25.5.2023   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 184/103


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení smernica 2014/65/EÚ s cieľom zatraktívniť verejné kapitálové trhy v Únii pre spoločnosti a uľahčiť malým a stredným podnikom prístup ku kapitálu a ktorou sa zrušuje smernica 2001/34/ES

[COM(2022) 760 final – 2022/0405 (COD)]

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o akciových štruktúrach s viacnásobnými hlasovacími právami v spoločnostiach, ktoré sa uchádzajú o prijatie svojich akcií na obchodovanie na rastovom trhu MSP

[COM(2022) 761 final – 2022/0406 (COD)]

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) 2017/1129, (EÚ) č. 596/2014 a (EÚ) č. 600/2014 s cieľom zatraktívniť verejné kapitálové trhy v Únii pre spoločnosti a uľahčiť malým a stredným podnikom prístup ku kapitálu

[COM(2022) 762 final – 2022/0411 (COD)]

(2023/C 184/20)

Spravodajca:

Kęstutis KUPŠYS

Žiadosti o konzultáciu

Rada Európskej únie, 6. 2. 2023 [COM(2022) 760 final a COM(2022) 762 final];

8. 2. 2023 [COM(2022) 761 final]

Európsky parlament 1. 2. 2023

Právny základ

článok 50 ods. 1 a články 114 a 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre hospodársku a menovú úniu, hospodársku a sociálnu súdržnosť

Prijaté v sekcii

2. 3. 2023

Prijaté v pléne

23. 3. 2023

Plenárne zasadnutie č.

577

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

123/2/5

1.   Závery a odporúčania

1.1.

Zvýšenie kapitálového financovania pre európske spoločnosti je kľúčom k zabezpečeniu obnovy po pandémii COVID-19 a vybudovaniu odolného európskeho hospodárskeho systému v situácii, keď čelíme ruskej vojne proti Ukrajine. Z tohto dôvodu EHSV rozhodne víta akt o kótovaní, ktorý navrhla Komisia.

1.2.

Výbor sa domnieva, že ak by sa rodinné podniky dostali na kapitálové trhy, získal by sa prístup k nevyužitému potenciálu na prilákanie kapitálu na rast a že režim viacnásobného hlasovacieho práva by rodinám pomohol udržať si kontrolu, čím by sa kótovanie stalo pre ne atraktívnejším. EHSV súhlasí s tým, že na národnej úrovni by sa mal vypracovať podrobný návrh rámca a zároveň by sa mal podporovať vysoký stupeň harmonizácie na úrovni EÚ.

1.3.

EHSV tiež víta iniciatívu Komisie na zjednodušenie obsahu prospektu, čím by sa výrazne znížili náklady a zaťaženie emitentov.

1.4.

Výbor vo všeobecnosti víta návrh poskytnúť emitentom možnosť uverejniť prospekt len v angličtine, ktorá je etablovaným spoločným jazykom medzinárodných investorov. Uverejnenie dokumentu v celom rozsahu, a nielen jeho zhrnutia, v národných jazykoch by však posilnilo postavenie miestnych retailových investorov. EHSV odporúča emitentom, aby si uvedomili, že používanie výlučne anglických dokumentov o emisii by bránilo rozvoju vnútroštátnej retailovej investičnej základne.

1.5.

EHSV konštatuje, že spojenie investičného prieskumu s inými službami pravdepodobne zvýši viditeľnosť kótovaných malých a stredných podnikov (MSP). Preto víta navrhované zvýšenie prahovej hodnoty pre oddelenie poplatkov na 10 miliárd EUR. Potrebné ale môžu byť aj ďalšie opatrenia na podporu nezávislého prieskumu.

1.6.

EHSV si vysoko cení prístup Komisie k zmierňovaniu právnej neistoty v súvislosti s požiadavkami na zverejňovanie informácií. Návrh mechanizmu dohľadu nad knihami objednávok na celom trhu (CMOBS), ktorý by uľahčil výmenu údajov o knihe objednávok medzi orgánmi dohľadu, môže však predstavovať riziko vytvorenia rozdielnych podmienok činnosti, keďže bilaterálne miesta obchodu by boli mimo rozsahu pôsobnosti režimu podávania správ.

2.   Základné informácie

2.1.

Komisia 7. decembra 2022 uverejnila súbor návrhov (1) opatrení na ďalší rozvoj únie kapitálových trhov EÚ. Cieľom balíka – nového aktu o kótovaní – je znížiť administratívnu záťaž spoločností všetkých veľkostí, najmä MSP, aby mali lepší prístup k financovaniu prostredníctvom kótovania na burzách.

2.2.

Komisia uvádza, že kapitálové trhy EÚ sú z hľadiska veľkosti naďalej roztrieštené a nedostatočne rozvinuté. Zo štúdií vyplýva, že celkový počet kótovaných spoločností na rastových trhoch MSP v Európe sa od roku 2014 zvýšil len v malej miere (2) aj napriek tomu, že kótované spoločnosti mali jasné výhody, o čom svedčí zvýšenie ich trhového ocenenia. Kótované spoločnosti vo všeobecnosti zvyšujú svoje príjmy, vytvárajú viac pracovných miest a zvyšujú svoje súvahy rýchlejším tempom ako nekótované. Viaceré štúdie poskytujú dôkazy o neoptimálnej situácii, pokiaľ ide o prvotné verejné ponuky akcií MSP v Európe.

2.3.

V akte o kótovaní sa stanovujú jednoduchšie a lepšie pravidlá kótovania, najmä pre MSP, a zároveň sa tento akt snaží zabrániť ohrozeniu ochrany investorov a integrity trhu.

2.4.

Uvádza sa v ňom, že zabezpečuje výrazné zníženie nákladov a prispieva k zvyšovaniu počtu prvotných verejných ponúk akcií (IPO) v EÚ. Jednoduchšie pravidlá týkajúce sa prospektu by spoločnostiam uľahčili a zlacnili ich kótovanie. Umožnenie spoločnostiam využívať akcie s viacnásobnými hlasovacími právami pri prvom kótovaní na rastových trhoch MSP poskytuje vlastníkom príležitosť udržať si kontrolu nad víziou svojej spoločnosti.

2.5.

Primeranejšie pravidlá týkajúce sa zneužívania trhu by takisto viedli k väčšej jasnosti a právnej istote pre kótované spoločnosti, pokiaľ ide o dodržiavanie požiadaviek na zverejňovanie kľúčových informácií. Cieľom navrhovaného aktu o kótovaní je aj zlepšiť poskytovanie a šírenie investičného prieskumu spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou a MSP, čím by sa zase malo podporiť ich kótovanie na verejných trhoch.

2.6.

Medzi ďalšie očakávané prínosy patria:

kratšie, lepšie načasované a porovnateľnejšie podnikové informácie pre investorov, v ktorých sa ľahšie orientuje,

širší rozsah prieskumu vlastného kapitálu, čo pomôže pri prijímaní investičných rozhodnutí,

efektívnejší dohľad vďaka jasnejším pravidlám kótovania a vylepšeným nástrojom na prešetrenie prípadov zneužitia trhu,

štandardizovanejšie prospekty, ktoré orgány dohľadu môžu ľahšie kontrolovať.

2.7.

V súlade s cieľmi environmentálnej a sociálnej politiky a politiky v oblasti správy a riadenia (ESG) by sa v akte o kótovaní malo zabezpečiť, aby spoločnosti emitujúce dlhopisy ESG zahrnuli do dokumentácie o kótovaní informácie týkajúce sa ESG s cieľom uľahčiť investorom posúdenie platnosti tvrdení týkajúcich sa ESG. Spoločnosti, ktoré emitujú vlastný kapitál, sa budú môcť odvolávať na už uverejnené – a teda verejne dostupné – informácie o ESG v dokumentácii o kótovaní.

3.   Všeobecné pripomienky

Potreba lepšieho prístupu ku kótovaniu na európskych verejných trhoch

3.1.

EHSV zastáva názor, že zvýšenie kapitálového financovania pre európske spoločnosti je kľúčom k zabezpečeniu trvalej obnovy po pandémii COVID-19, ako aj k vybudovaniu odolného európskeho hospodárskeho systému v situácii, keď čelíme pokračujúcej ruskej vojne proti Ukrajine. Na tento účel je infraštruktúra finančného trhu nevyhnutná na uvoľnenie investičných tokov potrebných na rekapitalizáciu hospodárstva.

3.2.

Pre retailovú investičnú komunitu sú dôležité aj vysoko rozvinuté verejné trhy. Európania si na svojich bankových účtoch uchovávajú hotovosť a vklady v hodnote 11 biliónov EUR (3). Podiel vkladov na celkových aktívach domácností je trikrát vyšší ako v prípade domácností v USA. Keďže EÚ neprimäla konečných investorov, aby smerovali svoje finančné prostriedky na európske kapitálové trhy, nevyužíva v plnej miere svoje zdroje kapitálu pre naše spoločnosti. Správcovia aktív by mali získať väčšiu dôveru vo vyhliadky európskeho akciového trhu a európski retailoví investori by mali mať viac možností, pokiaľ ide o budovanie ich portfólií. Na dosiahnutie toho je potrebné zabezpečiť, aby sa na európskych verejných trhoch stala kótovanou diverzifikovaná ponuka vysokokvalitných emitentov.

3.3.

V časoch finančných ťažkostí podnikov, nepredvídateľnosti hospodárskej situácie, a najmä rastúcich nákladov na dlhy, pôsobí vlastný kapitál vo vzťahu k budúcim otrasom ako rezerva.

3.4.

Výbor tiež poznamenáva, že kapitálové financovanie z európskych domácností európskym spoločnostiam pomáha zabezpečiť otvorenú strategickú autonómiu EÚ na najzákladnejšej úrovni: vlastníctvo aktív a vykonávanie kontroly nad podnikmi. Prevzatie zásadných európskych spoločností pod zahraničnú kontrolu, najmä v sfére vplyvu krajín, ktorých hodnoty sa líšia od európskych hodnôt, predstavuje značné riziko pre hospodársku a politickú stabilitu EÚ Zároveň v EÚ bráni rozvoju finančného systému so základňou v EÚ zameraného na potreby EÚ. Napríklad finančnému obchodovaniu v EÚ naďalej dominujú investičné banky z krajín mimo EÚ (4).

3.5.

Mladé a inovatívne podniky, ktoré stoja na čele zelenej a digitálnej transformácie, by sa mali nabádať k tomu, aby sa uchádzali o kótovanie na európskych akciových trhoch a získali veľmi potrebné financovanie vydávaním verejne obchodovaných akcií, keďže ide o najudržateľnejší spôsob, ako týmto spoločnostiam pomôcť využiť ich plný tvorivý potenciál a vytvárať pracovné miesta.

3.6.

Prudký nárast inflácie vedie k zvýšenému záujmu o kapitálové investície, najmä medzi skúsenými retailovými investormi. Európske akciové trhy sa môžu stať miestom, kde tieto prílevy investícií smerujú do kľúčových hospodárskych odvetví, v ktorých spoločnosti vytvárajú dostatočné výnosy. Výbor sa zároveň domnieva, že je zásadné, aby EÚ mala riadne a spoľahlivé pravidlá obchodovania, aby sa naplno využil potenciál kapitálových trhov EÚ. Poučením z finančnej krízy bolo, že EÚ musí chrániť trhy so spravodlivosťou, integritou, odolnosťou a transparentnosťou a zároveň zabezpečiť najvyššiu úroveň ochrany investorov.

3.7.

Z analýzy vykonanej v 14 členských štátoch EÚ vyplynulo, že až 17 000 veľkých spoločností je oprávnených na kótovanie, ale nechcú oň požiadať (5). Výbor vidí riziko v tom, že ak EÚ nepodporí nové kótovanie na akciových trhoch, na našich akciových trhoch sa môže zaznamenať pokles obchodu, keď investori svoje portfólio zdiverzifikujú globálne, ak nebude k dispozícii dostatočná ponuka titulov na investovanie v EÚ.

3.8.

Nová generácia Európanov vstupuje na retailový investičný trh s tým, že myslia na udržateľnosť (t. j. na faktory ESG). Mnohé hospodárske subjekty zároveň napredujú pri plnení ekologických cieľov, čo podporujú politiky Európskej zelenej dohody. EHSV považuje túto kombináciu faktorov za potenciálnu silnú hnaciu silu na uvoľnenie celého potenciálu európskej taxonómie udržateľných financií a rámca zverejňovania nefinančných informácií o podnikoch. Spoločnosti, ktoré konajú dobrovoľne a aj v záujme zosúladenia s pripravovanými právnymi predpismi EÚ, budú musieť vo svojich operáciách klásť väčší dôraz na faktory ESG a nová generácia investorov bude požadovať dodržiavanie požiadaviek ESG a hmatateľný kladný sociálny a regeneratívny environmentálny vplyv rovnako ako finančný zisk.

3.9.

Výbor tiež poukazuje na niektoré štúdie, z ktorých vyplýva, že hospodárstva s trhovým financovaním presúvajú investície do menej znečisťujúcich a technologicky náročnejších odvetví (6). Naopak, po expanzii s intenzívnejšou úverovou aktivitou zvyčajne nasledujú hlbšie recesie a pomalšie oživenie (7).

3.10.

Jasným cieľom by malo byť dosiahnutie kapitalizácie akciového trhu na úrovni 100 % HDP EÚ (zo súčasných približne 64 % (8)). EHSV sa domnieva, že neexistuje iná možnosť, len podporiť verejné trhy a zlepšiť prostredie IPO.

Význam pre MSP a rodinné podniky

3.11.

EHSV sa domnieva, že MSP stále nezohrávajú na akciových trhoch úlohu, ktorú by mohli. Malo by sa vyvinúť úsilie na zabezpečenie potrebnej odolnosti MSP prostredníctvom kapitálového financovania.

3.12.

Výbor konštatuje, že nedostatočné investície do vlastného kapitálu sú v Európe už desaťročia zjavné a problém nedostatku vlastného kapitálu pre MSP je naliehavý. MSP nie sú dostatočne viditeľné na prilákanie kapitálu. Ich premena na kótované spoločnosti by z dlhodobého hľadiska poskytla lepšie príležitosti. EHSV dôrazne podporuje názor, že kótované MSP si musia nájsť vhodné miesto v portfóliách jednotlivých (retailových) investorov, podielových a dôchodkových fondov a poisťovní.

3.13.

Dobre fungujúci trh s IPO je dôležitý aj v prostredí pred IPO, pretože má vplyv na plánovanie stratégií ukončenia angažovanosti, a tým aj na poskytovanie rizikového kapitálu spoločnosťami rizikového kapitálu.

3.14.

Prieskum vlastného kapitálu je nevyhnutným nástrojom na zvýšenie viditeľnosti MSP, a preto by sa mal podporovať. Iniciatívy, ako je rozšírenie rozsahu prieskumu vlastného kapitálu alebo jednotné európske miesto prístupu, by pomohli zviditeľniť MSP pre investorov.

3.15.

Je potrebná určitá starostlivosť na povzbudenie rodinných podnikov k tomu, aby zvážili kótovanie. Napríklad v Nemecku je 90 % všetkých spoločností pod kontrolou rodín a 43 % spoločností s tržbami viac ako 50 miliónov EUR tvoria rodinné podniky (9). Rodinné vlastníctvo má svoje výhody, potenciál rastu však môže byť (aspoň čiastočne) obmedzený, ak nie je možné získať potrebné financovanie. EHSV je presvedčený, že ak by sa rodinné podniky dostali na kapitálové trhy, získal by sa prístup k nevyužitému potenciálu (10) a režim viacnásobného hlasovacieho práva by rodinám pomohol udržať si kontrolu, čím by sa kótovanie stalo pre ne atraktívnejším.

3.16.

Väčšina globálnych finančných centier poskytuje možnosť režimu viacnásobného hlasovacieho práva. Európa potrebuje harmonizovaný prístup, aby udržala krok s celosvetovým vývojom, aby nestratila podniky, ktoré sú ochotné sa rozširovať.

Transparentnosť a zverejňovanie informácií

3.17.

Požiadavky na transparentnosť pre spoločnosti, ktoré sa pripravujú na verejné kótovanie, sa v porovnaní so súkromnými spoločnosťami zvýšia. Na rozdiel od súkromnej spoločnosti spoločnosť kótovaná na burze získava peniaze od externých akcionárov, ktorí nemajú rovnakú úroveň informácií, ani rovnakú úroveň vplyvu na rozhodovanie ako vlastníci súkromnej spoločnosti.

3.18.

Preto je odôvodnená a potrebná výrazne vyššia úroveň ochrany investorov, napr. stanovením povinností zverejňovania informácií (vrátane tých, ktoré sa týkajú dôverných informácií) a prísnych štandardov podávania správ.

3.19.

Výbor zastáva názor, že povinné zverejňovanie informácií je mimoriadne dôležité a nevyhnutné pre dobre fungujúci verejný trh. Investori musia dostať dostatočné množstvo informácií o prognózach hodnoty cenných papierov. Každé obmedzenie potrebného zverejňovania informácií by odrádzalo od investovania do emitenta. To by sa zase mohlo stať hlavnou prekážkou plného využitia príležitostí, ktoré poskytujú kapitálové trhy.

3.20.

Zahrnutie nadmerného množstva informácií do ponukových dokumentov len s cieľom vyhnúť sa súdnemu sporu však nie je uprednostňovanou cestou vpred ani pre emitenta, ani pre investora. Mala by sa dosiahnuť správna rovnováha.

4.   Konkrétne pripomienky a odporúčania

4.1.

Vzhľadom na uvedené EHSV rozhodne víta akt o kótovaní, ktorý navrhla Komisia, až na niekoľko menších výnimiek týkajúcich sa viacerých jeho aspektov.

4.2.

Podľa EHSV je zrejmé, že je potrebné riešiť roztrieštené národné pravidlá týkajúce akcií s viacnásobnými hlasovacími právami. Výbor očakáva, že minimálna harmonizácia týchto pravidiel zameraná na prilákanie rodinných podnikov na kapitálové trhy EÚ prispeje k vytvoreniu skutočnej celoeurópskej únie kapitálových trhov. Na národnej úrovni by sa mal vypracovať podrobný návrh rámca na prispôsobenie miestnemu ekosystému pri súčasnej podpore vysokej úrovne harmonizácie na úrovni EÚ.

4.3.

EHSV konštatuje, že objem verejne obchodovateľných akcií podniku nie je jediným faktorom dôležitým na zabezpečenie likvidity. Požiadavka na minimálne 10 % podiel takýchto akcií podniku by sa mala uplatňovať len v okamihu kótovania. Flexibilita je mimoriadne dôležitá najmä pre menšie členské štáty, keďže ich trhy môžu primerane fungovať s menším podielom verejne obchodovateľných akcií. Je to nevyhnutné na zabránenie náhlemu dekótovaniu podnikov.

4.4.

EHSV víta iniciatívu na zjednodušenie obsahu prospektu, čím by sa výrazne znížili náklady a zaťaženie emitentov. Spoluzákonodarcovia by sa však mali usilovať o rovnováhu medzi zaťažením emitentov a informačnými potrebami investorov. 800-stranové prospekty by sa mali stať záležitosťou minulosti, mala by sa však zabezpečiť potrebná podrobnosť informácií, najmä o faktoroch ESG, s ohľadom na zásadu dvojnásobnej významnosti. Budovaním na prísnych ustanoveniach smernice o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov (11), by sa takýmto vykazovaním podporilo financovanie Zelenej dohody.

4.5.

V súčasnosti je obsah rozptýlený a nehomogénny a s výnimkou zhrnutia nie vždy je dostupný v angličtine („jazyk bežne používaný v oblasti medzinárodných financií“, ako sa uvádza v návrhu). Okrem toho sa informácie poskytujú vo formátoch, ktoré nie sú strojovo čitateľné. Jeden postup vydávania môže viesť k vzniku viacerých regulačných dokumentov rozdelených do viacerých súborov (napr. opis cenných papierov, súhrn prospektu a registračný dokument).

4.6.

Preto je vítaná harmonizácia a zjednodušenie prospektu pre kapitálové nástroje. EHSV vo všeobecnosti súhlasí s návrhom Komisie poskytnúť emitentom možnosť uverejniť prospekt len v angličtine ako spoločnom jazyku etablovanom v prostredí medzinárodných investorov (s výnimkou súhrnu, ktorý by sa mal poskytovať v miestnom jazyku, aby si udržali retailových investorov).

4.7.

Výbor však zároveň považuje používanie miestnych jazykov za rovnako dôležité, pretože angličtina sa bežne nepoužíva vo všetkých členských štátoch. Uverejnenie dokumentu v celom rozsahu, a nielen jeho zhrnutia, okrem angličtiny aj v národných jazykoch by však podľa EHSV umožnilo miestnym retailovým investorom aktívnejšie sa zapájať. Emitenti a ich poradcovia musia pamätať na to, že používanie výlučne anglických dokumentov o emisii by bránilo rozvoju národnej retailovej investičnej základne a bolo by kontraproduktívne, pokiaľ ide o dosiahnutie očakávaných cieľov retailovej investičnej stratégie EÚ, ktorá bude čoskoro ohlásená. V tejto súvislosti EHSV konštatuje, že by sa mali zaviesť opatrenia na podporu miestnych retailových investorov, aby sa zapojili do kapitálových trhov, a to primeraným zverejňovaním emisných dokumentov a zlepšovaním ich zrozumiteľnosti.

4.8.

Prieskum vlastného kapitálu je kľúčovým prvkom rozvoja zdravého ekosystému kapitálového financovania MSP. S cieľom doplniť existujúce kanály prieskumu je pravdepodobné, že povolením spojenia prieskumu MSP s inými službami sa zvýši tvorba a šírenie správ o prieskume. EHSV víta navrhované zvýšenie prahovej hodnoty pre oddelenie poplatkov na 10 miliárd EUR. Napraví sa tým menšie zahrnutie a menšia viditeľnosť MSP, ktoré spôsobila smernica MiFID II (12). EHSV však zdôrazňuje, že v rukách väčších finančných inštitúcií je vyššia koncentrácia vypracúvania prieskumu kapitálu. Veľmi veľkí sprostredkovatelia sú vzhľadom na svoju veľkosť schopní účtovať si zanedbateľné poplatky a/alebo využívať vykonávanie obchodovania na krížové dotovanie poskytovania prieskumu, čo mali a strední poskytovatelia nedokážu (13). Veľkí sprostredkovatelia majú okrem toho záujem najmä o poskytovanie prieskumu týkajúceho sa popredných spoločností (blue-chip), zatiaľ čo MSP môžu byť nedostatočne zahrnuté. Veľká väčšina emitentov uvádza, že smernica MiFID II spôsobila menšie zahrnutie a menšiu viditeľnosť MSP (14). EHSV vidí jednoznačnú potrebu zaviesť ďalšie opatrenia na podporu nezávislého výskumu a poučiť sa z osvedčených postupov dostupných v Európe (15).

4.9.

Vo fáze po IPO by kótované spoločnosti mali byť príkladom z hľadiska transparentnosti a najvyššou prioritou by mala byť ochrana záujmov menšinových akcionárov. Ak hrozí, že sa s akcionármi bude zaobchádzať nespravodlivo alebo nebudú dobre chránení, keď bude spoločnosť verejne kótovaná, ich dôvera v kapitálové trhy EÚ sa nezvýši. EHSV vysoko oceňuje prístup Komisie k zmierňovaniu právnej neistoty v súvislosti s požiadavkami na zverejňovanie informácií prostredníctvom cielených zmien nariadenia o zneužívaní trhu.

4.10.

Výbor je presvedčený, že existujúci rámec žiadostí ad hoc v prípadoch podozrenia zo zneužívania trhu sa javí ako vhodný a dostatočný na dosiahnutie účinného dohľadu, pričom berie na vedomie, že viaceré orgány dohľadu považujú za užitočné zlepšiť výmenu údajov o knihách objednávok využitím mechanizmu CMOBS. Rozsah pôsobnosti podľa návrhu mechanizmu CMOBS by mohol predstavovať riziko vytvorenia rozdielnych podmienok činnosti, keďže bilaterálne obchodné miesta by do mechanizmu neboli zahrnuté.

4.11.

EHSV dôrazne nabáda, aby sa čoraz rýchlejšie presadzovali ďalšie prebiehajúce iniciatívy, ktoré prispievajú k zvýšeniu atraktívnosti verejných trhov. Výbor uverejnil niekoľko stanovísk k minulým, prebiehajúcim a očakávaným legislatívnym iniciatívam (16). Napriek geopolitickým výzvam by sa malo z dôvodu rastúcich rizík hospodárskej a sociálnej nestability udržiavať rýchle tempo pokroku pri vytváraní únie kapitálových trhov. Silná únia kapitálových trhov je potrebná viac ako kedykoľvek predtým.

V Bruseli 23. marca 2023

Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  Únia kapitálových trhov: balík týkajúci sa zúčtovania, platobnej neschopnosti a kótovania.

(2)  Záverečná správa skupiny technických expertov Komisie pre MSP, Empowering EU Capital Markets for SMEs: Making listing cool again (Posilnenie kapitálových trhov EÚ pre MSP: opätovné zatraktívnenie kótovania).

(3)  Eurostat – Štatistika s vysvetlením.

(4)  Výročná štatistická správa orgánu ESMA EU securities markets (Trhy s cennými papiermi v EÚ), 2020, s. 40.

(5)  Správa spoločnosti Oxera Primary and secondary equity markets in EU (Primárne a sekundárne akciové trhy v EÚ), 2020.

(6)  Haas, R.D., Popov, A., Finance and Carbon Emissions (Financie a emisie uhlíka), ECB Séria pracovných dokumentov, 2019.

(7)  Jordà, Ò., Schularick, M., Taylor, A. M., When Credit Bites Back (Keď úvery vrátia úder), Journal of Money, Credit and Banking 45, č. 2 (1.12. 2013): 3 – 28.

(8)  Databáza Federácie európskych búrz cenných papierov, 2022.

(9)  Nadácia Stiftung Familienunternehmen.

(10)  Ú. v. EÚ C 75, 28.2.2023, s. 28.

(11)  Ú. v. EÚ C 517, 22.12.2021, s. 51.

(12)  MiFID = smernica o trhoch s finančnými nástrojmi.

(13)  Správa spoločnosti Oxera Unbundling: what's the impact on equity research? (Oddelenie: vplyv na prieskum akcií), 2019.

(14)  Európska komisia, záverečná správa The impact of MiFID II rules on SME and fixed income investment research (Vplyv pravidiel smernice MiFID II na MSP a prieskum investícií s pevným výnosom), 2020.

(15)  V nadväznosti na neziskové iniciatívy, ako je „Lighthouse“ v rámci Instituto Español de Analistas Financieros.

(16)  Ú. v. EÚ C 155, 30.4.2021, s. 20; Ú. v. EÚ C 290, 29.7.2022, s. 58; Ú. v. EÚ C 177, 18.5.2016, s. 9; Ú. v. EÚ C 10, 11.1.2021, s. 30; Ú. v. EÚ C 341, 24.8.2021, s. 41.