V Bruseli25. 6. 2024

COM(2024) 180 final

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE,

o spoločnom rezervnom fonde za rok 2023

{SWD(2024) 161 final}


Obsah

ÚVOD    

Časť 1: Kľúčové míľniky v roku 2023

1.1. Všeobecný prehľad

1.2. Štruktúra zložiek

1.3. Výzvy na uplatnenie záruky a žiadosti o platbu

1.4. Efektívna miera tvorby rezerv

Časť 2: Investičná stratégia, zloženie a výkonnosť portfólia

2.1. Zloženie a charakteristiky portfólia

2.2. Environmentálna a sociálna stopa a stopa v oblasti správy a riadenia (ESG)

2.3. Výkonnosť SRF v roku 2023

ZÁVERY    



ÚVOD

Táto správa je treťou výročnou správou o spoločnom rezervnom fonde (SRF)( 1 ) za obdobie od 1. januára 2023 do 31. decembra 2023. Správa obsahuje prehľad hlavných zmien fungovania SRF v roku 2023 a  v nej uvedené hlavné finančné a rizikové parametre, ako aj ročná výkonnosť fondu. Takisto sa v nej predstavujú výsledky opatrení, ktoré prijala Komisia na zlepšenie dlhodobej výkonnosti fondu prostredníctvom zavedenia diverzifikovaného investičného prostredia.

V spoločnom rezervnom fonde zriadenom podľa článku 212 nariadenia o rozpočtových pravidlách sa držia všetky rezervy vyčlenené z rozpočtu EÚ alebo poskytnuté ako príspevky zúčastnených členských štátov a krajín EZVO, ktoré sú určené na krytie rizika strát z operácií zaručených vnútornými( 2 ) a vonkajšími( 3 ) zárukami vykonávanými Európskou úniou. Okrem rozpočtových záruk sa v SRF držia rezervy na väčšinu úverov makrofinančnej pomoci tretím krajinám( 4 ). Rezervy držané v SRF predstavujú kapitálovú rezervu, z ktorej sa čerpajú finančné prostriedky na pokrytie výzev na plnenie zo záruky pri podporovaných operáciách a iných tokov z fondu.

SRF začal fungovať v januári 2021. Na konci roka 2023 jeho trhová hodnota predstavovala 18,8 miliardy EUR, čím sa stal najväčším investičným portfóliom, ktoré spravuje priamo Komisia.

Vďaka obozretnému vytváraniu rezerv sa SRF dobre vyrovnal s volatilitou trhu zaznamenanou v roku 2023 a dobrá pozícia mu umožnila profitovať zo silnej výkonnosti trhu na konci roka. Konkrétne bol vykázaný absolútny výnos spoločného rezervného fondu + 5,21 %, ktorý fondu pomohol uhradiť časť strát z roku 2022 (– 8,9 %) a doplniť rezervy na záruky. Pri pohľade do budúcnosti ponúka súčasné prostredie vyšších a pozitívnych úrokových sadzieb solídny základ pre výnosy v strednodobom horizonte.

Predmetom pozornosti tejto správy sú otázky súvisiace so spravovaním aktív SRF. Vývoj podmienených záväzkov vyplývajúcich z rozpočtových záruk a pôžičiek EÚ, voči ktorým sú aktíva SRF vedené ako rezervy, bude predmetom samostatnej správy podľa článku 250 nariadenia o rozpočtových pravidlách.



Časť 1: Kľúčové míľniky v roku 2023

1.1. Všeobecný prehľad

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch bol fond spravovaný v súlade s postupmi podľa stanovenej štruktúry jeho riadenia( 5 ) a bez prevádzkových incidentov.

K 31. decembru 2023 dosahovala hodnota čistých aktív fondu( 6 ) 18,8 miliardy EUR, čo predstavuje zvýšenie o 4,4 miliardy EUR oproti stavu na konci roka 2022 (30 % zvýšenie za rok). V roku 2023 bolo SRF poskytnutých 3,53 miliardy EUR čistých príspevkov z rozpočtu EÚ alebo z príspevkov zúčastnených členských štátov a krajín EZVO. Zvyšná časť zvýšenia hodnoty portfólia (880 miliónov EUR) je výsledkom zvýšenia trhovej hodnoty existujúcich aktív.

Ilustrácia 1: Vývoj čistej hodnoty aktív SRF (v miliardách EUR)

Viac informácií o účtovnej závierke je k dispozícii v pracovnom dokumente útvarov Komisie, ktorý je priložený k tejto správe.

1.2. Štruktúra zložiek

Zatiaľ čo aktíva SRF sú spravované v súlade s jedinečnou investičnou politikou, držia sa v rôznych zložkách spojených s jednotlivými rozpočtovými zárukami a programami finančnej pomoci.

Rezervy držané v SRF sú vyčlenené na jednotlivé rozpočtové záruky/programy finančnej pomoci v súlade s ich príslušnými právnymi rámcami( 7 ). Sumy priradené k jednotlivým rozpočtovým zárukám sa účtujú do odlišných zložiek, aby bolo možné sledovať úrovne rezerv v porovnaní s úrovňami stanovenými v nástroji, ktorým sa záruka zriaďuje. Ak rezervy klesnú pod určitú úroveň, doplnenie je možné financovať z finančných krytí príslušných programov.

V roku 2023 boli pridané dve nové zložky členských štátov InvestEU( 8 ) v porovnaní s 10 zložkami v roku 2022. Vývoj zložiek v predchádzajúcich rokoch je podrobnejšie opísaný v správach o SRF za roky 2021( 9 ) a 2022( 10 ).

K 31. decembru 2023 sa SRF skladal zo 16 zložiek, pričom 13 z nich bolo plne funkčných a obsahovali finančné prostriedky. Zvyšné zložky sa aktivujú po prijatí príslušných prvých tokov do fondu.

Tabuľka 1: Zložky SRF k 31. decembru 2023

Zložka

Trhová hodnota k 31. decembru 2023 (v EUR)

Zložky otvorené v roku 2021

EFSI

9 224 784 078,06

GFEA( 11 )

2 776 909 740,77

EFSD( 12 )

735 238 609,90

InvestEU( 13

3 357 374 936,75

Zložky otvorené v roku 2022

EFSD+

2 222 070 436,62

MFA po roku 2020

105 403 883,94

Mimoriadna makrofinančná pomoc Ukrajine( 14

Úvery Euratomu po roku 2020

Úvery v rámci ELM so zmeneným účelom pre Ukrajinu

Záruka InvestEU pre Rumunsko

80 817 782,06

Záruka InvestEU pre Českú republiku

28 505 258,04

Záruka InvestEU pre Fínsko

25 499 598,46

Záruka InvestEU pre Grécko

31 241 677,26

Operácie kombinovaného financovania v rámci InvestEU

161 082 630,28

Zložky otvorené v roku 2023

Záruka InvestEU pre Bulharsko

41 334 023,23

Záruka InvestEU pre Maltu

6 352 640,21

SPOLU

18 796 615 295,58

Ilustrácia 2: Veľkosť zložiek SRF k 31. decembru 2023

1.3. Výzvy na uplatnenie záruky a žiadosti o platbu

Riadenie likvidity výziev na uplatnenie záruky a žiadostí o platbu je uľahčené vankúšom likvidity, ako sa uvádza v usmerneniach pre správu aktív spoločného rezervného fondu( 15 ). Vankúš likvidity tvoria obmedzené hotovostné rezervy, ktoré sú držané v centrálnej pokladni Komisie na pokrytie peňažných tokov, ktorých plnenie sa očakáva v priebehu 3 mesiacov na základe oznámení od implementujúcich partnerov.

Zostatok vankúša na začiatku roka 2023 bol 342 miliónov EUR. Počas roka boli prijaté toky vo výške 114 miliónov EUR( 16 ), pričom v roku 2023 sa vyplatila čistá suma takmer 351 miliónov EUR( 17 ). Zostatok vankúša likvidity na konci roku 2023 bol 106 miliónov EUR.

Výzvy na uplatnenie rezerv SRF v rámci príslušných rozpočtových záruk( 18 ) v roku 2023, ako aj iné požiadavky na finančné prostriedky držané v zložkách SRF sú zhrnuté ďalej( 19 ).

Tabuľka 2: Toky z SRF v roku 2023, podrobný prehľad

Zložka

v mil. EUR

Povaha toku z fondu

EFSD

0,60

výzvy na uplatnenie záruky

EFSD+

0,04

výzvy na uplatnenie záruky

GFEA

127,57

výzvy na uplatnenie záruky

0,06

výdavky na právne služby

127,63

Spolu

EFSI

115,60

čisté výzvy a úpravy hodnoty akciových portfólií

22,40

výdavky a výzvy v rámci segmentu MSP (po odpočítaní doplnení zdrojov) v súvislosti so záručnými produktmi

55,90

výdavky (náklady na financovanie a vymáhanie)

193,90( 20 )

Spolu

InvestEU

25,915

výdavky (poplatky, záporný úrok, finančné a administratívne výdavky)

1,585

výzvy na uplatnenie záruky

27,50

Spolu

InvestEU Rumunsko

1,20

výzva v rámci rezervy nákladov na zabezpečenie

Celkové toky z fondu

350,9

Ilustrácia 3: Toky zo spoločného rezervného fondu v roku 2023 na jednotlivé zložky (v miliónoch EUR)

 

1.4. Efektívna miera tvorby rezerv

V článku 213 nariadenia o rozpočtových pravidlách sa stanovuje, že poskytovanie rozpočtových záruk a finančnej pomoci tretím krajinám v rámci SRF sa bude zakladať na efektívnej miere tvorby rezerv, ktorá je v uvedenom článku vymedzená. Pri efektívnej miere tvorby rezerv sa zohľadňuje skutočnosť, že združené spravovanie SRF by na rozdiel od spravovania jednotlivých záručných fondov mohlo viesť k prípadnej diverzifikácii, pokiaľ by nedochádzalo ku korelácii času a intenzity výzev jednotlivých zložiek.

Efektívna miera tvorby rezerv je pomer medzi

·potrebnou sumou hotovosti a hotovostných ekvivalentov v spoločne spravovanom spoločnom rezervnom fonde a

·súčtom požadovaných súm hotovosti a hotovostných ekvivalentov v prípade, že by sa každá zložka spravovala oddelene.

Úroveň efektívnej miery tvorby rezerv by sa mala zo zákona stanoviť na 95 % – 100 %, pričom číselný údaj nižší ako 100 % by signalizoval diverzifikačný účinok. Po výpočtoch založených na zavedenej metodike( 21 ) a vzhľadom na prevládajúcu makroekonomickú a geopolitickú neistotu (niektoré zložky SRF sú veľmi závislé od vývoja situácie na Ukrajine) Komisia navrhla zachovanie úrovne efektívnej miery tvorby rezerv na rok 2023 na 100 %, vzhľadom na to, že nebola pozorovaná žiadna diverzifikácia medzi výzvami na rezervy v rôznych zložkách. Tento prístup bol potvrdený v prijatom rozpočte na rok 2024.



Časť 2: Investičná stratégia, zloženie a výkonnosť portfólia

Všeobecné zásady a úvahy, z ktorých vychádza investičná stratégia SRF, sú stanovené v usmerneniach pre správu aktív spoločného rezervného fondu a ďalej opísané v prvej výročnej správe o spoločnom rezervnom fonde za rok 2021( 22 ). Na základe konzervatívneho prístupu zakotveného v usmerneniach pre správu aktív a nízkej tolerancie rizika je SRF spravovaný takým spôsobom, ktorý by mal prinajmenšom zabezpečiť zachovanie kapitálu počas investičného horizontu (9 rokov)( 23 ). V súlade s touto obozretnou investičnou politikou sú aktíva, do ktorých môže SRF investovať, obmedzené na vysoko likvidné cenné papiere s pevným výnosom a vysokým ratingom. Podstatná časť SRF bola dosiaľ obmedzená na investície do cenných papierov s investičným stupňom a pevným výnosom (dlhopisov) denominovaných v EUR a USD. Usmernenia pre správu aktív boli v roku 2022 upravené tak, aby umožňovali určité obmedzené investície do akciových fondov obchodovaných na burze s cieľom poskytnúť dodatočnú diverzifikáciu príležitostí pre SRF.

2.1. Zloženie a charakteristiky portfólia

Podľa usmernení pre správu aktív si spoločný rezervný fond udržiava likvidné diverzifikované portfólio a investuje hlavne do dlhových nástrojov s vysokým ratingom, ako sú dlhopisy vydávané štátmi, nadnárodnými subjektmi, štátnymi agentúrami a obchodnými spoločnosťami.

Portfólio SRF na konci roka bolo dobre diverzifikované v rôznych triedach aktív v rámci oprávnených svetových trhov s pevným výnosom vrátane určitej obmedzenej expozície voči cenným papierom, ktoré nie sú denominované v EUR (USD), akciovým fondom obchodovaným na burze a hotovosti alebo hotovostných ekvivalentov. Kurzové zisky alebo straty z cenných papierov a transakcií, ktoré nie sú denominované v EUR, boli vo veľkej miere kompenzované opačnými zmenami devízových derivátov využívaných ako zaistenia.

Úverová kvalita portfólia SRF bola vysoká, pričom dosahovala priemerný rating A, čo naznačuje zanedbateľnú pravdepodobnosť zlyhania( 24 ).

Viac ako 36 % trhovej hodnoty portfólia sa investuje do cenných papierov s ratingom AAA( 25 ) a zvyšok je rozdelený v celom spektre stupnice investičného stupňa.

Investície denominované v USD tvorili 6,6 % trhovej hodnoty portfólia( 26 ), pričom menové riziko bolo zaistené prostredníctvom forwardových zmlúv.

Na konci roka 2023 predstavovali majetkové cenné papiere 5,5 % trhovej hodnoty portfólia.

K decembru 2023 tvorili približne 15,2 % portfólia krátkodobé likvidné aktíva( 27 ), ktoré zabezpečovali zdroj likvidity pripravenej na použitie v prípade veľkých tokov z fondu, ktoré by presahovali veľkosť opísaného vankúša likvidity( 28 ).

Ilustrácia 4: Alokácia portfólia SRF na konci roka (2023)



2.2. Environmentálna a sociálna stopa a stopa v oblasti správy a riadenia (ESG)

V roku 2023 je stopa ESG v portfóliu naďalej výrazná, pričom podiel ESG dlhopisov bol na úrovni 14,6 %( 29 ) v porovnaní so 14,0 % v roku 2022. V rámci aktívneho prístupu k ESG sa uprednostňujú ESG dlhopisy za predpokladu, že sú zosúladené s kritériami riadenia rizík a celkovou investičnou stratégiou. Komisia v roku 2023 naďalej posilňovala stopu ESG v novej investičnej stratégii SRF, ako je vysvetlené vo výročnej správe o SRF za rok 2022( 30 ).

2.3. Výkonnosť SRF v roku 2023

Aj v roku 2023 pretrvávala značná volatilita trhu (pozri rámček). V posledných mesiacoch roka 2023 však začali inflačné tlaky ustupovať, čo viedlo k očakávaniam trhu, že centrálne banky začnú v roku 2024 znižovať úrokové sadzby. Tieto predpoklady očakávaného zníženia sadzieb viedli k čiastočnému zvratu dynamiky zaznamenanej v roku 2022 a poskytli pozitívny impulz pre hodnotu nesplatených dlhopisov vo vlastníctve SRF. Podrobnejšie informácie o vývoji na trhu sú uvedené v rámčeku ďalej.

V tejto situácii spoločný rezervný fond dosiahol ročnú návratnosť + 5,21 %( 31 ), v súlade s referenčnou hodnotou portfólia(+ 5,40 %). Novo zavedená časť majetkových cenných papierov (v priemere približne 3,1 % počas roka 2023) prispela k celkovej návratnosti portfólia + 0,38 %. Zo samostatného hľadiska investícia do majetkových cenných papierov dosiahla v roku 2023 návratnosť približne + 12,5 %, čo je viac ako dvojnásobok výnosu časti s pevným výnosom.

Vývoj na trhu v roku 2023

Hlavnými hýbateľmi trhu v roku 2023 boli údaje o inflácii a príslušných opatreniach centrálnych bánk. Európska centrálna banka na začiatku roka 2023 pokračovala vo zvyšovaní úrokových sadzieb na každom zasadnutí Rady guvernérov až do septembra, keď zvyšovanie pozastavila na úrovni 4 % pre sadzbu jednodňových sterilizačných operácií (od 2 % do začiatku roka). Hoci pretrvávala určitá neistota, pokiaľ ide o udržateľný návrat inflácie na cieľovú úroveň 2 %, inflácia v Európe zo svojej vysokej východiskovej hodnoty postupne klesala. V januári sa celková inflácia dostala na úroveň 8,6 %. V novembri klesla na 2,4 %, potom sa nepatrne zvýšila a december uzavrela na hodnote 2,9 %.

V USA sa celková inflácia takisto znížila zo 6,4 % v januári na 3 % v júni, potom sa stabilizovala a rok uzavrela na úrovni 3,1 %. Federálny rezervný systém zvýšil svoju hlavnú úrokovú sadzbu celkovo o 1 % na cieľové rozpätie 5,25 % – 5,50 %. Úroková sadzba sa na tejto úrovni udržala od júla.

Okrem zvyšovania základných úrokových sadzieb hlavné centrálne banky väčšinu roka signalizovali, že základné úrokové sadzby sa v dohľadnom čase neznížia a budú musieť „dlhšie zotrvať na vysokej úrovni“, aby sa zabezpečila konvergencia inflácie späť k cieľu. V takejto situácii sa počas prvých 9 mesiacov roka postupne zvyšovali aj výnosy dlhopisov a 10-ročný nemecký štátny dlhopis dosiahol začiatkom októbra najvyššiu hodnotu 2,96 % z 2,44 % na začiatku roka.

Uverejnené údaje za štvrtý štvrťrok ukazujú, že inflácia bola nižšia, než sa očakávalo, čo umožnilo hlavným centrálnym bankám zmeniť komunikáciu menej „razantným“ tempom a začať počítať s možným načasovaním prvého zníženia úrokových sadzieb. To podnietilo trhy k rýchlemu oceneniu značného počtu znížení úrokových sadzieb v roku 2024, čo viedlo k zníženiu výnosov dlhopisov a následne zvýšeniu ich cien a návratnosti. 10-ročné nemecké štátne dlhopisy uzavreli rok na úrovni 2,02 %.

Okrem toho sa hospodársky rast vzoprel negatívnym prognózam, ktoré prevládali na začiatku roka, najmä v USA, ktoré zaznamenali veľmi silný rast, zatiaľ čo Európa sa vyhla recesii. Aj trh práce bol veľmi silný a miera nezamestnanosti sa na oboch stranách Atlantiku držala v blízkosti rekordne nízkych hodnôt.

Kombinácia odolného rastu na pozadí agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb a ustupujúcej inflácie rozšírila trhovú rally na väčšinu tried aktív. Okrem štátnych dlhopisov sa veľmi dobre darilo aj podnikovým dlhopisom. Podobne aj akciové trhy zaznamenali veľmi silné oživenie. Index STOXX Europe 600 dosiahol úroveň 12,7 %, zatiaľ čo v USA bol index S&P 500 na 24,2 %.



ZÁVERY

Spoločný rezervný fond zaznamenal návratnosť + 5,21 %, ktorá mu pomohla uhradiť časť strát z roku 2022 (– 8,9 %) a doplniť rezervy na záruky. Pri pohľade do budúcnosti ponúka súčasné prostredie vyšších a pozitívnych úrokových sadzieb solídny základ pre výnosy v strednodobom horizonte. To sa odráža v priemernej výnosnosti portfólia do splatnosti, ktorá sa na konci roka 2023 udržala na úrovni približne 3 % ročne.

Náročná situácia na trhu v priebehu roka 2022 podčiarkla riziká výlučného spoľahnutia sa na investície s pevnými výnosmi. V roku 2023 došlo k diverzifikácii investičnej stratégie SRF s cieľom znížiť jeho závislosť od dlhopisových trhov, a to investíciami do širokých celoeurópskych indexov majetkových cenných papierov. Prvý rok skúseností s touto novou triedou aktív bol pozitívny. Ukázalo sa, že obmedzená akciová expozícia dokáže zvýšiť výnosy v súlade s nízkou mierou rizika. Spoločný rezervný fond má dobré postavenie na to, aby sa udržal na ceste k oživeniu a dosiahol dlhodobejšiu stabilitu a rast v súlade so svojimi investičnými cieľmi.

(1) ()    Podľa článku 214 nariadenia o rozpočtových pravidlách [nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 z 18. júla 2018 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, o zmene nariadení (EÚ) č. 1296/2013, (EÚ) č. 1301/2013, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 1304/2013, (EÚ) č. 1309/2013, (EÚ) č. 1316/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) č. 283/2014 a rozhodnutia č. 541/2014/EÚ a o zrušení nariadenia (EÚ, Euratom) č. 966/2012 (Ú. v. EÚ L 193, 30.7.2018, s. 1)] predkladá Komisia každý rok Európskemu parlamentu a Rade správu o spoločnom rezervnom fonde. Ďalšie usmernenia k obsahu tejto správy sa uvádzajú v usmerneniach pre správu aktív spoločného rezervného fondu {rozhodnutie Komisie z 25. marca 2020 o usmerneniach pre správu aktív spoločného rezervného fondu [C(2020) 1896 final], Ú. v. EÚ C 131, 22.4.2020, s. 3 – 11}.
(2) ()    Európsky fond pre strategické investície (EFSI) a InvestEU.
(3) ()    Mandát na poskytovanie vonkajších úverov (ELM), Európsky fond pre udržateľný rozvoj (EFSD) a Európsky fond pre udržateľný rozvoj plus (EFSD+).
(4) ()    Okrem úverov MFA+ poskytnutých Ukrajine v roku 2023.
(5) ()    Štruktúra riadenia bola predstavená vo výročnej správe o SRF za rok 2021, EUR-Lex - 52022DC0213 – SK – EUR-Lex (europa.eu) .
(6) ()    Čistá hodnota aktív SRF je určená hodnotou celkových aktív zníženou o záväzky, k príslušnému dátumu výpočtu čistej hodnoty aktív.
(7) ()     V súlade napríklad s článkom 212 ods. 2 a 4 a článkom 213 ods. 1 a 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách.
(8) ()    Pre Maltu a Bulharsko.
(9) ()     EUR-Lex - 52022DC0213 – SK – EUR-Lex (europa.eu) .
(10) ()     EUR-Lex - 52023DC0288 – SK – EUR-Lex (europa.eu) .
(11) ()     V Garančnom fonde pre vonkajšie opatrenia (GFEA) sa držia rezervy na mandát na poskytovanie vonkajších úverov (ELM), staršie programy (makrofinančná pomoc – MFA) a programy Euratomu.
(12) ()    Európsky fond pre udržateľný rozvoj.
(13) ()    Zložka EÚ.
(14) ()    Podľa rozhodnutia (EÚ) 2022/1201 a rozhodnutia (EÚ) 2022/1628 o poskytnutí makrofinančnej pomoci Ukrajine.
(15) ()    Rozhodnutie Komisie z 25. marca 2020 o usmerneniach pre správu aktív spoločného rezervného fondu [C(2020) 1896 final, Ú. v. EÚ C 131, 22.4.2020, s. 3 – 11].
(16) ()    Zo 114 miliónov EUR, ktoré predstavujú toky do fondu pochádzajúce z vyplatení SRF, tvoria 60,7 milióna EUR vymožené prostriedky v rámci mandátu na poskytovanie vonkajších úverov.
(17) ()     V porovnaní s 222 miliónmi EUR v roku 2022.
(18) ()    Jednotlivé výzvy na uplatnenie záruky sú uvedené v samostatnej správe podľa článku 41 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách.
(19) ()    Je dôležité uviesť, že platby môžu vzniknúť v roku 2024 alebo neskôr, čo si môže vyžiadať úpravu ex post účtovnej závierky za rok 2023.
(20) ()     Z toho 14,7 milióna EUR sa týka výziev z roku 2022 z dôvodu, že jedna z platobných transakcií pokrývala obdobie 1. júna 2022 – 30. novembra 2023.
(21) ()    Delegované rozhodnutie Komisie (EÚ, Euratom) C(2020)7684, ktorým sa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 dopĺňa o podrobné podmienky výpočtu efektívnej miery tvorby rezerv spoločného rezervného fondu (Ú. v. EÚ L 42, 5.2.2021, s. 12).
(22) ()     EUR-Lex - 52022DC0213 – SK – EUR-Lex (europa.eu) .
(23) ()    Článok 2 ods. 1 usmernení pre správu aktív.
(24) ()    0,04 % pravdepodobnosť zlyhania v horizonte jedného roka.
(25) ()     V porovnaní s viac ako 35 % v roku 2022.
(26) ()     V porovnaní s 3,5 % v roku 2022.
(27) ()     V porovnaní s 18 % v roku 2022.
(28) ()    Navyše k vankúšu likvidity opísanému v oddiele 1.5.
(29) ()    Pri posudzovaní toho, či sú dlhopisy klasifikované ako ESG na účely alokácie SRF, sa Komisia opiera o uverejnené posúdenie „využitia výnosov“ dotknutého aktíva vypracované analytikmi a poskytovateľmi údajov, ktoré Komisia na svoju funkciu správy aktív využíva.
(30) ()     EUR-Lex - 52023DC0288 – SK – EUR-Lex (europa.eu) .
(31) ()    Kumulatívna návratnosť fondu od jeho zriadenia do konca roka 2023 je – 5,22 % a odráža toto poradie ročnej návratnosti: 2023: 5,21 %, 2022: – 8,85 %, 2021: – 1,17 %. Pokiaľ ide o cieľ zachovania kapitálu v investičnom horizonte (odhadovanom na 9 rokov), je naďalej plne dosiahnuteľný, najmä vzhľadom na to, že po roku 2022 sú úrovne výnosov pevne usadené v kladných číslach, na rozdiel od záporných alebo nulových výnosov, ktoré prevládali v čase zriadenia SRF.