V Bruseli1. 2. 2023

COM(2023) 46 final

2023/0017(NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie v spoločnom výbore zriadenom Dohodou medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave, pokiaľ ide o rokovací poriadok spoločného výboru a pokračovanie dohody


DỔVODOVÁ SPRÁVA

1.Predmet návrhu

Tento návrh sa týka rozhodnutia o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie zaujať v spoločnom výbore zriadenom Dohodou medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave podpísanou 29. júna 2022 v Lyone 1 (ďalej len „dohoda“), pokiaľ ide o

·prijatie rokovacieho poriadku spoločného výboru v súlade s článkom 7 ods. 6 dohody,

·pokračovanie dohody v súlade s jej článkom 7 ods. 2.

2.Kontext návrhu

2.1.Zhrnutie dohody

Cieľom dohody je dočasne uľahčiť cestnú nákladnú dopravu medzi Ukrajinou a Európskou úniou a cez tieto územia, a to udelením dodatočných práv na tranzit a prepravu tovaru medzi Ukrajinou a EÚ v reakcii na nezákonnú agresiu Ruska voči Ukrajine a výrazné narušenia, ktoré spôsobuje pre všetky druhy dopravy na Ukrajine. Zahŕňa aj opatrenia na uľahčenie uznávania vodičských dokladov. V súčasnosti sa uplatňuje do 30. júna 2023.

Spoločný výbor bol zriadený s cieľom dozerať na uplatňovanie a vykonávanie dohody a toto uplatňovanie a vykonávanie monitorovať. Rozhoduje predovšetkým o prijatí vlastného rokovacieho poriadku a pokračovaní dohody. Pokiaľ ide o pokračovanie dohody, spoločný výbor o ňom rozhodne najneskôr tri mesiace pred uplynutím platnosti dohody, teda najneskôr 31. marca 2023. Podľa článku 7 ods. 5 dohody spoločný výbor prijíma svoje rozhodnutia na základe konsenzu.

2.2.Monitorovanie dohody

V článku 7 ods. 1 dohody sa zaviedla povinnosť monitorovať dohodu predovšetkým prostredníctvom pravidelného preskúmavania jej fungovania z hľadiska jej cieľov. V tomto kontexte ukrajinské orgány poskytli Komisii údaje o vykonávaní tejto dohody. Tieto údaje sa týkajú najmä tretieho štvrťroka 2022, teda prvých troch mesiacov uplatňovania dohody, a vyplýva z nich toto:

·Dohoda úspešne prispela k umožneniu vývozu ukrajinského poľnohospodárskeho tovaru cez koridory solidarity. Koridory solidarity boli do 1. augusta 2022 jedinými obchodnými koridormi, ktoré mala Ukrajina k dispozícii na vývoz svojich poľnohospodárskych výrobkov. V prvom mesiaci uplatňovania (júl 2022) dohoda umožnila vývoz takmer pol milióna ton ukrajinského poľnohospodárskeho tovaru, čo je v porovnaní s 320 000 tonami vyvezenými v júni 2022 výrazný nárast.

·Od 1. augusta 2022 uľahčovala vývoz väčšieho množstva ukrajinských obilnín, olejnín a súvisiacich výrobkov z troch ukrajinských čiernomorských prístavov aj Čiernomorská iniciatíva pre obilniny. Dohoda však vývoz cez Čierne more dopĺňala, čím prispela k celosvetovej potravinovej bezpečnosti a k podpore ukrajinského hospodárstva. Vývoz poľnohospodárskych výrobkov cestnou dopravou sa skutočne naďalej zvyšoval, a to aj po začatí Čiernomorskej iniciatívy pre obilniny, a v októbri 2022 dosiahol 640 000 ton.

·Dohodou sa uľahčil vývoz iného ukrajinského tovaru, na ktorý sa Čiernomorská iniciatíva pre obilniny nevzťahuje. Uvedená iniciatíva sa vzťahuje len na obilniny, olejniny a súvisiace výrobky. Z tohto dôvodu dohoda umožnila vývoz iných poľnohospodárskych výrobkov, napr. hydinového mäsa a ovocia. V júli, auguste a septembri 2022 predstavoval poľnohospodársky tovar, na ktorý sa nevzťahuje Čiernomorská iniciatíva pre obilniny, takmer polovicu celkového poľnohospodárskeho vývozu uskutočňovaného cestnou dopravou.

·Dohodou sa takisto uľahčil vývoz nepoľnohospodárskych výrobkov, najmä priemyselných výrobkov, ktoré nemožno vyvážať v rámci Čiernomorskej iniciatívy pre obilniny. Vývoz nepoľnohospodárskych výrobkov cestnou dopravou v júni, júli a auguste 2022 priniesol ukrajinským podnikom viac ako 1,6 miliardy USD a poskytol tak ukrajinskému hospodárstvu podporu, ktorú tak veľmi potrebuje.

·Okrem toho v súvislosti s Čiernomorskou iniciatívou pre obilniny panujú mnohé nejasnosti a jej trvanie je obmedzené (18. novembra 2022 bolo predĺžené na ďalších 120 dní). Zároveň boli v rámci kontrol zaznamenané nedostatky, čo mnohé zainteresované strany pobáda k tomu, aby sa radšej spoliehali na koridory solidarity vrátane cestnej dopravy. V tejto súvislosti dohoda poskytuje záchrannú sieť ukrajinským poľnohospodárom a podnikom, ako aj celosvetovej potravinovej bezpečnosti.

·Dohodou sa takisto povolil tranzit ukrajinského tovaru (poľnohospodárskeho aj nepoľnohospodárskeho) cestnou dopravou cez EÚ do tretích krajín. V júli, septembri a auguste 2022 dohoda umožnila vývoz ukrajinského tovaru do tretích krajín v hodnote presahujúcej 1 miliardu USD a priniesla tak ukrajinskému hospodárstvu dodatočný zdroj príjmov.

·Dohoda zároveň pomohla Ukrajine doviezť tovar, ktorý potrebuje, ako sú potraviny, humanitárna pomoc alebo energia. Rumunsko napríklad zriadilo špecializované konvoje nákladných vozidiel, ktoré na Ukrajinu vozia veľmi potrebné palivo.

·Dohoda je prospešná aj pre EÚ. Ak porovnáme obdobie od apríla do júna 2022 pred podpísaním dohody (4 222 miliónov USD) a obdobie od júla do septembra 2022 bezprostredne po podpise dohody (5 849 miliónov USD), vývoz z členských štátov na Ukrajinu sa zvýšil o 38,3 %. Vývoz z EÚ na Ukrajinu uskutočňovaný cestnou dopravou je vyšší ako dovoz cestnou dopravou z Ukrajiny do EÚ. Komisia pozorne monitoruje vplyv dovozu na trhy EÚ.

·Práva udelené ukrajinským dopravcom na základe dohody viedli približne k 40 % zvýšeniu počtu operácií cestnej dopravy ukrajinských dopravcov na cestách EÚ. Konkrétnejšie, v júli, auguste a septembri 2021 uskutočnili ukrajinskí dopravcovia na cestách EÚ 106 641 operácií cestnej dopravy v porovnaní so 152 534 operáciami v júli, auguste a septembri 2022, čo predstavuje nárast o 43 %.

·Dohoda takisto výrazne znižuje záťaž pre ukrajinské odvetvie cestnej dopravy a štátne orgány v súvislosti s administratívnymi formalitami spojenými s vydávaním povolení. Tomuto odvetviu poskytla aj strednodobú perspektívu tým, že umožnila lepšie plánovanie jeho činnosti.

·Dohoda umožnila prístup orgánov členských štátov k systému overovania vodičských preukazov, čím sa výrazne zlepšil boj proti podvodom a falšovaniu. Opatrenia na zavedenie nástrojov na overovanie digitálnych vodičských preukazov a osvedčení o odbornej spôsobilosti ešte prebiehajú.

2.3.Spoločný výbor

Článkom 7 dohody sa zriadil spoločný výbor, ktorý má dozerať na uplatňovanie a vykonávanie dohody a toto uplatňovanie a vykonávanie monitorovať a pravidelne preskúmavať jej fungovanie z hľadiska jej cieľov. Podľa uvedeného ustanovenia je spoločný výbor zložený zo zástupcov strán dohody. Rozhodnutia prijíma na základe konsenzu a tieto rozhodnutia sú pre strany dohody záväzné.

Podľa článku 7 ods. 2 sa spoločný výbor zvoláva najneskôr tri mesiace pred uplynutím platnosti dohody, aby posúdil potrebu pokračovania dohody a rozhodol o nej, ako aj o trvaní dohody.

Podľa článku 7 ods. 6 dohody má spoločný výbor prijať svoj rokovací poriadok.

2.4.Pripravovaný akt spoločného výboru o jeho rokovacom poriadku

V súlade s článkom 7 ods. 5 a článkom 7 ods. 6 dohody má spoločný výbor počas prvého zasadnutia prijať rozhodnutie o prijatí svojho rokovacieho poriadku. O rokovací poriadok sa má opierať organizácia a fungovanie spoločného výboru s cieľom umožniť riadne vykonávanie dohody.

2.5.Pripravovaný akt spoločného výboru o pokračovaní dohody

V súlade s článkom 7 ods. 2 a článkom 7 ods. 5 dohody má spoločný výbor počas prvého zasadnutia prijať rozhodnutie o pokračovaní dohody do 31. decembra 2025.

Dôvody predĺženia jej platnosti sú mnohoraké:

Po prvé, monitorovanie dohody ukázalo, že zohrala zásadnú úlohu v kontexte koridorov solidarity, a tým poskytla ukrajinským poľnohospodárom vitálnu pomoc a tiež prispela k celosvetovej potravinovej bezpečnosti. Zatiaľ čo ukrajinské čiernomorské prístavy zostali nedostupné, dohoda uľahčila vývoz ukrajinského obilia, olejnín a súvisiacich výrobkov cestnou dopravou. Od založenia Čiernomorskej iniciatívy pre obilniny sa vývoz ukrajinského obilia cestnou dopravou naďalej zvyšoval, a tak ďalej dopĺňal vývoz cez Čierne more.

Po druhé, dohodou sa uľahčil vývoz ukrajinského nepoľnohospodárskeho tovaru, na ktorý sa Čiernomorská iniciatíva pre obilniny nevzťahuje. Dohoda tak pomáha udržať ukrajinské hospodárstvo nad vodou.

Po tretie, dohoda uľahčila vývoz EÚ na Ukrajinu, a tým priniesla výhody EÚ. Ukrajine umožnila dovážať z EÚ tovar, ktorý potrebuje, najmä naliehavo potrebnú energiu a humanitárnu pomoc.

Po štvrté, dohoda nepriniesla dramatický nárast počtu ukrajinských prevádzkovateľov cestnej dopravy na cestách EÚ. Prevádzkovatelia dopravy z EÚ sa naďalej zdráhajú ísť na Ukrajinu, pretože dopravu na ukrajinskom území poisťovne z EÚ väčšinou nepokrývajú a vodiči z EÚ zo zrejmých dôvodov nie sú ochotní na Ukrajinu ísť. Dohoda preto nepredstavuje konkurenčnú hrozbu pre prevádzkovateľov dopravy z EÚ a počas obdobia, na ktoré sa navrhuje predĺženie jej platnosti, sa to pravdepodobne nezmení.

Po piate, dohoda by sa mala chápať aj ako nástroj na uľahčenie obnovy Ukrajiny v primeranom čase po skončení útočnej vojny Ruska proti Ukrajine.

Predĺženie platnosti dohody sa preto musí chápať ako odpoveď Európskej rade, ktorá na svojom zasadnutí 20. a 21. októbra 2022 vyzvala na to, aby Európska únia naďalej zefektívňovala všetky koridory solidarity, keďže „umožňujú vyvážať významný objem ukrajinských plodín, poľnohospodárskych výrobkov a hnojív do krajín, ktoré ich najviac potrebujú“ 2 .

Pokračovanie platnosti dohody do 31. decembra 2025 je nevyhnutné, pretože podmienky, ktoré odôvodňovali uzavretie pôvodnej dohody, stále pretrvávajú a pravdepodobne budú pretrvávať ešte dlhý čas. Ruská agresia voči Ukrajine sa stupňuje a väčšina pozorovateľov nepredpokladá, že by sa v blízkej budúcnosti skončila. To tiež znamená, že námorná doprava cez čiernomorské prístavy zostáva veľmi neistá. Čiastočné riešenie priniesla Čiernomorská iniciatíva OSN pre obilniny. Predĺženie tejto iniciatívy je však neisté a rozsah jej pôsobnosti sa zatiaľ obmedzuje na agropotravinové výrobky a hnojivá. Pokračujúce vojenské operácie vo východnej a južnej časti Ukrajiny a súvisiace ničenie dopravnej infraštruktúry v príslušných oblastiach zostanú v blízkej budúcnosti obmedzujúcim faktorom, čo bude brániť vývozu z Ukrajiny na jej tradičné trhy.

Predĺženie platnosti dohody takisto umožní pokračovať v podpore príslušným orgánom členských štátov EÚ v ich boji proti podvodom a falšovaniu.

3.Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie

Pozícia, ktorá sa má prijať v mene Únie, by preto mala podporiť prijatie návrhu rozhodnutia spoločného výboru pripojeného k tomuto návrhu.

4.Právny základ

V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovujú rozhodnutia Rady, ktorými sa určujú „pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich inštitucionálny rámec danej dohody.“

Pojem „akty s právnymi účinkami“ zahŕňa akty, ktoré majú právne účinky na základe pravidiel medzinárodného práva, ktorým sa riadi predmetný orgán. Zahŕňa aj nástroje, ktoré nemajú záväzný účinok podľa medzinárodného práva, ale „môžu rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť obsah právnej úpravy prijatej normotvorcom Únie“.

Spoločný výbor je orgán zriadený dohodou, konkrétne Dohodou medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave.

Rozhodnutie, ktoré má Spoločný výbor prijať, predstavuje akt s právnymi účinkami. Po prvé, plánovaný akt o prijatí rokovacieho poriadku spoločného výboru bude v súlade s článkom 7 ods. 5 a 6 dohody záväzný podľa medzinárodného práva; po druhé, plánovaný akt o predĺžení platnosti dohody bude v súlade s článkom 7 ods. 2 a 5 dohody takisto záväzný podľa medzinárodného práva.

Pripravovaný akt nedopĺňa ani nemení inštitucionálny rámec dohody. Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia Rady je preto článok 218 ods. 9 ZFEÚ.

Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ závisí predovšetkým od cieľa a obsahu pripravovaného aktu, v súvislosti s ktorým sa pozícia v mene Únie prijíma. Ak pripravovaný akt sleduje dva ciele alebo obsahuje dve zložky a ak jeden z týchto cieľov alebo jednu z týchto zložiek možno označiť za hlavný cieľ alebo hlavnú zložku, zatiaľ čo druhý cieľ alebo druhá zložka sú len vedľajšie, rozhodnutie podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ musí byť založené na jedinom hmotnoprávnom základe, a to na tom, ktorý si vyžaduje hlavný alebo prevažujúci cieľ alebo zložka.

Hlavný cieľ a obsah pripravovaného aktu sa týkajú oblasti cestnej dopravy.

Hmotnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je článok 91 ZFEÚ.

5.Uverejnenie pripravovaného aktu

Rozhodnutie spoločného výboru je po jeho prijatí vhodné uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie.

2023/0017 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie v spoločnom výbore zriadenom Dohodou medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave, pokiaľ ide o rokovací poriadok spoločného výboru a pokračovanie dohody

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 91 v spojení s jej článkom 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Únia podpísala Dohodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave 3 (ďalej len „dohoda“), ktorá sa predbežne uplatňuje od 29. júna 2022.

(2)Článkom 7 ods. 1 dohody sa zriaďuje spoločný výbor, ktorý má dozerať na uplatňovanie a vykonávanie dohody a toto uplatňovanie a vykonávanie monitorovať a pravidelne preskúmavať jej fungovanie z hľadiska jej cieľov.

(3)Spoločný výbor má prijať svoj rokovací poriadok.

(4)Podľa článku 6 ods. 1 dohody sa dohoda má uplatňovať do 30. júna 2023. Najneskôr tri mesiace pred uplynutím platnosti dohody sa však má zvolať spoločný výbor, ktorý má posúdiť potrebu pokračovania dohody a rozhodnúť o nej.

(5)Aby Európska únia aj Ukrajina mohli naďalej využívať pozitívne účinky dohody na uľahčenie cestnej nákladnej dopravy medzi Ukrajinou a Európskou úniou a cez ich územia a na zabezpečenie dobre fungujúcich koridorov solidarity v kontexte ruskej útočnej vojny voči Ukrajine, mala by sa jej platnosť predĺžiť do 31. decembra 2025.

(6)S cieľom zabezpečiť riadne vykonávanie dohody by sa mal prijať rokovací poriadok spoločného výboru.

(7)Spoločný výbor má preto prijať rozhodnutie o stanovení svojho rokovacieho poriadku a o potrebe pokračovania dohody, ako aj o trvaní jej platnosti.

(8)Keďže rozhodnutia spoločného výboru budú pre Úniu záväzné, je preto vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má v mene Únie v spoločnom výbore zaujať k prijatiu rokovacieho poriadku a pokračovaniu dohody,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie v spoločnom výbore zriadenom článkom 7 Dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave (ďalej len „dohoda“), pokiaľ ide o prijatie rokovacieho poriadku spoločného výboru a pokračovanie dohody vrátane trvania jej platnosti, je založená na návrhu rozhodnutia spoločného výboru, ktorý je pripojený k tomuto rozhodnutiu.

Zástupcovia Únie v spoločnom výbore môžu odsúhlasiť menšie zmeny návrhu rozhodnutia spoločného výboru bez ďalšieho rozhodnutia Rady.

Článok 2

Rozhodnutie spoločného výboru sa uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie

Článok 3

Toto rozhodnutie je určené Komisii.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda/predsedníčka

(1)    Ú. v. EÚ L 179, 6.7.2022, s. 4.
(2)    Závery zo zasadnutia Európskej rady, ktoré sa konalo 20. a 21. októbra 2022; bod 15; EUCO 31/22 z 21. októbra 2022.
(3)    Ú. v. EÚ L 179, 6.7.2022, s. 4.

V Bruseli1. 2. 2023

COM(2023) 46 final

PRÍLOHA

k návrhu

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie v spoločnom výbore zriadenom Dohodou medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave, pokiaľ ide o rokovací poriadok spoločného výboru a pokračovanie dohody


Rozhodnutie č. 1/2023 spoločného výboru
zriadeného Dohodou medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave, pokiaľ ide o rokovací poriadok spoločného výboru a pokračovanie dohody

z/zo …

SPOLOČNÝ VÝBOR,

so zreteľom na Dohodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave 1 podpísanú 29. júna 2022, a najmä jej článok 7 ods. 2, 5 a 6,

keďže:

(1)Ako sa stanovuje v článku 6 ods. 1 Dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave (ďalej len „dohoda“), dohoda sa má uplatňovať do 30. júna 2023. 

(2)Ako sa stanovuje v článku 7 ods. 2 dohody, spoločný výbor sa zvoláva najneskôr tri mesiace pred uplynutím platnosti dohody s cieľom posúdiť potrebu pokračovania dohody a rozhodnúť o nej vrátane jej trvania.

(3)Monitorovanie dohody ukázalo, že sa stala zásadnou pre dobré fungovanie koridorov solidarity.

(4)Predĺženie platnosti dohody je preto odpoveďou na výzvu hláv štátov a predsedov vlád členských štátov Európskej únie, aby Európska únia naďalej zefektívňovala všetky koridory solidarity, keďže „umožňujú vyvážať významný objem ukrajinských plodín, poľnohospodárskych výrobkov a hnojív do krajín, ktoré ich najviac potrebujú“ 2 .

(5)Dohoda bola pozitívna aj pre Európsku úniu, pretože umožnila zvýšenie vývozu na Ukrajinu. Na druhej strane dohoda viedla len k obmedzenému zvýšeniu počtu operácií ukrajinských prevádzkovateľov cestnej dopravy na území Európskej únie a nezvýšila úroveň hospodárskej súťaže pre prevádzkovateľov cestnej dopravy z EÚ na neprijateľnú mieru.

(6)Dohodou sa podporili aj opatrenia orgánov členských štátov zodpovedných za kontrolu dokladov vodičov, pokiaľ ide o boj proti podvodom a falšovaniu.

(7)Predĺženie platnosti dohody by sa malo chápať aj tak, že prispeje k obnove Ukrajiny po skončení útočnej vojny Ruska proti Ukrajine. 

(8)Zdá sa preto vhodné predĺžiť platnosť dohody do 31. decembra 2025.

(9)Ako sa stanovuje v článku 7 ods. 6 dohody, spoločný výbor má prijať svoj rokovací poriadok.

(10)Preto by sa mal prijať rokovací poriadok uvedený v prílohe k tomuto rozhodnutiu,

 

PRIJAL TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Pokračovanie dohody

Platnosť Dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave sa týmto predlžuje do 31. decembra 2025.

Článok 2

Rokovací poriadok

Týmto sa prijíma rokovací poriadok spoločného výboru stanovený v prílohe.

Článok 3

Nadobudnutie účinnosti

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V …

Za spoločný výbor

   spolupredsedovia

PRÍLOHA

Rokovací poriadok spoločného výboru v súlade s článkom 7 ods. 6 Dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave

Článok 1 
Vedúci delegácie

1.Spoločný výbor je zložený zo zástupcov strán dohody. Každá strana dohody vymenuje vedúceho svojej delegácie a v prípade potreby jeho zástupcu. Vedúceho delegácie môže na konkrétnom zasadnutí nahradiť zástupca vedúceho alebo poverená osoba.

2.Spoločnému výboru striedavo predsedá zástupca Európskej únie a zástupca Ukrajiny. Funkciu predsedu vykonáva vedúci príslušnej delegácie alebo v jeho neprítomnosti zástupca vedúceho alebo poverená osoba menovaná na ich zastupovanie.

Článok 2 
Zasadnutia

1.Spoločný výbor zasadá podľa potreby. O zvolanie zasadnutia môže požiadať každá strana dohody. Spoločný výbor sa takisto zvolá najneskôr tri mesiace pred uplynutím platnosti dohody s cieľom v súlade s článkom 6 ods. 2 dohody posúdiť potrebu jej pokračovania a rozhodnúť o nej.

2.Spoločný výbor usporadúva zasadnutia s osobnou účasťou alebo inými prostriedkami (napr. konferenčné hovory alebo videokonferencie).

3.Pokiaľ sa strany dohody nedohodnú inak, miesto konania zasadnutí je podľa možnosti striedavo v členskom štáte Európskej únie a na Ukrajine.

4.Pracovným jazykom je angličtina.

5.Po tom, ako sa strany dohody dohodnú na dátume a mieste zasadnutí, zasadnutia zvolá Európska komisia za Európsku úniu a ministerstvo zodpovedné za cestnú dopravu za Ukrajinu.

6.Pokiaľ sa strany dohody nedohodnú inak, zasadnutia spoločného výboru sú neverejné. Na konci zasadnutia možno podľa potreby po vzájomnej dohode vypracovať tlačovú správu.

Článok 3 
Delegácie

1.Vedúci delegácií sa pred každým zasadnutím navzájom informujú o plánovanom zložení svojich delegácií na zasadnutí.

2.Ak sa tak spoločný výbor na základe konsenzu dohodne, na zasadnutia alebo ich časti môžu byť ako pozorovatelia pozvaní zástupcovia zainteresovaných strán z odvetvia cestnej dopravy.

3.Ak sa tak spoločný výbor dohodne na základe konsenzu, môže prizvať na svoje zasadnutia alebo ich časti iné zainteresované strany alebo expertov, aby poskytli informácie o konkrétnych otázkach.

4. Pozorovatelia sa nezúčastňujú na rozhodovacom procese spoločného výboru.

Článok 4 
Sekretariát

Funkciu tajomníkov spoločného výboru vykonávajú spoločne jeden úradník útvarov Európskej komisie a jeden úradník ministerstva Ukrajiny zodpovedného za cestnú dopravu.

Článok 5 
Program zasadnutí

1.Predbežný program každého zasadnutia stanovia vedúci delegácií po vzájomnej dohode. Tajomníci tento predbežný program predložia členom delegácií najneskôr 15 dní pred dňom konania zasadnutia.

2.Spoločný výbor prijíma program na začiatku každého zasadnutia. Ak sa tak spoločný výbor dohodne, možno do programu zaradiť aj body, ktoré nie sú uvedené v predbežnom programe.

3.S ohľadom na požiadavky alebo naliehavosť konkrétneho prípadu môžu vedúci delegácií lehotu stanovenú v odseku 1 skrátiť.

Článok 6 
Zápisnica

1.Po každom zasadnutí sa vypracuje návrh zápisnice zo zasadnutia spoločného výboru. Uvedú sa v nej prerokované body a prijaté rozhodnutia.

2.Vedúci delegácie, ktorý usporadúva zasadnutie, do jedného mesiaca po zasadnutí predloží návrh zápisnice prostredníctvom tajomníkov spoločného výboru druhému vedúcemu delegácie na schválenie písomným postupom.

3.Po schválení vedúci delegácií podpíšu dva exempláre zápisnice a každá strana dohody si ponechá jedno originálne vyhotovenie. Vedúci delegácií môžu rozhodnúť, že sa táto požiadavka splní podpisom a výmenou elektronických kópií.

4.Zápisnice zo zasadnutí spoločného výboru sú verejné, pokiaľ to niektorá zo strán dohody nepožaduje inak.

S ohľadom na požiadavky alebo naliehavosť konkrétneho prípadu môžu vedúci delegácií skrátiť lehotu uvedenú v odseku 2 a dohodnúť dátum, pokiaľ ide o schválenie uvedené v odseku 3.

Článok 7 
Písomný postup

Pokiaľ je to potrebné a riadne odôvodnené, rozhodnutia spoločného výboru možno prijať písomným postupom v súlade s článkom 7 ods. 5 dohody. Vedúci delegácií sa na tieto účely navzájom informujú o návrhoch opatrení, o ktorých má spoločný výbor rozhodnúť, čo možno následne potvrdiť výmenou korešpondencie. Každá strana dohody však môže na účely prerokovania určitej záležitosti požiadať o zvolanie zasadnutia spoločného výboru.

Článok 8 
Porady

1.Spoločný výbor prijíma svoje rozhodnutia na základe konsenzu strán dohody.

2.Rozhodnutia spoločného výboru sa nazývajú „rozhodnutie“, pričom po názve nasleduje poradové číslo, dátum prijatia a opis predmetu rozhodnutia.

3.Vedúci delegácií rozhodnutia spoločného výboru podpíšu a pripoja ich k zápisnici.

4.Strany dohody vykonávajú rozhodnutia prijaté spoločným výborom v súlade so svojimi vlastnými vnútornými postupmi.

5.Strany dohody môžu rozhodnutia prijaté spoločným výborom uverejniť vo svojich príslušných úradných publikáciách. Každá strana dohody si ponechá jedno originálne vyhotovenie rozhodnutí.

Článok 9 
Pracovné skupiny

1.Spoločný výbor môže zriadiť pracovné skupiny, ktoré mu pomáhajú pri plnení jeho povinností. Mandát pracovnej skupiny schvaľuje spoločný výbor v súlade s článkom 7 ods. 5 dohody a zahrnie sa do prílohy k rozhodnutiu, ktorým sa pracovná skupina zriaďuje.

2.Pracovné skupiny sa skladajú zo zástupcov strán dohody.

3.Pracovné skupiny pracujú na základe poverenia spoločného výboru, ktorému podávajú správy po každom zasadnutí. Neprijímajú rozhodnutia, no môžu spoločnému výboru predkladať odporúčania.

4.Spoločný výbor môže kedykoľvek rozhodnúť o zrušení súčasných pracovných skupín, o zmene ich mandátu alebo o zriadení nových pracovných skupín, aby mu pomáhali pri plnení jeho povinností.

Článok 10 
Výdavky

1.Každá strana dohody uhradí výdavky súvisiace so svojou účasťou na zasadnutiach spoločného výboru a pracovných skupín, a to tak pokiaľ ide o personálne výdavky, cestovné náklady a diéty, ako aj o poštovné a telekomunikačné náklady.

2.Všetky ostatné výdavky súvisiace s materiálnym zabezpečením zasadnutí hradí tá strana dohody, ktorá dané zasadnutie organizuje.

Článok 11 
Zmeny rokovacieho poriadku

Spoločný výbor môže kedykoľvek zmeniť tento rokovací poriadok rozhodnutím prijatým v súlade s článkom 7 ods. 5 dohody.

(1)    Ú. v. EÚ L 179, 6.7.2022, s. 4.
(2)    Závery zo zasadnutia Európskej rady 20. a 21. októbra 2022, bod 15 (EUCO 31/22, 21.10.2022).