V Bruseli24. 6. 2022

JOIN(2022) 28 final

SPOLOČNÉ OZNÁMENIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Smerovanie k udržateľnej modrej planéte – spoločné oznámenie o programe EÚ pre medzinárodnú správu oceánov

{SWD(2022) 174 final}


Úvod

Oceány sú nevyhnutným predpokladom života na Zemi a ľuďom, ako aj celej planéte poskytujú neoceniteľné výhody a služby. Zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu v klimatickej regulácii, produkujú viac kyslíka ako všetky lesy dokopy a sú nevyhnutné na riešenie naliehavých globálnych výziev, ako sú potravinová bezpečnosť, energetika a zelená transformácia. Tvoria súčasť sociálneho a kultúrneho dedičstva pobrežných spoločenstiev a sú kľúčovým predpokladom medzinárodného obchodu, keďže viac ako 80 % svetového obchodu sa uskutočňuje po mori a približne dve tretiny svetových dodávok ropy a plynu buď z morí priamo pochádzajú, alebo sa cez ne prepravujú. Napriek tomu sú však stále často prehliadané. Využívajú sa na nezákonné účely, akými sú pirátstvo, terorizmus alebo ozbrojené lúpeže na mori, obchodovanie s ľuďmi a pašovanie nelegálnych látok a zbraní.

Medzinárodná správa oceánov sa snažíriešenie množstva výziev vyplývajúcichviacrozmernýchvzájomne prepojených úloh oceánov.roku 2016 bola Európska únia prvým popredným hospodárstvom, ktoré začalo realizovať program medzinárodnej správy oceánov 1 zaviazalo sa zaisťovať bezpečné, chránené, čisté, zdravéudržateľne spravované oceány. Hoci EÚ svoj záväzok naďalej neochvejne plní, doterajší vývoj si už vyžaduje aktualizáciu programu.

Po prvé boj proti zmene klímyzhoršovaniu životného prostredia patrí medzi najvýznamnejšie politické priority EÚ. Oceány sú súčasťou Európskej zelenej dohodyvízie silnejšej Európy vo svete, zároveň však predstavujú globálnu problematiku, ktorá si vyžaduje viacstrannú reakciu 2 .

Po druhé zhoršovanie kvality oceánov sa zrýchľuje, keďže neudržateľné ľudské činnostiich škodlivý vplyv naďalej spôsobujú degradáciu oceánov, čo vedievýznamným zmenámrizikom dosiahnutia zlomových bodov. Núdzový stav oceánov sa odrážanedostatočnom plnení príslušných globálnych záväzkov, najmä cieľovAiči stanovenýchDohovorebiologickej diverzite (DBD) a Agendy OSN 2030 pre udržateľný rozvojjej cieľa OSNoblasti udržateľného rozvoja 14 (SDG 14 – Život pod vodou).

Po tretie oceány patria k najvýznamnejším geopolitickým arénam na svete, ako to vyplýva z nedávneho zvýšenia napätia vo východnom Stredozemí a v Juhočínskom mori, keď členské štáty vyzývali na dodržiavanie územnej celistvosti a navigačných práv, ako aj na mierové riešenie sporov. Ruská vojenská agresia voči Ukrajine ovplyvňuje stabilitu celého sveta a bezpečnosť čiernomorského regiónu a vyvoláva obavy o námornú bezpečnosť.

Po štvrté oceány získali politickú silu na globálnej úrovnirok 2022 je pre ne kľúčový, keďže saňom uskutočňujú viaceré kľúčové rokovania 3 konferencieoceánoch 4 . Oceány sa dostali do popredia medzinárodných diskusiíklímebiodiverzite. Kríza, ktorá postihla námorníkovktorú ešte prehĺbila pandémia COVID-19, poukázala na dôležitosť sociálneho rozmeru, t. j. dôstojných pracovnýchživotných podmienok námorníkov 5 . Medzinárodnú pozornosť si získalo aj nedodržiavanie medzinárodne dohodnutých pravidielnoriem niektorými štátmi, ktoré má za následok nespravodlivú hospodársku súťažnarušenie rovnakých podmienokneprospech zainteresovaných strán EÚ. Príkladom sú otvorené registre.

Pre EÚ a jej členské štáty ako najväčšiu kombinovanú výhradnú hospodársku zónu na svete a vzhľadom na uvedený vývoj je mimoriadne dôležité znovu potvrdiť a aktualizovať záväzok zlepšovať správu oceánov.

Hrozby pre oceány 6

Z dôvodu otepľovania vymierajú morské druhy dvojnásobne vyšším tempom ako suchozemské.

34,2 % svetových morských populácií sa loví nadmerne.

Za posledných štyridsať rokov prišla Arktídaľadovú pokrývkurozlohou šesťkrát väčšou ako Nemecko.

Oteplenie2 °C by spôsobilo stratu viac ako 99 % koralových útesov.

Každý rok sa vyprodukuje 300 miliónov ton plastového odpadu. Avšak len 9 % z neho sa recykluje.

V prípade scenáraveľmi vysokými emisiami skleníkových plynov sa stredná hladina mora do roku 2050 zvýši0,3 metrado roku 2100dva metre, čo prinesie riziko núteného vysídľovania obyvateľov – do roku 2050 by malo ísť340 miliónovdo roku 2100630 miliónov ľudí.

Ciele

Na základe programu medzinárodnej správy oceánovroku 2016konzultácií so zainteresovanými stranamioblasti oceánov 7 bude EÚ zohrávať ešte aktívnejšiu úlohuoblasti medzinárodnej správy oceánovpri vykonávaní Agendy OSN 2030cieľa OSNoblasti udržateľného rozvoja 14,to prostredníctvom:

·posilnenia rámca medzinárodnej správy oceánov na globálnej, regionálnejdvojstrannej úrovni,

·dosiahnutia udržateľnosti oceánov do roku 2030 prijatím koordinovanéhodoplnkového prístupuspoločným výzvamkumulatívnym vplyvom,

·zaistenia toho, žeoceánov sa stane bezpečnýchránený priestor, keďže sa zvyšuje hospodárska súťažmedzinárodných vodáchpravidlá multilaterálneho poriadku sú čoraz viac ohrozené,

·získavania medzinárodných poznatkovoceánoch na účely prijímania rozhodnutí na základe dôkazov, ktoré povedúopatreniam na ochranuudržateľnú správu oceánov.

KĽÚČOVÉ PRIORITY EÚOBLASTI MEDZINÁRODNEJ SPRÁVY OCEÁNOV 8

Zastavenie a zvrátenie straty morskej biodiverzity:

čo najskôr uzavrieť ambicióznu dohodu OSNšírom mori (biodiverzita mimo právomoci jednotlivých štátov),

dosiahnuť do roku 2030 ambiciózny globálny rámec pre biodiverzitu po roku 202030 % chránených morských oblastí,

určiť nové chránené morské oblastiveľkou rozlohouJužnom oceáne.

Ochrana morského dna:

zakázať hlbokomorskú ťažbu, pokým sa nedoplnia chýbajúce vedecké poznatky, pokým nebude mať žiadne škodlivé účinkypokým nebude účinne chránené morské prostredie,

v prípade potreby regulovať používanie rybárskeho výstroja, ktorý je pre biodiverzitu najškodlivejší.

Zabezpečenie udržateľného rybárstva a akvakultúry:

presadzovať prístup nulovej tolerancie nezákonného, nenahlásenéhoneregulovaného (NNN) rybolovu,

vychádzaťglobálnej dohody WTOškodlivých dotáciách na rybolov uzavretejjúni 2022snažiť sa posilniť juprvky, ktoré ešte neboli dohodnuté,

zrevidovať obchodné normy EÚ týkajúce sa produktov rybolovuakvakultúry.

Zabezpečiť súlad s medzinárodnými pravidlami a normami:

podporovať plnenie povinností vlajkových štátov štátmi pôsobiacimi ako otvorené registre.

Boj proti zmene klímy na zabezpečenie zdravých oceánov:

dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 vrátane dekarbonizácie rybolovuďalších námorných činností,

zachovať funkciu oceánov ako „zachytávačov uhlíka“,

pred prikročenímzavedeniu nových geoinžinierskych aplikácií na odstraňovanie oxidu uhličitého zabezpečiť primeraný vedecký základ na odôvodnenie takýchto činnostíprimerané zohľadnenie súvisiaceho rizikavplyvov.

Boj proti znečisťovaniu morí:

do roku 2024 uzavrieť ambicióznu právne záväznú globálnu dohoduplastoch.

Získavanie poznatkov o oceánoch:

podporiť vytvorenie medzivládneho rozhrania medzi vedoupolitikou pre udržateľnosť oceánovcieľom zriadiť Medzivládny panel pre udržateľnosť oceánov (IPOS).

Investovanie do oceánov:

investovať 1 miliardu EUR do biodiverzityklímy oceánovpobrežných oblastí vrátane šíreho mora (2021 – 2027),

poskytovať 350 miliónov EUR ročne na výskum oceánov (Horizont Európa 2021 – 2027).

Nástroje EÚ na medzinárodnú správu oceánov

Na globálnej scéne sa EÚ považuje za podporovateľa koordinovaných viacstranných reakcií na globálne problémyza zástancu medzinárodného systému založeného na pravidlách. Oceány si vyžadujú kolektívny prístup vychádzajúciustanovení medzinárodného práva, ktorého ústredný prvok tvorí Dohovor OSNmorskom práve (UNCLOS) 9 . Svojím politickýmdiplomatickým vplyvom, ktorý je ukotvenýpresadzovaní základných právhodnôt, ako ajpodpore udržateľného rozvojasúladeAgendou 2030jej cieľmi udržateľného rozvoja pôsobí EÚ pri medzinárodných rokovaniach, na fórach a v rámci procesov ako čestný sprostredkovateľ, premosťovateľhybná sila,tým podporuje rozhodnutiaopatrenia, ktoré sú nevyhnutné na udržateľnú správu oceánov.

V súladeEurópskou zelenou dohodou, so spoločným oznámenímmultilateralizme, Strategickým kompasom EÚ a s politikou EÚ za mier, udržateľnosťprosperituArktídeso stratégiou EÚ pre spoluprácuindicko-tichomorskom regióne 10  presadzuje EÚ partnerstváaliancietretími krajinami, viacstrannýmiregionálnymi organizáciami vrátane medzinárodných normalizačných organizácií,to na základe využívania svojej finančnejregulačnej právomoci, ako ajneštátnymi subjektmi ako MVO, hospodárskymi subjektmi, vedeckou komunitoucelou občianskou spoločnosťou. Uskutočňuje ich prostredníctvom regionálnychdvojstranných dialógov, rozvojovej spolupráceoblasti oceánov, 11 konkrétnych osvetových akciípolitických krokov, vytvárania koalícií založených na spoločných kľúčových prioritáchspoluorganizovaním globálnych podujatí pre viaceré zainteresované stranycieľom ešte viac mobilizovaťudržať dynamiku globálnych opatrení.

Prostredníctvom stratégie námornej bezpečnosti EÚ (EUMSS)jej revidovaného akčného plánu 12 vypracovaného na zaistenie bezpečnostiochrany na mori rieši EÚ výzvy, ktoré majú vplyv na bezpečnosť oceánov, akými sú cezhraničnáorganizovaná trestná činnosť, hrozby pre navigačnú slobodu, hrozby pre biodiverzitu, výzvy súvisiaceklimatickou bezpečnosťou alebo zhoršovanie životného prostrediadôsledku nezákonného alebo havarijného vypúšťania nečistôt.

EÚ sa domnieva, že keď pôjde príkladom, môže stimulovať pokrokprispieťdosiahnutiu spoločnej vízie na vytvorenie udržateľného prístupuriadeniu oceánov na celom svete,uznáva, že skutočné líderstvo sa začína doma. Najviac sa to prejavujerybárskej politike EÚ vychádzajúcejreformovanej spoločnej rybárskej politiky, ako ajopatrení proti nezákonnému, nenahlásenémuneregulovanému (NNN) rybolovu;prístupe EÚudržateľnej modrej ekonomike;smernicinámornom priestorovom plánovaní;rámcoch pre morské oblastimakroregionálnych rámcoch;jej environmentálnej politike, ktorej sa týka najmä rámcová smernicamorskej stratégii EÚ, stratégia biodiverzity do roku 2030, akčný plán nulového znečistenianávrh právneho predpisuobnove prírody;jej politikeoblasti klímy, najmä týkajúcej sa právneho predpisu EÚoblasti klímy, balíka Fit for 55adaptačnej stratégie;jej právnych predpisochbezpečnosti námornej prepravyopatreniach týkajúcich sa údajov, pozorovanívýskumu, najmärámci zložky Copernicus Vesmírneho programu EÚ, programu na financovanie výskumuinovácie Horizont Európa na roky 2021 – 2027európskej misie Obnoviť naše oceányvody do roku 2030 13 .

1.Posilnenie rámca pre medzinárodnú správu oceánov

Ochranazachovanie morskej biodiverzity predstavujú kľúčové priority vonkajšej činnosti EÚsnahebudúci medzinárodný právne záväzný nástrojrámci dohovoru UNCLOSmorskej biodiverzite mimo právomoci jednotlivých štátov a o budúci globálny rámec pre biodiverzitu po roku 2020 vrátane navrhovaného 30 % cieľa ochrany do roku 2030 podľa Dohovorubiologickej diverzite. Ambíciou EÚ je dosiahnuť ešteroku 2022 medzinárodne záväznú dohodubiodiverzite mimo právomoci jednotlivých štátovzabezpečiť jej účinnú ratifikáciuvykonávanie. Okrem svojej aktívnej účasti na rokovaniach stála EÚ prostredníctvom svojej diplomacie zameranej na oceányčele založenia koalícievysokými ambíciamioblasti biodiverzity mimo právomoci jednotlivých štátov 14 na posilnenie ambicióznej, spravodlivejúčinnej dohody. Ďalej prostredníctvom svojho diplomatického vplyvudosahu pokračujesprostredkovaní dohodyurčovaní nových chránených morských oblastíJužnom oceáne, ktorou by sa významne prispelo30 % cieľu ochrany do roku 2030.

V otázke hlbokomorskej ťažby na morskom dne panuje medzi vedcamištátmi široký konsenzus 15 tom, že poznatkyhlbokomorskom prostredívplyvoch ťažby nie sú dostatočne komplexné na to, aby nimi bolo možné podložiť prijatie rozhodnutiabezpečnom pokračovaníťažbe 16 .bude obhajovať zákaz hlbokomorskej ťažby, až kým sa tieto chýbajúce vedecké poznatky nedoplniakým nebude možné preukázať, že ťažba nemá žiadne škodlivé účinkykým sa podľa požiadaviek dohovoru UNCLOS do právnych predpisovťažbe nezavedú potrebné ustanoveniaúčinnej ochrane morského prostredia. EÚ sa bude naďalej zúčastňovať na rokovaniachprávnych predpisochťažbeMedzinárodnom orgáne pre morské dno (ISA)záujme dosiahnutia spoľahlivého rámca ochrany morského prostredia vrátane noriemusmernení týkajúcich sa prahových hodnôtnormatívnych štandardov. Súčasne EÚ podporuje výskum na získanie ďalších poznatkovhlbokomorských ekosystémoch a o technológiách na monitorovaniedohľad.

EÚ požaduje a je pripravená podporiť najprísnejšie medzinárodné normy v súvislosti s transparentnosťou, dobrou správou a so začlenením zainteresovaných strán v medzinárodných organizáciách ako ISA a WTO.

Pri rybolovných činnostiach by sa mali dodržiavať zásady dlhodobej ochrany a udržateľného využívania živých morských zdrojov a morských ekosystémov.

Prijatím prístupu „nulovej tolerancie“ nezákonného, nenahláseného a neregulovaného (NNN) rybolovu sa EÚ snaží zabezpečiť rovnaké podmienky čestným prevádzkovateľom a podporiť dodržiavanie pravidiel ochrany a správy zameraných na udržateľné využívanie rybolovných zdrojov. Prostredníctvom dialógov o NNN rybolove vedených s krajinami mimo EÚ a vychádzajúcich z nariadenia o NNN rybolove EÚ ďalej zabezpečuje, aby krajiny dodržiavali svoje medzinárodné záväzky.

Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva predstavujú pevný rámec dvojstrannej spolupráce s vybratými partnerskými krajinami mimo EÚ a prispievajú k posilneniu morských, námorných a rybárskych politík, ako aj environmentálnych, sociálnych a obchodných aspektov.

EÚ zohrala vedúcu úlohu na 12. ministerskej konferencii WTO pri zabezpečovaní dohody o zákaze škodlivých dotácií na rybolov v súlade s cieľom OSN v oblasti udržateľného rozvoja 14.6 (SDG 14.6). EÚ predovšetkým úspešne presadila uznanie prepojenia medzi udržateľným riadením rybolovných zdrojov a právom dotovať rybolov v prípade nadmerne lovených populácií, presadila aj absolútny zákaz dotácií prispievajúcich k NNN rybolovu, osobitné ustanovenia pre šíre moria, ktoré neriadi žiadna regionálna organizácia pre riadenie rybárstva (RFMO), a prísne požiadavky na transparentnosť. EÚ bude naďalej zohrávať vedúcu úlohu v pokračujúcich rokovaniach o ďalších pravidlách WTO týkajúcich sa dotácií, ktoré prispievajú k nadmernej kapacite a nadmernému rybolovu, v súlade s cieľom OSN v oblasti udržateľného rozvoja 14.6.

EÚ je najvýznamnejším aktérom regionálnych organizácií pre riadenie rybárstva (RFMO) a rybárskych orgánov na svete. EÚ v nich podporuje udržateľnosť populácií rýb, transparentné rozhodovanie na základe spoľahlivých vedeckých odporúčaní, ako aj vedecký výskum, a prispieva k dodržiavaniu predpisov.

Mimoriadne dôležité sú aj ochranaudržateľné využívanie živých arktických morských zdrojov vrátane populácií rýb. EÚ má ako zmluvná strana Dohodypredchádzaní neregulovanému rybolovu na šírom moristrednej časti Severného ľadového oceánu záväzok tento dohovor plne vykonávať 17 .

V rámci stratégie biodiverzity do roku 2030 EÚ vypracúva „akčný plán“ na zachovanie rybolovných zdrojov a ochranu morských ekosystémov a opatrenia na obmedzenie vplyvu rybolovu, a to aj vplyvu na morské dno, a prispieva k plneniu environmentálnych cieľov.

Ochrana morského prostredia sa koordinuje regionálne prostredníctvom účasti EÚ na regionálnych morských dohovoroch, najmä prostredníctvom pevných väzieb na vlastné vykonávanie rámcovej smernice o morskej stratégii Európskou úniou, čím sa zabezpečujú rovnaké ambície členských štátov EÚ a tretích krajín v oblasti ochrany morí a oceánov.

EÚ má nadviazané úzke vzťahy s viacerými partnermi, ako napríklad dlhodobé partnerstvo s africkými, karibskými a tichomorskými štátmi, ktoré sa snaží posilniť prostredníctvom partnerskej dohody s Organizáciou afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ), ktorá nahradí Dohodu z Cotonou. Spolu s dohodami EÚ o partnerstve a spolupráci a s obchodnými dohodami s mnohými z jej tretích partnerov bude predstavovať základ silnejšej politickej a strategickej angažovanosti vychádzajúcej zo spoločných hodnôt a cieľov.

Spolupráca v oblasti oceánov pod vedením EÚ

Nezákonný, nenahlásený a neregulovaný (NNN) rybolov

·Komisia pravidelne spolupracuje93 tretími krajinamirámci administratívnej spolupráce na vykonávaní systému osvedčovania úlovkov, ktorý sa stanovujenariadeníNNN rybolove.

·Od roku 2010 bolo 27 tretím krajinám oznámené, že môžu byť označené za krajiny nespolupracujúceboji proti NNN rybolovu.

·17 krajín úspešne vykonalo potrebné opatrenia, preto bolo toto oznámenieich prípade stiahnuté.

·EÚ je zmluvnou stranou dohody FAOopatreniach prístavných štátov, prvej záväznej medzinárodnej dohody zameranej na NNN rybolov.

Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva

·EÚ másúčasnostitretími krajinami uzavretých 13 platných protokolovdohodámpartnerstveodvetví udržateľného rybárstva:

ok deviatim dohodámlove tuniakov:Kapverdmi, Pobrežím Slonoviny, so Svätým TomášomPrincovým ostrovom,Gabonom, Cookovými ostrovmi, so Seychelmi,Mauríciom, so Senegalom a s Gambiou (v prípade posledných dvochdodatkom týkajúcim sa tresky žltkavej),

ok štyrom zmiešaným dohodám:Grónskom, Marokom, MauritániouGuineou-Bissau.

Regionálne organizácie pre riadenie rybárstva

·Regionálne organizácie pre riadenie rybárstva (RFMO) sú medzinárodné organizácie, ktoré regulujú regionálne rybolovné činnosti na šírom mori.

·EÚ je hlavnou zmluvnou stranou RFMOcelého svetazúčastňuje sa na piatich RFMO pre tuniaky13 RFMO, ktoré sa nezaoberajú tuniakmi.

·jej členské štáty predložili komisii CCAMLR dva návrhy na chránené morské oblasti, jednu vo východnej Antarktíde (od roku 2012)druhú vo Weddellovom mori (od roku 2016). Po schválení budú tieto chránené morské oblasti chrániť oblasťrozlohou 3,207 milióna štvorcových kilometrov. Budú zásadne prispievaťboju proti zmene klímyochrane morskej biodiverzity Antarktídy.

Regionálne morské dohovory

·Regionálne morské dohovoryakčné plány predstavujú medzivládne rámce na riešenie degradácie oceánovmorí na regionálnej úrovni.

·EÚ je zmluvnou stranou troch regionálnych morských dohovorov, ktoré sa týkajú morských vôd EÚ:

oHelsinského dohovoru – HELCOM (Baltské more),

odohovoru OSPAR – OSPAR (severovýchodný Atlantik),

oBarcelonského dohovoru – UNEP-MAP (Stredozemné more).

Ostatné nástroje:

·Okrem dvoch oceánskych partnerstievKanadouČínou týkajúcich sa záležitostí oceánov vedie EÚ viacero dialógovpartnerstiev na vysokej úrovnivýznamnými partnermi.

·EÚ zabezpečuje spoluprácu prostredníctvom svojich finančných nástrojov vrátane:

o Nástroja susedstvarozvojovejmedzinárodnej spolupráce (NDICI) – Globálna Európa,

oEurópskeho námorného, rybolovnéhoakvakultúrneho fondu (ENRAF).

2.Cestaudržateľnosti oceánov do roku 2030

2.1. Oceány a zmena klímy

Oceányzmena klímy sú úzko previazané: oceányich ekosystémy sú nevyhnutným predpokladom regulácie klímyzároveň má na ne zmena klímy obrovský vplyv. Opatreniaoblasti oceánovklímy preto spolu musia súvisieť. Pozitívnym krokomtomto smere je rozhodnutie UNFCCC prijaté na konferencii COP26 viesť každoročný dialógoceánochzmene klímycieľom posilniť opatrenia na zmierňovanie zmeny klímy oceánovadaptáciu na ňu 18 .

Medzivládny panel OSNzmene klímy (IPCC) 19 varoval pred vplyvom zmeny klímy na oceány 20 . Zdôraznil potrebu výrazne znížiť emisie skleníkových plynovprijať udržateľnéspoľahlivé adaptačné opatrenia. Je mimoriadne dôležité kombinovať opatrenia vo všetkých oblastiach, oceánskych aj pevninských,zároveň prijať koordinovaný prístupriešeniu navzájom súvisiacich problémov vyplývajúcich zo zmeny klímy, straty biodiverzityznečistenia.

EÚ zakotvila klimatickú neutralitu do roku 2050 do svojho práva v súlade s Parížskou dohodou a zaviazala sa znížiť emisie skleníkových plynov z námorných činností a dosahovať neustály pokrok v oblasti adaptácie na zmenu klímy. Európska komisia navrhla najrôznejšie opatrenia, aby k plneniu tohto cieľa prispievala aj námorná doprava EÚ. Patrí k nim nová norma týkajúca sa intenzity skleníkových plynov v prípade energie používanej na palubách lodí (FuelEU Maritime), rozšírenie systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS) na námornú dopravu a revízia existujúcich smerníc o zdaňovaní energie, infraštruktúrach pre alternatívne palivá a o energii z obnoviteľných zdrojov.

Na celosvetovej úrovni je zavedený regulačný rámec pre energetickú efektívnosť nových lodí a v novembri 2022 nadobudnú účinnosť opatrenia súvisiace s energetickou efektívnosťou existujúcich lodí. Takisto sa pracuje na príprave bezpečnostných usmernení pre lode používajúce alternatívne palivá a ďalšieho súboru konkrétnych („strednodobých“) opatrení. EÚ navrhla organizácii IMO zásady týkajúce sa globálneho opatrenia na tvorbu cien uhlíka a obhajuje jeho skombinovanie s celosvetovou normou pre palivá s emisiami skleníkových plynov. Organizácia IMO začala aj revíziu svojej prvotnej stratégie o znížení emisií skleníkových plynov z lodí s cieľom posilniť jej úroveň ambícií.

V podobnom duchu bude EÚ naďalej konaťoblasti dekarbonizácie odvetvia rybolovucieľom znížiť aj závislosť od fosílnych palív (najmä nafty) 21 ,to aj preskúmaním zmierňujúcich opatrenírybolovných stratégiírybárskeho výstroja, ktorými sa znižujú emisie 22 zlepšuje efektívnosť využívania energie. Podobne analyzuje aj vedeckýtechnologický pokrok, najmäprípade rámcových programov EÚ pre výskum,cieľom vypracovať do začiatku roka 2023úzkej spolupráci so všetkými zainteresovanými stranami akčný plán obsahujúci odporúčanianajlepšie postupy na úpravu rybárskeho plavidla tak, aby bolo energetickej efektívnejšieznížilo svoje emisie skleníkových plynov. Táto analýza sa bude týkať aj akvakultúry.

EÚ sa domnieva, že veterná energia na morienergiaoceánov je súčasťou riešenia na dosiahnutie cieľa klimatickej neutrality do roku 2050súlade so stratégiou EÚ týkajúcou sa energiemorských obnoviteľných zdrojov 23 . Má jedinečné skúsenostivýrobou energiemorských obnoviteľných zdrojovzaviazala sa podporovať jej vývoj na celom svete, čo sa dosiaľ aj deje 24 .

Riešenia blízke prírode 25 môžu takisto zabezpečovať zmiernenie zmeny klímyadaptáciu na ňu,to zvýšením absorpcieukladania uhlíka, znížením pobrežných rizíkzabezpečením viacerých ďalších výhod, ako napríklad lepšej kvality vodyzvýšenej odolnosti ekosystémovspoločenstiev.

Vzťah medzi zmenou klímy, predchádzaním degradácii ekosystémov a stratou biodiverzity

·Vo všetkých emisných scenároch na 21. storočie sa predpokladá zníženie globálnej biomasy morských živočíšnych spoločenstievpotenciálu rybolovných úlovkovzmena zloženia druhov.

·Bude to predstavovať výzvu pre medzinárodnúvnútroštátnu správu oceánovrybolovu. Zmena rozšírenia populácií rýb medzi jednotlivými správnymi jurisdikciami by mohla destabilizovať existujúce medzinárodné rybárske dohodyzvýšiť riziko medzinárodného konfliktu.

·Môže sa zvýšiť dopyt po cezhraničnom riadení rybárstvaosobitným zameraním na adaptáciuodolnosť rybolovných zdrojov.

·S cieľom posilniť prístupy predbežnej opatrnosti bude EÚ naďalej obnovovať nadmerne využívané alebo vyčerpané rybolovné zdrojeuplatňovať stratégie riadenia rybárstva.  26

Pochopenie zlomových bodov ekosystému

·Je potrebné zlepšenie kvantifikácie ukladaniatokov uhlíkarámci morských ekosystémovpochopenie zlomových bodov ekosystému súvisiacichklímou.

·Nákladyprínosy reakcií na stúpanie hladiny morí sa musia takisto lepšie kvantifikovať. Stúpanie hladiny morí môže ovplyvniť aj základné línie, podľa ktorých sa stanovujú jednotlivé námorné nárokysúladedohovorom UNCLOS.

Zvyšuje sa záujemčinnosti odstraňovania oxidu uhličitéhooceánov.protokoleLondýnskemu dohovoru sa umožňujereguluje zachytávaniesekvestrácia uhlíkapodmorských geologických útvarochzakazuje sa fertilizácia oceánovvýnimkou výskumných účelov 27 .

EÚ je zmluvnou stranou Dohovorubiologickej diverzite,ktorom sa vyzýva na zabezpečenie toho, aby sa neuskutočňovali žiadne klimatické geoinžinierske činnosti, ktoré môžu ovplyvňovať biodiverzitu, kým neexistuje primeraný vedecký základ, ktorým možno odôvodniť takéto činnosti,nie sú primerane zohľadnené súvisiace riziká pre životné prostrediebiodiverzitu, ako aj súvisiace sociálne, hospodárskekultúrne vplyvy 28 .

2.2. Boj proti znečisťovaniu morí

EÚ sa zaviazala zastaviť znečisťovanie morí všetkého druhu, najmä zo zdrojov na pevnine. Znečistenie morí plastmi sa od roku 1980 zvýšilo desaťnásobne a vyžaduje si globálnu reakciu. Od prijatia stratégie pre plasty (2018) je EÚ hybnou silou v boji proti znečisteniu plastmi na medzinárodnej úrovni prostredníctvom svojho diplomatického úsilia, ako aj na úrovni Únie. Aktívne sa zapája do celosvetových rokovaní o uzavretí ambicióznej právne záväznej globálnej dohody o plastoch do roku 2024, ako bolo dohodnuté na piatom zasadnutí Environmentálneho zhromaždenia OSN. Takisto je odhodlaná rázne znížiť znečisťovanie živinami a chemickými pesticídmi zo zdrojov na pevnine, ktoré pochádzajú aj z poľnohospodárstva, a prijať rozhodné kroky uvedené v akčnom pláne EÚ týkajúcom sa nulového znečistenia. Prelomové rozhodnutie Barcelonského dohovoru predložiť organizácii IMO návrh na určenie Stredozemného mora ako oblasti na reguláciu emisií síry prinesie radikálne zníženie znečistenia z lodí.

Riziko znečisťovania z munície odhodenej do mora sa musí riešiť v spolupráci s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami. Očakáva sa, že v priebehu nasledujúcich piatich až desiatich rokov sa zvýši únik toxických látok z munície zvrhnutej počas prvej a druhej svetovej vojny, čo predstavuje ohrozenie morského prostredia a bezpečnosti rybárov a ostatných námorníkov.

2.3. Podpora plnenia povinností vlajkových štátov štátmi pôsobiacimi ako otvorené registre

EÚ zintenzívňuje svoje úsilie v oblasti riešenia problémov s vlajkovými štátmi pôsobiacimi ako „otvorené registre“, ktoré si niektorí prevádzkovatelia plavidiel vyberajú s cieľom využiť, že určité štáty si nedostatočne plnia svoje medzinárodné záväzky alebo nevykonávajú dostatočnú kontrolu nad plavidlami (rybárskymi a námornej dopravy) zaregistrovanými pod ich vlajkami.

Problém s „otvorenými registrami“ a povinnosti vlajkových štátov

·V prípade rybolovu je nedostatočná kontrola rybárskych plavidiel určitými vlajkovými štátmi jednýmhlavných faktorov, ktorý prispievaNNN rybolovu. EÚ teda musí zabezpečiť, aby všetky vlajkové štáty dodržiavali svoje medzinárodné záväzkyoblasti boja proti NNN rybolovu.

·Nedostatočný medzinárodný vládny dohľad zo strany týchto vlajkových štátov je spolu so skutočnosťou, že tieto štáty majú zvyčajne malé kapacityoblasti regulácie, presvedčivým dôvodom, pre ktorý sa spoločnosti registrujú mimo svojej domovskej krajiny.

·Niektoré otvorené registre známe svojím nedostatočným vykonávaním morského práva bežne využívajú určití majitelia lodí na neplnenie záväzkovoblasti udržateľnejbezpečnej recyklácie lodí na konci životnosti. Zmena vlajky pred demontážou je bežnou praxou, ktorá závažne narúša účinnosť príslušných právnych predpisov EÚ týkajúcich sa recyklácie lodí na konci životnosti 29 .

V tejto súvislosti je mimoriadne dôležité, aby EÚ naďalej podporovala transparentnosť skutočného vlastníctva podnikových štruktúr, ktoré vlastnia plavidlá zaregistrované v rámci EÚ aj mimo nej, aby bolo možné identifikovať subjekty zodpovedné za možné nezákonné činnosti alebo nedostatočné vykonávanie medzinárodných a iných záväzkov v oblasti námornej dopravy, rybárstva, životného prostredia, zdaňovania, pracovných podmienok a pracovných práv a prijímať potrebné opatrenia.

Takisto jesúvislostibojom proti znečisťovaniu morí dôležité, aby bolo možné rýchloefektívne identifikovať majiteľov lodí, ktorí more znečisťujú úmyselne. Aj napriek pravidlám EÚoblasti predchádzania znečisťovaniulodí, vykladania odpadulodízvýšenému úsiliuoblasti dohľadupresadzovania predpisov 30 dochádza stáleeurópskych vodáchnezákonnému vypúšťaniu ropnýchiných znečisťujúcich látok, pričom odhaľovanie týchto skutkov,tým aj počet stíhaní, je naďalej na nízkej úrovni. Zistili sa ťažkostipresadzovaním predpisovnadnárodnom kontexte námornej dopravy, keď sajednotlivých členských štátoch EÚ líšia druhyvýšky sankcií.

2.4. Zabezpečiť prechod na globálnu udržateľnú modrú ekonomiku

Modrá ekonomika 31 budenasledujúcich rokoch rásť 32 .súlade so svojou koncepciou modrej ekonomiky sa bude EÚ usilovaťpodporu hospodárskeho rastu, zlepšovanie životných podmienokzároveňzabezpečenie udržateľného využívania morských zdrojovkvalitného života pobrežných spoločenstiev.

Okrem toho morské plody významne prispievajú k potravinovej a výživovej bezpečnosti. EÚ ako najväčší svetový dovozný trh s morskými plodmi sa usiluje zabezpečiť, aby na trh vstupovali iba produkty pochádzajúce z udržateľných zdrojov a udržateľnej produkcie. Účinné riadenie rybárstva a udržateľná akvakultúra sú totiž nevyhnutným predpokladom pozitívnej transformácie potravinového systému.

Preto sa EÚ prostredníctvom nariadenia o NNN rybolove snaží zabezpečiť, aby na trhu EÚ neskončili žiadne nezákonne ulovené produkty rybolovu. EÚ bude naďalej posilňovať svoju politiku vývojom vhodných IT nástrojov v tomto rámci, a to vrátane digitalizovaného systému osvedčovania úlovkov.

V súlade so stratégioufarmy na stôl 33 Komisia vypracuje legislatívny návrh rámca udržateľných potravinových systémov na zlepšenie udržateľnosti vo všetkých potravinových politikáchna posilnenie odolnosti potravinových systémov vrátane produktov rybolovuakvakultúry. Komisia zváži vhodné požiadavky na udržateľnosť pri dovoze potravínsúlademedzinárodnými záväzkami EÚ, najmä vo WTO. Rámec bude takisto obsahovať pravidlá týkajúce sa poskytovania informáciíudržateľnosti potravín (označovanie udržateľnosti).

Udržateľná modrá ekonomika musí byť podporená udržateľným financovaním. EÚ navyšuje investície do zdravia oceánov a do transformácie na udržateľnú modrú ekonomiku. Cez investičnú platformu EÚ BlueInvest prúdia financie do udržateľnej modrej ekonomiky v rámci EÚ aj mimo nej.

V nariadení EÚtaxonómii pre udržateľné činnosti 34 sa vymedzuje udržateľné financovanieinvestovanie na základe zoznamu environmentálne udržateľných hospodárskych činností. Takisto saňom zakotvujú kritériá „nespôsobovať významnú škodu“ pre hospodárske činnosti. Taxonómia prispejepresunu investícií na udržateľné použitiaochranu morských zdrojovpre spoločnosti bude fungovať ako vodidlo, ktoré zabezpečí súlad ich činnostítýmto cieľom.

2.5. Integrované riadenie oceánov prostredníctvom chránených morských oblastí a námorného priestorového plánovania

Stabilne sa zvyšujúci dopyt po využívaní oceánov si vyžaduje integrované plánovanie námorného priestoru, pri ktorom sa zohľadnia záujmy všetkých námorných odvetvíich vplyv na morské prostredie, ako aj ich príspevokzmene klímystrate biodiverzity. Námorné priestorové plánovanie vychádzajúceekosystémového prístupu môže podporiť dosahovanie cieľov ochranyobnovyprispieťudržateľnej modrej ekonomike. EÚ nadobudlatejto oblasti značné skúsenosti a v spolupráciIOC-UNESCO ich presadzuje na medzinárodnej úrovni prostredníctvom globálnej iniciatívy námorného priestorového plánovania 35 . Využívanie námorného priestorového plánovania podporuje cezhraničnú spoluprácuprispievaminimalizovaniu územných konfliktovriadeniu kumulatívnych vplyvov na celom svete.

EÚ podporuje reprezentatívnu a ekologicky súdržnú sieť dobre riadených chránených morských oblastí a ďalších účinných opatrení zameraných na ochranu oblastí (OECM) s cieľom do roku 2030 dosiahnuť 30 % pokrytie morského priestoru týmito oblasťami. Ideosvedčené nástroje na obnovu biodiverzity a zachovanie populácií, na dosiahnutie prirodzenej sekvestrácie uhlíka a na podporu udržateľných postupov.

3.Zaisťovanie bezpečnostiochrany na mori

3.1. Bezpečnosť na mori

EÚ ako aktér, ktorý zaisťuje námornú bezpečnosť

·Námorná bezpečnosť je nevyhnutným predpokladom udržateľnej modrej ekonomiky, ako aj celkového mierustability. Chráni legitímne činnosti pred skutočnými alebo potenciálnymi hrozbami spojenýminepriateľskými, nezákonnýminebezpečnými operáciami na mori. Umožňuje plynulý tok obchodu na námorných komunikačných linkách. Tvorí integrálnu súčasť komplexného prístupuspráve oceánov.

·Konkurenciamedzinárodných vodáchvýzvy súvisiacemultilaterálnym poriadkom stále narastajú.

·EÚ ako uznávaný aktér, ktorý zaisťuje námornú bezpečnosť na medzinárodnej úrovni, je zásadne proti akejkoľvek jednostrannej činnosti, ktorá ohrozuje mier, bezpečnosťstabilitu na morijerozporemedzinárodným právom.

·V súladedohovorom UNCLOS sa EÚ zaviazala dodržiavať zásady právneho štátuzaisťovať mierbezpečnosť na mori prostredníctvom multilateralizmu, regionálnych architektúr námornej bezpečnosti založených na pravidláchspolupráce so svojimi partnermi.

V súlade so stratégiou námornej bezpečnosti EÚ naďalej posilňuje svoju úlohu aktéra, ktorý zaisťuje námornú bezpečnosť v rámci svojich hraníc aj mimo nich. Pri tom využíva medziodvetvový prístup týkajúci sa meniaceho sa charakteru výziev a hrozieb v oblasti námornej bezpečnosti vrátane kybernetických a hybridných útokov, čoraz silnejšieho vplyvu zmeny klímy, zhoršovania životného prostredia a rizík, ktoré predstavujú pre stabilitu a bezpečnosť. Mimoriadnu pozornosť bude venovať potrebám svojich najvzdialenejších regiónov, ktoré sú týmto hrozbám obzvlášť vystavené.

V rámci Strategického kompasu sa potvrdzuje aj odhodlanie EÚ investovať do námornej bezpečnosti a svojej globálnej prítomnosti s cieľom zaistiť neobmedzený prístup k námorným koridorom a dodržiavať medzinárodné morské právo. Stanovuje sa v ňom zámer EÚ naplno využívať politiku námorných partnerstiev, napríklad prostredníctvom zastavení v prístave, spoločných cvičení a budovania kapacít.

EÚ bude naďalej spolupracovať s regionálnymi partnermi v oblasti námornej bezpečnosti na riešení zvýšenej prítomnosti globálnych a regionálnych aktérov, z ktorých niektorí neváhajú využívať neregulárne ozbrojené sily v oblastiach nestability, čím oslabujú medzinárodné úsilie o mier a stabilitu, destabilizujú krajiny a ich hospodárstva a podieľajú sa na porušovaní ľudských práv.

EÚ bude naďalej v spolupráci so svojimi partnermi, ako napríklad s organizáciou NATO, dôkladne monitorovať vývoj a rýchlo reagovať na všetky hrozby pre námornú bezpečnosť. Na základe svojich skúseností s bojom proti nadnárodnej trestnej činnosti na mori, akou je pirátstvo v západnom Indickom oceáne a prevádzačstvo a obchodovanie s ľuďmi v Stredozemnom mori, sa bude EÚ naďalej usilovať o zachovanie otvoreného a bezpečného prístupu k šíremu moru. Na tento účel sa EÚ rozhodla predĺžiť uskutočňovanie koordinovanej námornej prítomnosti v Guinejskom zálive o ďalšie dva roky a začať uskutočňovať novú koordinovanú námornú prítomnosť v severozápadnom Indickom oceáne. EÚ takisto zváži použitie koncepcie koordinovanej námornej prítomnosti v ďalších potenciálnych námorných oblastiach záujmu. Okrem toho bude naďalej prispievať k budovaniu kapacít tretích krajín na monitorovanie ich námornej oblasti a zaisťovať námornú bezpečnosť a kapacity na presadzovanie práva.

3.2. Bezpečnosť na mori a podpora dôstojných pracovných podmienok na celom svete

Pre odvetvie rybolovu a námorné odvetvie sú typické náročné, nebezpečné a vysokorizikové pracovné podmienky, ktoré pandémia COVID-19 ešte zhoršila. Počet úmrtí a zranení je naďalej neprípustne vysoký. Osobitne zraniteľní voči neistým podmienkam, nekalým praktikám a nerovnakému zaobchádzaniu sú migrujúci pracovníci.

EÚ prostredníctvom svojho programu medzinárodnej správy oceánovspoločnej rybárskej politiky podporuje dôstojnú prácurybárstvesúladecieľmi Medzinárodnej organizácie práce (MOP), Medzinárodnej námornej organizácie (IMO)Organizácie OSN pre výživupoľnohospodárstvo (FAO) a v spoluprácipartnerskými krajinami. EÚ bude naďalej podporovať ratifikáciuúčinné vykonávanie Dohovoru MOP č. 188práciodvetví rybolovuďalších príslušných medzinárodných noriem 36 ,to najmä tých, ktoré sú stanovenédohovoroch MOP 37 . Na tento účel využije dohodypartnerstveodvetví udržateľného rybárstva,to najmä prostredníctvom vykonávania uceleného súboru ustanoveníspráve sociálnych záležitostí, prípadne aj RFMO.dvojstranných dialógochna regionálnychmedzinárodných fórach sa bude EÚ zaoberať nútenou prácouďalšími formami práce, ktorými sa porušujú ľudské právaoblasti rybolovu,to ajprípade, že sa zistiarámci boja proti NNN rybolovu.oznámenídôstojnej práci na celom svete 38 sa posilňuje stratégia EÚ na podporu dôstojnej práce na globálnej úrovniidentifikujú kľúčové nástroje prostredníctvom politík EÚ.

EÚ a jej členské štáty sú takisto lídrami pri zlepšovaní právnych predpisov o námornej bezpečnosti a podpore vysokokvalitných noriem na globálnej úrovni v IMO, ako aj na úrovni EÚ. Cieľom je eliminovať námornú dopravu, ktorá nespĺňa normy, zvýšiť ochranu cestujúcich a posádok, znížiť riziko znečisťovania životného prostredia, či už prevádzkového alebo havarijného (napr. únik ropy, straty kontajnerov), a zabezpečiť, aby prevádzkovatelia dodržiavajúci osvedčené postupy neboli komerčne znevýhodnení v porovnaní s prevádzkovateľmi, ktorí sú ochotní pravidlá bezpečnosti plavidiel obchádzať. Komisia a členské štáty sa môžu spoľahnúť na technickú a vedeckú pomoc Európskej námornej bezpečnostnej agentúry.

Bezpečnosť a ochrana systému dopravy je najdôležitejšia a EÚ je v tejto oblasti svetovým lídrom. Právne predpisy EÚ o povinnostiach vlajkových štátov, štátnej prístavnej kontrole a vyšetrovaní nehôd prispievajú k bezpečnej, chránenej a účinnej námornej doprave. Kľúčový význam má neustále úsilie vynakladané v spolupráci s medzinárodnými, vnútroštátnymi a miestnymi orgánmi, so zainteresovanými stranami a s občanmi.

4. Získavanie poznatkov o oceánoch

Veda o oceánoch, pozorovanie oceánov, environmentálne monitorovanie a predpovede sú nevyhnutným predpokladom fakticky podložených opatrení na ochranu a udržateľné riadenie oceánov.oceánoch máme stále príliš málo poznatkov. Opatrenia a riešenia v oblasti krízy zdravia oceánov a rozvoja udržateľnej modrej ekonomiky závisia od našej úrovne poznatkov, pochopenia a schopnosti inovovať.

EÚ sa zaviazala plniť Dekádu OSN pre vedu o oceánoch v záujme udržateľného rozvoja 2021 – 2030. Európska politika v oblasti výskumu a inovácie je základom transformačnej agendy Európskej zelenej dohody, ktorej vykonávanie zároveň stimuluje a urýchľuje.

Horizont Európa: kľúčový program EÚ na financovanie výskumu a inovácie (2021 – 2027)

Z programu Horizont Európa sa ročne poskytuje približne 350 miliónov EUR na financovanie morskejnámornej problematiky. Podporuje sa ním získavanie poznatkovoceánochstimulujú nové nápadyiniciatívy na riešenie výziev súvisiacichoceánmi.

Ďalších 110 miliónov EUR ročne saprogramu Horizont Európa vyčleňuje na obdobie 2021 – 2023 na európsku misiu Obnoviť naše oceányvody do roku 2030. Cieľom misie je preukázať praktické riešeniaoblasti čistenia vôd, obnovy degradovaných ekosystémovprechodu modrej ekonomiky na klimatickú neutralitu.

EÚ predstavuje vzor osvedčených postupovoblasti výmeny námorných údajovpozorovaní oceánov. Záväzok krajín EÚ vymieňať si námorné údajespolupracovať na úrovni EÚregionálnej úrovni na zlepšení získavania údajovmonitorovania je pevne zakotvenýrámcovej smernicimorskej stratégiimôže byť doplnený iniciatívou pozorovania oceánov na štruktúrovanieharmonizovanie získavania námorných údajovrámci Európy. Informácieúdajestave európskych morí sú dostupnénámornom informačnom systéme pre Európu WISE 39 a v sieti EMODnet. Služba monitorovania morského prostredia programu Copernicus 40 poskytuje bezplatnéotvorené námorné údaje, ako aj monitorovanie oceánovreálnom časeprognózyspoločne so službou monitorovania zmeny klímy programu Copernicus 41 aj službu monitorovaniapredpovedania klímy oceánov,to pre morské oblasti EÚ aj svetový oceán. EÚ je významným partnerom iniciatívy G7 Budúcnosť moríoceánoviniciatívy GEO Blue Planet na poskytovanie informáciíoceánochpobrežiach verejnosti. Digitalizáciapokročilé nástroje môžu optimalizovaťpodporiť udržateľnosť operácií na mori.

Z výskumných programov EÚ sa podporuje získavanie dôkazov používaných globálnymi vedeckými orgánmi, ako aj nezávislými vedeckými panelmi, Medzivládnym panelom o zmene klímy (IPCC) a Medzivládnou vedecko-politickou platformou pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), ktoré poskytujú cielenú podporu pri rozhodovaní. Nové alebo prepracované existujúce medzinárodné obojsmerné rozhranie medzi expertmi na vedu a politiku by mohlo zabezpečiť pridanú hodnotu pri podpore zdravia a udržateľnosti oceánov, posudzovaní poznatkov a podpore tvorby politík.

EÚ prijíma opatrenia na šírenie poznatkov o oceánoch a bude naďalej podporovať účasť občanov na opatreniach, ktorými sa prispeje k zmenám vnímania, hodnôt, postojov a osobného správania v prospech udržateľných postupov. EÚ takisto nadviazala spoluprácu s Medzivládnou oceánografickou komisiou UNESCO s cieľom rozvíjať poznatky o oceánoch.

Vedecká diplomacia posilňuje vzájomné chápanie a spoločné vízie a opatrenia. EÚ oslovuje s ponukou výskumných partnerstiev, projektov a financovania z programu Horizont Európa a nástroja Globálna Európa aj krajiny a organizácie mimo EÚ. Regionálne morské organizácie sú významnou hnacou silou regionálnych poznatkov o mori a vzájomného chápania stavu morského prostredia.

Záver

V tomto spoločnom oznámení sa EÚ a jej členské štáty vyzývajú, aby sa viac angažovali v zachovaní čistých, zdravých, produktívnych a odolných oceánov, ktoré sa využívajú udržateľným spôsobom za bezpečných a spravodlivých pracovných podmienok, a to zároveň so zaisťovaním stability a bezpečnosti na mori. Toto spoločné oznámenie sa opiera nielen o medzinárodnú úlohu EÚ a jej členských štátov ako spoľahlivých partnerov a pevných obhajcov udržateľnosti, ale aj o ich pozíciu príkladných lídrov a zodpovedných aktérov s ambíciou sprísňovať medzinárodné normy na všetkých úrovniach a inkluzívnym spôsobom, spoločne s medzinárodnými partnermi a prostredníctvom všetkých možností spolupráce na dosahovanie spoločných cieľov.

Komisia a vysoký predstaviteľ budú na vykonávaní týchto opatrení spolupracovať s Európskym parlamentom, Radou, členskými štátmi EÚ a ďalšími príslušnými inštitúciami EÚ a medzinárodnými inštitúciami.

(1)      JOIN(2016) 49 final.
(2)      COM(2019) 640 final; JOIN(2021) 3 final.
(3)      Rokovaniadohodešírom mori (biodiverzita mimo právomoci jednotlivých štátov), globálny rámec pre biodiverzitu po roku 2020zákaz škodlivých dotácií na rybolov vo WTO, uzavreté 16. júna 2022.
(4)      Samit „One ocean“ (9. – 11. februára 2022, Brest), 7. konferencia Náš oceán (13. – 14. apríla 2022, Palau), 2. konferencia OSNoceánoch (27. júna – 1. júla 2022, Lisabon).
(5)       wcms_760649.pdf (ilo.org) .
(6)      Pinsky, M.L., Eikeset, A.M., McCauley, D.J. a kol. Greater vulnerability to warming of marine versus terrestrial ectotherms (Morské ektotermy sú voči otepľovaniu zraniteľnejšie ako suchozemské). Nature 569, 108 – 111 (2019); FAO. 2020. The State of World Fisheries and Aquaculture 2020Sustainability in action (Situácia svetového rybárstvaakvakultúryroku 2020. Udržateľnosťakcii). Rím; IPCC AR6 WG1; New elevation data triple estimates of global vulnerability to sea-level rise and coastal flooding (Nové údajevýške hladiny strojnásobujú odhady globálnej zraniteľnosti voči stúpaniu hladiny morípobrežným záplavám). Nature Communications .
(7)      Prostredníctvom cielenej online konzultácie ; výzvy na predloženie dôkazov  – pozri Súhrn konzultačných činností týkajúcich sa aktualizovania programu medzinárodnej správy oceánov; fórum EÚ pre medzinárodnú správu oceánov.
(8)      Ďalšie opatrenia sa uvádzajúprílohetomuto spoločnému oznámeniu.
(9)      Globálna správa oceánov vychádzaDohovoru OSNmorskom práve (UNCLOS), všeobecného právneho rámca,ktorom sa musia vykonávať všetky činnosti súvisiaceoceánmi, ako ajjeho dvoch vykonávacích dohôd, konkrétne i) dohody týkajúcej sa uplatňovania časti XI dohovoru UNCLOS10. decembra 1982ii) dohody OSNuplatňovaní ustanovení dohovoru UNCLOS10. decembra 1982ochranevyužívaní transzonálnych populácií rýbpopulácií rýb migrujúcich na veľké vzdialenosti.
(10)      JOIN(2021) 3 final; strategic_compass_en3_web.pdf (europa.eu) ; JOIN(2021) 27 final; JOIN(2021) 24 final.
(11)      Prostredníctvom NDICI. EÚjej členské štáty patrianajvýznamnejším darcom rozvojovej pomocioblasti oceánov a k dobrovoľným prispievateľom do medzinárodných organizácií a k medzinárodným procesom: od roku 2014 do roku 2020 bolarámci rozvojovej politiky EÚ vyčlenená 1 miliarda EUR na podporu správy oceánovtretích krajinách.
(12)      11205/14.
(13)      Nariadenie č. 1380/2013; nariadenie č. 1005/2008; COM(2021) 240; smernica 2014/89/EÚ; 2008/56/ES; COM(2020) 380; COM(2021) 400; nariadenie (EÚ) 2021/1119; COM(2021) 550; COM(2021) 82; nariadenie (ES) č. 725/2004; smernica 2005/65/ES.
(14)       Protecting the ocean, time for action (Ochrana oceánov, čas konať) (europa.eu) .
(15)       https://www.iucncongress2020.org/motion/069 .
(16)       Svetové ekonomické fórum, Decision-Making on Deep-Sea Mineral Stewardship: A Supply Chain Perspective (Rozhodovanie o správe hlbokomorských minerálov: hľadisko dodávateľského reťazca), BIELA KNIHA, APRÍL 2022 ; D. Amon a kol., 2022. Assessment of scientific gaps related to the effective environmental management of deep-seabed mining (Posúdenie chýbajúcich vedeckých poznatkov o účinnom environmentálnom manažérstve hlbokomorskej ťažby), 138 Marine Policy ; Miller a kol., 2018. An Overview of Seabed Mining Including the Current State of Development, Environmental Impacts, and Knowledge Gaps (Prehľad ťažby na morskom dne vrátane súčasného stavu vývoja, environmentálnych vplyvov a chýbajúcich poznatkov).
(17)      Rozhodnutie Rady (EÚ) 2019/407.
(18)       Glasgowskom klimatickom pakte sa vymedzuje oceán podľa UNFCCC (Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národovzmene klímy)vyzýva všetky pracovné skupinyzriadené orgány, aby zvážili začlenenieposilnenie opatreníoblasti oceánov.
(19)      Osobitná správaoceánochkryosféremeniacej sa klíme doplnená6. hodnotiacu správu IPCC, ktorá bude vydanároku 2022.
(20)      Absorpcia oxidu uhličitého (25 % antropogénnych emisií CO2)nadmerného tepla (90 % svetového nadmerného tepladôsledku skleníkového efektu) spôsobuje acidifikáciuotepľovanie oceánov, čo vediestúpaniu hladiny morí, extrémnym poveternostným podmienkam, blednutiu koralov, stratifikácii, deoxygenácii, mŕtvym pásmamzmenámbiologickej produktivite a v rozšírení druhovbiotopov.
(21)      V dôsledku ruskej vojenskej agresie voči Ukrajinezavedenia krízových opatrení na podporu rybárskej flotily EÚ je to ešte naliehavejšie, pozri Rybárstvo: druhý balík krízových opatrení (europa.eu) .
(22)      EÚ napríklad prešetrí určité rybolovné techniky,ktorých sa vie, že narúšajú sedimentárne uhlíkové rezervoáre.
(23)      COM(2020) 741.
(24)      Napr.prípade USA, Indie, Japonska, VietnamuJužnej Afriky.
(25)      UNEP/EA.5/Res.5.
(26)      IPCC 2019: Osobitná správa IPCCoceánochkryosféremeniacej sa klíme.
(27)       Dohovor o predchádzaní znečisťovaniu morí odpadmi a inými látkami (imo.org) .
(28)      Rozhodnutie DBD X/33 UNEP/CBD/COP/DEC/X/33 .
(29)      Nariadenie (EÚ) č. 1257/2013.
(30)      Smernica 2005/35/ES; smernica (EÚ) 2019/883; https://portal.emsa.europa.eu/web/csn .
(31)      „Modrá ekonomika“ znamená udržateľné využívanie morajeho zdrojovsúdržnú víziu, na základe ktorej sa udržuje kumulatívny vplyv na morské ekosystémy pod kontrolouzabezpečujú riadne konzultácie so všetkými zainteresovanými stranami.
(32)      Zavedené odvetvia modrej ekonomiky prinesú 4,5 milióna priamych pracovných miestobrat približne 650 mld. EUR; The EU blue economy report 2020 (Správa o modrej ekonomike EÚ za rok 2020) – Úrad pre publikácie EÚ (europa.eu) .
(33)      COM(2020) 381 final.
(34)      Nariadenie (EÚ) 2020/852.
(35)      https://www.mspglobal2030.org/unesco-and-european-commission-launch-new-flagship-guide-on-msp/.
(36)      Mali by sa účinne podporovaťvykonávať existujúce medzinárodné normy týkajúce sa pracovných podmienokpracovných práv, aby sa zaistila bezpečnosť na mori pre každého. Najvýznamnejšia je podpora širšej ratifikácieúčinného vykonávania Dohovoru Medzinárodnej organizácie práce (MOP)pracovných normáchnámornej dopraveroku 2006znení zmien (MLC 2006). EÚ prostredníctvom svojej spoločnej rybárskej politikyjej vonkajšieho rozmeru podporuje dôstojnú prácurybárstvesúladecieľmi MOP, Medzinárodnej námornej organizácie (IMO)FAO a v spoluprácipartnerskými krajinami.
(37)      Vrátane Dohovoru IMOnormách výcviku, kvalifikáciestrážnej služby posádky rybárskych plavidiel (STCW-F).
(38)      COM(2022) 66 final.
(39)       WISE Marine – námorný informačný systém pre Európu (europa.eu) .
(40)       https://www.copernicus.eu/en/copernicus-services/marine .
(41)      https://www.copernicus.eu/en/copernicus-services/climate-change.

V Bruseli24. 6. 2022

JOIN(2022) 28 final

PRÍLOHA

k

SPOLOČNÉMU OZNÁMENIU EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Smerovanie k udržateľnej modrej planéte – spoločné oznámenie o programe EÚ pre medzinárodnú správu oceánov







{SWD(2022) 174 final}


1.Posilnenie rámca pre medzinárodnú správu oceánov 1

Ochrana a zachovanie morskej biodiverzity

EÚ:

bude presadzovať ambiciózny globálny rámec pre biodiverzitu po roku 2020rámci Dohovorubiologickej diverzite (DBD)ambicióznu, spravodlivúnestrannú dohodubiodiverziteoblastiach mimo právomoci jednotlivých štátov,

bude sa snažiťto, aby sa ťažba morských minerálovoblasti 2 začala až po splnení všetkých týchto troch kritérií: i) súdispozícii dostatočné vedecké poznatkyhlbokomorských ekosystémochmožných účinkoch ťažby na morské ekosystémyich služby; ii) sú zavedené primerané ustanoveniaúčinnej ochrane morského prostredia pred škodlivými účinkami ťažobných činnostíoblasti, ktoré súsúlade so zásadou predbežnej opatrnostidohovorom UNCLOSiii) možno preukázať, že ťažobné technológieprevádzkové postupy nemajú žiadne škodlivé účinky,

bude aktívne podporovať zriaďovanie chránených morských oblastíAntarktíderámci oblasti dohovoru Komisie pre zachovanie živých antarktických morských zdrojov (CCAMLR),

v nadchádzajúcom akčnom pláne vychádzajúcomprávnej požiadavky EÚ na dosiahnutie dobrého environmentálneho stavu vrátane integrity morského dna zachová rybolovné zdrojeochráni morské ekosystémy a v prípade potreby zavedie opatrenia na regulovanie používania rybárskeho výstroja, ktorý najviac poškodzuje biodiverzitu.

Udržateľné rybárstvo a akvakultúra

EÚ:

bude vychádzaťglobálnej dohody WTOzákaze určitých foriem dotácií na rybolov uzavretejjúni 2022bude sa snažiťčo najskoršie presadzovanie prvkov, ktoré ešte neboli dohodnuté,

bude naďalej podporovať dodržiavanieúčinné vykonávanie medzinárodných pravidiel na boj proti NNN rybolovu, najmä dohody FAOopatreniach prístavných štátov 3 ,zohrávať vedúcu úlohu pri vypracúvaní dobrovoľných usmernení FAOprekládke,

bude naďalej podporovať mechanizmy boja proti NNN rybolovu vo všetkých RFMOpresadzovať modernizáciu regionálnych rybárskych orgánov na RFMO, najmä Výboru pre rybolovstredovýchodnom AtlantikuRybárskej komisie pre stredozápadný Atlantik,

bude uľahčovať komunikáciukoordináciu medzi regionálnymi organizáciami pre riadenie rybárstva (RFMO) týkajúcu sa najlepších postupovoblasti riadenia rybárstva a v ďalších záležitostiach spoločného záujmu („komunita na výmenu praktických skúseností“), pričom budečo najväčšej miere vychádzaťexistujúcich procesov,

bude prispievaťúspešnému vykonávaniu Dohodypredchádzaní neregulovanému rybolovu na šírom moristrednej časti Severného ľadového oceánupodporovať určenie chránených morských oblastíSevernom ľadovom oceáne,to aj prostredníctvom Dohovoruochrane morského prostredia severovýchodného Atlantiku,

preformuluje svoje dohodypartnerstveodvetví udržateľného rybárstva tak, aby lepšie prispievalizlepšenej správe oceánov 4 ,

bude naďalej dôsledne monitorovať činnosť svojej flotily mimo vôd EÚ prostredníctvom nariadeniaudržateľnom riadení rybárskych flotíl pôsobiacich mimo vôd EÚ 5 podporovať rovnako prísne normy na medzinárodnej scéne,

bude presadzovať rozšírenie udržateľného obchodurámci rybárstva vykonávaním záväzkovdvojstranných obchodných dohôdtretími stranamiposilňovať správu oceánov prostredníctvom dohôdpartnerstvespolupráci.

Regionálna ochrana morí

EÚ:

zintenzívni úsiliepristúpenieDohovoruochrane Čierneho mora pred znečistením,

bude podporovať účasť na regionálnych morských dohovoroch, akčných plánochpodobných regionálnych dohodách na celom sveterámci programu regionálnych morí pod záštitou Programu OSN pre životné prostredie pri vykonávaní medzinárodných záväzkovsúvislostiochranouudržateľným využívaním biodiverzity, ako aj oblastí mimo právomoci jednotlivých štátovpri boji proti znečisťovaniu plastmi.

Strategické partnerstvá

EÚ:

bude využívať vhodné existujúce formáty dialógovspolupráce na uľahčenie spolupráceoblasti správy oceánov 6 ,

zintenzívni spoluprácuoblasti správy oceánovrámci novej partnerskej dohody medzi EÚOrganizáciou afrických, karibskýchtichomorských štátov (OAKTŠ),

partnerským regiónomkrajinám buderámci programu Globálna Európa pomáhať posilňovať kapacity na zabezpečenie lepšej správy oceánov,to aj podporou účinného vykonávania hlavných nástrojov globálnej správy oceánov, ochranouudržateľným využívaním morských zdrojov, rozvojom udržateľnej modrej ekonomiky, podporou opatrení týkajúcich sa oceánov na účely zmiernenia zmeny klímyadaptácie na ňu, ako aj odstránením námorných bezpečnostných hrozieb 7 ,

rokoch 2023 – 2024 začne vykonávať opatrenia na podporu lepšej správy oceánov vrátane rozvoja udržateľných modrých ekonomíkAfrikesúladeprogramom Globálna Európa pre Afriku.roku 2022 zriadi strategickú skupinu AfrikyEÚ pre správu oceánov, ktorá bude navrhovať strategické priority,

v roku 2023 bude spoluorganizovať 2. fórum morských regiónovzápadnom Indickom oceáne spolunajvzdialenejšími regiónmi EÚ nachádzajúcimi satejto morskej oblasti.

2.Cestaudržateľnosti oceánov do roku 2030

Oceány a zmena klímy

EÚ:

bude podporovať tretie krajiny pri vykonávaní opatrení súvisiacichoceánmirámci plnenia vnútroštátnych záväzkov vyplývajúcichParížskej dohodypodporovať riešenia blízke prírode,

bude stáť na čele úsiliadosiahnutie dohody na ambicióznychčasovo ohraničených cieľoch globálneho znižovania emisií skleníkových plynov, normáchopatreniachoblasti medzinárodnej námornej dopravyrámci IMO,

bude znižovať emisie skleníkových plynovnámornej dopravy EÚ intenzívnejším využívaním obnoviteľnýchnízkouhlíkových palív (FuelEU Maritime)zavádzaním stanovovania cien uhlíka (rozšírenie systému EU ETS na námorné odvetvie),

bude podporovať rozvoj energiemorských obnoviteľných zdrojov výmenou odborných poznatkov EÚtretími krajinamipodporou výskumurozvoja nových trhov.súlade so stratégiou Global Gateway 8 bude EÚ takisto podporovať investície do energiemorských obnoviteľných zdrojov,

zintenzívni úsilieochranu funkcie oceánov ako zásobníkov „modrého uhlíka“ prostredníctvom ochranyzachovania morskýchpobrežných ekosystémovzakotvenia cieľov obnovy ekosystému do právnych predpisov 9 ,

začlení hľadiská zmeny klímy do práce vedeckých výborov RMFO, regionálnych morských dohovorovďalších orgánovnástrojov na ochranuriadenie morských biologických zdrojov, ako je budúca dohodamorskej biodiverziteoblastiach mimo právomoci jednotlivých štátov,bude aktívne podporovať ustanovenie ďalších chránených morských oblastí,to aj prostredníctvom komisie CCAMLR,

bude podporovať ďalší výskum zlomových bodov ekosystému súvisiacichklímou, usilovať salepšie pochopenie kumulatívnych dôsledkov kombinácie stimulov na ekosystémy, najmä otepľovania, deoxygenácieacidifikácie, zintenzívni výskum uhlíkaoceánochstúpania hladiny morí, ako aj súvisiacich riešení blízkych prírodebude posilňovať inovácie súvisiaceudržateľným zmierňovaním vplyvu zmeny klímy na oceányadaptáciou oceánov na ňu,

bude podporovať ratifikáciuúčinné vykonávanie Londýnskeho protokolurozhodnutia DBD X/33snažiť salepšie pochopenie toho, ako sa ich zásady primeraných vedeckých poznatkov, posudzovanie rizíkzásada predbežnej opatrnosti uplatňujú na činnosti odstraňovania oxidu uhličitéhooceánov.

Boj proti znečisťovaniu morí

EÚ:

sa bude aktívne zapájať do rokovaníprávne záväznej globálnej dohodeplastoch,

bude podporovať rozvoj kapacít prostredníctvom partnerstievrozvojovej spolupráceoblasti predchádzania znečisťovaniu moríčinností na pevnine aj na moriboja proti nemu,to aj pokiaľ ideriziko znečisťovaniamunície odhodenej do mora,podporovať odpadové hospodárstvo, udržateľnú spotrebuvýrobu, ako aj prístupy obehového hospodárstva,

bude podporovať úsilie na globálnejregionálnej úrovni,to aj začlenením ochrany morskéhopobrežného prostredia do dvojstranných vzťahovzáujme ochranyobnovy kvality morského prostrediabiodiverzity,

posilní prístavné zberné zariadeniazáujme zberu odpaduiných znečisťujúcich látoklodí na vnútorných aj medzinárodných trasách, bude ich riadiťsúlade so zásadami obehového hospodárstvabude ďalej investovať do odhaľovania nelegálneho vypúšťania znečisťujúcich látoklodízlepší stíhanie páchateľov.

Podpora plnenia povinností vlajkových štátov štátmi pôsobiacimi ako otvorené registre

EÚ:

prijme proaktívny prístupzabezpečovaniu plnenia medzinárodných povinností krajín ako vlajkových štátov stanovenýchmedzinárodných dohovoroch (ako IMO, MOP, UNCLOS)bude plne uplatňovať svoje právomoci nad ich registrami, aby preukázala kontrolu nad činnosťami lodí plaviacimi sa pod ich vlajkami,to začlenením tejto problematiky do svojich príslušných odvetvových dvojstranných dialógov EÚdotknutými štátmi (v oblasti rybárstva, námornej bezpečnosti, životného prostredia alebo pracovných práv),

zintenzívni úsiliezabezpečenie plnenia medzinárodných povinností krajín ako vlajkových štátov,to prostredníctvom dialógovNNN rybolove, prípadne ako poslednú možnosť využije obchodné opatrenia týkajúce sa identifikácie tretích krajín ako nespolupracujúcichrámci nariadeniaNNN rybolove,

začlení do príslušných medzinárodných fór problematiku širokého používania otvorených registrov majiteľmi lodí na obchádzanie existujúcich pravidielnoriem, ako aj možnosť vyvodzovať voči konečným užívateľom výhod zodpovednosť za takéto nezákonné činnosti. Na podporu tohto úsilia Komisia začne vypracúvať štúdiu,ktorej sa odhalia obchodné modely prevádzkovateľov používajúcich otvorené registrerôzni aktéri zapojení do fungovania týchto registrovnavrhnú sa riešenia identifikovaných problémov,

bude koordinovať príslušné relevantné politikycieľom lepšie odstraňovať slabé miesta otvorených registrovpodmieni rozvojovú pomoc EÚ lepším vykonávaním hlavných medzinárodných dohovorovspráve oceánov (napr. UNCLOS, IMOMOP) týmito krajinami.

Umožnenie prechodu na globálnu udržateľnú modrú ekonomiku

EÚ:

sa bude usilovaťlepšiu udržateľnosť dovozu produktov rybolovu, pri ktorom sa využívajú výhody vyplývajúceautonómnych colných kvót určených na základe prebiehajúcej štúdie EÚ 10 tejto oblasti,

začne vypracúvať rámec G20 pre rozvoj modrej ekonomikycieľom identifikovaťzabezpečiť zdroje dlhodobého financovania na globálny prechod na udržateľnú modrú ekonomiku,

bude rozvíjať diskusiuorganizácii FAOkomplexnomambicióznom súbore usmernení týkajúcich sa udržateľného poľnohospodárstva na základe strategických usmernení pre udržateľnejšiukonkurencieschopnejšiu akvakultúru EÚ 11 ,

vyskúša riešenia pre udržateľnú akvakultúruudržateľné rybárstvo spočívajúce ajzmiernení vplyvu rybárskeho výstroja na morské ekosystémy,to prostredníctvom svojej misie Obnoviť naše oceányvody do roku 2030,

zreviduje obchodné normy EÚ týkajúce sa produktov rybolovuakvakultúry tak, aby sa spotrebiteľomprevádzkovateľomdodávateľskom reťazci poskytovali informácievýznamných aspektoch udržateľnosti produktovdovážaných produktov,

bude podporovať činnosti inovatívnych iniciatív vedených podnikmi, pričom prvou bude podujatie BlueInvest Africa. 12

Integrované riadenie oceánov prostredníctvom chránených morských oblastí a námorného priestorového plánovania

EÚ:

zintenzívni spoluprácuIOC-UNESCOzáujme celosvetovej podpory námorného priestorového plánovania prostredníctvom nového partnerstva vychádzajúceho zo spoločného päťročného plánu, ktorý sa má začať na 3. medzinárodnej konferenciinámornom priestorovom plánovaní na konci roka 2022,

bude spolupracovaťmedzinárodnými partnermi na začlenení chránených morských oblastíďalších účinných opatrení zameraných na ochranu do globálnej stratégie ochrany oceánovzáujme zníženia tlakov spôsobených ľudskou činnosťouzmiernenia degradácie oceánov mimo chránených oblastí,

bude podporovať regionálnu koordináciuspoločné projekty spoločného riadenia, ktorých cieľom je ustanoviť ekologicky reprezentatívnesúdržné siete dobre riadených chránených morských oblastíďalšie účinné opatrenia zamerané na ochranu.

3.Zaisťovanie bezpečnostiochrany na mori

Bezpečnosť na mori

EÚ:

bude ďalej investovať do námornej bezpečnostiglobálnej prítomnosti,to najmä prostredníctvom zvýšenia počtu reálnych cvičení, zastaveníeurópskych prístavoch, spoločných hliadok, ako aj budovania kapacít (napr. do roku 2023 uskutoční reálne námorné cvičeniapartnermiIndickomTichom oceáne),

skonsolidujerozšíri námorné operácie EÚ uskutočňovanéStredozemnom moripri pobreží Somálska,

posilní regionálne partnerstvánámorných zónach záujmuna základe poznatkov získanýchexistujúcich programov (napr. SWAIMS, PASSMAR, GoGIN, MASE, program PSP, CRIMARIO 13 ), zlepší globálnu situačnú informovanosťnámornú bezpečnosť,

bude vykonávať koncepciu koordinovanej námornej prítomnostiiných námorných oblastiach záujmu,

rozšíriposilní mechanizmy informovanosti EÚnámornej bezpečnosti, napríklad spoločné prostredie na výmenu informáciínámorný dozor do roku 2025 14 ,

bude podľa potreby uľahčovať komunikáciukoordináciu medzi regionálnymi civilnýmivojenskými námornými iniciatívamicieľom zlepšiť situačnú informovanosť.

Bezpečnosť na mori a podpora dôstojných pracovných podmienok na celom svete

EÚ:

bude podporovať ratifikáciuúčinné vykonávanie Dohovoru Medzinárodnej organizácie práce (MOP)pracovných normáchnámornej dopraveroku 2006Dohovoru MOP č. 188práciodvetví rybolovu,

posúdi transpozíciu smernice 2017/159členských štátoch, ktorou sa do práva EÚ začleňuje dohovor č. 188,prijme všetky primerané opatrenia, ak členský štát riadne netransponuje smernicu do svojho vnútroštátneho právneho systému,

bude riešiť výzvy súvisiacerybárstvom, akými sú nútená prácaďalšie formy zneužívania pracovných práv,topríslušných dvojstranných dialógochna regionálnychmedzinárodných fórach, ako ajprípade, že sa zistiarámci boja proti NNN rybolovu 15 ,

bude podporovať iniciatívy IMO na zmiernenie environmentálnych rizík vyplývajúcichnámornej dopravy (morský odpad, podmorský hluk, znečisťovanie ovzdušiavody)rybolovných činností,

preskúma smernice týkajúce sa požiadaviek na vlajkové štáty, štátnych prístavných kontrolvyšetrovania námorných nehôd 16 cieľom zohľadniť zmenymedzinárodnom regulačnom prostredítechnológiáchzabezpečiť, aby sa všetky poznatky získané za posledné desaťročie vykonávania acquis EÚtejto oblasti začlenili do práva EÚ.

4. Získavanie poznatkov o oceánoch

EÚ:

podporí vytvorenie transdisciplinárneho medzivládneho rozhrania medzi vedoupolitikou pre udržateľnosť oceánov, Medzivládneho panela pre udržateľnosť oceánov, ktorý bude vychádzaťpríslušných globálnych odborných poznatkovexistujúcich vedeckých orgánov,

rozšíri službu monitorovania morského prostredia Copernicus, aby sanej stala referenčná služba EÚ pre oceány: bude zabezpečovať monitorovanie oceánovreálnom čase, služby prognózklimatickej predpovede,

spojí silypartnermi pri zavádzaní dlhodobých systémov pozorovaniamonitorovania oceánovoblastiach mimo právomoci jednotlivých štátovzabezpečením kurzu odbornej prípravy podporí dlhodobé pozorovania oceánov na globálnom Juhu,

zrealizuje európsku misiu Obnoviť naše oceányvody do roku 2030,rámci ktorej sa budú prostredníctvom vlajkových projektov vo všetkých európskych morských oblastiach podporovať výskuminovácie riešení vhodných na daný účel, pomocou ktorých možno riešiť výzvy spojenéoceánmirámci EÚ aj mimo nej,

vyvinie Digitálne dvojča oceánu (DDO EÚ) na pomoc pri začlenení hodnotových reťazcov poznatkov, počnúc zberom pozorovaní až po vytváranie aplikácií pre koncových používateľov, predstaví jednotný prístupmedzinárodnej diskusiibude prispievaťmedzinárodným iniciatívam, akou je iniciatíva Digitálne dvojčatá oceánu 17 ,

svoju prácu bude vykonávaťrámci Transatlantickej aliancie pre oceánsky výskumČiernomorskej synergie.

(1)      Opatrenia zvýraznené tučným písmom sú opatrenia zdôraznenéspoločnom oznámenímedzinárodnej správe oceánov.
(2)      Podľa dohovoru UNCLOS „oblasť“ znamená dno moríoceánovjeho podložie mimo právomoci jednotlivých štátov.
(3)      A to aj prostredníctvom rozvoja základných nástrojov (globálneho systému výmeny informácií, globálneho registra na evidenciu rybárskych plavidiel vrátane chladiacich prepravných plavidielzásobovacích plavidiel)pomoci rozvojovým krajinám.
(4)      Komisia uskutočňuje hodnotenie dohôdpartnerstveodvetví udržateľného rybárstvacieľom zabezpečiť ich vyššiu efektívnosťúčinnosť, ako aj lepšie zacielenie na dvojstrannú spoluprácuplnenie cieľov vonkajšieho rozmeru spoločnej rybárskej politiky.
(5)      Nariadenie (EÚ) 2017/2403.
(6)      Okrem dvoch oceánskych partnerstievČínouKanadou týkajúcich sa záležitostí oceánov vedie EÚ viacero dialógov na vysokej úrovnivýznamnými partnermi.
(7)      V regionálnom orientačnom programe pre subsaharskú Afriku bola vyčlenená orientačná suma 180 miliónov EUR na päť stanovenýchpripravovaných regionálnych programov pre oceány.
(8)      JOIN(2020) 30 final.
(9)      COM(2020) 380.
(10)      Pripravuje sa.
(11)      COM(2021) 236 final.
(12)      7. – 8. septembra 2022, Seychely.
(13)      SWAIMS – podpora integrovanej námornej bezpečnosti západnej Afriky, PASSMAR – program podpory stratégie námornej bezpečnostiStrednej Afrike, GoGIN – medziregionálna sieť Guinejského zálivu, MASE – regionálny program námornej bezpečnosti, PSP – program prístavnej bezpečnosti, CRIMARIO – projekt kľúčových námorných trásoblasti Indického oceánu,
(14)      Predpokladá sa, že prostredie CISE by malo byť funkčné na začiatku roka 2024. Bolo vyvinutécieľom uľahčiť výmenu informácií medzi orgánmi námorného dohľaducelej EÚ, ako aj civilno-vojenskú spoluprácu.
(15)      COM(2022) 66.
(16)      Smernica 2009/21/ES, smernica 2009/16/ES, smernica 2009/18/ES.
(17)      https://www.oceandecade.org/actions/digital-twins-of-the-ocean-ditto/.