V Bruseli17. 6. 2022

COM(2022) 309 final

2022/0201(NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o uzavretí v mene Európskej únie Dohody o cestnej nákladnej doprave medzi Európskou úniou a Moldavskou republikou


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Komisia 16. júna 2022 predložila návrh rozhodnutia Rady, ktorým sa povoľuje v mene Európskej únie podpis Dohody o cestnej nákladnej doprave medzi Európskou úniou a Moldavskom.

Cieľom tohto návrhu je schváliť uzavretie dohody v mene Európskej únie.

Po zaútočení Ruska proti Ukrajine sa veľmi sťažili podmienky na prepravu nákladu z Moldavskej republiky. Moldavskí dopravcovia musia hľadať alternatívne trasy, aby sa vyhli tranzitu cez územie Ukrajiny, čo bolo doteraz jediným spôsobom, ako sa dostať na trhy tretích krajín východne od Ukrajiny. Nemožnosť tranzitu cez Ukrajinu ohrozuje plnenie dlhodobých zmlúv o dodaní tovaru (najmä poľnohospodárskych výrobkov), ktoré majú moldavskí dopravcovia so svojimi obchodnými partnermi vo Východnom regióne. S tým je spojená skutočnosť, že dopravcovia teraz možno budú musieť hľadať iných obchodných partnerov, a tak môžu zvýšiť svoje dvojstranné dopravné operácie s členskými štátmi Európskej únie.

Cestnú nákladnú dopravu medzi Úniou a Moldavskou republikou v súčasnosti upravujú dva hlavné súbory mechanizmov, a to dvojstranné dohody o doprave medzi členskými štátmi a Moldavskou republikou a povolenia udelené v rámci systému multilaterálnych kvót Európskej konferencie ministrov dopravy (ECMT) v rámci Medzinárodného fóra pre dopravu. Oba tieto mechanizmy ukladajú dopravcom z oboch strán kvóty, pokiaľ ide o tranzit a dvojstranný obchod.

Moldavskí dopravcovia by preto museli zintenzívniť tranzitné a dvojstranné cestné dopravné činnosti s Európskou úniou. Tým by sa podporila aj moldavská spoločnosť a hospodárstvo, ktoré bolo výrazne zasiahnuté ruskou agresiou a ktoré dočasne prijalo viac ako 350 000 utečencov prichádzajúcich z Ukrajiny a tranzitujúcich do iných krajín. Zvýšené využívanie cestných dopravných operácií v porovnaní s bežnou situáciou by však s veľkou pravdepodobnosťou prekročilo kvóty stanovené v dvojstranných dohodách členských štátov s Moldavskou republikou a poskytnuté prostredníctvom ECMT v rámci Medzinárodného fóra pre dopravu.

Touto dohodou o cestnej doprave medzi Európskou úniou a Moldavskou republikou by sa preto nahradili existujúce dvojstranné dohody o doprave medzi členskými štátmi a Moldavskom a dopravcom by sa uľahčilo využívanie alternatívnych cestných trás, keďže by došlo k liberalizácii dvojstranných operácií a tranzitu medzi oboma zmluvnými stranami.

Preto je vhodné uzavrieť dohodu, ktorou sa liberalizuje cestná nákladná doprava medzi Európskou úniou a Moldavskou republikou v súvislosti s dvojstrannými operáciami a tranzitom. Táto dohoda by mala byť časovo obmedzená, ale s možnosťou jej obnovenia.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Táto dohoda je v súlade so súčasnou politikou vonkajších vzťahov EÚ s Moldavskou republikou. Vláda Moldavskej republiky požiadala o takúto dohodu ako naliehavé opatrenie.

Dohoda o cestnej nákladnej doprave s Moldavskou republikou by bola tiež v súlade s dohodou o pridružení 1 , keďže v jej článku 82 sa vyzýva na spoluprácu v prospech zlepšenia pohybu tovaru, vyššej dynamiky dopravných tokov medzi Moldavskou republikou, EÚ a tretími krajinami v regióne, a to vďaka odstráneniu administratívnych, technických a iných prekážok.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Článok 91 Zmluvy o fungovaní Európskej únie v spojení s jej článkom 218 ods. 6 písm. a).

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Nevzťahuje sa.

Proporcionalita

Dohoda je najúčinnejším nástrojom na posilnenie vzťahov v oblasti cestnej dopravy medzi EÚ a Moldavskou republikou, pretože odstraňuje potrebu kvót a povolení v dvojstranných dohodách medzi členskými štátmi a Moldavskou republikou.

Dohoda nebude v porovnaní so súčasnou situáciou predstavovať dodatočnú administratívnu alebo finančnú záťaž pre orgány členských štátov ani pre odvetvie. Naopak, zníži administratívne zaťaženie odvetvia aj členských štátov. Odstráni najmä potrebu prepravných povolení pre dopravcov EÚ pre uvedené kategórie prepravných práv (tranzit a dvojstranné práva), čím sa zníži záťaž pre dopravné odvetvie EÚ, ako aj pre orgány členských štátov v súvislosti s administratívnymi formalitami spojenými s vydávaním a tlačou takýchto povolení.

Výber nástroja

Medzinárodná dohoda.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Nevzťahuje sa.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Nevzťahuje sa.

Získavanie a využívanie expertízy

Nevzťahuje sa.

Posúdenie vplyvu

Nevzťahuje sa.

Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

Nevzťahuje sa.

Základné práva

Nevzťahuje sa.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet Únie.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

Táto dohoda zahŕňa mechanizmus preskúmania stanovený v článkoch 5 a 6 s cieľom posúdiť potrebu a trvanie jej obnovenia. Na tento účel sa v článku 5 ods. 2 a článku 6 ods. 2 stanovuje, že spoločný výbor sa zvolá najneskôr tri mesiace pred uplynutím platnosti dohody.

Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

Nevzťahuje sa.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Článkom 1 sa schvaľuje dohoda v mene Európskej únie.

Článkom 2 sa stanovuje, že Komisia vykoná oznámenie potrebné na vyjadrenie súhlasu Európskej únie s tým, že bude viazaná dohodou.

Článkom 3 sa stanovuje nadobudnutie účinnosti navrhovaného rozhodnutia.

2022/0201 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o uzavretí v mene Európskej únie Dohody o cestnej nákladnej doprave medzi Európskou úniou a Moldavskou republikou

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 91 v spojení s článkom 218 ods. 6 písm. a),

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

so zreteľom na súhlas Európskeho parlamentu,

keďže:

(1)V súlade s rozhodnutím Rady XXXX/XX bola Dohoda o cestnej nákladnej doprave medzi Európskou úniou a Moldavskou republikou podpísaná XX s výhradou jej neskoršieho uzavretia.

(2)Vzhľadom na závažné narušenia v odvetví dopravy v Moldavskej republike spôsobené ruskou agresiou proti Ukrajine je potrebné, aby moldavskí dopravcovia našli alternatívne cestné tranzitné trasy cez Európsku úniu a našli nové trhy na vývoz svojho tovaru.

(3)Keďže povolenia udelené v rámci systému multilaterálnych kvót Európskej konferencie ministrov dopravy (ECMT) v rámci Medzinárodného fóra pre dopravu a existujúce dvojstranné dohody s Moldavskou republikou neumožňujú moldavským prevádzkovateľom cestnej nákladnej dopravy potrebnú flexibilitu na zintenzívnenie a plánovanie ich dopravných činností cez Európsku úniu a s Európskou úniou, je zásadné liberalizovať cestnú nákladnú dopravu na účely dvojstranných dopravných činností, ako aj tranzitu.

(4)Dohoda by sa mala schváliť v mene Európskej únie,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Týmto sa v mene Únie schvaľuje Dohoda o cestnej nákladnej doprave medzi Európskou úniou a Moldavskou republikou.

Text dohody je pripojený k tomuto rozhodnutiu.

Článok 2

Komisia vykoná v mene Európskej únie oznámenie podľa článku 12 dohody s cieľom vyjadriť súhlas Európskej únie s tým, že je dohodou viazaná.

Článok 3

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1)

   Dohoda o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi a Moldavskou republikou, podpísaná 27. júna 2014 (Ú. v. EÚ L 260, 30.10.2014, s. 4). 


V Bruseli17. 6. 2022

COM(2022) 309 final

PRÍLOHA

k

rozhodnutiu Rady

o uzavretí v mene Európskej únie Dohody o cestnej nákladnej doprave medzi Európskou úniou a Moldavskou republikou




PRÍLOHA

DOHODA O CESTNEJ NÁKLADNEJ DOPRAVE
MEDZI EURÓPSKOU ÚNIOU
A MOLDAVSKOM

 

EURÓPSKA ÚNIA, ďalej aj „Únia“,

na jednej strane

a EURÓPSKA ÚNIA,

ďalej aj „Únia“,

na jednej strane

a

MOLDAVSKÁ REPUBLIKA

na strane druhej,

ďalej jednotlivo ako „strana dohody“ a spoločne ako „strany dohody“,

1.UZNÁVAJÚC významné narušenia, ktorým čelí odvetvie dopravy v Moldavskej republike po zaútočení Ruska proti Ukrajine,

2.UVEDOMUJÚC SI nedostupnosť základných dopravných trás cez Ukrajinu pre vývoz z Moldavska a naliehavú potrebu chrániť dodávateľské reťazce a potravinovú bezpečnosť využívaním alternatívnych trás z Moldavskej republiky cez územie Európskej únie,

3.ŽELAJÚC SI podporiť moldavskú spoločnosť a hospodárstvo a umožniť prevádzkovateľom cestnej nákladnej dopravy z Únie a Moldavska v prípade potreby vykonávať nákladnú dopravu na moldavské územie a cez toto územie a umožniť Moldavskej republike ďalej prispôsobovať jej hospodárske a dopravné modely, aby mohla reagovať na vplyv ruskej agresie na medzinárodné trhy,

4.POZNAMENÁVAJÚC, že súčasný systém založený na obmedzenom počte povolení členských štátov neumožňuje moldavským prevádzkovateľom cestnej nákladnej dopravy potrebnú flexibilitu na zintenzívnenie ich dopravných činností cez Úniu a s Úniou,

5.S ODHODLANÍM zabezpečiť do budúcnosti, aby podmienky prístupu na trh cestnej nákladnej dopravy medzi zmluvnými stranami, ktoré sú v súčasnosti dostupné prevádzkovateľom cestnej dopravy usadeným v ktorejkoľvek zo zmluvných strán, neboli v žiadnom prípade prísnejšie v porovnaní s aktuálnou situáciou,

6.S ODHODLANÍM pomôcť moldavskému hospodárstvu liberalizáciou tranzitnej a dvojstrannej medzinárodnej prepravy medzi Úniou a Moldavskou republikou s cieľom umožniť potrebnú prepravu tovaru a udeliť rovnaké recipročné práva obom zmluvným stranám na vykonávanie tranzitnej a dvojstrannej medzinárodnej prepravy medzi týmito územiami,

7.POZNAMENÁVAJÚC, že v prílohe X k Dohode o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi a Moldavskou republikou (ďalej len „dohoda o pridružení“) sa Moldavská republika zaväzuje postupne aproximovať svoje právne predpisy v oblasti cestnej dopravy s právnymi predpismi Únie a medzinárodnými nástrojmi vymenovanými v uvedenej prílohe,

8.ŽELAJÚC SI, aby sa na ustanovenia tejto dohody vzťahovala kapitola dohody o pridružení o urovnávaní sporov,

9.UVEDOMUJÚC SI, že nie je možné predvídať trvanie vplyvu ruskej agresie na odvetvie dopravy a infraštruktúry na Ukrajine, ako aj na moldavských prevádzkovateľov dopravy, čo je dôvod, pre ktorý zmluvné strany najneskôr tri mesiace pred uplynutím platnosti tejto dohody uskutočnia konzultácie v rámci spoločného výboru s cieľom posúdiť potrebu jej obnovenia,

10.UZNÁVAJÚC, že Európskou dohodou o práci posádok vozidiel v medzinárodnej cestnej doprave (AETR) sa zabezpečí, aby pri dopravných operáciách podľa tejto dohody boli rešpektované pracovné podmienky vodičov, spravodlivá hospodárska súťaž a aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky,

SA DOHODLI TAKTO:

Článok 1

Ciele

1.Cieľom tejto dohody je dočasne uľahčiť cestnú nákladnú dopravu medzi územím Európskej únie a Moldavskou republikou a cez tieto územia, a to udelením dodatočných práv na tranzit a prepravu tovaru medzi zmluvnými stranami prevádzkovateľom usadeným v jednej zo zmluvných strán, v reakcii na následky ruskej agresie proti Ukrajine a výrazné narušenia, ktoré spôsobuje pre odvetvie cestnej dopravy v Moldavskej republike.

2.Táto dohoda sa nesmie vykladať tak, že jej účinkom je obmedzenie alebo iné sprísnenie podmienok prístupu na trh služieb medzinárodnej cestnej dopravy medzi zmluvnými stranami v porovnaní so situáciou existujúcou v deň pred nadobudnutím platnosti tejto dohody.

Článok 2

Rozsah pôsobnosti

Táto dohoda sa uplatňuje na tranzit a medzinárodnú cestnú prepravu tovaru medzi zmluvnými stranami za poplatok alebo úhradu a nie je ňou dotknuté uplatňovanie pravidiel stanovených systémom multilaterálnych kvót Európskej konferencie ministrov dopravy v rámci Medzinárodného fóra pre dopravu. Cestná preprava tovaru v rámci členského štátu Európskej únie alebo medzi členskými štátmi Európskej únie nepatrí do rozsahu pôsobnosti tejto dohody. Táto dohoda sa nevzťahuje na tranzit tovaru cez územie druhej zmluvnej strany na účely prepravy tovaru medzi tretími krajinami.

Článok 3

Vymedzenie pojmov

Na účely tejto dohody sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.„zmluvná strana usadenia“ je zmluvná strana, na ktorej území je usadený prevádzkovateľ cestnej nákladnej dopravy;

2.„prevádzkovateľ cestnej nákladnej dopravy“ je akákoľvek fyzická alebo právnická osoba, ktorá vykonáva nákladnú dopravu na obchodné účely, usadená na území zmluvnej strany v súlade s právnymi predpismi danej zmluvnej strany a schválená tou istou zmluvnou stranou na vykonávanie medzinárodnej prepravy tovaru za poplatok alebo úhradu motorovými vozidlami alebo jazdnými súpravami;

3.„vozidlo“ je motorové vozidlo evidované v jednej zo zmluvných strán alebo jazdná súprava, z ktorej aspoň motorové vozidlo je evidované v jednej zo zmluvných strán, používané výhradne na prepravu tovaru;

4.„tranzit“ je pohyb vozidiel na území zmluvnej strany bez naloženia alebo vykládky tovaru prevádzkovateľom cestnej nákladnej dopravy usadeným v druhej zmluvnej strane;

5.„dvojstranná medzinárodná preprava“ sú jazdy naloženým vozidlom z územia zmluvnej strany usadenia na územie druhej zmluvnej strany a naopak, s tranzitom cez územie tretej krajiny alebo bez neho.

Článok 4

Prístup k službám cestnej dopravy

Prevádzkovatelia cestnej nákladnej dopravy sú oprávnení vykonávať tieto činnosti cestnej nákladnej dopravy:

a)jazdy naloženým vozidlom, ktorého miesto odchodu a miesto príchodu sa nachádzajú na území dvoch rôznych zmluvných strán, s tranzitom cez územie tretej krajiny alebo bez neho;

b)jazdy naloženým vozidlom z územia zmluvnej strany usadenia na územie tej istej zmluvnej strany s tranzitom cez územie druhej zmluvnej strany;

c)jazdy naloženým vozidlom na územie zmluvnej strany usadenia alebo z jej územia na územie tretej krajiny s tranzitom cez územie druhej zmluvnej strany;

d)jazdy prázdnym vozidlom v súvislosti s jazdami uvedenými v písmenách a), b) a c).

Článok 5

Trvanie

1.Táto dohoda sa uplatňuje do 31. marca 2023.

2.Najneskôr tri mesiace pred uplynutím platnosti dohody zmluvné strany uskutočnia konzultácie s cieľom posúdiť potrebu jej predĺženia. Na tento účel zmluvné strany uskutočňujú konzultácie v rámci spoločného výboru uvedeného v článku 6 ods. 2.

Článok 6

Spoločný výbor

1.Týmto sa zriaďuje spoločný výbor. Výbor dozerá na uplatňovanie a vykonávanie tejto dohody a toto uplatňovanie a vykonávanie monitoruje, pričom pravidelne preskúmava fungovanie tejto dohody z pohľadu jej cieľov.

2.Spoločný výbor sa zvoláva na žiadosť ktoréhokoľvek spolupredsedu. Zvolá sa tiež najneskôr tri mesiace pred uplynutím platnosti dohody s cieľom posúdiť potrebu pokračovania tejto dohody v súlade s článkom 5 ods. 2 a rozhodnúť o nej. Spoločný výbor prijme rozhodnutie o takomto pokračovaní, prípadne aj o jeho trvaní, v súlade s odsekom 5 tohto článku.

3.Spoločný výbor je zložený zo zástupcov zmluvných strán. Zástupcovia členských štátov Európskej únie sa môžu zúčastňovať na zasadnutiach spoločného výboru ako pozorovatelia.

4.Spoločnému výboru striedavo predsedá zástupca Európskej únie a zástupca Moldavskej republiky.

5.Spoločný výbor prijíma svoje rozhodnutia konsenzom. Tieto rozhodnutia sú pre zmluvné strany záväzné a zmluvné strany prijmú všetky potrebné opatrenia na ich vykonanie.

6.Spoločný výbor prijíma svoj rokovací poriadok.

Článok 7

Urovnávanie sporov 1

Ak medzi zmluvnými stranami vznikne spor týkajúci sa výkladu a uplatňovania tejto dohody, ustanovenia kapitoly 14 hlavy V dohody o pridružení sa uplatňujú mutatis mutandis.

Článok 8

Plnenie záväzkov

1.Každá zmluvná strana nesie plnú zodpovednosť za dodržiavanie všetkých ustanovení tejto dohody.

2.Každá zmluvná strana zabezpečí, aby sa prijali všetky potrebné opatrenia na uvedenie ustanovení tejto dohody do platnosti vrátane ich dodržiavania na všetkých úrovniach verejnej správy, ako aj osobami vykonávajúcimi delegovanú vládnu právomoc. Každá zmluvná strana koná v dobrej viere, aby zabezpečila dosiahnutie cieľov stanovených v tejto dohode.

3.Táto dohoda je osobitnou dohodou v zmysle článku 458 ods. 1 dohody o pridružení. Zmluvná strana môže prijať vhodné opatrenia týkajúce sa tejto dohody v prípade obzvlášť závažného a podstatného porušenia ktoréhokoľvek zo záväzkov opísaných v článku 2 ods. 1 dohody o pridružení ako základných prvkov, ktoré ohrozuje medzinárodný mier a bezpečnosť tak, že si vyžaduje okamžitú reakciu. Takéto vhodné opatrenia sa prijmú v súlade s článkom 455 dohody o pridružení.

Článok 9

Ochranné opatrenia

1.Každá zmluvná strana môže prijať vhodné ochranné opatrenia, ak sa domnieva, že dopravné činnosti vykonávané prevádzkovateľmi cestnej nákladnej dopravy druhej zmluvnej strany predstavujú hrozbu pre bezpečnosť cestnej premávky. Ochranné opatrenia sa prijímajú v plnom súlade s medzinárodným právom, sú primerané a obmedzené, pokiaľ ide o ich rozsah pôsobnosti a trvanie, na to, čo je nevyhnutne potrebné na nápravu situácie alebo zachovanie rovnováhy tejto dohody. Prednosť majú také opatrenia, ktoré čo najmenej narušujú fungovanie tejto dohody.

2.Dotknutá zmluvná strana pred začatím konzultácií oznámi prijaté opatrenia druhej zmluvnej strane a poskytne všetky relevantné informácie.

3.Zmluvné strany okamžite začnú konzultácie v spoločnom výbore s úmyslom nájsť vzájomne prijateľné riešenie.

4.Akékoľvek opatrenie prijaté podľa tohto článku sa pozastaví, len čo zmluvná strana, ktorá pochybila, bude opäť spĺňať ustanovenia tejto dohody alebo keď skončí ohrozenie bezpečnosti cestnej premávky.

Článok 10

Územná pôsobnosť

Táto dohoda sa na jednej strane vzťahuje na územie, na ktorom sa uplatňuje Zmluva o Európskej únii a Zmluva o fungovaní Európskej únie, a to za podmienok, ktoré sú v týchto zmluvách stanovené, a na druhej strane na územie Moldavskej republiky.

Jej uplatňovanie sa dočasne pozastavuje v tých oblastiach, nad ktorými vláda Moldavskej republiky nevykonáva účinnú kontrolu. Jej uplatňovanie sa môže obnoviť na základe rozhodnutia Rady pre pridruženie alebo rozhodnutia Spoločného výboru pre pridruženie, ktorým sa potvrdzuje, že Moldavská republika môže zabezpečiť plný súlad s dohodou.

Článok 11

Vypovedanie dohody

1.Ktorákoľvek zmluvná strana môže kedykoľvek písomne oznámiť diplomatickou cestou druhej zmluvnej strane svoje rozhodnutie vypovedať túto dohodu. Platnosť dohody sa skončí dva týždne po takomto oznámení, pokiaľ oznamujúca zmluvná strana neuvedie neskorší dátum nadobudnutia účinnosti takéhoto oznámenia. V druhom prípade nesmie tento dátum nastať neskôr ako dva mesiace odo dňa oznámenia.

2.Prevádzkovateľom cestnej nákladnej dopravy, ktorých vozidlo sa nachádza na území druhej zmluvnej strany po uplynutí platnosti tejto dohody, sa povolí tranzit cez územie danej zmluvnej strany, aby sa mohli vrátiť na územie zmluvnej strany, kde sú usadení.

3.V záujme väčšej istoty dátum oznámenia uvedený v odseku 1 je dátum doručenia oznámenia druhej zmluvnej strane.

4.Uplynutie platnosti podľa článku 5 alebo vypovedanie tejto dohody podľa odseku 1 tohto článku nemá za následok obmedzenie podmienok prístupu na trh služieb cestnej dopravy medzi zmluvnými stranami v porovnaní so situáciou existujúcou v deň pred nadobudnutím platnosti tejto dohody. Na tento účel, ak medzi zmluvnými stranami neexistuje následná dohoda, sa práva na prístup na trh stanovené v dvojstranných dohodách existujúcich medzi členskými štátmi Európskej únie a Moldavskou republikou v uvedený deň opäť uplatňujú odo dňa uplynutia platnosti alebo vypovedania tejto dohody.

Článok 12

Nadobudnutie platnosti a predbežné vykonávanie

1.Zmluvné strany túto dohodu ratifikujú alebo schvália v súlade so svojimi vlastnými postupmi. Táto dohoda nadobúda platnosť dňom, keď si zmluvné strany navzájom oznámia ukončenie svojich vnútorných právnych postupov potrebných na tento účel.

2.Bez ohľadu na odsek 1 Únia a Moldavská republika súhlasia s predbežným vykonávaním tejto dohody odo dňa jej podpisu.

3.Na účely príslušných ustanovení tejto dohody sa všetky odkazy na dátum nadobudnutia platnosti tejto dohody v takýchto ustanoveniach chápu ako odkazy na dátum, od ktorého sa táto dohoda predbežne vykonáva, v súlade s odsekom 2 tohto článku.

Vyhotovené v anglickom, bulharskom, českom, dánskom, estónskom, fínskom, francúzskom, gréckom, holandskom, chorvátskom, írskom, litovskom, lotyšskom, maďarskom, maltskom, nemeckom, poľskom, portugalskom, rumunskom, slovenskom, slovinskom, španielskom, švédskom a talianskom jazyku, pričom každé znenie je rovnako autentické.

NA DÔKAZ TOHO dolupodpísaní splnomocnení zástupcovia, náležite na tento účel oprávnení, podpísali túto dohodu.

V Bruseli … dňa … roku ...

   Za Európsku úniu

   Za Moldavskú republiku

(1)    V záujme odstránenia akýchkoľvek pochybností tento článok ani túto dohodu nemožno vykladať tak, že sa nimi udeľujú práva či ukladajú povinnosti, ktorých by sa bolo možné priamo dovolávať na vnútroštátnych súdoch zmluvných strán.