|
4.3.2022 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
C 104/39 |
Uverejnenie oznámenia o schválení štandardnej zmeny špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 17 ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33
(2022/C 104/13)
Toto oznámenie sa uverejňuje v súlade s článkom 17 ods. 5 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33 (1).
OZNÁMENIE O ŠTANDARDNEJ ZMENE, KTOROU SA MENÍ JEDNOTNÝ DOKUMENT
„Languedoc/Coteaux du Languedoc“
PDO-FR-A0922-AM07
Dátum oznámenia: 6. decembra 2021
OPIS A DÔVODY SCHVÁLENEJ ZMENY
1. Odrodová skladba
V kapitole I časti V špecifikácie výrobku sa dopĺňajú nové doplnkové odrody, z ktorých možno vyrábať vína s chráneným označením.
Tieto nové doplnkové odrody zodpovedajú profilu vín s chráneným označením a umožňujú adaptáciu na sucho a hubové choroby. Vďaka tomu možno používať menej prípravkov na ochranu rastlín.
|
— |
na výrobu červených vín: œillade N a montepulciano N |
|
— |
na výrobu ružových vín: œillade N |
Do jednotného dokumentu sa doplnil bod „Doplnkové odrody viniča“.
2. Zaradenie ružového vína pod doplnkové zemepisné označenie Saint-Saturnin
Kapitola I špecifikácie pre výrobok LANGUEDOC bola doplnená tak, aby ružové víno bolo opäť zaradené pod doplnkového zemepisné označenie pre červené vína „Saint-Saturnin“. Do špecifikácie sa doplnili osobitné podmienky výroby na účely regulácie výroby týchto ružových vín, ktoré podliehajú prísnejším kritériám než vína s označením „Languedoc“. Tieto kritériá výroby už boli stanovené v rámci prechodných opatrení. Týkajú sa odrodovej skladby, pravidiel, ktorými sa riadi sceľovanie odrôd viniča, dátumu prvej úrody mladého viniča a výnosu, ako aj zákazu používania enologického aktívneho uhlia. Dopĺňa sa aj súvislosť so zemepisným pôvodom s cieľom spresniť postupy výroby ružových vín zaradených pod doplnkové zemepisné označenie Saint-Saturnin.
Špecifikácia sa mení v týchto bodoch kapitoly I:
v bode V – Odrodová skladba,
v bode VIII – Výnosy – Prvá úroda,
v bode IX – Spracovanie, výroba, vyzrievanie, balenie a skladovanie vín,
v bode X – Súvislosť so zemepisnou oblasťou.
Tieto zmeny špecifikácie výrobku sa netýkajú jednotného dokumentu.
3. Prechodné opatrenia
Kapitola I špecifikácie – bod XI. – Prechodné opatrenia – zastarané opatrenia, ako aj opatrenia na výrobu ružových vín s označením Saint-Saturnin uplynuli, a preto sa z bodu „prechodné opatrenia“ vypúšťajú. Tieto opatrenia sa týkajú kritérií výnosu, pravidiel sceľovania odrôd viniča, maximálneho času vyzrievania a uvedenia na trh, ako aj označovania.
Tieto zmeny nemajú vplyv na jednotný dokument.
JEDNOTNÝ DOKUMENT
1. Názov (názvy)
Languedoc
Coteaux du Languedoc
2. Druh zemepisného označenia
CHOP – chránené označenie pôvodu
3. Kategórie vinohradníckych/vinárskych výrobkov
|
1. |
Víno |
4. Opis vína (vín)
1. Analytické vlastnosti
STRUČNÝ OPIS
|
— |
Vína s označením „Languedoc“ sú tiché suché červené, ružové a biele vína. |
|
— |
Minimálny prirodzený obsah alkoholu je 11,5 %. |
|
— |
Červené vína, s výnimkou vín, ktoré môžu byť označené ako „primeur“ (mladé víno) alebo „nouveau“ (nové víno), pripravené na uvedenie na trh ako sudové alebo fľašové vína majú obsah kyseliny jablčnej najviac 0,4 g/liter. |
|
— |
Vína pripravené na uvedenie na trh ako sudové alebo fľašové vína majú obsah skvasiteľných cukrov (glukózy a fruktózy) zodpovedajúci týmto hodnotám: |
|
— |
Maximálny obsah skvasiteľných cukrov: |
|
— |
biele vína, ružové vína, červené vína s prirodzeným obsahom alkoholu viac ako 14 obj. %: 4 g/l, |
|
— |
červené vína s prirodzeným obsahom alkoholu najviac 14 obj. %: 3 g/l, |
|
— |
vína s prívlastkom „primeur“ alebo „nouveau“: 2 g/l, |
|
— |
nebalené vína s prívlastkom „primeur“ alebo „nouveau“ majú obsah prchavých kyselín najviac 10,2 meq/liter, |
|
— |
v prípade iných vín ako sú vína s prívlastkom „primeur“ celková kyslosť a obsah prchavých kyselín, ako aj celkový obsah oxidu siričitého zodpovedajú hodnotám stanoveným v predpisoch EÚ.
|
||||||||||||
2. Organoleptické vlastnosti
STRUČNÝ OPIS
|
— |
Červené vína, ktoré sa vždy vyrábajú scelením viacerých odrôd, majú stredne intenzívnu až tmavú farbu so širokou paletou aróm od červeného a čierneho ovocia až po korenisté a pražené tóny a štruktúru tvorenú zrelými trieslovinami. Ich potenciál uskladnenia predstavuje v priemere 2 až 5 rokov s výnimkou vín s prívlastkom „primeur“ alebo „nouveau“, ktoré sa musia spotrebovať v mesiacoch nasledujúcich po ich výrobe. |
|
— |
Ružové vína sa vyrábajú scelením aspoň dvoch odrôd, najmä odrôd Syrah N, Cinsaut N a Grenache N. Vyrábajú sa priamym lisovaním, krátkou maceráciou alebo metódou Saignée („krvácanie,“) a vyznačujú sa prirodzeným leskom. Ich aróma je komplexná a majú lahodnú a guľatú chuť. |
|
— |
Aj biele vína sú suché. Vyrábajú sa sceľovaním. Majú jasný odtieň, guľatosť typickú pre languedocké vína a arómy, ktoré evokujú exotické ovocie, citrusové plody, biele kvety alebo sušené ovocie.
|
||||||||||||
5. Vinárske výrobné postupy
5.1. Osobitné enologické postupy
1. Osobitný enologický postup
|
— |
Výrobcovia vína môžu pri výrobe ružových vín používať aktívne enologické uhlie alebo jeho zmesi len vtedy, ak ide o lisovaný mušt a ešte kvasiace víno a ak jeho množstvo neprekročí 20 obj. % ružového vína vyrobeného príslušným výrobcom v rámci danej úrody a jeho dávka neprekročí 30 g/hl spracovávaného objemu. |
|
— |
Okrem uvedeného ustanovenia musí víno z hľadiska enologických postupov spĺňať povinnosti stanovené na úrovni EÚ a v zákonníku poľnohospodárstva. |
2. Pestovateľský postup
Minimálna hustota výsadby vo viniciach je 4 000 krov na hektár. Vzdialenosť medzi radmi nemôže byť väčšia ako 2,50 m.
Každý ker má k dispozícii maximálnu plochu 2,50 m2. Táto plocha sa vypočíta vynásobením vzdialeností medzi radmi a vzdialeností medzi krami v jednom rade.
Rez sa robí pred fenofázou E, pričom tri rozvinuté listy sú na prvých dvoch očkách. Vinič je vedený krátkym rezom na čapíky, najviac s 12 očkami na jeden ker; na každom čapíku sa ponechávajú najviac dve očká.
|
— |
Odrodu Syrah N možno viesť jednoduchým Guyotovým rezom s maximálnym počtom 10 očiek na jeden ker, s najviac 6 očkami na jednom ťažni a s jedným alebo dvomi čapíkmi s jedným alebo najviac dvomi očkami na jednom čapíku; |
|
— |
V prípade odrody Grenache N možno v prípade krov náchylných na sprchávanie vykonať dlhý rez ťažeň s najviac 5 očkami. |
Zavlažovanie možno povoliť v súlade s ustanoveniami článku D. 645 – 5 zákonníka poľnohospodárstva a morského rybolovu (code rural et de la pêche maritime).
5.2. Maximálne výnosy
|
1. |
Výnosy pri červených a ružových vínach |
60 hektolitrov na hektár
|
2. |
Výnosy pri bielych vínach |
70 hektolitrov na hektár
6. Vymedzená zemepisná oblasť
|
a) |
Zber hrozna, vinifikácia a výroba červených a ružových vín sa uskutočňujú na území týchto obcí:
|
|
b) |
Zber hrozna, vinifikácia a výroba bielych vín sa uskutočňujú na území obcí uvedených pri zbere hrozna, vinifikácii a výrobe červených a ružových vín a na území týchto obcí v departemente Hérault: Castelnau-de-Guers, Florensac, Mèze, Pinet, Pomerols. |
7. Hlavné muštové odrody
Bourboulenc B – Doucillon blanc
Clairette B
Grenache N
Grenache blanc B
Lledoner pelut N
Marsanne B
Mourvèdre N – Monastrell
Piquepoul blanc B
Roussanne B
Syrah N – Shiraz
Tourbat B
Vermentino B – Rolle
8. Opis súvislostí
V dejinách vinohradníctva oblasti Languedoc sa vinič pestuje na svahoch strání so suchými a kamenistým pôdami nepretržite od svojho vysadenia.
Historické náhody, vplyv kláštorov a opátstiev, hospodárske obmedzenia viníc, ktoré sú vysadené na stráňach, a vývoj skupín ľudí viedli od čias Rimanov k rozmanitosti a vývoju výrobkov, ako napr. k výrobe sladkých vín, vín, ktorých kvasenie bolo zastavené, suchých červených a bielych vín, alebo pestovaniu stolového hrozna, ktoré si vyžaduje dobrú zrelosť.
Na týchto stráňach sa v priebehu rokov vytvorilo množstvo rôznych konkrétnych lokalít uznávaných z hľadiska kvality a originality ich výroby.
Od obce Collioure k bránam mesta Nîmes sa na slnečných stráňach nachádzajú vinice už viac ako 2 000 rokov a svedectvá o kvalite a identite vín sú nespočetné.
Vína z týchto strání si počas svojej histórie vybudovali dobré meno, ktorého pôvodcami sú vo väčšine prípadov opátstva (Caunes-Minervois, Valmagne, Lagrasse, Fontfroide…). „Vinice v Saint-Saturnin a Cabrières založil spoločník opáta Saint-Benoît-d’Aniane. Obec Montpeyroux sa už v 14. storočí stala rezidenciou biskupov z Montpellier, ktorí tu začali vyrábať povestné vína. To isté platí aj pre Saint-Aignan (Saint-Chinian), ako uvádza Jean Clauvel v publikácii ‚Histoire et Avenir des vins en Languedoc‘ (História a budúcnosť vín v oblasti Languedoc, Edition Privat – 1985)“.
V roku 1788 sa správca provincie Ballainvillers vo svojej správe adresovanej kráľovi vyjadril takto: „Mám na mysli všetky vína s označením pod generickým názvom vína z Narbonne, ktoré boli veľmi cenené aj mimo provincie a kráľovstva. Ide prevažne o vína z Lapalme, Leucate, Fitou...“.
V roku 1816 A. Jullien v publikácii „Topographie de tous les vignobles connus“ (Topografia všetkých známych vinohradov) vyzdvihuje špecifickosť vín súvisiacu s ich pôvodom a uvádza vinohrady nachádzajúce sa na sever od rieky Têt až po mestečká Espira-de-l’Agly a Rivesaltes, ako aj vína „Saint-Christol“, „Saint-Georges d’Orques“ či „Saint-Dézéry“: „Vína majú príjemnú a výraznú chuť, majú telo aj dušu a po 5 až 6 rokoch uchovávanie sa stávajú ušľachtilými vínami...“.
Na dosiahnutie tohto špecifického charakteru vín súvisiaceho s ich pôvodom musia pozemky vymedzené na zber hrozna obsahovať pôdu, ktorá nemusí byť vhodná na zakoreňovanie, schopnú zabezpečiť rastlinám mierny a pravidelný prísun vody, aby odolali horúcim a suchým letám. Pozemky sa rozprestierajú na odstupňovaných slnečných svahoch od brehu mora až do nadmorskej výšky 400 m.
Uprednostňujú sa pozemky nachádzajúce sa na svahoch kopcov v blízkosti mora alebo na strmších stráňach predhorskej oblasti, niekedy terasovito upravené.
Rozloha tejto presne vymedzenej oblasti predstavuje menej ako jednu tretinu celkovej plochy vinohradov daného regiónu a výroba, ktorá sa tu uskutočňuje, predstavuje menej ako 15 % objemu vyrobeného v tomto regióne.
Klimatické podmienky a charakteristika pôdy ovplyvnili výber odrôd viniča a polohu ich výsadby. Majú pomerne dlhý vegetačný cyklus, dostatočnú odolnosť voči suchám a teplu a dokážu optimálne využívať vysoké teploty. Kontrola výroby, ktorá sa vyznačuje miernym výnosom, zabezpečuje dobrú zrelosť úrody pred jesennými dažďami a prítomnosť vetrov prispieva k zachovaniu kvality hrozna.
Špecifické, teplé a suché stredomorské podnebie spôsobuje prítomnosť zrelých tanínov v červených vínach a charakteristickú guľatosť ružových a bielych vín.
Po druhej svetovej vojne bola potrebná obnova veľkej časti vinohradov nachádzajúcich sa na stráňach, vtedy sa posilnilo využitie tradičných odrôd viniča. S touto obnovou sa začal aj kolektívny prístup založený na rekonštrukcii historických vinohradníckych plôch, pričom sa spojili vinárske družstvá a nezávislé vinárske oblasti do združení.
Zavedenie mechanizácie a rozvoj pestovania odrody viniča s dlhými výhonkami, ako je odroda Syrah N, ktoré sa musí vyväzovať, viedli k vývoju v pestovateľských postupov. Pozemky, na ktorých sa odrody viniča predtým vysádzali do štvorcových útvarov a nevyväzovali sa, najčastejšie nahradili pozemky so vzdialenosťou medzi radmi nepresahujúcou 2,5 metra s minimálnou hustotou výsadby 4 000 krov na hektár. Spôsob rezu viniča však ostal nezmenený, ide v podstate o krátky rez, a v každom prípade musí mať obmedzený počet očiek na ker.
9. Ďalšie základné podmienky (balenie, označovanie, iné požiadavky)
Označovanie
Právny rámec:
vnútroštátne právne predpisy
Druh ďalšej podmienky:
dodatočné ustanovenia o označovaní
Opis podmienky:
|
— |
Názov chráneného označenia pôvodu „Languedoc“ môže byť doplnený prívlastkom „primeur“ alebo „nouveau“ a takéto vína musia uvádzať na trh s označením ročníka. |
|
— |
Vína s chráneným označením pôvodu „Languedoc“, či už doplnené o ďalšie zemepisné označenia „Cabrières“, „Grés de Montpellier“, „La Méjanelle“, „Montpeyroux“, „Pézenas“, „Quatourze“, „Saint-Christol“, „Saint-Drézéry“, „Saint-Georges-d’Orques“, „Saint-Saturnin“, „Summières“ alebo bez takýchto označení, a ktoré sa uvádzajú na trh s daným chráneným označením pôvodu, sa môžu nahlasovať po zbere, ponúkať verejnosti, expedovať alebo predávať len vtedy, keď je v hlásení o úrode, v reklamných oznamoch, na letáčikoch, etiketách, faktúrach a nádobách rôzneho druhu uvedené dané chránené označenie pôvodu doplnené v prípade potreby ďalším zemepisným označením. |
Oblasť v bezprostrednej blízkosti
Právny rámec:
vnútroštátne právne predpisy
Druh ďalšej podmienky:
výnimka týkajúca sa výroby v stanovenej zemepisnej oblasti
Opis podmienky:
Oblasť v bezprostrednej blízkosti, ktorá je vymedzená na základe výnimky pre vinifikáciu a výrobu vín, zahŕňa územie týchto obcí:
|
— |
departement Aude: Alaigne, Arques, Arzens, Auriac, Belcastel-et-Buc, Berriac, La Bezole, Bourigeole, Bram, Brenac, Brousses-et-Villaret, Brugairolles, Bugarach, Camps-sur-l’Agly, Carcassonne, Castans, Caudebronde, Caunette-sur-Lauquet, Caux-et-Sauzens, Citou, Clermont-sur-Lauquet, Couffoulens, Coursan, Courtauly, Cubières-sur-Cinoble, Cuxac-Cabardès, Cuxac-d’Aude, Donazac, Fajac-en-Val, Fontiers-Cabardès, Granes, Greffeil, Labastide-Esparbairenque, Lairière, Lauraguel, Lespinassière, Leuc, Malves-en-Minervois, Marcorignan, Mas-Cabardès, Mas-des-Cours, Massac, Miraval-Cabardès, Missègre, Montclar, Monthaut, Montjardin, Montjoi, Montréal, Moussan, Mouthoumet, Ouveillan, Palaja, Pomy, Pradelles-Cabardès, Preixan, Puilaurens, Puivert, Quillan, Raissac-d’Aude, Raissac-sur-Lampy, La Redorte, Rennes-le-Château, Rennes-les-Bains, Ribaute, Rieux-en-Val, Rieux-Minervois, Roquecourbe-Minervois, Roquefère, Roquefort-des-Corbières, Routier, Rouvenac, Saint-Benoît, Saint-Denis, Saint-Ferriol, Saint-Jean-de-Paracol, Saint-Louis-et-Parahou, Saint-Marcel-sur-Aude, Saint-Martin-des-Puits, Saint-Martin-de-Villereglan, Saint-Martin-le-Vieil, Saissac, Sallèles-d’Aude, Salza, Soulatge, Terroles, Valmigère, Véraza, Verzeille, Villarzel-Cabardès-du-Razès, Villedaigne, Villefloure, Villefort, Villesèquelande, |
|
— |
departement Gard: Aigremont, Aigues-Mortes, Aigues-Vives, Aimargues, Aubais, Bernis, Boissières, Bouillargues, Bragassargues, Caissargues, La Calmette, Caveirac, Clarensac, Congénies, Cros, Dions, Domessargues, Durfort-et-Saint-Martin-de-Sossenac, Fons, Gajan, Gallargues-le-Montueux, Générac, Marguerittes, Milhaud, Monoblet, Montagnac, Mus, Parignargues, Pompignan, Poulx, Puechredon, Quissac, Rodilhan, Rogues, La Rouvière, Sainte-Anastasie, Saint-Come-et-Maruéjols, Saint-Dionizy, Saint-Gilles, Saint-Roman-de-Codières, Saint-Théodorit, Sauve, Sumène, Uchaud, Vergèze, |
|
— |
departement Hérault: Abeilhan, Agde, Agonès, Les Aires, Aumes, Baillargues, Balaruc-le-Vieux, Bédarieux, Bélarga, Bessan, Boisset, La Boissière, Bouzigues, Brenas, Buzignargues, Campagnan, Candillargues, Capestang, Cazilhac, Cazouls-d’Hérault, Celles, Cers, Clapiers, Colombiers, Coulobres, Le Crès, Le Cros, Dio-et-Valquières, Espondeilhan, Fabrègues, Ferrals-les-Montagnes, Ferrières-les-Verreries, Frontignan, Galargues, Ganges, Gigean, Gorniès, Grabels, La Grande-Motte, Hérépian, Jacou, Lansargues, Laroque, Lattes, Lespignan, Lézignan-la-Cèbe, Lieuran-lès-Béziers, Lignan-sur-Orb, Loupian, Lunas, Maraussan, Marseillan, Marsillargues, Mas-de-Londres, Maureilhan, Mireval, Mons, Montady, Montaud, Montels, Montferrier-sur-Lez, Mudaison, Notre-Dame-de-Londres, Olargues, Pailhès, Palavas-les-Flots, Pardailhan, Pérols, Pézènes-les-Mines, Les Plans, Poilhes, Popian, Portiragnes, Le Pouget, Pouzols, Puilacher, Puimisson, Puissalicon, Rieussec, Riols, Les Rives, Romiguières, Roqueredonde, Rouet, Saint-Bauzille-de-Putois, Saint-Brès, Saint-Etienne-d’Albagnan, Saint-Etienne-de-Gourgas, Saint-Félix-de-l’Héras, Saint-Geniès-de-Fontedit, Saint-Guilhem-le-Désert, Saint-Hilaire-de-Beauvoir, Saint-Jean-de-Cornies, Saint-Jean-de-Védas, Saint-Just, Saint-Martin-de-Londres, Saint-Maurice-Navacelles, Saint-Michel, Saint-Nazaire-de-Pézan, Saint-Paul-et-Valmalle, Saint-Pierre-de-la-Fage, Saint-Pons-de-Thomières, Salasc, Saussan, Saussines, Sète, Teyran, Thézan-lès-Béziers, Tourbes, Tressan, Usclas-d’Hérault, La Vacquerie-et-Saint-Martin-de-Castries, Valergues, Valras-Plage, Valros, Vélieux, Vendargues, Vias, Vic-la-Gardiole, Villeneuve-lès-Béziers, Villetelle, Viols-en-Laval, Viols-le-Fort, |
|
— |
departement Pyrénées Orientales: L’Albère, Alenya, Arles-sur-Tech, Baillestavy, Le Barcarès, Bompas, Boule-d’Amont, Calmeilles, Campoussy, Casefabre, Clara, Eus, Fenouillet, Glorianes, Los Masos, Molitg-les-Bains, Montbolo, Mosset, Le Perthus, Prunet-et-Belpuig, Rabouillet, Saint-Laurent-de-Cerdans, Saint-Laurent-de-la-Salanque, Sainte-Marie, Saint-Marsal, Taurinya, Théza, Torreilles, Valmanya, Villelongue-de-la-Salanque, Vira. |
Odkaz na špecifikáciu výrobku
http://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-7e46f9d3-55a7-4fed-a312-52a267e4f576