V Bruseli17. 5. 2023

COM(2023) 259 final

2023/0157(NLE)

Návrh

NARIADENIE RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EHS) č. 2658/87, pokiaľ ide o zavedenie zjednodušeného sadzobného zaobchádzania pri predaji tovaru na diaľku, a nariadenie (ES) č. 1186/2009, pokiaľ ide o zrušenie limitu pre oslobodenie od cla


DỔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvodyciele návrhu

Táto iniciatíva je spolunávrhom nariadenia Európskeho parlamentuRady, ktorým sa zriaďuje Colný kódex Únie, Colné dátové centrum Európskej únieColný orgán Európskej úniektorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 952/2013 (ďalej len „revízia CKÚ“) 1 ,návrhom smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES28. novembra 2006spoločnom systéme danepridanej hodnoty (ďalej len „návrhDPH“) 2 , súčasťou širokejkomplexnej reformy colnej únie, ktorú dnes prijala Komisia.

Colná únia predstavuje jedenprvých úspechov Únieje nevyhnutná pre riadne fungovanie jednotného trhu. Vychádza zo Spoločného colného sadzobníka, ktorým sa stanovujú colné sadzby, ktoré sa majú uplatňovať na dovoz tovarukrajín mimo Únie,spoločné postupy pre prípady, keď tovar vstupuje na colné územie Únie aleboneho vystupuje. Clá sú výsledkom obchodnej politiky. Spoločneostatnými clami vzťahujúcimi sa na obchodovanietretími krajinami sa označujú za tradičné vlastné zdroje (TVZ)za rok 2022 predstavujú 11 % rozpočtu Únie. Za výber ciel sú zodpovedné členské štátysúladepravidlami stanovenýminariadení Rady, ktorým sa vykonáva rozhodnutievlastných zdrojoch 3 .

V posledných rokoch sa zmenyštruktúre obchodunárast elektronického obchodu stali pre colné orgány veľkou výzvou.súčasnosti predstavuje elektronický obchod viac ako dvojnásobok počtu tradičných obchodných transakcií vo výške len 0,5 % ich hodnoty 4 . Vysoký počet transakciímalou hodnotou sťažuje colným orgánom riadne vykonávanie dohľadu nad obchodnými tokmi na internetehospodárskym subjektom plnenie viacerých oznamovacích povinností na balík.

Balíkyhodnotou do 150 EUR, ktoré sú odosielané priamotretej krajiny príjemcoviEÚ, sú od cla oslobodené 5 . Oslobodenie od cla pre tovarnízkou hodnotou bolo zavedenéroku 1983zvýšenérokoch 19912008. Do 1. júla 2021 bol dovážaný tovar nepatrnej hodnoty (nižšia ako 22 EUR) oslobodený aj od DPH. Oba druhy oslobodenia boli odôvodnené neprimeraným administratívnym zaťažením spojenýmvybavovaním colných vyhlásení pri účtovaní nízkeho claDPH za tovarynízkou hodnotou.

Členské štáty všakroku 2017 prijatím balíka opatreníoblasti DPH pre elektronický obchod súhlasili so zrušením oslobodenia od DPHprípade dovážaného tovarunízkou hodnotou, aby chránili daňové príjmy členských štátov, vytvorili pre dotknuté podniky rovnaké podmienkyminimalizovali ich zaťaženie 6 . Smernicou sa takisto ustanovuje jednotné kontaktné miesto (IOSS) pre sprostredkovateľov elektronického obchodu, ktorí európskym spotrebiteľom predávajú tovartretích krajín,umožňuje sa im vyberať DPH pri dovozečase predaja,nie pri vstupe tovaru na trh Únie. Všetky balíky musia byť po príchode do EÚ oznámené colným orgánom, aby bolo možné overiť, či bola DPH účtovanáčase predaja alebo či sa má vybrať na hraniciach.súladetým sa od júla 2021 na všetok dovážaný tovar vrátane tovaru, ktorého hodnota je nižšia ako 150 EURza ktorý nie je potrebné platiť clo, vzťahuje DPHdigitálne colné vyhlásenie. Podľa hodnotenia Komisie 7 týkajúceho sa pravidieloblasti DPH bolo zrušenie oslobodenia od DPH pre dovoz tovarunízkou hodnotou úspechom. Za prvých šesť mesiacov členské štáty na DPH vybrali 1,9 miliardy EURdaňové aj colné orgány už majú údajetransakciách elektronického obchodu.

Rozdiel v zaobchádzaní s DPH a clom pri tovaroch elektronického obchodu však spôsobuje, že tento systém je pre zúčastnené strany veľmi zložitý. Súčasná situácia je takáto: DPH je uplatniteľná na každý tovar, kým clo sa uplatňuje na tovary s hodnotou vyššou ako 150 EUR; DPH sa vyberá a priznáva v čase predaja zo strany online platforiem, no kontroluje sa pri príchode, keď prevádzkovatelia poštových a expresných služieb deklarujú tovar colným orgánom.

Napriek tomu, že sa od júla 2021 colným orgánom oznamuje každý balík, overovanie súladufinančnými požiadavkami je pre colné orgány stále výzvou. Konkrétne sa zachovaním oslobodenia od claprípade tovaruhodnote do 150 EUR ponechala možnosť systematického zneužívania tohto limitu prostredníctvom podhodnocovaniarozdeľovania zásielok.takomto zneužívaní limitu vo výške 150 EUR prostredníctvom podhodnocovaniarozdeľovania zásielok existujú dôkazy.štúdii, ktorú vykonala spoločnosť Copenhagen Economicsroku 2016, sa odhaduje, že približne 65 % zásielok elektronického obchodu jesúvislosticlom podhodnotených 8 . Navyše Európsky dvor audítorov vo svojej osobitnej správedovozných postupoch 9 uviedol, že súčasné informačné systémy colného konania nie sú schopné zabrániť dovozu tovaru, ktorý nie je oprávnený na oslobodenie od cla, pričom ex post kontrolyplány vyšetrovania túto schopnosť nekompenzujú 10 .

Hospodárska súťaž je tak narušená. Oslobodenie od cla zvýhodňuje prevádzkovateľov elektronického obchodu z tretích krajín na úkor tradičného obchodu a maloobchodníkov z EÚ, ktorí musia uhradiť clo pri dovoze voľne loženého tovaru, a podporuje zriaďovanie distribučných centier elektronického obchodu mimo EÚ.

Tento návrh vychádza zo správy skupiny odborníkovoblasti výziev, ktorým čelí colná únia 11 . Skupina odborníkov okrem iného odporučila odstrániť colný limit pre elektronický obchod vo výške 150 EUR, pretože to vývozcov do Únie vedierozdeľovaniu zásielok do menších balíkov,tak sa týmto limitom poskytujú nesprávne stimulyoblasti obchodu (nekalá súťaž)environmentálnej udržateľnosti (väčšia emisná stopa).

S cieľom riešiť osobitnú výzvu, ktorú predstavuje tovar z elektronického obchodu, slúži tento návrh ako doplnok k návrhu revízie CKÚ, ktorý dnes Komisia prijala, a to: 1. zrušením oslobodenia od cla pre dovoz tovaru, ktorého hodnota nepresahuje 150 EUR, a 2. zavedením zjednodušeného sadzobného zaobchádzania s tovarom dovážaným v rámci transakcie medzi podnikom a koncovým zákazníkom (B2C), ktorá sa na účely DPH kvalifikuje ako predaj na diaľku. V návrhu revízie CKÚ sa predpokladajú ďalšie zjednodušenia v súvislosti s nomenklatúrnym zatriedením tovaru, colnou hodnotou a pôvodom na účely určenia cla pre tovar dovážaný v rámci predaja na diaľku. Zjednodušené sadzobné zaobchádzanie bude (domnelý) dovozca uplatňovať dobrovoľne. V prípade, že si (domnelý) dovozca praje využívať výhody preferenčných colných sadzieb tým, že preukáže status pôvodu tovaru, alebo výhody zmluvných či uplatniteľných nižších autonómnych colných sadzieb, môže tak urobiť uplatnením štandardných postupov.

Očakáva sa, že sa navrhovaným uľahčením výpočtu cla vykompenzujú účinky odstránenia limitu pre oslobodenie od cla na administratívne zaťažene colných orgánov a podnikov a že sa hospodárskym subjektom zjednodušia procesy a postupy.

Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

Táto iniciatíva jesúladeakčným plánomcolnej oblastiroku 2020 12 ,ktorom Komisia identifikovala niekoľko opatrení, ktorými by posunula colnú úniu na ďalšiu úroveň,nadväzuje naň. Opatrenia boli zamerané na štyri hlavné oblasti,ktorých je potrebné vyvinúť úsilie: riadenie rizika, elektronický obchod, dodržiavanie predpisovcolná únia konajúca ako jeden celok. Konkrétne sa Komisiarámci opatrenia 9 snažila preskúmať vplyv elektronického obchodu na výber clana rovnaké podmienky pre hospodárske subjekty EÚ vrátane možných mechanizmov výberu clasúladenovým prístupomvýberu DPHrámci jednotného kontaktného miesta pre dovoz (IOSS).

Súladostatnými politikami Únie

Táto iniciatíva jesúladenávrhom DPHdigitálnom veku 13 , ktorý Komisia prijala 8. decembra 2022ktorý sa momentálna prerokovávaRade. Cieľom návrhu DPHdigitálnom veku je modernizovaťpretvoriť systém DPHEÚ do digitálnej éry. Predstavuje rozsiahlymnohostranný balík reforiemtroma hlavnými cieľmi, pričom jednýmnich je posilnenie koncepcie jednotnej registrácie pre DPHEÚ. Koncepcia jednotnej registrácie pre DPHEÚ má za cieľ zaviesť opatrenia na účely ďalšieho zníženia počtu prípadov,ktorých sa musí zdaniteľná osoba registrovať pre DPH vo viac ako jednom členskom štáte.

Okrem návrhu DPHdigitálnom veku je tretím prvkom balíka reforiem colnej únie návrh na zmenu smerniceDPH 14 cieľom zrušiť limit 150 EUR na účely zodpovednosti zdaniteľných osôb, ktoré uľahčujú predaj tovaru na diaľku,uplatňovanie osobitnej úpravy pri predaji tovaru na diaľku dovážanéhotretích území alebo tretích krajín, ako aj osobitnej úpravy pre priznávanieplatenie DPH pri dovoze. Odstránenie limitu 150 EUR pre prípady oslobodenia od cla byspojeníodstránením limitu 150 EUR na účely používania IOSS malo pomôcť zmierniť prípady podhodnoteniatým ochrániť príjmy členských štátov.

Iniciatívou sa podporuje stratégia udržateľného rastu EÚ 15 , ktorá sa týka lepšieho výberu daní, znižovania daňových podvodov, vyhýbania sa daňovým povinnostiamdaňových únikov, ako aj znižovania nákladov na dodržiavanie predpisov pre podniky, jednotlivcovdaňové správy. Zlepšovanie daňových systémovcieľom podporiť udržateľnejšiuspravodlivejšiu hospodársku činnosť je takisto súčasťou programu EÚ pre konkurencieschopnú udržateľnosť.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Týmto nariadením sa mení nariadenie Rady (ES) č. 1186/2009 zo 16. novembra 2009 ustanovujúce systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla a nariadenie Rady (EHS) č. 2658/87 z 23. júla 1987 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku.

Obe zmeny vychádzajú z článku 31 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. V uvedenom článku sa stanovuje, že clá Spoločného colného sadzobníka určí Rada na základe návrhu Komisie.

Proporcionalita

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality a nepresahuje to, čo je nevyhnutné na dosiahnutie cieľov zmlúv, a najmä bezproblémového fungovania colnej únie a jednotného trhu.

Proporcionalitu zabezpečuje skutočnosť, že sa touto iniciatívou zrušuje limit pre oslobodenie od cla v prípade dovozu zásielok s nízkou hodnotou do EÚ a podporuje sa účinnejší a jednoduchší prístup k výberu cla v súvislosti s tovarom dovážaným v rámci predaja na diaľku.

Výber nástroja

Návrhom sa požaduje zmena nariadenia Rady (ES) č. 1186/2009 zo 16. novembra 2009 ustanovujúceho systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla (ďalej len „nariadenie o oslobodení do cla“) a nariadenia Rady (EHS) č. 2658/87 z 23. júla 1987 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku (ďalej len „Spoločný colný sadzobník“).

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Komisia neuskutočnila hodnotenie ex post nariadenia Rady (ES) č. 1186/2009 a nariadenia Rady (EHS) č. 2658/87.

Pre tento návrh sú však relevantné výsledky hodnotenia ex post balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod, pretože poskytujú prehľad o objeme a hodnote dovozu zásielok s nízkou hodnotou do EÚ. Pred začatím uplatňovania balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod 1. júla 2021 však boli tieto údaje na úrovni EÚ neviditeľné, pretože väčšina balíkov bola na trh EÚ vypustená bez colných formalít. Keďže sa balíkom opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod zrušilo oslobodenie od DPH pre dovoz tovarov s hodnotou nižšou ako 22 EUR, bolo potrebné zaviesť požiadavku na formálne colné vyhlásenie pre všetky dovážané tovary, a to od uvedeného dátumu, aby sa zabezpečil súlad s platobnou povinnosťou DPH.

Komisia vykonala hodnotenie ex post prvých šiestich mesiacov uplatňovania balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod. Prvé výsledky sú veľmi povzbudivé a sú dôkazom úspechu nových opatrení. Pokiaľ ide o dovoz, prvé výsledky poukazujú na to, že počas prvých šiestich mesiacov sa na DPH vybrali približne 2 miliardy EUR, a to konkrétne v súvislosti s dovozom zásielok s nízkou hodnotou, ktorých vlastná hodnota nepresahuje 150 EUR. Zo sumy 2 miliardy EUR DPH, ktorá sa vybrala v súvislosti s dovozom tovaru s nízkou hodnotou za prvých šesť mesiacov, sa takmer 1,1 miliardy EUR vybralo prostredníctvom jednotného kontaktného miesta pre dovoz.

Vykonávanie balíka pomohlo aj v boji proti podvodom v oblasti DPH. Z analýzy colných údajov vyplýva, že osem najväčších obchodníkov registrovaných v IOSS predstavovalo približne 91 % všetkých transakcií deklarovaných na dovoz do EÚ prostredníctvom IOSS. Ide o veľmi povzbudivú štatistiku, pretože dokazuje vplyv nového ustanovenia o „domnelosti“ na dodržiavanie predpisov v prípade trhovísk v takej miere, že následné opatrenia a audit tohto veľmi obmedzeného počtu zdaniteľných osôb postačujú na zabezpečenie výberu DPH pri tomto druhu transakcií.

Vzhľadom na úspešnosť balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod sa v návrhu reformy colnej únie zavádzajú jasné záväzky pre sprostredkovateľov elektronického obchodu ako „domnelých dovozcov“, pokiaľ ide o výrobky dovážané z tretích krajín, ktoré predávajú spotrebiteľom v EÚ. Takíto domnelí dovozcovia sa stanú zodpovednými za výber a platbu dovozného cla za tieto tovary podľa zásad jednotného kontaktného miesta pre dovoz v oblasti DPH. Vo výsledku budú snahy o dosiahnutie súladu ešte viac zamerané na oveľa menší počet veľkých hráčov na trhu, ktorí budú predstavovať väčšinu predaja dovážaných tovarov na diaľku do EÚ.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Došlosnahe získať vstupy od zainteresovaných strán, ktoré by sa týkali obsahu tejto iniciatívysúvislosti so štúdiou Study on an integrated and innovative overhaul of EU rules governing e-commerce transactions from third countries fromcustoms and taxation perspective (Štúdia integrovanéhoinovačného prepracovania pravidiel EÚ upravujúcich transakcieoblasti elektronického obchodutretích krajínpohľadu clazdaňovania), ktorú vypracoval externý dodávateľ 16 . Konzultácia sa konala od 16. decembra 2021 do 10. marca 2022, pričom sa zozbieralo celkovo 69 odpovedí 17 . Väčšina vstupov pochádzala od hospodárskych subjektov (spoločností spolupodnikateľskými organizáciami)počte 33 odpovedíspotrebiteľov (v celkovom počte 26 odpovedídodatočnými vstupmi od združenia na ochranu spotrebiteľov). Na cielený dotazník navyše odpovedalo 19 členských štátov.

Výsledok ukázal, že približne 65 % respondentov z oblasti podnikania (vrátane platforiem elektronického obchodu) by podporilo odstránenie colného limitu de minimis aspoň v obmedzenom rozsahu, kým colné orgány členských štátov vo svojich odpovediach na dotazník neuviedli jasnú preferenciu medzi odstránením alebo zvýšením limitu 150 EUR (44 % respondentov podporilo odstránenie limitu aspoň v obmedzenom rozsahu a 43 % uprednostnilo zvýšenie limitu aspoň v obmedzenom rozsahu). Zníženie limitu však nepovažovali za uskutočniteľnú možnosť (v 57 % odpovedí uviedli, že by sa to vôbec nemalo zvažovať ako možnosť).

Okrem spomínanej odozvy na verejnú konzultáciu boli počas práce na posúdení vplyvu reformy colnej únie zorganizované rôzne cielené konzultačné činnosti s cieľom získať stanoviská od odborných zainteresovaných strán. Zahŕňali diskusie v súvislosti so skupinou pre reflexiu, ktorá sa skladá z generálnych riaditeľov colných správ členských štátov pod vedením Komisie, a s kontaktnou skupinou pre obchod, ktorá predstavuje hlavné fórum na účely konzultácie s podnikmi na úrovni Únie o rozvoji a vykonávaní colných otázok a rozvoji colnej politiky.

·Získavanievyužívanie expertízy

Komisia pri príprave tejto iniciatívy zohľadnila analýzu, ktorá je súčasťou spomínanej štúdie realizovanej externým dodávateľom. Nadväzuje na opatrenie 9 akčného plánu v colnej oblasti, v rámci ktorého sa Komisia snažila preskúmať vplyv elektronického obchodu na výber cla a rovnaké podmienky pre hospodárske subjekty EÚ vrátane možných mechanizmov výberu cla v súlade s novým prístupom k výberu DPH podľa jednotného kontaktného miesta pre dovoz (IOSS). V štúdii bol posudzovaný možný vplyv zmeny limitu 150 EUR pre oslobodenie od cla prostredníctvom preskúmania a porovnania troch rozličných možností: 1. odstránenie limitu pre oslobodenie od cla; 2. zvýšenie limitu na 1 000 EUR; 3. zníženie limitu na 22 EUR. Záverom štúdie bolo, že odstránenie limitu 150 EUR by zapríčinilo najvyšší nárast príjmov a v najvyššej miere by vytvorilo rovnaké podmienky pre predávajúcich zo zahraničia aj domáci trh. Takisto by odstránilo colné podvody alebo colné úniky, ktoré sú výsledkom rozdeľovania zásielok, a obmedzilo by stimuly pre podhodnocovanie. Záverom teda bolo, že odstránenie colného limitu de minimis by malo za následok najväčšie množstvo výhod.

Komisia navyše stavala na analýze, ktorú realizoval iný externý dodávateľ pre štúdiu s názvom VAT in the Digital Age (DPH v digitálnom veku). Táto štúdia takisto poskytla vstupy pre návrh zmeny smernice 2006/112/ES s cieľom rozšíriť pravidlo o domnelom dodávateľovi, IOSS a osobitné úpravy tak, aby sa vzťahovali na dovoz tovaru s hodnotou nad 150 EUR, ktoré sú súčasťou súčasného balíka reforiem colnej únie.

Primárnym cieľom štúdie bolo zhodnotiť súčasnú situáciu v súvislosti s požiadavkami na digitálne oznamovanie, s režimom DPH pre platformové hospodárstvo a s jednotnou registráciou pre DPH a jednotným kontaktným miestom pre dovoz. Po druhé, štúdia mala za cieľ posúdiť vplyv viacerých možných iniciatív politiky v týchto oblastiach. V uvedenej štúdii sa osobitne skúmala možnosť odstrániť limit 150 EUR, ktorý sa vzťahuje na IOSS. V štúdii sa uvádza, že predaj dovážaných tovarov v hodnote nad 150 EUR na diaľku a predaj tovarov, ktoré podliehajú spotrebnej dani, na diaľku tvoria približne 10 až 20 % celkovej hodnoty predaja dovozu prostredníctvom elektronického obchodu na diaľku do EÚ.

Posúdenie vplyvu

Reforma colných predpisov týkajúcich sa elektronického obchodu bola preskúmanásúvislostiposúdením vplyvu reformy colnej únie, ktorej súčasťou je tento návrh 18 .nadväznosti na záporné stanovisko vydané 28. októbra 2022 vydal výbor pre kontrolu regulácie 27. januára 2023 kladné stanoviskoposúdeniu vplyvu, ktorým sa podporuje balík reforiem colnej únie. Výbor odporučil doplniť viac podrobností, okrem inéhotom, ako boli možnosti elektronického obchodu identifikované,najmäsúvislostidôvodmi na odstránenie oslobodenia od dane do limitu 150 EURoznačenie elektronických platforiem za „domnelých dovozcov“, ako aj lepšie vysvetliť zavedenie „systému skupín“ na účely výpočtu cla, najmä pokiaľ iderozsah politických možností, ktoré má Komisiadispozícii. Posúdenie vplyvu bolo zodpovedajúcim spôsobom zmenené.

V posúdení vplyvu bolo identifikovaných päť hlavných oblastí problémov, ktoré viedli k nedostatkom a zraniteľným miestam v oblasti fungovania colnej únie, a analyzovali sa v ňom viaceré možnosti politiky, aby sa tieto problémy riešili.

Jednou z nich je nárast elektronického obchodu a súvisiace zmeny v štruktúre obchodu (od tovarov tradične dovážaných do Únie vo forme nákladu vo veľkých množstvách až po milióny malých zásielok zasielaných priamo jednotlivým spotrebiteľom), ktoré do colnej oblasti priniesli nové výzvy. Colné orgány nie sú pripravené zvládať zvýšený objem tovarov a vyhlásení. Napriek zmenám zavedeným v balíku opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod, ktoré sú uplatniteľné od 1. júla 2021 a ktoré mali za cieľ bojovať proti podvodom v oblasti DPH, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zneužívania oslobodenia od DPH pri dovoze, naďalej pretrvávajú určité problémy aj podhodnotenie, a to najmä pri rozdeľovaní zásielok s cieľom vyhnúť sa platbe dovozného cla.

Pri analýze rozsahu, v akom je potrebná zmena postupov v oblasti elektronického obchodu bola preto možnosť znížiť alebo zvýšiť limit 150 EUR pre oslobodenie od cla zamietnutá. Dôvodom bolo, že žiaden z identifikovaných problémov (narušenie hospodárskej súťaže, zložitosť, neistota, problémy s kontrolou a podvody) nie je spojený so sumou, ktorá je predmetom oslobodenia, no so samotným oslobodením. Možnosť, aby spotrebitelia podávali colné vyhlásenia na tovar, ktorý si zakúpili online, bola takisto zamietnutá, pretože by pre nich predstavovala zaťaženie a takisto preto, lebo tovar na trh Únie umiestňujú sprostredkovatelia elektronického obchodu, a nie spotrebitelia.

Podľa posúdenia vplyvu sa predpokladá, že dodatočné clá na prepravu v oblasti elektronického obchodu by mali za 15 rokov dosiahnuť sumu okolo 13 miliárd EUR. Lepšie informácie od hospodárskych subjektov v rámci nových postupov, centralizácia údajov v Colnom dátovom centre EÚ a operačná úloha Colného orgánu Európskej únie by takisto v značnej miere umožnili predchádzať stratám príjmov, ktoré vyplývajú z podvodných praktík, ako je podhodnotenie alebo zlé zatriedenie tovarov (tzv. zmenšenie medzier v colnej oblasti).

Regulačná vhodnosťzjednodušenie

Tento návrh je súčasťou reformy colnej únie, ktorá predstavuje iniciatívu REFIT na účely zjednodušenia colných postupov prostredníctvom lepšej interakcie medzi colnými orgánmi a hospodárskymi subjektmi tým, že sa zameriava na prevádzkovateľov a dodávateľské reťazce namiesto jednotlivých transakcií, ktoré v súčasnosti musia spĺňať rôzne formality. Podniky (vrátane platforiem elektronického obchodu), ktoré colným orgánom ponúkajú prehľad o svojich dodávateľských reťazcoch, budú využívať jednoduchšie a rýchlejšie postupy, keďže colným orgánom poskytnú prístup k svojim obchodným údajom. Očakáva sa, že zjednodušenie a centralizácia funkcií na viacerých úrovniach bude mať za následok zníženie byrokracie a zjednodušenie procesov a postupov pre hospodárske subjekty.

Očakáva sa, že možné zvýšenie administratívneho zaťaženia v súvislosti s navrhovaným odstránením limitu pre oslobodenie od cla bude kompenzované zjednodušeným sadzobným zaobchádzaním prostredníctvom päťstupňového systému skupín. Zvýšenie zaťaženia by však malo byť obmedzené, pretože od 1. júla 2021 sa už v prípade všetkých tovarov dovážaných do EÚ vyžaduje elektronické colné vyhlásenie. Zjednodušené sadzobné zaobchádzanie, ktoré dopĺňa ďalšie uľahčenie určovania colnej hodnoty a pôvodu navrhované ako súčasť revízie CKÚ, preto zjednoduší určovanie cla v prípade tovarov z elektronického obchodu a zároveň sa ním zníži administratívne zaťaženie pre colné orgány aj hospodárske subjekty.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Odhaduje sa, že vplyvom tohto návrhu sa pre rozpočet EÚ a vnútroštátne rozpočty členských štátov za 15 rokov zvýšia príjmy z ciel na približne 13 miliárd EUR, pretože bude zrušený limit pre oslobodenie od cla v prípade dovozu zásielok s nízkou hodnotou. Navyše sa očakáva, že sa zníži stimul na podhodnocovanie zásielok a že zanikne stimul na ich umelé rozdeľovanie s cieľom neoprávnene využívať oslobodenie od cla. Zavedením zjednodušenej metódy výberu cla sa zmierni administratívne zaťaženie colných orgánov a prevádzkovateľov elektronického obchodu. Na základe zásad a mechanizmov jednotného kontaktného miesta pre dovoz v oblasti DPH budú internetové obchody a platformy elektronického obchodu okrem DPH môcť vyberať aj clá. Zvýši to transparentnosť cien, pretože konečná predajná cena pri platbe bude zahŕňať všetky dodatočné náklady až do miesta určenia spotrebiteľa.

Tovar, ktorý podlieha harmonizovanej spotrebnej dani EÚ, je vylúčený zo zjednodušeného sadzobného zaobchádzania. Tovar, ktorý podlieha obchodnopolitickým opatreniam, ako sú antidumpingové a vyrovnávacie clá alebo ochranné opatrenia, sa takisto vylúči.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnoteniapodávania správ

Výbor pre colný kódex a skupina colných expertov, poradné orgány pre colné otázky, na ktorých sa zúčastňujú zástupcovia všetkých členských štátov a ktorým predsedajú úradníci Komisie z Generálneho riaditeľstva pre dane a colnú úniu (GR TAXUD), prediskutujú možné problémy s výkladom nových právnych predpisov medzi členskými štátmi.

Nové colné predpisy v oblasti elektronického obchodu budú navyše monitorované a hodnotené v súvislosti so širším rámcom pre monitorovanie a hodnotenie, ktorý sa predpokladá v návrhu revízie CKÚ zo strany Komisie.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Tento návrh obsahuje dva hlavné prvky na účely riešenia problémov identifikovaných v súvislosti s tovarmi z elektronického obchodu, ktoré prichádzajú z tretích krajín. Prvým prvkom je odstránenie oslobodenia od cla pre tovar do hodnoty 150 EUR. To by sa docielilo vypustením kapitoly V nariadenia Rady (ES) č. 1186/2009 zo 16. novembra 2009.

Druhým prvkom je zjednodušená metóda výpočtu cla na základe piatich rôznych skupín (každá z nich s inou colnou sadzbou), ktorej cieľom je znížiť administratívne zaťaženie colných orgánov a podnikov vyplývajúce z výpočtu colnej sadzby uplatniteľnej na tovar z elektronického obchodu.

Koncepcia systému zjednodušenej colnej sadzby, tzv. systému sadzobných skupín, je založená na kanadskom modeli, ktorý je zavedený od roku 2012súvislostitovarom určeným na súkromné účely (tovar dodávaný medzi podnikomkoncovým zákazníkom alebo medzi dvoma spotrebiteľmi)hodnotou do 500 CAD (približne 340 EUR)( 19 ). Podľa tohto prístupu existuje len obmedzené množstvo tzv. sadzobných skupín, pričom každánich zahŕňa jednoznačne definované kategórie tovarupevne stanovenou colnou sadzbou.rámci systému skupín môžu byť uplatniteľné colné sadzby jednotlivých výrobkov mierne vyššie než sadzba uplatniteľná na základe úplného kódu tovaru.

V návrhu sa predpokladá päť skupín s príslušnými valorickými colnými sadzbami vo výške 0 % (napr. knihy, tlačené materiály, umelecké diela), 5 % (napr. hračky, hudobné nástroje, kovové príbory), 8 % (napr. hodvábne a bavlnené výrobky, keramické výrobky, fotografický tovar), 12 % (napr. kožené predmety, cestovné tašky) a 17 % (napr. obuv, sklenený tovar) a odkazuje sa na tovar, ktorý je identifikovaný na základe kapitol harmonizovaného systému. Napriek tomu budú hospodárske subjekty stále musieť uvádzať šesťmiestny číselný kód harmonizovaného systému, ktorý je naďalej požiadavkou v rámci predbežných informácií o náklade podľa legislatívneho návrhu revízie CKÚ. Tovar, ktorý má momentálne colnú sadzbu erga omnes vo výške 0 %, bude naďalej požívať výhodu nulového cla.

Tovar, ktorý podlieha harmonizovaným spotrebným daniam, ako aj tovar, na ktorý sa vzťahujú antidumpingové, vyrovnávacie alebo ochranné opatrenia, je zo zjednodušeného prístupu k výberu cla vylúčený.

V systéme skupín sa za referenciu považujú existujúce zmluvné colné sadzby a nezohľadňuje sa status pôvodu tovaru. No v prípade, že si hospodársky subjekt praje využívať výhody preferenčných colných sadzieb tým, že preukáže status pôvodu tovaru, môže tak urobiť uplatnením štandardných postupov. Podobne platí, že ak si hospodársky subjekt praje požívať výhody zmluvných alebo uplatniteľných nižších autonómnych colných sadzieb, dovozca tak môže urobiť uplatnením štandardných postupov. Oslobodenie od cla v prípade dovozu tovaru v celkovej hodnote nižšej ako 150 EUR na zásielku bude od 1. marca 2028 zrušené. Od uvedeného dátumu si dovozcovia môžu na účely výpočtu cla, ktoré sa má zaplatiť za dovoz tovaru z elektronického obchodu, zvoliť využívanie zjednodušeného sadzobného zaobchádzania a domnelí dovozcovia začnú Colnému dátovému centru EÚ poskytovať informácie o transakciách súvisiacich tovarom, ktorý bol predaný spotrebiteľom v EÚ a odoslaný z tretieho územia alebo tretej krajiny.

2023/0157 (NLE)

Návrh

NARIADENIE RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EHS) č. 2658/87, pokiaľ ide o zavedenie zjednodušeného sadzobného zaobchádzania pri predaji tovaru na diaľku, a nariadenie (ES) č. 1186/2009, pokiaľ ide o zrušenie limitu pre oslobodenie od cla

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 31,

so zreteľom na návrh Európskej komisie, keďže:

(1)Kapitolounariadenia Rady (ES) č. 1186/2009 20 sa stanovuje oslobodenie od dovozného claprípade tovaru zaslaného priamotretej krajiny príjemcoviÚniizásielkachcelkovou vlastnou hodnotou, ktorá nepresahuje 150 EUR. Do 1. júla 2021 bol dovoz tovaru, ktorého hodnota nepresahuje 22 EUR, oslobodený aj od DPH pri dovoze. Zvýšenie objemu dovozunízkou hodnotoudôsledku prudkého nárastu elektronického obchodusúvisiacich uľahčení spôsobilo colným orgánom problémypresadzovaním dodržiavania fiškálnychnefiškálnych požiadaviek. Smernicou Rady (EÚ) 2017/2455 21 sa preto zrušilo oslobodenie od DPH pri dovozeprípade týchto tovarovnízkou hodnotoucieľom chrániť daňové príjmy členských štátov, vytvoriť pre dotknuté podniky rovnaké podmienkyčo najviac znížiť ich zaťaženie.

(2)Zároveň sa zachovalo oslobodenia od claprípade tovaruhodnote do 150 EUR, čím sa ponechala možnosť systematického zneužívania tohto limitu prostredníctvom podhodnocovaniaumelého rozdeľovania zásielok.

(3)V digitalizovanom colnom prostredí,ktorom sú elektronické údajekaždom dovážanom tovare dostupné bez ohľadu na jeho hodnotu, je zachovanie oslobodenia od cla, ktoré bolo zavedenécieľom predísť neprimeranému administratívnemu zaťaženiu colných orgánov, podnikovsúkromných osôb, už neopodstatnené. Vzhľadom na významné objemy dovozunízkou hodnotou sa zároveň stalo nevyhnutným chrániť finančné záujmy Úniejej členských štátov.

(4)Je preto nutné vypustiťkapitolynariadenia (ES) č. 1186/2009 limit,rámci ktorého je tovar nepatrnej hodnoty nepresahujúcej 150 EUR za jednu zásielku pri dovoze oslobodený od cla.

(5)Napriek tomu je výpočet uplatniteľného cla zložitou úlohou založenou na nomenklatúrnom zatriedení, colnej hodnotepôvode tovaru. Uplatňovanie tejto metódyelektronickom obchode by malo často za následok neprimerané administratívne zaťaženie pre colné orgány aj podniky. Aby sa tomu predišlo, treba sprostredkovateľom elektronického obchodu poskytnúť možnosť uplatňovať zjednodušené sadzobné zaobchádzanie, ktoré je založené na päťstupňovom systéme skupín,ktorom je každá zo skupín spojenáinou colnou sadzbouzávislosti od tovaru, ktorý bol predaný konečnému spotrebiteľovi. Tovar, ktorý má momentálne colnú sadzbu erga omnes vo výške 0 %, bude naďalej požívať výhodu nulového cla.

(6)V systéme skupín by sa za referenciu mali považovať existujúce zmluvné colné sadzbynemal by sa zohľadňovať status pôvodu tovaru. Ak si však dovozcovia prajú uplatňovať zmluvné alebo uplatniteľné nižšie autonómne colné sadzby alebo ak chcú využívať výhody preferenčných colných sadzieb tým, že preukážu status pôvodu tovaru, môžu tak urobiť uplatnením štandardných postupov, pretože využívanie zjednodušeného sadzobného zaobchádzania je dobrovoľné.

(7)Tovar, ktorý podlieha harmonizovaným spotrebným daniam,tovar, na ktorý sa vzťahujú antidumpingové, vyrovnávacie alebo ochranné opatrenia, by mal byť vylúčený zo zjednodušeného sadzobného zaobchádzania pri predaji tovaru dovezenéhotretích krajín na diaľku. Navyše je vylúčený aj tovar uvedený73., 98. a 99. kapitole kombinovanej nomenklatúry, pretože dovoz takéhoto tovaru (výrobky zo železaocele, kompletné priemyselné zariadeniatovar dovážaný alebo vyvážaný za osobitných okolností) by nemal požívať výhody žiadneho zjednodušeniadôvodu jeho povahy.

(8)V súlade so zásadou proporcionality uvedenejčlánku 5 ZmluvyEurópskej únii (ZEÚ) toto nariadenie nepresahuje to, čo je nevyhnutné na dosiahnutie cieľov zmlúv,najmä bezproblémového fungovania colnej úniejednotného trhu. Proporcionalitu zabezpečuje skutočnosť, že sa touto iniciatívou zrušuje limit pre oslobodenie od claprípade dovozu zásieloknízkou hodnotou do EÚpodporuje sa účinnejšíjednoduchší prístupvýberu clasúvislostitovarom dovážanýmrámci predaja na diaľku.

(9)Nariadenia (EHS) č. 2658/87(ES) č. 1186/2009 by sa preto mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Nariadenie Rady (EHS) č. 2658/87 sa mení takto:

1. V článku 1 sa dopĺňajú tieto odseky 4 a 5:

„4. Odchylne od odseku 3 a na žiadosť dovozcu sa bude clo vyberať pri dovoze tovaru, ktorého dodanie sa kvalifikuje ako predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín v zmysle článku 14 ods. 4 bodu 2 smernice 2006/112/ES, v súlade so zjednodušeným sadzobným zaobchádzaním pri predaji na diaľku, ako sa uvádza v tabuľke v prvej časti, oddiele II písmene G prílohy I.

5. Zjednodušené sadzobné zaobchádzanie pri predaji tovaru na diaľku uvedené v odseku 4 sa nevzťahuje na

a) tovar uvedenýčlánku 1 ods. 1 smernice Rady (EÚ) 2020/262 22 ;

b) tovar, pri ktorom sa zaviedli opatreniasúladenariadením (EÚ) 2016/1036 23 alebo nariadením (EÚ) 2016/1037 24 , prípadne nariadením (EÚ) 2015/478 25 alebo nariadením (EÚ) 2015/755 26 ,to nezávisle od jeho pôvodu, a

c) všetok tovar uvedený v 73., 98. a 99. kapitole.“

2. Príloha I sa mení v súlade s prílohou k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Kapitola V nariadenia Rady (ES) č. 1186/2009 sa vypúšťa.

Článok 3

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. marca 2028.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda/predsedníčka

(1)    Ú. v. EÚ C , , p. .
(2)    Ú. v. EÚ C , , p. .
(3)    Nariadenie Rady (EÚ, Euratom) č. 609/2014 z 26. mája 2014 o metódach a postupe sprístupňovania tradičných vlastných zdrojov a vlastného zdroja založeného na DPH a HND a o opatreniach na zabezpečenie požiadaviek na pokladničnú hotovosť (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 168, 7.6.2014, s. 39).
(4)    Medzi 1. januárom 2022 a 31. decembrom 2022 podali „tradiční obchodníci“ viac ako 405 miliónov dovozných vyhlásení v hodnote 2,907 miliardy EUR. V porovnaní s tým bolo zaznamenaných 1,1 miliardy mimoriadne znížených colných vyhlásení (na úrovni položiek) pre tovar do výšky 150 EUR v celkovej deklarovanej hodnote 12,3 miliardy EUR. Priemerná deklarovaná hodnota položky je približne 11,00 EUR.
(5)    Článok 23 nariadenia o oslobodení od cla [nariadenie Rady č. 1186/2009 (Ú. v. EÚ L 324, 10.12.2009, s. 1)].
(6)    Smernica Rady (EÚ) 2017/2455 z 5. decembra 2017, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES a smernica 2009/132/ES, pokiaľ ide o určité povinnosti týkajúce sa dane z pridanej hodnoty pri poskytovaní služieb a predaji tovaru na diaľku (Ú. v. EÚ L 348, 29.12.2017, s. 7).
(7)    Pozri pracovný dokument útvarov Komisie s názvom Správa o posúdení vplyvu – sprievodný dokument k návrhu smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o pravidlá DPH pre digitálny vek [ SWD(2022) 393 final ].
(8)    Copenhagen Economics (2016), E-commerce imports into Europe: VAT and Customs treatment (Dovoz do Európy v rámci elektronického obchodu: režim DPH a colný režim).
(9)     Osobitná správa Európskeho dvora audítorov č. 19/2017 – Dovozné postupy: nedostatky v právnom rámci a neúčinné vykonávanie ovplyvňujú finančné záujmy EÚ .
(10)    Osobitná správa Európskeho dvora audítorov č. 12/2019, body 81 – 88.
(11)     Skupina odborníkov v oblasti výziev, ktorým čelí colná únia , bola zložená z 12 vysokopostavených členov so skúsenosťami vo verejnom alebo súkromnom sektore v oblasti colných záležitostí, elektronického obchodu, riadenia rizika, medzinárodného dodávateľského reťazca, IT, analýzy údajov, právnych predpisov o vnútornom trhu a medzinárodného obchodného práva. Skupina, ktorú viedla Arancha Gonzálezová Layová, bývalá španielska ministerka zahraničných vecí, Európskej únie a spolupráce, zorganizovala vypočutia so 48  účastníkmi otvorenú konzultáciu . Správa bola uverejnená 30. marca 2022.
(12)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru – Posunutie colnej únie na ďalšiu úroveň: akčný plán, Brusel, 28. 9. 2020 [ customs-action-plan-2020_en.pdf (europa.eu) ].
(13)    COM(2022) 701, 703, 704.
(14)    Návrh smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o pravidlá v oblasti dane z pridanej hodnoty týkajúce sa zdaniteľných osôb, ktoré uľahčujú predaj dovážaného tovaru na diaľku, a o uplatňovanie osobitnej úpravy pre predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín a osobitnej úpravy pre priznávanie a platenie DPH pri dovoze.
(15)    V plánoch obnovy a odolnosti členských štátov sa počíta so širokým súborom reforiem zameraných na zlepšenie podnikateľského prostredia a uprednostnenie prijímania digitálnych a zelených technológií. Tieto reformy dopĺňajú dôležité snahy o digitalizáciu daňových správ ako strategického sektora verejnej správy. {Ročný prieskum udržateľného rastu na rok 2022 [COM(2021) 740 final]}.
(16)    Hodnotenie druhej verzie záverečnej správy v čase návrhu ešte stále prebieha.
(17)    V záujme analýzy dotazníka muselo byť vynechaných celkom päť (zo 69) odpovedí. Jednu z nich poskytol colný orgán členského štátu a táto odpoveď bola zohľadnená pri posúdení dotazníkov vnútroštátnych orgánov. Ďalšie štyri odpovede boli odovzdané bez faktického obsahu, a preto neboli v analýze zohľadnené.
(18)    SWD(2023) 140.
(19)     Canada’s Low-Value Shipments Policy Regarding the Application of Customs Duties (Kanadská politika zásielok s nízkou hodnotou týkajúca sa uplatňovania ciel) , Pracovná skupina WTO pre mikropodniky, malé a stredné podniky, september 2021.
(20)    Nariadenie Rady (ES) č. 1186/2009 zo 16. novembra 2009 ustanovujúce systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla (Ú. v. EÚ L 324, 10.12.2009, s. 23).
(21)    Smernica Rady (EÚ) 2017/2455 z 5. decembra 2017, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES a smernica 2009/132/ES, pokiaľ ide o určité povinnosti týkajúce sa dane z pridanej hodnoty pri poskytovaní služieb a predaji tovaru na diaľku (Ú. v. EÚ L 348, 29.12.2017, s. 7).
(22)    Smernica Rady (EÚ) 2020/262 z 19. decembra 2019, ktorou sa ustanovuje všeobecný systém spotrebných daní (Ú. v. EÚ L 58, 27.2.2020, p. 4).
(23)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1036 z 8. júna 2016 o ochrane pred dumpingovými dovozmi z krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie (Ú. v. EÚ L 176, 30.6.2016, s. 21 – 54).
(24)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1037 z 8. júna 2016 o ochrane pred subvencovanými dovozmi z krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie (Ú. v. EÚ L 176, 30.6.2016, s. 55 – 91).
(25)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/478 z 11. marca 2015 o spoločných pravidlách na dovozy (Ú. v. EÚ L 83, 27.3.2015, s. 16 – 33).
(26)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/755 z 29. apríla 2015 o spoločných pravidlách na dovozy z určitých tretích krajín (Ú. v. EÚ L 123, 19.5.2015, s. 33 – 49).

V Bruseli17. 5. 2023

COM(2023) 259 final

PRÍLOHA

k

návrhu nariadenia Rady,

ktorým sa mení nariadenie (EHS) č. 2658/87, pokiaľ ide o zavedenie zjednodušeného sadzobného zaobchádzania pri predaji tovaru na diaľku, a nariadenie (ES) č. 1186/2009, pokiaľ ide o zrušenie limitu pre oslobodenie od cla






PRÍLOHA

a)V prílohe I [k nariadeniu Rady (EHS) č. 2658/87] sa v obsahu vkladá toto písmeno:

„G. ZJEDNODUŠENÉ SADZOBNÉ ZAOBCHÁDZANIE PRI PREDAJI NA DIAĽKU“;

b)V prílohe I [k nariadeniu Rady (EHS) č. 2658/87] prvej časti oddiele II sa vkladá toto písmeno G:

„G. Zjednodušené sadzobné zaobchádzanie pri predaji na diaľku

Zjednodušené sadzobné zaobchádzanie pri predaji na diaľku je založené na päťstupňovom systéme skupín. Každá skupina zahŕňa colnú sadzbu a odkaz na príslušné kapitoly druhej časti prílohy 1 [k nariadeniu Rady (EHS) č. 2658/87], na ktoré sa daná colná sadzba uplatňuje.“

Skupina A: valorické clo 0 %

Kapitola

Opis tovaru

14

Rastlinné pletacie materiály; rastlinné produkty inde nešpecifikované ani nezahrnuté

26

Rudy, trosky a popoly

47

Vláknina z dreva alebo ostatných vláknitých celulózových materiálov; zberový (odpad a výmet) papier alebo lepenka

48

Papier a lepenka; predmety z papieroviny, papiera alebo lepenky

49

Tlačené knihy, noviny, obrazy a ostatné výrobky polygrafického priemyslu; rukopisy, strojopisy a plány

80

Cín a výrobky z neho

97

Umelecké diela, zberateľské predmety a starožitnosti

Skupina B: valorické clo 5 %

Kapitola

Opis tovaru

05

Produkty živočíšneho pôvodu, inde nešpecifikované ani nezahrnuté

25

Soľ; síra; zeminy a kamene; sadra, vápno a cement

27

Nerastné palivá, minerálne oleje a výrobky z ich destilácie; bitúmenové látky; minerálne vosky

34

Mydlo, organické povrchovo aktívne látky, pracie prípravky, mazacie prípravky, umelé vosky, pripravené vosky, leštiace alebo čistiace prípravky, sviečky a podobné výrobky, modelovacie pasty, zubné vosky a zubné prípravky na základe sadry

43

Kožušiny a umelé kožušiny; výrobky z nich

45

Korok a výrobky z korku

46

Výrobky zo slamy, esparta alebo ostatných pletacích materiálov; košikársky tovar a prútené výrobky

66

Dáždniky, slnečníky, vychádzkové palice, palice so sedadielkom, biče, jazdecké bičíky a ich časti

67

Upravené perie a páperie a výrobky z peria alebo páperia; umelé kvetiny; výrobky z ľudských vlasov

68

Výrobky z kameňa, sadry, cementu, azbestu, sľudy alebo podobných materiálov

71

Prírodné alebo umelo pestované perly, drahokamy alebo polodrahokamy, drahé kovy, kovy plátované drahými kovmi, a výrobky z nich; bižutéria; mince

73

Výrobky zo železa alebo z ocele

75

Nikel a výrobky z neho

78

Olovo a výrobky z neho

79

Zinok a výrobky z neho

82

Nástroje, náradie, nožiarsky tovar, lyžice a vidličky, zo základného kovu; ich časti a súčasti zo základného kovu

83

Rôzne výrobky zo základného kovu

84

Kotly, stroje, prístroje a mechanické zariadenia; ich časti a súčasti

85

Elektrické stroje, prístroje a zariadenia a ich časti a súčasti; prístroje na záznam a reprodukciu zvuku, prístroje na záznam a reprodukciu televízneho obrazu a zvuku, časti a súčasti a príslušenstvo týchto prístrojov

86

Železničné alebo električkové lokomotívy, koľajové vozidlá a ich časti a súčasti; zvrškový upevňovací materiál železničných alebo električkových tratí a jeho časti a súčasti; mechanické (vrátane elektromechanických) dopravné signalizačné zariadenia všetkých druhov

89

Lode, člny a plávajúce konštrukcie

90

Nástroje a prístroje optické, fotografické, kinematografické, meracie, kontrolné, presné, lekárske alebo chirurgické; ich časti, súčasti a príslušenstvo

91

Hodiny a hodinky a ich časti a súčasti

92

Hudobné nástroje; časti a súčasti a príslušenstvo týchto nástrojov

94

Nábytok; posteľoviny, matrace, matracové podložky, vankúše a podobné vypchaté potreby; svietidlá a osvetľovacie zariadenia inde nešpecifikované ani nezahrnuté; svetelné reklamy, svetelné oznamovacie tabule a podobné výrobky; montované stavby

95

Hračky, hry a športové potreby; ich časti, súčasti a príslušenstvo

 

Skupina C: valorické clo 8 %

Kapitola

Opis tovaru

28

Anorganické chemikálie; anorganické alebo organické zlúčeniny drahých kovov, kovov vzácnych zemín, rádioaktívnych prvkov alebo izotopov

29

Organické chemikálie

30

Farmaceutické výrobky

31

Hnojivá

32

Trieslovinové alebo farbiarske výťažky; taníny a ich deriváty; farbivá, pigmenty a ostatné farbiace látky; náterové farby a laky; tmely; atramenty 

33

Silice a rezinoidy; voňavkárske, kozmetické alebo toaletné prípravky

36

Výbušniny; pyrotechnické výrobky; zápalky; pyroforické zliatiny; niektoré horľavé prípravky

37

Fotografický alebo kinematografický tovar

38

Rôzne chemické výrobky

39

Plasty a výrobky z nich

40

Kaučuk a výrobky z neho

41

Surové kože a kožky (iné ako kožušiny) a usne

44

Drevo a výrobky z dreva; drevné uhlie

50

Hodváb

51

Vlna, jemné alebo hrubé chlpy zvierat; priadza z vlásia a tkaniny z vlásia

52

Bavlna

53

Ostatné rastlinné textilné vlákna; papierová priadza a tkaniny z papierovej priadze

54

Chemické vlákna; pásik a podobné tvary z chemických textilných materiálov

55

Chemické strižné vlákna

56

Vata, plsť a netkané textílie; špeciálne priadze; motúzy, šnúry, povrazy a laná a výrobky z nich

57

Koberce a ostatné textilné podlahové krytiny 

58

Špeciálne tkaniny; všívané textílie; čipky; tapisérie; pramikárske výrobky; výšivky

59

Impregnované, potiahnuté, pokryté alebo laminované textílie; textilné výrobky vhodné na priemyselné účely 

60

Pletené alebo háčkované textílie

65

Pokrývky hlavy a ich časti

69

Keramické výrobky 

72

Železo a oceľ

74

Meď a výrobky z nej

76

Hliník a výrobky z neho

81

Ostatné základné kovy; cermety; výrobky z nich

88

Lietadlá, kozmické lode, a ich časti a súčasti

96

Rôzne výrobky

Skupina D: valorické clo 12 %

Kapitola

Opis tovaru

6

Živé stromy a ostatné rastliny; cibule, korene a podobne; rezané kvetiny a okrasné lístie

12

Olejnaté semená a olejnaté plody; rôzne zrná, semená a plody; priemyselné alebo liečivé rastliny; slama a krmoviny

18

Kakao a prípravky z kakaa

35

Bielkovinové látky; modifikované škroby; gleje; enzýmy 

42

Výrobky z usne; sedlárske a remenárske výrobky; cestovné potreby, kabelky a podobné schránky; výrobky z čriev zvierat (iné ako mesinský vlas)

61

Odevy a odevné doplnky, pletené alebo háčkované

62

Odevy a odevné doplnky, nepletené alebo neháčkované

63

Ostatné celkom dohotovené textilné výrobky; súpravy; obnosené odevy a opotrebované textilné výrobky; handry

87

Vozidlá, iné ako železničné alebo električkové koľajové vozidlá, a ich časti a súčasti a príslušenstvo

Skupina E: valorické clo 17 %

Kapitola

Opis tovaru

1

Živé zvieratá

2

Mäso a jedlé mäsové droby

3

Ryby a kôrovce, mäkkýše a ostatné vodné bezstavovce

4

Mlieko a mliečne výrobky; vtáčie vajcia; prírodný med; jedlé produkty živočíšneho pôvodu, inde nešpecifikované ani nezahrnuté

7

Zelenina, jedlé rastliny, korene a hľuzy

8

Jedlé ovocie a orechy; šupy citrusových plodov alebo melónov

9

Káva, čaj, maté a koreniny

10

Obilniny

11

Mlynárske výrobky; slad; škroby; inulín; pšeničný lepok

13

Šelak; gumy, živice a ostatné rastlinné šťavy a výťažky

15

Živočíšne, rastlinné alebo mikrobiálne tuky a oleje a produkty ich štiepenia; upravené jedlé tuky; živočíšne alebo rastlinné vosky

16

Prípravky z mäsa, rýb, kôrovcov, mäkkýšov alebo ostatných vodných bezstavovcov alebo hmyzu

17

Cukor a cukrovinky

19

Prípravky z obilnín, múky, škrobu alebo mlieka; cukrárske výrobky

20

Prípravky zo zeleniny, ovocia, orechov alebo ostatných častí rastlín

21

Rôzne jedlé prípravky 

22

Nealkoholické a alkoholické nápoje a ocot

23

Zvyšky a odpad z potravinárskeho priemyslu; pripravené krmivá pre zvieratá

24

Tabak a vyrobené náhradky tabaku; produkty, tiež obsahujúce nikotín, určené na inhaláciu bez horenia; ostatné výrobky obsahujúce nikotín určené na príjem nikotínu ľudským telom

64

Obuv, gamaše a podobné výrobky; časti týchto výrobkov

70

Sklo a sklenený tovar