V Bruseli23. 3. 2022

COM(2022) 131 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Prijímanie ľudí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine: pripravenosť Európy na riešenie výziev


Len za štyri týždne od ruskej invázie na Ukrajinu prišlo do Európskej únie približne 3 a pol milióna ľudí, prevažne žien a detí. Rýchlosť aj počty, v akých prichádzajú, sú bezprecedentné. Zatiaľ čo EÚ naďalej neúnavne podporuje osoby, zasiahnuté humanitárnou katastrofou priamo na Ukrajine, toto oznámenie sa zameriava na opatrenia, ktoré sa na podporu ľudí utekajúcich z krajiny prijímajú vo vnútri EÚ.

Prijímanie ľudí, ktorí utekajú zo svojich domov, jeEÚ stredobodom spoločnej reakcie členských štátov na vojnu 1 . Opatrenia na úrovni EÚ odrážajú odhodlanie, účasťsolidaritu ľudícelej EÚ, ako aj obrovské úsilie vnútroštátnychmiestnych orgánov, mimovládnych organizácií, občianskych združenípodnikov.

V súčasnosti sa úsilie oprávnene orientuje na zabezpečenie bezprostredných potrieb vyplývajúcich z prijímania a ochrany príchodzích. Európska únia poskytuje členským štátom nepretržitú podporu vo forme pomoci na hraniciach, prijímania a civilnej ochrany. V tomto oznámení sa uvádza pohľad na ďalšiu podporu EÚ členským štátom v nadchádzajúcom období.

Názorným príkladom ústretovosti EÚ je historicky prvé uplatnenie smernicedočasnej ochrane 2 s cieľom poskytnúť rýchluúčinnú pomocjasné právne postavenie. Ukrajinskí občaniaich rodinní príslušníci, ako aj osoby vysídlenédôsledku konfliktu, pre ktoré bola domovom Ukrajina 3 , majú teraz nárok na bezprecedentnú ochranucelej EÚ vrátane prístupuubytovaniu, školám, zdravotnej starostlivostipráci. To bude platiť, aj keď sa bude počet ľudí nútených opustiť Ukrajinu zvyšovať. Hlavnou výzvou je teraz uplatňovanie týchto právpraxi.

Rodiny príchodzích boli rozdelené. Osobitné obavy vyvoláva najmä veľký počet detí, ktoré z Ukrajiny prichádzajú a ktoré podľa odhadov OSN môžu tvoriť polovicu všetkých príchodzích osôb. Tieto deti boli vystavené hrôzostrašnej skúsenosti a budú potrebovať osobitnú ochranu, starostlivosť a psychosociálnu podporu. Mnohé z nich sú maloletí bez sprievodu alebo prichádzajú bez rodičov. Každé sa musí cítiť v bezpečí a zabezpečené a každé musí začať chodiť do školy, aby mohlo znovu získať pocit stability a aby bolo chránené pred potenciálnymi rizikami zneužívania a obchodovania s ľuďmi.

Riešenie tejto výzvy si bude vyžadovať spoločný prístupskutočnú solidaritu. Nové operačné usmernenia 4 smernicidočasnej ochrane pomôžu príchodzím získať konzistentnúúčinnú úroveň právčlenským štátom prevziať svoje nové povinnosti. Usmernenia sa budú pravidelne aktualizovať tak, aby členským štátom pomáhalikaždodennými výzvaminovými situáciami.

Bola vytvorená platforma solidarity, ktorá už fungujecieľom ktorej je koordinácia spolupráce medzi členskými štátmi.rámci tejto platformy sa koordinujú ponuky solidarityidentifikujú potreby vrátane prijímacích kapacít 5 . Platforma zabezpečí, aby sa zariadeniaslužbycelej EÚ mohli využívať čo najlepšie,to prepojením všetkých prostriedkovnástrojov na úrovni EÚcieľom reagovať na potreby členských štátov. Osobitná pozornosť sa bude pritom venovať najzraniteľnejším prípadom, najmä deťom. Počas prvého týždňa jej fungovania sa šesť členských štátovNórsko zaviazali prijať ľudí, ktorí utiekliUkrajiny do Moldavskaktoré tak dostali prijímacie kapacity tejto krajiny pod obrovský tlak. Na to, aby začala platforma solidarity rýchlo fungovaťprinášať výsledky, bude nevyhnutné aktívne zapojenie všetkých zainteresovaných strán, členských štátovagentúr. Pre účinnú koordináciupresmerovanie ľudí do členských štátovdostatočnou kapacitou budú kľúčové transparentnéaktuálne údaje 6 členských štátov.

Vzhľadom na rozsah potrieb sú do zabezpečovania práv spojených s dočasnou ochranou – právo na ubytovanie, vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť a prístup k práci – zapojené všetky zložky spoločnosti. Zásadným význam majú miestne a regionálne orgány, podniky, sociálni partneri, zdravotnícke a sociálne služby a úrady práce, služby na ochranu detí, zariadenia starostlivosti o deti a školy spolu s občianskou spoločnosťou, ako aj organizácie vedené migrantmi a spoločenstvami diaspór. Plnenie tohto záväzku podporí aj nové značné úsilie, ktoré bude na úrovni EÚ vynaložené s cieľom maximalizovať vplyv dostupných finančných prostriedkov a využiť širokú škálu špecializovaných sietí.

Zabezpečenie podpory pre také veľké počty ľudí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine a prichádzajú do Európy, si vyžiada flexibilitu a ľudskosť. Je to veľká výzva z hľadiska účinnej organizácie a koordinácie na strane EÚ, ako aj pokiaľ ide o spoluprácu s ukrajinskými orgánmi a medzinárodnými partnermi. Európska únia čelí bezprecedentnej výzve a práve vďaka svojej kolektívnej sile môže konať v záujme tých, ktorí potrebujú našu pomoc, v súlade s našimi hodnotami a európskym spôsobom života.

Komisia:

·prostredníctvom platformy solidarity zmobilizuje kľúčové siete na podporu členských štátov tak, aby boli zdrojeknow-how EÚ čo najlepšie využité,

·pomôže členským štátom rýchloflexibilne využívať finančné prostriedky EÚ, aby sa cielené financovanie rýchlo dostalo do členských štátov, kľúčových organizáciíobčianskej spoločnosti, ktoré prakticky napĺňajú práva vyplývajúcedočasnej ochrany,

·vytvorí špecializované štruktúry, aby členské štáty prvého vstupučlenské štáty určenia, ale aj ďalší poskytovatelia kľúčových služieb, mohli čo najskôr využívať tie najlepšie dostupné nástroje.

I    BEZPEČNÁ ZÓNAEURÓPE

V dôsledku ruskej agresie boli Ukrajinci proti svojej vôli prinútení opustiť svoju krajinu a mnohí dúfajú, že sa nakoniec vrátia domov. Stále však nie je jasné, ako rýchlo to bude možné. Podpora preto musí byť okamžitá, ale musí zohľadňovať aj možnosť, že sa ich pobyt predĺži. Odráža sa to v koncepcii smernice o dočasnej ochrane, ktorá stanovuje počiatočnú ochranu na jeden rok, ktorá môže byť dvakrát vždy o šesť mesiacov automaticky predĺžená. Podpora poskytovaná členským štátom bude zlučovať podporu pri zvládaní súčasných výziev s riešením ich predvídateľných požiadaviek v polovici obdobia.

Akčný plán pre integráciuzačleňovanie na roky 2021 – 2027 7 obsahuje spoľahlivý rámec na usmerňovanie prácena pomoc pri udržiavaní súčasných väzieb medzi osobami vysídlenýmiUkrajinyhostiteľskými komunitami. Zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa do navrhovania opatrení zapojilo široké spektrum zainteresovaných strán – vrátane samotných novopríchodzích osôb, ako aj diaspór. Toto je rozhodujúce pre účinnú komunikáciu, posilnenie postaveniazodpovednosť. Dôležitá je aj koordinácia, aby príspevky verejných orgánov, filantropických organizáciíobčianskej spoločnosti mali čo najväčší účinok, pokiaľ je to možné ajspolupráciukrajinskými úradmi. Komisia zmobilizovala program Erasmus+, Európsky zbor solidaritykultúrne združenia, aby prispôsobili svoju činnosť podpore príchodzích.

Novopríchodzím osobám a ich hostiteľským komunitám by sa mala čo najskôr poskytnúť cielená pomoc. Toto sa zohľadňuje v rozsiahlej podpore, ktorú podľa potreby už poskytli a naďalej poskytujú v prvom rade krajiny bezprostredne susediace s Ukrajinou, a to Poľsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko. Čoskoro bude potrebné presunúť pozornosť na pomoc vysídleným osobám pri usídľovaní. Najlepším spôsobom ako znížiť závislosť príchodzích od vonkajšej podpory a zlepšiť interakciu s hostiteľskými komunitami je pomôcť im dosiahnuť určitý stupeň finančnej nezávislosti – najlepšie nájdením zamestnania zodpovedajúceho ich kvalifikácii – a zabezpečiť im prístup k bývaniu, vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti a ďalším sociálnym službám. Ak to bude možné a ukrajinské orgány budú mať naďalej také možnosti, mohli by poskytovať záznamy a informácie, ktoré pomôžu členským štátom podporu zacieliť účinnejšie, pričom by sa malo vynaložiť maximálne úsilie s cieľom pomôcť osobám bez dokladov.

Jednýmkľúčových faktorov na pomoc novopríchodzím osobám budú informácieprávach, ktoré tieto osoby majú. Ako veľmi cenné sa už ukázali informácie, ktoré boli poskytnuté na hraniciach. Bolo vytvorené webové sídlo „Podpora pre ľudí utekajúcichUkrajiny“ 8 , cieľom ktorého je pomôcť týmto ľuďompochopením ich právEÚ. Predmetné webové sídlo obsahuje informácieprekročení hraníc, právach pri príchodeďalšom cestovaní. Komisia bude naďalej spolupracovaťagentúrami EÚ, členskými štátmi, agentúrami OSNďalšími partnermicieľom zabezpečiť, aby ľudia mali potrebné informácie, ako aj prijímať opatrenia proti proruským dezinformáciám zameraným na šírenie pochybnostíneistoty.

Pre reakciu EÚ budú takisto veľmi dôležité aj presné údaje vrátane údajov o potrebách, osobitných zraniteľnostiach, rodinných väzbách, vekových skupinách a zručnostiach príchodzích osôb, ako aj o tom, ktoré destinácie v Európe si zvolili. Bude nevyhnutné, aby si členské štáty vymieňali presné, porovnateľné a aktuálne údaje s cieľom umožniť účinné fungovanie solidarity vo všetkých oblastiach. V rámci siete EÚ pre pripravenosť a krízové riadenie v oblasti migrácie už dochádza k výmene cenných údajov a pozornosť sa upriami na konkrétne otázky, ako je počet maloletých osôb bez sprievodu, osôb so zdravotným postihnutím alebo prijímacie kapacity vhodné pre rodiny. Platforma solidarity a ďalšie kľúčové siete už fungujú tak, aby spájali voľné kapacity s potrebami a pracovali napríklad na vyhľadávaní miest, kde chýbajú kvalifikovaní pracovníci, kde by sa novopríchodzie osoby mohli zamestnať. Preskúmajú sa aj ďalšie spôsoby zberu údajov o pohybe obyvateľstva.

Súčasťou pomoci tým, ktorí prichádzajúUkrajiny, aby sa zorientovaliEÚ, bude podpora pri prekonávaní kultúrnychjazykových bariér. Platí to pre dospelých aj deti. Európska únia môže pomôcťiniciatívami, ako je podpora prijímacích centier, webové sídlapraktickými usmerneniami na nadviazanie kontaktovmiestnou komunitouverejnými službami, pridanie ukrajinského jazykanástrojom na pomoc uchádzačomzamestnaniepropagácia existujúcich webových sídiel elektronického vzdelávaniaukrajinskom jazyku. Ukrajinčina bola doplnená ako jedenjazykov nástroja elektronického prekladu Európskej komisiejedispozícii vnútroštátnym verejným orgánom na podporu ich práce 9 . Financovanie integrácie umožňuje, aby bolo jazykové vzdelávanie okamžite dostupné pre všetky vekové kategórie.integráciou môžu pomôcť kultúrni mediátoritlmočnícidiaspór, ako aj osoby spomedzi samotných príchodzích osôb.

Súčasťou prispôsobenia sa normálnemu životu pre osoby prichádzajúceUkrajiny je prístupbankovým účtomEÚ, aby mohli dostávať platby sociálnej podpory alebo mzdy alebo platby. Príjemcovia dočasnej ochrany majú právo na základný bankový účet 10 . Informácieňom budú súčasťou informačných kampaníKomisia jekontaktebankovým sektorom, aby zabezpečila naplnenie tohto práva.usmernenívykonávaniu smernicedočasnej ochrane sa tiež odporúča, aby členské štáty umožnili otvorenie bankového účtu ešte pred vydaním povolenia na pobyt.

Európska únia hodlá tých, ktorí utekajú pred vojnou, nielen prijať, ale aj zaistiť bezpečnosť týchto ľudíEurópe. Prevažná väčšina tých, ktorým sa podarilo do EÚ dostať, sú ženy, detistarší ľudia, pričom približne polovicu príchodzích osôb tvoria deti. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby niktonich nemuseltejto novej situácii čeliť ďalšiemu nebezpečenstvu. Mimovládne organizácieďalšie subjektypohraničných regiónoch dôrazne upozornili na riziko, že utekajúci by sa mohli stať obeťami falošných ponúk ubytovania alebo dopravyocitnúťrukách obchodníkovľuďmi. Deti, maloleté osoby bez sprievodusiroty sú vystavené mimoriadne vysokému rizikuregistrácia pri prvom vstupe je kľúčomzabezpečeniu toho, aby sa vo všetkých fázach mohol rešpektovať najlepší záujem dieťaťa. Každé dieťa by malo byť vysledovateľné od okamihu, keď opustí Ukrajinu, až po okamih príchodu do cieľovej krajiny. Europol uvádza, že obchodníciľuďmi sa zameriavajú na maloleté osoby bez sprievodu na hraniciach,upozornil členské štáty, aby nahlásili všetky podozrivé prípady.súladenajlepšími záujmami dieťaťa sa musiaplnej miere dodržiavať vnútroštátne právne predpisypostupy preverovaniamonitorovania pestúnskych rodíniných hostiteľov. Do podpory účinnej registrácie subjektovosôb poskytujúcich ubytovaniedopravu je plne zapojená sieť národných spravodajcov pre boj proti obchodovaniuľuďmi. Osobitným rizikám sú vystavené ženydievčatá, ktoré utekajú pred ozbrojeným konfliktom,na ich ochranu sú potrebné cielené opatrenia 11 .

Úplné dodržiavanie základných práv musí byť zásadným kritériom reakcie EÚ bez ohľadu na štátnu príslušnosť alebo etnickú príslušnosť príchodzích osôb. Vo všetkých opatreniach EÚ sa bude venovať osobitná pozornosť nediskriminácii a osobitným zraniteľným miestam konkrétnych skupín, ktorým hrozí väčšie riziko diskriminácie, vrátane Rómov a iných menšín a komunity LGBTIQ osôb, a to od prvého príchodu až po prijatie a integráciu.

2.    OSOBITNÁ OCHRANA DETÍ

Keďže polovicu tých, ktorí opustili Ukrajinu v dôsledku ruskej invázie, predstavujú deti, EÚ je odhodlaná zabezpečiť v prvom rade riadnu starostlivosť o ne. Bude si to vyžadovať osobitné úsilie – počnúc prvým okamihom identifikácie a registrácie. Všetky verejné služby, ako aj občianska spoločnosť sa budú musieť zamerať na reakciu a zabezpečenie ochrany ich práv a ich najlepších záujmov. Na podporu ich sociálneho začlenenia, starostlivosti v rodinnom prostredí a psychosociálneho poradenstva, ako aj na vzdelávanie sú pripravené finančné prostriedky EÚ.

Každé dieťa utekajúceUkrajiny utrpelo traumu vojnyznáša jej dôsledky. Deťom sa musí zaručiť rýchly prístupich právam bez diskriminácie vrátane potrebnej psychosociálnej podpory, zdravotnej starostlivostivzdelávania (pozri nižšie) 12 . Pracovníci vyškolení na prácuoblasti ochrany detí by mali deťom poskytnúť informácieich situácii primerané ich veku. Osobitnú pozornosťpodporu je potrebné venovať tým deťom, ktoré sú osirotené, bez sprievodu alebo odlúčené od svojich rodín,najmä deťomosobitnými potrebami alebo zdravotným postihnutím.

Významnú úlohu pri zabezpečovaní primeranej podporyochrany všetkých detí príchodzíchUkrajiny zohrávajú vnútroštátne úrady členských štátov pre detislužby na ochranu detí. Mládežnícke organizáciepracovnícimládežou môžu takisto zohrávať kľúčovú úlohu pri poskytovaní konkrétnej pomocipsychologickej podpory deťom príchodzímUkrajiny 13 . Pri riešení psychologickej traumypodpore integrácie môžu byť dôležité aj kultúrnešportové aktivity. Veľmi dôležité sú dobre koordinovanéjasne vymedzené hranice zodpovednostikontaktné miesta.

Komplexný súbor opatrení na zabezpečenie práv dieťaťa poskytuje stratégia EÚoblasti práv dieťaťa.rámci Európskej záruky pre deti 14 sú teraz vymenovaní národní koordinátoritento mesiac, ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu, bol predložený národný akčný plán,ktorom sa pozornosť sústredila na detimigračného prostredia. Úlohou týchto koordinátorov bude teraz najmä stimulovaťkoordinovať snahy na vnútroštátnej úrovni a s regionálnymimiestnymi orgánmi, ako aj sprostredkovať výmenu osvedčených postupov na úrovni EÚ. Okrem toho od 31. marca začne svoju činnosť sieť EÚ pre práva detí, ktorá združuje národných zástupcov, medzinárodné organizácie, mimovládne organizácie, ombudsmanovsamotné deti.

Napriek tomu, že čelíme obrovskému počtu príchodov musia byť všetky deti bez sprievodu riadne zaregistrované. Mali by dostať plnú a bezpečnú podporu a na mieste by mal byť čo najskôr prítomný zástupca služieb na ochranu detí. V prípade detí odlúčených od rodiny (tých, ktoré prichádzajú s inými dospelými ako ich obvyklými opatrovateľmi) by vnútroštátne orgány mali skontrolovať príslušné doklady s cieľom potvrdiť totožnosť dieťaťa a súhlas rodičov. Cieľom programov pátrania po rodinných príslušníkoch by malo byť zlúčenie maloletých osôb bez sprievodu s rodinnými príslušníkmi v iných častiach EÚ. To môže nejaký čas trvať a pri hľadaní trvalých riešení pre tieto deti je nevyhnutné postupovať veľmi opatrne. Na zlúčení vojnou rozdelených rodín bude Komisia spolupracovať s medzinárodnými organizáciami a členskými štátmi.

Deti, ktoré boli na Ukrajine v ústavnej starostlivosti, napríklad v sirotincoch alebo iných azylových zariadeniach, a to najmä deti so zdravotným postihnutím, sú zraniteľné a majú osobitné potreby, a preto sa musia okamžite dostať pod záštitu orgánov na ochranu detí. V najlepšom záujme dieťaťa bude často dočasná náhradná starostlivosť alebo iná občianska starostlivosť s potrebnými zárukami.

Členské štáty sa nabádajú, aby boli obzvlášť obozretné, pokiaľ ide o deti ohrozené obchodovaním s ľuďmi alebo únosmi. Mala by sa čo najviac propagovať celoúnijná linka pomoci pre deti 116000 pre nezvestné deti. Obnovený Schengenský informačný systém, ktorý začne fungovať v nadchádzajúcich mesiacoch, ponúkne možnosť vkladať zápisy nielen o nezvestných deťoch, ale aj o „preventívnych“ zápisoch. Toto by sa malo využiť v plnom rozsahu.

Okrem všeobecných usmernení o presunoch osôb pod dočasnou ochranou Komisia pripravuje osobitné štandardné operačné postupy pre presuny maloletých osôb bez sprievodu. Prípravy prebiehajú v spolupráci s členskými štátmi a agentúrami EÚ a OSN, aby sa zabezpečilo, že záujmy detí budú na prvom mieste. Tieto usmernenia sa poskytnú všetkým príslušným orgánom s cieľom zabezpečiť, aby bol pripravený rámec na to, aby sa všetky prípady detí bez sprievodu a odlúčených detí bez ohľadu na naliehavosť riešili s potrebnými zárukami. Platforma solidarity bude uprednostňovať bezpečné presuny maloletých osôb bez sprievodu (pozri ďalej).

3.    PRÍSTUPVZDELÁVANIU

S takým veľkým podielom detí spomedzi tých, ktorí utekajú z Ukrajiny, vzdelávacie systémy čelia obrovskej logistickej výzve, ako aj veľkej sociálnej zodpovednosti. Rýchly návrat detí k vzdelávaniu alebo školskej dochádzke v ranom detstve bude hlavným faktorom návratu k stabilite, ktorý pomôže zmierniť psychický stres. Možno očakávať, že prevažná väčšina bude pochádzať z rozdelených rodín, pričom mnohé z detí sú bez sprievodu. Školy, inštitúcie odborného vzdelávania a prípravy a zariadenia predškolského vzdelávania môžu pomôcť nasmerovať vysídlené deti a mladých ľudí na sociálne a zdravotnícke služby vrátane psychosociálnej podpory, a vytvoriť tak pocit spolupatričnosti. Počet detí s právom na školskú dochádzku sa pohybuje rádovo v miliónoch, čo si vyžaduje výrazné rozšírenie infraštruktúry a zvýšenie počtu zamestnancov. To si bude vyžadovať, aby sme konali v súlade s prístupom Tím Európa a z finančných prostriedkov EÚ podporili členské štáty na vnútroštátnej a miestnej úrovni a maximálne využili existujúcu podporu.

V niektorých regiónoch bude pravdepodobne detí viac akoiných. Na začiatku budú deti prevažnekrajinách hraničiacichUkrajinou,tieto členské štáty potrebujú okamžitú pomoc, ale čoskoro sa hostiteľskými krajinami väčších skupín detí môžu stať aj iné európske štáty, ktoré budú potrebovať cielenú podporu. Bezprostrednou prioritou je ponúknuť týmto deťom miesto, kde sa cítia bezpečnemajú prístupvzdelávaniu,následne bude nutné riešiť jazykové bariérypsychickú traumu. Rôzne miestne situácie si budú vyžadovať rôzne kombinácie priamej integrácie do miestneho vzdelávacieho systémudočasných prijímacích tried, aby sa najskôr pripravili na integráciu do hlavného vzdelávacieho systému. Po príchode je dôležité rodiny osloviťrodičomopatrovníkom poskytnúť všetky potrebné informácie 15 . Mnohé deti už určitý čas nemajú formálne vzdelaniebudú potrebovať osobitnú pomoc, aby dobehli zameškané. Iné budú mať osobitné potreby. Pre deti môžu dôležitú úlohutejto situácii zohrať centrá neformálneho vzdelávania. Okrem psychosociálnej starostlivostijazykových kurzov je dôležitý aj prístupmimoškolským aktivitám, ako sú športovékultúrne aktivity. Integráciipreklenutiu jazykových bariér by pomohla ďalšia podpora vrátane náboru ukrajinsky hovoriacich učiteľov.

Členské štáty skúmajú, aká veľká flexibilita je potrebnáako rýchlo prispôsobiť právneadministratívne pravidlá, aby bol zabezpečený prístupškolským systémommobilizovali sa ďalší učitelia,to aj uznávaním kvalifikácie získanej na Ukrajine. Spolutým bude potrebné preskúmať prípadné finančné prekážky vo vzdelávaní. Ďalej je potrebné začať pracovať už teraz na bezproblémovom začiatku ďalšieho školského roka, preskúmať kapacity, pripraviť učiteľovrozhodnúť, akým spôsobom sa budú riešiť potreby konkrétnych skupín, ako aj jazykové potreby či potrebyoblasti prekladu. Tieto prvky budú nevyhnutné na zabezpečenie inkluzívneho školského prostredia. Širokú škálu činností na podporu integrácie do vzdelávania môžu pomôcť financovať fondy politiky súdržnosti EÚ. Zahŕňa to aj jazykové kurzy. Program Erasmus+ je možné využiť na podporu dočasnej pracovnej sily tam, kde dochádza ku koncentrácii vysídlených osôbKomisia podporí úsilienájdenie vhodných pracovníkovkvalifikovaných osôb prostredníctvom národných agentúr programu Erasmus+ 16 . Ak sa inštitúcie už zúčastňujú na projektoch spoluprácerámci programu Erasmus+, možno ich prispôsobiť novým potrebám,to ajúzkej spoluprácifondmi politiky súdržnosti. Komisia budezáujme zdieľania skúsenostíidentifikácie potriebhľadiska pokračovania vzdelávania vysídlených detí koordinovať komunikáciu medzi členskými štátmi. Podporí ich zhromažďovaním skúsenostíúčinným začleňovaním vysídlených detí do vnútroštátnych vzdelávacích systémovcelej Európe,to aj prostredníctvom prijímacích tried, digitálneho vzdelávaniavysokoškolského vzdelávania. Komisia bude organizovať vzájomné učenievypracuje politické usmernenia týkajúce sa integrácie detídospievajúcich do školského alebo odborného vzdelávania či ďalšieho štúdia.

Aj keď prioritou bude pomôcť deťom naučiť sa jazyk hostiteľskej krajiny, aby mohli začať bežné vzdelávanie, budú musieť pokračovať v budovaní zručností vo svojom materinskom jazyku a aspoň počas prechodného obdobia si budú vyžadovať školské materiály v ukrajinskom jazyku. Úrad pre publikácie EÚ je pripravený v spolupráci s ukrajinskými orgánmi vytlačiť pre žiakov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v EÚ, ukrajinské učebnice. Učebné materiály a jazykové kurzy, ku ktorým Komisia získa práva, sa môžu uverejniť aj elektronicky na verejnej platforme School Education Gateway, ktorá učiteľom a iným zainteresovaným stranám v oblasti vzdelávania poskytuje bezplatné informácie a materiály pre profesijný rozvoj. Táto platforma bude slúžiť ako jednotné kontaktné miesto s odkazmi na učebné materiály z Ukrajiny a materiály členských štátov v ukrajinskom jazyku. Ďalšia iniciatíva bude spolupracovať s poskytovateľmi vzdelávacích technológií so sídlom v EÚ a na základe výsledkov práce ukrajinskej vlády, členských štátov a ďalších oficiálnych zdrojov ponúkne cielený digitálny vzdelávací obsah na rozšíriteľných miestnych platformách. To bude závisieť aj od prístupu detí k vybaveniu na využívanie ponuky digitálneho vzdelávania: na tento účel by sa mohli organizovať zbierky nepoužívaných, repasovaných a nových zariadení darovaných občanmi, spoločnosťami a verejnými inštitúciami. Pomôcť môžu aj komunitné technologické centrá, kde sa ľudia môžu zlepšovať v digitálnych zručnostiach, ktoré ponúknu prístup k digitálnemu vzdelávaniu a učeniu online.

Zásadný význam má to, aby sa využili ukrajinské pedagogické kapacity z radov novopríchodzích osôb do Európy. Komunita na platforme eTwinning môže prostredníctvom skupín vytvorených v bezpečnom priestore platformy pomôcť učiteľom zvládnuť výzvy, ktoré sa spájajú s integráciou novopríchodzích a zohľadnením vojnového kontextu v triede. Zapojiť sa okrem ukrajinských učiteľov, ktorí už platformu používajú, môžu aj ďalší učitelia, ktorí krajinu opustili a sú v kontakte s nejakou školou.

Okrem podpory základnéhostredoškolského vzdelávania už aj vysokoškolské inštitúcie zisťujú, ako môžu vo svojich univerzitných areáloch prijaťintegrovať študentovakademických pracovníkov utekajúcichUkrajiny. Pri sprostredkúvaní prístupu ku kurzomponúkaní príležitostí študentom pod dočasnou ochranou, ktorí potrebujú pokračovaťštúdiu, je nevyhnutná flexibilita. Musí sa urýchlene zvážiť, ako uznávaťzohľadňovať vysokoškolské kreditykvalifikácie získané na Ukrajine 17 . Na podporu vzdelávania študentovintegrácie pracovníkov vysokoškolských inštitúcií, ktorí tiež utekajú pred vojnou, sa využije flexibilitarámci programu financovania Erasmus+synergiefondmi politiky súdržnosti. Erasmus+ bude podporovať aj vzájomné učenie medzi členskými štátmi medzi vysokoškolskými inštitúciamiich pracovníkmi.

4.    PRÍSTUPZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI

Mnohí z tých, ktorí utekajú pred vojnou proti Ukrajine, prichádzajú do Európy v oslabenom zdravotnom stave. Pre mnohých bola cesta naozaj ťažká, viacerí môžu byť dokonca zranení. Niektorí už trpia na ochorenia, ktoré si vyžadujú nepretržitú liečbu, a niektoré ženy môžu byť tehotné. Mnohí môžu mať vinou nedávnych skúseností ohrozené duševné zdravie. Osobitné potreby majú deti a špeciálnou prioritou by mala byť psychosociálna starostlivosť, výživa a osobitné potreby alebo zdravotné postihnutie.

V smernicidočasnej ochrane sa zdôrazňujú práva osôb, ktoré patria do jej pôsobnosti, na sociálnulekársku starostlivosť vrátane starostlivostiduševné zdravie. Komisia odporúča, aby členské štáty poskytli široký prístupnemocenským dávkamaby ľudí začlenili do systému verejnej zdravotnej starostlivosti hostiteľského členského štátu. To si bude vyžadovať, aby príchodzie osoby dostali jasné informáciepostupepodmienkach prístupuzdravotnej starostlivosti. Niektoré rozbehnuté integračné iniciatívy EÚ už vo výraznom rozsahu pokrývajú zdravie 18 . Komisia zároveň preskúma možnosti uznávania kvalifikácie ukrajinských zdravotníckych pracovníkov vrátane odborníkovoblasti duševného zdravia, aby mohli prispieťplneniu nových potrieb.

Bezprostrednou prioritou je liečiť osoby, ktoré naliehavo potrebujú špecializovanú nemocničnú liečbustarostlivosť, či už idepohotovostnú starostlivosť alebo liečbu chronických chorôb. Komisia zriadila solidárny mechanizmus 19  pre prevoz pacientovrámci EÚčlenských štátov hraničiacichUkrajinou,ktorých sú systémy zdravotnej starostlivosti vystavené mimoriadnemu tlaku. Členské štáty už sprístupnili 10 000 miest,to aj pre pacientovrakovinoupopáleninami, ako aj detských lôžoklôžok pre novorodencovich matky. Do členských štátov pod tlakom boli dodané vakcíny, liekyzdravotnícke vybavenie vrátane sanitiek.

Komisia vyzýva členské štáty, aby pomocou systému včasného varovania v rámci tohto mechanizmu v plnej miere využívali nové štandardné operačné postupy pre prevoz pacientov. Umožňujú členským štátom požiadať o podporu na účinný a bezpečný prenos zdravotných záznamov pacientov a sprehľadňujú kľúčové aspekty, ktoré treba riešiť, ako je zdravotný stav, potreba liečby a rodinná situácia. Dodávky zdravotníckeho materiálu tvoria kľúčovú súčasť mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany na podporu členských štátov: Zatiaľ čo náklady na liečbu a starostlivosť o príchodzích pacientov hradí prijímajúci členský štát, z mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany sa môže podporovať a spolufinancovať zdravotnícky odsun a dodávky zdravotníckeho materiálu. To členským štátom pomáha darovať lieky, rutinné očkovanie a vybavenie na pomoc s naliehavými zdravotnými potrebami. S cieľom napomôcť urýchlenie presunov pacientov je Komisia pripravená v úzkej spolupráci s členskými štátmi a WHO Europe podporiť v najviac postihnutých členských štátoch priamo na hranici zriaďovanie triediacich centier pre pacientov, v ktorých sa vykoná prvá diagnostika, určí naliehavosť a identifikujú nemocnice, na ktoré sa možno obrátiť. Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany môže členským štátom pomôcť aj pri nasadzovaní zdravotníckeho personálu na mieste.

Zdravotnú situáciu vrátane rizika infekčných chorôbdôsledku humanitárnej situácie nepretržite monitoruje Európske centrum pre prevenciukontrolu chorôb (ECDC). Krajinám, ktoré zažívajú veľký prílev vysídlených osôb, poskytuje praktické usmerneniaoblasti verejného zdraviapodporuteréne. Členské štáty na to musia mať zavedené stabilné systémy dohľadu 20 požiadaťpotrebnú podporu na miesteboji proti chorobámúsilízvýšenie miery očkovania. ECDC zároveň vydalo usmerneniaprevenciikontrole infekčných chorôb 21 , aby sa zvýšila informovanosť komunitných poskytovateľov zdravotnej starostlivostipotrebe zabezpečiť prístupslužbámkontinuitu vakcinačných programov, ako aj prístuppodpore duševnéhopsychosociálneho zdravia.

Miera zaočkovanosti na Ukrajine je v porovnaní s EÚ nízka, najmä pokiaľ ide o tuberkulózu, detskú obrnu, osýpky a ochorenie COVID-19. Za prioritu by sa malo považovať štandardné očkovanie detí. Pri jeho zavádzaní by vnútroštátnym zdravotníckym pracovníkom mohli pomôcť cielené očkovacie kampane.tejto fáze sa mnohí ľudia nachádzajú v prijímacích centrách alebo inom spoločnom ubytovaní a môžu byť obzvlášť zraniteľní voči riziku infekcie. Obstarávanie a dodávky očkovacích látok podporuje Komisia cez svoj Úrad pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie, pričom berie do úvahy, že úplná ochrana detí si vyžaduje niekoľko dávok očkovania rozložených na niekoľko mesiacov. Pre distribúciu očkovacích látok je kľúčové zabezpečiť, aby boli ľahko dostupné pre všetky príchodzie osoby z Ukrajiny, čo si vyžaduje dobrú komunikáciu a plánovanie všade, kde sa ľudia ubytúvajú na dlhší čas.tejto situácii sa v EÚ zvýši celková potreba liekov a členské štáty budú spoločne s EÚ monitorovať a riešiť problémy s dodávkami. Ak členské štáty vyjadria potrebu ďalších vakcín a liekov, obstarávanie sa môže týmto smerom rozšíriť.

Najdôležitejšie je zabezpečiť jednoduchý, rýchly a bezplatný prístup k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19 pre tých, ktorí ešte nedostali prvú alebo posilňovaciu očkovaciu dávku. Osobitne dôležité je zaistiť bezpečnosť najzraniteľnejších osôb. Zásoby vakcín proti ochoreniu COVID-19 v EÚ sú dostatočné na pokrytie potrieb osôb príchodzích z Ukrajiny. Komisia odporúča, aby členské štáty príchodzím osobám poskytovali bezplatné testovanie na COVID-19.

Komisiaspoluprácimimovládnymi organizáciamiobčianskou spoločnosťou posilní cielené opatreniaoblasti duševného zdraviatraumy pre tých, ktorí utekajú pred vojnou. Tie budú zahŕňať podporu na zvýšenia kapacít na mieste, ktoré poskytujú podporuprípade krízy duševného zdravia,vytvorenie siete ukrajinsky hovoriacich odborníkovoblasti duševného zdravia 22 .rámci programu EU4Health vznikla iniciatíva, cez ktorú sa budú zbieraťuplatňovať najlepšie postupyoblasti duševného zdraviapohodyosobitným dôrazom na zažité traumy.

Cez platformu EÚ pre politikuoblasti zdravia 23 vznikla špecializovaná sieť na výmenu informáciíkoordináciu nových iniciatívoblasti verejného zdravia.

5.    PRÍSTUPPRÁCI

Právo na prístup na trh práce je kľúčovým aspektom práv ponúkaných osobám pod dočasnou ochranou EÚ. Aby sa zabránilo možnému napätiu, je potrebné riadne vysvetliťodkomunikovať skutočné obojstranné výhody, ktoré prináša účasť osôb utekajúcich pred vojnou na Ukrajine na trhu práce. Skorá zamestnanosť môže mať veľký vplyv na život novopríchodzích osôb, keďže im umožní ekonomickú nezávislosťintegráciu do miestneho spoločenstvazároveň odľahčí hospodársku záťaž na hostiteľské komunity. Význam ponuky prístupu na trh práce bol zdôraznenýspoločnom vyhlásení ministrov sociálnych vecí Českej republiky, Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, RumunskaSlovenska. Ideniektorékrajín, ktoré prijali najväčší počet nových migrantov. Vo tomto svojom vyhlásení 24 takisto zdôrazňujú potrebu podpory zo strany EÚ.

V smernici o dočasnej ochrane sa stanovuje, že osoby pod dočasnou ochranou by mali mať možnosť vykonávať zárobkovú alebo samostatne zárobkovú činnosť a absolvovať odbornú prípravu. Komisia vyzýva členské štáty, aby v úzkej spolupráci so sociálnymi partnermi urýchlene prijali vnútroštátne opatrenia na vykonanie týchto ustanovení. Aby mohli príchodzíi ľudia začať čo najskôr pracovať, musia byť informovaní o svojich právach.

Takisto by mali mať možnosť spoľahnúť sa na rovnaké zaobchádzanie, pokiaľ ide o odmeňovanie a ďalšie pracovné podmienky. Komisia odporúča, aby členské štáty vykladali práva udelené smernicou o dočasnej ochrane na prístup na trh práce EÚ čo najširšie a aby uplatňovali výnimky z voľného pohybu na vnútornom trhu len v riadne odôvodnených prípadoch. V prípade osôb požívajúcich dočasnú ochranu EÚ je prístup na trh práce EÚ ich právom. Komisia takisto nabáda, aby sa takýto prístup poskytol aj osobám, ktorým bola udelená ochrana podľa vnútroštátneho práva. Tým by sa uľahčila finančná nezávislosť a plynulosť integračného procesu pre všetkých, ktorí požívajú určitú formu ochrany v EÚ.

Pomoc novým príchodzím osobám získať zručnosti potrebné na vstup na trh práce v EÚ je hlavnou úlohou financovania v rámci politiky súdržnosti EÚ a nového programu opatrení v oblasti súdržnosti na podporu utečencov v Európe (CARE), ako aj Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Takáto pomoc by sa mohla vzťahovať na prípravu na zamestnanie alebo podnikanie poskytovaním jazykových kurzov, poradenstva, základnej odbornej prípravy alebo podpory podnikania, pričom členské štáty by mali mať flexibilitu prispôsobiť podporu svojim potrebám. Jazykové a základné digitálne zručnosti možno budovať aj prostredníctvom sietí v rámci Paktu o zručnostiach, ktoré prepájajú regionálne a mestské orgány, vzdelávacie a mimovládne organizácie zapojené do podpory ľudí, ktorí utiekli z Ukrajiny. S cieľom pomôcť ukrajinským uchádzačom o zamestnanie a tým, ktorí chcú pokračovať v štúdiu, Komisia doplnila ukrajinský jazyk do nástroja EÚ v oblasti zručností pre štátnych príslušníkov tretích krajín.

Keďže medzi osobami utekajúcimi pred vojnou na Ukrajine je veľký počet žien, ktoré sa v EÚ považujú za osamelých rodičov, bude mať pre ich účasť na trhu práce zásadný význam prístup k starostlivosti o deti a predškolskému vzdelávaniu. Služby aj infraštruktúru v tejto oblasti možno podporovať z prostriedkov CARE.

Zamestnávatelia a inštitúcie odbornej prípravy musia vedieť pochopiť zručnosti osôb príchodzích z Ukrajiny. Komisia pripravuje nové usmernenia na uľahčenie uznávania odborných kvalifikácií získaných na Ukrajine a bude pokračovať v spolupráci s Európskou nadáciou pre odborné vzdelávanie na porovnávaní európskeho a ukrajinského kvalifikačného rámca. Komisia okrem toho skúma potenciál európskych digitálnych potvrdení pre vzdelávanie, aby mohla pre tých, ktorí nemajú potrebné dokumenty a utiekli pred vojnou, vydávať diplomy v digitálnom formáte. Európska nadácia pre odborné vzdelávanie zakladá sídlo, kde budú môcť Ukrajinci nájsť pomoc s uznaním kvalifikácií alebo ich výkladom.

Smernicadočasnej ochrane poskytuje aj právo dospelých na vzdelávacie príležitostiodbornú prípravu. Podpora pre príchodzie osobyUkrajinyoblasti rekvalifikácie môže takisto pomôcť uspokojiť potreby trhu práce EÚjej nedostatok požadovaných zručností. Európsky orgán práce identifikoval 25 28 povolaní, ktoré tvoria 14 % pracovných miestčelia nedostatku pracovných miest. Agentúra EÚ pre odborné vzdelávanieprípravu Cedefop analyzuje milióny voľných pracovných miestcelej Európe, aby zistila, aké zručnosti sú potrebnékde ich je nedostatok. Kľúčovú úlohuaktívnych politikách trhu práce budú zohrávať verejné služby zamestnanosti,tocieľom využiť zručnosti nových prisťahovalcovsprostredkovať prácu. Komisia požiadala všetky verejné služby zamestnanosti, aby zhromaždili informáciezavedených opatreniach, na ktoré nadviaže osobitnými usmerneniamiintegrácii pracovníkovUkrajiny na trhu práce vrátane vidieckych oblastí. Ukrajinské startupy by sa mohli podporiť aj osobitným systémom podpory, ktorý by saprvej fáze opieralnástroje dostupnérámci programu Erasmus pre mladých podnikateľov. Novým podnikateľom, ktorí rozbiehajú podniky, môže poskytovať podporu sieť Enterprise Europe Network.

Komisia spustí pilotnú iniciatívu okruhu talentov EÚ s cieľom zmapovať existujúce zručnosti nových prisťahovalcov z Ukrajiny a pomôcť prepojiť ich so službami zamestnanosti, dostupnými pracovnými miestami a zamestnávateľmi. Tento internetový nástroj umožní uchádzačom prezentovať svoje zručnosti a pracovnú dostupnosť. Pilotný projekt zohľadní úspešne prebiehajúce iniciatívy v členských štátoch, napríklad v Portugalsku a Rumunsku. Vypracuje sa v spolupráci s členskými štátmi, pričom osloví sociálnych partnerov a všetky príslušné zainteresované strany, aby mohol do leta začať fungovať. Táto platforma by mohla poskytovať osobitnú pomoc prioritným odvetviam, napríklad pri hľadaní učiteľov pre vysídlené deti alebo pri poskytovaní jazykových kurzov, ako aj tlmočníkov a opatrovateľov na podporu kľúčových služieb pre novopríchodzie osoby.

Komisia bude spolupracovať so sociálnymi partnermi s cieľom informovať príjemcov ochrany a súkromný sektor o právach dočasnej ochrany a o programoch spájania pracovných ponúk s profilmi zručností. Ďalšími kľúčovými šíriteľmi sú Európska integračná sieť a európske partnerstvo pre integráciu. Komisia toto partnerstvo posilní a zabezpečí, aby pokrývalo začlenenie utečencov z Ukrajiny do trhu práce. Všetky tieto siete by mohli spolu s občianskou spoločnosťou a v nadväznosti na spoluprácu s ukrajinskou diaspórou pomôcť rozvíjať programy mentorstva.

6.    PRÍSTUPUBYTOVANIU A BÝVANIU

Osoby, ktoré utekajú z Ukrajiny, potrebujú okamžité útočisko. Mnohé z prvých príchodzích osôb smerovali priamo do domovov príbuzných a priateľov. Ľudia na úteku sú však čoraz častejšie v nepríjemnej situácii, že nepoznajú svoju destináciu. Smernica o dočasnej ochrane ponúka právo na vhodné ubytovanie, ktoré zodpovedá osobitným potrebám príchodzích osôb, alebo na prostriedky na získanie ubytovania. Na tomto pracuje aj platforma solidarity: ubytovanie a bývanie budú tvoriť zásadnú súčasť príspevku členských štátov k spoločnému úsiliu o prijímanie ľudí.

Na uspokojenie bezprostredných potrieb príchodzích osôb už tisíce súkromných osôb poskytujú ubytovanie a pomoc, ktorými dopĺňajú oficiálne prijímacie kapacity členských štátov. Touto veľkorysosťou Európa dokazuje solidaritu a jednotný zmysel pre cieľ pri riešení tejto bezprecedentnej situácie. Európanov, ktorí poskytujú svoje domovy, podporí nová iniciatíva za „bezpečné domovy“, ktorá využije iniciatívy niektorých členských štátov, regionálnych a miestnych aktérov, zmaximalizuje využitie existujúcich finančných prostriedkov EÚ na tento účel a podľa potreby zmobilizuje cielené finančné prostriedky a online zdroje. Zároveň podporí aj nové inovatívne partnerstvá na miestnej úrovni a na úrovni EÚ a využije skúsenosti z programov súkromného sponzorstva.

Na posilnenie verejných systémov prijímania sa zmobilizuje Fond pre azyl, migráciu a integráciu, ako aj fondy politiky súdržnosti. Členské štáty, ktoré potrebujú zvýšiť prijímaciu kapacitu na poskytovanie prístrešia, zásobovania a služieb, môžu využiť pravidlá pre naliehavé verejné obstarávanie, ako to bolo počas migračnej krízy v rokoch 2015 – 2016.

Členské štáty sa vyzývajú, aby vytvorili dopravné spojenia medzi ich hlavnými miestami príchodu, tranzitu a určenia a prostredníctvom platformy solidarity koordinovali ďalší pohyb osôb utekajúcich pred vojnou proti Ukrajine. Pri tom by sa mali zohľadniť prijímacie kapacity členských štátov. Touto koordináciou by sa malo ľuďom zabezpečiť dôstojnejšie cestovanie do zvolenej destinácie, rozšíriť úsilie do celej Európy a zvýšiť predvídateľnosť počtu príchodzích osôb do cieľových a tranzitných členských štátov.

Čoskoro však môžu byť potrebné trvalejšie riešenia bývania, ktoré sa musia odzrkadliť v širších politikách členských štátov v oblasti bývania. Pritom treba dbať na potreby tak príchodzích osôb, ako aj hostiteľských komunít, v ktorých už je bývanie pod tlakom. Európsky fond regionálneho rozvoja pomáha zabezpečovať sociálne bývanie pre rodiny a jednotlivcov v komunite a môže pokrývať nákup aj renovovanie ubytovania. Okrem toho by sa mohlo počítať so základným nájomným za ubytovanie. Komunitné služby a ubytovanie možno podporiť z Európskeho sociálneho fondu, a to najmä v prípade osôb s osobitnými potrebami či zdravotným postihnutím, detí a starších ľudí.

7.    SOLIDARITAPRAXI

Mimoriadne rýchlemu príchodu takého veľkého počtu ľudí, ktorí utekajú pred vojnou do EÚ, čelí Únia ako celok, pričom nadväzuje na mimoriadne úsilie, ktoré sa vynaložilo v prvom rade v Poľsku, Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku. Verejné orgány, občianska spoločnosť a súkromné osoby prejavujú obrovské odhodlanie pomôcť tým, ktorí to potrebujú.

EÚ zabezpečí, aby členské štáty dostali potrebnú podporu. Komisia prostredníctvom Koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie pracovala na mobilizácii pomoci 24 hodín denne 7 dní v týždni a agentúry EÚ v súlade so žiadosťami členských štátov zintenzívňujú nasadenie. Agentúra Frontex v súčasnosti nasadzuje celkovo viac ako 250 zamestnancov a tento počet sa bude naďalej zvyšovať. Agentúra EÚ pre azyl reaguje na žiadosti členských štátov o podporu a čoraz viac sa angažuje Europol.

Platforma solidarity, ktorá združuje členské štáty, Komisiu a agentúry EÚ, zhromažďuje a skúma potreby identifikované členskými štátmi a koordinuje nadväzujúce operačné opatrenia. Platforma bude prostredníctvom pravidelnej výmeny informácií poskytovať komplexný prehľad o prijímacích kapacitách v členských štátoch. Bude sprostredkúvať ponuky tých, ktorí môžu poskytnúť pomoc, ľuďom v núdzi, a zároveň pomôže organizovať ich presuny z tých členských štátov, ktoré sú pod najväčším tlakom, do tých, ktoré majú vhodnú prijímaciu kapacitu. Bude úzko zosúladená s integrovanou politickou reakciou Rady na krízu a sieťou EÚ pre pripravenosť a krízové riadenie v oblasti migrácie s cieľom mapovať potreby, zdroje a opatrenia. Osobitnú pozornosť venuje potrebám najzraniteľnejších osôb, najmä detí.

26 Svoju úlohu zohráva aj súkromný sektor. Komisia skúma, ako by spoločné úsilie mohli doplniť nepeňažné dary od súkromných spoločností. Mnohí prevádzkovatelia dopravy spontánne ponúkli podporu pri preprave osôb, ktoré utekajú, organizovaním humanitárnych vlakovposkytovaním bezplatných cestovných lístkov, ako aj pri preprave humanitárnej pomoci na Ukrajinu. Komisia bude koordinovať svoju činnosťprevádzkovateľmi zo súkromného sektora tak, aby sa toto úsilie uľahčilorozšírilo. Komisia vo svojich operačných usmerneniach odporúča, aby členské štáty neukladali peňažné sankcie dopravcom, ktorí prepravujú osoby požívajúce dočasnú ochranu bez platných cestovných dokladov.

Okrem toho príchod miliónov ľudí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, sa netýka len EÚ. Partneri na celom svete odsúdili ruskú agresiu a možno sa chcú zapojiť do pomoci tým, ktorí prišli o svoje domovy a živobytie. Platforma solidarity môže pomôcť tak, že prostredníctvom špecializovanej platformy spolupráce pre tretie krajiny vytvorí pre osoby vysídlené v dôsledku konfliktu cestovné plány smerujúce najmä do krajín, ktoré už sú hostiteľmi veľkých ukrajinských komunít (ako je Kanada alebo Spojené kráľovstvo).

Okrem toho sa naďalej podporuje repatriácia štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorých zastihla vojna na Ukrajine, a to aj nadväzovaním spolupráce s krajinami pôvodu. Mnohé tretie krajiny sa pripravili na repatriáciu svojich občanov buď priamo, alebo s pomocou EÚ. Agentúra Frontex podporila prvé dobrovoľné návratové humanitárne lety z Poľska do Tadžikistanu a Kirgizska a ďalšie dobrovoľné návratové humanitárne lety sú naplánované. Komisia spolupracuje s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu na nástroji na podporu krajín Východného partnerstva, ako je Moldavsko, pri repatriácii štátnych príslušníkov tretích krajín utekajúcich pred vojnou.

8.    RÝCHLE A FLEXIBILNÉ RIEŠENIA FINANCOVANIA SOLIDARITY

Komisia prijala okamžité opatrenia s cieľom pomôcť zmobilizovať finančnú podporu pre členské štáty, ktoré sú hostiteľmi ľudí na úteku pred vojnou na Ukrajine. Vychádzajú z veľmi širokej škály pomoci, ktorá je už k dispozícii cez mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany, politiku súdržnosti a fondy na vnútorné veci. Zahŕňajú investície do infraštruktúry, vybavenia, služieb v oblasti vzdelávania, zamestnanosti, bývania, zdravotníctva, sociálnej starostlivosti a starostlivosti o deti. Ďalším zdrojom rýchlej pomoci je Fond európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby.

V najbližších dňoch by mali Európsky parlamentRada prijať návrh opatreníoblasti súdržnosti na podporu utečencovEurópe (CARE) 27 , ktorý zjednoduší flexibilné využívanie finančných prostriedkov dostupnýchprogramov na obdobie 2014 – 2020. Umožní najmä pružnejšievzájomne zameniteľné využívanie Európskeho fondu regionálneho rozvojaEurópskeho sociálneho fondu. Všetky výdavky týkajúce sa osôb na úteku pred vojnou budú počnúc inváziou Ruska na Ukrajinu 24. februára 2022 spätne oprávnené. To umožní okamžitú mobilizáciu finančných prostriedkov bez toho, aby bolo potrebné čakať na úpravu programov.odozve na pandémiu sa uplatňuje výnimočná miera spolufinancovania vo výške 100 %,tá sa ktorárok predlžuje, čím sa zníži zaťaženie národných, regionálnychmiestnych rozpočtovuvoľnia sa finančné prostriedky na pokrytie operačných potrieb. Táto flexibilita by takisto mala napomôcť podporu mnohých mimovládnych organizácií, ktorésúčasnosti zohrávajú dôležitú úlohu pri prijímaní nových príchodzích osôbčlenskom štáteposkytovaní základných služieb.

Zmenami týkajúcimi sa fondov na vnútorné veci sa odblokuje prístupnevyužitým sumám, ktoré boli predtým vyčlenené na osobitné účelyrámci Fondu pre azyl, migráciuintegráciurokoch 2014 – 2020,tak členské štáty získajú pri využívaní týchto zdrojov flexibilitu na uspokojenie nových potrieb 28 .

Okrem toho možno použiť finančné prostriedky dostupné v rámci iniciatívy REACT-EU, najmä jej tranžu na rok 2022 vo výške až do 10 miliárd EUR, ak je to v súlade s cieľom zabezpečiť post-pandemickú obnovu. Na podporu členských štátov, a najmä tých, ktoré sú najbližšie k hranici EÚ s Ukrajinou, sa s cieľom urýchliť prístup k finančným prostriedkom poskytnú platby predbežného financovania v rámci REACT-EU vo výške 3,4 miliárd EUR.

Značné finančné prostriedky sú k dispozícii aj z fondov v oblasti vnútorných vecí a politiky súdržnosti v dohodnutom finančnom rámci na roky 2021 – 2027. Členské štáty môžu začať oprávnené projekty už teraz, keďže výdavky sú oprávnené na náhradu od 1. januára 2021.

Vďaka zvýšenej flexibilite pri využívaní dostupných finančných prostriedkov z minulých a súčasných rozpočtových období majú členské štáty k dispozícii na podporu ľudí na úteku pred vojnou proti Ukrajine rôzne možnosti financovania. Členské štáty a regióny sa vyzývajú, aby tieto možnosti využili, urýchlili naprogramovanie všetkých fondov a zahrnuli do nich opatrenia na podporu ľudí na úteku pred vojnou na Ukrajine.

S cieľom pomôcť členským štátom a regiónom v tejto oblasti sa zriaďuje jednotné kontaktné miesto, ktoré združí všetkých príslušných odborníkov Komisie s cieľom osloviť všetkých príslušných partnerov v členských štátoch a poskytnúť im komplexné usmernenia a individualizovanú podporu, aby vedeli optimálne využiť finančné prostriedky EÚ. Bude poskytovať odborné odpovede na konkrétne otázky členských štátov v reálnom čase. Do členských štátov sa vysielajú aj terénne tímy, aby poskytovali usmernenia a podporu na mieste.

Na pomoc pri budovaní inštitucionálnych kapacít sa členským štátom poskytuje individualizovaná podpora pomocou nástroja technickej podpory, ktorý možno využiť aj na pomoc členským štátom pri riešení nových okolností.odozve na vznikajúce potreby členských štátovsúvislostivojnou vyhlásila Komisia osobitnú výzvu 29 . Členské štáty budú môcť požiadaťtechnickú podporurámci nástroja technickej podpory pri integrácii migrantov, ktorá im má pomôcť zabezpečiť rýchly prístupživotne dôležitým službám, ako je bývanie, vzdelávanie, zamestnanosťčerpanie finančných prostriedkov EÚ. Novým potrebám, ktoré vzniklidôsledku vojny na Ukrajine, možno rýchlo prispôsobiť činnosti prebiehajúcich projektov týkajúcich sa integrácie migrantovzáruky pre deti. Sedem členských štátov už pripravuje plány na zlepšenie podpory pre migrantov,to ajoblasti uznávania zručnostízamestnanosti, ktoré možno upraviť tak, aby vyhovovali novým potrebám. Okrem toho môžu členské štáty požiadaťosobitné opatrenia na rýchlu mobilizáciu technickej podpory.

9.    ZÁVER

Prílev miliónov ľudí po ruskom vpáde na Ukrajinu si od EÚ vyžiadal a bude si aj naďalej vyžadovať bezprecedentnú solidárnu, koordinovanú a vzájomnú podporu. V tomto oznámení sa uvádza, ako Komisia smeruje všetky dostupné koordinačné, organizačné a finančné nástroje do podpory úsilia členských štátov.

Komisia je v každodennom kontakte s členskými štátmi a zainteresovanými subjektmi vrátane podnikateľskej komunity, mimovládnych organizácií a aktérov občianskej spoločnosti. Členské štáty potrebujú rýchle odpovede, aby vedeli zareagovať na nové výzvy a nové povinnosti, ktoré im prináležia podľa smernice o dočasnej ochrane.

EÚ a jej členské štáty majú na zvládnutie nových výziev dostatočné zdroje, znalosti aj odbornosť. Máme vytvorené siete a zavedené procesy a sme pripravení dosiahnuť naše ciele. Teraz sa úsilie musí spojiť, aby spoločné opatrenia poskytli potrebnú podporu vo všetkých členských štátoch. Spoločne pretavíme dobrú vôľu Európanov do praktickej pomoci miliónom ľudí, ktorých ruská agresia donútila opustiť domovy.

Hoci v súčasnosti sa kladie dôraz na riešenie okamžitých a strednodobých potrieb, táto situácia slúži ako ďalšia pripomienka, že potrebujeme zaviesť komplexný systém riadenia migrácie a azylu.

Komisia vyzýva všetky inštitúcie, aby toto oznámenie urýchlene zvážili. Ministri vnútra budú mať príležitosť pokročiť v príslušných prvkoch na nadchádzajúcom zasadnutí Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci, ktoré je naplánované na 28. marca 2022.

(1)

     Oznámenieeurópskej solidariteutečencamiľuďmi, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, COM(2022) 107 (8.3.2022).

(2)

     Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2022/382, ktorým sa stanovuje skutočnosť, že došlohromadnému prílevu vysídlených osôbUkrajiny.

(3)

     Vo vykonávacom rozhodnutí Rady (EÚ) 2022/382 sa stanovuje, že okrem štátnych príslušníkov Ukrajiny by sa mala dočasná ochrana poskytnúť aj štátnym príslušníkom tretích krajín alebo osobám bez štátnej príslušnosti požívajúcim medzinárodnú ochranu na Ukrajine a ich rodinným príslušníkom, ak sa zdržiavali na Ukrajine 24. februára 2022, resp. pred týmto dátumom. V prípade štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí mali pobyt na Ukrajine na základe povolenia na trvalý pobyt 24. februára, resp. pred týmto dátumom, a ktorí sa nemôžu bezpečne vrátiť do svojej krajiny pôvodu, členské štáty uplatňujú buď dočasnú ochranu, alebo primeranú ochranu podľa svojho vnútroštátneho práva. Členské štáty môžu poskytnúť dočasnú ochranu aj iným štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí sa oprávnene zdržiavali na Ukrajine a nemôžu sa vrátiť.

(4)

     Oznámenie o operačných usmerneniach pre vykonávanie dočasnej ochrany, C(2022) 1806, (21.3.2022).

(5)

     Vychádza sa pri tomusmernení poskytnutých členskými štátmirámci integrovaného mechanizmu politickej reakcie na krízu (IPCR).

(6)

     Zahrnuté sú aj údajetokochpočte osôb prítomných na územiach členských štátov, ako ajdostupných ubytovacích kapacitách.

(7)

     COM(2020) 758 final, (24.11.2020).

(8)

      Informácie pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine | Európska komisia (europa.eu) .

(9)

      Strojový preklad pre orgány verejnej správy – eTranslation (europa.eu) .

(10)

     Pozri smernicu 2014/92/EÚplatobných účtoch.

(11)

     Pozri návrh Komisie na smernicuboji proti násiliu na ženáchdomácemu násiliu, COM(2022) 105, (8.3.2022).

(12)

     Oznámenie o operačných usmerneniach pre vykonávanie dočasnej ochrany, C(2022) 1806, (21.3.2022).

(13)

     Zainteresované strany a národní koordinátori Európskeho roka mládeže sa tiež vyzývajú, aby upravili aktivity na vnútroštátnej úrovni a mobilizovali tak mladých ľudí, aby ponúkli pomoc a prejavili solidaritu.

(14)

     COM(2021) 142, 24.3.2021. Pozri aj oznámenie Komisie o ochrane migrujúcich detí, COM(2017) 211, 12.4.2017. V súlade s Európskou zárukou pre deti členské štáty zabezpečujú deťom v núdzi prístup k bezplatnému vzdelávaniu a starostlivosti v ranom detstve, vzdelávaniu, bezplatnej zdravotnej starostlivosti, zdravej výžive a primeranému bývaniu. Deti z migračného prostredia sú jednou z kľúčových cieľových skupín.

(15)

     Platforma elektronického vzdelávania Akadémia EÚ bude poskytovať vzdelávaciu podporu vrátane integrácie detí utečencov, ich dospelých rodinných príslušníkovopatrovateľov. Môžu byť na nej umiestnené aj vzdelávacie mediálne programy (podcastyživénahraté videozáznamy).

(16)

     Využiť možno aj platformu pre vzdelávanie dospelých EPALE (Elektronická platforma vzdelávania dospelýchEurópe).

(17)

     V tomto bude nápomocná sieť národných informačných centier pre akademické uznávanie.

(18)

     Napríklad partnerstvo pre začlenenierámci urbánnej agendy.

(19)

      https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/news/ukraine-commission-sets-european-solidarity-mechanism-intra-eu-medical-transfers-refugees-and-2022-03-08_en

(20)

     To sa môže vzťahovať aj na environmentálny dohľad nad odpadovou vodoucieľom identifikovať prítomnosť vírusov.

(21)

      Prevádzkové aspekty verejného zdravia pri prevencii a kontrole infekčných chorôb v kontexte ruskej agresie voči Ukrajine (europa.eu)

(22)

     Komisia bude spolupracovať ajpilotným projektom balíka minimálnych služieboblasti duševnéhopsychosociálneho zdravia, ktorý vypracovali WHO, UNICEFďalšie agentúry OSN.

(23)

     V súčasnosti existuje aj osobitná sieť „Podpora Ukrajiny, členských štátov susediacichMoldavska“.

(24)

      https://www.lm.gov.lv/en/article/joint-statement-ministers-social-affairs-czech-republic-baltic-states-poland-romania-and-slovakia

(25)

     Správanedostatku práceprebytkoch, Európsky orgán práce, november 2021

(26)

      Príkladom takejto podpory zo strany odvetvia dopravy sú letecké spoločnosti, železničné, autobusovélodné spoločnosti, ktoré ľuďom na útekuUkrajiny ponúkajú bezplatné alebo zľavnené lístky.

(27)

     COM(2022) 109 final, 8. marca 2022.

(28)

     COM(2022) 112 final, 8. marca 2022.

(29)

      https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/ip_22_1867