V Štrasburgu15. 2. 2022

COM(2022) 61 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Plán pre kritické bezpečnostné a obranné technológie


1.    Úvod

Zotrvanie na špičke technologického vývoja je rozhodujúce na zabezpečenie európskej prosperity, bezpečnosti a spôsobu života. Nové technológie pretvárajú sektory bezpečnosti a obrany rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, pričom stierajú hranice medzi vojenskou a civilnou oblasťou. Na existujúcu rovnováhu moci v oblasti globálnej bezpečnosti majú vplyv najmä digitálne technológie. Preto je nevyhnutné zabezpečiť, aby mohli sektory bezpečnosti a obrany v Európe z technologického hľadiska naďalej plniť svoj účel.

Mnohé kritické technológieoblastiach bezpečnostiobrany majú čoraz častejšie pôvodcivilnej oblastivyužívajú kritické komponenty, ktoré majú dvojaké použitie. Na urýchlenie tempa inováciíoboch oblastiachna podporu technologickej suverenitysektoroch bezpečnostiobrany je potrebná lepšia úroveň výmeny medzi výskumnýmiinovačnými komunitamicivilnejobrannej sféry. EÚ sa vzhľadom na svoje dlhoročné odborné znalostioblasti vývoja civilných technológiívzhľadom na nové nástroje spolupráceoblasti obrany 1 nachádzadobrej pozícii, aby zaujala vedúcu úlohu. Bude si to však vyžadovať efektívnejšie využívanie zdrojovpripravenosť preskúmať príležitosti dvojakého použitia, pričom sa dodržia základné hodnoty EÚ. Zároveň to znamená znižovanie strategických závislostízraniteľností hodnotovýchdodávateľských reťazcov spojenýchtýmito technológiami.

Roztrieštenosť bezpečnostnej a obrannej spôsobilosti Európy viedla k hospodárskej neefektívnosti, nižšej operačnej kapacite a vyšším strategickým závislostiam. Prebiehajúca revolúcia v oblasti bezpečnostných a obranných technológií a nové nástroje spolupráce EÚ v oblasti obrany sú príležitosťou pre EÚ vyhnúť sa chybám z minulosti, stavať na existujúcich kapacitách a zachovať si hospodársku prosperitu a bezpečnosť. Európske prostredie technológií a inovácií v oblastiach bezpečnosti a obrany budúcnosti by sa malo od začiatku rozvíjať na základe rámcov spolupráce EÚ.

Predsedníčka von der Leyenová vo svojej správestave Únie 2 roku 2021 uznala, že hoci sa začali práce na vývoji európskeho obranného ekosystému, potrebujeme vybudovať európsku obrannú úniu. Strategickým kompasom pre bezpečnosťobranu EÚ (ďalej len „Strategický kompas“), ktorý majú členské štáty prijaťmarci 2022, sa stanoví spoločná strategická vízia na nasledujúce desaťročienačrtne sa spôsob, akým bude EÚ posilňovať svoju schopnosť konaťreagovať na rôzne krízyvýzvy; hájiť svoje záujmychrániť svojich občanov; investovaťinovovať, aby spoločne vyvinula potrebné spôsobilostitechnológie;prehlbovať partnerstvá založené na hodnotáchzáujmoch Únie.

Tento plán pre kritické bezpečnostnéobranné technológie je odpoveďou na požiadavku Európskej rady25 – 26. februára 2021 3 načrtnutie cesty, ako podporiť výskum, technický rozvojinováciuako znížiť strategické závislosti EÚoblasti kritických technológiíhodnotových reťazcov pre bezpečnosťobranu. Plán sa predloží na neformálnom samiteParíži, ktorý sa uskutoční 10 – 11. marca 2022,premietne sa do Strategického kompasu.tomto pláne sa navrhuje ďalší postup na to, aby členské štátyEÚ spoločne dosiahli uvedený cieľ,to najmä:

-identifikáciou technológií, ktoré sú kritické pre bezpečnosťobranu EÚ, ich posilňovaním prostredníctvom európskych programov (pre výskum, technický rozvojinováciu),

-zabezpečením, aby sacivilných európskych programoch výskumu, technického rozvojainovácie, ako ajpriemyselnejobchodnej politike lepšie zohľadňovali náležité aspekty obranynaopak – aby sa vo vojenských programoch výskumu, technického rozvojainovácie lepšie zohľadňovalo možné civilné využitie technológií,

-podporou od samého začiatku celoúnijného strategickéhokoordinovaného prístuputechnológiám kritickým pre bezpečnosťobranucieľom čo najlepšie využívať programy EÚčlenských štátovoblasti výskumu, technického rozvojainovácie, dosiahnuť synergie medzi civilnouobrannou sférouoblasti výskumuinováciízmierňovať strategické závislosti od vonkajších zdrojov, a

-čo najväčšou koordinácioupodobne zmýšľajúcimi partnermi, ako sú Spojené štátyOrganizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO),to za vzájomne výhodných podmienok.

2.    Kritické technológiestrategické závislostioblastiach bezpečnostiobrany

Aktualizácia „Novej priemyselne stratégie na rok 2020: Budovanie silnejšieho jednotného trhu pre obnovu Európy“ (ďalej len „aktualizovaná priemyselná stratégia“) 4 mája 2021 potvrdzuje, že vedúce technologické postavenie ostáva aj naďalej základnou hnacou silou konkurencieschopnostiinovácií EÚ, najmä pokiaľ idetzv. kritické technológie 5 . Zároveň sanej zdôrazňuje význam identifikáciezmierňovania strategických závislostí„citlivých ekosystémoch“ na zabezpečenie odolnosti EÚ,to vrátane ekosystémov „blízkosť, sociálne hospodárstvocivilná bezpečnosť“„letecký/kozmický priestorobrana“.

V akčnom pláne Komisie pre synergie medzi civilným sektorom, obrannýmvesmírnym priemyslom (ďalej len „akčný plán pre synergie“) 6 februára 2021 sa uznáva rastúci význam prelomovýchpodporných technológiípôvodomcivilnej oblasti pre bezpečnosťobranu EÚbudúcnostipotreba podporovať vzájomné obohacovaniesynergie medzi civilnýmiobrannými technológiami. Stanovujú saňom viaceré kľúčové opatrenia na podporu výmeny informáciíspolupráce medzi civilnouobrannou sférou, ktorých východiskovým bodom sú programynástroje EÚoblasti výskumu, technického rozvojainovácie.

2.1.    Špecifické vlastnosti sektorov bezpečnostiobrany

Obranný priemysel EÚ sa vyznačuje rozmanitou štruktúrou, ktorú tvoria veľké nadnárodné podniky a malé až stredne veľké subjekty. Dopyt pochádza takmer výhradne od národných vlád, ktoré zároveň majú kontrolu nad každým nadobúdaním technológií a výrobkov obranného priemyslu, ako aj ich vývozom. Rôzne vnútroštátne požiadavky a národné verejné výdavky a investície naďalej spôsobujú roztrieštenie trhu EÚ v oblasti obrany, pričom v niektorých prípadoch predstavujú riziko ohrozenia interoperability medzi národnými ozbrojenými silami členských štátov. Sektor obrany sa preto neriadi konvenčnými pravidlami a obchodnými modelmi, ktoré sa vzťahujú na tradičnejšie trhy, a má preto obmedzený priestor vplývať na súvisiace investície a požiadavky trhu. Priemyslu to sťažuje vykonávať významné samostatne financované obranné projekty v oblasti výskumu, technického rozvoja a inovácie.

Bezpečnostný priemysel EÚ čelí podobným výzvam, keďže trhy sú takisto prevažne vnútroštátne, ale ešte viac roztrieštené. Vyznačuje sa rozmanitou škálou zákazníkov (napr. policajná zložka, agentúry vnútornej bezpečnosti, colné agentúry, pohraničné orgány, súkromné bezpečnostné služby), činnosťami uskutočňovanými na rôznych úrovniach (miestna, regionálna, celoštátna) a organizáciou, ktorá sa medzi jednotlivými členskými štátmi líši. Komisia v roku 2022 predloží štúdiu o trhu EÚ v oblasti bezpečnosti, ktorá prinesie ďalšie poznatky o tomto komplexnom sektore. Útvary Komisie okrem toho v prvej polovici roka 2022 zhrnú návrhy na podporu prijatia prístupov zameraných na spôsobilosť, ktoré sa majú uplatniť vo všetkých sektoroch bezpečnosti. Týmito návrhmi sa posilní skorá a výhľadová identifikácia potrieb a riešení, pokiaľ ide o bezpečnosť a presadzovanie práva.

Vesmír a kybernetika sú strategickými „podpornými faktormi“ pre sektory bezpečnosti a obrany. Vesmírny sektor, ktorý sa vyznačuje malým objemom na trhu a obmedzeným vplyvom na súkromnom trhu s komponentmi, má mnohé z ich špecifických vlastností spoločné. Odolnosť vesmírnych programov a vesmírnych hodnotových reťazcov je zásadná pre bezpečnostné a obranné ciele EÚ. Dôležitejšiu úlohu vo všetkých obranných spôsobilostiach čoraz viac zohráva aj kybernetika, čo si vyžaduje pozornosť a investície. V dôsledku rýchlo rastúceho počtu kybernetických útokov zameraných na civilné i obranné aktíva a siete, ako aj rastúcej úlohy civilného sektora pri inováciách a normalizácii v odvetví kybernetiky je potrebné vytvoriť užšie prepojenia medzi kybernetickou bezpečnosťou a kybernetickou obranou. V príspevku Komisie k európskej obrane v súvislosti so Strategickým kompasom („oznámenie o obrane“), ktorý je súčasťou tohto obranného balíka, sa stanovujú ďalšie opatrenia pre tieto dva sektory.

2.2.    Mapovanie kritických technológiístrategických závislostíoblastiach bezpečnostiobrany

V aktualizovanej priemyselnej stratégii sa poskytuje všeobecné zmapovanieanalýza strategických závislostíkapacít EÚ, ktoré vychádzajúprvého kola hĺbkových preskúmaní citlivých ekosystémov 7 . Hoci tento dokument predstavuje základ pre politické opatrenie na podporu lepšej odolnosti EÚ, zároveň saňom uvádza, že treba vynaložiť ďalšie úsilie na zlepšenie nášho chápania strategických závislostí EÚtoho, ako sa môžu vyvíjaťviesťďalším zraniteľnostiam. Jeho súčasťou je druhé kolo hĺbkových preskúmaní citlivých ekosystémovsystém monitorovania prostredníctvom Monitorovacieho strediska pre kritické technológie (ďalej len „monitorovacie stredisko“), pozri oddiel 2.3.

Útvary Komisie začali práce na hĺbkových preskúmaniach oblastí obranných a bezpečnostných technológií vrátane oblasti kybernetickej bezpečnosti s cieľom podporiť aktualizovanú priemyselnú stratégiu a rozvoj monitorovacieho strediska. Doteraz sa vykonali dve predbežné prípadové štúdie o oblastiach obranných technológií autonómnych systémov a polovodičov, ktoré sa považovali za reprezentatívne vzorky z dôvodu ich prierezového významu pre vojenské spôsobilosti v rôznych oblastiach, pozri rámček 1. Cieľom bolo identifikovať spoločné charakteristiky týchto oblastí obranných technológií, najmä pokiaľ ide o príčiny závislostí a súvisiace riziká, ako aj prvotné možnosti na ich zmiernenie.

Prípadové štúdie potvrdzujú, že sektor obrany má vo všeobecnosti rovnaké strategické závislosti a zraniteľnosti ako iné citlivé ekosystémy, najmä pokiaľ ide o technologické medzery, (kritické) suroviny, zručnosti, nízke investície v oblasti výskumu, technického rozvoja a inovácie, ako aj extrateritoriálne predpisy krajín mimo EÚ. Zároveň z nich vyplýva, že zraniteľnosti sektora vo všeobecnosti zhoršuje strategická a citlivá povaha jeho činností (napr. prísnejšie normy bezpečnosti informácií a bezpečnosti dodávok) a pomerne marginálna veľkosť trhu.

Z prípadových štúdií ďalej vyplýva, že niektorí zo svetových konkurentov EÚ prijímajú v porovnaní s doterajšími opatreniami Únie agresívnejšie a defenzívnejšie opatrenia na podporu kritických technológií a riešenie strategických závislostí. Napríklad systematickejšie zapájajú úvahy súvisiace s národnou obranou do vývoja civilných technológií, vo veľkej miere investujú do svojich domácich kapacít v oblasti výskumu, technického rozvoja a inovácie a priemyselných kapacít, priťahujú investorov zo zahraničia a v určitých prípadoch uplatňujú stratégie agresívneho prevzatia v tretích krajinách. Zároveň chránia svoje vlastné priemyselné odborné znalosti a vplyv využívaním vzájomných závislostí alebo používaním prísnej extrateritoriálnej regulácie na obmedzenie prístupu tretích krajín k technológiám.

Hoci EÚ má k dispozícii vlastné nástroje na posilnenie svojich priemyselných kapacít v súlade s pravidlami EÚ, sú obmedzené pretrvávajúcim značne roztriešteným dopytom na trhu EÚ v oblasti obrany, historicky prísnym oddelením civilného a obranného výskumu, technického rozvoja a inovácie na úrovni Únie, ako aj pomerne nedostatočnými investíciami členských štátov do európskej obrannej technologickej a priemyselnej základne (EDTIB). Kolektívne výdavky členských štátov na inovácie v oblasti obrany (2,5 miliardy EUR alebo 1,2 % z výdavkov na obranu) v skutočnosti zaostávajú za 15 rokov starým cieľom EDA na úrovni 2 %.

Zatiaľ čo trhové sily viedli k situácii, v ktorej žiadna krajina nemôže dosiahnuť úplnú technologickú suverenitu v oblasti technológií, prebieha globálna súťaž o vedúce technologické postavenie a s tým súvisiace hospodárske a vojenské výhody. Ak EÚ nepodnikne žiadne kroky, mohlo by to viesť k zhoršeniu jej existujúcich strategických závislostí a vytvoreniu nových. Štruktúrovaný prístup je nevyhnutný na to, aby EÚ zostala na čele kritických technológií a aby sa identifikovali a zmiernili strategické závislosti v oblastiach bezpečnosti a obrany. Cieľom tohto plánu je stanoviť takýto prístup, ktorý sa má začleniť do Strategického kompasu EÚ.

Rámček 1: Prípadové štúdie – autonómne systémy a polovodiče v oblasti obrany

Analytickou prácou Komisieautonómnych systémochoblasti obranyosobitnou pozornosťou venovanou umelej inteligenciistrojovému učeniu sa identifikovali významné kritické technológieštyri hlavné oblasti,ktorých EÚ zaostáva,to: zručnosti, údaje, hardvértestovanie. Možné opatrenia na ich riešenie by boli založené na existujúcej stratégii EÚoblasti umelej inteligencie 8 súvisiacich politických iniciatívach, ako aj na vnútroštátnych stratégiách členských štátovoblasti umelej inteligencie. Medzi tieto opatrenia patria činnostioblasti výskumu, technického rozvojainovácie (napr. zvýšená dostupnosť údajovučenia umelej inteligencie, prepojenieeurópskou iniciatívouoblasti procesorov), infraštruktúra (napr. kapacita cloud computingu na účely obrany, domáce skúšobné zariadenia)ochrana existujúcich kritických aktív (napr. preverovanie priamych zahraničných investícií).

Analytickou prácoupolovodičochoblasti obrany sa zdôraznila všadeprítomnosť polovodičovobrannom vybaveníexistujúcebudúce závislosti spôsobené predovšetkým nedostatkom domácich kapacít EÚ (zlievarní) najpokročilejších technologických uzlov. Komisia zahrnula zmierňujúce opatrenia do návrhu európskeho aktučipoch prijatého 8. februára 2022 9 , ktorého cieľom je vytvoriť najmodernejší európsky ekosystém čipov na zlepšenie spôsobilostí EÚtejto oblasti,tak zároveň riešiť potrebyoblasti obrany.

2.3.    Monitorovacie stredisko pre kritické technológie

Nedostatok prezieravosti, pokiaľ ide o význam technológií v budúcnosti, je čiastočnou príčinou niektorých existujúcich strategických závislostí EÚ od tretích krajín (napr. v oblasti diaľkovo riadených leteckých systémov, polovodičov). EÚ potrebuje štruktúrovanejšiu prognózu a strategickú reflexiu o kritických technológiách v oblastiach bezpečnosti a obrany s cieľom identifikovať prioritné oblasti na podporu výskumu a inovácií, zníženie existujúcich strategických závislostí a zabránenie vzniku nových.

Monitorovacie stredisko pre kritické technológie, ktoré Komisiasúčasnosti zriaďujesúladeakčným plánom pre synergie (opatrenie 4), prispejetejto reflexii.rámci jeho pracovných metód sa zohľadnia ďalšie podobné iniciatívy 10 , aby sa predišlo duplicite. Umožní sa tým doladiť zoznam kritických technológií uvedenýchakčnom pláne pre synergie tak, aby zohľadňoval vyvíjajúce sa prostredie technológiípotrebyoblasti spôsobilostí.

Monitorovacie stredisko bude identifikovať, monitorovať a posudzovať kritické technológie v oblasti vesmírneho a obranného priemyslu, ako aj súvisiacich civilných sektorov, ich možné využitie a súvisiace hodnotové a dodávateľské reťazce. Okrem toho bude identifikovať, monitorovať a analyzovať existujúce a predvídateľné technologické medzery, základné príčiny strategických závislostí a zraniteľné miesta.

S členskými štátmi bude nevyhnutné dohodnúť sa na vhodnej úrovni podrobností pri diskusii o týchto otázkach na úrovni EÚ a na potrebe vymieňať si relevantné údaje medzi členskými štátmi a Komisiou. V rámci monitorovacieho strediska sa vytvorí mechanizmus vo forme špecializovanej expertnej skupiny na výmenu informácií a diskusie s členskými štátmi v utajovanom prostredí. Zahŕňať to bude diskusie o vzniku nových a prelomových technológií s cieľom predchádzať novým závislostiam v bezpečnostnom, obrannom a vesmírnom priemysle. Do tohto procesu sa zapojí vysoký predstaviteľ Únie a jeho útvary.

Komisia na základe údajov monitorovacieho strediska do konca roka 2022 a potom každé dva roky predloží členským štátom utajovanú správu o kritických technológiách a rizikách súvisiacich so strategickými závislosťami, ktoré majú vplyv na oblasti bezpečnosti, vesmíru a obrany. Komisia na základe týchto správ vypracuje technologické plány, ktorých súčasťou budú zmierňujúce opatrenia na podporu výskumu, technického rozvoja a inovácie a zníženie strategických závislostí, ktoré ovplyvňujú oblasti bezpečnosti a obrany.

Po riadnom uvedení monitorovacieho strediska do prevádzky by sa mohol rozsah jeho práce rozšíriť na ďalšie odvetvia, ako sa uvádza v aktualizovanej priemyselnej stratégii.

Výhľad do budúcnosti

ØKomisiaroku 2022 vytvorí expertnú skupinu na uľahčenie výmen informáciíčlenskými štátmi týkajúcich sa kritických technológií, hodnotovýchdodávateľských reťazcov. Skupina bude súčasťou Monitorovacieho strediska pre kritické technológieobrannom, vesmírnomcivilnom priemysle. Cieľom je:

·vykonávať pravidelné konzultácieorgánmi členských štátovzáujme vypracovania utajovanej správy,

·zabezpečiť riadne zaobchádzaniecitlivýmiutajovanými skutočnosťami, ktoré môžu byť predmetom výmenykontexte Monitorovacieho strediska pre kritické technológie,so súvisiacimi správamiplánmi.

ØKomisia do polovice roka 2022 predloží štúdiutrhu EÚoblasti bezpečnosti, ktorá bude slúžiť na lepšie porozumenie špecifickým vlastnostiam trhuoblasti civilnej bezpečnosti, pomôže identifikovať kritické technológiestrategické závislosti, ako aj vytvoriť základ pre nový prístup zameraný na spôsobilosť, pokiaľ idebezpečnostnéiné činnostioblasti výskumu, technického rozvojainovácie.

ØÚtvary Komisie do polovice roka 2022 vypracujú dokument,ktorom sa zhrnú návrhy na podporu prijatia prístupov zameraných na spôsobilosť, ktoré sa majú uplatniť vo všetkých sektoroch bezpečnosti.

3.    Podpora výskumu, technického rozvojainovácie kritických technológiíoblastiach bezpečnostiobrany

Technologickými plánmi, ktoré Komisia vypracuje na základe posúdení od monitorovacieho strediska, sa podporia rôzne činnosti, od programovania výskumu, technického rozvoja a inovácie kritických technológií až po vývoj väčších hlavných iniciatív, ktoré prispejú k posilňovaniu konkurencieschopnosti a odolnosti EÚ v sektoroch bezpečnosti a obrany. Aby sa dosiahli tieto ciele, dostupné finančné prostriedky sa budú musieť využiť efektívnejšie prostredníctvom lepšej koordinácie existujúcich vnútroštátnych programov a nástrojov, ako aj programov a nástrojov EÚ v oblasti výskumu, technického rozvoja a inovácie.

3.1.    Preklenutie rozdelenia výskumu, technického rozvojainovácieEÚ na civilnúobrannú sféru

Komisia sa v akčnom pláne pre synergie (opatrenie 2) zaviazala, že do roku 2022 zlepší vnútornú koordináciu medzi programami a nástrojmi EÚ (pozri rámček 2) s cieľom získať obrovské prínosy vyplývajúce zo synergií medzi civilnou a obrannou oblasťou výskumu, technického rozvoja a inovácie v záujme hospodárskeho rastu, jednotného trhu a bezpečnosti občanov Únie.

Hoci vykonávanie tohto cieľa možno predĺžiť aj do roku 2023 (napr. zlepšením plánovaniasynchronizácie, usmernením riadiacich orgánovčlenských štátoch atď.), niektoré prekážky budekrátkodobéhostrednodobého hľadiska náročnejšie riešiť, pričom si môžu vyžadovať zapojenie ďalších zainteresovaných strán. Platí to najmä vtedy, ak saprávnych ustanoveniachzákladných aktochprogramochnástrojoch EÚ stanovujú praktické obmedzenia. Činnostidvojakým použitím napríklad možno financovaťrámci Nástroja na prepájanie Európy (NPE)Európskych štrukturálnychinvestičných fondov (EŠIF), ale činnosti uskutočňovanérámci programu Horizont Európa 11 sa zameriavajú na civilné využitie;programochnástrojochoblasti výskumu, technického rozvojainovácie neexistuje žiadny rámec na priamu podporu takýchto činností. Podobne aj úverové politiky Európskej investičnej banky stále obsahujú obmedzenia, ktoré sa vzťahujú na sektor obrany.

S cieľom uľahčiť výmeny informácií medzi civilnou a obrannou sférou, najmä v oblasti kritických technológií, Komisia v roku 2023 vypracuje prístup na podporu výskumu, technického rozvoja a inovácie s dvojakým použitím na úrovni EÚ, ktorý sa má v plnom rozsahu stredne až dlhodobo vykonávať v rámci všetkých programov a nástrojov EÚ. Táto práca sa zároveň premietne do hodnotenia v polovici trvania príslušných sektorových programov, ako sú finančné prostriedky v rámci všeobecného nariadenia, a to vrátane prostriedkov na pripravenosť na núdzové zdravotné situácie.

Rámček 2: Programy a nástroje EÚ na podporu výskumu, technického rozvoja a inovácie kritických technológií významných pre oblasti bezpečnosti a obrany a zavádzanie ich infraštruktúry v rámci viacročného programu financovania (2021 – 2027)

-Na výskumvývojoblasti obrany saEurópskeho obranného fondu vyčlení 8 miliárd EUR.rozpočtu na účely výskumuvývoja sa na prelomové technológieEurópskeho obranného fondu pridelí 4 až 8 %, t. j. až 100 miliónov EUR ročne.

-Z programu Horizont Európa jerámci piliera IInázvom „Globálne výzvykonkurencieschopnosť európskeho priemyslu“ na účely výskumuinováciíoblasti civilnej bezpečnosti vyčlenených 1,6 miliardy EURrámci klastranázvom „Civilná bezpečnosť pre spoločnosť“, pričom kritické technológie sa podporujúrámci klastrov „Digitalizácia, priemyselvesmír“, „Klíma, energetikamobilita“„Potraviny, biohospodárstvo, prírodné zdroje, poľnohospodárstvoživotné prostredie“. Doplnkové činnosti sa financujúrámci piliera Inázvom „Excelentná veda“, Európskej rady pre inovácieEurópskeho inovačnéhotechnologického inštitútu (EIT)rámci piliera IIInázvom „Inovatívna Európa“, ako aj európskych partnerstiev, ktoré združujúmobilizujú zdrojecieľom zabezpečiť vedúce technologické postavenie EÚotvorenú strategickú autonómiukritických oblastiach.

-Program Digitálna Európa podporí činnosti zavádzania, ktoré majú význam pre kritické technológieprioritných oblastiach kybernetickej bezpečnosti, umelej inteligenciesuperpočítania.

-Európske centrum priemyselných, technologickýchvýskumných kompetenciíoblasti kybernetickej bezpečnostisieť koordinačných centier prijmúroku 2022 strategický program pre investície do kybernetiky, ktorý sa premietne do programov Horizont EurópaDigitálna Európa. Synergie medzi civilnýmiobrannými technológiamivyužitiamidvojakým použitím možno preskúmať prostredníctvom prepojeníEurópskym obranným fondomsúladeuplatniteľnými pravidlami.

-EŠIF (najmä Európsky fond regionálneho rozvojaEurópsky sociálny fond plus) sa môžu použiť na podporu európskej obrannej technologickejpriemyselnej základne.

-Medzi ďalšie príslušné programy, fondynástroje EÚ patrí Vesmírny program, Nástroj na prepájanie Európy (NPE), program InvestEU, Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti, program LIFE, verejno-súkromné partnerstvámechanizmy kombinovaného financovania.

3.2.    Prepájanie vnútroštátnych programovnástrojovprogramovnástrojov EÚ na podporu výskumu, technického rozvojainovácie kritických technológiíoblastiach bezpečnostiobrany

Hoci programy a nástroje EÚ poskytujú značné financovanie činností v oblasti výskumu, technického rozvoja a inovácie v sektoroch obrany a bezpečnosti v EÚ, väčšina financovania vyčleneného na tieto činnosti naďalej spočíva na členských štátoch, pričom roztrieštenosť trhov v oblasti bezpečnosti a obrany je aj naďalej vážnym problémom. V dôsledku toho si dosiahnutie technologickej suverenity v niektorých oblastiach kritických technológií a zmierňovanie strategických závislostí v ďalších oblastiach bude vyžadovať koordináciu v rámci celej EÚ.

Členské štáty sa vyzývajú, aby sa v rámci Strategického kompasu zaviazali od samého začiatku vypracovať spoločne s Komisiou celoúnijný strategický koordinovaný prístup v oblasti kritických technológií významných pre oblasti bezpečnosti a obrany, a to pri úplnom rešpektovaní rôznorodosti a komplexnosti riadenia vnútroštátnych programov a nástrojov, ako aj programov a nástrojov EÚ. V rámci tohto prístupu by sa zohľadnili ďalšie koordinačné štruktúry, ako sú nové centrum inovácií EÚ v oblasti vnútornej bezpečnosti, ktorému predsedá Stály výbor pre operačnú spoluprácu v oblasti vnútornej bezpečnosti (COSI), a nové Centrum pre inovácie EÚ v oblasti obrany, ktoré sa majú zriadiť v rámci Európskej obrannej agentúry.

Tento prístup by staval na utajených správach o kritických technológiách a technologických plánoch vypracovaných Komisiou, ktoré by boli východiskovým bodom pre diskusie medzi orgánmi členských štátov a Komisiou. Cieľom by bolo na základe technologických plánov identifikovať tie oblasti, ktoré si vyžadujú najnaliehavejšie opatrenia, a zmobilizovať programy, nástroje a politiky EÚ a členských štátov, ktoré sa na ne majú koordinovaným spôsobom zamerať, a to v súlade s pravidlami EÚ v oblasti štátnej pomoci. Zabezpečilo by sa tým zameranie investícií na oblasti, ktoré majú najväčší význam pre bezpečnosť občanov Únie. Priority by sa pravidelne aktualizovali s cieľom zabezpečiť ich relevantnosť, ako aj účinnosť výdavkov.

Komisia bude spolupracovať s členskými štátmi na identifikácii najlepšieho mechanizmu na uľahčenie tejto koordinačnej práce (napr. skupina expertov monitorovacieho strediska).

3.3.    Podpora inováciípodnikavostioblastiach bezpečnostiobrany – vytvorenie programu EÚ pre inovácieoblasti obrany

EÚ potrebuje lepšie využiť plný potenciál svojho inovačného spoločenstva pri podpore bezpečnostiobrany. Bude si to vyžadovať pomoc netradičným aktéromexistujúcim inovačným startupommalýmstredným podnikom (MSP) pôsobiacimoboch sektoroch pri prekonávaní ich značných technologických, administratívnychregulačných prekážok, ako aj prekážok pri vstupe na trh, pričom sa dodržia prísne bezpečnostné normy,pri prístupefinancovaniu. Štruktúra trhuoblasti obrany sa často vyznačuje malým počtom veľkých aktérov, ktorých podporuje súbor špecializovaných MSP, ktoré majú obmedzený priamy prístup na tento trh.dôsledku toho môžu čeliť inovačné MSPoblasti obrany ťažkostiamprístupefinanciám, čo môže viesťtomu, že sa obrátia na zahraničných investorov alebo sa stanú ich terčom. Situácia má podobný charakterprípade inovačných MSPoblasti bezpečnosti, ktoré čelia podobným výzvamprístupepotenciálnym zákazníkom aleboprispôsobeným finančným prostriedkom 12 .

Komisia podporovala inovačné startupy a MSP v oblasti bezpečnosti v rámci programu Horizont 2020, pričom pridelené finančné prostriedky a všeobecná miera úspešnosti v rámci výzvy 7 s názvom „Civilná bezpečnosť pre spoločnosť“ dosahovali v prípade malých inovátorov nadpriemerné hodnoty. Hoci táto podpora bude pokračovať v rámci programu Horizont Európa, startupy a MSP v oblasti bezpečnosti budú naďalej potrebovať dodatočnú podporu na mieru s cieľom urýchliť ich vstup na trh. Preskúmaním nových nástrojov na inovácie s dvojakým použitím by sa mohla podporiť ich výrobná kapacita, konkurencieschopnosť a udržateľnosť.

Komisia začala proces vytvárania podobných činnostírámci Európskeho obranného fondu na vývoj súboru nástrojovoblastiach inováciíobraneinováciídvojakým použitím, ktoré sa budú vzťahovať na úrovne technologickej pripravenosti (TRL) 13 1 až 9. Prebiehajú práce na týchto nástrojoch týkajúcich sa obrany, nových technológiídvojakého použitia:

a)Inovácieobrane prostredníctvom Európskeho obranného fondu – preskúmavajú sa osobitné opatrenia na lepšiu podporu projektov zameraných na prelomové technológie, ako aj inovačných riešeníoblasti obrany zameraných na budúcnosť, pričom sa podporuje účasť najmä inovačných MSP, inovačných laboratóriívýskumno-technologických organizácií (VTO). Tieto opatrenia môžu nadobudnúť rôzne podoby, napríklad podnikové poradenstvo (pracovný program na rok 2021), technologické výzvy (pracovný program na rok 2022), programovacie maratóny alebo ocenenia (pracovný program na rok 2023neskôr). Zároveň budú vychádzaťrelevantných nadobudnutých skúseností od Európskej rady pre inováciumôžu byť prepojenénovou iniciatívou CASSINIoblasti obrany.

b)Mechanizmus kombinovaného financovania investícií do obranyrámci programu InvestEU – vytvorením takéhoto nástroja by sa Komisii umožnilo, aby poskytovala záruky na investície vykonané finančnými sprostredkovateľmicelej EÚ do inovačných MSP alebo MSPoblasti strategickej obrany. Zmiernili by sa tým problémy súvisiaceobmedzeným prístupomfinanciám pre MSP vyvíjajúce sľubné technológie na európsku obranu, pričom by sa poskytol spoľahlivý kapitálzabránilo by sa nepriateľskému prevzatiu zo strany subjektov tretích krajín. Umožnením lepšieho prístupu inovačných MSPspoločností so strednou kapitalizáciouoblasti obrany ku kapitálovému financovaniu by sa podporil ich rast a v konečnom dôsledku by sa prispeloinovatívnosti európskej obrannej technologickejpriemyselnej základne. Komisia takisto preskúma potrebu ďalších nástrojov pri podpore kľúčových účastníkov trhuhodnotovom reťazci.

c)Iniciatíva CASSINIoblasti obrany – táto iniciatíva by nadviazala na existujúcu iniciatívu CASSINI na podporu MSPstartupov vo vesmírnom priemysle. Podnikomstartupom by poskytovala služby, medzi ktoré patrí: rozvoj podnikaniasiete (napr. vyhľadávanie partnerov, akcelerátor podnikania)oceneniasúťaže (vrátane programovacích maratónov, mentorstva atď.), pričom bude dopĺňať uvedený mechanizmus kombinovaného financovania investícií do obrany.

d)Inkubátor inovácií – Komisiaroku 2022 zriadi inkubátor inovácií na podporu vývoja nových technológiíformovanie inováciídvojakým použitímsúladeakčným plánom pre synergie (opatrenie 6), ktorý by mohol zohrávať dôležitú úlohu pri odstraňovaní medzery medzi civilnýmiobrannými programamioblasti výskumu, technického rozvojainovácie. Inkubátor by príslušné útvary Komisiečlenské štáty na základe systematickej analýzy výsledkov skorých fáz vývoja technológií upozornil na projekty a/alebo technológie, ktoré vykazujú možné využitiaoblastiach bezpečnosti, vesmíru alebo obranyktoré by sa mohli uplatniť. Komisia by podľa potreby posúdila, ako by sa mohli tieto zaznamenané projekty nasmerovaťďalším možnostiam financovania, ako je systém prechodného financovania Európskej rady pre inováciu alebo Európskeho obranného fondu.

e)Podpora sietí inovácií – cezhraničné siete inováciíobrane by mohli zohrávať úlohu sprostredkovateľa inováciípodporovať projekty spoluprácecieľom zapracovať inovačné riešenia. Prieskumom technológií by sa odhaliliidentifikovali nové inovačné riešeniatechnológiemožnými prínosmi pre využitiaoblasti obrany. Výskumné centrázariadenia na technické skúšky by potom vyskúšali význam takýchto technológiícivilnej oblastivymieňali si najlepšie postupy. Európska obranná agentúra by bola hlavným partnerom Komisie, pokiaľ idevykonávanie ďalšej časti opatrenia 6 podľa akčného plánu pre synergie.

Komisia určí spôsob prepojenia súboru nástrojov s nástrojmi podporujúcimi inovácie v oblastiach bezpečnosti (napr. program Horizont Európa) alebo kybernetickej bezpečnosti (napr. sieť národných koordinačných centier v oblasti kybernetickej bezpečnosti v spolupráci s európskymi centrami digitálnych inovácií).

Navzájom sa doplňujúce prednosti Komisie a Európskej obrannej agentúry by sa mali spojiť v rámci programu EÚ pre inovácie v oblasti obrany. Vzhľadom na svoje skúsenosti s plnením rozpočtu EÚ na podporu výskumu, technického rozvoja a inovácie v obrannej a civilnej oblasti a v oblasti položiek s dvojakým použitím bude Komisia v rámci tohto programu zohrávať ústrednú úlohu pri podpore inovácií v záujme európskej obrannej technologickej a priemyselnej základne. Európska obranná agentúra bude vzhľadom na svoje odborné znalosti v oblasti obrany, okrem iného v oblasti spájania nových a prelomových technológií a požiadaviek na vojenské spôsobilosti, ďalej spájať a podporovať úsilie členských štátov prostredníctvom svojho Centra pre inovácie v oblasti obrany. Komisia a Európska obranná agentúra budú v rámci úzkej spolupráce v synergii zrýchľovať inovácie v oblastiach bezpečnosti a obrany EÚ a jej členských štátov.

3.4.    Zručnosti

Nedostatok zručností a pracovných síl, najmä kvalifikovaných zamestnancov v oblastiach vedy, technológií, inžinierstva a matematiky, sú hlavnými výzvami obranného a bezpečnostného priemyslu, ktoré podobne ako mnohé iné vyspelé odvetvia priemyslu do značnej miery závisia od dostupnosti týchto zamestnancov. Vzhľadom na rýchlo sa vyvíjajúce technológie a panorámu hrozieb je dôležité, aby priemysel vo väčšej miere oslovoval nových a mladých výskumníkov a podnikateľov vrátane žien, pričom zaujme inkluzívny a ľahký prístup všetkých talentov, zručností a dostupnej pracovnej sily.

Komisia v novembri 2020 spustila Pakt o zručnostiach spoločne s prvou vlnou partnerstiev pre zručnosti v troch kľúčových priemyselných ekosystémoch, a to mikroelektroniky, automobilov a leteckého a obranného priemyslu. Členovia paktu (priemysel, univerzity a organizácie odbornej prípravy, sociálni partneri) sa zaviazali zabezpečiť nepretržitú a udržateľnú ponuku zručností v oblastiach, kde je to najviac potrebné, a to zvyšovaním úrovne zručností 200 000 zamestnancov a rekvalifikáciou 300 000 osôb, na ktoré sa do roku 2030 vyčlenia verejné a súkromné investície vo výške 1 miliarda EUR.

Výhľad do budúcnosti

ØKomisia vyzýva členské štáty, aby sa od samého začiatku zaviazalirámci Strategického kompasu vypracovať celoúnijný strategický koordinovaný prístupoblasti kritických technológií významných pre oblasti bezpečnostiobrany.

ØKomisiaroku 2023 preskúma existujúce nástroje EÚnavrhne ďalšie spôsoby na podporu výskumu, technického rozvojainováciedvojakým použitím na úrovni EÚ.

ØKomisia podporí inováciepodnikanie súvisiacekritickými technológiamioblastiach bezpečnostiobrany na základe týchto nástrojov: a) špecializované opatrenia Európskeho obranného fondu; b) nový mechanizmus kombinovaného financovania investícií do obranyrámci programu InvestEU; c) nová iniciatíva CASSINIoblasti obrany; d) nový inkubátor inovácií nových technológiíinováciídvojakým použitímroku 2022e) zvýšená podpora sietí inovácií.

ØKomisia spoločneEurópskou obrannou agentúroujej Centrom pre inovácieoblasti obrany vytvorí program EÚ pre inovácieoblasti obrany, ktorého cieľom bude urýchliť inovácieoblastiach bezpečnostiobrany EÚjej členských štátov.

4.    Znižovanie strategických závislostíoblasti kritických technológiíhodnotových reťazcovoblastiach bezpečnostiobrany

EÚ má k dispozícií viacero politických nástrojov nad rámec programov a nástrojov v oblasti výskumu, technického rozvoja a inovácie, ktoré môžu prispieť k znižovaniu jej strategických závislostí v oblasti kritických technológií a hodnotových reťazcov v sektoroch bezpečnosti a obrany. Tieto nástroje prispievajú k posilňovaniu priemyselnej kapacity, konkurencieschopnosti, technologickej suverenity a odolnosti EÚ, ale aj k ochrane súčasného a budúceho technologického vývoja a spôsobilostí.

Komisia na základe práce Monitorovacieho strediska pre kritické technológie a v rámci aktualizovanej priemyselnej stratégie pri vykonávaní a preskúmavaní existujúcich priemyselných a obchodných nástrojov EÚ alebo pri návrhu nových nástrojov podľa potreby systematicky posúdi hľadiská bezpečnosti a obrany s cieľom zabezpečiť, aby plnili svoj účel.

-Priemyselné aliancie – priemyselné aliancie zapájajú širokú škálu partnerov (napr. verejnésúkromné subjekty, občiansku spoločnosť) do spoločného opatrenia týkajúceho sa politických cieľov EÚkonkrétnych odvetviach alebo hodnotových reťazcoch. Založené sú na zásadách otvorenosti, transparentnosti, rozmanitostiinkluzivity, pričom pôsobiaúplnom súladepravidlami hospodárskej súťaže. Priemyselné aliancie môžu zahŕňať vo vhodných prípadoch konkrétne oblasti činností na zníženie strategických závislostí sektorov bezpečnostiobrany. Zohľadňuje sa torámci európskej aliancie pre priemyselné údaje, edgecloud computing a v rámci priemyselnej aliancie pre procesorypolovodičové technológie.

-Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu – dôležité projekty spoločného európskeho záujmu spúšťajú členské štátypodliehajú pravidlám EÚoblasti štátnej pomoci. Sú navrhnuté tak, aby spájali vedomosti, odborné znalosti, finančné zdrojehospodárske subjektycelej EÚcieľom prekonávať trhové alebo systémové zlyhaniaspoločenské výzvy, ktoré by sa nemohli riešiť len na úrovni súkromných subjektov, najmäoblastiach prelomových inováciíkľúčovej infraštruktúry.rámci dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu sa môžu zohľadniť bezpečnostnéobranné aspekty. Tento prípad by mohol nastaťrámci pripravovaného druhého dôležitého projektu spoločného európskeho záujmuoblasti mikroelektroniky, ktorý bol oznámenýaktečipoch.

-Programy financovaniaprostriedkov EÚ – politika Únieoblasti výskumuinovácií bola vždy otvorená. Riadi sa zásadou otvorenej strategickej autonómiejej cieľom je zabezpečiť rovnaké podmienkyreciprocitu. Globálny prístup EÚvýskumuinováciám nabádastrategickým partnerstvámpodobne zmýšľajúcimi partnermisúlademedzinárodnými záväzkami EÚ (napr. NATO, Spojené štáty, Kanada, Japonsko, Južná Kórea atď.) 14 .

Zároveň je potrebné, aby Európa zabezpečila, že sú chránené jej strategické záujmy. Komisia na obdobie 2021 – 2027 objasnila a harmonizovala pravidlá účasti krajín mimo EÚ a oprávnenosť subjektov v rámci všetkých programov a nástrojov Únie. V prípade určitých programov (program Horizont Európa, Digitálna Európa, Európsky obranný fond, Vesmírny program, NPE) sa stanovili osobitné podmienky účasti na citlivých činnostiach v oblasti bezpečnosti, ktoré sa ďalej upresnili v príslušných pracovných programoch na ochranu základných bezpečnostných záujmov EÚ. Prebiehajúcim preskúmaním nariadenia Komisie o rozpočtových pravidlách sa takisto poskytne objasnenie o tom, ako udržať prístup otvorenej strategickej autonómie EÚ, t. j. v úplnom rozsahu chrániť základné bezpečnostné záujmy Únie pri súčasnom dodržiavaní jej medzinárodných záväzkov.

-Normy – Komisia na základe akčného plánu pre synergie podporuje používanie existujúcich hybridných civilných/obranných noriemvypracovanie nových noriem do roku 2022 (opatrenie 5)úvah súvisiacichobranourámci politíkopatreníoblasti normalizácie. Hoci je stratégia EÚoblasti normalizácie 15 zameraná na zabezpečenie vedúceho postavenia EÚrámci stanovovania civilných noriem, veľký význam bude mať pre sektor obrany, keďže takmer 80 % noriem používanýchoblasti obrany má svoj pôvodcivilných sektoroch. Komisia spoločne so zainteresovanými stranami (napr.Európskou obrannou agentúrou) preskúma možnosť začlenenia požiadaviek na obranu do budúceho úsiliaoblasti normalizácie, ktorú podporuje,cieľom posilniť ich zlučiteľnosťpotrebamioblasti obrany.

-Preverovanie priamych zahraničných investícií – EÚ je jednýmnajotvorenejších prostredí pre zahraničné investíciejednýmhlavných miest na svete, kam smerujú priame zahraničné investície (PZI). Určité investície však môžu ohroziť základné bezpečnostné záujmy EÚ. Aby sa predišlo takýmto rizikám, EÚ vytvorila rámec na preverovanie PZI, ktorý funguje od októbra 2020. Prvá výročná správapreverovaní PZI potvrdzuje význam účinného preverovania PZI na úrovni členských štátovúzkej spolupráce na úrovni EÚ, pričom sa zameriava na potenciálne riziká pre bezpečnosť alebo verejný poriadok. Členské štáty sa vyzývajú, aby vytvorili vnútroštátne mechanizmy preverovania PZI; 18 členských štátov ich už vytvorilo a v prípade ďalších šiestich sa nachádzajúštádiu prípravy. Komisia nariadenie vyhodnotído októbra 2023 predloží správu Európskemu parlamentuRade.

-Kritické infraštruktúry – čoraz rýchlejší nástup novýchprelomových technológií mal výrazný vplyv na bezpečnosť vybavenia, infraštruktúry, služieb, hodnotovýchdodávateľských reťazcov strategických sektorov vrátane bezpečnostiobrany. EÚčlenské štáty musia komplexnejšie zohľadniť takéto zraniteľnostipríslušných posúdeniach rizikamonitorovaní, ako aj vykonávanie opatrení zvyšujúcich odolnosť voči bezpečnostným hrozbám, napr. hybridnej alebo kybernetickej povahy. Koordinácia EÚ bude potrebná na zabezpečenie, aby si členské štáty zachovali nadčasovú úroveň odolnostijednotné bezpečnostné normy na úrovni EÚcieľom predchádzať zraniteľnostiam.

-Inteligentnéobehové využívanie materiálov – nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvomarca 2020 je jednýmhlavných stavebných prvkov Európskej zelenej dohody, ktorá predstavuje nový program Európyoblasti udržateľného rastu. Inováciaminovými obchodnými modelmi založenými na vyššej efektívnosti využívania zdrojov, vývoji nových materiálov, podpore druhotných surovínudržateľnejšom verejnom obstarávaní sa nielen zachová životné prostredie, ale aj zabezpečí bezpečný prístupmateriálom potrebným pre priemysel. Metódy aditívnej výroby, zelené obstarávanierecyklácia materiálov by mohli pri riadnom plnení prispieť ajposilňovaniu konkurencieschopnosti odvetví bezpečnostiobrany EÚ, ako ajjej odolnosti.

-Bezpečnosť údajov –Európskej dátovej stratégií sa stanovujú opatrenia na zabezpečenie, že jednotlivci aj podniky majú kontrolu nad svojimi údajmi. Riešiť sa to budeAkteúdajoch, ktorý Komisia prijme na začiatku roka 2022.

Komisia ako súčasť projektu viacerých krajín týkajúceho sa spoločných infraštruktúr a služieb pre údaje (spájajúceho európsku cloudovú federáciu a spoločný európsky dátový priestor) uľahčuje investície (napr. program Digitálna Európa, NPE, fond nástroja NextGenerationEU) do kapacít cloud-to-edge, ktoré sú zabezpečené, odolné, energeticky účinné a prístupné v reálnom čase a ktoré poskytujú kvalitu služby v celej EÚ. Zabezpečením transferu technológií v oblastiach edgu a cloudu medzi civilným (najmä odvetvím bezpečnosti), obranným a vesmírnym priemyslom by sa zvýšila technologická suverenita. Európska aliancia pre priemyselné údaje, edge a cloud computing predstavuje možnú platformu na podporu takýchto synergií.

-Obchodná politika – komplexnosťzraniteľnosť svetových dodávateľských reťazcov predstavuje problém nielen pre Úniu. Iné krajiny závisia od EÚ („reverzné závislosti“)obchod („vzájomná závislosť“) môže prispieťstabilite globálnych hodnotových reťazcov. Únia je zároveň pripravená rozhodne konaťbrániť sa voči nekalým obchodným praktikám, ako je používanie rušivých zahraničných subvencií, pričom konásúlade so svojimi medzinárodnými záväzkami. EÚ bude pokračovaťčo najlepšom využívaní svojho súboru nástrojovoblasti obchoduhospodárskej súťaže, pričom zabezpečí aktuálnosťefektívnosť nástrojov EÚ. Komisia preto navrhla nové nástroje, napríklad nariadeniezahraničných subvenciách 16 , ktorým sa riešia narušenia na vnútornom trhu spôsobené zahraničnými subvenciami.

Ďalšie príslušné politické opatrenia [napr. zavedenie možnej úľavy dane z pridanej hodnoty (DPH), uľahčenie prepravy výrobkov obranného priemyslu financovaných z prostriedkov EÚ] sú uvedené v obrannom oznámení.

Výhľad do budúcnosti

ØKomisia skúma možnosť doplnenia obranných oblastí činnostírámci iniciatív, ako sú európska aliancia pre priemyselné údaje, edgecloud computingpriemyselná aliancia pre procesorypolovodičové technológie.

ØKomisia spoločnečlenskými štátmi počas roka 2023 identifikuje potrebu posúdenia rizika dodávateľských reťazcovoblasti kritickej infraštruktúry, najmädigitálnej oblasti,podátom správu,tocieľom lepšie chrániť bezpečnostnéobranné záujmy EÚ.

ØKomisia vyzýva všetky ostatné členské štáty, aby vytvorili vnútroštátny mechanizmus preverovania PZI.

5.    Vonkajší rozmer

Spolupráca s podobne zmýšľajúcimi partnermi na celom svete je zásadná v záujme zvyšovania odolnosti EÚ a jej bezpečnosti dodávok a zároveň na znižovanie strategických závislostí a zvyšovanie vzájomných výhod. Zásada reciprocity zohráva v tejto súvislosti významnú úlohu. Medzi tradičných partnerov EÚ v oblastiach technológií, bezpečnosti a obrany patria členovia Európskeho hospodárskeho priestoru (najmä Nórsko), kandidátske krajiny, krajiny európskeho susedstva a ďalšie tretie krajiny (napr. Spojené štáty, Kanada, Japonsko, Južná Kórea), ako aj medzinárodné organizácie (napr. NATO). Medzi nedávne výmeny patrí najmä:

5.1.    Rada EÚ – USA pre obchodtechnológie

Prvé zasadnutie Rady EÚ – USA pre obchod a technológie sa uskutočnilo 29. septembra 2021. EÚ a USA v spoločnom vyhlásení opätovne potvrdili svoj záväzok „zamerať sa na zvyšovanie odolnosti dodávateľského reťazca a bezpečnosti dodávok v kľúčových sektoroch v záujme zelenej a digitálnej transformácie a na zabezpečenie ochrany našich občanov“, pričom cieľom je „zvýšiť transparentnosť ponuky a dopytu; zmapovať príslušné existujúce sektorové spôsobilosti; vymieňať si informácie o politických opatreniach a prioritách v oblasti výskumu a vývoja; ako aj spolupracovať na stratégiách na zvyšovanie odolnosti dodávateľského reťazca a diverzifikácie“. Najväčší význam pre tento plán majú prebiehajúce práce v pracovných skupinách týkajúce sa bezpečných dodávateľských reťazcov (vrátane polovodičov v rámci špecializovanej oblasti činností), bezpečnosti informačných a komunikačných technológií, kontrol vývozu a preverovania investícií. Nedávno spustený dialóg medzi EÚ a USA o bezpečnosti a obrane by takisto mohol slúžiť ako fórum na diskusie o týchto otázkach.

5.2.    PartnerstvoNATO

Na samiteBruseliroku 2021 vedúci predstavitelia NATO stanovili ambiciózny program pre technológie, najmä pre novéprelomové technológie 17 . Poskytlo sa tým ďalšie usmerneniepráci vykonávanejsúladeimplementačnou stratégiou NATO pre novéprelomové technológie, ktorú schválili ministri obrany NATO vo februári 2021.

Komisia a vysoký predstaviteľ budú monitorovať pokrok príslušných iniciatív NATO v tejto oblasti prostredníctvom pravidelných stretnutí s NATO na pracovnej úrovni so zreteľom na potenciálnu vzájomne vyhovujúcu a prospešnú interakciu s príslušnými iniciatívami EÚ pri úplnej transparentnosti voči členským štátom, pričom sa predíde vytvoreniu nových alebo zvyšovaniu existujúcich závislostí v oblasti technológií alebo spôsobilostí.

Výhľad do budúcnosti

ØKomisiavysoký predstaviteľkontexte Rady EÚ – USA pre obchodtechnológienedávno spusteného dialógu medzi EÚUSAbezpečnostiobrane preskúmajú, ako zvýšiť odolnosť dodávateľského reťazcazabezpečiť ochranu našich občanov.

ØKomisiavysoký predstaviteľ spoločneNATOrámci spoločných vyhláseníspolupráci medzi EÚNATOpri úplnej transparentnosti voči členským štátom preskúmajú, ako podporiť vzájomne vyhovujúceprospešné interakcie medzi príslušnými iniciatívami Únieorganizácie Severoatlantickej zmluvy.

6.    Záver

Vzhľadom na pretrvávajúcu komplexnú svetovú geopolitickú situáciu a súťaž o nové technológie, ktoré sú významné pre oblasti bezpečnosti a obrany, musí EÚ a jej členské štáty posilniť spoluprácu v oblasti kritických technológií v záujme dlhodobej bezpečnosti a obrany Európy a vynaložiť úsilie na zníženie súvisiacich strategických závislostí.

V tomto pláne sa navrhuje úzka spolupráca s členskými štátmi na identifikácii kritických technológií a hodnotových reťazcov v oblastiach bezpečnosti a obrany – ako aj základných príčin súvisiacich strategických závislostí v kontexte Monitorovacieho strediska pre kritické technológie – s cieľom podporiť celoúnijný strategický koordinovaný prístup v oblasti kritických technológií významných pre oblasti bezpečnosti a obrany, ktorým sa čo najlepšie využijú vnútroštátne programy a nástroje, ako aj programy a nástroje EÚ v oblasti výskumu, technického rozvoja a inovácie.

Aby sa zvýšila konkurencieschopnosť a odolnosť sektorov bezpečnosti a obrany, zistenia monitorovacieho strediska a súvisiacich prác v rámci aktualizovanej priemyselnej stratégie zároveň podľa potreby prispejú k zabezpečeniu lepšieho zohľadnenia úvah súvisiacich s bezpečnosťou a obranou v priemyselných a obchodných politikách EÚ, a to v súlade s pravidlami hospodárskej súťaže EÚ a jej medzinárodnými záväzkami.

Cieľom návrhov zahrnutých v tomto pláne je prispieť k rozmeru výskumu, technického rozvoja a inovácie zahrnutého v pripravovanom Strategickom kompase EÚ, prostredníctvom ktorého členské štáty stanovia ambiciózne dlhodobé ciele pre podstatné zlepšenie bezpečnosti a obrany Európy.

(1)

     Európsky obranný fond, koordinované ročné hodnotenie obrany (CARD)stála štruktúrovaná spoluprácaoblasti obrany (PESCO).

(2)

      Prejav predsedníčky Komisie von der Leyenovej o stave Únie 2021 .

(3)

      Vyhlásenie členov Európskej rady z 26. februára 2021 . 

(4)

      COM(2021) 350 final .

(5)

     Komisia sarámci svojej práce na Monitorovacom stredisku pre kritické technológie nachádzaprocese vymedzenia „kritickosti“ na účely vesmírnehoobranného priemyslu, ako aj súvisiacich civilných sektorov (vrátane bezpečnosti).

(6)

      COM(2021) 70 final .

(7)

      SWD(2021) 352 final .

(8)

      COM(2018) 237 final .

(9)

      COM(2022) 45 final .

(10)

     Napríklad podporanástroje projektu Pokročilé technológiepriemysle (ATI), monitorovanie kritických technológiíoblasti vesmíru, zastrešujúca agenda strategického výskumu (OSRA), technologické stavebné prvkykľúčové strategické činnosti (KSA) Európskej obrannej agentúry.

(11)

     Pojem „Horizont Európa“tomto dokumente označuje osobitný program na vykonávanie programu Horizont EurópaEurópsky inovačnýtechnologický inštitút; nimi uskutočňované činnosti sa zameriavajú výlučne na civilné využitie.

(12)

  Výzvy a príležitosti MSP a startupov týkajúce sa výskumu a vývoja EÚ v oblasti bezpečnosti , CERIS SSRI virtuálne podujatie, 30. apríla 2021.

(13)

     V programochnástrojochoblasti výskumu, technického rozvojainovácie EÚ už od roku 2014 všeobecne uplatňuje stupnicu úrovne technologickej pripravenosti (TRL). Stupnicou sa rozlišuje deväť úrovní technologickej vyspelosti, ktoré sa pohybujú od základného vedeckého výskumu na úrovni TRL 1 až po konečný výrobok pripravený na uvedenie na trh na úrovni TRL 9. Keďže využitie,teda aj potenciál na dvojaké použitie, technológií sa za bežných okolností odhalí na úrovni TRL 5 – 6, technológiu možno považovať za „neutrálnu“ na úrovniach TRL 1 – 4.

(14)

     Treba však poznamenať, že programy väčšiny našich partnerovoblasti výskumuvývoja súvisiaceobranou nie sú otvorené pre podnikyEÚ.

(15)

      COM(2022) 31 final .

(16)

      COM(2021) 223 final .

(17)

     Súčasťou toho bolo rozhodnutie spustiť akcelerátor inováciíobrane pre severoatlantickú oblasť (DIANA)Inovačný fond NATO.