V Bruseli28. 11. 2023

COM(2023) 761 final

2023/0443(NLE)

Návrh

NARIADENIE RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2022/2578, pokiaľ ide o predĺženie obdobia jeho uplatňovania


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

1.1.Dôvody a ciele návrhu

Od nevyprovokovanej a neodôvodnenej totálnej invázie Ruska na Ukrajinu boli dodávky plynu z Ruska do EÚ prerušené v rámci zámerného úsilia využiť energiu ako politickú zbraň. Rusko je už mnoho rokov hlavným dodávateľom plynu do EÚ. Z historického hľadiska pochádzalo z Ruska viac ako 40 % dodávok plynu do EÚ. Od februára 2022 tieto dodávky neustále klesali. Toky potrubného plynu z Ruska v prvej polovici roku 2023 tvorili menej ako 10 % dovozu plynu do EÚ.

Prudký výkyv dodávok spôsobený Ruskom mal značný vplyv na úroveň cien plynu v EÚ. Zatiaľ čo ceny v predchádzajúcom desaťročí sa pohybovali v rozpätí od 5 EUR do 35 EUR za MWh a ich priemer bol približne 20 EUR/MWh, ceny plynu v auguste 2022 v čase vrcholiacej krízy prudko stúpli nad 300 EUR/MWh a dosiahli úrovne, ktoré boli o 1 000 % vyššie ako priemerné ceny kedykoľvek predtým v Únii. Najvyššiu úroveň dosiahli ceny počas jedného týždňa, t. j. počas piatich obchodných dní po sebe, od 22. do 26. augusta 2022, keď boli trvale vyššie ako 250 EUR/MWh a odlišovali sa od referenčnej ceny skvapalneného zemného plynu (ďalej len „LNG“) o viac ako 50 EUR/MWh. Od vyvrcholenia krízy ceny výrazne klesli a na začiatku jesene 2023 sa pohybovali v rozpätí od 40 EUR do 50 EUR za MWh. Ostávajú však viac než dvojnásobné v porovnaní s cenami pred krízou.

Extrémne skokové zvýšenia cien výrazne poškodzujú európske hospodárstvo. Plyn sa vo veľkom využíva v mnohých odvetviach hospodárstva EÚ – od MSP po veľký priemysel – najmä v odvetviach náročných na plyn, ako sú keramika, sklo, hnojivá, buničina a papier a chemikálie. Vysoké ceny majú navyše škodlivý vplyv na ceny elektriny a prispievajú k zvyšovaniu celkovej miery inflácie.

V tejto súvislosti Rada 19. decembra 2022 prijala núdzové nariadenie Rady (EÚ) 2022/2578 s cieľom zaviesť mechanizmus korekcie trhu na ochranu občanov Únie a hospodárstva pred nadmerne vysokými cenami.

Uvedené nariadenie sa prestane uplatňovať 31. januára 2024. Cieľom tohto návrhu je predĺženie obdobia uplatňovania ustanovení nariadenia (EÚ) 2022/2578 o jeden rok vzhľadom na pretrvávajúce riziká pre dodávky energie, a tým aj pre ceny v Únii.

1.1.1.Hlavné prvky nariadenia (EÚ) 2022/2578

Nariadením Rady (EÚ) 2022/2578 z 22. decembra 2022 sa stanovuje dočasný mechanizmus korekcie trhu pre príkazy zadávané na obchodovanie s derivátmi spojenými s virtuálnymi obchodnými bodmi EÚ (ďalej len „VTP“) s plnením o jeden mesiac až jeden rok.

Mechanizmus korekcie trhu sa aktivuje, keď nastane prípad korekcie trhu, t. j. keď zúčtovacia cena derivátu TTF s plnením v nasledujúcom mesiaci presiahne 180 EUR/MWh a je o 35 EUR vyššia ako referenčná cena (odrážajúca celosvetové cenové trendy LNG) počas troch pracovných dní. Mechanizmus korekcie trhu zatiaľ nebol aktivovaný, keďže ceny TTF od nadobudnutia účinnosti nariadenia Rady (EÚ) 2022/2578 ostali pod aktivačnými prahovými hodnotami. 

Ak sa vyskytne prípad korekcie trhu, v nariadení o mechanizme korekcie trhu sa stanovuje dynamický ponukový limit, podľa ktorého by organizátori trhu nemali prijímať a účastníci trhu nemali zadávať pokyny na deriváty s cenami, ktoré o 35 EUR/MWh prevyšujú referenčnú cenu uverejnenú agentúrou ACER v predchádzajúci deň. Mechanizmus korekcie trhu sa automaticky deaktivuje po dvadsiatich pracovných dňoch, ak dynamický ponukový limit je tri po sebe nasledujúce dni na úrovni 180 EUR/MWh.

Podľa článku 6 nariadenia sa dynamický ponukový limit môže okamžite pozastaviť, ak by viedol k vážnym narušeniam trhu, ktoré majú vplyv na bezpečnosť dodávok a toky plynu v rámci Únie alebo na riadne fungovanie trhov s energetickými derivátmi.

1.1.2.Súčasná situácia: pretrvávajú vážne ťažkosti a riziká týkajúce sa bezpečnosti dodávok plynu v EÚ

Reakcia Únie v rámci plánu REPowerEU a nasledujúcich iniciatív vrátane opatrení stanovených v nariadení (EÚ) 2022/2578 pripravila EÚ na situáciu s nižšou bezpečnosťou dodávok plynu. Ak by sa platnosť nariadenia nepredĺžila, prestalo by sa uplatňovať 31. januára 2024.

Ku dňu prijatia tohto návrhu však pretrvávajú vážne ťažkosti s dodávkami plynu do Únie.

V uplynulom roku sa v dôsledku výrazného zníženia dovozu ruského potrubného plynu značne znížila dostupnosť dodávok plynu do Únie v porovnaní so situáciou pred krízou. Pri súčasnej úrovni dovozu potrubného plynu sa očakáva, že dovoz z Ruska do Únie bude v roku 2023 približne 20 miliárd m3, pokiaľ sa tento nespoľahlivý dovoz úplne nepreruší. To by predstavovalo približne o 110 miliárd m3 plynu menej ako v roku 2021.

Situácia na svetových trhoch s plynom zostáva veľmi napätá a očakáva sa, že sa nejaký čas nezmení. Ako konštatovala Medzinárodná agentúra pre energiu (ďalej len „IEA“) 1 , svetové dodávky LNG v rokoch 2022 a 2023 rástli len miernym tempom (4 % v roku 2022 a 3 % v roku 2023), a to v dôsledku „obmedzených prírastkov kapacity skvapalňovania, výpadkov v rámci veľkých vývozných zariadení a poklesu dodávok zemného plynu do zariadení na skvapalňovanie zemného plynu, ktorý zhoršuje starnutie ťažobných polí“. Na globálnej úrovni sa do roku 2025 očakáva, že do prevádzky budú uvedené nové významné kapacity na skvapalňovanie zemného plynu (najmä v USA a v Katare), „situácia na trhu však v bezprostrednej budúcnosti ostane neistá 2 .

Táto situácia má naďalej negatívne následky na ceny plynu, ktoré sa napriek značnému poklesu v porovnaní s vrcholom, ktorý dosiahli v lete 2022, držia na vyššej úrovni ako pred krízou, čo má nevyhnutne dosah na kúpnu silu občanov EÚ a konkurencieschopnosť európskych podnikov.

Veľká volatilita trhu je takisto dôsledkom napätia na trhu a pre hospodárstvo EÚ predstavuje ďalšie riziko. V lete a na jeseň 2023 bolo zaznamenaných niekoľko prípadov významnej volatility, keď v priebehu niekoľkých týždňov došlo k nárastu cien o vyše 50 %. Z toho vyplýva, že trhy s plynom sú naďalej nestabilné a môžu silno reagovať na akýkoľvek neočakávaný a náhly otras na strane ponuky a dopytu, ako sa to stalo v dôsledku štrajku v austrálskych zariadeniach LNG, krízy na Blízkom východe a poškodenia plynovodu Balticconnector.

Viacero rizík môže v prípade ich výskytu zvýšiť strach z nedostatku, čo by vzhľadom na nestabilitu trhu v dôsledku napätia na ňom mohlo vyvolať rozsiahle reakcie s vážnymi dôsledkami pre ceny. Medzi tieto riziká patrí oživenie ázijského dopytu po skvapalnenom zemnom plyne (LNG), ktoré by znížilo dostupnosť plynu na svetovom trhu s plynom 3 , extrémne poveternostné podmienky, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť výrobu elektriny v prečerpávacích vodných elektrárňach alebo jadrových elektrárňach 4 , čo by si vyžiadalo vyššiu mieru využívania výroby energie v plynových elektrárňach, a ďalšie možné prerušenia dodávok plynu vrátane úplného zastavenia dovozu plynu z Ruska alebo úplného narušenia existujúcej kritickej plynárenskej infraštruktúry.

Veľmi intenzívne ozbrojené konflikty v súčasnosti okrem Ukrajiny, Azerbajdžanu a Blízkeho východu postihujú niekoľko kľúčových dodávateľských regiónov EÚ, čo prispieva k zhoršovaniu panorámy hrozieb.

Nedávne príklady poukazujú na pravdepodobnosť a význam rizík súvisiacich s narušením kritickej plynárenskej infraštruktúry. V septembri 2022 bol v dôsledku sabotáže poškodený plynovod Nordstream 1, a to do takej miery, že sa ním v súčasnosti nemôže a v dohľadnom čase ani nebude môcť prepravovať žiaden plyn. V októbri 2023 došlo k poškodeniu plynovodu Balticconnector, dôležitého plynovodu spájajúceho Fínsko a Estónsko. V dôsledku poškodenia plynovodu Balticconnector už Fínsko nie je schopné spĺňať kritérium N – 1 v rámci štandardu infraštruktúry vymedzeného v článku 5 nariadenia (EÚ) 2017/1938. Kritériom N – 1 sa zabezpečuje, že členské štáty prijmú opatrenia, aby v prípade prerušenia prevádzky samostatnej najväčšej plynárenskej infraštruktúry mali technickú kapacitu na uspokojenie svojho celkového dopytu počas špičky. Fínsko 27. októbra 2023 v reakcii na poškodenie plynovodu Balticconnector zvýšilo úroveň krízovej situácie podľa článku 11 nariadenia (EÚ) 2017/1938 z úrovne včasného varovania na úroveň pohotovosti, čo je posledná úroveň krízovej situácie pred úrovňou stavu núdze. Tento nový incident týkajúci sa infraštruktúry poukazuje na pravdepodobnosť a význam rizík súvisiacich s novými narušeniami kritickej plynárenskej infraštruktúry.

Okrem toho treba upozorniť na to, že značné zníženie dopytu po zemnom plyne (pokles o 18 % v období od augusta 2022 do augusta 2023) prispieva k zachovaniu bilancie plynu v EÚ. Toto zníženie je výsledkom hospodárskych faktorov (napr. vysokých cien) a administratívnych opatrení týkajúcich sa koordinovaného znižovania dopytu po plyne prijatých členskými štátmi na základe nariadenia (EÚ) 2022/1369 a nariadenia (EÚ) 2023/706 o predĺžení jeho platnosti. Prípadné zvýšenie dopytu z dôvodu oživenia spotreby plynu v sektore bývania a v obchodnom a priemyselnom sektore5 alebo prípadné ďalšie nepredĺženie administratívnych opatrení zameraných na zníženie dopytu predstavujú dodatočné riziko, ktoré by vzhľadom na súčasné napätie na trhu mohlo ohroziť bezpečnosť dodávok plynu v EÚ.

Medzinárodná agentúra pre energiu vo viacerých následných správach z decembra 2022 a z februára, júla a októbra 2023 dôsledne upozorňovala na pretrvávajúce riziká pre bezpečnosť dodávok plynu v EÚ a varovala pred nečinnosťou vzhľadom na zlepšenie situácie v porovnaní s vrcholom krízy v lete 2022. Podľa správy z októbra 2023 „celosvetové dodávky plynu ostanú v roku 2023 obmedzené“ „[o]čakáva sa, že podpriemerné prírastky kapacity skvapalňovania LNG povedú k predĺženiu situácie obmedzených dodávok do roku 2024“. Vo svojej februárovej správe agentúra IEA konštatovala, že „celosvetová rovnováha závisí od neobvykle širokého okruhu neistôt a vonkajších rizikových faktorov, ktoré zahŕňajú možnosť úplného zastavenia dodávok ruského plynu privádzaného do Európskej únie potrubím, ako aj oživenie čínskeho dovozu LNG v súlade s dlhodobými zmluvami krajiny o LNG a potenciálne nižšiu dostupnosť dodávok LNG“. Agentúra vypracovala stresové scenáre týkajúce sa zastavenia dodávok ruského plynu, možnosti, že dodávky LNG ostanú obmedzené, a zvýšenia dopytu súvisiaceho s počasím, ktoré by mohlo viesť k potenciálnemu rozdielu medzi ponukou a dopytom na úrovni 40 miliárd m3 v EÚ. Vo svojej správe z júla 2023 agentúra IEA poukázala na to, že „riziká a neistoty pred zimnou sezónou 2023/2024 na severnej pologuli pretrvávajú“ a že „plné zásobníky plynu nie sú zárukou proti zimnej volatilite a riziku obnovenia napätia na trhu 5 .

Okrem toho Európska sieť prevádzkovateľov prepravných sietí pre plyn (ďalej len „ENTSO pre plyn“) uverejnila svoj ročný výhľad dodávok v zimnom období s prehľadom na nasledujúce letné obdobie v súlade s článkom 8 nariadenia (ES) č. 715/2009. Sieť ENTSO pre plyn dospela k záveru, že hoci sa celková situácia v oblasti bezpečnosti dodávok v EÚ značne zlepšila, môže byť potrebné prijať dodatočné opatrenia pre prípad úplného prerušenia dodávok z Ruska. Okrem toho je počas celej zimnej sezóny 2023 – 2024 potrebné starostlivo riadiť zásobníky plynu, keďže na začiatku vtlačnej sezóny môže byť potrebné zabezpečiť úroveň naplnenia zásobníkov 46 %, aby sa dosiahol cieľ naplnenia zásobníkov na 90 % stanovený nariadením (EÚ) 2022/10323.

Reakcia Únie v rámci plánu REPowerEU a nasledujúcich iniciatív vrátane opatrenia stanoveného v nariadení (EÚ) 2022/2578 prispela k zlepšeniu situácie. Ak by sa príslušné opatrenia Únie prestali uplatňovať, mohlo by dôjsť zmene stabilizovanej, ale neistej situácie, ktorú Únia dosiahla, a mohlo by to zhoršiť odolnosť EÚ voči nepriaznivým udalostiam.

Vzhľadom na tieto pretrvávajúce vážne ťažkosti a riziká týkajúce sa bezpečnosti dodávok plynu a cien plynu v EÚ a s cieľom neohroziť súčasnú krehkú rovnováhu je nevyhnutné a naliehavé predĺžiť platnosť nariadenia (EÚ) 2022/2578. Cieľom tohto návrhu je preto predĺženie obdobia uplatňovania ustanovení nariadenia (EÚ) 2022/2578 o jeden rok.

1.1.3.Dôvody predĺženia uplatňovania ustanovení nariadenia v súčasnej situácii

Jednotlivé ustanovenia nariadenia (EÚ) 2022/2578, ktorých platnosť sa má týmto návrhom predĺžiť, sú nevyhnutné na riešenie uvedených vážnych ťažkostí a rizík týkajúcich sa bezpečnosti dodávok plynu a cien plynu v EÚ.

Agentúra ACER a orgán ESMA v marci 2023 vykonali posúdenie vplyvu mechanizmu korekcie trhu od nadobudnutia účinnosti nariadenia o mechanizme korekcie trhu a dospeli k záveru, že mechanizmus korekcie trhu nebol aktivovaný a dovtedy nevznikli žiadne negatívne účinky na trhy s energiou (a na finančne s nimi súvisiace trhy). Komisia rozšírila analýzu s cieľom posúdiť vývoj na trhu v nedávnych mesiacoch a zistila, že mechanizmus korekcie trhu sa nikdy neaktivoval, a neodhalila žiadne negatívne účinky po nadobudnutí účinnosti nariadenia o mechanizme korekcie trhu.

Mechanizmus korekcie trhu bráni tomu, aby ceny dosiahli nadmerne vysokú úroveň v porovnaní s medzinárodnými cenami na trhoch s derivátmi na plyn, a na základe toho obmedzuje negatívny vplyv vysokých cien na kúpnu silu občanov EÚ a konkurencieschopnosť európskych podnikov.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

Európska komisia 23. marca 2022 predložila oznámenie Bezpečnosť dodávok a dostupné ceny energie: možnosti okamžitých opatrení a príprava na nasledujúcu zimu [COM(2022) 138 final], v ktorom uviedla cieľ zabezpečiť dodávky plynu za primerané ceny na najbližšiu zimu a nasledujúce obdobie. V oznámení sa ako možnosť, ktorá by prichádzala do úvahy pri zmierňovaní prudkého nárastu cien energie, uvádza stanovenie stropu alebo modulácia ceny plynu regulačnými prostriedkami. V reakcii na eskalujúcu krízu vydala Európska komisia v októbri 2022 oznámenie, v ktorom opätovne potvrdila potrebu riešenia vysokých cien energií cielenými a koordinovanými opatreniami. Komisia v oznámení navrhla zaviesť mechanizmus na obmedzenie cien prostredníctvom hlavnej európskej burzy s plynom (TTF), ktorý sa v prípade potreby aktivuje. Nariadením (EÚ) 2022/2578 sa vykonáva návrh, ktorý Komisia uviedla vo svojich oznámeniach.

Mechanizmom korekcie trhu a týmto návrhom na predĺženie jeho platnosti nie sú ohrozené ciele a zásady nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1938 z 25. októbra 2017 o opatreniach na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu. Nariadením (EÚ) 2022/2578 sa zaručuje, že v prípade stavu núdze na regionálnej úrovni alebo na úrovni celej Únie nebude mechanizmus korekcie trhu neprimerane obmedzovať tok plynu v rámci vnútorného trhu a neohrozí tak bezpečnosť dodávok plynu v Únii.

Nariadenie (EÚ) 2022/2578 a tento návrh na predĺženie jeho uplatňovania sú súčasťou súboru opatrení na riešenie súčasnej energetickej krízy, ktoré Rada prijala v posledných mesiacoch. Nariadenie (EÚ) 2022/2578 úzko nadväzuje najmä na nariadenie Rady (EÚ) 2022/1369 a je v súlade s jeho cieľmi. Predovšetkým zaručuje Komisii možnosť pozastaviť aktiváciu mechanizmu korekcie trhu v prípade, že negatívne ovplyvňuje pokrok dosiahnutý pri plnení cieľa úspor plynu podľa článku 3 nariadenia Rady (EÚ) 2022/1369 alebo vedie k celkovému zvýšeniu spotreby plynu na základe údajov o spotrebe plynu a znížení dopytu, ktoré poskytli členské štáty podľa článku 8 nariadenia Rady (EÚ) 2022/1369.

Na posúdenie pokroku členských štátov pri vykonávaní dobrovoľných aj povinných opatrení na zníženie dopytu je nevyhnutné pravidelné a účinné monitorovanie a podávanie správ. Na tento účel a nad rámec opatrení na monitorovanie a podávanie správ stanovených v nariadení Rady (EÚ) 2022/1369 musia členské štáty najneskôr dva týždne po prípade korekcie trhu Komisii oznámiť, aké opatrenia prijali na zníženie spotreby plynu a elektrickej energie v reakcii na prípad korekcie trhu, ak Komisia medzitým neprijme rozhodnutie o pozastavení mechanizmu. Zníženie dopytu v celej Únii je prejavom zásady solidarity, ktorá je zakotvená v zmluve.

Nariadenie (EÚ) 2022/2578 navyše dopĺňa ciele zavedenia mechanizmu riadenia vnútrodennej volatility na riešenie krátkodobej volatility trhu stanoveného v kapitole III oddiele 1 nariadenia (EÚ) 2022/2576. Mechanizmus riadenia vnútrodennej volatility je nástroj na obmedzenie extrémnych zmien v rámci dňa, ktorý nestačí na riešenie problémov nadmerne vysokých cien, ku ktorým došlo v lete 2022.

Nariadenie (EÚ) 2022/2578 a súčasný návrh sú okrem toho v súlade aj s cieľmi Európskej zelenej dohody, najmä s cieľom zaistiť bezpečné a cenovo dostupné dodávky energie v EÚ tým, že ponúkajú mechanizmus, ktorým sa zmierni vplyv extrémne vysokých cien plynu na spotrebiteľov v EÚ a jej členské štáty, a pritom je navrhnutý tak, aby štrukturálne neznižoval ceny, ktoré by v prípade ich prenesenia na konečných spotrebiteľov mohli viesť k vyššej spotrebe plynu.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Nariadenie (EÚ) 2022/2578 a tento návrh na predĺženie jeho platnosti sú zlučiteľné s ostatnými politikami Únie, najmä s pravidlami týkajúcimi sa politiky vnútorného trhu vrátane pravidiel hospodárskej súťaže Nariadením (EÚ) 2022/2578 sa neprimerane nezasahuje do zásad práva hospodárskej súťaže. Mechanizmus korekcie trhu je konkrétne navrhnutý tak, aby sa intervencia obmedzila na tie prípady nadmerných cien, v ktorých už index TTF nie je adekvátnym zástupným ukazovateľom cien presne odrážajúcim dynamiku trhov v Európe.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Právnym základom tohto nástroja je článok 122 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „ZFEÚ“). Podmienkou na uplatňovanie tohto ustanovenia je to, že opatrenie musí byť „vhodné z hľadiska hospodárskej situácie“, čo platí najmä v prípade, ak existujú „vážne ťažkosti v dodávke určitých produktov“. Opatrenia sa takisto musia prijímať v „duchu solidarity“ a v súlade s judikatúrou musia byť dočasné a primerané.

Súčasné pretrvávajúce nedostatočné dodávky plynu spoločne s volatilitou cien spôsobenou krehkou rovnováhou na svetových trhoch s plynom predstavujú vážne ťažkosti s dodávkami energetického produktu podľa článku 122 ZFEÚ. Ako sa už zdôraznilo v bode 1 („Dôvody a ciele návrhu“), vážne ťažkosti a riziká týkajúce sa bezpečnosti dodávok plynu v EÚ pretrvávajú.

Ak by sa opatrenia stanovené v nariadení (EÚ) 2022/2578 prestali uplatňovať, členské štáty by už nemali nástroj na priame riešenie prípadov nadmerne vysokých cien spôsobených týmito ťažkosťami a rizikami.

Ako sa vysvetľuje v bode 1 („Dôvody a ciele návrhu“), ustanovenia nariadenia sú nevyhnutné a primerané na riešenie vážnych ťažkostí a potenciálnych rizík týkajúcich sa cien, ktoré by mohli vzniknúť v dôsledku súčasnej krehkej rovnováhy v plynárenskej sieti v EÚ.

S cieľom zabrániť fragmentácii opatrení, ktoré by mohli rozdeliť integrovaný trh EÚ s plynom, treba prijať spoločné opatrenie v duchu solidarity. Mechanizmom korekcie trhu sa navyše posilňuje solidarita Únie tým, že mechanizmus predchádza nadmerným cenám plynu, ktoré sú pre mnohé členské štáty neudržateľné čo i len na krátke časové obdobie. Mechanizmus korekcie trhu môže pomôcť zabezpečiť, aby plynárenské podniky zo všetkých členských štátov mohli nakupovať plyn za primerané ceny v duchu solidarity.

Okrem toho spoločné záruky, ktoré môžu byť v členských štátoch bez alternatívnych dodávok potrebnejšie ako v členských štátoch s viacerými alternatívami, zaistia koordinovaný prístup v duchu energetickej solidarity.

Je preto opodstatnené, aby navrhovaný nástroj vychádzal z článku 122 ods. 1 ZFEÚ.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Ustanovenia nariadenia a ich navrhované predĺženie uplatňovania sú plne v súlade so zásadou subsidiarity.

Vzhľadom na integrovanú povahu trhov s plynom a finančných trhov sú opatrenia na úrovni Únie najúčinnejším spôsobom riešenia problému nárastu cien v celej Únii.

Proporcionalita

Ustanovenia nariadenia a ich navrhované predĺženie uplatňovania sú v súlade so zásadou proporcionality. Opatrenie je úmerné rozsahu a povahe vymedzených problémov a dosiahnutiu stanovených cieľov.

Ponukové limity sú na obchodovaných trhoch bežným nástrojom na riešenie problému s mechanizmami tvorby cien, ktorý však môže nepriaznivo vplývať na spotrebiteľov. Takýto mechanizmus existuje napríklad na trhoch s elektrinou v EÚ [pozri napr. článok 10 nariadenia (EÚ) 2019/943] a je možné ho vidieť aj na trhoch mimo Únie, napríklad v USA.

Tento mechanizmus však nie je určený na intervencie do normálneho vzájomného vzťahu medzi dopytom a ponukou, ani na „zastropovanie“ bežného stanovovania cien. Môže sa aktivovať iba za veľmi výnimočných okolností, keď zvýšenie cien na burze TTF nie je spojené s vývojom medzinárodných cien, čo by v danej chvíli spochybňovalo jej vhodnosť ako referenčnej ceny. Mechanizmus korekcie trhu sa aktivuje iba za výnimočných okolností a na prísne obmedzený čas.

Ponukový limit sa okamžite deaktivuje, keď tieto výnimočné okolnosti prestanú platiť. Mechanizmus korekcie trhu je navyše vybavený komplexným súborom záruk, ktoré umožňujú pozastavenie mechanizmu v prípade neúmyselného narušenia trhu negatívne ovplyvňujúceho bezpečnosť dodávok a toky v EÚ, ako aj riadne fungovanie trhu s derivátmi.

Mechanizmus korekcie trhu teda neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie sledovaného cieľa politiky, a je primeraný na dosiahnutie cieľa, ktorým je zmiernenie vplyvu mimoriadne vysokých cien plynu. Predĺženie jeho uplatňovania o jeden rok je nevyhnutné vzhľadom na pretrvávanie vážnych ťažkostí s dodávkami energie a z nich vyplývajúcich rizík pre ceny a bezpečnosť dodávok energie, ktoré budú podľa očakávaní pokračovať najmenej počas celého roka 2024, keďže štrukturálnejšie zmeny trhových podmienok sa očakávajú až v priebehu roku 2025. 

Výber nástroja

Vzhľadom na rozmer energetickej krízy a rozsah jej sociálnych, hospodárskych a finančných dôsledkov sú ustanovenia, ktorých platnosť sa má týmto návrhom predĺžiť, vo forme nariadenia, ktoré má všeobecnú pôsobnosť a je priamo a okamžite uplatniteľné. Predĺženie obdobia uplatňovania týchto ustanovení by sa preto malo takisto uskutočniť prijatím nariadenia.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Vzhľadom na naliehavú potrebu vypracovať návrh na predĺženie platnosti nariadenia tak, aby ho Rada mohla prijať včas, sa konzultácie so zainteresovanými stranami nemohli uskutočniť.

Útvary Komisie však posúdili, či sa od nadobudnutia účinnosti nariadenia o mechanizme korekcie trhu vyskytli akékoľvek negatívne účinky.

V súlade s požiadavkami článku 8 nariadenia (EÚ) 2022/2578 agentúra ACER 6 a orgán ESMA 7 vo svojich správach o posúdení účinkov uverejnených 1. marca 2023 analyzovali niekoľko ukazovateľov s cieľom posúdiť vplyv mechanizmu korekcie trhu od nadobudnutia účinnosti nariadenia o mechanizme korekcie trhu. Tieto ukazovatele sa týkajú viacerých oblastí od bezpečnosti dodávok energie a tokov v rámci EÚ po finančné trhy a finančnú stabilitu. Agentúra ACER a orgán ESMA dospeli k záveru, že mechanizmus korekcie trhu nebol aktivovaný a až do uverejnenia ich správy nevznikli žiadne negatívne účinky.

Na základe ukazovateľov, ktoré agentúra ACER a orgán ESMA uviedli vo svojich správach z marca, Komisia rozšírila analýzu s cieľom posúdiť vývoj na trhu v nedávnych mesiacoch. Mechanizmus korekcie trhu sa nikdy neaktivoval a nezistili sa žiadne negatívne účinky od nadobudnutia účinnosti nariadenia o mechanizme korekcie trhu.

Výsledok posúdenia Komisie bol predložený zástupcom členských štátov na zasadnutí pracovnej skupiny Rady pre energetiku 5. októbra 2023.

Základné práva

Mechanizmus korekcie trhu je dočasný a aktivuje sa iba v prípade, že budú splnené určité podmienky. Všetko sú to podmienky odrážajúce situáciu, ktorá je škodlivá pre hospodárstvo Únie a jej energetickú bezpečnosť, a preto by sa mala riešiť. Mechanizmus korekcie trhu navyše obsahuje spoľahlivé záruky, ktoré by zabránili vzniku akýchkoľvek problémov s uplatňovaním základných práv. Má v sebe deaktivačný mechanizmus, ktorý ho ukončí, ak situácia na trhu so zemným plynom už jeho fungovanie neodôvodňuje. Nariadením sa navyše stanovuje možnosť pozastaviť mechanizmus v prípade neúmyselného narušenia trhu aj napriek tomu, že podmienky odôvodňujúce aktiváciu mechanizmu korekcie trhu naďalej pretrvávajú. Komisia je povinná prijať takéto rozhodnutia o pozastavení v prípade neúmyselného narušenia trhu. Mechanizmus korekcie trhu je preto primeraný a riadne odôvodnený, keďže nemá väčší vplyv na základné práva, ako je sloboda podnikania, ako je nevyhnutné, a to vzhľadom na vplyv, ktorý by na hospodárstvo Únie a jej energetickú bezpečnosť mala nečinnosť.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Vplyv tohto návrhu na rozpočet EÚ sa týka ľudských zdrojov Generálneho riaditeľstva Európskej komisie (GR) pre energetiku. Tento bezprecedentný mechanizmus zahŕňa úlohy týkajúce sa okrem iných aj monitorovania fungovania komoditných trhov a ich vplyvu na bezpečnosť dodávok, ktoré zvyčajne nepatria medzi úlohy Komisie. Vzhľadom na mieru zodpovednosti, ktorá je s touto úlohou spojená, je nevyhnutné zabezpečiť primeranú spoluúčasť útvarov Komisie a posilniť úlohu GR pre energetiku, najmä pri finančnom monitorovaní a hodnotení trhu (ide o 6 ekvivalentov plného pracovného času). Na zabezpečenie efektívneho vykonávania tejto úlohy bude kľúčová podpora zo strany agentúry ACER pri monitorovaní, aktivácii a pozastavení mechanizmu korekcie trhu. Vplyv tohto návrhu na rozpočet EÚ sa preto týka aj ľudských zdrojov a iných administratívnych výdavkov agentúry ACER (ide o 6 ekvivalentov plného pracovného času).

Tento návrh si nevyžaduje žiadne rozpočtové zdroje navyše k zdrojom, ktoré už boli pridelené v súvislosti s prijatím nariadenia (EÚ) 2022/2578 [a uvedené vo finančnom výkaze pripojenom k nariadeniu (EÚ) 2022/2578].

5.ĎALŠIE PRVKY

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Navrhované zmeny sú zacielené a svojím rozsahom obmedzené iba na predĺženie obdobia uplatňovania ustanovení nariadenia (EÚ) 2022/2578 o jeden rok.

V článku 12 sa navrhuje zmena obdobia uplatňovania nariadenia a jeho predĺženie do 31. januára 2025.

2023/0443 (NLE)

Návrh

NARIADENIE RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2022/2578, pokiaľ ide o predĺženie obdobia jeho uplatňovania

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 122 ods. 1,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Nariadením Rady (EÚ) 2022/2578 8 sa stanovuje dočasný mechanizmus korekcie trhu pre príkazy zadávané na obchodovanie s derivátmi spojenými s virtuálnymi obchodnými bodmi Únie (ďalej len „VTP“) s plnením o jeden mesiac až jeden rok. Mechanizmus korekcie trhu sa teda uplatňuje na akýkoľvek komoditný derivát obchodovaný na regulovanom trhu, ktorého podkladovým aktívom je transakcia s plynom v ktoromkoľvek VTP v Únii.

(2)Mechanizmus korekcie trhu sa má aktivovať, keď nastane prípad korekcie trhu, t. j. keď zúčtovacia cena derivátu Title Transfer Facility (ďalej len „TTF“) s plnením v nasledujúcom mesiaci uverejnená spoločnosťou ICE Endex B.V. presiahne 180 EUR/MWh a je o 35 EUR vyššia ako referenčná cena počas troch pracovných dní. Ak sa vyskytne prípad korekcie trhu, v nariadení (EÚ) 2022/2578 sa stanovuje dynamický ponukový limit, podľa ktorého by organizátori trhu nemali prijímať a účastníci trhu nemali zadávať pokyny na deriváty s cenami, ktoré o 35 EUR/MWh prevyšujú referenčnú cenu uverejnenú Agentúrou pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ďalej len „ACER“) 9 v predchádzajúci deň. 

(3)Agentúra ACER a Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ďalej len „ESMA“) 10 vo svojich správach o posúdení účinkov uverejnených 1. marca 2023 v súlade s článkom 8 nariadenia (EÚ) 2022/2578 analyzovali niekoľko ukazovateľov s cieľom posúdiť vplyv mechanizmu korekcie trhu od nadobudnutia účinnosti uvedeného nariadenia. Agentúra ACER a orgán ESMA dospeli k záveru, že mechanizmus korekcie trhu nebol aktivovaný a až do uverejnenia ich správ nevznikli žiadne negatívne účinky na bezpečnosť dodávok a toky v rámci Únie ohrozujúce finančné trhy a finančnú stabilitu.

(4)Na základe ukazovateľov, ktoré agentúra ACER a orgán ESMA analyzovali vo svojich správach z 1. marca 2023, Komisia rozšírila analýzu s cieľom posúdiť vývoj na trhu v neskorších mesiacoch. Nezistili sa žiadne negatívne účinky od nadobudnutia účinnosti nariadenia (EÚ) 2022/2578 a mechanizmus korekcie trhu sa nikdy neaktivoval. 

(5)Pri zaisťovaní bezpečnosti dodávok energie v Únii však pretrvávajú vážne ťažkosti. Celosvetová situácia na trhu s plynom zostáva veľmi napätá. Ceny plynu sú stále výrazne vyššie ako pred krízou, čo má nevyhnutne dosah na kúpnu silu občanov Únie a konkurencieschopnosť podnikov v Únii.

(6)Volatilita trhu je takisto dôsledkom napätia na trhu vyplývajúceho z geopolitických rizík a pre hospodárstvo Únie predstavuje ďalšie riziko. Prípady výraznej volatility cien pozorované v lete a na začiatku jesene 2023, keď došlo v priebehu niekoľkých týždňov k nárastu cien o vyše 50 %, sú dôkazom, že trhy sú stále nestabilné a ostávajú zraniteľné aj voči relatívne malým otrasom na strane dopytu a ponuky, o čom svedčí vývoj cien po nedávnych udalostiach, ako bol napríklad štrajk v austrálskych zariadeniach na skvapalnenie zemného plynu (skvapalnený zemný plyn – LNG) alebo poškodenie plynovodu Balticconnector. Prebiehajúca kríza na Blízkom východe predstavuje ďalšie významné geopolitické riziko s možným vplyvom na ceny a dodávky plynu.

(7)Svetové trhy s plynom sú v súčasnosti veľmi napäté a očakáva sa, že to tak ešte nejaký čas zostane. Svetové dodávky LNG v posledných dvoch rokoch rástli len miernym tempom v dôsledku obmedzených prírastkov kapacity skvapalňovania, výpadkov v rámci veľkých vývozných zariadení a poklesu dodávok zemného plynu do zariadení na skvapalňovanie zemného plynu. Významný nárast kapacity skvapalňovania zemného plynu sa očakáva až v priebehu roka 2025. Situácia na trhu v bezprostrednej budúcnosti teda ostáva neistá.

(8)Navyše v uplynulom roku sa v dôsledku výrazného zníženia dovozu ruského potrubného plynu značne znížila dostupnosť dodávok plynu do Únie v porovnaní so situáciou pred krízou. Pri súčasnej úrovni dovozu plynu sa očakáva, že do Únie sa v roku 2023 dovezie približne 20 miliárd m3 potrubného plynu z Ruska, čo je približne o 110 miliárd m3 menej ako v roku 2021. Pretrváva preto vážne riziko, že v krátkodobom časovom horizonte dôjde v Únii k nedostatku plynu. Vzhľadom na súčasné napäté trhové podmienky môžu ceny opäť prudko stúpnuť z dôvodu nepredvídateľných udalostí a náhlych otrasov, ako je oživenie ázijského dopytu po LNG, v dôsledku ktorého by sa mohla znížiť dostupnosť plynu na svetovom trhu s plynom; extrémne poveternostné podmienky, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť výrobu elektriny v prečerpávacích vodných elektrárňach alebo jadrových elektrárňach, čo by si vyžiadalo vyššiu mieru využívania výroby elektriny v plynových elektrárňach, a z dôvodu ďalších možných prerušení dodávok plynu vrátane úplného zastavenia dovozu plynu z Ruska alebo ďalších narušení kritických infraštruktúr po sabotáži plynovodu Nordstream 1 v septembri 2022 a poškodení plynovodu Balticconnector v októbri 2023.

(9)V dôsledku pretrvávajúcich vážnych ťažkostí je celá Únia vystavená rizikám nedostatku energie a vysokých cien energie. Úroveň cien plynu by mohla negatívne ovplyvniť hospodársku situáciu Únie, konkurencieschopnosť jej priemyslu a kúpnu silu jej občanov.

(10)Strach z nedostatku môže za týchto podmienok, a najmä v situácii vážnych geopolitických rizík s možným vplyvom na ceny plynu, vyvolať rozsiahle reakcie, ktoré môžu mať vážne dôsledky pre ceny. Vzhľadom na súčasnú napätú rovnováhu medzi ponukou a dopytom by aj mierne narušenie dodávok plynu mohlo dramaticky ovplyvniť ceny plynu a spôsobiť vážne a trvalé škody hospodárstvu a občanom Únie.

(11)V čase vrcholiacej krízy Únia prijala silnú a koordinovanú reakciu s cieľom chrániť svojich občanov a hospodárstvo pred nadmernými cenami a zabezpečiť, aby sa plyn cez hranice dostal k všetkým spotrebiteľom, ktorí ho potrebujú, a to aj v situáciách jeho nedostatku. Reakcia Únie v rámci plánu REPowerEU 11 a nasledujúcich iniciatív vrátane opatrení stanovených v nariadení (EÚ) 2022/2578 prispela k zlepšeniu situácie. Ak by sa tieto opatrenia prestali uplatňovať, vzniklo by riziko zmeny stabilizovanej, ale neistej situácie, ktorú Únia dosiahla, a zhoršilo by to odolnosť voči možným budúcim udalostiam a náhlym otrasom, ako sa napríklad uvádza v predchádzajúcich odôvodneniach.

(12)Keďže Únia je jednotný trh a TTF sa bežne považuje za „štandardný“ zástupný ukazovateľ cien pre trhy Únie s plynom, vysoké ceny plynu pri derivátoch spojených s TTF by mali vážne následky vo všetkých členských štátoch, hoci ich miera by zrejme závisela od jednotlivých členských štátov. Deriváty spojené so všetkými inými VTP v Únii by takisto mali ostať zahrnuté do rozsahu predĺženia platnosti nariadenia (EÚ) 2022/2578, aby sa zabránilo prípadnému presunu obchodovania na deriváty spojené s inými VTP, čo by mohlo viesť k narušeniu energetických alebo finančných trhov Únie. Mechanizmom korekcie trhu sa posilňuje solidarita Únie tým, že mechanizmus predchádza nadmerným cenám plynu, ktoré sú pre mnohé členské štáty neudržateľné čo i len na krátke časové obdobie. Mechanizmus korekcie trhu môže pomôcť zabezpečiť, aby plynárenské podniky zo všetkých členských štátov mohli nakupovať plyn za primerané ceny v duchu solidarity.

(13)Predĺženie obdobia uplatňovania nariadenia (EÚ) 2022/2578 predstavuje núdzové opatrenie v reakcii na pretrvávajúce vážne ťažkosti s dodávkami energie, ktoré so sebou prinášajú riziko bezprostrednej krízy a vyžadujú si, aby sa naďalej uplatňovalo opatrenie stanovené v uvedenom nariadení, ktoré prispieva k zachovaniu kontroly nad cenami.

(14)S ohľadom na skutočnosť, že platnosť nariadenia (EÚ) 2022/2578 sa skončí 31. januára 2024, predĺženie obdobia jeho uplatňovania predstavuje núdzové opatrenie v duchu solidarity medzi členskými štátmi, ktorého cieľom je reagovať na pretrvávajúce vážne ťažkosti s dodávkami energie. Tieto ťažkosti so sebou prinášajú aj riziko bezprostrednej krízy a nadmerné vysoké ceny, a to najmä v prípade výskytu udalostí uvedených v predchádzajúcich odôvodneniach.

(15)Predĺženie obdobia uplatňovania nariadenia (EÚ) 2022/2578 je v súlade aj s plánom REPowerEU, ktorého cieľom je ochrana občanov Únie a jej hospodárstva pred nadmernými cenami a nedostatkom dodávok energie.

(16)Toto nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť 1. februára 2024, aby sa zabezpečila neprerušená ochrana pred nadmerne vysokými cenami počas celej zimnej sezóny 2023/2024.

(17)Ustanovenia s predĺženou platnosťou by mali byť dočasné a mali by zostať v platnosti do konca januára 2025. Predĺženie uplatňovania o jeden rok je nevyhnutné a primerané vzhľadom na pretrvávanie vážnych ťažkostí a rizík uvedených v predchádzajúcich odôvodneniach a na neistotu súčasnej situácie.

(18)Keďže cieľ tohto nariadenia nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov, ale ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie uvedeného cieľa.

(19)Nariadenie (EÚ) 2022/2578 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Zmena nariadenia (EÚ) 2022/2578

 

   

 

V článku 12 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2022/2578 sa druhá veta nahrádza takto:

„Uplatňuje sa do 31. januára 2025.“

Článok 2

Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

Toto nariadenie nadobúda účinnosť 1. februára 2024.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda/predsedníčka

(1)    IEA: Medium-Term Gas Report 2023 (Správa o plyne v strednodobom horizonte 2023).
(2)    IEA: World Energy Outlook 2023 (Výhľad svetovej energetiky 2023).
(3)    Agentúra IEA konštatovala, že „v roku 2024 sa očakáva návrat celosvetového dopytu po plyne k miernemu rastu poháňanému najmä krajinami ázijského Tichomoria a Blízkeho východu“ a že dopyt v krajinách ázijského Tichomoria sa má „do roku 2026 v porovnaní s rokom 2022 zvýšiť o 20 %“, pozri správu o plyne v strednodobom horizonte za rok 2023.
(4)    Domáce poklesy v oblasti vodnej a jadrovej energie spôsobené klimatickými podmienkami a ďalšími faktormi dostupnosti zhoršili napätie na trhu s plynom, v dôsledku čoho ceny v lete 2022 ešte viac vzrástli. V porovnaní s rokom 2021 bol výpadok vo výrobe energie vo vodných a jadrových elektrárňach v roku 2022 približne 60 TWh v prípade vodnej a 120 TWh v prípade jadrovej energie.
(5)    IEA, Global Security Review 2023 (Prehľad globálnej bezpečnosti za rok 2023). Začiatkom novembra 2023 zásobníky plynu v EÚ boli naplnené na rekordnú úroveň vyše 99 % kapacity.
(6)    https://acer.europa.eu/Publications/ACER_FinalReport_MCM.pdf.
(7)     https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/ESMA70-446-794_MCM_Effects_Assessement_Report.pdf .
(8)    Nariadenie Rady (EÚ) 2022/2578 z 22. decembra 2022, ktorým sa zavádza mechanizmus korekcie trhu na ochranu občanov Únie a hospodárstva pred nadmerne vysokými cenami (Ú. v. EÚ L 335, 29.12.2022, s. 45, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2578/oj).
(9)    https://acer.europa.eu/Publications/ACER_FinalReport_MCM.pdf.
(10)     https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/ESMA70-446-794_MCM_Effects_Assessement_Report.pdf .
(11)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov, Plán REPowerEU [COM(2022) 230 finále z 18. mája 2022].