V Bruseli8. 7. 2022

COM(2022) 335 final

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

Polročná správa o uskutočnení operácií financovania nástroja NextGenerationEU podľa článku 12 vykonávacieho rozhodnutia Komisie C(2021) 2502




















1. január 2022 až 30. jún 2022




















Obsah

1.Úvod

2.Vykonávanie programu financovania nástroja NextGenerationEUprvom polroku 2022

3.Náklady na financovanie

4.Zelené dlhopisy

5.Výhľad týkajúci sa emisie

6.Záver

Financovanie nástroja NextGenerationEU k 30. júnu 2022

Dlhodobá pôžička

121 miliárd EURdlhopisoch EÚ
z toho
28 miliárd EURzelených dlhopisoch

Krátkodobá pôžička

57,9 miliardy EUR v troj- a šesťmesačných pokladničných poukážkach EÚ, z ktorých 22,9 miliardy EUR ešte nie je splatených

KĽÚČOVÉ FAKTY z prvého polroku 2022

KĽÚČOVÉ FAKTY z prvého polroku 2022

5 syndikovaných transakcií, 6 aukcií, získaných 50 miliárd EUR

Priemerné náklady na financovanie 1,24 %

Päť celých deväť- až šestnásťnásobné prevýšenie ponuky

12 aukcií

Priemerný výnos −0,55 %

Pomer dopytuponuky 1,63x

Použitie výnosov k 30. júnu 2022

KĽÚČOVÉ FAKTY

Dvadsaťjeden členských štátov dostalo grantyúveryrámci Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti.(2)

Šesť členských štátov takisto dostalo prostriedky na základe splnenia čiastkových cieľovcieľových hodnôt.

(1) Rozpočet dostupný pre program Horizont Európa, Fond InvestEU, REACT-EU, mechanizmus Únieoblasti civilnej ochrany (rescEU), Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV)Fond na spravodlivú transformáciu. Skutočné prostriedky vyplatené konečným prijímateľom môžu byť nižšiedôvodu časových rozdielov.
(2) Plány obnovyodolnosti 25 členských štátov boli schválené do 30. júna 2022.

1.Úvod

Cieľom nástroja NextGenerationEU je prostredníctvom pôžičiek zmobilizovať až 5 % HDP EÚ na financovanie spoločnej a účinnej reakcie EÚ na pandémiu ochorenia COVID-19. NextGenerationEU je dočasný nástroj, v rámci ktorého môže Komisia od polovice roku 2021 do roku 2026 získať až 800 miliárd EUR prostredníctvom emisie dlhopisov, čím sa v nadchádzajúcich rokoch stane EÚ jedným z najväčších emitentov dlhu denominovaného v eurách. Emisiou zelených dlhopisov sa získa až 250 miliárd EUR. Výnosy z emisie dlhopisov umožnia EÚ prekonať bezprostredné výzvy v oblasti obnovy, ale aj urýchliť zelenú transformáciu a digitalizáciu hospodárstva EÚ. V rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa dosiaľ členským štátom už vyplatili finančné prostriedky vo výške okolo 100 miliárd EUR a vykonávanie plánov obnovy a odolnosti prináša konkrétne výsledky v praxi, a to v oblasti investícií, ako aj reforiem.

V tejto správe, ktorá je druhou polročnou správou podľa článku 12 vykonávacieho rozhodnutia Komisie C(2021) 2502, sa hodnotí vykonávanie stratégie financovania nástroja NextGenerationEU od 1. januára 2022 do 30. júna 2022. Správa sa zameriava výlučne na proces realizovaný s cieľom získať a vyplatiť finančné prostriedky pre potreby nástroja NextGenerationEU. Nehodnotí sa v nej, ako boli výnosy použité, okrem iného aj na zelené výdavky, pretože to bude predmetom samostatne podaných správ v súlade s nariadeniami o každom nástroji financovanom z nástroja NextGenerationEU. Táto správa je súčasťou pravidelného informačného toku Európskemu parlamentu a Rade, ktorým sa zabezpečuje transparentnosť a zodpovednosť pri vykonávaní tohto rozsiahleho inovačného programu financovania v súlade s článkom 5 ods. 3 rozhodnutia Rady 2020/2053.

2.Vykonávanie programu financovania nástroja NextGenerationEUprvom polroku 2022

Komisia v decembri 2021 oznámila svoj plán financovania na obdobie od januára do júna 2022, v ktorom sa uvádza, že plánovaná emisia dlhodobých dlhopisov vo výške 50 miliárd EUR sa má doplniť krátkodobými pokladničnými poukážkami EÚ. V súlade s týmto plánom financovania Komisia od začiatku roku získala pre potreby nástroja NextGenerationEU dodatočné dlhodobé financovanie vo výške 50 miliárd EUR prostredníctvom kombinácie syndikovaných transakcií (70 %) a aukcií (30 %). Týmito transakciami sa celková nesplatená suma dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU zvýšila na 121 miliárd EUR, z čoho 28 miliárd EUR sa získalo prostredníctvom emisie zelených dlhopisov. Komisia v tomto období takisto emitovala troj- a šesťmesačné pokladničné poukážky EÚ s cieľom uspokojiť krátkodobé potreby financovania, pričom do konca júna 2022 neboli splatené pokladničné poukážky EÚ vo výške 22,9 miliardy EUR.

Emisie pre potreby nástroja NextGenerationEU sa počas prvých šiestich mesiacov roku 2022 uskutočňovali za čoraz náročnejších trhových podmienok. EÚ a ďalšie hlavné ekonomiky boli svedkami prudkého nárastu inflácie a zvýšenej volatility trhu, ktoré zhoršili hospodárske otrasy spôsobené ruskou inváziou na Ukrajinu. Viedlo to k zvýšeniu úrokových sadzieb požadovaných investormi, a to historicky rýchlym tempom, keďže sa na trhoch očakávala menej akomodačná menová politika.

Napriek náročným trhovým podmienkam mali transakcie pre potreby nástroja NextGenerationEU naďalej výraznú podporu na trhu, pričom transakcieprvom polroku 2022 dosiahli šesť- až šestnásťnásobné prevýšenie ponuky. EÚ využíva vyváženúdiverzifikovanú základňu investorovdobrým zastúpením rôznych typov investorov, ktorí uplatňujú rôzne nákupné stratégiepochádzajúcelého sveta. 1 Tento pretrvávajúci dopyt na vysokej úrovni dokazuje, že Komisia sa na kapitálových trhochdlhom denominovanýmeurách etablovala ako dôveryhodný emitentvysokým ratingom.

Na základe tohto postavenia na trhu bola EÚ schopná pokračovaťbezproblémovom financovaní plánov obnovy členských štátov prostredníctvom včasného vyplácania výnosov.dôsledku týchto operácií financovania bola Komisia schopná vyplatiť všetky prostriedky členským štátomrámci Mechanizmu na podporu obnovyodolnostipreviesť ich do rozpočtu EÚ hneďčase splatnosti. Od spustenia nástroja NextGenerationEUlete 2021 do 30. júna 2022 Komisia vyplatila členským štátom 100,4 miliardy EURrámci Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti: 67,0 miliardy EUR vo forme grantov33,4 miliardy EUR vo forme úverov. Okrem toho bolo do rozpočtu EÚ prevedených viac než 15,5 miliardy EURcieľom prispieť na programy financovanénástroja NextGenerationEU, ako sú Horizont Európa, Fond InvestEU, REACT-EU, mechanizmus Únieoblasti civilnej ochrany (rescEU), Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV)Fond na spravodlivú transformáciu. 2

Úspech zmobilizovania tohto veľkého objemu finančných prostriedkov vo výraznej miere vyplynul z flexibility medzitým etablovanej diverzifikovanej stratégie financovania. To Komisii umožňuje využiť celý rad techník financovania (syndikátové transakcie a aukcie) a nástroje financovania (dlhopisy a pokladničné poukážky) s cieľom získať prístup na trhy prispôsobením svojho prístupu bežným podmienkam. Väčšou možnosťou využitia nesplatených dlhopisov prostredníctvom syndikovaných transakcií a aukcií sa pomohla zvýšiť likvidita, pričom sa podporil sekundárny trh s dlhopismi pre potreby nástroja NextGenerationEU a investorom sa uľahčil ich nákup a predaj. Dlhopisy pre potreby nástroja NextGenerationEU v súčasnosti vykazujú likviditu porovnateľnú s likviditou zaznamenanou na trhoch s európskymi štátnymi dlhopismi v pomere k nesplateným sumám.

3.Náklady na financovanie

Komisia bola naďalej schopná získavať finančné prostriedky za relatívne atraktívnych podmienok,to aj napriek náročnejším trhovým podmienkam.súlademetodikou stanovenou vo vykonávacom rozhodnutí Komisie (EÚ) 2021/1095 sa náklady na financovanie na obdobie od januára 2022 do konca júna 2022 odhadujú na približne 1,24 %. 3 Predstavuje to zvýšenieviac ako 1 percentuálny bodporovnanínákladmi na financovanie na úrovni 0,14 %, ktoré sa vykázaliobdobí od júna do decembra 2021.tomto prudkom zvýšení sa odrážajú zložitejšie trhové podmienky, ktoré vplývajú na štátnych, korporátnychfinančných emitentov.

Tempo zvyšovania bolo jedným z najprudších, aké sa zaznamenali na finančných trhoch za posledné desaťročia. Úrokové sadzby na desaťročné dlhopisy EÚ sa zvýšili z 0,09 % v čase inauguračného desaťročného dlhopisu pre potreby nástroja NextGenerationEU v júni 2021 na 1,02 % v prípade transakcie z marca 2022 a na 1,53 % v prípade poslednej emisie z mája 2022. S desaťročnými dlhopismi EÚ sa na konci júna 2022 obchodovalo na úrovni približne 2,3 %. Porovnateľné zvýšenia sa zaznamenali v prípade kľúčových európskych štátnych emitentov. Napríklad úrokové sadzby na desaťročné nemecké štátne dlhopisy sa zvýšili z približne −0,20 % v júni 2021 na takmer 1,0 % v máji 2022 a na konci júna 2022 boli nad úrovňou 1,6 %.

Keďže EÚ bola počas tohto obdobia naďalej pravidelným, predvídateľným emitentom, bola schopná emitovať svoje dlhopisy so stabilnými koncesnými poplatkami pri emisii. Spolu s pretrvávajúcim výrazným dopytom investorov ide o prejav dôvery na trhoch, čo zároveň vyvoláva dôveru v schopnosť EÚ naďalej úspešne umiestňovať svoje dlhopisy.

Komisia takisto naďalej spravuje svoje krátkodobé hotovostné zostatky s cieľom zabezpečiť, aby sa nepresiahli sumy potrebné na plynulé uskutočnenie vyplácania. Počas prvého polroku 2022 bola likvidita v držbe stabilná, a to v priemere na úrovni 19,7 miliardy EUR. Táto miera likvidity bola nižšia ako v predchádzajúcich štvrťrokoch, keď boli potrebné vyššie sumy na rýchle a rozsiahle vyplácanie počas obdobia predbežného financovania (13 %) plánov obnovy členských štátov. Táto nižšia miera likvidity v držbe spolu s pravidelnou emisiou pokladničných poukážok EÚ so zápornými sadzbami viedla k prebytku (t. j. pozitívnemu prenosu) vo výške 56,1 milióna EUR v prípade hotovostných zostatkov v rámci nástroja NextGenerationEU, a to od januára do konca júna 2022. Tento prebytok sa má úmerne rozdeliť medzi rozpočet EÚ a členské štáty, ktoré dostanú úvery v rámci nástroja NextGenerationEU, a čiastočne sa ním vykompenzujú vyššie náklady na financovanie.

Prvá polovica roku 2022 takisto znamenala aj začiatok fakturácie súvisiacej s nástrojom NextGenerationEU, a to pokiaľ ide o úrokové platby, náklady na riadenie likvidity a administratívne náklady pre rozpočet EÚ a prijímajúce členské štáty.

4.Zelené dlhopisy

Komisia v roku 2022 naďalej vykonávala program zelených dlhopisov nástroja NextGenerationEU, pričom vychádzala z úspešnej emisie inauguračných zelených dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU v októbri 2021.

Komisiaprvom polroku 2022 uskutočnila štyri dodatočné transakcie so zelenými dlhopismi.apríli 2022 a v júni 2022 bola spustená druhátretia linka zelených dlhopisov, pričomprípade splatnosti 20 rokov sa získalo 6 miliárd EUR a v prípade splatnosti 25 rokov sa získalo 5 miliárd EUR. Pokiaľ ideprvú transakciu, dosiahlo sa viac ako trinásťnásobné prevýšenie ponukypredstavovala dosiaľ najväčší zelený dlhopis emitovanýroku 2022 4 . Okrem toho boljanuáriapríli 2022 dvakrát využitý inauguračný zelený dlhopis15-ročnou splatnosťou, čím sa jeho objem zvýšil na 17 miliárd EUR.

Skúsenostiemisiami zelených dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU zdôrazňujú prirodzenú atraktívnosť dlhopisov so silnýmpreukázateľným profilom transformáciesúvislosti so zmenou klímy. Komisia odhaduje, že zrealizovala greenium – t. j. rozdielcene medzi zeleným dlhopisomkonvenčným dlhopisom – na úrovni približne 2 bázických bodov pri týchto emisiách,ktorými sa pri následnom obchodovaní obchodovalo aj na úrovni 4 bázických bodov. Tieto údaje súsúladeúdajmi zaznamenanýmiširšom kontexte na celom trhu (iniciatíva Climate Bonds Initiative 5 ).

marci 2022 zaviedla aj svoj prehľad zelených dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU. 6 Prehľad poskytuje investorom nevídanú mieru transparentnosti, pokiaľ ideto, ako sa investuje financovanie získané prostredníctvom zelených dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU. Prehľad obsahuje údajeopatreniachsúvisiacich výdavkoch, ktoré sú financované zo zelených dlhopisov,reálnom čase. Prostredníctvom týchto údajov sa investori ďalej uisťujú, že Komisia emituje zelené dlhopisysúladenajvyššími normaminajlepšími trhovými postupmi. Na základe tohto prehľadu Komisia koncom roku 2022 uverejní výročnú správualokáciicieľom poskytnúť viac kontextudodatočných informácií.

Vďaka prirodzenej atraktívnosti zelených dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU, o čom svedčí výrazný dopyt investorov, podporenej vysokou úrovňou transparentnosti pri využívaní výnosov sa zabezpečuje silná platforma na vytvorenie najväčšieho svetového kanála pre zelené dlhopisy. Program zelených dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU preto poskytuje jedinečnú príležitosť na vytvorenie výnosovej krivky vysoko likvidných zelených dlhopisov.

Obrázok č. 1: Snímka obrazovky prehľadu zelených dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU

5.Výhľad týkajúci sa emisie

Komisia 24. júna uverejnila svoj plán financovania na zvyšok roku 2022. Na financovanie nástroja NextGenerationEU má Komisia v úmysle emitovať dlhopisy EÚ vo výške 50 miliárd EUR doplnené krátkodobými pokladničnými poukážkami EÚ.

Cieľová hodnota emisie dlhopisov predstavuje spoľahlivýkonzervatívny odhad na základe najnovších prognóz očakávaných prostriedkovnástroja NextGenerationEUdruhej polovici roku 2022. Predpokladané sumy zahŕňajú plánované vyplácanierámci nedávno schválených národných plánov obnovy. 7 Keďže skutočné prostriedky budú založené na pravidelných aktualizáciách vykonávania nástroja obnovy NextGenerationEU, môžu sa odchyľovať od prognóz, pokiaľ idepresné načasovaniesumy. Akékoľvek odchýlky by však nemali významne ovplyvniť cieľovú hodnotu stanovenúpláne financovaniana základe doterajších skúsenostínástrojom NextGenerationEU budúnajväčšou pravdepodobnosťou zahŕňať zmenynačasovaní vyplácania.nepravdepodobnom prípade značnej odchýlky vyplácania od prognóz môže Komisia zmeniť cieľovú hodnotu stanovenú pre emisiu dlhopisov.

Hoci je plán financovania zameraný na financovanie prostriedkov z nástroja NextGenerationEU, Komisia poskytla aj informácie o vyplácaní, ktoré plánuje navrhnúť v rámci iných programov, najmä v rámci nástroja SURE a makrofinančnej pomoci tretím krajinám. Deje sa tak s cieľom poskytnúť investorom komplexný prehľad o sumách, ktoré EÚ môže priniesť na trh na základe súčasných záväzkov a očakávaní vyplývajúcich z politiky. Plán financovania nástroja NextGenerationEU na druhý polrok 2022 sa preto bude vykonávať spolu s transakciami, prostredníctvom ktorých sa získa až 9 miliárd EUR pre plánované úvery na makrofinančnú pomoc Ukrajine a až 6,6 miliardy EUR pre nástroj SURE. Tieto transakcie sa zorganizujú spolu s emisiou dlhu v rámci nástroja NextGenerationEU prostredníctvom integrovaného emisného programu založeného na pravidelnom mesačnom cykle syndikovaných transakcií a aukcií. Okrem toho môžu existovať príležitostné súkromné umiestnenia na financovanie menších úverov na makrofinančnú pomoc susedným krajinám.

6.Záver

Po úspešnom začiatku v roku 2021 sa v posledných šiestich mesiacoch preukázala schopnosť Komisie uskutočňovať operácie financovania za čoraz zložitejších trhových podmienok. Trvalá podpora dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU zo strany investorov ukazuje, že EÚ je v súčasnosti veľkým etablovaným a dôveryhodným emitentom na kapitálových trhoch s dlhom denominovaným v eurách. Diverzifikovaná stratégia financovania – pozostávajúca z techník (zo syndikátových transakcií a z aukcií) a nástrojov financovania (dlhopisov a pokladničných poukážok) používaných štátnymi emitentmi – pomohla pri vyrovnávaní sa s volatilitou trhových podmienok. Komisii to umožňuje naďalej podporovať členské štáty na ceste k obnove po pandémii ochorenia COVID-19 a zvyšovať ich odolnosť voči budúcim výzvam.

Dlhopisy pre potreby nástroja NextGenerationEU boli ovplyvnené výrazným zvýšením úrokových sadzieb počas tohto obdobia, čo platilo aj v prípade štátnych, nadnárodných a iných emitentov dlhopisov na celom svete. Priemerné náklady na financovanie sú o viac ako jeden percentuálny bod vyššie ako za posledných šesť mesiacov. Dlhopisy pre potreby nástroja NextGenerationEU sa však naďalej oceňujú pomerne dobre, čo odráža prirodzenú úverovú kvalitu EÚ a rozhodné uznanie EÚ ako emitenta sociálnych a zelených dlhopisov orientovaného na hodnotu.

V prvých šiestich mesiacoch roku 2022 sa takisto viac ako zdvojnásobili emisie zelených dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU a zaviedol sa prehľad zelených dlhopisov, ktorý umožňuje v reálnom čase monitorovať, ako členské štáty využívajú financovanie získané prostredníctvom zelených dlhopisov.

V pláne financovania na druhý polrok 2022 sa uvádzajú komplexné a presné zámery Komisie v oblasti financovania na zvyšok roku, a to na základe súčasných záväzkov vyplývajúcich z politiky. Jasne sa v ňom poukazuje na spôsob, akým bude Komisia naďalej mobilizovať financovanie hospodárskej a sociálnej obnovy EÚ a transformácie v súvislosti so zmenou klímy za najvýhodnejších podmienok pre EÚ a jej členské štáty.

(1)      Emisie EÚ doteraz prilákali celkovo viac ako 1000 rôznych investorov zo 70 rôznych krajín. Viac ako 60 % investorov má sídlopribližne 25 % tvoria medzinárodní investori vykonávajúci operácie zo Spojeného kráľovstva. Viac ako 70 % emitovaných dlhopisov EÚ získali investori typu „kúpdrž“ (t. j. správcovia fondov, poisťovne, dôchodkové fondycentrálne banky). Takisto existuje náležité zastúpenie investorov požadujúcich rôzne splatnosti, pričom centrálne bankybankové finančné správy (ktoré zvyčajne uprednostňujú investovanie do splatností do desať rokov) sú zodpovedné za 36 % nákupov dlhopisov EÚ na primárnych trhochdôchodkové fondypoisťovne (ktoré uprednostňujú splatnosti nad desať rokov) sú zodpovedné za približne 20 %.
(2)      Táto suma zodpovedá prevodom vykonaným zo združeného súboru financovania nástroja NextGenerationEU. Skutočné prostriedky od Komisie vyplatené konečným prijímateľomrámci programov financovanýchnástroja NextGenerationEU môžu podliehať časovým rozdielom.
(3)      Tento údaj môže stále podliehať menším zmenám v dôsledku prípadného uzatvorenia časového komponentu, čo si vyžaduje pomyselné vyváženie vyplácania a pridelených nástrojov dlhodobého financovania.
(4)      Nemeckoapríli 2022 takisto emitovalo zelené dlhopisy vo výške 6 miliárd EUR.
(5)       Zelené dlhopisy ponúkajú cenové výhody pre emitentov, ako aj investorov | iniciatíva Climate Bonds Initiative .
(6)       Prehľad zelených dlhopisov pre potreby nástroja NextGenerationEU | Európska komisia (europa.eu) .
(7)    Pozri nástroj NextGenerationEU: Európska komisia podporuje plán Švédska (europa.eu) Komisia podporuje plán Poľska v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vo výške 35,4 miliardy EUR (europa.eu) .