáciu a výskum a inovácie, najmä v oblasti digitalizácie, a to s prihliadnutím na regionálne rozdiely. Riešiť rastúce výzvy v oblasti mobility posilnením stimulov a odstránením prekážok na zvýšenie ponuky hromadnej a nízkoemisnej dopravy a dopytu po nej.“ a v odporúčaní pre jednotlivé krajiny 2020.3, v ktorom sa Belgicko vyzýva, aby „zameralo investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na infraštruktúru pre udržateľnú dopravu“.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

H.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma R-3.01: „Výkonnostná Infrabel/NMBS-SNCB“ federálneho štátu

Táto reforma pozostáva z prijatia nových výkonnostných zmlúv NMBS-SNCB a Infrabel a jej viacročného investičného plánu, ktoré zabezpečia aspoň:

·Včasná realizácia investícií do prímestskej železničnej dopravy „Réseau suburbain bruxellois – Geweestelijk ExpressNet“ (RER-GEN) do roku 2031súlade so zákonom, ktorým sa prijíma dohodamedziregionálnej spoluprácioblasti 7 strategických železničných investícií. 8

·Správne stimuly pre efektívnosťkvalitu služieb zakotvenézmluve.

·Dokončiť investície I-3.09 „Železničnémultimodálne železničné stanice – FED“, I-3.10 „železnice – efektívna sieť – FED“I-3.12 „železnice – Inteligentná mobilita – FED“, ktoré sú zahrnutétomto komponente plánu obnovyodolnosti.

Zmluva sa uzavrie do 30. júna 2023.

Reforma R-3.02: „Rozpočet na mobilitu“ spolkového štátu

Cieľom tejto reformy je posilniť stimuly na zvýšenie dopytu po druhoch dopravy medzi domovom a prácou, ktoré predstavujú udržateľnú alternatívu k firemným automobilom (t. j. hromadná doprava a bicykle), keďže využívanie súčasného rozpočtového systému mobility je naďalej veľmi obmedzené. Cieľom je podnietiť prechod od áut k iným druhom dopravy. Reforma pozostáva z prijatia zákona, ktorým sa vymedzí revidovaný rozpočet na mobilitu. Kapitola zákona, ktorým sa reviduje rozpočet na mobilitu, nadobudne účinnosť do 1. septembra 2021.

Investícia I-3B: „Zlepšenie verejnej dopravy vo Valónsku“

Cieľom investície je posilniť verejnú dopravu vo Valónsku. Toto opatrenie sa skladá z týchto dvoch čiastkových opatrení:

·Investícia I-3.07: „Rozšírenie metra“ Valónskeho regiónu

·Investícia I-3.08: „Inteligentné cestné signály“ Valónskeho regiónu

Investícia I-3C: „Renovácia železníc a práce na prístupnosti staníc“

Cieľom investície je renovovať železnice a zlepšiť prístupnosť železničných staníc. Toto opatrenie sa skladá z týchto dvoch čiastkových opatrení:

·Investícia I-3.09: „Železničnémultimodálne železničné stanice“ federálneho štátu

·Investícia I-3.10: „Železnica – efektívna sieť“ spolkovej krajiny

Investícia I-3D: „Uvoľnenie aplikácie otvorených údajov pre inteligentnú mobilitu“

Cieľom investície je sprístupniť otvorené údaje pre aplikáciu inteligentnej mobility. Toto opatrenie sa skladá z týchto dvoch čiastkových opatrení:

·Investícia I-3.12: „Železnica – Inteligentná mobilita“ federálneho štátu

·Investícia I-3.13: „Mobilita ako služba (MaaS)“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Investícia I-3E: „Dobudnúť nažive moduly IT v železničnej doprave“

Cieľom investície je sfunkčniť IT moduly na zlepšenie riadenia dopravy a predaja cestovných lístkov. Toto opatrenie sa skladá z týchto dvoch čiastkových opatrení:

·Investícia I-3.10: „Železnica – efektívna sieť“ spolkovej krajiny

·Investícia I-3.12: „Železnica – Inteligentná mobilita“ federálneho štátu

Investícia I-3H: „Nástroje inteligentnej mobility“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Cieľom investície je uľahčiť prechod na ekologickejšie druhy dopravy. Toto opatrenie sa skladá z týchto dvoch čiastkových opatrení:

·Investmest I-3.15a: Aplikácia Floya

·Investícia I-3.15b: Rozšírenie siete Camera ANPR regiónu Brusel – hlavné mesto

Investícia I-3.07: „Rozšírenie metra“ Valónskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z renovácie a rozšírenia siete ľahkého metra Charleroi o 5,5 km až po Grand Hôpital de Charleroi (Viviers). Zvýšenie prevádzkových nákladov na kompenzáciu rozšíreného metroslužby sa zahrnie do revidovanej zmluvy o službách vo verejnom záujme „Opérateur de Transport de Wallonie“, ktorú udelil Valónsky región. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-3.08: „Inteligentné cestné signály“ Valónskeho regiónu

Tieto investície pozostávajú z inštalácie inteligentných semaforov pre autobusy verejnej dopravy vo Valónsku na najmenej 400 križovatkách. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-3.09: „Železničné a multimodálne železničné stanice“ federálneho štátu

Táto investícia pozostávavybudovania najmenej 6000 parkovacích miest pre bicykle na železničných staniciach 9 sprístupnenia najmenej 2528 identifikovaných staníc 10 v súladetechnickými špecifikáciami interoperability uvedenýminariadení Komisie (EÚ) č. 1300/2014 pre osoby so zdravotným postihnutímosoby so zníženou pohyblivosťou. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-3.10: „Železnica – efektívna sieť“ spolkovej krajiny

Táto investícia pozostáva z modernizácie najmenej 32 železničných úsekov v celkovej sieti, modernizácie najmenej 18 špecializovaných infraštruktúr železničnej nákladnej dopravy, odstránenia najmenej piatich úzkych miest infraštruktúry, ktoré bránia výkonnosti trate Brusel – Luxemburg (železnica Eurocap), odstránenia najmenej štyroch železničných úzkych miest v Bruseli a vytvorenia IT modulu na riadenie dopravy. Niektoré projekty zahŕňajú náklady, ktoré nie sú podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ale z Nástroja na prepájanie Európy. To sa týka železničných tratí L154 (koľajové práce, práce na trati, odstránenie troch úrovňových križovatiek a prispôsobenie spínacej stanice), L24 (zasadené koľaje na moste cez Albertový kanál, traťové a trolejové práce), L166 (zasadené štrkové štrkové koľaje na dvoch brigádach nad riekou Lesse a jeden most nad štátnou cestou, traťové a trolejové práce a odstránenie dvoch úrovňových priecestí) a systém riadenia tunelov centrálnej železničnej stanice Antverpy (vypracovanie plánu zmierňovania, inštalácia lineárneho tepelného „fibrolaserového“ systému hlásenia požiaru, automatizovaný systém riadenia bezpečnosti, zavedenie dozorného kontrolného systému a vizualizácie získavania údajov a homologizácia súladu s normami SIL a TSI SRT). Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-3.11: „Canal Albert a Trilogiport“ Valónskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z rozšírenia multimodálnej platformy Trilogiport v Liège, zvýšenia výšky troch mostov (Lixhe, Haccourt a Hermalle-sous-Argenteau) nad Albert-Canal a inštalácie doplnkového návestenia v jednom moste (Lanaye) nad Albert-Canal s cieľom umožniť nákladným člnom prepravovať nákladnú dopravu až do výšky 9,1 m (4 vrstvy nákladu). Realizácia investície sa ukončí do 31. augusta 2026.

Investícia I-3.12: „Železnica – Inteligentná mobilita“ federálneho štátu

Táto investícia pozostáva z vytvorenia plánovača trasy s otvorenými dátami a ôsmich IT modulov s platformou na predaj cestovných lístkov interoperabilnou s inými belgickými regionálnymi dopravcami (STIB-MIVB, De Lijn, TEC). Implementácia investície sa dokončí do 31. marca 2025.

Investícia I-3.13: „Mobilita ako služba (MaaS)“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Táto investícia pozostáva zo zriadenia bruselského dátového centra, ktoré umožní rýchle uchovávanie, manipuláciu, analýzu a výmenu údajov o mobilite vytvorených poskytovateľmi služieb mobility a agregátormi mobility ako služby (ďalej len „agregátory MaaS“). Bruselské dátové centrum sa vzťahuje nielen na verejnú dopravu, ale aj na cyklistiku. Implementácia investície sa dokončí do 31. marca 2025.

Investícia I-3.14: „Granty na presun na iné druhy dopravy“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Táto investícia pozostáva z podpory nového revidovaného grantu na presun na iné druhy dopravy, ktorý nahradí grant „Bruxelles’Air“, a to jeho rozšírením na všetky nové druhy udržateľných druhov dopravy (spoločné využívanie automobilov, spoločné využívanie bicyklov, kolobežky) s cieľom posilniť stimuly na zvýšenie dopytu po hromadnej a nízkoemisnej doprave. Implementácia tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2023.

Investícia I-3.15a: „Aplikácia Floya“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Táto investícia pozostáva z uvedenia bezplatnej mobilnej aplikácie („Floya“) do prevádzky. Aplikácia poskytuje používateľom úplné a presné informácie o dostupných druhoch dopravy vrátane ich príslušných nákladov. Implementácia tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2023.

Investícia I-3.15b: „Rozšírenie siete Camera ANPR“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Táto investícia pozostáva z rozšírenia kamerovej siete automatického rozpoznávania evidenčných čísel vozidiel (ANPR) regiónu Brusel – hlavné mesto pridaním 159 kamier. Cieľom tejto investície je posilniť presadzovanie zóny s nízkymi emisiami (LEZ) a zón s obmedzeným prístupom (ZAL), a tým znížiť dopravné preťaženie a uľahčiť prechod na ekologickejšie dopravné alternatívy. Realizácia investície sa dokončí do 31. decembra 2023.

H.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Seq.Nb.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

99

Zlepšenie verejnej dopravy vo Valónsku (I-3B)

T

Začiatok hlavných infraštruktúrnych prác pre autobusy (inteligentné cestné signály a ľahké metro (Charleroi)

Projekty

0

2

OTÁZKA Č. 3

2023

Rozšírenie metra Charleroi – WAL (I-3.07)

-Vydanie všetkých stavebnýchenvironmentálnych povolení

Inteligentné cestné signály – WAL (I-3.08)

-Zadávanie zákaziek na všetky verejné práce (oznámeniezadaní zákazky bolo uverejnené)

100

Zlepšenie verejnej dopravy vo Valónsku (I-3B)

T

Sprevádzkovanie inteligentných semaforov

Počet križovatiek s inteligentnými semaformi na centralizovanej platforme

0

260

OTÁZKA Č. 2

2025

Inteligentné cestné signály – WAL (I-3.08)

-Vybavenie 260 križovatiekinteligentnými cestnými signálmi.

101

Zlepšenie verejnej dopravy vo Valónsku (I-3B)

T

Dokončenie prác a križovatiek s inteligentnými semaformi

Km:

Počet križovatiek s inteligentnými semaformi na centralizovanej platforme

0

260

5.5

400

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie prác na dodatočnej infraštruktúre verejnej dopravy pre rozšírenie metra (Charleroi) a 400 križovatkách s inteligentnými semaformi pre autobusy verejnej dopravy je v prevádzke na centralizovanej cestnej signalizačnej platforme.

102

Zlepšenie verejnej dopravy vo Valónsku (I-3B)

M

Podpísanie revidovanej zmluvy o službách vo verejnom záujme spoločnosti OTW („Opérateur de Transport de Wallonie“)

Revidovaná zmluva o službách vo verejnom záujme spoločnosti OTW („Opérateur de Transport de Wallonie“)

OTÁZKA Č. 2

2024

Podpísanie revidovanej zmluvy o službách vo verejnom záujme spoločnosti OTW („Opérateur de Transport de Wallonie“) s viazanou náhradou dodatočných prevádzkových výdavkov metra Charleroi.

103

Renovácia železníc a práce na prístupnosti staníc (I-3C)

T

Dokončenie renovačných a modernizačných prác a prác na prístupnosti staníc (krok 1)

Dokončené práce

0

32

OTÁZKA Č. 3

2022

Dokončenie 27 zásahov na modernizáciu železničnej infraštruktúry (I-3.10) a sprístupnenie 5 staníc (I-3.09) v súlade s nariadením Komisie (EÚ) č. 1300/2014 aspoň na základe štyroch kritérií:

— vysoké plošiny (76 cm),

— plošiny prístupné cez rampy alebo výťahy;

— systém vodiaceho povrchu hmatovej výstrahy; a zároveň

— aspoň jeden predajný automat na lístky prístupný osobám so zníženou pohyblivosťou.

A pridať 6000 parkovacích miest pre bicykle.

104

Renovácia železníc a práce na prístupnosti staníc (I-3C)

T

Dokončenie renovačných a modernizačných prác a prác na prístupnosti staníc (krok 2)

Dokončené práce

32

62

OTÁZKA Č. 3

2023

Dokončenie 50 intervencií na modernizáciu železničnej infraštruktúry (I-3.10) a sprístupnenie 12 staníc (I-3.09) v súlade s nariadením Komisie (EÚ) č. 1300/2014 aspoň na základe štyroch kritérií:

— vysoké plošiny (76 cm),

— plošiny prístupné cez rampy alebo výťahy;

— systém vodiaceho povrchu hmatovej výstrahy; a zároveň

— aspoň jeden predajný automat na lístky prístupný osobám so zníženou pohyblivosťou.

105

Renovácia železníc a práce na prístupnosti staníc (I-3C)

T

Dokončenie renovačných a modernizačných prác a prác na prístupnosti staníc (krok 3)

Dokončené práce

62

84

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie 59 zásahov na modernizáciu železničnej infraštruktúry a sprístupnenie 25 staníc (I-3.09) v súlade s nariadením Komisie (EÚ) č. 1300/2014 aspoň na základe štyroch kritérií:

— vysoké plošiny (76 cm),

— plošiny prístupné cez rampy alebo výťahy;

— systém vodiaceho povrchu hmatovej výstrahy; a zároveň

— aspoň jeden predajný automat na lístky prístupný osobám so zníženou pohyblivosťou.

106

Canal Albert a Trilogiport (I-3.11)

M

Zadávanie zákaziek na práce na mostoch cez Canal Albert/a novú platformu v Trilogiporte

Písomné oznámenie o zadaní zákazky

OTÁZKA Č. 1

2025

Zadanie všetkých zákaziek na práce novej multimodálnej platformy Trilogiport v Liège a štyroch mostov nad prístavom Albert-Canal (mosty Lanaye, Lixhe, Haccourt a Hermalle-sous-Argenteau).

107

Canal Albert a Trilogiport (I-3.11)

T

Dokončenie prác na mostoch cez kanál Canal Albert/a novej platforme v Trilogiporte

Počet prác

0

5

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie prác na multimodálnej platforme Trilogiport v Liège (prijímanie „procès-verbal de reception provisoire“) a prác na zvýšenie výšky 3 mostov nad mostom Albert-Canal (mosty Lixhe, Haccourt a Hermalle-sous-Argenteau) a inštalovať doplnkové návestenie na jednom moste nad Albert-Kanal (Lanaye).

108

Uvoľnenie aplikácie Otvorené údaje pre inteligentnú mobilitu (I-3D)

T

Uvoľnenie aplikácie Otvorené údaje pre inteligentnú mobilitu

Projekty

0

3

OTÁZKA Č. 1

2025

Uvoľnenie aplikácie Otvorené údaje pre inteligentnú mobilitu:

— Predaj lístkov SNCB (1 projekt),

— Plánovanie SNCB a údaje v reálnom čase (1 projekt)

— Služby mobility v Bruseli (1 projekt)

109

Go Live of rail IT moduly (I-3E)

T

Go Live of rail IT moduly (Git Live of rail IT moduly)

Moduly

0

10

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Go Live of rail IT moduly (Git Live of rail IT moduly): — Systém riadenia dopravy Infrabel (1 modul)

Plánovač trate SNCB-NMBS (1 modul)

Lístky SNCB-NMBS (8 modulov), ktoré umožňujú lepšiu prevádzku a skúsenosti zákazníkov v nákladnej a osobnej železničnej doprave.

110

Rozpočet Mobiliteits (R-3.02)

M

Prijatie rozpočtu na mobilitu

Prijatie rozpočtu na mobilitu

OTÁZKA Č. 3

2021

Prijatie rozpočtu na mobilitu.

111

Výkonnosť SNCB/INFRABEL (R-3.01)

M

Schválenie nových výkonnostných zmlúv NMBS-SNCB a Infrabel a viacročného investičného plánu, zmluvy

Schvaľovanie zmlúv

OTÁZKA Č. 2

2023

Nová zmluva o plnení musí obsahovať ustanovenia, ktorými sa zabezpečí:

— včasné vykonanie prác pre RER-GEN v súlade so zákonom, ktorým sa prijíma medziregionálna dohoda o spolupráci v oblasti strategických železničných investícií (príloha Ia k Loi portant assentiment à l’accord de coopération du 5 octobre 2018 entre l’Etat fédéral, la Région flamande, la Région wallonne et la Région de Bruxelles-Capitale relatif au financement des Infrastructure ferroviaires stratégiques – Wet houdende instemming met het samenwerke, Belseffen sofemment de Bruxelles-Capitale relatif au Financement des Infrastructure ferroviaires – instemming met het samenwerkeswest hetssen hetentenen vanendord.

— Správne stimuly pre efektívnosť a kvalitu služieb zakotvené v zmluve

— dokončenie investícií I-3.09 „Železničné a multimodálne železničné stanice – FED“, I-3.10 „železnice – efektívna sieť – FED“ a I-3.12 „železnice – Inteligentná mobilita – FED“, ktoré sú zahrnuté v tomto komponente plánu obnovy a odolnosti

112

Nástroje inteligentnej mobility regiónu Brusel – hlavné mesto (I-3H) 

T

Nástroje inteligentnej mobility sú v prevádzke

Kamery

0

159

OTÁZKA Č. 3

2023

159 kamier ANPR je nainštalovaných a v prevádzke (I-3.15b).

Okrem toho je v prevádzke aplikácia Floya (I-3.15a).

113

Granty na presun na iné druhy dopravy (I-3.14)

T

Prvých 4375 nových žiadostí o granty na presun na iné druhy dopravy

Počet

0

4 375

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Požiadalo sa o prvých 4375 nových grantov na presun na iné druhy dopravy.

I. KOMPONENT 3.3: Ekologizácia cestnej dopravy

Opatrenia navrhované v rámci tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti sú zamerané na podporu cestnej dopravy s nízkymi emisiami.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania 2019.3 pre danú krajinu s cieľom zamerať hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na udržateľnú dopravu vrátane modernizácie železničnej infraštruktúry, prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo a energetickej transformácie [...] Riešenie rastúcich výziev v oblasti mobility posilnením stimulov a odstránením prekážok na zvýšenie ponuky hromadnej a nízkoemisnej dopravy a dopytu po nej a odporúčania pre jednotlivé krajiny 2020.3 s cieľom zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na infraštruktúru pre udržateľnú dopravu.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

I.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-3F: „Nabíjacie stanice“

Cieľom investície je zaviesť elektrické nabíjacie stanice. Toto opatrenie pozostáva z týchto štyroch čiastkových opatrení:

·Reforma R-3.04: „Nabíjacie stanice – WAL“ Valónskeho regiónu

·Reforma R-3.05: „Nabíjacie stanice – RBC“ regiónu Brusel – hlavné mesto

·Investícia I-3.18: „Nabíjacie stanice – FED“ spolkového štátu

·Investícia I-3.19: „Nabíjacie stanice – VLA“ Flámskeho regiónu

Investícia I-3G: „Ekologizácia autobusového parku“

·Investícia I-3.16: „Ekologizácia autobusového parku – VLA“ Flámskeho regiónu

·Investícia I-3.17: „Ekologizácia autobusového parku – RBC“ regiónu Brusel – hlavné mesto

·Investícia I-3.20: „Ekologizácia autobusového parku – WAL“ Valónskeho regiónu

Reforma R-3.03: „Podnikové automobily s nulovými emisiami – FED“ spolkového štátu

Táto reforma pozostáva z postupného zrušenia existujúceho systému dane z motorových vozidiel na konvenčné automobily a jeho obmedzenia od roku 2026 na elektrické vozidlá. Reformovaný systém zdaňovania firemných automobilov predpokladá: 1. Neexistencia odpočítateľnosti konvenčných firemných automobilov nadobudnutých od roku 2026, 2) postupné zníženie sadzby daňovej odpočítateľnosti konvenčných firemných automobilov nadobudnutých od 1. júla do 31. decembra 2025, aby do roku 2028 dosiahla 0 %, 3) postupné zníženie sadzby daňovej odpočítateľnosti firemných automobilov s nulovými emisiami tak, aby do roku 2031 dosiahla najviac 67,5 %, a 4) daňová odpočítateľnosť benzínu a motorovej nafty v prípade hybridných služobných vozidiel nadobudnutých v rokoch 2023 až 2025, znížená na 50 % do januára 2023. Okrem toho (5) v prípade konvenčných vozidiel získaných od 1. júla 2023 sa príspevok k emisiám CO2 od 1. júla 2023 zvýši o 2,25 a v rokoch 2025, 2026 sa postupne zvýši na koeficient 5,50 v roku 2027. (6) V prípade služobných vozidiel s nulovými emisiami nadobudnutých od 1. júla 2023 sa minimálny solidárny príspevok od roku 2025 zvýši tak, že z dlhodobého hľadiska sa za priemerné služobné vozidlo dlhuje rovnaká suma príspevkov na sociálne zabezpečenie ako v čase prijatia plánu. Reforma vrátane uvedených prechodných období a fáz vykonávania sa prijme do 30. septembra 2021 a nadobudne účinnosť 1. januára 2023.

Reforma R-3.04: „Nabíjacie stanice – WAL“ Valónskeho regiónu

Táto reforma spočíva v prijatí legislatívneho rámca a udeľovaní koncesií na nabíjaciu infraštruktúru vo Valónskom regióne a v inštalácii 4708 rovnocenných verejných nabíjacích staníc. Cieľ týkajúci sa počtu verejných nabíjacích bodov (CPE), ktoré sa majú inštalovať, zohľadňuje orientačnú cieľovú hodnotu jedného CPE pre desať elektrických vozidiel. Plán na zavedenie elektrických nabíjacích staníc prijme valónska vláda do 30. septembra 2022.

Reforma R-3.05: „Nabíjacie stanice – RBC“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Toto opatrenie spočíva v prijatí legislatívneho rámca a udeľovaní koncesií na nabíjaciu infraštruktúru v regióne Brusel – hlavné mesto a inštalácii 360 rovnocenných verejných nabíjacích staníc do 31. decembra 2023. Tento plán musí byť v súlade so smernicou 2014/94/EÚ o infraštruktúre pre alternatívne palivá. Vyhláška, ktorou sa stanovujú bezpečnostné normy, ktoré sa majú dodržiavať pri inštalácii nabíjacích staníc mimo ulíc v regióne Brusel – hlavné mesto, sa prijme najneskôr do 1. marca 2022 a nadobudne účinnosť do 31. júla 2022. Vykonávanie opatrenia ako celku sa dokončí do 30. júna 2026.

Reforma R-3.06: „Stimulácia dopravy s nulovými emisiami – VLA“ Flámskeho regiónu

Toto opatrenie pozostáva z prijatia legislatívneho rámca na stimulovanie zavádzania verejných nabíjacích staníc prostredníctvom koncesií a poloverejných bodov prostredníctvom grantov vo Flámskom regióne. Legislatívny rámec umožní zmapovanie budúcich nabíjacích staníc, vyhlási výberové konania na koncesie pre verejné nabíjacie stanice, stimuluje zavádzanie poloverejných nabíjacích staníc na súkromných nehnuteľnostiach, zníži administratívne zaťaženie s cieľom skrátiť prípravný čas na inštaláciu nabíjacích staníc a stimulovať inteligentné nabíjanie elektriny s cieľom vyvážiť ponuku a dopyt po elektrine. Legislatívny rámec nadobudne účinnosť do 1. januára 2022.

Reforma R-3.07: „Podvod s emisiami“ Flámskeho regiónu

Toto opatrenie pozostáva z i) prijatia nového právneho rámca pre skúšky NOx (ak prebiehajúci výskum prinesie uskutočniteľný postup), rozsiahleho monitorovania emisií vozidiel, zlepšenia cestných kontrol a efektívneho programu skúšok zhody v prevádzke a ii) IT systému, ktorý integruje údaje o emisiách s pozorovaniami pravidelných technických a cestných kontrol s cieľom ďalej zlepšiť program skúšok zhody v prevádzke.

Právny rámec sa uverejní do apríla 2023 a nadobudne účinnosť v tomto časovom rámci. Pred 1. júlom 2023 sa zavedie rozsiahle monitorovanie emisií vozidiel, vykonajú sa zlepšené cestné kontroly a začne sa účinný program skúšok zhody v prevádzke. V prípade, že sa pred 31. marcom 2022 vypracuje uskutočniteľný postup skúšania NOx na účely technickej kontroly, tento postup sa zavedie v roku 2023. Úplné opatrenie sa dokončí a vykoná najneskôr do 31. decembra 2024 (úplné dokončenie informačného systému, ktorý umožňuje ďalšiu integráciu cestnej a pravidelnej technickej kontroly s programom zhody v prevádzke).

Investícia I-3.16: „Ekologizácia autobusového parku – VLA“ Flámskeho regiónu

Táto investícia realizovaná pre „VVM-De Lijn“, flámsky prevádzkovateľ regionálnej verejnej dopravy, pozostáva z:

-dodatočné vybavenie nízkopodlažných hybridov najmenej 225 M3 do plug-in hybridov,

-obstarávanie najmenej 32 M3 nízkopodlažných plug-in hybridov,

-obstarávanie nízkopodlažných nízkopodlažných autobusov najmenej 54 M3,

-inštalácia najmenej 345 autobusových nabíjacích staníc.

Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.

Investícia I-3.17: „Ekologizácia autobusového parku – RBC“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Táto investícia realizovaná pre „STIB-MIVB“, prevádzkovateľa verejnej dopravy regiónu Brusel-hlavné mesto, pozostáva z obstarania nízkopodlažných elektrických autobusov s nízkou podlahou 33 M3. Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.

Investícia I-3.18: „Nabíjacie stanice – FED“ spolkového štátu

Táto investícia pozostáva z podpory daňového stimulu pre súkromné a poloverejné nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá. Daňový stimul umožňuje odpočítať náklady na inštaláciu nabíjacej stanice doma a v nákupných centrách, supermarketoch a podnikových parkovacích miestach. Daňový stimul umožní zavedenie najmenej 36551 súkromných nabíjacích staníc. Daňový stimul nadobudne účinnosť do 30. septembra 2021. Je možné, že aj iné fondy EÚ prispievajú k inštalácii nabíjacích staníc, ktoré využívajú tento daňový stimul.

Investícia I-3.19: „Nabíjacie stanice – VLA“ Flámskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z inštalácie 27000 nabíjacích staníc (verejné a poloverejné nabíjacie stanice) v celom Flámskom regióne. Flámsky región vypracuje plány na optimalizáciu zavádzania nabíjacích staníc, ktoré sú prístupné 24 hodín, a podporí rozvoj skladovacích zariadení v oblastiach vzdialených od nabíjacích oblastí na diaľniciach. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-3.20: „Ekologizácia autobusového parku – WAL“ Valónskeho regiónu

Táto investícia realizovaná pre prevádzkovateľa verejnej dopravy Valónskeho regiónu „Le TEC-OTW“ pozostáva z obstarávania 14 kĺbových elektrických autobusov, 18 dvojkĺbových elektrických autobusov, pomalých a rýchlych nabíjacích staníc a výstavby autobusového skladu pre elektrický vozový park. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-3.21: „Nabíjacia infraštruktúra pre autobusy“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Táto investícia pozostáva z inštalácie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické autobusy v regióne Brusel – hlavné mesto. Nabíjacia infraštruktúra zahŕňa nabíjacie stanice pre noc a príležitosti s príslušnou elektrickou infraštruktúrou v jednom autobusovom sklade a alternatívne nabíjacie stanice s príslušnou elektrickou infraštruktúrou v piatich termináloch autobusovej linky. Vykonávanie opatrenia sa dokončí do 30. júna 2026.

I.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

114

Ekologizácia autobusového parku (I-3G)

T

Formálne poradie zelených autobusov a súvisiacej nabíjacej infraštruktúry vo Flámsku a Bruseli

Objednávky

0

5

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Ekologizácia autobusového parku – VLA

-Objednávka na dodatočné vybavenie hybridných autobusov do elektronických hybridných autobusov prostredníctvom zmeny existujúcej rámcovej zmluvy

-Objednávka zadaná pre plug-in hybridné autobusyrámci existujúcej rámcovej zmluvy

-Objednávka pre plne elektrické autobusy

-Objednávka na inštaláciu nabíjacej infraštruktúrydepách (úplne) elektrických autobusovdobíjateľných hybridných autobusov

Ekologizácia autobusového parku – RBC

-Objednávka pre 12 kĺbových plne elektrických autobusov

115

Ekologizácia autobusového parku – (I-3G)

T

Zelené autobusy umiestnené do prevádzky a technicky prispôsobené depá vo Flámsku, Bruseli a Valónsku

Vozidlá

0

363

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Ekologizácia autobusového parku – VLA

-257 Novédodatočne vybavené plug-in e-hybridné autobusy sa dodávajúuvádzajú do prevádzky (dopravné autobusy sú prispôsobené na poskytovanie služieboblasti,ktorej sú pridelené)

-54 Funkčné elektrické autobusy sa dodávajúuvádzajú do prevádzky (dopravné autobusy sú prispôsobené na poskytovanie služieboblasti,ktorej sú pridelené

-Nabíjacia infraštruktúra je uvedená do prevádzkyautobusových skladochurčených oblastiach

Ekologizácia autobusového parku – RBC

-Dodanie 33 kĺbových elektrických autobusovskúšok

Ekologizácia autobusového parku – WAL

-Dodávka 14 kĺbových úplných elektrických autobusov

-Dodávka 5 dvojkĺbových úplných elektrických autobusov

115 b

Ekologizácia autobusového parku – (I-3G)

T

Zelené autobusy uvedené do prevádzky a novovybudované dep vo Valónsku

Vozidlá

363

376

OTÁZKA Č. 2

2026

Ekologizácia autobusového parku – WAL

-Dodávka 13 dvojkĺbových úplných elektrických autobusov

-Inštalácia 32 „pomalých“ nabíjacích staníc2 „rýchlych“ nabíjacích staníc (jednaautobusovom sklade, iná na terminálnej trati)

-Autobusový sklad jeprevádzke.

116

Stimulácia dopravy s nulovými emisiami – VLA (R-3.06)

M

Prijatie rámca pre zavádzanie nabíjacej infraštruktúry vo Flámskom regióne

Prijatie rámca

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Prijatie politického rámca pre zavádzanie nabíjacej infraštruktúry vo Flámskom regióne. Politický rámec umožní:

— zmapovať budúce nabíjacie stanice

— vyhlásiť súťaž o koncesiu na nabíjacie stanice vo verejnej sfére

— stimulovať zavádzanie (polo)verejných nabíjacích staníc v súkromnej sfére

— skrátiť časový úsek inštalácie nabíjacích staníc znížením administratívnej záťaže

— stimulovať inteligentné nabíjanie elektrickej energie

117

Nabíjacie stanice – VLA (I-3.19)

M

Udeľovanie koncesií na nabíjaciu infraštruktúru

Písomné oznámenie o zadaní zákazky úspešným uchádzačom

OTÁZKA Č. 2

2022

Udeľovanie koncesií na nabíjaciu infraštruktúru. Rámec pre zavádzanie verejnej nabíjacej infraštruktúry je zabezpečený prostredníctvom koncesií udelených flámskou vládou, zatiaľ čo zavedenie sa ponecháva na súkromných prevádzkovateľov.

118

Nabíjacie stanice – RBC (R-3.05)

M

Prijatie vyhlášky, v ktorej sa stanovujú bezpečnostné normy a plán poskytovania infraštruktúry

Prijatie vyhlášky, ktorou sa stanovujú bezpečnostné normy a plán realizácie infraštruktúry

OTÁZKA Č. 1

2022

Prijatie dekrétu, v ktorom sa stanovia bezpečnostné normy, ktoré sa majú dodržiavať pri inštalácii nabíjacích staníc mimo ulíc v regióne Brusel – hlavné mesto, vrátane minimálneho pomeru, ktorý sa má nainštalovať na každom parkovisku najneskôr do 31. decembra 2025. A prijatie plánu realizácie infraštruktúry, ktorý zahŕňa:

— Geografické rozloženie verejných nabíjacích staníc, ktoré sa majú inštalovaťBruseli, ktoré sa následne aktualizuje
— Cieľ verejných nabíjacích staníc, ktoré sa majú inštalovaťobdobí 2022 – 2024 
— Plán inštalácie rýchlych nabíjačiekmeste 
— Plán inštalácie infraštruktúry na nabíjanie mimo ulíc,ktorom sa diskutovalo so všetkými príslušnými zainteresovanými stranami (ako sú verejné parkoviská, maloobchodný sektor, sektor bývania, sektor kancelárskych budov).

Tento plán musí byť v súlade so smernicou o infraštruktúre pre alternatívne palivá.

119

Nabíjacie stanice – WAL (R-3.04)

M

Prijatie plánu na zavedenie elektrických nabíjacích staníc

Prijatie plánu na zavedenie elektrických nabíjacích staníc

OTÁZKA Č. 3

2022

Prijatie plánu zavádzania nabíjacích staníc, ktorý zahŕňa:

— Počet nabíjacích staníc, ktoré sa majú inštalovať do 31. augusta 2026

— Postupy zavádzania infraštruktúry

— Základ potrebný na vyhlásenie verejných súťaží

— Cieľ týkajúci sa počtu verejných nabíjacích bodov (CPE), ktoré sa majú inštalovať do roku 2026, pričom sa zohľadní orientačná cieľová hodnota jedného CPE pre desať elektrických vozidiel.

120

Nabíjacie stanice – FED (I-3.18)

M

Prijatie daňového stimulu na inštaláciu súkromných a poloverejných nabíjacích staníc

Prijatie daňového stimulu

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Prijatie daňového stimulu na inštaláciu súkromných a poloverejných nabíjacích staníc.

121

Nabíjacie stanice (I-3F)

T

Dodatočné prevádzkové poloverejné a verejné nabíjacie stanice (krok 1)

Nabíjacie stanice (CPE)

0

8 460

OTÁZKA Č. 2

2023

Dosiahnuť ďalších 8460 prevádzkových ekvivalentov poloverejných a verejných nabíjacích bodov (CPE).

Tento cieľ je orientačne rozdelený na tieto čiastkové ciele, ktoré sa nemusia dosiahnuť individuálne za predpokladu, že sa dosiahne uvedený počet nabíjacích staníc:

I) Flámsky región (v súvislosti s I-3.19): 8100 nabíjacích staníc

II) Región Brusel – hlavné mesto (v súvislosti s R-3.05): 360 nabíjacích staníc

122

Nabíjacie stanice (I-3F)

T

Dodatočné

prevádzkové súkromné, poloverejné a verejné nabíjacie stanice (krok 2)

Nabíjacie stanice (CPE)

8 460

20 160

Q2—

2025

20160 ďalších prevádzkových súkromných, poloverejných a verejných nabíjacích bodov (CPE).

Tento cieľ je orientačne rozdelený na tieto čiastkové ciele, ktoré sa nemusia dosiahnuť individuálne za predpokladu, že sa dosiahne uvedený počet nabíjacích staníc:

I) Flámsky región (v súvislosti s I-3.19): 19800 nabíjacích staníc

II) Región Brusel – hlavné mesto (v súvislosti s R-3.05): 360

123

Nabíjacie stanice (I-3F)

T

Dodatočné prevádzkové súkromné, poloverejné a verejné nabíjacie stanice (krok 3)

Nabíjacie stanice (CPE)

20 160

68 579

OTÁZKA Č. 2

2026

68579 ďalších prevádzkových súkromných, poloverejných a verejných nabíjacích bodov (CPE).

Tento cieľ je orientačne rozdelený na tieto čiastkové ciele, ktoré sa nemusia dosiahnuť individuálne za predpokladu, že sa dosiahne uvedený počet nabíjacích staníc:

I) Federálna úroveň (v súvislosti s I-3.18): 36511 nabíjacích staníc

II) Flámsky región (v súvislosti s I-3.19): 27000 nabíjacích staníc

III) Valónsky región (v súvislosti s R-3.04): 4708 nabíjacích staníc

IV) Región Brusel – hlavné mesto (v súvislosti s R-3.05): 360 nabíjacích staníc

124

Podvody s emisiami (R-3.07)

M

Prijatie právneho rámca pre monitorovanie emisií vozidiel vo Flámsku

Prijatie právneho rámca

OTÁZKA Č. 1

2023

Prijatie:

— Právne predpisy potrebné na vykonávanie pragmatického skúšobného postupu NOx na posilnenie pravidelnej technickej kontroly, ktorá je k dispozícii, s cieľom zaviesť skúšku v treťom štvrťroku 2023

— Právne vylepšenia s cieľom rozšíriť rozsah cestných kontrol na všetky typy vozidiel (cieľ: 2022)

— Nové právne predpisy: dostupný právny rámec, ktorý umožní rozsiahle monitorovanie emisií vozidiel na cestách (diaľkové snímanie a potenciálne rozoberanie oblakov) a jeho uplatňovanie na lepšie presadzovanie a hodnotenie politík (cieľ: 2022)

125

Podvody s emisiami (R-3.07)

M

IT systém, ktorý integruje údaje o emisiách s pozorovaním pravidelných technických kontrol a kontrol bezpečnosti cestnej premávky v prevádzke

Uvedenie informačného systému do prevádzky

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

IT systém, ktorý integruje údaje o emisiách s pozorovaniami pravidelných technických kontrol a kontrol bezpečnosti cestnej premávky pripravených a dostupných pre všetky zainteresované strany.

126

Firemné automobily s nulovými emisiami (R-3.03)

M

Prijatie zákona o reforme systému dane z motorových vozidiel

Prijatie návrhu úpravy zákona, ktorým sa reformuje systém dane z motorových vozidiel

OTÁZKA Č. 3

2021

Prijatie reformovaného systému zdaňovania firemných automobilov federálnym parlamentom, v rámci ktorého musia mať nové firemné automobily od roku 2026 nulové emisie, aby mohli využívať existujúci preferenčný systém. V reformovanom systéme zdaňovania firemných automobilov sa predpokladá: 1. žiadna odpočítateľnosť konvenčných firemných automobilov nadobudnutých od roku 2026, 2) postupné zníženie sadzby daňovej odpočítateľnosti konvenčných firemných automobilov nadobudnutých v období od 1. júla2023 do 31. decembra 2025, aby do roku 2028 dosiahla 0 %, 3) postupné zníženie sadzby daňovej odpočítateľnosti firemných automobilov s nulovými emisiami na maximálne 67,5 % do roku 2031 a 4) daňová odpočítateľnosť benzínu a motorovej nafty v prípade hybridných firemných automobilov nadobudnutých v rokoch 2023 až 2025, znížená na 50 % od 1. januára 2023. Okrem toho (5) v prípade konvenčných vozidiel získaných od 1. júla 2023 sa príspevok k emisiám CO2 od 1. júla 2023 zvýši o 2,25 a v rokoch 2025, 2026 sa postupne zvýši na koeficient 5,50 v roku 2027. (6) V prípade služobných vozidiel s nulovými emisiami nadobudnutých od 1. júla 2023 sa minimálny solidárny príspevok od roku 2025 zvýši tak, že z dlhodobého hľadiska sa za priemerné služobné vozidlo dlhuje rovnaká suma príspevkov na sociálne zabezpečenie ako v čase predloženia plánu.

246

Nabíjacia infraštruktúra pre autobusy – záväzné firemné pravidlá (I-3.21)

T

Inštalovaná nabíjacia infraštruktúra

Počet

0

92

OTÁZKA Č. 2

2026

Úplná inštalácia 76 nabíjacích staníc pre noc a 16 príležitostí (s príslušnou elektrickou infraštruktúrou) v jednom autobusovom sklade a v piatich autobusových termináloch.

J. KOMPONENT 4.1: Vzdelávanie 2.0

Opatrenia navrhované v rámci tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti sú zamerané na zlepšenie inkluzívnosti vzdelávacích systémov a zároveň na posilnenie ich výkonnosti s cieľom zabezpečiť, aby vyučované kompetencie lepšie zodpovedali kompetenciám požadovaným na trhu práce.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania 2019.2 pre jednotlivé krajiny s cieľom zlepšiť výkonnosť a inkluzívnosť systémov vzdelávania a odbornej prípravy a riešiť nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

J.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma R-4.01: „Digisprong“ Flámskeho spoločenstva

Táto reforma pozostáva z opatrení súvisiacich so štyrmi piliermi: 1. vzdelávanie v oblasti IKT, mediálna gramotnosť a reformy výpočtového myslenia, 2) podpora účinných školských politík IKT posilnením úlohy koordinátorov IKT, 3) digitálne kvalifikovaní učitelia a školitelia pre učiteľov a 4) vytvorenie vedomostného a poradenského centra na podporu škôl pri digitalizácii ich poskytovania vzdelávania. Právne predpisy o novom rámci IKT pre povinnú školskú dochádzku vo Flámsku nadobudnú účinnosť do 31. decembra 2023.

Reforma R-4.02: „Fond na podporu vysokoškolského vzdelávania“ Flámskeho spoločenstva

Cieľom tejto reformy je predložiť dokument o vízii týkajúci sa týchto troch cieľov: 1. vytvoriť nadčasovú a flexibilnú ponuku vo flámskych inštitúciách vysokoškolského vzdelávania, 2) ďalší rozvoj celoživotného vzdelávania vo vysokoškolskom vzdelávaní a 3) čo najlepšie využívanie digitálnych foriem vzdelávania. Konkrétne sa v oznámení o vízii i) vymedzí nový profil vysokoškolského vzdelávania vo Flámsku s cieľom zabezpečiť, aby inštitúcie vysokoškolského vzdelávania boli najmodernejšie a ii) sa vypracuje vízia o celoživotnom vzdelávaní. Výhľadový dokument schváli minister školstva a odbornej prípravy flámskej vlády do 31. decembra 2023.

Reforma R-4.03: „Globálny akčný plán proti predčasnému ukončeniu školskej dochádzky“ Francúzskeho spoločenstva

Táto reforma pozostáva z komplexnej stratégie zahŕňajúcej tri oblasti: prevencia, intervencia, kompenzácia a rozvoj koherentným a konkrétnym spôsobom na základe novej (posilnenej) koordinácie zainteresovaných strán pôsobiacich v rôznych oblastiach a rôznych podporných služieb. Implementácia tejto reformy sa dokončí do 30. júna 2024.

Investícia I-4.01: „Digisprong“ Flámskeho spoločenstva

Táto investícia pozostáva z týchto dvoch prvkov: 1. poskytnúť všetkým školám digitálne zariadenie pre každého študenta a 2. poskytnúť učiteľom účinné vzdelávacie nástroje a odbornú prípravu na zlepšenie ich digitálnych zručností. Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2022.

Investícia I-4.02: „Fond na podporu vysokoškolského vzdelávania“ Flámskeho spoločenstva

Táto investícia pozostáva z 1) vytvorenia nadčasovej a flexibilnej ponuky vo flámskych inštitúciách vysokoškolského vzdelávania, 2) ďalšieho rozvoja celoživotného vzdelávania vo vysokoškolskom vzdelávaní a 3) podpory udržateľného zavádzania nových digitálnych foriem vzdelávania. Implementácia tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2023.

Investícia I-4.03: „Personalizované poradenstvo pri povinnej školskej dochádzke“ Francúzskeho spoločenstva

Cieľom tejto investície je reagovať na psychosociálne, vzdelávacie a pedagogické problémy žiakov na základných a stredných školách a bojovať proti šíreniu javov znevýhodnenia vo vzdelávaní a predčasného ukončenia školskej dochádzky v dôsledku pandémie COVID-19. Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2022.

Investícia I-4.04: „Digitálna stratégia pre vysokoškolské vzdelávanie a vzdelávanie dospelých“ Francúzskeho spoločenstva

Táto investícia pozostáva z 1. vybavenia škôl a inštitúcií vysokoškolského vzdelávania digitálnym vybavením, 2. rozvoja digitálnych zručností študentov a učiteľov pomocou špecializovaných nástrojov a metód digitálnych zručností. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-4.05: „Digitálny obrat pre bruselské školy“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Táto investícia pozostáva z 1. digitálneho vybavenia pre školy s vysokou úrovňou zraniteľných žiakov a 2. posilnenia vnútornej pripojiteľnosti bruselských škôl. Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.

Investícia I-4.06: „Digitálna transformácia vzdelávania“ nemecky hovoriacej komunity,

Cieľom investície je vybaviť všetkých učiteľov a študentov stredných škôl laptopmi. Vybavenie učiteľov sa uskutočňuje na dobrovoľnom základe: laptop musia byť vybavení len tými učiteľmi, ktorí požiadali o prenosný počítač. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-4: „Poskytovanie digitálneho vybavenia a IT infraštruktúry školám“

Cieľom investície „poskytovanie digitálneho vybavenia a IT infraštruktúry školám“ je zabezpečiť, aby sa školám poskytlo potrebné digitálne vybavenie a infraštruktúra IT.

Investícia pozostáva z týchto čiastkových opatrení/akcií:

·Investícia I-4.01: „Digisprong“ Flámskeho spoločenstva

·Investícia I-4.04: „Digitálna stratégia pre vysokoškolské vzdelávanievzdelávanie dospelých“ Francúzskeho spoločenstva

·Investícia I-4.06: „Digitálna transformácia vzdelávania“ nemecky hovoriacej komunity

J.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

127

Digisprong (R-4.01)

M

Prijatie nového rámca IKT pre povinnú školskú dochádzku vo Flámsku

Prijatie nových právnych predpisov flámskym parlamentom na zlepšenie rámca IKT

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Prijatie nových právnych predpisov flámskym parlamentom na zlepšenie súčasného rámca IKT v dvoch aspektoch:

— úloha koordinátorov IKT v školách

— a minimálne ciele v oblasti IKT.

Právne predpisy umožnia i) posilniť úlohu koordinátorov IKT na všetkých úrovniach vzdelávania a zabezpečiť lepší dohľad nad politikou IKT v školách prostredníctvom zmeny vyhlášky 31 a ii) ratifikovať minimálne ciele pre2. a3. stupeň stredoškolského vzdelávania.

128

Fond na podporu vysokoškolského vzdelávania (R-4.02)

M

Výhľadový dokument pre budúce, pružné a digitálne vysokoškolské vzdelávanie

Prijatie oznámenia o vízii flámskou vládou

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Schválenie výhľadovej poznámky flámskej vlády ministrom školstva a odbornej prípravy, v ktorej sa stanovuje profil vysokoškolského vzdelávania a celoživotného vzdelávania vo Flámsku. Cieľom nového znenia je stanoviť víziu vytvorenia flámskeho portfólia vysokoškolského vzdelávania, ktoré bude nadčasové a pružné. Vypracuje sa po konzultácii so širokým spektrom zainteresovaných strán vrátane inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, odbornej oblasti a sociálnych partnerov.

Konkrétne: i) vymedzí nový profil vysokoškolského vzdelávania vo Flámsku s cieľom zabezpečiť, aby boli inštitúcie vysokoškolského vzdelávania najmodernejšie a ii) rozvíja víziu celoživotného vzdelávania.

129

Globálny akčný plán proti predčasnému ukončeniu školskej dochádzky (R-4.03)

M

Nový komplexný plán boja proti predčasnému ukončeniu školskej dochádzky

Prijatie nových legislatívnych aktov proti predčasnému ukončeniu školskej dochádzky francúzskym spoločenstvom

OTÁZKA Č. 2

2024

Celkový plán boja proti predčasnému ukončeniu školskej dochádzky zahŕňa revidované dekréty týkajúce sa 4 kľúčových oblastí:

„Centres Psycho-Médicaux-Sociaux“ (CPMS)“: dekrét preskúma ich úlohu posilniť zameranie ich poslania na predčasné ukončenie školskej dochádzky.

(2) Vylúčenie zo školy: dekrétom sa obmedzia dôvody vylúčenia a zriadi sa jediný odvolací senát na zabezpečenie rovnakého zaobchádzania so študentmi.

(3) Prevencia a zásah: dekrétom sa posilnia podporné a preventívne mechanizmy pre študentov, ktorí preukážu konkrétne signály potenciálneho predčasného ukončenia štúdia (ako sú študenti s 10 poldňovou neprítomnosťou).

(4) Náhrada: dekrét podporuje kompenzačné mechanizmy, ktoré umožnia študentom, najmä tým, ktorí nahromadili niekoľkomesačnú neprítomnosť, prevziať ich pracovníci tretej triedy s cieľom poskytnúť prechodnú podporu SAS alebo v rámci stáže alebo občianskeho projektu.

131

Poskytovanie digitálneho vybavenia a IT infraštruktúry školám (I-4)

T

Vybavenie škôl/inštitúcií primeranými zariadeniami a infraštruktúrou IKT na zlepšenie celkovej výkonnosti vzdelávacích systémov

Počet škôl/inštitúcií, ktoré dostávajú finančné prostriedky

0

3 828

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

3828 škôl a/alebo vzdelávacích inštitúcií v Belgicku dostalo finančné prostriedky na modernizáciu infraštruktúry IKT vrátane:

Flámske spoločenstvo (I-4.01): 3785 škôl povinnej školskej dochádzky

Nemecky hovoriaca komunita (I-4.06): 43 škôl povinnej školskej dochádzky.

133

Poskytovanie digitálneho vybavenia a IT infraštruktúry školám (I-4)

T

Vybavenie škôl/inštitúcií primeranými zariadeniami a infraštruktúrou IKT na zlepšenie celkovej výkonnosti vzdelávacích systémov

Počet škôl/inštitúcií, ktoré dostávajú finančné prostriedky

3 828

3 905

OTÁZKA Č. 2

2026

3905 škôl a/alebo vzdelávacích inštitúcií v Belgicku získalo finančné prostriedky na modernizáciu infraštruktúry IKT vrátane:

Francúzske spoločenstvo (I-4,04), 40 % (77) inštitúcií sociálneho vzdelávania a vysokoškolského vzdelávania.

134

Fond na podporu vyššieho vzdelávania (I-4.02)

T

Zlepšenie ponuky vysokoškolského vzdelávania vo Flámsku, aby bolo odolnejšie voči budúcim zmenám a pružnejšie

Počet inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, ktoré dostali finančné prostriedky

0

7

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Sedem inštitúcií vysokoškolského vzdelávania využilo fond na podporu vysokoškolského vzdelávania.

Prostredníctvom fondu na podporu vysokoškolského vzdelávania inštitúcie vysokoškolského vzdelávania na základe analýz portfólií odbornej prípravy vypracujú akčné plány na úpravu a zníženie existujúcich ponúk a v prípade potreby vytvoria nové. Okrem toho sa pozornosť venuje prispôsobeniu programov založených na požiadavkách trhu práce a spoločnosti.

Všetky flámske inštitúcie vysokoškolského vzdelávania sú oprávnené navrhovať a predkladať projekty v rámci tejto výzvy na predkladanie projektov. Účasť na tejto výzve však pre inštitúcie vysokoškolského vzdelávania nie je povinná, ani nepredkladá plán ako záruku prijatia.

135

Personalizované poradenstvo v oblasti povinnej školskej dochádzky (I-4.03)

M

Prijatie nového zákonného rámca, v ktorom sa stanovujú podmienky zásahu systému

Prijatie zákonného rámca, ktorý stanovuje podmienky zásahu do systému, parlamentom Francúzskeho spoločenstva

OTÁZKA Č. 3

2021

Parlament francúzskeho spoločenstva prijal nový zákonný rámec upravujúci prechodný systém vrátane ustanovení týkajúcich sa: 1. poskytovanie zdrojov školám v súvislosti so stratégiami diferenciácie a nápravy a boj proti predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky, 2) úprava zmlúv PR-FPO/WBE v súvislosti s krízou a 3) misie CPMS v súvislosti s krízou.

136

Personalizované poradenstvo v oblasti povinnej školskej dochádzky (I-4.03)

T

Zavedenie posilneného podporného mechanizmu pre študentov v núdzi

Školy (a CPMS), ktoré využívajú podporu a koučing

0

531

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Nasadenie dodatočných zdrojov (ako sú učitelia, pedagógovia, pracovníci psychologickej podpory) na podporu 531 škôl/CPMS na základe identifikovaných potrieb.

137

Digitálny obrat pre bruselské školy (I-4.05)

T

Vybavenie škôl/inštitúcií primeranými zariadeniami a infraštruktúrou IKT na zlepšenie celkovej výkonnosti vzdelávacích systémov

Zariadenia IKT a hotspoty WIFI nainštalované v školách

900

2200

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

V bruselských školách sa inštaluje 2200 zariadení IKT (ako sú laptopy, tablety, interaktívne panely) a prístupové body WIFI. Rozdelenie sa zakladá na potrebách škôl (so zameraním na školy s nižším sociálno-ekonomickým indexom).

138

Digitálny obrat pre bruselské školy (I-4.05)

T

Vybavenie škôl/inštitúcií primeranými zariadeniami a infraštruktúrou IKT na zlepšenie celkovej výkonnosti vzdelávacích systémov

Zariadenia IKT a hotspoty WIFI nainštalované na stredných školách

2 200

3 500

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

3500 hotspotov WIFI sa dodá v bruselských školách.

K. KOMPONENT 4.2: Odborná príprava a zamestnávanie zraniteľných skupín

Opatrenia navrhované v rámci tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti sú zamerané na posilnenie sociálnej integrácie zraniteľných skupín a integrácie zraniteľných skupín do trhu práce vrátane osôb s migrantským pôvodom, žien, osôb so zdravotným postihnutím, väzňov a osôb ohrozených digitálnym vylúčením. Viaceré opatrenia sú zamerané na podporu digitálnej integrácie a zlepšenie prístupu k základným službám, ako je elektronická verejná správa, a to kombináciou poskytovania digitálneho vybavenia s odbornou prípravou v oblasti digitálnych zručností.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny č. 2019.2 o posilnení integrácie zraniteľných skupín do trhu práce a k odporúčaniu pre jednotlivé krajiny č. 2020.2 o zmierňovaní vplyvu krízy na zamestnanosť a sociálnu oblasť.

K.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma R-4.04: „Boj proti diskriminácii na trhu práce“ spolkovej krajiny

Reforma sa zameriava na boj proti diskriminácii na trhu práce a pozostáva z 1) zlepšenia regulačného rámca testov diskriminácie, 2) zlepšenia dostupných nástrojov a údajov na cielené kontroly a 3) odbornej prípravy a posilnenia služieb Spolkovej verejnej služby pre zamestnanosť, prácu a sociálny dialóg v oblasti monitorovania sociálneho práva s cieľom zlepšiť účinnosť diskriminačných testov. Upravený regulačný rámec pre testy diskriminácie nadobudne účinnosť do 1. januára 2024.

Reforma R-4.05: „Stratégia rekvalifikácie“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Reforma sa zameriava na podporu udržateľnej integrácie zraniteľných skupín do trhu práce a pozostáva z prijatia dvoch regulačných textov, ktorých cieľom je: 1. zavedenie systematického hodnotenia digitálnych a jazykových zručností a/alebo cesty rozvoja pre bruselských uchádzačov o zamestnanie a 2. zavedenie osobitného systému bonusov na podporu zamestnávateľov pri nábore uchádzačov o zamestnanie so zdravotným postihnutím. Okrem toho sa spoločne dohodnutá miera vystúpenia (taux de sortie vers l’emploi)transponuje do zmlúv o výkone správy od Actiris, Bruxelles Formation a VDAB Brussel na roky 2023 – 2027, v ktorých sa stanovuje rámec na jej vykonávanie, monitorovanie a posudzovanie vplyvu. Regulačné akty na podporu integrácie zraniteľných skupín do trhu práce nadobudnú účinnosť do 31. decembra 2024.

Reforma R-4.06: „Začleňujúci trh práce“ Flámskeho spoločenstva

Reforma sa zameriava na integráciu ľudí s migrantským pôvodom do trhu práce a pozostáva z 1. rozvoja integrovanej trajektórie na podporu nových osôb (migrantov so štátnou príslušnosťou mimo EÚ) pri ich integrácii do spoločnosti a najmä do trhu práce a 2. posilnenia politiky nediskriminácie na úrovni odvetvia, a to aj prostredníctvom posilneného monitorovania a vytvárania osobitných opatrení, ako je odborná príprava zameraná na riešenie diskriminácie a opatrenia špecifické pre znevýhodnené skupiny. Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.

Investícia I-4.07: „Stratégia rekvalifikácie“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Investícia je zameraná na podporu udržateľnej integrácie zraniteľných skupín do trhu práce a pozostáva z 1) vytvorenia systematickej trajektórie odbornej prípravy zameranej na posilnenie jazykových a digitálnych zručností nezamestnaných, 2) poskytovania „núdzovej“ starostlivosti o deti rodičom, ktorí boli prijatí do zamestnania alebo ktorí absolvovali odbornú prípravu, a 3) podpory sociálnej inovácie vrátane pilotných projektov súvisiacich so sociálnou inováciou. Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.

Investícia I-4.08: „E-inclusion for Belgium“ (e-inclusion for Belgium) federálneho štátu

Cieľom investície je podporiť sociálnu a hospodársku integráciu zraniteľných skupín do spoločnosti zlepšením ich digitálnych zručností. Investícia pozostáva z výzvy na predkladanie projektov na podporu digitálneho začlenenia zraniteľných skupín. Projekty sa zameriavajú buď na 1) zvyšovanie informovanosti zraniteľných cieľových skupín s cieľom oboznámiť sa s príslušnými IKT s cieľom zlepšiť ich osobnú situáciu a posilniť sociálnu integráciu, 2) zlepšiť digitálne zručnosti zraniteľných cieľových skupín s cieľom zlepšiť ich osobnú situáciu a posilniť sociálnu integráciu, alebo 3) zlepšiť digitálne zručnosti opatrovateľov zraniteľných cieľových skupín. Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2024.

Investícia I-4.09: „Digitálne platformy pre väzňov“ federálneho štátu

Cieľom investície je podporiť sociálnu a hospodársku integráciu väzňov do spoločnosti prostredníctvom digitálnych služieb. Investícia pozostáva z vytvorenia digitálnej platformy v rámci väzníc, ktorá by väzňom umožnila absolvovať odbornú prípravu, prístup k väzenským službám a rehabilitačným službám, ako aj hľadať si prácu alebo sa o ňu uchádzať. Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.

Investícia I-4.10: „Rod a práca“ spolkového štátu

Cieľom investície je analyzovať rodovú nerovnosť na trhu práce a podporovať integráciu žien do trhu práce. Investícia pozostáva z výzvy na predkladanie projektov zameraných na integráciu zraniteľných žien na trhu práce. Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.

Investícia I-4.11: „Digibanks“ Flámskeho regiónu

Cieľom investície je podpora sociálnej a hospodárskej integrácie zraniteľných skupín prostredníctvom podpory ich digitálneho začlenenia na komunálnej úrovni. Investícia pozostáva z 1. zabezpečenia rovnakého prístupu k digitálnym technológiám, 2. poskytovania odbornej prípravy a výmeny poznatkov s cieľom posilniť digitálne zručnosti a 3. poskytovania digitálneho prístupu k základným službám. Realizácia investície sa dokončí do 31. decembra 2022.

K.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

139

Rekvalifikačná stratégia (R-4.05)

M

Prijatie regulačných textov bruselskou vládou na podporu integrácie zraniteľných skupín do trhu práce

Uverejnenie regulačných textov v úradnom vestníku

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Bruselská vláda prijala dva regulačné texty zamerané na podporu udržateľnej integrácie zraniteľných skupín do trhu práce, najmä 1) zavedenie systematického hodnotenia digitálnych a jazykových zručností a/alebo cesty rozvoja pre bruselských uchádzačov o zamestnanie a 2) zavedenie osobitného systému bonusov na podporu zamestnávateľov pri nábore uchádzačov o zamestnanie so zdravotným postihnutím.

Transpozícia spoločne dohodnutej miery vystúpenia (taux de sortie vers l’emploi) vzmluvách o výkone správy spoločností Actiris, Bruxelles Formation a VDAB Brussel na roky 2023 – 2027, ktorými sa stanovuje rámec na jej vykonávanie, monitorovanie a posudzovanie vplyvu.

140

Boj proti diskriminácii na trhu práce (R-4.04)

M

Upravený regulačný rámec a lepšie uplatňovanie diskriminačných testov

Uverejnenie upraveného regulačného rámca v úradnom vestníku

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

(1) Uverejnenie upraveného regulačného rámca týkajúceho sa diskriminačných testov v úradnom vestníku (článok 42 ods. 1 sociálneho trestného zákonníka), 2) zlepšenie nástrojov a údajov na cielené kontroly a 3) odborná príprava a posilnené služby Spolkovej verejnej služby pre zamestnanosť, prácu a sociálny dialóg v oblasti monitorovania sociálneho práva s cieľom zlepšiť účinnosť diskriminačných testov.

141

Inkluzívny trh práce (R-4.06)

T

Dokončenie odvetvových nediskriminačných opatrení

Sektory

0

37

OTÁZKA Č. 1

2023

37 profesijných odvetví vykonáva opatrenia v oblasti nediskriminácie (pozri dodatok o nediskriminácii a začlenení na roky 2021 – 2022). Flámska vláda posudzuje vykonávanie každého opatrenia na základe individuálnych vopred stanovených záväzkov každého sektora.

142

Inkluzívny trh práce (R-4.06)

T

Nová integrovaná cesta pre nových účastníkov

Účastníci

0

2 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

2000 nových účastníkov, ktorí sa zúčastňujú na novej integrovanej ceste.

143

Rekvalifikačná stratégia (I-4.07)

M

Udeľovanie grantov súvisiacich s iniciatívami v oblasti sociálnej inovácie

Písomné oznámenie o zadaní zákazky úspešným uchádzačom

OTÁZKA Č. 2

2023

Udeľovanie grantov verejnými službami zamestnanosti na iniciatívy v oblasti sociálnej inovácie v súlade s kritériami stanovenými v špecifikáciách verejného obstarávania.

144

Rekvalifikačná stratégia (I-4.07)

T

Profil kompetencií a pracovné poradenstvo

Uchádzačov

0

6 000

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

6000 uchádzačov o zamestnanie v Bruseli využilo profil kompetencií a systematické pracovné poradenstvo so zameraním na jazykové a digitálne zručnosti, ktoré zaviedli verejné služby zamestnanosti.

145

Rekvalifikačná stratégia (I-4.07)

T

Cesta udržateľnej integrácie pre osoby so zdravotným postihnutím

Osoby so zdravotným postihnutím

0

450

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

450 osôb so zdravotným postihnutím (uchádzači o zamestnanie alebo pracovníci) absolvovalo modul odbornej prípravy v oblasti udržateľnej integrácie.

146

Digitálna integrácia pre Belgicko (I-4.08)

T

Udeľovanie grantov

Udelené granty

0

15

OTÁZKA Č. 2

2024

Udelenie 15 grantov príslušným orgánom a orgánom PPS pre sociálnu integráciu na projekty spĺňajúce kritériá dokumentu „Project e-inclusion for Belgium – Grant criteria.pdf“ uverejneného 15. decembra 2021. Projekty sa zameriavajú na 1) zvyšovanie informovanosti zraniteľných cieľových skupín s cieľom oboznámiť sa s príslušnými IKT s cieľom zlepšiť ich osobnú situáciu a posilniť sociálnu integráciu, 2) zlepšiť digitálne zručnosti zraniteľných cieľových skupín s cieľom zlepšiť ich osobnú situáciu a posilniť sociálnu integráciu a 3) zlepšiť digitálne zručnosti opatrovateľov zraniteľných cieľových skupín.

147

Digitálne platformy pre väzňov (I-4.09)

T

Dokončenie zavádzania

Väznice

0

32

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Dokončenie zavedenia digitálnej platformy v 32 väzniciach, ktorá väzňom umožní: 1. absolvovať odbornú prípravu zo svojej bunky alebo vykonávať požadované cvičenia v online alebo prezenčnom kurze odbornej prípravy; 2. prístup k väzenským službám a rehabilitačným službám; 3. mať obmedzený a bezpečný prístup k internetu na hľadanie alebo podanie žiadosti o zamestnanie, prístup k digitálnym dielam alebo výmenu informácií s príbuznými a podpornými službami.

148

Rod a práca (I-4.10)

T

Účasť žien na projektoch v teréne

Ženy

0

250

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

250 žien zúčastňujúcich sa na projektoch v teréne, ktoré spĺňajú kritériá stanovené v dokumente o výzve na predkladanie návrhov uverejnenom v septembri 2022.

149

Digibanks (I-4.11)

T

Podpísanie partnerstiev na podporu digitálnej integrácie

Obce

0

100

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Podpísanie partnerstva Digibank 100 obcí vo Flámsku s ministerstvom práce a sociálneho hospodárstva Flámska s cieľom 1. zabezpečiť rovnaký prístup k digitálnym technológiám; 2. posilnenie digitálnych zručností prostredníctvom odbornej prípravy a výmeny poznatkov; 3. obstaranie digitálneho prístupu k základným službám.

L. KOMPONENT 4.3: Sociálna infraštruktúra

Opatreniami v rámci tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti sa sledujú dva ciele:

·zvýšenie ponuky sociálneho bývaniacieľom poskytnúť zraniteľným skupinám (bezdomovcom, osobám so zdravotným postihnutím alebo strate samostatnosti) dôstojné podmienky bývaniarámci stratégie deinštitucionalizácie;

·zlepšenie pokrytiaoblasti starostlivostidetiranom veku, najmäprípade zraniteľných domácností vo Valónsku vrátane žienosamelých rodičovnízkymi príjmami.

Cieľom tohto komponentu ako takého je poskytnúť zraniteľným skupinám infraštruktúru na uľahčenie ich integrácie do trhu práce a všeobecnejšie do spoločnosti.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania 2019.2 o odrádzaní od práce a posilňovaní integrácie zraniteľných skupín do trhu práce a k odporúčaniu pre jednotlivé krajiny č. 2020.2 o zmierňovaní vplyvu krízy na zamestnanosť a sociálnu oblasť.

L.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-4.12: „Rozvoj verejnoprospešného bývania a bývania pre zraniteľné osoby“ Valónskeho regiónu

Investícia zahŕňa výstavbu a energeticky efektívnu obnovu i) bývania s nízkym nájomným, ii) inkluzívneho a solidárneho bývania, ako aj iii) ubytovacích miest pre nedostatočne umiestnené skupiny. Okrem toho investícia pozostáva z iv) vybavenia domovov pre zraniteľné osoby, t. j. ľudí starších ako 65 rokov a/alebo osôb so zdravotným postihnutím, so schránkami pomoci na diaľku, s cieľom oddialiť alebo zabrániť inštitucionalizácii týchto osôb so zníženou autonómiou alebo skrátiť dĺžku ich hospitalizácie. Pred touto investíciou prijme valónska vláda stratégiu deinštitucionalizácie pre dlhodobú starostlivosť. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-4.13: „Vytvorenie a obnova infraštruktúry starostlivosti o deti v ranom veku“ Valónskeho regiónu

Cieľom investície je zlepšiť pokrytie v oblasti starostlivosti o deti v ranom veku. Investícia zahŕňa výstavbu a energeticky efektívnu obnovu miest starostlivosti o deti. V týchto obciach sa vytvoria nové miesta, ktoré kombinujú nízke pokrytie starostlivosti o deti s nízkou mierou zamestnanosti žien, vysokým podielom osamelých rodičov a nízkym príjmom na obyvateľa. Realizácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.

L.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Nb.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

150

Rozvoj verejnoprospešného bývania a bývania pre zraniteľné osoby (I-4.12)

M

Valónska stratégia deinštitucionalizácie (Valónska zdravotná politika)

Schválenie valónskej stratégie deinstitutio-nalizácie valónskou vládou

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Schválenie stratégie Valónskeho regiónu týkajúcej sa deinštitucionalizácie v kontexte valónskej zdravotnej politiky, najmä pre staršie osoby a osoby so zdravotným postihnutím: 1. špecifikovanie koncepcie deinštitucionalizácie, 2) stanovenie kritérií pre inštitucionalizáciu a deinštitucionalizáciu, 3) poskytovanie kvantitatívneho a kvalitatívneho posúdenia deinštitucionalizácie iniciovanej hostiteľskými a ubytovacími inštitúciami, 4) vypracovanie súčasného stavu poskytovania služieb (5) a vypracovanie odporúčaní na sfunkčnenie stratégie.

151

Rozvoj verejnoprospešného bývania a bývania pre zraniteľné osoby (I-4.12)

T

Zadanie časti prác

Obytné jednotky

0

280

OTÁZKA Č. 2

2024

Zadávanie zákaziek na práce prevádzkovateľmi na 280 bytových jednotiek s nízkym nájomným).

152

Rozvoj verejnoprospešného bývania a bývania pre zraniteľné osoby (I-4.12)

T

Inštalácia pomoci na diaľku pre ľudí, ktorí stratili samostatnosť

Nainštalované asistenčné boxy na diaľku

0

5 000

OTÁZKA Č. 3

2025

5000 schránok pomoci na diaľku nainštalovaných v domácnostiach zraniteľných osôb, t. j. osôb starších ako 65 rokov a/alebo osôb so zdravotným postihnutím.

153

Rozvoj verejnoprospešného bývania a bývania pre zraniteľné osoby (I-4.12)

T

Obytné jednotky pripravené na obsadenie

Počet nových alebo obnovených bytových jednotiek

0

1 212

OTÁZKA Č. 3

2026

1212 bytových jednotiek pre verejnoprospešné služby (byt s nízkym nájomným, inkluzívne a solidárne bývanie, ako aj ubytovacích miest pre zle umiestnené skupiny) postavených alebo obnovených vo Valónskom regióne je pripravených na obsadenie.

154

Budovanie a obnova infraštruktúry starostlivosti o deti v ranom veku (I-4.13)

T

Zadávanie zákaziek na uskutočnenie stavebných prác realizátorom projektov

Miesta starostlivosti o deti

0

255

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Zadávanie zákaziek na práce prevádzkovateľmi (jasľami) na 15 % novovytvorených miest starostlivosti o deti, t. j. 255.

155

Budovanie a obnova infraštruktúry starostlivosti o deti v ranom veku (I-4.13)

T

Otvorenie miest starostlivosti o deti

Počet vytvorených alebo obnovených miest starostlivosti o deti

0

1 700

OTÁZKA Č. 3

2026

V rámci infraštruktúry starostlivosti o deti v ranom veku vo Valónsku bolo vytvorených 1700 nových miest starostlivosti o deti. Nové miesta starostlivosti o deti zahŕňajú obe miesta, ktoré sú vytvorené v dôsledku výstavby nových budov alebo renovácie existujúcich budov.

M. ZLOŽKA 4.4: Ukončenie kariéry a dôchodky

Cieľom tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti je poskytnúť politickú reakciu na výzvy dôchodkového systému, pokiaľ ide o sociálnu primeranosť a fiškálnu udržateľnosť.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny 2019.1 s cieľom zabezpečiť fiškálnu udržateľnosť dôchodkového systému.

M.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma R-4.07: „Ukončenie kariéry a dôchodky“ spolkovej krajiny

Cieľom tejto reformy je 1) zabezpečenie nadčasového dôchodkového systému, 2) zlepšenie finančnej udržateľnosti systému sociálneho zabezpečenia a verejných financií, 3) posilnenie solidárnej úlohy dôchodkového systému, 4) posilnenie „zásady poistenia“, 5) zavedenie „rodového testu“, 6) zabezpečenie konvergencie medzi rôznymi dôchodkovými systémami a v rámci nich, 7) zlepšenie efektívnosti administratívnych služieb zaoberajúcich sa dôchodkami. Zákon na reformu dôchodkového režimu sa prijme do 30. júna 2024 a nadobudne účinnosť 1. januára 2025, pričom sa v ňom môžu stanoviť primerané prechodné obdobia pre určité ustanovenia.

S cieľom zapojiť zainteresované strany plánuje federálna vláda v roku 2021 zorganizovať konferenciu o zamestnanosti, ktorá sa zameria na „koniec kariéry“ a zamestnanosť starších pracovníkov. Na základe záverov tejto konferencie sa federálnej vláde predloží akčný plán s návrhmi konkrétnych opatrení.

M.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Seq.Nb.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

156

Dôchodok a koniec kariéry (R-4.07)

M

Akčný plán založený na výsledkoch konferencie o zamestnanosti

Živé vysielanie (a jeho záznam) z diskusií na konferencii o zamestnanosti a navrhovaný akčný plán zaradený do programu Spolkovej rady ministrov

OTÁZKA Č. 2

2022

Živé vysielanie (a jeho zaznamenávanie) diskusií o konferencii o zamestnanosti administratívou (SPF ETCS). Návrh akčného plánu na zvýšenie miery zamestnanosti zamestnancov, ktorí sa blížia ku koncu svojej kariéry, založený na mapovaní existujúcich príslušných federálnych opatrení, ktorý vypracovalo spolkové ministerstvo práce, a príspevok sociálnych partnerov, regiónov a iných zainteresovaných strán pred konferenciou a počas nej sa vypracuje a zaradí do programu Rady ministrov. Cieľom tohto akčného plánu je premietnuť ho do konkrétnych regulačných návrhov (legislatívnych alebo administratívnych), ktoré majú prijať federálne orgány (v prípade potreby federálny parlament).

157

Dôchodok a koniec kariéry (R-4.07)

M

Návrh dôchodkovej reformy

Návrh reformy predložený Rade ministrov federálnej vlády

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Návrh reformy dôchodkového režimu predložený na schválenie Rade ministrov federálnej vlády, ktorý obsahuje tieto prvky:

I) Opatrenia na zlepšenie finančnej a sociálnej udržateľnosti dôchodkového systému;

II) Opatrenia na stimuláciu ľudí, aby zostali aktívni na trhu práce aj po splnení podmienok predčasného odchodu do dôchodku;

III) Opatrenia na posilnenie jeho solidárnej úlohy s cieľom zabezpečiť dôstojný minimálny dôchodok, jeho poisťovaciu úlohu, rodovú rovnováhu s prihliadnutím na celkový cieľ zlepšenia finančnej a sociálnej udržateľnosti dôchodkového režimu;

IV) Opatrenia na zabezpečenie konvergencie medzi rôznymi systémami a v rámci nich.

158

Dôchodok a koniec kariéry (R-4.07)

M

Prijatie dôchodkovej reformy

Prijatie zákona o reforme dôchodkového systému spolkovým snemom

OTÁZKA Č. 2

2024

Prijatie zákona o reforme dôchodkového systému federálnym parlamentom. Zákon obsahuje tieto prvky:

I) Opatrenia na zlepšenie finančnej a sociálnej udržateľnosti dôchodkového systému;

II) Opatrenia na stimuláciu ľudí, aby zostali aktívni na trhu práce aj po splnení podmienok predčasného odchodu do dôchodku;

III) Opatrenia na posilnenie jeho solidárnej úlohy s cieľom zabezpečiť dôstojný minimálny dôchodok, jeho poisťovaciu úlohu, rodovú rovnováhu s prihliadnutím na celkový cieľ zlepšenia finančnej a sociálnej udržateľnosti dôchodkového režimu;

IV) Opatrenia na zabezpečenie konvergencie medzi rôznymi systémami a v rámci nich.

N. KOMPONENT 5.1: Odborná príprava a trh práce

Táto zložka belgického plánu obnovy a odolnosti pozostáva z opatrení zameraných na zvýšenie miery zamestnanosti a zároveň zabezpečenie inkluzívneho trhu práce. Opatrenia zahŕňajú vybavenie pracovnej sily zručnosťami zodpovedajúcimi súčasným a budúcim potrebám trhu práce vrátane zelenej a digitálnej transformácie a zvýšenie účasti na trhu práce prostredníctvom odbornej prípravy, aktivácie a koučingu, ale aj riešenie pascí zamestnanosti a zabezpečenie toho, aby sa oplatilo pracovať.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania 2019.2 pre jednotlivé krajiny s cieľom znížiť nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami a odporúčania pre jednotlivé krajiny č. 2020.2 na zmiernenie vplyvu krízy na zamestnanosť a sociálnu oblasť.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

N.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-5.01: „A6K/E6K centrum digitálnej a technologickej inovácie a odbornej prípravy“ Valónskeho regiónu

Investičným opatrením sa vytvorí multidisciplinárne centrum pre inžiniersku vedu (A6K), ktoré bude spoločne umiestňovať tímy priemyselných podnikov, startupy, univerzity a výskumné centrá s cieľom stimulovať inovácie a priemyselnú transformáciu vo Valónsku, ako aj technologické vzdelávacie centrum (E6K), inovačná fyzická platforma spájajúca verejné a súkromné subjekty digitálneho a technologického vzdelávania v centre mesta Charleroi, ktoré ponúkajú rôzne školenia, pokiaľ ide o obsah a trvanie. Investícia pozostáva z obnovy a výstavby budov, v ktorých sa nachádzajú centrá, a z podpory činností potrebných na urýchlenie a rozšírenie projektu. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-5.02: „Škola EÚ v oblasti biotechnológií a zdravotnícke centrum“ Valónskeho regiónu

Investičné opatrenie sa vzťahuje na výstavbu a vybavenie strediska odbornej prípravy s rozlohou 5500 m² v bioparku v Gosselies (provincia Hainaut, Valónsky región) zameraného na rozvoj zručností pre ďalší rozvoj biotechnologického/biofarmaceutického odvetvia. Biotech School & Health Hub EÚ sa zameriava na poskytovanie programov odbornej prípravy rozdelených do štyroch pilierov: Ponorenie STIM, bioprodukcia a dodávateľský reťazec, údaje a digitálna, všeobecná a minima MBA. Implementácia investície sa dokončí do 30. septembra 2025.

Investícia I-5.03: „Modernizácia infraštruktúry pokročilej odbornej prípravy“ Valónskeho regiónu

Investičné opatrenie sa vzťahuje na výstavbu, obnovu a obnovu najmodernejšieho vybavenia šiestich projektov na podporu rozvoja zručností vo Valónsku: I) stredisko odbornej prípravy v Belehrade (Namur); II) rozšírenie (273 m² lokality Seneffe) a vybavenie (1 052 m² budovy FOREM – 300 m² haly 3 – 700 m² lokality Liège) kompetenčného centra Aptaskil, ktoré môžu byť podporované aj z iných fondov EÚ; III) rozšírenie centra technologických kompetencií; IV) renovácia centra technických kompetencií (Seraing); v) rozšírenie klasickej infraštruktúry strediska odbornej prípravy Forem; VI) vytvorenie Centra pre ekotechnológie a nepretržitú odbornú prípravu (Mons). Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-5.04: „Učenie sa a kariérna ofenzíva“ Flámskeho regiónu

Opatrením sa vykonáva dohoda uzavretá medzi flámskou vládou a sociálnymi partnermi, ktorá zahŕňa cieľ podpory odbornej prípravy a celoživotného vzdelávania. Opatrenie pozostáva zo súboru čiastkových opatrení: I) kontroly spôsobilosti podnikov; II) rozšírenie ponuky online odbornej prípravy; III) odborná príprava pre dočasne nezamestnaných; IV) silné sociálne podnikanie; v) dodatočná podpora voľna na odbornú prípravu. Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.

Investícia I-5.05: „Stratégia oživenia trhu práce“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Investícia pozostáva z realizácie stratégie obnovy trhu práce v regióne Brusel – hlavné mesto. Stratégia sa zameriava na efektívnosť a optimalizáciu aktivačných politík a politík odbornej prípravy a na podporu uchádzačov o zamestnanie a pracovníkov pri hľadaní budúcich pracovných miest alebo pracovných miest s nedostatkom. Investičné opatrenia pozostávajú z podpory rekvalifikácie alebo preorientovania sa na povolania s nedostatkom pracovnej sily. Na tento účel sa 600 ľuďom, ktorí využívajú opatrenia bruselskej stratégie, poskytne podpora aj na rekvalifikáciu alebo preorientovanie sa na povolania s nedostatkom pracovnej sily. Preškoľovanie alebo presmerovanie musí byť viacformné: odborná príprava, skríning, testovanie a prispôsobenie profilu pracovných miest v databázach. Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.

Investícia I-5.06: „Digitálne zručnosti“ Flámskeho regiónu

Opatrením sa vykonáva dohoda uzavretá medzi flámskou vládou a sociálnymi partnermi, ktorá zahŕňa cieľ „digitálnej transformácie Flámska“ (pilier II dohody). Projekt pozostáva z troch samostatných iniciatív: I) „akčný plán elektronického vzdelávania“ s výzvami, aby verejní poskytovatelia odbornej prípravy vypracovali svoju ponuku online odbornej prípravy, ii) „kariérske digitálne nástroje a služby“, s rozvojom individuálneho účtu odbornej prípravy a kariéry, iii) „digitálne nástroje a služby pre zamestnávateľov a partnerov“, s digitálnou transformáciou verejných služieb zamestnanosti vo Flámsku (VDAB) a ministerstva práce a sociálneho hospodárstva (Werk & Social Economie). Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.

Investícia I-5.07: „Digitálne celoživotné vzdelávanie“ Valónskeho regiónu

Cieľom investičného opatrenia je posilniť digitálnu odbornú prípravu vo Valónsku. V rámci tohto cieľa sa poskytne digitálne vybavenie na rozvoj 22 imerzívnych školiacich priestorov v strediskách odbornej prípravy a 17 inteligentných kútov pre miestne služby Valónskeho inštitútu pre náhradnú odbornú prípravu pre samostatne zárobkovo činné a malé a stredné podniky (IFAPME). Základné potreby digitálnej odbornej prípravy sa začlenia do programov odbornej prípravy a pedagogickým pracovníkom a stážistom sa poskytne 10000 hodín pedagogickej odbornej prípravy zameranej na digitálnu transformáciu.

Vybuduje sa päť nových miest odbornej prípravy verejných služieb zamestnanosti (FOREM), vybuduje sa nová platforma „rekonštrukcie a STEM“ a zrenovujú sa štyri existujúce pracoviská. Poskytne sa digitálne vybavenie umožňujúce vytvorenie 9 imerzívnych školiacich priestorov („digitálne továrne“) a digitalizáciu „rekonštrukčnej platformy a platformy STEM“. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Reforma R-5.01: „Režim kumulácie a mobilita do odvetví s nedostatkom“ federálneho štátu

Reformné opatrenie pozostáva z dvoch oblastí, ktorých cieľom je i) zvýšiť odmeňovanie práce a ii) podporiť mobilitu pracovnej sily do odvetví, ktoré čelia nedostatku.

Prvou reformnou oblasťou je dosiahnuť, aby sa zamestnanosť viac odmeňovala pre tých, ktorí poberajú dávky v nezamestnanosti alebo integračný príjem. To sa dosiahne tým, že sa zabezpečí, aby v prípade kombinácie práce (na čiastočný úväzok) a poberania (čiastočnej) dávky v nezamestnanosti alebo (čiastočného) integračného príjmu bolo pre dotknutú osobu finančne a sociálne výhodnejšie zvýšiť svoj pracovný čas na kratší pracovný čas. Po konzultácii so sociálnymi partnermi sa prijme rozhodnutie o rozšírení možností dočasného alebo obmedzeného spojenia mzdových a sociálnych dávok.

V prípade druhej zložky reformy je cieľom opatrenia podporovať mobilitu pracovnej sily pracovníkov prepustených v danom odvetví do odvetví, v ktorých je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Na tento účel vláda po konzultácii so sociálnymi partnermi zavedie dodatočný príspevok pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí sa vrátia do práce v inom regióne alebo v odvetví, kde je nedostatok.

Rozhodnutie federálnej vlády, ktorým sa stanovuje reforma, nadobudne účinnosť do 1. januára 2024.

Reforma R-5.03: „Vzdelávací účet“ federálneho štátu

Reformné opatrenie pozostáva z troch častí. Cieľom opatrenia je i) udeliť každému pracovníkovi individuálne právo na odbornú prípravu; II) vytvoriť daňové výhody pre spoločnosti, ktoré poskytujú zamestnancom viac hodín odbornej prípravy, než sú hodiny, ktoré už stanovuje zákon, a iii) po porade s federatívnymi subjektmi odstrániť prekážky účasti na odbornej príprave pracovníkov v dočasnej nezamestnanosti. Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.

S cieľom poskytnúť každému pracovníkovi individuálne právo na odbornú prípravu i) sa plánuje zmena zákona z 5. marca 2017 o funkčnej a zvládnuteľnej práci. Podľa súčasných právnych predpisov je na medziodvetvovej úrovni potrebné zabezpečiť, aby mal každý pracovník nárok na priemerne päť dní odbornej prípravy (alebo zodpovedajúci počet hodín) ročne. Ambíciou reformy je dosiahnuť individuálne právo na odbornú prípravu pre každého zamestnanca pred koncom volebného obdobia. Podniky s menej ako 10 zamestnancami a podniky s menej ako 20 zamestnancami naďalej mutatis mutandis podliehajú výnimkám alebo odchýlkam.

V prípade ii) reforma nadobudla účinnosť 1. januára 2021, ako sa stanovuje v hlave 2 kapitole 1 oddiele 4 programového zákona z 20. decembra 2020 uverejneného v úradnom vestníku 30. decembra 2020. Daňové výhody majú formu oslobodenia od zrážkovej dane pre zamestnancov, ktorí absolvovali kurz odbornej prípravy v trvaní najmenej 10 dní v neprerušenom období 30 kalendárnych dní (pre podniky s prácou na zmeny alebo v noci počas neprerušeného obdobia 60 kalendárnych dní; v prípade malých podnikov je prahová hodnota 5 dní v neprerušenom období 75 kalendárnych dní).

Skúma sa možnosť zabezpečenia lepšieho toku údajov medzi národným úradom práce a regionálnymi službami zamestnanosti (VDAB/ACTIRIS/FOREM/Arbeitsambt) s cieľom zorganizovať ponuku odbornej prípravy pre pracovníkov, ktorých dočasná nezamestnanosť sa predlžuje alebo je štrukturálnejšia (iii). Tieto informácie umožnia regionálnym službám zamestnanosti ponúkať odbornú prípravu pracovníkom v dlhodobej alebo štrukturálnej dočasnej nezamestnanosti s cieľom opätovne ich začleniť do trhu práce.

Novela zákona z 5. marca 2017 o realizovateľných a zvládnuteľných prácach nadobúda účinnosť 1. januára 2022.

Reforma R-5.04: „Celoživotné vzdelávanie“ Flámskeho spoločenstva

Reformným opatrením sa pripraví cesta k individuálnemu vzdelávaciemu a kariérnemu účtu, ktorý spoločne jasne zviditeľní všetky stimuly na odbornú prípravu na jednom ústrednom mieste, aby občania jasne poznali svoje práva na vzdelávanie a dostupnú podporu. Sociálni partneri a flámska vláda sa dohodnú na vízovom dokumente, v ktorom sa stanoví, ako sa vo Flámsku zavedie vzdelávací a kariérny účet, pričom sa zohľadní potreba zvýšiť transparentnosť pre občanov, lepšie začlenenie zraniteľných skupín a zabezpečenie súladu s platformou digitálneho vzdelávacieho účtu vytvorenou na federálnej úrovni. Výhľadový dokument sa predloží do 30. júna 2022.

Reforma R-5.05: „Reforma podpory pre uchádzačov o zamestnanie vo Valónsku“ Valónskeho regiónu

Cieľom reformných opatrení je zlepšiť efektívnosť aktivácie uchádzačov o zamestnanie vo Valónsku prispôsobením dekrétu o poradenstve a podpore zameranej na riešenia pre uchádzačov o zamestnanie. Cieľom novej odbornej prípravy a podpory zameranej na riešenia pre uchádzačov o zamestnanie je podporiť všetkých uchádzačov o zamestnanie, využiť všetky dostupné informácie, overiť zručnosti pri registrácii a optimalizovať spoluprácu medzi valónskymi verejnými službami zamestnanosti (Forem) a podpornými partnermi. Reforma využíva efektívne digitálne nástroje, ktoré umožňujú riadiť kariérne dráhy na diaľku a/alebo prezenčne pre najnezávislejších uchádzačov o zamestnanie a zároveň posilňovať prezenčnú podporu pre tých, ktorí podporu najviac potrebujú. Dekrét o poradenstve a podpore zameranej na riešenia pre uchádzačov o zamestnanie sa prijme do 30. septembra 2021 a nadobudne účinnosť desať dní po jeho uverejnení v úradnom vestníku.

N.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

159

A6K/E6K

Centrum digitálnej a technologickej inovácie a odbornej prípravy (I-5.01)

M

Činnosť vyvinutá prostredníctvom A6K-E6K

Správa o dokončených obchodných krokoch, ktorú predložil riadiaci výbor

OTÁZKA Č. 1

2023

Dokončenie krokov rozvoja podnikania na zriadenie centra digitálnych a technologických inovácií a odbornej prípravy: rozvoj inkubačnej ponuky zriadením tvorcu podnikov, rozvoj ponuky digitálnej odbornej prípravy, výzva na predkladanie projektov pre dokončené startupy, technologické demonštrácie a infraštruktúra spojená so spoluprácou a operačnými projektmi.

160

Modernizácia infraštruktúry pokročilej odbornej prípravy (I-5.03)

T

Budovy a vybavenie na odbornú prípravu, služby zamestnanosti

m2

0

11 374

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

11 374 m² pokrýva nákup alebo obnovu alebo výstavbu (a úpravu) a/alebo vybavenie týchto budov:

-Aptaskil

-Technocité

-FOREM

-Centre des Ecotechnologies – Mons

161

Škola a zdravotnícke centrum EÚ pre biotechnológie (I-5.02)

T

Výstavba a vybavenie biotechnologickej školy a zdravotníckeho centra EÚ

m2

0

5 500

OTÁZKA Č. 3

2025

5 500 m² plne vybavenej budovy na odbornú prípravu, zamestnanosť a inkubačné služby ako súčasť výstavby polyvalentnej budovy spoločnosťou SODEVIMMO s názvom Biotech 5 s rozlohou 25 000 m² na BioPark v Gosselies. Vybavenie zahŕňa najmä moduly virtuálnej reality, ponornú miestnosť STEM, digitálne dvojkolesové vybavenie, digitálne vybavenie pre vzdelávacie miestnosti a robotizovanú výrobnú linku.

162

A6K/E6K Centrum digitálnej a technologickej inovácie a odbornej prípravy (I-5.01)

T

Dokončenie renovácie a rozšírenia A6K-E6K

m2

5 000

25 000

OTÁZKA Č. 2

2026

25 000 m² plne vybavenej budovy pre služby odbornej prípravy, zamestnanosti a inkubácie.

163

Modernizácia infraštruktúry pokročilej odbornej prípravy (I-5.03)

T

Budovy a vybavenie na odbornú prípravu, služby zamestnanosti

11 374

35 574

OTÁZKA Č. 2

2026

Celkovo 35 574 m² postavených, renovovaných a/alebo vybavených budov vrátane 24 200 m² pokrývajúcich „Ecocentre de formation“ v Belehrade, Technifutur a „Centre des Ecotechnologies“ v Jemappes.

164

Ofenzíva vzdelávania a kariéry (I-5.04)

T

Podpora odbornej prípravy a online ponuka odbornej prípravy vo Flámsku

Počet zápisov do online odbornej prípravy/práv na dovolenku na odbornú prípravu, ktoré sa využili

0

307 500

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Od roku 2021 sa využilo 307500 listov na odbornú prípravu alebo bolo zaregistrovaných 307500 zápisov do online ponuky odbornej prípravy.

165

Vzdelávanie a kariérny postup (I-5.04)

T

Podpora podnikov vo Flámsku prostredníctvom kontrol kompetencií a výziev na predkladanie projektov

Podniky

0

357

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Podporu v rámci opatrenia využilo 357 podnikov patriacich do jednej z týchto kategórií: I) MSP, na ktoré sa vzťahuje kontrola kompetencií; ii) podniky sociálneho hospodárstva podporované pri ich inovatívnej strategickej transformácii prostredníctvom výziev na „strategickú transformáciu otvorených inovácií“ a „odbornú prípravu zameranú na budúcnosť na podporu najzraniteľnejších skupín v sociálnom hospodárstve“.

166

Stratégia na oživenie trhu práce zameraná na efektívnosť a optimalizáciu aktivačných politík a politík odbornej prípravy (I-5.05)

T

Aktivačná podpora pre uchádzačov o zamestnanie a pracovníkov v Bruseli

Osoby

0

600

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Opatrenia bruselskej stratégie vrátane systému podpory na rekvalifikáciu alebo presmerovanie na povolania s nedostatkom pracovníkov využíva 600 ľudí. Preškoľovanie alebo presmerovanie musí byť viacformné: odborná príprava, skríning, testovanie a dokonca prispôsobenie pracovného profilu v databázach.

167

Vzdelávanie a kariérny postup (I-5.04)

M

Podpora pre dočasne nezamestnaných vo Flámsku

Predložená správa VDAB, v ktorej sa potvrdzuje osvetové úsilie

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Všetky dočasne nezamestnané osoby od 1. 2021 kontaktuje flámska verejná služba zamestnanosti (VDAB) s cieľom zapísať sa na odbornú prípravu, stáž, dočasné zamestnanie alebo dobrovoľnícku prácu.

168

Celoživotné vzdelávanie Flámskeho spoločenstva (R-5.04)

M

Výhľadový dokument o učení sa a kariérnom účte vo Flámsku

Uverejnenie súhlasu vlády

 

 

 

OTÁZKA Č. 2

2022

Dohoda medzi sociálnymi partnermi a flámskou vládou o vízovom dokumente, v ktorej sa stanovuje, ako sa vo Flámsku zavedie vzdelávací a kariérny účet, pričom sa zohľadní potreba zvýšiť transparentnosť pre občanov, lepšie začlenenie zraniteľných skupín a zabezpečenie súladu s platformou digitálneho vzdelávacieho účtu vytvorenou na federálnej úrovni.

169

Digitálne zručnosti (I-5.06)

T

Rozvoj ponuky elektronického vzdelávania vo Flámsku

Projekty elektronického vzdelávania

0

37

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Na základe výzvy na predkladanie projektov je schválených, spustených a dokončených 37 projektov elektronického vzdelávania.

170

Digitálne zručnosti (I-5.06)

M

Digitálne nástroje a služby občanom, zamestnávateľom a flámskym partnerom verejných služieb zamestnanosti (VDAB) plne zavedených vo Flámsku

Správa o riadení a monitorovaní politiky VDAB a oddelenia WSE

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

V správe sa osvedčuje úplné zavedenie týchto digitálnych nástrojov a služieb pre občanov, zamestnávateľov a partnerov VDAB plne zavedených vo Flámsku:

1. Personalizovaná digitálna kariérna platforma spojená s personalizovanou ponukou príležitostí na odbornú prípravu a stimulmi pre občanov je prístupná a funkčná.

2. Digitálny pult zamestnávateľov VDAB a digitálna partnerská platforma sú funkčné, čo mediátorom VDAB umožňuje aktívne kontaktovať všetkých zamestnávateľov s voľnými pracovnými miestami v rámci zdieľaného riadenia a digitálne ich podporovať pri obsadzovaní voľných pracovných miest. Sledovanie všetkých partnerov VDAB sa uskutočňuje aj prostredníctvom digitálnej partnerskej platformy.

3. Digitálne služby pre zamestnávateľov sa rozšírili prostredníctvom digitálneho pultu zamestnávateľov oddelenia WSE, ktorý je prístupný všetkým zamestnávateľom.

4. Dátový ekosystém oddelenia WSE pre partnerov je sprevádzkovaný: 15 relevantných súborov údajov je sprístupnených na otvorenej platforme údajov na výskumné a iné účely.

171

Digitálne celoživotné vzdelávanie (I-5.07)

M

Modernizácia poskytovania koučingu a odbornej prípravy v oblasti digitálnych zručností vrátane základných digitálnych zručností vo Valónsku prostredníctvom digitálnych nástrojov, najmodernejšej infraštruktúry, kompetentného mentorstva a inovačných projektov.

Správa potvrdzujúca dokončenie rôznych projektov

OTÁZKA Č. 2

2026

Vybavenie IKT sa sprístupní a sprevádzkuje pre 39 imerzívnych školiacich priestorov Valónskeho inštitútu pre náhradnú odbornú prípravu pre samostatne zárobkovo činné a malé a stredné podniky (IFAPME) (22 stredísk odbornej prípravy a 17 miestnych služieb). 9 lokalít valónskych verejných služieb zamestnanosti (FOREM) sa transformuje a vybaví v digitálnych továrňach (4 renovované a 5 postavených) a jedno miesto musí byť vybavené ako reinžijná platforma a platforma STEM. Základné potreby digitálnej odbornej prípravy sa začlenia do súčasných programov odbornej prípravy, ako aj do novovytvorených programov odbornej prípravy v odvetví IT na základe potrieb trhu práce, a na tomto základe sa pedagogickým pracovníkom a stážistom poskytne 10000 hodín pedagogickej odbornej prípravy zameranej na digitálnu transformáciu. Vybuduje sa alebo prispôsobí 6 000 m² infraštruktúry odbornej prípravy, v ktorej sa uskutočňuje odborná príprava v oblasti digitálnych zručností.

172

Vzdelávací účet (R-5.03)

M

Federálna reforma, ktorá rozvíja individuálne nároky zamestnancov na odbornú prípravu.

Uverejnenie v úradnom vestníku

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Na základe dialógu medzi sociálnymi partnermi a spolkovou vládou prijatie revízie zákona z 5. marca 2017 o realizovateľnej a zvládnuteľnej práci, ktorou sa zavedie cesta, ktorou sa zabezpečí, aby od roku 2024 mali všetci pracovníci nárok na v priemere 5 dní odbornej prípravy ročne.

173

Vzdelávací účet (R-5.03)

M

Federálna reforma vytvárajúca stimuly pre spoločnosti na poskytovanie odbornej prípravy

Uverejnenie v úradnom vestníku

OTÁZKA Č. 1

2021

Prijatie programového zákona z 20. decembra 2020 parlamentom, ktorým sa stanovuje čiastočné oslobodenie (11,75 %) od platenia zrážkovej dane pre pracovníkov absolvujúcich aspoň 10-dňovú odbornú prípravu.

174

Vzdelávací účet (R-5.03)

M

Reforma, ktorou sa zavádza povinná registrácia vo verejných službách zamestnanosti

Ustanovenia dekrétu o nadobudnutí účinnosti

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Nadobudnutie účinnosti dekrétu, ktorým sa stanovuje povinnosť, aby pracovníci v dlhodobej alebo štrukturálnej dočasnej nezamestnanosti boli zaregistrovaní v príslušnom regionálnom útvare.

175

Režim kumulácie a mobilita v odvetviach s nedostatkom (R-5.01)

M

Federálna reforma režimu kumulácie

Rozhodnutie federálnej vlády o tom, ako reforma nadobudne účinnosť

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Po konzultácii so sociálnymi partnermi rozhodnutie federálnej vlády o rozšírení možností dočasného alebo obmedzeného kombinovania mzdových a sociálnych dávok a o zabezpečení, v súlade s daňovou reformou v oblasti dane z práce, aby dotknuté osoby neboli daňovo potrestané.

176

Režim kumulácie a mobilita v odvetviach s nedostatkom (R-5.01)

M

Federálna reforma mobility v odvetviach s nedostatkom

Rozhodnutie federálnej vlády o tom, ako reforma nadobudne účinnosť

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Po konzultácii so sociálnymi partnermi sa federálna vláda rozhodla zaviesť dodatočný príspevok pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí sa vrátia do práce v inom regióne alebo v odvetví, kde je nedostatok, aby sa zabezpečila väčšia mobilita pracovníkov z jedného sektora do druhého.

177

Reforma podpory uchádzačov o zamestnanie vo Valónsku (R-5.05)

M

Reforma podpory pre uchádzačov o zamestnanie vo Valónsku

Uverejnenie v úradnom vestníku

OTÁZKA Č. 3

2021

Valónsky parlament prijal dekrét o tréningu a podpore uchádzačov o zamestnanie zameranej na riešenia.

O. KOMPONENT 5.2: Podpora hospodárskej činnosti

Cieľom tejto zložky belgického plánu obnovy a odolnosti je prispieť k oživeniu hospodárstva a uľahčiť prechod na ekologickejšie a digitalizovanejšie hospodárstvo zameraním zdrojov na inovácie a podporu sľubných odvetví. Opatrenia zoskupené v rámci tejto zložky majú tri konkrétnejšie ciele:

·podpora rozvoja činností, ktoré ponúkajú sľubné príležitostihľadiska pridanej hodnotyzvyšovania hodnoty územia;

·napredovaniepodpora výskumuinováciícieľom rozvinúť budúci hospodársky potenciál krajinyzabezpečiť jej excelentnosťkonkurencieschopnosť;

·podpora zavádzania efektívnejších výrobných procesov založených najmä na vznikajúcich technológiách.

V tejto zložke sa osobitná pozornosť venuje MSP, ktoré tvoria prevažnú časť belgickej hospodárskej štruktúry a boli obzvlášť zasiahnuté hospodárskou krízou.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny 2019.3 tým, že vyzýva na zameranie sa na výskum a inovácie a na nízkouhlíkovú a energetickú transformáciu, a k odporúčaniu pre jednotlivé krajiny č. 2020.3, v ktorom sa vyzýva na zlepšenie podnikateľského prostredia, prednostné financovanie verejných investičných projektov a podporu súkromných investícií na podporu oživenia hospodárstva.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

O.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-5.08: „Jadrová medicína“ spolkovej krajiny

Touto investíciou sa riešia dve výzvy súvisiace so zabezpečením dostatočnej dostupnosti dvoch z najsľubnejších rádioizotopov v rámci nukleárnej medicíny na liečbu rakoviny v budúcnosti – 177Lu a 225Ac. Prvým opatrením sa rieši potreba novej infraštruktúry vo výbore SCK CEN (belgické výskumné centrum pre jadrovú energiu), ktorá je potrebná na zabezpečenie zvýšenia ponuky 177Lu s prihliadnutím na predpokladané budúce potreby, pričom sa očakáva, že v EÚ vzrastú zo 16000 pacientov v roku 2020 na 138000 pacientov v roku 2026. Hlavným cieľom druhej akcie je vypracovať štúdiu s cieľom preklenúť priepasť medzi existujúcimi technológiami a identifikovanými potrebami na umožnenie rozsiahlej výroby rádioizotopu 225Ac. Realizácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-5.08a: „Jadrová medicína – teoretický prístup“ spolkovej krajiny

Účelom tejto investície je podporiť bezpečnosť dodávok lekárskych izotopov prostredníctvom vývoja inovačnej cieľovej technológie pre cyklotróny (čiastkový projekt 1) a optimalizácie výrobného procesu pre ciele s nízkym obohatením uránu (podprojekt 2). Táto investícia pozostáva z dvoch podprojektov v oblasti výskumu a vývoja, ktoré sa zameriavajú na: 1. vývoj inovačnej cieľovej technológie na výrobu izotopov cyklotrónov. Výsledkom činností v oblasti výskumu a vývoja je príprava nového návrhu, ktorý umožňuje vytvoriť prototypové ciele a dať ich ožarovať na validáciu procesu v novom projekte; a 2) optimalizácia výrobného procesu na báze LEU. V dôsledku činností v oblasti výskumu a vývoja boli vyhodnotené a/alebo otestované príležitosti na zlepšenie a najdôležitejšie z nich sa uvedú v správe. Správa o každom čiastkovom projekte sa vypracuje do polovice roka 2026. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-5.10: „Výskum a vývoj: Minimalizácia odpadu počas demontáže“ spolkového štátu

Cieľom tejto investície je financovať potrebné investície, ktoré umožnia rozšírenie belgických odborných znalostí v oblasti rádiologickej charakterizácie a dekontaminačných techník a metodík na ich využitie počas vyraďovania belgických jadrových elektrární z prevádzky, ktoré sa majú uskutočniť v rámci plánovaného postupného ukončenia výroby jadrovej energie v Belgicku a možného zhodnotenia v iných projektoch vyraďovania z prevádzky a sanácie lokality. Cieľom projektu je minimalizovať množstvo odpadu, ktorý sa vyprodukuje počas prípadného vyradenia belgických jadrových elektrární z prevádzky. Musí napríklad maximalizovať opätovné použitie a recykláciu kovov a betónu. Všetky činnosti sa vykonávajú vo vysoko zabezpečených zariadeniach SCK CEN a musia byť v súlade so získaným environmentálnym povolením. Napokon sa poskytnú riešenia od kolísky po hrob, ktoré nevedú k sekundárnemu odpadu, s ktorým sa nedá nakladať. Projekt sa zameriava len na opätovné použitie, recykláciu a konečné uloženie nejadrového odpadu, zatiaľ čo ukladanie rádioaktívneho odpadu pochádzajúceho z činností vyraďovania z prevádzky nepatrí do rozsahu projektu. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-5.11: „Posilniť výskum a vývoj“ Flámskeho regiónu

Cieľom tejto investície je podporiť inovácie hospodárskych subjektov vo Flámsku prostredníctvom výskumu, vývoja a inovácií s osobitným zameraním na tri oblasti: digitalizácia, udržateľnosť a zdravie. Plánujú sa dve rôzne osi. Prvá os sa zameriava na projekty v oblasti výskumu, vývoja a inovácií so zameraním na udržateľné, digitálne a zdravotnícke činnosti, do ktorých sú zapojené spoločnosti alebo inštitúcie, ktoré sa nezameriavajú na podnikateľské činnosti (napríklad nemocnice, univerzity, výskumné centrá). Druhá os sa zameria na zacielenie podpory výskumu, vývoja a inovácií na spoločnosti. V rámci tejto osi sa projekty v oblasti výskumu, vývoja a inovácií môžu týkať napríklad farmaceutického odvetvia a technológie 3D tlače. Predpokladá sa aj podpora účasti na plánovanom dôležitých projektoch spoločného európskeho záujmu v oblasti mikroelektroniky. V rámci opatrenia sa udelí najmenej 200 projektov, ktoré sa vzťahujú na všetky oblasti intervencie opatrenia. Z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa podporuje časť nákladov na túto investíciu. Táto investícia môže získať podporu aj z iných programov alebo nástrojov Únie na náklady, ktoré nie sú podporované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolosúladetechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedenézadávacích podmienkach pre nadchádzajúce výzvy na predkladanie projektov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného využívania; II) činnostírámci systému EÚ na obchodovanieemisiami, ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty 11 ; III) činnosti súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 12 mechanickými biologickými čistiarňami 13 ;iv) činnosti, pri ktorých dlhodobé zneškodňovanie odpadu môže poškodiť životné prostredie.zadávacích podmienkach sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len tie činnosti, ktoré súsúladepríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia. Realizácia investície sa ukončí do 31. augusta 2026.

Investícia I-5.12: „Premiestňovanie potravín a rozvoj logistických platforiem“ Valónskeho regiónu

Cieľom tejto investície je podporiť rozvoj nových poľnohospodárskych odvetví na základe zásady krátkych dodávateľských reťazcov a rozvoj chýbajúcich nástrojov („prepojenia“) v rámci existujúceho dodávateľského reťazca. Je rozdelená na dve čiastkové opatrenia:

·vytvorenie 30 malých častí infraštruktúry na podporu výroby, skladovania, prepravymaloobjemového spracovania výrobkov pochádzajúcich zo štyroch potravinových reťazcov (ovocie, zelenina, obilninyrastlinné bielkoviny). Zahŕňa aj štyri projekty, jeden pre každý potravinový reťazec, na podporu vývojaprodukcie semien, semenáčikovtechník prispôsobených zmene klímypestovaniu bez fytosanitárnych vstupov;

·výstavba dvoch logistických uzlov určených na činnosti veľkoobchodníkov, spracovanie potravín primárnych výrobkovinkubátor družstiev vrátane inštalácie 1700 solárnych panelov, 15 nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá200 kW zásobníka energie. Dopĺňa ho výstavba kritickej infraštruktúry (aspoň päť častí infraštruktúry,ktorých jedna skladovacia hala, jedna mlyn, jedna jednotka na transformáciu ovocia/zeleninyjedna skladovacia hala BtoBtrhové miesto), ktorá prispejezavedeniu udržateľného agropotravinového reťazcacelom Valónskom regióne.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolosúladetechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedenézadávacích podmienkach pre nadchádzajúce výzvy na predkladanie projektov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného využívania; II) činnosti súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňamimechanickými biologickými čistiarňami 14 ;iii) činnosti, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie.zadávacích podmienkach sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len tie činnosti, ktoré súsúladepríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia. Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

Investícia I-5.13: „Digitalizácia valónskeho odvetvia cestovného ruchu“ Valónskeho regiónu

Cieľom tejto investície je zvýšiť odolnosť odvetvia cestovného ruchu vo Valónskom regióne. Projekt sa zameriava na digitalizáciu odvetvia prostredníctvom vykonávania opatrení na zvýšenie online prítomnosti prevádzkovateľov cestovného ruchu (MSP, samostatne zárobkovo činné osoby a neziskové združenia) a ich nezávislosti od platforiem tretích strán. Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.

Reforma R-5.06: „Optimalizácia postupov: Rýchlejšie povoľovacie a odvolacie postupy Flámskeho regiónu

Cieľom tejto reformy je zjednodušiť postupy udeľovania environmentálnych povolení, a to aj zavedením podmienok týkajúcich sa možnosti odvolať sa proti rozhodnutiam. Pozostáva z preskúmania existujúceho nariadenia s cieľom skrátiť čas potrebný na spracovanie prípadu a poskytnúť väčšiu právnu istotu. Na konci preskúmania sa uverejní správa obsahujúca prehľad nových a preskúmaných opatrení. Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.

Reforma R-5.07: „Rozšírenie inovačnej základne“ Flámskeho regiónu

Cieľom tejto reformy je zabezpečiť, aby existujúce nástroje neobmedzovali prístup MSP k dotáciám na inovácie. Pozostáva z preskúmania existujúcich nástrojov zameraných na stimuláciu inovácie, ktorá je ľahšie prístupná a prispôsobená potrebám MSP. Na konci preskúmania sa uverejní správa obsahujúca prehľad nových a preskúmaných opatrení. Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.

Investícia I-5.18: „SMELD: Najmodernejší MEtal MElting Limiting waste during D &D (Obmedzenie odpadu v trhovom hospodárstve počas D &D) federálneho štátu

Cieľom tejto investície je prispieť k maximalizácii recyklácie kovov pochádzajúcich z budúcich činností vyraďovania jadrových zariadení z prevádzky. Pozostáva zo základného výskumu a vývoja na zlepšenie znalostí o procese tavenia kovov a po ňom nasleduje priemyselný výskum a vývoj s cieľom v plnej miere preskúmať praktické aplikácie. Cieľom investície je aj rozšíriť kapacitu na spracovanie kovov recyklovaných z činností vyraďovania jadrových zariadení z prevádzky. V tejto súvislosti investícia pozostáva zo zriadenia taviacej pece použiteľnej v nerádioaktívnom režime. Po tejto investícii majú nasledovať následné kroky vedúce k prevádzke taviacej pece s rádioaktívnym materiálom, ktorá sa má uskutočniť až v roku 2027. Realizácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.

O.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

179

Nukleárna medicína (I-5.08)

M

Vybudované a uvedené do prevádzky rádioizotopové zariadenie (FANC a FAGG)

Vybudované a funkčné zariadenie.

OTÁZKA Č. 2

2026

Rádioizotopové zariadenie 177Lu bolo vybudované a je funkčné po získaní všetkých potrebných licencií od Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC) a Spolkovej agentúry pre lieky a zdravotnícke výrobky (FAGG) a v súlade so všetkými uplatniteľnými právnymi predpismi na spolkovej a flámskej úrovni v súvislosti so smernicou 2011/92.

180

Nukleárna medicína (I-5.08)

M

Dokončený technologický balík

Správa o uskutočniteľnosti opisujúca technologický balík, ktorý investori potrebujú na to, aby mohli pristúpiť k rozsiahlej produkcii 225Ac z 226Ra, ktorá bola uverejnená

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Bola uverejnená správa o uskutočniteľnosti, v ktorej sa opisuje technologický balík, ktorý investori potrebujú na to, aby mohli pristúpiť k rozsiahlej výrobe 225Ac z 226Ra.

Táto správa musí obsahovať tieto prvky:

1. Prevádzková inštalácia horúcej komory v SCK CEN na manipuláciu so zdrojmi 226Ra

2. konštrukcia konvertora elektron-to-gamma, ktorý sa má vybudovať na veľkokapacitnú výrobu

3. Konštrukcia modulu cieľa a ožarovania, ktorá sa má vybudovať na účely veľkovýroby

4) plne rozšírená metóda rádiochemickej separácie a proces recyklácie 226a – pripravený na rozsiahle vykonávanie

Koncepčný návrh výrobného zariadenia 225Ac

6) Plán udeľovania licencií budove na manipuláciu s rádioaktivitou (FANC) a udeľovania licencií na GMP (FAGG).

184

Výskum a vývoj: Minimalizácia odpadu počas demontáže (I-5.10)

M

Zadanie verejnej zákazky na výstavbu zariadenia na spracovanie materiálov

(Mat)

Písomné oznámenie o zadaní verejnej zákazky na výstavbu zariadenia na spracovanie materiálov (MaT)

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Oznámenie o zadaní zákazky spolkovým ministrom hospodárstva a práce na výstavbu zariadenia na spracovanie materiálov (MaT), ktoré je potrebné na vykonanie skúšok chladu a predvádzania technológií, ktoré sa majú vyvinúť na opätovné použitie, recykláciu a konečné zneškodňovanie nejadrového odpadu z činností vyraďovania jadrových zariadení z prevádzky; je potrebné získať stavebné povolenia a licenciu od Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC). Budovy musia byť v súlade so všetkými uplatniteľnými právnymi predpismi na spolkovej a flámskej úrovni v súvislosti so smernicou 2011/92.

185

Výskum a vývoj: Minimalizácia odpadu počas demontáže (I-5.10)

M

Vybudované a uvedené do prevádzky zariadenie na spracovanie materiálov (MaT); dokončená administratívna štúdia

Zariadenie na spracovanie materiálov (MaT) v prevádzke

OTÁZKA Č. 2

2026

Zariadenie na spracovanie materiálov (MaT), ktoré je potrebné na vykonávanie skúšok chladu a predvádzania technológií, ktoré sa majú vyvinúť, na opätovné použitie, recykláciu a konečné zneškodňovanie nejadrového odpadu z činností vyraďovania jadrových elektrární z prevádzky, sa po dokončení procesu výberu potrebnej infraštruktúry a vybavenia vybuduje, vybaví a uvedie do prevádzky. V rámci projektu sa dokončí prípadová štúdia (od kolísky po hrob) z prevádzky konkrétnej zložky (napríklad parného generátora) belgických jadrových elektrární.

186

Posilniť výskum a vývoj (I-5.11)

M

Zadávanie verejných zákaziek na projekty v oblasti výskumu a vývoja a infraštruktúry

Oznámenie projektov, na ktoré boli udelené granty

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Oznámenie VLAIO a „Departement Economie, Wetenschap en Innovatie“ (EWI) o udelení 200 projektov úspešným uchádzačom v nadväznosti na výzvu na predkladanie návrhov s referenčnými podmienkami vrátane kritérií oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, že vybrané projekty budú v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia. 20 000 000 EUR sa pridelí na projekt „PREVAIL“ V prípade projektov udelených prostredníctvom grantových schém, ktoré nefungujú na základe výziev na predkladanie projektov, sa dodržiavanie technických usmernení „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) presadzuje aj prostredníctvom kritéria oprávnenosti založeného na rovnakom zozname vylúčených subjektov a požiadavke súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

187

Posilniť výskum a vývoj (I-5.11)

M

Financované projekty v oblasti výskumu, vývoja a inovácií a infraštruktúry

Platby na projekty, ktorým bolo udelené povolenie

OTÁZKA Č. 2

2026

Na projekt „PREVAIL“ sa vyplatí najmenej 20 000 000 EUR.

Žiadne sumy poskytnuté v rámci iných programov alebo nástrojov Únie sa do tejto sumy nezapočítavajú.

Najmenej 200 500 000 EUR sa vyplatí na projekty s cieľom podporiť výzvu na predkladanie návrhov a výber prostredníctvom grantových schém.

.

188

Premiestnenie potravín a rozvoj logistických platforiem (I-5.12)

M

Zadanie verejných zákaziek na práce 2 medzimestskými spoločnosťami (SPI, IGRETEC) na výstavbu infraštruktúry pre potravinársky sektor

Písomné oznámenie o zadaní verejných zákaziek na práce na výstavbu infraštruktúry pre potravinársky sektor

OTÁZKA Č. 1

2024

Zadávanie verejných zákaziek na práce na výstavbu dvoch logistických centier dvoma medziobcami (SPI, IGRETEC) so špecifikáciami vrátane kritérií oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

189

Premiestnenie potravín a rozvoj logistických platforiem (I-5.12)

T

Podpora 30 projektov premiestnenia potravín, 4 vznikajúcich odvetví a 5 častí infraštruktúry

 

Projekty

0

39

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Udelenie dotácií 30 malým infraštruktúram, 4 väčšie projekty štruktúrovania (jeden pre každý sektor: ovocie, zelenina, obilniny, rastlinné bielkoviny) a najmenej 5 kusov infraštruktúry.

190

Premiestnenie potravín a rozvoj logistických platforiem (I-5.12)

T

Dokončenie výstavby dvoch logistických centier

Uzly

0

2

OTÁZKA Č. 2

2025

Výstavba a vybavenie dvoch logistických centier určených na činnosti veľkoobchodníkov, spracovanie potravín primárnych výrobkov a inkubátor družstiev s celkovou plochou 5 500 m² dokončenými. Vybavenie týchto dvoch logistických uzlov zahŕňa inštaláciu 1700 solárnych panelov, 15 nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá a 200 kW zásobníka energie.

191

Premiestnenie potravín a rozvoj logistických platforiem (I-5.12)

T

Dokončuje sa výstavba najmenej 5 častí infraštruktúry, 30 malých infraštruktúr a 4 väčších štrukturálnych projektov.

Infraštruktúra

0

39

OTÁZKA Č. 2

2026

Výstavba najmenej 5 kusov infraštruktúry (z ktorých sa dokončí skladovacia hala, mlyna, jednotka na transformáciu ovocia/zeleniny a skladovacia hala BtoB a trh), 30 malých infraštruktúr a 4 väčšie štrukturálne projekty a realizuje sa rozpočet vo výške 40 500 000 EUR.

192

Digitalizácia valónskeho odvetvia cestovného ruchu (I-5.13)

T

Počet aktívnych používateľov „dotil regional de commercialisation“

Aktívni užívatelia

0

685

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

685 prevádzkovateľov cestovného ruchu je aktívnymi používateľmi „outil régional de commercialisation“. Aktívny používateľ je vymedzený ako používateľ alebo prevádzkovateľ cestovného ruchu, ktorý používa „Outil regional de commercialisation“ (ORC) priamo ako online rezervačný nástroj alebo nástroj registra hotovosti, alebo ktorého online rezervačný nástroj je priamo spojený s ORC.

193

Reforma – zrýchlené povoľovacie a odvolacie konania (R-5.06)

M

Reforma environmentálneho povolenia a odvolacieho konania

Uverejnenie správy a vládnych rozhodnutí.

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Uverejnenie správy, ktorú schválil minister spravodlivosti a presadzovania práva, životného prostredia, energetiky a cestovného ruchu kabinetu van Flemish a ktorá obsahuje prehľad nových a revidovaných opatrení na zjednodušenie administratívnych postupov týkajúcich sa postupov udeľovania environmentálnych povolení a rozhodnutí vlády.

194

Reforma – rozšírenie inovačnej základne (R-5.07)

M

Reforma nariadenia na podporu inovácií

Uverejnenie správy a súvisiacich vládnych rozhodnutí

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Uverejnenie správy schválenej flámskym ministrom hospodárstva, inovácií, práce, sociálneho hospodárstva a poľnohospodárstva, ktorá obsahuje prehľad nových a revidovaných opatrení na zlepšenie prístupu MSP k opatreniam na podporu inovácií a súvisiacich vládnych rozhodnutí.

247

Nukleárna medicína – teoretický prístup (I-5.08a)

M

Dokončený vývoj výskumu a vývoja

Dokončujú sa dva projekty v oblasti výskumu a vývoja

OTÁZKA Č. 2

2026

V prípade čiastkového projektu „Inovačná cieľová technológia pre výrobu izotopov cyklotrónov“ sa ukončila činnosť v oblasti výskumu a vývoja. Nový dizajn je pripravený a umožňuje vytvoriť prototypové ciele a dať ich ožarovať na validáciu procesu v novom projekte.

V prípade čiastkového projektu „Optimalizácia výrobného procesu na báze LEU“ je činnosť v oblasti výskumu a vývoja ukončená. Možnosti zlepšenia boli vyhodnotené a/alebo testované a uvedú sa najrelevantnejšie možnosti zlepšenia.

Činnosti v oblasti výskumu a vývoja pre tieto dva čiastkové projekty sú ukončené a realizuje sa suma 5 967 000 EUR.

248

SMELD – Fed (I-5.18)

M

Prípravná štúdia o požiadavkách na zriadenie taviacej pece

Uverejnenie prípravnej štúdie

OTÁZKA Č. 2

2024

Prípravná štúdia o požiadavkách na zriadenie taviacej pece sa uzatvára a uverejňuje sa správa.

249

SMELD-Fed (I-5.18)

M

Zriaďuje sa priemyselná taviaca pec

Priemyselná taviaca pec v nerádioaktívnom režime

OTÁZKA Č. 2

2026

Priemyselná taviaca pec je zriadená a plne funkčná v nerádioaktívnom režime.

P. KOMPONENT 5.3: Obehové hospodárstvo

Opatrenia v rámci tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti majú vo všeobecnosti za cieľ prispieť k rozvoju obehového a nízkouhlíkového hospodárstva. Ich cieľom je najmä rozvíjať recykláciu, opätovné použitie a priemyselnú symbiózu. Okrem podpory určitých postupov je cieľom podporovať inovácie v oblasti spracovania odpadu a zdrojov a rozvíjať odbornú prípravu v určitých oblastiach obehového hospodárstva.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu 2019.3, v ktorom sa Belgicko vyzýva, aby zameralo hospodársku politiku súvisiacu s investíciami okrem iného na nízkouhlíkovú a energetickú transformáciu a výskum a inovácie, ako aj odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2020.3, v ktorom sa Belgicko vyzýva, aby investície sústredilo na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na čistú a efektívnu výrobu, obehové hospodárstvo a výskum a inovácie.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

P.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma R-5.08: „Bruselská regionálna stratégia pre hospodársku transformáciu“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Cieľom tejto reformy je navrhnúť regionálnu stratégiu hospodárskej transformácie mobilizáciou všetkých nástrojov regionálnej hospodárskej politiky, dosiahnutím lepšej koordinácie a spolupráce medzi verejnými aktérmi, ako aj aktívnou účasťou súkromného sektora. Jeho operačné ciele majú vychádzať z výsledkov 10 pracovných skupín.

V regionálnej stratégii pre hospodársku transformáciu sa stanovia ciele na rok 2030 a akčný plán na päť rokov. Prijme sa rozhodnutím vlády regiónu Brusel – hlavné mesto do 31. marca 2022.

Reforma R-5.09: „Riadiaci obežník Flámska“ Flámskeho regiónu

Obehové Flámsko je ústrednou platformou vo Flámsku, ktorej cieľom je uľahčiť prechod na obehové hospodárstvo v spolupráci s priemyselnými partnermi, znalostnými inštitúciami, orgánmi verejnej správy, bankami a občianskou spoločnosťou. Touto reformou sa výrazne zlepší a rozšíri riadenie tejto platformy. V tomto rámci sa verejno-súkromné partnerstvá zameriavajú na kombináciu tematických pracovných programov, ako sú obehové stavebníctvo, chémia/plasty, iné výrobné reťazce vo výrobnom priemysle, biohospodárstvo a potravinový reťazec, a na viaceré strategické nástroje (financovanie, inovácie, obehové dodávky, výskum, informovanosť). Znenie plánu a pracovných programov sa očakáva do 31. decembra 2021.

Investícia I-5.14: „Recyklačné centrum“ flámskeho regiónu

Cieľom opatrenia týkajúceho sa recyklačného uzla vo Flámsku je realizovať aspoň šesť dôležitých investícií do nových recyklačných zariadení. Dôraz sa kladie na chýbajúce prepojenia vo viacerých hodnotových reťazcoch s cieľom umožniť miestnu obehovú výrobu, ako je recyklácia plienok, matracov a textílií. Investície sa požadujú aj v plastovom a chemickom odvetví.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolosúladetechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedenézadávacích podmienkach pre nadchádzajúce výzvy na predkladanie projektov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného využívania; II) činnosti súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 15 mechanickými biologickými čistiarňami 16 ;iii) činnosti, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie. rozhodnutiachudelení grantu sa stanoví, že pomoc sa poskytne pod podmienkou, že činnosť jesúladepríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia.

Opatrenie bolo zavedené v štvrtom štvrťroku 2020. Zadávanie zákaziek sa ukončí do 31. decembra 2022. Projekty sa dokončia do 30. júna 2026.

Investícia I-5.15: „Belgicko Builds Back Circular“ federálneho štátu

Cieľom tejto investície je urýchliť prechod na obehové hospodárstvo v Belgicku. Cieľ smernice je trojaký:

·Zabránenie fragmentácii trhu alebo politikypodpora integrovaného prístupu vytvorením obehovej koalícieosobitným zameraním na federálne právomocioblasti obehového hospodárstvaprepojením federálnych právomocímiestnymiregionálnymi právomocami, ako je navrhovanie na účely nedostatku, opätovné použitie, opravarecyklácia, chemická bezpečnosť, overovaniecertifikácia recyklovaného obsahu;

·Financovanie celkovo 10 obehových projektovpriemyslevýskumných centráchcieľom urýchliť transformáciurozšíriť ichpraxi so zameraním najmä na projektyoblasti nahrádzania nebezpečných chemikáliíprojektyoblasti ekodizajnu;

·Zvyšovanie informovanostiinformovanie MSP prostredníctvom cielených kampaní, webovej stránkyvytvorenia nástroja sebahodnotenia pre MSP.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolosúladetechnickými usmerneniamizásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedenéreferenčnom rámci nadchádzajúcej výzvy na predkladanie obehových projektov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného využívania; II) činnostírámci systému EÚ na obchodovanieemisiami, ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty 17 ; III) činnosti súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami 18 mechanickými biologickými čistiarňami 19 ;iv) činnosti, pri ktorých dlhodobé zneškodňovanie odpadu môže poškodiť životné prostredie.zadávacích podmienkach sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len tie činnosti, ktoré súsúladepríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia. Obehová koalícia sa vytvorí do 31. decembra 2021projekty sa dokončia do 30. júna 2026.

Investícia I-5.16: „Zavedenie obehového hospodárstva“ vo Valónskom regióne

S cieľom zaviesť valónske obehové hospodárstvo sa investície realizujú prostredníctvom výzvy na predkladanie návrhov na výskum a vývoj prostredníctvom vytvárania inovačných partnerstiev v dvoch prioritných hodnotových reťazcoch, konkrétne v kovoch a stavebných materiáloch. Projekty sa zameriavajú na obehovosť (opätovné použitie, rozširovanie a recykláciu) kovov, batérií a nerastov.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolosúladetechnickými usmerneniami „nespôsobiť žiadne významné škody“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedenézadávacích podmienkach pre nadchádzajúce výzvy na predkladanie projektov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiacefosílnymi palivami vrátane následného využívania; II) činnostírámci systému EÚ na obchodovanieemisiami, ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty 20 ;iii) činnosti, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie.zadávacích podmienkach sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len tie činnosti, ktoré súsúladepríslušnými právnymi predpismi EÚvnútroštátnymi právnymi predpismioblasti životného prostredia. Opatrenie sa začaloprvom štvrťroku 2021dokončí sa do 30. júna 2026.

P.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

195

Bruselská regionálna stratégia pre hospodársku transformáciu (R-5.08)

M

Prijatie regionálnej stratégie pre hospodársku transformáciu

Rozhodnutie vlády regiónu Brusel – hlavné mesto, v ktorom sa uvádza prijatie stratégie

OTÁZKA Č. 1

2022

Stratégia regiónu Brusel pre hospodársku transformáciu, ktorú prijala vláda regiónu Brusel – hlavné mesto (Décisiondu Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale), v ktorej sa vymedzujú ciele do roku 2030 na základe koordinácie medzi verejnými aktérmi a aktívnej účasti súkromného sektora vrátane päťročného akčného plánu zahŕňajúceho prioritné oblasti činnosti, zavedenia uceleného balíka verejných stimulov pre inovácie, ktoré sú priaznivé pre podnikanie v záujme ekologickej transformácie.

196

Obežník o správe a riadení Flámska (R-5.09)

M

Zriadenie riadiacej skupiny pre Flámsko v obehovom hospodárstve

Vymenovaná riadiaca skupina pre riadenie Flámska v obehovom hospodárstve a prijatý plán a pracovné programy

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Vymenovaná riadiaca skupina pre riadenie Flámska pre obehové hospodárstvo a prijatý plán a pracovné programy na usmerňovanie projektov obehového hospodárstva a rozvoj strategických nástrojov

197

Recyklačné centrum (I-5.14)

T

Zadanie šiestich verejných zákaziek na recyklačné zariadenia

Zariadenia

0

6

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Na podporu bolo vybraných šesť investičných projektov pre recyklačné zariadenia. Porota posúdi projekty, konečný výber potvrdí flámsky minister životného prostredia.

Zadanie zákaziek projektom vybraným v rámci súťažnej výzvy na predkladanie návrhov s referenčnými podmienkami vrátane kritérií oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, že vybrané projekty budú v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov. V rozhodnutiach o udelení grantu sa stanoví, že pomoc sa poskytne pod podmienkou, že činnosť je v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

198

Recyklačné centrum (I-5.14)

T

Dokončenie prác v šiestich recyklačných zariadeniach

Zariadenia

0

6

OTÁZKA Č. 2

2026

Vybudovanie, prispôsobenie alebo rozšírenie šiestich recyklačných zariadení na zlepšenie recyklačných procesov.

199

Belgicko Builds Back Circular (I-5.15)

M

Zadávanie verejných zákaziek na obehové projekty

Oznámenie o zadaní verejných zákaziek úspešným uchádzačom

OTÁZKA Č. 1

2024

Operačný sekretariát uzavrel zmluvu a funguje na podporu spolupráce v oblasti opatrení v oblasti obehového hospodárstva a výberu úspešných uchádzačov na základe výzvy na predkladanie návrhov desiatich projektov v oblasti obehového hospodárstva. Kandidátmi sú súkromné spoločnosti, ktoré potrebujú financovanie na realizáciu výskumného alebo operačného projektu v oblasti ekodizajnu alebo chemickej náhrady. Kandidát sa považuje za úspešného, ak je jeho investičný projekt oficiálne vybraný na financovanie koalíciou.

Oznámenie o zadaní verejných zákaziek projektom vybraným v rámci súťažnej výzvy na predkladanie návrhov s referenčnými podmienkami vrátane kritérií oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

200

Belgicko Builds Back Circular (I-5.15)

M

Dokončenie opatrení na zvyšovanie informovanosti a informačných akcií pre MSP a projektov v oblasti obehového hospodárstva

Správy o vplyve kampaní, správy o dokončení projektov obehového hospodárstva

OTÁZKA Č. 2

2026

Aspoň tri opatrenia na zvyšovanie informovanosti a informovanie MSP [ročné informačné kampane (viac ako tri roky), jedno webové sídlo a jeden nástroj sebahodnotenia] o dokončených aspektoch obehového hospodárstva a aspoň deväť dokončených projektov v oblasti obehového hospodárstva.

201

Zavádzanie obehového hospodárstva vo Valónsku (I-5.16)

M

Zadávanie verejných zákaziek na projekty na podporu obehového hospodárstva vo Valónsku

Oznámenie o zadaní verejných zákaziek úspešným uchádzačom

OTÁZKA Č. 2

2022

Výber úspešných kandidátov na základe výzvy na predkladanie návrhov projektov v oblasti recyklácie a opätovného použitia kovov, batérií a nerastných surovín. Výzva na predkladanie návrhov má referenčný rámec vrátane kritérií oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.

202

Zavádzanie obehového hospodárstva vo Valónsku (I-5.16)

T

Dokončenie projektov na podporu obehového hospodárstva vo Valónsku

Projekty

0

11

OTÁZKA Č. 2

2026

Najmenej 11 dokončených projektov v oblasti recyklácie a opätovného použitia kovov, batérií a nerastných surovín.

Q. KOMPONENT 6.1: Preskúmania výdavkov

Táto zložka belgického plánu obnovy a odolnosti pozostáva z opatrení zameraných na vykonávanie preskúmaní výdavkov na rôznych úrovniach verejnej správy. Celkovým cieľom je zlepšiť kvalitu a zloženie verejných výdavkov.

Komponent prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny 2019.1 o zlepšení zloženia a efektívnosti verejných výdavkov.

OTÁZKA Č. 1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma R-6: „Preskúmania výdavkov“

Cieľom reformy je zaviesť preskúmania výdavkov na rôznych úrovniach verejnej správy. Vykonávanie reforiem sa dokončí do 31. decembra 2024. Toto opatrenie zahŕňa týchto päť čiastkových opatrení:

·Reforma R-6.01 „Preskúmanie výdavkov“ federálneho štátu

·Reforma R-6.02 „Preskúmania výdavkov – flámska všeobecná revíziavýdavková norma“ Flámska

·Reforma valónskeho regiónu R-6.03 „Preskúmanie výdavkov – rozpočet založený na nulovej bilancii“

·Reforma R-6.04 „Preskúmanie výdavkov“ regiónu Brusel – hlavné mesto

·Reforma R-6.05 „Preskúmanie výdavkov“ Francúzskeho spoločenstva

Reforma R-6.01: „Preskúmanie výdavkov“ federálneho štátu

Cieľom reformného opatrenia je vykonávať preskúmania výdavkov štrukturálnym spôsobom na federálnej úrovni a v sektore sociálneho zabezpečenia. OECD v rámci programu Komisie na podporu štrukturálnych reforiem podporila prípravu preskúmaní výdavkov. V rokoch 2019 a 2020 poskytla technickú pomoc a odporúčania na účinné vykonávanie preskúmaní výdavkov v rámci rozpočtového postupu Belgicka. V súlade s odporúčaniami OECD sa federálna vláda rozhodla začať začiatkom roka 2021 pilotné cvičenia v troch hlavných oblastiach: daňové výdavky, primárne výdavky, sektor sociálneho zabezpečenia. Na tento účel boli zriadené pracovné skupiny, ktoré majú predložiť svoju správu so zreteľom na prípravu rozpočtu na rok 2022. V tom čase vláda vyberie nový súbor tém, ktoré sa majú predložiť v nasledujúcom roku. Po pilotnom postupe sa vykoná hodnotenie procesu (riadiaci výbor, mandát, zloženie pracovných skupín) s cieľom posúdiť, či sú plánovaná štruktúra a načasovanie optimálne alebo sa môžu zlepšiť. Po dokončení pilotných projektov vláda v roku 2022 rozhodne, ako sa preskúmania výdavkov stanú opakujúcim sa procesom a neoddeliteľnou súčasťou rozpočtového postupu.

Reforma R-6.02: „Preskúmania výdavkov – flámska všeobecná revízia a výdavková norma“ Flámska

Reformným opatrením sa plánuje prehodnotenie priorít výdavkov regionálnej vlády Flámska a ich obmedzenie tam, kde je to možné: na jednej strane prostredníctvom vypracovania výdavkovej normy a na druhej strane prostredníctvom tzv. „Vlaamse Brede Herovering (VBH)“, ktorého cieľom je štrukturálne ukotviť preskúmania výdavkov vo flámskom rozpočtovom procese v nadchádzajúcich rokoch. Vo výdavkovej norme, ktorá sa má prijať v roku 2022, sa vymedzí maximálny trend rastu verejných výdavkov, pričom sa zohľadní trend rastu príjmov a stanovené rozpočtové ciele. Účelom programu VBH je vykonať do polovice roka 2021 hodnotenie desiatich oblastí politiky, ktoré bude slúžiť ako základ na vymedzenie rozsahu preskúmania výdavkov. Cieľom opatrenia je podporiť preskúmania výdavkov v jedenástich oblastiach politiky od septembra 2021 do októbra 2025.

Reforma R-6.03: „Preskúmanie výdavkov – rozpočet založený na nulovej bilancii“ Valónskeho regiónu

Reformné opatrenie pozostáva zo zostavovania rozpočtu na nulovom základe a z preskúmaní výdavkov, ktoré sa vzťahujú na všetky výdavky a príjmy štruktúrované do siedmich oblastí politiky a pokrývajú všetky oddelenia valónskej správy, ako aj 170 jednotiek verejnej správy. Prístup založený na nulovom rozpočtovaní, ktorý si vyžaduje každoročné úplné odôvodnenie výdavkov, sa zameriava na prevádzkové a investičné výdavky, zatiaľ čo preskúmania výdavkov sa zameriavajú na intervenčné výdavky zahŕňajúce prevod verejných zdrojov na podniky, domácnosti a miestne orgány. Cvičenie sa uskutoční v sérii štyroch vĺn od októbra 2020 do júna 2022 s podporou externých konzultantov. Po ukončení tohto procesu valónska vláda rozhodne o tom, ako sa majú preskúmania výdavkov trvalo začleniť do rozpočtového procesu.

Reforma R-6.04: „Preskúmanie výdavkov“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Reformné opatrenie pozostáva z vykonávania a finalizácie dvoch pilotných preskúmaní výdavkov a z následného začlenenia preskúmaní výdavkov do rozpočtového procesu bruselského regiónu. S podporou programu na podporu štrukturálnych reforiem (SRSP) región Brusel inicioval dva pilotné projekty preskúmania výdavkov v oblasti mobility a sociálneho bývania. Ich hlavným cieľom je posilniť kapacity v rámci administratívy (najmä bruselská správa financií a rozpočtu a Bruselský inštitút pre štatistiku a analýzu) a vyvodiť ponaučenia, aby sa tento nástroj zakotvil štrukturálnym spôsobom. Aj vďaka SRSP využila bruselská vláda komplexnú analýzu nedostatkov svojho systému riadenia verejných financií vďaka posúdeniu verejných výdavkov a finančnej zodpovednosti (PEFA), ktoré sa má ukončiť v júli 2021. Na základe skúseností s vykonávaním pilotných preskúmaní a výsledkov analýzy PEFA rozhodne bruselská vláda o tom, ako štrukturálne začleniť preskúmania výdavkov do rozpočtového procesu.

Reforma R-6.05: „Preskúmanie výdavkov“ Francúzskeho spoločenstva

Reformné opatrenie pozostáva z vykonávania pilotných preskúmaní výdavkov a následného začlenenia preskúmania výdavkov do rozpočtového procesu frankofónneho spoločenstva. Na vypracovanie rozpočtu na rok 2022 bola vybraná prvá vlna pilotných preskúmaní. Druhá vlna nasleduje a ukončí sa do polovice roka 2022. V rámci Nástroja technickej podpory EÚ vláda frankofónneho spoločenstva využíva technickú podporu na začlenenie preskúmaní výdavkov do svojho rozpočtového cyklu, čo vláde umožní v druhom štvrťroku 2023 rozhodnúť o tom, ako začleniť preskúmania výdavkov do rozpočtového cyklu.

OTÁZKA Č. 2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a vykonávania nenávratnej finančnej podpory1

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

Míľnik/cieľ

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

205

Preskúmania výdavkov (R-6)

M

Pilotné preskúmanie výdavkov alebo začlenenie do rozpočtového procesu (1)

Dokončené pilotné projekty a súvisiace správy

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2021

Pre orgány spolkovej krajiny, Valónskeho regiónu a regiónu Brusel – hlavné mesto: Pilotné dokončenie preskúmania výdavkov a vypracovanie správy. Pre orgány Flámskeho regiónu: Začlenenie preskúmania výdavkov do rozpočtového procesu (1): Rozhodnutia vlády, v ktorých sa vymedzuje, ako sa preskúmania výdavkov (alebo podobný prístup) začleňujú do rozpočtového procesu. V rozhodnutiach sa vymedzuje stratégia preskúmania výdavkov a harmonogram budúcich preskúmaní, prípadne vrátane kvantifikovaných cieľov. V súlade s usmerneniami Euroskupiny zabezpečiť okrem iných prvkov jasný rozsah a koncepciu preskúmaní, ako aj transparentné monitorovanie, podávanie správ a hodnotenie.

206

Preskúmania výdavkov (R-6)

M

Začlenenie preskúmania výdavkov do rozpočtového procesu (1) alebo pilotné dokončenie

Rozhodnutie vlády

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Pre orgány spolkovej krajiny, Valónskeho regiónu a regiónu Brusel – hlavné mesto: Začlenenie preskúmania výdavkov do rozpočtového procesu (1): Rozhodnutia vlády, v ktorých sa vymedzuje, ako sa preskúmania výdavkov (alebo podobný prístup) začleňujú do rozpočtového procesu. V rozhodnutiach sa vymedzuje stratégia preskúmania výdavkov a harmonogram budúcich preskúmaní, prípadne vrátane kvantifikovaných cieľov. V súlade s usmerneniami Euroskupiny zabezpečiť okrem iných prvkov jasný rozsah a koncepciu preskúmaní, ako aj transparentné monitorovanie, podávanie správ a hodnotenie. Pre francúzske orgány Spoločenstva: Dokončenie pilotného preskúmania výdavkov a úprava správ.

207

Preskúmania výdavkov (R-6)

M

Začlenenie preskúmania výdavkov do rozpočtového procesu (1) alebo (2)

Rozhodnutie vlády

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Pre francúzske orgány Spoločenstva: Začlenenie preskúmania výdavkov do rozpočtového procesu (1): Rozhodnutia vlády, v ktorých sa vymedzuje, ako sa preskúmania výdavkov (alebo podobný prístup) začleňujú do rozpočtového procesu. V rozhodnutiach sa vymedzuje stratégia preskúmania výdavkov a harmonogram budúcich preskúmaní, prípadne vrátane kvantifikovaných cieľov. V súlade s usmerneniami Euroskupiny zabezpečiť okrem iných prvkov jasný rozsah a koncepciu preskúmaní, ako aj transparentné monitorovanie, podávanie správ a hodnotenie. Pre federálne orgány, flámsky región, Valónsky región, región Brusel – hlavné mesto a francúzske orgány Spoločenstva: Začlenenie preskúmania výdavkov do rozpočtového procesu (2): Systematické začleňovanie výsledku preskúmaní výdavkov do ročného a viacročného rozpočtového plánovania od prípravy zákona o rozpočte na rok 2024. To zahŕňa okrem iného kvantifikáciu ex post výsledkov vrátane úspor súvisiacich s programom preskúmania výdavkov.

208

Preskúmania výdavkov (R-6)

M

Analýza ex post preskúmania výdavkov

Hodnotiaca správa

 

 

 

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

Pre federálne orgány, flámsky región, Valónsky región, región Brusel – hlavné mesto a francúzske orgány Spoločenstva: Analýza ex post preskúmania výdavkov: Uverejnenie hodnotiacej správy o preskúmaniach výdavkov.

Kapitola REPowerEU

R. KOMPONENT 7.1: Renovácia budov

Kapitola REPowerEU sa zaoberá výzvou znížiť závislosť od fosílnych palív a zvýšiť energetickú efektívnosť. Cieľom tejto zložky kapitoly REPowerEU belgického plánu obnovy a odolnosti je obnoviť existujúci fond budov a zvýšiť jeho energetickú efektívnosť a efektívnosť využívania zdrojov. Komponent je zameraný na obnovu súkromných a verejných budov vrátane sociálnej infraštruktúry a obytných domov a všeobecnejšie budov s nižšou energetickou hospodárnosťou. Tento komponent preto prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov a podpore rastu v oblasti udržateľnej výstavby, ako aj sociálnej odolnosti prostredníctvom znižovania účtov za energiu.

Komponent prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny 2022.4 a 2023.4, v ktorých sa Belgicko vyzýva, aby znížilo celkovú závislosť od fosílnych palív zintenzívnením zlepšovania energetickej efektívnosti a znížením využívania fosílnych palív v budovách.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

R.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma R-7.01: „Revízia kódexu o ovzduší, klíme a energetike“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Táto reforma pozostáva zo zmeny Bruselského kódexu o ovzduší, klíme a energetike (COBRACE), ktorou sa zavádzajú nové povinnosti týkajúce sa obnovy budov a nových budov. Osvedčenie o energetickej hospodárnosti budov (EPB) sa vyžaduje pre všetky bytové a nebytové jednotky energetickej hospodárnosti budov. V prípade fondu bytových budov sa každá jednotka energetickej hospodárnosti musí podrobiť renovačným prácam s cieľom splniť tieto požiadavky na spotrebu primárnej energie: Jednotky energetickej hospodárnosti fondu bytových budov musia zodpovedať aspoň úrovni spotreby primárnej energie nižšej ako 275 kWh/m²/rok (limit triedy E) do 10 rokov alebo najneskôr do roku 2033 a nižšej ako 150 kWh/m²/rok (limit triedy C), pokiaľ ide o požiadavky, ktoré sa majú splniť do 20 rokov.

Od 1. januára 2025 majú všetky nové budovy len vykurovacie systémy, v prípade ktorých zdroje tepla spĺňajú požiadavky na ekodizajn stanovené v smernici 2009/125/ES a vyrábajú teplo len z elektriny a/alebo energie z obnoviteľných zdrojov a/alebo sú pripojené k účinnému systému diaľkového vykurovania. Po druhé, od roku 2027 každá nová výstavba, ktorú vlastní, využíva alebo plánuje využívať orgán verejnej moci, musí spĺňať cieľ nulových emisií a musí byť vybavená zariadením na výrobu energie zo slnečnej energie. Po tretie, od roku 2030 sa cieľ nulových emisií musí dosiahnuť každou novou výstavbou.

Prechodné obdobie na vykonávanie reformy sa začne 30. júna 2024 nadobudnutím účinnosti požiadaviek na ekodizajn vykurovacích systémov od 1. januára 2025.

Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2024.

Investícia I-7.01: „Zlepšená schéma dotácií na energiu“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Týmto opatrením sa financujú granty v rámci programu dotácií na obnovu budov na účely energetickej efektívnosti pre domácnosti s nízkymi príjmami. Investícia sa dokončí do 31. decembra 2024.

Investícia I-7.02: „Rozšírené opatrenie: Zlepšený systém dotácií na energiu Flámskeho regiónu

Touto investíciou sa rozširuje reforma R-1.01, čiastková investícia i) „Zlepšená schéma dotácií na energiu“ flámskeho regiónu v rámci komponentu 1.1: Renovácia. Z rozšírenej časti tohto opatrenia sa financuje zvýšenie dotácie na konečného prijímateľa na energeticky účinné renovácie súkromného bývania. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.03: „Granty na energiu pre súkromné bývanie“ nemecky hovoriaceho spoločenstva

Toto opatrenie predstavovalo investičnú zložku R-1.03 „Zlepšená schéma dotácií na energiu“ nemecky hovoriaceho spoločenstva v rámci komponentu 1.1: Renovácia. Opatrenie spočíva v poskytovaní energetických prémií za obnovu súkromného bývania, ktorá prispieva k zníženiu spotreby energie. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2024.

Investícia I-7.04: „Obnova sociálneho bývania“ Valónskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z vybavenia jednotiek sociálneho bývania solárnymi panelmi a tepelnými čerpadlami. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.05: „Energeticko-klimatické opatrenia vo verejných budovách“ spolkovej krajiny

Táto investícia pozostáva z vybavenia federálnych verejných budov nabíjacími stanicami, solárnymi panelmi a LED svetlami. Cieľ investície, pokiaľ ide o nabíjaciu infraštruktúru, musí byť v súlade so smernicou (EÚ) 2023/2413, ktorou sa mení smernica (EÚ) 2018/2001 o energii z obnoviteľných zdrojov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.

Investícia I-7: „Úspora energie vo verejných budovách“ Flámskeho regiónu

Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026. Investícia pozostáva z týchto čiastkových opatrení/akcií:

·Investícia I-7.06: „Obnova verejných budov“ Flámskeho regiónu

·Investícia I-7.07: „Energetické opatrenia pre verejné školy“ Flámskeho regiónu

·Investícia I-7.08: „Energetické opatrenia pre budovy starostlivosti“ flámskeho regiónu

·Investícia I-7.09: „Energetické opatrenia pre budovu VRT“ Flámskeho regiónu

Investícia I-7.06: „Obnova verejných budov“ Flámskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z energeticky efektívnej obnovy štyroch verejných budov: 1. Martelaarspleín 7, Martelaarsplein 19 a Kreupelenstraat 2, Brussel, (2) Winston Churchillkaai 2, Oostende, (3) Justitiehuis, Ieper, (4) Koolstraat 35, Brussel. Opatrením sa zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.07: „Energetické opatrenia pre verejné školy“ Flámskeho regiónu

Táto investícia pozostáva zo zavádzania solárnych panelov vo verejných školách na základe prípravnej štúdie. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.08: „Energetické opatrenia pre budovy starostlivosti“ flámskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z 1. vykonávania energetických auditov a 2. dokončenia energetických opatrení v budovách určených na starostlivosť. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.09: „Energetické opatrenia pre budovu VRT“ Flámskeho regiónu

Táto investícia pozostáva zo zavedenia tepelných čerpadiel a solárnych panelov, ako aj LED svetiel, strešnej izolácie a inteligentného monitorovania energie v novej budove VRT (Vlaamse Radio en Televisie). Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.10: „Energetické opatrenia pre budovy AWV“ Flámskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z dokončenia štyroch projektov inštalácie budov AWV (AWV –Agentschap Wegen en Verkeer): izolácia, tepelné čerpadlá, solárne panely a LED svetlá. Opatrením sa zníži v priemere aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.

R.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie

M/T

Názov

Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele)

Harmonogram dokončenia

Opis míľnika/cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

211

Revízia kódexu pre ovzdušie, klímu a energetiku – RBC (R-7.01)

M

Nové povinnosti týkajúce sa obnovy budov

Ustanovenie v právnom akte, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti nariadenia, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie

OTÁZKA Č. 2

2024

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky, ktorou sa mení Bruselský zákonník o ovzduší, klíme a energetike. Tieto nové povinnosti zahŕňajú, že i) osvedčenie o energetickej hospodárnosti budov sa vyžaduje pre všetky bytové a nebytové jednotky energetickej hospodárnosti budov, ii) jednotky energetickej hospodárnosti bytového fondu musia zodpovedať aspoň úrovni spotreby primárnej energie nižšej ako 275 kWh/m²/rok (limit triedy E) do 10 rokov alebo najneskôr do roku 2033 a iii) menej ako 150 kWh/m²/rok (limit triedy C) v prípade požiadaviek, ktoré sa majú splniť do 20 rokov. Od 1. januára 2025 iv) všetky nové budovy majú len vykurovacie systémy, ktorých zariadenia na výrobu tepla spĺňajú požiadavky na ekodizajn stanovené v smernici 2009/125/ES a vyrábajú teplo len z elektriny a/alebo energie z obnoviteľných zdrojov a/alebo sú pripojené k účinnému systému diaľkového vykurovania.

212

Zlepšený systém dotácií na energiu – RBC (I-7.01)

T

Granty na energetiku pre domácnosti s nízkymi príjmami

Počet

0

3 498

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

3498 bytových obydlí obnovených s podporou energetických grantov, ktorými sa dosahuje zníženie dopytu po primárnej energii v prospech domácností s nízkymi príjmami.

213

Zlepšený systém dotácií na energiu Flámskeho regiónu (I-7.02)

M

Zvýšená schéma dotácií na energiu Flámskeho regiónu

Nadobudnutie účinnosti zmeny vyhlášky týkajúcej sa schémy dotácií na energiu flámskej vlády

OTÁZKA Č. 1

2022

Nadobudnutie účinnosti zmeny vyhlášky týkajúcej sa schémy dotácií na energiu v súvislosti s podreformou R-1.01 i). Vymedzí sa v ňom zvýšenie podpory pre dve cieľové skupiny s najnižším príjmom, ako aj zvýšenie grantov na izoláciu strechy a grantov na tepelné čerpadlá.

214

Granty v oblasti energetiky – Nemecky hovoriace spoločenstvo (I-7.03)

T

Renovácia súkromného bývania

Počet

0

774

OTÁZKA Č. 2

2024

S podporou grantov na energiu bolo zrenovovaných 774 súkromných bytových jednotiek.

215

Renovácia sociálneho bývania – WAL (I-7.04)

T

Solárne panely a tepelné čerpadlá v sociálnom bývaní

Počet

0

3 600

OTÁZKA Č. 2

2026

3600 sociálnych bytových jednotiek bolo vybavených solárnymi panelmi vrátane 285 jednotiek sociálneho bývania vybavených solárnymi panelmi a tepelnými čerpadlami.

216

Opatrenia v oblasti energetiky a klímy vo verejných budovách – federálny štát (I-7.05)

T

Dokončené opatrenia v oblasti energetiky

Počet

0

3 622

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Dokončilo sa 50 vybraných projektov inštalácie LED svetiel, solárnych panelov a nabíjacích staníc vo federálnych budovách vrátane LED svietidiel s výkonom najmenej 224 kW, solárnych panelov s výkonom 3 300 kW a 98 nabíjacích staníc. Cieľ nabíjacej infraštruktúry musí byť v súlade so smernicou (EÚ) 2023/2413, ktorou sa mení smernica (EÚ) 2018/2001 o energii z obnoviteľných zdrojov.

217

Opatrenia v oblasti energetiky pre budovy vozidiel s ťažkým pohonom pre motorové vozidlá (I-7.10)

T

Dokončené projekty opatrení v oblasti energetiky

Počet

0

4

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Štyri projekty inštalácie v budovách AWV: dokončili sa tepelné čerpadlá, izolácia, solárne panely a LED svetlá, čím sa v priemere znížila spotreba primárnej energie aspoň o 30 %, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov.

218

Úspora energie vo verejných budovách – VLA (I-7)

T

Energeticky efektívna obnova verejných budov

Počet

0

555

OTÁZKA Č. 2

2026

Zrenovovali sa štyri verejné budovy: 1. Martelaarspleín 7, Martelaarsplein 19 a Kreupelenstraat 2, Brussel, 2) Winston Churchillkaai 2, Oostende, 3) Justitiehuis, Ieper, 4) Koolstraat 35, Brussel (I-7.06), čím sa v priemere zníži aspoň 30 % spotreby primárnej energie, ako sa vymedzuje v odporúčaní Komisie (EÚ) 2019/786 o obnove budov. Zníženie spotreby primárnej energie v priemere aspoň o 30 % sa preukáže prostredníctvom osvedčení o energetickej hospodárnosti ex ante a ex post pre každú z týchto budov. V súlade s prílohou I k smernici o energetickej hospodárnosti budov (smernica 2010/31/EÚ) môžu byť energetické certifikáty ex ante a ex post založené na vypočítanej spotrebe energie v súlade s príslušnou (vnútroštátnou) metodikou energetickej hospodárnosti.

Najmenej 100 budov verejných škôl bolo vybavených najmenej 100000 kumulatívnymi m² solárnych panelov (I-7.07).

Najmenej 400 ošetrovateľských budov bolo predmetom energetického auditu. Najmenej 50 opatrovateľských budov dokončilo energetické opatrenia, na ktoré bol poskytnutý grant (I-7.08).

Budova VRT bola vybavená tepelnými čerpadlami a solárnymi panelmi, ako aj LED svetlami, izoláciou strechy a inteligentným monitorovaním energie (I-7.09).

S. KOMPONENT 7.2: Nové vznikajúce energetické technológie

Cieľom tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti je poskytnúť silný impulz technologickému vývoju s cieľom podporiť energetickú transformáciu a znížiť emisie CO2 s dôrazom na systémovú integráciu a dekarbonizáciu priemyslu.

Komponent prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny 2022.4 a 2023.4, pričom Belgicko vyzýva, aby znížilo celkovú závislosť od fosílnych palív, okreminého ďalšou stimuláciou dekarbonizácie priemyslu, a aby zintenzívnilo politické úsilie zamerané na získavanie zručností a kompetencií pre zelenú transformáciu.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

S.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-7.11: „Výskumná platforma pre energetickú transformáciu“ Francúzskeho spoločenstva

Toto opatrenie pozostáva z investícií do série výskumných a vývojových zariadení a vybavenia v prospech frankofónnych univerzít. Technológie, na ktoré sa zameriava toto opatrenie, sa týkajú jednej alebo viacerých z týchto oblastí: výroba energie z obnoviteľných zdrojov a nízkouhlíkovej energie; výroba, premena a uskladňovanie energie; Zachytávanie a zhodnocovanie CO2; racionálne využívanie energie v budovách a pri mobilite; prevádzka elektrizačnej sústavy. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.

Investícia I-7.12: „Infraštruktúra dovozu energie“ federálneho štátu

Toto opatrenie pozostáva z podpory demonštračných projektov alebo projektov v oblasti výskumu a vývoja s cieľom optimalizovať infraštruktúru na dovoz vodíka alebo elektriny. Zorganizujú sa dve výzvy na predkladanie projektov: I) výzva na predkladanie projektov na podporu výskumu, vývoja a demonštračných činností technológií a infraštruktúr, ktoré môžu prispieť k dovozu vodíka do Belgicka, a ii) výzva na predkladanie projektov na podporu výskumu, vývoja a demonštračných činností technológií a infraštruktúr na dovoz elektrickej energie alebo vodíka do Belgicka prostredníctvom udeľovania grantov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.13: „Výzva na dekarbonizáciu priemyslu“ Valónskeho regiónu

Toto opatrenie spočíva v poskytovaní finančných stimulov na investície do energetiky vo valónskom priemysle a na rozvoj nových priemyselných odvetví v oblasti ekologických technológií. Tieto investície sa vzťahujú na projekty v oblasti energetickej efektívnosti, ako je riadenie priemyselného tepla, zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého (CCS), kde zachytený CO2 pochádza z nevyhnutných emisií z procesov, prechodu na iné palivo, výroby energie z obnoviteľných zdrojov alebo zriadenia nových priemyselných prvkov hodnotového reťazca technológií spojených so zelenou transformáciou, ako je hodnotový reťazec batérií (vo výrobe alebo riadení kritických materiálov) a hodnotový reťazec vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo bezfosílneho vodíka.

S cieľom zabezpečiť, aby opatrenie bolo v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“ v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ako sa stanovuje v technickom usmernení týkajúcom sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), sa z kritérií oprávnenosti v nadchádzajúcej výzve vylúčia činnosti v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. Ak sa činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie, ale stále nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Okrem toho sa opatrením môžu v lokalitách zaregistrovaných ako zariadenia ETS podporiť aj intervencie, ktoré nemajú vplyv na emisie zariadenia ETS, a teda ide o opatrenia, ktoré nie sú v rámci hraníc zariadenia ETS (pozri usmernenie k výkladu týchto hraníc). Referenčné hodnoty stanovené na bezodplatné prideľovanie kvót na činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, sú stanovené vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.14: „Výzva na prijatie opatrení v oblasti klímy v poľnohospodárstve“ flámskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z podpory techník na úsporu energie (ako je izolácia, uskladňovanie tepla, rekuperácia tepla, monitorovanie frekvencie čerpadiel a ventilátorov, predchladenie), zeleného tepla a energie z obnoviteľných zdrojov (ako sú solárne ohrievače vody, tepelné čerpadlá, udržateľné a miestne využívanie biomasy) zameraných na zníženie emisií skleníkových plynov v odvetví poľnohospodárstva. Opatrenie sa vykonáva s použitím rovnakých postupov, aké sa uplatňujú na opatrenie „3.23 – Výrobné investície VLIF v poľnohospodárskych podnikoch“ zahrnuté vo flámskom strategickom pláne v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky. Vykonávanie opatrenia sa dokončí do 30. júna 2026.

S.2 Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a vykonávania nenávratnej finančnej podpory

Nasl. Pozn

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

M/T

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

219

Výskumná platforma pre energetickú transformáciu (I-7.11)

M

Zverejňovanie verejných súťaží na zariadenia

Zverejňovanie verejných súťaží

OTÁZKA Č. 2

2024

Zverejnenie verejných súťaží na obstaranie cielených zariadení v rámci projektu „Výskumná platforma pre energetickú transformáciu“ (Fedération Wallonie-Bruxelles), ktoré spĺňajú tieto podmienky, pokiaľ ide o plánované výskumné a inovačné činnosti:

— Výskum a inovácie sa výlučne alebo primárne zameriavajú na možnosti s nízkym vplyvom (ako je výroba vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo environmentálne inovácie s nulovými emisiami), alebo

— Výskum a inovácie sú zamerané na zlepšenie technológie „najlepšieho v triede“ (ako sú technológie s najobmedzenejším vplyvom (ale nie s nulovým/nízkym vplyvom) spomedzi tých, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii) a sú zavedené vhodné sprievodné opatrenia na zabránenie efektu odkázanosti na určitého dodávateľa (opatrenia umožňujúce zavádzanie technológií s nízkym vplyvom alebo ich vývoj); alebo

— Výsledky procesu výskumu a inovácií sú technologicky neutrálne na úrovni ich uplatňovania (t. j. môžu sa uplatňovať vo všetkých dostupných technológiách).

220

Výskumná platforma pre energetickú transformáciu (I-7.11)

M

Obstarávanie zariadení

Záverečná správa o projekte

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

21 182 204 EUR vykonaných po ukončení obstarávania vybavenia a zvyšných 2 353 578 EUR bolo objednaných.

221

Infraštruktúra na dovoz energie (I-7.12)

M

Zadávanie zákaziek v rámci výziev na predkladanie projektov

Písomné oznámenie úspešným uchádzačom

OTÁZKA Č. 2

2024

Zadávanie zákaziek na demonštračné projekty alebo projekty v oblasti výskumu a vývoja vybrané v rámci výziev na predkladanie projektov týkajúcich sa optimalizácie infraštruktúry dovozu vodíka alebo elektrickej energie.

222

Infraštruktúra na dovoz energie (I-7.12)

M

Ukončenie projektov udelených v rámci výziev na predkladanie projektov

Schválenie záverečnej správy o projekte

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie projektov udelených v rámci výziev na predkladanie projektov týkajúcich sa optimalizácie dovozných infraštruktúr pre vodík alebo elektrickú energiu, pričom sa zrealizovalo aspoň 12 000 000 EUR.

223

Výzva na dekarbonizáciu priemyslu (I-7 – 13)

M

Zadávanie zákaziek v rámci výzvy na predkladanie projektov

Písomné oznámenie úspešným uchádzačom

OTÁZKA Č. 2

2024

Zadávanie zákaziek na projekty v súlade s požiadavkou „výrazne nenarušiť“ uvedenou v opise opatrenia v nadväznosti na výzvu na predkladanie projektov v oblasti energetickej efektívnosti na témy, ako je riadenie priemyselného tepla, zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého (CCS), pri ktorých zachytený CO2 pochádza z nevyhnutných emisií z procesov, prechodu na iné palivo, výroby energie z obnoviteľných zdrojov alebo zriadenia nových priemyselných prvkov hodnotového reťazca technológií spojených so zelenou transformáciou, ako je hodnotový reťazec batérií (pri výrobe alebo riadení kritických materiálov) a hodnotový reťazec vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo bezfosílneho vodíka.

224

Výzva na dekarbonizáciu priemyslu (I-7.13)

M

Ukončenie projektov udelených v rámci výzvy na predkladanie projektov

Schválenie záverečnej správy o projekte

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie projektov udelených v rámci výzvy na predkladanie projektov Dekarbonizácia priemyslu, pričom sa zrealizovalo aspoň 64 000 000 EUR.

225

Výzva na prijatie opatrení v oblasti klímy v poľnohospodárstve (I-7.14)

T

Ukončenie projektov udelených na základe výzvy na predkladanie návrhov

Počet

0

270

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie najmenej 270 projektov v poľnohospodárstve týkajúcich sa techník na úsporu energie, zeleného tepla alebo energie z obnoviteľných zdrojov zameraných na zníženie emisií skleníkových plynov.

T.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia I-7.15 „Backbone for H2“ federálneho štátu

Táto investícia pozostáva z rozvoja vodíkovej dopravnej siete s hlavným zameraním na hlavné priemyselné zoskupenia Flámska (Antwerp, Gent), Valónska (Hainaut, Liège) a Bruselu. Projekty, ktoré sa majú realizovať, sa určujú na základe validácie potrieb trhu a tvoria súčasť plánovaného širšieho cezhraničného dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu (IPCEI) v oblasti vodíka. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

T.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

Nasl. Nb.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

M/T

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

226

Chrbtová kosť pre H2 (I-7.15)

M

Prijatie investičného plánu pre chrbticovú infraštruktúru H2

Prijatie investičného plánu „Backbone for H2“ federálnou vládou

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2023

Prijatie investičného plánu „Backbone for H2“ federálnou vládou na vytvorenie prvých klastrov pre chrbticové projekty H2 po konzultácii s príslušným regulačným orgánom (CREG).

Investičný plán obsahuje navrhovaný výber projektov, ktoré spĺňajú tieto podmienky (podmienky týkajúce sa zásady „výrazne nenarušiť“):

1. Výstavba alebo prevádzka nových dopravných sietí určených pre vodík (v rámci tohto bodu musí ísť aj o rozšírenie existujúcich špecializovaných vodíkových potrubí a zmeny týchto plynovodov s cieľom zabezpečiť viac miest pripojenia a metodiku otvoreného prístupu);

2. Konverzia/zmena účelu existujúcich sietí zemného plynu na 100 % vodík.

227

Chrbtová kosť pre H2 (I-7.15)

T

Výstavba a prevádzka 150 km potrubia pre H2

km

0

150

OTÁZKA Č. 2

2026

Výstavba a prevádzka 150 km potrubia pre H2 (alebo realizovaná zmenou účelu potrubí, ktoré sa doteraz používali na prepravu iných plynov).

Musia byť splnené tieto podmienky (podmienky týkajúce sa zásady „výrazne nenarušiť“):

1. Výstavba alebo prevádzka nových dopravných sietí určených pre vodík (v rámci tohto bodu musí ísť aj o rozšírenie existujúcich špecializovaných vodíkových potrubí a zmeny týchto plynovodov s cieľom zabezpečiť viac miest pripojenia a metodiku otvoreného prístupu);

2. Konverzia/zmena účelu existujúcich sietí zemného plynu na 100 % vodík.

T. KOMPONENT 7.3: Energia z obnoviteľných zdrojov

Cieľom tohto komponentu je znížiť závislosť od fosílnych palív podporou výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, zabezpečením väčšieho prepojenia a flexibility elektrizačnej sústavy, ako aj urýchlením integrácie obnoviteľných zdrojov energie. Opatrenia v rámci tohto komponentu podporujú najmä kapacitu výroby energie z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom investícií do veternej a slnečnej energie na mori a reformou regulačného rámca s cieľom stimulovať inštaláciu veterných turbín a fotovoltických panelov a skrátiť čas potrebný na súdne konania týkajúce sa projektov energetickej transformácie.

Komponent prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny 2022.4 a 2023.4, pričom Belgicko vyzýva, aby znížilo celkovú závislosť od fosílnych palív „urýchľovaním zavádzania energie z obnoviteľných zdrojov a súvisiacej sieťovej infraštruktúry ďalším zjednodušením postupov udeľovania povolení, a to aj skrátením odvolacích konaní, a prijatím právnych rámcov na ďalšiu podporu investícií do zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov a uľahčenie spoločného využívania energie“.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

T.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Reforma R-7.02: „Reforma odvolacích konaní Štátnej rady“ spolkovej krajiny

Táto reforma Štátnej rady spočíva v 1) skrátení času potrebného na riešenie odvolacích konaní týkajúcich sa rozhodnutí o investíciách do energetiky a projektoch v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov (pokiaľ je príslušným orgánom Štátnarada)), 2. uprednostňovaní riešenia spisov týkajúcich sa energetickej transformácie. Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov a urýchliť jej zavádzanie v Belgicku odstránením administratívnych prekážok spojených s odvolacími konaniami v procese realizácie investícií do energie z obnoviteľných zdrojov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2024.

Reforma R-7.03: „Povinnosť PV pre veľkých spotrebiteľov“ Flámskeho regiónu

Touto reformou sa zavádza povinnosť inštalovať solárne fotovoltické panely pre súkromné budovy nachádzajúce sa vo Flámsku, ktoré sú pripojené k miestam odberu elektrickej energie, kde od kalendárneho roka 2021 existuje odber viac ako 1 GWh ročne, a budovy verejných organizácií nachádzajúcich sa vo Flámsku, ktoré sú pripojené k odberným miestam, kde od kalendárneho roka 2021 dochádza k odberu viac ako 250 MWh ročne. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2023.

Reforma R-7.04: Urýchlenie energetickej transformácie Valónskeho regiónu

Táto reforma spočíva v skrátení povoľovacích postupov pre projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a všeobecnejšie v uľahčovaní rozvoja takýchto projektov: 1. reforma zákona o ochrane prírody, 2) revízia referenčného rámca pre veternú energiu z roku 2013, 3) revízia rámca rozvoja a povoľovania energie z obnoviteľných zdrojov, 4) zákaz uhlia a vykurovacieho oleja na vykurovanie a teplú úžitkovú vodu v budovách. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2025.

Investícia I-7.16: „Plávajúca slnečná energia“ spolkového štátu

Táto investícia pozostáva z pokroku v oblasti výskumu a vývoja v technickej, hospodárskej a finančnej realizovateľnosti plávajúcich solárnych panelov v Severnom mori a zvýšenia úrovne technologickej pripravenosti tejto technológie zo štyroch na sedem (na deväťúrovňovom stupnici) a v dôsledku toho povedie k inštalácii a sprevádzkovaniu celoplošného demonštrátora plávajúcich solárnych panelov nainštalovaného a prevádzkyschopného s výkonom od 1 do 5 MW. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.

Investícia I- 7.17: „Optimalizácia distribúcie energie“ Valónskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z poskytovania dotácií dvom hlavným prevádzkovateľom elektrickej siete vo Valónskom regióne (ORES a RESA) s cieľom dosiahnuť inteligentnejšie siete a zaviesť posilnenie siete. Dotácie udelené každému z prevádzkovateľov sú úmerné ich podielu na celkovom počte užívateľov siete. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.18: „Inovačné iniciatívy v oblasti výroby energie z obnoviteľných zdrojov“ Flámskeho regiónu

Toto opatrenie pozostáva z poskytovania dotácií spoločnostiam, ktoré investujú do výskumných a vývojových činností súvisiacich s výrobou inovačných technológií v oblasti slnečnej energie [fotovoltické články, solárne tepelné systémy, uskladňovanie energie a jej začlenenie do energetických sietí (elektrických alebo tepelných)], ako aj spoločnostiam investujúcim do elektrifikácie prístavnej infraštruktúry vo Flámsku (elektrická energia z pobrežnej elektrickej siete). Na tento účel sa vyhlási výzva na predkladanie projektov zameraná na projekty v týchto dvoch oblastiach. Vykonávanie opatrenia sa  ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.19: „Odstránenie prekážok využívania energie z obnoviteľných zdrojov“ federálneho štátu

Toto opatrenie je zamerané na zníženie obmedzení v susedstve letísk (napr. vzdialenosť od radarov, výškové obmedzenia, oblasť a umiestnenie zón vylúčenia) uložených službami riadenia letovej prevádzky na výstavbu veterných turbín s cieľom zvýšiť podiel a urýchliť zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov. Toto opatrenie spočíva v racionalizácii systémov leteckej navigácie, zavádzaní nových technológií a optimalizácii prevádzkových postupov, čo prispeje k zníženiu ochranných oblastí v okolí letísk, čím sa uvoľní ďalší priestor na výstavbu nových veterných parkov, čím sa zvýši podiel energie z obnoviteľných zdrojov a urýchli sa jej zavádzanie. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

T.2 Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a vykonávania nenávratnej finančnej podpory

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

M/T

Názov

Kvalitatívne ukazovatele

(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele

(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

228

Odvolacie konanie na Štátnej rade (R-7.02)

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov.

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona o skrátení postupov na získanie povolení na energiu z obnoviteľných zdrojov

OTÁZKA Č. 2

2024

(1) Nadobudnutie účinnosti zákona o reforme odvolacích konaní proti rozhodnutiam týkajúcim sa zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov a investícií do energetiky na oddelení Štátnej rady pre správne spory.

Cieľom tohto zákona je skrátiť postupy získavania povolení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov:

·zrušenie predbežného opatrenia na vstup vedľajšieho účastníka do konania,

·obmedzenie lehoty, počas ktorej audítor predloží svoju správuprípade, na 6 mesiacov,

·zmeny postupov pozastavenia,

·uprednostnenie prípadov energetickej transformácie,

·skrátenie času potrebného na konanie pred oddelením pre správne spory a

·skrátenie času potrebného na vybavenie riadnej žalobyneplatnosť,výnimkou prípadu, keď dôjdeprocesnému incidentu, na maximálne 18 mesiacov.

(2) Nadobudnutie účinnosti kráľovského nariadenia, ktoré

·prioritne rieši odvolania týkajúce sa zavádzania energieobnoviteľných zdrojovenergetickej transformácie,

·jasne stanovuje prioritné možnosti riešenia prípadov, vnútornej organizácieposilnenia komôr alebo sekciícieľom zabezpečiť rýchlejšie riešenie postupov riešenia prípadov energetickej transformácie,

·skracuje čas potrebný na vybavenie odvolanítýchto prípadoch na 15 mesiacov (s výnimkou prípadov procesných incidentov).

229

PV povinnosť pre veľkých spotrebiteľov (R-7.03)

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov.

Ustanovenie v právnom akte, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti ustanovení, ktorými sa zavádza povinnosť inštalovať solárne panely pre určité budovy

OTÁZKA Č. 2

2023

Nadobudnutie účinnosti vyhlášky, ktorou sa zavádza povinnosť inštalovať fotovoltické solárne panely pre: 1. budovy nachádzajúce sa vo Flámsku, ktoré sú napojené na miesta odberu elektrickej energie, kde od kalendárneho roka 2021 je odber viac ako 1 GWh ročne, a 2. budovy verejných organizácií nachádzajúcich sa vo Flámsku, ktoré sú pripojené k odberným miestam, kde od kalendárneho roka 2021 dochádza k odberu viac ako 250 MWh ročne.

230

Urýchlenie energetickej transformácie (R-7.04)

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov.

Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti ustanovení, ktorými sa reviduje zákon o ochrane prírody a revidovaný referenčný rámec pre veternú energiu

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2024

(1) Nadobudnutie účinnosti reformy zákona o ochrane prírody, ktorou sa zjednodušujú postupy posudzovania vplyvu projektov zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov na biodiverzitu v oblastiach, ktoré sa vymedzia ako „oblasti zrýchlenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov“.

(2) Nadobudnutie účinnosti revidovaného referenčného rámca pre veternú energiu s cieľom zakotviť prevažujúci verejný záujem v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov; prispôsobenie vzdialenosti od stožiarov biotopom a úprava povinnosti inštalovať minimálny počet stožiarov; prispôsobenie ambícií zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov najlepším dostupným technológiám.

231

Urýchlenie energetickej transformácie (R-7.04)

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov.

Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti ustanovení zakazujúcich uhlie a vykurovací olej na vykurovanie

OTÁZKA Č. 2

2025

Nadobudnutie účinnosti revízie dekrétu valónskej vlády o energetickej hospodárnosti budov, ktorým sa zakazuje uhlie a vykurovací olej na vykurovanie a teplú úžitkovú vodu v nových budovách od 1. marca 2025 a v existujúcich budovách od 1. januára 2026.

232

Plávajúca slnečná energia (I-7.16)

M

Demonštrátor plného rozsahu v prevádzke

Inštalácia a sprevádzkovanie

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2025

Celopásmový demonštrátor plávajúcich solárnych panelov nainštalovaný a prevádzkyschopný s kapacitou od 1 do 5 MW.

233

Optimalizácia distribúcie energie (I-7.17)

M

Udelenie dotácií dvom hlavným prevádzkovateľom elektrickej siete vo Valónskom regióne

Písomné oznámenie valónskej vlády o udelení subvencie

OTÁZKA Č. 1

2024

Udelenie dotácií dvom hlavným prevádzkovateľom elektrickej siete vo Valónskom regióne (v pomere k ich podielu na celkovom počte užívateľov siete) na účely inštalácie inteligentných meračov, zavádzania IT riešení na riadenie inteligentných sietí alebo realizácie investícií do posilnenia siete.

234

Optimalizácia distribúcie energie (I-7.17)

M

Ukončenie projektov

Schválenie záverečnej správy o projekte

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončila sa inštalácia inteligentných meračov, ako aj zavádzanie IT riešení pre riadenie inteligentných sietí alebo investície do posilnenia siete s najmenej 68 400 000 EUR.

235

Výzva na inovatívne iniciatívy v oblasti výroby energie z obnoviteľných zdrojov (I-7.18)

M

Zadávanie zákaziek v rámci výziev na predkladanie projektov

Písomné oznámenie o zadaní zákazky úspešným uchádzačom

OTÁZKA Č. 2

2024

Zadávanie zákaziek na projekty zamerané na investície do pobrežnej elektrickej energie a výskumu a vývoja iniciatív na výrobu slnečnej energie, ktoré boli vybrané prostredníctvom výzvy na predkladanie projektov.

236

Výzva na inovatívne iniciatívy v oblasti výroby energie z obnoviteľných zdrojov (I-7.18)

M

Ukončenie projektov

Dokončené a funkčné vybrané projekty

OTÁZKA Č. 2

2026

Projekty vybrané prostredníctvom výzvy na predkladanie projektov a zodpovedajúce investície do pobrežných iniciatív v oblasti elektrickej energie a výskumu a vývoja v oblasti výroby slnečnej energie boli dokončené.

237

Odstránenie prekážok pre energiu z obnoviteľných zdrojov (I-7.19)

M

Ukončenie projektov

Dokončenie projektov spoločností Skeyes and Defense

OTÁZKA Č. 2

2026

Nadobudnutie a inštalácia 4 radarov v pásme X obranou a novou technológiou sledovania – 40 jednotiek multilaterácie v širokom pásme (WAM) spoločnosťouSkeye s.

238

Odstránenie prekážok pre energiu z obnoviteľných zdrojov (I-7.19)

M

Nadobudnutie účinnosti nariadenia

Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti nariadenia

OTÁZKA Č. 2

2026

Nadobudnutie účinnosti nového nariadenia, ktorým sa znižujú obmedzenia civilnej a vojenskej kontroly letovej prevádzky v okolí letísk pri výstavbe veterných turbín.

T.3. Opis reforiem a investícií v rámci úverového financovania

Investícia I-7.20: „Energetický ostrov na mori“ federálneho štátu

Cieľom tohto investičného opatrenia je vybudovanie príbrežného energetického uzla (ďalej len „energetický ostrov“) v belgickej časti Severného mora. Realizácia tohto energetického uzla má dva hlavné ciele. Po prvé, umožní pripojenie budúcej veternej energie na mori najmenej 3,15 GW do elektrizačnej sústavy na pevnine. Po druhé, uľahčí integráciu a dovoz väčšieho množstva energie z obnoviteľných zdrojov v Severnom mori a v jeho okolí prepojením s inými krajinami alebo regiónmi. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

T.4. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie v súvislosti s úverom

   Nasl. Pozn

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

M/T

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľnik)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

239

Pobrežný energetický ostrov (I-7.20)

M

Finalizácia FEED a environmentálnych štúdií

Uverejnenie FEED a environmentálnych štúdií

ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK

2022

Finalizácia projektu FEED (Front-end engineering design) a environmentálnych štúdií pre opatrenie „Off-shore energy Island“.

240

Pobrežný energetický ostrov (I-1.7.20)

M

Získané environmentálne povolenia pre energetický ostrov

Získané environmentálne povolenia pre energetický ostrov

OTÁZKA Č. 3

2023

Environmentálne povolenia, ktoré získal prevádzkovateľ prenosovej sústavy pre energetický ostrov v Severnom mori a ktoré pozostávajú z piatich hektárov užitočných povrchových a environmentálnych povolení na zavádzanie pripájacích káblov na mori medzi pobrežím a energetickým ostrovom.

241

Pobrežný energetický ostrov (I-7.20)

M

Dokončenie prác súvisiacich s energetickým ostrovom

Dokončenie prác

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončenie prác súvisiacich s energetickým ostrovom, ktoré zahŕňajú päť hektárov užitočnej plochy a sú pripravené na pripojenie na mori medzi pobrežím a energetickým ostrovom. Ostrov umožní budúce prepojenie s inou krajinou (inými krajinami).

U. KOMPONENT 7.4: Mobilita

Cieľom opatrení navrhovaných v rámci tohto komponentu belgického plánu obnovy a odolnosti je podporiť nízkoemisnú cestnú dopravu a prechod na iné druhy dopravy investovaním do železničnej dopravy.

Komponent prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny 2022.4 a 2023.4 s cieľom znížiť celkovú závislosť od fosílnych palív podporou využívania a dodávok verejnej dopravy, ako aj bezmotorovej mobility.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).

U.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Investícia I-7.21: „Ekologizácia autobusového parku – RBC“ regiónu Brusel – hlavné mesto

Toto opatrenie bolo súčasťou investície I-3.17: „Ekologizácia autobusového parku – RBC“ vrámci komponentu 3.3: Ekologizácia cestnej dopravy. Opatrenie spočíva v nadobudnutí ďalších elektrických autobusov: 23 M3 nízkopodlažné kĺbové autobusy a 24 štandardných elektrických autobusov. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.22: „Nabíjacie stanice – FED“ spolkového štátu

Toto opatrenie bolo súčasťou investície I-3.18: „Nabíjacie stanice – FED“v rámci komponentu 3.3: Ekologizácia cestnej dopravy. Investícia umožní zavedenie 1832 obojsmerných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá po revízii daňového stimulu uvedeného v investícii I-3 – 18 „Nabíjacie stanice – FED“ s cieľom zahrnúť odpočítateľnosť nákladov na tieto obojsmerné nabíjacie stanice. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.23: „Verejné osvetlenie LED“ Flámskeho regiónu

Táto investícia pozostáva z nahradenia starých svietidiel (vybavených vysokotlakovými a nízkotlakovými sodíkovými žiarovkami) svietidlami LED na diaľniciach a v tuneloch vo Flámskom regióne. Táto investícia zahŕňa inštaláciu 18500 svietidiel LED na diaľniciach a 4250 svietidiel LED v piatich tuneloch. Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.

Investícia I-7.24: „Železnica – efektívna sieť“ spolkovej krajiny

Toto opatrenie bolo súčasťou investície I-3.10: „Železničná – efektívna sieť“ federálneho štátu vrámci komponentu 3.2: Modálna zmena (modal Shift). Opatrenie pozostáva z elektrifikácie železničnej trate 11. Vykonávanie opatrenia sa dokončí do 30. júna 2026.

U.2 čiastkové ciele, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a vykonávania nenávratnej finančnej podpory

Nasl. Pozn.:

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

M/T

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

242

Ekologizácia autobusového parku – BCR (I-7.21)

T

Elektrické autobusy v prevádzke

Počet

33

80

OTÁZKA Č. 2

2026

23 M3 nízkopodlažné kĺbové autobusy a 24 štandardných elektrických autobusov sa dodáva a uvádza do prevádzky.

243

Nabíjacie stanice – FED (I-7.22)

T

Zavádzanie obojsmerných nabíjacích staníc

Počet

0

1 832

OTÁZKA Č. 2

2026

Zavedenie 1832 obojsmerných nabíjacích staníc.

244

Verejné osvetlenie LED – VLA (I-7.23)

T

Nainštalované osvetlenie LED

Počet

0

22 750

OTÁZKA Č. 2

2026

18500 svietidiel LED inštalovaných na diaľniciach a 4250 svetelných zdrojov LED nainštalovaných v piatich tuneloch.

245

Efektívna železničná sieť – FED (I-7.24)

T

Elektrifikácia železničných tratí

Počet (alebo km)

0

13

OTÁZKA Č. 2

2026

Dokončená elektrifikácia 13 km koľajnice (v oboch smeroch) na trati 11.

V. AUDIT A KONTROLA

V.1.  Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory

Pred predložením prvej žiadosti o platbu musí byť funkčný registračný systém na zaznamenávanie a uchovávanie všetkých relevantných údajov týkajúcich sa vykonávania plánu podpory obnovy a odolnosti – dosiahnutia míľnikov a cieľov, údajov o konečnom príjemcovi, dodávateľoch, subdodávateľoch a konečných užívateľoch výhod. Belgicko predloží pred prvou žiadosťou o platbu osobitnú audítorskú správu potvrdzujúcu účinnosť funkcií registračného systému.

Belgicko okrem toho pred podaním prvej žiadosti o platbu v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti zabezpečí zavedenie primeraných koordinačných opatrení vrátane krížových kontrol na úrovni koordinačného orgánu na medzifederálnej úrovni, aby sa zabránilo dvojitému financovaniu z mechanizmu a iných programov Únie v súlade so zásadou správneho finančného riadenia.

S cieľom zabezpečiť spoľahlivé systémy vnútornej kontroly primerané konkrétnemu usporiadaniu Belgicka koordinačné orgány, v prípade potreby v spolupráci s vykonávacími orgánmi, prispôsobia svoju príručku postupov opisujúcu systém riadenia a kontroly a vydajú pokyny vykonávacím orgánom. Príručky/dokumenty obsahujú postupy týkajúce sa získania uistenia o podpísaní vyhlásení hospodáriaceho subjektu pripojených k žiadosti o platbu predloženej Komisii.

Okrem toho, ak bol finančný inšpektorát poverený zodpovednosťou za takéto kontroly, koordinačné orgány prijmú a zašlú finančnému inšpektorátu oznámenie týkajúce sa ex ante overovania súladu s právom Únie a vnútroštátnym právom a ochrany finančných záujmov Únie, ktoré sa má vykonať v súlade s nariadením (EÚ) 2021/241.

Koordinačné orgány napokon vydajú pokyny všetkým vykonávacím orgánom týkajúce sa ex ante overovania rizika konfliktu záujmov pri vykonávaní opatrení Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti pred podpísaním zmlúv alebo udelením grantov. To zahŕňa povinné vyhlásenia o neexistencii konfliktu záujmov osobami zapojenými do všetkých fáz výberových konaní v prípade výziev na predkladanie ponúk aj výziev na predkladanie projektov a na základe rizika používanie vhodného nástroja na posúdenie rizika na vykonávanie kontrol konfliktu záujmov stanovených v pokynoch.

Míľniky 250 a 251 v rámci tohto opatrenia sa splnia do predloženia ďalšej žiadosti o platbu Komisii po prijatí tohto vykonávacieho rozhodnutia a sú predpokladom akejkoľvek budúcej platby.

V.2.  Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu

Nasl. Nb.

Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)

M/T

Názov

Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)

Kvantitatívne ukazovatele
(pre ciele)

Orientačný harmonogram dokončenia

Opis každého míľnika a cieľa

Merná jednotka

Základná

Cieľ

Štvrtina

Rok

209

Monitorovanie a vykonávanie plánu

M

Registračný systém pre audit a kontroly: informácie na monitorovanie vykonávania RRF

Audítorská správa potvrdzujúca funkcie registračného systému

Pred prvou žiadosťou o platbu

Pred prvou žiadosťou o platbu

Musí byť zavedený a funkčný systém registra na monitorovanie vykonávania RRF.

Systém zahŕňa minimálne tieto funkcie:

a) zber údajov a monitorovanie dosahovania míľnikov a cieľov;

b) zhromažďovať, uchovávať a zabezpečovať prístup k údajom požadovaným v článku 22 ods. 2 písm. d) bodoch i) až iii) nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

210

Monitorovanie a vykonávanie plánu

M

Ochrana finančných záujmov EÚ

Vykonávanie opatrení

Pred prvou žiadosťou o platbu

Pred prvou žiadosťou o platbu

Vykonávanie primeraných koordinačných opatrení vrátane krížových kontrol sa zavedie na úrovni koordinačného orgánu na medzifederálnej úrovni, aby sa zabránilo dvojitému financovaniu z nástroja a iných programov Únie v súlade so zásadou správneho finančného riadenia.

250

Monitorovanie a vykonávanie plánu

M

Prispôsobenie systému riadenia a kontroly plánu obnovy a odolnosti

Upravená príručka postupov a pokynov pre vykonávacie orgány. Prijatie a zaslanie oznámenia finančnému inšpektorátu, ak je to relevantné.

Pred druhou žiadosťou o platbu

Pred druhou žiadosťou o platbu

Koordinačné orgány belgického plánu obnovy a odolnosti v prípade potreby v spolupráci s vykonávacími orgánmi prispôsobia svoju príručku postupov/dokumentov, v ktorej uvedú svoj systém riadenia a kontroly, a vydajú súvisiace pokyny vykonávacím orgánom s cieľom posilniť rámec na predchádzanie akýmkoľvek závažným nezrovnalostiam, ako sú podvody, konflikt záujmov, korupcia a dvojité financovanie, ich odhaľovanie a nápravu. Aktualizovaná príručka postupov a súvisiace pokyny obsahujú minimálne:

a) Ustanovenia o stratégiách/politikách boja proti podvodom a korupcii vo všetkých vykonávacích orgánoch s prihliadnutím na všetky prvky uvedené v usmernení o posudzovaní rizika podvodov a účinných a primeraných opatreniach na boj proti podvodom pre EŠIF na roky 2014 – 2020;

b) Postupy, ktorými sa zabezpečí, aby osoby, ktoré podpisujú vyhlásenie(-a) riadiaceho subjektu Komisii, získali uistenie o uspokojivom plnení míľnikov a cieľov stanovených v pláne obnovy a odolnosti, že finančné prostriedky boli spravované v súlade so všetkými uplatniteľnými pravidlami, najmä s pravidlami týkajúcimi sa predchádzania konfliktom záujmov, podvodom, predchádzaniu korupcii a dvojitému financovaniu;

C) Ustanovenia vyžadujúce funkčné interné a externé kanály oznamovania protispoločenskej činnosti vo všetkých orgánoch;

d) Ustanovenia vyžadujúce overovanie na mieste zo strany vykonávacích orgánov alebo koordinačného orgánu (región Brusel – hlavné mesto) s osobitným zameraním na ochranu finančných záujmov Únie;

e) Postupy oznamovania nezrovnalostí úradu OLAF a iným príslušným orgánom v rámci všetkých orgánov;

F) Postupy týkajúce sa overovania súladu s právom Únie a vnútroštátnym právom, najmä pokiaľ ide o verejné obstarávanie a štátnu pomoc, v rámci vykonávacích orgánov.

Okrem toho, ak bol finančný inšpektorát poverený zodpovednosťou za takéto kontroly, príslušný koordinačný orgán prijme a zašle oznámenie finančnému inšpektorátu, pokiaľ ide o ex ante overenia súladu s právom Únie a vnútroštátnym právom a o ochrane finančných záujmov Únie, ktoré sa majú vykonať v súlade s nariadením (EÚ) 2021/241.

251

Monitorovanie a vykonávanie plánu

M

Predchádzanie konfliktu záujmov, jeho odhaľovanie a odrádzanie od neho

Vydané pokyny

Pred druhou žiadosťou o platbu

Pred druhou žiadosťou o platbu

Koordinačné orgány v belgickom pláne obnovy a odolnosti vydajú pokyny všetkým vykonávacím orgánom, pokiaľ ide o ex ante overovania rizika konfliktu záujmov pri vykonávaní opatrení Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti pred podpisom zmluvy alebo udelením grantu. To zahŕňa i) povinné vyhlásenia o neexistencii konfliktu záujmov od osôb zapojených do všetkých fáz výberových konaní v prípade výziev na predkladanie ponúk aj výziev na predkladanie projektov a ii) na základe rizika používanie vhodného nástroja na hodnotenie rizika s cieľom vykonávať kontroly konfliktu záujmov uvedené v pokynoch. V pokynoch sa vymedzuje konflikt záujmov v súlade s článkom 61 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

2.Odhadované celkové náklady na plán podpory obnovyodolnosti

Odhadované celkové náklady na upravený plán obnovy a odolnosti Belgicka vrátane kapitoly REPowerEU predstavujú 5 279 567 854 EUR. Celkové náklady na kapitolu REPowerEU sa odhadujú na 705 603 658 EUR. Konkrétne odhadované celkové náklady na opatrenia uvedené v článku 21c ods. 3 písm. a) nariadenia (EÚ) 2023/435 sú 0 EUR, zatiaľ čo náklady na ostatné opatrenia v kapitole REPowerEU predstavujú 705 603 658 EUR.

ODDIEL 2: FINANČNÁ PODPORA

1.Finančného príspevku

Splátky uvedené v článku 2 ods. 2 sú štruktúrované takto:

Prvá splátka (nenávratná podpora):

Seq. nb

Názov opatrenia

M/T

Názov

56

Digitalizácia SPF (I-2.05) (čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície)

M

Zavedené riadenie projektov pre digitálnu transformáciu justície po prijatí dekrétu

70

Regionálna platforma na výmenu údajov (I-2.10)

M

Zadanie verejnej zákazky

72

Digitalizácia procesov medzi občanmi a podnikmi (I-2.11)

M

Uvedenie nových digitálnych platforiem do prevádzky

89

Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia (R-2.03)

M

Súbor nástrojov EÚ v oblasti prepojenosti

90

Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia (R-2.03)

M

Uverejnenie legislatívneho rámca pre prideľovanie frekvenčného spektra 5G

110

Rozpočet Mobiliteits (R-3.02)

M

Prijatie rozpočtu na mobilitu

116

Stimulácia dopravy s nulovými emisiami – VLA (R-3.06)

M

Prijatie rámca pre zavádzanie nabíjacej infraštruktúry vo Flámskom regióne

120

Nabíjacie stanice – FED (I-3.18)

M

Prijatie daňového stimulu na inštaláciu súkromných a poloverejných nabíjacích staníc

126

Firemné automobily s nulovými emisiami (R-3.03)

M

Prijatie zákona o reforme systému dane z motorových vozidiel

135

Personalizované poradenstvo v oblasti povinnej školskej dochádzky (I-4.03)

M

Prijatie nového zákonného rámca, v ktorom sa stanovujú podmienky zásahu systému

137

Digitálny obrat pre bruselské školy (I-4.05)

T

Vybavenie škôl/inštitúcií primeranými zariadeniami a infraštruktúrou IKT na zlepšenie celkovej výkonnosti vzdelávacích systémov

150

Rozvoj verejnoprospešného bývania a bývania pre zraniteľné osoby (I-4.12)

M

Valónska stratégia deinštitucionalizácie (Valónska zdravotná politika)

157

Dôchodok a koniec kariéry (R-4.07)

M

Návrh dôchodkovej reformy

172

Vzdelávací účet (R-5.03)

M

Federálna reforma, ktorou sa rozvíja individuálny nárok zamestnancov na odbornú prípravu

173

Vzdelávací účet (R-5.03)

M

Federálna reforma vytvárajúca stimuly pre spoločnosti na poskytovanie odbornej prípravy

177

Reforma podpory uchádzačov o zamestnanie vo Valónsku (R-5.05)

M

Reforma podpory pre uchádzačov o zamestnanie vo Valónsku

196

Obežník o správe a riadení Flámska (R-5.09)

M

Zriadenie riadiacej skupiny pre Flámsko v obehovom hospodárstve

205

Preskúmania výdavkov (R-6)

M

Pilotné preskúmanie výdavkov alebo začlenenie do rozpočtového procesu (1)

209

Monitorovanie a vykonávanie plánu

M

Registračný systém pre audit a kontroly: informácie na monitorovanie vykonávania RRF

210

Monitorovanie a vykonávanie plánu

M

Ochrana finančných záujmov EÚ

Výška splátky

973994000 EUR 

Druhá splátka (nenávratná podpora):

Seq. nb

Názov opatrenia

M/T

Názov

1

Vylepšená grantová schéma na energiu vo flámskom regióne (R-1.01)

M

Zlepšené systémy grantov na energiu vo Flámsku

2

Vylepšená grantová schéma pre región Brusel – hlavné mesto (R-1.02)

M

Nadobudnutie účinnosti nového nariadenia o grantových schémach v oblasti energetiky v Bruseli

3

Vylepšená schéma poskytovania energetických dotácií nemecky hovoriaceho spoločenstva (R-1.03)

M

Nadobudnutie účinnosti nového nariadenia o grantových schémach v nemecky hovoriacom spoločenstve

11

Obnova verejných budov (I-1.08)

M

Úprava nariadenia o elektrine s cieľom zaviesť jednotné kontaktné miesto pre obnovu

18

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.15)

M

Zadávanie zákaziek v rámci výzvy na predkladanie projektov

21

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.16)

M

Zadávanie zákaziek na projekty dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu v oblasti vodíka

22

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.16)

M

Zadávanie zákaziek na projekty v oblasti vodíka, ktoré nepatria medzi IPCEI

24

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.17)

M

Zadávanie zákaziek na projekty dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu v oblasti vodíka

27

Rozvoj nízkouhlíkového priemyslu (I-1.18)

M

Zadávanie zákaziek

45

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť digitálnej spoločnosti (I-2.01)

M

Uskutočnenie prvej kampane na zvyšovanie povedomia o kybernetickej bezpečnosti

54

Digitalizácia SPF (I-2.05) (čiastkové opatrenie: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 a 12)

M

Požiadavky sú vymedzené

57

Digitalizácia SPF (I-2.05) (čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície)

M

Uverejnenie online portálu Just-on-Web

62

služby elektronického zdravotníctva a zdravotné údaje (I-2.06)

M

Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa zriaďuje Úrad pre zdravotné údaje

63

služby elektronického zdravotníctva a zdravotné údaje (I-2.06)

M

Požiadavky na čiastkové projekty

68

Digitalizácia flámskej vlády (I-2.09)

M

Schválenie podpory pre 11 projektov

78

Elektronická verejná správa: verejná súťaž (R-2.02)

M

Nadobudnutie účinnosti nového regulačného kontextu

81

Rozvoj inštitútu umelej inteligencie s cieľom využívať túto technológiu na riešenie spoločenských výziev (I-2.14)

M

Dokončenie pilotných projektov umelej inteligencie pre Inštitút spoločného blaha

91

Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia (R-2.03)

M

Aukcia 5G

92

Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia (R-2.03)

M

Vykonávanie súboru nástrojov v oblasti pripojiteľnosti k statusu

93

Zavedenie 5G – Národný plán pevného a mobilného širokopásmového pripojenia (R-2.03)

M

Revízia legislatívneho rámca troch regiónov v oblasti radiačných noriem

103

Renovácia železníc a práce na prístupnosti staníc (I-3C)

T

Dokončenie renovačných a modernizačných prác a prác na prístupnosti staníc (krok 1)

112

I-3H: Nástroje inteligentnej mobility regiónu Brusel – hlavné mesto (I-3H)

T

Nástroje inteligentnej mobility sú v prevádzke

117

Nabíjacie stanice – VLA (I-3.19)

M

Udeľovanie koncesií na nabíjaciu infraštruktúru

118

Nabíjacie stanice – RBC (R-3.05)

M

Prijatie vyhlášky, v ktorej sa stanovujú bezpečnostné normy a plán poskytovania infraštruktúry

119

Nabíjacie stanice – WAL (R-3.04)

M

Prijatie plánu na zavedenie elektrických nabíjacích staníc

131

Poskytovanie digitálneho vybavenia a IT infraštruktúry školám (I-4)

T

Vybavenie škôl/inštitúcií primeranými zariadeniami a infraštruktúrou IKT na zlepšenie celkovej výkonnosti vzdelávacích systémov

136

Personalizované poradenstvo v oblasti povinnej školskej dochádzky (I-4.03)

T

Zavedenie posilneného podporného mechanizmu pre študentov v núdzi

149

Digibanks (I-4.11)

T

Podpísanie partnerstiev na podporu digitálnej integrácie

156

Dôchodok a koniec kariéry (R-4.07)

M

Akčný plán založený na výsledkoch konferencie o zamestnanosti

164

Ofenzíva vzdelávania a kariéry (I-5.04)

T

Podpora odbornej prípravy a online ponuka odbornej prípravy vo Flámsku

167

Vzdelávanie a kariérny postup (I-5.04)

M

Podpora pre dočasne nezamestnaných vo Flámsku

168

Celoživotné vzdelávanie Flámskeho spoločenstva (R-5.04)

M

Výhľadový dokument o učení sa a kariérnom účte vo Flámsku

169

Digitálne zručnosti (I-5.06)

T

Rozvoj ponuky elektronického vzdelávania vo Flámsku

186

Posilniť výskum a vývoj (I-5.11)

M

Zadávanie verejných zákaziek na projekty v oblasti výskumu a vývoja a infraštruktúry

189

Premiestnenie potravín a rozvoj logistických platforiem (I-5.12)

T

Podpora 30 projektov premiestnenia potravín, štyroch vznikajúcich odvetví a 5 častí infraštruktúry

193

Reforma – zrýchlené povoľovacie a odvolacie konania (R-5.06)

M

Reforma environmentálneho povolenia a odvolacieho konania

194

Reforma – rozšírenie inovačnej základne (R-5.07)

M

Reforma nariadenia na podporu inovácií

195

Bruselská regionálna stratégia pre hospodársku transformáciu (R-5.08)

M

Prijatie regionálnej stratégie pre hospodársku transformáciu

197

Recyklačné centrum (I-5.14)

T

Zadanie šiestich verejných zákaziek na recyklačné zariadenia

201

Zavádzanie obehového hospodárstva vo Valónsku (I-5.16)

M

Zadávanie verejných zákaziek na projekty na podporu obehového hospodárstva vo Valónsku

206

Preskúmania výdavkov (R-6)

M

Začlenenie preskúmania výdavkov do rozpočtového procesu (1) alebo pilotné dokončenie

213

Zlepšený systém dotácií na energiu Flámskeho regiónu (I-7.02)

M

Zvýšená schéma dotácií na energiu Flámskeho regiónu

250

Monitorovanie a vykonávanie plánu

M

Prispôsobenie systému riadenia a kontroly plánu obnovy a odolnosti

251

Monitorovanie a vykonávanie plánu

M

Predchádzanie konfliktu záujmov, jeho odhaľovanie a odrádzanie od neho

Výška splátky

1006646610 EUR

Tretia splátka (nenávratná podpora):

Seq. nb

Názov opatrenia

M/T

Názov

5

Obnova súkromného a sociálneho bývania (I-1A)

T

Obnova súkromného bývania a sociálneho bývania (krok 1)

9

Obnova súkromného a sociálneho bývania [R-1.01 (iii)]

T

Udeľovanie grantov na domáce batérie vo Flámsku

38

Biodiverzita a adaptácia na zmenu klímy (I-1.22)

M

Zadávanie zákaziek na projekty na vytvorenie dvoch národných parkov

41

Modrá dohoda (I-1.24)

M

Začiatok projektov na posilnenie biodiverzity a/alebo zmiernenie účinkov zmeny klímy

42

Modrá dohoda (I-1.24)

M

Nákupy pôdy na posilnenie biodiverzity a/alebo zmiernenie účinkov zmeny klímy

47

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť digitálnej spoločnosti (I-2.01)

M

Globálny rámec riadenia kybernetickej bezpečnosti v rámci ministerstva zahraničných vecí

58

Digitalizácia SPF (I-2.05) (čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície)

M

Vnútorná centralizácia súdnych rozhodnutí

77

Zjednodušenie administratívnych postupov (R-2.01)

M

Nadobudnutie účinnosti opatrení na zjednodušenie zakladania podniku online

82

Rozvoj inštitútu umelej inteligencie s cieľom využívať túto technológiu na riešenie spoločenských výziev (I-2.14)

M

Tím odborníkov vytvorený v rámci umelej inteligencie pre Inštitút spoločného blaha

99

Zlepšenie verejnej dopravy vo Valónsku (I-3B)

T

Začiatok hlavných prác na infraštruktúre autobusov [inteligentné cestné signály a ľahké metro (Charleroi)]

104

Renovácia železníc a práce na prístupnosti staníc (I-3C)

T

Dokončenie renovačných a modernizačných prác a prác na prístupnosti staníc (krok 2)

111

Výkonnosť SNCB/INFRABEL (R-3.01)

M

Schválenie nových výkonnostných zmlúv NMBS-SNCB a Infrabel a viacročného investičného plánu, zmluvy

113

Granty na presun na iné druhy dopravy (I-3.14)

T

Prvých 4375 nových žiadostí o granty na presun na iné druhy dopravy

121

Nabíjacie stanice (I-3F)

T

Dodatočné prevádzkové poloverejné a verejné nabíjacie stanice (krok 1)

124

Podvody s emisiami (R-3.07)

M

Prijatie právneho rámca pre monitorovanie emisií vozidiel vo Flámsku

127

Digisprong (R-4.01)

M

Prijatie nového rámca IKT pre povinnú školskú dochádzku vo Flámsku

128

Fond na podporu vysokoškolského vzdelávania (R-4.02)

M

Výhľadový dokument pre budúce, pružné a digitálne vysokoškolské vzdelávanie

134

Fond na podporu vyššieho vzdelávania (I-4.02)

T

Zlepšenie ponuky vysokoškolského vzdelávania vo Flámsku, aby bolo odolnejšie voči budúcim zmenám a pružnejšie

140

Boj proti diskriminácii na trhu práce (R-4.04)

M

Upravený regulačný rámec a lepšie uplatňovanie diskriminačných testov

141

Inkluzívny trh práce (R-4.06)

T

Dokončenie odvetvových nediskriminačných opatrení

142

Inkluzívny trh práce (R-4.06)

T

Nová integrovaná cesta pre nových účastníkov

143

Rekvalifikačná stratégia (I-4.07)

M

Udeľovanie grantov súvisiacich s iniciatívami v oblasti sociálnej inovácie

154

Budovanie a obnova infraštruktúry starostlivosti o deti v ranom veku (I-4.13)

T

Zadávanie zákaziek na uskutočnenie stavebných prác realizátorom projektov

159

A6K/E6K Centrum digitálnej a technologickej inovácie a odbornej prípravy (I-5.01)

M

Činnosť vyvinutá prostredníctvom A6K-E6K

174

Vzdelávací účet (R-5.03)

M

Reforma, ktorou sa zavádza povinná registrácia vo verejných službách zamestnanosti

175

Režim kumulácie a mobilita v odvetviach s nedostatkom (R-5.01)

M

Federálna reforma režimu kumulácie

176

Režim kumulácie a mobilita v odvetviach s nedostatkom (R-5.01)

M

Federálna reforma mobility v odvetviach s nedostatkom

184

Výskum a vývoj: Minimalizácia odpadu počas demontáže (I-5.10)

M

Zadanie verejnej zákazky na výstavbu zariadenia na spracovanie materiálov (MaT)

207

Preskúmania výdavkov (R-6)

M

Začlenenie preskúmania výdavkov do rozpočtového procesu (1) alebo (2)

229

PV povinnosť pre veľkých spotrebiteľov (R-7.03)

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov.

Výška splátky

688829691 EUR 

Štvrtá splátka (nenávratná podpora):

Seq. nb

Názov opatrenia

M/T

Názov

6

Obnova súkromného a sociálneho bývania (I-1A)

T

Obnova súkromného bývania a sociálneho bývania (krok 2)

12

Obnova verejných budov (I-1B)

T

Obnova verejných budov (krok 1)

15

Regulačný rámec pre trh s vodíkom (R-1.04)

M

Nadobudnutie účinnosti nových alebo zmenených zákonov a súvisiacich právnych predpisov s cieľom umožniť rozvoj trhu s H2

15a

Regulačný rámec pre trh s CO2 vo Flámsku (R-1.05)

M

Nadobudnutie účinnosti nových alebo zmenených vyhlášok a súvisiacich nariadení s cieľom umožniť rozvoj trhu s CO2 vo Flámsku

15b

Regulačný rámec pre trh s CO2 vo Valónsku (R-1.06)

M

Nadobudnutie účinnosti nových alebo zmenených vyhlášok a súvisiacich nariadení s cieľom umožniť rozvoj trhu s CO2 vo Valónsku

19

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.15)

M

Zadávanie zákaziek v rámci druhej výzvy na predkladanie projektov

36

Biodiverzita a adaptácia na zmenu klímy (I-1.22)

T

Uplatňované opatrenia obhospodarovania pôdy (lesy, chránené oblasti) a prebiehajúce projekty obnovy

44

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť digitálnej spoločnosti (I-2.01)

T

Oznámenie o zadaní zákazky v prípade ôsmich verejných súťaží

46

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť digitálnej spoločnosti (I-2.01)

T

Nástroje na zvýšenie kybernetickej odolnosti dostupné širokej verejnosti

51

Digitalizácia IPSS (I-2.04) (čiastkové opatrenie 2)

T

Všetky komunikácie verejného inštitútu sociálneho zabezpečenia (IPSS) sú digitálne a údaje sú centralizované/konsolidované

59

Digitalizácia SPF (I-2.05) (čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície)

M

Databáza na zber údajov v reálnom čase

71

Regionálna platforma na výmenu údajov (I-2.10)

T

10 orgánov verejnej správy sa podporuje pri zavádzaní projektov na regionálnej platforme údajov

79

Elektronická verejná správa: verejná súťaž (R-2.02)

M

Vykonávanie nového nástroja

83

Rozvoj inštitútu umelej inteligencie s cieľom využívať túto technológiu na riešenie spoločenských výziev (I-2.14)

T

Služby umelej inteligencie poskytované umelou inteligenciou pre Inštitút spoločného blaha

94

Cyklistická infraštruktúra (I-3A)

M

Začiatok všetkých projektov cyklistiky a chôdze

95

Cyklistická infraštruktúra (I-3A)

T

Nové a renovované cyklistické cesty

102

Zlepšenie verejnej dopravy vo Valónsku (I-3B)

M

Podpísanie revidovanej zmluvy o službách vo verejnom záujme spoločnosti OTW („Opérateur de Transport de Wallonie“)

109

Go Live of rail IT moduly (I-3E)

T

Go Live of rail IT moduly (Git Live of rail IT moduly)

114

Ekologizácia autobusového parku (I-3G)

T

Formálne poradie zelených autobusov a súvisiacej nabíjacej infraštruktúry vo Flámsku a Bruseli

125

Podvody s emisiami (R-3.07)

M

IT systém, ktorý integruje údaje o emisiách s pozorovaním pravidelných technických kontrol a kontrol bezpečnosti cestnej premávky v prevádzke

129

Globálny akčný plán proti predčasnému ukončeniu školskej dochádzky (R-4.03)

M

Nový komplexný plán boja proti predčasnému ukončeniu školskej dochádzky

138

Digitálny obrat pre bruselské školy (I-4.05)

T

Vybavenie škôl/inštitúcií primeranými zariadeniami a infraštruktúrou IKT na zlepšenie celkovej výkonnosti vzdelávacích systémov

139

Rekvalifikačná stratégia (R-4.05)

M

Prijatie regulačných textov bruselskou vládou na podporu integrácie zraniteľných skupín do trhu práce

144

Rekvalifikačná stratégia (I-4.07)

T

Profil kompetencií a pracovné poradenstvo

146

Digitálna integrácia pre Belgicko (I-4.08)

T

Udeľovanie grantov

147

Digitálne platformy pre väzňov (I-4.09)

T

Dokončenie zavádzania

148

Rod a práca (I-4.10)

T

Účasť žien na projektoch v teréne

151

Rozvoj verejnoprospešného bývania a bývania pre zraniteľné osoby (I-4.12)

T

Zadanie časti prác

158

Dôchodok a koniec kariéry (R-4.07)

M

Prijatie dôchodkovej reformy

165

Vzdelávanie a kariérny postup (I-5.04)

T

Podpora podnikov vo Flámsku prostredníctvom kontrol kompetencií a výziev na predkladanie projektov

166

Stratégia na oživenie trhu práce zameraná na efektívnosť a optimalizáciu aktivačných politík a politík odbornej prípravy (I-5.05)

T

Aktivačná podpora pre uchádzačov o zamestnanie a pracovníkov v Bruseli

170

Digitálne zručnosti (I-5.06)

M

Digitálne nástroje a služby občanom, zamestnávateľom a flámskym partnerom verejných služieb zamestnanosti (VDAB) plne zavedených vo Flámsku

180

Nukleárna medicína (I-5.08)

M

Dokončený technologický balík

188

Premiestnenie potravín a rozvoj logistických platforiem (I-5.12)

M

Zadanie verejných zákaziek na práce 2 medzimestskými spoločnosťami (SPI, IGRETEC) na výstavbu infraštruktúry pre potravinársky sektor

199

Belgicko Builds Back Circular (I-5.15)

M

Zadávanie verejných zákaziek na obehové projekty

208

Preskúmania výdavkov (R-6)

M

Analýza ex post preskúmania výdavkov

211

Revízia kódexu pre ovzdušie, klímu a energetiku – RBC (R-7.01)

M

Nové povinnosti týkajúce sa obnovy budov

212

Zlepšený systém dotácií na energiu – RBC (I-7.01)

T

Granty na energetiku pre domácnosti s nízkymi príjmami

214

Granty v oblasti energetiky – Nemecky hovoriace spoločenstvo (I-7.03)

T

Renovácia súkromného bývania

219

Výskumná platforma pre energetickú transformáciu (I-7.11)

M

Zverejňovanie verejných súťaží na zariadenia

221

Infraštruktúra na dovoz energie (I-7.12)

M

Zadávanie zákaziek v rámci výzvy na predkladanie projektov

223

Výzva na dekarbonizáciu priemyslu (I-7.13)

M

Zadávanie zákaziek v rámci výzvy na predkladanie projektov

228

Odvolacie konanie na Štátnej rade (R-7.02)

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov.

230

Urýchlenie energetickej transformácie (R-7.04)

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov.

233

Optimalizácia distribúcie energie (I-7.17)

M

Udelenie dotácií dvom hlavným prevádzkovateľom elektrickej siete vo Valónskom regióne

235

Výzva na inovatívne iniciatívy v oblasti výroby energie z obnoviteľných zdrojov (I-7.18)

M

Zadávanie zákaziek v rámci výziev na predkladanie projektov

248

MSPLD – KRMIVO (I-5.18)

M

Prípravná štúdia o požiadavkách na zriadenie taviacej pece

Výška splátky

1022767247 EUR

Piata splátka (nenávratná podpora):

Seq. nb

Názov opatrenia

M/T

Názov

7

Obnova súkromného a sociálneho bývania (I-1A)

T

Obnova súkromného bývania a sociálneho bývania (krok 3)

13

Obnova verejných budov (I-1B)

T

Obnova verejných budov (krok 2)

20

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.15)

M

Dokončenie všetkých projektov, ktorým boli udelené finančné prostriedky vo výzvach na predkladanie projektov

49

Kybernetická bezpečnosť: 5G (I-2.02)

M

Posilnené odpočúvacie schopnosti justičnej polície v kontexte 5G

50

Kybernetická bezpečnosť: Odpočúvanie a ochrana NTSU/CTIF (I-2.03)

M

Digitálny register zachytenej súkromnej komunikácie spravovaný Národnou jednotkou technickej a taktickej podpory belgickej federálnej polície

60

Digitalizácia SPF (I-2.05) (čiastkové opatrenie 1: Digitálna transformácia justície)

M

Nový systém správy prípadov pre sedem subjektov

61

Digitalizácia SPF (I-2.05) (čiastkové opatrenie 10: Jednotná digitálna brána)

M

Vyvinie sa rozhranie front-end

64

služby elektronického zdravotníctva a zdravotné údaje (I-2.06)

M

Úplné spustenie projektu

65

Digitalizácia JEDEN (I-2.07)

M

Uvedenie nových digitálnych platforiem do prevádzky

69

Digitalizácia flámskej vlády (I-2.09)

M

Ukončenie projektov

73

Digitalizácia procesov medzi občanmi a podnikmi (I-2.11)

T

Uvedenie do prevádzky 3 online platforiem (obecné povolenie, informácie o územnom plánovaní a environmentálne povolenie)

84

Zlepšenie prepojenia 35 obchodných parkov vo Valónsku (I-2.15)

T

Optické pripojenie pre 35 obchodných parkov

100

Zlepšenie verejnej dopravy vo Valónsku (I-3B)

T

Sprevádzkovanie inteligentných semaforov

106

Canal Albert a Trilogiport (I-3.11)

M

Zadávanie zákaziek na práce na mostoch cez Canal Albert/a novú platformu v Trilogiporte

108

Uvoľnenie aplikácie Otvorené údaje pre inteligentnú mobilitu (I-3D)

T

Uvoľnenie aplikácie Otvorené údaje pre inteligentnú mobilitu

115

Ekologizácia autobusového parku (I-3G)

T

Zelené autobusy umiestnené do prevádzky a technicky prispôsobené depá vo Flámsku, Bruseli a Valónsku

122

Nabíjacie stanice (I-3F)

T

Dodatočné prevádzkové súkromné, poloverejné a verejné nabíjacie stanice (krok 2)

145

Rekvalifikačná stratégia (I-4.07)

T

Cesta udržateľnej integrácie pre osoby so zdravotným postihnutím

152

Rozvoj verejnoprospešného bývania a bývania pre zraniteľné osoby (I-4.12)

T

Inštalácia pomoci na diaľku pre ľudí, ktorí stratili samostatnosť

160

Modernizácia infraštruktúry pokročilej odbornej prípravy (I-5.03)

T

Budovy a vybavenie na odbornú prípravu, služby zamestnanosti

161

Škola a zdravotnícke centrum EÚ pre biotechnológie (I-5.02)

T

Výstavba a vybavenie biotechnologickej školy a zdravotníckeho centra EÚ

190

Premiestnenie potravín a rozvoj logistických platforiem (I-5.12)

T

Dokončenie výstavby dvoch logistických centier

192

Digitalizácia valónskeho odvetvia cestovného ruchu (I-5.13)

T

Počet aktívnych používateľov „dotil regional de commercialisation“

216

Opatrenia v oblasti energetiky a klímy vo verejných budovách – federálny štát (I-7.05)

T

Dokončené opatrenia v oblasti energetiky

217

Energetické opatrenia v budovách s AWV (I-7.10)

T

Dokončené projekty opatrení v oblasti energetiky

220

Výskumná platforma pre energetickú transformáciu (I-7.11)

M

Obstarávanie zariadení

231

Urýchlenie energetickej transformácie (R-7.04)

M

Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov.

232

Plávajúca slnečná energia (I-7.16)

M

Demonštrátor plného rozsahu v prevádzke

Výška splátky

560013071 EUR 

Šiesta splátka (nenávratná podpora):

Seq. nb

Názov opatrenia

M/T

Názov

14

Obnova verejných budov (I-1B)

T

Obnova verejných budov (krok 3)

23

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.16)

M

Ukončenie projektov udelených na základe výzvy na predkladanie ponúk

26

Priemyselný hodnotový reťazec prechodu na vodík (I-1.17)

M

Dokončenie všetkých projektov dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu udelených na základe výzvy na predkladanie ponúk

28

Rozvoj nízkouhlíkového priemyslu (I-1.18)

M

Ukončenie projektov udelených na základe výzvy na predkladanie ponúk

37

Biodiverzita a adaptácia na zmenu klímy (I-1.22)

T

Uplatnené opatrenia na obhospodarovanie pôdy (lesy a chránené oblasti) a dokončené projekty obnovy

39

Biodiverzita a adaptácia na zmenu klímy (I-1.22)

T

Dokončenie dvoch projektov pre národné parky

40

Ekologická defragmentácia (I-1.23)

T

Dokončenie projektov ekologickej defragmentácie

43

Modrá dohoda (I-1.24)

T

Dokončenie projektov modrej dohody

48

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť digitálnej spoločnosti (I-2.01)

M

Poskytovanie služieb kybernetickej odolnosti belgickej spoločnosti ako takej ministerstvom obrany

52

Digitalizácia IPSS (I-2.04) (čiastkové opatrenie 1)

M

Dostupné digitálne riešenie – webové rozhranie (IPSS)

53

Digitalizácia IPSS (I-2.04) (čiastkové opatrenie-3)

M

Dostupné digitálne riešenie – interaktívna platforma (IPSS)

55

Digitalizácia SPF (I-2.05) (čiastkové opatrenie: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 a 12)

M

Projekty sú dokončené a výstup je funkčný

66

Digitalizácia kultúrneho a mediálneho sektora (I-2.08)

T

Dokončenie projektov digitalizovaných a vylepšených zvukových a zvukových diel

67

Digitalizácia kultúrneho a mediálneho sektora (I-2.08)

T

Integrácia technologických nástrojov pilotnými prevádzkovateľmi v oblasti kultúry a médií

80

Pokrytie bielych oblastí rozvojom vysokorýchlostných optických sietí (I-2.13)

T

Pokrytie

96

Cyklistická infraštruktúra (I-3A)

T

Nové a renovované cyklistické cesty

97

Cyklistická infraštruktúra – VeloPlus – RBC (I-3.03a)

T

Nové verejné parkovanie na bicykli pre obyvateľov

101

Zlepšenie verejnej dopravy vo Valónsku (I-3B)

T

Dokončenie prác a križovatiek s inteligentnými semaformi

105

Renovácia železníc a práce na prístupnosti staníc (I-3C)

T

Dokončenie renovačných a modernizačných prác a prác na prístupnosti staníc (krok 3)

107

Canal Albert a Trilogiport (I-3.11)

T

Dokončenie prác na mostoch cez kanál Canal Albert/a novej platforme v Trilogiporte

115 b

Ekologizácia autobusového parku – (I-3G)

T

Zelené autobusy uvedené do prevádzky a novovybudované dep vo Valónsku

123

Nabíjacie stanice (I-3F)

T

Dodatočné prevádzkové súkromné, poloverejné a verejné nabíjacie stanice (krok 3)

133

Poskytovanie digitálneho vybavenia a IT infraštruktúry školám (I-4)

T

Vybavenie škôl/inštitúcií primeranými zariadeniami a infraštruktúrou IKT na zlepšenie celkovej výkonnosti vzdelávacích systémov

155

Budovanie a obnova infraštruktúry starostlivosti o deti v ranom veku (I-4.13)

T

Otvorenie miest starostlivosti o deti

153

Rozvoj verejnoprospešného bývania a bývania pre zraniteľné osoby (I-4.12)

T

Obytné jednotky pripravené na obsadenie

162

A6K/E6K Centrum digitálnej a technologickej inovácie a odbornej prípravy (I-5.01)

T

Dokončenie renovácie a rozšírenia A6K-E6K

163

Modernizácia infraštruktúry pokročilej odbornej prípravy (I-5.03)

T

Budovy a vybavenie na odbornú prípravu, služby zamestnanosti

171

Digitálne celoživotné vzdelávanie (I-5.07)

M

Modernizácia poskytovania koučingu a odbornej prípravy v oblasti digitálnych zručností vrátane základných digitálnych zručností vo Valónsku prostredníctvom digitálnych nástrojov, najmodernejšej infraštruktúry, kompetentného mentorstva a inovačných projektov

179

Nukleárna medicína (I-5.08)

M

Vybudované a uvedené do prevádzky rádioizotopové zariadenie (FANC a FAGG)

185

Výskum a vývoj: Minimalizácia odpadu počas demontáže (I-5.10)

M

Vybudované a uvedené do prevádzky zariadenie na spracovanie materiálov (MaT); dokončená administratívna štúdia

187

Posilniť výskum a vývoj (I-5.11)

M

Financované projekty v oblasti výskumu, vývoja a inovácií a infraštruktúry

191

Premiestnenie potravín a rozvoj logistických platforiem (I-5.12)

T

Dokončuje sa výstavba najmenej piatich častí infraštruktúry, 30 malých infraštruktúr a 4 väčších štrukturálnych projektov.

198

Recyklačné centrum (I-5.14)

T

Dokončenie prác v šiestich recyklačných zariadeniach

200

Belgicko Builds Back Circular (I-5.15)

M

Dokončenie opatrení na zvyšovanie informovanosti a informačných akcií pre MSP a projektov v oblasti obehového hospodárstva

202

Zavádzanie obehového hospodárstva vo Valónsku (I-5.16)

T

Dokončenie projektov na podporu obehového hospodárstva vo Valónsku

215

Renovácia sociálneho bývania – WAL (I-7.04)

T

Solárne panely a tepelné čerpadlá v sociálnom bývaní

218

Úspora energie vo verejných budovách – VLA (I-7)

T

Energeticky efektívna obnova verejných budov

222

Infraštruktúra na dovoz energie (I-7.12)

T

Ukončenie projektov udelených v rámci výziev na predkladanie projektov

224

Výzva na dekarbonizáciu priemyslu (I-7.13)

T

Ukončenie projektov udelených v rámci výziev na predkladanie projektov

225

Výzva na prijatie opatrení v oblasti klímy v poľnohospodárstve (I-7.14)

T

Ukončenie projektov udelených v rámci výziev na predkladanie návrhov

234

Optimalizácia distribúcie energie (I-7.17)

M

Ukončenie projektov

236

Výzva na inovatívne iniciatívy v oblasti výroby energie z obnoviteľných zdrojov (I-7.18)

M

Ukončenie projektov

237

Odstránenie prekážok pre energiu z obnoviteľných zdrojov (I-7.19)

M

Ukončenie projektov

238

Odstránenie prekážok pre energiu z obnoviteľných zdrojov (I-7.19)

M

Nadobudnutie účinnosti nariadenia

242

Ekologizácia autobusového parku – BCR (I-7.21)

T

Elektrické autobusy v prevádzke

243

Nabíjacie stanice – FED (I-7.22)

M

Zavádzanie obojsmerných nabíjacích staníc

244

Verejné osvetlenie LED – VLA (I-7.23)

T

Nainštalované osvetlenie LED

245

Efektívna železničná sieť – FED (I-7.24)

T

Elektrifikácia železničných tratí

246

Nabíjacia infraštruktúra pre autobusy – záväzné firemné pravidlá (I-3.21)

T

Inštalovaná nabíjacia infraštruktúra

247

Nukleárna medicína – teoretický prístup (I-5.08a)

M

Dokončený vývoj výskumu a vývoja

249

MSPLD – KRMIVO (I-5.18)

M

Zriaďuje sa priemyselná taviaca pec

Výška splátky

781699616 EUR 

2.Pôžička

Splátky uvedené v článku 3 ods. 2 sú štruktúrované takto:

Prvá splátka (úvery):

Seq. nb

Názov opatrenia

M/T

Názov

54b

Digitalizácia SPF (I-2.05a)

M

Požiadavky sú vymedzené

239

Pobrežný energetický ostrov (I-7.20)

M

Finalizácia FEED a environmentálnych štúdií

Výška splátky

48840000 EUR 

Druhá splátka (úvery):

Seq. nb

Názov opatrenia

M/T

Názov

226

Chrbtová kosť pre H2 (I-7.15)[L]

M

Prijatie investičného plánu pre chrbticovú infraštruktúru H2

240

Pobrežný energetický ostrov (I-7.20)

M

Získané environmentálne povolenia pre energetický ostrov

Výška splátky

48840000 EUR 

Tretia splátka (úvery):

Seq. nb

Názov opatrenia

M/T

Názov

96a

Cyklistická infraštruktúra – Vélo Plus – federálny štát (I-3.03b)

M

Začiatok všetkých projektov cyklistiky a chôdze

Výška splátky

24420000 EUR 

Štvrtá splátka (úvery):

Seq. nb

Názov opatrenia

M/T

Názov

55b

Digitalizácia SPF (I-2.05a)

M

Projekt je dokončený a výstup je funkčný

96b

Cyklistická infraštruktúra – Vélo Plus – federálny štát (I-3.03b)

T

Nové a renovované cyklistické cesty

98

Cyklistická a pešia infraštruktúra – Schuman (I-3.04)

T

Nový verejný priestor pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu v Schumani

241

Pobrežný energetický ostrov (I-7.20)

M

Dokončenie prác súvisiacich s energetickým ostrovom

227

Chrbtová kosť pre H2 (I-7.15)[L]

T

Výstavba a prevádzka 150 km potrubia pre H2

Výška splátky

122100000 EUR 

(1)      IPCEI podliehajú notifikačnej povinnosti a vzťahuje sa nich povinnosť zachovať existujúci stav v zmysle článku 108 ods. 3 Zmluva o fungovaní Európskej únie. Výber a špecifiká navrhovaných projektov si môžu vyžadovať úpravy, aby sa zabezpečil súlad s platnými pravidlami.
(2)      Pozri poznámku pod čiarou č. 1.
(3) normy spoločne uverejnené Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu (ISO) a Medzinárodnou elektrotechnickou komisiou (IEC). ISO 27000 (známa aj ako „skupina noriem ISMS“ alebo „ISO27K“) zahŕňa bezpečnosť informácií
(4) praktické usmernenia pre počítačovú bezpečnosť. Najlepšie sú kritické bezpečnostné kontroly CIS 20 (Centrum pre bezpečnosť internetu) pre účinné normy kybernetickej obrany
(5)      Harmonogramom vykonávania tohto míľnika nie sú dotknuté povinnosti Belgicka podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1724 z 2. októbra 2018 o zriadení jednotnej digitálnej brány na poskytovanie prístupu k informáciám, postupom a asistenčným službám a službám riešenia problémov a o zmene nariadenia (EÚ) č. 1024/2012.
(6) Digitálne dvojčatá sú virtuálne repliky predmetov, procesov alebo miest z fyzického sveta.
(7) Porovnaj prílohu Ia k Loi portant assentiment à l’accord de coopération du 5 octobre 2018 entre l’Etat fédéral, la Région flamande, la Région wallonne et la Région de Bruxelles-Capitale relatif au financement des Infrastructure ferroviaires stratégiques/Wet houdende instemming met het samenwerkingsakkoord van 5 oktober 2018 tussen de Federale Staat, het Vlaamse Gewest, het Vlaamse Gewest, het Finances stratég.
(8) To nadväzuje na odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3 2018: „Riešiť rastúce výzvy v oblasti mobility, najmä prostredníctvom investícií do novej alebo existujúcej dopravnej infraštruktúry a posilňovania stimulov na využívanie hromadnej a nízkoemisnej dopravy“
(9) Diest, Gent Dampoort, Herentals, Leuven, Mechelen-Nekkerspoel
(10) Barvaux, Dinant, Fexche-le-haut-Clocher, Marche-en-famenne, Zwijndrecht, Alken, Buggenhout, Eupen, Fleurus, Louvain-la-Neuve, Sint-Agatha-Berchem, Watermael, Ans, Antwerpen-Zuid, Blankenberge, Diest, Mechelen-Nekkerspoel, Visé, Huy, Luttre, Meiser, Sint-Job, Tubise, Verviers-Central,Waremme, Kiewit, Sint-Truiden a Diepenbeek.
(11) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(12) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(13) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(14) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(15) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(16) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(17) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
(18) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na činnosti v rámci tohto opatrenia v zariadeniach určených výlučne na spracovanie nerecyklovateľného nebezpečného odpadu a na existujúce zariadenia, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti, zachytávanie výfukových plynov na skladovanie alebo používanie alebo zhodnocovanie materiálov zo spaľovania popola za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(19) Toto vylúčenie sa nevzťahuje na akcie v rámci tohto opatrenia v existujúcich zariadeniach na mechanické biologické spracovanie, ak sú činnosti v rámci tohto opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti alebo prispôsobenie triedeného odpadu na činnosti recyklácie kompostovaného biologického odpadu a anaeróbnej digescie biologického odpadu za predpokladu, že takéto opatrenia v rámci tohto opatrenia nevedú k zvýšeniu kapacity zariadení na spracovanie odpadu alebo k predĺženiu životnosti zariadení; v prípade ktorých sa poskytujú dôkazy na úrovni zariadenia.
(20) Ak sa v rámci podporovanej činnosti dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené pre bezodplatné prideľovanie kvót pre činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.