EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli17. 10. 2023
COM(2023) 591 final
2023/0361(COD)
Návrh
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,
ktorým sa menia nariadenia (ES) č. 80/2009, (EÚ) č. 996/2010 a (EÚ) č. 165/2014, pokiaľ ide o určité požiadavky na oznamovanie v oblastiach cestnej dopravy a letectva
(Text s významom pre EHP)
DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.KONTEXT NÁVRHU
•Dôvody a ciele návrhu
Komisia v oznámení s názvom Dlhodobá konkurencieschopnosť EÚ: výhľad na obdobie po roku 2030 zdôraznila význam regulačného systému, ktorým sa zaisťuje dosiahnutie cieľov pri minimálnych nákladoch. Preto sa zaviazala, že sa opäť pokúsi racionalizovať a zjednodušiť požiadavky na oznamovanie s konečným cieľom obmedziť takéto zaťaženie o 25 % bez toho, aby to malo negatívny vplyv na súvisiace ciele politík.
Požiadavky na oznamovanie zohrávajú kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní správneho presadzovania a riadneho monitorovania právnych predpisov. Ich náklady sú celkovo do veľkej miery kompenzované ich prínosom, najmä pokiaľ ide o monitorovanie a zabezpečovanie súladu s kľúčovými opatreniami politiky. Požiadavky na oznamovanie však môžu predstavovať neprimeranú záťaž pre zainteresované strany, najmä pokiaľ ide o MSP a mikropodniky, a to aj vzhľadom na organizačný a technologický vývoj, ktorý si vyžaduje úpravu pôvodných požiadaviek na oznamovanie. Ich kumulácia v priebehu času môže viesť k nadbytočným, duplicitným alebo neaktuálnym povinnostiam, k neefektívnej častosti a načasovaniu alebo k neprimeraným metódam zhromažďovania.
Zjednodušenie oznamovacích povinností a zníženie administratívnej záťaže je preto prioritou. V tomto kontexte je cieľom tohto návrhu zjednodušiť iniciatívy v oblasti dopravnej politiky, ktoré majú vplyv predovšetkým na cestnú a leteckú dopravu.
Návrhom sa odstránia alebo zefektívnia osobitné oznamovacie povinnosti verejných orgánov takto:
·Návrhom sa odstraňuje povinnosť dodávateľov počítačových rezervačných systémov (PRS) stanovená v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 80/2009 predkladať každé štyri roky, ako aj na žiadosť Komisie správy, v ktorých sa uvádzajú podrobné údaje o vlastníckej štruktúre a modeloch riadenia. Táto oznamovacia povinnosť má slúžiť na monitorovanie uplatňovania článku 10 uvedeného nariadenia, ktorým sa stanovujú osobitné pravidlá pre materských dopravcov, ktorých cieľom je najmä zabrániť týmto dopravcom v diskriminácii konkurujúcich PRS a zabrániť PRS vo vlastníctve týchto dopravcov diskriminovať materských dopravcov iných PRS. Z hodnotenia tohto nariadenia v roku 2020 vyplynulo, že toto ustanovenie je podľa všetkého nadbytočné, keďže letecké spoločnosti už PRS nevlastnia a predkladanie auditovanej správy už teda nie je opodstatnené. Komisia by si však mala zachovať svoju existujúcu právomoc takéto správy požadovať, aby mohla účinne presadzovať dodržiavanie článku 10, ak by nejaká letecká spoločnosť v budúcnosti získala na PRS podiel. Takisto sa vypúšťa ustanovenie, v ktorom sa od dodávateľov vyžaduje, aby Komisiu pred potvrdením vymenovania audítora informovali o jeho totožnosti, a podľa ktorého môže Komisia požadovať jeho nahradenie.
·Vypúšťa sa povinnosť stanovená v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 996/2010 uverejniť na vnútroštátnej úrovni prehľad o bezpečnosti. Táto povinnosť je v súčasnosti nadbytočná vzhľadom na to, že každoročný prehľad o bezpečnosti uverejňuje Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA).
·Vypúšťa sa povinnosť členských štátov podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 165/2014 predkladať Komisii zoznam dielní, ktoré môžu vykonávať inštalácie, kontroly a opravy tachografov, a povinnosť Komisie tieto zoznamy zverejňovať. Nevýhoda týchto zoznamov spočívala v tom, že poskytovali len prehľad schválených dielní v danom čase. Nahrádzajú sa povinnosťou členských štátov zverejňovať tieto informácie na verejne dostupnej webovej stránke a priebežne ich aktualizovať a povinnosťou Komisie zverejňovať zoznam týchto webových stránok.
•Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky
Návrh je súčasťou prvého balíka opatrení na racionalizáciu požiadaviek na oznamovanie. Je jedným z krokov nepretržitého procesu, v rámci ktorého sa komplexne skúmajú existujúce požiadavky na oznamovanie s cieľom posúdiť, či sú naďalej relevantné, a zefektívniť ich.
Racionalizácia zavedená týmito opatreniami neovplyvní dosahovanie cieľov v danej oblasti politiky, pretože nezasahujú do dodržiavania príslušných povinností členskými štátmi.
•Súlad s ostatnými politikami Únie
Komisia v rámci Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti (REFIT) zabezpečuje, aby jej právne predpisy spĺňali svoj účel, aby sa zameriavali na potreby zainteresovaných strán, minimalizovali záťaž a zároveň dosahovali svoje ciele. Tieto návrhy sú preto súčasťou programu REFIT a znižuje sa nimi zložitosť záťaže spojenej s oznamovaním, ktorá vyplýva z právneho prostredia EÚ.
Určité požiadavky na oznamovanie sú nevyhnutné, musia byť však čo najefektívnejšie, nesmú sa prekrývať, prinášať zbytočnú záťaž a musia v čo najväčšej miere využívať digitálne a interoperabilné riešenia.
Predloženými návrhmi sa požiadavky na oznamovanie racionalizujú, čím sa dosahovanie cieľov právnych predpisov stáva pre verejné orgány a podniky efektívnejším a menej zaťažujúcim.
2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
•Právny základ
Právnym základom nariadenia (ES) č. 80/2009 je článok 71 a článok 80 ods. 2 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, teraz článok 91 a článok 100 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), právnym základom nariadenia (EÚ) č. 165/2014 je článok 91 ZFEÚ a právnym základom nariadenia (EÚ) č. 996/2010 je článok 100 ods. 2 ZFEÚ. Právnym základom navrhovaného nariadenia je preto článok 91 a článok 100 ods. 2 ZFEÚ.
•Subsidiarita
Príslušné požiadavky na oznamovanie sú uložené právnymi predpismi EÚ. V záujme zabezpečenia právnej istoty a konzistentnosti oznamovania sa preto ich racionalizácia najlepšie dosiahne na úrovni EÚ. Tým sa zabezpečia rovnaké podmienky pre podniky a orgány verejnej správy v celej EÚ, ktoré budú mať z racionalizácie požiadaviek na oznamovanie vyplývajúcej z týchto návrhov prospech.
•Proporcionalita
Racionalizáciou požiadaviek na oznamovanie sa zjednodušuje právny rámec zavedením minimálnych zmien existujúcich požiadaviek, ktoré neovplyvňujú podstatu širšieho cieľa politiky. Návrh sa preto obmedzuje na tie zmeny, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie efektívneho oznamovania, a nemení sa ním žiadny z podstatných prvkov dotknutých právnych predpisov.
•Výber nástroja
Navrhovaným nariadením sa menia tri nariadenia, ktoré majú zlučiteľný právny základ, a to len v súvislosti s požiadavkami na oznamovanie. Preto je vhodné, aby sa tieto zmeny začlenili do jedného legislatívneho návrhu.
3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU
•Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov
•Konzultácie so zainteresovanými stranami
•Získavanie a využívanie expertízy
Tieto návrhy boli identifikované na základe procesu vnútornej kontroly existujúcich oznamovacích povinností a na základe skúseností z vykonávania súvisiacich právnych predpisov. Keďže ide o krok v procese nepretržitého posudzovania požiadaviek na oznamovanie vyplývajúcich z právnych predpisov EÚ, kontrola takejto záťaže a jej vplyvu na zainteresované strany bude pokračovať.
•Posúdenie vplyvu
Návrh sa týka obmedzených a cielených zmien právnych predpisov s cieľom racionalizovať požiadavky na oznamovanie. Vychádzajú zo skúseností s vykonávaním týchto právnych predpisov. Zmeny nemajú významný vplyv na danú politiku, len zabezpečujú efektívnejšie a účinnejšie vykonávanie. Vzhľadom na ich cielenú povahu a chýbajúce relevantné možnosti politiky posúdenie vplyvu nie je potrebné.
•Regulačná vhodnosť a zjednodušenie
Ide o návrh v rámci programu REFIT, ktorého cieľom je zjednodušiť právne predpisy a znížiť záťaž pre zainteresované strany, najmä pre verejné orgány.
Návrhom na zmenu nariadenia (ES) č. 80/2009 budú dodávatelia PRS oslobodení od povinnosti predkladať Komisii každé štyri roky auditované správy, a zároveň aj od nákladov súvisiacich s touto povinnosťou. Povinnosť predkladať takéto správy v prípade, že o to Komisia požiada, sa uplatňuje naďalej, no už nie je spojená s povinnosťou týchto spoločností oznámiť Komisii pred vymenovaním audítora jeho totožnosť a s tým, že Komisia môže požiadať o jeho zmenu, pričom išlo o zaťažujúce a zároveň potenciálne nákladné povinnosti.
Návrh na zrušenie povinnosti vnútroštátnych správnych orgánov vypracúvať každoročný prehľad o bezpečnosti v oblasti letectva ich oslobodzuje od administratívnej záťaže.
Pokiaľ ide o oznamovaciu povinnosť uvedenú v nariadení (EÚ) č. 165/2014, podľa ktorej sa od členských štátov vyžaduje, aby oznamovali schválené dielne, ktoré môžu inštalovať, kontrolovať alebo opravovať tachografy, a karty vydané týmto dielňam, navrhovaný systém je racionálnejší a efektívnejší, keďže zoznam takýchto dielní sa bude neustále aktualizovať, čo bude užitočné pre orgány presadzovania práva a prevádzkovateľov. Súčasný systém oznamovania v skutočnosti poskytuje len momentálny prehľad schválených dielní, a najmä kariet, ktoré im boli vydané. Keďže karty vydávané dielňam sú platné len jeden rok, zoznamy, ktoré členské štáty zaslali Komisii, v priebehu ďalšieho roka postupne zastarávajú a pred jeho skončením sa stanú takmer úplne zastaranými. Nepretržitá aktualizácia verejne dostupných zoznamov znižuje náklady na vykonávanie a presadzovanie dodržiavania predpisov pre vodičov a prevádzkovateľov tým, že sa im zabezpečuje prístup k schváleným dielňam a montážnym firmám, najmä v iných členských štátoch, a zároveň aj pre orgány presadzovania práva, ktoré by inak museli tieto zoznamy na účely presadzovania dodržiavania predpisov kontrolovať. Členské štáty, ktoré už takúto webovú stránku majú, nezaznamenajú v dôsledku tohto návrhu žiadnu zmenu v administratívnej záťaži.
•
Základné práva
Neuvádza sa.
4.VPLYV NA ROZPOČET
5.ĎALŠIE PRVKY
•Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ
Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu
Článok 1, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 80/2009
V článku 12 nariadenia (ES) č. 80/2009 sa v súčasnosti stanovuje, že dodávatelia PRS musia každé štyri roky alebo na žiadosť Komisie predložiť správu kontrolovanú nezávislým audítorom, v ktorej sa uvádzajú podrobné údaje o vlastníckej štruktúre a modeli riadenia. Komisiu musia okrem toho informovať o totožnosti audítora a Komisia môže požiadať o jeho nahradenie. Podľa zmeneného návrhu budú dodávatelia povinní predložiť správu kontrolovanú nezávislým audítorom len na žiadosť Komisie.
Článok 2, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 996/2010
V článku 4 ods. 5 nariadenia (EÚ) č. 996/2010 sa v súčasnosti vyžaduje, aby členské štáty každoročne zverejňovali prehľad o bezpečnosti. V článku 2 návrhu sa toto ustanovenie vypúšťa z dôvodu, že každoročný prehľad o bezpečnosti teraz uverejňuje Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA).
Článok 3, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 165/2014
V článku 24 ods. 5 nariadenia (EÚ) č. 165/2014 sa v súčasnosti od členských štátov vyžaduje, aby každoročne predkladali Komisii zoznam schválených dielní a kariet, ktoré im boli vydané, a od Komisie sa v ňom zároveň vyžaduje, aby tieto zoznamy uverejňovala. Článkom 3 návrhu sa tento odsek nahrádza odsekom, podľa ktorého sú členské štáty povinné uverejňovať zoznamy schválených dielní a kariet, ktoré im boli vydané, na verejne dostupnej webovej stránke a priebežne ich aktualizovať. Takisto sa v ňom vyžaduje, aby Komisia zverejnila zoznam takýchto vnútroštátnych webových stránok na svojom webovom sídle.
2023/0361 (COD)
Návrh
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,
ktorým sa menia nariadenia (ES) č. 80/2009, (EÚ) č. 996/2010 a (EÚ) č. 165/2014, pokiaľ ide o určité požiadavky na oznamovanie v oblastiach cestnej dopravy a letectva
(Text s významom pre EHP)
EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 91 a článok 100 ods. 2,
so zreteľom na návrh Európskej komisie,
po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,
so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru,
so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov,
konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,
keďže:
(1)Požiadavky na oznamovanie zohrávajú kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní riadneho monitorovania a správneho presadzovania dodržiavania právnych predpisov. Je však dôležité uvedené požiadavky zefektívniť s cieľom zabezpečiť, aby spĺňali účel, na ktorý boli určené, ako aj obmedziť administratívnu záťaž.
(2)Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 80/2009, (EÚ) č. 996/2010 a (EÚ) č. 165/2014 obsahujú niekoľko požiadaviek na oznamovanie v oblastiach cestnej dopravy a letectva, ktoré by sa preto v súlade s oznámením Komisie s názvom Dlhodobá konkurencieschopnosť EÚ: výhľad na obdobie po roku 2030 mali zjednodušiť.
(3)Konkrétnejšie sa v článku 12 nariadenia (ES) č. 80/2009 vyžaduje, aby každý dodávateľ počítačových rezervačných systémov (ďalej len „PRS“) každé štyri roky a okrem toho aj na žiadosť Komisie predložil správu kontrolovanú nezávislým audítorom, v ktorej sa uvádzajú podrobnosti o vlastníckej štruktúre a o modeli riadenia.
(4)Cieľom tejto povinnosti auditu a oznamovacej povinnosti je umožniť Komisii monitorovať uplatňovanie článku 10 nariadenia (ES) č. 80/2009, ktorým sa stanovujú osobitné pravidlá pre materských dopravcov. Tieto pravidlá majú predovšetkým zabrániť materským dopravcom diskriminovať konkurujúce PRS a zabrániť systémom PRS vo vlastníctve týchto dopravcov diskriminovať ostatných dopravcov. Z hodnotenia nariadenia (ES) č. 80/2009 vykonaného v roku 2020 vyplynulo, že tieto ustanovenia týkajúce sa materských dopravcov môžu byť nadbytočné, keďže letecké spoločnosti už PRS nevlastnia, a neexistujú dôkazy o tom, že by sa snažili ich nadobudnúť, ak by tieto pravidlá neexistovali. Preto už predkladanie auditovaných správ každé štyri roky nie je opodstatnené. Komisia by si však mala ponechať právomoc auditované správy v prípade potreby požadovať, aby prípadne mohla presadzovať dodržiavanie pravidiel týkajúcich sa materských dopravcov.
(5)V článku 4 ods. 5 nariadenia (EÚ) č. 996/2010 sa s cieľom informovať verejnosť o úrovni bezpečnosti všeobecného letectva vyžaduje, aby sa každý rok na vnútroštátnej úrovni uverejňoval prehľad o bezpečnosti. Účelom tejto povinnosti bolo zabezpečiť transparentnosť, pokiaľ ide o celkový stav bezpečnosti letectva v členských štátoch, a najmä prínos činností vyšetrovania nehôd v tejto súvislosti s prihliadnutím na kontext tohto nariadenia. Stala sa však nadbytočnou vzhľadom na to, že Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva podľa článku 72 ods. 7 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1139 každoročne uverejňuje prehľad o bezpečnosti, ktorý sa vzťahuje na celý systém leteckej dopravy Únie vrátane vyšetrovania nehôd.
(6)V článku 24 ods. 5 nariadenia (EÚ) č. 165/2014 sa vyžaduje, aby príslušné orgány členských štátov každoročne a podľa možnosti elektronicky zasielali Komisii zoznamy schválených montážnych firiem a dielní, ktoré môžu vykonávať inštalácie, kontroly, inšpekcie a opravy tachografov, ako aj kariet, ktoré im boli vydané. Komisia má potom uvedené zoznamy uverejňovať na svojom webovom sídle.
(7)Z kombinácie toho, že dielenské karty sú platné jeden rok, a toho, že oznámenie členských štátov Komisii poskytuje len momentálny prehľad schválených dielní a platných kariet, ktoré im boli vydané, vyplýva, že v priebehu ďalšieho roka čoraz väčšia časť dielenských kariet uverejnených na webovom sídle Komisie stratí platnosť. Od členských štátov by sa preto malo vyžadovať, aby tieto informácie uverejňovali a priebežne ich aktualizovali na verejne dostupnej webovej stránke. Komisia by mala uverejniť zoznam všetkých webových stránok členských štátov, na ktorých možno tieto informácie nájsť. Niektoré členské štáty už takéto webové stránky majú. Táto povinnosť by preto viedla k zníženiu administratívnej záťaže pre Komisiu aj členské štáty a k zníženiu nákladov zainteresovaných strán v súvislosti s presadzovaním dodržiavania predpisov, keďže sa zabezpečí aktuálnejšia a účinnejšia distribúcia informácií.
(8)Nariadenia (ES) č. 80/2009, (EÚ) č. 996/2010 a (EÚ) č. 165/2014 by sa preto mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,
PRIJALI TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Zmeny nariadenia (ES) č. 80/2009
Článok 12 nariadenia (ES) č. 80/2009 sa nahrádza takto:
„Článok 12
Komisia môže ktoréhokoľvek dodávateľa systému požiadať, aby predložil správu kontrolovanú nezávislým audítorom, v ktorej sa uvádzajú podrobné údaje o vlastníckej štruktúre a modeli riadenia. Náklady v súvislosti s auditovanou správou znáša dodávateľ systému.“
Článok 2
Zmena nariadenia (EÚ) č. 996/2010
V článku 4 nariadenia (EÚ) č. 996/2010 sa vypúšťa odsek 5.
Článok 3
Zmena nariadenia (EÚ) č. 165/2014
V článku 24 nariadenia (EÚ) č. 165/2014 sa odsek 5 nahrádza takto:
„5. Príslušné orgány členských štátov na verejne dostupnej webovej stránke uverejnia zoznamy schválených montážnych firiem a dielní, ako aj kariet, ktoré im boli vydané, a zabezpečia, aby sa tieto zoznamy aktualizovali. Komisia na svojom webovom sídle uverejní zoznam takýchto vnútroštátnych webových stránok.“
Článok 4
Nadobudnutie účinnosti
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli
Za Európsky parlament
Za Radu
predseda/predsedníčka
predseda/predsedníčka