29.9.2023   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 349/173


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Revízia iniciatívy EÚ zameranej na opeľovače – Nový prístup k opeľovačom

[COM(2023) 35 final]

(2023/C 349/26)

Spravodajkyňa:

Jarmila DUBRAVSKÁ

Spoluspravodajca:

Veselin MITOV

Žiadosť o konzultáciu

Európska komisia, 24. 1. 2023

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie

Prijaté v sekcii

28. 6. 2023

Prijaté v pléne

13. 7. 2023

Plenárne zasadnutie č.

580

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

182/0/3

1.   Závery a odporúčania

1.1.

Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) podporuje ambiciózne oznámenie (1), ktorým Komisia reaguje na trend úbytku voľne žijúcich opeľovačov v EÚ. Domnieva sa však, že päť rokov od spustenia pôvodnej iniciatívy sa nedosiahol dostatočný pokrok, najmä pokiaľ ide o získanie potrebných údajov, ktoré by posunuli politické opatrenia vpred. EHSV konštatuje, že chýba jasné riadenie vykonávania navrhovaných opatrení, a naliehavo žiada členské štáty, aby aktuálne oznámenie urýchlene podporili.

1.2.

Úbytok opeľovačov sa pripisuje rôznym faktorom, ako sú nedostatočné zdroje potravy, nevyužívanie postupov striedania plodín, nakladanie s pesticídmi v jednotlivých členských štátoch, spotreba pesticídov na hektár poľnohospodárskej pôdy, správanie obyvateľov miest a vidieka, invázia nepôvodných druhov hmyzu a rastlín, predátory, metódy riadenia používané včelármi, patogénne infekcie vrátane vírusov a aspekty spojené so zmenou klímy. Výbor víta zavedenie celoeurópskeho systému EÚ na monitorovanie a riadenie opeľovačov (EU-PoMS).

1.3.

EHSV považuje za nevyhnutné zlepšiť administratívne kapacity vo všetkých členských štátoch a posilniť spoluprácu medzi orgánmi verejnej správy, zainteresovanými subjektmi zo súkromného sektora, výskumnými inštitúciami a zainteresovanými stranami z odvetvia poľnohospodárstva. Okrem toho upozorňuje na nedostatok špecializovaných odborníkov v tejto oblasti.

1.4.

EHSV dôrazne žiada, aby sa vyčlenili značné finančné prostriedky na výskum, vývoj a inovácie, okrem iného z programu Horizont Európa, vďaka čomu bude možné zhromaždiť základné vedecké údaje a podniknúť vhodné opatrenia na zvrátenie poklesu populácií opeľovačov. Koordinácia na úrovni EÚ je nevyhnutná na to, aby sa zabezpečila konsolidácia a analýza vnútroštátnych údajov prostredníctvom špecializovanej platformy EÚ zameranej na opeľovače, ktorá umožní otvorený prístup k údajom.

1.5.

EHSV sa zasadzuje za vytvorenie programu a stratégie pre mestské oblasti priaznivé pre opeľovače, aby sa posilnili postupy územného manažmentu v snahe podporiť rozmanitosť opeľovačov a zachovať prirodzené biotopy v mestských a prímestských oblastiach.

1.6.

Na dosiahnutie výrazného pokroku je nevyhnutné, aby si EÚ a členské štáty promptne vymieňali poznatky a aby sa vo výskume zamerali na udržateľné poľnohospodárske postupy a účinné metódy integrovanej ochrany proti škodcom.

1.7.

EHSV žiada, aby sa prostredníctvom národných a regionálnych poľnohospodárskych poradenských systémov zabezpečila pre poľnohospodárov primeraná osveta o environmentálnych opatreniach vrátanie používania nízkorizikových pesticídov, ktoré sú pre opeľovače neškodné, a integrovanej ochrany proti škodcom. Potrebné sú aj programy odbornej prípravy na zlepšenie poznatkov o ekológii a identifikácii opeľovačov, ako aj o obnove ich biotopov.

1.8.

EHSV žiada, aby EÚ vypracovala štúdiu, ktorá poskytne presné údaje o tom, ako vplýva na voľne žijúce opeľovače v ich prirodzených biotopoch elektromagnetické žiarenie vysielané telekomunikačnými anténami, ako aj o potrebných politických opatreniach na zaistenie účinnej ochrany opeľovačov.

1.9.

EHSV zdôrazňuje, že je potrebné vytvoriť pomocou satelitných údajov metriku pre svetelné znečistenie v celej EÚ, aby sa mohli posudzovať a sledovať regionálne a miestne vplyvy na opeľovače.

1.10.

Výbor oceňuje, že Komisia požiadala Výbor regiónov, aby podporil zavádzanie iniciatívy zameranej na opeľovače, vyjadruje však sklamanie nad tým, že EHSV nebol v týchto dvoch iniciatívach vôbec spomenutý, najmä vzhľadom na to, že môže propagovať túto stratégiu medzi rôznymi kategóriami zainteresovaných strán, okrem iného zvyšovaním informovanosti vnútroštátnych sociálnych partnerov, organizácií občianskej spoločnosti a občanov.

1.11.

Výbor zdôrazňuje, že je potrebné zaistiť primerané financovanie, aby sa naplnili očakávania uvedené v oznámení Komisie a zabezpečil súlad medzi rôznymi politickými opatreniami a nástrojmi, ktoré majú vplyv na ochranu voľne žijúcich opeľovačov. Finančné prostriedky sa musia poskytnúť aj na to, aby sa zlepšila informovanosť širokej verejnosti o úbytku opeľovačov a jeho vplyve na naše životy, ako aj o dôsledkoch pre budúce generácie v prípade, že sa v tejto súvislosti nezakročí.

1.12.

Je nevyhnutné zaviesť prísne opatrenia na ochranu voľne žijúcich opeľovačov počas procesu hodnotenia rizika pesticídov aj vo fáze ich používania. EHSV požaduje väčšiu transparentnosť z hľadiska používania pesticídov v EÚ a v tretích krajinách.

1.13.

Najúčinnejším riešením je dosiahnuť celosvetovú dohodu v záujme zníženia používania syntetických pesticídov, čím sa zaručí všeobecný záväzok a spravodlivá hospodárska súťaž. Hoci sa zdá, že je to náročná úloha, potrebný je holistický prístup a treba vynaložiť väčšie úsilie v medzinárodných rokovaniach. To zahŕňa serióznu diskusiu o zákaze vývozu pesticídov do tretích krajín, ktorých používanie je v EÚ už zakázané.

2.   Všeobecné pripomienky

2.1.

Uznanie zásadných prínosov opeľovačov a ekosystémových služieb, ktoré poskytujú, je kľúčové pre dosiahnutie niekoľkých cieľov OSN v oblasti udržateľného rozvoja. Opeľovače slúžia ako kľúčové meradlo na určenie zdravia nášho životného prostredia, pričom poskytujú nevyhnutné hospodárske, sociálne a kultúrne prínosy.

2.2.

Komisia pripravila preskúmanie iniciatívy EÚ zameranej na opeľovače, ktoré má reagovať na trend úbytku voľne žijúcich opeľovačov v EÚ. EHSV podporuje ambiciózne oznámenie, ale konštatuje, že päť rokov od spustenia pôvodnej iniciatívy sa dosiahol len malý pokrok, najmä pokiaľ ide o dostupnosť všetkých potrebných údajov, ktoré by skutočne posunuli politické opatrenia vpred.

2.3.

Opeľovače nie sú len dôležitou súčasťou fungujúcich ekosystémov, ale aj základom pre život na našej planéte. Poznáme tisíce rôznych druhov voľne žijúcich opeľovačov, pričom najznámejšie sú včely. Na úbytok voľne žijúcich opeľovačov majú vplyv rôzne faktory a EHSV zdôrazňuje, že v záujme ich ochrany je dôležité uplatňovať zásadu predbežnej opatrnosti.

2.4.

EHSV oceňuje ambiciózne plány stanovené v tomto oznámení, ale konštatuje, že ide o dlhý zoznam budúcich projektov, pre ktoré budú potrebné primerané časové rámce. EHSV by z dôvodu časového tlaku očakával jasné krátkodobé opatrenia a činnosti, ktoré by vychádzali z dosiaľ získaných poznatkov na základe správy o pôvodnej iniciatíve zameranej na opeľovače (2). Výbor poukazuje na potrebu medziodvetvových – a zároveň okamžitých – opatrení naprieč členskými štátmi a víta zavedenie celoeurópskeho systému na monitorovanie a riadenie opeľovačov (EU-PoMS).

2.5.

EHSV naliehavo vyzýva členské štáty, aby sa rýchlo dohodli na opatreniach, ktoré sa musia prijať v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte, a zapojili sa do nich, a očakáva rýchlu podporu tohto oznámenia.

2.6.   Faktory ovplyvňujúce úbytok opeľovačov

2.6.1.

Výskyt opeľovačov vo voľnej prírode ovplyvňuje mnoho faktorov (3). Medzi najvýznamnejšie patrí životné prostredie, nevyužívanie postupov striedania plodín a zameranie poľnohospodárov na čo najväčšiu produkciu, ale aj správanie obyvateľov miest a vidieckych oblastí. Úbytok opeľovačov možno pripísať aj iným faktorom, ako sú nedostatočné zdroje potravy, útoky invazívnych druhov hmyzu a rastlín, predátory, nakladanie s pesticídmi vo vidieckych a mestských oblastiach, postupy používané včelármi na riadenie úľov, a najmä patogénne infekcie vrátane vírusov a faktorov spojených so zmenou klímy.

2.6.2.

Výbor konštatuje, že úbytok opeľovačov jednoznačne súvisí so spotrebou pesticídov na hektár poľnohospodárskej pôdy a výrobou potravín v členských štátoch (4). Používanie núdzových autorizácií pesticídov členskými štátmi predstavuje príklad praktických problémov s tým, ako účinne zvládnuť ochranu rastlín a zabezpečiť kvalitnú produkciu v dostatočnom množstve. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín určil, že v prípade približne len jednej tretiny výnimiek sú k dispozícii alternatívy k núdzovým výnimkám týkajúcim sa používania týchto neonikotinoidov. EHSV pripomína rozhodnutie Súdneho dvora z 19. januára 2023 vo veci C-162/21, podľa ktorého členské štáty nemôžu udeliť žiadne ďalšie autorizácie pre prípad núdze na výrobky obsahujúce neonikotinoidy.

3.   PRIORITA I: Zlepšenie vedomostí o úbytku opeľovačov, jeho príčinách a dôsledkoch

3.1.

EHSV sa domnieva, že je naliehavo potrebné zvýšiť administratívnu kapacitu v členských štátoch a spoluprácu medzi orgánmi verejnej moci a súkromnými zainteresovanými stranami vrátane výskumných inštitútov a vedcov, pričom sa nesmie zabudnúť na odvetvie poľnohospodárstva.

3.2.

V záujme vypracovania nákladovo efektívnych opatrení a zvýšenia synergií je kľúčové, aby si rôzne zainteresované strany vymieňali vedomosti a odborné znalosti a aby vyvíjali spoločné úsilie. Takýto komplexný prístup si vyžaduje účinnú spoluprácu medzi tvorcami politiky, zainteresovanými stranami a širokou verejnosťou.

3.3.

EHSV konštatuje, že ďalším problémom popri znižovaní populácie opeľovačov je aj nedostatok odborníkov na túto oblasť. Úsilie jednotlivých štátov o zabezpečenie zberu údajov sa musí koordinovať na úrovni EÚ, a to aj zhromažďovanie a analýza údajov, v rámci platformy EÚ zameranej na opeľovače, ktorá by uľahčovala otvorený prístup k údajom. Takáto platforma umožní jednotlivcom prispieť k spoločnému úsiliu, pričom sa vybuduje komunita údajov s otvoreným zdrojom a úložisko overených algoritmov a modelov.

3.4.

Výbor vyzýva, aby sa vyčlenili konkrétne a značné finančné prostriedky na výskum, vývoj a inovácie s cieľom zhromaždiť všetky potrebné vedecké informácie a realizovať iniciatívy na zvrátenie úbytku opeľovačov.

3.5.

EHSV oceňuje skutočnosť, že po schválení pôvodnej iniciatívy Komisia začlenila konkrétnu tému týkajúcu sa opeľovačov do pracovného programu Horizont 2020 na roky 2018 – 2020. Ďalšie finančné prostriedky na výskum opeľovačov sa musia prideliť v rámci programu Horizont Európa, okrem iného aj na výskum príčin úbytku a monitorovanie druhov a populácií opeľovačov v rámci EÚ, a to aj v mestských oblastiach.

4.   PRIORITA II: Zlepšenie ochrany opeľovačov a boj proti príčinám ich úbytku

4.1.

EHSV uznáva význam dostupných údajov o opeľovačoch pre ďalšie vymedzenie stratégií na ochranu opeľovačov a očakáva konkrétne a kvantifikovateľné ciele na úrovni EÚ a členských štátov v záujme obnovy populácií a biotopov opeľovačov v EÚ.

4.2.

EHSV navrhuje, že kľúčovým počiatočným opatrením by malo byť zmapovanie súčasných a možných mestských biotopov a sietí pre opeľovače, a podporuje iniciatívu Komisie na povzbudenie miest, aby sa riadili príručkou pre mestá priaznivé pre opeľovače (5). Okrem toho sa EHSV zasadzuje za vytvorenie programu a vízie pre mestá priaznivé pre opeľovače, posilnenie územného manažmentu na podporu rozmanitosti opeľovačov a zachovanie prírodných oblastí v mestských a prímestských oblastiach. Výbor už upozornil, že pôda „sa musí vo všetkých členských štátoch obhospodarovať starostlivo, pri zabezpečení primeranej rovnováhy medzi konkurencieschopnosťou a udržateľnosťou a poskytnutí potrebných možností financovania“ (6).

4.3.

Na stabilizáciu počtu a početnosti opeľovačov v krajine je zásadné vytvoriť vhodné podmienky prostredníctvom hospodárenia s poľnohospodárskou pôdou. EHSV zdôrazňuje, že udržateľnejšie potravinové systémy sa nedosiahnu bez verejných politík, ktorými sa poľnohospodárom poskytne primeraná finančná podpora. Financovanie z SPP nie je jedinou možnosťou riadenia podpory.

4.4.

Každé opatrenie s cieľom pomôcť stabilizovať rozšírenie opeľovačov sa musí realisticky posúdiť. Musia sa vylúčiť potenciálne protichodné opatrenia a systematicky sa podporovať vhodné opatrenia. EHSV sa domnieva, že chýba jasné riadenie vykonávania navrhovaných opatrení a že sa vyskytne výrazný nepomer v úsilí rôznych členských štátov.

4.5.

Veľké rozdiely v používaní pesticídov na hektár poľnohospodárskej pôdy v jednotlivých členských štátoch vedú k rozdielom nielen v ochrane prírody, ale aj v produkcii. EÚ a členské štáty by mali rýchlo rozšíriť poznatky a zamerať výskumné úsilie na agroekológiu, udržateľné používanie pesticídov a osvedčené postupy v oblasti integrovanej ochrany proti škodcom.

4.6.

EHSV odporúča zaviesť transparentný systém kontroly v snahe presadiť rovnaké maximálne hladiny reziduí pesticídov v dovezených potravinových výrobkoch, aké sa uplatňujú na potraviny vyrobené v EÚ. Výbor už Komisiu vyzval, aby rýchlo zaviedla reciprocitu noriem s cieľom obmedziť narušenia hospodárskej súťaže na úkor európskych poľnohospodárov (7). Spotrebitelia by mali byť chránení a kvalitné výrobky by sa mali ponúkať za spravodlivé ceny.

4.7.

EHSV žiada, aby sa prostredníctvom národných a regionálnych poľnohospodárskych poradenských systémov zabezpečila pre poľnohospodárov primeraná osveta o environmentálnych opatreniach vrátanie používania nízkorizikových pesticídov a integrovanej ochrany proti škodcom.

4.8.

Do roku 2024 sa musia vypracovať ukazovatele stavu populácie, aby sa mohli posúdiť v rámci SPP. Je nevyhnutné vypracovať komplexné posúdenie vplyvu SPP pri predchádzaní úbytku opeľovačov a podnecovať postupy, ktoré tento úbytok zvrátia. Členské štáty by mali podporovať nasmerovanie finančných prostriedkov technickej pomoci poskytovanej v rámci SPP na opeľovače a zároveň využívať dodatočné finančné prostriedky na ochranu spotrebiteľov a životného prostredia.

4.9.

Kvitnúce pásy sú dobrým rezervoárom pre rôzne druhy opeľovačov a nepochybne prispejú k ochrane opeľovačov. Ak sa však tieto pásy zasejú blízko podzemnej vody a príslušné pesticídy sú stále v pôde, mohlo by to pre včely a ďalšie opeľovače predstavovať riziko. Bolo by preto potrebné vyčleniť finančné prostriedky na výskum a vypracovanie jasnej metodiky pre kvitnúce pásy.

4.10.

Podľa niektorých vedeckých štúdií (8) môže mať na populácie voľne žijúcich opeľovačov v ich prirodzených biotopoch vplyv elektromagnetické žiarenie z telekomunikačných antén. Vedecký výbor Európskej komisie pre zdravotné, environmentálne a vznikajúce riziká (SCHEER) navyše v roku 2018 ohodnotil riziko, že elektromagnetické žiarenie (najmä to spojené so sieťami 5G) má negatívny vplyv na životné prostredie, ako najvyššie možné (9). Ďalšie posúdenia uskutočnené v rámci programu Eklipse, ako aj nezávislí výskumníci potvrdili, že elektromagnetické polia môžu pravdepodobne škodiť populáciám hmyzu (10). Výbor vyzýva, aby sa vypracovala štúdia EÚ, ktorá poskytne presné údaje o tejto otázke, ako aj o potrebných politických opatreniach na zabezpečenie účinnej ochrany opeľovačov.

4.11.

EHSV považuje za nevyhnutné, aby sa vypracovala celoeurópska metrika svetelného znečistenia založená na satelitných údajoch s cieľom posúdiť a monitorovať regionálny a miestny vplyv na opeľovače.

4.12.

Finančné prostriedky poskytnuté z politiky súdržnosti EÚ sa môžu použiť na investovanie do ochrany a obnovy prírody a biodiverzity, zmierňovania zmeny klímy a zabezpečenia udržateľného rozvoja miest, napríklad na zavádzanie prírodnej zelenej infraštruktúry pre opeľovače. EHSV v tejto súvislosti oceňuje odporúčanie Komisie 11.2.

5.   PRIORITA III: Mobilizácia spoločnosti a podpora strategického plánovania a spolupráce na všetkých úrovniach

5.1.

EHSV oceňuje, že Komisia požiadala Výbor regiónov, aby podporil zavádzanie iniciatívy zameranej na opeľovače medzi miestnymi a regionálnymi samosprávami. Výbor však vyjadruje sklamanie, že EHSV nebol v tejto iniciatíve (11) ani v pôvodnej iniciatíve (12) vôbec spomenutý, najmä vzhľadom na úlohu, ktorú zohráva ako zástupca občianskej spoločnosti EÚ. EHSV usudzuje, že by sa mu mali prideliť konkrétne úlohy na propagovanie tejto stratégie medzi rôznymi kategóriami zainteresovaných strán, okrem iného zvyšovaním informovanosti vnútroštátnych sociálnych partnerov, organizácií občianskej spoločnosti a občanov.

5.2.

Na zvyšovanie povedomia občanov o úbytku opeľovačov a jeho vplyve na naše životy – ako aj o dôsledkoch v prípade, že sa nezakročí (vrátane hospodárskych, sociálnych a environmentálnych dôsledkov pre budúce generácie) – by sa mali využívať osobitné komunikačné nástroje a mali by sa podporovať informačné kampane vo verejnoprávnych médiách vo všetkých členských štátoch. Musí sa poskytnúť financovanie na lepšie informovanie širokej verejnosti, a to aj pomocou sociálnych médií a krátkych reklamných spotov v hlavnom vysielacom čase televízie.

5.3.

EHSV uznáva dôležitú úlohu Koalície na záchranu opeľovačov (13), platformy pod vedením EÚ zloženej z členských národov, ktoré sú odhodlané vymieňať si vedomosti a najlepšie postupy, viesť výskum o ochrane opeľovačov a poskytovať si vzájomnú pomoc a spoluprácu.

5.4.

EHSV vyzýva, aby sa zaviedli programy odbornej prípravy pre poľnohospodárskych poradcov, poľnohospodárov, lesníkov, pôdohospodárov a územných plánovačov zamerané na rozšírenie poznatkov o ekológii a identifikácii opeľovačov, ako aj o obnove ich biotopov.

6.   Záverečné pripomienky

6.1.

Komisia pripravila zoznam 42 opatrení usporiadaných podľa priority s jasne stanovenými termínmi. V súvislosti s navrhovanými opatreniami je vhodné stanoviť podrobný časový harmonogram na prípravu a následné testovanie. Časový harmonogram stanovený týmto spôsobom sa bude dať ľahšie kontrolovať a všetci účastníci ho budú môcť ľahšie splniť.

6.2.

EHSV sa domnieva, že účinná spolupráca a primerané pridelenie zdrojov budú zásadné na zabezpečenie súladu medzi rôznymi politickými opatreniami a nástrojmi, ktoré majú vplyv na ochranu voľne žijúcich opeľovačov. Výbor zdôrazňuje, že je dôležité prideliť zodpovedajúce finančné prostriedky, ktoré umožnia splniť očakávania vyjadrené v oznámení Komisie.

6.3.

Sú potrebné lepšie záruky na ochranu voľne žijúcich opeľovačov počas procesu hodnotenia rizika pesticídov aj vo fáze ich používania. Ak sa v súvislosti s používaním pesticídov neprijme ambiciózna stratégia, ohrozí to budúcnosť včiel a ostatných opeľovačov, celý náš ekosystém a potravinovú bezpečnosť obyvateľov EÚ. Je potrebná väčšia transparentnosť, pokiaľ ide o skutočné používanie pesticídov v EÚ.

6.4.

Výbor sa domnieva, že najúčinnejším prístupom a ideálnym riešením je dosiahnuť celosvetovú dohodu v záujme zníženia používania syntetických pesticídov, čím sa zaručí všeobecný záväzok a spravodlivá hospodárska súťaž. Hoci to skutočne vyzerá len ťažko dosiahnuteľné, potrebný je holistický prístup a treba znásobiť úsilie v medzinárodných rokovaniach. To zahŕňa serióznu diskusiu o zákaze vývozu pesticídov do tretích krajín, ktorých používanie je v EÚ už zakázané.

V Bruseli 13. júla 2023

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Oliver RÖPKE


(1)  COM(2023) 35 final.

(2)  COM(2021) 261 final.

(3)  Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Európska iniciatíva občanov – Zachráňme včely a poľnohospodárov (stanovisko z vlastnej iniciatívy) (Ú. v. EÚ C 100, 16.3.2023, s. 45).

(4)  Eurostat, Agri-environmental indicator – consumption of pesticides (Agroenvironmentálny ukazovateľ – spotreba pesticídov).

(5)  Európska komisia, A guide for pollinator-friendly cities (Príručka pre mestá priaznivé pre opeľovače).

(6)  Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/841, pokiaľ ide o rozsah pôsobnosti, zjednodušenie pravidiel týkajúcich sa dodržiavania záväzkov, stanovenie cieľov členských štátov na rok 2030 a záväzok spoločne dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2035 v sektore využívania pôdy, lesného hospodárstva a poľnohospodárstva, a nariadenie (EÚ) 2018/1999, pokiaľ ide o zlepšenie monitorovania, podávania správ, sledovania pokroku a preskúmania [COM(2021) 554 final] (Ú. v. EÚ C 152, 6.4.2022, s. 192).

(7)  Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o udržateľnom používaní prípravkov na ochranu rastlín a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/2115 [COM(2022) 305 final – 2022/0196 (COD)] (Ú. v. EÚ C 100, 16.3.2023, s. 137).

(8)   Electromagnetic radiation of mobile telecommunication antennas affects the abundance and composition of wild pollinators (Elektromagnetické žiarenie z mobilných telekomunikačných antén má vplyv na početnosť a zloženie voľne žijúcich opeľovačov).

(9)  SCHEER, Statement on emerging health and environmental issues (2018) (Vyhlásenie o vznikajúcich zdravotných a environmentálnych problémoch).

(10)   Risk to pollinators from anthropogenic electro-magnetic radiation (EMR) (Riziko pre opeľovače vyplývajúce z antropogénneho elektromagnetického žiarenia).

(11)  COM(2023) 35 final.

(12)  COM(2018) 395 final.

(13)  Koalícia na záchranu opeľovačov, Promote Pollinators.