V Bruseli18. 10. 2023

COM(2023) 665 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o šiestej správe o pokroku pri vykonávaní Stratégie EÚ pre bezpečnostnú úniu


I.Úvod

Komisia pred tromi rokmi prijala Stratégiu EÚ pre bezpečnostnú úniu 1 na roky 2020 – 2025,ktorej stanovila hlavné priority Únieoblasti bezpečnosti. Odvtedy sme dosiahli značný pokrokrámci všetkých štyroch pilierov stratégie – prijali sa kľúčové právne predpisy vzťahujúce sa na všetky možné oblasti od ochrany kritických subjektov až po posilnenie kybernetickej odolnosti. Panoráma bezpečnostných hroziebEurópenašom susedstve sa však stále vyvíja. Teroristické útoky na jednejnašich škôl vo Francúzskuna bruselských uliciach, ktoré sa odohraliposledných dňoch, nám neúprosne pripomínajú naliehavosť neustáleho prispôsobovaniaposilňovania našej bezpečnostnej štruktúry. Ustavične narastá nebezpečenstvo, ktoré predstavujú kybernetické útoky, čo ešte zintenzívňujú aktérinekalými úmyslami zapájajúci sa do prebiehajúcich konfliktov. Stále sa znásobujú hybridné hrozby vrátane dezinformácií. Europol označil ruskú útočnú vojnu proti Ukrajine za príčinu značného nárastu kybernetických útokov na ciele EÚ, pričom dochádzavýznamným politicky motivovaným útokom, ktoré sú koordinované proruskými hackerskými skupinami 2 . Prejavilo sa to zablokovaním prístupu na internetprerušením prístupu ku kľúčovým službám, akými sú energetické siete 3 .

Stratégia EÚ pre bezpečnostnú úniu bola navrhnutá s cieľom pripraviť EÚ, aby dokázala lepšie odolávať meniacej sa panoráme hrozieb. V čase, keď sme čelili krízam spôsobeným pandémiou a vojnou sa ukázalo, aký dôležitý je prístup, ktorý sme prijali v stratégii, t. j. naše odhodlanie prepojiť celý bezpečnostný ekosystém EÚ a odstrániť bariéry medzi kybernetickým a fyzickým rozmerom bezpečnosti vrátane boja proti organizovanej trestnej činnosti a terorizmu, ako aj boja proti radikalizácii.

Ostražitosť si však vyžaduje, aby sme neustále skúmali, na čo sa v našom úsilí o zachovanie bezpečnosti občanov zabúda. V stratégii sa stanovujú prioritné oblasti, v ktorých môže Únia priniesť pridanú hodnotu, aby pomohla členským štátom pri posilňovaní bezpečnosti pre všetkých ľudí žijúcich v Európe. Od jej prijatia sa zrealizovali všetky stanovené opatrenia a začlenili sa do nej nové opatrenia s cieľom reagovať na pretrvávajúce bezpečnostné výzvy.

Celkovo Komisia v rámci Stratégie EÚ pre bezpečnostnú úniu predložila 36 legislatívnych iniciatív. V prípade viac ako polovice týchto návrhov sa už uzavreli medziinštitucionálne rokovania, ktoré viedli k prijatiu mnohých nových právnych predpisov, ktoré sú uvedené v tabuľke v prílohe. Niekoľko kľúčových iniciatív, ktoré navrhla Komisia, však ešte stále prerokúva Európsky parlament a Rada. Keďže aktuálne volebné obdobie sa blíži ku koncu (voľby do Európskeho parlamentu sa majú uskutočniť v júni 2024), je potrebné urýchlene pracovať na realizácii týchto zostávajúcich dokumentov, aby občania mohli plne využívať výhody bezpečnostnej únie. Táto šiesta správa o pokroku v oblasti bezpečnostnej únie sa preto zameriava na opísanie tých kľúčových legislatívnych a nelegislatívnych spisov týkajúcich sa bezpečnostnej únie prijatých Komisiou, v prípade ktorých je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na ich dokončenie a účinné vykonávanie.

Pokiaľ ide o už dohodnuté právne predpisy EÚ, ich prínos sa prejaví až po ich zavedení do praxe. Je potrebné zamerať sa na ich správnu a úplnú transpozíciu, vykonávanie a uplatňovanie členskými štátmi. Komisia v roku 2023 naďalej zabezpečovala, aby Stratégia EÚ pre bezpečnostnú úniu plnila svoje ciele, pričom využívala svoje inštitucionálne právomoci na začatie postupu v prípade nesplnenia povinnosti vždy, keď členské štáty netransponovali alebo nesprávne transponovali právne predpisy EÚ.

V tejto správe sú tiež zhrnuté prípady, keď boli opatrenia členských štátov a/alebo agentúr EÚ kľúčové pre plnenie cieľov. Agentúry EÚ zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu pri podpore vykonávania iniciatív týkajúcich sa bezpečnostnej únie, pričom ich povinnosti sa za posledné roky rozšírili. V správe sú uvedené niektoré z hlavných úloh, ktoré im boli pridelené, aby sa členským štátom poskytla posilnená podpora pri vykonávaní kľúčových iniciatív v rámci bezpečnostnej únie.

Geopolitická situácia navyše zdôraznila význam vonkajšej bezpečnosti pre našu vnútornú bezpečnosť. Silnejší vnútorný rámec EÚ v oblasti bezpečnosti je neoddeliteľne prepojený so silnejšími partnerstvami a spoluprácou s tretími krajinami. EÚ sa musí naďalej aktívne venovať tomu, ako môže globálna angažovanosť pomôcť zaistiť bezpečnosť občanov doma.

II.    Nadčasové bezpečnostné prostredie

Kybernetická bezpečnosť a odolnosť kritickej infraštruktúry

Únia sarámci  bezpečnostnej únie zaviazala zaručiť dobrú ochranu všetkým európskym občanompodnikom,to onlineoffline, ako ajtomu, že bude podporovať otvorený, bezpečnýstabilný kybernetický priestor. Rastúci rozsah, frekvenciavplyv kybernetických incidentov predstavujú vážnu hrozbu pre fungovanie sietíinformačných systémov, ako aj pre vnútorný trh. Útočná vojna Ruska proti Ukrajine ešte viac túto hrozbu prehĺbilasúčasné geopolitické napätie zhoršujú zásahy množstva kriminálnychhaktivistických aktérov napojených na štát. Sabotáž plynovodu Nord Stream, ku ktorej došlo minulú jeseň, poukázala na to, ako veľmi sú kľúčové sektory, akými sú energetika, digitálna infraštruktúra, dopravavesmírny sektor, závislé od odolnej kritickej infraštruktúry. Nedávny incidentpodmorským plynovodomdátovým káblomEstónskuvo Fínsku demonštruje potrebu vysokej úrovne pripravenosti, aby bolo možné čeliť takýmto situáciám. Hoci príčina poškodenia stále nie je jasnávyšetrovanie prebieha, povzbudivým prvkom je výmena informácií na rôznych úrovniach medzi členskými štátmiKomisiou. Tieto narušenia nemali žiaden okamžitý vplyv, pokiaľ ideinternetové pripojenie či bezpečnosť dodávok plynu na európskej alebo miestnej úrovni. Je to znakom dosiahnutého pokrokuposilneného úsiliapripravenosťposledných mesiacoch.

Na zabezpečenie ochranyodolnosti týchto kritických infraštruktúr je preto potrebný jasnýrozsiahly právny rámec.tejto súvislosti sa dosiahol zásadný pokrok súbežným prijatím revidovanej smerniceopatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnostiÚnii (NIS 2) 4 smerniceodolnosti kritických subjektov (CER) 5 , ktoré nadobudli účinnosť 16. januára 2023. Teraz sa od členských štátov naliehavo vyžaduje, aby tieto dôležité právne predpisy urýchleneúplne transponovali,to najneskôr do 17. októbra 2024,cieľom zaviesť pevný rámec Únie na ochranu kritickej infraštruktúry Únie pred fyzickými alebo kybernetickými hrozbami.

V júli 2023 Komisia stanoviladelegovanom nariadení Komisie základné služby11 odvetviach, na ktoré sa vzťahuje smernica CER 6 .ďalšom kroku by členské štáty mali vykonať posúdenia rizíkprípade týchto služieb.nadväznosti na odporúčanie Rady 7 8. decembra 2022 sa zintenzívnila práca na záťažových testoch na kritickej infraštruktúre, pričom sa začaloodvetví energetiky,posilnila sa spoluprácaNATO a s kľúčovými partnerskými krajinami. Výsledkom tejto práce bola správa osobitnej skupiny EÚ – NATO pre odolnosť kritickej infraštruktúryjúna 2023,ktorej sú zmapované súčasné bezpečnostné výzvy pre kritickú infraštruktúruštyroch kľúčových odvetviach (energetika, doprava, digitálna infraštruktúravesmír)uvedené odporúčania na posilnenie odolnosti. Odporúčania, ktoré sa okrem iného týkajú posilnenej koordinácie, zdieľania informáciícvičení, vykonávajú pracovníci EÚNATOrámci štruktúrovaného dialóguodolnosti.

Komisia zároveň 6. septembra 2023 prijala návrh 8 odporúčania Radykoncepcii na posilnenie koordinácie na úrovni EÚreakcii na pokusynarušenie kritickej infraštruktúry so značným cezhraničným významom. Dňa 4. októbra 2023 sa uskutočnilo cvičeniepodobe diskusiekoncepcii na základe scenáracieľom otestovať, ako by sa uplatňovalpraxi,poskytnúť podklady pre prebiehajúce rokovanianávrhuRade.

Na základe výziev Rady 9 Komisia, vysoký predstaviteľskupina pre spoluprácuoblasti sieťovejinformačnej bezpečnosti vykonávajú hodnotenia rizíkvytvárajú scenáre rizíkhľadiska kybernetickej bezpečnosti. Táto činnosť sa prvotne zameriava na odvetvia telekomunikáciíelektrickej energie. Vďaka zapojeniu všetkých príslušných agentúrsietí, civilných aj vojenských, sa prvýkrát vytvorilo komplexnéinkluzívne celoúnijné posúdenie. Ďalej doplní koordinované posúdenia bezpečnostných rizík kritických dodávateľských reťazcov, ktoré sa uskutočňujúrámci smernice NIS 2,posúdenia rizíkzáťažové testy kritickej infraštruktúryodvetviach energetiky, digitálnej infraštruktúry komunikácie, dopravyvesmíru.záujme koordináciesúdržnosti by sa tieto činnosti mali vzájomne dopĺňať, aby pomohli vytvoriť štandardný prístup,mali by usmerňovať vývoj budúcich posúdení. To, či budú tieto činnosti úspešné, bude teraz závisieť od aktívnej účasti členských štátov.

Fungovanie hospodárstiev a spoločností je čoraz závislejšie od služieb a údajov súvisiacich s vesmírom, najmä v oblasti bezpečnosti a obrany. Vesmír je čoraz spornejším strategickým odvetvím a jeho význam pre bezpečnosť vzrástol najmä v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. V marci 2023 bola prijatá stratégia EÚ v oblasti kozmického priestoru pre bezpečnosť a obranu, aby posilnila naše strategické postavenie a autonómiu vo vesmíre. Kľúčovým opatrením vyplývajúcim z tejto stratégie bude, že Európska komisia v roku 2024 navrhne právny predpis EÚ o vesmíre, ktorým sa upraví bezpečnosť, udržateľnosť a odolnosť/ochrana vesmírnych činností v EÚ.

Pokiaľ idevonkajší rozmer, bezpečná infraštruktúra je základom odolnosti svetového hospodárstvadodávateľských reťazcov 10 ,preto je súčasťou stratégie EÚ Global Gateway silný bezpečnostný rozmer. Rovnako je vzhľadom na prepojenia medzi infraštruktúrou EÚinfraštruktúrou partnerských krajín nevyhnutná ďalšia medzinárodná spolupráca, ktorá posilní globálnu kybernetickú odolnosťpodporí slobodný, otvorený, bezpečnýchránený kybernetický priestor.

Akt o kybernetickej odolnosti

Pre európsku kybernetickú bezpečnosť má zásadný význam zaistenie toho, aby sa spotrebiteliapodniky mohli spoliehať na bezpečné digitálne produkty. Komisia sa usilovala riešiť túto potrebu vo svojom návrhu aktukybernetickej odolnosti 11 , ktorý bol prijatý 15. septembra 2022. Zaviedli by sa ním povinné horizontálne požiadavky kybernetickej bezpečnosti pre produktydigitálnymi prvkami počas piatich rokov alebo celého ich životného cyklu (podľa toho, čo je kratšie). Vytvorili by sa ním podmienky pre návrhvývoj bezpečných produktovdigitálnymi prvkami tým, že by sa zaistilo, aby sa na trh uvádzali hardvérovésoftvérové produktyčo najmenším počtom zraniteľností. Išlo bykľúčový míľnik pri sprísňovaní európskych noriem kybernetickej bezpečnosti vo všetkých odvetviachpravdepodobne by sa stal medzinárodným referenčným bodom, ktorý by poskytoval jasné výhody pre odvetvie kybernetickej bezpečnosti Únie na svetových trhoch. Európsky parlamentRada prijali svoje príslušné pozíciejúli 2023rokovania by mali rýchlo napredovať.

Pri zvyšovaní dôvery v produkty a služby IKT zohráva kľúčovú úlohu aj certifikácia kybernetickej bezpečnosti, ktorá spotrebiteľom, podnikom a orgánom umožňuje prijímať informované rozhodnutia s primeranou úrovňou kybernetickej bezpečnosti. Práca na certifikácii kybernetickej bezpečnosti napreduje, pričom systém certifikácie kybernetickej bezpečnosti EÚ založený na spoločných kritériách sa posudzuje v rámci postupu výboru. Kandidátsky systém certifikácie bezpečnosti cloudových služieb EÚ (EUCS) v súčasnosti pripravuje Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) a diskutuje sa o ňom v rámci európskej skupiny pre certifikáciu kybernetickej bezpečnosti. Intenzívna spolupráca s expertmi z rôznych odvetví, so spotrebiteľmi a s poskytovateľmi by mala viesť k vhodnému právnemu a technickému prístupu, na základe ktorého sa zaistia potrebné bezpečnostné záruky v súlade s právom Únie, medzinárodnými záväzkami a povinnosťami vyplývajúcimi z členstva vo WTO. Navyše ENISA pripravuje kandidátsky systém EU5G a peňaženku digitálnej identity EÚ. Na zvýšenie celkovej bezpečnosti produktov IKT, služieb IKT a procesov IKT je nevyhnutné spoločné úsilie všetkých členských štátov.

Nariadenia v oblasti informačnej bezpečnosti a kybernetickej bezpečnosti pre inštitúcie, orgány, úrady a agentúry EÚ

Navrhované nariadenia upravujúce kybernetickú bezpečnosť a informačnú bezpečnosť pre inštitúcie Únie, ktoré boli spoločne predložené v marci 2022, napredujú rôznym tempom. V júni minulého roka bola dosiahnutá politická dohoda týkajúca sa nariadenia o kybernetickej bezpečnosti, ktorá umožňuje posilniť kybernetickú bezpečnosť všetkých inštitúcií, orgánov, úradov a agentúr EÚ, pričom odráža význam, ktorý EÚ prikladá rýchlemu vykonaniu tohto návrhu. V tejto situácii je mimoriadne znepokojujúce, že súbežný návrh o informačnej bezpečnosti, ktorý je nevyhnutný na dokončenie pevného legislatívneho rámca pre inštitúcie, orgány, úrady a agentúry EÚ, napreduje nečakane pomaly. Oba návrhy by sa mali prijať pred voľbami do Európskeho parlamentu, aby európska administratíva bola v súčasnom geopolitickom kontexte dôveryhodná a odolná. Vďaka minimálnemu súboru pravidiel a noriem pre informačnú bezpečnosť pre všetky inštitúcie, orgány, úrady a agentúry EÚ by mali všetky zúčastnené strany istotu a zabezpečila by sa jednotná ochrana pred vyvíjajúcimi sa hrozbami pre utajované aj neutajované skutočnosti EÚ. Tieto nové pravidlá by spoločne poskytli stabilný základ pre bezpečnú výmenu informácií medzi inštitúciami, orgánmi, úradmi a agentúrami EÚ a s členskými štátmi, pričom by sa zaviedli štandardizované postupy a opatrenia na ochranu informačných tokov. Tieto pravidlá reagujú na viaceré výzvy Rady na posilnenie odolnosti inštitúcií, orgánov, úradov a agentúr EÚ a na lepšiu ochranu rozhodovacieho procesu Únie pred škodlivým zasahovaním.

Akt o kybernetickej solidarite

Navrhovaný aktkybernetickej solidarite 12 , ktorý Komisia prijala 18. apríla 2023ktorý je založený na už existujúcom  silnom strategickom, politickomlegislatívnom rámci , by ďalej posilnil odhaľovanie kybernetických hrozieb, odolnosťpripravenosť na všetkých úrovniach ekosystému kybernetickej bezpečnosti Únie. Tieto ciele by sa realizovali prostredníctvom troch hlavných opatrení:

1.zavedenie európskeho kybernetického štítucieľom vybudovaťposilniť spoločné spôsobilosti týkajúce sa odhaľovaniasituačnej informovanosti. Tvorili by ho vnútroštátne centrá bezpečnostných operáciícezhraničné centrá bezpečnostných operácií;

2.vytvorenie mechanizmu na riešenie kybernetických núdzových situáciícieľom podporiť členské štáty pri príprave na významnérozsiahle kybernetické incidenty, pri reakcii na nepri okamžitom zotavení sanich. Podpora reakcie na incidenty by zahŕňala rezervu EÚ na účely kybernetickej bezpečnosti, ktorú by malidispozícii aj európske inštitúcie, orgány, úradyagentúry Únietretie krajiny pridruženéprogramu Digitálna Európa, ak sa to stanovujeich dohodepridruženíprogramu Digitálna Európa;

3.vytvorenie európskeho mechanizmu preskúmania kybernetických incidentov, ktorý bude slúžiť na skúmanieposudzovanie konkrétnych významných alebo rozsiahlych incidentov. Správupreskúmaní incidentu by koordinovalapripravovala agentúra ENISA.

V Rade a Európskom parlamente sa začali diskusie. Uzavretie rokovaní pred skončením súčasného mandátu Európskeho parlamentu by výrazne posilnilo úsilie o ochranu občanov a podnikov v celej Únii.

Akadémia zručností v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Vzhľadom na nárast kybernetických hrozieb EÚ naliehavo potrebuje odborníkov so zručnosťami a s kompetenciami na predchádzanie kybernetickým útokom, ich odhaľovanie, odrádzanie od nichna ochranu EÚ pred takýmito útokmi. Odhaduje sa, žeoblasti kybernetickej bezpečnosti jesúčasnosti potrebných 883 000 odborníkov, kýmroku 2022 sa počet neobsadených pracovných miest pohybovalrozmedzí od 260 000 do 500 000. Všetky skupiny obyvateľstva by sa mali nabádať, aby pomohli vyplniť túto medzeru, no konkrétneroku 2022 tvorili ženy len 20 % absolventov odboru kybernetickej bezpečnosti19 % špecialistov na informačnékomunikačné technológie.rámci Európskeho roka zručností 2023 Komisia 18. apríla 2023 prijala iniciatívu 13 cieľom zriadiť Akadémiu zručnostíoblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorá by riešila nedostatok odborníkovoblasti kybernetickej bezpečnostiktorú členské štáty uvítali 14 . Akadémia zručnostíoblasti kybernetickej bezpečnosti by spojila existujúce iniciatívy týkajúce sa kybernetických zručnostízlepšila by ich koordináciu. Komisia vyzýva členské štáty, regionálnemiestne orgány, ako aj európske verejné subjekty, aby prijali osobitné stratégie alebo iniciatívy týkajúce sa kybernetických zručností alebo aby začlenili kybernetické zručnosti do príslušných stratégií alebo iniciatív so širším rozsahom pôsobnosti (napr. kybernetická bezpečnosť, digitálne zručnosti, zamestnanosť atď.). Na zníženie nedostatku kybernetických zručnostísúvisiaceho nedostatku pracovnej silyEurópe bude takisto nevyhnutné zapojenie súkromných zainteresovaných strán.

Drony

Ďalšou rastúcou hrozbou pre verejné priestorykritické infraštruktúry je používanie dronov na nekalé účely.incidentomdronmi dochádza čoraz častejšierámci Únie aj mimo nejriešenia na obranu proti dronom sú kľúčovým nástrojom orgánov presadzovania právainých verejných orgánovÚnii, ako aj súkromných prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry. Oprávnené používanie dronov zároveň významne prispievasúbežnej zelenejdigitálnej transformácii 15 . Ako bolo oznámenéstratégiioblasti dronov 2.0 prijatejnovembri 2022, Komisia dnes prijíma oznámenietom, ako bojovať proti potenciálnym hrozbám, ktoré predstavujú drony,to spoludvoma príručkamipraktickými usmerneniami ku kľúčovým technickým aspektom 16 . Cieľom iniciatívy je ponúknuť komplexnýharmonizovaný politický rámec so spoločným výkladom zavedených pravidiel na boj proti hrozbám, ktoré môžu predstavovať drony,prispôsobiť sa podľa potreby rýchlemu technologickému vývoju.snahe zabezpečiť jeho úplné vykonávanie sa členské štátypríslušní súkromní prevádzkovatelia vyzývajú, aby úzko spolupracovaliKomisiou.

Bezpečnosť v námornej a leteckej doprave

Nezákonné činnosti, ako je pirátstvo, ozbrojené lúpeže na mori, prevádzačstvoobchodovanieľuďmi, so zbraňami a s drogami, ako aj terorizmus, sú naďalej výzvami pre ochranu námornej dopravyzhoršujú ich vyvíjajúce sa hrozby vrátane hybridnýchkybernetických útokov. Komisiavysoký predstaviteľ prijali 10. marca 2023 spoločné oznámenieaktualizácii stratégie námornej bezpečnosti EÚ 17 , ktorá by sa teraz mala vykonávaťsúladeaktualizovaným akčným plánom.

V oblasti bezpečnostnej ochrany letectva Komisia 2. februára 2023 prijala pracovný dokument útvarov Komisie Working towards an enhanced and more resilient aviation security policy 18 (Práca na posilnenejodolnejšej politike bezpečnostnej ochrany letectva), ktorý obsahuje ambiciózny program na 1. modernizáciu regulačnej architektúry bezpečnostnej ochrany letectva; 2. podporu vývojazavádzania inovačnejších riešení3. aktualizáciu základnej úrovne bezpečnostnej ochrany letectva tak, aby letiská Únie mohliplnej miere využívať novéšpičkové technológie na riešenie hroziebnajvyššou prioritou. Do dvoch rokov je potrebné vykonať štrnásť hlavných opatrení.

Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby čo najskôr ukončili rokovania o týchto dokumentoch, a to v každom prípade pred skončením mandátu súčasného Európskeho parlamentu:

-návrh aktukybernetickej odolnosti,

-návrh aktukybernetickej solidarite,

-návrh nariadeniainformačnej bezpečnosti pre inštitúcie, orgány, úradyagentúry EÚ.

Komisia vyzýva členské štáty, aby:

-sa usilovalitranspozíciu smerniceodolnosti kritických subjektov, ako ajzáťažové testovanie kritickej infraštruktúryodvetví energetiky,

-prijali odporúčanie Radykoncepcii koordinovanej reakcie na narušenia kritickej infraštruktúry so značným cezhraničným významom,

-plneurýchlene transponovali smernicu NIS 2cieľom posilniť kybernetickú bezpečnosť kľúčovýchdôležitých subjektov,

-sa aktívne zapájali do vykonávania posúdení kybernetickobezpečnostných rizíktvorby scenárov rizík pre kritickú infraštruktúrudodávateľské reťazce,

-nadviazali na Akadémiu zručnostíoblasti kybernetickej bezpečnosti prostredníctvom intenzívnej angažovanosti na európskej úrovnišpecializovaných vnútroštátnych stratégií alebo iniciatívoblasti kybernetických zručností, pričom zapoja kľúčové zainteresované strany vrátane regionálnychmiestnych orgánov,

-spolupracovalipríslušnými súkromnými prevádzkovateľmiKomisioucieľom zabezpečiť vykonávanie všetkých opatrení uvedenýchoznámeníboji proti potenciálnym hrozbám zo strany dronov,

-vykonávali akčný plán stratégie námornej bezpečnosti EÚpravidelne podávali správydosiahnutých výsledkoch,

-vykonali 14 hlavných opatrení určených na posilnenie bezpečnostnej ochrany letectva.

III.    Riešenie vyvíjajúcich sa hrozieb

Nové geopolitické napätie je jasným dôkazom toho, že bezpečnostné výzvy pre EÚ sa nielen zväčšujú, ale sú čoraz premenlivejšie, a prehlbuje ich hybridná povaha mnohých hrozieb. Bezpečnosť musí reagovať aj na zmeny v spoločnosti a technológiách. Pandémia COVID-19 priniesla viac príležitostí pre páchateľov počítačovej trestnej činnosti a zaznamenali sme počas nej najmä zvýšenú hrozbu výskytu materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí online. Páchatelia trestnej činnosti a aktéri s nekalými úmyslami sú vždy pripravení zneužiť technologický vývoj. Vzhľadom na takéto často komplexné a viacrozmerné hrozby sú potrebné silné a jednotné opatrenia EÚ.

Nariadenie o boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí

Z hodnotenia hrozieb internetovej organizovanej trestnej činnosti Europolu vyplynulo, žeroku 2022 ďalej stúpalo sexuálne vykorisťovaniezneužívanie detí, pokiaľ idefrekvenciuzávažnosť, pričom páchatelia naďalej využívali technické možnosti maskovania svojich činnostítotožnosti 19 . Ukázalo sa, že súčasný systém založený na dobrovoľnom zisťovaníoznamovaní spoločnosťami nie je na ochranu detí dostatočný. Dočasné nariadenie umožňuje dobrovoľné zisťovanieoznamovanie spoločnosťami za predpokladu, že je to zákonné podľa všeobecného nariadeniaochrane údajov. Platnosť tohto nariadenia končíauguste 2024.máji 2022 Komisia navrhla nariadenie 20 na riešenie zneužívania online služieb na účely sexuálneho zneužívania detí. Navrhovaný rámec kladie veľký dôraz na prevenciu. Spoločnosti by boli povinné posudzovať riziko sexuálneho zneužívania detí prostredníctvom svojich systémovprijímať preventívne opatrenia. Lenprípade významného rizika by vnútroštátne súdy alebo nezávislé správne orgány mohli ako krajné opatrenie vydať poskytovateľom služieb cielené príkazy na zistenie. Nové nezávislé centrum EÚ by uľahčilo úsilie poskytovateľov služieb tým, že by fungovalo ako centrum odborných znalostí, poskytovalo spoľahlivé informácieidentifikovanom materiáli, prijímaloanalyzovalo oznámenia poskytovateľovsexuálnom zneužívaní detí onlinecieľom identifikovať chybné oznámenia, ako aj poskytovalo podporu obetiam. Je nevyhnutné, aby sa čo najskôr prijalizaviedli nové pravidlázáujme ochrany detí pred ďalším zneužívaním, zabránenia opätovnému výskytu materiálu onlinepostavenia páchateľov pred súd.RadeParlamente prebiehajú rokovaniacieľom dosiahnuť dohodutomto dokumente pred skončením mandátu Parlamentu.

Smernica o boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu

Kybernetické násilie na ženách, a to aj v súvislosti s domácim násilím, sa objavilo ako nová forma tohto násilia, ktorá sa prostredníctvom internetu a IT nástrojov šíri aj za hranicami jednotlivých členských štátov. V marci 2022 Komisia navrhla smernicu na riešenie násilia na ženách a domáceho násilia vrátane osobitných pravidiel týkajúcich sa kybernetického násilia a opatrení na odstránenie nedostatkov v oblasti ochrany, prístupu k spravodlivosti a prevencie. Jej včasné prijatie a vykonávanie by členským štátom poskytlo dodatočné nástroje na boj proti tejto forme trestnej činnosti. Spoluzákonodarcovia začali medziinštitucionálne rokovania v júli 2023 a usilujú sa ich ukončiť pred skončením súčasného mandátu Európskeho parlamentu.

Kybernetická bezpečnosť 5G

Bezpečnosť sietí 5G je hlavnou prioritou Komisie a neoddeliteľnou súčasťou jej Stratégie EÚ pre bezpečnostnú úniu. Siete 5G predstavujú ústrednú infraštruktúru, ktorá tvorí základ širokej škály služieb nevyhnutných pre fungovanie vnútorného trhu a pre dôležité spoločenské a hospodárske funkcie. Orgány členských štátov EÚ zastúpené v skupine pre spoluprácu v oblasti sieťovej a informačnej bezpečnosti s podporou Komisie a agentúry ENISA uverejnili 15. júna 2023 druhú správu o pokroku pri vykonávaní súboru nástrojov EÚ pre kybernetickú bezpečnosť 5G. V správe sa uvádza, že 24 členských štátov prijalo alebo pripravuje legislatívne opatrenia, ktorými sa vnútroštátnym orgánom udelia právomoci posudzovať dodávateľov a vydávať obmedzenia, a desať členských štátov takéto obmedzenia uložilo. Sú však potrebné ďalšie opatrenia, aby sa zabránilo zraniteľnostiam Únie ako celku, keďže by to mohlo mať vážny negatívny vplyv na bezpečnosť jednotlivých používateľov a spoločností v celej Únii a na kritickú infraštruktúru Únie. Súbor nástrojov musia bezodkladne zaviesť všetky členské štáty. V ten istý deň Komisia prijala oznámenie o vykonávaní súboru nástrojov členskými štátmi a o svojej vlastnej korporačnej komunikácii a činnostiach financovania zo strany Únie. Upozornilo sa tým na vážne obavy v súvislosti s rizikami pre bezpečnosť EÚ, ktoré predstavujú dodávatelia zariadení mobilných komunikačných sietí Huawei a ZTE. V tejto súvislosti Komisia prijíma opatrenia, aby zabránila vystaveniu svojej korporačnej komunikácie mobilným sieťam, ktoré ako dodávateľov využívajú spoločnosti Huawei a ZTE. Obstarávania nebudú zahŕňať nové služby pripojenia využívajúce zariadenia od daných dodávateľov a Komisia bude spolupracovať s členskými štátmi a telekomunikačnými operátormi s cieľom zabezpečiť, aby sa títo dodávatelia postupne vyradili z existujúcich služieb pripojenia na pracoviskách Komisie. Komisia takisto skúma, ako toto rozhodnutie zohľadniť v príslušných programoch a nástrojoch financovania Únie v plnom súlade s právom Únie.

Prístup k údajom na účely účinného presadzovania práva

V dnešnom digitálnom veku sa takmer každá trestná činnosť vyznačuje digitálnym prvkom. Technológie a nástroje sa používajú aj na účely trestnej činnosti a patria medzi ne aj tie, ktoré sú potrebné na zaistenie potrieb našej spoločnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ochrany údajov a súkromia. V dôsledku toho je čoraz náročnejšie účinne presadzovať právo v celej EÚ s cieľom chrániť verejnú bezpečnosť a predchádzať trestnej činnosti, odhaľovať ju, vyšetrovať a stíhať. Hoci sa na úrovni Únie a na vnútroštátnej úrovni vyvinulo značné úsilie, a to aj prostredníctvom právnych predpisov, ako aj iniciatív zameraných na budovanie kapacít a inovácie, právne a technické výzvy pretrvávajú. Komisia s podporou predsedníctva Rady zriadila skupinu na vysokej úrovni pre prístup k údajom na účely účinného presadzovania práva s cieľom poskytnúť platformu na spoluprácu širokej škále zainteresovaných strán a expertov, aby preskúmali výzvy, ktorým čelia experti v oblasti presadzovania trestného práva (napr. šifrovanie, uchovávanie údajov, 5G a normalizácia). Komisia očakáva, že skupina na vysokej úrovni vypracuje do júna 2024 vyvážené, kvalitné a splniteľné odporúčania, v ktorých zohľadní komplexnosť týchto otázok, a to aj z hľadiska kybernetickej bezpečnosti a ochrany údajov. Členské štáty a zúčastnení experti sa preto vyzývajú, aby sa aktívne zapájali do tohto procesu a pracovali na účinných, zákonných a všeobecne akceptovaných riešeniach.

Hybridné hrozby

V geopolitickom kontexte,ktorom sú hybridné hrozby čoraz komplexnejšiesofistikovanejšie, poskytol Strategický kompas pre bezpečnosťobranu EÚ 21 (Strategický kompas) spoločné posúdenie hroziebvýziev, ktorým Únia čelí, ako aj strategický akčný plán. Vzostup škodlivej kybernetickej činnosti štátnychneštátnych subjektov,to ajkontexte vojny proti Ukrajine, ešte viac zdôraznil, že kybernetický priestor predstavuje oblasť zahraničnejbezpečnostnej politiky. Potenciálne riziká škodlivých činnostídezinformácií si vyžadujú osobitnú ostražitosť vo volebných obdobiach,to ajobdobí pred voľbami do Európskeho parlamenturoku 2024.

Vzhľadom na vysoké riziká účinkov presahovania EÚ naďalej rozvíjala činnostioblasti budovania kybernetických kapacítpodporovala partnerstvátretími krajinami,to aj prostredníctvom špecializovaných kybernetických dialógov, aby aktívne prispievalasvojej celkovej odolnosti. Bolo vyvinutých, zrevidovanýchposilnených niekoľko nástrojov na zlepšenie schopnosti Únie účinne riešiť hybridné hrozby, ako sa uvádza7. správepokrokuoblasti hybridných hrozieb uverejnenej 14. septembra 2023 22 . Medzi tieto nástroje patrí:

-súbor nástrojov EÚ na boj proti hybridným hrozbám, ktorým sa má zabezpečiť rámec pre koordinovanúinformovanú reakciu na hybridné hrozbykampane,

-prebiehajúce práce na zriadení tímov rýchlej reakcie EÚ na hybridné hrozby, aby poskytovali krátkodobú podporu prispôsobenú členským štátom, partnerským krajinámmisiámoperáciámrámci spoločnej bezpečnostnejobrannej politiky (SBOP),

-revidovaný operačný protokol EÚ na boj proti hybridným hrozbám 23 ,ktorom sa opisujú procesyštruktúry Únie zaoberajúce sa hybridnými hrozbamikampaňami,

-revidované vykonávacie usmerneniarámcu pre spoločnú diplomatickú reakciu EÚ na škodlivé kybernetické činnosti 24 (ďalej len „súbor nástrojov kybernetickej diplomacie“), ktorý umožňuje rozvoj trvalých, prispôsobených, súdržnýchkoordinovaných stratégií proti vytrvalým aktérom kybernetických hrozieb,

-súbor nástrojov proti manipuláciiinformáciamizasahovaniu zo zahraničiacieľom posilniť existujúce nástroje Únie na predchádzanie takejto manipuláciizasahovaniu, odrádzanie od nichreakciu na ne,

-politika EÚoblasti kybernetickej obrany 25 , aby sa posilnili spôsobilosti EÚoblasti kybernetickej obrany, zvýšilo situačné povedomiekoordinovala celá škála dostupných možností obranycieľom posilniť odolnosť, reagovať na kybernetické útokyzabezpečiť solidarituvzájomnú pomoc.

Členské štáty sa preto vyzývajú, aby pokračovali v spolupráci v tejto oblasti a posilnili ju zabezpečením účinného vykonávania uvedených súborov nástrojov, a to aj prostredníctvom pravidelných cvičení, a dosiahnutím dohody o koncepcii tímov rýchlej reakcie na hybridné hrozby, ktorá poskytne usmernenia pre ďalšie kroky týkajúce sa zriadenia tímov.

Umelá inteligencia v kontexte presadzovania práva

Umelá inteligencia si rýchlo našla svoje miestokaždodennom živote. Vplyvy využívania umelej inteligencie na počítačovú kriminalitukybernetickú bezpečnosť ešte nie sú úplne známe, ale jednoznačne budú predstavovať nové výzvy. Hoci umelá inteligencia môže prinášať výhody, ak sa používa bezpečnýmkontrolovaným spôsobom,rukách aktérovnekalými úmyslami môže byť nebezpečná,to aj preto, že páchateľom trestnej činnosti pomáha skrývať ich totožnosť pri trestných činoch, ako je terorizmussexuálne zneužívanie detí. Orgány preto musia nevyhnutne držať krokvývojom, aby sa zabránilo zneužívaniureagovalo na zneužitie 26 .rámci rokovanínavrhovanom akteumelej inteligencii sa vyvíja úsilie riešiť tieto otázkypokročili do rozhodujúcej fázy, pričom spoluzákonodarcovia teraz diskutujútechnickýchpolitických otázkach, na základe ktorých sa určí interakciatouto technológiounadchádzajúcich rokoch. Bude nevyhnutné nájsť vyvážené riešenia, najmä pokiaľ idevysokorizikové aplikácie,to ajoblasti presadzovania práva.

Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby čo najskôr ukončili medziinštitucionálne rokovania o týchto otvorených dokumentoch, a to v každom prípade pred skončením mandátu súčasného Európskeho parlamentu:

-návrh nariadeniaboji proti sexuálnemu zneužívaniu detí,

-návrh smerniceboji proti násiliu na ženáchdomácemu násiliu,

-návrh nariadenia, ktorým sa stanovujú harmonizované pravidláoblasti umelej inteligencie (aktumelej inteligencii).

Komisia vyzýva členské štáty, aby:

-bezodkladne začali úplne vykonávať súbor nástrojov EÚ pre kybernetickú bezpečnosť 5G,

-podporovali prácu skupiny na vysokej úrovni pre prístupúdajom na účely účinného presadzovania právacieľom formulovať jasné, kvalitnésplniteľné odporúčania na primerané riešenie súčasnýchočakávaných výziev,

-v spoluprácivysokým predstaviteľom podnikli kroky na zabezpečenie účinného vykonávania súboru nástrojov EÚ na boj proti hybridným hrozbám, revidovaného súboru nástrojov kybernetickej diplomaciesúboru nástrojov proti manipuláciiinformáciamizasahovaniu zo zahraničia,to aj prostredníctvom pravidelných cvičenípri zohľadnení globálnej vývoja,

-dosiahli dohodukoncepcii tímov rýchlej reakcie na hybridné hrozby.

IV.    Ochrana Európanov pred terorizmomorganizovanou trestnou činnosťou

Neustále existuje riziko, že svetové alebo miestne udalosti vyvolajú nové teroristické činy. Zároveň medzi najzávažnejšie hrozby pre bezpečnosť EÚ patrí organizovaná trestná činnosťobchodovaniedrogami.snahe zintenzívniť spoločné úsilie Únieboji proti týmto hrozbám sa spoločne pracuje na vykonávaní stratégie EÚ na boj proti organizovanej trestnej činnosti 27 , stratégie EÚoblasti boja proti obchodovaniuľuďmi 28 , protidrogového programuakčného plánu EÚ na boj proti drogám 29 programu boja proti terorizmu pre EÚ 30 . Reakcia na znepokojujúco sa zhoršujúcu situáciu, pokiaľ ideorganizovanú trestnú činnosťobchodovaniedrogami, si však vyžaduje ďalšie zintenzívnenie práce členských štátovEÚ, aby sa posilnila naša spoločná reakcia na zločinecké sieteposkytovala lepšia ochrana obetiam trestných činov, pričom satom istom čase ako táto správa uverejňuje aj plán EÚ na boj proti obchodovaniudrogamiorganizovanej trestnej činnosti 31 .

Pokiaľ ideboj proti terorizmu, EÚ posilňuje aj svoj súbor vonkajších nástrojov 32 tým, žeplnej miere využíva dialógy na vysokej úrovniboji proti terorizmusieť expertov na boj proti terorizmu/bezpečnosťdelegáciách EÚ, ako aj prostredníctvom účasti na multilaterálnych fórach,to aj vo funkcii spolupredsedu Globálneho fóra pre boj proti terorizmu (GCTF).

Obchodovanie s drogami

S novým mandátom Agentúry EÚ pre drogy, ktorý sa začne uplatňovať od júla 2024, bude mať EÚ viac možností riešiť zložité bezpečnostnézdravotné problémydosahom na milióny ľudína celom svete. Komisia takisto reviduje 33 nariadeniadrogových prekurzoroch 34 cieľom riešiť hlavné výzvy identifikovanéhodnoteníroku 2020 35 ,ktorom sa zdôraznila potreba riešiť výzvy, ktoré predstavujú dizajnové prekurzory 36 ,záujme zníženia ponuky nelegálnych drog.

No vzhľadom na bezprecedentný nárast nelegálnych drog dostupných v Európe sa musí v spolupráci s medzinárodnými partnermi zintenzívniť boj proti obchodovaniu s drogami. Na rozloženie zločineckých sietí a lepšiu ochranu obetí trestných činov sú potrebné ďalšie opatrenia zo strany členských štátov a EÚ. Komisia dnes prekladá plán EÚ na boj proti obchodovaniu s drogami a organizovanej trestnej činnosti. Stanovuje sa v ňom 17 opatrení v štyroch prioritných oblastiach: posilniť odolnosť logistických centier pomocou Európskej aliancie prístavov, rozložiť zločinecké siete, zvýšiť úsilie v oblasti predchádzania trestnej činnosti a posilniť spoluprácu s medzinárodnými partnermi. Tieto opatrenia sa majú zrealizovať v rokoch 2024 a 2025.

Strelné zbrane

Nedovolené obchodovanie so strelnými zbraňami podnecuje organizovanú trestnú činnosťrámci EÚ, ako ajjej susedstve.EÚ jerukách civilistov odhadom až 35 miliónov nedovolených strelných zbraní.Schengenskom informačnom systéme sa uvádza zhruba 630 000 odcudzených alebo stratených zbraní. Rozvoj rýchleho doručovania balíkovnových technológií, ako je 3D tlač, umožňuje nové formy nedovoleného obchodovania so strelnými zbraňami, pri ktorých možno uniknúť kontrolám. Riziko šírenia strelných zbraní zvyšuje aj útočná vojna Ruska proti Ukrajine.októbri 2022 Komisia prijala návrh na aktualizáciu existujúcich právnych predpisovdovoze, vývozetranzite civilných strelných zbranícieľom odstrániť medzeryexistujúcich pravidlách, ktoré môžu zvýšiť počet pašovanýchodklonených strelných zbraní do EÚ 37 .strednodobom horizonte tieto nové pravidlá pomôžu znížiť riziko obchádzania embargaprípade vývozu strelných zbraní na civilné použitiezvýšiť kontroly dovozu tohto druhu strelných zbraníkrajín mimo EÚ. Obaja spoluzákonodarcovia ešte musia prijať svoje pozícietomuto dokumentucieľom dosiahnuť dohodutomto dokumente pred skončením mandátu Parlamentu.

Obchodovanie s ľuďmi

Obchodovanieľuďmi je obzvlášť závažnou formou organizovanej trestnej činnostizávažným porušením základných práv.rámci EÚ saobeťami obchoduje najmä na účely sexuálnehopracovného vykorisťovania, ale aj na účely núteného žobrania, kriminalityiných foriem. Komisiadecembri 2022 navrhla zmeniť smernicuboji proti obchodovaniuľuďmi 38 na základe aktualizovaných pravidielcieľom riešiť nedostatkysúčasnom právnom rámci. Po prijatí revidovanej smernice by sa do rozsahu pôsobnosti smernice doplnili nútené manželstvonezákonná adopciazaviedol by sa výslovný odkaz na online rozmer obchodovaniaľuďmi. Zahŕňala by aj povinný sankčný režim pre páchateľovformalizovala by zriadenie národného referenčného mechanizmucieľom zlepšiť včasnú identifikáciucezhraničné sprostredkovanie pomocipodpory obetiam. Vedomé využívanie služieb poskytovaných obeťami obchodovaniaľuďmi by sa stalo trestným činomkaždoročný zber údajovobchodovaníľuďmi, ktoré má uverejňovať Eurostat, by bol povinný. Rada prijala všeobecné smerovaniejúni 2023, zatiaľ čo Európsky parlament ešte musí prijať svoju pozíciu. Bude nutné rýchlo konať, aby bolo možné dosiahnuť dohodu pred skončením mandátu tohto Parlamentu.

Trestné činy proti životnému prostrediu

Trestné činy proti životnému prostrediu sa stávajú globálnou hrozbou, pričom ich medziročný rast sa odhaduje na 5 až 7 %. Pre organizovanú trestnú činnosť sú lákadlom značné zisky, ktoré možno dosiahnuť, právne medzery medzi členskými štátminízke riziko odhalenia. Podľa Europolu existujú náznaky, že príjmytýchto činností sa používajú na financovanie terorizmu. Komisiadecembri 2021 prijala návrh na nahradenie smerniceroku 2008ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva. Návrh sa zameriava na spresnenieaktualizáciu vymedzení kategórií trestných činov proti životnému prostrediuna vymedzenie účinných, odrádzajúcichprimeraných druhovúrovní sankcií pre fyzicképrávnické osoby. Medzi nové trestné činy patria trestné činy spojenénezákonným odlesňovaním, porušením právnych predpisov EÚoblasti chemických látok, nezákonným čerpaním povrchovej alebo podzemnej vodynezákonnou recykláciou lodí. Cieľom návrhu je výrazne posilniť reťazec presadzovania právacezhraničnú spoluprácu medzi orgánmi členských štátovagentúramiorgánmi EÚ. Európsky parlamentRada prijali svoje príslušné pozícienávrhuprocese rokovaní, ktoré by mali byt schopní uzavrieť do konca roka. Na ďalšie posilnenie prevenciepresadzovania práva je potrebné vykonávať revidovaný akčný plán 39 na boj proti obchodovaniuvoľne žijúcimi druhmi živočíchovrastlín.

Vymáhanie majetku a konfiškácia

Na narušenie organizovanej trestnej činnosti je nevyhnutné pripraviť páchateľov trestnej činnostiich nezákonné príjmy.toho dôvodu Komisia okrem návrhu, ktorým sa orgánom presadzovania práva poskytuje prístupinformáciámbankových účtochcelej EÚ 40 (v súvislostiktorým bola politická dohoda dosiahnutájúni 2023),máji 2022 predložila aj návrh týkajúci sa vymáhania majetkukonfiškácie 41 cieľom posilniť spôsobilostioblasti vyhľadávania, identifikácie, zaistenia, konfiškáciesprávy majetku. Kľúčové ustanovenia návrhu sa týkajú požiadaviek na finančné vyšetrovaniedodatočných právomocínástrojov úradov pre vyhľadávanie majetku, ako aj účinnejších opatrení na zaisteniekonfiškáciuprípade širšej škály trestných činov. Jednýmnových trestných činov, na ktorý by sa tieto opatrenia vzťahovali, je porušenie reštriktívnych opatrení Únie.decembri 2022 Komisia prijala samostatný návrh na harmonizáciu vymedzení trestných činovsankciísúvislostiporušením reštriktívnych opatrení Únie. Účinné vykonávaniepresadzovanie reštriktívnych opatrení Únie zostáva najvyššou prioritou Komisie, čo posilňuje práca osobitnej skupiny pod názvom Freeze and Seize (Zmraziťzaistiť), ktorú zriadila Komisiareakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine. Pokiaľ ideoba návrhy, Európsky parlamentRada prijali svoje pozíciecieľom dosiahnuť dohodu do konca tohto roka.

Balík opatrení proti praniu špinavých peňazí

Pranie špinavých peňazí je spojenépodstate so všetkými trestnými činnosťami,ktorých plynú príjmy 42 ,preto je kľúčovým prvkomboji proti trestnej činnostiEÚ.júli 2021 Komisia predložila ambiciózne návrhy na posilnenie opatrení EÚ na predchádzanie praniu špinavých peňazífinancovaniu terorizmu 43 spolu so štyrmi legislatívnymi návrhmi na posilnenie prevencieodhaľovania pokusov páchateľov trestnej činnostipranie nezákonných príjmov alebo financovanie teroristických činností prostredníctvom finančného systému. Spoluzákonodarcovia prijali jednu zo štyroch iniciatívuvedeného balíka, ktorá sa týka zabezpečenia vysledovateľnosti prevodov kryptoaktív,máji 2023 44 . Toto nariadenie sa začne uplatňovať 30. decembra 2024.tomuto dátumu budú musieť všetci poskytovatelia služieb kryptoaktív zhromažďovaťuchovávať informáciepôvodcoviprijímateľovi prevodov kryptoaktív. Cieľom zvyšných troch návrhov je i) zriadiť nový úrad EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazícieľom zabezpečiť jednotný vysokokvalitný dohľad na celom vnútornom trhu,to aj nad najrizikovejšími cezhraničnými subjektmi, pričom sa má podporovaťkoordinovať práca finančných spravodajských jednotiek; ii) stanoviť harmonizované pravidlá pre súkromný sektor vrátane zavedenia celoúnijového limitu vo výške 10 000 EUR pre veľké hotovostné platby výmenou za službytovariii) posilniť právomocinástroje spolupráce príslušných orgánov. Očakáva sa, že tento balík výrazne posilní schopnosť EÚ bojovať proti praniu špinavých peňazíchrániť občanov EÚ pred terorizmomorganizovanou trestnou činnosťou. Spoluzákonodarcoviasúčasnosti rokujútýchto troch zostávajúcich návrhochcieľom dosiahnuť dohodutýchto dokumentoch pred skončením mandátu tohto Parlamentu.

Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby čo najskôr ukončili medziinštitucionálne rokovania o týchto otvorených dokumentoch, a to v každom prípade pred skončením mandátu súčasného Európskeho parlamentu:

-návrh smernicevymáhaní majetkukonfiškácii,

-návrh smernice na harmonizáciu vymedzení trestných činovsankciísúvislostiporušením reštriktívnych opatrení Únie,

-návrh smerniceboji proti obchodovaniuľuďmi,

-návrh smernice, ktorou sa zlepší ochrana životného prostredia prostredníctvom trestného práva,

-návrh balíka opatreníoblasti boja proti praniu špinavých peňazí,

-návrh na aktualizáciu existujúcich právnych predpisovdovoze, vývozetranzite civilných strelných zbraní.

Komisia vyzýva členské štáty, agentúry a orgány EÚ, aby:

-spolupracovali na vykonávaní 17 opatrení plánu EÚ na boj proti obchodovaniudrogamiorganizovanej trestnej činnostirokoch 20232024.

V.Pevný európsky bezpečnostný ekosystém

V posledných rokoch majú bezpečnostné hrozby čoraz častejšie cezhraničný charakter, čo si vyžaduje ďalšie synergie a užšiu spoluprácu na všetkých úrovniach. Od prijatia Stratégie EÚ pre bezpečnostnú úniu sa zaviedli dôležité iniciatívy na maximalizáciu cezhraničnej spolupráce, konkrétne sa zjednodušili a zmodernizovali dostupné nástroje a postupy na vonkajších hraniciach aj v rámci schengenského priestoru, ako aj posilnila výmena informácií medzi orgánmi presadzovania práva a justičnými orgánmi v záujme lepšieho boja proti organizovanej trestnej činnosti. V tejto súvislosti je účinné vykonávanie rámca interoperability pre výmenu údajov dôležitým pilierom z hľadiska posilnenia bezpečnosti a účinnej európskej reakcie na cezhraničné hrozby pri súčasnom zaručení voľného pohybu v rámci EÚ.

Lepšia výmena informácií v rámci schengenského priestoru: vopred poskytované informácie o cestujúcich (API), záznamy o cestujúcich (PNR) a prümský rámec II

Dva návrhy týkajúce sa API, ktoré Komisia prijaladecembri 2022 45  , by posilnili vnútornú bezpečnosť Únie tým, že by orgánom presadzovania práva členských štátov poskytli dodatočné nástroje na boj proti závažnej trestnej činnostiterorizmu. Konkrétne by vopred poskytované informáciecestujúcich pri letoch vnútri EÚ, ktoré sa používajú spoluPNR cestujúcichleteckej doprave, orgánom presadzovania práva členských štátov umožnili výrazne zvýšiť efektívnosť vyšetrovaní prostredníctvom cielenejších zásahov. Je dôležité, aby sa navrhované pravidlá prijali čo najskôr: tým by sa nielen podporil boj proti organizovanej trestnej činnostiterorizmu, ale výrazne by sa znížila aj potreba systematických kontrol všetkých cestujúcichleteckej dopraveprípade dočasného obnovenia kontrol na vnútorných hraniciach, čo by uľahčilo leteckú dopravuslobodu pohybu. Európska komisia 6. septembra 2023 odporučila Rade, aby povolila rokovania so Švajčiarskom,IslandomNórskomdohodáchprenose údajov PNR. Prijatím týchto troch odporúčaní by sa podporila jednotnáúčinná vonkajšia politika EÚoblasti PNR.

Prümské výmeny každodenne využíva polícia na boj proti organizovanej trestnej činnosti, drogám, terorizmu, sexuálnemu vykorisťovaniuobchodovaniuľuďmi. Návrhom nariadeniaautomatizovanej výmene údajov na účely policajnej spolupráce („prümský rámec II“) 46 sa reviduje existujúci prümský rámeccieľom odstrániť nedostatok informáciíposilniť predchádzanie trestným činom, ich odhaľovanievyšetrovanieEÚ. Revidované pravidlá automatizovanej výmeny údajov na účely policajnej spolupráce dopĺňajú návrhy týkajúce sa policajnej spoluprácetomto mandáte, ako aj už prijaté odporúčanie Rady, ktorým sa posilňuje operačná cezhraničná spolupráca,smernicuvýmene informácií medzi orgánmi presadzovania práva. Rýchle prijatievykonávanie týchto súvisiacich nástrojov by zlepšilo, uľahčilourýchlilo výmenu údajov medzi orgánmi presadzovania právapomohlo by identifikovať páchateľov trestnej činnosti.

Plne interoperabilný systém riadenia hraníc v záujme bezpečného, silného, digitálneho a zjednoteného schengenského priestoru

Dobre fungujúci schengenský priestor bez vnútorných hraníc spočíva vo vzájomnej dôvere medzi členskými štátmi. A preto sú potrebné efektívne kontroly, či už na vonkajších hraniciach Únie, alebo ako alternatívne opatrenia na území členských štátov. Zmenou Kódexu schengenských hraníc 47 , ktorú navrhla Komisia, sa stanovuje, ako môžu členské štáty lepšie využívať alternatívy ku kontrole vnútorných hraníc, čo môže poskytnúť vysokú úroveň bezpečnosti. Prijatieúplné vykonávanie zmeny Kódexu schengenských hraníc má mimoriadny významhľadiska zaistenia vysokejprimeranej úrovne bezpečnostirámci schengenského priestoru. Pokračuje sa ajpríprave novej architektúry informačných systémov EÚcieľom lepšie podporovať vnútroštátne orgány pri práci na zaistení bezpečnostiriadení hraníc. Túto architektúru tvorí obnovený Schengenský informačný systém, Európsky systém pre cestovné informáciepovolenia, systém vstup/výstup, aktualizácia vízového informačného systémurámec interoperability na vzájomné prepojenie systémov, aby sa dosiahla úplná bezpečnosť. Táto nová architektúra by po úplnom dokončení poskytovala vnútroštátnym orgánom komplexnejšiespoľahlivejšie bezpečnostné informácie. Žiadenprvkov rámca interoperability nemožno vynechať, čo znamená, že oneskorenie jedného aspektu alebo oneskoreniejednom členskom štáte vedieoneskorenému zavedeniu pre všetkých. Oneskoreniatechnickom vývoji systému vstup/výstup by sa mali obmedziť na minimum, aby systém vstup/výstup mohol byť čo najskôr uvedený do prevádzkyaby sa mohli zaviesť všetky kľúčové prvky rámca interoperability.

Návrhom týkajúcim sa preverovania 48 by sa zvýšila bezpečnosťschengenskom priestore, keďže by sa vytvorili jednotné pravidlá týkajúce sa identifikácie štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí nespĺňajú podmienky pre vstup, ako sú uvedenéKódexe schengenských hraníc,tieto osoby by sa podrobili zdravotnýmbezpečnostným kontrolám na vonkajších hraniciach. Navrhovaný systém Eurodac by podporil tieto ciele, keďže by saňomprípade, že to vyplyniepreverenia, uvádzalo, že osoba by mohla predstavovať ohrozenie vnútornej bezpečnosti. To by zasa uľahčilo vykonávanie navrhovaného nariadeniariadení azylumigrácie. Komisia vyzýva spoluzákonodarcov, aby urýchlene uzavreli rokovaniatýchto dokumentoch pred skončením súčasného legislatívneho obdobia.

Boj proti korupcii

Korupcia značne poškodzuje naše demokracie, hospodárstvonašu bezpečnosť, pretože pôsobí ako faktor, ktorý napomáha páchaniu organizovanej trestnej činnostinepriateľskému zahraničnému zasahovaniu. Úspešné predchádzanie korupciiboj proti nej sú nevyhnutné na ochranu hodnôt EÚúčinnosti politík EÚ, ako aj na presadzovanie právneho štátudôverutých, ktorí vládnu,vo verejné inštitúcie. Ako predsedníčka von der Leyenová oznámilaprejavestave Únieroku 2022, Komisia 3. mája 2023 prijala balík protikorupčných opatrení 49 . Návrh Komisie na smernicuboji proti korupcii zahŕňa posilnené pravidlá kriminalizácie trestných činov korupcieharmonizáciu sankciírámci EÚ. Okrem toho umožňuje účinné vyšetrovanietrestné stíhaniekladie silný dôraz na prevenciuvytváranie kultúry integrity,ktorej sa korupcia netoleruje.Európskom parlamenteRade sa začali diskusietomto návrhu. Členské štáty sa okrem toho vyzývajú, aby vykonali odporúčania vyplývajúceprotikorupčného piliera správyprávnom štáte 2023, ktorá bola prijatá 5. júla 2023.návrhu vysokého predstaviteľa podporenom Komisiou sa navrhuje aj to, aby sarámci spoločnej zahraničnejbezpečnostnej politiky (SZBP) zriadil osobitný sankčný režim cielený na závažné akty korupcie na celom svete.

Posilnenie práv obetí

Komisia 12. júla 2023 navrhla zmenu smernice o právach obetí s cieľom posilniť prístup obetí k informáciám, ich podporu a ochranu, účasť na trestnom konaní a prístup k náhrade škody. Jedným z celkových cieľov revízie je prispieť k vysokej úrovni bezpečnosti tým, že sa vytvorí bezpečnejšie prostredie pre obete, aby ich motivovali oznamovať trestné činy, čo zníži strach z represálií.

Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby čo najskôr ukončili medziinštitucionálne rokovania o týchto otvorených dokumentoch, a to v každom prípade pred skončením mandátu súčasného Európskeho parlamentu:

-návrh nariadeniaprümskom rámci II,

-návrhy týkajúce sa vopred poskytovaných informáciícestujúcich (API),

-návrhy týkajúce sa boja proti korupciipredovšetkým zriadenia osobitného sankčného režimurámci spoločnej zahraničnejbezpečnostnej politiky (SZBP),

-návrh na zmenu nariadeniaKódexe schengenských hraníc,

-návrh smerniceprávach obetí,

-návrh týkajúci sa preverovania.

Komisia vyzýva členské štáty, aby:

-čo najskôr zabezpečili uvedenie systému vstup/výstup do prevádzky, aby bolo možné dokončiť zavádzanie architektúry EÚoblasti výmeny informácií.

VI.Vykonávanie

Zaistenie bezpečnosti Európy ako celku je spoločnou zodpovednosťou, kde musí plniť svoju úlohu každý aktér, od Komisie a spoluzákonodarcov prijímajúcich nové, pevné, komplexné a praktické pravidlá až po včasnú transpozíciu, vykonávanie a uplatňovanie takýchto pravidiel členskými štátmi a operačnú činnosť, ktorú na mieste vykonávajú rôzne orgány, organizácie a zainteresované strany. Kľúčovú úlohu zohrávajú aj agentúry EÚ v oblasti spravodlivosti, vnútorných vecí a kybernetickej bezpečnosti. Ich úloha sa vďaka nedávnemu rozšíreniu ich povinností zvýšila.

Lepšie preverovanie prijímateľov finančných prostriedkov EÚ

Pokiaľ ide o plnenie rozpočtu EÚ, Komisia je zodpovedná za zabezpečenie toho, aby prijímatelia finančných prostriedkov EÚ rešpektovali hodnoty EÚ. Už existujú spoľahlivé mechanizmy a systémy kontroly určujúce, kto má nárok získať finančné prostriedky EÚ, a prebiehajúce rokovania o prepracovanom znení nariadenia o rozpočtových pravidlách majú takisto za cieľ poskytnúť Komisii silnejšie právne prostriedky, aby mohla v prípade potreby konať. Komisia okrem toho v súčasnosti pracuje na spôsoboch, ako ďalej skvalitniť preverovanie súčasných a potenciálnych budúcich prijímateľov finančných prostriedkov EÚ, zlepšovaním usmernení k povinnostiam týkajúcim sa rešpektovania hodnôt EÚ a dôsledkom, ktoré by mali vyplynúť z porušenia hodnôt EÚ. Vďaka týmto usmerneniam sa objasnia povinnosti prijímateľov, ako aj subjektov vykonávajúcich kontroly na úrovni EÚ, pričom môžu slúžiť ako zdroj inšpirácie na vnútroštátnej úrovni. Ak dôjde k porušeniu podmienok financovania, Komisia sa nezdráha ani nebude zdráhať zastaviť spoluprácu s prijímateľmi príslušného projektu a v prípade potreby finančné prostriedky vymáhať. Je dôležité, aby členské štáty iniciatívne poskytovali Komisii informácie, ak sa dozvedia o možných rizikách v súvislosti s organizáciami žiadajúcimi o finančné prostriedky EÚ.

Postupy v prípade nesplnenia povinnosti

Pokiaľ idebezpečnosť, Komisia uskutočnila mnoho postupovprípade nesplnenia povinnosti. Napríkladroku 2023 sa začalo množstvo konanínesplnení povinnostidôvodu nesplnenia povinností podľa nariadeniaroku 2021riešení šírenia teroristického online obsahu (16 členských štátov) 50 a v priebehu rokov 20222023 boli 20 členským štátom doručené dodatočné formálne výzvydôvodu nesprávneho vykonávania smerniceroku 2011boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí 51 . Značný počet konanínesplnení povinnosti stále prebiehadôvodu nesúladu vnútroštátnych právnych predpisov so smernicouroku 2017boji proti terorizmu 52 netransponovania pravidiel, ktoré uľahčujú využívanie finančnýchiných informácií na predchádzanie určitým trestným činom, ich odhaľovanie, vyšetrovanie alebo stíhanie 53 . Ďalšími oblasťami,ktorých stále prebiehajú konanianesplnení povinnosti, sú právne predpisyoblasti strelných zbraní, pravidlá týkajúce sa psychoaktívnych látok používanýchdrogách, boj proti podvodomfalšovaniu bezhotovostných platobných prostriedkov, boj proti praniu špinavých peňazí, výmena informáciíregistrov trestov medzi členskými štátmi EÚsmernicaprávach obetí. Členským štátom, ktoré vykonávajú dohodnuté iniciatívyopatrenia, bola sprístupnená (technickáfinančná) podporaKomisia môže naďalej spolupracovaťčlenskými štátmi na optimalizácii vykonávania.

Monitorovanie prostredníctvom schengenských hodnotení a jeho nový systém správy

Schengenský hodnotiaci a monitorovací mechanizmus naďalej prispieva k účinnému vykonávaniu schengenských pravidiel zameraných na posilnenie bezpečnosti v priestore bez vnútorných kontrol. V roku 2023 boli vykonané prvé hodnotenia v rámci posilneného schengenského hodnotiaceho a monitorovacieho mechanizmu, ktoré umožnili včasnú identifikáciu a nápravu strategických slabých miest, ktoré majú cezhraničný vplyv na bezpečnosť a ochranu v rámci EÚ. Okrem toho Komisia v roku 2023 začala tematické schengenské hodnotenie s cieľom posúdiť postupy členských štátov, ktoré čelia podobným výzvam v boji proti obchodovaniu s drogami a ich dovozu do EÚ, s osobitným dôrazom na boj proti obchodovaniu s drogami vo veľkom objeme. Týmito hodnoteniami sa zaviedlo posilnené a komplexnejšie zameranie na bezpečnostné prvky Schengenu. Na základe výsledkov pravidelných, tematických a neohlásených schengenských hodnotení Rada v júni 2023 stanovila priority schengenského cyklu na roky 2023 – 2024. Stanovujú sa v ňom oblasti záujmu, ktoré si vyžadujú ďalší impulz pre bezpečnejší a silnejší schengenský priestor. Účinné a rýchle vykonávanie týchto priorít spoločne s intenzívnejšou politickou koordináciou schengenskej rady ešte viac posilní boj proti organizovanej trestnej činnosti a maximalizuje cezhraničnú operačnú spoluprácu.

Úloha agentúr a orgánov EÚ

Partnerstvo je kľúčovým prvkom vykonávania iniciatív týkajúcich sa bezpečnostnej únie, keďže na dosiahnutie konkrétnych výsledkov je potrebná práca rôznych vnútroštátnycheurópskych úradovorgánov. Napríklad EMPACT (Európska multidisciplinárna platforma proti hrozbám trestnej činnosti) umožňuje štruktúrovanú multidisciplinárnu spoluprácu členských štátovpodporou všetkých inštitúcií, orgánovagentúr EÚ (ako je Europol, Frontex, Eurojust, CEPOL, OLAF, eu-LISA). V rámci operácií platformy EMPACT, ktoré sa uskutočňujú aj prostredníctvom osobitných operačných jednotiek (OTF), sa koordinuje úsilie členských štátovoperačných partnerovboji proti zločineckým sieťamzávažnej trestnej činnosti. Lenroku 2022 operácie platformy EMPACT celkovo viedlizatknutiu 9 922 osôb, zaisteniu aktívpeňazí vo výške viac ako 180 miliónov EUR, začatiu 9 263 vyšetrovaní, identifikácii 4 019 obetí, zaisteniu viac ako 62 ton drog, identifikácii 51 cieľovvysokou hodnotou a k zatknutiu 12nich, operáciámsúvislostiútočnou vojnou proti Ukrajine, najmäcieľom bojovať proti obchodovaniuľuďmihrozbám súvisiacim so strelnými zbraňami 54 .

Agentúra Frontex, Európska námorná bezpečnostná agentúra (EMSA) a Európska agentúra pre kontrolu rybárstva (EFCA) ďalej zintenzívňujú svoju spoluprácu v oblasti funkcií pobrežnej stráže s cieľom podporiť vnútroštátne orgány pri zvyšovaní bezpečnosti a ochrany na mori. Tieto agentúry budú výrazne prispievať k vykonávaniu stratégie námornej bezpečnosti EÚ.

Niekoľko iniciatív týkajúcich sa bezpečnostnej únie prináša nové povinnosti a úlohy príslušných agentúr, čo má v niektorých prípadoch vplyv na ľudské zdroje.

Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA)

Pokiaľ ide o pripravenosť a reakcie na incidenty s cieľom posilniť kybernetickú bezpečnosť, Komisia zaviedla krátkodobé opatrenie na podporu členských štátov, v rámci ktorého sa finančné prostriedky z programu Digitálna Európa previedli Agentúre Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA), aby sa posilnila pripravenosť a kapacity na reakciu na závažné kybernetické incidenty. Z tohto opatrenia vychádza návrh aktu o kybernetickej solidarite, ktorý bol prijatý v apríli 2023, a po jeho prijatí spoluzákonodarcami môže byť agentúra ENISA poverená dodatočnými úlohami, ako je prevádzka a správa budúcej rezervy Únie na účely kybernetickej bezpečnosti alebo príprava správy o preskúmaní incidentu v nadväznosti na rozsiahle kybernetické incidenty. Na základe navrhovaného aktu o kybernetickej odolnosti by bola agentúra ENISA poverená prijímaním oznámení od výrobcov o zraniteľnostiach produktov s digitálnymi prvkami a o incidentoch, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť týchto produktov, pričom agentúra ENISA by ich mala postúpiť príslušným jednotkám CSIRT alebo príslušným jednotným kontaktným miestam členských štátov. Od agentúry ENISA sa ďalej očakáva, že každé dva roky vypracuje technickú správu o vznikajúcich trendoch týkajúcich sa kybernetickobezpečnostných rizík v prípade produktov s digitálnymi prvkami a predloží ju skupine pre spoluprácu v oblasti sieťovej a informačnej bezpečnosti.

Európske centrum priemyselných, technologických a výskumných kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Európske centrum priemyselných, technologickýchvýskumných kompetenciíoblasti kybernetickej bezpečnosti (ďalej len „kompetenčné centrum“) je spoločne so sieťou národných koordinačných centier novým orgánom Únie, ktorý podporuje inováciepriemyselnú politikuoblasti kybernetickej bezpečnosti. Tento ekosystém posilní kapacity komunityoblasti kybernetickobezpečnostných technológií, zachová výskumnú excelentnosťposilní konkurencieschopnosť priemyslu Únietejto oblasti. Kompetenčné centrumsieť národných koordinačných centier budú prijímať strategické investičné rozhodnutiazdružovať zdrojeÚnie, jej členských štátovnepriamo aj priemyslu, aby zlepšiliposilnili technologicképriemyselné kybernetickobezpečnostné kapacity. Kompetenčné centrum preto zohráva kľúčovú úlohu pri plnení ambicióznych cieľovoblasti kybernetickej bezpečnosti uvedenýchprogramoch Digitálna Európa Horizont Európa.

Kompetenčné centrum prijalo viac ako polovicu svojich zamestnancovčoskoro prijme výkonného riaditeľa. Práca, ktorá už prebieha, zahŕňa kybernetickobezpečnostnú zložku programu Digitálna Európanový strategický program 55 pre vývojzavádzanie technológií,ktorom sa stanovujú prioritné opatrenia na podporu MSP pri vývojivyužívaní strategických technológií, služiebprocesov kybernetickej bezpečnosti, na podporurozvoj profesionálnej pracovnej sily, ako aj na posilnenie odborných znalostíoblasti výskumu, vývojainováciíširšom európskom ekosystéme kybernetickej bezpečnosti.

Europol

Europol bude vďaka úplne novému mandátu lepšie pripravený na podporu členských štátov v boji proti organizovanej trestnej činnosti. Boj proti obchodovaniu s drogami je kľúčovou prioritou vzhľadom na jeho rastúci význam a čoraz väčší negatívny vplyv na bezpečnosť občanov EÚ. Po tom, čo Rada Európskej únie vydala 15. mája 2023 povolenie, Komisia aktívne pracuje na uzavretí medzinárodných dohôd s Bolíviou, Brazíliou, Ekvádorom, Mexikom a Peru o výmene osobných údajov s Europolom s cieľom predchádzať závažnej trestnej činnosti a terorizmu a bojovať proti nim.

Eurojust

Eurojust siviac ako 20-ročnými skúsenosťamiposkytovaním právnej pomoci vnútroštátnym orgánom, pokiaľ ideboj proti širokej škále závažnýchzložitých cezhraničných trestných činov, upevnil svoje miestopriestore slobody, bezpečnostispravodlivosti EÚ.snahe posilniť celkovú spoluprácu Komisia rokujemedzinárodných dohodáchcieľom uľahčiť spoluprácu medzi Eurojustom13 tretími krajinami pri výmene osobných údajov na účely boja proti organizovanej trestnej činnostiterorizmu 56 . RokovaniaArménskomLibanonom sa uzavreli, rokovaniaAlžírskomKolumbiou prebiehajúrokovaniaBosnouHercegovinou sa začali. Komisia vyzýva Európsky parlamentRadu, aby uzatvorili dohodytýmito krajinami pred koncom volebného obdobia, vďaka čomu sa posilní nadnárodná justičná spoluprácarozšíri sa boj proti cezhraničným trestným činom.

Európska prokuratúra

Európska prokuratúra sa od začatia operačných činností v júni 2021 osvedčila ako účinný nástroj v súbore nástrojov Únie zameranom na vyšetrovanie a stíhanie trestných činov poškodzujúcich rozpočet Únie vrátane trestných činov súvisiacich s účasťou na zločinnom spolčení, keď sa dôraz kladie na trestné činy poškodzujúce rozpočet Únie. Komisia vyzýva členské štáty, ktoré sa ešte nezúčastňujú na posilnenej spolupráci Európskej prokuratúry, aby sa zapojili čo najskôr. Umožnilo by to dosiahnuť plný potenciál Európskej prokuratúry pri ochrane peňazí daňovníkov EÚ.

Agentúra EÚ pre drogy

Vďaka novému mandátu, ktorý prijali spoluzákonodarcovia v júni 2023, sa existujúce Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) zmení na plnohodnotnú agentúru – Agentúru Európskej únie pre drogy (EUDA), ktorá bude mať posilnenú úlohu. Agentúra bude môcť komplexnejšie posudzovať nové zdravotné a bezpečnostné výzvy, ktoré predstavujú nelegálne drogy, a účinnejšie prispievať k práci na úrovni členských štátov a na medzinárodnej úrovni. Hlavnou úlohou agentúry bude aj naďalej zhromažďovanie, analýza a šírenie údajov, ale posilnený mandát takisto agentúre umožní rozvíjať všeobecné kapacity posudzovania zdravotných a bezpečnostných hrozieb s cieľom identifikovať vznikajúce hrozby vrátane súbežného užívania viacerých látok, posilniť spoluprácu prostredníctvom národných kontaktných miest a vytvoriť sieť laboratórií, ktoré budú agentúre poskytovať forenzné a toxikologické informácie. To agentúre umožní vydávať upozornenia, ak sa na trhu objavia obzvlášť nebezpečné látky, a zvyšovať informovanosť.

Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby čo najskôr ukončili medziinštitucionálne rokovania o týchto otvorených dokumentoch, a to v každom prípade pred skončením mandátu súčasného Európskeho parlamentu:

Komisia vyzýva členské štáty, aby:

-návrh na prepracovanie nariadenia o rozpočtových pravidlách.

-iniciatívne poskytovali Komisii informácie, ak sa dozvedia o možných rizikách v súvislosti s organizáciami žiadajúcimi o finančné prostriedky EÚ,

-urýchlene plnili priority schengenského cyklu na roky 2023 – 2024 v záujme bezpečnejšieho a silnejšieho schengenského priestoru,

-sa venovali postupom v prípade nesplnenia povinnosti, ktoré proti nim prebiehajú, s cieľom zabezpečiť riadnu transpozíciu príslušných právnych predpisov.

VII.Záver

Počas posledných troch rokov sa neustále vyvíjalo rozhodné úsilie oživiť ambíciu vytvorenia bezpečnostnej únie pre EÚ. Dosiahol sa výrazný pokrok v celom spektre bezpečnostnej politiky. Neustále sa vyvíjajúce hrozby si aktuálne vyžadujú nepretržité úsilie, ako aj čerstvú dávku motivácie. Prácu na legislatívnom rámci je potrebné ukončiť v dostatočnom predstihu pred koncom volebného obdobia na jar 2024. Členské štáty sú neustále povinné transponovať, vykonávať a uplatňovať nové právne predpisy. Vykonávanie si vyžaduje spoločné úsilie, a to aj s podporou agentúr EÚ, a veľmi často si vyžaduje čoraz intenzívnejšiu spoluprácu s našimi medzinárodnými partnermi.

Len kolektívnym a rozhodným úsilím všetkých zainteresovaných strán dosiahneme úroveň bezpečnosti a ochrany v EÚ, ktorú občania očakávajú. V súčasnej situácii by malo byť pre každého aktéra prioritou, aby plnil svoju úlohu pri posilňovaní bezpečnosti EÚ.

(1)

     COM(2020) 605.

(2)

     Distribuované útoky na vyradenie služby (DDoS): pozri správu Europolu zo série Spotlightnázvom Cyber-attacks:the apex of crime-as-a-service (Kybernetické útoky: zločin ako služba na vrchole), 13. septembra 2023.

(3)

     Počas konfliktu na Ukrajine sa intenzívne využívajú malvéry typu wiper, aby zničili údajesystémy, napríklad zablokovaním prístupuinternetu pre tisícky odberateľovEÚ, ako aj dôležitej nemeckej energetickej spoločnosti, ktorá prišlaprístupdiaľkovému monitorovaniu vyše 5 800 veterných turbín. The role of cyber in the Russian war against Ukraine: Its impact and the consequences for the future of armed conflict (Úloha kybernetikyruskej vojne proti Ukrajine: jej dosahdôsledky pre budúcnosť ozbrojeného konfliktu), štúdia Európskeho parlamentu, september 2023 – PE 702.594.

(4)

     Smernica (EÚ) 2022/2555 zo 14. decembra 2022opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnostiÚniismernica (EÚ) 2018/1972 (smernica NIS 2).

(5)

     Smernica Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2022/2557 zo 14. decembra 2022odolnosti kritických subjektov a o zrušení smernice Rady 2008/114/ES.

(6)

     C(2023) 4878.

(7)

     Odporúčanie Rady8. decembra 2022celoúnijnom koordinovanom prístupeposilneniu odolnosti kritickej infraštruktúry.

(8)

     COM(2023) 526.

(9)

   Závery Rady23. mája 2022vývoji prístupu Európskej únie ku kybernetickej bezpečnostivýzvaNevers9. marca 2022 na posilnenie spôsobilostí EÚoblasti kybernetickej bezpečnosti.

(10)

     JOIN(2021) 30.

(11)

     COM(2022) 454.

(12)

   COM(2023) 209.

(13)

     COM(2023) 207.

(14)

     Závery Rady22. mája 2023politike EÚoblasti kybernetickej obrany.

(15)

     COM(2022) 652.

(16)

     COM(2023) 659.

(17)

   JOIN(2023) 8.

(18)

   SWD(2023) 37.

(19)

     Europol (2023), Hodnotenie hrozieb internetovej organizovanej trestnej činnosti (IOCTA), 2023.

(20)

     COM(2022) 209.

(21)

   Dokument Rady 7371/22.

(22)

   SWD(2023) 315.

(23)

     SWD(2023) 116.

(24)

     10289/238. júna 2023.

(25)

     JOIN(2022) 49.

(26)

     Pozri napríklad správu Europolu uverejnenú 17. apríla 2023: ChatGPT - the impact of Large Language Models on Law Enforcement (ChatGPT – vplyv veľkých jazykových modelov na presadzovanie práva).

(27)

   COM(2021) 170.

(28)

     COM(2021) 171.

(29)

   COM(2020) 606.

(30)

   COM(2020) 795.

(31)

     COM(2023) 641.

(32)

     Ako sa požadujeStrategickom kompase a v záveroch Radyriešení vonkajšieho rozmeru neustále sa vyvíjajúcej hrozby terorizmunásilného extrémizmu, ktoré boli prijatéjúni 2022.

(33)

      Drogové prekurzory – právne predpisy EÚ (revidované pravidlá) (europa.eu) .

(34)

     Nariadenie (ES) č. 273/2004prekurzoroch drognariadenie Rady (ES) č. 111/2005, ktorým sa stanovujú pravidlá sledovania obchodudrogovými prekurzormi medzi Spoločenstvomtretími krajinami.

(35)

   COM(2020) 768.

(36)

   Opatrenie č. 23 akčného plánu EÚ na boj proti drogám, COM(2020) 606.

(37)

   COM(2022) 480.

(38)

   COM(2022) 732.

(39)

     COM(2022) 581.

(40)

     COM(2021) 429.

(41)

     COM(2022) 245.

(42)

   Europol, Enterprising criminalsEurope’s fight against the global networks of financial and economic crime (Podnikajúci páchatelia trestnej činnosti – boj Európy proti celosvetovým sieťam finančnejhospodárskej trestnej činnosti), 2020.

(43)

     COM(2021) 420.

(44)

     Nariadenie (EÚ) 2023/111331. mája 2023údajoch sprevádzajúcich prevody finančných prostriedkovurčitých kryptoaktív a o zmene smernice (EÚ) 2015/849.

(45)

     COM(2022) 729, COM(2022) 73.

(46)

     COM(2021) 784.

(47)

     COM(2021) 891.

(48)

     COM(2020) 612.

(49)

     COM(2023) 234.

(50)

     Nariadenie (EÚ) 2021/784riešení šírenia teroristického obsahu online.

(51)

     Smernica (EÚ) 2011/93boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí.

(52)

     Smernica Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2017/54115. marca 2017boji proti terorizmu, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2002/475/SVVmení rozhodnutie Rady 2005/671/SVV.

(53)

   Smernica Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2019/115320. júna 2019, ktorou sa stanovujú pravidlá uľahčovania využívania finančnýchiných informácií na predchádzanie určitým trestným činom, ich odhaľovanie, vyšetrovanie alebo stíhaniektorou sa zrušuje rozhodnutie Rady 2000/642/SVV.

(54)

     Prehľady výsledkov plaformy EMPACT za rok 2022: https://www.consilium.europa.eu/media/65450/2023_225_empact-factsheets-2022_web-final.pdf

(55)

    https://cybersecurity-centre.europa.eu/strategic-agenda_en .

(56)

     Alžírsko, Argentína, Arménsko, BosnaHercegovina, Brazília, Egypt, Izrael, Jordánsko, Kolumbia, Libanon, Maroko, TuniskoTurecko.


V Bruseli18. 10. 2023

COM(2023) 665 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o šiestej správe o pokroku pri vykonávaní stratégie EÚ pre bezpečnostnú úniu


PRÍLOHA

Vysvetlivky:

Legislatívne spisy: = prijaté = prebiehajúca práca = čaká sa na návrh Komisie  = v medziinštitucionálnych rokovaniach

Nelegislatívne spisy:  = prijaté = prebiehajúca práca

 

Ďalšie iniciatívy: iniciatívy, ktoré neboli pôvodne uvedené medzi kľúčovými opatreniami Stratégie EÚ pre bezpečnostnú úniu

 

Opatrenia

Súčasný stav

Nadčasové bezpečnostné prostredie

 

Legislatívne spisy  

 

 Návrh smernice o odolnosti kritických subjektov, COM(2020) 829

 

 Prijatý Komisiou 16. 12. 2020. ● ● ●

Formálne prijatie Parlamentom 22. 11. 2022 a Radou 8. 12. 2022.

Transpozícia sa vyžaduje do 17. 10. 2024.

 

 

 Revidovaná smernica o bezpečnosti sietí a informačných systémov (NIS2), COM(2020) 823

 Prijatá Komisiou 16. 12. 2020. ● ● ●

Formálne prijatie Parlamentom 10. 11. 2022 a Radou 28. 11. 2022.   

 

 Transpozícia sa vyžaduje do 17. 10. 2024.

 Digitálna prevádzková odolnosť finančného sektora (nariadenie a smernica DORA), COM(2020) 595

 Prijaté Komisiou 24. 9. 2020. ● ● ●

Formálne prijatie Parlamentom 10. 11. 2022 a Radou 28. 11. 2022.

    

 

    Nariadenie    o bezpečnosti informácií v inštitúciách, orgánoch, úradoch a agentúrach Únie, COM(2022) 119

 

 Prijaté Komisiou 22. 3. 2022. ● ●

V Rade a Európskom parlamente prebiehajú rokovania.

 

 Nariadenie o opatreniach na zaistenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnosti v inštitúciách, orgánoch, úradoch a agentúrach Únie, COM(2022) 122

 

 Prijaté Komisiou 22. 3. 2022.

Spoluzákonodarcovia dosiahli politickú

dohodu v júni 2023.

Text sa overuje v záujme

jeho prijatia do konca roka 2023.

 

 

 

 

 

 Delegované nariadenie Komisie o sieťovom predpise o osobitných odvetvových pravidlách týkajúcich sa aspektov kybernetickej bezpečnosti pri cezhraničných tokoch elektriny.

 Prijaté [aktualizuje sa, v súčasnosti v štádiu po konzultáciách medzi jednotlivými útvarmi ].

Ďalšie iniciatívy

 Nariadenie o horizontálnych požiadavkách kybernetickej bezpečnosti pre produkty s digitálnymi prvkami, COM(2022) 454

 Prijaté Komisiou 15. 9. 2022. V Rade prebiehajú rokovania.

.

 Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú opatrenia na posilnenie solidarity a kapacít v Únii na odhaľovanie kybernetických hrozieb a incidentov, prípravu a reakciu na ne, COM(2023) 209

 Návrh nariadenia, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2019/881, pokiaľ ide o riadené bezpečnostné služby, COM(2023) 208

Prijatý Komisiou 18. 4. 2023.

V Rade a Európskom parlamente prebieha práca.

Prijatý Komisiou 18. 4. 2023

V Rade a Európskom parlamente prebieha práca.

Nelegislatívne spisy

 

 Stratégia kybernetickej bezpečnosti EÚ, JOIN(2020) 18

 Prijatá Komisiou 16. 12. 2020.  Komisia a VP/PK predložili spoločnú správu o vykonávaní v júni 2021.

 

 Regulačný rámec pre európsku koncepciu riadenia premávky bezpilotných vzdušných prostriedkov (U-Space), C(2021) 2671, C(2021) 2672, C(2021) 2673

 

 Prijatý Komisiou 22. 4. 2021. Komisia prijala 29. 11. 2022 novú stratégiu v oblasti dronov 2.0.

 

 Vytvorenie spoločnej kybernetickej jednotky

 Odporúčanie Komisie zriadiť spoločnú kybernetickú jednotku prijaté 23. 6. 2021.

Rada sfinalizovala závery o spoločnej kybernetickej jednotke v októbri 2021.  

 

 Posilnenie spolupráce v oblasti ochrany verejných priestorov vrátane miest na bohoslužby

 Zahrnuté do programu boja proti terorizmu pre EÚ, ktorý bol prijatý 9. 12. 2020.

Komisia vydala príručku s cieľom presadzovať zásadu „bezpečnosť verejných priestorov už v štádiu návrhu“.

 

 

 Podpora posilňovania kapacít členských štátov v oblasti boja proti hrozbe nespolupracujúcich dronov a zmierňovania tejto hrozby,

 

COM(2023) 659

 

 Zahrnuté do programu boja proti terorizmu pre EÚ, ktorý bol prijatý 9. 12. 2020.

Komisia predložila 18. 10. 2023 nový balík, ktorý bude pozostávať z oznámenia týkajúceho sa obrany proti dronom, ako aj dvoch príručiek o ochrane proti dronom.

Ďalšie iniciatívy 

 Odporúčanie Rady týkajúce sa koordinovaného prístupu Únie k posilneniu odolnosti kritickej infraštruktúry, COM(2022) 551

 Návrh prijatý Komisiou 18. 10. 2022 a Radou 8. 12. 2022.

● ●  

 Oznámenie o akadémii zručností v oblasti kybernetickej bezpečnosti,

COM(2023) 207

 Prijaté Komisiou 18. 4. 2023.

Riešenie vyvíjajúcich sa hrozieb

Legislatívne spisy

               

 

 Návrh týkajúci sa odhaľovania a odstraňovania sexuálneho zneužívania detí,

COM(2020) 0259

(dočasné nariadenie)

 

    Nariadenie prijaté Komisiou 10. 9. 2020.

Spoluzákonodarcovia dosiahli politickú dohodu 29. 4. 2021.

Nadobudol účinnosť 3. 8. 2021.

Platnosť uplynie v auguste 2024.

           

 Návrh nariadenia, ktorým sa stanovujú pravidlá predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí a boja proti nemu,

COM(2022) 209

     Nariadenie prijaté Komisiou 11. 5. 2022.

Prebiehajú rokovania s Radou a Európskym parlamentom.

          

 Návrh nariadenia o digitalizácii justičnej spolupráce a prístupu k spravodlivosti v cezhraničných občianskych, obchodných a trestných veciach a o zmene určitých aktov v oblasti justičnej spolupráce,

COM(2021) 75

a návrh smernice o justičnej spolupráci

COM(2021) 760

 Prijatý Komisiou 1. 12. 2021.

Rada dosiahla všeobecné smerovanie 9. 12. 2022.

Pozícia Európskeho parlamentu bola prijatá 15. 3. 2023.

Spoluzákonodarcovia dosiahli politickú dohodu 28. 6. 2023.

 

              

 Akt o umelej inteligencii, COM(2021) 0106

 Prijatý Komisiou 21. 4. 2021. Prebiehajú rokovania v Európskom parlamente a Rade.  

               

Nelegislatívne spisy

 

 Stratégia EÚ pre účinnejší boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí, COM(2020) 607 

 Prijatá Komisiou 24. 7. 2020. 

 

 Posilnenie kapacít orgánov presadzovania práva/súdnictva v oblasti digitálneho vyšetrovania

Zlepšenie kapacít orgánov presadzovania práva v oblasti digitálneho vyšetrovania na základe stratégie EÚ na boj proti organizovanej trestnej činnosti prijatej 14. 4. 2021.

 

 

 Stanovenie prístupu EÚ k boju proti hybridným hrozbám

Uplatňovanie hľadiska – ukončené.

Situačné povedomie – ukončené.

Identifikácia základných odvetvových scenárov odolnosti voči hybridným hrozbám

(identifikácia ukončená, prebieha diferenčná analýza). Vytvorenie online platformy (prebieha).

 

 

 Preskúmanie operačného protokolu EÚ na boj proti hybridným hrozbám (operačný protokol EÚ), SWD(2016) 227

Očakáva sa výsledok preskúmania mechanizmov krízového riadenia EÚ.

 

Ochrana Európanov pred terorizmom a organizovanou trestnou činnosťou

Legislatívne spisy

 

 

Balík opatrení v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí:

– návrh nariadenia, ktorým sa zriaďuje Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu a ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1093/2010, (EÚ) č. 1094/2010 a (EÚ) č. 1095/2010 [COM(2021) 421],

-návrh nariadenia o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu [COM(2021) 420],

-návrh smernice o mechanizmoch, ktoré majú členské štáty zaviesť na predchádzanie využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu, ktorou sa zrušuje smernica (EÚ) 2015/849 [COM(2021) 423],

návrh nariadenia o údajoch sprevádzajúcich prevody finančných prostriedkov a určitých kryptoaktív (prepracované znenie) [COM(2021) 42].

 Prijatý Komisiou 20. 7. 2021.

Rada sa dohodla na čiastočnom všeobecnom smerovaní týkajúcom sa nariadenia, ktorým sa zriaďuje Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (s výnimkou ustanovení o zdrojoch a sídle), v júni 2022. Všeobecné smerovanie Rady k nariadeniu o boji proti praniu špinavých peňazí a šiestej smernici o boji proti praniu špinavých peňazí boli prijaté 7. 12. 2022.

Pozícia Európskeho parlamentu bola prijatá v apríli 2023.

 

Pokiaľ ide o ostatné prvky balíka, v Parlamente a Rade stále prebiehajú rokovania.

Spoluzákonodarcovia dosiahli dohodu 31. 5. 2023.

 

        

● ● ●

 Revízia nariadenia č. 258/2012 o vývozných povoleniach a opatreniach týkajúcich sa dovozu a tranzitu strelných zbraní,

COM(2022) 480

 Prijatá Komisiou 27. 10. 2022.

Návrh je v súčasnosti predmetom diskusií v Rade a v Európskom parlamente.

 

 

 

 

 Preskúmanie právnych predpisov o zaistení a konfiškácii majetku, ako aj o úradoch pre vyhľadávanie majetku, 

COM(2022) 245

 Prijaté Komisiou 25. 5. 2022.

Rada dosiahla všeobecné smerovanie 9. 6. 2023.

Pozícia Európskeho parlamentu bola prijatá 12. 6. 2023.

 

 

 

 Návrh novej smernice o trestných činoch proti životnému prostrediu,

COM(2021) 851

 Prijatý Komisiou 15. 12. 2021.

Rada dosiahla všeobecné smerovanie 9. 12. 2022.

Pozícia Európskeho parlamentu bola prijatá 17. 4. 2023.

 

 

 

 Nariadenie o revízii mandátu Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť

COM(2022) 18

 

 Prijaté Komisiou 12. 1. 2022.

Formálne prijatie Parlamentom a Radou v júni 2023.

Platí od 2. 7. 2024.

 

 

 

       Revízia smernice o boji proti obchodovaniu s ľuďmi COM(2022) 732

 Prijatá Komisiou 19. 12. 2022.

Všeobecné smerovanie Rady bolo prijaté 9. 6. 2023.

V Európskom parlamente prebieha práca.



Ďalšie iniciatívy 

Návrh rozhodnutia Rady o uzatvorení v mene Európskej únie Dohody medzi Európskou úniou na jednej strane a Novým Zélandom na strane druhej o výmene osobných údajov medzi Agentúrou Európskej únie pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva (Europol) a orgánmi Nového Zélandu príslušnými pre boj proti závažnej trestnej činnosti a terorizmu,

COM(2022) 208

 Prijatý Komisiou 13. 5. 2022.

Parlament udelil súhlas 17. 1. 2023.

Prijatý Radou 14. 2. 2023.

● ●

 

Návrh Komisie na odporúčania pre rozhodnutia Rady o poverení začať rokovania medzi Europolom a Bolíviou, Brazíliou, Ekvádorom, Mexikom a Peru o výmene osobných údajov na účely boja proti organizovanej trestnej činnosti a terorizmu,
COM(2023) 97,
COM(2023) 130, COM(2023) 131, COM(2023) 132, COM(2023) 133

 Prijatý Komisiou 22. 2. 2023 pre Ekvádor.

Prijatý Komisiou 9. 3. 2023 pre Bolíviu, Brazíliu, Mexiko a Peru.



Začali sa rokovania s Ekvádorom a Bolíviou.

 Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa reguluje uvádzanie vysokorizikových chemických látok na trh a ich používanie

 

Prebiehajúca práca. 

 

 

 

 Odporúčanie Komisie o dobrovoľných výkonnostných požiadavkách na röntgenové zariadenia používané vo verejných priestoroch,

C(2022) 4179

 Prijaté Komisiou 23. 6. 2022.

 

 

 

 Revidovaný akčný plán na boj proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi živočíchov a rastlín,

COM(2022) 581

 Prijatý Komisiou 10. 11. 2022.

 

 Návrh nového nariadenia o odlesňovaní,

COM(2021) 706

 

 Prijatý Komisiou 21. 11. 2021.

Formálne prijatie Parlamentom 19. 4. 2023.

Formálne prijatie Radou 16. 5. 2023.

Nadobudol účinnosť 9. 6. 2023.

 

 

 

 Návrh nového nariadenia o preprave odpadu,

 

COM(2021) 709

 Prijatý Komisiou 17. 11. 2021 a čoskoro sa očakáva hlasovanie Parlamentu.

Správa Európskeho parlamentu prijatá 17. 1. 2023.

Všeobecné smerovanie Rady bolo prijaté 24. 5. 2023.

 

 

 

 

Nelegislatívne spisy

 

 Program boja proti terorizmu pre EÚ vrátane obnovených opatrení proti radikalizácii v EÚ,

COM(2020) 795

 Prijatý Komisiou 9. 12. 2020.

 

 

 Stratégia EÚ na boj proti organizovanej trestnej činnosti,

 COM(2021) 170 (spolu s pracovným dokumentom útvarov Komisie o platforme EMPACT)

 Prijatá Komisiou 14. 4. 2021.

 

 

 Stratégia EÚ v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2021 – 2025,

COM(2021) 171 

 Prijatá Komisiou 14. 4. 2021.

Štvrtá správa o pokroku prijatá 19. 12. 2022.

 

 Protidrogový program EÚ a akčný plán na roky 2021 – 2025,

 

COM(2020) 606

 Prijatý Komisiou 24. 7. 2020.

 

 

 Akčný plán EÚ na boj proti nedovolenému obchodovaniu so strelnými zbraňami na roky 2020 – 2025,

 

COM(2020) 608

 Prijatý Komisiou 24. 7. 2020.

 

 

 Začatie rokovaní s 13 tretími krajinami o ich spolupráci s Eurojustom

 Mandát prijatý Radou 1. 3. 2021. 

Prebiehajú kontakty Komisie so všetkými tretími krajinami.

Ukončili sa rokovania s Arménskom a Libanonom, prebiehajú s Alžírskom a Kolumbiou a začali sa s Bosnou a Hercegovinou.

 

 Nová spolupráca s kľúčovými tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami v boji proti terorizmu

Prebieha. ESVČ vedie pravidelné dialógy o boji proti terorizmu s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami.

 

 Akčný plán EÚ proti prevádzačstvu migrantov na roky 2021 – 2025,

    

COM(2021) 171

 Prijatý Komisiou 29. 9. 2021.

 

 Európska prokuratúra

     (EPPO): odporúčanie týkajúce sa dohôd o spolupráci s vybranými tretími krajinami

Prebiehajú prípravné práce.

Európska prokuratúra by mala predstaviť zoznam prioritných tretích krajín, s ktorými by sa mala posilniť spolupráca, a diskutovať o ňom pred začatím formálnych konzultácií a rokovaní s príslušnými zainteresovanými stranami.

 

 Oznámenie Komisie o pláne EÚ na boj proti obchodovaniu s drogami a organizovanej trestnej činnosti

COM(2023) 641.

Prijaté Komisiou 18. 10. 2023.

Ďalšie iniciatívy 

 Akčný plán EÚ proti nedovolenému obchodovaniu s kultúrnymi objektmi,

COM(2022) 800

 Prijatý Komisiou 13. 12. 2022.

 

 

Pevný európsky bezpečnostný ekosystém

Legislatívne spisy

 

 

 

 Posilnenie mandátu Europolu,  

COM(2020) 796 

 Prijatý Komisiou 9. 12. 2020.

Politická dohoda dosiahnutá 1. 2. 2022.

Nadobudol účinnosť 28. 6. 2022.

 

 

 

 

 Revízia prümských rozhodnutí,

COM(2021) 784

 Prijatá Komisiou 8. 12. 2021.

Všeobecné smerovanie Rady bolo prijaté 10. 6. 2022.

Správa Európskeho parlamentu prijatá 12. 6. 2023.

 

 

 Návrhy týkajúce sa modernizácie existujúcich pravidiel výmeny údajov a spolupráce v oblasti presadzovania práva v rámci EÚ a vytvorenia kódexu policajnej spolupráce EÚ,

COM(2021) 782 a COM(2021) 780

 

 Prijaté Komisiou 8. 12. 2021.

·Smernica o výmene informácií medzi orgánmi presadzovania práva členských štátov. Spoluzákonodarcovia dosiahli politickú dohodu 29. 11. 2022.

Platnosť nadobudla 22. 5. 2023.

Transpozícia do júna 2025.

·Návrh odporúčaní Rady týkajúce sa operačnej policajnej spolupráce.

Prijatý Radou 9. 6. 2022.

 

 

 

 Návrh nariadenia o Európskom centre priemyselných, technologických a výskumných kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti a sieti národných koordinačných centier,

COM(2018) 630

 Prijatý Komisiou v máji 2021.

Nariadenie, ktorým sa zriaďuje centrum a sieť kompetencií, nadobudlo účinnosť 28. 6. 2021.

 

 

 

 Revízia smernice o vopred poskytovaných informáciách o cestujúcich,

 

COM(2022) 729

COM(2022) 731

 

 Prijatá Komisiou 13. 12. 2022.

Všeobecné smerovanie Rady dosiahnuté 21. 6. 2023.

Európsky parlament pracuje na svojej správe.

 

 

 

 

 

 Digitálna výmena informácií o cezhraničných prípadoch terorizmu,

COM(2021) 757

 Prijatá Komisiou 1. 12. 2021.

Spoluzákonodarcovia dosiahli dohodu 14. 12. 2022.

Formálne prijatie Radou 22. 12. 2022.

Formálne prijatie Parlamentom 11. 1. 2023.

 

 

 

 IT platforma na spoluprácu spoločných vyšetrovacích tímov,

COM(2021) 756

 Prijatá Komisiou 1. 12. 2021.

Všeobecné smerovanie Rady bolo prijaté 9. 6. 2022.

Správa Európskeho parlamentu prijatá 10. 10. 2022.

Spoluzákonodarcovia dosiahli dohodu 14. 12. 2022.

Nadobudla účinnosť 6. 6. 2023.

 Rámec pre recipročný prístup k informáciám týkajúcim sa bezpečnosti pre príslušníkov v prvej línii medzi EÚ a kľúčovými tretími krajinami v záujme boja proti spoločným bezpečnostným hrozbám

 • Prebiehajúca práca.

 

Ďalšie iniciatívy 

 Nariadenie o rozšírení mandátu   Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb   (ECDC),

COM(2020) 0320

 Prijaté Komisiou 11. 11. 2020.

Prijaté Radou 24. 10. 2022 a Európskym parlamentom 4. 10. 2022.

 

 

 

 Nariadenie o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia,

COM(2020) 0322

 

 Prijaté Komisiou 11. 11. 2020.

Prijaté Radou 24. 10. 2022 a Európskym parlamentom 4. 10. 2022.

 

Nadobudlo účinnosť 6. 12. 2022.

 

 

 

 

 Nariadenie EÚ o preverovaní priamych zahraničných investícií, COM(2017) 0487  

 Prijaté Komisiou 13. 9. 2017.

Prijaté Európskym parlamentom 14. 9. 2019 a Radou 5. 3. 2019.

Nadobudlo účinnosť 11. 10. 2020.

 Nariadenie (EÚ) 2021/821 – nariadenie o položkách s dvojakým použitím (prepracované znenie)

 Prijaté Komisiou 28. 9. 2016.

Prijaté Európskym parlamentom 25. 3. 2021 a Radou 10. 5. 2021.

Nadobudlo účinnosť 8. 9. 2021. 

Nelegislatívne spisy

 

 Pracovný program na roky 2021 – 2022 klastra 3 (civilná bezpečnosť pre spoločnosť) programu Horizont Európa Vykonávací akt

 Prijatý členskými štátmi v júni 2021 (prostredníctvom výboru pre program Horizont Európa).

 

• Aktualizácie vonkajšieho rozmeru politiky EÚ v oblasti záznamov o cestujúcich

 

 

Prebiehajúca práca. 

Európska komisia 6. septembra 2023 odporučila, aby Rada schválila rokovania so Švajčiarskom, Islandom a Nórskom o dohodách o prenose údajov v oblasti záznamov o cestujúcich.

 

 Lepšie bezpečnostné normy pre preukazy totožnosti a doklady o pobyte (vykonávanie nariadenia 2019/1157)

Prebieha (členské štáty začali vydávať preukazy totožnosti a doklady o pobyte v súlade s prísnejšími bezpečnostnými normami od augusta 2021).

 

 Európske inovačné centrum pre vnútornú bezpečnosť

Centrum zriadené ako sieť pre spoluprácu inovačných laboratórií. Pravidelné zasadnutia tímu centra sa konajú každé dva týždne.

 

 

 Odporúčanie Komisie Rade začať rokovania s Interpolom

 Dve rozhodnutia Rady o začatí rokovaní s Interpolom na účely podpísania dohody o spolupráci prijaté 14. 7. 2021.

Rokovania začaté v decembri 2021 stále prebiehajú.

 

 Posilnenie a zlepšenie výmeny informácií z registrov trestov (informačné systémy ECRIS a ECRIS-TCN)

 Stanovisko Komisie týkajúce sa technických špecifikácií eu-LISA pre ECRIS-TCN prijaté 2. 6. 2021.

Vykonávacie rozhodnutie týkajúce sa systému ECRIS-TCN bolo prijaté členskými štátmi 6. 10. 2022.

Kolégium ho má prijať 14. 12. 2022.

 

 

Ďalšie iniciatívy  

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade – Prvá správa o uplatňovaní a fungovaní smernice (EÚ) 2016/680 o ochrane údajov v oblasti presadzovania práva,

COM(2022) 364

 Prijaté Komisiou 25. 7. 2022.